О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2020 года № 20499
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственный регистрации нормативных правовых актов за № 11395, опубликован 17 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 23-14) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 24 апреля 2020 года № 228
Утверждены приказом
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 206
Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 сәуірде № 20499 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 24 қаңтарда № 11395 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23-4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2020 жылғы 24 сәуірдегі
№ 228 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 206 бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 23-14) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и определяют порядок осуществления перевозок неделимых грузов автомобильным транспортом либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах, которые с учетом габаритов, массы и (или) осевых нагрузок автотранспортного средства превышают допустимые габаритные и весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам общего пользования и улицам населенных пунктов, а также выдачи специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств.
2. Настоящие Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, связанных с перевозкой крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов по территории Республики Казахстан.
3. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) тяжеловесное транспортное средство – транспортное средство с грузом или без груза, полная масса или распределение нагрузки по осям которого превышает величины предельно допустимых нагрузок для данной категории дорог и сооружений на них;
2) Специальное разрешение на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан – разрешительный документ на бумажном носителе или электронный документ, дающий право проезда отечественным и иностранным крупногабаритным и (или) тяжеловесным автотранспортным средствам по территории Республики Казахстан с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимым в специализированных автомобилях-цистернах или без груза, имеющим превышение по габаритам и (или), массе и (или) осевым нагрузкам над допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан (далее – специальное разрешение);
3) контролирующие органы – территориальные органы Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган), административная полиция и органы государственных доходов в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Таможенного союза (далее – органы государственных доходов);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 23-14) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және көлік құралының габаритін, салмағын және (немесе) біліктік жүктемелерін ескере отырып, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары арқылы және елді мекендердің көшелері арқылы жүріп өту үшін Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген автокөлік құралдарының жол берілетін габариттік және салмақтық параметрлерінен асатын, автокөлік құралдарымен тасымалданатын бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдаумен байланысты барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Қағидаларда қолданылатын негiзгi ұғымдар мен терминдер:
1) ауыр салмақты автокөлік құралы - толық салмағы немесе біліктік жүктемелері Қазақстан Республикасы аумағында автомобиль жолдарымен жүру үшін белгіленген рұқсат етілген салмақтық параметрлерден асатын жүгi бар немесе жүксіз автокөлік құралы;
2) ауыр салмақты және (немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүрiп өтуіне арналған арнайы рұқсат - Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерінен габариті, салмағы және (немесе) біліктiк жүктемелерi бойынша асып түсетін жүксіз немесе бөлінбейтін жүгi бар, не мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктері бар, Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне құқық беретiн қағаз тасығыштағы немесе электрондық рұқсат беру құжаты (бұдан әрі - арнайы рұқсат);
3) бақылаушы органдар - Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлiгі Көлік комитетiнің аумақтық органдары (бұдан әрі - уәкiлеттi орган), әкімшілік полиция және Кеден одағының кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттеріндегі мемлекеттік кіріс органдары (бұдан әрі - мемлекеттік кіріс органдары);

4) неделимый груз – крупногабаритный и (или) тяжеловесный груз, который при перевозке не может быть разделен на две или более части без изменения его назначения, чрезмерных затрат или риска его порчи;
5) автомобиль прикрытия – автомобиль, выделяемый перевозчиком или грузоотправителем для сопровождения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по всему маршруту следования;
6) скатность (односкатный, двухскатный) – количество колес (одиночные, спаренные), расположенных на одной стороне оси автотранспортного средства;
7) местная перевозка – перевозка, маршрут которой проходит в пределах одной административно-территориальной единицы Республики Казахстан;
8) согласовывающие организации – государственные органы и организации, осуществляющие управление автомобильными дорогами или юридические лица, осуществляющие деятельность по владению и управлению автомобильными дорогами на праве хозяйственного ведения, доверительного или оперативного управления, содержащие на балансе автомобильные дороги, дорожные сооружения и коммуникационные объекты (мосты, путепроводы, железнодорожные переезды, трубопроводы, линии электропередачи, кабели связи) на маршруте следования крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства (далее – согласовывающие организации);
9) пост транспортного контроля – стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;
10) сбор за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (далее – сбор за проезд автотранспортных средств) – денежное возмещение ущерба, наносимого автомобильным дорогам и дорожным сооружениям, вследствие проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, взимаемый в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Кодекс);
11) межрегиональная перевозка – перевозка, маршрут которой проходит по двум и более областям Республики Казахстан;
12) международная перевозка – перевозка, маршрут которой пересекает Государственную границу Республики Казахстан;
13) автомобиль сопровождения – патрульный автомобиль подразделения административной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – административная полиция) с соответствующими опознавательными знаками, сопровождающий крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство по автомобильным дорогам с целью обеспечения безопасности дорожного движения, предоставляемый на безвозмездной основе;

4) бөлінбейтін жүк - тасымалдау кезінде мақсатын өзгертпей, шамадан тыс шығындарсыз немесе оның бүліну тәуекелінсіз екі немесе одан көп бөлікке бөлуге болмайтын ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүк;
5) бүркемелеу автомобилi - iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралына барлық жүру бағыты бойынша iлесiп жүру үшiн тасымалдаушы немесе жүк жөнелтушi бөлген автомобиль;
6) еңістік (бір қатарлы, екі қатарлы)- автокөлік құралы білігінің бір жағында орналасқан (дара, қосарланған) дөңгелектердің саны;
7) жергiлiктi тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының бiр әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгі шегiнде өтетiн тасымал;
8) келiсушi ұйымдар - автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен ұйымдар немесе iрi габариттi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүру бағытында автомобиль жолдары, жол құрылыстары және коммуникациялық объектiлерi (көпiрлерi, жолөткелдерi, темiр жол өтпелерi, электр желiлерi, байланыс кабелдерi және т.б.) теңгерiмiнде бар, шаруашылық жүргiзу, сенімгерлік немесе жедел басқару құқығында автомобиль жолдарына иелiк ету немесе басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
9) көліктік бақылау посты - арнайы лайықталған ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған, техникалық бақылау құралдарымен жарақтандырылған стационарлық немесе жылжымалы бақылау-өткiзу пунктi;
10) отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) салмағы ауыр автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуі үшін алым - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25-желтоқсандағы кодексінде (бұдан әрі - Кодекс) белгіленген тәртіппен алынатын iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі салдарынан автомобиль жолдарына және жол құрылыстарына келтiрiлген залалды ақшалай өтеу (бұдан әрі - автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым);
11) өңiраралық тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының екi және одан да көп облысы арқылы өтетiн тасымал;
12) өңiраралық тасымал - бағыты Қазақстан Республикасының екi және одан да көп облысы арқылы өтетiн тасымал;
13) ілесіп жүру автомобилі - жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралына автомобиль жолдарымен ілесіп жүретін, тиісті тану белгілері бар Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының әкімшілік полиция бөлімшелерінің (бұдан әрі - әкімшілік полиция) ақысыз негізде ұсынатын патрульдік автомобилі;

14) крупногабаритное транспортное средство – транспортное средство с грузом или без груза, имеющее превышение габаритных размеров, установленных нормативными правовыми актами;
15) крупногабаритный и (или) тяжеловесный груз – груз, который при перевозке автотранспортным средством имеет превышение над допустимыми габаритными параметрами и (или) полная масса или осевые нагрузки автотранспортного средства с грузом превышает допустимые весовые параметры, установленные на территории Республики Казахстан для проезда по автомобильным дорогам;
16) согласование маршрута перевозки крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза – определение условий проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по установленному маршруту согласовывающими организациями.
Глава 2. Порядок организации и осуществления перевозок крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов по автомобильным дорогам
4. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автотранспортным средством либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах по автомобильным дорогам разрешается только при наличии специального разрешения по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Не допускается перевозка автотранспортным средством делимых грузов, которые с учетом габаритов и массы автотранспортного средства превышают установленные на территории Республики Казахстан допустимые габаритные и весовые параметры автотранспортных средств для движения по автомобильным дорогам.
6. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автотранспортным средством либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах по автомобильным дорогам осуществляется в соответствии с требованиями Правил дорожного движения, основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 (далее – ПДД) и настоящих Правил, а также дополнительных требований к перевозке крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов, установленных их производителем или грузоотправителем (грузополучателем).
7. Общие условия перевозки крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автомобильным транспортом либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах грузов, в том числе в части получения Специального разрешения, определяются международными договорами и законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте.

14) iрi габаритті автокөлiк құралы - автомобиль жолдары арқылы жүрiп өту үшiн Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген рұқсат етiлген габариттік параметрлері асып түсетiн жүгімен немесе жүксiз автокөлiк құралы;
15) iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүк - автокөлiк құралдарымен тасымалдау кезiнде рұқсат етiлген габариттік параметрлерден асатын және (немесе) жүгi бар автокөлiк құралының толық салмағы немесе біліктік жүктемелерi автомобиль жолдары арқылы жүрiп өту үшiн Қазақстан Республикасы аумағында белгiленген рұқсат етiлген салмақтың параметрлерден асып түсетiн жүк;
16) iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдау бағытын келiсу - келiсушi ұйымдардың iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының белгiленген бағыт бойынша жүру шарттарын белгiлеуi.
2-тарау. Автомобиль жолдары бойынша ірi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру тәртiбi
4. Автомобиль жолдары бойынша ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүкттерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралымен тасымалдауға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рұқсат болған кезде ғана рұқсат етіледі
5. Автомобиль жолдары бойынша қозғалу үшін автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат етілген габариттік және салмақтық параметрлерiнен асатын автокөлiк құралының габариттері мен салмағын ескере отырып, бөлiнетiн жүктердi автокөлiк құралымен тасымалдауға жол берілмейді.
6. Автомобиль жолдары бойынша іpi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларының, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелердің, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесінің (бұдан әрі - ЖЖҚ) және осы Қағидалардың талаптарына, сондай-ақ оларды өндiрушi немесе жүк жөнелтуші (жүк алушы) белгiлеген iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктердің тасымалына қойылатын қосымша талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Іpi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдау, оның iшiнде Арнайы рұқсатты алу бөлiгіндегi жалпы шарттар халықаралық шарттарда және Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасында айқындалады.

8. К перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного неделимого груза автотранспортным средством либо жидкого груза, перевозимого в специализированных автомобилях-цистернах допускается водитель, имеющий право управления транспортным средством соответствующей категории.
9. Ответственный представитель перевозчика и (или) грузоотправителя проводит специальный инструктаж по технике безопасности водителя(ей) и такелажников, занятых на перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного неделимого груза автотранспортным средством либо жидкого груза, перевозимого в специализированных автомобилях-цистернах.
10. Перед началом движения автотранспортное средство с закрепленным крупногабаритным и (или) тяжеловесным неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимый в специализированных автомобилях-цистернах осматривается водителем, ответственными представителями перевозчика и грузоотправителя. Груз закрепляется и маркируется в соответствии с правилами перевозок грузов автомобильным транспортом, утверждаемыми согласно подпункту 23-9) статьи 13 Закона.
11. Крупногабаритные и (или) тяжеловесные автотранспортные средства, а также автомобили прикрытия оборудуются специальными световыми сигналами (проблесковыми маячками) оранжевого или желтого цвета.
Работа проблескового маячка во время движения является дополнительным средством информации других участников дорожного движения и не дает право преимущественного проезда.
12. Специальное разрешения находится у водителя крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства и предъявляется по требованию представителям контролирующих органов.
13. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по автомобильным дорогам разрешается в часы наименьшей интенсивности движения, а вне населенных пунктов – в светлое время суток.
В темное время суток по дорогам вне населенных пунктов, а также при интенсивном движении в светлое время суток, перевозка допускается только при условии сопровождения проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства автомобилем прикрытия или сопровождения.
14. Не допускается перевозка в случаях неблагоприятных дорожно-климатических условий и интенсивности движения, способные вызвать значительные задержки движения транспортных средств и повышенную опасность для окружающих.
15. При движении в светлое время суток на крупногабаритном и (или) тяжеловесном автотранспортном средстве, а также на автомобилях прикрытия и сопровождения включаются фары ближнего света.

8. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдауға тиiстi санаттағы автокөлiк құралын басқару құқығы бар жүргiзушiге рұқсат етiледi.
9. Тасымалдаушының және (немесе) жүк жөнелтушiнiң жауапты өкiлi iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктерді немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдаумен айналысатын жүргізушi(лер)ге және жүк жинаушыларға қауiпсiздiк техникасы жөнiнде арнайы нұсқаулық өткiзедi.
10. Қозғалыс басталар алдында бекітіліп берілген ірi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүктермен немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкпен бірге автокөлiк құралын жүргiзушi, жүк тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінiң жауапты өкілдерi қарап тексереді. Жүк Заңның 13-бабының 23-9) тармақшасына сәйкес бекітілген автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес бекiтіледi және таңбаланады.
11. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдары, сондай-ақ бүркемелеу автомобильдерi қызғылт немесе сары түстi арнайы жарық беру сигналдарымен (жарқылдауық маяктармен) жабдықталады.
Қозғалыс кезiнде жарқылдауық маяктардың жұмысы жол қозғалысының басқа қатысушыларына қосымша хабар беру құралы болып табылады және артықшылықпен жүрiп өту құқығын бермейдi.
12. Арнайы рұқсат iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүргiзушiсiнде болады және бақылаушы органдар өкiлдерінің талабы бойынша көрсетiледi.
13. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының автомобиль жолдары бойынша жол жүріп өтуiне қозғалыс қарқындылығы мейлiнше аз сағаттарда, ал елдi мекендерден тыс жерлерде - тәулiктiң жарық уақытында рұқсат етіледi.
Тәулiктің қараңғы уақытында елдi мекендерден тыс жерлердегі жолдармен, сондай-ақ тәулiктің жарық уақытында қозғалыс қарқынды болған кезде тасымалдауға iрi габаритті және ауыр салмақты көлiк құралының жүріп өтуiн бүркемелеу немесе ілесіп жүру автомобилінің ерiп жүруi шартымен ғана рұқсат етіледi.
14. Көлiк құралдарының қозғалысын елеулi түрде кiдiртуге және айналасындағылар үшiн жоғары қауіп төндiруге қабілеттi жол-ауа-райының қолайсыз жағдайлары мен қозғалыс қарқындылығы жағдайларында тасымалдауға рұқсат етілмейдi.
15. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралымен, сондай-ақ бүркемелеу және iлесіп жүру автомобильдерімен тәулiктiң жарық уақытында қозғалған кезде жақынға жарық түсiру шамдары қосылады.

16. Наличие автомобиля прикрытия обязательно во всех случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 3,5 метра;
2) длина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 24 метра;
3) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 метра;
4) общая масса автотранспортных средств превышающая установленную допустимую общую массу, согласно приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009);
5) в других случаях, когда в Специальном разрешении в графе "Особые условия движения" указано, что движение по какому-либо дорожному сооружению, находящемуся на маршруте следования, разрешается в одиночном порядке или указаны другие условия, требующие оперативного воздействия на организацию движения на отдельных участках маршрута следования.
17. Наличие автомобиля сопровождения обязательно исключительно в населенных пунктах в случаях, когда:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 5,0 метра;
2) длина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 40,0 метра;
3) крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство при движении вынуждено хотя бы частично занимать полосу встречного движения
18. При необходимости наличия автомобиля сопровождения для проезда крупногабаритных автотранспортных средств в населенных пунктах в случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил, уполномоченный орган либо органы государственных доходов направляют в соответствующие территориальные подразделения полиции уведомление о необходимости сопровождения крупногабаритного автотранспортного средства с указанием непосредственного маршрута передвижения.
Территориальные подразделения полиции оказывают содействие в проезде крупногабаритного автотранспортного средства в населенном пункте в течении 1 (одного) рабочего дня следующего после дня получения уведомления, о чем извещает перевозчика.
19. Автомобиль прикрытия или сопровождения передвигается впереди крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства на расстоянии 10-20 м уступом с левой стороны таким образом, чтобы его левая сторона выступала за левую сторону сопровождаемого крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.

16. Мына жағдайлардың барлығында:
1) iрi габаритті автокөлік құралының ені 3,5 метрден асатын болса;
2) iрi габаритті автокөлік құралының ұзындығы 24 метрден асатын болса;
3) iрi габаритті автокөлiк құралының биіктігі 4,5 метрден асатын болса;
4) автокөлік құралының жалпы салмағын "Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес белгіленген рұқсат етілген жалпы салмағынан асатын болса;
5) Арнайы рұқсаттың "Қозғалыстың ерекше шарттары" бағанында жол жүру бағытындағы қандай да бiр жол құрылысы бойынша жеке дара тәртіппен қозғалуы рұқсат етіледi деп көрсетiлген жағдайда немесе жол жүру бағытының жекелеген учаскелерінде қозғалысты ұйымдастыруға жедел ықпал етудi талап ететiн басқа да шарттар көрсетiлген басқа жағдайларда, бүркемелеу автомобилiнiң болуы міндетті.
17. Елді мекендерде:
1) iрi габаритті автокөлiк құралының енi 5,0 метрден асатын;
2) iрi габаритті автокөлiк құралының ұзындығы 40,0 метрден асатын;
3) қозғалыс кезiнде iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қарсы қозғалыс жолағын ең болмағанда iшiнара иеленуге мәжбүр болған жағдайларда ғана ілесіп жүру автомобилінің болуы міндетті.
18. Уәкілетті орган немесе мемлекеттік кірістер органдары ірі көлемді автокөлік құралдарының елді мекендер арқылы өтуіне ілесіп жүру автомобилі қажет болған кезде oсы Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайларда полицияның тиісті аумақтық бөлімшелеріне Арнайы рұқсатта көрсетілген бағыт бойынша iрi көлемді ауыр салмақты автокөлік құралына ілесіп жүру қажеттілігі туралы хабарламаны жолдайды.
Полицияның аумақтық бөлімшелері хабарламаны алған күннен кейін келесі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ірі көлемді автокөлік құралдарының елді мекендер арқылы жүріп өтуіне жәрдемдеседі, ол туралы тасымалдаушыға хабарлайды.
19. Бүркемелеу немесе iлесіп жүру автомобилi оның сол жағы iлесiп жүретiн iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының сол жағынан шығыңқы болатындай түрде жол бере отырып, iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының алдында 10-20 метр қашықтықта қозғалады.

20. При проезде по мостам и дорожным сооружениям движение осуществляется согласно условиям, определенным согласовывающими организациями.
21. При проезде перекрестков автомобиль сопровождения обеспечивает своевременное перекрытие движения на пересекаемых улицах и дорогах с целью исключения аварийных ситуаций.
22. Скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства не должна превышать показаниям, установленным в Специальном разрешении.
При движении крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по дорогам общего пользования скорость не должна превышать 60 км/ч, а на искусственных сооружениях – 10 км/ч.
23. В процессе движения водитель крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства:
1) принимает все необходимые меры для беспрепятственного и безопасного пропуска встречных автотранспортных средств;
2) не создает помех для дорожного движения и предоставляет возможность обгона автотранспортным средствам, движущимся сзади.
24. При высоте крупногабаритного транспортного средства более 4,5 метра перевозчику необходимо проводить контрольный дополнительный замер высоты при движении под мостами, трубопроводами и другими коммуникациями.
25. Осуществляя проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, не допускается:
1) выезжать в рейс с просроченным Специальным разрешением;
2) вносить в Специальное разрешение какие-либо изменения или дополнения;
3) отклоняться от установленного маршрута движения;
4) превышать указанную в Специальном разрешении скорость движения;
5) совершать обгоны транспортных средств, движущихся со скоростью 30 км/час и более;
6) буксировать другие транспортные средства;
7) осуществлять движение в неблагоприятных метеорологических условиях (гололед, видимость менее 100 м);
8) двигаться по обочине дороги, если такой порядок движения не определен условиями перевозки;
9) останавливаться вне специально обозначенных стоянок, расположенных за пределами проезжей части дороги;
10) продолжать движение при возникновении технической неисправности автотранспортного средства или нарушении крепления груза, угрожающих безопасности движения и (или) сохранности груза.
26. При определении весовых и (или) габаритных параметров автотранспортных средств составляется акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства согласно приложению 2 к настоящим Правилам с учетом установленных погрешностей измерительного оборудования, которые трактуются в пользу перевозчика.
Акты взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства являются бланками строгой отчетности.

20. Көпірлер мен жол құрылыстары арқылы жүріп өту кезінде қозғалыс келiсушi ұйымдар айқындаған шарттарға сай жүзеге асырылады.
21. Ілесiп жүру автомобилi жол қиылыстарынан өту кезiнде авариялық жағдайларды болдырмау мақсатында қиылысатын көшелер мен жолдардағы қозғалысты уақтылы тоқтатуды қамтамасыз етедi.
22. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы қозғалысының жылдамдығы Арнайы рұқсатта белгіленген көрсеткiштерден аспауы тиiс.
Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарының жалпы пайдаланылатын жолдар бойынша қозғалған кезде жылдамдығы 60 км/сағаттан, ал жасанды құрылыстарда 10 км/сағаттан аспауы тиiс.
23. Қозғалыс процесiнде iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүргізушiсi:
1) қарсы келе жатқан автокөлiк құралдарын кедергісiз және қауiпсiз өткiзiп жiберу үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды;
2) жол қозғалысына бөгет жасамайды және артында келе жатқан автокөлiк құралдарының басып озуына мүмкiндiк бередi.
24. Iрi габаритті көлiк құралының биiктiгi 4,5 метрден артық болған жағдайда, тасымалдаушы көпiрлердiң, құбыр жолдардың және басқа да коммуникациялардың астымен қозғалу кезiнде биiктiктi қосымша бақылаулық өлшеуi қажет.
25. Iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өтуiн жүзеге асыра отырып:
1) мерзiмi өткен Арнайы рұқсатпен рейске шығуға;
2) Арнайы рұқсатқа қандай да бiр өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге;
3) белгiленген қозғалыс бағытынан ауытқуға;
4) Арнайы рұқсатта көрсетілген қозғалыс жылдамдығын арттыруға;
5) 30 км/сағат және одан жоғары жылдамдықпен келе жатқан автокөлiк құралдарын басып озуға;
6) басқа көлiк құралдарын сүйретуге;
7) қозғалысты қолайсыз ауа-райы жағдайларында (көктайғақ, көрiнiм 100 метрден кем және т.с.с.) жүзеге асыруға;
8) егер тасымалдау шарттарында мұндай қозғалыс тәртiбi белгiленбесе, жол жиегімен жүруге;
9) жолдың жүру бөлігінiң шегінен тысқары орналасқан арнайы тұрақтардан тыс жерлерге тоқтауға;
10) автокөлiк құралының техникалық жарамсыздығы туындаған немесе қозғалыс қауiпсiздігіне және (немесе) жүктiң сақталуына қауiп төндiретiн жүктiң бекiтiлуi бұзылған кезде қозғалысты жалғастыруға жол берілмейді.
26. Автокөлiк құралдарының салмақтық және габариттiк параметрлерiн айқындау кезiнде өлшеу жабдығының тасымалдаушының пайдасына шешiлетiн белгіленген ауытқулықтарын ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі жасалады.
Автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актілері қатаң есептілік бланкілері болып табылады.

27. В случае установления факта проезда тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств, с превышением допустимых весовых и (или) габаритных параметров, применяются меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", и перевозка возобновляется в случаях:
1) дальнейшего следования перевозчиком по маршруту движения с превышением весовых и (или) габаритных параметров автотранспортного средства без груза или с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах, и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за фактическую пройденную часть маршрута следования, а также уплаты суммы сбора за предстоящую часть маршрута следования с получением специального разрешения в порядке установленном настоящими Правилами - при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без груза или с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах без специального разрешения, а также при истекшем сроке cпециального разрешения;
2) разгрузки перевозчиком автотранспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, а также выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств за фактически пройденную часть маршрута без выдачи специального разрешения – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с грузом, не являющейся неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах;
3) после доплаты перевозчиком к уплаченному сбору за проезд автотранспортных средств сбора за проезд автотранспортных средств за фактически пройденный маршрут и получения специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, с указанием фактических весовых и (или) габаритных параметров – при выявлении факта превышения одного из параметров крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства над указанными в специальном разрешении;
4) после оплаты перевозчиком суммы сбора за проезд автотранспортных средств по фактическому пройденному маршруту и получения специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, – при обнаружении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с отклонением от маршрута, указанного в специальном разрешении;

27. Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жол берілетін салмақтық және (немесе) габаритті параметрлерінің асып кету фактісі анықталған жағдайда, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шаралары қабылданады және мынадай жағдайларда:
1) автокөлік құралының салмақтық және (немесе) габариттік параметрлерін асыра отырып, жол жүру бағыты бойынша әрі қарай жүксіз немесе бөлінбейтін жүкпен не мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкпен жүру және автокөлiк құралдарының жол жүру бағыты іс жүзінде жүріп өткен жолына алым сомасын төлеу, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте арнайы рұқсат қағазын ала отырып жүріп өту, алдағы бөлігіне алым соммасын төлеу, жүксіз немесе бөлінбейтін жүгі не мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүгі бар ір габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының арнайы рұқсатсыз жүріп өткені анықталған кезде, сондай-ақ арнаы рұқсаттың мерзімі өтіп кеткен кезде;
2) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлеріне сәйкес келтіру үшін тасымалдаушының автокөлік құралын артық жүктен босатуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралы шыққан кезде және арнайы рұқсат берілместен іс жүзінде жүріп өткен бағыттың бір бөлігі үшін автокөлiк құралдарының жүріп өтуіне алым сомасын төлеу - бөлінбейтін жүк немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкке жатпайтын жүгі бар ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені анықталған кезде;
3) автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн төленген алымға қосымша осы Қағидаларда белгіленген тәртіпті бұза отырып және салмақтық және габариттік параметрлердi іс жүзінде көрсете отырып, осы Қағидаларда белгілеген тәртіппен арнайы рұқсатты ала отырып, іс жүзінде жүріп өткен бағыт үшін автокөлiк құралдарының алымын тасымалдаушы төлегеннен кейін - iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының арнайы рұқсатта көрсетілген параметрлерінің бiрiнен асып кету фактісі анықталған кезде;
4) тасымалдаушы іс жүзінде жүріп өткен бағыт бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасын төлеген және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен арнайы рұқсатты алғаннан кейін - iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жолды арнайы рұқсатта көрсетілген бағыттан ауытқи отырып жүріп өтуі анықталған кезде;

5) после выделения административной полицией автомобиля сопровождения в сроки, предусмотренные пунктом 17 настоящих Правил, – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без автомобиля сопровождения в случаях, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил;
6) разгрузки перевозчиком автотранспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, а также выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза, и оплаты суммы сбора за фактический пройденный путь – при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с грузом, не являющейся неделимом грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах со специальным разрешением.
Глава 3. Порядок выдачи специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств
28. Государственная услуга "Выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств" (далее - государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан и органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза (далее – услугодатель) перевозчикам (далее - услугополучатель) посредством направления заявления по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление):
1) отечественный перевозчик – в Государственную корпорацию либо посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал);
2) иностранный перевозчик – в уполномоченный орган либо органы государственных доходов.
29. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги предусмотрено в приложении 4 к настоящим Правилам в форме стандарта государственной услуги (далее - Стандарт).
30. При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии с оригинала документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.

5) осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген мерзімде әкімшілік полициясы ілесіп жүру автомобилін бөлгеннен кейін - осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайларда ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының ілесіп жүру автомобилінсіз жүріп өтуі анықталған кезде;
6) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлеріне сәйкес келтіру үшін тасымалдаушының автокөлік құралын артық жүктен босатуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралының шығуы үшін және іс жүзінде жүріп өткен жол үшін алым сомасын төлеу - бөлінбейтін жүкке немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында тасымалданатын сұйық жүкке жатпайтын жүгі бар, арнайы рұқсаты бар ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені анықталған кезде тасымалдау қалпына келтіріледі.
3-тарау. Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты беру тәртібі
28. "Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызметті) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштерді (бұдан әрі - өтініш) тасымалдаушылардың (бұдан әрі - көрсетілетін қызмет алушы) беруі арқылы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлiк комитетiнiң аумақтық органдары және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттеріндегі мемлекеттік кіріс органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді:
1) отандық тасымалдаушы - Мемлекеттік корпорацияға немесе www.elicense.kz, www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы;
2) шетелдік тасымалдаушы - уәкiлетті органға немесе мемлекеттік кіріс органдарына береді.
29. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі-Стандарт) нысанында мемлекеттік қызметті көрсету Қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес жазылған.
30. Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды қабылдаған кезінде құжаттардың түпнұсқасынан электрондық көшірмесін жасайды, одан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.

31. Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
32. Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
33. При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме документов.
34. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
35. При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу.
Получение сведений из соответствующих информационных систем указываются условия и перечень получаемых сведений согласно стандарта государственной услуги.
36. При поступлении заявления в услугодателю производятся его регистрация и проверка содержащихся в нем сведений на предмет:
1) полноты предоставленной информации;
2) соответствия технических характеристик автотранспортного средства, предъявляемого к перевозке груза.
37. В случае обращения заявителя через портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
38. Срок рассмотрения заявления на получение специального разрешения составляет 2 (два) рабочих дня, а в случаях, когда не требуется согласование маршрута перевозки – 1 (один) рабочий день со дня его регистрации.
39. Услугодатель в течение срока, указанного в пункте 38 настоящих Правил, уведомляют перевозчика о выдаче специального разрешения и сумме сбора за проезд автотранспортных средств по ставкам и в порядке, установленном Кодексом, подлежащей к оплате, или представляют мотивированный отказ в выдаче специального разрешения.
В случае отсутствия оплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств в течение десяти рабочих дней со дня уведомления перевозчика выдача специального разрешения не осуществляется.
40. Специальное разрешение выдается в срок не более 1 (одного) рабочего дня после установления маршрута движения и уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Кодексом.

31. Жеке басты куәландыратын құжат мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
32. Көрсетілетін қызметті алушы егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімін береді.
33. Құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға тапсырған кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
34. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолдану мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
35. Өтінішті портал арқылы берген кезінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрінеді.
Тиісті ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтерде мемлекеттік қызметті көрсету стандартына сәйкес тізімдер мен шарттар көрсетіледі.
36. Көрсетілетін қызметті берушіге өтiнiш түскен кезде оны тіркеу және ондағы мәлiметтердi:
1) ұсынылған ақпараттың толықтығы;
2) жүкті тасымалдауға қойылатын автокөлік құралының техникалық сипаттамаларының сәйкестігі мәніне тексеру жүргізіледі.
37. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін портал арқылы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
38. Арнайы рұқсатты алуға өтінішті қарастыру мерзімі ол тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін, ал тасымалдау бағытын келісу қажет болмаған жағдайда - 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
39. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 38-тармағында көрсетілген мерзім ішінде тасымалдаушыны Арнайы рұқсатты беру және Кодексте белгіленген ставкалар бойынша және тәртіппен ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені үшін төленуі қажет алым сомасы туралы тасымалдаушыға хабарлайды немесе Арнайы рұқсат беруден дәлелді бас тартуды береді.
Тасымалдаушыға хабар берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасы төлемінің болмауы жағдайда, арнайы рұқсатты беру жүзеге асырылмайды.
40. Арнайы рұқсат қозғалыс маршрутын белгілегеннен және Кодексте белгіленген мөлшерлемелер бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым (бұдан әрі - алым) сомасы төленгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен астам емес мерзімде беріледі.

41. Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, а также допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009);
3) отрицательный ответ согласующих организаций на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
4) если технические характеристики автотранспортного средства, установленные заводом-изготовителем, не позволяют осуществлять заявленного к перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза;
5) отсутствия оплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств в течение десяти рабочих дней со дня уведомления перевозчика выдача специального разрешения;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения данной государственной услуги
42. Услугодатель в ходе рассмотрения заявления в случаях, предусмотренным пунктам 16 Правил, производят согласование заявления перевозчика с согласовывающими организациями.
Срок согласования заявления составляет 1 (один) рабочий день со дня его поступления.
В случае отсутствия в установленный срок ответа от согласовывающей организации, заявление перевозчика считается согласованным.
43. При согласовании предлагаемого маршрута перевозки оцениваются несущая способность и пропускная способность автомобильных дорог, дорожных и иных инженерных сооружений по пути следования, в части обеспечения безопасности перевозки, сохранности дорог, дорожных и иных инженерных сооружений, необходимости принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности движения на маршруте следования.
44. Для оценки несущей способности автомобильных дорог, дорожных и инженерных сооружений допускается использовать апробированные методы расчета, информацию о состоянии дорог, дорожных и иных инженерных сооружений, а также материалы дополнительных обследований.

41. Көрсетілетін мемлекеттік қызметі көрсетуден бас тарту негіздері:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерімен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) келiсушi ұйымдардың мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауабы;
4) егер автокөлiк құралының жасаушы зауыт белгілеген техникалық сипаттамалары тасымалдауға мәлiмделген iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдауды жүзеге асыруға мүмкiндiк бермесе;
5) тасымалдаушыға хабар берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасы төлемінің болмауы;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы
42. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген жағдайларда өтінішті қарау барысында тасымалдаушының өтінішін келісуші ұйымдармен келісуді жүргізеді.
Өтінішті келісу мерзімі ол келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
Келісуші ұйымнан белгіленген мерзімде жауап болмаған жағдайда, тасымалдаушының өтініші келісілген болып есептеледі.
43. Ұсынылған тасымалдау маршрутын келiсу кезiнде тасымалдау қауiпсiздiгiн, жолдардың, жол құрылысы мен өзге де инженерлiк құрылыстардың сақталуын қамтамасыз ету, жол жүру бағытындағы қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiнде қосымша шаралар қабылдау қажеттілігi бөлiгiнде жүру жолы бойынша автомобиль жолдарының, жол құрылысы мен өзге де инженерлiк құрылыстардың көтерушілік қабiлетi және өткiзу қабiлеті бағаланады.
44. Автомобиль жолдарының жол құрылыстары мен өзге де инженерлiк құрылыстардың көтерушілік қабілетiн бағалау үшiн есептеудiң сынақтан өткiзiлген әдiстерiн, жолдардың жол құрылыстары мен өзге де инженерлiк құрылыстардың жай-күйi туралы ақпаратты, сондай-ақ қосымша зерттеулердің материалдарын пайдалануға рұқсат етiледi.

45. Если пропуск крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по предложенному перевозчиком маршруту не имеет противопоказаний, то согласовывающая организация посредством информационных систем подтверждает свое решение.
46. В случае, если по предложенному перевозчиком маршруту проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного транспортного средства не представляется возможным или если для его осуществления требуется проведение дополнительных мер по усилению дорожного покрытия и дорожных сооружений, согласовывающая организация уведомляет об этом услугодателя или предлагает другой маршрут следования при необходимости проведения укрепительных работ.
47. Заявление на получение специального разрешения рассматривается в 1 (один) рабочий день в случаях:
1) привлечения автотранспортного средства для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
2) замены транспортного средства (в случаях поломки) при условии соответствия технических характеристик и весогабаритных параметров транспортного средства, указанных в ранее полученном специальном разрешении;
3) продления срока действия специального разрешения за 2 (два) рабочих дня до окончания срока ранее полученного специального разрешения.
В случаях, предусмотренных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил сбор за проезд автотранспортных средств не взимается и в ранее полученном специальном разрешении не более одного раза вносятся изменения о замене транспортного средства или продлении срока действия специального разрешения.
Срок продления в специальном разрешении не должен превышать 15 (пятнадцати) календарных дней.
48. Сведения и реквизиты, указанные в заявлении заверяются:
1) подписью первого руководителя (его заместителя или доверительным лицом) и печатью (при наличии), если перевозчик является юридическим лицом;
2) подписью и указанием данных документа, удостоверяющего личность, если перевозчик является физическим лицом;
3) подписью и указанием данных, содержащихся в свидетельстве о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, если перевозчик является индивидуальным предпринимателем.
При подаче электронного запроса сведения и реквизиты заверяются электронной цифровой подписью.
49. Специальное разрешение, действующее в течение указанного в нем срока, выдается на одно автотранспортное средство, перевозящее однотипный крупногабаритный и (или) тяжеловесный неделимый груз либо жидкий груз, перевозимый в специализированных автомобилях-цистернах груз по установленному маршруту.
Специальное разрешение выдается на срок до шести месяцев.

45. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралын өткізудің теріс көрсеткіштері болмаса, онда келісуші ұйым отандық тасымалдаушының өтiнiшінде портал арқылы, ал шетелдік тасымалдаушының өтiнiшінде мөрмен куәландыра отырып, жазбаша түрде өз шешiмiн растайды.
46. Егер тасымалдаушы ұсынған бағыт бойынша ipi габаритті және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі мүмкін болмаса немесе егер оны жүзеге асыру үшін жол жамылғысын немесе жол құрылыстарын нығайту бойынша қосымша шаралар жүргізу талап етілетін болса, келісуші ұйым бұл туралы уәкілетті органды немесе мемлекеттік кіріс органдарын жазбаша түрде не электрондық құжат нысанында хабардар етеді немесе күшейту жұмыстарын орындау қажет болған кезде басқа жол жүру бағытын ұсынады.
47. Арнайы рұқсатты алуға өтiнiш:
1) автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған;
2) бұрын алынған арнайы рұқсатта көрсетілген автокөлік құралының техникалық сипаттамалары және салмақтық-габариттік параметрлері сәйкес болған кезде көлік құралын ауыстырған (сынған жағдайларда);
3) бұрын алынған арнайы рұқсаттың мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күні қалғанда арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартқан жағдайларда 1 (бір) жұмыс күнінде қаралады.
Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, автокөлiк құралдарының жүріп өтуі үшiн алым өндірілмейді және бұрын алынған арнайы рұқсатта көлік құралы ауыстырылғаны немесе арнайы рұқсаттың қолдану мерзімі ұзартылғаны туралы өзгерістер енгізіледі.
Арнайы рұқсаттың қағаз тасығышындағы өзгерістер уәкілетті орган немесе мемлекеттік кіріс органдары басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылады және мөрмен куәландырылады.
Арнайы рұқсаттағы ұзарту мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспауы тиіс.
48. Өтiнiште көрсетiлген мәлiметтер мен деректемелер:
1) егер тасымалдаушы заңды тұлға болып табылса, бiрiншi басшының (оның орынбасарының немесе сенiмдi адамының) қолымен және мөрмен;
2) егер тасымалдаушы жеке тұлға болып табылса, қолымен және жеке басын куәландыратын құжат деректері.
3) егер тасымалдаушы дара кәсіпкер болып табылса, қолымен және дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы куәлігінде қамтылған деректер көрсетіле отырып куәландырады.
Электрондық сұрау салуды беру кезінде мәлiметтер мен деректемелер электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.
49. Көрсетілген мерзiм iшінде жарамды болатын арнайы рұқсат белгiленген бағыт бойынша бiр тұрпатты iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты бөлінбейтін жүкті немесе мамандандырылған автомобиль-цистерналарында сұйық жүкті тасымалдайтын бiр автокөлiк құралына берiледi.
Арнайы рұқсат алты айға дейiнгi мерзiмге беріледі.

50. Специальные разрешения изготавливаются в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
51. Сведения о выданных специальных разрешениях формируются в электронном информационном ресурсе уполномоченного органа.
52. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
53. Жалоба на действия (бездействие) работника Государственной корпорации направляется руководителю филиала Государственной корпорации по адресам и телефонам, указанным на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Подтверждением принятия жалобы в Государственную корпорацию, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
54. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере транспорта (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
55. Жалоба услугополучателя в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом - в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
56. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона "О государственных услугах" продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
57. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Форма
Специальное разрешение на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан № _____
Марка АТС
Модель
Номерной знак
Маршрут
Название населенных пунктов, по которым проходит маршрут
Протяженность пути, км

50. Арнайы рұқсат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды түрде дайндалады.
51. Берілген арнайы рұқсаттар туралы мәліметтер уәкілетті органның электронды ақпараттық ресурсында қалыптасады.
52. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде оны көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
53. Мемлекеттік корпорацияның қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация филиал басшысының атына Мемлекеттік корпорацияның интернет-жүйесінде көрсетілген www.gov4c.kz мекен-жайы мен телфондары арқылы беріледі.
Мемлекеттік корпорацияға қолма-қол, пошта арқылы түскен шағымның қабылданғанын растау оны қабылдаған адамның тегін және аты-жөнін көрсетіле отырып, кеңседе тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және тіркеу күні) болып табылады.
54. Мемлекеттік қызметті көрсету сұрақтары бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті берушінің басшысының, көлік саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына бере алады.
55. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 25-бабы 2) тармақшасына сәйкес:
көрсетілетін қызметті берушімен, уәкілетті органмен оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органымен оның тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
56. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 25-бабы 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушімен, уәкілетті органмен және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органмен шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
57. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ауыр салмақты және (немесе) iрi габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат № _____
АКҚ маркасы
Моделі
Нөмірлік белгісі
Бағыты
Бағыт бойынша өтетін елді мекендердің атауы
Жолдың ұзақтығы, км

3. Данные организации, транспортирующей груз:
Наименование/ФИО
Адрес и телефон
4. Движение разрешается:
с "____" __________ 20 ___ года по "____" __________ 20 ___ года, со скоростью не более 60 км/час по дорогам общего пользования, а на искусственных сооружениях – 10 км/час.
5. Особые условия движения: Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных неделимых грузов автотранспортным средством либо жидких грузов, перевозимых в специализированных автомобилях-цистернах по автомобильным дорогам осуществляется в соответствии с требованиями ПДД и Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 Приказ МИИР РК.
6. Расчет сбора за проезд __________________________________________
Сумма оплаты _________________________________________________
(прописью)
7. С основными требованиями Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории Республики Казахстан ознакомились:
водитель основного тягача ___________________________________________
(ФИО)лицо, сопровождающее груз _________________________________________
(ФИО)
8. Разрешение выдано ___________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата выдачи)
Примечание: все графы специального разрешения должны быть заполнены (незаполненные графы прочеркиваются) одинаковым цветом.
Приложение 2 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Форма
Акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства №_____ серия ______
"___" ___________ 20__ г. час.__мин.__. _______________________
(Дата и время) (Место составления)
Мы, главный (ведущий) специалист(ы) __________________________________
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица, наименование государственного органа)
__________________________________________________________________
и водитель автотранспортного средства (представитель юридического лица)
______________________________________________________________
(Ф.И.О., документ, удостоверяющий личность (полномочия),
__________________________________________________________________
место работы (при наличии), место местожительства (нахождения)
Марка автотранспортного средства (тягача) _________ гос.номер ________
прицепа/полуприцепа___________ гос.номер __________________________
Маршрут следования________________________ расстояние__________км.
Наименование груза _______________________ вес груза ______________т.
Сопроводительные документы: ______________________________________
__________________________________________________________________
(путевой лист, специальное разрешение (при наличии), кем и когда выдано и др. документы)
В присутствии понятых (свидетелей):
1.________________________________________________________________
(Ф.И.О., место жительства, телефон, подпись)
2._______________________________________________________________
(Ф.И.О., место жительства, телефон, подпись)

3. Жүкті тасымалдаушы ұйымның деректері
Атауы/ТАӘА /
Мекенжайы және телефоны
4. 20___жылғы "____" __________ бастап 20___ жылғы "____" __________ дейін жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдар бойынша жылдамдығы 60 км/сағаттан астам емес, ал жасанды құрылыстарда 10 км/сағат жүруге рұқсат етіледі.
5. Қозғалыстың ерекше жағдайлары: Бөлінбейтін жүктерді не мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын сұйық жүктері бар отандық және шетелдiк iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктерді автокөлiк құралдарымен ЖҚЕ мен ҚР ИИДМ-нің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Жүріп өткені үшін алымдар есебі ____________________________________________
Төлем сомасы ______________________________________________________________
(жазбаша)
7. Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оны жүзеге асыру қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым:
Негізгі тартқыштың жүргізушісі______________________________________________
(ТАӘА)
Жүкпен ілесіп жүретін тұлға _________________________________________________
(ТАӘА)
8. Рұқсат __________________________________________________________________
(Уәкілетті органның атауы, тегі, аты,
_________________________________________________________________________ берілді.
әкесінің аты (болған кезде), берілген күні)
Ескертпе: арнайы рұқсаттың барлық бағандары біркелкі сиямен толтырылуы тиіс (толтырылмаған бағандар сызылып тасталады).
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі №_____ серия ______
20__жылғы "___" _______ сағ.___мин.___. _______________________
(Күні және уақыты)                              (Толтыру орны)
Біз, бас (жетекші) маман(дар)_______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә., мемлекеттік органның атауы)
және автокөлік құралының жүргізуші (заңды тұлғаның өкілі)____________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., жеке басын (өкілеттікті) куәландыратын құжат,
________________________________________________________________________________
тұратын (орналасқан) жері, жұмыс орны (бар болған кезде)
Автокөлік құралының (тартқыш) маркасы__________ мем.номер ___________
тіркеме/жартылай тіркеме___________ мем.номер ___________
Жүру бағыты _________________арақашықтығы_______________км.
Жүктің атауы___________________жүктің салмағы_____________т.
Ілеспе құжаттар:__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жол парағы, арнайы рұқсат (бар болған кезде), кіммен және қашан берілді)
Куәлардың (куәгерлердің) қатысуымен:
1.______________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұратын орны, телефоны, қолы)
2.______________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұратын орны, телефоны, қолы)

С правами и обязанностями, указанными в статьях 754, 755 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных Правонарушениях", ознакомлены.
Настоящий акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства составлен по исходным данным:
Параметры
Допустимые
Фактические
Превышение
Высота от поверхности дороги, м.
Ширина, м.
Длина, м.
Груз не должен выступать за заднюю внешнюю точку автотранспортного средства
Полная масса, т.
Полная масса прицепа, т.
Колесная формула АТС
Ось
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Допустимые
Фактические
%
Скатность
Расстояние между осями, м
Взвешивание (замер) произведено на ________________________________________
_________________________________________________________________________
(название, номер, дата метрологической поверки технического средства измерения)
По результатам повторного взвешивания (замера) автотранспортного средства _____________, гос.номер _____________ весовые и (или) габаритные) параметры превышают/не превышают (нужное подчеркнуть) установленные допустимые параметры автотранспортных средств.
Расчет суммы сбора за проезд ________________________________________
Сумма к оплате ______________________________________________________
Акт составил (и)_____________________________________________________
(Ф.И.О., должность,) (подпись)
_____________________________________________________
(Ф.И.О., должность,) (подпись)
Понятые (свидетели):
1._____________________ 2. _____________________
(Ф.И.О. подпись)                   (Ф.И.О. подпись)
Копию акта получил (а) ______________________________________________
(Ф.И.О. водителя (представителя юридического лица, подпись)
Приложение 3 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Форма
Заявление для получения (продления) специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств
Наименование перевозчика
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/бизнес-идентификационный номер (БИН)
Адрес, телефон
Наименование груза
Вес груза (в тоннах)
Марка автомобиля:
государственный номер:
Марка прицепа (полуприцепа):
государственный номер:
Тип транспортного средства
Грузоподъемность (в тоннах)
Наличие изотермического кузова
Наличие воздушной или эквивалентной ей подвески:
Маршрут движения
Общая протяженность маршрута (в километрах):
в том числе по территории городов (в километрах):
Количество рейсов (поездок):
Фамилия, имя, отчество (при наличии) водителя:
Вид сопровождения:
государственный номер:
Дата и время проезда:
Заполняется в случаях продления специального разрешения или замены транспортного средства (нужное подчеркнуть)
Номер, дата ранее выданного специального разрешения:
Марка заменяемого автомобиля:
государственный номер:
Марка заменяемого прицепа (полуприцепа):
государственный номер:
Фактические весовые и габаритные параметры транспортного средства с учетом груза
Параметры
Фактические
Допустимые
Превышение
Высота от поверхности дороги, в метрах
Ширина, в метрах
Длина, в метрах
Выступ груза за заднюю внешнюю точку транспортного средства, в метрах
Полная масса, в тоннах
Полная масса прицепа, в тоннах
Колесная формула (скатность)
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Расстояние между осями
(в метрах)
Фактическая нагрузка на ось
(в тоннах)
Автотранспортное средство привлекается для ликвидации чрезвычайных ситуаций
природного или техногенного характера (Х)______________________
Дополнительные данные _______________________________________________
Прилагаемые документы: ______________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
*Примечание: неполнота и (или) недостоверная информация является основанием для отказа в приеме заявления.
Приложение 4 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги "Выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития и органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги

"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексінің 754, 755-баптарында көрсетілген құқықтармен және міндеттермен таныстық.
Осы автокөлік құралының параметрлерін өлшеу актісі бастапқы деректер бойынша жасалды:
Параметрлері
Рұқсат етілген
Нақты
Асқаны
Жол бетінен есептелген биіктігі, м.
Ені, м.
Ұзындығы, м.
Жүк автокөлік құралының артқы сыртқы нүктесiнен тысқары шықпауы тиіс
Толық салмағы, т.
Тіркеменің толық салмағы, т.
АКҚ-ң доңғалақ формуласы
Осьі
1- осьі
2- осьі
3- осьі
4- осьі
5- осьі
6- осьі
7- осьі
8- осьі
9- осьі
Рұқсат етілген
Нақты
%
Еңістігі
Біліктердің арақашықтығы, м.
Өлшеу__________________________________________________________________________
(техникалық өлшеу құралын метрологиялық тексерудің атауы, нөмірі, күні) жүргізілді.
Автокөлік құралын____________ мем. нөмірі __________ қайта өлшеу нәтижесі
бойынша салмақтық және (немесе) габариттік параметрлері белгіленген автокөлік
құралдарының рұқсат етілген параметрлерінен артық/артық емес (қажеті сызылсын)
Жүріп өтуі үшін алым сомасының есебі______________________________________________
Төлеу сомасы ____________________________________________________________________
Актіні жасаған(дар)_______________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы) (қолы)
Куәлар (куәгерлер): 1.______________________ 2. ___________________
(Т.А.Ә., қолы)            (Т.А.Ә., қолы)
Актінің көшірмесін алдым _________________________________________________________
(жүргізушінің (заңды тұлға өкілінің) Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты алу (ұзарту) үшін өтініш
Тасымалдаушының атауы
Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) / бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (БСН)
Мекенжайы, телефоны
Жүктің атауы
Жүктің салмағы (тоннамен)
Автокөлік маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Тіркеменің (жартылай тіркеменің) маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Көлік құралының түрі
Жүк көтергіштігі (тоннамен)
Изотермиялық шанақтың болуы
Әуе немесе оған балама аспаның болуы:
Жүру бағыты
Бағыттың жалпы ұзақтығы (километрмен):
оның ішінде қалалардың аумағы бойынша (километрмен):
Рейстердің (жол жүру) саны:
Жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде):
Ілесіп жүру түрi:
мемлекеттік нөмірi:
Жүру күні мен уақыты:
Арнайы рұқсатты ұзарту немесе көлік құралын ауыстыру жағдайларында толтырылады (қажеті сызылсын)
Бұрын берілген арнайы рұқсаттың нөмірі мен күні:
Ауыстырылатын автокөлік маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Ауыстырылатын тіркеме (жартылай тіркеме) маркасы:
мемлекеттік нөмірi:
Автокөлік құралының жүгін қоса есептегендегі нақты салмақтық және габариттік параметрлері
Параметрлерi
Нақты
Рұқсат етілген
Асқаны
Жол бетінен биіктігі, метрмен
Ені, метрмен
Ұзындығы, метрмен
Көлік құралының артқы сыртқы нүктесінен жүктің тысқары шығуы, метрмен
Толық салмағы, тоннамен
Тіркеменің толық салмағы, тоннамен
Доңғалақ формуласы (еңістігі)
1-осьі
2-осьі
3-осьі
4-осьі
5-осьі
6-осьі
7-осьі
8-осьі
9-осьі
Осьтерінің арақашықтығы (метрмен)
Оське нақты жүктеме (тоннамен)
Автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн
тартылған (Х)____________________________________________________________________
Қосымша деректер _______________________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар: __________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін
__________________________________            ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)                  (қолы)
* Ескертпе: толық емес және (немесе) анық емес ақпарат өтінішті қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
"Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсат беру" мемлекеттiк көрсетiлетiн қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлiк комитетiнiң аумақтық органдары және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттеріндегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2
Көрсетілетін мемлекеттік қызметті беру тәсілдері

1) услугодатель;
2) Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.elicense.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) выдача уведомления о результате рассмотрения документов:
в случаях, когда требуется согласование маршрута перевозки – 2 (два) рабочих дня;
в случаях, когда не требуется согласование маршрута перевозки – 1 (один) рабочий день;
в случаях привлечения автотранспортных средств для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера – 1 (один) рабочий день;
2) выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (далее – специальное разрешение) (с момента поступления услугодателю в течение десяти рабочих дней платежного документа, подтверждающего оплату суммы сбора в республиканский бюджет) либо мотивированный ответ об отказе – 1 (один) рабочий день.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Специальное разрешение либо мотивированный ответ об отказе.
При обращении услугополучателя через портал результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в кабинет пользователя в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
В случае обращения услугополучателя в Государственную корпорацию за получением результата оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги распечатывается.
Проверить подлинность результата оказания государственной услуги можно на портале www.egov.kz.
При подаче всех необходимых документов:
1) услугодателем выдача готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении удостоверения личности, документа, подтверждающего полномочия и документа, подтверждающего уплату в бюджет суммы сбора за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, за исключением случаев уплаты через ПШЭП;
2) в Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении удостоверения личности, документа, подтверждающего полномочия и документа, подтверждающего уплату в бюджет суммы сбора за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, за исключением случаев уплаты через ПШЭП;

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация);
3) www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
1) құжаттарды қарастыру нәтижелері туралы хабарламаны беру:
тасымалдау бағытын келісу қажет болған жағдайда - 2 (екі) жұмыс күні;
тасымалдау бағытын келісу қажет болмаған жағдайда - 1 (бір) жұмыс күні;
автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған жағдайда - 1 (бір) жұмыс күні;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ауыр салмақты және (немесе) iрi көлемді көлiк құралдарының жүрiп өтуіне арнайы рұқсат (бұдан әрі - арнайы рұқсат) (он жұмыс күні ішінде алымды төлегенін растайтын құжатты көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен сәттен бастап) не бас тарту туралы дәлелдi жауап - 1 (бір) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Арнайы рұқсат немесе бас тарту туралы дәлелдi жауап.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген жағдайда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі пайдаланушы кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қағаз тасығышта алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі басып шығарылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің түпнұсқалығын www.egov.kz порталында тексеруге болады.
Барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде:
1) көрсетілетін қызметті беруші дайын құжаттарды беруді жеке куәлікті, өкілеттігін растайтын құжатты және ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, ірi габаритті және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжатты ұсынған кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде жүзеге асырады;
2) Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке куәлікті, өкілеттігін растайтын құжатты және ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, ірi габаритті және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжатты ұсынған кезде тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде жүзеге асырылады;

3) через портал – в кабинете пользователя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе.
Сбор за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан оплачивается в республиканский бюджет по ставке сбора, установленный пунктом 3 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.30 с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается по месту нахождения услугодателя, в порядке очереди без ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается по месту нахождения услугополучателя, в порядке очереди без ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) услугодателю:
документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
заявление по форме согласно приложению 3 к Правилу;
документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (с момента поступления уведомления).

3) портал арқылы - пайдаланушының кабинетіне мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні мен мекенжайы көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде өтініш берушіден өндірілетін төлем мөлшері және оны өндірудің Қазақстан Республикасы заңнамаларымен көзделген тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Ірi көлемді және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым (бұдан әрі - алым) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабы 3-тармағында белгіленген алым мөлшерлемелері бойынша республикалық бюджетке төленеді.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының орналасқан орны бойынша, жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорация - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғандағы аралықта, түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының орналасқан орны бойынша, жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі, кезекті портал арқылы броньдауға болады;
3) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін талап етіледі);
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
ірi көлемді және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжат (хабарлма келіп түскен сәттен бастап).

2) в Государственную корпорацию:
документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
заявление по форме согласно приложению 3 к Правилу;
документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, за исключением случаев оплаты через ПШЭП (с момента поступления уведомления).
3) на портал:
запрос на портале в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) индивидуального предпринимателя или юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за проезд отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (в случае оплаты через ПШЭП), услугодатель или работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, а также допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009);
3) отрицательный ответ согласующих организаций на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги;
4) если технические характеристики автотранспортного средства, установленные заводом-изготовителем, не позволяют осуществлять заявленного к перевозке крупногабаритного и (или) тяжеловесного груза;
5) отсутствия оплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств в течение десяти рабочих дней со дня уведомления перевозчика выдача специального разрешения;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения данной государственной услуги
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии с оригинала документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
При подаче услугополучателем всех требуемых документов услугодателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

2) Мемлекеттік корпорацияға:
жеке басын куәландыратын құжат (тұлғаны сәйкестендіру үшін талап етіледі);
Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларын қоспағанда, ірi көлемді және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжат (хабарлма келіп түскен сәттен бастап).
3) порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы.
Жеке басты куәландыратын құжат, жеке кәсіпкерді және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, ірi көлемді және (немесе) ауыр салмақты отандық және шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуі үшін алым сомасын бюджетке төлегенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайларда) мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Көрсетілетін мемлекеттік қызметі көрсетуден бас тарту негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерімен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) келісуші ұйымдардың мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауабы;
4) егер автокөлiк құралының жасаушы зауыт белгілеген техникалық сипаттамалары тасымалдауға мәлiмделген iрi габаритті және (немесе) ауыр салмақты жүктi тасымалдауды жүзеге асыруға мүмкiндiк бермесе;
5) Тасымалдаушыға хабар берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде автокөлік құралдарының жүріп өткені үшін алым сомасы төлемінің болмауы;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың түпнұсқасынан электрондық көшірмелерді шығарады, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде көрсетілетін қызметті берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатты береді.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар

Услугополучателям имеющим нарушение здоровья, со стойким расстройством функций организма ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздела "Комитет транспорта";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 5 к Правилам
организации и осуществления
перевозок крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на
территории
Республики Казахстан
Форма
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
(далее – Ф.И.О.) либо
наименование организации
услугополучателя)
___________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", отдел № __ филиала Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
(адрес: ___________________________________) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги _______________________________________ ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1)__________________________________________________________________;
2)__________________________________________________________________;
3)...
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________ _____________
Ф.И.О. (услугодатель)                               (подпись)
Исполнитель.
Ф.И.О._____________________________________________________
Телефон_______________________
Получил: _______________________________ __________________________
Ф.И.О.                        подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года

Тыныс-тіршілігін шектейтін, ағза функцияларының тұрақты бұзылуынан денсаулығы нашарлаған көрсетілетін қызметті алушыларға, қажет болған жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 нөміріне жүгіну арқылы тұрғылықты жерге шығу жолымен жүргізеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің - www.miіd.gov.kz "Көлік комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімде;
2) Мемлекеттік корпорацияның - www.gov4c.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ-сы болған шарттарды портал арқылы электрондық нысанда алады.
Қазақстан Республикасының
аумағында ірі габаритті және
ауыр салмақты жүктерді
тасымалдауды ұйымдастыру
және оны жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
(көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда)
(бұдан әрі - Т.А.Ә.) немесе
ұйымының атауы)
___________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № ____ бөлімі (мекенжайы: ___________________________________) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбауыңызға байланысты _________________________________ мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Ұсынылмаған құжаттардың атауы:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) … Осы қолхат 2 данада әр тарапқа бір-бір данадан жасалды.
___________________________________________ ________________
Т.А.Ә. (Мемлекеттік корпорацияның қызметкері) (қолы)
Орындаушы. Т.А.Ә._____________
Телефоны__________
Алдым: _____________________ ______________________________________________
Т.А.Ә.                        көрсетілетін қызметті алушының қолы
20 ___ жылғы "__" ___________