Об утверждении Сметных норм, расценок, цен на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 171/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2020 года № 20570. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 119/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 30.03.2023 № 119/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий приказ вводится в действие с 6 мая 2020 года.
В соответствии с подпунктом 7-2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Сметные нормы, расценки, цены на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 6 мая 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
Утверждены
приказом Министра
цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 4 мая 2020 года № 171/НҚ
Сметные нормы, расценки, цены на аэросъемочные, топографо-геодезические и картографические работы, выполняемые за счет бюджетных средств

Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормаларын, бағаларын, құнын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 171/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 мамырда № 20570 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 119/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 30.03.2023 № 119/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 06.05.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 6 мамырдан бастап күшіне енеді және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2020 жылғы 4 мамырдағы
№ 171/НҚ бұйрығымен
бекітілді
Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сметалық нормалары, бағалары, құны

74,57
65,07
56,90
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - местность открытая равнинная или слабо всхолмленная; речная пойма, открытая с небольшим числом стариц и проток; улицы мелких населенных пунктов сельского типа с незначительным движением транспорта;
2 категория - местность открытая слабо всхолмленная или всхолмленная; речная пойма, открытая с большим числом стариц и проток или речная пойма, частично покрытая растительностью, с небольшим числом стариц и проток; улицы пригородов малых городов и поселков со слабым движением транспорта и пешеходов; промышленные и строительные площадки с незначительной застройкой, небольшим числом инженерных сооружений, котлованов, отвалов, со слабым движением транспорта и пешеходов;
3 категория - местность горная открытая; местность равнинная или всхолмленная, пересеченная балками и оврагами, заросшая деревьями и кустарником; речная пойма с большим числом стариц и проток, частично заросшая кустарником и камышом; улицы небольших городов с движением транспорта и пешеходов средней интенсивности; застройка преимущественно одно – и двухэтажная; промышленные и строительные площадки со средней застроенностью, средним числом инженерных сооружений, котлованов, траншей с движением транспорта и механизмов средней интенсивности; пески закрепленные ровные;
4 категория - местность равнинная, закрытая высокой растительностью или сильно пересеченная; заросшая пойма рек с большим числом стариц и проток; улицы городов с интенсивным движением транспорта и пешеходов, обсажены высокими деревьями с густыми кронами; поливные зоны технических культур; пески закрепленные, бугристые; промышленные и строительные площадки со значительной застройкой, большим числом инженерных сооружений, коммуникаций, с интенсивным движением транспорта и механизмов;
5 категория - крупные города с высокими зданиями и сооружениями, высокими деревьями, развитой сетью городского электротранспорта, создающего помехи для измерений; высокогорные районы; пески незакрепленные, барханные; крупные промышленные и строительные площадки с большим числом коммуникаций, инженерных сооружений, с интенсивным движением транспорта и механизмов;
2) при наблюдении трех спутников к норме выработки применяется коэффициент - 0,8.
Таблица 5
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Планово-высотная привязка аэрофотоснимков с применением ГНСС для создания топографических карт и планов

74,57
65,07
56,90
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1 санат - шық тегіс немесе әлсіз адырлы жер; шағын ескі су арналары мен ағыстары бар ашық өзен алқабы; шағын көлік қозғалысы бар ауыл типіндегі ұсақ елді мекендердің көшелері;
2 санат - ашық әлсіз адырлы немесе адырлы жер; көптеген ескі су арналары мен ағындары бар ашық өзен алқабы немесе аздаған ескі су арналары мен ағындары бар жартылай шөп басқан өзен алқабы; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы әлсіз,ауылдар мен шағын қалалардың қала айналасы көшелері; аздаған құрылыстары бар, шағын инженерлік құрылыстары, қазаншұңқырлары мен үйінділері және көлік пен жаяу жүргінші қозғалысы әлсіз дамыған өнеркәсіп және құрылыс алаңдары;
3 санат - ашық таулы жер; ағаштар мен бұталар басқан, жыралар мен ойлы-қырлы, адырлы немесе тегіс жер; жартылай бұта ағаштары мен қамыстар өскен, көптеген ескі су арналары мен ағыстары бар өзен алқабы; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды дамыған шағын қала көшелері; көбінесе бір-екі қабатты құрылыс; орташа құрылысы бар, орташа инженерлік құрылыс, қазаншұңқыр, траншейлер саны бар, көлік және механизм қозғалыстары орташа қарқынмен дамыған өнеркәсіп және құрылыс алаңдары;тегіс бекітілген құм;
4 санат - қатты шөп басқан немесе ойлы-қырлы жабық тегіс жер; көптеген ескі су арналары мен ағындары бар, шөп басқан өзен алқабы; биік қалың отырғызған ағаштары бар, көлік пен жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды дамыған қала көшелері; суармалы техникалық дақыл аймағы; бекітілген төбешік құмдар; қарқынды дамыған көлік және механизм қозғалысы бар, көптеген инженерлік құрылыстары мен коммуникациялары және тағы басқа айтарлықтай құрылыс және өнеркәсіп алаңдары;
5 санат - өлшеу жұмыстарына кедергі келтіретін дамыған қалалық электр көлік тораптары бар, биік ағаштары мен ғимараттар және құрылыстары бар ірі қалалар; биік таулы аудандар; бекітілмеген барқанды құмдар; қарқынды дамыған көлік және механизм қозғалысы бар, көптеген инженерлік құрылыстары мен коммуникациялары және т.б. айтарлықтай құрылыс және өнеркәсіп алаңдары;
2) үш серікті байқаған кезде, өнімділік нормаларына 0,8 коэффициенті қолданылады.
5 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Аэросуреттерді топографиялық карталар мен пландарды құруға арналған жаһандық навигациялық серік жүйелерін қолдана отырып, планды-биіктік байланыстыру.

32,67
23,33
16,33
2
Геодезические сети сгущения 3 класса (ГСС-3), геодезические сети сгущения 4 класса(ГСС-4)
81,67
68,05
54,44
3
Геодезические сети сгущения 1 разряда (ГСС-1Р), геодезические сети сгущения 2 разряда (ГСС-2Р)
272,22
204,16
163,33
4
Обследование и подготовка пунктов локальной привязки пунктов спутниковых геодезических сетей
79,29
50,26
27,09
5
Обследование существующих геодезических пунктов и нивелирных знаков, с центрами которых совмещаются пункты СГС-1
47,21
33,68
16,55
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория – местность равнинная, открытая с развитой сетью грунтовых и шоссейных дорог; залесенность не превосходит 10%; населенные пункты с одно- и двухэтажной застройкой; спутниковый приемник строго совмещен с центром пункта; препятствий для приема спутниковых сигналов свыше 15° над горизонтом нет;
2 категория - местность пересеченная, полузакрытая с развитой сетью грунтовых дорог; залесенность достигает 30-40%, высокие деревья с густыми кронами частично блокируют спутниковые сигналы и их прием планируют в периоды, когда спутники находятся в открытой части неба; наличие вблизи пунктов аэропортов, теле - и радиостанций, деформирующих спутниковые сигналы; прием сигналов выполняется только во время перерывов в их работе;
3 категория - местность сильно пересеченная, закрытая; залесенность свыше 50%; сеть дорог слабо развита; прием спутниковых сигналов выполняют с выносных положений антенны или путем их установки на подъемные мачты; местность, застроенная с многоэтажными зданиями и промышленными объектами; развитая сеть городского электротранспорта (трамваи, троллейбусы); наблюдения спутников выполняются вне центра пункта; привязка приемника к центру пункта осуществляется сочетанием геодезических и спутниковых методов.
Таблица 20
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Рекогносцировка пунктов СГС: ФАГС, ВГС, СГС-1, ГСС-3, ГСС-4, ГСС-1Р, ГСС-2Р; Обследование и подготовка пунктов локальной привязки пунктов СГС; Обследование существующих геодезических пунктов, совмещенных с СГС-1
1
Затраты труда:
чел.-мес.
геодезист первой категории
1
рабочий четвертого разряда
чел.-мес.
1
водитель
чел.-мес.
0,5
2
Материалы на 1 пункт
тыс. тенге
0,173
3
Износ
тыс. тенге
10,777
4
Норма транспорта
машина
0,5
Таблица 21
Расценки, цены рекогносцировки и обследования геодезических пунктов спутниковых геодезических сетей с применением ГНСС
Наименование процесса
Категория трудности
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
1
Рекогносцировка пунктов ФАГС, ВГС, СГС-1
1
1 пункт

32,67
23,33
16,33
2
ГСТ-3, ГСТ-4
81,67
68,05
54,44
3
ГСТ-1Р, ГСТ-2Р
272,22
204,16
163,33
4
Серіктік геодезиялық тор пункттерін тексеру және дайындау
79,29
50,26
27,09
5
Анықталған геодезиялық пункттер және нивелирлік белгілерді, СГТ-1 пунктімен бірігетін орталықпен тексеру
47,21
33,68
16,55
Кестеге ескерту:
жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1 санат - қара жолдар мен шоссе жолдары ашық, дамыған, тегіс жер; қоныс тығыздығы 10%-дан аспайды; бір және екі қабатты құрылысты елді мекендер; серіктік қабылдағыш пункт центрінің үстінде орналасқан; серік сигналдарын горизонттан қабылдау 15° градустан жоғары, еш кедергі жоқ;
2 санат - ойлы-қырлы жер, қара жолдар дамыған торабымен жартылай жабылған жерлер; қоныс тығыздығы 30-40%-ға жетеді; биік қалың өскен ағаштар кейде серіктік сигналдарды өткізбейді; оларды жердің жасанды серіктері аспанның ашық бөлігінде болғанда қабылдайды; серіктік сигналдарды бұрмалайтын аэропорттар, теле- және радиостанциялардың жақын жерде орналасуы; сигналдарды қабылдау олардың жұмыстарындағы үзілістер кезінде жүргізіледі;
3 санат - өте ойлы-қырлы, жабық жерлер; ағаштармен жабылу 50% жоғары; жолдар торабы аса дамымаған; серіктік сигналдарды антеннаны ұзартып шығарып немесе оларды көтергіш діңгектерге орналастырып қабылдайды; көп қабатты үйлер және өндіріс объектілері салынған жерлер; қалалық электрлік көлік (трамвайлар, троллейбустар) торабы дамыған; жердің жасанды серіктерін бақылау пункт центрінен тыс жерде жүргізіледі; қабылдағышты пункт центріне байланыстыру геодезиялық және серіктік тәсілдерді бірлестіре отырып жүргізіледі.
20 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айына
Шығын атауы
Өлшеу бірлігі
Серіктіктік геодезиялық тор пункттерінің барлауы: СГС: ФАГТ , ЖГТ, СГТ-1, ГСТ-3, ГСТ-4, ГСТ-1Р, ГСТ-2Р СГС пунктарының жергілікті байланыстарын тексеру және дайындау. Анықталған геодезиялық пунктардың СГТ-1 қосарланғанын тексеру
1
Еңбек шығыны:
адам-ай
бірінші санатты геодезист
1
төртінші разрядты жұмысшы
адам-ай
1
Жүргізуші
адам-ай
0,5
2
1 пунктке материалдар
мың теңге
0,173
3
Тозу
мың теңге
10,777
4
Көлік нормасы
көлік
0,5
21 кесте
Жаһандық навигациялық спутниктік жүйелерді қолдану арқылы геодезиялық пункттерді барлау және тексеру бағалары, құны
Процесс атауы
Күрделілік санаты
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
1
ФАГС, ВГС, СГС-1
1
1 пункт

11. Спутниковые определения геодезических координат и высот пунктов съемочного обоснования
Таблица 31
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
число пунктов на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
Определение координат и высот спутниковыми приемниками пунктов съемочного обоснования для создания топографических карт и планов масштабов 1:25 000, 1:10 000, 1:5 000, 1:2 000, с высотой сечения рельефа через 5,0 м; 2,0 м; 1,0 м:
1
в статическом режиме

11. Түсіру негізіндегі пункттердің геодездиялық координаталары мен биіктіктерін анықтау.
31 кесте
Өнімділіктің сметалық нормалары
Процесс атауы
пункт саны бір бригада-айға есептелді
1 сан.
2 сан.
3 сан.
Масштабтары 1:25 000, 1:10 000, 1:5 000, 1:2 000 жер бедерінің қима биіктігі 5,0м; 2,0м; 1,0м топографиялық карта және план жасау үшін түсіру негіздемелерінің пункттерінің координаталары мен биіктігін серіктік қабылдағыштармен анықтау:
1
статикалық режимде

82,91
65,33
54,99
2
в режиме быстрой статики
111,11
91,76
78,15
Примечание к таблице:
1) в отдельных случаях при наблюдении трех искусственных спутников земли (ИСЗ) нормы выработки применяются с коэффициентом 0,80;
2) переезды и переходы на объекте работ нормируются в соответствии с таблицей 33;
3) нормы установлены для одновременного наблюдения двумя спутниковыми приемниками на 2 пунктах. При одновременном наблюдении 3-мя, 4-мя или 5-ю приемниками нормы выработки применяются соответственно с коэффициентами 1,124; 1,176; 1,205;
Таблица 32
Расценки, цены определения геодезических координат и высот пунктов съемочного обоснования
Наименование процесса
Категория трудности
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
Определение координат и высот спутниковыми приемниками пунктов съемочного обоснования для создания топографических карт и планов масштабов 1:25 000, 1:10 000, 1:5 000, 1:2 000, с высотой сечения рельефа через 5,0 м; 2,0 м; 1,0 м:
1
в статическом режиме
1
1 пункт
5 083
2
1 пункт
6 426
3
1 пункт
7 617
2
в режиме быстрой статики
1
1 пункт
4 105
2
1 пункт
4 951
3
1 пункт
5 798
Таблица 33
Сметные нормы выработки переездов между пунктами при определении координат и высот спутниковыми приемниками
Наименование процесса
число переездов на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
Переезды между пунктами при определении координат и высот спутниковыми приемниками пунктов съемочного обоснования для создания топографических карт и планов масштабов:
1
1:25 000
477,57
228,43
157,05
2
1:10 000
596,09
285,54
196,55
3
1:5 000
796,73
380,72
261,75
4
1:2 000
1 192,19
571,08
392,62
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория - местность равнинная, открытая с развитой сетью грунтовых и шоссейных дорог; залесенность не превосходит 20%; населенные пункты с одно- и двухэтажной застройкой; спутниковый приемник строго совмещен с центром пункта; препятствий для приема спутниковых сигналов свыше 15 градусов над горизонтом нет; наблюдаются не менее 5 ИСЗ;
2 категория - местность пересеченная, полузакрытая с развитой сетью грунтовых дорог; залесенность достигает 20-40%; высокие деревья с густыми кронами частично блокируют спутниковые сигналы и их прием планируют в периоды, когда спутники находятся в открытой части неба; наличие вблизи пунктов аэропортов, теле и радиостанций, деформирующих спутниковые сигналы; прием сигналов выполняется только во время перерывов в их работе; наблюдаются 4 спутника;
3 категория - местность сильно пересеченная, закрытая; залесенность свыше 40%; сеть дорог слабо развита; местность застроенная, с многоэтажными зданиями и промышленными объектами; развитая сеть городского электротранспорта (трамваи, троллейбусы); наблюдаются 4 спутника.
Таблица 34
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

82,91
65,33
54,99
2
жылдам статика режимінде
111,11
91,76
78,15
Кестеге ескерту:
1) үш ЖЖС қадағаланған жағдайда өнімділік нормаларында 0,80 коэффициенті қолданылады;
2) жұмыс объектісіндегі орын ауыстырулар мен жылжулар 14-кестеге сәйкес нормаланады;
3) нормалар 2 пунктте екі серіктік қабылдағыш арқылы бір мезгілде қадағалау үшін белгіленді. Бір мезгілде 3, 4 немесе 5 қабылдағышпен қадағалау барысында өнімділік нормалары 1,124; 1,176; 1,205 коэффициенттерімен қолданылады.
32 кесте
Геодезиялық координаттарды және түсіру негіздемесі пункттерінің биіктігін анықтау бағалары, құны
Процесс атауы
Күрделілік санаты
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
Түсіру негіздемесі пункттерінің координаттары мен биіктіктерін спутниктік қабылдағыштармен анықтау топографиялық карталар мен масштабтар жоспарларын жасау үшін 1:25 000, 1:10 000, 1:5 000, 1:2 000, рельеф қимасының биіктігі 5,0 м; 2,0 м; 1,0 м:
1
статикалық режимде
1
1 пункт
5 083
2
1 пункт
6 426
3
1 пункт
7 617
2
жылдам статика режимінде
1
1 пункт
4 105
2
1 пункт
4 951
3
1 пункт
5 798
33 кесте
Координаталар мен биіктіктерді серіктік қабылдағыштармен анықтаған жағдайдағы пункттер арасындағы орын ауыстыру өнімділігінің сметалық нормалары
Процесс атауы
орын ауыстыру саны бір бригада-айға
1 сан.
2 сан.
3 сан.
Топографиялық карталар мен пландарды құруға арналған түсіру негіздемесінің координаталар мен биіктіктерді серіктік қабылдағыштармен анықтау барысындағы пункттер арасындағы орын ауысу:
1
1:25 000
477,57
228,43
157,05
2
1:10 000
596,09
285,54
196,55
3
1:5 000
796,73
380,72
261,75
4
1:2 000
1192,19
571,08
392,62
Кестеге ескерту:
жұмыс күрделілігі санаттарының сипаттамасы
1 санат - ашық, тегіс қара жолдар мен шоссе торабы дамыған жерлер; қоныс тығыздылығы 20%-дан аспайды; бір және екі қабатты құрылысты елді мекендер; серіктік қабылдағыш пункт центрінің тура үстіне орналасқан; аспап горизонтынан 15 градустан жоғары орналасқан сигнал қабылдауға кедергілер жоқ; жердің 5 жасанды серіктері байқалады (ЖЖС);
2 санат - ойлы-қырлы жерлер, қара жолдардың дамыған торабымен жартылай жабылған; қоныс тығыздылығы - 20-40%; биік қалың өскен ағаштар кейде серіктік сигналдарын өткізбейді; оларды Жердің жасанды серіктері аспанның ашық бөлігінде болғанда қабылдау жоспарланған; серіктік сигналдарды бұрмалайтын аэропорттар, теле- және радиостанциялардың жақын жерде орналасқан; сигналдарды қабылдау олардың жұмыстарындағы үзілістер кезінде жүргізіледі. Жердің 4 серігі байқалады;
3 санат - жер өте қиылысқан, жабық; ормандылығы 40% - дан жоғары; жолдар желісі нашар дамыған; көп қабатты ғимараттар мен өніркәсіп объектілері салынған жер; қалалық электркөлік тораптары дамыған (трамваи, троллейбустар). 4 серік байқалады.
34 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атауы
Өлшем бірлігі

2 категория - грунт средней твердости (разрыхление грунта в немерзлом состоянии производится штыковыми лопатами с частичным применением кирки, в мерзлом – ломами и кирками): гравий мелкий и средний; глина жирная, мягкая; грунт растительного слоя с корнями кустарника и деревьев или с примесью щебня и гравия; лесс влажный, естественной влажности и рыхлый с примесью гравия; песок естественной влажности с примесью щебня или гравия до 40% объема; песок сухой, барханный; суглинок с примесью щебня или гравия до 40% объема; суглинок тяжелый; солончак и солонец мягкие; чернозем и каштановый грунт естественной влажности; щебень мелкий;
3 категория - грунт выше средней твердости (разрыхление грунта производится кирками и ломами): галька и гравий мелкие и средние с примесью валунов; глина тяжелая, ломовая; глина мягкая, ломовая с примесью щебня, гальки и валунов; глина сланцевая; лесс плотный и отвердевший; песок естественной влажности с примесью щебня или гравия более 40% объема; суглинок тяжелый с примесью щебня, гравия или валунов; супесь с примесью щебня или гравия более 40% объема; чернозем и каштановый грунт сухой отвердевший; щебень крупный;
4 категория - грунт твердый (разрыхление грунта производится ломами, клиньями, молотами): глина твердая; глина, моренная с валунами до 30% объема;
5 категория - грунт разборно-скальный (разрыхление грунта производится ломами, клиньями, молотами): гипс; дресва; мел мягкий; мергель мягкий; опока; сланцы выветрившиеся; трепел слабый;
6 категория - грунт разборно-скальный (разрыхление грунта производится ломами, клиньями, молотами): известняк мягкий, пористый, выветрившийся; мел плотный; ракушечник; сланцы глинистые средней крепости и слабо выветрившиеся; трепел плотный; туф;

2 санат - орташа қатты топырақ (қатпаған күйдегі топырақты босату найза күректер көмегімен арасында қайла, қатқан күйде – сүймен мен қайламен жүргізіледі: ұсақ және орташа қиыршық тастар; құнарлы, жұмсақ балшық; өсімдік қабаттартарында бұталар мен ағаштар тамырлары бар немесе шағыл мен қиыршық тастар қоспасы араласқан; ылғалды, табиғи ылғалды және қиыршық тас аралас бос сары топырақ; табиғи ылғалды, шағыл араласқан немесе 40% дейін көлемі қиыршық тасты құм; құрғақ, барқан құм; шағыл аралас немесе 40% дейін көлемі қиыршық тасты саздақ; ауыр саздақ; жұмсақ сор және сортаң; табиғи ылғалды қаратопырақ және қызғылт топырақ; ұсақ шағыл;
3 санат - орташа қатты топырақ (топырақты қопсыту қайла мен сүймен көмегімен жүргізіледі): ұсақ және орташа қойтастар аралас кішкене жұмыр тастар мен қиыршық тастар;ауыр, ойылатын саз балшық; шағыл, жұмыр тастар мен қойтастар аралас жұмсақ ойылатын балшық; тақтатас балшық; тығыз және қатқан сары топырақ; шағыл араласқан табиғи ылғалды немесе 40% дейін көлемі қиыршық тасты құмдар; балшығы ауыр, қиыршық тас, ірі құм немесе қойтас араласқан; құмайт жерлері жарықшақталған тас немесе қиыршық тастың 40%-дан аса мөлшері араласқан; жері мен құба топырағы құрғақ қатты; жарықшақталған тасы ірі;
4 санат - топырағы қатты (топырақты қопсыту сүймен, сына, балға көмегімен жүргізіледі): балшығы қатты; морендік балшық және 30% дейін қойтас аралас балшық;
5 санат - жинамалы-жартастық топырақ (топырақты қопсыту сүймен, сына, балға көмегімен жүргізіледі): гипс; ұсақ тас; боры жұмсақ; мергелі жұмсақ; опока;желге қақталған балшықты тақтатастар; ұсақ кебекті шөгінді тау жынысы әлсіз;
6 санат - жинамалы-жартастық топырақ (топырақты қопсыту сүймен, сына, балға көмегімен жүргізіледі): жұмсақ әк-тас, борпылдақ, желге қақталған; тығыз бор; ұлу тас; орташа мықты және аздап желге қақталған балшықты тақтатастар; тығыз трепел; туф;

2) время на переезды между пунктами не учтено;
3) время на вынос грунта из помещения, внос песка, гравия, вязку арматуры, ее установку, а также на частичный ремонт помещения (побелку) не учтено.
Таблица 46
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Закладка фундаментальных гравиметрических пунктов в зонах сезонного промерзания грунтов, глубина закладки:

2) пункт арасындағы көшулер бөлек нормаланады;
3) топырақты бөлмеден шығару, құмды, қиыршық тас пен арматура байламы мен оның орнатуын кіргізу, сондай-ақ бөлмеге жартылай жөндеу жұмыстарын жүргізу (әктеу) шаралары бөлек нормаланады.
46 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атауы
Өлшем бірлігі
Фундаменталды гравиметриялық пункттерді топырақтың маусымдық тоңдану аймақтарына тұрғызу. Тұрғызу тереңдігі:

544,43
272,22
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - вдоль железных дорог, автострад, шоссейных и грунтовых дорог; использование автотранспорта возможно на всем протяжении нивелирной линии; в степных, лесостепных районах с густой сетью проселочных и полевых дорог (грунт сухой); использование автотранспорта возможно всюду;
2 категория - нивелирные линии прокладывают в лесостепных или лесных, частично заболоченных районах, или вдоль открытых берегов рек, или в песчаных районах; переезды возможны вездеходным транспортом;
3 категория - нивелирные линии прокладывают в горной, заболоченной, а также в пустынной местности, не имеющей дорог, или вдоль заросших берегов рек;

544,43
272,22
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санаттарының сипаттамасы
1 санат - теміржол, автострад, шосее және қара жол бойы; автокөлікті бүткіл нивелирлеу сызықтарына пайдалануға болады; дала жолдары мен қалың ауыл аралық торапты орманды дала (жері құрғақ);
2 санат - нивелир сызықтары орманға немесе орманды далаға, жартылай батпақты аудандарға немесе ашық өзен жағалауларының бойына не болмаса құмды аудандарға жүргізіледі; жол талғамайтын көлік арқылы қозғалуға болады;
3 санат - нивелир сызықтары таулы, батпақты, сондай-ақ жолдары жоқ шөлейт жерлерге немесе шөп басқан өзен жағалауларына жүргізіледі;

123,73
17
10
103,37
18
15
89,25
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ (для рядовых грунтовых и скальных реперов):
1 категория - местность, открытая с крупными формами рельефа и развитой сетью улучшенных дорог; контуров и ориентиров много; грунт мягкий; растительный слой без корней кустарника и деревьев;
2 категория - местность холмистая, местами полузакрытая, с ясно выраженным рельефом и развитой сетью грунтовых дорог; контуров и ориентиров много; грунт мягкий; растительный слой с корнями кустарника; местность открытая степная, равнинная, с сетью проселочных и полевых дорог; контуров и ориентиров ограничено; грунт – жирная глина, лесс влажный с примесью гравия; растительный слой травянистого происхождения;
3 категория - местность полузакрытая с мелкими формами рельефа; контуров и ориентиров ограничено; грунт – тяжелая ломовая глина, мягкая глина с примесью гравия, глина сланцевая, песок естественной влажности с примесью гравия более 40%, чернозем и каштановый грунт сухой, отвердевший; растительный слой с корнями кустарника; местность равнинная, закрытая; дорожная сеть развита слабо; контуров и ориентиров ограничено; грунт выше средней твердости; растительный слой с корнями кустарника; полупустынные районы с пересеченным рельефом или полузакрытые районы предгорий; дорожная сеть развита слабо; грунт выше средней твердости с наличием гравия, гальки и частично валунов;
4 категория - местность, закрытая с крупными формами рельефа; дорожная сеть отсутствует; контуров и ориентиров ограничено; грунт твердый с обилием гравия, гальки и валунов; полупустынные – песчаные районы с барханами; дорожная сеть отсутствует; контуров и ориентиров ограничено; грунт мягкий, песчаный с растительным слоем; местность, закрытая со слабо выраженным рельефом, частично заболоченная; дорожная сеть отсутствует; горные районы; грунт разборно-скальный;
5 категория - местность горная и высокогорная; грунт разборно-скальный; местность равнинная, заболоченная; грунт с наличием корней деревьев; районы пустынь; горнопромышленные районы;
2) при обследовании, обследовании и восстановлении фундаментальных реперов нормы выработки умножаются на коэффициент 0,80;
3) при обследовании, обследовании и восстановлении нивелирных знаков (стенной репер и марка), заложенных в одном сооружении, нормы выработки умножаются на коэффициент 1,43.
Таблица 71
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Обследование
Обследование и восстановление
грунтовых и скальных реперов (с 1 по 6 пункты таблицы 70)
стенных реперов или марок (с 7 по 9 пункты таблицы 70)
грунтовых и скальных реперов (с 10 по 15 пункты таблицы 70)
стенных реперов или марок (с 16 по 18 пункты таблицы 70)
1
Затраты труда:
техник
чел.-мес.
1
1
1
1
рабочий второго разряда
чел.-мес.
1
1
2
1
водитель
чел.-мес.
1
1
1
1
2
Материалы на 1 знак
тыс. тенге
0,307
0,307

123,73
-
-
17
10
-
-
103,37
-
-
18
15
-
-
89,25
-
-
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санаттарының сипаттамасы (жартасты және қатарлы жер реперлері үшін);
1 санат - жол торабы жақсартылған, дамыған және ірі пішінді бедері ашық жер; контурлары мен бағдарлары көп; жері жұмсақ; өсімдік қабаты бұта және ағаш тамырынсыз;
2 санат - адыр-бұдырлы жер, кейбір жерлері жартылай жабық, қара жер торабы дамыған және ашық көрінген бедері бар; жері жұмсақ; сімдік қабаты бұта тамырымен жабылған; ашық, тегіс жер; дала жолдары мен ауыл аралық торабы бар. контурлары мен бағдарлары шектелген; топырағы – құнарлы саз, сарғыш топырағына қиыршық тас араласқан. өсімдік қабаты шөпті;
3 санат - ұсақ пішінді бедері бар жартылай жабық жер. контурлары мен бағдарлары шектелген; топырағы – ауыр балшық, жұмсақ балшығына қиыршық тас араласқан, қатпарлы тасты балшық, құмында қиыршық тастың 40%-ы араласқан табиғи ылғалды, қара жері мен құба топырағы құрғақ, қатқыл. өсімдік қабаты бұта тамырымен жабылған; тегіс, жабық жер. жол торабы нашар дамыған; контурлары мен бағдарлары шектелген; топырағы орташадан жоғары қатты. өсімдік қабаты бұта тамырымен жабылған; бедермен қиылысқан жартылай шөлейт аудандар немесе тау алды жартылай жабық аудандар; жол торабы нашар дамыған; топырағында қиыршық тас, жұмыр тас, бірен-саран қойтастар араласқан орташадан жоғары қатқыл;
4 санат - ірі пішінді бедері бар жабық жер; жол торабы жоқ; контурлары мен бағдарлары шектеулі; топырағы қатты және құрамында қиыршық тас, жұмыр тастар мен қойтастар көп; барқанды құмды жартылай шөлейт аудан; жол торабы жоқ; контурлары мен бағдарлары шектеулі; топырағы жұмсақ, өсімдік қабатты құмды; жартылай саз басқан, әлсіз көрінген бедері бар жабық жер; жол торабы жоқ; таулы аудандар; топырағы жиналмалы-жартасты;
5 санат - таулы және биік таулы жер; топырағы жиналмалы-жартасты; батпақты тегіс жер; топырағында ағаш тамырлары бар; шөлейт аудандар; тау кен өнеркәсібі аудандары;
2) фундаменталды реперлерді тексеру, қалпына кетіру барысында өнімділік нормалары 0,80 коэффициентіне көбейтіледі;
3) бір құрылыстың нивелир белгілерін (қабырға репері мен таңба) тексеру, зерттеу және қалпына келтіру барысында өнімділік нормалары 1,43 коэффициентке көбейтіледі.
71 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындар атауы
Өлшем бірлігі
Зерттеу
Зерттеу және қалпына келтіру
Топырақты және жартасты реперлерді 39 кестенің 1-6 тармақтары
Қабырға реперлерін немесе таңбаларды 39 кестенің 7-9 тармақтары
Топырақты және жартасты реперлерді 39 кестенің 10-15 тармақтары
Қабырға реперлерін немесе таңбаларды 39 кестенің 16-18 тармақтары
1
Еңбек шығындары:
екінші санатты техник
адам-ай
1
1
1
1
екінші разрядты жұмысшы
адам-ай
1
1
2
1
жүргізуші
адам-ай
1
1
1
1
2
1 белгінің материалдары
мың теңге
0,307
0,307

49,05
40,33
32,67
25,68
20,99
18,67
16,33
13,96
11,67
9,33
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - нивелирную линию прокладывают по полотну железных или шоссейных дорог, автострадам в равнинной местности, позволяющей выдерживать предельные длины плеч; движение транспорта не затрудняет выполнение работ;
2 категория - нивелирную линию прокладывают в слабо пересеченной местности по полотну железных дорог или по шоссейным дорогам; движение транспорта не затрудняет выполнение работ. Количество установок прибора на 1 км хода - 11, 12;

49,05
40,33
32,67
25,68
20,99
18,67
16,33
13,96
11,67
9,33
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1 санат - нивелир сызығын иықтың шекті ұзындығы көтере алатын, тегіс жерлерге автостарда мен шоссе жолдарына немесе теміржолдар бойына төсейді; көлік қозғалысы жұмыстарды орындауға кедергі болмайды;
2 санат - нивелир сызығын әлсіз қиылсқан жерлерде автостарда мен шоссе жолдарына немесе теміржолдар бойына төсейді; көлік қозғалысы жұмыстарды орындауға кедергі болмайды; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 11, 12 тұрады;

3 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной холмистой местности по шоссейным или профилированным грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода - 13, 14; по равнинной или малопересеченной местности, в районах закрепленных песков, или вдоль рек;
4 категория - нивелирную линию прокладывают в предгорной местности или по горным плато по шоссейным и грунтовым дорогам; по закрытой пересеченной и всхолмленной местности по профилированным грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода от 15 до 17;
5 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной, горной местности по шоссейным и грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода от 18 до 20;
6 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной горной местности по шоссейным грунтовым дорогам с большим количеством поворотов; количество установок прибора на 1 км хода от 21 до 25;
7 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной горной местности по грунтовым дорогам; количество установок прибора на 1 км хода от 26 до 30; в районах незакрепленных песков;
8 категория - нивелирную линию прокладывают в горной местности и по дорогам с тяжелым профилем; количество установок прибора на 1 км хода от 31 до 35;
9 категория - нивелирную линию прокладывают в горной местности по дорогам с очень тяжелым профилем; количество установок прибора на 1 км хода от 36 до 40;

3 санат - нивелир сызығын: профильденген қара жер немесе шоссе жолдары арқылы кедір-бұдырлы жерге төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 13, 14 тұрады; құмды аудандарға немесе өзен жағасына, жазық жерге немесе аз қиылысқан жерлерге төсейді;
4 санат - нивелир сызығын: шоссе және қара жер жолдары бойынша тау алды немесе тау жондарына төсейді; профильденген қара жер жолдары бойынша қиылыспалы жабық жерлерге төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 15, 17 тұрады.
5 санат - нивелир сызығын шоссе және қара жер жолдары бойынша таулы, қиылыспалы жерлерге төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 18-20 тұрады;
6 санат - нивелир сызығын шоссе және қара жер жолдары бойынша таулы, қиылыспалы жерлерге біршама айналыс жасай отырып төсейді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 21-25 тұрады;
7 санат - нивелир сызығын: қара жолдар бойынша қиылыспалы таулы жерлерге; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 26-30 тұрады; бекітілмеген құмды аудандарға;
8 санат - нивелир сызығын ауыр профильді жолдар мен таулы жерлерге жүргізеді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 31-35 тұрады;
9 санат - нивелир сызығын аса ауыр профильді жолдар мен таулы жерлерге жүргізеді; приборды орнату саны 1 шақ. жүрісте 36-40 тұрады;

51,36
40,83
33,89
27,59
22,44
17,75
15,07
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - нивелирную линию прокладывают в равнинной местности с уклоном до 0,01% по дорогам; количество штативов на 1 км хода нивелирования 2 и 3 классов не более 7; 4 класса – не более 5; передвижение не затруднено; условия видимости благоприятные;
2 категория - нивелирную линию прокладывают в равнинной местности с уклоном до 0,02%; количество штативов на 1 км хода для всех классов до 8; передвижение не затруднено; условия видимости благоприятные; в равнинной степной местности без дорог;

51,36
40,83
33,89
27,59
22,44
17,75
15,07
Кестеге ескерту:
1) жұмыс күрделілігі санатының сипаттамасы
1 санат - нивелир сызығын: 0,01% еңкіш тегіс жерлерге жүргізеді; 2 және 3 кластық нивелирлеу жүрісінің 1 км-не штатив саны 7-ден көп емес; 4 кластық нивелир – 5-тен аспайды; қозғалыс қиынға соқтырмайды; көру жағдайлары қолайлы;
2 санат - 0,02% еңкіш тегіс жерлерге жүргізеді; барлық кластарға арналған жүріс км-ндегі штатив саны – 8-ге дейін; қозғалыс қиынға соқтырмайды; көру жағдайлары қолайлы; жолсыз тегіс жерлерге;

3 категория - нивелирную линию прокладывают в слабо пересеченной местности с уклоном до 0,025%; количество штативов на 1 км хода до 9; через крупные населенные пункты сельского типа;
4 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной местности с уклоном до 0,03%; количество штативов на 1 км хода 10-11; в местах расположения крупных железнодорожных станций; в открытых поймах больших рек с наличием стариц, проток и рукавов;
5 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной всхолмленной местности с уклоном до 0,035%; количество штативов на 1 км хода 12-14; в заболоченной или песчаной местности или вдоль полузаросших берегов рек;
6 категория - нивелирную линию прокладывают по сильно пересеченной холмистой местности с уклоном до 0,045%; количество штативов на 1 км хода 15-17; по заболоченной местности, где требуется забивка кольев (до 15%) для установки штативов; по заросшим берегам малых рек и ручьев без наличия дорог и троп;
7 категория - нивелирную линию прокладывают в местности со среднегорным рельефом с уклоном до 0,06%; количество штативов на 1 км хода 18-21; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек с переброской хода через реку; в зонах поливного земледелия без дорог;
8 категория - нивелирную линию прокладывают в горной местности по дорогам, тропам и просекам с уклоном до 0,07%; количество штативов на 1 км хода 22-27; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек с перебросками хода через реку; по заросшей труднопроходимой заболоченной местности, где требуется забивка кольев (до 20%) для установки штативов;
9 категория - нивелирную линию прокладывают в горной местности по дорогам с уклоном до 0,10%; количество штативов на 1 км хода 28-35; по берегам горных рек без дорог и троп с большим количеством изгибов и прижимов; по труднопроходимой заболоченной местности, где требуется забивка кольев (30%) для установки штативов;

3 санат - 0,025% еңкіш аз қиылысқан жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 9-ға дейін; ауыл типтес ірі елді мекендер арқылы;
4 санат - 0,03% еңкіш, қиылыспалы жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 10-11; ірі теміржол станциялары орналасқан орындарға; ағысты және өзен тарамдары мен арналары бар үлкен өзендердің ашық алқаптарына;
5 санат - 0,035%-ға дейін еңкіш қиылыспалы адырлы жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 12-14; батпақты немесе құмды жерлерге я болмаса жартылай шөп басқан өзен жағалаулары бойына жүргізеді;
6 санат - 0,045%-ға дейін еңкіш, өте қиылыспалы адырлы жерлерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 15-17; қағу жұмыстарын қажет ететін (15%-ға дейін) батпақты жерлерге; жолдар мен соқпақ жолдары жоқ шағын өзен және бұлақтардың шөп басқан жағалауларының бойына жүргізеді;
7 санат - 0,06% еңкіш орташа бедерлі жерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 18-21; шөп басқан жүріп өтуі қиын өзен жағалауларына; жолсыз суармалы егін шаруашылығы аймақтарына;
8 санат - 0,07% дейін еңкіш жол, соқпақ жол мен тілме жолдар арқылы таулы жерлерге; 1 шақ.жүрістің штатив саны – 22-27; шөп басқан жүріп өтуі қиын өзен жағалауларына: штатив қағу жұмыстарын қажет ететін (20%-ға дейін), жүріп өтуі қиын, шөп басқан жағалауларға;
9 санат - 0,10% еңкіш жол арқылы таулы жерлерге; 1 шақ.жүріске арналған штатив саны – 28-35; бұрылыстары мен бастырық саны көп соқпақ жолдар мен жолсыз тау өзендерінің жағалауларына; штатив қағу жұмыстарын қажет ететін (30%-ға дейін), жүріп өтуі қиын, батпақты жерлерге;

87,34
76,32
66,94
58,96
51,36
46,01
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория - местность равнинная, не заболоченная, с хорошо развитой сетью грунтовых дорог; объектов ситуации для опознавания достаточно; количество штативов на 1 км хода не более 5;
2 категория - местность равнинная, слабо расчлененная, с развитой сетью грунтовых дорог, закрытая до 30% площади благоустроенными лесами; объектов ситуации для опознавания достаточно; передвижение не затруднено; количество штативов на 1 км хода до 7;

87,34
76,32
66,94
58,96
51,36
46,01
Кестеге ескерту:
жұмыстың күрделілігі санатының сипаттамасы
1 санат - қара жолы жақсы дамыған, шалшықтанбаған тегіс жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; 1 шақ.жүрістің штатив саны – 5-тен жоғары;
2 санат-абаттандырылған орман алаңдарының 30%-ға дейін жабық, қара жол торабы жақсы дамыған, әлсіз тілімделген тегіс жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; қозғалыс қиындатылмаған. 1 шақ. жүрістің штатив саны – 7-ге дейін;

3 категория - местность открытая, пологохолмистая с наличием редких балок и оврагов; объектов ситуации для опознавания достаточно; передвижение не затруднено; количество штативов на 1 км хода до 9; через крупные населенные пункты сельского типа;
4 категория - местность холмистая, закрытая до 60% благоустроенными лесами, с грунтовыми дорогами; объектов ситуации для опознавания достаточно; количество штативов на 1 км хода до 11; по открытым сухим поймам больших рек с наличием стариц и проток; в местах расположения крупных железнодорожных станций;
5 категория - местность холмистая, изрезанная глубокими лощинами и балками; количество объектов ситуации для опознавания ограничено; количество штативов на 1 км хода до 13; в заболоченной или песчаной местности;
6 категория - сильно пересеченная холмистая местность; количество объектов ситуации для опознавания ограничено; количество штативов на 1 км хода до 15; по заболоченным берегам рек без наличия дорог и троп;
7 категория - местность со среднегорным рельефом, количество штативов на 1 км хода до 17; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек, с переброской хода через реку; в зонах поливного земледелия без дорог;

3 санат - сирек жарлы сайы бар адыр-бұдырлы ашық жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; қозғалыс қиындатылмаған; 1 шақ.жүрістің штатив саны – 9-ға дейін; ауыл типіндегі ірі елді мекен арқылы;
4 санат - қара жолдары бар, абаттандырылған орманның 60%-ы жабық адырлы жер; тану жағдайларының объектісі жеткілікті; 1 шақ.жүрістің штатив саны – 11-ге дейін; құрғақ алқапты үлкен ашық өзендер арқылы; ірі теміржол станциялары орналасқан жерлерде;
5 санат - терең жырамен жырымдалған адырлы жер; тану жағдайларының объектісі шектелген; 1 шақ.жүрістің штатив саны – 13-ке дейін; батпақтанған немесе құмды жерлерге;
6 санат - аса қиыспалы адырлы жерлер арқылы; тану жағдайларының объектісі шектелген; 1 шақ.жүрістің штатив саны – 15-ке дейін; қара жол мен соқпақ жолдарсыз өзендердің шалшықтанған жағалауларында;
7 санат - орташа таулы бедері бар жерлерге. 1 шақ.жүрістің штатив саны – 17-ге дейін; өзен арқылы жүріп өтуге болатын, шөп басқан өтуі қиын өзен жағалаулары бойына; суармалы жолсыз егін шаруашылығы аймақтарында;

204,16
158,57
122,80
83,33
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - нивелирную линию прокладывают в равнинной местности с уклоном до 0,01%; продвижение не затруднено; среднее количество штативов на 1 км хода до 5;
2 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной местности с уклоном до 0,025%; среднее количество штативов на 1 км хода до 9.
3 категория - нивелирную линию прокладывают в пересеченной всхолмленной местности с уклоном до 0,035%; среднее количество штативов на 1 км хода до 13; в заболоченной или песчаной местности, или вдоль полузаросших берегов рек, или по закрепленным ровным пескам;

204,16
158,57
122,80
83,33
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - нивелир сызығын 0,01% еңкіш тегіс жерге жүргізеді; қозғалысы қиындатылған; 1 шақ. жүріске арналған орташа штатив саны – 5-ка дейін
2 санат - нивелир сызығын 0,025% еңкіш қиылыспалы жерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 9-ға дейін;
3 санат - 0,035% еңкіш, қиылыспалы адырлы жерге жүргізеді; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 13-ке дейін; батпақтанған немесе құмды не болмаса шөп басқан өзен жағалауларына немесе тегіс құмды жерлерге жүргізеді;

4 категория - нивелирную линию прокладывают в местности со среднегорным рельефом с уклоном до 0,060%; среднее количество штативов на 1 км хода до 20; вдоль заросших труднопроходимых берегов рек с переброской хода через реку или в зоне поливного земледелия, или по полузакрепленным и закрепленным бугристым пескам;
5 категория - нивелирную линию прокладывают в горной местности с уклоном до 0,10%; среднее количество штативов на 1 км хода до 35; по заросшим труднопроходимым болотам или по незакрепленным пескам;

4 санат - 0,060% еңкіш, орташа бедерлі жерлерге; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 20-ға дейін; жүріп өтуі қиын, шөп басқан өзен жағалаулары бойына немесе суармалы егін шаруашылығы аймақтарына немесе бекітілген және жартылай бекітілген төбешік құмды жерлерге жүргізеді;
5 санат - 0,10% еңкіш таулы жерлерге; 1 шақ.жүріске арналған орташа штатив саны – 35-ке дейін; жүріп өтуі қиын, шөп басқан батпақ немесе бекітілген құмды жерлерге;

312,89
289,08
252,05
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - открытая равнинная или слабо всхолмленная местность; открытая речная пойма с небольшим количеством стариц, проток, заболоченных участков; улицы сельских населенных пунктов, дороги с незначительным движением транспорта;
2 категория - открытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность; полузакрытая равнинная или слабо всхолмленная местность; открытая речная пойма с большим количеством стариц, проток, заболоченных участков; полузакрытая речная пойма с небольшим количеством стариц, проток, заболоченных участков; открытые легкопроходимые болота; улицы городов и поселков со слабым движением транспорта и пешеходов; дороги с движением транспорта средней интенсивности; промышленные и строительные площадки с небольшой застройкой, незначительным количеством инженерных сооружений, котлованов, траншей, отвалов, складов строительных материалов и прочие, со слабым движением транспорта и механизмов;
3 категория - открытая горная местность; полузакрытая всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность; залесенная равнинная или слабо всхолмленная местность;
4 категория - открытая высокогорная местность; полузакрытая горная местность; залесенная всхолмленная или пересеченная балками и оврагами равнинная местность; залесенная речная пойма с большим количеством стариц, проток, заболоченных участков; закрытое легкопроходимое болото; закрепленные бугристые пески; улицы городов с интенсивным движением транспорта и пешеходов; промышленные и строительные площадки со значительной застройкой, большим количеством инженерных сооружений, котлованов, траншей, отвалов, складов строительных материалов и прочие, с интенсивным движением транспорта и механизмов;
5 категория - полузакрытая высокогорная местность; залесенная горная местность; незакрепленные пески; главные магистрали крупных городов с весьма интенсивным движением транспорта и пешеходов; крупные промышленные и строительные площадки с большим количеством коммуникаций, инженерных сооружений и прочие и интенсивным движением транспорта и механизмов; территория рудников с большим количеством выемок грунта, шахтными провалами и отвалами; имеются постройки промышленных объектов и подземные пути железнодорожного и автомобильного транспорта;
2) При рекогносцировке пунктов параллактической полигонометрии нормы выработки умножаются на коэффициент 0,8.
Таблица 116
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

312,89
289,08
252,05
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санаттарының сипаттамасы
1 санат - тегіс ашық немесе ілсіз адырлы жер; батпақты учаскесі, ағыс, шағын арнасы бар ашық өзен алқабы; елді мекен көшелері, аздаған көлік қозғалысы бар жолдар;
2 санат - ашық адырлы немесе қиылыспалы жарлы тегіс жер; жартылай жабық тегіс немесе әлсіз адырлы жер; батпақты учаскесі, ағыс, шағын арнасы бар ашық өзен алқабы; батпақты учаскесі, ағыс, шағын арнасы бар жартылай жабық өзен алқабы; өтуі жеңіл ашық батпақ; қала мен ауыл көшелеріндегі көлік және жаяу адам қозғалысы әлсіз; көлік қозғалысы жолдарының қарқындылығы орташа; өнеркәсіп және құрылыс алаңдарының шағын құрылысы, аздаған инженерлік құрылыс саны мен қазаншұңқыр, транш, үйінділері, құрылыс материалдары қоймасы мен шағын көлік пен механизм қозғалысы бар;
3 санат - ашық таулы жер; жартылай жабық адырлы немесе қиылыспалы жары бар тегіс жер; елді тегіс немесе әлсіз адырлы жер;
4 санат - ашық биік таулы жер; жартылай жабық таулы жер; елді, адырлы немесе жарлармен қиылысқан, тегіс жер; батпақты учаскелері, едәуір арна саны бар, елді, өзен алқабы; жабық өтуі жеңіл батпақ; бекітілген төбешік құмды жер; қала көшелеріндегі көлік және жаяу жүріс қозғалысы қарқынды; өнеркәсіп және құрылыс алаңдарының едәуір құрылыстары, инженерлік құрылыс саны, қазаншұңқырлары мен траншейлері, үйінділері мен құрылыс материал қоймалары бар; көлік және механизм қозғалысы қарқынды
5 санат - жартылай жабық биік таулы жер; елді, таулы жер; бекітілмеген құмды жер; ірі қалалардың басты магистралінің көлік және жаяу жүріс қозғалысы қарқынды дамыған; ірі өнеркәсіп және құрылыс алаңдарының коммуникация саны мен инженерлік құрылыстары және т.б. бар. көлік және механизм қозғалысы қарқынды дамыған; едәуір топырақ ойындылары, шахта шұқырлары мен үйінділері бар кен аумағы. өнеркәсіп объектілері құрылыстары мен автокөлік және теміржол көлігінің жерасты жолдары бар;
2) Параллактикалық полигонометрия пункттерін тексеру барысында өнімділік нормаларын 0,8 коэффициентіне көбейтеді.
116 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі

140,80
Таблица 126
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
Число парных знаков на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
1
Закладка стенных знаков полигонометрии (пара знаков) Тип 143
111,87
48,61
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория - стенные знаки закладывают в здания и сооружения из кирпича или камня мягких пород (известняк, песчаник и другие);
2 категория - стенные знаки закладывают в здания и сооружения из железобетона или камня твердых пород (гранит, гнейс, базальт, кремень и другие).
Таблица 127
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

140,80
126 кесте
Өнімділіктің сметалық нормалары
Процесс атауы
жұпты белгі саны бір бригада-айға
1 сан.
2 сан.
1
Полигонометрия қабырға белгілерін қалау (жұпты белгілер) 143 типті
111,87
48,61
Кестеге ескерту:
жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - қабырға белгілерін жұмсақ жынысты (әктас, құмдақ және басқалар) тас немесе кірпіштен жасалған құрылыстар мен ғимараттарға қалайды;
2 санат - қабырға белгілерін қатты жынысты (гранит, гнейс, базальт, кремень және басқа) тас немесе темірбетоннан жасалған ғимараттарға қалайды.
127 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі

Измерение сторон в полигонометрических ходах 4 класса, 1 и 2 разрядов
9
светодальномером:
414,54
372,90
338,16
287,05
256,81
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - полигонометрические ходы прокладывают по улицам, проездам городов и пригородных поселков или по шоссейным и грунтовым дорогам пригородных районов со слабым движением транспорта и пешеходов, не мешающим производству работ; в равнинной, открытой местности без балок и оврагов;

1 және 2-ші разрядты, 4 кластық полигонометриялық жүрістердің бұрыштарын өлшеу жарықпен қашықтық өлшеу арқылы өлшеу
9
414,54
372,90
338,16
287,05
256,81
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілігі санатының сипаттамасы
1 санат - полигонометриялық жүрістерді: жұмыс өндірісіне кедергі болмайтын, көлік және жаяу жүріс қозғалысы аз, қаламаңы аудандардың қара жол мен шоссе жолдары бойынша немесе қаламаңы ауылдар мен қала жолдары, көшелері бойынша жүргізеді; жырасыз ашық тегіс жерге;

2 категория - по улицам городов и пригородных поселков или по пригородным шоссейным и грунтовым дорогам с движением транспорта средней интенсивности, мешающим выполнению работ; в равнинной или всхолмленной полузакрытой местности; по широким (более 20 м) улицам дачных поселков и сельских населенных пунктов со слабым движением транспорта и пешеходов;
3 категория - в лесостепном районе, по заболоченным участкам в речной пойме; по загородной территории в большей части без дорог или в закрытой местности вдоль рек, по тропам и просекам; по широким улицам больших городов с небольшой плотностью зеленых насаждений и интенсивным движением транспорта и пешеходов;
4 категория - в пересеченной, полностью закрытой местности или в речной залесенной пойме; по прямолинейным улицам крупных городов с большой интенсивностью движения транспорта и пешеходов;
5 категория - в горной, полностью закрытой местности; по узким кривым улицам больших городов с большой плотностью зеленых насаждений и большой интенсивностью движения транспорта и пешеходов; по территории горнопромышленных предприятий;
2) при увеличении или уменьшении числа приемов основной программы угловых измерений норму времени в смену увеличивают или уменьшают из расчета на один прием: на 0,110 ч. – при двух направлениях с пункта; на 0,133 ч. – свыше двух направлений с пункта;

2 санат - жұмыс өндірісіне кедергі болатын, көлік және жаяу жүріс қозғалысы орташа дамыған, қаламаңы қара жолы мен шоссе жолдары бойынша немесе қала жолдары мен қаламаңы ауылдар мен қала көшелері бойынша жүргізеді; тегіс немесе адырлы жартылай жабық жерге; көлік және жаяу жүріс қозғалысы әлсіз дамыған елді мекендер мен саяжайлық ауылдың кең көшелері бойынша (20 м астам);
3 санат - өзен алқабының батпақты учаскелері бойынша орманды дала аудандарында; жолсыз мекендерде, қаладан тыс аумақтарда немесе соқпақ жолдар мен тілме жолдар арқылы, өзен бойымен жабық жерлерге жүргізеді; көлік және жаяу жүргіншінің қарқынды қозғалысы мен жасыл шағын жасыл желек тығызды үлкен қаланың кең көшелері бойынша;
4 санат - өзен алқабы немесе толығымен жабық, қиылыспалы жерге; көлік пен жаяу жүргіншінің жоғары қарқынмен дамыған қозғалысы бар ірі қалалардың тік көшелері арқылы жүргізеді;
5 санат - таулы, толық жабық жерлерде; көлік және жаяу жүргіншінің жоғары қарқынмен дамыған қозғалысы мен жасыл желек қаптаған үлкен қалалардың тар қисық көшелері арқылы; тау кен өнеркәсібі кәсіпорын аумақтары бойынша жүргізеді;
2) бұрыштық өлшеудің негізгі бағдарламаларының тәсіл саны артқан немесе кеміген кезде өнімділік нормасын бір тәсіл есебінен кемітеді немесе арттырады: 0,110с. – пункттен екі бағыт кезінде; 0,133с.-пункттен екі бағыттан астам болса;

3) при привязке стенных знаков к центру пункта нормы времени в смену увеличивают на 0,5 ч;
4) при измерении длин сторон более 1000 м норму выработки умножают на коэффициент 0,87;
5) при измерении вертикальных углов для передачи высот на пункты полигонометрии нормы выработки умножают соответственно на коэффициенты: в ходах полигонометрии 4 класса – на 0,93; 1 разряда – на 0,90; 2 разряда – на 0,86.
Таблица 136
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

3) қабырға белгілерін пункт центріне байлаған кезде өнімділік нормасының ауысымын 0,5 с. арттырады;
4) жақ ұзындықтарын 1000 м.-ден артық өлшеген кезде, өнімділік нормасын 0,87 коэффициентіне көбейтеді;
5) тік бұрыштарды полигонометрия пункттеріне жіберу үшін өлшеген кезде, өнімділік нормасын коэффициенттерге тиісінше көбейтеді: 4 кластық полигонометрия жүрістерінде – 0,93; 1 разрядта – 0,90-ға және 2-ші разрядта-0,86-ға көбейтеді.
136 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі

104,03
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - местность равнинная, открытая, с развитой сетью дорог. Условия для выполнения линейных измерений благоприятные;
2 категория- местность слабо пересеченная или с крупными пологими формами рельефа, покрытая до 30% лесом с наличием расчищенных просек. Условия для работы благоприятные;
3 категория - местность пересеченная, залесенная до 50%, с наличием редкой дорожной сети; ход прокладывается по пашне или в поймах рек; местность сильно всхолмленная, открытая; местность с кочковатой и бугристой поверхностью или поверхностью такыров; болото проходимое, открытое; закрепленные ровные пески;
4 категория - местность пересеченная и залесенная более 50% или равнинная, но сплошь залесенная или покрытая кустарником; лесные районы с заболоченным грунтом; площади поливного земледелия; поймы рек со старицами, заболоченные и залесенные до 50%; полузакрепленные и закрепленные бугристые пески; районы с густой сетью оврагов, промоин, обрывов и уступов;
5 категория - местность пересеченная, сплошь покрытая лесом или кустарником, без путей сообщения; незакрепленные пески; территории горнопромышленных предприятий; местность горная;

104,03
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - жол торабы дамыған, ашық тегіс жер; сызықтық өлшеу жұмыстарын жүргізуге қолайлы;
2 санат - тазартылған орман жолдары бар, 30%-ға дейін жабылған бедер пішінді ірі жамылғысы бар немесе ойлы-қырлы жер; жұмыс жүргізуге қолайлы
3 санат - сирек жол торабы бар, 50%-ға дейін қоныстанған ойлы-қырлы жер; жүрісті егістік немесе өзен алқаптары бойынша жүргізеді; тым адырлы ашық жер; төмпешікті және дөңесті қабатты немесе тақыр қабатты жер; жүріп өтуге болатын батпақ, ашық; бекітілген тегіс құмды жер;
4 санат - ойлы-қырлы және 50 %-дан астам қоныстанған немесе тегіс, дегенмен жаппай орманды не болмаса бұта басқан жер; балшықты топырақ басқан орманды аудандар; суармалы егін шаруашылығы алаңдары; өзен алқабы балшық және 50%-5ға дейін орман басқан; бекітілген және жартылай бекітілген төбешік құмды жер; аудандарын қалың торапты жыра, қазындылар мен құлама жар мен ойықтар басқан;
5 санат - хабарлама жолдарынсыз, жаппай бұта немесе орман басқан ойқы-шойқылы жер; бекітілмеген құмды аумақ; тау кен өнеркәсібі кәсіпорны аумағы; таулы жер;

140,80
110,36
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория - местность равнинная с незначительным количеством объектов ситуации;
2 категория - местность всхолмленная, с огородами, садами, виноградниками и другими;
3 категория - местность всхолмленная, изрезанная оврагами и балками; поймы рек с наличием стариц, проток, заболоченных и заросших участков;
4 категория - местность предгорная, с садами и огородами; поймы рек с большим количеством стариц, проток, мелких озер, заросших и заболоченных участков;
5 категория - местность горная со сложными формами рельефа; мелкие площади садов, огородов в горных районах; заросшие и заболоченные поймы рек со сложным микрорельефом.
Таблица 149
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

140,80
110,36
Кестеге ескерту:
жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - жағдай объектілер біршама аз жазық жерлер;
2 санат - бау-бақша, жүзімдіктер мен т.б. бақшалары бар адырлы жер;
3 санат - сай мен жыралармен тілімделген төбелі жерлер; өзен алқаптарының ескі арналары мен өзен тармақтары бар, батпақты және шөп басқан учаске;
4 санат - бау-бақшалы, тау етегі; өзен алқаптарының көптеген ескі арналары мен өзен тармақтары бар, батпақты және шөп басқан учаскелер;
5 санат - күрделі бедер пішіні бар таулы жер; тау аудандарындағы ұсақ бау-бақшалар алаңы; күрделі микрорельефі бар батпақты және шөп басқан өзен алқаптары.
149 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі

1:500
0,67
0,54
0,42
0,33
0,26
0,21
Примечание к таблице:
характеристика категорий трудности работ
1 категория - плотность застройки до 15%, строения простой конфигурации, движение транспорта и пешеходов слабое;
2 категория - плотность застройки до 30%, застройка простой конфигурации, движение транспорта затрудняет производство работ, движение пешеходов слабое;
3 категория - плотность застройки до 45%, застройка простой конфигурации с малым количеством отдельных деталей; плотность застройки до 15%; застройка сложной конфигурации, движение транспорта значительное, движение пешеходов затрудняет производство работ;
4 категория - плотность застройки до 60%, застройка простой конфигурации с малым количеством отдельных деталей; плотность застройки до 25%, застройка сложной конфигурации; населенные пункты во всхолмленной местности, городские скверы, парки; подеревная съемка; территория действующего промышленного предприятия с плотностью застройки до 25%, с развитой сетью внутризаводских железнодорожных путей; интенсивное движение транспорта и пешеходов;
5 категория - плотность застройки до 75%; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 40%; застройка сложной конфигурации с большим количеством пристроек или бессистемная застройка (кишлаками); населенные пункты в горной местности; территория действующего промышленного предприятия с плотностью застройки до 40%, с интенсивным движением автомобильного и железнодорожного транспорта;
6 категория - плотность застройки до 90%, застройка простой конфигурации; плотность застройки до 60%, застройка сложной конфигурации; населенные пункты в горной, залесенной местности, застройка сложная с большим количеством пристроек; территория действующего и одновременно реконструируемого промышленного предприятия с плотностью застройки свыше 60%;
2) под застроенностью понимаются здания, дороги, тротуары, опоры, памятники и прочие инженерные сооружения;
3) под застроенностью линейных сооружений (линии электропередач, автодороги и тому подобное) понимается охранная зона этих сооружений.
Таблица 152
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Горизонтальная и высотная съемки застроенных территорий в масштабах:

1:500
0,67
0,54
0,42
0,33
0,26
0,21
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - кескіндеме құрылысы қарапайым, салыну тығыздығы 15%-ға дейін. көлік және жаяу жүргінші қозғалысы әлсіз;
2 санат - салыну тығыздығы 30%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; көлік қозғалысы жұмыс өндірісін қиындатады, жаяу жүргінші қозғалысы әлсіз;
3 санат - салыну тығыздығы 45%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі шағын жеке бөлшектерден тұратын қарапайым; салыну тығыздығы 15%-ға дейін; көлік қозғалысы айтарлықтай; жаяу жүргінші қозғалысы жұмыс өндірісін қиындатады;
4 санат - салыну тығыздығы 60%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі шағын жеке бөлшектерден тұратын қарапайым; салыну тығыздығы 25%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі; адырлы жерлері бар елді мекендер; қала гүл бақтары бар; дамыған зауытішілік теміржол жол тораптары бар, 25%-ға дейін тығыздықта салынған, әрекеттегі өнеркәсіп кәсіпорны аумағы. көлік және жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды;
5 санат - салыну тығыздығы 75%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 40%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі көптеген жапсыра салынған құрылыстармен немесе жүйесіз құрылыстары (қышлақ) бар күрделі; таулы жерлердегі елді мекендер; қарқынды көлік және жаяу жүргінші қозғалысы бар, 40%-ға дейін тығыздықта салынған әрекеттегі өнеркәсіп кәсіпорын аумағы;
6 санат - салыну тығыздығы 90%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 60%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі; таулы, қонысты жердегі елді мекендер; көптеген жажапсыра салынған құрылысы бар күрделі құрылыс; құрылыс салу тығыздығы 60%-ға дейін жететін, әрекеттегі және бір мезгілде қайта құрылатын аумақ;
2) құрылыс салу ұғымына салынған ғимараттар, жолдар мен тротуарлар, сүйеніштер, ескерткіштер мен басқа инженерлік құрылыстар жатады;
3) сызықты ғимарат ұғымына (электр беретін құрылғы сызықтары, автожолдар мен соған ұқсас) осы құрылыстарды қорғау аймағы жатады.
152 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі
Салынған аумақтың көлденең және биіктік түсірімдері (масштабында)

94,96
77,78
Примечание к таблице:
1) Характеристика категорий трудности работ
1 категория - плотность застройки до 15%; строения простой конфигурации;
2 категория - плотность застройки до 30%; застройка простой конфигурации;
3 категория - плотность застройки до 45%; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 15%; застройка сложной конфигурации;
4 категория - плотность застройки до 60%; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 25%; застройка сложной конфигурации;
5 категория - плотность застройки до 75%; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 40%; застройка сложной конфигурации или бессистемная застройка (кишлаки); населенные пункты во всхолмленной местности;
6 категория - плотность застройки до 90%; застройка простой конфигурации; плотность застройки до 60%; застройка сложной конфигурации; застройка сложная с большим количеством пристроек; населенные пункты в горной местности.
Таблица 155
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

94,96
77,78
Кестеге ескерту:
жұмыстардың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - салыну тығыздығы 15%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым;
2 санат - салыну тығыздығы 30%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым;
3 санат - салыну тығыздығы 45%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 15%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі;
4 санат - салыну тығыздығы 60%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 25%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі;
5 санат - салыну тығыздығы 75%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 40%-ға дейін; құрылыс кескіндемесі күрделі немесе жүйесіз салынған құраластар (қышлақ); адырлы жердегі елді мекендер;
6 санат - салыну тығыздығы 90%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі қарапайым; салыну тығыздығы 60%-ға дейін; құрылысының кескіндемесі күрделі; көптеген жалғанған құрылыстары бар күрделі құрылыс; таулы жердегі елді мекендер.
155 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі

3 категория - районы равнинные, не заросшие или частично заросшие лесом и кустарником, с количеством объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; болота проходимые, с незначительным количеством объектов ситуации; местность песчаная, закрепленная травянистой растительностью, со значительным количеством объектов ситуации; поймы рек, заросшие до 30% лесом и кустарником;
4 категория - местность открытая, равнинная, с количеством объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, залесенная, с большими заболоченными до 40-50% площади массивами; районы предгорий с плантациями технических культур, фруктовыми садами и огородами;
5 категория - местность лесостепная с количеством объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, заросшая лесом и кустарником, заболоченная до 80%, сухие участки расположены отдельными островками по всей территории; местность, открытая с плантациями технических культур, огородами и густой мелиоративной сетью;
6 категория - местность, частично заросшая лесом и кустарником, с количеством объектов ситуации до 100 на 1 кв. дм плана; поймы больших рек, заросшие лесом и кустарником, со старицами, протоками и озерами; районы поливных технических, фруктовых и огородных культур, с рассредоточенной застройкой;

3 санат - жағдай объектісі орташа есеппен 1 шар.дм планға 30-ға дейін келетін, жартылай ағаштар мен бұталар өскен тегіс аудандар; мардымсыз жағдай объектісі бар, жүріп өтуге болатын батпақты жер; айтарлықтай жағдай объектісі бар, шөп өсінділерімен бекітілген, құмды жер; ағаш және бұталардың 30%-ы өскен өзен алқаптары;
4 санат - 1 шар.дм планға 40-қа дейін жағдай объектісі келетін тегіс, ашық жер; 40-50% алаңы балшықтан тұратын, қонысты тегіс жер; жидек ағаштары мен бақша және техникалық дақыл плантациядары бар, тау бөктеріндегі аудандар;
5 санат - 1 шар.дм планға 70-ке дейін жағдай объектісі бар орманды дала; 80%-ға дейін батпақ басқан, ағаштар және бұталар қаптап өскен жазық жер; Құрғақ учаскелері жеке аралшықтармен аумақ бойы орналасқан; қалың мелиорация торабы мен техникалық дақыл плантациялары бар ашы жер;
6 санат - 1 шар.дм планға 100-ге дейін жағдай объектісі бар, жартылай ағаштар мен бұта басқан жер; ағыстары мен көл және ескі арналары бар, ағаш пен бұта басқан үлкен өзен алқаптары; бытыраған құрылысы бар, суармалы техникалық, жеміс және бау-бақша дақылдарының аудандары;

7 категория - населенные пункты сельского типа; местность горная, передвижение затруднено; поймы рек, покрытые до 70% заболоченным лесом, с рассредоточенными пашнями и лугами;
8 категория - районные центры, железнодорожные станции, крупные населенные пункты сельского типа; местность горная;
9 категория - небольшие города, крупные железнодорожные узлы или населенные пункты с бессистемной застройкой среди садов, огородов и плантаций технических культур;
10 категория - крупные города или промышленные районы с сильно развитой сетью железных и шоссейных дорог; населенные пункты в горной местности с бессистемной застройкой и сложной конфигурацией приусадебных участков;

7 санат - ауыл типтес елді мекендер; таулы аймақ, қозғалыс қиындатылған; бытыраған егістігі мен жайылымы бар, 70%-ы балшық ағаштармен жабылған өзен алқаптары;
8 санат - аудан орталықтары, теміржол станциялары, ауыл типіндегі ірі елді мекендер; таулы жер;
9 санат - Шағын қалалар, ірі теміржол тораптары немесе техникалық дақыл плантациялары мен бау-бақша, жүйесіз салынған құрылыстары бар, елді мекендер;
10 санат - қарқынды дамыған теміржол және шоссе жолдары бар өнеркәсіп аудандары немесе ірі қалалар; үй жанындағы жер кескіндемесі күрделі және жүйесіз салынған құрылыстары бар, таулы жердегі елді мекендер;

96,64
90,74
84,63
80,86
77,04
72,92
68,92
65,33
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - местность открытая, равнинная с количеством объектов ситуации не более 20 на 1 кв. дм плана;
2 категория - местность равнинная, полностью залесенная (леса благоустроенные); количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; поймы рек с редкой древесной и кустарниковой растительностью; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; местность открытая или полузакрытая, холмистая или предгорные районы с наличием дорожной сети; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана;

96,64
90,74
84,63
80,86
77,04
72,92
68,92
65,33
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың күрделілік санаттарының сипаттамасы
1 санат - 1 шар.дм планға 20-ға дейін жағдай объектісі бар, тегіс ашық жер;
2 санат - толық қоныстанған (ағаштары абаттандырылған), тегіс жер. жағдай объекті саны 1 шар.дм планға 30-ға дейін; сирек ағашы мен бұта өсінділері бар өзен алқаптары; жағдай объекті саны 1 шар.дм планға 30-ға дейін; жол торабы бар, тау бөктерлі немесе адырлы аудандар, ашық немесе жартылай жабық жер; жағдай объекті саны 1 шар.дм планға 30-ға дейін;

3 категория - местность равнинная, не заросшая или частично заросшая лесом и кустарником, с количеством объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана; местность, занятая песками, закрепленными травянистой растительностью, с незначительным количеством объектов ситуации; поймы рек, заросшие до 30% лесом и кустарником;
4 категория - местность открытая или полузакрытая с количеством объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана; районы предгорий с плантациями технических культур, фруктовыми садами и огородами;
5 категория - местность лесостепная с количеством объектов ситуации до 65 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, залесенная, заболоченная до 80%, с отдельными сухими участками; местность, открытая с площадями технических и огородных культур и мелиоративной сетью;
6 категория - местность, полузакрытая с количеством объектов ситуации до 75 на 1 кв. дм плана; поймы больших рек, заросшие лесом и кустарником, с озерами, старицами; количество объектов ситуации до 60 на 1 кв. дм плана; поливные районы технических, фруктовых и огородных культур с отдельными постройками;

3 санат - 1 шар.дм планға 40-қа дейін жағдай объекті саны бар, шөп баспаған немесе ағаш-бұталармен жартылай шөп басқан, тегіс жер; шамалы жағдай объекті саны бар, шөптесін өсімдіктермен бекітілген, құм басқан жер; 30%-ға дейін ағаштар мен бұталар басқан өзен алқабы;
4 санат - 1 шар.дм планға 50-ге дейін жағдай объекті саны бар,ашық немесе жартылай жабық жер; техникалық дақыл плантациялары мен жеміс бақшалары бар тау етегіндегі аудандар;
5 санат - 1 шар.дм планға 50-ге дейін жағдай объекті саны бар, орманды далалық аймақ; жеке құрғақ учаскелері бар, 80%-ға дейін шалшықтанған қоныстанған, тегіс жер; техникалық алаңдары мен бау-бақшалары және мелиорациялық желісі бар ашық жер;
6 санат - 1 шар.дм планға 75-ке дейін жағдай объекті саны бар, жартылай жабық жер; ағаштар мен бұта басқан, көлдері мен ескі арналараы бар, үлкен өзен алқаптары. 1 шар.дм планға 60-қа дейін жағдай объекті саны бар; жеке құрылыстары бар, техни калық дақылдары мен бау-бақшалы суармалы аудандар;

7 категория - местность горная, передвижение затруднено; поймы рек, закрытые до 70% заболоченным лесом, с наличием рассредоточенных строений; количество объектов ситуации до 80 на 1 кв. дм плана; районы с густой сетью дорог, троп, просек; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана;
8 категория - открытые, полузакрытые районы с густой сетью железных, шоссейных и грунтовых дорог, линиями связи и электропередач, с наличием отдельных строений; количество объектов ситуации до 100 на 1 кв. дм плана; местность горная;

7 санат - қозғалысы қиындатылған, таулы жер; бытырап салынған құрылысы бар, 70%-ға дейін шалшықтанған жабық өзен алқаптары; 1 шар.дм планға 80-ге дейін жағдай объекті саны бар; қалың соқпақ, тілме жол торабы бар аудандар. 1 шар.дм планға 90-ға дейін жағдай объекті саны бар;
8 санат - жеке құрылыстары және байланыс пен электр беру желісі бар, қалың қара, шоссе, теміржол жолдары бар ашық, жартылай жабық аудандар; 1 шар.дм планға 100-га дейін жағдай объекті саны бар; таулы жер;

9 категория - местность равнинная с количеством объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; промышленные районы и районы добычи полезных ископаемых с количеством объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана;
10 категория - местность с количеством объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; территории, прилегающие к крупным промышленным центрам;
2) время на инструментальную досъемку появившихся после аэросъемки населенных пунктов, карьеров, территорий промышленных объектов и тому подобное, проложение ходов для определения урезов воды и исправления рельефа в нормах не учтено;

9 санат - 1 шар.дм планға 110-ға дейін жағдай объекті саны бар, тегіс жер; 1 шар.дм планға 110-ға дейін жағдай объекті саны бар, пайдалы қазбаларды өндіру аудандары мен өнеркәсіп аудандары;
10 санат - 1 шар.дм планға 110-ға дейін жағдай объекті саны бар жер; ірі өнеркәсіп орталықтарына іргелесетін аумақтар;
2) нормада елді мекендердің, карьерлер мен өнеркәсіп объекті аумақтарын аэротүсіргеннен кейін пайда болған аспаптық түсіру уақыты, бедерді түзету және кемерді анықтау жүрістерін жүргізу шаралары ескерілмеген.

3) если одновременно с полевым обследованием контуров по маршрутам производят обследование пунктов триангуляции и нивелирных знаков, то на каждый обследуемый знак (пункт) дают дополнительное время: для масштаба 1:10 000 при обследовании на автомашине – 0,605 ч., на вездеходе – 1 ч.; для масштаба 1:25 000 при обследовании на автомашине – 0,658 ч., на вездеходе – 1,16 ч.; для масштаба 1:50 000 при обследовании на автомашине – 0,773 ч., на вездеходе – 1,78 ч.
Таблица 170
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Полевое обследование по маршрутам при обновлении карт масштабов:

3) егер бағыт бойынша контурлерді далалық тексерумен қатар триангуляция пункттері мен нивелир белгілерін бір мезгілде тексерген жағдайда, әрбір тексерілетін белгіге (пунктке) қосымша уақыт бөлінеді: автокөлікпен с тексеру барысында 1:10 000 масштабы үшін - 0,605 с., жол талғамайтын көлік арқылы тексеру барысында – 1 с.; автокөлікпен тексеру барысында 1:25 000 масштабы үшін - 0,658 с.; жол талғамайтын көлік арқылы тексеру барысында – 1,16с.; автокөлікпен тексеру барысында 1:50 000 масштабы үшін - 0,773 с.; жол талғамайтын көлік арқылы тексеру барысында – 1,78с.
170 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға арналған
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі
Масштабындағы карталарды жаңарту барысында бағыт бойынша далалық тексеру:

1783
1339
1047
846,27
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - количество колодцев (выходов) на 1 гектар (га) территории более 20; плотность застройки более 60%; движение пешеходов и транспорта не мешает производству работ;
2 категория - количество колодцев (выходов) на 1 га территории от 15 до 20; плотность застройки – от 40 до 60%; слабое движение транспорта и пешеходов;

1 783
1 339
1 047
846,27
Кестеге ескерту:
1) жұмыстың күрделілік санатының сипаттамасы
1 санат - 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 20-дан астам; салынған құрылыс тығыздығы 60%-дан асады; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы жұмыс өндірісіне кедергі болмайды;
2 санат - 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 9-дан 14-ке дейін; салынған құрылыс тығыздығы 20%-дан 40%-ға дейін. көлік және жаяу жүргінші қозғалысы орташа;

3 категория - количество колодцев (выходов) на 1 га территории от 9 до 14; плотность застройки – от 20 до 40%; движение транспорта и пешеходов среднее;
4 категория - количество колодцев (выходов) на 1 га территории от 4 до 8; плотность застройки – от 10 до 20%; интенсивное движение транспорта и пешеходов;
5 категория - количество колодцев (выходов) на 1 га территории до 3; плотность застройки – до 10%; территория строительных площадок, промышленных предприятий с наличием препятствий, значительно затрудняющих производство привязочных работ;

3 санат - 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 9-дан 14-ке дейін; салынған құрылыс тығыздығы 20%-дан 40%-ға дейін; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы орташа;
4 санат - 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 4-тен 8-ге дейін.
салынған құрылыс тығыздығы 10%-дан 20%-ға дейін; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы қарқынды;
5 санат - 1 га аумаққа арналған құдық саны (шығуы) 3-ке дейін; салынған құрылыс тығыздығы 10%. байлау жұмыс өндірісін едәуір қиындататын кедергілері бар, өнеркәсіп кәсіпорындары, құрылыс алаңдары аумағы;

745,80
638,01
461,38
355,07
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - отсутствие помех радио- или электротока; благоприятные условия для съемки (привязки) трассы и выходов подземных коммуникаций.
2 категория - слабые помехи радио- или электротока. Благоприятные условия для съемки (привязки) трассы и выходов подземных коммуникаций.
3 категория - наличие помех радио- или электротока; сложные условия съемки (привязки) трассы и выходов подземных коммуникаций.
4 категория - наличие помех радио- или электротока; движение транспорта и пешеходов затрудняет съемку трассы и выходов подземных коммуникаций;
5 категория - сильные помехи радио- или электротока; движение транспорта и пешеходов затрудняет съемку трассы и выходов подземных коммуникаций;
2) категория трудности устанавливается по одному, наиболее трудному показателю. При наличии двух показателей одной категории трудности нормы выработки умножают на коэффициент 0,91;
3) в содержание работы не входит проложение теодолитного хода и нивелирование выходов подземных коммуникаций.
Таблица 200
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Поиск и съемка подземных коммуникаций при помощи трассоискателя
1
Затраты труда:
геодезист
чел.-мес.
1
рабочий третьего разряда
чел.-мес.
1
рабочий второго разряда
чел.-мес.
1
водитель
чел.-мес.

745,80
638,01
461,38
355,07
Кестеге ескерту:
1) жұмыстың күрделілік санаты
1 санат - радио немесе электр тоғы кедергілері жоқ; жерасты коммуникация шығулары мен трассаны түсіру (байлау) жағдайлары қолайлы;
2 санат - радио немесе электр тоғының кедергілері әлсіз; жерасты коммуникация шығулары мен трассаны түсіру (байлау) жағдайлары қолайлы;
3 санат - радио немесе электр тоғының кедергілері бар; жерасты коммуникация шығулары мен трассаны түсіру (байлау) жағдайлары қиын;
4 санат - радио немесе электр тоғының кедергілері бар; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы жерасты коммуникация шығулары мен трассаны түсіруді (байлау) қиындатқан;
5 санат - радио немесе электр тоғының кедергілері қатты; көлік және жаяу жүргінші қозғалысы жерасты коммуникация шығулары мен трассаны түсіруді (байлау) қиындатқан;
2) қиындық санаты бір ең күрделі көрсеткіш бойынша белгіленеді. бір күрделі санаттың екі көрсеткіші болған жағдайда, өнімділік нормаларын 0,91 коэффициентіне көбейтеді.
200 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Жерасты коммуникацияларын тас іздеуші арқылы іздеу және түсіру
1
Еңбек шығындары:
геодезист
адам-ай
1
үшінші разрыдты жұмысшы
адам-ай
1
екінші разрядты жұмысшы
адам-ай
1
жүргізуші
адам-ай

434,39
3
26 – 35
-
313,49
Примечание к таблице:
1) при покрытии лесом свыше 50% территории нормы выработки умножают на коэффициент – 0,847;
2) при несовмещении маршрутов аэросъемки разных участков, нормы выработки для обработки стереопар на стыках аэросъемочных участков умножают на коэффициент – 0,5;
3) при составлении проекта на маршруты с измененными контурами вследствие разной даты выполнения аэрофотосъемки применяются нормы на перекол точек, общих между маршрутами, в таблице 212.
Таблица 212
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
Единица измерения
Количество точек в месяц
1
Набор точек между маршрутами с измененными контурами вследствие разной даты выполнения аэрофотосъемки
точка
710,13
Примечание к таблице:
1) при покрытии лесом свыше 50% территории нормы выработки умножают на коэффициент – 0,847;
2) при составлении проекта с использованием аэрофотоснимков с поперечным перекрытием свыше 40%, а также при обработке бесконтурных районов нормы выработки умножают на коэффициент 0,769.
Таблица 213
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

434,39
3
26 – 35
-
313,49
Кестеге ескерту:
1) орманмен территорияның 50% асасын жабуы жағдайында өнімділік нормаларын – 0,847 коэффициентіне көбейтеді;
2) әртүрлі телімдерді аэротүсірудің маршруттарының бірлеспеуі жағдайында, аэротүсірулік телімдерді түйісімдерінде стереожұптарды өңдеу үшін өнімділік нормаларын – 0,5 коэффициентіне көбейтеді;
3) жобаны, аэрофототүсіруді орындаудың әртүрлі датасы салынан өзгертілген контурлары бар, маршруттарға құрау жағдайында, маршруттар арасында ортақ нүктелерді қайта жару нормалары қолданылады, 166-кесте.
212 кесте
Өнімділіктің сметалық нормалары бір айдағы нүктелер саны
Процесс атауы
Өлшем бірлігі
Айлық өнімділік нормасы
1
Аэрофототүсіруді орындаудың әртүрлі датасы салынан өзгертілген контурлары бар маршруттар арасындағы нүктелерді таңдау
нүкте
710,13
Кестеге ескерту:
1) орманмен территорияның 50% асасын жабуы жағдайында өнімділік нормаларын – 0,847 коэффициентіне көбейтеді;
2) 40% аса көлденең жабыны бар аэрофототүсірулерді пайдалалық отырып жобаны құрау жағдайында, және де контурсыз аудандарды өңдеу кезінде өнімділік нормаларын 0,769 коэффициентіне көбейтеді.
213 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындар атауы
Өлшем бірлігі

Фотограмметрические работы масштаба 1:25 000
кв. км
489,01
Таблица 273
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Фотограмметрические работы масштаба 1:25 000
1
Затраты труда:
аэрофотогеодезист первой категории
чел.-мес.
0,12
аэрофотогеодезист
чел.-мес.
1
2
Материалы на 1 проект
тыс. тенге
25,893
3
Амортизация
тыс. тенге
4,419
4
Износ
тыс. тенге
0,792
Таблица 274
Расценки, цены фотограмметрических работ
Наименование процесса
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
1
Фотограмметрические работы масштаба 1:25 000
1 кв.км
26 144
Параграф 12. Создание и обновление цифровых топографических карт и планов
90. Подготовительные работы при обновлении топографических карт масштабов 1:200 000 – 1:10 000
Таблица 275
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
количество НЛ на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат
3 кат
4 кат
Подготовительные работы при обновлении топографических карт масштабного ряда:
1

Фотограмметриялық жұмыстар масштабы 1:25 000
1 шар.шақ.
489,01
273 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындар атауы
Өлшем бірлігі
Фотограмметриялық жұмыстар масштабы 1:25 000
1
Еңбек шығындары:
жетекші аэрофотогеодезист
адам-ай
0,12
аэрофотогеодезист
адам-ай
1
2
1 жобаға материалдар
мың теңге
25,893
3
Амортизация
мың теңге
4,419
4
Тозу
мың теңге
0,792
274 кесте
Космотүсірудің деректерін камеральді өңдеу фотограмметриялық бағалары, құны
Процесс атауы
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
1
Фотограмметриялық жұмыстар масштабы 1:25 000
1 шар. шақ.
26 144
12-параграф. Цифрлық топографиялық карталар мен пландарды жасау және жаңарту
90. Масштабтары 1:200 000 – 1:10 000 топографиялық карталарды жаңарту кезіндегі дайындалулық жұмыстар
275 кесте
Өнімділіктің сметалық нормалары
Процесс атауы
бір бригада-айға НП саны
1 сан.
2 сан.
3 сан.
4 сан.
Топографиялық карталарды жаңарту кезіндегі дайындалулық жұмыстар масштабты қатардың:
1

1:50 000 - 1:10 000
13,45
9,90
4,80
3,59
2
1:100 000 - 1:50 000
10,12
6,59
3,54
2,68
3
1:200 000 - 1:25 000
7,58
4,94
2,66
2,02
Примечание к таблице: характеристика категорий трудности работ
1 категория – малоосвоенные районы с незначительным изменением контуров (горные районы, зоны пустынь);
2 категория - слаборазвитые сельскохозяйственные районы; районы нефтегазодобывающей промышленности; редкая сеть дорог и коммуникаций. Изменения рельефа отсутствуют;
3 категория - сельскохозяйственные районы с развитой сетью дорог, крупными населенными пунктами и отдельными промышленными предприятиями;
4 категория - районы со значительными изменениями контуров и рельефа в результате строительства и планировки земель; города, пригородные зоны крупных городов; ромышленные районы и центры;

1:50 000 - 1:10 000
13,45
9,90
4,80
3,59
2
1:100 000 - 1:50 000
10,12
6,59
3,54
2,68
3
1:200 000 - 1:25 000
7,58
4,94
2,66
2,02
Кестеге ескерту:
1) жұмыстардың қиындық санатының сипаттамасы
1 санат - контурларының болымсыз өзгерулері бар (таулық аудандар, шөл зоналары) аз игерілген аудандар;
2 санат - әлсіз дамыған ауыл шаруашылық аудандары; мұнай газ өндіруші кәсіпшілік аудандары; жолдар мен коммуникациялардың сирек торабы; рельефтің өзгеруі жоқ;
3 санат - жолдардың дамыған торабы, ірі елді мекендері және бөлектеген кәсіпшілік кәсіпорындары бар ауыл шаруашылық аудандары;
4 санат - құрылыс және жерлерді пландау нәтижесіндегі контурлары мен рельефінің айтарлықтай өзгерістері бар аудандар; қалалар, ірі қалалардың қала маңы зоналары; кәсіпшілікті аудандар мен орталықтар.

2) нормы выработки рассчитаны применительно ко всему объему листов, входящих в масштабный ряд объекта обновления; при одновременном обновлении масштабного ряда, состоящего из двух-четырех стандартных масштабов карт, за объем работ принимается количество номенклатурных листов карты наиболее крупного в ряду масштаба.
Таблица 276
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Подготовительные работы при обновлении топографических карт
1
Затраты труда:
аэрофотогеодезист высшей категории
чел.-мес.

2) өнімділік нормалары, жаңарту объектісінің масштабты қатарына кіретін, парақтардың барлық көлеміне қолданбалы есептелген; карталардың екі-төрт стандартты масштабтарынан тұратын, масштабты қатарды біруақыттық жаңарту кезінде, жұмыс көлемі үшін, масштабтың қатарындағы, мейлінше ірі картаның номенклатуралық парақтарының саны қабылданады.
276 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындар атауы
Өлшем бірлігі
Топографиялық карталарды жаңарту кезіндегі дайындалулық жұмыстар
1
Еңбек шығындары:
жетекші
адам-ай

1:25 000
26,47
23,17
21,07
20,16
18,54
14,83
12,79
9,76
8,43
6,62
Примечание к таблице: характеристика категорий трудности работ
1 категория - районы степей, глинистых пустынь, незакрепленных песков с количеством объектов ситуации не более 20 на 1 кв. дм плана; районы равнинные лесные с количеством объектов ситуации до 20 на 1 кв. дм плана;
2 категория - местность степная, лесостепная и районы пустынь с редкой сетью дорог и троп; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; местность равнинная, залесенная, с дорогами, тропами, просеками; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана; районы горные со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 20 на 1 кв. дм плана;

1:25 000
26,47
23,17
21,07
20,16
18,54
14,83
12,79
9,76
8,43
6,62
Кестеге ескерту:
жұмыстардың қиындық санатының сипаттамасы
1 санат - планның 1 шар. дм- 20 аса емес ахуалдың объектілерінің саны бар далалардың, сазды шөлдердің, бекемделмеген құмдардың аудандары; планның 1 шар. дм- 20 аса емес ахуалдың объектілерінің саны бар жазық орманды аудандар;
2 санат - далалық, орманды далалық жергілікті жер және жолдар мен соқпақтардың сирек торабы бар шөл аудандары; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 30 дейін; жолдары, соқпақтары, орман соқпағы бар жазық, ормандалған жергілікті жер; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 30 дейін; күрделі рельефі бар таулық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 20 дейін;

3 категория - местность равнинная, залесенная, лесостепная с наличием дорог, линий электропередач, связи, отдельных построек; количество объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 30 на 1 кв. дм плана;
4 категория - районы равнинные с реками, дорогами, просеками, отдельными постройками и другими объектами; количество объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана; горные районы и районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 40 на 1 кв. дм плана;
5 категория - районы равнинные с железными и шоссейными дорогами с насыпями и выемками, линиями связи и электропередач, промоинами, канавами; количество объектов ситуации до 65 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана; поймы рек с протоками, рукавами, старицами; количество объектов ситуации до 50 на 1 кв. дм плана;

3 санат - жолдардың, электр берілімдердің, байланыс линияларының, бөлектеген тұрғызылмалардың бар болуымен жазық, ормандалған, орманды далалық жергілікті жер; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 40 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 30 дейін;
4 санат - өзендері, жолдары, орман соқпақтары, бөлектеген тұрғызылмалары және басқа объектілері бар жазық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 50 дейін; таулық аудандар және күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 40 дейін;
5 санат- үйінділері және ойылымдары, байланыс линиялары және электр берілімдері, қазындылары, жыралары бар темір және шоссейлік жолдары бар жазық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 65 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 50 дейін; тарамдары, айрықтары, ескі арналары бар өзендердің жайылмалары. ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 50 дейін;

6 категория - районы равнинные с количеством объектов ситуации до 75 на 1 кв. дм плана; районы с развитой речной сетью; количество объектов ситуации до 60 на 1 кв. дм плана; районы горные и районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 60 на 1 кв. дм плана;
7 категория - районы равнинные с дорогами, тропами, просеками. Количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; районы горные с большим количеством каменных осыпей, обрывов или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана; районы с развитой гидрографической сетью; количество объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами простой конфигурации; количество объектов ситуации до 70 на 1 кв. дм плана;

6 санат - ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 75 дейін саны бар жазық аудандар; дамыған өзен торабы бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 60 дейін; таулық аудандар және күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 60 дейін;
7 санат - жолдары, соқпақтары, орман соқпақтары бар жазық аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 90 дейін; тасты шөгінділердің, жарлардың үлкен саны бар таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 70 дейін; гидрографиялық торабы бар дамыған аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 70 дейін; қарапайым конфигурациялы елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 70 дейін;

8 категория - районы с густой сетью железных, шоссейных и грунтовых дорог, линиями связи и электропередач, отдельными строениями; количество объектов ситуации до 100 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; поймы рек с протоками, рукавами, старицами; количество объектов ситуации до 80 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами простой конфигурации; количество объектов ситуации до 80 на 1 кв. дм плана;

8 санат - темір, шоссейлік және грунттық жолдардың қалың торабы, байланыс линиялары және электр берілімдері, бөлектеген тұрғызылмалары бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 100 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 90 дейін; тарамдары, айрықтары, ескі арналары бар өзендердің жайылмалары; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 80 дейін; қарапайым конфигурациялы елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 80 дейін;

9 категория - районы с несложным равнинным рельефом; количество объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; районы поливных технических культур с ирригационной сетью; количество объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; промышленные районы с равнинным рельефом; количество объектов ситуации до 110 на 1 кв. дм плана; поймы крупных рек с большим количеством озер, рукавов, стариц; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; районы горные или районы со сложным рельефом; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами крупной или смешанной застройки простой конфигурации; количество объектов ситуации до 90 на 1 кв. дм плана;

9 санат - күрделі емес жазық рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 110 дейін; ирригациялық торабы бар суарылмалы техникалық дақылдар аудандары; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм-на 110 дейін; жазық рельефі бар кәсіпшілікті аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 110 дейін; көлдердің, айрықтары, ескі арналары бар ірі өзендердің жайылмалары; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 90 дейін; таулық аудандар немесе күрделі рельефі бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 90 дейін; қарапайым конфигурациялы ірі немесе аралас құрылыстанулы елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 90 дейін;

10 категория - местность с количеством объектов ситуации более 110 на 1 кв. дм плана; местность со сложным или горным рельефом; количество объектов ситуации более 90 на 1 кв. дм плана; территории, прилегающие к крупным промышленным центрам; количество объектов ситуации более 100 на 1 кв. дм плана; районы с населенными пунктами с мелкой застройкой сложной конфигурации; количество объектов ситуации более 100 на 1 кв. дм плана.
Таблица 288
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения

10 санат - ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм- 110 аса саны бар жергілікті жер; күрделі немесе таулық рельефі бар жергілікті жер; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм - 90 аса; ірі кәсіпшіліктік орталықтарға жапсарласушы аумақтар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм - 100 аса; күрделі конфигурациялау ұсақ құрылыстануы бар елді мекендері бар аудандар; ахуалдың объектілерінің саны планның 1 шар. дм - 100 аса.
288 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындар атауы
Өлшем бірлігі

391,68
Таблица 411
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Транслитерация с кириллицы на латинскую графику электронной базы данных ГКГН РК
1
Затраты труда:
картограф
чел.-мес.
0,12
картограф первой категории
чел.-мес.
1
2
Амортизация
тыс. тенге
4,419
3
Износ
тыс. тенге
0,330
Таблица 412
Расценки, цены транслитерации с кириллицы на латинскую графику электронной базы данных ГКГН РК
Наименование процесса
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
1
Транслитерация с кириллицы на латинскую графику электронной базы данных ГКГН РК
1 лист
313
Параграф 18. Дежурство карт
131. Дежурство карт
Таблица 413
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
Количество листов на один бригадо-месяц
1
Дежурство карт
214,66
Таблица 414
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Дежурство карт
1
Затраты труда:
старший редактор
чел.-мес.

391,68
411 кесте
Негізгі шығыстардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі
ҚР ГАМК электрондық деректер базасын латын графигіне кириллицадан транслитерациялау
1
Еңбек шығындары
картограф
адам.-ай.
0,12
бірінші санатты
техник картограф
адам.-ай.
1
2
Амортизация
мың теңге
4,419
3
Тозу
мың теңге
0,330
412 кесте
ҚР ГАМК электрондық деректер қорың кириллицадан латын графигіне транслитерациялау бағалары, құны
Процесс атауы
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
1
ҚР ГАМК электрондық деректер қорының кириллицадан латын графигіне транслитерациялау
1 парақ
313
18-параграф. Карталардың кезекшілігі
131. Карталардың кезекшілігі
413 кесте
Өндірудің сметалық нормалары
Процесс атауы
Өлшем бірлігі
бір бригадалық айлық бірлік саны
1
Кезекшілік карта
1 парақ
213,78
414 кесте
Негізгі шығыстардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығын атаулары
Өлшем бірлігі
Кезекшілік карта
1
Еңбек шығындары
аға редактор
адам.-ай.

0,12
редактор карт второй категории
чел.-мес.
1
2
Материалы
тыс. тенге
0,053
3
Амортизация
тыс. тенге
4,419
4
Износ
тыс. тенге
0,330
Таблица 415
Расценки, цены дежурство карты
Наименование процесса
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
1
Дежурство карт
1 лист
625
Параграф 19. Камеральная обработка съемки подземных коммуникаций
132. Комплексные нормы составления планов подземных коммуникаций
Таблица 416
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
Количество дм коммуникаций на плане на один бригадо-месяц
1 кат.
2 кат.
3 кат.
4 кат.
5 кат.
1
Составление планов подземных коммуникаций

0,12
екінші санатты карта редакторы
адам.-ай.
1
2
Материалдар
мың теңге
0,053
3
Амортизация
мың теңге
4,419
4
Тозу
мың теңге
0,330
415 кесте
Карталар кезекшілігінің бағалары, құны
Процесс атауы
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
1
Карталардың кезекшілігі
1 парақ
625
19-параграф. Жер асты коммуникацияларын камералдық өңдеу
132. Жер асты коммуникацияларының жоспарларын жасау
416 кесте
Өнімділіктің сметалы нормалары
Процесс атауы
бір бригада-айға планда дм коммуникациялардың саны
1 сан.
2 сан.
3 сан.
4 сан.
5 сан.
1
Жер астылық коммуникациялардың пландарын құрау

4264
2434
1992
1747
1142
Примечание к таблице:
1) характеристика категорий трудности работ
1 категория - количество подземных прокладок – 1, количество колодцев от 1 до 6 на 10 дм прокладок в плане;
2 категория - количество подземных прокладок – 2, количество колодцев от 6 до 11 на 10 дм прокладок в плане;
3 категория - количество подземных прокладок – 3, количество колодцев от 11 до 16 на 10 дм прокладок в плане;
4 категория - количество подземных прокладок – 4, количество колодцев от 16 до 21 на 10 дм прокладок в плане;

4 264
2 434
1 992
1 747
1 142
Кестеге ескерту:
1) жұмыстың қиындығы санатының сипаттамасы
1 санат - жер асты төсемдерінің саны - 1; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 1-ден 6-ға дейін;
2 санат - жер асты төсемдерінің саны - 2; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 6-дан 11-ге дейін;
3 санат - жер асты төсемдерінің саны - 3; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 11-ден 16-ға дейін;
4 санат - жер асты төсемдерінің саны - 4; 10 дм төсемелеріне арналған құдықтардың саны 16-дан 21-ге дейін;

5 категория - количество подземных прокладок – 5, количество колодцев свыше 20 на 10 дм прокладок в плане;
2) категория трудности устанавливается по одному, наиболее трудному показателю; при наличии двух показателей одной категории трудности, нормы выработки умножают на коэффициент 0,91;
3) при копировании четырех отметок у одного колодца нормы выработки умножают на коэффициент 0,94;
4) при выборочном нанесении отдельных коммуникаций нормы выработки умножают на коэффициент 0,77.
Таблица 417
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Составление планов подземных коммуникаций
1
Затраты труда:
геодезист
чел.-мес.

5 санат - жер асты төсемдерінің саны - 5; 10 дм төсемелерге арналған құдықтардың саны 20-дан астам;
2) қиындық санаты бір, ең қиын көрсеткіш бойынша белгіленеді. Бір қиындық санатының екі көрсеткіші болған жағдайда, өндіру нормалары-0,91 коэффициентіне;
3) бір құдықтағы төрт енді копиялау кезінде өнімділік нормаларын 0,94 коэффициентіне көбейтеді;
4) бөлектеген коммуникацияларды таңдаулық түсіру кезінде өнімділік нормаларын 0,77 коэффициентіне көбейтеді.
417 кесте
Негізгі шығындардың сметалы нормалары бір бригада-айға
Шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Жер астылық коммуникациялардың пландарын құрау
1
Еңбек шығындары:
жетекші геодезист
адам-ай

0,12
техник
чел.-мес.
1
2
Материалы на 1 колодец (точку)
тыс. тенге
0,005
3
Износ
тыс. тенге
0,503
2) Копирование коммуникаций
Таблица 437
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
дм коммуникаций на плане на один бригадо-месяц
1
Копирование коммуникаций
1286
Примечание к таблице:
1) при копировании с карандашного оригинала нормы выработки умножают на коэффициент 0,83;
2) при выборочной наноске отдельных коммуникаций нормы выработки умножают на коэффициент 0,77.
Таблица 438
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Копирование коммуникаций
1
Затраты труда:
геодезист
чел.-мес.

0,12
техник
адам-ай
1
2
Құдыққа (нүктеге) материалдар
мың теңге
0,005
3
Тозу
мың теңге
0,503
2) Коммуникацияларды копиялау
437 кесте
Өнімділіктің сметалы нормалары
Процесс атауы
бір бригада-айға деген планда дм коммуникациялардың саны
1
Коммуникацияларды копиялау
1286
Кестеге ескерту: қарындаштық оригиналдан копиялау кезінде өнімділік нормаларын 0,83 коэффициентіне көбейтеді. Бөлектеген коммуникацияларды таңдаулық түсіру кезінде өнімділік нормаларын 0,77 коэффициентіне көбейтеді.
438 кесте
Негізгі шығындардың сметалы нормалары бір бригада-айға
Шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Коммуникацияларды копиялау
1
Еңбек шығындары:
жетекші геодезист
адам-ай

0,12
техник
чел.-мес.
1
2
Материалы на дм коммуникаций
тыс. тенге
0,005
3
Износ
тыс. тенге
0,503
Таблица 439
Расценки, цены копирования планов подземных коммуникаций (дифференцированные нормы)
Наименование процесса
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
1
Копирование колодцев и отметок (три отметки)
1 колодец
93
2
Копирование коммуникаций
1 дм коммуникаций
93
138. Экспликация инженерных сооружений
Таблица 440
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
Количество колодцев на один бригадо-месяц
1
Экспликация инженерных сооружений
273,13
Таблица 441
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Экспликация инженерных сооружений
1
Затраты труда:
геодезист
чел.-мес.
0,12
техник
чел.-мес.
1
2
Материалы на колодец
тыс. тенге
0,001
3
Износ
тыс. тенге
0,038
Таблица 442
Цены, расценки экспликации инженерных сооружений
Наименование процесса
Единица измерения
Расценка, цена за единицу, тенге
1
Экспликация инженерных сооружений
1 колодец
416
Параграф 20. Вычислительные, проектно-сметные и машинописные работы с применением персональных компьтеров
139. Обработка материалов угловых, линейных, гравиметрических измерений и нивелирования
Таблица 443
Сметные нормы выработки
Наименование процесса
Единица измерения
Количество на один бригадо-месяц
Обработка материалов измерений сторон полигонометрии, выполненных светодальномером:
1
1, 2 классов
сторона

0,12
техник
адам-ай
1
2
Коммуникациялардың 1 дм планға материалдар
мың теңге
0,005
3
Тозу
мың теңге
0,503
439 кесте
Жер астылық коммуникациялардың пландарын копиялау бағалары, құны
Процесс атауы
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
1
Құдықтар мен белгілерді көшіру (үш белгі)
1 құдық
93
2
Коммуникацияларды көшіру
1 дм коммуник.
93
138. Инженерлік құрастырмаларды экспликациялау
440-кесте
Өнімділіктің сметалы нормалары
Процесс атауы
бір бригада-айға құдықтардың саны
1
Инженерлік құрастырмаларды экспликациялау
273,13
441-кесте
Негізгі шығындардың сметалы нормалары бір бригада-айға
Шығындардың атауы
Өлшем бірлігі
Инженерлік құрастырмаларды экспликациялау
1
Еңбек шығындары:
жетекші геодезист
адам-ай
0,12
техник
адам-ай
1
2
Құдыққа материалдар
мың теңге
0,001
3
Тозу
мың теңге
0,038
442 кесте
Инженерлік құрылыстардың экспликациясының бағалары, құны
Процесс атауы
Бірлік өлшемі
Бағасы, бірлік бағасы, теңге
1
Инженерлік құрылыстардың экспликациясы
1 құдық
416
20-параграф. Есептеп шығарулық, жобалы-сметалы және компьютер машинасымен теретін жұмыстар
139. Бұрыштық және сызықтық, гравиметриялық өлшеулер және нивелирлеу материалдарын өңдеу
443 кесте
Жұмыс түрлері бойынша өнімділіктің сметалық нормалары
Процесс атауы
Өлшем бірлігі
бір бригада-айға
Жарыққашық өлшеуішпен жүргізілген полигонометрия жақтарын өлшеу материалдарын өңдеу:
1
1, 2 класс
жақ

Комплекс топографо-геодезических работ при съемке в масштабе 1:25 000 на площади 20 тыс. кв. км
-
Съемка шельфа в масштабе 1:25 000 на площади 1000 кв. км
-
Создание и развитие спутниковых геодезических сетей. Объем работ на объекте: ФАГС – 20 пунктов; ВГС – 80 пунктов
-
Наблюдения на геодинамических и техногенных полигонах. Объем работ – 20 пунктов, определяемых спутниковыми методами (с точностью ВГС), и нивелирование 1 класса между пунктами полигона
-
Комплекс геодезических и топографических работ для проектирования сооружений линейного типа на трассах протяженностью 10 000 км
-
Комплекс работ по созданию планов городов в масштабе 1:2 000 цифровыми методами на площади более 100 кв. км
2
1,4
-
Комплекс топографо-геодезических работ в масштабах 1:2 000 и 1:5 000 на площади 100 кв. км
-
Комплекс топографо-геодезических работ по съемке в масштабе 1:10 000 на площади 2 000 кв. км
-
Уравнивание нивелирных сетей 1, 2, 3 и 4 классов, объем работ 1 000 пунктов
-
Нивелирование 3 кл., объем работ 2 000 км
-
Обновление карт масштабного ряда 1:25 000 – 1:100 000 в обжитых районах, объем работ 50 тыс. кв. км.
3
1,2
-
Комплекс геодезических и съемочных работ на шельфе, объем работ 1 000 кв. км.
-
Комплекс топографо-геодезических работ по съемке в масштабах 1:2 000 и 1:5 000 для целей мелиорации на площади 200 кв. км
-
Съемка водохранилищ в масштабе 1:10 000, площадь зеркала воды до 200 кв. км, площадь суши 200 кв. км
-
Обследование и восстановление пунктов геодезической и нивелирной сетей, объем работ – 1 000 пунктов.
-
Нивелирование 1, 2 классов, объем работ 1 000 км
4
1,0
-
Обновление карт масштабного ряда 1:25 000 – 1:200 000 на площади 35 тыс. кв. км
-
Обновление цифровых топографических планов городов в масштабах 1:10 000, 1:25 000, объем работ – 1 город
-
Обновление ЦТК масштабного ряда 1:25 000 – 1:200 000 на ЦФС. Объем работ – 85 НЛ.
-
Комплекс топографо-геодезических работ в масштабах 1:2 000 и 1:5 000 в сельской местности на площади 25 кв. км
-
Съемка в масштабах 1:500 и 1:1 000 со съемкой инженерных под-земных коммуникаций (ИПК) в городах, объем работ – 10 кв.км.
-
Уравнивание и каталогизация государственных геодезических и нивелирных сетей, объем работ 5 000 пунктов
-
Составление и подготовка к изданию каталогов геодезических пунктов, объем работ 20 каталогов
-
Создание цифровых карт и планов методом цифрования исходных картографических материалов, объем работ 1000 НЛ.
5
0,8
-
Инвентаризация городской сети, объем работ 2 000 пунктов
-
Составление и обновление планов городов с населением
1 млн. человек.
6
0,6
-

1:25 000 масштабта 20 мың шар.шақ. ауданды түсіру кезіндегі топографиялық-геодезиялық жұмыстар кешені
-
1:25 000 масштабта 1 000 шар.шақ. ауданда су астын түсіру
-
Серіктік геодезиялық торларды құру және дамыту. Объектідегі жұмыс көлемі: ФАГТ – 20 пункт; БГТ – 80 пункт
-
Геодинамикалық және техногендік полигондарда бақылаулар. Жұмыс көлемі – серіктік әдіспен анықталатын (БГТ дәлдігімен) 20 пункт және полигон пункттері арасындағы 1 кластық нивелирлеу
-
Ұзындығы 10 000 км трассаларда сызықтық типті құрылыстарды жобалау үшін геодезиялық және топографиялық жұмыстар кешені
-
1:2 000 масштабта 100 шар.шақ. астам ауданда цифрлық әдістермен қала пландарын жасау жұмыстары кешені
2
1,4
-
1:2 000 және 1:5 000 масштабтарда 100 шар.шақ. астам ауданда топографиялық-геодезиялық жұмыстар кешені
-
2 000 шар.шақ. ауданға 1:10 000 масштабында түсіру бойынша Топографиялық-геодезиялық жұмыстардың комплексі
-
2 000 шар.шақ. ауданда 1:10 000 масштабта түіру бойынша топографиялық-геодезиялық жұмыстар кешені
-
3 кластық нивелирлеу, жұмыс көлемі 2 000 км
-
Елді мекенді аудандарда 1:25 000 – 1:100 000 масштабтық қатар карталарын жаңарту, жұмыс көлемі 50 мың шар.шақ.
3
1,2
-
Су астындағы геодезиялық және түсіру жұмыстар кешені, жұмыс көлемі 1 000 шар.шақ.
-
Мелиорациялау мақсатында 200 шар.шақ. ауданда 1:2 000 және 1:5 000 масштабта түсіру бойынша топорафиялық-геодезиялық жұмыстар кешені
-
1:10 000 масштабта су қоймаларын түсіру, су айнасының ауданы 200 шар.шақ. жуық, құрлық ауданы 200 шар.шақ.
-
Геодезиялық және нивелирлік торлар пункттерін зерттеу және қалпына келтіру, жұмыс көлемі – 1 000 км
-
1, 2 кластық нивелирлеу, жұмыс көлемі 1 000 км
4
1,0
-
35 мың шар.шақ. аудандағы 1:25 000 – 1:200 000 масштабтық қатар карталарын жаңарту
-
Қалалардың 1:10 000, 1:25 000 масшабтық цифрлық топографиялық пландарды жаңарту, жұмыс мазмұны – 1 қала
-
СФС – та 1:25 000 – 1:200 000 масштабтық қатардың ЦТК жаңарту. Жұмыс мазмұны – 85 НП.
-
Ауылдық жерде 25 шар.шақ. ауданда 1:2 000 және 1:5 000 масштабтарда топографиялық-геодезиялық жұмыстар кешені
-
Қалада инженерлік жер асты коммуникацияларын (ИЖК) түсіре отырып 1:500 және 1:1 000 масштабтарда түсірулер жүргізу, жұмыс көлемі – 10 шар.шақ.
-
Мемлекеттік геодезиялық және нивелирлік торларды теңестіру және каталогтау, жұмыс мазмұны 5 000 пункт
-
Геодезиялық пункттердің каталогтарын құрастыру және баспаға дайындау, жұмыс көлемі 20 каталог
-
Бастапқы картографиялық материалдарды цифрлау әдісімен цифрлық карталар мен пландар жасау, жұмыс мазмұны 1000 НП.
5
0,8
-
Қалалық торды түгендеу, жұмыс көлемі 2 000 пункт
-
1 млн. Адам тұратын қалалардың пландарын жасау және жаңарту
6
0,6
-

Повторное нивелирование 1 и 2 классов, объем работ 200 км
7
0,4
-
Сметы на обследование геодезических сетей
-
Проекты и сметы на издание (печать) топографических карт, объем работ 1 000 НЛ
-
Сметы на переоформление карт
Примечание к таблице:
1) если объем проектируемых работ отличается от указанного в таблице, то группа сложности изменяется в зависимости от соотношения объемов:
в 1,2 – 1,5 раза - на 1 ступень;
в 1,6 – 2 раза - на 2 ступени;
в 2,1 – 3 раза - на 3 ступени;
свыше 3 раз - на 4 ступени, но не ниже 6 группы и не выше 1 группы;
2) при составлении проектно-сметной документации на другие виды госбюджетных работ (проектно-сметные работы; содержание цеха подготовки и хранения материалов; создание карт открытого пользования, тематических карт, каталогов географических названий, мониторинг государственного каталога географических названий; разработку нормативно-технической документации) применяется коэффициент - 0,6.
Таблица 464

1 және 2 кластық қайта нивелирлеу, жұмыс мазмұны 200 км
7
0,4
-
Геодезиялық торларды зерттеудің сметалары
-
Топографиялық карталарды басуға (баспа) деген жобалар мен сметалар, жұмыс көлемі 1 000 НЛ
-
Карталарды қайта ресімдеуге деген сметалар
Кестеге ескерту:
1) егер жобаланатын жұмыстар көлемі кестеде көрсетілгеннен ерекшеленетін болса, күрделілік тобы көлемдер қатынасына байланысты өзгеріп отырады:
1,2 – 1,5 есе 1 сатыға
1,6 – 2,0 есе 2 сатыға
2,1 – 3,0 есе 3 сатыға
3,0 есе - 4 сатыға, бірақ 4 топтан төмен емес және 1 топтан жоғары емес.
2) өзге мемлекеттік бюджеттік жұмыс түрлеріне жобалық-сметалық құжаттама жасау кезінде (жобалық-сметалық жұмыстар; материалдарды дайындау және сақтау шеберханасына техникалық қызмет көрсету; ашық карталарды, тақырыптық карталарды, географиялық атаулардың каталогтарың құру; географиялық атаулардың мемлекеттік каталогының мониторингі; нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу) есептеулерге 0,6 коэффициенті қолданады.
464 кесте

494,94
13
сложных таблиц
100 строк
276,83
Примечание к таблице: для норм выработки для машинописных работ единица измерения – машинописный лист - соответствует формату А-4 (размером 210 х 297 мм) со стандартными полями под издание (верхнее – 2,5 см; нижнее – 2,5 см; левое – 2,5 см; правое – 1,5 см).
Таблица 468
Сметные нормы основных расходов на один бригадо-месяц
Наименование расходов
Единица измерения
Машинописные работы с применением ПК

494,94
13
күрделі таблицалар теру
100 жол
276,83
Кестеге ескерту: өнімділік нормаларына компьютер машинасымен теретін жұмыстарға – өлшем бірлігі – А-4 форматына сәйкес (өлшемді 210 х 297 мм) баспаға шығарыға беттің стандартты параметрлері (үстіңгі – 2,5 см; төменгі – 2,5 см; сол жақ – 2,5 см; он жақ – 1,5 см).
468 кесте
Негізгі шығындардың сметалық нормалары бір бригада-айға
Шығындар атауы
Өлшем бірлігі
ЖК қолдана отырып компьютер машинасымен теретін жұмыстар