О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 мая 2020 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20580. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 03.08.2022 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669, опубликован 12 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Государственном общеобязательном стандарте дошкольного воспитания и обучения, утвержденного указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктами 15), 16) и 17) следующего содержания:
"15) индивидуальный учебный план – учебный план, составленный воспитателем и/или специалистами службы психолого-педагогического сопровождения на основе Типового учебного плана с учетом его индивидуальных возможностей и потребностей;
16) индивидуальная учебная программа – учебная программа, составленная воспитателем и/или специалистами службы психолого-педагогического сопровождения на основе Типовой учебной программы с учетом его индивидуальных возможностей и потребностей;
17) дети с особыми образовательными потребности – дети, которые испытывают постоянные или временные трудности в получении образования, обусловленные здоровьем, нуждающиеся в специальных, общеобразовательных учебных программах и образовательных программах дополнительного образования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В дошкольных организациях и предшкольных классах предусматривается воспитание и обучение детей с особыми образовательными потребностями в количестве не более трех человек на каждую группу. При наличии в группе детей с особыми образовательными потребностями комплектование группы осуществляется в соотношении три воспитанника на одного ребенка с особыми образовательными потребностями.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 5 мамырдағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20580 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Оқу-ағарту министрінің 03.08.2022 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелді, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 12 қарашада жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 15), 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) жеке оқу жоспары – Үлгілік оқу жоспары негізінде оның жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбиеші және/немесе психологиялық-педагогикалық қолдау қызметінің мамандары құрастырған оқу жоспары;
16) жеке оқу бағдарламасы – Үлгілік оқу бағдарламасы негізінде оның жеке мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбиеші және/немесе психологиялық-педагогикалық қолдау қызметінің мамандары құрастырған оқу бағдарламасы;
17) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар–денсаулығына байланысты білім алуда ұдайы және уақытша қиындық көріп жүрген арнайы, жалпы білім беретін оқу бағдарламалары мен қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын қажет ететін балалар.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мектепке дейінгі ұйымдар мен мектепалды даярлық сыныптарында әрбір топта үш адамнан аспайтын ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды тәрбиелеу мен оқыту қарастырылады. Топта ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар болған жағдайда топты жасақтаудың ара қатынасы үш тәрбиеленушіге бір ерекше білім берілуіне қажеттіліктері бар баладан іске асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Содержание типовой учебной программы направлено на:
1) достижение цели и задач, представленных в виде ожидаемых результатов обучения;
2) формирование двигательных, коммуникативных, познавательных, творческих, социальных знаний, умений и навыков, навыков самообучения, в том числе у детей раннего возраста;
3) создание психолого-педагогических условий воспитания и обучения;
4) создание равных стартовых возможностей для обучения воспитанников дошкольного возраста в организациях начального образования;
5) обеспечение принципов преемственности и непрерывности с учетом обучающих, развивающих и воспитательных задач между дошкольным воспитанием и обучением и начальным образованием;
6) подготовку к учебной деятельности с учетом индивидуальных и возрастных особенностей воспитанников;
7) формирование социально-личностных качеств, направленных на развитие креативности, коммуникабельности, критического мышления и умений взаимодействовать в команде."
8) формирование духовно-нравственных навыков, основанных на национальных традициях и общечеловеческих ценностях, в рамках реализации программы "Рухани жаңғыру".";
пункты 9, 10, 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"9. Образовательная область "Здоровье".
Целью образовательной области "Здоровье" является воспитание здорового, физически развитого ребенка, формирование у воспитанников сознательного отношения к своему здоровью.
Образовательная область "Здоровье" включает оказание содействия родителям в приобретении навыков по уходу и развитию детей с раннего возраста; формирование у воспитанников культурно-гигиенических навыков, двигательного опыта через освоение основных движений; развитие физических качеств и потребности в двигательной активности; проведение различных национальных подвижных игр, игр соревновательного характера в командах; выполнение спортивных упражнений; знакомство с элементами спортивных игр; развитие творческих способностей и навыков взаимодействия в команде.
Содержание образовательной области "Здоровье" направлено на охрану и укрепление здоровья ребенка; формирование навыков безопасного поведения в быту, на улице, в условиях природы, чрезвычайных ситуациях; обогащение двигательного опыта воспитанников через совершенствование основных движений с использованием творческих, познавательных и речевых способностей.
Для детей с нарушением интеллекта (легкой и умеренной степенью умственной отсталости) воспитание и обучение предполагает формирование общедвигательных умений, навыков ходьбы и бега, координации движений, простейших навыков использования гигиенического и физкультурного оборудования, вызывание эмоционального отклика и желания участвовать в играх, выполнение действия по инструкции.
Организованная учебная деятельность образовательной области "Здоровье" включает:

"5. Үлгілік оқу бағдарламасының мазмұны:
1) оқытудың күтілетін нәтижелері түрінде ұсынылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге;
2) қимыл, коммуникативтік, танымдық, шығармашылық, әлеуметтік білім, білік, дағдыларын, өз бетінше үйрену дағдыларын, сонымен бірге аталған білім, білік, дағдыларды ерте жастағы балаларда қалыптастыруға;
3) тәрбиелеу мен оқытуға психологиялық-педагогикалық жағдай жасауға;
4) мектеп жасына дейінгі тәрбиеленушілерді бастауыш білім беру ұйымдарында оқыту үшін тең бастапқы мүмкіндіктерді құруға;
5) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру арасында оқыту, дамыту, тәрбиелеу міндеттерін ескеріп, сабақтастық пен үздіксіздік ұстанымдарын қамтамасыз етуге;
6) тәрбиеленушілердің жеке және жас ерекшеліктерін ескеріп, оқу қызметіне дайындыққа;
7) креативтілікті, коммуникативтілікті, сыни ойлауды және командада жұмыс істей білуді дамытуға бағытталған әлеуметтік-тұлғалық қасиеттерді қалыптастыруға;
8) "Рухани жаңғыру" бағдарламасын іске асыру шеңберінде ұлттық салт-дәстүрлер мен жалпы адами құндылықтарға негізделген рухани-адамгершілік дағдыларды қалыптастыруға бағытталған.";
9, 10, 11, 12 және 13 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Денсаулық" білім беру саласы.
"Денсаулық" білім беру саласының мақсаты денсаулығы мықты, дене бітімі дамыған баланы тәрбиелеу, тәрбиеленушілердің бойында өз денсаулығына саналы түрде қарауды қалыптастыру болып табылады.
"Денсаулық" білім беру саласына ата-аналардың балаларға ерте жастан күтім жасауы мен оларды дамыту дағдыларына ие болуына жәрдемдесу, тәрбиеленушілердің негізгі қимыл түрлерін игеруі арқылы мәдени-гигиеналық дағдыларды, қимыл-қозғалыс тәжірибесін қалыптастыру, дене сапаларын және қимыл белсенділігіне қажеттілікті дамыту, түрлі ұлттық қимылды ойындарды және командамен жарыс сипатындағы ойындарды өткізу, спорттық жаттығуларды орындау, спорттық ойындардың элементтерімен таныстыру, шығармашылық қабілеттерді және командада өзара әрекеттесу дағдыларын дамыту енгізілген.
"Денсаулық" білім беру саласының мазмұны баланың денсаулығын сақтауға және нығайтуға; тұрмыста, көшеде, табиғат жағдайларында, төтенше жағдайларда қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын қалыптастыруға; шығармашылық, танымдық, тілдік қабілеттерді қолдана отырып, негізгі қимылдарды жетілдіру арқылы тәрбиеленушілердің қимыл-қозғалыс тәжірибесін байытуға бағытталған.
Ақыл-ой кемістігі бар балаларды (ақыл-есі кемістігінің жеңіл және баяу дәрежесі) тәрбиелеу мен оқыту жалпы қимылдық біліктерді, жүру мен жүгіру дағдыларын, қимылдарды үйлестіруді, гигиеналық және дене шынықтыру құралдарын қолданудың қарапайым дағдыларын қалыптастыруды, ойындарға қатысуға қалауы мен эмоционалдық жауап беруді, нұсқау бойынша қимылдарды орындауға баулуды қарастырады.
"Денсаулық" білім беру саласындағы ұйымдастырылған оқу қызметі:

1) физическую культуру (адаптивная физическая культура для воспитанников с особыми образовательными потребностями);
2) основы безопасного поведения.
10. Образовательная область "Коммуникация".
Целью образовательной области "Коммуникация" является формирование устной речи, овладение навыками общения в различных жизненных ситуациях, формирование предпосылок чтения и письма.
Образовательная область "Коммуникация" включает развитие устной и связной речи воспитанников в различных видах детской деятельности через знакомство с культурой, обычаями и традициями народа Казахстана, выразительное чтение и пересказывание, воспитание звуковой культуры речи, обогащение активного словаря, овладение нормами речи, обучение государственному и русскому языкам.
Содержание образовательной области "Коммуникация" направлено на развитие коммуникативных умений и навыков, развитие устной речи в различных видах детской деятельности, обогащение словарного запаса, интереса к детской литературе.
Для детей с нарушением интеллекта (легкой и умеренной степенью умственной отсталости) воспитание и обучение включает формирование вербальных и невербальных навыков коммуникации, создание речевой среды, пробуждение речевой активности, интереса к окружающему миру, способности участвовать в различных формах коммуникативной деятельности.
Организованная учебная деятельность образовательной области "Коммуникация" включает:
1) развитие речи;
2) художественную литературу;
3) основы грамоты;
4) казахский язык (в группах с русским языком обучения), русский язык (в группах с казахским языком обучения);
подпункты 5) и 6) пункта 10 исключить;
11. Образовательная область "Познание".
Целью образовательной области "Познание" является развитие личности дошкольника для овладения элементарными навыками познавательной деятельности, умение работать в команде для взаимодействия с окружающим миром.
Образовательная область "Познание" включает формирование навыков количественного счета, представлений о геометрических фигурах и формах, ориентировку в пространстве и времени; конструирование из строительного, природного, бросового материалов и деталей конструктора; расширение знаний о предметах и явлениях живой и неживой природы; развитие креативного мышления.
Для детей с нарушением интеллекта (легкой и умеренной степенью умственной отсталости) воспитание и обучение направлено на формирование навыков полисенсорного восприятия и ориентировки в пространстве, дифференциацию поступающей сенсорной информации, накопление чувственного опыта, овладение предметными действиями и активизацию мыслительных процессов, формирование элементарных математических представлений.
Организованная учебная деятельность образовательной области "Познание" включает:

1) дене шынықтыруды (ерекше білім беру қажеттіліктері бар тәрбиеленушілерге арналған бейімделген дене шынықтыру);
2) қауіпсіз мінез-құлық негіздерін" қамтиды.
10. "Қатынас" білім беру саласы.
"Қатынас" білім беру саласының мақсаты ауызекі сөйлеуді қалыптастыру, өмірдегі түрлі жағдайлардағы қарым-қатынас дағдыларын игеру, оқу мен жазудың алғышарттарын қалыптастыру болып табылады.
"Қатынас" білім беру саласы тәрбиеленушілердің әр түрлі балалық іс-әрекетінде Қазақстан халқының мәдениетімен, салт-дәстүрлерімен таныстыру арқылы ауызекі және байланыстырып сөйлеуді, мәнерлеп оқу мен мазмұндауды дамытуды, тілдің дыбыстық мәдениетін тәрбиелеуді, белсенді сөздік қорын байытуды, тілдік нормаларды игеруді, мемлекеттік және орыс тілдеріне үйретуді қамтиды.
"Қатынас" білім беру саласының мазмұны коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамытуға, балалардың түрлі іс-әрекетінде ауызекі сөйлеуді дамытуға, сөздік қорды байытуға, балалар әдебиетіне қызығушылықты дамытуға бағытталған.
Ақыл-ой кемістігі бар балаларды (ақыл-есі кемістігінің жеңіл және баяу дәрежесі) тәрбиелеу мен оқыту қатысымның вербалді және вербалді емес дағдыларын қалыптастыруды, тілдік ортаны құруды, сөйлеу белсенділігін, қоршаған ортаға қызығушылықты, коммуникативті әрекеттің түрлі формаларына қатысуға қабілеттілікті оятуды қамтиды.
"Қатынас" білім беру саласының ұйымдастырылған оқу қызметі:
1) сөйлеуді дамытуды;
2) көркем әдебиетті;
3) сауат ашу негіздерін;
4) қазақ тілін (орыс тілінде оқытатын топтарда), орыс тілін (қазақ тілінде оқытатын топтарда) қамтиды.
10-тармақтың 5) және 6) тармақшалары алынып тасталсын;
11. "Таным" білім беру саласы.
"Таным" білім беру саласының мақсаты мектеп жасына дейінгі баланың жеке тұлғасын қоршаған әлеммен өзара іс-қимыл жасауда командада жұмыс істей білуге қажетті танымдық іс-әрекеттің қарапайым дағдыларын меңгеруі үшін дамыту болып табылады.
"Таным" білім беру саласы санау дағдыларын, геометриялық пішіндер туралы түсініктерді қалыптастыруды, кеңістікті және уақытты бағдарлауды; құрылыс, табиғи және қалдық материалдар мен конструктордың бөліктерінен құрастыруды; тірі және өлі табиғат заттары мен құбылыстары жөнінде білімдерді кеңейтуді, креативтік ойлауды дамытуды қамтиды.
Ақыл-ой кемістігі бар балаларды (ақыл-есі кемістігінің жеңіл және баяу дәрежесі) тәрбиелеу мен оқыту көпсенсорлы қабылдау мен кеңістікті бағдарлау дағдыларын қалыптастыруға, сенсорлық ақпараттарды саралауға, сезімдік тәжірибені жинақтауға, заттық қимылдарды игеру және ойлау процестерін белсендіруге, қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыруға бағытталған.
"Таным" білім беру саласының ұйымдастырылған оқу қызметі:

1) сенсорику (в группах ясельного возраста - 1-3 года), основы математики (в группах дошкольного возраста – 3-6 лет);
2) конструирование;
3) естествознание.
12. Образовательная область "Творчество".
Целью образовательной области "Творчество" является формирование творческой личности, развитие творческих способностей, эмоционально-чувственной сферы, воображения, мышления, художественного вкуса, воспитание патриотизма через приобщение к национальному изобразительному искусству.
Образовательная область "Творчество" включает рисование, лепку, аппликацию, формирование умений и навыков восприятия и понимания произведений искусства, умение работать в команде, эстетического отношения к окружающему миру; представлений о видах искусства, реализацию самостоятельной творческой деятельности воспитанников.
Для детей с нарушением интеллекта (легкой и умеренной степенью умственной отсталости) воспитание и обучение включает формирование образов реального мира в процессе творческой деятельности, уточнение, конкретизация и обобщение предметных представлений.
Организованная учебная деятельность образовательной области "Творчество" включает:
1) рисование;
2) лепку;
3) аппликацию;
4) музыку.".
13. Образовательная область "Социум".
Целью образовательной области "Социум" является позитивная социализация воспитанников раннего и дошкольного возраста, приобщение их к социокультурным нормам, традициям семьи, общества и государства, формирование духовно-нравственных ценностей.
Образовательная область "Социум" включает в себя приобретение социальных навыков и навыков самообучения; усвоение нравственных норм поведения в обществе, а также общечеловеческих ценностей; умение ребенка общаться со сверстниками и взрослыми; воспитание самостоятельности; формирование уважительного отношения к окружающим людям, чувства принадлежности к своей семье, эмоциональной отзывчивости, сопереживания; знание и уважение истории и культуры казахского народа, а также других народов, расширение представлений о родной земле; формирование интереса к различным видам труда и людям разных профессий.
Формирование у воспитанников раннего возраста социальных навыков и навыков самообучения в семье и дошкольных организациях направлены на охрану жизни и укрепление здоровья, развитие социально-бытовых и социально-коммуникативных умений и навыков: культурно-гигиенических умений и навыков, правил поведения, приобщение их к дисциплине и режиму дня, развитие когнитивных функций (умение видеть трудности, возникшие перед ним; заметить изменения настроения, эмоционального состояния); воспитание этических норм, являющихся основой построения межличностных отношений, создание в семье и дошкольных организациях атмосферы доброты, внимания, заботы и взаимопомощи, комфортную социализацию личности, накопление опыта эмоционально-нравственных отношений, обеспечение преемственности традиций в воспитании в различных видах детской деятельности, воспитание любви к родному краю, своей стране, интерес к ее истории.
Для детей с нарушением интеллекта (легкой и умеренной степенью умственной отсталости) воспитание и обучение направлено на формирование навыков самообслуживания по удовлетворению органических нужд, поведения и отношения в социуме, включение в социальное и бытовое окружение, вооружение разнообразными социокультурными навыками.
Организованная учебная деятельность образовательной области "Социум" включает:

1) сенсориканы (бөбек жасы топтарында – 1-3 жас), математика негіздерін (мектеп жасына дейінгі топтарда – 3-6 жас);
2) құрастыруды;
3) жаратылыстануды қамтиды.
12. "Шығармашылық" білім беру саласы.
"Шығармашылық" білім беру саласының мақсаты шығармашыл тұлғаны, шығармашылық қабілеттерді, сезімдік-эмоционалдық саланы, қиялды, ойлауды, көркем талғамды қалыптастыру, ұлттық бейнелеу өнеріне баулу арқылы патриотизмге тәрбиелеу.
"Шығармашылық" білім беру саласы сурет салу, мүсіндеу, жапсыру және өнер туындыларын қабылдау мен түсіну дағдыларын, командада жұмыс істей білуді, қоршаған ортаға эстетикалық қатынасты қалыптастыруды, өнер түрлері туралы қарапайым ұғымдарды, тәрбиеленушілердің дербес шығармашылық іс-әрекетін іске асыруды қамтиды.
Ақыл-ой кемістігі бар балаларды (ақыл-есі кемістігінің жеңіл және баяу дәрежесі) тәрбиелеу мен оқыту шығармашылық әрекет процесінде шынайы әлемнің бейнелерін қалыптастыруды, заттық ұғымдарды айқындауды, нақтылауды және жалпылауды қамтиды.
"Шығармашылық" білім беру саласының ұйымдастырылған оқу қызметі:
1) сурет салуды;
2) мүсіндеуді;
3) жапсыруды;
4) музыканы қамтиды.".
13. "Әлеумет" білім беру саласы.
"Әлеумет" білім беру саласының мақсаты ерте жастағы және мектеп жасына дейінгі тәрбиеленушілерді қолайлы әлеуметтендіру, оларды мәдени-әлеуметтік нормаларға, отбасы, қоғам мен мемлекеттің дәстүрлеріне баулу, рухани-адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру болып табылады.
"Әлеумет" білім беру саласы әлеуметтік дағдылар мен өз бетінше үйрену дағдыларын игеруді; қоғамда өзін-өзі ұстай білудің адамгершілік нормаларын, сондай-ақ жалпы адамзаттық құндылықтарды меңгеруді; баланың ересектермен және құрбыларымен қарым-қатынас жасай білуін, оларға құрметпен қарауды, дербестігін тәрбиелеуді, өзінің отбасына жақындық сезімін, эмоционалды елгезектікті, жанашырлықты қалыптастыруды, қазақ халқының, сондай-ақ басқа халықтардың тарихын, мәдениетін білу мен құрметтеуді, туған жер туралы туралы түсініктерін кеңейтуді, еңбек түрлері мен түрлі мамандық иелеріне қызығушылықты қалыптастыруды қамтиды.
Ерте жастағы тәрбиеленушілерде отбасында және мектепке дейінгі ұйымдарда әлеуметтік дағдылар мен өз бетінше үйрену дағдыларын қалыптастыру баланың өмірін қорғауға және денсаулығын нығайтуға, әлеуметтік-тұрмыстық және әлеуметтік-коммуникативтік қабілеттер мен дағдыларды: мәдени-гигиеналық біліктер мен дағдыларды меңгеруге, тәртіп ережелерін үйретуге, күн тәртібіне дағдыландыруға, когнитивтік функцияларды дамытуға (алдында туындаған қиындықтарды көре білу, көңіл-күйінің, эмоционалдық жағдайының өзгеруін көру), тұлға аралық қатынастарды құрудың негізі болып табылатын этикалық нормаларға тәрбиелеуге, отбасында және мектепке дейінгі ұйымда балалардың бір-біріне мейірімді болуына, көңіл бөлуге, қамқорлық жасау және бір-біріне көмектесу жағдайын құруға, жеке тұлғаның жайлы әлеуметтенуіне, эмоционалдық-адамгершілік қарым-қатынас тәжірибесін жинақтауға, балалар әрекетінің әр түрінде тәрбиелеу дәстүрлерінің сабақтастығын қамтамасыз етуге, туған өлкеге, еліне деген сүйіспеншілікке, оның тарихына қызығушылыққа тәрбиелеуге бағыталған.
Ақыл-ой кемістігі бар балаларды (ақыл-есі кемістігінің жеңіл және баяу дәрежесі) тәрбиелеу мен оқыту органикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру бойынша өзіне қызмет ету дағдыларын, әлеуметте өзін ұстауы мен оған қарым-қатынасын қалыптастыруға, оларды әлеуметтік және тұрмыстық ортаға тартуға, түрлі әлеуметтік-мәдени дағдыларды игеруге бағытталған.
"Әлеумет" білім беру саласының ұйымдастырылған оқу қызметі:

1) самопознание;
2) ознакомление с окружающим миром.";
подпункт 3) пункта 13 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Объем учебной недельной нагрузки для детей с казахским языком обучения следующий:
1) группа раннего возраста (от 1-го года) - 7 часов с продолжительностью 7-10 минут;
2) младшая группа (от 2-х лет) - 9 часов с продолжительностью 10-15 минут;
3) средняя группа (от 3-х лет) - 11 часов с продолжительностью 15-20 минут;
4) старшая группа (от 4-х лет) – 12 часов с продолжительностью 20-25 минут;
5) предшкольная группа, предшкольный класс (от 5-ти лет) – 17 часов с продолжительностью 25-30 минут.";
Объем учебной недельной нагрузки для детей с русским языком обучения следующий:
1) группа раннего возраста (от 1-го года) - 7 часов с продолжительностью 7-10 минут;
2) младшая группа (от 2-х лет) - 9 часов с продолжительностью 10-15 минут;
3) средняя группа (от 3-х лет) - 11,5 часов с продолжительностью 15-20 минут;
4) старшая группа (от 4-х лет) - 12,5 часов с продолжительностью 20-25 минут;
5) предшкольная группа, предшкольный класс (дети от 5-ти лет) – 18 часов с продолжительностью 25-30 минут.";
пункт 19 исключить;
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Перечень умений и навыков детей от рождения до приема в 1 класс приведены в приложении 2 к Государственному общеобязательному стандарту дошкольного воспитания и обучения.";
пункт 21 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Возрастная периодизация и возрастные группы (возраст детей – полных лет на начало учебного года) следующие:
1) ясельный возраст – 0-3 года:
младенческий возраст – от рождения;
ранний возраст – от 1-го года (группа раннего возраста);
младший возраст – от 2-х лет (младшая группа);
2) дошкольный возраст – 3-6 лет:
средний возраст– от 3-х лет (средняя группа);
старший возраст – от 4-х лет (старшая группа);
предшкольный возраст - от 5-ти лет (предшкольная группа, предшкольный класс).
Срок освоения типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения – 5 лет.";
приложение 1 к Государственному общеобязательному стандарту дошкольного воспитания и обучения исключить;
приложение 2 к Государственному общеобязательному стандарту дошкольного воспитания и обучения изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Государственном общеобязательном стандарте начального образования, утвержденного указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Содержание предметов образовательной области "Язык и литература" предусматривает формирование представлений об единстве и разнообразии национальных культур Казахстана, о государственном языке как основе национального самоосознания, коммуникативного подхода, направленного на развитие навыков по четырем видам речевой деятельности. Содержание языковых предметов направлено на развитие у обучающихся интереса и позитивного отношения к изучению языков через игровую и познавательную деятельность, а также на формирование первоначальных коммуникативных навыков для обмена информацией, на развитие умения работать с текстом как речевым материалом, использовать фразы и выражения из текста в конкретных ситуациях.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

1) өзін-өзі тануды;
2) қоршаған ортамен танысуды қамтиды.";
13-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Оқыту қазақ тілінде жүргізілетін балалар үшін апталық оқу жүктемесінің көлемі мынадай:
1) ерте жас тобы (1 жастан бастап) – ұзақтығы 7-10 минуттан 7 сағат;
2) кіші топ (2 жастан бастап) – ұзақтығы 10-15 минуттан 9 сағат;
3) ортаңғы топ (3 жастан бастап) – ұзақтығы 15-20 минуттан 11 сағат;
4) ересек топ (4 жастан бастап) – ұзақтығы 20-25 минуттан 12 сағат;
5) мектепалды тобы, мектепалды сыныбы (5 жастан бастап) – ұзақтығы 25-30 минуттан - 17 сағат.";
Оқыту орыс тілінде жүргізілетін балалар үшін апталық оқу жүктемесінің көлемі мынадай:
1) ерте жас тобы (1 жастан бастап) – ұзақтығы 7-10 минуттан 7 сағат;
2) кіші топ (2 жастан бастап) – ұзақтығы 10-15 минуттан 9 сағат;
3) ортаңғы топ (3 жастан бастап) – ұзақтығы 15-20 минуттан 11,5 сағат;
4) ересек топ (4 жастан бастап) – ұзақтығы 20-25 минуттан 12,5 сағат;
5) мектепалды тобы, мектепалды сыныбы (5 жастан бастап) - ұзақтығы 25-30 минуттан 18 сағат.";
19-тармақ алынып тасталсын;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Туғаннан бастап 1 сыныпқа қабылданғанға дейін балалардың біліктері мен дағдыларының тізбесі Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының 2-қосымшасында берілген.";
21-тармақ алынып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жас кезеңдері және жас топтары (балалардың жасы – 1 қыркүйектегі толық жасы) мынадай:
1) бөбек жасы – 0-3 жас:
нәрестелік жас – туғаннан бастап;
ерте жас – 1 жастан бастап (ерте жас тобы);
кіші жас – 2 жастан бастап (кіші топ);
2) мектепке дейінгі жас – 3-6 жас:
орта жас – 3 жастан бастап (ортаңғы топ);
ересек жас – 4 жастан бастап (ересек топ);
мектепалды жас – 5 жастан бастап (мектепалды тобы, мектепалды сыныбы).
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын меңгеру мерзімі – 5 жыл.";
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 1-қосымша алынып тасталсын;
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. "Тіл және әдебиет" білім беру саласындағы пәндердің мазмұнында Қазақстанның ұлт мәдениеттерінің бірлігі мен әртүрлілігі, ұлттық сана-сезімнің негізі ретінде мемлекеттік тіл туралы түсініктерін қалыптастыруға, сөйлеу әрекетінің төрт түрі бойынша дағдыларды дамытуға бағытталған коммуникативтік тәсілді қолдану көзделеді. Тілдік пәндердің мазмұны ойын және танымдық іс-әрекеттер арқылы білім алушылардың бойында тілдерді үйренуге деген қызығушылығы мен оң қатынасын дамытуға, сондай-ақ ақпарат алмасу, тілдік материал ретінде мәтінмен жұмыс істей білу, фразалар мен сөз орамдарының мәнін түсіну және оларды нақты жағдайлар кезінде қолдану үшін бастапқы коммуникативтік дағдыларды қалыптастыруға бағытталған.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Содержание образовательной области "Математика и информатика" реализуется в учебных предметах: "Математика", "Цифровая грамотность".";
подпункт 4) пункта 42 изложить в следующей редакции:
"4) по цифровой грамотности;";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Задачи добукварного и букварного периода предметов "Әліппе"/"Ана тілі" реализуется учебником "Әліппе" в первом полугодии, послебукварный период учебником "Ана тілі" во втором полугодии для обучающихся с казахским языком обучения; "Букварь"/"Обучение грамоте" реализуется учебником "Букварь" в первом полугодии, послебукварный период учебником "Обучение грамоте" во втором полугодии для обучающихся с русским языком обучения.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. При наличии в классе детей с особыми образовательными потребностями комплектование класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества обучающихся на три на каждого такого ребенка.";
дополнить пунктом 53.1:
"53.1. При обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования разрабатываются индивидуальный учебный план и индивидуальная учебная программа с учетом особенностей обучающихся.";
в Государственном общеобязательном стандарте основного среднего образования, утвержденного указанным приказом:
дополнить пунктом 51.1:
"51.1. При обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования разрабатываются индивидуальный учебный план и индивидуальная учебная программа с учетом особенностей обучающихся."
пункты 56, 57 изложить в следующей редакции:
"56. Недельная учебная нагрузка включает все виды учебной работы, определенные типовым учебным планом (инвариантный и вариативный компоненты). В учебных планах специальных организаций образования предусмотрен обязательный коррекционный компонент с учетом вида нарушения развития. Инвариантный, коррекционный и вариативный компоненты в учебных планах специальных организаций образования устанавливаются с учетом особых образовательных потребностей обучающихся.
По предметам по выбору вариативного компонента, выбранных из инвариантного компонента, выставляется "зачет"/ "незачет".
57. Деление класса на две группы допустимо в городских организациях образования при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся по:
1) казахскому языку и литературе – в классах с неказахским языком обучения;
2) русскому языку и литературе – в классах с нерусским языком обучения;
3) иностранному языку;

"14. "Математика және информатика" білім беру саласының мазмұны "Математика", "Цифрлық сауаттылық" оқу пәндерінде іске асырылады.";
42-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) цифрлық сауаттылық бойынша;";
мынадай мазмұндағы 10-1 тармағымен толықтырылсын:
"10-1. Оқытуы қазақ тіліндегі оқушылар үшін "Сауат ашу" пәні бойынша әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдерінің міндеттері "Әліппе" оқулығымен 1-жартыжылдықта, әліппеден кейінгі кезең міндеттері "Ана тілі" оқулығымен 2-жартыжылдықта; оқытуы орыс тіліндегі оқушылар үшін "Букварь"/"Обучение грамоте" пәні бойынша әліппеге дейінгі және әліппе кезеңдерінің міндеттері "Букварь" оқулығымен 1-жартыжылдықта, әліппеден кейінгі кезең міндеттері "Обучение грамоте" оқулығымен 2-жартыжылдықта жүзеге асырылады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Сыныпта ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар болған жағдайда сынып толымдылығы осындай әр балаға барлық білім алушылар санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады.";
53.1.-тармақпен толықтырылсын:
"53.1. Инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту кезінде баланың ерекшеліктерін ескере отырып жеке оқу жоспары мен жеке оқу бағдарламасы әзірленеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
51.1-тармақпен толықтырылсын:
"51-1. Инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту кезінде баланың ерекшеліктерін ескере отырып жеке оқу жоспары мен жеке оқу бағдарламасы әзірленеді.";
56, 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Апталық оқу жүктемесі Үлгілік оқу жоспарында (инвариантты және вариативті компоненттер) айқындалған оқу жұмыстарының барлық түрлерін қамтиды. Арнайы білім беру ұйымдарының оқу жоспарларында даму бұзушылығының түрін ескере отырып, міндетті түзеу компоненті қарастырылған. Арнайы білім беру ұйымдарының оқу жоспарларындағы инвариантты, түзеу және вариативті компоненттер білім алушылардың ерекше білім беруге қажеттіліктерін ескере отырып белгіленеді.";
Инвариантты компоненттен таңдалған вариативті компоненттінің таңдау бойынша пәндеріне "сыналды"/"сыналмады" қойылады.
57. Сыныпты екі топқа бөлуге қалалық білім беру ұйымдарында сыныптарда білім алушылар саны – 24 және одан артық, ауылдық жерлерде білім алушылар саны – 20 және одан артық болғанда:
1) оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін сыныптарда – қазақ тілі мен әдебиеті;
2) оқыту орыс тілінде жүргізілмейтін сыныптарда – орыс тілі мен әдебиеті;
3) шетел тілі;

4) художественному труду;
5) информатике;
6) физической культуре.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. При наличии в классе детей с особыми образовательными потребностями комплектование класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества обучающихся на три на каждого такого ребенка.";
в Государственном общеобязательном стандарте общего среднего образования, утвержденного указанным приказом:
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Деление класса на две группы допустимо в городских организациях образования при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – в 20 и более обучающихся по:
1) казахскому языку и литературе – в классах с неказахским языком обучения;
2) русскому языку и литературе – в классах с нерусским языком обучения;
3) иностранному языку;
4) информатике;
5) физической культуре.";
дополнить пунктом 51.1:
"51.1. Деление класса на группы допускается в городских, сельских организациях образования, в малокомплектных школах независимо от количества обучающихся при проведении уроков по предметам инвариантного компонента кроме предметов, указанных в пункте 51."
дополнить пунктом 53.1:
"53.1. При обучении детей с особыми образовательными потребностями в условиях инклюзивного образования разрабатываются индивидуальный учебный план и индивидуальная учебная программа с учетом особенностей обучающихся.";
пункт 63 исключить.
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. При наличии в классе детей с особыми образовательными потребностями комплектование класса осуществляется из расчета уменьшения общего количества обучающихся на три на каждого такого ребенка.";
в Государственном общеобязательном стандарте технического и профессионального образования, утвержденного указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Рабочие учебные планы разрабатываются организацией образования по определенному профилю, специальности и квалификациям с указанием формы и срока обучения на основе типового учебного плана, при его отсутствии на основе моделей учебного плана ТиПО, учебного плана при модульной технологии обучения или модели учебного плана при кредитной технологии обучения, приведенных в приложениях 1, 2 и 3 к государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования.
Рабочий учебный план разрабатывается на весь период обучения и утверждается руководителем организации ТиПО.
В рабочих учебных планах для лиц с особыми образовательными потребностям до 15 % объема учебного времени по каждой дисциплине и (или) модулю отводится на индивидуальное обучение.
Индивидуальный учебный план для лиц с особыми образовательными потребностями разрабатывается с учетом особенностей их психофизического развития, индивидуальных возможностей.
На основе рабочих учебных планов для лиц с особыми образовательными потребностями с помощью тьютора составляется индивидуальный учебный план.
Рабочие учебные планы и учебные программы ТиПО отличаются от типовых учебных планов и программ в следующих случаях:

4) көркем еңбек;
5) информатика;
6) дене шынықтыру сабақтарын жүргізу кезінде болады.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Сыныпта ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар болған жағдайда сынып толымдылығы осындай әр балаға барлық білім алушылар санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Сыныпты екі топқа бөлуге қалалық білім беру ұйымдарында сыныптарда білім алушылар саны 24 және одан артық, ауылдық жерлерде білім алушылар саны 20 және одан артық болғанда:
1) оқыту қазақ тілінде жүргізілмейтін сыныптарда қазақ тілі мен әдебиеті;
2) оқыту орыс тілінде жүргізілмейтін сыныптарда орыс тілі мен әдебиеті;
3) шетел тілі;
4) информатика;
5) дене шынықтыру сабақтарын жүргізу кезінде болады.";
51.1-тармақпен толықтырылсын:
"51-1. Сыныптарды топтарға бөлу 51-тармақта көрсетілген пәндерден басқа инвариантты компонент пәндері бойынша сабақтар өткізу кезінде білім алушылар санына қарамастан, қалалық, ауылдық білім беру ұйымдарында, шағын жинақты мектептерде рұқсат етіледі.";
53.1-тармақпен толықтырылсын:
"53-1. Инклюзивті білім беру жағдайында ерекше білім беру қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту кезінде баланың ерекшеліктерін ескере отырып жеке оқу жоспары мен жеке оқу бағдарламасы әзірленеді.";
63-тармақ алынып тасталсын.
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Сыныпта ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар болған жағдайда сынып толымдылығы осындай әр балаға барлық білім алушылар санын үшке кеміту есебінен жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Білім беру ұйымы оқу жұмыс жоспарларын белгілі бір бейін, мамандықтар мен біліктіліктер бойынша оқыту нысаны мен мерзімін көрсете отырып, техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттың 1, 2 және 3-қосымшаларында келтірілген үлгілік оқу жоспарының негізінде, ол болмаған жағдайда ТжКБ оқу жоспарының модельдері негізінде, модульдік оқыту технологиясы кезінде оқу жоспарының немесе кредиттік оқыту технологиясы кезінде оқу жоспарларының моделі негізінде әзірлейді.
Оқу жұмыс жоспары барлық оқыту кезеңіне әзірленеді және ТжКБ ұйымының басшысы бекітеді.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жұмыс оқу жоспарларында әр пән және (немесе) модуль бойынша оқу уақыты көлемінің 15%-ына дейін жеке оқытуға арналады.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жеке оқу жоспары, олардың психикалық-дене дамуының және жеке мүмкіндіктерінің ерекшеліктерін ескере отырып жоспарланады.
Оқу жұмыс жоспарларының негізінде тьютордың көмегімен ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жеке оқу жоспары жасалады.
ТжКБ ұйымдарының оқу жұмыс жоспарлары мен оқу бағдарламалары үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларынан мынадай:

1) работы в экспериментальном режиме;
2) подготовки специалистов среднего звена, квалифицированных рабочих кадров на базе профессионального образования;
3) подготовки кадров из числа лиц с особыми образовательными потребностями;
4) подготовки специалистов по военным специальностям и специальностям культуры и искусства;
5) подготовки специалистов в соответствии с потребностями работодателей, учетом специфики региона и организаций ТиПО.
В соответствии с потребностями работодателей, учетом специфики региона организации образования могут разрабатывать индивидуальные маршруты обучения для обучающихся.
При модульной технологии обучения типовые учебные планы и программы разрабатываются с учетом необходимости освоения нескольких уровней или смежных квалификаций. На другие квалификации одной специальности организации ТиПО разрабатывают рабочие учебные планы, используя типовой учебный план.".
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При модульной технологии обучения, в том числе при дуальном обучении, образовательные программы реализовываются по различным траекториям с освоением:
рабочих квалификаций;
рабочих квалификаций и специалиста среднего звена;
специалиста среднего звена."
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При разработке и реализации рабочих учебных планов и программ на основе типовых учебных планов и программ организации ТиПО:
1) изменяют до 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение учебного материала для циклов, до 50 % по каждой дисциплине и (или) модулю и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) производственного обучения и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
2) изменяют содержание учебных программ до 50 % (до 80 % при дуальном обучении) по каждой дисциплине, производственному обучению, в том числе по интегрированным (включенным) в модули дисциплинам и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) по профессиональному модулю;
3) вводят дополнительные дисциплины (профессиональные модули) по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
4) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
5) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся;
6) при отсутствии типовых учебных программ и типовых учебных планов по родственным квалификациям в рамках одной специальности, организации образования, разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход по существующим типовым учебным программам и типовым учебным планам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

1) эксперименттік режимдегі жұмыс;
2) кәсіптік білім беру базасында біліктілігі жоғары деңгейдегі орта буын мамандарын даярлау;
3) ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар қатарынан мамандар даярлау;
4) әскери мамандықтар бойынша мамандар даярлау;
5) мамандарды өңірдің және ТжКБ ұйымдарының ерекшелігін ескере отырып, жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес даярлау жағдайларында ерекшеленуі мүмкін.
Білім беру ұйымдары білім алушылар үшін оқытудың жеке бағыттарын өңірдің ерекшелігін ескере отырып, жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес әзірлей алады.
Модульдік оқыту технологиясы кезінде үлгілік оқу бағдарламалары мен жоспарлары мәндес біліктіліктер тобына әзірленеді. ТжКБ ұйымдарындағы бір мамандықтың басқа біліктіліктері үшін үлгілік оқу жоспарын қолдана отырып, жұмыс оқу жоспары әзірленеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Оқытудың модульдік технологиясы, оның ішінде дуальды оқыту кезінде білім беру бағдарламалары әр түрлі траекториялар бойынша:
жұмысшы біліктілігін;
жұмысшы біліктілігін және орта буын маманын;
орта буын маманын игерумен жүзеге асырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ТжКБ ұйымдары үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларының негізінде оқу жұмыс жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыру кезінде:
1) міндетті оқытуға бөлінетін жалпы сағаттар санын сақтай отырып, циклдер үшін оқу материалдарын меңгеруге бөлінген оқу уақытының 50%-ына дейін, әр пән және (немесе) модуль бойынша 50%-ға дейін және кәсіптік оқытудың және кәсіптік практиканың 60%-ына дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) өзгертеді;
2) оқу бағдарламаларының мазмұнын әр пән, өндірістік оқыту, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер бойынша 50%-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) және кәсіптік модуль бойынша 60%-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80%-ға дейін) өзгертеді;
3) міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша пәндер (кәсіби модульдер) енгізеді;
4) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын,әдістерін таңдайды;
5) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау жүргізу нысанын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды;
6) бір мамандық шеңберінде ұқсас біліктілік бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары болмаған кезде білім беру ұйымдары қолданыстағы үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары бойынша ұқсас тәсілді пайдалана отырып, оқу жұмыс жоспарларын әзірлейді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Общеобразовательные дисциплины определяются для обучения на базе основного среднего образования в соответствии с инвариантной частью типовых учебных планов общего среднего образования.
Перечень и объем общеобразовательных дисциплин определяется на основе профессиональной ориентации содержания образования с учетом профильного обучения.
По усмотрению организации ТиПО общеобразовательные дисциплины интегрируются в модули.
Занятия по "Физической культуре" являются обязательными и планируются не менее 4 часов в неделю, 2 часа из которых со второго курса могут отводиться для занятий в спортивных секциях и кружках. По завершению курса "Физическая культура" сдается экзамен без выделения дополнительного бюджета времени.
Для ВСУЗов занятия по "Физической подготовке" являются обязательными и планируются не менее 4 часов в неделю (в зависимости от специальности). По окончанию каждого семестра обучения проводятся экзамены. Занятия в спортивных секциях предусматриваются в объеме не более 4 часов в неделю.
Для специальностей, предусматривающих повышенную физическую нагрузку (хореография, спорт, цирковое искусство) занятия по "Физической культуре" реализуются в рамках специальных дисциплин или профессиональных модулей.
Дисциплина "Начальная военная и технологическая подготовка" проводится в объеме 100 часов, в том числе 36 часов на учебно-полевые сборы. В период учебно-полевых сборов обучающиеся (девочки) проходят медико-санитарную подготовку в организациях образования под руководством медицинского работника. Место проведения учебно-полевых (лагерных) сборов определяется организацией образования по согласованию с местным уполномоченным органом в области образования.
Интегрированная образовательная программа "Основы безопасности жизнедеятельности" реализуется в рамках учебного курса "Начальная военная и технологическая подготовка" (за исключением ВСУЗов).
Перечень общеобразовательных дисциплин в специальных учебных программах для лиц с особыми образовательными потребностями определяется в зависимости от специальности организацией ТиПО самостоятельно.
При модульной технологии обучения по усмотрению организаций ТиПО общеобразовательные дисциплины интегрируются в базовые и (или) профессиональные модули.";
Пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Учебный процесс в организациях ТиПО, реализующих образовательные программы ТиПО, включает теоретическое обучение в организациях ТиПО, а также производственное обучение и профессиональную практику, выполняемые в учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах и учебных полигонах, на базе предприятий (организаций).
Профессиональная практика подразделяется на учебную, производственную и преддипломную.
Учебная практика осуществляется в учебно-производственных мастерских, лабораториях, учебных хозяйствах, учебных полигонах и на производстве.
Профессиональная практика проводится на предприятиях (организациях) на рабочих местах соответствующих профилю специальности, предоставляемых работодателями на основе договора, и направлена на формирование профессиональных компетенций.
В ВСУЗах профессиональная практика включает в себя практические и методические занятия по дисциплинам, определяющим боевую подготовку. Занятия планируются в классах, лабораториях, на учениях, при проведении полевых выходов, направлены на закрепление знаний, полученных в процессе теоретического обучения. Данные занятия направлены на приобретение практических навыков и профессиональных компетенций в соответствии с присваиваемой квалификацией. Сроки и содержание практических занятий определяются рабочими учебными планами, графиком учебного процесса и рабочими учебными программами.
Сроки и содержание профессиональной практики определяются рабочими учебными учебными программами и рабочими учебными планами.
В ВСУЗах количество времени, отводимого на профессиональную практику, войсковую стажировку, на изучение общегуманитарных, общепрофессиональных, специальных дисциплин, определяется соответствующим уполномоченным органом.
Объем часов, выделяемых на профессиональную практику при дуальном обучении, исчисляется из общего количества часов учебного плана за исключением объема часов, предусмотренных на изучение общеобразовательных дисциплин, факультативов и консультаций.
Курсовые проекты (работы) рассматриваются как один из видов учебной работы по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, в том числе интегрированным в модули, и выполняются в пределах учебного времени, отводимого на их изучение. Количество курсовых проектов (работ) в семестре составляет не более одного, допускается дополнительно планировать одну курсовую работу (проект) за весь период обучения.

"15. Негізгі орта білім базасында оқыту үшін жалпы білім беретін пәндер жалпы орта білімнің үлгілік оқу жоспарларының инварианттық бөлігіне сәйкес айқындалады.
Жалпы білім беретін пәндер тізбесі мен көлемі бейіндік оқытуды ескере отырып, білім беру мазмұнын кәсіптік бағдарлау негізінде айқындайды.
ТжКБ ұйымдарының қалауы бойынша жалпы білім беретін пәндер модульге біріктіріледі.
"Дене шынықтыру" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және аптасына 4 сағаттан кем емес жоспарланады, оның 2 сағаты екінші курстан спорт секциялары мен үйірмелерінде сабақтар үшін берілуі мүмкін. "Дене шынықтыру" курсы аяқталғаннан кейін қосымша уақыт бюджетін бөлмей емтихан тапсырылады.
ӘАОО үшін "Дене шынықтыру дайындығы" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және аптасына кемінде 4 сағат жоспарланады (мамандығына байланысты). Әрбір оқу семестрі аяқталғаннан кейін емтихан өткізіледі. Спорт секцияларындағы сабақтар аптасына 4 сағаттан аспайтын көлемде көзделеді.
Жоғары дене жүктемесін көздейтін мамандықтар (хореография, спорт, цирк өнері) үшін "Дене шынықтыру" бойынша сабақтар арнайы пәндер немесе кәсіби модульдер шеңберінде іске асырылады.
"Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні 100 сағат көлемінде өткізіледі, оның ішінде 36 сағат оқу-далалық жиындарды өткізуге бөлінеді. Оқу-далалық жиындары кезеңінде білім алушылар (қыз балалар) медициналық қызметкердің басшылығымен білім беру ұйымдарында медициналық-санитариялық дайындықтан өтеді. Оқу-далалық (лагерь) жиындарын өткізу орнын білім беру саласындағы жергілікті уәкілетті органның келісімі бойынша білім беру ұйымы айқындайды.
"Өмір қауіпсіздігі негіздері" интеграцияланған білім беру бағдарламасы "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу курсы шеңберінде іске асырылады.
Ерекше білім беру қажеттілігі бар адамдар үшін арнайы оқу бағдарламаларындағы жалпы білім беретін пәндер тізбесін ТжКБ ұйымы мамандығына байланысты өзі анықтайды.
Модульдік оқыту технологиясы бойынша ТжКБ ұйымдарының қалауымен жалпы білім беретін пәндер базалық және (немесе) кәсіби модульдерге біріктіріледі.
18 және 19-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ТжКБ білім беру бағдарламаларын іске асыратын ТжКБ ұйымдарындағы оқу процесі теориялық сабақтарды, сондай-ақ оқу-өндірістік шеберханаларда, оқу шаруашылықтарында, оқу полигондарында, кәсіпорындар (ұйымдар) базасында өтетін өндірістік оқуды, кәсіби практиканы қамтиды.
Кәсіптік практика оқу, өндірістік және дипломалды болып бөлінеді.
Оқу практикасы оқу-өндірістік шеберханаларда, зертханаларда, оқу шаруашылықтарында, оқу полигондарында және өндірісте өткізіледі.
Кәсіптік практика кәсіпорындарда (ұйымдарда) шарт негізінде жұмыс берушілер ұсынатын мамандық бейініне сәйкес келетін жұмыс орындарында өткізіледі және құзіреттерді қалыптастыруға бағытталған.
ӘАОО-да кәсіптік практика жауынгерлік даярлықты айқындайтын пәндер бойынша практикалық және әдістемелік сабақтарды қамтиды. Сабақтарды сыныптарда, зертханаларда, оқу-жаттығуда, далалық жорықтар кезінде өткізу жоспарланады, теориялық оқу процесінде алынған білімдерді бекітуге бағытталған. Аталған сабақтар берілетін біліктілікке сәйкес практикалық дағдылар мен кәсіби құзыреттерді игеруге бағытталған. Практикалық сабақтардың мерзімдері мен мазмұны жұмыс оқу жоспарларында, оқу процесінің кестесінде және жұмыс оқу бағдарламаларында айқындалады.
Кәсіптік практиканың мерзімдері мен мазмұны оқу жұмыс жоспарлары мен оқу жұмыс бағдарламаларында айқындалады.
ӘАОО-да кәсіби практикаға, әскери тағылымдамаға, жалпы гуманитарлық, жалпы кәсіптік, әлеуметтік пәндерді оқуға бөлінетін уақыт санын тиісті уәкілетті орган айқындайды.
Дуалды оқыту кезіндегі кәсіби тәжірибеге бөлінетін сағат көлемі жалпы білім беретін пәндерді, факультативтер мен консультацияларды оқытуға көзделген сағат көлемін қоспағанда, жалпы сағат санынан есептеледі.
Курстық жобалар (жұмыстар) жалпы кәсіптік және арнайы пәндер, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер бойынша оқу жұмысының бір түрі ретінде қарастырылады және оларды оқытуға бөлінген оқу уақыты шегінде орындалады. Семестрдегі курстық жобалардың (жұмыстардың) саны біреуден аспауы тиіс. Қосымша бір курстық жұмыс (жоба) жоспарлауға рұқсат етіледі.

19. Уровень полученных знаний, умений, навыков и компетенций обеспечивается различными видами контроля.
В плане учебного процесса отражаются следующие формы контроля качества освоения обучающимися образовательных программ ТиПО:
1) промежуточная аттестация;
2) итоговая аттестация.
В целях контроля за освоением обучающимися образовательных программ ТиПО организации ТиПО осуществляют текущий контроль успеваемости и проводят промежуточную аттестацию обучающихся.
Организации образования самостоятельны в выборе форм, порядка и периодичности осуществления текущего контроля успеваемости и проведения промежуточной аттестации обучающихся.
Контрольные работы и зачеты проводятся за счет учебного времени, отведенного на изучение дисциплины, в том числе интегрированной в модули – в сроки, отведенные на промежуточную или итоговую аттестацию.
Количество экзаменов и контрольных работ определяется исходя из требований к уровню знаний, умений и компетенций, которыми необходимо обладать обучающимся.
Для ВСУЗов по всем дисциплинам предусматривается проведение промежуточной аттестации, основной формой которой является экзамен.
Промежуточная аттестация по общеобразовательным дисциплинам, в том числе интегрированным в модули, предусматривает проведение экзаменов по: языку, литературе, истории Казахстана, математике и выбору организации ТиПО.
По полному завершению освоения образовательной программы ТиПО проводится итоговая аттестация.
В типовых учебных планах и программах итоговая аттестация обучающихся предусматривается по завершению каждого уровня квалификации.
Для обучающихся, освоивших рабочую квалификацию и не продолжающих обучение, проводится итоговая аттестация в форме квалификационного экзамена. В случае освоения полной программы квалификационный экзамен для уровня квалифицированных рабочих кадров проводится в рамках промежуточной аттестации, объем учебного времени итоговой аттестации отводится на профессиональную практику.
Квалификационные экзамены проводятся на производственных площадках, в лабораториях, мастерских или учебных центрах, оснащенных необходимым оборудованием по каждой квалификации.
Для специальностей сферы искусства и культуры предусмотрено выполнение творческих заданий.
Для ВСУЗов итоговая аттестация включает сдачу комплексного экзамена по специальным дисциплинам и сдачу экзамена по дисциплине физическая подготовка.
Итоговая аттестация для лиц с особыми образовательными потребностями проводится в форме выполнения практической работы по производственному обучению с пояснениями выполняемых действий.
Форма итоговой аттестации обучающихся определяется организацией ТиПО.

19. Алынған білім, іскерлік, дағды мен құзырет деңгейін айқындайтын бақылаудың әртүрлі түрлері бар.
Оқу процесінің жоспарында білім алушылардың ТжКБ білім беру бағдарламаларын меңгеру сапасын бақылаудың мынадай түрлері:
1) аралық аттестаттау;
2) білім беру ұйымдарындағы қорытынды аттестаттау көрсетіледі.
ТжКБ ұйымдары білім алушылардың ТжКБ білім беру бағдарламаларын меңгеруін бақылау мақсатында білім алушылардың ағымдағы үлгерімдеріне бақылау өткізеді.
Білім беру ұйымы білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды жүзеге асыру және аралық аттестаттаудан өткізу нысанын, тәртібін және кезеңділігін таңдауда дербес.
Бақылау жұмыстары мен сынақтар аталған пәнді оқуға бөлінген оқу уақытының есебінен, соның ішінде модульдерге біріктірілген немесе модуль бойынша емтихандар – аралық немесе қорытынды аттестаттауға бөлінген мерзімде өткізіледі.
Емтихандар мен бақылау жұмыстарының саны білім алушылардың біліктілігіне, іскерлігі мен құзыретіне қойылатын талаптар негізге алына отырып айқындалады.
ӘАОО-да барлық пәндер бойынша аралық аттестаттау көзделген, оның негізгі түрі емтихан болып табылады.
Жалпы білім беретін пәндер, оның ішінде модульдерге біріктірілген пәндер бойынша аралық аттестаттау: тіл, әдебиет, Қазақстан тарихы, математика және ТжКБ ұйымдары таңдаған пән бойынша емтихан өткізуді көздейді.
ТжКБ білім беру бағдарламасы толық аяқталған соң қорытынды аттестаттау өткізіледі.
Үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламаларында біліктіліктің әрбір деңгейі аяқталған соң білім алушыларды қорытынды аттестаттау көзделеді.
Жұмыс біліктілігін игерген және оқуды жалғастырмайтын білім алушылар үшін біліктілік емтиханы түрінде қорытынды аттестаттау өткізіледі. Бағдарламаны толық меңгерген жағдайда, аралық аттестаттау шеңберінде білікті жұмысшы кадрлар деңгейі үшін біліктілік емтиханы өткізіледі, қорытынды аттестаттауға арналған оқу уақытының көлемі кәсіби практикаға беріледі.
Біліктілік емтихандары өндірістік алаңдарда, зертханаларда, шеберханаларда немесе әрбір біліктілік бойынша қажетті жабдықпен жарақтандырылған оқу орталықтарында өткізіледі.
Өнер және мәдениет саласы мамандықтары үшін шығармашылық тапсырмалар орындау қарастырылған.
ӘАОО үшін қорытынды аттестаттау арнайы пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыруды қамтиды.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін қорытынды аттестаттау өндірістік оқыту бойынша орындалатын іс-әрекеттерді түсіндіре отырып, практикалық жұмысты тапсыру нысанында өткізіледі.
Білім алушылардың қорытынды аттестаттау нысанын ТжКБ ұйымы анықтайды.

При проведении лабораторных работ, практических занятий, в том числе по физическому воспитанию и занятий по отдельным общеобразовательным, общепрофессиональным и специальным дисциплинам, производственного обучения в мастерских (на учебных полигонах и в учебных хозяйствах), перечень которых определяется в соответствии с учебным планом, учебные группы делятся на подгруппы численностью не более 13 человек, для медицинских и фармацевтических организаций образования по клиническим дисциплинам учебные группы делятся на подгруппы численностью не более 8 человек.";
в Государственном общеобязательном стандарте послесреднего образования, утвержденном указанным приказом:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При разработке и реализации рабочих учебных планов и программ на основе типовых учебных планов и программ организации послесреднего образования:
1) изменяют до 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение базовых и профессиональных модулей и до 60 % производственного обучения, и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обучение;
2) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса;
3) в соответствии с потребностями работодателей изменяют содержание учебных программ до 50% по базовым и профессиональным модулю, производственному обучению и профессиональной практике. Вводят дополнительные профессиональные модули по требованию работодателей с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
4) выбирают формы, порядок и периодичность проведения текущего контроля успеваемости обучающихся и промежуточной аттестации обучающихся;
5) при отсутствии типовых учебных программ и типовых учебных планов по родственным квалификациям в рамках одной специальности, организации образования, разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход по существующим типовым учебным программам и типовым учебным планам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Производственное обучение осуществляется в учебно-производственных мастерских, лабораториях, учебных хозяйствах, учебных полигонах, предприятиях (организациях) работодателей под руководством мастера производственного обучения и (или) наставника.
Профессиональная практика подразделяется на учебную, производственную и преддипломную.
Учебная практика осуществляется в учебно-производственных мастерских, лабораториях, учебных хозяйствах, учебных полигонах и на производстве.
Профессиональная практика проводится на предприятиях (организациях), на рабочих местах, предоставляемых работодателями на договорной основе, и направлена на формирование профессиональных компетенций.
В период прохождения профессиональной практики предусматривается овладение обучающимися одной или несколькими родственными квалификациями со сдачей квалификационного экзамена.
По завершении профессиональной практики обучающимся присваивается достигнутый уровень профессиональной квалификации (разряд, класс, категория).
Сроки и содержание профессиональной практики определяются рабочими учебными планами и рабочими учебными программами.
Объем часов, выделяемых на профессиональную практику при дуальном обучении, исчисляется из общего количества часов учебного плана за исключением объема часов, предусмотренных на изучение общеобразовательных дисциплин, факультативов и консультаций.
По усмотрению организации послесреднего образования профессиональная практика интегрируется в профессиональные модули.";
в Государственном общеобязательном стандарте высшего образования, утвержденного указанным приказом:

Тізбесі оқу жоспарына сәйкес анықталатын зертханалық жұмыстарды, практикалық сабақтарды, оның ішінде дене тәрбиесі мен жекелеген жалпы білім беру, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша сабақтарды, шеберханаларда (оқу алаңдарында және фермерлік шаруашылықтарда) өндірістік оқытуды өткізу кезінде оқу топтары 13 адамнан аспайтын шағын топтарға, медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдарында клиникалық пәндер бойынша оқу топтары 8 адамнан аспайтын кіші топтарға бөлінеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары негізінде білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру кезінде:
1) базалық және кәсіптік модульдерді игеруге бөлінетін оқу уақытының 50% - ға дейін және оқу сағаттарының жалпы санын сақтай отырып, өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканы 60% - ға дейін өзгертеді;
2) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін таңдайды;
3) жұмыс берушілердің сұраныстарына сәйкес оқу бағдарламаларының мазмұнын модульдерге біріктірілген (қосылған) пәндерді кәсіптік модуль, өндірістік оқыту және кәсіптік практика бойынша 50%-ға дейін өзгертеді. Міндетті оқытуға арналған жалпы сағат санын сақтай отырып, жұмыс берушінің талаптары бойынша қосымша модульдер енгізеді;
4) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және білім алушылардың аралық аттестаттаудың нысандарын, тәртібін және кезеңділігін таңдайды;
5) бір мамандық шеңберінде ұқсас біліктілік бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары болмаған кезде білім беру ұйымдары қолданыстағы үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары бойынша ұқсас тәсілді пайдалана отырып, оқу жұмыс жоспарларын әзірлейді.
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Өндірістік оқыту оқу-өндірістік шеберханаларда, зертханаларда, оқу шаруашылықтарында, оқу полигондарында, жұмыс берушілердің кәсіпорындарында (ұйымдарында) өндірістік оқыту шеберінің және (немесе) тәлімгердің басшылығымен жүзеге асырылады.
Кәсіптік практика оқу, өндірістік және диплом алдындағы болып бөлінеді.
Оқу практикасы оқу-өндірістік шеберханаларда, зертханаларда, оқу шаруашылықтарында, оқу полигондарында және өндірісте жүзеге асырылады.
Кәсіптік практика кәсіпорындарда (ұйымдарда), жұмыс берушілер шарттық негізде ұсынатын жұмыс орындарында жүргізіледі және кәсіби құзыреттілікті қалыптастыруға бағытталған.
Кәсіптік практикадан өту кезеңінде білім алушылардың бір немесе бірнеше ұқсас біліктілік емтиханын тапсыра отырып, меңгеруі көзделеді.
Кәсіптік практика аяқталғаннан кейін білім алушыларға Кәсіптік біліктіліктің қол жеткізілген деңгейі (разряд, класс, санат) беріледі.
Кәсіптік практиканың мерзімдері мен мазмұны оқу жұмыс жоспарында жәнеоқу жұмыс бағдарламаларында айқындалады.
Дуалды оқыту кезіндегі кәсіби тәжірибеге бөлінетін сағат көлемі жалпы білім беретін пәндерді, факультативтер мен консультацияларды оқытуға көзделген сағат көлемін қоспағанда, жалпы сағат санынан есептеледі.
Орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының қалауы бойынша кәсіптік практика кәсіптік модульдерге біріктіріледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:

подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) дипломная работа – выпускная работа, представляющая собой обобщение результатов самостоятельного изучения студентом актуальной проблемы соответствующей профилю образовательной программы;
дополнить подпунктом 5-1) пункта 2 следующего содержания:
"5-1) дипломный проект – выпускная работа студента, представляющая собой самостоятельное решение прикладных задач, соответствующих профилю образовательной программы, выполненное с применением проектных подходов и (или) в виде подготовки бизнес-проектов, модели, а также проектов творческого характера и других проектов;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Содержание образовательной программы высшего образования состоит из дисциплин трех циклов – общеобразовательные дисциплины (далее – ООД), базовые дисциплины (далее – БД) и профилирующие дисциплины (далее – ПД) и приведено в приложениях 1 и 2 к настоящему ГОСО.
Цикл ООД включает дисциплины обязательного компонента (далее – ОК), вузовского компонента (далее – ВК) и (или) компонента по выбору (далее – КВ). Циклы БД и ПД включают дисциплины ВК и КВ.
В ВСУЗах цикл ООД состоит из дисциплин обязательного и вузовского компонентов, циклы БД и ПД из дисциплин вузовского компонента, структура которых приведена в приложении 3 к настоящему ГОСО.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем цикла ООД составляет 56 академических кредитов. Из них 51 академических кредита отводится на дисциплины обязательного компонента: Современная история Казахстана, Философия, Казахский (русский) язык, Иностранный язык, Информационно-коммуникационные технологии (на английском языке), Физическая культура, Модуль социально-политических знаний (политология, социология, культурология, психология).
При этом обучающиеся ВУЗов всех специальностей и (или) направлении подготовки кадров на уровне бакалавриата сдают государственный экзамен по дисциплине "Современная история Казахстана" по ее завершению, в том же академическом периоде.
Дисциплины обязательного компонента цикла ООД:
1) направлены на формирование мировоззренческой, гражданской и нравственной позиций будущего специалиста, конкурентоспособного на основе владения информационно-коммуникационными технологиями, выстраивания программ коммуникации на государственном, русском и иностранном языках, ориентации на здоровый образ жизни, самосовершенствование и профессиональный успех;
2) формируют систему общих компетенций, обеспечивающих социально-культурное развитие личности будущего специалиста на основе сформированности его мировоззренческой, гражданской и нравственной позиций;

2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дипломдық жұмыс – білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес студенттің өзекті проблеманы өз бетінше зерделеу нәтижелерін жинақтауды білдіретін бітіру жұмысы;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) дипломдық жоба – жобалау элементтерін қолдана отырып және (немесе) бизнес-жобаларды, модельдерді, сондай-ақ шығармашылық сипаттағы жобаларды дайындау түрінде орындалған білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін қолданбалы міндеттерді дербес шешуді білдіретін студенттің бітіру жұмысы;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары білім беру бағдарламасының мазмұны үш цикл пәндерінен тұрады – жалпы білім беретін пәндер (бұдан әрі – ЖБП), базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер және осы МЖБС-ға 1 және 2-қосымшаларда келтірілген.
ЖБП циклі міндетті компонент (бұдан әрі – МК), жоғары оқу орны компоненті (бұдан әрі – ЖК) және (немесе) таңдау компоненті (бұдан әрі – ТК) пәндерін қамтиды. БП және бейіндеуші пәндер циклдері ЖК және ТК пәндерін қамтиды.
ӘАОО-ларда ЖБП циклі міндетті және жоғары оқу орны компоненті пәндерінен, БП және бейіндеуші пәндер циклдері жоғары оқу орны компоненті пәндерінен тұрады, олардың құрылымы осы МЖБС-ға 3-қосымшада келтірілген.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. ЖБП циклінің көлемі 56 академиялық кредитті құрайды. Олардың 51 академиялық кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі: Қазақстанның қазіргі заман тарихы, Философия, Қазақ (орыс) тілі, Шетел тілі, Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (ағылшын тілінде), Дене шынықтыру, Әлеуметтік-саяси білім модулі (саясаттану, әлеуметтану, мәдениеттану, психология).
Бұл ретте бакалавриат деңгейіндегі барлық мамандықтар және (немесе) кадрлар даярлау бағыттары бойынша ЖОО білім алушылары "Қазақстанның қазіргі заман тарихы" пәнінен оны оқып аяқтағаннан кейін сол академиялық кезеңде мемлекеттік емтихан тапсырады.
ЖБП цикліндегі міндетті компонент пәндері:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру негізінде бәсекеге қабілетті болашақ маманның дүниетанымдық, азаматтық және адамгершілік ұстанымдарын қалыптастыруға, мемлекеттік, орыс және шет тілдерінде коммуникация бағдарламаларын құруға, салауатты өмір салтына бағдарлауға, өзін-өзі жетілдіруге және кәсіби табысқа бағдарланған;
2) дүниетанымдық, азаматтық және адамгершілік ұстанымдардың қалыптасуы негізінде болашақ маман тұлғасының әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз ететін жалпы құзыреттілік жүйесін құрайды;

3) развивают способности к межличностному социальному и профессиональному общению на государственном, русском и иностранном языках;
4) способствуют развитию информационной грамотности через овладение и использование современных информационно-коммуникационных технологий во всех сферах своей жизни и деятельности;
5) формируют навыки саморазвития и образования в течение всей жизни;
6) формируют личность, способную к мобильности в современном мире, критическому мышлению и физическому самосовершенствованию.";
пункты 11, 12, 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"11. Цикл БД включает изучение учебных дисциплин и прохождение профессиональной практики и составляет не менее 112 академических кредитов.
Для ВСУЗов цикл БД составляет не более 112 академических кредитов в общем объеме образовательной программы высшего образования. В цикл БД входят все виды практик (профессиональная практика, учебная практика, войсковая стажировка, боевая подготовка и другие).
12. Цикл ПД включает учебные дисциплины и виды профессиональных практик, объем которых составляет не менее 60 академических кредитов в общем объеме образовательной программы высшего образования.
В ВСУЗах объем цикла ПД составляет не менее 60 академических кредитов в общем объеме образовательной программы высшего образования.
13. Программы дисциплин и модулей циклов БД и ПД имеют междисциплинарный и мультидисциплинарный характер, обеспечивающий подготовку кадров на стыке ряда областей знаний.
Обучающийся при определении индивидуальной траектории обучения в рамках вузовского компонента и (или) компонента по выбору выбирает дисциплины по основной образовательной программе (Major) и (или) по дополнительной образовательной программе (Minor).
14. Итоговая аттестация составляет не менее 12 академических кредитов в общем объеме образовательной программы высшего образования и проводится в форме написания и защиты дипломной работы или дипломного проекта.
При этом вместо дипломной работы или дипломного проекта сдается два комплексных экзамена для следующих категорий лиц:
1) находящихся на длительном лечении в стационаре по состоянию здоровья;
2) с особыми образовательными потребностями, в том числе дети-инвалиды, инвалиды с детства, инвалиды I группы;
3) беременные или воспитывающие детей в возрасте до 2-х лет;
4) студенты заочной формы обучения, которые находятся на доучивании.
Для сдачи комплексного экзамена обучающийся пишет заявление на имя руководителя ВУЗа и представляет соответствующий документ.
Программа комплексного экзамена отражает интегрированные знания и ключевые компетенции, отвечающим требованиям рынка труда в соответствии с образовательной программой высшего образования.

3) мемлекеттік, орыс және шет тілдерінде тұлғааралық әлеуметтік және кәсіби қарым-қатынас жасау қабілеттерін дамытады;
4) өз өмірі мен қызметіндегі барлық салаларда заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру және пайдалану арқылы ақпараттық сауаттылықты дамытуға ықпал етеді;
5) өзін-өзі дамыту және өмір бойы білімін жетілдіру дағдыларын қалыптастырады;
6) қазіргі әлемде ұтқырлыққа, сыни ойлау мен физикалық өзін-өзі жетілдіруге қабілетті тұлғаны қалыптастырады.";
11, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. БП циклі оқу пәндерін оқуды және кәсіби практикадан өтуді қамтиды және кемінде 112 академиялық кредитті құрайды.
ӘАОО-лар үшін БП циклі жоғары білімнің білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 112 академиялық кредиттен аспайды. БП цикліне практикалардың барлық түрлері (кәсіптік практика, оқу практикасы, әскери тағылымдама, жауынгерлік дайындық және т.б.) кіреді.
12. Бейіндеуші пәндер циклі көлемі жоғары білімнің білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 60 академиялық кредитті құрайтын оқу пәндерін және кәсіптік практика түрлерін қамтиды.
ӘАОО-ларда цикл пәндерінің көлемі жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының жалпы көлемінен кемінде 60 академиялық кредитті құрайды.
13. БП және бейіндеуші пәндер циклдерінің пәндері мен модульдерінің бағдарламалары білім берудің бірқатар салалары бойынша кадрлар даярлауды қамтамасыз ететін пәнаралық және көп салалы сипатта болады.
Білім алушылар оқытудың жеке траекториясын анықтау кезінде жоғары оқу орны компоненті және (немесе) таңдау компоненті аясында негізгі (Major) білім беру бағдарламасы пәндерін және (немесе) қосымша (Minor) білім беру бағдарламасы пәндерін таңдай алады.
14. Қорытынды аттестаттау жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының жалпы көлемінен кемінде 12 академиялық кредитті құрайды және дипломдық жұмысты және дипломдық жобаны жазу және қорғау түрінде жүргізіледі.
Бұл ретте, дипломдық жұмыстың немесе дипломдық жобаның орнына мынадай негіздер бойынша екі кешенді емтихан тапсыра алады:
1) денсаулығына байланысты стационарда ұзақ ем алу;
2) ерекше білім беру қажеттілігі бар тұлғалар, оның ішінде мүгедек балалар, бала кезінен мүгедектер, I топтағы мүгедектер;
3) жүкті әйелдер немесе екі жасқа толғанға дейінгі бала тәрбиелейтіндер;
4) оқуды аяқтамаған сырттай оқу нысанының студенттері.
Кешенді емтихан тапсыру үшін білім алушылар ЖОО басшысының атына өтініш жазады және тиісті құжатты ұсынады.
Кешенді емтихан бағдарламасы жоғары білімнің білім беру бағдарламасына сәйкес еңбек нарығының талаптарына жауап беретін интеграцияланған білім мен негізгі құзыреттілікті көрсетеді.

Руководство дипломными работами или проектами осуществляется преподавателями по профилю и (или) специалистами, соответствующими 8 уровню Национальной рамки квалификации со стажем работы не менее 3 лет.
15. В ВСУЗах итоговая аттестация проводится в форме защиты дипломной работы (проекта), подготовки и сдачи комплексного экзамена и(или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка", либо в форме сдачи комплексного государственного экзамена, государственных экзаменов по двум базовым и(или) профилирующим дисциплинам, и(или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка".
В ВСУЗах формы проведения итоговой аттестации определяются Правилами текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утверждаемых государственными органами, в ведении которых находятся ВСУЗы.
16. Целью итоговой аттестации является оценка результатов обучения и освоенных компетенций, достигнутых по завершению изучения образовательной программы высшего образования.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Полная учебная нагрузка одного учебного года, как правило, составляет 60 академических кредитов или 1800 академических часов.
ВУЗ самостоятельно распределяет объем академических кредитов по семестрам (триместрам, кварталам).
В ВСУЗах полная учебная нагрузка одного учебного года составляет не менее 60 академических кредитов. При этом в течение одного семестра обучающийся осваивает не менее 20 академических кредитов.";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"31. Основным критерием завершенности обучения по программам бакалавриата является освоение обучающимся не менее 240 академических кредитов за весь период обучения, включая все виды учебной деятельности студента.
С учетом специфики образовательных программ высшего образования по направлениям подготовки "Ветеринария", "Здравоохранение", а также образовательные программы в сфере архитектуры и дизайна основным критерием завершенности обучения является освоение студентом не менее 300 академических кредитов.
32. Количество академических кредитов и необходимый объем образовательной программы высшего образования студентам, поступившим на базе программы технического и профессионального или программы послесреднего, или программы высшего образования, или на базе программы общего среднего образования для обучения по сокращенным образовательным программам высшего образования определяется ВУЗом самостоятельно с учетом признания ранее достигнутых результатов обучения формального и неформального образования в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 508 "Об утверждении Правил признания результатов обучения, полученных взрослыми через неформальное образование, предоставляемое организациями, внесенными в перечень признанных организаций, предоставляющих неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17588).";

Дипломдық жұмыстарға немесе жобаларға басшылық жасауды бейін бойынша оқытушылар және (немесе) Ұлттық біліктілік шеңберінің 8 деңгейіне сәйкес келетін, кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар мамандар жүзеге асырады.
15. ӘАОО-ларда қорытынды аттестаттау дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау, кешенді емтихан және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан дайындау және тапсыру нысанында не кешенді мемлекеттік емтихан, екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан тапсыру нысанында өткізіледі.
ӘАОО-ларда қорытынды аттестаттауды өткізу нысандары қарамағында ӘАОО бар мемлекеттік органдар бекітетін білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау қағидаларында айқындалады.
16. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты жоғары білімнің білім беру бағдарламасын зерделеу аяқталғаннан кейін алынған білім нәтижелерін және игерілген құзыреттерді бағалау болып табылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бір оқу жылының толық оқу жүктемесі, әдетте, 60 академиялық кредитті немесе 1800 академиялық сағатты құрайды.
ЖОО семестр (триместр, тоқсан) бойынша академиялық кредиттердің көлемін дербес бөледі.
ӘАОО-ларда бір оқу жылының толық оқу жүктемесі кемінде 60 академиялық кредитті құрайды. Бұл ретте білім алушы бір семестр ішінде кемінде 20 академиялық кредитті меңгереді.";
31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Бакалавриат бағдарламалары бойынша оқудың аяқталуының негізгі өлшемі студенттің оқу қызметінің барлық түрлерін қоса алғанда, білім алушылардың барлық оқу кезеңінде кемінде 240 академиялық кредитті игеруі болып табылады.
"Ветеринария", "Денсаулық сақтау" даярлық бағыттары бойынша жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының, сондай-ақ сәулет және дизайн саласындағы білім беру бағдарламаларының ерекшелігін ескере отырып, оқудың аяқталғандығының негізгі өлшемшарты студенттің кемінде 300 академиялық кредитті меңгеруі болып табылады.
32. Техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламасы немесе орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламасы немесе жоғары білім беру бағдарламасы базасында немесе жоғары білімнің қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқу үшін жалпы орта білім беру бағдарламасы базасында оқуға түскен студенттердің академиялық кредиттер саны мен жоғары білімнің білім беру бағдарламасының қажетті көлемін ЖОО формальды және формальды емес білім беруде бұрын қол жеткізілген оқу нәтижелерін тануды ескере отырып, "Формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесіне енгізілген ұйымдар беретін формальды емес білім арқылы ересектер алған оқу нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 508 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 17588 тіркелген) сәйкес дербес айқындайды.";

пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. Дескрипторы отражают результаты обучения, характеризующие способности студентов:
1) демонстрировать знания и понимание в изучаемой области, основанные на передовых знаниях в изучаемой области;
2) применять знания и понимания на профессиональном уровне, формулировать аргументы и решать проблемы изучаемой области;
3) осуществлять сбор и интерпретацию информации для формирования суждений с учетом социальных, этических и научных соображений;
4) применять теоретические и практические знания для решения учебно-практических и профессиональных задач в изучаемой области;
5) навыки обучения, необходимые для самостоятельного продолжения дальнейшего обучения в изучаемой области;
6) знать методы научных исследований и академического письма и применять их в изучаемой области;
7) применять знания и понимание фактов, явлений, теорий и сложных зависимостей между ними в изучаемой области;
8) понимать значение принципов и культуры академической честности.;
36. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе высшего образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присуждается степень "бакалавр" и (или) присваивается соответствующая квалификация и выдается диплом о высшем образовании с приложением (транскрипт) и (или) общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement (диплома саплэмент) бесплатно.";
пункт 37 исключить;
приложения 1, 2 и 4 к Государственному общеобязательному стандарту высшего образования изложить в редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
в Государственном общеобязательном стандарте послевузовского образования, утвержденного указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт послевузовского образования (далее – ГОСО) разработан в соответствии с подпунктами 5-1) и 5-2) статьи 5 и статьи 56 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяет требования к содержанию образования с ориентиром на результаты обучения, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, уровню подготовки обучающихся и сроку обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее - ВУЗ), в том числе в военных специальных учебных заведениях (далее – ВСУЗ), независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности. В организациях образования при Президенте Республики Казахстан, при Верховном Суде Республики Казахстан содержание образования и технологии обучения определяются самостоятельно в соответствии особым статусом, в том числе для обучающихся в рамках государственного образовательного заказа.";

35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Дескрипторлар студенттердің мынадай қабілеттерін сипаттайтын оқыту нәтижелерін көрсетеді:
1) осы саладағы озық білімге негізделген, зерттелетін саладағы білімі мен түсініктерін көрсету;
2) кәсіби деңгейде білім мен түсінуді қолдану, дәлелдерді қалыптастыру және оқытылатын саладағы мәселелерді шешу;
3) әлеуметтік, этикалық және ғылыми жинақтарды ескере отырып, пайымдаулар қалыптастыру үшін ақпаратты жинауды және түсіндіруді жүзеге асыру;
4) оқытылатын салада оқу-практикалық және кәсіби міндеттерді шешу үшін теориялық және практикалық білімді қолдану;
5) оқытылатын салада одан әрі оқуды өз бетінше жалғастыру үшін қажетті оқыту дағдылары;
6) ғылыми зерттеулердің әдістерін және академиялық хатты білу және оларды оқытылатын салада қолдану;
7) оқытылатын салада фактілерді, құбылыстарды, теорияларды және олардың арасындағы күрделі тәуелділікті білу және түсіну;
8) академиялық адалдық принциптері мен мәдениетінің маңызын ұғыну.
36. Жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқуын аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан табысты өткен тұлғаларға "бакалавр" дәрежесі және (немесе) тиісті біліктілік беріледі және жоғары білім туралы диплом қосымшасымен (транскрипт) және (немесе) дипломға жалпыеуропалық қосымша (Diploma Supplement (диплома саплэмент)) тегін беріледі.";
37-тармақ алынып тасталсын;
жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 1, 2 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖБС) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 5-1) және 5-2) тармақшаларына және 56-бабына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы (бұдан әрі – ЖОО), оның ішінде әскери арнаулы оқу орындарындағы (бұдан әрі – ӘАОО) оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, білімнің мазмұнына, білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне, білім алушылардың даярлық деңгейіне және оқу мерзіміне қойылатын талаптарды айқындайды. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы білім беру ұйымдарында, білім беру мазмұны мен оқыту технологиясы ерекше мәртебеге сәйкес, оның ішінде мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде білім алушылардың айрықша мәртебесіне сәйкес дербес айқындалады.";

подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
7) программа DBA (далее – программа DBA (ДиБиЭй)) – образовательная программа послевузовского образования, основанная на проведении проектной работы и прикладных исследований в бизнес-администрировании и направленная на подготовку управленческих кадров;
подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
10) докторская диссертация - научная работа докторанта, представляющая собой самостоятельное исследование, в которой разработаны теоретические положения, совокупность которых можно квалифицировать как новое научное достижение, или решена научная проблема, либо изложены научно обоснованные технические, экономические или технологические решения;
подпункт 26) пункта 2 изложить в следующей редакции:
26) доктор делового администрирования – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу DBA;
дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
28) научное обоснование диссертационного исследования (research proposal (ресеч пропозал) – документ, подготовленный докторантом и утвержденный вузом в течение первого или второго годов обучения, включающий цель, задачи и методологию исследования, обзор литературы и ожидаемые результаты исследования.";
пункты 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"6. В магистратуре научно-педагогического направления объем цикла БД составляет 35 академических кредитов в общем объеме образовательной программы магистратуры. Из них 20 академических кредитов отводится на ВК.
В ВСУЗах в магистратуре научно-педагогического направления объем БД составляет не менее 16% от общего объема образовательной программы магистратуры.
7. В магистратуре профильного направления объем цикла БД в общем объеме образовательной программы магистратуры составляет 10 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 15 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года). Из них объем дисциплин ВК составляет 6 академических кредитов со сроками обучения 1 год и 1,5 года.
В ВСУЗах в магистратуре профильного направления объем цикла БД составляет не менее 12% (со сроком обучения 1 год) и не менее 15% (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема образовательной программы магистратуры.
8. В магистратуре научно-педагогического направления объем цикла ПД составляет 49 академических кредитов в общем объеме образовательной программы магистратуры.
В ВСУЗах объем цикла профилирующих дисциплин (ПД) в магистратуре научно-педагогического направления составляет не менее 46% от общего объема образовательной программы магистратуры.
9. В магистратуре профильного направления объем цикла ПД составляет 25 академических кредитов (со сроком обучения 1 год) и 45 академических кредитов (со сроком обучения 1,5 года) в общем объеме образовательной программы магистратуры, которые распределяются между ВК и КВ самостоятельно ВУЗом.

2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) DBA бағдарламасы (бұдан әрі – DBA (ДиБиЭй)) – бизнес-әкімшілендіруде жобалау жұмысы мен қолданбалы зерттеулер жүргізуге негізделген және басқарушы кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасы;";
2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) докторлық диссертация – докторанттың теориялық ережелер әзірленген, жиынтығын жаңа ғылыми жетістік ретінде саралауға болатын немесе ғылыми проблема шешілген не ғылыми негізделген техникалық, экономикалық немесе технологиялық шешімдер жазылған дербес зерттеу болып табылатын ғылыми жұмысы;";
2-тармақтың 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26) іскерлік әкімшілендіру докторы – DBA бағдарламасын меңгерген тұлғаларға берілетін дәреже;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
28) диссертациялық зерттеудің ғылыми негіздемесі (research proposal (ресҰч пропозал)) – докторант дайындаған және бірінші немесе екінші оқу жылы ішінде жоғары оқу орны бекіткен, зерттеудің мақсаты, міндеттері мен әдіснамасын, әдебиеттерге шолу жасауды және зерттеудің күтілетін нәтижелерін қамтитын құжат.";
6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 35 академиялық кредитті құрайды. Олардың 20 академиялық кредиті ЖК-ға тиесілі.
ӘАОО-ларда ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада БП көлемі магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінің кемінде 16%-ын құрайды.
7. Бейінді бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 10 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 15 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды. Оның ішінде ЖК пәндерінің көлемі оқу мерзімдері 1 жыл және 1,5 жыл болатын 6 академиялық кредитті құрайды.
ӘАОО-ларда бейіндік бағыттағы магистратурада БП циклінің көлемі магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 12%-ын (оқу мерзімі 1 жыл) және кемінде 15%-ын (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды.
8. Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 49 академиялық кредитті құрайды.
ӘАОО-ларда ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 46%-ды құрайды.
9. Бейінді бағыттағы магистратурада бейіндеуші пәндер циклінің көлемі ЖОО-ның қалауы бойынша ЖК мен ТК арасында бөлінетін магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 25 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1 жыл) және 45 академиялық кредитті (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды.

В ВСУЗах в магистратуре профильного направления объем цикла профилирующих дисциплин (ПД) составляет не менее 47% (со сроком обучения 1 год) и не менее 50% (со сроком обучения 1,5 года) от общего объема образовательной программы магистратуры.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Образовательная программа научно-педагогической магистратуры включает два вида практик, которые проводятся параллельно с теоретическим обучением или в отдельный период:
1) педагогическую в цикле БД– в ВУЗе (во ВСУЗах в цикле БД или ДВО);
2) исследовательскую в цикле ПД – по месту выполнения диссертации (во ВСУЗах в рамках НИР).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Образовательная программа профильной магистратуры включает производственную практику в цикле ПД, за исключением ВСУЗов.
Производственная практика в цикле ПД проводится с целью закрепления теоретических знаний, полученных в процессе обучения, приобретения практических навыков, компетенций и опыта профессиональной деятельности по обучаемой образовательной программе магистратуры, а также освоения передового опыта.
В ВСУЗах производственная практика проводится в рамках ЭИРМ в виде профессиональной практики или войсковой стажировки.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В рамках научно-исследовательских (экспериментально-исследовательских) работы магистранта (далее – НИРМ (ЭИРМ)) индивидуальным планом работы магистранта для ознакомления с инновационными технологиями и новыми видами производств предусматривается обязательное прохождение научной стажировки в научных организациях и (или) организациях соответствующих отраслей или сфер деятельности.
НИРМ (ЭИРМ) планируется параллельно с другими видами учебной работы или в отдельный период.
В ВСУЗах научная стажировка осуществляется в рамках НИРМ.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. В течение двух месяцев после зачисления каждому магистранту для руководства магистерской диссертацией (проектом) назначается научный руководитель.
Научный руководитель и тема исследования магистранта утверждаются решением ученого совета.
Осуществление научного руководства у магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академическую степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", соответствующую профилю запрашиваемого направления, со стажем научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором 5 научных статей за последние пять лет в изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности, утвержденный уполномоченным органом в области образования и науки (далее – Перечень изданий) и 1 научной статьи в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемым в одной из баз Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index или Arts and Humanities Citation Index в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 25 в базе данных Scopus (Скопус).
В ВСУЗе в течение первого семестра после зачисления каждому магистранту для руководства магистерской диссертацией назначается научный руководитель. Научный руководитель и тема исследования магистранта на основании решения ученого совета утверждаются приказом руководителя ВСУЗа.

ӘАОО-ларда бейінді бағыттағы магистратурада магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен бейіндеуші пәндер циклінің көлемі кемінде 47% (оқу мерзімі 1 жыл) және кемінде 50%-ды (оқу мерзімі 1,5 жыл) құрайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ғылыми-педагогикалық магистратураның білім беру бағдарламасы теориялық оқытумен қатар немесе жеке кезеңде жүргізілуі мүмкін практиканың екі түрін қамтиды:
1) БП циклінде педагогикалық – ЖОО-да (ӘАОО-ларда БП циклінде және ОҚТ);
2) бейіндеуші пәндер циклінде зерттеу – диссертация орындалған жерде (ӘАОО-ларда МҒЗЖ шеңберінде).";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. ӘАОО-ны қоспағанда, бейінді магистратураның білім беру бағдарламасы бейіндеуші пәндер циклінде өндірістік практиканы қамтиды.
Магистранттың өндірістік практикасы оқу процесінде жинаған теориялық білімдерін бекіту, дағдыларды, құзыреттер мен оқыған білім беру бағдарламасы бойынша практикалық кәсіби қызмет тәжірибесін алу, сондай-ақ озық тәжірибені меңгеру мақсатында өткізіледі.
ӘАОО-да өндірістік практика МҒЗЖ шеңберінде кәсіптік практика немесе әскери тағылымдама түрінде өткізіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Магистранттың ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысы (бұдан әрі – МҒЗЖ (МЭЗЖ)) шеңберінде магистранттың жеке жұмыс жоспарында инновациялық технологиялармен және өндірістің жаңа түрлерімен танысу үшін ғылыми ұйымдарда және (немесе) тиісті саладағы немесе қызмет салаларындағы ұйымдарда ғылыми тағылымдамадан міндетті өту қарастырылады.
МҒЗЖ (МЭЗЖ) оқу жұмысының басқа түрлерімен қатар немесе жеке кезеңде жоспарланады.
ӘАОО-да ғылыми тағылымдама МҒЗЖ шеңберінде жүргізіледі.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Оқуға қабылданғаннан кейін екі ай ішінде әрбір магистрантқа магистрлік диссертацияға (жобаға) жетекшілік жасау үшін ғылыми жетекші тағайындалады.
Магистранттың ғылыми жетекшісі және зерттеу тақырыбы ғылыми кеңестің шешімімен бекітіледі.
Магистрлік диссертацияларға жетекшілікті даярлық бағытының тиісті бейініне сәйкес келетін "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" ғылыми дәрежесі немесе "философии докторы (PhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі, ғылыми–педагогикалық өтілі кем дегенде 3 жыл, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен Ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ұсынылған ғылыми басылымдар тізбесіне (бұдан әрі – басылымдар Тізбесі) енгізілген басылымдарда 5 ғылыми мақаланың және Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базасындағы JCR (ЖСР) базасында импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded немесе Social Science Citation Index немесе Arts and Humanities Citation Index базаларының біреуінде индексетелетін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 1 ғылыми мақаланың авторы болып табылатын оқытушылар жүзеге асырады.
ӘАОО-ларда бірінші семестр ішінде әрбір магистрантқа магистрлік диссертацияға жетекшілік жасау үшін ғылыми жетекші тағайындалады. Магистранттың ғылыми жетекшісі және зерттеу тақырыбы ғылыми кеңес шешімінің негізінде ӘАОО басшысының бұйрығымен бекітіледі.

В ВСУЗе научный руководитель магистранта назначается из числа кандидатов или докторов наук, или докторов PhD, а также лиц, имеющих степень "магистра" или воинское (специальное звание, классный чин) не ниже подполковника с опытом научно-педагогической работы не менее 3 лет или квалифицированными специалистами соответствующей отрасли науки, являющимся автором 5 научных статей за последние пять лет в изданиях, в Перечень изданий. При необходимости назначаются научные консультанты по смежным отраслям наук.";
пункт 31 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Требования к содержанию и оформлению магистерской диссертации (проекта), их подготовке и защите определяются ВУЗом самостоятельно.
В ВСУЗе требования к содержанию и оформлению магистерской диссертации (проекта), их подготовке и защите определяются ВСУЗом самостоятельно или соответствующим уполномоченным государственным органом.";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Итоговая аттестация составляет не менее 12 академических кредитов в общем объеме образовательной программы магистратуры научно-педагогического и профильного направлений и проводится в форме написания и защиты магистерской диссертации (проекта).
Во ВСУЗах, объем итоговой аттестации определяется самостоятельно, составляет не более 12 кредитов и может перераспределяться ВСУЗом самостоятельно на циклы дисциплин и другие виды деятельности.
40. Целью итоговой аттестации является оценка достигнутых результатов обучения и освоенных компетенций по завершению изучения образовательной программы магистратуры.
В ВСУЗах итоговая аттестация проводится в форме сдачи комплексного государственного экзамена и/или защиты магистерской диссертации (проекта).
ВСУЗ, с учетом уровня теоретической подготовки, учебных достижений, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей обучающихся, самостоятельно определяет им формы итоговой аттестации.
В случае, если защита магистерской диссертации (проекта) не выносится на итоговую аттестацию, порядок проведения защиты магистерской диссертации (проекта) определяется ВСУЗом самостоятельно.";
пункт 42 исключить;
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Требования к ключевым и профессиональным компетенциям выпускников МВА (ЕМВА).
Компетенции выпускника программы МВА (ЕМВА) определяется следующими знаниями и навыками:
1) сущность управления бизнесом со стратегических позиций деятельности организации в современной рыночной среде;
2) устройство организаций, механизмы их взаимодействия с заинтересованными сторонами (стейкхолдерами), принципы работы в условиях внешнего контекста в долгосрочной перспективе;

ӘАОО-да магистранттың ғылыми жетекшісі ғылым кандидаттары немесе докторлары немесе PhD докторлар, сондай-ақ "магистр" дәрежесі немесе кем дегенде 3 жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс тәжірибесі бар подполковник әскери атағына (арнайы атағы, шені) ие немесе ғылымның тиісті саласының білікті мамандары қатарынан, ғылыми басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда 5 ғылыми мақаланың авторы болып табылатындар тағайындалады.
Қажет болған жағдайда ғылымның аралас салалары бойынша ғылыми консультанттар тағайындалады.";
31-тармақ алынып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Магистрлік диссертацияның (жобаның) мазмұны мен ресімделуіне, оларды дайындау мен қорғауға қойылатын талаптарды ЖОО өзі айқындайды.
ӘАОО-да магистрлік диссертацияның (жобаның) мазмұнына және ресімделуіне, оларды дайындау мен қорғауға қойылатын талаптарды ӘАОО дербес немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Қорытынды аттестаттау ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен кемінде 12 академиялық кредитті құрайды және магистрлік диссертацияны (жобаны) жазу және қорғау түрінде жүргізіледі.
ӘАОО-ларда қорытынды аттестаттау көлемі өз бетінше анықталады, 12 кредиттен аспайды және ӘАОО өз бетінше пәндер цикліне және басқа да қызметтер түрлеріне қайта бөле алады.
40. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты магистратураның білім беру бағдарламасын оқып аяқтағаннан кейін қол жеткізілген оқыту нәтижелері мен меңгерілген құзыреттерді бағалау болып табылады.
ӘАОО-ларда қорытынды аттестаттау кешенді мемлекеттік емтихан тапсыру және (немесе) магистрлік диссертация (жоба) қорғау нысанында өткізіледі.
ӘАОО білім алушылардың теориялық дайындық деңгейін, оқу жетістіктерін, оқу нәтижелері мен зерттеу-талдау қабілеттерін ескере отырып, оларды қорытынды аттестаттаудың нысанын өзі айқындайды.
Егер магистрлік диссертация (жоба) қорғау қорытындысы атестаттауға шықпаған жағдайда, магистрлік диссертация (жоба) қорғауды өткізу тәртібін ӘАОО өзі айқындайды.";
42-тармақ алынып тасталсын;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. МВА (ЕМВА) бітірушілерінің басты және кәсіби құзыреттеріне қойылатын талаптар.
МВА (ЕМВА) бағдарламасын бітірушілердің құзыреттері мынадай білімдермен және дағдылармен айқындалады:
1) заманауи нарықтық ортада ұйым қызметінің стратегиялық позициясымен бизнесті басқарудың мәні;
2) ұйымдардың құрылымы, олардың мүдделі тараптармен (стейкхолдерлермен) өзара іс-қимыл жүргізу тетіктері, ұзақ мерзімді перспективада сыртқы контекст жағдайында жұмыс істеу принципі;

3) концепцию лидерства в стратегическом управлении;
4) современные подходы к управлению;
5) аналитические методы менеджмента, методы диагностики, анализа и решения проблем, а также методы принятия решений и их реализации на практике;
6) значение глобализации бизнеса;
7) анализировать проблемные аспекты бизнеса и генерировать решения;
8) выявлять влияние внешней среды и учитывать его при решении практических проблем управления;
9) интегрировать различные функциональные аспекты менеджмента, исходя из знания теории, современных исследований и требований практики;
10) использовать маркетинговый и финансовый подход к решению проблем управления компанией;
11) рассматривать проблемы ведения бизнеса и управления им с позиций конкуренции в международной среде.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Образовательные программы МВА (ЕМВА) по формированию ключевых и профессиональных компетенций состоят из дисциплин обязательного и элективного компонентов.
Перечень элективных дисциплин определяется в соответствии с направлением подготовки и специализацией программы МВА (ЕМВА) для определенной бизнес-отрасли.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Теоретическое обучение составляет 45 академических кредитов в общем объеме образовательной программы докторантуры и состоит из циклов базовых (далее – БД) и профилирующих (далее – ПД) дисциплин, которые включают дисциплины вузовского компонента (далее – ВК) и компонента по выбору (далее – КВ), практику. При этом соотношение объема БД и ПД определяется ВУЗом самостоятельно.
В ВСУЗах теоретическое обучение составляет не менее 45 академических кредитов в общем объеме образовательной программы докторантуры и включает циклы БД и ПД, которые состоят из дисциплин вузовского компонента.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Научная составляющая образовательной программы докторантуры формируется из научно-исследовательской (далее – НИРД) или экспериментально-исследовательской работы (далее – ЭИРД) докторанта, научных публикаций, написания и защиты докторской диссертации.
Объем научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы докторанта составляет 123 академических кредита в общем объеме образовательной программы докторантуры.
В ВСУЗах объем научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы докторанта составляет не более 123 академических кредитов.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Научное руководство докторантами на соискание степени доктора философии (PhD) осуществляется консультантами в количестве не менее 2-х человек, один из которых – ученый из зарубежного вуза (за исключением группы направлений подготовки "Национальное безопасность и военное дело").
Научное руководство докторантами на соискание степени доктора по профилю или DBA осуществляется консультантами в количестве не менее 2-х человек, один из которых – высококвалифицированный специалист соответствующей отрасли или сферы деятельности.
Научные консультанты обеспечивают выполнение докторской диссертации и соблюдение принципов академической честности, и своевременное представление диссертационной работы на защиту.
Научное руководство осуществляется преподавателем, имеющим ученую степень "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академическую степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степень "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором:

3) стратегиялық басқарудағы көшбасшылық тұжырымдамасы;
4) басқарудың заманауи тәсілдері;
5) менеджменттің аналитикалық әдістері, проблемаларды диагностикалау, талдау және шешу әдістері, сондай-ақ шешім қабылдау және оларды практикада іске асыру әдістері;
6) бизнестің жаһандану мәні;
7) бизнестің проблемалық аспектілерін талдау және шешімдерді түрлендіру;
8) сыртқы ортаның ықпалын анықтау және оны басқарудың практикалық проблемаларын шешу кезінде ескеру;
9) теория білімдеріне, заманауи зерттеулер мен практиканың талаптарына қарай менеджменттің әртүрлі функционалдық аспектілерін кіріктіру;
10) компанияны басқару проблемаларын шешуде маркетингтік және қаржылық тәсілдерді пайдалану;
11) бизнесті жүргізу проблемаларын қарау және оларды халықаралық ортадағы бәсекелестік позициясымен басқару.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Басты және кәсіби құзыреттерді қалыптастыру бойынша МВА (ЕМВА) білім беру бағдарламалары міндетті және элективті компоненттер пәндерінен тұрады.
Элективті пәндердің тізбесі белгілі бір бизнес саласы үшін МВА (ЕМВА) бағдарламасының дайындау бағытына және мамандандыруына сәйкес айқындалады.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Теориялық оқыту докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 45 академиялық кредитті құрайды және жоғары оқу орны компонентін (бұдан әрі – ЖК) және таңдау компонентін (бұдан әрі – ТК), практиканы қамтитын базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер циклдерінен тұрады. Бұл ретте, БП және бейіндеуші пәндер көлемінің арақатынасын ЖОО дербес анықтайды.
ӘАОО-ларда теориялық оқыту докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 45 академиялық кредитті құрайды және жоғары оқу орны компонентін базалық пәндер БП және бейіндеуші пәндер циклдерінен тұрады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Докторантураның білім беру бағдарламасының ғылыми құрамдасы докторанттың ғылыми-зерттеу жұмысынан (бұдан әрі – ДҒЗЖ) немесе эксперименттік-зерттеу жұмысынан (бұдан әрі – ДЭЗЖ), ғылыми жарияланымдарынан, докторлық диссертацияларды жазу мен қорғаудан құрылады.
Докторанттың ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысының көлемі докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 123 академиялық кредитті құрайды.
ӘАОО-ларда докторанттың ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысының көлемі докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінен 123 академиялық кредитті құрайды";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Философия докторы (PhD) дәрежесіне ізденуші докторанттарға ғылыми жетекшілік етуді кемінде 2 адамнан тұратын консультанттар жүзеге асырады, олардың бірі шетелдік ЖОО ғалымы болады ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" даярлау бағыттары тобынан басқа).
Бейіні бойынша доктор немесе DBA дәрежесіне ізденуші докторанттарға ғылыми жетекшілік етуді кем дегенде 2 адамнан тұратын консультанттар жүзеге асырады, олардың біреуі тиісті саланың немесе қызмет саласының жоғары білікті маманы болады.
Ғылыми консультанттар докторлық диссертацияның орындалуына және академиялық адалдық принциптерінің сақталуына және диссертациялық жұмыстың қорғауға уақытылы ұсынылуын қамтамсыз етеді.
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі, ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі кемінде үш жыл болатын оқытушының ғылыми жетекшілігін жүзеге асырады:

- по направлениям подготовки кадров 8D05 "Естественные науки, математика и статистика", 8D06 "Информационно-коммуникативные технологии", 8D07 "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", 8D08 "Сельское хозяйство и биоресурсы", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" 2 статей в международных рецензируемых научных журналах, входящих в 1, 2, 3 квартиль по данным JCR (ЖСР) в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) или имеющих показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35, либо индекс Хирша 2 и более;
- по остальным направлениям подготовки, являющийся автором 5 научных статей в изданиях по профилю, включенных в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности и 1 научной статьи в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) или индексируемым в одной из баз Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index или Arts and Humanities Citation Index в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) либо имеющем в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35;
- по направлению подготовки 8D12 "Национальная безопасность и военное дело" не менее 7 статьи в журналах, включенных в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности.";
пункты 85, 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"85. Основные результаты научных исследований докторанта публикуются в научных, научно-аналитических и научно-практических изданиях в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил присуждения степеней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951).
86. Структура образовательной программы докторантуры по научно – педагогическому направлению приведена согласно приложению 7 к настоящему ГОСО.
Структура образовательной программы профильной докторантуры приведена согласно приложению 10 к настоящему ГОСО, для ВСУЗов - согласно приложению 11 к настоящему ГОСО.
Для ВСУЗов структура образовательной программы докторантуры по научно-педагогическому направлению приведена согласно приложению 8 к настоящему ГОСО.
Образовательные программы докторантуры структурируются по принципу модульного обучения.
"87. Итоговая аттестация составляет 12 академических кредитов в общем объеме образовательной программы докторантуры и проводится в форме написания и защиты докторской диссертации.
Докторская диссертация проходит проверку на предмет обнаружения заимствования текста других авторов, которая осуществляется Национальным центром государственной научно-технической экспертизы.";
пункт 89 исключить;
пункт 90 изложить в следующей редакции:

- 8D05 "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", 8D06 "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", 8D07 "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", 8D08 "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", 8D09 "Ветеринария", 8D10 "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" кадрлар даярлау бағыттары бойынша Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базасында JCR (СРР) деректері бойынша 1, 2, 3-квартильдерге кіретін немесе Scopus (Скопус) базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші 35-тен кем емес халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 мақала, немесе Хирш индексі 2 және одан көп;
- даярлаудың қалған бағыттары бойынша халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізілген, бейін бойынша басылымдарда 5 ғылыми мақалалардың және JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар немесе Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index немесе Arts and Humanities Citation Index в Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базаларының бірінде индекстелетін немесе Scopus базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші 35-тен кем емес халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда 1 ғылыми мақаланың авторы болып табылатын;
- 8D12 "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" кадрлар даярлау бағыты бойынша басылымдар ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне енгізілген кемінде 7 ғылыми мақаласы бар.";
85, 86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"85. Докторанттың ғылыми зерттеуінің негізгі нәтижелері ғылыми, ғылыми-талдамалық және ғылыми-практикалық басылымдарда "Дәрежелерді беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген) сәйкес жарияланады.
86. Ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы осы МЖБС-ға 7-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Бейінді докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы осы МЖБС-ға 10-қосымшаға сәйкес, ӘАОО-да 11-қосымшаға сәйкес келтірілген.
ӘАОО-лар үшін ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның білім беру бағдарламасының құрылымы осы МЖБС-ға 8-қосымшаға сәйкес келтірілген.
Докторантураның білім беру бағдарламалары модульдік оқыту принципі бойынша құрылымдалады.
87. Қорытынды аттестаттау докторантураның білім беру бағдарламасының жалпы көлемінде 12 академиялық кредитті құрайды және докторлық диссертацияны (жобаны) жазу мен қорғау түрінде өтеді.
Докторлық диссертация Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұлттық орталығы жүзеге асыратын басқа авторлардың мәтінін пайдалануын анықтау мәніне тексеруден өтеді.";
89-тармақ алынып тасталсын;
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"90. Ключевые и профессиональные компетенции выпускников DВА отражают результаты обучения, характеризующие способности обучающегося:
1) владеть методологией системного подхода к организации, современными подходами к управлению и аналитическими методами менеджмента, методами диагностики, анализа и решения проблем, а также методами принятия решений и их реализации на практике;
2) квалифицированно решать практические проблемы менеджмента и воплощать эти решения в жизнь, быть подготовленными к осуществлению функций управления и уметь решать профессиональные проблемы в интересах организации в целом;
3) обладать знаниями, умениями и навыками, необходимыми для занятия соответствующей управленческой должности и основанными на глубоком понимании особенностей рыночной экономики и ее возможностей, функций и экономической роли государства, понимании экологических проблем, осознании социальной ответственности бизнеса и приверженности цивилизованным этическим нормам его ведения:
4) уметь давать оценку современным проблемам и перспективам социально-экономического развития Казахстана, понимать современные тенденции развития мировой экономики и глобализации, ориентироваться в вопросах международной конкуренции.
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Лицам, освоившим образовательную программу DBA и защитившим докторскую диссертацию, присуждается степень доктора делового администрирования (DBA) решением аттестационной комиссии ВУЗа.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:
"101. Учебная нагрузка включает всю учебную деятельность докторанта – лекции, семинары, групповые занятия, групповые упражнения, практическую и лабораторные работу, студийные занятия, практику на производстве, научную или профессиональную стажировку, научно-исследовательскую работу (экспериментально-исследовательскую работу), написание и защиту докторской диссертации, самостоятельную работу, в том числе под руководством научного руководителя.";
пункт 111 изложить в следующей редакции:
"111. Лицам, освоившим образовательную программу докторантуры и защитившим докторскую диссертацию, при положительном решении диссертационных советов ВУЗов с особым статусом или Комитета по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан по результатам проведенной экспертизы присуждается степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю и выдается диплом в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил присуждения степеней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951), и приложение (транскрипт).";
пункт 114 изложить в следующей редакции:

"90. DВА бітірушілерінің негізгі және кәсіби құзыреттері білім алушының қабілеттерін сипаттайтын оқыту нәтижелерін көрсетеді:
1) ұйымдастыруға жүйелі тәсілдің әдіснамасын, басқарудың заманауи тәсілдерін және менеджменттің аналитикалық әдістерін, диагностикалау, талдау және проблемаларды шешу әдістерін, сондай-ақ шешім қабылдау және оларды практикада іске асыра білу әдістерін меңгеру;
2) менеджменттің практикалық проблемаларын білікті түрде шешу және осы шешімдерді өмірде жүзеге асыру, басқару функцияларын орындауға дайын болу және тұтастай ұйымның мүддесі үшін кәсіби проблемаларды шешуге қабілетті болу;
3) тиісті басқарушылық лауазымға орналасу үшін қажетті және нарықтық экономиканың ерекшеліктері мен оның мүмкіндіктерін, мемлекеттің функциялары мен экономикалық рөлін терең түсінуге, экологиялық проблемаларды түсінуге, бизнестің әлеуметтік жауапкершілігін және оны жүргізудің өркениетті этикалық нормаларына сүйенгенін түсінуге негізделген қажетті білімді, іскерлік пен дағдыларды меңгеру;
4) Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық дамуының қазіргі проблемалары мен перспективаларын бағалай, әлемдік экономика мен жаһанданудың қазіргі даму үрдістерін түсіне және халықаралық бәсекелестік мәселелерін басшылыққа ала білу.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. DBA білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған және қорытынды аттестаттаудан сәтті өткен тұлғаларға жоғары оқу орнының аттестаттау комиссиясының шешімімен Іскерлік әкімшілендіру докторы (DBA) дәрежесі беріледі.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"101. Оқу жүктемесіне докторанттың барлық оқу қызметі: дәрістер, семинарлар, топтық сабақтар, топтық жаттығулар, практикалық және зертханалық жұмыстар, студиялық сабақтар, өндіріс орнындағы практика, ғылыми немесе кәсіби тағылымдама, ғылыми-зерттеу жұмысы (тәжірибелік-зерттеу жұмысы), докторлық диссертацияны жазу мен қорғау, өзіндік жұмыс, оның ішінде ғылыми жетекшінің басшылығымен.";
111-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Докторантураның білім беру бағдарламасын меңгерген және сараптама нәтижелері бойынша ерекше мәртебесі бар жоғары оқу орындарының диссертациялық кеңестерінің немесе Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің оң шешімімен докторлық диссертациясын қорғаған тұлғаларға философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі беріледі және "Дәрежелерді беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген) сәйкес диплом және оның қосымшасы (транскрипт) беріледі.".
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"114. Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, но не выполнившему НИРД (ЭИРД), предоставляется возможность повторно освоить академические кредиты НИРД (ЭИРД) и защитить диссертацию в последующие годы на платной основе.
Докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, выполнившему НИРД (ЭИРД), но не защитившему докторскую диссертацию, результаты обучения и академические кредиты присваиваются и предоставляется возможность защитить диссертацию в течение одного года после выпуска на бесплатной основе, а в последующие годы на платной основе в объеме не менее 4 академических кредитов.
При этом по истечению 3 лет после выпуска докторант допускается к защите только после повторного утверждения научного обоснования диссертационного исследования (research proposal) на платной основе.
В ВСУЗе докторанту, освоившему полный курс теоретического обучения образовательной программы докторантуры, но не защитившему докторскую диссертацию. предоставляется возможность защитить диссертацию в последующие годы. Порядок повторного освоения кредитов научной компоненты и защиты диссертации определяется ВСУЗом самостоятельно.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 к Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования изложить в редакции согласно приложениям 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 и 13 к настоящему приказу.
дополнить приложениями 10 и 11 к Государственному общеобязательному стандарту послевузовского образования согласно приложениям 14 и 15 к настоящему приказу.
2. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и
науки Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 2 к
Государственному
общеобязательному стандарту
дошкольного воспитания и
обучения
Перечень умений и навыков детей от рождения до приема в 1 класс
№ п/п
Перечень навыков

"114. Докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқу курсын толық меңгерген, бірақ ДҒЗЖ (ДЭЗЖ) орындамаған докторантқа ДҒЗЖ (ДЭЗЖ) академиялық кредиттерін қайта меңгеруге және келесі жылдары диссертацияны ақылы негізде қорғауға мүмкіндік беріледі.
Докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқу курсын толық меңгерген, ДҒЗЖ (ДЭЗЖ) орындаған, бірақ докторлық диссертация (жоба) қорғамаған докторантқа оқу нәтижелері және академиялық кредиттер беріледі және диссертациясын бітіргеннен кейін бір жыл ішінде тегін қорғауға, ал келесі жылдары кемінде 4 академиялық кредит көлемінде ақылы негізде қорғауға мүмкіндік беріледі.
Бұл ретте докторант бітіргеннен кейін 3 жыл өткен соң ақылы негізде диссертациялық зерттеудің ғылыми негіздемесі (research proposal) қайта бекітілгеннен кейін ғана қорғауға жіберіледі.
ӘАОО-да докторантураның білім беру бағдарламасының теориялық оқу курсын толық меңгерген, бірақ докторлық диссертациясын қорғамаған докторантқа диссертациясын келесі жылдары қорғауға мүмкіндік беріледі. Ғылыми компонент кредиттерін қайта меңгеру және диссертацияны қорғау тәртібін ӘАОО өз бетінше анықтайды.";
жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар осы бұйрыққа 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына 10 және 11-қосымшалар осы бұйрыққа 14 және 15-қосымшаларға сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мектепке дейінгі және орта білім комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жауапты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
1-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие
мен оқытудың мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына
2-қосымша
Туғаннан бастап 1 сыныпқа қабылданғанға дейін балалардың біліктері мен дағдыларының тізбесі
№ п/п
Дағдылар тізбесі

Ясельный возраст (0-3 года)
Дошкольный возраст (3-6 лет)
Младенческий возраст (от рождения)
Ранний возраст (от 1 года)
Младший возраст (от 2-х лет)
Средний возраст (от 3-х лет)
Старший возраст (от 4-х лет)
Предшкольный возраст (от 5-ти лет)
1
2
3
4
5
6
7
8
Здоровье сберегающие навыки
1
Культурно-гигиенические навыки
Выполняет движения при виде объектов кормления. Помогает удерживать бутылочку, хватает чашу.
Ест ложкой самостоятельно, одевается при помощи взрослого, просится на горшок, знает его место и своевременно сообщает о потребности.
Владеет первоначальными навыками личной гигиены.
Знает и соблюдает правила личной гигиены.
Знает последовательность выполнения гигиенических процедур.
Самостоятельно выполняет гигиенические, закаливающие процедуры.
2
Физическая культура
Умеет хватать пальцы взрослых.
Дотягивается до предметов и хватает обеими руками, передает предмет из рук в руки.
Умеет ходить и бегать в заданном направлении. Любит подниматься и спускаться с лестницы.
Владеет первоначальными навыками бега, лазания, прыжков.
Владеет элементарными навыками выполнения основных видов движений.
Умеет выполнять самостоятельно жизненно важные движения.
Выполняет основные виды движений, проявляя творческий подход.
3
Самостоятельная двигательная активность
Поднимается с опорой на предмет, перемещается в пространстве. Вытаскивает предметы из контейнера, плещется в воде.
Умеет играть рядом, самостоятельно находить яркие, привлекающие внимание предметы в пространстве.
Умеет играть в небольшой подгруппе.
Умеет соблюдать элементарные правила игр в команде.
Умеет самостоятельно играть в различные игры, в том числе национальные, соблюдать правила игры
Владеет навыками организации подвижных игр в команде.
Сформирован элементарный самоконтроль за двигательной деятельностью.
4
Здоровый образ жизни
Демонстрирует увеличивающуюся способность самоуспокоения и засыпания.
Исполняет режимные моменты.
Проявляет положительные эмоции при проведении закаливающих процедур и соблюдает осторожность в опасных ситуациях.
Знает элементарные правила здорового образа жизни, выполняет по показу взрослого приемы закаливания.
Знает и соблюдает элементарные правила здорового образа жизни.
Умеет обращаться с растениями, животными и насекомыми.
Выполняет осознанно правила безопасности.
Понимает важность и необходимость закаливающих процедур.
Соблюдает режим дня.
Коммуникативно-языковые навыки
1
Культура общения
Реагирует на звук и его источник. Лепечет и подражает звукам.
Подражает новым словам; пользуется облегченными названиями знакомых предметов и действий и первыми полными словами.
Умеет вступать в контакт со сверстниками и близкими.
Понимает речь взрослого, умеет слушать вопросы и отвечать на них.
Умеет вступать в контакт со взрослыми, детьми и выполнять их просьбы.
Знает правила поведения в общественных местах и соблюдает их.
Владеет элементарными правилами общения, речевым этикетом.
2
Грамматический строй речи
-----
Умеет пользоваться простыми словами и элементарно обозначать предметы и действия.
Умеет выразить свою мысль, чтобы быть понятым.
Умеет применять необходимые слова и словосочетания.
Умеет согласованно составлять сложносочиненные и сложноподчиненные предложения с помощью вопросов взрослого.
Умеет правильно конструировать предложения.
Стремится говорить грамматически правильно.
3
Звуковая культура речи
Реагирует жестами или голосом, когда называют его имя.
Умеет отчетливо произносить гласные и доступные в артикуляционном отношении согласные звуки.
Умеет правильно артикулировать гласные и согласные звуки.
Умеет четко произносить слова, вслушиваясь в их звучание.
Умеет правильно произносить все звуки родного языка.
Умеет говорить правильно, выразительно.
Использует различные способы интонационной выразительности.
4
Словарный запас
Имитирует действия, жесты и звуки других.
Воспроизводит правильно слова и фразы, произнесенные взрослыми.
Подражает звукам животного.
Умеет отвечать на вопросы о себе, членах семьи, любимых игрушках.
Называет все действия, предметы, явления, их признаки и качества.
Использует слова без опоры на наглядно представленную ситуацию, активизирует в речи глаголы.
Понимает многозначность слова, используя в речи антонимы, синонимы.
5
Связная речь
-----
Умеет выражать словами и короткими фразами просьбу, внимательно слушать задание и правильно выполнять его.
Умеет пользоваться словами для выражения желаний, чувств, мыслей.
Умеет правильно отвечать на вопросы при рассматривании картин, предметов, наблюдать за объектом живой и неживой природы.

Бөбек жасы (0-3 жас)
Мектепке дейінгі жас (3-6 жас)
Нәрестелік жас (туғаннан бастап )
Ерте жас
(1 жастан бастап)
Кіші жас
(2 жастан бастап)
Орта жас
(3 жастан бастап)
Ересек жас
(4 жастан бастап)
Мектепалды жасы
(5 жастан бастап)
1
2
3
4
5
6
7
8
Денсаулық сақтау дағдылары
1
Мәдени-гигиеналық дағдылар
Тамақты көргенде қимылдайды. Ыдысты ұстауға көмектеседі, ұстайды.
Өз еркімен қасықпен тамақ ішеді, ересектің көмегімен киінеді, түбекке сұранады, оның орнын біледі және уақытында қажеттілігін айтады
Жеке бас гигиенасының алғашқы дағдыларын меңгереді.
Жеке бас гигиенасының ережелерін біледі және сақтайды.
Гигиеналық шараларды орындау ретін біледі.
Гигиеналық шынықтыру шараларын өздігінен орындайды.
2
Дене шынықтыру
Ересектердің саусақтарынан ұстайды. Заттарға ұмтылып, екі қолымен ұстайды, заттарды қолдан қолға ауыстырады
Берілген бағытта жүре алады, жүгіре алады. Баспалдақпен жоғары көтерілгенді және төмен түскенді ұнатады.
Жүгіру, өрмелеу және секірудің алғашқы дағдыларын меңгереді.
Негізгі қимыл түрлерін орындаудың қарапайым дағдыларын меңгереді.
Өмірлік маңызы бар қимылдарды өздігінен орындай алады.
Негізгі қимыл түрлерін орындау кезінде шығармашылық танытады.
3
Дербес қимыл белсенділігі
Сүйене отырып заттың үстіне шығады, айналаға қарайды, контейнерден заттарды алады, суды шашыратады.
Қатар отырып ойнай алады, кеңістіктегі ашық, зейін аударатын заттарды өз бетінше таба алады.
Шағын топта бірге ойнай алады.
Командада ойнаудың қарапайым ережелерін сақтай біледі.
Түрлі ойындарды, оның ішінде ұлттық ойындарды ойнайды, ойын ережелерін сақтайды.
Командада қимылды ойындарды ұйымдастыру дағдыларын игерген. Қимыл белсенділігіне қарапайым өзіндік бақылауы қалыптасады.
4
Салауатты өмір салты
Өзін жұбату және ұйықтау қабілеттерінің жоғарылағанын көрсетеді.
Күн тәртібін орындайды.
Шынықтыру шараларын өткізу кезінде жағымды көңіл-күй танытады және қауіпті жағдайда сақтық танытады.
Салауатты өмір салтының қарапайым ережелерін біледі, ересектердің көрсетуімен шынықтыру элементтерін орындайды.
Салауатты өмір салтының қарапайым ережелерін біледі және сақтайды.
Өсімдіктермен, жануарлармен, жәндіктермен не істеуге болатынын біледі.
Қауіпсіздік қағидаларын саналы түрде орындайды.
Шынықтыру шараларының маңыздылығы мен қажеттілігін түсінеді. Күн тәртібін сақтайды.
Коммуникативтік-тілдік дағдылар
1
Қарым-қатынас мәдениеті
Дыбысқа және оның дереккөздеріне назар аударады.
Былдырлайды және дыбыстарға еліктейді.
Жаңа сөздерге еліктейді; таныс заттардың және қимылдардың жеңілдетілген атауларын, алғашқы толық сөздерді қолданады
Өзінің құрбыларымен және жақындарымен қарым-қатынасқа түсе алады.
Ересектердің сөзін түсінеді. Сұрақтарды тыңдайды, оларға жауап береді.
Ересектермен, балалармен қарым-қатынасқа түсе алады және олардың өтініштерін орындайды.
Қоғамдық орындардағы тәртіп ережелерін біледі және оларды сақтайды.
2
Тілдің грамматикалық құрылымы
-
Қарапайым сөздерді қолданады және заттар мен қимылдарды қарапайым сөздермен атауды біледі.
Түсінікті болу үшін өз ойын дұрыс жеткізе алады.
Қажетті сөздер мен сөз тіркестерін қолданады.
Ересектердің сұрақ қоюы арқылы салалас және сабақтас құрмалас сөйлемдерді үйлесімді құрастыра алады.
Сөйлеуге сыни қарым-қатынас таныта алады, грамматикалық дұрыс сөйлеуге тырысады.
3
Сөйлеудің дыбыстық мәдениеті
Оның есімін атағанда ыммен немесе дауысымен жауап береді.
Дауысты дыбыстарды және артикуляциялық қатынаста дауыссыз дыбыстарды жеткілікті түрде анық айта алады.
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды дұрыс дыбыстай алады.
Сөздердің қалай айтылатынын тыңдап, оларды анық айтады.
Ана тілінің барлық дыбыстарын дұрыс айтады.
Дұрыс, мәнерлі сөйлей алады. Интонациялық мәнерлеудің түрлі тәсілдерін қолданады.
4
Сөздік қор
Қимылдарға, басқа ымдар мен дыбыстарға еліктейді.
Ересектердің айтқан сөздері мен сөз тіркестерін қайталайды.
Жануарлардың дыбыстарына еліктейді
Өзі, отбасы мүшелері, сүйікті ойыншықтары туралы сұрақтарға жауап береді.
Барлық қимылдарды, заттар мен құбылыстарды, олардың белгілері мен сапасын атайды.
Жағдайды көрмей-ақ сөздерді қолданып, сөйлеуде етістіктерді белсенді қолдана алады.
Сөйлеуде антоним, синоним сөздерді қолдана отырып, тілдегі сөздің көп мағыналығын түсінеді.
5
Байланыстырып сөйлеу
-
Қысқа сөз тіркестері мен сөздерді қолданып, өтініш жасай алады, тапсырманы мұқият тыңдайды және оны дұрыс орындайды.
Тілектерін, ойларын, сезімдерін айту үшін сөздерді қолдана алады.
Табиғаттың тірі және өлі нысандарын бақылау, суреттерді, заттарды қарастыру кезінде сұрақтарға дұрыс жауап береді.
Диалогтік сөйлеудің, тілдесудің негізгі формасын меңгерген.

Владеет основной формой общения, диалогической речью. Умеет использовать высказывания из 2-3 предложений.
Составляет монолог, употребляя разные части речи, эпитеты и сравнения.
6
Творческая речевая деятельность
Выражает мимикой, жестами, когда его прижимают, обнимают, ласкают, когда он устал или расстроен.
Понимает несложный сюжет маленьких инсценировок с игрушками и умеет подражать их действиям.
Умеет рассказывать наизусть потешки для пальчиковых игр.
Умеет применять простейшие приемы интонационной выразительности речи для характеристики персонажей.
Умеет рассказывать знакомые сказки, сочинять небольшие рассказы по игрушкам.
Умеет сочинять истории, понимает и использует слова в переносном и иносказательном смысле.
Проявляет интерес к игре с рифмой и словом.
7
Восприятие произведений
Слушает и эмоционально реагирует на потешки и речевые упражнения.
Понимает короткие рассказы, стихотворения потешки с использованием соответствующих картинок.
Умеет эмоционально откликаться на произведения устного народного творчества.
Умеет передать свое отношение к персонажу, различным событиям.
Умеет называть несколько произведений, которые ему нравятся, использовать литературные образы в игре.
Проявляет интерес к книгам, может выразительно читать наизусть стихи.
8
Основы грамоты
-----
-----
-----
-----
-----
Умеет проводить звуковой анализ слов, состоящий из трех звуков.
Умеет слышать и выделять ударный слог.
Владеет элементарными навыками письма: умеет держать карандаш, ручку, рисовать, штриховать, обводить.
Умеет оринетироваться на листе бумаги, книги.
Познавательные навыки
1
Ориентировка в свойствах предметов
Способен запоминать и осуществлять поиск предмета.
Умеет группировать однородные предметы по одному из следующих признаков (величина, форма). Различает четыре основных цвета.
Различает основные цвета, форму, величину, фактуру предметов.
Знает и называет характерные отличия предметов способом сравнения (наложения, приложения).
Умеет называть признаки и характерные отличия предметов на основе осязательного, слухового и обонятельного восприятия.
Умеет рассматривать предметы, определять их свойства и признаки.
2
Познание окружающего мира
Изучает предметы разными способами (т.е., кидая, бросая, наблюдая за действиями других).
Владеет знаниями о себе, семье. Узнает животных, растения, предметы вблизи дома, детского сада.
Проявляет любознательность, особый интерес к людям и их поступкам.
Владеет способностью замечать и называть простейшие изменения в природе, погоде.
Понимает и называет значения сигналов светофора.
Понимает простейшие причинно-следственные связи в живой, неживой природе и общественной жизни.
Умеет систематизировать, группировать и решать познавательные задачи в наглядно-действенном и наглядно-образном плане.
Владеет способностями находить сходство и различие.
3
Конструктивные навыки
Пробует разные способы выполнения действий.
Умеет составлять элементарные конструкции при помощи взрослого.
Воспроизводит простые конструкции по показу взрослого (умеет накладывать, приставлять, прикладывать).
Умеет использовать строительный материал, варьируя различными способами.
Знает и называет их основные детали.
Проявляет самостоятельность при выборе материала для конструкции, стремится выполнять постройки. Умеет работать в команде.
Владеет несколькими простыми обобщенными способами конструирования и использует одни и те же способы для получения разных результатов.
4
Основы экологической культуры
Эмоционально реагирует на мир природы; замечает растения, животных в окружающей среде.
Умеет различать живые существа, растения, проявляет к ним интерес.
Умеет проявлять доброжелательное и бережное отношение к животным.
Умеет выполнять элементарные трудовые поручения совместно со взрослыми по уходу за растениями.
Владеет некоторыми нормами поведения на природе.
Понимает многообразие окружающего мира. Знает признаки и свойства растений, их среду обитания.
Умеет ухаживать за обитателями уголка природы.
5
Элементарные математические представления
Играет с разными по размеру и форме игрушками или предметами.
Понимает указания взрослого и может найти предмет в окружающем пространстве.
Владеет первоначальными навыками ориентировки в пространстве.
Умеет демонстрировать элементарные представления о времени, пространстве.
Имеет представление о времени (части суток: утро, день, ночь; дни: сегодня, вчера, завтра) понятиях: быстро, медленно.
Знает структурные характеристики геометрических фигур, количественные отношения в прямом и обратном порядке.
6
Поисковая и экспериментальная деятельность
Проявляет интерес к исследованию предметов, манипулирует или изучает новые предметы. Соотносит предмет по размеру, хотя не всегда по назначению.
Владеет умением вталкивать в различные углубления (отверстия) предметы в соответствии с их формой.
Производит действия с различными предметами (разъединять, соединять, конструировать).
Умеет самостоятельно а также в команде экспериментировать со знакомыми материалами.
Умеет целенаправленно экспериментировать, моделировать с новыми материалами и выделять наиболее общие признаки между предметами.
Умеет последовательно и результативно экспериментировать, устанавливать простейшие причинно-следственные связи.
7
Работа с информацией
Наблюдает и реагирует на свое отражение в зеркале
Получает информацию через чувства (через осязание, обоняние прикосновение).
Проявляет интерес к различным источникам информации.
Определяет интересную информацию.
Понимает необходимость в получении новой информации.
Понимает и умеет представить новую информацию, кому она будет интересна.
Творческие навыки
1
Музыкальная деятельность
Радуется веселым играм со взрослым, ударяет по поверхности, после того, как видит стучание по барабану. Производит действия с музыкальными предметами.
Умеет передать веселый характер плясовой мелодии несложными движениями.
Знает музыкальные инструменты, различает высокое и низкое звучание музыкальной фразы, проявляет желание петь совместно со взрослыми.
Различает темп музыкального произведения, различает звуки по высоте, реагирует на начало и окончание мелодии. Слушают и воспринимают народные мелодии.
Различает тембры голоса, поет протяжно, четко произносит слова; выполняет танцевальные, музыкально-ритмические движения. Слушают и воспринимают произведения отечественных композиторов.
Владеет простейшими навыками игры на детских музыкальных инструментах. Исполняет народные песни, танцы. Владеет способностями к певческой импровизации.
2
Продуктивная деятельность
Эмоционально реагирует на яркие предметы: картинки, цветы (берет в рот, кивает, стучит, бьет, бросает предметы).
Заполняет лист бумаги яркими пятнами, мазками (краска, маркеры, мелки, карандаши); лепит плоские, круглые формы.
Владеет навыками лепки (проделывает углубления, украшает предметы).
Умеет проводить на листе бумаги прямые вертикальные, горизонтальные волнообразные линии.
Владеет основными техническими навыками и умениями, необходимыми для изобразительной деятельности.
Имеет представление о видах изобразительного искусства (живопись, скульптура, народное искусство). Называет жилище предков, предметы быта, части национального костюма.
Самостоятельно выбирает технические способы и средства изображения в соответствии с характером образа.
3
Эстетическое восприятие окружающего мира
- -----
Всматривается в яркие цвета красок, проявляет восхищение, радость.
Проявляет радость, эмоциональный отклик при рассматривании народных игрушек.
Проявляет интерес к различным видам народно-прикладного искусства. Использует материалы аккуратно.
Ритмично располагает геометрические формы и растительные элементы по мотивам произведений народного искусства. Владеет элементарныминавыками изготовления различных предметов.
Проявляет интерес к народному и декоративному искусству, дизайну, выбирает и обосновывает приемы работы, использует рационально материалы для работы, эмоционально откликается на красоту природы, одежду и убранство помещений.
Социальные навыки
1
Навыки культуры поведения
Реагирует на приветствие, прощание.
Умеет выполнять просьбу, выраженную простым предложением.
Понимает нормы и правила поведения, использует слова приветствия, прощания, благодарности.
Владеет знаниями о человеческих отношениях, понимает эмоциональное состояние.
Проявляет элементарную заботу о близких и окружающих людях.
Умеет просить помощь при необходимости, уважает желания других людей.
Знает нормы поведения.
2
Взаимодействие со взрослыми и сверстниками
Признает непосредственных членов семьи. Улыбается, машет ручками или смеется, реагируя на положительную взаимосвязь со взрослыми.
Показывает симпатии и антипатии к действиям, взаимодействию.
Взаимодействует со взрослыми в различных играх–развлечениях.
Умеет внимательно слушать взрослого и выполняет несложные поручения.
Проявляет отзывчивость, доброжелательность, сочувствие к близким людям, сверстникам.
Умеет входить в устойчивые игровые объединения и общаться со сверстниками на познавательные темы.
Выполняет совместные со взрослыми трудовые действия, умеет взаимодействовать в команде. Осознает свое положение среди сверстников и свое "Я". Соблюдает нравственные нормы и правила поведения в общении со взрослыми и сверстниками
Умеет сотрудничать со взрослыми и сверстниками, ставить общую цель и обсуждать их результаты, включаться в совместную деятельность со взрослыми.
3
Представление нравственных нормах
Выражает первичные эмоции Использует движения тела и звук, когда нуждается в помощи.
Умеет пользоваться словами, необходимыми для выражения желаний и налаживания взаимоотношений с окружающими.
Знает название своего города, столицу Казахстана. Понимает, что такое "хорошо", а что такое "плохо" через произведения устного народного творчества.
Проявляет любовь и заботу к близкому окружению. Умеет оценивать свой поступок и поступок сказочных персонажей.
Имеет представление о традициях народа Казахстана
Соблюдает семейные ценности. Проявляет любовь и уважение к своей малой родине, к культуре родной страны.
*** Для детей с особыми образовательными потребностями, в том числе легкой и умеренной степенью умственной отсталости ожидаемые результаты обучения определяются согласно индивидуальным и специальным типовым учебным программам
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 1 к
государственному
общеобязательному
стандарту высшего образования
Структура образовательной программы высшего образования
Наименование циклов и дисциплин
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
1
Цикл общеобразовательные дисциплины (ООД)

2-3 сөйлеммен өз ойын жеткізе алады.
Әртүрлі сөз таптарын, эпитеттер мен салыстыруларды қолдана отырып, монолог құра алады.
6
Шығармашылықпен тілдік қызмет
Шаршаған немесе ренжіген кезде өзін құшақтаудың, еркелетудің қажет екенін ыммен білдіреді.
Ойыншықтармен қойылатын күрделі емес шағын сахналық қойылымдарды түсінеді, ойыншықтардың әр қимылына еліктейді.
Саусақ ойындарына арналған тақпақтарды жатқа
айтады.
Кейіпкерлердің мінезін жеткізу үшін интонациялық мәнерлеудің қарапайым түрлерін қолданады.
Таныс ертегілерді айтады, ойыншықтар туралы шағын әңгімелер құрастырады.
Оқиғаларды құрастыра алады, астарлы және ауыспалы сөздерді қолданады және түсінеді. Ұйқас және сөздік ойыңға қызығушылық танытады.
7
Шығармаларды қабылдауы
Қысқа тақпақтар мен тіл жаттығуларын тыңдайды және оған көңіл-күймен жауап береді.
Тиісті суреттерді қолдана отырып шағын, қарапайым әңгімелерді, өлеңдерді, тақпақтарды түсінеді.
Халық ауыз әдебиеті туындыларына эмоционалды үн қатады.
Түрлі оқиғаларға, кейіпкерге өзінің қарым-қатынасын білдіреді.
Өзіне ұнайтын бірнеше шығармаларды атай алады, әдеби кейіпкерлерді ойында қолданады.
Кітапқа қызығушылық танытады, өлеңдерді жатқа мәнерлеп оқи алады.
8
Сауат ашу негіздері
-
-
-
-
-
Үш дыбыстан тұратын сөздерге дыбыстық талдау жасай алады. Буындарды ажыратады.
Жазудың қарапайым дағдыларын: қарындаш, қалам ұстауды, алады, сурет салуды, сызықтар сызуды, басып жазуды меңгереді. Қағаздың, кітаптың бетінде бағдарлана біледі.
Танымдық дағдылар
1
Заттардың қасиеттерін бағдарлау
Заттарды есте сақтауға және іздеуге қабілетті.
Біртекті заттарды бір белгісі бойынша (көлемі, пішіні) топтастыра біледі.
Негізгі төрт түсті ажырата алады.
Заттардың негізгі түстерін, пішінін, көлемін, сипатын ажыратады.
Салыстыру (қатар қою, беттестіру) тәсілімен заттарға тән айырмашы-лықтарды таниды және атайды.
Заттарға тән ерекшеліктерді және белгілерді иісі, дәмі, дыбысы негізінде қабылдайды.
Танымдық әрекет ретінде заттардың қасиеттері мен белгілерін қарастырады.
2
Қоршаған ортаны тану
Әртүрлі тәсілдермен заттарды зерттейді (яғни лақтырады, шашады, басқалардың әрекетін бақылайды).
Өзі, отбасы туралы білімге ие.
Үйге, балабақшаға жақын маңайдағы
жануарларды, өсімдіктерді, заттарды таниды.
Адамдарға, олардың әрекетіне ерекше қызығушылық танытады.
Табиғаттағы және ауа райындағы қарапайым өзгерістерді байқайды және атайды.
Бағдаршам белгілерін түсінеді және атайды.
Тірі және өлі табиғат пен қоғамдық өмірдегі қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды түсінеді.
Танымдық міндеттерді көрнекі-қимылдық және көрнекі-үлгілік жоспармен шеше алады, жүйелей және топтастыра алады.
Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу қабілетіне ие.
3
Құрастыру дағдылары
Қимылдарды орындаудың түрлі әдістерін жасауға тырысады.
Ересектердің көмегімен қарапайым құрастырылымдарды құрастыра біледі.
Ересектердің көрсетуімен қарапайым құрылыстарды қайталап жасайды (үстіне, жанына, астына қоя алады).
Әртүрлі тәсілдерді қолдана отырып, құрылыс материалдарын қолдана біледі.
Оның негізгі бөлшектерін біледі және атайды.
Құрылыс материалдарын өз бетінше таңдайды, өзі құрастыруға тырысады. Командада жұмыс істеуді біледі.
Құрастырудың бірнеше және қарапайым жинақтау тәсілдерін меңгерген және түрлі нәтиже алу үшін бір және бірнеше тәсілдерді қолданады.
4
Экология
лық мәдениет негіздері
Табиғат әлемін жағымды қабылдайды, қоршаған ортадағы өсімдіктер мен жануарларды аңғарады.
Тіршілік иелерін, өсімдіктерді ажырата алады, оларға қызығушылық танытады.
Жануарлар әлеміне мейірімділік пен ұқыптылық танытады.
Ересектердің көмегімен өсімдіктерді күтіп баптау бойынша қарапайым еңбек дағдыларын орындай алады.
Табиғатта өзін-өзі ұстаудың кейбір нормаларын меңгереді.
Қоршаған әлемнің алуан түрлілігін түсінеді. Өсімдіктердің белгілерін, қасиеттерін, олардың тіршілік ортасын біледі.
Табиғат бұрышын мекендеушілерге күтім жасай алады.
5
Қарапайым математикалық ұғымдар
Әртүрлі көлемдегі және пішіндегі ойыншықтармен немесе заттармен ойнайды.
Ересектердің нұсқауларын түсінеді және айналасындағы кеңістіктен заттарды таба алады.
Кеңістікті бағдарлаудың бастапқы дағдыларын меңгереді.
Уақыт, кеңістік туралы қарапайым түсініктерін көрсете алады.
Уақыт туралы (тәулік бөліктері: таңертең, күндіз, түн; күндер: бүгін, кеше, ертең), жылдам, баяу түсініктерін біледі.
Геометриялық пішіндердің құрылымдық сипаттамаларын, тура және кері реттегі сандық қатынасты біледі.
6
Ізденіс және экспери-менттік әрекет
Заттарды зерттеуге қызығушылық танытады, жаңа заттармен танысады немесе зерттейді. Заттарды көбінесе қолданылуына қарай емес, өлшемі бойынша салыстырады.
Әртүрлі пішіндегі ойықтарға (тесіктерге) сәйкес заттарды салуды біледі.
Әртүрлі заттармен әрекет жасай (ажырата, жалғай, құрастыра) алады.
Таныс материалдармен өз бетінше, сондай-ақ командада эксперимент жасай алады.
Мақсатты түрде жаңа материалдармен эксперимент, үлгі жасай алады және заттар арасындағы жалпы белгілерді ажырата біледі.
Қарапайым себеп-салдарлық байланыс орната алады, ретімен және нәтижелі эксперимент жасай алады.
7
Ақпаратпен жұмыс
Айнадағы бейнесін бақылайды және қызығушылық танытады.
Ақпаратты сезім мүшелерінің (сезім, иіс сезу, жанасу түйсіктері арқылы) көмегімен алады .
Әртүрлі ақпарат көздеріне қызығушылық танытады.
Қызықты ақпаратты анықтайды.
Жаңа ақпарат алу қажеттігін түсінеді.
Жаңа ақпаратты қызығушылық танытқандарға қалай ұсынуды біледі және түсінеді.
Шығармашылық дағдылар
1
Музыкалық әрекет
Ересек адаммен көңілді ойын ойнағанда қуанады, дабылдың соғылғанын көргенде, заттың бетін ұрады.
Музыкалық құралдармен әрекет жасайды.
Әнді орындау барысында қарапайым қимылдармен би әуеніне көңілді сипат бере алады.
Музыкалық аспаптарды біледі, музыкалық фразалардың жоғары және төмен дыбысталуын ажыратады, ересектермен бірге ән айтуға ықылас танытады.
Музыкалық шығарманың қарқынын, жоғары дыбыстарды ажыратады, әуеннің басы мен соңына назар аударады.
Халық әуендерін тындайды және қабылдайды.
Дауыс тембрін ажыратады, әнді созып айтады, сөздерді анық айтады; би, музыкалық- ырғақты қимылдарды орындайды.
Отандық композиторлардың шығармаларын тындайды және қабылдайды.
Балалардың музыкалық аспаптарында ойнаудың қарапайым дағдыларына ие. Халық әндерін, билерін орындайды.
Әнді ойдан шығарып айту қабілетіне ие.
2
Өнімді әрекет
Ашық түсті заттарға, картиналарға, гүлдерге эмоционалды үн қатады (аузына салады, басын изейді, тоқылдатады, ұрады, лақтырады).
Қағаз бетін ашық дақтармен, жақпалармен толтырады (бояу, маркер, борлар, қарындаштар); дөңгелек, жалпақ пішіндерді мүсіндейді.
Мүсіндеу дағдыларын игерген (заттарды шұңқырлау, сәндеу).
Қағаз бетіне тік және жатық, ирек сызықтар сыза алады.
Бейнелеу әрекетіне қажетті негізгі техникалық дағдылар мен біліктерді игереді.
Бейнелеу өнерінің түрлері туралы ұғымдары бар (кескіндеме, мүсіндеу, халық өнері).
Ата-бабалардың тұрған үйлерін, тұрмыстық заттарды, ұлттық киімнің бөліктерін атайды.
Бейненің сипатына тән бейнелеудің техникалық тәсілдері мен құралдарын өз бетінше таңдай алады.
3
Қоршаған ортаны эстетикалық қабылдау
- -----
Бояудың ашық түстеріне назар аударады, оларға таң қалады, куанады.
Халық ойыншықтарын қарастыру кезінде эмоционалды түрде қуанышын көрсетеді.
Қолданбалы халық өнерінің түрлеріне қызығушылық танытады. Материалдарды ұқыпты қолданады.
Геометриялық пішіндерді және өсімдік элементтерін халық өнері шығармаларының желісі бойынша біркелкі орналастырады.
Түрлі заттары дайындаудын қарапайым дағдыларын игереді.
Халық өнеріне және сәндік өнерге, дизайнға қызығушылық білдіреді, жұмыс тәсілдерін таңдайды және негіздейді, жұмыста материалдарды тиімді қолданады, табиғаттың әсемдігіне, киімге және бөлменің жинақылығы
на эмоционалды түрде мән береді.
Әлеуметтік дағдылар
1
Мәдени мінез-құлық дағдылары
Сәлемдескенде, қоштасқанда жауап қайтарады.
Жай сөйлеммен айтылған өтінішті орындайды.
Мінез-құлық нормалары мен қағидаларын түсінеді, сәлемдесу, қоштасу, ризашылық сөздерін қолданады.
Адами қарым-қатынас туралы білімді меңгерген, эмоционалдық жай-күйді түсінеді.
Айналадағы және жақын адамдарға қамқорлық көрсетеді.
Қажетті жағдайларда көмек сұрай алады, басқа адамдардың тілектеріне құрметпен қарайды.
2
Ересектермен және құрдастарымен өзара әрекет
Отбасы мүшелерін таниды. Ересектермен жағымды қарым-қатынаста бола отырып күледі, қол бұлғайды немесе күлімсірейді. Қарым-қатынас жасауда ұнату, жақтырмау сезімін білдіреді.
Ойын-сауықтар мен әртүрлі ойындарда ересектермен әрекет етеді.
Ересектерді ынтамен тыңдайды және қарапайым тапсырмаларды орындайды.
Жақындарына, құрдастарына бауырмалдық, тілектестік сезім танытады.
Тұрақты ойын топтарына қосылады және танымдық тақырыптарда құрдастарымен тілдесе алады.
Ересектермен бірге еңбек әрекеттерін орындайды, командада әрекет ете алады. Құрдастарының арасында өзінің орнын, өзінің "Мен" екенін сезінеді. Ересектермен және құрбы-құрдастарымен қарым-қатынас жасағанда адамгершілік нормалары мен ережелерін сақтайды.
Ересектермен және құрдастарымен бірге еңбек ете алады, ортақ мақсат қояды және оның нәтижесін талқылай алады.
3
Адамгершілік нормалары туралы түсінік
Алғашқы эмоцияларын білдіреді.
Көмек қажет болғанда дененің қозғалысын және дыбысты қолданады.
Айналасындағылармен қарым-қатынасты реттеу және өзінің қалауын білдіру үшін қажетті сөздерді қолданады.
Қазақстанның астанасын, өзі тұратын қаланын атауын біледі. Халық ауыз әдебиеті шығармалары арқылы ненің "жақсы", ненің "жаман" екенін түсінеді.
Айналасындағыларға сүйіспеншілік пен қамқорлық танытады. Өзінің әрекеттерін және ертегі кейіпкерлерінің әрекеттерін бағалай алады.
Қазақстан халқының салт-дәстүрлері туралы түсінікке ие.
Отбасылық құндылықтарды сақтайды. Өзінің кіші отанына, туған елінің мәдениетіне сүйіспеншілік және құрмет танытады.
*** Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар, оның ішінде ақыл-есі кемістігінің жеңіл және баяу дәрежесіндегі балалар үшін күтілетін нәтижелер жеке және арнайы үлгілік оқу бағдарламаларына сәйкес анықталады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары білім берудің
мемлекеттік жалпыға
міндетті стандартына
1-қосымша
Жоғары білімнің білім беру бағдарламасының құрылымы
Пәндер мен циклдердің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық сағат бойынша
академиялық кредит бойынша
1
2
3
4
1
Жалпы білім беретін пәндер (ЖБП) циклі

2)
Профессиональная практика
3
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
2700
90
1)
Вузовский компонент и(или) компонент по выбору
2)
Профессиональная практика
4
Дополнительные виды обучения (ДВО)
1)
Компонент по выбору
5
Итоговая аттестация
Не менее 360
Не менее 12
1)
Написание и защита дипломной работы, дипломного проекта или подготовка и сдача комплексного экзамена
360
12
Итого
Не менее 9000
Не менее 300
Приложение 4 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 4 к
государственному
общеобязательному стандарту
высшего образования
Наименования присуждаемых степеней в соответствии с областями и уровнями образования
№ п/п
Наименование области образования
Присуждаемая степень по образовательным программам бакалавриата
Присуждаемая степень по образовательным программам магистратуры (научно-педагогическое направления/ профильное)
Присуждаемая степень по образовательным программам докторантуры доктора философии (PhD)/доктора по профилю
1.
Педагогические науки
бакалавр образования по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр педагогических наук/магистр образования по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии (PhD)/доктор образования по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2.
Искусство и гуманитарные науки
1. бакалавр искусства по образовательной программе "код и наименование образовательной программы";
2. бакалавр гуманитарных знаний по образовательной программе "код и наименование образовательной программы";
3. бакалавр языкознания по образовательной программе "код и наименование образовательной программы".
1. магистр искусствоведческих наук/магистр искусства по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. магистр гуманитарных наук/магистр гуманитарных знаний по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
3. магистр филологических наук/магистр языкознания по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
1. доктор философии PhD/ доктор искусства по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
3. доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
3.
Социальные науки, журналистика и информация
бакалавр социальных знаний по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр социальных наук/магистр социальных знаний по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
4.
Бизнес, управление и право

2)
Кәсіптік практика
3
Бейіндеуші пәндер циклы
2700
90
1)
Жоғары оқу орны компоненті және (немесе) таңдау компоненті
2)
Кәсіптік практика
4
Оқытудың қосымша түрлері (ОҚТ)
1)
Таңдау компоненті
5
Қорытынды аттестаттау
кемінде 360
кемінде 12
1)
Дипломдық жұмысты, дипломдық жобаны жазу және қорғау немесе кешенді емтихан тапсыру
360
12
Барлығы
кемінде 9000
кемінде 300
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
4-қосымша
Жоғары білім берудің
мемлекеттік жалпыға
міндетті стандартына
4-қосымша
Білім беру салалары мен деңгейлеріне сәйкес берілетін дәрежелердің атауы
р/н№
Білім беру саласының атауы
Бакалавриат білім беру бағдарламалары бойынша берілетін дәреже
Магистратура білім беру бағдарламасы бойынша (ғылыми-педагогикалық бағыт/ бейіндік) берілетін дәреже
Философия докторы (PhD) / бейіні бойынша доктор білім беру бағдарламалары бойынша берілетін дәреже
1.
Педагогикалық ғылымдар
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша білім бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша педагогика ғылымдарының магистрі/ білім магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша философия докторы (PhD) /білім докторы
2.
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша өнер бакалавры
2. "білім беру бағдарламасының атауы және код" білім беру бағдарламасы бойынша гуманитарлық білім бакалавры
3. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша тіл білімі бакалавры
1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша өнертану ғылымдарының магистрі/ өнер магистрі
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша гуманитарлық ғылымдар магистрі/ гуманитарлық білім магистрі
3. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша филология ғылымдары магистрі/ тіл білімі магистрі
1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы/Өнер докторы
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
3. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
3.
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша әлеуметтік білім бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша әлеуметтік ғылымдар магистрі/әлеуметтік білім магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
4.
Бизнес, басқару және құқық

1. бакалавр экономики, или бакалавр бизнеса и управления по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. бакалавр права по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
1. магистр экономических наук/магистр бизнеса и управления, или MBA по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. магистр юридических наук/магистр права по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
1. доктор философии PhD/ доктор экономики, или DBA по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. доктор философии PhD/ доктор права по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
5.
Естественные науки, математика и статистика
бакалавр естествознания по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр естественных наук/магистр естествознания по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
6.
Информационно-коммуникационные технологии
бакалавр в области информационно-коммуникационных технологий по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр технических наук/магистр техники и технологий по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
7.
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
бакалавр техники и технологий по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр технических наук/магистр техники и технологии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
8.
Сельское хозяйство и биоресурсы
бакалавр сельского хозяйства по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр сельскохозяйственных наук/магистр сельского хозяйства по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
9.
Ветеринария
специалист ветеринарии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр ветеринарных наук/магистр ветеринарии по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
10
Здравоохранение и социальное обеспечение

1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша экономика бакалавры немесе бизнес және басқару бакалавры
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша құқық бакалавры
1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша экономика ғылымдары магистрі/ бизнес және басқару магистрі немесе МВА
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша заң ғылымдарының магистрі/құқық магистрі
1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы/ экономика докторы немесе DВА
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы/құқық докторы
5.
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша жаратылыстану бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша жаратылыстану ғылымдарының магистрі/жаратылыстану магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
6.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласының бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша техника ғылымдарының магистрі/техника және технология магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
7.
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша техника және технология бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша техника ғылымдарының магистрі/техника және технология магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
8.
"Ауыл шауашылығы және биоресурстар"
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ауыл шаруашылығы бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ауыл шаруашылығы ғылымдарының магистрі/ауыл шаруашылығы магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
9.
"Ветеринария"
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ветеринария маманы
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша жоғары ветеринария ғылымдарының магистрі/ветеринария магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
10.
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету

1. бакалавр здравоохранения по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. бакалавр социального обеспечения по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
1. магистр медицинских наук/магистр здравоохранения по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
2. магистр наук/ магистр социального обеспечения по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ доктор медицины по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
11.
Услуги
бакалавр в области услуг по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр наук/магистр в области услуг по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/ по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
12.
Национальная безопасность и военное дело
бакалавр национальной безопасности и военного дела по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
магистр национальной безопасности и военного дела по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
доктор философии PhD/доктор национальной безопасности и военного дела по образовательной программе "код и наименование образовательной программы"
Приложение 5 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 1 к
государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Структура образовательной программы магистратуры
по научно-педагогическому направлению
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
1.
Теоретическое обучение

1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша денсаулық сақтау бакалавры
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша әлеуметтік қамтамасыз ету бакалавры
1. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша медицина ғылымдарының магистрі/ денсаулық сақтау магистрі
2. "білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ғылым магистрі/әлеуметтік қамтамасыз ету магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы/медицина докторы
11.
Қызмет көрсету
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша қызмет көрсету саласының бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ғылым магистрі/ қызмет көрсету саласының магистрі
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы
12.
Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ұлттық қауіпсіздік және әскери іс бакалавры
"білім беру бағдарламасының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша ұлттық қауіпсіздік және әскери іс магистрі
"білім беру бағдарламаларының коды және атауы" білім беру бағдарламасы бойынша PhD философия докторы/әскери ісі және ұлттық қауіпсіздік докторы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
5-қосымша
Жоғары оқу орнынан
кейінгі білім берудің
мемлекеттік жалпыға
міндетті стандартына
1-қосымша
Ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы
р/с №
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық сағат бойынша
академиялық кредит бойынша
1
2
3
4
1.
Теориялық оқыту

1)
Оформление и защита магистерской диссертации (ОиЗМД)
360
12
Итого
Не менее 3600
Не менее 120
Приложение 6 к приказу
Министра образования и науки Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 2 к
государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Структура образовательной программы магистратуры по научно-педагогическому направлению в ВСУЗах
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
в академических кредитах, %
1
2
3
1.
Теоретическое обучение
не менее 74
1.1
Цикл базовых дисциплин (БД)
не менее 16%
1)
Вузовский компонент (ВК):
1.2
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
не менее 46%
1)
Вузовский компонент (ВК)
2
Научно-исследовательская работа
не более 34
1)
Научно-исследовательская работа магистранта, включая прохождение стажировки и выполнение магистерской диссертации (НИРМ)
3
Дополнительные виды обучения (ДВО)
4
Итоговая аттестация (ИА)
не более 12
1)
Комплексный государственный экзамен (КГЭ)
2)
Оформление и защита магистерской диссертации (ОиЗМД)
Итого
не менее 120
Приложение 7 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 3 к
государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Структура образовательной программы магистратуры по профильному направлению
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
с типичным сроком обучения 1 год

1)
Магистрлік диссертацияны ресімдеу және қорғау (МДРҚ)
360
12
Барлығы
кемінде 3600
кемінде 120
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
6-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына
2-қосымша
ӘАОО-да ғылыми-педагогикалық бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы
Р/с №
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық кредит бойынша
1
2
3
1
Теориялық оқыту
кемінде 74
1.1
Базалық пәндер (БП) циклі
кемінде 16%
1)
Жоғары оқу орны компоненті (ЖК):
1.2
Бейіндеуші пәндер циклі
кемінде 46 %
1)
Жоғары оқу орны компоненті (ЖК)
2)
Ғылыми-зерттеу жұмысы
34 аспайтын
1)
Тағылымдамадан өту мен магистрлік диссертацияны орындауды қамтитын магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысы (МҒЗЖ)
3
Оқытудың қосымша түрлері (ОҚТ)
4
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
12 аспайтын
1)
Магистрлік диссертацияны ресімдеу және қорғау (МДРҚ)
Барлығы
кемінде 120
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
7-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына
3-қосымша
Бейіндік бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы
р/с №
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
1 жылдық типтік оқу мерзімімен

1)
Оформление и защита магистерского проекта (ОиЗМП)
360
12
360
12
Итого
Не менее 1800
Не менее 60
Не менее 2700
Не менее 90
Приложение 8 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 4 к
государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Структура образовательной программы магистратуры по профильному направлению в ВСУЗах
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
с типичным сроком обучения 1 год
с типичным сроком обучения 1,5 года
в академических кредитах, %
в академических кредитах, %
1
2
3
4
1.
Теоретическое обучение
не менее 35
не менее 60
1.1
Цикл базовых дисциплин (БД)
не менее 12%
не менее 15%
1)
Вузовский компонент (ВК)
1.2
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
не менее 47%
не менее 50%
1)
Вузовский компонент (ВК)
2.
Экспериментально-исследовательская
не более 13
не более 18
1)
Экспериментально-исследовательская работа магистранта, включая выполнение магистерского проекта (ЭИРМ)
2)
Производственная практика (профессиональная практика или войсковая стажировка)
3)
Дополнительные виды обучения (ДВО)
4)
Итоговая аттестация (ИА)
не более 12
не более 12
1)
Комплексный государственный экзамен (КГЭ)
2)
Оформление и защита магистерской диссертации (проекта) (ОиЗМД(П)
Итого
не менее 60
не менее 90*

1)
Магистрлік жобаны ресімдеу және қорғау (МЖРҚ)
360
12
360
12
Барлығы
кемінде 1800
кемінде 60
кемінде 2700
кемінде 90
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
8-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына
4-қосымша
ӘАОО-да бейіндік бағыттағы магистратураның білім беру бағдарламасының құрылымы
Р/с №
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
Типтік оқыту мерзімі 1 жыл
Типтік оқыту мерзімі 1,5 жыл
академиялық кредит бойынша
академиялық кредит бойынша
1
2
3
4
1
Теориялық оқыту
кемінде 35
кемінде 60
1.1
Базалық пәндер (БП) циклі
кемінде 12%
кемінде 15%
1)
ЖОО компоненті (ЖК)
1.2
Бейіндеуші пәндер (КП) циклі
кемінде 47%
кемінде 50%
1)
ЖОО компоненті (ЖК)
2.
Эксперименттік-зерттеу
кемінде 13
18 аспайтын
1)
Тағылымдамадан өту мен магистрлік жобаны орындауды қамтитын магистранттың эксперименттік-зерттеу жұмысы (МЭЗЖ)
2)
Өндірістік практика (кәсіби практика немесе әскери тағылымдама)
3)
Оқытудың қосымша түрлері (ОҚТ)
4)
Қорытынды аттестаттау (ҚА)
12 аспайтын
12 аспайтын
1)
Кешенді мемлекеттік емтихан (КМЕ)
2)
Магистрлік диссертацияны (жобаны) ресімдеу және қорғау (МДРҚ)
Барлығы
кемінде 60
кемінде 90*

2)
Педагогическая практика
Не менее
300
Не менее 10
1.2
Цикл профилирующих дисциплин (ПД)
1)
Вузовский компонент и (или) компонент по выбору
2)
Исследовательская практика
Не менее
300
Не менее 10
2
Научно-исследовательская работа докторанта (НИРД)
3690
123
1)
Научно-исследовательская работа докторанта, включая прохождение стажировки и выполнение докторской диссертации
3
Дополнительные виды обучения (ДВО)
4
Итоговая аттестация (ИА)
360
12
1)
Написание и защита докторской диссертации
360
12
Итого
Не менее 5400
Не менее 180
Приложение 12 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 5 мая 2020 года № 182
Приложение 8 к
государственному
общеобязательному
стандарту послевузовского
образования
Структура образовательной программы докторантуры по научно-педагогическому направлению в ВСУЗах
№ п/п
Наименование циклов дисциплин и видов деятельности
Общая трудоемкость
в академических часах
в академических кредитах
1
2
3
4
1.
Теоретическое обучение
не менее 1350
не менее 45
1.1
Цикл базовых дисциплин (БД)

2)
Педагогикалық практика
кемінде 300
кемінде 10
1.2
Бейіндеуші пәндер циклі
1)
Жоғары оқу орны компоненті және (немесе) таңдау компоненті
2)
Зерттеу практикасы
кемінде 300
кемінде 10
2
Докторанттың ғылыми-зерттеу жұмысы (ДҒЗЖ)
3690
123
1)
Тағылымдамадан өтуді және докторлық диссертацияны орындауды қамтитын докторанттың ғылыми-зерттеу жұмысы
3
Оқытудың қосымша түрлері
4
Қорытынды аттестаттау
360
12
1)
Докторлық диссертацияны жазу және қорғау
360
12
Барлығы
кемінде 5400
кемінде 180
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 5 мамырдағы
№ 182 бұйрығына
12-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің мемлекеттік
жалпыға міндетті стандартына
8-қосымша
ӘАОО-ғы докторантураның ғылыми-педагогикалық білім беру бағдарламасының құрылымы
р/с №
Пәндер циклдерінің және қызмет түрлерінің атауы
Жалпы еңбек сыйымдылығы
академиялық сағат бойынша
академиялық кредит бойынша
1
2
3
4
1.
Теориялық компоненті
кемінде 1350
кемінде 45
1.1
Базалық пәндер (БП) циклі