О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 204/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2020 года № 20701
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и. о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10999, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 5 июня 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания услуг сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) карта идентификации абонента – идентификационный микропроцессорный модуль (съҰмный или встроенный) индивидуального доступа, являющийся частью абонентского устройства, который идентифицирует абонента и обеспечивает доступ абонента к услугам оператора сотовой связи (SIM/R-UIM–, USIM–, eSim – карты и другие);";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) присоединение к публичному договору – способ заключения договора между оператором сотовой связи и абонентом, при котором присоединяющийся абонент принимает условия предложенного публичного договора путем подписания формуляра или иным способом подтверждения посредством использования автоматической системы обслуживания по установленной оператором форме, в котором оговорено данное присоединение;";
подпункт 15-1) исключить;
пункт 19 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Присоединение к публичному договору может осуществляться путем:
1) подписания формуляра;
2) использования автоматической системы обслуживания.";
пункт 22 дополнить подпунктом 33) следующего содержания:
"33) предоставляет абоненту возможность получения карты идентификации абонента путем выдачи, доставки или загрузки QR кода (eSim) на абонентское устройство сотовой связи удаленно исходя из технической возможности оператора сотовой связи и абонентского устройства.".
2. Внести в приказ и. о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 1105 "Об утверждении Правил переноса абонентского номера в сетях сотовой связи и даты введения услуги переноса абонентского номера в сетях сотовой связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12464, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 28 декабря 2015 года) следующие изменения и дополнение:
в Правилах переноса абонентского номера в сетях сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 21 мамырдағы № 204/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 мамырда № 20701 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму мнистрінің м. а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген, 2015 жылғы 5 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) абонентті сәйкестендіру картасы - абонентті сәйкестендіретін және абоненттің ұялы байланыс операторының қызметтеріне (SIM/R-UIM-, USIM-, eSim - карталар және басқалар) қол жеткізуін қамтамасыз ететін, абоненттік құрылғының бір бөлігі болып табылатын жеке қол жеткізудің сәйкестендіру микропроцессорлық модулі (алмалы-салмалы немесе кіріктірілген);";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) жария шартқа қосылу - қосылатын абонент ұсынылған жария шарттың талаптарын формулярға қол қою жолымен немесе Оператор белгілеген нысанда Автоматты қызмет көрсету жүйесін пайдалану арқылы растаудың өзге де тәсілімен қабылдайтын, осы қосылу айтылған нысанда ұялы байланыс операторы мен абонент арасында шарт жасасу тәсілі;";
15-1) тармақша алып тасталсын;
19-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жария шартқа қосылу:
1) формулярға қол қою;
2) автоматты қызмет көрсету жүйесін пайдалану жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.";
22-тармақ мынадай мазмұндағы 33) тармақшамен толықтырылсын:
"33) абонентке ұялы байланыс операторының және абоненттік құрылғының техникалық мүмкіндігіне сүйене отырып, қашықтан ұялы байланыстың абоненттік құрылғысына QR кодын (eSim) беру, жеткізу немесе жүктеу жолымен абонентті сәйкестендіру картасын алу мүмкіндігін береді.".
2. "Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларын және ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қызметтерін енгізу күнін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м. а. 2015 жылғы 26 қарашадағы № 1105 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12464 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіру қағидаларында:
2-тармақта:

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) автоматическая система обслуживания – комплексная система обслуживания, предоставляющая абоненту возможность самостоятельного подключения или отключения услуг сотовой связи и технологически связанных с ними услуг, тарифного плана путем отправки SMS-, MMS- или USSD-запроса или через личный кабинет, либо путем использования других технических возможностей, предоставляемых оператором;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) карта идентификации абонента – идентификационный микропроцессорный модуль (съемный или встроенный) индивидуального доступа, являющийся частью абонентского устройства, который идентифицирует абонента и обеспечивает доступ абонента к услугам оператора сотовой связи (SIM/R-UIM–, USIM–, eSim – карты и другие);";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перенос абонентского номера осуществляется путем подачи абонентом в пункт обслуживания реципиента либо посредством автоматической системы обслуживания реципиента заявки на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи (далее – заявка) по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
По выбору абонента перенос абонентского номера отлагается не более чем на 30 (тридцать) календарных дней.
Проверка возможности переноса номера по отложенной заявке осуществляется на дату, указанную абонентом для переноса номера в заявке, при этом если дата переноса выпадает на праздничный или выходной день, то проверка переноса и перенос осуществляется на следующий рабочий день.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Перенос абонентских номеров в сетях сотовой связи обеспечивают операторы сотовой связи на основании заявки абонента, в срок:
1) для физического лица:
до 45 минут;
2) для юридического лица:
до 4 рабочих часов.
При этом срок отсчитывается с даты и времени подачи абонентом заявки.
Принятие реципиентом заявки осуществляется согласно рабочему графику реципиента.
Проверка возможности переноса номера донором осуществляется в сроки, указанные в пункте 15 настоящих Правил.";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) достоверность персональных данных абонента. При этом под достоверностью понимается совпадение указанных в заявке индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) физического лица/бизнес–идентификационного номера (далее – БИН) юридического лица, с данными указанных в договоре об оказании услуг сотовой связи между донором и абонентом;";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) автоматты қызмет көрсету жүйесі - SMS-, MMS- немесе USSD-сұрауды жіберу жолымен немесе Жеке кабинет арқылы не оператор ұсынатын басқа да техникалық мүмкіндіктерді пайдалану жолымен ұялы байланыс қызметтерін және олармен технологиялық жағынан байланысты қызметтерді, тарифтік жоспарды абонентке өз бетінше қосу немесе ажырату мүмкіндігін беретін кешенді қызмет көрсету жүйесі;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) абонентті сәйкестендіру картасы - абонентті сәйкестендіретін және абоненттің ұялы байланыс операторының қызметтеріне (SIM/R-UIM-, USIM-, eSim - карталар және басқалар) қол жеткізуін қамтамасыз ететін абоненттік құрылғының бір бөлігі болып табылатын жеке қол жеткізудің сәйкестендіру микропроцессорлық модулі (алмалы-салмалы немесе кіріктірілген);";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Абоненттік нөмірді көшіру реципиентке қызмет көрсету пунктіне абоненттің осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге өтінім (бұдан әрі - өтінім) беруі немесе автоматты қызмет көрсету жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Абоненттің таңдауы бойынша абоненттік нөмірді көшіру 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады.
Кейінге қалдырылған өтінім бойынша нөмірді көшіру мүмкіндігін тексеру абоненттің өтінімінде көрсетілген күні жүзеге асырылады, бұл ретте егер ауыстыру күні мереке немесе демалыс күніне түссе, онда көшіруді тексеру және көшіру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірлерді көшіруді абоненттің өтінімі негізінде, мынадай мерзімдерде ұялы байланыс операторлары қамтамасыз етеді:
1) жеке тұлға үшін:
45 минутқа дейін;
2) заңды тұлға үшін:
4 жұмыс сағатына дейін.
Бұл ретте мерзімі абонент өтінім берген күнінен және уақытынан бастап есептеледі.
Реципиенттің өтінімді қабылдауы реципиенттің жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Донордың нөмірді көшіру мүмкіндігін тексеру осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімдерде жүзеге асырылады.";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) абоненттің дербес деректерінің дұрыстығы. Бұл ретте, дұрыстығы өтінімде көрсетілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН)/заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) донор мен абонент арасындағы ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартта көрсетілген деректермен сәйкес келуі шынайы деп түсініледі;";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Запрос в ЦБДАН на перенос абонентского номера содержит следующие сведения:
1) для физических лиц:
абонентский номер;
ИИН;
2) для юридических лиц:
абонентский номер или перечень абонентских номеров;
БИН юридического лица;
указание о выборе полного или частичного переноса абонентских номеров.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Реципиент после получения от ЦБДАН подтверждения запроса о переносе абонентского номера заключает с абонентом договор об оказании услуг сотовой связи и выдает новую карту идентификации абонента либо при технической возможности реципиента абонент использует ранее выданную донором карту идентификации абонента.
При этом, предоставляет абоненту возможность получения карты идентификации в зависимости от ее вида.
Договор об оказании услуг связи между реципиентом и абонентом заключается в соответствии с Правилами оказания услуг сотовой связи, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10999), (далее – Правила оказания услуг сотовой связи).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Донор при получении запроса от ЦБДАН выполняет проверку запроса на соблюдение условий переноса абонентского номера, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил.
Срок рассмотрения запроса донором по заявкам физических и юридических лиц отсчитывается с момента получения донором запроса от ЦБДАН и составляет:
1) для физического лица:
до 35 минут;
2) для юридического лица:
до 3 рабочих часов.".
приложение к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

"9. АНОДҚ-ға жіберілетін абоненттік нөмірді көшіруге сұрау салу мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жеке тұлғалар үшін:
абоненттік нөмір;
ЖСН;
2) заңды тұлғалар үшін:
абоненттік нөмір немесе абоненттік нөмірлер тізбесі;
заңды тұлғаның БСН-і;
абоненттік нөмірлерді толығымен немесе ішінара көшіруді таңдау туралы нұсқау.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Реципиент АНОДҚ-дан абоненттік нөмірді көшіру туралы сұрау салуды растауды алғаннан кейін абонентпен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады және абонентті сәйкестендірудің жаңа картасын береді не реципиенттің техникалық мүмкіндігі болған кезде абонент донор бұрын берген абонентті сәйкестендіру картасын пайдаланады.
Бұл ретте, абонентке оның түріне байланысты сәйкестендіру картасын алу мүмкіндігін береді.
Реципиент және абонент арасында байланыс қызметтерін көрсету туралы шарт Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген) Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидаларына (бұдан әрі - Ұялы байланыс қызметтерін көрсету қағидалары) сәйкес жасалады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. АНОДҚ-дан сұрау салуды алған кезде донор осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген абоненттік нөмірді көшіру шарттарының сақталуына қатысты сұрау салуды тексеруді орындайды.
Жеке және заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша донордың сұрау салуды қарау мерзімі донордың АНОДҚ-дан сұрау салуды алған сәтінен бастап есептеледі және мыналарды құрайды:
1) жеке тұлға үшін:
35 минутқа дейін;
2) заңды тұлға үшін:
3 жұмыс сағатына дейін.".
Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 21 мая 2020 года № 204/НҚ
Приложение к Правилам
переноса абонентского номера
в сетях сотовой связи
Форма
____________________________
____________________________
(наименование оператора-реципиента)
От__________________________
____________________________
(Фамилия Имя Отчество
(при его наличии)
абонента, адрес проживания,
контактный номер абонента)
Заявка на перенос абонентского номера в сетях сотовой связи
Прошу перенести абонентский номер с ___________________________________
(наименование оператора-донора)
на__________________________________ на основании нижеперечисленных сведений:
(наименование оператора-реципиента)
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) абонента/наименование организации
ИИН /БИН
Абонентский номер/перечень абонентских номеров
Дата переноса (заполняется, в случае если заявка на перенос является отложенной)
При отсутствии основания для отказа в переносе абонентского номера:
Прошу расторгнуть договор об оказании услуг сотовой связи с оператором-донором
______________________________
(наименование оператора-донора)
Прошу подключить перенесенный абонентский номер к тарифному плану:
______________________________
(наименование тарифного плана)
Заполняется абонентом
Я, _________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество абонента (при наличии)
в соответствии с Законом Республики Казахстан 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите", подтверждаю свое согласие оператору-реципиенту, оператору-донору, оператору ЦБДАН на сбор и обработку моих персональных данных в целях осуществления переноса абонентского номера.
______________________
(подпись абонента)
Заполняется абонентом-юридическим лицом
Выбор полного переноса абонентских номеров.
или
Выбор частичного переноса абонентских номеров.
_____________
_____________
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) абонента
Подпись
Должность ответственного лица оператора-реципиента
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Подпись
Дата
Печать организации

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
Министрінің
2020 жылғы 21 мамырдағы
№ 204/НҚ бұйрығына
қосымша
Ұялы байланыс желілерінде
абоненттік нөмірді көшіру
қағидаларына
қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(реципиент-оператордың атауы)
____________________________
____________________________
(абоненттің тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса), абоненттің
тұрғылықты мекенжайы,
байланыс нөмірі)
Ұялы байланыс желілерінде абоненттік нөмірді көшіруге өтінім
Абоненттік нөмірді төменде келтірілген мәліметтер негізінде
________________________-дан __________________________-ға көшіруді сұраймын:
(донор-оператордың атауы) (реципиент-оператордың атауы)
Абоненттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/ұйымның атауы
ЖСН /БСН
Абоненттік нөмір/абоненттік нөмірлердің тізбесі
Көшіру күні (егер көшіруге өтінім кейінге қалдырылса толтырылады)
Абоненттік нөмірді көшіруден бас тартуға негіздеме болмаған кезде:
Донор-оператормен ұялы байланыс қызметтерін көрсету туралы шартты бұзуды сұраймын
______________________________
(донор-оператордың атауы)
Көшірілген абоненттік нөмірді тарифтік жоспарға қосуды сұраймын:
______________________________
(тарифтік жоспардың атауы)
Абонент толтырады
Мен, ________________ (абоненттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыру мақсатында реципиент-операторға, донор-операторға, АНОДҚ операторына "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді өңдеуге өз келісімімді беретінімді растаймын.
______________________
(абоненттің қолы)
Заңды тұлға-абонент толтырады
Абоненттік нөмірлерді толығымен көшіруді таңдау.
немесе
Абоненттік нөмірлерді ішінара көшіруді таңдау.
_____________
_____________
Абоненттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
Реципиент-оператордың жауапты тұлғасының лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
Күні
Ұйым мөрі