О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20712. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2020 № 775 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 132 "Об утверждении Требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 6175, опубликован 7 августа 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 13) следующие изменения и дополнение:
в Требованиях, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1:
подпункты 1), 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) графа I:
руководители служб, определенных графами I, II, осуществляющие административные функции;
сотрудники криминальной полиции, оперативно-розыскных служб, по противодействию наркопреступности, экстремизму (кроме лиц, несущих службу на открытом воздухе);
сотрудники подразделений административной полиции;
сотрудники дежурных частей;
сотрудники органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы;
сотрудники-водители (кроме сотрудников-водителей оперативного автотранспорта);
инструкторы обучения по боевой и физической подготовке;
сотрудники подразделений фельдъегерской службы;
сотрудники подразделений военно-мобилизационной работы и гражданской обороны;
сотрудники подразделений собственной безопасности;
сотрудники подразделений кинологической службы;
полицейские кавалеристы;
сотрудники подразделений миграционной службы;
лица, поступающие на учебу по следственно-оперативным направлениям подготовки;
2) графа II:
сотрудники специальных подразделений ("Сункар", "Арлан", специальный отряд быстрого реагирования (далее – "СОБР"));
сотрудники органов гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров);
сотрудники строевых подразделений патрульной службы полиции (несущие службу на открытом воздухе);
сотрудники строевых подразделений специализированной службы охраны органов внутренних дел;
сотрудники-водители оперативного автотранспорта;
сотрудники оперативного реагирования, конвоирования антикоррупционной службы;
сотрудники оперативного реагирования службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу;
сотрудники подразделений "Интерпола";
оперативные сотрудники (несущие службу на открытом воздухе);
сотрудники подразделений оперативного реагирования (летный состав);
лица, поступающие на учебу по направлениям подготовки гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны;

"Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулығы жай-күйінің сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20712 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 13.11.2020 № 775 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулығы жай-күйінің сәйкестігіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 132 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімдемесінде № 6175 болып тіркелген, 2010 жылғы 7 тамызда Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағының № 13 жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарда:
1-тармақта:
1), 2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) I баған:
І, ІІ бағандармен белгіленген әкімшілік функцияларды жүзеге асыратын қызметтердің басшылары;
криминалдық полиция, жедел-іздестіру қызметтерінің, есірткі қылмысына, экстремизмге қарсы іс-қимыл жөніндегі (ашық ауада қызмет атқаратын адамдардан басқа) қызметкерлері;
әкімшілік полиция бөліністерінің қызметкерлері;
кезекші бөлімдердің қызметкерлері;
қылмыстық-атқару жүйесі органдарының (мекемелерінің) қызметкерлері;
жүргізуші-қызметкерлер (жедел автокөліктің жүргізуші - қызметкерлерінен басқа);
жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы бойынша нұсқаушылар;
фельдъегерлік қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
әскери-жұмылдыру жұмысы және азаматтық қорғаныс бөліністерінің қызметкерлері;
өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің қызметкерлері;
кинологиялық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
кавалерист полицейлер;
көші-қон қызметі бөліністерінің қызметкерлері;
тергеу-жедел бағыттағы даярлық бойынша оқуға түсуші адамдар;
2) II баған:
арнайы бөліністердің қызметкерлері ("Сұңқар", "Арлан" жылдам қимылдайтын арнайы жасақ (бұдан әрі - "ЖҚАЖ"));
азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері (өртті сөндіруге тікелей катысатын);
полицияның патрульдік қызметінің саптық бөліністерінің (ашық ауада қызмет өткеретін) қызметкерлері;
ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет қызметінің саптық бөліністерінің қызметкерлері;
жедел автокөліктің жүргізуші-қызметкерлері;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметінің жедел ден қою, айдауылдау қызметкерлері;
қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеу қызметінің жедел ден қою қызметкерлері;
"Интерпол" бөліністерінің қызметкерлері;
жедел қызметкерлер (ашық ауада қызмет атқаратын);
жедел ден қою бөліністерінің қызметкерлері (жазғы құрам);
азаматтық қорғау даярлығы, төтенше жағдайларда қорғау және азаматтық қорғаныс бағыттары бойынша оқуға түсуші адамдар;

3) графа III:
руководители служб, определенных графами III, IV;
сотрудники видов деятельности: материально-технического, хозяйственного, военного обеспечения;
сотрудники подразделений: органов гражданской защиты (кроме указанных в графе II), технических, оперативно-технических служб;
сотрудники видов деятельности: медицинских, финансово-экономических, контрольно-ревизионных и строительных;
сотрудники видов деятельности производственно-экономических и снабженческих органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы;
сотрудники видов деятельности информационных и технических, вычислительных центров;
сотрудники научно-исследовательских и учебных заведений;
сотрудники видов деятельности организационно-аналитических;
сотрудники приемников-распределителей;
сотрудники автохозяйств и специальных автотранспортных учреждений;
сотрудники органов прокуратуры;
сотрудники видов деятельности: следственных, дознания, военно-следственных, оперативно-криминалистических;
4) графа IV:
сотрудники видов деятельности: кадровых, штабных;
сотрудники вторых спецотделов (групп), спецперевозок;
сотрудники антикоррупционной службы (кроме сотрудников оперативного реагирования, конвоирования);
сотрудники службы экономических расследований органов по финансовому мониторингу (кроме сотрудников оперативного реагирования);
техники всех наименований.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: освидетельствование по видам деятельности, указанным в графах III, IV настоящих Требований проводится по данным графам независимо от общего наименования подразделения органов внутренних дел, в штат которого включена должность.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Категории годности к воинской службе:
А – "годен к воинской службе"; "годен к службе___" (с указанием должности); "годен к поступлению___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения);
В - "ограниченно годен к воинской службе";
В- инд. – годность к службе определяется индивидуально в одной из формулировок:
"годен к воинской службе" (либо "годен к службе ___" (с указанием должности)),
"ограниченно годен к воинской службе";
Г - "подлежит обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием"; "нуждается в отпуске по болезни сроком на ___";
Д – "негоден к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
Д – индивидуально (далее – Д-инд.) - годность к службе определяется индивидуально в одной из формулировок:
"ограниченно годен к воинской службе",
"не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
Е – "негоден к воинской службе с исключением с воинского учета";
ИНД - годность поступающих на службу определяется индивидуально с учетом функционального состояния освидетельствуемого лица, мнения руководителя органа, направившего кандидата для прохождения ВВК;
НГ – "негоден к службе ___" (с указанием должности); "негоден к поступлению ___" (с указанием наименования факультета и учебного заведения); "негоден к службе в правоохранительных органах".";
часть одиннадцатую приложения 17 к указанным Требованиям изложить в следующей редакции:
"Лица рядового и начальствующего состава, совершившие суицидальные попытки или факты членовредительства, подтвержденные служебной, медицинской документацией (результаты служебного расследования, записями в амбулаторной карте, выписками стационарного лечения в специализированном лечебном учреждении) признаются ограниченно годными к воинской службе по всем графам настоящего Приложения.";
часть седьмую приложения 30 изложить в следующей редакции:

3) III баған:
III, IV бағандармен белгіленген қызметтердің басшылары;
материалдық-техникалық, шаруашылық, әскери қамтамасыз ету қызмет түрлерінің қызметкерлері;
мына: азаматтық қорғау органдары (ІІ бағанда көрсетілгендерден басқа), техникалық, жедел-техникалық қызмет бөліністерінің қызметкерлері;
медициналық, қаржы-экономикалық, ревизиялау-бақылау және құрылыс қызмет түрлерінің қызметкерлері;
қылмыстық-атқару жүйесі органдары (мекемелері) өндірістік-экономикалық және жабдықтау органдары қызмет түрлері қызметкерлері;
ақпараттық және техникалық қызмет түрлері, есептеу орталықтарының қызметкерлері;
ғылыми-зерттеу және оқу орындарының қызметкерлері;
ұйымдастырушылық-аналитикалық қызмет түрлері қызметкерлері;
қабылдау-тарату орындарының қызметкерлері;
автошаруашылық және арнайы автокөлік мекемелерінің қызметкерлері;
прокуратура органдарының қызметкерлері;
тергеу, анықтау, әскери-тергеу, жедел-криминалистикалық қызмет түрлері қызметкерлері;
4) IV баған:
кадр, штаб қызмет түрлері қызметкерлері;
екінші арнайы бөлімдердің (топтардың), арнайы тасымалдау бөлімдерінің қызметкерлері;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметінің қызметкерлері (жедел ден қою, айдауылдау қызметкерлерінен басқа);
қаржы мониторингі органдарының экономикалық тергеу қызметінің қызметкерлері (жедел ден қою қызметкерлерінен басқа);
барлық атаудағы техниктер.";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту: осы Талаптардың III, IV бағандарында көрсетілген қызмет түрлері бойынша куәландыру лауазымы штатына енгізілген ішкі істер органдары бөлінісінің жалпы атауына қарамай көрсетілген бағандар бойынша жүргізіледі.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әскери қызметке жарамдылық санаттары:
А - "әскери қызметке жарамды"; "______қызметке жарамды" (лауазымы көрсетілсін); "___оқуға түсуге жарамды" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін);
В - "әскери қызметке шектеулі жарамды";
В- жеке - қызметке жарамдылығы мына тұжырымдамалардың бірімен жеке анықталады:
"әскери қызметке жарамды" (не болмаса "_____қызметке жарамды" (лауазымы көрсетілсін),
"әскери қызметке шектеулі жарамды";
Г - "кейіннен куәландырылып тексеруге (емдеуге) жатады"; "___ мерзімде ауруы бойынша демалысқа мұқтаж";
Д - "бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
Д - жеке (бұдан әрі - Д-жеке) қызметке жарамдылығы мына тұжырымдамалардың бірі бойынша жеке анықталады;
"әскери қызметке шектеулі жарамды";
"бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды";
Е - "әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз";
Жеке (бұдан әрі - жеке) - қызметке түсетіндерде жарамдылық куәландырылатын адамдардың функционалдық жағдайы, ӘДК өту үшін кандидатты жіберген орган басшысының пікірін ескере отырып, жеке анықталады.
Жс - "____қызметке жарамсыз" (лауазымы көрсетілсін); "____оқуға түсуге жарамсыз" (факультеттің және оқу орнының атауы көрсетілсін); "құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамсыз".";
көрсетілген Талаптардың 17-қосымшасының он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметтік, медициналық құжаттамамен расталған суицидтік әрекеттер немесе мүшеге зақым келтіру фактілерін жасаған қатардағы және басшы құрам адамдары (қызметтік тергеу нәтижелері, амбулаторлық картадағы жазбалармен, мамандандырылған емдеу мекемелерінде стационарлық емдеу көшірмелерімен) осы Қосымшаның барлық бағандары бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды болып танылады.";
30-қосымшаның жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Поступающие, перенесшие оптико-реконструктивные операции на роговице или склере, признаются негодными к службе, если после операции прошло менее 6 мес. По истечении этого периода категория годности к службе определяется в зависимости от состояния функций глаза и документально подтвержденной степени аметропии в соответствии с Приложениями 34 и 35 с учетом результатов ультразвуковой биометрии глазных яблок, отсутствия дегенеративно-дистрофических изменений на глазном дне. Поступающие на службу и учебу, освидетельствуемые по графе II, перенесшие лоскутную форму оптико-реконструктивных операций на роговице признаются негодными независимо от результатов оперативного лечения близорукости и сроков проведенного лечения.";
часть третью приложения 31 изложить в следующей редакции:
"Лица рядового и начальствующего состава, перенесшие операцию по поводу рецидива нетравматической отслойки сетчатки на одном глазу при хороших зрительных функциях по подпункту 2) признаются ограничено годными к воинской службе. Они не годны к службе водителями транспортных средств, а также к работам, связанным с вибрацией тела.
Лица, перенесшие периферическую профилактическую лазерную коагуляцию сетчатки освидетельствуются через 6 мес.";
часть одиннадцатую приложения 35 исключить;
часть седьмую приложения 47 изложить в следующей редакции:
"При нарушениях сердечного ритма и при наличии стойких кардиалгий вследствие органических изменений миокарда (воспалительного, дистрофического или другого характера) освидетельствование проводится по Приложению 47 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Поступающие на службу и учебу, признанные ранее ВВК негодными по данному Приложению могут быть переосвидетельствованы через 6 месяцев при условии обследования по кардиологическому и неврологическому профилю.";
часть четвертую приложения 56 изложить в следующей редакции:
"При аномалии прикуса II степени с жевательной эффективностью 60 % и более, без нарушения акта жевания, односторонней микротии освидетельствование проводится по подпункту 3).";
часть шестую приложения 57 изложить в следующей редакции:
"Для поступающих на службу отсутствие данного заболевания более 3 лет без нарушения функции желудочно-кишечного тракта, не является основанием для применения Приложения 57 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел. Для поступающих на службу перенесенное оперативное лечение по поводу язвенной болезни желудка или 12-перстной кишки в анамнезе является основанием для: фиброгастроскопии, рентгенографии с контрастированием, с последующей консультацией гастроэнтеролога.";
части четвертую и пятую приложения 68 изложить в следующей редакции:
"К подпункту 2) относятся: продольное плоскостопие III степени или поперечное III–IV степени с отводящей контрактурой первого пальца, экзостозами костей стопы и отведением ее кнаружи, наличием артроза в таранно-ладьевидном сочленении.
Отсутствие, сведение или неподвижность: всех пальцев на уровне основных фаланг на одной ноге; второго-пятого пальца на одной ноге; первого и двух пальцев на одной ноге; четырех или первых пальцев на обеих ногах; всех пальцев на уровне дистальных фаланг на обеих ногах. Лица рядового и начальствующего состава по III–IV графам, признаются ограниченно годными к воинской службе.";
в приложении 77:
часть третью исключить;
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"К подпункту 3) относятся половой инфантилизм II-III степени при удовлетворительном общем развитии. При инфантилизме половой сферы, сочетающемся с отставанием в физическом развитии или нарушениями овариально-менструальной функции, медицинское освидетельствование проводится по Приложениям 13 или 77 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.";
часть первую приложения 81 изложить в следующей редакции:
"К подпункту 1) относятся значительные дефекты костей свода черепа (более 10 квадратных сантиметров), замещенные пластическим материалом или больше 8 квадратных сантиметров, незамещенные пластическим материалом; наличие инородного тела в полости черепа с клиническими проявлениями.";
часть седьмую приложения 86 изложить в следующей редакции:

"Бұрын көздің қабықшасына немесе склерге оптикалық-реконструктивтік операциялар жасағаң орналасушылар егер операциядан соң 6 ай өтпесе, қызметке жарамсыз деп танылады. Осы мерзім өткеннен кейін жарамдылық санаты көз қызметінің жағдайына байланысты және 34 және 35-қосымшаларға сәйкес көз шарасының ультрадыбыстық биометриясының нәтижелерін, көз түбінде дегенеративтік-дистрофиялық өзгерістердің болмауын және құжаттармен расталған аметропия дәрежесін ескере отырып анықталады. II баған бойынша куәландырылатын, қызметке және оқуға түсушілер көздің қабығына жолақ пішінді оптикалық-реконструкциялық операция жасалған, алыстан көрмеушілікті операция жасап емдеу нәтижелеріне және жүргізілген емдеу мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.";
31-қосымшаның үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көру функциялары жақсы болған кезде көздің тор қабықшасының жарақаттанудан емес сырылуы қайталануы себепті операция жасатқан қатардағы және басшы құрамдағы адамдар 2) тармақша бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады. Олар көлік құралдарының жүргізушісі қызметіне, сондай-ақ дененің вибрациясымен байланысты жұмыстарға жарамсыз. Көздің тор қабығына перифериялық профилактикалық лазерлік коагуляция операциясын жасатқан адамдар кейін 6 айдан соң куәландырылады.";
35-қосымшаның он бірінші бөлігі алынып тасталсын;
47-қосымшаның жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
Жүрек ырғағы бұзылған және миокарданың органикалық өзгерісі салдарынан тұрақты кардиалгия кезінде (қабыну, дистрофикалық немесе басқа сипаттағы) куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың 47-қосымшасы бойынша жүргізіледі.
Осы Қосымша бойынша бұрын ӘДК-де жарамсыз деп танылған қызметке және оқуға түсушілер кардиология және неврология бейіні бойынша тексерілген жағдайда 6 айдан кейін қайта куәландырылуы мүмкін.
56-қосымшаның төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"60% және одан астам шайнау тиімділігі бар ІІ дәрежелі тіс қабысуының аномалиясы, шайнау актісінің бұзылуынсыз, біржақты микротия болғанда куәландыру 3) тармақша бойынша жүргізіледі.";
57-қосымшаның алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметке орналасушылар үшін осы аурудың 3 жылдан астам болмауы және асқазан-ішек жолдары функциясы бұзылмаса Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға 57-қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды. Асқазанның немесе ұлтабардың жара ауру себебі бойынша жедел ем алған қызметке орналасушылар үшін: фиброгастроскопия, қарама-қарсы рентгенография, гастроэнтерологтың одан әрі консультациясы үшін негіз болып табылады.";
68-қосымшаның төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тармақшаға бірінші саусақты шетке қарай бұратын контрактурасымен, аяқ басы сүйектерінің экзотоздары мен оны сыртқа қарай бұруымен, асық-қайық тәрізді сүйектер буындасуының артрозы болғандағы ІІІ дәрежелі ұзына бойғы жалпақ табан немесе III - IV дәрежедегі көлденеңінен жалпақ табан жатады.
Бір аяқта негізгі фалангалар деңгейіндегі барлық саусақтардың; бір аяқта екінші-бесінші саусақтардың; бір аяқта бірінші және екі саусақтың; екі аяқта да төрт немесе бірінші саусақтардың; екі аяқта да дистальдық төменгі фалангалар деңгейінде барлық саусақтардың болмауы, түйілуі, қимылсыздығы жатады. III - IV бағандар бойынша қатардағы және басшы құрам адамдары әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.";
77-қосымшада:
үшінші бөлік алынып тасталсын;
Сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тармақшаға жалпы дамуы қанағаттанарлық болғанда ІІ-ІІІ дәрежелі жыныстық инфантилизм жатады. Дене дамуы қалыс қалумен болатын жыныстық инфантилизм кезінде немесе овариалдық-менструалдық қызметі бұзылғанда медициналық куәландыру Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың 13 немесе 77-қосымшалары бойынша жүргізіледі.";
81-қосымшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тармақшаға пластикалық материалмен (10 квадрат сантиметрден астам) ауыстырылған немесе 8 квадрат сантиметрден астамы пластикалық материалмен ауыстырылмаған бас сүйегі күмбезі сүйектерінің едәуір ақаулықтары; клиникалық көріністері бар сүйегі қуысында бөтен тектес дененің болуы жатады.";
86-қосымшаның жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"При оценке объема движений в суставах руководствоваться таблицей 3 Приложения 90 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.";
таблицу 4 приложения 90 исключить;
приложение 5 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 13 к указанным Требованиям изложить согласно приложению 2 настоящему приказу;
приложение 43 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 62 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложения 71, 72 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложениям 5, 6 к настоящему приказу;
приложение 78 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 80 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 87 к указанным Требованиям изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Управлению Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 5 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Болезнь, вызываемая вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (В20-В24):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) больные ВИЧ инфекцией;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) зараженные ВИЧ – инфекцией.
нг
В
нг
В
нг
В
нг
В
При иммунодефицитных состояниях врожденного и приобретенного характера, сопровождающихся патологическими изменениями кроветворной системы и других органов, годность к при отсутствии нарушений функций печени и желудочно-кишечного тракта службе определяется в зависимости от степени нарушения функции пораженного органа, системы по Приложениям к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 2 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 13 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV

"Буындардың қозғалыс көлемін бағалау кезінде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптардың 90-қосымшаның 3-кестесі басшылыққа алынады.";
90-қосымшаның 4-кестесі алынып тасталсын;
көрсетілген Талаптарға 5-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 13-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 43-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 62-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 71, 72-қосымшалар осы бұйрыққа 5, 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 78-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 80-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Талаптарға 87-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы басқармасы (М.Ш. Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрі Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
1-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 5-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Адамның қорғаныш тапшылығы жұқпасынан туындайтын аурулар (АҚТЖ) (В20-В24):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) АИТВ инфекциясымен ауырғандар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) АИТВ-инфекциясын жұқтырғандар.
жз
В
жз
В
жз
В
жз
В
Қан түзу жүйесінің және басқа органдардың патологиялық өзгерістерімен ілесе жүретін, туа және жүре пайда болған сипаттағы қорғаныш тапшылығы жағдайлары кезінде қызметке жарамдылық зардап шеккен орган, жүйе функциясының бұзылу дәрежесіне қарай Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға Қосымшалар бойынша анықталады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
2-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 13-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Болезни эндокринной системы, расстройства питания, другие нарушения обмена веществ (Е00–Е90) за искл. Е04:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д–инд
нг
Д-инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд.
нг
В-инд
нг
В-инд
нг
В-инд.
4) временные функциональные расстройства.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К настоящему Приложению относятся тиреотоксикоз, тиреоидиты, гипотиреоз, сахарный диабет, болезни околощитовидных желез, надпочечников, гипофиза, гиповитаминозы, ожирение.
Освидетельствование граждан поступающих на службу, а также лиц рядового и начальствующего состава, как правило, проводится после стационарного обследования и при необходимости, лечения.
К подпункту 1) относятся стойкие, значительно выраженные расстройства, обусловленные тяжелыми формами узлового и диффузного токсического зоба (понижение массы тела до 50 % величины массы тела от начала заболевания, адинамия, выраженный экзофтальм, одышка в покое, частота пульса 120 и более ударов в минуту, повышение основного обмена на 50 и более процентов, различные висцеральные осложнения), а также сахарный диабет I типа; сахарный диабет II типа тяжелой степени, независимо от уровня гликемии и характера лечения; сахарный диабет II типа средней тяжести, в стадии декомпенсации, требующий инсулинотерапии в комбинации с таблетированными сахароснижающими препаратами.
К больным с тяжелой течением сахарного диабета относят лиц, у которых независимо от уровня гипергликемии и характера лечения имеются выраженные проявления специфических осложнений диабета (пролиферативная ретинопатия, нефропатия с развитием ХПН, резко выраженная периферическая нейропатия, ангиопатия нижних конечностей с трофическими язвами, гангреной стопы, синдромом диабетической стопы, гипогликемические и кетоацидотические состояния).
К подпункту 1) также относятся заболевания желез внутренней секреции (гипофиза, надпочечников, щитовидной, паращитовидных и половых желез) с резким нарушением их функций и отсутствием эффекта от заместительной терапии, состояния после оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия) при отсутствии клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии.
Лица с аутоиммунным тиреодитом освидетельствуются по подпункту 1), 2), 3) в зависимости от степени нарушения функции щитовидной железы.
К подпункту 2) относятся стойкие умеренно выраженные расстройства, обусловленные заболеванием эндокринных желез средней степени тяжести.
Для тиреотоксикоза средней степени тяжести характерны понижение массы тела до 20 процентов величины массы тела от начала заболевания, выраженные эмоциональные и вегетативные нарушения, частота пульса 110-120 ударов в минуту, незначительное снижение работоспособности, повышение основного обмена от 30 до 50 процентов.
К данному подпункту относится сахарный диабет II типа средней степени тяжести, субкомпенсированный, при котором компенсация углеводного обмена достигается только пероральным приемом сахароснижающих препаратов, постоянной диетотерапией, уровень гликемия в течении суток превышает 8,9 ммоль/л., и/или уровень гликозорированного гемоглобина превышает 7,5% имеются начальные проявления специфических проявлений диабета (непролиферативная ретинопатия, нерезко выраженная периферическая нейропатия, нефропатия без ХПН, ангиопатия нижних конечностей без трофических расстройств).
К данному подпункту относится, состояния после проведения оперативного лечения щитовидной железы (тотальное, частичное удаление, лучевая терапия и т.д.) при достижении клинико-гормональной субкомпенсации на фоне заместительной терапии.
Граждане, поступающие на службу, у которых установлено алиментарное ожирение III степени признаются негодными, а лица рядового и начальствующего состава признаются негодными по I, II графам, по III-IV – подлежат лечению с последующим освидетельствованием после снижения веса до II степени (установленном 3-кратным измерением веса).
К подпункту 3) относятся легкие обратимые формы диффузного токсического зоба (легкая неврозоподобная симптоматика, снижение толерантности к физической нагрузке, частота пульса до 100 ударов в минуту, повышение основного обмена до 30 процентов при увеличении щитовидной железы I-II степени), субклинический первичный гипотиреоз, аутоиммунный тиреоидит (фаза эутиреоза) при благоприятном течении (по заключению эндокринолога) без нарушения функции щитовидной железы (при нормальном объеме щитовидной железы по результатам УЗИ, нормальных показателях свободного Т4 и ТТГ).
К данному подпункту также относится сахарный диабет II типа лҰгкой степени, при которой гликемия в течение суток не превышает 8,9 ммоль/л., и/или уровень гликозорированного гемоглобина не превышает 7,5% и легко нормализуется пероральным приемом (или без приема) сахароснижающих препаратов, диетой, при отсутствии макро- и микрососудистых осложнений (нейропатий, ангиопатий); микроаденомы гипофиза с клинико-лабораторными проявлениями и без них.
Граждане, поступающие на службу и учебу, с алиментарным ожирением II степени признаются негодными. При отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы, данные лица могут быть переосвидетельствованы после снижения ИМТ.
Годность сотрудников с алиментарным ожирением II степени по графам I, III, IV графам определяется индивидуально. Годность по графе II сотрудников спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых показатель ИМТ соответствует степени ожирения II степени и вес обуславливается развитой мышечной массой, определяется индивидуально. В остальных случаях сотрудники с ожирением II степени, освидетельствуемые по графе II, "подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием" после снижения степени ожирения.
Граждане с алиментарным ожирением I степени, поступающие на службу и учебу и освидетельствуемые по графам I, III, IV при наличии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы признаются негодными; при отсутствии указанных изменений - признаются годными к службе, негодными к поступлению в учебные заведения.
Годность по II графе кандидатов на службу спортивного телосложения с развитой мускулатурой без признаков висцерального ожирения, у которых ИМТ соответствует ожирению I степени, но вес обуславливается развитой мышечной массой, при отсутствии изменений на ЭКГ (дистрофические изменения в миокарде, гипертрофия левого желудочка), повышенного артериального давления, жирового гепатоза, обменно-дистрофических изменений костно-суставной системы определяется в индивидуальном порядке. В остальных случаях поступающие по графе II негодны до достижения требуемых показателей ИМТ.
Сотрудники с алиментарным ожирением 1 степени признаются годным по всем графам.
К подпункту 4) относятся состояния после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, а также состояния после лечения острых тиреоидитов у лиц рядового и начальствующего состава. Поступающие на службу после оперативных вмешательств на щитовидной и других эндокринных железах, а также после лечения острых тиреоидитов признаются негодными независимо от срока.
При поражении других органов и систем освидетельствование проводится также по соответствующим Приложениям.
Для оценки состояния питания используется индекс массы тела.
Индекс массы тела рассчитывается по формуле:

Эндокриндік жүйе аурулары, тамақтанудың бұзылулары, Е04 қоспағанда, зат алмасудың басқа да бұзылулары (Е00 - Е90):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылулары бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының әлсіз бұзылулары бар;
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д-жеке.
3) функцияларының елеусіз бұзылулары бар;
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В-жеке.
жз
В-жеке.
4) уақытша функциялық бұзылулар.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Қосымшаға тиреотоксикоз, тиреоидиттер, гипотиреоз, қантты диабет, қалқанша без маңындағы, бүйрекүсті бездердің, гипофиза, гиповитаминоздар, семіздік жатады.
Қызметке орналасушы азаматтарды, сондай-ақ қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды куәландыру, әдетте, стационарлық тексеруден және қажет болғанда, емдеуден кейін жүргізіледі.
1) тармақшаға тұрақты, түйіншекті және диффузиялы уытты зобтың ауыр түрлеріне (ауру басталғаннан бастап дене салмағының көлемі 50% дейін төмендеу, адинамия, айқын экзофтальм, тыныштықта демігу, пульстің соғу жиілігі минутына 120 және одан артық, негізгі алмасудың артуы 50% және одан көп, әртүрлі висцералық асқынулар) негізделген анық байқалатын бұзылулар, сондай-ақ I типті қант диабеті; гликемия деңгейіне және емдеу сипатына қарамастан ауыр сатыдағы IІ типті қант диабеті; таблетка түріндегі қантты төмендететін препараттар комбинациясымен инсулинге тәуелді декомпенсация сатысындағы ауырлығы орташа IІ типті қант диабеті.
Гипергликемия деңгейіне және емдеу сипатына қарамастан диабеттің спецификалық асқынулары айқын байқалған (пролиферативті ретинопатия, созылмалы бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі дамыған нефропатия, тез айқындалған шеткілік нейропатия, аяқтардың трофикалық жарасы бар ангиопатия, аяқтың гангренасы, диабеттік аяқ синдромы, гипогликемиялық және кетоацидотикалық жағдайлар) адамдар ағымы ауыр қант диабетімен ауыратын адамдарға жатады.
1) тармақшаға сондай-ақ қызметтері кенет бұзылған және орынбасарлық терапия тиімсіз, орынбасарлық терапия кезінде клиникалық-гормоналдық субкомпенсацияның болмауы, қалқанша безді операция жолымен емдеуден кейінгі жағдайлары бар (толық, жартылай алып тастау, сәулемен емдеу) ішкі секреция бездерінің (гипофиздің, бүйрекүсті бездерінің, қалқанша бездің, қалқанша без маңындағы бездердің және жыныс бездерінің) аурулары жатады.
Аутоиммунды тиреодитпен ауыратын адамдар қалқанша бездің қызметінің бұзылу сатысына байланысты 1), 2), 3) тармақшалар бойынша куәландырылады.
2) тармақшаға ауырлығы орташа дәрежедегі эндокриндік бездерінің ауруларына байланысты тұрақты айқын көрінетін бұзылулар жатады.
Ауырлығы орташа дәрежедегі тиреотоксикоз үшін ауру басталғаннан бастап дене салмағы көлемінің 20% дейін төмендеуі, эмоциялық және вегетативтік бұзылулар, пульстің минутына 110-120 рет соғуы, жұмыс қабілетінің елеусіз төмендеуі, негізгі алмасудың 30-дан 50% дейін артуы тән.
Осы тармақшаға ІІ түрдегі, ауырлығы орташа дәрежедегі қантты диабет кезінде көміртегі алмасуының компенсациясы гликемия деңгейі тәулік ішінде 8,9 ммоль/л артса және/немесе глюкозалы гемоглобиннің деңгейі 7,5%-дан асқан кезде және қантты төмендететін препараттарды пероральды қабылдау немесе қант диабетінің бастапқы айқын байқалатын ерекшеліктері (пролиферативті емес, ретинопатия, әлсіз байқалатын шеткілік нейропатия, созылмалы бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі жоқ нефропатия, аяқтардың трофикасы бұзылмаған ангиопатия) болған жағдайда ұдайы диетотерапияны тағайындаумен қол жеткізіледі.
Орынбасарлық терапия жағдайында клиникалық-гормонды субкомпенсацияға қол жеткізілген қалқанша безге (тотальдық, жартылай алып тастау, сәулелік терапия) жедел емдеу жүргізгеннен кейінгі жағдай жатады.
Алиментарлық семіздіктің ІІІ дәрежесі анықталған қызметке орналасушы азаматтар жарамсыз деп танылады, ал қатардағы және басшы құрамдағы адамдар І, ІІ бағандар бойынша жарамсыз, ІІІ-ІV бағандар бойынша салмағы ІІ дәрежеге дейін төмендегеннен кейін (салмақты белгіленген тәптіппен 3 рет өлшегеннен кейін) қайта куәландырыла отырып емделуге жатады.
3) тармақшаға субклиникалық бастапқы гипотиреоз, аутоиммунды тиреоидит (эутиреоз фазасы) ағымы қолайлы кезде (эндокринологтың қорытындысы бойынша), қалқанша бездің қызметінің бұзылуынсыз (УДЗ нәтижелері бойынша қалқанша бездің көлемі қалыпты кезде, бос Т4 және ТТГ-нің қалыпты көрсеткіштері кезіндегі) диффузиялы уытты зобтың қайтымды жеңіл нысандары (жеңіл неврозға ұқсас симптоматика, дене жүктемесіне төзімділіктің төмендеуі, пульс жиілігінің минутына 100-ге дейін болуы, қалқанша безінің I-II дәрежелі үлкеюі, қалқанша бездің І-ІІ дәрежедегі үлкеюі кезінде негізгі айналымның 30 пайызға дейін жоғарылауы) жатады.
Осы тармақшаға сондай-ақ ІI типтегі қантты диабет, бір тәулік ішінде гликемия 8,9 ммоль/л (160 миллиграмм-пайыз) артпаса және/немесе глюкозалы гемоглобиннің деңгейі 7,5%-дан аспаса және қантты төмендететін препараттарды пероральды қабылдаумен (немесе қабылдамай) қиындықсыз қалыпқа келеді, макро- және микротамырлардың асқынулары (нейропатия, ангиопатия) жоқ кезде; гипофиз микроаденомасының клиникалық-зертханалық белгілері болған және болмаған кездегі қант диабеті жатады.
Алиментарлық семіздіктің ІI дәрежесіндегі қызметке және оқуға түсетін адамдар жарамсыз деп танылады. ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы), артериалды қан қысымы, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінде алмасу-дистрофикалық өзгерістері болған жағдайда көрсетілген адамдар ДМИ төмендегеннен кейін қайта куәландырылуы мүмкін.
ІІ дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлердің жарамдылығы І, ІІ, ІҮ бағандар бойынша жеке анықталады. Висцералды семіздік белгілерінсіз, бұлшық еттері жетілген, спорттық дене бітімді, ДМИ көрсеткіштері ІІ дәрежедегі семіздікке сәйкес келетін қызметкерлердің ІІ баған бойынша жарамдылығы жеке анықталады. Қалған жағдайларда ІІ дәрежелі семіздігі бар ІІ баған бойынша куәландырылатын қызметкерлер семіздік дәрежесі төмендеген соң "кейіннен куәландырылып тексерілуге (емделуге) жатады".
І дәрежелі семіздігі бар, қызметке және оқуға түсетін және I, III, IV бағандар бойынша куәландырылатын, ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы) артериалды қан қысымы, май гепатозы, сүйек-буын жүйесінде алмасу-дистрофикалық өзгерістері болған жағдайда жарамсыз деп танылады; көрсетілген өзгерістер болмаған кезде қызметке жарамды деп танылады, оқу орнына жарамсыз деп танылады.
Висцералды семіздік белгілерінсіз, бұлшық еттері жетілген, спорттық дене бітімді, ДМИ көрсеткіштері І дәрежедегі семіздікке сәйкес келетін, бірақ салмағы дамыған бұлшықет массасымен негізделген ЭКГ-да (миокардтағы дистрофикалық өзгерістер, сол жақ қарыншаның гипертрофиясы) артериалық қан қысымы, май гепатозы өзгермеген, сүйек-буын жүйесінде алмасу-дистрофикалық өзгерістер болған жағдайда қызметке орналасуға кандидаттар ІІ баған бойынша жарамдылығы жеке анықталады. Қалған жағдайларда ІІ баған бойынша қызметке орналасушылар ДМИ-дің талап етілетін көрсеткіштеріне қол жеткізгенге дейін жарамсыз.
І дәрежедегі алиментарлық семіздігі бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
4) тармақшаға қатардағы және басшы құрамдағы адамдарда қалқанша және басқа да эндокриндік бездерге операциялық араласудан кейінгі, сондай-ақ жіті тиреоидиттерден кейінгі жай-күй жатады. Қалқанша безге және басқа да эндокриндік бездерге операция жасалғаннан соң, сондай-ақ жіті тиреоидиттерден емделгеннен кейін қызметке орналасушылар мерзіміне қарамастан жарамсыз деп танылады.
Басқа органдар мен жүйелер зақымданған жағдайда куәландыру сондай-ақ Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға тиісті Қосымшалар бойынша жүргізіледі.
Тамақтану жағдайын бағалау үшiн дене салмағының индексi пайдаланылады.
Формула бойынша дене салмағының индексі:

19-24,9
Избыточная масса тела
25,0-29,9
Степень ожирения
I
30,0-34,9
II
35,0-39,9
III
40,0 и более
Приложение 3 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 43 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Артериальная гипертензия (I10-I15):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) артериальная гипертензия 3 ст.
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) артериальная гипертензия 1,2 ст. риск III-IV;
нг
Д
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
3) артериальная гипертензия 1,2 ст. риск II;
нг
В-инд.
нг
В-инд
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) артериальная гипертензия 1 ст. риск I.
нг
А
нг
А
нг
А
нг
А
Диагностика степени и сердечно-сосудистого риска артериальной гипертензии проводится в соответствии с протоколами диагностики и лечения, одобренными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг уполномоченного органа в области здравоохранения (далее – КП МЗ).
К подпункту 1) относится артериальная гипертензия (далее – гипертензия) III степени и быстро прогрессирующая (злокачественная) гипертензия. Под злокачественной гипертензией подразумевается высокие цифры АД (не ниже) 220/130 мм.рт.ст. с развитием гипертонической ретинопатии IV степени, отеком соска зрительного нерва в сочетании с ишемическими и геморрагическими очагами в сетчатке.
К подпункту 2) относится гипертензия 1-2 степени, с высоким (III)и очень высоким (IV) риском.
Кроме того, возможны церебральные расстройства, динамические нарушения мозгового кровообращения с преходящими двигательными, чувствительными, речевыми, мозжечковыми, вестибулярными расстройствами.
Умеренные нарушения функции тех или иных органов, при умеренно сниженной или сохранной трудоспособности.
При благоприятно текущей гипертензии 2 степени, высокого (III) риска, успешном лечении и сохраненной трудоспособности лиц рядового и начальствующего состава можно признавать по подпункту 2) ограничено годными к воинской службе по 1, 3, 4 графам в зависимости от возраста и характера выполняемой работы.
К подпункту 3) относится гипертензия 1, 2 степени, средний риск (риск II). При наличии ПОМ, ЗССС, ХБП освидетельствование проводится также с учетом соответствующих пунктов Требований в зависимости от степени нарушения функции пораженных органов и систем.
К подпункту 4) относится гипертензия 1 степени, низкий риск (риск I).
Наличие гипертензии у освидетельствованных должно быть подтверждено стационарным обследованием и результатами предыдущего диспансерного наблюдения в течение не менее 6 месяцев (контроль артериального давления 1 раз в месяц). При сроке выявления или наблюдения гипертензии менее 6 месяцев, сотрудники подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием через 6 месяцев с момента принятия заключения ВВК, за исключением злокачественной гипертензии (высокие цифры АД не ниже 220/130 мм.рт.ст. с развитием гипертонической ретинопатии IV степени, отеком соска зрительного нерва в сочетании с ишемическими и геморрагическими очагами в сетчатке).
В каждом случае гипертензии проводится дифференциальная диагностика с симптоматической гипертензией, обусловленной другими заболеваниями. Освидетельствование лиц с симптоматической гипертензией проводится по основному заболеванию. При симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню АГ III степени, освидетельствование проводится по подпункту 1) настоящего Приложения к Требованиям, предъявляемым к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, при симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню АГ II степени по подпункту 2), при симптоматической артериальной гипертензии, соответствующей по уровню АГ I степени - по подпункту 3) Приложения 43.
Приложение 4 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 62 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV

19-24,9
Дененің артық салмағы
25,0-29,9
Семіздік дәрежесі
I
30,0-34,9
II
35,0-39,9
III
40,0 және астам
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
3-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 43-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Артериалдық гипертония (110-115)
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) 3 дәрежелі артериалдық гипертония
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) III-ІV тәуекел 1,2- д. артериалдық гипертония
жз
Д
жз
Д
жз
Д
жз
Д- жеке
3) II тәуекел 1,2 д. артериалдық гипертония
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
4) I тәуекел 1 д. артериалдық гипертония
жз
А
жз
А
жз
А
жз
А
Артериалық гипертензияның дәрежесін және жүрек-қан тамырларының тәуекелділігін диагностикалау денсаулық саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - ДСМ СК) Медициналық қызмет сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы мақұлдаған диагностика және емдеу хаттамасына сәйкес жүргізіледі.
1) тармақшаға ІІІ сатыдағы артериалық гипертензия (бұдан әрі - гипертензия) және тез дамитын (қатерлі) гипертензия жатады. Қатерлі гипертензияға АҚ жоғары сандары (төмен емес) 220/130 мм.рт.ст. ІV дәрежелі гипертониялық ретинопатияның дамуымен, көздің тор қабығы ишемиялық және геморрагиялық көріністегі көру жүйкесінің аузының ісігі жатады.
2) тармақшаға гипертензия тәуекелділігі жоғары (ІІІ) және өте жоғары (ІҮ) 1-2 сатыдағы гипертония жатады.
Сонымен бірге, церабралдық бұзылулармен қатар, қозғалтудың, сезгіштіктің, сөздің, мишықтық, вестибулярлық және өзге де өткінші бұзылулары бар ми қан айналысының динамикасы болуы мүмкін.
Еңбекке қабілеттілігі әлсіз азайған немесе сақталған кезде функцияларының немесе өзге органдарының әлсіз бұзылулары.
2 дәрежелі жоғары (III) тәуекелді гипертензияның қолайлы ағымы болғанда табысты емдеу және жұмысқа қабілеттілігі сақталғанда қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды жасы мен атқаратын жұмысының сипатына қарай 2) тармақша бойынша, жасына және орындайтын жұмысына қарай 1, 3, 4-бағандар бойынша әскери қызметке шектеулі жарамды деп тануға болады.
3) тармақшаға 2, 3 дәрежелі гипертензия, орта тәуекелділік (II тәуекел) жатады. Нысаналы органдардың бұзылулары, жүрек-қан тамырлары жүйесінің аурулары, бүйректің созылмалы аурулары бар болған кезде куәландыру Талаптардың тиісті тармақтарын ескере отырып, зақымдалған органдар мен жүйелер қызметтерінің бұзылу дәрежесіне байланысты жүргізіледі.
4) тармақшаға І дәрежелі гипертензия, төменгі тәуекелділік жатады.
Куәландырылушыда гипертензиялық аурудың болуы стационарлық тексерумен және кемінде 6 ай ішіндегі (айына 1 рет артериалдық қысымды бақылау) алдындағы диспансерлік байқаудың нәтижелерімен расталуы тиіс. Гипертензияны анықтаудың немесе байқаудың 6 айдан аз мерзімінде, қатерлі гипертензиядан басқа (ІҮ сатыдағы гипертензиялық ретинопатияның дамуымен, көздің тор қабығындағы ишемиялық және геморрагиялық ошақтармен, көз нервінің ұшының ісігімен қоса АҚ-ның жоғары цифрлары 220/130 мм.сын.бағ.) қызметкерлер ӘДК қорытындысын қабылдаған сәттен бастап 6 айдан кейін куәландырылып, тексерілуге (емделуге) жатады.
Гипертензияның әрбір жағдайында басқа сырқаттармен негізделген симптомдық гипертензиямен дифференциалды диагностика жүргізіледі. Симптомдық гипертензиясы бар адамдарды куәландыру негізгі сырқаты бойынша жүргізіледі. ІІІ дәрежелі АҚ деңгейі бойынша тиісті симптомдық артериалдық гипертензиясы кезінде Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайының сәйкестігіне қойылатын талаптарға осы Қосымшаның 1) тармақшасы бойынша, ІІ дәрежелі АҚ деңгейі бойынша тиісті симтомдық артериалдық гипертензиясы кезінде, І дәрежелі АҚ деңгейі бойынша тиісті симптомдық артериалдық гипертензиясы кезінде 43-қосымшаның 3) тармақшасы бойынша куәландыру жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
4-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 62-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV

Болезни кожи (L20-L30 кроме L27.0-L27.9;
Q80-Q82):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) трудно поддающиеся лечению распространенные формы экземы, диффузный нейродермит, истинная
пузырчатка, врожденный ихтиоз и ихтиозоформная эритродермия, диффузные
болезни соединительной ткани с преимущественным поражением кожных покровов: дерматомиозит, системная красная волчанка, распространенная
склеродермия
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) ихтиоз рецессивный, распространенный псориаз, распространенная абсцедирующая и язвенная пиодермия; ограниченные, но часто рецидивирующие формы экземы, нейродермита; герпетиформный дерматит Дюринга, диссеминированная красная волчанка;
тотальные формы плешивости и витилиго;
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
нг
В
нг
В
3) ограниченные, редко рецидивирующие формы экземы, нейродермита, псориаза; дискоидная красная волчанка, ограниченная несистемная склеродермия, доминантный
вульгарный ихтиоз;
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) распространенные формы витилиго, гнездная форма плешивости, а также ограниченные формы витилиго на лице.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
5) распространенные или значительно выраженные гиперкератозы, дискератозы, предраковые состояния кожи, рентген- и радиодерматиты, фотодерматозы.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
Распространенные формы кожных заболеваний характеризуются диссеминированными высыпаниями на значительных (более 50 %) поверхности кожного покрова.
Ограниченными формами кожных заболеваний следует считать единичные очаги поражения различной локализации, в том числе и в различных анатомических областях, общей площадью до ладони больного. При экземе поражение одной из анатомических областей (стопа, голень, кисть, голова) расценивается как ограниченное.
Часто рецидивирующими формами кожных заболеваний считаются такие формы, при которых обострения возникают 2 и более раз в год.
Освидетельствуемые по графам III-IV признаются годными к службе, военной службе при стойкой ремиссии хронических кожных заболеваний, когда в течение последних 3 лет отсутствуют обострения.
К подпункту 2) относятся также множественные конглобатные акне; ограниченные, но крупные бляшки псориаза на голове и открытых участках кожи. Крупной следует считать бляшку псориаза размером более ладони больного.
Сотрудники с ограниченным, редко рецидивирующим псориазом (при наличии или отсутствии дежурных бляшек) и ограниченным нейродермитом, при успешном лечении (наличии на момент проведения медицинского освидетельствования остаточных явлений, гиперпигментация) признаются годными по всем графам.

Тері аурулары (L27.0-L27.9 басқа, L20-L30;
Q80-Q82 ):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) экземаның күрделі емделетін кең таралған нысандары, диффуздық нейродермит, шын күлбірек, туа пайда болған ихтиоз және ихтиоз нысанды эритродермия, тері жамылғыларының айрықша залалдануы бар дәнекер тканьдердің диффуздық аурулары: дерматомиозит, жүйелі қызыл жегі, кең таралған склеродермия
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) рецессивті ихтиоз, кең таралған псориаз, кең таралған абцессті және жаралы пиодермия; экземаның нейродермиттің шектелген, бірақ жиі рецидивтелінетін нысандары; герпетинысанды Дюринг дерматиті, диссеминацияланған қызыл жегі; бас тақырлығы мен витилигоның тотальды нысандары;
жз
Д- жеке
жз
Д- жеке
жз
В
жз
В
3) экземаның, нейродермиттің, псориаздың шектелген сирек рецидивтеленетін нысандары; дискоидтік қызыл жегі, шектелген жүйелі емес склеродермия, доминанттық өрескел ихтиоз
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке.
4) ұялы бас тақырлығы мен витилигоның кең таралған нысандары, сондай-ақ беттегі витилигонның шектелген нысандары
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
5) кең таралған немесе едәуір анық білінетін гиперкератоздар, дискератоздар, терінің рак қарсаңындағы жағдайлары, рентген- және радиодерматиттері, фотодерматоздар;
жз
В-жеке
жз
В- жеке.
жз
В- жеке.
жз
В- жеке
Тері сырқаттарының кең таралған нысандары тері жамылғысының едәуір (50 проценттен астамы) бетіндегі диссеминацияланған бөртпелерімен сипатталады.
Тері сырқаттарының шектелген нысандары деп әр түрлі локализациядағы, оның ішінде жалпы көлемі науқастың алақанына дейінгі және әр түрлі анатомиялық аумақтары залалдануының бірлі-жарым ошақтарын есептеуге болады. Экзема болғанда анатомиялық аумақтардың (аяқтың басы, балтыр, қолдың басы, бас және т.б.) біреуінің залалдануы шектелген деп бағаланады.
Жылына 2 рет және одан да көп асқынуларын туындататын кездегі нысандары, тері сырқаттарының жиі рецидивті нысандары болып есептеледі.
III-IV графалар бойынша куәландырылушылыр соңғы 3 жыл ішінде асқынулар болмағанда, терінің созылмалы сырқаттарының тұрақты ремиссиясы кезінде қызметке, әскери қызметке жарамды деп танылады.
2) тармақшаға сондай-ақ көптеген конглобатты акне; шектелген, бірақ бастағы және терінің ашық учаскелеріндегі ірі қатпарлы табақшалы псориаз жатады. Ірі науқас деп науқастың алақанынан астам көлемдегі қатпарлы табақша саналады.
Шектеулі, сирек қайталанатын псориазы (кезекші қатпарлары бар немесе жоқ кезде) және шектеулі нейродермиті бар қызметкерлер табысты емделген кезде (медициналық куәландыру өткізу сәтінде қалдық жағдай, гиперпигментация) барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.

Под распространенной формой гнездной плешивости понимается наличие более трех очагов облысения размером не менее 10 см в диаметре каждый, а при слиянии очагов - отсутствие роста волос на площади свыше 50 % волосистой части головы.
Распространенной формой витилиго следует считать наличие множественных депигментированных пятен на кожном покрове различных анатомических областей.
Лица рядового и начальствующего состава с ограниченными очагами витилиго (кроме витилиго на лице для сотрудников, освидетельствуемых по графе 2) признаются годными к службе по всем графам.
Лица рядового и начальствующего состава, страдающие фотодерматозами, рентген- и радиодерматитами, служба которых связана с неблагоприятными метеорологическими условиями и с источниками ионизирующих излучений, признаются ограниченно годными к воинской службе с переводом на работу, не связанную с профессиональными вредностями.
Приложение 5 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 71 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Воспалительные и дистрофические заболевания почек;
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций и частыми обострениями;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
3) с преходящим незначительным нарушением функций и редкими обострениями.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) при наличии объективных данных без нарушения функций.
нг
А
нг
А
А
А
А
А
5) Временные функциональные расстройства после острого или обострения хронического заболевания почек.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
Данное Приложение включает хронический гломерулонефрит, хронический первичный пиелонефрит, нефросклероз, нефротический синдром, первично сморщенную почку, амилоидоз почек, хронический интерстициальный нефрит и другие нефропатии.
К подпункту 1) относятся хронические заболевания почек (хронический гломерулонефрит, амилоидоз), осложненные хронической почечной недостаточностью II-III стадии.
К подпункту 2) относятся хронические первичные заболевания почек с хронической почечной недостаточностью I стадии, а также без хронической почечной недостаточности при наличии стойкого патологического мочевого синдрома, сохраняющегося более 12 месяцев после перенесенного заболевания почек.
При наличии патологических изменений в моче, определяемых в течение не менее 4-х месяцев после перенесенного острого воспалительного заболевания почек, лица рядового и начальствующего состава, занимающие должности, отнесенные к I-II графам, независимо от степени нарушения функции почек, освидетельствуются по подпункту 2). По этому же подпункту освидетельствуются поступающие на службу в органы внутренних дел, у которых в течение 12 месяцев после перенесенного острого воспалительного заболевания почек, сохраняется стойкий патологический мочевой синдром.
Диагноз первично хронического пиелонефрита устанавливается при наличии лейкоцитурии и бактериурии, сохраняющихся более 12 месяцев и выявляемых количественными методами, при условии исключения воспалительных заболеваний мочевыводящих путей и половых органов после обследования с участием дерматовенеролога, уролога (для женщин, кроме того, гинеколога) при обязательном рентгенурологическом исследовании. При необходимости проводятся дополнительное исследование почек.
При наличии стойкой артериальной гипертензии, связанной с хроническим заболеванием почек и требующей медикаментозной ее коррекции, при отсутствии нарушения функции почек, заключение выносится по подпункту 2).
Лица с первично воспалительными заболеваниями, у которых установлены органические изменения почек без признаков почечной недостаточности, в период длительной ремиссии при наличии лабильной артериальной гипертензии либо в отсутствии ее освидетельствуются по подпункту 3).

Қасқаланудың әрқайсысының көлемінің диаметрі кемінде 10 см үштен астам ошақтарының болуы, ал ошақтар қосылған кезде - бастың шашты бөлігінде 50 проценттен жоғары көлемде шаштың өспеуі ұялы бас тақырлығының кең таралған нысандары болып танылады.
Тері жамылғысының әр түрлі анатомиялық аумақтарында көптеген депигменттенген дақтардың болуы витилгоның кең таралған нысандары деп есептеледі.
Шектелген витилиго ошақтары бар қатардағы және басшы құрам адамдары (2) баған бойынша куәландырылатын қызметкерлердегі бетіндегі витилигодан басқа) барлық бағандар бойынша қызметке жарамды деп танылады.
Қызмет қолайсыз метеорологиялық жағдайлармен және иондаушы сәулелердің көздерімен байланысты болғанда, фотодерматоздарға, рентген- және радиодерматиттерге шалдыққан қатардағы және басшы құрам адамдары кәсіби зияндылықпен байланысты емес жұмысқа ауысуымен әскери қызметке шектеулі жарамды деп танылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
5-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 71-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бүйректердің қабынуы және дистрофиялық аурулар:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) функцияларының едәуір бұзылуы бар;
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) функцияларының орташа бұзылуы және жиі өршуі бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д- жеке
жз
Д- жеке
3) функцияларының ауыспалы шамалы бұзылуы және сирек өршуі бар
жз
В- жеке
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
А
А
А
А
5) Бүйректердің жіті немесе созылмалы ауруының асқынуынан кейінгі уақытша функциялық бұзылулары.
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
Осы Қосымша созылмалы гломерулонефритті, созылмалы бастапқы пиелонефритті, бүйректік берішті, бүйрек қабынуының синдромын, алғаш бүріскен бүйректі, бүйректердің амилоидонын, созылмалы инерстициалды бүйрек қабынуын және басқа да бүйрек дерттерді енгізеді.
1) тармақшаға ІІ-ІІІ сатылы созылмалы бүйрек жеткіліксізідігімен асқынған бүйректердің созылмалы аурулары (созылмалы гломеруленофрит, амилоидоз және т.б.) жатады.
2) тармақшаға І сатылы созылмалы бүйрек жеткіліксіздері бар бүйректердің алғашқы созылмалы аурулары, сондай-ақ бүйректің жіті ауруын бастан кешіргеннен кейін 12 айдан астам мерзім сақталып келе жатқан тұрақты патологиялық зәр синдромы бар болғанда ғана созылмалы бүйрек жеткіліксіздіктері жоқ аурулар енгізіледі.
Бүйректердің жіті қабыну ауруларын бастан кешіргеннен кейін 4 айдан кем емес мерзім ішінде анықталатын зәрде патологиялық өзгерістер бар болғанда аурулар кестесінің І-ІІ бағандарына жатқызылатын лауазымдарды атқаратын қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың бүйректері функцияларының бұзылу дәрежесіне қарамастан ол 2) тармақша бойынша куәландырылады. Бүйректердiң жiтi қабыну ауруынан кейiн 12 айдың iшiнде ішкі істер органдарына қызметке орналасушыларда тұрақты патологиялық зәр синдромы сақталса, олар осы тармақ бойынша куәландырылады.
Алғашқы созылмалы пиелонефриттің диагнозы 12 айдан астам сақталатын және сандық әдістермен анықталатын лейкоцитурия мен зәрде бактериялар бар болғанда, дерматовенерологтың, урологтың (әйелдер үшін, бұған қоса, гинекологтың) қатысумен міндетті рентгенурологиялық зерттеу кезінде зәр шығару жолдары мен жыныс органдарының қабыну аурулары болмаған жағдайда белгіленеді. Қажет болғанда бүйректердің ультрадыбыстық және радиозотоптық зерттеу жүргізеді.
Бүйректердің созылмалы ауруларымен байланысты тұрақты артериялық гипертензия бар болғанда (көз түбіндегі және ЭКГ-дегі айрықша өзгерістер) және оны дәрі-дәрмектік түзетуді талап ететін бүйректер функцияларының бұзылуы болмағанда 2) тармақша бойынша қорытынды шығарылады.
Бүйрек жеткіліксіздігінің белгілері жоқ бүйректердің органикалық өзгерістері белгіленген алғашқы қабыну аурулары бар адамдар, ұзақ науқастың уақытша оңалуы кезеңінде құбылмалы артериялық гипертензия бар болғанда немесе ол болмағанда осы баптың 3) тармақша бойынша куәландырылады.

Сотрудники с хроническим пиелонефритом, при благоприятном течении заболевания, без выраженных органических изменений почек, без признаков почечной недостаточности (ХПН0), признаков симптоматической гипертензии и стойкой ремиссии хронического пиелонефрита в течении последних 12 месяцев подтвержденные данными УЗИ почек, экскреторной урографии почек, отсутствии патологических изменений в крови и моче в течении последних 12 месяцев, признаются годными к службе по всем графам Требований.
Окончательный вывод о наличии или отсутствии хронического нефрита (пиелонефрита) может быть сделан после повторного стационарного обследования при условии диспансерного наблюдения.
По подпункту 4) годность сотрудников, занимающим должности, отнесенные к I, III, IV графам, у которых после острого воспалительного заболевания почек в ходе диспансерного наблюдения в период от 4 до 12 месяцев периодически отмечаются патологические изменения в моче годность к службе определяется индивидуально, по II графе – они ограниченно годны к воинской службе.
При отсутствии данных о нарушении функций почек и патологических изменений в моче в течении 12 мес. после острого воспалительного заболевания почек освидетельствуемые признаются годными к службе.
Заключение о нуждаемости сотрудников в отпуске по болезни выносится только после острых диффузных гломерулонефритов, при затяжном осложненном течении острых пиелонефритов.
Приложение 6 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 72 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Вторичные воспалительные и обменно-дистрофические заболевания, последствия повреждений, оперативного вмешательства, хирургические заболевания почек и мочевыводящих путей (N13; N20-N23):
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд.
нг
В-инд
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) при наличии объективных данных без
нарушения функций.
нг
А
нг
А
А
А
А
А
5) Временные функциональные расстройства после острого или обострения хронического заболевания или хирургического лечения почек и органов мочевыводящей системы.
нг
Г
нг
Г
нг
Г
нг
Г
К подпункту 1) относятся сопровождающиеся значительно выраженными нарушениями выделительной функции почек или хронической почечной недостаточностью мочекаменная болезнь с поражением обеих почек при неудовлетворительных результатах лечения (камни, гидронефроз, пиелонефроз, вторичный пиелонефрит, неподдающийся лечению); двухсторонний нефроптоз III стадии, тазовая дистопия почек; отсутствие одной почки удаленной по поводу заболеваний, при наличии любой степени нарушения функций оставшейся (единственной) почки; состояния после резекции или пластики мочевого пузыря; склероз шейки мочевого пузыря, сопровождающийся пузырно-мочеточниковым рефлюксом или вторичным двухсторонним хроническим пиелонефритом или гидронефрозом; стриктура уретры, требующая систематического бужирования, либо частого - 3 и более раз в год.
К подпункту 2) относятся мочекаменная болезнь с частыми (3 и более в год) приступами почечной колики, умеренным нарушением выделительной функции почек; нефункционирующая почка или отсутствие одной почки, удаленной по поводу заболеваний без нарушения функции другой почки; двухсторонний нефроптоз II стадии с постоянным болевым синдромом, вторичным пиелонефритом или вазоренальной гипертензией; односторонний нефроптоз III стадии; односторонняя тазовая дистопия почки; склероз шейки мочевого пузыря при вторичных односторонних изменениях мочевыделительной системы (односторонний гидроуретер, гидронефроз, вторичный пиелонефрит), стриктура уретры, требующая бужирования не более 2 раз в год при удовлетворительных результатах лечения. При наличии стойкой симптоматической (ренальной) артериальной гипертензии, требующей медикаментозной коррекции, заключение выносится по подпункту 2) независимо от степени нарушения функции почек.
К подпункту 3) относятся мелкие до 0,5 см одиночные камни почек, мочеточников с редкими (менее 3 раз в год) приступами почечной колики, склонные к самостоятельному отхождению, подтвержденные данными ультразвукового (рентгенологического) исследования при наличии патологических изменений в моче; двухсторонний нефроптоз II стадии с незначительными клиническими проявлениями и незначительным нарушением выделительной функции почек, односторонний нефроптоз II стадии с вторичным пиелонефритом, камни предстательной железы при бессимптомном течении; одиночные солитарные (3 см и более) и множественные (более 2-х) независимо от размеров кисты почек, хронические болезни мочевыделительной системы (цистит, уретрит), требующие при обострениях стационарного лечения 3 и более раз в год.
К данному подпункту также относятся поясничная дистопия почек без болевого синдрома и нарушения выделительной функции, а также свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена
К подпункту 4) относятся состояния после инструментального, хирургического удаления или самостоятельного отхождения одиночного камня из мочевыводящих путей (лоханка, мочеточник, мочевой пузырь) состояния после ультразвукового дробления камней мочевыделительной системы без повторного камнеобразования в течение не менее 1 года и приступов почечной колики в анамнезе; мелкие (до 0,5 см) одиночные конкременты почек, мочеточников, подтвержденные только ультразвуковым исследованием без патологических изменений в моче, односторонний или двухсторонний нефроптоз I стадии; односторонний нефроптоз II стадии без нарушения выделительной функции почки и при отсутствии патологических изменений в моче, состояние после ушиба почек с кратковременной гематурией до 6 месяцев с момента травмы, одиночные изолированные солитарные кисты почек незначительных размеров (до 3 см), не требующие оперативного лечения.

Созылмалы пиелонефриті бар қызметкерлер аурудың қолайлы ағымы кезінде бүйректің анық органикалық өзгерістерінсіз, бүйрек қызметінің жеткіліксіздігі (БҚЖ0), симптоматикалық гипертензия белгілері жоқ және соңғы 12 айда бүйректердің УДЗ, экскреторлы урография мәліметтерімен расталған, соңғы 12 айда қанында және несебінде патологиялық өзгерістері жоқ қызметкерлер Талаптардың барлық бағандары бойынша жарамды деп танылады.
Созылмалы бүйрек қабынуының (пиелонефриттің) бар болуы немесе болмауы туралы қорытынды шешім диспансерлік бақылау жағдайындағы қайталама стационарлық тексерістен кейін жасалуы керек.
4) тармақша бойынша І, ІІІ, ІҮ бағандарға жататын лауазымдардағы қызметкерлердің жарамдылығы бүйректерінің жіті ауруынан кейін 4-тен 12 айға дейін диспансерлік бақылау мерзімінде несебінде мерзім сайын патологиялық өзгерістер болатын қызметкерлердің қызметке жарамдылығы жеке анықталады, ІІ баған бойынша - олар әскери қызметке шектеулі жарамды.
Бүйректерінің жіті ауруынан кейін 12 ай ішінде бүйрек қызметінің бұзылуы және несебіндегі патологиялық өзгерістер туралы мәліметтер болмаған кезде куәландырылушылар қызметке жарамды деп танылады.
Қызметкерлердің ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы қорытынды тек жіті диффузиялық гломерулонефриттен кейін, асқынған ағымы ұзақ жіті пиелонефриттер кезінде шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
6-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 72-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бүйректің, несеп шығару жолдарының екіншіреттік қабынба және алмасу-дистрофиялық зақымдануларының және операциялық қатысулардың зардаптары, хирургиялық сырқаттары (N13; N20 - N23;):
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д-жеке
жз
Д- жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке
жз
В- жеке
жз
В- жеке
4) функциялары бұзылмаған объективті деректер болғанда
жз
А
жз
А
А
А
А
А
5) Бүйректің, несеп шығару жолдарының жіті немесе созылмалы ауруының асқынуынан кейінгі немесе хирургиялық емдеуден кейінгі уақытша функциялық бұзылулар
жз
Г
жз
Г
жз
Г
жз
Г
1) тармақшаға емдеудің қанағаттанарлықсыз нәтижесі болғанда екі бүйректің залалдануы бар бүйректің бөліп шығару қызметінің едәуір анық білінетін бұзылулары немесе созылмалы бүйректік жетіспеушілігі ере жүретін несеп тасы ауруы (тастар, гидронефроз, пиеленефроз, емдеуге келмейтін салдарлы пиеленефрит және т.б.); ІІІ сатылы екі жақты нефропотоз, бүйректердің жамбас дистопиясы; бір бүйректің туғаннан болмауы не сырқат себепті алынғанда, қалған (жалғыз) бүйрек қызметінің кез келген дәрежеде бұзылуы; қуықтың резекциясы немесе пластикасынан кейінгі жағдайлар; қуыс несепағар рефлюксі мен салдары екі жақты созылмалы пиелонефрит немесе гидронефроз ере жүретін қуық мойыншығының склерозы; жүйелі не жылына 3 рет және одан көп бужбен тексеруді талап ететін уретра стрикутрасы;
2) тармақшаға жиі (жылына 3 және одан астам) бүйрек шаншу ұстамалары, тастардың өздігімен шығуы, бүйректердің бөліп шығару қызметінің орташа бұзылуы бар несептасы ауруы; қызметі жойылған бүйрек немесе екінші бүйрек қызметінің бұзылуынсыз ауру себепті алынып тасталған бір бүйректің болмауы; ұдайы ауырсыну синдромы мен салдарлы пилонефрит немесе вазореналдық гипертензиясы бар ІІ сатылы екі жақты нефроптоз; ІІІ сатылы біржақты нефропотоз; бүйректің біржақты жамбас дистопиясы; несеп бөліп шығару жүйесінің салдарлы бір жақты өзгерістері болғандағы қуық мойыншағының склерозы (бір жақты гидроуретар, гидронефроз, салдарлы пиелонефрит және т.б.) емдеудің қанағаттанарлық нәтижесі болғанда жылына 2 реттен асырмай бужбен тексеруді талап ететін уретр структурасы;
Дәрі-дәрмектік коррекцияны талап ететін тұрақты симптоматикалық (реналдық) артериялық гипертензия болған кезде қорытынды бүйрек қызметтерінің бұзылу дәрежесіне қарамастан "б" тармағы бойынша шығарылады.
3) тармақшаға сирек (жылына 3 реттен аз) бүйрек шаншу ұстамалары бар, өздігімен шығуға беймді, ультрадыбыстық (рентгенологиялық) зерттеу деректерімен расталған және несепте патологиялық өзгерістері болғандағы ұсақ 0,5 см-ге дейінгі жекелеген бүйрек, несепағар тастары; аз ғана клиникалық көріністері мен бүйректердің бөліп шығару қызметінің аз ғана бұзылуы бар ІІ сатылы екі жақты нефроптоз; салдарлы пиелонефритімен ІІ сатылы бір жақты невроптоз; симтомсыз ағымдағы қуық түбі безінің тастары; жеке солитарлық (3 см және одан үлкен) және көлемдеріне қатыссыз көптеген (2 және одан көп) бүйректің кисталары; асқынулар кезінде жылына 3 рет және одан көп стационарлық емдеуді талап ететін несеп бөліп шығару жүйесінің созылмалы аурулары (цистит, уретрит) жатады. Осы тармаққа ауырсыну синдромынсыз және бөліп шығару қызметінің бұзылуынсыз бүйректердің белдік дистопиясы, сондай-ақ жыныс мүшесінің түбірінен ортасына дейінгі несеп шығару жолдарының жыланкөзі жатады.
4) тармақшаға несеп шығару жолдарынан (түбекше, несепағар, қуық) жекелеген тасты кемінде 1 жыл ішінде қайтадан тас түзілуінсіз аспаптық, хирургиялық алып тастаудан немесе оның өздігімен шығуынан кейінгі жағдайлары; несеп бөліп шығару жүйесіндегі тастарды ультрадыбыстық ұсақтаудан кейінгі жағдайлар; несепте патологиялық өзгерістерсіз тек қана ультрадыбыстық зерттеумен расталған бүйректердің, несепағарлардың ұсақ (0,5 см дейін) жекелеген конкременттері; І сатылы біржақты немесе екі жақты нефроптоз; бүйректің бөліп шығару қызметінің бұзылуынсыз және несепте патологиялық өзгерістерінсіз нәжіссіз екі сатылы біржақты нефроптоз; жарақат алғаннан бастап 6 айға дейінгі қысқа мерзімді гематуриясы бар бүйректің соғылуынан кейінгі жағдайлары, бүйректің көлемі шағын (3 см дейін) оқшауланған операциялық емдеуді қажет етпейтін солитарлық кистасы жатады.

Стадия нефроптоза определяется рентгенологом по рентгенограммам, выполненным в вертикальном положении обследуемого: I стадия – опущение нижнего полюса почки на 2 позвонка, II стадия - на 3 позвонка, III стадия - более 3 позвонков.
Приложение 7 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 78 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Острые воспалительные заболевания матки, маточных труб, яичников, тазовой брюшины и клетчатки N70.0, N71.0, N73.0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2
Временные функциональные расстройства после хирургического лечения, острого или обострения хронического заболевания женских половых органов
п
с
п
с
п
с
п
с
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Заключение о нуждаемости лиц рядового и начальствующего состава в категории Г выносится только после острых (со сроком не более 2 месяцев) воспалительных заболеваний женских половых органов (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит).
Освидетельствуемые с эрозией и псевдоэрозией шейки матки (N86) подлежат обследованию на ИППП, онкоцитологию (жидкостный ПАП-тест), онкогенные типы ВПЧ (16, 18, 31, 35) и видеоколькоскопии. При выявлении ИППП, онкогенных типов ВПЧ, дисплазии шейки матки по результатам онкоцитологии, аномальной картины видеоколькоскопии, принимаемые на службу негодны до излечения, лица рядового и начальствующего состава подлежат обследованию (лечению) с последующим освидетельствованием не ранее чем через 1 месяц.
Эктопия шейки матки рассматривается как вариант нормы, как незавершенная миграция эпителия шейки матки.
Приложение 8 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 80 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Врожденные пороки развития, деформации и хромосомные аномалии. Врожденные пороки органов и систем:
п
с
п
с
п
с
п
с
1) со значительным нарушением функций;
нг
Е
нг
Е
нг
Е
нг
Е
2) с умеренным нарушением функций;
нг
Д
нг
Д
нг
Д-инд.
нг
Д-инд.
3) с незначительным нарушением функций;
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
нг
В-инд.
4) при наличии объективных данных без
нарушения функций.
А
А
инд.
А
А
А
А
А
Данное Приложение применяется в случаях невозможности лечения врожденных пороков развития, отказе от лечения или неудовлетворительном результате лечения.
К подпункту 1) относятся:
врожденные пороки сердца при наличии сердечной недостаточности III-IV ФК;
аортальные пороки сердца;
пороки развития бронхо-легочного аппарата и плевры с дыхательной недостаточностью III степени;
аномалии челюстно-лицевой области (в том числе расщелины твердого неба и губы, двухсторонняя микротия);
атрезия слухового прохода;
органов пищеварения с выраженными клиническими проявлениями и резким нарушением функции;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с резкой деформацией грудной клетки (реберный горб) и дыхательной недостаточностью III степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея со значительным нарушением функции позвоночного столба в шейном отделе;
остеосклероз (мраморная болезнь);
отсутствие одной почки при нарушении функции оставшейся почки независимо от степени ее выраженности;
поликистоз обеих почек со значительным нарушением выделительной функции или с ХПН;
аномалии почечных сосудов (подтвержденные данными ангиографии) с вазоренальной артериальной гипертензией и почечными кровотечениями;
аномалии половых органов (отсутствие полового члена, атрезия влагалища);
деформация тазового кольца, сопровождающаяся значительным ограничением движений в тазобедренных суставах, нарушением статики и походки;
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги более 8 см;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей более 20 см или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней более 15 см (для освидетельствуемых по графе III, применяется подпункт 2);
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц со значительным нарушением функций;
ихтиоз врожденный, ихтиозоформная эритродермия.
К подпункту 2) относятся:
врожденные пороки сердца и крупных сосудов (аорты, легочной артерии) при наличии ХСН II ФК;
аневризма синуса Вальсальвы;
незаращение боталова протока;
дефект перегородок сердца независимо от стадии и нарушения общего кровообращения;
отсутствие или обезображивающая деформация ушных раковин с одной или обеих сторон;
деформация таза с умеренным ограничением движений в тазобедренных суставах или позвоночнике;
врожденные фиксированные искривления позвоночника (кифозы, сколиозы) с деформацией грудной клетки и дыхательной недостаточностью II степени по рестриктивному типу;
мышечная кривошея с умеренным нарушением функции в шейном отделе позвоночника;
отсутствие одной почки при нормальной функции оставшейся почки;
поликистоз, дисплазии, удвоение почки и их элементов с нарушением функции в умеренной или незначительной степени;
подковообразная почка;
аномалии мочеточников или мочевого пузыря с умеренным нарушением выделительной функции;
мошоночная или промежностная гипоспадия;

Нефроптоз сатысын тексерілушінің тік жағдайында орындалған рентгнеограммалар бойынша: І сатысында - бүйректің төменгі полюсінен 2 омыртқаға; ІІ сатысында - 3 омыртқаға; ІІІ сатысында - 3 омыртқадан астам төмен түскендігін рентгенолог анықтайды.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
7-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 78-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Жатырдың, жатыр түтіктерінің, аналық бездерінің, жамбастық іш пердесі мен клетчаткасының жедел қабыну сырқаттары N70.0, N71.0, N73,0, N73.3, N75.1, N76.0, N76.2
Әйелдің жыныс мүшесі органдарының жіті, қабыну созылмалы сырқаттарынан кейінгі немесе хирургиялық емдеуден кейінгі қызметінің уақытша бұзылулары
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Г
Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың ауруы бойынша демалысқа қажеттілігі туралы қорытынды тек әйелдер жыныс органдарының (бартолинит, вульвит, кольпит, эндометрит, аднексит) жіті қабыну ауруларынан (2 айдан аспайтын мерзімде) кейін шығарылады.
Жатыр мойнының эрозиясы және псевдоэрозиясы бар куәландырушылар (N86)-басты бағытта жыныстық жолмен берілетін аурулар, онкоцитология (сұйықты ПАП-тест), онкогенді типтер ВПЧ (16, 18, 31, 35) және бейнекольпоскопиялар) тексерілуге жатады. Басты бағытта жыныстық жолмен берілетін аурулар, онкогенді типтер ВПЧ, жатыр мойнының дисплазиясы онкоцитология, бейне кольпоскопияның аномалдық картиналарының мәліметтері бойынша қызметке қабылданушылар емделгенше жарамсыз, қатардағы және басшы құрамдағы адамдар кемінде 1 айдан кейін куәландырылып тексерілуге (емделуге) жатады.
Жатыр мойнының эктопиясы норма нұсқасы, жатыр мойнының эпителия аяқталмаған миграциясы сияқты қаралады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
8-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 80-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Туа пайда болған жетілу ақаулары, деформациялар, хромосомдық аномалиялар. Органдардың туа пайда болған ақаулары және ситемза:
о
қ
о
қ
о
қ
о
қ
1) қызметтерінің едәуір бұзылулары бар
жз
Е
жз
Е
жз
Е
жз
Е
2) қызметтерінің орташа бұзылулары бар
жз
Д
жз
Д
жз
Д- жеке
жз
Д- жеке
3) қызметтерінің аз ғана бұзылулары бар
жз
В-жеке
жз
В-жеке.
жз
В- жеке.
жз
В- жеке
4) қызметтері бұзылмаған объектитвік деректер болғанда
А
А
жеке
А
А
А
А
А
Осы қосымша туа пайда болған жетілу ақауларын емдеу мүмкін болмағанда, емдеуден бас тартқанда немесе емдеу нәтижелері қанағаттанарлықсыз болғанда қолданылады.
1) тармақшаға жатады:
III- IV ФК жүректің жетіспеушілігі болғанда жүректің туа пайда болған ақаулары;
жүректің қолқалық ақаулары;
бронх-өкпе аппараты жетілуінің ақауы, ІІІ дәрежелі өкпе тыныс алу жетіспеушілігі;
жақ-бет аномалиясы (оның ішінде таңдай мен ерін жарығы, екі жақты микротия);
есту қуысының атрезиясы;
айқын клиникалық белгілері бар және қызметтері кенет бұзылған ас қорыту органдарының аурулары;
кеуде клеткасының (қабырғаның бүкірлігі) мен рестриктивті түрі бойынша ІІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бір омыртқаның туа пайда болған қисаюлары;
мойын бөлігіндегі омыртқалық баған қызметінің едәуір бұзылуы бар бармыштық қисық мойын;
остеосклероз (мрамор ауруы);
айқындылық дәрежесіне қарамастан қалған бүйрек қызметі қызметінің бұзылуында бір бүйректің жоқтығы;
бөліп тұру қызметінің едәуір бұзылуы бар қос бүйректің поликостозы немесе СБҚЖ;
вазероналдық артериалдық гипертензия мен бүйректік қан кетулері бар бүйректік қан қысымының аномалиясы (ангиография мәліметтерімен расталған);
жыныс органдарының аномалиясы (жыныс мүшесінің болмауы, қынап атрезиясы);
ортан жіліктердің ішкі айдаршықтары шығыңқыларының аралығы 20 см-ден астам аяқтың 0-сияқты қисаюы немесе балтырлардың ішкі тобықтарының аралығы 15 см-ден астам аяқтың Х-сияқты қисаюы;
едәуір бұзылуы бар сүйектердің, буындардың, шеміршектердің, бұлшықеттердің жетілу ақаулары, сырқаттары және деформациясы;
туа пайда болған ихтиоз, ихтиозонысанды эритродермия.
2) тармақшаға жатады:
СЖЖ ІІ ФК болған жағдайда жүрек және ірі қан тамырларының (аорта, өкпе артериясы) ақауы туа пайда болған ақаулары;
Вальсалва синусының аневризмасы;
боталов түтікшесі бітелмеуі;
сатысы мен жалпы қан айналымының бұзылуына қарамастан жүрек пердесінің дефекті;
бір немесе екі жақтағы құлақтың болмауы немесе бұзылуы;
жамбас-бөксе буындарын немесе омыртқа қозғалысын орташа шектеумен жамбас деформациясы;
кеуде клеткасының мен рестриктивті түрі бойынша ІІ дәрежелі тыныс алу жетіспеушілігі бір омыртқаның туа пайда болған қисаюлары;
мойын бөлігіндегі омыртқалық баған қызметінің едәуір бұзылуы бар бармыштық қисық мойын;
айқындылық дәрежесіне қарамастан қалған бүйрек қызметі қызметінің бұзылуында бір бүйректің жоқтығы;
поликистоз, дисплазии, қызметі орташа және аз ғана бұзылуы бар бүйректің және элементтерінің қосарлануы;
тағаға ұқсаған бүйрек;
айқын қызметі орташа бұзылған аномалии несеп шүмендері мен несеп жолдары;
ұмалық немесе бұттық гипоспадия;

варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 5 до 8 см;
О-образное искривление ног при расстоянии между выступами внутренних мыщелков бедренных костей от 12 до 20 см или Х-образное искривление при расстоянии между внутренними лодыжками голеней от 12 до 15 см;
ихтиоз рецессивный (черный или чернеющий);
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц со умеренным нарушением функций.
К подпункту 2) также относятся пороки и аномалии развития черепа (краниостеноз, аномалия Кимерле, платибазия, базилярной импрессии, макро-, микроцефалия) с клиническими проявлениями.
К подпункту 3) относятся:
изолированные врожденные пороки сердца, при наличии сердечной недостаточности ХСН I ФК и без нее;
малые аномалии сердца (кроме дополнительной хорды левого желудочка без нарушения функций, клинических проявлений и пролапса митрального клапана I степени без патологической регургитации);
односторонняя микротия;
мышечная кривошея с незначительным нарушением функции позвоночного столба;
остеохондропатии с законченным процессом и умеренными клиническими проявлениями (при обычных физических нагрузках функция страдает незначительно);
варусная деформация шейки бедренной кости с укорочением ноги от 2 до 5 см;
врожденные аномалии почек, мочеточника без нарушения функций;
свищ мочеиспускательного канала от корня до середины полового члена;
задержка обоих яичек в брюшной полости, паховых каналах или у их наружных отверстий;
задержка одного яичка в брюшной полости в паховом канале или у его наружного отверстия;
доминантный (простой) ихтиоз;
наследственные кератодермии ладоней, нарушающие функцию кистей, а также подошв, затрудняющие ходьбу и ношение стандартной обуви;
другие пороки развития, заболевания и деформации костей, суставов, сухожилий, мышц с незначительным нарушением функций.
Поступающие на службу и учебу с пролапсом митрального клапана I степени с регургитацией I степени или без нее, по графам III, IV признаются годными, по графам I, II – негодными. Сотрудники с указанной степенью нарушений по всем графам признаются годными.
Регургитация I степени на клапане легочной артерии при отсутствии легочной гипертензии, на трикуспидальном, митральном клапанах при отсутствии органических изменений створок клапанов, без пролабирования створок данных клапанов, без пороков данных клапанов, без нарушения ритма и проводимости, неснижающаяся толерантность к физической нагрузке по результатам нагрузочных проб (стресс-тредмил-тест, ВЭМ), считается функциональной и не является основанием для применения настоящего Приложения.
При обнаружении регургитации I степени на аортальном клапане ее следует расценивать независимо от остальных показателей как недостаточность аортального клапана.
Наличие дополнительной хорды левого желудочка сердца без нарушения функций и клинических проявлений не является основанием для применения данного Приложения.
К подпункту 4) относятся варусная деформация шейки бедра с укорочением ноги до 2 см.
Укорочение нижней конечности на 1 см, сакрализация V поясничного или люмбализация I крестцового позвонка, незаращение дужек указанных позвонков без нарушения функции, гипоспадия у коронарной борозды не является основанием для применения данного Приложения.
При деформации таза с нарушением походки и статики, вызванных укорочением нижних конечностей, заболеваний или повреждений костей мышц и (или) сухожилии применяется Приложение 69 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.

аяқтың 5 см-ден 8 см-дейін қысқаруымен жамбас сүйегі аузының варустық деформациясы;
ортан жіліктердің ішкі айдаршықтары шығыңқыларының аралығы 12 cм-ден 20 см-ге дейін аяқтың 0-сияқты қисаюы немесе балтырлардың ішкі тобықтартының аралығы 12 cм-ден 15 см-ге дейін аяқтың Х-сияқты қисаюы;
рецессивтік ихтиоз (қара және қараятын);
едәуір бұзылуы бар сүйектердің, буындардың, шеміршектердің, бұлшықеттердің жетілу ақаулары, сырқаттары және деформациясы.
Сондай-ақ 2) тармақшаға бас сүйектің клиникалық көрінулері бар ақаулары мен жетілу аномалиясы (краниостеноз, аномалия Кимерле, платибазия, базилярлы импрессия, макро-, және микроцефалия) жатады.
3) тармақшаға жатады:
жүректің оқшауланған туа пайда болған ақааулары, созылмалы жүрек қызметінің жетіспеушілігі бар ФК І және онсыз;
жүректің шағын аномалиясы (жүректің сол жақ қарыншасының қызметі бұзылмаған, айқын клиникасы жоқ қосымша хордасы және патологиялық регургитациясыз митралдық қалқаншаның І дәрежелі пролапсы);
бір жақты микротия;
омыртқалық баған қызметінің едәуір бұзылуы бар бұлшықетті қисық мойын;
аяқталған процесі және орташа клиникалық көрінулері бар остеохондропатия (қалыпты физикалық күш түсіргенде қызметі аз ғана шаршайды);
аяқтың 2 см-ден 5 см-ге дейін қысқаруы бар жамбас сүйегі аузының варустық деформациясы;
туа пайда болған қызметі бұзылмаған бүйректің несепағар аномалиясы;
жыныстық мүшенің түбінен ортасына дейін несеп шығару каналының жыланкөзі;
іш қуысында, шапта немесе оның ішкі қуысында қос аталық бездердің бөгелуі;
іш қуысында, шапта немесе оның ішкі қуысында бір аталық бездердің бөгелуі;
доминанттық (жай) ихтиоз;
қол басының қызметін бұзатын, сондай-ақ жүруді және стандартты аяқ киім киюді қиындататын табанның тұқым қуалаушылық алақан кератодермиті;
қызметі аз ғана бұзылған сүйектердің, буындардың, шеміршектердің, бұлшықеттердің басқа да жетілу ақаулары, сырқаттары және деформациясы жатады.
І дәрежедегі регургитациясы бар немесе жоқ митралдық клапанның І дәрежедегі пролапсы бар жаңадан қабылданушылар ІІІ, ІҮ бағандар бойынша жарамды, І, ІІ бағандар бойынша - жарамсыз деп танылады. Көрсетілген дәрежелерімен аурулары бар қызметкерлер барлық бағандар бойынша жарамды деп танылады.
Өкпе гипертензиясы болмаған жағдайда өкпе артериясының қалқаншасында І дәрежедегі регургитация, трикуспидальдық, митральдық қалқаншалар, қалқанша жармаларының органикалық өзгерістер болмаған жағдайда осы қалқаншаның жарма жасау, жүктеме сынамаларының нәтижелері бойынша дене күшіне толеранттық төмендемейтін ырғақтың және жолдың бұзылуы (стресс-тредмил-тес, ВЭМ), функциялық деп есептеледі және осы қосымшаны қолдану үшін негіз болып табылмайды.
Аорталық қалқаншада І дәрежедегі регургитацияны тапқан жағдайда оны аорталық қалқанша жетіспеушілігі ретінде қалған көрсеткіштерден тәуелсіз бағалау қажет.
Жүректің сол жақ қарыншасының қызметі бұзылмаған, айқын клиникасы жоқ қосымша хордасының болуы осы Қосымшаны қолдануға негіз болып табылмайды.
4) тармақшаға аяқтың 2 см-ге дейін қысқаруы бар жамбас ұршығының варустық деформациясы жатады.
Аяқтың 1 см-ге қысқаруы, V белдікті сакрализациялау немесе І бел омыртқаны люмбализациялау, көрсетіліген омыртқалардың қызметінің бұзылуынсыз, қантамырлы борозданың гипоспадиясы осы қосымшаны қолдануға негіз болып табылмайды.
Аяқ-қолдың қысқаруымен, сырқаттармен, бұлшықет сүйектерінің және (немесе) шеміршектің болуынан туындаған жүріс пен статикті бұзуы баржамбастың деформациясы болғанда Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 69-қосымшасы қолданылады.

Лица с врожденными пороками нервной системы освидетельствуются по Приложению 25 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел, а с психическими расстройствами – по Приложениям 14 или 20 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Лица с врожденными пороками кисти или стопы освидетельствуются по Приложению 68 к Требованиям, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в органах внутренних дел.
Приложение 9 к приказу
от 19 мая 2020 года № 408
Приложение 87 к Требованиям,
предъявляемым к соответствию
состояния здоровья лиц для
службы в органах внутренних дел
Названия болезней
Графы
I
II
III
IV
Несоответствие росто-весовых показателей критериям отбора:
п
п
п
п
масса тела, рост или индекс массы тела (ИМТ) менее требуемых в конкретной должности, виде деятельности
нг
нг
нг
нг
Заключение об уровне физического развития освидетельствуемого дается строго индивидуально на основе оценки степени развития мышечной системы, роста, веса тела, окружности груди с учетом возраста. При оценке развития мышечной системы учитывается степень отложения подкожно-жировой клетчатки, а также особенности скелетной мускулатуры у лиц высокого роста с малорельефными мышцами.
Слабое развитие мышечной системы характеризуется дряблостью мышц, отсутствием рельефа контуров и недостаточной мышечной массой, мышечной силой. Данные случаи интерпретируются как недостаточное физическое развитие. При достаточной степени развития мышечной системы с учетом конституциональных особенностей, но недостаточном росте, весе тела или ИМТ состояние интерпретируются как несоответствие росто-весовых показателей (далее-РВП) критериям отбора.
Поступающие на службу с хорошим физическим развитием и питанием, пропорциональным телосложением, признаются годными к службе на должности рядового и начальствующего состава при следующих условиях:
освидетельствуемые по графе I при росте не менее 170 см (для женщин – 160 см), ИМТ не менее 18,5 кг/м2;
освидетельствуемые по графе II при росте не менее 170 см (для женщин – 160 см), индексе массы тела не менее 18,5 кг/м2; в органы гражданской защиты (непосредственно принимающие участие в тушении пожаров) и поступающих на учебу по направлениям подготовки гражданской защиты, защиты в чрезвычайных ситуациях и гражданской обороны- при росте не менее 165 см (для женщин – 160), индексе массы тела не менее 19 кг/м2; в подразделения специального назначения ОВД ("Сункар", "Арлан", "СОБР") при росте не менее 170 см, ИМТ не менее 19 кг/м2;

Нерв жүйесі туа пайда болған ауқаулары бар адамдар аурулар кестесінің 25-тармағы бойынша, ал психикалық бұзылуы бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 14 немесе 20 қосымшалары бойынша куәландырылады.
Қол басының және табанның туа пайда болған ақауы бар адамдар Ішкі істер органдарындағы қызмет үшін адамдардың денсаулық жағдайын сәйкестендіруге қойылатын талаптардың 68-қосымшасы бойынша куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 408 Бұйрыққа
9-қосымша
Ішкі істер органдарындағы
қызмет үшін адамдардың
денсаулық жағдайының
сәйкестігіне қойылатын
талаптарға 87-қосымша
Аурулардың атаулары
Бағандар
I
II
III
IV
Бой-салмақ көрсеткіштерінің іріктеу критерийлеріне сәйкес келмеуі:
о
о
о
о
Дене массасының, бойының немесе дене массасы индексі (ДМИ) талап етілетін нақты лауазымнан, қызмет түрінен төмен
жз
жз
жз
жз
Дене бітімінің даму деңгейі туралы қорытынды жасына қарай бұлшықеттері жүйесінің, бойының, дене массасының, кеуде көлемінің даму деңгейі қатаң жеке беріледі. Бұлшықеті жүйесінің дамуын бағалау кезінде тер асты-майы клетчаткасының түзелу дәрежесі, сондай-ақ ұзын бойлы адамның аз рельефті бұлшықеттері қаңқа бұлшықетінің ерекшеліктері ескеріледі.
Бұлшықет жүйесінің нашар дамуы бұлшықеттерінің босаңсуы, рельефтердің контурының болмауымен және бұлшықетінің, бұлшықет күшінің жетіспеушілігімен сипатталады. Осы жағдайлар дене дамуының жеткіліксіздігі деп түсіндіріледі. Конституциялық ерекшеліктерін ескере отырып, бұлшықет жүйесінің жеткілікті дамуы кезінде, бойының ұзындығының, дене салмағының немесе ДМИ жеткіліксіздігі кезіндегі жағдайы бой-салмақ көрсеткіштерінің (БСК) іріктеу критерийлеріне сәйкес келмейтіні деп түсіндіріледі.
Ағзасы және қоректенуі, пропорциялық дене бітімі жақсы дамыған қабылданатын адамдар қатардағы және басшы құрам лауазымына қызметке мына жағдайларда жарамды деп танылады:
І баған бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 170 см (әйелдер үшін 160 см), дене массасының индексі кемінде 18,5 кг/м2;
ІІ баған бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 170 см (әйелдер үшін 160 см), дене массасының индексі кемінде 18,5 кг/м2; азаматтық қорғау органдарына (өрт сөндіруге тікелей қатысатындар) бойы кемінде 165 см, дене массасының индексі кемінде 19 кг/м2; ІІО арнайы мақсаттағы бөліністеріне ("Сұңқар", "Арлан", "ЖДҚЖО") бойы кемінде 170 см, ДМИ кемінде 19 кг/м2;

освидетельствуемые по графам III, IV при росте не менее 165 см (для женщин – 160 см), ИМТ не менее 18,5 кг/м2;
Гражданам, поступающим в учебные заведения и на службу в возрасте до 21 года, при незначительном несоответствии роста критериям отбора (не более 2 см.) при удовлетворительной степени развития мышечной системы (при условии ИМТ не менее 18,5 кг/м2 - поступающим на службу и в учебные заведения; не менее 19,0 кг/м2-поступаюшим на службу на должности непосредственно связанные с участием в тушении пожаров) предлагается проведение рентгенологического исследования зон роста трубчатых костей.
Лица с закрытыми зонами роста трубчатых костей признаются негодными к службе и учебе.
При условии незавершенности процесса оссификации (зоны роста открыты либо закрыты неполностью вследствие позднего полового созревания) данные лица при отсутствии изменений со стороны желудочно-кишечного тракта, эндокринной системы, хронических инфекций, интоксикаций, учитывая возможности дальнейшего физического развития и благоприятный прогноз, основанного на ближайшем анамнезе, признаются годными к службе и учебе.
При перемещении лиц рядового и начальствующего состава с должностей, отнесенных к графам III, IV настоящих Требований, на должности по графам I, II обязательно учитывается рост не менее 170 см (для женщин 160 см) (у сотрудников органов гражданской защиты непосредственно принимающих участие в тушении пожаров по графе II- не менее 165 см, (для женщин – 160)).
Данные требования не учитываются при перемещении сотрудников с должностей, отнесенных к графам I и II, на должности по тем же графам.
Лица с физическим недоразвитием, обусловленным рядом заболеваний (заболевания гипофиза, щитовидной, вилочковой железы, нефрогенные остеопатии, заболевания печени, хронические инфекции, интоксикации) освидетельствуются по соответствующим подпунктам Приложений к Требованиям.

III, IV бағандар бойынша куәландырылушылар бойы кемінде 165 см (әйелдер үшін - 160 см), ДМИ кемінде 18,5 кг/м2;
Оқу орындарына және қызметке түсуші 21 жасқа дейінгі азаматтар бойының іріктеу критерийлерінен бойы шамалы (2 см кем емес) жетіспеген кезде бұлшықет жүйесінің қанағаттанарлық дәрежеде дамығаны кезде (қызметке және оқу орындарына түсушілер үшін - ДМИ 18,5 кг/м2,-ден кем емес; лауазымы өрт сөндіруге тікелей қатысумен байланысты қызметке орналасушылар - 19,0 кг/м2 кем болмаған кезде) түтікті сүйектердің өсу өңірін рентгенологиялық зерттеу ұсынылады.
Түтікті сүйектердің өсу өңірі жабық адамдар қызметке және оқуға жарамсыз деп танылады.
Оссификация үрдісі аяқталмаған жағдайда (өсу өңірі ашық не болмаса жыныстық дамуының кешігуі себепті толық жабық емес) көрсетілген адамдар асқазан-ішек жолы, эндокриндік жүйе жағынан өзгерістер, созылмалы инфекциялар, интоксикация болмаған кезде, бұдан әрі дене даму мүмкіндігін және жақын арадағы анамнезге негізделген қолайлы жорамалды ескере қызметке және оқуға жарамды деп танылады.
Осы Талаптардың III, IV бағандарына жатқызылған қатардағы және басшы құрам адамдар І, ІІ баған бойынша лауазымдарға ауысқан кезде мыналар міндетті түрде ескерілсін: бойы кемінде 170 см (әйелдер 160 см), II баған бойынша өрт сөндіруге қатысатын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерінде - 165 см кем емес, (әйелдер үшін - 160).
Осы талаптар қызметкерлер І және ІІ бағандарға жататын лауазымдардан осы бағандар бойынша басқа лауазымдарға ауысқан кезде ескерілмейді.
Бірқатар сырқаттарға (гипофоз, қалқанша, айырша және басқа бездердің сырқаттары, нефрогендік остеопатиялар, бауыр сырқаттары, созылмалы инфекциялар, интоксикациялар және т.б.) байланысты дене бітімі жеткіліксіз дамыған адамдар Талаптарға қосымшалардың тиісті тармақшалары бойынша куәландырылады.