О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 мая 2020 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2020 года № 20748. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.06.2023 № 214 (вводится в действие с 01.07.2023).
В "В соответствии с подпунктом 26-3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 "Об утверждении Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17199, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов 1 августа 2018 года) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26-3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его первого официального опубликования;

"Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 27 мамырдағы № 194 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 мамырда № 20748 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.06.2023 № 214 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 26-3) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17199 болып тіркелген, 2018 жылғы 1 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 26-3) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 мая 2020 года № 194
Утверждены
приказом Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2018 года № 259
Правила регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок регистрации лиц, ищущих работу, регистрации безработных, осуществления трудового посредничества центрами занятости населения.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 27 мамырдағы
№ 194 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 26 маусымдағы
№ 259 бұйрығымен бекітілген
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Респубикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабының 26-3) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) ассистент – работник центра занятости населения, выполняющий функции по оказанию содействия консультанту по социальной работе и акиму, поселка, села, сельского округа в проведении консультации, собеседования, а также мониторинга выполнения обязательств по социальному контракту в рамках адресной социальной помощи;
3) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
4) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
5) государственный интернет-ресурс "Биржа труда" (далее – интернет-ресурс "Биржа труда) – электронный информационный ресурс, содержащий единую информационную базу рынка труда, функционирующий в сети Интернет, который сопровождается центром развития трудовых ресурсов в целях оказания государственных мер содействия занятости населения;
6) индивидуальная карта занятости – документ, в котором указываются личные данные, история занятости, предлагаемые и реализуемые мероприятия, цели содействия занятости и их исполнение;
7) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
8) социальные выплаты на случай потери работы – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу лиц, зарегистрированных в качестве безработных, являющихся участниками системы обязательного социального страхования;
9) подходящая работа – работа, в том числе временного характера, соответствующая профессиональной подготовке, трудовому стажу и опыту работы по прежней специальности, состоянию здоровья, режиму рабочего времени, транспортной доступности рабочего места;
10) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
11) информационная система государственных органов – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;

2) ассистент - халықты жұмыспен қамту орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультантқа және кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне атаулы әлеуметтік көмек шеңберінде консультациялар, әңгімелесулер өткізуге, сондай-ақ әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізуге жәрдемдесу жөніндегі функцияларды орындайтын қызметкері;
3) әлеуметтік еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - "Еңбек нарығы" ААЖ) - халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетуді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
4) бос орын - жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазым);
5) "Еңбек биржасы" мемлекеттік интернет-ресурсы - еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын, Интернет желісінде жұмыс істейтін, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шараларын көрсету мақсатында еңбек ресурстарын дамыту орталығы қолдап отыратын электрондық ақпараттық ресурс;
6) жұмыспен қамтудың жеке картасы - жеке бас деректері, жұмыспен қамтылу тарихы, ұсынылатын және іске асырылатын іс-шаралар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаттары және олардың орындалуы көрсетілетін құжат;
7) жұмыссыз адам - жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
8) жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер -жұмыссыз ретінде тіркелген, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушылары болып табылатын адамдардың пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
9) лайықты жұмыс - кәсіптік даярлығына, еңбек өтіліне және бұрынғы мамандығы бойынша еңбек тәжірибесіне, денсаулық жағдайына, жұмыс уақытының режиміне, жұмыс орнына көліктің қолайлығына сәйкес келетін, оның ішінде уақытша сипаттағы жұмыс;
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
11) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесі - ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;

12) центр занятости населения (далее – центр занятости) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости и организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;
13) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда.
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Оказание содействия лицам, ищущим работу, и безработным" согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Стандарт государственной услуги).
Глава 2. Порядок регистрации лиц, ищущих работу
4. Лицо, не имеющее работу и (или) заработка (дохода), ищущее подходящую работу (далее – соискатель), при обращении за содействием в трудоустройстве регистрируется в качестве лица, ищущего работу:
1) через центр занятости населения по месту жительства;
2) через веб-портал "электронного правительства";
3) через Государственную корпорацию.
5. Для регистрации в качестве лица, ищущего работу, соискатель предъявляет в центр занятости по месту жительства или Государственную корпорацию документы, соответствующих стандарту государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются соискателю.
6. Лицо, не достигшее шестнадцатилетнего возраста, также предоставляет письменное заявление одного из его законных представителей в произвольной форме.
Параграф 1. Порядок регистрации лиц, ищущих работу, при обращении в центр занятости населения
7. В случае предоставления соискателем полного пакета документов работник центра занятости населения принявший заявление, проверяет достоверность пакета документов, принимаемых у соискателя.
8. В случаях установления недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, центр занятости населения в течение одного рабочего дня со дня их поступления возвращает приложенные к заявлению документы и выдает соискателю уведомление об отказе в регистрации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

12) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі - жұмыспен қамту орталығы) - жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
13) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган - өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға негіздей отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздарға жәрдемдесу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - Көрсетілетін қызмет стандарты) келтірілген.
2-тарау. Жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу тәртібі
4. Жұмысы және (немесе) жалақысы (кірісі) жоқ, лайықты жұмыс іздеп жүрген адам (бұдан әрі - ізденуші) жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін жүгінген кезде:
1) тұрғылықты жері бойынша халықты жұмыспен қамту орталығы арқылы;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы;
3) Мемлекеттік корпорация арқылы жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеледі.
5. Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу үшін ізденуші жұмыспен қамту орталығына және Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес келетін құжаттарды ұсынады.
Жеке басын куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар ізденушіге қайтарылады.
6. Он алты жасқа томаған адам сондай-ақ заңды өкілдерінің біреуінің еркін нысандағы өтінішін ұсынады.
1-параграф. Жұмыспен қамту орталығына жүгінген кезде жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу тәртібі
7. Ізденуші құжаттар топтамасын толық ұсынған жағдайда өтінішті қабылдап алған жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушіден қабылданатын құжаттар топтамасының дәйектілігін тексереді.
8. Жұмыспен қамту орталығы ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтаған жағдайда олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтінішке қоса берілген құжаттарды өтініш берушіге қайтарады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тіркеуден бас тарту туралы хабарлама береді.

9. Работник центра занятости предоставляет соискателю полную информацию о государственных мерах содействия занятости населения и услугах, оказываемых центром занятости.
10. Работник центра занятости на основе индивидуального идентификационного номера соискателя формирует в АИС "Рынок труда" запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для получения персональной информации о соискателе.
Работник центра занятости вносит персональные данные соискателя в индивидуальную карту занятости в АИС "Рынок труда" согласно форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 576 "Об утверждении формы индивидуальной карты занятости и правила ее ведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14056).
11. Для распределения на категории, исходя из предполагаемой длительности периода безработицы работник центра занятости распределяет соискателей в АИС "Рынок труда" на основании их персональных данных, внесенных в индивидуальную карту занятости.
В АИС "Рынок труда" на основании данных, введенных работником центра занятости, автоматически определяется соответствующая категория соискателя.
12. После установления достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, центр занятости населения в течение одного рабочего дня со дня их поступления регистрируют соискателя в качестве лиц, ищущих работу и выдает соискателю уведомление о регистрации в качестве лица, ищущего работу согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Выдача уведомления о регистрации в качестве лица, ищущего работу соискателю осуществляется центром занятости населения на основании расписки, при предъявлении удостоверения личности.
13. При регистрации соискателя в качестве лица, ищущего работу, работник центра занятости информирует о возможностях использования интернет-ресурса "Биржа труда".
14. После заполнения индивидуальной карты занятости и распределения соискателей на категории исходя из предполагаемой длительности периода безработицы работник центра занятости делает отметку в АИС "Рынок труда" о его регистрации в качестве лица, ищущего работу.
15. В случае отсутствия центра занятости в сельском населенном пункте соискатель обращается в аппарат акима сельского округа к ассистенту для регистрации в качестве лица, ищущего работу. Ассистент проводит предварительную регистрацию соискателя в качестве лица, ищущего работу.

9. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушіге жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің мемлекеттік шаралары және жұмыспен қамту орталығы көрсететін қызметтер туралы толық ақпарат ұсынады.
10. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушінің жеке сәйкестендіру нөмірінің негізінде ол туралы дербес ақпарат алу үшін "Еңбек нарығы" ААЖ-да мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды қалыптастырады.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушінің дербес деректерін "Еңбек нарығы" ААЖ-дағы жұмыспен қамтудың жеке картасына "Жұмыспен қамтудың жеке картасын және оны толтыру нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 28 маусымдағы № 576 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14056 болып тіркелген) бекітілген нысанға сәйкес енгізеді.
11. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушілердің жұмыспен қамтудың жеке картасына енгізілген дербес деректері негізінде "Еңбек нарығы" ААЖ-да жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына негіздей отырып, жұмыс ізденушілерді санатқа бөледі.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері енгізген деректер негізінде "Еңбек нарығы" ААЖ-да ізденушінің тиісті санаты автоматты түрде айқындалады.
12. Жұмыспен қамту орталығы ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректерің (мәліметтердің) дәйектілігін анықтағаннан кейін олар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ізденушіні жұмыс іздеп жүрген адам ретінде ретінде тіркейді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелгендігі туралы хабарлама береді.
Ізденушіге жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелгендігі туралы хабарлама беруді жеке куәлігін көрсеткен кезде қолхаттың негізінде халықты жұмыспен қамту орталығы жүзеге асырылады.
13. Халықты жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушіні жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеген кезде "Еңбек биржасы" интернет-ресурсын пайдалану мүмкіндіктері туралы хабардар етеді.
14. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушінің жұмыспен қамтудың жеке картасын толтырып, жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына негіздей отырып, ізденушілерді санатқа бөлгеннен кейін "Еңбек нарығы" ААЖ-да оны жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркегені туралы белгі қояды.
15. Ауылдық елді мекенде жұмыспен қамту орталығы болмаған жағдайда ізденуші ауылдық округ әкімдігінің аппаратына ассистентке жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу үшін жүгінеді. Ассистент ізденушіні жұмыс іздеп жүрген адам ретінде алдын ала тіркеуді жүргізеді.

16. Для регистрации в качестве лица, ищущего работу, соискатель предъявляет ассистенту документы, указанные в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Ассистент проверяет документы соискателя на достоверность в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
17. При регистрации соискателя в качестве лица, ищущего работу, ассистент вносит персональные данные в индивидуальную карту занятости в АИС "Рынок труда". В случае отсутствия доступа в АИС "Рынок труда" ассистент заполняет индивидуальную карту занятости в электронном либо в бумажном виде.
18. Ассистент проводит распределение соискателя на категории исходя из предполагаемой длительности периода безработицы в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
19. Ассистент информирует о возможностях использования интернет-ресурса "Биржа труда".
20. После установления достоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, ассистент в течение одного рабочего дня, направляет в центр занятости документы, указанные в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
21. Работник центра занятости в течение одного рабочего дня со дня получения документов от ассистента вносит персональные данные соискателя в АИС "Рынок труда", делает отметку о регистрации соискателя в качестве лица, ищущего работу, и уведомляет соискателя о дате регистрации через ассистента или посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи.
22. При повторном обращении соискателя для регистрации в качестве лица, ищущего работу, работник центра занятости осуществляет проверку достоверности персональных данных и сведений, представленных соискателем ранее, и вносит соответствующие изменения в индивидуальную карту занятости.
23. Центр занятости населения обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешения и уведомления данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
24. Центр занятости в течение десяти рабочих дней со дня регистрации лица, ищущего работу, оказывает ему содействие в подборе подходящей работы в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок регистрации лиц, ищущих работу, через веб-портал "электронного правительства"

16. Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу үшін ізденуші ассистентке осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген құжаттарды ұсынады
Ассиситент осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес ізденуші құжаттарының дәйектілігін тексереді.
17. Ассистент ізденушіні жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеген кезде "Еңбек нарығы" ААЖ-да жұмыспен қамтудың жеке картасына дербес деректерді енгізеді. "Еңбек нарығы" ААЖ-ға қолжетімділік болмаған жағдайда ассистент жұмыспен қамтудың жеке картасын электрондық нысанда немесе қағаз түрінде толтырады.
18. Ассистент осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына негіздей отырып, ізденушілерді санатқа бөледі.
19. Ассистент "Еңбек биржасы" интернет-ресурсын пайдалану мүмкіндіктері туралы хабардар етеді.
20. Ассистент ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректерің (мәліметтердің) дәйектілігін анықтағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген құжаттарды жібереді.
21. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ассистенттен құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ізденушінің дербес деректерін "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді, ізденушіні жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркегені туралы белгі қояды және ізденушіге ассистент немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы тіркеу күні туралы хабарлайды.
22. Ізденуші жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу үшін қайта жүгінген кезде жұмыспен қамту орталығының қызметкері ізденушінің бұрын ұсынған дербес деректері мен мәліметтерінің дәйектілігін тексеруді жүзеге асырады және (немесе) және жұмыспен қамтудың жеке картасына тиісті өзгерістерді енгізеді.
23. Жұмыспен қамту орталығы мемлекеттік қызмет көрсетудің сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетуді мониторингілеудің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызмет рұқсаттар мен хабарламалар мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсетілген кезде мемлекеттік қызмет көрсетудің сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсетуді мониторингілеудің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде келіп түседі.
24. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс іздеп жүрген адамды тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес оған лайықты жұмыс таңдауда жәрдем көрсетеді.
2-параграф. Жұмыс іздеп жүрген адамдарды "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы тіркеу тәртібі

25. Соискатель регистрируется в качестве лица, ищущего работу, в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" при наличии электронной цифровой подписи.
26. Соискатель для регистрации в качестве лица, ищущего работу, через веб-портал "электронного правительства" заполняет заявку на получение государственной услуги с указанием персональных данных.
Статус о принятии запроса на оказание государственной услуги направляется в "личный кабинет" соискателя.
27. Данные соискателя автоматически направляется в центр занятости по месту регистрации.
28. Работник центра занятости населения проводит регистрацию лица, ищущего работу в соответствии с параграфом 1 настоящей Главы.
Сведения о документах удостоверяющие личность работник центра занятости населения получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
29. На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" соискателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью директора центра занятости или уполномоченного им лица.
Параграф 3. Порядок регистрации лиц, ищущих работу, при обращении в Государственную корпорацию
30. Регистрацию соискателя, при обращении за трудовым посредничеством в Государственную корпорацию проводит работник центра занятости, который осуществляет прием населения в Государственной корпорации и проводит регистрацию лица, ищущего работу в соответствии с параграфом 1 настоящей главы.
Глава 3. Порядок регистрации безработных лиц
31. В случае, если центр занятости по истечении периода, указанного в пункте 24 настоящих Правил, не подобрал для соискателя подходящую работу, то в течение двух рабочих дней направляет в электронном виде через АИС "Рынок труда" местному органу по вопросам занятости населения его документы, указанные в стандарте государственной услуги в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Директор центра занятости или уполномоченное им лицо закрепляет проект решения о регистрации лица, ищущего работу в качестве безработного лица (далее – безработный), в АИС "Рынок труда" электронной цифровой подписью.
32. Местный орган по вопросам занятости населения осуществляет проверку достоверности полученной информации через АИС "Рынок труда" в информационных системах государственных органов и (или) организаций.
Первый руководитель местного органа по вопросам занятости населения или уполномоченное им лицо в АИС "Рынок труда" подписывает решение о регистрации безработного посредством электронной цифровой подписи.

25. Ізденуші электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық нысанда жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеледі.
26. Ізденуші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу үшін жеке деректерін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімді толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы статус ізденушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
27. Ізденушінің деректері автоматты түрде тіркелген жері бойынша жұмыспен қамту орталығына жіберіледі.
28. Жұмыспен қамту орталығынының қызметкері осы Қағидалардың 1-параграфына сәйкес жұмыс іздеп жүрген адамды тіркейді.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері жеке басты куәландыратын құжаттың мәліметтерін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелерінен алады.
29. Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жұмыспен қамту орталығы директорының немесе ол уәкілеттік берген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат түрінде жіберіледі және сақталады.
3-параграф. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу тәртібі
30. Мемлекеттік корпорацияға еңбек делдалдығына жүгінген кезде жұмыс іздеп жүрген адамды тіркеуді халықты жұмыспен қамту орталығының Мемлекеттік корпорацияда халықты қабылдауды жүзеге асыратын қызметкері жүргізеді және жұмыс іздеп жүрген адамды осы тараудың 1-параграфына сәйкес тіркеуді жүргізеді.
3-тарау. Жұмыссыз адамдарды тіркеу тәртібі
31. Жұмыспен қамту орталығы осы Қағидаларының 24-тармағында көрсетілген кезең ішінде ізденушіге лайықты жұмыс таңдап бере алмаған жағдайда екі жұмыс күні ішінде "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген оның құжаттарын электрондық түрде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жолдайды.
Жұмыспен қамту орталығының директоры немесе ол уәкілеттік берген адам "Еңбек нарығы" ААЖ-да электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз адам (бұдан әрі - жұмыссыз) ретінде тіркеу туралы шешім жобасын бекітеді.
32. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган алынған ақпараттың "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде дәйектілігін тексеруді жүзеге асырады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам "Еңбек нарығы" ААЖ-да жұмыссызды тіркеу туралы шешімге электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қояды.

33. Работник центра занятости в течение двух рабочих дней со дня принятия решения местным органом по вопросам занятости населения выдает уведомление о регистрации в качестве безработного по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подписанный директором центра занятости или лицом, которое его замещает, либо уведомление об отказе в регистрации лица, ищущего работу, в качестве безработного согласно приложению 5 к настоящим Правилам по основаниям, предусмотренным пунктом 34 настоящих Правил.
34. Не регистрируются в качестве безработного:
1) не достигшие шестнадцатилетнего возраста;
2) работающие по трудовому договору, в том числе выполняющие работу за оплату на условиях полного либо неполного рабочего времени или имеющие иную оплачиваемую работу, приносящую заработок (доход);
3) достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
4) представившие документы, содержащие заведомо ложные сведения об отсутствии работы и заработка (дохода), а также другие недостоверные сведения.
35. Работник центра занятости в течение двух рабочих дней со дня принятия решения местным органом по вопросам занятости населения извещает лицо, ищущее работу:
1) о дате регистрации в качестве безработного или об отказе в регистрации посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи, а жителей сельской местности также через акима поселка, села и сельского округа;
2) о перечне документов, которые необходимы для назначения социальной выплаты на случай потери работы из Государственного фонда социального страхования.
36. Центр занятости населения обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
37. Безработные, зарегистрированные в местном органе по вопросам занятости населения, соблюдают порядок, условия и сроки посещения или уведомления центра занятости в соответствии с Законом и настоящими Правилами.
38. Выдача справки о регистрации в качестве безработного осуществляется через веб-портал "электронного правительства" при наличии электронной цифровой подписи.
Срок действия справки о регистрации в качестве безработного составляет тридцать календарных дней со дня ее выдачи.
39. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Выдача справки о регистрации в качестве безработного" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

33. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыспен қамту орталығының директоры немесе оны алмастыратын адам қол қойған жұмыссыз ретінде тіркеу туралы хабарлама не осы Қағидалардың 34-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жұмыс іздеп жүген адамды жұмыссыз ретінде тіркеуден бас тарту туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес хабарлама береді.
34. Мынадай:
1) он алты жасқа толмаған;
2) еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін, оның ішінде жұмысты толық не толық емес жұмыс уақыты жағдайында ақы үшін орындайтын немесе табыс (кіріс) әкелетін өзге де ақы төленетін жұмысы бар;
3) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа толған;
4) жұмысы мен жалақысының (кірісінің) болмауы туралы көрінеу жалған мәліметтерді қамтитын құжаттар, сондай-ақ басқа да дәйексіз мәліметтер ұсынған адамдар жұмыссыз ретінде тіркелмейді.
35. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жұмыс іздеп жүрген адамды:
1) жұмыссыз ретінде тіркеу күні немесе тіркеуден бас тарту туралы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы, ал ауылдық жерлердің тұрғындарын кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі немесе ассистент арқылы;
2) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан жұмысынан айырылған жағдайда берілетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың тізбесі туралы хабардар етеді.
36. Жұмыспен қамту орталығы осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметті көрсетуді мониторингілеу ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
37. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органда тіркелген жұмыссыздар Заңға және осы Қағидаларға сәйкес келу тәртібін, шарттарын және мерзімдерін немесе жұмыспен қамту орталығының хабарламаларын сақтайды.
38. Жұмыссыз ретінде тіркелгендігі туралы анықтама беру электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асыралады.
Жұмыссыз ретінде тіркеу туралы анықтаманың қолданылу мерзімі оны берген күннен бастап күнтізбелік отыз күнді құрайды.
39. "Жұмыссыз ретінде тіркелгендігі туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.

40. Справка о регистрации в качестве безработного выдается на безвозмездной основе.
41. Безработный подает заявление в электронной форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам на получение государственной услуги, удостоверенного электронной цифровой подписью, с указанием персональных данных.
Статус о принятии запроса на оказание государственной услуги направляется в "личный кабинет" соискателя.
42. Срок оказания государственной услуги составляет один день с момента подачи заявления на получение государственной услуги.
43. Результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа согласно приложению 8 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям.
44. Местный орган по вопросам занятости населения в течение двух рабочих дней со дня получения соответствующей информации от центра занятости населения снимает с учета безработного в случаях:
1) поступления за безработного отчислений на обязательное социальное медицинское страхование, обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений;
2) отказа от трех предложенных центром занятости населения вариантов подходящей работы или несвоевременного уведомления центра занятости населения, а проживающего в сельских населенных пунктах – акима поселка, села, сельского округа о согласии или отказе от предложенных вариантов подходящей работы;
3) неявки без уважительных причин:
в течение пяти рабочих дней со дня уведомления центром занятости населения по месту предложенного трудоустройства или обучения;
в течение трех рабочих дней по вызову в центр занятости населения на участие в активных мерах содействия занятости;
самовольного прекращения участия в активных мерах содействия занятости;
4) нарушения безработным без уважительных причин сроков посещения или уведомления центра занятости населения, предусмотренных в пункте 37 настоящих Правил;
5) осуждения безработного к наказанию в виде лишения свободы либо направления на принудительное лечение по вступившему в законную силу решению суда;
6) несвоевременное (в течение пяти рабочих дней) предоставление центру занятости населения обстоятельств, влияющих на дальнейшую работу с ним, связанную с:
переменой места жительства;
трудоустройством на постоянную, временную работу, работу по договорам гражданско-правового характера;
занятием предпринимательской деятельностью;
учредительством (соучредительство) в организации независимо от организационно-правовой формы и формы собственности;
установлением или изменение и группы инвалидности;
назначением пенсионных выплат.

40. Жұмыссыз ретінде тіркелгендігі туралы анықтама өтеусіз негізде беріледі.
41. Жұмыссыз электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, жеке деректері көрсетілген мемлекеттік қызметті алуға өтінішті осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда береді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабыданғаны туралы статус көрсетілетін қызметі алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
42. Мемлекеттік қызметі көрсету мерзімі мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш берген сәттен бастап бір күнді құрайды.
43. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес электрондық құжат түрінде жіберіледі және сақталады.
44. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган халықты жұмыспен қамту орталығынан тиісті ақпаратты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жұмыссызды мынадай жағдайларда:
1) жұмыссыз үшін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар түскен кезде;
2) жұмыспен қамту орталығы ұсынған лайықты жұмыстың үш нұсқасынан бас тартқанда немесе халықты жұмыспен қамту орталығын, ал ауылдық елді мекендерде тұратын адам кент, ауыл, ауылдық округ әкімін лайықты жұмыстың ұсынылған нұсқаларымен келісетіні немесе олардан бас тартатыны туралы уақтылы хабардар етпегенде;
3) дәлелсiз себептермен:
жұмыспен қамту орталығы хабардар еткен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде ұсынылған жұмысқа орналасу орнына немесе оқу орнына келмегенде;
шақыру бойынша халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу үшін үш жұмыс күнi ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына келмегенде;
жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуды өз бетiнше тоқтатқанда;
4) жұмыссыз жұмыспен қамту орталығына барудың немесе оны хабардар етудің осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген мерзiмдерiн дәлелсiз себептермен бұзғанда;
5) жұмыссыз бас бостандығынан айыру түрiндегi жазамен сотталғанда не заңды күшіне енген сот шешiмi бойынша мәжбүрлеп емдеуге жiберiлгенде;
6) жұмыспен қамту орталығына:
тұрғылықты жерiн ауыстыруды;
тұрақты, уақытша жұмысқа, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмысқа орналасуды;
кәсiпкерлiк қызметпен айналысуды;
ұйымдық-құқықтық нысаны мен меншiк нысанына қарамастан, ұйымға құрылтайшы (ортақ құрылтайшы) болуды;
мүгедектiк тобын белгiлеудi немесе оның өзгеруiн;
зейнетақы төлемдерін тағайындауды қоса алғанда, жұмыссызбен алдағы уақытта жұмыс iстеу тәртiбiне ықпал ететiн өзгерiстер туралы мәлiметтердi уақтылы, бес жұмыс күнi iшiнде ұсынбағанда;

7) предоставления заведомо ложных или поддельных документов.
45. Местный орган по вопросам занятости населения после снятия с учета безработного делает отметку в индивидуальной карте занятости безработного в АИС "Рынок труда".
Первый руководитель местного органа по вопросам занятости населения или уполномоченное им лицо в АИС "Рынок труда" подписывает решение о снятии безработного с учета электронной цифровой подписью.
Работник центра занятости в течение двух рабочих дней со дня снятия безработного с учета уведомляет его об этом посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи, а жителей сельской местности через акима поселка, села, сельского округа.
В случае снятия безработного с учета согласно подпункту 1) пункта 44 настоящих Правил указанные сведения вносятся работником центра занятости населения в индивидуальной карте занятости безработного в АИС "Рынок труда".
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) местного органа по вопросам занятости населения и (или) его должностных лиц, центра занятости населения и (или) его должностных лиц
46. Обжалование решений, действий (бездействия) местного органа по вопросам занятости населения и (или) его должностных лиц, центра занятости населения и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя местного органа по вопросам занятости населения либо на имя руководителя местного исполнительного органа.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес местного исполнительного органа подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
47. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги соискатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок осуществления трудового посредничества Параграф 1. Разработка индивидуального плана трудоустройства

7) көрінеу жалған немесе қолдан жасалған құжаттар бергенде есептен шығарады.
45. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыссызды есептен шығарғаннан кейін "Еңбек нарығы" ААЖ-дағы жұмыспен қамтудың жеке картасында белгі қояды.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам "Еңбек нарығы" ААЖ-да электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы жұмыссызды есептен шығару туралы шешімге қол қояды.
Жұмыспен қамту орталығының маманы жұмыссызды есептен шығарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бұл туралы оған ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы, ал ауылды елді мекендердің тұрғындарына кент, ауыл, ауылдық округтің әкімі немесе ассистент арқылы хабарлайды.
Жұмыссызды осы тараудың 44-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тіркеуден шығарған жағдайда жұмыспен қамту орталығының маманы көрсетілген мәліметті осы жұмыссыздың "Еңбек нарығы" ААЖ жұмыспен қамтудың жеке картасына енгізеді.
4-тарау. Халықты ұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган және (немесе) оның лауазымды адамдарының, халықты жұмыспен қамту орталығының және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
46. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының, халықты жұмыспен қамту орталығының және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезінде шағым халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның немесе жергілікті атқарушы орган басшысының атына беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның мекенжайына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
47. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы, оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
5-тарау. Еңбек делдалдығын жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу

48. Для оказания содействия работодателям в подборе подходящего специалиста, а лицам, ищущим работу, безработным и иным обратившимся лицам в подборе подходящей работы осуществляется трудовое посредничество.
В целях осуществления трудового посредничества работник центра занятости в течение двух рабочих дней со дня регистрации лица, ищущего работу местным органом по вопросам занятости населения в качестве безработного, составляет в АИС "Рынок труда" индивидуальный план трудоустройства по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
49. Заполненный индивидуальный план трудоустройства подписывается безработным и работником центра занятости, который разрабатывал план. Экземпляр индивидуального плана трудоустройства передается безработному.
50. Безработный, зарегистрированный в местном органе по вопросам занятости населения, выполняет мероприятия и соблюдает сроки, установленные в индивидуальном плане трудоустройства.
51. Безработный, зарегистрированный в местном органе по вопросам занятости населения, в течение пяти рабочих дней со дня наступления обстоятельств, влияющих на дальнейшую работу с ним, предоставляет центру занятости соответствующую информацию, связанную с:
1) переменой места жительства;
2) трудоустройством на постоянную, временную работу, работу по договорам гражданско-правового характера;
3) занятием предпринимательской деятельностью;
4) учредительством (соучредительство) в организации независимо от организационно-правовой формы и формы собственности;
5) установлением или изменением группы инвалидности;
6) назначением пенсионных выплат.
Работник центра занятости проводит мониторинг выполнения безработным мероприятий индивидуального плана трудоустройства.
52. Центр занятости после регистрации лица в качестве безработного оказывает ему содействие в подборе подходящей работы, в соответствии с параграфом 3 настоящей главы, или направляет его на активные меры содействия занятости в соответствии с индивидуальным планом трудоустройства.
Параграф 2. Порядок регистрации вакансий, предоставленных работодателями в центр занятости
53. В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 28 Закона работодатель направляет центру занятости письменно или посредством интернет-ресурса "Биржа труда" сведения о наличии вакансий в течение пяти рабочих дней со дня их появления с указанием условий труда и оплаты.
54. При направлении работодателем сведений о наличии вакансий в письменном виде работник центра занятости в течение одного рабочего дня со дня получения регистрирует их в АИС "Рынок труда".
При регистрации в АИС "Рынок труда" работником центра занятости вносится следующая информация о вакансии: профессия (должность), условия труда, регион трудоустройства, требования к квалификации соискателя, дата регистрации вакансии в центре занятости, требуемый уровень образования, профессиональный уровень, уточнение по профессии, требуемый стаж работы соискателя, уровень заработной платы, должностные обязанности, наличие стажировки и другие дополнительные сведения о вакансии.
Сформированные в АИС "Рынок труда" работником центра занятости сведения о вакансиях размещаются в свободном доступе на интернет-ресурсе "Биржа труда".

48. Жұмыс берушілерге лайықты маман таңдауға, ал жұмыс іздеп жүрген адамдарға, жұмыссыздарға және өзге де жүгінген адамдарға лайықты жұмыс таңдауда жәрдемдесу үшін еңбек делдалдығы жүзеге асырылады.
Еңбек делдалдығын жүзеге асыру мақсатында жұмыспен қамту орталығының қызметкері халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде "Еңбек нарығы" ААЖ-да осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын жасайды.
49. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспары толтырылғаннан кейін жұмыссыз және жоспарды әзірлеген жұмыспен қамту орталығының қызметкері оған қол қояды. Жұмысқа орналастырудың жеке жоспарының бір данасы жұмыссызға беріледі.
50. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органда тіркелген жұмыссыз жұмысқа орналастырудың жеке жоспарында белгіленген іс-шараларды орындайды және мерзімдерді сақтайды.
51. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органда тіркелген жұмыссыз мыналарды:
1) тұрғылықты жерін ауыстыруды;
2) тұрақты, уақытша жұмысқа, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша жұмысқа орналасуды;
3) кәсіпкерлік қызметпен айналысуды;
4) ұйымдық-құқықтық нысаны мен меншік нысанына қарамастан, ұйымға құрылтайшы (ортақ құрылтайшы) болуды;
5) мүгедектік тобын белгілеуді немесе оның өзгеруін;
6) зейнетақы төлемдерін тағайындауды қоса алғанда, жұмыссызбен одан арғы жұмыс тәртібіне ықпал ететін өзгерістер туралы ақпаратты уақтылы, бес жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығына ұсынады.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері жұмыссыздың жұмысқа орналастырудың жеке жоспарының іс-шараларын орындауына мониторинг жүргізеді.
52. Жұмыспен қамту орталығы адамды жұмыссыз ретінде тіркегеннен кейін осы Қағидалардың 4-тарауы 3-параграфына сәйкес оған лайықты жұмыс таңадауда жәрдем көрсетеді немесе оны жұмысқа орналастырудың жеке жоспарына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына жібереді.
2-параграф. Жұмыс берушілер жұмыспен қамту орталығына ұсынған бос орындарды тіркеу тәртібі
53. Заңның 28-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығына жазбаша түрде немесе "Еңбек биржасы" интернет-ресурсы арқылы бос жұмыс орындарының бар екені туралы ақпаратты еңбек жағдайлары мен ақы төлеу шарттарын көрсетіп, олар пайда болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді.
54. Жұмыс беруші бос орындардың бар екені туралы мәліметтерді жазбаша түрде жіберген кезде жұмыспен қамту орталығының қызметкері бос орынды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны "Еңбек нарығы" ААЖ-да тіркейді.
"Еңбек нарығы" ААЖ-да тіркеу кезінде жұмыспен қамту орталығының қызметкері бос орын туралы мынадай ақпаратты енгізеді: кәсіп (лауазым), еңбек жағдайлары, жұмысқа орналастыру өңірі, ізденушінің біліктілігіне қойылатын талаптар, бос орынды жұмыспен қамту орталығында тіркеу күні, талап етілетін білім деңгейі, кәсіптік деңгей, кәсіпті нақтылау, ізденушіден талап етілетін жұмыс өтілі, жалақы деңгейі, лауазымдық міндеттер, тағылымдаманың болуы және бос орын туралы басқа да қосымша мәліметтер.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері "Еңбек нарығы" ААЖ-да қалыптастырған бос орындар туралы мәліметтер еркін қол жеткізу үшін "Еңбек биржасы" интернет-ресурсында орналастырылады.

55. При направлении сведений о наличии вакансий посредством интернет-ресурса "Биржа труда" работодатели размещают информацию о вакансии, указанной в пункте 51 настоящих Правил, через "личный кабинет".
Сформированные работодателем на интернет-ресурсе "Биржа труда" сведения о вакансиях автоматически размещаются в АИС "Рынок труда".
Параграф 3. Подбор кандидатов на вакансии и направление их к работодателям
56. После регистрации вакансий, которые направлены работодателем в центр занятости письменно или посредством интернет-ресурса "Биржа труда", в соответствии с параграфом 2 настоящей главы, центр занятости в течение одного рабочего дня проводит подбор кандидатов на вакансии.
Центр занятости проводит подбор кандидатов на вакансии среди лиц, ищущих работу, безработных и иных обратившихся лиц, зарегистрированных центром занятости в АИС "Рынок труда" и лиц, которые самостоятельно зарегистрировались на интернет-ресурсе "Биржа труда".
Центр занятости обеспечивает подбор вакансий для зарегистрированных в АИС "Рынок труда" лиц, ищущих работу, безработных и иных обратившихся лиц.
57. Работник центра занятости проводит отбор кандидатов на вакансию с учетом профессии (должности) кандидата, уровня профессиональной подготовки и квалификации, опыта и навыков работы, уровня заработной платы, режима рабочего времени, а также в соответствии с другими требованиями и условиями для кандидатов, установленными работодателями при регистрации вакансии.
58. Работник центра занятости в течение трех рабочих дней со дня возникновения вакансий уведомляет лицо, ищущее работу, и (или) безработного, и (или) иных обратившихся лиц о наличии подходящей работы:
1) при его личном посещении центра занятости;
2) посредством интернет-ресурса "Биржа труда" через "личный кабинет";
3) посредством абонентского устройства сети сотовой связи.
Если лицо, ищущее работу, безработный или иное обратившееся лицо проживают в сельской местности, специалист центра занятости уведомляет их о наличии подходящей работы также через ассистента по АСП.
59. Лицо, ищущее работу, безработный или иное обратившееся лицо в течение трех рабочих дней после получения от центра занятости предложений о наличии подходящей работы лично или посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи уведомляет центр занятости о согласии или отказе от предложенной подходящей работы.
Лицо, ищущее работу, безработный или иное обратившееся лицо, которое проживает в сельской местности, в течение трех рабочих дней после получения предложений о наличии подходящей работы также может сообщить акиму поселка, села, сельского округа или ассистенту о согласии или отказе от предложенной подходящей работы.
Несвоевременное уведомление центра занятости или акима поселка, села, сельского округа считается отказом от предложенной подходящей работы.

55. Бос орындардың бар екені туралы мәліметтерді "Еңбек биржасы" интернет-ресурсы арқылы жолдаған кезде жұмыс берушілер осы Қағидалардың 40-тармағында көрсетілген бос орын туралы ақпаратты "жеке кабинеті" арқылы орналастырады.
Жұмыс беруші "Еңбек биржасы" интернет-ресурсында қалыптастырған бос орындар туралы мәліметтер автоматты түрде "Еңбек нарығы" ААЖ-да орналастырылады.
3-параграф. Бос орындарға кандидаттар таңдау және оларды жұмыс берушілерге жіберу
56. Жұмыс берушілер жұмыспен қамту орталығына жазбаша немесе "Еңбек биржасы" интернет-ресурсы арқылы жіберген бос орындарды тіркегеннен кейін жұмыспен қамту орталығы бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-тарауының 2-параграфына сәйкес бос орындарға кандидаттар таңдауды жүргізеді.
Жұмыспен қамту орталығы бос орындарға кандидаттарды "Еңбек нарығы" ААЖ-да жұмыспен қамту орталығы тіркеген жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздар және "Еңбек биржасы" интернет-ресурсында өз бетінше тіркелген адамдар арасынан таңдауды жүргізеді.
Жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ-да тіркелген, жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыздар және басқа да жүгінген адамдар үшін бос орындарды таңдауды қамтамасыз етеді.
57. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері кандидаттың кәсібін (лауазымын), кәсіптік даярлық және біліктілік деңгейін, жұмыс тәжірибесі мен дағдыларын, жалақы деңгейін, жұмыс уақытының режимін ескере отырып, сондай-ақ жұмыс беруші бос орындарды тіркеу кезінде кандидаттар үшін белгілеген басқа да талаптар мен шарттарға сәйкес бос орындарға кандидаттарды іріктеуді жүргізеді.
58. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері бос жұмыс орны пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде лайықты жұмыстың бар екені туралы жұмыс іздеп жүрген адамға және (немесе) жұмыссызға және (немесе) өзге де жүгінген адамдарға:
1) ол жұмыспен қамту орталығына өзі келген кезде;
2) "Еңбек биржасы" интернет-ресурсы арқылы "жеке кабинет"-тен;
3) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы хабарлайды.
Егер жұмыс іздеп жүрген адам немесе жұмыссыз немесе өзге де жүгінген адам ауылдық жерде тұрса, жұмыспен қамту орталығының қызметкері лайықты жұмыстың бар екені туралы оларға ассистент арқылы хабарлайды.
59. Жұмыс іздеп жүрген адам немесе жұмыссыз немесе өзге де жүгінген адам жұмыспен қамту орталығынан лайықты жұмыстың бар екені туралы ұсынысты алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығына жеке өзі барады немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған лайықты жұмысқа келісетіні немесе одан бас тартатыны туралы хабарлайды.
Ауылдық жерде тұратын жұмыс іздеп жүрген адам немесе жұмыссыз немесе өзге де жүгінген адам да үш жұмыс күні ішінде кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне немесе ассистентке ұсынылған лайықты жұмысқа келісетіні немесе одан бас тартатыны туралы хабарлай алады.
Жұмыспен қамту орталығына немесе кент, ауыл немесе ауылдық округ әкiмiне уақтылы хабарламау ұсынылған лайықты жұмыстан бас тарту болып саналады.

60. При согласии кандидатов на трудоустройство на заявленную вакансию и при соответствии условий работы для кандидатов работник центра занятости в течение одного рабочего дня направляет работодателю данные (резюме) отобранных кандидатов:
1) через АИС "Рынок труда". Данные (резюме) кандидатов отображаются в "личном кабинете" работодателя на интернет-ресурсе "Биржа труда". Работник центра занятости посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи сообщает работодателю о направленных ему данных (резюме) кандидатов;
2) посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи.
В случае необходимости, работник центра занятости напоминает работодателю рассмотреть данные (резюме) кандидатов и сообщить о своем решении посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи.
Работник центра занятости согласовывает с работодателем время и место проведения собеседования с кандидатами, которые заинтересовали работодателя.
Работник центра занятости посредством информационно-коммуникационных технологий и (или) абонентского устройства сети сотовой связи уведомляет кандидатов о времени и месте проведения собеседования с работодателем.
61. Безработный, зарегистрированный в местном органе по вопросам занятости, в течение пяти рабочих дней со дня уведомления о времени и месте проведения собеседования центром занятости должен обратиться к работодателю по вопросу трудоустройства.
62. Работодатель в течение пяти рабочих дней со дня направления кандидата для трудоустройства извещает центр занятости письменно или посредством интернет-ресурса "Биржа труда" через "личный кабинет" о приеме на работу или об отказе в приеме на работу.
Отсутствие извещения работодателем о приеме на работу в течение пяти рабочих дней считается отказом в трудоустройстве предложенного кандидата.
63. В случае подтверждения трудоустройства кандидата работодателем, соответствующая вакансия удаляется из интернет-ресурса "Биржа труда" и в АИС "Рынок труда".
64. Центром занятости обеспечивается функционирование зоны самообслуживания, где предоставляется возможность самостоятельного размещения резюме и поиска свободных вакансий для соискателей и самостоятельного поиска персонала для работодателей посредством интернет-ресурса "Биржа труда", а также осуществляется консультирование населения по вопросам использования интернет-ресурса "Биржа труда".
Приложение 1
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных
и осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Стандарт государственной услуги
"Оказание содействия лицам, ищущим работу, и безработным"
1
Наименование услугодателя
Центр занятости населения, МИО городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)

60. Кандидаттар мәлімделген бос орындарға жұмысқа орналасуға келіскен кезде және жұмыс жағдайы кандидаттарға сәйкес келген кезде жұмыспен қамту орталығының қызметкері бір жұмыс күні ішінде іріктелген кандидаттардың деректерін (резюмелерін) жұмыс берушіге:
1) "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы жібереді. Кандидаттардың деректері (резюмелері) жұмыс берушінің "Еңбек биржасы" интернет-ресурсындағы "жеке кабинетінде" көрінеді. Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы жұмыс берушіге өзіне жіберілген кандидаттардың деректері (резюмелері) туралы хабарлайды;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері қажет болған жағдайда жұмыс берушіге кандидаттардың деректерін (резюмелерін) қарауды және шешімін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы хабарлауды ескертеді.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері жұмыс берушіні қызықтырған кандидаттармен әңгімелесу өткізу күні мен орнын жұмыс берушімен келіседі.
Жұмыспен қамту орталығының қызметкері ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және (немесе) ұялы байланыс желісінің абоненттік құрылғысы арқылы кандидаттарға жұмыс берушімен әңгімелесу өтетін уақыт және орын туралы хабарлайды.
61. Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органда тіркелген жұмыссыз жұмыспен қамту орталығы әңгімелесуді өткізу уақыты мен орны туралы хабарлаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмысқа орналастыру мәселесі бойынша жұмыс берушіге жүгінуге тиіс.
62. Жұмыс беруші кандидатты жұмысқа орналастыру үшін жолдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығын жазбаша немесе "Еңбек биржасы" интернет-ресурсындағы "жеке кабинеті" арқылы жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы хабарлайды.
Жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы хабарландыруының бес жұмыс күні ішінде болмауы ұсынылған кандидатты жұмысқа орналастырудан бас тарту болып саналады.
63. Жұмыс беруші кандидатты жұмысқа орналастырғанын растаған жағдайда тиісті бос орын "Еңбек биржасы" интернет-ресурсынан және "Еңбек нарығы" ААЖ-дан жойылады.
64. Жұмыспен қамту орталығы "Еңбек биржасы" интернет-ресурсы арқылы ізденушілер үшін резюмесін өз бетінше орналастыру және бос орындарды іздеу және жұмыс берушілер үшін өз бетінше персонал іздеу мүмкіндігі берілетін, сондай-ақ "Еңбек биржасы" интернет-ресурсын пайдалану мәселелері бойынша халыққа консультация жүзеге асырылатын өзі-өзіне қызмет көрсету аймағының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
"Жұмыс іздеп жүрген адамдар мен жұмыссыздарға жәрдемдесу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Жұмыспен қамту орталығы, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың мен облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну жолдары (қол жеткізу арналары)

1) государственную корпорацию "Правительство для граждан";
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz и абонентское устройство сотовой связи;
3) услугодатель.
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) рабочий день.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию, услугодателю – 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации, у услугодателя – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) или бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о регистрации в качестве лица, ищущего работу либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1. Для регистрации в качестве лица, ищущего работу, соискатель предъявляет в центр занятости по месту жительства или Государственную корпорацию:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к стандарту государственной услуги "Оказание содействия лицам, ищущим работу, и безработным";
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) документ, подтверждающий трудовую деятельность (при наличии);
4) документ об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии);
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются соискателю.
2. Для регистрации в качестве лица, ищущего работу, через веб-портал "электронного правительства" соискатель заполняет форму сведений для регистрации в качестве лица, ищущего работу, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя.
На портале уведомление о принятии заявки с указанием даты получения результата государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
В случаях предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего стандарта государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель или Государственная корпорация отказывают в приеме заявления.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы";
2) "электрондық үкімет" веб-порталы:
www.egov.kz және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы;
3) көрсетілетін қызметті беруші.
3
Мемлекетті қызметті көрсету мерзімі
1 (бір) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік корпорацияға, көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут.
Көрсетілетін қызметті берушіде, Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеу туралы анықтама немесе осы стандарттың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жұмыссыз ретінде тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық және (немесе) қағаздық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайларда оларды өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін ұсынылады.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде - демалыс және мереке күндерін қоспағанда, бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекетік корпорацияда - дүйсенбіден бастап сенбіні дейін қоса алғанда, жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 09.00-ден 20.00-ға дейін;
3) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Мемлекеттік корпорацияға және көрсетілетін қызметті берушіге:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
3) еңбек қызметін растайтын құжат (бар болса);
4) білімі, біліктілігі, арнайы білімінің болуы немесе кәсіптік дайындығы туралы құжат (бар болса).
2. Ізденуші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркелу үшін көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеу үшін мәліметтер нысанын толтырады.
Порталда өтінімді қабылдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп келткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлектетік корпорация өтінішті қабылдаудан бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:

1) www.enbek.gov.kz;
2) Государственной корпорации: www.gov4c.kz;
3) портале www.egov.kz.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz.
Единый контакт-центр: "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Оказание содействия
лицам, ищущим работу,
и безработным"
Форма
Заявление
Прошу зарегистрировать в качестве лица, ищущего работу.
Информация заявителе: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
_______________________________________________________________________;
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________________;
Настоящим, подписываясь ниже, я подтверждаю свое согласие на сбор и обработку
моих персональных данных необходимых для оказания государственной услуги
"Регистрация лиц, ищущих работу", на содействие в трудоустройстве через
аутсорсинг услуг в сфере занятости населения, размещения на государственном
интернет-ресурсе "Биржа труда" (www.enbek.kz) для рассмотрения моих
персональных данных работниками центра занятости населения, работодателями,
зарегистрированными на интернет-ресурсе "Биржа труда", частными агентствами
занятости, с которыми заключены договора аутсорсинга в целях трудоустройства
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), пол, возраст, социальный статус,
образование, опыт работы, навыки, контактные номера городских и мобильных
телефонов, регион проживания, электронная почта и другие персональные данные в
соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных
данных и их защите"). Согласие предоставляется подписанием настоящего заявления
в полном объеме, без каких-либо замечаний и возражений. "___" ___________ 20___
года ___________ (подпись). Предупрежден(а) об ответственности за предоставление
недостоверных сведений и поддельных документов.
Контактные данные заявителя: Телефон: ___________________; Мобильный:
________________; E-mail: _____________________; "___" ___________ 20___ года.
Подпись заявителя: ___________________________
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза) фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
_________________________________________________________________________,
дата регистрации заявления: "___" ___________ 20___ года (дата получения услуги:
"___" ___________ 20___ года). Настоящим, подписываясь ниже, я подтверждаю свое
согласие на сбор и обработку моих персональных данных необходимых для оказания
государственной услуги "Регистрация лиц, ищущих работу", на содействие в
трудоустройстве через аутсорсинг услуг в сфере занятости населения, размещения на
государственном интернет-ресурсе "Биржа труда" (www.enbek.kz) для рассмотрения
моих персональных данных работниками центра занятости населения,
работодателями, зарегистрированными на интернет-ресурсе "Биржа труда",
частными агентствами занятости, с которыми заключены договора аутсорсинга в
целях трудоустройства (фамилия, имя, отчество (при его наличии), пол, возраст,
социальный статус, образование, опыт работы, навыки, контактные номера городских
и мобильных телефонов, регион проживания, электронная почта и другие
персональные данные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013
года "О персональных данных и их защите"). Согласие предоставляется подписанием
настоящего заявления в полном объеме, без каких-либо замечаний и возражений.
"___" ___________ 20___ года ___________ (подпись).
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и поддельных документов.
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Оказание содействия
лицам, ищущим работу,
и безработным"
Форма
Форма сведений для регистрации в качестве лица, ищущего работу

1) www.enbek.gov.kz;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz;
3) www.egov.kz порталында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметінің байланыс телефондары www.enbek.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Бірыңғай байланыс орталығы: "1414", 8-800-080-7777.
"Жұмыс іздеп жүрген
адамдарды тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуді сұраймын. Өтініш беруші туралы ақпарат: Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ______________; Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________;
Осы арқылы, төменде қол қоя отырып, "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтердің аутсорсингі арқылы жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуге, "Еңбек биржасы" (www.enbek.kz) мемлекеттік интернет-ресурсында менің дербес деректерімді (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жынысы, жасы, әлеуметтік мәртебесі, білімі, жұмыс тәжірибесі, дағдылары, қала және мобильді телефондардың байланыс нөмірлері, тұрғылықты өңірі, электрондық пошта және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзге дербес деректер) жұмыспен қамту орталығы қызметкерлерінің, "Еңбек биржасы" интернет-ресурсында тіркелген жұмыс берушілердің, жұмысқа орналастыру мақсатында аутсорсинг шарттары жасалған жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің қарауы үшін орналастыруға келісім беремін.
Келісім осы өтінішке толық көлемде, қандай да бір ескертулер мен қарсылықсыз қол қою арқылы беріледі.
20___ жылғы "___" ___________ ___________ (қолы).
Дәйексіз мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефон ______________________;
ұялы:_________________________;
E-mail: _______________________;
20___ жылғы "___" ____________.
Өтініш берушінің қолы: ________________________________________________
--------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
____________________________________________________________________,
өтініш тіркелген күн: 20____жылғы "___" ___________ (көрсетілетін қызметті алу күні 20____жылғы "___" ___________)
Осы арқылы, төменде қол қоя отырып, "Жұмыс іздеп жүрген адамдарды тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтердің аутсорсингі арқылы жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуге, "Еңбек биржасы" (www.enbek.kz) мемлекеттік интернет-ресурсында менің дербес деректерімді (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жынысы, жасы, әлеуметтік мәртебесі, білімі, жұмыс тәжірибесі, дағдылары, қала және мобильді телефондардың байланыс нөмірлері, тұрғылықты өңірі, электрондық пошта және "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзге дербес деректер) жұмыспен қамту орталығы қызметкерлерінің, "Еңбек биржасы" интернет-ресурсында тіркелген жұмыс берушілердің, жұмысқа орналастыру мақсатында аутсорсинг шарттары жасалған жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің қарауы үшін орналастыруға келісім беремін.
Келісім осы өтінішке толық көлемде, қандай да бір ескертулер мен қарсылықсыз қол қою арқылы беріледі.
20___ жылғы "___" ___________
Дәйексіз мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
"Жұмыс іздеп жүрген
адамдарды тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеу үшін мәліметтер нысаны

1) Информация о заявителе: Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
_____________________________________________________________________________;
Индивидуальный идентификационный номер:______________________________________;
Пол: _________________________________________________________________________;
Национальность: ______________________________________________________________;
Гражданство: _________________________________________________________________;
Дата рождения: "___" ____________ _____ года;
Семейное положение: __________________________________________________________;
Адрес регистрации (страна, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома, номер квартиры):
_____________________________________________________________________________;
Уровень образования:__________________________________________________________;
Целевая группа:_______________________________________________________________;
Вид документа, удостоверяющего личность:_______________________________________
Серия документа: _________________ Номер документа:____________________________
Кем выдан: _______________________ Дата выдачи: "___" _______________ ______ года
Действителен до: "___" _____________ ______ года;
Мобильный телефон:__________________________________________________________;
Контактный телефон:__________________________________________________________;
E-mail: ______________________________________________________________________;
2) Данные о регистрации: Причина
незанятости:__________________________________________________________________;
Категория состояния:__________________________________________________________;
Цель учета:___________________________________________________________________;
Дата незанятости:_____________________________________________________________;
3) Данные, необходимые для поиска подходящей работы:
Желаемая профессия:__________________________________________________________;
Уточнение по должности:______________________________________________________;
Желаемая минимальная оплата труда:____________________________________________;
Желаемая максимальная оплата труда:___________________________________________;
Режим работы:_______________________________________________________________;
Согласие на смену места жительства:____________________________________________;
4) Данные об образовании:
Полное наименование учебного заведения: ______________________________________;
Наименование специальности:_________________________________________________;
Тип учебного заведения:______________________________________________________;
Дополнительные сведения по образованию:______________________________________;
Дата поступления в учебное заведение: "___"___________ года;
Дата окончания учебного заведения: "___"________________ года;
Согласие на трудоустройство по специальности:___________________________;

1) Өтініш беруші туралы ақпарат:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ______________________________________;
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________________;
Жынысы: ___________________________________________________________;
Ұлты:_______________________________________________________________;
Азаматтығы:_________________________________________________________;
Туған күні: ______ жылғы "___" __________;
Отбасылық жағдайы: _________________________________________________;
Тіркелген мекенжайы (ел, облыс, қала, аудан, елді мекен, көшенің атауы, үйдің нөмірі,
пәтердің нөмірі): _______________________________________________
____________________________________________________________________;
Білім деңгейі: _______________________________________________________;
Нысаналы топ: ______________________________________________________;
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _______________________________
Құжаттың сериясы: _______________ Құжаттың нөмірі: ____________________
Кім берген: _______________________
Берілген күні: ______ жылғы "___" ______________________________________
Жарамды: ______ жылғы "___" _________________________________________;
Мобильді телефон: ___________________________________________________;
Байланыс телефоны: __________________________________________________;
E-mail: _____________________________________________________________;
2) Тіркеу туралы деректер:
Жұмыссыздық себебі: ________________________________________________;
Жай-күй санаты: _____________________________________________________;
Есепке тұру мақсаты: _________________________________________________;
Жұмыссыздығы басталған күні: ________________________________________;
3) Лайықты жұмыс іздеу үшін қажетті деректер:
Қалаған кәсіп: _______________________________________________________;
Қызмет бойынша нақтылау: ____________________________________________;
Қалаған ең төмен еңбекақы: _________________________________________;
Қалаған ең жоғары еңбекақы: ________________________________________;
Жұмыс режимі: ______________________________________________________;
Тұрғылықты мекенжайын ауыстыруға келісім: ___________________________;
4) Білімі туралы деректер:
Оқу орнының толық атауы: ____________________________________________;
Мамандық атауы: ____________________________________________________;
Оқу орнының түрі: ___________________________________________________;
Білімі бойынша қосымша мәліметтер: ___________________________________;
Оқу орнына түскен жылы: ______ жылғы "___" ___________________________;
Оқу орнын бітірген жылы: ______ жылғы "___" ___________________________;
Мамандығы бойынша жұмысқа орналасуғы келісім: _______________________;

5) Данные о трудовой деятельности:
Профессия, должность:_______________________________________________________;
Уточнение по должности:_____________________________________________________;
Наименование организации:___________________________________________________;
Отрасль: ___________________________________________________________________;
Функциональные обязанности:_________________________________________________;
Общий трудовой стаж по данной профессии (лет):________________________________;
Период работы (с): "___" _____________ ______ года;
Период работы (по): "___" _____________ ______ года;
Согласие на трудоустройство по профессии: ____________________________________;
6) Сведения о навыках:
Хобби:____________________________________________________________________;
Курсы, тренинги, сертификаты:_______________________________________________;
Специализированные навыки:________________________________________________;
Общие навыки:_____________________________________________________________;
Знание языков:_____________________________________________________________;
Уровень знания языка:______________________________________________________;
6) Сведения о наличии водительского удостоверения:____________________________;
7) Дополнительное контактное лицо (Фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон,
e-mail адрес):_________________________________________________;
8) Дополнительные сведения: Дети до 18 лет, проживающие с заявителем:
__________________________________________________________________________;
Наличие судимости:________________________________________________________;
Востребованность специальности заявителя: ___________________________________;
Количество специальностей, имеющихся у заявителя: ___________________________;
Стаж работы по основной специальности: _____________________________________;
Общий стаж работы:________________________________________________________;
Стаж на последнем месте работы: ____________________________________________;
Длительность текущей безработицы: _________________________________________;
Период предыдущей безработицы (до текущей безработицы): ____________________;
Период прохождения профессионального обучения (краткосрочные курсы подготовки,
переподготовки, повышения квалификации):
__________________________________________________________________________;
Наличие навыков поиска работы: _____________________________________________;
Наличие компьютерных навыков: ____________________________________________;
Уровень мотивации к трудоустройству: _______________________________________.
Приложение 2
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных
и осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Форма
Уведомление об отказе в регистрации в качестве лица, ищущего работу
_____________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Причина отказа: _______________________________________________________________
(указать причину)
______________________________________________________________________________
(наименование центра занятости населения)
Дата выдачи: "___" __________ 20___ года
Директор центра
______________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных и
осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Форма
Уведомление о регистрации в качестве лица, ищущего работу
_______________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) в соответствии со статьей 13 Закона Республики
Казахстан "О занятости населения" зарегистрирован (а) в качестве лица, ищущего работу
_______________________________________________________________________________
(наименование центра занятости населения) с "___" ____________ 20___ года
Дата выдачи: "___" __________ 20___ года.
Директор центра________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных
и осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Уведомление о регистрации в качестве безработного
Дана ___________________________________________________________________
полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) в том что он(а) в соответствии со
статьей 14 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" зарегистрирован(а) в
качестве безработного __________________________________________________________
местный орган по вопросам занятости населения с "___" ____________ 20___ года. Дата
выдачи: "___" __________ 20___ года срок действия справки до "___" __________ 20___
года включительно.
Директор центра занятости населения ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________________ подпись
Приложение 5
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных и
осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Форма
Уведомление об отказе в регистрации лица, ищущего работу, в качестве безработного
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Причина отказа: _________________________________________________________________
указать причину)
________________________________________________________________________________
(наименование центра занятости населения)
Дата выдачи: "___" __________ 20___ года
Директор центра ________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных
и осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Стандарт государственной услуги
"Выдача справки о регистрации в качестве безработного"
1
Наименование услугодателя
Центр занятости населения
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства":
3
Срок оказания государственной услуги
1 (один) день.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о регистрации в качестве безработного
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы
Круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Заявление согласно приложению 7 к Правилам регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
На портале уведомление о принятии заявки с указанием даты получения результата государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
В случаях отсутствия регистрации в качестве безработного услугодатель отказывают в выдаче справки о регистрации в качестве безработного
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

5) Еңбек жолы туралы деректер:
Кәсібі, лауазымы: ____________________________________________________;
Қызмет бойынша нақтылау: ___________________________________________;
Ұйымның атауы: _____________________________________________________;
Сала: _______________________________________________________________;
Функционалдық міндеттер: ____________________________________________;
Осы мамандық бойынша жалпы еңбек өтілі (жыл): ________________________;
Жұмысқа орналасқан күні: ______ жылғы "___" __________________________;
Жұмыстан босатылған күні: ______ жылғы "___" _________________________;
Кәсібі бойынша жұмысқа орналасуғы келісім: ____________________________;
6) Дағдылар туралы деректер:
Хобби:______________________________________________________________;
Курстар, тренингтер, сертификаттар: ____________________________________;
Арнайы дағдылар: __________________________________________________;
Жалпы дағдылар: ____________________________________________________;
Тілдерді білуі: _______________________________________________________;
Тілді білу деңгейі: ___________________________________________________;
6) Жүргізуші куәлігінің болуы туралы деректер: __________________________;
7) Қосымша байланыс жасайтын адам (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефоны, e-mail
адресі): ___________________________________________;
8) Қосымша мәліметтер:
Өтініш берушімен бірге тұратын 18 жасқа дейінгі балалар: _________________;
Сотталығының болуы: ______________________________________________;
Өтініш берушінің мамандығының сұраныста болуы: ______________________;
Өтініш беруші ие мамандықтар саны: ___________________________________;
Негізгі мамандығы бойынша жұмыс өтілі: _______________________________;
Жалпы жұмыс өтілі: __________________________________________________;
Соңғы жұмыс орнындағы жұмыс өтілі: __________________________________;
Ағымдағы жұмыссыздығының ұзақтығы: ________________________________;
Алдыңғы жұмыссыздығының мерзімі (ағымдағы жұмыссыздығына дейінгі):
___________________________________________________________________;
Кәсіптік оқытудан өту мерзімі (қысқа мерзімді кәсіптік даярлау, қайта даярлау және
біліктілігін арттыру курстары): _________________________________;
Жұмыс іздеу дағдыларының болуы: _____________________________________;
Компьютерлік дағдыларының болуы: ___________________________________;
Жұмысқа орналасуға мотивация деңгейі: ________________________________.
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуден бас тарту туралы хабарлама
________________________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас тартудың себебі:________________________________________________________
(себебі көрсетіледі)
________________________________________________________________________________
(халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Берілген күні: 20___ жылғы "___" ____________.
Орталық директоры ________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеу туралы хабарлама
________________________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-тармағына
сәйкес 20___ жылғы "___" ____________ бастап жұмыс іздеп жүрген адам
ретінде_____________________________________________________ тіркелді.
(халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Берілген күні: 20___ жылғы "___" ____________.
Орталық директоры ________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
Жұмыссыз ретінде тіркеу туралы хабарлама
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) толық
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына
сәйкес 20___ жылғы "___" ____________ бастап
________________________________________________________________________________
халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыссыз ретінде тіркелгені
жөнінде берілді.
Берілген күні: 20___ жылғы "___" __________ анықтаманың қолданылу
мерзімі 20___ жылғы "___" __________ қоса алғанға дейін.
Халықты жұмыспен қамту орталығының директоры
_________________________________ _____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                  қолы
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жұмыссыз ретінде, жұмыс іздеп жүрген адам ретінде тіркеуден бас тарту туралы хабарлама
________________________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас тартудың себебі: ______________________________________________________________
(себебі көрсетіледі)
________________________________________________________________________________
(халықты жұмыспен қамту орталығының атауы)
Берілген күні: 20___ жылғы "___" _____________.
Орталық директоры_________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
6-қосымша
"Жұмыссыз ретінде тіркеу туралы анықтама беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Жұмыспен қамту орталығы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну жолдары (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекетті қызметті көрсету мерзімі
1 (бір) күн
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жұмыссыз ретінде тіркеу туралы анықтама
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайларда оларды өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін ұсынылады.
7
Жұмыс кестесі
Тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес электрондық нысандағы өтініш.
Порталда мемлекеттік қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген өтінімді қабылдау туралы хабарлама көрсетілетін қызметі алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Жұмыссыз ретінде тіркеуде болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші жұмыссыз ретінде тіркеу туралы анықтама беруден бас тартады
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 7
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных и
осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населени
Форма
Центр занятости населения ___________________________________
Заявление
Прошу выдать справку о регистрации в качестве безработного
_______________________________________________________________________
Информация о заявителе:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
_______________________________________________________________________;
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________________;
"___" __________ 20___ года ___________ (подпись).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача справки о регистрации в качестве
безработного".
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и поддельных документов.
Контактные данные заявителя: телефон: ___________________________________;
мобильный: _________________________;
E-mail: _____________________________;
Приложение 8
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных
и осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
Справка о регистрации в качестве безработного
Дана ___________________________________________________________________
полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) в том что он(а) в соответствии со
статьей 14 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" зарегистрирован(а)
в качестве безработного
______________________________________________________________________________
местный орган по вопросам занятости населения с "___" ____________ 20___ года. Дата
выдачи: "___" __________ 20___ года срок действия справки до "___" __________ 20___
года включительно.
Директор центра занятости населения ____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам регистрации лиц,
ищущих работу, безработных
и осуществления трудового
посредничества, оказываемого
центрами занятости населения
______________________________________________________________________________
наименование центра занятости населения города, города республиканского значения,
столицы, района
ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ ПЛАН ТРУДОУСТРОЙСТВА

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәтебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жұмыспен қамту орталығы
________________________
Өтініш
Жұмыссыз ретінде тіркелгендігі туралы анықтама беруді сұраймын.
Өтініш беруші туралы ақпарат:
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):____________________________;
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________________; ____ жылғы "___" ______________ ________ (қолы)
"Жұмыссыз ретінде тіркелгендігі туралы анықтама беру" мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дәйексіз мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің байланыс деректері: телефон ____________________________ E-mail: _______________________; 20___ жылғы "___" ____________;
Өтініш берушінің қолы: ________________________
-----------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
___________________________________________-___________________,
өтініштің тіркелген күні: 20____жылғы "___" _______
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
8-қосымша
Жұмыссыз ретінде тіркеу туралы анықтама
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) толық
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына
сәйкес 20___ жылғы "___" ____________ бастап
________________________________________________________________________________
халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыссыз ретінде тіркелгені жөнінде берілді.
Берілген күні: 20___ жылғы "___" __________ анықтаманың қолданылу
мерзімі 20___ жылғы "___" __________ қоса алғанға дейін.
Халықты жұмыспен қамту
орталығының директоры__________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________
қолы
Жұмыс іздеп жүрген адамдарды,
жұмыссыздарды тіркеу және
халықты жұмыспен қамту
орталықтары көрсететін еңбек
делдалдығын жүзеге асыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның халықты жұмыспен
қамту орталығының атауы
ЖҰМЫСҚА ОРНАЛАСТЫРУДЫҢ ЖЕКЕ ЖОСПАРЫ

1. ИНФОРМАЦИЯ О БЕЗРАБОТНОМ
Безработный _____________________________________________________________
полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата регистрации в качестве безработного
_________________________________________________________________________
Цель ____________________________________________________________________
Образование _____________________________________________________________
Специальность (профессия) ________________________________________________
2. ПЛАН ДЕЙСТВИЙ
Мероприятие
Дата завершения
Проведение социальной профессиональной ориентации
1) консультирование по выбору профессии и места работы, прохождение тестов профессиональной ориентации;
2) информирование о состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства по специальности или прохождения обучения.
Мероприятия по трудовому посредничеству
1) информирование центром занятости о наличии свободных рабочих мест (вакансий) в базе данных;
2) поиск соискателем работы через Электронную биржу труда (www.enbek.kz);
3) поиск соискателем работы через частные агентства занятости и интернет-площадки по трудоустройству;
4) посещение собеседований с работодателями.
Активные меры содействия занятости
1) участие в профессиональном обучении (подготовка, переподготовка и повышение квалификации);
2) работа на социальных рабочих местах;
3) прохождение в молодежной практики;
4) содействие предпринимательской инициативе;
5) участие в общественных работах.
Оказание социальной помощи безработным
1) социальные выплаты на случай потери работы безработным из Государственного фонда социального страхования;
2) оказание адресной социальной помощи.
Мероприятия по улучшению навыков поиска работы
1) посещение обучающих курсов по активному поиску работы, основам прохождения собеседования с работодателем и т.п.
3. ГРАФИК ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ С ЦЕНТРОМ ЗАНЯТОСТИ
1.
[Дата]
[Действие]
2.
[Дата]
[Действие]
[Дата]
[Действие]
Индивидуальный план трудоустройства действует до "__" ___________ 20__ года
Работник центра занятости населения
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) безработного) ______________________________________
(подпись)
Мобильный телефон:
Электронная почта (при наличии):
"___" ____________20__года
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________
(подпись)
Контактный телефон:
Электронная почта: "___"
____________20__года

1. ЖҰМЫССЫЗ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Жұмыссыз_______________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) толық
Жұмыссыз ретінде тіркеу күні______________________________________________________
Мақсаты________________________________________________________________________
Білімі __________________________________________________________________________
Мамандығы (кәсібі)_______________________________________________________________
2. ІС-ӘРЕКЕТ ЖОСПАРЫ
Іс-шара
Аяқталу күні
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу
1) кәсіп таңдау және жұмыс орны бойынша консультация беру, кәсіптік бағдарлау тестісінен өту;
2) еңбек нарығының ахуалы, мамандығы бойынша жұмысқа орналасу немесе оқудан өту мүмкіндігі туралы хабардар ету.
Еңбек делдалдығы жөніндегі іс-шаралар
1) жұмыспен қамту орталығының дерекқорда бос жұмыс орындарының (бос орындардың) болуы туралы хабардар етуі;
2) ізденушінің Электрондық еңбек биржасы (www.enbek.kz) арқылы жұмыс іздестіруі;
3) ізденушінің жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері және жұмысқа орналастыру бойынша интернет-алаңдар арқылы жұмыс іздестіруі;
4) жұмыс берушілермен әңгімелесуге бару.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары
1) кәсіптік оқытуға қатысу (даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру);
2) әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмыс;
3) жастар практикасынан өту;
4) кәсіпкерлік бастамаға жәрдемдесу;
5) қоғамдық жұмыстарға қатысу.
Жұмыссыздарға әлеуметтік көмек көрсету
1) жұмыссыздарға Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан жұмысынан айырылу жағдайына берілетін әлеуметтік төлемдер;
2) атаулы әлеуметтік көмек көрсету.
Жұмыс іздестіру дағдыларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар
1) белсенді жұмыс іздестіру, жұмыс берушімен әңгімелесуден өту және т.б. негіздеріне оқыту курстарына бару
3. ЖҰМЫСПЕН ҚАМТУ ОРТАЛЫҒЫМЕН ӨЗАРА ІС-ӘРЕКЕТ ГРАФИГІ
1.
[Күні]
[Іс-әрекет]
2.
[Күні]
[Іс-әрекет]
[Күні]
[Іс-әрекет]
Жұмысқа орналастырудың жеке жоспары 20___жылғы "__"________ дейін қолданылады
Халықты жұмыспен қамту орталығының маманы
________________________________
(жұмыссыз адамның тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) _______________________________
(қолы)
Мобильді телефон:
Электрондық пошта (бар болса)
20..… жылғы "…."……………
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса) ________________________________
(қолы)
Байланыс телефоны:
Электрондық пошта:
20..… жылғы "…."……………