О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 июня 2020 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2020 года № 20849. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229.
О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.06.2023 № 229 (вводится в действие с 01.07.2023).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 10, пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила перечисления излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений на банковский счет Государственной корпорации "Правительство для граждан" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений" согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.

Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 11 маусымдағы № 224 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 маусымда № 20849 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.06.2023 № 229 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 11) тармақшасына, 18-бабының 1-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорацияның банктік шотына артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды төлеушілерге қайтару тәртібі туралы қағидалар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 11 июня 2020 года № 224
Правила исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления и уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки исчисления и уплаты социальных отчислений и взысканий по ним.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) задолженность по социальным отчислениям – исчисленные и не уплаченные в сроки, установленные законодательством, суммы социальных отчислений, а также неуплаченные суммы пени;

4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 11 маусымдағы
№ 224 бұйрығына
1-қосымша
Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеу және олар бойынша өндіріп алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және әлеуметтiк аударымдарды есептеу және төлеу және олар бойынша өндіріп алу тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) ақпараттық жүйе - ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) әлеуметтiк аударымдар - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтiк аударымдарды төлеушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлейтін ақшасы;
4) әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек - әлеуметтiк аударымдардың есептелген және заңнамада белгіленген мерзімде аударылмаған сомалары, сондай-ақ өсімпұлдың төленбеген сомалары;

5) ставка социальных отчислений - фиксированный размер обязательных платежей в Государственный фонд социального страхования, выраженный в процентном отношении к величине объекта исчисления социальных отчислений;
6) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений, в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) лицо, занимающееся частной практикой – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
8) Государственный фонд социального страхования (далее – фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца;
9) отделения Государственной корпорации - городские, районные отделения государственной корпорации;
10) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере социальной защиты населения, регулирование, контрольные функции за деятельностью фонда;
12) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок исчисления социальных отчислений
3. Ежемесячный объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика не должен превышать семикратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В случае если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, уплачиваются исходя из минимального размера заработной платы.

5) әлеуметтiк аударымдар мөлшерлемесi - әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсiнiң шамасына пайыздық қатынаспен көрсетiлген, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына төленетiн мiндеттi төлемдердiң тiркелген мөлшерi;
6) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi - төлеушi) - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтiк аударымдарды есептеуді және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсiпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары, жеке практикамен айналысатын жеке тұлғалар;
7) жеке практикамен айналысатын адам - жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор;
8) Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi - қор) - асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерiн - асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргiзетiн заңды тұлға;
9) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері - мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
10) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушысы - өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар төленетiн және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтiк тәуекел жағдайлары басталған кезде әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
11) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, қор қызметiне реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) "электрондық үкімет" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Әлеуметтік аударымдарды есептеу тәртiбi
3. Бір төлеушіден түсетін әлеуметтік аударымдарды ай сайынғы есептеу объектісі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерiнен аспауға тиіс.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төмен жалақы мөлшерінен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар жалақының ең төмен мөлшері негізге алына отырып есептеледі және аударылады.

4. Объектом исчисления социальных отчислений для работников, а также лиц, имеющих иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные), являются расходы работодателя, выплачиваемые им в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в фонд.
При этом в расходы работодателя включается денежное содержание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов.
Объектом исчисления социальных отчислений для иностранцев и лиц без гражданства, а также кандасов, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан и осуществляющих деятельность, приносящую доход на территории Республики Казахстан являются расходы работодателя, выплачиваемые им в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в фонд.
Объектами исчисления социальных отчислений для лиц, занимающихся частной практикой, индивидуальных предпринимателей, в том числе крестьянских или фермерских хозяйств, являются:
за себя - сумма получаемого дохода, определяемая ими самостоятельно для целей исчисления социальных отчислений в свою пользу, но не более дохода, определяемого для целей налогообложения в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
за наемных работников - расходы, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в фонд.
Объектами исчисления социальных отчислений для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, являются 1-кратный размер месячного расчетного показателя в городах республиканского и областного значения, столице и 0,5-кратный размер месячного расчетного показателя в других населенных пунктах.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Социальные отчисления в фонд не уплачиваются с доходов, установленных пунктом 6 статьи 15 Закона.
6. Социальные отчисления, подлежащие уплате в фонд за участников системы обязательного социального страхования, устанавливаются в размере, определенным статьей 14 Закона.
При исчислении социальных отчислений суммы, исчисленные в тиынах, округляются до 1 тенге, независимо от суммы тиынов.

4. Қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде жұмыскерге төленетін жұмыс берушінің шығыстары жұмыскерлер, сондай-ақ ақы төленетін өзге де жұмысы бар адамдар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген) үшін әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi болып табылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің шығыстарына әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің ақшалай қамтылымы енгізіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрып жатқан және Қазақстан Республикасының аумағында кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ қандастардың әлеуметтік аударымдарын есептеу объектісі болып қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстары табылады.
Жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкерлер, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiлерi мыналар болып табылады:
өзі үшін - алатын кірісінің әлеуметтік аударымдарды өз пайдасына есептеу мақсаттары үшін өздері дербес айқындайтын, бірақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес салық салу мақсаттары үшін айқындалатын кірістен артық емес сомасы;
жалдамалы жұмыскерлер үшін - Қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде жұмыскерге төленетін шығыстар.
Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада айлық есептік көрсеткіштің 1 еселенген мөлшері және басқа елді мекендерде айлық есептік көрсеткіштің 0,5 еселенген мөлшері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектілері болып табылады.
Бұл ретте республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қорға әлеуметтік аударымдар Заңның 15-бабы 6-тармағында белгіленген табыстардан төленбейді.
6. Міндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушылары үшiн қорға төленуге тиіс әлеуметтік аударымдар Заңның 14-бабында айқындалған мөлшерде белгіленеді.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу кезінде тиындармен есептелген сомалар тиындардың сомасына қарамастан 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді.

Глава 3. Порядок и сроки уплаты социальных отчислений и взысканий по ним
7. Социальные отчисления в фонд уплачиваются плательщиком ежемесячно путем осуществления платежей через банковский счет Государственной корпорации не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, с указанием месяца, за который уплачиваются социальные отчисления, если иное не установлено настоящим пунктом, в безналичном порядке со своих банковских счетов.
Уплата социальных отчислений путем перевода денег без открытия банковского счета через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - банки), осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, индивидуальные предприниматели и юридические лица, применяющие специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим на основе патента или с использованием специального мобильного приложения, уплачивают суммы социальных отчислений в сроки, предусмотренные Налоговым кодексом. При этом исчисленные суммы социальных отчислений уплачиваются с указанием ежемесячного периода (месяц, год) уплаты социальных отчислений.
Уплата социальных отчислений плательщиками осуществляется с приложением списков участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления.
Физические лица, являющиеся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, уплачивают социальные отчисления в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона.
Плательщики осуществляют уплату социальных отчислений за структурные подразделения по местонахождению структурного подразделения.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Список участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления, должен содержать по каждому физическому лицу: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН); фамилию, имя, отчество (при наличии); дату рождения; сумму социального отчисления; период (месяц, год), за который уплачиваются социальные отчисления.
В платежных поручениях, составляемых на бумажных носителях, период, за который уплачиваются социальные отчисления, указывается плательщиками в графе "Назначение платежа".

3-тарау. Әлеуметтік аударымдарды төлеу және олар бойынша өндіріп алу тәртібі мен мерзімдері
7. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, төлеушi қорға әлеуметтiк аударымдарды ай сайын Мемлекеттік корпорацияның банк шоты арқылы төлемді жүзеге асыру жолымен есептi айдан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешіктірмей, әлеуметтік аударымдар төленетін айды көрсете отырып өзiнiң банк шоттарынан қолма-қол ақшасыз тәртіппен төлейдi.
Банк шотын ашпай банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктер) арқылы ақша аудару жолымен әлеуметтік аударымдарды төлеу "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, патент немесе арнайы мобильді қосымшаны пайдалану арқылы, негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер әлеуметтік аударымдар сомасын Салық кодексінде көзделген мерзімде төлейді. Бұл ретте әлеуметтік аударымдардың есептелген сомалары әлеуметтік аударымдарды төлеудің ай сайынғы кезеңі (ай, жыл) көрсетіле отырып төленеді.
Әлеуметтік аударымдар төлемін төлеушілер олар үшін әлеуметтік аударымдарды жүзеге асыратын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі қатысушыларының тізімін қоса бере отырып жүзеге асырады.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар әлеуметтік төлемдерді Заңның 16-бабының 3-тармағына сәйкес төлейді.
Төлеушілер құрылымдық бөлiмшелер үшін әлеуметтік аударымдар төлеуді құрылымдық бөлiмшенің орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әлеуметтiк аударымдар жүргiзілетiн міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмi әрбiр жеке тұлға бойынша: жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі - ЖСН); тегiн, атын, әкесiнiң атын (бар болса); туған күнін; әлеуметтік аударым сомасын; әлеуметтiк аударымдар төленетiн кезеңді (ай, жыл) қамтуға тиiс.
Қағаз жеткізгіштерде жасалатын төлем тапсырмаларында төлеушілер әлеуметтік аударымдар төленетін кезеңді "Төлемдерді тағайындау" деген бағанда көрсетеді.

9. Государственная корпорация осуществляет персонифицированный учет социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в информационной системе центрального исполнительного органа на базе ИИН участников системы обязательного социального страхования.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Перечисление банками денег в Государственную корпорацию осуществляется платежными поручениями в электронном формате МТ-102 с приложением списка участников системы обязательного социального страхования.
При этом в платежных поручениях в электронном формате МТ-102 формируемых банками-отправителями, период, за который уплачиваются социальные отчисления или пени, указывается в соответствующем поле "PERIOD" в формате "ММГГГГ".
11. Уплата плательщиками задолженности по социальным отчислениям и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений производится за период (месяц (месяцы), год (годы)) электронными платежными поручениями формата МТ-102 с приложением списка участников системы обязательного социального страхования.
12. Банки обязаны перечислить суммы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в фонд через Государственную корпорацию в день списания данных сумм с банковских счетов плательщиков.
13. Суммы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, поступившие на счет Государственной корпорации, не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления, перечисляются на счет фонда платежным поручением формата МТ-100.
Государственная корпорация осуществляет возврат социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений плательщику по участнику системы обязательного социального страхования:
1) не имеющему ИИН и (или) в реквизитах которого допущены ошибки;
2) являющемуся лицом, достигшим возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
3) за которого сумма социальных отчислений уплачена от объекта исчисления социальных отчислений, превышающая семикратный минимальный размер заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, от одного плательщика.

9. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың ЖСН-дары негізінде дербестендірілген есепке алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Банктердiң Мемлекеттік корпорацияға ақша аударуы мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тiзiмi қоса берілген MT-102 электрондық форматтағы төлем тапсырмаларымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жөнелтуші банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қалыптастыратын МТ-102 электрондық форматтағы төлем тапсырмаларында әлеуметтік аударымдар немесе өсімпұл төленетін кезең тиісті "PERIOD" деген жолда "ААЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі.
11. Төлеушілер әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл бойынша берешектi төлеуді міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмiн қоса беріп, MT-102 электрондық форматтағы төлем тапсырмаларымен кезең (ай (айлар), жыл (жылдар)) үшін жүргізедi.
12. Банктер әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомаларын Мемлекеттік корпорация арқылы қорға осы сомалар төлеушiнiң банк шоттарынан есептен шығарылған күні аударуға міндетті.
13. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомалары келіп түскен күнінен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей MT-100 форматындағы төлем тапсырмасымен қордың шотына аударылады.
Мемлекеттік корпорация:
1) ЖСН жоқ және (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген;
2) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адам болып табылатын;
3) өзі үшін бір төлеушіден әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерінен артық төленген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы бойынша төлеушіге әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтiк аударымдар уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды қайтаруды жүзеге асырады.

Возврату также подлежат социальные отчисления и (или) пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, уплаченные физическими лицами, не являющимися плательщиками в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 настоящих Правил.
14. Орган государственных доходов, не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по социальным отчислениям у плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого или среднего уровня риска, направляет плательщику уведомление о сумме задолженности по социальным отчислениям и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений.
Уведомление должно быть вручено плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения. При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
При этом такое уведомление должно быть доставлено почтовой или иной организацией связи в срок не позднее десяти рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи.
В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления, предусмотренного настоящим пунктом, направленного органами государственных доходов плательщику по почте заказным письмом с уведомлением, датой вручения такого уведомления является дата проведения налогового обследования с привлечением понятых по основаниям и в порядке, которые установлены Налоговым кодексом;
2) электронным способом:
с даты доставки уведомления в веб-приложение.
Данный способ распространяется на плательщика, взаимодействующего с органами государственных доходов электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
с даты доставки уведомления в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
Данный способ распространяется на плательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства";
3) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" - с даты его получения в явочном порядке.
15. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям список участников системы обязательного социального страхования, в пользу которых взыскивается задолженность по социальным отчислениям, представляется в орган государственных доходов, направивший уведомление:

Осы Қағидалардың 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес төлеуші болып табылмайтын жеке тұлғалар төлеген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл қайтаруға жатпайды.
14. Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушіде әлеуметтік аударымдар бойынша берешек түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органы төлеушіге әлеуметтiк аударымдар және (немесе) әлеуметтiк аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл бойынша берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама төлеушінің жеке өзіне қолын қойғызып немесе жөнелту мен алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс. Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген хабарлама төлеушіге мынадай жағдайларда табыс етілді деп есептеледі:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберілгенде - төлеуші пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап;
Бұл ретте пошта немесе өзге де байланыс ұйымы мұндай хабарламаны пошта немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізуге тиіс.
Мемлекеттік кірістер органдары жіберген хабарламаны осы тармақта көзделген пошта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған жағдайда осы Кодексте белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен куәгерлерді тарта отырып, салықтық зерттеп-қарау жүргізілген күн осындай хабарлама табыс етілген күн болып табылады.
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
хабарламаны веб-қосымшаға жеткізген күннен бастап.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;
"электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне хабарламаны жеткізген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
Бұл тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы - келу тәртібімен оны алған күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
15. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда пайдасына әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін:

1) плательщиком, отнесенным в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, – в течение пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
2) плательщиком, отнесенным в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, – в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
16. На основании списка участников системы обязательного социального страхования, представленного плательщиком в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил, орган государственных доходов взыскивает суммы задолженности по социальным отчислениям в принудительном порядке с банковских счетов плательщика не позднее пяти рабочих дней со дня получения списка.
Взыскание задолженности по социальным отчислениям с банковских счетов плательщиков производится на основании инкассового распоряжения органа государственных доходов с приложением списка участников системы обязательного социального страхования, представленного плательщиком.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах) для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег клиента в порядке очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случае отсутствия денег на банковском счете плательщика в национальной валюте взыскание задолженности по социальным отчислениям производится с банковских счетов плательщика в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных органами государственных доходов в национальной валюте.
17. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям орган государственных доходов приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, - по истечении одного рабочего дня со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, - по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки обязаны приостановить расходные операции по банковским счетам плательщиков кроме:
1) операций по уплате налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 189 Налогового Кодекса, таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, социальных платежей, пени, начисленных за их несвоевременную уплату, а также штрафов, подлежащих внесению в бюджет;

1) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде - Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеуші;
2) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде - Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеуші хабарлама жолдаған мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
16. Осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес төлеушінің ұсынған тізімдері негізінде мемлекеттік кірістер органы әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомаларын тізімді алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей агенттің банктік шоттарынан мәжбүрлі тәртіппен өндіріп алады.
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті төлеушілердің банктік шоттарынан өндіріп алу төлеушінің ұсынған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімдері қоса берілген мемлекеттік кірістер органының инкассалық өкімі негізінде жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банктік шотта (шоттарда) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайларда банк клиенттің ақшасын алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен жүргізеді.
Төлеушінің ұлттық валютадағы банктік шотында ақша болмаған жағдайда міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кірістер органдары ұлттық валютада қойған инкассалық өкімдер негізінде төлеушінің шетел валютасындағы банктік шоттарынан жүргізіледі.
17. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда, мемлекеттік кірістер органы:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң - осы төлеушінің;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң осы төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Мемлекеттік кірістер органдарының өкімі бойынша банктер төменде аталған операциялардан басқа төлеушілердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға міндетті:
1) Салық кодекстің 189-бабында көзделген салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кедендік төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, оларды уақтылы төлемегені үшін есепке жазылған өсімпұлды, сондай-ақ бюджетке енгізуге жататын айыппұлдарды төлеу жөніндегі операциялардан;

2) изъятия денег:
по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов с лицами, работающими по трудовому договору, по выплате выходных пособий и оплате труда, по выплате вознаграждения по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению социальных платежей, а также по исполнительным документам о взыскании в доход государства;
по погашению налоговой задолженности, задолженности по таможенным платежам, налогам и пени, задолженности по социальным платежам в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Форма распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщиков утверждается в соответствии с пунктом 3 статьи 118 Налогового Кодекса.
18. Приостановление расходных операций по кассе плательщика распространяется на все расходные операции наличных денег в кассе, кроме операций по:
сдаче денег в банк, для последующего их перечисления в счет уплаты налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 189 Налогового Кодекса, таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, социальных платежей, пени, начисленных за их несвоевременную уплату, а также штрафов, подлежащих внесению в бюджет;
выдаче банком наличных денег клиентов, в случае если распоряжение о приостановлении расходных операций по кассе вынесено в отношении банка.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению плательщиком путем перечисления поступающих наличных денег в фонд не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их поступления.
Распоряжение о приостановлении расходных операций по кассе плательщика направляется и вручается плательщику способами, предусмотренными пунктом 14 настоящих Правил для отправки и вручения уведомления о сумме задолженности.
Распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам и кассе плательщика отменяются органом государственных доходов, вынесшим такие распоряжения, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения задолженности по социальным отчислениям.
19. Для уплаты суммы пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в фонд плательщик представляет в банк платежное поручение с указанием в поле "назначение платежа" - "пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений за период (месяц, месяцы, год, годы)".
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.

2) ақшаны:
өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алименттерді өндіріп алу жөніндегі талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдармен есеп айырысу үшін, жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегіне ақы төлеу бойынша, авторлық шарт бойынша сыйақылар төлеу, әлеуметтік төлемдерді аудару жөніндегі клиенттің міндеттемелері бойынша ақшаны алып қоюды көздейтін атқару құжаттары бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша;
салықтық берешекті, кеден төлемдері бойынша берешекті, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен салықтар және өсімпұлдар, әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті өтеу бойынша өндіріп алу.
Төлеушiнің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкiмi Салық кодексінің 118-бабының 3-тармағына сәйкес бекітіледі.
18. Төлеушiнiң кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру, мына операциялардан басқа кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операцияларына қолданылады:
осы Кодекстің 189-бабында көзделген салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кедендік төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, оларды уақтылы төлемегені үшін есепке жазылған өсімпұлды, сондай-ақ бюджетке енгізілуге жататын айыппұлдарды төлеу есебіне кейіннен аудару үшiн ақшаны банкке тапсыру операциялары;
егер касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім банкке қатысты шығарылған болса, банктің клиенттерінің қолма-қол ақшасын беру операциялары.
Мемлекеттік кірістер органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі төлеушінің түсетін қолма-қол ақшаны Қорға аудару арқылы, қолма-қол ақша түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей бұлжытпай орындауына жатады.
Төлеушiнің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкiм төлеушіге берешек сомасы бойынша хабарламаны жөнелту және табыс ету үшін осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген әдістермен жіберіледі және табыс етіледі.
Төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органы өкiмінің күшін әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелген күннен кейінгі бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей осындай өкімдерді шығарған мемлекеттік кірістер органы жояды.
19. Төлеушi қорға әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегенi үшiн өсiмпұл сомасын төлеу үшiн "төлем мақсаты" деген жолда - "кезең (ай (айлар), жыл (жылдар)) үшiн әлеуметтiк аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегенi үшін өсiмпұл" деп көрсете отырып, банкке төлем тапсырмасын ұсынады.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.

20. Плательщик ежеквартально, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в орган государственных доходов по местонахождению расчет по начисленным социальным отчислениям за участников системы обязательного социального страхования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
21. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных сумм социальных отчислений и (или) пени по плательщикам, зарегистрированным в порядке, установленном Налоговым кодексом.
22. Плательщики социальных отчислений в установленном законодательством порядке обеспечивают сохранность сведений об исчисленных и уплаченных суммах социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, в том числе о возврате ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений на электронном или бумажном носителях.
При прекращении деятельности плательщика документы об исчислении и уплате социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в фонд передаются в Государственный архив.
23. Плательщик, осуществляющий исчисление и уплату социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в фонд, может запрашивать и получать бесплатно от Государственной корпорации необходимую информацию об уплаченных суммах социальных отчислений и (или) пени за участников системы обязательного социального страхования.
24. Для получения информации об уплаченных суммах социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений плательщик заполняет заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и представляет в Государственную корпорацию.
25. Государственная корпорация в течение трех рабочих дней со дня обращения плательщика готовит информацию об уплаченных суммах социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и передает ее плательщику.
Приложение 1 к Правилам
исчисления и уплаты
социальных отчислений в
Государственный фонд
социального страхования и
взысканий по ним
Форма
Заявка для получения информации об уплаченных суммах
социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату социальных отчислений
№ платежного поручения
Дата платежного поручения
Сумма платежного поручения
Код назначения платежа
Референс платежа
Индивидуальный или бизнес идентификационный номер плательщика
Наименование плательщика
1
2
3
4
5
6
7
Подписи: Руководитель ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Место печати (при наличии)
Дата регистрации заявки: "___"__________20___г.
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность и подпись лица, принявшего заявку
Приложение 2 к Правилам
исчисления и уплаты
социальных отчислений в
Государственный фонд
социального страхования и
взысканий по ним
Форма
Дата выдачи, исх. №
Информация об уплаченных суммах
социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную
и (или) неполную уплату социальных отчислений
№ платежного поручения
Дата платежного поручения
Сумма платежного поручения
Код назначения платежа
Референс банковской операции
Индивидуальный или бизнес идентификационный номер плательщика
Наименование плательщика
Наименование файла (Dbf)
1
2
3
4
5
6
7
8
Подписи:
Руководитель услугодателя ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Специалист услугодателя ______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Место печати (при наличии)
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 11 июня 2020 года № 224
Правила перечисления плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений на банковский счет Государственной корпорации "Правительство для граждан"

20. Төлеушi тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi екінші айдың 15-күнiнен кешiктiрмей, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, орналасқан жерi бойынша мемлекеттік кірістер органына мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн есептелген әлеуметтiк аударымдар бойынша есеп-қисап ұсынады.
21. Мемлекеттік корпорация күн сайын, өткен күн үшін мемлекеттік кірістер органына Салық кодексiнде белгіленген тәртiппен тiркелген төлеушілер бойынша келіп түскен және қайтарылған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұл сомаларының тiзiлiмдерiн ұсынады.
22. Әлеуметтік аударымдарды төлеушілер есептелген және төленген әлеуметтiк аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомалары туралы, оның iшiнде электрондық немесе қағаз жеткізгіштегі қате (артық) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомаларын қайтару туралы мәлiметтердiң сақталуын заңнамада белгіленген тәртiппен қамтамасыз етедi.
Төлеушiнiң қызметi тоқтатылған кезде қорға әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды есептеу және төлеу туралы құжаттар Мемлекеттік архивке беріледi.
23. Қорға әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомаларын есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеушінің Мемлекеттік корпорациядан міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн төленген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұл сомалары туралы қажетті ақпаратты сұратуына және тегін алуына болады.
24. Төлеуші әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомалары туралы ақпарат алу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім толтырады және Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
25. Мемлекеттік корпорация төлеуші жүгінген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомалары туралы ақпаратты дайындайды және оны төлеушіге береді.
Әлеуметтік аударымдарды
есептеу және
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорына төлеу және
олар бойынша өндіріп алу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Aртық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомалары туралы ақпарат алу үшін өтінім
Төлем тапсырмасының №
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының сомасы
Төлемді тағайындау коды
Төлем референсі
Төлеушінің жеке немесе бизнес сәйкестендіру нөмері
Төлеушінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
Қолдары:
Басшы ____________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер
_____________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Өтінім тіркелген күн: 20 ___ жылғы "___" ___________
________________________________________________________________________________
өтінімді қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
Әлеуметтік аударымдарды
есептеу және
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорына төлеу және
олар бойынша өндіріп алу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
Төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомалары туралы ақпарат
Төлем тапсырмасың №
Төлем тапсырмасың күні
Төлем тапсырмасың сомасы
Төлемді тағайындау коды
Банк операциясының референсі
Төлеушінің жеке немесе бизнес сәйкестендіру нөмері
Төлеушінің атауы
Файл атауы (Dbf)
1
2
3
4
5
6
7
8
Қолдары:
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы
___________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Көрсетілетін қызметті берушінің маманы
___________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 11 маусымдағы
№ 224 бұйрығына
2-қосымша
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының банктік шотына артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды аудару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перечисления плательщикам излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений на банковский счет Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений.
2. Положения настоящих Правил не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
3. Возврат ошибочно уплаченного физическими лицами, являющимися плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса единого совокупного платежа, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений, в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының банктік шотына аудару қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 18-бабының 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының банктік шотына аудару тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидалардың ережелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
3. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың артық (қате) төлеген төлемдерін қайтару Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) әлеуметтiк аударымдар - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтік аударымдарды төлеушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлейтін ақшасы;
3) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi - төлеушi) - Заңда белгіленген мерзімде әлеуметтiк аударымдарды есептеуді және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсiпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары, жеке практикамен айналысатын жеке тұлғалар;

4) лицо, занимающееся частной практикой – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
5) Государственный фонд социального страхования (далее – фонд) - юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца;
6) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок перечисления излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную уплату социальных отчислений
5. Возврат суммы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком в фонд, производится фондом на основании заявления плательщика, если же суммы излишне перечислены по вине банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банк), обслуживающего плательщика (дважды и более раз списаны с банковского счета), то возврат производится на основании заявления банка плательщика.
6. Возврату не подлежат суммы излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, если:
социальные отчисления исчислены за период, который был засчитан в стаж участия при назначении социальных выплат;
не подтверждается причина возврата, указанная в заявлении плательщика.
7. Возврат излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, переведенных в фонд, осуществляется в следующем порядке:
1) плательщиком (банком, плательщика) подается заявление в Государственную корпорацию на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае допущения ошибок в списках участников системы обязательного социального страхования, к заявлению прилагается справка-подтверждение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае ошибочной уплаты социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений индивидуальными предпринимателями, в том числе крестьянскими или фермерскими хозяйствами, лицами, занимающимися частной практикой, плательщиком для идентификации представляется документ, удостоверяющий личность.

4) жеке практикамен айналысатын адам - жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор;
5) Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi - Қор) - асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерiн - асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргiзетiн заңды тұлға;
6) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы - өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар төленетiн және Қазақстан Республикасы Заңнамасында көзделген әлеуметтiк тәуекел жағдайлары басталған кезде әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға.
2-тарау. Артық (қате) төленген әлеуметтiк аударымдарды және әлеуметтік аударымдарды (немесе) уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды аудару тәртiбi
5. Төлеушiнің қорға артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомаларын қайтаруды қор төлеушiнің өтiнiшi негiзiнде жүргiзедi, егер сома төлеушi банктің және банк операцияларының жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - банк) кiнәсiнен артық (банктік шоттан екi немесе одан да көп рет алынған) аударылған болса, онда қайтару төлеуші банктiң өтiнiшi негiзiнде жүргiзіледi.
6. Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомалары:
әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезiнде қатысу өтіліне есепке алынған кезеңге әлеуметтік аударымдар есептелсе;
төлеушінің өтінішінде көрсетілген қайтару себебі расталмаса, қайтаруға жатпайды.
7. Төлеуші артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың қорға аударылған сомаларын қайтаруды мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) төлеушi (банк, төлеушілер) Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға өтінiш бередi;
Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмдерiнде қате кеткен жағдайда өтiнiшке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама-растама қоса беріледi.
Дара кәсіпкерлер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалықтары, жеке практикамен айналысатын адамдар әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қате төлеген жағдайда төлеуші жеке басты басты куәландыратын құжатын сәйкестендіру үшін ұсынады.

2) Государственная корпорация в течение пяти операционных дней проверяет факт зачисления социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений и направляет заявление в фонд с приложением подтверждения всех реквизитов по данному платежу.
Государственная корпорация возвращает плательщику заявление с приложенными документами в одном из следующих случаев:
если факт зачисления социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений не подтвердился;
заявление плательщика не соответствует форме приложения 1 к настоящим Правилам;
в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата (выбор более одной причины);
3) фонд после обработки заявлений формирует платежное поручение в формате МТ-102 и в течение семи операционных дней со дня поступления заявления плательщика в фонд осуществляет перечисление денег на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику.
В случае обнаружения Государственной корпорацией факта назначения социальных выплат из фонда, исчисленных по подлежащим к возврату суммам социальных отчислений, Государственная корпорация в течение одного операционного дня, следующего за днем их поступления, возвращает суммы социальных отчислений на счет фонда;
4) по суммам социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, не подлежащим возврату, фонд передает в Государственную корпорацию информацию о причинах отказа, для последующего уведомления плательщика;
5) Государственная корпорация формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств фонда;
6) Государственная корпорация списывает с индивидуальных счетов участников системы обязательного социального страхования возвращенные суммы;
7) Государственная корпорация в течение одного операционного дня информирует фонд о перечислении возвращенных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений плательщику в электронной форме;
8) между Государственной корпорацией и фондом один раз в месяц производится сверка перечисления социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также возвратов социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений из фонда.

2) Мемлекеттік корпорация операциялық бес күн iшiнде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың есептелу фактісiн тексередi және осы төлем бойынша барлық деректемелердiң растамасын қоса бере отырып өтінішті қорға жiбередi;
Мемлекеттік корпорация өтінішті қоса берілген құжаттармен төлеушіге келесі жағдайлардың бірінде қайтарады:
егер артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды есептеу фактісi расталмаса;
төлеушінің өтініші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанға сай келмесе;
төлеушінің өтінішінде дұрыс емес себеп көрсетілсе (бір себептен артық таңдалса);
3) қор өтiнiштерді өңдегеннен кейiн MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және кейiннен ақшаны төлеушiге аудару үшiн қорға төлеушінің өтініші түскен күннен бастап операциялық жеті күн iшiнде оны мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударуды жүзеге асырады;
Мемлекеттік корпорация қайтаруға жататын әлеуметтік аударымдар сомалары бойынша есептелген қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің тағайындалу фактісін анықтаған жағдайда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік аударымдар сомалары келіп түскен күннен кейінгі операциялық бір күн ішінде оларды қордың шотына қайтарады;
4) артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың қайтаруға жатпайтын сомалары бойынша қор бас тарту себептері туралы ақпаратты Мемлекеттік корпорацияға кейіннен төлеушіні хабардар ету үшін жібереді;
5) мемлекеттік корпорация MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомасын қор қаражаты келіп түскен күннен кейінгі операциялық бір күннен кешіктірмей төлеушiге аударады;
6) Мемлекеттік корпорация міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың жеке шоттарынан қайтарылған сомаларды есептен шығарады;
7) Мемлекеттік корпорация операциялық бір күн ішінде қорды артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемеген үшін өсімпұлдың қайтарылған сомаларын аудару туралы электрондық нысанда хабардар етеді;
8) Мемлекеттік корпорация мен қор арасында айына бiр рет әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың аударылуын, әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың қайтарылуын салыстырып тексеру жүргiзіледi.

8. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим плательщика при оформлении платежных поручений в электронном формате, банк принимает меры по исправлению допущенных ошибок.
9. Фонд ведет учет возвращенных ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений.
10. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных сумм социальных отчислений и (или) пени по плательщикам, зарегистрированным в порядке, установленном Налоговым кодексом.
11. Плательщики социальных отчислений в установленном законодательством порядке обеспечивают сохранность сведений об исчисленных и уплаченных суммах социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, в том числе о возврате ошибочно (излишне) уплаченных сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений на электронном или бумажном носителях.
При прекращении деятельности плательщика документы об исчислении и уплате социальных отчислений и пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в фонд передаются в Государственный архив.
Приложение 1 к Правилам
перечисления плательщикам
излишне (ошибочно)
уплаченных социальных
отчислений и (или) пени за
несвоевременную и (или)
неполную уплату социальных
отчислений на банковский счет
Государственной корпорации
"Правительство для граждан"
Руководителю акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
__________________________________________________________________
Заявление
от______________________________________________________________
(наименование/Ф.И.О. (при наличии) плательщика социальных отчислений и
(или) пени, или банка плательщика)
Прошу произвести возврат суммы социальных отчислений и (или) пени за
несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, излишне
(ошибочно) уплаченных платежным поручением № ___ от _____________,
референс _____ общая сумма платежа ______________,
общая сумма возврата _________ на:
№ п/п
ИИН
Ф.И.О. (отчество при его наличии)
За период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
по причине (нужное отметить):
☐ ошибочно уплачены на счет фонда плательщиком или банком два и более раз на
основании одного платежного поручения;
☐ излишне начислены на доходы, полученные уволенными работниками авансом,
подлежащие возврату;
☐ излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста,
предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан
от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
☐ неверно указан код назначения платежа;
☐ в списочной части платежного поручения допущены ошибки в периоде платежа;
☐ в списочной части платежного поручения допущены ошибки в суммах социальных
отчислений за работников;
☐ неверно указаны реквизиты плательщика;
☐ ошибочно уплачены на счет фонда средства, не являющиеся социальными
отчислениями или пеней;
☐ уплачены физическим лицом, не зарегистрированным в качестве
индивидуального предпринимателя лица, занимающегося частной практикой, а также
крестьянского или фермерского хозяйства.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Наименование плательщика:____________
ИИН/БИН плательщика:_______________
ИИК:_______________________________
БИК банка плательщика:____________________
Банк плательщика:____________________
Приложения:
При необходимости: копия документа, подтверждающего начало/прекращение
трудовой деятельности участника системы обязательного социального страхования,
копия удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат,
копия упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) или
расчета стоимости патента (форма 911.00) за период возврата социальных отчислений
и (или) пеней за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений,
выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, в
случае расхождения подписи на заявлении и платежных документах плательщика -
копия приказа о предоставлении права подписи, копия подтверждающего документа в
случае изменения БИН либо банковского счета плательщика.
Подписи:
Руководитель ______________________________
(Ф.И.О. (отчество при его наличии), подпись)
Главный бухгалтер _________________________
(Ф.И.О. (отчество при его наличии), подпись)
Юридический адрес: ___________________,
Контактные данные плательщика:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail__________________________.
Дата заполнения: "____"_________20_______г.
Примечание: заявление заполняется на бланке и заверяется печатью (при наличии)
(факсимильная подпись не допускается).
Место печати (при наличии)
Приложение 2 к Правилам
перечисления плательщикам
излишне (ошибочно)
уплаченных социальных
отчислений и (или) пени за
несвоевременную и (или)
неполную уплату социальных
отчислений на банковский счет
Государственной корпорации
"Правительство для граждан"
Справка-подтверждение
подтверждает,
(наименование плательщика социальных отчислений)
что при уплате социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования были допущены ошибки в списках участников системы обязательного социального страхования в следующих платежных поручениях:
№п/п
№ платежного поручения
Дата платежного поручения
Общая сумма платежного поручения
Референс
ИИН
Ф.И.О
Перечислено ошибочно (тенге)
Надлежало перечислить (тенге)
период (ММ ГГГГ)
сумма (тенге)
период (ММ ГГГГ)
сумма (тенге)
Первый руководитель
(Ф.И.О.)
(отчество при наличии)
(подпись)
Главный бухгалтер
(Ф.И.О.)
(отчество при наличии)
(подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 3 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 11 июня 2020 года № 224
Правила оказания государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений"

8. Төлеушіге қызмет көрсететін банк электрондық форматтағы төлем тапсырмаларын ресiмдеу кезінде қате жіберген жағдайда банк жіберілген қателерді түзету жөнінде шаралар қабылдайды.
9. Қор қайтарылған артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемеген үшін өсімпұлды есепке алуды жүргiзедi.
10. Мемлекеттік корпорация күн сайын, өткен күн үшін мемлекеттік кірістер органына Салық кодексiнде белгіленген тәртiппен тiркелген төлеушілер бойынша келіп түскен және қайтарылған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұл сомаларының тiзiлiмдерiн ұсынады.
11. Әлеуметтік аударымдарды төлеушілер есептелген және төленген әлеуметтiк аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомалары туралы, оның iшiнде электрондық немесе қағаз жеткізгіштегі қате (артық) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл сомаларын қайтару туралы мәлiметтердiң сақталуын заңнамада белгіленген тәртiппен қамтамасыз етедi.
Төлеушiнiң қызметi тоқтатылған кезде қорға әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұлды есептеу және төлеу туралы құжаттар Мемлекеттік архивке беріледi.
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды және
(немесе) әлеуметтік
аударымдарды уақытылы және
(немесе) толық төлемегені үшін
өсімпұлды "Азаматтарға
арналған үкімет" Мемлекеттік
корпорациясының банктік
шотына аудару қағидаларына
1-қосымша
"Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының басшысына _____________________________ Өтініш
кімнен __________________________________________________________________________
(әлеуметтiк аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеушiнiң
немесе төлеушi банктiң атауы/ Т.А.Ә. (бар болса))
_______________ №___ төлем тапсырмасымен қате (артық) аударылған әлеуметтік
аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы төлемегені үшін және
(немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың сомасын:
Р/с №
ЖСН
Т.А.Ә.
(бар болса)
Кезең
Төленген сома
Қайтарылатын сома
қайтаруды жүргізуді сұраймын, референс, төлемнің жалпы сомасы ________, қайтарылатын жалпы сома ________,
себебі (керегін белгілеу қажет):
☐ төлеушi немесе банк бiр төлем тапсырмасы негiзiнде екi немесе одан да көп рет қордың шотына қате аударған;
☐ алушылар қайтаруға тиіс, жұмыстан босатылған қызметкерлер аванспен алған табысқа артық есептелген;
☐ "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленген;
☐ төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
☐ төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде төлем кезеңінде қате жіберілген;
☐ төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде қызметкерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасында қате жіберілген;
☐ төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалығы ретінде тіркелмеген жеке тұлға аударған.
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргiзудi сұраймыз:
Төлеушінің атауы:____________
Төлеушінің ЖСН/БСН:_______________
ЖСК:_______________________________
Банк төлеушінің БСК:____________________
Төлеушінің банкі:____________________
Қосымшалар:
Қажет болған жағдайда: өзі үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек қызметінің басталуын/тоқтатылуын растайтын құжаттың көшірмесі, зейнетақы төлемдерін алушының мәртебесін растайтын куәліктің көшірмесі, шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның (910.00 нысаны) немесе әлеуметтік аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды қайтару кезеңі үшін патент құны есебінің (911.00 нысаны) көшірмесі, бюджетпен есеп айырысу туралы салық төлеушінің жеке шотынан үзінді, өтініштегі және төлеушінің төлем құжаттарындағы қолтаңбада айырмашылық болған жағдайда - қол қою құқығын беру туралы бұйрықтың көшірмесі, төлеушінің БСН немесе банктік шоты өзгерген жағдайда растайтын құжаттың көшірмесі.
Қолдары:
Басшы ______________________________ (Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Бас бухгалтер _________________________ (Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Заңды мекенжайы: ___________________,
Төлеушінің байланыс телефондары:
Телефон: +7 (____)_________________,
E-mail__________________________.
Толтырылған күні 20 ____жылғы "___" ___________
Ескертпе: өтініш бланкіде толтырылып, мөрмен (бар болса) расталады (факсимилемен қол қоюға жол берілмейді).
Мөр орны (бар болса)
Артық (қате) төленген
әлеуметтік аударымдарды және
(немесе) әлеуметтік
аударымдарды уақтылы және
(немесе) толық төлемеген үшін
өсімпұлды қайтару
қағидаларына 2-қосымша
Анықтама-pacтама
растайды,
(әлеуметтік аударымдар төлеушiнiң атауы)
Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемеген үшін өсімпұлдарды төлеген кезде, мынадай төлем тапсырмаларына, олар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар тізімдерінде қателіктер жiберілгенiн растайды:
№ Р/с №
Төлем тапсырмасының №
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
Референс
ЖСН
Т.А.Ә.
Қате
аударылған (теңге)
Аударылуға тиісті (теңге)
Кезең (ААЖЖЖЖ)
Сомасы (теңге)
Кезең (ААЖЖЖЖ)
Сомасы (теңге)
Бірінші басшы
(Т.А.Ә.) (әкесінің аты бар болса)
(қолы)
Бас бухгалтер
(Т.А.Ә.) (әкесінің аты бар болса)
(қолы)
Мөр орны (бар болса)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 11 маусымдағы
№ 224 бұйрығына
3-қосымша
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) Государственный фонд социального страхования (далее – фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца;
5) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидасы (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) ақпараттық жүйе - ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) әлеуметтiк аударымдар - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әлеуметтiк аударымдарды төлеушілердің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлейтін ақшасы;
4) Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi - қор) - асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерiн - асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргiзетiн заңды тұлға;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;

6) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере социальной защиты населения, регулирование, контрольные функции за деятельностью фонда;
8) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам.
9) уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - центральный государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений"
3. Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений осуществляется Государственной корпорацией и филиалами фонда (далее - услугодатель).
4. Для получения информации о состоянии и движении социальных отчислений услугополучатель обращается услугодателю с документом, удостоверяющим личность (для идентификации), и заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам или путем отправки запроса через портал.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

6) мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушысы - өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар төленетiн және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтiк тәуекел жағдайлары басталған кезде әлеуметтiк төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
7) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, қор қызметiне реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) "электрондық үкімет" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
9) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
3. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпаратты беруді Мемлекеттік корпорация мен қор филиалдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
4. Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жеке басты куәландыратын құжатпен (жеке басын сәйкестендіру үшін) және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен немесе портал арқылы сұрау салу жіберу жолымен жүгінеді.
Процесс сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және көрсету нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті беру ерекешеліктерін ескере отырып, басқа да мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызмет стандартында көрсетілген.

5. Подача заявления услугодателю для получения информации о состоянии и движении социальных отчислений за услугополучателя третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о нотариате.
6. В случаях предоставления услугополучателем документа с истекшим сроком действия работником услугодателя выдается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. При приеме заявления работник услугодателя формирует запрос в соответствующую информационную систему на наличие данных об услугополучателе и регистрирует заявление.
Обработка запроса осуществляется в соответствующей информационной системе в течении 10 минут.
8. Результат оказания государственной услуги выдается в соответствии со стандартом государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений" согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. Для получения информации о состоянии и движении социальных отчислений посредством портала услугополучателем:
1) производится авторизация на портале с помощью ЭЦП или одноразового пароля;
2) осуществляется запрос в информационную систему Государственной корпорации;
3) удостоверяется (подписывается) запрос для получение услуги посредством ЭЦП.
При подаче услугополучателем заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Результат оказания государственной услуги при обращении через портал выдается в соответствии со стандартом государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений" согласно приложению 4 к настоящим Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информационная система центрального исполнительного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации информационных систем в соответствии с их назначением. Информационная система центрального исполнительного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП, выданной Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан. Защита информации при информационном обмене должна обеспечиваться как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.

5. Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы үшін үшінші тұлғалардың өтініш беруі нотариат туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған сенімхат бойынша жүзеге асырылады.
6. Көрсетілетін қызметті алушы қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
7. Құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері тиісті ақпараттық жүйеге көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің болуына сұрау салуды қалыптастырады және өтінішті тіркейді.
Сұрау салуды өңдеу тиісті ақпараттық жүйеде 10 минут ішінде жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызмет стандартына сай беріледі.
9. Портал арқылы әлеуметтік аударымдардың жағдайы және қозғалысы туралы ақпарат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) ЭЦҚ немесе бір реттік пароль арқылы порталда авторизациялануды жүргізеді;
2) Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесіне сұрау салуды жүзеге асырады;
3) ЭЦҚ арқылы қызмет алу үшін сұрау салуды куәландырады (оған қол қояды).
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу уақыты мен күнін көрсете отырып, хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ арқылы куәландырылған, электрондық құжат нысанында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызмет стандартына сай беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі ақпараттық жүйелердің олардың тағайындалуына сәйкес үздіксіз қызмет етуін және өзектендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін қамтамасыз етеді. Орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесі берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігін және уақтылылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының бірыңғай тасымалдау ортасы арқылы Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландыру орталығы берген ЭЦҚ қолдана отырып жүзеге асырылады. Ақпараттық алмасу кезіндегі ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған тасымалдау ортасы есебінен де, техникалық және ұйымдастыру сипатындағы шаралар есебінен де қамтамасыз етілуге тиіс.

Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Услугодатель обеспечивает в автоматизированном режиме внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
13. Обжалование действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг производится путем подачи жалобы на имя руководителя услугодателя по адресам, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия жалобы в канцелярии услугодателя поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или в сопроводительном письме к жалобе).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес Государственной корпорации и (или) фонда подлежит рассмотрению в течении 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии Государственной корпорации и (или) фонда.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
14. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством порядке.
Приложение 1 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выдача участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений"
Форма
Заявление
От гражданина (ки)
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" ____________ _____ года, проживающего по адресу:
____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер ___________________________________
Прошу предоставить информацию о состоянии и движении социальных отчислений
участника системы обязательного социального страхования.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного
социального страхования информации о состоянии и движении социальных
отчислений".
Подпись ___________
Дата заполнения "___" _____________ _____ года
Приложение 2 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выдача участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений"

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызметті рұқсаттамалар мен хабарламалар мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы көрсеткен кезде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтер мемлекеттік қызметті көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік қызметті берушінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген мекенжайлар бойынша мемлекеттік қызметті берушінің басшысының атына шағым беру арқылы жүзеге асырылады;
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне қолма-қол да, пошта арқылы да келіп түскен шағымды қабылдауды растау оны тіркеу болып табылады (мөртаңба, тіркеу кірісі нөмірі мен күні шағымның екінші данасында немесе шағымға ілеспе хатта қойылады).
Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) қордың мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы жіберіледі не Мемлекеттік корпорация және (немесе) қордың кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
14. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
"Міндетті әлеуметтік
сақтандыру жүйесіне
қатысушыға әлеуметтік
аударымдардың жай-күйі және
қозғалысы туралы ақпарат беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш Азаматтан (азаматшадан)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні "___" ____________ _____ жылы, мекенжайы бойынша тұратын:
__________________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарының
жағдайы мен қозғалысы туралы ақпарат беруіңізді сұраймыз.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың
жағдайы мен қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті
менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісімімді беремін.
Қолы_____________
Толтырылған күні "__" ____________ _________жыл
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Стандарт государственной услуги "Выдача участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии и движении социальных отчислений"
1
Наименование услугодателя
1) Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация);
2) Филиалы AО "Государственный фонд социального страхования" (далее - фонд).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация;
2) фонд;
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию, фонд или портал - 10 минут.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов на месте в день обращения - 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания - 20 минут.
4
Форма оказания
Электронная (полностью автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Информация о состоянии и движении социальных отчислений.
Форма результата оказания государственной услуги - электронная / бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно физическим лицам.
7
График работы
График работы:
1) Государственной корпорации - с понедельника по субботу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", по выбору услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
2) фонда - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке личного обращения в фонд;
3) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении к услугодателю:
при личном обращении:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жағдайы және қозғалысы туралы ақпарат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация);
2) "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ-ның (бұдан әрі - қор) филиалдары.
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілі
1) Мемлекеттік корпорация;
2) қор;
3) www.​egov.​kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорацияға, қорға немесе порталға құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап - 10 минут.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін ең ұзақ күтудің рұқсат етілетін уақыты жүгінген күні орнында - 15 минут.
Ең ұзақ қызмет көрсету уақыты - 20 минут.
4
Көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) және (немесе) қағаз.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат.
Мемлекеттік қызметту көрсету нәтижесінің нысаны - электрондық/қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақының мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілі
Жеке тұлғаларға тегін.
7
Жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияда - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша, "электрондық кезек тәртібінде", жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы брондауға болады.
2) қордың - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау қорға жеке жүгіну тәртібімен жүзеге асырылады.
3) порталда: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
өзі жүгінген кезде:

1) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (требуется для идентификации личности);
при обращении поверенного лица:
1) документ, удостоверяющий личность услугополучателя (требуется для идентификации личности);
2) доверенность, удостоверенная нотариально - при представлении интересов получателя государственной услуги третьим лицом.
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, подписанное ЭЦП услугополучателя или удостоверенное одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, том числе из сервиса цифровых документов.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
В случаях предоставления услугополучателем документа с истекшим сроком действия работником Государственной корпорации, фонда выдается расписка об отказе в приеме документов по форме, утвержденным центральным исполнительным органом.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Государственная услуга оказывается в электронной и (или) бумажной форме.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";

1) жеке басты куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет).
сенім білдірілген адам жүгінген кезде:
1) көсретілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін қажет);
2) нотариат куәландырған сенімхат - көрсетілетін қызметті алушының мүддесін үшінші тұлға білдірген кезде.
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған немесе порталдың есептік жазбасына ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі қосылған және тіркелген жағдайда, бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат түріндегі өтініш.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бірреттік құпиясөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мерізімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның, қордың қызметкері орталық атқарушы орган бекіткен нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
10
Мемлекеттік қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет электрондық және (немесе) қағаз түрінде көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық нысанда портал немесе порталдың есеп жазбасына ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және қосқан жағдайда бірреттік парольмен сұрау салу арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің www.​enbek.​gov.​kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;

2) интернет-ресурсе фонда в разделе "Контакты" – www.gfss.kz;
3) портале: www.egov.kz.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе - www.gov4c.kz, www.gfss.kz.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выдача участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений"
Форма
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), либо
наименование организации
услугополучателя)
__________________________
(адрес услугополучателя)
РАСПИСКА № ____
об отказе в приеме заявления на выдачу участнику системы обязательного
социального страхования информации о состоянии и движении социальных
отчислений
Руководствуясь статьей 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах",
______________________________________________________________
(наименование услугодателя)
_______________________________________________________________
(указать кем выдана расписка)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача
участнику системы обязательного социального страхования информации о состоянии
и движении социальных отчислений" ввиду представления Вами документа с
истекшим сроком действия согласно перечню, предусмотренному стандартом
государственной услуги, а именно:
Наименование документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника, подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон ___________________
Получил: _______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись услугополучателя
"___" ___________ 20___ года
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной
услуги "Выдача участнику
системы обязательного
социального страхования
информации о состоянии и
движении социальных
отчислений"
Информация участнику системы обязательного социального страхования о состоянии и движении социальных отчислений

2) қордың www.​gfss.​kz интернет-ресурсының "Байланыс" бөлімінде;
3) портал: www.​egov.​kz-те орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.​gov4c.​kz, www.​gfss.​kz. интернет-ресурстарында көрсетілген.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе біржолғы құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
"Міндетті әлеуметтік
сақтандыру жүйесіне
қатысушыға әлеуметтік
аударымдардың жай-күйі және
қозғалысы туралы ақпарат беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) немесе көрсетілетін қызметті алушы ұйымының атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына әлеуметтік аударымдардың жай-күйі және қозғалысы туралы ақпарат беруге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы №____ҚОЛХАТ
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан
Республикасы Заңының 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып
________________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
________________________________________________________________________________
(қолхатты кім бергенін көрсету)
Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарында көзделген тізбеге сәйкес
құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға және (немесе) қолданылу мерзімі өткен
құжаттарды ұсынуыңызға байланысты "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне
қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат беру"
мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Құжаттардың атауы:
1)___________________________________;
2)___________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________________
(Жұмыскердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Орындаушы:_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон__________________
Алды: ____________________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/ қолы
20__жылғы "____" _______.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға әлеуметтік аударымдардың жай-күйі
және қозғалысы туралы ақпарат
беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына
4-қосымша
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына әлеуметтік аударымдардың жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат

Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество:
Индивидуальный идентификационный номер:
Дата поступления
Дата отправки
Дата документа
КНП
Отправитель
БИН
Получатель
Сумма платежа
Сумма
Статус
Период
М.П. (при наличии) ФИО руководителя Подпись
дата "___" ________ 20__ года

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі, аты, әкесінің аты:
Жеке сәйкестендіру нөмірі:
Қабылдау күні
Жеткізу күні
Құжаттың күні
ТТК
Жіберуші
БСН
Алушы
Төлем сомасы
Сома
Мәртебе
Кезең
М.О Басшының Т.А.Ә. Қолы
күні "___"_______20__жыл