О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 июня 2020 года № ҚР ДСМ-70/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2020 года № 20887. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-305/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пункта 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", с пунктом 5 статьи 21 и пунктом 3 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень нормативных правовых актов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Абишева О. А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющая обязанности Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Л. Актаева
Утвержден приказом
Исполняющая обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 июня 2020 года
№ ҚР ДСМ-70/2020
Перечень нормативных правовых актов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
Перечень нормативных правовых актов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения:

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 22 маусымдағы № ҚР ДСМ-70/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 маусымда № 20887 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ДСМ-305/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 32-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 21-бабының 5-тармағына және 22-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі О.А. Әбішевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы
Л. Актаева
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушысының
2020 жылғы 22 маусымдағы
№ ҚР ДСМ-70/2020 бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі:

1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 775 "Об утверждении Номенклатуры должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5896, опубликован 7 июля 2010 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующее изменение:
в Номенклатуре должностей работников здравоохранения, утвержденной указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Должности специалистов с высшим медицинским образованием:
1) врач участковый /врач общей практики;
2) врач (специалист профильный);
3) врач (или специалист) санитарно-эпидемиологической службы;
4) врач (или специалист) общественного здравоохранения (валеолог, эпидемиолог, статистик, методист);
5) менеджер здравоохранения (по качеству медицинских услуг, по стратегии и маркетингу медицинских услуг, по организации и методологии оказания медицинских услуг, по персоналу (hr-менеджер);
6) врач-эксперт;
7) врач-судебно-медицинский эксперт (общего экспертного исследования, судебно-биологического исследования, судебно-гистологического исследования, химико-токсикологического исследования, медико-криминалистического исследования, молекулярно-генетического исследования);
8) медицинская (ий) сестра/брат расширенной практики;
9) врач-резидент.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5945, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7) следующие изменения и дополнения:
в Квалификационных характеристиках должностей работников здравоохранения, утвержденной указанным приказом:
в параграфе 2. Должности специалистов с высшим и послесредним образованием:
заголовок подраздела 10. Участковый врач/Врач общей практики изложить в следующей редакции:
"Подраздел 10. Участковый врач/Врач общей практики*";
заголовок подраздела 11. Врач-ординатор (профильный специалист) изложить в следующей редакции:
"Подраздел 11. Врач-ординатор (профильный специалист)*";
дополнить подразделом 21-2. Врач-резидент* следующего содержания:
"Подраздел 21-2. Врач-резидент*

1. "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5896 болып тіркелген, 2010 жылғы 7 шілдедегі № 12 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік орагандарының актілер жинағында жарияланған) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасында:
2-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"2. Жоғары медициналық білімі бар мамандардың лауазымдары:
1) участкелік дәрігер/ жалпы практика дәрігері;
2) дәрігер (бейінді маман);
3) санитариялық-эпидемиологиялық қызмет дәрігері (немесе маманы);
4) қоғамдық денсаулық сақтау дәрігері (немесе маманы) (валеолог, эпидемиолог, статистик, әдіскер);
5) денсаулық сақтау менеджері (медициналық қызметтер сапасы жөніндегі, медициналық қызмет стратегиясы мен маркетингі жөніндегі, медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен әдістемесі жөніндегі, персоналмен жұмыс істеу жөніндегі (hr-менеджер);
6) дәрігер-сарапшы;
7) дәрігер – сот-медициналық сарапшы (жалпы сараптамалық, сот-биологиялық, сот-гистологиялық, химия-токсикологиялық, медицина-криминалистік, молекулалық-генетикалық зерттеулер);
8) кеңейтілген практика мейіргері;
9) резидент-дәрігер.".
2. "Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелген, 2010 жылғы №7 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік орагандарының актілер жинағында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Жоғары және орта білімнен кейінгі білімі бар мамандардың лауазымдары деген 2-параграфта:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында:
Жоғары және орта білімнен кейінгі білімі бар мамандардың лауазымдары деген 2-параграфта:
Учаскелік дәрігер/Жалпы практика дәрігері деген 10-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
10-кіші бөлімі. Учаскелік дәрігер/Жалпы практика дәрігері*";
Ординатор-дәрігер (бейінді маман) деген 11-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-кіші бөлімі. "Ординатор-дәрігер (бейінді маман)*";
мынадай мазмұндағы Резидент-дәрігер деген 21-2-кіші бөліммен толықтырылсын:
"21-2-кіші бөлімі. Резидент-дәрігер*

1. Должностные обязанности.
Врач-резидент в работе с пациентами под руководством специалиста, имеющего соответствующий сертификат, оказывает квалифицированную, скорую и другие виды медицинской помощи. Определяет тактику ведения больного, план его обследования. На основании клинических наблюдений и обследования, сбора анамнеза, данных клинико-лабораторных и инструментальных исследований устанавливает (подтверждает) диагноз. Под надзором клинического наставника назначает и контролирует лечение, проводит необходимые диагностические, лечебные, реабилитационные и профилактические процедуры и мероприятия. Информирует пациента о возможности выбора методов и способов лечения, а также используемых средствах и изделиях медицинского назначения. В стационаре ежедневно проводит осмотр больного. Под надзором клинического наставника вносит изменения в план лечения в зависимости от состояния пациента и определяет необходимость дополнительных методов обследования. Контролирует правильность проведения диагностических и лечебных процедур, эксплуатации инструментария, аппаратуры. Планирует свою работу и анализирует показатели своей деятельности. Сотрудничает с другими специалистами и службами по вопросам лечения, реабилитации. Организует и контролирует работу подчиненного ему среднего и младшего медицинского персонала. Ведет учетно-отчетную медицинскую документацию. Соблюдает медицинскую этику, правила внутреннего трудового распорядка, противопожарной безопасности и техники безопасности, санитарно-эпидемиологического режима. Организует и проводит санитарное просвещение населения и пропагандирует здоровый образ жизни.
Должен знать: Конституцию Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", нормативные правовые акты в области здравоохранения, основы экспертизы временной нетрудоспособности и медико-социальной экспертизы, общие вопросы организации служб по профилю, основы международной и отечественной классификации болезней, основы медицинского страхования, статистику здоровья населения, критерии и показатели здравоохранения, трудовое законодательство, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Требования к квалификации. Высшее медицинское образование (базовое медицинское образование и интернатура), обучение в резидентуре.";
в параграфе 3. Должности специалистов со средним уровнем квалификации:
заголовок подраздела 22. Старшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат (старший фельдшер, старший акушер) изложить в следующей редакции:
"Подраздел 22. Старшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат (старший фельдшер, старший акушер)*";
заголовок подраздела 23. Фельдшер изложить в следующей редакции:
"Подраздел 23. Фельдшер*";
заголовок подраздела 26. "Участковая(ый) сестра (брат) медицинская(ий)/сестра (брат) медицинская(ий) общей практики изложить в следующей редакции:
"Подраздел 26. Участковая(ый) сестра (брат) медицинская(ий)/сестра (брат) медицинская(ий) общей практики*";
заголовок подраздела 27. Сестра (брат) медицинская(ий) (специализированная(ый) изложить в следующей редакции:
"Подраздел 27. Сестра (брат) медицинская(ий) (специализированная(ый)*";
заголовок подраздела 29. Акушер (ка) изложить в следующей редакции:
"Подраздел 29. Акушер (ка)*";
Дополнить примечанием следующего содержания:
"*Примечание:

1. Лауазымдық міндеттері.
Резидент-дәрігер тиісті сертификаты бар маманның басшылығымен пациенттермен жұмыста білікті, жедел және басқа да медициналық көмек түрлерін көрсетеді. Науқасты қадағалап-қарау тактикасын, зерттеп-қарау жоспарын анықтайды. Клиникалық бақылау мен зерттеп-қарау, анамнез жинау және клиникалық-зертханалық және аспаптық зерттеулер деректері негізінде диагноз қояды (растайды). Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен емдеуді тағайындайды және бақылайды, қажетті диагностикалық, емдеу, оңалту және профилактикалық процедуралар мен іс-шараларды жүргізеді. Пациентке емдеу әдістері мен тәсілдерін таңдау мүмкіндігі, сондай-ақ пайдаланылатын құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар туралы ақпарат береді. Стационарда науқасқа күн сайын қарау жүргізеді. Клиникалық тәлімгердің қадағалауымен пациенттің жағдайына қарай емдеу жоспарына өзгеріс енгізеді және қосымша зерттеп-қарау әдістерінің қажеттілігін айқындайды. Диагностикалық және емдеу процедураларын жүргізудің, аспаптарды пайдаланудың дұрыстығын бақылайды. Өз жұмысын жоспарлайды және өз қызметінің көрсеткіштерін талдайды. Емдеу, оңалту мәселелері бойынша өзге мамандармен және қызметтермен жұмыс істейді. Өзіне бағынысты орта және кіші медицина персоналының жұмысын ұйымдастырады және бақылайды. Медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді. Медициналық этиканы, ішкі еңбек тәртібі, өртке қарсы қауіпсіздік және қауіпсіздік техника және санитарлық-эпидемиологиялық режим қағидаларын сақтайды. Халықты санитариялық ағартуды ұйымдастырады және жүргізеді және салауатты өмір салтын насихаттайды.
Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын, денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, уақытша жұмысқа қабілетсіздік сараптамасы мен медициналық-әлеуметтік сараптаманың негіздерін, бейіні бойынша қызметті ұйымдастырудың жалпы мәселелерін, аурулардың халықаралық және отандық жіктелу негіздерін, медициналық сақтандыру негізін, халық денсаулығының статистикасын, денсаулық сақтау саласындағы критерийлер мен көрсеткіштерді, еңбек заңнамасын, еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің қағидалары мен нормаларын білуі қажет.
Біліктілікке қойылатын талаптар. Жоғары медициналық білімі (базалық медициналық білім және интернатура), резидентурада білім алу.";
Біліктілік деңгейі орта мамандардың лауазымдары деген 3-параграфта:
Аға мейірбике/мейірбике (аға фельдшер, аға акушер) деген 22-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-кіші бөлімі. Аға мейіргер (аға фельдшер, аға акушер)*";
"Фельдшер" деген 23-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-кіші бөлімі. Фельдшер*";
Учаскелік мейіргер/жалпы практика мейіргері деген 26-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-кіші бөлімі. Учаскелік мейіргер/жалпы практика мейіргері*";
Мейіргер (мамандандырылған) деген 27-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-кіші бөлімі. Мейіргер (мамандандырылған)*";
Акушер деген 29-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"29-кіші бөлімі. Акушер*";
Келесі мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"*Ескертпе:

С учетом эпидемиологической ситуации и показателем репродуктивности инфекции (количество людей, которых инфицирует один больной до изоляции) – 1,0, а также проценте занятости коечного фонда стационаров – 50% и более, к оказанию медицинской помощи в карантинных объектах (инфекционные, провизорные, карантинные стационары) допускаются с их согласия врачи резиденты, а также медицинские работники, при наличии действующего сертификата специалиста по иной специальности указанной в Номенклатуре медицинских и фармацевтических специальностей, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 774 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5885)."
3. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1043 "Об утверждении Реестра должностей гражданских служащих в некоторых сферах системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12742, опубликован 8 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Реестре должностей гражданских служащих в некоторых сферах системы здравоохранения, утвержденном указанным приказом:
в БЛОКе В - Основной персонал:
в разделе "Здравоохранение":
строку:
"
В2
4
Специалисты высшего уровня квалификации без категории: врачи всех специальностей
"
изложить в следующей редакции:
"
В2
4
Специалисты высшего уровня квалификации без категории: врачи всех специальностей, врач-резидент.
".

"Эпидемиологиялық жағдайды және инфекцияның репродуктивтілік көрсеткішін ескере отырып (бір науқасты оқшаулағанға дейін инфициялайтын адамдар саны) ескере отырып – 1,0, сондай-ақ стационарлардың төсек қорының бос болмау пайызы - 50% және одан да көп, карантиндік объектілерде (инфекциялық, провизорлық, карантиндік стационарлар) медициналық көмек көрсетуге резидент-дәрігерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 774 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5885 болып тіркелген) бекітілген Медицина және фармацевтика мамандықтарының номенклатурасында көрсетілген өзге мамандық бойынша маманның қолданыстағы сертификаты болған кезде олардың келісімімен медицина қызметкерлері жіберіледі."
2. "Денсаулық сақтау жүйесінің кейбір салаларындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1043 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12742 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 8 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау жүйесінің кейбір салаларындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
Негізгі персонал деген В БЛОГ-ында:
"Денсаулық сақтау" деген бөлімде:
"
В2
4
Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер
" деген жол
мынадай редакцияда жазылсын:
"
В2
Біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ мамандар: барлық мамандықтағы дәрігерлер, резидент-дәрігер.
".