Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 36)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2020 года № 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2020 года № 20888
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 36) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 августа 2012 года № 322-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 36)", зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7880, опубликован в сборнике "Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан" от 22 октября 2012 года № 20).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А. А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июня 2020 года № 243
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 36)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 36) (далее – ЕТКС (выпуск 36) содержит работы по производству асбестовых технических изделий.

Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (36-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 22 маусымдағы № 243 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 маусымда № 20888 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (36-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай-біліктілік анықтамалығы (36–шығарылым)" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 14 тамыздағы № 322-ө-м бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7880 болып тіркелген, 2012 жылғы 22 қазанда "Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы" жинағында № 20 болып жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 22 маусымдағы
№ 243 бұйрығына
қосымша
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (36-шығарылым)
1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (36-шығарылым) (бұдан әрі – БТБА (36-шығарылым) асбест техникалық бұйымдарын өндіру жұмыстарын көздейді.

2. ЕТКС (выпуск 36) разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС (выпуск 36).
Раздел 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству асбестовых технических изделий
Параграф 1. Аппаратчик пропитки и сушки асбостальных листов, 4 разряд
4. Характеристика работ:
ведение технологического процесса пропитки и сушки асбостальных листов под руководством аппаратчика пропитки и сушки асбостальных листов более высокой квалификации;
подготовка механизмов и агрегатов поточной линии к работе;
наполнение ванн для пропитки асбостальных листов пропитывающей графитовой или другими пастами;
включение систем приточно-вытяжной вентиляции предварительной просушки листов на агрегатах пропитки и сушильной печи;
промывка циркуляционных систем подачи пропитывающих паст и ванн для пропитки асбостальных листов;
подналадка механизмов и узлов поточной линии.
5. Должен знать:
технологический процесс пропитки и сушки асбостальных листов;
способы подналадки механизмов и узлов поточной линии;
устройство и назначение применяемых контрольно-измерительных приборов и инструмента.
Параграф 2. Аппаратчик пропитки и сушки асбостальных листов, 5 разряд
6. Характеристика работ:
ведение технологического процесса пропитки и сушки асбостальных листов на поточной полуавтоматической линии;
наладка станков и механизмов поточной полуавтоматической линии и наблюдение за их работой;
контроль за прохождением асбостальных листов по всем операциям технологического процесса и качеством их пропитки и сушки.
7. Должен знать:
технологический процесс пропитки и сушки асбостальных листов;
устройство и способы наладки станков и механизмов поточной линии, систем пожаротушения, вентиляционных систем и условия их использования;
технические условия на выпускаемую продукцию.
Параграф 3. Оператор по изготовлению асбостального полотна, 4 разряд
8. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления асбостального полотна на поточной полуавтоматической линии под руководством оператора по изготовлению асбостального полотна более высокой квалификации;
установка рулона листовой жести на раскаточное устройство и крепление его на раздвижном барабане;
заправка листовой жести в перфорационную машину;
резка на механическом ноже асбостальных листов согласно заданному формату.

2. БТБА-ны (36-шығарылым) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірлеген.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар осы БТБА-да (36-шығарылым) көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.
2-тарау. Асбест техникалық бұйымдарын өндіру жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік - біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Асбест тарамдарын сіңіру және кептіру аспапшысы, 4-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары асбест тарамдарын сіңіру және кептіру аспапшының басшылығымен асбест тарамдарын ылғалдау және кептіру технологиялық процесті жүргізу;
желінің механизмдері мен агрегаттарын жұмысқа даярлау;
асбест тарамдарын ылғалдауға арналған ваннаны графит және басқа пасталармен толтыру;
алдын ала ылғалдау агрегаты мен кептіру пештерінде құю-тарту желдетпе жүйелерін қосу;
ылғалдайтын паста берілетін циркуляция жүйесін және асбест тарамдарын ылғалданатын ванналарды жуу;
механизмдер мен желі тораптарын жөндеу.
5. Білуге тиіс:
асбест тарамдарын сіңіру және кептіру технологиялық процесін;
желінің механизмдері мен тораптарын жөндеу тәсілдерін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылымы мен мақсатын.
2-параграф. Асбест тарамдарын сіңіру және кептіру аспапшысы, 5-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
асбест тарамдарын сіңіру және кептіру технологиялық процесі жартылай автомат желіде жүргізу;
жартылай автомат станоктары мен механизмдерін жөндеу және олардың жұмыстарын бақылау;
технологиялық процестің барлық операцияларынан асбест тарамдарының өтуін және сіңіру мен кептіру сапасын бақылау.
7. Білуге тиіс:
асбест тарамдарын сіңіру және кептіру технологиялық процесін;
ағынды желінің станоктары мен механизмдерінің, өрт сөндіру жүйелерінің, желдеткіш жүйелерінің құрылғысы және баптау тәсілдері және оларды пайдалану шарттарын;
шығарылатын өнімге техникалық талаптарды.
3-параграф. Асбестболат төсемді дайындау операторы, 4-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары асбестболат төсемді дайындау операторы басшылығымен жартылай автомат желіде асбестболат төсемді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
қаңылтыр орағышын жазу жабдығына орналастыру және оны айыру барабанына бекіту;
перфорация машинасына қаңылтырды салу;
берілген пішін бойынша асбестболат тарамдарын механикалық пышақпен кесу.

9. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбостального полотна;
устройство и принцип работы обслуживаемых оборудования и контрольно-измерительных приборов;
свойства используемого сырья и назначение асбостального полотна.
Параграф 4. Оператор по изготовлению асбостального полотна, 5 разряд
10. Характеристика работ:
ведение технологических процессов изготовления асбостального или вальцованного полотна под руководством оператора по изготовлению асбостального полотна более высокой квалификации на поточной автоматической линии;
контроль качества перфорации жести;
протягивание перфорированного каркаса через центрирующий, промежуточный и тормозной барабаны;
дозаправка перфорированного каркаса и асболатексной бумаги в каландр;
ведение процесса дублирования;
отбраковка асбостальных листов;
наблюдение за работой механизмов укладки асбостальных листов в стопы, за их сбрасыванием на отборочный транспорт, загрузкой элеватора, передающего листы для дальнейшей обработки;
обрезка и точечная электросварка кромок разматывающего и сработанного рулонов жести;
наладка обслуживаемых узлов и механизмов линии по изготовлению асбостального полотна.
11. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбостального полотна;
назначение, устройство и способы наладки узлов и механизмов поточной автоматической линии;
характеристику рулонной жести и асболатексной бумаги;
государственные стандарты и технические условия на изготовление асбостального полотна;
устройство и правила пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами.
Параграф 5. Оператор по изготовлению асбостального полотна, 6 разряд
12. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления вальцованного асбостального полотна на поточной полуавтоматической линии с пульта управления;
загрузка обкладочной массы в бункер питателя;
дозирование обкладочной массы;
ведение процесса вальцевания асбостальных листов заданной толщины;
пропитка графитом или другими материалами асбостального полотна на пропиточной установке;
сушка и вулканизация вальцованных асбостальных листов в сушильно-вулканизационном агрегате;
контроль качества вальцевания и параметров вальцованных асбостальных листов;
наладка обслуживаемых механизмов и узлов линии по изготовлению вальцованного асбостального полотна.
13. Должен знать:
технологический процесс изготовления вальцованного асбостального полотна;
назначение, устройство и способы наладки механизмов и датчиков поточной полуавтоматической линии по изготовлению вальцованного асбостального полотна;
характеристики и требования, предъявляемые к применяемым материалам;
устройство применяемых контрольно-измерительных приборов и инструмента.

9. Білуге тиіс:
асбестболат төсемді дайындаудың технологиялық процесін;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс істеу принципін;
қолданылатын шикізат қасиеттері және асбестболат төсемдерінің мақсатын.
4-параграф. Асбестболат төсемді дайындау операторы, 5-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары асбестболат төсемді дайындау операторы басшылығымен жартылай автомат желіде асбестболат немесе жаншылған кенепті жасау технологиялық процесін жүргізу;
қаңылтыр перфорациясының сапасын қадағалау;
перфорияланған қабықты орталықтандыратын, аралық, тежегіш барабанда созу;
каландрға перфорияланған қабық пен асбестлатекс қағазын салу;
қосарлау процесін жүргізу;
асбестболат бұйымдарының ақауларын табу;
асбестболат тарамдарын қатарға жинайтын механизм жұмысын, іріктеу тасымал құралына салынуын, келесі өңдеуге жіберетін элеваторға салынуын бақылау;
қаңылтыр тарқату және даяр орағыштарының жиектерін кесу және нүктелік электропісіру;
асбестболат төсемін дайындау желісінің қызмет көрсетілетін тораптары мен механизмдерін жөндеу.
11. Білуге тиіс:
асбестболат төсемді дайындау технологиялық процесін;
ағынды автоматты желінің тораптары мен механизмдерінің мақсаты, құрылысы және баптау тәсілдерін;
орағыш қаңылтыр мен асбестлатекс қағазының сипаттамасын;
асбестболат төсемді дайындауға арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарды;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен қолдану қағидаларын.
5-параграф. Асбестболат төсемді дайындау операторы, 6-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автомат желіде басқару пультынан жаншылған асбестболат төсемді дайындау процесін жүргізу;
қоректендіру бункеріне қоршау массасын салу;
қоршау массасын есептеу;
берілген қалыңдықтағы асбестболат төсемді жаншу процесін жүргізу;
суландыру қондырғысында асбестболат төсемді графит немесе басқа материалдармен суландыру;
құрғату-желімдеу агрегатында жаншылған асбестболат төсемді кептіру және желімдеу;
жаншылған асбестболат төсемдерінің параметрлерін және жаншу сапасын бақылау;
қызмет көрсететін механизмдер мен жаншылған асбестболат төсемді дайындау желілерінің тораптарын жөндеу.
13. Білуге тиіс:
жаншылған асбестболат төсемді дайындау технологиялық процесін;
жаншылған асбестболат төсемді дайындаудың ағынды жартылай автоматты желінің механизмдері мен датчиктерінің мақсаты, құрылысы және баптау тәсілдерін;
қолданылатын материалдарға қойылатын сипаттамалар мен талаптарды;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының құрылысын.

Параграф 6. Оператор по изготовлению асбостального полотна, 7 разряд
14. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления вальцованного асбостального полотна на поточной автоматической линии по заданной программе в соответствии с технологическим регламентом;
приготовление латексной эмульсии и асбокаучуковой смеси в смесителе с автоматическим дозированием ингредиентов с пульта управления;
смешивание их в горячем и холодном смесителях, гомогенизаторе с дозированием массы и подачей ее в четырехвалковый каландр;
размотка, сшив и подача перфорированного каркаса и обкладка его асбокаучуковой смесью заданной толщины;
сушка и вулканизация вальцованной асбостальной ленты в сушильном агрегате барабанного типа;
регулирование и контроль процесса изготовления асбостального полотна, качества сырья и готовой продукции по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам лабораторных анализов;
наладка обслуживаемых агрегатов и узлов поточных автоматических линий по изготовлению асбостального полотна;
ведение технической документации.
15. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбостального полотна;
назначение, устройство и способы наладки применяемого оборудования, механизмов и средств автоматики;
требования, предъявляемые к качеству применяемых сырья, материалов и изготовленной продукции.
Параграф 7. Заготовщик асбестовой смески, 2 разряд
16. Характеристика работ:
приготовление асбестовой смески для ровницы, пухшнура или чесаной ленточки из асбеста, хлопка и отходов в заданной пропорции под руководством заготовщика асбестовой смески более высокой квалификации;
загрузка асбестовой смески в кардочесальные аппараты и пухшнуровые машины;
загрузка тележек смеской, взвешивание, подвозка к бункерам самовесов и загрузка смески в бункеры согласно принятым нормам;
наблюдение за требуемым уровнем смески в бункере аппарата и дополнительная загрузка бункера по мере переработки смески;
отбор, взвешивание и затаривание очесов, отправка очесов на дальнейшую переработку;
очистка и подготовка тары;
участие в чистке аппаратов;
развес-дозирование ингредиентов для изготовления формовочных масс в соответствии с установленной рецептурой;
подвозка к рабочему месту, просеивание через сито и развес ингредиентов;
загрузка просеянных ингредиентов в приемную камеру сита и в бункеры для хранения.
17. Должен знать:
основы технологического процесса изготовления формовочных масс, ровницы на кардочесальных аппаратах и пухшнуровых машинах;
виды асбестовых смесок, применяемых в зависимости от номера и сорта вырабатываемой ровницы, сорта асбеста и хлопка;
особенности их обработки;
виды и назначение отходов производства асбестовых смесок;
назначение, устройство весов и кардочесальных аппаратов.

6-параграф. Асбестболат төсемді дайындау операторы, 7-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық регламентке сайкес берілген бағдарлама бойынша автомат желіде жаншылған асбестболат төсемді дайындау процесін жүргізу;
басқару пультынан құрамын автоматты түрде мөлшерлеп салып, қоспалауышта латекс эмульсиясы мен асбесткаучук қоспасын даярлау;
оларды ыстық және суық қоспалауышта, гомогенизаторда массаны өлшеп, төртбілікшелі каландарға салып араластыру;
перфорияланған қабықты тарқату, тігу, даярлау, берілген қалыңдыққа сайкес оны асбесткаучук қоспамен айналдыра сылау;
барабан типті кептіру агрегатында жаншылған асбестболат таспасын кептіру және желімдеу;
асбестболат кенебін жасау процесі, шикізат пен даяр өнім сапасын бақылау-өлшеу аспаптары мен зертханалық сараптама қорытындысы арқылы реттеу және бақылау;
қызмет көрсететін агрегаттар мен жаншылған асбестболат төсемді дайындау желілерінің тораптарын жөндеу;
техникалық құжатнаманы жүргізу.
15. Білуге тиіс:
асбестболат төсемді дайындау технологиялық процесін;
қолданылатын жабдықтың, автоматика механизмдері мен құралдарының мақсаты, құрылысы және баптау тәсілдерін;
қолданылатын шикізаттың, материалдардың және даяр өнімнің сапасына қойылатын талаптарды.
7-параграф. Асбест қоспа даярлаушы, 2-разряд
16. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары асбест қоспа даярлаушы басшылығымен берілген пропорция бойынша асбесттен, мақта және қалдықтардан ровницаға, түбіт-пілтеге немесе түтілген таспаға асбест қоспасын даярлау;
асбест қоспасын кардотүткіш аспаптар мен түбітпілте машиналарға салу;
арбаларға қоспаларды салу, өлшеу, бункерлерге самовестерді әкелу, нормаға сәйкес қоспаны бункерге салу;
аппарат бункеріндегі қажет қоспа деңгейін бақылау және қоспаны өңдеу процесіе қарай қосымша қоспа салу;
түтілген заттарды іріктеу, өлшеу, ыдыстарға салу, келесі өңдеуге жіберу;
өлшейтін ыдысты тазалау және даярлау;
аспапты тазалауға қатысу;
қалыптау массалар даярлау үшін құрауыш заттарды белгіленген рецептура бойынша мөлшерлеу;
жұмыс орнына жеткізу, електен өткізу және өлшеу;
електің қабылдағыш камерасына және сақтау бункерлеріне електен өткен құрауыш заттарды салу.
17. Білуге тиіс:
кардотүткіш аппараттарында және мамықшнур машиналарында қалыптау массаларын, тегістегіштерді жасаудың технологиялық процесінің негіздерін;
өңделетін созбаның нөмірі мен сортына, асбест пен мақтаның сортына байланысты қолданылатын асбест қоспаларының түрлерін;
оларды өңдеу ерекшеліктерін;
асбест қоспаларын өндіру қалдықтарының түрлері мен мақсатын;
таразылар мен кардотүткіш аппараттарының мақсатын, құрылысын.

Параграф 8. Заготовщик асбестовой смески, 3 разряд
18. Характеристика работ:
приготовление асбестовой смески для ровницы, пухшнура или чесаной ленточки из асбеста, хлопка и отходов в заданной пропорции;
подача и загрузка сырья в бегуны или механизированный агрегат;
распушка на дезинтеграторе или бегунах асбеста, целлюлозы, сухой формовочной массы, обрезков паронита и других материалов согласно установленным регламентам;
выгрузка асбеста из бегунов;
взвешивание компонентов и загрузка их в питатели-смесители и вертикальные разрыхлители;
проверка и наладка применяемого оборудования;
установка колосниковых решеток и барабанов в зависимости от шифра массы и марки асбеста;
наблюдение за равномерностью загрузки оборудования сырьем, качеством распушки сырья, работой щипально-замасливающих машин, перемешиванием-эмульсированием смески;
выгрузка отработанного сырья;
развес-дозирование ингредиентов для изготовления паронитовых масс и формовочных смесей в соответствии с установленной рецептурой;
дозирование просеянных ингредиентов для загрузки в смесители;
очистка латунной стружки от посторонних включений на магнитном сепараторе;
подача смесей на дальнейшую переработку;
чистка и смазка применяемого оборудования;
ведение технической документации.
19. Должен знать:
технологический процесс приготовления асбестовой смески, паронитовых масс и формовочных смесей;
назначение и технологический режим распушки различных материалов;
требования, предъявляемые к качеству обрабатываемого сырья;
рецептуру и назначение различных видов асбестовой смески;
рецептуру смесей для отдельных марок паронита и формовочных масс;
методику расчета загрузки компонентов для приготовления асбестовых смесок;
порядок подбора и установки колосниковых решеток в зависимости от вида перерабатываемого сырья;
устройство применяемого оборудования.
Параграф 9. Изготовитель асбометаллических изделий, 3 разряд
20. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления спирально-навитых прокладок различных размеров с наполнителями из асбестовой бумаги, паронита и металлической ленты с пульта управления полуавтоматической сборочной машины под руководством изготовителя асбометаллических изделий более высокой квалификации;
подготовка наполнителей: выравнивание листов, зачистка торцов, складирование и намотка в рулоны, установка рулонов в раскатное устройство и заправка материала в тянущие валки первого резательного станка, заправка нарезанных полос в кассеты и установка кассет в стойки, резка материала, наблюдение за его движением в станке и регулирование плотности намотки кассет, снятие наработанных кассет, перестановка кассет с первого резательного станка на второй, заправка ленты в направляющие, установка и закрепление многоручейных кассет и ленточек, наблюдение за резкой, натяжением и намоткой ленточек, крепление ленточек после намотки, снятие наработанных кассет.

8-параграф. Асбест қоспа даярлаушы, 3-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
берілген пропорция бойынша асбесттен, мақта және қалдықтардан ровницаға, түбіт-пілтеге немесе түтілген таспаға асбест қоспасын даярлау;
жүгіргіш немесе механизацияланған агрегатқа шикізатты жеткізу және салу;
дезинтеграторда немесе жүгіргіште белгіленген регламентке сай асбест, целлюлоза, құрғақ қалыптау массасын, паронит кесінділерін және тағы басқа материалдарды түту;
асбестті жүгіркіштен шығару;
құрауыш заттарды өлшеу және қоректендіргіш-қоспалауыш пен тік қопсытқыштарға салу;
қолданылатын жабдықты тексеру және жөндеу;
асбест массасы шифры мен маркасына сай оттық торлары мен барабандарды орналастыру;
жабдыққа шикізаттың салынуын, шикізаттың түтілу сапасын, жұлу-майлау машиналарының жұмысын, қоспаның араласуы мен эмульсиялануын бақылау;
өңделген шикізатты шығару;
белгіленген рецептура бойынша паронит массалары мен қалыптау қоспаларын жасауға құрауыш заттарды өлшеп мөлшерлеу;
еленген құрауыш заттарды қоспалауыштарға салу үшін мөлшерлеу;
магнит сепараторында жез жаңқаларын артық заттардан тазалау;
қоспаларды келесі өңдеуге жіберу;
қолданылатын жабдықты тазалау және майлау;
техникалық құжатнаманы жүргізу.
19. Білуге тиіс:
асбест қоспасын, паронит массасын, қалыптау қоспаларын әзірлеу технологиялық процесін;
әртүрлі материалдарды қолдану мақсаттары мен түту технологиялық тәртібін;
өңделетін шикізат сапасына қойылатын талаптарды;
әртүрлі асбест қоспасының рецептурасы мен қолданылу мақсатын;
паронит пен қалыптау массасының жеке маркаларына арналған қоспалардың рецептурасын;
асбест қоспаларын дайындауға арналған құрауыштардың мөлшерін өлшеу әдістемесін;
өңделетін шикізат түріне сай оттық торларын таңдау және орнату тәртібін;
қолданылатын жабдықтың құрылысын.
9-параграф. Асбест металл бұйымдарын жасаушы, 3-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары асбестметалл бұйымдарын жасаушының басшылығымен жартылай автомат құрастырушы машина пультынан асбест қағазы, паронит толтырмалары бар әртүрлі көлемдегі шиыршық-орайтын төсемелер мен металл таспаларды жасау технологиялық үрдісін жүргізу;
толтырмаларды даярлау: парақтарды тегістеу, кесіктерді тазалау, жинап, орауышқа орау, жаю жабдығына орналастыру, бірінші кесу станогының тартатын білікшелеріне материал салу, кесілген тарамдарды таспаларға салу және таспаларды сөрелерге қою, материалды кесу, станоктағы қозғалысын бақылау, таспалардың оралуының тығыздығын реттеу, өңделген таспаларды түсіру, таспаларды бірінші кесу станогынан екіншісіне ауыстыру, таспаларды бағыттауыштарға салу, бірнеше салалы таспаларды орналастыру және бекіту, кесуді, таспалардың созылуы мен оралуын, оралудан кейін таспалардың орнығуын бақылау, өңделген таспаларды түсіру.

21. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбометаллических изделий;
принцип работы полуавтоматической сборочной машины.
Параграф 10. Изготовитель асбометаллических изделий, 4 разряд
22. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления спирально-навитых прокладок различных диаметров и ширины поля с наполнителями из паронита, асбестовой бумаги и металлической ленты с пульта управления полуавтоматической сборочной машины;
установка многоручейных кассет с наполнителями и металлом на стойки машины, заправка отдельной ленточки в профилирующие ролики и ленточки наполнителя в направляющие валики;
закрепление стальной ленточки в оправку;
наблюдение за правильностью намотки витков;
регулирование ширины поля в зависимости от заданного диаметра прокладок;
ликвидация обрыва наполнителя;
снятие и зачистка заправочных концов прокладки;
контроль качества спирально-навитых прокладок, регулирование работы сварочного аппарата;
переработка технологического брака;
чистка и смазка применяемого оборудования.
23. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбометаллических изделий;
правила регулирования технологического процесса с помощью средств автоматики и вручную;
устройство полуавтоматической сборочной машины и взаимодействие ее узлов;
требования, предъявляемые к материалам-наполнителям и изготовленным изделиям в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами.
Параграф 11. Сборщик асбометаллических листов, 3 разряд
24. Характеристика работ:
сборка, комплектование асбометаллических листов;
подготовка перфорированной жести и асбестовой бумаги;
складывание перфорированной жести между листами асбестовой бумаги с выравниванием краев и прокаткой сгиба.
25. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбометаллических листов;
сорта и формат листовой жести и асбестовой бумаги;
государственные стандарты и технические условия на изготовляемые асбометаллические листы.
Параграф 12. Наладчик оборудования в производстве асбестовых технических изделий, 4 разряд
26. Характеристика работ:
наладка машин, станков и транспортных устройств различных систем и конструкций, применяемых в производстве асбестовых технических изделий;
подбор и установка сменных шестерен;
участие в текущем ремонте обслуживаемых машин, станков и механизмов;
наблюдение за работой, подналадка и регулирование обслуживаемого оборудования в процессе работы.
27. Должен знать:
технологический процесс наладки оборудования в производстве асбестовых технических изделий;
устройство и взаимодействие отдельных узлов и механизмов;
способы применения специальных приспособлений, контрольно-измерительных приборов и инструмента;
основы слесарного дела;
требования, предъявляемые к качеству изготовляемых асбестовых технических изделий;
основные сведения о параметрах обработки деталей и узлов обслуживаемого оборудования;
способы предупреждения и устранения брака.

21. Білуге тиіс:
асбестметалл бұйымдарын дайындаудың технологиялық процесін;
жартылай автомат құрастырушы машинасының жұмыс істеу принципін.
10-параграф. Асбест металл бұйымдарын жасаушы, 4-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автомат құрастыру машинасының басқару пультынан паронит, асбест қағазы, металл таспадан жасалған толтырмалардан тұратын әртүрлі диаметрлі және енді шиыршықты-оралған төсемелерді жасау технологиялық процесі жүргізу;
толтырмалары мен металл бар көптұтқалы таспаларды машина тіреулеріне орналастыру, кескіндеу шығыршықтарына жеке таспаны қою, бағыттаушы білікшелерге толтырма таспаларын салу;
болат таспаны оправаға бекіту;
айналым орауының дұрыстығын бақылау;
берілген төсеме диаметріне сай алап енін реттеу;
толтырманың жыртылуын жалғау;
төсеме салу шеттерін түсіру және тазалау;
шиыршықты-оралған төсеме сапасын бақылау, жалғау аспабы жұмысын реттеу;
технологиялық ақауды жөндеу;
қолданылатын құрылғыны тазалау және майлау.
23. Білуге тиіс:
асбест бұйымдарын дайындау технологиялық процесін;
технологиялық үрдісті автоматика құралдары мен қолмен реттеу қағидаларын;
жартылай автомат құрастыру машинасының құрылымы мен олардың тораптарының өзара әрекеттесуін;
техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес толтырма материалдар мен даяр өнімге қойылатын талаптарды.
11-параграф. Асбест металл тарамдарын құрастырушы, 3-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
асбестметалл тарамдарын құрастыру, жинақтау;
перфорацияланған қаңылтыр мен асбест қағазын даярлау;
перфорацияланған қаңылтырды асбест қағазының ортасына шеттерін түзеп, бүктелген жерлерін тегістеп, салу.
25. Білуге тиіс:
асбестметалл табақтарын дайындаудың технологиялық процесін;
қаңылтыр мен асбест қағазының сорты мен пішімін;
шығарылатын асбестметалл тарамдарының мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттарды.
12-параграф. Асбест техникалық бұйымдарды жасаудағы жабдықты жөндеуші, 4-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
асбест бұйымдарын дайындауда қолданылатын әртүрлі жүйедегі және түрлі конструкциялы машиналар, станоктар, тасымалдау жабдықтарын жөндеу;
ауыстыру тістегершіктерін іріктеу және орналастыру;
қызмет көрсететін машиналар, станоктар, механизмдердің ағымдағы жөндеуіне қатысу;
қызмет көрсететін жабдықты жұмыс істеу процесінде реттеу, жөндеу жұмысын бақылау.
27. Білуге тиіс:
асбест бұйымдарын дайындауда жабдықты жөндеу технологиялық процесін;
бөлек тораптар мен механизмдердің құрылысы мен өзара әрекеттесуін;
арнайы құралдар, бақылау-өлшеу аспаптары, құрылғыларды қолдану қағидаларын;
слесарлық жұмыс негіздерін;
шығарылатын асбест техникалық бұйымдарының сапасына қойылатын талаптарды;
қызмет көрсететін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді;
ақауды алдын алу және жою тәсілдерін.

Параграф 13. Наладчик оборудования в производстве асбестовых технических изделий, 5 разряд
28. Характеристика работ:
наладка автоматических и полуавтоматических линий, применяемых в производстве асбестовых технических изделий;
выполнение расчетов при наладке обслуживаемого оборудования, подбор и установка сменных шестерен;
участие в текущем ремонте машин, станков и механизмов автоматических и полуавтоматических линий;
наблюдение за работой, наладка и регулирование оборудования в процессе работы;
проведение инструктажа рабочих, обслуживающих автоматические и полуавтоматические линии;
обеспечение бесперебойной работы оборудования.
29. Должен знать:
кинематические схемы и взаимодействие всех узлов автоматических и полуавтоматических линий, применяемых в производстве асбестовых технических изделий;
устройство и правила эксплуатации применяемого контрольно-измерительного инструмента;
способы регулирования звеньев автоматических и полуавтоматических линий;
основы слесарного дела;
основные сведения о параметрах обработки деталей и узлов обслуживаемого оборудования.
Параграф 14. Графитировщик асбестовых технических изделий, 2 разряд
30. Характеристика работ:
покрытие уплотнительных колец раствором графита на промазочных станках или вручную;
подача к рабочему месту противней с графитом, клеем и заготовками;
приготовление из графита и клея промазочной пасты;
втирание вручную графита или промазочной пасты;
упаковка асбестовых технических изделий согласно техническим условиям.
31. Должен знать:
основные физико-химические свойства используемого сырья;
принцип работы промазочных станков и приспособлений;
приемы и способы графитировки;
способы приготовления промазочной пасты.
Параграф 15. Графитировщик асбестовых технических изделий, 3 разряд
32. Характеристика работ:
покрытие асбометаллических листов, асбестового полотна, набивок и других асбестовых изделий раствором графита на промазочных станках или вручную;
промазка заготовок клеем;
при графитировке асбестового полотна - заливка промазочной пасты в емкости промазочного станка, заправка полотна между валками станка и пропуск его через графитировочную ванну по установленному регламенту;
сортировка асбестовых технических изделий по видам и размерам
33. Должен знать:
ассортимент и особенности обработки различных видов асбестовых технических изделий;
рецептуру и способы приготовления промазочной пасты;
назначение применяемых контрольно-измерительных приборов;
технические условия на изготовляемую продукцию;
устройство промазочных станков и применяемых приспособлений.

13-параграф. Асбест техникалық бұйымдарды жасаудағы жабдықты жөндеуші, 5-разряд
28. Жұмыс сипаттамасы:
асбест техникалық бұйымдарды жасауда қолданылатын автомат және жартылай автомат желілерді жөндеу;
қызмет көрсететін жабдықты жөндеу кезінде есептеу жүргізу, ауыстыру тістегершіктерін таңдау және орналастыру;
машиналар, станоктар мен автомат және жартылай автомат желі механизмдерінің ағымдағы жөндеуіне қатысу;
жабдықты жұмыс кезінде жөндеу, реттеу, жұмысын бақылау;
автомат және жартылай автомат желілерге қызмет көрсететін жұмысшыларға нұсқама жүргізу;
жабдықтың толассыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
29. Білуге тиіс:
асбест техникалық бұйымдарды дайындауда қолданылатын автомат және жартылай автомат желілердің кинематикалық сызбалары және барлық тораптарының өзара әрекеттесуін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспабының құрылысы мен қолдану қағидаларын;
автомат және жартылай автомат желілердің тетіктерін реттеу тәсілдерін;
слесарлық жұмыс негіздерін;
қызмет көрсететін жабдықтың бөлшектері мен тораптарын өңдеу параметрлері туралы негізгі мәліметтерді.
14-параграф. Асбест техникалық бұйымдарын графиттендіруші, 2-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
жағу станоктарында немесе қолмен тығыздаушы сақиналарға графит ерітіндісін жағу;
жұмыс орнына графит, желім, дайындамалар салынған қаңылтыр табанын әкелу;
графит пен желімнен жағылатын паста әзірлеу;
графит немесежағупастасын қолмен жағу;
асбест техникалық бұйымдарын техникалық шарттарға сайкес орап салу.
31. Білуге тиіс:
қолданылатын шикізаттың негізгі физикалық-химиялық қасиеттерін;
жағу станоктары мен құрылғыларының жұмыс істеу принципін;
графиттендірудің амалдары мен тәсілдерін;
жағу пастасын әзірлеудің тәсілдерін.
15-параграф. Асбест техникалық бұйымдарын графиттендіруші, 3-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
жағу станоктарында немесе қолмен асбесттемір тарамдарын, асбест кенебін, толтырмалар және басқа да асбест бұйымдарына графит ерітіндісін жағып шығу;
дайындамаларға желім жағу;
асбест кенебін графиттендіргенде – жағу станоктарының ыдыстарына жағу пастасын құю, станок білікшелеріне кенепті салу, оны белгіленген регламент бойынша графиттендіру ваннасы арқылы өткізу;
асбест техникалық бұйымдарын түрі мен өлшемі бойынша сорттау.
33. Білуге тиіс:
әртүрлі асбест техникалық бұйымдарының түрлері мен оларды өңдеудің ерекшеліктерін;
жағу пастасының рецептурасы және даярлау тәсілдерін;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының мақсатын;
шығарылатын өнімге техникалық шарттарды;
жағу станоктары мен қолданылатын құрылғылар құрылысын.

Параграф 16. Заготовщик асбестовых технических изделий, 2 разряд
34. Характеристика работ:
изготовление на специальных станках, прессах или вручную заготовок сырых тканых или прессованных лент и других асбестовых технических изделий несложной конфигурации;
стыковка и калибровка заготовок;
подбор ленты в зависимости от назначения заготовок.
35. Должен знать:
технологический процесс изготовления асбестовых технических изделий из тканых и прессованных лент;
размеры прессованных лент для каждого вида асбестовых технических изделий;
порядок раскроя, дублировки, стыковки заготовок;
требования, предъявляемые к качеству изготовленных изделий;
устройство применяемого оборудования.
Параграф 17. Заготовщик асбестовых технических изделий, 3 разряд
36. Характеристика работ:
изготовление на специальных станках или вручную заготовок уплотнительных колец, манжет, набивок и иных резино-асбестовых деталей сложной конфигурации, изготовление на катальной машине технических уплотняющих изделий из асбестовой прорезиненной ткани под руководством заготовщика асбестовых технических изделий более высокой квалификации;
раскатка на столе прорезиненной асбестовой и неасбестовой ткани или суровой асбестовой тканой ленты;
расчет оптимального выхода заготовок и раскрой ткани или ленты соответственно расчетным размерам;
стыковка концов и викилевка заготовок;
смена дисков на формовочном станке и смена шаблона на резательном станке в соответствии с размером и конфигурацией заданной заготовки;
при заготовке колец-графитировка и промазка резиновым клеем, склейка концов на дорне и закатка полученных браслетов в кольца;
вторичная промазка графитом и клеем, надевание на дорны, прикатка на станке;
проверка точности изготовления асбестовых технических изделий и сдача их на дальнейшую обработку;
чистка и смазка применяемых машин и оборудования.
37. Должен знать:
технологический процесс изготовления заготовок различных уплотнительных деталей из тканых материалов;
ассортимент, назначение и особенности обработки используемых сырья и полуфабрикатов;
рациональные приемы разметки и раскроя ткани;
государственные стандарты и технические условия на уплотнительные изделия;
требования, предъявляемые к качеству выпускаемой продукции;
устройство применяемых машин и оборудования.
Параграф 18. Заготовщик асбестовых технических изделий, 4 разряд
38. Характеристика работ:
изготовление на катальной машине технических уплотняющих изделий из асбестовой прорезиненной ткани;
расчет выхода заготовок по технологической карте;
раскрой полотна с применением контрольно-измерительных приборов на косяки и полосы заданных размеров;
стыковка косяков, складывание их слоями, прикатка роликом и накатка на дорны;
заправка дорнов в катальную машину и прокатывание прорезиненных заготовок;
съем заготовок с дорнов, опудривание их тальком, подача на дальнейшую обработку;
обеспечение бесперебойной работы, проверка, наладка катальной машины и агрегата для одновременного растаскивания прорезиненной ткани, смотки подкладки и разрыва ткани на полосы.

16-параграф. Асбест техникалық бұйымдарын даярлаушы, 2-разряд
34. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы станоктарда, престерде немесе қолмен шикі тоқыма немесе престелген таспаларының дайындамалары және тағы басқа күрделі емес кескінді асбест техникалық бұйымдарын даярлау;
дайындамаларды түйістіру және калибрлеу;
дайындамаларды пайдалану мақсатына қарай таспа таңдау.
35. Білуге тиіс:
тоқымалы және престелген таспалардан асбест техникалық бұйымдарын дайындаудың технологиялық процесін;
асбест техникалық бұйымдарының әр түріне арналған престелген таспалардың өлшемдерін;
дайындамаларды пішу, қайталау, түйістіру тәртібін;
дайындалған бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды;
қолданылатын жабдықтың құрылысын.
17-параграф. Асбест техникалық бұйымдарын даярлаушы, 3-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
арнайы станоктарда немесе қолмен тығыздаушы сақиналар, манжета, толтырмалар және өзге де күрделі конфигурациялы резеңке-асбест бөлшектерін жасау, біліктілігі анағұрлым жоғары асбест техникалық бұйымдарын жасаушының басшылығымен домалату машинасында резеңкеленген асбест матасынан техникалық тығыздаушы бұйымдарды даярлау;
үстелде резеңкеленген асбест және асбест емес матаны немесе қатты асбест тоқымалы таспасын дөңгелетіп кеңейту;
дайындамалардың оңтайлы шығуын есептеу және матаны немесе лентаны есептік мөлшерге сәйкес пішу;
ұштарын түйістіру және дайындамаларды викилдеу;
қалыптау станогында дисктерді, кесу станогында шаблонды берілген дайындама өлшемі мен конфигурациясына сай ауыстыру;
сақиналарды дайындағанда – графиттендіру, резеңке желім жағу, дорнада ұштарын жабыстыру және даяр болған білезіктерді сақиналарға кіргізу;
графит пен желімді екінші рет жағу, дорналарға кигізу, станокта домалату;
асбест техникалық бұйымдарды дайындау дәлдігін тексеру және оларды одан әрі өңдеуге тапсыру;
қолданылатын машиналар мен жабдықты тазарту, майлау.
37. Білуге тиіс:
тоқымалы материалдардан жасалған әртүрлі тығыздаушы бөліктердің дайындамаларын жасау технологиялық процесін;
қолданылатын шикізат пен жартылай даяр өнімді өңдеудің мақсаты мен ерекшеліктерін;
матаны белгілеу мен пішудің рационалды амалдарын;
тығыздаушы бұйымдарға арналған мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарды;
шығарылатын өнім сапасына қойылатын талаптарды;
қолданылатын машиналар мен жабдықтардың құрылысын.
18-параграф. Асбест техникалық бұйымдарын даярлаушы, 4-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
домалату машиналарында резеңкеленген асбест матадан техникалық тығыздаушы бұйымдарды даярлау;
технологиялық карта бойынша дайындамалардың шығысын есептеу;
кенепті бақылау-өлшеу аспаптары арқылы берілген өлшемдерге сәйкес тарамдар мен үйірлерге бөлу;
үйірлерді түйістіру, оларды қабаттап салу, шығыршықпен домалату және дорналарға орау;
домалату машинасына дорналарды салу және резеңкеленген дайындамаларды домалату;
дорналарды дайындамалардан түсіру, талькпен опалап, келесі өңдеуге жіберу;
бір уақытта резеңкеленген матаны домалатып, төсемені орайтын, матаны тарамдарға бөлетін домалату машинасы мен агрегаттың үздіксіз жұмыс істеуін, тексеру және жөндеу.

39. Должен знать:
свойства резиновых смесей и тканей;
ассортимент и конфигурацию заготовок асбестовых технических изделий;
порядок расчета и методы рационального раскроя;
особенности их обработки;
технические условия на изготовляемую продукцию;
устройство и способы наладки катальной машины и агрегата одновременного растаскивания прорезиненной ткани;
способы смотки подкладки и разрыва ткани на полосы.
Параграф 19. Брикетировщик формовочной массы, 3 разряд
40. Характеристика работ:
изготовление из асбестовой формовочной массы вальцованной ленты, тормозных накладок и брикетов на вальцебрикетной машине или червячных прессах однотипных конструкций;
подвозка и загрузка массы в бункер вальцмашины или питатель пресса, раскладка массы на противни с предварительным расщеплением ее на куски определенного веса с помощью шприц-машины или вручную;
наблюдение за равномерным поступлением массы на шнек вальцмашины, очистка стальной ленты от налипшей массы;
заправка вальцованной ленты с приемного барабана под вырубной пресс, резка ее на накладки заданных размеров;
проверка исправности, чистка и подналадка применяемого оборудования;
укладка брикетов формовочной массы и подача их на дальнейшую обработку.
41. Должен знать:
технологический процесс брикетирования асбестовых формовочных масс;
устройство вальцебрикетной машины и червячных прессов;
марки и шифры формовочных масс;
ассортимент выпускаемой продукции и требования, предъявляемые к ее качеству.
Параграф 20. Брикетировщик формовочной массы, 4 разряд
42. Характеристика работ:
изготовление из асбестовой формовочной массы вальцованной ленты, тормозных накладок на вальцебрикетной машине или червячных прессах различных конструкций;
проверка, чистка, смазка, регулирование и наладка в процессе работы применяемого оборудования;
подбор в соответствии с заданным ассортиментом выпускаемой продукции, шайб для головки пресса;
регулирование точности формовки, проверка калибра и веса брикетов в строгом соответствии с технологическим регламентом.
43. Должен знать:
технологический процесс брикетирования асбестовых формовочных масс;
шифры и марки асбестовых формовочных масс и особенности их обработки;
ассортимент выпускаемой продукции;
вес брикетов и требования, предъявляемые к их качеству;
устройство, способы регулирования и правила наладки вальцебрикетной машины и червячных прессов.
Параграф 21. Брикетировщик формовочной массы, 5 разряд
44. Характеристика работ:
изготовление из асбестовой формовочной массы брикетов, тормозных накладок и колодок, накладок сцепления на коленно-рычажных прессах непрерывного действия различных конструкций или на полуавтоматических установках;
дозировка засыпки прессуемой массы в пресс-формы;
контроль за глубиной засыпки пресс-форм по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ведение процесса холодного формования брикетов;
регулирование точности формовки, проверка калибра и веса брикетов в строгом соответствии с технологическим регламентом;
проверка исправности обслуживаемого оборудования, чистка, смазка и наладка его.

39. Білуге тиіс:
резеңке қоспалар мен мата қасиеттерін;
асбест техникалық бұйымдары дайындамаларының ассортиментпен конфигурациясын;
рационалды пішуді есептеу мен пішу әдісінің тәртібін;
оларды өңдеудің ерекшеліктерін;
шығарылатын өнімге техникалық шарттарды;
домалату машинасы мен резеңкеленген матаны біруақытта созып домалату агрегатының құрылысы мен жөндеу тәсілдерін;
төсемені ораудың және матаны тарамдарға бөлудің тәсілдерін.
19-параграф. Қалыптау массасын брикеттеуші, 3-разряд
40. Жұмыс сипаттамасы:
жаншу-брикеттеу машинасында немесе біртипті конструкциялардың бұрамдық престерінде асбест қалыптау массасынан жаншылған таспа, тежегіш жапсырма және брикеттердің жасау;
жаншу машинасы бункеріне немесе пресс құрылғысына массаны әкелу және салу, оларды қаңылтыр табаға алдын ала қолмен немесе шприц-машинасымен белгілі бір өлшем бойынша бөліктерге бөліп салу;
массаның жаншу машинасы шнегіне бірқалыпты келуін қадағалау, болат таспаны жабысқақ массадан тазарту;
қабылдағыш барабаннан жаншылған таспаны шабу пресіне салу, оны берілген өлшем бойынша жапсырмаға кесуші;
қолданылатын жабдықтың жарамдылығын тексеру, тазалау және жөндеу;
қалыптау массасының брикеттерін салу және оларды келесі өңдеуге жіберу.
41. Білуге тиіс:
асбест қалыптау массаларын брикеттеудің технологиялық процесін;
жаншу-брикеттеу машинасы және бұрамдық престің құрылысын;
қалыптау массаларының маркасы мен шифрын;
шығарылатын өнім түрлері және оның сапасына қойылатын талаптарды.
20-параграф. Қалыптау массасын брикеттеуші, 4-разряд
42. Жұмыс сипаттамасы:
жаншу-брикеттеу машинасында немесе әртүрлі конструкциялардың бұрамдық престерінде асбест қалыптау массасынан жаншылған таспа, тежегіш жапсырма жасау;
жұмыс кезінде қолданылатын жабдықты тексеру, тазалау, майлау, реттеу және жөндеу;
шығарылатын өнім асссортиментіне сәйкес пресс бастарына шайбалар таңдау;
қалыптаудың дәлдігін реттеу, қатал технологиялық регламентке сәйкес брикеттердің калибрі мен салмағын тексеру.
43. Білуге тиіс:
асбесті қалыптау массаларын брикеттеудің технологиялық процесін;
асбесті қалыптау массаларының шифрлары мен маркалары және оларды өңдеудің ерекшеліктерін;
шығарылатын өнім ассортиментін;
брикет салмағы және олардың сапасына қойылатын талаптарды;
жаншу-брикеттеу машинасының және бұрамдау престерінің құрылымы, реттеу тәсілдері және жөндеу қағидаларын.
21-параграф. Қалыптау массасын брикеттеуші, 5-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі конструкциялардағы толассыз жұмыс істейтін иінтірек престерде және жартылай автомат қондырғыларда асбест қалыптау массасынан брикеттердің, тежегіш жапсырмалармен, қалыптар, ілініс жапсырмаларын жасау;
пресс-қалыптаутарға престелетін массаны мөлшерлеп салу;
бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері бойынша пресс-қалыптауқа салыну тереңдігін бақылау;
брикеттерді суық күйде қалыптау процесін жүргізу;
қалыптаудың дәлдігін реттеу, қатал түрде технологиялық регламентке сәйкес брикеттер калибрін және салмағын тексеру;
қызмет көрсететін жабдықтың жарамдылығын тексеру, тазалау, майлау және жөндеу.

45. Должен знать:
технологический процесс брикетирования асбестовых формовочных масс, их шифры, марки;
свойства и способы обработки;
требования, предъявляемые к качеству выпускаемых изделий;
устройство, принцип работы и способы наладки коленно-рычажных прессов и полуавтоматических установок.
Параграф 22. Перфораторщик, 3 разряд
46. Характеристика работ:
изготовление каркасов для асбометаллического полотна и перфорированной жести на перфорационных станках;
протравка жести в ваннах с эмульсией;
подготовка перфорационных станков и гребеночных штампов к работе;
заправка листов жести на валики и под гребеночные штампы;
наблюдение за работой перфорационных станков и правильностью перфорации;
разбраковка готовых листов, подача их на дальнейшую обработку.
47. Должен знать:
марки, сорта и особенности обработки жести;
технологический процесс изготовления асбометаллического полотна;
устройство перфорационных станков и правила их наладки;
требования, предъявляемые к качеству изготовленной продукции.
Параграф 23. Формовщик фильтр-пластин, 3 разряд
48. Характеристика работ:
заливка и формование фильтр-пластин на вибрационных станках;
подготовка асбоцеллюлозной массы требуемой концентрации и заливка ее в формы вибрационных станков;
включение и выключение механизмов вибрационных станков и вакуума;
наблюдение за отсосом влаги;
съем рамок с сырыми фильтр-пластинами и загрузка их на конвейер сушильной печи, включение вентилятора и механизмов конвейера;
контроль за сушкой фильтр-пластин по показаниям контрольно-измерительных приборов, съем сухих пластин с рамок и укладка их в стопки.
49. Должен знать:
технологический процесс изготовления фильтр-пластин;
технологический режим формования и сушки фильтр-пластин;
требования, предъявляемые к изготовленной продукции;
устройство вибрационных станков, применяемых приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
Параграф 24. Заправщик – съемщик тормозной ленты, 3 разряд
50. Характеристика работ:
заправка асбестовой тканой ленты в сушильно-прокалочный агрегат и съем готовой продукции;
осмотр сушильно-прокалочной печи;
подбор по соответствующим размерам поступающей на обработку ленты;
сшивка концов ленты проволокой вручную;
наблюдение за непрерывным поступлением ленты, за прохождением ее в пропиточной ванне и в сушильно-прокалочной печи;
регулирование натяжения ленты и ликвидация ее обрывов;
прием просушенной ленты, срезка сшивок, скручивание ленты в рулоны на закруточном станке и передача ее на участок каландровки;
смазка, периодическая чистка и промывка сушильно-прокалочного агрегата.

45. Білуге тиіс:
асбестік қалыптау массаларын брикеттеудің технологиялық процесін, олардың шифры мен маркаларын;
өңдеу қасиеттері мен тәсілдерін;
шығарылатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптарды;
жартылай автоматты қондырғылар мен иінтірек престердің құрылысы, жұмыс істеу принципі мен жөндеу тәсілдерін.
22-параграф. Перфораторшы 3-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
перфорациялау станоктарында асбест төсемге және перфорияланған қаңылтырға қабықтар жасау;
эмульсия құйылған ванналарда қаңылтырды жылтырату;
перфорациялау станоктары мен тарау штамптарын жұмысқа даярлау;
қаңылтыр тарамдарын білікшелерге және тарау штамптарына салу;
перфорациялау жұмысын және перфорациялаудың дұрыстығын бақылау;
даяр тарамдарды іріктеп, оларды келесі өңдеуге жіберу.
47. Білуге тиіс:
қаңылтырдың маркаларын, түрлерін және өңдеу ерекшеліктерін;
асбест кенебін жасаудың технологиялық процесін;
перфорациялау станоктарының құрылысы және оларды жөндеу қағидаларын;
даяр өнім сапасына қойылатын талаптарды.
23-параграф. Сүзгі-пластиналарын қалыптаушы, 3-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
вибрациялық станоктарда сүзгі-пластиналарды құю және қалыптау;
қажет көлемдегі асбест-целлюлоза массасын даярлау және оны вибрациялық станоктардың қалыптаутарына құю;
тербелі станоктары мен вакуум механизмдерін қосу, өшіру;
ылғалды сорылуын бақылау;
дымқыл сүзгі-пластиналары бар рамаларды түсіру және кептіру пештерінің конвейеріне салу, конвейер желдеткіші мен механизмдерін іске қосу;
бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша сүзгі-пластиналарын кептіруді бақылау, құрғақ пластиналарды рамалардан түсіру және қатарлап қою.
49. Білуге тиіс:
сүзгі-пластиналарды дайындаудың технологиялық процесін;
сүзгі-пластиналарды қалыптау мен кептірудің технологиялық процесін;
даяр өнімге қойылатын талаптарды;
тербелу станоктары, қолданылатын құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын.
24-параграф. Тежегіш таспаны салушы-шешуші, 3-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
асбест тоқымалы таспаны кептіру-тесу агрегатына салу және даяр өнімді шешу;
кептіру-тесу пешін тексеру;
өңдеуге келген таспаны берілген өлшемдері бойынша таңдау;
таспа ұштарын қолмен сыммен жалғау;
таспаның үздіксіз келуін, оның суландыру ваннадан өтуін және кептіру-тесу пешінен өтуін бақылау;
таспаның созылуын реттеу және үзілген жерлерін жалғау;
кепкен таспаны қабылдау, тігілген жерлерін кесу, орау станогында таспаны орағышқа орау, оны каландрлау аймағына жіберу;
кептіру-тесу агрегатын майлау, уақыты келгенде тазалау және жуу.

51. Должен знать:
виды, сорта, особенности обработки, технологический процесс пропитки и прокалки асбестовых тканых лент;
требования, предъявляемые к качеству изготовляемой продукции;
устройство сушильно-прокалочного агрегата.
Параграф 25. Изготовитель набивок, 3 разряд
52. Характеристика работ:
изготовление на оплеточных машинах асбестовых, хлопчатобумажных, пеньковых и других сухих тальковых набивок различных сечений и конструкций;
проверка исправности машин, заправка и настройка их на изготовление заданного ассортимента набивок;
вырезка брака и зачистка поверхности набивок;
расчет необходимого количества нитей для изготовления набивок различных размеров и назначения;
смена отработанных шпуль и нитей, чистка и смазка машин.
53. Должен знать:
технологический процесс изготовления сухих тальковых набивок, их ассортимент и назначение;
принцип работы оплеточных машин и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 26. Изготовитель набивок, 4 разряд
54. Характеристика работ:
изготовление на оплеточных машинах асбестовых, хлопчатобумажных, пеньковых и других жировых набивок различных сечений и конструкций;
заправка и наладка машин на изготовление заданного ассортимента набивок;
наполнение чаши пропиточной массой и поддержание в ней необходимого уровня;
расчет необходимого количества нитей для изготовления набивок различных размеров и назначения;
смена отработанных шпуль и нитей;
ликвидация обрывов нити;
пропуск концов нити через калибровочное отверстие на вытяжной вал;
наблюдение за правильностью плетения, плотностью и установленным диаметром набивки;
сматывание изготовленных набивок в бухты, их укладка.
55. Должен знать:
технологический процесс изготовления набивок;
номера пряжи и нитей;
государственные стандарты и технические условия на изготовленную продукцию;
устройство и принцип работы оплеточных машин и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 27. Калибровщик набивок, 2 разряд
56. Характеристика работ:
калибровка-обжимка льняных, хлопчатобумажных, асбестовых и других набивок и полос простой и средней конфигурации на калибровочных станках и каландрах;
чистка, смазка и настройка каландра;
пропускание набивок через калибровочное отверстие;
придание набивке требуемой формы, удаление брака;
свертывание калиброванных набивок в бухты и упаковка.
57. Должен знать:
технологический процесс калибровки набивок;
сорта, виды и назначение набивок;
требования, предъявляемые к качеству калибровки набивок;
назначение и устройство каландра и калибровочных станков.
Параграф 28. Калибровщик набивок, 4 разряд

51. Білуге тиіс:
асбест тоқымалы таспаларының түрлері, сорттары, өңдеу ерекшеліктері, суландыру және тесу технологиялық процесін;
шығарылатын өнім сапасына қойылатын талаптарды;
кептіру-тесу агрегатының құрылысын.
25-параграф. Толтырма жасаушы, 3-разряд
52. Жұмыс сипаттамасы:
шырмау машиналарында әртүрлі қималы және конструкциялы асбест, мақтамата, кендір және басқа да құрғақ тальк толтырмаларын жасау;
машинаныңжарамдылығын тексеру, оны берілген толтырма түрін жасауға даярлау және баптау;
ақауларды кесіп тастау және толтырмалар бетін тазалау;
әртүрлі көлемдегі және пайдалануына байланысты толтырмаларды жасауға қажет жіптерді есептеу;
пайдаланылған шпуль, жіптерді ауыстыру, машиналарды тазалау және майлау.
53. Білуге тиіс:
құрғақ тальк толтырмаларды жасау технологиялық процесін, олардың түрлерін және пайдалану мақсатын;
шырмау машиналары мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципін.
26-параграф. Толтырма жасаушы, 4-разряд
54. Жұмыс сипаттамасы:
шырмау машиналарында әртүрлі қималы және конструкциялы асбест, мақтамата, кендір және басқа да майлы толтырмаларды жасау;
машинаны берілген толтырма түрін жасауға даярлау және жөндеу;
ыдысқа суландыратын массамен толтыру және оның белгілі бір көлемін бақылау;
әртүрлі көлемдегі және пайдалануына байланысты толтырмаларды жасауға қажет жіптерді есептеу;
пайдаланылған шпуль мен жіптерді ауыстыру;
жіптің үзілген жерлерін жалғау;
керу білікшесіне калибрлеу саңылауынан жіп ұштарын өткізу;
шырмалудың дұрыстығын, толтырманың тығыздығы, берілген диаметріне сай келуін бақылау;
даяр толтырмаларды бухтаға орап, қатарға қою.
55. Білуге тиіс:
толтырмаларды жасаудың технологиялық процесін;
иірілген жіп пен жіптердің нөмерлерін;
даяр өнімнің мемлекеттік стандарттары мен қойылатын техникалық талаптарды;
шырмау машиналары мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс істеу принципін.
27-параграф. Толтырмалардыкалибрлеуші, 2-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
калибрлеу станоктары мен каландрларда қарапайым және орташа конфигурациялы зығыр, мақтамата, асбест және басқа толтырмаларды калибрлеу-сығу;
каландрды тазалау, майлау, баптау;
толтырмаларды калибрлеу саңылауынан өткізу;
толтырманы қажет пішінге келтіру, ақауларды жою;
калибрленген толтырмаларды бухтаға орап салу.
57. Білуге тиіс:
толтырмаларды калибрлеу технологиялық процесін;
толтырмалардың сортын, түрлерін, мақсатын;
толтырмаларды калибрлеу сапасына қойылатын талаптарды;
каландр мен калибрлеу станоктарының қолданылу мақсаты мен құрылысын.
28-параграф. Толтырмаларды калибрлеуші, 4-разряд

58. Характеристика работ:
калибровка-обжимка льняных, хлопчатобумажных, асбестовых и других набивок и полос сложной конфигурации на калибровочных станках и каландрах и свертывание их в бухты;
настройка каландра;
расчет разводок между дисками и валиками в зависимости от вырабатываемого ассортимента;
периодическая смена дисков.
59. Должен знать:
технологический процесс калибровки набивок;
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
свойства используемого сырья и предъявляемые к нему технические требования;
способы настройки каландра.
Параграф 29. Прессовщик горячего формования, 4 разряд
60. Характеристика работ:
прессование-бакелизация или вулканизация прессованных заготовок асбестовых технических изделий на гидропрессах и многогнездных, многоэтажных, съемных или несъемных пресс-формах с электрическим или паровым обогревом;
подбор соответствующих пресс-форм;
укладка заготовок в пресс-формы, загрузка пресс-форм в пресс;
прессование-бакелизация асбестовых технических изделий согласно технологическому регламенту;
наблюдение за технологическим режимом прессования-бакелизации, давлением пара и сжатого воздуха по показаниям контрольно-измерительных приборов;
выгрузка пресс-форм из пресса и съем готовых изделий;
сортировка, укладка изделий и подача их на дальнейшую обработку;
проверка исправности применяемого оборудования;
чистка и смазка гидропрессов.
61. Должен знать:
ассортимент обрабатываемых изделий;
технологический процесс и режимы прессования-бакелизации и вулканизации асбестовых технических изделий;
технические условия и требования, предъявляемые к качеству изготовленных изделий;
устройство гидропрессов, пресс-форм различных конструкций и применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 30. Прессовщик горячего формования, 5 разряд
62. Характеристика работ:
прессование-бакелизация или вулканизация различных тканых или формованных заготовок асбестовых технических изделий на гидропрессах в съемных или несъемных многогнездовых пресс-формах с электрическим или паровым обогревом;
расчет количества пресс-форм на плиты;
регулирование режима прессования-бакелизации, давления пара и сжатого воздуха по показаниям контрольно-измерительных приборов.

58. Жұмыс сипаттамасы:
калибрлеу станоктары мен каландрларда күрделі конфигурациялы зығыр, мақтамата, асбест және басқа толтырмаларды калибрлеу-сығу және бухтаға орау;
каландрды баптау;
шығарылатын өнім түріне байланысты диск пен білікше арасындағы қашықтықты есептеу;
дисктерді уақытында ауыстыру.
59. Білуге тиіс:
толтырмаларды калибрлеу технологиялық процесін;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципін;
пайдалынатын шикізат қасиеттерін және оған қойылатын техникалық талаптарды;
каландрды баптау тәсілдерін.
29-параграф. Ыстық қалыптау престеушісі, 4-разряд
60. Жұмыс сипаттамасы:
гидропрестер және көпұялы, көпқабатты, алынбалы немесе алынбайтын, электр немесе бумен жылытылатын пресс-формаларда асбест техникалық бұйымдарының престелген дайындамаларын престеу-бакелизациялау немесе желімдеу;
тиісті пресс-қалыптаутарды таңдау;
дайындамаларды пресс-формаларға салу, пресс-формаларды преске салу;
технологиялық регламентке сәйкесасбест техникалық бұйымдарын престеу-бакелизациялау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес престеу-бакелизациялау технологиялық тәртібін, будың және қысылған ауа қысымын бақылау;
пресс-формаларын престен түсіріп, даяр өнімді шығару;
бұйымдарды сорттау, салу және оны келесі өңдеуге жіберу;
қолданылатын жабдықтың жарамдылығын тексеру;
гидропрестерді тазалау және майлау.
61. Білуге тиіс:
өңделетін бұйымдардың түрлерін;
асбест техникалық бұйымдарын престеу-бакелизациялау және желімдеу технологиялық процесі мен тәртібін;
даяр өнім сапасына қойылатын техникалық шарттар мен талаптар;
гидропрестер, әртүрлі конструкциялы пресс-формалар мен қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын.
30-параграф. Ыстық қалыптау престеушісі, 5-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
гидропрестер, көпұялы, алынбалы немесе алынбайтын, электр немесе бумен жылытылатын пресс-формаларда асбест техникалық бұйымдарының әртүрлі тоқымалы немесе қалыптауталаған дайындамаларын престеу-бакелизациялау немесе желімдеу;
пресс-формалардыңсанынтақтайшаларға сай есептеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сайкес престеу-бакелизациялау тәртібін, будың және қысылған ауа қысымын бақылау.