Об утверждении Правил по военно-прикладным видам спорта Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 1 июля 2020 года № 304. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2020 года № 20921
В соответствии с пунктом 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по военно-прикладным видам спорта Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Спортивному комитету – Центральному спортивному клубу армии Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
____________________________
"_____" _______________ 2020 г.
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 1 июля 2020 года № 304
Правила по военно-прикладным видам спорта Вооруженных Сил Республики Казахстан
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Общие положения по военно-прикладным видам спорта
1. Настоящие Правила по военно-прикладным видам спорта Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации военно-прикладных видов спорта Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).
2. К военно-прикладным видам спорта относятся:
1) военно-спортивное многоборье;
2) легкая атлетика и ускоренное передвижение;
3) лыжный спорт;
4) метание гранат;
5) перетягивание каната;
6) прикладное плавание;
7) преодоление полосы препятствий;
8) стрельба из табельного оружия;
9) упражнения на специальных снарядах;
10) армейский рукопашный бой.
3. По характеру зачета соревнования по военно-прикладным видам спорта делятся на:

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-қолданбалы спорт түрлері жөніндегі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 1 шiлдедегi № 304 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 шiлдеде № 20921 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 37-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-қолданбалы спорт түрлері жөніндегі қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Спорт комитеті – Армия орталық спорт клубы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік етететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
_____________________________
"____" _______________ 2020 ж.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
2020 жылғы 1 шілдесі
№ 304 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-қолданбалы спорт түрлері жөніндегі қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-қолданбалы спорт түрлері жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) әскери-қолданбалы спорт түрлерін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Әскери-қолданбалы спорт түрлеріне мыналар жатады:
1) әскери-спорттық көпсайыс;
2) жеңіл атлетика және жылдам қозғалу;
3) шаңғы спорты;
4) граната лақтыру;
5) арқан тарту;
6) қолданбалы жүзу;
7) кедергілер жолағынан өту;
8) табельдік қарудан оқ ату;
9) арнайы снарядтардағы жаттығулар;
10) армиялық жекпе-жек ұрыс.
3. Сынақ сипаты бойынша әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша жарыстар:

1) личные – соревнования по итогам которых, определяются места, занятые отдельными спортсменами (по полу, возрастной категории, весовой категории спортивной квалификации);
2) командные – соревнования по итогам которых, результаты отдельных участников суммируются в общий результат с последующим определением места каждой команде;
3) лично-командные – соревнования по итогам которых, на основании результатов выводятся места, как отдельным участникам, так и командам.
Характер соревнования в каждом отдельном случае определяется Положением о соревновании.
4. Положение о соревновании утверждается учреждением, проводящей соревнование, которое содержит следующие требования:
1) наименование соревнования по военно-прикладному виду спорта;
2) цели и задачи;
3) место и время проведения соревнования;
4) система проведения соревнования;
5) участвующие организации;
6) численный состав спортсменов, тренеров, судей и других участников;
7) пол и год рождения спортсменов;
8) система оценки результатов;
9) медико-санитарное обеспечение;
10) порядок и срок подачи заявок на участие в соревновании;
11) условия командирования участников и судей;
12) порядок награждения чемпионов и призеров соревнования;
13) порядок подачи протестов и их рассмотрение;
14) день приезда и день отъезда участников соревнований и судей.
Глава 2. Допуск участников к соревнованиям по военно-прикладным видам спорта
5. К соревнованиям допускаются: личный состав Вооруженных Сил Республики Казахстан, сотрудники других войск и воинских формирований Вооруженных Сил Республики Казахстан, прошедшие медицинский осмотр.
6. Допуск к соревнованиям осуществляется мандатной комиссией по форме заявки на участие команды воинской части в соревнованиях по виду спорта, согласно приложению 1 к настоящим Правилам с предоставлением следующего перечня документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) военный билет или удостоверение личности офицера;
3) отчет о проведении отборочных соревнований в видах, родах войск, войсках региональных командований и военных учебных заведениях.
Мандатная комиссия утверждается учреждением, проводящей соревнования. В мандатную комиссию входят председатель комиссии, главный судья, заместитель главного судьи, главный секретарь соревнований.
Глава 3. Определение личного и командного зачета по военно-прикладным видам спорта
7. Личные результаты и занятые участниками места в соревнованиях определяются по отдельным военно-прикладным видам спорта в соответствии с Положением о соревновании.
8. Командный зачет в соревнованиях по военно-прикладным видам спорта определяется в соответствии с Положением о соревновании:

1) жеке – олардың қорытындылары бойынша жекелеген спортшылар (жынысы, жас шамасына қарай санаты, спорттық біліктілігінің салмақ дәрежесі бойынша) алатын орындар айқындалатын жарыстарға;
2) командалық – олардың қорытындылары бойынша жекелеген қатысушылардың нәтижелері кейіннен әрбір командаға орынды айқындаумен жалпы нәтижеге сомаланатын жарыстарға;
3) жеке-командалық – олардың қорытындылары бойынша нәтижелерінің негізінде жекелеген қатысушыларға, сол сияқты командаларға орындар берілетін жарыстарға бөлінеді.
Жарыс сипаты әрбір жекелеген жағдайда Жарыс туралы ережемен айқындалады.
4. Жарыс туралы ережені жарысты өткізетін мекеме бекітеді, ол мынадай талаптардан тұрады:
1) әскери-қолданбалы спорт түрі бойынша жарыстың атауы;
2) мақсаттары мен міндеттері;
3) жарысты өткізетін орны мен уақыты;
4) жарысты өткізу жүйесі;
5) қатысатын ұйымдар;
6) спортшылардың, жаттықтырушылардың, төрешілер мен басқа да қатысушылардың сандық құрамы;
7) спортшылардың жынысы мен туған жылы;
8) нәтижелерді бағалау жүйесі;
9) медициналық-санитариялық қамтамасыз ету;
10) жарысқа қатысуға өтінімдер беру тәртібі мен мерзімі;
11) қатысушылар мен төрешілерді іссапарға жіберу шарттары;
12) жарыс жеңімпаздары мен жүлдегерлерін наградтау тәртібі;
13) наразылықтар беру тәртібі және оларды қарау;
14) жарысқа қатысушылар мен төрешілердің келетін және кететін күні.
2-тарау. Қатысушыларды әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша жарыстарға жіберу
5. Жарыстарға медициналық тексеруден өткен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жеке құрамы, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының қызметкерлері жіберіледі.
6. Жарыстарға жіберуді мандаттық комиссия мынадай құжаттар тізбесі ұсынылған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда әскери бөлім командасының спорт түрінен жарыстарға қатысуына өтінім бойынша жүзеге асырады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) әскери билет немесе офицердің жеке куәлігі;
3) әскер түрлерінде, тектерінде, өңірлік қолбасшылық әскерлерінде және әскери оқу орындарында іріктеу жарыстарының өткізілгендігі туралы есеп.
Мандаттық комиссияны жарыстарды өткізетін ұйым бекітеді. Мандаттық комиссияға комиссия төрағасы, бас төреші, бас төрешінің орынбасары, жарыстардың бас хатшысы кіреді.
3-тарау. Әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша жеке және командалық есепке алуды айқындау
7. Жарыстарда жеке нәтижелер мен қатысушылар алған орындар Жарыс туралы ережеге сәйкес жекелеген әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша айқындалады.
8. Әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша жарыстардағы командалық есепке алу Жарыс туралы ережеге сәйкес:

1) по лучшей сумме результатов зачетных участников;
2) по наибольшей сумме очков, набранных зачетными участниками по таблицам оценки результатов и начисления очков в военно-спортивных многоборьях (по видам спорта), согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) по наименьшей сумме мест, занятых зачетными участниками;
4) по лучшему среднему результату всех участников.
В случае равенства результатов у двух или нескольких команд определение места оговаривается Положением о соревновании по виду спорта.
9. При проведении спартакиад общекомандное первенство определяется по наименьшей сумме мест, занятых командами в отдельных видах программы.
В случае равенства суммы мест предпочтение отдается команде, занявшей больше 1, затем 2 и 3 мест.
Глава 4. Подача протестов
10. Протест в судейскую коллегию подается начальником (в случае его отсутствия – капитаном команды) в письменной форме с указанием разделов, пунктов Правил, нарушенных участниками или судьями и представляется не позже 1 часа после окончания данного соревнования.
11. Судейская коллегия рассматривает протест, принимает решение и извещает заявителя не позднее 24 часов с момента его подачи и до утверждения результатов соревнований. Решение судьи по протестам является окончательным и пересмотру не подлежит.
Раздел 2. Военно-прикладные виды спорта Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 5. Военно-спортивное многоборье
Параграф 1. Военное троеборье – 1
12. В программу соревнований по военному троеборью – 1 (далее – ВТ-1) входит:
1) стрельба из автомата Калашникова, упражнение – 1 (далее – АК-1) на 100 метров;
2) метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на дальность (3 броска);
3) преодоление полосы препятствий, общее контрольное упражнение (далее – ОКУ) в сочетании с бегом на 400 метров.
13. Соревнования по стрельбе АК-1 проводятся в соответствии с параграфом 2 главы 12 настоящих Правил и условиями упражнений в соревнованиях по стрельбе, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. Метание гранат Ф-1 (600 грамм) на дальность проводится в соответствии с параграфом 1, главы 8 настоящих Правил.
15. Преодоление полосы препятствий по ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров проводится в соответствии с главой 11 настоящих Правил.
16. Снаряжение участника составляет: форма одежды – военная полевая, автомат с магазином и подсумок с 2 магазинами. Не допускается обматывать автомат подручными материалами.

1) сыналатын қатысушылардың үздік нәтижелерінің сомасы бойынша;
2) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес әскери-спорттық көпсайыстарда (спорт түрлері бойынша) нәтижелерді бағалау және ұпайларды есептеу кестесі бойынша сыналатын қатысушылар жинаған ұпайлардың анағұрлым үлкен саны бойынша;
3) сыналатын қатысушылар алған орындардың ең аз сомасы бойынша;
4) барлық қатысушылардың үздік орташа нәтижелері бойынша айқындалады.
Екі немесе бірнеше команданың нәтижелері тең болған жағдайда орынды айқындау тәртібі спорт түрі бойынша Жарыс туралы ережеде баяндалады.
9. Спартакиадаларды өткізген кезде жалпы командалық біріншілік бағдарламаның жекелеген түрлерінде командалар алған орындардың ең аз сомасы бойынша айқындалады.
Орындардың сомасы тең болған жағдайда басымдылық 1-іншіден, содан кейін 2-ншіден және 3-іншіден артық орын алған командаға беріледі.
4-тарау. Наразылықтар беру
10. Төрешілер алқасына наразылықты жазбаша нысанда қатысушылар немесе төрешілер бұзған Қағидалардың бөлімдерін, тармақтарын көрсете отырып, бастық (ол болмаған жағдайда – команда капитаны) береді және осы жарыс аяқталғаннан кейін 1 сағаттан кешіктірілмей ұсынылады.
11. Төрешілер алқасы наразылықты қарайды, шешім қабылдайды және ол берілген сәттен бастап және жарыс нәтижелері бекітілгенге дейін 24 сағаттан кешіктірмей өтініш иесін хабардар етеді. Төрешінің наразылықтар бойынша шешімі түпкілікті болып табылады және қайта қарауға жатпайды.
2-бөлім. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-қолданбалы спорт түрлері
5-тарау. Әскери-спорттық көпсайыс
1-параграф. Әскери үшсайыс – 1
12. Әскери үшсайыс – 1 (бұдан әрі – ӘҮ-1) бойынша жарыстардың бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) Калашников автоматынан оқ ату, 1-жаттығу (бұдан әрі – АК-1) 100 метрге;
2) Ф-1 (600 грамм) гранатасын қашықтыққа лақтыру (3 лақтыру);
3) кедергілер жолағынан өту, 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып жалпы бақылау жаттығуы (бұдан әрі – ЖБЖ).
13. АК-1-ден оқ ату бойынша жарыстар осы Қағидалардың 12-тарауының 2-параграфына және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес оқ ату бойынша жарыстардағы жаттығулардың шарттарына сәйкес жүргізіледі.
14. Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа лақтыру осы Қағидалардың 8-тарауының 1-параграфына сәйкес жүргізіледі.
15. 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ бойынша кедергілер жолағынан өту осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес өткізіледі.
16. Қатысушының керек-жарағы мыналарды құрайды: киім нысаны – әскери далалық, оқжатары бар автомат және 2 оқжатары бар оқшантай. Автоматты қолда бар материалдармен орауға жол берілмейді.

17. Соревнования масштаба регионального командования и выше, проводятся в течение 3 календарных дней:
1-й день – стрельба АК-1;
2-й день – метание гранат Ф-1 (600 грамм) на дальность;
3-й день – преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров.
Соревнования на уровне воинской части, соединения и военного учебного заведения (далее – ВУЗ) проводятся в течение 2 календарных дней:
1-й день – стрельба из автомата Калашникова АК-1, метание гранат Ф-1 на дальность;
2-й день – преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров.
Параграф 2. Военное троеборье – 2
18. В программу соревнований по военному троеборью – 2 (далее – ВТ-2) входит:
1) стрельба из автомата Калашникова, упражнение – 2 (далее – АК-2) на 200 метров;
2) метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на точность попадания (16 бросков);
3) преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров.
19. Соревнования по стрельбе АК-2 проводятся в соответствии с параграфом 2 главы 12 настоящих Правил и условиями упражнений в соревнованиях по стрельбе, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
20. Метание гранат Ф-1 (600 грамм) на точность попадания проводится в соответствии с параграфом 2 главы 8 настоящих Правил.
21. Преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров проводится в соответствии с главой 11 настоящих Правил.
22. Снаряжение участника составляет: форма одежды – военная полевая, автомат с магазином и подсумок с 2 магазинами. Не допускается обматывать автомат подручными материалами.
23. Соревнования масштаба регионального командования и выше, проводятся в течение 3 календарных дней:
1-й день – стрельба АК-2;
2-й день – метание гранат Ф-1 на точность попадания;
3-й день – преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров.
Соревнования на уровне воинской части, соединения и ВУЗа проводятся в течение 2 календарных дней:
1-й день – стрельба АК-2, метание гранат Ф-1 на точность попадания;
2-й день – преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров.
Параграф 3. Военное пятиборье – 1
24. В программу соревнований по военному пятиборью – 1 (далее – ВП-1) входит:
1) стрельба из стандартной винтовки калибра 7,62 миллиметров на 200 метров из положения лежа без упора (20 выстрелов);
2) преодоление полосы препятствий 500 метров;
3) плавание на 50 метров с препятствиями;
4) метание гранат Ф-1 (600 грамм) на точность попадания (16 бросков) и дальность (3 броска);
5) кроссовый забег на 8 километров.
Соревнования проводятся в течение 3 календарных дней:
1-й день стрельба и преодоление полосы препятствий;
2-й день – плавание и метание гранат;

17. Өңірлік қолбасшылық және одан жоғары ауқымдағы жарыстар күнтізбелік 3 күн ішінде өткізіледі:
1-ші күн – АК-1-ден оқ ату;
2-ші күн – Ф-1 (600 грамм) гранатасын қашықтыққа лақтыру;
3-ші күн – 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту.
Әскери бөлім, құралым және әскери оқу орны (бұдан әрі – ӘОО) деңгейіндегі жарыстар күнтізбелік 2 күн ішінде өткізіледі:
1-ші күн – АК-1 Калашников автоматынан оқ ату, Ф-1 гранатасын қашықтыққа лақтыру;
2-ші күн – 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту.
2-параграф. Әскери үшсайыс – 2
18. Әскери үшсайыс – 2 (бұдан әрі – ӘҮ-2) бойынша жарыс бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) Калашников автоматынан оқ ату, 2-жаттығу (бұдан әрі – АК-2) 200 метрге;
2) Ф-1 гранатасын (600 грамм) тигізу дәлдігіне лақтыру (16 лақтыру);
3) 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту.
19. АК-2-ден оқ ату бойынша жарыстар осы Қағидалардың 12-тарауының 2-параграфына және осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес оқ ату бойынша жарыстардағы жаттығулардың шарттарына сәйкес жүргізіледі.
20. Ф-1 гранатасын (600 грамм) тигізу дәлдігіне лақтыру осы Қағидалардың 8-тарауының 2-параграфына сәйкес жүргізіледі.
21. 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес өткізіледі.
22. Қатысушының керек-жарағы мыналарды құрайды: киім нысаны – әскери далалық, оқжатары бар автомат және 2 оқжатары бар оқшантай. Автоматты қолда бар материалдармен орауға жол берілмейді.
23. Өңірлік қолбасшылық және одан жоғары ауқымдағы жарыстар күнтізбелік 3 күн ішінде өткізіледі:
1-ші күн – АК-2-ден оқ ату;
2-ші күн – Ф-1 гранатасын тигізу дәлдігіне лақтыру;
3-ші күн – 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту.
Әскери бөлім, құралым және ӘОО деңгейіндегі жарыстар күнтізбелік
2 күн ішінде өткізіледі:
1-ші күн – АК-2-ден оқ ату, Ф-1 гранатасын тигізу дәлдігіне лақтыру;
2-ші күн – 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту.
3-параграф. Әскери бессайыс – 1
24. Әскери бессайыс – 1 (бұдан әрі – ӘБ-1) бойынша жарыстар бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) 7,62 миллиметр калибрлі стандартты винтовкадан қолдарын тіремей жатқан қалпында 200 метрге оқ ату (20 оқ ату);
2) 500 метр кедергілер жолағынан өту;
3) кедергілермен 50 метрге жүзу;
4) Ф-1 гранатасын (600 грамм) лақтыру дәлдігіне (16 лақтыру) және қашықтыққа (3 лақтыру) лақтыру;
5) 8 километрге кростық жүгіру.
Жарыстар күнтізбелік 3 күн ішінде өткізіледі:
1-ші күн – оқ ату және кедергілер жолағынан өту;
2-ші күн – жүзу және гранаталар лақтыру;

3-й день – кроссовый забег на 8 километров.
25. Стрельба на 200 метров из положения лежа, без упора с использованием ремня включает медленную и скоростную стрельбу. Оружие – стандартная винтовка калибр – 7,62 миллиметра с магазином емкостью 5 или 10 патронов. Усилие спускового крючка не менее 1,5 килограмма. Мишень № 3 с 10 кругами и минимальными размерами белого поля мишени 1300х1300 миллиметра.
Перед началом стрельбы выполняется 5 пробных выстрелов в течение 7 минут, медленная стрельба – 10 выстрелов за 12 минут, скоростная стрельба – 10 выстрелов за 1 минуту. Скоростная стрельба ведется через 3 минуты после окончания медленной стрельбы.
Пробные выстрелы производятся после 2-х минутной подготовки. По истечении 1 минуты 45 секунд подается команда: "Осталось 15 секунд!". Начало стрельбы осуществляется по команде: "Огонь!" или сигналом свистка. По истечении 6 минут 45 секунд подается команда: "Осталось 15 секунд!". Прекращение огня – по сигналу свистка.
Скоростная стрельба ведется после 2-х минутной подготовки. По истечении 1 минуты 45 секунд подается команда: "Осталось 15 секунд!", затем по истечении 1 минуты 55 секунд подается команда: "Приготовиться!" и по истечении 2 минут – команда: "Огонь!" или короткий свисток. По истечении 1 минуты по короткому свистку стрельба заканчивается. За каждый выстрел, произведенный до сигнала открытия огня, снимается 2 очка. Каждый выстрел, произведенный после команды об окончании стрельбы, оценивается как промах (снимается лучшая пробоина). При ведении скоростной стрельбы за каждый выстрел до открытия огня или после окончания стрельбы, аннулируются лучшие результаты зачетной серии. Выстрел, произведенный участником по мишени другого спортсмена, засчитывается как промах. Если в мишени участника окажется более 10 пробоин, засчитываются лучшие результаты. Если участник произведет более 10 выстрелов в одной серии, аннулируются лучшие попадания. Форма одежды – военная полевая.
26. Полоса препятствий 500 метров с 20 препятствиями. Ширина одной дорожки полосы препятствий – 2 метра. Каждый спортсмен бежит только по своей полосе и преодолевает все препятствия определенным способом. Если препятствие преодолено неправильно, судья флажком и свистком указывает спортсмену на повторное преодоление препятствия. Командами для начала выполнения преодоления препятствий являются: "На старт!", "Внимание!", "Марш!". В случае фальстарта забег останавливается и дается повторный старт. Форма одежды – военная полевая.
27. Соревнования проводятся в открытом или закрытом 50-метровом плавательном бассейне (водной станции) на плавательной дорожке с 4 препятствиями. Дистанция 50 метров вольным стилем с преодолением 4 препятствий установленным способом.
Старт в заплывах вольным стилем осуществляется прыжком со стартовой тумбочки. После длинного свистка судьи участники встают на стартовую тумбочку. По команде стартера "На старт!" участники принимают стартовое положение, поставив одну ногу на переднюю часть стартовой тумбочки. Положение рук не регламентируется. Участники принимают неподвижное положение, после чего стартер подает стартовый сигнал. Спортсмен, совершивший фальстарт, получает предупреждение, после второго – подлежит дисквалификации. Форма одежды – спортивная для плавания.

3-ші күн – 8 километрге кростық жүгіру.
25. Қолдарын тіремей жатқан қалпында қарубауды қолдана отырып, 200 метрге оқ ату ақырын және жылдамдықпен оқ атуды қамтиды. Қару – сыйымдылығы 5 немесе 10 патроннан тұратын оқжатары бар 7,62 миллиметр калибрлі стандартты винтовка. Ағытқыш ілмек күші кемінде 1,5 килограмм. 10 шеңбері және ең кіші көлемі 1300х1300 мм нысананың ақ түсті өрісі бар № 3 нысана.
Оқ атуды бастар алдында 7 минут ішінде 5 сынақ оқ атуы орындалады, ақырын оқ ату – 12 минутта 10 оқ ату, жылдамдықпен оқ ату – 1 минутта 10 оқ ату. Жылдамдықпен оқ ату ақырын оқ ату аяқталғаннан кейін 3 минуттан соң жүргізіледі.
Сынақ оқ атулар 2 минуттық әзірліктен кейін жүргізіледі. 1 минут 45 секунд өткен соң "15 секунд қалды!" командасы беріледі. Оқ атуды бастау "Ат!" командасымен немесе ысқырықпен сигнал беру арқылы жүзеге асырылады. 6 минут 45 секунд өткеннен кейін "15 секунд қалды!" командасы беріледі. Оқ атуды тоқтату – ысқырықпен сигнал беру бойынша.
Жылдамдықпен оқ ату 2 минуттық әзірліктен кейін жүргізіледі. 1 минут 45 секунд өткеннен кейін "15 секнуд қалды!" командасы беріледі, содан соң 1 минут 55 секунд өткеннен кейін "Дайындал!" командасы беріледі және 2 минуттан соң – "Ат!" командасы немесе қысқа ысқырық. 1 минутт өткеннен кейін қысқа ысқырық бойынша оқ ату аяқталады. Оқ атуды бастауға сигнал берілгенге дейін жүргізілген әрбір оқ ату үшін 2 ұпай шегеріледі. Оқ атуды аяқтау туралы командадан кейін жүргізілген әрбір оқ ату мүлт жіберу деп бағаланады (үздік ойылма алынып тасталады). Жылдамдықпен оқ атуды жүргізген кезде оқ атуды бастағанға дейін немесе оқ ату аяқталғаннан кейін жүргізілген әрбір оқ ату үшін есептеу сериясының үздік нәтижелері күшін жояды. Мергеннің басқа спортшының нысанасы бойынша жүргізілген оқ атуы мүлт жіберу деп есептеледі. Егер мерген нысанасында оннан астам ойылма болса, үздік нәтижелер есепке алынады. Егер мерген бір серияда оннан астам оқ ату жүргізсе, оның ең үздік тигізулері күшін жояды. Киім нысаны – әскери далалық.
26. Жиырма кедергісі бар 500 метрлік кедергілер жолағы. Кедергілер жолағы бір жолының ені – 2 метр. Әрбір спортшы тек өз жолағында жүгіреді және барлық кедергілерден белгілі бір тәсілмен өтеді. Егер кедергіден дұрыс өтпесе, төреші жалаушамен немесе ысқырықпен спортшыға кедергіден қайта өтуге белгі береді. Кедергілерден өтуді орындауды бастауға командалар "Стартқа!", "Назар аудар!", "Марш!" болып табылады. Фальстарт болған жағдайда жүгіру тоқтатылады және қайтадан старт беріледі. Киім нысаны – әскери далалық.
27. Жарыстар 50 метрлік ашық немесе жабық жүзу бассейнінде (су станциясында) 4 кедергісі бар жүзу жолағында өткізіледі. Белгіленген тәсілмен 4 кедергіден өте отырып, еркін стильмен жүзетін 50 метрлік арақашықтық.
Еркін стильмен жүзуге старт старттық тумбочкадан секіру арқылы жүзеге асырылады. Төрешінің ұзақ ысқырығынан кейін қатысушылар старттық тумбочкаға шығады. Старт берушінің "Стартқа!" деген командасы бойынша қатысушылар бір аяқтарын старттық тумбочканың алдыңғы бөлігіне қоя отырып, старттық қалыпты қабылдайды. Қолдардың қалпы регламенттелмейді. Қатысушылар қимылсыз тұрады, одан кейін старт беруші старттық сигнал береді. Фальстарт жасаған спортшы ескерту алады, екіншісінен кейін – шеттетілуге тиіс. Киім нысаны – жүзуге арналған спорттық.

28. Метание гранат Ф-1 (600 грамм) на точность попадания и дальность. Метание гранат на точность попадания производится с места или с разбегу (не более 3 метров) по кругам на расстояние 20, 25, 30, 35 метров. Круги имеют 2 концентрические зоны диаметром 2 и 4 метра. В центре круга устанавливается флажок высотой 20 сантиметров. Участнику выдается 16 гранат по 4 гранаты на каждый круг. Метание выполняется из-за парапета высотой 125 сантиметров. Гранаты расположены на верхней части парапета. Время на метание – 4 минуты. Метание начинается и заканчивается по сигналу свистком. Бросок, произведенный раньше времени или после окончания метания, засчитывается как промах в соответствующий круг. Если участник метает более 4 гранат в 1 круг, то каждая лишняя граната засчитывается как промах. Очки за попадание в круги начисляются следующим образом:
круг № 1 (20 метров) – внутренняя зона – 7 очков, внешняя зона – 3 очка;
круг № 2 (25 метров) – внутренняя зона – 8 очков, внешняя зона – 4 очка;
круг № 3 (30 метров) – внутренняя зона – 9 очков, внешняя зона – 5 очков;
круг № 4 (35 метров) – внутренняя зона – 10 очков, внешняя зона – 6 очков.
Максимальное количество очков в одной серии – 136.
Метание гранат на дальность производится после окончания метания гранат на точность. Время, отводимое на метание – 3 минуты. Начало и окончание метания производится по сигналу свистком. Участнику предоставляется 3 попытки. Метание производится по сектору, обозначенному линиями, являющимися продолжением сектора для метания гранат на точность. Засчитываются гранаты, упавшие в сектор или на его границах. Место падения гранат отмечается указателями. Засчитывается лучший результат. Результат округляется до дециметров. Форма одежды для метания – военная полевая.
29. Старт производится согласно протоколу результатов после 4 видов программы соревнований в обратном порядке. Участники стартуют с интервалом в 1 минуту. Участник под № 1 стартует спустя 1 минуту после включения секундомера. Дистанция размечена указателями через каждый километр. Форма одежды – спортивная.
30. Определение лично-командного зачета определяется путем сложения очков, полученных в каждом виде в соответствии с таблицей оценки результатов и начисления очков в военно-спортивных многоборьях (по видам спорта), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Военное пятиборье – 2
31. В программу соревнований по военному пятиборью – 2 (далее – ВП-2) входит:

28. Дәлдікке және қашықтыққа Ф-1 гранатасын (600 грамм) лақтыру; Тигізу дәлдігіне граната лақтыру орнынан немесе 20, 25, 30, 35 метр арақашықтыққа шеңберлер бойынша жүгірумен (3 метрден аспайтын) жүргізіледі. Шеңберлердің диаметрі 2 және 4 метр 2 шоғырланған аймағы бар. Шеңбердің ортасына биіктігі 20 сантиметр жалауша орналастырылады. Қатысушыға әрбір шеңберге 4 гранатадан 16 граната беріледі. Лақтыру биіктігі 125 сантиметр парапеттен орындалады. Гранаталар парапеттің жоғарғы бөлігінде орналастырылған. Лақтыруға берілетін уақыт – 4 минут. Лақтыру ысқырықпен сигнал бойынша басталады және аяқталады. Уақытынан бұрын немесе лақтыру уақыты аяқталғаннан кейін жүргізілген лақтыру тиісті шеңберге мүлт кету ретінде есептеледі. Егер қатысушы бір шеңберге 4 гранатадан артық лақтырса, онда әрбір артық граната мүлт кету ретінде есептеледі. Шеңберге тигізгендігі үшін ұпайлар мынадай үлгімен есептеледі:
№ 1 шеңбер (20 метр) – ішкі аймақ – 7 ұпай, сыртқы аймақ – 3 ұпай;
№ 2 шеңбер (25 метр) – ішкі аймақ – 8 ұпай, сыртқы аймақ – 4 ұпай;
№ 3 шеңбер (30 метр) – ішкі аймақ – 9 ұпай, сыртқы аймақ – 5 ұпай;
№ 4 шеңбер (35 метр) – ішкі аймақ – 10 ұпай, сыртқы аймақ – 6 ұпай.
Бір сериядағы барынша ұпай саны – 136.
Қашықтыққа граната лақтыру дәлдікке граната лақтыру аяқталғаннан кейін жүргізіледі. Лақтыруға берілетін уақыт – 3 минут. Лақтырудың басталуы мен аяқталуы ысқырықпен сигнал беру бойынша жүргізіледі. Қатысушыға 3 мүмкіндік беріледі. Лақтыру дәлдікке граната лақтыруға арналған сектордың жалғасы болып табылатын сектор бойынша белгіленген жолақтар арқылы жүргізіледі. Секторға немесе оның шекараларына құлаған гранаталар есепке алынады. Гранаталардың құлаған орны көрсеткіштермен белгіленеді. Үздік нәтиже есепке алынады. Нәтиже дециметрлерге дейін дөңгелектенеді. Лақтыруға арналған киім нысаны – әскери далалық.
29. Старт жарыс бағдарламасының төрт түрінен кейін нәтижелер хаттамасына сәйкес кері тәртіпте жүргізіледі. Қатысушылар 1 минут аралықпен стартты бастайды. №1 қатысушы секунд өлшеуіш іске қосылғаннан кейін 1 минут өткен соң стартты бастайды. Арақашықтық әрбір километр сайын көрсеткіштермен белгіленген. Киім нысаны – спорттық.
30. Жеке-командалық есепке алуды айқындау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әскери-спорттық көпсайыстың (спорт түрлері бойынша) нәтижелерін бағалау және ұпайларын есептеу кестесіне сәйкес әрбір түр бойынша алынған ұпайларды қосу арқылы айқындалады.
4-параграф. Әскери бессайыс – 2
31. Әскери бессайыс – 2 (бұдан әрі – ӘБ-2) бойынша жарыстар бағдарламасы мыналарды қамтиды:

1) стрельба АК-1 на 100 метров, из положения лежа без упора с использованием ремня. Соревнование проводится в соответствии с параграфом 2 главы 12 настоящих Правил и условиями упражнений в соревнованиях по стрельбе, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) преодоление полосы препятствий ОКУ в сочетании с бегом на 400 метров. Соревнование проводится в соответствии с главой 11 настоящих Правил. Форма одежды – военная полевая;
3) плавание на 50 метров Соревнования проводятся в открытом или закрытом 25 или 50-метровом плавательном бассейне (водной станции). Стиль плавания вольный без препятствий. Старт в заплывах вольным стилем осуществляется прыжком со стартовой тумбочки. После длинного свистка судьи участники встают на стартовую тумбочку. По команде стартера "На старт!" участники принимают стартовое положение, поставив одну ногу на переднюю часть стартовой тумбочки. Положение рук не регламентируется. Участники принимают неподвижное положение, после чего стартер подает стартовый сигнал. Спортсмен, совершивший фальстарт, получает предупреждение, после второго – подлежит дисквалификации. Форма одежды – спортивная для плавания;
4) метание гранат Ф-1 (600 грамм) на дальность и точность попадания. Метание гранат Ф-1 (600 грамм) на дальность и точность попадания проводятся в соответствии с параграфами 1, 2 главы 8 настоящих Правил;
5) кросс на дистанцию 8 км. Старт производится согласно протоколу результатов после 4 видов программы соревнований в обратном порядке. Участники стартуют с интервалом в 1 минуту. Участник под № 1 стартует по истечению 1 минуты после включения секундомера. Дистанция размечена указателями через каждый километр. Форма одежды – спортивная.
Параграф 5. Офицерское троеборье
32. В программу соревнования по офицерскому троеборью входит:
1) для 1 возрастной категории (мужчины до 30 лет):
бег на 3000 метров (зимой – лыжная гонка на 10 километров);
плавание на 300 метров вольным стилем;
стрельба из табельного оружия пистолет Макарова, упражнение-3 (далее – ПМ-3);
2) для 2 возрастной категории (мужчины от 30 до 40 лет):
бег на 2000 метров (зимой – лыжная гонка на 5 километров);
плавание на 200 м вольным стилем;
стрельба из табельного оружия ПМ-3;
3) для 3 возрастной категории (мужчины от 40 лет и старше):
бег на 1000 метров (зимой – лыжная гонка на 5 километров);
плавание на 100 м вольным стилем;
стрельба из табельного оружия ПМ-3;
4) для военнослужащих-женщин всех возрастных категорий:
бег на 1000 метров (зимой – лыжная гонка на 5 километров);
плавание на 100 метров вольным стилем;

1) қолдарын тіремей жатқан қалпында қарубауды қолдана отырып, 100 метрге АК-1-ден оқ ату. Жарыстар осы Қағидалардың 12-тарауының 2-параграфына және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес оқ ату бойынша жарыстардағы жаттығулардың шарттарына сәйкес жүргізіледі.
2) 400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып ЖБЖ кедергілер жолағынан өту. Жарыстар осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес жүргізіледі. Киім нысаны – әскери далалық;
3) 50 метрге жүзу. Жарыстар 25 немесе 50 метрлік ашық немесе жабық жүзу бассейнінде (су станциясында) жүргізіледі. Жүзу стилі кедергілерсіз еркін. Еркін стильмен жүзуге старт старттық тумбочкадан секіру арқылы жүзеге асырылады. Төрешінің ұзақ ысқырығынан кейін қатысушылар старттық тумбочкаға шығады. Старт берушінің "Стартқа!" деген командасы бойынша қатысушылар бір аяқтарын старттық тумбочканың алдыңғы бөлігіне қоя отырып, старттық қалыпты қабылдайды. Қолдардың қалпы регламенттелмейді. Қатысушылар қимылсыз тұрады, одан кейін старт беруші старттық сигнал береді. Фальстарт жасаған спортшы ескерту алады, екіншісінен кейін – шеттетілуге тиіс. Киім нысаны – жүзуге арналған спорттық;
4) Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа және тигізу дәлдігіне лақтыру. Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа және тигізу дәлдігіне лақтыру осы Қағидалардың 8-тарауының 1, 2-параграфтарына сәйкес жүргізіледі.
5) 8 километр арақашықтыққа кросс. Старт жарыс бағдарламасының 4 түрінен кейін нәтижелер хаттамасына сәйкес кері тәртіпте жүргізіледі. Қатысушылар 1 минут аралықпен старт алады. № 1 қатысушы секунд өлшеуішті іске қосқаннан кейін 1 минуттан соң старт алады. Арақашықтық әрбір километр сайын көрсеткіштермен белгіленеді. Киім нысаны – спорттық.
5-параграф. Офицерлік үшсайыс
32. Офицерлік үшсайыс бойынша жарыс бағдарламасына мыналар кіреді:
1) 1-ші жас ерекшелігі санаты үшін (30 жасқа дейінгі ерлер):
3000 метрге жүгіру (қыста – 10 километрге шаңғы жарысы);
300 метрге еркін стильмен жүзу;
Макаров тапаншасы табельдік қаруынан оқ ату, 3-жаттығу (бұдан әрі – МТ-3);
2) 2-ші жас ерекшелігі санаты үшін (30-дан 40 жасқа дейінгі ерлер):
2000 метрге жүгіру (қыста – 5 километрге шаңғы жарысы);
200 метрге еркін стильмен жүзу;
МТ-3 табельдік қаруынан оқ ату;
3) 3-ші жас ерекшелігі санаты үшін (40 жастағы және одан үлкен ерлер):
1000 метрге жүгіру (қыста – 5 километрге шаңғы жарысы);
100 метрге еркін стильмен жүзу;
МТ-3 табельдік қаруынан оқ ату;
4) барлық жас ерекшелігі санаты бойынша әскери қызметші әйелдер үшін:
1000 метрге жүгіру (қыста – 5 километрге шаңғы жарысы);
100 метрге еркін стильмен жүзу;

стрельба из табельного оружия пистолет Макарова, упражнение -1 (далее - ПМ-1).
33. Бег на 1000, 2000, 3000 метров. Число участников в беге на 1000 метров не превышает 10 человек, на 2000 метров – 20 человек, на 3000 метров – 30 человек. Интервал между групповыми стартами составляет не менее 3 минут на 1000 метров, 3 – 4 минуты – на 2000 метров и 5 – 6 минут – на 3000 метров. Расстановка участников на старте проводится согласно жеребьевке в 1 или 2 шеренги. Количество участников в шеренгах определяет судейская коллегия.
Во время бега по дистанции участникам не допускается мешать друг другу. За нарушение, участник снимается с соревнований. Участник забега, сошедший с дистанции, снимает свой нагрудный номер и сообщает об этом ближайшему судье – контролеру, по прибытии на финиш – судье на финише.
Окончание дистанции фиксируется в момент, когда участник преодолеет финишную полосу или отступит. Время участников фиксируется без остановки секундомера (по "скользящей" стрелке) с точностью до 1 секунды.
34. Плавание на 100, 200, 300 метров проводятся в открытом или закрытом 25 или 50-метровом плавательном бассейне (водной станции). Стиль плавания вольный без препятствий. Старт в заплывах вольным стилем осуществляется прыжком со стартовой тумбочки. После длинного свистка судьи участники встают на стартовую тумбочку. По команде стартера "На старт!" участники принимают стартовое положение, поставив одну ногу на переднюю часть стартовой тумбочки. Положение рук не регламентируется. Участники принимают неподвижное положение, после чего стартер подает стартовый сигнал. Спортсмен, совершивший фальстарт, получает предупреждение, после второго – подлежит дисквалификации.
35. Стрельба из табельного оружия ПМ-1, ПМ-3 проводится в соответствии с параграфом 1 главы 12 настоящих Правил и условиями упражнений в соревнованиях по стрельбе, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
36. Соревнования проводятся в течение 3 календарных дней:
1-й день – стрельба;
2-й день – плавание;
3-й день – бег (лыжная гонка).
Спортсмены выступают по возрастным категориям.
Форма одежды: при стрельбе – военная полевая, в соревнованиях по плаванию и бегу (лыжной гонке) – спортивная. Для выполнения каждого вида участнику предоставляется одна попытка.
37. Личное первенство определяется по наибольшей сумме очков, полученных участником за показанные результаты в каждом виде многоборья. Очки начисляются по таблицам оценки результатов и начисления очков в военно-спортивных многоборьях (по видам спорта), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Макаров тапаншасы табельдік қаруынан оқ ату, 1-жаттығу (бұдан әрі – МТ-1).
33. 1000, 2000, 3000 метрге жүгіру. 1000 метрге жүгіруге қатысушылар саны 10 адамнан, 2000 метрге – 20 адамнан, 3000 метрге – 30 адамнан аспайды. Топтық старттар арасындағы аралық 1000 метрге кемінде 3 минутты, 2000 метрге – 3 – 4 минутты және 3000 метрге – 5 – 6 минутты құрайды. Қатысушыларды стартқа тұрғызу жеребеге сәйкес 1 немесе 2 қатарда жүргізіледі. Қатардағы қатысушылар санын төрешілер алқасы айқындайды.
Арақашықтық бойынша жүгіру кезінде қатысушылардың бір-біріне кедергі келтіруіне жол берілмейді. Бұл қағиданы бұзғаны үшін қатысушы жарыстан алынып тасталады. Арақашықтықтан шығып қалған жүгіруге қатысушы өзінің төсбелгілік нөмірін алып тастайды және ол туралы жақын төреші – бақылаушыға, мәреге жетісімен – мәредегі төрешіге хабарлайды.
Арақашықтықтың аяқталуы қатысушы мәре жолағынан өткен немесе одан шыққан сәттен бастап тіркеледі. Қатысушылардың уақыты 1 секундқа дейінгі дәлдікпен секунд өлшеуішті тоқтатпастан ("жылжитын" меңзер бойынша) тіркеледі.
34. 100, 200, 300 метрге жүзу 25 немесе 50 метрлік ашық немесе жабық жүзу бассейнінде (су станциясында) жүргізіледі. Жүзу стилі кедергілерсіз еркін. Еркін стильмен жүзуге старт старттық тумбочкадан секіру арқылы жүзеге асырылады. Төрешінің ұзақ ысқырығынан кейін қатысушылар старттық тумбочкаға шығады. Старт берушінің "Стартқа!" деген командасы бойынша қатысушылар бір аяқтарын старттық тумбочканың алдыңғы бөлігіне қоя отырып, старттық қалыпты қабылдайды. Қолдардың қалпы регламенттелмейді. Қатысушылар қимылсыз тұрады, одан кейін старт беруші старттық сигнал береді. Фальстарт жасаған спортшы ескерту алады, екіншісінен кейін – шеттетілуге тиіс.
35. МТ-1, МТ-3 табельдік қаруынан оқ ату осы Қағидалардың 12-тарауының 1-параграфына сәйкес және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес оқ ату бойынша жарыстардағы жаттығулардың шарттары бойынша жүргізіледі.
36. Жарыстар күнтізбелік 3 күн ішінде өткізіледі:
1-ші күн – оқ ату;
2-ші күн – жүзу;
3-ші күн – жүгіру (шаңғы жарысы).
Спортшылар жас ерекшелігі санаты бойынша қатысады.
Киім нысаны: оқ ату кезінде – әскери далалық, жүзу және жүгіру (шаңғы жарысы) бойынша жарыстарда – спорттық. Әрбір түрді орындау үшін қатысушыға бір мүмкіндік беріледі.
37. Жеке біріншілік қатысушының көпсайыстың әрбір түрі бойынша көрсеткен нәтижелері үшін алған ұпайларының анағұрлым көп сомасы бойынша айқындалады. Ұпайлар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әскери-спорттық көпсайыстарда (спорт түрлері бойынша) нәтижелерді бағалау және ұпайларды есептеу кестесі бойынша есептеледі.

Параграф 6. Многоборье военно-спортивного комплекса
38. В программу соревнований по многоборью военно-спортивного комплекса (далее – ВСК) входит:
1) стрельба из автомата АК-1;
2) метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на дальность;
3) подтягивание на перекладине;
4) бег на 100 метров;
5) бег на 3000 метров.
Форма одежды – военная полевая.
39. Метания гранат Ф-1 на дальность проводится в соответствии с параграфом 1, главы 8 настоящих Правил.
40. Соревнования по стрельбе АК-1 проводятся в соответствии с параграфом 2 главы 12 настоящих Правил и условиями упражнений в соревнованиях по стрельбе, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
41. Условия выполнения подтягивания на перекладине: вис хватом сверху, подтянуться (подбородок выше уровня перекладины), из неподвижного положения в висе на прямых руках (пауза 1-2 секунд), ноги вместе без рывков и маховых движений.
42. Соревнования в беге на 100 и 3000 метров проводятся на беговой дорожке стадиона или на ровной местности с любым покрытием. Во время бега по дистанции участникам не допускается мешать друг другу. За нарушение, участник снимается с соревнований. Участник забега, сошедший с дистанции, снимает свой нагрудный номер, и сообщает об этом ближайшему судье – контролеру, по прибытии на финиш – судье на финише. Окончание дистанции фиксируется в момент, когда участник преодолеет финишную полосу. Время участников фиксируется без остановки секундомера (по "скользящей" стрелке) с точностью до 1 секунды.
43. Личное первенство определяется по наибольшей сумме очков, полученных участником за показанные результаты в каждом виде многоборья. Очки начисляются по таблицам оценки результатов и начисления очков в военно-спортивных многоборьях (по видам спорта), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 6. Легкая атлетика и ускоренное передвижение
Параграф 1. Марш-бросок на 5 и 10 км
44. Соревнования в марш-броске проводятся на дистанции 5 и 10 километров по среднепересеченной местности.
Снаряжение участника: Форма одежды – военная полевая, автомат Калашникова (карабин), противогаз, сумка с 2 магазинами (подсумок).
Старт допускается групповой или общий. Во время старта участники одеты по форме, оружие в положении "за спину" на предохранителе. При групповом старте участники стартуют группами по 2 – 10 человек с интервалами не менее 1 минуты. При общем старте (подразделением) интервалы между стартами от 5 до 10 минут.
Перед стартом проводится проверка снаряжения, вооружения и обмундирования. Если к моменту старта недостатки в вооружении, снаряжении и обмундировании, обнаруженные при проверке, не устранены, старт подразделению (участнику) задерживается до полного их устранения. Время старта при этом остается то, которое записано в стартовом протоколе.
Каждый участник преодолевает дистанцию марш-броска самостоятельно (без чьей-либо помощи), в том числе и при старте в составе подразделения.

6-параграф. Әскери-спорттық кешен көпсайысы
38. Әскери-спорттық кешен (бұдан әрі – ӘСК) көпсайысы бойынша жарыстар бағдарламасына мыналар кіреді:
1) АК-1 автоматынан оқ ату;
2) Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа лақтыру;
3) белтемірде тартылу;
4) 100 метрге жүгіру;
5) 3000 метрге жүгіру.
Киім нысаны – әскери далалық.
39. Ф-1 гранатасын қашықтыққа лақтыру осы Қағидалардың 8-тарауының 1-параграфына сәйкес жүргізіледі.
40. АК-1-ден оқ ату бойынша жарыстар осы Қағидалардың 12-тарауының 2-параграфына сәйкес және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес оқ ату бойынша жарыстардағы жаттығулардың шарттары бойынша жүргізіледі.
41. Белтемірде тартылуды орындау шарттары: жоғарыдан ұстай асылу, қолдарды тік ұстай асылып қимылсыз қалыптан (1-2 секунд үзіліс) тартылу (иек керме деңгейінен жоғары), аяқтар жұлқи тарту және серпілу қимылдарынсыз қосылған күйінде.
42. 100 және 3000 метрге жүгіру бойынша жарыстар стадионның жүгіру жолында немесе кез-келген жабыны бар тегіс жергілікті жерде жүргізіледі. Арақашықтық бойынша жүгіру уақытында қатысушыларға бір-біріне кедергі жасауға жол берілмейді. Бұл қағиданы бұзғаны үшін қатысушы жарыстан алынып тасталады. Арақашықтықтан шығып қалған жүгіруге қатысушы өзінің төсбелгілік нөмірін алып тастайды және ол туралы жақын төреші – бақылаушыға, мәреге жетуіне қарай – мәредегі төрешіге хабарлайды. Арақашықтықтың аяқталуы қатысушы мәре жолағынан өткен сәттен бастап тіркеледі. Қатысушылардың уақыты 1 секундқа дейінгі дәлдікпен секунд өлшеуішті тоқтатпастан ("жылжитын" меңзер бойынша) тіркеледі.
43. Жеке біріншілік қатысушының көпсайыстың әрбір түрі бойынша көрсеткен нәтижелері үшін алған ұпайларының анағұрлым көп сомасы бойынша айқындалады. Ұпайлар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әскери-спорттық көпсайыстарда (спорт түрлері бойынша) нәтижелерді бағалау және ұпайларды есептеу кестесі бойынша есептеледі.
6-тарау. Жеңіл атлетика және жылдам қозғалу
1-параграф. 5 және 10 км қашықтыққа жүгіру
44. Қашықтыққа жүгіруде жарыстар орташа қиылысқан жергілікті жер бойынша 5 және 10 километр арақашықтықта жүргізіледі.
Қатысушының керек-жарағы: Киім нысаны – әскери далалық, Калашников автоматы (карабин), газтұмша, 2 оқжатары бар сөмке (оқ қалта).
Топтық және жалпы стартқа жол беріледі. Старт уақытында қатысушылар нысан бойынша киінеді, қару "арқада" қалпында, сақтандырғышта. Топтық старт кезінде қатысушылар кемінде 1 минут аралықпен 2 – 10 адамнан топтармен стартты бастайды. Жалпы старт (бөлімшемен) кезінде старттар арасындағы аралықтар 5-тен 10 минутқа дейін.
Старт алдында керек-жарақты, қару-жарақты және киім-кешекті тексеру жүргізіледі. Егер тексеру кезінде анықталған қару-жарақтағы, керек-жарақтағы және киім-кешектегі кемшіліктер старт басталар сәтке дейін жойылмаса, онда бөлімшенің (қатысушының) старты олар толық жойылғанға дейін кешіктіріледі. Бұл ретте старт уақыты старттық хаттамада жазылғандай болып қалады.

45. Время участнику определяется с точностью до 1 секунды. Весь личный состав на финише одет по форме, имеет все снаряжение, зарегистрированное на старте. За любой недостающий предмет снаряжения и вооружения, участник снимается с соревнований.
Параграф 2. Военизированный кросс
46. В программу соревнования входит: бег на 3000 метров для мужчин и 1500 метров для военнослужащих-женщин со стрельбой из автомата Калашникова, упражнение-5 (АК-5,45 миллиметров, на 100 метров), малокалиберной винтовки (на 50 метров) или пистолет Макарова (на 25 метров), метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на дальность.
47. Старт и финиш оборудуются в одном месте. Место для стрельбы (стрельбище) на дистанции 3000 метров оборудуется на 1500 метровом отрезке (на поворотном, встречном или промежуточном на кольцевой дистанциях) от старта. На дистанции 1500 метров оборудуется на 750 метровом отрезке. Старт участников соревнований одиночный, парный либо групповой (но не более 5 человек в группе). При старте оружие ставится на предохранитель. Участники получают патроны на огневом рубеже, занимают место по указанию судьи-контролера и изготавливаются для ведения стрельбы. Когда спортсмен снаряжает магазин патронами, судья называет номер мишени, по которой участнику необходимо вести огонь. Огонь открывается по мере готовности, без дополнительной команды судьи.
48. Участники ведут стрельбу из автомата (малокалиберной винтовки) из положения лежа с руки, из пистолета – стоя, тремя одиночными выстрелами, до поражения 3 мишеней (участнику выдается 4 патрона).
Стрельба из автомата Калашникова и ПМ ведется по мишени № 4 (грудная фигура с кругами), из малокалиберной винтовки по мишени № 7 ("падающая" на подъемниках). При стрельбе допускается использование ремня автомата (винтовки).
Все действия с оружием участник выполняет самостоятельно. Для устранения задержек и неисправностей участнику допускается, с разрешения судьи, воспользоваться помощью оружейного мастера.
Если участник, вместо одиночных выстрелов, открыл ведение огня очередью из автомата Калашникова, то стрельба засчитывается. За снаряжение магазина патронами более чем определено Положением о соревновании, участник от соревнований отстраняется.
В случае, когда участник поразил чужую мишень, стрельба ему засчитывается, но к результату в кроссе добавляется 15 секунд.
Если мишень участника упала во время стрельбы, а спортсмен не произвел выстрела, судья подает сигнал оператору о поднятии мишени, после чего стрельба продолжается, при этом время вынужденной задержки стрельбы из общего результата в кроссе вычитается.
За каждую, не пораженную мишень, участник штрафуется одним дополнительным (штрафным) кругом 100 метров.
После окончания стрельбы судья осматривает оружие, когда участник находится еще в положении лежа, извлекает оставшиеся патроны и подает команду на продолжение бега.

45. Қатысушыға уақыт 1 секундқа дейінгі дәлдікпен айқындалады. Мәредегі барлық жеке құрам нысан бойынша киінген, стартта тіркелген барлық керек-жарағы бар. Керек-жарақ пен қару-жарақтың кез-келген жетіспейтін заты үшін қатысушы жарыстан алынады.
2-параграф. Әскерилендірілген кросс
46. Жарыс бағдарламасына: Калашников автоматынан (АК-5,45 миллиметр, 100 метрге), шағын калибрлі винтовкадан (50 метрге) немесе Макаров тапаншасынан (25 метрге) оқ атумен ерлер үшін 3000 метрге және әскери қызметші әйелдер үшін 1500 метрге жүгіру, Ф-1 гранатасын (600 грамм) лақтыру кіреді.
47. Старт пен мәре бір жерде жабдықталады. 3000 метр арақашықтықта атуға арналған орын (атыс алаңы) старттан 1500 метрлік үзікте (айналма арақашықтықтардағы бұрылу, қарама-қарсы немесе аралық) жабдықталады. 1500 метрлік арақашықтықта 750 метрлік үзікте жабдықталады. Жарысқа қатысушылардың старты жеке, жұппен немесе топтық (бірақ топ 5 адамнан аспауға тиіс) орындалады. Старт кезінде қару сақтандырғышқа қойылады. Қатысушылар патрондарды оқ ату шебінде алады, төреші-бақылаушының нұсқауы бойынша орнына орналасады және оқ атуға әзірленеді. Спортшы оқжатарды патрондармен толтырған кезде төреші оған қатысушы ол бойынша оқ атуды жүргізуге тиіс нысананың нөмірін айтады. Оқ ату әзір болу шамасына қарай, төрешінің қосымша командасынсыз басталады.
48. Қатысушылар оқ атуды қолдарын тіреп жатқан қалпында автоматтан (шағын калибрлі винтовкадан), тұрған қалпында тапаншадан үш жеке оқ атумен, 3 нысананы зақымдағанға дейін (қатысушыға 4 патрон беріледі).
Калашников автоматынан және МТ-дан оқ ату № 4 нысана (шеңбері бар кеуде фигурасы) бойынша, шағын калибрлі винтовкадан № 7 нысана бойынша жүргізіледі (көтергіштері бар "құлайтын"). Оқ ату кезінде автоматтың (винтовканың) қарубауын қолдануға жол беріледі.
Қарумен барлық іс-қимылдарды қатысушы дербес орындайды. Кідірулер мен ақаулықтарды жою үшін қатысушыға төрешінің рұқсатымен қару шеберінің көмегін пайдалануға жол беріледі.
Егер қатысушы Калашников автоматынан бір-бірлеп оқ атулардың орнына кезекпен оқ атуды ашса, онда оқ ату оған есепке алынады. Оқжатарды Жарыс туралы ережеде айқындалғаннан артық жарақтандырған қатысушы жарыстардан шеттетіледі.
Қатысушы өзгенің нысанасын зақымдаған жағдайда оқ ату оған есептеледі, бірақ кросстағы нәтижесіне 15 секунд қосылады.
Егер қатысушының нысанасы оқ ату кезінде құлап қалса, ал ол оқ атуды жүргізбесе, төреші операторға нысананы көтеру туралы сигнал береді, одан кейін оқ ату жалғастырылады, бұл ретте оқ атуды мәжбүрлі түрде кідірту уақыты кросстағы жалпы нәтижеден шегеріледі.
Әрбір зақымдалмаған нысана үшін қатысушыға бір қосымша (айыппұлдық) 100 метрлік шеңбер түрінде айыппұл салынады.
Оқ ату аяқталғаннан кейін қатысушы жатқан қалпында болған кезде төреші қаруды қарап тексереді, қалған патрондарды алады және жүгіруді жалғастыруға команда береді.

49. Для метания гранат, вначале третьего километра или последних 500 метров на дистанции 1500 метров, оборудуются коридоры шириной 10 метров, длиной 40 и 25 метров. Гранаты Ф-1 (600 грамм) находятся на расстоянии 10 метров от линии метания. Для выполнения упражнения дается 3 гранаты. Если недобрасывание гранаты до контрольного рубежа 40 метров (для мужчин) и 25 метров (для женщин) в лучшей попытке составляет менее 5 метров, участник наказывается одним штрафным кругом, от 5 до 10 метров – двумя штрафными кругами. Если недобрасывание превышает 10 метров всех 3 гранат или не 1 из них не попала в коридор, то участник наказывается 3 штрафными кругами. Дистанция штрафного круга составляет 100 метров.
50. Количество мест для стрельбы и метания определяется в зависимости от числа участников. Окончание дистанции фиксируется в момент, когда участник коснется плоскости финиша какой-либо частью туловища. Время участников фиксируется без остановки секундомера (по "скользящей" стрелке) с точностью до 1 секунды.
51. Личные места в военизированном кроссе определяются по лучшему результату. В случае равенства результатов преимущество дается участнику, поразившему мишень, затем бросившему гранату за рубеж 40 (25) метров.
Если учет поражения мишени и удачного броска гранаты не позволяет выявить победителя, участникам даются одинаковые места.
Глава 7. Лыжный спорт
Параграф 1. Командная гонка патрулей со стрельбой
52. Старт команд раздельный с интервалом 1 – 2 минуты, согласно жеребьевке. Стартовый номер команды определяет и направление на огневом рубеже. Дистанция 10 километров со стрельбой на 1 огневом рубеже из положения лежа. Оружие – малокалиберная винтовка находится на спине спортсмена, типа ТОЗ-8 (Тульский оружейный завод–8), ТОЗ-12 (Тульский оружейный завод-12) или спортивная (для биатлона) с любым прицелом, кроме оптического.
Состав команды – 4 человека.
Дистанция стрельбы 50 метров, мишень диаметром 11 сантиметров (биатлонная для стрельбы из положения лежа), "падающая".
Стрельба производится поочередно каждым участником команды до поражения своей мишени (участнику выдается 3 патрона). Всего команде необходимо поразить 4 мишени. За каждую, не пораженную мишень, команда наказывается 1 штрафным кругом – 150 метров (проходит вся команда).
Все участники команды проходят по дистанции совместно, допускается оказание любой помощи между участниками команды.
После огневого рубежа 1 из участников может сойти с дистанции (в том числе начальник патруля) и команда продолжает гонку в составе 3 человек.
Финишировать команде необходимо с интервалом между участниками не более 20 метров, время финиша определяется по последнему члену команды.

49. Гранаталар лақтыру үшін 1500 метрлік арақашықтықтың үшінші километрінің басында немесе соңғы 500 метрінде ені 10 метр, ұзындығы 40 және 25 метр коридорлар жабдықталады. Ф-1 гранаталары (600 грамм) лақтыру сызығынан 10 метр арақашықтықта болады. Жаттығуды орындау үшін 3 граната беріледі. Егер жақсы нәтиже бойынша гранаталарды 40 метр (ерлер үшін) және 25 метр (әйелдер үшін) бақылау сызығына дейін 5 метрге жеткізбей лақтырылса, қатысушы бір айыппұлдық шеңбермен, 5-тен 10 метрге дейін – екі айыппұлдық шеңбермен жазаланады. Егер барлық 3 гранатаны жеткізбей лақтыру 10 метрден артық болса немесе олардың біреуі де коридорға түспесе, онда қатысушы 3 айыппұлдық шеңбермен жазаланады. Айыппұлдық шеңбер арақашықтығы 100 метрді құрайды.
50. Оқ атуға және лақтыруға арналған орындар саны қатысушылар санына байланысты айқындалады. Арақашықтықтың аяқталуы қатысушы денесінің қандай да бір бөлігі мәре жазықтығына тиген сәтте тіркеледі. Қатысушылар уақыты 1 секундқа дейінгі дәлдікпен секунд өлшеуішті ("жылжитын" меңзер бойынша) тоқтатусыз тіркеледі.
51. Әскерилендірілген кростағы жеке орындар жақсы нәтиже бойынша айқындалады. Нәтижелер тең болған жағдайда нысанаға тигізген, одан кейін 40 (25) метр сызықтан әрі граната лақтырған қатысушыға басымдық беріледі.
Егер нысананы зақымдауды және гранатаны табысты лақтыруды есепке алу жеңімпазды анықтауға мүмкіндік бермесе, қатысушыларға бірдей орындар беріледі.
7-тарау. Шаңғы спорты
1-параграф. Патрульдердің оқ атумен командалық жүгіруі
52. Командалардың жеребеге сәйкес 1 – 2 минут аралықпен бөлек старты. Команданың старттық нөмірі оқ ату шебіндегі бағытты да айқындайды. Бір оқ ату шебінде жатқан қалпында оқ атумен 10 километр арақашықтық. Шағын калибрлі винтовка – қаруы спортшының арқасында, оптикалықты қоспағанда, ТҚЗ-8 (Тула қару зауыты–8), ТОЗ-12 (Тула қару зауыты–12) үлгісіндегі немесе кез-келген көздеуішпен спорттық (биатлон үшін).
Команда құрамы – 4 адам.
Оқ ату арақашықтығы 50 метр, диаметрі 11 сантиметр нысана (жатқан қалпында оқ атуға арналған биатлондық), "құлайтын".
Оқ атуды команданың әрбір қатысушысы өз нысанасын зақымдағанға дейін (қатысушыға 3 патрон беріледі) кезекпен жүргізеді. Команда барлығы 4 нысананы зақымдауға тиіс. Зақымдалмаған әрбір нысана үшін команда 150 метрлік 1 айыппұлдық шеңбермен (барлық команда өтеді) жазаланады.
Команданың барлық қатысушылары арақашықтық бойынша бірлесіп өтеді, оларға бір-біріне кез-келген көмек көрсетуге жол беріледі.
Оқ ату шебінен кейін қатысушылардың бірі арақашықтықтан (оның ішінде патруль бастығы) шығуы мүмкін және команда жүгіруді 3 адамнан тұратын құраммен жалғастырады.
Команда қатысушылардың арасы 20 метрден аспайтын аралықпен мәреге шығуға тиіс, мәре уақыты команданың соңғы мүшесі бойынша айқындалады.

Параграф 2. Эстафета патрулей
53. К участию в эстафете допускаются команды, имеющие полный состав участников на всех этапах. Старт 1 этапа общий.
Дистанция этапа 5 километров, со стрельбой на одном огневом рубеже из положения лежа. Стрельба производится каждым участником команды до поражения 3 мишеней (участнику выдается 4 патрона). За каждую, не пораженную мишень, участник наказывается 1 штрафным кругом – 150 метров.
54. Победители в командном зачете определяются по наименьшей сумме мест 2 видов программы:
1) лыжные гонки: индивидуальная лыжная гонка плюс лыжная эстафета;
2) лыжная гонка патрулей со стрельбой: командная гонка патрулей плюс эстафета патрулей.
В случае равенства этого показателя преимущество получает команда, имеющая лучшие показатели в лыжной гонке патрулей со стрельбой.
Глава 8. Метание гранат
Параграф 1. Метание гранат на дальность
55. Метание гранат на дальность производится с разбегу или с места учебными гранатами Ф-1 без предохранительного рычага. Масса гранаты – 600 грамм. Гранаты предоставляются участнику судейской коллегией на месте метания.
Форма одежды – полевая с автоматом в руке. Допускается расстегнуть воротник, ослабить поясной ремень, использовать ремень автомата, не отстегивая от оружия. Головной убор снимать не допускается.
Метание производится от планки или линии длиной 4 метра, шириной 7 сантиметров, по коридору шириной 10 метров. Планка укрепляется на одном уровне с грунтом дорожки для разбега и окрашивается в белый цвет. По концам ее устанавливаются цветные флажки или указатели.
Коридор размечается параллельными белыми линиями, которые проводятся через 5 метров (начиная с 40 метров). По обоим концам линий устанавливаются указатели с цифрами, показывающими расстояние линии от планки. Ширина боковых линий не входит в границы коридора.
Дорожка для разбега плотная. Ширина дорожки – не менее 1,25 метра, длина – 25 – 30 метров. На последних 6 – 8 метров перед планкой дорожка расширяется до 4 метров.
56. Бросок засчитывается после команды старшего судьи "Есть!", которую произносит в том случае, когда граната упала в границах коридора, и участник после броска принял устойчивое положение. Команду "Есть!" судья сопровождает поднятием флажка вверх, что является сигналом для судей-измерителей и дает право отметить результат.
При нарушении, старший судья произносит команду "Нет!" и одновременно производит отмашку флажком, опущенным вниз.
Попытка считается неудавшейся, если участник:
1) в момент броска или после него коснется какой - либо частью тела, обмундирования или автомата грунта за планкой;

2-параграф. Патрульдер эстафетасы
53. Барлық кезеңдер бойынша қатысушылардың толық құрамы бар команда эстафетаға қатысуға жіберіледі. 1-кезең старты жалпы.
Кезең арақашықтығы бір оқ ату шебінде жатқан қалпында оқ атумен 5 километр. Оқ атуды команданың әрбір қатысушысы 3 нысананы зақымдағанға дейін (қатысушыға 4 патрон беріледі) жүргізеді. Зақымдалмаған әрбір нысана үшін қатысушы 150 метрлік 1 айыппұлдық шеңбермен жазаланады.
54. Командалық сынақта жеңімпаздар бағдарламаның мынадай екі түрі:
1) шаңғы жарысы: жеке шаңғы жарысы плюс шаңғы эстафетасы;
2) оқ атумен патрульдердің шаңғы жарысы: патрульдердің командалық жарысы плюс патрульдердің эстафетасы бойынша орындардың барынша аз сомасы бойынша айқындалады.
Бұл көрсеткіштер тең болған жағдайда патрульдердің оқ атумен шаңғы жарысында жақсы көрсеткіштері бар команда басымдыққа ие болады.
8-тарау. Граната лақтыру
1-параграф. Қашықтыққа граната лақтыру
55. Қашықтыққа граната лақтыру жүгірумен немесе орнында тұрып сақтандырғыш иінтірегі жоқ Ф-1 оқу-жаттығу гранатасымен жүргізіледі. Граната салмағы – 600 грамм. Қатысушыға гранаталарды төрешілер алқасы лақтыру орнында береді.
Киім нысаны – қолына автомат ұстай отырып далалық. Жағаның түймесін ағытуға, белдікті босатуға, қарудан ағытпай автомат қарубауын қолдануға жол беріледі. Бас киімді шешуге жол берілмейді.
Лақтыру планкадан немесе ұзындығы 4 метр, ені 7 сантиметр сызықтан ені 10 метр коридор бойынша жүргізіледі. Планка жүгіруге арналған жол топырағымен бір деңгейде бекітіледі және ақ түске боялады. Оның жиектері бойынша түрлі түсті жалаушалар немесе көрсеткіштер орнатылады.
Коридор параллельді ақ сызықтармен белгіленеді, олар 5 метр сайын (40 метрден бастап) жүргізіледі. Сызықтың екі жақ жиектеріне сызықтың планкадан арақашықтығын көрсететін цифрлары бар көрсеткіштер орнатылады. Бүйірлік сызықтар ені коридордың шекарасына енгізілмейді.
Жүгіруге арналған жолақ тығыз. Жолақ ені 1,25 метрден кем емес, ұзындығы – 25 – 30 метр. Планка алдында соңғы 6 – 8 метрде жолақ 4 метрге дейін кеңейтіледі.
56. Лақтыру аға төрешінің "Есептелді!" командасынан кейін есепке алынады, ол бұл команданы граната коридор шекарасына түскен және қатысушы лақтырғаннан кейін нық қалпында қалған жағдайда береді. Төреші "Есептелді!" командасын жалаушаны жоғары көтерумен сүйемелдейді, бұл төреші-өлшеушілер үшін сигнал болып табылады және оларға нәтижені белгілеу құқығын береді.
Бұзушылық болған кезде аға төреші "Жоқ!" командасын береді және бір уақытта төмен түсірілген жалаушамен белгі береді.
Егер қатысушы:
1) лақтыру кезінде немесе одан кейін денесінің қандай да бөлігіне, киім-кешегіне немесе автоматына, планканың сыртындағы топыраққа тисе;

2) наступит на планку или заденет ее сверху;
3) выпустит (даже случайно) во время разбега (замаха) гранату, которая упадет впереди планки. Случайное падение гранаты в секторе для метания (до планки) ошибкой не считается;
4) выйдет через планку вперед после броска до команды "Есть!". Бросок не засчитывается также, если граната упала вне коридора.
След, оставленный гранатой на грунте при падении ее в коридоре, отмечается колышком с номером. Колышек ставится в ближайшую к планке точку следа.
Измерение производится рулеткой от колышка до линии, перпендикулярной планке. При измерении нулевая отметка рулетки прикладывается к колышку. Результат определяется с точностью до 1 сантиметров. Измерение производится после совершения всех 3 бросков и в протокол записывается только результат лучшего броска.
В случае равенства результата у двух и более участников им даются одинаковые места. Последующие места при этом не сдвигаются. Участникам, показавшим одинаковые результаты и претендующим на звание победителя соревнований, предоставляется дополнительно по 3 броска.
Параграф 2. Метание гранат на точность
57. Метание гранат на точность производится с места или с разбега с автоматом в руке на расстояние 40 метров по 3 кругам: 1-й (центральный) – радиусом 0,5 метра, 2-й – 1,5 метра, 3-й – 2,5 метра.
1-й круг изготавливается из металла, устанавливается на одном уровне с землей и окрашивается в белый цвет. В центре круга укрепляется красный флаг размером 15х20 сантиметров, высота древка – 30 сантиметров от земли. Остальные круги размечаются линиями шириной 5 сантиметров. Линия разметки входит в размер меньшего круга. Метание производится учебными гранатами Ф-1 без предохранительного рычага. Масса гранаты – 600 грамм. Гранаты участнику выдаются судейской коллегией на месте метания.
Каждому участнику дается 3 пробных и 15 зачетных бросков. Время для метания пробных гранат – 1 минута, зачетных – 6 минут. После выполнения пробных бросков участник докладывает о готовности произвести зачетные броски и по разрешающей команде судьи начинает метание. До окончания метания всех гранат участнику допускается выходить из сектора только по разрешению судьи.
При выполнении зачетных бросков оценка производится судьей в секторе (у круга) поднятием указки с цифрой, соответствующей достоинству броска и дублируется голосом. Метание очередной гранаты допускается только после получения оценки за предыдущий бросок.
Критерии оценки попыток (удачной или неудачной) аналогичны условиям проведения соревнованиям в метании гранат на дальность.

2) планканы басып кетсе немесе оны жоғарыдан іліп кетсе;
3) екпін алу (сермеу) кезінде планканың алдына құлайтындай гранатаны түсіріп алса (тіпті кездейсоқ). Гранатаның лақтыруға арналған секторға (планкаға дейін) кездейсоқ түсуі қате болып есептелмейді;
4) лақтырғаннан кейін "Есептелді!" командасына дейін планка арқылы алға қарай түссе. Сонымен қатар егер граната коридордан тыс құласа, лақтыру есепке алынбайды.
Коридорға құлаған кезде гранатаның топырақта қалған ізі нөмірі бар таяқшамен белгіленеді. Таяқша планкаға ең жақын іздің нүктесіне қойылады.
Өлшеу таяқшадан бастап планкаға перпендикулярлы сызыққа дейін рулеткамен жүргізіледі. Өлшеу кезінде рулетканың нөлдік белігісі таяқшаға қойылады. Нәтиже 1 сантиметрге дейінгі дәлдікпен айқындалады. Өлшеу барлық 3 лақтыру жасалғаннан кейін жүргізіледі және хаттамаға тек үздік лақтырудың нәтижесі жазылады.
Екі немесе одан да көп қатысушылардың нәтижесі тең болған жағдайда оларға бірдей орындар беріледі. Бұл ретте кейінгі орындар жылжытылмайды. Бірдей нәтижелер көрсеткен және жарыс жеңімпазы атағынан үміткер қатысушыларға қосымша 3 лақтыру мүмкіндігі беріледі.
2-параграф. Дәлдікке граната лақтыру
57. Дәлдікке граната лақтыру 40 метр арақашықтыққа орнында тұрып немесе қолындағы автоматпен екпін алумен 3 шеңбер бойынша жүргізіледі: 1-ші (орталық) – радиусы 0,5 метр; 2-ші – 1,5 метр; 3-ші – 2,5 метр.
1-ші шеңбер металдан дайындалады, жермен бір деңгейде орнатылады және ақ түске боялады. Шеңбердің ортасына көлемі 15х20 сантиметр, сабының биіктігі жерден 30 сантиметр қызыл жалау орнатылады. Қалған шеңберлер ені 5 сантиметр сызықтармен белгіленеді. Белгілеу сызығы кішкентай шеңбердің көлеміне кіреді. Лақтыру сақтандырғыш тұтқасынсыз Ф-1 оқу-жаттығу гранатасымен жүргізіледі. Граната салмағы – 600 грамм. Қатысушыларға гранаталарды лақтыру орнында төрешілер алқасы береді.
Әрбір қатысушыға 3 сынамалық және 15 сынақтық лақтыру беріледі. Сынамалық граната лақтыру үшін уақыт – 1 минут, сынақтық үшін – 6 минут. Сынамалық лақтыруларды орындағаннан кейін қатысушы сынақтық лақтыруларды жүргізуге әзір екендігі туралы баяндайды және төрешінің рұқсат беру командасы арқылы лақтыруды бастайды. Барлық гранаталарды лақтыруды аяқтағанға дейін қатысушыға сектордан шығуға тек төрешінің рұқсатымен ғана рұқсат етіледі.
Сынақтық лақтыруларды орындаған кезде бағалау сектордағы (шеңбердегі) төрешінің лақтыру жетістігіне сәйкес цифры бар көрсеткішті көтеруімен және дауыстап қайталауы арқылы жүргізіледі. Кезекті гранатаны лақтыруға тек алдыңғы лақтыру үшін баға алғаннан кейін жол беріледі.
Мүмкіндіктерді бағалау критерийлері (сәтті немесе сәтсіз) қашықтыққа граната лақтыру бойынша жарыстарды жүргізу шарттарымен ұқсас.

Броски при попадании гранаты в цель оцениваются: 1-й (центральный) круг – 115 очков, во 2-й – 75 очков, в 3-й – 45 очков. Попадание во флажок, установленный в центральном круге, оценивается в 115 очков.
Форма одежды для соревнований – военная полевая. Допускается расстегнуть воротник и ослабить поясной ремень.
В целях безопасности при метании гранаты за кругами устанавливается ограждение из металлической сетки.
58. Личное первенство определяется по наибольшей сумме набранных очков. При равенстве результатов лучшее место присуждается участнику, имеющему больше попаданий в центральный круг (во 2-й круг, затем 3-й). Командное первенство определяется по среднему результату от общей суммы очков зачетных участников или иными условиями Положения о соревновании.
Глава 9. Перетягивание каната
59. Соревнование по перетягиванию каната проводится между 2 командами до 2 побед одной из команд. Между перетягиванием каната участникам предоставляется отдых не более 5 минут.
Перед первым перетягиванием производится жеребьевка с использованием монеты для выбора концов каната. Перед вторым перетягиванием команды меняются местами. Если необходимо третье перетягивание, выбор концов вновь определяется путем жеребьевки.
60. Состав команды – 8 человек (1 запасной). Замена участника запасным производится непосредственно перед началом перетягивания каната. Соревнования по перетягиванию каната проводятся в следующих командных весовых категориях:
1) легкий вес – не выше 560 килограмм;
2) средний вес – не выше 640 килограмм;
3) тяжелый вес – не выше 720 килограмм;
4) сверхтяжелый вес – свыше 720 килограмм.
Взвешивание участников осуществляется накануне соревнований в течение 1 часа в обнаженном виде или трусах (плавках).
Тренеру команды не допускается разговаривать с командой в процессе ее участия в перетягивании.
61. Место проведения соревнований по перетягиванию каната представляет собой плоскую и ровную поверхность.
Длина каната – не менее 22 метров и не более 34 метров, диаметр – 10-13 сантиметров. Канат размечен метками в следующих местах:
1 (красная) – в центре;
2 (белые) – на расстоянии 4 метров от центральной метки по обеим сторонам;
3 (зеленые) – на расстоянии 5 метров от центральной метки по обеим сторонам.
На отведенной для соревнования площадке чертится одна центральная линия, перпендикулярно направлению движения каната.
Форма одежды – военная полевая. Для проведения соревнований в спортивном зале допускается использовать обычную спортивную форму. Не допускается иметь на обуви металлический носок или металлические пластины, наличие шипов и гвоздей, выступающих из подошвы или пяток обуви.

Гранаталар нысанаға тиген кезде лақтыру мынадай бағаланады: 1-ші шеңбер (орталық) – 115 ұпай; 2-ші – 75 ұпай; 3-ші – 45 ұпай. Орталық шеңберге орналастырылған жалаушаға тигізу 115 ұпаймен бағаланады.
Жарыстар үшін киім нысаны – әскери далалық. Жағаның түймесін ағытуға және белдік белбеуді босатуға рұқсат етіледі.
Қауіпсіздік мақсатында граната лақтыру кезінде шеңберлердің сыртына металл тордан қоршау орнатылады.
58. Жеке біріншілік жиналған ұпайлардың анағұрлым көп сомасы бойынша айқындалады. Нәтижелер тең болған жағдайда үздік орын орталық шеңберге (2-ші, одан кейін 3-ші шеңберге) көп тигізулері бар қатысушыға беріледі. Командалық біріншілік сыналатын қатысушылар ұпайларының жалпы сомасынан орташа нәтиже бойынша немесе Жарыс туралы ереженің өзге де шарттары бойынша айқындалады.
9-тарау. Арқан тарту
59. Арқан тарту бойынша жарыс екі команда арасында командалардың бірі 2 рет жеңіске жеткенге дейін жүргізіледі. Арқан тарту арасында қатысушыларға 5 минуттан аспайтын демалыс беріледі.
Алғашқы арқан тарту алдында монетаны пайдалана отырып, арқанның ұшын таңдау үшін жеребе тартылады. Екінші рет арқан тарту алдында командалар орын ауыстырады. Егер үшінші рет арқан тарту қажет болған жағдайда, арқанның ұшы қайтадан жеребе тарту арқылы айқындалады.
60. Команда құрамы – 8 адам (1 қосалқы). Қатысушыны қосалқымен ауыстыру тікелей арқан тартуды бастар алдында жүргізіледі. Арқан тарту бойынша жарыстар мынадай командалық салмақ санаттары бойынша жүргізіледі:
1) жеңіл салмақ – 560 килограмнан аспайтын;
2) орташа салмақ – 640 килограмнан аспайтын;
3) ауыр салмақ – 720 килограмнан аспайтын;
4) өте ауыр салмақ – 720 килограмнан жоғары.
Қатысушылардың салмағын өлшеу жарыс алдында бір сағат ішінде жалаңаш күйде немесе ішкиімде (жүзуге арналған ішкиімде) жүзеге асырылады.
Команда жаттықтырушысына команданың арқан тартуға қатысуы процесінде онымен сөйлесуіне жол берілмейді.
61. Арқан тарту бойынша жарыстардың өткізілетін орны жазық және тегіс жазықтықты құрайды.
Арқанның ұзындығы – 22 метрден кем емес және 34 метрден артық емес, диаметрі – 10-13 сантиметр. Арқанның келесі жерлері белгілермен белгіленген:
1 (қызыл) – ортасында;
2 (ақ) – екі жағынан орталық белгіден 4 метр қашықтықта;
3 (жасыл) – екі жағынан орталық белгіден 5 метр қашықтықта.
Жарысқа арналған жекеленген алаңның ортасынан арқанның қозғалысына перпендикуляр бір сызық сызылады.
Киім нысаны – әскери далалық. Жарысты спорт залда өткізу үшін кәдімгі спорттық киім нысанын пайдалануға жол беріледі. Аяқ киімде металл тұмсықтың немесе металл пластинаның, аяқ киім табанынан немесе өкшесінен шығып тұратын бұдыр мен шегенің болуына жол берілмейді.

62. Каждому участнику допускается удерживать канат обеими руками, захватывая обычным образом, то есть ладони обеих рук повернуты вверх, а канат находится между корпусом тела и плечом. Любой другой захват, препятствующий освобождению движению каната, является тормозом и рассматривается как нарушение.
Замыкающий член команды захватывает канат руками обычным образом, а конец каната пропускает через подмышечную впадину, далее через спину, противоположное плечо и зажимает в другой подмышечной впадине.
Канат постоянно находится в положении натяжения.
Команда дисквалифицируется при получении 3 предупреждений, связанных с нарушением в одном перетягивании. Нарушение, допущенное одним участником, считается нарушением правил командой.
Вначале перетягивания канат туго натянут, центральная метка на нем находится над центральной линией, размеченной на месте проведения соревнования.
63. Не допускается:
1) захватывать канат в пределах длины, ограниченной зелеными метками;
2) вязать петли или узлы;
3) намеренно садиться на землю (пол) или медленно вставать после непреднамеренного падения;
4) касаться земли, какой либо частью тела, помимо ступней ног;
5) выполнять любой захват каната, противоречащий действующим правилам;
6) делать любые выемки в земле до команды "Натянуть канат!";
7) выходить за пределы поверхности, на которой проводится соревнование.
64. Процесс перетягивания каната обслуживается тремя судьями (старший судья и 2 боковых судей). Когда старший судья получает от 2 инструкторов сигнал о готовности, подает участникам голосом или жестом следующие команды:
1) "Поднять канат!" (по этой команде происходит захватывание каната);
2) "Натянуть канат!" (участники туго натягивают канат);
3) "Канат – в центр!" (канат переводится в центральное положение);
4) "Держать в устойчивом положении!" (канат находится в устойчивом положении и центральная метка – над центральной линией на земле).
После небольшой паузы подается команда: "Перетягивать канат!".
Если судья фиксирует нарушение, останавливает схватку, делает предупреждение соответствующей команде и указывает на центральную метку, после чего перетягивание начинается заново.
Победа в перетягивании фиксируется старшим судьей свистком и жестом руки в сторону победившей команды.
Перетягивание считается выигранным, если одна из команд переместила канат на требуемое расстояние, указанное метками или если дисквалифицирована другая команда.
Глава 10. Прикладное плавание
Параграф 1. Плавание в обмундировании с оружием
65. При плавании в обмундировании с оружием форма одежды устанавливается для военнослужащих всех категорий – полевая, ботинки с высоким берцем, ремень, автомат Калашникова модернизированный или автомат Калашникова специальный.
Оружие или макет автомата соответствует размеру и массе, обладает отрицательной плавучестью – не менее 2 килограмм.
При плавании в обмундировании с оружием, не допускается использовать, какие бы то ни было устройства, ускоряющие движение, улучшающие плавучесть тела или оружия у поверхности воды, улучшающие выносливость или другие физические качества, а также закатывать штанины брюк, зашивать или отрезать карманы на обмундировании.
При плавании в обмундировании с оружием участникам допускается расстегивать верхнюю пуговицу воротника куртки и пуговицу на рукавах, закатывать рукава куртки, крепить за спиной автомат и обувь поясным ремнем. Данная экипировка участника соревнований проверяется старшим судьей перед стартом.
В случае несоответствия формы одежды, оружия или макета автомата участник к старту не допускается. После проплыва дистанции старший судья на финише проверяет у каждого участника заплыва наличие обмундирования, снаряжения и оружия. За каждый потерянный элемент одежды или снаряжения выполненный разряд снижается на 1 категорию.

62. Әрбір қатысушыға арқанды екі қолымен ұстауға, оны қалыпты үлгіде қармап, яғни екі қолдың алақандары жоғары қаратылған, ал арқан дене тұлғасы мен иықтың арасында тұрғанда жол беріледі. Арқанның қозғалысына кедергі келтіретін бұдан басқа қармау тежеу болып табылады және ережелерді бұзу болып қарастырылады.
Команданың тұйықтаушы мүшесі арқанды қалыпты үлгіде қармайды, ал арқанның шетін қолтығы арқылы, сосын арқасы арқылы келесі иығына өткізеді және басқа қолтығына қысады.
Арқан үнемі керілген күйде тұрады.
Команда бір тартуда қағидаларды бұзумен байланысты 3 ескерту алған кезде шеттетіледі. Бір қатысушы жол берген бұзушылық команданың қағидаларды бұзуы болып саналады.
Арқан тарту басталар алдында арқан тығыз керіледі, ондағы орталық белгі жарыс өтетін орында белгіленген орталық сызық үстінде тұрады.
63. Мыналарға жол берілмейді:
1) арқанды жасыл белгімен шектелген ұзындық шегінде қармап ұстауға;
2) ілмектер немесе түйіндер жасауға;
3) әдейі жерге (еденге) отыруға немесе күтпеген құлаудан кейін ақырын тұруға;
4) аяқтың табандарынан басқа, дененің қандай да бір бөлігін жерге тигізуге;
5) қағидаларға қайшы келетіндей қанатты кез-келген қармауды орындауға;
6) "Арқанды тарт!" командасына дейін жерде кез-келген ойықтарды жасауға;
7) жарыс өткізілетін жазықтықтың шегінен шығуға.
64. Арқан тарту процесіне үш төреші (аға төреші және 2 бүйірлік төреші) қызмет көрсетеді. Аға төреші екі нұсқаушыдан әзірлік туралы сигнал алғаннан кейін ол қатысушыларға дауыстап немесе ым-ишарамен мынадай командаларды береді:
1) "Арқанды көтер!" (бұл команда бойынша арқанды қармау жүргізіледі);
2) "Арқанды тарт!" (қатысушылар арқанды қатты тартады);
3) "Арқан – ортаға!" (арқан орталық қалыпқа келтіріледі);
4) "Нық қалыпта ұста!" (арқан тұрақты қалыпта және оның орталық белгісі – жердегі орталық сызық үстінде).
Аздаған үзілістен кейін "Арқанды тарт!" командасы беріледі.
Егер төреші бұзушылықтарды есепке алса, ол тартысты тоқтатады, тиісті командаға ескерту жасайды және орталық белгіні көрсетеді, содан кейін арқан тарту қайтадан басталады.
Арқан тартуда жеңісті аға төреші ысқырық және жеңген команда жағын қолмен нұсқау арқылы белгілейді.
Егер командалардың бірі арқанды көрсеткіштермен көрсетілген талап етілетін арақашықтыққа дейін апарса немесе екінші команда шеттетілсе, арқан тартуда жеңген болып есептеледі.
10-тарау. Қолданбалы жүзу
1-параграф. Қарумен киім-кешекте жүзу
65. Қарумен киім-кешекте жүзу кезінде барлық санаттағы әскери қызметшілер үшін киім нысаны – далалық, қонышы биік бәтеңке, белбеу, жаңғыртылған Калашников автоматы немесе арнайы Калашников автоматы болып белгіленеді.
Қару немесе автомат макеті көлеміне және массасына сәйкес келеді, батпай жүзеді, кемінде 2 килограмм.
Қарумен киім-кешекте жүзу кезінде қозғалысты жылдамдататын, су бетінде дененің немесе қарудың жүзуін жақсартатын, төзімділікті немесе басқа да физикалық қасиеттерді жақсартатын қандай да бір құрылғыларды, сондай-ақ шалбардың балағын түруге, киім-кешектегі қалталарды тігуге немесе қиып тастауға жол берілмейді.
Қарумен киім-кешекте жүзу кезінде күртенің жағасының жоғарғы түймесін және жеңдегі түймелерді ағытуға, күртенің жеңін түруге, автоматты және аяқкиімді белдік белбеумен арқаға бекітуге жол беріледі. Жарысқа қатысушылардың осы керек-жарағын старт басталар алдында төрешілердің үлкені тексереді.
Киім нысаны, қару немесе автомат макеті сәйкес келмеген жағдайда қатысушы стартқа жіберілмейді. Қашықтықты жүзіп өткеннен кейін төрешілердің үлкені мәреде жүзіп келген әрбір қатысушының киім-кешегінің, керек-жарағы мен қаруының болуын тексереді. Киімнің немесе керек-жарақтың жоғалтылған әрбір элементі үшін орындалған разряд 1 санатқа төмендетіледі.

66. Соревнования организуются в искусственных или естественных бассейнах. Соревнования, проводимые в естественных водоемах, имеющих течение, половину дистанции участники преодолевают против течения. В месте выполнения стартового прыжка глубина составляет не менее 1,2 метров. Поверхность стартового мостика (стартовых тумбочек) горизонтальная (допускается уклон не более 70) с нескользящим покрытием, поворотные щиты ровные, без щелей, с высотой надводной части не менее 0,3 метра и подводной – 1,8 метра. Дорожки бассейна не уже 2,5 метра каждая, разделены веревками с круглыми поплавками диаметром не более 10 сантиметров. Дорожки обозначаются своими порядковыми номерами. Для остановки участников при неправильно взятом старте, над водой, поперек бассейна, на высоте 1,5 метра и на расстоянии 15 метров от старта натягивается шнур, который опускается под воду, когда необходимо вернуть стартовавших назад. Дно бассейна чистое, ровное без предметов, которые могут нанести травму участникам.
Номера дорожек участников определяются жеребьевкой непосредственно перед стартом очередного заплыва.
67. Старт производится прыжком со стартового мостика (тумбочки). Высота стартовой тумбочки не более 0,75 метров от уровня воды.
Стартер, по готовности судей-хронометристов, подает предварительную команду "Участникам занять места!" или протяжный свисток. По этой команде участники встают на определенные им жеребьевкой стартовые тумбочки. По команде "На старт!" – участники медленно подготавливаются к старту, приняв неподвижное положение. Стартер производит выстрел или дает исполнительную команду "Марш!", одновременно опуская поднятый над головой флажок.
Старт считается правильным, если до команды "Марш!" или до выстрела все участники сохраняли неподвижное положение. Если один или несколько участников до сигнала (команды) о старте начали движение или прыгнули в воду, старт считается не взятым (фальстарт), все участники возвращаются на исходное положение и старт повторяется. Количество повторений старта не более 2 раз. Спортсмен, нарушивший условия во второй раз, дисквалифицируется (независимо от того, нарушал при первом фальстарте или нет).
При повторном старте участники заплыва не возвращаются. Проплывают дистанцию полностью. Решением главного судьи дисквалифицируются те кто, по его мнению, стартовал преждевременно. Их результаты не засчитываются.
68. Участники проплывают всю дистанцию по поверхности воды. При стартовом прыжке и на поворотах допускается погружение под воду. В заплыве вольным стилем при выполнении поворота и на финише участники касаются поворотного щита или стенки бассейна рукой или любой другой частью тела, при плавании брассом – 2 руками одновременно.
Спортсмен, оказавшийся на чужой дорожке и помешавший другому участнику, дисквалифицируется. В этом случае засчитывается лучшее время из 2 заплывов.
При прохождении дистанции участникам не допускается подтягиваться, хватаясь за дорожки, поручни лестницы и другие предметы, а также отталкиваться от них или вставать на дно. Непреднамеренное касание предметов или дна, нарушением не является.
Производить какие-либо действия по лидированию (давать указания, сопровождать спортсмена по борту бассейна) во время прохождения дистанции не допускается.
За нарушение условий поворотов, финиша и прохождения дистанции участники снимаются с соревнований.

66. Жарыстар жасанды немесе табиғи бассейндерде ұйымдастырылады. Ағысы бар табиғи су тоғандарында өткізілетін жарыстарда қатысушылар қашықтықтың жартысын ағысқа қарсы жүзіп өтеді. Старттық секіруді орындайтын жерде тереңдік кемінде 1,2 метрді құрайды. Старттық көпірдің (старттық тумбочкалардың) үстіңгі беті тайғанамайтын төсеммен көлденең (7º артық емес еңіс болуға жол беріледі), бұрылу қалқандары тегіс, саңылаусыз, су бетіндегі бөлігінің биіктігі кемінде 0,3 метр және су астындағысынікі 1,8 метр болады. Бассейн жолдарының әрқайсысы 2,5 метрден тар емес. Олар бір-бірімен диаметрі 10 сантиметрден артық емес дөңгелек қалқымалары бар арқандармен бөлінеді. Жолдар өздерінің реттік нөмірлерімен белгіленеді. Стартты дұрыс бастамаған кезде қатысушыларды тоқтату үшін су бетінде бассейнге көлденең, 1,5 метр биіктікте және сөреден 15 метр қашықтықта бау тартылады, ол стартты бастағандарды кері қайтару қажет болғанда су астына түсіріледі. Бассейннің түбі таза, қатысушыларды жарақаттауы мүмкін заттарсыз тегіс болады.
Қатысушылар жолдарының нөмірлері кезекті жүзу басталар алдында тікелей жеребе тастаумен айқындалады.
67. Старт старттық көпірден (тумбочкадан) секірумен жүргізіледі. Старттық тумбочканың биіктігі су деңгейінен 0,75 метрден артық емес.
Стартты жариялаушы хронометрші-төрешілердің дайын болуына қарай "Қатысушылар, орындарыңа орналас!" деген алдын ала командасын береді немесе созылыңқы түрде ысқырады. Осы команда бойынша қатысушылар оларға жеребемен айқындалған старттық тумбочкаларға тұрады. "Стартқа!" командасы бойынша қатысушылар қозғалмаған қалпында баяу стартқа дайындала бастайды. Стартты жариялаушы атуды жүргізеді немесе бір уақытта жоғары көтерілген жалаушаны түсіре отырып, "Марш!" деген орындау командасын береді.
Егер "Марш!" командасына дейін немесе атқанға дейін барлық қатысушылар қозғалмаған қалпын сақтаса, старт дұрыс деп саналады. Егер бір немесе бірнеше қатысушы старт туралы сигналға (командаға) дейін қозғалысты бастаса немесе суға секіріп кетсе, старт басталған жоқ (фальстарт) деп есептеледі, барлық қатысушылар бастапқы қалыпқа орналасады және старт қайталанады. Старт екі реттен артық қайталанбайды. Екінші рет қағиданы бұзған спортшы (ол бірінші жалған стартта қағиданы бұзды ма немесе бұзған жоқ па, оған қарамастан) шеттетіледі.
Қайта старт болған кезде жүзуге қатысушылар қайтарылмайды. Қашықтықты толық жүзіп өтеді. Бас төрешінің шешімімен оның пікірінше уақытынан бұрын стартты бастағандар шеттетіледі. Олардың нәтижелері есептелмейді.
68. Қатысушылар барлық қашықтықты су бетімен жүзіп өтеді. Стартта секіру кезінде және бұрылыстарда су астына сүңгуге жол беріледі. Бұрылуды орындау кезінде және мәреде еркін стильмен жүзуде қатысушылар бұрылу қалқанына немесе бассейн қабырғасына қолын немесе денесінің кез келген бөлігін, браспен жүзу кезінде 2 қолын бірге тигізеді.
Басқа жолға түсіп кеткен және екінші қатысушыға бөгет жасаған спортшы шеттетіледі. Бұл жағдайда 2 жүзудің ең үздік уақыты есептеледі.
Қашықтықтан өту кезінде қатысушыларға жолдан, баспалдақтың жиегінен және басқа да заттардан ұстап тартылуға, сондай-ақ олардан серпілуге немесе түбіне тұруға жол берілмейді. Заттарға немесе түбіне қасақана қол тигізу қағидаларды бұзу болып табылмайды.
Қашықтықтан өту уақытында алға озу бойынша қандай да бір іс-қимылдар жасауға (нұсқаулар беруге, спортшыға бассейннің бортымен ілесіп жүруге) жол берілмейді.
Бұрылулар, мәре және қашықтықтан өту қағидаларын бұзғаны үшін қатысушылар жарыстардан шығарылады.

69. Окончание дистанции (финиш) фиксируется в момент, когда участник коснется рукой поворотного щита или стенки бассейна.
Время участника, пришедшего в своем заплыве первым, фиксируется тремя секундомерами и определяется с точностью до 0,1 секунд. При расхождении показаний секундометристов берутся данные двух секундомеров, зафиксировавших одинаковое время или показания среднего секундомера при расхождении всех трех. В случае если время окажется принятым только двумя секундомерами, берется худшее время. Время каждого из остальных фиксируется отдельным секундомером.
Если показания секундомеров расходятся с записью порядка прихода участников к финишу, то личные места определяются согласно приходу, зафиксированного судьями на финише, а результаты, вызывающие сомнения, устанавливаются по показаниям секундомеров, определивших результат участника, пришедшего на финиш первым.
Определение победителя и занятых личных мест производится по показанным результатам. В случае если двое или несколько участников закончат дистанцию с одинаковым временем, им даются одинаковые места, на которые претендуют, а последующие места не сдвигаются. За призовые места, в случае равенства результатов, назначается повторный заплыв.
Параграф 2. Ныряние в длину
70. Ныряние в длину проводится при прозрачности воды не менее 1 м в бассейнах или на водных станциях, имеющих продольный настил с одной стороны.
В бассейнах соревнования проводятся по 2 крайним дорожкам.
71. На летней водной станции место для ныряния оборудуется следующим образом. На расстоянии 2 метров от продольного настила вдоль бассейна на глубине 1 метра натягивается белый шнур толщиной 1-1,5 сантиметра, без узлов и надрывов. На шнуре делаются 3 отметки:
первая, окрашенная в черный цвет (участок 20 сантиметров) – на расстоянии 30 метров от начала ныряния;
вторая, окрашенная в красный цвет – на расстоянии 40 метров;
третья, синего цвета – на расстоянии 45 метров.
72. Для страхования участников во время ныряния используется капроновый шнур толщиной 0,5 сантиметров, один конец которого закрепляется на поясе, а второй находится в руках судьи-контролера. Длина шнура 6-7 метров. Шнур прочный, без узлов и надрывов.
Для обеспечения мер безопасности в распоряжение судьи-контролера выделяется спасательная команда (2 – 4 человека) пловцов, которые располагаются вдоль настила, в местах, указанных судейской коллегией.
73. Старт ныряющих участников строго индивидуален. При готовности к выполнению упражнения участник подает сигнал поднятием руки вверх и голосом: "Готов!".
Старт выполняется прыжком со стартовой тумбочки. В процессе ныряния участник находится все время под водой. В случае появления на поверхности воды любой части тела упражнение прекращается. Результат участнику определяется по появлении его головы на поверхности.
Участник продвигается вперед за счет гребковых движений руками и толчковых ногами. Не допускается при выполнении упражнения продвигаться вперед, цепляясь за путеводный шнур.

69. Қашықтыққа жету (мәре) қатысушы қолымен бұрылу қалқанына немесе бассейннің жиегіне қолын тигізген сәттен бастап тіркеледі.
Өзі жүзіп бірінші болып келген қатысушының уақыты үш секунд өлшеуішпен тіркеледі және 0,1 секундқа дейін дәлдікпен айқындалады. Секундпен өлшеушілердің көрсеткіштерінде айырмашылықтар болған кезде бірдей уақытты тіркеген екі секунд өлшеуіштің деректері немесе үшеуінде де айырмашылықтар болған кезде ортаңғы секунд өлшеуіштің көрсеткіштері алынады. Егер уақыт екі секунд өлшеуішпен қабылданған жағдайда төмен уақыт алынады. Қалғандарының әрқайсысының уақыты жеке секунд өлшеуішпен тіркеледі.
Егер секунд өлшеуіштердің көрсеткіштерінде қатысушылардың мәреге келу тәртібінің жазбасымен айырмашылықтар болса, онда жеке орындар төрешілер мәреде тіркеген келу тәртібіне сәйкес айқындалады, ал күмән келтіретін нәтижелер мәреге бірінші болып келген қатысушының нәтижелерін айқындайтын секунд өлшеуіштің көрсеткіштері бойынша белгіленеді.
Жеңімпазды және алған жеке орындарды айқындау көрсеткен нәтижелер бойынша жүргізіледі. Егер екі немесе бірнеше қатысушы қашықтыққа бір уақытта жетсе, оларға олар үміткер бірдей орындар беріледі, ал келесі орындар жылжытылмайды. Нәтижелер тең болған жағдайда жүлделі орындар үшін қайта жүзіп өту белгіленеді.
2-параграф. Ұзындыққа сүңгу
70. Ұзындыққа сүңгу су тұнықтығы кемінде 1 метр бассейндерде немесе бір жағынан тіке төсеніші бар су станцияларында өткізіледі.
Бассейндерде жарыстар 2 шеткі жолмен жіргізіледі.
71. Жазғы су станцияларында сүңгу үшін орын мынадай тәсілмен жабдықталады. 1 метр тереңдікте бассейн айналасындағы тіке төсеніштен 2 метр қашықтықта түйінсіз және үзілмейтін қалыңдығы 1-1,5 сантиметр ақ баужіп тартылады. Баужіпте 3 белгі жасалады:
біріншісі, қара түске боялған (20 сантиметр учаске) – сүңгитін жерден бастап 30 метр қашықтықта;
екіншісі, қызыл түске боялған – 40 метр қашықтықта;
үшіншісі, көк түсті – 45 метр қашықтықта.
72. Сүңгу уақытында қатысушыларды сақтандыру үшін қалыңдығы 0,5 сантиметр капрон баужіп қолданылады, оның бір ұшы белге бекітіледі, ал екіншісі төреші-бақылаушының қолында болады. Баужіптің ұзындығы 6-7 метр. Баужіп берік, түйіндері мен үзілген жерлері жоқ.
Қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету үшін төреші-бақылаушының қарамағына жүзушілерді құтқару командасы (2 – 4 адам) жіберіледі, олар төсеме бойына, төрешілер алқасы көрсеткен орындарға орналасады.
73. Сүңгуірлер старты қатаң жеке дара. Жаттығуды орындауға әзірлік кезінде қатысушы қолын жоғары көтеріп сигнал береді және "Дайынмын!" деп дауыстап айтады.
Старт старттық тумбочкадан секірумен басталады. Сүңгу процесінде қатысушы барлық уақытта су астында болады. Су бетінде денесінің кез келген бөлігі көрінген жағдайда жаттығу тоқтатылады. Қатысушының нәтижесі оның басы су бетінде көрінген кезде айқындалады.
Қатысушы алға қолымен есу және аяғын серпе итерумен жылжиды. Жаттығуды орындаған кезде бағыттаушы баужіптен ұстап алға жылжуға жол берілмейді.

74. Если соревнования проводятся в 25-метровом бассейне, то упражнение начинается от стартовой стенки. После проныривания 25 м выполняется поворот под водой, и участник после толчка от стенки проныривает оставшиеся метры дистанции. Участник при повороте касается поворотного щита любой частью тела.
На борту бассейна отмечаются 3 отметки: 30, 40 и 50 метров, которыми судья-контролер руководствуется при определении результата. Поворотный щит в открытом водоеме окрашивается в белый цвет.
В бассейнах с большой прозрачностью воды на дне, наносятся 2 поперечные линии на расстоянии 30, 40 метров от начала ныряния. Длина линии 1 метр, ширина – 10 сантиметров.
Отметки на дне бассейна и на путеводном шнуре используются участниками соревнований для контроля дистанции.
Глава 11. Преодоление полосы препятствий
75. Соревнования на полосе препятствий включаются в программу военного троеборья – 1, военного троеборья – 2, военного четырехборья, военного пятиборья – 2, а также проводятся как отдельный вид спорта.
Оборудование полос препятствий и порядок выполнения упражнений производятся в соответствии с требованиями приказа Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15729).
76. Соревнования по общему контрольному упражнению на единой полосе препятствий в сочетании с бегом на 400 метров проводятся в следующей последовательности:
1) бег на 200 метров;
2) преодоление полосы препятствий и бег на 200 метров (метание гранат исключается).
77. На соревнованиях по преодолению препятствий применяется только парный старт. По команде судьи-стартера "На старт!" участники очередного забега занимают исходное положение в соответствии с условиями данного упражнения. Команда "Марш!" производится выстрелом из стартового пистолета или голосом и сопровождается резким опусканием флажка. Участник, который до сигнала стартера первым начал выполнять упражнение, считается сделавшим неправильный старт (фальстарт). В этом случае участники забега возвращаются повторным выстрелом или командой "Назад!". Стартер делает предупреждение участнику, нарушившему условия старта. Участник, получивший предупреждение, поднимает вверх руку в подтверждение того, что слышал сделанное ему предупреждение.
Участник, получивший предупреждение и затем снова нарушивший условия старта, снимается с соревнования.
78. Участникам допускается бежать только по своей дорожке или участку (направлению) полосы препятствий. За нарушение, участник снимается с соревнований. Если участник пробежал любой отрезок чужой дорожки (участка полосы) и при этом помешал другому участнику, последнему, с разрешения главного судьи дается повторный старт в этот же день. В этом случае участнику засчитывается лучший из 2 показанных им результатов.

74. Егер жарыстар 25 метрлік бассейнде өткізілсе, онда жаттығу сөре қабырғасынан басталады. 25 метр сүңгігеннен кейін су астында бұрылу жасалады және қатысушы қабырғадан серпе итеріліп, қашықтықтың қалған метрлерін сүңгіп өтеді. Қатысушы бұрылу кезінде бұрылу қалқанына денесінің кез келген бөлігімен жанасады.
Бассейн жиегінде 3 белгі болады: 30, 40 және 50 метр, оларды төреші-бақылаушы нәтижесін анықтаған кезде басшылыққа алады. Ашық су қоймасында бұрылу қалқаны ақ түске боялады.
Су тұнықтығы айқын болатын бассейндердің түбіне сүңгу басталатын орыннан 30, 40 метр қашықтықта 2 көлденең сызық жасалады. Сызықтың ұзындығы – 1 метр, ені – 10 сантиметр.
Бассейн түбіндегі және бағыттаушы баужіптегі белгілерді жарысқа қатысушылар аралықты бақылау үшін қолданады.
11-тарау. Кедергілер жолағынан өту
75. Кедергілер жолағындағы жарыстар әскери үшсайыс – 1, әскери үшсайыс – 2, әскери төртсайыс, әскери бессайыс – 2 бағдарламасына енгізіледі, сондай-ақ жеке спорт түрі ретінде өткізіледі.
Кедергілер жолағын жабдықтау және жаттығуларды орындау тәртібі "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
76. 400 метр жүгірумен бірыңғай кедергілер жолағында жалпыға бірдей бақылау жаттығулары бойынша жарыстар мынадай кезектілікпен жүргізіледі:
1) 200 метрге жүгіру;
2) кедергілер жолағынан өту және 200 метрге жүгіру (граната лақтыруға болмайды).
77. Кедергілерден өту бойынша жарыстарда тек жұппен старт қолданылады. Төреші-старт берушінің "Стартқа!" командасы бойынша кезекті жүгірулерге қатысушылар осы жаттығудың шарттарына сәйкес бастапқы қалыпты қабылдайды. "Марш!" командасы старт тапаншасынан атумен немесе дауыстап айтумен жүргізіледі және жалауша тез түсіріледі. Старт берушінің сигналына дейін жаттығуды бірінші болып бастаған қатысушы дұрыс старт жасамаған (фальстарт) болып есептеледі. Бұл жағдайда жүгіруге қатысушылар қайтадан атумен немесе "Артқа!" командасымен қайтарылады. Старт беруші старт шарттарын бұзған қатысушыға ескерту жасайды. Ескерту алған қатысушы оған жасалған ескертуді естігенін білдіру үшін қолын жоғары көтереді.
Ескерту алған және старт қағидаларын қайта бұзған қатысушы жарыстан алынады.
78. Қатысушыларға тек өз жолағы немесе кедергілер жолағының учаскесі (бағыты) бойынша жүгіруге рұқсат етіледі. Бұзғаны үшін қатысушы жарыстан алынады. Егер қатысушы кез келген бөтен жолақтан (жолақ учаскесінен) жүгіріп өтсе және бұл ретте басқа қатысушыға, соңғысына кедергі жасаса, бас төрешінің рұқсатымен сол күні екінші стартқа рұқсат беріледі. Бұл жағдайда қатысушыға ол көрсеткен 2 нәтиженің жақсысы есептеледі.

79. Приемы преодоления препятствий допускается осуществлять любым способом, если их выполнение не оговорено в описании упражнения. Для преодоления каждого препятствия участнику предоставляется не более 3 попыток. В случае нарушения условий преодоления препятствий участник снимается с соревнований.
80. При проведении соревнований не допускается всякое лидирование участника (сопровождение впереди или сбоку) и оказание ему любой посторонней помощи. При нарушении, участник снимается с соревнований.
81. Время каждого участника фиксируется по отдельному секундомеру с точностью до 0,1 секунды. Личное первенство определяется по результатам каждого участника. При равных результатах у двух и более участников, им присуждаются одинаковые места. Последующие места при этом не сдвигаются.
Глава 12. Стрельба из табельного оружия
82. В целях обеспечения безопасности при организации и проведении соревнований по военно-спортивной стрельбе из штатного оружия, а также при обращении с оружием не допускается:
1) держать оружие в открытом (не зачехлҰнном) виде;
2) на стрельбище, в тире (вне огневого рубежа) готовиться к стрельбе и прицеливаться куда-либо, иметь оружие заряженным, пистолет – с взведенным курком, оставлять свое оружие без присмотра и брать чужое без разрешения;
3) на огневом рубеже заряжать и стрелять без команды, стрелять из неисправного оружия, поворачивать ствол оружия в сторону от направления стрельбы (допускается вверх-вниз – до 450), касаться оружия в перерывах между сериями, когда на линии мишеней или в зоне огня находятся люди, ношение оружия заряженным и со взведенным курком после команды "Разряжай!";
4) вносить в конструкцию оружия какие-либо изменения, в том числе: изменение формы и размеров прицельных приспособлений, спускового крючка, деталей ударно-спускового механизма, рукоятки.
Натяжение спуска курка для пистолета Макарова, автомата Калашникова не менее 2 килограмм, для Снайперской винтовки не менее 1,5 килограмм.
Воинская часть, на базе которой проводятся соревнования, обеспечивает участников боеприпасами строго одной номенклатуры. Привозить и использовать свои боеприпасы участникам не допускается.
Параграф 1. Стрельба из пистолета Макарова
83. Стрельба из пистолета системы Макарова упражнение-1 (ПМ-1), упраженение-3 (ПМ-3). Форма одежды – военная полевая.
При выполнении упражнений участники стоят на отведенных им участках (огневых позициях) без опоры на посторонние предметы. Пистолет при этом удерживается и выстрелы из него производятся только одной и той же рукой.
На подготовку смены к выполнению упражнений, после занятия огневых позиций, отводится 3 минуты.
Участникам не допускается иметь какие-либо повязки (накладки) на руке для фиксации кисти, а также стрельба двумя руками.

79. Кедергілерден өту тәсілдерін, егер оларды орындау жаттығу сипаттамасында жазылмаса, кез келген тәсілмен жүзеге асыруға жол беріледі. Әрбір кедергіден өту үшін қатысушыға 3 рет мүмкіндік беріледі. Кедергілерден өту қағидаларын бұзған жағдайда қатысушы жарыстардан алынады.
80. Жарыстарды өткізген кезде қатысушының алдыңғы қатарда болуына (алдында немесе жанында бірге жүру) және оған кез келген көмек көрсетуге жол берілмейді. Бұл қағиданы бұзған кезде қатысушы жарыстан алынады.
81. Әрбір қатысушының уақыты 0,1 секундқа дейінгі дәлдікпен жеке секунд өлшеуіш бойынша тіркеледі. Жеке біріншілік әрбір қатысушының нәтижелері бойынша айқындалады. Екі және одан көп қатысушыда нәтиже тең болған кезде оларға бірдей орын беріледі. Кейінгі орындар бұл ретте жылжымайды.
12-тарау. Табельдік қарудан ату
82. Штаттық қарудан әскери-спорттық атыс бойынша жарыстарды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ қарумен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жол берілмейді:
1) қаруды ашық (тысы жоқ) күйде ұстауға;
2) атыс орындарында, тирде (атыс шебінен тыс) оқ атуға дайындалуға және қандай да бір нысананы көздеуге, оқталған қаруды, шүріппесі қайырылған тапаншаны ұстауға, өз қаруын қараусыз қалдыруға және біреудікін рұқсатсыз алуға;
3) атыс шебінде команда берілмей оқтауға және атуға, ақаулы қарудан оқ атуға, қару ұңғысын атыс бағытынан тыс жерге бағыттауға (жоғары-төмен – 450 дейін жол беріледі), нысаналар жолағында немесе атыс аймағында адам болған кезде сериялар арасындағы үзілісте қаруға тиісуге, "Оғын ал!" командасынан кейін оқталған және шүріппесі қайырылған қаруды ұстап жүруге;
4) қару конструкциясына қандай да бір өзгерістер енгізуге, оның ішінде көздеу айла-бұйымдарының пішіні мен өлшемдерін, ағытқыш ілмекті, соққы беру-ағытқыш механизмінің, саптың бөлшектерін өзгертуге жол берілмейді.
5) Макаров тапаншасы, Калашников автоматы үшін шүріппе ағытқышын тарту кемінде 2 килограмм, Мерген винтовкасы үшін кемінде 1,5 килограмм.
Базасында жарыс өткізілетін әскери бөлім қатысушыларды қатаң түрде бір номенклатураның оқ-дәрілерімен қамтамасыз етеді. Қатысушылардың өз оқ-дәрілерін әкелуіне және пайдалануына жол берілмейді.
1-параграф. Макаров тапаншасынан оқ ату
83. Макаров жүйесінің тапаншасынан оқ ату, 1-жаттығу (МТ-1), 3-жаттығу (МТ-3). Киім нысаны – әскери далалық.
Жаттығуларды орындау кезінде қатысушылар бөгде заттарға тірелмей оларға бөлінген учаскелерде (оқ ату бекіністерінде) тұрады. Бұл ретте тапанша ұсталады және одан атулар тек бір қолмен жүргізіледі.
Ауысымды жаттығуларды орындауға даярлауға оқ ату бекіністеріне орналасқаннан кейін 3 минут беріледі.
Қатысушыларға қол білегін бекіту үшін қолда қандай да бір таңғыштың (бастырманың) болуына, сондай-ақ екі қолмен оқ атуға рұқсат етілмейді.

84. В упражнении ПМ-1 участникам дается 3 пробных, 10 зачетных выстрелов. Время на пробные выстрелы – 3 минуты, зачетной серии – 4 минуты на каждую серию (2 серии по 5 выстрелов). 10 выстрелов выполняется по новой мишени. Мишень № 4 – грудная с кругами. Дистанция – 25 метров.
85. В упражнении ПМ-3 участникам дается 5 пробных, 30 зачетных выстрелов. Время на пробные выстрелы – 5 минут. Стрельба на зачет – 6 серий по 5 выстрелов, время на стрельбу – 4 минуты на каждую серию (либо 3 серии по 10 выстрелов – 8 минут на каждую серию). На соревнованиях ниже регионального командования и по офицерскому троеборью смена мишеней производится после 10 выстрелов. Мишень № 4 – грудная с кругами. Дистанция – 25 метров.
При выполнении упражнений магазин пистолета для каждой серии снаряжается 5 патронами. При отсутствии оптических приборов наблюдения после пробной и каждой зачетной серии в упражнениях ПМ-1 и ПМ-3 смена по команде старшего судьи на линии огня подводится к мишеням для осмотра.
Параграф 2. Стрельба из автомата и винтовки
86. Стрельба из автомата Калашникова (автомат Калашникова (АК-74), автомата Калашникова модернизированный (АКМ) и их модификации) упражнение-1 (АК-1), упражнение-2 (АК-2), упражнение-3 (АК-3). Стрельба из снайперской винтовки Драгунова (далее – СВД), упражнение-1 (СВ-1) и упражнение-2 (СВ-2). Форма одежды – военная полевая.
Для подготовки к стрельбе из каждого положения отводится 3 минуты.
При стрельбе из автомата допускается использовать ремень, не отстегивая от оружия, при стрельбе из винтовки пользоваться ремнем не допускается.
87. Стрельба ведется одиночными выстрелами. Каждому участнику выдается по 13 патронов, которыми снаряжаются 2 магазина (3 и 10 патронов). Выполняется упражнение АК-1 (АК-3, СВ-1, СВ-2), пробная серия 3 выстрела, время - 2-3 минуты. Зачетная серия, лежа (10 выстрелов) выполняется по новой мишени. Стрельба с колена и стоя в упражнении АК-3 выполняется аналогично стрельбе из положения лежа за отведенное условиями соревнований время. При стрельбе с колена допускается использовать 1 валик – подколенник диаметром не более 180 миллиметров, а при стрельбе стоя – сумку магазина (в качестве упора) для локтя левой (правой) руки, передвигая ее по ремню, но не поворачивая. Не допускается использование ремня с подсумком в области грудной клетки.
88. Стрельба АК-2 выполняется из автомата очередями на 200 метров по мишени № 7 (поясная фигура) из 3 положений (лежа, с колена, стоя) без упора, 10 зачетных выстрелов в каждом положении. Перед выполнением стрельбы производит показ расположения мишеней в течение 30 секунд, после чего мишени убираются и через 30 секунд появляются на 15 секунд для выполнения стрельбы из положения лежа.

84. МТ-1 жаттығуында қатысушыларға 3 сынақ, 10 есепке алынатын ату беріледі. Сынақ атуларға берілетін уақыт – 3 минут, есепке алынатын топтамаға – әр топтамаға 4 минут (5 атудан 2 топтама). 10 ату жаңа нысана бойынша орындалады. № 4 нысана – шеңберлер сызылған кеуде пішіні. Арақашықтығы – 25 метр.
85. МТ-3 жаттығуында қатысушыларға 5 сынақ, 30 есепке алынатын ату беріледі. Сынақ атуларға берілетін уақыт – 5 минут. Есепке алынатын оқ ату – 5 атудан 6 топтама, оқ атуға берілетін уақыт – әр топтамаға 4 минут (не 10 атудан 3 топтама – әр топтамаға 8 минут). Өңірлік қолбасшылықтан төмен және офицерлік үшсайыстан жарыстарда нысаналарды ауыстыру 10 атудан кейін жүргізіледі. № 4 нысана – шеңберлер сызылған кеуде пішіні. Арақашықтығы – 25 метр.
Жаттығуларды орындау кезінде әрбір топтама үшін тапаншаның оқжатары 5 патронмен оқталады. Оптикалық қадағалау аспаптары болмаған кезде сынақ және әрбір есепке алынатын топтамадан кейін МТ-1 және МТ-3 жаттығуларында аға төрешінің командасы бойынша оқ ату сызығындағы ауысым қарап тексеру үшін нысаналарға жақындатылады.
2-параграф. Автоматтан және винтовкадан оқ ату
86. Калашников автоматынан (Калашников автоматы (КА-74), жаңартылған Калашников автоматы (ЖКА) және олардың модификациялары) оқ ату, 1-жаттығу (КА-1), 2-жаттығу (КА-2), 3-жаттығу (КА-3). Драгунов мерген винтовкасынан (бұдан әрі – ДМВ) оқ ату, 1-жаттығу (МВ-1) және 2-жаттығу (МВ-2). Киім нысаны – әскери далалық.
Әрбір қалыптан оқ атуға дайындалу үшін 3 минут беріледі.
Автоматтан оқ ату кезінде белдікті қарудан шешпей пайдалануға жол беріледі, винтовкадан оқ ату кезінде белдікті пайдалануға рұқсат етілмейді.
87. Оқ ату жеке атулармен жүргізіледі. Әрбір қатысушыға 2 оқжатар (3 және 10 патрон) оқталатын 13 патроннан беріледі. КА-1 (КА-3, МВ-1, МВ-2) жаттығуы орындалады, сынақ топтама – 3 ату, уақыты – 2-3 минут. Жатып есепке алынатын топтама (10 ату) жаңа нысана бойынша орындалады. КА-3 жаттығуында тізені бүгіп және тұрып оқ ату жатқан қалпында оқ атуға ұқсас жарыстың шарттарымен бөлінген уақытта орындалады. Тізені бүгіп оқ ату кезінде диаметрі 180 милиметрден аспайтын 1 білікшені – тізеасты қорғанышты, ал тұрып оқ ату кезінде – сол жақ (оң жақ) қолдың шынтағы үшін оны белдік бойынша жылжытып, бірақ бұрмай оқжатар сөмкесін (тірек ретінде) пайдалануға рұқсат етіледі. Кеуде қуысы тұсында шағын сөмкесі бар белдікті пайдалануға рұқсат етілмейді.
88. КА-2 оқ атуы автоматтан 200 метрге кезекпен № 7 нысана бойынша (белдеулік фигура) тіреусіз үш қалыптан (жатып, тізені бүгіп, тұрып), әрбір қалыпта 10 есепке алынатын ату орындалады. Оқ атуды орындау алдында 30 секунд ішінде нысаналардың орналасуы көрсетіледі, одан кейін нысаналар алынады және 30 секундтан кейін жатқан қалпында оқ атуды орындау үшін 15 секундқа көрінеді.

Перед выполнением стрельбы из положений с колена и стоя дается 1 минута на подготовку без предварительного показа мишеней. Время для выполнения стрельбы с колена – 20 секунд, стоя – 25 секунд, стрельба ведется очередями по 2-3 выстрела. Одиночный выстрел допускается только последним патроном. Если участник произвел одиночные выстрелы в начале или в середине серии, то штрафуется количеством пробоин, равным количеству одиночных выстрелов.
При выполнении упражнения все действия с оружием участник выполняет самостоятельно. Для устранения задержек и неисправностей допускается с разрешения судьи воспользоваться помощью оружейного мастера. Участник, опоздавший к началу выполнения упражнения, к стрельбе не допускается. Перезаявка участников и замена их в лично-командных соревнованиях допускается не позднее, чем за 1 час до начала стрельбы.
В соревнованиях все выстрелы учитываются независимо от того, произведены по воле участника или случайно. За выстрел вне огневого рубежа участник отстраняется от участия в соревнованиях. За лишний выстрел с участника снимается результат всего положения, в котором было обнаружено нарушение.
С участника, выполнившего выстрел до момента появления мишеней для стрельбы, снимаются пробоины, по количеству произведенных выстрелов. За выстрелы после команды "Отбой!" участник снимается с соревнований.
Участнику, в чью мишень был ошибочно произведен выстрел, предоставляется перестрелка в том случае, если количество пробоин в его мишени было больше допустимого (из положения лежа – 10 пробоин, с колена – 5 пробоин, стоя – 5 пробоин).
Участники и призеры, показавшие одинаковый результат во всех 3 положениях, производят перестрелку всего упражнения.
При прекращении стрельбы по независящим от участников причинам, им предоставляется право повторного выполнения упражнения из того положения, в котором была задержка. Перерывы в стрельбе по вине участника не считаются и дополнительное время на стрельбу не предоставляется.
89. Результаты стрельбы каждого участника соревнований определяются по сумме выбитых очков в мишенях зачетных серий или по сумме пробоин в зачетных мишенях. Попадание в поясную мишень засчитывается, если пробоина находится в площади фигуры или накрывает хотя бы часть ее границы. Пробоина в мишени с габаритными окружностями считается нарушившей габарит, около которого находится и засчитывается в большую сторону, если хотя бы касается внешней стороны габаритной линии. Оценка спорной пробоины производится с помощью шаблона из прозрачного материала с нанесенными на нем окружностями. Внешняя окружность равна калибру оружия, внутренняя – контрольная (для центровки). Размер шаблона, равный калибру оружия составляет для автомата и снайперской винтовки – 7,62 миллиметров, для пистолета – 9,00 миллиметров. В отсутствии измерительных приборов, нарушением контурной линии габарита считается разрыв ее пробоиной или наличием, на внешней стороне линии габарита ясно видимого следа от пули. Разрыв линии габарита радиальными лучами, расходящиеся от пробоины, во внимание не принимается. Овальная пробоина от пули, попавшей в мишень в момент ее вскрытия, засчитывается, если длина пулевого отверстия не превышает при стрельбе из автомата, винтовки и пистолета 12 миллиметров. Совмещенную пробоину (попадание "пуля в пулю") определяют и заверяют не менее 2 судей.
Наличие и достоинство пробоин в мишенях определяют не менее 2 судей. Решение судейской коллегии в оценке достоинства пробоин является окончательным и опротестованию не подлежит.
Личное первенство в упражнениях, выполняемых по мишеням с габаритными окружностями, определяется по наибольшей сумме выбитых очков, а при их равенстве:

Тізені бүгіп және тұрған қалпында оқ атуды орындау алдында нысаналарды алдын ала көрсетпей дайындыққа 1 минут беріледі. Тізені бүгіп оқ атуды орындау үшін уақыт – 20 секунд, тұрып – 25 секунд, оқ ату 2-3 атудан кезекпен жүргізіледі. Тек соңғы патронмен жеке атуға жол беріледі. Егер қатысушы топтаманың басында немесе ортасында жеке атулар жасаса, онда оған жеке атулар санына тең ойықтар санымен айып салынады.
Жаттығуды орындау кезінде қатысушы қарумен барлық іс-қимылдарды дербес орындайды. Кідірістер мен ақаулықтарды жою үшін төрешінің рұқсатымен қару шеберінің көмегін пайдалануға жол беріледі. Жаттығуды орындаудың басталуына кешіккен қатысушы оқ атуға жіберілмейді. Қатысушыларға қайта өтінім жасауға және оларды жеке-командалық жарыстарда ауыстыруға оқ ату басталғанға дейін 1 сағат бұрын жол беріледі.
Жарыстарда барлық атулар олар қатысушының қалауы бойынша немесе кездейсоқ жүргізілетініне қарамастан есепке алынады. Оқ ату шебінен тыс атқаны үшін қатысушы жарыстарға қатысудан шеттетіледі. Артық атқаны үшін қатысушыдан бұзушылық анықталған барлық қалыптың нәтижесі алынады.
Оқ атуға арналған нысаналар көрінген сәтке дейін атуды орындаған қатысушыдан жүргізілген атулар саны бойынша ойықтар алынады. "Тоқта!" деген командадан кейін атқаны үшін қатысушы жарыстардан шығарылады.
Нысанасына қате ату жүргізілген қатысушыға оның нысанасында ойықтар саны рұқсат етілгеннен көп болған жағдайда қайта атуға рұқсат етіледі (жатқан қалпында – 10 ойық, тізені бүгіп – 5 ойық, тұрған қалпында – 5 ойық).
Барлық 3 қалыпта бірдей нәтиже көрсеткен қатысушылар мен жүлдегерлер қайта атуды жүргізеді.
Қатысушыларға байланысты емес себептер бойынша оқ атуды тоқтатқан кезде оларға кідіріс болған қалыптан жаттығуды қайта орындау құқығы беріледі. Қатысушының кінәсі бойынша оқ атудағы үзілістер есептелмейді және оқ атуға қосымша уақыт берілмейді.
89. Жарыстарға әрбір қатысушының оқ атуының нәтижелері есепке алынатын топтамалар нысаналарындағы атылған ұпайлар жиынтығы бойынша немесе есепке алынатын нысаналардағы ойықтар жиынтығы бойынша айқындалады. Егер ойық фигураның алаңында болса немесе оның шетінің ең болмаса бір бөлігін жапса, белге дейінгі кеуде пішіні бар нысанаға тигізу есепке алынады. Габариттік шеңберлері бар нысанадағы ойық оның жанында болатын габаритті бұзған деп саналады және егер ол габариттік сызықтың сыртқы жағын тигізсе де, көп жағына есептеледі. Даулы ойықты бағалау оған шеңберлер салынған мөлдір материалдан жасалған қалыптың көмегімен жүргізіледі. Сыртқы шеңбері қару калибріне тең, ішкі – бақылау (орталықтандыру үшін). Қару калибріне тең қалыптың көлемі автомат және мерген винтовкасы үшін – 7,62 миллиметрді, тапанша үшін – 9,00 миллиметрді құрайды. Өлшеу аспаптары болмаған кезде габариттің контурлық сызығының ойықпен немесе габарит сызығының сыртқы жағында оқтың айқын көрінетін ізінің болуымен үзілуі оны бұзу болып саналады. Габарит сызығының ойықтан шығатын радиалды сәулеленумен үзілуі назарға алынбайды. Нысананы ашып қараған сәтте оған тиген оқтан сопақ ойық, егер автоматтан, винтовкадан және тапаншадан оқ атқан кезде оқ ойығының ұзындығы 12 миллиметрден аспайтын болса, есепке алынады. Бірлескен ойықты ("оққа оқ" тигізу) кемінде екі төреші айқындайды және куәландырады.
Нысаналардағы ойықтардың бар болуын және сәйкес келуін кемінде екі төреші айқындайды. Ойықтардың сәйкес келуін бағалауда төрешілер алқасының шешімі түпкілікті болып табылады және наразылық білдіруге жатпайды.
Габариттік шеңберлері бар нысаналар бойынша орындалатын жаттығулардағы жеке біріншілік шығарылған ұпайлардың анағұрлым көп сомасы бойынша, ал олар тең болған кезде:

1) по наибольшему количеству очков в последней серии из 10 выстрелов, предпоследней;
2) по большему количеству "десяток", затем "девяток", "восьмерок", "семерок", "шестерок", "пятерок", "четверок", "троек", "двоек";
3) по большему количеству выбитых очков из положения стоя, затем с колена, лежа;
4) по наименьшему удалению от центра худшей пробоины в последней мишени, предпоследней и так далее.
Если преимущество не выявится, присуждаются одинаковые места.
Личное первенство в упражнениях, выполняемых по мишеням без габаритных окружностей, определяется по наибольшей сумме попадания в зачетные мишени, а при их равенстве – по лучшей стрельбе стоя, затем с колена и лежа. Если преимущество не выявится, то назначается повторная стрельба за призовые места.
Повторная стрельба производится из положения стоя, но не более 2 раз.
Глава 13. Соревнования на специальных снарядах
90. Соревнования проводятся на стандартных снарядах: лопинге, стационарном колесе, гимнастическом колесе.
91. Соревнования на лопинге проводятся по 2 упражнениям.
В первом упражнении – "Обороты со сменой направления вращения (4х5)" – выполняются 4 серии по 5 оборотов со сменой направления вращения после каждой серии. Оценка упражнения производится по общему времени, затраченному на 4 серии оборотов. Количество раскачиваний во время выполнения упражнения неограниченно. В первых 5 оборотах направление вращения определяет участник. Начинается и заканчивается упражнение в момент прохождения участником верхнего вертикального положения. Счет оборотов в сериях ведет судья голосом. О выполнении менее 5 оборотов в серии участник предупреждается. В этом случае участник заканчивает серию оборотов. Упражнение не засчитывается, если на выполнение затрачено более 90 секунд.
Во втором упражнении – "Обороты с поворотами на 3600" – выполняется произвольное количество оборотов с поворотами на 3600 в одном направлении. Результат определяется по времени, затраченному на 5 оборотов. После каждого поворота судья называет счет. Поворот считается выполненным в том случае, если завершен в процессе 1 оборота. Начинается упражнение в момент прохождения участником верхнего вертикального положения и заканчивается при завершении 5-го поворота. Упражнение не засчитывается, если на выполнение затрачено более 90 секунд.
92. Упражнение на стационарном колесе (2х10) включает 10 оборотов влево и 10 оборотов вправо.
По готовности участника старший судья дает распоряжение на выполнение упражнения командой "Упражнение начи – най!", после чего участник из неподвижного положения делает 10 полных оборотов в одну, а затем – столько же оборотов в другую сторону. Время выполнения упражнения определяется по секундомеру. Заканчивается упражнение на двадцатом обороте в момент прохождения участником вертикального положения головой вверх. Во время выполнения упражнения судья ведет счет оборотов. После первых 10 оборотов счет прекращается без выключения секундомера, а выполненные лишние обороты не засчитываются. Счет возобновляется только после изменения направления оборотов. Если в одной из серии выполнено менее 10 оборотов, упражнение не засчитывается.

1) он атудан соңғы, соңғының алдындағы топтамадағы ұпайлардың анағұрлым көп саны бойынша;
2) "ондықтардың", одан кейін "тоғыздықтардың", "сегіздіктердің", "жетіліктердің", "алтылықтардың", "бестіктердің", "төрттіктердің", "үштіктердің", "екіліктердің" көп саны бойынша;
3) тұрған қалпында, одан кейін тізені бүгіп, жатқан қалпында атылған ұпайлардың көп саны бойынша;
4) соңғы, соңғының алдындағы және т.б. нысанадағы нашар ойықтың ортасынан анағұрлым аз қашықтық бойынша айқындалады.
Егер артықшылық анықталмаса, бірдей орындар беріледі.
Габариттік шеңберлері жоқ нысаналар бойынша орындалатын жаттығулардағы жеке біріншілік есепке алынатын нысаналарға тигізудің анағұрлым көп сомасы бойынша, ал олар тең болған кезде – тұрған қалпында, одан кейін тізені бүгіп және жатқан қалпында ең үздік оқ ату бойынша айқындалады. Егер артықшылық анықталмаса, жүлделі орындар үшін қайта оқ ату белгіленеді.
Қайта оқ ату тұрған қалпында, бірақ 2 реттен аспай жүргізіледі.
13-тарау. Арнайы снарядтардағы жарыстар
90. Жарыстар стандартты снарядтарда: лопингте, стационарлық дөңгелекте, гимнастикалық дөңгелекте өткізіледі.
91. Лопингте жарыстар 2 жаттығу бойынша өткізіледі.
Бірінші жаттығуда – "Айналу бағытын ауыстырумен айналымдар (4×5)" – әр топтамадан кейін айналу бағытын ауыстырумен 5 айналымнан 4 топтама орындалады. Жаттығуды бағалау айналымдардың төрт топтамасына жұмсалған жалпы уақыт бойынша жүргізіледі. Жаттығуды орындау уақытында шайқалулар саны шектеусіз. Бірінші 5 айналымда айналу бағытын қатысушы айқындайды. Қатысушы жоғарғы тік қалыптан өткен сәтте жаттығу басталады және аяқталады. Топтамалардағы айналымдарды есептеуді төреші дауыстап жүргізеді. Қатысушы топтамада 5-тен аз айналымды орындағаны туралы ескертіледі. Бұл жағдайда ол айналымдар топтамасын аяқтайды. Егер жаттығуды орындауға 90 секундтан артық уақыт жұмсалса, ол есепке алынбайды.
Екінші жаттығуда – "360º бұрылумен айналымдар" – бір бағытта 360º бұрылумен айналымдардың еркін саны орындалады. Нәтиже 5 айналымға жұмсалған уақыт бойынша айқындалады. Әрбір бұрылыстан кейін төреші есеп айтады. Егер бұрылыс бір айналым процесінде аяқталса, ол орындалған болып саналады. Жаттығу қатысушы жоғарғы тік қалыптан өткен сәтте басталады және 5-ші бұрлысты аяқтаған кезде аяқталады. Егер жаттығуды орындауға 90 секундтан артық уақыт жұмсалса, ол есепке алынбайды.
92. Стационарлық дөңгелектегі жаттығу (2×10) сол жаққа 10 айналымды және оң жаққа 10 айналымды қамтиды.
Қатысушының дайын болуына қарай аға төреші "Жаттығуды бас – та!" деген командамен жаттығуды орындауға өкім береді, одан кейін қатысушы қозғалмайтын қалыпта толық 10 айналымды бір жаққа, содан кейін дәл сондай айналымды екінші жаққа жасайды. Жаттығуды орындау уақыты секунд өлшеуіш бойынша айқындалады. Қатысушы басымен жоғары тік қалыптан өткен сәтте жиырмасыншы айнылымда жаттығу аяқталады. Жаттығуды орындау уақытында төреші айналымдар есебін жүргізеді. Бірінші 10 айналымнан кейін есеп секунд өлшеуіш өшірілмей тоқтатылады, ал артық орындалған айналымдар есепке алынбайды. Есеп айналымдар бағытын өзгерткеннен кейін ғана қайта басталады. Егер топтаманың біреуінде 10-нан аз айналым орындалса, жаттығу есепке алынбайды.

93. Упражнение на гимнастическом колесе включает 3 серии спиралей в различном сочетании:
для 3 спортивного разряда – 3 серии по 10 передних спиралей в 1 сторону (по выбору участника), полностью и безошибочно выполненное упражнение оценивается в 28 баллов;
для 2 спортивного разряда – 3 серии по 10 передних спиралей, 1 из серий – в противоположную сторону, полностью и безошибочно выполненное упражнение оценивается в 30 баллов;
для 1 спортивного разряда – 10 передних правых, 10 передних левых и 10 задних спиралей в произвольной последовательности, полностью и безошибочно выполненное упражнение оценивается в 32 балла.
94. Технические требования к упражнению на гимнастическом колесе:
1) начинать упражнение из исходного положения "стоя в гимнастическом колесе, взявшись за 2 ручки", по команде судьи "Упражнение начи – най!";
2) выполнить 3 серии спиралей, в каждой – по 10. Серию спиралей заканчивать выходом на 2 обода (допускается: отдых по 10 секунд, во время остановки между сериями выходить из колеса, отпускать ручки, производить доворот колеса);
3) за 5 секунд до окончания отдыха между сериями спиралей судья предупреждает участника: "Осталось 5, 4, 3, 2, 1 секунда!";
4) начинать и заканчивать спираль следует в момент прохождения ног в нижнем положении (счет спиралей от 1 до 10 ведет старший судья);
5) упражнение необходимо выполнять на площадке размером 5х5 метров, очерченной полем 8х8 метров.
95. Снятие баллов за нарушение требований к выполнению упражнения на гимнастическом колесе:
1) отдых между спиралями – более 10 секунд, за каждую лишнюю секунду – 0,1 балла;
2) дополнительная попытка ввода в спираль – 0,5 балла;
3) неподнимание колеса на 2 оборота – 0,5 балла;
4) выход за пределы площадки 5х5 метров – 0,5 балла;
5) потеря связи с колесом рукой (руками) – 0,5 балла;
6) потеря связи с колесом ногой (ногами) – 0,5 балла;
7) невыполнение или лишнее выполнение спиралей – 0,5 балла;
8) падение колеса – 1,0 балл;
9) при выходе за пределы площадки 8х8 м упражнение не засчитывается.
Глава 14. Армейский рукопашный бой
96. Соревнования проводятся: по олимпийской системе, по круговой системе (стенка на стенку).
97. По олимпийской системе участник соревнований заканчивает выступление после первого поражения. По этой системе проводятся соревнования как личные, так и лично-командные. Порядковый номер каждого участника определяется согласно жеребьевки. В личном первенстве разыгрываются 1-е, 2-е и два 3-х места.
98. По круговой системе (стенка на стенку) участники соревнований заканчивают командное выступление, если в команде преимущество поражений превышают победы.

93. Гимнастикалық дөңгелектегі жаттығу әртүрлі жиынтықта шиыршықтардың мынадай 3 топтамасын қамтиды:
3-ші спорттық разряд үшін – бір жаққа 10 алдыңғы шиыршықтан 3 топтама (қатысушының таңдауы бойынша), толық және қатесіз орындалған жаттығу 28 балға бағаланады;
2-ші спорттық разряд үшін – 10 алдыңғы шиыршықтан 3 топтама, топтамалардың біреуін – қарама-қарсы жаққа, толық және қатесіз орындалған жаттығу 30 балға бағаланады;
1-ші спорттық разряд үшін – еркін жүйелілікте 10 алдыңғы оң, 10 алдыңғы сол және 10 артқы шиыршықтан, толық және қатесіз орындалған жаттығу 32 балға бағаланады.
94. Гимнастикалық дөңгелектегі жаттығуға қойылатын техникалық талаптар:
1) жаттығуды "2 тұтқадан ұстап, гимнастикалық дөңгелекте тұру" бастапқы қалпынан төрешінің "Жаттығуды бас – та!" командасы бойынша бастау;
2) шиыршықтардың 3 топтамасын орындау, әрқайсысында – 10-нан. Шиыршықтар топтамасын 2 құрсауға шығумен аяқтау (10 секундтан демалуға, топтамалар арасында тоқтаған уақытта дөңгелектен шығуға, тұтқаны жіберуге, дөңгелекті толық бұруға жол беріледі);
3) төреші шиыршықтар топтамалары арасында 10 секундтық демалыс аяқталғанға дейін 5 секунд бұрын қатысушыға "5, 4, 3, 2, 1 секунд қалды!" деп ескертеді;
4) шиыршықты аяқтар төменгі қалыпта өткен сәтте бастау және аяқтау қажет (1-іншіден 10-ыншыға дейін шиыршықтар есебін аға төреші жүргізеді);
5) жаттығуды 8х8 метр ауданмен сызылған көлемі 5х5 метр алаңда орындау қажет.
95. Гимнастикалық дөңгелекте жаттығуды орындауға қойылатын талаптарды бұзғаны үшін балдарды алу:
1) шиыршықтар арасында демалу – 10 секундтан артық, әрбір артық секунд үшін – 0,1 балл;
2) шиыршыққа енгізуге қосымша әрекет ету – 0,5 балл;
3) дөңгелекті 2 айналымға көтермеу – 0,5 балл;
4) 5х5 метр алаңнан тыс жерге шығу – 0,5 балл;
5) қолмен (қолдармен) дөңгелекпен байланысты жоғалту – 0,5 балл;
6) аяқпен (аяқтармен) дөңгелекпен байланысты жоғалту – 0,5 балл;
7) шиыршықтарды орындамау немесе артық орындау – 0,5 балл;
8) дөңгелекті құлату – 1,0 балл;
9) 8х8 метр алаңнан тыс жерге шыққан кезде жаттығу есепке алынбайды.
14-тарау Армиялық жекпе-жек ұрыс
96. Жарыстар олимпиадалық жүйе бойынша, айналма жүйе бойынша (бетпе бет) өткізілуі мүмкін.
97. Олимпиадалық жүйе бойынша қатысушы бірінші жеңілістен кейін өнер көрсетуді аяқтайды. Бұл жүйе бойынша жеке, сондай-ақ жеке-командалық жарыстар өткізіледі. Әрбір қатысушының реттік нөмірі жеребе бойынша айқындалады. Жеке біріншілікте 1-ші, 2-ші және екі 3-ші орын ойнатылады.
98. Айналма жүйе бойынша (бетпе бет) жарысқа қатысушылар командалық өнер көрсетулерін егер команданың жеңілістері жеңістерінен басым болса аяқтайды.

99. К участию в соревнованиях допускаются лица, заявленные тренером (представителем команды) и прошедшие медицинский осмотр не ранее, чем за 14 дней до начала соревнований.
100. Участники соревнований подразделяются на следующие весовые категории: до 55, до 60, до 65, до 70, до 75, до 80, до 85, до 90 и свыше 90 килограмм.
Примечание: весовые категории определяются Положением о соревновании.
101. Взвешивание участников:
1) взвешивание участников производится за день до начала соревнований и заканчивается не менее чем за 1 час до начала жеребьевки. Участники соревнований одной весовой категории взвешиваются на одних весах;
2) при взвешивании результаты взвешивания заносятся в протокол взвешивания;
3) участник, опоздавший на взвешивание, к соревнованиям не допускается;
4) взвешивание проводит комиссия, в которую входят: заместитель главного судьи, секретарь и врач;
5) в соревнованиях личных и личных с командным зачетом участник выступает только в весовой категории, установленной при взвешивании;
6) порядковый номер каждого бойца или команды определяется по жребию непосредственно после окончания взвешивания. Жеребьевка проводится в процессе взвешивания. Допускается электронная жеребьевка.
102. За опоздание по вызову или при устранении замечаний по экипировке перед боем спортсмену объявляется:
1) до 1 минуты – замечание;
2) от 1 до 1.30 минут – 1-ое предупреждение – 1 балл сопернику;
3) от 1.30 до 2 минут – 2-ое предупреждение - 2 балла сопернику;
4) более 2-х минут – поражение, а его сопернику – победа явным преимуществом сопернику.
103. Участникам допускается:
1) обращаться в судейскую коллегию через представителя своей команды;
2) в личных соревнованиях при отсутствии представителя обращаться непосредственно в судейскую коллегию;
3) за 1 час до начала взвешивания проводить контроль своего веса на весах официального взвешивания;
4) подавать условный сигнал поднятием руки при получении травмы или отказе продолжать бой, а также при необходимости приведения в порядок защитных средств.
104. Экипировка участников – полевая куртка и брюки прямого покроя камуфляжной расцветки (при наличии допускается – костюм установленного цвета "Multicam").
Наименование команды, которую представляет спортсмен, фамилия и инициалы наносятся на спину участника (на бронежилете). Форма одежда для всей команды однообразная.
105. Защитная экипировка спортсменов:
1) шлем с металлической решеткой (красный или синий);
2) шлем с пластиковой решеткой (для юношей) (красный и синий);
3) бронежилет (без пластин);
4) раковина;

99. Жарыстарға қатысуға жаттықтырушы (команда өкілі) мәлімдеген және жарыстар басталғанға дейін 14 күн бұрын медициналық тексеруден өткен адамдар жіберіледі;
100. Жарыстарға қатысушылар мынадай салмақ санаттарына бөлінеді: 55 килограмға дейін, 60-қа дейін, 65-ке дейін, 70-ке дейін, 75-ке дейін, 80-ге дейін, 85-ке дейін, 90-ға дейін және 90-нан астам.
Ескертпе: салмақ санаттары Жарыс туралы ережемен анықталады.
101. Қатысушыларды өлшеу:
1) қатысушыларды өлшеу жарыстар басталғанға дейін бір күн бұрын жүргізіледі және жеребе басталғанға дейін кемінде 1 сағат бұрын аяқталады. Бір салмақ санатындағы жарыстарға қатысушылар бір таразыда өлшенеді;
2) өлшену кезінде өлшеу нәтижелері өлшеу хаттамасына енгізіледі;
3) өлшенуге кешіккен қатысушы жарыстарға жіберілмейді;
4) өлшеуді комиссия жүргізеді, оған: бас төрешінің орынбасары, хатшы және дәрігер кіреді;
5) жеке және командалық есеппен жеке жарыстарда қатысушы өлшену кезінде белгіленген салмақ санатында ғана өнер көрсетуі тиіс;
6) әрбір сайыскердің немесе команданың реттік нөмірі жеребе бойынша тікелей өлшену аяқталғаннан кейін айқындалады. Жеребе тастау өлшену процесінде жүргізілуі мүмкін. Электрондық жеребе тастауға жол беріледі.
102. Шақыру бойынша кешіккені үшін немесе сайыс алдында жабдық бойынша ескертулерді жойған кезде спортшыға:
1) 1 минутқа дейін – ескерту;
2) 1-ден 1.30 минутқа дейін – 1-ші ескерту – қарсыласқа 1 балл;
3) 1.30-дан 2 минутқа дейін – 2-ші ескерту – қарсыласқа 2 балл;
4) 2 минуттан артық – жеңіліс, ал оның қарсыласына – айқын басымдылықпен жеңіс жарияланады.
103. Қатысушыларға:
1) өз командасының өкілі арқылы төрешілер алқасына өтініш жасауға;
2) өкіл болмаған кезде жеке жарыстарда тікелей төрешілер алқасына өтініш жасауға;
3) өлшену басталғанға дейін 1 сағат бұрын ресми өлшену таразысында өз салмағына бақылау жүргізуге;
4) жарақат алған немесе сайысты жалғастырудан бас тартқан кезде, сондай-ақ қорғаныс құралдарын ретке келтіру қажет болған кезде қолды көтерумен шартты сигнал беруге рұқсат етіледі.
104. Қатысушылардың жабдығы – бүркеніш түсті далалық күртеше мен тік пішілген шалбар (бар болған жағдайда – белгіленген түсте күртеше "Multiсam").
Қатысушының арқасына (броньды кеудешеге) спортшының шығатын командасының атауы, қатысушының аты-жөні түсіріледі. Киім үлгісі барлық команда үшін біркелкі.
105. Спортшылардың қорғаныс киім-кешегі:
1) металл торы бар дулыға (қызыл немесе көк);
2) пластикалық торы бар дулыға (жасөспірімдер үшін) (қызыл немесе көк);
3) броньды кеудеше (пластиналарсыз);
4) қалқан;

5) перчатки для рукопашного боя (красные или синие) – до 75 килограмм - 10 унции, свыше 75 килограмм - 12 унции;
6) накладки на голень;
7) борцовки – футы с защитой подъема стопы и пятки.
Цвет шлема и перчаток-краг соответствует цвету угла спортсмена, в котором участник приглашается на поединок.
Защитное снаряжение кроме разгрузки, накладки на голень, раковины – одевается только под одежду.
106. Количество поединков:
1) количество поединков в течение дня каждому участнику определяется Положением о соревнованиях (но не более 4-х в день);
2) перед каждым поединком участнику отводится не менее 30 минут на отдых.
Начало и конец поединка:
1) перед началом боя участники становятся на линиях исходных позиций, обозначенных на площадке. Судья на ковре становится на судейскую линию. Спортсмен с красного угла находится справа от судьи на ковре, спортсмен с синего угла – слева;
2) участники обмениваются приветствием с соперником перед началом поединка, а после окончания пожимают руки;
3) поединок начинается командой судьи на ковре "по свистку" и заканчивается командой "по свистку";
4) после поединка, до объявления результата боя участники снимают шлем.
107. Продолжительность боя:
1) бой длится – 5 минут (для юниоров – 3 минуты);
2) по истечении времени бой останавливается независимо от положения бойцов. Технические действия в период между сигналом об окончании поединка и командой судьи на ковре засчитываются, а нарушения идут в зачет;
3) в случае нарушений в защитных средствах бойца, поединок останавливается для устранения недостатков (допускается помощь секунданта);
4) не допускается останавливать самостоятельно бой для приведения экипировки или защитных средств в порядок, а также покидать площадку без разрешения судьи на ковре.
108. К техническим действиям относятся: удары руками, локтем, коленом и ногами; броски; болевые и удушающие приемы.
Зоны нанесения ударов: голова, грудь, живот, боковые части тела, ноги.
109. Запрещены следующие приемы и действия при ведении боя:
1) нанесение ударов пальцами в глаза;
2) проведение болевых приемов на шею, позвоночник, кисть, стопу;
3) прыжки ногами на лежащего соперника;
4) удары в пах, шею, затылок, спину и позвоночник;
5) захват за шлем или решетку шлем-маски;
6) нанесение ударов и проведение атакующих действий после команды "СТОП" (свисток);
7) умышленные выходы за пределы площадки во время боя;

5) жекпе-жек ұрыстың қолғабы (қызыл немесе көк) – 75 килограмға дейін 10 унция, 75 килограмнан жоғары 12 унция;
6) балтырға кигізілетін жапсырмалар;
7) күрес аяқ киімі – тобықты және табанды қорғайтын футтар.
дулығаның және краг-қолғабының түсі ол жекпе-жекке шақырылатын спортшының бұрышына сәйкес болуы тиіс.
Қорғаныс керек-жарағы, қорғаныш броньды кеудешеден басқа, балтырға кигізілетін жапсырмалар, қалқандар – тек киім астынан кигізіледі.
106. Жекпе-жектер саны:
1) әрбір қатысушыға күні бойғы жекпе-жек саны Жарыстар туралы ережемен айқындалады (бірақ күніне 4-еуден артық емес);
2) әрбір жекпе-жек алдында қатысушы кемінде 30 минут демалуы тиіс;
Жекпе-жектің басталуы және аяқталуы:
1) күрес басталар алдында қатысушылар алаңда белгіленген бастапқы бекініс сызықтарға тұрады. Кілемдегі төреші төрешілер сызығына тұрады. Қызыл белбеуі бар спортшы кілемдегі төрешінің оң жағына, көк белбеуі бар спортшы сол жағына тұрады.
2) жекпе-жек басталар алдында қатысушылар қарсыласымен сәлемдеседі, ал аяқталғаннан кейін қол алысады;
3) жекпе-жек кілемдегі төрешінің "ысқырығы бойынша" командасымен басталады және "ысқырығы бойынша" командасымен аяқталады;
4) жекпе-жектен кейін күрес нәтижесі жарияланғанға дейін қатысушылар дулығаларын шешеді.
107. Күрестің ұзақтығы:
1) жекпе-жек – 5 минутқа (жасөспірімдер үшін – 3 минутқа) созылады;
2) уақыт өткен соң күрес күрескерлердің қалпына қарамастан тоқтатылады. Күрестің аяқталғаны туралы сигнал мен кілмедегі төрешінің командасы арасындағы кезеңдегі техникалық іс-қимылдар есептеледі, ал бұзушылықтар есепке алынады;
3) күресушінің қорғаныс құралдарында бұзушылықтар анықталған жағдайда кемшіліктерді жою үшін жекпе-жек тоқтатылады (секунданттың көмегіне жол беріледі);
4) киім-кешек пен қорғаныс құралдарын қалыпқа келтіру үшін күресті өз бетінше тоқтатуға, сондай-ақ алаңнан кілемдегі төрешінің рұқсатынсыз шығуға жол берілмейді.
108. Техникалық іс-қимылдарға: қолымен, шынтағымен, тізесімен, аяғымен соққы берулер, лақтырулар, ауырту және тұншықтыру тәсілдері жатады.
Соққы беру аймақтары: бас, кеуде, іш, дененің бүйір бөліктері, аяқ.
109. Күресу кезіндегі тыйым салынған тәсілдер мен іс-қимылдар:
1) саусақпен көзге соққы беру;
2) мойынға, омыртқаға, қол буынына, аяқтың басына ауырту тәсілдерін қолдану;
3) жатқан қарсыласының үстіне аяқпен секіру;
4) қуық тұсына, мойынға, қарақұсқа, арқаға және омыртқаға соққы беру;
5) дулығасынан немесе дулыға-маскасының бетпердесінен ұстау;
6) "ТОҚТА" (ысқырық) командасынан кейін соққы беру және шабуылдау іс-қимылдарын жасау;
7) ұрыс уақытында алаңнан тысқары қасақана шығу;

8) нарушение дисциплины, грубое, неэтичное поведение по отношению, к своему сопернику, участникам соревнований, судьям или зрителям;
9) за грубое вмешательство представителя команды в работу судьей, медицинского персонала или организаторов соревнований, предупреждения объявляется бойцу.
110. Боец снимается с боя или соревнования (дисквалификация на соревнование):
1) при нанесении травмы, выводящей противника из боя;
2) при нанесении травмы, выводящей противника из соревнования;
3) при грубом нарушении этики;
4) при отказе от участия в церемонии награждения.
Дисквалификация на соревновании означает, что место в соревнованиях бойцу не определяется.
111. Условия присуждения явного преимущества, судейская оценка действий спортсменов, приводящих к травмам, порядок начисления очков и определения результатов поединка, изложены в приложении 4 к настоящим Правилам.
112. Протест подается только секундантом, обслуживающий поединок. Протест подается секундантом, только в процессе боя, то есть по каждому моменту не согласия с решением судей, с выбрасыванием "Челендж" (красный и синий кубик). При рассмотрении протеста судьям предлагается видеозапись, в которой четко видны все действия бойцов и жесты всех судей, обслуживающих поединок. Решение протеста рассматривается судьями, обслуживающими данный поединок, в присутствии главного судьи если протест не обоснован, то сопернику засчитывается 1 балл.
113. В личных соревнованиях с командным зачетом места определяются в зависимости от личных результатов участников, входящих в зачетный состав команд. Зачетное количество участников определяется Положением о соревновании.
Командный зачет проводится по любой из систем, принятых для личных соревнований и определяется Положением о соревновании.
Приложение 1 к Правилам
по военно-прикладным видам
спорта Вооруженных Сил
Республики Казахстан
"Утверждаю" Командир
войсковой части
____________________________
(воинское звание, роспись,
фамилия, инициалы, печать)
"____" ____________ 20___года
Форма
Заявка на участие команды воинской части 00000 в соревнованиях
Вооруженных Сил Республики Казахстан
по _____________________________________________ (вид спорта)
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Дата рождения
Спортивный разряд
Упражнения (весовая категория)
Виза врача о допуске к соревнованиям (подпись и печать врача)
1.
2.
3.
Всего к участию в соревнованиях допущено _______ человек.
Представитель команды ____________________ Врач _________________________
(подпись)                   (подпись, печать врача)
Приложение 2 к Правилам
по военно-прикладным видам
спорта Вооруженных Сил
Республики Казахстан
ТАБЛИЦА оценки результатов и начисления очков в военно-спортивных многоборьях (по видам спорта)
Упражнения
Результат, оцениваемый в 1000 очков
Начисление очков свыше (ниже)
1
2
3
Подтягивание на перекладине
26 подтягиваний
1 подтягивание (плюс-минус)
30 очков
Бег на 100 метров в военной форме: в ботинках с высоким берцем

8) тәртіпті бұзу, өз қарсыласына, жарыстарға қатысушыларға, төрешілерге немесе көрермендерге қатысты өрескел, әдепсіз мінез-құлық таныту;
9) команда өкілдерінің төрешілердің, медициналық персоналдың немесе жарысты ұйымдастырушылардың жұмысына өрескел араласқаны үшін күрескерге ескерту беріледі.
110. Күрескер күрестен немесе жарыстан шығарылады (жарыстан шеттету):
1) жауынгерді күрестен шығаратын жарақат берген кезде;
2) қарсыласты жарыстан шығаратын жарақат берген кезде;
3) этиканы өрескел бұзған кезде;
4) марапаттау рәсіміне қатысудан бас тартқан кезде.
Жарыстан шеттету күрескерге жарыстарда орын анықталмайтынын білдіреді.
111. Нақты басымдық беру, төрешілердің спортшылардың жарақаттауға әкеп соқтыратын іс-қимылдарын бағалау, ұпайларды есептеу тәртібі және жекпе-жек нәтижелерін айқындау шарттары осы Қағидаларға 4-қосымшада ұсынылған.
112. Қарсылық білдіруге тек жекпе-жекке қызмет көрсеткен секундант құқылы. Қарсылықты секундант ұрыс кезінде ғана береді, яғни әрбір сәт бойынша төрешілер шешімімен келіспеген кезде "Челендж" (қызыл және көк кубик) лақтырумен. Қарсылықты қарастыру кезінде төрешілерге бейнежазба ұсынылады, онда күрескерлердің барлық әрекеттері мен жекпе-жекке қызмет көрсеткен барлық төрешілердің қимылдары анық көрінеді. Қарсылықты шешуді осы жекпе-жекке қызмет көрсеткен төрешілер бас төрешінің қатысуымен қарастырады, егер қарсылық негізделмеген болса, қарсылық берілген бұрыштағы қатысушының қарсыласына 1 балл есептеледі.
113. Командалық есептеулермен жеке жарыстарда орындар команданың есепке алынған құрамына кіретін қатысушылардың жеке нәтижелеріне байланысты айқындалады. Қатысушылардың есепке алынатын саны Жарыс туралы ережемен айқындалады.
Командалық есептеу жеке жарыстар үшін қабылданған жүйелердің біреуі бойынша жүргізіледі және Жарыс туралы ережемен айқындалады
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
қолданбалы спорт түрлері
жөніндегі қағидаларына
1-қосымша
"Бекітемін"
Әскери бөлім командирі
___________________________
(әскери атағы, қолы, тегі,
аты-жөні, мөр)
20___ жылғы "____" ________
Үлгі
00000 әскери бөлімі командасының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері чемпионатына қатысу үшін өтінім _____________________________________________ (спорт түрінен)
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы
Спорттық разряды
Жаттығулар (салмақ дәрежесі)
Жарысқа жіберу туралы дәрігердің рұқсаты (дәрігердің қолы және мөрі)
1.
2.
3.
Жарысқа қатысуға барлығы _______ адам жіберілді
Команданың өкілі ____________________ Дәрігер ________________________________
(қолы)                              (дәрігердің қолы, мөрі)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
қолданбалы спорт түрлері
жөніндегі қағидаларына
2-қосымша
Әскери-спорттық көпсайыс (спорт түрлері бойынша) нәтижелерін бағалау және ұпайларды есептеу КЕСТЕСІ
Жаттығу
1000 ұпайға бағаланатын нәтиже
Жоғары (төмен) ұпайларды есептеу
1
2
3
Белтемірде тартылу
26 тартылу
1 тартылу (плюс-минус)
30 ұпай
100 метрге әскери киіммен:
қонышы биік бәтеңкемен жүгіру

Стрельба пулевая (винтовка 7,62)
Преодоление полосы препятствий
Метание гранаты на точность и дальность
Кросс на 8 километров
180
2 минуты 40 секунд
170
28 минут
1 выбитое очко
1 секунда
1 очко
1 секунда
7 очков
7 очков
4 очка
1 очко
Военное пятиборье-2
Полоса препятствий (ОКУ)
в сочетании с бегом на 400 метров (в спортивной форме)
Стрельба из автомата Калашникова-1 (мишень № 4, грудная)
Плавание на 50 метров
Метание гранаты на точность и дальность
Кросс на 8 километров
2 минуты 25 секунд
90
35,5 с
170
28 минут
0,1 секунды (плюс-минус)

Оқ ату (7,62 винтовкадан)
Кедергілер жолағынан өту
Гранатаны дәлдікке, қашықтыққа лақтыру
8 километрге кросс
180
2 минут 40 секунд
170
28 минут
1 атылған ұпай
1 секунд
1 ұпай
1 секунд
7 ұпай
7 ұпай
4 ұпай
1 ұпай
Әскери бессайыс-2
400 метрге жүгірумен үйлестіре отырып кедергілер жолағынан өту (ЖБЖ) (спорттық киімде)
Калашников автоматы-1-ден ату (№ 4 нысана, кеуде пішінді)
50 метрге жүзу
Гранатаны дәлдікке және қашықтыққа лақтыру
8 километрге кросс
2 минут 25 секунд
90
35,5 секунд
170
28 минут
0,1 секунд (плюс-минус)

430
42
1480
24
940
6
400
Приложение 3 к Правилам
по военно-прикладным видам
спорта Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Условия упражнений в соревнованиях по стрельбе
Пистолет Макарова-1 - стрельба из пистолета Макарова на 25 метров по неподвижной мишени № 4 (грудная фигура с кругами), 3 пробных и 10 зачетных выстрелов.
Пистолет Макарова-3 - стрельба из пистолета Макарова по мишени № 4 (грудная фигура с кругами) на 25 метров, 5 пробных и 30 зачетных выстрелов (6х5).

430
42
1480
24
940
6
400
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
қолданбалы спорт түрлері
жөніндегі қағидаларына
3-қосымша
Оқ ату бойынша жарыстардағы жаттығулардың шарттары
Макаров тапаншасы-1 – Макаров тапаншасынан № 4 қозғалмайтын нысана (шеңберлер сызылған кеуде пішіні) бойынша 25 метрге оқ ату, 3 сынақ және 10 есепке алынатын ату.
Макаров тапаншасы-3 - Макаров тапаншасынан № 4 нысана (шеңберлер сызылған кеуде пішіні) бойынша 25 метрге оқ ату, 5 сынақ және 30 есепке алынатын ату (6х5).

Автомат Калашникова-1 - стрельба из автомата одиночными выстрелами на 100 метров по мишени № 4 (грудная фигура с кругами) из положения, лежа без упора, 3 пробных и 10 зачетных выстрелов.
Автомат Калашникова-2 - стрельба из автомата очередями на 200 метров по мишени № 7 (поясная фигура) из трех положений (лежа, с колена, стоя) без упора, 10 зачетных выстрелов в каждом положении (3х10).
Автомат Калашникова-3 - стрельба из автомата одиночными выстрелами на 100 метров по мишени № 4 (грудная фигура с кругами) из трех положений (лежа, с колена, стоя) без упора, 3 пробных и 10 зачетных выстрелов в каждом положении (3х10).
Снайперская винтовка-1 - стрельба из снайперской винтовки с оптическим прицелом на 300 метров по мишени № 4 (грудная фигура с кругами) из трех положений (лежа, с колена, стоя) без упора, 3 пробных и 10 зачетных выстрелов в каждом положении (3х10).
Снайперская винтовка-2 - стрельба из снайперской винтовки с оптическим прицелом на 300 метров по мишени № 4 (грудная фигура с кругами) из положения лежа с руки, 5 пробных и 20 зачетных выстрелов (2х10).
Условия выполнения упражнений
Индекс упражнения
Дистанция стрельбы, (метров)
Мишень
Количество выстрелов
Время настрельбу
Кол-восерий и (выстрелов)
Пробные
Зачетные
Пробные
Зачетные
Пистолет Макарова-1
25
№ 4 - грудная фигура с кругами (неподвижная)
3
10
3минуты
8минут

Калашников автоматы-1 – автоматтан № 4 нысана (шеңберлер сызылған кеуде пішіні) бойынша 100 метрге тіреусіз жатқан қалпында бір-бірлеп оқ ату, 3 сынақ және 10 есепке алынатын ату.
Калашников автоматы-2 – автоматтан № 7 нысана (белге дейінгі кеуде пішіні) бойынша тіреусіз үш қалыптан (жатқан, тізе бүккен, тұрған күйде) кезектермен оқ ату, әрбір қалыпта 10 есепке алынатын ату (3х10).
Калашников автоматы-3 – автоматтан № 4 нысана (шеңберлер сызылған кеуде пішіні) бойынша тіреусіз үш қалыптан (жатқан, тізе бүккен, тұрған күйде) бір-бірлеп 100 метрге оқ ату, әрбір қалыпта 3 сынақ және 10 есепке алынатын ату (3х10).
Мерген винтовкасы-1 – оптикалық көздеуіші бар мерген винтовкасынан № 4 нысана (шеңберлер сызылған кеуде пішіні) бойынша 300 метрге тіреусіз үш қалыптан (жатқан, тізе бүккен, тұрған күйде) оқ ату, әрбір қалыпта 3 сынақ және 10 есепке алынатын ату (3х10).
Мерген винтовкасы-2 – оптикалық көздеуіші бар мерген винтовкасынан № 4 нысана (шеңберлер сызылған кеуде пішіні) бойынша таянып жатқан қалпында 300 метрге оқ ату, 5 сынақ және 20 есепке алынатын ату (2х10).
Жаттығуларды орындау шарттары
Жаттығу индексі
Оқ ату арақашықтығы, (метр)
Нысана
Атулар саны
Оқ атуға уақыт
Топтамалар (атулар) саны
сынақ
есептік
сынақ
есептік
Макаров тапаншасы-1
25
№4 – шеңберлер сызылған кеуде пішіні (қозғалмайтын)
3
10
3 минут
8 минут

2 х 5
Пистолет Макарова-3
25
№ 4 - грудная фигура с кругами (неподвижная)
5
30
5
минут
4 минуты - на 1 серию
6 х 5
Условия выполнения упражнений
Индекс упражнения
Дистанция стрельбы, (метров)
Мишень
Количество выстрелов
Время на стрельбу
Положение и вид стрельбы
Пробные
Зачетные
Пробные
Зачетные
Автомат Калашникова-1
100
№ 4 - грудная фигура с кругами
3
10
2
минуты
8
минут
Лежа (с руки); одиночный огонь
Индекс упражнения
Дистанция стрельбы, (метров)
Мишень
Количество выстрелов
Время на стрельбу
Положение и вид стрельбы
Пробные
Зачетные
Пробные
Зачетные
Автомат Калашникова-2
200
№ 7 - поясная фигура
-
30
(3х10)
-
Лежа-15 секунд,
с колена-
20 секунд,
стоя-25 секунд
Из трех положений: лежа (с руки),
с колена, стоя; автоматический огонь (очередями)
Автомат Калашникова-3
100
№ 4 - грудная фигура с кругами
9
(3х3)
30
(3х10)
лежа-
2 минуты,
с колена-
3 минуты,
стоя -
4
минуты
лежа-
8 минут,
с колена- 10 минут,
стоя-
12 минут
Из трех положений: лежа (с руки),
с колена, стоя; одиночный огонь
Снайперская винтовка-1
300
№ 4 - грудная фигура с кругами
9
(3х3)
30
(3х10)
3
минуты в каждом положении
15 минут
в каждом положении
Из трех положений: лежа (с руки),
с колена, стоя; одиночный огонь
Снайперская винтовка-2
300
№ 4 - грудная фигура с кругами
6
20
5 минут
30 минут
Лежа (с руки); одиночный огонь
Приложение 4 к Правилам
по военно-прикладным видам
спорта Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Условия присуждения явного преимущества, начисления очков и определения результатов поединка судейская оценка действий спортсменов, приводящих к травмам,
1. Техническое действие бойцов оценивают судьи на ковре.
Поединок оканчивается:
1) по истечении времени;
2) когда один из участников имеет явное преимущество;
3) в случае дисквалификации одного из участников;
4) ввиду невозможности продолжать бой одним из участников из-за полученной травмы.
2. Явное преимущество присуждается:
1) участнику за атакующее действие, в результате которого соперник теряет координацию движений и не в состоянии защищаться – НОКАУТ;
2) участнику, в случае получения соперником двух НОКДАУНОВ;
3) участнику, выполнившему болевой или удушающий прием;
4) участнику, соперник которого отказался продолжать поединок;
5) участнику, соперник которого не явился на бой или дисквалифицирован за допущенные нарушения;

2 х 5
Макаров тапаншасы-3
25
№4 - шеңберлер сызылған кеуде пішіні (қозғалмайтын)
5
30
5 минут
1 топтамаға 4 минут
6 х 5
Жаттығуларды орындау шарттары
Жаттығу индексі
Оқ ату арақашықтығы, (м)
Нысана
Атулар саны
Оқ атуға уақыт
Қалып және оқ ату түрі
сынақ
есептік
сынақ
есептік
Калашников автоматы-1
100
№4 - шеңберлер сызылған кеуде пішіні
3
10
2 минут
8 минут
Жатқан қалпында (қолдан); бір-бірлеп оқ ату
Калашников автоматы-2
200
№7 – белге дейінгі кеуде пішіні
-
30
(3х10)
-
жатқан қалпында-15 секунд,
тізе бүгіп -20 секунд,
тұрған қалпында -25 секунд
Үш қалыпта: жатқан қалпында (қолдан),
тізе бүгіп, тұрған қалпында; автоматты атыс (кезекпен)
Калашников автоматы-3
100
№4 - шеңберлер сызылған кеуде пішіні
9
(3х3)
30
(3х10)
жатқан қалпында 2 минут,
тізе бүгіп -
3 минут,
тұрған қалпында 4 минут
жатқан қалпында
8 минут,
тізе бүгіп -
10 минут,
тұрған қалпында 12 минут
Үш қалыпта: жатқан қалпында (қолдан),
тізе бүгіп, тұрған қалпында; бір-бірлеп оқ ату
Мерген винтовкасы-1
300
№4 - шеңберлер сызылған кеуде пішіні
9
(3х3)
30
(3х10)
Әрбір қалыпта 3 минут
Әрбір қалыпта
15 минут
Үш қалыпта: жатқан қалпында (қолдан),
тізе бүгіп, тұрған қалпында; бір-бірлеп оқ ату
Мерген винтовкасы-2
300
№4 - шеңберлер сызылған кеуде пішіні
6
20
5 минут
30 минут
Жатқан қалпында (қолдан); бір-бірлеп оқ ату
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
қолданбалы спорт түрлері
жөніндегі қағидаларына
4-қосымша
Айқын басымдылық беру, ұпайларды есептеу және жекпе-жек нәтижелерін айқындау, спортшылардың жарақатқа әкеп соқтыратын іс-қимылдарын төрелік бағалау шарттары
1. Сайыскерлердің техникалық әрекеттерін кілемдегі төрешілер бағалайды.
Жекпе-жек:
1) уақыт аяқталысымен;
2) сайыскерлердің біреуінде айқын басымдылық болғанда;
3) сайыскерлердің біреуі жарыстан шеттетілген жағдайда;
4) алған жарақатынан қатысушылардың біреуі сайысты жалғастыра алмауына байланысты аяқталады.
2. Айқын басымдылық беріледі
1) нәтижесінде қарсыласы қимыл-қозғалыс үйлесімін жоғалтып, қорғана алмай қалатын – НОКАУТ шабуылдау қимылы үшін сайыскерге;
2) қарсыласы екі НОКДАУН алған жағдайда сайыскерге;
3) ауырту немесе тұншықтыру тәсілін қолданған сайыскерге;
4) қарсыласы жекпе-жекті жалғастырудан бас тартқан сайыскерге;
5) қарсыласы сайысқа келмеген немесе жіберген бұзушылықтары үшін шеттетілген сайыскерге;

6) участник, соперник которого не явился на бой в течение 2 минут после повторного приглашения на бой;
7) участнику, представитель (секундант) которого снял своего спортсмена или отказался от продолжения боя;
8) участнику, в случае преимущества в 10 баллов;
9) по оценке действий участников, приводящих к травме в ходе боя.
Наличие травмы, еҰ тяжесть и возможность травмированного участника продолжить поединок (соревнование) определяет врач соревнований. Виновность в нанесение травмы определяет судейская тройка.

6) қарсыласы сайысқа қайта шақырғаннан кейін 2 минут ішінде сайысқа келмеген сайыскерге;
7) өкілі (секундант) өз спортшысын сайыстан алып тастаған немесе оны жалғастырудан бас тарқан сайыскерге;
8) 10 балл басымдығы болған жағдайда сайыскерге;
9) сайыскерлердің сайыс барысында жарақаттауға әкеп соқтыратын әрекеттерінің бағасы бойынша.
Жарақаттың болуын, оның ауырлығын және жарақат алған қатысушының сайысты (жарысты) жалғастыру мүмкіндігін жарыстардың дәрігері айқындайды. Жарақаттаудағы кінәні төрешілер үштігі айқындайды.

от 1 до 1.30 минут – 1-ое предупреждение
+
от 1.30 до 2 минут – 2-ое предупреждение
+
более 2 минут 3-е предупреждение с последующей дисквалификацией
12.
Явное преимущество присуждается при разнице в 10 очков
При равном счете поединка, победа присуждается по первому техническому действию.
4. Судейская оценка действий спортсменов, приводящих к травмам:
1) наличие травмы, ее тяжесть и возможность продолжать бой определяет врач соревнований. Освобождение от поединка дано главному судье или его заместителю на основании заключения врача;

1-ден 1.30 минутқа дейін – 1-ші ескерту
+
1.30-дан 2 минутқа дейін – 2-ші ескерту
+
2 минуттан артық – кейіннен шеттетумен 3-ші ескерту
12.
10 балл айырмашылығы болған кезде айқын басымдылық беріледі
Жекпе-жек есебі тең болған кезде жеңіс бірінші техникалық әрекет бойынша беріледі.
4. Жарақатқа әкеп соқтыратын спортшылар әрекетіне төрелік баға беру:
1) жарақаттың болуын, оның ауырлығын және сайысты жалғастыру мүмкіндігін жарыстардың дәрігері айқындайды. Сайыстан босатуды дәрігердің қорытындысы негізінде бас төреші немесе оның орынбасары береді;

2) участник, по чьей вине наносится травма вследствие проведения запрещенного приема, в результате чего соперник не в состоянии продолжать бой, дисквалифицируется на данный поединок и ему засчитывается поражение, а его сопернику победа;
3) если участник получил травму не по вине соперника и не в состоянии продолжать бой, ему засчитывается поражение. Его сопернику присуждается победа;
4) если 2 участника одновременно получили травмы и не в состоянии продолжать поединок (виноваты обоюдно), то обоим присуждается поражение.

2) нәтижесінде қарсыласы сайысты жалғастыра алмауы мүмкін, оның кінәсінен тыйым салынған тәсілді қолдануы салдарынан жарақат келтірген сайыскер осы жекпе-жектен шеттетіледі және оған жеңіліс, ал оның қарсыласына жеңіс есептеледі.
3) егер сайыскер қарсыластың кінәсінен болмаған жарақат алса және сайысты жалғастыра алмайтын болса, оған жеңіліс есептеледі. Оның қарсыласына жеңіс есептеледі.
4) егер екі сайыскер бір уақытта жарақат алып, жекпе-жекті жалғастыра алмайтын болса (екеуі де кінәлі), онда екеуіне де жеңіліс есептеледі.