О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 августа 2020 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2020 года № 21149
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных пунктом 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 августа 2020 года № 346
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019 "Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12665, опубликован 10 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 28 тамыздағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 тамызда № 21149 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А. Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 28 тамызы
№ 346 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және білімін тексеру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1019 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12665 болып тіркелген, 2016 жылғы 10 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда.";
Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к Перечню.
2. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1054 "Об утверждении Правил выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактического питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12675, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 26 января 2016 года):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя.";
в Правилах выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактического питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қызметкерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқама беру және білімдерін тексеру қағидалары мен мерзімдері Тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері, емдік-профилактикалық тағам, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1054 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12675 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері, емдік-профилактикалық тағам, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 33) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) и устанавливают порядок выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Молоко или равноценные пищевые продукты (далее – молоко), специализированные продукты для диетического (лечебного и профилактического) питания (далее – ЛПП), специальная одежда, средства индивидуальной защиты выдаются в соответствии с нормами, утвержденными в соответствии с подпунктами 34) и 35) статьи 16 Трудового кодекса (далее – Нормы).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок выдачи работникам специальной одежды и других средств индивидуальной защиты, обеспечения их средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами".
3. В приказе Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1056 "Об утверждении норм выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактического питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12709, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 26 января 2016 года):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении норм выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, и (или) специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) Нормы выдачи работникам молока или равноценных пищевых продуктов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Нормы выдачи специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания, согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Нормах выдачи лечебно-профилактического питания, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Нормы выдачи специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания";
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексі (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 16-бабының 33) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс берушінің қаражаты есебінен жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер, арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдері (бұдан әрі – сүт), диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер (бұдан әрі – ЕПТ), арнайы киім, жеке қорғаныш құралдары Еңбек кодексінің 16-бабының 34) және 35) тармақшаларына сәйкес бекітілген нормаларға (бұдан әрі – Нормалар) сай беріледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін және емдік және профилактикалық тағамдар беру тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жұмыскерлерге арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру, оларды ұжымдық қорғаныш құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету тәртібі".
3. "Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін, емдік-профилактикалық тағам беру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1056 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12709 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін және (немесе) диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер беру нормаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жұмыскерлерге сүт немесе оған теңестірілген тамақ өнімдерін беру нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер беру нормалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыскерлерге теңестірілген тамақ өнімдерін беру нормаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер беру нормалары";
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Специализированные продукты для диетического (лечебного и профилактического) питания (далее - ЛПП) выдается работникам в связи с вредными условиями труда, в виде горячих завтраков перед началом работы и в обеденный перерыв в соответствии с пяти рационами ЛПП:";
в приложении 1:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к нормам выдачи
специализированных продуктов
для диетического (лечебного
и профилактического) питания";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Нормы взаимозаменяемости продуктов при изготовлении завтраков специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания";
в приложении 2:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к нормам выдачи
специализированных продуктов
для диетического (лечебного
и профилактического) питания";
Заголовок Примерного шестидневного меню-раскладка горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону № 1 изложить в следующей редакции:
"Шестидневная меню-раскладки горячих завтраков специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания по рациону № 1";
заголовок Примерного шестидневного меню-раскладки горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону № 2 изложить в следующей редакции:
"Шестидневное меню-раскладка горячих завтраков специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания по рациону № 2";
заголовок Примерного шестидневного меню-раскладки горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону № изложить в следующей редакции:
"Шестидневное меню-раскладка горячих завтраков специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания по рациону № 3";
заголовок Примерного шестидневного меню-раскладки горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону № 4 изложить в следующей редакции:
"Шестидневное меню-раскладка горячих завтраков специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания по рациону № 4";
заголовок Примерного шестидневного меню-раскладки горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону № 5 изложить в следующей редакции:
"Шестидневное меню-раскладка горячих завтраков специализированных продуктов для диетического (лечебного и профилактического) питания по рациону № 5";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к нормам выдачи
специализированных продуктов
для диетического (лечебного
и профилактического) питания".
Приложение
к Перечню некоторых приказов
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнение
Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда

"1. Диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдер (бұдан әрі – ЕПТ) жұмыскерлерге зиянды еңбек жағдайларына байланысты ЕПТ-ның бес рационына сәйкес жұмыс басталар алдында таңертеңгі ыстық ас түрінде және түскі асқа үзілісте беріледі:";
1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Диеталық (емдік және
профилактикалық)
тамақтануға арналған арнайы
өнімдер беру нормаларына
1-қосымша";
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдердің таңертеңгі асын даярлау кезінде азық-түлікті өзара алмастыру нормалары";
2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Диеталық (емдік және
профилактикалық)
тамақтануға арналған арнайы
өнімдер беру нормаларына
2-қосымша";
№ 1 рацион бойынша емдік-профилактикалық тағамның таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік таратылу мәзірінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 1 рацион бойынша диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдердің таңертеңгі ыстық асының алты күндік таратылу мәзірі";
№ 2 рацион бойынша емдік-профилактикалық тағамның таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік таратылу мәзірінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 2 рацион бойынша диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдердің таңертеңгі ыстық асының алты күндік таратылу мәзірі";
№ 3 рацион бойынша емдік-профилактикалық тағамның таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік таратылу мәзірінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 3 рацион бойынша диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдердің таңертеңгі ыстық асының алты күндік таратылу мәзірі";
№ 4 рацион бойынша емдік-профилактикалық тағамның таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік таратылу мәзірінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 4 рацион бойынша диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдердің таңертеңгі ыстық асының алты күндік таратылу мәзірі";
№ 5 рацион бойынша емдік-профилактикалық тағамның таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік таратылу мәзірінің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 5 рацион бойынша диеталық (емдік және профилактикалық) тамақтануға арналған арнайы өнімдердің таңертеңгі ыстық асының алты күндік таратылу мәзірі".
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Диеталық (емдік және
профилактикалық)
тамақтануға арналған арнайы
өнімдер беру нормаларына
3-қосымша".
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда(далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) и определяют порядок и сроки проведения обучения, инструктирования и проверок знаний работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение по вопросам безопасности и охраны труда.
2. В Правилах используются следующие понятия и определения:
1) местный орган по инспекции труда - структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, осуществляющее в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочия в сфере трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) безопасность труда – состояние защищенности работников, обеспеченное комплексом мероприятий, исключающих воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов на работников в процессе трудовой деятельности;
3) ответственные работники – лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда организаций, осуществляющих производственную деятельность;
4) сетевая технология – технология, включающая обеспечение учебно-методическими материалами, формы интерактивного взаимодействия обучающихся с преподавателем и друг с другом, а также администрирование учебного процесса на основе использования сети Интернет;
5) нормы безопасности – качественные и количественные показатели, характеризующие условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности;
6) дистанционные образовательные технологии – обучение, осуществляемое с применением информационно-коммуникационных технологий и телекоммуникационных средств при опосредствованном (на расстоянии) или не полностью опосредствованном взаимодействии обучающегося и педагога;
7) учебный центр – организация, проводящая профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации по вопросам по безопасности и охране труда у руководящих и ответственных работников;
8) наряд-допуск – задание на безопасное производство работы и определяющее содержание, место работы, время ее начала и окончания, условия безопасного выполнения, необходимые меры безопасности (в том числе по радиационной, пожарной безопасности и на загазованных рабочих местах), состав бригады и ответственных работников.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 16-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту, оларға нұсқау беру және білімін тексерудің тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастары саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
2) еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген жұмыскерлердің қорғалу жай-күйі;
3) жауапты жұмыскерлер – өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар;
4) желілік технология – оқу-әдістемелік материалдармен қамтамасыз етуді, білім алушылардың оқытушымен және бір-бірімен интерактивтік өзара іс-қимыл нысандарын, сондай-ақ Интернет желісін пайдалану негізінді оқу процесін әкімшілендіруді қамтитын технология;
5) қауіпсіздік нормалары – жұмыскерлердің еңбек қызметі процесінде олардың өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитариялық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен критерийлерді қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштер;
6) қашықтықтан білім беру технологиясы - білім алушы мен педагогтің жанама (алыстан) немесе толық емес жанама өзара іс-қимылы кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды және телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып жүзеге асырылатын оқыту;
7) оқу орталығы – басшыларға және жауапты жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және біліктілікті арттыруды жүргізетін ұйым;
8) рұқсат беру наряды – белгіленген нысандағы арнайы бланкіде ресімделген және жұмыс мазмұнын, орнын, оның басталу және аяқталу уақытын, оны қауіпсіз орындау шарттарын, қажетті қауіпсіздік шараларын (оның ішінде радиациялық, өрт қауіпсіздігі және газдалған жұмыс орындарында), бригада құрамы мен жауапты жұмыскерлерді айқындайтын, жұмысты қауіпсіз жүргізуге арналған тапсырма.

Глава 2. Порядок и сроки проведения обучения и проверки знаний в области безопасности и охраны труда работников
3. Обучение и проверка знаний работников рабочих по вопросам безопасности и охраны труда осуществляется не реже одного раза в год.
4. Лица, принятые на работу, проходят организуемое работодателем обучение с последующим проведением проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда. Работники, не прошедшие обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, к работе не допускаются.
5. Список работников организаций, осуществляющих производственную деятельность, перечень работ и профессий, по которым проводится обучение, а также порядок, форму обучения устанавливает работодатель, исходя из характера профессии, вида работ, специфики производства и условий безопасности труда по согласованию с представителями работников (при их наличии).
6. Работники, подлежащие проверке знаний по безопасности и охране труда, предупреждаются работодателем не позднее, чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения.
7. Работники, имеющие перерыв в работе по данному виду работ, должности, профессии три и более лет, а при работе с повышенной опасностью более одного года, проходят обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охране труда до начала самостоятельной работы.
8. Обучение (занятия, лекции, семинары) работников по вопросам безопасности и охраны труда проводится работодателем в организациях, осуществляющих производственную деятельность, с привлечением высококвалифицированных специалистов соответствующих отраслей, инженерно-технических работников имеющих опыт работы не менее трех лет и технических инспекторов по охране труда, служб безопасности и охраны труда самой организации, имеющих сертификат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Учебные программы по безопасности и охране труда предусматривают теоретическое и производственное обучение с учетом специфики данной организации и утверждаются работодателем.
10. Производственное обучение по безопасности и охране труда, безопасным методам и приемам труда проводят в учебных классах, мастерских, участках, цехах под руководством ответственных работников организации за безопасность и охрану труда.
11. В отдельных производствах, связанных с работами, к которым предъявляются установленные законодательством специальные требования безопасности труда работники проходят дополнительное специальное обучение.

2-тарау. Жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту және білімін тексеруді өткізу тәртібі
3. Жұмыскерлерге еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту және білімін тексеру жылына бір реттен сиретпей өткізіледі.
4. Жұмысқа қабылданған адамдар міндетті тәртіппен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жұмыс беруші ұйымдастыратын оқытудан өтеді, кейіннен міндетті түрде олардың білімін тексеру жүргізіледі. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімдерін тексеруден өтпеген жұмыскерлер жұмысқа жіберілмейді.
5. Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты жұмыскерлерінің тізімін, оқыту жүргізіліп жатқан жұмыстар мен кәсіптер тізбесін, сондай-ақ оқытудың тәртібін, нысанын жұмыс беруші кәсіптің сипатына, жұмыстардың түріне, өндірістің ерекшелігі мен еңбек қауіпсіздігі жағдайына қарай, жұмыскерлер өкілдерімен (олар болған кезде) келісе отырып белгілейді.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруге жататын жұмыскерлерді жұмыс беруші ол өткізілгеннен кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын ескертеді.
7. Жұмыстардың, лауазымның, кәсіптің осы түрі бойынша үш және одан да көп жыл, ал қауіптілігі жоғары жұмыстарда бір жылдан астам үзілісі бар жұмыскерлер еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту мен білімін тексеруден өзіндік жұмысы басталғанға дейін өткізіледі.
8. Кәсіптер бойынша оқытуды (сабақтар, дәрістер, семинарлар) жұмыс беруші өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені туралы сертификаты бар тиісті салалардағы жоғары білікті мамандарды, кемінде үш жыл еңбек өтілі бар инженерлік-техникалық жұмыскерлерді және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторларды, ұйымның өзінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерін тарта отырып жүргізеді.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқу бағдарламалары осы ұйымның ерекшелігін ескере отырып, теориялық және өндірістік оқытуды көздейді және оны жұмыс беруші бекітеді.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша, еңбектің қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне өндірістік оқыту ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға жауапты жұмыскерлерінің басшылығымен оқу сыныптарында, шеберханаларда, учаскелерде, цехтарда өткізіледі.
11. Еңбек қауіпсіздігінің заңнамада белгіленген арнайы талаптары қойылатын жұмыстармен байланысты жекелеген өндірістерде жұмыскерлер қосымша арнайы оқудан өтеді.

12. Обучение работников по вопросам безопасности и охраны труда завершается проверкой знаний (экзаменом) по безопасности и охране труда.
13. Проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда проводится экзаменационной комиссией, создаваемой приказом работодателя, численностью не менее трех человек, и состоит из председателя и членов комиссии из числа специалистов, предусмотренных в пункте 8 настоящих Правил.
14. Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.
15. Порядок работы экзаменационной комиссии устанавливается актом работодателя.
16. Результаты проверки знаний работников оформляются протоколом по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
17. Работнику, успешно прошедшему проверку знаний, выдают удостоверение по проверке знаний, правил, норм и инструкций по безопасности и охране труда по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
18. При получении работником неудовлетворительной оценки повторную проверку знаний назначают не позднее одного месяца. Работник повторно проходит обучение и до проверки знаний работник отстраняется от работы в порядке, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 статьи 48 Кодекса.
Глава 3. Порядок и сроки проведения обучения и проверки знаний по вопросам безопасности и охраны труда руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда
19. Руководители и лица, ответственные за обеспечение безопасности и охраны труда (далее – ответственные работники), периодически, не реже одного раза в три года проходят обучение и проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда в организациях, осуществляющих повышение квалификации кадров.
20. Принятые на работу ответственные работники за обеспечение безопасности и охраны труда проходят обучение и проверку знаний по безопасности и охране труда не позднее одного месяца со дня назначения.
21. Обучение и проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда проводиться очной или дистанционной в форме по сетевой технологии в "on-line" режиме.
22. Организация, осуществляющая повышение квалификации кадров имеет материально-техническую базу, включающую в себя:
1) учебный класс (собственный или арендуемый), оснащенный аудио-, видеотехникой;
2) компьютеры для тестирования;
3) наглядные пособия по различным темам обучения;
4) учебно-методические материалы (периодические издания).
Для организации учебного процесса по дистанционной форме обучения необходимо наличие у учебного центра:

12. Жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша мәселелері бойынша оқыту еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексерумен (емтиханмен) аяқталады.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімдерді тексеруді жұмыс берушінің бұйрығымен құрылатын, кемінде үш адамнан тұратын емтихан комиссиясы өткізеді және комиссия төрағасы мен осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген мамандардың ішінен комиссия мүшелерінен тұрады.
14. Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негізде жүзеге асырылады.
15. Емтихан комиссиясының жұмыс тәртібі жұмыс берушінің актісінде белгіленеді.
16. Жұмыскерлердің білімдерін тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Хаттамаға төраға және емтихан комиссиясының мүшелері қол қояды.
17. Білімін тексеруден сәтті өткен жұмыскерге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерді, қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды тексеру жөніндегі куәлік беріледі.
18. Жұмыскер қанағаттанарлықсыз деген баға алған кезде білімін қайта тексеру бір айдан кешіктірмей белгіленеді. Жұмыскер қайта оқудан өтеді және білімін тексеруге дейін жұмыскер Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 48-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген тәртіппен жұмыстан шеттетіледі.
3-тарау. Басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан өткізу тәртібі
19. Басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар (бұдан әрі – жауапты жұмыскерлер) мерзім сайын, кемінде үш жылда бір рет кадрлардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымдарда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан және білімін тексеруден өтеді.
20. Жұмысқа қабылданған еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты жұмыскерлер тағайындалған күннен бастап бір айдан кешіктірмей еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімін тексеруден өтеді.
21. Ұйымның жұмыскерлерін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту "оn-lіne" режимінде желілік технология арқылы қашықтықтан оқыту нысанында жүргізілуі мүмкін.
22. Кадрлардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын ұйымның мыналарды:
1) аудио-бейнетехникамен жабдықталған оқу сыныбын (меншікті немесе жалға алынған);
2) тестілеу үшін компьютерлерді;
3) оқытудың әртүрлі тақырыптары бойынша көрнекі құралдарды;
4) оқу-әдістемелік материалдарды (мерзімді басылымдар) қамтитын материалдық-техникалық базасы болуға тиіс.
Қашықтықтан оқыту нысаны бойынша оқу процесін ұйымдастыру үшін оқу орталығында:

1) образовательного портала со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся и учебного контента;
2) мультимедийных классов с возможностью проведения обучения в "on-line" режиме (видеоконференции) через сеть интернет.
23. Учебные программы по безопасности и охране труда и тематический план для ответственных работников утверждаются учебным центром, предусматривают теоретическое обучение с учетом специфики организации отраслей экономики, и согласовываются местным органом по инспекции труда.
Продолжительность обучения по безопасности и охраны труда составляет не менее 40 академических часов, с учетом 36 академических часов на обучение и 4 академических часов для проверки знаний.
24. Обучение (занятия, лекции, семинары) по вопросам безопасности и охраны труда ответственных работников проводится с привлечением специалистов государственных органов надзора и контроля (по согласованию), преподавателей профильных учебных заведений, юристов и инженерно-технических работников и специалистов служб безопасности и охраны труда крупных промышленных организаций, имеющих высшее (или послевузовское) образование, а также опыт работы не менее 5 лет в области безопасности и охраны труда и сертификат о прохождении обучения и проверки знаний по безопасности и охране труда.
25. Обучение работников по вопросам безопасности и охраны труда завершается проверкой знаний (экзаменом) по безопасности и охране труда.
26. Для проверки знаний учебным центром с учетом особенностей производства, квалификационных требований к специалистам и программы обучения разрабатываются экзаменационные тесты.
Тестовые вопросы составляются по каждой теме программы обучения. При этом общее количество вопросов в тесте не более 80.
Пороговое значение по тесту составляет не менее 70 % правильных ответов по тесту.
Общее время на выполнение тестов составляет 60 минут. По истечении времени, отведенного на выполнение тестов, тестирование автоматически завершается.
27. Проверка знаний по вопросам безопасности и охраны труда у ответственных работников проводится в учебных центрах (на месте занятий) экзаменационной комиссией, численностью не менее трех человек, создаваемой актом учебного центра.
28. Экзаменационная комиссия состоит из председателя и членов комиссии. В состав экзаменационной комиссии включаются руководитель учебного центра, специалисты государственных органов надзора и контроля (по согласованию), представитель работников, а также лица из числа специалистов, перечисленных в пункте 23 настоящих Правил.
Функционирование экзаменационной комиссии осуществляется на постоянной основе.

1) оқу контенті мен білім алушыларға арналған оқу-әдістемелік және ұйымдастырушылық-әкімшілік ақпараты бар парақтардан тұратын білім беру порталының;
2) оқытуды интернет желісі арқылы "оn-lіne" режимде (бейнеконференция) жүргізу мүмкіндігі бар мультимедиалық сыныптардың болуы талап етіледі.
23. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі оқу бағдарламалары мен жауапты жұмыскерлерге арналған тақырыптық жоспарды оқу орталығы бекітеді, олар ұйымның ерекшелігін ескере отырып, экономиканың салаларына теориялық оқытуды көздейді және еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органмен келісіледі.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқытудың ұзақтығы оқытуға 36 академиялық сағат пен білімін тексеруге 4 академиялық сағатты есепке ала отырып, кемінде 40 академиялық сағат болуға тиіс.
24. Жауапты жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту (сабақтар, дәрістер, семинарлар) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі бар, жұмыс тәжірибесі 5 жылдан кем емес және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша оқу және білімін тексеруден өткені туралы сертификаты бар мемлекеттік қадағалау және бақылау органдары мамандарын (келісу бойынша), бейінді оқу орындарының оқытушыларын, заңгерлер мен инженерлік-техникалық жұмыскерлерді және ірі өнеркәсіп ұйымдарының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің мамандарын тарта отырып жүргізіледі.
25. Жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқыту білімдерін тексерумен (емтиханмен) аяқталады.
26. Емтихан тестілерін өндірістік ерекшеліктерді, мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын және оқу бағдарламаларын ескере отырып оқу орталығы әзірлейді.
Тестілік сұрақтар оқыту бағдарламасының әрбір тақырыбы бойынша жасалады. Бұл ретте тестідегі сұрақтардың жалпы саны 80-нен көп болмауға тиіс.
Тест бойынша шекті мән тесті бойынша кемінде 70 % дұрыс жауаптарды құрайды.
Тесттерді орындауға берілетін жалпы уақыт 60 минутты құрайды. Тесттерді орындауға берілген уақыт аяқталғанда тестілеу автоматты түрде аяқталады.
27. Жауапты жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруді оқу орталығы актісімен құрылатын, саны үш адамнан кем болмайтын емтихан комиссиясы оқу орталықтарында (сабақтар өтетін орында) жүргізеді.
28. Емтихан комиссиясы төрағадан және комиссия мүшелерінен тұрады. Емтихан комиссиясының құрамына оқу орталығының басшысы, мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының мамандары (келісу бойынша), жұмыскерлердің өкілі, сондай-ақ Қағидалардың 23-тармағында аталған мамандардың ішінен адамдар кіреді.
Емтихан комиссиясының жұмыс істеуі тұрақты негізде жүзеге асырылады.

29. Для проверки знаний у ответственных работников экзаменационная комиссия проводит тестирование. Процесс тестирования фиксируется видеозаписью с целью идентификации экзаменуемых лиц и контроля самого процесса.
Помещение для тестирования оснащается техническими средствами для ведения видео- и аудиозаписи процесса тестирования – записи, сохраняемая в течение шести месяцев.
30. Экзаменационная комиссия по результатам тестирования принимает одно из следующих решений:
1) прошел проверку знаний по безопасности и охраны труда;
2) подлежит повторной проверке знаний по безопасности и охраны труда.
31. Результаты проверки знаний работников оформляются протоколом по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Протокол подписывается председателем и членами экзаменационной комиссии.
32. Ответственным работникам, прошедшим обучение и проверку знаний по безопасности и охраны труда выдается сертификат по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам со сроком действия три года.
33. Ответственные работники, не прошедшие проверку знаний по безопасности и охране труда, отстраняется от работы в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 48 Кодекса до ее повторного прохождения.
Повторная проверка знаний проводится не ранее трех месяцев со дня проведенной проверки знаний.
34. С ответственными работниками, повторно не прошедшими проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, трудовой договор по инициативе работодателя расторгается согласно подпункта 5) пункта 1 статьи 52 Кодекса.
35. Внеочередную проверку знаний по безопасности и охране труда, ответственные работники проходят в следующих случаях:
1) при введении в действие новых нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, при внесении в них изменений и дополнений;
2) при вводе в эксплуатацию нового оборудования или внедрении новых технологических процессов по решению работодателя;
3) при переводе ответственного лица на другое место работы или назначении его на другую должность, требующую дополнительных знаний по безопасности и охране труда по решению работодателя;
4) по решению комиссии по расследованию несчастных случаев при допущении несчастных случаев - групповых, со смертельным или тяжелым (инвалидным) исходом, а также при возникновении аварии, взрыва, пожара или отравления;
5) при перерыве в работе более одного года.
36. Споры, связанные с решением экзаменационных комиссий организаций, рассматриваются уполномоченным государственным органом по труду или в суде.

29. Жауапты жұмыскерлердің білімдерін тексеру үшін емтихан комиссиясы тестілеу өткізеді. Тестілеу процесі емтихан тапсыратын адамдарды сәйкестендіру және процесті бақылау мақсатында бейнежазбамен бекітіледі.
Тестілеуге арналған ғимарат алты ай сақталатын тестілеу процесінің бейне және аудиожазбасын жүргізуге арналған техникалық құралдармен жарақтандырылады.
30. Емтихан комиссиясы тестілеу нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруден өтті;
2) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдері қайта тексерілуге тиіс.
31. Жұмыскерлердің білімдерін тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Хаттамаға төраға және емтихан комиссиясының мүшелері қол қояды.
32. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруден өткен жауапты жұмыскерлерге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жыл мерзімге жарамды сертификат беріледі.
33. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеруден өтпеген жауапты жұмыскерлер оны қайта өткенге дейін Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 48-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жұмыстан шеттетіледі.
Білімдерін қайта тексеру алғашқы білімдерін тексеру өткен күнінен бастап үш айдан кейін өткізіледі
34. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімдерін қайта тексеруден өтпеген жауапты жұмыскерлермен еңбек шарты Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жұмыс берушінің бастамасымен бұзылуы мүмкін.
35. Жауапты жұмыскерлер еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін кезектен тыс тексеруден мынадай жағдайларда:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөнінде жаңа нормативтік құқықтық актілер қолданысқа енгізілген, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде;
2) жұмыс берушінің шешімі бойынша жаңа жабдықтар мен жаңа технологиялық процестер пайдалануға енгізілген кезде;
3) жұмыс берушінің шешімі бойынша жауапты жұмыскерді басқа жұмысқа ауыстырылған немесе ол еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қосымша білімді талап ететін басқа лауазымға тағайындалған кезде;
4) жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның шешімі бойынша соңы адам өлімімен немесе ауыр (мүгедектікпен) аяқталған топтық жазатайым оқиғалар орын алған кезде, сондай-ақ авария, жарылыс, өрт немесе улану кезінде;
5) жұмысында бір жылдан астам уақыт үзіліс болған кезде өтеді.
36. Емтихан комиссиясының шешіміне байланысты дауларды еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган немесе сот қарайды.

37. Контроль своевременного прохождения обучения и проверки знаний, ответственных работников в организациях осуществляет работодатель.
38. Организацию обучения и проверки знаний по безопасности и охране труда координирует местный орган по инспекции труда.
Глава 4. Порядок и сроки проведения инструктирования по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда
39. По характеру и времени проведения инструктажи подразделяют:
1) вводный;
2) первичный на рабочем месте;
3) повторный;
4) внеплановый;
5) целевой.
40. Вводный инструктаж по безопасности и охране труда проводят с работниками независимо от их образования, стажа работы по данной профессии или должности.
В целях безопасности труда вводный и первичный инструктаж по безопасности и охране труда проводят с временными работниками, командированными, учащимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.
Также вводный инструктаж проводится посетителям, при посещении ими производственных площадок и работникам подрядных организаций, производящих работы на территории опасного производственного объекта организации.
41. Вводный инструктаж в организации (предприятии) проводится службой безопасности и охраны труда или лицом, на которое приказом по организации возложены эти обязанности.
О проведении вводного инструктажа делается запись в Журнале регистрации вводного инструктажа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего.
42. Вводный инструктаж проводят по программе, разработанной службой безопасности и охраны труда и утвержденной работодателем с учетом требований норм безопасности, стандартов, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требования работодателя по безопасному ведению работ на производстве.
43. Первичный инструктаж на рабочем месте до начала производственной деятельности работников проводят ответственные работники.
44. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят по программам, разработанным и утвержденным руководителями производственных и структурных подразделений организации с учетом требований норм безопасности, правил и инструкций по безопасности и охране труда, а также требования работодателя по безопасному ведению работ на производстве.
45. Первичный инструктаж на рабочем месте проводят индивидуально с каждым работником с практическим показом безопасных приемов труда.

37. Ұйымдарда жауапты жұмыскерлерді оқудан және білімін тексеруден уақтылы өтуін бақылауды жұмыс беруші жүзеге асырады.
38. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту мен білімін тексеруді ұйымдастыруды еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган үйлестіреді.
4-тарау. Жұмыскерлерге, басшыларға және еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарға еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша нұсқау беруді жүргізу тәртібі мен мерзімдері
39. Нұсқау беру сипаты мен жүргізілу уақытына қарай былай бөлінеді:
1) кіріспе;
2) жұмыс орнындағы алғашқы;
3) қайталама;
4) жоспардан тыс;
5) нысаналы.
40. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша кіріспе нұсқау жұмыскерлердің біліміне, осы кәсіп немесе лауазым бойынша жұмыс өтіліне қарамастан жүргізіледі.
Еңбек қауіпсіздігі мақсатында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша кіріспе және алғашқы нұсқау уақытша жұмыскеркерлерге, іссапарға келгендерге, өндірістік оқуға немесе тәжірибеге келген оқушылар мен студенттерге жүргізіледі.
Сондай-ақ кіріспе нұсқау беруді өндірістік алаңдарға барған кезде келушілерге және ұйымның қауіпті өндірістік объектісі аумағында жұмыс жүргізіп жатқан мердігерлік ұйымның жұмыскерлеріне жүргізеді.
41. Ұйымдағы (кәсіпорындағы) кіріспе нұсқау беруді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызмет немесе осы міндеттер ұйымның бұйрығымен жүктелген адам жүргізеді.
Кіріспе нұсқау беруді жүргізу туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кіріспе нұсқау беруді тіркеу журналына нұсқау беруші мен нұсқау беруді алушының қолдарын міндетті түрде қойғыза отырып, жазылады.
42. Кіріспе нұсқау беруді қауіпсіздік нормаларының талаптарын, стандарттарды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтарды, сондай-ақ өндірісте қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша жұмыс берушінің талаптарын ескере отырып, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі әзірлеген және жұмыс беруші бекіткен бағдарлама бойынша жүргізеді.
43. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау беруді жұмыскерлердің өндірістік қызметі басталғанға дейін жауапты жұмыскерлер жүргізеді.
44. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау беруді қауіпсіздік нормаларының талаптарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтарды, сондай-ақ өндірісте қауіпсіз жұмыс жүргізу бойынша жұмыс берушінің талаптарын ескере отырып, ұйымның өндірістік және құрылымдық бөлімшелерінің басшылары әзірлеген және бекіткен бағдарламалар бойынша жүргізеді.
45. Жұмыс орнындағы алғашқы нұсқау беруді еңбектің қауіпсіз тәсілдерін практика жүзінде көрсете отырып, әрбір жұмыскерге жеке жүргізіледі.

46. Работники допускаются к работе после стажировки, проверки теоретических знаний и приобретенных навыков безопасных способов работы.
47. Лица, трудовые обязанности которых не связаны с применением, эксплуатацией, обслуживанием, испытанием, наладкой и ремонтом оборудования, использованием электрифицированного или иного механизированного ручного инструмента, хранением и применением сырья и материалов, могут освобождаться решением организатора обучения от прохождения первичного инструктажа на рабочем месте. Перечень профессий и должностей работников, освобождаемых от прохождения первичного инструктажа на рабочем месте, утверждается работодателем.
48. Повторный инструктаж проходят работники независимо от квалификации, образования, стажа, характера выполняемой работы не реже одного раза в полугодие в рабочее время.
49. Повторный инструктаж проводят аналогично первичному инструктажу на рабочем месте для закрепления полученных знаний и навыков.
50. Повторный инструктаж проводят индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
51. Внеплановый инструктаж проводят:
1) при введении в действие новых или переработанных норм безопасности, правил, инструкций по безопасности и охране труда;
2) при изменении технологического процесса, замене или модернизации оборудования, приспособлений и инструмента, исходного сырья, материалов и других факторов, влияющих на безопасность труда;
3) при нарушении работниками требований безопасности труда, которые могут привести или привели к травме, аварии, взрыву или пожару, отравлению;
4) по требованию контролирующих и надзорных органов.
52. Внеплановый инструктаж проводят индивидуально или с группой работников одной профессии.
Объем и содержание инструктажа определяют в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
53. Целевой инструктаж проводят при выполнении разовых работ, не связанных с прямыми обязанностями по специальности (погрузка, выгрузка, уборка территории, разовые работы вне организации, цеха и участки), при ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий и катастроф, выполнении работ по наряду-допуску.
54. Первичный инструктаж на рабочем месте, повторный, внеплановый и целевой проводят ответственные работники (мастер, начальник цеха).
55. Инструктажи за исключением вводного инструктажа на рабочем месте завершаются проверкой знаний устным опросом или с помощью технических средств обучения, а также проверкой приобретенных навыков безопасных способов работы.
Знания проверяет ответственный работник, проводивший инструктаж.

46. Жұмыскерлер жұмысқа тағылымдамадан өткеннен кейін, теориялық білімі мен жұмыстың қауіпсіз дағдыларын меңгергендігі тексерілгеннен кейін жіберіледі.
47. Еңбек міндеттері жабдықты қолдану, пайдалану, қызмет көрсету, сынау, реттеу және жөндеумен, электрлендірілген немесе басқа да механикаландырылған қол құралын пайдаланумен, шикізаттар мен материалдарды сақтаумен және қолданумен байланысты емес адамдар оқытуды ұйымдастырушының шешімімен жұмыс орнында бастапқы нұсқау беруден өтуден босатыла алады. Жұмыс орнында бастапқы нұсқау беруден өтуден босатылатын жұмыскерлердің кәсіптері мен лауазымдарының тізбесін жұмыс беруші бекітеді.
48. Қайталама нұсқау беруден жұмыскерлер біліктілігі, білімі, өтілі, орындайтын жұмысының сипатына қарамастан кемінде жартыжылдықта бір рет жұмыс уақытында өтеді.
49. Қайталама нұсқау беруді алынған білім мен дағдыларды бекіту үшін жұмыс орнындағы бастапқы нұсқау беруге ұқсас өткізеді.
50. Қайталама нұсқау беру біртипті жабдыққа қызмет көрсететін жұмыскерлерге жеке немесе топта және жалпы жұмыс орны шегінде жүргізіледі.
51. Жоспардан тыс нұсқау беру:
1) қолданысқа еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша жаңа немесе өңделген қауіпсіздік нормалары, қағидалар, нұсқаулықтар енгізілген кезде;
2) технологиялық процесс өзгерген, жабдықтар, құрылғылар мен құралдар, бастапқы шикізат, материалдар және еңбек қауіпсіздігіне әсер ететін басқа да факторлар ауыстырылған немесе жаңартылған кезде;
3) жұмыскерлер жарақаттануға, аварияға, жарылысқа немесе өртке, улануға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін еңбек қауіпсіздігі талаптарын бұзған кезде;
4) бақылау және қадағалау органдарының талабы бойынша жүргізіледі.
52. Жоспардан тыс нұсқау беру жеке жұмыскерге немесе кәсібі бір жұмыскерлер тобына жүргізіледі.
Нұсқау беру көлемі мен мазмұны оны жүргізу қажеттігін тудырған себептер мен жағдайларға байланысты әрбір нақты жағдайда айқындалады.
53. Мақсатты нұсқау беру мамандық бойынша міндеттермен тікелей байланысты емес біржолғы жұмыстарды (жүк арту, түсіру, аумақты жинау, ұйымнан, цехтан және учаскеден тыс біржолғы жұмыстар) орындаған кезде, авариялар, стихиялық апаттар мен катастрофалардың зардаптарын жою кезінде, рұқсат беру наряды бойынша жұмыс жүргізген кезде жүргізіледі.
54. Жұмыс орнындағы алғашқы, қайталама, жоспардан тыс және мақсатты нұсқау беруді жауапты жұмыскерлер (ұста, цех бастығы) жүргізеді.
55. Кіріспе нұсқау беруді қоспағанда, жұмыс орнындағы нұсқау берулер ауызша сұрау немесе оқытудың техникалық құралдарының көмегімен білімін тексерумен, сондай-ақ жұмыстың қауіпсіз тәсілдері бойынша меңгерген дағдыларын тексерумен аяқталады.
Білімдерін нұсқау беруді жүргізген жауапты жұмыскер тексереді.

56. Работники, показавшие неудовлетворительные знания, к самостоятельной работе не допускаются и вновь проходят инструктаж.
57. О проведении первичного инструктажа на рабочем месте, повторного, внепланового, целевого и допуске к работе работник, проводивший инструктаж, делает запись в журнале регистрации инструктажа по безопасности и охране труда на рабочем месте (далее – Журнал регистрации инструктажа) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с обязательной подписью инструктируемого и инструктирующего.
При регистрации внепланового инструктажа указывают причину его проведения.
Журналы регистрации инструктажа пронумеровываются и прошнуровываются и под роспись выдаются непосредственным руководителям работ (мастер, начальник цеха) службой безопасности и охраны труда организации.
58. Целевой инструктаж с работниками, проводящими работы по наряду-допуску, фиксируется в наряде-допуске или другой документации, разрешающей производство работ.
Приложение 1 к Правилам и
срокам проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
Наименование учебного центра
Оқу орталығының атауы
СЕРТИФИКАТ
удостоверяет в том, что "___________________________________________"
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_______________________________________________________________________
курсы бойынша оқу бағдарламасын успешно закончил(а)
өткендiгін куәландырады программу обучения по курсу "_________________________"
Комиссия төрағасы _____________ ____________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Председатель комиссии ____________ _________________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
қала город ____________________ 20___ жыл _______________
Тіркеу №___________________
______________ 20___ года
Рег. №_____________________
Приложение 2 к Правилам и
срокам проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
____________________________________________________________
(наименование организации, предприятия)
Протокол заседания экзаменационной комиссии по проверке знаний
по безопасности и охране труда работников
"_____" ____________ 20____ года
Комиссия в составе:
Председатель_________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии ______________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
На основании приказа от "____" ______________ 20_______ года № __________
приняла экзамен и установила: ________________________________________________
вид проверки знаний (периодический, повторный)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование организации
Должность
Отметка о проверке знаний (прошел, не прошел)
Примечание
1
2
3
4
5
Председатель комиссии _______________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Члены комиссии ___________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
__________________________________________________________________ ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Приложение 3 к Правилам и
срокам проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
Обложка
УДОСТОВЕРЕНИЕ
по проверке знаний, правил, норм и инструкций по безопасности и охране труда
Последующие страницы
Выдано гр.___________________________________________________________
Должность___________________________________________________________
Место работы ________________________________________________________
в том, что он(а) сдал(а) экзамены на знание________________________________
_____________________________________________________________________
Основание: Протокол № ____ от ________________________ 20_________ года
Председатель экзаменационной комиссии _________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Член комиссии ______________________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
м.п
Сведения о повторной сдаче экзаменов
Должность ____________________________________________________________
Место работы__________________________________________________________
в том, что он сдал экзамены на знание_____________________________________
______________________________________________________________________
Основание: Протокол № ____ от ______________________________ 20_____ года
Председатель экзаменационной комиссии ______________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Член комиссии __________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
м.п.
Приложение 4 к Правилам и
срокам проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации вводного инструктажа______________
___________________________________________________________________ (организация, предприятие, учебное заведение)
Обложка
Начат _______________ г.
Окончен _______________ г.
Содержание:
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктируемого
Год рождения
Профессия, должность инструктируемого
Место работы
Подпись инструктируемого
Инструктаж провел
подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 5 к Правилам и
срокам проведения обучения,
инструктирования и проверок
знаний по вопросам безопасности
и охраны труда работников,
руководителей и лиц,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда
Форма
Журнал регистрации инструктажа по безопасности и охране труда
на рабочем месте
Обложка ________________________________организация, предприятие
Начат ______________ 20____ года
Окончен ____________ 20____ года
Последующие страницы
Дата
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктируемого
Год рождения
Профессия, должность инструктируемого
Вид инструктажа (первичный на рабочем месте, повторный, внеплановый)
Причина проведения внепланового инструктажа
Фамилия, инициалы, должность инструктирующего
подпись
Инструктирующего
Инструктируемого
1
2
3
4
5
6
7
8
9

56. Қанағаттанғысыз білім көрсеткен жұмыскерлер өзіндік жұмысқа жіберілмейді және нұсқау беруден қайта өтеді.
57. Нұсқау беру жүргізген жұмыскер жұмыс орнындағы алғашқы, қайталама, жоспардан тыс, мақсатты нұсқау беруді жүргізу және жұмыс істеуге рұқсат беру туралы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқау беруді тіркеу журналына (бұдан әрі – Нұсқау беруді тіркеу журналы) нұсқау беруші мен нұсқау алушының қолдарын міндетті түрде қойғыза отырып, жазады.
Жоспардан тыс нұсқау беруді тіркеу кезінде оның жүргізілу себебі көрсетіледі.
Ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі нұсқау беруді тіркеу журналдарын нөмірлейді, тігеді және жұмысты тікелей басқарушыларға (ұста, цех бастығы) қолын қойғызып береді.
58. Рұқсат беру наряды бойынша жұмыс жүргізетін жұмыскерлерге жүргізілетін мақсатты нұсқау беру рұқсат беру нарядында немесе жұмыстарды жүргізуге рұқсат беретін басқа құжаттамада белгіленеді.
Жұмыскерлерді, басшылар мен
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті
қорғауды қамтамасыз етуге
жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және
білімін тексеруден өткізу
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Оқу орталығының атауы
Наименование учебного центра
С Е Р Т И Ф И К А Т
"___________________________________________________________"
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"_________________________________"
курсы бойынша оқу бағдарламасын            успешно закончил(а)
өткендігін куәландырады                         программу обучения по курсу
"____________________________________"
Комиссия төрағасы                               Оқу орталығының басшысы
Председатель комиссии
_____________ _____________             _____________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты                   тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) қолы                         (бар болса) қолы
фамилия, имя, отчество                   фамилия, имя, отчество
(при его наличии) подпись                   (при его наличии) подпись
қала __________________                   город ___________________
Тіркеу № ______________                   Рег. № __________________
20__ жылғы ______________             ______________ 20___ года
Жұмыскерлерді, басшылар мен
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті
қорғауды қамтамасыз етуге
жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(ұйымның, кәсіпорынның атауы)
Жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеру жөніндегі емтихан комиссиясы отырысының хаттамасы
20___ жылғы "_________" __________________________
Мына құрамдағы комиссия:
Төраға ______________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Комиссия мүшелері __________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___ жылғы "____"______________ №____ бұйрықтың негізінде
емтихан қабылдап, мынаны анықтады:__________________________________
білімін тексеру түрі (мерзімді, қайталама)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйым атауы
Лауазымы
Білімін тексеру туралы белгі (өтті, өтпеді)
Ескертпе
1
2
3
4
5
Комиссия төрағасы _______________________________________       ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Комиссия мүшелері _______________________________________       ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
_______________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
Жұмыскерлерді, басшылар мен
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті
қорғауды қамтамасыз етуге
жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Мұқабасы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қағидаларды, нормалар мен нұсқаулықтарды білуін тексеру жөніндегі КУӘЛІК
Келесі парақтары
Азамат:______________________________________________________________
Лауазымы: ___________________________________________________________
Жұмыс орны:__________________________________________________________
__________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берілді.
Негіздеме: 20__ жылғы___________ №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы ______________________________       _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
Комиссия мүшесі _____________________________________________       _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   қолы
м.о.
Емтихандарды қайта тапсырғаны туралы мәліметтер
Лауазымы: ___________________________________________________________
Жұмыс орны: _________________________________________________________
___________________________ бойынша емтихан тапсырғаны туралы берілді.
Негіздеме: 20__ жылғы_____________ №____ хаттама
Емтихан комиссиясының төрағасы ______________________________      _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
Комиссия мүшесі _____________________________________________       _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         қолы
м.о.
Жұмыскерлерді, басшылар мен
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті
қорғауды қамтамасыз етуге
жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Кіріспе нұсқау беруді тіркеу ЖУРНАЛЫ
_____________________________________________________________________
(ұйым, кәсіпорын, оқу орны)
Мұқабасы
Басталуы: 20____жылғы ____________
Аяқталуы: 20____жылғы ____________
Мазмұны:
Күні
Нұсқау берілетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Нұсқау берілетін адамның кәсібі, лауазымы
Жұмыс орны
Нұсқаe берілетін адамның қолы
Нұсқау беруді жүргізген
қолы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жұмыскерлерді, басшылар мен
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті
қорғауды қамтамасыз етуге
жауапты адамдарды еңбек
қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
мәселелері бойынша оқытудан,
нұсқау беруден және білімін
тексеруден өткізу қағидалары
мен мерзімдеріне
5-қосымша
Нысан
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқау беруді тіркеу журналы
Мұқабасы
_______________________________________________ ұйым, кәсіпорын
Басталуы: 20____жылғы ____________
Аяқталуы: 20____жылғы ____________
Келесі беттер
Күні
Нұсқау берілетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Нұсқау берілетін адамның кәсібі, лауазымы
Нұсқаудың түрі (алғашқы, жұмыс орнындағы, қайталама, жоспардан тыс)
Жоспардан тыс нұсқау беруді жүргізу себебі
Нұсқау берушінің тегі, аты-жөні, лауазымы
қолы
Нұсқау берушінің
Нұсқау алушының
1
2
3
4
5
6
7
8
9