О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 758 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 31 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2020 года № 610 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 сентября 2020 года № 61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2020 года № 21174
В соответствии с пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 758 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 31 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области пожарной безопасности и гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17647, опубликован 15 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени риска, применяемые для особого порядка проведения проверок в области пожарной безопасности, утвержденных указанным совместным приказом:
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) здания Верховного суда Республики Казахстан, судов областей, городов республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения);";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) объекты органов национальной безопасности, обороны, Службы государственной охраны Республики Казахстан;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) газохранилища, газгольдерные, газоперекачивающие и газонакопительные станции;";
подпункты 26) и 27) изложить в следующей редакции:
"26) архивы, библиотеки;
27) объекты торговли и развлекательные центры (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений 1500 и более квадратных метров;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) автомобильные заправочные и газозаправочные станции (стационарные и передвижные);";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) административные здания и многофункциональные комплексы (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью 1500 и более квадратных метров, а также независимо от площади высотой более 28 метров;";
в пункте 5:
подпункты 16) и 17) изложить в следующей редакции:

"Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 758 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 31 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 1 қыркүйектегі № 610 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 2 қыркүйектегі № 61 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қыркүйекте № 21174 болып тіркелді
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 758 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 31 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17647 болып тіркелген, 2018 жылы 15 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі саласындағы тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) соттарының ғимараттары;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс органдарының, Мемлекеттік күзет қызметінің объектілері;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) газ қоймалары, газгольдерлік, газ айдау және газ жинақтау станциялары;";
26) және 27) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"26) архивтер, кітапханалар;
27) сауда объектілері және ойын-сауық орталықтары (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстары кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) автомобильге жанармай құю және газ құю станциялары (стационарлық және жылжымалы);";
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) әкімшілік ғимараттар мен көп салалы кешендер (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстары кешені) – жалпы ауданы 1500 және одан астам шаршы метр, сондай-ақ биіктігі 28 метрден асатын, ауданына қарамастан;";
5-тармақта:
16) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"16) объекты торговли и развлекательные центры (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений менее 1500 квадратных метров;
17) административные здания и многофункциональные комплексы (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью менее 1500 квадратных метров;";
подпункт 19) исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В особом порядке проведения проверок объекты, указанные в подпункте 6) пункта 4 настоящих Критериев, проверяются в период с августа по сентябрь, в подпункте 19) пункта 4 настоящих Критериев в период с февраля по май, в подпунктах 23) и 39) пункта 4 настоящих Критериев в период с апреля по июнь, в подпункте 22) пункта 4 настоящих Критериев в период с июля по август, в подпунктах 8), 9), 10) и 12) пункта 4 настоящих Критериев в период с июля по август, в подпункте 24) пункта 4 настоящих Критериев в период с октября по ноябрь планируемого года.";
Приложение к указанным Критериям, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
в Критериях оценки степени риска для проведения профилактического контроля с посещением в области гражданской обороны, утвержденных указанным совместным приказом:
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, городов и районов областей;";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) контроля относится:";
приложение к указанным Критериям изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов независимо от категории, предназначения и вида деятельности, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении автопредприятий, объектов обслуживания транспорта, автостоянок (паркингов), утвержденный указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
в Проверочном листе в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении административных зданий (многофункциональных комплексов), многоквартирных (индивидуальных) жилых домов и общежитий, утвержденным указанным совместным приказом:
дополнить пунктом 12 следующего содержания:
"
12
Недопущение хранения на балконах и лоджиях в квартирах и жилых комнатах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, газовых баллонов
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз, утвержденным указанным совместным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"
5
Недопущение размещения более 50 детей в зданиях и сооружениях IV и V степени огнестойкости
";

"16) сауда объектілері және ойын-сауық орталықтары (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстары кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем;
17) әкімшілік ғимараттар мен көп салалы кешендер (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстары кешені) – жалпы ауданы 1500 шаршы метрден кем;";
19) тармақша алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінде осы Өлшемшарттардың 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген объектілер жоспарланатын жылдың тамыз бен қыркүйек аралығындағы кезеңінде, осы Өлшемшарттардың 4-тармағының 19) тармақшасындағы объектілер ақпан мен мамыр аралығындағы кезеңінде, осы Өлшемшарттардың 4-тармағының 23) және 39) тармақшаларындағы объектілер сәуір мен маусым аралығындағы кезеңінде, осы Өлшемшарттардың 4-тармағының 22) тармақшасындағы объектілер шілде мен тамыз аралығындағы кезеңінде, осы Өлшемшарттардың 4-тармағының 8), 9), 10) және 12) тармақшаларындағы объектілер шілде мен тамыз аралығындағы кезеңінде, осы Өлшемшарттардың 4-тармағының 24) тармақшасындағы объектілер қазан мен қараша аралығындағы кезеңінде тексеріледі.";
көрсетілген Өлшемшарттарға қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген азаматтық қорғаныс саласындағы бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, облыстардың қалалары мен аудандарының жергілікті атқарушы органдары;";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъектіге (объектіге) мыналар жатады:";
көрсетілген Өлшемшарттарға қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген санатына, мақсатына және қызмет түріне қарамастан, объектіге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Автокәсіпорындарға, көлікке қызмет көрсету объектілеріне, автотұрақтарға (паркингтерге) қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Әкімшілік ғимараттарға (көп салалы кешендерге), көппәтерлі (жеке) тұрғын үйлерге және жатаханаларға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағында:
мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
"
12
Пәтерлерде және тұрғын бөлмелерде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, газ баллондарын балкондар мен лоджияларда сақтауға жол бермеу
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Демалыс үйлері мен аймақтарына, жазғы сауықтыру лагерлері мен туристік базаларға қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Отқа төзімділігі IV және V дәрежелі ғимараттар мен құрылыстарда 50-ден астам баланы орналастыруға жол бермеу
";

дополнить пунктами 10, 11 и 12 следующего содержания:
"
10
Наличие минерализованных противопожарных полос шириной не менее 4 метров по периметру за ограждением со стороны лесного массива, на территории мест летнего отдыха детей, расположенных в лесных массивах или непосредственно в близости от них
11
Наличие плана организационно-технических мероприятий по обеспечению пожарной безопасности и схемы лагеря (базы), на которой указываются все здания, места проживания людей (жилые дома, сооружения, палатки, юрты), места хозяйственного назначения, источники наружного противопожарного водоснабжения, стоянки автомобилей, прицепов. Размещение схемы на въезде на территорию лагеря (базы)
12

мынадай мазмұндағы 10, 11 және 12-тамрақтармен толықтырылсын:
"
10
Орман алқаптарында немесе оларға тікелей жақын орналасқан балалардың жазғы демалыс орындарының аумағында орман алқабы жағынан қоршаудан периметрі бойымен ені кемінде 4 метр минералдандырылған өртке қарсы жолақтардың болуы
11
Барлық ғимараттар, адамдар тұратын жерлер (тұрғын үйлер, құрылыстар, шатырлар, киіз үйлер), шаруашылық мақсаттағы орындар, сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздері, автомобильдер, тіркемелер көрсетілген, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарының және лагердің (базаның) схемасының болуы. Лагерьдің (базаның) аумағына кіретін жерде схеманың ілінуі
12

Устройство на территории мест летного отдыха детей и оздоровительных лагерей палаток (юрт) площадью территории занимаемой одной группой (1 или 2 ряда) не более 800 квадратных метров. Обеспечение расстояния между группами не менее 15 метров, а между палатками (юртами) – не менее 2,5 метров
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений, утвержденным указанным совместным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"
2
Наличие протокола испытаний обработанных деревянных конструкции сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) глубокой пропиткой антипиренами, а также горючие декорации, сценическое и выставочное оформление, драпировки в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах. Наличие протокола испытаний обработанных конструкций
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов нефтегазодобывающей и нефтегазоперерабатывающей промышленности, утвержденным указанным совместным приказом:
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"
88
Наличие журнала эксплуатации молниезащитных устройств с отметкой осмотра молниезащитных устройств не реже одного раза в год в предгрозовой сезон
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля в области пожарной безопасности в отношении объектов торговли, утвержденным указанным совместным приказом:
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"
16
Размещение на отведенной территории группами киосков, а также одноэтажных павильонов площадью до 35 квадратных метров включительно. Размещение в одной группе не более 20 киосков и павильонов I, II, III, IIIа степени огнестойкости или 10 – IIIа, IV, IVа и V степеней огнестойкости.
Разделение группы из 10 контейнеров противопожарными перегородками 1-го типа.
Наличие расстояния между группами, между отдельно стоящими павильонами и киосками, а также от групп и отдельно стоящих павильонов и киосков до других зданий и сооружений
";
проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне и на базе которых созданы службы гражданской защиты, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении местных исполнительных органов Республики Казахстан, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области гражданской обороны в отношении центральных исполнительных органов и их территориальных подразделений, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.

Балалардың жазғы демалыс орындары мен сауықтыру лагерьлерінің аумағында бір топтың (1 немесе 2 қатар) орналасқан аумағының ауданы 800 шаршы метрден аспайтындай етіп палаткаларды (киіз үйлерді) орналастыру. Топтардың арасында кемінде 15 метр, ал палаткалар (киіз үйлер) арасында кемінде 2,5 метр қашықтықты қамтамасыз ету
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мәдени-көрсетілімді, ойын-сауық және спорттық мекемелерге қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Сахналық қораптың ағаш конструкциялары ағаш конструкцияларының (желтартқыштар, сахна төсеніштері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары), сондай-ақ көрермен және экспозициялық залдардафойеде, буфеттерде жанғыш декорацияларды, сахналық және көрмелік безендірулерді, перделерді өңдеу сынақтары хаттамасының болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мұнай-газ өндіруші және мұнай-газ өңдейтін өнеркәсібі объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағында:
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
88
Найзағайдан қорғау құрылғыларын тексеру найзағай маусымы басталмас бұрын жылына кемінде бір рет тексеруді белгілейтін найзағайдан қорғау құрылғыларын пайдалану журналының болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Сауда объектілеріне қатысты өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағында:
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
16
Бөлiнген аумақта дүңгiршектерді, сондай-ақ ауданы 35 шаршы метрге дейiн қоса алғандағы бiр қабатты павильондарды топ-тобымен орналастыру. Бiр топта отқа төзiмдiлiгі І, ІІ, ІІІ, ІІІа дәрежелі 20-дан аспайтын немесе отқа төзімділігі ІІІб, ІV, IVa және V дәрежелі 10 дүңгіршек пен павильонды орналастыру. Топтарды 10 контейнерден 1-типтік өртке қарсы қалқалармен бөліктерге бөлу. Топтар арасында, бөлек тұрған павильондар мен дүңгіршектер арасында, сондай-ақ топтардан және бөлек тұрған павильондардан және дүңгіршектерден бастап басқа ғимараттар мен құрылыстарға дейін қашықтықтардың болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Азаматтық қорғаныс санатына жатқызылған және базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдарға қатысты азаматтық қорғаныс саласында мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарына қатысты азаматтық қорғаныс саласында мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Орталық атқарушы органдар мен олардың аумақтық бөлімшелеріне қатысты азаматтық қорғаныс саласында мемлекеттік бақылау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет–ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2020 года № 61
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2020 года № 610
Приложение к Критериям
оценки степени риска,
применяемым для особого
порядка проведения проверок
в области пожарной безопасности
Распределение нарушений требований пожарной безопасности на грубые, значительные, незначительные степени
№ п/п
Наименование требований пожарной безопасности (степень тяжести устанавливается при несоблюдении указанного требования)
Степень нарушений

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 2 қыркүйегі
№ 61 мен
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 1 қыркүйегі
№ 610 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласындағы
тексерулер жүргізудің ерекше
тәртібі үшін қолданылатын
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Өрт қауіпсіздігі талаптарының бұзушылықтарын өрескел, елеулі, болмашы дәрежелерге бөлу
Р/с
Өрт қауіпсіздігі талаптарының атаулары (ауырлық дәрежесі көрсетілген талапты сақтамаған кезде белгіленеді)
Бұзушылықтар дәрежесі

1. Требования к организационным мероприятиям
1
Наличие инструкции, устанавливающей для объекта соответствующий его пожарной опасности противопожарный режим
незначительное
2
Наличие планов эвакуации людей в случае пожара
незначительное
3
Наличие ответственных лиц за обеспечение пожарной безопасности на отдельных участках работ
незначительное
4
Наличие должностного лица, ответственного за эксплуатацию систем противопожарной защиты, приобретение, ремонт, сохранность и готовность к действию первичных средств пожаротушения, своевременное и качественное проведение технического обслуживания (перезарядке ручных огнетушителей) и планово-предупредительного ремонта
незначительное
5
Наличие специального журнала или автоматизированной системы по учету работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту технических средств систем противопожарной защиты, проверок наличия и состояния первичных средств пожаротушения
незначительное
6
Наличие инструкции, памятки о мерах пожарной безопасности, разработанной для зданий с круглосуточным пребыванием людей (школы-интернаты, дома для престарелых и инвалидов, детские дома, больницы, гостиницы, мотели, кемпинги), с вариантом самостоятельной эвакуации людей, а также эвакуации людей неспособных к самостоятельной эвакуации, персоналом организации для светлого и темного времени суток
незначительное
7
Осуществление руководителями школ-интернатов, домов для престарелых и инвалидов, детских домов и больниц не реже одного раза в полугодие тренировок персонала по их действиям при пожаре с одновременной проверкой работоспособности всех элементов системы противопожарной защиты здания
незначительное
8
Наличие у дежурного персонала при себе комплекта ключей от всех замков дверей здания, согласно возложенных на него функций. Хранение запасного комплекта ключей в помещении дежурного персонала (охраны) на первом этаже здания
незначительное
9
Наличие у обслуживающего или дежурного персонала зданий для проживания людей, объектов с массовым пребыванием людей, электрических фонарей на случай отключения электроэнергии
незначительное
10
Наличие в населенных пунктах сельской местности, садоводческих товариществах, дачных кооперативах (товариществах, потребительских кооперативах, некоммерческих партнерствах), на территории которых не размещены подразделения противопожарной службы, пожарных мотопомп с комплектом рукавов и стволов, первичных средств пожаротушения, немеханизированного инструмента и пожарного инвентаря, которые используются при тушении пожаров
значительное
11
Наличие на территории сельских населенных пунктов, садоводческих товариществ, дачных кооперативов, блок-контейнерных зданий средств звуковой сигнализации для оповещения людей о пожаре, хранение запаса воды для целей пожаротушения
значительное
12
Допуск к работе работников после прохождения противопожарного инструктажа и прохождения последующего обучения по программе пожарно-технического минимума
незначительное
13
Наличие негосударственной противопожарной службы
грубое

1. Ұйымдастыру іс-шараларына қойылатын талаптар
1
Объектіге өрт қауіптілігіне тиісті өртке қарсы режимді белгілейтін нұсқаулықтың болуы
болмашы
2
Өрт болған жағдайда адамдарды эвакуациялау жоспарларының болуы
болмашы
3
Жекелеген жұмыс учаскелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдардың болуы
болмашы
4
Өртке қарсы қорғау жүйелерін пайдалануға, бастапқы өрт сөндіру құралдарын сатып алуға, жөндеуге, сақтауға және іс-қимылдарға әзірлігіне, техникалық қызмет көрсету (қолмен өрт сөндіргіштерді қайта зарядтау) мен жоспарлы-сақтандыру жөндеуді уақтылы және сапалы өткізуге жауапты лауазымды адамның болуы
болмашы
5
Өртке қарсы қорғау жүйелерінің техникалық құралдарына техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-сақтандыру жөндеу жұмыстарын, бастапқы өрт сөндіру құралдарының болуына және жағдайына жүргізілген тексерулерді есепке алатын арнайы журналдың немесе автоматтандырылған жүйенің болуы
болмашы
6
Адамдарды өз бетінше эвакуациялау, сондай-ақ өз бетінше эвакуациялауға қабілетсіз адамдарды ұйымның қызметкерлері тәуліктің жарық және қараңғы уақыттарында эвакуациялау нұсқаларымен адамдар тәулік бойы болатын ғимараттар (мектеп-интернаттар, қарттар мен мүгедектер үйлері, балалар үйлері, ауруханалар, қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер) үшін әзірленген өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың, жадынаманың болуы
болмашы
7
Жарты жылда кемінде бір рет мектеп-интернаттар, қарттар мен мүгедектер үйлері, балалар үйлері мен ауруханалар басшыларының ғимараттың өртке қарсы қорғау жүйесінің барлық элементтерінің өрт кезіндегі жұмысқа қабілеттілігін бір уақытта тексерумен, олардың іс-қимылдары бойынша персоналды құрамын жаттықтыруды жүзеге асыруы
болмашы
8
Кезекші персоналда оған жүктелген функцияларға сәйкес ғимарат есіктерінің барлық құлыптарынан кілттер жиынтығының болуы. Кілттердің қосалқы жиынтығы ғимараттың бірінші қабатындағы кезекші персоналдың (күзет) үй-жайында сақталуы
болмашы
9
Адамдар тұруға арналған ғимараттарда, адамдар жаппай жиналатын объектілерде электр энергиясы сөніп қалған жағдайда, қызмет көрсетуші немесе кезекші персоналда электр шамдарының болуы
болмашы
10
Аумағында өртке қарсы қызмет бөлімшелері орналаспаған ауылдық жерлердің елді мекендерінде бау-бақшалық серіктестіктері мен саяжай кооперативтерінде (серіктестіктерде, тұтынушы кооперативтерінде, коммерциялық емес серіктестіктерде) өрт сөндіру кезінде қолданылатын жеңқұбыр мен оқпандар жиынтығымен өрт сөндіру мотопомпаларының, бастапқы өрт сөндіру құралдарының, механикаландырылмаған құрал-сайманның және өрт сөндіру мүкәммалдың болуы
елеулі
11
Ауылдық елді мекендердің, бау-бақша серіктестіктерінің және саяжай кооперативтерінің аумақтарында, блок-контейнерлі ғимараттарда өрт туралы адамдарды құлақтандыруға арналған дыбыстық сигнализация құралдарының, өрт сөндіру мақсаттары үшін су қорының болуы
елеулі
12
Жұмыскерлерге өртке қарсы нұсқамадан және өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша кейінгі оқудан өткеннен кейін ғана жұмыс істеуге рұқсат беру
болмашы
13
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің болуы
өрескел

2. Требования к содержанию территорий
14
Наличие подъездов для пожарных автомобилей к зданиям, сооружениям, технологическим установкам, источникам противопожарного водоснабжения
значительное
15
Наличие стационарного поста с круглосуточным дежурством персонала, и шлагбаума обеспеченного устройством для их ручного открывания, в случае установки у въезда на территорию групп жилых домов, объединенных общим пространством (двором) шлагбаума
незначительное
16
Недопущение загромождения противопожарных расстояний между зданиями и сооружениями, материалами и оборудованием, стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений
значительное
17
Наличие противопожарных расстояний
грубое
18
Недопущение разведение костров, сжигание отходов и тары на расстоянии менее 50 метров от зданий и сооружений. Недопущение установки специальных приспособлений для размещения горящего угля (мангала, барбекю, гриля) в местах с сухой растительностью, под кронами деревьев, под навесами, выполненными из горючих материалов, в помещениях жилого здания, а также на балконах и лоджиях, в хозяйственных постройках, гаражах, чердаках, на плоских кровлях
значительное
19
Недопущение устройства на территории населенных пунктов и организаций свалки горючих отходов
значительное
20
Недопущение использования открытого огня и курение на взрывопожароопасных участках территории, зданий и сооружений
грубое
21
Наличие в зданиях и сооружениях, не относящихся к категории взрывопожароопасных объектов, специально отведенных и оборудованных мест для курения
незначительное
22
Очистка территории от горючих отходов, мусора, тары, опавших листьев, сгораемого мусора и других горючих материалов
значительное
23
Наличие наружного освещения на территории организации в темное время суток для быстрого нахождения пожарных гидрантов, наружных пожарных лестниц и мест размещения пожарного инвентаря, а также подъездов к пирсам пожарных водоемов, к входам в здания и сооружения
значительное
24
Размещение временных строений от строящихся и других зданий на расстоянии не менее 18 метров или у глухих противопожарных стен
значительное
25
Размещение отдельных блок-контейнерных зданий и бытовых вагончиков группами не более 10 в группе и площадью не более 800 м2, с расстоянием между группами этих зданий и от них до других строений не менее 18 метров
значительное
26
Разработка и выполнение мероприятий, исключающих возможность распространения огня при лесных пожарах на здания и сооружения (устройство защитных противопожарных полос, посадка лиственных насаждений, удаление в летний период сухой растительности)
грубое

2. Аумақтарды ұстауға қойылатын талаптар
14
Өрт сөндіру автомобильдерінің ғимараттарға, құрылыстарға, технологиялық қондырғыларға өртке қарсы сумен жабдықтау көздеріне өту жолдарының болуы
елеулі
15
Ортақ кеңістікпен (ауламен) біріктірілген тұрғын үйлер топтарының аумағына кіру жолында қолмен ашуға арналған құрылғымен қамтамасыз етілген шлагбаум мен тәулік бойы персонал кезекшілігі бар стационарлық бекеттің болуы
болмашы
16
Ғимараттар мен құрылыстар, көлік тұрағы және ғимараттар мен құрылыстардың құрылысы (қондырғысы) арасындағы өртке қарсы арақашықтықтарды материалдармен және жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
елеулі
17
Өртке қарсы ара қашықтықтың болуы
өрескел
18
Ғимараттар мен құрылыстарға 50 метрден кем қашықтықта қалдықтарды және қаптарды жағу, от жағуға жол бермеу. Жанған көмірді орналастыруға арналған арнайы құралдарды (мангалды, барбекюді, грильді) құрғақ өсімдіктері бар орындарда, ағаштардың түбінде, жанғыш материалдардан жасалған шатыр астында, тұрғын ғимараттың үй-жайларында, сондай-ақ балкондарда және лоджияларда, шаруашылық құрылыстарында, гараждарда, шатырларды, жазық шатырларда орнатуға жол бермеу
елеулі
19
Елді мекендер мен ұйымдар аумағына жанғыш қалдықтар қоқысын жинауға жол бермеу
елеулі
20
Аумақтардың, ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпті учаскелерінде ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
өрескел
21
Өрт-жарылыс қауіпті объектілер санатына кірмейтін ғимараттар мен құрылыстарда, объектілерде темекі шегуге арнайы бөлінген және жабдықталған орындардың болуы
болмашы
22
Аумақтарды жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, ыдыстан, түскен жапырақтардан, жанғыш қоқыстан және басқа жанғыш материалдардан тазарту
елеулі
23
Ұйымдар аумағында тәуліктің қараңғы уақытында өрт сөндіру гидранттарын, сыртқы өрт сөндіру сатыларын және өрт сөндіру керек-жарақтарының орналасқан орнын, өрт сөндіру су қоймаларының пирстарына, ғимараттар мен құрылыстарға кіретін кіреберістерді тез табу үшін сыртқы жарықтандырудың болуы
елеулі
24
Уақытша құрылыстарды салынып жатқан және басқа ғимараттардан кемінде 18 метр қашықтықта немесе тұтас өртке қарсы қабырғаларда орналастыру
елеулі
25
Ғимараттардың жекелеген блок-контейнерлері мен тұрмыстық дүңгіршектерді 10-нан артық болмайтын топтармен және 800 м2 артық болмайтын ауданда орналасуы, осы ғимараттар топтарының арасындағы және олардан бастап басқа құрылыстарға, дейінгі қашықтық кемінде 18 м болуы
елеулі
26
Орман өрті кезінде ғамараттарға және құрылыстарға оттың тарау мүмкіндігін болдырмайтын іс-шараларды дайындау және орындау (өртке қарсы қорғаныс жолақтарын жасау, екпе ағаштарды отырғызу, жазғы маусымда қураған өсімдіктерді жұлу)
өрескел

3. Требования к содержанию зданий, сооружений и строений
27
Размещение на дверях эвакуационных выходов из помещений, зданий (сооружений) производственного и складского назначения, на наружных технологических установках информации об их категории по взрывопожарной и пожарной опасности, а также о классах расположенных в них взрывоопасных или пожароопасных зон
незначительное
28
Наличие, соответствие проектной документации и содержание в исправном рабочем состоянии установок пожаротушения и пожарной сигнализации, систем оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре, противодымной защиты и противопожарного водоснабжения, противопожарных дверей, клапанов, люков и других заполнений проемов в противопожарных преградах, помещений, зданий и сооружений, средств защиты и спасения людей
грубое
29
Недопущение проведения работ на оборудовании, установках и станках с неисправностями
грубое
30
Наличие в зданиях, сооружениях и строениях, предусмотренных проектом, исправных устройств молниезащиты
грубое
31
Содержание в исправном состоянии механизмов для самозакрывания дверей. Недопущение установки каких-либо приспособлений, препятствующих свободному закрыванию противопожарных дверей и противодымных устройств (занавесов, экранов, штор)
грубое
32
Обеспечение гостиниц, многофункциональных зданий высотой более 50 метров пожаробезопасными зонами, в соответствии с проектной документацией
грубое
33
Обеспечение людей находящихся в помещениях гостиниц, многофункциональных и административных зданий, расположенных на высоте более 28 метров, средствами индивидуальной защиты органов дыхания и зрения (самоспосатели), в количестве установленном проектной документацией
грубое
34
Обеспечение гостиниц, мотелей, многофункциональных зданий высотой более 50 метров индивидуальными и коллективными средствами спасения, в соответствии с проектной документацией
грубое
35
Недопущение устройства в лестничных клетках и коридорах кладовых (подсобных помещений), а также хранение под лестничными маршами и на лестничных площадках вещей, мебели и других горючих материалов
грубое
36
Наличие огнезащитной обработки и покрытий строительных конструкций, отделочных теплоизоляционных материалов, воздуховодов, металлических опор и эстакад, деревянных конструкций и осуществление проверки состояния огнезащитной обработки (пропитки), с составлением протокола испытаний
грубое
37
Обеспечение закрытия на замок дверей чердачных помещений, а также технических этажей и подвалов, в которых по условиям технологии не требуется постоянное пребывание людей. Наличие на дверях указанных помещений информации о месте хранения ключей
незначительное
38
Недопущение использования чердаков, технических этажей, вентиляционных камер и других технических помещений для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов
грубое
39
Очистка от мусора и других предметов приямков у оконных проемов подвальных и цокольных этажей зданий, сооружений и строений, открывание запоров на окнах изнутри без ключа
грубое
40
Недопущение устройства решеток на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений исправительных и специальных учреждений, обеспечивающих временную изоляцию от общества, складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений, хранения и обращения прекурсоров)
грубое
41
Недопущение размещения в лифтовых холлах кладовых, киосков, ларьков
грубое
42
Недопущение остекления балконов, лоджии и галерей, относящихся к зонам безопасности на случай пожара
грубое
43
Недопущение изменений объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действий автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией)
грубое
44
Недопущение хранения и применения в подвальных и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, баллонов с газами, товаров с аэрозольной упаковке, целлулоиды и других взрывопожароопасных веществ и материалов
грубое
45
Недопущение снятия, предусмотренных проектом дверей эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, других дверей, препятствующих распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации
грубое
46
Недопущение устройства в производственных и складских помещениях зданий (кроме зданий V степени огнестойкости) антресолей, перегородок, бытовок, кладовок и других встроенных помещений из горючих материалов
грубое
47
Недопущение одновременного пребывания 50 человек и более в помещениях с одним эвакуационным выходом
грубое
48
Наличие требуемого количества исправных и прошедших техническое обслуживание первичных средств пожаротушения
значительное
49
Заделка строительным раствором или другими негорючими материалами, обеспечивающими требуемый предел огнестойкости и дымогазонепроницаемость, образовавшиеся отверстия и зазоры, в местах пересечения противопожарных стен, перекрытий и ограждающих конструкций различными инженерными и технологическими коммуникациями
грубое
50
Недопущение изменения функционального назначения, проведения капитального ремонта, технического перевооружения, реконструкции и перепланировки зданий, сооружений и строений без разработанной и утвержденной проектно-сметной документации
значительное
51
Наличие, содержание в исправном состоянии и подверженность эксплуатационным испытаниям наружных пожарных лестниц и ограждений на крышах зданий, сооружений и строений
грубое
52

3. Ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдарды күтуге қойылатын талаптар
27
Үй-жайлардың, ғимараттардың (құрылыстардың), өндірістік және қоймалық мақсаттағы ғимараттардың эвакуациялық шығу есіктерінде, сыртқы технологиялық қондырғыларда олардың өрт-жарылыс және өрт қауіптілігі бойынша санаттары туралы, сондай-ақ онда орналасқан жарылыс қаупі немесе өрт қауіпті аймақтардың сыныптары туралы ақпарат орналастыру
болмашы
28
Өрт сөндіру және өрт сигнализациясы қондырғыларының, өрт кезінде адамдарды құлақтандыру және оларды эвакуациялауды басқару, түтіннен қорғау және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің, өртке қарсы есіктердің, клапандар мен люктердің, өртке қарсы қалқалардағы, үй-жайлардағы, ғимараттар мен құрылыстардағы ойықтарды өзге де толтырғыштардың, адамдарды қорғау және құтқару құралдарының болуы, жобалау құжаттамасына сәйкес келуі және оларды жарамды жұмыс күйінде ұстау
өрескел
29
Ақаулықтары бар жабдықта, қондырғы мен станоктарда жұмыстар жүргізуге жол бермеу
өрескел
30
Ғимараттар мен құрылыстарда жобада көзделген ақаусыз найзағайдан қорғау құрылғыларының болуы
өрескел
31
Есіктердің өздігінен жабылуына арналған құрылғыларды жарамды күйде ұстау. Өртке қарсы есіктер мен түтіннен құрылғылардың (шымылдықтардың, экрандардың, перделердің) еркін жабылуына кедергі келтіретін қандай да бір құралды орнатуға жол бермеу
өрескел
32
Биіктігі 50 м асатын көпфункционалды ғимараттардың және қонақ үйлердің жобалау құжаттамаларына сәйкес өрт қауіпсіз аймақтармен қамтамасыз ету.
өрескел
33
28 м асатын биіктікте орналасқан, көп функционалдық және әкімшілік ғимараттарда, қонақ үйлерде орналасқан адамдарды тыныс алу және көру органдарын қорғайтын жеке қорғау құралдарымен (өзін-өзі құтқарғыштармен) жобалау құжаттамаларында белгіленген санымен қамтамасыз ету
өрескел
34
Биіктігі 50 м асатын көпфункционалдық ғимараттардың, қонақ үйлердің, мотелдердің жобалау құжаттамаларына сәйкес жеке және ұжымдық құтқару құралдарымен қамтамасыз ету
өрескел
35
Саты торлары мен дәліздерде қоймаларды (қосалқы үй-жайларды) орнатуға, сондай-ақ баспалдақ марштарының астында және саты алаңдарында заттарды, жиһаздар мен өзге де жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
36
Құрылыс конструкцияларының, әрлеу жылу оқшаулағыш материалдарының, ауа өткізгіштердің, металл тіректері мен эстакадалардың, ағаш конструкциялардың оттан қорғайтын өңдеуі мен жабындарының болуы және оттан қорғау өңдеуінің (сіңіруінің) жай-күйін тексеруді сынауларға хаттама жасаумен жүзеге асыру
өрескел
37
Шатыр үй-жайларының, сондай-ақ технология шарттары бойынша адамдардың тұрақты болуы талап етілмейтін техникалық қабаттар мен жертөлелердің есіктерін құлыппен жабуды қамтамасыз ету. Көрсетілген үй-жайлардың есіктерінде кілттердің сақталатын орны туралы ақпараттың болуы
болмашы
38
Шатырларды, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа да техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға жол бермеу
өрескел
39
Ғимараттар мен құрылыстардың жертөлелік және цокольдық қабаттарының терезе ойықтарының шұңқыршаларын қоқыстан және басқа заттардан уақытылы тазарту, терезелердегі тиектердің ішінен кілтсіз ашылуы
өрескел
40
Ғимараттың барлық қабаттарының терезелерінде және жертөлелердің терезелеріндегі шұңқыршаларда (қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін түзеу және арнайы мекемелердің, мекемелердің қоймаларының, кассаларының, қару-жарақ бөлмелерінің, құпия бөлімдерінің, прекурсорларды сақтау және олардың айналымы үй-жайларын қоспағанда) торларды орнатуға жол бермеу
өрескел
41
Лифт холлдарында қоймаларды, дүңгіршектерді, шағын дүкендерді орналастыруға жол бермеу
өрескел
42
Өрт шыққан жағдайда қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарға, лоджиялар мен галереяларға әйнек салуға жол бермеу
өрескел
43
Нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өртсөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қолжетімділік шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигналын беру, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) қолданыс аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуге жол бермеу
өрескел
44
Жертөлелер мен цокольды қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозольдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға жол бермеу
өрескел
45
Қабаттардағы дәліздерден, холдардан, фойелерден, тамбурлардан және баспалдақ торларынан эвакуациялық шығулардың жобада көзделген есіктерін, эвакуациялау жолдарында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға жол бермеу
өрескел
46
Өндірістік және қойма ғимараттарының үй-жайларында (V отқа төзімділік деңгейіндегі ғимараттан басқа) антресолді, аралық қабырғаны, тұрмыстық жайларды, қойманы және басқа да жанғыш материалдардан жасалған қоса салынған үй-жайлардан орнатуға жол бермеу
өрескел
47
Бір эвакуациялық шығуы болатын үй-жайларда 50 және одан артық адамның бір мезгілде болуына жол берілмеуі
өрескел
48
Жарамды және техникалық қызмет көрсетуден өткен бастапқы өрт сөндіру құралдарының талап етілетін санының болуы
елеулі
49
Өртке қарсы қабырғалардың қиылысқан орындарын, жабындарды және қоршау конструкцияларын әртүрлі инженерлі және технологиялық коммуникациялармен, түтінгазөтпейтін және қажетті отқа қарсы төзімділігін қамтамасыз ететін орын алған жарығтарды және тесіктерді құрылыс қосындысымен немесе жанбайтын материалдармен жабу
өрескел
50
Әзірленген және бекітілген жобалау-сметалық құжаттамасынсыз ғимараттардың, құрылыстар мен құрылымдардың функционалдық мақсатын өзгертуге, күрделі жөндеу жүргізуге, техникалық қайта жарақтандыруға, реконструкциялауға және қайта жоспарлауға жол бермеу
елеулі
51
Ғимараттардың, құрылыстар мен құрылымдардың шатырында сыртқы өрт сөндіру сатылары мен қоршауларының болуы, оларды жарамды күйде ұстау және пайдалану сынауынан өткізу
өрескел
52

При эксплуатации бытовых газовых приборов недопущение размещения мебели и других горючих материалов на расстоянии менее 0,2 метров по горизонтали до ближайшей вертикальной поверхности и менее 0,7 метров по вертикали до ближайшей нависающей над ней горизонтальной поверхности этих изделий
грубое
53
Недопущение расположения газовых баллонов (рабочий и запасной) для снабжения газом бытовых газовых приборов (в том числе кухонных плит, водогрейных котлов, газовых колонок) в зданиях
грубое
4.Требования к содержанию эвакуационных путей и выходов
54
Недопущение в зданиях с витражами высотой более 1 метра нарушений конструкций дымонепроницаемых негорючих диафрагм, установленных в витражах на уровне каждого этажа
значительное
55
Автоматическое опускание на основной посадочный этаж, а в подземных сооружениях поднятие на верхний этаж и обесточивание лифтов и подъемников (за исключением пожарных лифтов) при возникновении пожара
грубое
56
Наличие предупреждающих знаков пожарной безопасности с надписью "Огнеопасно. Баллоны с газом" у входа в здания (в том числе индивидуальные жилые дома) или сооружения, в которых хранятся или используются газовые баллоны
незначительное
57
Наличие на объекте сертификатов (деклараций) по подтверждению соответствия предела огнестойкости, класса пожарной опасности строительных конструкций (в том числе конструкций заполнения проемов), а также показателей пожарной опасности строительных материалов (в том числе, отделочных)
значительное
58
Наличие на объекте сертификатов (деклараций) по подтверждению соответствия средств обеспечения пожарной безопасности и пожаротушения
значительное
59
Количество эвакуационных выходов из зданий, помещений и соответствие их проектному решению (в том числе по освещенности, размерам и объемно-планировочным решениям эвакуационных путей и выходов, а также наличию на путях эвакуации знаков пожарной безопасности)
грубое
60
Устройство дверей на путях эвакуации открывающимися свободно и по направлению выхода из здания
грубое
61
Обеспечение возможности людям находящимся внутри здания (сооружения), свободного открывания запоров на дверях эвакуационных выходов изнутри без ключа
грубое
62
Содержание в исправном состоянии и включенной световой индикацией объемных световых знаков пожарной безопасности "Выход", "Эвакуационный (запасный) выход", "Дверь эвакуационного выхода", используемых на путях эвакуации
грубое
63
Недопущение загромождения эвакуационных путей и выходов (в том числе дверей, проходов, коридоров, тамбуров, галерей, лифтовых холлов, лестничных площадок, маршей лестниц, дверей, эвакуационных люков, переходов в смежные секции и выходов на наружные эвакуационные лестницы) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивание двери эвакуационных выходов
грубое
64
Недопущение устройства в тамбурах выходов сушилок и вешалок для одежды, гардеробов, а также хранение (в том числе временно) инвентаря и материалов
грубое
65
Недопущение устройства на путях эвакуаций порогов (за исключением порогов в дверных проемах), раздвижных и подъемно-опускных дверей и ворот, вращающихся дверей и турникетов, а также других устройств, препятствующих свободной эвакуации людей, при отсутствии иных (дублирующих) путей эвакуации либо при отсутствии технических решений, позволяющих вручную открыть и заблокировать в открытом состоянии указанные устройства
грубое
66
Недопущение применения горючих материалов, несоответствующих классу пожарной опасности для отделки, облицовки и окраски стен, потолков и полов, а также ступеней и лестничных площадок на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости
грубое
67
Недопущение фиксирования самозакрывающихся дверей лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также их снятие
грубое
68
Недопущение остекления или закрывания жалюзей воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках
грубое
69
Наличие эвакуационных проходов к лестничным клеткам и другим путям эвакуации при расстановке технологического, выставочного и другого оборудования помещения
грубое
70
Крепление к полу ковров, ковровых дорожек и других покрытий полов в помещениях с массовым пребыванием людей
грубое

Тұрмыстық газ аспаптарын қолдану кезінде жиһаздарды және басқа да жанғыш материалдарды жақын орналасқан тік бетке дейін көлденеңінен 0,2 м кем қашықтықта, тігінен оның үстінен өтетін көлденең беттен 0,7 м кем қашықтықта осы бұйымдарды орналастыруға жол бермеу
өрескел
53
Тұрмыстық газ аспаптарын (оның ішінде асхана плиталарын, су жылытқыш қазандарын, газ колонкасын) жабдықтайтын газ баллондарды (жұмыс және қосымша) ғимаратта орнатуға жол бермеу
өрескел
4. Эвакуациялық жолдар мен есіктерді ұстауға қойылатын талаптар
54
Биіктігі 1 қабаттан жоғары витраждары бар ғимараттарда әрбір қабаттың деңгейіндегі витраждарда орнатылған түтін өткізбейтін, жанбайтын диафрагмалардың конструкцияларын бұзуға жол бермеу
өрескел
55
Өрт шыққан кезде негізгі отырғызу қабатына автоматты түрде түсіру, ал жер асты құрылыстарында жоғарғы қабатқа көтеру және лифтілер мен көтергіштерді (өрт сөндіру лифтілерін қоспағанда) тоқтан ажырату
өрескел
56
Газ баллондары сақталатын және пайдаланылатын ғимараттарға (оның ішінде жеке тұрғын үйлерге) немесе құрылыстарға кіретін жерде "От қаупі бар. Газы бар баллон" деген жазуы бар өрт қауіпсіздігінің ескерту белгілерінің болуы
болмашы
57
Объектіде құрылыс конструкцияларының (оның ішінде ойықтарды толтыру конструкцияларының) отқа төзімділік шегінің, өрт қауіптілігі сыныбының, сондай-ақ құрылыс материалдарының (оның ішінде өңдеу) өрт қауіптілігі көрсеткіштерінің сәйкестігін растау бойынша сертификаттардың (декларациялардың) болуы
елеулі
58
Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және өрт сөндіру құралдарының сәйкестігін растау бойынша сертификаттардың (декларациялардың) болуы
елеулі
59
Ғимараттан, үй-жайдан эвакуациялық шығулардың саны және олардың жобалық шешімдерге сәйкес болуы (оның ішінде эвакуациялық жолдар мен шығуларға жарық түсіру, саны, өлшемдері және көлемдік-жоспарлау шешімдері бойынша, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында өрт қауіпсіздігі белгілерінің болуы бойынша)
өрескел
60
Эвакуациялау жолдарында және ғимараттан шығатын бағыт бойынша еркін ашылатын есіктерді орналастыру
өрескел
61
Эвакуациялық шығатын есіктердегі тиектердің ғимарат (құрылыс) ішіндегі адамдарды ішінен кілтсіз еркін ашу мүмкіндігімен қамтамасыз етуі
өрескел
62
Эвакуациялау жолдарында пайдаланылатын "Шығу", "Эвакуациялық (қосалқы) шығу", "Эвакуациялық шығу есігі" деген көлемдік жарықтандыратын өрт қауіпсіздігі белгілерін жарамды және жарық индикациясы қосылған күйде ұстау
өрескел
63
Эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде есіктер, өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифті холдары, саты алаңдары, саты марштары, эвакуациялық люктер, аралас секцияға өту және сыртқы эвакуациялық сатыға шығу өткелдерін) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа заттармен үйіп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастауға жол бермеу
өрескел
64
Шығу тамбурларында киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ мүкаммәл мен материалдарды (оның ішінде уақытша) сақтауға жол бермеу
өрескел
65
Басқа да (қайталаушы) эвакуациялық жолдар немесе оларды қолмен ашуға және ашық күйде ұстауға мүмкіндік беретін техникалық шешімдер болмаған кезде эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтарды қоспағанда) орнатуға, жылжымалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпалар, айналатын есіктер мен турникеттер, сондай-ақ адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа құрылғыларды орнатуға жол бермеу
өрескел
66
Отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттардан басқа, сондай-ақ эвакуациялау жолдарында баспалдақтар мен саты алаңдарының қабырғаларын, төбелері мен едендерін әрлеу, қаптау және сырлау үшін өрт қауіптілігі сыныбына сәйкес келмейтін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
67
Саты торларының, дәліздердің, холдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастауға жол бермеу
өрескел
68
Түтіндемейтін саты торларының ауа аймақтарын шынылауға немесе жалюздер жабуға жол бермеу
өрескел
69
Үй-жайдың технологиялық, көрмелік және басқа жабдықтарын орналастырған кезде эвакуациялаудың саты алаңдарына және басқа жолдарына эвакуациялық өтетін жерлердің болуы
өрескел
70
Адамдар жаппай жиналатын үй-жайларда едендерге төселген кілемдердің, кілем алашалардың және басқа да жабындардың еденге бекітілуі
өрескел

5. Требования к эксплуатации электрических сетей, электроустановок и электротехнических изделий
71
Недопущение загромождения и закрытия проходов к местам установки средств индивидуальной защиты и крепления спасательных устройств
грубое
72
Недопущение прокладки и эксплуатации воздушных линий электропередачи над горючими кровлями, навесами, а также открытыми складами (штабелями, скирдами) горючих веществ, материалов и изделий
грубое
73
Недопущение использования электрических сетей и приемников электрической энергии с нарушением требований безопасности, изложенных в инструкции предприятия-изготовителя, электрических приемников с неисправностями, которые могут привести к пожару (вызвать искрение, короткое замыкание, сверхдопустимый нагрев изоляции кабелей и проводов, отказ автоматических систем управления, противоаварийной и противопожарной защиты), а также эксплуатации электрических проводов и кабелей с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией
грубое
74
Недопущение использования поврежденных и незакрепленных розеток, рубильников, других электроустановочных изделий, эксплуатации электросети-времянки
грубое
75
Недопущение применения электронагревательных приборов при отсутствии или неисправности терморегуляторов, предусмотренных конструкцией
грубое
76
Недопущение обертывания электроламп и светильников бумагой, тканью и другими горючими материалами, а также эксплуатации светильников со снятыми плафонами (рассеивателями) и защитными сетками, предусмотренными конструкцией светильника
грубое
77
Недопущение использования электроутюгов, электроплиток, электрочайников и других электронагревательных приборов без специальных подставок (цоколей питания, нагревательных дисков), исключающих опасность возникновения пожара, если их наличие предусмотрено инструкцией предприятия-изготовителя
грубое
78
Недопущение применения электронагревательных приборов во всех взрывопожароопасных и пожароопасных помещениях
грубое
79
Недопущение применения нестандартных (самодельных) электронагревательных приборов, использования некалиброванных плавких вставок или других самодельных аппаратов защиты от перегрузок и короткого замыкания
грубое
80
Недопущение размещения (складирование) у электрических щитов, электрических двигателей и пусковой аппаратуры, в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств, горючих веществ и материалов (в том числе легковоспламеняющихся)
грубое
81
Недопущение применения в пожароопасных зонах электрического оборудования, не имеющего обозначения уровня и вида защиты завода-изготовителя от взрыва и (или) пожара
грубое
82
Проверка состояния стационарного оборудования и электропроводки аварийного и рабочего освещения, испытание и измерение сопротивления изоляции проводов, кабелей и заземляющих устройств не реже одного раза в три года
грубое
83
Монтаж всех токоведущих частей, распределительных устройств, аппаратов и измерительных приборов, а также предохранительных устройств разрывного типа, рубильников, и всех прочих пусковых аппаратов и приспособлений электроустановок только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс)
грубое
84
Выполнение соединения, оконцевания и ответвления жил проводов и кабелей во избежание опасных в пожарном отношении переходных сопротивлений при помощи опрессовки, сварки, пайки или специальных зажимов
грубое

5. Электр желілерін, электр қондырғыларын және электр техникалық өнімдерді пайдалануға қойылатын талаптар
71
Жеке қорғау құралдарын орнату және құтқару құрылғыларын бекіту орындарына өту жолдарын үйіп тастауға және жабуға жол бермеу
өрескел
72
Жанғыш шатырдың, қалқаның, сондай-ақ жанғыш заттар, материалдар мен бұйымдардың ашық қоймаларының (қатар, шөмеле) үстінде электр берілісінің ауа желілерін төсеуге және пайдалануға жол бермеу
өрескел
73
Дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында баяндалған қауіпсіздік талаптарын бұзумен электр желілері мен электр энергиясын қабылдағыштарды, бұзылулары өрттің туындауына әкелуі мүмкін электр қабылдағыштарын пайдалануға (ұшқын, қысқа тұйықталу, кабельдер мен сымдардың оқшаулауының рұқсат етілгеннен жоғары қызуын, аварияға қарсы және өртке қарсы қорғауды автоматты басқару жүйелерінің істен шығуын тудыратын), сондай-ақ зақымдалған немесе оқшаулаудың қорғаныш қасиеттерін жоғалтқан электр сымдары мен кабельдерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
74
Зақымдалған және бекітілмеген розеткаларды, шаппа қосқыштарды, басқа электрлік қондырғы бұйымдарын қолдануға, уақытша-электр желілерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
75
Конструкцияда көзделген жылу реттегіштер болмаған немесе бұзылған кезде электр қыздырғыш аспаптарды қолдануға жол бермеу
өрескел
76
Электр шамдары мен шырағдандарды қағазбен, матамен және басқа жанғыш материалдармен орауға, сондай-ақ шырағданның конструкциясында көзделген қалпақтары (шашыратқыштары) және қорғаныш торлары алынып қалған шырағдандарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
77
Егер болуы дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығында көзделген болса, электр үтіктерді, электр плиткаларды, электр шәйнектерді және басқа электрмен қыздырылатын аспаптарды өрттің туындау қаупін болдырмайтын арнайы тұғырықтарсыз (қоректену цокольдері, қыздырғыш дөңгелектер) пайдалануға жол бермеу
өрескел
78
Электрмен қыздырылатын аспаптарды барлық жарылыс-өрт қауіпті және өрт қауіпті үй-жайларда қолдануға жол бермеу
өрескел
79
Стандартты емес (қолдан жасалған) электрмен қыздырылатын аспаптарды қолдануға, калибрленбеген балқыма өндірмелерді және ток күшінің көбеюі мен қысқа тұйықталудан қорғайтын қолдан жасалған басқа аппараттарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
80
Электрлік қалқандар, электр қозғалтқыштар және іске қосу аппаратурасы, дәліздер мен бөлмелердегі жабық тарату қондырғылары жанында жанғыш (оның ішінде тез тұтанатын) заттар мен материалдарды орналастыруға (қатарлап қоюға) жол бермеу
өрескел
81
Жарылыс қауіпті және өрт қауіпті аймақтарда дайындаушы-зауыттың жарылыстан және (немесе) өрттен қорғау деңгейі мен түрінің белгісі жоқ электр жабдығын қолдануға жол бермеу
өрескел
82
Стационарлық жабдықтың жай-күйін, авариялық және жұмыс жарықтандырудың электр сымдарының жай-күйін тексеру, сымдардың, кабельдер мен жерге тұйықтау құрылғыларының оқшаулағышының кедергісін сынау және өлшеуді кемінде үш жылда бір рет жүргізілуі
өрескел
83
Электр қондырғыларының барлық ток жүргізу бөліктерін, тарату құрылғыларын, аппараттары мен өлшеуіш аспаптарын, сондай-ақ бөлгіш түріндегі сақтандыру құрылғыларын, ажыратқыштарын және барлық өзге де іске қосатын аппараттары мен аспаптарын тек жанбайтын негізге (мрамор, текстолит, гетинакс) монтаждау
өрескел
84
Сымдар мен кабельдердің талсымдарын жалғау, ұштау және тармақтауды өртке қатысты қауіпті ауыспалы кедергілерді болдырмау үшін сығымдау, дәнекерлеу, балқытып біріктіру немесе арнайы қысқыштар көмегімен жүргізу
өрескел

6. Требования к содержанию систем отопления и вентиляции зданий и сооружений
85
Недопущение нарушений условий эксплуатации теплогенерирующих аппаратов, их размещение в неприспособленных для этих целей помещениях (местах)
грубое
86
Удаление продуктов горения от теплогенерирующих аппаратов за пределы зданий и сооружений через специально предназначенные для этих целей дымовые каналы. Недопущение использования в качестве дымовых каналов воздуховоды системы вентиляции
грубое
87
Наличие в конструкции дымового канала технологических отверстий для периодической их очистки от сажи
значительное
88
Наличие на полу из горючих материалов под топочной дверкой теплогенерирующих аппаратов, работающих на твердом топливе, предтопочного металлического листа размером не менее 0,5 х 0,7 метров без отверстий, располагаемого длинной его стороной вдоль печи
значительное
89
Размещение аппарата, работающего на жидком топливе, в металлический поддон, вмещающий при аварийном разливе весь объем топлива, находящийся в топливном баке
значительное
90
Недопущение использования в жилых помещениях теплогенерирующих аппаратов, работающих на жидком топливе с температурой вспышки ниже 61 °С, а также горючей жидкости в качестве теплоносителя в системах отопления
грубое
91
Наличие на теплогенерирующих аппаратах, работающих на жидком, твердом и газообразном топливе, исправных дверец и противопожарных разделок (отступок) от горючих конструкций
грубое
92
Наличие на топливопроводе около каждой форсунки отопительных котлов и теплогенераторных установок не менее двух вентилей: один – у топки, другой – у емкости с топливом
значительное
93
В производственных помещениях осуществление топки печей специально выделенными лицами (истопниками), проинструктированных о мерах пожарной безопасности при эксплуатации отопительных приборов
незначительное
94
Очистка дымовых труб, дымоходов и других элементов отопительных печей и систем от сажи непосредственно перед началом, а также в течение отопительного сезона
значительное
95
Недопущение хранения топлива теплогенерирующего аппарата в не предназначенных для этих целей помещениях или вне специально выделенных площадках, расположенных не ближе 8 метров от сгораемых строений
грубое
96
Недопущение применения в качестве топлива горючих веществ (твердые, жидкие, газообразные), не предусмотренных инструкциями по эксплуатации печей
грубое
97
Недопущение эксплуатации теплогенерирующей установки при подтекании жидкого топлива, утечке газа из систем топливоподачи, неисправном дымоходе и других неисправностях
грубое
98
Недопущение эксплуатации при отсутствии, неисправности или отключении предусмотренных конструкцией теплогенерирующих установок приборов контроля и регулирования
грубое
99
Недопущение сушки одежды и горючих материалов на теплогенерирующих аппаратах и вблизи них
грубое

6. Ғимараттар мен құрылыстардың жылу беру және желдеткіш жүйелерін ұстауға қойылатын талаптар
85
Жылу шығаратын аппараттарды пайдалану шарттарын бұзуға, оларды осы мақсатқа бейімделмеген үй-жайларда (орындарда) орналастыруға жол бермеу
өрескел
86
Жылу өндіретін аппараттардың жану өнімдері ғимараттар мен құрылыстардан тыс жерде осы мақсаттарға арналған түтін арналары арқылы жойылуы. Түтін арналары ретінде желдету жүйесінің ауа өткізгіштерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
87
Түтін арнасының конструкциясында оларды күйеден кезеңдік тазартуға арналған технологиялық тесіктер болуы
елеулі
88
Қатты отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттардың от жағатын есігі астындағы жанғыш материалдардан жасалған еденде пеш бойымен ұзыннан орналасқан тесіктерсіз кемінде 0,5 х 0,7 метр болатын өлшемдегі оттық алдындағы металл тіліктің болуы
елеулі
89
Сұйық отынмен жұмыс істейтін аппаратты авариялық төгілу кезінде отын багында болатын отынның барлық мөлшерін толтыратын металл тұғырыққа орнату
елеулі
90
Тұрғын үй-жайларда тұтану температурасы 61oС-ден төмен сұйық отынмен жұмыс істейтін жылу беру аппараттарын, сондай-ақ жылу беру жүйелерінде жылу тасымалдағыш ретінде ыстық сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
91
Сұйық, қатты және газ тәрізді отынмен жұмыс істейтін жылу шығаратын аппараттардың бұзылмаған есіктері және жанғыш конструкциялардан нормалармен белгіленген өртке қарсы бөліктердің (шегініс) болуы
өрескел
92
Жылу қазандықтары мен жылу шығаратын қондырғылардың әрбір бүріккішіне арналған отын өткізгішінде кемінде екі вентильдің болуы: біреуі – пештің оттығы жанында, екіншісі - отын салынған сыйымдылық жанында
елеулі
93
Өндірістік үй-жайларда пеш жағуды жылыту құралдарын пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық алған, арнайы бөлінген адамдардың (пеш жағушылардың) жүргізуі
болмашы
94
Жылу пештері мен жүйелерінің түтін құбырларын, мұржаларын және басқа элементтерін тікелей жылу беру маусымының алдында, сондай-ақ жылу беру маусымы бойы тазалау
елеулі
95
Жанатын құрылыстардан 8 метрден жақын емес орналасқан, арнайы бөлінбеген алаңдарда немесе осы мақсаттарға арналмаған үй-жайларда жылу шығаратын отынды сақтауға жол бермеу
өрескел
96
Пешті пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жанғыш заттарды (қатты, сұйық, газ тәрізді) отын ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
97
Отын беру жүйелерінен сұйық отын аққан немесе газдың кемуі, мұржаның ақауы және басқа да ақаулар кезінде жылу шығаратын қондырғыларды пайдалануға жол бермеу
өрескел
98
Жылу шығаратын қондырғыларының конструкциясымен көзделген бақылау және реттеу аспаптары болмаған, бұзылған немесе сөндірілген кезде пайдалануға жол бермеу
өрескел
99
Киімдерді және жанғыш материалдарды жылу аппараттарында және оның жанында кептіруге жол бермеу
өрескел

100
Недопущение размещения подготовленного для сжигания топлива, а также других горючих веществ и материалов на предтопочном листе
грубое
101
Недопущение применения для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
грубое
102
Недопущение сушки горючих веществ и материалов на расстоянии менее 0,5 метров от поверхности печи и дымоходов
грубое
103
Наличие специально отведенных мест, исключающих возможность возникновения пожара, для размещения золы и шлака и пролитие их водой
грубое
104
Недопущение размещения горючих веществ, материалов, изделий и оборудований на расстоянии менее 1,25 метров до топочных отверстий печей и менее 0,7 метров до остальных нагретых частей печей
грубое
105
Наличие побелки на чердаках дымовых труб и стен, в которых проходят дымовые каналы
значительное
106
Наличие искрогасителей на дымовых трубах котельных установок
грубое
107
Соблюдение инструкции предприятий-изготовителей, а также требования норм проектирования, предъявляемого к системам отопления, при установке печей заводского изготовления в помещениях общежитий, административных, общественных, административных и бытовых зданий промышленных предприятий, в жилых домах
значительное
108
Высота ножек временных металлических печей не менее 0,2 метра
значительное
109
Установка металлических ножек на расстоянии не менее:
1 метра – от деревянных конструкций, мебели, товаров, стеллажей, витрин, прилавков и другого оборудования;
0,7 метра – от конструкций, защищенных от возгорания;
1,25 метра – от топочных отверстий до деревянных конструкций и другого оборудования
грубое
110
Соблюдение требований при выносе в окно металлических труб теплогенерирующих аппаратов
грубое
111
Применение электрокалориферов с исправной сигнализацией и блокировкой, исключающей подачу электроэнергии на нагревательные элементы при неработающем вентиляторе, и автоматикой контроля за температурой выходящего воздуха и ее регулирования, предусмотренной электрической и тепловой защитой
значительное
112
Устройство конструкции воздуховодов и каналов систем приточно-вытяжной противодымной вентиляции и транзитных каналов (в том числе воздуховодов, коллекторов, шахт) вентиляционных систем различного назначения из негорючих материалов и огнестойкими
значительное
113
Наличие автоматических и дистанционно управляемых приводов в противопожарных нормально открытых клапанах
значительное
114
Соответствие огнестойкости узлов пересечения ограждающих строительных конструкций с огнестойкими каналами вентиляционных систем и конструкциями опор (подвесок) пределам, требуемым для таких каналов
значительное

100
Жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы тілікке орналастыруға жол бермеу
өрескел
101
Қатты отынмен жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
102
Жанғыш заттар мен материалдарды пештер мен мұржалардың беттерінен кемінде 0,5 метр арақашықтықта кептіруге жол бермеу
өрескел
103
Өрттің туындау мүмкіндігін болдырмайтын, күлді және шлакты орналастыруға арнайы қашықтатылған жердің болуы және оларға су құю
өрескел
104
Жанғыш заттарды, материалдарды, бұйымдар мен жабдықтарды пештердің оттығының саңылауларына дейін кемінде 1,25 метр болатын және пештің басқа қыздырылатын бөліктеріне дейін кемінде 0,7 метр болатын арақашықтықта орналастыруға жол бермеу
өрескел
105
Шатырларда түтін құбырлары мен түтін арналары өтетін қабырғаларда әктеудің болуы
елеулі
106
Қазандық қондырғыларының мұржа құбырларының ұшқын сөндіргіштерінің болуы
өрескел
107
Зауытта дайындалған пештерді жатақханаларда, әкімшілік, қоғамдық және әкімшілік және тұрмыстық өнеркәсіптік кәсіпорындар ғимараттарында, тұрғын үйлерде орнатқан кезде дайындаушы-кәсіпорынның нұсқаулығын, сондай-ақ жылу беру жүйелеріне қойылатын жобалау нормаларының талаптарын сақтау
елеулі
108
Уақытша металл пештердің аяқтарының биіктігі кемінде 0,2 метр болуы
елеулі
109
Металл пештердің аяқтарын кемінде мынадай арақашықтықта орнату:
1 метр – ағаш конструкциялардан, жиһаздан, тауарлардан, стеллаждардан, сөрелерден, сатушы үстелдерінен және басқа жабдықтардан;
0,7 метр – жанудан қорғалған конструкциялардан;
1,25 метр – оттық саңылауларынан бастап ағаш конструкциялары мен басқа жабдықтарға дейін
өрескел
110
Жылу шығаратын аппараттардың металл құбырларын терезе арқылы шығарған кезде талаптардың сақталуы
өрескел
111
Желдеткіш жұмыс істемегенде қыздырғыш элементтерге электр энергиясын беруге жол бермейтін жарамды дабылы мен бұғаттағышы және электр мен жылудан қорғалып көзделген, шығатын ауаның температурасын бақылау және оны реттеу автоматикасы бар электркалориферлерді пайдалану
елеулі
112
Отқа төзімді және жанбайтын материалдардан әртүрлі мақсаттағы желдету жүйелерінің түтінге қарсы ағатын-соратын желдету жүйелерінің және транзиттік арналарының (оның ішінде ауа арналар, коллекторлар, шахталар) ауа жолдары мен арналар конструкцияларын орнату
елеулі
113
Өртке қарсы қалыпты ашылатын клапандардағы автоматты және қашықтан басқарылатын жетектердің болуы
елеулі
114
Қоршайтын құрылыс конструкцияларының қиылысатын тораптарының отқа төзімділігі осындай арналарға қажет болатын шегіндегі желдету жүйелерінің арналарымен және тіреулер конструкцияларының (аспалар) отқа төзімділігімен сәйкестігі
елеулі

115
Недопущение хранения в вентиляционных камерах какого-либо оборудования и материалов и содержание их в закрытом состоянии
значительное
116
Проверка в установленные технической документацией сроки и содержание в исправном состоянии огнезадерживающих устройств (заслонки, шиберы, клапаны) в воздуховодах, устройств блокировки вентиляционных систем с автоматическими установками пожарной сигнализации или пожаротушения, автоматических устройства отключения вентиляции при пожаре. Очистка от загрязнений горючей пылью чувствительных элементов привода задвижек (легкоплавкие замки, легкосгораемые вставки, термочувствительные элементы). Очистка вентиляционных камер, циклонов, фильтров, воздуховодов от горючих пылей и отходов производства
значительное
117
Наличие испытаний параметров систем вентиляции, кондиционирования и противодымной защиты (в том числе пределов огнестойкости и сопротивления дымогазопроницанию)
значительное
7. Требования к содержанию источников противопожарного водоснабжения
118
Наличие в соответствии с проектной документацией и содержание в исправном состоянии естественных и искусственных источников противопожарного водоснабжения (в том числе противопожарный водопровод, пожарные водоемы, емкости для хранения воды на цели пожаротушения), а также подъездов к ним для забора воды
грубое
119
Наличие акта и протокола испытаний результатов технического осмотра и проверки на водоотдачу систем внутреннего противопожарного водоснабжения посредством пуска воды оборудования систем противопожарного водоснабжения (пожарные гидранты, пожарные краны, сухотрубные системы водяного и пенного пожаротушения, а также водяного орошения)
значительное
120
Утепление и очистка пожарных гидрантов в зимнее время от снега и льда
значительное
121
Обеспеченность знаками пожарной безопасности и указателями мест размещения источников противопожарного водоснабжения (пожарных гидрантов, пожарных водоемов, пожарных кранов)
значительное
122
Укомплектованность пожарных кранов внутреннего противопожарного водопровода рукавами и стволами
значительное
123
Наличие пожарных шкафов в любом из трех вариантов (навесные, приставные и встроенные), с возможностью размещения в них комплекта оборудования пожарного крана и не менее двух ручных огнетушителей, с массой заряда огнетушащего вещества огнетушителя не менее 5 килограммов, а также средств индивидуальной защиты и спасения людей
значительное
124
Содержание пожарных рукавов сухими, хорошо скатанными, и присоединенными к кранам и стволам
значительное
125
Обеспечение электроснабжением предприятия бесперебойного питания электродвигателей пожарных насосов, а также их наличие и содержание их в исправном состоянии
значительное

115
Желдеткіш камераларында қандай да бір жабдық пен материалдарды сақтауға және оларды жабық күйде ұстауға жол бермеу
елеулі
116
Ауа өткізгіштердегі от жалынын бөгейтін құрылғылардың (жапқыштар, шиберлер, клапандар), автоматты өрт сигнализациясы немесе өрт сөндіру құрылғылары бар желдеткіш жүйелерінің бұғаттау құрылғыларының, өрт кезінде желдеткішті автоматты түрде өшіретін құрылғылардың техникалық құжаттамада белгіленген мерзімдерде тексерілуі және жарамды күйде ұстауды тексеру. Ысырма жетегінің сезгіш элементтері (тез балқитын құлыптар, тез жанатын қондырмалар, термосезгіш элементтер) жанғыш шаңмен ластанудан уақтылы тазарту. Желдеткіш камераларды, циклондарды, сүзгілерді, ауа өткізгіштерді жанған оттың шаңынан және өндіріс қалдығынан тазалау
елеулі
117
Желдеткіш, ауа баптау және түтінге қарсы қорғау (оның ішінде отқа төзімділік және түтін-газ өткізуге қарсылық шектері) жүйелерінің сынау параметрлерінің болуы
елеулі
7. Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін ұстауға қойылатын талаптар
118
Өртке қарсы табиғи және жасанды сумен жабдықтау көздерінің (оның ішінде өртке қарсы су құбыры, өрт сөндіру су қоймалары, өрт сөндіру мақсатына арналған суды сақтау сыйымдылықтары), сондай-ақ суды жинау үшін оларға кіре берістердің жобалау құжаттамасына сәйкес болуы және олардың ақаусыз күйде ұсталуы
өрескел
119
Ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелерінің жабдығын (өрт гидранттары, өрт крандары, сумен және көбікпен өрт сөндіру, сондай-ақ су бүрку құбыр жүйелері) су жіберу арқылы су беруін қарап-тексеру және тексеру нәтижелері актісінің және сынау хаттамасының болуы
елеулі
120
Өрт сөндіру гидранттарын қысқы уақытта жылытуы және қар мен мұздан тазарту
елеулі
121
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерінің (өрт сөндіру гидранттарын, өрт сөндіру су айдындарын, өрт сөндіру крандарын) қауіпсіздік белгілерімен және көрсеткіш белгілерімен қамтамасыз етілуі
елеулі
122
Өртке қарсы ішкі су құбырының өрт сөндіру крандарының жеңқұбырлармен және оқпандармен жиынтықталуы
елеулі
123
Өрт краны жабдығының жинағын және өрт сөндіргіштің өрт сөндіру заты зарядының массасы кемінде 5 килограмм кемінде екі қол өрт сөндіргішін, сондай-ақ адамдардың жеке қорғану және құтқару құралдарын орналастыру мүмкіндігімен кез келген үш нұсқада (аспалы, жапсарлас және кіріктірілеген) өрт шкафтарының болуы
елеулі
124
Өрт сөндіретін жеңқұбырларын құрғақ, жақсы шиыршықталған және крандар мен оқпандарға жалғанған күйінде күтіп ұсталуы
елеулі
125
Кәсіпорынды электрмен жабдықтауды, өрт сөндіру сорғыларының электр қозғалтқыштарын үздіксіз қоректендіруді қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың болуы және жұмысқа жарамды жағдайда ұсталуы
елеулі

126
Наличие задвижек с электроприводом на обводных линиях водомерных устройств наружного и внутреннего противопожарного водопроводов. Открытие задвижек от кнопок установленных в пожарных шкафах и сблокированных с запуском насосов-повысителей противопожарного водопровода, при их наличии
значительное
127
Приспособленность водонапорных башен для отбора воды пожарной техникой в любое время года. Недопущение использования для хозяйственных и производственных нужд запаса воды, предназначенного для целей пожаротушения
значительное
8.Требования к эксплуатации систем и установок пожарной автоматики

126
Сыртқы және ішкі өртке қарсы су құбырларында су өлшегіш қондырғылар торабында электрлі жетек тетіктерінің болуы. Егер болған жағдайда өрт шкафтарында орнатылған тетік түймесінен ашылуы және өртке қарсы көтеру сорғысының қосылуы
елеулі
127
Су тегеуріні мұнаралардың жылдың кез келген уақытында өрт сөндіру техникасының су жинауына бейім болуы. Өрт сөндіру мақсаттарына арналған су қорын шаруашылық және өндірістік қажеттіктер үшін пайдалануға жол бермеу
елеулі
8. Өрт автоматика жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға қойылатын талаптар

128
Поддержание систем и установок пожарной автоматики в работоспособном состоянии путем организации проведения своевременного технического обслуживания, освидетельствования и планово-предупредительного ремонта эксплуатирующей организацией самостоятельно при наличии квалифицированных специалистов или по договору с организациями
грубое
129
Наличие для обслуживающего персонала "Инструкции по эксплуатации систем и установок пожарной автоматики" и "Инструкции для дежурного (оперативного) персонала"
незначительное
130
Наличие на объекте, оборудованном системами и установками пожарной автоматики, технической документации
незначительное
131
Знание обслуживающим персоналом объекта устройств и принципов работы систем и установок пожарной автоматики, смонтированных на объекте
незначительное
132
Проведение технического освидетельствования систем и установок пожарной автоматики после истечения срока службы, указанного в документации на техническое средство, а также в случаях отказа работы этих систем и установок
значительное
133
Недопущение использования трубопроводов установок автоматического пожаротушения для подвески или крепления какого-либо оборудования
значительное
134
Недопущение присоединения к трубопроводам установок автоматического пожаротушения производственного оборудования и санитарных приборов
значительное
135
Наличие самостоятельной электрической сети, начиная от вводно-распределительного устройства до потребителя электроэнергии, для питания автоматических установок пожаротушения, пожарной сигнализации, аварийного освещения
значительное
9.Требования к промышленным предприятиям
136
Содержание искрогасителей, искроуловителей, огнезадерживающих, огнепреграждающих, пыле- и металлоулавливающих и противовзрывных устройств системы защиты от статического электричества, устанавливаемых на технологическом оборудовании, трубопроводах и в других местах, в рабочем состоянии
грубое
137
Осуществление отбора проб легковоспламеняющихся и горючих жидкостей из резервуаров (емкостей) и замер уровня в светлое время суток приспособлениями, исключающими искрообразование при ударах. Недопущение выполнения указанных операции во время грозы, а также во время закачки или откачки продукта. Недопущение подачи таких жидкостей в резервуары (емкости) "падающей струей"
грубое
138
Содержание дверей и люков пылесборных камер и циклонов при их эксплуатации закрытыми. Своевременное удаление горючих отходов, собранных в камерах и циклонах
значительное
139
Недопущение использования для проживания производственных зданий, складов на территориях предприятий, а также размещение в складах производственных мастерских
значительное

128
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларына білікті мамандары немесе ұйымдармен шарт арқылы уақтылы техникалық қызмет көрсетуді, куәландыруды және жоспарлы-алдын ала жөндеуді жүргізуді ұйымдастыру жолымен жұмысқа жарамды күйде күтіп-ұстау
өрескел
129
Қызмет көрсетуші персоналға арналған "Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың" және "Кезекші (жедел) персоналға арналған нұсқаулықтың" болуы
болмашы
130
Өрт автоматикасы жүйелерімен және қондырғыларымен жабдықталған объектіде техникалық құжаттаманың болуы
болмашы
131
Қызмет көрсететін персоналдың объектіде жабдықталған өрт автоматикасы қондырғалары мен жүйелерінің жұмыс принципін және құрылысын білуі
болмашы
132
Техникалық құралдың құжаттамасында көрсетілген қызмет көрсету мерзімінің аяқталғанынан кейін, сондай-ақ осы қондырғылардың және жүйелердің бұзылуы кезінде өрт автоматикасы қондырғыларын және жүйелерін техникалық куәландырудан өтуі
елеулі
133
Қандай-да бір қондырғыны бекіту немесе ілу үшін автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларын пайдалануға жол бермеу
елеулі
134
Автоматты өрт сөндіру қондырғыларының құбырларына өндірістік қондырғыларды және санитарлық аспаптарды жалғауға жол бермеу
елеулі
135
Автоматты өрт сөндіру, өрт сигнализациясы, авариялық жарық беру қондырғыларын қоректендіру үшін енгізу-тарату құрылғысынан бастап электр қуатын тұтынушыға дейін дербес электр желісінің болуы
елеулі
9. Өнеркәсіп кәсіпорындарына қойылатын талаптар
136
Технологиялық жабдықта, құбыр жолдарды және басқа да орындарда статикалық электрден қорғау жүйелерінің ұшқын басқыштар, ұшқын ұстағыштар, от тоқтататын, отқа бөгет жасайтын, шаң мен металл тұтқыш және жарылысқа қарсы құрылғылары жұмыс жағдайында ұстау
өрескел
137
Резервуарлардан (сыйымдылықтардан) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар үлгілерін алу және деңгейді өлшеу күндізгі уақытта соққан кезде ұшқын шығуды болдырмайтын құралдармен жүзеге асыру. Көрсетілген операцияларды найзағай жарқылдап тұрған кезде, сондай-ақ өнімді тартып ағызу және тартып шығару кезінде орындауға жол бермеу. Осындай сұйықтықтарды резервуарларға (сыйымдылықтарға) "құламалы ағыспен" беруге жол бермеу
өрескел
138
Шаң жинайтын камералар мен циклондардың есіктері мен люктерін оларды пайдалану кезінде жабық күйде ұстау. Камералар мен циклондарда жиналған жанғыш қалдықтарды уақтылы жою
елеулі
139
Өндірістік ғимараттарды, кәсіпорынның аумақтарындағы қоймаларды тұру үшін пайдалану, сондай-ақ өндірістік шеберханалардың қоймаларында орналастыруға жол бермеу
елеулі

140
Недопущение хранения в пешеходных тоннелях и переходах кладовых, оборудования, горючих материалов, вывешивания стендов и плакатов из горючих материалов, а также прокладки силовых кабелей, трубопроводов, транспортирующих газы, кислоты, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости
грубое
141
Недопущение прокладки через склады и производственные помещения, транзитных электросетей, а также трубопроводов для транспортирования горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих пылей
значительное
142
Наличие на производственных объектах планы ликвидации пожаров, предусматривающего решения по обеспечению безопасности людей
значительное
143
Осуществление централизованной подачи легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих газов к рабочим местам. Нормативное установление для цеховых кладовых максимально допустимого количества единовременного хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, красок, лаков и растворителей. Хранения на рабочих местах материалов (в готовом к применению виде), в количестве не превышающем сменную потребность. При этом емкости необходимо плотно закрывать
значительное
144
Защита технологических проемов в стенах и перекрытиях огнепреграждающими устройствами
грубое
145
Соответствие защитных мембран взрывных предохранительных клапанов на линиях и адсорберах по виду материала и по толщине проектным решениям
значительное
146
Наличие в гидросистемах с применением горючей жидкости контроля за уровнем масла в баке и недопущение превышения давления масла в системе выше предусмотренного в паспорте
значительное
147
Оборудование бункеров измельченных древесных частиц и формирующие машины системой аспирации, поддерживающей в емкости разряжение, и снабжение датчиками, сигнализирующими об их заполнении
значительное
148
Оборудование барабанной сушилки и бункеров сухой стружки и пыли установками автоматического пожаротушения и противовзрывными устройствами
значительное
149
Оснащение системы транспортирования стружечных и пылевых материалов приспособлениями, предотвращающими распространение огня, и люками для ликвидации загораний
грубое
150
Оборудование емкости для сбора древесной и другой взрывоопасной пыли от аспирационных и пневмотранспортных систем противовзрывными устройствами, находящимися в рабочем состоянии
значительное
151
Наличие для удаления взрывоопасных газов из камер термической обработки древесностружечных плит автоматического устройства для открывания шибера вытяжной трубы на 2-3 минуты через каждые 15 минут
значительное
152
Автоматический контроль температуры в камерах обработки и в масляных ваннах
значительное

140
Жаяу жүру тоннелдері мен қоймалардың өту жолдарында, жабдықты, жанғыш материалдарды сақтауға, жанғыш материалдардан жасалған стендтер мен плакаттарды ілуге, сондай-ақ күштік кабельдерді, газ, қышқыл, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды тасымалдайтын құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу
өрескел
141
Қоймалар мен өндірістік үй-жайлар арқылы транзитті электр желілерді, сондай-ақ жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар мен жанғыш шаңдарды тасымалдауға арналған құбыр жолдарын төсеуге жол бермеу
елеулі
142
Өндірістік объектілерде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шешімді көздейтін өрт жою жоспарының болуы
елеулі
143
Жұмыс орындарына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды беруді бір орталықтан жүзеге асыру. Цехтың қоймаларына тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, бояуларды, лактарды, еріткіштерді бір мезгілде сақтаудың барынша рұқсат берілген мөлшерінің нормативін белгілеу. Жұмыс орындарында ауысым қажеттілігінен аспайтын (пайдалануға дайын түрдегі) материалдар көлемін сақтау. Бұл ретте ыдыстарды тығыз жабу қажет
елеулі
144
Қабырғалар мен жабындардағы технологиялық ойықтарды отқа бөгет жасайтын құрылғылармен қорғау
өрескел
145
Жарылыстың алдын алу клапандарын қорғау мембраналарының желілер мен адсорберлерде материал түрі және жалпақтығы бойынша жобалық шешімге сәйкестігі
елеулі
146
Жанғыш сұйықтық қолданылатын гидро жүйелерде бактағы майдың деңгейіне бақылаудың болуы және жүйедегі май қысымының паспортта көзделгеннен жоғары артуына жол бермеу
елеулі
147
Майдаланған ағаш бөліктерінің бункерлері мен қалыпталған машиналарды сыйымдылықта разрядты ұстайтын аспирация жүйесімен және олардың толғаны туралы хабарлайтын сигнализация тетіктерімен жабдықтау
елеулі
148
Барабанды кептіргішті және құрғақ жаңқа мен шаң бункерлерін автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен және жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
елеулі
149
Шаң және жаңқа материалдарын тасымалдау жүйесін оттың таралуын болдырмайтын құралдармен және жануларды жоюға арналған люктермен жарақтау
өрескел
150
Аспирациялық және пневмокөліктік жүйелерден ағаш жаңқаларын және басқа да жарылу қаупі бар шаңдарды жинауға арналған сыйымдылықтар жарамды күйдегі жарылысқа қарсы құрылғылармен жабдықтау
елеулі
151
Ағаш жаңқалы плиталардың термиялық өңдеу камераларынан жарылыс қауіпті газдарды шығару үшін сору құбырының шиберін әр 15 минут сайын 2-3 минутқа ашуға арналған автоматты құрылғының болуы
елеулі
152
Өңдеу камералары мен май ванналарындағы температураны автоматты түрде бақылау
елеулі

153
Оборудование сушильных барабанов, использующих топочные газы, искроуловителями
значительное
154
Оборудование пропиточных, закалочных и других ванн с горючей жидкостью устройствами аварийного слива в подземные емкости, расположенные вне здания. Оборудование каждой ванны местным отсосом горючих паров
значительное
155
Оборудование приточных и вытяжных каналов паровоздушных и газовых камер специальными заслонками (шиберами), закрывающимися при возникновении пожара
грубое
156
Оборудование газовых сушильных камер исправными устройствами, автоматически прекращающими поступление топочных газов в случае остановки вентиляции
значительное
157
Установка перед газовыми сушильными камерами искроуловителей, предотвращающих попадание искр в сушильные камеры
значительное
158
Недопущение эксплуатаций сушильных установок с трещинами на поверхности боровов и с неработающими искроуловителями
грубое
159
Оборудование топочно-сушильных отделений исправными приборами для контроля температуры сушильного агента
значительное
160
Оборудование сушильных камер устройствами, отключающими вентиляторы калориферов при возникновении загорания в камере и включающих средства стационарного пожаротушения
грубое
161
Оборудование сушильных камер (помещения, шкафы) для сырья, полуфабрикатов и покрашенных готовых изделий автоматикой отключения обогрева при превышении температуры свыше допустимой
значительное
Требование к содержанию агломерационных производств и производств металлизованных окатышей
162
Хранение негашеной извести в специальных помещениях не ниже II степени огнестойкости, пол которых предусматривает расстояние над поверхностью земли не менее чем на 0,5 метра
значительное
Требования к содержанию доменного, сталеплавильного, электросталеплавильного и ферросплавного производств
163
Состояние и исправность футеровки доменных, сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров, ковшей и других емкостей для расплавленного металла
значительное
164
Защита входов в кабельные тоннели, маслоподвалы, расположенных в непосредственной близости от мест разлива, а также у мест транспортировки расплавленного металла, от попадания расплавленного металла огнестойкими порогами высотой не менее 300 миллиметров
значительное
165
Защита кабелей электромеханизмов, электрооборудования и устройств гидроприводов у мест разлива металла, шлака и в других зонах повышенных температур от механических повреждений, воздействия лучистого тепла, а также от попадания на них брызг расплавленного металла и шлака
значительное
Требования к содержанию доменного производства

153
Жағу газдарын пайдаланатын кептіру барабандарын ұшқын тұтқышпен жабдықтау
елеулі
154
Сіңдіру, пісіру және жанғыш сұйықтықтары бар басқа да ванналарды ғимараттан тыс жерде орналасқан жер асты сыйымдылықтарына авариялық құю құрылғыларымен жабдықтау. Әрбір ваннаны жанғыш буларды жергілікті сорумен жабдықтау
елеулі
155
Ауа-бу және газ камераларының енгізу және сору каналдарын өрт туындаған кезде арнайы жабылатын қалқандармен (сұқпа жапқыштармен) жабдықтау
өрескел
156
Газ кептіру камераларын желдеткіш тоқтап қалған жағдайда жанатын газды автоматты түрде тоқтататын жарамды құрылғылармен жабдықтау
елеулі
157
Газ кептіру камераларының алдында ұшқынның кептіру камераларына түсуін болдырмайтын ұшқын тұтқыштар орнату
елеулі
158
Үстінде жарығы бар және жұмыс істемейтін ұшқын тұтқыштары бар кептіру қондырғыларын пайдалануға жол бермеу
өрескел
159
Отынмен кептіру бөлімшелерін кептіру агентінің температурасын бақылауға арналған жарамды аспаптармен жабдықтау
елеулі
160
Кептіру камераларын камерада жану пайда болған кезде калориферлер желдеткіштерін өшіретін және стационарлық өрт сөндіру құралдарын қосатын құрылғылармен жабдықтау
өрескел
161
Шикізаттарға, жартылай дайын өнімдерге және сырланған дайын бұйымдарға арналған кептіру камераларын (үй-жайларды, шкафтарды) температура қалыпты мөлшерден көтерілген кезде қыздыруды өшіретін автоматикамен жабдықтау
елеулі
Агломерациялық өндірістерді және металданған домалақшалар өндірістерді ұстауға қойылатын талаптар
162
Сөндірілмеген әкті отқа төзімділігі ІІ дәрежеден төмен емес, едені жердің үстіңгі қабатынан кемінде 0,5 метр арақашықтықты көздейтін арнайы үй-жайларда сақтау
елеулі
Домналық, болат балқытқыш, электр болат балқытқыш және ферроқорытпалық өндірістерді ұстауға қойылатын талаптар (жалпы талаптар)
163
Домна, болат балқытатын пештер тегістеулерінің, конвертерлердің, миксерлердің, шөміштердің және балқытылған металдарға арналған басқа сыйымдылықтардың жай-күйі мен жарамдылығы
елеулі
164
Кабельді туннельдерге, құю орнына тікелей жақын орналасқан май жертөлелеріне, сондай-ақ балқытылған металдарды тасымалдау орындарына кіретін жерлерді балқытылған металдан биіктігі кемінде 300 миллиметр табалдырықтармен қорғау
елеулі
165
Электр механизмдердің, электр жабдықтардың және гидрожетектер қондырғыларының кабельдерін металды, шлакты құю орындарында және жоғары температуралы басқа аймақтарда механикалық зақымданулардан, сәулелі жылудың әсерінен, сондай-ақ оларға балқытылған металл мен шлактың шашырап кетуінен қорғау
елеулі
Домналық өндірісін ұстауға қойылатын талаптар

166
Обеспечение колошниковой площадки и площадок для исследовательских работ двумя выходами
грубое
167
Оборудование доменных печей приборами контроля температуры кожуха по всей высоте и площади печи
значительное
168
Недопущение складирования материалов и отходов производства у фундаментов доменных печей
незначительное
169
Оборудование для контроля за прогаром воздушных фурм сигнализирующими устройствами. Недопущение работы на прогоревших фурменных приборах
значительное
Требования к содержанию сталеплавильного производства
170
Недопущение хранения любого вида оборудования и складирование материалов (в том числе горючих) в местах возможного попадания расплавленного металла и шлака
значительное
171
Недопущение размещения расходных баков с мазутом под печами, размещение баков на расстоянии не менее 5 метров от печей и надежная защита специальными теплозащитными экранами
значительное
172
Соединение расходных баков закрытыми спускными и переливными трубопроводами с аварийными емкостями для спуска мазута в случае пожара
грубое
173
Недопущение работы конвертера при наличии утечки конвертерных газов в охладителе
грубое
174
Недопущение для зажигания газа при постановке на сушку сталеплавильных печей, конвертеров, миксеров, использование легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
175
Недопущение в местах хранения, подготовки и приготовления пожаровзрывоопасных материалов и смесей на их основе, применение открытого огня
грубое
176
Недопущение совместного транспортирования и хранения алюмо-магниевого, алюмо-бариевого и алюминиевых порошков с селитрой, кислотами, щелочами и окислителями, а также горючими материалами
значительное
177
Недопущение размещения бункера с легковоспламеняющимися шихтовыми материалами под троллеями шихтовых кранов
значительное
Требования к содержанию электросталеплавильного и ферросплавного производств
178
Обеспечение печных трансформаторов средствами пожаротушения и аварийными маслоприемниками, рассчитанными на полный объем масла в трансформаторе
значительное
179
Оборудование вакуумных камер индуктивных и вакуумнодуговых печей, а также плавильных камер электронно-лучевых печей взрывными предохранительными клапанами
грубое
180
Недопущение эксплуатации систем отвода пылегазовыделений от электросталеплавильных и рудовосстановительных печей, не оборудованных устройствами, исключающими загорания, взрывы газов и пылей
значительное
181
Оборудование бункеров, камер распыления жидкого алюминия затворами, исключающими попадание на конвейерную ленту горячего порошка в процессе распыления
значительное

166
Колошник алаңы мен зерттеу жұмыстарына арналған алаңды екі шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
167
Домна пештерін қаптаманың температурасын пештің барлық биіктігі мен ауданы бойынша бақылау аспаптарымен жабдықтау
елеулі
168
Өндірістің материалдары мен қалдықтарын домна пештерінің іргетастарына жинауға жол бермеу
болмашы
169
Күйіп кетпеуін бақылау үшін ауа фурмаларын сигнализация құрылғыларымен жабдықтау. Күйіп кеткен фурмалық аспаптарда жұмыс істеуге жол бермеу
елеулі
Болат балқыту өндiрiсiн ұстауға қойылатын талаптар
170
Балқытылған металл және шлактың түсуі ықтимал орындарда жабдықтың кез келген түрін сақтауға және материалдарды (оның ішінде жанғыш) жинауға жол бермеу
елеулі
171
Мазуты бар шығыс бактарды пештердің астына орналастыруға жол берілмеу, бактарды пештерден кемінде 5 метр арақашықтықта орналастыру және арнайы жылудан қорғайтын сенімді экрандармен қорғау
елеулі
172
Өрт болған жағдайда мазутты түсіруге арналған авариялық сыйымдылықтары бар жабық түсіру және құю құбыр жолдарымен шығыс бактарды біріктіру
өрескел
173
Салқындатқышта конвертерлік газдар шығып тұрған кезде конвертердің жұмыс істеуіне жол бермеу
өрескел
174
Кептіруге болат балқытқыш пештерді, конвертерлерді, миксерлерді қойған кезде газды тұтату үшін тез тұтанатын сұйықтықтарды пайдалануға жол бермеу
өрескел
175
Өрт жарылыс қаупі бар материалдар мен қоспаларды сақтау, дайындау және жасау орындарында олардың негізінде ашық отты қолдануға жол бермеу
өрескел
176
Алюминий-магний, алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және тотықтырғыштармен, сондай-ақ жанғыш материалдармен бірге тасымалдауға және сақтауға жол бермеу
елеулі
177
Тез жанатын шихта материалдары бар бункерді шихта крандары троллейінің астына орналастыруға жол бермеу
елеулі
Электр болат балқыту және ферроқорытпа өндiрiстерін ұстауға қойылатын талаптар
178
Пеш трансформаторларын өрт сөндіру құралдарымен және трансформаторда майдың толық көлемділігіне есептелінген авариялық май қабылдағыштармен қамтамасыз ету
елеулі
179
Индукциялық және доғалы вакуум пештердің вакуумдық камераларын, сондай-ақ электрондық-сәулелік пештердің қорытпа камераларын жарылыстан сақтандыратын қақпақшалармен жабдықтау
өрескел
180
Газ бен шаңның тұтануын, жарылысын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталмаған электр болат қорытпа және кенді қалпына келтіру пештерінен газ шаңның бөлінуін бұру жүйелерін пайдалануға жол бермеу
елеулі
181
Сұйық алюминийді тозаңдату бункерлері, камералары тозаңға айналдыру процесінде ыстық ұнтақтың конвейерлік лентаға түсуін болдырмайтын бекітпелермен жабдықтау
елеулі

182
Недопущение во избежание окисления, самовозгорания и взрыва алюминиевого порошка, наличие влаги и сырости в местах его производства и хранения
значительное
183
Недопущение в помещениях для производства порошков и пудр из алюминия, магния и сплавов на их основе устройства, подвалов, подпольных каналов и приямок
значительное
184
Недопущение совместного хранения и транспортирования алюмобариевого и алюминиевого порошков с селитрой, кислотами, щелочами и другими окислителями и горючими веществами
значительное
185
Хранение легковоспламеняющихся материалов или материалов, способствующих быстрому возгоранию (стружка магниевая и магниевые сплавы, селитра, бертолетова соль, термитная смесь) в специально отведенных местах плавильного корпуса металлотермических цехов в закрытой металлической таре (банках, бочках) в количестве, не превышающем двухсуточную потребность
значительное
186
Оборудование бункеров для хранения самовозгорающихся материалов устройствами для контроля за температурой этих материалов, работа которых сблокирована с пуском средств пожаротушения
значительное
Требования к содержанию прокатного, трубопрокатного и метизного производств
187
Оборудование систем гидропривода устройством для автоматического перекрытия напорных задвижек при обрыве маслопровода
значительное
188
Недопущение при эксплуатации масляного хозяйства применения источника открытого огня, искрение в маслоподвалах и вблизи маслонаполненного оборудования
грубое
189
Содержание закрытыми маслоподвалов и кабельных тоннелей для предотвращения попадания в них с рабочих площадок окалины, искр и других источников воспламенения
значительное
190
Обеспечение, в случае возникновения пожара, автоматического отключения вентиляционных устройств тоннелей и маслоподвалов
грубое
191
Обеспечение на случай пожара ванны для расконсервации подшипниковых узлов, а также расходные баки для мазута аварийными емкостями для слива горючих жидкостей, которые располагаются вне здания цеха
грубое
192
Содержание в исправном состоянии технологической автоматики, предупреждающей создание взрывоопасных концентраций на участках с применением защитных взрывоопасных газов
грубое
193
Недопущение при термической обработке металла (непрерывный отжиг ленты) использования ванны с расплавленным натрием без защитного газа. Недопущение попадания воды или влажных материалов в ванну с натрием
грубое
194
Недопущение хранения на рабочих местах опилок, стружек и других отходов титана и его сплавов. Хранение контейнеров с надписью "Отходы титана" в специально отведенном сухом помещении с постоянно действующей вентиляцией
значительное
Требования к содержанию огнеупорного производства

182
Алюминий ұнтағының қышқылдануын, өздігінен жануын және жарылуын болдырмау үшін оны өндіру және сақтау орындарында ылғал мен дымқылдың болуына жол бермеу
өрескел
183
Алюминийден, магнийден және олардың негiзiндегi қорытпалардан жасалған ұнтақтар мен опаларды өндiруге арналған үй-жайларда жертөлелердi, жертөле арналары мен ойықтарды орнатуға жол бермеу
елеулі
184
Алюминий-барий және алюминий ұнтақтарын селитрамен, қышқылдармен, сілтілермен және басқа да тотықтырғыштар және жанғыш заттармен бірге сақтауға және тасымалдауға жол бермеу
елеулі
185
Тез тұтанатын материалдар немесе тез жануға бейім материалдарды (магний жоңқасы және магний қорытпалары, селитра, бертолет тұзы, термит қоспасы) металл термиялық цехтардың балқыту корпустарында арнайы бөлінген орындарда екі тәуліктік қажеттілікте аспайтын мөлшерде жабық металл ыдыста (банкаларда, бөшкелерде) сақтау
елеулі
186
Өздігінен жанатын материалдарды сақтауға арналған бункерлерді жұмысы өрт сөндіру құралдарын іске қосуымен бұғатталған, осы материалдардың температурасын бақылауға арналған қондырғылармен жабдықтау
елеулі
Жалға беру, құбырларды жалға беру және метиз өндiрiстерiн ұстауға қойылатын талаптар
187
Гидрожетектің жүйелерін май құбыры үзілген кезде қысым ысырмаларын автоматты жауып тастауға арналған құрылғымен жабдықтау
елеулі
188
Май шаруашылығын пайдалану кезінде ашық от көзін қолдануға, май жертөлелерінде және май толтырылған жабдықтың жанында ұшқындауға жол бермеу
өрескел
189
Май жертөлелері мен кабельді туннельдерін оларға жұмыс алаңдарынан қабыршақтар, ұшқындар және тұтанудың басқа көздерінің түсуін болдырмау үшін жауып ұстау
елеулі
190
Туннельдер мен май жертөлелерінің желдеткіш құрылғыларының өрт болған жағдайда автоматты сөнуін қамтамасыз ету
өрескел
191
Мойынтіректер тораптарын қайта іске қосуға арналған ванналар, сондай-ақ жанғыш сұйықтықтарды құюға арналған мазутқа арналған шығыс бактарын, цех ғимаратынан тысқары орналасатын авариялық сыйымдылықтармен қамтамасыз ету
өрескел
192
Қорғаныш жарылыс қаупі бар газдарды қолданатын учаскелерде жарылыс қаупі бар шоғырландырудың құрылуының алдын алатын технологиялық автоматиканы жарамды күйде ұстау
өрескел
193
Металды термиялық өңдеу (лентаны үздіксіз күйдіру) кезінде қорғайтын газы жоқ ерітілген натрийі бар ваннаны пайдалануға жол бермеу. Судың немесе дымқыл материалдардың натрийі бар ваннаға түсіп кетуіне жол бермеу
өрескел
194
Жұмыс орындарында титан және оның қорытпаларының үгінділерінен, жаңқаларын және басқа да қалдықтарын сақтауға жол бермеу. "Титан қалдықтары" деген жазуы бар контейнерлерді желдеткіші тұрақты жұмыс істейтін арнайы бөлінген құрғақ үй-жайда сақтау
елеулі
Отқа төзімді өндірісін ұстауға қойылатын талаптар

195
Недопущение применения для разогрева смеси и растворения парафина, стеарина в керосине открытого огня, открытых электрических спиралей или других поверхностей с температурой свыше 100°С
грубое
196
Недопущение производства работ на участках приготовления и применения керосино-стеариновой смеси без наличия огнетушителей
значительное
197
Недопущение разлива керосино-стеариновой смеси и осуществление сбора отходов керосино-стеариновой смеси на рабочих местах при допрессовке изделий
значительное
198
Недопущение применения горючих (взрывоопасных) газов в качестве топлива и восстановительной среды
грубое
Требования к цехам, участкам, установкам для окраски, промывки, обезжиривания и мойки
199
Обеспечение краскозаготовительных отделений окрасочных цехов (участков) самостоятельным выходом наружу
грубое
200
Выполнение полов в помещениях, где производятся лако-краско приготовительные, окрасочные и бензомоечные работы, из негорючих материалов, не образующих искр при ударе
значительное
201
Облицовка внутренних поверхностей стен помещений на высоте не менее двух метров негорючим, легко очищающимся от загрязнений материалом
грубое
202
Выполнение открывания всех дверей цеха, участка, установок открывающимися наружу или в сторону ближайших выходов из здания
грубое
203
Производство окрасочных работ, промывки деталей только при действующей приточной и вытяжной вентиляции с местными отсосами от красочных шкафов, ванн, камер и кабин. Блокировка работы установок, а также систем подачи на операцию окраски, промывки, лакировки, мойки и обезжириванию с применением покрытий на нитрооснове, бензине и легковоспламеняющимися жидкостями с системой вентиляции
значительное
204
Недопущение эксплуатации вытяжной вентиляции окрасочных шкафов, камер и кабин без водяных оросителей (гидравлических фильтров) или других эффективных устройств для улавливания частиц горючих красок и лаков
значительное
205
Недопущение применения огня для выжигания отложений краски в кабинах и воздуховодах
грубое
206
Применение для мойки и обезжиривания изделий и деталей негорючих составов, паст, растворителей и безопасных в пожарном отношении технические моющих средств
значительное
207
Хранение каустической соды, селитры, присадок в специально оборудованном помещении
значительное
208
Обеспечение мест хранения кислот готовыми растворами мела, извести или соды для немедленной нейтрализации случайно пролитых кислот
незначительное
209
Хранение тары из-под лакокрасочных материалов плотно закрытыми и на специальных площадках, расположенных на расстоянии не менее 20 метров от зданий и сооружений
значительное

195
Қоспаны қыздыру және керосинде парафинді, стеаринді еріту үшін ашық отты, ашық электр спиральдарын немесе температурасы 100°С жоғары басқа беттік қабаттарды қолдануға жол бермеу
өрескел
196
Керосин-стеаринді қоспаларды дайындау және қолдану учаскелерінде өртсөндіргіштер болмағанда жұмыс істеуге жол бермеу
елеулі
197
Керосин-стеаринді қоспалардың төгілуіне жол бермеу және бұйымдарды қосымша жаншу кезінде жұмыс орындарында керосин-стеаринді қоспалардың қалдықтарын жинауды жүзеге асыру
елеулі
198
Жанғыш (жарылыс қауіпті) газдарды отын және қалпына келтіру ортасы ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
Бояу, шаю, майын кетiру және жууға арналған цехтарға, учаскелерке, қондырғыларға қойылатын талаптар
199
Бояу цехтарының (учаскелерінің) бояу дайындайтын бөлімшелерін бөлек сыртқа дербес шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
200
Лак-бояу дайындау, бояу және бензинмен жуу жұмыстары жүргізілетін үй-жайлардың едендерін соққан кезінде ұшқын шығармайтын, жанбайтын материалдардан жасау
елеулі
201
Кемінде екі метр биіктіктегі үй-жайлар қабырғаларының ішкі қабаты ластанудан оңай тазаланатын, жанбайтын материалмен қаптау
өрескел
202
Цехтың, учаскенің, қондырғының барлық есіктерін сыртқа немесе ғимараттан жақын шығатын жаққа ашылатындай етіп орнату
өрескел
203
Бояу жұмыстары, бөлшектерді шаю бояйтын шкафтар, ванналар, камералар мен кабиналардан жергілікті сорып алатыны бар қолданыстағы ағынды және сорғыш желдеткіштері болған кезде ғана жүргізу. Қондырғылардың жұмысын, сондай-ақ нитро негіздегі жабындарды, бензинді және басқа да желдету жүйесі бар тез тұтанатын сұйықтықтарды қолдана отырып бояу, шаю, лактау, жуу және майсыздандыру операциясына беру жүйелерін бұғаттау
елеулі
204
Бояу шкафтарын, камераларын және кабиналарының сорғыш желдеткішін сумен суландырғыштарсыз (гидро сүзгілер) немесе жанғыш бояулар мен лактардың бөлшектерін ұстап алуға арналған басқа тиімді қондырғыларсыз пайдалануға жол бермеу
елеулі
205
Отты кабиналар мен ауа өткізгіштегі бояудың шөгінділерін күйдіру үшін қолдануға жол бермеу
өрескел
206
Бұйымдар мен бөлшектерді жуу және майсыздандыру үшін жанбайтын құрамдар, пасталар, еріткіштер және басқа да өрт тұрғысынан қауіпсіз техникалық жуу құралдарын қолдану
елеулі
207
Каустикалық соданы, селитраны, саптамаларды арнайы жабдықталған үй-жайда сақтау
елеулі
208
Қышқылдарды сақтау орындарын оқыс төгілген қышқылдарды тезарада бейтараптандыру үшін дайын бор, әк немесе сода ерітіндісімен қамтамасыз ету
елеулі
209
Лак-бояу материалдарының ыдысын тығыз жабылған күйде және ғимараттар мен құрылыстардан кемінде 20 метр қашықтықта орналасқан арнайы алаңдарда сақтау
елеулі

210
Оборудование стеллажей для укладки труб и других изделий после промасливания устройствами для стока и отвода масла с последующей его откачкой
значительное
Требования к эксплуатации газового оборудования
211
Оборудование трубопроводов, подводящих газ к бытовым и промышленным приборам для его сжигания, на вводимых в эксплуатацию после завершения строительства, капитального ремонта, реконструкции и (или) технического перевооружения объектах, термочувствительными запорными устройствами (клапанами), автоматически перекрывающими газопровод при достижении температуры среды 100оС в помещении при пожаре
грубое

210
Май жағылғаннан кейін құбырлар мен басқа бұйымдарды салуға арналған сөрелерді кейіннен оны сора отырып, ағызып және бұрып жіберуге арналған қондырғылармен жабдықтау
елеулі
Газ жабдықтарын пайдалануға қойылатын талаптар
211
Объектілерде құрылыс, күрделі жөндеу, реконструкциялау және (немесе) техникалық қайта жабдықтау аяқталғаннан кейін пайдалануға енгізілетін тұрмыстық және өнеркәсіптік аспаптарға оны жағу үшін газ әкелетін құбыр желілерін өрт кезінде үй-жайда 1000С ортаның температурасына жеткен кезде, газ құбырын автоматты түрде жабатын жылу сезгіш ілгекті құрылғылармен (клапандармен) жабдықтау
өрескел

212
Недопущение установки термочувствительных запорных устройств (клапанов):
1) в зданиях V степени огнестойкости, а также в зданиях, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, размещенным за пределами здания и перекрывающим газопровод при срабатывании газового анализатора или автоматической пожарной сигнализации
2) в зданиях опасных производственных объектов, газопроводы которых оборудованы электромагнитным клапаном, а помещения с установками для сжигания газа защищены автоматическими установками пожаротушения
значительное

212
Жылу сезгіш ілгекті құрылғыларды (клапандарды):
1) отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттарда, сондай-ақ ғимараттың шетінде орналасқан газ құбырлары электр магнитті және газ талдағыш немесе автоматты өрт сигнализациясы іске қосылған кезде, газ құбырын жабатын клапанмен жабдықталған ғимараттарда;
2) газ құбырлары электрмагниттік клапанмен жабдықталған, ал газ жағуға арналған қондырғылары бар үй-жайлары автоматты өрт сөндіру қондырғыларымен қорғалған қауіпті өндірістік объектілер ғимараттарында орнатуға жол бермеу
елеулі

213
Недопущение хранения баллонов с аммиаком в машинных отделениях холодильных установок
значительное
214
Соответствие устройств для защиты помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок от разрушения при взрыве (в том числе легко сбрасываемые конструкции, вышибные панели, специальное остекление, открывающиеся фрамуги оконных блоков), проектно-сметной документации и постоянное содержание в исправном состоянии. Недопущение использования помещений охлаждаемых камер и холодильных агрегатов не по прямому назначению
значительное
215
Размещение баллонов с аммиаком на расстоянии не менее 5 метров от работающих отопительных приборов. Недопущение подогрева баллонов с аммиаком для ускорения наполнения системы
значительное
216
Недопущение устройства в противопожарных поясах холодильных камер отверстий, пропуска труб, установки крепления, а также облицовки их горючими материалами
значительное
217
Недопущение размещения холодильных агрегатов в тамбурах охлаждаемых камер. Размещение холодильных установок с рассольным охлаждением камер в машинном отделении, в котором имеется выход наружу или через коридор, отделенный от других помещений дверями
грубое
218
Недопущение в процессе эксплуатации и ремонта замены предусмотренной проектом негорючей теплоизоляции холодильных камер на горючую
грубое
219
Отделение вентиляционных систем машинного и аппаратного отделений от вентиляционных систем других помещений
грубое
220
Содержание в исправном состоянии аварийного освещения аппаратного и машинного отделений
значительное
221
Содержание в технически исправном состоянии взрывозащищенного электрооборудования в машинных и аппаратных отделениях аммиачных холодильных установок
значительное
222
Недопущение в процессе эксплуатации помещений машинных и аппаратных отделений аммиачных холодильных установок замены легкосбрасываемых элементов (панели, окна, двери) на другие типы конструкций
грубое
223
Недопущение установки в помещениях компрессорных отделений аппаратов или оборудования, конструктивно или технологически не связанные с компрессорами, а также устройства конторок и кладовых
значительное
224
Недопущение изменений действующих схем расположения трубопроводов с хладоагентом, а также замены хладоагента без разработки плана и его утверждения
значительное
10. Требования к автопредприятиям, объектам обслуживания транспорта, автостоянкам (паркингам)
225
Соблюдение требований по осуществлению мелкого ремонта и текущего технического обслуживания транспортных средств на территории открытых стоянок на площадках с твердым покрытием
незначительное

213
Аммиак бар баллондарды мұздатқыш қондырғылардың машина бөлімшелерінде сақтауға жол бермеу
елеулі
214
Аммиакты салқындату қондырғыларының машина және аппараттар бөлімшелерінің үй-жайларын жарылыс кезінде (оның ішінде оңай тасталатын конструкциялар, сындырылған панельдер, арнайы шынылау, терезе блоктарының ашылатын фрамугалары) қираудан қорғауға арналған құрылғылар жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкестігі және үнемі жарамды күйде ұстау. Салқындату камераларының және салқындатқыш агрегаттардың үй-жайларын тікелей мақсатынсыз пайдалануға жол бермеу
елеулі
215
Аммиагы бар баллондарды жұмыс істейтін жылу беру аспаптарынан кемінде 5 метр арақашықтықта орналастыру. Аммиагы бар баллондарды жүйелерді толтыруды тездету үшін қыздыруға жол бермеу
елеулі
216
Салқындатқыш камераларының өртке қарсы белдіктерінде тесіктер салуға, түтіктер өткізуге, бекітулер орнатуға, сондай-ақ оларды жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу
елеулі
217
Салқындатқыш агрегаттарды салқындату камераларының тамбурларында орналастыруға жол бермеу. Басқа үй-жайлардан сыртқа шығатын немесе дәліз арқылы есіктермен бөлінген шығу жолы болатын машина бөлімінде салқындатқыш қондырғылардың камераларын тұздықпен салқындатып орналастыру
өрескел
218
Пайдалану және жөндеу процесінде жобада көзделген салқындату камераларының жанбайтын жылу оқшаулауын жанатын жылу оқшаулауына ауыстыру жүргізуге жол бермеу
өрескел
219
Машина және аппарат бөлімшелерінің желдету жүйелерін басқа үй-жайлардың желдету жүйелерінен бөлу
өрескел
220
Аппарат және машина бөлімшелерінің авариялық жарықтандыруын жарамды күйде ұстау
елеулі
221
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелеріндегі жарылыстан қорғайтын электр жабдығын техникалық жарамды күйде ұстау
елеулі
222
Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының машина және аппарат бөлімшелерінің үй-жайларын пайдалану процесінде жеңіл лақтырылатын элементтерін (панелдерді, терезелерді, есіктерді) конструкциялардың басқа түрлеріне ауыстыруға жол бермеу
өрескел
223
Компрессорлық бөлімшелер үй-жайларында компрессорлармен конструктивтік немесе технологиялық байланысы жоқ аппараттарды немесе жабдықтарды орнатуға, сондай-ақ кеңселер мен қоймалар жасауға жол бермеу
елеулі
224
Салқындатқыш агенттері бар құбыр жолдардың қолданыстағы орналасу схемаларын, сондай-ақ салқындатқыш агентті жоспарды әзірлемей және оны бекітпей ауыстыруға жол бермеу
елеулі
10. Автокәсіпорындарға, көліктерге қызмет көрсететін объектілерге, автотұрақтарға (паркингтерге) қойылатын талаптар
225
Ашық тұрақ аумақтарында көлік құралдарына шағын жөндеу мен ағымды техникалық қызмет көрсетуді беті қатты алаңшаларда жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтау
болмашы

226
Наличие на каждой площадке для осуществления мелкого ремонта и текущего обслуживания транспортных средств пожарного щита
значительное
227
Недопущение загромождения помещений гаражей и площадки открытого хранения транспортных средств предметами и оборудованием, которые препятствуют их эвакуации в случае пожара или других чрезвычайных ситуаций
значительное
228
Недопущение использования гаражей и открытых стоянок не по прямому назначению (складирование горючих материалов, газовых баллонов, устройство ремонтных мастерских, окрасочных камер и другое)
незначительное
229
Наличие схем расстановки автотехники в гаражах, боксах и площадках открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального)
незначительное
230
Недопущение стоянки автомобилей с двигателями, работающими на сжатом природном газе и сжиженном нефтяном газе во встроенных зданиях иного назначения и пристроенных к ним, а также расположенных ниже уровня земли автостоянках закрытого типа
грубое
231
Устройство или размещение в паркингах (в автостоянках закрытого типа) помещений иного функционального назначения при условии отделения их глухими противопожарными перегородками 1 типа (кроме автомоек, хозяйственных кладовых, кладовых для багажа клиентов). Недопущение хранения в хозяйственных кладовых и кладовых для багажа клиентов взрывоопасных веществ и материалов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, масел, баллонов с горючими газами, баллонов под давлением
грубое
Требования к помещениям под навесами и открытым площадкам хранения транспорта
232
Установка транспортных средств в количестве, превышающих норму плана расстановки, уменьшение расстояния между автомобилями, зданиями (сооружениями)
значительное
233
Недопущение загромождения выездных ворот и проездов, выполнения кузнечных, термических, сварочных, малярных и деревообделочных работ, а также промывка деталей с использованием легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
грубое
234
Недопущение оставления транспортных средств с открытыми горловинами топливных баков при наличии течи из топливных баков, топливопроводов и карбюраторов, а также с неисправными системами электрооборудования
грубое
235
Недопущение заправки транспортных средств горюче-смазочными материалами, а также слив их в канализацию или на прилегающую территорию. Сбор отработанных горюче-смазочных материалов, фильтров, ветоши предусматривается в емкостях, из негорючих материалов, оборудованных закрывающимися крышками
значительное
236
Недопущение подзарядки аккумуляторов непосредственно на транспортных средствах, а также в неприспособленных для этих целей помещениях
значительное

226
Көлік құралдарына шағын жөндеу мен ағымды қызмет көрсетуді жүзеге асыруға арналған әрбір алаңшада өрт сөндіру қалқандардың болуы
елеулі
227
Көлік құралдарын ашық сақтау гараждарының үй-жайлары мен алаңшаларын өрт немесе басқа да төтенше жағдайлар болған кезде эвакуациялауға кедергі жасауы мүмкін заттар мен жабдықтармен үйіп тастауға жол бермеу
елеулі
228
Гараждар мен ашық тұрақтарды олардың тікелей мақсаттарынан тыс (жанғыш материалдарды, газ баллондарын жинау, жөндеу шеберханаларын, сырлау камералары және тағыда басқа) қолдануға жол бермеу
болмашы
229
Гараждарда, бокстарда және көлік құралдарын (жеке құралдардан басқа) ашық сақтау алаңшаларында автотехниканы орналастыру схемаларының болуы
болмашы
230
Сығымдалған табиғи газбен және сұйытылған мұнай газымен жұмыс істейтін қозғалтқыштары бар автомобильдерді басқа мақсаттағы ғимараттарға кіріктірілген және оларға жапсарлас, сондай-ақ жер деңгейінен төмен орналасқан жабық типтегі автотұрақтарға қоюға жол бермеу
өрескел
231
Паркингтерде (жабық үлгідегі автотұрақтарда) үй-жайларды 1-типтік тұйық өртке қарсы қалқалармен бөлген жағдайда өзге функционалдық мақсаттағы үй-жайларды (автожуу орындарынан, шаруашылық қоймаларынан, клиенттердің багажына арналған қоймалардан басқа) орнату немесе орналастыру. Жарылыс қаупі бар заттар мен материалдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, майларды, жанғыш газдары бар баллондарды, қысымдағы баллондарды шаруашылық қоймаларында және клиенттердің багажына арналған қоймаларда сақтауға жол бермеу
өрескел
Көлік сақтауға арналған шатыр асты және ашық алаңша үй-жайларына қойылатын талаптар
232
Нормадан асып кеткен көлемде көлік құралдарын орнатуға, оларды орналастыру жоспарын бұзуға, автомобильдер, ғимараттардың (құрылыстардың) арасындағы қашықтықты азайтуға
елеулі
233
Ұста, термиялық, дәнекерлеу, сырлау және ағаш өңдеу жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданып бөлшектерді шаюға шығу қақпалары мен өту жолдарын үйіп қоюға жол бермеу
өрескел
234
Отын бактарынан, отын жолдарымен және карбюраторлардан жанармай тамшылап, аузы ашық отын бактарымен, сондай-ақ электрқұрылғылар жүйесі ақаулы күйде болса, көлік құралдарын қалдыруға жол бермеу
өрескел
235
Көлік құралдарына жанар-жағармай материалдарын құю, сондай-ақ оларды кәрізге немесе іргелес орналасқан аумаққа төгу. Қолданылған жанар-жағармай материалдарын, сүзгіштерді, ескі шүберектер мен басқа да материалдарды жинау жабылатын қақпақтармен жабдықталған жанбайтын материалдардан жасалған ыдыстарға көзделеді
елеулі
236
Аккумуляторларды тікелей көлік құралдарында, сондай-ақ осы мақсатқа бейімделмеген үй-жайларда оталдыруға жол бермеу
елеулі

237
Недопущение подогрева двигателей открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), использование открытых источников огня для освещения
грубое
238
Недопущение установки на общих стоянках транспортных средств для перевозки легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также горючих газов
значительное
239
Недопущение хранения емкостей из-под легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное
240
Недопущение проведения окраски транспортных средств, мойки деталей легковоспламеняющимися и горючими жидкостями
грубое
Требования к содержанию транспортных средств работающих на газообразном топливе
241
Недопущение стоянки в закрытом помещении транспортных средств с технически неисправной (негерметичной) газовой системой питания
значительное
242
Недопущение осуществления стравливания сжиженного углеводородного газа в помещениях, предназначенных для хранения транспортных средств
грубое
243
Содержание в исправном состоянии систем, связанных с контролем давления, выработки газа, подогрева двигателя, переключения на разные виды топлива и подачи газа в карбюратор-смеситель. Эксплуатация в исправном состоянии предохранительных клапанов на баллонах со сжиженным углеводородным газом, а также электромагнитных клапанов, обеспечивающих блокировку подачи топлива. Проведение освидетельствования баллонов не реже 1 раза в 2 года
грубое
244
Недопущение применения и хранения сжиженного углеводородного газа в закрытых гаражах-стоянках и других отапливаемых помещениях, где температура воздуха превышает 25 оС
грубое
245
Оснащение помещений для стоянок и площадок открытого хранения транспортных средств (кроме индивидуального) буксирными тросами и штангами, из расчета 1 трос (штанга) на 10 единиц техники
значительное
246
Недопущение в помещениях для ремонта автомобилей и подсобных помещениях проведения ремонта автомобилей с баками, наполненными горючим (а у газовых автомобилей при заполненных газом баллонах), и картерами, заполненными маслом
значительное
Требования к аккумуляторным станциям
247
Недопущение курения, разведения огня, использования электронагревательных приборов
грубое
248
Недопущение хранения кислот, щелочей или электролит в количестве, более односменной потребности
незначительное
249
Недопущение оставления специальной одежды и посторонних предметов на рабочих местах
незначительное
Требования для помещений для проведения промывочных и окрасочных работ
250
Недопущение размещения промывочных и окрасочных цехов в подвальных, цокольных и на первых этажах многоэтажных зданий
грубое
251
Размещение краскозаготовительных отделений в помещении у наружной стены с оконными проемами, с самостоятельным эвакуационным выходом и изоляция от смежных помещений негорючими стенами
грубое

237
Қозғалтқыштарды ашық отпен жылытуға (от, алау, дәнекерлеу шамдары), жарықтандыру үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
238
Жалпы тұрақтарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш газдарды тасымалдау үшін көлік құралдарын пайдалануға
елеулі
239
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың сыйымдылықтарын сақтауға жол бермеу
елеулі
240
Көлік құралдарын бояуға, бөлшектерін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтармен жууға жол бермеу
өрескел
Газ тәрізді отынмен жұмыс жасайтын көлік құралдарын ұстауға қойылатын талаптар
241
Газды қоректену жүйесі техникалық бұзылған (герметикалық емес) көлік құралдарын жабық үй-жайда тұраққа қоюға жол бермеу
елеулі
242
Көлік құралдарын сақтауға арналған үй-жайларда сұйытылған көмірсутекті газды өршітуді жүзеге асыруға жол бермеу
өрескел
243
Қысымды бақылаумен, газды өндірумен, қозғалтқышты жылытумен, карбюратор қоспалауыштарға әр түрлі отын түрлеріне ауыстырып қосу және газ берумен байланысты жүйелерді жарамды күйде ұстау. Сұйытылған көмірсутек газы бар баллондардағы сақтандырғыш клапандарын, сондай-ақ отын беруді бұғаттауды қамтамасыз ететін электрлік магнитті клапандарын жарамды күйде пайдалану. Баллондарды куәландыруды кемінде екі жылда бір рет жүргізу
өрескел
244
Сұйытылған көмірсутек газын жабық гараж тұрақтарда және басқа да ішіндегі температурасы 25ºC асатын, жылу берілетін үй-жайларда қолдануға және сақтауға жол бермеу
өрескел
245
Көлік құралдарын (жеке көлік түрлерінен басқа) сақтайтын ашық алаңдар мен тұрақтарға арналған үй-жайларды әрбір 10 бірлік техникаға біреуден келетін сүйреткіш арқандармен (штангалармен) буксирге алатын тростармен және штангтармен жарақтау
елеулі
246
Автомобильдерді жөндеуге арналған үй-жайларда (газ автомобильдерінде баллондар газбен толтырулы болғанда) жанармай толтырылған багы бар автомобильдерге және май толтырылған картерлерге (№1 ТҚК бойынша жұмыстардан басқа) жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
елеулі
Аккумуляторлық станцияларға қойылатын талаптар
247
Темекі шегуге, от жағуға, электр қыздырғыш аспаптарын пайдалануға
өрескел
248
Бір ауысымдық қажеттіліктен артық мөлшерде қышқылды, сілтіні немесе электролитті сақтауға
болмашы
249
Жұмыс орындарында арнайы киімді және басқа да бөгде заттарды қалдыруға жол бермеу
болмашы
Жуып-шаю және бояу жұмыстарын жүргізуге арналған үй-жайларға қойылатын талаптар
250
Жуу және бояу цехтарын көп қабатты ғимараттардың жертөлелерінде, цокольды және бірінші қабаттарында орналастыруға жол бермеу
өрескел
251
Бояу дайындайтын бөлімшелерді сыртқы қабырғасында терезе ойығы жеке эвакуациялық шығу жолы бар және аралас үй-жайлардан жанбайтын қабырғалармен оқшауланған үй-жайларда орналастыру
өрескел

252
Выполнение полов промывочных и окрасочных цехов, а также краскозаготовительных отделений негорючими, электропроводными, стойкими к растворителям, исключающими искрообразование
значительное
253
Недопущение применения ребристых радиаторов в промывочных и окрасочных цехах
значительное
254
Установка электрических пусковых устройств, кнопочных электромагнитных пускателей вне промывочных и окрасочных помещений
значительное
255
Оборудование защитными устройствами передвижное технологическое оборудование промывочных, окрасочных цехов и краскозаготовительных отделений (лестницы, стремянки, доски, тележки)
значительное
256
Недопущение ношения рабочими и служащими одежды из синтетических материалов и шелка, а также колец и браслетов
незначительное
257
Обеспечение работников токопроводящей обувью и антистатическими браслетами
незначительное
11. Требования к административным зданиям (многофункциональным комплексам), многоквартирным (индивидуальным) жилым домам и общежитиям
258
Недопущение застройки, загромождения оборудованием, автотранспортом площадок, предназначенных для установки автолестниц в случае пожар
значительное
259
Недопущение устройства дверных проемов в глухих перегородках и стенах, отделяющих незадымляемые лестничные клетки от помещений, проходов, подвалов с пожароопасными помещениями
грубое
260
Недопущение окрашивания, заклеивания обоями автоматических пожарных извещателей
значительное
261
Недопущение отделки ограждений балконов и лоджий горючими материалами
грубое
262
Недопущение устройства в квартирах жилых домов и жилых комнатах общежитий различного рода мастерские и складские помещения, где применяются и хранятся взрывопожароопасные вещества и материалы, а также сдача их в аренду под помещения другого назначения
значительное
263
Недопущение использования технических этажей, технических подполий, вентиляционных камер, бойлерных, машинных помещений лифтов и чердачных помещений не по прямому назначению (под склады, архивы, а также помещения иного назначения), а также для хранения горючих материалов
грубое
264
Наличие в общежитиях (за исключением жилых помещений) мест, выделенных для курения, оборудованных надписью "Место для курения", урнами или пепельницами из негорючих материалов
незначительное
265
Недопущение после приемки обесточивания системы противодымной защиты, щитов управления системой
значительное
266
Недопущение эксплуатации вновь построенного здания до наладки систем противопожарной защиты
значительное

252
Жуу және бояу цехтарына, сондай-ақ бояу дайындайтын бөлімшелерге жанбайтын, электр сымды, ерітінділерге төзімді және ұшқын шығармайтын еден жасау
елеулі
253
Жуу және сырлау цехтарында қырлы радиаторларды қолдануға жол бермеу
елеулі
254
Электрлік іске қосу құрылғыларын, түймелі электр магнитті іске қосқыштарды жуу және сырлау үй-жайларынан тыс орнату
елеулі
255
Жуу, бояу цехтарының және бояу дайындау бөлімшелерінің жылжымалы технологиялық жабдығын қорғаныш құрылғылармен (саты, баспалдақ, тақтайша, арба) жабдықтау
елеулі
256
Жұмысшылар мен қызметшілерге синтетикалық және жібек маталардан киім киюге, сондай-ақ жүзіктер мен білезіктер тағуға жол бермеу
болмашы
257
Жұмыскерлерді ток өткізгіш аяқ киімдермен және статикаға қарсы білезіктермен қамтамасыз ету
болмашы
11. Әкімшілік ғимараттарға (көп салалы кешендерге), көппәтерлі (жеке) тұрғын үйлерге және жатаханаларға қойылатын талаптар
258
Өрт шыққан жағдайда автосатыларды орнатуға арналған алаңдарға құрылыс салынуын, жабдықтармен, автокөлікпен үймелеуге жол бермеу
елеулі
259
Тұйық жабындарда және түтiнденбейтiн саты торларын үй-жайлардан, өту жолдарынан, өрт қауiптi үй-жайлары бар жертөлелерден бөлетiн қабырғаларда есiк ойықтарын орнатуға жол бермеу
өрескел
260
Автоматты өрт хабарлағыштарын бояуға, тұсқағаздармен желiмдеуге жол бермеу
елеулі
261
Балкондар мен лоджиялардың қоршауларын жанғыш материалдармен қаптауға жол бермеу
өрескел
262
Тұрғын үй пәтерлерi мен жатақхана бөлмелерiнде жарылыс, өрт қауіптi заттар мен материалдар қолданылатын және сақталатын әр түрлi шеберханалық және қоймалық үй-жайларды орнатуға, сондай-ақ басқа мақсатқа арналған үй-жайға жалға беруге жол бермеу
елеулі
263
Техникалық қабаттарды, техникалық орындарды, желдеткiш камераларын, бойлерлiк орындарды, лифтiлер мен шатыр үй-жайларының машина үй-жайларын тiкелей мақсатынсыз (қойма, мұрағат, сондай-ақ басқа мақсаттағы үй-жайлар ретiнде), сондай-ақ жанғыш материалдарды сақтау үшiн пайдалануға жол бермеу
елеулі
264
Жатақханаларда (тұрғын үй-жайлардан басқа) темекi шегуге арналған орындар "Темекi шегуге арналған орын" деген жазумен, жанбайтын материалдардан жасалған урналардың немесе темекi күлін салғыштардың болуы
болмашы
265
Түтiнге қарсы қорғау жүйесiн қабылдағаннан кейiн жүйемен басқару қалқанын токтан ажыратуға жол бермеу
елеулі
266
Өртке қарсы қорғау жүйесiн баптағанға дейiн жаңадан салынған ғимаратты пайдалануға жол бермеу
елеулі

267
Недопущение складирования грубых кормов на усадебных участках жилых домов на расстоянии менее 15 метров до зданий и надворных построек
грубое
268
Недопущение складирования стог, копны, скирд грубых кормов, других горючих веществ и материалов на крышах сараев и других хозяйственных строений, под линиями электропередачи, на расстоянии менее 3-х метров от внешнего ограждения участка. Недопущение размещения стог, копны, скирд грубых кормов на улицах, дорогах, вне приусадебных участков. Складирование грубых кормов высотой не более 4 метров от уровня земли
грубое

267
Жемшөптердi жинау ғимараттарға және аула алдындағы құрылыстарға дейiн 15 метр кем қашықтықта орналастыруға жол бермеу
елеулі
268
Қоралар мен басқа да шаруашылық құрылыстардың шатырларына, электр жеткiзу желiлерiнiң астына, учаскенiң сыртқы қоршауынан кемiнде 3 метр қашықтықта шөп шошақтарын, шөмелелерді, iрi жем-шөп маяларын, өзге де жанғыш заттар мен материалдарды жинауға жол бермеу. Көшелерде, жолдарда, аулалық учаскелерден тыс шөп шошақтарын, шөмелелерді, iрi жем-шөп маяларын орналастыруға жол бермеу. Iрi жемшөптердi жинау биiктiгi жер деңгейiнен 4 метрден аспайтындай етiп орындау
елеулі

269
Недопущение хранения на балконах и лоджиях в квартирах и жилых комнатах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, газовых баллонов
грубое
12.Требования к автомобильным заправочным и газозаправочным станциям (стационарных и передвижных)
270
Оборудование зданий автозаправочной станции системами центрального отопления. Использование в помещениях автозаправочной станции масляных электронагревательных приборов только заводского изготовления, отвечающих требованиям пожарной безопасности, с соблюдением требуемых расстояний до горючих конструкций и материалов. Недопущение складирования на нагревательных приборах и трубопроводах различного рода, горючих материалов (специальную одежду, обтирочный материал), а также сушки одежды и обуви на нагревательных приборах. Недопущение устройства на территории и в зданиях автозаправочной станции отопительных установок и устройств с применением открытого огня
значительное
271
Наличие перед въездом на территорию автозаправочной станции схемы организации движения транспорта по территории и стенда с требованиями о соблюдении мер пожарной безопасности для водителей и пассажиров
значительное

269
Пәтерлер мен тұрғын бөлмелердегі балкондар мен лоджияларда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, газ баллондарды сақтауға жол бермеу
өрескел
12. Автомобиль жанар-жағармай құю станцияларына және газ толтыру станцияларына (стационарлық және жылжымалы) қойылатын талаптар
270
АЖС ғимаратын орталық жылу беру жүйесімен жабдықтау. Автожанармай құю станциясының үй-жайларында зауытта дайындалған, өрт қауіпсіздігі талаптарына сай майлы электрмен жылыту аспаптарын жанғыш конструкциялар мен материалдарға дейінгі тиісті қашықтықты сақтай отырып пайдалануға. Жылыту аспаптары мен әр түрлі құбыр өткізгіштерге жанғыш материалдарды (арнайы киімді, сүрту материалын) қоюға, сондай-ақ жылыту аспаптарында киім мен аяқ киімді кептіруге жол бермеу. Автожанармай құю станциясының аумағы мен ғимараттарында жылу беру қондырғылары мен ашық от қолданылатын құрылғыларды пайдалануға жол бермеу
елеулі
271
Автожанар-жағар май құю станциясының аумағына кірердің алдында оның аумағында көлік қозғалысын ұйымдастыру схемасының және жүргізушілер мен жолаушыларға арналған өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау туралы талаптарымен стендтердің болуы
елеулі

272
Наличие на дверях во все помещения автозаправочной станции, а также на наружных установках надписей с указанием:
1) категории помещений по взрывопожарной и пожарной опасности
2) класса взрывоопасных или пожароопасных зон
3) фамилии и инициалов ответственного за противопожарное состояние работника
4) номеров телефонов вызова подразделений противопожарной службы
незначительное
273
Наличие жесткой буксировочной штанги, длиной не менее 3 метра, для экстренной эвакуации с территории автозаправочной станции горящего транспортного средства
значительное

272
Автожанар-жағармай құю станциясының барлық үй-жайларының есіктерінде, сондай-ақ сыртқы қондырғыларда:
1) жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайлардың санаты;
2) жарылыс қауптілігінің немесе өрт қауіптілігі аймақтарының сыныбы;
3) өртке қарсы жай-күйге жауапты жұмыскердің тегі, аты-жөні;
4) өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру телефонының нөмірі көрсетілген жазбаның болуы
болмашы
273
Жанып жатқан көлік құралын автожанар-жағар май құю станциясының аумағынан шұғыл эвакуациялау үшін кемінде 3 метрлік қатты буксирлік штангінің болуы
елеулі

274
При размещении автозаправочной станции вблизи посевов сельскохозяйственных культур, по которым возможно распространение пламени (зерновые, хлопчатник) или степным массивам, наличие опашки вдоль границ автозаправочной станции шириной не менее 4 метров
незначительное
Требования к эксплуатации технологического оборудования
275
Недопущение эксплуатации технологического оборудования:
1) при наличии утечек топлива;
2) при отсутствии, неисправности, отключении или с просроченными сроками проверки приборов контроля и регулирования;

274
Автожанар-жағар май құю станциясы ауыл шаруашылығы дәнді-дақыл алқаптарының жанында орналастырылған кезде жалынның (бидай, мақта) дала алқаптарына таралуы мүмкін, автожанар-жағар май құю станциясы шекарасының бойымен ені кем дегенде 4 метрлік жер жыртудың болуы
болмашы
Технологиялық жабдықты пайдалануға қойылатын талаптар
275
Технологиялық жабдықты:
1) отынның ағуы болғанда;
2) бақылау және реттеу аспаптары болмағанда, жарамсыздық болғанда, ажыратылғанда немесе тексеру мерзімі өтіп кеткенде;

3) при наличии любых неисправностей
грубое
276
Соответствие технологического оборудования АЗС проектной, технико-эксплуатационной документации и техническим условиям
грубое
277
Недопущение внесения конструктивных изменений в технологическое оборудование, повышающие степень пожарной опасности автозаправочной станции
значительное
278
Наличие защиты от статического электричества основного и вспомогательного технологического оборудования
грубое

3) кез келген жарамсыздық кезінде пайдалануға жол бермеу
өрескел
276
АЖҚС технологиялық жабдығының жобалық, техникалық-пайдалану құжаттамасына және техникалық шарттарға сәйкестігі
өрескел
277
Технологиялық жабдыққа автожанармай құю станциясының өрт қауіптілік дәрежесін арттыратын конструктивті өзгерістер енгізуге жол бермеу
елеулі
278
Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықта статикалық электрден қорғаудың болуы
өрескел

279
Наличие не искрящихся и устойчивых к воздействию нефтепродуктов и окружающей среды прокладок крышек и патрубков фланцев, патрубков, штуцеров и устройств, отделяющих топливо и его пары от атмосферы, в местах соприкосновения с арматурой
грубое
280
Наличие линий деаэрации в резервуарах для хранения топлива. Оснащение трубопроводов линии деаэрации огнепреградителями или дыхательными клапанами со встроенными огнепреградителями, сохраняющими работоспособность в любое время года
грубое
Требования к содержанию оборудования для приема и выдачи топлива

279
Фланецтердің, келте құбырлардың, штуцерлердің және атмосферадан отын мен оның буын бөлетін басқа да құрылғылардың қақпақтары мен келте құбырлары арматурамен жанасу орындарында ұшқын шығармайтын және мұнай өнімдері мен қоршаған ортаның әсеріне тұрақты төсемдердің болуы
өрескел
280
Отын сақтауға арналған резервуарлар деаэрация желілердің болуы. Деаэрация желілерінің құбыр өткізгіштері кез келген уақытта жұмыс жасау қабілетін сақтай алатын от бөгегіштермен немесе қоса салынған от бөгегіштері бар тыныс алу клапандарымен жарақтау
өрескел
Отынды қабылдау және беру жабдығына қойылатын талаптар

281
Обеспечение слива топлива из автоцистерн по закрытой схеме
значительное
282
Обеспечение удаления всего транспорта и посторонних лиц с территории автозаправочной станции при въезде на нее автоцистерн с топливом. Запрет наличия на автозаправочной станции одновременно двух и более автоцистерн
незначительное
283
Производство операции по сливу топлива из автоцистерн не менее чем двумя работниками автозаправочной станции и при выполнении следующих условий:
1) перекрытия лотка отвода атмосферных осадков, загрязненных нефтепродуктами, с заправочной площадки автоцистерн и открытия трубопровода отвода проливов топлива в аварийный резервуар;
2) заземление автоцистерн
значительное

281
Автоцистерналардан отын құю жабық схема бойынша қамтамасыз ету
елеулі
282
Автожанармай құю станциясына отыны бар автоцистерналар кірген кезде оның аумағынан барлық көлік пен бөгде адамдарды шығаруды қамтамасыз ету. Бір мезгілде екі және одан да көп автоцистерналардың болуына тыйым салу
болмашы
283
Автоцистернадан жанар-жағар май құю операциясын автожанармай құю станциясының кемінде екі жұмыскері және мынадай талаптарды орындағанда жүргізіледі:
1) автоцистерналардың жанармай құю алаңдарынан мұнай өнімдерімен ластанған атмосфералық жауын-шашын қалдықтарының науасы жабылады және отын төгілуін авариялық резервуарға бұру құбыр өткізгішін ашу;
2) автоцистерналарды жерге тұйықтау
елеулі

284
Недопущение подсоединения заземляющих проводников к окрашенным и загрязненным металлическим частям автоцистерн
значительное
285
Недопущение заправки транспортных средств с работающими двигателями
грубое
286
Недопущение проезда транспортных средств над подземными резервуарами, если это не предусмотрено в согласованных и утвержденных технических условиях и технико-эксплуатационной документации на применяемую технологическую систему
значительное

284
Жерге тұйықталатын өткізгіштерді автоцистернаның боялған және ластанған металл бөліктеріне қосуға жол бермеу
елеулі
285
Жұмыс iстеп тұрған қозғалтқыштары бар көлік құралдарына жанармай құюға жол бермеу
өрескел
286
Егер қолданылатын технологиялық жүйеге келісілген және бекітілген техникалық шарттар мен техникалық пайдалану құжаттамасында көзделмеген болса, жер асты резервуарларымен көлік құралдарының өтуіне жол бермеу
елеулі

287
Недопущение заполнения резервуаров топливом и выдача топлива потребителям во время грозы и во время опасности проявления атмосферных разрядов
грубое
288
Недопущение въезда тракторов, не оборудованных искрогасителями, на территорию автозаправочной станции, на которых осуществляются операции по приему, хранению или выдаче бензина
грубое
289
Недопущение проведения ремонтных работ, не связанных непосредственно с ремонтом оборудования, зданий и сооружений автозаправочной станции
значительное

287
Найзағай болғанда және атмосфералық разрядтардың пайда болу қауіптілігі болған уақытта резервуарларға отын құюға және тұтынушыларға отын беруге жол бермеу
өрескел
288
Бензин қабылдау, сақтау немесе беру операциялары жүзеге асырылатын автожанармай құю станциясының аумағына ұшқын өшіргіштермен жабдықталмаған тракторлардың өтуіне жол бермеу
өрескел
289
Автожанармай құю станциясының жабдығын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеумен тікелей байланысы жоқ жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
елеулі

290
Недопущение заправки транспортных средств с пассажирами (за исключением легковых автомобилей с количеством дверей не менее четырех)
значительное
291
Недопущение заезда транспортных средств, груженных взрывчатыми веществами, сжатыми и сжиженными горючими газами, легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, легкогорючими материалами, ядовитыми и радиоактивными веществами и другими опасными веществами и материалами
значительное
Требования к передвижным автозаправочным станциям
292
Размещение передвижных автозаправочных станций на специально отведенных площадках
значительное

290
Жолаушылары бар көлік құралдарына (кемінде төрт есікті жеңіл автомобильдерден басқа) жанармай құюға жол бермеу
елеулі
291
Жарылғыш заттар, сығымдалған және сұйытылған жанғыш газдар, тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтар, тез тұтанатын материалдар, улы және радиоактивті заттар мен басқа да қауіпті заттар мен материалдар тиелген көлік құралдарының кіруіне жол бермеу
елеулі
Жылжымалы автожанар-жағармай құю станцияларына қойылатын талаптар
292
Жылжымалы автожанармай құю станцияларын арнайы бөлінген алаңдарға орналастыру
елеулі

293
Выполнение мероприятий перед началом эксплуатации передвижных автозаправочных станций на специально выделенной площадке:
1) проверка герметичности станции по контрольно-измерительным приборам и визуально;
2) подсоединение заземляющих проводников автозаправочных станций к устройству заземления площадки;
3) установки поддона под топливный бак транспортного средства;
4) устройство барьеров, ограничивающих подъезд транспортных средств к автозаправочной станции не менее чем на 1 метр;

293
Арнайы бөлінген алаңдағы жылжымалы автожанармай құю станцияларын пайдалануды бастамас бұрын:
1) бақылау-өлшеу аспаптары арқылы және көзбен шолу станцияларының герметикалығы тексеріледі;
2) автожанармай құю станцияларының жерге қосатын өткізгіші алаңның жерге тұйықтау құрылғысына қосылады;
3) көлік құралының отын багының астына қою үшін тұғырлар дайындалады;
4) көлік құралдарының автожанармай құю станцияларына өтуін шектейтін кемінде 1 метр тосқауылдар орнатылады;

5) установка предупреждающего знака и информационного щита
значительное
13. Требования для домов и зон отдыха, летних оздоровительных лагерей и туристических баз
294
Устройство одноэтажных деревянных зданий детских оздоровительных лагерей
значительное
295
Наличие негорючей кровли и утеплителя, а также оштукатуривания каркасных и щитовых зданий
грубое
296
Недопущение покрытия здания горючими материалами (соломой, щепой, камышом, толью)
грубое

5) ескерту белгілері мен ақпарат қалқаны орнатылады
елеулі
13. Жазғы демалыс үйлері мен аймақтарына, сауықтыру лагерьлерi мен туристік базаларға қойылатын талаптар
294
Балалардың сауықтыру лагерьлерінің бір қабатты ағаш ғимараттарын орнату
елеулі
295
Жанбайтын жабыны мен жылытқышының болуы, каркас және қалқан ғимараттарды сылаудың болуы
өрескел
296
Ғимараттарды тез тұтанатын материалдармен (сабанмен, жаңқамен, қамыспен, жоңқамен) жабуға жол бермеу
өрескел

297
Недопущение устройства кухонь, прачечных в деревянных зданиях, занятых детьми
значительное
298
Недопущение размещения более 50 детей в зданиях и сооружениях IV и V степени огнестойкости
грубое
299
Недопущение топки печи, применение керосиновых и электронагревательных приборов в помещениях, занятых детьми в летний период
грубое
300
Размещение прачечных и кухонь, в местах летнего отдыха детей и оздоровительных лагерях в обособленных строениях на расстоянии не менее 15 метров от деревянных зданий, в которых размещаются дети
грубое
301
Недопущение размещения детей в местах летнего отдыха, оздоровительных лагерях, не обеспеченных наружным противопожарным водоснабжением
значительное
302
Обеспечение мест летнего отдыха детей, летних оздоровительных лагерей телефонной связью, сигналом тревоги на случай пожара и первичными средствами пожаротушения. Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала
значительное
303
Наличие минерализованных противопожарных полос шириной не менее 4 метров по периметру за ограждением со стороны лесного массива, на территории мест летнего отдыха детей, расположенных в лесных массивах или в непосредственной близости от них
значительное
304
Наличие плана организационно-технических мероприятий по обеспечению пожарной безопасности и схемы лагеря (базы), на которой указываются все здания, места проживания людей (жилые дома, сооружения, палатки, юрты), места хозяйственного назначения, источники наружного противопожарного водоснабжения, стоянки автомобилей, прицепов. Размещение схемы на въезде на территорию лагеря (базы)
незначительное
305
Устройство на территории мест летного отдыха детей и оздоровительных лагерей палаток (юрт) площадью территории занимаемой одной группой (1 или 2 ряда) не более 800 квадратных метров. Обеспечение расстояния между группами не менее 15 метров, а между палатками (юртами) – не менее 2,5 метров
незначительное
14.Требования для культурно-зрелищных, развлекательных и спортивных учреждений
306
Соединение в ряды между собой и прочное крепление к полу всех кресел и стульев в зрительных залах и на трибунах
значительное
307
Наличие протокола испытаний обработанных деревянных конструкции сценической коробки (колосники, настил сцены, подвесные мостики, рабочие галереи) глубокой пропиткой антипиренами, а также горючие декорации, сценическое и выставочное оформление, драпировки в зрительных и экспозиционных залах, фойе, буфетах. Наличие протокола испытаний обработанных конструкций
грубое
308
Недопущение в пределах сценической коробки театрально-зрелищных учреждений одновременного нахождения декорации и сценического оборудования более чем для двух спектаклей. Недопущение хранения декораций, бутафории, деревянных станков, откосов, инвентаря и другого имущества в трюмах, на колосниках и рабочих площадках (галереях), под лестничными маршами и площадками, в подвалах и под зрительными залами
значительное

297
Балалармен қамтылған ағаш ғимараттарда асханалар, кір жуу орындарын орнатуға жол бермеу
елеулі
298
Отқа төзімділігі IV және V дәрежелі ғимараттар мен құрылыстарда 50-ден астам баланы орналастыруға жол бермеу
өрескел
299
Жазғы кезеңде балалар жұмыс істейтін үй-жайларда пеш жағуға, керосинді және электрлік қыздыру құралдарын қолдануға жол бермеу
өрескел
300
Балалардың жазғы демалыс орындарындағы және сауықтыру лагерьлеріндегі кір жуатын бөлмелер мен асханаларды балалар орналасқан ғимараттан 15 метр қашықтықта оқшау құрылыстарға орналастыру
өрескел
301
Балаларды сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтаумен қамтамасыз етілмеген балалардың жазғы демалыс орындарында, сауықтыру лагерьлерінде орналастыруға жол бермеу
елеулі
302
Балалардың жазғы демалыс орындары, жазғы сауықтыру лагерьлері телефон байланысымен, өрт болған жағдайда берілетін сигнал белгісімен және бастапқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етілуі. Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы
елеулі
303
Орман алқаптарында немесе оларға тікелей жақын орналасқан балалардың жазғы демалыс орындарының аумағында орман алқабы жағынан қоршаудан периметрі бойымен ені кемінде 4 метр минералдандырылған өртке қарсы жолақтардың болуы
елеулі
304
Барлық ғимараттар, адамдар тұратын жерлер (тұрғын үйлер, құрылыстар, шатырлар, киіз үйлер), шаруашылық мақсаттағы орындар, сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау көздері, автомобильдер, тіркемелер көрсетілген, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарының және лагердің (базаның) схемасының болуы. Лагерьдің (базаның) аумағына кіретін жерде схеманың ілінуі
болмашы
305
Балалардың жазғы демалыс орындары мен сауықтыру лагерьлерінің аумағында бір топтың (1 немесе 2 қатар) орналасқан аумағының ауданы 800 шаршы метрден аспайтындай етіп палаткаларды (киіз үйлерді) орналастыру. Топтардың арасында кемінде 15 метр, ал палаткалар (киіз үйлер) арасында кемінде 2,5 метр қашықтықты қамтамасыз ету
елеулі
14. Мәдени-ойын-сауық және спорт мекемелерiне қойылатын талаптар
306
Көрермен залдары мен мінбелерде барлық креслолар мен орындықтардың арасын қосу және еденге мықтап бекіту
елеулі
307
Сахналық қораптың ағаш конструкциялары ағаш конструкцияларының (желтартқыштар, сахна төсеніштері, аспалы көпірлер, жұмыс галереялары), сондай-ақ көрермен және экспозициялық залдардафойеде, буфеттерде жанғыш декорацияларды, сахналық және көрмелік безендірулерді, перделерді өңдеу сынақтары хаттамасының болуы
өрескел
308
Ойын-сауық театр мекемелерінің сахналық қораптарының шегінде бір мезгілде екі қойылымға арналғаннан артық декорациялар мен сахна құралдарының болуына жол бермеу. Декорацияларды, бутафорилерді, ағаш станоктарды, бөктерлерді, құрал-саймандарды және басқа да заттарды трюмаларда, желтартқыштарда және жұмыс алаңдарында (галереяларда), саты баспалдақтарының және алаңдарының астында, жертөлелерде және көрермен залдарында сақтауға жол бермеу
елеулі

309
Обеспечение при оформлении постановок вокруг планшета сцены свободного кругового прохода шириной не менее 1 метра
значительное
310
Недопущение на сцене курения, применение открытого огня (факелы, свечи, канделябры), дуговых прожекторов, фейерверков и других видов огневых эффектов
грубое
311
Недопущение выполнения временных мест для зрителей (выдвижные, съемные, сборно-разборные), а также недопущение выполнение сидений из синтетических материалов, выделяющих при горении высокоопасные вещества на трибунах крытых и открытых спортивных сооружений
значительное
312
Недопущение установки приставных сидений на путях эвакуации
грубое
313
Выполнение съемных временных сидений в эвакуационных люках, предназначенных для размещения фона на трибунах при проведении спортивно-художественных праздников, открытия и закрытия международных соревнований или международных мероприятий, а также культурно-зрелищных мероприятий
грубое
314
Недопущение расстановки кресел для зрителей в спортивных залах создающих встречные или пересекающиеся потоки зрителей с постоянных и временных трибун
грубое
315
Содержание в исправном состоянии приспособлений для крепления временных конструкций для сидения зрителей в крытых спортивных сооружениях, а также крепления помостов, эстрад и рингов
грубое
316

309
Сахна планшетінің айналасын безендіру кезінде ені кемінде 1 метр болатын еркін айналма өту жолымен қамтамасыз ету
елеулі
310
Сахнада темекі шегуге, ашық оттарды (алауларды, май шамдарды, үлкен шырағдандарды), доғалық прожекторларды, отшашулар мен басқа да от түріндегі әсерлерді қолдануға жол бермеу
өрескел
311
Көрермендерге арналған уақытша орындардың (жылжымалы, алынатын, жиналып бөлшектелетін) жасалуына жол бермеу, сондай-ақ жабық және ашық спорт құрылыстарының мінбелеріндегі орындықтарды жану кезінде қауіптілігі жоғары заттар бөліп шығаратын синтетикалық материалдардан жасауға жол бермеу
елеулі
312
Эвакуациялау жолдарында қосалқы орындықтарды орнатуға жол бермеу
өрескел
313
Спорттық-көркемдік мерекелерді, халықаралық жарыстарды немесе басқа халықаралық іс-шараларды, сондай-ақ мәдени ойын-сауық іс-шараларды ашу және жабу кезінде мінбелерде аясын орналастыруға арналған эвакуациялау люктеріндегі уақытша орындықтарды алмалы-салмалы етіп жасау
өрескел
314
Спорт залдарындағы көрермендерге арналған креслоларды тұрақты және уақытша мінбелерден көрермендердің қарама-қарсы немесе қиылысатын легі болатындай етіп қоюға жол бермеу
өрескел
315
Жабық спорт құрылыстарында көрермендердің отыруына арналған уақытша конструкцияларды бекітуге, сондай-ақ тұғырларды, эстрадаларды, рингтерді бекітуге арналған аспаптарды ақаусыз күйде ұстау
өрескел
316

Недопущение при бесстеллажном хранении спортинвентаря, сборно-разборных конструкций залов, съемных покрытий залов и других материалов, укладываемые в штабели площадью более 100 м2
значительное
317
Недопущение в спортивных залах складирование горючих материалов, а также устройство помещений с конструкциями из горючих материалов непосредственно под узлами крепления металлических и деревянных несущих конструкций
значительное

Көлемі кемінде 100 м2 қатарларды алатын спорт керек-жарақтарын, залдардың жинау-бөлшектеу конструкцияларын, залдардың алмалы-салмалы жабындарын және басқа материалдарды сөрелері жоқ жерлерде сақтауға жол бермеу
елеулі
317
Спорт залдарда жанғыш материалдарды, сондай-ақ конструкциялары жанғыш материалдардан жасалған үй-жайларды металл және ағаш көтергіш конструкцияларды бекіту тораптарының астына тікелей орнатуға жол бермеу
елеулі

318
Обеспечение монтажа софитов и рамп только на негорючие материалы
значительное
319
Обеспечение прокладки между деревянной рампой помоста (эстрады) и кожухами электросветильников негорючего материала толщиной 8-10 миллиметров, защиты негорючими материалами с наружной стороны всех переносных электрофонарей (подсветы), устанавливаемые на эстраде или помосте
значительное
320
Обеспечение установки у всех софитов со стороны света защитной металлической сетки, предотвращающей выпадение стекол светильников и осколков разорвавшихся колб ламп
значительное
15.Требования к культовым объектам
321
Установка подсвечников, светильников и осветительного оборудования с применением открытого огня на негорючих основаниях
грубое
322
Недопущение использования источников открытого огня для проведения служб и обрядов на расстоянии менее:
1) 0,7 метра от горизонтальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4
2) 0,5 метра от вертикальных ограждающих конструкций, выполненных из материалов с группой горючести Г1-Г4
грубое
16.Требования к объектам нефтегазодобывающей и нефтегазоперерабатывающей промышленности

318
Софиттер мен рампаларды тек жанбайтын материалдармен монтаждалуын қамтамасыз ету
елеулі
319
Тұғырдың (эстраданың) ағаш рампасы мен электр шамдарының қаптамалары арасында қалыңдығы 8-10 миллиметр төсеме салынады, ал эстрадаға немесе тұғырларға орнатылған барлық тасымалданатын электр шамдары (кішкентай шамдар) сыртқы жағынан жанбайтын материалдармен қорғалады
елеулі
320
Барлық софиттерге жарық жағынан шамдардың әйнектерінің және лампалардың жарылған колбаларының сынықтарының түсуін болдырмайтын қорғайтын металл торлар орнатылуын қамтамасыз ету
елеулі
15. Ғибадат ету объектілеріне қойылатын талаптар
321
Шам қойғыштар, шырақтар және ашық от қолданылатын жарықтандыру жабдығы жанбайтын табандарға орнату
өрескел
322
Қызметтер мен салттарды жүргізу үшін ашық от көздерін пайдалануға жол бермеу:
1) жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған көлденең қоршау конструкцияларынан 0,7 метр;
2) жану тобы Г1-Г4 материалдардан жасалған тік қоршау конструкцияларынан 0,5 метр
өрескел
16. Мұнай-газ өндіруші және мұнай-газ өңдейтін өнеркәсібі объектілеріне қойылатын талаптар

323
Ограждение территории нефтебаз, наливных и перекачивающих станций забором из негорючего материала высотой не менее 2 метра
незначительное
324
Недопущение посадки деревьев и кустарников в каре обвалований резервуаров
незначительное
325
Недопущение разведение костров, сжигание мусора, отходов, применять факелы, керосиновые фонари и другие источники открытого огня на территории объекта
грубое
326
Очистка территорий, отводимой под установку, освобождение от наземных и подземных трубопроводов, кабелей, очистка от деревьев, кустарника, травы
значительное
327
Наличие площадки вокруг наземных сооружений для передвижения транспорта и пожарной техники шириной 10-12 метров
значительное
328
Наличие отвода жидкости от устья и наземных сооружений в специальные амбары (ловушки)
значительное
329
Размещение топливных емкостей и установок не ближе 20 метров от наземных помещений, оборудования, трубопроводов
значительное
330
Оборудование топливных установок насосами, емкости – уровнемерами, предупреждающими и запрещающими надписями (знаками)
значительное
331
Наличие в местах установки подъездного пути и обвалования из расчета объема хранения горюче-смазочных материалов
значительное
332
Наличие на всасывающих и нагнетательных линиях насосов и компрессоров, перекачивающих горючие продукты, запорных, отсекающих и предохранительных устройств
значительное
333
Недопущение хранения горюче-смазочных и легковоспламеняющихся материалов внутри пожаровзрывоопасных сооружений
грубое
334
Вывод выхлопных линии двигателей внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от устья скважины, 5 метров от стены укрытия (основания) и 1,5 метра от верхней части крыши (навеса)
грубое
335
Наличие в местах прохода выхлопной линии через стены, укрытия, крышу (навес) зазора не менее трех диаметров трубы. Наличие теплоизолирующей прокладки и негорючей разделки
значительное
336
Оборудование выхлопных труб искрогасителями
значительное
337
Недопущение применения открытого огня и курения в пожароопасных и взрывоопасных помещениях, под основаниями, газоопасных местах, вблизи емкостей для хранения горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов, горючих веществ и реагентов
грубое
338
Недопущение ведения газоопасных, огневых и сварочных работ при наличии загазованности, загрязнения горюче-смазочными материалами, нефтепродуктами
грубое
339
Постоянное содержание силового, бурового и нефтепромыслового оборудования, укрытий, устья и территорий объекта в пожаробезопасном состоянии, регулярная защита от замазученности, разлива горюче-смазочных материалов, нефтепродуктов
значительное
Требования при проведении работ по бурению и эксплуатации скважин

323
Мұнай базасының, құю және сору станцияларының аумағын кемінде биіктігі 2 метр болатын жанбайтын материалдан жасалған дуалмен қоршау
болмашы
324
Опырылып құлаған резервуар орнына ағаштар мен бұталардың отырғызылуына жол бермеу
болмашы
325
Объекті аумағында алау жағуға, қоқыс пен қалдықтарды өртеуге, шырақ, керосинді шам және тағы да басқа ашық от көздерін қолдануға жол бермеу
өрескел
326
Орнатуға бөлінген аумақтарды жер үстіндегі және жер астындағы құбыр жолдарынан, кабельдерден босату, ағаштан, бұтадан, шөптерден тазарту және жоспарлау
елеулі
327
Жер үстіндегі құрылыстардың айналасында көліктің және өрт техникасының қозғалуы үшін ені 10-12 метр алаңша тегістеледі
елеулі
328
Аумақтардың жоспарлауы сұйықтықтарды сағасынан және жер үстіндегі құрылыстардан арнайы қоймаларға (торға) бұрып ағызудың болуы
елеулі
329
Отын құятын ыдыстар мен қондырғыларды жер үсті үй-жайлардан, жабдықтардан, құбыр жолдарынан 20 метр жақын емес орналастыру
елеулі
330
Отын қондырғылары сорғыларымен, ыдыстар сақтандыру және тыйым салу жазулары (белгілері) бар деңгей өлшеуіштермен жабдықтау
елеулі
331
Орнату орындарында кіреберіс жолының және жанғыш-майлау материалдарының сақталу мөлшері көлемінен топырақпен үюдің болуы
елеулі
332
Жанғыш өнімдерді соратын сорғылар мен компрессорлардың сорғыш және айдағыш жолдарында тиек, кесу және сақтандыратын құрылғылардың болуы
елеулі
333
Жанар-жағармай және тез тұтанатын материалдарын өрт, жарылыс қауіпті құрылыстардың ішінде сақтауға жол берілмейді
өрескел
334
Іштен жану қозғалтқыштарының пайдаланылған сызықтарын ұңғыманың аузынан кемінде 15 метр, жасырын пана (негіз) қабырғасынан 5 метр және шатырдың (аспаның) жоғарғы жағынан 1,5 метр қашықтыққа шығару
өрескел
335
Қабырғалар, жабындар, шатырлар (аспалар) арқылы пайдаланылған желілер өтетін жерлерде құбырдың кемінде үш диаметрінен тесіктің болуы. Жылу оқшаулағыш төсеменің жанбайтын бөлгішінің болуы
елеулі
336
Пайдалану құбырларын ұшқын өшіргіштермен жабдықтау
елеулі
337
Өрт қауіпті және жарылыс қауіпті үй-жайларда, негіздердің астында, газ қауіпті жерлерде, жанар-жағармай материалдарын, мұнай өнімдерін, жанғыш заттар мен реагенттерді сақтауға арналған ыдыстардың жанында ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
өрескел
338
Газданған, жанар-жағармай материалдарымен, мұнай өнімдерімен ластану болған жағдайларда газ қауіпті, отты және дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
339
Күштік, бұрғылау және мұнай кәсібі жабдықтарын, жабындар, объектінің басы мен аумағын тұрақты өрт қауіпсіз жағдайда ұстау, күйеден, жанар-жағар май материалдарының, мұнай өнімдерінің төгілуінен ұдайы тазарту
елеулі
Ұңғымаларды бұрғылау және пайдалану бойынша жұмыс жүргізу кезінде қойылатын талаптар

340
Использование специальной техники, применяемой при цементировке, установке нефтяных и кислотных ванн, исследовательских и аварийных работах при наличии искрогасителей выхлопных труб
грубое
341
Установка при освоении скважины передвижного компрессора на расстоянии не менее 25 метров от скважины с наветренной стороны
значительное
342
При промывке скважины нефтью установка агрегата на расстоянии не менее 10 метров от устья
значительное
343
Недопущение освоения газовых и газоконденсатных скважин свабированием, а фонтанных скважин тартанием желонкой
значительное
344
Обеспеченность при освоении скважин передвижными агрегатами возможности присоединения к рабочему манифольду необходимого количества агрегатов, как для освоения, так и на случай глушения скважины
значительное
345
Исключение отпускания устройства стока нефти в общие амбары и ловушки по открытым канавам во избежание возгорания (пожара)
значительное
346
Наличие на линиях от газо- и воздухораспределительных будок у скважин обратных клапанов установленных для предупреждения попадания нефти и газа из скважины в компрессор
значительное
347
Наличие с наружной стороны помещения газораспределительных будок надписи "Газ! Огнеопасно!"
незначительное
348
Оборудование выхлопных труб двигателей внутреннего сгорания передвижных компрессоров глушителем с искрогасителем
значительное
Требования к содержанию компрессорных станций
349
Наличие на выкидной линии последней ступени сжатия компрессора (вне здания компрессорной) предохранительного устройства, срабатывающего при давлении, превышающем рабочее на 10 %
значительное
350
Оборудование компрессора сигнализацией отклонения параметров от нормальной работы, а также автоматическим отключением при повышении давления и температуры сжигаемого газа (воздуха), при прекращении подачи охлаждающей воды и падения давления на приеме и в системе смазки
значительное
351
Недопущение размещения в газокомпрессорных помещениях аппаратуры и оборудования, не связанного с работой компрессорной установки
значительное
352
Недопущение забора воздуха для воздушных компрессоров в местах выделения горючих паров или газов, а также в местах возможного появления источников воспламенения
значительное
353
Обеспечение доступа для осмотра заземляющих проводников и мест их приварки
значительное
354
Недопущение применение для заземляющего проводника стального каната
значительное
355
Недопущение установки станции управления, автотрансформаторов, трансформаторов под проводами линий электропередачи любого напряжения
значительное
356
Устройство помещений или будки для установки электрооборудования погружных центробежных электронасосов из негорючего материала
значительное
Требования к интенсификации добычи нефти и газа

340
Пайдаланылған құбырларда ұшқын өшіргіштер болғанда мұнай және қышқыл ванналарын орнату, зерттеу және авариялық жұмыстар кезінде қолданылатын арнайы техника қолдану
өрескел
341
Ұңғыманы игергенде жылжымалы компрессорды ұңғыманың жел жағынан кемінде 25 метрден қашықтыққа орнату
елеулі
342
Ұңғыманы мұнаймен жуып шайғанда агрегатты сағасынан кемінде 10 метр қашықтыққа орнату
елеулі
343
Газ және газ конденсатты ұңғымаларына сұңғылау арқылы игеру, ал атқылама ұңғымаларды науалармен қауғалауға жол бермеу
елеулі
344
Ұңғымаларды жылжымалы агрегаттармен игергенде игеру үшін де, ұңғыманы бекіту жағдайында да қажетті агрегаттар санын жұмыс манифольдына қосу мүмкіндігімен қамтамасыз етілуі
елеулі
345
Тұтануды (өртенуді) болдырмау үшін ашық арықтар арқылы жалпы қоймалар мен торларға мұнайды ағызу құрылғысын жіберуді болдырмау
елеулі
346
Ұңғымадан компрессорға мұнай мен газдың түсуінің алдын алу үшін ұңғымалардың жанында, газ бен ауаны тарату будкаларынан желілерде кері клапандар орнату
елеулі
347
Газ таратушы будкалардың сыртқы жағында "Газ! От қауіпті!" деген жазудың болуы
болмашы
348
Жылжымалы компрессорлардың іштен жану қозғалтқышының (ІЖҚ) пайдаланылған құбырлары ұшқын сөндіргіші бар өшіргіштермен жабдықтау
елеулі
Компрессорлық станцияларды ұстауға қойылатын талаптар
349
Соңғы сатының шығарып тастау желісінде компрессордың қысылғаны (компрессор ғимаратынан тыс) жұмыс қысымын 10% асатын, қысымның әсерінен іске қосылатын сақтандырғыш құрылғысын орнату
елеулі
350
Компрессор жабдығының қалыпты жұмыстан параметрлердің ауытқу сигнализациясы, сондай-ақ жағылып жатқан газдың (ауаның) қысымы мен температурасы көтерілгенде, салқын судың келуі тоқтағанда және қабылдау мен майлау жүйесіндегі қысым түскен кезде автоматты ажыратқышы болуы қажет
елеулі
351
Газ компрессорлық үй-жайларында компрессорлық қондырғылардың жұмысына қатысы жоқ аппаратура мен жабдықты орналастыруға жол берілмейді
елеулі
352
Ауа компрессорлары үшін жанғыш булар мен газдар бөлінетін орындарда, сондай-ақ тұтану көздерінің ықтимал пайда болу орындарында ауа жинауға жол бермеу
елеулі
353
Жерге тұйықтайтын өткізгіштер мен оларды дәнекерлеу орындарын қарау үшін қол жетімділіктің қамтамасыз етілуі
елеулі
354
Жерге тұйықтайтын өткізгішке болаттан жасалған арқанды пайдалануға жол бермеу
елеулі
355
Кез келген кернеудегі электр беру желілерінің астынан басқару станцияларын, автотрансформаторларды, трансформаторларды орнатуға жол бермеу
елеулі
356
Орталықтан сыртқа тебетін батыру электр сорғылардың электр жабдығын орнату үшін үй-жай немесе будка жанбайтын материалдан жасау
елеулі
Мұнай және газ өндіруді қарқындатуға қойылатын талаптар

357
Наличие разработанного и вывешенного на видном месте Плана ликвидации возможных аварий и пожаров с учетом проведения методов интенсификации добычи
незначительное
358
Обеспечение объектов, где осуществляются методы интенсификации добычи, надежной телефонной или радиосвязью с центральным диспетчерским пунктом предприятия
значительное
359
Наличие вывешенных у средств связи табличек с указанием названий и порядка подачи сигналов, вызова руководителей и ответственных лиц, пожарной части, скорой помощи, газоспасательной службы
незначительное
360
Недопущение слива остатков нефти и химреагентов из емкостей агрегатов и автоцистерн в промышленную канализацию
значительное
361
Недопущение использования противопожарного инвентаря и оборудования, аварийных и газоспасательных средств для работ, не связанных с их прямым назначением
незначительное
362
Наличие надписи "Огнеопасно" на емкостях с пенореагентом и другими горючими химическими веществами
незначительное
363
Недопущение налива и слива пенореагента и других горючих химических веществ во время грозы
грубое
364
Расположение передвижного технологического оборудования для закачки реагента в пласт с учетом рельефа местности и направления ветра, для обеспечения в случае необходимости его выезда из опасной зоны и эвакуацию персонала
значительное
365
Недопущение расположения передвижного оборудования, насосных установок в пределах охранной зоны воздушных линий электропередач или над нефтегазопроводами
значительное
366
Оборудование печи автоматическими устройствами, регулирующими температуру подогреваемой нефти в заданных пределах, а также отключающими подачу газа на горелки при повышении или понижении давления газа, предусмотренного изготовителем
значительное
367
Оборудование на топливном трубопроводе, отрегулированного редуцирующего устройства и предохранительного клапана в горелке, а также устройства для предупреждения попадания конденсата в контрольно-измерительные приборы
грубое
368
Оборудование технических средств передвижения (автомобили, трактора) искрогасителями
грубое
369
Установка емкости с горячей нефтью не ближе 10 метров от устья с подветренной стороны
значительное
370
Установка компрессоров и электрооборудования на расстоянии не ближе 10 метров, а компрессор с двигателем внутреннего сгорания – не ближе 25 метров от устья скважины. Оборудование выхлопной трубы двигателя внутреннего сгорания искрогасителем
значительное
371
Наличие на автоцистернах или иной таре с газоконденсатом надписи или знака "Огнеопасно"
незначительное
372
Заземление автоцистерны перед сливом или наливом конденсата. Недопущение отсоединения заземляющего устройства до окончания слива или налива
значительное

357
Өндіруді қарқындату әдістерін ескере отырып әзірленген ықтимал авариялар мен өртті жою жоспарының болуы және көрінетін орында іліп қою
болмашы
358
Өндіруді қарқындату әдістері жүзеге асырылатын объектілер кәсіпорынның орталық диспетчерлік пункті бар сенімді телефон немесе радио байланысымен қамтамасыз етілуі
елеулі
359
Байланыс құралдарында атаулары мен сигнал беру тәртібі, өрт сөндіру бөлімінің, жедел жәрдем, газдан қорғау қызметінің басшылары мен жауапты адамдарын шақыру көрсетілген тақталарын іліп қою
болмашы
360
Агрегаттар мен автоцистерна ыдыстарының ішіндегі мұнай мен химиялық реагенттердің қалдықтарын өнеркәсіптік кәрізге құюға жол бермеу
елеулі
361
Өртке қарсы мүкәммал мен жабдықтарды, авариялық және газдан қорғау құралдарын тікелей мақсатына арналмаған жұмыстарда қолдануға жол бермеу
болмашы
362
Көбік реагенті және басқа да жанғыш химиялық заттар бар ыдыстарда "От қауіпті" деген жазу болады
болмашы
363
Найзағай жарқылдаған кезде көбік реагенті мен басқа да жанғыш заттарды құйып төгуге жол бермеу
өрескел
364
Реагентті қабатқа соруға арналған жылжымалы технологиялық жабдық, қажет болған жағдайда қауіпті аймақтан шығуды және персоналды эвакуациялауды қамтамасыз ету үшін жердің бедері мен желдің бағыты ескеріліп орналастыру
елеулі
365
Жылжымалы жабдықты, сорғыш қондырғыларды электр өткізгіштердің әуе желілерінің қорғау аймағы шегінде немесе мұнай, газ желілерінің үстіне орналастыруға жол бермеу
елеулі
366
Пештерді белгіленген шектерде мұнайды ысыту температурасын реттейтін, сондай-ақ дайындаушымен көзделген газ қысымы көтеріліп немесе төмендегенде оттыққа газ беруді ажырататын автоматты құрылғылармен жабдықтау
елеулі
367
Отын құбыры жолында ретке келтірілген, қысқартатын құрылғымен және оттықта сақтандырғыш клапанмен, сондай-ақ бақылау-өлшегіш аспаптарына конденсат түсуінің алдын алу арналған құрылғымен жабдықтау
өрескел
368
Техникалық қозғалыс құралдарын (автомобильдері, тракторлары) ұшқын өшіргіштермен жабдықтау
өрескел
369
Ыстық мұнай ыдысын сағасының ық жағынан 10 метр қашықтықта орнату
елеулі
370
Компрессорлар мен электр жабдығы 10 метр, ал іштен жану қозғалтқышы бар компрессор ұңғыманың сағасынан 25 метр қашықтықта орнату. Іштен жану қозғалтқышының пайдаланылған өнім құбырын ұшқын өшіргішпен жабдықтау
елеулі
371
Газ конденсаты бар автоцистерналарда немесе басқа ыдыстарда "От қауіпті" деген белгінің болуы
болмашы
372
Конденсатты автоцистернаға құю, ағызу алдында оны жерге тұйықтау. Тұйықтаушы құрылғыны ағызу немесе құю аяқталғанша ажыратуға жол бермеу
елеулі

373
Установка агрегатов и автоцистерн не ближе 25 метров от устья скважины и не менее 6 метров друг от друга с наветренной стороны
значительное
374
Снабжение территории участка, где осуществляется обработка пласта методом внутрипластового движущегося фронта горения, предупредительными плакатами и ограждение металлическими пикетами с красным флажком
значительное
Требования по хранению и транспортировке нефти и газа

373
Агрегаттар мен автоцистерналарды ұңғыманың құйылысынан 25 метр қашықтықта және жел жағынан бір-бірінен 6 метр аспайтын қашықтықта орнату
елеулі
374
Қабат ішіндегі жылжымалы жану мөлшері әдісімен қабатты өңдеу жүзеге асырылатын учаске аумағын ескерту плакаттарымен жабдықтау және қызыл жалаушасы бар, металдан жасалған пикеттермен қоршау
елеулі
Мұнай мен газды сақтауға және тасымалдауға қойылатын талаптар

375
Использование негорючих материалов для теплоизоляции оборудования
грубое
376
Оборудование трапов, сепараторов и других аппаратов лестницами и площадками для обслуживания
значительное
377
Сооружение нефте- и песколовушек из негорючего материала. Наличие вокруг открытой нефтеловушки ограждения высотой не менее 1 метра
значительное
378
Недопущение неисправности устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива нефти. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками, освобождение подступов к ним
грубое
379
Оборудование помещений насосной для перекачки нефти принудительной приточно-вытяжной вентиляцией в искробезопасном исполнении
значительное
380
Недопущение пуска насосов в работу при неисправной или выключенной вентиляции
грубое
381
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми стенами
грубое
382
Недопущение применения плоскоременных передач в помещениях, в которых установлены насосы для легковоспламеняющихся жидкостей
грубое
383
Недопущение скопления смазочных материалов под насосами, растекания и разбрызгивания. Содержание пола в насосных в чистоте и регулярное промывание водой
грубое
384
Хранение смазочных материалов в насосных в количестве не более суточной потребности, в специальных металлических бочках или ящиках с крышками
значительное
385
Недопущение хранения в насосной легковоспламеняющихся и горючих жидкостей
значительное
386
Недопущение проезда при продувке и испытании трубопровода, нахождения в пределах зоны сцепления автомобилей, тракторов с работающими двигателями, а также пользования открытым огнем и курения
значительное
Требования к насосным станциям для перекачки нефтепродуктов
387
Отделение помещений для размещения двигателей внутреннего сгорания от помещений для насосов газонепроницаемыми несгораемыми стенами
грубое
388
Недопущение скопления нефтепродуктов. Оборудование помещений насосных водяными стояками с резиновыми шлангами для удаления разлившихся нефтепродуктов
значительное
Требования к содержанию сливоналивных эстакад
389
Содержание в исправном состоянии рабочих и эвакуационных лестницы эстакад, лебедок в конце железнодорожных тупиков эстакад
грубое
390
Выполнение твердым покрытием оперативных площадок автоналивных эстакад и наличие беспрепятственного стока различных жидкостей через гидравлический затвор в производственно-ливневую канализацию или специальный сборник
значительное
391
Наличие установленного администрацией предприятия допустимого числа машин, одновременно находящихся на оперативной площадке
незначительное

375
Жылу оқшаулағыш жабдықтар үшін жанбайтын материалдар қолдану
өрескел
376
Басқыштары, сепараторлары және басқа аппараттарын қызмет көрсетуге арналған сатылармен және алаңшалармен жабдықтау
елеулі
377
Мұнай және құм ұстағыш құрылыстар жанбайтын материалдардан болуы тиіс. Ашық мұнай ұстағыштың айналасында биіктігі кемінде 1 метр қоршаудың болуы
елеулі
378
Авария немесе өрт шыққан жағдайларда мұнай құюға арналған құрылғылар іске жарамды болуы тиіс. Авариялық құю ысырмаларының айыратын белгілері болуы, ал жағалаулары бос болуы тиіс
өрескел
379
Мұнай соруға арналған сорғы үй-жайын ұшқын қаупі жоқ түрде орындалған еріксіз құйып тартып алу желдеткішімен жабдықтау
елеулі
380
Желдеткіш бұзылған немесе өшірілген жағдайда сорғыларды жұмысқа қосуға жол бермеу
өрескел
381
Іштен жану қозғалтқышын орналастыруға арналған үй-жайларын сорғыларға арналған үй-жайлардан газ өтпейтін қабырғалармен бөлу
өрескел
382
Тез тұтанатын сұйықтықтарға сорғы орнатылған үй-жайларда тегіс белдікті берілісті қолдануға жол бермеу
өрескел
383
Сорғылардың астында майлау материалдарының жиналуына, ағуына және шашырауына жол бермеу. Сорғы үй-жайларының едендерін таза ұстап, үнемі сумен шаю
өрескел
384
Сорғы бөлмелерінде майлау материалдарын бір тәуліктік қажеттіліктен аспайтын мөлшерде ғана, қақпақтары бар арнайы металл бөшкелерде немесе жәшіктерде сақтау
елеулі
385
Сорғы бөлмелерінде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
елеулі
386
Құбыр жолдарын үрлегенде және сынағанда аймақ шегінде автомобильдердің, тракторлардың жұмыс істеп тұрған қозғалтқыштармен ілінісуіне, сондай-ақ ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу
елеулі
Мұнай өнімдерін айдауға арналған сорғы станцияларына қойылатын талаптар
387
Ішкі жану қозғалтқыштарын орналастыру үй-жайын сорғыларға арналған бөлмеден газ өткізбейтін жанбайтын қабырға арқылы бөлу
өрескел
388
Мұнай өнімдерінің жиналуына жол бермеу. Төгілген мұнай өнімдерін жою үшін сорғы станцияларын резеңке шлангалы су тіреушелерімен жабдықтау
елеулі
Ағызып құятын эстакадаларын ұстауға қойылатын талаптар
389
Эстакаданың жұмыс және эвакуациялау сатыларын, теміржол тұйығының аяғындағы эстакадалардың шығырларын жарамды күйде ұстау
өрескел
390
Автоқұю эстакадаларының жедел алаңын қатты жабынмен жабу және әртүрлі сұйықтықтардың гидравликалық қақпақ арқылы өндірістік-нөсерлік кәрізге немесе арнайы жинағышқа тоқтаусыз ағынының болуы
елеулі
391
Жедел алаңда бір мезетте болатын машиналардың кәсіпорын әкімшілігі белгіленген санының болуы
болмашы

392
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн в случае пожара
значительное
393
Наличие сигнальных знаков – контрольных столбиков по обе стороны от сливно-наливных устройств или отдельно стоящих на железнодорожных путях стояков (на расстоянии двух двухосных или одного четырехосного вагонов), за которые запрещается заходить тепловозам
незначительное
394
Оборудование переходных мостиков на железнодорожной сливно-наливной эстакаде для легковоспламеняющихся нефтепродуктов деревянными подушками с потайными болтами
значительное
395
Наличие заземления железнодорожных путей, эстакад, трубопроводов, телескопических труб и наконечников шлангов. Проведение сопротивления заземляющих устройств не реже одного раза в год по графику
значительное
Требования к содержанию газоперерабатывающей промышленности
396
Недопущение на участках территории завода, скопление горючих паров и газов, проезда автомашин, тракторов, мотоциклов
грубое
397
Недопущение работы в обуви, подбитой железными подковками, во взрывоопасных помещениях и газоопасных местах
значительное
398
Оборудование колес транспортных тележек, находящихся во взрывоопасных цехах категории А и Б, ободками из металла, не дающего искр при ударе, или резиновые шины. Содержание смотровых колодцев канализации постоянно закрытыми крышками и засыпаются песком слоем 10 сантиметров
грубое
399
Во избежание распространения огня по сети промышленной канализации во время пожара установка гидравлических затворов в специальных колодцах
грубое
400
Установка гидравлических затворов на всех выпусках от помещений с технологической аппаратурой, площадок технологических установок, групп и отдельно стоящих резервуаров, узлов задвижек, групп аппаратов, насосных, котельных, сливоналивных эстакад
грубое
401
Недопущение эксплуатации канализации с неисправными или неправильно выполненными гидравлическими затворами, а также без них
грубое
402
Недопущение спуска пожаро-взрывоопасных продуктов в канализационные системы. Наличие для этих целей специальных емкостей
значительное
403
Наличие заземления металлических воздуходувов вентиляционных систем, установленных во взрывоопасных производственных помещениях
грубое
404
Недопущение работы оборудования при неисправной вентиляции
значительное
405
Обеспечение круглосуточной работой вентиляции в закрытых помещениях, в которых находится аппаратура и коммуникации, содержащие горючие и взрывоопасные газы
значительное
406
Наличие в производственных помещениях, где возможно внезапное интенсивное выделение вредных или взрывоопасных газов или паров, механической аварийной вентиляции
значительное

392
Автоқұю эстакадасында өрт болған кезде автоцистерналарды тіркеу үшін арқан немесе штанганың болуы
елеулі
393
Тепловоздардың кіруіне тыйым салынған темір жолдардың жеке тұрған тіреушелерінің (ара қашықтықта екі ості екі немесе төрт ості бір вагон) немесе құю-ағызу жабдықтарының екі жағынан да бақылау бағаналары-сигналдық белгілердің болуы
болмашы
394
Жеңіл тұтанатын мұнай өнімдері үшін темір жол құю-ағызу эстакадаларындағы өтпелі көпірлерді тез тұтанатын мұнай өнімдерінің жасырын болттарымен ағаш жастықтармен жабдықтау
елеулі
395
Теміржолдардың, эстакадалардың, құбырлардың, телескопты құбырлардың және шлангалардың ұштарының жерге тұйықтағышының болуы. График бойынша кемінде жылына бір рет жерге тұйықталған құрылғылардың кедергісін жүргізу
елеулі
Газды өңдеу өнеркәсібін ұстауға қойылатын талаптар
396
Жанғыш булар мен газдар жиналатын зауыт аумағының учаскелерінде автомашиналардың, тракторлардың, мотоциклдардың қозғалуына жол бермеу
өрескел
397
Жарылыс қаупі және газ қауіпті жерлерде темірмен тағаланған аяқ киіммен жұмыс істеуге жол бермеу
елеулі
398
Доңғалақтармен жүретін, А және Б санатты жарылыс қауіпті цехтарда орналасқан көлік арбаларының доңғалақтарын соғылғанда ұшқын шығармайтын, металлдан жасалған шеңберлермен немесе резеңке шиналармен жабдықтау. Кәріздің көру құдықтарын үнемі қақпақпен жауып ұстау және қабаты 10 сантиметр құммен көму
өрескел
399
Өрт кезінде өнеркәсіптік кәріз желісі бойынша оттың таралуына жол бермеу үшін онда арнайы құдықтарда гидравликалық ысырмаларды орнату
өрескел
400
Барлық технологиялық аппаратуралары бар үй-жайлардың шығыңқы бөліктеріне, технологиялық қондырғылар алаңшаларына, жеке тұрған резервуарлар мен топтарда, ысырмалардың тораптарына, аппараттар, сорғыштар, қазандық, ағызу-құю эстакадаларының топтарына гидравликалық ысырмаларды орнату
өрескел
401
Гидравликалық ысырмалары бұзылған немесе дұрыс орындалмаған, сондай-ақ олар жоқ кәрізді пайдалануға жол бермеу
өрескел
402
Өртену және жарылу қауіпі бар өнімдерді кәріз жүйесіне шығаруға жол бермеу. Бұл мақсаттарға арнайы ыдыстардың болуы
елеулі
403
Жарылыс қауіпті өндірістік үй-жайларда орнатылған желдеткіш жүйелерінің металлдан жасалған ауа бұрғыштарының жерге тұйықталудың болуы
өрескел
404
Жарамсыз желдеткіш кезінде жабдықты жұмысқа қосуға жол бермеу
елеулі
405
Жанғыш және жарылыс қауіпті газдары бар, аппаратура және коммуникациялар орналасқан жабық үй-жайларда желдеткіштің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету
елеулі
406
Зиянды немесе жарылыс қауіпті газдардың немесе будың кенеттен қарқынды бөлінуі ықтимал өндірістік үй-жайларда механикалық авариялық желдеткіштің болуы
елеулі

407
Обеспечение автоматического пуска аварийной механической вентиляции под действием датчиков-газоанализаторов и наличие дистанционного запуска аварийной вентиляции от кнопок, расположенных у наружной двери производственного помещения
значительное
408
Наличие заземления наливных стояков эстакад для заполнения железнодорожных цистерн. Электрическое соединение рельсов железнодорожных путей в пределах сливноналивного фронта между собой и присоединение к заземляющему устройству, не связанному с заземлением электротяговой сети
значительное
409
Присоединение автоцистерн, находящихся под наливом и сливом горючих газов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, к заземляющему устройству. Использование в качестве заземляющего проводника гибкого (многожильного) медного провода сечением не менее 6 квадратных миллиметров
значительное
410
Наличие журнала эксплуатации молниезащитных устройств с отметкой осмотра молниезащитных устройств не реже одного раза в год в предгрозовой сезон
незначительное
Требования к содержанию технологических аппаратов и установок
411
Недопущение эксплуатации аппаратов, трубопроводов и оборудования при допуске продукта через неплотности фланцевых соединений
значительное
412
Обеспечение горючих поверхностей аппаратов и емкостей исправной теплоизоляцией из негорючих материалов
грубое
413
Недопущение пользования пробоотборными краниками без пропускания горячего продукта через холодильник. Содержания отводных трубок и трубок холодильника в исправном состоянии
значительное
414
Недопущение в производственных помещениях производства работ, связанных с возможностью искрообразования, применения светильников открытого исполнения
грубое
415
Оборудование вновь проектируемых и реконструированных печей устройствами для образования завес пара или инертного газа с выдачей сигнала при включении завесы в пожарную часть
значительное
416
Оборудование трубчатых печей сигнализацией, срабатывающих при прекращении подачи жидкого или газообразного топлива к форсункам или снижения давления
значительное
417
Содержание устройств, предназначенных на случай аварии или пожара для слива продукта, в исправном состоянии. Обозначение задвижек линий аварийного слива опознавательными знаками
грубое
418
Недопущение эксплуатации трубчатых печей с неисправными двойниками
значительное
419
Устройство площадок под теплообменники с твердым покрытием со стоком в лоток, с выводом в промышленную канализацию через гидравлический затвор. Обеспечение площадки с приспособлением для смыва горючих продуктов
значительное
Требования к содержанию вспомогательных устройств и сооружений

407
Газ талдағыш тетігінің әсерінен авариялық механикалық желдеткішті автоматты түрде қосылуын қамтамасыз ету, өндірістік үй-жайдың сыртқы есігінде орналасқан түймелерден авариялық желдеткішті қашықтықтан іске қосудың бар болуы
елеулі
408
Темір жол цистерналарын толтыруға арналған эстакадалардың құю бағаналарының жерге тұйықталуының болуы. Құю-ағызу фронттары шегінде темір жол рельстері бір-бірімен темір электр арқылы қосу және электр күшінің желісін жерге тұйықтауға қатысы жоқ жерге тұйықтау құрылғысына қосу
елеулі
409
Жанғыш газдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды құятын автоцистерналарды жерге қосу құрылғыларына қосу. Жерге қосу өткізгіші ретінде қимасы кемінде 6 шаршы метр иілмелі (көп желілі) жез өткізгішін қолдану
елеулі
410
Найзағайдан қорғау құрылғыларын тексеру найзағай маусымы басталмас бұрын жылына кемінде бір рет тексеруді белгілейтін найзағайдан қорғау құрылғыларын пайдалану журналының болуы
болмашы
Технологиялых аппараттар мен қондырғыларды ұстауға қойылатын талаптар
411
Өнімді фланецтi қосылулардың саңылауы арқылы өткізген кезде аппараттарды, құбыржолдарды және жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
елеулі
412
Аппараттар мен ыдыстардың жанғыш беттерін жанбайтын материалдардан жасалған жарамды жылу оқшаулағышпен қамтамасыз ету
өрескел
413
Ыстық өнімді мұздатқыш арқылы өткізбей сынама іріктеу шүмектерін пайдалануға жол бермеу. Бұру түтіктерін және мұздатқыштың түтіктерін жарамды жағдайда ұстау
елеулі
414
Өндірістік үй-жайларда ұшқын тудыруы мүмкін жұмыстарды жүргізуге, ашық түрде орындалған шамдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
415
Жаңадан жобаланудағы және қайта салынып жатқан пештерді өрт сөндіру бөліміне бүркеуді қосқанда дабыл беретін, бу немесе инерт газының бүркеуін тудыратын құрылғылармен жабдықтау
елеулі
416
Құбырлы пештерді форсункаларына сұйық немесе газ тәріздес отынның жеткізілуі тоқтағанда немесе қысымы төмендегенде іске қосылатын дабылмен жабдықтау
елеулі
417
Авария немесе өрт шыққан жағдайда өнімді төгуге арналған құрылғыларды жарамды күйде ұстау. Авариялық төгу желілерінің ысырмаларын айыру белгілерімен белгілеу
өрескел
418
Жарамсыз қос көзді тетіктері бар құбырлы пештерді пайдалануға жол бермеу
елеулі
419
Жылу алмастырғыш астындағы алаңшаның гидравликалық қақпа арқылы өнеркәсіптік кәрізге шығаратын, арнашыққа ағысы бар қатты бетінің болуы. Алаңшаны жанғыш өнімдер шайып төгуге бейімделген жабдықпен қамтамасыз ету
елеулі
Қосалқы құрылғылар мен құрылыстарды ұстауға қойылатын талаптар

420
Окраска трубопроводов опознавательной окраской в зависимости от транспортируемого по ним вещества, наличие цифрового обозначения и направления движения продукта
незначительное
421
Недопущение наличия тупиковых участков на трубопроводах
значительное
422
Недопущение эксплуатация трубопроводов, предназначенных для перекачки взрывопожароопасных сред, при наличии "хомутов"
значительное
Требования к эксплуатации факельного хозяйства
423
Наличие ограждения территории вокруг факела в радиусе не менее 50 метров и обозначение предупредительными знаками
незначительное
424
Недопущение устройств колодцев, приямков и других заглублений в пределах ограждений территории факела
значительное
425
Установка на газопроводах перед вводом в факельную трубу огнепреградителей, доступных для осмотра и ремонта
значительное
426
Наличие на магистральном факельном трубопроводе общего сепаратора, расположенного на расстоянии не менее 50 метров от ствола факела. Обеспечение уклона факельного трубопровода в сторону сепаратора
значительное
Требования к содержанию компрессорных и насосных станции
427
Содержание в исправном состоянии всех блокирующих и сигнализирующих устройств по контролю технологических параметров компрессоров и насосов
грубое
428
Наличие звуковой и световой сигнализации для контроля за уровнем жидкости в сепараторе
значительное
429
Наличие заземления насосов, перекачивающие пожаровзрывоопасные продукты, независимо от заземления электродвигателей, находящихся на одной раме с насосами
значительное
430
Осуществление отвода за пределы помещения выбрасываемого продукта при продувке насосов, жидкого – по трубопроводу в специальную емкость, а пары и газы – на факел или свечу
значительное
431
Осуществление постоянного контроля за смазкой трущихся частей при работе насосов, а также температурой подшипников и сальников насосов. Недопущение растекания и разбрызгивания смазочных материалов
значительное
Требования к содержанию электрооборудования
432
Недопущение эксплуатации взрывозащищенного электрооборудования с нарушенной системой защиты
грубое
433
Недопущение изменений в конструкции взрывозащищенного электрооборудования
грубое
434
Недопущение применения шланговых кабелей с поврежденной оболочкой (проколы, порезы стыки)
грубое
435
Недопущение использования в качестве заземлителей и заземляющей проводки технологических трубопроводов, содержащих горючие газы, жидкости, а также трубопроводов, покрытых изоляцией для защиты от коррозии
грубое
436
Недопущение устройства ввода в помещение контрольно-измерительных приборов импульсных линий, заменяющих состояние горючих газов, паров и жидкостей и связывающих технологические аппараты и трубопроводы, находящиеся под избыточным давлением, с приборами и аппаратурой, размещаемыми в помещениях контрольно-измерительных приборов. В случае необходимости в исключительных случаях ввода импульсных трубок наличие установки вне помещений контрольно-измерительных приборов разделительных сосудов, а также отсекающих устройств, предотвращающих проникновение внутрь помещений контрольно-измерительных приборов горючих газов и паров в случае разрыва импульсных трубок
грубое
17.Требования к объектам здравоохранения

420
Тасымалданатын заттарға байланысты құбырларды айқындаушы бояумен бояу, цифрлық белгілер мен өнім қозғалысы бағытының болуы
болмашы
421
Құбырларда тұйыққа тірелген учаскелердің болуына жол бермеу
елеулі
422
"Қамыт" бар кезде жарылыс қауіпті заттарды айдауға арналған құбырларды пайдалануға жол бермеу
елеулі
Алау шаруашылығын пайдалануға қойылатын талаптар
423
Алаудың айналасындағы аумақтың кемінде 50 метр радиуста қоршауы болуы және ескерту белгілерімен белгілеу
болмашы
424
Алау аумағының қоршалу шегінде құдықтар, шұңқырлар және басқа да ойықтар орнатуға жол бермеу
елеулі
425
Алау құбырына кіргізер алдында газ құбырларында қарауға және жөндеу жұмыстарын жүргізуге қол жетімді от бөгеушілерді орнату
елеулі
426
Магистралдық алау құбыры жолында шырақтың оқпанынан кемінде 50 метр қашықтықта орналасқан жалпы сепаратордың болуы. Алау құбыр жолының сепаратор жағына қарай еңкіш болуын қамтамасыз ету
елеулі
Компрессорлық және сорғы станцияларын ұстауға қойылатын талаптар
427
Компрессорлар мен сорғыштардың технологиялық параметрлерін бақылайтын барлық оқшаулау және дабылқаққыштық жабдықтарды жарамды күйде ұстау
өрескел
428
Сепаратордағы сұйықтықтардың деңгейін бақылау үшін дыбыс және жарық дабылқаққыштарының болуы
елеулі
429
Сорғымен бір рамада орналасқан электр қозғалтқыштарының жерге тұйықталуына қарамастан өрт жарылыс қаупі бар өнімдердерді айдайтын сорғыштардың жерге тұйықтағышының болуы
елеулі
430
Сорғыш үрлеуі кезінде шығарылатын өнімдерді үй-жайдан тыс жерге, сұйықтықтарды – құбыр арқылы арнайы ыдысқа, бу мен газдарды – алау немесе шамға бұруды жүзеге асыру
елеулі
431
Сорғыш жұмысы кезінде қажалатын бөлшектердің майлануына, сондай-ақ, насостардың майы мен подшипниктерінің температурасына үнемі бақылауды жүзеге асыру. Майлау материалдарының жайылуына және шашырауына жол бермеу
елеулі
Электр жабдықтарын ұстауға қойылатын талаптар
432
Қорғау жүйесі бұзылған, жарылыстан қорғалған электр жабдығын пайдалануға жол бермеу
өрескел
433
Жарылыстан қорғалған электр жабдығы құрылысында өзгерістер жасауға жол бермеу
өрескел
434
Сырты бұзылған (тесілген, жіктері кесілген) шланг кабельдерін қолдануға жол бермеу
өрескел
435
Жанғыш газдары, сұйықтықтары бар технологиялық құбыр жолдарының, сондай-ақ коррозиядан қорғау үшін оқшауланған құбыр жолдарын жерге тұйықтаулар және жерге тұйықтау өткізгіші ретінде қолдануға жол бермеу
өрескел
436
Бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайына бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларын орнатылатын құралдар мен аппаратурасы бар, артық қысымдағы технологиялық аппараттар мен құбыр жолдарын байланыстыратын және жанғыш буларды, газдарды және сұйықтықтардың жағдайын ауыстыратын импульсті желілер енгізуге жол бермеу. Қажет болған жағдайда – бақылау-өлшеу құралдары үй-жайларынан тыс, сондай-ақ импульсті құбырлардың жарылған жағдайында бақылау-өлшегіш құралдары үй-жайларының ішіне жанғыш газдар мен булардың кіруін болдырмайтын кесу құрылғыларын орнатқан жағдайда импульсті құбырларды енгізуге рұқсат бермеу
өрескел
17. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын талаптар

437
Сообщение медицинской организацией ежедневно после окончания выписки больных в пожарную часть данные о числе больных, находящихся в каждом здании учреждения
незначительное
438
Недопущение размещения взрослых больных и детей при их количестве более 25 человек в каркасно-камышитовых и деревянных зданиях
грубое
439
Обеспечение приставными лестницами, из расчета одна лестница на здание медицинской организации, расположенные в сельской местности
значительное
440
Обеспечение носилками из расчета одни носилки на пять больных (инвалидов) здания больниц и других учреждений с постоянным пребыванием людей, не способных передвигаться самостоятельно
грубое
441
Недопущение размещения в корпусах с палатами для больных помещения, не связанные с лечебным процессом или сдавать их в аренду
значительное
442
Недопущение установки кроватей в коридорах, холлах и на других путях эвакуации
грубое
443
Недопущение применения резиновых и пластмассовых шлангов для подачи кислорода от баллонов в больничные палаты
значительное
444
Недопущение пользованием неисправным лечебным электрооборудованием
грубое
445
Недопущение пользованием утюгами, электрическими плитками и другими электронагревательными приборами в больничных палатах и других помещениях, занятых больными
грубое
446
Наличие устройства кипятильников, водонагревателей и титанов, стерилизация медицинских инструментов, а также разогрев парафина и озокерита производится в специально приспособленных помещениях
значительное
447
Обеспечение в лабораториях, отделениях, кабинетах врачей хранение медикаментов и реактивов (относящихся к легковоспламеняющейся и горючей жидкости – спирт, эфир) в специальных закрывающихся металлических шкафах общим количеством не более 3 килограмм с учетом их совместимости
значительное
448
Соблюдение хранения материальных ценностей в аптечных складских помещениях строго по ассортиментам, и недопущение совместного хранения легковоспламеняющихся жидкостей с другими материалами
значительное
449
Недопущение совместное хранения баллонов с кислородом и горючим газом, а также хранение этих баллонов в материальных и аптечных складах
значительное
Требования к содержанию физиотерапевтических кабинетов, отделений анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии, операционных отделений
450
Обеспеченность стерилизаторами, в том числе с воздушной прослойкой, применяемые в электро- и светолечебных кабинетах, только заводского изготовления и на поверхности из негорючих материалов
значительное
451
Выполнение подогрева парафина и озокерита в специально выделенном помещении в вытяжном шкафу на подогревателях заводского изготовления или водяной бане
значительное

437
Емдеу мекемесінің науқастарды шығару аяқталғаннан кейін өрт сөндіру бөліміне әр мекеме ғимаратындағы науқастар саны туралы деректерді күн сайын хабарлауы
болмашы
438
Ересек науқастар мен балалар саны 25-тен асқан жағдайда оларды қамыс қаңқалы және ағаш ғимараттарда орналастыруға жол бермеу
өрескел
439
Ауылдық жерлерде орналасқан медициналық ұйымдардың ғимаратына бір саты есебінен қосалқы сатылармен қамтамасыз ету
елеулі
440
Өздігінен қозғалуға қабілетсіз адамдар үздіксіз келетін ауруханалар мен басқа да мекемелердің ғимаратын бес науқасқа (мүгедекке) бір зембіл есебінен зембілдермен қамтамасыз ету
өрескел
441
Науқастарға арналған палаталары бар корпустарда емдеу процесіне қатысы жоқ үй-жайларды орналастыруға немесе оларды жалға беруге жол бермеу
елеулі
442
Кереуеттерді дәліздерде, холлдарда және басқа да эвакуациялау жолдарында орнатуға жол бермеу
өрескел
443
Аурухана палаталарына баллондардан оттегі жіберу үшін резеңке және пластмасса шлангтарды қолдануға жол бермеу
елеулі
444
Ақаулы емдеу электр жабдықтарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
445
Аурухана палаталары мен науқастар жатқан басқа да үй-жайларда үтік, электр плиталары мен басқа да электр жылыту құралдарын пайдалануға жол бермеу
өрескел
446
Су қайнатқыштар, су жылытқыштар және титандар құрылғыларының болуы, медициналық аспаптарды залалсыздандыру, сондай-ақ парафин мен озокеритті қыздыру арнайы бейімделген орын-жайларда жүргізіледі
елеулі
447
Зертханаларды, бөлімшелерді, дәрігерлер кабинеттерінің сыйымдылығын ескере отырып, жалпы саны 3 килограмнан аспайтын дәрі-дәрмектер мен реактивтерді (тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарға жататын спиртті, эфирді) сақтау үшін, жабылатын арнайы металл шкафтарда сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
448
Дәріхана қоймаларының үй-жайларында материалдық құндылықтарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтау және тез тұтанатын сұйықтықтарды басқа материалдармен бірге сақтауға жол бермеу
елеулі
449
Оттегі мен жанғыш газы бар баллондарды бірге сақтауға, сондай-ақ осы баллондарды материалдық және дәрхана қоймаларында сақтауға жол бермеу
елеулі
Физиотерапиялық кабинеттерді, анестезиологиялық жан сақтау және қарқынды терапия бөлімшелерді, операциялық бөлімшелерді ұстауға қойылатын талаптар
450
Тек зауытта дайындалған және жанбайтын материалдардан жасалған үстінде орнатылған, электрмен және сәулемен емдеу кабинеттерінде қолданылатын ауа қабаты бар стерилизаторлармен қамтамасыз етілуі
елеулі
451
Парафин мен озокеритті жылытуды зауытта дайындалған жылытқыштардың сору шкафындағы арнайы бөлінген үй-жайда немесе су моншасында орындау
елеулі

452
Обеспеченность осуществления выбросов из местных систем вентиляции помещений от аппаратов и установок на высоте не менее 2 метров над высшей точкой кровли
значительное
453
Производство профилактического осмотра аппаратуры в сроки, установленные техническим паспортом (инструкцией) с принятием мер к устранению обнаруженных дефектов
незначительное
454
Ведение журналов регистрации проводимого с обслуживающим персоналом противопожарного инструктажа и замеченных дефектов в работе электроаппаратуры в каждом электро- и светолечебном отделении (кабинете)
незначительное
455
Обеспеченность свободной транспортировки больных на каталках, через дверные проемы и проходы в операционных, предоперационных, наркозных и помещениях операционного блока
грубое
Требования к содержанию лаборатории лечебных учреждений
456
Обеспеченность подачи легковоспламеняющихся жидкостей для производственных нужд по трубопроводу или для транспортировки в специальной закрытой небьющейся таре
значительное
457
Хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в рабочих помещениях в количестве, не превышающем сменную потребность, в толстостенной стеклянной или небьющейся таре с плотными пробками, размещаемой в металлическом ящике, выложенном внутри асбестом, с крышкой. Недопущение хранения таких жидкостей в полиэтиленовых емкостях
значительное
458
Обеспеченность хранения в лабораториях веществ и материалов строго по ассортименту
значительное
459
Недопущение хранения жидкого кислорода в одном помещении с легковоспламеняющимися веществами, жирами и маслами
грубое
460
Устройство баллонов со сжатыми, сжиженными и растворенными горючими газами вне здания лаборатории в металлических шкафах
значительное
461
Недопущение размещения ближе 1 метра от нагревательных приборов, горелок и других источников огня легковоспламеняющиеся и горючие жидкости, а также горючие материалы
грубое
462
Недопущение выливания отработанных легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в канализацию
значительное
Требования к содержанию одно- и многоместных лечебных барокамер
463
Выполнение облицовки стен помещений барокамер, подвесных потолков из негорючих материалов
грубое
464
Устройство отопления помещений барокамер центральным, водяным с температурой теплоносителя не более 95°С. Обеспеченность расстояния от отопительных приборов и других источников тепла до барокамеры не менее 1 метра
значительное
465
Наличие аварийного освещения в помещениях, в которых устанавливаются две и более одноместных барокамеры или одна многоместная
значительное
466
Наличие в светильниках, устанавливаемых непосредственно в барокамерах, только ламп накаливания
значительное

452
Аппараттар мен қондырғылардан үй-жайлардың жергілікті желдету жүйелерінің шығаруды шатырдың жоғарғы нүктесінен кемінде 2 метр биіктікте жүзеге асыруды қамтамасыз ету
елеулі
453
Аппаратураның профилактикалық байқауын анықталған ақауларды жою шараларын қабылдай отырып, техникалық төлқұжатта (нұсқаулықта) белгіленген мерзімде жүргізу
болмашы
454
Әрбір электрмен және сәулемен емдеу бөлімшесінде (кабинетінде) қызмет етуші персонал жүргізген өртке қарсы нұсқауларды және электр аппаратурасының жұмысында байқалған ақауларды тіркеу журналын жүргізу
болмашы
455
Операциялық, операция алдындағы, наркоздық және операциялық блоктың үй-жайларының есік орындары мен өтетін жолдары арқылы науқастарды сүйретпелерде еркін тасымалдауды қамтамасыз ету
өрескел
Емдеу мекемелерінің зертханаларын ұстауға қойылатын талаптар
456
Өндірістік қажеттіліктерге арналған тез тұтанатын сұйықтықтарды құбыр арқылы немесе тасымалдауға арналған жабық, сынбайтын арнайы ыдыста беруді қамтамасыз ету
елеулі
457
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде жұмыс істейтін үй-жайларда ішіне асбест төселген, қақпағы бар металл жәшікке салынған, қабырғасы қалың шыны немесе тығыз тығындысы бар сынбайтын ыдыста сақтау. Мұндай сұйықтықтарды полиэтиленді сыйымдылықтарда сақтауға жол бермеу
елеулі
458
Зертханаларда заттар мен материалдарды қатаң түрде ассортимент бойынша сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
459
Сұйық оттегіні тез тұтанатын заттармен, майлармен және сұйық майлармен бір үй-жауда сақтауға жол бермеу
өрескел
460
Сығылған, сұйытылған және ерітілген жанғыш газдары бар баллондарды зертхана ғимаратынан тысқары металл шкафтарда орналастыру
елеулі
461
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сондай-ақ жанғыш материалдарды қыздыратын аспаптарға, шілтерлерге және басқа да от көздеріне 1 метрден жақын орналастыруға жол бермеу
өрескел
462
Пайдаланылған тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды кәрізге құйылуына жол бермеу
елеулі
Бір және көп орындық емдеу барокамераларын ұстауға қойылатын талаптар
463
Барокамера үй-жайларының қабырғаларын, аспалы төбелерді жанбайтын материалдармен қаптауды орындау
өрескел
464
Барокамера үй-жайларына орталықтан, сумен жылыту, жылу тасымалдағыштың температурасы 950С-тан аспайтындай етіп орнату. Жылу беру аспаптарынан және жылудың басқа көздерінен барокамераға дейінгі арақашықтықты кемінде 1 метр етіп қамтамасыз ету
елеулі
465
Екi немесе одан көп бiр орынды немесе бiр көп орынды барокамералар орнатылатын үй-жайларда авариялық жарықтың бар болуы
елеулі
466
Тiкелей барокамераларда орнатылған шырақтарда тек қыздыратын лампалардың болуы
елеулі

467
Недопущение помещения пациентов в бароаппарат в синтетической одежде
значительное
468
Недопущение эксплуатации бароаппаратов без заземления бароагрегатов (барокамеры, барокондиционера)
значительное
469
Недопущение пользования в барозале (помещении, салоне транспорта) неисправными приборами и электропроводкой (с поврежденной изоляцией, ненадежными искрящими контактами), пользоваться электронагревательными приборами (кипятильниками, электрическими плитками) использовать мебель из горючих материалов, материалы и предметы, способные вызвать искру, применять открытый огонь, курить, применять светильники открытого исполнения для нижнего освещения рабочих мест
грубое
470
Недопущение эксплуатации необезжиренного кислородного оборудования
грубое
Требования к содержанию аптек и аптечных складов
471
Наличие в аптеках, находящихся в зданиях другого назначения, общего количества легковоспламеняющихся и горючих жидкостей не более 100 килограмм
значительное
472
Осуществление в отдельностоящих аптеках хранения не более двух баллонов с кислородом, укрепленные в вертикальном положении в специальных гнездах и надежно закрепляются хомутами
значительное
473
Недопущение хранения в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, а также в помещениях с наличием газовых коммуникаций и маслонаполненной аппаратуры
значительное
474
Недопущение хранения продукции навалом и укладкой ее вплотную к радиаторам и трубам отопления
значительное
475
Недопущение распаковки и упаковки материалов непосредственно в хранилищах
незначительное
476
Обеспеченность хранения пластмассовых изделий в вентилируемом, темном, сухом помещении при комнатной температуре, на расстоянии не менее 1 метра от отопительных систем
значительное
477
Обеспеченность помещений для хранения огнеопасных и взрывоопасных лекарственных средств несгораемыми и устойчивыми стеллажами и поддонами
значительное
478
Осуществление хранения легковоспламеняющихся и горючих жидкостей во встроенных несгораемых шкафах с дверями шириной не менее 0,7 метра и высотой не менее 1,2 метра
значительное
479
Осуществление хранения легковоспламеняющихся жидкостей в количестве свыше 100 килограмм в отдельно стоящем здании в стеклянной или металлической таре изолированного от помещений хранения огнеопасных веществ других групп
значительное
480
Хранение в производственных помещениях организаций легковоспламеняющихся и горючих жидкостей общим количеством не более 3 килограмм в специальном металлическом ящике вдали от нагревательных приборов и выходов
значительное
481
Наличие в помещениях хранения огнеопасных и взрывоопасных веществ снаружи, а также на дверях внутри этих помещений ясно видимых надписей: "Огнеопасно", "Взрывоопасно", "Курить воспрещается", "В случае пожара звонить по телефону 101"
незначительное

467
Пациенттi бароаппаратқа синтетикалық киiмде жайғастыруға жол бермеу
елеулі
468
Бароагрегаттарды (барокамераларды, барокондиционерлердi) жерге тұйықтамай бароппараттарды пайдалануға жол бермеу
елеулі
469
Барозалда (үй-жайда, көлiк салонында) ақаулы аспаптарды және электр өткiзгiштердi (зақымдалған оқшаулағыштармен, сенiмсiз ұшқындайтын түйiсулермен) пайдалануға, электр қыздырғыш аспаптарын (су қайнатқыштарды, электр плиталарын) пайдалануға, жанғыш материалдардан жасалған жиһазды, ұшқын тудыруға қабiлеттi материалдар мен заттарды пайдалануға, ашық отты қолдануға, темекi шегуге, жұмыс орындарының төменгi жағына жарық түсiру үшiн ашық орындалған шырақтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
470
Майы алынбаған оттегi жабдығын пайдалануға жол бермеу
өрескел
Дәріханалар және дәріхана қоймаларын ұстауға қойылатын талаптар
471
Басқа мақсаттағы ғимаратта орналасқан дәрiханаларда жалпы саны 100 килограммнан аспайтын тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың болуы
елеулі
472
Арнайы орынға тiгiнен тұрғызылған күйде нығайтылған және қамытпен тығыз бекiтiлген, екеуден аспайтын оттегi толтырылған баллонды жеке орналасқан дәрiханаларда сақтауды жүзеге асыру
елеулі
473
Транзиттiк электр кабельдерi өтетiн үй-жайларда, сондай-ақ газ коммуникациялары және май толы аппаратуралары бар үй-жайларда сақтауға жол бермеу
елеулі
474
Өнiмдi үйiп-төгiп сақтауға және оны жылу беру радиаторлары мен құбырларына нығыз жинауға жол бермеу
елеулі
475
Материалдарды сақтау қоймаларында ашуға және буып-түюге жол бермеу
болмашы
476
Пластмасс бұйымдарын желдетiлетiн, қараңғы, құрғақ үй-жайда бөлме температурасында, жылу беру жүйелерiнен кемiнде 1 метр қашықтықта сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
477
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi дәрiлік заттарды сақтауға арналған үй-жайларды жанбайтын және төзiмдi стеллаждармен және тұғырлармен қамтамасыз ету
елеулі
478
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды енi кемiнде 0,7 метр және биiктiгi кемiнде 1,2 метр есiктерi бар жапсарлас жанбайтын шкафтарда сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
479
100 килограммнан астам мөлшердегi тез тұтанатын сұйықтықтарды бөлек тұрған ғимаратта, шыны немесе металл ыдыста, өзге топтардағы от қауiптi заттарды сақтау үй-жайларынан оқшаулап сақтауды жүзеге асыру
елеулі
480
Ұйымдардың өндiрiстiк үй-жайларында тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды жалпы мөлшерi 3 килограммнан аспайтындай етiп, жылыту аспаптары мен шығу жолдарынан қашықта арнайы металл жәшiкте сақтау
елеулі
481
Өрт қауiптi және жарылыс қауiптi заттар сақталатын үй-жайларда сыртынан, сондай-ақ осы үй-жайлардың iшiндегі есiктерде айқын көрiнетiн "От қауiптi", "Жарылыс қауiптi", "Темекi шегуге жол берiлмейдi", "Өрт шыққан жағдайда 101 телефонына қоңырау соғу қажет" деген жазулардың болуы
болмашы

482
Изготовление контейнеров, предназначенных для хранения легковоспламеняющихся жидкостей, из стекла или металла, с плотно подогнанной крышкой для предупреждения испарения жидкостей
значительное
483
Осуществление хранения бутылей, баллонов и других крупных емкостей с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в таре, предохраняющей от ударов, или в баллоноопрокидывателях в один ряд
значительное
484
Недопущение хранения легковоспламеняющихся и горючих жидких лекарственных средств с минеральными кислотами (серной, азотной и другими кислотами), сжатыми и сжиженными газами, легкогорючими веществами, а также с неорганическими солями, дающими с органическими веществами взрывоопасные смеси (калия хлорат, калия перманганат)
значительное
485
Хранение горючих и взрывоопасных лекарственных средства в толстостенных плотно закрытых контейнерах (бутылях, банках, барабанах)
значительное
18.Требования к объектам образования
486
Проведение с учащимися и студентами занятий по изучению требований пожарной безопасности в быту и действий на случай пожара. С младшими классами, а также в детских дошкольных учреждениях проведение бесед по противопожарной тематике. В общеобразовательных школах, профессиональных школах, колледжах и высших учебных заведениях – инструктивных занятий по изучению правил пожарной безопасности
значительное
487
Недопущение хранения в лабораториях легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количествах, не превышающих сменную потребность
значительное
488
Размещение не выше третьего этажа в многоэтажных зданиях детских учреждений группы (классы) детей младших возрастов
грубое
489
Обеспечение беспрепятственной эвакуации людей и подхода к средствам пожаротушения при расстановке мебели и оборудования в классах, кабинетах, мастерских, спальнях, столовых и остальных помещениях
грубое
490
Недопущение превышения количества парт (столов) в учебных классах и кабинетах
значительное
491
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала с обеспечением телефонной связи, в школьных зданиях и детских дошкольных учреждениях с круглосуточным пребыванием детей
значительное
19. Требования к объектам социальной сферы (дома престарелых и инвалидов, детские дома, дома интернаты, психоневрологические центры для детей и инвалидов)
492
Недопущение использования мебели и оборудования, изготовленные с использованием полимерных материалов, способных при горении выделять высокотоксичные продукты
значительное
493
Недопущение установки и использования в служебных помещениях организаций социального обслуживания бытовых электроприборов (холодильники, микроволновые печи, электрообогреватели, электрочайники)
значительное

482
Тез тұтанатын сұйықтықтарды сақтауға арналған контейнерлерді сұйықтықтардың булануын алдын алу үшiн тығыз жабылатын қақпағы бар шыныдан немесе металдан дайындау
елеулі
483
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар бөтелкелер, баллондар мен өзге де үлкен сыйымдылықтарды соққыдан сақтайтын ыдыста немесе баллон аударғыштарда бiр қатарда сақтауды жүзеге асыру
елеулі
484
Тез тұтанатын және жанғыш сұйық дәрілік заттарды минералды қышқылдармен (күкiрт, азот және өзге де қышқылдармен), сығылған және сұйытылған газдармен, тез жанғыш заттармен, сондай-ақ органикалық заттармен, жарылыс қауiптi қоспалар беретiн (хлорат калиi, перманганат калиi) бейорганикалық тұздармен бірге сақтауға жол бермеу
елеулі
485
Жанғыш және жарылыс қауiптi дәрiлік заттарды қабырғасы қалың, тығыз жабылатын контейнерлерде (бөтелкелерде, банкаларда, барабандарда) сақтау
елеулі
18. Білім беру нысандарына қойылатын талаптар
486
Оқушылармен және студенттермен тұрмыстағы өрт қауіпсіздігі талаптарын және өрт шыққан жағдайдағы іс-қимылдармен зерделеу бойынша сабақтар өткізу. Бастауыш сыныптармен, сондай-ақ мектепке дейінгі балалар мекемелерінде өртке қарсы тақырыбында әңгімелесулер өткізу. Жалпы білім беретін мектептерде, кәсіби мектептерде, колледждер мен жоғары оқу орындарында өрт қауіпсіздігі қағидасын оқу бойынша нұсқаулық сабақтарын өткізу
елеулі
487
Зертханаларда тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш сұйықтықтарды ауысымдық қажеттіліктен аспайтын мөлшерде сақтауға жол бермеу
елеулі
488
Балалар мекемелерінің көп қабатты ғимараттарында кіші жастағы балалардың топтарын (сыныптары) үшінші қабаттан жоғары орналастырмау
өрескел
489
Сыныптарда, кабинеттерде, шеберханаларда, жатын бөлмелерде, асханалар мен басқа да үй-жайларда жићаздар мен жабдықтарды орналастыру кезінде адамдарды кедергісіз эвакуациялауды және өрт сөндіру құралдарын алуды қамтамасыз ету
өрескел
490
Оқу сыныптары мен кабинеттеріндегі парталар (үстелдер) санының артық болуына жол бермеу
елеулі
491
Балалар тәулік бойы болатын мектеп ғимараттары мен мектепке дейінгі балалар мекемелерінде телефон байланысы қамтамасыз етілген қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы
елеулі
19. Әлеуметтік сала объектілеріне (қарттар және мүгедектер үйі, балалар үйі, интернат үйлері, балалар және мүгедектерге арналған психоневрологиялық орталықтар) қойылатын талаптар
492
Жанған кезде уыттылығы жоғары өнімдер шығаруға қабілетті полимерлік материалдар қолдана отырып жасалған жиһаз бен жабдықтарды пайдалануға жол бермеу
елеулі
493
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарының қызметтік үй-жайларында тұрмыстық электр аспаптарын (тоңазытқыштарды, қысқа толқынды пештерді, электр жылытқыштарды, электр шәйнектерді) орнатуға және пайдалануға жол бермеу
елеулі

494
Обеспечение приготовления (разогрева) пищи в местах, специально отведенных и оборудованных для этих целей. Недопущение использования электронагревательных приборов для бытовых нужд без средств автоматического отключения
грубое
495
Недопущение применения в организациях социального обслуживания для освещения помещений керосиновые лампы и свечи
грубое
496
Недопущение пользования утюгов, электрических плиток и других электронагревательных приборов в спальнях, игровых комнатах и других помещениях, занятых обслуживаемыми. Осуществление глажки одежды только в специально оборудованных для этих целей помещениях
грубое
497
Наличие круглосуточного дежурства обслуживающего персонала. Наличие у дежурного при себе комплекта ключей от всех замков на дверях эвакуационных выходов. Хранение другого комплекта ключей в помещении дежурного
значительное
20.Требования к объектам торговли
498
Недопущение временного хранения горючих материалов, отходов, упаковок и контейнеров в торговых залах и на путях эвакуации. Обеспечение их удаления ежедневно по мере их накопления. Недопущение складирования горючей тары вплотную к окнам зданий
грубое
499
Недопущение хранения горючих товаров или негорючих товаров в горючей упаковке в помещениях, не имеющих оконных проемов или шахт дымоудаления
грубое
500
Осуществление хранения спичек, одеколона, духов, аэрозольных упаковок и других, опасных в пожарном отношении товаров отдельно от других товаров в специально приспособленных помещениях
грубое
501
Недопущение проведения огневых работ во время нахождения покупателей в торговых залах
грубое
502
Недопущение торговли легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, горючими газами (баллоны с газом, краски, лаки, растворители, товары бытовой химии), аэрозольными упаковками, боеприпасами и пиротехническими изделиями при размещении их в зданиях иного назначения
грубое
503
Недопущение размещения на путях эвакуации и в лестничных клетках пунктов ремонта часов, граверные и другие мастерские, а также аптечные, газетные, книжные и другие киоски
грубое
504
Недопущение установки в торговых залах баллонов с горючими газами для наполнения воздушных шаров и других целей
грубое
505
Недопущение размещения торговых, игровых аппаратов и торговля товарами на площадках лестничных клеток, в тамбурах и других путях эвакуации
грубое
506
Недопущение хранения более 15000 аэрозольных упаковок
значительное

494
Тамақты тек осы мақсаттарға арнайы бөлінген және жабдықталған жерлерде ғана дайындауды (жылытуды) қамтамасыз ету. Тұрмыстық қажеттіліктерге арналған электр жылытқыш аспаптарын автоматты өшіру құралдарынсыз қолдануға жол бермеу
өрескел
495
Әлеуметтік қызмет көрсету ұйымдарында үй-жайларды жарықтандыру ұшін керосин шамдар мен шырақтарды қолдануға жол бермеу
өрескел
496
Жатын бөлмелерде, ойын бөлмелерінде және қызмет көрсетілетін тұлғалар болатын басқа да үй-жайларда үтіктерді, электр плиталарын және басқа да электрмен жылытқыш құралдарды пайдалануға жол берілмеу. Киімдерді үтіктеуді тек осы мақсатқа бөлінген арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана жүзеге асыру
өрескел
497
Қызмет көрсетуші персоналдың тәулік бойы кезекшілігінің болуы. Кезекшінің өзімен бірге эвакуациялық шығу есіктеріндегі барлық құлыптардың кілттері жиынтығы болуы. Кілттердің басқа жиынтығын кезекшінің үй-жайында сақтау
елеулі
20. Сауда объектілеріне қойылатын талаптар
498
Сауда залдары мен эвакуациялау жолдарында жанғыш материалдарды, қалдықтарды, орамалар мен контейнерлерді сақтауға жол бермеу. Оларды күн сайын жиналуына қарай алынып тастауды қамтамасыз ету. Жанғыш ыдыстарды ғимараттың терезелеріне жақын жинауға жол бермеу
өрескел
499
Терезе ойықтары немесе түтін жоюға арналған шахтасы жоқ үй-жайларда жанғыш тауарларды немесе жанбайтын тауарларды жанғыш орамада сақтауға жол бермеу
өрескел
500
Сіріңкелерді, одеколонды, иіссуларды, аэрозоль орамаларын және өртке қатысты басқа да қауіпті заттарды басқа заттардан бөлек арнайы бейімделген үй-жайларда сақтауды жүзеге асыру
өрескел
501
Сауда залдарында сатып алушылар болған кезде отпен байланысты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
502
Тез тұтанатын сұйықтықтарды және жанғыш сұйықтықтарды және жанғыш газдарды (газ баллондарын, бояуларды, лактарды, еріткіштерді, тұрмыстық химия тауарларын), аэрозоль орамаларын, оқ-дәрілер мен пиротехникалық бұйымдарды өзге мақсаттағы ғимараттарда орналастырған кезде оларды сатуға жол бермеу
өрескел
503
Эвакуациялау жолдарында және сатылы торларда сағат жөндеу орындарын, ою және басқа да шеберханаларды, сондай-ақ дәрі-дәрмек, газет, кітап және басқа да дүңгіршектерді орналастыруға жол бермеу
өрескел
504
Сауда залдарында әуе шарларын толтыруға және басқа да мақсаттарға арналған жанғыш газдары бар баллондарды орнатуға жол бермеу
өрескел
505
Сатылы торларда, тамбурларда және басқа да эвакуациялау жолдарында сауда, ойын аппараттарын орналастыруға және тауарлар саудасына жол бермеу
өрескел
506
15000 мыңнан артық аэрозоль орамаларын сақтауға жол бермеу
елеулі

507
Выполнение навесов над торговыми рядами открытых рынков из негорючих материалов или из древесины, обработанной огнезащитными составами
грубое
508
Недопущение накрытия открытых проходов между торговыми рядами тканями, бумагой, пленками
грубое
509
Недопущение размещения рынков в части зданий иного назначения или в пристройках к ним
грубое
510
Выполнение киосков и ларьков, устанавливаемые в зданиях и сооружениях из негорючих материалов. Выполнение павильонов и киосков, предназначенные для торговли горючими жидкостями, дезодорантами, сжатыми газами I-ой, П-ой, Ша-ей степени огнестойкости, отдельно стоящими или в группе с киосками торгующими аналогичным товаром
значительное
511
Недопущение осуществления в рабочее время загрузку товаров и выгрузку тары по путям, связанные с эвакуационными выходами покупателей
значительное
512
Недопущение торговли товарами бытовой химии, лаками, красками и другими легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, расфасованными в стеклянную тару емкостью более 1 литра каждая, а также пожароопасными товарами без этикеток с предупреждающими надписями типа "Огнеопасно", "Не распылять вблизи огня". Осуществление расфасовки пожароопасных товаров в специально приспособленных для этой цели помещениях
значительное
Требования к содержанию торговых павильонов и киосков
513
Размещение на отведенной территории группами киосков, а также одноэтажных павильонов площадью до 35 квадратных метров включительно. Размещение в одной группе не более 20 киосков и павильонов I, II, III, IIIа степени огнестойкости или 10 – IIIа, IV, IVа и V степеней огнестойкости. Разделение группы из 10 контейнеров противопожарными перегородками 1-го типа. Наличие расстояния между группами, между отдельно стоящими павильонами и киосками, а также от групп и отдельно стоящих павильонов и киосков до других зданий и сооружений
грубое
514
Размещение места сбора сгораемых отходов на расстоянии не менее 15 метров от киосков и павильонов
грубое
515
Выполнение помещений для хранения упаковочных материалов и инвентаря площадью не более 5 квадратных метров
грубое
516
Соблюдение требования по отоплению торговых киосков
грубое
517
Наличие в киосках и павильонах автоматической пожарной сигнализацией с выводом звукового и светового сигнала на фасад сооружения или непосредственно в защищаемое помещение
значительное
21.Требования к объектам хранения
518
Недопущение совместного хранения в одной секции с каучуком или авторезиной каких-либо других материалов и товаров, независимо от однородности применяемых огнетушащих веществ
значительное

507
Ашық базарлардың сауда қатарларының үстіндегі жабындарды жанбайтын материалдардан немесе оттан қорғайтын құрамдармен өңделген ағаштан жасау
өрескел
508
Сауда қатарлары арасындағы ашық өту жолдарын маталармен, қағазбен, үлдірмен жабуға жол бермеу
өрескел
509
Базарларды басқа мақсаттағы ғимараттың бөлігіне немесе оларға жапсарлас құрылыстарға орналастыруға жол бермеу
өрескел
510
Ғимараттар мен құрылыстарда орналастырылатын дүңгіршектер мен дүкеншелерді жанбайтын материалдардан жасау. Жанғыш сұйықтықтарды, дезодоранттарды, сығылған газдарды сатуға арналған павильондар мен дүңгіршектерді жеке тұрған немесе ұқсас тауарларды сататын дүңгіршектер тобын отқа төзімділігі І, ІІ, ІІІа дәрежелі етіп салу
елеулі
511
Жұмыс уақытында сатып алушылардың эвакуациялық шығу жолдарымен байланысты жолдар арқылы тауарларды тиеу мен ыдыстарды түсіруді жүзеге асыруға жол бермеу
елеулі
512
Әрқайсысының сыйымдылығы 1 литрден астам шыны ыдыстарға бөлшектеп құйылған тұрмыстық химиялық тауарлармен, лактармен, бояулармен және тез тұтанатын сұйықтықтармен, жанғыш сұйықтықтармен сауда жасауға, сондай-ақ "От қаупі бар", "Отқа жақын шашыратпа" деген ескерту жазулары жоқ заттаңбасынсыз өрт қауіпті тауарларды сатуға жол бермеу
елеулі
Сауда павильондары мен дүңгіршектерін ұстауға қойылатын талаптар
513
Бөлiнген аумақта дүңгiршектерді, сондай-ақ ауданы 35 шаршы метрге дейiн қоса алғандағы бiр қабатты павильондарды топ-тобымен орналастыру. Бiр топта отқа төзiмдiлiгі І, ІІ, ІІІ, ІІІа дәрежелі 20-дан аспайтын немесе отқа төзімділігі ІІІб, ІV, IVa және V дәрежелі 10 дүңгіршек пен павильонды орналастыру. Топтарды 10 контейнерден 1-типтік өртке қарсы қалқалармен бөліктерге бөлу. Топтар арасында, бөлек тұрған павильондар мен дүңгіршектер арасында, сондай-ақ топтардан және бөлек тұрған павильондардан және дүңгіршектерден бастап басқа ғимараттар мен құрылыстарға дейін қашықтықтардың болуы
өрескел
514
Жанатын қалдықтарды жинау орындары дүңгіршектер мен павильондардан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
515
Орама материалдары мен мүкәммалдарды сақтауға арналған үй-жайлардың ауданы 5 м2 аспайтын етіп орындау
өрескел
516
Дүңгіршектерді жылыту жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
517
Дүңгiршектер мен павильондар дыбыстық және жарық сигналы құрылыстың қасбетiне немесе тiкелей қорғалатын үй-жайға шығатын автоматты өрт дабылының болуы
елеулі
21. Сақтау объектілеріне қойылатын талаптар
518
Қолданылатын өрт сөндіргіш заттардың бір тектілігіне қарамастан, қандай да бір материалдар мен тауарларды көксағызбен немесе авторезеңкемен бір секцияда бірге сақтауға жол бермеу
елеулі

519
Обеспечение защиты баллонов с горючими газами, емкостей (бутылки, бутыли, другая тара) с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями, а также аэрозольные упаковки от солнечного и иного теплового воздействия
значительное
520
Осуществление складирования аэрозольных упаковок в многоэтажных складах в противопожарных отсеках только на верхнем этаже, при количестве упаковок в отсеке не более 150000
грубое
521
Осуществление складирования в изолированном отсеке склада не более 15000 упаковок (коробок), при общей емкости склада не более 900000 упаковок. Размещение складов в бесчердачных зданиях, с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое
522
Осуществление скандирования в общих складах аэрозольных упаковок в количестве не более 5000 штук
грубое
523
Осуществление хранения аэрозольных упаковок на открытых площадках или под навесами только в негорючих контейнерах
грубое
524
Осуществление складирования материалов в штабели в складских помещениях при бесстеллажном способе хранения. Наличие свободных проходов шириной, равной ширине дверей, но не менее 1 метра напротив дверных проемов складских помещений. Наличие продольных проходов шириной не менее 0,8 метра через каждые 6 метров в складах
грубое
525
Осуществление обработки огнезащитным составом деревянных конструкций внутри складских помещений
значительное
526
Недопущение размещения складов в помещениях, через которые проходят транзитные электрические кабели, газовые и другие коммуникации
значительное
527
Наличие расстояния от светильников до хранящихся товаров не менее 0,5 метра и 0,2 метра до поверхности горючих строительных конструкций
грубое
528
Недопущение устройства в помещениях, предназначенных для хранения товарно-материальных ценностей, бытовок, комнат для приема пищи и других подсобных служб
значительное
529
Недопущение стоянки и ремонта погрузочно-разгрузочных и транспортных средств, в складских помещениях и на дебаркадерах
незначительное
530
Осуществление в здании складов операций, связанных с вскрытием тары, проверкой исправности и мелким ремонтом, расфасовкой продукции, приготовлением рабочих смесей пожароопасных жидкостей (нитрокрасок, лаков) в помещениях, изолированных от мест хранения
незначительное
531
Расположение аппаратов, предназначенные для отключения электроснабжения склада, вне складского помещения, на стене из негорючих материалов или на отдельно стоящей опоре, заключение их в шкаф или нишу с приспособлением для опломбирования и закрываться на замок
грубое
532
Недопущение дежурного освещения в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток
грубое

519
Жанғыш газдары бар баллондарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды (бөтелкелер, үлкен бөтелкелер, басқа да ыдыс), сондай-ақ аэрозоль орамдарын күн сәулесі мен өзге де жылу әсерінен қорғауды қамтамасыз ету
елеулі
520
Көп қабатты қоймаларда аэрозоль орамаларын өртке қарсы бөліктерде тек жоғары қабатта ғана, бұл ретте бөліктегі орамалардың саны 150000 аспайтындай жиналуын қамтамасыз ету
өрескел
521
Қойманың жалпы сыйымдылығы 900000-нан орамнан аспайтын жағдайда, оның оқшауланған бөлігінде 15000-нан аспайтын орамды (қорапты) сақтауды қамтамасыз ету. Қоймаларды шатырсыз, тез ашылатын жабындысы бар ғимараттарды орналастыру
өрескел
522
Жалпы қоймаларда 5000 данадан аспайтын мөлшерде аэрозоль орамдарын жинауды жүзеге асыру
өрескел
523
Ашық алаңдарда немесе шатырлар астында аэрозоль орамдарын тек жанбайтын контейнерлерде ғана сақтауды жүзеге асыру
өрескел
524
Қойма үй-жайларында материалдарды стеллажсыз тәсілмен сақтаған кезде қатарлап жинауды жүзеге асыру. Қойма үй-жайларының есік ойықтарына қарама-қарсы ені есіктің еніне тең, бірақ 1 метрден кем емес еркін өту жолдарының болуы. Қоймаларда әрбір 6 метр сайын ені кемінде 0,8 метр бойлық өту жолдарының болуы
өрескел
525
Қойма үй-жайлары ішіндегі ағаш конструкцияларын оттан қорғау құраммен өңдеуді жүзеге асыру
елеулі
526
Транзиттік электр кабельдері, газ және өзге де басқа да коммуникациялар өтетін үй-жайларда қоймаларды орналастыруға жол бермеу
елеулі
527
Шырақтардан бастап сақталатын тауарларға дейінгі қашықтық кемінде 0,5 метр және жанғыш құрылыс конструкцияларының үстіне дейін 0,2 метр болуы
өрескел
528
Тауар-материалдық құндылықтарын сақтауға арналған үй-жайларда тұрмыстық қызмет көрсету, тамақ ішу және басқа да қосалқы қызметтер бөлмелерін орналастыруға жол бермеу
елеулі
529
Қойма үй-жайларында және дебаркадерлерде тиеу-түсіру және көлік құралдарының тұруына және оларды жөндеуге жол бермеу
болмашы
530
Қоймалардың ғимараттарында ыдысты ашумен, жарамдылықты тексерумен және ұсақ жөндеумен, өнімді өлшеп ораумен, өрт қауіпті сұйықтықтардың жұмыс қоспаларын (нитробояуларды, лактарды) дайындаумен байланысты барлық операцияларды сақтау орындарынан оқшауланған үй-жайларда жүзеге асыру
болмашы
531
Қоймалардың электр жабдықтары жұмыс күні аяқталғанда токтан ажыратылады. Қойманы электрмен жабдықтауды ажыратуға арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс, жанбайтын материалдан жасалған қабырғаға немесе бөлек тұрған тірекке орнату, шкафқа немесе пломбылауға арналған құрал-саймандары бар текшеге орналастырып, құлыппен жабу
өрескел
532
Қоймалардың үй-жайларында кезекшілік жарықтандыруға, сондай-ақ газ плиталарын, электрмен қыздыру аспаптарын пайдалануға және штепсель розеткаларды орнатуға жол бермеу
өрескел

533
Недопущение проживания персонала и других лиц в зданиях, расположенных на территории баз и складов
значительное
534
Недопущение въезда локомотивов в складские помещения категорий А, Б и В1-В4
значительное
535
Недопущение в цеховых кладовых хранение легковоспламеняющихся и горючих жидкостей в количестве, превышающем норму
значительное
536
Недопущение хранения горючих материалов или негорючих материалов в горючей таре в помещениях подвальных и цокольных этажей, не имеющих окон с приямками для дымоудаления, а также при сообщении общих лестничных клеток зданий с этими этажами
грубое
Требования к хранению газовых баллонов
537
Размещение складов для хранения баллонов с горючими газами в одноэтажных, бесчердачных зданиях с легкосбрасываемыми покрытиями
грубое
538
Закрашивание окон помещений, где хранятся баллоны с газами, белой краской или оборудование их солнцезащитными негорючими устройствами
незначительное
539
Недопущение хранения каких-либо горючих материалов и производство огневых работ на расстоянии 10 метров вокруг места хранения баллонов
грубое
540
Выполнение шкафов и будок, где размещаются баллоны, из негорючих материалов и оборудование их естественной вентиляцией, исключающую образование в них взрывоопасных смесей
грубое
541
Осуществление хранения баллонов с горючими газами отдельно от баллонов с кислородом, сжатым воздухом, хлором, фтором и другими окислителями, а также от баллонов с токсичными газами
значительное
542
Осуществление хранения газа в сжатом, сжиженном и растворенном состоянии в баллонах. Окраска наружной поверхности баллонов в установленный для данного газа цвет
значительное
543
Недопущение попадание масел (жиров) и соприкосновения арматуры баллона с промасленными материалами при хранении и транспортировании баллонов с кислородом
грубое
544
Наличие исправных газоанализаторов до взрывоопасных концентраций в помещениях хранения газов
грубое
545
Недопущение в складском помещение, где хранятся баллоны с горючими газами, нахождение лиц в обуви, подбитой металлическими гвоздями или подковами
значительное
546
Хранение баллонов с горючими газами, имеющие башмаки, в вертикальном положении в специальных гнездах, клетях или других устройствах, исключающих их падение
незначительное
547
Хранение баллонов, не имеющие башмаков, в горизонтальном положении на рамах или стеллажах. Применение высоты штабеля не более 1,5 метра, закрытие клапанов предохранительными колпаками, и обращение их в одну сторону
значительное
548
Недопущение хранения каких-либо других веществ, материалов и оборудования в складах газов
значительное

533
База мен қоймалардың аумағында орналасқан ғимараттарда персонал мен өзге де тұлғалардың тұруына жол бермеу
елеулі
534
А, Б және В1- В4 санатты қойма үй-жайларына локомотивтердің өтуіне жол бермеу
елеулі
535
Цех қоймаларында нормадан асатын мөлшерде тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды сақтауға жол бермеу
елеулі
536
Түтін жою үшін ойықтары бар терезелері жоқ жертөле және цоколь қабаттардың үй-жайларында, сондай-ақ ғимараттардың жалпы саты торларын осы қабаттармен қосқанда жанғыш ыдыста жанғыш материалдарды немесе жанбайтын материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
Газ баллондарын сақтауға қойылатын талаптар
537
Жанғыш газдары бар баллондарды сақтауға арналған қоймаларды жеңіл ашылатын жабындары бар, бір қабатты, шатырсыз ғимараттарда орналастыру
өрескел
538
Газы бар баллондар сақталатын үй-жайлардың терезелерін ақ бояумен сырлау немесе күннен қорғайтын жанбайтын құрылғылармен жабдықтау
болмашы
539
Баллондарды сақтау орындарының айналасында 10 метр қашықтыққа қандай да бір жанғыш материалдарды сақтауға және отты жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
өрескел
540
Баллондар орналастырылатын шкафтар мен үйшіктер жанбайтын материалдардан жасалуы және олардың ішінде жарылыс қауіпті қоспалардың түзілуін болдырмайтын табиғи желдеткішпен жабдықтау
өрескел
541
Жанғыш газдары бар баллондарды оттегі, сығылған ауа, хлор, фтор және басқа да тотықтырғыштары бар баллондардан, сондай-ақ улы газдары бар баллондардан бөлек сақтауды жүзеге асыру
елеулі
542
Газды баллондарда сығылған, сұйытылған және ерітілген күйде сақтауды жүзеге асыру. Баллондарды сыртқы қабаттары сол газ үшін белгіленген түспен бояу
елеулі
543
Оттегі бар баллондарды сақтау және тасымалдау кезінде майдың түсуіне және баллон арматурасының майлы материалдармен жанасуына жол бермеу
өрескел
544
Газдар сақталатын үй-жайларда жарылыс қауіпті қосылымдарға дейін жарамды газ талдағыштардың болуы
өрескел
545
Жанғыш газдары бар баллондар сақталатын қоймалық үй-жайға табанында металл шеге немесе таға қағылған аяқ киім киген адамдардың кіруіне жол бермеу
елеулі
546
Табандығы бар жанғыш газ баллондары тігінен, олардың құлап қалуын болдырмайтын арнайы ұяшықтарда, торларда немесе басқа да құрылғыларда сақтау
болмашы
547
Табандығы жоқ баллондарды көлденеңінен рамаларда немесе стеллаждарда сақтау. Қатардың биіктігі бұл жағдайда 1,5 метрден аспайтындай етіп қолдану, ал клапандарды сақтандыру қалпақтарымен жабу және бір жағына қарай бұру
елеулі
548
Газ қоймаларында қандай да бір басқа заттарды, материалдар мен жабдықты сақтауға жол бермеу
елеулі

549
Наличие естественной вентиляции в помещении складов с горючими газами
значительное
Требования к содержанию складов лесоматериалов
550
Наличие плана размещения штабелей, с указанием предельного объема хранящихся материалов, противопожарных разрывов и проездов между штабелями, а также между штабелями и соседними объектами на складах лесоматериалов
незначительное
551
Недопущение в противопожарных разрывах между штабелями складирование лесоматериалов, оборудования
грубое
552
Очищение мест, отведенные под штабели, до грунта от травяного покрова, горючего мусора и отходов или наличие слоя песка, земли или гравия толщиной не менее 0,5 метра
незначительное
553
Наличие в каждом складе оперативного плана пожаротушения с определением мер по разборке штабелей, куч баланса, щепы, с учетом возможности привлечения работников и техники предприятия
незначительное
554
Наличие на складах пунктов (постов) с запасом различных видов пожарной техники в количествах, определяемых оперативными планами пожаротушения, кроме первичных средств пожаротушения
грубое
555
Недопущение на складах производства работ, не связанные с хранением лесоматериалов
незначительное
556
Устройство бытовых помещений для рабочих на складах лесоматериалов в отдельных зданиях с соблюдением противопожарных разрывов
значительное
557
Применение для отопления помещений электронагревательных приборов заводского изготовления
грубое
558
Размещение лебедок с двигателями внутреннего сгорания на расстоянии не менее 15 метров от штабелей круглого леса
значительное
Требования к складам пиломатериалов
559
Недопущение установки транспортных пакетов в противопожарных разрывах, проездов, подъездов к пожарным водоисточникам
грубое
560
Выполнение полов закрытых складов и площадок под навесами из негорючих материалов
грубое
Требования к складам щепы
561
Осуществление хранения щепы в закрытых складах, бункерах и на открытых площадках с основанием из негорючего материала
грубое
562
Наличие колодцев из негорючих материалов для установки термоэлектрических преобразователей для контроля температуры нагрева щепы внутри бурта
грубое
Требования к складам угля
563
Недопущение складирования угля свежей добычи на старые отвалы угля, пролежавшего более одного месяца
значительное
564
Недопущение транспортировки горящего угля по транспортерным лентам и отгружение их в железнодорожный транспорт или бункер
грубое
565
Недопущение расположения штабелей угля над источниками тепла (паропроводы, трубопроводы горячей воды, каналы нагретого воздуха), а также над проложенными электрокабелями и нефтегазопроводами
грубое

549
Жанғыш газдары бар қоймалардың үй-жайларында табиғи желдеткіштің болуы
елеулі
Ағаш материалдары қоймасын ұстауға қойылатын талаптар
550
Сақталатын материалдардың шекті көлемін, өртке қарсы бөліктер мен қатарлар арасындағы, сондай-ақ қатарлар мен көршілес объектілер арасындағы өту жолдарын көрсете отырып, қатарларды орналастыру жоспарларының болуы
болмашы
551
Қатарлар арасындағы өртке қарсы бөліктерде ағаш материалдарын, жабдықты жинап қоюға жол бермеу
өрескел
552
Қатарларға арналған орындар шөп жамылғысынан, жанғыш қоқыс пен қалдықтардан топыраққа дейiн тазарту немесе қалыңдығы кемiнде 0,5 метр құм, топырақ немесе қиыршық тас қабатының болуы
болмашы
553
Әрбір қоймада кәсіпорын жұмыскерлері мен техникасын тарту мүмкіндігін ескере отырып, қатарларды, баланс үймесі, жоңқаларды бұзу шаралары анықталған жедел өрт сөндіру жоспарының болуы
болмашы
554
Қоймаларда алғашқы өрт сөндіру құралдарынан басқа бекеттер (бекеттер) жедел өрт сөндіру жоспарларында анықталатын мөлшерде өрт техникасының әртүрлі түрлерінің қоры болуы
өрескел
555
Қоймаларда ағаш материалдарын сақтаумен байланысы жоқ жұмыстарды жүргізуге жол бермеу
болмашы
556
Ағаш материалдары қоймаларындағы жеке ғимараттарда өртке қарсы бөліктерді сақтай отырып, жұмысшыларға арналған тұрмыстық үй-жайларды орналастыру
елеулі
557
Үй-жайларға жылу беру үшін зауытта дайындалған электрмен жылыту аспаптарын қолдану
өрескел
558
Іштен жану қозғалтқыштары бар шығырларды дөңгелек ағаш қатарларынан кемінде 15 метр қашықтықта орналастыру
елеулі
Ағаш материалдар қоймасына қойылатын талаптар
559
Тасымалдау пакеттерiн өртке қарсы бөлiктерде, өту жолдарында, өрт сөндiру су көздерiне кiреберiстерге орнатуға жол бермеу
өрескел
560
Жабық қоймалар мен бастырма алаңдарының едендерін жанбайтын материалдан жасау
өрескел
Жоңқа қоймаларына қойылатын талаптар
561
Жоңқаны жабық қоймаларда, бункерлерде және едені жанбайтын жасалған ашық алаңдарда сақтауды жүзеге асыру
өрескел
562
Жоңқаның қызу температурасын бақылау үшін кертпектің ішінен жылу электрлік түрлендіргіштерді орнату үшін жанбайтын материалдардан жасалған құдықтардың болуы
өрескел
Көмір қоймаларына қойылатын талаптар
563
Жаңа қазылып алынған көмірді бір айдан артық жатқан ескі көмір үйіндісіне жинауға жол бермеу
елеулі
564
Жанып жатқан көмірді транспортер таспалары арқылы тасымалдауға және оларды теміржол көлігіне немесе бункерге тиеуге жол бермеу
өрескел
565
Көмір қатарларын жылу көздерінің (бу құбырлары, ыстық су құбырлары, қызған ауа арналары) үстіне, сондай-ақ төселген электр кабельдері мен мұнай-газ өткізгіштердің үстіне орналастыруға жол бермеу
өрескел

566
Недопущение попадания в штабели древесины, ткани, бумаги и других горючих материалов при укладке угля и его хранении
значительное
567
Выделение противопожарными преградами (стенами и перегородками) помещений для хранения угля, устраиваемые в подвальном или первом этаже производственных зданий
грубое
Требования к складам горючих волокнистых материалов
568
Недопущение превышения массы волокна в штабеле более 300 тонн
значительное
569
Осуществление размеров штабеля не более 22х11 метров, по высоте не более 8 метров
значительное
570
Наличие в гнезде не более шести штабелей или навесов, разрыв между штабелями не менее 15 метров, между навесами – 20 метров по всем направлениям
грубое
571
Наличие в группе не более четырех гнезд (24 штабеля или навеса), разрыв между гнездами не менее 30 метров по всем направлениям
грубое
572
Наличие в секторе не более четырех групп (96 штабелей или навесов), разрывы между группами не менее 50 метров по всем направлениям
грубое
573
Недопущение разрывов между секторами менее 100 метров
грубое
574
Наличие ограждения участков, занятые складами, навесами и открытыми площадками для хранения волокнистых материалов
значительное
575
Недопущение хранения производственных отходов совместно с сырьем и готовой продукцией
значительное
576
Недопущение подъезда железнодорожного (за исключением паровозов) и автотранспорта ближе 5 метров, а тракторов – 10 метров к навесам и штабелям волокнистых материалов без искрогасителей
грубое
Требования к содержанию резервуарных парков
577
Выполнение объема обвалования резервуаров равным объему наибольшего резервуара, находящегося в обваловании и постоянного поддержания его в исправном состоянии
значительное
578
Недопущение установки электрооборудования и прокладки электролинии внутри обвалования резервуаров и непосредственно в резервуарах за исключением линий устройств для контроля и автоматизации наполнения и замера уровня
грубое
579
Устройство коммуникаций трубопроводов в резервуарном парке обеспечивающими возможность в случае аварии с резервуаром перекачки нефти из одной емкости в другую
значительное
580
В зимний период года своевременное удаление снега с крыш резервуаров, а также очистка от снега дорожек и пожарных проездов на территории резервуарного парка
незначительное
581
Наличие газоанализаторов со световой и звуковой сигнализацией для постоянного контроля концентрации углеводородов во взрыво- и пожароопасных помещениях и на территории резервуарного парка
грубое

566
Көмірді жинау және оны сақтау кезінде қатарларға ағаштың, матаның, қағаз бен өзге де жанғыш материалдардың түсуіне жол бермеу
елеулі
567
Өндірістік ғимараттардың жертөле немесе бірінші қабатында орналасатын, көмір сақтауға арналған үй-жайларды өртке қарсы бөгеттермен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлу
өрескел
Жанғыш талшықты материалдар қоймаларына қойылатын талаптар
568
Қатардағы талшық массасының 300 тоннадан артуына жол бермеу
елеулі
569
Қатарлардың өлшемдерін 22 х 11 метрден аспайтындай, биіктігі бойынша 8 метрден аспайтындай етіп жүзеге асыру
елеулі
570
Ұяшықта алты қатардан немесе бастырмадан артық болмауы, қатарлар арасындағы аралықтар – кемінде 15 метр, бастырмалар арасында барлық бағыттар бойынша – 20 метр
өрескел
571
Топта саны төрттен аспайтын ұяшықтың болуы (24 қатар немесе бастырма), ұяшықтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 30 метр
өрескел
572
Секторда төрттен аспайтын топтың (96 қатар немесе бастырма) бар болуы, топтар арасындағы аралық – барлық бағыттар бойынша кемінде 50 метрдің бар болуы
өрескел
573
Секторлар арасындағы аралықтардың 100 метрден кем болуына жол бермеу
өрескел
574
Талшықты материалдар сақтауға арналған қоймалар, бастырмалар және ашық алаңдар орналасқан учаскелерде қоршаудың болуы
елеулі
575
Өндірістік қалдықтарды шикізатпен және дайын өніммен бірге сақтауға жол берілмеу
елеулі
576
Талшықты материалдардың бастырмалары мен қатарларына ұшқын өшіргіштерсіз темір жол (паровоздардан басқа) және автокөліктің 5 метр, ал тракторлардың 10 метр жақын келуіне жол бермеу
өрескел
Резервуарлық парктерді ұстауға қойылатын талаптар
577
Резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлген жерлерiнің көлемін топырақ үйiп бекiтiлген жердегi ең үлкен және тұрақты жарамды күйде ұсталатын резервуардың көлемiне тең етіп орындау
елеулі
578
Толтыруды және деңгейдi өлшеудi бақылау мен автоматтандыруға арналған құрылғылардың желiлерiнен басқа, резервуарлардың топырақ үйiп бекiтiлiген жерi iшiнде және тiкелей резервуарларда электр жабдығын орнатуға және электр желiлерiн төсеуге жол бермеу
өрескел
579
Резервуарлық парктегi құбырлардың коммуникациясын резервуармен авария болған жағдайда мұнайды бiр ыдыстан келесiсiне қотарып алу мүмкiндігін қамтамасыз ететіндей етіп орнату
елеулі
580
Жылдың қысқы мезгiлiнде резервуарлардың төбесiнен қарды дер кезiнде алу, сондай-ақ резервуарлық парктiң аумағына жолдар мен өрт сөндiруге өту жолдарын қардан тазарту
болмашы
581
Жарылыс және өрт қауіпті үй-жайларда және резервуарлық парк аумағында көмірсутегі концентрациясын тұрақты бақылау үшін түсті және дыбысты сигнализация бар газ талдағыштардың болуы
өрескел

582
Наличие на видных местах надписей о недопустимости нарушения противопожарного режима на всей территории резервуарного парка и отдельно стоящих резервуаров
незначительное
583
Осуществление измерения уровня и отбора проб нефтепродуктов только стационарными системами измерительных устройств
незначительное
584
Наличие графика плановых работ по очистке от отложений пирофорного сернистого железа для резервуаров, в которых хранятся сернистые нефтепродукты
незначительное
585
Наличие запорных устройств в виде клапанов-хлопушек, приводимые в действие вне пределов обвалования для удаления разлившегося при аварии нефтепродукта, а также для спуска ливневых вод на канализационных выпусках из обвалований
грубое
586
Недопущение уменьшения высоты обвалования, установленной в проектной документации
значительное
587
Недопущение эксплуатации резервуаров, имеющих перекосы и трещины, а также неисправное оборудование, контрольно-измерительные приборы, подводящие продуктопроводы и стационарные противопожарные устройства
грубое
588
Недопущение высадки деревьев, кустарников, травы в каре обвалований
незначительное
589
Недопущение установки емкостей на горючее основание
грубое
590
Недопущение переполнения резервуаров и цистерн
значительное
591
Наличие на складах резервуарного парка запаса огнетушащих веществ, а также средств их подачи в количестве, необходимых для тушения пожара в наибольшем резервуаре
значительное
Требования к хранению нефтепродуктов в таре
592
Отделение складского помещения от других помещений противопожарными перегородками с пределом огнестойкости не менее EI-45
грубое
593
Установка бочек с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями в хранилищах при ручной укладке на полу не более чем в 2 ряда, при механизированной укладке бочек с горючими жидкостями – не более 5, а легковоспламеняющимися жидкостями – не более 3
грубое
594

582
Көрінетін жерлерде резервуарлық парктің барлық аумағында және жеке тұрған резервуарларда өртке қарсы өртке қарсы режимінің бұзылуына жол бермеу туралы жазбаның болуы
болмашы
583
Өлшеу қондырғыларының тек стационарлық жүйелерімен мұнай өнімдерінің сынамасын іріктеуді және деңгейін өлшеуді жүзеге асыру
болмашы
584
Күкіртті мұнай өнімдері сақталатын резервуарлар үшін пирофор күкіртті темір шөгінділерінен тазалау бойынша жоспарлы жұмыстардың кестесінің болуы
болмашы
585
Авария кезінде төгілген мұнай өнімін жою үшін, сондай-ақ топырақ үйіп бекітілген жерлерден канализация жолдарда нөсер суын ағызу үшін топырақ үйіліп бекітілген жерлердің шектерінен тыс қолданысқа келтірілетін сақпан-клапандар түріндегі бекіткіш құрылғылардың болуы
өрескел
586
Жобалық құжаттамада белгіленген топырақпен үйіп бекітілетін жердің биіктігін азайтуға жол бермеу
елеулі
587
Қисық тұрған және сызаттары бар резервуарларды, сондай-ақ ақаулы жабдықты, бақылау-өлшеу аспаптарын, өнім өткізгіштерді және тұрақты өртке қарсы құрылғыларды пайдалануға жол бермеу
өрескел
588
Топырақ үйіп бекітілген жерге ағаш, бұта, шөп отырғызуға жол бермеу
болмашы
589
Жанғыш негізге сыйымдылықтарды орнатуға жол бермеу
өрескел
590
Резервуарлар мен цистерналарды асыра толтыруға жол бермеу
елеулі
591
Резервуарлық парк қоймаларында өрт сөндіруші заттар қорының, сондай-ақ оларды өрт сөндіру үшін қажетті санында, ең үлкен резервуарда беру құралдарының болуы
елеулі
Мұнай өнімдерін ыдыста сақтауға қойылатын талаптар
592
Қойма үй-жайлары басқа үй-жайлардан отқа төзiмдiлiк шегi кемінде ЕI-45 өртке қарсы қалқалармен бөлу
өрескел
593
Тез тұтанатын және жанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді қойма еденінде қолдан жинау кезінде 2 қатардан аспайтындай, жанғыш сұйықтықтары бар бөшкелерді механикалық жолмен жинау кезінде – 5 қатарда аспайтындай, ал тез тұтанатын сұйықтықтары бар бөшкелерді - 3 қатардан аспайтындай орналастыру
өрескел
594

Недопущение выполнение ширины штабеля более 2 бочек. Устройство ширины главных проходов для транспортирования бочек не менее 1,8 метра, а между штабелями – не менее 1 метра
грубое
595
Хранение жидкости только в исправной таре
значительное
596
Ограждение открытых площадок для хранения нефтепродуктов в таре земляным валом или негорючей сплошной стенкой высотой не менее 0,5 метра с пандусами для прохода на площадки
грубое
597
Размещение в пределах одной обвалованной площадки не более 4 штабелей бочек размером 25×15 метров и высотой 5,5 метра с разрывами между штабелями не менее 10 метров, а между штабелем и валом (стенкой) – не менее 5 метров. Выполнение разрывов между штабелями двух смежных площадок не менее 20 метров
грубое
598
Недопущение разлива нефтепродуктов, а также хранения упаковочного материала и тару непосредственно в хранилищах и на обвалованных площадках
значительное
22.Требования к сельскохозяйственным объектам
599
Отделение помещений предназначенных для размещения вакуум-насосных и теплогенераторов для приготовления кормов с огневым подогревом, а также помещений для хранения запаса грубых кормов, пристроенные к животноводческим и птицеводческим зданиям или встроенные в них от помещений для содержания скота и птицы противопожарными стенами и перекрытиями в зданиях животноводческих и птицеводческих ферм. Оборудование указанных помещений выходами непосредственно наружу
грубое
600
Недопущение в помещениях для животных и птицы устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, тракторов, сельхозтехники, а также производство работ, не связанных с обслуживанием ферм. Недопущение въезда в эти помещения тракторов, автомобилей и сельхозмашин, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
незначительное
601
Наличие применения группового способа привязи при наличии 20 и более голов скота на молочно-товарных фермах (комплексах)
значительное
602
Обеспечение мероприятий при хранении грубых кормов в чердачных помещениях ферм:

Қатар енін 2 бөшкеден асырып орындауға жол бермеу. Басты жол енін бөшкелерді тасымалдау үшін 1,8 метрден кем емес етіп, ал қатарлар аралығын кемінде 1 метр етіп орналастыру
өрескел
595
Сұйықтықты тек қана жарамды ыдыста сақтау
елеулі
596
Ыдыстағы мұнай өнімдерін сақтауға арналған ашық алаңдарды сырты бойынша жер белдеуімен немесе биіктігі 0,5 метрден кем емес алаңға өтетін пандустары бар, жанбайтын тұтас қабырғамен қоршау
өрескел
597
Топырақпен үйiп қоршалған бiр алаңның шегiнде 4 қатардан аспайтын қатарлар арасындағы бөлiктерi кемiнде 10 метр, ал қатар мен бiлiк (қабырға) арасында кемiнде 5 метр, мөлшерi 25х15 метр және биiктiгi 5,5 метр бөшкелердi орналастыру.
Екі аралас алаңдардағы қатарлар арақашықтығын 20 метрден кем болмайтындай етіп орналастыру
өрескел
598
Қоймаларда тiкелей және топырақпен үйiп қоршалған алаңдарда мұнай өнiмдерiн құюға, сондай-ақ буып-түю материалдары мен ыдысты сақтауға жол бермеу
елеулі
22. Ауыл шаруашылығы объектілеріне қойылатын талаптар
599
Отпен жылытатын азық дайындау үшін вакуумдық - сорғыш және жылу генераторларын орналастыруға арналған үй-жайларды, сондай-ақ мал шаруашылығы және құс шаруашылығы ғимараттарына жапсарлас немесе олардың ішінде салынған ірі жемшөптер қорын сақтауға арналған үй-жайларды мал шаруашылығы мен құс өсіру фермаларындағы мал мен құсты ұстауға арналған үй-жайлардан өртке қарсы қабырғалармен және жабындылармен бөлу. Көрсетілген үй-жайларды тікелей сыртқа шығу жолдарымен жабдықтау
өрескел
600
Жануарлар мен құстарға арналған үй-жайларға шеберханалар, қоймалар, автокөлік, трактор, ауыл шаруашылық техникасын орналастыруға, сондай-ақ фермаларға қызмет көрсетуге байланысты емес жұмыстарды жүргізуге жол бермеу.
Бұл үй-жайларға газ шығаратын трубалары ұшқын өшіргіштерімен жабдықталмаған тракторларға, автомокөліктер мен ауыл шаруашылық машиналарына кіруіне жол бермеу
болмашы
601
20 және одан астам мал басы болған жағдайда сүт тауары фермаларында (кешендерде) топтық байлау әдісін қолданудың болуы
елеулі
602
Фермалардың шатырдағы үй-жайларында ірі жемшөпті сақтаған кезде мына іс-шараларды қамтамасыз ету:

1) выполнение кровли из негорючих материалов;
2) защита деревянных чердачных перекрытий и горючего утеплителя от возгораний со стороны чердачных помещений глиняной обмазкой толщиной 3 сантиметра по горючему утеплителю (или равноценной огнезащитой) или негорючим утеплителем;
3) защита электропроводки на чердаке от механических повреждений;
4) ограждение дымохода по периметру на расстоянии 1 метра
грубое
603
Обеспечение мероприятий при устройстве и эксплуатации электрических брудеров:
1) обеспечение расстояния от теплонагревательных элементов до подстилки и горючих предметов по вертикали не менее 80 сантиметров и по горизонтали не менее 25 сантиметров;

1) төбе жабынын өртенбейтін материалдардан жасау;
2) шатырдағы ағаш жабындарын және жанғыш жылытқышты шатыр үй-жайлары жағынан тұтанудан жанғыш жылытқыш бойын қалыңдығы 3 сантиметр балшық сылағымен (немесе теңбе-тең оттан қорғаумен) немесе өртенбейтін жылытқышпен қорғау;
3) шатырдағы электр желісін механикалық ақаулықтардан қорғау;
4) түтіндіктерді периметр бойынша 1 метр қашықтықта қоршау
өрескел
603
Электр брудерлерін орнатқанда және пайдаланғанда мына іс-шараларды қамтамасыз ету:
1) жылу қыздырғыш элементтерінен төсемдер мен жанғыш заттарға дейінгі қашықтықты ұзынынан 80 сантиметрден кем емес, ал көлденең 25 сантиметрден кем емес ету;

2) использование нагревательных элементов только заводского изготовления и устройства таким образом, чтобы исключалась возможность выпадения раскаленных частиц. Не допущение применения открытых нагревательных элементов;
3) осуществление обеспечения их электроэнергией по самостоятельным линиям от распределительного щита. Оборудование каждого брудера самостоятельным выключателем;
4) оборудование распределительного щита рубильником для обесточивания всей электросети, а также устройством защиты от короткого замыкания, перегрузки
грубое

2) тек зауытта шығарылған қыздыру элементтері қолдану және қызған бөлшектері түсіп қалу ықтималы болмайтындай етіп орнату. Ашық жылыту элементтерін қолдануға жол бермеу;
3) оларды электр энергиясымен қамтамасыз ету бөліп таратқыш қалқанынан дербес желілері бойынша іске асыру. Брудердің әрқайсысын дербес ажыратқыштармен жабдықтау;
4) бөліп таратқыш қалқанының барлық электр желісін тоқтан ажыратқыш қосқышымен, сондай-ақ қысқа түйісу мен шамадан тыс жүктемеден қорғау құрылғысымен жабдықтау
өрескел

604
Расположение передвижных ультрафиолетовых установок и их электрооборудования на расстоянии не менее 1 метра от горючих материалов
грубое
605
Установка бензинового двигателя стригального агрегата на очищенной от травы и мусора площадке на расстоянии 15 метров от зданий. Осуществление хранения запаса горюче-смазочных материалов в закрытой металлической таре на расстоянии 20 метров от пункта стрижки и строений
грубое
606
Недопущение скопления шерсти на стригальном пункте свыше сменной выработки и загромождение прохода и выхода тюками с шерстью
грубое
607
Хранение аммиачной селитры в самостоятельных І или II степеней огнестойкости безчердачных одноэтажных зданиях с негорючими полами. В исключительных ситуациях допущение хранения селитры в отдельном отсеке общего склада минеральных удобрений сельскохозяйственного предприятия І или II степеней огнестойкости. Хранение сильнодействующих окислителей (хлораты магния и кальция, перекись водорода) в отдельных отсеках зданий І, II и III а степеней огнестойкости
значительное
608
Устройство на весенне-летний пожароопасный период защитных противопожарных полос, устраиваемые с помощью бульдозеров, плугов и других почвообрабатывающих орудий при размещении ферм и других сельскохозяйственных объектов вблизи лесов хвойных пород, между строениями и лесными массивами
значительное
Требования к переработке сельскохозяйственной продукции
609
Наличие для очистки мешков от муки и их хранения изолированных помещений с установкой мешковыбивальной машины
значительное
610
Обеспечение бестарного хранения жидкого жира и растительного масла в отдельном помещении на хлебопекарных предприятиях
значительное
611
Наличие помещения, выделяемое противопожарной перегородкой (с противопожарной дверью) и перекрытием для топок конвейерных люлечно-подиковых тупиков хлебопекарных печей, работающих на твердом топливе
значительное
612
Недопущение наличия в топочном отделении запаса твердого топлива не более чем для одной смены
значительное
613
Наличие за пределами здания изолированного помещения из негорючих конструкций для установки расходных баков жидкого топлива при работе хлебопекарных печей на жидком топливе
значительное
614
Выполнение дверей из производственных помещений с одновременным пребыванием 15 человек на элеваторах, мукомольных, комбикормовых и крупяных заводах открывающимися внутрь помещений (против хода эвакуации). Устройство дверей из тамбур-шлюзов открывающимися в разные стороны (двери из производственных помещений в тамбур-шлюзы напротив хода эвакуации, двери из тамбур-шлюза на лестничные клетки – по ходу эвакуации)
грубое

604
Жылжымалы ультракүлгін қондырғылар және олардың электр жабдықтары жанғыш материалдардан 1 метрден кем емес қашықтықта орналастыру
өрескел
605
Қырқатын агрегаттың бензин қозғалтқышын ғимараттардан 15 метр қашықтықта, шөп пен қоқыстан тазартылған алаңшада орнату. Жанар-жағармай материалдарының қорын сақтауды қырқу бекеті мен құрылыстардан 20 метр қашықтықта, жабық металл ыдыста жүзеге асыру
өрескел
606
Қырқу бекетiнде ауысым өнiмiнен артық жүн жинауға және өту-шығу орындарына жүн теңдерін үйіп қоюға жол бермеу
өрескел
607
Аммиак селитрасын отқа төзiмдiлігi I және II дәрежелi дербес шатырсыз бiр қабатты өртенбейтiн едендерi бар ғимараттарда сақтау. Ерекше жағдайларда селитраны отқа төзiмдiлiгi I немесе II дәрежелi ауыл шаруашылығы кәсiпорнының минералды тыңайтқыштардың ортақ қоймасының жеке бөлiгiнде сақтауға жол берiледi. Әсерi күшті тотықтырғыштарды (магний және кальций хлораттары, сутегi тотығы) отқа төзiмдiлiгi I, II және III дәрежелi ғимараттардың жеке бөлiктерiнде сақтау
елеулі
608
Фермалар мен басқа ауыл шаруашылығы объектiлерiн қылқан жапырақты ормандарға жақын, құрылыстар мен орман алқаптарының арасында орналастырғанда көктемгi-жазғы өрт қауiптi кезеңге бульдозерлер, соқалар және басқа да топырақ өңдейтiн құрал-жабдықтар арқылы (шаруашылық тұрғыдан орынды болса, қорғайтын алқаптарда картоп, бөрібұршақ, түйебұршақ сияқты өртке төзiмдi өсiмдiктер) орнатылатын өртке қарсы қорғау алқаптарын құру
елеулі
Ауылшаруашылық өнімдерін қайта өңдеуге қойылатын талаптар
609
Қаптарды ұннан тазарту және оларды сақтау үшін қапты қағатын машинасы орнатылған оқшауланған үй-жайлардың бар болуы
елеулі
610
Нан пісіру кәсіпорындарында сұйық май мен өсімдік майын ыдыссыз сақтауды жеке үй-жайларда қамтамасыз ету
елеулі
611
Қатты отынмен жұмыс істейтін нан пісіру пештерінің үздіксіз бесікше подикті тұйық жерлеріндегі отындары үшін өртке қарсы қалқамен (өртке қарсы есікпен) және жабындымен бөлінетін бөлмелердің бар болуы
елеулі
612
Отын бөлмесінде бір ауысымға арналған қатты отыннан аспайтын қордың болуына жол бермеу
елеулі
613
Нан пісіру пештері сұйық отында жұмыс істегенде сұйық отынның шығыс бактарын орнатуға арналған өртенбейтін құрылыстан жасалған ғимараттан тыс және оқшауланған бөлмелердің бар болуы
елеулі
614
Элеваторлардағы, ұн тартатын, құрама жем және арпа зауыттарында бiр мезгiлде 15 адамнан кем болатын өндiрiстiк үй-жайлардың есiктерiн үй-жайлардың iшiне қарай (эвакуациялау орнына қарсы) ашылатындай етiп жасауға жол берiледi. Сонымен қатар тамбур-шлюздердiң есiктерi әр жаққа ашылады (өндiрiстiк үй-жайлардан тамбур-шлюздерiне қарай эвакуациялау жолына қарсы, тамбур-шлюзден саты алаңына қарай есiктер – эвакуациялау жолы бойымен)
өрескел

615
Наличие автоматических противопожарных клапанов или устройств для их перекрытия при возникновении пожара в проемах противопожарных стен для пропуска ленточных конвейеров
грубое
616
Недопущение прохождения воздуховодов, материалопроводов, самотечных труб через бытовые, подсобные и административно-хозяйственные помещения, помещения пультов управления, электрораспределительных устройств, вентиляционных камер и лестничных клеток
грубое
617
Недопущение установки циклонов на стороне, обращенной к дымовым трубам зерносушилок и котельных
значительное
618
Недопущение установки норий, проход самотечных и аспирационных труб, а также установки транспортирующего и технологического оборудования в шахтах для прокладки кабелей
значительное
619
Наличие междуэтажной и межцеховой связью (телефоны, переговорные трубы, звонки) на этажах зернохранилищ, зерноперерабатывающих предприятий
незначительное
620
Наличие устройства предупреждающее запыление территории при бестарной загрузки продукции и отходов на автотранспорт
значительное
621
Наличие аспирации в целях предупреждения пылеобразования на комбикормовых заводах в места разгрузки мучнистого сырья и отрубей с железнодорожного и автомобильного транспорта
значительное
622
Обеспечение плотного соединения люков для силосов и бункеров, а также лючков в самотечных трубах, воздуховодах и аспирационных кожухах, препятствующие проникновению пыли в помещения
грубое
623
Наличие на всех складах наружных приставных лестниц, расположенные на расстоянии не более 100 метров одна от другой
значительное
624
Наличие на нориях производительностью более 50 тонн/час автоматических тормозных устройств, предохраняющие ленту от обратного хода при остановках. Недопущение устройств норий и отдельных деталей из дерева или других горючих материалов
значительное
625
Недопущение работы с неполным комплектом клиновых ремней или применение ремней с профилем, не соответствующим профилю канавок шкива
значительное
626
Недопущение объединения аспирации емкостей для сбора и хранения пыли и оперативных (производственных) емкостей в одну аспирационную установку с технологическим и транспортным оборудованием
значительное
627
Наличие блокировки технологического и транспортного оборудования с аспирационными установками
значительное
628
Недопущение размещения вентиляторов и пылеуловителей зерносушилок в рабочих зданиях элеваторов
значительное
629
Недопущение на элеваторах сбор и хранение аспирационных относов и производственной пыли в бункерах и силосах, расположенных в производственных помещениях
значительное

615
Таспа конвейерлерін өткізуге арналған өртке қарсы ойықтарда автоматтандырылған өрт сөндіру қалқандардың немесе өрт шыққан жағдайда оларды жабуға арналған құрылғылардың болуы
өрескел
616
Тұрмыстық, қосалқы және әкiмшiлiк-шаруашылық үй-жайлары, басқару пультінің үй-жайлары, электр таратқыш құрылғылары, желдеткiш камералары мен саты алаңдары арқылы ауа жолын, материал өткiзгiштерiн, бағытсыз құбырларды өткiзуге жол бермеу
өрескел
617
Циклондарды сыртта, жем кептіргіштерге және қазандықтардың түтін құбырларына қараған жаққа орнатуға жол бермеу
елеулі
618
Кабельдердi төсеуге арналған шахталарда норийлер, бағытсыз және аспирациялау құбырларын, сондай-ақ басқа тасымалдау және технологиялық жабдықтарды орнатуға жол бермеу
елеулі
619
Астық сақтау қоймаларының, астықты қайта өндіретін кәсіпорындардың қабаттарында қабатаралық және цех аралық байланыстың (телефондар, сөйлесу құбырлары, қоңыраулар) болуы
болмашы
620
Автокөлiкке өнiм мен қалдықтарды ыдыссыз тиеу кезінде аумақты шаң басудан сақтандыратын құрылғылары болуы
елеулі
621
Аралас жем зауыттарында темір жол және автокөлігінен ұн шикізатын және кебектерді түсіру орындарын шаң басудың алдын алу мақсатында аспирациямен қамтамасыз ету
елеулі
622
Үй-жайларға шаң кіруіне кедергі келтіру үшін силостарға және бункерлерге арналған люктерді, сондай-ақ бағытсыз құбырлардағы, ауа өткізгіштердегі және аспирациялық қаптамалардағы шағын люктердің тығыз қосылуларын қамтамасыз ету
өрескел
623
Барлық қоймаларда бір-бірінен 100 метрден аспайтын қашықтықта орналасқан сыртқы сүйеп қоятын баспалдақтардың болуы
елеулі
624
Өнімділігі сағатына 50 тонна астам норийлерді тоқтауларда кері жүруден лентаны қорғайтын автоматты тежеуіш құрылғылардың болуы. Норийлерді және жеке бөлшектерді ағаштан немесе басқа жанғыш материалдардан жасауға жол бермеу
елеулі
625
Сына тәрiздi қайыс баулар жинағы толық болмағанда жұмыс істеуге немесе шкив бунақтарының пiшiнiне сәйкес келмейтiн пiшiнi бар қайыс бауларды қолдануға жол бермеу
елеулі
626
Тозаңды жинауға және сақтауға арналған ыдыстар мен жедел (өндірістік) ыдыстардың аспирациясының технологиялық және көліктік жабдығы бар бір аспирациялық қондырғыға қосылуына жол бермеу
елеулі
627
Технологиялық және көліктік жабдықтың аспирациялық қондырғылармен бұғаттағышының болуы
елеулі
628
Элеваторлардың жұмыс ғимараттарында желдеткіштер мен дән кептіргіштерінің тозаң тұтқыштарын орналастыруға жол бермеу
елеулі
629
Элеваторларда аспирациялық қалдықтарды және бункерлер мен силостарда өндірістік тозаңды жинауға және сақтауға жол бермеу
елеулі

630
Недопущение прокладки транзитных воздуховодов через помещения складов сырья и готовой продукции, а также через помещения категорий А, Б и В 1-4 по взрывопожарной и пожарной опасности
значительное
631
Недопущение эксплуатации емкостей для гравитационного осаждения пыли (аспирационных шахт, пылеосадочных камер), расположенных после вентиляторов и воздуходувных машин
значительное
632
Заземление воздухопроводов и материалопроводов не менее чем в двух местах
значительное
633
Недопущение в соединениях между элементами установок использование шайб под болты из диэлектрических материалов и шайб, окрашенных неэлектропроводными красками
значительное
634
Недопущение касания воздуховодов аспирационных установок с трубопроводами отопительной системы
значительное
635
Недопущение эксплуатации оборудования без работающих систем аспирации, без взрыворазрядителей на нориях и дробилках, предусмотренных проектной и технической документацией
грубое
636
Наличие магнитных сепараторов перед пропуском продуктов (сырья) через вальцевые станки, дробилки, бичевые машины и машины ударного действия
значительное
637
Недопущение наличия трещин и надломов в бичах обоечных машин. Во избежание искрообразования недопущение задевания бичами внутренней поверхности бичевого барабана
грубое
638
Наличие датчиков подпора или кольцевых выключателей на цепных конвейерах (с погружными скребками), автоматически останавливающих конвейер при переполнении коробов
значительное
639
Наличие предохранительных клапанов, открывающиеся под давлением продукта для предотвращения загорания шнеков на их концах по ходу продукта
грубое
640
Недопущение сращивания транспортерных лент и приводных ремней с помощью металлических скоб, болтов
значительное
Требования к эксплуатации оборудования комбикормовых заводов
641
Недопущение наличие трещин и других дефектов в молотках дробилок
грубое
642
Наличие предохранительных штифтов только заводского изготовления для грануляторов. Недопущение замены их металлическими стержнями с неопределенными размерами и механическими характеристиками
значительное
Требования к содержанию мукомольных и крупяных заводов
643
Недопущение работы станков без продукта, с прижатыми вальцами, с перекосом и смещением их вдоль оси
значительное
644
Использование только гибких соединений кузовов рассевов ситовеечных машин, камнеотборников, сепараторов изготовленные из материалов, не пропускающих пыль, имеющие прочное соединение с выпускными патрубками
значительное

630
Шикiзат және дайын өнiм қойма үй-жайлары арқылы транзиттi ауа арналарын, сондай-ақ жарылыс өрт қаупi және өрт қаупi бойынша А, Б, және В1-4 санатындағы үй-жайлары арқылы төсеуге жол бермеу
елеулі
631
Желдеткiштер мен ауа үрлегiш машиналардан кейiн орналасқан (аспирациялық шахталардың, тозаң камералардың) тозаңның гравитациялық отырғызуына арналған ыдыстарды пайдалануға жол бермеу
елеулі
632
Ауа өткiзгiштер мен материал өткiзгiштерді кемінде екі жерде жерге тұйықтау
елеулі
633
Қондырғылар элементтері арасындағы қосылуларда электр өткізбейтін бояулармен сырланған, диэлектрлік материалдар мен шайбалардан жасалған болттарына шайбалардың қолдануына жол бермеу
елеулі
634
Аспирациялық қондырғылардың ауа арналарының жылыту жүйесінің құбыр жолдарымен түйісуіне жол бермеу
елеулі
635
Аспирация жүйелерi дұрыс iстемейтiн, жобалық және техникалық құжаттамада көзделген норийлер мен ұнтақтағыштардағы жарылыс ыдыратқыштары жоқ жабдықты пайдалануға жол бермеу
өрескел
636
Өнімдерді (шикізатты) жаншып үгетін станоктар, ұнтақтағыштар, қамшылау машиналары және соқпа машиналар арқылы өткізу алдында магнитті сепараторлардың болуы
елеулі
637
Тазартқыш машиналардың түйгіштерінде сызаттар мен сынықтардың болуына жол бермеу. Ұшқынның пайда болуына жол бермеу үшiн түйгiш барабанының iшкi бетiне түйгiштердiң тиюiне жол бермеу
өрескел
638
Тізбекті конвейерлерде (тиелген қырнауыштары бар) қораптар толған кезде конвейерді автоматты түрде тоқтататын тегеурін бергіштердің немесе дөңгелекті ажыратқыштардың болуы
елеулі
639
Иірліктердің тұтануын болдырмау үшін өнімнің жүрісі бойынша олардың шеттеріне өнімнің қысымына байланысты ашылатын сақтандырғыш клапандарының болуы
өрескел
640
Көлiк таспаларын және жетек қайыс белбеулерiн металдан жасалған қапсырма шеге, болттар арқылы (олар жанғыш вулканизацияны пайдаланып, қайыс белдiкшелермен тiгiлу арқылы қосылуы тиiс) қиыстыруға жол бермеу
елеулі
Құрама жем зауыттарының жабдықтарын пайдалануға қойылатын талаптар
641
Ұнтақтағыштардың балғаларында сызаттар мен басқа да ақаулардың болуына жол бермеу
өрескел
642
Ұсақтатқыштар үшін тек зауытта шығарылған сақтандырғыш шрифттерінің болуы
Оларды көлемдерi және механикалық сипаттамалары белгiсiз металл өзектермен ауыстыруға жол бермеу
елеулі
Ұн тарту және жарма зауыттарын ұстауға қойылатын талаптар
643
Өнiмi жоқ, бiлiктерi қысылған, белағаштарының бойымен ауытқып және жылжып кеткен станоктармен жұмыс iстеуге жол бермеу
елеулі
644
Тозаң өткізбейтін материалдан жасалған, сыртқа шығаратын келте құбырлары бар иiлгiштермен тығыз қосылған елек-суырғы машиналарының себу шанақтарының, тас іріктегіштердің, сепараторлардың иiлмелi қосылыстарын қолдану
елеулі

645
Недопущение пуска шелушильных машин при снятых головках, неисправных натяжных устройствах, слабо закрепленных абразивных дисках или без сушильных кругов
значительное
646
Недопущение наличия трещин и повреждений на дисках, валках и деках шелушильных и шлифовальных машин
значительное
647
Обеспечение блокировки электромагнитных сепараторов, исключающих подачу продукта на электромагниты при прекращении подачи электроэнергии
значительное
Требования к содержанию хлебопекарных предприятий
648
Наличие взрывных предохранительных клапанов, минимальная площадь одновзрывного клапана 0,05 кубических метров в верхних частях топок и газоходов канальных печей
грубое
649
Оборудование печей вентиляционными устройствами для отвода тепла и газообразных веществ
грубое
650
Наличие в печах, работающих на газообразном или жидком топливе, устройства, автоматически отключающие подачу топлива в аварийных ситуациях:
1) прекращения подачи жидкого топлива в топку и воздуха к устройствам для сжигания (для печей, работающих на жидком топливе);
2) превышения допустимой температуры греющих газов в системе обогрева;
3) остановки конвейера
грубое

645
Бастиегі түсіріліп тұрғанда, тарту құрылғылары дұрыс болмаған, қажақ дискілері нашар бекітілген немесе кептіргіш дөңгелектері болмаған жағдайларда аршу машиналарын іске қосуға жол бермеу
елеулі
646
Аршу машиналары мен ажарлау машиналарының дискілерінде, пішімбіліктерінде және декаларында сызаттар мен ақаулықтардың болуына жол бермеу
елеулі
647
Электр магнитті сепараторларының бұғаттағышын электр энергиясы тоқтаған кезде электр магниттеріне өнімнің жетуін болдырмайтындай етіп қамтамасыз ету
елеулі
Нан пiсiру кәсiпорындарын ұстауға қойылатын талаптар
648
Каналдық пештердің газ құбырлары мен жоғарғы от жағу бөліктерінде жарылыстан сақтандыратын клапандардың болуы, бір жарылыс клапанының ең аз алаңы - 0,05 м2
өрескел
649
Пештерді жылу мен газ тәрізді заттарды шығаруға арналған желдеткіш құрылғыларымен жабдықтау
өрескел
650
Газ тәрiздi және сұйық отындармен жұмыс iстейтiн пештерде авариялық жағдайларда:
1) пештiң оттығына сұйық отын және жандыруға арналған құрылғыларға ауа жеткiзу тоқтағанда (сұйық отынмен жұмыс iстейтiн пештер үшiн);
2) жылыту жүйесiндегі жылытатын газдардың шектi температурасынан асып кеткенде;
3) конвейер тоқтаған кезде отын жеткiзудi автоматты түрде тоқтататын құрылғылардың болуы
өрескел

651
Наличие в печах резервного механизма ручного привода для выгрузки выпекаемых изделий в аварийных случаях
значительное
Требования к содержанию технологических процессов
652
Использование оборудования в соответствии с требованиями технологической схемы по производительности и назначению
значительное
653
Наличие на концевых валиках шлюзовых затворов или групп затворов разгрузителей с внутрицехового пневматического транспорта реле контроля скорости (требование не распространяется на шлюзовые затворы комплекта высокопроизводительного оборудования)
значительное
654
Недопущение приемки и хранения не зерновых продуктов (шротов, жмыхов, гранулированной травяной муки) в силосах и бункерах зерновых элеваторов
значительное
655
Сушка кукурузы в зерне в шахтных прямоточных сушилках, установленных вне здания
значительное
656
Осуществление хранения рисовых, просяных, гречневых лузг в складах бункерного типа вместимостью на 1-2 суток работы крупозавода. Недопущение хранения лузги на открытых площадках, под навесом
значительное
657
Наличие установки дистанционного контроля температуры (стационарными системами термометрии) во всех силосах, в которых осуществляется хранение зерна, жмыхов и шротов
значительное
658
Обеспечение периодического перемещения жмыха, шрота и другого мучнистого сырья, склонного к самовозгоранию, из занимаемых ими емкостей в свободные. Наличие план- графика указанных перемещений, разработанный главным технологом завода или заведующим технологической лабораторией на основании допустимых сроков непрерывного хранения сырья в бункерах и силосах
значительное
659
Использование самотечного, механического (норий, цепные транспортеры, ленточные и безроликовые конвейеры в закрытых кожухах) транспорта и пневмотранспорта, исключающие пылевыделение в помещение при транспортировании отходов производства
значительное
Требования при уборке зерновых и заготовке кормов
660

651
Пештерде авариялық жағдайларда пiсiрiлген өнiмдердi шығаруға арналған резервтiк механизмi бар қол жетегiнің болуы
елеулі
Технологиялық процестерді ұстауға қойылатын талаптар
652
Жабдықты өнімділік пен мақсаты бойынша технологиялық схеманың талаптарына сәйкес қолдану
елеулі
653
Цехтың iшiндегi пневматикалық көлiктен шлюз бекiтпелерiнiң немесе жүк түсiргiштерiнiң бекiтпе топтарының шеткi бiлiкшелерiнде жылдамдықты бақылау релесiнің болуы (талап өнімділігі жоғары жабдық жиынтығының шлюз бекiтпелерiне қолданылмайды)
елеулі
654
Дәндi емес өнiмдердi (шрот, күнжара, түйiршiктелген шөп ұнын) астық элеваторларының сүрлемдерi мен бункерлерiнде қабылдауға және сақтауға жол бермеу
елеулі
655
Дәнді жүгеріні ғимараттан тыс орнатылған шахтадағы түзу ағынды кептіргіштерде кептіру
елеулі
656
Күрiш, тары, қарақұмық қауыздарын жарма зауыты жұмысының 1-2 тәулiкке сыйымдылығы бар бункерлiк үлгідегі қоймаларда сақталуын қамтамасыз ету Қауыздарды ашық алаңдарда, төбе астында сақтауға жол бермеу
елеулі
657
Дән, күнжара және шроттарды сақтауы жүзеге асырылатын барлық сүрлемдер міндетті түрде температурасын қашықтықтан бақылау қондырғыларының (тұрақты термометр жүйелерімен) болуы
елеулі
658
Өздігінен тұтануға бейім күнжара, шрот және басқа да ұнтақты шикізатты олар тұрған ыдыстардан бос ыдыстарға кезең-кезеңмен ауыстырып тұруды қамтамасыз ету. Шикiзатты бункерлер мен сүрлемдерде үздiксiз сақтаудың рұқсат етiлген мерзiмдерi негiзiнде зауыттың бас технологы немесе технологиялық зертхананың меңгерушiсi әзiрлеген жоспар-графиктің болуы
елеулі
659
Өндірістің қалдықтарын тасымалдау үшін үй-жайға шаң шығуды болдырмайтын бағытсыз, механикалық көлік пен пневмокөлікті (норийлер, шынжырлы тасымалдағыштар, жабық қаптамалардағы таспалы және роликтері жоқ конвейерлер) қолдану
елеулі
Дәндi дақылдарды жинау және азық дайындау кезінде қойылатын талаптар
660

Разбивка хлебных массивов на участки площадью не более 50 гектар перед уборкой зерновых. Выполнение прокосов шириной не менее 8 метров между участками. Немедленная уборка скошенного хлеба с прокосов. Наличие посредине прокоса пропашки шириной не менее 4 метра
значительное
661
Расположение временных полевых станов не ближе 100 метров от хлебных массивов, токов
значительное
662
Наличие трактора с плугом для опашки зоны горения в случае пожара в непосредственной близости от убираемых хлебных массивов площадью более 25 гектар
грубое

Дәнді дақылдарды жинар алдында астықты алқаптардың алаңын 50 гектардан кем емес учаскелерге бөлу. Учаскелер арасына кендігі 8 метрден кем емес шалғы жолын жасау. Шалғы жолынан шабылған астықты дереу жинау. Шалғы жолының ортасында ені кемінде 4 метр жер жыртудың болуы
елеулі
661
Уақытша егін қостарын астықты алқаптардан, тоқтан кемінде 100 метр алшақ жерге орналастыру
елеулі
662
Көлемі 25 гектардан астам жиналып жатқан астық алқаптарына тура жақын жерлерде өрт шыққан жағдайда өртенген зонаны жыртуға арналған соқасы бар трактордың болуы
өрескел

663
Расположение зернотоков от зданий и сооружений не ближе 50 метров, а от хлебных массивов – 100 метров
грубое
664
Осуществление в полевых условиях, хранения и заправки нефтепродуктами на специальных площадках, очищенных от сухой травы, горючего мусора и опаханных полосой шириной не менее 4 метров, или на пахоте на расстоянии 100 метров от токов, стогов сена и соломы, хлебных массивах и не менее 50 метров от строений
грубое
665
Недопущение в период уборки зерновых культур и заготовки кормов:

663
Астық қырмандарын ғимараттар мен құрылыстарға 50 метр, ал астық алқаптарына – кемiнде 100 метр алшақ орналастыру
өрескел
664
Қыр жағдайларында сақтау және мұнай өнімдерін құю кеуіп қалған шөптен, жанғыш қоқыстан тазартылған және ені 4 метр кем емес жолағы жыртылған, немесе токтардан, мая шөп пен сабандардан, астық алқаптарын 100 метр қашықтықта және құрылыстардан 50 метр кем емес қашықтықта жыртылған жерде арнайы бөлінген аудандарда жүзеге асырылады
өрескел
665
Дәнді дақылдарды жинау және азық дайындау кезеңінде:

1) работы тракторов, самоходных шасси и автомобилей без капотов или с открытыми капотами;
2) применения паяльных ламп для выжигания пыли в радиаторах двигателей;
3) заправки автомашин в ночное время в полевых условиях
грубое
666
Своевременное очищение от пыли, соломы и зерна радиаторов двигателей, валы битеров, соломонабивателей, транспортеров и подборщиков, шнеки и другие узлы и детали уборочных машин
значительное
Требования к приготовлению и хранению витаминной травяной муки

1) тракторлардың, қақпақтары жоқ немесе қақпақтары ашық өзi жүретiн шассилер мен автомобильдердiң жұмыс iстеуiне;
2) қозғалтқыштардың радиаторларындағы шаңды күйдiру үшiн дәнекерлейтiн лампаларды қолдануға;
3) далада түнгi уақытта автомашиналарға жанар-жағар май құюға жол бермеу
өрескел
666
Қозғалтқыштардың радиаторларын, битерлердiң, сабан толтырғыштардың, транспортерлер мен жинағыштардың бiлiктерiн, шнектер мен басқа да тораптар және жинау машиналарының бөлшектерiн шаңнан, сабаннан және дәндерден дер кезінде тазарту
елеулі
Дәрумендi шөп ұнын дайындауға және сақтауға қойылатын талаптар

667
Установка агрегатов для приготовления травяной муки под навесом или в помещениях
значительное
668
Обеспечение противопожарных разрывов от пункта приготовления травяной муки до зданий, сооружений и цистерн с горюче-смазочными материалами не менее 50 метров, а до открытых складов грубых кормов – не менее 150 метров
грубое
669
Установка расходного топливного бака вне помещения агрегата. Оборудование топливопроводов не менее двумя вентилями (один – у агрегата, второй – у топливного бака)
значительное
670
Осуществление хранения муки в отдельно стоящем складе или отсеке, выделенном противопожарными стенами и перекрытиями и имеющем надежную вентиляцию, и отдельно от других веществ и материалов
значительное
671
Недопущение попадания влаги в склад. Не допущение хранения муки навалом
значительное
672

667
Шөпті ұнды жасауға арналған агрегаттарды төбенің астына немесе үй-жайға орнату
елеулі
668
Шөпті ұнды дайындау бекетінен бастап құрылыстар мен жанар-жағармай материалдары бар цистерналарға дейінгі өртке қарсы аралықтарды кемінде 50 метр, ал құнарсыз азықтар сақталатын ашық қоймаларға дейін – кемінде 150 метр етіп орындауды қамтамасыз ету
өрескел
669
Жұмсалатын отын багын агрегат үй-жайынан тыс орнату. Отын құбырларын кемiнде екi вентильмен (бiреуi – агрегатта, екiншiсi – отын багында) жабдықтау
елеулі
670
Ұнды бөлек тұрған қоймада немесе өртке қарсы қабырғалар мен жабындыларымен бөлiнген және сенімді желдеткiшi бар бөлiкте басқа заттар мен материалдардан бөлек сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
671
Қоймаға ылғал түсiруге жол бермеу. Ұнды үйiп сақтауға жол бермеу
елеулі
672

Осуществление складирования мешков с мукой в штабели высотой не более 2 метров по два мешка в ряду. Выполнение проходов между рядами шириной не менее 1 метра, а вдоль стен – 0,8 метров
значительное
Требования к первичной обработке льна, конопли и других технических культур
673
Обеспечение изолирования помещений для обработки льна, конопли и других технических культур от машинного отделения
грубое
674
Оборудование искрогасителями выпускных труб двигателей внутреннего сгорания. Устройство противопожарной разделки на выводе трубы через горючие конструкции
грубое

Ұны бар қаптарды бiр қатарға екi қаптан биiктiгi 2 метрден аспайтындай етіп қатарларға жинауды қамтамасыз ету. Қатарлар арасындағы өту жолдарының кеңдiгiн кемiнде 1 метр, ал қабырғалар бойынан – кемiнде 0,8 метр етiп орындау
елеулі
Зығырды, сораны және өзге де техникалық дақылдарды бастапқы өңдеуге қойылатын талаптар
673
Зығыр, сора және басқа техникалық дақылдарды өңдеуге арналған үй-жайларды машина бөлiмшесiнен оқшаулауды қамтамасыз ету
өрескел
674
Iштен жану қозғалтқышының шығару құбырларын ұшқын сөндіргіштермен жабдықтау. Құбыр шығатын жерде жанғыш құрылғылар арқылы өртке қарсы аралықты орнату
өрескел

675
Хранение сырья льна (соломки, тресты) в стогах, шохах (под навесами), закрытых складах, а волокна и пакли – только в закрытых складах
значительное
676
Недопущение при первичной обработке технических культур:
1) хранения и обмолот льна на территории ферм, ремонтных мастерских, гаражей;
2) въезда автомашин, тракторов в производственные помещения, склады готовой продукции и шохи. Остановка автомашин предусматривается на расстоянии не менее 5 метров, а тракторов – не менее 10 метров от указанных зданий, скирд и шох;

675
Зығыр шикізатын (сабандар, трестер) маяларда, шохаларда (жабын астынан), жабық қоймаларда, ал талшықтар мен қалдық талшықтарды – тек жабық қоймаларда сақтау
елеулі
676
Техникалық дақылдарды алғаш өңдегенде:
1) фермалар, жөндеу шеберханалары, гараж аумағында зығырды сақтауға және жармалауға;
2) автомашиналарға, тракторларға өндiрiстiк үй-жайларына, дайын өнiмдер мен шоха қоймаларына кiруге. Автомашиналарды кемiнде 5 метр, ал тракторлардың көрсетiлген ғимараттардан, маялардан және шохалардан кемiнде 10 метр қашықтықта тоқтату көзделеді;

3) устройства печного отопления в мяльно-трепальном цехе
значительное
677
Оборудование исправными искрогасителями автомобилей, тракторов и самоходных машин, въезжающие на территорию пункта обработки льна
грубое
678
Обеспечение подъезда транспортных средств при подъезде к скирдам (шохам) стороной, противоположной направлению выхода отработавших газов из выпускных систем двигателей
значительное
679
Расположение места для курения на расстоянии не менее 30 метров от производственных зданий и мест складирования готовой продукции на территории пункта обработки льна
значительное

3) илеу-түту цехында пешпен жылыту жүйесiн орнатуға жол бермеу
елеулі
677
Зығыр өңдеу пунктінің аумағына кiретiн автомобильдерді, тракторларды және басқа да өзi жүретiн машиналарды жарамды ұшқын сөндіргіштермен жабдықтау
өрескел
678
Маяларға (шохаларға) жақындағанда көлiк құралдарын қозғалтқыштың шығу жүйелерiнен пайдаланылған газдардың шығу бағытына қарама қарсы жағымен кіруді қамтамасыз ету
елеулі
679
Зығыр өңдеу бекетінің аумағында темекі шегуге арналған орындарды өндірістік ғимараттар мен дайын өнімді жинап қою орындарынан 30 метрден кем емес қашықтықта орналастыру
елеулі

680
Выполнение крыш зданий первичной обработки льна из негорючих материалов
грубое
681
Осуществление естественной сушки трест на специально отведенных участках
значительное
682
Отделение сушилок от других помещений противопожарными преградами 1-го типа размещенные в производственных зданиях
грубое
683
Недопущение превышения сменной потребности количества тресты, находящейся в производственном помещении. Осуществление складирования в штабели не ближе 3 метров от машин
значительное
684
Выполнение стеллажей и этажерок в сушилках табака, из негорючих материалов. Наличие в огневых сушилках над жаровыми трубами металлические козырьки, защищающие их от попадания табака
грубое
Требования к сбору, сушке, хранению и первичной обработки хлопка-сырца
685
Недопущение при уборке хлопка:
1) курения и пользования открытым огнем на хлопковом поле;
2) оставлять в поле, заправлять топливом хлопкоуборочную машину с заполненным бункером хлопком-сырцом;
3) эксплуатировать хлопкоуборочные машины с неисправной гидросистемой и электрооборудованием;

680
Зығырды алғашқы өңдеу ғимараттарының төбелерін жанбайтын материалдардан жасау
өрескел
681
Тресталарды табиғи түрде кептіруді арнайы бөлінген учаскелерде жүзеге асыру
елеулі
682
Өндірістік ғимараттарда орналастырылған кептіргіштерді басқа үй-жайлардан 1-типтік өртке қарсы бөгеттермен бөлу
өрескел
683
Өндірістік бөлмедегі тресталар санының ауысымдық қажеттіліктен артуына жол бермеу. Машиналардан кем дегенде 3 метр қашықтықта жинауды жүзеге асыру
елеулі
684
Темекі кептіргіштердегі сөрелер мен этажеркаларды жанбайтын материалдардан жасау. Қыздыру құбырларының үстіндегі отты кептіргіштерде, оларға темекі түсуден қорғайтын металдан жасалған күнқағардың болуы
өрескел
Мақта шикізатын жинауға, кептіруге, сақтауға және бастапқы өңдеуге қойылатын талаптар
685
Мақта жинау кезiнде:
1) мақта егiстiгiнде темекi шегуге және ашық отты пайдалануға;
2) бункерiне өңделмеген мақта толтырылған мақта жинайтын машинаны егiстiкте қалдыруға, отын құюға;
3) су жүйесі мен электр жабдығы бар ақаулы мақта жинайтын машиналарды пайдалануға;

4) стоянки хлопкоуборочных машин на площадках для сушки хлопка
грубое
686
Осуществление стоянки тракторов, автомобилей, хлопкоуборочных машин, ремонт, смазки и заправка их горючим на расстоянии не менее 50 метров от площадки для естественной сушки хлопка-сырца
значительное
687
Размещение площадок для естественной сушки хлопка-сырца от жилых домов, общественных зданий, ремонтных мастерских на расстоянии не менее 150 метров, а от высоковольтных и низковольтных линий электропередач не менее 1,5 метров высоты опоры
грубое

4) мақта кептiруге арналған алаңдарда мақта жинайтын машиналардың тұруына жол бермеу
өрескел
686
Тракторлардың, автокөліктердің, мақта жинағыш машиналардың тұрағын оларды майлау және жанармаймен толтыру өңделмеген мақтаны табиғи кептіруге арналған алаңдардан кем дегенде 50 метр қашықтықта жүзеге асыру
елеулі
687
Мақта шикізатын табиғи кептiруге арналған алаңдарды тұрғын үйлерден, қоғамдық ғимараттардан, жөндеу шеберханаларынан кемiнде 150 метр, ал жоғары вольтты және төменгi вольтты электр беру желiлерiнің тiреу биiктiгiнен кемінде 1,5 метр алшақ орналастыру
өрескел

688
Обеспечение площадок для естественной сушки хлопка-сырца расчетным количеством воды для целей наружного пожаротушения, но не менее 50 кубических метров
значительное
689
Асфальтирование или утрамбовывание глинистым покроем толщиной не менее 5 сантиметров площадки для естественной сушки хлопка-сырца. Не допущение производства сушки хлопка на проезжей части дороги
значительное
690
Поддержание в исправном состоянии устройств, обеспечивающих предотвращение выделения пыли из технологического оборудования (узлы герметизации, местные отсосы)
значительное
691
Обеспечение элеваторов стационарными площадками с лестницами. Ограждение площадки перилами высотой не менее 0,9 метра со сплошной обшивкой внизу на высоту 0,1 метра
значительное
692
Недопущение неисправности автоматической защиты привода элеватора на случай обрыва ленты, а также задевание рабочих органов о стенку короба элеватора
значительное
693
Оборудование кожуха элеватора легкооткрывающимися люками с надежными запорами и эластичными прокладками, обеспечивающими плотность (герметичность) прикрытия по периметру
значительное
694
Оборудование транспортеров исправными специальными устройствами для удаления хлопка-сырца с нижней ленты
значительное
695
Содержание в исправном состоянии заземления машин и аппаратов, входящих в систему пневмотранспорта. Не допущение механизированного перелопачивание хлопка-сырца через вентилятор
значительное
696
Недопущение превышения числа бунтов в группе более двух бунтов, при размерах площадки 65×14 метров, четырех при размерах площадки 25×14 метров под один бунт или шести при размерах площадки 25×11 метров под один бунт. Выполнение высоты бунта не более 8 метров
грубое
697
Недопущение уменьшения противопожарных разрывов между бунтами в группе менее 15 метров, а между группами бунтов менее 30 метров
грубое
698
Осуществление установки теплопроизводящих установок, применяемые для сушки хлопка-сырца, в изолированных помещениях из негорючих конструкций
значительное
699
Осуществление хранения хлопковолокна в кипах
значительное

688
Мақта шикізатын табиғи кептiруге арналған алаңдарды сыртқы өрт сөндiру мақсаттары үшiн кемiнде 50 текше метр есептiк мөлшермен қамтамасыз ету
елеулі
689
Мақта шикізатын табиғи кептiруге арналған алаңдарды асфальттау немесе қалыңдығы кемiнде 5 сантиметр сазды топырақпен тегiстеу. Мақтаны жолдың жүретiн бөлiгiнде кептiруге жол бермеу
елеулі
690
Технологиялық жабдықтан тозаңның бөлiнуiне жол бермеудi қамтамасыз ететiн құрылғыларды (герметизациялау тораптары, жергiлiктi сорғылар) жарамды күйде ұстау
елеулі
691
Элеваторларда сатылары бар тұрақты алаңдарды қамтамасыз ету. Алаңды төменнен жоғары қарай 0,1 метр биiктiкте кемiнде 0,9 метр болатын тұтас жапсырмалы сүйенiшпен қоршау
елеулі
692
Элеватор жетегінде таспа үзілген жағдайда, жарамды автоматты қорғағышының ақаулығының болуына, сондай-ақ жұмыс органдарының элеватор қорабының қабырғасына тиіп тұруына жол бермеу
елеулі
693
Элеватордың қаптамасын мықты тиектерi мен тұтас периметрi бойынша жабынның тығыздығын (герметикалығын) қамтамасыз ететiн жеңiл ашылатын люктермен жабдықтау
елеулі
694
Транспортерлерді төменгi таспадан өңделмеген мақтаны шығаруға арналған жарамды арнайы қондырғымен жабдықтау
елеулі
695
Пневмокөлік жүйесіне кіретін аппараттар мен машиналардың жерге тұйықтауын жарамды күйде ұстау. Өңделмеген мақтаны желдеткіш арқылы механикалық түрде қайта өңдеуді жол бермеу
елеулі
696
Топтағы бунттардың санының бір бунтқа алаң мөлшері 65х14 метр болғанда екеуден, алаң мөлшері 25х14 метр болғанда төртеуден немесе бір бунтқа алаң мөлшері 25х11 метр болғанда, алты бунттан артық болуына жол бермеу. Бунттың биіктігін 8 метрден аспайтындау орындау
өрескел
697
Топтағы бунттар арасындағы өртке қарсы бөліктердің 15 метрден аз болуына, бунттардың топтары арасындағы өртке қарсы бөліктердің 30 метрден аз болуына жол бермеу
өрескел
698
Өңделмеген мақтаны кептіру үшін қолданылатын жылу өндіргіш қондырғыларды жанбайтын конструкциялардан жасалған оқшау үй-жайларда орнатуды жүзеге асыру
елеулі
699
Мақта талшығын бумамен ғана сақтауды жүзеге асыру
елеулі

700
Выполнение стандартного штабель хлопка размером не более 22 метров в длину, 11 метров в ширину и 8 метров в высоту при хранении кип хлопка-волокна в штабелях на открытых площадках
грубое
701
Наличие противопожарного водопровода высокого давления на хлопкозаводах и хлопкопунктах при хранении хлопка-сырца более 2400 тонн
значительное
Требования к содержанию конюшен и хранения фуража
702
Наличие в помещениях конюшен двух и более самостоятельных ворот перед которыми запрещается устраивать пороги, ступени, подворотни. Закрытие ворота на легкооткрываемые запоры
грубое
703
Наличие устройств в помещениях конюшен, позволяющие одновременно освобождать и выводить лошадей из стойл при возникновении пожара
значительное
704
Отделение помещений для приготовления кормов животным от других помещений конюшни конструкциями (стенами и перекрытиями) из негорючих материалов
грубое
705
Отделение помещений фуража, а также помещение для хранения подстилки от других помещений противопожарными перегородками и перекрытиями и обеспечиваются самостоятельным выходом наружу
грубое
706
Наличие плана эвакуации животных на случай пожара для эвакуации лошадей из конюшен
незначительное

700
Мақта талшығы бумасын ашық алаңдарда қатарлап сақтау кезiнде мақтаның стандартты қатарының өлшемiн ұзындығы 22 метрден, енi 11 метрден, биiктiгi 8 метрден аспайтындай етіп орындау
өрескел
701
Мақта зауыттары мен мақта бекеттерiнде 2400 тоннадан артық өңделмеген мақтаны сақтау кезiнде жоғары қысымды өртке қарсы су құбырының болуы
елеулі
Ат қорасын ұстауға және мал жемін сақтауға қойылатын талаптар
702
Ат қоралар үй-жайларында екі және одан астам дербес қақпаның болуы, олардың алдынан табалдырықтарды, сатыларды, қақпа асты саңылауын орнатуға жол бермеу. Қақпаны жеңіл ашылатын тиектермен жабу
өрескел
703
Ат қоралардың үй-жайларында өрт болған жағдайда жылқыларды жылқы тұратын орындардан бір мезгілде босатып шығаруға мүмкіндік беретін құрылғылардың болуы
елеулі
704
Жануарларға жем дайындауға арналған үй-жайларды ат қоралардың басқа үй-жайларынан жанбайтын материалдардан жасалған құрылымдармен (қабырғалармен және қалқалармен) бөлу
өрескел
705
Жемшөп үй-жайды, сондай-ақ төсемдерді сақтауға арналған үй-жайды басқа үй-жайлардан өртке қарсы қалқалармен және жабындылармен бөлу және сыртқа дербес шығу жолымен қамтамасыз ету
өрескел
706
Ат қоралардан жылқыларды эвакуациялау үшін өрт болған жағдайда жануарларды эвакуациялау жоспарының болуы
болмашы

707
Недопущение при эксплуатации электрических сетей в конюшнях:
1) расположение электропровода над местами размещения животных;
2) складирования под электропроводкой сено, солому;
3) прокладывания транзитом электропровода и кабели через помещения конюшен;
4) применение лампы, мощность которых превышает предельно допустимую для данного типа светильника;
5) подвешивания светильников непосредственно на проводах
грубое

707
Ат қораларда электр желiлерiн пайдалану кезiнде:
1) электр желiлерiн жануарлар тұратын орындардың үстiнен орналастыруға;
2) электр желiлерiнiң астынан шөп, сабан жинауға;
3) электр желiлерi мен кабельдерiн ат қоралардың үй-жайлары арқылы транзитпен төсеуге;
4) қуаты осы шырақ түрi үшiн шектi рұқсат етiлгеннен артық болатын лампаларды пайдалануға;
5) шырақтарды тiкелей желiлерге iлуге жол бермеу
өрескел

708
Недопущение устройства мастерских, складов, стоянок автотранспорта, а также производства каких-либо работ, не связанных с обслуживанием животных
грубое
709
Недопущение въезда транспортных средств с двигателями внутреннего сгорания, выхлопные трубы которых не оборудованы искрогасителями
значительное
710
Недопущение установки на воротах пружины и блоков для их автоматического закрывания
значительное
711
Недопущение для освещения помещений керосиновых ламп, свеч и неисправных электрофонарей
грубое
712
Недопущение устройства временных печей
грубое
713
Недопущение хранения сена, фуража, подстилок в тамбурах и проходах, на чердаках конюшни
значительное
714
Недопущение курения и применение открытого огня в помещении конюшен
грубое
Требования к хранению грубых кормов
715
Хранение запаса грубых кормов в пристройках (встройках), отделенных от зданий ферм глухими негорючими стенами (перегородками) и перекрытиями. На усадебных участках жилых домов на расстоянии не менее 15 метров от зданий и надворных построек и недопущение хранения на крышах хозяйственных построек, под линиями электропередач, на расстоянии менее 3-х метров от внешнего ограждения участка, на улицах, дорогах, вне приусадебных участков
грубое
716
Ограждение сеновала земляным валом и проволочным забором. Размещение весовой за пределами сеновала
незначительное
717
Расположение скирд (стог), навесов и штабелей грубых кормов на расстоянии не менее 15 метров до линий электропередач, не менее 20 метров – до дорог и не менее 50 метров – до зданий и сооружений
грубое
718
Обеспечение расстояний от ограждения складов сена, до расположенных вблизи лесных массивов не менее 20 метров и опашки по периметру полосой шириной не менее 4 метров
грубое
719
Расположение складов грубых кормов на территории производственно-хозяйственного комплекса на специально отведенной площадке
грубое
720
Обеспечение опашки площадки для размещения скирд (стогов), а также пары скирд (стогов) или штабелей по периметру полосой шириной не менее 4 метров. Обеспечение расстояний от края полосы до скирды (стога), расположенной на площадке, не менее 15 метров, а до отдельно стоящей скирды (стога) – не менее 5 метров
грубое
721
Недопущение превышения площади основания одной скирды (стога) более 150 квадратных метров, а штабелей прессованного сена (соломы) – 500 квадратных метров
грубое
722
Обеспечение противопожарных разрывов между отдельными штабелями, навесами и скирдами (стогами) не менее 20 метров
грубое

708
Шеберханалар құрылғыларын, қоймаларды, автокөлік тұрақтарын орналастыруды, сондай-ақ жануарларға қызмет көрсетумен байланысты емес қандай да бір жұмыс жүргізуге жол бермеу
өрескел
709
Осы үй-жайларға iштен жану қозғалтқыштары бар, пайдаланылған газ шығатын құбырлары ұшқын сөндіргіштермен жабдықталмаған көлiк құралдарын өткізуге жол бермеу
елеулі
710
Қақпаларда олардың автоматты түрде ашылуы үшiн серiппелер мен блоктарды орнатуға жол бермеу
елеулі
711
Үй-жайларды жарықтандыру үшiн керосин лампаларын, шырақтарды және ақаулы электр фонарьларды қолдануға жол бермеу
өрескел
712
Уақытша пештерді орнатуға жол бермеу
өрескел
713
Тамбурлар мен өту жолдарында, ат қора шатырларында шөп, жемшөп, төсем сақтауға жол бермеу
елеулі
714
Ат қоралардың үй-жайларында темекі шегу және ашық отты пайдалануға жол бермеу
өрескел
Жем-шөптерді сақтауға қойылатын талаптар
715
Жемшөп қорын ферма ғимараттарынан тұйық, жанбайтын қабырғалармен (қалқалармен) және жабындармен бөлінген қосымша (жапсарлас салынған) құрылыстарда сақтау. Тұрғын үйлерінің аула учаскелерінде ғимараттар мен аула маңындағы құрылыстардан кемінде 15 метр арақашықтықта және шаруашылық құрылыстардың шатырларында, электр беру желілерінің астында, учаскелердің сыртқы қоршауларынан 3 метрден аз арақашықтықта, көшелерде, жолдарда, аула маңындағы учаскелерден тыс жерлерде сақтауға жол бермеу
өрескел
716
Шөп жинау орнын топырақ бiлiгiмен және сым қоршаумен қоршау. Таразыны шөп жинау орнынан тыс орналастыру
болмашы
717
Жемшөптердiң кебендерiн (маялары), бастырмалары мен қатарларын электр беру желiлерiне дейiн кемiнде 15 метр, жолдарға дейiн кемiнде 20 метр және ғимараттар мен құрылыстарға дейiн кемiнде 50 метр қашықтықта орналастыру
өрескел
718
Шөп қоймаларын қоршауларынан бастап жақын орналасқан орман алқаптарына дейiнгi қашықтық кемiнде 20 метр етiп қамтамасыз ету, периметр бойымен енi кемiнде 4 метр жолақ жырту
өрескел
719
Өндiрiстiк-шаруашылық кешеннiң аумағындағы жемшөп қоймаларын арнайы бөлiнген алаңда орналастыру
өрескел
720
Кебендерді (маяларды), сондай-ақ кебен (мая) жұптарын немесе қатарларды орналастыруға арналған алаңдарды енін кем дегенде 4 метр жолақтың периметрімен жыртуды қамтамасыз ету. Жолақтың шетінен бастап алаңда орналасқан кебенге (маяға) дейінгі қашықтықты кем дегенде 15 метр, ал бөлек тұрған кебенге (маяға) дейінгі ара қашықтық кем дегенде 5 метр етіп қамтамасыз ету
өрескел
721
Бір кебен (мая) орналасқан ауданның 150 шаршы метрден, ал басылған шөп (сабан) қатарының 500 шаршы метрден асуына жол бермеу
өрескел
722
Жекеленген қатарлар, бастырмалар мен кебендер (маялар) арасындағы өртке қарсы бөлiктерді кемiнде 20 метр етіп қамтамасыз ету
өрескел

723
Складирование сена с повышенной влажностью в конические стога (копны) с разрывами между ними не менее 20 метров
грубое
724
Наличие в складах грубых кормов запаса воды на случай пожара не менее 50 метров кубических
значительное
Требования к хранению зерна
725
Размещение зерноскладов в отдельно стоящих зданиях
грубое
726
Обеспечение расстояния от верха насыпи до горючих конструкций покрытия, а также до светильников и электропроводов не менее 0,5 метра при хранении зерна насыпью. Наличие огнезадерживающих устройств в местах транспортирования зерна через проемы в противопожарных преградах
грубое
727
Недопущение хранения совместно с зерном других материалов и оборудования
значительное
728
Недопущение применения внутри складских помещений зерноочистительные и другие машины с двигателями внутреннего сгорания
грубое
729
Недопущение работы на передвижных механизмах при закрытых воротах с двух сторон склада
значительное
730
Недопущение розжига сушилок, работающих на твердом топливе, с помощью легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а работающих на жидком топливе, – с помощью факелов
грубое
731
Недопущение работы на сушилках с неисправными приборами контроля температуры и автоматики отключения подачи топлива при затухании факела в топке, системой электрозажигания или без них
значительное
732
Недопущение засыпания зерна выше уровня транспортерной ленты и допускать трение ленты о конструкции транспортера
значительное

723
Ылғалдылығы жоғары шөптерді конус тәріздес маяға (шөмелеге) аралары кемiнде 20 метр етіп бөлiп жинау
өрескел
724
Жемшөп қоймаларында өрт шыққан жағдайда кемiнде 50 текше метр су қорының болуы
елеулі
Астықты сақтауға қойылатын талаптар
725
Астық қоймаларын оқшау тұрған ғимараттарда орналастыру
өрескел
726
Астықты үйiп сақтағанда үйменiң төбесiнен бастап жабынның жанғыш құрылымдарына дейiнгi, сондай-ақ шырақтар мен электр өткiзгiштерге дейiнгi қашықтықты кемiнде 0,5 метр етiп орындауды қамтамасыз ету. Астық тасымалдау орындарында өртке қарсы қалқалардағы ойықтар арқылы от бөгегiш құрылғылардың болуы
өрескел
727
Басқа материалдар мен жабдықты астықпен бiрге сақтауға жол бермеу
елеулі
728
Қойма үй-жайлары iшiнде қолданылатын астық тазалау және iштен жану қозғалтқыштары бар басқа да машиналарды қолдануға жол бермеу
өрескел
729
Қойманың екi жағынан қақпалары жабық болғанда жылжымалы тетiктермен жұмыс iстеуге жол бермеу
елеулі
730
Қатты отынмен жұмыс iстейтiн кептiргiштердi тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың көмегiмен, ал сұйық отынмен жұмыс iстейтiндердi алаудың көмегiмен жағуға жол бермеу
өрескел
731
Температураны бақылау аспаптар мен оттықтағы алау сөнгенде отын берудi ажырату автоматикасы, электрмен тұтандыру жүйесi ақаулы немесе оларсыз кептiргiштерде жұмыс iстеуге жол бермеу
елеулі
732
Астықты транспортер таспасының деңгейiнен биiк етiп үюге және таспаның транспортер құрылымына үйкеленуiне жол бермеу
елеулі

733
Установка передвижного сушильного агрегата на расстоянии не менее 10 метров от здания зерносклада
значительное
734
Устройство вентиляторов на расстоянии не менее 2,5 метров от горючих стен при вентилировании зерна в зерноскладах. Выполнение воздуховодов из негорючих материалов
грубое
735
Недопущение применения внутри производственных и складских помещений машин и оборудования с двигателями внутреннего сгорания
грубое
736
Применение для разделения отдельных партий зерна стандартных деревянных хлебных щитов
значительное

733
Жылжымалы кептiру агрегатын астық қоймасы ғимаратынан кемiнде 10 метр қашықтықта орнату
елеулі
734
Астық қоймаларында астықты желдеткенде желдеткiштерді жанғыш қабырғалардан кемiнде 2,5 метр қашықтықта орнату. Ауа өткiзгiштерді жанбайтын материалдардан жасау
өрескел
735
Өндiрiстiк және қойма үй-жайларының iшiнде iштен жану қозғалтқыштары бар машиналар мен жабдықты пайдалануға жол бермеу
өрескел
736
Астықтың жекелеген партияларын бөлу үшiн ағаштан жасалған стандартты бидай қалқандарын қолдану
елеулі

737
Применение ширины при наличии проходов между встроенными бункерами и стенами склада не менее 0,7 метра
грубое
738
Недопущение во всех зданиях и помещениях использования электронагревательных приборов с открытыми нагревательными элементами, а во взрывопожароопасных помещениях использования всех типов электронагревательных приборов
грубое
739
Устройство на хлебопекарных и макаронных предприятиях при складировании мешков с мукой проходов и проездов шириной не менее:

737
Жапсарлас бункерлер мен қойма қабырғалары арасында өту жолдары болған жағдайда олардың енін кем дегенде 0,7 метр етіп қолдану
өрескел
738
Барлық ғимараттар мен үй-жайларда ашық қыздыру элементтерi бар электрмен қыздыру аспаптарын, ал жарылыс, өрт қауiптi үй-жайларда электрмен қыздыру аспаптарының барлық түрлерін пайдалануға жол бермеу
өрескел
739
Нан пiсiру және макорон кәсiпорындарында ұнды қаппен жинау кезiнде өту жолдары мен өткелдердiң енiн кемінде:

1) прохода между штабелями, не реже чем через 12 метров – 0,8 метра;
2) расстояния от штабелей до стен – 0,7 метра;
3) проездов для электропогрузчиков – 3,0 метра;
4) проездов для тележек с подъемной платформой – 2,0 метра
грубое
740
Устройство внутри склада для хранения продукции в таре остальных предприятий отрасли хлебопродуктов проходов:
1) одного – по центру склада, продольный, шириной, обеспечивающий работу механизмов, но не менее 1,25 метра;
2) двух поперечных – против ворот склада, сквозных, шириной не менее ширины ворот;

1) қатарлар арасындағы өту жолдары, кемiнде 12 м сайын – 0,8 метр;
2) қатарлардан бастап қабырғаларға дейiнгi арақашықтық – 0,7 метр;
3) электр тиегiштерге арналған өткелдер – 3,0 метр;
4) көтергiш платформасы бар арбаларға арналған өткелдер – 2,0 метр етіп орнату
өрескел
740
Астық өнiмдерi саласының қалған кәсiпорындарының ыдыста өнiм сақтауға арналған қоймасының iшiнде:
1) қойманың ортасында, бойлай, енi тетiктердiң жұмысын қамтамасыз ететiн, бiрақ 1,25 метр кем емес – бiр;
2) қойма қақпасына қарсы, тура жүретiн, енi қақпалардың енiнен кем емес екi көлденең;

3) между штабелями и стенами склада – шириной не менее 0,7 метра
грубое
741
Применение отопительных приборов с гладкой поверхностью и на высоте, обеспечивающей возможность систематической очистки их от пыли
грубое
742
Обеспечение свободного доступа к приборам отопления
грубое
23. Требования к энергетическим объектам (энергопроизводящих и энергопередающих)
Требования к лабораториям и помещениям с электронно-вычислительными машинами

3) қатарлар мен қойма қабырғасы арасында – енi 0,7 метрден кем емес өту жолын орнату
өрескел
741
Жылу беру аспаптарын беті тегіс жерде және оларды тозаңнан жүйелі түрде тазалау мүмкіндігін қамтамасыз ететін биіктікте қолдану
өрескел
742
Жылу беру аспаптарына еркін қолжетімділікті қамтамасыз ету
өрескел
23. Энергетикалық объектілерге қойылатын талаптар (энергия өндіруші және энергия беруші)
Электрондық-есептеу машиналары бар зертханалар мен үй-жайларға қойылатын талаптар

743
Хранение в лабораторных помещениях всех веществ, материалов и приборов по ассортименту или по типу. Недопущение совместного хранения веществ, химическое воздействие которых вызывает взрыв или пожар
значительное
744
Выполнение полов в химических лабораторных из метлахской плитки, линолеума и других материалов в зависимости от технологических требований и обращаемых химических веществ
грубое
745
Покрытие рабочих столов и вытяжных шкафов, предназначенные для работы с применением нагрева или взрывопожароопасных веществ, полностью несгораемым материалом, а предназначенные для работы с кислотами и щелочами, - антикоррозионным материалом и наличие бортиков, предотвращающие разлив жидких веществ
грубое
Требования к сливным эстакадам
746
Содержание в чистоте помещений для подготовки и перекачки нефтепродуктов (мазутонасосные, маслонасосные, регенерации масла и другие)
незначительное
747
Регулярная проверка технического состояния стационарно установленных автоматических газоанализаторов, а также устройств звуковой и световой сигнализации о наличии в производственных помещениях опасной концентрации паров в воздухе с внесением результатов проверки в оперативный журнал
незначительное
748
Выполнение устройства электроподогрева и другого электрооборудования на маслоочистительных установках
грубое
749
Установка оборудования маслоочистительных установок на несгораемых основаниях
грубое
Требования к наливным устройствам
750
Осуществление налива нефтепродуктов в автоцистерны и другие емкости на специально оборудованных площадках с твердым покрытием. Наличие на площадке организованного стока (для удаления разлитых жидкостей) через гидрозатвор в специальную сборную емкость, которая периодически очищается
значительное
751
Наличие на наливной площадке знаков безопасности и вывесок с основными требованиями пожарной безопасности при наливе нефтепродуктов в автоцистерны
значительное
752
Наличие на автоналивной эстакаде троса или штанги для буксировки автоцистерн
значительное
Требования к содержанию газового хозяйства
753
Наличие в помещениях газового хозяйства газорегуляторных установок схем и местной инструкции по эксплуатации оборудования, в которой излагаются конкретные требования по пожарной безопасности. Наличие снаружи и внутри помещений на видных местах знаков безопасности
незначительное
754
Расположение помещений с контрольно-измерительными приборами и устройствами управления отдельно от газорегуляторных пунктов, газорегуляторных установок и отделение газоплотной стеной, в которой не допускаются сквозные отверстия и щели. Допущение прохождений коммуникаций через стену только с применением специальных устройств (сальников)
значительное

743
Зертхана үй-жайларында барлық заттардың, материалдар мен құралдардың біртектілігі немесе типтері бойынша сақтау. Химиялық әсері өрт немесе жарылыс туғызатын заттарды бірге сақтауға жол бермеу
елеулі
744
Химиялық зертханалық жайлардың едендерін технологиялық талаптарға және айналатын химиялық заттарға байланысты метлах плиткаларыннан, линолеумнан және басқа да материалдардан жасау
өрескел
745
Қыздыру немесе жарылыс қаупі бар заттарды қолдана отырып жұмыс істеуге арналған жұмыс үстелдері мен сору шкафтары жанбайтын материалмен, ал қышқыл және сілтілермен жұмыс істеуге арналғандары - коррозияға қарсы материалдармен толығымен жабылуы және сұйық заттардың төгілуінің алдын алу үшін борттарының болуы
өрескел
Ағызу эстакадаларына қойылатын талаптар
746
Мұнай өнімдерін дайындауға және қотаруға арналған жайларды (мазут сорғыш, май сорғыш, майды қайта өндіру және басқалары) таза күйінде ұстау
болмашы
747
Тұрақты орнатылған автоматты газ талдағыштарының, сондай-ақ өндірістік үй-жайларда будың ауадағы қауіпті концентрациясының болуы туралы дыбыстық және жарықтық дабыл беру қондырғыларының техникалық жай-күйін жүйелі түрде тексеру, тексеру нәтижелерін жедел журналға енгізу
болмашы
748
Электр қыздырғышты және басқа да электр жабдығын май тазалау қондырғыларында орнату
өрескел
749
Май тазалау қондырғыларындағы жабдықтарды жанбайтын негіздерде орнату
өрескел
Құю құрылғыларына қойылатын талаптар
750
Автоцистерналарға және басқа да ыдыстарға мұнай өнімдерін құюды қатты жабыны бар арнайы жабдықталған алаңдарда жүзеге асыру. Алаңда гидроысырма арқылы арнайы жинақ сыйымдылығына өтетін (төгілген сұйықты жоюға арналған) ұйымдастырылған ордың болуы, ол кезең-кезеңмен тазаланып тұрады
елеулі
751
Құятын алаңда қауіпсіздіктің қажетті белгілерінің және автоцистерналарға мұнай өнімдерін құю кезінде өрт қауіпсіздігі жөніндегі негізгі талаптары бар тақтайшаның болуы
елеулі
752
Автоқұю эстакадасында автоцистерналарды сүйреу үшін арқансым мен немесе қарнақтың болуы
елеулі
Газ шаруашылығын ұстауға қойылатын талаптар
753
Газ реттеу қондырғыларының газ шаруашылығы үй-жайларында жабдықтарды пайдалану жөніндегі жергілікті нұсқаулық пен схемалардың болуы, онда өрт қауіпсіздігі жөніндегі нақты талаптар жазылады. Үй-жайлардың көрінетін сыртқы және ішкі орындарында қауіпсіздік белгілерінің болуы
болмашы
754
Бақылау-өлшеу құралдары мен басқару қондырғылары бар үй-жайларды газ реттеуіш пункттерден, қабырғасы газбен тығыздалған газ реттеуіш қондырғылардан бөлек орналастыру, оған тесіп өтетін ойық пен тесікке жол берілмейді. Қабырға арқылы коммуникациялардың өтуіне тек арнайы қондырғылардың (тығыздағыштар) пайдалануымен ғана жол беру
елеулі

755
Исполнение с отличительной окраской газопроводов, прокладываемые открыто
значительное
756
Недопущение использования действующих газопроводов для устройства подвески (опоры) приспособлений и настила строительных лесов
значительное
Требования к складам твердого топлива
757
Очищение площадки для хранения твердого топлива (угля, сланца, торфа) от растительного мусора и материалов
значительное
758
Недопущение укладки угля, торфа и горючих сланцев на грунте, содержащем органические вещества и колчеданы
значительное
759
Наличие на складе специальной площадки для тушения самовозгоревшегося топлива и его остывания после удаления из штабеля
значительное
760
Для выполнения регламентных работ со штабелями, а также проезда механизмов и пожарных машин выполнение расстояние от подошвы штабелей до ограждающего забора и фундамента подкрановых путей не менее 3 метра, а до наружной грани головки рельса или бровки автодороги - не менее 2 метра.
Недопущение засыпания проезды твердым топливом и загромождение их оборудованием
значительное
Требования к топливоподачи твердого топлива

755
Ашық салынатын газ құбырларын айрықша бояулармен бояуды орындау
елеулі
756
Қолданыстағы газ құбырларын құрал-сайманның ілмектерін орнату немесе құрылыс ағаштарын төсеу үшін пайдалануға жол бермеу
елеулі
Қатты отын қоймаларына қойылатын талаптар
757
Қатты отындарды (көмірді, сланецті, шымтезекті) сақтайтын алаңды өсімдік қалдықтарынан және материалдардан тазалау
елеулі
758
Құрамында органикалық заттары бар топыраққа көмірді, жанғыш тақтатасты және шымтезекті араластыруға жол бермеу
елеулі
759
Қоймада өздігінен тұтанған отынды сөндіруге және қатардан алғаннан кейін оны салқындатуға арналған арнайы алаңның болуы
елеулі
760
Қатарлармен регламенттік жұмыстарды орындау, сондай-ақ механизмдер мен өрт сөндіру машиналарының өтуі үшін қатарлар төменгі шетінен бастап қоршайтын дуалдарға немесе кран жолдарының іргетасына дейінгі арақашықтық кемінде 3 метр, ал рельс бастиегінің сыртқы шетіне немесе автожолдың жиегіне дейін кемінде 2 метр етіп жасау. Өту жолдарына қатты отынды төгіп тастауға және оларды жабдықпен бөгеп тастауға жол бермеу
елеулі
Қатты отыннан отын беруге қойылатын талаптар

761
Обеспечение на узлах пересыпки топлива работы аспирационных установок или установок подавления пыли с применением тонко распыленной воды, воздушно-механической пены или водопаровой смеси
значительное
762
Работоспособность средств обеспыливания, находящихся на тракте топливоподачи, а также устройств по улавливанию из топлива металла, щепы и других посторонних включений при подаче топлива
значительное

761
Отынды қайта төгу тораптарында аспирациялық құрылғылардың немесе бүркілген суды, механикалық-ауа көбігін немесе су мен будың қосындысын қолданып жұмыс істейтін қондырғыларының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету
елеулі
762
Отынды беру кезiнде отын беру трактында орналасқан барлық тозаңсыздандыру құралдарының, сондай-ақ отыннан металды, жоңқаларды және басқа да қосындыларды ұстап қалуға арналған қондырғылардың жұмыс істеу қабілеттілігі
елеулі

763
Соблюдение чистоты в помещениях тракта топливоподачи, регулярная уборка с удалением пыли со всех мест ее скопления.
Наличие утвержденного графика уборки в зависимости от типа твердого топлива, его склонности к окислению и запыленности помещений
незначительное
764
Установка отопительных приборов, по тракту топливоподачи, выполнение их с гладкими поверхностями, легкодоступными для очистки
грубое
765
Выполнение электрооборудования, установленное по тракту топливоподачи, в пылезащищенном исполнении и отвечающее требованиям гидроуборки пыли
грубое

763
Отын трактының жайларында тазалықты сақтау және тозаң жиналатын барлық орындарында тозаңды жою жұмыстарын ұдайы жүргiзу. Қатты отынның түрiне, оның қышқылдануға бейімділігіне және үй-жайдың тозаңдануына байланысты бекiтiлген тазалау графигінің болуы
болмашы
764
Отын беру трактілері бойымен орнатылған жылыту аспаптарының орнату және оларды тазартуға ыңғайлы қолжетімді тегiс бетте орындау
өрескел
765
Отын беру трактісі бойымен орнатылған электр жабдығы шаңнан қорғалатын және шаңды сумен тазарту талаптарына сай болуы
өрескел

766
Наличие просветов между кабелями на кабельных трассах, идущих по тракту топливоподачи, для уменьшения скопления пыли
значительное
767
Применение в помещениях, галереях конвейеров и бункерах сырого топлива светильников пылезащищенного исполнения
значительное
768
Содержание в исправном состоянии переходных мостиков через конвейеры в галереях тракта топливоподачи
значительное
769
Недопущение в производственных помещениях тракта топливоподачи:

766
Отын беру трактісі бойымен жүретiн кабельдiк трассаларда шаң жиналуын азайту үшін, кабельдердiң арасында ойықтардың болуы
елеулі
767
Конвейерлердiң үй-жайлары мен галереяларында және шикі отын бункерлерiнде шаңнан қорғайтын шырақтарды қолдану
елеулі
768
Отын беру трактісінің галереяларында конвейерлер арқылы өтпе көпiрлерді іске жарамды күйде ұстау
елеулі
769
Отын беру трактісінің өндiрiстiк үй-жайларында:

1) курения за пределами специально отведенных мест;
2) применения для отопления электрические нагревательные приборы;
3) применения открытых ламп накаливания;
4) подачи топлива с очагами горения (тления) на конвейеры и сбрасывание его в бункера;
5) скапливания топлива под нижними нитками конвейерных лент;
6) остановки конвейеров, нагруженные топливом, кроме аварийных случаев;
7) хранения, особенно на галереях конвейеров, демонтированного оборудования, транспортерную ленту и другие сгораемые материалы
грубое
Требования к установкам для приготовления и сжигания твердого топлива в пылевидном состоянии

1) арнайы белгіленген орындардан тыс жерлерде темекі шегуге;
2) жылыту үшiн электрлік қыздыру аспаптарын қолдануға;
3) ашық қыздыру шамдарын қолдануға;
4) отынды жану (бықсу) ошағынан конвейерлерге беруге және оны бункерге тастауға;
5) отынды конвейерлiк таспалардың төменгi қылдарының астына жинауға;
6) апатты жағдайлардан өзге жағдайларда отынмен толтырылған конвейердi тоқтатуға;
7) бөлшектелген жабдықтарды, тасымалдау таспалары мен басқа да жанатын материалдарды, әсіресе галереяларда сақтауға жол бермеу
өрескел
Шаң түріндегі қатты отынды дайындауға және жағуға арналған қондырғыларға қойылатын талаптар

770
Эксплуатация установок приготовления пыли, к которым относятся мельницы, сепараторы, циклоны
грубое
771
Недопущение прокладки новых кабельных трасс напротив горловины предохранительных устройств пылесистем на расстоянии ближе 10 метров. Наличие защиты существующих кабельных трасс, проходящие на указанном расстоянии, металлическими кожухами (коробами) на длине не менее 5 метров, или отбойными щитами у предохранительных клапанов
значительное
Требования к котельным установкам

770
Диiрмендер, сепараторлар, циклондар тәрізді шаң дайындау қондырғыларын пайдалану
өрескел
771
Шаң жүйесіндегі сақтандыру құрылғысының мойнына қарама-қарсы 10 метрден жақын қашықтықта жаңа кабельдік трассаны төсеуге жол бермеу.
Көрсетілген қашықтықта өтетін қолда бар кабельдік трассалардың ұзындығы кемінде 5 метр болатын металл қаптамамен (қораппен) қапталуы немесе сақтандыру клапандарының маңына құлату қалқандарының орнатудың болуы
елеулі
Қазандық қондырғыларына қойылатын талаптар

772
Применение на мазутопроводах несгораемой теплоизоляции. Осуществление периодической, но не менее одного раза в полугодие, визуального осмотра состояния теплоизоляции трубопроводов, оборудования и бункеров. Отметка обнаруженных нарушений в журнале дефектов и неполадок с оборудованием
значительное
Требования к генерирующим энергетическим установкам
773
Недопущение нарушений плотности систем маслоснабжения, регулирования, газоснабжения, а также фланцевых и штуцерных соединений на трубопроводах жидкого топлива газотурбинных установок при эксплуатации энергетических установок
значительное

772
Мазут жолдарында жанбайтын жылу оқшаулағышты қолдану. Жүйелі түрде, бірақ кемінде жарты жылда 1 рет, құбыр жолдарының, жабдықтардың және бункерлердің жылу оқшаулағышының жай-күйін көзбен бақылауды жүзеге асыру. Анықталған бұзушылықтарды жабдықтардың ақаулықтары мен олқылықтар журналында белгілеу
елеулі
Энергия өндіретін қондырғыларға қойылатын талаптар
773
Энергетикалық қондырғыларды пайдаланған кезде маймен жабдықтау, реттеу, газбен жабдықтау жүйелерінің, сондай-ақ газ-турбиналық қондырғылардың сұйық отын құбырларының фланецті және штуцер қосылулары тығыздығының бұзылуына жол бермеу
елеулі

774
Недопущение при эксплуатации агрегатов попадание масла на горячие поверхности, в подвальные помещения и на кабельные трассы
грубое
775
Хранение промасленных тряпок и ветоши в специальных металлических закрывающихся ящиках вместимостью не более 0,5 метров кубических с надписью "Для ветоши", которые устанавливаются на основных отметках обслуживания
незначительное
776
Наличие на запорном устройстве (задвижке) аварийного слива масла из маслобака энергетических установок надписи "Аварийный слив масла", а ручной привод окрашивается в красный цвет
незначительное

774
Агрегаттарды пайдаланған кезде ыстық беттерге, жерасты үй-жайлары мен кабельдік трассаларға май тамуына жол бермеу
өрескел
775
Май тиген шүберектер мен ескі-құсқы материалдарды "Ескі-құсқылар үшін" деген жазуы бар сыйымдылығы 0,5 м3 беті жабылатын металл жәшіктерде сақтау
болмашы
776
Энергетикалық қондырғылардың май бактарынан майды апаттық ағызатын бекіту құрылғыларында (ысырмасында) "Майды апаттық ағызу" деген жазудың болуы, ал қолдан қосу жетегі қызыл түске боялады
болмашы

777
Недопущение установки газовых баллонов у газовых постов генератора (синхронного компенсатора) для заполнения их корпусов водородом или инертным газом, за исключением аварий с централизованными системами подачи этих газов или их ремонта
значительное
778
Недопущение проведения огнеопасных работ (сварки, шлифовки, пайки и других) непосредственно на корпусах агрегатов, аппаратах и газопроводах, заполненных водородом
грубое

777
Осы газдарды берудің және оларды жөндеудің орталықтандырылған жүйелерiнде орын алған авариядан басқа жағдайда, газ баллондарын олардың корпустарын сутегімен немесе инертті газбен толтыру үшін, генератордың (синхронды компенсатордың) газ бекеттерiнде орнатуға жол бермеу
елеулі
778
Сутегiмен толтырылған агрегаттың, аппараттың және газ құбырларының корпустарында тікелей өрт қаупi бар жұмыстарды (дәнекерлеу, егеу, бiрiктiру және басқалары) жүргізуге жол бермеу
өрескел

779
Наличие на корпусах генераторов (синхронных компенсаторов) и оборудовании газомасляной системы с водородным охлаждением знаков безопасности "Запрещается пользоваться открытым огнем", "3aпрещается курить", "Осторожно! Опасность взрыва", а на видимых местах масляной системы – предупреждающий знак: "Осторожно! Легковоспламеняющиеся вещества", если не применяются огнестойкие масла. На корпусах газотурбинных установок знак безопасности "Осторожно! Опасность взрыва"
незначительное
Требования к дизельным и передвижным электростанциям
780
Прохождение обслуживающим персоналом энергопроизводящих организаций до назначения на самостоятельную работу производственное обучение, а также проверку знаний техники безопасности и эксплуатации оборудования
незначительное
781
Выполнение противопожарных мероприятий в местах соприкосновения сгораемых строительных конструкций здания электростанции с выхлопными трубами:

779
Генераторлардың (синхрондық компенсаторлардың) корпусында және сутегімен салқындататын газ-май жүйесінің жабдықтарында "Ашық отты пайдалануға тыйым салынады", "Темекі тартуға тыйым салынады" "Абай болыңыз! Жарылыс қаупі бар" деген қауіпсіздік белгілері, ал егер отқа төзімді май қолданылмаса, май жүйелерінің көрінетін жерлеріне "Абай болыңыз! Тез тұтанғыш заттар" деген ескерту белгілерінің болуы. Газ турбиналық қондырғылардың корпустарында "Қауіпті! Жарылыс қаупі бар" деген қауіпсіздік белгіні орнату
болмашы
Дизелді және жылжымалы электростанцияларға қойылатын талаптар
780
Электр өндіруші ұйымдардың қызмет көрсетуші қызметкерлерінің өз бетімен жұмыс істеуге тағайындалғанға дейін өндірістік оқудан, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы мен жабдықты пайдалану бойынша білімдерін тексеруден өтуі
болмашы
781
Пайдаланылған газды шығаратын құбырлармен электр станциясы ғимаратының жанғыш құрылыс конструкцияларымен қиылысқан жерлерінде өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы:

1) наличие в чердачном помещении и стенах вокруг проходящей выхлопной трубы, независимо от наличия теплоизоляции, несгораемой разделки на расстоянии не менее 0,5 метра от стенки выхлопной трубы. Обработка деревянных конструкций на расстоянии до 1 метра от трубы огнезащитными составами;
2) в кровле вокруг выходящей выхлопной трубы выполнение разделки из несгораемых материалов на ширину не менее 0,5 метра от трубы;
3) выполнение высоты выхлопной трубы не менее 2 метров над кровлей;

1) жылу оқшаулағыштың бар болғандығына қарамастан, шатыр астында және пайдаланылған газды шығару құбырларының айналасымен өтетін қабырғаларда пайдаланылған газды шығару құбырларының қабырғаларынан кемінде 0,5 метр қашықтықта жанбайтын бөліктердің болуы. Құбырдан 1 метр дейінгі аралықтағы орналасқан ағаш конструкцияларды өртке қарсы құраммен өңдеу;
2) шатыр жабынында пайдаланылған газды шығару құбырының айналасында құбырдан ені кемінде 0,5 метр жанбайтын материалдан жасалған бөліктердің жасалуы;
3) пайдаланылған газды шығару құбырын шатыр жабынның үстінен кемінде 2 метр кем болмайтын биіктікте орнату;

4) ввод конца выхлопной трубы в бетонный или кирпичный глушитель (приямок), расположенный вне здания при ее горизонтальном положении
грубое
782
Недопущение хранения пустых бочек от нефтепродуктов в помещениях
значительное
Требование к распределительным устройствам электростанций и подстанций
783
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устройства кладовых и других подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллоны с различными газами
грубое
Требования к содержанию кабельного хозяйства

4) пайдаланылған газ құбырының ұшын көлденең күйінде ғимараттан тыс орналасқан бетон немесе кірпіш өшіру құралына енгізу
өрескел
782
Үй-жайларда мұнай өнімдерінің бос ыдыстарын сақтауға жол бермеу
елеулі
Электростанцияның және қосалқы станцияның бөлгіш құрылғыларына қойылатын талаптар
783
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстарын орналастыруға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әр түрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу
өрескел
Кабельдік шаруашылығын ұстауға қойылатын талаптар

784
Регулярный осмотр кабельных сооружений по графику, утвержденному начальником соответствующего цеха. Фиксация результатов осмотра и выявленных недостатков в оперативном журнале и журнале (или картотеке) дефектов и неполадок с оборудованием
незначительное
785
Недопущение устройства кладовых, мастерских, а также хранение материалов и оборудования, в том числе неиспользованных кабельных изделий
грубое
786
В кабельных сооружениях наличие не реже, чем через 50 метров, указателей ближайшего выхода
незначительное
787
Выполнение дверей секционных перегородок кабельных сооружений самозакрывающимися, открывающимися в сторону ближайшего выхода и иметь плотный притвор
грубое
788
Недопущение в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей хранения сгораемых и других материалы, не относящиеся к данной установке
значительное
Требования к содержанию силовых трансформаторов и масляных реакторов
789
Выполнение бортовых ограждений маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 миллиметров над землей
значительное

784
Тиісті цехтың бастығы бекіткен кесте бойынша кабельдік құрылыстарды жүйелі түрде тексеру
Тексеру нәтижелері мен анықталған кемшіліктердің жедел журналға немесе жабдықтың ақаулары мен олқылықтарына арналған журналға (карточкаға) тіркеу
болмашы
785
Қоймаларды, шеберханаларды орналастыруға, сондай-ақ жабдықтар мен материалдарды, оның ішінде пайдаланылмаған кабельдік бұйымдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
786
Кабельдік құрылыстарда кемінде 50 метр сайын жақын жердегі шығу есігіне сілтемелердің болуы
болмашы
787
Кабельдік құрылыстардағы секциялық аралық қабырғалардың есіктерін өздігінен жабылатындай, жақын жердегі шыға беріске қарай ашылатындай және тығыз жабылатындай етіп жасау
өрескел
788
Май толтырылған кабельдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында жанатын және осы қондырғыға қатысы жоқ басқа да материалдарды сақтауға жол бермеу
елеулі
Қуат трансформаторлары мен май реакторларын ұстауға қойылатын талаптар
789
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршауларын жерден кемінде 150 милиметр биіктікте қиыршық тас төгілген периметрдің бүкіл бойымен орнату
елеулі

790
Недопущение использования (приспособления) стенок кабельных каналов в качестве бортового ограждения маслоприемников трансформаторов и масляных реакторов
значительное
791
Недопущение включения в эксплуатацию трансформаторов и масляных реакторов на электростанциях и подстанциях, если не обеспечена полная готовность к работе установок пожаротушения, предусмотренных проектом
значительное
Требования к аккумуляторным установкам
792
Наличие на дверях помещений аккумуляторной батареи надписей, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности
незначительное

790
Кабельдік каналдардың қабырғаларын майлы реакторлар мен трансформаторлардың май қабылдағыштарының борттық қоршаулары ретінде пайдалануға жол бермеу
елеулі
791
Жоба бойынша қарастырылған толық дайындығы қамтамасыз етілмесе, өрт сөндіру қондырғыларының қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы майлы реакторлар мен трансформаторларды пайдалану үшін іске қосуға жол бермеу
елеулі
Аккумулятор қондырғыларына қойылатын талаптар
792
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайдың есігінде жазулардың, сондай-ақ қажетті ескерту және қауіпсіздік бұйрығы белгілерінің болуы
болмашы

793
Выполнение стекол матовыми или покрытыми белой клеевой краской, стойкой к агрессивной среде при естественном освещении помещения аккумуляторных батарей
незначительное
794
Недопущение непосредственно в помещениях аккумуляторных батарей курения, хранения кислоты и щелочи в количествах, превышающих односменную потребность, оставление спецодежды, посторонних предметов и сгораемых материалов
значительное
Требования к складам оборудования и материалов
795
Обеспечение к зданиям склада на территории энергетических предприятий свободного доступа. Наличие между штабелями хранения материалов и оборудования открытых складов разрывов не менее 5 метров и проезды для пожарных машин
значительное

793
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларды табиғи жарықтандыру кезінде терезелердің әйнектерін күңгірт етіп немесе агрессивті ортаға төзімді ақ желімді бояумен жабуды жасау
болмашы
794
Аккумуляторлық батареяларға арналған үй-жайларда шылым шегуге, ауысым қажеттілігінен асып кететін көлемде қышқыл мен сілтіні сақтауға, арнайы киімдерді және бөгде заттар мен жанатын материалдарды қалдыруға жол бермеу
елеулі
Жабдықтар мен материалдар қоймаларына қойылатын талаптар
795
Энергетикалық кәсіпорын аумағындағы қойма ғимаратына еркін кіруді қамтамасыз ету
Ашық қоймаларда материалдар мен жабдықтарды сақтауда қатарлар арасы және өрт сөндіру машиналары өтетін жолдың арақашықтығы кемінде 5 метр болуы
елеулі

796
Недопущение на территории склада:
1) загромождения противопожарных разрывов и проездов между зданиями, штабелями материалов и оборудованием, а также установки их у зданий даже на непродолжительное время;
2) сжигания упаковки, тары и другие отходов;
3) хранения грузов и погрузочных механизмов на разгрузочных площадках складов
грубое
797
Соблюдение на складах:
1) складирование легковоспламеняющихся и горючих жидкостей отдельно от других материалов;
2) отдельное хранение лаков, красок и растворителей;
3) отдельное хранение газовых баллонов и ядовитых веществ Группировка различных материалов и оборудования для складирования и хранения по признакам однородности их горючести (сгораемые, трудносгораемые) и применения к ним огнетушащих средств (вода, пена)
значительное
798
Наличие в складских помещениях, размещенные в подвальных или цокольных этажах, не менее двух выходов или один выход и окно для обеспечения эвакуации людей непосредственно на первый этаж, а также для ввода средств пожаротушения
грубое
799
Недопущение в складских помещениях:
1) курения и пользования открытым огнем;
2) складирования различных материалов и оборудования на расстоянии менее 1 метра от отопительных приборов;

796
Қойма аумағында мыналарға жол бермеу:
1) ғимараттар арасындағы, материалдар мен жабдықтардың қатарлары арасындағы өртке қарсы жарылу мен өту жолдардың қоршауға, сондай-ақ оларды ұзаққа созылмайтын уақытқа ғимараттарға орнатуға;
2) қаптамаларды, ыдыстарды және басқа да қалдықтарды өртеуге;
3) қойманың жүк түсіретін аумағында жүктер мен көтеру механизмдерін сақтауға
өрескел
797
Қоймаларда мыналарды сақтау:
1) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды өзге материалдардан бөлек жинау;
2) бояуларды, сырларды және еріткіштерді бөлек сақтау;
3) газ баллондары мен улы заттарды бөлек сақтау. Жануының (жанатын, қиын жанатын) біркелкілігі белгілері бойынша жинау және сақтау және оларға өрт сөндіргіш құралдарды (су, көбік) қолдану үшін әртүрлі материалдар мен жабдықты топтастыру
елеулі
798
Жерасты немесе цокольды қабаттарда орналасқан қойма үй-жайларында кемінде екі шығатын жер немесе бір шығатын жер және адамдарды тікелей бірінші қабатқа эвакуациялау үшін, сондай-ақ өрт сөндіру құралардарын кіргізу үшін терезенің болуы
өрескел
799
Қойма үй-жайларында мыналарға жол бермеу:
1) шылым шегуге және ашық отты пайдалануға;
2) әртүрлі материалдар мен жабдықтарды жылыту құралдарынан кемінде 1 метр арақашықтықта жинауға;

3) прокладки транзитных коммуникации (кабели, газопроводы, трубопроводы пара, воды);
4) складирования, даже временно, различных материалов в проходах между стеллажами, штабелями, а также между стеллажами, штабелями и стеной склада
грубое
800
Расположение отключающего устройства для снятия напряжения (автомат, рубильник) вне помещений склада на несгораемой стене, а для сгораемых и трудносгораемых зданий складов - на отдельно стоящей опоре
грубое
Требования к складам лаков, красок и химических реактивов

3) транзиттік коммуникацияларды (кабельдер, газ құбырлары, бу, су) салуға;
4) стеллаждар, қатарлар арасындағы өтпелерге, сондай-ақ стеллаждар, қатарлар мен қойма қабырғаларының арасындағы өтпелерге де, уақытша болса да, әртүрлі материалдарды жинауға
өрескел
800
Кернеуді түсіру үшін арналған ажырату құрылғысын (автомат, ажыратқыш) қойма жайынан тыс жанбайтын қабырғаға, ал жанатын және қиын жанатын қойма ғимаратында – бөлек тұрған бағанаға орнату
өрескел
Лактар, бояулар және химиялық реактивтер қоймаларына қойылатын талаптар

801
Обеспечение хранения лаков, красок, олиф, различных растворителей (при соблюдении принципа однородности продукта) в металлических бочках, банках и других емкостях с плотно закрытыми крышками в отдельных помещениях или отсеках склада (боксах)
значительное
802
Хранение металлических порошков, способные самовозгораться (алюминиевая пудра, магниевый порошок и прочее), в металлических банках с плотно закрытыми крышками в сухих помещениях
значительное
803
Недопущение хранения нитролаков, нитрокраски и растворителей в подвальных помещениях
значительное
804
Осуществление хранения и отпуска лаков и красок в отдельном помещении, оборудованном электроосвещением и вентиляцией во взрывобезопасном исполнении. Использование специальных ручных насосов, мерников или других средства малой механизации для налива (расфасовки) лаков, красок и растворителей
значительное
805
Недопущение эксплуатации складских помещений с лакокрасочными помещениями при неисправной приточно-вытяжной вентиляции
значительное
Требования к складам баллонов с газами
806
Осуществление эксплуатации, хранения и транспортировки баллонов на предприятии по инструкциям, утвержденным главным инженером предприятия. Осуществление хранения на открытых площадках баллонов под навесами для защиты от воздействия атмосферных осадков и солнечных лучей. Наличие ограждения открытых площадок
незначительное
807
Недопущение хранения других материалов и оборудования в помещениях складов баллонов, а также совместное размещение газовых баллонов в общих складах
значительное
808
Недопущение применения сгораемых материалов для покрытия пола складов с баллонами
грубое
809
Хранение наполненных баллонов в вертикальном положении, для чего открытые и закрытые склады оборудуются "гнездами" или барьерами, предохраняющими баллоны от падения. Осуществление хранения наполненных и пустых баллонов раздельно
значительное
810
Недопущение установки битумоварок, разведение костров и хранение горючих материалов в радиусе 50 метров вокруг складов с баллонами
грубое
24.Требования к объектам вооруженных сил и другим воинским формированиям
811
Наличие в воинской части плана противопожарной защиты, утвержденный командиром
незначительное
812
Наличие у дежурного по воинской части выписки из плана, включающей требования пожарной безопасности в воинской части, расчет сил и средств, привлекаемых для тушения пожара, порядок эвакуации личного состава, вооружения, военной и другой техники, имущества и других материальных средств
незначительное
813
Наличие нештатной пожарной команды численностью от пяти до пятнадцати человек в воинской части, не имеющей штатной пожарной команды
грубое

801
Лактар, бояулар, олифтер және әртүрлі еріткіштерді металл бөшкелерде, (өнімнің біртиптілік принципі сақталған кезде) банкілерде және басқа да тығыз жабылатын ыдыстарда бөлек үй-жайларда немесе қойманың бір бөлігінде (бокстерде) сақтауды қамтамасыз ету
елеулі
802
Өздігінен тұтанатын металл ұнтақтарын (алюминий пудрасы, магний ұнтағы және басқалары) тығыз жабылатын металл банкілерде құрғақ үй-жайларда сақтау
елеулі
803
Нитролактарды, нитробояуларды және еріткіштерді жерасты үй-жайларында сақтауға жол бермеу
елеулі
804
Лактар мен сырларды жарылысқа қарсы қауіпсіздендірілген, желдету және жарық жүйесімен жабдықталған бөлек үй-жайда сақтауды және шығаруды жүзеге асыру. Лактарды, сырлар мен еріткіштерді құю үшін арнайы қол сорғыларын, өлшегіштерін немесе басқа да кіші механизация құралдарын пайдалану
елеулі
805
Ағызу-сору желдеткіші жарамсыз болған жағдайда, лак-бояу заттарына арналған үй-жайлары бар қойма жайларын пайдалануға жол бермеу
елеулі
Газдары бар баллондар қоймаларына қойылатын талаптар
806
Баллондарды пайдалану, сақтау және кәсіпорындарға тасымалдауды кәсіпорынның бас инженері бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асыру. Ашық алаңдарда баллондарды күн көзінен және атмосфералық жауын-шашын әсерінен қорғайтын қалқа астында сақтау
болмашы
807
Баллон қоймаларының үй-жайларында басқа да материалдар мен жабдықтарды сақтауға, сондай-ақ ортақ қоймаларда газ баллондарын бірге орналастыруға жол бермеу
елеулі
808
Баллондары бар қоймалардың еденін жабу үшін жанғыш материалдарды қолдануға жол бермеу
өрескел
809
Толтырылған баллондарды тік күйінде сақтау, бұл үшін ашық және жабық қоймаларды баллондарды құлаудан сақтайтын "ұяшықтармен" немесе бөгеттермен жабдықтау. Толтырылған және бос баллондарды бөлек сақтау
елеулі
810
Баллон тұрған қойманы айнала 50 метр радиуста битум қайнатқыштарды орнатуға, от жағуға және жанғыш материалдарды сақтауға жол бермеу
өрескел
24. Қарулы күштер және басқа әскери құралымдар объектілеріне қойылатын талаптар
811
Әскери бөлімде командир бекіткен өртке қарсы қорғау жоспарының болуы
болмашы
812
Әскери бөлімдегі өрт қауіпсіздігі талаптарын, өртті сөндіру үшін тартылатын күштер пен құралдардың есебін, жеке құрамды, қару-жарақты, әскери және басқа техниканы, мүлік пен басқа материалдық заттарды эвакуациялау тәртібін қосатын жоспар көшірмесінің әскери бөлім кезекшісінде болуы
болмашы
813
Штаттық өрт сөндіру командасы жоқ әскери бөлімінде бестен он бес адамға дейінгі штаттан тыс өрт сөндіру командасының болуы
өрескел

814
Осуществление постоянной очистки от мусора и сухой травы территории воинской части и внешнего периметра на расстоянии пятидесяти метров
незначительное
815
Оборудование молниезащитными устройствами и другими инженерными системами всех хранилищ, навесов, площадок с боеприпасами, цехов основного и вспомогательного производства, лабораторий, линий высокого напряжения, электростанций и трансформаторных подстанций, труб котельных, водонапорных башен, складов обеспечивающие их пожарную безопасность
грубое
816
Недопущение разведения огня ближе пятидесяти метров от строений, площадок с имуществом, военной и другой техникой, а также курения и применения приборов с открытым огнем в парках, хранилищах, ангарах и других подобных помещениях, оставление включенным освещение при выходе из помещения
грубое
817
Недопущение производства работ по ремонту оборудования и сетей электроэнергии, газоснабжения и центрального (автономного) отопления лицами, не имеющим специальной подготовки и разрешения на выполнение этих работ
грубое
818
Недопущение устройства в подвальных помещениях зданий мастерских и складов, связанных с обработкой или хранением легковоспламеняющихся горючих жидкостей и сгораемых материалов
грубое
819
Хранение средств пожаротушения на территории складов, парков, в ангарах и производственных помещениях на щитах
незначительное
820
Наличие у телефонных аппаратов надписей с указанием номера телефона ближайшей пожарной части, а на территории воинской части для подачи сигнала пожарной тревоги средств звуковой сигнализации
незначительное
821
Наличие пожарного жетона, являющийся подтверждением выполнения требований пожарной безопасности на закрытом объекте после окончания работ на нем, вручаемый пожарным нарядом лицу закрывающим объект
незначительное
Требования к паркам и ангарам, стоянкам воздушных судов
822
Установка вооружения, военной и другой техники (воздушные суда) с наличием необходимых проходов для быстрого вывода их в случае пожара
значительное
823
Недопущение заправки горючим машин на стоянках и хранение машин (воздушные суда) с протекающими топливными баками, топливопроводами
грубое
824
Недопущение хранения в местах стоянок машин горючего вне штатных топливных баков, смазочные материалы и пустую тару
значительное
825
Недопущение хранения в машинах посторонних предметов, промасленных тряпок, чехлов, специальной одежды
незначительное
826
Недопущение хранения в хранилищах парков и в ангарах совместно с другой техникой цистерн с горючим
значительное
827
Недопущение производства сварочных работ в помещениях для стоянки машин
грубое

814
Әскери бөлім және елу метр қашықтықтағы сыртқы периметр аумақтарын қоқыс пен құрғақ шөптен тазалауды үнемі жүзеге асыру
болмашы
815
Барлық қоймаларды, қалқаларды, оқ-дәрі алаңдарын, негізгі және қосалқы өндірістерді, зертханаларды, жоғары кернеу желілерін, электр станциялары мен трансформаторлық қосалқы станцияларды, қазандық құбырларын, су айдауыш мұнараларды, қоймаларды өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін найзағайдан қорғау құрылғыларымен және басқа инженерлік жүйелермен жабдықтау
өрескел
816
Құрылымдарға, мүлік алаңдарына, әскери және басқа техникаға елу метр жақын жерде от жағуға, сонымен қатар парктерде, қоймаларда, ангарлар мен басқа қосалқы бөлмелерде темекі тартуға және ашық оты бар құралдарды қолдануға, бөлмеден шығар кезде жарық шамдарын қосулы түрде қалдыруға жол бермеу
өрескел
817
Арнайы дайындығы және жұмыс жүргізуге рұқсаттары жоқ тұлғалардың электр энергиясы, газбен жабдықтау және орталық (автономдық) жылу беру жабдықтары мен жүйелерін жөндеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел
818
Ғимараттардың жертөле бөлмелерін тез тұтанатын сұйықтықтар мен жанғыш заттарды өңдеу немесе сақтаумен байланысты шеберханалар мен қоймалар жасауға жол бермеу
өрескел
819
Қойма, парк аумақтарында, ангарларда және өндірістік орын-жайлардың өрт қалқандарында өрт сөндіру құралдарын сақтау
болмашы
820
Телефон аппараттарында ең жақын орналасқан өрт сөндіру бөлімінің телефон нөмірінің, ал әскери бөлім аумағында өрт дабылы сигналын беру үшін дыбыстық дабыл құралдарының болуы
болмашы
821
Жабық объектіде өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын растайтын, онда жұмыстың аяқталуынан кейін, өрт сөндіру наряды объектіні жабатын тұлғаға беретін өрт жетонының болуы
болмашы
Парктер мен ангарларға, әуе кемелерінің тұрақтарына қойылатын талаптар
822
Қару-жарақты, әскери және басқа да техниканы (әуе кемелерін), өрт болған жағдайда оларды тез шығару үшін қажетті өту жолдарын жасау
елеулі
823
Тұрақтағы көліктерге жанармай құюға және ағатын (тесілген) жанармай багы, отын өткізгіштері бар көліктерді (әуе кемелерін) сақтауға жол бермеу
өрескел
824
Көлік тұрақтарында штаттан тыс жанармай багын, майлаушы материалдарды және бос ыдысты сақтауға жол бермеу
елеулі
825
Көліктерде өзге заттарды, майланған шүберектерді, қаптарды, арнайы киімдерді сақтауға жол бермеу
болмашы
826
Парктердің қоймаларында және ангарларда басқа техникамен бірге жанармай бар цистерналарды сақтауға жол бермеу
елеулі
827
Көлік тұрақтарының бөлмелерінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге жол бермеу
өрескел

828
Недопущение загромождения ворот в помещениях для стоянки и хранения машин, устройства в этих помещениях кладовых, мастерских и жилье
грубое
829
Ежедневное наличие дежурных тягачей со специальными буксирными устройствами (приспособлениями) и необходимое количество военнослужащих для обеспечения немедленного вывода машин (воздушных судов) при пожаре
незначительное
Требования к складам и хранилищам
830
Осуществление своевременного выкоса и уборки травы на территории складов (хранилищ). Недопущение сушки и выжигания сухой травы на территории складов (хранилищ)
незначительное
831
Хранение в складах (хранилищах) только тех видов имущества, для которых они предназначены
значительное
832
Недопущение загромождения в складах (хранилищах) проходов и выходов, а также обивки стеллажей и затемнения окон бумагой, картоном, пленкой из полимерных материалов и тканей, не обработанные огнезащитным составом
грубое
833
Производство укладки имущества в штабеля так, чтобы оставались свободными проходы и выходы. Недопущение укладки имущества вплотную к печам, радиаторам отопления, электропроводке и лампам
грубое
834
Недопущение складирование вблизи складов (хранилищ) строительных материалов, запасов топлива или какое-либо имущество. Устройство топок и вьюшечных отверстий печей вне складов (хранилищ), обеспечение труб искроулавливателями
грубое
835
Оборудование всех складов (хранилищ) наружными рубильниками при устройстве электроосвещения. Размещение наружных рубильников и групповых щитков с предохранителями в металлические ящики. Недопущение установки электророзеток и служебных помещений внутри хранилищ
грубое
836
Выполнение стекол в хранилищах боеприпасов и взрывчатых веществ и в местах, где производятся работы с ними, матовыми или закрашенными белой краской
значительное
837
Наличие защитного вала из пластичных или сыпучих пород, не имеющих в своем составе крупных комьев и камней вокруг хранилищ взрывчатых веществ наземного типа
значительное
25.Требования к негосударственным противопожарным службам
838
Наличие у негосударственной противопожарной службы аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах
грубое
839
Прием на работу в негосударственную противопожарную службу граждан Республики Казахстан, достигших восемнадцати лет и прошедших курсы обучения по специальной подготовке в специализированных учебных центрах в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб
грубое

828
Көлік тұрағы және көлікті сақтау үшін үй-жайлардың қақпаларын үйіп қоюға, осы үй-жайларда қойма, шеберхана және тұрғын орындарын орналастыруға жол бермеу
өрескел
829
Өрт болған жағдайда көліктерді (әуе кемелерін) тез шығаруды қамтамасыз ету үшін арнайы буксир құрылғылары (құралдары) бар кезекші тартқыштардың және қажетті әскери қызметшілердің күнделікті болуы
болмашы
Қоймалар мен сақтау орындарына қойылатын талаптар
830
Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы шөпті дер кезінде шабуды және жинауды жүзеге асыру. Қойма (сақтау орындары) аумақтарындағы құрғақ шөпті кептіруге және жағуға тыйым салу
болмашы
831
Қоймаларда (сақтау орындарында) тек сол жерге арналған мүлік түрлерін сақтау
елеулі
832
Қоймалардың (сақтау орындарының) өту және шығу жолдарын заттармен жабуға, сонымен қатар сөрелерді және терезені қараңғылау үшін қағазбен, картонмен, полимерді заттардан жасалған үлдірлермен және оттан қорғау құрамымен өңделмеген маталармен жабуға жол бермеу
өрескел
833
Мүлікті штабельмен қалауды, өту және шығу жолдары бос қалатындай етіп жүргізу. Мүлікті пештерге, жылыту радиаторларына, электр сымдары мен шамдарына қабаттастырып қалауға жол бермеу
өрескел
834
Қоймалардың (сақтау орындарының) маңында құрылыс материалдарын, отын қоры немесе басқа мүлікті қоюға жол бермеу. Пештің оттықтарын және ойықтарын қойма (сақтау орындары) сыртында орналастыру, құбырларды ұшқын ұстағыштармен қамтамасыз ету
өрескел
835
Барлық қоймаларды (сақтау орындарын), электр жарығын орнату кезінде, сыртқы ажыратқышпен қамтамасыз ету. Сыртқы ажыратқыштарды және сақтандырғыштары бар топтық қалқандарды темір қораптарда орналастыру. Қойма ішінде электротоқ розеткаларын және қызметтік үй-жайларды орналастыруға жол бермеу
өрескел
836
Оқ-дәрілер мен жарылғыш заттар қоймаларындағы және олармен жұмыс жүргізетін орындардағы әйнектерді күңгірт немесе ақ бояумен бояуды орындау
елеулі
837
Өз құрамында ірі кесектер мен тастары жоқ иілімді немесе төгілмелі жыныстардан жарылғыш заттардың жер үстіндегі қоймаларының айналасында қорғаныш үйіндінің болуы
елеулі
25. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтерге қойылатын талаптар
838
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатының болуы
өрескел
839
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке он сегіз жасқа толған және мемлекетітк емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарында арнайы даярлық бойынша оқыту курстарынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау
өрескел

840
Наличие документации, регламентирующую деятельность негосударственной противопожарной службы
грубое
841
Содержание негосударственной противопожарной службы в постоянной (круглосуточной) готовности. Нахождение объекта обслуживания в нормативном радиусе выезда негосударственной противопожарной службы
грубое
842
Наличие в пожарных частях негосударственной противопожарной службы расчета на пожарном автомобиле, возглавляемого командиром расчета
грубое
843
Наличие караула, возглавляемого начальником караула (руководителя смены) при наличии у негосударственной противопожарной службы двух и более пожарных автомобилей
грубое
844
Наличие группы пожарной профилактики с инструкторами в пожарных частях с выездной техникой
грубое
845
Наличие инструкторов-пожарных (не менее 2 штатных работников в дежурную смену), для охраны объектов, на которых создана негосударственная противопожарная служба без выездной техники
грубое
846
Наличие пункта связи в пожарных частях и постах негосударственной противопожарной службы
грубое
847
Обеспечение пожарных автомобилей мобильными радиостанциями, руководителя тушения пожара, работников осуществляющих дежурство и по условиям работы находящихся вне места постоянной дислокации пожарной части или поста переносными средствами связи
грубое
848
Наличие газодымозащитной службы, созданной по решению руководителя объекта
грубое
849
Наличие соответствующего количества основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы
грубое
850
Наличие переносных или передвижных пожарных мотопомп, на случай ремонта и/или технического обслуживания основных пожарных автомобилей, необходимых для тушения пожаров на объектах
грубое
851
Наличие соответствующего количества специальных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы, определенного руководителем объекта с учетом их специфики
грубое
852
Размещение и эксплуатация пожарных автомобилей в соответствии с требованиями к безопасности пожарной техники для защиты объектов
грубое
853
Наличие соответствующего количества работников негосударственной противопожарной службы на объекте в дежурную смену, согласно количества пожарных автомобилей, умноженных на количество расчетов на пожарном автомобиле
грубое
854
Осуществление в негосударственной противопожарной службе ежегодной специальной подготовки работников, включающие теоретические и практические занятия с учетом производственных характеристик объекта
грубое
26.Требования к метрополитенам
855
Наличие оперативного плана пожаротушения, плана эвакуации пассажиров, порядка действий работников метрополитена при работе шахт тоннельной вентиляции в случае задымления или пожара
значительное

840
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын регламенттейтін құжаттаманың болуы
өрескел
841
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті тұрақты (тәулік бойы) әзірлікте ұстау. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің нормативтік шығу радиусында қызмет көрсететін аймақта объектінің болуы
өрескел
842
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдерінде есептоп командирі басқаратын өрт сөндіру автомобилінде есептоптың болуы
өрескел
843
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте екі және одан көп өрт сөндіру автомобилі болған кезде карауыл бастығы (ауысым басшысы) басқаратын карауылдың болуы
өрескел
844
Жолға шығатын техникасы бар өрт сөндіру бөлімінде нұсқаушыларымен өрт профилактикасы тобының болуы
өрескел
845
Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте құрылған объектілерді күзету үшін нұсқаушы-өрт сөндірушілердің (кезекші ауысымында кемінде 2 штаттық қызметкердің) болуы
өрескел
846
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндіру бөлімдері мен бекеттерінде байланыс пункттерінің болуы
өрескел
847
Өрт сөндіру автомобильдерін ұтқыр радиостанциялармен, өрт сөндіру басшысын, кезекшілікті жүзеге асыратын және жұмыс шарты бойынша өрт сөндіру бөлімінің тұрақты орналасқан орнынан тыс қызметкерлерді немесе бекетті тасымал байланыс құралдарымен қамтамасыз ету
өрескел
848
Объект басшысының шешімі бойынша құрылған газ-түтіннен қорғау қызметінің болуы
өрескел
849
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел
850
Объектілерде өрт сөндіру үшін қажетті негізгі өрт сөндіру автомобильдерін жөндеу және/немесе техникалық қызмет көрсету жағдайына тасымал немесе жылжымалы өрт мотопомпаларының болуы
өрескел
851
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін ерекшеліктерін ескере отырып, объект басшысының анықтаған арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің тиісті санының болуы
өрескел
852
Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес өрт сөндіру автомобильдерін орналастыру және пайдалану
өрескел
853
Өрт сөндіру автомобилінде есептоп санына көбейтілген, өрт сөндіру автомобилі санына сәйкес кезекші ауысымындағы объектіде мемлекеттік емес өрт сөндіру қызметі жұмыскерлерінің тиісті санының болуы
елеулі
854
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметте объектінің өндірістік сипаттамасын ескере отырып, теориялық және практикалық сабақтарды қамтитын жыл сайын қызметкерлерді арнайы даярлауды жүзеге асыру
өрескел
26. Метрополитенге қойылатын талаптар
855
Жану немесе өрт жағдайында тоннель желдеткіші шахтасының жұмысы кезінде метрополитен қызметкерлерінің іс-қимыл тәртібінің, жолаушыларды эвакуациялау жоспарының, жедел өрт сөндіру жоспарының болуы
елеулі

856
Недопущение применения горючих материалов для облицовки стен, потолков путей эвакуации (коридоры, лестничные клетки, вестибюли, холлы), а также для устройства рекламы в отделке подземных помещений и вестибюлей станций
грубое
857
Использование платяных шкафов, устанавливаемых в подземном пространстве метрополитенов, только из негорючих материалов
значительное
858
Недопущение хранения в подземных сооружениях более двух баллонов с газами емкостью более 5 литров каждый вне специально отведенного места
значительное

856
Көшіру жолдарының (холдар, вестибюлдер, саты алаңы, дәліздер) қабарғаоарын, төбелерін жанғыш заттармен безендіруге жол бермеу, сондай-ақ станция вестюбилдерін және жер асты бөлмелерінде жарнамаларды орналастыру
өрескел
857
Метрополитендердiң жер асты кеңiстiгiнде орнатылатын көйлек iлетiн шкафтарды тек жанбайтын материалдардан жасау
елеулі
858
Жер асты бөлмелерінде екіден аспайтын әрқайсысының сыйымдылығы 5 литрден көп газ баллондарын арнайы бөлінген жерден тыс сақтауға жол бермеу
елеулі

859
Проведение газосварочных и электросварочных работ в действующих тоннелях только со специальных агрегатов, устанавливаемых на подвижном транспорте
грубое
860
Недопущение превышения вместимости учебных классов в технических кабинетах, размещаемых в подземном пространстве для проведения инструктажей с сотрудниками метрополитенов (не более 30 человек)
грубое
861
Недопущение складирование запчастей и материалов в помещениях машинных залов, эскалаторов и в демонтажных камерах
грубое

859
Қолданыстағы тоннельде газбен және жлектрмен дәнекерлеу жұмысын жылжымалы көлікте орнатылған арнайы агрегаттармен жүргізу
өрескел
860
Метрополитен қызметкерлеріне нұсқаулық беруге арналған жер асты кеңістігіндегі техникалық кабинеттерде сыныптың оқу бөлмелерінде сыйымдылықтан асыруға жол бермеу (30 адамнан аспауы)
өрескел
861
Машина залдарында, эскалаторларда және демонтаждау камераларында қосалқы бөлшектер мен материалдарды жинауға жол бермеу
өрескел

862
Установка торговых киосков только в наземных вестибюлях станций. Выполнение киосков из негорючих материалов. Размещение торговых киосков с таким расчетом, чтобы они не препятствовали проходу пассажиров
грубое
863
Применение масляных электрорадиаторов или греющих электропанелей для отопления киосков
значительное
864
Оборудование киосков первичными средствами пожаротушения и автоматической пожарной сигнализацией с выводом сигнала в помещение с круглосуточным пребыванием дежурного персонала
грубое

862
Сауда дүңгіршектерін тек қана станцияның жер бетіндегі вестибюлдерінде орнату. Дүңгіршектерді жанбайтын материалдардан жасау. Сауда дүңгіршектерін олардың жолаушылардың өтуіне кедергі келтірмейтін есеппен орналастыру
өрескел
863
Дүңгіршекті жылытуға арналған май электррадиаторларын немесе жылыту электр панельдерін қолдану
елеулі
864
Дүңгіршектерді алғашқы өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау және автоматы өрт дабылы қондырғысымен дабыл беруді кезекші тұлғаның тәулік бойы болатын бөлмеге шығару арқылы орнатуатты осалықытерде сынып оқу агрегаттармен жүргізурекет тәртібі, жолауш
өрескел

865
Недопущение торговли и пользование легковоспламеняющимися и горючих жидкостей, горючих газов, товарами в аэрозольной упаковке, пиротехническими изделиями и другими огнеопасными материалами
грубое
866
Недопущение хранения товара, упаковочного материала, торгового инвентаря в помещениях станций
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2020 года № 61
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 сентября 2020 года № 610
Приложение к Критериям
оценки степени риска для
проведения профилактического
контроля с посещением в
области гражданской обороны
Субъективные критерии оценки степени риска
№ п/п
Наименование требований в области гражданской обороны (степень нарушения устанавливается при несоблюдении указанного требования)
Степень нарушений

865
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды, аэрозолды қаптамадағы заттарды, пиротехникалық бұйымдарды және басқа да өртке қауіпті материалдарды қолдануға және сатуға жол бермеу
өрескел
866
Станция бөлмелерінде заттарды, қаптама материалдарды, сауда жабдықтарын сақтауға жол бермеу
елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 2 қыркүйегі
№ 61 мен
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 1 қыркүйегі
№ 610 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғаныс саласында
бару арқылы профилактикалық
бақылау жүргізу үшін тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Р/с
Азаматтық қорғаныс саласындағы талаптардың атаулары (бұзушылық дәрежесі аталған талап сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушы
лықтар дәрежесі

1. Результаты мониторинга отчетности
1
Представление ежегодного отчета о выполненных мероприятиях гражданской обороны в текущем году в установленный срок
грубое
2
Наличие в представленном ежегодном отчете о выполнении мероприятий гражданской обороны информации, о невыполнении требований приводящих к понижению обороноспособности страны
грубое
2. Результаты предыдущей проверки и профилактического контроля с посещением (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
3
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций
грубое
4
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании служб гражданской защиты
грубое
5
Наличие у местного исполнительного органа правового акта об утверждении положений о службах гражданской защиты
грубое
6
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании структурного подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны
грубое
7
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
грубое
8
Соответствие структуре и содержанию плана гражданской обороны
значительное
9
Наличие у местного исполнительного органа плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
грубое
10
Соответствие структуре и содержанию плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба и их последствий
значительное
11
Наличие у центрального государственного органа плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
грубое
12
Соответствие структуре и содержанию плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций центрального государственного органа
значительное
13
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
грубое
14
Соответствие структуре и содержанию плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий
значительное
15
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании эвакуационной комиссии
грубое
16
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании эвакоприемной комиссии
грубое
17
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании сборных эвакуационных пунктов
грубое
18
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании промежуточных пунктов эвакуации
грубое
19
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании приемных эвакуационных пунктов
грубое
20
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании пунктов приема пострадавшего населения (оставшегося без крова, санитарных потерь, безвозвратных потерь)
грубое
21
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
грубое
22
Наличие у местного исполнительного органа постановления о назначении администрации сборных эвакуационных пунктов
грубое
23
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о назначении администрации промежуточных пунктов эвакуации
грубое
24
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о назначении администрации приемных эвакуационных пунктов
грубое
25
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о назначении администрации пунктов приема пострадавшего населения
грубое
26
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о назначении администрации сборных эвакуационных пунктов
грубое
27
Наличие на сборном эвакуационном пункте обязанностей должностных лиц сборного эвакуационного пункта
значительное
28
Наличие на сборном эвакуационном пункте списка личного состава сборного эвакуационного пункта, порядок оповещения (адрес, номер телефонов)
значительное
29
Наличие на сборном эвакуационном пункте выписки из правового акта соответствующего начальника гражданской обороны о создании сборных эвакуационных пунктов
значительное
30
Наличие на сборном эвакуационном пункте списка организаций с контактами отправляемых со сборного эвакуационного пункта, списка эвакуационных комиссий (городской, районной) с контактами, списка пунктов посадки на транспорт с контактами
грубое
31
Наличие на сборном эвакуационном пункте схемы (плана) территории сборного эвакуационного пункта и помещений по их предназначению
значительное
32
Наличие на сборном эвакуационном пункте перечня закрепленных за сборным эвакуационным пунктом ближайших защитных сооружений
грубое
33
Наличие на сборном эвакуационном пункте графика прибытия и отправки автоколонн, обслуживающих сборный эвакуационный пункт
грубое
34
Наличие на сборном эвакуационном пункте образца заявки на перевозку
значительное
35
Наличие на сборном эвакуационном образца эвакуационного удостоверения и информации о его выдаче
значительное
36
Наличие у местного исполнительного органа правового акта об утверждении перечня объектов двойного назначения
грубое
37
Наличие фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию предназначенных для защиты работников организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, и населения от воздействия поражающих (разрушающих) факторов современных средств поражения, а также при чрезвычайных ситуациях
грубое
38
Наличие паспорта убежища (противорадиационного укрытия)
грубое
39
Наличие журнала обследования защитного сооружения гражданской обороны
грубое
40
Наличие журнала регистрации показателя микроклимата и газового состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии)
значительное
41
Наличие плана защитного сооружения гражданской обороны
значительное
42
Наличие плана приведения в готовность защитного сооружения гражданской обороны утвержденного первым руководителем организации
грубое
43
Наличие перечня оборудования, инструментов и имущества защитного сооружения гражданской обороны
грубое
44
Наличие в защитном сооружении списка телефонов органов управления
значительное
45
Наличие списка личного состава группы по обслуживанию защитного сооружения
значительное
46
Наличие эксплуатационной схемы систем жизнеобеспечения защитного сооружения (вентиляции, водоснабжения, канализации, электроснабжения)
значительное
47
Наличие инструкции по обслуживанию дизельной электростанции, фильтровентиляционного оборудования защитного сооружения
грубое
48
Наличие запасного городского, запасного загородного, вспомогательного и подвижного пунктов управления
грубое
49
Наличие у центрального государственного органа правового акта подтверждающего совместное размещение в одном запасном городском, запасном загородном пунктах управления по отраслевому признаку
грубое
50
Наличие, содержание в исправном состоянии дизельной электростанции защитного сооружения
грубое
51
Наличие, содержание в исправном состоянии аварийного освещения защитного сооружения
грубое
52
Наличие, содержание в исправном состоянии фильтровентиляционного оборудования защитного сооружения
грубое
53
Наличие, содержание в исправном состоянии водоснабжения защитного сооружения
грубое
54
Наличие, содержание в исправном состоянии канализации защитного сооружения
грубое
55
Наличие, содержание в исправном состоянии электроснабжения и отключающих устройств (рубильников, кранов, задвижек) защитного сооружения
грубое
56
Наличие, содержание в исправном состоянии защитно – герметических и герметических дверей, клапанов и противовзрывных устройств защитного сооружения
грубое
57
Наличие на видных местах сигналов оповещения гражданской обороны, правил пользования средствами индивидуальной защиты, указателей входов и выходов, помещений дизельной электростанции и фильтровентиляционных помещений, мест размещения санитарных узлов, пунктов раздачи воды, санитарных постов защитного сооружения
значительное
58
Наличие освещения и обозначения мест установки противопожарных средств защитного сооружения
значительное
59
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны, а также размещение в оборудованных хранилищах
грубое
60
Наличие складских помещений для хранения имущества гражданской обороны
грубое
61
Наличие круглосуточной охраны и оборудование исправной охранной сигнализацией складских помещений для хранения имущества гражданской обороны
грубое
62
Наличие ограждения территории и исправного освещения в ночное время складских помещений для хранения имущества гражданской обороны
значительное
63
Соблюдение безопасного расстояния складских помещений для хранения имущества гражданской обороны от предприятий, деятельность которых может отрицательно повлиять на состояние имущества гражданской обороны
грубое
64
Наличие системы телефонизации с учетом обеспечения внешней и внутренней связи, постовой и пожарной сигнализации складских помещений для хранения имущества гражданской обороны
грубое
65
Наличие средств механизации погрузочно – разгрузочных работ для оперативной разгрузки в складских помещениях для хранения имущества гражданской обороны
грубое
66
Нахождение подъездных путей складских помещений для хранения имущества гражданской обороны в состоянии готовности к беспрепятственному проезду транспорта в любое время года
значительное
67
Наличие порядкового номера складского помещения для хранения имущества гражданской обороны
значительное
68
Наличие в складском помещении для хранения имущества гражданской обороны приборов для измерения температуры и относительной влажности воздуха (термометры, гигрометры или психрометры)
грубое
69
Соблюдение температурного режима и влажности воздуха в складском помещении для хранения имущества гражданской обороны
Грубое
70
Наличие контрольно-пропускного пункта склада
грубое
71
Наличие на складе карточки по учету наличия имущества гражданской обороны
значительное
72

1. Есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері
1
Азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы жыл сайынғы есепті ағымдағы жылғы белгіленген мерзімінде ұсынуы
өрескел
2
Еліміздің қорғаныс қабілеттілігін төмендетуге әкелетін талаптардың орындалмауы туралы ақпараттың азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы жыл сайынғы ұсынылған есепте болуы
өрескел
2. Алдыңғы бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері (ауыртпалық дәрежесі төменде көрсетілген талаптарды сақтамаған жағдайда белгіленеді)
3
Жергілікті атқарушы органда төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссияны құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
4
Жергілікті атқарушы органда азаматтық қорғау қызметтерін құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
5
Жергілікті атқарушы органда азаматтық қорғау қызметтері туралы ережелерді бекіту уралы құқықтық актінің болуы
өрескел
6
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшені немесе жекелеген қызметкерлерді құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
7
Азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
өрескел
8
Азаматтық қорғанс жоспарының құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
елеулі
9
Жергілікті атқарушы органда тиісті азаматтық қорғау бастығы бекіткен жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
өрескел
10
Жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы ме мазмұнына сәйкестігі
елеулі
11
Орталық мемлекеттік органда тиісті азаматтық қорғау бастығы бекіткен төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
өрескел
12
Жаһандық және өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
елеулі
13
Объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
өрескел
14
Объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы мен мазмұнына сәйкестігі
елеулі
15
Эвакуациялық комиссия құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
16
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық қабылдау комиссиясын құру туралы құқықтық актінің болу
өрескел
17
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық жинау пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
18
Жергілікті атқарушы органда эвакуацияның аралық пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
19
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық қабылдау пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
20
Жергілікті атқарушы органда зардап шеккен халықты (баспанасыз қалған, санитарлық шығындар, қайтарымсыз шығын) қабылдау пункттерін құру туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
21
Эвакуациялық (эвакоқабылдау) комиссиясының құрамы мен ережесін бекіту туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
22
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық жинау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы қаулының болуы
өрескел
23
Жергілікті атқарушы органда аралық эвакуациялау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
24
Жергілікті атқарушы органда эвакуациялық қабылдау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
25
Жергілікті атқарушы органда зардап шеккен халықты қабылдау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
26
Эвакуациялық жинау пункттерінің әкімшілігін тағайындау туралы бұйрықтың болуы
өрескел
27
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық жинау пунктінің лауазымды адамдары міндеттерінің болуы
елеулі
28
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық жинау пунктінің жеке құрамы тізімінің болуы, құлақтандыру тәртібі (мекенжайы, телефон нөмірі)
елеулі
29
Эвакуациялық жинау пунктінде азаматтық қорғаныстың тиісті бастығының эвакуациялық жинау пункттерін құру туралы құқықтық актісінен үзіндінің болуы
елеулі
30
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялық пункттен жөнелтілетін байланыстары бар ұйымдар тізімінің, байланыстары бар эвакуациялық комиссиялар тізімінің (қалалық, аудандық), байланыстары бар көлікке отырғызу пункттері тізімінің болуы
өрескел
31
Эвакуациялық жинау пунктінде эвакуациялау жинау пункті аумағының схемасының (жоспарының) және олардың мақсаты бойынша үй-жайлардың болуы
елеулі
32
Эвакуациялық жинау пунктіне бекітілген жақын арадағы қорғау құрылыстарының тізбесі
өрескел
33
Эвакуациялық жинау пунктінде жинау эвакуациялау пунктіне қызмет көрсететін автоколонналардың келу және жөнелту графигінің болуы
өрескел
34
Эвакуациялық жинау пунктінде тасымалдауға арналған өтінім үлгісінің болуы
елеулі
35
Эвакуациялық жинау үлгісінде эвакациялық куәліктің және оны беру туралы ақпараттың болуы
елеулі
36
Жергілікті атқарушы органда қосарланған мақсаттағы объектілердің тізбесін бекіту туралы құқықтық актінің болуы
өрескел
37
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары қорының болуы, оларды азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың қызметкерлерін және халықты қазіргі заманғы зақымдау құралдарының зақымдау (қирату) факторларының әсерінен, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде қорғауға арналған жұмыс істеуге әзірлікте ұстау
өрескел
38
Паналайтын жер паспортының болуы (радиацияға қарсы жасырын пана)
өрескел
39
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын тексеру журналының болуы
өрескел
40
Паналайтын жер ішіндегі ауаның микроклиматы мен газ құрамының көрсеткішін тіркеу журналының болуы (радиацияға қарсы жасырын пана)
елеулі
41
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары жоспарының болуы
елеулі
42
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын әзірлікке келтіру жоспарының болуы
өрескел
43
Азаматтық қорғаныстң қорғаныш құрылыстарының жабдықтары, құрадары және мүлкі тізбесінің болуы
өрескел
44
Қорғаныш құрылысында басқару органдары телефоны тізімінің болуы
елеулі
45
Қорғаныш құрылысына қызмет көрсету жөніндегі топтың жеке құрамы тізімінің болуы
елеулі
46
Қорғаны құрылысының тіршілікті қамтамасыз ету жүйлерінің (желдеткіш, сумен жабдықтау, кәріз, электмен жабдықтау) пайдалану схемасының болуы
елеулі
47
Дизель электр станциясына, қорғаныш құрылысының сүзгіш-желдету жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтң болуы
өрескел
48
Қосалқы қалалық, қосалқы қала сыртындағы, көмекші және жылжымалы басқару пункттерінің болуы
өрескел
49
Орталық мемлекеттік органда салалық белгісі бойынша бір қосалқы қалалық, қосалқы қала сыртындағы басқару пункттерінде бірлесіп орналастрылғанын растайтын құқықтық актінің болуы
өрескел
50
Дизель электр станциясының қорғаныш құрылысының болуы, жарамды күйде ұсталуы
өрескел
51
Қорғаныш құрылысын авариялық жарықтандырудың болуы, жарамды күйде ұсталуы
өрескел
52
Қорғаныш құрылысының сүзгі желдету жабдығының болуы, жарамды күйде ұсталуы
өрескел
53
Қорғаныш құрылыстарын сумен жабдықтаудың болуы, жарамды жағдайда ұсталуы
өрескел
54
Қорғаныш құрылысының кәрізінің болуы, жарамды жағдайда ұсталуы
өрескел
55
Электрмен жабдықтаудың және қорғаныш құрылыстарының ажыратқыш құрылғыларының (сөндіру тұтқалары, шүмектер, бекіткіштер және басқалар) болы, жарамды күйде ұсталуы
өрескел
56
Қорғаныш – герметикалық және герметикалық есіктердің, қақпақшалардың және қорғаныш құрылыстарының жарылысқа қарсы құрылғыларының блуы, жарамды күйде ұсталуы
өрескел
57
Көрнекi жерлерге азаматтық қорғаныстың құлақтандыру сигналдары, жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары, кiретiн және шығатын жерлердің, дизельдi электр станциясы мен сүзгiш-желдеткiш үй-жайлардың, санитариялық тораптардың, су тарату пункттерінің, санитариялық бекеттердің орналасқан орындарын көрсететiн белгiлердің болуы
елеулі
58
Қорғаныш құрылысының өртке қарсы құралдарын орнату орындарын жарықтандыру және белгілеудің болуы
елеулі
59
Талап етілетін мөлшердің болуы әне азаматтық қорғаныс мүлкі қорларын әзірлікте ұстау, сондай-ақ жабдыталған қоймаларда орналастыру
өрескел
60
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларының болуы
өрескел
61
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларында әулік бойы күзетудің болуы және жарамды күзет сигнализациясымен жабдықау
өрескел
62
Азаматық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларын түнгі уақытта жарамды жарықтандыру және аумақты қоршаудың болуы
елеулі
63
Қызметі азаматтық қорғаныс мүлкінің жай-күйіне теріс әсер етуі мүмкін кәсіпорындардан азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларының қауіпсіз қашықтығын сақтау
өрескел
64
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларының сыртқы және ішкі байланысын, күзет және өрт сигнализациясын қамтамасыз етуді есепке ала отырып, телефондандыру жүйесінің болуы
өрескел
65
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларында жедел түсіру үшін тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландыру құралдарының болуы
өрескел
66
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларының кірме жолдарының жылдың кез келген уақытында көліктің кедергісіз өтуіне әзір күйінде болуы
елеулі
67
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайының реттік нөмірінің болуы
елеулі
68
Азаматтыққорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларында ауаның темпераурасы мен салыстырмалы ылғалдылығын өлшеуге арналан аспаптардың (термометрлер, гигрометрлер немесе психрометрлер) болуы)
өрескел
69
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жйларындағы ауаның температуралық режимі мен ылғалдылығын сақтау
өрескел
70
Қоймада бақылау-өткізу пунктінің болуы
өрескел
71
Қоймада азаматтық қорғаныс мүлкінің болуын есепке алу жөніндегікарточканың болуы
елеулі
72

Наличие акта сверки бухгалтерского и складского учета по состоянию на 1 января и 1 июля соответствующего года
значительное
73
Наличие акта технического (качественного) состояния имущества гражданской обороны, паспорта, журнала, подтверждающего истечение предельных сроков хранения, а также дополнительно в случае не истечения предельного срока хранения лабораторного заключения о наличии отклонений от нормативных показателей
грубое
74
Наличие акта на списание имущества гражданской обороны
грубое
75
Наличие акта передачи имущества гражданской обороны на утилизацию
грубое
76
Наличие средств индивидуальной защиты для обеспечения защиты в мирное и военное время для проживающего и работающего населения на территориях в границах зон возможного радиационного, химического, бактериологического (биологического) загрязнения (заражения)
грубое
77
Наличие дополнительных патронов к средствам индивидуальной защиты
грубое
78
Наличие приборов радиационной и химической разведки, дозиметрического контроля и соответствующих документов, подтверждающих их принадлежность
грубое
79
Наличие у центрального исполнительного органа правового акта о создании формирований гражданской защиты в непосредственно подчиненных отраслевых подсистемах и центральном исполнительном органе
грубое
80
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании территориальных формирований гражданской защиты
грубое
81
Наличие у организации приказа руководителя о создании объектовых формирований гражданской защиты
грубое
82
Наличие у местного исполнительного органа правового акта о создании отряда экстренного реагирования с утверждением его командира
грубое
83
Наличие автомобильной, инженерной (специальной) и другой техники формирований гражданской защиты
грубое
84
Наличие оборудования, снаряжения, инструментов формирований гражданской защиты
грубое
85
Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
грубое
86
Наличие сертификатов о прохождении обучения руководителей формирований в территориальных подразделениях ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
незначительное
87
Наличие сертификатов о прохождении обучения руководящего состава и специалистов органов управления гражданской защиты в организациях и учебных заведениях ведомства уполномоченного органа
незначительное
88
Наличие требуемой, исправной системы оповещения
грубое
89
Наличие утвержденной схемы оповещения, согласованной с соответствующим территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа
грубое
90
Наличие сети наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны для своевременного обнаружения и индикации радиоактивного, химического, биологического заражения (загрязнения)
грубое
91
Наличие у владельца места отдыха на водоеме спасательного поста, штатного состава спасателей (руководитель поста-спасатель, дружинник-спасатель)
грубое
92
Наличие на спасательном посту лодок весельных или моторных (с надписью на бортах "спасательная") в количестве двух единиц
грубое
93
Наличие на спасательном посту спасательных средств "Круги спасательные" в количестве двух единиц
грубое
94
Наличие на спасательном посту спасательных средств "Конец-Александрова" в количестве двух единиц
грубое
95
Наличие на спасательном посту громкоговорящих устройств "Мегафон" в количестве двух единиц
грубое
96
Наличие на месте отдыха на водоеме помещения для оказания первой медицинской помощи с дежурным медицинским персоналом и оснащенным необходимым инструментом и медикаментами
грубое
97
Наличие на спасательном посту спасательных средств "Трал с кошками" в количестве одной единицы
грубое
98

Тиісті жылдың 1 қаңтарына және 1 шілдесіне жағдайы бойынша бухгалтерлік және қойма есебін салыстырып тексеру актісінің болуы
елеулі
73
Азаматтық қорғаныс мүлкінің техникалық (сапалық) жай-күйі актісінің, паспорттың, сақтаудың шекті мерзімдерінің аяқталғанын растайтын журналдың, сондай-ақ нормативтік көрсеткіштерден ауытқулардың болуы туралы зертханалық қорытынды сақтаудың шекті мерзімі өтпеген жағдайда қосымша болуы
өрескел
74
Азаматтық қорғаныс мүлкін есептен шығару актісіің болуы
өрескел
75
Азаматтық қорғаныс мүлкін кәдеге жарауға беру актісінің олуы
өрескел
76
Ықтимал радиациялық, химиялық, бактериологиялық (биологиялық) ластану (жұқтыру) аймақтарының шекараларындағы аумақтарда тұратын және жұмыс істейтін халық үшін бейбіт және соғыс уақытында қорғауды қамтамасыз ету үшін жеке қорғану құралдарының болуы
өрескел
77
Жеке қорғану құралдарына қосымша патрондардың болуы
өрескел
78
Радиациялық және химиялық барлау, дозиметриялық бақылау аспаптарының болуы
өрескел
79
Орталық мемлекеттік органда тікелей бағынысты салалық кіші жүйелерде және орталық атқарушы органда азаматтық қорғау құралымдарын құру туралы орталық атқарушы органның құқықтық актісінің болуы
өрескел
80
Жергілікті атқарушы органда азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдарын құру туралы жергілікті атқарушы органның құқықтық актісінің болуы
өрескел
81
Ұйымда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын құру туралы ұйым басшысының құқықтық актісінің болуы
өрескел
82
Жергілікті атқарушы органда командирін бекіте отырып, шұғыл ден қою жасағын құру туралы құқықтық актісінің болуы
өрескел
83
Азаматтық қорғау құралымдарының автомобиль, инженерлік (арнайы) және басқа техникасының болуы
өрескел
84
Азаматтық қорғау құралымдары құрал-жабдықтарының, құрал-саймандарының болуы
өрескел
85
Азаматтық қорғау құралымының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарыныңболуы
өрескел
86
Азаматтық қорау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде құралымдар басшыларының оқудан өткені туралы сертификаттардың болуы
елеулі емес
87
Уәкілетті орган ведомствосының ұйымдарында және оқу орындарында азаматтық қорғау басқару органдарының басшы құрамы мен мамандарының оқудан өткені туралы сертификаттардың болуы
елеулі емес
88
Талап етілетін, жарамды құлақтандыру жүйесінің болуы
өрескел
89
Уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесімен келісілген бекітлген қлақтандыру схемасының болуы
өрескел
90
Радиоактивтік, химиялық, биологиялық зақымдануды (ластануды) уақтылы анықтау және индикациялау үшін азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісінің болуы
өрескел
91
Су айдынында демалыс орнының иесінде құтқару бекетінің, құтқарушылардың штаттық құрамының болуы (бекет басшысы-құтқарушы, жасақшы-құтқарушы)
өрескел
92
Құтқару бекетінде екі бірлік көлемінде таразы немесе моторлы қайықтардың (борттарда "құтқару" деген жазуы бар) болуы
өрескел
93
Құтқару бекетінде "Құтқару шеңбері" құтқару құралдарының екі бірлік көлемінде болуы
өрескел
94
Құтқару бекетінде "Александров жібі" құтқару құралдарының екі бірлік көлемінде болуы
өрескел
95
Құтқару бекетінде екі бірлік санында "Мегафон" дауыс зорайтқыш құрылғыларының болуы
өрескел
96
Су айдынындағы демалыс орнында кезекші медициналық персоналы бар және қажетті құрал-саймандармен және дәрі-дәрмектермен жарақтандырылған алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған үй-жайдың болуы
өрескел
97
Құтқару бекетінде бір бірлік "Ілмекті трал" құтқару құралдарының болуы
өрескел
98

Наличие на спасательном посту спасательных досок 5-6 метров (на зимний период) в количестве двух единиц
грубое
99
Наличие на спасательном посту нагрудников (жилетов) спасательных в количестве двух единиц
грубое
100
Наличие на спасательном посту спасательных средств "Шесты, спасательные багры" в количестве двух единиц
грубое
101
Наличие на месте отдыха на водоеме участка для купания детей с глубиной не более 1,2 метров и обозначенных линией поплавков
грубое
102
Наличие акта обследования пляжа перед началом купального сезона
грубое
103
Наличие установленных буйков, информационных стендов и знаков
значительное
104

Құтқару бекетінде екі бірлік 5-6 метр құтқару тақтайларының (қысқы кезеңге) болуы
өрескел
99
Құтқару бекетінде екі бірлік құтқару кеудешелерінің (жилеттерінің) болуы
өрескел
100
Құтқару бекетінде екі бірлік "Сырықтар, құтқару ілмектерінің" болуы
өрескел
101
Су айдынындағы демалыс орнында қалтқылар сызығымен белгіленген және тереңдігі 1.2 метрден аспайтын балалардың шомылуына арналған учаскелердің болуы
өрескел
102
Шомылу маусымы басталғанға дейін жағажайдың тексерілуі туралы актісінің болуы
өрескел
103
Орнатылған қалтқылар, ақпараттық стендтер мен белгілердің болуы
елеулі
104