О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 сентября 2020 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 сентября 2020 года № 21230
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 18 сентября 2020 года № 228
Перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 августа 2016 года № 367 "Об утверждении лимитов водопользования в разрезе бассейнов и областей (городов республиканского значения, столицы) на 2016-2025 годы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14252, опубликован 6 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
лимиты водопользования в разрезе бассейнов и областей (городов республиканского значения, столицы) на 2016-2025 годы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – перечень).

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 18 қыркүйектегі № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қыркүйекте № 21230 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2020 жылғы 18 қыркүйегі
№ 228 Бұйрығымен
бекілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Бассейндер және облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) деңгейiнде 2016-2025 жылдарға арналған су пайдалану лимиттерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 19 тамыздағы № 367 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14252 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген бассейндер мен облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бөлінісінде су пайдаланудың 2016-2025 жылдарға арналған лимиттері осы өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 октября 2016 года № 431 "Об утверждении укрупненных норм водопотребления и водоотведения для отдельных отраслей экономики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14514, опубликован 30 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения для отдельных отраслей экономики, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
3. В приказе Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 "Об утверждении Методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827, опубликован 18 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденные указанным приказом:
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к перечню
некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 августа 2016 года № 367

2. "Экономиканың жекелеген салалары үшін су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 11 қазандағы № 431 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14514 болып тіркелген, 2016 жылғы 30 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
Экономиканың жекелеген салалары үшін су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген, 2017 жылғы 18 наурызда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеде:
6-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 19 тамыздағы
№ 367 бұйрығымен
бекітілген

> 0,50
умеренно-засушливая
лесостепь
ЛС
выщелоченные черноземы, обыкновенные черноземы
0,50-0,40
засушливая
засушливая степь
ЗС
южные черноземы
0,40-0,30
умеренно-сухая
сухостепная
СС
темно каштановые, типично-каштановые
0,30-0,20
сухая
полупустыня
ПП
светлокаштановые
0,20-0,10
очень сухая
пустыня северная
Пс
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
< 0,10-0,20
пустыня южная
Пю
0,20-0,30
сухая предгорная
предгорная полупустыня
ПГП
сероземы обыкновенные, темные сероземы
0,30-0,50
засушливая горная
предгорная степь
ПГС
темнокаштановые
> 0,50
умеренно-засушливая и влажная горная
горная степь
ГС
горные типы почв
Примечание:
Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения для отдельных отраслей экономики представлены для регулярного и лиманного орошения, обводнения пастбищ и защищенного грунта (теплиц и парников), которые рассчитаны по следующим трем расчетным годам обеспеченности стока:
1) среднему – 50 % обеспеченности;
2) среднесухому – 75 % обеспеченности;
3) сухому – 95 % обеспеченности.
При районировании территории республики по природной увлажненности за основу принят Ку, определяемый отношением естественной влагообеспеченности за биологически активный период (суммы атмосферных осадков и доступных для растений почвенных запасов влаги) к испаряемости за тот же период.
По значениям коэффициента увлажненности, с учетом природно-географических особенностей территории республики, выделены агроклиматические зоны, представленные в таблице 1.
В пределах природных зон Казахстана на орошаемой территории выделены три почвенно-гидрогеологические области:
1) автоморфная – территория с глубоким залеганием грунтовых вод (ниже 3 метра), которые не влияют на почвообразование и водопотребление сельскохозяйственных культур;
2) полугидроморфная – территория с глубиной залегания грунтовых вод 2 – 3 метр, которые оказывают определенное влияние на почвообразовательный процесс и умеренно (до 20 %) участвуют в водопотреблении сельскохозяйственных культур;
3) гидроморфная – территория с грунтовыми водами на глубине 1 – 2 метр, которые оказывают значительное влияние на почвообразование и существенно (до 80 %) расходуются на водопотребление сельскохозяйственных культур.
Глава 1. Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения в сельском хозяйстве по Арало-Сырдарьинскому водохозяйственному бассейну
Таблица 2
Размещение водохозяйственных районов и водохозяйственных участков, административных областей и районов по природным и соответствующим им агроклиматическим зонам увлажненности Арало-Сырдарьинского водохозяйственного бассейна
Наименование водохозяйственных районов код
Код водохозяйственных участков
Ку, природные зоны
Административные области и районы
01 Арало-Сырдарьинский водохозяйственный бассейн

> 0,50
шамалы құрғақшыл
орманды-дала
ОД
сілтіленген қара топырақтар, кәдімгі қара топырақтар
0,50-0,40
құрғақшыл
құрғақшыл дала
ҚшД
оңтүстік қара топырақтары
0,40-0,30
шамалы құрғақ
құрғақ дала
ҚД
қара-қызғылт, типтік-қызғылт
топырақтар
0,30-0,20
құрғақ
шөлейт
Ш
ашық қызғылт топырақтар
1
2
3
4
5
0,20-0,10
өте құрғақ
солтүстік шөл
Шс
қоңыр, сұр-қоңыр,
ашық сұр топырақтар
0,10-0,20
оңтүстік шөл
Шо
0,20-0,30
құрғақ тау бөктерлі
тау бөктерлік шөлейт
ТБШ
кәдімгі сұр топырақтар,
қара сұр топырақтар
0,30-0,50
құрғақшыл таулы
тау бөктерлік дала
ТБД
қара қызғылт топырақтары
> 0,50
шамалы құрғақшыл және
ылғалды таулы
таулы дала
ТД
топырақтардың таулы типтері
Ескертпе: Экономиканың жекелеген салалары үшін су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары жүйелі және көлтабанды суару, жайылымдарды және қорғалған грунтты (жылыжайлар мен парниктер) суландыру үшін берілген, олар ағынның қамтамасыз етілуінің мынадай үш есептік жылдары бойынша есептелген:
1) орташа – 50 % қамтамасыз етілуі;
2) орташа құрғақ – 75 % қамтамасыз етілуі;
3) құрғақ – 95 % қамтамасыз етілуі.
Табиғи ылғалдылық бойынша республиканың аумағын аудандастыруда сол кезеңдегі булануға биологиялық белсенді кезеңге табиғи ылғалды қамтамасыз ету қатынасымен анықталатын ЫК (атмосфералық жауын-шашындардың және ылғалдың өсімдіктер үшін қолжетімді топырақтық запастарының жиынтығы) қабылданған.
Республика аумағының табиғи-географиялық ерекшеліктері ескерілген ылғалдылық коэффициентінің мәні бойынша 1-кестеде берілген агроклиматтық аймақтар көрсетілген.
Қазақстанның табиғи аймақтары шегінде суармалы аумақта үш топырақты-гидрогеологиялық облыс көрсетілген:
1) автоморфты – топырақтың түзілуіне және ауыл шаруашылығы дақылдарының су тұтынуна әсер етпейтін ыза сулар терең түскен (3 метр төмен) аумақ;
2) жартылай гидроморфты – топырақ түзілу процесіне белгілі бір әсері болатын және ауыл шаруашылығы дақылдарының су тұтынуына шамалы (20%-ға дейін) қатысатын ыза сулар 2 – 3 метр тереңге түскен аумақ;
3) гидроморфты – топырақ түзілу процесіне едәуір әсері болатын және ауыл шаруашылығы дақылдарының су тұтынуына айтарлықтай (80%-ға дейін) жұмсалатын 1 – 2 метр тереңдіктегі ыза сулары бар аумақ.
1-тарау. Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейні бойынша ауыл шаруашылығындағы су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары
2-кесте
Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейні бойынша су шаруашылығы ауданы мен су шаруашылығы учаскелерінің, әкімшілік облыстары мен аудандарының ылғалданудың табиғи және өздеріне сәйкес келетін агроклиматтық аймақтары бойынша орналасуы
Су шаруашылығы аудандарының атауы, коды
Су шаруашылығы учаскелерінің коды
ЫК, табиғи аймақтар
Әкімшілік облыстар мен аудандар
01 Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейні

Сырдарьинский 01.00.01
01.00.01.01
Пустыня южная – Пю, Ку<0,10
Туркестанская область: Махтааральский и Жетысайский районы
01.00.01.02
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10-0,15
Туркестанская область: Сарыагашский, Казыгуртский районы
01.00.01.03
Предгорная степь – ПГС, Ку=0,25-0,30
Жамбылская область: северо-западная часть Жуалынского района
Предгорная полупустыня - ПГП, Ку=0,20-0,25
Туркестанская область: Тюлькубасский, Толебийский районы
Пустыня южная - Пю, Ку=0,15-0,20
Туркестанская область: Ордабасынский, Сайрамский, Байдыбекский районы

Сырдария 01.00.01
01.00.01.01
Оңтүстік шөл – Ош,
ЫК ≤ 0,10
Түркістан облысы: Мақтаарал және Жетісай аудандары
01.00.01.02
Оңтүстік шөл – Ош,
ЫК=0,10-0,15
Түркістан облысы: Сарыағаш, Қазығұрт аудандары
01.00.01.03
Тау бөктерлік дала – ТБД, ЫК=0,25-0,30
Жамбыл облысы: Жуалы ауданының солтүстік-батыс бөлігі
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ, ЫК=0,20-0,25
Түркістан облысы: Түлкібас, Төлеби аудандары
Оңтүстік шөл – Ош, ЫК=0,15-0,20
Түркістан облысы: Ордабасы, Сайрам, Бәйдібек аудандары
Оңтүстік шөл – Ош,

755
Глава 2. Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения в сельском хозяйстве по Балкаш-Алакольскому водохозяйственному бассейну
Таблица 10
Размещение водохозяйственных районов, водохозяйственных участков, административных областей и районов по природным и соответствующим им агроклиматическим зонам увлажненности Балкаш-Алакольского водохозяйственного бассейна
Наименование водохозяйственных районов, (код)
Код водохозяйственных участков
Ку, природные зоны
Административные области и районы
1
2
3
4
02 Балкаш-Алакольский водохозяйственный бассейн

755
2-тарау. Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейні бойынша ауыл шаруашылығындағы су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары
10-кесте
Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейні бойынша су шаруашылығы ауданы мен су шаруашылығы учаскелерінің, әкімшілік облыстары мен аудандарының ылғалданудың табиғи және өздеріне сәйкес келетін агроклиматтық аймақтары бойынша орналасуы
Су шаруашылығы аудандарының атауы, коды
Су шаруашылығы учаскелерінің коды
ЫК, табиғи аймақтар
Әкімшілік облыстар мен аудандар
1
2
3
4
1
2
3
4
02 Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейні

Илийский 02.01.02
02.01.02.01
Горная степь – ГС, Ку=0,55 – 0,60
Алматинская область:Райымбекский район, бассейн реки Текес
02.01.02.02
Предгорная степь – ПГС, Ку=0,35 – 0,40
Алматинская область: Уйгурский район, южная часть
Предгорная полупустыня – ПГП,
Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: Уйгурский район, центральная часть
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10 – 0,15
Алматинская область: Уйгурский район, северная часть
02.01.02.03
Предгорная степь – ПГС,
Ку=0,35 – 0,40
Алматинская область: Панфиловский район, северная часть
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: Панфиловский район, центральная часть
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10 – 0,15
Алматинская область: Панфиловский район,
южная часть, Кербулакский район,
южная часть, Талгарский район, Шенгельдинский массив
02.01.02.04
Горная степь – ГС, Ку=0,55 – 0,60
Алматинская область: Райымбекский район,
бассейн реки Кеген
Предгорная степь – ПГС,
Ку=0,35 – 0,40
Алматинская область: Южные части Енбекшиказахского, Талгарского, Карасайского районов
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: Центральные части Енбекшиказахского, Талгарского, Карасайского районов
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10 – 0,15
Алматинская область: Северные части Енбекшиказахского, Талгарского, Карасайского районов
Илийский 02.01.02
02.01.02.06
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10 – 0,15
Алматинская область: Балкашский район, северо-западная часть Карасайского района
02.01.02.07
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: Жамбылский район, южная часть
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10 – 0,15
Алматинская область: Илийский район, северная часть Жамбылского района
Пустыня южная - Пю, Ку=0,10 – 0,15
Жамбылская область: Мойынкумский, Шуский районы
Каратал-Аксуский 02.02.03
02.02.03.01
Пустыня южная - Пю,
Ку=0,15 – 0,20
Алматинская область: Каратальский район
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: Коксуский, Ескельдинский районы, Северная часть Кербулакского района,
02.02.03.02
Пустыня южная - Пю, Ку=0,15-0,20
Алматинская область: Аксуский, Саркандский районы
Предгорная полупустыня – ПГП,
Ку=0,20 – 0,25
Алаколь-Сасыкольский 02.03.00
02.03.00.01
Предгорная полупустыня – ПГП,
Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: восточная часть Алакольского района
Пустыня южная - Пю, Ку=0,15 – 0,20
Пустыня северная - Пс, Ку=0,15 – 0,20
Восточно-Казахстанская область: восточная часть Уржарского района
Предгорная полупустыня – ПГП,
Ку=0,20 – 0,25
02.03.00.02
Предгорная полупустыня – ПГП,
Ку=0,20 – 0,25
Алматинская область: западная часть Алакольского района
Пустыня южная - Пю,
Ку=0,15 – 0,20
Пустыня северная – Пс,
Ку=0,15 – 0,20
Восточно-Казахстанская область: западная часть Уржарского района
Предгорная полупустыня – ПГП,
Ку=0,20 – 0,25

Іле 02.01.02
02.01.02.01
Таулы дала – ТД, ЫК=0,55-0,60
Алматы облысы: Райымбек ауданы, Текес өзені бассейні
02.01.02.02
Тау бөктерлік дала – ТБД, ЫК=0,35-0,40
Алматы облысы: Ұйғыр ауданы, оңтүстік бөлігі
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Ұйғыр ауданы, орталық бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,10-0,15
Алматы облысы: Ұйғыр ауданыны, солтүстік бөлігі
02.01.02.03
Тау бөктерлік дала – ТБД, ЫК=0,35-0,40
Алматы облысы: Панфилов ауданы, солтүстік бөлігі
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Панфилов ауданы, орталық бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо,
ЫК=0,10-0,15
Алматы облысы: Панфилов ауданы, оңтүстік бөлігі, Кербұлақ ауданының оңтүстік бөлігі,
Талғар ауданы, Шеңгелді массиві
02.01.02.04
Таулы дала – ТД,
ЫК=0,55-0,60
Алматы облысы: Райымбек ауданы, Кеген өзені бассейні
02.01.02.05
Тау бөктерлік дала – ТБД,
ЫК=0,35-0,40
Алматы облысы: Еңбекшіқазақ, Талғар, Қарасай
аудандарының оңтүстік бөліктері
Іле 02.01.02
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Еңбекшіқазақ, Талғар, Қарасай аудандарының орталық бөліктері
Оңтүстік шөл - Шо,
ЫК=0,10-0,15
Алматы облысы: Еңбекшіқазақ, Талғар, Қарасай
аудандарының солтүстік бөліктері
02.01.02.06
Оңтүстік шөл - Шо,
ЫК=0,10-0,15
Алматы облысы: Балқаш ауданы, Қарасай ауданының солтүстік-батыс бөлігі
02.01.02.07
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Жамбыл ауданы, оңтүстік бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо,
ЫК=0,10-0,15
Алматы облысы: Іле ауданы, Жамбыл ауданының солтүстік бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо,
ЫК=0,10-0,15
Жамбыл облысы: Мойынқұм, Шу аудандары
1
2
3
4
Қаратал-Ақсу 02.02.03
02.02.03.01
Оңтүстік шөл - Шо,
ЫК=0,15-0,20
Алматы облысы: Қаратал ауданы
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Көксу, Ескелді аудандары, Кербұлақ ауданының солтүстік бөлігі
02.02.03.02
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,15-0,20
Алматы облысы: Ақсу, Сарқанд аудандары
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ, ЫК=0,20-0,25
Алакөл- Сасықкөл 02.03.00
02.03.00.01
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Алакөл ауданының
шығыс бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,15-0,20
Солтүстік шөл - Шс, ЫК=0,15-0,20
Шығыс Қазақстан облысы: Үржар ауданының шығыс бөлігі
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
02.03.00.02
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ,
ЫК=0,20-0,25
Алматы облысы: Алакөл ауданының батыс бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,15-0,20
Солтүстік шөл - Шс, ЫК=0,15-0,20
Шығыс Қазақстан облысы: Үржар ауданының батыс бөлігі
Тау бөктерлік шөлейт - ТБШ,
ЫК=0,20-0,25

755
Глава 3. Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения в сельском хозяйстве по Есильскому водохозяйственному бассейну
таблица 18
Размещение водохозяйственных районов, водохозяйственных участков, административных областей и районов по природным и соответствующим им агроклиматическим зонам увлажненности по Есильскому водохозяйственному бассейну
Наименование водохозяйственных районов, код
Код водохозяйственных участков
Природные зоны и коэффициент увлажненности (Ку)
Административные области и районы
1
2
3
4
04 Есильский водохозяйственный бассейн

755
3-тарау. Есіл су шаруашылығы бассейнінің ауыл шаруашылығындағы су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары
18-кесте
Есіл су шаруашылығы бассейні бойынша су шаруашылығы ауданы мен су шаруашылығы учаскелерінің, әкімшілік облыстары мен аудандарының ылғалданудың табиғи және өздеріне сәйкес келетін агроклиматтық аймақтары бойынша орналасуы
Су шаруашылығы аудандарының атауы, коды
Су шаруашылығы учаскелерінің коды
ЫК, табиғи аймақтар
Әкімшілік облыстар мен аудандар
1
2
3
4
04 Есіл су шаруашылығы бассейні

Есильский 04.01.06
04.01.06.01
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Акмолинская область: южная часть Аршалынского района, крайняя южная часть Ерементеуского района
Сухая степь – СС, Ку=0,40-0,35
Карагандинская область: Осакаровский район, северо-восточная часть
04.01.06.02
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Акмолинская область: Сандыктауский район, северная часть Аршалинского района, Буландинский район, южная часть Аккольского района, Шортандинский район, южная часть Зерендинского района, южная половина Шортандинского района, крайняя западная часть Енбекшилдерского района
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Акмолинская область: Астраханский район, Целиноградский район, город Нур-Султан, северо-восточная половина Атбасарского района, крайняя северная часть Коргалжынского района, северо-восточная часть Егендыкольского района
04.01.06.03
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Акмолинская область: Есильский район, Жаксинский район, Жаркайынский район, северная часть Егиндикольского района, южная половина Атбасарского района
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Карагандинская область: северо-западная часть Нуринского района, небольшая территория в северной части Улытауского района Костанайская область: северо-восточная часть территории, подчиненной маслихату города Аркалык
Есильский 04.01.06
04.01.06.04
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Северо-Казахстанская область: Айыртауский район, район Габита Мусрепова, юго-восточная часть Тимирязевского района Акмолинская область: северная половина Есильского района, крайняя северная часть Жаксынского района, южная половина Шал Акынского района
04.01.06.05
Лесостепь – ЛС, Ку=0,55-0,50
Северо-Казахстанская область: Кызылжарский район, Мамлютский район, Жамбылский район, западная половина Есильского района
04.01.06.05
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Северо-Казахстанская область: Северная половина Шал Акынского района, юго- западная часть Тимирязевского района -
Есиль-Ертисское междуречье 04.02.00
04.02.00.01
Лесостепь – ЛС, Ку=0,55-0,50
Северо-Казахстанская область: южная часть Аккайынского района, западная часть Тайыншинского района, восточная часть Есильского района, небольшая часть юго-востока Кызылжарского района, восточная часть Айыртауского район,
Акмолинская область: западная часть Бурабайского района
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Акмолинская область: Северная часть Зерендинского района,
центральная часть Шортандинского района
04.02.00.02
Лесостепь – ЛС, Ку=0,55-0,50
Северо-Казахстанская область:
район Магжана Жумабаева, восточная часть Тайыншинского района, северная часть Аккайынского района, небольшая территория западной части Кызылжарского района, северная половина Шортандинского района

Есіл 04.01.06
04.01.06.01
Құрғақшыл дала – ҚшД,
ЫК=0,45-0,40
Ақмола облысы:
Аршалы ауданының оңтүстік бөлігі,
Ерейментау ауданының қиыр оңтүстік бөлігі
Құрғақ дала – ҚД,
ЫК=0,40-0,35
Қарағанды облысы:
Осакаров ауданы, солтүстік–шығыс бөлігі
04.01.06.02
Құрғақшыл дала – ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Ақмола облысы:
Сандықтау ауданы, Аршалы ауданының
солтүстік бөлігі, Бұланды ауданы, Ақкөл ауданының оңтүстік бөлігі, Шортанды ауданы, Зеренді ауданының оңтүстік бөлігі, Шортанды
ауданының оңтүстік
жартысы, Біржансал ауданының қиыр
батыс бөлігі
Құрғақ дала –ҚД,
ЫК=0,35-0,30
Ақмола облысы: Астрахан ауданы, Целиноград ауданы, Нұр-Сұлтан қаласы, Атбасар ауданының солтүстік-шығыс жартысы, Қорғалжын ауданының қиыр солтүстік бөлігі, Егіндікөл ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
04.01.06.03
Құрғақ дала – ҚД,
ЫК=0,35-0,30
Ақмола облысы: Есіл ауданы, Жақсы ауданы, Жарқайың ауданы, Егіндікөл ауданының солтүстік бөлігі, Атбасар ауданының оңтүстік жартысы
Шөлейт – Ш,
ЫК=0,25-0,20
Қарағанды облысы: Нұра ауданының солтүстік-батыс бөлігі, Ұлытау ауданының солтүстік бөлігіндегі кішігірім аумақ
Қостанай облысы: Арқалық қаласы мәслихатының аумақтық қарамағындағы солтүстік-шығыс бөлігі
Есіл 04.01.06
04.01.06.04
Құрғақшыл дала – ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Солтүстік Қазақстан облысы: Айыртау ауданы, Ғабит Мүсірепов ауданы, Тимирязев ауданының оңтүстік–шығыс бөлігі
Ақмола облысы: Есіл ауданының солтүстік жартысы, Жақсы ауданының қиыр солтүстік бөлігі, Шал ақын ауданының оңтүстік жартысы
04.01.06.05
Орманды дала – ОД,
ЫК=0,55-0,50
Солтүстік Қазақстан облысы: Қызылжар ауданы, Мамлют ауданы, Жамбыл ауданы, Есіл ауданының батыс жартысы
04.01.06.05
Құрғақшыл дала – ҚшД,
ЫК=0,45-0,40
Солтүстік Қазақстан облысы: Шал ақын ауданының солтүстік жартысы, Тимирязев ауданының оңтүстік-батыс бөлігі
Есіл-Ертіс өзен аралығы 04.02.00
04.02.00.01
Орманды дала – ОД, ЫК=0,55-0,50
Солтүстік Қазақстан облысы: Аққайың ауданының оңтүстік бөлігі, Тайынша ауданының батыс бөлігі, Есіл ауданының шығыс бөлігі, Қызылжар ауданының
оңтүстік-шығысының кішігірім бөлігі, Айыртау ауданының шығыс бөлігі Ақмола облысы: Бурабай ауданының батыс бөлігі
Құрғақшыл дала – ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Ақмола облысы: Зеренді ауданының солтүстік бөлігі,
Шортанды ауданының орталық бөлігі
04.02.00.02
Орманды дала - ОД, ЫК=0,55-0,50
Солтүстік Қазақстан облысы: Мағжан Жұмабаев ауданы,
Тайынша ауданының шығыс бөлігі, Аққайың ауданының солтүстік бөлігі, Қызылжар ауданының батыс бөлігінің
кішігірім аумағы, Шортанды ауданының солтүстік жартысы

430
600
Глава 4. Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения в сельском хозяйстве по Ертисскому водохозяйственному бассейну
Таблица 25
Размещение водохозяйственных районов, водохозяйственных участков, административных областей и районов по природным и соответствующим им агроклиматическим зонам увлажненности по Ертисскому водохозяйственному бассейну
Наименование водохозяйственных районов, код
Код водохозяйственных участков
Ку, природные зоны
Административные области и районы
1
2
3
4
03 Ертисский водохозяйственный бассейн

430
600
4-тарау. Ертіс су шаруашылығы бассейнінің ауыл шаруашылығындағы су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары
25-кесте
Ертіс су шаруашылығы бассейні бойынша су шаруашылығы ауданы мен су шаруашылығы учаскелерінің, әкімшілік облыстары мен аудандарының ылғалданудың табиғи және өздеріне сәйкес келетін агроклиматтық аймақтары бойынша орналасуы
Су шаруашылығы аудандарының атауы, коды
Су шаруашылығы учаскелерінің коды
ЫК, табиғи аймақтар
Әкімшілік облыстар мен аудандар
1
2
3
4
03 Ертіс су шаруашылығы бассейні

Ертисский 03.01.04
03.01.04.01
Горная степь – ГС,
Ку=0,55-0,50
Восточно-Казахстанская область:
Зыряновский, Катонкарагайский районы
Предгорная степь – ПГС,
Ку=0,40-0,35
Восточно-Казахстанская область:
Куршимский район
Полупустыня – ПП,
Ку=0,25-0,20
Восточно-Казахстанская область:
Зайсанский, Кокпектынский,
Тарбагатайский районы
03.01.04.02
Горная степь – ГС,
Ку=0,55-0,50
Восточно-Казахстанская область:
Глубоковский, Уланский,
Шемонаихинский районы
03.01.04.03
Предгорная степь – ПГС,
Ку=0,40-0,35
Восточно-Казахстанская область:
Жарминский район
03.01.04.04
Предгорная степь – ПГС, Ку=0,40-0,35
Бескарагайский, Бородулихинский районы
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Абайский район
03.01.04.05
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Павлодарская область:
Железинский, Ертисский районы
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Павлодарская область:
Актогайский, Кашырский,
Успенский, Павлодарский,
Шарбактынский районы, территории,
подчиненные маслихатам города
Аксу и Екибастуз
Полупустыня – ПП,
Ку=0,30-0,25
Павлодарская область:
Баянауылский, Лебяжинский,
Майский районы
Каракабинский 03.02.05
03.02.05.00
Горная степь – ГС,
Ку=0,55-0,50
Восточно-Казахстанская область:
восточная часть Катонкарагайского района,
бассейн реки Кара Коба
Олентинский 03.03.00
03.03.00.00
Сухая степь – СС,
Ку=0,35-0,30
Павлодарская область:
юго-западная часть Актогайского района
Засушливая степь – ЗС,
Ку=0,45-0,40
Акмолинская область:
северо-восточная часть Ерементауского района

Ертіс 03.01.04
03.01.04.01
Таулы дала – ТД,
ЫК=0,55-0,50
Шығыс Қазақстан облысы: Зырянов, Катонқарағай аудандары
Тау бөктерлік дала – ТБД, ЫК=0,40-0,35
Шығыс Қазақстан облысы: Күршім ауданы
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Шығыс Қазақстан облысы: Зайсан, Көкпекті,
1
2
3
4
Тарбағатай аудандары
03.01.04.02
Таулы дала – ТД,
ЫК=0,55-0,50
Шығыс Қазақстан облысы: Глубоковск, Ұлан, Шемонаиха аудандары
03.01.04.03
Тау бөктерлік дала – ТБД, ЫК=0,40-0,35
Шығыс Қазақстан облысы: Жарма ауданы
03.01.04.04
Тау бөктерлік дала – ТБД, ЫК=0,40-0,35
Шығыс Қазақстан облысы: Бесқарағай, Бородулихин ауданы
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Шығыс Қазақстан облысы: Абай ауданы
03.01.04.05
Құрғақшыл дала - ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Павлодар облысы: Железин, Ертіс аудандары
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Павлодар облысы: Ақтоғай, Қашыр, Успен, Павлодар, Шарбақты аудандары, Ақсу мен Екібастұз
қалаларының маслихатына қарайтын аумақтар
Шөлейт – Ш, ЫК=0,30-0,25
Павлодар облысы: Баянауыл, Лебяжі, Май аудандары
Қарақаба 03.02.05
03.02.05.00
Таулы дала – ТД, ЫК=0,55-0,50
Шығыс Қазақстан облысы: Қатонқарағай ауданының шығыс бөлігі, Қара Қаба өзені бассейні
Өлеңті 03.03.00
03.03.00.00
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Павлодар облысы: Ақтоғай ауданының оңтүстік-батыс бөлігі
Құрғақшыл дала - ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Ақмола облысы: Ерейментау ауданының солтүстік-шығыс бөлігі

Глава 5. Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения в сельском хозяйстве Жайык-Каспийского водохозяйственного бассейна
Таблица 32
Размещение водохозяйственных районов, водохозяйственных участков, административных областей и районов по природным и соответствующим им агроклиматическим зонам увлажненности Жайык-Каспийского водохозяйственного бассейна
Наименование водохозяйственных районов, код
Код водохозяйственных участков
Ку, природные зоны
Административные области и районы
1
2
3
4
05 Жайык-Каспийский водохозяйственный бассейн
Жайыкский
05.01.07

5-тарау. Жайық-Каспий су шаруашылығы бассейнінің ауыл шаруашылығындағы су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары
32-кесте
Жайық-Каспий су шаруашылығы бассейні бойынша су шаруашылығы ауданы мен су шаруашылығы учаскелерінің, әкімшілік облыстары мен аудандарының ылғалданудың табиғи және өздеріне сәйкес келетін агроклиматтық аймақтары бойынша орналасуы
Су шаруашылығы аудандарының атауы, коды
Су шаруашылығы учаскелерінің коды
ЫК, табиғи аймақтар
Әкімшілік облыстар мен аудандар
1
2
3
4
05 Жайық-Каспий су шаруашылығы бассейні
Жайық 05.01.07

05.01.07.01
Полупустыня – ПП,
Ку=0,30-0,25
Западно-Казахстанская область: Таскалинский район, Зеленовский район, Борилинский район, Теректинский район
Полупустыня – ПП,
Ку=0,25-0,20
Западно-Казахстанская область: Сырымский район, восточная часть Шынгырлауского района и Акжайыкского района
05.01.07.02
Пустыня северная – Пс,
Атырауская область: Индерский район, Махамбетский район,
Ку=0,15-0,10
Макатский район, Кызылкогинский район
05.01.07.03
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Западно-Казахстанская область: Жанибекский район
Пустыня северная – Пс, Ку=0,15-0,10
Западно-Казахстанская область: Каратобинский район
05.01.07.04
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Актюбинская область: Хобдинский район, северозападная часть Алгинского района
05.01.07.05
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Актюбинская область: Мартукский район, Каргалинский район
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Актюбинская область: Алгинский район

05.01.07.01
Шөлейт – Ш, ЫК=0,30-0,25
Батыс Қазақстан облысы: Тасқалы ауданы, Зеленов ауданы, Бөрілі ауданы, Теректі ауданы
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Батыс Қазақстан облысы: Сырым ауданы, Шыңғырлау және Ақжайық аудандарының шығыс бөлігі
05.01.07.02
Солтүстік шөл – Шс, ЫК=0,15-0,10
Атырау облысы: Индер ауданы, Махамбет ауданы, Мақат ауданы, Қызылкөгі ауданы
05.01.07.03
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Батыс Қазақстан облысы: Жәнібек ауданы
1
2
3
4
Солтүстік шөл – Шс, ЫК=0,15-0,10
Батыс Қазақстан облысы: Қаратөбе ауданы
05.01.07.04
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Ақтөбе облысы: Хобда ауданы, Алға ауданының солтүстік батыс бөлігі
05.01.07.05
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Ақтөбе облысы: Мартук ауданы, Қарғалы ауданы
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Ақтөбе облысы: Алга ауданы

Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Западно-Казахстанская область: западная часть Шынгырлауского района
05.04.00.02
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Западно-Казахстанская область: Акжаикский район, северная часть Жанакалинского района
05.04.00.03
Полупустыня – ПП, Ку=0,25- 0,20
Западно-Казахстанская область: Зеленовский район, Бокейординский район
Жайык-Эмбинское междуречье 05.05.00
05.05.00.01
Пустыня северная – Пс, Ку=0,15-0,10
Атырауская область: северо-восточная часть Кызылкогинского района
Актюбинская область: Уилский район, Темирский район

Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Батыс Қазақстан облысы: Шыңғырлау ауданының батыс бөлігі
05.04.00.02
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25-0,20
Батыс Қазақстан облысы: Ақжайық ауданы, солтүстік бөлігі, Жаңақала ауданы
05.04.00.03
Шөлейт – Ш, ЫК=0,25- 0,20
Батыс Қазақстан облысы: Зеленов ауданы, Бөкейорда ауданы
Жайық-Ембі өзенаралығы 05.05.00
05.05.00.01
Солтүстік шөл – Шс, ЫК=0,15-0,10
Атырау облысы: Қызықкөгі ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
Ақтөбе облысы: Уіл ауданы, Темір ауданы

Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Карагандинская область: Бухар Жырауский район
06.01.10.02
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Карагандинская область: город Темиртау
06.01.10.03
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Карагандинская область: Южная часть Осакаровского района, Нуринский район, юго-западная часть Абайского района
06.01.10.04
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Акмолинская область: Коргалжынский район, западная часть Целиноградского района
06.01.10.05

Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қарағанды облысы: Бұхар Жырау ауданы
06.01.10.02
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қарағанды облысы: Теміртау қарамағындағы аумақ
06.01.10.03
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қарағанды облысы: Осакаровка ауданының оңтүстік бөлігі, Нұра, Абай ауданынығ оңтүстік-батыс бөлігі
06.01.10.04
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Ақмола облысы: Қорғалжың ауданы, Целиноград
ауданының батыс бөлігі
06.01.10.05

Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Карагандинская область: Нуринский район
06.01.10.06
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Карагандинская область: Абайский и Шетский районы, город Караганда
06.01.10.07
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Карагандинская область: Каркаралынский район
Сарысуский 06.02.11
06.02.11.01
Пустыня северная – Пс, Ку=0,10-0,15
Карагандинская область: Жанааркинский район, город Каражал
Пустыня южная – Пю, Ку=0,10-0,15
Жамбылская область: северо-западная часть Сарысуского района

Шөлейт - Ш, ЫК=0,25-0,20
Қарағанды облысы: Нұра ауданы
06.01.10.06
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қарағанды облысы: Абай, Шетский, Қарағанды қаласы маслихатының қарамағындағы аумақ
06.01.10.07
Құрғақшыл дала - ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Қарағанды облысы: Қарқаралы ауданы
Сарысу 06.02.11
06.02.11.01
Солтүстік шөл - Шс, ЫК=0,10-0,15
Қарағанды облысы: Жаңаарқа ауданы, Қаражал қаласы
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,10-0,15
Жамбыл облысы: Сарысу ауданының солтүстік-батыс бөлігі

Тобольский 07.01.12
07.01.12.01
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Костанайская область: Денисовский район,
Житикаринский район, Камыстинский район
07.01.12.02
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Костанайская область: Северная часть Денисовского района
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Костанайская область: Тарановский район
07.01.12.03
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Костанайская область: Карабалыкский, Костанайский, Федоровский районы
07.01.12.04
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Костанайская область: Карабалыкский район, Федоровский район
07.01.12.05
Засушливая степь – ЗС, Ку=0,45-0,40
Костанайская область: Узункольский район, Сарыкольский район
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Костанайская область: Алтынсаринский район, Аулиекольский район, Карасуский район
Торгайский 07.02.13
07.02.13.01
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Костанайская область: город Аркалык, Джангильдинский район, южная часть Аулиекольского района
07.02.13.02
Пустыня северная – Пс, Ку=0,15-0,10
Костанайская область: Южная часть Джангильдинского района Актюбинская область: Иргизский район
07.02.13.03
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Актюбинская область: Айтекебийский район Костанайская область:северо-западная часть Джангильдинского района

Тобыл 07.01.12
07.01.12.01
Құрғақшыл дала - ҚшД,
ЫК=0,45-0,40
Қостанай облысы: Денисов ауданы, Жетіқара ауданы, Қамысты ауданы
07.01.12.02
Құрғақшыл дала - ҚшД,
ЫК=0,45-0,40
Қостанай облысы: Денисов ауданының солтүстік бөлігі
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қостанай облысы: Таранов ауданы
07.01.12.03
Құрғақшыл дала - ҚшД,
ЫК=0,45-0,40
Қостанай облысы: Қарабалық ауданы, Қостанай ауданы, Федоров ауданы
07.01.12.04
Құрғақшыл дала - ҚшД, ЫК=0,45-0,40
Қостанай облысы: Қарабалық ауданы, Федоров ауданы
07.01.12.05
Құрғақшыл дала - ҚшД,
ЫК=0,45-0,40
Қостанай облысы: Ұзынкөл ауданы, Сарыкөл ауданы
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қостанай облысы: Алтынсарин ауданы, Әулиекөл ауданы, Қарасу ауданы
Торғай 07.02.13
07.02.13.01
Шөлейт - Ш, ЫК=0,25-0,20
Қостанай облысы: Арқалық қаласы, Жангелдин ауданы, Әулиекөл ауданының оңтүстік бөлігі
07.02.13.02
Солтүстік шөл – Шс,
ЫК=0,15-0,10
Қостанай облысы: Жангелдин ауданының оңтүстік бөлігі
Ақтөбе облысы: Ырғыз ауданы
07.02.13.03
Шөлейт - Ш, ЫК=0,25-0,20
Ақтөбе облысы: Әйтекеби ауданы
Қостанай облысы: Жангелдин ауданының солтүстік-батыс бөлігі

07.02.13.04
Сухая степь – СС, Ку=0,35-0,30
Костанайская область: Наурзумский район Акмолинская область: западная часть Жаркайынского района
Торгайский 07.02.13
7.02.13.05
Полупустыня – ПП, Ку=0,25-0,20
Актюбинская область: западная часть Айтекебийского района
Пустыня северная – Пс, Ку=0,10-0,15
Актюбинская область: Северо-западная часть Иргизского района
07.02.13.06
Пустыня северная – Пс, Ку=0,15-0,10
Костанайская область: южная часть Амангельдинского и Джангильдинского районов Карагандинская область: северо-западная часть Улытауского района

07.02.13.04
Құрғақ дала - ҚД, ЫК=0,35-0,30
Қостанай облысы: Наурызым ауданы
Ақмола облысы: Жарқайың ауданының батыс бөлігі
Торғай 07.02.13
7.02.13.05
Шөлейт - Ш, ЫК=0,25-0,20
Ақтөбе облысы: Әйтекеби ауданының батыс бөлігі
Солтүстік шөл – Шс, ЫК=0,10-0,15
Ақтөбе облысы: Ырғыз ауданының солтүстік-батыс бөлігі
07.02.13.06
Солтүстік шөл – Шс,
ЫК=0,15-0,10
Қостанай облысы: Амангелді және Жангелдин
аудандарының оңтүстік бөлігі
Қарағанды облысы: Ұлытау ауданының солтүстік-батыс бөлігі

600
Глава 8. Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения в сельском хозяйстве по Шу-Таласскому водохозяйственному бассейну
Таблица 53
Размещение водохозяйственных районов, водохозяйственных участков, административных областей и районов по природным и соответствующим им агроклиматическим зонам увлажненности Шу-Таласского водохозяйственного бассейна
Наименование водохозяйственных районов, код
Код водохозяйственных участков
Ку, природные зоны
Административные области и районы
1
2
3
4
08 Шу-Таласский водохозяйственный бассейн

600
8-тарау. Шу-Талас су шаруашылығы бассейнінің ауыл шаруашылығындағы су тұтынудың және су бұрудың ірілендірілген нормалары
53-кесте
Шу-Талас су шаруашылығы бассейні бойынша су шаруашылығы ауданы мен су шаруашылығы учаскелерінің, әкімшілік облыстары мен аудандарының ылғалданудың табиғи және өздеріне сәйкес келетін агроклиматтық аймақтары бойынша орналасуы
Су шаруашылығы аудандарының атауы, коды
Су шаруашылығы учаскелерінің коды
ЫК, табиғи аймақтар
Әкімшілік облыстар мен аудандар
1
2
3
4
08 Шу-Талас су шаруашылығы бассейні

Шуский 08.01.14
08.01.14.01
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,25 – 0,20
Жамбылская область: Кордайский район
08.01.14.02
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,25 – 0,20
Жамбылская область: Меркенский район, район имени Турара Рыскулова
Пустыня южная – Пю, Ку=0,15-0,10
Жамбылская область: Шуский район
08.01.14.03
Предгорная полупустыня – ПГП, Ку=0,25-0,20
Жамбылская область: Западная часть района имени Турара Рыскулова
Пустыня южная – Пю, Ку=0,15-0,10
Жамбылская область: Мойынкумский район, Шуский район, южная часть Меркинского района и района имени Т. Рыскулова Южно-Казахстанская область: Созакский район
Пустыня южная – Пю, Ку=0,15-0,10
Кызылординская область: северо-восточная часть Шиелинского района

Шу 08.01.14
08.01.14.01
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ, ЫК=0,25-0,20
Жамбыл облысы: Қордай ауданы
08.01.14.02
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ, ЫК=0,25-0,20
Жамбыл облысы: Меркі ауданы, Тұрар Рысқұлов атындағы аудан
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,15-0,10
Жамбыл облысы: Шу ауданы
08.01.14.03
Тау бөктерлік шөлейт – ТБШ, ЫК=0,25-0,20
Жамбыл облысы: Тұрар Рысқұлов атындағы ауданының батыс бөлігі
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,15-0,10
Жамбыл облысы: Мойынқұм ауданы, Шу ауданы, Меркі ауданы мен Тұрар Рысқұлов атындағы ауданның оңтүстік бөлігі
Оңтүстік Қазақстан облысы: Созақ ауданы
Оңтүстік шөл - Шо, ЫК=0,15-0,10
Қызылорда облысы: Шиелі ауданының солтүстік-шығыс бөлігі

1. Арало-Сырдарьинский водохозяйственный бассейн
Предгорная полупустыня,
Ку =0,20-0,30
ПГП
Туркестанская область: Толебийский, Тюлькубасский районы, предгорья Казыгуртского, Байдибекского, Сайрамского, Сарыагашского районов
сероземы обыкновенные, темные сероземы
Пустыня южная,
Ку 0,10-0,15
Пю
Туркестанская область:
Мактааральский, Жетысайский, Сарыагашский, Шардаринский, Казыгуртский, Отрарский, Арысский, Сайрамский, Байдибекский, Ордабасынский районы, города Туркестан и Шымкент
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку 0,10-0,20
Пю
Кызылординская область: Аральский, Казалинский, Кармакчинский, Джалагашский, Сырдарьинский, Шиелийский, Жанакорганский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
2. Балкаш-Алакольский водохозяйственный бассейн
Предгорная степь,
Ку =0,3-0,5
ПГС
Алматинская область: Райымбекский район, южные части Ескельдинского, Панфиловского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского, Карасайского районов
темно-каштановые
Предгорная полупустыня,
Ку =0,2-0,3
ПГП
Алматинская область: Ескельдинский, Кербулакский районы, юго-восточная часть Алакольского, Саркандского, Аксуского, Коксуского, центральная часть Панфиловского, Уйгурского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского,Карасайского, Жамбылского районов
сероземы обыкновенные, темные сероземы
Пустыня южная,
Ку 0,10-0,20
Пю
Алматинская область: Каратальский и Балхашский районы , северные и центральные части Алакольского, Саркандского, Аксуского, Енбекшиказахского, Талгарского, Илийского, Жамбылского районов, южная часть Панфиловского и северная часть Уйгурского районов
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку =0,10-0,20
Пю
Жамбылская область: северо-воссточная часть Мойынкумского района
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня северная,
Ку =0,10-0,20
Пс
Карагандинская область: южная часть Актогайского района
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня северная,
Ку =0,10-0,20
Пс
Восточно-Казахстанская область: Уржарский, Аягозский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
3. Ертисский водохозяйственный бассейн
Горные степи,
Ку 0,50
ГС
Восточно-Казахстанская область: Шемонаихинский, Глубоковский, Уланский, Зыряновский, Катон-Карагайский, восточная часть Куршумского района, города Риддер и Усть-Каменогорск
горные типы почв
Предгорные степи,
Ку =0,50-0,30
ПГС
Восточно-Казахстанская область: Бескарагайский, Бородулихинский районы, правобережная часть Жарминского и западная часть Куршумского районов
темно-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Восточно-Казахстанская область: Тарбагатайский, Зайсанский районы, город Семей, Абайский, Кокпектынский районы, левобережье Жарминского района
светло-каштановые
Засушливая степь,

1. Арал-Сырдария су шаруашылығы бассейні
Тау бөктеріндегі шөлейт,
Ык=0,20-0,30
ТБШ
Түркістан облысы: Төле би, Түлкібас аудандары, Қазығұрт, Бәйдібек, Сайрам, Сарыағаш аудандарының тау бөктері
қарапайым сұр топырақ, қою сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык0,10-0,15
Ош
Түркістан облысы:
Мақтаарал, Жетісай, Сарыағаш, Шардара, Қазығұрт, Отырар, Арыс, Сайрам, Бәйдібек, Ордабасы аудандары, Түркістан және Шымкент қалалары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык0,10-0,20
Ош
Қызылорда облысы: Арал, Қазалы, Қармақшы, Жалағаш, Сырдария, Шиелі, Жаңақорған аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
2. Балқаш-Алакөл су шаруашылығы бассейні
Тау бөктеріндегі дала,
Ык=0,3-0,5
ТБД
Алматы облысы: Райымбек ауданы, Ескелді, Панфилово, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле, Қарасай аудандарының оңтүстік бөліктері
қара талшынды
Тау бөктеріндегі шөлейт,
Ык =0,2-0,3
ТБШ
Алматы облысы: Ескелді, Кербұлақ аудандары, Алакөл, Сарқан, Ақсу, Көксу аудандарының оңтүстік-шығыс бөлігі, Панфилово, Ұйғыр, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле, Қарасай, Жамбыл аудандарының орталық бөлігі
қарапайым сұр топырақ, қою сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык 0,10-0,20
Ош
Алматы облысы: Қаратал және Балқаш аудандары, Алакөл, Сарқан, Ақсу, Еңбекшіқазақ, Талғар, Іле, Жамбыл аудандарының солтүстік және орталық бөліктері, Панфилово ауданының оңтүстік бөлігі және Ұйғыр ауданының солтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Ош
Жамбыл облысы: Мойынқұм ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Сш
Қарағанды облысы: Ақтоғай ауданының оңтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Сш
Шығыс Қазақстан облысы: Үржар, Аягөз аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
3. Ертіс су шаруашылығы бассейні
Таулы дала,
Ык 0,50
ТД
Шығыс Қазақстан облысы: Шемонаиха, Глубокое, Ұлан, Алтай, Қатон-Қарағай аудандары, Күршім ауданының, Риддер және Өскемен қалаларының шығыс бөлігі
таулы топырақтың типтері
Тау бөктеріндегі дала,
Ык =0,50-0,30
ТБД
Шығыс Қазақстан облысы: Бесқарағай, Бородулиха аудандары, Жарма ауданының оң жағадағы бөлігі және Күршім ауданының батыс бөлігі
қара талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Шығыс Қазақстан облысы: Тарбағатай, Зайсан аудандары, Семей қаласы, Абай, Көкпекті аудандары, Жарма ауданының сол жағадағы бөлігі
ақшыл талшынды
Қуаң дала,

Ку =0,50-0,40
ЗС
Павлодарская область: Железинский, Иртышский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Павлодарская область: Качирский, Актогайский, Успенский, Павлодарский, Щербактинский районы, города Аксу и Экибастуз
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Павлодарская область: Лебяжинский, Баянаульский, Майский районы
светло-каштановые
4. Есильский водохозяйственный бассейн
Лесостепь,
Ку =0,60-0,50
ЛС
Северо-Казахстанская область: Кызылжарский, Мамлютский, Айыртауский районы, северная часть Булаевского, Аккайынского и Есильского районов, северо-восточная часть Жамбылского района
выщелоченные черноземы, обыкновенные черноземы
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Северо-Казахстанская область: Уалихановский, Акжарский, Тайыншинский, Тимирязевский, Шал Акына, Целинный районы, южная часть Булаевского, Аккайынского и Есильского районов, северо-восточная часть Жамбылского района
южные черноземы
Лесостепь,
Ку =0,60-0,50
ЛС
Акмолинская область: Щучинский район
выщелоченные черноземы, обыкновенные черноземы
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Акмолинская область: Зерендинский, Енбекшильдерский, Сандыктауский, Буландыкский, Аккольский, Ерейментауский, Шортандинский, Аршалынский, Есильский, Атбасарский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Акмолинская область: Есильский, Жаксынский, Жаркаинский, Егиндыкольский, Астраханский, Целиноградский, Коргалжынский районы
темно-каштановые, типично-каштановые
5. Нура-Сарысуский водохозяйственный бассейн
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Карагандинская область: Осакаровский, Бухар-Жирауский, Каркаралинский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Карагандинская область: Абайский район, северная часть Шетского района, город Караганда
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Карагандинская область: Нуринский район, северная часть Актогайского района, центральная часть Шетского и северо-восточная часть Жанааркинского районов
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку =0,20-0,10
Пс
Карагандинская область: Улытауский и Жанааркинский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
6. Тобол-Торгайский водохозяйственный бассейн
Засушливая степь,
Ку =0,50-0,40
ЗС
Костанайская область: Карабалыкский, Федоровский, Мендыкаринский, Узункольский, Костанайский, Сарыкольский, Житикаринский, Денисовский районы
южные черноземы
Сухая степь,
Ку =0,40-0,30
СС
Костанайская область: Тарановский, Аулиекольский, Карасуский, Алтынсаринский, Наурзумский, Камыстинский
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку =0,30-0,20
ПП
Костанайская область: Северная территория Джангильдинского и Амангельдинского районов, город Аркалык
светло-каштановые
Пустыня северная,

Ык =0,50-0,40
ҚД
Павлодар облысы: Железин, Ертіс аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Павлодар облысы: Қашыр, Ақтоғай, Успен, Павлодар, Шарбақты аудандары, Ақсу және Екібастұз қалалары
қара талшынды, типтік-талшынды
Тау бөктеріндегі дала,
Ык =0,30-0,20
ТБД
Павлодар облысы: Лебяжі, Баянауыл, Май аудандары
ақшыл талшынды
4. Есіл су шаруашылығы бассейні
Орманды дала,
Ык =0,60-0,50
ОД
Солтүстік Қазақстан облысы: Қызылжар, Мамлют, Айыртау аудандары, Булаев, Аққайың және Есіл аудандарының солтүстік бөлігі, Жамбыл ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
сілтісіздендірілген қара топырақ, қарапайым қара топырақ
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Солтүстік Қазақстан облысы: Уәлиханов, Ақжар, Тайынша, Тимирязев, Шал Ақын, Целинный аудандары, Булаев, Аққайың және Есіл аудандарының оңтүстік бөлігі, Жамбыл ауданының солтүстік-шығыс бөлігі
оңтүстік қара топырақ
Орманды дала,
Ык =0,60-0,50
ОД
Ақмола облысы: Щучинск ауданы
сілтісіздендірілген қара топырақ, қарапайым қара топырақ
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Ақмола облысы: Зеренді, Еңбекшілдер, Сандықтау, Бұланды, Аккөл, Ерейментау, Шортанды, Аршалы, Есіл, Атбасар аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Ақмола облысы: Есіл, Жақсы, Жарқайың, Егіндікөл, Астрахан, Целиноград, Қорғалжын аудандары
қара талшынды, типтік-талшынды
5. Нұра-Сарысу су шаруашылығы бассейні
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Қарағанды облысы: Осакаров, Бұқар-Жырау, Қарқаралы аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Қарағанды облысы: Абай ауданы, Шет ауданының солтүстік бөлігі, Қарағанды қаласы
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Қарағанды облысы: Нұра ауданы, Ақтоғай ауданының солтүстік бөлігі, Шет ауданының орталық бөлігі және Жаңаарқа аудандарының солтүстік-шығыс бөлігі
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Қарағанды облысы: Ұлытау және Жаңаарқа аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
6. Тобыл-Торғай су шаруашылығы бассейні
Қуаң дала,
Ык =0,50-0,40
ҚД
Қостанай облысы: Қарабалық, Федоров, Меңдіқара, Ұзынкөл, Қостанай, Сарыкөл, Жетіқара, Денисов аудандары
оңтүстік қара топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Қостанай облысы: Таранов, Әулиекөл, Қарасу, Алтынсары, Наурызым,
Қамысты аудандары
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Қостанай облысы: Жангелді және Амангелді аудандарының солтүстік аумағы, Арқалық қаласы
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,

Ку =0,20-0,10
Пс
Костанайская область: Южные территории Джангильдинского и Амангельдинского районов
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
7. Жайык-Каспийский водохозяйственный бассейн
Сухая степь,
Ку=0,40-0,30
СС
Западно-Казахстанская область: северо-западная часть Таскалинского района, северная часть Зеленовского, Бурлинского районов, город Уральск
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку=0,30-0,20
ПП
Западно-Казахстанская область: Теректинский, Бурлинский, Чингирлауский, Джаныбекский, Казталовский районы, южная часть Таскалинского и Зеленовского, северная часть Акжаинского и Сырымского районов
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку=0,20-0,10
Пс
Западно-Казахстанская область: Урдинский, Джангалинский районы, южная часть Акжаикского, Сырымского и Каратобинского районов
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня северная,
Ку=0,20-0,10
Пс
Атырауская область: Индерский, Кзылкогинский, Курмангазинский, Исатайский, Махамбетский, Макатский, Жылыойский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку=0,20-0,10
Пю
Мангистауская область: Бейнеуский, Мангистауский, Тупкарагайский, Каракиянский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Сухая степь,
Ку=0,40-0,30
СС
Актюбинская область: Каргалинский район, северная часть Мартукского района
темно-каштановые, типично-каштановые
Полупустыня,
Ку=0,30-0,20
ПП
Актюбинская область: Хобдинский, Алгинский, Хромтауский, Айтекебийский районы, южная часть Мартукского и северная часть Мугалжарского районов, город Актобе
светло-каштановые
Пустыня северная,
Ку=0,20-=0,10
Пс
Актюбинская область: Темирский, Уилский, Иргизский, Байганинский, Шалкарский район, южная часть Мугалжарского района
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
8. Шу-Таласский водохозяйственный бассейн
Предгорная степь,
Ку=0,3-0,5
ПГС
Жамбылская область: Жуалынский район
темно-каштановые
Предгорная полупустыня,
Ку=0,2-0,3
ПГП
Жамбылская область: Байзакский, Жамбылский, Кордайский, Меркенский, Турара Рыскулова районы
сероземы обыкновенные, темные сероземы
Пустыня южная,
Ку=0,10-0,20
Пю
Жамбылская область: Мойынкумский, Сарысуский, Таласский, Шуский районы
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Пустыня южная,
Ку=0,10-0,20
Пю
Туркестанская область: Сузакский район
бурые, серо-бурые, светлые сероземы
Примечание:
ГС – горные степи;
ЗС - засушливая степь;
Ку – коэффициент увлажненности;
ЛС – лесостепь;
ПГП – предгорная полупустыня;
ПГС – предгорная степь;
ПП – полупустыня;
Пс – пустыня северная;
Пю – Пустыня южная;
СС – сухая степь.
Таблица 2
Значения оросительных норм нетто сельскохозяйственных культур в вегетационный период для лет различной обеспеченности и различных почвенно-гидрогеологических областей, кубический метр на гектар
Ку, шифр природных зон
Орошаемые культуры
Почвенно-гидрогеологические области
Автоморфные, (УГВ>3 метра)

Ык =0,20-0,10
Сш
Қостанай облысы: Жангелді және Армангелді аудандарының солтүстік аумақтары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
7. Жайық-Каспий су шаруашылығы бассейні
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Батыс Қазақстан облысы: Тасқала ауданының солтүстік-шығыс бөлігі, Зеленов, Бөрлі аудандарының солтүстік бөлігі, Орал қаласы
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Батыс Қазақстан облысы: Теректі, Бөрлі, Шыңғырлау, Жәнібек, Қазталов аудандары, Тасқала және Зеленов аудандарының оңтүстік бөлігі, Ақжайық және Сырым аудандарының солтүстік бөлігі
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Батыс Қазақстан облысы: Бөкейорда, Жаңақала аудандары, Ақжайық, Сырым және Қаратөбе аудандарының оңтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Сш
Атырау облысы: Индер, Қызылқоға, Құрманғазы, Исатай, Махамбет, Мақат, Жылыой аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык =0,20-0,10
Ош
Маңғыстау облысы: Бейнеу, Маңғыстау, Түпқараған, Қарақия аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Құрғақ дала,
Ык =0,40-0,30
ҚД
Ақтөбе облысы: Қарғалы ауданы, Мәртөк ауданының солтүстік бөлігі
қара талшынды, типтік-талшынды
Шөлейт,
Ык =0,30-0,20
Ш
Ақтөбе облысы: Қобда, Алға, Хромтау, Әйтеке би аудандары, Мәртөк ауданының оңтүстік бөлігі және Мұғалжар ауданының солтүстік бөлігі, Ақтөбе қаласы
ақшыл талшынды
Солтүстік шөл дала,
Ык =0,20-=0,10
Сш
Ақтөбе облысы: Темір, Ойыл, Ырғыз, Байғанин, Шалқар аудандары, Мұғалжар ауданының оңтүстік бөлігі
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
8. Шу-Талас су шаруашылығы бассейні
Тау бөктеріндегі дала, Ык =0,3-0,5
ТБД
Жамбыл облысы: Жуалын ауданы
қара талшынды
Тау бөктеріндегі шөлейт,
Ык =0,2-0,3
ТБШ
Жамбыл облысы: Байзақ, Жамбыл, Қордай, Мерке, Тұрар Рысқұлов аудандары
қарапайым сұр топырақ, қою сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Ош
Жамбыл облысы: Мойынқұм, Сарысу, Талас, Шу аудандары
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Оңтүстік шөл дала,
Ык =0,10-0,20
Ош
Түркістан облысы: Созақ ауданы
қоңыр, сұр-қоңыр, ақшыл сұр топырақ
Ескертпе:
ҚшД – құрғақшыл дала;
ОД – орманды дала;
Ош – оңтүстік шөл;
ҚД – құрғақ дала;
Ык – ылғалдандыру коэффиценті;
Ш – шөлейт;
Сш – солтүстік шөл;
ТБД – тау бөктеріндегі дала;
ТБШ – тау бөктеріндегі шөлейт;
ТД – таулы дала.
2-кесте
Қамтамасыз етілуі әртүрлі жылдар мен түрлі топырақтық-гидрогеологиялық облыстар үшін вегетациялық кезеңдегі ауыл шаруашылығы дақылдары неттосының суармалау нормаларының мәндері
текше метр гектарына
ЫК, табиғи аймақтарының ширі
Суарылатын дақылдар
Топырақтық-гидрогеологиялық облыстар
автоморфты,
(ЫСД>3 м)

650-700
1100-1200
1100-1200
1000-1100
Таблица 6
Значения оросительных норм брутто межвегетационных поливов промывных (профилактических) засоленных промываемых землях
Степень засоления почв (содержания солей в процентах от плотного остатка в слое 0 – 100 сантиметров)
Допустимое содержание солей после промывки в зависимости от типа засоления
хлоридное
(0,2 процента)
сульфатно-хлоридное
(0,3 процента)
сульфатно-натриевое
(0,4 процента)
Почвы легкого механического состава

650-700
1100-1200
1100-1200
1000-1100
6-кесте
Тұздалған жуып-шайылатын жерді жуып-шаюдың (профилактикалық) суару бруттосының суландыру нормаларының мәндері
Топырақтардың тұздану дәрежесі (0-100 см қабаттағы тығыз қалдықтан тұздардың %-дық мөлшері)
Топырақ грунттарының тұздану түріне байланысты жуып-шайылғаннан кейінгі тұздардың рауалы мөлшері
хлоридтік (0,2 пайыз)
сульфатты-хлоридтік (0,3 пайыз)
сульфатты-натрийлік (0,4 пайыз)
Механикалық құрамы бойынша жеңіл топырақтар