Об утверждении Требований к оптово-распределительным центрам и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 "Об утверждении Правил внутренней торговли"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 октября 2020 года № 222-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2020 года № 21456.
В соответствии с подпунктом 4-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к оптово-распределительным центрам.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 "Об утверждении Правил внутренней торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11148, опубликован 28 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах внутренней торговли, утвержденных указанным приказом:
подпункты 8), 12), 23), 49), 57) и 58) пункта 2 исключить;
пункты 33-1 и 33-2 исключить;
пункт 33-3 изложить в следующей редакции:
"33-3. Реализация продовольственных товаров на ОРЦ осуществляется производителями, сельскохозяйственными кооперативами, заготовительными и перерабатывающими предприятиями.";
пункт 33-5 изложить в следующей редакции:
"33-5. В функции ОРЦ входит:
1) прием, закладка, хранение и подработка продукции сельхозтоваропроизводителей, кооперативов, заготовительных и перерабатывающих предприятий;
2) обеспечение безопасности, реализуемой на территории ОРЦ продукции за счет наличия соответствующих специалистов, лабораторий и специализированного оборудования;
3) обеспечение логистики движения товаров;
4) обеспечение продавцов торговым местом в соответствии с современными технологиями торговли;
5) обеспечение проверки качества и сертификации продаваемых на ОРЦ товаров;
6) предпродажная подготовка продукции;
7) комплектация товарных партий;
8) оптовая торговля продукцией;
9) проведение анализа по производству и движению продукции (формирование клиентской базы, базы производителей) для обеспечения прослеживаемости каналов и источников поступления продукции;
10) информационная и консультативная помощь производителям, сельскохозяйственным кооперативам, заготовительным организациям и перерабатывающим предприятиям;
11) ежедневный сбор цен на продукцию, реализуемую в ОРЦ, и размещение их на доступных для обозрения местах и интернет-ресурсах ОРЦ (при наличии).";

Көтерме-тарату орталықтарына қойылатын талаптарды бекіту және "Ішкі сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 14 қазандағы № 222-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қазанда № 21456 болып тіркелді.
"Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Көтерме-тарату орталықтарына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. "Ішкі сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11148 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі сауда қағидаларында:
2-тармақтың 8), 12), 23), 49), 57) және 58) тармақшалары алып тасталсын;
33-1 және 33-2-тармақтары алып тасталсын;
33-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-3. КТО-да азық-түлік тауарларын іске асыруды өндірушілер, ауыл шаруашылығы кооперативтері, дайындау және қайта өңдеу кәсіпорындары жүзеге асырады.";
33-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-5. КТО функцияларына:
1) ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің, кооперативтердің, дайындаушы және қайта өңдеуші кәсіпорындардың өнімдерін қабылдау, орналастыру, сақтау және дайындау;
2) тиісті мамандардың, зертханалардың және арнайы жабдықтардың болуы есебінен КТО аумағында іске асырылатын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) тауарлар қозғалысының логистикасын қамтамасыз ету;
4) сатушыларды қазіргі заманға сай сауда технологияларына сәйкес сауда орнымен қамтамасыз ету;
5) КТО-да сатылатын тауарлардың сапасын тексеруді және сертификаттауды қамтамасыз ету;
6) өнімді сату алдындағы дайындау;
7) тауар партияларын жинақтау;
8) өнімнің көтерме саудасы;
9) арналардың және өнім түсу көздерінің қадағалануын қамтамасыз ету үшін өнімнің өндірісі мен қозғалысы бойынша талдау жүргізу (клиенттік базаны, өндірушілер базасын қалыптастыру);
10) өндірушілерге, ауыл шаруашылығы кооперативтеріне, дайындау ұйымдарына және қайта өңдеу кәсіпорындарына ақпараттық және консультациялық көмек;
11) КТО-да іске асырылатын өнімнің бағаларын күн сайын жинау және оларды КТО интернет-ресурстарында (болған жағдайда) және көру үшін қолжетімді орындарда орналастыру кіреді.";

пункт 33-7 исключить.
3. Департаменту внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утверждено
приказом Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 октября 2020 года № 222-НҚ
Требования к оптово-распределительным центрам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к оптово-распределительным центрам (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 4-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" и устанавливают требования к оптово-распределительным центрам (далее – ОРЦ) на территории Республики Казахстан.
2. В настоящих Требованиях используются следующие понятия:
1) административная зона – зона, где расположен комплекс административных зданий и (или) помещений, в которых размещаются администрация ОРЦ, объекты обслуживания (пункты питания, отделения банков, банковские терминалы), помещения для размещения серверных узлов связи ОРЦ, органы осуществляющие ветеринарно-санитарный, карантинный, фитосанитарный, санитарно-эпидемиологический контроль, офисы торговых и логистических компаний;
2) контрольная зона – зона, оснащенная оборудованием и предназначенная для проведения ветеринарно-санитарного и фитосанитарного контроля, санитарно-эпидемиологического и иных видов контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) зона таможенного контроля – зона, в пределах которой осуществляется таможенный контроль;
4) оптово-распределительный центр – многофункциональный инфраструктурный торгово-логистический комплекс, состоящий из складских помещений, павильонов и (или) других помещений со специальным оборудованием, предназначенных для соответствующего хранения и (или) выполнения закупочных, подготовительных, распределительных и (или) иных операций с продовольственными товарами, доля которых составляет не менее шестидесяти процентов от общего ассортимента товаров, и непродовольственными товарами, перечень которых определяется требованиями к оптово-распределительным центрам, для их последующей оптовой и (или) розничной торговли на внутреннем и (или) внешнем рынках.
Оптово-распределительные центры оказывают комплекс услуг или в зависимости от технологической специализации и вида оказываемых услуг могут делиться на:
оптово-распределительный центр хранения является объектом недвижимости, предназначенным для хранения и выполнения закупочных, подготовительных, распределительных и (или) иных операций с продовольственными товарами, преимущественно располагающимся вблизи мест производства плодоовощной продукции и продукции растениеводства и оказывающим отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям, участникам внешнеторговой деятельности и субъектам внутренней торговли услуги по приемке, хранению и первичной обработке (очистка, калибровка, сортировка, упаковка и другие услуги) сельскохозяйственной продукции для последующего сбыта на внутреннем и внешнем рынках;
оптово-распределительный центр распределения является объектом недвижимости, предназначенным для хранения и распределения продовольственных и непродовольственных товаров по объектам сбыта и оказания логистических услуг по временному хранению и перегрузке (перевалке) товаров для нужд торговых объектов;
оптово-распределительный центр торговли является объектом недвижимости, предоставляющим участникам внешнеторговой деятельности и (или) субъектам внутренней торговли беспрепятственный доступ к торговым площадям, местам хранения и другим помещениям в пределах инфраструктурного торгово-логистического комплекса на период осуществления торговой деятельности;

33-7-тармақ алып тасталсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер
министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 14 қазаны
№ 222-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Көтерме-тарату орталықтарына қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көтерме-тарату орталықтарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында көтерме-тарату орталықтарына (бұдан әрі – КТО) қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Талаптарда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілік аймақ – КТО әкімшілігі, қызмет көрсету объектілері (тамақтану пункттері, банк бөлімшелері, банк терминалдары), КТО байланысының серверлік тораптарын орналастыруға арналған үй-жайлар, ветеринариялық-санитариялық, карантиндік, фитосанитариялық, санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыратын органдар, сауда және логистикалық компаниялардың кеңселері орналастырылатын әкімшілік ғимараттар және (немесе) үй-жайлар кешені орналасқан аймақ;
2) бақылау аймағы – жабдықтармен жарақталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ветеринариялық-санитариялық және фитосанитариялық бақылау, санитариялық-эпидемиологиялық және өзге де бақылау түрлерін жүргізуге арналған аймақ;
3) кедендік бақылау аймағы – шегінде кедендік бақылау жүзеге асырылатын аймақ;
4) көтерме-тарату орталығы - кейіннен ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарда көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу үшін, үлесі тауарлардың жалпы ассортиментінің кемінде алпыс пайызын құрайтын азық-түлік тауарларын және тізбесі көтерме-тарату орталықтарына қойылатын талаптарда айқындалатын азық-түлік емес тауарларды тиісінше сақтауға және (немесе) олармен жасалатын сатып алу, дайындау, бөлу және (немесе) өзге де операцияларды орындауға арналған қойма үй-жайларынан, павильондардан және (немесе) арнайы жабдығы бар басқа да үй-жайлардан тұратын көпфункционалды инфрақұрылымдық сауда-логистикалық кешені.
Көтерме-тарату орталықтары қызметтер кешенін көрсетеді немесе технологиялық мамандануына және көрсетілетін қызметтердің түріне қарай бөлінеді:
сақтау көтерме-тарату орталығы азық-түлік тауарларын сақтауға және олармен жасалатын сатып алу, дайындау, бөлу және (немесе) өзге де операцияларды орындауға арналған, көбінесе жеміс-көкөніс өнімдері мен өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру орындарына жақын орналасқан және отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге, сыртқы сауда қызметіне қатысушыларға және ішкі сауда субъектілеріне кейіннен ішкі және сыртқы нарықтарда өткізу үшін ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдау, сақтау және бастапқы өңдеу (тазалау, калибрлеу, сұрыптау, орау және басқа да көрсетілетін қызметтер) бойынша қызметтер көрсететін жылжымайтын мүлік объектісі болып табылады;
тарату көтерме-тарату орталығы азық-түлік және азық-түлік емес тауарларды сақтауға және өткізу объектілері бойынша бөлуге және тауарларды сауда объектілерінің мұқтаждары үшін уақытша сақтау және тиеу (ауыстырып тиеу) жөніндегі логистикалық қызметтерді көрсетуге арналған жылжымайтын мүлік объектісі болып табылады;
сауда көтерме-тарату орталығы сыртқы сауда қызметіне қатысушыларға және (немесе) ішкі сауда субъектілеріне сауда қызметін жүзеге асыру кезеңіне инфрақұрылымдық сауда-логистикалық кешен шегіндегі сауда алаңдарына, сақтау орындарына және басқа да үй-жайларға кедергісіз қол жеткізуді ұсынатын жылжымайтын мүлік объектісі болып табылады;

5) кросс-докинг – зона приемки/отгрузки и реализации товаров и грузов, без размещения их в складской зоне;
6) складская зона – зона, где расположены складские помещения, оборудованные для хранения товаров;
7) торговая зона – зона, предназначенная для оптовой и розничной торговли, а также обслуживания покупателей и заключения договоров и проведения оплаты;
8) торгово-выставочная зона – зона, специально оснащенная оборудованием, предназначенным и используемым для выкладки, демонстрации товаров;
9) температурный бокс – помещение, с необходимым температурным условием для хранения разного вида продовольственных товаров;
10) терминальная зона – зона, предназначенная для проведения разгрузочно-погрузочных операций с парковочными местами для транспорта;
11) технологическая зона – зона, оснащенная оборудованием для подработки, мойки, переработки, сушки, сухой чистки, сортировки, калибровки, фасовки, упаковки и (или) других подобных операций.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2022 № 274-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Требования к ОРЦ
3. ОРЦ состоит из следующих основных зон:
1) терминальная;
2) контрольная;
3) складская;
4) Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2022 № 274-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) технологическая;
6) административная.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2022 № 274-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. ОРЦ подразделяются на три типа: хранение, торговля и распределение.
5. В ОРЦ, специализирующихся на торговле, дополнительно к зонам, указанным в пункте 3 настоящих требований, необходимо наличие:
1) кросс-докинга;
2) температурного бокса;
3) торгово-выставочной зоны;
4) торговой зоны.
При необходимости в ОРЦ, специализирующихся на торговле, размещаются зоны таможенного контроля.
6. В ОРЦ, специализирующихся на распределении, дополнительно к зонам, указанным в пункте 3 настоящих требований, необходимо наличие:
1) кросс-докинга;
2) торгово-выставочной зоны;
3) Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2022 № 274-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) кросс - докинг - тауарлар мен жүктерді қойма аймағында орналастырмай қабылдау/жөнелту және өткізу аймағы;
6) қойма аймағы - тауарларды сақтау үшін жабдықталған қойма үй-жайлары орналасқан аймақ;
7) сауда аймағы – көтерме және бөлшек саудаға, сондай-ақ сатып алушыларға қызмет көрсетуге және шарттар жасасуға және ақы төлеуге арналған аймақ;
8) сауда-көрме аймағы – тауарларды орналастыруға, көрсетуге арналған және пайдаланылатын жабдықтармен арнайы жарақталған аймақ;
9) температуралық бокс – азық-түлік тауарларының әртүрлі түрін сақтауға арналған қажетті температуралық шарты бар үй-жай;
10) терминалдық аймақ – көлікке тұрақ орындары бар жүк түсіру-тиеу операцияларын жүргізуге арналған аймақ;
11) технологиялық аймақ – алдын ала өңдеуге, жууға, өңдеуге, кептіруге, құрғақ тазалауға, сұрыптауға, калибрлеуге, өлшеп-орауға, буып-түюге және (немесе) басқа да осыған ұқсас операцияларға арналған жабдықпен жарақталған аймақ.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 274-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. КТО қойылатын талаптар
3. КТО мынадай негізгі аймақтардан тұрады:
1) терминалдық;
2) бақылау;
3) қойма;
4) алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 274-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) технологиялық;
6) әкімшілік.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 274-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. КТО үш түрге бөлінеді: сақтау, сауда және тарату.
5. Осы Талаптардың 3-тармағында көрсетілген аймақтарға қосымша сауда жасауға маманданған КТО-да:
1) кросс-докинг;
2) температуралық бокс;
3) сауда-көрме аймағы;
4) сауда аймағы болуы қажет.
Қажет болған жағдайда саудаға маманданған КТО-да кедендік бақылау аймақтары орналастырылады.
6. Осы Талаптардың 3-тармағында көрсетілген аймақтарға қосымша таратуға маманданған КТО-да:
1) кросс-докинг;
2) сауда-көрме аймағы;
3) алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 274-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2022 № 274-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Техническое оснащение ОРЦ соответствует следующим требованиям:
1) регулируемый температурный режим в складской зоне и павильонах;
2) наличие мест для досмотра товаров, в том числе пункта углубленного досмотра для транспортных средств, оснащенных искусственным освещением и оборудованных средствами видеонаблюдения, функционирующих в круглосуточном режиме, позволяющих осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение последних тридцати календарных дней;
3) наличие погрузочно-разгрузочной техники, сертифицированного весоизмерительного оборудования;
4) наличие современных средств механизации погрузочно-разгрузочных работ;
5) наличие рампы-навеса для грузового автотранспорта;
6) освещение с максимальной интенсивностью на досмотровых площадках, въездах и выездах, местах перегруза транспортных средств;
7) наличие системы видеонаблюдения, обеспечивающей возможность ведения наблюдения за объектами (территорией) в режиме реального времени с сохранением данных в течение последних тридцати календарных дней, размещаемой в зданиях, на площадках, а также по всему периметру;
8) наличие подъездных дорог для транспорта, при этом, входная группа (ворота) для осуществления погрузо-разгрузочных работ имеет оснащенную уравнительными платформами для плотного примыкания транспортного средства к зданию с целью предотвращения нарушения температурной цепи при погрузке или разгрузке транспортного средства;
9) наличие площадок для отстоя и маневрирования большегрузного транспорта;
10) наличие территории с твердым покрытием по всему периметру, закрытым от прилегающей территории ограждением с удобными входами (выходами) и подъездными путями;
11) наличие автоматизированной системы учета товаров;
12) наличие системы пожарной сигнализации и автоматической системы пожаротушения, системы охранной сигнализации;
13) наличие системы резервного электроснабжения, предназначенной для обеспечения зданий, помещений, сооружений, оборудования, средств технического контроля электропитанием при аварийном отключении системы электроснабжения;
14) в случаях, предусмотренных технологической специализацией, ОРЦ дополнительно оснащаются камерами для шоковой и предшоковой заморозки продукции.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 29.06.2022 № 274-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 274-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. КТО техникалық жабдықталуы мынадай талаптарға сәйкес:
1) қойма аймағы мен павильондардағы реттелетін температуралық режим;
2) тауарларды тексеріп қарауға арналған орындардың, оның ішінде жасанды жарықпен жарақтандырылған және соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейне ақпаратты қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тәулік бойы жұмыс істейтін бейне бақылау құралдарымен жабдықталған көлік құралдарына арналған тереңдетілген тексеріп қарау пунктінің болуы;
3) тиеу-түсіру техникасының, сертификатталған салмақ өлшеу жабдығының болуы;
4) тиеу-түсіру жұмыстарын механикаландырудың қазіргі заманғы құралдарының болуы;
5) жүк автокөлігіне арналған қалқа рампаның болуы;
6) тексеру алаңдарында, кіру және шығу жолдарында, көлік құралдарын қайта тиеу орындарында барынша қарқындылығы бар жарықтандыру;
7) ғимараттарда, алаңдарда, сондай-ақ барлық периметрі бойынша орналастырылатын соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде деректерді сақтай отырып, нақты уақыт режимінде объектілерге (аумаққа) бақылау жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесінің болуы;
8) көлік үшін кірме жолдардың болуы, бұл ретте, тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыруға арналған кіру тобының (қақпасының) көлік құралын тиеу немесе түсіру кезінде температуралық тізбектің бұзылуын болдырмау мақсатында көлік құралының ғимаратқа тығыз жанасуы үшін теңестіру платформаларымен жарақтандырылған болуы;
9) үлкен жүк көлігін тұрақтандыруға және маневр жасауға арналған алаңдардың болуы;
10) кіреберістері (шығу жолдары) және кірме жолдары бар қоршаумен іргелес аумақтан жабық барлық периметрі бойынша қатты жабыны бар аумақтың болуы;
11) тауарларды есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің болуы;
12) өрт дабылы жүйесінің және автоматты өрт сөндіру жүйесінің, күзет дабылы жүйесінің болуы;
13) электрмен жабдықтау жүйесін апаттық ажырату кезінде ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды, жабдықтарды, электрмен жабдықтаудың техникалық бақылау құралдарын қамтамасыз етуге арналған резервтік электрмен жабдықтау жүйесінің болуы;
14) технологиялық мамандандыруда көзделген жағдайларда КТО өнімді жылдам және жылдам алды тоңазыту камералармен қосымша жабдықталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 29.06.2022 № 274-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Администрация ОРЦ обеспечивает утверждение регламента работы ОРЦ, в котором указывается режим работы, порядок доступа, перечень предоставляемых услуг, условия и порядок предоставления в аренду помещений (торговых мест), их характеристика, тарифы на все виды предоставляемых услуг и его размещение на территории ОРЦ в доступном месте и на интернет-ресурсе (при наличии).

8. КТО әкімшілігі жұмыс режимі, қол жеткізу тәртібі, ұсынылатын қызметтер тізбесі, үй-жайларды (сауда орындарын) жалға беру шарттары мен тәртібі, олардың сипаттамасы, ұсынылатын қызметтердің барлық түрлерінің тарифтері және оны КТО аумағында қолжетімді жерде және интернет-ресурста (бар болса) орналастыру көрсетілген КТО жұмыс регламентін бекітуді қамтамасыз етеді.