Об утверждении правил формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-168/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21558.
В соответствии с пунктом 3 статьи 15 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить правила формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 614 "Об утверждении Правил формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг и положения о ее деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 15671, опубликован 21 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-168/2020
Правила формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг (далее – Комиссия).

Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-168/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21558 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 15-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияны қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 614 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15671 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкісінде электрондық түрде 2017 жылғы 21 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 29 қазаны
№ ҚР ДСМ-168/2020
бұйрығына қосымша
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияны қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі біріккен комиссияны қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылы 7 шілдедегі Кодексі 15-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық қызмет сапасы жөніндегі біріккен комиссияны қалыптастыру тәртібін анықтайды.

2. Комиссия создается с целью выработки рекомендаций по совершенствованию стандартизации, клинических протоколов, стандартов системы контроля качества и доступности услуг в области здравоохранения, а также аккредитации субъектов согласно статье 25 Кодекса.
3. Комиссия является постоянно действующим консультативно-совещательным органом при уполномоченном органе в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган).
4. Комиссия состоит из представителей государственных органов, неправительственных организаций (далее – НПО), государственных и негосударственных организаций здравоохранения. Представители государственных органов в составе Комиссии составляют не более одной трети от общего количества членов Комиссии. От каждого НПО, государственных и негосударственных организаций здравоохранения в состав Комиссии включается только один представитель.
5. Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число и не превышает 15 (пятнадцать) человек. В состав Комиссии входят председатель, заместитель председателя, члены, секретарь.
6. Срок полномочий Комиссии составляет три года.
Глава 2. Порядок формирования объединенной комиссии по качеству медицинских услуг
7. Порядок формирования Комиссии состоит из следующих этапов:
1) публикация объявления о проведении отбора кандидатов в Комиссию;
2) прием документов от кандидатов в члены Комиссии;
3) создание рабочей группы уполномоченного органа по рассмотрению документов и отбору кандидатов в члены Комиссии (далее – Рабочая группа уполномоченного органа);
4) рассмотрение Рабочей группой уполномоченного органа документов кандидатов в члены Комиссии;
5) вынесение Рабочей группой уполномоченного органа рекомендаций по формированию состава Комиссии;
6) решение уполномоченного органа об утверждении состава Комиссии.
8. С целью отбора кандидатов в члены Комиссии уполномоченный орган размещает на интернет-ресурсе объявление с указанием почтового адреса, сроков подачи документов, адреса электронной почты.
9. После размещения объявления в течение семи календарных дней кандидаты представляют в Рабочую группу уполномоченного органа, которая осуществляет отбор кандидатов, следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) резюме, содержащее сведения о профессиональной и (или) общественной деятельности с указанием автобиографических данных, с фотографией и контактными данными (телефон, электронный адрес);
3) копии документа, удостоверяющего личность;
4) копия диплома о высшем медицинском образовании;

2. Комиссия стандарттарды, клиникалық хаттамаларды, денсаулық сақтау саласында көрсетілетін қызметтердің сапасы және қолжетімділігін бақылау жүйесінің стандарттарын жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды дайындау, сондай-ақ Кодекстің 25-бабына сәйкес субъектілерді аккредиттеу мақсатында құрылады.
3. Комиссия денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) жанындағы тұрақты жұмыс істейтін консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
4. Комиссия мемлекеттік органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың (бұдан әрі – ҮЕҰ), мемлекеттік және мемлекеттік емес денсаулық сақтау ұйымдарының өкілдерінен тұрады. Комиссия құрамындағы мемлекеттік органдардың өкілдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен бірін құрайды. Әрбір ҮЕҰ-дан, мемлекеттік және мемлекеттік емес денсаулық сақтау ұйымдарынан Комиссияның құрамына тек бір ғана өкіл кіреді.
5. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды және 15 (он бес) адамнан аспайды. Комиссияның құрамына төраға, төрағаның орынбасары, мүшелері, хатшы кіреді.
6. Комиссияның өкілеттік мерзімі үш жылды құрайды.
2-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы жөніндегі бірлескен комиссияны құру тәртібі
7. Комиссияны қалыптастыру тәртібі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) комиссияға кандидаттарды іріктеу жүргізу туралы хабарландыруды жариялау;
2) комиссия мүшелігіне кандидаттардан құжаттарды қабылдау;
3) құжаттарды қарау және Комиссия мүшелігіне кандидаттарды іріктеу жөніндегі уәкілетті органның жұмыс тобын құру (бұдан әрі – уәкілетті органның жұмыс тобы);
4) уәкілетті органның жұмыс тобының Комиссия мүшелігіне кандидаттардың құжаттарын осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін қарауы;
5) уәкілетті органның жұмыс тобының Комиссия құрамын қалыптастыру жөніндегі ұсынымдарды шығаруы;
6) уәкілетті органның Комиссия құрамын бекіту туралы шешімі.
8. Комиссия мүшелігіне кандидаттарды іріктеу мақсатында уәкілетті орган пошталық мекенжайды, құжаттарды беру мерзімдерін, электрондық поштаның мекенжайын көрсете отырып, интернет-ресурста хабарландыруды орналастырады.
9. Хабарландыруды орналастырғаннан кейін күнтізбелік жеті күннің ішінде кандидаттар Министрліктің кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыратын жұмыс тобына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) өмірбаян деректерін көрсете отырып, кәсіби және (немесе) қоғамдық қызмет туралы мәліметтерді қамтитын, фотосуреті және байланыс деректері бар (телефон, электрондық мекенжайы) түйіндеме;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) медициналық жоғары білімі туралы дипломының көшірмесі;

5) копия документа, подтверждающего стаж работы в сфере здравоохранения не менее пяти лет, в том числе на руководящих должностях и (или) опыта работы на государственной службе; документа и (или) диплома о присвоении ученой степени (при наличии);
6) документ, подтверждающий отсутствие судимости, в том числе отсутствие судимости в совершении коррупционного преступления и (или) коррупционного правонарушения;
7) документ, подтверждающий о состоянии или не состоянии на диспансерном учете в психоневрологических и наркологических организациях.
10. Включение представителей государственных органов, являющихся кандидатами в члены Комиссии и их замена осуществляется без процедуры отбора.
11. Рабочая группа уполномоченного органа состоит из руководителя, секретаря и членов. На заседаниях Рабочей группы уполномоченного органа решения принимаются большинством голосов от числа присутствующих ее членов путем открытого голосования.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал руководитель Рабочей группы уполномоченного органа.
12. По результатам отбора кандидатов Рабочая группа уполномоченного органа выносит рекомендации по утверждению состава Комиссии.
13. Руководитель уполномоченного органа либо лицо, исполняющее его обязанности, рассмотрев представленные Рабочей группой уполномоченного органа рекомендации, выносит одно из следующих решений:
1) об утверждении состава Комиссии путем издания приказа;
2) об отказе в утверждении состава Комиссии.
В случае принятия решения, предусмотренного подпунктом 2) пункта 13 настоящих Правил, объявляется повторный отбор.
14. Государственные органы осуществляют замену своего представителя без процедуры отбора.
15. Члены Комиссии досрочно выходят из состава Комиссии, подав заявление на имя председателя Комиссии в произвольной форме. В этом случае уполномоченный орган объявляет о проведении отбора в соответствии с пунктами 8, 9 настоящих Правил.
16. В случаях отсутствия члена Комиссии на заседаниях более трех раз по неуважительной причине, уполномоченный орган выводит его из состава Комиссии.
17. Состав Комиссии и положение о деятельности Комиссии утверждается приказом руководителя уполномоченного органа, либо лицом, исполняющим его обязанности и размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

5) денсаулық сақтау саласында, оның ішінде басшылық лауазымдарында және (немесе) мемлекеттік қызметте кемінде бес жыл еңбек өтілімін растайтын құжаттың; ғылыми дәреже алу туралы құжаттың және (немесе) дипломның көшірмесі (бар болса);
6) сотталмағанын растайтын құжат, соның ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасалмағанын және (немесе) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық болмағанын растайтын құжат;
7) психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарда диспансерлік есепте тұрғаны немесе тұрмағаны туралы растаушы құжат.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағының талаптары Комиссия мүшеслігіне кандидат болып табылатын мемлекеттік қызметшілерге және Қор қызметкерлеріне қолданылмайды.
11. Уәкілетті органның жұмыс тобы басшыдан, хатшыдан және мүшелерінен тұрады. Уәкілетті органның жұмыс тобының отырыстарында шешім оның қатысқан мүшелерінің санынан ашық дауыс беруі арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда уәкілетті органның жұмыс тобының жетекшісі дауыс берген шешім қабылдаған болып есептеледі.
12. Кандидаттарды іріктеу нәтижелері бойынша Уәкілетті органның жұмыс тобы Комиссия құрамын бекіту жөніндегі ұсынымдарды шығарады.
13. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі немесе оның міндетін атқарушы адам Уәкілетті органның жұмыс тобы ұсынған ұсынымдарды қарап, мынадай:
1) бұйрық шығару арқылы Комиссияның құрамын бекіту туралы;
2) Комиссияның құрамын бекітуден бас тарту туралы шешімдердің бірін шығарады.
Осы Қағидалардың 13-тармағының 2) тармақшасында көзделген шешім қабылдаған жағдайда қайта іріктеу жарияланады.
14. Мемлекеттік органдар іріктеу рәсімінсіз өзінің өкілін ауыстыруды жүзеге асырады.
15. Комиссия мүшелері еркін нысанда өтініш бере отырып, Комиссия құрамынан мерзімінен бұрын шығады. Мұндай жағдайда уәкілетті орган осы Қағидалардың 8, 9-тармақтарына сәйкес іріктеу жүргізу туралы хабарлайды.
16. Комиссия мүшесі отырыстарға үш реттен артық себепсіз қатыспаған жағдайда, уәкілетті орган оны Комиссияның құрамынан шығарады.
17. Комиссияның құрамы және Комиссияның қызметі туралы ереже уәкілетті органның немесе оның міндетін атқаратын адамның бұйрығымен бекітіледі және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.