О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 313 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 763. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2020 года № 21587
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 313 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13694, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 31 мая 2016 года) следующие изменения:
в Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия, утвержденной указанным приказом:
абзац первый подпункта 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) оказывают государственные услуги в соответствии с Реестром государственных услуг, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19982).";
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) выдают заключения и разрешения согласно подпункта 26 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" за исключением заключения на соответствие гражданского и служебного оружия и патронов к нему криминалистическим требованиям и разрешения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В ходе проверки документов представленных для выдачи лицензий и разрешений в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, сотрудник КОГСО проверяет физических лиц и сотрудников юридических лиц имеющих доступ к оружию и патронам к нему по учетам подразделений криминальной полиции, информатизации и связи (далее – ИиС) ОВД, Комитета национальной безопасности (далее – КНБ) и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, на наличие судимости и административных правонарушений по статьям КРК об АП в соответствии со статьей 19 Закона, а также освобождения от уголовной ответственности по не реабилитирующим основаниям.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № 763 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қарашада № 21587 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13694 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 31 мамырда жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөліністерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа:
8-тармақ 1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес көрсетеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген).";
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 26-тармақшасына сәйкес азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистік талаптарға сәйкес келуіне қорытындыны және есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге рұқсаттар беруді қоспағанда қорытындылар мен рұқсаттар береді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы лицензиялар мен рұқсаттарды беру үшін ұсынылған құжаттарды тексеру барысында АҚҚАБ қызметкері жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың қару мен оның патрондарына рұқсаты бар қызметкерлерін ІІО-ның криминалдық полиция, ақпараттандыру және байланыс (бұдан әрі – АжБ) бөліністерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) және Бас прокуратурасы Қылмыстық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша есептері бойынша соттылығының және Заңның 19-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ӘҚБК баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтарының бар-жоғы, сондай-ақ ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылуы мәніне тексереді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. В здании ОВД сотруднику КОГСО выделяется отдельное служебное помещение, оборудованное телефонной связью.";
подпункт 2) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"2) проверяют представленные субъектами, имеющими право на приобретение оружия (государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения служебного оружия, юридические лица с особыми уставными задачами, охотохозяйственные организации, спортивные организации и организации образования) сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, которые оформляются в двух экземплярах по форме, согласно приложению 3 к Правилам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденной приказом Министра внутренних дел от 1 июля 2019 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18961), на служебное нарезное, гладкоствольное, огнестрельное бесствольное, газовое с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическое оружие;";
подпункт 2) пункта 21 исключить;
абзац третий подпункта 4) пункта 21 исключить;
абзац четвертый подпункта 4) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) по форме согласно приложению 10 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении форм разрешений и (или) приложений к ним, в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, а также о внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733) (далее – Приказ № 133);
на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) по форме согласно приложению 11 к приказу № 133;";
подпункт 1) пункта 24 исключить;
подпункт 2) пункта 29 исключить;
подпункт 2) пункта 30 исключить;
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Разрешения указанные в подпункте 2 пункта 8 настоящей Инструкции выдаются сотрудниками КОГСО в соответствии с требованиями приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184) в электронном формате через портал "электронного правительства".";
пункт 34 исключить;
абзац второй пункта 36 исключить;
пункт 44 изложить в следующей редакции:

"12. АҚҚАБ қызметкеріне ІІО ғимаратында телефон байланысымен жабдықталған жеке қызметтік үй-жай бөлінеді.";
20-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қару алуға құқығы бар субъектілер ұсынған (мемлекеттік органдар, қызметтік қару ұстау мен сақтау құқығы берілген лауазымды адамдар, ерекше жарғылық міндетке ие заңды тұлғалар, аң шаруашылығы ұйымдары, спорттық ұйымдар және білім беру ұйымдары) қару және оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтерді тексереді, олар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес қызметтік ойық, тегіс ұңғылы, ұңғысыз атыс, жарақат салатын әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар газды және электрлік қаруға екі данада ресімделеді;";
21-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
21-тармақтың 4) тармақшасының үшінші абзацы алып тасталсын;
21-тармақтың 4) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы, атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын бекіту және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) сатып алуға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16733 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 133 бұйрық);
№ 133 бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) сақтауға;";
24-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
29-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
30-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Осы Нұсқаулықтың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген рұқсаттарды АҚҚАБ қызметкерлері "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) талаптарына сәйкес "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық форматта береді.";
34-тармақ алып тасталсын;
36-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. При невозможности установления места жительства владельца оружия, сотрудник КОГСО сопроводительным письмом, направляет в ИиС ОВД заполненную информационно-поисковую карту на оружие для постановки его на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД РК по категории "установление местонахождения владельца". После постановки на учет "Криминальное оружие" оружие снимается с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД РК.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Сотрудник подразделения ИиС в рамках выполняемых контрольных функций осуществляет анализ учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД с целью выявления гражданского и служебного оружия, не прошедшего перерегистрацию в ОВД более года. Информация об установленном оружии представляется начальнику ОВД.";
пункты 50 и 51 исключить;
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Выданные лицензии, заключения и разрешения посредством ИС ГБД ЕЛ путем распечатывания на бумажном носителе, формата А-4, подшиваются в наблюдательных делах физических и юридических лиц.";
пункт 54 исключить;
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. После уничтожения или перерегистрации оружия на другое лицо личные дела на владельцев гражданского оружия уничтожаются комиссией в составе сотрудника КОГСО, его непосредственного руководителя и делопроизводителя ОВД.
Личные дела, подлежащие уничтожению заносятся в акт уничтожения личных дел на владельцев гражданского оружия, составленного по форме согласно приложению 19 к настоящей Инструкции.
Сотрудники подразделений КОГСО УАП ДП(Т), ГУОРОП, ЛОП во взаимодействии с подразделениями миграционной, криминальной полиции, местной полицейской службы, ИиС организуют мероприятия по розыску владельцев гражданского оружия, состоящих на учете ИБД МВД "Криминальное оружие" по категории "неустановление местонахождения".";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Сотрудники ИиС ДП закрепленные за учетом "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД на постоянной основе, в рамках инициативных совпадений, проверяют по имеющимся криминальным учетам ИБД МВД РК, КПСиСУ, а также ГБД "ФЛ" (на предмет смерти) владельцев гражданского оружия.";
Приложение 3 к настоящей Инструкции исключить;
Приложения 6, 7, 8 и 9 к настоящей Инструкции исключить.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

"44. Қару иесінің тұрғылықты мекенжайын анықтау мүмкін болмаған жағдайда АҚҚАБ қызметкері ІІО АжБ-ға Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне "иесінің мекенжайын анықтау" санаты бойынша есепке қою үшін қаруға толтырылған ақпараттық-іздестіру картасын ілеспе хатпен жолдайды. ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне қойғаннан кейін қару "Тіркелген қару" есебінен алынады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Бақылау функцияларын орындау шеңберінде АжБ қызметкері бір жылдан аса ІІО-да қайта тіркеуден өтпеген азаматтық және қызметтік қаруды анықтау мақсатында ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне талдау жүргізуді жүзеге асырады. Анықталған қару туралы ақпарат ІІО бастығына ұсынылады.";
50-ші және 51-тармақтары алып тасталсын;
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. ЕЛ МДБ АЖ арқылы берілген лицензиялар, қорытындылар, рұқсаттар А-4 форматтағы қағазға басылып, жеке және заңды тұлғалардың бақылау істеріне тігіледі.";
54-тармақ алып тасталсын;
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Қаруды жойғаннан немесе басқа адамға қайта тіркегеннен кейін азаматтық қару иелерінің жеке істерін құрамына АҚҚАБ қызметкері, оның тікелей басшысы және ІІО іс жүргізуші кіретін комиссия жояды.
Жойылуға жататын жеке істер осы Нұсқаулыққа 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған азаматтық қару иелерінің жеке істерін жою актісіне енгізіледі.
ПД, Көліктегі ПД, ҚАІІБ, ЖІІБ ӘПБ АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері көші-қон, криминалдық полиция, жергілікті полиция қызметі, АжБ бөліністерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебінде "мекенжайы анықталмаған" санаты бойынша есепте тұрған азаматтық қару иелерін іздеу бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне бекітілген ІІД АжБ қызметкерлері ұдайы негізде азаматтық қару иелерін бастамашыл сәйкестіктер шеңберінде қолданыстағы ІІМ БДБ криминалдық есептері, ҚСжАЕК, сондай-ақ "ЖТ" МДБ (қайтыс болу мәніне) бойынша тексереді.";
Осы Нұсқаулыққа 3-қосымшасы алып тасталсын;
Осы Нұсқаулыққа 6, 7, 8 және 9-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев

3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев