О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 июня 2017 года № 345 "Об утверждении Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № 591. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2020 года № 21598
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 июня 2017 года № 345 "Об утверждении Правил метеорологического обеспечения гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15358, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 11 августа 2017 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах метеорологического обеспечения гражданской авиации, утвержденной указанным приказом:
подпункт 38) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"38) консультативный центр по вулканическому пеплу (VAAC) - метеорологический центр, назначенный в соответствии с региональным аэронавигационным соглашением для предоставления консультативной информации органам метеорологического слежения, районным диспетчерским центрам, центрам полетной информации, всемирным центрам зональных прогнозов и международным банкам данных ОРМЕТ относительно горизонтальной и вертикальной мощности и прогнозируемого перемещения вулканического пепла в атмосфере;";
пункт 3 дополнить подпунктом 69-1) следующего содержания:
"69-1) стандартная атмосфера (стандартные условия) – атмосфера, соответствующая определению, изложенному в Приложении 8 часть I документа ИКАО;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для реализации требований ВМО по осуществлению оценки компетентности авиационного метеорологического персонала, ПАНО проводят оценку компетентности (аттестации) авиационного метеорологического персонала, на основании разработанной и утвержденной ими методики проведения оценки компетентности (аттестации).
Данная методика согласовывается с полномочным метеорологическим органом.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Система качества, предусмотренная пунктом 15 настоящих Правил, должна соответствовать стандартам обеспечения качества серии 9000 Международной организации по стандартизации (ИСО) и быть сертифицирована организацией, аккредитованной уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования и обеспечения единства измерений.
Примечание: Инструктивный материал, касающийся разработки и внедрения систем менеджмента качества, приводится в Руководстве по внедрению системы менеджмента качества для национальных метеорологических и гидрологических служб (ВМО-№1100).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы № 345 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 3 қарашадағы № 591 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қарашада № 21598 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы № 345 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15358 болып тіркелген, 2017 жылғы 11 тамызда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Азаматтық авиацияны метеорологиялық қамтамасыз ету қағидаларында:
3-тармақтың 38) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"38) жанартау күлі бойынша консультативтік орталығы (VAAC) – метеорологиялық бақылау органдарына, аудандық диспетчерлік орталықтарына, ұшу ақпараттық орталықтарына, аймақтық болжамдардың дүниежүзілік орталықтарына және ОРМЕТ халықаралық банктеріне атмосферадағы тік және көлденең қуаттылығы және жанартау күлінің ауысуына қатысты консультативтік ақпаратты ұсыну үшін өңірлік аэронавигациялық келісімге сәйкес тағайындалған метеорологиялық орталық.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 69-1) тармақшамен толықтырылсын:
"69-1) стандартты атмосфера (стандартные условия) – ИКАО-ның I бөлімінің 8-Қосымшасында баяндалған анықтамаға сәйкес келетін атмсофера.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Авиациялық метеорологиялық персоналдың құзыреттілігін бағалауды жүзеге асыру жөнінде ДМҰ талаптарын іске асыру үшін АНҚБ өздері әзірлеген және бекіткен құзыреттілікті аттестатауды бағалау әдістемесі негізінде авиациялық метеорологиялық персоналдың құзыреттілігін аттестатауды (тексеруді) бағалайды.
Осы әдістеме метеорологиялық өкілетті органмен келісіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген сапа жүйесі Стандарттау бойынша халықаралық ұйымның (ИСО) 9000 сериясының сапаны қамтамасыз ету стандарттарына сәйкес келуі және техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен аккредиттелген ұйыммен сертификатталуы тиіс.
Ескертпе: сапа менеджменті жүйесін әзірлеуге және енгізуге қатысты нұсқаулық материал Ұлттық метеорологиялық және гидрологиялық қызметтер үшін сапа менеджменті жүйесін енгізу жөніндегі нұсқауда келтіріледі (ДМҰ-№1100).";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Метеорологические органы, используя данные ВСЗП в кодовой форме BUFR или, начиная с 4 ноября 2021 года, данные IWXXM, немедленно уведомляют соответствующий ВЦЗП о тех случаях, когда применительно к подготовленным ВЦЗП прогнозам SIGWX выявляются или сообщаются значительные расхождения, касающиеся:
1) обледенения, турбулентности, кучево-дождевых облаков, которые являются скрытыми, частыми, маскированными или происходят вдоль линии шквала, и песчаных бурь/пыльных бурь;
2) вулканических извержений или выброса радиоактивных материалов в атмосферу, имеющих значение для производства полетов воздушных судов.";
главу 2 дополнить параграфом 6 следующего содержания:
"Параграф 6. Консультативные центры по вулканическому пеплу
46-3. Консультативный центр VAAC в рамках службы слежения за вулканической деятельностью на международных авиатрассах по получении уведомления об извержении вулкана или ожидаемом извержении вулкана или вулканическом пепле в его районе ответственности обеспечивает:
1) слежение за соответствующими данными спутников, находящихся на геостационарных и полярных орбитах, и соответствующими данными наземных и бортовых средств, если таковые имеются, в целях определения наличия и мощности облака вулканического пепла в атмосфере в соответствующем районе;
2) использование численной модели определения траектории перемещения/рассеяния вулканического пепла с тем, чтобы спрогнозировать перемещение любого "облака" пепла, которое было обнаружено или в отношении которого получена информация.
Примечание. Может быть использована собственная численная модель или, по соглашению, модель другого VAAC;
3) выпуск консультативной информации относительно мощности и прогнозируемого перемещения "облака" вулканического пепла для:
ОМС, РДЦ и ЦПИ, обслуживающих районы полетной информации в своем районе ответственности, который может быть подвержен воздействию этого явления;
других VAAC, районы ответственности которых могут быть подвержены воздействию этого явления;
ВЦЗП, международных банков данных ОРМЕТ, органов международных NOTAM, а также центров, назначенных региональным аэронавигационным соглашением для эксплуатации служб, основанных на использовании Интернета, в рамках авиационной фиксированной службы;
эксплуатантов, запрашивающих консультативную информацию с помощью адреса AFTN, предусмотренного специально для этой цели.
Примечание. Адрес AFTN, который должен использоваться VAAC, указан в Справочнике по службе слежения за вулканической деятельностью на международных авиатрассах (IAVW). Эксплуатационные процедуры и список организаций для связи (Doc. 9766), который размещен на web-сайте ИКАО;

"31. Метеорологиялық органдар BUFR кодтық нысанындағы ДАБЖ деректерін пайдалана отырып немесе 2021 жылғы 4 қарашадан бастап IWXXM деректері тиісті ДАБО-ға дайындалған SIGWX болжамдарына қатысты елеулі сәйкессіздіктер анықталған немесе хабарланған жағдайлар туралы дереу хабарлайды:
1) мұздану, турбуленттік, жасырын, жиі, бүркемеленген немесе дауыл желісі бойымен және құмды/шаңды боранмен болатын түйдек-жауынды бұлттар;
2) жанартау жарылысы немесе әуе кемелерінің ұшуларын жүргізу үшін маңызы бар атмосфераға радиоактивті материалдар шығарылған жағдайларда хабарланады.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 6-параграфпен толықтырылсын:
"6 - Параграф. Жанартау күлі бойынша консультативтік орталықтары
46-3. VAAC кеңес беру орталығы Халықаралық авиатасымаларда вулканның атқылауы немесе оның жауапкершілік ауданында вулканның атқылауы немесе жанартау күлі туралы хабарлама алу бойынша вулкандық қызметті бақылау қызметі шеңберінде:
1) геостационарлық және полярлық орбиталарда орналасқан спутниктердің тиісті деректерін және жер үсті және борттық құралдардың тиісті деректерін, егер олар бар болса, тиісті ауданда атмосферада жанартау күлінің бұлттарының болуын және қуатын анықтау мақсатында бақылау;
Ескертпе. Жер үсті және борттық құралдардың тиісті деректері доплерлік метеорологиялық РЛС, бұлттардың төменгі шекарасының биіктігін өлшеуіштің, ИК-диапазонындағы метеорологиялық лазерлік локатордың (LIDAR) және пассивті инфрақызыл датчиктердің көмегімен алынған деректерді қамтиды.
2) ақпарат табылған немесе алынған кез келген күлдің "бұлттың" орын ауыстыруын болжау үшін жанартау күлінің жылжу/шашырау траекториясын анықтаудың сандық моделін пайдалану.
Ескертпе. Жеке сандық модель немесе келісім бойынша басқа VAAC моделі пайдаланылуы мүмкін;
3) вулкандық күлі үшін "бұлттың" қуаттылығына және болжанатын орын ауыстыруына қатысты консультациялық ақпаратты шығару:
Осы құбылыстың әсеріне ұшырауы мүмкін өзінің жауапкершілік ауданында ұшу ақпаратының аудандарына қызмет көрсететін МБО, АДО және ҰАО;
жауапкершілік аудандары осы құбылысқа ұшырауы мүмкін басқа VAAC;
ДАБО, халықаралық ОРМЕТ деректер банкі, Халықаралық NOTAM органдары, сондай-ақ Авиациялық тіркелген қызмет шеңберінде Интернетті пайдалануға негізделген Қызметтерді пайдалану үшін аймақтық аэронавигациялық келісіммен тағайындалған орталықтар;
осы мақсат үшін арнайы көзделген AFTN мекенжайының көмегімен консультациялық ақпаратты сұрайтын пайдаланушылар.
Ескертпе. VAAC қолданылуы тиіс AFTN мекенжайы халықаралық авиатасымалдарда (IAVW) вулкандық қызметті қадағалау қызметінің анықтамалығында көрсетілген. ИКАО web-сайтында орналастырылған пайдалану рәсімдері және байланыс үшін ұйымдардың тізімі (Doc 9766);

4) выпуск, при необходимости обновленной консультативную информацию для ОМС, РДЦ, ЦПИ и VAAC, упомянутых в подпункте 3), по крайней мере через каждые 6 ч до тех пор, пока:
спутниковые данные и данные наземных и бортовых средств, если таковые имеются, не будут свидетельствовать об отсутствии "облака" вулканического пепла;
более не будут поступать донесения из данного района о наличии вулканического пепла;
более не будут поступать донесения о дальнейшем извержении вулкана.
46-4. VAAC ведут наблюдения круглосуточно. В случае перерывов в работе VAAC его функции выполняются другим VAAC или другим метеорологическим центром, назначенным соответствующим государством, обеспечивающим работу VAAC.
Примечание. Процедуры резервирования, подлежащие использованию в случае перерывов в работе VAAC, содержатся в документе ИКАО Doc 9766 "Эксплуатационные процедуры и список организаций для связи".
46-5. Консультативная информация о вулканическом пепле, выпускаемая открытым текстом с использованием утвержденных ИКАО сокращений и цифровых значений, не требующих разъяснений, соответствует образцу, представленному в таблице 1 Приложения 7-1 "Образцы и примеры консультативных сообщений" к настоящим Правилам. При отсутствии утвержденных ИКАО сокращений используется максимально сжатый открытый текст на английском языке.
Примечание. С 5 ноября 2020 года консультативная информация о вулканическом пепле распространяется в форме IWXXM GML в дополнение к выпуску этой консультативной информации в соответствии с первым абзацем данного пункта.
Примечание. Технические требования, касающиеся модели IWXXM, содержатся в части D "Представления, основанные на моделях данных" тома I.3 Наставления по кодам (ВМО № 306). Инструктивный материал относительно внедрения IWXXM содержится в документе ИКАО Doc 10003 "Руководство по модели обмена метеорологической информацией ИКАО".
46-6. Указанная в Приложении 7-1 "Образцы и примеры консультативных сообщений" к настоящим Правилам консультативная информация о вулканическом пепле, подготавливаемая в графическом формате, составляется, как указано в Приложении 7 "Обозначения и сокращения в образцах карт, используемых в полетной документации" к настоящим Правилам, и выпускается с использованием формата переносимой сетевой графики (PNG).";
главу 2 дополнить параграфом 7 следующего содержания:
"Параграф 7. Консультативные центры по тропическим циклонам
46-7. Консультативный центр по тропическим циклонам (ТСАС) обеспечивает:
1) слежение за развитием тропических циклонов в районе своей ответственности, используя данные спутников, находящихся на геостационарных и полярных орбитах, радиолокационные данные и другую метеорологическую информацию;

4) қажет болған жағдайда 3) тармақшада аталған МБО, АДО, ҰАО және VAAC үшін жаңартылған консультациялық ақпаратты, ең болмағанда әрбір 6 сағат сайын:
жер үсті және борттық құралдардың жерсеріктік деректері мен деректері, егер олар бар болса, жанартау күлінің "бұлттың" жоқтығын куәландырмайды;
осы ауданнан жанартау күлінің бар екендігі туралы хабарлама келіп түспейді;
46-4. VAAC тәулік бойы бақылау жүргізеді.
VAAC жұмысында үзіліс болған жағдайда оның функциялары басқа VAAC немесе басқа VAAC жұмысын қамтамасыз ететін тиісті мемлекет тағайындаған метеорологиялық бақылау органдары орындайды.
Ескертпе. VAAC жұмысында үзіліс болған жағдайда пайдалануға жататын резервтеу рәсімдері Doc 9766 құжатында қамтылған;
46-5. ИКАО бекіткен түсіндірулерді талап етпейтін қысқартулар мен сандық мәндерді пайдалана отырып, ашық мәтінмен шығарылатын жанартау күлі туралы консультативтік ақпарат осы Қағидаларға 7-1-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген үлгіге сәйкес келеді. ИКАО бекіткен қысқартулар болмаған кезде ағылшын тіліндегі барынша сығылған ашық мәтін пайдаланылады.
Ескертпе. 2020 жылғы 5 қарашадан бастап жанартау күлі туралы консультациялық ақпарат осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес осы консультативтік ақпаратты шығаруға қосымша IWXXM GML нысанда таратылады.
Ескертпе. IWXXM моделіне қатысты техникалық талаптар кодтар бойынша нұсқаудың (ДМҰ № 306) І. 3-томының "деректер модельдеріне негізделген көріністер" деген D бөлігінде қамтылған. IWXXM енгізуге қатысты нұсқаулық материал "ИКАО метеорологиялық ақпаратпен алмасу моделі жөніндегі нұсқаулық" ИКАО (Doc 10003) құжатында бар.
46-6. Осы Қағидаларға 7-1-қосымшада көрсетілген "консульатциялық хабарламалардың үлгілері мен мысалдары" графикалық форматта дайындалатын жанартау күлі туралы консультациялық ақпарат осы Қағидаларға "ұшу құжатында пайдаланатын карта үлгілеріндегі белгілер мен қысқартулар" 7-қосымшада көрсетілгендей жасалады және тасымалданатын желілік графика (PNG) форматын пайдалана отырып шығарылады.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 7-параграфпен толықтырылсын:
"7 - Параграф. Тропикалық циклондар бойынша кеңес беру орталықтары.
46-7. Тропикалық циклондар бойынша кеңес беру орталығы қамтамасыз етеді (ТСАС):
1) геостационарлық және полярлық орбиталарда орналасқан спутниктердің деректерін, радиолокациялық деректерді және басқа метеорологиялық ақпаратты пайдалана отырып, өз жауапкершілігі ауданында тропикалық циклондардың дамуын бақылау;

2) выпуск консультативной информации относительно местоположения центра циклона, изменения интенсивности на момент проведения наблюдений, его направления и скорости перемещения, давления в центре и максимального приземного ветра вблизи центра открытым текстом с сокращениями для:
ОМС в его районе ответственности;
других TCAC, чьи районы ответственности могут подвергнуться его воздействию;
ВЦЗП и международных банков данных ОРМЕТ, а также центров, назначенных региональным аэронавигационным соглашением для эксплуатации служб, основанных на использовании Интернета, в рамках авиационной фиксированной службы;
3) выпуск при необходимости, обновленной консультативной информации для ОМС в отношении каждого тропического циклона по крайней мере каждые 6 ч.
46-8. Консультативная информация о тропических циклонах выпускается для тропических циклонов в тех случаях, когда ожидаемая средняя скорость приземного ветра за 10 мин достигает или превышает 17 м/с (34 уз) в течение периода действия консультативного сообщения.
Консультативная информация о тропических циклонах, распространяемая открытым текстом с использованием утвержденных ИКАО сокращений и цифровых значений, не требующих разъяснений, соответствует образцу, представленному в таблице 2 Приложения 7-1 "Образцы и примеры консультативных сообщений" к настоящим Правилам.
Примечание. С 5 ноября 2020 года консультативные центры по тропическим циклонам распространяют консультативную информацию о тропических циклонах в форме IWXXM GML в дополнение к рассылке этой консультативной информации открытым текстом с использованием сокращений в соответствии со вторым абзацем данного пункта.
46-9. Указанная в таблице 2 Приложения 7-1 "Образцы и примеры консультативных сообщений" к настоящим Правилам консультативная информация о тропических циклонах, подготавливаемая в графическом формате, составляется, как указано в Приложении 7 "Обозначения и сокращения в образцах карт, используемых в полетной документации" к настоящим Правилам, и выпускается с использованием формата PNG.";
главу 2 дополнить параграфом 8 следующего содержания:
"Параграф 8. Центры космической погоды
"46-10. Центры космической погоды (SWXC) осуществляют мониторинг и предоставляют консультативную информацию о явлениях космической погоды в районе его ответственности, и обеспечивают:
1) слежение за соответствующими наземными наблюдениями, наблюдениями с борта и с помощью спутниковых средств для обнаружения и, по возможности, прогнозирования существования явлений космической погоды, которые оказывают воздействие в следующих областях:
высокочастотная (ВЧ) радиосвязь;
спутниковая связь;
навигация и наблюдение, основанные на GNSS;
радиационное воздействие на эшелонах полета;

2) циклон орталығының орналасқан жеріне, бақылау жүргізу сәтіндегі қарқындылықтың өзгеруіне, оның бағытына және қозғалу жылдамдығы, ортадағы қысым және орталыққа жақын ең жоғары жерге жақын жел ашық мәтінге үшін қысқартулары бар:
Жауапкершілік ауданында МБО;
Басқа TCAC, жауапкершілік аудандары оның әсеріне ұшырауы мүмкін;
ДАБО және ОРМЕТ-тің халықаралық деректер банктерінің, сондай-ақ қызметтерді пайдалану үшін өңірлік аэронавигациялық келісіммен тағайындалған орталықтар, интернетті пайдалануға негізделген қызметтерді авиациялық тіркелген қызмет шеңберінде;
3) қажет болған жағдайда әрбір тропикалық циклонға қатысты МБО үшін жаңартылған консультациялық ақпаратты кемінде әрбір 6 сағат сайын шығару;
46-8. Тропикалық циклондар туралы консультативтік ақпарат тропикалық циклондар үшін жер бетіндегі желдің күтілетін орташа жылдамдығы консультациялық хабарламаның әрекет ету кезеңі ішінде 10 минут ішінде 17 м/с (34 уз) жететін немесе асатын жағдайларда шығарылады.
ИКАО бекіткен қысқартулар мен түсіндірулерді талап етпейтін цифрлық мәндерді пайдалана отырып, ашық мәтінмен таралатын тропикалық циклондар туралы консультативтік ақпарат осы Қағидаларға "Консультативтік хабарламалардың үлгілері мен нысандары" 7-1-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген үлгіге сәйкес келеді.
Ескертпе. 2020 жылғы 5 қарашадан бастап тропикалық циклондар бойынша консультативтік орталықтар осы тармақтың екінші абзацына сәйкес қысқартуларды пайдалана отырып, осы консультациялық ақпаратты ашық мәтінмен жіберуге қосымша ретінде IWXXM GML нысанындағы тропикалық циклондар туралы консультациялық ақпаратты таратады;
46-9. Осы Қағидаларға 7-1-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген "консультациялық хабарлардың үлгілері мен мысалдары" графикалық форматта дайындалатын тропикалық циклондар туралы консультациялық ақпарат осы Қағидаларға "ұшу құжаттамасында пайдаланатын карта үлгілеріндегі белгілер мен қысқартулар" деген 7-қосымшада көрсетілгендей жасалады және PNG форматын пайдалана отырып шығарылады.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 8-параграфпен толықтырылсын:
"8 - Параграф. Ғарыштық ауа райы орталықтары
46-10. Ғарыштық ауа райы орталықтары (SWXC) мониторингті жүзеге асырады және ғарыштық ауа райының құбылыстары туралы консультациялық ақпарат береді және оның жауапкершілігін қамтамасыз етеді:
1) мынадай салаларда әсер ететін ғарыштық ауа райы құбылыстарының болуын анықтау және мүмкіндігінше болжау үшін тиісті жерүсті бақылауларын, борттан және спутниктік құралдардың көмегімен бақылауды бақылау:
жоғары жиілікті (ЖЖ) радиобайланыс;
спутниктік байланыс;
GNSS негізделген навигация және бақылау;
ұшу эшелондарына радиациялық әсер ету;

2) выпуск консультативной информации относительно протяженности, интенсивности и продолжительности явлений космической погоды, оказывающих воздействие, упомянутое в 1);
3) распространение консультативной информации, упомянутой в 2), в:
районные диспетчерские центры, центры полетной информации и аэродромные метеорологические органы, которые могут быть затронуты этими явлениями в районе его ответственности;
другие SWXC;
международные банки данных ОРМЕТ, органы международных NOTAM и службы авиационной фиксированной службы, основанные на использовании Интернета.
46-11. SWXC обеспечивает круглосуточное слежение.
46-12. В случае нарушения работы SWXC его функции выполняются другим SWXC или другим центром, назначенным соответствующим государством-поставщиком SWXC.
Примечание. Инструктивный материал относительно представления информации о космической погоде, включая назначенного(ых) ИКАО поставщика (ов) консультативной информации о космической погоде, содержится в документе ИКАО Doc 10100 "Руководство по информации о космической погоде для обеспечения международной аэронавигации".
46-13. Консультативную информацию о космической погоде следует выпускать открытым текстом с использованием утвержденных ИКАО сокращений и цифровых значений, не требующих разъяснений, и она должна соответствовать образцу, представленному в таблице 3 Приложения 7-1 "Образцы и примеры консультативных сообщений" к настоящим Правилам. При отсутствии утвержденных ИКАО сокращений используется максимально сжатый открытый текст на английском языке.
46-14. С 5 ноября 2020 года консультативная информация о космической погоде распространяется в форме IWXXM GML в дополнение к рассылке этой консультативной информации открытым текстом с использованием сокращений в соответствии с п. 46-12.
Примечание. Технические требования, касающиеся модели IWXXM, содержатся в части D "Представления, основанные на моделях данных" тома I.3 Наставления по кодам (ВМО № 306). Инструктивный материал относительно внедрения IWXXM содержится в документе ИКАО Doc 10003 "Руководство по модели обмена метеорологической информацией ИКАО".
46-15. В консультативную информацию о космической погоде следует включать один или несколько следующих видов воздействия космической погоды с использованием указанных ниже соответствующих им сокращений:
ВЧ-связь (распространение, поглощение) HF COM;
спутниковая связь (распространение, поглощение) SATCOM;
навигация и наблюдение, основанные на GNSS (ухудшение характеристик) GNSS;
радиация на эшелонах полета (повышенный уровень воздействия) RADIATION.
В консультативную информацию о космической погоде следует включать следующие уровни интенсивности с использованием указанных ниже соответствующих им сокращений:
умеренная MOD,
сильная SEV.
Примечание. Инструктивные указания относительно уровней интенсивности содержатся в документе ИКАО Doc 10100 "Руководство по информации о космической погоде для обеспечения международной аэронавигации".
46-16. Обновленную консультативную информацию о явлениях космической погоды следует выпускать по мере необходимости, но как минимум каждые шесть часов до тех пор, пока явления космической погоды более не наблюдаются и/или не ожидается, что они будут оказывать влияние.";

2) 1-тармақта айтылған әсер ететін ғарыштық ауа райы құбылыстарының ұзақтығына, қарқындылығына және ұзақтығына қатысты консультациялық ақпаратты шығару);
3) 2-тармақта аталған консультативтік ақпаратты тарату:
аудандық диспетчерлік орталықтар, ұшу ақпаратының орталықтары және әуеайлақ метеорологиялық органдары, олар осы құбылыстарға оның жауапкершілігі ауданында әсер етуі мүмкін;
басқа SWXC;
халықаралық ОРМЕТ деректер банкі, халықаралық NOTAM органдары және интернетті пайдалануға негізделген авиациялық тіркелген қызмет қызметтері;
46-11. SWXC тәулік бойы бақылауды қамтамасыз етеді;
46-12. SWXC жұмысы бұзылған жағдайда оның функцияларын басқа SWXC немесе SWXC тиісті жеткізуші мемлекет тағайындаған басқа орталық орындайды.
Ескертпе. Ғарыштық ауа-райы туралы консультациялық ақпаратты жеткізушінің (жеткізушілердің) ИКАО-ға тағайындалған ғарыштық ауа-райы туралы ақпаратты қоса алғанда, ғарыш ауа-райы туралы ақпаратты ұсынуға қатысты нұсқаулық материал "Халықаралық аэронавигацияны қамтамасыз ету үшін ғарыштық ауа-райы туралы ақпаратты ұсыну жөніндегі нұсқаулықта" (Doc 10100) қамтылған;
46-12. SWXC жұмысы бұзылған жағдайда оның функцияларын басқа SWXC немесе SWXC жеткізушісі тиісті мемлекет тағайындаған басқа орталық орындайды.
Ескертпе. ИКАО тағайындаған ғарыштық ауа райы туралы консультациялық ақпарат берушіні қоса алғанда, ғарыштық ауа райы туралы ақпаратты ұсынуға қатысты нұсқаулық материал ИКАО Doc 10100 "Халықаралық аэронавигацияны қамтамасыз етуге арналған ғарыштық ауа райы туралы ақпарат жөніндегі нұсқаулық";
46-13. 2020 жылғы 5 қарашадан бастап ғарыштық ауа-райы туралы консультативтік ақпарат 46-12 т.сәйкес қысқартуларды пайдалана отырып, осы консультативтік ақпаратты ашық мәтінмен таратуға қосымша IWXXM GML нысанында таратылады.
Ескертпе. IWXXM моделіне қатысты техникалық талаптар кодтар бойынша нұсқаудың (ДМҰ № 306) І. 3-томының "деректер модельдеріне негізделген көріністер" деген D бөлігінде қамтылған. IWXXM енгізуге қатысты нұсқаулық материал "ИКАО метеорологиялық ақпаратпен алмасу моделі жөніндегі нұсқаулық" ИКАО Doc 10003 құжатында бар;
46-14. Ғарыштық ауа райы туралы консультациялық ақпаратқа төменде көрсетілген тиісті қысқартуларды пайдалана отырып, ғарыштық ауа райы әсерінің бір немесе бірнеше мынадай түрлерін енгізу керек:
ЖЖ-байланыс (тарату, сіңіру) HF COM;
спутниктік байланыс (тарату, сіңіру) SATCOM;
GNSS негізделген навигация және бақылау (сипаттамалардың нашарлауы) GNSS;
RADIATION ұшу эшелондарындағы радиация (жоғары әсер ету деңгейі).
Ғарыштық ауа райы туралы консультативтік ақпаратқа төменде көрсетілген тиісті қысқартуларды пайдалана отырып, қарқындылықтың мынадай деңгейлерін енгізу керек:
орташа MOD,
күшті SEV.
Ескертпе. Қарқындылық деңгейіне қатысты нұсқаулық нұсқаулар "Халықаралық аэронавигацияны қамтамасыз ету үшін ғарыштық ауа райы туралы ақпарат беру жөніндегі нұсқаулықта" ИКАО Doc 10100 қамтылған;
46-15. Ғарыштық ауа райы құбылыстары туралы жаңартылған консультациялық ақпаратты қажеттілігіне қарай, бірақ ғарыштық ауа райы құбылыстары бұдан әрі бақыланғанға және/немесе олар әсер етеді деп күтілгенге дейін кемінде әрбір алты сағат сайын шығару керек.";

подпункт 4-1) пункта 45 изложить в следующей редакции:
"4-1) обмениваются информацией SIGMET с другими ОМС в соответствии с пунктом 320-1 настоящих правил;";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. Наблюдения за видимостью проводятся с использованием инструментальных средств или визуально с использованием установленных и подобранных дневных и ночных естественных ориентиров видимости, до которых известно расстояние.
Визуальные наблюдения за видимостью производятся в сторону ВПП, при этом уровень глаз наблюдателя должен находиться на высоте 1,5-5,0 метров от поверхности земли. Не допускается проведение визуальных наблюдений через окно, с верхних этажей: КДП, "Вышек", других высоких зданий, превышающих 5 метров.
Места для визуальных наблюдений за видимостью обеспечивают просмотр ВПП и, по возможности, других частей летного поля для определения значений видимости в других направлениях.
Схемы ориентиров видимости подготавливаются метеорологическими органами и вносятся в Инструкцию по метеорологическому обеспечению полетов на аэродроме.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. При использовании инструментальных систем для оценки дальности видимости на ВПП расчеты следует производить отдельно для каждой имеющейся ВПП. Дальность видимости на ВПП не должна рассчитываться при силе света огней, составляющей 3 % или менее от максимальной располагаемой силы света огней на ВПП. Применительно к местным регулярным и специальным сводкам для расчетов следует использовать следующую силу света огней:
1) для ВПП с включенными огнями: сила света огней, фактически используемая на данной ВПП;
2) для ВПП с выключенными огнями (или с наименьшей регулировкой силы света в ожидании возобновления полетов): оптимальная сила света огней, соответствующая использованию в эксплуатации при преобладающих условиях.
В сводках METAR и SPECI следует указывать дальность видимости на ВПП, основанную на максимальной располагаемой силе света огней на ВПП.";
дополнить пунктом 199-1 следующего содержания:
"199-1. Если какой-либо метеорологический элемент из перечисленных: направление и/или скорость приземного ветра, видимость, дальность видимости на ВПП, количество и/или высота нижней границы облаков или вертикальная видимость, температура воздуха и точки росы, значение давления QNH, - в сводке METAR и SPECI временно отсутствует, или его значение считается временно некорректным, он заменяется символом "/" для каждого знака сокращения в текстовом сообщении.";
дополнить пунктом 204-1 следующего содержания:

45-тармақтың 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) басқа да МБО SIGMET ақпаратымен алмасады, осы Қағидалардың 320-1-тармағына сәйкес.";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Көрінуді бақылау аспаптық құралдарды пайдалана отырып немесе көзбен шолып, оларға дейінгі қашықтық белгілі көрінудің белгіленген және таңдап алынған күндізгі және түнгі табиғи бағдарларын пайдалана отырып жүргізіледі.
Көрінуді көзбен шолып бақылау ҰҚЖ жағына қарай жүргізіледі, бұл ретте бақылаушының көз деңгейі жер бетінен 1,5-5,0 метр биіктікте болуы тиіс.
Терезе арқылы, жоғарғы қабаттардан: БДП, "Мұнаралардан", 5 метрден асатын басқа да биік ғимараттардан көзбен шолып бақылау жүргізуге жол берілмейді.
Көрінуді көзбен шолып бақылауға арналған орындар ҰҚЖ-ны және мүмкіндігінше басқа бағыттардағы көріну мәндерін анықтау үшін ұшу алаңының басқа бөліктерін қарауды қамтамасыз етеді.
Көріну бағдарларының схемаларын метеорологиялық органдар дайындайды және әуеайлақта ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа енгізіледі.";
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132. ҰҚЖ-дағы көріну қашықтығын бағалау үшін құралдық жүйені пайдаланған кезде есептеуді әрбір бар ҰҚЖ үшін жеке жасау керек. ҰҚЖ-дағы көріну қашықтығы 3% құрайтын немесе ҰҚЖ-дағы жарықтарының максималды қолда бар күштерінен аз от жарығының күші болған жағдайда есептелмеуге тиіс. Есептеулер үшін жергілікті тұрақты және арнайы мәліметтерге қатысты от жарықтарының мынадай күштерін қолдану қажет:
1) оттары қосылған ҰҚЖ үшін: осы ҰҚЖ-да нақты қолданылатын оттардың жарық күші;
2) оттары өшірілген ҰҚЖ үшін (немесе ұшуды жаңартуды күткенде жарық күші аз реттелетін): басым жағдайларда пайдалану кезінде қолдануға сәйкес келетін от жарығының оңтайлы жарық күші.
METAR және SPECI мәліметтерінде ҰҚЖ-дағы оттар жарығының ең жоғары қолда бар күшіне негізделген ҰҚЖ-дағы көріну қашықтығы көрсетілуі тиіс.";
мынадай мазмұндағы 199-1-тармақпен толықтырылсын:
"199-1. Егер төменде аталғандардың қандай да бір метеорологиялық элементі: жерге жақын желдің бағыты және/немесе жылдамдығы, көріну ҰҚЖ-дағы көріну қашықтығы, бұлттардың төменгі шегінің саны және/немесе биіктігі немесе тік көріну, ауа температурасы және шық нүктесі, қысым мәні QNH, - METAR және SPECI мәліметінде уақытша жоқ немесе оның мәні уақытша дұрыс емес деп саналса, ол мәтіндік хабарламадағы қысқартудың әрбір белгісі үшін "/" белгісімен ауыстырылады.":
мынадай мазмұндағы 204-1- тармақпен толықтырылсын:

"204-1. Данные наблюдений с борта воздушных судов AIREP SPECIAL передаются по линии передачи данных "воздух – земля". В тех случаях, когда линия передачи данных "воздух – земля" не обеспечивается или ее применение не является целесообразным, данные специальных и других нерегулярных наблюдений с борта воздушных судов в течение полета сообщаются с помощью средств речевой связи.";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. При использовании речевой связи специальные донесения с борта, передаваемые экипажем ВС (по линии связи "вниз") содержат следующие элементы образца и описания специального донесения с борта AIREP SPECIAL по линии связи "вниз":
1) указатель типа сообщения AIREP SPEСIAL;
2) раздел 1 (информация о местоположении) опознавательный индекс воздушного судна;
Местоположение или широта и долгота;
Время: Эшелон или диапазон эшелонов;
3) раздел 3 (Метеорологическая информация).
Условия, требующие передачи специального донесения с борта, выбираются из перечня, перечисленного в пункте 204 настоящих Правил.
Образец и описание специального донесения с борта AIREP SPECIAL, передаваемого ЭВС по линии связи "вниз", представлены в Методическом материале "Специальные наблюдения с борта воздушных судов".";
дополнить пунктом 216-1 следующего содержания:
"216-1. Специальные донесения с борта, полученные органами ОВД, ретранслируются соответствующими ОМС (по линии связи "вверх") в надлежащей последовательности и установленном формате, чтобы обеспечить возможность их использования в метеорологических и других ЭВМ.
Условия, перечисленные в пункте 204 настоящих Правил, обозначаются соответственно: SEV TURB; SEV ICE; SEV MTW; TS GR; TS; HVY SS; HVY DS; VA CLD; VA; MOD TURB; MOD ICE.
Особо важным является применение для сообщений о специальных донесениях с борта указателя "ARS".
Образец и описание сообщений ARS, выпускаемых ОМС по линии связи "вверх" о специальных донесениях с борта AIREP SPECIAL, содержится в Приложении 3-1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 216-2 следующего содержания:
"216-2. Сообщения ARS о специальных донесениях с борта AIREP SPECIAL следует передавать по линии связи "вверх" в течение 60 мин после их выпуска.";
пункт 218 изложить в следующей редакции:
"218. Сообщения ARS о специальных донесениях с борта воздушных судов AIREP SPECIAL о явлениях, перечисленных в пункте 204 настоящих Правил, и информация SIGMET и AIRMET, направляемые воздушным судам органами ОВД, охватывают часть маршрута в пределах 2 часов полетного времени от местонахождения воздушного судна в данный момент по направлению полета воздушного судна.";
пункт 220 изложить в следующей редакции:

"204-1. AIREP SPECIAL әуе кемелерінің бортынан бақылау деректері "ауа – жер" деректер беру желісі бойынша беріледі. "Ауа – жер" деректерін беру желісі қамтамасыз етілмеген немесе оны қолдану мақсатқа сай болмаған жағдайларда, ұшу кезінде әуе кемелерінің бортынан арнайы және басқа да тұрақты емес бақылаулардың деректері сөйлеу байланысы құралдарының көмегімен хабарланады.";
211-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"211. Сөйлеу байланысын пайдалану кезінде ӘК экипажы беретін борттан арнайы хабарламалар ("төмен" байланыс желісі бойынша) airep SPECIAL бортынан "төмен" байланыс желісі бойынша арнайы хабарлама үлгісі мен сипаттамасының мынадай элементтерінен тұрады":
1) AIREP SPEСIAL хабарлама түрінің көрсеткіші
2) 1-бөлім (орналасқан жері туралы ақпарат)
әуе кемесінің тану индексі;
Орналасқан жері немесе ендік және бойлық;
Уақыт; эшелон немесе эшелондардың диапазоны;
3) 3-бөлім (метеорологиялық ақпарат);
Борттан арнайы хабарлама беруді талап ететін шарттар осы Қағидалардың 204-тармағында санамаланған тізбеден таңдап алынады.
"Төмен" байланыс желісі бойынша ӘКЭ беретін AIREP SPECIAL бортынан арнайы хабарламаның үлгісі мен сипаттамасы "Әуе кемелерінің бортынан арнайы бақылаулар" әдістемелік материалында ұсынылған.";
мынадай мазмұндағы 216-1-тармақпен толықтырылсын:
"216-1. ӘҚҚ органдары алған борттан арнайы хабарламалар тиісті МБО ("жоғары" байланыс желісі бойынша) тиісті дәйектілікпен және белгіленген форматта оларды метеорологиялық және басқа ЭЕМ-да пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін ретрансляцияланады.
Осы Қағидалардың 204-тармағында аталған шарттар тиісінше белгіленеді: SEV TURB; SEV ICE; SEV MTW; TS GR; TS; HVY SS; HVY DS; VA CLD; VA; MOD TURB; MOD ICE.
"ARS" көрсеткішінің бортынан арнайы хабарламалар туралы хабарламалар үшін қолдану аса маңызды болып табылады.
AIREP SPECIAL бортынан арнайы хабарламалар туралы "жоғары" байланыс желісі бойынша МБО шығаратын ARS хабарламаларының үлгісі мен сипаттамасы осы Қағидаларға 3-1-қосымшада қамтылған.";
мынадай мазмұндағы 216-2- тармақпен толықтырылсын:
"216-2. AIREP SPECIAL бортынан арнайы хабарламалар туралы ARS хабарламаларын олар шығарылғаннан кейін 60 минут ішінде "жоғары" байланыс желісі бойынша беру керек.";
218-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"218. Осы Қағиданың 204-тармағында көрсетілген құбылыстар туралы AIREP SPECIAL әуе кемелерінің бортынан арнайы хабарламалар туралы ARS хабарламалары және ӘҚҚ органдары әуе кемелеріне жіберетін SIGMET және AIRMET ақпараты әуе кемесінің ұшу бағыты бойынша осы сәтте әуе кемесінің орналасқан жерінен ұшу уақытының 2 сағаты шегінде бағыттың бір бөлігін қамтиды.";
220-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"220. Специальные наблюдения с борта за облаком вулканического пепла регистрируются по специальной форме донесений с борта о вулканической деятельности. Полученные донесения включаются в полетную документацию, предназначенную для полетов по маршрутам, которые, по мнению АМО, могут быть затронуты облаками вулканического пепла.";
дополнить пунктом 220-1 следующего содержания:
"220-1. Данные специальных наблюдений с борта за вулканической деятельностью, предшествующей извержению, вулканическим извержением или облаком вулканического пепла являются единственным типом донесения с борта, которое требуется представлять после полета и которое регистрируется по специальной форме донесения с борта о вулканической деятельности (МОДЕЛЬ VAR). Экземпляр формы приводится в Добавлении 1 документа PANS-АТМ, Doc 4444. Она включается в полетную документацию, предоставляемую летным экипажам, выполняющим полеты по маршрутам, на которых возможно появление облаков вулканического пепла.";
пункт 221 изложить в следующей редакции:
"221. По прибытии воздушного судна на аэродром заполненная форма донесения об облаке вулканического пепла незамедлительно передается АМО эксплуатантом или членом летного экипажа.
По получении аэродромным метеорологическим органом заполненной формы донесения о вулканической деятельности она должна быть незамедлительно передана ОМС, ответственному за обеспечение метеорологического слежения в районе полетной информации, в котором отмечена вулканическая деятельность.";
дополнить пунктом 274-1 следующего содержания:
"274-1. Подготавливаемые в соответствии с региональным аэронавигационным соглашением и для выпуска информации AIRMET зональные прогнозы для полетов, выполняемых на малых высотах, в системе международной аэронавигации, следует предоставлять с использованием основанных на сети Интернет услуг, предоставляемых авиационной фиксированной службой.";
пункт 293 изложить в следующей редакции:
"293. Метеорологические органы используют карты особых явлений погоды ВЦЗП в виде прогнозов SIGWX, выпускаемых четыре раза в день и действующих в течение установленных периодов действия, составляющих 24 ч, после сбора (в 00.00, 06.00,12.00 и 18.00 UTC) синоптических данных, на основе которых разработаны эти прогнозы.
Составленные на фиксированный момент времени карты SIGWX пригодны для полетов, начинающихся за 3 часа до времени действия данных и заканчивающихся по истечении 3 часов после их периода действия, например, подготовленный ВСЗП прогноз SIGWX, действительный на 1200 UTC, может использоваться для всех полетов между 0900 и 1500 UTC.

"220. Жанартау күлінің бұлтын борттан арнайы бақылау борттан вулкандық қызмет туралы хабарлардың арнайы нысаны бойынша тіркеледі. Алынған хабарламалар ӘМО пікірі бойынша жанартау күлінің бұлттары әсер етуі мүмкін бағыттар бойынша ұшуға арналған ұшу құжаттамасына енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 220-1-тармақпен толықтырылсын:
"220-1. Атқылау, вулкандық атқылау немесе вулкандық күл бұлты алдындағы вулкандық әрекетті борттан арнайы бақылау деректері ұшудан кейін ұсыну талап етілетін және борттан вулкандық әрекет туралы хабар берудің арнайы нысаны (VAR моделі) бойынша тіркелетін борттан жеткізудің жалғыз түрі болып табылады. Нысанның данасы pans-АТМ, Doc 4444 құжатының 1-қосымшасында келтіріледі. Ол жанартау күлінің бұлттары пайда болуы мүмкін бағыттар бойынша ұшуды орындайтын ұшу экипаждарына ұсынылатын ұшу құжаттамасына енгізіледі.";
221-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"221. Әуе кемесі әуеайлаққа келісімен жанартау күлінің бұлты туралы хабардың толтырылған нысанын пайдаланушы немесе ұшу экипажының мүшесі әуеайлақтың метеорологиялық органына береді.
Әуеайлақ метеорологиялық органы жанартау қызметі туралы хабарламаның толтырылған нысанын алғаннан кейін ол жанартау қызметі белгіленген ұшу ақпараты ауданында метеорологиялық бақылауды қамтамасыз етуге жауапты МБО-ға дереу берілуі тиіс.";
мынадай мазмұндағы 274-1-тармақпен толықтырылсын:
"274-1. Өңірлік аэронавигациялық келісімге сәйкес дайындалатын және AIRMET ақпаратын шығару үшін халықаралық аэронавигация жүйесінде кіші биіктіктерде орындалатын ұшулар үшін аймақтық болжамдарды авиациялық тіркелген қызмет көрсететін Интернет желісіне негізделген қызметтерді пайдалана отырып ұсыну қажет.";
293-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"293. Ауа райының ерекше құбылыстарының карталарын ДАБО күніне төрт рет SIGWX болжамдар түрінде дайындайды, олар осы болжамдар әзірленген синоптикалық деректер жиналғаннан (00.00, 06.00, 12.00 және 18.00 UTC) кейін 24 сағатты құрайтын әсер етудің белгіленген кезеңдері ішінде әрекет етеді.
Белгіленген сәтінде жасалған биіктікте ауаның температурасы мен биіктікте жел картасының уақыты олардың әрекет ету мерзімінен кейін 1,5 с өткесін аяқталатын және мәліметтердің әрекет етуінің уақытына дейін 1,5 с басталатын ұшулар үшін жарамды, мысалы, 1200 UTC жарамды биіктікте жел болжамының жасалған ДААО, 10.30 және 13.30 UTC арасында барлық ұшу үшін пайдалану мүмкін.

Каждый прогноз распространяется не позднее 7 ч после стандартного времени наблюдения при работе в нормальных условиях и не позднее 9 ч после стандартного времени наблюдения в условиях резервного обслуживания.";
дополнить пунктом 293-1 следующего содержания:
"293-1. Прогнозы SIGWX выпускаются в двоичной кодовой форме с использованием кодовой формы BUFR, предписанной ВМО.
Кодовая форма BUFR приведена в "Наставлении по кодам" (ВМО-№ 306), том I.2, часть В "Двоичные коды".";
дополнить пунктом 296-1 следующего содержания:
"296-1. Прогнозы ветра, температуры и влажности воздуха на высотах, направления, скорости максимального ветра и его высоты в единицах эшелона полета, высоты тропопаузы в единицах эшелона полета и температуры тропопаузы, районов кучево-дождевых облаков, обледенения и турбулентности и геопотенциальной абсолютной высоты эшелонов полета, подготавливаемые ВЦЗП четыре раза в сутки, действительны на фиксированные сроки, составляющие 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33 и 36 ч после сбора (в 00:00, 06:00, 12:00 и 18:00 UTC) синоптических данных, на основе которых разработаны эти прогнозы.
Каждый прогноз распространяется не позднее 5 ч после стандартного времени наблюдения.";
пункт 298 изложить в следующей редакции:
"298. Прогнозы в узлах регулярной сетки, подготовленные ВЦЗП, содержат:
1) данные о ветре и температуре для эшелонов полета 50 (850 гПа), 80 (750 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600гПа), 180 (500 гПа), 210 (450 гПа), 240 (400 гПа), 270 (350 гПа), 300 (300 гПа), 320 (275 гПа), 340 (250 гПа), 360 (225 гПа), 390 (200 гПа), 410 (175 гПа), 450 (150 гПа) 480 (125 гПа) и 530 (100 гПа);
2) информацию о высоте тропопаузы в единицах эшелона полета и температуре тропопаузы;
3) информацию о направлении, скорости максимального ветра и его высоте в единицах эшелона полета;
4) данные о влажности для эшелонов полета 50 (850 гПа), 80 (750 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600 гПа) и 180 (500 гПа);
5) данные о горизонтальной протяженности и информацию о высоте нижней и верхней границы кучево-дождевых облаков в единицах эшелона полета;
6) данные об обледенении для слоев, отцентрированных по эшелонам полета 60 (800 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600 гПа), 180 (500 гПа), 240 (400 гПа) и 300 (300 гПа);
Примечание: слои отцентрированные по эшелонам полета, о которых говорится в подпункте 6, имеют толщину, эквивалентную в 100 гПа.
7) данные о турбулентности для слоев, отцентрированных по эшелонам полета 100 (700 гПа), 140 (600 гПа), 180 (500 гПа), 240 (400 гПа), 270 (350 гПа), 300 (300 гПа), 340 (250 гПа), 390 (200 гПа) и 450 (150 гПа);

Әрбір болжам қалыпты жағдайда жұмыс істеу кезінде бақылаудың стандартты уақытынан кейін 7 сағаттан кешіктірмей және резервтік қызмет көрсету жағдайларында бақылаудың стандартты уақытынан кейін 9 сағаттан кешіктірмей таратылады.";
мынадай мазмұндағы 293-1-тармақпен толықтырылсын:
"293-1. SIGWX болжамдары ДМҰ белгілеген BUFR кодтық нысанын пайдаланып екілік код түрінде шығарылады. BUFR кодтық нысаны "Кодтар бойынша нұсқауларда" (ДМҰ-№ 306) келтірілген, I. 2-том, в бөлігі "екілік кодтар".";
мынадай мазмұндағы 296-1-тармақпен толықтырылсын:
"296-1. Биіктіктегі желдің, ауаның температурасы мен ылғалдылығының, ең жоғары желдің жылдамдығы мен ұшу эшелонының бірліктеріндегі оның биіктігінің, тропопаузаның биіктігінің ұшу эшелонының бірліктеріндегі және тропопаузаның температурасының, түйдек-жаңбырлы бұлттар аудандарының, мұздану мен турбуленттіліктің және ұшу эшелондарының геопотенциалды абсолюттік биіктігінің болжамдары, ДАБО тәулігіне төрт рет дайындалатын ұшу эшелондарының белгіленген мерзімдерге жарамды. 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33 кейін 36 сағат 00:00, 06:00, 12:00 және 18:00 UTC) негізінде осы болжамдар әзірленген синоптикалық деректер.
Әрбір болжам стандартты бақылау уақытынан кейін 5 сағаттан кешіктірілмей таратылады.";
298-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"298. ДАБО дайындаған тұрақты торының торабында болжамдар келесіні қамту тиіс:
1) ұшудың эшелоны үшін жел мен температура туралы 50 (850 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600гПа), 180 (500 гПа), 240 (400 гПа), 270 (350 гПа), 300 (300 гПа), 320 (275 гПа), 340 (250 гПа), 360 (225 гПа), 390 (200 гПа), 410 (175 гПа), 450 (150 гПа) және 530 (100 гПа);
2) Эшелонның ұшу бірліктерінде тропопауза биіктігі туралы немесе тропопаузаның температурасы туралы мәлімет;
3) ең жылдам желдің жылдамдығы мен бағыты туралы және эшелонның ұшу бірлігінде оның биіктігі туралы мәлімет;
4) эшелон ұшулары үшін ылғалдылық туралы мәлімет 50 (850 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600 гПа) және 180 (500 гПа);
5) ұшу эшелондары бірлігіндегі түйдек - жаңбырлардың жоғарғы және төменгі шекарасының биіктігі туралы ақпараттар мен горизонтальдық ұзындығы туралы мәліметтер.
6) эшелон ұшулары бойынша ортаға келтірілген қабаттар үшін мұздану туралы мәліметтер 60 (800 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600 гПа), 180 (500 гПа), 240 (400 гПа) және 300 (300 гПа);
Ескертпе: 6-тармақшада айтылатын ұшу эшелондары бойынша орталықтанған қабаттардың 100гПа-ға баламалы қалыңдығы болады
7) эшелон ұшулары бойынша ортаға келтірілген қабаттар үшін ашық аспанда турбуленттілік туралы мәлімет 100 (700 гПа), 140 (600 гПа), 180 (500 гПа), 240 (400 гПа), 270 (350 гПа), 300 (300 гПа), 340 (250 гПа), 390 (200 гПа) және 450 (150 гПа);

Примечание: слои отцентрированные по эшелонам полета, о которых говорится в подпункте 7, имеют толщину, эквивалентную в 100 гПа, для эшелонов полета ниже 240, и 50 гПа для эшелонов полета 240 и выше.
Турбулентность, о которой говорится в подпункте 7, охватывает все виды турбулентности, включая турбулентность в ясном небе и в облаках.
8) данные о геопотенциальной абсолютной высоте для эшелонов полета 50 (850 гПа), 80 (750 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600 гПа), 180 (500 гПа), 210 (450 гПа), 240 (400 гПа), 270 (350 гПа), 300 (300 гПа), 320 (275 гПа), 340 (250 гПа), 360 (225 гПа), 390 (200 гПа), 410 (175 гПа),450 (150 гПа) 480 (125 гПа) и 530 (100 гПа).
Примечание. Конкретные уровни давления (гПа) для пп. 1), 4), 6), 7) и 8) указаны в документе ИКАО Doc 8896 "Руководство по авиационной метеорологии".";
пункт 300 изложить в следующей редакции:
"300. Указанные в подпункте 1); 2); 3); 4) и 8) пункта 298, прогнозы в узлах регулярной сетки составляются ВЦЗП с использованием регулярной сетки с горизонтальной разрешающей способностью в 1,25 широты и долготы.
Вышеупомянутые в подпункте 5); 6); 7) пункта 298, прогнозы в узлах регулярной сетки составляются ВЦЗП с использованием регулярной сетки с горизонтальной разрешающей способностью в 0,25 широты и долготы.";
дополнить пунктом 320-1 следующего содержания:
"320-1. ОМС в целях обеспечения единообразного предоставления информации SIGMET следует координировать сообщения SIGMET c соседним(и) ОМС, особенно в тех случаях, когда явление погоды по маршруту полета выходит или, как ожидается, выйдет за установленные границы зоны ответственности ОМС.
Примечание. Инструктивные указания по вопросам двусторонней или многосторонней координации действий между ОМС содержатся в Методических рекомендациях по подготовке, согласованию и использованию сообщений SIGMET и AIRMET, утвержденные ПАНО и согласованные с полномочным метеорологическим органом в соответствии с докуметом ИКАО Doc 8896 "Руководство по авиационной метеорологии".";
пункт 337 изложить в следующей редакции:
"337. Предупреждения по аэродрому выпускаются в связи с фактическим или ожидаемым возникновением одного или нескольких нижеследующих явлений и условий:
грозы;
града;
сильного и (или) продолжительного снега;
замерзающих осадков (гололеда);
замерзающего тумана;
инея или изморози;
шквала, смерча;песчаной или пыльной бури;
поднимающегося песка или пыли;ветра со скоростью 15 м/с и более (с учетом порывов), независимо от направления;
вулканического пепла или отложения вулканического пепла;
выброса токсических химических веществ;

Ескертпе: 7) тармақшада айтылған ұшу эшелондары бойынша орталықтанған қабаттардың 240-тан төмен ұшу эшелондары үшін 100гПа-ға баламалы қалыңдығы және 240 және одан жоғары ұшу эшелондары үшін 50 гПа болады.
7) тармақшада айтылған турбуленттілік ашық аспандағы және бұлттардағы турбуленттілікті қоса алғанда турбуленттіліктің барлық түрлерін қамтиды.
8) ұшу эшелондары үшін геоәлеуетті абсолютті биіктік туралы деректер 50 (850 гПа), 80 (750 гПа), 100 (700 гПа), 140 (600 гПа), 180 (500 гПа), 210 (450 гПа), 240 (400 гПа), 270 (350 гПа), 300 (300 гПа), 320 (275 гПа), 340 (250 гПа), 360 (225 гПа), 390 (200 гПа), 410 (175 гПа),450 (150 гПа) 480 (125 гПа) және 530 (100 гПа).
Тармақша үшін қысымның (гПа) нақты деңгейлері 1), 4), 6), 7) және 8) авиациялық Метеорология нұсқауында көрсетілген (Doc 8896).";
300-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"300. Тармақшада көрсетілген 1); 2); 3); 4) осы Қағидалардың 298-тармағында көрсетілген, тұрақты тордың торабындағы болжамдар 1,25 ендік және ұзақтықпен тік рұқсат етілген қабілетпен тұрақты торды пайдаланумен ДААО жасалады.
5); 6); 7) 298-тармақтың тұрақты тордың тораптарындағы болжамдар 0,25 ендік пен бойлықта көлденең рұқсат ету қабілеті бар тұрақты торды пайдалана отырып, ДАБО-да жасалады.";
мынадай мазмұндағы 320-1- тармақпен толықтырылсын:
"320-1. МБО SIGMET ақпаратын біркелкі ұсынуды қамтамасыз ету мақсатында, әсіресе ұшу бағыты бойынша ауа райы құбылысы МБО жауапкершілік аймағының белгіленген шекарасынан шығатын немесе шығатын жағдайларда, көршілес МБО-мен SIGMET хабарламаларын үйлестіру керек.
Ескертпе. МБО арасындағы іс-қимылдарды екі жақты немесе көп жақты үйлестіру мәселелері бойынша нұсқаулық нұсқаулар АНҚБ бекіткен және авиациялық Метеорология жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес уәкілетті метеорологиялық органмен келісілген SIGMET және AIRMET хабарламаларын дайындау, келісу және пайдалану жөніндегі әдістемелік ұсынымдарда қамтылған. (Doc. 8896).";
337-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"337. Әуеайлақ бойынша ескертулер төменде көрсетілген құбылыстардың немесе жағдайлардың нақты болуына немесе күтілетіне байланысты шығарылады:
найзағай;
бұршақ;
қатты және (немесе) ұзақ жауған қар;
мұзданатын жауын-шашын (көктайғақ);
қататын тұман;
боз қырау немесе қырау;
дауыл, құйын;
құмды немесе шаңды боран;
көтерілетін құм немесе шаң;
жел бағытына қарамастан секундына 15 метр және асқан жылдамдығымен;
жанартаудың күлі немесе жанартау күлінің тұнбасы;
улы химиялық заттардың шығарындылары;

понижения температуры воздуха до минус 30°С и ниже или ее повышения до плюс 35°С и выше;других явлений, согласованных на локальном уровне.";
пункт 391 изложить в следующей редакции:
"391. Для обеспечения единообразия и стандартизации полетной документации, получаемые в рамках ВСЗП данные GRIB и BUFR, декодируются в стандартные карты ВСЗП согласно соответствующим положениям настоящих Правил, а метеорологическое содержание и обозначение составителя прогнозов ВСЗП не изменяются. С 4 ноября 2021 года это также относится к получаемым данным IWXXM.";
пункт 393 изложить в следующей редакции:
"393. Сводки METAR и SPECI (включая прогнозы типа "тренд"), TAF, GAMET, SIGMET, AIRMET и консультативная информация о вулканическом пепле, тропических циклонах и о космической погоде (при наличии) представляются в соответствии с образцами, приведенными в содержании прогнозов GAMET приложения 5, в содержании и порядке элементов сообщений SIGMET и AIRMET приложения 6, в обозначениях и сокращениях в образцах карт, используемых в полетной документации приложения 7, в образцах консультативной информации о вулканическом пепле, тропических циклонах и о космической погоде приложения 7-1 и в образце для составления сообщений SIGMET и AIRMET приложения 8 к настоящим Правилам.
Такая метеорологическая информация, полученная от других метеорологических органов, включается в полетную документацию без изменений.";
пункт 500 изложить в следующей редакции:
"500. Метеорологические бюллетени, содержащие оперативную метеорологическую информацию, передаются с помощью средств авиационной фиксированной службы (AFS). Время их передачи должно составлять менее 5 минут.";
в Приложении 3:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"Каждое метеорологическое оборудование имеет эксплуатационную документацию, в соответствии с которой производится его эксплуатация в пределах установленного срока службы.
Примечание: По окончанию срока службы метеорологического оборудования, дальнейшая эксплуатация производится, согласно методического/инструктивного материала, разработанного и утвержденного ПАНО, либо заменяется новым оборудованием.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

ауа температурасының минус 30 градусқа дейін немесе одан да төмен төмендеуі немесе оның 35 градус және одан астам көтерілу;
жергілікті деңгейде келісілген басқа құбылыстар.";
391-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұшу құжаттамасының біркелкілігін және стандартталуын қамтамасыз ету үшін БАБО шеңберінде алынатын GRIB және BUFR деректері осы Қағидалардың тиісті ережелеріне сәйкес БАБО стандартты карталарына безендіріледі, ал БАБО болжамдарын құрастырушының метеорологиялық мазмұны мен белгіленуі өзгермейді. 2021 жылдың 4 қарашасынан бастап бұл IWXXM алынған деректерге де қатысты.";
393-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"393. METAR және SPECI мәліметтері ("тренд" түріндегі болжамды қоса), TAF, GAMET, SIGMET, AIRMET және вулкандық күл, тропикалық циклондар және ғарыштық ауа райы (бар болған жағдайда) туралы консультативтік ақпарат осы Қағидалардың 5-қосымшасында келтірілген GAMET болжамдардарының мазмұнында, 6-қосымшасында келтірілген SIGMET және AIRMET хабарламалары элементтерінің мазмұны мен тәртібінде, 7-қосымшаның ұшу құжаттамасында пайдаланылатын карта үлгілеріндегі белгілер мен қысқартуларда, 7-1-қосымшаның жанартау күлі, тропикалық циклондар және ғарыштық ауа райы туралы консультативтік ақпарат үлгілерінде және 8-қосымшасында келтірілген SIGMET және AIRMET хабарламаларын құруға арналған үлгілерге сәйкес беріледі.
Басқа метеорологиялық органдардан алынған осындай метеорологиялық мәліметтер ұшу құжаттамасына өзгеріссіз енгізіледі.";
500-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"500.Жедел метеорологиялық ақпаратты қамтитын метеорологиялық бюллетеньдер авиациялық тіркелген қызмет құралдарының (AFS) көмегімен беріледі. Оларды беру уақыты 5 минуттан кем болуы тиіс.";
3- қосымшада:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Әрбір метеорологиялық жабдықтың пайдалану құжаттамасы болады, оған сәйкес белгіленген қызмет ету мерзімі шегінде оны пайдалану жүзеге асырылады.
Ескертпе: Метеорологиялық жабдықтың қызмет ету мерзімі аяқталғаннан кейін одан әрі пайдалану АНҚБ әзірлеген және бекіткен әдістемелік/нұсқаулық материалға сәйкес жүргізіледі немесе жаңа жабдықпен ауыстырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Измерители видимости устанавливаются: датчики видимости - в зонах взлета и посадки ВС на удалении 300 ± 200 метров от концов ВПП в сторону середины, и у середины ВПП (±100 метров от траверза середины), на расстоянии не более 120 метров от осевой линии ВПП на высоте около 2,5 метров относительно уровня порога ВПП, указатели (пульты управления), регистраторы - в рабочих помещениях метеонаблюдателей.
Примечание: При наличии смещенного порога ВПП, датчики видимости устанавливаются на удалении 300 ± 200 метров от смещенного порога ВПП. При этом ПАНО обеспечивает репрезентативные наблюдения за видимостью.";
Таблицу 1 изложить в следующей редакции:

"7. Көрінуді өлшегіштер орнатылады:
ӘК ұшу және қону аумақтарындағы көріну датчиктері - ӘК ұшу және қону аймақтарынан ортаға дейін ҰҚЖ аяғынан 300 ± 200 метр, және ҰҚЖ ортасынан (ортаның траверзінен ± 100 метр), ҰҚЖ остік желісінен 120 метр қашықтықтан аспайтын 2,5 метр биіктікте (басқару пульттері), тіркегіштер- метеобақылаудың жұмыс үй-жайларында.
Ескертпе: ҰҚЖ-ның ығыстырылған шегі болған кезде көріну датчиктері ҰҚЖ-ның ығыстырылған табалдырығынан 300± 200 метр қашықтықта орнатылады. Бұл ретте АНҚБ көрінуді репрезентативті бақылауды қамтамасыз етеді.";
1-кесте мынадай редакцияда жазылсын:

"Минимальный состав метеорологического оборудования в зависимости от длины ВПП (длина ВПП указана в стандартных условиях) для аэродромов с кодовым обозначением 4, 3, 2, 1 (ВПП классов А, Б, В, Г, Д, Е)
Метеорологическое оборудование
Длина ВПП в стандартных условиях/ Кодовый номер аэродрома (ВПП (направления) захода на посадку по приборам и необорудованные ВПП классов)
1800 метров и более, кодовый номер 4 (ВПП класс А, Б, В)

"Кодтық белгісі 4, 3, 2, 1 болатын әуеайлақтар үшін ҰҚЖ (ҰҚЖ ұзындығы стандартты шарттарда көрсетілген) ұзындығына байланысты метеорологиялық жабдықтың минималды құрамы (А, Б, В, Г, Д, Е класты ҰҚЖ)
Метеорологиялық жабдық
Стандартты жағдайдағы ҰҚЖ ұзындығы / Әуеайлақтың кодтық нөмірі (Аспаптар бойынша қонуға кіру ҰҚЖ (бағыты) және жабдықталмаған ҰҚЖ класы)
1800 м және одан да көп, Кодтық нөмірі 4 (А, Б, В ҰҚЖ класы)

3. Измерители высоты нижней границы облаков (вертикальной видимости)
- для одного и двух направлений взлета и посадки ВПП, комплект
2, из них 1 резерв5,9
2, из них 1 резерв5,9
4. Дистанционные измерители высоты нижней границы облаков (вертикальной видимости)
- для одного направления взлета и посадки ВПП
2, из них 1 резерв
2, из них 1 резерв9
_5
- для двух направлений взлета и посадки ВПП
4, из них 2 резерв
4, из них 2 резерв9
_5
5. Измерители параметров ветра, комплект
- для одного направления взлета и посадки ВПП
2, из них 1 резерв
2, из них 1 резерв6
2, из них 1 резерв6
для двух направлений взлета и посадки ВПП
4, из них 2 резерв
4, из них 2 резерв6
2, из них 1 резерв6
6. Измерители атмосферного давления (для аэродрома)
- для одного направления взлета и посадки ВПП
2, из них 1 резерв
2, из них 1 резерв
2, из них 1 резерв
- для двух направлений взлета и посадки ВПП
2, из них 1 резерв
2, из них 1 резерв
2, из них 1 резерв
7. Измерители температуры и влажности воздуха (для аэродрома)
1
1
1
8. Средства отображения метеорологической информации (блоки индикации)
количество определяется пунктами 16 и 32 настоящего Приложения
количество определяется пунктами 16 и 32 настоящего Приложения
количество определяется пунктами 16 и 32 настоящего Приложения
9. МРЛ7
18
Примечания:
1В качестве резерва измерителей-регистраторов МДВ допускается установка щитов - ориентиров видимости (по 1 комплекту для каждого направления взлета посадки ВПП).
2Измерители-регистраторы МДВ для направлений взлета и посадки ВПП класса Г, Д являются рекомендуемыми.
Если установлены измерители – регистраторы МДВ, в качестве резерва могут устанавливаться щиты – ориентиры видимости.
3На ВПП классов А, Б, В при фактической длине полосы 1800 м допускается устанавливать четыре измерителя-регистратора МДВ.
4На ВПП, где имеются измерители-регистраторы МДВ, щиты - ориентиры видимости могут не устанавливаться.
5На ВПП классов Г, Д и Е для каждого направления посадки, оборудованного для захода на посадку по приборам, в состав оборудования рекомендуется включать дистанционные измерители ВНГО (вертикальной видимости). В этом случае измерители ВНГО из состава метеорологического оборудования исключаются.
6Резервирование измерителей параметров ветра является рекомендуемым.
7Допускается использование метеорологической радиолокационной информации, полученной от МРЛ, расположенных в радиусе 50 километров от аэродрома, эксплуатируемых другими метеорологическими органами.
8До 1 января 2021 года рекомендуется в состав метеорологического оборудования аэродромов включать метеорологический радиолокатор (МРЛ).

3. Бұлттардың төменгі шегінің биіктігін (тік көрінуін) өлшегіштер:
- ұшып-көтерілу және қонудың бір немесе екі бағыты бар ҰҚЖ, жинақ
оныз ішінде1 резервте5,9
2, оныз ішінде 1 резервте5,9
4. Бұлттардың төменгі шегінің биіктігін (тік көрінуін) қашықтан өлшегіштер
- ұшып-көтерілу және қонудың бір бағыты бар ҰҚЖ
2, оның ішінде 1-резервте
2, оның ішінде 1-резервте9
_5
- ұшып-көтерілу және қонудың екі бағыты бар ҰҚЖ
4, оның ішінде 2-резервте
4, оның ішінде 2-резервте9
_5
5. Жел параметрлерін өлшегіштер, жинақ:
- ұшып-көтерілу және қонудың бір бағыты бар ҰҚЖ
2, оның ішінде 1-резервте
2, оның ішінде 1-резервте6
2, оның ішінде 1-резервте6
-ұшып-көтерілу және қонудың екі бағыты бар ҰҚЖ
4, оның ішінде 2 резервте
4, оның ішінде 2-резервте6
2, оның ішінде 1-резервте6
6. Атмосфералық қысым өлшегіштер (әуеайлақ үшін):
- ұшып-көтерілу және қонудың бір бағыты бар ҰҚЖ
2, оның ішінде 1-резервте
2, оның ішінде 1-резервте
2, оның ішінде 1-резервте
- ұшып-көтерілу және қонудың екі бағыты бар ҰҚЖ
2, оның ішінде 1-резервте
2, оның ішінде 1-резервте
2, оның ішінде 1-резервте
7. Ауа температурасы мен ылғалдылығын өлшегіштер (әуеайлақ үшін)
1
1
1
8. Метеоақпаратты бейнелеу құралдары (индикациялау блоктары)
Саны осы Қосымшаның 16 және 32 тармақтарымен анықталады
Саны осы Қосымшаның 16 және 32 тармақтарымен анықталады
Саны осы Қосымшаның 16 және 32 тармақтарымен анықталады
9. Метеорологиялық радиолокатор (МРЛ)7
18
Ескертпе:
1МКА өлшеуіш-тіркеушілері резерві ретінде қалқандарды - көру бағдарын орнатуға рұқсат етіледі (ҰҚЖ ұшу-қонуының әр бағыты үшін 1 жинақтан).
2Г, Д класты ұшу және қону бағыты үшін МҚК өлшеуіш-тіркеушілері ұсынымды болып келеді.
Егер МКА өлшеуіш-тіркеушілері орнатылған болса, резерв ретінде қалқандар - көру бағдарларын орнатуға болады.
3А, Б, В класты ҰҚЖ-на жолақтың нақты ұзындығы 1800 м болғанда МКА төрт өлшеуіш-тіркегіштерін орнатуға рұқсат беріледі.
4МКА өлшеуіш-тіркеуіштері бар ҰҚЖ-на, қалқандар - көру бағдарларын орнатпауға болады.
5Г, Д және Е класты ҰҚЖ-на аспап бойынша қонуға кіру үшін жабдықталған әр қону бағыты үшін жабдық құрамына БТШБ (тік көріну) қашықтан өлшегіштерін қосу ұсынымдалады. Бұл жағдайда БТШБ өлшегіштері метеожабдық құрамынан шығарылады.
6Жел параметрлерінің өлшегіштерін резервтеу ұсынымдалған болып табылады.
7Басқа метеорологиялық органдар пайдаланатын, әуеайлақтан 50 шақырым радиуста орналасқан МРЛ-дан алынған метеорологиялық радиолокациялық ақпаратты алуға рұқсат беріледі.
82021 жылғы 1 қаңтарға дейін метеорологиялық радиолокатор метеорологиялық жабдық құрамына қосу ұсынылады.

С 1 января 2021 года метеорологический радиолокатор является обязательным в составе метеорологического оборудования.
9Резервирование измерителей параметров ВНГО является рекомендуемым.";
дополнить приложениями 3-1, 7-1 в редакции согласно приложениям 1, 3 к настоящему приказу;
приложения 7, 8 изложить в редакции согласно приложениям 2, 4 к настоящему приказу;
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
Приложение 1 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 ноября 2020 года № 591
Приложение 3-1
к Правилам метеорологического обеспечения
гражданской авиации
"Образец и описание сообщений ARS, выпускаемых ОМС по линии связи "вверх", о специальных донесениях с борта AIREP SPECIAL"
1. Заголовок специальных сообщений ARS
T1T2
Указатель типа данных
UA - для AIREP
A1A2
Указатель страны или территории
KZ – Республика Казахстан
ii
Номер бюллетеня
ii = 60-69 специальные сообщения с борта ВС о явлениях/условиях погоды, за исключением вулканического пепла
ii = 70-79 специальные сообщения с борта ВС о вулканическом пепле
СССС
Индекс ИКАО местоположения центра связи, рассылающего данное сообщение
СССС
2. Вторая строка специальных сообщений ARS
Элемент сообщения
Подробное содержание
Формат
Пример
Идентификация
Идентификация сообщения
ARS
ARS
Идентификация воздушного судна
Радиотелефонный позывной воздушного судна
nnnnnn
РАА101,
VA812
Наблюдаемое явление
Описание наблюдаемого явления, служащего причиной составления специального донесения с борта
TS
TSGR
SEV TURB
SEV ICE
SEV MTW
HVY SS
HVY DS
VA CLD
VA
[MTnnnnnnnnnn]
MOD TURB
MOD ICE
TS
TSGR
SEV TURB
SEV ICE
SEV MTW
HVY SS
HVY DS
VA CLD
VA MT ASHVAL5
MOD TUR
MOD ICE
Время наблюдения в часах и минутах (UTC)
Время наблюдения за наблюдаемым явлением
OBS AT nnnnZ
OBS AT 1816Z
OBS AT 1210Z
Наблюдаемое местоположение
Местоположение (с указанием широты и долготы (в градусах и минутах)) наблюдаемого явления
NnnnnWnnnnn или NnnnnEnnnnn или SnnnnWnnnnn или SnnnnEnnnnn

2021 жылғы 1 қаңтардан бастап метеорологиялық радиолокатор метеорологиялық жабдық құрамында міндетті түрде болуы қажет.
9БТШБ параметрлерін өлшегіштерді резервтеу ұсынылады.";
осы бұйрыққа 1, 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда 3-1, 7-1-қосымшалармен толықтырылсын;
7, 8-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 4 қарашадан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының сегізінші және жүз отыз бесінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін
атқарушының
2020 жылғы 3 қарашасы
№ 591 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық авиацияны
метеорологиялық қамтамасыз
ету қағидаларына
3-1-қосымша
"Жоғары" байланыс желісі бойынша ОМС шығаратын ARS хабарламаларының үлгісі және сипаттамасы, AIREP SPECIAL бортынан арнайы хабарламалар туралы"
1. ARS арнайы хабарламаларының тақырыбы
T1T2
Деректер түрінің көрсеткіші
UA-AIREP үшін
A1A2
Елдің немесе аумақтың көрсеткіші
KZ-Қазақстан Республикасы
ii
Бюллетеннің нөмірі
ii = 60-69 жанартау күлін қоспағанда, ӘК бортынан ауа райы құбылыстары/жағдайлары туралы арнайы хабарламалар ii = 70-79 жанартау күлі туралы ӘК бортынан арнайы хабарламалар
СССС
ИКАО индексі осы хабарламаны жіберетін байланыс орталығының орналасқан жері
СССС
2. ARS арнайы хабарламаларының екінші жолы
Хабарлама элементі
Толық мазмұны
Пішім
Мысал
Сәйкестендіру
Хабарламаны сәйкестендіру
ARS
ARS
Әуе кемесін сәйкестендіру
Әуе кемесінің радиотелефондық шақыру белгісі
nnnnnn
РАА101,
VA812
Байқалатын құбылыс
Борттан арнайы хабарлама жасау себебі болып табылатын байқалатын құбылыстың сипаттамасы
TS
TSGR
SEV TURB
SEV ICE
SEV MTW
HVY SS
HVY DS
VA CLD
VA [MT nnnnnnnnnn]
MOD TURB
MOD ICE
TS
TSGR
SEV TURB
SEV ICE
SEV MTW
HVY SS
HVY DS
VA CLD
VA MT ASHVAL5
MOD TUR
MOD ICE
Сағаттар мен минуттардағы бақылау уақыты (UTC)
Байқалатын құбылысты бақылау уақыты
OBS AT nnnnZ
OBS AT 1816Z
OBS AT 1210Z
Бақыланатын орын
Байқалатын құбылыстың орналасқан жері (ендік пен бойлықты (градустармен және минуттармен) көрсете отырып)
NnnnnWnnnnn немесе NnnnnEnnnnn немесе SnnnnWnnnnn немесе SnnnnEnnnnn

N4506E07345
N2020W07005
Наблюдаемый уровень
Эшелон полета или абсолютная высота наблюдаемого явления
FLnnn или
FLnnn/nnn или
nnnnM (или [n]nnnnFT)
FL390
FL180/210
3000M
12000FT
Пример сообщения ARS: ARS VA812 SEV MTW OBS AT 1215Z N2020W07005 FL180
Расшифровка:
Специальное донесение с борта воздушного судна VIASA* номер рейса 812. Донесение относится к сильной горной волне, которая наблюдалась в 12:15 UTC при местоположении воздушного судна 20°20' с. ш. и 70°5' з. д. на эшелоне полета 180.
*Условный эксплуатант.
3. Описание содержания:
3.1 Указатель типа сообщения (ARS)
Требуется включить указатель типа сообщения "ARS".
Примечание. В тех случаях, когда донесения с борта передаются и принимаются с помощью автоматизированного оборудования обработки данных, которое не может принимать данный указатель типа сообщения, в региональном аэронавигационном соглашении оговаривается разрешение на использование другого указателя типа сообщения при условии, что:
1) передаваемые данные соответствуют формату, который определен для специальных донесений с борта;
2) принимаются меры с той целью, чтобы специальные донесения с борта направлялись соответствующему метеорологическому органу и другим воздушным судам, которых, вероятнее всего, они касаются.
3.2 Опознавательный индекс воздушного судна (VA812)
Позывной воздушного судна, сообщаемый в виде одного блока без каких-либо интервалов или дефисов.
3.3 Явление, требующее передачи специального донесения с борта (SEV MTW)
Явление сообщается следующим образом:
сильная турбулентность как SEV TURB;
умеренная турбулентность как MOD TURB;
сильное обледенение как SEV ICE;
умеренное обледенение как MOD ICE;
сильная горная волна как SEV MTW;
гроза без града1 как TS;
гроза с градом1 как TSGR;
сильная пыльная буря или песчаная буря как HVY DS или HVY SS;
облако вулканического пепла как VA CLD;
вулканическая деятельность, предшествующая извержению, и вулканическое извержение как VA, после чего, при необходимости, указывается название вулкана (МТ, после чего указывается название вулкана).
Примечание. 1 О грозах сообщается только в том случае, если они:
• скрыты во мгле; или
• включены в слои других облаков; или
• обложные; или
• образуют линию шквала.
4. Время (OBS AT 1215Z)
Время нахождения воздушного судна в указанном местоположении указывается символами OBS AT, после чего указывается время в часах и минутах UTC (четыре цифры, после которых без интервала следует буква Z).
5. Местоположение (N2020W07005)
Местоположение указывается в целых градусах широты и долготы (буква N или S, после которой следуют без интервала две цифры для широты; буква Е или W, после которой следуют без интервала три цифры для долготы). Для указания широты и долготы также могут использоваться целые градусы и целые минуты (четыре цифры для широты и пять цифр для долготы). Если в полученном сообщении местоположение обозначается кодированным указателем основной точки (два–пять знаков) (например, LN, MAY, HADDY) или как основная точка, с последующим указанием магнитного пеленга (в градусах – три цифры) и расстояния (три цифры и КМ или NM) от данной точки (например, DUB180040NM), соответствующий орган метеорологического слежения (ОМС) должен представить эту информацию в виде значений широты и долготы.

N4506E07345
N2020W07005
Бақыланатын деңгей
Ұшу эшелоны немесе бақыланатын құбылыстың абсолюттік биіктігі
FLnnn немесе
FLnnn/nnn немесе
nnnnM (немесе [n]nnnnFT)
FL390
FL180/210
3000M
12000FT
ARS хабарының мысалы:
ARS VA812 SEV MTW OBS AT 1215Z N2020W07005 FL180
Декодтау:
VIASA* әуе кемесінің бортынан арнайы хабарлама рейс нөмірі 812.
Хабарлама әуе кемесі 20°20' С. Е. және 70°5' Б. Б. 180 ұшу эшелонында орналасқан кезде 12:15 UTC-де байқалған күшті таулы Толқынға жатады.
* Шартты пайдаланушы.
3. Мазмұн сипаттамасы:
3.1 хабарлама түрінің көрсеткіші (ARS)
"ARS" хабар түрі көрсеткішін қосу қажет.
Ескерту. Борттан хабарламалар хабарлама типінің осы көрсеткішін қабылдай алмайтын деректерді өңдеудің автоматтандырылған жабдығының көмегімен берілетін және қабылданатын жағдайларда, өңірлік аэронавигациялық келісімде хабарлама типінің басқа көрсеткішін пайдалануға рұқсат:
1) берілетін деректер борттан арнайы хабарламалар үшін анықталған форматқа сәйкес келеді;
2) борттан арнайы хабарламалар тиісті метеорологиялық органға және оларға қатысы болуы ықтимал басқа әуе кемелеріне жіберілуі мақсатында шаралар қабылданады.
3.2 әуе кемесінің тану индексі (VA812)
Қандай да бір интервалсыз немесе дефиссіз бір блок түрінде хабарланатын әуе кемесінің шақыру белгісі.
3.3 борттан арнайы хабарлама беруді талап ететін құбылыс (SEV MTW)
Құбылыс келесідей хабарланады:
SEV TURB сияқты күшті турбуленттілік;
MOD TURB ретінде орташа турбуленттілік;
SEV ICE сияқты қатты мұздану;
MOD ICE ретінде орташа мұздану;
SEV MTW сияқты күшті тау толқыны;
TS сияқты градуссыз1 найзағай;
TSGR сияқты бұршақ1 найзағай;
HVY DS немесе HVY SS сияқты қатты шаңды дауыл немесе құмды дауыл;
VA CLD сияқты жанартау күлінің бұлты;
атқылаудың алдындағы вулкандық белсенділік және Va ретінде вулкандық атқылау, содан кейін қажет болған жағдайда вулканның атауы көрсетіледі (МТ, содан кейін вулканның атауы көрсетіледі).
Ескертпе. 1 найзағай туралы, егер олар:
* қараңғыда жасырылған; немесе
* басқа бұлттардың қабаттарына енгізілген; немесе
* мұқаба; немесе
* шквал сызығын құрайды.
4. Уақыты (OBS AT 1215Z)
Әуе кемесінің көрсетілген орналасқан жерінде болу уақыты OBS AT Символдарымен көрсетіледі, одан кейін UTC сағаттарымен және минуттарымен уақыт көрсетіледі (төрт сан, одан кейін Z әрпі интервалсыз жүреді).
5. Орналасқан жері (N2020W07005)
Орналасқан жері ендік пен Бойлықтың тұтас градусында көрсетіледі (N немесе S әрпі, одан кейін ендік үшін екі Сан аралықсыз жүреді; е немесе W әрпі, одан кейін бойлық үшін үш сан аралықсыз жүреді). Ендік пен бойлықты көрсету үшін барлық градус пен минуттарды да қолдануға болады (ендік үшін төрт сан және бойлық үшін бес Сан). Егер алынған хабарламада орын негізгі нүктенің кодталған көрсеткішімен (екі–бес белгі) (мысалы, LN, MAY, HADDY) немесе негізгі нүкте ретінде белгіленсе, кейіннен магниттік пеленгті (градуста – үш сан) және осы нүктеден (мысалы, DUB180040NM) қашықтықты (үш сан және КМ немесе NM) көрсете отырып, тиісті метеорологиялық бақылау органы (МБО) бұл ақпаратты ендік және бойлық мәндері түрінде ұсынуы тиіс.

6. Эшелон полета или абсолютная высота (FL180) Эшелон полета указывается буквами FL, после которой следует фактическое значение эшелона (три цифры); абсолютная высота указывается четырьмя цифрами, после которых без пробела следуют буквы М или FT, в зависимости от применяемых единиц измерения.
Примечание. Подробные инструкции по составлению и передаче донесений с борта воздушного судна совместно с примерами донесений с борта содержатся в добавлении 1 документа PANS-ATM (Doc 4444).
Приложение 2 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 ноября 2020 года № 591
Приложение 7
к Правилам метеорологического обеспечения
гражданской авиации
Обозначения и сокращения в образцах карт, используемых в полетной документации
1. Условные обозначения для особых явлений погоды
Примечания:
*-Для полетной документации при полетах до FL100 этот символ обозначает "линию шквала".
**-Следующая информация должна указываться на полях карты: символ радиоактивных веществ, широта/долгота места аварии, дата и время аварии, проверить NOTAM относительно дополнительной информации.
***-Следующая информация должна указываться на полях карты: символ извержения вулкана, название и международный номер вулкана (если известно), широта/долгота, дата и время первого извержения (если известны), проверить информацию SIGMET и NOTAM или ASHTAM относительно вулканического пепла.
****- Этот символ не относится к обледенению, вызванному контактом осадков с переохлажденной поверхностью самолета.
Для высот, между которыми ожидается явление, верхняя граница указывается над нижней, в соответствии с легендой.
2. Фронты, зоны конвергенции и другие используемые символы:
Пример
1) стрелки, обозначающие ветер, указывают его максимальную скорость в струйном течении и эшелон, к которому она относится. Если максимальная скорость ветра равна 60 м/с (120 узлов) или более, эшелоны полета, между которыми ветры сильнее 40 м/с (80 узлов), помещаются ниже уровня максимального ветра. В данном примере между эшелонами полета 220 и 400 ветры сильнее 40 м/с (80 узлов);
2) Символ "║" используется в случаях, когда высота оси струйного течения изменяется на величину, равную +/- 3000 футов (1000 метров), или скорость изменяется на +/- 20 узлов (40 км/ч, 10м/с)
3) жирная линия, обозначающая ось струйного течения, начинается/кончается у точек, где прогнозируется скорость ветра 40 м/с (140 км/ч, 80 узлов);
* - данный символ относится к преобладающей (по пространству) приземной скорости ветра выше 15 м/с (60 км/ч, 30 узлов).

6. Ұшу эшелоны немесе абсолюттік биіктік (FL180)
Ұшу эшелоны FL әріптерімен көрсетіледі, одан кейін эшелонның нақты мәні (үш сан); абсолюттік биіктік төрт санмен көрсетіледі, одан кейін қолданылатын өлшем бірліктеріне байланысты M немесе FT әріптері бос орынсыз жүреді.
Ескертпе. Әуе кемесінің бортынан хабарламаларды жасау және беру жөніндегі егжей-тегжейлі нұсқаулықтар борттан хабарламалардың мысалдарымен бірге PANS-ATM (Doc 4444) құжатының 1-қосымшасында қамтылған.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін
атқарушының
2020 жылғы 3 қарашасы
№ 591 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық авиацияны
метеорологиялық қамтамасыз
ету қағидаларына
7-қосымша
Ұшу құжаттамасында қолданылатын карталар үлгілеріндегі белгілер мен қысқартулар
1. Айрықша ауа райы құбылысы үшін шартты белгілер
Ескертпе:
*- Ұшу құжаттамасы үшін FL100 дейін ұшу кезінде бұл нышан "дауыл бағытын" білдіреді.
**- Келесі ақпарат карта алаңында көрсетілуі қажет: радиоактивті заттар нышаны, авария орнының ендігі/бойлығы, аварияның күні мен уақыты, қосымша ақпаратқа қатысты NOTAM тексеру.
***- Келесі ақпарат карта алаңында көрсетілуі қажет: жанартаудың атылуының нышаны, жанартаудың атауы мен халықаралық нөмірі (егер белгілі болса), бірінші атылудың ендігі/бойлығы, күні мен уақыты (егер белгілі болса), жанартау күліне қатысты SIGMET пен NOTAM немесе ASHTAM ақпаратын тексеру.
****- Бұл нышан жауын-шашын әсерінен туған ұшақтың аса суытылған беткі қабатының мұздануына жатпайды.
Картаға берілген түсіндірме сөзге сәйкес, құбылыс күтілетін аралықтағы биіктік үшін жоғары шекара төменгінің үстінде көрсетіледі.
2. Аймақтар, конвергенция аймақтары мен басқа да қолданылатын нышандар:
Мысал
1) Желді белгілейтін көрсеткіш оқтар шапшыма ағысындағы максималды жылдамдығын және ол жататын эшелонды көрсетеді. Егер желдің максималды жылдамдығы 60м/с (120 түйіндер) тең немесе одан артық болса, арасында жел күштірек 40м/с (80 түйіндер) ұшу эшелоны максималды желдің төмен деңгейіне араласады. Бұл мысалда 220 және 400 ұшу эшелондарының арасында жел күштірек 40 м/с (80 түйіндер;
2) "║" символы ағынды ағыс осінің биіктігі +/- 3000 фут (1000 метр) тең шамаға өзгергенде немесе жылдамдық +/- 20 түйінге (40 км/сағ, 10м/с)
3) Қалық сызық, жел жылдамдығы 40м/с (160 км/сағ., 80 түйіндер) болжанатын нүктеден басталуды/аяқталуды белгілейтін шамшыма ағыстың осі.
*- Бұл нышан 15 м/с (60 км/сағ., 30 түйіндер) жоғары желдің жерге жақын жылдамдығына (кеңістік бойынша) басымына жатады.

3. Сокращения, применяемые при описании облаков:
1) вид
CI – ПеристыеCS – Перисто-слоистыеCC – Перисто-кучевые
AS – Высоко-слоистые AC – Высоко-кучевые
ST - Слоистые
NS – Слоисто-дождевые
SC – Слоисто-кучевые
CU - Кучевые
CB – кучево- дождевые
2) количество
FEW - мало (1/8 – 2/8)SCT - рассеянные (3/8 – 4/8)
BKN – разорванные (5/8 – 7/8)OVC – сплошная облачность (8/8)
Только CB:
ISOL -
отдельные СВ (изолированные), покрытие менее 50% площади;
OCNL –
достаточно разделенные СВ (случайные, редкие), покрытие 50-75 %;
FRQ -
СВ с небольшим разделением или без разделения (частые), более 75 %;
EMBD –
СВ скрытые, содержащиеся в слоях других облаков (включенные в слой облачности);
OBSC –
СВ скрыты за дымкой или дымом или наблюдение затруднено из-за темноты;
3) высота
Высоты обозначаются на картах SWH и SWM (высокий и средний уровень) в эшелонах (FL), верхняя граница указывается над нижней. Если верхняя или нижняя границы находятся за пределами слоя атмосферы, к которому применяется карта, используется ХХХ. На картах SWL (низкий уровень):высоты указываются как высоты над средним уровнем моря; сокращения SFC используется для обозначения уровня земной поверхности.
4. Нанесение линий и систем на специальные карты
1) Образцы SWH и SWM
Карты особых явлений погоды (высокий и средний уровни)
Зубчатая линия
разграничение зон особых явлений погоды
Жирная прерывистая линия
очертание зоны ТЯН (CAT)
Жирная сплошная линия
- положение оси струйного течения с указанием направления ветра, скорости в узлах или км/ч и высоты в эшелонах. Вертикальная протяженность струйного течения указана (в эшелонах) ниже эшелона: надпись FL 270, сопровождаемая 240/290, обозначает, что высота струи простирается от FL 240 до FL 290;
Цифры на стрелках
- скорость в узлах или км/ч движения фронтальной системы
Эшелоны полета внутри маленьких прямоугольников
- высота тропопаузы в эшелонах в отдельных пунктах 340 Нижняя и верхняя границы топографии тропопаузы указываются буквами L или H соответственно внутри пятиугольника с указанием высоты в эшелонах полета.
2) Образец SWL
- Карта особых явлений погоды (низкий уровень)
х
- положение центров давления в гектопаскалях
L
- центр низкого давления
H
- центр высокого давления
Зубчатые линии
- разграничение зоны особых явлений погоды
Штриховые линии
- высота изотермы 0°С в футах (гектофутах) или декаметрах. Уровень 0°С может быть также обозначен
, т.е. уровень 0°С на высоте 6000 фут.
Цифры на стрелках
- скорость движения фронтальных систем, депрессий или антициклонов в узлах или в км/ч
Цифра внутри символа состояния моря
- общая высота волн в футах или метрах
Цифра внутри символа температуры поверхности моря
- температура поверхности моря в оС.
Цифры внутри символа приземного ветра
- ветер в м/с или узлах.

3. Бұлттарды сипаттау кезінде қолданылатын қысқартулар:
1) Түрі
CI – ШарбыCS – Шарбы-қатпарлы
CC – Шарбы-түйдек
AS – Жоғары-қатпарлыAC – Жоғары-түйдек
ST - Қатпарлы
NS – Қатпарлы-жаңбырлы
SC – Қатпарлы-түйдек
CU - Түйдек
CB – Түйдек-жаңбырлы
2) Саны
FEW - аз (1/8 – 2/8)SCT - бытыраңқы (3/8 – 4/8)
BKN - жыртылған (5/8 – 7/8)OVC - қатты бұлттылық (8/8)
Тек CB
ISOL -
жеке СВ (оқшауланған), 50%-дан кем алаң жамылған;
OCNL –
жеткілікті бөлінген СВ (кездейсоқ, сирек), 50-75 % жамылу;
FRQ -
СВ болмашы бөлінген немесе бөлінбеген (жиі),75 %-дан аса;
EMBD –
СВ жасырын, басқа бұлттардың қабатында болатын (бұлттылық қабатына қосылған);
OBSC –
СВ мұнар немесе түтін артына жасырынған немесе қараңғыдан бақылау қиын;
3) Биіктік
Биіктік карталарда SWH мен SWM (жоғары және орта деңгей) эшелондарда (FL), жоғары шекара төменгінің үстінде белгіленеді. Егер жоғары немесе төменгі шекара атмосфера қабатынан тыс болса, оған картада ХХХ қолданылады.Карталарда SWL (төмен деңгей):биіктіктер теңіздің орта деңгейінен биіктік ретінде көрсетіледі;SFC қысқартуы жер бедері деңгейін белгілеу үшін қолданылады
4. Арнайы карталарға сызықтар мен жүйелерді сызу
1) SWH мен SWM үлгілері
Ауа райының айрықша құбылыстарының карталары (жоғары және орта деңгей)
Тісті сызық
Ауа райының айрықша құбылыстарының аймағ қатарын бөлу
Қалың үзік сызық
ТЯН (CAT) аймақтың кескіні
Қалық тегіс сызық
- жел бағытын, узел немесе км/сағатпен жылдамдықты және эшелонмен биіктікті көрсете отырып, шапшыма ағыс осінің жағдайы. Шапшыма ағыстың тік созылыңқылығы (эшелондарда) эшелоннан төмен көрсетілген: 240/290 ілесіп жүретін FL 270 жазуы шапшыма биіктігінің FL 240-тан FL 290-ға дейін жайылғанын білдіреді
Стрелкалардағы сандар
- тораптарда немесе сағатқа км жылдамдықта алдынғы жүйенің қозғалысы
Кішкентай тікбұрыштардағы ішкі ұшу эшелондары
- 340 жеке пкнкттереде эшелондардағы тропопауза биіктігі. Тропопауза топографиясының төменгі және жоғарғы шекарасында ұшу эшелондарында көрсете отырып, тиісінше бесбұрыштардың ішінде L немесе H әріптерімен көрсетіледі.
2) SWL үлгісі
- Ауа райының айрықша құбылыстарының картасы (төменгі деңгей)
Х
- гектопаскальдарда қысым орталықтарының жағдайы
L
- төмен қысымның ортасы
H
- жоғары қысымның ортасы
Тісті сызықтар
- ауа райының айрықша құбылыстары аймақтарының шек қойылуы
Штрихті сызықтар
- изотерм биіктігі 0°С футт (гектофутта) немесе декаметрде. 0°С деңгейі былай да
белгіленеді, сондай-ақ 0°С деңгейі 6000 фут биіктікте.
Стрелкалардағы сандар
- тораптағы немесе км/сағ антициклондар немесе депрессия шепті жүйелердің қозғалысының.
Теңіз жай-күйінің ішкі нышанындағы сан
- фут немесе метрде толқындардың жалпы биіктігі
Теңіздің беткі қабаты температурасының ішкі нышанындағы сан
- теңіздің бетінің температурасы оС.
Жерге жақын желдің ішкі нышанындағы сан
- секундына метр немесе тораптардағы жел.

5. Стрелки, стрелки с оперением и флажки:
1) стрелки указывают направление. Количество вымпелов и/или перьев соответствует скорости;
2) вымпелы соответствуют 50 узлам или 25 м/с (100 км/ч);
3) перья соответствуют 10 узлам или 5 м/с (20 км/ч). Половина пера соответствует 5 узлам или 2,5 м/с (10 км/ч);
6. Образцы карт
1) Образец IS. Карта ветра и температуры на высотах для стандартной изобарической поверхности. Полярная стереографическая проекция.
2) Образец SWH. Карта особых явлений погоды (высокий уровень). Полярная стереографическая проекция
3) Образец SWM. Карта особых явлений погоды (средний уровень)
4) Образец SWH. Карта особых явлений погоды (высокий уровень).
5) Образец SWL. Карта особых явлений погоды (низкий уровень) Республики Казахстан
7. КОНСУЛЬТАТИВНАЯ ИНФОРМАЦИЯ В ГРАФИЧЕСКОМ ФОРМАТЕ ОБРАЗЕЦ VAG
Пример 1. Проекция Меркатора
Пример 2. Полярная стереографическая проекция
8. СООБЩЕНИЕ SIGMET В ГРАФИЧЕСКОМ ФОРМАТЕ О НАЛИЧИИ ВУЛКАНИЧЕСКОГО ПЕПЛА. ОБРАЗЦЫ SVA
Пример 1. Проекция Меркатора.
Пример 2. Полярная стереографическая проекция
9. КОНСУЛЬТАТИВНАЯ ИНФОРМАЦИЯ В ГРАФИЧЕСКОМ ФОРМАТЕ О ТРОПИЧЕСКИХ ЦИКЛОНАХ ОБРАЗЕЦ TCG
10. СООБЩЕНИЯ SIGMET В ГРАФИЧЕСКОМ ФОРМАТЕ О ТРОПИЧЕСКОМ ЦИКЛОНЕ ОБРАЗЕЦ STC
Приложение 3 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 ноября 2020 года № 591
Приложение 7-1
к Правилам метеорологического обеспечения
гражданской авиации
Образцы и примеры консультативных сообщений
Таблица 1. Образец консультативного сообщения о вулканическом пепле
Условные обозначения:
М – включение обязательно, часть каждого сообщения;
О – включение необязательно;
С – включение условное, включается, когда применимо;
= – двойная линия означает, что следующий за ней текст необходимо поместить на последующей строке.
Примечание 1. Пояснения, касающиеся сокращений, содержатся в документе "Правила аэронавигационного обслуживания. Сокращения и коды ИКАО" (PANS-АВС, Doc 8400).
Примечание 2. Включение знака "двоеточие" после каждого заголовка элемента является обязательным.
Примечание 3. Номера 1–19 включены лишь для ясности, и они не являются составной частью консультативного сообщения, как показано в примерах.
Элемент
Подробное содержание
Формат(ы)
Примеры
1
Идентификация типа сообщения (M)
Тип сообщения
VA ADVISORY
(Консультативное сообщение о вулканическом пепле)
VA ADVISORY
2
Индекс статуса (С)1
Индекс испытания или учения
STATUS (СТАТУС):
TEST или EXER (ИСПЫТАНИЕ или УЧЕНИЕ)
STATUS (СТАТУС):
TEST EXER
3
Время составления (M)
Год, месяц, день и время в UTC
DTG
(ВЫПУЩЕНО:)
nnnnnnnn/nnnnZ
DTG:

5. Корсеткіштер, қанатқылары бар көрсеткіштер және жалаушалар:
1) Көрсеткіштер бағытты көрсетеді. Жалаушардың және/немесе қанатқылардың саны жылдамдыққа сәйкес;
2) Жалаушалар 50 тарапқа немесе 25 с/м (100 км/сағ.) сәйкес;
3) қанатқылар 10 торапқа немесе 5 с/м (20 км/сағ.) сәйкес. Санатқы жартысы 5 торапқа немесе 2,5 с/м (10 км/сағ.) сәйкес.
6. Карта үлгілері
1) IS үлгісі. Стандартты изобариялық беткі қабат үшін биіктіктердегі жел және температура картасы. Полярлық стереографиялық кескін.
2) SWH үлгісі. Ауа-райының айрықша құбылыстарының картасы (жоғарғы деңгей). Полярлық стереографиялық кескін.
3) SWM үлгісі. Ауа-райының айрықша құбылыстарының картасы (орта деңгей).
4) SWH үлгісі. Ауа-райының айрықша құбылыстарының картасы (жоғарғы деңгей).
5) SWL үлгісі. Қазақстан Республикасы ауа-райының айрықша құбылыстарының картасы (төменгі деңгей)
7. ГРАФИКАЛЫҚ ПІШІМДЕГІ КОНСУЛЬТАЦИЯЛЫҚ АҚПАРАТ VAG ҮЛГІСІ
Мысал 1. Меркатордың Проекциясы
Мысал 2. Полярлық стереографиялық проекция
8. ЖАНАРТАУ КҮЛІНІҢ БОЛУЫ ТУРАЛЫ ГРАФИКАЛЫҚ ПІШІМДЕГІ SIGMET ХАБАРЛАМАСЫ. SVA ҮЛГІЛЕРІ
Мысал 1. Меркатордың Проекциясы
Мысал 2. Полярлық стереографиялық проекция
9. ТРОПИКАЛЫҚ ЦИКЛОНДАР ТУРАЛЫ ГРАФИКАЛЫҚ ПІШІМДЕГІ КОНСУЛЬТАТИВТІК АҚПАРАТ TCG ҮЛГІСІ
10. STC ҮЛГІСІ ТРОПИКАЛЫҚ ЦИКЛОН ТУРАЛЫ ГРАФИКАЛЫҚ ПІШІМДЕГІ SIGMET ХАБАРЛАРЫ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін
атқарушының
2020 жылғы 3 қарашасы
№ 591 бұйрығына
3-қосымша
Азаматтық авиацияны
метеорологиялық қамтамасыз
ету қағидаларына
7-1-қосымша
Консультациялық хабарламалардың үлгілері мен мысалдары
1-кесте 1. Вулкандық күл туралы консультациялық хабарламаның үлгісі Шартты белгілер: М – қосу міндетті, әр хабарламаның бөлігі;
О – қосу міндетті емес;
С – шартты қосу, қолданылған кезде қосылады;
= – қос сызық келесі мәтінді келесі жолға қою керек дегенді білдіреді.
Ескертпе 1. Қысқартуларға қатысты түсініктемелер "Аэронавигациялық қызмет көрсету ережесі" құжатында көрсетілген. ИКАО қысқартулары мен кодтары" (PANS-АВС, Doc 8400).
Ескертпе 2. Әр элемент тақырыбынан кейін "қос нүкте" белгісін қосу міндетті болып табылады.
Ескертпе 3. 1-19 нөмірлері тек айқындық үшін ғана енгізілген және олар мысалдарда көрсетілгендей консультативтік хабарламаның ажырамас бөлігі болып табылмайды.
Элемент
Толық мазмұны
Пішім(дер)
Формат(ы)
1
Хабарлама түрін анықтау (M)
Хабарлама түрі
VA ADVISORY
(Жанартау күлі туралы кеңес беру)
VA ADVISORY
2
Статус индексі (С)1
Сынақ индексі немесе оқу-жаттығу индексі
STATUS (СТАТУС):
TEST немесе EXER (СЫНАҚ немесе ОҚУ-ЖАТТЫҒУ)
STATUS (СТАТУС):
TEST EXER
3
Құрастыру уақыты (M)
UTC бойынша жыл, ай, күн және уақыт
DTG:
(ШЫҒАРЫЛДЫ:)
nnnnnnnn/nnnnZ
DTG:

20080923/0130Z
4
Название VAAC (M)
Название VAAC
VAAC
(Консультативный центр по вулканическому пеплу:)
nnnnnnnnnnnn
VAAC:
TOKYO
5
Название вулкана (M)
Название и номер вулкана, присвоенный IAVCEI1
VOLCANO: (ВУЛКАН:)
nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn [nnnnnn], или UNKNOWN (НЕИЗВЕСТНО), или UNNAMED (БЕЗ НАЗВАНИЯ)
VOLCANO:
KARYMSKY 300130 UNNAMED UNKNOWN
6
Местоположение вулкана (M)
Местоположение вулкана в градусах и минутах
PSN: (МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ:)
Nnnnn, или Snnnn Wnnnnn, или Ennnnn, или UNKNOWN (НЕИЗВЕСТНО)
PSN:
N5403 E15927 UNKNOWN
7
Государство или регион (M)
Государство или регион, если не сообщается, что пепел находится над государством
AREA: (РАЙОН:)
nnnnnnnnnnnnnnnn или UNKNOWN
AREA:
RUSSIA UNKNOWN
8
Превышение вершины (M)
Превышение вершины (в метрах или футах)
SUMMIT ELEV: (ПРЕВЫШЕНИЕ ВЕРШИНЫ:)
nnnnM (или nnnnnFT) или SFC или UNKNOWN
SUMMIT ELEV:
1536M SFC
9
Консультативный номер (M)
Год полностью и номер сообщения (отдельная последовательность для каждого вулкана)
ADVISORY NR: (КОНСУЛЬТАТИВНЫЙ НОМЕР:)
nnnn/[n][n][n]n
ADVISORY NR:
2008/4
10
Источник информации (M)
Источник информации с использованием свободного текста
INFO SOURCE: (ИСТОЧНИК ИНФОРМАЦИИ:)
Свободный текст до 32 знаков
INFO SOURCE:
HIMAWARI-8 KVERT KEMSD
11
Цветовой код (O)
Авиационный цветовой код
AVIATION COLOUR CODE: (АВИАЦИОННЫЙ ЦВЕТОВОЙ КОД:)
RED, или ORANGE, или YELLOW, или GREEN, или UNKNOWN, или NOT GIVEN, или NIL
AVIATION COLOUR CODE:
RED
12
Подробная информация об извержении (M)
Подробная информация об извержении (включая дату/время извержения(й))
ERUPTION DETAILS: (ПОДРОБНАЯ ИНФОРМАЦИЯ ОБ ИЗВЕРЖЕНИИ:)
Свободный текст до 64 знаков или UNKNOWN
ERUPTION DETAILS:
ERUPTION AT 20080923/0000Z FL300 REPORTED NO ERUPTION – RE-SUSPENDED VA6 UNKNOWN
13
Время наблюдения (или оценки) пепла (M)
День и время (в UTC) наблюдения (или оценки) вулканического пепла
OBS (или EST) VA DTG: (НАБЛЮДЕНИЕ (или ОЦЕНКА) ПЕПЛА ДАТА/ВРЕМЯ:)
nn/nnnnZ
OBS VA DTG:
23/0100Z
14
Наблюдаемое или оцениваемое облако пепла (M)
Горизонтальная (в градусах и минутах) и вертикальная протяженность на время наблюдения наблюдаемого или оцениваемого облака пепла или, если нижняя граница неизвестна, верхняя граница наблюдаемого или оцениваемого облака пепла; перемещение наблюдаемого или оцениваемого облака пепла
OBS VA CLD или EST VA CLD:
TOP FLnnn, или SFC/FLnnn, или FLnnn/nnn [nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID LINE BTN)] Nnn[nn] ,или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]– Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] [ – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]], или MOV N nnKMH (или KT), или MOV NE nnKMH (или KT), или MOV E nnKMH (или KT), или MOV SE nnKMH (или KT), или MOV S nnKMH (или KT), или MOV SW nnKMH (или KT), или MOV W nnKMH (или KT), или MOV NW nnKMH (или KT)43, или VA NOT IDENTIFIABLE FM SATELLITE DATA WIND FLnnn/nnn nnn/nn[n]MPS (или KT)4, или WIND FLnnn/nnn VRBnnMPS (или KT), или WIND SFC/FLnnn nnn/nn[n]MPS (или KT), или WIND SFC/FLnnn VRBnnMPS (или KT)
OBS VA CLD:
FL250/300 N5400 E15930 –N5400 E16100 – N5300 E15945 MOV SE 20KT SFC/FL200 N5130 E16130 – N5130 E16230 – N5230 E16230 – N5230 E16130 MOV SE 15KT TOP FL240 MOV W 40KMH VA NOT IDENTIFIABLE FM SATELLITE DATA WIND FL050/070 180/12MPS
15
Прогноз высоты и местоположения облаков пепла (+ 6 ч) (M)

20080923/0130Z
4
VAAC атауы (M)
VAAC атауы
VAAC:
(Вулкандық күл бойынша кеңес беру орталығы:)
nnnnnnnnnnnn
VAAC:
TOKYO
5
Жанартау атауы (M)
IAVCEI1 берілген жанартаудың атауы мен нөмірі
VOLCANO: (ЖАНАРТАУ:)
nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn [nnnnnn], немесе UNKNOWN (БЕЛГІСІЗ), немесе
UNNAMED (АТАУЫ ЖОҚ)
VOLCANO:
KARYMSKY 300130 UNNAMED UNKNOWN
6
Жанартаудың орналасқан жері (M)
Жанартау орналасқан жері градустарда және минуттарда
PSN: (ОРНАЛАСУЫ:)
Nnnnn, немесе Snnnn Wnnnnn, немесе Ennnnn, немесе UNKNOWN (БЕЛГІСІЗ)
PSN:
N5403 E15927 UNKNOWN
7
Мемлекет немесе аймақ (M)
Егер күл мемлекеттің үстінде екендігі туралы хабарланбаса, мемлекет немесе аймақ
AREA: (АУДАН:)
nnnnnnnnnnnnnnnn немесе
UNKNOWN
AREA:
RUSSIA UNKNOWN
8
Шыңнан асып кету (M)
Шыңның асып кетуі (метрмен немесе футпен)
SUMMIT ELEV: (ШЫҢНАН АСЫП КЕТУ:)
nnnnM (немесе nnnnnFT) немесе
SFC немесе UNKNOWN
SUMMIT ELEV:
1536M SFC
9
Консультативтік нөмір (M)
Толық жылы және хабарлама нөмірі (әр жанартау үшін бөлек дәйектілік)
ADVISORY NR:
(КОНСУЛЬТАТИВТІК НӨМІР:)
nnnn/[n][n][n]n
ADVISORY NR:
2008/4
10
Ақпарат көзі (M)
Еркін мәтінді пайдаланатын ақпарат көзі
INFO SOURCE: (АҚПАРАТ КӨЗІ:)
32 таңбаға дейін еркін мәтін
INFO SOURCE:
HIMAWARI-8 KVERT KEMSD
11
Түс коды (O)
Авиациялық түс коды
AVIATION COLOUR CODE: (АВИАЦИЯЛЫҚ ТҮС КОДЫ:)
RED, немесе ORANGE, немесе YELLOW,
немесе GREEN, немесе UNKNOWN, немесе NOT GIVEN, немесе NIL
AVIATION COLOUR CODE:
RED
12
Атқылау туралы толық ақпарат (M)
Атқылау туралы толық ақпарат (атқылау күні / уақытын қоса)
ERUPTION DETAILS:
(ТОЛЫҚ АТҚЫЛАУ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ:)
64 таңбаға дейін еркін мәтін
немесе
UNKNOWN
ERUPTION DETAILS:
ERUPTION AT
20080923/0000Z FL300 REPORTED
NO ERUPTION – RE-SUSPENDED VA6
UNKNOWN
13
Күлді бақылау (немесе бағалау) уақыты (M)
Жанартау күлін бақылау (немесе Бағалау) күні мен уақыты (UTC)
OBS (немесе EST) VA DTG:( БАҚЫЛАУ (немесе БАҒАЛАУ)
КҮЛ КҮНІ / УАҚЫТЫ:)
nn/nnnnZ
OBS VA DTG:
23/0100Z
14
Бақыланатын немесе бағаланатын күл бұлты (M)
Бақыланатын немесе бағаланатын күл бұлтын бақылау уақытына немесе егер төменгі шекарасы белгісіз болса, бақыланатын немесе бағаланатын күл бұлтының жоғарғы шекарасы көлденең (градустармен және минуттармен) және тік ұзындық;
бақыланатын немесе бағаланатын күл бұлтын жылжыту
OBS VA CLD немесе
EST VA CLD:
TOP FLnnn, немесе
SFC/FLnnn, немесе
FLnnn/nnn
[nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID
LINE BTN)]
Nnn[nn] , немесе
Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn]–
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] [ –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе
Ennn[nn]], немесе MOV N nnKMH (немесе KT), немесе
MOV NE nnKMH (немесе KT), немесе
MOV E nnKMH (немесе KT), немесе
MOV SE nnKMH (немесе KT), немесе
MOV S nnKMH (немесе KT), немесе
MOV SW nnKMH (немесе KT), немесе
MOV W nnKMH (немесе KT), немесе
MOV NW nnKMH (немесе KT)43, немесе
VA NOT IDENTIFIABLE FM
SATELLITE DATA WIND FLnnn/nnn
nnn/nn[n]MPS (немесе KT)4, немесе
WIND FLnnn/nnn VRBnnMPS (немесе KT), немесе
WIND SFC/FLnnn nnn/nn[n]MPS (немесе
KT), немесе
WIND SFC/FLnnn VRBnnMPS (немесе KT)
OBS VA CLD:
FL250/300
N5400 E15930 –N5400 E16100 – N5300 E15945
MOV SE 20KT SFC/FL200
N5130 E16130 –
N5130 E16230 –
N5230 E16230 –
N5230 E16130 MOV SE 15KT
TOP FL240 MOV W
40KMH
VA NOT IDENTIFIABLE
FM SATELLITE DATA
WIND FL050/070
180/12MPS
15
Күл бұлттарының биіктігі мен орналасқан жерін болжау (+ 6 сағ) (M)

День и время (в UTC) (6 ч с момента "времени наблюдения (или оценки) пепла)", указанное в п. 13); прогноз высоты и местоположения (в градусах и минутах) для каждого массива облаков на этот фиксированный срок действия
FCST VA CLD +6 HR: (ПРОГНОЗ, КАСАЮЩИЙСЯ ОБЛАКА ПЕПЛА + 6 ч:)
nn/nnnnZ SFC или FLnnn/[FL]nnn [nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID LINE BTN)] Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] [ – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]]3, или NO VA EXP, или NOT AVBL, или NOT PROVIDED
FCST VA CLD + 6 HR:
23/0700Z FL250/350 N5130 E16030 – N5130 E16230 – N5330 E16230 – N5330 E16030 SFC/FL180 N4830 E16330 – N4830 E16630 – N5130 E16630 – N5130 E16330 NO VA EXP NOT AVBL NOT PROVIDED
16
Прогноз высоты и местоположения облаков пепла (+12 ч) (M)
День и время (в UTC) (12 ч с момента "времени наблюдения (или оценки) пепла", указанное в п. 13); прогноз высоты и местоположения (в градусах и минутах) для каждого массива облаков на этот фиксированный срок действия
FCST VA CLD +12 HR: (ПРОГНОЗ, КАСАЮЩИЙСЯ ОБЛАКА ПЕПЛА, + 12 ч:)
nn/nnnnZ SFC или FLnnn/[FL]nnn [nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID LINE BTN)] Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] [ – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]] 3, или NO VA EXP, или NOT AVBL, или NOT PROVIDED
FCST VA CLD + 12 HR:
23/1300Z SFC/FL270 N4830 E16130 – N4830 E16600 – N5300 E16600 – N5300 E16130 NO VA EXP NOT AVBL NOT PROVIDED
17
Прогноз высоты и местоположения облаков пепла (+18 ч) (M)
День и время (в UTC) (18 ч с момента "времени наблюдения (или оценки) пепла", указанное в п. 13); прогноз высоты и положения (в градусах и минутах) для каждого массива облаков на этот фиксированный срок действия
FCST VA CLD +18 HR: (ПРОГНОЗ, КАСАЮЩИЙСЯ ОБЛАКА ПЕПЛА, + 18 ч:)
nn/nnnnZ SFC или FLnnn/[FL]nnn [nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID LINE BTN)] Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] [ – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn] – Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]] 3, или NO VA EXP, или NOT AVBL, или NOT PROVIDED
FCST VA CLD + 18 HR:

Күні мен уақыты (UTC-те) ("бақылау (немесе бағалау) уақыты" сәтінен бастап 6 сағат)13) тармақта көрсетілген" күлдің)"; осы белгіленген әрекет ету мерзіміне бұлттардың әрбір массиві үшін биіктігі мен орналасқан жерін болжау (градустармен және минуттармен)
FCST VA CLD +6 HR:
(КҮЛ БҰЛТЫНА ҚАТЫСТЫ БОЛЖАМ + 6 сағ:)
nn/nnnnZ
SFC немесе FLnnn/[FL]nnn
[nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID LINE BTN)]
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn] [ –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]]3, немесе
NO VA EXP, немесе NOT AVBL, немесе
NOT PROVIDED
FCST VA CLD + 6 HR:
23/0700Z
FL250/350
N5130 E16030 –
N5130 E16230 –
N5330 E16230 –
N5330 E16030
SFC/FL180 N4830 E16330 –
N4830 E16630 –
N5130 E16630 – N5130 E16330
NO VA EXP
NOT AVBL
NOT PROVIDED
16
Күл бұлттарының биіктігі мен орналасқан жерін болжау (+12 сағ) (M)
Күні мен уақыты (UTC-те) ("бақылау (немесе бағалау) уақыты" сәтінен бастап 12 сағат)13) тармақта көрсетілген" күлдің)"; осы белгіленген әрекет ету мерзіміне бұлттардың әрбір массиві үшін биіктігі мен орналасқан жерін болжау (градустармен және минуттармен)
FCST VA CLD +12 HR:
(КҮЛ БҰЛТЫНА ҚАТЫСТЫ БОЛЖАМ, + 12 сағ:)
nn/nnnnZ
SFC немесе FLnnn/[FL]nnn
[nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID
LINE BTN)]
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn] [ –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn]] 3, немесе
NO VA EXP, немесе NOT AVBL, немесе NOT PROVIDED
FCST VA CLD + 12 HR:
23/1300Z
SFC/FL270
N4830 E16130 –
N4830 E16600 –
N5300 E16600 – N5300 E16130
NO VA EXP
NOT AVBL
NOT PROVIDED
17
Күл бұлттарының биіктігі мен орналасқан жерін болжау (+18 сағ) (M)
Күні мен уақыты (UTC-те) (13-тармақта көрсетілген "күлді бақылау (немесе бағалау) уақыты" сәтінен бастап 18 сағат); осы белгіленген әрекет ету мерзіміне бұлттардың әрбір массиві үшін биіктік пен жағдайдың болжамы (градустармен және минуттармен)
FCST VA CLD +18 HR:
(КҮЛ БҰЛТЫНА ҚАТЫСТЫ БОЛЖАМ, + 18 сағ:)
nn/nnnnZ
SFC немесе FLnnn/[FL]nnn
[nnKM WID LINE2 BTN (nnNM WID
LINE BTN)]
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn] [ –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе
Ennn[nn] –
Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]] 3, немесе
NO VA EXP, немесе NOT AVBL, немесе
NOT PROVIDED
FCST VA CLD + 18 HR:

23/1900Z NO VA EXP NOT AVBL NOT PROVIDED
18
Замечания (M)
Замечания, при необходимости
RМK: (ЗАМЕЧАНИЯ:)
Свободный текст до 256 знаков или NIL
RМK:
LATEST REP FM KVERT (0120Z) INDICATES ERUPTION HAS CEASED. TWO DISPERSING VA CLD ARE EVIDENT ON SATELLITE IMAGERY RE-SUSPENDED VA6, 7 NIL
19
Следующее консультативное сообщение (M)
Год, месяц, день и время в UTC
NXT ADVISORY: (СЛЕДУЮЩЕЕ КОНСУЛЬТАТИВНОЕ СООБЩЕНИЕ:)
nnnnnnnn/nnnnZ, или NO LATER THAN nnnnnnnn/nnnnZ, или NO FURTHER ADVISORIES, или WILL BE ISSUED BY nnnnnnnn/nnnnZ
NXT ADVISORY:
20080923/0730Z NO LATER THAN nnnnnnnn/nnnnZ NO FURTHER ADVISORIES WILL BE ISSUED BY nnnnnnnn/nnnnZ
Примечания:
1. Использовать только тогда, когда выпускаемое сообщение свидетельствует о проведении испытания или учения. Когда включаются слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) или "УЧЕНИЕ" (EXER), сообщение может содержать информацию, не подлежащую эксплуатационному использованию, или заканчиваться непосредственно после слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) [начало применения 7 ноября 2019 года].
2. Международная ассоциация вулканологии и химии недр земли (IAVCEI).
3. Прямая линия между двумя точками на карте в проекции Меркатора или прямая линия между двумя точками, которые пересекают линии долготы под постоянным углом.
4. До четырех выбранных уровней.
5. Если информация о пепле передана (например, AIREP), но спутниковыми данными она не подтверждается.
6. Вносится (свободным текстом) только в тех ситуациях, когда вулканический пепел ресуспендирован.
7. Вносится (свободным текстом), если есть место в разделе "Замечания".
Пример 1. Консультативное сообщение о вулканическом пепле
VA ADVISORY
DTG: 20080923/0130Z
VAAC: TOKYO
VOLCANO: KARYMSKY 300130
PSN: N5403 E15927
AREA: RUSSIA
SUMMIT ELEV: 1536M
ADVISORY NR: 2008/4
INFO SOURCE: HIMAWARI-8 KVERT KEMSD
AVIATION COLOUR CODE: RED
ERUPTION DETAILS: ERUPTION AT 20080923/0000Z FL300 REPORTED
OBS VA DTG: 23/0100Z
OBS VA CLD: FL250/300 N5400 E15930 – N5400 E16100 – N5300 E15945 MOV SE 20KT SFC/FL200 N5130 E16130 – N5130 E16230 – N5230 E16230 – N5230 E16130 MOV SE 15KT
FCST VA CLD +6 HR: 23/0700Z FL250/350 N5130 E16030 – N5130 E16230 – N5330 E16230 – N5330 E16030 SFC/FL180 N4830 E16330 – N4830 E16630 – N5130 E16630 – N5130 E16330
FCST VA CLD +12 HR: 23/1300Z SFC/FL270 N4830 E16130 – N4830 E16600 – N5300 E16600 – N5300 E16130
FCST VA CLD +18 HR: 23/1900Z NO VA EXP
RMK: LATEST REP FM KVERT (0120Z) INDICATES ERUPTION HAS CEASED. TWO DISPERSING VA CLD ARE EVIDENT ON SATELLITE IMAGERY

23/1900Z
NO VA EXP
NOT AVBL
NOT PROVIDED
18
Ескертулер (M)
Ескертулер, қажет болған жағдайда
RМK: (ЕСКЕРТУЛЕР:)
256 таңбаға дейін еркін мәтін немесе NIL
RМK:
LATEST REP FM KVERT
(0120Z) INDICATES
ERUPTION HAS CEASED.
TWO DISPERSING VA CLD ARE EVIDENT ON
SATELLITE IMAGERY
RE-SUSPENDED VA6, 7
NIL
19
Келесі консультативтік хабарлама (M)
UTC бойынша жыл, ай, күн және уақыт
NXT ADVISORY: (КЕЛЕСІ КОНСУЛЬТАТИВТІК ХАБАРЛАМА:)
nnnnnnnn/nnnnZ, немесе
NO LATER THAN nnnnnnnn/nnnnZ, немесе NO FURTHER ADVISORIES, немесе
WILL BE ISSUED BY nnnnnnnn/nnnnZ
NXT ADVISORY:
20080923/0730Z
NO LATER THAN
nnnnnnnn/nnnnZ
NO FURTHER ADVISORIES
WILL BE ISSUED BY nnnnnnnn/nnnnZ
Ескертпелер:
1. Шығарылған хабар сынақ немесе оқу жүргізілгені туралы куәландырғанда ғана пайдалану. "СЫНАҚ" (TEST) немесе "ОҚУ" (EXER) сөздері енгізілген кезде хабарламада пайдалануға жатпайтын ақпарат болуы мүмкін немесе тікелей "СЫНАҚ" (TEST) сөзінен кейін аяқталуы мүмкін [қолданудың басталуы 2019 жылғы 7 қараша].
2. (IAVCEI) Халықаралық вулканология және жер қойнауы химиясы қауымдастығы.
3. Меркатор проекциясындағы картадағы екі нүкте арасындағы түзу сызық немесе бойлық сызықтарын тұрақты бұрышпен кесіп өтетін екі нүкте арасындағы түзу сызық.
4. Таңдалған төрт деңгейге дейін.
5. Егер күл туралы ақпарат (мысалы, AIREP) берілсе, бірақ спутниктік деректермен расталмаса.
6. Вулкандық күл ресуспендацияланған жағдайларда ғана енгізіледі (еркін мәтін).
7. Егер "ескертулер" бөлімінде орын болса, енгізіледі (еркін мәтінмен).
Мысал 1. Жанартау күлі туралы кеңес беру
VA ADVISORY
DTG:                              20080923/0130Z
VAAC:                        TOKYO
VOLCANO:                        KARYMSKY 300130
PSN:                              N5403 E15927
AREA:                              RUSSIA
SUMMIT ELEV:                  1536M
ADVISORY NR:                  2008/4
INFO SOURCE:                  HIMAWARI-8 KVERT KEMSD
AVIATION COLOUR CODE:      RED
ERUPTION DETAILS:            ERUPTION AT 20080923/0000Z FL300 REPORTED
OBS VA DTG:                  23/0100Z
OBS VA CLD:                  FL250/300 N5400 E15930 – N5400 E16100 – N5300
E15945 MOV SE 20KT SFC/FL200 N5130
E16130 – N5130 E16230 – N5230 E16230 – N5230 E16130 MOV SE 15KT
FCST VA CLD +6 HR:            23/0700Z FL250/350 N5130 E16030 – N5130
E16230 – N5330 E16230 – N5330 E16030 SFC/FL180 N4830
E16330 – N4830 E16630 – N5130 E16630 – N5130 E16330
FCST VA CLD +12 HR:            23/1300Z SFC/FL270 N4830 E16130 – N4830 E16600 – N5300
E16600 – N5300 E16130
FCST VA CLD +18 HR:            23/1900Z NO VA EXP
RMK:                              LATEST REP FM KVERT (0120Z)
INDICATES ERUPTION HAS CEASED.
TWO DISPERSING VA CLD ARE EVIDENT
ON SATELLITE IMAGERY

NXT ADVISORY: 20080923/0730Z
Таблица 1. Образец консультативного сообщения о тропических циклонах
Условные обозначения:
М – включение обязательное, часть каждого сообщения;
С – включение условное, включается, когда применимо;
О – включение необязательно
= – двойная линия означает, что следующий за ней текст необходимо поместить на последующей строке.
Примечание 1. Пояснения, касающиеся сокращений, содержатся в документе PANS-АВС (Doc 8400).
Примечание 2. Включение знака "двоеточие" после каждого заголовка элемента является обязательным.
Примечание 3. Номера 1–21 включены лишь для ясности, и они не являются составной частью консультативного сообщения, как показано на примерах.
Элемент
Подробное содержание
Формат(ы)
Примеры
1
Идентификация типа сообщения (М)
Тип сообщения
TC ADVISORY (Консультативное сообщение о тропическом циклоне)
TC ADVISORY
2
Индекс статуса (С)1
Индекс испытания или учения
STATUS (СТАТУС):
TEST или EXER ИСПЫТАНИЕ или УЧЕНИЕ
STATUS (СТАТУС):
TEST EXER
3
Время составления (М)
Год, месяц, день, время (UTC) выпуска
DTG:
nnnnnnnn/nnnnZ
DTG:
20040925/1900Z
4
Название TCAC (М)
Название TCAC (указатель местоположения или полное название)
TCAC: (КОНСУЛЬТАТИВНЫЙ ЦЕНТР ПО ТРОПИЧЕСКИМ ЦИКЛОНАМ)
nnnn или nnnnnnnnnn
TCAC:
YUFO2 MIAMI
5
Имя тропического циклона (М)
Имя тропического циклона или "NN" для тропического циклона, не имеющего имени
TC:
nnnnnnnnnnnn или NN
TC:
GLORIA
6
Консультативный номер (М)
Год полностью и номер сообщения (отдельная последовательность для каждого циклона)
ADVISORY NR: (КОНСУЛЬТАТИВНЫЙ НОМЕР)
nnnn/[n][n]nn
ADVISORY NR:
2004/13
7
Наблюдаемое положение центра (М)
День и время (в UTC) и положение центра тропического циклона (в градусах и минутах)
OBS PSN:
nn/nnnnZ Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]
OBS PSN:
25/1800Z N2706 W07306
8
Наблюдаемые облака СВ3 (О)
Местоположение облаков СВ (с указанием широты и долготы (в градусах и минутах)) и вертикальная протяженность (эшелон полета)
CB:
WI nnnKM (или nnnNM) OF TC CENTRE или WI4 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] и TOP [ABV или BLW] FLnnn NIL
CB:
WI 250NM OF TC CENTRE TOP FL500 NIL
9
Направление и скорость движения (М)
Направление и скорость движения с указанием соответственно одного из 16 компасных румбов и км/ч (или уз), или стационарное местоположение (<2 км/ч (1 уз))
MOV:
N nnKMH (или KT), или NNE nnKMH (или KT), или NE nnKMH (или KT), или ENE nnKMH (или KT), или E nnKMH (или KT), или ESE nnKMH (или KT), или SE nnKMH (или KT), или SSE nnKMH (или KT), или S nnKMH (или KT), или SSW nnKMH (или KT), или SW nnKMH (или KT), или WSW nnKMH (или KT), или W nnKMH (или KT), или WNW nnKMH (или KT), или NW nnKMH (или KT), или NNW nnKMH (или KT), или STNR
MOV:
NW 20KMH
10
Изменения интенсивности (М)
Изменения максимальной скорости приземного ветра в момент наблюдения
ИЗМЕНЕНИЕ ИНТЕНСИВНОСТИ:
INTSF или WKN или NC
ИЗМЕНЕНИЕ ИНТЕНСИВНОСТИ:
INTSF
11
Давление в центре (М)
Давление в центре (в гПа)
C:
nnnHPA
C:
965HPA
12
Максимальный приземный ветер (М)
Максимальный приземный ветер около центра (в среднем за 10 мин), в м/c (или уз)
MAX WIND:
nn[n]MPS (или nn[n]KT)
MAX WIND:
22MPS
13
Прогноз местоположения центра (+6 ч) (М)

NXT ADVISORY:                  20080923/0730Z
Кесте 2. Тропикалық циклондар туралы консультативтік хабарламаның үлгісі
Шартты белгілер:
М – қосу міндетті, әр хабарламаның бір бөлігі;
С – шартты қосу, қолданылған кезде қосылады;
О – қосу міндетті емес;
= – қос сызық келесі мәтінді келесі жолға қою керек дегенді білдіреді.
Ескертпе 1. Қысқартуларға қатысты түсініктемелер PANS-ABS (Doc 8400) құжатында бар.
Ескертпе 2. Әр элемент тақырыбынан кейін "қос нүкте" белгісін қосу міндетті болып табылады.
Ескертпе 3. 1-21 нөмірлері тек айқындық үшін ғана енгізілген және олар мысалдарда көрсетілгендей консультативтік хабарламаның құрамдас бөлігі болып табылмайды.
Элемент
Толық мазмұны
Пішім (дер)
Мысалдар
1
Хабарлама түрін анықтау (М)
Хабарлама түрі
TC ADVISORY (тропикалық циклон туралы кеңес беру)
TC ADVISORY
2
Статус индексі (С)1
Сынақ немесе оқу-жаттығу индексі
STATUS (СТАТУС):
TEST немесе EXER СЫНАҚ немесе ОҚЫТУ
STATUS (СТАТУС):
TEST EXER
3
Құрастыру уақыты (М)
(UTC) бойынша шығарылған жылы, айы, күні, уақыты
DTG:
nnnnnnnn/nnnnZ
DTG:
20040925/1900Z
4
TCAC атауы
(М)
TCAC атауы
(орналасқан жері немесе толық атауы)
TCAC:
(ТРОПИКАЛЫҚ ЦИКЛОНДАР БОЙЫНША КЕҢЕС БЕРУ ОРТАЛЫҒЫ)
nnnn немесе nnnnnnnnnn
TCAC:
YUFO2 MIAMI
5
Тропикалық циклонның атауы (М)
Тропикалық циклонның атауы немесе атауы жоқ тропикалық циклонға арналған "NN"
TC:
nnnnnnnnnnnn немесе NN
TC:
GLORIA
6
Консультативтік нөмір (М)
Жыл толығымен және хабарлама нөмірі (әр циклон үшін бөлек бірізділік)
ADVISORY NR:
(КЕҢЕС НӨМІРІ)
nnnn/[n][n]nn
ADVISORY NR:
2004/13
7
Орталықтың бақыланатын жағдайы (М)
Күн мен уақыт (UTC) және тропикалық циклон орталығының орны (градус пен минут))
OBS PSN:
nn/nnnnZ Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]
OBS PSN:
25/1800Z N2706 W07306
8
СВ3 байқалатын бұлттар (О)
СВ бұлттарының орналасқан жері (ендік пен бойлықты (градустармен және минуттармен) көрсете отырып) және тік ұзақтығы (ұшу эшелоны)
CB:
WI nnnKM (немесе nnnNM) OF TC CENTRE немесе WI4 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] және TOP [ABV немесе BLW] FLnnn NIL
CB:
WI 250NM OF TC
CENTRE TOP FL500
NIL
9
Қозғалыс бағыты мен жылдамдығы (М)
Тиісінше 16 компасты румбалардың бірін және км/сағ (немесе уз) немесе стационарлық орналасқан жерін (<2 км/сағ (1 уз) көрсете отырып, қозғалыс бағыты мен жылдамдығы))
MOV:
N nnKMH (немесе KT), немесе NNE nnKMH (немесе KT), немесе NE nnKMH (немесе KT), немесе ENE nnKMH (немесе KT), немесе E nnKMH (немесе KT), немесе ESE nnKMH (немесе KT), немесе SE nnKMH (немесе KT), немесе SSE nnKMH (немесе KT), немесе S nnKMH (немесе KT), немесе SSW nnKMH (немесе KT), немесе SW nnKMH (немесе KT), немесе WSW nnKMH (немесе KT), немесе W nnKMH (немесе KT), немесе WNW nnKMH (немесе KT), немесе NW nnKMH (немесе KT), немесе NNW nnKMH (немесе KT), немесе STNR
MOV:
NW 20KMH
10
Қарқындылықтың өзгеруі (М)
Бақылау сәтінде жерге жақын желдің ең жоғары жылдамдығының өзгеруі
Қарқындылықтың өзгеруі:
INTSF немесе WKN немесе NC
ИЗМЕНЕНИЕ ИНТЕНСИВНОСТИ:
INTSF
11
Орталықтағы қысым (М)
Орталықтағы қысым (гПа)
C:
nnnHPA
C:
965HPA
12
Максималды жер бетіндегі жел (М)
Жерге жақын жердегі ең жоғары жел (орта есеппен 10 мин), м/с (немесе уз)
MAX WIND:
nn[n]MPS (немесе nn[n]KT)
MAX WIND:
22MPS
13
Орталықтың орналасқан жерін болжау (+6 сағ) (М)

День и время (в UTC) (6 ч с момента "DTG", указанных в п. 3); прогнозируемое местоположение (в градусах и минутах) центра тропического циклона
FCST PSN +6 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]
FCST PSN +6 HR:
25/2200Z N2748 W07350
14
Прогноз максимального приземного ветра (+6 ч) (М)
Прогноз максимального приземного ветра (6 ч после "DTG", указанных в п. 3)
FCST MAX WIND +6 HR:
nn[n]MPS (или nn[n]KT)
FCST MAX WIND +6 HR:
22MPS
15
Прогноз местоположения центра (+12 ч) (М)
День и время (в UTC) (12 ч с момента "DTG", указанных в п. 3); прогнозируемое местоположение (в градусах и минутах) центра тропического циклона
FCST PSN +12 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]
FCST PSN +12 HR:
26/0400Z N2830 W07430
16
Прогноз максимального приземного ветра (+12 ч) (М)
Прогноз максимального приземного ветра (12 ч после "DTG", указанных в п. 3)
FCST MAX WIND +12 HR:
nn[n]MPS (или nn[n]KT)
FCST MAX WIND +12 HR:
22MPS
17
Прогноз местоположения центра (+18 ч) (М)
День и время (в UTC) (18 ч с момента "DTG", указанных в п. 3); прогноз местоположения (в градусах и минутах) центра тропического циклона
FCST PSN +18 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn], или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]
FCST PSN +18 HR:
26/1000Z N2852 W07500
18
Прогноз максимального приземного ветра (+18 ч) (М)
Прогноз максимального приземного ветра (18 ч с момента "DTG", указанных в п. 3)
FCST MAX WIND +18 HR:
nn[n]MPS (или n[n]KT)
FCST MAX WIND +18 HR:
21MPS
19
Прогноз местоположения центра (+24 ч) (М)
День и время (в UTC) (24 ч с момента "DTG", указанных в п. 3); прогноз местоположения (в градусах и минутах) центра тропического циклона
FCST PSN +24 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn], или Ennn[nn]
FCST PSN +24 HR:
26/1600Z N2912 W07530
20
Прогноз максимального приземного ветра (+24 ч) (М)
Прогноз максимального приземного ветра (24 ч с момента "DTG", указанных в п. 3)
FCST MAX +24 HR:
WIND nn[n]MPS (или nn[n]KT)
FCST MAX WIND +24 HR:
20MPS
21
Замечания (М)
Замечания, при необходимости
RMK:
Free text up to 256 characters (свободный текст до 256 знаков) или NIL
RMK:
NIL
22
Предполагаемое время передачи следующего консультативного сообщения (М)
Предполагаемый год, месяц, день и время (в UTC) передачи следующего консультативного сообщения
NXT MSG:
[BFR] nnnnnnnn/nnnnZ или NO MSG EXP
NXT MSG:
20040925/2000Z
Примечания.
1. Использовать только тогда, когда выпускаемое сообщение свидетельствует о проведении испытания или учения. Когда включаются слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) или "УЧЕНИЕ" (EXER), сообщение может содержать информацию, не подлежащую эксплуатационному использованию, или заканчиваться непосредственно после слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) [начало применения 7 ноября 2019 года].

Күні мен уақыты (UTC-те) (3-тармақта көрсетілген " DTG " сәтінен бастап 6 сағ); тропикалық циклон орталығының болжамды орналасқан жері (градус және минут)
FCST PSN +6 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]
FCST PSN +6 HR:
25/2200Z N2748 W07350
14
Жерге жақын желдің максималды болжамы (+6 сағ) (М)
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (3 т. көрсетілген " DTG " - ден кейін 6 сағ)
FCST MAX
WIND +6 HR:
nn[n]MPS
(немесе nn[n]KT)
FCST MAX WIND +6 HR:
22MPS
15
Орталықтың орналасқан жерінің болжамы (+12 сағ) (М)
Күні мен уақыты (UTC-те) (3-тармақта көрсетілген" DTG " сәтінен бастап 12 сағ);
тропикалық циклон орталығының болжамды орналасқан жері (градус және минут)
FCST PSN +12 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]
FCST PSN +12 HR:
26/0400Z N2830 W07430
16
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (+12 сағ) (М)
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (3 т. көрсетілген " DTG " - ден кейін 12 сағ)
FCST MAX WIND +12 HR:
nn[n]MPS (немесе nn[n]KT)
FCST MAX WIND +12 HR:
22MPS
17
Орталықтың орналасқан жерінің болжамы (+18 сағ) (М)
Күні мен уақыты (UTC-те) (3-тармақта көрсетілген "DTG" сәтінен бастап 18 сағ); тропикалық циклон орталығының орналасқан жерінің болжамы (градус және минут)
FCST PSN +18 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn], немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]
FCST PSN +18 HR:
26/1000Z N2852 W07500
18
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (+18 сағ) (М)
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (3 т. көрсетілген"DTG" сәтінен бастап 18 сағ)
FCST MAX WIND +18 HR:
nn[n]MPS (немесе n[n]KT)
FCST MAX WIND +18 HR:
21MPS
19
Орталықтың орналасқан жерінің болжамы (+24 сағ) (М)
Күні мен уақыты (UTC-де) ("DTG" сәтінен бастап 24 сағ", 3-тармақта көрсетілген); тропикалық циклон орталығының орналасқан жерін болжау (градустармен және минуттармен)
FCST PSN +24 HR:
nn/nnnnZ Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn], немесе Ennn[nn]
FCST PSN +24 HR:
26/1600Z N2912 W07530
20
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (+24 сағ) (М)
Ең жоғары жерге жақын желдің болжамы (3 т. көрсетілген"DTG" сәтінен бастап 24 сағ)
FCST MAX +24 HR:
WIND nn[n]MPS (немесе nn[n]KT)
FCST MAX WIND +24 HR:
20MPS
21
Ескертулер (М)
Ескертулер, қажет болған жағдайда
RMK:
Free text up to 256 characters (256 таңбаға дейін еркін мәтін) немесе NIL
RMK:
NIL
22
Келесі консультативтік хабарламаны берудің болжамды уақыты (М)
Келесі консультативтік хабарламаны берудің болжамды жылы, айы, күні және уақыты (UTC-де)
NXT MSG:
[BFR] nnnnnnnn/nnnnZ немесе NO MSG EXP
NXT MSG:
20040925/2000Z
Ескертпелер.
1. Шығарылған хабар сынақ немесе оқу жүргізілгені туралы куәландырғанда ғана пайдалану. "Сынақ" (TEST) немесе "оқу" (EXER) сөздері енгізілген кезде хабарламада пайдалануға жатпайтын ақпарат болуы немесе "сынақ" (TEST) сөзінен кейін тікелей аяқталуы мүмкін [қолданудың басталуы 2019 жылғы 7 қараша].

2. Местоположение условное.
3. В случае CB облаков, связанных с тропическим циклоном, охватывающих более одной области в районе ответственности, этот элемент, при необходимости, может повторяться.
4. Число координат следует сводить к минимуму, и обычно их не должно быть более семи.
Пример 2. Консультативное сообщение о тропических циклонах
TC ADVISORY
DTG: 20040925/1900Z
TCAC: YUFO*
TC: GLORIA
ADVISORY NR: 2004/13
OBS PSN: 25/1800Z N2706 W07306
CB: WI 250NM OF TC CENTRE TOP FL500
MOV: NW 20KMH
INTST CHANGE: INTSF
C: 965HPA
MAX WIND: 25MPS
FCST PSN +6 HR: 25/2200Z N2748 W07350
FCST MAX WIND +6 HR: 22MPS
FCST PSN +12 HR: 26/0400Z N2830 W07430
FCST MAX WIND +12 HR: 22MPS
FCST PSN +18 HR: 26/1000Z N2852 W07500
FCST MAX WIND +18 HR: 21MPS
FCST PSN +24 HR: 26/1600Z N2912 W07530
FCST MAX WIND +24 HR: 20MPS
RMK: NIL
NXT MSG: 20040925/2000Z
* Местоположение условное.
Таблица 3. Образец консультативного сообщения о космической погоде
Условные обозначения:
М – включение обязательно, часть каждого сообщения;
С – условное включение, включается по мере необходимости;
= – двойная линия указывает на то, что следующий за этим текст должен находиться на последующей строке.
Примечание 1. Пояснения, касающиеся сокращений, содержатся в документе "Правила аэронавигационного обслуживания. Сокращения и коды ИКАО" (PANS-АВС, Doc 8400).
Примечание 2. Включение знака "двоеточие" после каждого заголовка элемента является обязательным.
Примечание 3. Номера 1–14 включены лишь для ясности, и они не являются составной частью консультативного сообщения, как показано в примере.
Элемент
Подробное содержание
Формат(ы)
Примеры
1
Идентификация типа сообщения (M)
Тип сообщения
SWX ADVISORY
SWX ADVISORY
2
Индекс статуса (C)*1
Индекс испытания или учения (C)*
STATUS: СТАТУС:
TEST или EXER ИСПЫТАНИЕ или УЧЕНИЕ
STATUS:
TEST EXER
3
Время составления (M)
Год, месяц, день, и время в UTC
DTG:
nnnnnnnn/nnnnZ
DTG:
20161108/0100Z
4
Название SWXC (M)
Название SWXC
SWXC:
nnnnnnnnnnnn
SWXC:
DONLON2
5
Консультативный номер (M)
Год полностью и однозначный номер сообщения
ADVISORY NR: КОНСУЛЬТАТИВНЫЙ НОМЕР
nnnn/[n][n][n]n
ADVISORY NR:
2016/1
6
Количество выпущенных консультативных сообщений (C)
Количество ранее выпущенных консультативных сообщений
NR RPLC:
nnnn/[n][n][n]n
NR RPLC:
2016/1
7
Воздействие и интенсивность космической погоды (М)
Воздействие и интенсивность явления космической погоды
SWX EFFECT:

2. Орналасқан жері шартты.
3. Жауапкершілік аймағында бірнеше аймақты қамтитын тропикалық циклонмен байланысты бұлттардың CB жағдайында бұл элемент қажет болған жағдайда қайталануы мүмкін.
4. Координаттар санын азайту керек және әдетте жетіден аспауы керек.
Мысал 2. Тропикалық циклондар туралы кеңес беру
TC ADVISORY
DTG:                              20040925/1900Z
TCAC:                              YUFO*
TC:                              GLORIA
ADVISORY NR:                  2004/13
OBS PSN:                        25/1800Z N2706 W07306
CB:                              WI 250NM OF TC CENTRE TOP FL500
MOV:                              NW 20KMH
INTST CHANGE:                  INTSF
C:                              965HPA
MAX WIND:                        25MPS
FCST PSN +6 HR:                  25/2200Z N2748 W07350
FCST MAX WIND +6 HR:            22MPS
FCST PSN +12 HR:                  26/0400Z N2830 W07430
FCST MAX WIND +12 HR:            22MPS
FCST PSN +18 HR:                  26/1000Z N2852 W07500
FCST MAX WIND +18 HR:            21MPS
FCST PSN +24 HR:                  26/1600Z N2912 W07530
FCST MAX WIND +24 HR:            20MPS
RMK:                              NIL
NXT MSG:                        20040925/2000Z
* Орналасқан жері шартты.
Кесте 3. Ғарыштық ауа райы туралы консультативтік хабарламаның үлгісі
Шартты белгілер:
М – қосу міндетті, әр хабарламаның бір бөлігі;
С – шартты қосу қажеттілігіне қарай қосылады;
= – қос жол келесі мәтін келесі жолда болуы керек екенін көрсетеді.
Ескертпе 1. Қысқартуларға қатысты түсініктемелер " аэронавигациялық қызмет көрсету ережелері. ИКАО қысқартулары мен кодтары" (PANS-АВС, Doc 8400).
Ескертпе 2. Әр элемент тақырыбынан кейін "қос нүкте" белгісін қосу міндетті болып табылады.
Ескертпе 3. 1-14 нөмірлері тек айқындық үшін ғана енгізілген және олар мысалда көрсетілгендей консультативтік хабарламаның ажырамас бөлігі болып табылмайды.
Элемент
Толық мазмұны
Пішім(дер)
Мысалдар
1
Хабарлама түрін анықтау (M)
Хабарлама түрі
SWX ADVISORY
SWX ADVISORY
2
Статус индексі (C)*1
Сынақ немесе оқу-жаттығу индексі (C)*
STATUS:
СТАТУС:
TEST немесе EXER
СЫНАҚ немесе ОҚУ-ЖАТТЫҒУ
STATUS:
TEST
EXER
3
Құрастыру уақыты (M)
UTC бойынша жылы, айы, күні және уақыты
DTG:
nnnnnnnn/nnnnZ
DTG:
20161108/0100Z
4
SWXC атауы
(M)
SWXC атауы
SWXC:
nnnnnnnnnnnn
SWXC:
DONLON2
5
Консультативтік нөмірі (M)
Жыл толық және бір мәнді хабарлама нөмірі
ADVISORY NR: КОНСУЛЬТАТИВТІК НӨМІРІ
nnnn/[n][n][n]n
ADVISORY NR:
2016/1
6
Шығарылған консультативтік хабарламалардың саны (C)
Бұрын шығарылған консультативтік хабарламалардың саны
NR RPLC:
nnnn/[n][n][n]n
NR RPLC:
2016/1
7
Ғарыштық ауа-райының әсері мен қарқындылығы (М)
Ғарыштық ауа райы құбылысының әсері мен қарқындылығы
SWX EFFECT:

HF COM MOD или SEV [И]3 или SATCOM MOD или SEV [И]3 [И]3 или RADIATION4 MOD или SEV
SWX EFFECT:
HF COM MOD SATCOM SEV GNSS SEV HF COM MOD И SATCOM MOD AND GNSS MOD RADIATION MOD SATCOM SEV
8
Наблюдаемая или ожидаемая протяженность явления космической погоды (M)
День, время в UTC Наблюдаемое явление (или прогнозируемое, если явление еще отсутствует); горизонтальная протяженность4 (широтные полосы и долгота в градусах) и/или абсолютная высота явления космической погоды
OBS (или FCST) SWX:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE или HNH и/или MNH и/или EQN и/или EQS и/или MSH и/или HSH Wnnn(nn) или Ennn(nn) – Wnnn(nn) или Ennn(nn) и/или ABV FLnnn или FLnnn–nnn и/ или Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или NO SWX EXP
OBS SWX:
08/0100Z DAYLIGHT SIDE 08/0100Z HNH HSH E18000 – W18000 08/0100Z HNH HSH W18000 – W09000 ABV FL350 08/0100Z S2000 W17000 – S2000 W13000 – S1000 W13000 – S1000 W17000 – S2000 W17000 NO SWX EXP
9
Прогноз явления на следующие 6 ч (M)
День и время (в UTC) (6 ч со времени, указанного в п. 8, округленного до следующего часа). Прогнозируемая протяженность и/или абсолютная высота явления космической погоды на фиксированный срок действия
FCST SWX +6 HR:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE или HNH и/или MNH и/или EQN и/или EQS и/или MSH и/или HSH Wnnn(nn) или Ennn(nn) – Wnnn(nn) или Ennn(nn) и/или ABV FLnnn илиFLnnn–nnn и/или Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] илиNO SWX EXP или NOT AVBL
FCST SWX +6 HR:
08/0700Z DAYLIGHT SIDE 08/0700Z HNH HSH W18000 W09000 ABV FL350 08/0700Z HNH HSH E18000-W18000 NO SWX EXP NOT AVBL
10
Прогноз явления (+12 ч) (M)
День и время (в UTC) (12 ч со времени начала явления, указанного в п. 8, округленного до следующего часа). Прогнозируемая протяженность и/или абсолютная высота явления космической погоды на фиксированный срок действия
FCST SWX +12 HR:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE или HNH и/или MNH и/или EQN и/или EQS и/или MSH и/или HSH Wnnn(nn) или Ennn(nn) –Wnnn(nn) или Ennn(nn) и/или ABV FLnnn или FLnnn–nnn и/или Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или NO SWX EXP или NOT AVBL
FCST SWX +12 HR:
08/1300Z DAYLIGHT SIDE 08/1300Z HNH HSH W18000 – W09000 ABV FL350 08/1300Z HNH HSH E18000-W18000 NO SWX EXP NOT AVBL
11
Прогноз явления (+18 ч) (M)

HF COM MOD немесе SEV [және]3 немесе SATCOM MOD немесе SEV [және]3 [және]3 немесе RADIATION4 MOD немесе SEV
SWX EFFECT:
HF COM MOD
SATCOM SEV
GNSS SEV
HF COM MOD И SATCOM MOD AND GNSS MOD
RADIATION MOD
SATCOM SEV
8
Ғарыштық ауа райы құбылысының бақыланатын немесе күтілетін ұзақтығы (M)
Күн, уақыт UTC бойынша байқалатын құбылыс (немесе егер құбылыс әлі болмаса, болжанатын); көлденең ұзындық4 (ендік жолақтар мен градустардағы бойлық) және/немесе ғарыштық ауа-райы құбылысының абсолютті биіктігі
OBS (немесе FCST) SWX:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE немесе HNH және/ немесе MNH және/ немесе EQN және/ немесе EQS және/ немесе MSH және/ немесе HSH Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) – Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) және/ немесе ABV FLnnn немесе FLnnn–nnn және/ немесе Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе NO SWX EXP
OBS SWX:
08/0100Z DAYLIGHT SIDE
08/0100Z HNH HSH E18000 – W18000
08/0100Z HNH HSH W18000 – W09000 ABV FL350
08/0100Z S2000 W17000 – S2000 W13000 – S1000 W13000 – S1000 W17000 – S2000 W17000
NO SWX EXP
9
Құбылыстың келесі 6 сағатқа болжамы (M)
Күні мен уақыты (UTC бойынша) (8-тармақта көрсетілген уақыттан бастап 6 сағат, келесі сағатқа дейін дөңгелектенеді). Белгіленген әрекет ету мерзіміне ғарыштық ауа райы құбылысының болжамды ұзақтығы және/немесе абсолюттік биіктігі
FCST SWX +6 HR:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE немесе HNH және/ немесе MNH және /немесе EQN және/ немесе EQS және /немесе MSH және/ немесе HSH Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) – Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) және/ немесе ABV FLnnn немесе FLnnn–nnn және/ немесе Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе NO SWX EXP немесе NOT AVBL
FCST SWX +6 HR:
08/0700Z DAYLIGHT SIDE
08/0700Z HNH HSH W18000 W09000
ABV FL350
08/0700Z HNH HSH E18000-W18000
NO SWX EXP
NOT AVBL
10
Құбылыстың болжамы (+12 сағ) (M)
Күні мен уақыты (UTC-бойынша) (8-тармақта көрсетілген құбылыс басталған уақыттан бастап 12 сағат, келесі сағатқа дейін дөңгелектенеді). Белгіленген әрекет ету мерзіміне ғарыштық ауа райы құбылысының болжамды ұзақтығы және / немесе абсолюттік биіктігі
FCST SWX +12 HR:
nn/nnnnZ
DAYLIGHT SIDE немесе
HNH және/ немесе MNH және/ немесе EQN және/ немесе
EQS және/ немесе MSH және/ немесе HSH
Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) –Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) және/ немесе ABV FLnnn немесе FLnnn–nnn және/ немесе
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] –
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] –
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе
NO SWX EXP немесе NOT AVBL
FCST SWX +12 HR:
08/1300Z DAYLIGHT SIDE
08/1300Z HNH HSH
W18000 – W09000 ABV FL350
08/1300Z HNH HSH
E18000-W18000
NO SWX EXP
NOT AVBL
11
Құбылыстың болжамы (+18 сағ) (M)

День и время (в UTC) (18 ч со времени начала явления, указанного в п. 8, округленного до следующего часа). Прогнозируемая протяженность и/или абсолютная высота явления космической погоды на фиксированный срок действия
FCST SWX +18 HR:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE или HNH и/или MNH и/или EQN и/или EQS и/или MSH и/или HSH Wnnn(nn) или Ennn(nn) –Wnnn(nn) или Ennn(nn) и/или ABV FLnnn или FLnnn–nnn и/или Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или NO SWX EXP или NOT AVBL
FCST SWX +18 HR:
08/1900Z DAYLIGHT SIDE 08/1900Z HNH HSH W18000 – W09000 ABV FL350 08/1900Z HNH HSH E18000-W18000 NO SWX EXP NOT AVBL
12
Прогноз явления (+24 ч) (M)
День и время (в UTC) (24 ч со времени начала явления, указанного в п. 8, округленного до следующего часа). Прогнозируемая протяженность и/или абсолютная высота явления космической погоды на фиксированный срок действия
FCST SWX +24 HR:
nn/nnnnZ DAYLIGHT SIDE или HNH и/или MNH и/или EQN и/или EQS и/или MSH и/или HSH Wnnn(nn) или Ennn(nn) –Wnnn(nn) или Ennn(nn) и/или ABV FLnnn или FLnnn–nnn или Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или NO SWX EXP или NOT AVBL
FCST SWX +24 HR:
09/0100Z DAYLIGHT SIDE 09/0100Z HNH HSH W18000 – W09000 ABV FL350 09/0100Z HNH HSH E18000-W18000 NO SWX EXP NOT AVBL
13
Замечания (M)
Замечания, при необходимости
RMK:
Free text up to 256 characters или NIL
RMK:
SWX EVENT HAS CEASED WWW.​SPA​CEWE​ATHE RPROVIDER.GOV NIL
14
Следующее консультативное сообщение (M)
Год, месяц, день и время в UTC
NXT ADVISORY:
nnnnnnnn/nnnnZ или NO FURTHER ADVISORIES или WILL BE ISSUED BY nnnnnnnn/nnnnZ
NXT ADVISORY:
20161108/0700Z. NO FURTHER ADVISORIES WILL BE ISSUED BY 20210726/1800Z
Примечания.
1. Использовать только тогда, когда выпускаемое сообщение свидетельствует о проведении испытания или учения. Когда включаются слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) или "УЧЕНИЕ" (EXER), сообщение может содержать информацию, не подлежащую эксплуатационному использованию, или заканчиваться непосредственно после слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) [начало применения 7 ноября 2019 года].

Күні мен уақыты (UTC-бойынша) (8-тармақта көрсетілген құбылыс басталған уақыттан бастап 18 сағат, келесі сағатқа дейін дөңгелектенеді). Белгіленген әрекет ету мерзіміне ғарыштық ауа райы құбылысының болжамды ұзақтығы және / немесе абсолюттік биіктігі
FCST SWX +18 HR:
nn/nnnnZ
DAYLIGHT SIDE немесе
HNH және/немесе MNH және/немесе EQN және/немесе
EQS және/немесе MSH және/немесе HSH
Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) –Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) және/ немесе ABV FLnnn немесе FLnnn–nnn және/ немесе
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] –
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] –
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе
NO SWX EXP немесе NOT AVBL
FCST SWX +18 HR:
08/1900Z DAYLIGHT SIDE
08/1900Z HNH HSH
W18000 – W09000 ABV FL350
08/1900Z HNH HSH
E18000-W18000
NO SWX EXP
NOT AVBL
12
Құбылыстың болжамы (+24 сағ) (M)
Күні мен уақыты (UTC-бойынша) (8-тармақта көрсетілген құбылыс басталған уақыттан бастап 24 сағат, келесі сағатқа дейін дөңгелектенеді). Белгіленген әрекет ету мерзіміне ғарыштық ауа райы құбылысының болжамды ұзақтығы және/немесе абсолюттік биіктігі
FCST SWX +24 HR:
nn/nnnnZ
DAYLIGHT SIDE немесе
HNH және/немесе MNH және/немесе EQN және/немесе
EQS және/немесе MSH және/немесе HSH
Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) –Wnnn(nn) немесе Ennn(nn) және/немесе ABV FLnnn немесе FLnnn–nnn немесе
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] –
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] –
Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе
NO SWX EXP немесе NOT AVBL
FCST SWX
+24 HR:
09/0100Z DAYLIGHT SIDE
09/0100Z HNH HSH W18000 – W09000 ABV FL350
09/0100Z HNH HSH
E18000-W18000
NO SWX EXP
NOT AVBL
13
Ескертулер (M)
Ескертулер, қажет болған жағдайда
RMK:
Free text up to 256 characters немесе NIL
RMK:
SWX EVENT HAS
CEASED WWW.​SPA​CEWE​ATHE
RPROVIDER.GOV
NIL
14
Келесі консультативтік хабарлама (M)
UTC бойынша жылы, айы, күні және уақыты
NXT ADVISORY:
nnnnnnnn/nnnnZ немесе
NO FURTHER ADVISORIES немесе WILL BE ISSUED BY nnnnnnnn/nnnnZ
NXT ADVISORY:
20161108/0700Z.
NO FURTHER
ADVISORIES
WILL BE ISSUED BY
20210726/1800Z
Ескертпелер.
1. Шығарылған хабар сынақ немесе оқу жүргізілгені туралы куәландырғанда ғана пайдалану. "СЫНАҚ" (TEST) немесе "ОҚУ" (EXER) сөздері енгізілген кезде хабарламада пайдалануға жатпайтын ақпарат болуы немесе "СЫНАҚ" (TEST) сөзінен кейін тікелей аяқталуы мүмкін [қолданудың басталуы 2019 жылғы 7 қараша].

2. Местоположение условное.
3. Одно или несколько воздействий той же интенсивности могут быть объединены.
4. В консультативную информацию о космической погоде следует включить один или несколько широтных диапазонов.
Пример 3. Консультативное сообщение о космической погоде (воздействие на GNSS и ВЧ-СВЯЗЬ)
SWX ADVISORY DTG: 20161108/0100Z
SWXC: DONLON*
ADVISORY NR: 2016/2
NR RPLC: 2016/1
SWX EFFECT: HF COM MOD AND GNSS MOD
OBS SWX: 08/0100Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +6 HR: 08/0700Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +12 HR: 08/1300Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +18 HR: 08/1900Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +24 HR: 09/0100Z NO SWX EXP
RMK: LOW LVL GEOMAGNETIC STORMING CAUSING INCREASED AURORAL ACT AND SUBSEQUENT MOD DEGRADATION OF GNSS AND HF COM AVBL IN THE AURORAL ZONE. THIS STORMING EXP TO SUBSIDE IN THE FCST PERIOD. SEE WWW.SPACEWEATHERPROVIDER.WEB
NXT ADVISORY: NO FURTHER ADVISORIES
* Местоположение условное.
Пример 4. Консультативное сообщение о космической погоде (воздействие на РАДИАЦИЮ)
SWX ADVISORY DTG: 20161108/0000Z
SWXC: DONLON*
ADVISORY NR: 2016/2
NR RPLC: 2016/1
SWX EFFECT: RADIATION MOD
FCST SWX: 08/0100Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +6 HR: 08/0700Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +12 HR: 08/1300Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +18 HR: 08/1900Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +24 HR: 09/0100Z NO SWX EXP
RMK: RADIATION LVL EXCEEDED 100 PCT OF BACKGROUND LVL AT FL350 AND ABV. THE CURRENT EVENT HAS PEAKED AND LVL SLW RTN TO BACKGROUND LVL. SEE WWW.SPACEWEATHERPROVIDER.WEB
NXT ADVISORY: NO FURTHER ADVISORIES
* Местоположение условное.
Пример 5. Консультативное сообщение о космической погоде (воздействие на ВЧ-СВЯЗЬ
SWX ADVISORY
DTG: 20161108/0100Z
SWXC: DONLON*
ADVISORY NR: 2016/1
SWX EFFECT: HF COM SEV
OBS SWX: 08/0100Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +6 HR: 08/0700Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +12 HR: 08/1300Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +18 HR: 08/1900Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +24 HR: 09/0100Z DAYLIGHT SIDE
RMK: PERIODIC HF COM ABSORPTION AND LIKELY TO CONT IN THE NEAR TERM. CMPL AND PERIODIC LOSS OF HF ON THE SUNLIT SIDE OF THE EARTH EXP. CONT HF COM DEGRADATION LIKELY OVER THE NXT 7 DAYS. SEE WWW.SPACEWEATHERPROVIDER. WEB
NXT ADVISORY: 20161108/0700Z
* Местоположение условное.
Приложение 4 к приказу
Исполняющего обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 ноября 2020 года № 591
Приложение 8
к Правилам метеорологического обеспечения
гражданской авиации
Образец для составления сообщений SIGMET и AIRMET
Условные обозначения:
М – включение обязательное, часть каждого сообщения;
С – включение условное, включается, когда применимо;
= – двойная линия означает, что следующий за ней текст необходимо поместить на последующей строке.

2. Орналасқан жері шартты
3. Бірдей қарқындылықтың бір немесе бірнеше әсерін біріктіруге болады.
4. Ғарыштық ауа-райы туралы консультациялық ақпаратқа бір немесе бірнеше ендік диапазондарын қосу керек.
3-мысал. Ғарыштық ауа-райы туралы консультативтік хабарлама (GNSS және ЖЖ-ге әсер ету)
SWX ADVISORY DTG:                        20161108/0100Z
SWXC:                                    DONLON*
ADVISORY NR:                              2016/2
NR RPLC:                                    2016/1
SWX EFFECT:                              HF COM MOD AND GNSS MOD
OBS SWX:                                    08/0100Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +6 HR:                              08/0700Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +12 HR:                              08/1300Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +18 HR:                              08/1900Z HNH HSH E18000 – W18000
FCST SWX +24 HR:                              09/0100Z NO SWX EXP
RMK:                                          LOW LVL GEOMAGNETIC STORMING
CAUSING INCREASED AURORAL ACT AND
SUBSEQUENT MOD DEGRADATION OF GNSS
AND HF COM AVBL IN THE AURORAL ZONE.
THIS STORMING
EXP TO SUBSIDE IN THE FCST PERIOD. SEE
WWW.SPACEWEATHERPROVIDER.WEB
NXT ADVISORY:                        NO FURTHER ADVISORIES
* Орналасқан жері шартты.
4-мысал. Ғарыштық ауа райы туралы Консультативтік хабарлама (РАДИАЦИАҒА әсер ету)
SWX ADVISORY DTG:                  20161108/0000Z
SWXC:                              DONLON*
ADVISORY NR:                        2016/2
NR RPLC:                              2016/1
SWX EFFECT:                        RADIATION MOD
FCST SWX:                              08/0100Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +6 HR:                        08/0700Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +12 HR:                        08/1300Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +18 HR:                        08/1900Z HNH HSH E18000 – W18000 ABV FL350
FCST SWX +24 HR:                        09/0100Z NO SWX EXP
RMK:                                    RADIATION LVL EXCEEDED 100 PCT OF
BACKGROUND LVL AT FL350 AND ABV. THE CURRENT
EVENT HAS PEAKED AND LVL SLW RTN TO BACKGROUND
LVL. SEE WWW.SPACEWEATHERPROVIDER.WEB
NXT ADVISORY:                        NO FURTHER ADVISORIES
* Орналасқан жері шартты.
5-мысал. Ғарыштық ауа райы туралы Консультативтік хабарлама (ЖЖ-байланысқа әсер ету)
SWX ADVISORY
DTG:                                    20161108/0100Z
SWXC:                              DONLON*
ADVISORY NR:                        2016/1
SWX EFFECT:                        HF COM SEV
OBS SWX:                              08/0100Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +6 HR:                        08/0700Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +12 HR:                        08/1300Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +18 HR:                        08/1900Z DAYLIGHT SIDE
FCST SWX +24 HR:                        09/0100Z DAYLIGHT SIDE
RMK:                                    PERIODIC HF COM ABSORPTION
AND LIKELY TO CONT IN THE
NEAR TERM. CMPL AND PERIODIC
LOSS OF HF ON THE SUNLIT
SIDE OF THE EARTH EXP. CONT HF
COM DEGRADATION LIKELY
OVER THE NXT 7 DAYS. SEE WWW.
SPACEWEATHERPROVIDER.WEB
NXT ADVISORY:                        20161108/0700Z
* Орналасқан жері шартты.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін
атқарушының
2020 жылғы 3 қарашасы
№ 591 бұйрығына
4-қосымша
Азаматтық авиацияны
метеорологиялық қамтамасыз
ету қағидаларына
8-қосымша
SIGMET және AIRMET хабарламаларын құрастыру үшін үлгі
Шартты белгілер:
М – қосу міндетті, әр хабарламаның бір бөлігі;
С – шартты қосу, қолданылған кезде қосылады;
= – қос сызық келесі мәтінді келесі жолға қою керек дегенді білдіреді.

Примечание 1. В соответствии с пп. 319 и 329 настоящих Правил сильное или умеренное обледенение и сильная или умеренная турбулентность (SEV ICE, MOD ICE, SEV TURB, MOD TURB), связанная с грозами, кучево-дождевыми облаками или тропическими циклонами, не должны включаться
Элемент
Подробное содержание
Формат SIGMET
Формат AIRMET
Примеры сообщений SIGMET
Примеры сообщений AIRMET
Указатель местоположения РПИ/CTA (M) 1
Указатель местоположения (ИКАО) органа ОВД, обслуживающего РПИ или СТА, которого касается сообщение SIGMET/ AIRMEТ
nnnn
YUCC2
YUDD2
Идентификация (M)
Идентификация и порядковый номер сообщения3
SIGMET [n][n]n
AIRMET [n][n]n
SIGMET 1
SIGMET 01
SIGMET A01
AIRMET 9
AIRMET 19
AIRMET B19
Период действия (M)
Группы "день – время", указывающие период действия в UTC
VALID nnnnnn/nnnnnn
VALID 010000/010400
VALID 221215/221600
VALID 101520/101800
VALID 251600/252200
VALID 152000/160000
VALID 192300/200300
Указатель местоположения ОМС (M)
Указатель местоположения ОМС- отправителя сообщения с разделяющим дефисом
nnnn–
YUDO–2 YUSO–2
Название РПИ/CTA (M)
Индекс местоположения и название РПИ/CTA4, которому направлено сообщение SIGMET/ AIRMET
nnnn nnnnnnnnnn FIR или UIR или FIR/UIR или nnnn nnnnnnnnnn CTA
nnnn nnnnnnnnnn FIR[/n]
YUCC AMSWELL FIR2 YUDD SHANLON FIR/UIR2 UIR FIR/UIR YUDD SHANLON CTA2
YUCC AMSWELL FIR/22 YUDD SHANLON FIR2
ЕСЛИ СООБЩЕНИЕ SIGMET или АIRMET ПОДЛЕЖИТ ОТМЕНЕ, СМ. ПОДРОБНУЮ ИНФОРМАЦИЮ В КОНЦЕ ДАННОГО ОБРАЗЦА.
Индекс статуса (С)5
Индекс испытания или учения
TEST или EXER ИСПЫТАНИЕ или УЧЕНИЕ
TEST или EXER ИСПЫТАНИЕ или УЧЕНИЕ
TEST EXER
TEST EXER
Элемент
Подробное содержание
Формат SIGMET
Формат AIRMET
Примеры сообщений SIGMET
Примеры сообщений AIRMET
Явление (M)6
Описание явления, служащего причиной выпуска сообщений SIGMET/AIRMET
OBSC7 TS[GR8] EMBD9 TS[GR8] FRQ10 TS[GR8] SQL11 TS[GR8] TC nnnnnnnnnn PSN Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] CB или TC NN12 PSN Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] CB SEV TURB13SEV ICE14SEV ICE (FZRA) 14SEV MTW15HVY DSHVY SS[VA ERUPTION][MT nnnnnnnnnn][PSN Nnn[nn] илиSnn[nn]Ennn[nn] или Wnnn[nn]]VA CLDRDOACT CLD
SFC WIND nnn/nn[n]MPS (или SFC WIND nnn/nn[n]KT) SFC VIS nnnnM (nn)16 ISOL17 TS[GR8] OCNL18 TS[GR8] MT OBSC BKN CLD nnn/[ABV]nnnnM (или BKN CLD [n]nnn/[ABV] [n]nnnnFT) или BKN CLDSFC/[ABV]nnnnM(или BKN CLDSFC/[ABV] [n]nnnnFT)OVC CLD nnn/[ABV]nnnnM (или OVC CLD[n]nnn/[ABV][n]nnnnFT) или OVC CLDSFC/[ABV]nnnnM(или OVC CLDSFC/[ABV] [n]nnnnFT)ISOL17 CB19OCNL18 CB19FRQ10 CB19 ISOL17 TCU19OCNL18 TCU19FRQ10 TCU19MOD TURB13MOD ICE14MOD MTW15

Ескертпе 1. Осы Ереженің 319 және 329 тармақшаларына сәйкес найзағаймен, кумулонимбус бұлттарымен немесе тропикалық циклондармен байланысты қатты немесе орташа мұздану және күшті немесе орташа турбуленттілік (SEV ICE, MOD ICE, SEV TURB, MOD TURB) қосылмауы керек
Элемент
Толық мазмұны
SIGMET пішімі
AIRMET пішімі
SIGMET хабарламаларының мысалдары
AIRMET хабарламаларының мысалдары
ҰАА/CTA (M) 1 орналасқан жерінің көрсеткіші
SIGMET/AIRMEТ хабарына қатысты ҰАА немесе СТА қызмет көрсететін ӘҚҚ органының орналасқан жерінің көрсеткіші (ИКАО)
nnnn
YUCC2
YUDD2
Сәйкестендіру (M)
Сәйкестендіру және хабарламаның реттік нөмірі 3
SIGMET [n][n]n
AIRMET [n][n]n
SIGMET 1
SIGMET 01
SIGMET A01
AIRMET 9
AIRMET 19
AIRMET B19
Қолданылу кезеңі (M)
Әрекет ету кезеңін көрсететін "күн-уақыт" топтары UTC
VALID nnnnnn/nnnnnn
VALID 010000/010400
VALID 221215/221600
VALID 101520/101800
VALID 251600/252200
VALID 152000/160000
VALID 192300/200300
МБО орналасу көрсеткіші (M)
Бөлгіш сызықшасы бар хабарламаны жіберушінің МБО орналасу көрсеткіші
nnnn–
YUDO–2 YUSO–2
ҰАА/CTA атауы (M)
SIGMET/AIRMET хабарламасы жіберілген ҰАА/CTA4 орналасу индексі және атауы
nnnn nnnnnnnnnn FIR немесе UIR немесе FIR/UIR немесе nnnn nnnnnnnnnn CTA
nnnn nnnnnnnnnn FIR[/n]
YUCC AMSWELL FIR2 YUDD SHANLON FIR/UIR2 UIR FIR/UIR YUDD SHANLON CTA2
YUCC AMSWELL FIR/22
YUDD SHANLON FIR2
Егер SIGMET немесе AIRMET хабары жойылса, осы үлгінің соңындағы толық ақпаратты қараңыз.
Күй индексі (С)5
Сынақ немесе оқу индексі
TEST немесе EXER СЫНАҚ немесе ОҚУ
TEST немесе EXER СЫНАҚ немесе ОҚУ
TEST EXER
TEST EXER
Элемент
Толық мазмұны
SIGMET Пішімі
AIRMET Пішімі
SIGMET хабарламаларының мысалдары
AIRMET хабарламаларының мысалдары
Құбылыс (M)6
Хабарламаларды шығаруға себеп болатын құбылыстың сипаттамасы SIGMET/AIRMET
OBSC7 TS[GR8] EMBD9 TS[GR8] FRQ10 TS[GR8] SQL11 TS[GR8] TC nnnnnnnnnn PSN Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] CB немесе TC NN12 PSN Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] CB SEV TURB13SEV ICE14SEV ICE (FZRA) 14SEV MTW15HVY DSHVY SS[VA ERUPTION][MT nnnnnnnnnn][PSN Nnn[nn] немесеSnn[nn]Ennn[nn] немесе Wnnn[nn]]VA CLDRDOACT CLD
SFC WIND nnn/nn[n]MPS (немесе SFC WIND nnn/nn[n]KT) SFC VIS nnnnM (nn)16 ISOL17 TS[GR8] OCNL18 TS[GR8] MT OBSC BKN CLD nnn/[ABV]nnnnM (немесе BKN CLD [n]nnn/[ABV] [n]nnnnFT) немесе BKN CLD SFC/[ABV]nnnnM (немесе BKN CLD SFC/[ABV] [n]nnnnFT) OVC CLD nnn/[ABV]nnnnM (немесе OVC CLD [n]nnn/[ABV] [n]nnnnFT) немесе OVC CLD SFC/[ABV]nnnnM (немесе OVC CLD SFC/[ABV] [n]nnnnFT) ISOL17 CB19 OCNL18 CB19 FRQ10 CB19 ISOL17 TCU19 OCNL18 TCU19 FRQ10 TCU19 MOD TURB13 MOD ICE14MOD MTW15

OBSC TS OBSC TSGR EMBD TS EMBD TSGR FRQ TS FRQ TSGR SQL TS SQL TSGR TC GLORIA PSN N10 W060 CB TC NN PSN S2030 E06030 CB SEV TURB SEV ICE SEV ICE (FZRA)SEV MTWHVY DSHVY SSVA ERUPTION MTASHVAL2 PSNS15 E073VA CLDRDOACT CLD
SFC WIND 040/40MPS SFC WIND 310/20KT SFC VIS 1500M (BR) ISOL TS ISOL TSGR OCNL TS OCNL TSGR MT OBSC BKN CLD 120/900M BKN CLD 400/3000FT BKN CLD 1000/5000FT BKN CLD SFC/3000M BKN CLD SFC/ABV10000FTOVC CLD 270/ABV3000MOVC CLD 900/ABV10000FTOVC CLD 1000/5000FTOVC CLD SFC/3000MOVC CLDSFC/ABV10000FTISOL CBOCNL CBFRQ CBISOL TCUOCNL TCUFRQ TCUMOD TURBMOD ICEMOD MTW
Наблюдаемое или прогнозируемое явление (M)20,21
Указание о том, является ли информация данными наблюдения и предполагается ли ее обновление или она является прогнозом
OBS [AT nnnnZ] или FCST [AT nnnnZ]
OBS OBS AT 1210Z FCST FCST AT 1815Z
Элемент
Подробное содержание
Формат SIGMET
Формат AIRMET
Примеры сообщений SIGMET
Примеры сообщений AIRMET
Местоположение (C)20,21
Местоположение (с указанием широты и долготы (в градусах и минутах))
N nn[nn] Wnnn[nn] или Nnn[nn] Ennn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Snn[nn] Ennn[nn] или N OF Nnn[nn] или S OF Nnn[nn] или N OF Snn[nn] или S OF Snn[nn] [AND] И W OF Wnnn[nn] или E OF Wnnn[nn] или W OF Ennn[nn] или E OF Ennn[nn] или N OF Nnn[nn] или N OF Snn[nn] AND S OF Nnn[nn] или S OF Snn[nn] или W OF Wnnn[nn] или W OF Ennn[nn] AND E OF Wnnn[nn] или E OF Ennn[nn] или N OF LINE22 или NE OF LINE 22 или E OF LINE22 или SE OF LINE 22 или S OF LINE22 или SW OF LINE 22 или W OF LINE22 или NW OF LINE22 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] [– Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] [– Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] [AND И N OF LINE22 или NE OF LINE22или E OF LINE22 или SE OF LINE22 или S OF LINEW 22или SW OF LINE22 или OF LINE22или NW OF LINE22 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] [– Nnn[nn] или Snn[nn] или WI 22,23 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – [Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или APRX nnKM WID LINE 22BTN (или nnNM WID LINE22 BTN) Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] [ – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] [ – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или ENTIRE UIR или ENTIRE FIR или ENTIRE FIR[/UIR] или ENTIRE CTA или23 WI nnnKM (или nnnNM) OF TC CENTRE или25 WI nnKM (или nnNM) OF Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]

OBSC TS OBSC TSGR EMBD TS EMBD TSGR FRQ TS FRQ TSGR SQL TS SQL TSGR TC GLORIA PSN N10 W060 CB TC NN PSN S2030 E06030 CB SEV TURB SEV ICE SEV ICE (FZRA)SEV MTWHVY DSHVY SSVA ERUPTION MTASHVAL2 PSNS15 E073VA CLDRDOACT CLD
SFC WIND 040/40MPS SFC WIND 310/20KT SFC VIS 1500M (BR) ISOL TS ISOL TSGR OCNL TS OCNL TSGR MT OBSC BKN CLD 120/900M BKN CLD 400/3000FT BKN CLD 1000/5000FT BKN CLD SFC/3000M BKN CLD SFC/ABV10000FTOVC CLD 270/ABV3000MOVC CLD 900/ABV10000FTOVC CLD 1000/5000FTOVC CLD SFC/3000MOVC CLDSFC/ABV10000FTISOL CBOCNL CBFRQ CBISOL TCUOCNL TCUFRQ TCUMOD TURBMOD ICEMOD MTW
Байқалатын немесе болжанатын құбылыс (M)20,21
Ақпарат бақылау деректері болып табыла ма және оны жаңарту көзделе ме немесе ол болжам болып табыла ма деген нұсқау
OBS [AT nnnnZ] немесе FCST [AT nnnnZ]
OBS OBS AT 1210Z FCST FCST AT 1815Z
Элемент
Толық мазмұны
SIGMET Пішімі
AIRMET Пішімі
SIGMET хабарламаларының мысалдары
AIRMET хабарламаларының мысалдары
Орналасқан жері (C)20,21
Орналасқан жері (ендік пен бойлықты көрсете отырып (градуспен және минутпен))
N nn[nn] Wnnn[nn] немесе Nnn[nn] Ennn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Snn[nn] Ennn[nn] немесе N OF Nnn[nn] немесе S OF Nnn[nn] немесе N OF Snn[nn] немесе S OF Snn[nn] [AND] және W OF Wnnn[nn] немесе E OF Wnnn[nn] немесе W OF Ennn[nn] немесе E OF Ennn[nn] немесе N OF Nnn[nn] немесе N OF Snn[nn] AND S OF Nnn[nn] немесе S OF Snn[nn] немесе W OF Wnnn[nn] немесе W OF Ennn[nn] AND E OF Wnnn[nn] немесе E OF Ennn[nn] немесе N OF LINE22 немесе NE OF LINE 22 немесе E OF LINE22 немесе SE OF LINE 22 немесе S OF LINE22 немесе SW OF LINE 22 немесе W OF LINE22 немесе NW OF LINE22 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] [– Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] [– Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] [AND И N OF LINE22 немесе NE OF LINE22 немесе E OF LINE22 немесе SE OF LINE22 немесе S OF LINEW 22 немесе SW OF LINE22 немесе OF LINE22 немесе NW OF LINE22 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] [– Nnn[nn] немесе Snn[nn] немесе WI 22,23 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – [Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе APRX nnKM WID LINE 22BTN (немесе nnNM WID LINE22 BTN) Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] [ – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] [ – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе ENTIRE UIR немесе ENTIRE FIR немесе ENTIRE FIR[/UIR] немесе ENTIRE CTA немесе23 WI nnnKM (немесе nnnNM) OF TC CENTRE немесе25 WI nnKM (немесе nnNM) OF Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]

N2020 W07005 N48 E010 S60 W160 S0530 E16530 N OF N50 S OF N5430 N OF S10 S OF S4530 W OF W155 W OF E15540 E OF W45 E OF E09015 N OF N1515 AND W OF E13530 S OF N45 AND N OF N40 N OF LINE S2520 W11510 – S2520 W12010 SW OF LINE N50 W005 – N60 W020 SW OF LINE N50 W020 – N45 E010 AND NE OF LINE N45 W020 – N40 E010 WI N6030 E02550 – N6055 E02500 – N6050 E02630 – N6030 E02550 APRX 50KM WID LINE BTN N64 W017 – N60 W010 – N57 E010 ENTIRE FIR ENTIRE UIR ENTIRE FIR/UIR ENTIRE CTA WI 400KM OF TC CENTRE WI 250NM OF TC CENTRE WI 30KM OF N6030 E02550
Элемент
Подробное содержание
Формат SIGMET
Формат AIRMET
Примеры сообщений SIGMET
Примеры сообщений AIRMET
Уровень (C)20, 21
Эшелон полета или абсолютная высота
[SFC/] FLnnn или [SFC/] nnnnM (или [SFC/][n]nnnnFT) или FLnnn/nnn или TOP FLnnn или [TOP] ABV FLnnn или (или [TOP] ABV [n]nnnnFT) [nnnn/] nnnnM (или [[n]nnnn/][n]nnnnFT) или [nnnnM/] FLnnn (или [[n]nnnnFT/]FLnnn) или 24 TOP [ABV или BLW] FLnnn
FL180 SFC/FL070 SFC/3000M SFC/10000FT FL050/080 TOP FL390 ABV FL250 TOP ABV FL100 ABV 7000FT TOP ABV 9000FT TOP ABV 10000FT 3000M 2000/3000M 8000FT 6000/12000FT 2000M/FL150 10000FT/FL250 TOP FL500 TOP ABV FL500 TOP BLW FL450
Перемещение или ожидаемое перемещение (C)20,26
Перемещение или ожидаемое перемещение (направление и скорость) с указанием одного из шестнадцати компасных румбов или стационарное местоположение
MOV N [nnKMH] или MOV NNE [nnKMH] или MOV NE [nnKMH] или MOV ENE [nnKMH] или MOV E [nnKMH] или MOV ESE [nnKMH] или MOV SE [nnKMH] или MOV SSE [nnKMH] или MOV S [nnKMH] или MOV SSW [nnKMH] или MOV SW [nnKMH] или MOV WSW [nnKMH] или MOV W [nnKMH] или MOV WNW [nnKMH] или MOV NW [nnKMH] или MOV NNW [nnKMH] (или MOV N [nnKT] или MOV NNE [nnKT] или MOV NE [nnKT] или MOV ENE [nnKT] или MOV E [nnKT] или MOV ESE [nnKT] или MOV SE [nnKT] или MOV SSE [nnKT] или MOV S [nnKT] или MOV SSW [nnKT] или MOV SW [nnKT] или MOV WSW [nnKT] или MOV W [nnKT] или MOV WNW [nnKT] или MOV NW [nnKT] или MOV NNW [nnKT]) или STNR
MOV SE MOV NNW MOV E 40KMH MOV E 20KT MOV WSW 20KT STNR
Изменение интенсивности (C)20
Ожидаемое изменение интенсивности
INTSF или WKN или NC
INTSF WKN NC
Прогнозируемое время (C) 20,21,26
Указание прогнозируемого времени явления
FCST AT nnnnZ
_
FCST AT 2200Z
_
Прогнозируемое местоположение ТС (С) 24
Прогнозируемое положение центра ТС
Местоположение центра ТС Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] или31 TC CENTRE PSN Nnn[nn] или Snn [nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] CB
_

N2020 W07005 N48 E010 S60 W160 S0530 E16530 N OF N50 S OF N5430 N OF S10 S OF S4530 W OF W155 W OF E15540 E OF W45 E OF E09015 N OF N1515 AND W OF E13530 S OF N45 AND N OF N40 N OF LINE S2520 W11510 – S2520 W12010 SW OF LINE N50 W005 – N60 W020 SW OF LINE N50 W020 – N45 E010 AND NE OF LINE N45 W020 – N40 E010 WI N6030 E02550 – N6055 E02500 – N6050 E02630 – N6030 E02550 APRX 50KM WID LINE BTN N64 W017 – N60 W010 – N57 E010 ENTIRE FIR ENTIRE UIR ENTIRE FIR/UIR ENTIRE CTA WI 400KM OF TC CENTRE WI 250NM OF TC CENTRE WI 30KM OF N6030 E02550
Элемент
Толық мазмұны
SIGMET Пішімі
AIRMET Пішімі
SIGMET хабарламаларының мысалдары
AIRMET хабарламаларының мысалдары
Деңгейі (C)20, 21
Ұшу эшелоны немесе абсолюттік биіктік
[SFC/] FLnnn немесе [SFC/] nnnnM (немесе [SFC/][n]nnnnFT) немесе FLnnn/nnn немесе TOP FLnnn немесе [TOP] ABV FLnnn немесе (немесе [TOP] ABV [n]nnnnFT) [nnnn/] nnnnM (немесе [[n]nnnn/][n]nnnnFT) немесе [nnnnM/] FLnnn (немесе [[n]nnnnFT/]FLnnn) немесе24 TOP [ABV немесе BLW] FLnnn
FL180 SFC/FL070 SFC/3000M SFC/10000FT FL050/080 TOP FL390 ABV FL250 TOP ABV FL100 ABV 7000FT TOP ABV 9000FT TOP ABV 10000FT 3000M 2000/3000M 8000FT 6000/12000FT 2000M/FL150 10000FT/FL250 TOP FL500 TOP ABV FL500 TOP BLW FL450
Жылжыту немесе күтілетін қозғалыс (C)20,26
Он алты компас ромбының біреуін немесе тұрақты орнын көрсете отырып, орын ауыстыру немесе күтілетін орын ауыстыру (бағыты мен жылдамдығы)
MOV N [nnKMH] немесе MOV NNE [nnKMH] немесе MOV NE [nnKMH] немесе MOV ENE [nnKMH] немесе MOV E [nnKMH] немесе MOV ESE [nnKMH] немесе MOV SE [nnKMH] немесе MOV SSE [nnKMH] немесе MOV S [nnKMH] немесе MOV SSW [nnKMH] немесе MOV SW [nnKMH] немесе MOV WSW [nnKMH] немесе MOV W [nnKMH] немесе MOV WNW [nnKMH] немесе MOV NW [nnKMH] немесе MOV NNW [nnKMH] (немесе MOV N [nnKT] немесе MOV NNE [nnKT] немесе MOV NE [nnKT] немесе MOV ENE [nnKT] немесе MOV E [nnKT] немесе MOV ESE [nnKT] немесе MOV SE [nnKT] немесе MOV SSE [nnKT] немесе MOV S [nnKT] немесе MOV SSW [nnKT] немесе MOV SW [nnKT] немесе MOV WSW [nnKT] немесе MOV W [nnKT] немесе MOV WNW [nnKT] немесе MOV NW [nnKT] немесе MOV NNW [nnKT]) немесе STNR
MOV SE MOV NNW MOV E 40KMH MOV E 20KT MOV WSW 20KT STNR
Қарқындылықтың өзгеруі (C)20
Қарқындылықтың күтілетін өзгерісі
INTSF немесе WKN немесе NC
INTSF WKN NC
Болжамды уақыт (C) 20,21,26
Құбылыстың болжамды уақытын көрсету
FCST AT nnnnZ
_
FCST AT 2200Z
_
ТС болжамды орналасуы (С) 24
ТС Орталықтың болжамды жағдайы
ТС Орталықтың орналасқан жері Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] немесе 31 TC CENTRE PSN Nnn[nn] немесе Snn [nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] CB
_

Местоположение центра ТС N1030 Местоположение центра ТС E1600015 CB
_
Прогнозируемое местоположение (C)20, 21, 26, 27
Прогнозируемое местоположение явления погоды в конце периода действия сообщения SIGMET
Nnn[nn] Wnnn[nn] или Nnn[nn] Ennn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Snn[nn] Ennn[nn] или N OF Nnn[nn] или S OF Nnn[nn] или N OF Snn[nn] или S OF Snn[nn] [AND] W OF Wnnn[nn] или E OF Wnnn[nn] или W OF Ennn[nn] или E OF Ennn[nn] или N OF Nnn[nn] или N OF Snn[nn] AND S OF Nnn[nn] или S OF Snn[nn] или W OF Wnnn[nn] или W OF Ennn[nn] AND E OF Wnnn[nn] или OF Ennn[nn] или N OF LINE22 или NE OF LINE22 или E OF LINE22 или SE OF LINE22 или S OF LINE22 или SW OF LINE22 или W OF LINE22 или NW OF LINE22 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]– Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] [– Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] [AND N OF LINE22 или NE OF LINE22 или E OF LINE22 или SE OF LINE22 или S OF LINE22 или SW OF LINE22 или W OF LINE22 или NW OF LINE22 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] [– Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]]] или WI 22, 23 Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn]Wnnn[nn] или Ennn[nn] или APRX nnKM WID LINE22BTN (nnNM WID LINE22 BTN) Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] [ – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] [ – Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn]] или ENTIRE FIR или ENTIRE UIR или ENTIRE FIR/UIR или ENTIRE CTA или28NO VA EXP или25WI nnKM (или nnNM) OF Nnn[nn] или Snn[nn] Wnnn[nn] или Ennn[nn] или24 WI nnnKM (nnnNM) OF TC CENTRE
_
N30 W170 N OF N30 S OF S50 AND W OF E170 S OF N46 AND N OF N39 NE OF LINE N35 W020 – N45 W040 SW OF LINE N48 W020 – N43 E010 AND NE OF LINE N43 W020 – N38 E010 WI N20 W090 – N05 W090 – N10 W100 – N20 W100 – N20 W090 APRX 50KM WID LINE BTN N64 W017 – N57 W005 – N55 E010 – N55 E030 ENTIRE FIR ENTIRE UIR ENTIRE FIR/UIR ENTIRE CTA NO VA EXP WI 30 KM OF N6030 E02550 WI 150NM OF TC CENTRE
_
Повторение элементов (C)29
Повторение элементов, включенных в сообщение SIGMET, касающееся облака вулканического пепла или тропического циклона
[AND]29
_
AND
_
Отмена сообщения SIGMET/ AIRMET (C)30
Отмена сообщения SIGMET/ AIRMET с указанием его идентификации
CNL SIGMET [n][n]n nnnnnn/nnnnnn или28CNL SIGMET [n][n]n nnnnnn/nnnnnn VA MOV TO nnnn FIR
CNL AIRMET [n][n]n nnnnnn/nnnnnn

ТС Орталықтың орналасқан жері N1030 ТС Орталықтың орналасқан жері E1600015 CB
_
Болжамды орналасуы (C)20, 21, 26, 27
SIGMET хабарламасының әрекет ету кезеңінің соңында ауа райы құбылысының болжамды орналасуы
Nnn[nn] Wnnn[nn] немесе Nnn[nn] Ennn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Snn[nn] Ennn[nn] немесе N OF Nnn[nn] немесе S OF Nnn[nn] немесе N OF Snn[nn] немесе S OF Snn[nn] [AND] W OF Wnnn[nn] немесе E OF Wnnn[nn] немесе W OF Ennn[nn] немесе E OF Ennn[nn] немесе N OF Nnn[nn] немесе N OF Snn[nn] AND S OF Nnn[nn] немесе S OF Snn[nn] немесе W OF Wnnn[nn] немесе W OF Ennn[nn] AND E OF Wnnn[nn] немесе OF Ennn[nn] немесе N OF LINE22 немесе NE OF LINE22 немесе E OF LINE22 немесе SE OF LINE22 немесе S OF LINE22 немесе SW OF LINE22 немесе W OF LINE22 немесе NW OF LINE22 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]– Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] [– Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] [AND N OF LINE22 немесе NE OF LINE22 немесе E OF LINE22 немесе SE OF LINE22 немесе S OF LINE22 немесе SW OF LINE22 немесе W OF LINE22 немесе NW OF LINE22 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] [– Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]]] немесе WI 22, 23 Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn]Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] немесе APRX nnKM WID LINE22BTN (nnNM WID LINE22 BTN) Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] [ – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] [ – Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn]] немесе ENTIRE FIR немесе ENTIRE UIR немесе ENTIRE FIR/UIR немесе ENTIRE CTA немесе28NO VA EXP немесе25WI nnKM (немесе nnNM) OF Nnn[nn] немесе Snn[nn] Wnnn[nn] немесе Ennn[nn] немесе24 WI nnnKM (nnnNM) OF TC CENTRE
_
N30 W170 N OF N30 S OF S50 AND W OF E170 S OF N46 AND N OF N39 NE OF LINE N35 W020 – N45 W040 SW OF LINE N48 W020 – N43 E010 AND NE OF LINE N43 W020 – N38 E010 WI N20 W090 – N05 W090 – N10 W100 – N20 W100 – N20 W090 APRX 50KM WID LINE BTN N64 W017 – N57 W005 – N55 E010 – N55 E030 ENTIRE FIR ENTIRE UIR ENTIRE FIR/UIR ENTIRE CTA NO VA EXP WI 30 KM OF N6030 E02550 WI 150NM OF TC CENTRE
_
Элементтерді қайталау (C)29
Жанартау күлінің бұлтына немесе тропикалық циклонға қатысты SIGMET хабарламасына кіретін элементтердің қайталануы
[AND]29
_
AND
_
SIGMET / AIRMET хабарламасын болдырмау (C)30
SIGMET /AIRMET хабарламасын оның идентификациясын көрсете отырып жою
CNL SIGMET [n][n]n nnnnnn/nnnnnn немесе28 CNL SIGMET [n][n]n nnnnnn/nnnnnn VA MOV TO nnnn FIR
CNL AIRMET [n][n]n nnnnnn/nnnnnn

CNL SIGMET 2 101200/101600 CNL SIGMET A13 251030/251430 VA MOV TO YUDO FIR2
CNL AIRMET 05 151520/151800
Примечания:
1. В тех случаях, когда воздушное пространство разделено на РПИ и верхний район полетной информации (ВРП), сообщение SIGMET следует идентифицировать по указателю местоположения органа обслуживания воздушного движения, обслуживающего данный РПИ.
Примечание. Сообщение SIGMET относится ко всему воздушному пространству в пределах боковых границ данного РПИ, т. е. к РПИ и ВРП. В тексте сообщения указываются конкретные районы и/или эшелоны полета, подверженные воздействию метеорологических явлений, служащих причиной выпуска сообщения SIGMET.
2. Условное местоположение.
3. Порядковый номер, упоминаемый в данном образце, отражает количество сообщений SIGМЕТ, выпущенных с 00.01 UТС текущего дня по району полетной информации (РПИ). Органы метеорологического слежения, зона ответственности которых охватывает несколько РПИ и/или диспетчерских районов (CTA), выпускают отдельные сообщения SIGMET для каждого РПИ и/или диспетчерского района в их зоне ответственности.
Порядковый номер, упоминаемый в данном образце, отражает количество сообщений AIRMET, выпущенных с 00:01 UTC текущего дня по РПИ. Органы метеорологического слежения, зона ответственности которых охватывает несколько РПИ и/или диспетчерских районов, выпускают отдельные сообщения AIRMET для каждого РПИ и/или диспетчерского района в своей зоне ответственности.
4. РПИ, при необходимости, разделяется на подрайоны.
5. Используется только тогда, когда выпускаемое сообщение свидетельствует о проведении испытания или учения. Когда включаются слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST) или "УЧЕНИЕ" (EXER), сообщение может содержать информацию, не подлежащую эксплуатационному использованию, или заканчиваться непосредственно после слова "ИСПЫТАНИЕ" (TEST).
6. В соответствии с пп. 318 и 328 настоящих Правил.
7. Грозы и кучево-дождевые облака в районе следует считать) скрытыми (ОВSС), если они скрыты за мглой или дымом или их наблюдение затруднено из-за темноты.
8. Град (GR) следует использовать для дополнительного описания грозовой деятельности, при необходимости.
9. Грозы и кучево-дождевые облака в районе следует считать маскированными (ЕМВD), если они заключены между слоями облаков и не могут легко распознаваться.
10. Грозовую деятельность в районе следует считать частой (FRQ), если в пределах этого района интервалы между соседними грозовыми фронтами с максимальным покрытием более 75% площади района воздействия или прогнозируемого воздействия данного явления (в фиксированное время или в течение периода действия прогноза) незначительны или отсутствуют.

CNL SIGMET 2 101200/101600 CNL SIGMET A13 251030/251430 VA MOV TO YUDO FIR2
CNL AIRMET 05 151520/151800
Ескертпе:
1. Әуе кеңістігі ҰАА-ға және ұшу ақпаратының жоғарғы ауданына бөлінген жағдайларда, SIGMET хабарламасын осы ҰАА қызмет көрсететін әуе қозғалысына қызмет көрсету органының орналасқан жерінің көрсеткіші бойынша сәйкестендіру керек.
Ескертпе. SIGMET хабарламасы осы ҰАА-ның бүйірлік шекараларындағы барлық әуе кеңістігіне қатысты. Хабарлама мәтінінде sigmet хабарламасын шығару себебі болып табылатын метеорологиялық құбылыстардың әсеріне ұшыраған ұшудың нақты аудандары және / немесе эшелондары көрсетіледі.
2. Шартты орналасуы.
3. Осы үлгіде ескертілген реттік нөмір ұшу ақпаратының ауданы (ҰАА) бойынша ағымдағы күннің 00.01 UТС бастап шығарылған sigмет хабарламаларының санын көрсетеді. Жауапкершілік аймағы бірнеше ҰАА және/немесе диспетчерлік аудандарды (CTA) қамтитын метеорологиялық бақылау органдары өздерінің жауапкершілік аймағындағы әрбір ҰАА және/немесе диспетчерлік аудан үшін жеке SIGMET хабарламаларын шығарады.
Осы үлгіде аталған реттік нөмір ҰАА бойынша ағымдағы күннің 00:01 UTC бастап шығарылған AIRMET хабарламаларының санын көрсетеді. Жауапкершілік аймағы бірнеше ҰАА және/немесе диспетчерлік аудандарды қамтитын метеорологиялық бақылау органдары өзінің жауапкершілік аймағындағы әрбір ҰАА және/немесе диспетчерлік аудан үшін жеке AIRMET хабарламаларын шығарады.
4. ҰАА, қажет болған жағдайда, кіші аудандарға бөлінеді.
5. Шығарылған хабарлама сынақ немесе оқу туралы куәлік болған кезде ғана қолданылады. "СЫНАҚ" (TEST) немесе "ОҚУ" (EXER) деген сөздер қосылғанда, хабарламада пайдалануға жатпайтын ақпарат болуы мүмкін немесе "СЫНАҚ" (test) деген сөзден кейін тікелей аяқталуы мүмкін.
6. Осы Қағиданың 318 және 328-тармақшаларына сәйкес.
7. Найзағай мен кумулонимбус бұлттарын жасырын деп санау керек (OBSC), егер олар тұман немесе түтіннің артында жасырылса немесе қараңғылыққа байланысты оларды бақылау қиын болса.
8. Қажет болса, найзағай қызметін қосымша сипаттау үшін бұршақ (GR) қолданылуы керек.
9. Егер бұлттардың қабаттары арасында орналасса және оларды оңай тану мүмкін болмаса, аудандағы найзағай мен кумулонимбус бұлттарын бүркемеленген деп санау керек (EMBD).
10. Егер осы аудан шегінде осы құбылыстың әсер ету немесе болжанатын әсер ету ауданы ауданының 75% - дан астам ең жоғары жабындысы бар көршілес найзағай фронттары арасындағы аралық (белгіленген уақытта немесе болжамның әрекет ету кезеңі ішінде) шамалы немесе жоқ болса, аудандағы найзағай қызметін жиі (FRQ) деп есептеу керек.

11. Линия шквала (SQL) должна означать грозовую деятельность вдоль некоторого фронта с незначительными промежутками между отдельными облаками или при отсутствии таких промежутков.
12. Используется для тропических циклонов без названия.
13. Сильную и умеренную турбулентность (TURB) следует относить только к турбулентности на малых высотах, связанной с сильным приземным ветром, вихревым течениям или турбулентности в облачности или за ее пределами (САТ). Не следует указывать турбулентность, не связанную с конвективными облаками. Турбулентность считается:
1) сильной, если максимальное значение кубического корня из EDR превышает 0,7;
2) умеренной, если максимальное значение кубического корня из EDR превышает 0,4, но ниже или равно 0,7.
14. Сильное и умеренное обледенение (ICE) следует указывать, если оно относится к обледенению вне конвективных облаков. Замерзающий дождь (FZRA) следует относить к условиям сильного обледенения, связанным с переохлажденным дождем.
15. Горную волну (MTW) следует считать:
1) сильной, если сопровождается нисходящим потоком со скоростью 3,0 м/с (600 фут/мин) или более, и/или наблюдается или прогнозируется сильная турбулентность;
2) умеренной, если сопровождается нисходящим потоком со скоростью 1,75–3,0 м/с (350–600 фут/мин) и/или наблюдается или прогнозируется умеренная турбулентность.
16. В соответствии с п. 318 настоящих Правил.
17. Грозы и кучево-дождевые облака в районе следует считать отдельными (ISOL), если они состоят из отдельных элементов с максимальным покрытием менее 50% площади района воздействия или прогнозируемого воздействия (в фиксированное время или в течение периода действия прогноза).
18. Грозы и кучево-дождевые облака в районе следует считать редкими (OCNL), если они состоят из достаточно разделенных элементов с максимальным покрытием 50–75% площади района воздействия или прогнозируемого воздействия (в фиксированное время или в течение периода действия прогноза).
19. Кучево-дождевые облака (СВ) и башеннообразные кучевые облака (TCU) указываются только в сообщениях AIRMET в соответствии с п.328 настоящих Правил.
20. В случае облака вулканического пепла охватывающего несколько районов в пределах РПИ, элементы при необходимости можно повторить. Каждый элемент "местоположение" и "прогнозируемое местоположение" должны указываться после "наблюдаемого" или "прогнозируемого" времени.
21. Если кучево-дождевые облака, связанные с тропическим циклоном, охватывают более одного района в пределах РПИ, эти элементы при необходимости можно повторить. Каждый элемент "местоположение" или "прогнозируемое местоположение" должны указываться после "наблюдаемого" или "прогнозируемого" времени.

11. Дауыл сызығы (SQL) жекелеген бұлттар арасында шамалы аралықтары бар немесе мұндай олқылықтар болмаған кезде кейбір фронттар бойымен найзағай әрекетін білдіруі керек.
12. Атауы жоқ тропикалық циклондар үшін қолданылады.
13. Күшті және орташа турбуленттілікті (TURB) тек күшті жер бетіндегі желмен, құйынды ағындармен немесе бұлттылықтағы немесе одан тыс турбуленттілікпен байланысты төмен биіктіктегі турбуленттілікке (CAT) жатқызу керек. Конвективті бұлттармен байланысты емес турбуленттілікті көрсетуге болмайды. Турбуленттілік:
1) егер EDR-дің текше түбірінің максималды мәні 0,7-ден асса, күшті;
2) орташа, егер EDR-ден текше түбірінің максималды мәні 0,4-тен жоғары болса, бірақ 0,7-ден төмен немесе оған тең болса.
14. Қатты және орташа мұздану (ICE), егер ол конвективті бұлттардан тыс мұздануға қатысты болса, көрсетілуі керек. Мұздатылған жаңбырды (FZRA) қатты салқындатылған жаңбырға байланысты қатты мұздану жағдайларына жатқызу керек.
15. Тау толқыны (MTW) қарастырылуы керек:
1) егер 3,0 м/с (600 фут/мин) немесе одан жоғары жылдамдықпен төмендейтін ағынмен сүйемелденсе және/немесе күшті турбуленттілік байқалса немесе болжанса, күшті турбуленттілік;
2) орташа, егер 1,75–3,0 м/с (350–600 фут/мин) жылдамдықпен төмендейтін ағынмен сүйемелденсе және/немесе орташа турбуленттілік байқалса немесе болжанса.
16. Осы Қағидалардың 318-тармағына сәйкес.
17. Егер аудандағы найзағайлар мен түйдек-жаңбырлы бұлттар әсер ету ауданының немесе болжанатын әсер ету ауданының (белгіленген уақытта немесе болжамның әрекет ету кезеңі ішінде) ауданының 50% - дан кем ең жоғары жабындысы бар жеке элементтерден тұратын болса, оларды жеке (ISOL) деп есептеу керек).
18. Аудандағы найзағайлар мен түйдек-жаңбырлы бұлттарды, егер олар әсер ету немесе болжанатын әсер ету ауданы ауданының 50-75% ең жоғары жабындысы бар жеткілікті бөлінген элементтерден (белгіленген уақытта немесе болжамның әрекет ету кезеңі ішінде) тұратын болса, сирек (OCNL) деп есептеу керек).
19. Будақ-жаңбырлы бұлттар (СВ) және мұнара тәрізді будақ бұлттар (TCU) осы Қағидалардың 328-тармағына сәйкес AIRMET хабарламаларында ғана көрсетіледі.
20. ҰАА шегінде бірнеше аудандарды қамтитын жанартау күлінің бұлты жағдайында элементтерді қажет болған жағдайда қайталауға болады. Әрбір "орын" және "болжамды орын "элементі" бақыланатын "немесе" болжамды" уақыттан кейін көрсетілуі керек.
21. Егер тропикалық циклонмен байланысты кумулонимбус бұлттары IPI ішіндегі бірнеше аймақты қамтыса, қажет болған жағдайда бұл элементтерді қайталауға болады. Әрбір "орын" немесе "болжамды орын "элементі" бақыланатын "немесе" болжамды" уақыттан кейін көрсетілуі керек.

22. Между двумя точками на карте в проекции Меркатора или между двумя точками, когда пересекается линия долготы под постоянным углом, используется прямая линия.
23. Число координат следует сводить к минимуму, и обычно их не должно быть более семи.
24. Только для сообщений SIGMET, касающихся тропических циклонов.
25. Только для сообщений SIGMET, касающихся радиоактивного облака. Если подробная информация о выбросе отсутствует, можно использовать радиус до 30км включительно (или 16м.миль) от источника; следует также применять вертикальную протяженность от поверхности (SFC) до верхней границы района полетной информации/верхнего района полетной информации (РПИ/ВРПИ) или диспетчерского района (CTA).
26. Элементы "Прогнозируемое время" и "Прогнозируемое местоположение" не используются в сочетании с элементом "Перемещение" и "Ожидаемое перемещение".
27. Интенсивность явлений остается неизменной на протяжении всего периода действия прогноза.
28. Только для сообщений SIGMET, касающихся вулканического пепла.
29. Используется для двух облаков вулканического пепла или кучево-дождевых облаков, связанных с тропическим циклоном, находящихся одновременно в пределах РПИ.
30. Конец сообщения (поскольку сообщение SIGMET/AIRMET отменяется).
31. Термин СВ используется в случае, когда указывается прогнозируемое местоположение кучево-дождевых облаков.
Пример 1. Сообщения SIGMET и AIRMET и их соответствующая отмена
SIGMET
YUDD SIGMET 2 VALID 101200/101600 YUSO – YUDD SHANLON FIR/UIR OBSC TS FCST S OF N54 AND E OF W012 TOP FL390 MOV E 20KT WKN
Отмена сообщения SIGMET
YUDD SIGMET 3 VALID 101345/101600 YUSO – YUDD SHANLON FIR/UIR CNL SIGMET 2 101200/101600
Пример 2. Сообщения SIGMET о тропическом циклоне
YUCC SIGMET 3 VALID 251600/252200 YUDO-YUCC AMSWELL FIR TC GLORIA PSN N2706 W07306 CB OBS AT 1600Z WI 250NM OF TC CENTRE TOP FL500 NC FCST AT 2200Z TC CENTRE PSN N2740 W07345
Содержание:
Третье по счету сообщение SIGMET, выпущенное для района полетной информации AMSWELL* (обозначаемого названием районного диспетчерского центра YUCC Amswell) органом метеорологического слежения аэропорта Донлон/международный* (YUDO) с 00:01 UTC; сообщение действительно с 16:00 UTC до 22:00 UTC 25 числа данного месяца; тропический циклон Глория с координатами 27 градусов 6 минут северной широты и 73 градуса 6 минут западной долготы; в 16:00 UTC в пределах 250 м.миль от центра тропического циклона наблюдалась кучево-дождевая облачность с вершинами, достигающими эшелона полета 500; изменения интенсивности не ожидается; в 22:00 UTC согласно прогнозу центр тропического циклона будет находиться в месте с координатами 27 градусов 40 минут северной широты и 73 градуса 45 минут западной долготы.
* Местоположение условное

22. Меркатор проекциясындағы картадағы екі нүктенің арасында немесе бойлық сызық тұрақты бұрышпен қиылысқан кезде екі нүктенің арасында түзу сызық қолданылады.
23. Координаттар санын азайту керек және әдетте жетіден аспауы керек.
24. Тек тропикалық циклондарға қатысты SIGMET хабарламалары үшін.
25. Тек радиоактивті бұлтқа қатысты SIGMET хабарламалары үшін. Егер шығарындылар туралы толық ақпарат болмаса, көзден 30км (немесе 16м.миль) дейінгі радиусты пайдалануға болады; сондай-ақ жер бетінен (SFC) ұшу ақпараты ауданының/ұшу ақпаратының жоғарғы ауданының (ҰАА) немесе диспетчерлік ауданның (CTA) жоғарғы шекарасына дейінгі тік ұзындығын қолдану керек.
26. "Болжамды уақыт" және "болжамды орын" элементтері "жылжыту" және "күтілетін орын ауыстыру" элементтерімен бірге қолданылмайды".
27. Құбылыстардың қарқындылығы болжамның бүкіл кезеңінде өзгеріссіз қалады.
28. Жанартау күліне қатысты SIGMET хабарламалары үшін ғана.
29. Бір мезгілде РҚП шегінде орналасқан тропикалық циклонмен байланысты жанартау күлінің екі бұлты немесе түйдек-жаңбырлы бұлттар үшін пайдаланылады.
30. Хабарламаның соңы (себебі SIGMET/AIRMET хабары жойылады).
31. СВ термині кумулонимбус бұлттарының болжамды орналасуы көрсетілген жағдайда қолданылады.
1 мысал. SIGMET және AIRMET хабарламалары және оларды тиісті түрде жою
SIGMET
YUDD SIGMET 2 VALID 101200/101600 YUSO – YUDD SHANLON FIR/UIR OBSC TS FCST S OF N54 AND E OF W012 TOP FL390 MOV E 20KT WKN
SIGMET хабарламасын болдырмау
YUDD SIGMET 3 VALID 101345/101600 YUSO – YUDD SHANLON FIR/UIR CNL SIGMET 2 101200/101600
Мысал 2. SIGMET тропикалық циклон туралы хабарламалар
YUCC SIGMET 3 VALID 251600/252200 YUDO-YUCC AMSWELL FIR TC GLORIA PSN N2706 W07306 CB OBS AT 1600Z WI 250NM OF TC CENTRE TOP FL500 NC FCST AT 2200Z TC CENTRE PSN N2740 W07345
Мазмұны:
00:01 UTC бастап Донлон/халықаралық* (YUDO) әуежайының метеорологиялық бақылау органы amswell* (YUCC Amswell аудандық диспетчерлік орталығының атауымен белгіленген) ұшу ақпаратының ауданы үшін шығарылған үшінші SIGMET хабарламасы; хабарлама осы айдың 25 күні 16:00 UTC бастап 22:00 UTC дейін жарамды; тропикалық циклон Глория координаттары 27 градус 6 минут солтүстік ендік және 73 градус 6 минут Батыс бойлық; 16: 00-де UTC тропикалық циклонның орталығынан 250 м. миль шегінде 500 ұшу эшелонына жететін шыңдары бар түйдек-жаңбырлы бұлттылық байқалды; қарқындылықтың өзгеруі күтілмейді; 22: 00 UTC болжамына сәйкес тропикалық циклон орталығы солтүстік ендіктің 27 градус 40 минут және Батыс бойлықтың 73 градус 45 минут координаттары бар жерде болады.
* Орналасқан жері шартты