Об утверждении правил разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-183/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2020 года № 21608.
В соответствии с пунктом 7 статьи 240 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-57 "Об утверждении Правил разработки, оформления, внесения изменений, согласования, утверждения и введения в действие Государственной фармакопеи Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18621, опубликован 8 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июня 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 ноября 2020 года
№ ҚР ДСМ-183/2020
Правила разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 240 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею Республики Казахстан (далее – ГФ РК).

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 5 қарашадағы № ҚР ДСМ-183/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 қарашада № 21608 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.06.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 240-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу, ресімдеу, өзгерістер енгізу, келісу, бекіту және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 сәуірдегі № ҚР ДСМ-57 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18621 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 8 мамырда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күннің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 5 қарашасы
№ ҚР ДСМ-183/2020
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және өзгерістер мен толықтырулар енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 240-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын (бұдан әрі – ҚР МФ) әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и понятия:
1) ведущие фармакопеи мира – фармакопеи, стандарты которых положены в основу ГФ РК;
2) общая статья – фармакопейная статья, устанавливающая общие требования к качеству фармацевтических субстанций (активных фармацевтических субстанций), лекарственных средств, реагентам, стандартным образцам, методам и методикам испытаний, применяемым для контроля их качества, а также к упаковочным материалам и контейнерам;
3) частная статья – фармакопейная статья, устанавливающая конкретные требования к качеству фармацевтических субстанций (активных фармацевтических субстанций), лекарственных средств;
4) Государственная фармакопея Республики Казахстан – свод минимальных требований к безопасности и качеству лекарственных средств и медицинских изделий.
3. К ведущим фармакопеям мира относятся Европейская фармакопея, Британская фармакопея и фармакопея Соединенных Штатов Америки (далее – Фармакопея США). Европейская фармакопея является базовой фармакопеей для ГФ РК (далее – базовая фармакопея).
Глава 2. Порядок разработки, оформления, согласования, утверждения и внесения изменений и дополнений в Государственную фармакопею Республики Казахстан
4. ГФ РК разрабатывается государственной экспертной организацией в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – Экспертная организация) на основе:
1) гармонизации с базовой фармакопеей и ведущими фармакопеями мира, а также международными и межгосударственными стандартами на лекарственные средства и медицинские изделия;
2) адаптации общих и частных статей текущих изданий ведущих фармакопей мира при изменении и установлении новых требований к качеству лекарственных средств, а также при совершенствовании фармакопейных требований и техник аналитического эксперимента.
5. Гармонизация ГФ РК осуществляется с использованием полного и селективного (частичного) механизма заимствования.
6. При полном механизме текст общих и частных статей базовой фармакопеи заимствуется в полном объеме.
Полный механизм применяется при гармонизации ГФ РК со стандартами базовой фармакопеи. При гармонизации с Британской фармакопеей и Фармакопеей США применяется как полный, так и селективный (частичный) механизмы.
7. При селективном (частичном) механизме заимствуются избранные части текстов общих и частных статей. При этом заимствованный и собственный текст согласуются между собой.
8. Общие и частные статьи ГФ РК, заимствованные из ведущих фармакопей мира содержат теоретические положения и методики испытаний. Стиль изложения общих и частных статей ГФ РК, название разделов соответствуют базовой фармакопее.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) әлемнің жетекші фармакопеялары – стандарттары ҚР МФ-ның негізіне қойылған фармакопеялар;
2) жалпы мақала – фармацевтикалық субстанциялардың (белсенді фармацевтикалық субстанциялардың), дәрілік заттардың сапасына, реагенттерге, стандартты үлгілерге, олардың сапасын бақылау үшін қолданылатын сынақтардың әдістері мен әдістемелеріне, сондай-ақ қаптамалау материалдары мен контейнерлерге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін фармакопеялық мақала;
3) жеке мақала – фармацевтикалық субстанциялардың (белсенді фармацевтикалық субстанциялардың), дәрілік заттардың сапасына қойылатын нақты талаптарды белгілейтін фармакопеялық мақала;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясы – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын ең төменгі талаптардың жиынтығы.
3. Әлемнің жетекші фармакопеяларына Еуропалық фармакопея, Британдық фармакопея және Америка Құрама Штаттарының фармакопеясы (бұдан әрі – АҚШ фармакопеясы) жатады. Еуропалық фармакопея ҚР МФ үшін базалық фармакопея (бұдан әрі – базалық фармакопея) болып табылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу, ресімдеу, келісу, бекіту және өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
4. ҚР МФ-ны дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымы (бұдан әрі – Сараптама ұйымы):
1) базалық фармакопеямен және әлемнің жетекші фармакопеяларымен, сондай-ақ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға арналған халықаралық және мемлекетаралық стандарттармен үйлестіру;
2) дәрілік заттардың сапасына қойылатын жаңа талаптарды өзгерту және белгілеу кезінде, сондай-ақ фармакопеялық талаптарды және талдамалық эксперимент техникаларын жетілдіру кезінде әлемнің жетекші фармакопеяларының ағымдағы басылымдарының жалпы және жеке мақалаларын бейімдеу негізінде әзірлейді.
5. ҚР МФ-ны үйлестіру толық және селективті (ішінара) енгізу механизмін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
6. Толық механизм кезінде базалық фармакопеяның жалпы және жеке мақалаларының мәтіні толық көлемде енгізіледі.
Толық механизм ҚР МФ-ны базалық фармакопея стандарттарымен үйлестіру кезінде қолданылады. Британдық фармакопеямен және АҚШ фармакопеясымен үйлестіру кезінде толық, сонымен бірге селективті (ішінара) механизмдер қолданылады.
7. Селективті (ішінара) механизм кезінде жалпы және жеке мақалалар мәтіндерінің таңдалған бөліктері енгізіледі. Бұл ретте енгізілген және меншікті мәтін өзара келісіледі.
8. Әлемнің жетекші фармакопеяларынан енгізілген ҚР МФ-ның жалпы және жеке мақалалары теориялық ережелер мен сынақ әдістемелерінен тұрады. ҚР МФ-ның жалпы және жеке мақалаларының баяндалу стилі, бөлімдердің атауы базалық фармакопеяға сәйкес келеді.

9. Национальная часть общих и частных статей ГФ РК содержит дополнительную информацию или дополнительные требования и не противоречит текстам, заимствованным из ведущих фармакопей мира.
10. Оформление текстов ГФ РК, в том числе наглядного материала соответствует ведущим фармакопеям мира.
При оформлении используется маркировка (разметка) фармакопейных текстов, позволяющая:
1) подтвердить гармонизацию ГФ РК с ведущими фармакопеями мира и степень ее осуществления;
2) дифференцировать заимствованные тексты общих и частных статей;
3) идентифицировать собственные (национальные) тексты;
4) не нарушать авторские права заимствованных текстов.
11. При включении собственных (национальных) текстов в тексты, заимствованные из базовой фармакопеи, разметка национальных текстов выполняется с помощью знаков " " в начале и " " в конце текста.
12. Тексты, заимствованные из Британской фармакопеи и Фармакопеи США, отмечаются специальным знаком (символом) "BP" и "USP", соответственно.
13. Нумерация текстов (общие сведения, общие разделы, общие статьи, частные статьи, приложения), таблиц, схем и рисунков ГФ РК, а также названия веществ, химические формулы веществ, в том числе молекулярные и структурные, а также математические формулы приводится в соответствии с базовой фармакопеей.
14. ГФ РК издается на казахском и русском языках.
15.Согласование проекта ГФ РК осуществляется на заседании Экспертного совета экспертной организации, по итогам которого проводится публичное обсуждение.
16. По результатам публичного обсуждения ГФ РК направляется для утверждения в государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
17. Внесение изменений и дополнений в тексты ГФ РК осуществляется в связи:
1) с пересмотром и обновлением текстов в ведущих фармакопеях мира;
2) с изменениями на фармацевтическом рынке Республики Казахстан;
3) с обоснованным запросом от производителя и (или) держателя регистрационного удостоверения лекарственного средства.
18. Внесение изменений и дополнений в тексты ГФ РК проводится в рамках действующего издания и в каждом последующем издании.

9. ҚР МФ-ның жалпы және жеке мақалаларының ұлттық бөлігі қосымша ақпаратты немесе қосымша талаптарды қамтиды және әлемнің жетекші фармакопеяларынан енгізілген мәтіндерге қайшы келмейді.
10. ҚР МФ мәтіндерін, оның ішінде көрнекі материалдарды ресімдеу әлемнің жетекші фармакопеяларына сәйкес келеді.
Ресімдеу кезінде:
1) ҚР МФ-ны әлемнің жетекші фармакопеяларымен үйлесімділігін және оның жүзеге асырылу дәрежесін растауға;
2) жалпы және жеке мақалалардың енгізілген мәтіндерін саралауға;
3) меншікті (ұлттық) мәтіндерді сәйкестендіруге;
4) енгізілген мәтіндердің авторлық құқықтарын бұзбауға мүмкіндік беретін фармакопеялық мәтіндердің таңбалануы (белгісі) пайдаланылады.
11. Меншікті (ұлттық) мәтіндерді базалық фармакопеядан алынған мәтіндерге енгізген кезде ұлттық мәтіндердің белгісі мәтіннің басындағы " " және соңындағы " " белгілерінің көмегімен орындалады.
12. Британдық фармакопеядан және АҚШ фармакопеясынан алынған мәтіндер тиісінше "BP" және "USP" арнайы белгісімен (символымен) белгіленеді.
13. ҚР МФ мәтіндерінің (жалпы мәліметтер, жалпы бөлімдер, жалпы мақалалар, жеке мақалалар, қосымшалар), кестелерінің, схемаларының және суреттерінің нөмірленуі, сондай-ақ заттардың атаулары, заттардың химиялық формулалары, оның ішінде молекулалық және құрылымдық, сондай-ақ математикалық формулалар базалық фармакопеяға сәйкес келтіріледі.
14. ҚР МФ қазақ және орыс тілдерінде шығарылады.
15. ҚР МФ жобасын келісу Сараптама ұйымының сараптамалық кеңесінің отырысында жүзеге асырылады, оның қорытындысы бойынша жария талқылау жүргізіледі.
16. Жария талқылау нәтижелері бойынша ҚР МФ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органға бекіту үшін жіберіледі.
17. ҚР МФ мәтіндеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) әлемнің жетекші фармакопеяларындағы мәтіндердің қайта қаралуына және жаңартылуына;
2) Қазақстан Республикасының фармацевтикалық нарығындағы өзгерістерге;
3) дәрілік затты өндірушінің және (немесе) тіркеу куәлігін ұстаушысының негізделген сұрау салуына байланысты жүзеге асырылады.
18. ҚР МФ мәтіндеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу қолданыстағы басылым шеңберінде және әрбір кейінгі басылымдарда жүргізіледі.