Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2020 года № 21904.
В соответствии c подпунктом 99) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 23.06.2023 № 118 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Шоранова М. Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра здравоохранения
Республики Казахстан
М. Шоранов
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 24 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-321/2020
Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 04.12.2024 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 желтоқсанда № 21904 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 99) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.06.2023 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі М.Е. Шорановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
М. Шоранов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің міндетін
атқарушының
2020 жылғы 24 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ - 321/2020
бұйрығымен
бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 04.12.2024 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 99) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) текущий мониторинг – вид проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи), представляющего собой оценку медицинских услуг (помощи), проводимого на постоянной основе в медицинских информационных системах с использованием в том числе форматно-логического контроля и (или) путем посещения субъекта здравоохранения;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) первичная медицинская документация – набор документов, предназначенных для записи данных о состоянии здоровья населения;
4) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
6) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
7) внеплановый мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) по конкретным фактам и обстоятельствам нарушения порядка оказания медицинских услуг (помощи) и (или) условий договора закупа медицинских услуг;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 99) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ағымдағы мониторинг – медициналық ақпараттық жүйелерде, оның ішінде форматтық-логикалық бақылауды пайдалана отырып және (немесе) денсаулық сақтау субъектісіне бару арқылы тұрақты негізде жүргізілетін медициналық қызметтерді (көмекті) бағалауды білдіретін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің мониторингін жүргізу түрі;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бастапқы медициналық құжаттама – халықтың денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған құжаттар жиынтығы;
4) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
7) жоспардан тыс мониторинг – медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзудың нақты фактілері мен мән-жайлары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмек) сапасы және (немесе) көлемі мониторингінің түрі;

8) мониторинг надлежащего исполнения договора закупа услуг – вид проведения мониторинга по исполнению пунктов договора закупа услуг, проводимого в плановом порядке в медицинской информационной системе и (или) путем посещения поставщика;
9) филиал фонда – обособленное подразделение фонда, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства;
10) медицинская информация – информация о пациентах и заболеваниях, возникающая в процессе оказания медицинской помощи и отраженная в медицинских документах и медицинских информационных системах, а также информация по вопросам здравоохранения;
11) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
12) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
13) дефект оказания медицинской помощи (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинских услуг (помощи), выражающееся в несоблюдении стандартов организации оказания медицинской помощи и необоснованном отклонении от клинических протоколов, а также факт неподтвержденного случая оказания медицинской услуги (помощи) и (или) необоснованного завышения стоимости (коэффициента затратоемкости, тарифа) медицинских услуг (помощи), а также несоблюдение сроков оказания медицинских услуг (помощи);
14) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
15) объем медицинских услуг (помощи) – перечень медицинских услуг по видам, формам и условиям оказания медицинской помощи, предусмотренный договором закупа медицинских услуг между поставщиком и фондом;
16) значительные нарушения договора закупа медицинских услуг – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, условий договора закупа медицинских услуг по соблюдению стандартов организации оказания медицинской помощи, правил оказания медицинской помощи, а также клинических протоколов;
17) незначительные нарушения договора закупа медицинских услуг – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, условий договора закупа медицинских услуг не относящиеся к значительным нарушениям;

8) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалу мониторингі – медициналық ақпараттық жүйеде жоспарлы тәртіппен және (немесе) өнім берушіге бару арқылы жүргізілетін көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты тармақтарының орындалуы бойынша мониторинг жүргізу түрі;
9) қордың филиалы – қордың орналасқан жерінен тыс орналасқан және оның функцияларының бәрін немесе бір бөлігін, оның ішінде өкілдік функцияларын жүзеге асыратын оқшауланған бөлімшесі;
10) медициналық ақпарат – медициналық көмек көрсету процесінде туындайтын және медициналық құжаттар мен медициналық ақпараттық жүйелерде көрсетілген пациенттер мен аурулар туралы ақпарат, сондай-ақ денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі ақпарат;
11) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
12) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
13) медициналық көмек көрсету ақауы (бұдан әрі – ақау) – медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарының сақталмағанынан және клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқуын көрсететін медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, сондай-ақ медициналық қызмет (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайы және (немесе) медициналық қызметтер (көмек) құнын (шығын сыйымдылығы коэффициентін, тарифін) негізсіз жоғарылату фактісі, сондай-ақ медициналық қызмет (көмек) көрсету мерзімдерін сақтамау;
14) медициналық көрсетілетін қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
15) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) көлемі – өнім беруші мен қор немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің арасындағы медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген медициналық көмек көрсетудің түрлері, нысандары мен шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) тізбесі;
16) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының елеулі бұзушылықтары – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы талаптарының, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, медициналық көмек көрсету қағидаларын, сондай-ақ клиникалық хаттамаларды сақтау жөніндегі медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарының бұзушылықтары;
17) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының елеусіз бұзушылықтары – елеулі бұзушылықтарға жатпайтын, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнаманың талаптарына, медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес келмейтін бұзушылықтары;

18) потребитель медицинских услуг (помощи) – физическое лицо, имеющее право на получение медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе в ОСМС в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль за качеством медицинских услуг (помощи);
20) поставщик – субъект здравоохранения, с которым фонд заключил договор закупа медицинских услуг;
21) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов;
22) договор закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – договор закупа услуг) – соглашение в письменной форме между фондом и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи потребителям медицинских услуг;
23) мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС – систематическая оценка по надлежащему исполнению договора закупа услуг и мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи);
24) форматно – логический контроль (далее – ФЛК) – комплекс программных ограничений, устанавливаемый на МИС, направленный на обеспечение соблюдения пользователями МИС законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Параграф 1. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг фондом социального медицинского страхования
3. Фонд осуществляет мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у поставщиков в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, кроме зарубежных медицинских организаций, с которыми фонд заключил договор на предоставление медицинских услуг (помощи) гражданам Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 19 Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-45 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22866).

18) медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмек) тұтынушы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек алуға құқығы бар жеке тұлға;
19) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган – медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмек) көрсету саласындағы басшылықты, медициналық қызметтер (көмектің) сапасын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
20) өнім беруші – онымен қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
21) тәуелсіз сарапшы – уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға;
22) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты) – қор мен денсаулық сақтау субъектілері арасындағы медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсетуді көздейтін жазбаша нысандағы келісім;
23) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингі – көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын және медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмек) сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелерді тиісінше орындау бойынша жүйелі бағалау;
24) форматтық-логикалық бақылау (бұдан әрі – ФЛБ) – МАЖ пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған МАЖ-ға белгіленетін бағдарламалық шектеулер кешені.
2-тарау. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу тәртібі
1-параграф. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу тәртібі
3. Қор Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық қызметтер (көмек) көрсетуге шарт жасасқан шетелдік медициналық ұйымдардан басқа, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде өнім берушілерден көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ-45 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22866 болып тіркелген) Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберу және (немесе) емдеуді отандық медициналық ұйымдарда жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту қағидаларының 19-тармағына сәйкес жүзеге асырады.

4. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС проводится в МИС и (или) с посещением поставщика, путем опроса пациентов, в том числе с использованием средств телекоммуникаций (средств связи), а также путем запроса первичной медицинской документации и первичных бухгалтерских документов у поставщика в рамках действующего законодательства.
При посещении поставщика проводится выборочная оценка достоверности медицинской информации пациента с информацией, внесенной в МИС.
5. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС обеспечивается следующими видами:
1) текущий;
2) внеплановый;
3) надлежащего исполнения договора закупа услуг.
6. Уведомление о предстоящем проведении мониторинга предоставляется поставщику не менее чем за 1 (один) рабочий день, кроме текущего и внепланового мониторингов.
Уведомление направляется одним из следующих способов:
1) в электронном виде в МИС;
2) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почте с уведомлением о получении;
3) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
4) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
Уведомление поставщику о приостановлении или продлении мониторинга качества и объемов медицинских услуг (помощи) предоставляется в течение 3 (трех) рабочих дней с даты вступления решения суда в законную силу о приостановлении деятельности субъекта здравоохранения, с которым заключен договор закупа услуг или постановления главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов решением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и ограничений на свободное перемещение, при проведении мониторинга с посещением базы поставщика.
Уведомление о прекращении проведения внепланового мониторинга предоставляется поставщику не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты регистрации отзыва обращения.

4. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингі МАЖ-да және (немесе) өнім берушіге барып, пациенттерге сұрау салу арқылы, оның ішінде телекоммуникация құралдарын (байланыс құралдарын) пайдалана отырып, сондай-ақ қолданыстағы заңнама шеңберінде өнім берушіден бастапқы медициналық құжаттаманы және бастапқы бухгалтерлік құжаттарды сұрату арқылы жүргізіледі.
Өнім берушіге барған кезде МАЖ-ға енгізілген ақпаратпен пациенттің медициналық ақпаратының дұрыстығына іріктеп бағалау жүргізіледі.
5. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингі мынадай түрлермен қамтамасыз етіледі:
1) ағымдағы;
2) жоспардан тыс;
3) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуы.
6. Алдағы мониторинг жүргізу туралы хабарлама өнім берушіге ағымдағы және жоспардан тыс мониторингтерден басқа кемінде 1 (бір) жұмыс күні бұрын беріледі.
Хабарламалар мынадай тәсілдердің бірімен жіберіледі:
1) МАЖ-да электрондық түрде;
2) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
3) қағаз түрінде қолма-қол немесе өнім берушінің курьеріне;
4) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингін тоқтата тұру немесе ұзарту туралы өнім берушіге хабарлама көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде немесе Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көліктегі) бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысы, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің шектеу іс-шараларын, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) өнім берушінің базасы орналасқан өңірде төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай режимін және басқа да шектеулерді енгізу туралы шешімімен еркін қозғалу, өнім берушінің базасына бара отырып, мониторинг жүргізу кезінде беріледі.
Жоспардан тыс мониторинг жүргізуді тоқтату туралы хабарлама өнім берушіге өтінішті кері қайтарып алу тіркелген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.

7. Мониторинг качества медицинских услуг (помощи) проводится на предмет соблюдения поставщиком требований стандартов организации оказания медицинской помощи, правил оказания медицинской помощи, а также клинических протоколов.
8. Мониторинг объема медицинских услуг (помощи) проводится на предмет соблюдения исполнения объема медицинских услуг (помощи), в соответствии с условиями, предусмотренными договором закупа услуг.
9. Для проведения мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) фонд привлекает независимых экспертов, в соответствии с Правилами привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи), утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-103/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21218), а также профильных специалистов в случаях:
1) необходимости подтверждения качества медицинской помощи при рассмотрении летальных случаев, пролеченных случаев с редкими заболеваниями, узкоспециализированных пролеченных случаев (в клиническом плане), пролеченных случаев с осложнениями, а также при оплате услуг за фактически понесенные расходы;
2) необходимости подтверждения качества медицинских услуг (помощи) при проведении мониторинга исполнения условий договора закупа услуг;
3) участия в качестве стороны гражданского процесса.
10. При проведении мониторинга исполнения условий договора закупа услуг фонд проводит мероприятия по выявлению дефектов оказания медицинской помощи в соответствии с единым классификатором дефектов (далее – ЕКД) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг.
11. Мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи) проводится на постоянной основе в соответствии с договорными обязательствами, по результатам которого, проводится оплата услуг поставщикам в соответствии с Правилами оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831).

7. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының мониторингі өнім берушінің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарының, медициналық көмек көрсету қағидаларының, сондай-ақ клиникалық хаттамалардың талаптарын сақтауы тұрғысынан жүргізіледі.
8. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің мониторингі көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген талаптарға сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің орындалуын сақтау тұрғысынан жүргізіледі.
9. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу үшін қор Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-103/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21218 болып тіркелген) бекітілген Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды, сондай-ақ мынадай жағдайларда бейінді мамандарды тартады:
1) өлім жағдайларын, сирек кездесетін аурулармен емделіп шығу жағдайларын, арнайы мамандандырылған емделіп шығу жағдайларын (клиникалық жоспарда), асқынулармен емделіп шығу жағдайларын қарау кезінде, сондай-ақ нақты келтірілген шығыстар үшін көрсетілетін қызметтерді төлеу кезінде медициналық көмектің сапасын растау қажеттілігі;
2) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу кезінде медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасын растау қажеттілігі;
3) азаматтық процестің тарапы ретінде қатысу.
10. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу кезінде қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ақаулардың бірыңғай сыныптамасына (бұдан әрі – АБС) сәйкес медициналық көмек көрсету ақауларын анықтау жөнінде іс-шаралар жүргізеді.
11. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі шарттық міндеттемелерге сәйкес тұрақты негізде жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсанындағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығымен бекітілген өнім берушілерге ақы төлеу жүргізіледі.

12. Работник фонда не участвует в проведении мониторинга, если является аффилированным лицом по отношению к поставщику медицинских услуг (помощи), где проводится мониторинг.
13. При проведении мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) с посещением, нахождение работника фонда на производственной базе поставщика не превышает десять рабочих дней.
14. По результатам мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для уменьшения суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с ЕКД, по видам медицинской деятельности и видам медицинской помощи.
15. При обнаружении после оплаты оказанных услуг дефектов и неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг, которые не были установлены при мониторинге (скрытые недостатки), фонд извещает об этом поставщика в течение одного месяца с даты обнаружения скрытого недостатка и применяет меры экономического воздействия согласно ЕКД и условиям договора закупа услуг в рамках внепланового мониторинга.
16. При выявлении нарушений порядка оказания медицинских услуг (помощи) по коду дефекта 5.0 с поддефектами на сумму, превышающую 200-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, обнаруженных после истечения срока действия договора закупа услуг, или в оплаченном периоде действующего договора закупа услуг, информация направляется в правоохранительные органы, в течение десяти рабочих дней, с даты подписания заключения фондом.
Повторные выявления нарушений порядка оказания медицинских услуг (помощи), по коду дефекта 5.0 с поддефектами на сумму, превышающую 200-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в течение последующих месяцев при проведении мониторингов, в период действия договора закупа услуг, являются основанием для досрочного расторжения договора закупа услуг фондом, за исключением договоров с субъектами здравоохранения, являющимися единственными поставщиками услуг на данной административно-территориальной единице.
17. По итогам мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) формируется заключение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По итогам систематической оценки по надлежащему исполнению договора закупа услуг формируется заключение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

12. Егер қордың жұмыскері мониторинг жүргізілетін медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) берушіге қатысты үлестес тұлға болып табылса, мониторинг жүргізуге қатыспайды.
13. Бару арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына және көлеміне мониторинг жүргізу кезінде қор жұмыскерінің өнім берушінің өндірістік базасында болуы он жұмыс күнінен аспайды.
14. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі мониторингінің нәтижелері бойынша медициналық қызметтің түрлері мен медициналық көмектің түрлері бойынша АБС-ға сәйкес өнім берушіге төленуге жататын соманы азайту үшін негіз болып табылатын медициналық көмек көрсетудің ақаулары анықталады.
15. Мониторинг кезінде анықталмаған ақаулар көрсетілген қызметтерге ақы төлегеннен кейін анықталған және көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған кезде (жасырын кемшіліктер) қор бұл туралы өнім берушіге жасырын кемшілік анықталған күннен бастап бір айдың ішінде хабарлайды және АБС-ға және жоспардан тыс мониторинг шеңберінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес экономикалық ықпал ету шараларын қолданады.
16. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін немесе қолданыстағы көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының төленген кезеңінде анықталған республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 200 еселенген мөлшерінен асатын сомада кіші ақауы бар 5.0 ақау коды бойынша медициналық қызмет (көмек) көрсетудің тәртібінің бұзылуы анықталған кезде қор қорытындыға қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ақпарат құқық қорғау органдарына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу кезеңінде мониторинг жүргізу кезінде кейінгі айлар ішінде анықталған республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 200 еселенген мөлшерінен асатын сомаға кіші ақауы бар 5.0 ақау коды бойынша медициналық қызмет (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуын қайта анықтау осы әкімшілік-аумақтық бірлікте көрсетілетін қызметтердің жалғыз өнім берушісі болып табылатын денсаулық сақтау субъектілерімен жасалған шарттарды қоспағанда, қордың көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын мерзімінен бұрын бұзуы үшін негіз болып табылады.
17. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын тиісінше орындау бойынша жүйелі бағалау қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.

По итогам мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи), в случае выявления нарушений качества оказываемых медицинских услуг (помощи) поставщиками по коду дефекта 5.0 с поддефектами ЕКД формируется заключение по форме согласно приложению 4, наряду с приложением 2 к настоящим Правилам.
Заключения подписываются работником (работниками) фонда, проводившим (проводившими) мониторинг и направляются поставщику в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подписания для ознакомления одним из следующих способов:
1) в электронном виде в МИС;
2) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почте с уведомлением о получении;
3) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
4) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
18. Выявленные дефекты оказания медицинских услуг (помощи) согласно ЕКД при проведении мониторингов, учитываются при оплате в текущем периоде.
19. При выявлении неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг, фонд применяет к поставщику неустойку в соответствии с условиями договора закупа услуг.
20. При несогласии с заключением мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) поставщик подписывает заключение с возражением и направляет перечень возражений в адрес филиала фонда, не позднее 3 (трех) рабочих дней после дня подписания заключения, одним из следующих способов:
1) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почте с уведомлением о получении;
2) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
3) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
При непредставлении поставщиком возражений в течение 3 (трех) рабочих дней после подписания, заключение считается согласованным и принятым поставщиком.
Филиал фонда рассматривает представленные возражения в течение 3 (трех) рабочих дней и, в случае принятия возражений поставщика, вносит корректировку в заключение мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи), после чего направляет мотивированный ответ поставщику.
При подписании заключения поставщиком без возражения, заключение считается принятым.
При несогласии поставщика с мотивированным ответом, результаты мониторинга обжалуются поставщиком в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) с информированием филиала фонда.

АБС кіші ақаулары бар 5.0 ақау бойынша өнім берушілер көрсететін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасының бұзылғаны анықталған жағдайда медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің мониторингінің қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшамен қатар 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.
Қорытындыларға мониторинг жүргізген қордың жұмыскері (жұмыскерлері) қол қояды және мынадай тәсілдердің бірімен танысу үшін қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өнім берушіге жіберіледі:
1) МАЖ-да электрондық түрде;
2) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
3) қағаз түрінде қолма-қол немесе өнім берушінің курьеріне;
4) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде.
18. Мониторинг жүргізу кезінде АБС-ға сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің анықталған ақаулары ағымдағы кезеңде ақы төлеу кезінде ескеріледі.
19. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптары орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны кезде қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес өнім берушіге тұрақсыздық айыбын қолданады.
20. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің мониторингін жасасумен келіспеген кезде өнім беруші қарсылықпен қорытындыға қол қояды және қор филиалының мекенжайына мынадай тәсілдердің бірімен қорытындыға қол қойылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қарсылықтар тізбесін жібереді:
1) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
2) қағаз түрінде қолма-қол немесе өнім берушінің курьеріне;
3) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде.
Қордың филиалы ұсынылған қарсылықтарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және өнім берушінің қарсылықтары қабылданған жағдайда медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің қорытындысына түзету енгізеді, содан кейін өнім берушіге дәлелді жауап жібереді.
Қор филиалы ұсынылған қарсылықтарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және өнім берушіге дәлелді жауап жібереді.
Өнім беруші қарсылықсыз қорытындыға қол қойған кезде қорытынды қабылданды деп есептеледі.
Өнім беруші дәлелді жауаппен келіспеген жағдайда, өнім беруші қор филиалын хабардар ете отырып, мониторинг нәтижелеріне медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға шағымданады.

21. Для получения информации по наличию разрешительных и правоустанавливающих документов поставщика, фонд осуществляет поиск данных в государственных информационных системах и (или) проводит запрос документов у поставщика.
Мониторинг на соответствие услуг, оказываемых поставщиком, приложению к медицинской лицензии на соответствующий объект и (или) приложению к лицензии на соответствующий объект на использование приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение проводится фондом по условиям оказания медицинской помощи и (или) видам оказания медицинской помощи при проведении мониторинга.
При этом фонд из соответствующих государственных информационных систем, через шлюз "Электронного правительства" (далее – ШЭП) и из сервиса цифровых документов получает сведения:
о наличии лицензии на медицинскую деятельность (приложения к лицензии на соответствующий объект) и (или) лицензии на использование приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение;
о наличии высшего медицинского образования, для услугополучателей, окончивших обучение после 2015 года;
о наличии среднего (технического и профессионального), послесреднего медицинского образования, для услугополучателей, окончивших обучение после 2015 года;
о наличии действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности;
о документе, подтверждающем трудовую деятельность работника, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (в случае наличия в ШЭП сведений о профилях работников и учета трудовых договоров);
о наличии и соответствии санитарно-эпидемиологического заключения на помещение (здание), в котором планируется осуществлять медицинскую деятельность (в случае наличия в ШЭП).
Получает сведения из МИС (в частности, из системы управления медицинской техникой (далее – СУМТ):
наименование медицинской техники;
дата ввода медицинской техники;
процент износа медицинской техники;
работающее, неработающее, требуется ремонт, в резерве, на ремонте, прочее;
наличие паспорта на медицинскую технику (при наличии в СУМТ);
наличие договора на сервисное обслуживание медицинской техники или наличие медицинского техника в штате, имеющего допуск к сервисному обслуживанию соответствующей медицинской техники (при наличии в СУМТ).
22. Фондом по итогам мониторинга качества и объема медицинской помощи по окончанию действия договора закупа услуг, формируется реестр поставщиков с информацией о всех проведенных мониторингах по каждому поставщику за период действия договора закупа услуг согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для актуализации базы данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, а также для проведения мониторинга.
Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг проводится по результату анализа реестра поставщиков и определения риска неисполнения или ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг:

21. Өнім берушінің рұқсат беру және құқық белгілеу құжаттарының болуы бойынша ақпарат алу үшін қор мемлекеттік ақпараттық жүйелерде деректерді іздеуді жүзеге асырады және (немесе) өнім берушіден құжаттарға сұрау салуды жүргізеді.
Өнім беруші көрсететін қызметтердің тиісті объектіге арналған медициналық лицензияға қосымшаға және (немесе) иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды пайдалануға арналған тиісті объектіге арналған лицензияға қосымшаға сәйкестігіне мониторингті қор мониторинг жүргізу кезінде медициналық көмек көрсету шарттары және (немесе) медициналық көмек көрсету түрлері бойынша жүргізеді.
Бұл ретте қор тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, "Электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) арқылы және цифрлық құжаттар сервисінен мынадай мәліметтер алады:
медициналық қызметке лицензияның (тиісті объектіге лицензияға қосымшаның) және (немесе) иондаушы сәулеленуді генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды пайдалануға лицензияның болуы туралы;
2015 жылдан кейін оқуын аяқтаған көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғары медициналық білімнің болуы туралы;
2015 жылдан кейін оқуын аяқтаған көрсетілетін қызметті алушылар үшін орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі медициналық білімнің болуы туралы;
мәлімделген мамандық бойынша маманның қолданыстағы сертификатының болуы туралы;
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделетін кіші қызмет түрлеріне сәйкес жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат туралы (ЭҮШ-те жұмыскерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болған жағдайда);
медициналық көрсетілетін қызметті жүзеге асыру жоспарланып отырған үй-жайға (ғимаратқа) санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және сәйкестігі туралы (ЭҮШ болған жағдайда).
МАЖ-дан (атап айтқанда, медициналық техниканы басқару жүйесінен (бұдан әрі – МТБЖ) мынадай мәліметтер алады:
медициналық техниканың атауы;
медициналық техниканы енгізу күні;
медициналық техниканың тозу пайызы;
жұмыс істейтін, жұмыс істемейтін, жөндеу қажет, резервте, жөндеуде, басқа;
медициналық техникаға паспорттың болуы (МТБЖ-да болған жағдайда);
медициналық техникаға сервистік қызмет көрсетуге арналған шарттың болуы немесе тиісті медициналық техникаға сервистік қызмет көрсетуге рұқсаты бар штатта медициналық техниктің болуы (МТБЖ-да болған кезде).
22. Қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылуы аяқталғаннан кейін медициналық көмектің сапасы мен көлемін мониторингі қорытындылары бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорын өзектілендіру үшін, сондай-ақ мониторинг жүргізу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу кезеңінде әрбір өнім беруші бойынша жүргізілген барлық мониторингтер туралы ақпараты бар өнім берушілердің тізілімін қалыптастырады.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын орындау мониторингі өнім берушілер тізілімін талдау және көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын орындамау немесе тиісінше орындамау тәуекелін айқындау нәтижесі бойынша:

1) в МИС, в рамках текущего мониторинга;
2) в МИС и с посещением базы поставщика в рамках внепланового мониторинга;
3) в МИС и (или) с посещением базы поставщика, и (или) с участием независимых экспертов и (или) профильных специалистов в рамках мониторинга надлежащего исполнения договора закупа услуг.
23. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) прекращается при регистрации отзыва обращения заявителя в момент проведения внепланового мониторинга по данному обращению, при этом по выявленным дефектам качества и объема применяется уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, за исключением дефекта 8,0 – "Обоснованная жалоба" ЕКД.
24. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) приостанавливается:
1) если имеется вступившее в законную силу решение суда о приостановлении деятельности субъекта здравоохранения, с которым заключен договор закупа услуг;
2) если имеется постановление главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов решением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и ограничений на свободное перемещение, при мониторинге с посещением базы поставщика.
25. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) продлевается:
1) если имеется вступившее в законную силу решение суда об отмене приостановления деятельности субъекта здравоохранения, с которым заключен договор закупа услуг;
2) если имеется постановление главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов решением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и ограничений на свободное перемещение, при мониторинге с посещением базы поставщика.

1) МАЖ-да, ағымдағы мониторинг шеңберінде;
2) МАЖ-да және жоспардан тыс мониторинг шеңберінде өнім берушінің базасына бару арқылы;
3) МАЖ-да және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалу мониторингі шеңберінде тәуелсіз сарапшылардың және (немесе) бейінді мамандардың қатысуымен өнім берушінің базасына бару арқылы жүргізіледі.
23. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу осы өтініш бойынша жоспардан тыс мониторинг жүргізу сәтінде өтініш берушінің өтінішін кері қайтарып алуды тіркеу кезінде тоқтатылады, бұл ретте сапа мен көлемнің анықталған ақаулары бойынша АБС-ның 8,0 – "Негізделген шағым" ақауын қоспағанда, өнім берушіге төленуге жататын соманы азайту қолданылады.
24. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу тоқтатыла тұрады:
1) егер көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұру туралы заңды күшіне енген сот шешімі болса;
2) егер Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көлікте) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің республика аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу туралы шешімімен қаулысы болса және (немесе) өнім берушінің базасы орналасқан өңірде, төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай режимін және еркін жүріп-тұруға шектеулерді енгізу кезінде, өнім берушінің базасына бару арқылы мониторинг жүргізу кезінде.
25. Медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу ұзартылады:
1) егер көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұрудың күшін жою туралы заңды күшіне енген сот шешімі болса;
2) егер Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көлікте) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің республика аумағында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу туралы шешімімен қаулысы болса Және (немесе) өнім берушінің базасы орналасқан өңірде, Төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай режимін және еркін жүріп-тұруға шектеулерді енгізу кезінде, өнім берушінің базасына бару арқылы мониторинг жүргізу кезінде.

26. Информация по выявленным нарушениям при проведении мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи), направляется местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы для принятия мер по компетенции, а также для принятия организационных и управленческих решений по исполнению мероприятий, направленных на профилактику нарушений поставщиками при оказании медицинской помощи.
27. Информация по исполнению мероприятий, направленных на профилактику нарушений поставщиками при оказании медицинской помощи, предоставляется местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в фонд, по мере исполнения.
28. Фонд ежеквартально, до 30 числа следующего за отчетным периодом, направляет в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) информацию по выявленным нарушениям, приведшим к неблагоприятным исходам у пациентов после оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи, требующих мер административного воздействия на поставщика.
Параграф 2. Текущий мониторинг
29. Мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи) осуществляется:
1) в МИС с присвоением дефектов из ЕКД оказанных медицинских услуг (помощи);
2) в МИС путем мониторинга исполнения объема медицинских услуг (помощи) поставщиком за отчетный период;
3) с посещением поставщика для изучения первичной медицинской документации на бумажных носителях, осуществления сверки медицинской информации, внесенной в МИС, с первичной медицинской документацией и иных мероприятий в целях обеспечения мер по исполнению договорных обязательств.
30. Фонд при текущем мониторинге проводит в МИС оценку качества и объема оказанных медицинских услуг (помощи) поставщиком, с подтверждением или отклонением дефектов, установленных ФЛК, а также присвоением дефектов из ЕКД, а также оценку по надлежащему исполнению договора закупа услуг.
31. Мониторинг исполнения объема медицинских услуг (помощи) за отчетный период проводится согласно помесячному распределению сумм на оказание медицинских услуг (помощи).
При неисполнении условий договора закупа услуг выносятся заключения с учетом:
1) приоритетных направлений развития здравоохранения;

26. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша ақпарат құзыреті бойынша шаралар қабылдау үшін сондай-ақ медициналық көмек көрсету кезінде өнім берушілердің бұзушылықтарының профилактикасына бағытталған іс-шараларды орындау бойынша ұйымдастырушылық және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жіберіледі.
27. Медициналық көмек көрсету кезінде өнім берушілердің бұзушылықтарының профилактикасына бағытталған іс-шаралардың орындалуы бойынша ақпаратты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қорға орындалуына қарай ұсынады.
28. Қор тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі 30-күнге дейін медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға өнім берушіге әкімшілік ықпал ету шараларын талап ететін мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетілгеннен кейін пациенттерде қолайсыз нәтижелерге әкеп соққан анықталған бұзушылықтар бойынша ақпарат жібереді.
2-параграф. Ағымдағы мониторинг
29. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі:
1) МАЖ-да көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) АБС-дан ақаулар беріле отырып;
2) МАЖ-да өнім берушінің есепті кезеңде медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің орындалуын мониторингтеу жолымен;
3) бастапқы медициналық құжаттаманы қағаз жеткізгіштерде зерделеу, МАЖ-ға енгізілген медициналық ақпаратты бастапқы медициналық құжаттамамен салыстырып-тексеруді және шарттық міндеттемелерді орындау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету мақсатында өзге де іс-шараларды жүзеге асыру үшін өнім берушіге бару арқылы жүзеге асырылады.
30. Қор ағымдағы мониторинг кезінде МАЖ-да өнім беруші көрсеткен медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемін бағалауды ФЛБ белгілеген ақауларды растай немесе қабылдамай, сондай-ақ АБС-дан ақауларды бере отырып, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуын бағалауды жүргізеді.
31. Есепті кезеңде медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің орындалу мониторингі медициналық қызметтер (көмек) көрсетуге арналған сомаларды ай сайын бөлуге сәйкес жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптары орындалмаған кезде мыналарды ескере отырып, тұжырым шығарылады:
1) денсаулық сақтауды дамытудың басым бағыттары;

2) оценки потребности населения в медицинской помощи;
3) целевых показателей фонда.
По итогам исполнения заключения выносится решение о применении неустойки.
По результатам мониторинга фонд 2 раза в год осуществляет сверку исполнения объемов медицинских услуг (помощи) и финансовых обязательств по договорам закупа услуг с формированием соответствующего акта сверки.
32. При проведении текущего мониторинга, заключение не формируется, за исключением:
1) услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производства препаратов крови;
2) услуг медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией;
3) услуг патологоанатомической диагностики;
4) случаев летальности и смертности.
33. Текущий мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) проводится на постоянной основе.
34. В случае отсутствия и (или) ограниченного доступа к МИС, в том числе связанный с обновлениями в информационных системах, текущий мониторинг проводится с момента возобновления доступа к МИС.
35. Мониторинг случаев летальности и смертности проводится на постоянной основе в рамках текущего мониторинга.
36. Мониторинг случаев летальности и смертности осуществляется с использованием МИС, с запросом дополнительной медицинской документации в случае еҰ отсутствия в МИС.
37. Мониторингу случаев летальности и смертности подлежат все случаи с летальным исходом в стационарных и стационарозамещающих условиях, кроме случаев материнской смертности, экспертиза которых проводится государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
38. Мониторингу случаев летальности и смертности подлежат все случаи смертности пациентов детского возраста до 5 (пяти) лет, произошедших в течение отчетного периода (за исключением несчастных случаев) и предотвратимых на уровне ПМСП, для участия указанных случаев в расчете суммы средств стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива.
При этом субъекты здравоохранения предоставляют первичную документацию в течение 14 календарных дней со дня регистрации смерти пациента, для участия указанных случаев в расчете суммы средств стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива.
39. Для проведения мониторинга случаев летальности и смертности фонд использует выгрузку летальных случаев из МИС, кроме материнской смертности.

2) халықтың медициналық көмекке қажеттілігін бағалау;
3) қордың нысаналы көрсеткіштері.
Тұжырымды орындау қорытындысы бойынша тұрақсыздық айыбын қолдану туралы шешім шығарылады.
Мониторингтің нәтижелері бойынша қор жылына 2 рет тиісті салыстырып-тексеру актісін қалыптастыра отырып, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) және қаржылық міндеттемелер көлемдерінің орындалуын салыстырып-тексеруді жүзеге асырады.
32. Ағымдағы мониторингті жүргізу кезінде мыналарды қоспағанда, қорытынды қалыптастырылмайды:
1) қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер;
2) АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
3) патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтері;
4) өлім және қайтыс болу жағдайлары.
33. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің ағымдағы мониторингі тұрақты негізде жүргізіледі.
34. МАЖ-ға, оның ішінде ақпараттық жүйелердегі жаңартуларға байланысты қолжетімділік болмаған және (немесе) шектелген жағдайда ағымдағы мониторинг МАЖ-ға қолжетімділік қайта қалпына келтірілген сәттен бастап жүргізіледі.
35. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі ағымдағы мониторинг шеңберінде тұрақты негізде жүргізіледі.
36. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі МАЖ-да болмаған жағдайда қосымша медициналық құжаттаманы сұрату арқылы МАЖ-ды пайдалану арқылы жүзеге асырылады
37. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган сараптамасын жүргізетін ана өлімі жағдайларын қоспағанда, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда өліммен аяқталған барлық жағдайлар өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингіне жатады.
38. Кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті қаражатының сомасын есептеуге көрсетілген жағдайлардың қатысуы үшін есепті кезең ішінде (жазатайым оқиғаларды қоспағанда) және МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 5 (бес) жасқа дейінгі балалар жасындағы пациенттерінің өлімінің барлық жағдайлары өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингіне жатады.
Бұл ретте денсаулық сақтау субъектілері пациенттің қайтыс болуы тіркелген күннен бастап 14 күнтізбелік күн ішінде кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті қаражатының сомасын есептеуге қатысу үшін бастапқы құжаттаманы ұсынады.
39. Өлім мен қайтыс болу жағдайларына мониторинг жүргізу үшін қор ана өлімінен басқа, өлім жағдайларын МАЖ-дан жүктеуді пайдаланады.

40. Результаты мониторинга случаев летальности и смертности детей до 5 (пяти) лет вносятся в МИС и учитываются при проведении оплаты.
41. При проведении мониторинга случаев летальности и смертности учитываются результаты патологоанатомической диагностики и судебно-медицинской экспертизы.
42. По результатам мониторинга случаев летальности и смертности фондом формируется заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, на каждый случай летального исхода и смертности, за исключением случаев материнской смертности.
Заключение по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам формируется и при наличии экспертного заключения и (или) заключения согласно приложению 3 к Правилам организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи), утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21727) (далее – Правила экспертизы).
Заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам подписывается экспертом (экспертами), проводившим (проводившими) мониторинг и направляется поставщику в течение двух рабочих дней с даты подписания для ознакомления одним из следующих способов:
1) в электронном виде в МИС;
2) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почты с уведомлением о получении;
3) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
4) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
43. Независимым экспертом формируется экспертное заключение в соответствии с приложением 3 к Правилам экспертизы, на каждый пролеченный случай в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю поставщика.
Параграф 3. Внеплановый мониторинг
44. Внеплановый мониторинг качества медицинских услуг (помощи) проводится в следующих случаях:
1) выявления фактов неподтвержденных случаев оказания медицинских услуг (помощи);
2) поступления обращений от потребителей медицинских услуг (помощи) и (или) юридических лиц;
3) выявления случаев нарушения требований нормативных правовых актов в области здравоохранения поставщиком, в том числе по информации, полученной в результате мониторинга электронных информационных ресурсов казахстанского сегмента Интернета;
4) поступлении обращения от уполномоченного органа, касательно необходимости проведения мониторинга качества медицинских услуг (помощи);

40. 5 (бес) жасқа дейінгі балалардың өлімі мен қайтыс болу жағдайларының мониторинг нәтижелері МАЖ-ға енгізіледі және төлем жүргізу кезінде ескеріледі.
41. Өлім мен қайтыс болу жағдайларына мониторинг жүргізу кезінде патологиялық-анатомиялық диагностиканың және сот-медициналық сараптаманың нәтижелері ескеріледі.
42. Өлім мен қайтыс болу жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша қор ана өлімі жағдайларын қоспағанда өлім мен қайтыс болу жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір өлім мен қайтыс болу жағдайларына қорытынды қалыптастырады.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21727 болып тіркелген) бекітілген Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Сараптама қағидалары) 3-қосымшаға сәйкес сараптамалық қорытынды және (немесе) қорытынды болған кезде қалыптастырылады.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлім мен қайтыс болу жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша қорытындыға мониторинг жүргізген сарапшы (сарапшылар) қол қояды және танысу үшін мынадай тәсілдердің бірімен қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өнім берушіге:
1) МАЖ-да электрондық түрде;
2) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
3) қағаз түрінде қолма-қол немесе өнім берушінің курьеріне;
4) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде жіберіледі.
43. Тәуелсіз сарапшы Сараптама қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес әрбір емделіп шығу жағдайына екі данада сараптамалық қорытынды қалыптастырады, оның біреуі өнім берушінің басшысына беріледі.
3-параграф. Жоспардан тыс мониторинг
44. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының жоспардан тыс мониторингі:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайларының фактілері анықталған;
2) медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) және (немесе) заңды тұлғаларды тұтынушылардан өтініштердің түсуі;
3) өнім берушінің денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын, оның ішінде интернеттің қазақстандық сегментінің электрондық ақпараттық ресурстарының мониторингі нәтижесінде алынған ақпарат бойынша бұзу жағдайлары анықталған;
4) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына мониторинг жүргізу қажеттілігіне қатысты уәкілетті органнан өтініш келіп түскен;

5) по результату анализа реестра поставщиков и определения риска неисполнения или ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг;
6) выявления фактов нарушений условий договора закупа услуг.
45. Внеплановый мониторинг объема медицинских услуг (помощи) проводится в следующих случаях:
1) поступлении обращения от поставщика о необходимости дополнительного объема оплаты услуг;
2) поступлении обращения от уполномоченного органа, касательно необходимости проведения мониторинга объема медицинских услуг (помощи).
46. Внеплановый мониторинг по причине обращений от потребителей медицинских услуг (помощи) и (или) юридических лиц, проводится в рамках обращения и по фактам нарушения порядка оказания медицинских услуг (помощи). Результаты мониторинга, содержащие сведения, которые составляют тайну медицинского работника, предоставляются заявителю в соответствии со статьей 273 Кодекса.
47. Внеплановый мониторинг не проводится в случаях:
1) анонимного обращения;
2) обращения, в котором не изложена суть вопроса.
Параграф 4. Мониторинг надлежащего исполнения договора закупа услуг
48. Мониторинг надлежащего исполнения договора закупа услуг проводится в МИС, а также с посещением поставщика для изучения первичной медицинской документации на бумажных носителях, осуществления сверки медицинской информации, внесенной в МИС, с первичной медицинской документацией и иных мероприятий в целях обеспечения мер по исполнению договорных обязательств.
49. Мониторинг надлежащего исполнения договора закупа услуг проводится в соответствии с планами, которые размещаются на сайте фонда.
Планы посещения поставщиков формируются с учетом анализа реестра поставщиков по итогам мониторингов за прошлый год и (или) по результатам оценки деятельности медицинских организаций.
50. По итогам мониторинга надлежащего исполнения договора закупа услуг формируется заключение по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Единый классификатор дефектов
№ п/п
Код дефекта
Наименование дефекта
(вид нарушения)
Медицинская помощь в амбулаторных условиях
Медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, в приемных покоях (от стоимости пролеченного случая/случаев приемного покоя)

5) өнім берушілердің тізілімін талдау және көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын орындамау немесе тиісінше орындамау тәуекелін айқындау нәтижесі бойынша;
6) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын бұзу фактілері анықталған жағдайларда жүргізіледі.
45. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің жоспардан тыс мониторингі:
1) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеудің қосымша көлемінің қажеттілігі туралы өнім берушіден өтініш келіп түскен;
2) медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлеміне мониторинг жүргізу қажеттілігіне қатысты уәкілетті органнан өтініш келіп түскен жағдайларда жүргізіледі.
46. Медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) тұтынушылардан және (немесе) заңды тұлғалардан түскен өтініштердің себебі бойынша жоспардан тыс мониторинг өтініш шеңберінде және медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзу фактілері бойынша жүргізіледі. Медицина қызметкерінің құпиясын құрайтын мәліметтерді қамтитын мониторинг нәтижелері Кодекстің 273-бабына сәйкес өтініш берушіге беріледі.
47. Жоспардан тыс мониторинг мынадай жағдайларда жүргізілмейді:
1) анонимді өтініш;
2) мәселенің мәні баяндалмаған өтініш.
4-параграф. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалу мониторингі
48. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуының мониторингі МАЖ-да, сондай-ақ қағаз тасымалдағыштағы бастапқы медициналық құжаттаманы зерделеу, МАЖ-ға енгізілген медициналық ақпаратты бастапқы медициналық құжаттамамен салыстырып-тексеру және шарттық міндеттемелерді орындау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету мақсатында өзге де іс-шаралар үшін өнім берушіге бару арқылы жүргізіледі.
49. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалу мониторингі қордың сайтында орналастырылатын жоспарларға сәйкес жүргізіледі.
Өнім берушілерге бару жоспарлары өткен жылғы мониторинг қорытындылары бойынша және (немесе) медициналық ұйымдардың қызметін бағалау нәтижелері бойынша өнім берушілер тізілімін талдауды ескере отырып қалыптастырылады.
50. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуы мониторингінің қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық
сақтау субъектілерінен
медициналық қызметтерді
сатып алу шарты талаптарының
орындалу мониторингін
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Ақаулардың бірыңғай сыныптамасы
Р/с №
Ақау коды
Ақау атауы (бұзушылық түрі)
Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда, қабылдау бөлмелерінде медициналық көмек (емделіп шығу жағдайында/қабылдау бөлмелерінде/жағдайларының құнынан)

0,5 КТ
-
-
-
значительные нарушения
Примечание:
Знак "+" - данные коды и подкоды дефектов применяются для данной формы/вида медицинской помощи;
знак "-" - данные коды и подкоды дефектов не применяются для данной формы/вида медицинской помощи
Список сокращений:
БКПН – базовый комплексный подушевой норматив;
КПН – комплексный подушевой норматив;
ПУЗ – программа управлениями заболеваниями;
УПМП – универсальная прогрессивная модель патронажа;
КТ – комплексный тариф;
ПН – подушевой норматив;
ЛС – лекарственные средства;
АЛО – амбулаторное лекарственное обеспечение;
АПП – амбулаторно – поликлиническая помощь;
ПМСП – первичная медико–санитарная помощь;
ИС – информационная система;
МИ – медицинские изделия;
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг
№____/____ от "_____" _______________ 202_ года
1. Наименование филиала фонда: _______________________________________
2. Наименование поставщика: __________________________________________
(полное наименование поставщика)
3. Вид медицинской помощи:
___________________________________________________________________
4. Основание для мониторинга:
___________________________________________________________________
5. Вид мониторинга: текущий /внеплановый/надлежащего исполнения договора
закупа услуг (нужное подчеркнуть)
6. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /должность специалиста фонда:
____________________________________/_____________________________
7. Период проведения мониторинга: __________________________________.
(указать за какой период)
8. Сроки проведения мониторинга: с "____" ________ 202__ года
по "____" _______202___года.
9. Результаты мониторинга:
№ медицинской карты/ код услуги по тарификатору / номер рецепта
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Дата выписки /Дата оказания услуги
Выявленные коды дефектов
ИТОГО, количество дефектов:
10. Выводы и рекомендации:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
1 Подчеркивается при мониторинге:
1) услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови
и ее компонентов, производства препаратов крови;

0,5 КТ
-
-
-
елеулі бұзушылықтар
Ескертпе:
"+" белгісі – ақаулардың осы кодтары мен кіші кодтары медициналық көмектің осы нысаны/түрі үшін қолданылады;
"-" белгісі – ақаулардың осы кодтары мен кіші кодтары медициналық көмектің осы нысаны/түрі үшін қолданылмайды
Қысқартулар тізімі:
АББ – ауруларды басқару бағдарламасы;
АДҚ – амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету;
АЕК – амбулаториялық емханалық көмек;
АЖ – ақпараттық жүйе;
ӘППҰ – әмбебап прогрессивті патронаж үлгісі;
БЖКН – базалық жан басына шаққандағы кешенді норматив;
ДЗ – дәрілік заттар;
ЖН – жан басына шаққандағы норматив;
КЖН – кешенді жан басына шаққандағы норматив;
КТ – кешенді тариф;
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
МСАК –медициналық-санитариялық алғашқы көмек;
МБ – медициналық бұйымдар;
ТМККК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі;
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінен медициналық
қызметтерді сатып алу шарты
талаптарының орындалу
мониторингін жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі бойынша 202_ жылғы "____" _________ № ____ / ____қорытынды
1. Қор филиалының атауы:
________________________________________________________________________
2. Өнім берушінің атауы: ______________________________________________
(өнім берушінің толық атауы)
3. Медициналық көмектің түрі:
__________________________________________________________________________
4. Мониторинг үшін негіздеме:
__________________________________________________________________________
5. Мониторинг түрі: ағымдағы/жоспардан тыс/көрсетілетін қызметті сатып алу
шартының тиісінше орындалу
(керегінің астын сызу керек)
6. Қор маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) /лауазымы:
___________________________________/______________________________________
7. Мониторинг жүргізу кезеңі: ____________________________________________
(қай кезең үшін көрсетілсін)
8. Мониторинг жүргізу мерзімдері: 202__ жылғы "____" ________ бастап 202__ жылғы "____" ________ дейін
9. Мониторинг нәтижелері:
Медициналық карта № / тарификация бойынша көрсетілетін қызмет коды / рецепт нөмірі*
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
Шығару күні / қызмет көрсету күні
Анықталған ақау кодтары*
ЖИЫНЫ, ақаулар саны:
10. Қорытындылар мен ұсынымдар:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
___________________
1 Мониторинг кезінде:
1) қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер;

2) услуг медико-социальной помощи зараженным ВИЧ-инфекцией;
3) услуг патологоанатомической диагностики;
4) случаев летальности и смертности
Эксперт (эксперты)/
работник (работники) фонда:
Ознакомлен без возражений/с возражениями
(нужное подчеркнуть)
первый руководитель/уполномоченное лицо поставщика:
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)/подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
МП (при наличии)
кратко описать перечень возражений (заполняется
первым руководителем/уполномоченным лицом поставщика).
1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
4. ______________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Заключение по надлежащему исполнению условий договора закупа медицинских услуг
____/____ от "____" _______________ 202_ года
1. Наименование филиала фонда: __________________________________________
2. Наименование поставщика: _____________________________________________
(полное наименование поставщика)
3. Вид медицинской помощи: _____________________________________________
4. Основание для мониторинга: ___________________________________________
5. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /должность специалиста фонда:
______________________________________/________________________________
6. Период проведения мониторинга: _______________________________________
(указать за какой период (год)
7. Сроки проведения мониторинга: с "_____"__________ 202___ года
по "_____" ___________ 202___ года.
8. Результаты мониторинга договорных обязательств:
№ договора и дата
Неисполненный пункт договора
Описание неисполнения условий договора
ИТОГО, количество неисполненных пунктов договора
9. Выводы и рекомендации: _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Эксперт (эксперты)/работник (работники) фонда:
Ознакомлен без возражений/с возражениями
(нужное подчеркнуть)
первый руководитель/уполномоченное лицо поставщика:
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
МП (при наличии)
кратко описать перечень возражений
(заполняется первым руководителем/уполномоченным лицом поставщика).
1. ______________________________________
2. ______________________________________
3. ______________________________________
4. ______________________________________
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг (помощи),
в случае выявления нарушениям качества оказываемых медицинских услуг поставщиками

2) АИТВ инфекциясын жұқтырғандарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
3) патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтері;
4) өлім және қайтыс болу жағдайлары
Қордың сарапшысы (сарапшылары) /жұмыскері (жұмыскерлері):
Қарсылықсыз/қарсылықтармен таныстым
(керегінің астын сызыңыз)
Өнім берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы:
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / қолы)
МО (бар болса)
қарсылықтардың тізбесін қысқаша сипаттау
(өнім берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы толтырады).
1._____________________________________
2._____________________________________
3._____________________________________
4._____________________________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық
сақтау субъектілерінен
медициналық қызметтерді сатып
алу шарты талаптарының
орындалу мониторингін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Көрсетілетін медициналық қызметтерді сатып алу шартының талаптарын тиісінше орындау бойынша 202__ жылғы "____" ___________ ____/____қорытынды
1. Қор филиалының атауы:__________________________________________________
2. Өнім берушінің атауы: _______________________________________________
(өнім берушінің толық атауы)
3. Медициналық көмектің түрі _______________________________________________
4. Мониторинг жүргізу үшін негіз: ___________________________________________
5. Қор маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/лауазымы:
6. Мониторинг жүргізу кезеңі: ________________________________________________
(қай кезең (жыл) үшін көрсетілсін)
7. Мониторинг жүргізу мерзімдері: 202__ жылғы "____" ________ бастап 202__ жылғы "____" ________ дейін
8. Келісімшарттық міндеттемелер мониторингінің нәтижелері:
Шарттың № және күні
Шарттың орындалмаған тармағы
Шарт талаптарын орындамауды сипаттау
Жиыны, шарттың орындалмаған тармақтарының саны
9. Қорытындылар мен ұсынымдар: ____________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қордың сарапшысы (сарапшылары) /жұмыскері (жұмыскерлері):
Қарсылықсыз/қарсылықтармен таныстым
(керегінің астын сызыңыз)
Өнім берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы:
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / қолы)
МО (бар болса)
қарсылықтардың тізбесін қысқаша сипаттау
(өнім берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы толтырады).
1._____________________________________
2._____________________________________
3._____________________________________
4._____________________________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық
сақтау субъектілерінен
медициналық қызметтерді
сатып алу шарты талаптарының
орындалу мониторингін
жүргізу қағидаларына
4-қосымша

по коду дефекта 5.0 с поддефектами единого классификатора дефектов № ____/____ от "____" __________ 202_ года
1. Наименование филиала фонда: ____________________________________________
2. Наименование поставщика: _______________________________________________
(полное наименование поставщика)
_________________________________________________________________________
2.1 Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
или справка об учетной регистрации (перерегистрации) филиала (представительства)
номер, дата выдачи (при его наличии);
2.2 ФИО (при его наличии) руководителя;
_________________________________________________________________________
2.3 Реквизиты налогоплательщика;
_________________________________________________________________________
2.4 Бизнес-идентификационный номер (БИН);
_________________________________________________________________________
2.5 Почтовый адрес поставщика и его производственных баз.
_________________________________________________________________________
2.6 Номер и дата выдачи медицинской лицензии и приложения к ней по виду
медицинской помощи (на какой вид помощи указать), по которой проведен мониторинг.
_________________________________________________________________________
2.7 Номера расчетных банковских счетов.
_________________________________________________________________________
2.8 Номер договора закупа услуг с фондом (включая дополнительные соглашения
к договору закупа услуг) с указанием суммы.
_________________________________________________________________________
3. Вид медицинской помощи:
_________________________________________________________________________
4. Основание для мониторинга:
_________________________________________________________________________
5. Вид мониторинга: текущий, внеплановый / надлежащего исполнения договора закупа услуг
(нужное подчеркнуть)
6. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /должность специалиста фонда
_____________________________________________/___________________________
7. Период проведения мониторинга: _________________________________________
(указать за какой период проводился мониторинг)

Ақаулардың бірыңғай сыныптамасына кіші ақаулармен 5.0-код бойынша өнім берушілер көрсететін медициналық қызметтер сапасының бұзылуы анықталған жағдайда медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі бойынша 202 _ жылғы "____" ____ № ____/ ______________қорытынды
1. Қор филиалының атауы:
__________________________________________________________________________
2. Өнім берушінің атауы: ____________________________________________________
(өнім берушінің толық атауы)
__________________________________________________________________________
2.1 Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе филиалды (өкілдікті) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, нөмірі, берілген күні;
2.2 Басшының ТАӘ (бар болған жағдайда) _____________________________________
2.3 Салық төлеушінің деректемелері;
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2.4 Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН);
__________________________________________________________________________
2.5 Жеткізушінің және оның өндірістік базаларының пошталық мекенжайы.
__________________________________________________________________________
2.6 Мониторинг жүргізілген медициналық көмектің түрі (қай көмек түрі екенін көрсету керек) бойынша медициналық лицензияның және оған қосымшаның нөмірі мен берілген күні.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
2.7 Банктік шот нөмірлері.
__________________________________________________________________________
2.8 Сомасын көрсете отырып, Қормен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының нөмірі (көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартына қосымша келісімдерді қоса алғанда).
__________________________________________________________________________
3. Медициналық көмек түрі:
__________________________________________________________________________
4. Мониторинг үшін негіз:
__________________________________________________________________________
5. Мониторинг түрі: ағымдағы/жоспардан тыс/көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалу (керегінің астын сызу керек)
6. Қор маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / лауазымы
__________________________________________________________________________
7. Мониторинг жүргізу кезеңі: ________________________________________________
(мониторинг қай кезеңде жүргізілгенін көрсетіңіз)

8. Сроки проведения мониторинга: с "____" __________ по "_____" __________ 202___ года.
9. Результаты мониторинга:
№ медицинской карты/ код 5.0 и (или)
с поддефектом
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Дата выписки /
Дата оказания услуги
Коды дефекта, поддефект
(указывается код 5.0 без или с поддефектом)
Сумма выявленного нарушения
ИТОГО, количество дефектов:
10. Выводы и рекомендации: ________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Эксперт (эксперты)/работник (работники) фонда:
Ознакомлен без возражений/с возражениями
(нужное подчеркнуть)
Первый руководитель/уполномоченное лицо поставщика:
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
МП (при наличии)
кратко описать перечень возражений
(заполняется первым руководителем/уполномоченным лицом поставщика).
1. _____________________________________
2. _____________________________________
3. _____________________________________
4. _____________________________________
Примечание: заключение направляется поставщику в течение двух рабочих дней,
с даты подписания экспертом (экспертами/работником (работниками) фонда.
_______________________________________________________________________
2Подчеркивается при мониторинге:
1) услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов,
производства препаратов крови;

8. Мониторинг жүргізу мерзімдері: 202__ жылғы "____" ________ бастап 202__ жылғы "____" ________ дейін.
9. Мониторинг нәтижелері:
Медициналық кітапшаның нөмірі/5.0 коды және (немесе) кіші ақауы бар
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
Шығару күні / Қызмет көрсету күні
Ақау кодтары, кіші ақау (5.0 код кіші ақаусыз немесе кіші ақаумен көрсетілген)
Анықталған бұзушылық сомасы
ЖИЫНЫ, ақаулар саны:
10. Қорытындылар мен ұсынымдар: ___________________________________________
__________________________________________________________________________
Қордың сарапшысы (сарапшылары) /жұмыскері (жұмыскерлері):
Қарсылықсыз/қарсылықтармен таныстым
(керегінің астын сызыңыз)
Өнім берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы:
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / қолы)
МО (бар болса)
қарсылықтардың тізбесін қысқаша сипаттау
(өнім берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы толтырады).
1._____________________________________
2._____________________________________
3._____________________________________
4._____________________________________
________________
1 Мониторинг кезінде:
1) қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер;

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника фонда, должность лица, проводившего экспертизу,
в том числе независимого эксперта, профильного специалиста с указанием специальности,
квалификационной категории, ученой степени, № свидетельства об аккредитации.
2. Наименование субъекта (объекта) здравоохранения, в котором проводилась экспертиза.
3. Период проведения мониторинга летального случая.
4. Предмет мониторинга летального случая.
5. Сведения о результатах мониторинга, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере.
6. Выводы.
7. Рекомендации:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись лица, проводившего мониторинг летального случая)
Дата "____" ___________ 202__ года

1. Қор қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), сараптама жүргізген, оның ішінде мамандығын, біліктілік санатын, ғылыми дәрежесін, аккредиттеу туралы куәліктің №, көрсете отырып тәуелсіз сарапшының, бейінді маманның лауазымы.
2. Сараптама жүргізілген денсаулық сақтау субъектісінің (объектісінің) атауы.
3. Өлім жағдайына мониторинг жүргізу кезеңі.
4. Өлім жағдайы мониторингінің мәні.
5. Мониторинг нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер.
6. Қорытындылар.
7. Ұсынымдар:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (өлім жағдайының мониторингін жүргізген тұлғаның қолы)
Күні 202__жылғы "____" ___________