Об утверждении Правил реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра и срока его реализации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № 1232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2020 года № 21928. Срок действия приказа - до 1 января 2023 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2023 (п.3 приказа).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года, действует до 1 января 2023 года.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года, действует до 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 24 декабря 2020 года № 1232
Правила реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра.
2. Визуальный осмотр является иной формой государственного контроля, предусматривающей осмотр территорий крытых рынков, торговых домов, магазинов, павильонов с применением специальных средств видеонаблюдения и (или) фотофиксации должностными лицами органов государственных доходов по жалобам, поступившим в органы государственных доходов.

Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асырудың қағидалары мен оны іске асыру мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 1232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 желтоқсанда № 21928 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі 2023 жылдың 1 қаңтарына дейін
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.01.2023 (бұйрықтың 3 т.)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 1232 Бұйрығымен бекітілген
Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып, әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып, әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып, әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының жабық базарлар, сауда үйлері, дүкендер, павильондар аумағында көтерме және (немесе) бөлшек сауданы арнайы бейнебақылау және (немесе) фотоға түсіру құралдарын қолданумен қарап тексеру нысанында жүзеге асырылатын мемлекеттік бақылаудың өзге нысаны шолып тексеру болып табылады.

3. В рамках пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра используется штрих-код (QR-код), формируемый органом государственных доходов.
4. Пилотный проект по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра распространяется на налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и (или) розничную торговлю в Республике Казахстан на территории крытых рынков, торговых домов, магазинов, павильонов (далее – налогоплательщики).
5. Пилотный проект по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра реализуется на территории Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок проведения пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра
6. Налогоплательщики, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты начала пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра, при этом если физическое или юридическое лицо создано после введения в действие Правил, то в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня создания:
1) получают штрих-код (QR-код) через веб-портал Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (https://kgd.gov.kz) путем ввода в активном окне индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера (далее – ИИН/БИН), регистрационного номера контрольно-кассовой машины (далее – ККМ), нажатия кнопки "создать код" и распечатки;
2) размещают штрих-код (QR-код) в местах нахождения ККМ;
штрих-код (QR-код) содержит следующую информацию:
ИИН/БИН;
полное наименование налогоплательщика;
адрес местонахождения налогоплательщика;
наличие или отсутствие лицензии на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства;
регистрационный номер ККМ;
статус налогоплательщика (действующий, бездействующий, приостановление деятельности).
7. Органы государственных доходов:
1) предоставляют налогоплательщикам разъяснения по вопросам проведения пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра;
2) представляют налогоплательщикам пояснения по нарушениям, выявленным по результатам проведения визуального осмотра;
3) размещают на интернет-ресурсе органов государственных доходов решение о проведении визуального осмотра (далее – Решение) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) составляют акт визуального обследования по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который является бланком строгой отчетности.

3. Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып, әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жоба шеңберінде мемлекеттік кірістер органы қалыптастратын штрих-код (QR-коды) пайдаланылады.
4. Шолып тексеруді жүргізе отырып, салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жоба Қазақстан Республикасында жабық базарлар, сауда үйлері, дүкендер, павильондар аумағында көтерме және (немесе) бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілерге (бұдан әрі – салық төлеушілер) қолданылады.
5. Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады.
2-тарау. Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып, әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу тәртібі
6. Салық төлеушілер шолып тексеруді жүргізе отырып салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаның басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде, бұл ретте егер жеке немесе заңды тұлға Қағидалардың қолданысқа енгізілгеннен кейiн құрылған болса, онда құрылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің веб-портал арқылы (https://kgd.gov.kz) белсенді терезеде жеке сәйкестендіру нөмірін немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН/БСН), бақылау-касса машинасының (бұдан әрі – БКМ) тіркеу нөмірін енгізу, "код құру" деген батырманы басу және басып шығару жолымен штрих-кодты (QR-кодты) алады;
2) БКМ орналастырылған жерде штрих-кодты (QR-кодты) орналастырады;
штрих-код (QR-код) мынадай ақпаратты:
ЖСН/БСН;
салық төлеушінің толық атауын;
салық төлеушінің орналасқан жерінің мекенжайын;
алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтауға және бөлшек саудада өткізуге арналған лицензияның болуы немесе болмауын;
БКМ тіркеу нөмірін;
салық төлеушінің мәртебесін (әрекет, әрекетсіз, қызметті тоқтата тұру) қамтиды.
7. Мемлекеттік кірістер органдары:
1) салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу мәселелері бойынша салық төлеушілерге түсіндірмелер ұсынады;
2) салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізу нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар бойынша түсіндірулерді береді;
3) шолып тексеруді жүргізу туралы шешімді (бұдан әрі – Шешім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік кірістер органдарының интернет-ресурсында орналастырады;
4) қатаң есептілік бланкісі болып табылатын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шолып зерттеу актісін жасайды.

8. Проведение визуального осмотра осуществляется на основании Решения органа государственных доходов по месту нахождения, указанному в регистрационных данных налогоплательщика, и (или) по месту нахождения объекта налогообложения и (или) объекта, связанного с налогообложением.
9. Основанием для вынесения Решения органа государственных доходов является:
1) наличие жалобы, поступившей в органы государственных доходов, по следующим вопросам:
отсутствия постановки на регистрационный учет в органах государственных доходов при осуществлении предпринимательской деятельности на территории Республики Казахстан;
нарушения порядка применения ККМ;
отсутствия оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
отсутствия лицензии на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства;
2) неустранение нарушений, выявленных ранее проведенным визуальным осмотром.
10. Решение содержит сведения о:
наименовании налогоплательщика;
адресе проведения визуального осмотра;
должностных лицах органов государственных доходов, на которых возложена обязанность по проведению визуального осмотра;
сроке проведения визуального осмотра.
11. Решение размещается на интернет-ресурсе органов государственных доходов за 3 (три) рабочих дня до начала срока проведения визуального осмотра, указанного в Решении.
12. Фиксирование нарушения осуществляется с помощью специальных средств видеонаблюдения и (или) фотофиксации.
Обеспечение хранения информации о зафиксированных нарушениях налогового законодательства Республики Казахстан в течение срока обжалования возлагается на ответственное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов.
Срок обжалования составляет 30 (тридцать) рабочих дней со дня, следующего за днем вручения налогоплательщику акта визуального обследования.
13. Должностные лица органов государственных доходов, осуществляющие визуальный осмотр, обеспечивают полноту отражения сведений, полученных в ходе визуального осмотра, в акте визуального обследования.
Приложение 1
к Правилам реализации
пилотного проекта по
администрированию налогоплательщиков с
проведением визуального осмотра
форма
"__" __________20__ года
(дата принятия решения)
Решение №___ о проведении визуального осмотра
В соответствии с пунктом 8 Правил реализации пилотного проекта по
администрированию налогоплательщиков с проведением визуального осмотра
1. Наименование налогоплательщика (налогового агента) _________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя проверяемого субъекта)

8. Салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша және (немесе) салық салу объектісінің және (немесе) салық салуға байланысты объектінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік кірістер органының шешімі негізінде шолып тексеруді жүргізу жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік кірістер органының шешімін шығаруға:
1) мынадай мәселелер бойынша мемлекеттік кірістер органына келіп түскен шағымдардың болуы:
Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдарында тіркеу есебіне қойылмауы;
БКМ қолдану тәртiбiн бұзу;
төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (құрылғының) болмауы;
алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтауға және бөлшек саудада өткізуге арналған лицензияның болмауы;
2) бұрын жүргізілген шолып тексеруде анықталған бұзушылықтардың жойылмауы негіз болып табылады.
10. Шешімде:
салық төлеушінің атауы;
шолып тексеру жүргізудің мекенжайы;
шолып тексеруді жүргізу жөніндегі міндет жүктелген мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамдары;
шолып тексеруді жүргізу мерзімі туралы мәліметтер қамтылады.
11. Шешімде көрсетілген шолып тексеруді жүргізу мерзімі басталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күн бұрын мемлекеттік кірістер органдарының интернет-ресурсында Шешім орналастырылады.
12. Бұзушылықтарды тіркеу арнайы бейнебақылау және (немесе) фототіркеу құралдарының көмегімен жүзеге асырылады.
Шағым беру мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасын анықталған бұзушылықтар туралы ақпараттың сақталуын қамтамасыз ету мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің жауапты лауазымды адамына жүктеледі.
Шолып зерттеу актісін салық төлеушіге берілген күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде шағымдану мерзімін құрайды.
13. Шолып тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары шолып тексеру барысында алынған мәліметтердің шолып тексеру актісінде толық көрсетілуін қамтамасыз етеді.
Салық төлеушілерге шолып
тексеруді жүргізе отырып
әкімшілендіру жөніндегі
пилоттық жобаны іске асырудың
қағидаларына 1-қосымша
нысан
20__ жылғы "__" __________
(шешім қабылданған күн)
Шолып тексеруді жүргізу туралы №___ шешім
Салық төлеушілерге шолып тексеруді жүргізе отырып әкімшілендіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асырудың қағидаларының 8-тармағына сәйкес
1. Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тексерілетін субъект басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))

2. Индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный
номер _____________________________________________________________________
3. Адрес проведения визуального осмотра _______________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(адрес месторасположения объекта)
4. Основанием для вынесения решения органа государственных доходов является
(нужное подчеркнуть):
1) наличие жалобы, поступившей в органы государственных доходов, по следующим вопросам:
отсутствия постановки на регистрационный учет в органах государственных доходов при
осуществлении предпринимательской деятельности на территории Республики Казахстан;
нарушения порядка применения контрольно-кассовой машины;
отсутствия оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с
использованием платежных карточек;
отсутствия лицензии на хранение и розничную реализацию алкогольной продукции, за
исключением деятельности по хранению и розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства;
2) неустранение нарушений, выявленных ранее проведенным визуальным осмотром.
5. Срок проведения визуального осмотра – 5 (пять) рабочих дней с момента вынесения решения уполномоченным органом.
6. Должностное лицо, осуществляющее визуальный осмотр _______________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Руководитель _________________________________________________________
наименование органа государственных доходов
__________________________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Место штампа
Приложение 2
к Правилам реализации
пилотного проекта по
администрированию налогоплательщиков
с проведением визуального осмотра
форма
Акт №___
визуального обследования
Мною (нами), _______________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность должностного лица органа государственных доходов)
Проведено обследование _____________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(наименование юридического лица, индивидуального предпринимателя, физического лица,
индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер)
расположенного по адресу _________________________________________________
_________________________________________________________________________
(адрес местонахождения)
Установлено:
В ходе проведения визуального осмотра в _______________________________
_________________________________________________________________________
(крытый рынок, торговый дом, магазин, павильон)
нарушения отсутствуют:
установлены следующие нарушения: ___________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Приложение к акту визуального обследования запись на _________________.
______________________ _______________________________________ ___________
наименование             фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
налогоплательщика
Настоящий акт составил (-а):
______________________ _______________________________________ ___________
должность             фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
должностного лица органа государственных доходов
______________________ _______________________________________ ___________
должность             фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
должностного лица органа государственных доходов
"____" ___________ 20__ года

2. Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі _______
_____________________________________________________________________
3. Шолып тексеруді жүргізу мекенжайы ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(объектінің орналасқан мекенжайы)
4. Мемлекеттік кірістер органының шешім шығаруы үшін (керегінің астын сызу керек):
1) мынадай мәселелер бойынша мемлекеттік кірістер органына келіп түскен шағымның болуы:
Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдарында тіркеу есебіне қойылмағаны;
бақылау-касса машинасын қолдану тәртiбiн бұзу;
төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықтың (құрылғының) болмауы;
алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтауға және бөлшек саудада өткізуге арналған лицензияның болмауы;
2) бұрын жүргізілген шолып тексеруде анықталған бұзушылықтардың жойылмауы негіз болып табылады.
5. Шолып тексеруді жүргізу мерзімі – уәкілетті орган шешім шығарған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күн.
6. Шолып тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адам _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
Басшы
_____________________________________________________________________
мемлекеттік кірістер органының атауы
____________________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)            қолы
Мөртаңба орны
Салық төлеушілерге шолып
тексеруді жүргізе отырып
әкімшілендіру жөніндегі
пилоттық жобаны іске асырудың
қағидаларына 2-қосымша
нысан
№___ шолып тексеру актісі
Мен (біз), ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
____________________________________________________________________
(орналасқан жеріні? мекен-жайы)
_______________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің, жеке тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
тексеру жүргіздім (жүргіздік).
Анықталды:
Шолып тексеру жүргізу барысында ______________________________________
____________________________________________________________________
(жабық базар, сауда үйі, дүкен, павильон)
бұзушылықтар жоқ:
мынадай бұзушылықтар анықталды: ____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Шолып тексеру актісіне қосымша жазба ___________________.
____________________ ______________________________________ _________
салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
атауы
Осы актіні жасады:
____________________ ______________________________________ _________
мемлекеттік кірістер тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
органының лауазымды
адамының лауазымы
____________________ ______________________________________ _________
мемлекеттік кірістер тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
органының лауазымды
адамының лауазымы
20__ жылғы "____" ___________