О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2021 года № 22032
В соответствии с подпунктом 27) пункта 16 Положения о Министерстве культуры и спорта Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1003 и пунктом 20 Правил разработки, пересмотра, утверждения и применения Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационных характеристик профессий рабочих, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 982 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12631) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495, опубликован 24 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қаңтарда № 22032 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1003 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 27) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 982 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12631 болып тіркелген) бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларының біліктілік анықтамалығын және ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу, қайта қарау, бекіту және қолдану қағидаларының 20-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15495 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 24 тамызда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
Н. Дауешов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющего обязанности Министра
от 31 декабря 2020 года № 370
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 209
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры (далее – квалификационные характеристики) призваны способствовать правильному подбору и расстановке кадров, повышению их квалификации, аттестации работников, разделению труда между руководителями, специалистами, а также обеспечению единства в определении должностных обязанностей этих категорий работников и предъявляемых к ним квалификационных требований по категориям оплаты труда.
2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).
Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научных работников, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иной инженерно-технический персонал определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 21 мая 2012 года № 201-ө-м (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7755).
3. При разработке должностных инструкций допускается уточнение перечня работ, которые свойственны соответствующей должности в конкретных организационно-технических условиях, и устанавливаются требования к необходимой специальной подготовке работников.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Н. Дауешов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Министрдің міндетін атқарушы
2020 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 370 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 209 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары (бұдан әрі – біліктілік сипаттамалары) кадрларды дұрыс іріктеуге және орналастыруға, олардың біліктілігін арттыруға, қызметкерлерді аттестаттауға, басшылар, мамандар арасында еңбекті бөлуге, сондай-ақ қызметкерлердің осы санаттарының лауазымдық міндеттерін және оларға қойылатын еңбекақы төлеу санаттары бойынша біліктілік талаптарын айқындауда бірыңғайлықты қамтамасыз етуге ықпал етуге бағытталған.
2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14281 болып тіркелген) бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
Басшылар мен мамандар, ғылыми қызметкерлер, бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы, мемлекеттік сатып алу жөніндегі мамандар және өзге де инженерлік-техникалық персонал лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7755 болып тіркелген) басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқыдалған.
3. Лауазымдық нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде нақты ұйымдастыру-техникалық жағдайларында тиісті лауазымға тән жұмыстар тізімін нақтылауға рұқсат етіледі және қызметкерлерді қажетті арнайы даярлауға қойылатын талаптар белгіленеді.

4. Квалификационные характеристики разработаны Министерством культуры и спорта Республики Казахстан.
Глава 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих зрелищных и театрально-зрелищных организаций (театры, концертные организации, цирки)
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор зрелищной и театрально-зрелищной организации (театры, концертные организации, цирки)
5. Должностные обязанности:
руководит творческой, производственной, хозяйственной и финансовой деятельностью зрелищной и театрально-зрелищной организации (далее – Организация);
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества;
организует работу по борьбе с коррупцией;
определяет политику и стратегию деятельности Организации;
организует финансовое и материальное обеспечение, разработку календарных и перспективных репертуарных планов, проката репертуара, выпуска новых и возобновляемых постановок (спектаклей, концертов, цирковых представлений);
утверждает составы постановочных групп и исполнителей, эскизы и макеты оформления, планы и графики работ над новыми и возобновляемыми постановками (спектаклями, концертами, цирковыми представлениями);
принимает меры по обеспечению Организации квалифицированными кадрами и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, организует работу по борьбе с коррупцией;
распределяет отдельные направления работы заместителей директора, руководителей творческих, производственных подразделений и должностным лицам Организации;
заключает договора или совершает сделки, обеспечивает представление необходимой отчетности;
заключает и расторгает трудовые договора с работниками Организации;
издает приказы, представляет интересы Организации в суде, государственных органах и Организациях.
6. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года (далее – Конституция);
Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс);
Кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс об административных правонарушениях);
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс);
законы Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" (далее – "Об авторском праве и смежных правах"), от 15 декабря 2006 года "О культуре" (далее – "О культуре"), от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (далее – "О государственном имуществе"), от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" (далее – "О противодействии коррупции"), от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (далее – "О государственных закупках").

4. Біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігімен әзірленді.
2-тарау. Ойын-сауық және театрлық ойын-сауық ұйымдардың (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) басшылары, мамандары және басқа қызметшілері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылардың лауазымдары
Параграф 1. Ойын-сауық және театрлық ойын-сауық ұйымдардың (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) директоры
5. Лауазымдық міндеттері:
Ойын-сауық және театрлық ойын-сауық ұйымының (бұдан әрі – Ұйым) шығармашылық, өндірістік, шаруашылық және қаржылық қызметіне басшылық етеді;
мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлықпен күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
Ұйым қызметінің саясаты мен стратегиясын белгілейді;
қаржылық және материалдық қамтамасыз етуді, күнтізбелік және ұзақмерзімді репертуарлық жоспарларды әзірлеуді, репертуарды жалға беруді (прокат), жаңа және қайта қойылатын қойылымдарды (спектакльдер, концерттер, цирк көрсетілімдерін) шығаруды ұйымдастырады;
қойылымдық топтар мен орындаушылардың құрамын, безендіру эскиздерін және макеттерін, жаңа және қайта қойылатын қойылымдардың (спектакльдер, концерттер, цирк көрсетілімдерін) жұмыс жоспарлары мен кестелерін бекітеді;
Ұйымды білікті мамандармен қамтамасыз ету және олардың кәсіби білімдері мен тәжірибелерін дамыту, еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру жөніндегі шараларды қабылдайды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
директор орынбасарларына, шығармашылық, өндірістік бөлімшелердің басшыларына және Ұйымның лауазымдық тұлғаларына жұмыстың жеке бағыттарын бөледі;
шарттарды және мәмілелерді жасайды, қажетті есептіліктердің ұсынылуын қамтамасыз етеді;
Ұйым қызметкерлерімен еңбек шарттарын жасасады және бұзады;
бұйрықтар шығарады, сотта, мемлекеттік органдарда және ұйымдарда Ұйымның мүддесіне өкілдік етеді.
6. Білуі тиіс:
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын (бұдан әрі – Конституция);
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін (бұдан әрі – Бюджет кодексі);
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі);
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы (бұдан әрі – "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы"), "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы (бұдан әрі – "Мәдениет туралы"), "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы (бұдан әрі – "Мемлекеттік мүлік туралы"), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы (бұдан әрі – "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы"), "Мемлекеттік сатып алулар туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы (бұдан әрі – "Мемлекеттік сатып алулар туралы") Қазақстан Республикасының заңдарын.

7. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора зрелищной и театрально-зрелищной организации (театры, концертные организации, цирки)
8. Должностные обязанности:
организует выполнение плана показа постановок (спектаклей, концертов, представлений) Организации;
обеспечивает организацию выездных постановок, разрабатывает проекты договоров на их проведение организации;
представляет интересы организации в отношениях с физическими и юридическими лицами по основным направлениям деятельности;
организует работу хозяйственной и технической служб;
осуществляет подбор кадров для структурных подразделений Организации и рекомендует их директору Организации;
организует производственное обучение и работу по повышению квалификации работников, обеспечивает соблюдение ими правил по безопасности и охране труда, пожарной, производственной и трудовой дисциплины, трудового распорядка;
обеспечивает регулярное прохождение работниками медицинского осмотра.
9. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
10. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и стаж работы в сфере культуры не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 3 лет.
Параграф 3. Руководитель творческого коллектива цирков по выпускам программ
11. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-творческое руководство творческими коллективами цирков по выпускам программ;
обеспечивает планирование и выполнение плана работы цирков, прохождение репетиционного периода;
выполняет работы, относящиеся к производственно-творческой деятельности творческого коллектива, выпуску программ;
организует с работниками цирков проведение представлений творческого коллектива на цирковом манеже и на площадках;
обеспечивает подбор художественного и обслуживающего персонала цирков;
обеспечивает выполнение работ по ремонту аппаратуры, реквизита и костюмов;
составляет смету расходов на постановочные работы творческого коллектива на выпуск программ;
принимает меры по поддержке в творческом коллективе благоприятного морально-психологического климата;
обеспечивает выполнение работниками творческого коллектива трудового распорядка.

7. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Ойын-сауық және театрлық ойын-сауық ұйымдар (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) директорының орынбасары
8. Лауазымдық міндеттері:
Ұйым қойылымдарының (спектакльдер, концерттер, көрсетілімдер) көрсетілім жоспарының орындалуын ұйымдастырады;
көшпелі қойылымдардың ұйымдастырылуын қамтамасыз етеді, оларды өткізуді ұйымдастыру шарттарының жобаларын әзірлейді;
қызметтің негізгі бағыттары бойынша жеке және заңды тұлғалармен қарым-қатынаста ұйым мүдделеріне өкілдік етеді;
шаруашылық және техникалық қызметтердің жұмыстарын ұйымдастырады;
Ұйымның құрылымдық бөлімшелері үшін кадрларды іріктеуді жүзеге асырады және оларды Ұйым директорына ұсынады;
қызметкерлердің өндірістік білім алуы мен біліктіліктерін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастырады, олардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек тәртіптемесін сақталуын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің медициналық тексеруден тұрақты өтуін қамтамасыз етеді.
9. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
10. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистка және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Цирктің бағдарламаларды шығару бойынша шығармашылық ұжымының жетекшісі
11. Лауазымдық міндеттері:
цирктің бағдарламаларды шығару бойынша шығармашылық ұжымына ұйымдастырушылық-шығармашылық жетекшілікті жүзеге асырады;
цирк жұмысын жоспарлауды және жоспардың орындалуын, дайындық кезеңінің өтуін қамтамасыз етеді;
шығармашылық ұжымның өндірістік-шығармашылық қызметіне, бағдарламаларды шығаруға қатысты жұмыстарды орындайды;
цирк қызметкерлерімен цирк манежінде және алаңдарда шығармашылық ұжым көрсетілімдерін өткізуді ұйымдастырады;
цирктердің көркемдік және қызмет көрсету персоналын іріктеп алуды қамтамасыз етеді;
аппаратураны, реквизитті және костюмдерді жөндеу бойынша жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етеді;
бағдарламаларды шығаруға шығармашылық ұжымның қойылымдық жұмыстарына шығыс сметасын жасайды;
шығармашылық ұжымда жайлы моральдық-психологиялық ахуалды қамтамасыз ету бойынша шаралар қолданады;
шығармашылық ұжым қызметкерлерінің еңбек тәртіптемесін орындауын қамтамасыз етеді.

12. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции".
13. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 3 лет.
Параграф 4. Главный режиссер
14. Должностные обязанности:
осуществляет творческое руководство художественно-артистическим персоналом театральным, музыкальным, танцевальным и цирковым коллективом по созданию новых и возобновлению ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
рассматривает и представляет на утверждение директору календарные планы показа постановок текущего репертуара;
разрабатывает перспективные репертуарные планы, планы-графики создания постановок и своевременно представляет их на утверждение директору;
формирует составы постановочных групп и исполнителей;
осуществляет в процессе работы постоянную связь с авторами и творческими союзами, участвует в работе художественного совета органа в качестве председателя или заместителя председателя;
проводит воспитательную работу среди творческого состава;
организует и принимает непосредственное участие в мероприятиях по повышению профессионального мастерства творческих работников;
обеспечивает соблюдение творческой и трудовой дисциплины художественно-артистическим персоналом, вносит предложения о поощрении и наложении дисциплинарных взысканий на работников.
15. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции;
16. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в зрелищной и театрально-зрелищной организации не менее 3 лет.
Параграф 5. Главный дирижер
17. Должностные обязанности:
организует и возглавляет работу по подготовке и выпуску новых и возобновлению ранее созданных музыкальных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
обеспечивает высокий художественный уровень постановок на стационаре, при выездах и на гастролях;
дирижирует оркестром;
разрабатывает перспективные репертуарные планы, планы-гpафики создания постановок, формирует составы постановочных групп и исполнителей.
18. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию дирижирования, классический и современный репертуар музыкальных театров и концертных организаций, историю музыки и театра, основы музыкальной драматургии, актерского мастерства, вокального искусства, методику вокальной педагогики.

12. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
13. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Бас режиссер
14. Лауазымдық міндеттері:
театр, музыка, би және цирк ұжымдарының көркемдік-әртістік персоналына жаңа және бұрын жасалған қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) жаңғырту бойынша шығармашылық басшылықты жүзеге асырады;
ағымдағы репертуар қойылымдары көрсетілімдерінің күнтізбелік жоспарын қарастырады және директордың бекітуіне ұсынады;
перспективалық репертуарлар жоспарларын, қойылым қоюдың жоспар-кестелерін әзірлейді және оларды директорға бекітуге уақтылы ұсынады;
қойылым топтары мен орындаушылар құрамын қалыптастырады;
жұмыс барысында авторлармен және шығармашылық одақтармен тұрақты байланысты жүзеге асырады, төраға немесе төрағаның орынбасары ретінде органның көркемдік кеңесінің жұмысына қатысады;
шығармашылық құрамның ішінде тәрбиелік жұмыстарды жүргізеді;
шығармашылық қызметкерлердің кәсіби шеберліктерін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және тікелей қатысады;
көркемдік-әртістік персоналдың шығармашылық және еңбек тәртібін сақтауларын қамтамасыз етеді, қызметкерлерді ынталандыру туралы және тәртіптік жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
15. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
16. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және ойын-сауық және театрлық ойын-сауық ұйымдарында мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 5. Бас дирижер
17. Лауазымдық міндеттері:
музыкалық қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) жаңаларын жасау және бұрын жасалғандарын жаңғырту бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және басшылық жасайды;
тұрақты орындардағы, көшпелі және гастрольдердегі қойылымдардың жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз етеді;
оркестрге дирижерлік етеді;
перспективтік репертуарлық жоспарларды, қойылымдар қоюдың жоспар-кестелерін әзірлейді, қойылым топтары мен орындаушылар құрамын қалыптастырады.
18. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дирижерлік ету теориясын, музыкалық театрлар мен концерттік ұйымдардың классикалық және заманауи репертуарларын, музыка және театр тарихын, музыкалық драматургия, актерлік шеберлік, вокалдық өнер негіздерін, вокалдық педагогика әдістемесін.

19. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 6. Главный балетмейстер
20. Должностные обязанности:
организует и возглавляет работу по подготовке и выпуску новых и возобновлению ранее созданных балетных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
обеспечивает высокий художественный уровень постановок на стационаре, при выездах и на гастролях;
ведет работу с композиторами и драматургами по созданию новых сценических произведений;
определяет художественные принципы работы балетной труппы (танцевального коллектива), разрабатывает перспективные репертуарные планы, план-график создания постановок, формирует составы постановочных групп и исполнителей;
рассматривает и представляет на утверждение руководству календарные планы показа постановок текущего репертуара;
участвует в подборе, расстановке и использовании творческих кадров, организации профессиональной учебы состава балета.
21. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
22. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 7. Главный хормейстер
23. Должностные обязанности:
осуществляет руководство хоровым коллективом, обеспечивает высокий художественный уровень его творческой деятельности на стационаре, при выездах и на гастролях;
участвует в работе по подготовке и выпуску новых и возобновлению ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
ведет работу с композиторами по созданию новых сценических произведений;
участвует в разработке перспективных календарных планов, планов-графиков создания постановок;
обеспечивает работу хормейстеров, оказывает им необходимую творческую помощь;
участвует в подборе, расстановке и использовании творческих кадров, организации их профессиональной учебы;
обеспечивает соблюдение творческой и трудовой дисциплины артистами хора.
24. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
25. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.

19. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 6. Бас балетмейстер
20. Лауазымдық міндеттері:
балет қойылымдарының (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) жаңаларын дайындау және шығару және бұрын жасалғандарын жаңарту бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және басшылық жасайды;
тұрақты орындарда, сапарларда және гастрольдерде қойылымдардың жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз етеді;
композиторлармен және драматургтармен жаңа сахналық туындылар жасау бойынша жұмыстарды жүргізеді;
балет труппасы (би ұжымы) жұмысының көркемдік қағидаларын айқындайды, ұзақмерзімді репертуарлық жоспарларын, қойылымдар жасаудың жоспар-кестесін әзірлейді, қойылым топтары мен орындаушылар құрамын қалыптастырады;
ағымдағы репертуар қойылымдары көрсетілімдерінің күнтізбелік жоспарын қарастырады және басшылыққа бекітуге ұсынады;
шығармашылық кадрларды іріктеуге, орналастыру мен пайдалануға, балет құрамының кәсіби білім алуын ұйымдастыруға қатысады.
21. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
22. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 7. Бас хормейстер
23. Лауазымдық міндеттері:
хор ұжымына басшылық жасайды, тұрақты орындарда, сапарларда және гастрольдерде оның шығармашылық қызметінің жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз етеді;
қойылымдардың (спектакльдер, концерттер, көрсетілімдер) жаңаларын дайындау мен шығару және бұрын жасалғандарын жаңғырту бойынша жұмыстарға қатысады;
композиторлармен жаңа сахналық туындыларды жасау бойынша жұмыс жүргізеді;
перспективалық күнтізбелік жоспарларды, қойылымдар жасаудың жоспар-кестелерін әзірлеуге қатысады;
хор жетекшілерінің жұмысын қамтамасыз етеді, оларға қажетті шығармашылық көмек көрсетеді;
шығармашылық кадрларды іріктеуге, орналастыру мен пайдалануға, олардың кәсіби білім алуын ұйымдастыруға қатысады;
хор әртістерінің шығармашылық және еңбек тәртібін сақтауларын қамтамасыз етеді.
24. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
25. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Параграф 8. Главный художник
26. Должностные обязанности:
разрабатывает принципы художественно-постановочного решения постановок (спектаклей, концертов, представлений);
обеспечивает художественное оформление новых и возобновляемых постановок, интерьера театра и оформления сцены, качество рекламы и тематических выставок;
создает в соответствии с замыслом постановщиков оформление новых и ранее подготовленных постановок;
принимает участие в оформлении основных постановок (декораций, костюмов), обеспечивает своевременное представление макетов и эскизов оформления, костюмов на новые и возобновляемые постановки, разработку детальных планов подготовки и выпуска постановок;
обеспечивает работу специалистов художественно-постановочной части и оказывает им необходимую творческую помощь;
участвует в подборе кадров художественно-постановочной части, способствует их профессиональному росту;
организует изучение и внедрение новейших достижений в области театрально-постановочной техники, технологии, новых материалов.
27. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", от 19 декабря 2003 года "О рекламе" (далее - "О рекламе"), "О культуре", "О противодействии коррупции";
принципы создания и изготовления всех компонентов сценического оформления постановок, историю декорационного искусства, историю театра.
28. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 9. Главный администратор (менеджер по организации спектаклей, концертов, цирковых представлений)
29. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку помещения зрительного зала к приему и обслуживанию зрителей, закулисных помещений для состава театрально-зрелищной организации, чистоту в помещениях театрально-зрелищной организации и прилегающих к ней территориях;
организует рекламу, продажу программ, буклетов;
обеспечивает работу буфетов, обслуживающих зрителей, работников организации, организует работу торговых точек в фойе.
участвует в организации выездных спектаклей, концертов, цирковых представлений, в подготовке и проведении гастролей.
30. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции".

Параграф 8. Бас суретші
26. Лауазымдық міндеттері:
қойылымдардың (спектакльдер, концерттер, көрсетілімдер) көркемдік-қойылымдық шешімдерінің қағидаларын әзірлейді;
жаңа және жаңартылатын қойылымдардың, театр интерьерінің көркемдік безендірілуі мен сахна безендірілуінің, жарнамалар мен тақырыптық көрмелердің сапасын қамтамасыз етеді;
қоюшылардың пайымына сәйкес жаңа және бұрын дайындалған қойылымдарды безендіруді жасайды;
негізгі қойылымдарды безендіруге (декорациялар, костюмдер) қатысады, жаңа және жаңартылатын қойылымдарға безендіру макеттері мен эскиздерінің, костюмдердің уақтылы ұсынылуын, қойылымдарды дайындау мен шығарудың егжей-тегжейлі жоспарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
көркемдік-қойылым жөніндегі мамандардың жұмысын қамтамасыз етеді және оларға қажетті шығармашылық көмек көрсетеді;
көркемдік-қойылым жөніндегі кадрларды іріктеуге қатысады, олардың кәсіби өсуіне ықпал етеді;
театр-қойылымдық техникалар, технологиялар, жаңа материалдар саласындағы ең жаңа жетістіктерді зерделеуді және енгізуді ұйымдастырады.
27. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы (бұдан әрі – "Жарнама туралы"), "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
қойылымдарды сахналық безендірудің барлық компоненттерін жасау және әзірлеу қағидаларын, декорация өнерінің тарихын, театр тарихын.
28. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 9. Бас әкімші (спектальдерді, концерттерді, цирк көрсетілімдерін ұйымдастыру жөніндегі менеджер)
29. Лауазымдық міндеттері:
көрермендерді қабылдауға және қызмет көрсетуге көрермендер залын, театрлық ойын-сауық ұйымның құрамы үшін сахна сыртындағы бөлмелерді даярлайды, театрлық ойын-сауық ұйымдарының орынжайларында және оған жапсарлас аумақтарда тазалықты қамтамасыз етеді;
жарнамалауды, бағдарламалардың, буклеттердің сатылымын ұйымдастырады;
көрермендерге, ұйым қызметкерлеріне қызмет көрсететін буфеттердің жұмысын қамтамасыз етеді, фойеде сауда нүктелерінің жұмысын ұйымдастырады;
көшпелі спектакльдерді, концерттерді, цирк көрсетілімдерін ұйымдастыруға, гастрольдерді даярлауға және өткізуге қатысады.
30. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

31. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 10. Заведующий (руководитель) литературно-драматической частью
32. Должностные обязанности:
участвует в формировании репертуара театра, в подборке необходимого литературного материала;
осуществляет связь с творческими союзами, организует работу по заключению договоров на создание или приобретение новых произведений и обеспечивает выполнение авторами договорных обязательств;
организует обсуждение художественным советом Организации новых произведений, редактирует тексты и либретто произведений, принимаемых к постановке;
редактирует рекламные издания;
осуществляет связь с представителями средств массовой информации.
33. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю театра, музыки, балета, литературы, основы музыкальной драматургии, классическую и современную литературу.
34. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство, филология) и/или социальные науки, журналистика и информация (журналистика) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 11. Заведующий (руководитель) музыкальной частью
35. Должностные обязанности:
осуществляет руководство работой по созданию музыкального оформления постановок (спектаклей, концертов, представлений);
разрабатывает методы использования музыки в репертуаре коллектива;
вносит предложения о кандидатурах композиторов, привлекаемых к созданию музыки для новых постановок;
руководит работой оркестра, концертмейстеров, проводит музыкальные занятия и репетиции с исполнителями ролей в постановках, обеспечивает работу радиотехников и звукорежиссеров;
участвует в распределении ролей, связанных с исполнением музыки (пение) на сцене;
обеспечивает художественное качество исполнения музыки на сцене, подготовку музыкального оформления новых постановок, соответствующее использование и загрузку артистов оркестра и отдельных музыкантов-исполнителей.
36. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции".
37. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.

31. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 10. Әдеби-драмалық бөлім меңгерушісі (жетекшісі)
32. Лауазымдық міндеттері:
театрдың репертуарын қалыптастыруға, қажетті әдеби материалды іріктеуге қатысады;
шығармашылық одақтармен байланысты жүзеге асырады, жаңа шығармаларды жасау немесе сатып алу бойынша шарт жасау жұмыстарын ұйымдастырады және авторлардың шарт міндеттемелерін орындауын қамтамасыз етеді;
Ұйымның көркемдік кеңесінің жаңа туындыларды талқылауын ұйымдастырады, қойылымға қабылданған шығармалар мәтіндері мен либреттосын редакциялайды;
жарнамалық басылымдарды редакциялайды;
бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерімен байланысты жүзеге асырады.
33. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
театр, музыка, балет, әдебиет тарихын, музыкалық драматургия негіздерін, классикалық және қазіргі заман әдебиетін.
34. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер, филология) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (журналистика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 11. Музыка бөлімінің меңгерушісі (жетекшісі)
35. Лауазымдық міндеттері:
қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) музыкалық безендірілуін жасау бойынша жұмыстарға басшылықты жүзеге асырады;
ұжымның репертуарында музыканы пайдалану әдістерін жасайды;
жаңа қойылымдар үшін музыка жасауға тартылатын композиторлардың кандидатуралары туралы ұсыныстар енгізеді;
оркестрдің, концертмейстердің жұмысын басқарады, қойылымдағы рөлдерді орындаушылармен музыка сабақтарын және дайындықтар өткізеді, радиотехниктер мен дыбыс режиссерлерінің жұмысын қамтамасыз етеді;
сахнада музыканың (ән) орындалуына байланысты рөлдерді бөлуге қатысады;
сахнада музыканың орындалуының көркемдік сапасын, жаңа қойылымдардың музыкалық безендірілуін, оркестр әртістері мен жекелей музыкант-орындаушылардың тиісті пайдаланылуы мен жұмыспен жүктелуін қамтамасыз етеді.
36. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
37. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Параграф 12. Заведующий (руководитель) труппой
38. Должностные обязанности:
осуществляет организационное руководство производственно-творческой деятельностью труппы театра;
обеспечивает рациональную и равномерную загрузку труппы в спектаклях текущего репертуара;
участвует в распределении ролей в новых и возобновляемых постановках, вносит предложения по вводам новых исполнителей в спектакли текущего репертуара;
принимает заявки от артистов на новые роли и выносит их на рассмотрение руководства;
участвует в составлении планов репетиционной работы по принятым к постановке новым спектаклям и возобновляемым постановкам, планировании текущего репертуара театра;
осуществляет учет выполнения норм выступления артистов в спектаклях и норм постановок художественного персонала, обеспечивает соблюдение творческим составом театра творческой и трудовой дисциплины.
39. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
подзаконные нормативные правовые акты в области культуры, регулирующие творческо-производственную, финансово-хозяйственную деятельность организации, основы режиссуры и актерского мастерства.
40. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 13. Заведующий (руководитель) художественно-постановочной частью
41. Должностные обязанности:
организует изготовление декораций, их монтировку и проведение постановок (спектаклей, концертов, представлений) как на стационаре, так и во время гастролей и выездов;
участвует в рассмотрении макетов и эскизов оформления;
организует обсуждение их с техническими специалистами, изготовление макетов, сметной и технической документации, разработку конструктивных чертежей;
обеспечивает составление планов и графиков работ по художественному оформлению спектаклей, программ и их выполнение, организует возможный подбор и использование деталей оформления из запасных фондов;
организует работу по подготовке сценического имущества к гастролям и выездным спектаклям.
42. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
технику и технологию изготовления, хранения и транспортировки театральных декораций, мебели, реквизита, свойства, специфику фактуры материалов, применяемых в театральном производстве.

Параграф 12. Труппа меңгерушісі (жетекшісі)
38. Лауазымдық міндеттері:
театр труппасының өндірістік-шығармашылық қызметіне ұйымдастырушылық басшылықты жүзеге асырады;
ағымдағы репертуар спектакльдерінде труппаның тиімді және біркелкі жүктелуін қамтамасыз етеді;
жаңа және қайта қойылатын қойылымдардың рөлдерін бөлуге қатысады, ағымдағы репертуардағы спектакльдерге жаңа орындаушыларды енгізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
жаңа рөлдерге әртістерден өтінімдер қабылдайды және оларды басшылықтың қарауына ұсынады;
қойылымға қабылданған жаңа спектакльдер мен қайта қойылатын қойылымдар бойынша дайындық жұмыстарының жоспарын жасауға, театрдың ағымдағы репертуарын жоспарлауға қатысады;
спектакльдерде әртістердің өнер көрсету нормаларының орындалуын және көркемдік персоналдың қойылым нормаларын есепке алуды жүзеге асырады, театрдың шығармашылық құрамының шығармашылық және еңбек тәртібін сақтауын қамтамасыз етеді.
39. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
ұйымның шығармашылық-өндірістік, қаржылық-шаруашылық қызметін реттейтін мәдениет саласындағы заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді, режиссура және актерлік шеберлік негіздерін.
40. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 13. Көркемдік-қойылымдық бөлімінің меңгерушісі (жетекшісі)
41. Лауазымдық міндеттері:
тұрақты орындарда әрі гастрольдер мен сапарлар кезінде қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) өткізілуін, декорациялардың жасалуын, олардың құрастырылуын ұйымдастырады;
безендіру макеттері мен эскиздерін қарауға қатысады;
техникалық мамандармен бірге олардың талқылануын, макеттерді, сметалық және техникалық құжаттамаларды жасауды, құрастыру сызбаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
спектакльдерді, бағдарламаларды көркемдік безендіру бойынша жұмыстардың жоспарлары мен кестелерін жасауды және олардың орындалуын қамтамасыз етеді, қосалқы қорлардан безендіру бөлшектерін таңдау және пайдалану мүмкіндігін ұйымдастырады;
гастрольдерге және көшпелі спектакльдерге сахналық мүлікті дайындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
42. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
театр декорацияларын, жиһаздарды, реквизиттерді жасау техникасы мен технологияларын, театр өндірісінде қолданылатын материалдар фактураларының қасиеттерін, ерекшеліктерін.

43. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 14. Заведующий (руководитель) производственной мастерской
44. Должностные обязанности:
руководит работой производственной мастерской по изготовлению материального оформления постановок (спектаклей, концертов, представлений);
обеспечивает своевременное и качественное выполнение заданий художественно-постановочной части по оформлению, пополнению и текущему ремонту декораций, оформление новых и ранее созданных постановок текущего репертуара;
организует работу по модернизации оборудования, внедрению новейших достижений техники и технологии.
45. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
технологию изготовления предметов и деталей оформления, технической эксплуатации применяемого оборудования.
46. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 15. Руководитель группы (оркестр, ансамбль), отдела театрально-зрелищных организаций (театры, концертные организации, цирки)
47. Должностные обязанности:
осуществляет руководство работой по созданию музыкального оформления концертных мероприятий;
разрабатывает совместно с режиссером методы использования музыки в репертуаре коллектива;
вносит предложения о кандидатурах композиторов, привлекаемых к созданию музыки для новых постановок;
руководит работой оркестра (ансамбля) и аккомпаниаторов-концертмейстеров, проводит музыкальные занятия и репетиции с исполнителями, обеспечивает работу радиотехников и звукорежиссеров;
участвует в распределении партий, ролей, номеров;
обеспечивает художественное качество исполнения произведений на сцене, подготовку музыкального оформления новых постановок, соответствующее использование и загрузку артистов;
организует составление репетиционных планов и расписания репетиций, планов-графиков подготовки новых постановок, ведение учета репетиций и концертов, представлений, творческой работы художественного и артистического персонала.
48. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю музыки, балета, специфику музыкальной работы.

43. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 14. Өндірістік шеберхана меңгерушісі (жетекшісі)
44. Лауазымдық міндеттері:
өндірістік шеберхананың қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) материалдық безендірілуін жасау бойынша жұмыстарын басқарады;
көркемдік-қойылымдық бөлімнің декорацияларды безендіру, толықтыру және ағымдағы жөндеу бойынша тапсырмаларының уақтылы әрі сапалы орындалуын, ағымдағы репертуардың жаңа және бұрын жасалған қойылымдардың безендірілуін қамтамасыз етеді;
жабдықтарды жаңғырту, техника мен технологияның ең жаңа жетістіктерін енгізу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
45. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
безендіру заттары мен бөлшектерін жасау, қолданылатын жабдықтарды техникалық пайдалану технологиясын.
46. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 15. Театрлық ойын-сауық ұйымдардың (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) топ (оркестр, ансамбль), бөлім жетекшісі
47. Лауазымдық міндеттері:
концерттік іс-шаралардың музыкалық безендірілуін жасау бойынша жұмысқа басшылықты жүзеге асырады;
режиссермен бірлесе отырып, ұжым репертуарында музыканы пайдалану әдістерін әзірлейді;
жаңа қойылымдар үшін музыканы жасауға тартылатын композиторлардың кандидатуралары туралы ұсыныстар енгізеді;
оркестрдің (ансамбльдің) және сүйемелдеуші-концертмейстерлердің жұмыстарын басқарады, орындаушылармен музыкалық сабақтар мен дайындықтар өткізеді, радиотехниктер мен дыбыс режиссерлерінің жұмыстарын қамтамасыз етеді;
партияларды, рөлдерді, нөмірлерді бөлуге қатысады;
сахнада шығармаларды орындаудың көркемдік сапасын, жаңа қойылымдардың музыкалық безендірілуін дайындауды, әртістердің тиісті пайдаланылуы мен жүктелуін қамтамасыз етеді;
дайындық жоспарлары мен дайындық кестелерін, жаңа қойылымдарды дайындаудың жоспар-кестелерін құруды, дайындықтар мен концерттердің, көрсетілімдердің, көркемдік және әртістік персоналдың шығармашылық жұмысының есебін жүргізуді ұйымдастырады.
48. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыка, балет тарихын, музыкалық жұмыс ерекшеліктерін.

49. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в театрально-зрелищных организациях не менее 3 лет.
Параграф 16. Художественный руководитель театрально-концертных организаций
50. Должностные обязанности:
осуществляет общее руководство театральным, музыкальным, танцевальным, цирковым коллективом;
обеспечивает высокий художественный уровень постановок (спектаклей, концертов, цирковых представлений) на стационаре, во время гастрольных и творческих выездных выступлений, обеспечивает комплекс работ, связанных с созданием новых и возобновлением ранее созданных постановок, их прокатом на стационаре, во время гастрольных и творческих выездных выступлений;
рассматривает и утверждает календарные планы показа постановок текущего репертуара;
осуществляет постановку основных постановок в соответствии с установленными нормами, ведет работу с авторами по созданию новых сценических произведений;
определяет художественные принципы работы коллектива, утверждает перспективные репертуарные планы, планы-графики создания постановок;
формирует составы постановочных групп и исполнителей;
возглавляет работу художественного совета в качестве председателя;
обеспечивает подбор, расстановку и использование творческих кадров;
обеспечивает соблюдение творческой и трудовой дисциплины художественно-артистическим персоналом, вносит предложения о тарификации, о поощрении работников и о наложении дисциплинарных взысканий.
51. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции".
52. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в театрально-зрелищных организациях не менее 5 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Режиссер-постановщик
53. Должностные обязанности:
обеспечивает высокий идейный и художественный уровень порученных ему постановок, их выпуск, планирует репетиционный процесс;
представляет руководству Организации предложения по формированию составов постановочных групп и исполнителей.
руководит и обеспечивает работу художественно-постановочной части;
организует включение новых исполнителей партий и ролей, обеспечивает качество поставленных и возобновленных им ранее постановок;
принимает непосредственное участие в мероприятиях по повышению профессионального мастерства творческих работников;
обеспечивает соблюдение творческой и трудовой дисциплины, вносит предложения о поощрении работников и о наложении дисциплинарных взысканий.

49. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша театрлық ойын-сауық ұйымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 16. Театрлық-концерттік ұйымдардың көркемдік жетекшісі
50. Лауазымдық міндеттері:
театр, музыка, би, цирк ұжымдарына жалпы басшылықты жүзеге асырады.
тұрақты орындарда, гастрольдік және шығармашылық сапарларда өнер көрсету кезінде қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, цирк көрсетілімдерінің) жоғары көркемдік деңгейін қамтамасыз етеді, жаңа қойылымдарды жасаумен және бұрын жасалған қойылымдарды жаңартумен, тұрақты, гастрольдік және шығармашылық сапарларда өнер көрсету кезінде оларды жалға берумен байланысты жұмыстар кешенін қамтамасыз етеді;
ағымдағы репертуар қойылымдары көрсетілімінің күнтізбелік жоспарларын қарастырады және бекітеді;
белгіленген нормаларға сәйкес негізгі қойылымдардың көрсетілімін жүзеге асырады, авторлармен жаңа сахналық туындыларды жасау бойынша жұмыстар жүргізеді;
ұжым жұмысының көркемдік қағидаттарын анықтайды, перспективалық репертуарлар жоспарларын, қойылымдар жасаудың жоспар-кестелерін бекітеді;
қойылым топтары мен орындаушылардың құрамдарын қалыптастырады;
төраға ретінде көркемдік кеңестің жұмысын басқарады;
шығармашылық кадрлардың іріктелуін, орналастырылуын және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
әртістік-көркемдік персоналдың шығармашылық және еңбек тәртібін сақтауын қамтамасыз етеді, қызметкерлерді тарифтеу, ынталандыру туралы және тәртіптік жазаға тарту туралы ұсыныстар енгізеді.
51. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
52. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша театрлық ойын-сауық ұйымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Мамандардың лауазымдары
Параграф 1. Қоюшы-режиссер
53. Лауазымдық міндеттері:
өзіне тапсырылған қойылымдардың жоғары идеялық және көркемдік деңгейін, олардың шығарылымын қамтамасыз етеді, дайындық үдерісін жоспарлайды;
Ұйым басшылығына қойылым топтары мен орындаушылар құрамдарын қалыптастыру бойынша ұсыныстарын ұсынады;
көркемдік-қойылымдық бөлімнің жұмысына басшылық жасайды және қамтамасыз етеді;
партиялар мен рөлдердің жаңа орындаушыларын енгізуді ұйымдастырады, қойылған және жаңартылған бұрынғы қойылымдардың сапасын қамтамасыз етеді;
шығармашылық қызметкерлердің кәсіби шеберліктерін арттыруға арналған шараларға тікелей қатысады;
шығармашылық және еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді, қызметркерлерді ынталандыру және тәртіптік жазаға тарту жөнінде ұсыныстар енгізеді.

54. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию режиссуры и актерского мастерства, основы сценического и музыкального оформления, классическую и современную драматургию, основы вокального, хорового и хореографического искусства, работу с партитурой и музыкально-сценическим произведением.
55. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации режиссера ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации режиссера без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации режиссера І категории не менее 3 лет;
2) І категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации режиссера ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации режиссера без категории не менее 2 лет;
4) без категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Режиссер
56. Должностные обязанности:
участвует непосредственно в создании новых и возобновлении ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
организует включение новых исполнителей постановок, планирует репетиционный процесс;
обеспечивает работы, относящиеся к производственно-творческой деятельности театрально-зрелищных организаций;

54. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
режиссура және актерлік шеберлік теориясын, сахналық және музыкалық безендіру негіздерін, классикалық және заманауи драматургияны, вокалдық, хор және хореографиялық өнер негіздерін, партитурамен және музыкалық-сахналық шығармалармен жұмыс істеуді.
55. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман режиссер лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман режиссер лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 2. Режиссер
56. Лауазымдық міндеттері:
жаңа қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) жасауға және бұрын жасалғандарын жаңғыртуға тікелей қатысады;
қойылымдарға жаңа орындаушылардың енгізілуін жүзеге асырады, дайындық үдерісін жоспарлайды;
театрлық ойын-сауық ұйымдардың өндірістік-шығармашылық қызметіне қатысты жұмыстарды қамтамасыз етеді.

57. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
классическую и современную драматургию, теорию и практику режиссуры и актерского мастерства, работу с партитурой и музыкально-сценическим произведением, основы сценического и музыкального оформления спектаклей (концертных, цирковых программ), вокального искусства.
58. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации режиссера І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации режиссера ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации режиссера без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации режиссера І категории не менее 3 лет;
2) І категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации режиссера ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации режиссера без категории не менее 2 лет;
4) без категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Звукорежиссер

57. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
классикалық және заманауи драматургияны, режиссура және актерлік шеберліктің теориясы мен практикасын, партитурамен және музыкалық-сахналық шығармамен жұмыс істеуді, спектакльдерді (концерттік, цирктік бағдарламаларды) сахналық және музыкалық безендіруді, вокалдық өнер негіздерін.
58. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман режиссер лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман режиссер лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман режиссер лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 3. Дыбыс режиссері

59. Должностные обязанности:
участвует в подготовке новых и возобновлению ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений), создает с использованием технических средств звуковое оформление постановок;
участвует в подготовительном периоде создания постановок, подбирает необходимые фонограммы и (или) организует их запись;
участвует в обеспечении фонограммами репетиционного процесса;
обеспечивает качество звучания фонограмм в постановках текущего репертуара;
принимает непосредственное участие в подготовке мероприятий по повышению профессионального мастерства работников радиоцеха организации, в работе по пропаганде исполнительских искусств, направленной на расширение зрительской аудитории;
осуществляет профилактику и текущий ремонт звукозаписывающего и звук усилительного оборудования.
60. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы режиссуры и актерского мастерства, теорию и практику музыкального и шумового оформления постановок, параметры и технические характеристики современной звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры, технологию звукозаписи и звуковоспроизведения, основы акустики, акустические возможности театральных и концертных залов, цирков, историю отечественного и мирового театрального, музыкального, циркового искусства и литературы.
61. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

59. Лауазымдық міндеттері:
жаңа және жаңғыртылған қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) дайындауға қатысады, техникалық құралдарды пайдалана отырып, қойылымдардың дыбыстық безендірілуін жасайды;
қойылымдарды жасаудың дайындық кезеңіне қатысады, қажетті фонограммалар таңдайды және (немесе) оларды жаздыруды ұйымдастырады;
дайындық үдерісін фонограммалармен қамтамасыз етуге қатысады;
ағымдағы репертуар қойылымдарында фонограммалардың дыбысталу сапасын қамтамасыз етеді;
ұйымның радиоцехы қызметкерлерінің кәсіби шеберлігін арттыру бойынша шаралар әзірлеуге, көрермендер аудиториясын ұлғайтуға бағытталған орындаушылық өнерді насихаттау жұмысына тікелей қатысады;
дыбыс жазушы және дыбыс үдетуші жабдықтарды алдын ала тексеру және ағымдағы жөндеуден өткізу жұмыстарын жүзеге асырады.
60. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
режиссура және актерлік шеберлік негіздерін, қойылымдарды музыкалық және дыбыстық безендірудің теориясы мен практикасын, заманауи дыбыс жазушы және дыбыс шығарушы аппаратуралардың параметрлері мен техникалық сипаттамаларын, дыбыс жазу және дыбыс шығару технологиясын, акустика негіздерін, театр және концерттік залдардың, цирктердің акустикалық мүмкіндіктерін, отандық және әлемдік театр, музыка, цирк өнері мен әдебиеті тарихын.
61. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Балетмейстер-постановщик
62. Должностные обязанности:
участвует в работе по постановке новых и возобновлению ранее созданных балетных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
вводит новых исполнителей и дублеров в балетные постановки;
проводит репетиции и занятия с исполнителями, следит за качеством постановок текущего репертуара.
63. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс:
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции".
64. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) I категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 4. Қоюшы-балетмейстер
62. Лауазымдық міндеттері:
жаңа балет қойылымдарын (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) қоюға және бұрын жасалғандарын жаңғырту бойынша жұмыстарға қатысады;
балет қойылымдарына жаңа және қосалқы орындаушыларды енгізеді;
орындаушылармен дайындықтар және сабақтар өткізеді, ағымдағы репертуар қойылымдарының сапасын қадағалайды.
63. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
64. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Балетмейстер театра (оперы и балета, музыкальной комедии, музыкально-драматического), цирка
65. Должностные обязанности:
участвует в работе по постановке новых и возобновлению ранее созданных балетных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
разрабатывает танцевально-пластическое решение постановки;
осуществляет постановку отдельных танцевально-хореографических номеров в новых и ранее созданных спектаклях, самостоятельных номеров для концертных программ.
66. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
классическую, современную и народную хореографию, основы режиссуры и актерского мастерства и их применение к хореографическому искусству, основы музыкальной драматургии, формы и методы тренажной работы.
67. Требования к квалификации.
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

3) ІІ санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 5. Театрдың (опера және балет, музыкалық комедия, музыкалық драма), цирктің балетмейстері
65. Лауазымдық міндеттері:
жаңа балет қойылымдарын (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) қоюға және бұрын жасалғандарын жаңғырту бойынша жұмыстарға қатысады;
қойылымдардың би-пластикалық шешімдерін әзірлейді;
жаңа және бұрын жасалған спектакльдердегі жекелеген хореографиялық-би нөмірлердің, концерттік бағдарламаларға арналған дербес нөмірлердің қойылымдарын жүзеге асырады.
66. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
классикалық, заманауи және халық хореографиясын, режиссура және актерлік шеберлік негіздерін және олардың хореография өнерінде қолданылуын, музыкалық драматургия негіздерін, тренажды жұмыстың түрлері мен әдістерін.
67. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Дирижер
68. Должностные обязанности:
осуществляет самостоятельно музыкальную работу по постановке и возобновлению ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
вводит в состав новых исполнителей, обеспечивает качество постановок текущего репертуара.
69. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции".
70. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" и стаж работы должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

2) І санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 6. Дирижер
68. Лауазымдық міндеттері:
бұрын жасалған қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) қою және жаңғырту бойынша дербес музыкалық жұмыстарды жүзеге асырады;
құрамға жаңа орындаушыларды енгізеді, ағымдағы репертуар қойылымдарының сапасын қамтамасыз етеді.
69. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
70. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" и стаж работы должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: среднее профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Хормейстер (дирижер хора)
71. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку хоровых партий в новых и ранее созданных постановках (спектаклей, концертов);
ведет с артистами групповые и индивидуальные занятия, обеспечивает качество исполнения произведений текущего репертуара;
выполняет работу, связанную с производственно-творческой деятельностью хорового коллектива.
72. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции".
73. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) и стаж работы в должности специалиста І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (дирижирование) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: профессиональное техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

3) ІІ санаттағы: "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша орта кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 7. Хормейстер (хор дирижері)
71. Лауазымдық міндеттері:
жаңа және бұрын жасалған қойылымдарда (спектакльдерде, концерттерде) хор партияларының әзірлігін қамтамасыз етеді;
әртістермен топтық және жеке сабақтар өткізеді, ағымдағы репертуар шығармаларының орындалу сапасын қамтамасыз етеді;
хор ұжымының өндірістік-шығармашылық қызметіне байланысты жұмыстарды орындайды.
72. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
73. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (дирижерлау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: профессиональное техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хоровое дирижирование" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 8. Художник-постановщик
74. Должностные обязанности:
осуществляет работу по созданию сценического оформления и световой партитуры новых и ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
обеспечивает изготовление эскизов декораций и костюмов, особо сложных гримов, рабочего макета оформления, габаритных чертежей декораций, мебели и бутафории, рисунков бутафории и реквизита в цвете с указанием фактуры материала, эскизов согласно графику работы;
обеспечивает своевременный ремонт сценического оформления и световой аппаратуры;
организует изучение и внедрение в производство новейших достижений в области театрально-постановочной техники, технологии и новых материалов.
75. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
технологию изготовления всех компонентов сценического оформления, опыт отечественных и зарубежных театров в области сценического оформления, театральной техники и технологии.
76. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хормен дирижерлау" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 8. Қоюшы-суретші
74. Лауазымдық міндеттері:
жаңа және бұрын жасалған қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) сахналық безендірілуі және жарық түсіру партитураларын жасау бойынша жұмысты жүзеге асырады;
жұмыс кестесіне сәйкес, материалдардың фактурасын, эскизін көрсете отырып, декорациялар мен костюмдердің, аса күрделі гримдердің эскиздерін, безендірудің жұмыс макетін, декорациялардың, жиһаздардың және бутафориялардың габариттік сызбаларын, бутафория мен реквизиттердің түрлі-түсті суреттерін жасауды қамтамасыз етеді;
сахналық безендіру мен жарық түсіру аппаратураларының уақтылы жөнделуін қамтамасыз етеді;
театр-қойылымдық техникасы, технологиялар мен жаңа материалдар саласындағы ең жаңа жетістіктерді зерделеуді және өндіріске енгізуді ұйымдастырады.
75. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
сахналық безендірудің барлық компоненттерінің жасалу технологияларын, сахналық безендіру, театрлық техника мен технология саласында отандық және шетелдік театрлардың тәжірибелерін.
76. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации художника без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 9. Художник-гример
77. Должностные обязанности:
создает средствами грима и пастижа внешние образы персонажей постановки (спектаклей, концертов, представлений), сложные персональные и портретные гримы по эскизам и описаниям;
обеспечивает художественное качество грима, соблюдение единства портретной характеристики каждого действующего лица;
устанавливает окончательные гримы, гримирует основных исполнителей;
руководит работой по гримированию персонажей эпизодов, участников групповых и массовых сцен, организует работу по ремонту и изготовлению пастижерских изделий;
78. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
составление схем создания внешнего образа персонажей, технологию производства грима (косметики), способы изготовления всех пастижерских изделий, технику работы визажиста, основы цветоведения, принципы художественного освещения, назначения светофильтров, свойства материалов, применяемых при изготовлении пластических деталей, виды гримов, достижения современной косметологии, санитарно-гигиенические нормы.
79. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста cpeднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 9. Суретші-гример
77. Лауазымдық міндеттері:
грим және пастиж құралдары арқылы қойылым (спектакльдер, концерттер, көрсетілімдер) кейіпкерлерінің сыртқы бейнелерін, эскиздер мен суреттеулер бойынша күрделі жеке және портреттік гримдер жасайды;
гримнің көркемдік сапасын, әрбір ойнаушы адамдардың портреттік мінездемесінің біртұтастығын сақтауды қамтамасыз етеді;
соңғы гримді бекітеді, негізгі орындаушыларды гримдейді;
эпизодтағы кейіпкерлерді, топтық және көпшілік көріністерге қатысушыларды гримдеу бойынша жұмыстарды басқарады, пастижерлік бұйымдарды жөндеу және жасау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
78. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кейіпкерлердің сыртқы бейнесінің сызбасын жасауды, грим (косметика) өндірісінің технологиясын, барлық пастижерлік бұйымдардың жасалу тәсілдерін, визажист жұмысының техникасын, түстану негіздерін, көркемдік жарық түсіру қағидаттарын, түс сүзгілерінің мақсатын, пластикалық бөлшектерді жасағанда қолданылатын материалдардың қасиеттерін, грим түрлерін, заманауи косметология жетістіктерін, санитарлық-гигиеналық нормаларды.
79. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Художник по свету
80. Должностные обязанности:
разрабатывает стилистику художественного светового оформления постановок (спектаклей, концертов, представлений);
участвует в приемке макета, дает конкретные предложения по монтировке, составляет светомонтировку постановок с использованием необходимых технических средств;
разрабатывает световые эффекты, необходимые технические средства и документацию;
проводит световые репетиции постановок с фиксацией установленного художественного освещения на партитурах;
обеспечивает точное выполнение художественного освещения постановок;
разрабатывает перспективные планы модернизации постановочного освещения.
81. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю материальной культуры и сценографии, сценическую технику и технологию, новейшие достижения науки и техники в области театрального освещения, развитие сценографии, электротехнику, оптику, электронику, вычислительную технику, цветоведение, механику.
82. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет.
2) I категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
3) II категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требования к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:

2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 10. Жарық түсіру бойынша суретші
80. Лауазымдық міндеттері:
қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) көркемдік жарықпен безендірудің стилистикасын жасайды;
макетті қабылдауға қатысады, орнату бойынша нақты ұсыныстар береді, қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, қойылымдардың жарықты монтаждау жұмыстарын жасайды;
жарық әсерлерін, қажетті техникалық құралдарды және құжаттамаларды жасайды;
партитуралардағы белгіленген көркемдік жарық түсіруді бекіте отырып, қойылымның жарық беру дайындықтарын жүргізеді;
қойылымдарды көркемдік жарықтандырудың дәл орындалуын қамтамасыз етеді;
қойылымдық жарықтандыруды жаңғыртудың перспективалық жоспарларын әзірлейді.
81. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
материалдық мәдениет және сценография тарихын, сахна техникасы мен технологиясын, театрлық жарықтандыру саласындағы ғылым мен техниканың ең жаңа жетістіктерін, сценографияның дамуын, электротехниканы, оптиканы, электрониканы, есептеуіш техниканы, түстануды, механиканы.
82. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:

1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет.
2) I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
3) II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 11. Художник-бутафор
83. Должностные обязанности:
выполняет работы по изготовлению бутафорских изделий из папье-маше по готовым формам, лепке бутафорских изделий с орнаментовкой мелкого рисунка по эскизам из различных материалов, макетов по эскизам художника-постановщика;
составляет тона по эскизам, отливает модели из гипса, производит фактуровку деревьев, выполняет муляжные работы, работы из оргстекла, фольги;
изготавливает цветы из различных материалов, чучела в натуральную величину;
выполняет работы под чеканку металлических изделий, под серебро и золото. Участвует в ремонте и восстановлении бутафорских изделий.
84. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
технику изготовления объемных бутафорских изделий с орнаментовкой мелкого рисунка, технологию изготовления имитационных предметов и реставрационных работ, приемы художественной росписи бутафорских изделий, технику и технологию изготовления цветов, способы изготовления шаблонов, макетов.
85. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 11. Суретші-бутафор
83. Лауазымдық міндеттері:
дайын қалыптар бойынша папье-машеден бутафорлық бұйымдарды жасау, түрлі материалдардан эскиздер бойынша ұсақ суреттермен өрнектелген бутафорлық бұйымдарды, қоюшы-суретшінің эскиздері бойынша макеттерді әзірлеу бойынша жұмыстарды атқарады;
эскиздер бойынша түстер жасайды, гипстен үлгі қалыптар құяды, ағаштарға қалып береді, дәлпішімдік жұмыстарды, органикалық әйнектен, фольгадан жұмыстар жасайды;
түрлі материалдардан гүлдер, табиғи көлемдегі тұлыптарды жасайды;
күміс және алтынға ұқсатып металл бұйымдарын соғу жұмыстарын жасайды. Бутафорлық бұйымдарды жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарына қатысады.
84. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
ұсақ суреттермен өрнектелген көлемді бутафорлық бұйымдар жасау техникасын, еліктеме заттарын жасау және қалпына келтіру жұмыстарының технологиясын, бутафорлық бұйымдарды көркем әшекейлеу әдістерін, гүл жасаудың техникасы мен технологиясын, қалыптарды, макеттерді жасау тәсілдерін.
85. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 12. Концертмейстер (артистов-солистов (вокалистов), хора, балета)
86. Должностные обязанности:
ведет индивидуальные и групповые занятия с артистами-солистами (вокалистами), артистами хора, балета;
готовит с ними партии под руководством дирижера или балетмейстера;
ведет на репетициях музыкальное сопровождение на фортепиано в процессе работы над новыми и ранее созданными постановками;
аккомпанирует исполнителям при проведении концертов и мероприятий;
исполняет новые музыкальные произведения с листа и транспонирует сложный нотный материал.
87. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
методы вокальной педагогики, ансамблевого и хорового пения в оперной труппе и в театре оперетты или музыкальной комедии, принципы концертмейстерской работы по вокалу, балету.
88. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (инструментальное исполнительство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (инструментальное исполнительство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 12. Концертмейстер (әртістер-жеке орындаушылардың (вокалшылардың), хордың, балеттің)
86. Лауазымдық міндеттері:
әртістермен-жеке орындаушылармен (вокалшылармен), хор, балет әртістерімен жеке және топтық сабақтар жүргізеді;
олармен дирижердің немесе балетмейстердің жетекшілігімен партиялар дайындайды;
дайындық кезінде жаңа және бұрын жасалған қойылымдармен жұмыс барысында фортепианада музыкамен сүйемелдейді;
концерттер мен іс-шараларды жүргізу кезінде орындаушыларды сүйемелдейді;
жаңа музыкалық шығармаларды парақтан қарап орындайды және күрделі ноталық материалды түрлендіреді.
87. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
вокалдық педагогика, опера труппасында және оперетта театрында немесе музыкалық комедияда ансамбльдік және хормен әндер орындау әдістерін, вокал, балет бойынша концертмейстерлік жұмыстың қағидаттарын.
88. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (аспаптық орындаушылық) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (аспаптық орындаушылық)бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (инструментальное исполнительство) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (инструментальное исполнительство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 13. Репетитор по вокалу (балету)
89. Должностные обязанности:
ведет индивидуальные и групповые занятия с артистами по повышению их вокальной квалификации, ежедневный тренаж с балетной труппой;
работает над партиями в новых и ранее созданных постановках (спектаклях, концертах, представлениях), с новыми исполнителями в постановках текущего репертуара;
участвует в повышении профессионального мастерства артистов.
90. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию и практику вокального искусства и вокальной педагогики, классическую и современную хореографию, методы педагогической тренажной и репетиторской работы, основы актерского мастерства и их применение к хореографическому искусству.
91. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (аспаптық орындаушылық)бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (аспаптық орындаушылық)бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 13. Вокал (балет) бойынша үйретуші
89. Лауазымдық міндеттері:
әртістермен, олардың вокалдық біліктіліктерін арттыру бойынша жеке және топтық сабақтар, балет труппасымен күн сайын тренаж жүргізеді;
жаңа және бұрын жасалған қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) партияларымен, ағымдағы репертуардың қойылымдарында жаңа орындаушылармен жұмыс жасайды;
әртістердің кәсіби шеберлігін арттыруға қатысады.
90. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
вокал өнері мен вокалдық педагогиканың теориясы мен тәжірибесін, классикалық және заманауи хореографияны, педагогикалық тренаж және репетиторлық жұмыстардың әдістерін, актерлік шеберлік негіздерін және оларды хореография өнерінде қолдануды.
91. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 14. Репетитор по сценическому движению
92. Должностные обязанности:
участвует в работе по постановке новых и возобновлению ранее созданных постановок (спектаклей, концертов, представлений) в части сценического движения;
вводит новые сценодвижения для каждого исполнителя;
проводит репетиции и занятия с исполнителями, следит за качеством репертуара и исполнения танцевальных номеров артистами.
93. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
94. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
2) I категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) II категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 14. Сахналық қимылды үйретуші
92. Лауазымдық міндеттері:
жаңа қойылымдарды қою және бұрын жасалған қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) жаңғырту бойынша сахналық қимыл жұмыстарына қатысады;
әр орындаушыға жаңа сахналық қимылдар енгізеді;
орындаушылармен дайындықтар және сабақтар өткізеді, репертуардың және әртістердің би нөмірлерін орындау сапасын қадағалайды.
93. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
94. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
2) I категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
3) II категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: профессиональное и техническое (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 15. Репетитор цирковых номеров
95. Должностные обязанности:
проводит ежедневный тренинг с акробатической, гимнастической и балетной группами цирка;
ведет индивидуальные и групповые занятия с артистами по повышению их квалификации;
следит за качеством исполняемых трюков в представлении;
вводит новых исполнителей в балетные группы цирка;
участвует в формировании балетного репертуара;
работает и повышает профессиональное мастерство молодых исполнителей и артистов;
обеспечивает качество исполнения текущего репертуара.
96. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю развития циркового искусства и его основных жанров, цирковую терминологию, основы режиссуры и актерского мастерства, современные достижения отечественного и зарубежного цирка, основы организации циркового дела.
97. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби және техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 15. Цирк нөмірлерін үйретуші
95. Лауазымдық міндеттері:
цирктің акробатикалық, гимнастикалық және балеттік топтармен күнделікті тренингтер өткізеді;
әртістермен олардың біліктіліктерін арттыру бойынша жеке және топтық сабақтар өткізеді;
көрсетілімдегі трюктердің орындалу сапасын қадағалайды;
цирктің балет топтарына жаңа орындаушылар енгізеді;
балет репертуарын қалыптастыруға қатысады;
жас орындаушылармен және әртістермен жұмыс жасайды және олардың кәсіби шеберліктерін арттырады;
ағымдағы репертуардың орындалу сапасын қамтамасыз етеді.
96. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
цирк өнері мен оның негізгі жанрларының даму тарихын, цирк терминологиясын, режиссура және актерлік шеберлік негіздерін, отандық және шетелдік цирктің заманауи жетістіктерін, цирк ісін ұйымдастыру негіздерін.
97. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 16. Аккомпаниатор-концертмейстер
98. Должностные обязанности:
проводит индивидуальные и групповые занятия с артистами-солистами (вокалистами, инструменталистами), артистами балета, хора, артистами жанров, как по новым программам, так и по текущему репертуару;
осуществляет во время репетиций музыкальное сопровождение на фортепиано при работе над новыми программами (номерами);
выступает аккомпаниатором в номерах артистов всех жанров и исполнителем отдельных фортепианных произведений при проведении концертов и мероприятий;
исполняет новые музыкальные произведения с листа и транспонирует сложный нотный материал.
99. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции;
принципы концертмейстерской работы, основные направления развития современной музыки, специфику музыкальной работы театра, методы вокальной педагогики, ансамблевого и хорового пения.
100. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 16. Сүйемелдеуші-концертмейстер
98. Лауазымдық міндеттері:
әртістермен-жеке орындаушылармен (вокалшылармен, аспапта ойнаушылармен), балет, хор әртістерімен, жанрлар әртістерімен жаңа бағдарламалар бойынша әрі ағымдағы репертуар бойынша жеке және топтық сабақтар өткізеді;
дайындықтар кезінде жаңа бағдарламалармен (нөмірлермен) жұмыс барысында фортепианода музыкамен сүйемелдеуді жүзеге асырады;
барлық жанрдағы әртістердің нөмірлерінде сүйемелдеуші, концерттер мен іс-шараларды өткізгенде жеке фортепианолық шығармаларды орындаушы ретінде өнер көрсетеді;
жаңа музыкалық шығармаларды парақтан қарап орындайды және күрделі ноталық материалды түрлендіреді.
99. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
концертмейстерлік жұмыстың қағидаларын, заманауи музыканың негізгі даму бағыттарын, театрдағы музыкалық жұмыстың ерекшеліктерін, вокалдық педагогика, ансамбль мен хорда ән айту әдістерін.
100. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 17. Музыковед-лектор
101. Должностные обязанности:
организует работу по пропаганде среди населения достижений музыкального видов искусства, творчества лучших представителей разных музыкальных школ и направлений;
разрабатывает темы лекций-концертов, проводя необходимую исследовательскую работу;
создает оригинальные тексты лекций и программы лекций-концертов;
участвует в работе творческо-производственной группы по подготовке и выпуску лекции-концерта;
осуществляет подбор необходимого литературного материала к тематике программы концертов;
выступает в лекциях-концертах: исполнителем лекций, комментатором исполняемых произведений, ведущим концертной программы;
организует зрительские конференции, лекции-концерты, участвует в изучении спроса зрительской аудитории;
готовит материалы для средств массовой информации о творческой деятельности коллективов, отдельных исполнителей;
участвует в обсуждении на художественном совете новых произведений, репертуарных планов.

2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 17. Музыкатанушы-дәріскер
101. Лауазымдық міндеттері:
халық арасында өнердің музыкалық түрлерінің жетістіктерін, түрлі музыкалық мектептер мен бағыттардың үздік өкілдерінің шығармашылығын насихаттау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
қажетті зерттеу жұмыстарын жүргізе отырып, дәріс-концерттердің тақырыбын жасайды;
дәрістердің айрықша мәтіндерін және дәріс-концерттер бағдарламаларын жасайды;
дәріс-концерттерді әзірлеу мен шығару жөніндегі шығармашылық-өндірістік топтың жұмысына қатысады;
концерт бағдарламаларының тақырыбына қажетті әдеби материалдарды іріктеуді жүзеге асырады;
дәріс-концерттерде: дәрісті орындаушы, орындалатын шығармаларға түсінік беруші, концерттік бағдарламаның жүргізушісі ретінде өнер көрсетеді;
көрермен конференцияларын, дәріс-концерттерді ұйымдастырады, көрермен аудиториясының сұранысын зерделеуге қатысады;
бұқаралық ақпарат құралдары үшін ұжымдардың, жеке орындаушылардың шығармашылық қызметтері туралы материалдарды дайындайды;
көркемдік кеңесте жаңа шығармаларды, репертуар жоспарларын талқылауға қатысады.

102. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
103. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культуры", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культуры", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культуры", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культуры", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 18. Помощник режиссера
104. Должностные обязанности:
участвует в планировании и организации подготовки новых и возобновлении ранее созданных постановок;
организует творческий процесс постановок (спектаклей, концертов, представлений);
обеспечивает выход артистов на сцену во время постановок;
выполняет поручения режиссера-постановщика в подготовительном периоде осуществления новой и возобновляемой постановок;
обеспечивает репетиции необходимыми литературными материалами (тексты пьесы, ролей);
обеспечивает репетицию и постановку световыми, звуковыми эффектами;
осуществляет учет рабочего времени работников постановочного состава, выполнение норм артистическим персоналом;
выполняет поручения главного режиссера, связанные с планированием, организацией и учетом творческой деятельности.

102. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
103. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 18. Режиссердің көмекшісі
104. Лауазымдық міндеттері:
жаңа қойылымдарды әзірлеуді және бұрын жасалған қойылымдарды жаңғыртуды жоспарлауға және ұйымдастыруға қатысады;
қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) шығармашылық үдерісін ұйымдастырады;
қойылымдар кезінде әртістердің сахнаға шығуын қамтамасыз етеді;
жаңа және жаңғыртылатын қойылымдарды жүзеге асыруға дайындық кезеңінде қоюшы-режиссердің тапсырмаларын орындайды;
дайындықтарды қажетті әдеби материалдармен (пьесалардың, рөлдердің мәтіндері) қамтамасыз етеді;
дайындықтар мен қойылымдарды жарық, дыбыс әсерлерімен қамтамасыз етеді;
қойылым құрамы қызметкерлерінің жұмыс уақытының, сондай-ақ әртістік персоналдың нормаларды орындау есебін жүзеге асырады;
бас режиссердің шығармашылық қызметті жоспарлауға, ұйымдастыруға және есепке алуға байланысты тапсырмаларын орындайды.

105. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию и практику режиссуры и актерского мастерства, основы сценического и музыкального оформления спектаклей (концертных программ).
106. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 2 лет;
2) І категории: ввысшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 19. Ассистент режиссера (дирижера, балетмейстера, хормейстера)
107. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке графика работы по выпуску отдельных постановок (спектаклей, концертов, программ);
выполняет поручения режиссера-постановщика, балетмейстера-постановщика, дирижера - музыкального руководителя постановки в подготовительном периоде осуществления новой и возобновляемой постановок;
участвует в составлении репетиционных планов и расписания репетиций, планов-графиков, подготовки новой и возобновляемой постановок;
намечает сроки проведения застольных сценических репетиций, изготовления предметов материального оформления и декораций, записи или разучивания музыкального сопровождения и представляет их на рассмотрение режиссера-постановщика, балетмейстера-постановщика, дирижера – музыкального руководителя постановки, хормейстера;
обеспечивает выполнение утвержденного графика;
проводит по заданию режиссера-постановщика, балетмейстера-постановщика, дирижера – музыкального руководителя постановки репетиции с артистами, участвующими в новых и возобновляемых спектаклях, с артистами, вводимыми в постановки текущего репертуара в качестве дублеров или замену ранее подготовленных исполнителей ролей;
выполняет поручения главного режиссера, главного балетмейстера, главного дирижера, связанные с планированием, организацией и учетом творческой деятельности;
ведет по установленным формам учет явки постановочного состава на репетиции, специальные занятия и спектакли текущего репертуара.

105. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
режиссура және актерлік шеберліктің теориясы мен тәжірибесін, спектакльдерді (концерттік бағдарламаларды) сахналық және музыкалық безендіру негіздерін.
106. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 19. Режиссердің (дирижердің, балетмейстердің, хормейстердің) ассистенті
107. Лауазымдық міндеттері:
жеке қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, бағдарламаларды) шығару бойынша жұмыс кестесін жасауға қатысады;
жаңа және жаңғыртылатын қойылымдарды іске асырудың дайындық кезеңдерінде қоюшы-режиссердің, қоюшы-балетмейстердің, қойылымның дирижері – музыкалық жетекшісінің тапсырмаларын орындайды;
дайындық жоспарлары мен дайындық кестелерін, жаңа және жаңғыртылатын қойылымдарды әзірлеудің жоспар-кестелерін жасауға қатысады;
үстел басындағы сахналық дайындықтарды өткізу, материалдық безендірілген заттардың және декорациялардың жасалу, музыкалық сүйемелдеуді жазу немесе үйрену мерзімдерін белгілейді және оларды қоюшы-режиссердің, қоюшы-балетмейстердің, қойылымның дирижері – музыкалық жетекшісінің, хормейстердің қарауына ұсынады;
бекітілген кестенің орындалуын қамтамасыз етеді;
қоюшы-режиссердің, қоюшы-балетмейстердің, қойылымның дирижері – музыкалық жетекшісінің тапсырмасы бойынша жаңа және жаңғыртылатын спектакльдерге қатысатын әртістермен, ағымдағы репертуардың қойылымдарына дублер ретінде енгізілген немесе бұрын дайындалған рөлдерді орындаушыларды алмастыратын әртістермен дайындықтар жүргізеді;
бас режиссердің, бас балетмейстердің, бас дирижердің шығармашылық қызметті жоспарлау, ұйымдастыру және есепке алуға байланысты тапсырмаларын орындайды;
бекітілген үлгілер бойынша қойылым құрамының дайындықтарға, арнайы сабақтарға және ағымдағы репертуардың спектакльдеріне келу есебін жүргізеді.

108. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
методы проведения репетиционной работы, организацию творческого состава по выпуску новых постановок, принципы работы с художниками, композиторами и художественно-постановочной частью, репертуар театра.
109. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 20. Артист, артист-солист (вокалист) театра (оперы и балета, музыкальной комедии, сатиры, драматического, музыкально-драматического, кукол)
110. Должностные обязанности:
готовит партии (роли) в новых и возобновляемых постановках;
исполняет в спектаклях, концертах, представлениях театра партии (роли) на стационаре, гастролях и выездах;
является на репетиции творчески подготовленным;
занимается самостоятельно, а также с репетитором и концертмейтером, совершенствуя вокальное и актерское мастерство;
участвует в обсуждении новых произведений, репертуарных планов и вопросов творческой деятельности.

108. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дайындық жұмыстарын жүргізу әдістерін, жаңа қойылымдарды сахнаға шығаруға байланысты шығармашылық құрамды ұйымдастыруды, суретшілермен, композиторлармен және көркемдік-қойылымдық бөлімімен жұмыс істеу қағидаларын, театр репертуарын.
109. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 20. Театр (опера және балет, музыкалық комедия, сатира, драма, музыкалық драма, қуыршақтар) әртісі, әртіс-жеке орындаушысы (вокалшысы)
110. Лауазымдық міндеттері:
жаңа және жаңғыртылатын қойылымдардағы партияларды (рөлдерді) дайындайды;
тұрақты орындардағы, гастрольдер мен сапарлардағы спектакльдерде, концерттерде, театрдың көріністерінде партияларды (рөлдерді) орындайды;
дайындықтарға шығармашылық әзірлікпен келеді;
вокалдық және актерлік шеберлігін шыңдай отырып, өз бетінше, сондай-ақ үйретушімен және концертмейстермен бірге жаттығады;
жаңа шығармаларды, репертуарлық жоспарларды және шығармашылық қызметтің мәселелерін талқылауға қатысады.

111. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
музыкальную грамоту, основные музыкально-теоретические предметы, теорию актерского мастерства, основы сценической речи и сценического движения, хореографии, методы тренажа над партией и ролью.
112. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 21. Артист-солист (вокалист, инструменталист) концертной организации (музыкального коллектива)
113. Должностные обязанности:
готовит программы из произведений классической, народной музыки, зарубежных и отечественных композиторов;
исполняет в концертах музыкальные произведения на стационаре, гастролях и выездах;
занимается самостоятельно и (или) с концертмейстером, совершенствуя вокальное и исполнительское мастерство;
участвует в обсуждении новых произведений, предлагаемых в репертуар и вопросов творческой деятельности.

111. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыкалық сауаттылықты, негізгі музыкалық-теориялық пәндерді, актерлік шеберлік теориясын, сахна тілі және сахналық қимыл, хореография негіздерін, партия және рөлдердегі тренаж әдістерін.
112. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 21. Концерттік ұйымдардың (музыкалық ұжымның) әртісі-жеке орындаушысы (вокалшы, аспапта ойнаушы)
113. Лауазымдық міндеттері:
классикалық, халық музыкаларының, шетелдік және отандық композиторлардың шығармаларынан бағдарламалар дайындайды;
тұрақты орындарда, гастрольдерде және сапарлардағы концерттерде музыкалық шығармаларды орындайды;
вокалдық және орындау шеберлігін жетілдіре отырып, өз бетінше және (немесе) концертмейстермен бірге жаттығады;
репертуарға ұсынылатын жаңа шығармаларды және шығармашылық қызметтің мәселелерін талқылауға қатысады.

114. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции;
музыкальную грамоту, основные музыкально-теоретические предметы, основные направления и стили в вокальной музыке, историю развития мировой и отечественной вокальной музыкальной культуры.
115. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее лет 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 22. Артист балета (театра оперы и балета, музыкальной комедии)
116. Должностные обязанности:
готовит партии в новых постановках или в порядке ввода в спектакли текущего репертуара, в случае производственной необходимости – в порядке срочного ввода и исполняет их на стационаре и (или) на гастролях;
постоянно совершенствует свое мастерство, регулярно посещает уроки классического танца, занимается с репетитором и концертмейстером;
сохраняет и поддерживает внешнюю форму.

114. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыкалық сауаттылықты, негізгі музыкалық-теориялық пәндерді, вокалдық музыкадағы негізгі бағыттар мен стильдерді, әлемдік және отандық вокалдық музыка мәдениетінің даму тарихын.
115. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 22. Балет (опера және балет, музыкалық комедия театры) әртісі
116. Лауазымдық міндеттері:
жаңа қойылымдарға немесе ағымдағы репертуардың спектакльдеріне енгізу тәртібінде, қажет болған жағдайларда - жедел енгізу тәртібінде партияларды дайындайды және оларды тұрақты сахнада және (немесе) гастрольдерде орындайды;
үнемі өзінің шеберлігін жетілдіріп отырады, классикалық би сабақтарына ұдайы қатысады, үйретушімен және концертмейстермен бірге жаттығады;
сыртқы пішімін сақтайды және бірқалыпта ұстап отырады.

117. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы музыкальной грамоты, историю музыки, театра, балета, классический и современный репертуар, текущий репертуар своего театра, теорию и практику актерского мастерства.
118. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) без предъявления требований к стажу работы.
cпециалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 23. Артист балета ансамбля (танцевального коллектива)
119. Должностные обязанности:
готовит партии, сольные номера;
участвует в исполнении ансамблевых номеров и хореографических сцен;
исполняет партии, отдельные сольные номера;
постоянно совершенствует свое исполнительское мастерство;
сохраняет и поддерживает внешнюю форму;
является на репетиции творчески подготовленным.

117. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыкалық сауаттылық негіздерін, музыка, театр, балет тарихын, классикалық және заманауи репертуарды, өз театрының ағымдағы репертуарын, актерлік шеберліктің теориясы мен тәжірибесін.
118. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 23. Балет ансамблінің (би ұжымының) әртісі
119. Лауазымдық міндеттері:
партиялар, жеке нөмірлер дайындайды;
ансамбльдік нөмірлер мен хореографиялық көріністерді орындауға қатысады;
партияларды, жеке нөмірлерді орындайды;
өзінің орындаушылық шеберлігін ұдайы жетілдіріп отырады;
сыртқы пішімін сақтайды және бірқалыпта ұстап отырады;
дайындықтарға шығармашылық әзірлікпен келеді.

120. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю и пути развития хореографии, теорию актерского мастерства и ее применение к хореографическому искусству, основу музыкальной грамоты.
121. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 24. Артист оркестра (ансамбля) симфонического (камерного)
122. Должностные обязанности:
разучивает и исполняет оркестровые партии, сольные партии в своей группе инструментов;
бегло читает ноты с листа;
работает над повышением своего исполнительского мастерства, новым репертуаром.

120. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
хореография тарихы мен даму жолдарын, актерлік шеберліктің теориясын және оны хореография өнерінде қолдануды, музыкалық сауаттылық негізін.
121. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 24. Симфониялық (камералық) оркестр (ансамбль) әртісі
122. Лауазымдық міндеттері:
өз аспабының тобында оркестрлік партияларды, жеке партияларды үйренеді және орындайды;
нотаны парақтан шапшаң оқиды;
өзінің орындаушылық шеберлігін жетілдірумен, жаңа репертуармен айналысады.

129. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
определяющие направления и перспективы развития культуры и искусства, историю и пути развития музыкального искусства, основы теории музыки и сольфеджио, основной и текущий репертуар коллектива.
130. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: ввысшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 27. Артист оркестра духового
131. Должностные обязанности:
исполняет оркестровые партии, сольные партии по своей группе инструментов и самостоятельные сольные произведения;
постоянно работает над повышением профессионального уровня, музыкальной культуры исполнения.

129. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
мәдениет пен өнер дамуының айқындаушы бағыттары мен перспективаларын, музыка өнерінің тарихы мен даму жолдарын, музыка мен сольфеджио теориясының негіздерін, ұжымның негізгі және ағымдағы репертуарын.
130. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 27. Үрмелі аспаптар оркестрінің әртісі
131. Лауазымдық міндеттері:
оркестрлік партияларды орындайды, өзінің аспаптар тобымен жеке партиялар мен жеке шығармаларды орындайды;
кәсіби деңгейін, орындаушылықтың музыкалық мәдениетін көтеру бойынша ұдайы жұмыс жасайды.

132. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю и пути развития музыкального искусства, основы теории музыки и сольфеджио, основной и текущий репертуар коллектива.
133. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 28. Артист хора
134. Должностные обязанности:
исполняет хоровые партии своего голоса, сольные номера и запевы;
обладает навыками хорового пения и чтения нот с листа;
постоянно работает над повышением профессионального уровня, музыкальной культуры исполнения;
владеет элементами актерской техники и сценического движения, необходимыми для выполнения в массовых сценах сценических задач, поставленных режиссером, балетмейстером;
является на репетиции творчески подготовленным.

132. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыка өнерінің тарихы мен даму жолдарын, музыка мен сольфеджио теориясының негіздерін және ұжымның ағымдағы репертуарын.
133. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 28. Хор әртісі
134. Лауазымдық міндеттері:
өз даусының хор партиясын, жеке нөмірлер мен ән бастамасын орындайды;
хормен ән салу және нотаны парақтан қарап оқу дағдыларына ие;
кәсіби деңгейін, орындаушылықтың музыкалық мәдениетін көтерумен ұдайы айналысады;
режиссер, балетмейстер қойған көпшілік көріністердегі сахналық міндеттерді орындау үшін қажетті актерлік техника мен сахналық қимыл элементтерін қолдана алады;
дайындықтарға шығармашылық әзірлікпен келеді.

135. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции;
классический и современный репертуар музыкального театра, текущий репертуар, теорию музыки и сольфеджио, основы актерского мастерства, сценического движения и хореографии.
136. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности 7 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 4 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 29. Артист вспомогательного состава театра (концертной организации, цирка)
137. Должностные обязанности:
участвует в массовых сценах постановок (спектаклей, концертов, представлений);
исполняет мимические роли в балетных спектаклях, элементы актерского мастерства.
138. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
текущий репертуар, основы актерского мастерства, сценического движения и хореографии.
139. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

135. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыкалық театрдың классикалық және заманауи репертуарын, ағымдағы репертуарды, музыка мен сольфеджио теориясын, актерлік шеберлік, сахналық қозғалыс және хореография негіздерін.
136. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 7 жыл жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 4 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 29. Театрдың (концерттік ұйымның, цирктің) қосалқы құрамының әртісі
137. Лауазымдық міндеттері:
қойылымдардың (спектакльдердің, концерттердің, көрсетілімдердің) көпшілік көріністеріне қатысады;
балет спектакльдерінде мимикалық рөлдерді, актерлік шеберлік элементтерін орындайды.
138. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
ағымдағы репертуарды, актерлік шеберлік, сахналық қозғалыс және хореография негіздерін.
139. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 30. Арт-менеджер концертных и театрально-зрелищных организаций (театра, концертной организации, цирка)
140. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку договоров по организации гастролей и выездных выступлений;
обеспечивает организацию постановок (спектаклей, концертов, представлений) на стационаре, выездах и гастролях;
организует подготовку площадок для показа выездных постановок (спектаклей, концертов, представлений);
своевременно обеспечивает информационное освещение мероприятий в средствах массовой информации;
обеспечивает высокую культуру по обслуживанию зрителей;
обеспечивает изучение потребительского спроса на услуги в сфере искусства, прогноз и мотивацию объема посещений концертных и театрально-зрелищных организаций;
осуществляет анализ эффективности деятельности концертных и театрально-зрелищных организаций;
выполняет работу по международному сотрудничеству с концертными и театрально-зрелищными организациями ближнего и дальнего зарубежья.

2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 30. Концерттік және театрлық ойын-сауық ұйымдардың (театрдың, концерттік ұйымдардың, цирктің) арт-менеджері
140. Лауазымдық міндеттері:
гастрольдерді және көшпелі өнер көрсетуді ұйымдастыру бойынша келісім шарттардың дайындалуын қамтамасыз етеді;
тұрақты орындардағы, сапарлардағы және гастрольдердегі қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
көшпелі қойылымдарды (спектакльдерді, концерттерді, көрсетілімдерді) көрсету үшін алаңдарды дайындауды ұйымдастырады;
іс-шаралар туралы ақпараттардың бұқаралық ақпарат құралдарында уақтылы жариялануын қамтамасыз етеді;
көрермендерге қызмет көрсету бойынша жоғары мәдениетті қамтамасыз етеді;
өнер саласындағы қызметтерге тұтынушы сұранысын зерделеуді, концерттік және театрлық ойын-сауық ұйымдарға келушілер көлемінің болжамы мен уәждемесін қамтамсыз етеді;
концерттік және театрлық ойын-сауық ұйымдардың тиімді қызметін талдауды жүзеге асырады;
алыс және жақын шет елдердің концерттік және театрлық ойын-сауық ұйымдарымен халықаралық ынтымақтастық бойынша жұмыстарды орындайды.

141. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
методические материалы регламентирующие творческо-производственную, финансово-хозяйственную деятельность организации.
142. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 2 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 2 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 31. Инспектор творческого коллектива (оркестра, балета, хора, режиссерского управления)
143. Должностные обязанности:
организует работу по учету явки работников творческого коллектива на репетиции, спектакли (концерты, представления), их оповещению об отмене или замене спектаклей (концертов, представлений);
обеспечивает нотным материалом артистов оркестра, хора;
формирует расписание проведения репетиций творческого коллектива, планы-графики по подготовке новых постановок;
организует работу по проведению репетиций творческого коллектива;
составляет отчет о количестве проведенных творческим коллективом репетиций и спектаклей (концертов, представлений), а также отчет о занятости творческих работников за отчетный период.

141. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
ұйымның шығармашылық-өндірістік, қаржылық-шаруашылық қызметін реттейтін әдістемелік материалдарды;
142. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 31. Шығармашылық ұжым (оркестр, балет, хор, режиссерлік басқарма) инспекторы
143. Лауазымдық міндеттері:
шығармашылық ұжым қызметкерлерінің дайындықтарға, спектакльдерге (концерттерге, көрсетілімдерге) келуін есепке алу, оларды спектакльдердің (концерттердің, көрсетілімдердің) болмайтыны немесе ауыстырылғаны туралы хабардар ету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
оркестр, хор әртістерін ноталық материалдармен қамтамасыз етеді;
шығармашылық ұжымның дайындық жүргізу кестесін, жаңа қойылымдарды дайындау бойынша жоспар-кестелерін қалыптастырады;
шығармашылық ұжымның дайындық жүргізу бойынша жұмыстарын ұйымдастырады;
шығармашылық ұжымның өткізген дайындықтары мен спектакльдерінің (концерттерінің, көрсетілімдерінің) саны туралы есебін, сондай-ақ шығармашылық ұжымның есептік кезендегі жұмыспен қамтылу есебін жасайды;

144. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
методы проведения репетиционной работы, знание истории музыки, балетных постановок, организацию творческого состава по выпуску новых постановок, принципы работы с оркестром, балетной труппой и художественно-постановочной частью, репертуар театра.
145. Требования к квалификации.
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 32. Артист жанра "Жонглирование" (на лошади, групповое, сольное)
146. Должностные обязанности:
жонглирует специальными предметами, на представлении исполняет творческий репертуар с определенным количеством предметов;
участвует в цирковых представлениях, антре, интермедиях, парадах-прологах, в сольных и массовых сценах, в кавалькадах по городу, соблюдает правила по безопасности и охране труда;
147. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы актерского мастерства, терминологию цирка, эксцентрики, хореографии, ритмики, грима, сценического движения, музыкальной грамоты.
148. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;

144. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дайындық жұмыстарын жүргізу әдістерін, музыка, балеттік қойылымдардың тарихын, жаңа қойылымдарды шығару бойынша шығармашылық құрамды ұйымдастыру, оркестрмен, балет труппасымен және көркемдік-қойылымдық бөліммен жұмыс істеу қағидаларын, театр репертуарын.
145. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 32. "Жонглерлік" жанрының (ат үстінде, топтық, жеке) әртісі
146. Лауазымдық міндеттері:
арнайы заттармен жонглерлік өнер көрсетеді, көрсетілімде белгілі мөлшердегі заттармен шығармашылық репертуарды орындайды;
цирк көрсетілімдеріне, антрелерге, интермедияларға, шеру-бастамаларға, жеке және көпшілік көріністерге, қала ішіндегі кавалькадаларға қатысады, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтайды.
147. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
актерлік шеберлік негіздерін, цирк, эксцентрика, хореография, ырғақ, грим, сахналық қозғалыс терминологиясын, музыкалық сауаттылық негіздерін.
148. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 33. Артист жанра "Клоунада" (сатирическая, музыкальная, музыкальная эксцентрика, клоуны-дрессировщики)
149. Должностные обязанности:
исполняет сатирические, комические репризы, в оригинальной манере пародирует многие жанры циркового искусства;
выступает в паузах между отдельными номерами программы, создает новые репертуары;
участвует в тематических представлениях, массовых клоунадах, антре, интермедиях, парадах-прологах, в сольных и массовых сценах, в кавалькадах;
150. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы актерского мастерства, терминологию цирка, эксцентрики, гротески, пародии, основы хореографии, ритмики, грима, техники речи, сценического движения, музыкальной грамоты, средства страховки и пассировки, методику тренерской работы.
151. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;

2) І санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 33. "Клоунада" жанрының (сатирикалық, музыкалық, музыкалық эксцентрика, клоундар-жаттықтырушылар) әртісі
149. Лауазымдық міндеттері:
сатиралық, күлдіргі қайталауларды орындайды, ерекше мәнерде цирк өнерінің көптеген жанрларына пародия жасайды;
бағдарламаның жекелеген нөмірлері арасындағы үзілістерде өнер көрсетеді, жаңа репертуарлар жасайды;
тақырыптық көрсетілімдерге, көпшілік клоунадаларға, антрелерге, интермедияларға, шеру-бастамаларға, жеке және көпшілік сахналарға, кавалькадаларға қатысады;
150. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
актерлік шеберліктің негіздерін, цирк, эксцентрика, гротесктер, пародиялар терминологиясын, хореография, ырғақ, грим, сөйлеу техникасы, сахналық қозғалыс, музыкалық сауаттылық негіздерін, сақтандыру және пассировка құралдарын, жаттықтырушы жұмысының әдістемесін.
151. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 36. Артист жанра "Фокусы" (иллюзия, манипуляция)
158. Должностные обязанности:
профессионально манипулирует предметами;
свободно пользуется трюковой иллюзионной аппаратурой;
исполняет в представлении трюковый репертуар;
участвует в цирковых представлениях, парадах-прологах и эпилогах, массовых сценах и интермедиях при постановке цирковых пантомим и тематических представлений, массовых клоунадах и антре, кавалькадах по городу, строго соблюдает правила по безопасности и охране труда;
работает над созданием нового трюкового репертуара.
159. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы актерского мастерства, приемы эксцентрики, гротеска, ритмики, грима, сценического движения, цирковую терминологию, методику профессиональной подготовки, средства страховки и пассировки, правила по безопасности и охране труда.
160. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;

3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 36. "Сиқыр" жанрының (иллюзия, манипуляция) әртісі
158. Лауазымдық міндеттері:
заттармен кәсіби қимыл-қозғалыстар жасайды;
трюктік иллюзиялық аппаратураларды еркін пайдаланады;
көрсетілімде трюктік репертуарды орындайды;
цирк көрсетілімдеріне, шеру-бастамаларға және эпилогтарға, цирктік пантомималар мен тақырыптық көрсетілімдер кезінде көпшілік көріністерге және күлкілі қысқа пьесаларға, көпшілік клоунадаларға және антрелерге, қала ішіндегі кавалькадаларға қатысады, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерін қатаң сақтайды;
жаңа трюктік репертуарларын жасау бойынша жұмыс жасайды.
159. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
актерлік шеберлік негіздерін, эксцентрика, гротеск, ырғақ, грим, сахналық қозғалыс тәсілдерін, цирк терминологиясын, кәсіби дайындық әдістемесін, сақтандыру және пассировка құралдарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерін.
160. Біліктілікке қойылатын талаптар;
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 37. Артист жанра "Эквилибристика" (партерная, ручной эквилибр, с першами и лестницами, на переходной лестнице, на вольностоящей лестнице, на канате, на шпрунг-канате, на проволоке, на тугой проволоке, на свободновисящей проволоке, на шарах, на катушках, велофигуристы, воздушная, на штейн-трапе)
161. Должностные обязанности:
создает художественный образ в своем жанре, выполняет трюковую работу на предельно сложных для балансирования аппаратах;
участвует в цирковых представлениях, парадах-прологах и эпилогах, в массовых сценах и интермедиях при постановке цирковых пантомим и тематических представлений, в массовых клоунадах и антре, в кавалькадах по городу;
соблюдает правила по безопасности и охране труда.
162. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы актерского мастерства, сценического движения и техники речи, методику профессиональной подготовки в жанре "эквилибр", средства страховки и пассировки, достижения спорта в жанре "эквилибр" в республике и за рубежом, правил по безопасности и охране труда.
163. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

2) І санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 37. "Эквилибристика" жанрының (партерлік, қол эквилибр, сырықпен және сатымен, ауыспалы сатыда, еркін тұратын сатыда, арқанда, шпрунг арқанда, сымда, қатты тартылған сымда, әлсіз тартылған сымда, шарларда, шарғыда, велофигуристер, әуе, штейн-басқышта) әртісі
161. Лауазымдық міндеттері:
өз жанрында көркемдік бейне жасайды, теңгеруі үшін ең күрделі аппараттарда трюктік жұмыстарды орындайды;
цирк көрсетілімдеріне, шеру-бастамаларға және эпилогтарға, цирктік пантомималар мен тақырыптық көрсетілімдер қойылымдары кезіндегі көпшілік көріністерге және күлкілі қысқа пьесаларға, көпшілік клоунадаларға және антрелерге, қала бойынша кавалькадаларға қатысады;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтайды.
162. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
актерлік шеберлік, сахналық қозғалыс және сөйлеу мәнері негіздерін, "эквилибр" жанрындағы кәсіби дайындық әдістемесін, сақтандыру және пассировка құралдарын, республикадағы және шетелдегі "эквилибр" жанрындағы спорт жетістіктерін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерін.
163. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 38. Артист жанра "Гимнастика" (партерная, на турниках, на кольцах, силовые кольца, швунговые кольца, воздушная гимнастика, на трапеции, двойная трапеция, групповая трапеция, швунговая трапеция, на корд де волане, на вертикальном канате, на рамке, на бамбуке, полет, одинарный полет, перекрестный полет, групповой полет)
164. Должностные обязанности:
создает образ в своем жанре;
участвует в цирковых представлениях, парадах-прологах и эпилогах, в массовых сценах и интермедиях при постановке пантомим и тематических представлений, в массовых клоунадах и антре, в кавалькадах по городу;
соблюдает правила по безопасности и охране труда.
165. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы актерского мастерства, сценического движения и техники речи, методику профессиональной подготовки, цирковую терминологию, достижения отечественного и зарубежного спорта, средства страховки и пассировки, правил по безопасности и охране труда.
166. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 38. "Гимнастика" жанрының (партерлік, белтемірде, сақиналарда, күш сақиналарында, швунгті сақинада, әуе гимнастикасы, трапецияда, қос трапеция, топтық трапеция, швунгті трапеция, корд де воланда, тік арқанда, жиектемеде, бамбукте, ұшу, жалаң ұшу, айқасқан ұшу, топтық ұшу) әртісі
164. Лауазымдық міндеттері:
өз жанрында бейнелер жасайды;
цирк көрсетілімдеріне, шеру-бастамаларға және эпилогтарға, пантомималар мен тақырыптық көрсетілімдер қойылымы кезіндегі көпшілік сахналарға және күлкілі қысқа пьесаларға, көпшілік клоунадаларға және антрелерге, қала бойынша кавалькадаларға қатысады;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерін сақтайды.
165. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
актерлік шеберлік, сахналық қозғалыс және сөйлеу мәнері негіздерін, кәсіби дайындық әдістемесін, цирк терминологиясын, отандық және шетелдік спорт жетістіктерін, сақтандыру және пассировка құралдарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін.
166. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 39. Артист жанра "Дрессировка" (конная группа, верховая высшая школа, кабриолет, тандем, свободная дрессировка, аппортировка, групповая дрессировка, мелкие животные, крупные животные, хищные животные, птицы)
167. Должностные обязанности:
исполняет на манеже художественные образы при помощи трюков с животными в различных композиционных перестроениях и выразительных средств, номера на аттракционах с животными;
осуществляет подготовку номеров с оригинальной композицией больших групп животных и каждого животного отдельно, трюковый репертуар;
осуществляет дрессировку животных для четкого выполнения номеров;
вносит в трюковую часть номера или аттракциона изменения;
осуществляет выбраковку животных и их замену;
участвует в цирковых представлениях, парадах-прологах, эпилогах, интермедиях, пантомимах (тематических представлениях);
обеспечивает работу дрессировщиков, ассистентов, рабочих по уходу за животными;
участвует в подготовительных, репетиционных работах, упаковке, распаковке имущества номера, разгрузке и погрузке животных, их размещения при перевозке и при содержании в цирках.

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 39. "Жаттықтыру" жанрының (атты топ, ат үстіндегі жоғары мектеп, кабриолет, тандем, еркін жаттықтыру, аппортировка, топтық жаттықтыру, ұсақ жануарлар, ірі жануарлар, жыртқыш аңдар, құстар) әртісі
167. Лауазымдық міндеттері:
манежде түрлі композициялық қайта сап түзеуде жануарлармен бірге трюктердің және мәнерлеу құралдарының көмегімен көркем бейнелерді, аттракционда жануарлармен нөмірлерді орындайды;
жануарлардың үлкен тобымен және әр жануармен жеке айрықша композициямен нөмірлерді дайындауды, трюктік репертуарды жүзеге асырады;
нөмірлерді нақты орындау үшін жануарларды жаттықтыруды жүзеге асырады;
нөмірдің немесе аттракционның трюктік бөлігіне өзгерістер енгізеді;
жануарлардың жарамсыздығын анықтауды және оларды ауыстыруды жүзеге асырады;
цирк көрсетілімдеріне, шеру-бастамаларға, эпилогтарға, интермедияларға, пантомималарға (тақырыптық көріністерге) қатысады;
жаттықтырушылардың, ассистенттердің, жануарлардың күтімі бойынша жұмысшылардың жұмысын қамтамасыз етеді;
дайындық, жаттықтырушылық жұмыстарына, нөмірдің мүлкін буып-түю, ашу, жануарларды көлікке тиеу және түсіру, оларды тасымалдау және цирктерде бағып-күту жұмыстарына қатысады.

168. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы актерского мастерства акробата или жонглера, или танцора в соответствии с видом конного жанра, в котором выступает, искусство выездки и управления школьной лошадью (верхом) или в кабриолете, основы актерского мастерства и мастерство грима, средства страховки и пассировки, историю и пути развития конного жанра, основы ветеринарии, основы дрессуры лошадей, шорное дело, правила по безопасности и охране труда.
169. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 40. Артист жанра "Акробатика" (партерная, прыжковая, сольные прыжки, групповые прыжки, прыжки с трамплина, плечевая акробатика, с подкидными досками, икарийские игры, прыжки на батуте, темповая и каскадная, силовая, групповая, пластическая, одинарная, конная, акробатика на лошадях, сальтоморталисты, жокеи, па-де-де, па-де-тура, гротеск, вольтиж, джигитовка, парная, воздушная, на рамке, на штамборте)

168. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
ат жанрының түріне сәйкес өнер көрсететін акробат немесе жонглердің немесе бишінің актерлік шеберлік негіздерін, мектеп жылқысын үйрету және басқару өнерін (ат үстінде) немесе кабриолетте, актерлік шеберлік пен грим шеберлігі негіздерін, сақтандыру және пассировка құралдарын, ат жанрының тарихы мен даму жолдарын, мал дәрігерлік негіздерін, жылқыларды жаттықтыру негіздерін, шор ісін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерін.
169. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 40. "Акробатика" жанрының (партерлік, секіргіш, жеке секіру, топтық секіру, трамплиннен секіру, иық акробатикасы, лақтыратын тақтайлармен, икарий ойындары, батутта секіру, темптік және каскадтық, күштік, топтық, пластикалық, дара, атпен, ат үсті акробатикасы, сальтоморталистер, жокейлер, па-де-де, па-де-тура, гротеск, вольтиж, шабандоздық, жұптық, әуе, жиектемеде, штамбортта) әртісі

Параграф 42. Артист балета цирка
176. Должностные обязанности:
исполняет балетный репертуар;
участвует в парадах, прологах и эпилогах, в массовых сценах, интермедиях, при постановке цирковых пантомим и тематических представлений, в массовых клоунадах и антре, в кавалькадах по городу.
177. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
цирковую и хореографическую терминологию, основы актерского мастерства, сценического движения и техники речи, методику профессиональной подготовки.
178. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 43. Ассистент артиста цирка
179. Должностные обязанности:
помогает артисту цирка на репетициях и представлениях;
следит за состоянием реквизита, аппаратуры, используемых в цирковом выступлении, производит их ремонт;
готовит реквизит, животных к выходу на манеж и выходит с ними на манеж;
в целях исключения возникновения несчастных случаев страхует и пассирует артиста в работе номера, аттракциона;
участвует в текущем ремонте и в погрузочно-разгрузочных работах в цирке и на гастролях;
монтирует декорации для проведения циркового спектакля.

Параграф 42. Цирк балетінің әртісі
176. Лауазымдық міндеттері:
балет репертуарларын орындайды;
шерулерге, бастамалар мен эпилогтарға, көпшілік көріністерге, күлкілі қысқа пьесаларға, цирктік пантомималар мен тақырыптық көрсетілімдер қойылымдары кезінде көпшілік клоунадаға және антрелерге, қала бойынша кавалькадаларға қатысады.
177. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
цирктік және хореографиялық терминологияны, актерлік шеберлік, сахналық қозғалыс және сөйлеу мәнері негіздерін, кәсіби дайындық әдістемесін.
178. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маманы лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маманы лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маманы лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 43. Цирк әртісінің ассистенті
179. Лауазымдық міндеттері:
дайындықтар мен көрсетілімдер кезінде цирк әртісіне көмектеседі;
цирктік өнер көрсету кезінде пайдаланылатын реквизиттердің, аппаратулардың жағдайын бақылайды, оларға жөндеу жүргізеді;
реквизиттерді, жануарлардың манежге шығуын дайындайды және олармен бірге манежге шығады;
жазатайым оқиғалардың туындауын болдырмау мақсатында әртісті нөмір, аттракцион жұмысы кезінде сақтандырады және демеу көрсетеді;
цирктегі және гастрольдердегі ағымдағы жөндеу жұмыстарына және жүк тиеу-түсіру жұмыстарына қатысады;
цирк спектаклін өткізу үшін декорацияларды құрастырады.

180. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
методы эксплуатации, используемых в номере, аттракционе механизмов аппаратуры и реквизита, при работе в номерах с животными содержание и уход за животными в зависимости от подвида жанров дрессуры и вида животных, повадки животных, основы дрессуры, при работе в иллюзионных номерах, аттракционах основы хореографии, сценического движения, правил по безопасности и охране труда.
181. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации артиста цирка без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование или общее среднее образование, наличие спортивной подготовки и стаж работы в цирке не менее 1 года.
Параграф 44. Администратор театрально-зрелищной организации (театра, концертной организации, цирка)
182. Должностные обязанности:
организует работу по подготовке зрительских помещений к приему и обслуживанию зрителей, закулисных помещений для обеспечения нормальных условий работы творческого (исполнительского) состава театрально-зрелищной организации;
организует своевременное распространение рекламы, продажу программ, буклетов;
во время проведения мероприятий обеспечивает высокую культуру обслуживания зрителей, в том числе на выездах и гастролях;
обеспечивает работу буфетов, обслуживающих зрителей, работников организации, организует работу торговых точек в фойе;
проводит по поручению руководства выездные спектакли (концерты, представления);
обеспечивает их рекламу;
организует перевозку работников и имущества, организует распространение печатных программ;
участвует в подготовке и проведении гастролей.

180. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
нөмірлерде, аттракциондарда қолданылатын аппаратуралар механизмдері мен реквизит пайдалану әдістерін, жануарлармен нөмірлерде дрессура жанрының және жануарлар түрлеріне байланысты жануарларды бағып-күту және оларға күтім жасауды, жануарлардың әдеттерін, дрессура негіздерін, көзбайлаушылық нөмірлерде, аттракциондарда хореография, сахналық қимыл негіздерін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді.
181. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі І санатты цирк әртісі маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім, спорттық дайындықтың болуы және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ цирк әртісі маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім, спорттық дайындықтың болуы және циркте 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 44. Театрлық ойын-сауық ұйымның (театрдың, концерттік ұйымның, цирктің) әкімшісі
182. Лауазымдық міндеттері:
көрермендерді қабылдау және қызмет көрсету үшін көрермендер залын, театрлық ойын-сауық ұйымның шығармашылық (орындаушылық) құрамының қалыпты жұмыс жағдайын қамтамасыз ету үшін сахна сыртындағы бөлмелерді даярлау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
жарнаманың уақытылы таратылуын, бағдарламалардың, буклеттердің сатылымын ұйымдастырады;
іс-шараларды өткізу кезінде, соның ішінде сапарларда және гастрольдерде көрермендерге қызмет көрсетудің жоғары мәдениетін қамтамасыз етеді;
көрермендерге, ұйымның қызметкерлеріне қызмет көрсететін буфеттердің жұмысын қамтамасыз етеді, фойеде сауда нүктелерінің жұмысын ұйымдастырады;
басшылықтың тапсырмасымен көшпелі спектакльдер (концерттер, көрсетілімдер) жүргізеді;
олардың жарнамалануын қамтамасыз етеді;
қызметкерлерді және мүліктерді тасымалдауды ұйымдастырады, басылған бағдарламаларды таратуды ұйымдастырады;
гастрольдерді дайындауға және өткізуге қатысады.

183. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
правила по безопасности и охране труда.
184. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 45. Музыкальный руководитель (редактор)
185. Должностные обязанности:
участвует в формировании репертуара театрально-зрелищных организаций (театров музыкальной комедии, концертных организаций, цирков, самостоятельных музыкальных, танцевальных и хореографических коллективов);
подбирает необходимый музыкальный материал;
организует консультации специалистов;
осуществляет взаимодействие с творческими союзами, исполнителями, композиторами, органами по охране авторских прав;
рассматривает творческие заявки, дает по ним заключения;
организует обсуждение новых произведений, новых исполнителей, рекомендует их для включения в новые программы творческого коллектива;
подготавливает договоры на создание или приобретение новых сочинений;
обеспечивает выполнение авторами договорных обязательств;
редактирует рекламные материалы и следит за их выпуском;
осуществляет связь с прессой, готовит и передает для публикации информационные материалы о творческой жизни коллектива.
186. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
направление деятельности организаций исполнительских искусств, историю музыкального искусства, основы музыкальной теории и инструментоведения, классический и современный музыкальный репертуар, методы профессиональной оркестровки, аранжировки.
187. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

183. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді.
184. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 45. Музыкалық жетекші (редактор)
185. Лауазымдық міндеттері:
театрлық ойын-сауық ұйымдардың (музыкалық комедия театрларының, концерттік ұйымдардың, цирктердің, дербес музыкалық, би және хореография ұжымдарының) репертуарын қалыптастыруға қатысады;
қажетті музыкалық материалдарды таңдайды;
мамандардың кеңестерін ұйымдастырады;
шығармашылық одақтармен, орындаушылармен, композиторлармен, авторлық құқықтарды қорғау жөніндегі органдармен өзара әрекеттестікті жүзеге асырады;
шығармашылық өтінімдерді қарастырады, олар бойынша қорытындылар жасайды;
жаңа туындыларды, жаңа орындаушыларды талқылауды ұйымдастырады, оларды шығармашылық ұжымның жаңа бағдарламаларына енгізуге ұсыныс жасайды;
жаңа шығармаларды жасау немесе сатып алу үшін шарттар дайындайды;
авторлардың шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етеді;
жарнамалық материалдарды редакциялайды және олардың шығуын қадағалайды;
баспасөзбен байланысты жүзеге асырады, ұжымның шығармашылық өмірі туралы ақпараттық материалдарды дайындайды және жариялау үшін тапсырады.
186. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
орындаушылық өнер ұйымдары қызметінің бағытын, музыкалық өнер тарихын, музыкалық теория мен аспаптану негіздерін, классикалық және заманауи музыкалық репертуарларды, кәсіби оркестрлеу, өңдеу тәсілдерін.
187. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 46. Музыкальный оформитель
188. Должностные обязанности:
осуществляет музыкальное оформление постановки (спектакля, концерта, представления) в соответствии с художественным замыслом;
разрабатывает совместно с режиссером характер музыкального оформления будущих постановок (спектаклей, концертов, представлений);
участвует в утверждении готовой оригинальной музыки;
производит подбор и компиляцию музыки необходимой для концертных материалов;
монтирует музыкальные фонограммы;
производит подготовку музыкального материала для звукозаписи и обеспечивает его художественное качество.
189. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы режиссуры, труда и управления, композиторского мастерства, звуковые свойства музыкальных инструментов, историю музыкального искусства, новейшие достижения в области музыкального искусства.
190. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 46. Музыкалық әрлеуші
188. Лауазымдық міндеттері:
қойылымның (спектакльдің, концерттің, көрсетілімнің) музыкалық әрленуін көркемдік түпкі ойына сәйкес жүзеге асырады;
режиссермен бірлесіп болашақ қойылымның (спектакльдің, концерттің, көрсетілімнің) музыкалық әрлеу сипатын әзірлейді;
дайын айрықша музыканы бекітуге қатысады;
концерттік материалдарға қажетті музыканы іріктеуді және құрастыруды жүргізеді;
музыкалық фонограммаларды монтаждайды;
дыбыс жазу үшін музыкалық материалдарды дайындайды және оның көркемдік сапасын қамтамасыз етеді.
189. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
режиссура, еңбек және басқару, композиторлық шеберлік негіздерін, музыкалық аспаптардың дыбыстық қасиеттерін, музыкалық өнер тарихын, музыкалық өнер саласындағы ең жаңа жетістіктерді.
190. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.

Параграф 47. Музыкальный звукорежиссер – аранжировщик ((аранжировщик), композитор-аранжировщик (аранжировщик), композитор эстрады – аранжировщик (аранжировщик))
191. Должностные обязанности:
принимает участие в творческой и производственной деятельности концертной организации;
участвует в формировании репертуара музыкального или хореографического коллектива;
осуществляет работу по подготовке нотного материала (аранжировок, переложений, транскрипций, обработок);
создает аранжировки с помощью специализированных компьютерных программ;
участвует в написании музыкальных партий отдельно для каждого инструмента, совмещая работу композитора и музыканта;
осуществляет жанровое и стилистическое решение нового музыкального произведения;
руководит процессом монтажа звуковых записей;
участвует в утверждении готовой оригинальной музыки;
монтирует музыкальные фонограммы;
производит подготовку музыкального материала для звукозаписи и обеспечивает его художественное качество.
192. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы композиции, достижения в области акустики и звуковой техники, устройство и работу звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры, применяемой в концертной организации, акустические особенности театральных и концертных залов.
193. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (музыковедение) и стаж работы по направлению профессиональной деятельности не менее 2 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
без категории профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 48. Музыковед в области исследования народной музыки
194. Должностные обязанности:
планирует и организует работу по сбору и обработке народной музыки в соответствии с уставными задачами организации;
проводит экспедиции и командировки с целью сбора произведений народной музыки по жанрам художественного и устного творчества, обрядов;
оказывает практическую помощь коллективам любительского искусства в формировании народного репертуара;
проводит необходимые консультации, семинары, стажировки по различным вопросам теории и практики работы с народным материалом;
оказывает практическую помощь народным музыкантам специализированных учреждений культуры по сбору и формированию базы данных, дает методические рекомендации по обработке и систематизации материалов касательно народной музыки;
сотрудничает с представителями науки;
поддерживает связь с зарубежными специалистами в области народной музыки;
руководит работой по созданию базы данных о народных коллективах;
принимает участие в подготовке и проведении народных праздников.

Параграф 47. Музыкалық дыбыс режиссері-көркемдеуші ((көркемдеуші), көркемдеуші-композитор (көркемдеуші), эстрада композиторы-көркемдеуші (көркемдеуші))
191. Лауазымдық міндеттері:
концерттік ұйымдардың шығармашылық және өндірістік қызметтеріне қатысады;
музыкалық немесе хореографиялық ұжымдардың репертуарларын қалыптастыруға қатысады;
ноталық материалды дайындау бойынша жұмыстарды (музыканы көркемдеуді, ыңғайлауды, транскрипциялауды, өңдеуді) жүзеге асырады;
арнайы компьютерлік бағдарламалардың көмегімен музыканы көркемдейді;
композитор мен музыканттың жұмысын қоса атқара отырып, әрбір аспапқа жеке музыкалық партияларды жазуға қатысады;
жаңа музыкалық шығарманың жанрлық және стилистикалық шешімін жүзеге асырады;
дыбыстық жазбаларды монтаждау үдерісіне жетекшілік етеді;
дайын айрықша музыканы бекітуге қатысады;
музыкалық фонограммаларды монтаждайды;
дыбыстық жазбаға музыкалық материалдарды дайындайды және оның көркемдік сапасын қамтамасыз етеді.
192. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
композиция негіздерін, акустика және дыбыстық техника саласындағы жетістіктерді, концерттік ұйымдарда қолданылатын дыбыстық жазба және дыбыс жаңғыртушы аппаратураларының жұмысын және құрылғыларын, театр және концерт залдарының акустикалық ерекшеліктерін.
193. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: өнер және гуманитарлық ғылымдар (музыкатану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және кәсіби қызмет бағыты бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "аспаптық орындаушылық және эстрада музыкалық өнері" мамандығы бойынша кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 48. Халық музыкасын зерттеу саласындағы музыкатанушы
194. Лауазымдық міндеттері:
ұйымның жарғылық міндеттеріне сәйкес халық музыкасын жинау және өңдеу бойынша жұмысты жоспарлайды және ұйымдастырады;
көркемдік және ауыз шығармашылығы жанрлары бойынша халық музыкасы шығармаларын, салт-дәстүрлерді жинақтау мақсатында экспедициялар мен іссапарларды жүргізеді;
әуесқой өнер ұжымдарына халық репертуарын қалыптастыруға тәжірибелік көмек көрсетеді;
халық материалдарымен жұмыс істеу теориясы мен тәжірибесінің түрлі мәселелері бойынша қажетті кеңестер, семинарлар, тағылымдамалар жүргізеді.
мамандандырылған мәдениет мекемелерінің халық музыканттарына мәліметтер қорын жинау және қалыптастыру бойынша тәжірибелік көмек көрсетеді; халық музыкасына қатысты материалдарды өңдеу мен жүйелеу жөнінде әдістемелік ұсыныстар береді;
ғылым өкілдерімен ынтымақтастықта болады;
халық музыкасы саласында шетел мамандарымен байланыс жасайды;
халықтық ұжымдар туралы мәліметтер қорын жасау жұмысына жетекшілік етеді;
халықтық мерекелерді дайындауға және өткізуге қатысады.

195. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
особенности структуры культурно-досуговых учреждений, организацию массового досуга населения, производственные мощности, технологию производственного процесса.
196. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (музыковедение, инструментальное исполнительство, традиционное музыкальное искусство, композиция) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации I категории не менее 3 лет;
2) I категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (музыковедение, инструментальное исполнительство, традиционное музыкальное искусство, композиция) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации II категории не менее 2 лет;
3) II категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (музыковедение, инструментальное исполнительство, традиционное музыкальное искусство, композиция) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (музыковедение, инструментальное исполнительство, традиционное музыкальное искусство, композиция), без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 49. Оператор по декорации (по световой аппаратуре)
197. Должностные обязанности:
осуществляет установку электроосветительной аппаратуры и оснащение сцены во время спектакля и репетиций в соответствии со световой партитурой;
обеспечивает подготовку аппаратов к созданию световых эффектов для спектаклей, монтаж световой аппаратуры и приборов, упаковку и транспортировку световой сценической аппаратуры при выездных спектаклях и в гастролях.
198. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
устройство и принцип действия осветительных приборов, способы включения их в сеть, допустимые нагрузки осветительных приборов, требуемое сечение проводов, свойства постоянного и переменного тока, работы монтажа электропроводки и ремонта осветительной аппаратуры и приборов, сценическое освещение, виды применяемых материалов.

195. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
мәдени-демалыс мекемелерінің құрылымдық ерекшеліктерін, тұрғындардың бұқаралық демалысын ұйымдастыру, өндірістік қуатты, өндірістік үдерістің технологиясын.
196. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (музыкатану, аспаптық орындаушылық, дәстүрлі музыка өнері, композиция) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (музыкатану, аспаптық орындаушылық, дәстүрлі музыка өнері, композиция) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі IІ санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (музыкатану, аспаптық орындаушылық, дәстүрлі музыка өнері, композиция) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (музыкатану, аспаптық орындаушылық, дәстүрлі музыка өнері, композиция) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Параграф 49. Декорация жөніндегі оператор (жарық аппаратурасы бойынша)
197. Лауазымдық міндеттері:
жарық партитурасына сәйкес спектакль және дайындық кезінде сахнаға электржарықтандыру аппаратураларын орнатуды және сахнаны жабдықтауды жүзеге асырады;
спектакльдерге арналған жарық әсерлерін құру үшін аппараттарды дайындауды, жарық аппаратуралары мен құралдарын құрастыруды, көшпелі спектакльдер мен гастрольдер кезінде сахналық жарық аппаратурасын буып-қаптауды және тасымалдауды жүзеге асырады.
198. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жарықтандырғыш құралдарының құрылғысы мен жұмыс істеу қағидасын, оларды желіге қосу тәсілдерін, жарықтандырғыш құралдардың рұқсат етілетін қуатын, сымдарды тұтыну қимасын, тұрақты және ауыспалы тоқ қасиеттерін, электр сымдарын монтаждау және жарықтандырғыш аппаратуралар мен құралдарды жөндеу жұмысын, сахналық жарықтандыруды, қолданылатын материалдардың түрлерін.

199. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы или среднее общее образование и стаж работы по специальности не менее 1 года.
Параграф 50. Оператор звукозаписи (звукооператор)
200. Должностные обязанности:
обеспечивает техническое качество звука;
участвует в создании режиссерского сценария;
работает над звуковым решением спектаклей;
осуществляет звуковое и шумовое оформление спектаклей;
участвует в просмотрах, актерских сдачах, застольных репетициях;
участвует при расположении актеров в зависимости от акустических особенностей сценической площади;
определяет звукотехнические средства, необходимые для проведения репетиций, записей;
руководит расстановкой микрофонов, проводит пробные записи особых звуковых эффектов;
производит специальные записи для использования их в спектаклях, для создания специальных звуковых эффектов;
руководит процессом монтажа звуковых записей, пополняет шумотеку.
201. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
достижения в области акустики и звуковой техники, устройство и работу звукозаписывающей и звуковоспроизводящей аппаратуры, применяемой в организации исполнительских искусств, акустические особенности театральных и концертных залов.
202. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "театрально-декоративное искусство" или "обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники" без предъявления требований к стажу работы или среднее общее образование и стаж работы в театрально-зрелищной организации не менее 2 лет.
Параграф 51. Суфлер
203. Должностные обязанности:
следит за ходом репетиций, спектакля, по тексту пьесы и подсказывает по необходимости актҰрам текст роли;
обеспечивает наличие в театре выверенных экземпляров пьес и текстов ролей;
читает клавир исполняемого произведения.
204. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
специфику работы артистов, режиссерское решение и построение спектаклей, мизансцены, темп, ритм произнесения текста, паузы, музыкальные и шумовые моменты.
205. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (актерское искусство, режиссура, сценография, искусствоведение) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология, журналистика) без предъявления требований к стажу работы, или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "актерское искусство" и стаж работы по специальности не менее 3 лет.

199. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім және мамандығы бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 50. Дыбыс жазу операторы (дыбыс операторы)
200. Лауазымдық міндеттері:
дыбыстың техникалық сапасын қамтамасыз етеді;
режиссерлік сценарий жасауға қатысады;
спектакльдердің дыбыстық шешімі бойынша жұмыс жасайды;
спектакльдерді дыбыстық және шуылмен көркемдеуді жүзеге асырады;
көрсетілімдерге, актерлік тапсыруларға, үстел басындағы дайындықтарға қатысады;
сахна алаңының акустикалық ерекшеліктеріне байланысты әртістерді орналастыруға қатысады;
дайындықтарды өткізу, дыбыс жазу үшін қажетті дыбыс техникалық құралдарын белгілейді;
микрофондарды орналастыруға жетекшілік етеді, ерекше дыбыстық әсерлердің сынамалық жазбаларын жүргізеді;
спектакльдерде пайдалану үшін, арнайы дыбыс әсерлерін жасау үшін арнайы дыбыстық жазбаларды жасайды;
дыбыстық жазбаларды монтаждау үдерісіне жетекшілік етеді, шу түрлерін толықтырады.
201. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
акустика мен дыбыс техникасы саласындағы жетістіктерді, орындаушылық өнер ұйымдарында қолданылатын дыбыс жазатын және дыбыс шығарушы аппаратуралардың жұмысын және құрылғыларын, театр және концерт залдарының акустикалық ерекшеліктерін.
202. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "театрлық-декоративтік өнер" немесе "телекоммуникациялық жабдықтар мен тұрмыстық техникаға қызмет көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім немесе жалпы орта білім және театрлық ойын-сауық ұйымындағы 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 51. Суфлер
203. Лауазымдық міндеттері:
дайындық, спектакль барысын, пьеса мәтіні бойынша қадағалайды және әртістерге қажет болғанда рөл мәтінін сыбырлап айтады;
театрда пьесалар мен рөл мәтіндерінің салыстырып тексерілген даналарының болуын қамтамасыз етеді;
орындалып жатқан шығарманың клавирін оқиды.
204. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
әртістердің жұмыс ерекшелігін, спектакльдердің, мизансценалардың режиссерлік шешімі және құрылымын, ырғағын, мәтінді оқу қарқынын, үзілісті, музыкалық және шуыл сәттерін.
205. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (актерлік өнер, режиссура, сценография, өнертану) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану, журналистика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе "актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Параграф 52. Артист-Конферансье
206. Должностные обязанности:
участвует в проведении концертов, объявляет концертные номера, выступает в промежутках между ними;
осуществляет взаимодействие с залом во время проведения концерта.
207. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
классический и современный репертуар музыкальных театров и концертных организаций, историю музыки и театра, основы музыкальной драматургии, актерского мастерства, вокального искусства, методику вокальной педагогики.
208. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 53. Зоотехник
209. Должностные обязанности:
обеспечивает содержание и кормление животных, режим температуры и влажности в помещениях для них, исправность всех средств и инструментов, применяемых при обслуживании и фиксации животных;
составляет расчеты кормов и кормовые ведомости;
осуществляет перемещения, перевозки и пересадки животных;
обеспечивает фиксацию животных или их отлов для проведения врачебно-профилактических мероприятий;
осуществляет декодирование помещений с животными;
оказывает помощь врачам ветеринарным при лечении животных.
210. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" (далее – "О ветеринарии"), "О культуре";
основы зоотехнической и ветеринарной службы, биологию животных и птиц.
211. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;

Параграф 52. Әртіс-Конферансье
206. Лауазымдық міндеттері:
концерттер өткізуге қатысады, концерттік нөмірлерді хабарлайды, нөмірлер арасында сахнаға шығады;
концерт өткізу кезінде залмен өзара қарым-қатынасты жүзеге асырады.
207. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыкалық театрлар мен концерттік ұйымдардың классикалық және заманауи репертуарын, музыка және театр тарихын, музыкалық драматургия, актерлік шеберлік, вокал өнері негіздерін, вокалдық педагогика әдістемесін.
208. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 53. Зоотехник
209. Лауазымдық міндеттері:
жануарлардың күтімі мен азықтандырылуын, оларға арналған үй-жайларда температура және ылғалдылық режимін, жануарларды күтімге алғанда және бекемдеп байлауда қолданылатын барлық құралдар мен аспаптардың жарамдылығын қамтамасыз етеді:
азықтандыру есептерін және жемазық тізімдемелерін құрастырады;
жануарлардың орнын ауыстыруларды, тасымалдауды және қайта орналастыруды жүзеге асырады;
дәрігерлік-профилактикалық іс-шараларды жүргізу үшін жануарларды бекемдеп байлауды немесе оларды ұстап алуды қамтамасыз етеді;
жануарлар бар орын-жайларды қайта кодтауды жүзеге асырады;
жануарларды емдегенде ветеринар-дәрігерлерге көмек көрсетеді.
210. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі (бұдан әрі – "Ветеринария туралы"), "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зоотехникалық және ветеринариялық қызмет негіздерін, жануарлар мен құстар биологиясын.
211. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша саласындағы жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 54. Врач ветеринарный
212. Должностные обязанности:
организует и проводит ветеринарно-профилактические, ветеринарно-санитарные и клинико-лабораторные мероприятия по предупреждению заболеваний и падежа животных цирка;
осуществляет ежедневное наблюдение за животными прикрепленной секции;
следит за ветеринарно-санитарным состоянием производственных помещений и территорий;
производит карантинные мероприятия вновь прибывшим в цирк животным, выявляет больных животных, изолирует их, проводит диагностические исследования и лечение заболевших животных, прививки, лечебно-профилактические обработки;
обеспечивает качество кормов и деятельность ветеринарной аптеки.
участвует в выбраковке животных и дает заключение об использовании мяса забивных животных;
проводит исследования в соответствии с планами научной работы зоопарка, консультирует посетителей зоопарка и организации по вопросам лечения диких животных;
ведет учет наблюдаемых животных.
213. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
биологию животных и птиц, содержащихся в зоопарке, свойственные им болезни, их предупреждение и лечение, ветеринарно-санитарную экспертизу, новейшие достижения в области ветеринарии и ветсанэкспертизы.
214. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 54. Ветеринар-дәрігер
212. Лауазымдық міндеттері:
цирк жануарларының аурулары мен өлім-жітімінің алдын алу үшін ветеринариялық-профилактикалық, ветеринариялық-санитарлық және клиникалық-зертханалық іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;
бекітіліп берілген секцияларда жануарларды күнделікті қадағалауды жүзеге асырады;
өндірістік орынжайлар мен аумақтың ветеринариялық-санитарлық жағдайын қадағалайды;
циркке жаңадан әкелінген жануарларға карантиндік іс-шаралар жүргізеді, ауру жануарларды анықтайды, оларды оқшаулайды, ауруға шалдыққан жануарларға диагностикалық зерттеулер және емдеу, сақтандыру екпелерін, емдеу-профилактикалық өңдеулерді жүргізеді;
азықтардың сапасын және ветеринариялық дәріхананың қызметін қамтамасыз етеді;
жануарлардың жарамсызын шығаруға қатысады және сойыс малдарының етін пайдалану бойынша қорытындылар жасайды;
зообақтың ғылыми жұмыс жоспарына сәйкес зерттеулер жүргізеді, жабайы жануарларды емдеу мәселелері бойынша зообаққа келушілерге және ұйымдарға кеңестер береді;
бақылаудағы жанаурлардың есебін жүргізеді.
213. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зообақтағы жануарлар мен құстар биологиясын, оларға тән ауруларды, оларды алдын алу және емдеуді, ветеринариялық-санитарлық сараптаманы, ветеринария және ветеринариялық-санитариялық сараптама саласындағы озық жетістіктерді.
214. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:

1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария, без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы в цирке в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 55. Лаборант
215. Должностные обязанности:
выполняет лабораторные анализы и исследования;
принимает участие в сборе и обработке исходных материалов исследований и экспериментов;
готовит препараты, инструменты, специальную одежду для биологических исследований;
следит за исправным состоянием лабораторного оборудования, осуществляет его наладку и регулировку, обеспечивает надлежащее хранение;
участвует в выполнении исследований и экспериментов, осуществляет подготовительные работы при их проведении, наблюдение за животными;
принимает участие в составлении и оформлении документации на работы, проводимые ветеринарным врачом.
216. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы зоотехнической и ветеринарной службы, методы проведения анализов, испытаний и исследований, руководящие и справочные материалы по зоотехнической и ветеринарной службе, лабораторное оборудование и его эксплуатацию.

1) жоғары санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 55. Зертханашы
215. Лауазымдық міндеттері:
зертханалық талдамалар және зерттеулерді орындайды;
зерттеулер мен тәжірибелердің бастапқы материалдарын жинауға және өңдеуге қатысады;
биологиялық зерттеулерге арналған препараттарды, аспаптарды, арнайы киімдерді дайындайды;
зертхана жабдықтарының жарамды болуын қадағалайды, оларды баптау мен реттеуді жүзеге асырады, тиісті сақталуын қамтамасыз етеді;
зерттеулер мен тәжірибелердің орындалуына қатысады, оларды жүргізу кезінде даярлық жұмыстарын, жануарларды қадағалауды жүзеге асырады;
ветеринар-дәрігер жүргізетін жұмыстарға құжаттамаларды жасауға және рәсімдеуге қатысады.
216. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зоотехникалық және ветеринариялық қызмет негіздерін, талдаулар, сынақтар және зерттеулерді жүргізу әдістемелерін, зоотехникалық және ветеринариялық қызмет бойынша басқарушы және анықтамалық материалдарды, зертхана жабдығы мен оны пайдалануды.

217. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария, без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", без предъявления требований к стажу работы.
Раздел 3. Должности других служащих (технические исполнители)
Параграф 1. Заведующий костюмерной
218. Должностные обязанности:
при проведении постановок (спектаклей, концертов, представлений) производит подбор костюмов и аксессуаров к ним;
обеспечивает хранение костюмов ходового и запасного гардероба, своевременную чистку и дезинфекцию их, ремонт и пополнение, подготовку и упаковку сценической одежды при выездных спектаклях и гастролях.
219. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
костюмы каждой постановки (спектакля, концертной программы, представлений), историю костюма.

217. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында ретінде 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
3-бөлім. Басқа қызметшілердің (техникалық орындаушылар) лауазымдары
Параграф 1. Киім қоймасының меңгерушісі
218. Лауазымдық міндеттері:
қойылымдарды (спектакльдер, концерттер, көрсетілімдерді) өткізу кезінде костюмдер мен оларға арналған аксессуарларға таңдау жасайды;
күнделікті және қосалқы гардеробтағы костюмдердің сақталуын, олардың уақтылы тазалануын және залалсыздандырылуын, жөнделуін және толықтырылуын, көшпелі спектакльдер мен гастрольдер кезінде сахна киімдерінің дайындығы мен буып-түйілуін қамтамасыз етеді.
219. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
әрбір қойылымның (спектакльдің, концерттік бағдарламаның, көрсетілімдердің) костюмдерін, костюм тарихын.

220. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Глава 3. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих кинематографических организаций и кинотеатров
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор кинематографической организации и кинотеатра
221. Должностные обязанности:
руководит творческой, производственной, хозяйственной и финансовой деятельностью кинематографических организаций и кинотеатров (далее – кинематографическая организация);
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества организации, финансово - хозяйственные результаты ее деятельности, организует работу по борьбе с коррупцией;
определяет политику, стратегию деятельности кинематографической организации и механизм их реализации;
заключает и расторгает договора, совершает сделки, операции с юридическими лицами, издает приказы, представляет интересы организации в суде, государственных органах и организациях;
определяет структуру управления организаций;
обеспечивает непрерывность производственного процесса, выполнение плановых сроков на этапах работы над кинокартиной, соблюдение статей генеральной сметы, обеспечивает прокат и публичную демонстрацию фильмов;
осуществляет внедрение научно-технического прогресса;
осуществляет подбор и расстановку кадров, создает условия для повышения их профессионального уровня;
организует работу по установлению международных экономических, научно-технических и культурных связей.
222. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
223. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки и/или искусство и гуманитарные науки (искусство) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и стаж работы по специальности на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора кинематографической организации и кинотеатра
224. Должностные обязанности:
руководит деятельностью структурных подразделений, работой съемочных групп;
организует разработку производственных и финансовых планов, обеспечивает своевременное их выполнение, организует работу по борьбе с коррупцией и несет персональную ответственность за указанную работу;
обеспечивает запуск в производство запланированных кинокартин и непрерывность производственного процесса;
обеспечивает процесс подготовки и сдачи исходных материалов на копирование;
организует регулярное обслуживание населения показом фильмов на стационаре и выезды в регионы;
осуществляет репертуарное планирование показа фильмов с учетом национальных, профессиональных, возрастных особенностей зрителей;
обеспечивает проведение зрелищных мероприятий, праздников, фестивалей, конкурсов, концертов, конференций, презентаций, выставок, встреч с деятелями кино и искусства, премьерных просмотров, тематических показов, недели национального и детского кино, культурных мероприятий; выполнение социально-творческих заказов по договорам с организациями, учреждениями и отдельными физическими лицами по оказанию культурно-досуговых услуг (разработка сценариев, изготовление клипов, видеороликов, фильмов, телепередач, телепрограмм), оказание комплекса культурно-досуговых и сервисных услуг при посещении кинотеатра, проведение досуговых мероприятий школ, детских садов, студенческой молодежи, организаций, учреждений, частных лиц; организацию рекламы кино и видеофильмов в средствах массовой информации;
осуществляет организацию работы с учреждениями образования, молодежными объединениями, детскими коллективами, ветеранскими организациями, категорией лиц с ограниченными физическими возможностями, национально-культурными центрами по развитию и взаимообогащению национальных культур;
обеспечивает подбор кадров для структурных подразделений и рекомендует их руководителю организации;
внедряет в производство новейшие методы и системы планирования в организацию производства.

220. Біліктілікке қойылатын талаптар:
"өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
3-тарау. Кинематография ұйымдарының және кинотеатрлардың басшылары, мамандары және басқа да қызметшілерінің біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылар лауазымдары
Параграф 1. Кинематография ұйымының және кинотеатрдың директоры
221. Лауазымдық міндеттері:
кинематография ұйымдары мен кинотеатрлардың (бұдан әрі- кинематография ұйымы) шығармашылық, өндірістік, шаруашылық және қаржылық қызметін басқарады;
ұйым мүлкінің сақталуы мен тиімді пайдаланылуын, оның қызметінің қаржылық-шаруашылық нәтижелерін қамтамасыз етеді, жемқорлыққа қарсы күрес бойынша жұмысты ұйымдастырады;
кинематография ұйымы қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды іске асыру тетіктерін анықтайды;
заңды тұлғалармен шарттар, мәмілелер, операциялар жасасады, бұйрықтар шығарады, сотта, мемлекеттік органдар мен ұйымдарда ұйымның мүддесіне өкілдік етеді;
ұйымның басқару құрылымын анықтайды;
өндірістік үдерістің үздіксіздігін, кинокартинамен жұмыс істеудің барлық кезеңдерінде жоспарлы мерзімдердің орындалуын, бас смета баптарының қадағалануын, фильмдердің жалға берілуі (прокат) мен көпшілікке көрсетілімін қамтамасыз етеді;
ғылыми-техникалық ілгерілеуді енгізуді жүзеге асырады;
кадрларды іріктеу мен орналастыруды жүзеге асырады, олардың кәсіби деңгейлерін арттыруға жағдайлар жасайды;
халықаралық экономикалық, ғылыми-техникалық және мәдени байланыстарды орнату бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
222. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
223. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және мамандығы бойынша мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Кинематография ұйымы және кинотеатр директорының орынбасары
224. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшелердің қызметіне, түсіру топтарының жұмысына басшылық жасайды;
өндірістік және қаржылық жоспарларды жасауды ұйымдастырады, олардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді, сыбайлас жемқорлықпен күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және аталған жұмысқа жеке жауапкершілікте болады;
жоспарланған кинокартиналардың өндіріске жіберілуін және өндірістік үдерістің үздіксіздігін қамтамасыз етеді;
көшірмелеуге бастапқы материалдарды дайындау және тапсыру үдерісін қамтамасыз етеді;
тұрақты жерлерде тұрғындарға фильмдер көрсетілімімен ұдайы қызмет көрсетуді және өңірлерге сапарларды ұйымдастырады;
көрермендердің ұлттық, кәсіби, жас мөлшері ерекшеліктерін ескере отырып, фильмдер көрсетудің репертуарлық жоспарлануын жүзеге асырады;
ойын-сауық іс-шараларды, мерекелерді, фестивальдарды, байқауларды, концерттерді, конференцияларды, тұсаукесерлерді, көрмелерді, кино және өнер қайраткерлерімен кездесулерді, премьералық көрсетілімдерді, тақырыптық көрсетілімдерді, ұлттық және балалар киносы апталықтарын, мәдени іс-шараларды өткізуді; мәдени ойын-сауық қызметтерін (сценарийлер жасау, клиптер, бейнероликтер, фильмдер, телехабарлар, телебағдарламалар дайындау) көрсету жөнінде ұйымдармен, мекемелермен және жеке тұлғалармен жасалған шарттар бойынша әлеуметтік-шығармашылық тапсырыстардың орындалуын, кинотеатрға барған кезде кешенді мәдени-демалыс және сервистік қызмет көрсетуді, мектептерде, бала бақшаларға, студент жастарға, ұйымдарға, мекемелерге, жеке тұлғаларға іс-шаралар өткізуді; бұқаралық ақпарат құралдарында кино және бейнефильмдердің жарнамаларын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
білім беру мекемелерімен, жастар бірлестігімен, балалар ұжымдарымен, ардагерлерлік ұйымдармен, мүмкіндігі шектеулі тұлғалар санаттарымен, ұлттық-мәдени орталықтармен ұлттық мәдениеттерді дамыту және өзара байыту бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
құрылымдық бөлімшелер үшін кадрларды іріктеуді қамтамасыз етеді және оларды ұйым басшысына ұсынады;
өндірісті ұйымдастыруда жоспарлаудың ең жаңа әдістері мен жүйелерін өндіріске енгізеді.

225. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
226. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и стаж работы в сфере культуры не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 3 лет.
Параграф 3. Главный режиссер
227. Должностные обязанности:
осуществляет организацию творческо-производственного процесса создания фильма;
участвует в разработке лимита смет на период режиссерской работы, календарно-постановочного плана и генеральной сметы;
организует своевременное проведение работ над постановочным проектом, участвует в его создании и защите;
организует подбор кинематографического материала;
участвует в выборе мест натурных съемок;
осуществляет работу по подбору актеров, участников эпизодических, групповых и массовых сцен;
организует фото- и кинопробы актеров;
обеспечивает эффективное расходование средств, выделенных в генеральной смете на создание фильмов;
назначает и готовит съемку, обеспечивает слаженность и непрерывность творческого процесса;
организует просмотр и обсуждение отснятого материала;
руководит работой ассистентов и помощников кинорежиссера;
осуществляет совместно с творческим коллективом весь комплекс работ по дублированию фильма, сокращение и перемонтаж копии;
обеспечивает художественное качество дубляжа, правильность режиссерской трактовки образов дублируемого фильма;
участвует в озвучивании фильма и записи музыки;
организует изготовление рекламных роликов, сдает рекламные материалы, входящие в постановочный проект, по окончании производства фильма в информационный отдел киностудии;
обеспечивает своевременное выполнение договорных отношений с действующим персоналом по созданию фильма.
228. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию режиссуры художественного кино и телефильма, русскую, зарубежную литературу, основы драматургии кино, кинооператорского мастерства, технологии монтажа фильмов, творческую деятельность киноактера, технологию, организацию и экономику производства фильмов.

225. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
226. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Бас режиссер
227. Лауазымдық міндеттері:
фильм жасаудағы шығармашылық-өндірістік үдерістің ұйымдастырылуын жүзеге асырады;
режиссерлік жұмыс кезеңінде смета лимитін, күнтізбелік қойылым жоспары мен бас сметаны жасауға қатысады;
қойылымдық жобамен жұмыстардың уақтылы өткізілуін ұйымдастырады, оны жасауға және қорғауға қатысады;
кинематографиялық материалды іріктеуді ұйымдастырады;
табиғи түсірілім орындарын таңдауға қатысады;
актерлерді, эпизодтық, топтық және көпшілік көріністердің қатысушыларын іріктеу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады;
актерлердің фото- және киносынамаларын ұйымдастырады;
фильмдерді жасауға бас сметада бөлінген қаражаттың тиімді жұмсалуын қамтамасыз етеді;
түсірілімді белгілейді және дайындайды, шығармашылық үдерістің үйлесімдігін және үздіксіздігін қамтамасыз етеді;
түсірілген материалды көруді және талқылауды ұйымдастырады;
кинорежиссердің ассистенттері мен көмекшілерінің жұмыстарына жетекшілік жасайды;
шығармашылық ұжыммен бірлесіп, фильмді көшіру, қысқарту және көшірмені қайта монтаждау жөніндегі барлық жұмыс кешенін жүзеге асырады;
дубляждың көркемдік сапасын, дубляждалған фильм кейіпкерлерінің режиссерлік түсініктемесінің дұрыстығын қамтамасыз етеді;
фильмді дыбыстауға және музыка жазуға қатысады;
жарнама роликтерін дайындауды ұйымдастырады, қойылымдық жобаға кіретін жарнамалық материалдарды фильм өндірісі аяқталысымен киностудияның ақпараттық бөліміне өткізеді;
фильмді жасау бойынша жұмыс істейтін қызметкерлермен келісім-шарттық қарым-қатынастардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді.
228. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
көркем кино және телефильм режиссурасы теориясын, орыс, шетел әдебиетін, кино драматургиясы, кинооператорлық шеберлік негіздерін, фильмдерді монтаждау технологиясын, кино актерінің шығармашылық қызметін, фильм өндірісінің технологиясын, ұйымдастырылуын және экономикасын.

229. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 4. Главный звукорежиссер
230. Должностные обязанности:
руководит работой по созданию осуществлению звукового решения фильма;
обеспечивает художественно-техническое качество звука в кинокартине;
разрабатывает совместно с режиссером-постановщиком и композитором план звукового построения фильма;
участвует в разработке постановочного проекта в части звукового решения фильма, календарно-постановочного фильма и генеральной сметы;
выявляет голосовые дикционные данные актеров, определяет оптимальный режим для качественной записи актерских проб, участвует в утверждении музыкальной экспликации готовой музыки к фильму;
участвует в выборе интерьеров и мест натурных съемок, выявляя различного рода условия акустического влияния, возможности расположения звуковой аппаратуры;
принимает готовность звукового тракта к началу съемки;
обеспечивает работу звуковой бригады;
создает и обрабатывает фонограмму звуковых компонентов для создания требуемых звуковых образов и фактур, руководит монтажом звуковых пленок;
отбирает фонотечный материал, идущий в картину;
обеспечивает соблюдение норм и сроков, установленных календарно-постановочным планом и генеральной сметой, своевременную сдачу качественных исходных материалов по озвучиванию фильма.
231. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
звукооператорское мастерство: принципы взаимной художественной связи изображения звука, монтажа, методы трюковых и специальных видов звукозаписи, способы стереофонической передачи звука, звукозаписывающую аппаратуру, звуковые свойства музыкальных инструментов, речи и вокала, основы технологии фильмопроизводства, новейшие достижения отечественного и зарубежного киноискусства и кинотехники.
232. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы в качестве звукорежиссера не менее 5 лет.
Параграф 5. Главный кинооператор
233. Должностные обязанности:
реализует средствами кинооператорского искусства совместный замысел создателей фильма, обеспечивает художественный уровень фильма и его изобразительную трактовку, рациональное использование кинооператорской техники;
руководит операторской группой, организует ее работу;
участвует в работе над киносценарием (творческо-производственной разработкой литературного сценария), над режиссерским сценарием;
устанавливает световой и цветовой режимы картины, составляет перечень необходимых для съемок аппаратуры оптики, материалов, светотехнических приспособлений, принимает участие в формировании операторского состава съемочной группы;
проводит съемку кинопроб актеров;
участвует в разработке постановочного проекта фильма, утверждении гримов, отборе дублей и обсуждении отснятого материала, в сдаче готовой кинокартины технической комиссии киностудии;
обеспечивает сдачу качественных исходных материалов;
осуществляет работу по проведению экспериментальных работ в области киноизобразительного искусства.

229. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Бас дыбыс режиссері
230. Лауазымдық міндеттері:
фильмнің дыбыстық шешімін жасау және жүзеге асыру жөніндегі жұмыстарға басшылық етеді;
кинокартинадағы дыбыстың көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз етеді;
қоюшы режиссермен және композитормен бірлесіп фильмнің дыбыстық құрылымының жоспарын жасайды;
фильмнің дыбыстық шешіміне қатысты қойылымдық жобаны, күнтізбелік-қойылымдық фильмді және бас сметаны жасауға қатысады;
актерлердің дауыстық дикциялық қабілеттерін анықтайды, актерлік сынамалардың сапалы жазылуы үшін тиімді режимді анықтайды, фильмге арналған дайын музыканың музыкалық экспликациясын бекітуге қатысады;
түрлі акустикалық әсер ету шарттарын, дыбыс аппаратурасының орналасу мүмкіндіктерін айқындай отырып, ішкі көріністер мен табиғи түсірілім орындарын таңдауға қатысады;
түсірілімді бастауға барлық дыбыс жолының дайындығын қабылдайды;
дыбыс бригадасының жұмысын бақылайды;
қажетті дыбыстық бейнелер мен фактураларды жасау үшін дыбыстық компоненттер фонограммасын жасайды және өңдейді, дыбыстық таспаларды монтаждауға жетекшілік етеді;
картинаға кететін фонотекалық материалдарды іріктейді;
күнтізбелік-қойылымдық жоспарда және бас сметада көрсетілген нормалар мен мерзімдердің сақталуын, фильмді дыбыстауға қатысты сапалы бастапқы материалдардың уақтылы өткізілуін қамтамасыз етеді.
231. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дыбыс операторлық шеберлікті: дыбыс, монтаж бейнелерінің өзара көркемдік байланыс қағидаларын, дыбыс жазудың трюктік және арнайы түрлерінің әдістерін, дыбыстың стереофоникалық берілу тәсілдерін, дыбыс жазу аппаратурасын, музыкалық аспаптардың, сөз бен вокалдың дыбыстық құрылымдарын, фильм өндірісі технологиясының негіздерін, отандық және шетелдік кино өнерінің және кинотехниканың тың жетістіктерін.
232. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және дыбыс режиссері ретінде 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 5. Бас кинооператор
233. Лауазымдық міндеттері:
кинооператорлық өнер құралдары арқылы фильм жасаушылардың бірлескен пайымдарын іске асырады, фильмнің көркемдік деңгейін және оның бейнелі түсіндірмесін, кинооператорлық техниканың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
операторлық топқа жетекшілік етеді, оның жұмысын ұйымдастырады;
киносценарий (әдеби сценарийді шығармашылық-өндірістік өңдеу), режиссерлік сценарий жұмыстарына қатысады;
картинаның жарық және түстік тәртібін бекітеді, түсірілімге қажетті оптика аппаратурасының, материалдардың, жарық-техникалық құрылғылардың тізімін жасайды, түсіру тобының операторлық құрамын қалыптастыруға қатысады;
актерлердің киносынамаларын түсіруді жүргізеді;
фильмнің қойылымдық жобасын жасауға, гримдерді бекітуге, дубльдерді таңдауға және түсірілген материалдарды талқылауға, дайын картинаны киностудияның техникалық комиссиясына өткізуге қатысады;
сапалы бастапқы материалдарды тапсыруды қамтамасыз етеді;
кинобейнелеу өнері саласындағы тәжірибелік жұмыстарды өткізуге байланысты жұмыстарды жүзеге асырады.

234. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы кинодраматургии, кинооператорское мастерство, методы художественного киноосвещения и кинокомпозиции, методы комбинированных и специальных видов киносъемок, цветовидение, экспонометрию, характеристику и технологию обработки киноматериалов, киносъемочную аппаратуру, светотехнику, средства операторского транспорта, вспомогательную технику, основы технологии, организации и экономики фильмопроизводства, эксплуатацию киносъемочной аппаратуры и кинооборудования.
235. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 6. Главный художник
236. Должностные обязанности:
разрабатывает и осуществляет творческий замысел изобразительно-декорационного решения и оформления фильма;
обеспечивает художественное качество фильма и его тональный и колористический строй, образное раскрытие эпохи и быта, единства стилевого решения фильма;
участвует в разработке режиссерского сценария;
определяет пространственную композицию и масштаб съемочных объектов и сцен, их построение, тональность, колорит, характер композиции света;
принимает участие в разработке постановочного проекта фильма;
создает эскизы изобразительной экспликации фильма.
237. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
мастерство художника по декорациям, костюмам, гриму, комбинированным съемкам, мастерство живописи, рисунка, композиции, историю изобразительных искусств, костюмов, культуры и быта, архитектуры и стилей, основы кинодраматургии, кинорежиссуры, технику и технологию производства кинодекорационных сооружений, макетов изготовления костюмов, основы технологии, экономики и организации фильмопроизводства.
238. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 7. Руководитель структурного подразделения (центра, службы, сектора, отдела, группы, труппы)
239. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью структурного подразделения, филиала и организует работу, обеспечивающую непрерывный цикл киновидео производства и регулярность показа кино и видеофильмов;
руководит работой и непосредственно участвует в разработке перспективных и текущих планов работы и обеспечивает их выполнение;
участвует в подборе кадров для структурного подразделения;
утверждает акты и подписывает документы, являющиеся основанием для расчетов с отделами и цехами студии, юридическими и физическими лицами;
обеспечивает выполнение производственной и трудовой дисциплины работников, обеспечивает контроль за осуществлением требований безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности.

234. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия, кинооператорлық шеберлік негіздерін, көркемдік киножарықтандыру және кинокомпозиция әдістерін, кино түсірудің құрама және арнайы түрлерінің әдістерін, түстануды, экспонометрияны, киноматериалдардың сипаттамалары мен өңдеу технологиясын, кино түсіру аппаратурасын, жарық техникасын, операторлық көлік құралдарын, көмекші техниканы, фильм өндірісінің технологиясы, ұйымдастырылуы мен экономикасы негіздерін, кино түсіру аппаратурасы мен киножабдықтарын пайдалануды.
235. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 6. Бас суретші
236. Лауазымдық міндеттері:
фильмнің бейнелеу-декорациялық шешімі мен безендірілуінің шығармашылық түпкі ойын жобалайды және жүзеге асырады;
фильмнің көркемдік сапасы мен оның үндестік және түстік құрылымын, заман мен тұрмыстың бейнелі ашылуын, фильмнің стильдік шешімінің біртұтастығын қамтамасыз етеді;
режиссерлік сценарийді жасауға қатысады;
түсіру нысандары мен сахналардың кеңістіктік композициясын және ауқымын, олардың құрылымын, үндестігін, түсін, жарық композициясының сипатын анықтайды;
фильмнің қойылымдық жобасының жасалуына қатысады; фильмнің бейнелік экспликациясының нобайларын жасайды.
237. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
декорациялар, костюмдер, грим, құрама түсірілім бойынша суретші шеберлігін, кескіндеме, сурет, композиция шеберлігін, бейнелеу өнері, костюмдер, мәдениет және тұрмыс, сәулет өнері мен стильдер тарихын, кинодраматургия, кинорежиссура негіздерін, кинодекорациялық құрылғылар өндірісінің техникасы мен технологиясын, костюмдерді жасау макеттерін, фильм өндірісінің технологиясы, экономикасы мен ұйымдастырылуы негіздерін.
238. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 7. Құрылымдық бөлімнің (орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың, труппаның) жетекшісі
239. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімнің, филиалдың қызметіне жетекшілік етеді және кинобейне өндірісінің үздіксіз циклі мен кино және бейнефильмдер көрсетілімінің реттілігін қамтамасыз ететін жұмысты ұйымдастырады;
жұмысты басқара отырып, келешекке арналған және ағымдағы жұмыс жоспарларын жасауға тікелей қатысады және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
құрылымдық бөлімдер үшін кадрларды іріктеуге қатысады;
студия бөлімдерімен және цехтарымен, заңды және жеке тұлғалармен есептесуге негіз болып табылатын актілерді бекітеді және құжаттарға қол қояды;
қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін орындауын, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді.

240. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
перспективы развития киноискусства, экономику кинематографии, организацию производства и управления отраслью кинематографии, технологию фильмопроизводства, основы кинорежиссуры.
241. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или бизнес, управление и право и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 8. Заведующий цехом (участком)
242. Должностные обязанности:
планирует и руководит работой цеха (участка), обеспечивает их выполнение;
организует выполнение работ, обеспечивающих непрерывный кинотехнологический цикл;
обеспечивает исполнение актов внутреннего распорядка касательно деятельности цеха (участка) и своевременное документационное оформление производимых цехом (участком) работ;
обеспечивает контроль за выполнением работниками эксплуатации оборудования и правил по безопасности и охране труда;
составляет заявки на необходимые материалы и оборудование для обеспечения нормальной работы цеха (участка).
243. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы организации работ по направлениям кинематографии, технические условия.
244. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и/или бизнес, управление и право и/или услуги (логистика) и стаж работы по специальности не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", опыт работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 9. Главный администратор кинотеатра
245. Должностные обязанности:
организует работу по вопросам планирования основного, детского, документального репертуара кинотеатра;
обеспечивает комплектацию, выдачу, хранение и доставку фильмов, списание и изъятие их из действующего фонда;
обеспечивает составление программ фестивальных и конкурсных показов фильмов, участвует в их проведении;
оказывает организационную и методическую помощь в проведении мероприятий в кинотеатрах;
осуществляет работу по популяризации фильмов для широкой рекламы в средствах массовой информации;
организует своевременное распространение и расклейку рекламы предприятия, следит за содержанием в надлежащем порядке световой рекламы, фоторекламы и средств оповещения зрителей и принимает меры к устранению в них технических дефектов;
поддерживает творческие связи с государственными и общественными организациями;
обеспечивает составление договоров по прокату фильмов, их выполнение, наличие государственных прокатных удостоверений;
осуществляет работу по эффективному и культурному обслуживанию посетителей кинотеатра, созданию для них комфортных условий;
организует работу касс по продаже билетов;
обеспечивает чистоту в помещениях и на прилегающей к нему территории;
обеспечивает соблюдение подчиненными работниками трудовой и производственной дисциплины, норм охраны труда и пожарной безопасности;
информирует руководство об имеющихся недостатках в обслуживании посетителей, принимаемых мерах по их ликвидации.

240. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кино өнерінің даму перспективасын, кинематография экономикасын, кинематография саласының өндірісі мен оны басқаруды ұйымдастыруды, фильм өндірісінің технологиясын, кинорежиссура негіздерін.
241. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе бизнес, басқару және құқық бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 8. Цех (учаске) меңгерушісі
242. Лауазымдық міндеттері:
цех (учаске) жұмысын жоспарлайды және басқарады, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
үздіксіз кинотехнологиялық циклды қамтамасыз ететін жұмыстың орындалуын ұйымдастырады;
цех (учаске) қызметіне қатысты ішкі тәртіптеме актілерінің орындалуын және цех (учаске) атқаратын жұмыстардың уақтылы құжаттық рәсімделуін қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің құрал-жабдықтарды пайдалануын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтауын бақылауды қамтамасыз етеді;
цехтың (учаскенің) қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарға тапсырыстар жасайды.
243. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинематография саласындағы жұмыстарды ұйымдастыру негіздерін, техникалық шарттарды.
244. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) және/немесе бизнес, басқару және құқық және/немесе қызмет көрсету (логистика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 9. Кинотеатрдың бас әкімшісі
245. Лауазымдық міндеттері:
кинотеатрдың негізгі, балалар, деректі репертуарларын жоспарлау мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастырады;
фильмдерді толықтыруды, беруді, сақтауды және жеткізуді, оларды қолданыстағы қордан шығаруды және алып тастауды қамтамасыз етеді;
фильмдердің фестивальдық және байқаулық көрсетілімдерінің бағдарламаларын жасауды қамтамасыз етеді, оларды өткізуге қатысады;
кинотеатрлардағы іс-шараларды өткізуде ұйымдастырушылық және әдістемелік көмек көрсетеді;
бұқаралық ақпарат құралдарында кеңінен жарнамалау үшін фильмдерді насихаттау жөніндегі жұмысты жүзеге асырады;
кәсіпорын жарнамасының уақтылы таратылуы мен жапсырылуын ұйымдастырады, жарықтық жарнаманың, фотожарнаманың және көрермендерді құлақтандыратын құралдарының тиісті жағдайда болуын бақылайды және олардың техникалық ақауларын жою шараларын қолданады;
мемлекеттік және қоғамдық ұйымдармен шығармашылық байланыстар орнатады;
фильмдерді жалға беру жөніндегі келісім-шарттардың жасалуын, олардың орындалуын, мемлекеттік жалға алу куәліктерінің болуын қамтамасыз етеді;
кинотеатрға келушілерге тиімді және мәдени қызмет көрсету, оларға қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады;
кассалардың билеттер сатылымы бойынша жұмысын ұйымдастырады;
ғимарат ішіндегі және оның төңірегіндегі аумақта тазалықты қамтамасыз етеді;
қарамағындағы қызметкерлердің еңбек және өндіріс тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;
келушілерге қызмет көрсетудегі кемшіліктер, оларды жоюға қатысты қабылданған шаралар жөнінде басшылыққа хабарлайды.

246. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
перспективы развития киноискусства, техническое оснащение организации, основы финансово-хозяйственной деятельности.
247. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Актер кино
248. Должностные обязанности:
готовит и исполняет в фильмах роли в условиях павильонных и натурных съемок;
участвует в обсуждении вопросов творческой и производственной деятельности съемочной группы, киноорганизации.
249. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре";
основы кинодраматургии, теорию и практику мастерства актера кино, историю кинематографии, классическую и современную драматургию, основы музыкальной грамоты и хореографии, технику сценической речи и сценического движения, методы тренажа и самостоятельной работы над ролью.
250. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (актерское искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (актерское искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (актерское искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (актерское искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "актерское искусство", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "актерское искусство", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

246. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кино өнерінің даму келешегін, ұйымның техникалық жабдықталуын, қаржылық-шаруашылық қызмет негіздерін.
247. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Мамандар лауазымдары
Параграф 1. Кино актері
248. Лауазымдық міндеттері:
павильондық және табиғи түсірілім жағдайларында фильмдердегі рөлдерді дайындайды және ойнайды;
түсіру тобының, кино ұйымының шығармашылық және өндірістік қызметінің мәселелерін талқылауға қатысады.
249. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия негіздерін, кино актері шеберлігінің теориясы мен тәжірибесін, кинематография тарихын, классикалық және заманауи драматургияны, музыкалық сауаттылық және хореография негіздерін, сахналық сөйлеу және сахналық қимыл-қозғалыс техникасын, тренаж және рөлмен өз бетінше жұмыс жасау әдістерін.
250. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (актерлік өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (актерлік өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (актерлік өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (актерлік өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "актерское искусство", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "актерское искусство", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Кинорежиссер
251. Должностные обязанности:
осуществляет организацию творческо-производственного процесса создания фильма.
обеспечивает выполнение съемочной группой творческого замысла кинорежиссера-постановщика.
участвует в разработке генеральной сметы, в выборе мест натурных съемок.
осуществляет подбор актеров, участников эпизодических, групповых и массовых сцен.
организует фото и кинопробы актеров.
обеспечивает эффективное расходование средств, выделенных в генеральной смете.
осуществляет тщательную и всестороннюю подготовку каждой съемочной смены, обеспечивая слаженность и непрерывность съемочного процесса.
организует просмотр и обсуждение отснятого материала.
осуществляет совместно с творческим коллективом комплекс работ по дублированию фильма, сокращению и перемонтажу копий.
участвует в озвучивании фильма и записи музыки.
обеспечивает соблюдение работниками съемочной группы производственной и трудовой дисциплины.
252. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию режиссуры художественного кино и телефильма, основы кинодраматургии, кинооператорского мастерства, технологии монтажа кинофильмов, мастерство киноактера, технологию и организацию фильмопроизводства.
253. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (операторское искусство, режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалист высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (операторское искусство, режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (операторское искусство, режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

3) ІІ санаттағы: "актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 2. Кинорежиссер
251. Лауазымдық міндеттері:
фильм жасаудағы шығармашылық-өндірістік үдерістің ұйымдастырылуын жүзеге асырады;
түсіру тобының қоюшы-кинорежиссердің шығармашылық түпкі ойын орындауын қамтамасыз етеді;
бас сметаны жасауға, табиғи түсірілім орындарын таңдауға қатысады;
актерлерді, эпизодтық, топтық және көпшілік көріністердің қатысушыларын іріктеу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырады;
актерлердің фото және киносынамаларын ұйымдастырады;
бас сметадағы бөлінген қаражаттың тиімді жұмсалуын қамтамасыз етеді;
түсірілім үдерісінің тиянақтылығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ете отырып, әрбір түсірілімдік ауысымның жете және жан-жақты дайындығын жүзеге асырады;
түсірілген материалды көруді және талқылауды ұйымдастырады;
шығармашылық ұжыммен бірге фильмді дубляждау, көшірмелерді қысқарту және қайта монтаждау бойынша кешенді жұмыстарды жүзеге асырады;
фильмді дыбыстауға және музыка жазуға қатысады;
түсіру тобы қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін сақтауын қамтамасыз етеді.
252. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
көркем кино және телефильм режиссурасы теориясын, кинодраматургия, кинооператорлық шеберлік, кинофильм монтаждау технологиясы негіздерін, киноактер шеберлігін, фильм өндірісінің технологиясы мен ұйымдастырылуын.
253. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (операторлық өнер, режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (операторлық өнер, режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі IІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (операторлық өнер, режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (операторское искусство, режиссура), без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Режиссер монтажа
254. Должностные обязанности:
организует и непосредственно осуществляет творческий процесс монтажа кинофильма;
обеспечивает художественно-техническое качество монтажа;
ведет монтаж фильма по рабочим пленкам параллельно со съемками и по окончании их в монтажно-тонировочном периоде;
отбирает совместно с главным кинооператором фильмотечный материал, с главным звукооператором - фонотечный материал для фильма;
осуществляет руководство по систематизации и хранению отснятого позитива изображения записанных фонограмм;
участвует в отборе дублей;
обеспечивает по ходу монтажа оперативную готовность каждого куска и каждой срезки материала;
сверяет весь поступивший в монтажный цех материал и выявляет дефекты отдельных дублей;
принимает меры для улучшения художественно-технического качества картины;
обеспечивает окончание чернового монтажа всего фильма одновременно с окончанием съемочного периода;
информирует художественного руководителя (кинорежиссера-постановщика) и директора съемочной группы (исполнительного продюсера) о всех случаях существенного отклонения метража смонтированных эпизодов от метража, утвержденного в режиссерском сценарии;
следит по ходу монтажа рабочего позитива за разработкой негатива подготовкой его к монтажу;
согласовывает с композитором метраж смонтированных эпизодов, идущих под музыкальное сопровождение и дает точную разметку для синхронизации музыкальных акцентов;
осуществляет монтаж всех звуковых пленок (музыки, реплик, шумов), привлекая к работе звукооператора;
проверяет окончательный монтаж фильма до перевода картины на две пленки, чистоту отделки всех элементов монтажа, уточняет метраж частей подготавливает картину к перезаписи;
сдает в работу кадры, требующие лабораторно-трюковой обработки (наплывы, шторки, вытеснения) и проверяет на экране чистоту и тщательность их выполнения.
255. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы кинодраматургии и кинорежиссуры, историю отечественной и зарубежной кинематографии, организацию и технологию монтажа кинофильмов, основы музыкальной культуры, технологию киносъемок, технологию звукозаписи и обработки киноматериалов по фильмам всех систем кинематографа, включая вариоскопическую и полиэкранную, организацию работы съемочной группы, организацию работы монтажной бригады, технические нормы и инструкции, необходимые при проведении монтажно-тонировочных работ, основные типы монтажного оборудования.

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (операторлық өнер, режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
Параграф 3. Монтаж режиссері
254. Лауазымдық міндеттері:
кинофильм монтажының шығармашылық үдерісін ұйымдастырады және тікелей жүзеге асырады;
монтаждың көркемдік-техникалық сапасын қамтамасыз етеді;
түсіріліммен қатар және түсірілім аяқталған соң монтаждау-көркемдеу кезеңінде жұмыс таспасы бойынша фильмнің монтажын жүргізеді;
бас кинооператормен бірге фильмотекалық материалды, бас дыбыс операторымен бірге фильмге арналған фонотекалық материалды таңдайды;
жазылған фонограммалар бейнелерінің түсірілген көрініс позитивтерін жүйелеу және сақтау бойынша жетекшілікті жүзеге асырады;
дубльдерді іріктеуге қатысады;
монтаж барысында материалдың әрбір бөлігінің және әрбір қиындысының жедел дайын болуын қамтамасыз етеді;
монтаждау цехына түскен барлық материалды салыстырып тексереді және жеке дубльдердің ақауларын анықтайды;
картинаның көркемдік-техникалық сапасын арттыру үшін шаралар қолданады;
түсірілім кезеңінің аяқталуымен бір мезгілде, бүкіл фильмнің алғашқы монтаждау нобайының аяқталуын қамтамасыз етеді;
көркемдік жетекшіге (қоюшы-кинорежиссерге) және түсіру тобының директорына (атқарушы продюсерге) метраждағы жөнделген эпизодтардың режиссерлік сценарийде бекітілген метраждан айтарлықтай ауытқуының барлық жағдайлары жөнінде мәлімдейді;
жұмыс позитивін монтаждау барысында негативті әзірлеуді, олардың монтажға дайындығын қадағалайды.
композитормен бірге музыкалық сүйемелдеумен жүргізілетін монтаждалған эпизодтардың метражын келіседі және музыкалық екпіндерді үйлестіру үшін нақты мәлімет береді;
дыбыс операторын тарта отырып, барлық дыбыс таспаларын (музыка, қақпа сөз, шуыл) монтаждауды жүзеге асырады;
картинаның екі таспаға аударылуына дейін фильмнің соңғы монтажын, монтаждың барлық элементтерінің әрлену тазалығын тексереді, бөліктер метражын нақтылайды, картинаны қайта жазуға дайындайды;
зертханалық-трюктік өңдеулерді қажет ететін барлық кадрларды (тасқындар, перделер, ығыстырулар) тапсырады және экраннан олардың орындалу тазалығы мен мұқияттылығын тексереді.
255. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия және кинорежиссура негіздерін, отандық және шетелдік кинематография тарихын, кинофильмдерді монтаждау технологиясын және ұйымдастыруды, музыкалық мәдениет негіздерін, кинотүсірілім технологиясын, дыбыс жазу технологиясын және вариоскопиялық және полиэкрандық түрлерін қоса алғанда, кинематографтың барлық жүйелерінің фильмдер бойынша киноматериалдарды өңдеуді, түсіру тобының жұмысын ұйымдастыруды, монтаждау бригадасының жұмысын ұйымдастыруды, монтаждау-көркемдеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қажетті техникалық нормалар мен нұсқауларды, монтаждау жабдықтарының негізгі түрлерін.

256. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 4. Кинооператор
257. Должностные обязанности:
обеспечивает техническое качество изображения (фокус, экспозицию, панораму);
определяет методы и способы съемки, обеспечивающие изобразительное решение фильма;
участвует в разработке съемочных карт;
составляет перечень необходимой съемочной аппаратуры, материалов, технических приспособлений, заявки на аппаратуру, материалы и свет;
проводит технические испытания аппаратуры, пленки, фильтров и операторских приспособлений, техническую разработку специальных съемочных эффектов;
проводит фото- и кинопробы;
руководит работой операторской группы, бригады осветителей, техников съемочной аппаратуры.
258. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы кинодраматургии, кинооператорское мастерство, методы художественного киноосвещения и кинокомпозиционные методы комбинированных и специальных видов киносъемок, цветоведение, экспанометрию, характеристику и технологию киноматериалов, эксплуатацию киносъемочной аппаратуры и кинооборудования, работы по транспортировке и хранению съемочной аппаратуры.
259. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

256. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Кинооператор
257. Лауазымдық міндеттері:
бейненің техникалық сапасын (фокусты, экспозицияны, панораманы) қамтамасыз етеді;
фильмнің бейнелік шешімін қамтамасыз ететін түсіру әдістері мен тәсілдерін анықтайды;
түсіру карталарын дайындауға қатысады;
қажетті түсіру аппаратурасының, материалдардың, техникалық құрылғылардың тізімін, аппаратураға, материалдарға және жарыққа өтінімдер жасайды;
аппаратураны, таспаларды, фильтрлер мен операторлық құрылғыларды техникалық сынақтан өткізеді, арнайы түсіру әсерлеріне техникалық өңдеу жүргізеді;
фото- және киносынамалар өткізеді;
операторлық топтың, жарық беру бригадасының, түсіру аппаратурасы техниктерінің жұмысына жетекшілік етеді.
258. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия негіздерін, кинооператорлық шеберлікті, көркемдік киножарықтандыру мен кино түсірудің құрама және арнайы түрлерінің кинокомпозициялық әдістерін, түстану, экспонометрияны, киноматериалдардың сипаттамасы мен технологиясын, кино түсіру аппаратурасын, кинотүсіру аппаратурасын және киножабдықтарын пайдалануды, түсіру аппаратурасын тасымалдау және сақтау жұмыстарын.
259. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Звукорежиссер
260. Должностные обязанности:
осуществляет работу по синхронному шумовому оформлению фильма;
подбирает и синтезирует самостоятельно шумовые фактуры и исполняет их на инструментах и специальных приспособлениях;
проводит при параллельных работах, самостоятельно запись синхронных шумов;
обеспечивает высокое художественное и техническое качество и сроки подготовки синхронного шумового материала к перезаписи.
261. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы звукооператорского мастерства, технологические процессы озвучения фильма, принципы взаимной художественной связи изображения, звука и монтажа, основы музыкальной культуры и грамоты, звуковые свойства музыкальных инструментов, технологическое оборудование и его эксплуатацию, новейшие достижения отечественного и зарубежного киноискусства и кинотехники.
262. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) и стаж работы по специальности в должности специалистов высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (режиссура) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:

2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 5. Дыбыс режиссері
260. Лауазымдық міндеттері:
фильмнің синхронды шуылдармен безендірілуі бойынша жұмысты жүзеге асырады;
өз бетінше шуыл фактураларын таңдайды және синтездейді, оларды аспаптар мен арнайы құрылғыларда орындайды;
қосарлас жұмыстар кезінде өз бетінше үйлесімді шуылардың жазылуын жүргізеді;
үйлесімді шуыл материалдарын қайта жазуға дайындаудың жоғары көркемдік және техникалық сапасы мен мерзімін қамтамасыз етеді.
261. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дыбыс операторлық шеберлік негіздерін, фильмді дыбыстаудың технологиялық үдерістерін, көрініс, дыбыс және монтаждың өзара көркемдік байланыстарының қағидаларын, музыкалық мәдениет пен сауаттылық негіздерін, музыкалық аспаптардың дыбыстық қасиеттерін, технологиялық жабдықтар және оны пайдалану ережелерін, отандық және шетелдік кино өнерінің және кинотехниканың тың жетістіктерін.
262. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (режиссура) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:

1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Художник-постановщик
263. Должностные обязанности:
участвует в разработке и осуществлении общего творческого замысла изобразительно-декорационного решения и оформления фильма, режиссерского сценария;
определяет пространственную композицию и масштаб съемочных объектов и сцен;
осуществляет разработку чертежей декораций, съемочных объектов, определяет технологию их сооружения, постройку и отделку реквизита и элементов, организующих игровое пространство.
264. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы кинодраматургии, технику мастерства художника-постановщика, художника-постановщика по костюмам, художника по комбинированным съемкам, технику живописи, рисунка, композиции, технику и технологию производства кинодекорационных сооружений, макетов, изготовления костюмов, основы технологии и организации фильмопроизводства.
265. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 6. Қоюшы-суретші
263. Лауазымдық міндеттері:
фильмнің бейнелеу-декорациялық шешімі мен безендірілуінің жалпы шығармашылық түпкі ойын, режиссерлік сценарийді жасауға және іске асыруға қатысады;
түсіру нысандары мен сахналардың кеңістіктік композициясы мен ауқымын анықтайды;
декорациялардың, түсіру нысандарының сызбаларын жасауды жүзеге асырады, оларды құру технологиясын, ойын кеңістігін құрайтын реквизиттер мен элементтердің құрылуы мен өңделуін анықтайды.
264. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия негіздерін, қоюшы-суретшінің, костюмдер бойынша қоюшы-суретшінің, құрама түсірілім бойынша қоюшы-суретшінің шеберлік техникасын, кескіндеме, сурет, композиция техникасын, кинодекорациялық құрылғылар, макеттер, костюмдер дайындау техникасы мен технологиясын, фильм өндірісі технологиясы мен ұйымдастырылу негіздерін.
265. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Художник-гример
266. Должностные обязанности:
создает средствами грима и постижа внешние образы персонажей кинокартины в соответствии с общим творческим замыслом режиссера-постановщика;
обеспечивает качество нанесения художественного грима, соблюдение единства портретной характеристики каждого действующего лица в соответствии с общим изобразительным стилем кинокартины;
устанавливает окончательные гримы, гримирует основных исполнителей, руководит работой гримеров-постижеров по гримированию персонажей эпизодов, участников групповых и массовых сцен, организует работу по ремонту и изготовлению постижерских изделий.
267. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
составление схемы создания внешнего образа персонажей, технологию производства грима (косметики), способы изготовления всех пастижерских изделий, технику работы визажиста, основы цветоведения, принципы художественного освещения, назначения светофильтров, свойства материалов, применяемых при изготовлении пластических деталей, виды гримов, достижения современной косметологии, санитарно-гигиенические нормы.

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 7. Суретші-гримдеуші
266. Лауазымдық міндеттері:
қоюшы-режиссердің жалпы шығармашылық түпкі ойына сәйкес грим және постиж құралдарымен кинокартина кейіпкерлерінің сыртқы кейіптерін жасайды;
көркем гримнің жағылу сапасын, кинокартинаның жалпы бейнелік стиліне сәйкес әрекет жасайтын әр қатысушы тұлғаның портреттік мінездемесінің біртұтастығын сақтауды қамтамасыз етеді;
соңғы гримдерді бекітеді, негізгі орындаушыларды гримдейді, эпизодтардың кейіпкерлерін, топтық және көпшілік сахналардың қатысушыларын гримдеуге қатысты гримдеуші-постижерлердің жұмысына жетекшілік етеді, постижерлік бұйымдарды жөндеу және дайындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
267. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кейіпкерлердің сыртқы келбетін қалыптастыру сызбаларын жасауды, грим (опа-далап) өндірісінің технологиясын, барлық постижерлік бұйымдарды жасау тәсілдерін, визажист жұмысының техникасын, түстану негіздерін, көркем жарықтандыру, жарық фильтрлерін белгілеу қағидаларын, пластикалық бөлшектерді жасау кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттерін, грим түрлерін, заманауи косметология жетістіктерін, санитарлық-гигиеналық нормаларды.

270. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы кинодраматургии, мастерства художника-декоратора, живопись, рисунок и чертежи, технику и технологию производства кинодекорационных сооружений.
271. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 9. Художник по костюмам
272. Должностные обязанности:
разрабатывает и осуществляет общий творческий замысел образно-выразительного показа и характеристик действующих лиц фильма, их костюмов и личного реквизита;
раскрывает стилевое, тональное, колористическое решение, правдиво характеризующее изображаемую эпоху в соответствии со сценарием и режиссерской трактовкой и изобразительно-декорационным решением фильма;
создает изобразительную экспликацию костюмов действующих лиц, эскизы персонажей групповых массовых сцен;
решает изобразительно-образные задачи ансамбля действующих лиц и их костюмов совместно с художником-постановщиком фильма;
обеспечивает идейно-художественное качество фильма, его изобразительно-пластическое решение, участвует в определении стилевого единства и постановочных особенностей фильма.

270. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия, суретші-декоратордың шеберлік негіздерін, кескіндеме, сурет және сызбаларды, кинодекорациялық құрылыс өндірісінің техникасы мен технологиясын.
271. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі IІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 9. Костюмдер бойынша суретші
272. Лауазымдық міндеттері:
бейнелі-мазмұнды көрсетілімнің жалпы шығармашылық түпкі ойы мен фильмдегі қатысушы тұлғалардың мінездемелерін, олардың костюмдері мен жеке реквизиттерін жасайды және жүзеге асырады;
сценарий мен режиссерлік түсіндірмеге және фильмнің бейнелік-декорациялық шешіміне сәйкес бейнеленіп отырған заманды шынайы сипаттайтын стильдік, үндестік, түстік шешімді ашады;
әрекет етуші тұлғалардың костюмдерінің бейнелік экспликациясын, топтық көпшілік көріністер кейіпкерлерінің эксиздерін жасайды;
фильмнің қоюшы суретшісімен бірге әрекет етуші тұлғалардың және олардың костюмдерінің көркемдік-бейнелік міндеттерін шешеді;
фильмнің идеялық-көркемдік сапасын, оның көркемдік-пластикалық шешімін қамтамасыз етеді, фильмнің стильдік біртұтастығы мен қойылымдық ерекшеліктерін анықтауға қатысады.

273. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы кинодраматургии, основы технического мастерства художника-постановщика по костюмам, искусство композиции костюма, цветоведения, основы кинооператорского мастерства, мастерства живописи, рисунка, историю костюма, архитектуры, стилей и быта.
274. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Художник
275. Должностные обязанности:
осуществляет своевременное и качественное выполнение художественно-оформительских работ по предварительной и текущей рекламе фильмов, выставок кинотеатра и проведению мероприятий, разрабатывает эскизы художественного оформления фасадов кинотеатра, интерьеров кинотеатра, сцены, печатной рекламы (буклеты, афиши, пригласительные билеты, бланки кинотеатра, клише);
осуществляет подбор фото, плакатов, наглядных и текстовых материалов для фасадной рекламы фильмов, поиск наиболее рациональных вариантов решений художественного и цветового оформления рекламы и другой информации о фильмах, следит за правильностью осуществления оформительских работ.

273. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кинодраматургия негіздерін, костюмдер бойынша қоюшы-суретшінің техникалық шеберлік негіздерін, костюм композициясы, түстану өнерін, кинооператорлық шеберлік, кескіндеме, сурет шеберлігі негіздерін, костюм, сәулет, стиль мен тұрмыс тарихын.
274. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі IІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 10. Суретші
275. Лауазымдық міндеттері:
фильмдердің алдын ала және ағымдағы жарнамасы бойынша көркемдік-безендіру жұмыстарының, кинотеатр көрмелерінің уақтылы әрі сапалы орындалуын және өткізілетін іс-шараларды жүргізуді жүзеге асырады, кинотеатрдың қасбетін, ішкі көрінісін, сахнасын, жарнама басылымдарын (буклеттер, афишалар, шақыру билеттері, кинотеатрдың бланктерін, клише) көркемдік безендіру нобайын жасайды;
фильмдердің қасбеттік жарнамалары үшін фотосуреттер, плакаттар, көрнекті және мәтіндік материалдарды іріктеуді, жарнаманы көркемдік және түсті безендірудің барынша ұтымды шешімдерінің нұсқаларын және фильмдер туралы басқа да ақпараттарды іздеуді жүзеге асырады, безендіру жұмыстарының дұрыс іске асыруларын бақылайды.

276. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
методику и инструкции по художественному оформлению витрин.
277. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование или техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное) и стаж работы по специальности в области культуры не менее 3 лет.
Раздел 3. Должности других служащих (технические исполнители)
Параграф 1. Звукооператор
278. Должностные обязанности:
обеспечивает художественное и техническое качество звука в кинокартине;
участвует в разработке киноорежиссером плана звукового построения фильма;
подготавливает звукотехническую аппаратуру и техническое обеспечение звукоряда фильма;
определяет оптимальные режимы работы звукооаппратуры для качественной записи;
обеспечивает речевое и шумовое озвучивание, запись музыки;
обеспечивает готовность звукового тракта к началу съемки;
обрабатывает фонограммы звуковых компонентов для создания требуемых звуковых образов и фактур, производит монтаж звуковых пленок, перезапись;
создает для перезаписи основную звуковую композицию фильма из составных звуковых элементов картины.
279. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
технику звукооператорского мастерства, принципы художественной взаимосвязи изображения, звука, монтажа, методы трюковых и специальных видов звукозаписи, способы стереофонической передачи звука, звуконосители и их характеристики, звукозаписывающую аппаратуру, технические условия, основы технологии фильмопроизводства, монтажа.
280. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Контролер билетов
281. Должностные обязанности:
осуществляет работу по обеспечению культуры обслуживания зрителя на стационарных спектаклях и мероприятиях;
осуществляет проверку и погашение билетов с соблюдением культуры обслуживания посетителей и этики делового общения;
занимается вопросом организации зрителя в зале, оказывая помощь в ориентации в зале и вспомогательных помещениях;
обеспечивает соблюдение и наведение порядка и чистоты в зрительном зале и фойе кинотеатра;
при организации выездных и гастрольных спектаклей выезжает в места их проведения, реализует билеты, программы, буклеты, своевременно сдает вырученные средства в бухгалтерию кинотеатра.

276. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
витриналарды көркемдік безендіру бойынша әдістеме мен нұсқаулықтарды.
277. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша мәдениет саласында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
3-бөлім. Басқа қызметшілердің (техникалық орындаушылар) лауазымдары
Параграф 1. Дыбыс операторы
278. Лауазымдық міндеттері:
кинокартинадағы дыбыстың көркемдік және техникалық сапасын қамтамасыз етеді;
кинорежиссермен фильмнің дыбыстық құрылымының жоспарын жасауға қатысады;
дыбыстехникалық аппаратураны және фильмнің дыбыстық қатарын техникалық қамтамасыз етуді дайындайды;
сапалы жазба үшін дыбыс аппаратурасының тиімді жұмыс тәртібін анықтайды;
сөз бен шуылдың дыбысталуын, әуен жазуды қамтамасыз етеді;
түсірілімнің басталуына қарай барлық дыбыстық тракттың дайындығын қамтамасыз етеді;
талап етілген дыбыс бейнелері мен фактураларын жасау үшін дыбыс құрамдарының фонограммаларын өңдейді, дыбыс таспаларын монтаждауды, қайта жазуды жүргізеді;
қайта жазу үшін картинаның дыбыстық жоспарына сәйкес картинаның құрамдас дыбыстық элементтерінен тұратын фильмнің негізгі дыбыстық композициясын жасайды.
279. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дыбыс операторлық шеберлік техникасын, көріністің, дыбыстың, монтаждың көркемдік үйлесімдік қағидаларын, дыбыс жазудың трюктік және арнайы түрлерінің әдістерін, дыбысты стереофондық жіберу әдістерін, дыбыс тасымалдаушылар мен олардың сипаттамаларын, дыбыс жазушы аппаратураны, техникалық жағдайларды, фильм өндірісі технологиясының, монтаждаудың негіздерін.
280. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 2. Билеттерді тексеруші
281. Лауазымдық міндеттері:
тұрақты спектакльдер мен іс-шараларда көрерменге қызмет көрсету мәдениетін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жүзеге асырады;
келушілерге қызмет көрсету мәдениетін және іскерлік байланыс әдебін сақтай отырып, билеттерді тексеруді және өтеуді жүзеге асырады;
көрермендердің залда және қосалқы бөлмелерде бағдар алуларына көмек көрсете отырып, залдағы көрермендерді ұйымдастыру жұмыстарымен айналысады;
кинотеатрдың көрермендер залы мен фойесінде тәртіп пен тазалықтың сақталуы мен болуын қамтамасыз етеді;
көшпелі және гастрольдік спектакльдерді ұйымдастыру кезінде оларды өткізетін жерге барып, билеттердің, бағдарламалардың, бүктемелердің таратылуымен айналысады, түскен қаржыны уақтылы кинотеатр бухгалтериясына өткізеді.

282. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
организацию обслуживания зрителей, основы эстетики и этики делового общения.
283. Требования к квалификации:
общее среднее образование без предъявления требований к стажу работы.
Глава 4. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих музеев, музеев-заповедников
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор музея (музея-заповедника)
284. Должностные обязанности:
руководит производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью учреждения, осуществляет контроль над сохранностью и эффективным использованием имущества организации, организует работу по борьбе с коррупцией;
определяет политику и стратегию деятельности организации, координирует работу его подразделений по формированию, хранению, музейного фонда, а также, охраны и использованию памятников истории и культуры Республики Казахстан в интересах государства и общества;
руководит разработкой и осуществлением планов, программ и проектов музея (музея-заповедника), координирует работу структурных подразделений по их выполнению по направлениям деятельности;
руководит научно-исследовательской деятельностью, обеспечивает проведение мероприятий, направленных на пропаганду и популяризацию культурных ценностей, историко-культурного наследия народа Казахстана;
обеспечивает сотрудничество с организациями культуры и искусств Республики Казахстан и зарубежных стран;
принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
распределяет отдельные направления работы между заместителями директора, руководителями и специалистами структурных подразделений и филиалов;
заключает и расторгает договора, совершает сделки, выдает доверенности, обеспечивает представление необходимой отчетности, издает приказы, представляет интересы организации в суде, государственных органах и организациях.
285. Должен знать:
Конституцию;
Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее – Гражданский кодекс);
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Предпринимательский кодекс);
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" (далее – "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия").

282. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
көрермендерге қызмет көрсетуді ұйымдастырудың ережелері мен әдістерін, эстетика және іскерлік қарым-қатынастың этика негіздерін.
283. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, жалпы орта білім.
4-тарау. Музейлердің, музей-қорықтардың басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылық лауазымдары Параграф 1. Музей (музей-қорық) директоры
284. Лауазымдық міндеттері:
мекеменің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, ұйым мүлкін сақтау және тиімді пайдалануды бақылауды жүзеге асырады, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
ұйымның саясаты мен стратегиясын белгілейді, оның бөлімшелерінің музей қорын қалыптастыру, сақтау бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекет және қоғам мүддесі үшін қорғау және пайдалану бойынша жұмысын үйлестіреді;
музейдің (музей-қорықтың) жоспарларын, бағдарламалары мен жобаларын жасау және жүзеге асыруға басшылық етеді, қызмет бағыттары бойынша олардың орындалуы жөнінде құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіреді;
ғылыми-зерттеу қызметіне жетекшілік етеді, Қазақстан халқының мәдени құндылықтарын, тарихи-мәдени мұрасын насихаттау мен дәріптеуге бағытталған іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының және шет елдердің мәдениет және өнер ұйымдарымен ынтымақтастықты қамтамасыз етеді;
ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін дамыту, еңбек жағдайларын жасау, ұжымда жайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру бойынша шараларды қолданады;
директордың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелер мен филиалдардың жетекшілері мен мамандары арасында жұмыстың жекелей бағыттарын бөледі;
шарттарды жасайды және бұзады, мәмілелер жасайды, сенімхаттар береді, қажетті есептілікті ұсынуды қамтамасыз етеді, бұйрықтар шығарады, сотта, мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда ұйымның мүддесіне өкілдік етеді.
285. Білуі тиіс:
Конституцияны;
1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (бұдан әрі – Азаматтық кодекс);
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кәсіпкерлік кодекс);
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы (бұдан әрі – "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы") Қазақстан Республикасының заңдарын.

286. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство, машиностроение) и/или услуги (туризм) и стаж работы по специальности на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора музея (музея-заповедника)
287. Должностные обязанности:
осуществляет свою деятельность под общим руководством первого руководителя во взаимодействии с руководителями структурных подразделений организации;
принимает участие в разработке концепции, планов, программ и проектов по направлениям деятельности, контролирует работу по их выполнению;
обеспечивает проведение научных исследований, разработку методических пособий в области музейного дела, охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
обеспечивает их целостность и сохранность, состояние и правильную постановку их учета, консервации и реставрации;
руководит работой по управлению финансами;
обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины, своевременное и полное выполнение договорных обязательств, оформление финансово-хозяйственных операций с поставщиками, заказчиками;
обеспечивает состояние движения и целевого использования финансовых средств, результаты финансово-хозяйственной деятельности;
обеспечивает составление перспективных и текущих финансовых планов, и бюджетов денежных средств;
осуществляет руководство работой хозяйственной и технической служб, обеспечивающих функционирование систем освещения, отопления, вентиляции, кондиционирования;
обеспечивает соблюдение внутреннего трудового распорядка и режима работы организации;
осуществляет контроль за исполнением приказов и решений директора организации;
обеспечивает разработку мероприятий по проведению аттестации и рационализации рабочих мест, осуществляет подбор кадров для структурных подразделений организацией и рекомендует их руководителю учреждения.
288. Должен знать:
Конституцию;
Гражданский кодекс;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Предпринимательский кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".

286. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс, машина жасау) және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Музей (музей-қорық) директорының орынбасары
287. Лауазымдық міндеттері:
өз қызметін бірінші басшының жалпы басшылығымен ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жетекшілерімен өзара әрекеттестікте жүзеге асырады;
қызмет бағыты бойынша тұжырымдамаларды, жоспарларды, бағдарламаларды және жобаларды жасауға қатысады, олардың орындалуы бойынша жұмыстарды бақылайды.
музей ісі, тарихи-мәдени мұра нысандарын қорғау және пайдалану саласында ғылыми-зерттеулердің жүргізілуін, әдістемелік құралдардың жасалуын қамтамасыз етеді.
олардың тұтастығы мен сақталымын, жағдайын және дұрыс есепке алынуын, консервациялануы мен қалпына келтірілуін қамтамасыз етеді.
қаржыны басқару жұмысына басшылық етеді;
қаржы тәртібінің сақталуын, шарттық міндеттемелердің уақтылы және толықтай орындалуын, жеткізушілермен, тапсырыс берушілермен жасалатын қаржылық-шаруашылық операциялардың рәсімделуін қамтамасыз етеді;
қаржылық қаражаттар қозғалысы жағдайын және мақсатты жұмсалуын, қаржылық-шаруашылық қызмет нәтижелерін қамтамасыз етеді;
келешекке арналған және ағымдағы қаржылық жоспарларының және ақша қаражаттары бюджетінің жасалуын қамтамасыз етеді;
жарықтандыру, жылу беру, желдету, салқындату жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін шаруашылық және техникалық қызметтер жұмысына басшылықты жүзеге асырады;
ұйымның ішкі еңбек тәртіптемесі мен жұмыс тәртібін сақталуын қамтамасыз етеді;
ұйым директорының бұйрықтары мен шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру жүргізу бойынша іс-шараларды әзірлеуді қамтамасыз етеді, ұйымның құрылымдық бөлімшелері үшін кадрларды іріктеуді жүзеге асырады және оларды мекеме басшысына ұсынады.
288. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Азаматтық кодексін;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Кәсіпкерлік кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

289. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство, машиностроение) и/или услуги (туризм) и стаж работы в сфере культуры не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 3 лет.
Параграф 3. Главный хранитель фондов
290. Должностные обязанности:
осуществляет свою деятельность под общим руководством первого руководителя во взаимодействии с руководителями структурных подразделений, координирует работу службы по учету, хранению, консервации и реставрации;
обеспечение сохранности музейных предметов, движимых и недвижимых памятников истории, находящихся на территории и в фондах организации;
организует прием, учет и научное описание (паспортизацию) музейных предметов;
организует обеспечение фондохранилища необходимым музейным оборудованием, осуществляет контроль по соблюдению режима хранения музейных предметов;
осуществляет проведение комплекса мер по сохранению, улучшению физического состояния музейных предметов, реставрации, консервации музейных ценностей;
составляет планы и отчеты о работе, а также соответствующие разделы к перспективным и годовым планам организации;
обеспечивает выдачу музейных предметов и их возврат, выступает с научными докладами, статьями, обзорами;
участвует в работе дирекции, экспертно-проверочной и методической, фондово-закупочной и оценочной комиссии музея;
готовит к публикации каталоги музейных предметов и музейных коллекций, обзоры материалов фондов, методические рекомендаций, проводит консультаций;
обеспечивает регистрацию поступивших музейных предметов и музейных коллекций, проведение шифровок мест хранения;
осуществляет оформление актов приема и выдачи в постоянное и временное пользование внутри музейных актов и книг регистрации актов;
обеспечивает сроки регистрации музейных предметов в инвентарных книгах по фондам хранения, специальных инвентарных книгах, архивных описях (на правах инвентарных книг);
проводит занятия с хранителями музейных предметов по вопросам сохранности музейных предметов, изучает отечественные и мировые достижения по направлениям обеспечения сохранности музейных предметов;
обеспечивает эксплуатацию технических средств, охраны и защиты музея, включая обеспечение и обслуживание систем охранной сигнализации, пожарной сигнализации, систем пожаротушения (газового, водяного), систем контроля доступа, системы видеонаблюдения, систем отопления, вентиляции и поддержания климата, с учетом требований, предъявляемых к материалам музейных предметов, к группам документов, музейных систем механической защиты, специальных музейных витрин (в том числе систем поддержания микроклимата).

289. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс, машина жасау) және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Бас қор сақтаушысы
290. Лауазымдық міндеттері:
өз қызметін бірінші басшының жалпы басшылығымен ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жетекшілерімен өзара әрекеттестікте жүзеге асырады, есепке алу, сақтау, консервациялау және қалпына келтіру жөніндегі қызметтердің жұмысын үйлестіреді;
ұйым аумағында және қорларында орналасқан музей заттарының, тарихтың жылжымалы және жылжымайтын ескерткіштерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
музей заттарын қабылдап алу, есепке алу және ғылыми сипатталуын (паспортталуын) ұйымдастырады;
қор сақтау қоймасының қажетті музей жабдықтарымен қамтамасыз етілуін ұйымдастырады, музей заттарын сақтау тәртібінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
музей заттарын сақтау, физикалық жағдайын жақсарту, музей құндылықтарын қалпына келтіру, консервациялау бойынша іс-шаралар кешенін жүргізуді жүзеге асырады;
ұйымның жұмыс жоспарлары және есебін, сондай-ақ келешек және жылдық жоспарлардың тиісті бөлімдерін жасайды;
музей заттарының берілуін және олардың қайтарылуын қамтамасыз етеді, ғылыми баяндамалармен, мақалалармен, шолулармен сөз сөйлейді;
дирекцияның, сараптама-тексеру және әдістемелік, қор-сатып алу және бағалау комиссияларының жұмысына қатысады;
музей заттары мен музей коллекцияларының каталогтарын, қор материалдарының шолуын, әдістемелік ұсыныстарды жарияланымға әзірлейді, кеңестер жүргізеді;
музейге түскен музей заттары мен музей коллекцияларының тіркелуін, сақтау орнын шифрлауды жүргізуді қамтамасыз етеді;
қабылдап алу мен тұрақты және уақытша беру актілерін, ішкі музей актілерін және актілерді тіркеу кітаптарын рәсімдеуді жүзеге асырады;
музей заттарын сақтау қоры жөніндегі инвентарлық кітаптарда, арнайы инвентарлық кітаптарда, мұрағаттық тізімдемеде (инвентарлық кітап құқығымен) тіркеу мерзімін қамтамасыз етеді;
музей заттарын сақтаушылармен музей заттарын сақтау мәселелері бойынша сабақтар өткізеді, музей заттарының сақталымын қамтамасыз ету бағытындағы отандық және әлемдік жетістіктерді зерделейді;
музей заттары материалдарына, құжаттар тобына, музейдің механикалық қорғаныс жүйелеріне, арнайы музей витриналарына (соның ішінде микроклиматты қолдау жүйелеріне) қойылатын талаптарды ескере отырып, музейдің күзет және қорғаныс техникалық құралдарын пайдалануды, күзет дабылдамасы, өрт дабылдамасы, өрт сөндіру дабылдамасы (газ, су) жүйелерін, еркін кіруді бақылау жүйелерін, бейнебақылау, жылыту, желдету және климатты бірқалыпта ұстау жүйелерін қамтамасыз етуді және қызмет көрсетуді қоса алғанда қамтамасыз етеді.

291. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
технологию реставрации экспонатов, передовой опыт работы отечественных и зарубежных музеев в области учета и хранения музейных предметов.
292. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или естественные науки, математика и статистика (экология) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 4. Главный редактор
293. Должностные обязанности:
организует редактирование научной и методической литературы, а также информационных материалов музея, музея-заповедника, возглавляет разработку проектов перспективных и годовых тематических планов издания литературы с учетом спроса на рынках ее сбыта, планов редакционно-подготовительных работ и графиков редакционных и производственных процессов издания;
обеспечивает соблюдение установленных сроков представления рукописей, сдачей их в набор, обработки корректурных оттисков и выпуска литературы в свет, а также научное и литературное содержание изданий и качество их полиграфического исполнения;
подготавливает материалы для заключения издательских договоров с авторами и трудовых договоров (контрактов) с внешними редакторами, рецензентами, художниками и лицами, привлекаемыми к выполнению работ по изданию музейной литературы, участвует в оформлении документов по расчетам за выполненные ими работы;
организует проведение консультаций авторов с целью оказания им помощи в работе над рукописями, принимает поступающие рукописи, проверяет в соответствие их оформления с издательским договором, направляет рукописи на рецензирование и редактирование;
рассматривает вопросы, связанные с выполнением авторами договорных условий, заключения редакторов по рукописям и принимает решения об одобрении или отклонении их издания, разрешает разногласия между авторами и редакторами, обеспечивает равномерную и ритмичную загрузку редакторов музея, заповедника-музея, распределяет между ними работу и устанавливает сроки редактирования музейных изданий;
подписывает издания в производство, в печать, составляет отчеты о выполненных работах подразделения.

291. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жәдігерлерді қалпына келтіру технологиясын, музей заттарын есепке алу және сақтау саласындағы отандық және шетелдік музейлердің алдыңғы қатарлы тәжірибелерін.
292. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (экология) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Бас редактор
293. Лауазымдық міндеттері:
музейдің, музей-қорықтың ғылыми және әдістемелік әдебиеттерін, сондай-ақ ақпараттық материалдарын редакциялауды ұйымдастырады, әдебиеттерді олардың нарықтағы сұранысын ескере отырып, басып шығарудың перспективалық және жылдық тақырыптық жоспарларының жобаларын, редакциялық-дайындық жұмыстарының жоспарларын және басылымдардың редакциялық және өндірістік үдерістерінің кестелерін жасауға басшылық етеді;
қолжазбаларды ұсынудың, оларды теруге тапсырудың, корректура баспа-таңбасын өңдеудің және әдебиетті жарыққа шығарудың бекітілген мерзімінің сақталуын, сондай-ақ басылымдардың ғылыми және әдеби мазмұны, олардың полиграфиялық орындалуының сапасын қамтамасыз етеді;
авторлармен баспа шарттарын және сыртқы редакторлармен, рецензенттермен, суретшілермен және музей әдебиетін басып шығару бойынша атқарылатын жұмыстарға тартылатын тұлғалармен еңбек шарттарын (контрактілерді) жасасуға арналған материалдарды дайындайды, олардың орындалған жұмыстары үшін есеп айырысу бойынша құжаттарды рәсімдеуге қатысады;
қолжазбалармен жұмыс барысында көмек көрсету мақсатында авторлардың кеңес жүргізулерін ұйымдастырады, түскен қолжазбаларды қабылдайды, оларды рәсімдеудің баспалық шарттарға сәйкестігін тексереді, қолжазбаларды рецензиялауға және редакциялауға жібереді;
автордың келісім шарттарын орындаумен байланысты мәселелерді, редакторлардың қолжазбалар жөніндегі қорытындыларын қарайды және оларды басып шығаруды мақұлдау немесе қабылдамау туралы шешімдерді қабылдайды, авторлар мен редакторлар арасындағы келіспеушіліктерді шешеді, музей, музей-қорық редакторларының біркелкі және бірқалыпты жүктелуін қамтамасыз етеді, олардың арасында жұмыстарды бөледі және музейлік басылымдарды редакциялаудың мерзімін бекітеді;
басылымдардың өндіріске, басуға жіберілуіне қол қояды, бөлімшелердің атқарылған жұмыстары туралы есебін жасайды.

294. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
методы редактирования и корректорских работ, подготовку рукописей к сдаче в производство, корректурных оттисков к печати, термины, обозначения и единицы измерения, технологию полиграфического производства.
295. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 5. Главный художник
296. Должностные обязанности:
разрабатывает принципы художественного проектирования экспозиций и выставок;
обеспечивает художественное оформление стационарной, новой и обновление существующих экспозиций, временных и выездных выставок, интерьера музея, музея-заповедника, качество рекламы презентаций выставок и музейных мероприятий, имиджевой продукции отражающих творческие достижения организации;
принимает непосредственное участие в техническом и рабочем проектировании – монтаже экспозиции; обеспечивает своевременное представление макетов и эскизов оформления, разработку планов подготовки и презентации экспозиции;
обеспечивает деятельность художников-экспозиционеров, художников-дизайнеров и специалистов экспозиционно-выставочного отдела и оказывает им необходимую творческую и методическую помощь;
участвует в подборе кадров экспозиционно-выставочного отдела музея, заповедника-музея способствует их профессиональному росту;
организует изучение и внедрение новейших достижений в области музейной экспозиции, технологии, дизайна и новых материалов.
297. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
принципы создания и изготовления всех компонентов музейного оформления экспозиции, историю декорационного искусства, музейного дела.
298. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 6. Заведующий филиалом музея (музея-заповедника)
299. Должностные обязанности:
осуществляет руководство экспозиционно-выставочной, пропагандистской, методической деятельностью филиала;
организует комплектование музейного фондов;
обеспечивает хранение и учет музейных предметов, находящихся в фондах музея, музея-заповедника;
проводит работу по организации пополнения экспозиции музея, заповедника-музея подлинными предметами музейного значения;
обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда, противопожарной защите.

294. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
редакторлық және корректорлық жұмыстар әдістерін, қолжазбаларды өндіріске тапсыру, корректуралық баспа-таңбаларды баспаға әзірлеуді дайындауды, полиграфиялық өндірістің терминдерін, белгілері мен өлшем бірліктерін, технологиясын.
295. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 5. Бас суретші
296. Лауазымдық міндеттері:
экспозициялар мен көрмелерді көркемдік жобалаудың қағидаларын жасайды;
тұрақты орындағы, жаңа және жаңартылған қолда бар экспозицияларды, уақытша және көшпелі көрмелерді, музей, музей-қорық интерьерін көркемдік безендіруді, көрмелер мен музей іс-шараларын таныстыру жарнамасының, ұйымның шығармашылық жетістіктерін бейнелейтін бет-бейнелік өнімдерінің сапасын қамтамасыз етеді.
экспозициялардың техникалық және жұмыс жобалауына–монтаждауға тікелей қатысады; безендіру макеттері мен эскиздерінің уақытылы ұсынылуын, экспозицияны дайындау мен таныстыру жоспарының жасалуын қамтамасыз етеді;
суретші-экспозиционерлердің, суретші-дизайнерлердің және экспозициялық-көрмелік бөлімі мамандарының қызметін қамтамасыз етеді және оларға қажетті шығармашылық және әдістемелік көмек көрсетеді;
музей, музей-қорықтың экспозициялық-көрмелік бөлімінің кадрларын іріктеуге қатысады, олардың кәсіби өсуіне ықпал етеді;
музейлік экспозиция, технологиялар, дизайн және жаңа материалдар саласындағы ең жаңа жетістіктерді зерделеуді және енгізуді ұйымдастырады.
297. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
экспозицияны музейлік безендірудің барлық компоненттерін жасау және әзірлеу қағидаларын, декорациялық өнер, музей ісі тарихын.
298. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 6. Музей (музей-қорық) филиалының меңгерушісі
299. Лауазымдық міндеттері:
филиалдың экспозициялық-көрмелік, насихаттау, әдістемелік қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
музей қорларының толықтырылуын ұйымдастырады;
музей, музей-қорық қорларындағы музей заттарының сақталуы мен есепке алынуын қамтамасыз етеді;
музей, музей-қорық экспозицияларын музейлік маңызы бар түпнұсқа заттармен толықтырылуын ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарды жүргізеді;
қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді.

300. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
основные направления фондовой, экспозиционной, пропагандистской, исследовательской, методической работы музея, музея-заповедника.
301. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или естественные науки, математика и статистика (экология) и/или услуги (туризм) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 7. Руководитель структурного подразделения музея (музея- заповедника) (центра, службы, сектора, отдела, группы)
302. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью подразделения, принимает участие в разработке и реализации программ, проектов музея, концепции культурной политики в области охраны и использования объектов историко-культурного наследия и музейного дела, тематико-экспозиционных планов новых экспозиций и выставок;
определяет основные направления развития и совершенствования научно-исследовательской деятельности, организует исследовательскую и научно-методическую, экскурсионную и лекционную работу, обеспечивает реализацию текущих и перспективных планов музея;
организует работу по комплектованию фондов музея (музея-заповедника), предметами музейного значения, работу по подготовке научно-справочных материалов, каталогов, методических пособий по направлениям деятельности.
оказывает методическую и консультативную помощь сотрудникам отдела по вопросам деятельности, ставит в известность руководство музея, заповедника-музея в случаях повреждений, пропажи и хищения музейных предметов;
организует профилактический осмотр фондов, обеспечивает дезинфекцию, просушку, проветривание хранилищ, следит за температурно-влажностным режимом;
обеспечивает соблюдение сотрудниками трудовой дисциплины;
несет материальную ответственность за сохранность музейных предметов.
303. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".

300. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музей, музей-қорықтың қор, экспозициялық, насихат, зерттеу, әдістемелік жұмыстарының негізгі бағыттарын.
301. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (экология) және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 7. Музейдің (музей-қорықтың) құрылымдық бөлімшесінің (орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың) жетекшісі
302. Лауазымдық міндеттері:
бөлімше қызметіне басшылықты жүзеге асырады, музей бағдарламаларын, жобаларын, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану және музей ісі саласындағы мәдени саясатының тұжырымдамаларын, жаңа экспозициялар мен көрмелердің тақырыптық-экспозициялық жоспарларын жасауға және жүзеге асыруға қатысады;
ғылыми-зерттеу қызметін дамыту және жетілдірудің негізгі бағыттарын айқындайды, зерттеу және ғылыми-әдістемелік, экскурсиялық және дәрістік жұмыстарды ұйымдастырады, музейдің ағымдағы және перспективалық жоспарларының жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді.
музей (музей-қорық) қорларының музейлік маңызы бар заттармен толықтырылуы жөніндегі жұмыстарды, ғылыми-анықтамалық материаларды, каталогтарды, қызмет бағыты бойынша әдістемелік құралдарды әзірлеуді ұйымдастырады.
бөлім қызметкерлеріне қызмет мәселелері бойынша әдістемелік және кеңестік көмек көрсетеді, музей заттарының бүлінуі, жоғалуы және ұрлануы жағдайында музей, музей-қорық басшылығын хабардар етеді;
қорларға профилактикалық тексеруді ұйымдастырады, сақтау қоймасын дезинфекциялауды, құрғатуды, желдетуді қамтамасыз етеді, температуралық-ылғалдылық режимді бақылайды;
қызметкерлермен еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
музей заттарының сақталымына материалдық жауапкершілікте болады.
303. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

304. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или бизнес, управление и право и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 8. Заведующий реставрационной мастерской
305. Должностные обязанности:
руководит реставрационными работами в музее (музее-заповеднике);
осуществляет регулярный осмотр музейного фонда, выявляет нуждающиеся в реставрации музейные предметы;
обеспечивает организацию работы по восстановлению первоначального вида поврежденных музейных предметов, сохраняя историческое и художественное их значение;
планирует работу реставрационной мастерской, разрабатывает график очередности проведения реставрационных работ;
анализирует работу мастерской, разрабатывает и осуществляет мероприятия, направленные на совершенствование технологии реставрационных работ;
обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, требований правил безопасности и охраны труда, производственной санитарии;
принимает меры по рациональному использованию выделенных ресурсов и обеспечивает сохранность оборудования, аппаратуры и приборов;
проводит работу по патентованию и лицензированию научных и технических достижений, обеспечению регистрации изобретений и рационализаторских предложений;
входит в состав фондово-закупочной, оценочной и реставрационной комиссии музея (музея-заповедника);
обеспечивает подготовку графиков проведения реставрационных работ, своевременное составление заявок на необходимые материалы и оборудование;
готовит к публикации каталоги музейных предметов и музейных коллекций, обзоры материалов музейного фонда, методические рекомендации, проводит консультации;
проводит занятия с хранителями музейных предметов по вопросам сохранности музейных предметов, изучает отечественные и мировые достижения по направлениям обеспечения сохранности музейных предметов;
ставит в известность директора обо всех случаях пропажи и хищения музейных экспонатов, а также, принимает меры к немедленному актированию всех случаев пропажи, хищения и повреждения музейных экспонатов, фиксируя обстоятельства, при которых эти случаи произошли (к акту прилагается фотография похищенного или поврежденного экспоната, а при отсутствии фотографии – точная выписка из инвентарной книги).
306. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
технологию изготовления музейных предметов, их физические и физико-химические свойства, достижения отечественной и зарубежной науки и техники в области реставрации, методы производств реставрационных работ, оборудование и материалы, применяемые при реставрационной работе.

304. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе бизнес, басқару және құқық бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 8. Қалпына келтіру шеберханасының меңгерушісі
305. Лауазымдық міндеттері:
музейдегі (музей-қорықтағы) қалпына келтіру жұмыстарына жетекшілік етеді;
музей (музей-қорық) қорын тұрақты тексеріп, қалпына келтіруді қажет ететін музей заттарын анықтайды;
бүлінген музей заттарының тарихи және көркемдік мәнін сақтай отырып, оларды бастапқы қалпына келтіру жұмыстарын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
қалпына келтіру шеберханасының жұмысын жоспарлайды, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезектілігінің кестесін жасайды;
шеберхананың жұмысын талдайды, қалпына келтіру жұмыстарының технологиясын жетілдіруге бағытталған іс-шараларды жасайды және оларды іске асырады;
қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелерінің талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
бөлінген ресурстарды тиімді пайдалану жөнінде шаралар қолданады және қондырғылар, аппаратуралар мен құрылғылардың сақталымын қамтамасыз етеді;
ғылыми және техникалық жетістіктердің патенттелуі мен лицензиялануы, өнертабыстар мен өнертапқыштық ұсыныстардың тіркелуін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды жүргізеді;
музейдің (музей-қорықтың) қор-сатып алу, бағалау және қалпына келтіру комиссияларының құрамына кіреді;
қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кестелерінің дайындалуын қажетті материалдар мен жабдықтарға өтінімнің мезгілінде жасалуын қамтамасыз етеді;
жарияланымға музей заттары мен музей коллекцияларының каталогын, музей қорының материалдары шолуын, әдістемелік ұсынымдарды дайындайды, кеңестер береді;
музей заттарын сақтаушылармен музей заттарын сақтау мәселелері жөнінде сабақтар жүргізеді, музей заттарының сақталымын қамтамасыз ету бағытындағы отандық және әлемдік жетістіктерді зерделейді;
музей жәдігерлерінің жоғалуы және ұрлануының барлық жағдайы туралы директорды хабардар етеді, сондай-ақ музей жәдігерлерінің жоғалуы, ұрлануы және бүлінуі туралы барлық жағдайды, осы жағдайлардың орын алуының мән-жайын нақ белгілей отырып, шұғыл актілеу шарасын қолданады (актіге ұрланған немесе бүлінген жәдігердің суреті, ал суреті болмаған жағдайда – инвентарлық кітаптан дәл көшірмесі қосымша беріледі).
306. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музей заттарын дайындау технологиясын, олардың физикалық және физикалық-химиялық ерекшеліктерін, қалпына келтіру саласындағы отандық және шетелдік ғылым мен техниканың жетістіктерін, қалпына келтіру ісі өндірісінің әдістерін, қалпына келтіру жұмысында қолданылатын құрылғылар мен материалдарды.

307. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Хранитель фондов
308. Должностные обязанности:
обеспечивает хранение музейных предметов, их сохранность и консервацию, изучение музейных предметов, принятых на ответственное хранение, проверяет наличие их регистрации в инвентарных книгах по фондам хранения;
осуществляет систематизацию музейных предметов, принятых на ответственное хранение, составление топографических описей, научно-справочных картотек, ведение соответствующих разделов электронных баз данных музея, заповедника-музея;
участвует в работе по комплектованию музейных коллекций, ведет систематический контроль за состоянием сохранности музейных предметов;
осуществляет работу по выявлению экспонатов, нуждающихся в реставрации, а также проведению профилактических мер, обеспечивающих сохранность музейных предметов;
готовит к рассмотрению на реставрационном совете задания по реставрации и консервации фонда хранения;
участвует в проведении проверок наличия музейных предметов и музейных коллекций и сверки их наличия с учетной документацией;
обеспечивает работу по страховому копированию документального и фотофонда (в рамках своей компетенции), ведет контроль за температурно-влажностным режимом помещений фондохранилища;
принимает участие в работе по подготовке экспозиций и выставок, готовит материалы к публикации каталогов коллекций, обзоры материалов фондов хранения, материалы по запросам публики, связанные с информацией по фондам хранения.
309. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
технологию реставрации экспонатов, передовой опыт работы отечественных и зарубежных музеев в области учета и хранения музейных предметов.
310. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

307. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Мамандар лауазымдары
Параграф 1. Қор сақтаушысы
308. Лауазымдық міндеттері:
музей заттарын сақтауды, олардың сақталымын және консервациялауды, жауапты сақтауға қабылданған музей заттарын зерделеуді қамтамасыз етеді, олардың сақтау қорлары жөніндегі инвентарлық кітаптарда тіркелуін тексереді;
жауапты сақтауға қабылданған музей заттарын жүйелеуді, топографиялық тізімдемені, ғылыми-анықтамалық картотекаларын жасауды, музейдің, музей-қорықтың электрондық мәліметтер қорының тиісті бөлімдерін жүргізуді іске асырады;
музей қоллекцияларын толықтыру бойынша жұмыстарға қатысады, музей заттарының сақталу жағдайына жүйелі бақылауды жүргізеді;
қалпына келтіруге мұқтаж жәдігерлерді анықтау бойынша, сондай-ақ музей заттарының сақталымын қамтамасыз ететін алдын алу шараларын жүргізу жұмыстарын жүзеге асырады;
қалпына келтіру кеңесінде қарау үшін сақтау қорын қалпына келтіру және консервациялау бойынша тапсырмаларды дайындайды;
музей заттарының және музей коллекцияларының бар-жоғын тексеруге және олардың бар-жоғын есеп құжаттамасымен салыстырып тексеруге қатысады;
құжаттық және сурет қорының сақтандыру көшірмесін жасау бойынша (өз құзыреті аясында) жұмыстарды қамтамасыз етеді, қор сақтау қоймасы бөлмелерінің температуралық-ылғалдылық режиміне бақылау жүргізеді;
экспозициялар мен көрмелерді дайындау жұмыстарына қатысады, коллекциялар каталогтарын, сақтау қоры материалдарының шолуын, жариялауға, жұртшылықтың сақтау қоры жөніндегі ақпаратқа қатысты сұранысы бойынша материалдарды дайындайды.
309. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жәдігерлерді қалпына келтіру технологиясын, музей заттарын есепке алу және сақтау саласындағы отандық және шетелдік музейлердің озық тәжірибесін.
310. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Архивист
311. Должностные обязанности:
осуществляет оформление, ведение, хранение, учет, страховое копирование основной учетной документации музея, заповедника-музея;
обеспечивает регистрацию поступивших музейных предметов и музейных коллекций;
осуществляет оформление актов приема и выдачи в постоянное и временное пользование, внутримузейных актов и книг регистрации актов;
обеспечивает сроки регистрации музейных предметов в инвентарных книгах по фондам хранения, специальных инвентарных книгах, архивных описях (на правах инвентарных книг);
ведет соответствующие разделы электронных баз данных музея, заповедника-музея;
участвует в сверках наличия музейных предметов.
312. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".

3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 2. Архивист
311. Лауазымдық міндеттері:
музейдің, музей-қорықтың негізгі есеп құжаттамасын рәсімдеуді, жүргізуді, сақтауды, есепке алуды, сақтандыру көшірмелерін жасауды жүзеге асырады;
жаңадан түскен музей заттары мен музей коллекцияларын тіркеуді қамтамасыз етеді;
қабылдап алу мен тұрақты және уақытша пайдалануға беру актілерін, ішкімузейлік актілерді және актілерді тіркеу кітаптарын рәсімдеуді жүзеге асырады;
музей заттарын сақтау қоры жөніндегі инвентарлық кітаптарда, арнайы инвентарлық кітаптарда, мұрағаттық тізімдемеде (инвентарлық кітап құқығымен) тіркеу мерзімін қадағалайды;
музейдің, музей-қорықтың электрондық мәліметтер қорының тиісті бөлімдерін жүргізеді;
музей заттарының бар-жоғын салыстырып тексеруге қатысады.
312. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы, "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

313. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Художник-реставратор
314. Должностные обязанности:
осуществляет реставрационные работы;
подбирает методику и материалы для ведения реставрационных работ, обеспечивает тщательное документирование хода реставрационных работ;
осуществляет осмотр и описание состояния реставрируемого объекта, устанавливает на основании результатов исследования причины и характер разрушений;
инструктирует фотографов по документированию фотофиксации отдельных процессов реставрационных работ;
проводит обследование музейных фондов экспозиций;
консультирует хранителей музея, музея-заповедника по вопросам хранения музейных предметов.

313. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 3. Суретші-қалпына келтіруші
314. Лауазымдық міндеттері:
қалпына келтіру жұмыстарын атқарады;
қалпына келтіру жұмыстарын жүргізудің әдістемесін және материалдарды таңдайды, қалпына келтіру жұмысы барысының мұқият құжатталуын қамтамасыз етеді;
қалпына келтірілетін нысанды тексеруді және жағдайын сипаттауды жүзеге асырады, зерттеу нәтижелері негізінде бүлінудің себебі мен сипатын анықтайды;
қалпына келтіру жұмыстарының жекелеген үдерістерін суретпен бекітуді құжаттау туралы фотографтарға нұсқау береді;
экспозициядағы музей қорына тексеру жүргізеді;
музей, музей-қорықтың сақтаушыларына музей заттарын сақтау мәселелері жөнінде кеңес береді.

318. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
технологию выполнения художественно-оформительских работ, передовой отечественный и зарубежный опыт художественно-оформительских работ.
319. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Художник-оформитель по организации экспозиции и выставок
320. Должностные обязанности:
разрабатывает концепцию и методическую программу организации экспозиций и выставок;
вносит новые предложения по реэкспозиционным мероприятиям;
совместно с заведующим отделом определяет основные направления экспозиционной деятельности;
проводит консультации для экскурсоводов и художников-дизайнеров по реализации основных направлений экспозиционных и выставочных работ;
готовит лекционные и справочно-информационные материалы.

318. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
көркемдік-безендіру жұмыстарының орындалу технологиясын, көркемдік-безендіру жұмыстарының отандық және шетелдік озық тәжірибесін.
319. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) I санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі II санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, арнайы кәсіби) білім және біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 5. Экспозициялар мен көрмелерді ұйымдастыру жөніндегі суретші-әрлеуші
320. Лауазымдық міндеттері:
экспозициялар мен көрмелерді ұйымдастырудың тұжырымдамасы мен әдістемелік бағдарламасын жасайды;
реэкспозициялық іс-шараларға байланысты жаңа ұсыныстар енгізеді;
бөлім меңгерушісімен бірлесіп, экспозициялық қызметтің негізгі бағыттарын анықтайды;
экскурсия жүргізушілері мен суретші-дизайнерлерге экспозициялық және көрме жұмыстарының негізгі бағыттарын жүзеге асыру бойынша кеңестер береді;
дәрістік және анықтамалық-ақпараттық материалдар дайындайды.

321. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
методику организации экспозиционно-выставочных работ.
322. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (композиция, живопись, искусствоведение, дизайн, издательское дело, история, археология и этнология, музейное дело и охрана памятников) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (композиция, живопись, искусствоведение, дизайн, издательское дело, история, археология и этнология, музейное дело и охрана памятников) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (композиция, живопись, искусствоведение, дизайн, издательское дело, история, археология и этнология, музейное дело и охрана памятников) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (композиция, живопись, искусствоведение, дизайн, издательское дело, история, археология и этнология, музейное дело и охрана памятников) и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "дизайн" или "живопись, скульптура и графика" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "дизайн" или "живопись, скульптура и графика" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

321. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
экспозициялық-көрме жұмыстарын ұйымдастыру әдістемесін.
322. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (композиция, кескіндеме, өнертану, дизайн, баспа ісі, тарих, археология және этнология, музей ісі және ескерткіштерді қорғау) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (композиция, кескіндеме, өнертану, дизайн, баспа ісі, тарих, археология және этнология, музей ісі және ескерткіштерді қорғау) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ cанаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (композиция, кескіндеме, өнертану, дизайн, баспа ісі, тарих, археология және этнология, музей ісі және ескерткіштерді қорғау) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (композиция, кескіндеме, өнертану, дизайн, баспа ісі, тарих, археология және этнология, музей ісі және ескерткіштерді қорғау) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "дизайн" немесе "кескіндеме, мүсіндеу және графика" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "дизайн" немесе "кескіндеме, мүсіндеу және графика" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі II санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "дизайн" или "живопись, скульптура и графика" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "дизайн" или "живопись, скульптура и графика", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Экскурсовод
323. Должностные обязанности:
проводит экскурсии по экспозициям, выставкам, открытому хранению фондов и музейным объектам;
вносит дополнения и изменения в программу проведения экскурсии в соответствии с актами внутреннего распорядка и рекомендациями методиста;
работает над совершенствованием методики проведения экскурсии;
принимает участие в подготовке методических рекомендаций и прослушивании рекомендаций по экскурсиям, в организации и проведении культурно-просветительских мероприятий.
324. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
историю культуры, этнографию и археологию с учетом специфики своей специальности, руководящие материалы по вопросам музейного дела, новейшие исследования и методическую литературу по проблемам научно-просветительской работы, тематику экскурсий и лекций, передовой опыт экскурсий, лекционной работы отечественных и зарубежных музеев.
325. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным наукам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным наукам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным наукам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

3) ІІ cанаттағы: "дизайн" немесе "кескіндеме, мүсіндеу және графика" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "дизайн" немесе "кескіндеме, мүсіндеу және графика" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 6. Экскурсия жетекшісі
323. Лауазымдық міндеттері:
экспозициялар, көрмелер, ашық сақтау қорлары мен музей нысандарына экскурсиялар жүргізеді;
ішкі тәртіп актілері мен әдіскердің ұсыныстарына сәйкес экскурсияларға қосымшалар мен өзгерістер енгізеді;
экскурсиялар өткізу әдістемесін жетілдіру жұмыстарын жасайды;
мәдени-ағартушылық іс-шаралардың ұйымдастырылуы мен өткізілуіне, әдістемелік ұсынымдарды даярлауға және экскурсия бойынша ұсынымдар тыңдауға қатысады.
324. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
өз мамандығының ерекшелігін ескере отырып, мәдениет тарихын, этнография мен археологияны, музей ісіне байланысты жетекші материалдарды, ғылыми-ағартушылық жұмыс мәселелері бойынша жаңа зерттеулер мен әдістемелік әдебиеттерді, экскурсия мен дәрістердің тақырыбын, отандық және шетелдік музейлер экскурсияларының, дәрістік жұмыстарының озық тәжірибесін.
325. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары ІI санаттағы маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным наукам) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "туризм" или "переводческое дело" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "туризм" или "переводческое дело" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "туризм" или "переводческое дело" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальностям "туризм" или "переводческое дело" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Методист
326. Должностные обязанности:
разрабатывает методики музейно-образовательной деятельности на основе основного предмета и направлений научной деятельности организации;
осуществляет проведение мероприятий, направленных на формирование у детей и подростков навыков эстетического восприятия мира, исторического мышления, эмоционального восприятия, на развитие творческих способностей детей, ориентированных на различные возрастные группы детей и молодежи;
осуществляет разработку и реализацию музейно-образовательных программ;
организует социологические опросы посетителей в части музейно-образовательной деятельности музея;
осуществляет мониторинг музейно-образовательной деятельности на детскую и подростковую аудиторию;
осуществляет подготовку к изданию методических документов по музейно-образовательной деятельности;
анализирует состояние научно-методической работы и разрабатывает предложения по повышению ее эффективности.
327. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
организацию работ по учету, хранению, изучению, публикации, обеспечению сохранности музейных предметов и музейных коллекций; основы педагогики, основы социологии, основы детской и социальной психологии, риторики, дидактики, современных коммуникативных технологий, методику организации экспозиционно-выставочных работ.

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызметтер (туризм) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "туризм" немесе "аударма ісі" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "туризм" немесе "аударма ісі" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі II санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "туризм" немесе "аударма ісі" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "туризм" немесе "аударма ісі" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 7. Әдіскер
326. Лауазымдық міндеттері:
ұйымның негізгі пәні мен ғылыми қызметінің бағыттары негізінде музейлік-білім беру қызметінің әдістемесін жасайды;
жас ерекшеліктері әртүрлі балалар мен жастар топтарына бағдарланған, балалар мен жасөспірімдердің бойында әлемді эстетикалық қабылдау, тарихи ойлау, әсерлі қабылдау дағдыларын қалыптастыруға, балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған іс-шаралар жүргізуді жүзеге асырады;
музейлік-білім беру бағдарламаларын жасайды және жүзеге асырады;
музейдің музейлік білім беру қызметі бойынша келушілер арасында әлеуметтік сауалнамалар ұйымдастырады;
балалар мен жасөспірімдер аудиториясына музейлік білім беру қызметінің мониторингін жүзеге асырады;
музейлік білім беру ісінің әдістемелік құжаттарын басып шығаруға дайындауды жүзеге асырады;
ғылыми-әдістемелік жұмыс жағдайын талдайды және оның тиімділігін арттыру жөніндегі ұсыныстарды жасайды.
327. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музей заттары мен музей коллекцияларын есепке алу, сақтау, зерттеу, жариялау, сақталымын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды, педагогика негіздерін, әлеуметтану негіздерін, балалар және әлеуметтік психологиясы, риторика, дидактика, заманауи коммуникативтік технологиялар негіздерін, экспозициялық-көрмелік жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесін.

328. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 8. Редактор
329. Должностные обязанности:
редактирует, переводит, печатает, размножает тексты и этикетаж экспозиций и выставок;
готовит к изданию и обеспечивает выпуск буклетов, каталогов, плакатов, афиш, материалов конференций, научных сборников статей и изданий;
осуществляет подготовку и издание печатной продукции;
осуществляет связь со средствами массовой информации, редакциями газет, журналов, телевидения и радио, информационными агентствами, издательствами по пропаганде деятельности организации, музейных и вне музейных экспозиций и выставок;
ведет работу по совершенствованию понятий и определений применяемых при переводе в области науки, музейного дела, а также при учете и систематизации выполненных переводов;
выполняет в установленные сроки переводы, обеспечивая при этом точное соответствие переводов лексическому, стилистическому и смысловому содержанию оригиналов, соблюдение установленных требований в отношении используемых научных и технических терминов и определений.

328. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі II санаттағы маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 8. Редактор
329. Лауазымдық міндеттері:
экспозициялар мен көрмелердің мәтіндері мен этикетажын редакциялайды, аударады, басып шығарады, көбейтеді;
буклеттерді, каталогтарды, плакаттарды, афишаларды, конференция материалдарын, мақалалардың ғылыми жинағын және басылымдарды баспаға дайындайды және шығарылымын қамтамасыз етеді;
баспа өнімін дайындауды және басып шығаруды іске асырады;
бұқаралық ақпарат құралдарымен, газет, журналдар редакцияларымен, телевидение және радио, ақпараттық агенттіктермен, баспалармен ұйымның қызметін, музейлік және музейден тыс экспозициялар мен көрмелерді насихаттау бойынша байланысты жүзеге асырады;
ғылым, музей ісі салаларындағы аудармаларында, сондай-ақ орындалған аудармаларды есепке алу және жүйелеуде қолданылатын түсініктер мен анықтамаларды жетілдіру бойынша жұмыстарды жүргізеді;
аудармалардың түпнұсқаның лексикалық, стилистикалық және мәндік мазмұнына дәл сай келуін, қолданылатын ғылыми және техникалық терминдер мен анықтамаларға қатысты бекітілген талаптардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, белгіленген мерзімде аудармаларды орындайды.

330. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
методические материалы по вопросам выполняемой работы, специализацию деятельности организации, научного перевода, действующую систему координации переводов, терминологию по тематике переводов на казахском и русском языках, основы научного и литературного редактирования, грамматику и стилистику казахского и русского языков.
331. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.

330. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
орындалатын жұмыс мәселелері бойынша әдістемелік материалдарды, ұйым қызметінің ерекшелігін, ғылыми аударманы, аудармаларды үйлестірудің қолданыстағы жүйесін, қазақ және орыс тілдеріндегі аудармалар тақырыбы бойынша терминологияны, ғылыми және әдеби редакциялаудың негіздерін, қазақ және орыс тілдерінің грамматикасы мен стилистикасын.
331. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) I санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі II санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, арнайы кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.

Раздел 3. Должности других служащих (технические исполнители)
Параграф 1. Музейный смотритель
332. Должностные обязанности:
осуществляет деятельность по обеспечению сохранности экспонатов;
осуществляет ежедневный утренний и вечерний осмотр экспозиции;
принимает перед открытием музея, музея-заповедника для посетителей и сдает руководителю отдела по окончанию работы вверенную экспозицию по описи;
проверяет наличие этикетажа, уровень температуры и влажности в музее, музее-заповеднике, вносит записи в дежурный журнал;
ведет журнал выявленных нарушений и замечаний по музею, музею-заповеднику;
дает оперативное сообщение производственному персоналу, хозяйственной службе о выявленных недостатках для их устранения;
принимает меры по предотвращению повреждений, пропажи, хищения музейных предметов;
осуществляет наблюдение за состоянием сохранности экспонатов;
следит за полной сохранностью стекол и экспонатов;
соблюдает служебный этикет при обслуживании посетителей;
соблюдает режим работы музея, музея-заповедника;
владеет навыками обращения со средствами пожаротушения.
отвечает по своим обязательствам в соответствии с договором о материальной ответственности.
333. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
334. Требования к квалификации:
общее среднее образование без предъявления требований к стажу работы.
Глава 5. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих библиотек
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор (заведующий) библиотеки
335. Должностные обязанности:
руководит производственной, хозяйственной и финансово-экономической деятельностью библиотеки, обеспечивает исполнение принимаемых решений, сохранность, пополнение и эффективное использование библиотечного фонда, содержащегося на его балансе;
определяет политику, стратегию деятельности библиотеки и механизм их реализации;
заключает и расторгает договора, совершает сделки с юридическими лицами;
издает приказы, представляет интересы организации в суде, государственных органах и организациях;
организует работу и эффективное взаимодействие структурных подразделений, направляет их деятельность на развитие и совершенствование библиотечного обслуживания;
принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, рациональному использованию и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию безопасных и благоприятных для жизни и здоровья условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
обеспечивает разработку, заключение и выполнение коллективного договора, соблюдение трудовой дисциплины, способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников;
решает вопросы, касающиеся деятельности библиотеки, поручает ведение отдельных направлений деятельности заместителям директора, руководителям структурных подразделений.

3-бөлім. Басқа қызметшілердің (техникалық орындаушылар) лауазымдары
Параграф 1. Музей қараушысы
332. Лауазымдық міндеттері:
жәдігерлердің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асырады;
экспозицияларды күнделікті таңғы және кешкі тексеруді жүзеге асырады,
келушілер үшін музей, музей-қорық ашылудан бұрын сеніп тапсырылған экспозицияны тізім бойынша қабылдап алып, жұмыс аяқталғаннан кейін бөлім жетекшісіне өткізеді;
этикетаждың бар болуын, музейдегі, музей-қорықтағы температура мен ылғалдылық деңгейін тексереді, кезекші журналға жазбаларды енгізеді;
музей, музей-қорық бойынша анықталған бұзушылықтар мен ескертпелер журналын жүргізеді;
анықталған кемшіліктер туралы оларды жою үшін өндірістік персоналға, шаруашылық қызметке жедел хабарлама береді;
музей заттарының бүлінулерінің, жоғалуы мен ұрлануының алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
жәдігерлердің сақталуы жағдайын қадағалауды жүзеге асырады;
әйнектер мен жәдігерлердің толық сақталымын қадағалайды;
келушілерге қызмет көрсету кезінде қызметтік этикетті сақтайды;
музей, музей-қорықтың жұмыс тәртібін сақтайды;
өрт сөндіру құралдарын пайдалану машығын біледі;
материалдық жауапкершілік туралы шартқа сәйкес өзінің міндеттемелері бойынша жауап береді.
333. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
334. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне қатысты талаптар қойылмай, жалпы орта білім.
5-тарау. Кітапхана басшылары, мамандары және басқа қызметшілері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылар лауазымдары
Параграф 1. Кітапхана директоры (меңгерушісі)
335. Лауазымдық міндеттері:
кітапхананың өндірістік, шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметтеріне басшылық жасайды, қабылданған шешімдердің орындалуын, оның теңгеріміндегі кітапхана қорының сақталуын, толықтырылуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
ітапхана қызметінің саясатын, стратегиясын және оларды жүзеге асыру тетіктерін анықтайды;
заңды тұлғалармен келісім-шарттар жасасады және бұзады, мәмілелер жасайды;
бұйрықтар шығарады, сотта, мемлекеттік органдар мен ұйымдарда ұйымның мүддесіне өкілдік етеді;
құрылымдық бөлімшелердің жұмыстарын және өзара тиімді әрекеттестігін ұйымдастырады, олардың қызметтерін кітапханалық қызмет көрсетуді дамытуға және жетілдіруге бағыттайды;
ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибелерін тиімді пайдалану және дамыту, өмір сүру мен денсаулығы үшін қауіпсіз және қолайлы еңбек жағдайларын жасау, ұжымда жайлы психологиялық ахуал қалыптастыру бойынша шаралар қолданады;
ұжымдық шартты дайындауды, жасасуды және орындауды, еңбек тәртібін сақтауды қамтамасыз етеді, еңбек уәждемесінің, қызметкерлер бастамалары мен белсенділігінің дамуына ықпал етеді;
кітапхана қызметіне қатысты мәселелерді шешеді, қызметтің жеке бағыттарын жүргізуді директордың орынбасарларына, құрылымдық бөлімшелер жетекшілеріне тапсырады.

336. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
теорию и практику библиотечного дела, опыт работы отечественных и зарубежных библиотек.
337. Требования к квалификации.
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство, машиностроение) и стаж работы по специальности на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора (заведующего) библиотеки
338. Должностные обязанности:
принимает участие в разработке стратегических планов библиотеки;
осуществляет организацию и совершенствование экономической деятельности библиотеки, качества предоставляемых библиотечных услуг;
руководит и координирует деятельность подразделений организации, содействует повышению обоснованности экономических планов, установлению плановых показателей на основе прогрессивных технико-экономических нормативов материальных и трудовых затрат с учетом достижений науки и техники, организации производства и труда;
проводит работу по совершенствованию планирования основных показателей деятельности библиотеки;
обеспечивает соблюдение режима экономии материальных, трудовых и финансовых ресурсов на участках деятельности библиотеки;
организует разработку рациональных форм плановой, учетной и отчетной документации, применяемой в организации, внедрение автоматизированных систем управления и вычислительной техники;
обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины, контроль за ходом выполнения плановых заданий, организует проведение комплексного экономического анализа и оценки результатов деятельности библиотеки и ее подразделений;
организует управление формированием, использованием и развитием библиотечного фонда библиотеки;
руководит организацией культурно-массовых мероприятий, совершенствует рекламную деятельность и работу с общественностью;
организует проведение необходимого учета и составления отчетности.
339. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
теорию и практику библиотечного дела, опыт работы отечественных и зарубежных библиотек.

336. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кітапхана ісінің теориясы мен практикасын, отандық және шетел кітапханаларының жұмыс тәжірибесін.
337. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс, машина жасау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Кітапхана директорының (меңгерушісінің) орынбасары
338. Лауазымдық міндеттері:
кітапхананың стратегиялық жоспарларын жасауға қатысады;
кітапхананың экономикалық қызметін, ұсынылатын кітапханалық қызмет сапасын ұйымдастыруды және жетілдіруді жүзеге асырады;
ұйым бөлімшелерінің қызметтерін басқарады және үйлестіреді, экономикалық жоспарлардың негізділігін арттыруға, ғылым мен техника жетістіктерін ескере отырып, озық техника-экономикалық нормативтер негізінде материалдық және еңбек шығындарының жоспарлық көрсеткіштерін анықтауға, өндірісті және еңбекті ұйымдастыруға ықпал етеді;
кітапхана қызметінің негізгі көрсеткіштерін жоспарлауды жетілдіру бойынша жұмыс жүргізеді;
кітапхана қызметі учаскелеріндегі материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын үнемдеу тәртібін қатаң қадағалауды қамтамасыз етеді;
ұйымда қолданылатын жоспарлау, есепке алу және есеп беру құжаттамаларының тиімді нысанын жасауды, басқарудың және есептеу техникаларының автоматтандырылған жүйесін енгізуді ұйымдастырады;
қаржы тәртібін сақтауды, жоспарлы тапсырмалардың орындалу барысын бақылауды қамтамасыз етеді, кітапхана қызметінің және оның бөлімшелерінің нәтижелеріне кешенді экономикалық талдау жүргізуді және бағалауды ұйымдастырады;
кітапхананың кітапханалық қорының қалыптастырылуын, пайдаланылуын және дамытылуын басқаруды ұйымдастырады;
мәдени-көпшілік шараларды ұйымдастыруды басқарады, жарнама қызметін және қоғаммен жұмысты жетілдіреді;
қажетті есепке алуды жүргізуді және есептілік жасауды ұйымдастырады.
339. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

340. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство, машиностроение) и стаж работы в сфере культуры не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 3 лет.
Параграф 3. Руководитель структурного подразделения библиотеки (филиала, центра, службы, сектора, отдела, группы)
341. Должностные обязанности:
руководит работой соответствующего структурного подразделения библиотеки, филиала, обеспечивает выполнение работниками обязанностей, разработку и выполнение перспективных и текущих планов работы, подготовку и представление необходимой отчетности;
организует аналитическую, методическую и исследовательскую работу подразделения;
содействует развитию творческой инициативы и организует повышение квалификации сотрудников;
обеспечивает соблюдение работниками трудовой и производственной дисциплины, правил по безопасности и охране труда;
анализирует состояние библиотечно-библиографического обслуживания населения, разрабатывает предложения по его улучшению;
изучает потребности населения в библиотечно-библиографических услугах, принимает участие в работах, связанных с автоматизацией библиотечно-библиографических процессов;
выявляет, обобщает и внедряет в практику лучший библиотечный опыт, организует и принимает непосредственное участие в мероприятиях по повышению квалификации работников, составляет методические материалы;
обеспечивает обслуживание читателей, сохранность книжного фонда и имущества библиотеки;
координирует и поддерживает деловые связи с библиотеками различных ведомств и заинтересованными организациями;
обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда, требований противопожарной защиты.
342. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
теорию и практику библиотечного дела, таблицы библиотечно-библиографической классификации, работы по описанию печатных изданий, ведения картотек, составления библиографических материалов, опыт работы отечественных и зарубежных библиотек.

340. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс, машина жасау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Кітапхананың құрылымдық бөлімшесінің (филиалдың, орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың) жетекшісі
341. Лауазымдық міндеттері:
кітапхананың тиісті құрылымдық бөлімшесінің, филиалының жұмысын басқарады, қызметкерлердің міндеттерін орындауын, келешектегі және ағымдағы жұмыс жоспарларының жасалуын және орындалуын, қажетті есептілік дайындауды және ұсынуды қамтамасыз етеді;
құрылымның талдау, әдістемелік және зерттеу жұмыстарын ұйымдастырады;
шығармашылық бастамаларды дамытуға ықпал етеді және қызметкерлердің біліктіліктерін арттыруды ұйымдастырады;
қызметкерлердің еңбек және өндіріс тәртіптерін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтауларын қамтамасыз етеді;
тұрғындарға кітапханалық-библиографиялық қызмет көрсету жағдайына талдау жасайды, оны жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлейді;
тұрғындардың кітапханалық-библиографиялық қызметке қажеттіліктерін зерделейді, кітапханалық-библиографиялық үдерісті автоматтандыруға қатысты жұмыстарға қатысады;
үздік кітапханалық тәжірибелерді анықтайды, жинақтайды және тәжірибеге енгізеді, кітапхана қызметкерлерінің біліктіліктерін арттыру бойынша іс-шараларға тікелей қатысады, әдістемелік материалдар құрастырады;
оқырмандарға қызмет көрсетуді, кітап қорының және кітапхана мүлкінің сақталымын қамтамасыз етеді;
түрлі ведомстволардың кітапханаларымен және мүдделі мекемелермен іскерлік байланыстарды үйлестіреді және қолдайды;
қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерін, өртке қарсы қорғаныс талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді.
342. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кітапхана ісінің теориясы мен практикасын, кітапханалық-библиографиялық жіктеу кестелерін, баспа басылымдарын сипаттау бойынша жұмыстарды, картотека жүргізуді, библиографиялық материалдарды құрастыруды, отандық және шетел кітапханаларының жұмыс тәжірибелерін.

343. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы на должностях управленческого персонала не менее 3 лет или по специальности не менее 5 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Библиотекарь
344. Должностные обязанности:
выполняет библиотечные процессы: комплектование, обработка и каталогизация библиотечного фонда, организация и использование каталогов и элементов справочно-библиографического аппарата, ведение и использование автоматизированных баз данных, учет, организация и хранение фондов, обслуживание читателей, массовая работа, наглядное оформление;
принимает участие в научно-исследовательской и методической работе библиотеки, в разработке и реализации планов мероприятий библиотеки, обеспечивает сохранность книжного фонда.
345. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
таблицы библиотечно-библиографической классификации, читателей, комплектования, учета, описания организации хранения книжных фондов и ведения каталогов, формы и методы массовой и индивидуальной работы с читателями, наглядной пропаганды печатных изданий, опыт работы отечественных и зарубежных библиотек.
346. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менee 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

343. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Мамандар лауазымдары
Параграф 1. Кітапханашы
344. Лауазымдық міндеттері:
кітапхана үдерістерін орындайды: кітап қорын толықтыру, өңдеу және каталогтау, каталогтарды және анықтамалық-библиографиялық аппарат элементтерін ұйымдастыру және пайдалану, автоматтандырылған мәліметтер қорын жүргізу және пайдалану, қорларды есепке алу, ұйымдастыру және сақтау, оқырмандарға қызмет көрсету, көпшілік жұмыс, көрнекі безендіру;
кітапхананың ғылыми-зерттеу және әдістемелік жұмыстарына, кітапхананың іс-шаралар жоспарларын жасауға және жүзеге асыруға қатысады, кітап қорының сақталымын қамтамасыз етеді.
345. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кітапханалық-библиографиялық жіктеу кестелерін, оқырмандарды, кітап қорын толықтыруды, есепке алуды, сипаттама жасауды, кітап қорларын сақтауды ұйымдастыру және каталогтарды жүргізуді, оқырмандармен көпшілік және жеке жұмыс жасау түрлері мен әдістерін, баспа басылымдарын көрнекі насихаттауды, отандық және шетел кітапханаларының жұмыс тәжірибелерін.
346. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі II санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" без предъявления требований к стажу библиотечной работы.
Параграф 2. Библиограф
347. Должностные обязанности:
выполняет работу по обеспечению информационно-библиографических процессов, участвует в создании и ведении справочно-библиографического аппарата библиотеки, подготовке библиографических материалов;
ведет работу по организации справочно-библиографического аппарата в традиционном и автоматизированном режиме, готовит библиографические справки различной сложности;
выполняет справочно-библиографическое и информационное обслуживание читателей;
обеспечивает сохранность книжного фонда.
348. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию и практику библиотечного дела, библиографирования и информатики, таблицы библиотечно-библиографической классификации, работы по описанию печатных изданий, ведения картотек, составления библиографических материалов.
349. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздар жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: кітапханалық жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 2. Библиограф
347. Лауазымдық міндеттері:
ақпараттық-библиографиялық үдерістерді қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды атқарады, кітапхананың анықтамалық-библиографиялық аппаратын құруға және жүргізуге, библиографиялық материалдарды дайындауға қатысады;
дәстүрлі және автоматтандырылған тәртіпте анықтамалық-библиографиялық аппаратты ұйымдастыру жұмыстарын жүргізеді, күрделілігі әртүрлі библиографиялық анықтамаларды дайындайды;
оқырмандарға анықтамалық-библиографиялық және ақпараттық қызметтер көрсетеді;
кітап қорының сақталымын қамтамасыз етеді.
348. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кітапхана ісі, библиографиялау және информатика теориясы мен тәжірибесін, кітапханалық-библиографиялық жіктеу кестелерін, баспа басылымдарына сипаттама жасау, картотекаларды жүргізу, библиографиялық материалдарды құрастыру жұмыстарын.
349. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:

1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки, языки и литература) и/или социальные науки, журналистика и информация, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведения" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша санаты жоқ біліктілігі жоғары маман лауазымы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар, тілдер және әдебиет) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" без предъявления требований к стажу библиотечной работы.
Параграф 3. Методист
350. Должностные обязанности:
анализирует состояние библиотечно-библиографического обслуживания населения региона, вносит предложения по его улучшению, готовит обобщающие материалы;
принимает участие и (или) организует самостоятельно эксперименты, научные исследования по различным аспектам библиотечной деятельности;
принимает участие в разработке и реализации планов работы библиотеки;
изучает потребности населения в библиотечно-библиографических услугах, принимает участие в работах, связанных с механизацией и компьютеризацией библиотечно-библиографических процессов;
выявляет, обобщает и внедряет в практику лучший библиотечный опыт, организует и принимает непосредственное участие в мероприятиях по повышению квалификации библиотечных работников, составляет методические материалы, оказывает методическую и практическую помощь библиотечным работникам;
поддерживает деловые связи с библиотеками различных ведомств и заинтересованными организациями.
351. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию и практику библиотечного дела, библиографирования и информатики, таблицы библиотечно-библиографической классификации, работы по описанию печатных изданий, ведению картотек, составлению библиографических материалов.
352. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 3. Әдіскер
350. Лауазымдық міндеттері:
өңір тұрғындарына кітапханалық-библиографиялық қызмет көрсету жағдайына талдау жүргізеді, оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді, жалпылама материалдар дайындайды;
кітапхана қызметінің түрлі аспектілері бойынша эксперименттерге, ғылыми зерттеулерге қатысады және (немесе) ұйымдастырады;
кітапханалардың жұмыс жоспарларын жасауға және жүзеге асыруға қатысады;
тұрғындардың кітапханалық-библиографиялық қызметке қажеттіліктерін зерделейді, кітапханалық-библиографиялық үдерісті механикаландыруға және компьютерлендіруге қатысты жұмыстарға қатысады;
үздік кітапханалық тәжірибені айқындайды, жинақтайды және тәжірибеге енгізеді, кітапхана қызметкерлерінің біліктіліктерін арттыру бойынша іс-шараларды ұйымдастырады және тікелей қатысады, әдістемелік материалдарды құрастырады, кітапхана қызметкерлеріне әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
түрлі ведомстволардың кітапханаларымен және мүдделі мекемелермен іскерлік байланыстарды қолдайды.
351. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кітапхана ісі, библиографиялау және информатика теориясы мен тәжірибесін, кітапханалық-библиографиялық жіктеу кестелерін, баспа басылымдарына сипаттама жасау, картотекаларды жүргізу, библиографиялық материалдарды құрастыру жұмыстарын.
352. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "делопроизводство и архивоведение" без предъявления требований к стажу библиотечной работы.
Параграф 4. Консультант по работе с мультимедийными изданиями
353. Должностные обязанности:
организует работу по обслуживанию читателей и обеспечению бесперебойной эксплуатации оборудования;
принимает участие в приобретении электронных изданий по запросам читателей и ведет их учет;
организует выставку изданий;
консультирует пользователей по работе с электронными изданиями на электронных носителях информации и поиску в интернете электронных баз данных, информирует об имеющихся внешних информационных ресурсах в библиотеке;
формирует электронную библиотеку;
проводит тестовые проверки и профилактические осмотры оборудования для своевременного обнаружения неисправностей и их ликвидации;
принимает участие в приемке оборудования, работах по модернизации и совершенствованию оборудования с учетом требований пользователей.
354. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
опыт работы отечественных и зарубежных библиотек в области информационных технологий.

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІI санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 4. Мультимедиалық басылымдармен жұмыс жөніндегі кеңесші
353. Лауазымдық міндеттері:
оқырмандарға қызмет көрсетуді және жабдықтарды үздіксіз пайдалануды қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
оқырмандардың сұраныстары бойынша электрондық баспа өнімдерін сатып алуға қатысады және олардың есебін жүргізеді;
басылымдардың көрмесін ұйымдастырады;
пайдаланушыларға ақпаратты электронды жеткізгіштердегі электрондық басылымдармен жұмыс істеу және ғаламтор желісінде электрондық мәліметтер қорын іздеу бойынша кеңес береді, кітапханада бар сыртқы ақпараттық ресурстар туралы хабарлайды.
электрондық кітапхананы қалыптастырады;
жабдықтардың ақауларын дер кезінде анықтайды және оларды жою мақсатында сынамалық және профилактикалық тексерістер жүргізеді;
жабдықтарды қабылдауға, пайдаланушылардың талаптарын ескере отырып, жабдықтарды жаңарту және жетілдіру жұмыстарына қатысады.
354. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
отандық және шетел кітапханаларының ақпараттық технологиялар саласындағы жұмыс тәжірибесін.

355. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и/или информационно-коммуникационные технологии и опыт работы по специальности не менее 2 лет.
Глава 6. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих культурно-досуговых организаций
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Руководитель организации (Дом народного творчества, Центр досуга, Дворец (Дом) культуры, парк культуры и отдыха)
356. Должностные обязанности:
руководит деятельностью культурно-досуговой организации;
организует осуществление творческой, методической, культурно-просветительской работы, работу по борьбе с коррупцией;
обеспечивает подготовку и проведение смотров и фестивалей, конкурсов народного творчества, семинаров руководителей художественной самодеятельности;
осуществляет контроль за деятельностью художественных самодеятельных коллективов;
организует на территории парка и его филиалов эстрадные театры, кинолектории, планетарий, библиотеки, танцевальные и игровые павильоны, площадки, катки, лыжные и лодочные станции, базы проката культурно-бытового и спортивного инвентаря, различные аттракционы и объекты для обслуживания населения, духовые и эстрадные оркестры, коллективы художественной самодеятельности, различные секции, обеспечивает развитие и сохранность садово-паркового хозяйства;
привлекает квалифицированных специалистов для разработки методических пособий, сценариев, создания репертуара, рецензирования этих материалов и оказания творческой помощи коллективам художественной самодеятельности;
создает условия для повышения квалификации, поощряет, стимулирует творческую инициативу работников;
контролирует соблюдение работниками организации производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда, требований противопожарной безопасности.
357. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
358. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология, библиотечное дело) и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы на должностях управленческого персонала не менее 5 лет.

355. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
6-тарау. Мәдени-демалыс ұйымдары басшылары, мамандары және басқа қызметшілері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылар лауазымдары
Параграф 1. Ұйым (Халық шығармашылығы үйі, Демалыс орталығы, Мәдениет (үйі) сарайы, мәдениет пен демалыс саябағы) басшысы
356. Лауазымдық міндеттері:
мәдени-демалыс ұйымдарының қызметтеріне басшылық етеді;
шығармашылық, әдістемелік, мәдени-ағартушылық жұмыстарды жүзеге асыруды, жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
байқаулар мен фестивальдарды, халық шығармашылығы конкурстарын, көркемөнерпаз жетекшілерінің семинарларын дайындауды және өткізуді қамтамасыз етеді;
көркемөнерпаз ұжымдарының қызметін бақылауды жүзеге асырады;
саябақтың және оның бөлімшелерінің аумағында эстрадалық театрлар, кинодәрістер, планетарийлер, кітапханалар, би және ойын павильондары, алаңдар, мұз айдындар, шаңғы және қайық станцияларын, мәдени-тұрмыстық және спорттық құрал-жабдықтарды жалға беру базаларын, әртүрлі аттракциондар мен халыққа қызмет көрсететін нысандарды, сондай-ақ үрмелі аспаптар мен эстрадалық оркестрлерді, көркемөнерпаздар ұжымын, әртүрлі секцияларды ұйымдастырады, бақ-саябақ шаруашылығының дамуын және сақталымын қамтамасыз етеді;
білікті мамандарды әдістемелік құралдар, сценарийлер, репертуар жасауға, осы материалдарға пікір жазу және көркемөнерпаздар ұжымына шығармашылық көмек көрсету жұмыстарына тартады;
қызметкерлердің кәсіби біліктілігін арттыру үшін жағдайлар жасайды, көтермелейді, шығармашылық бастамаларын ынталандырады;
ұйым қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртіптерін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша ережелерді, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауларын бақылайды.
357. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
358. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану, кітапхана ісі) және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмысы) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Параграф 2. Заместитель руководителя организации (Дом народного творчества, Центр досуга, Дворец (Дом) культуры, парк культуры и отдыха)
359. Должностные обязанности:
руководит деятельностью структурных подразделений культурно-досуговой организации, филиалов;
планирует и организует научно-исследовательскую, методическую, информационную работы по обслуживанию населения;
организует разработку перспективных и текущих планов работы и обеспечивает их реализацию, оперативное удовлетворение запросов населения.
организует изучение и внедрение в практику научные достижения в сферах культуры.
360. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
361. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология, библиотечное дело) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы в сфере культуры не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала не менее 3 лет.
Параграф 3. Директор планетария
362. Должностные обязанности:
руководит научно-просветительной и финансово-хозяйственной деятельностью планетария;
обеспечивает научно-теоретическую направленность в работе, пропаганду научных взглядов в астрономии;
организует лекции, беседы, круглые столы по астрономии, космонавтике, физике и отраслям знаний, демонстрирование искусственного неба с солнцем, звездами, планетами, спутниками, различными космическими аппаратами;
принимает меры по обеспечению планетария квалифицированными кадрами, обеспечивает их рациональную расстановку и целесообразное использование;
способствует развитию творческой инициативы и повышению квалификации работников;
контролирует соблюдение сотрудниками планетария производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда, противопожарной защите;
организует учет и составление установленной отчетности о деятельности планетария.
363. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".

Параграф 2. Ұйым (Халық шығармашылығы үйі, Демалыс орталығы, Мәдениет сарайы (үйі), мәдениет және демалыс саябағы) басшысының орынбасары
359. Лауазымдық міндеттері:
мәдени-демалыс ұйымдары құрылымдық бөлімшелерінің, филиалдарының жұмысын басқарады;
тұрғындарға қызмет көрсету бойынша ғылыми-зерттеу, әдістемелік, ақпараттық жұмыстарды жоспарлайды және ұйымдастырады;
келешектегі және ағымдағы жұмыс жоспарларын жасауды ұйымдастырады және олардың жүзеге асуын, тұрғындардың сұраныстарын жедел қанағаттандыруды қамтамасыз етеді;
мәдениет саласындағы ғылыми жетістіктерді зерделеуді және тәжірибеге енгізуді ұйымдастырады.
360. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
361. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану, кітапхана ісі) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) және/немесе қызметтер (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Планетарий директоры
362. Лауазымдық міндеттері:
планетарийдің ғылыми-ағартушылық және қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық жасайды;
жұмыстың ғылыми-теориялық бағытын, астрономиядағы ғылыми көзқарастарды насихаттауды қамтамасыз етеді;
астрономия, ғарышкерлік, физика және білім салалары бойынша дәрістер, бас қосулар, дөңгелек үстелдер ұйымдастырады, жасанды аспанды күнмен, жұлдыздармен, ғаламшарлармен, жер серіктері және ғарыш құрылғыларымен көрсетуді ұйымдастырады;
планетарийді білікті кадрлармен қамтамасыз ету шараларын қолданады, олардың тиімді орналасуын, мақсатты жұмыс атқаруларын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің шығармашылық бастамаларын дамытуға және біліктіліктерін арттыруға жәрдемдеседі;
планетарий қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі бойынша ережелерді сақтауларын бақылайды;
планетарий қызметі туралы бекітілген есептіліктің есепке алынуын және жасалуын ұйымдастырады.
363. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

364. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (физика) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и/или естественные науки, математика и статистика (физика) и стаж работы на должностях управленческого персонала не менее 5 лет.
Параграф 4. Заведующий (руководитель) структурного подразделения (центра, службы, сектора, отдела, группы) организации (Дом народного творчества, Центр досуга, Дворец (Дом) культуры)
365. Должностные обязанности:
осуществляет руководство работой структурного подразделения;
руководит разработкой сценариев мероприятий, изучает передовой опыт работы, подготавливает предложения по внедрению его в практику работы;
обеспечивает рациональную расстановку кадров, осуществляет контроль за соблюдением работниками структурного подразделения производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охраны труда;
организует культурно-массовую и физкультурно-спортивную работу;
планирует деятельность парковых зрелищных мероприятий, спортивных сооружений, аттракционов, студий и обеспечивает их работу.
366. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
формы и методы культурно-досуговой работы, перспективы развития народного творчества, опыт работы отечественных и зарубежных методических центров, и коллективов художественной самодеятельности.
367. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология, библиотечное дело) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 5. Заведующий астрономической площадкой
368. Должностные обязанности:
организует на астрономической площадке проведение лекций, бесед на астрономические темы, наблюдение через телескоп за небесными светилами, встречи с учеными астрономами;
следит за эксплуатацией телескопа и приборов, имеющихся на площадке, поддержанием их в рабочем состоянии, консультирует посетителей площадки по использованию телескопа и дополнительной аппаратуры;
обеспечивает сохранность оборудования и аппаратуры астрономической площадки, соблюдение чистоты на площадке и прилегающей к ней территории, ведет учет и установленную отчетность.

364. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (физика) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе бизнес, басқару және құқық және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) және/немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (физика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Ұйымның (Халық шығармашылығы үйі, Демалыс орталығы, Мәдениет (үйі) сарайы, мәдениет пен демалыс саябағы) құрылымдық бөлімшесінің (орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың) меңгерушісі (жетекшісі)
365. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшенің жұмысына басшылықты жүзеге асырады;
іс-шаралар сценарийлерін жасауға басшылық етеді, озық жұмыс тәжірибелерін зерделейді, оны жұмыс тәжірибесіне енгізу туралы ұсыныстарды дайындайды;
кадрларды оңтайлы орналастыруды қамтамасыз етеді, құрылымдық бөлімше қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтауын бақылайды;
мәдени-көпшілік және дене шынықтыру-спорт жұмыстарын ұйымдастырады;
саябақ ойын-сауық шараларының, спорттық құрылыстардың, аттракциондардың, студиялардың қызметін жоспарлайды және олардың жұмысын қамтамасыз етеді.
366. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
мәдени-демалыс жұмысының түрлері мен әдістерін, халық шығармашылығының даму перспективаларын, отандық және шетелдік әдістемелік орталықтардың және көркемөнерпаздар ұжымдарының жұмыс тәжірибелерін.
367. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану, кітапхана ісі) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 5. Астрономиялық алаңқай меңгерушісі
368. Лауазымдық міндеттері:
астрономиялық алаңқайда астрономия тақырыбында дәрістер, басқосулар өткізуді, телескоп арқылы аспан шырақтарын бақылауды, астроном ғалымдармен кездесуді ұйымдастырады;
телескоптың және алаңқайдағы жабдықтардың пайдаланылуын, олардың жұмыс күйінде болуын бақылайды, алаңқайға келушілерге телескопты және қосымша аппаратураларды пайдалану жөнінде кеңес береді;
астрономиялық алаңқайдағы жабдықтар мен аппаратуралардың сақталуын, алаңқайдағы және оның төңірегіндегі аумақ тазалығының сақталуын қамтамасыз етеді, есеп және белгіленген есептілікті жүргізеді.

369. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции";
основы астрономии, методику лекционной работы, принципы работы простейшей астрономической аппаратуры.
370. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (физика) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и/или естественные науки, математика и статистика (физика) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 6. Заведующий отделом эксплуатации парка культуры и отдыха
371. Должностные обязанности:
осуществляет руководство и обеспечивает техническую эксплуатацию объектов парка и выполнение установленных им финансово-производственных планов, их материально-техническое снабжение и подготовку к эксплуатации;
обеспечивает при наименьших трудовых затратах и материальных ресурсах максимальное использование производственных мощностей, соблюдение режима экономии, расходования материалов, топлива, электроэнергии;
обеспечивает безаварийную и надежную работу, эксплуатацию аттракциона и всех видов его оборудования и поддержание его в работоспособном состоянии;
проводит их систематический осмотр и принимает меры по устранению аварийных ситуаций;
обеспечивает рациональную расстановку и целесообразное использование кадров, контролирует соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда и противопожарной защиты.
372. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
эксплуатацию аттракционов, приема и сдачи оборудования после ремонта, основы экономики;
373. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа), без предъявления требований к стажу работы.

369. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
астрономия негіздерін, дәріс оқу әдістемесін, қарапайым астрономиялық жабдықтардың жұмыс істеу қағидасын.
370. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (физика) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе бизнес, басқару және құқық және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) және/немесе жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика (физика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 6. Мәдениет және демалыс саябағын пайдалану бөлімінің меңгерушісі
371. Лауазымдық міндеттері:
саябаққа басшылық жасауды жүзеге асырады және саябақ нысандарының техникалық пайдаланылуын және оларға бекітілген қаржылық-өндірістік жоспарлардың орындалуын, олардың материалдық-техникалық жабдықталуын және пайдалануға дайындалуын қамтамасыз етеді;
еңбек шығындарының және материалдық қорлардың мүмкіндігінше аз жұмсалуы кезінде өндірістік қуатты барынша қолдануды, материалдарды, отын, электр қуаты шығындарын үнемдеу тәртібін сақтауды қамтамасыз етеді;
аттракциондар мен оның жабдықтарының барлық түрлерінің апатсыз әрі сенімді түрде жұмыс істеуін, оны пайдалануды және жұмысқа жарамды күйін сақтауды қамтамасыз етеді;
оларды жүйелі түрде тексеруден өткізеді және апатты жағдайды жою бойынша шаралар қолданады;
кадрларды тиімді орналастыруды және ұтымды пайдалануды, қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелерді сақтауын бақылайды.
372. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
аттракциондардың пайдаланылуын, жөндеу жұмыстарынан кейін жабдықтарды қабылдап алу және өткізуді, экономика негіздерін.
373. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.

Параграф 7. Заведующий клубом
374. Должностные обязанности:
осуществляет творческую, финансово-хозяйственную деятельность и обеспечивает сохранность имущества клуба;
организует культурно-просветительную работу среди жителей населенного пункта (микрорайона), а также близлежащих населенных пунктов (сел, поселков);
составляет план работы клуба, утверждает и обеспечивает его выполнение;
организует работу кружков художественной самодеятельности и объединений;
проводит вечера отдыха, тематические концерты, вечера и массовые мероприятия;
оказывает методическую помощь активу общественных клубов в проведении культурно-массовых мероприятий.
375. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках".
организацию клубной работы.
376. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, концертмейстер, художественный руководитель культурно-досуговой организации (самодеятельного коллектива)
377. Должностные обязанности:
руководит работой театрального (музыкального, хорового, хореографического) коллектива;
участвует в проведении организационно-творческих мероприятий организации;
осуществляет постановку спектаклей, концертных, музыкальных и танцевальных программ;
подбирает репертуар, нотные материалы, состав исполнителей, проводит с ними групповые и индивидуальные репетиции;
обеспечивает совершенство исполнения, рост исполнительского мастерства;
привлекает к участию в работе творческих работников и коллективы, общественные организации, коллективы художественной самодеятельности, дирижеров, хормейстеров;
принимает участие в работе методического кабинета организации, подготовке тематических вечеров, театрализованных праздников, карнавалов, народных гуляний и массовых мероприятий, оказывает помощь руководителям кружков художественной самодеятельности;
ведет учет репетиций, выступлений.
378. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
организацию клубной работы, теорию соответствующего вида искусства, принципы формирования репертуара, передовой опыт работы коллективов художественной самодеятельности.

Параграф 7. Клуб меңгерушісі
374. Лауазымдық міндеттері:
шығармашылық, қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асырады және клуб мүлкінің сақталуын жүзеге асырады;
елді мекен (ықшамаудан), сондай-ақ жақын маңдағы елді мекен (ауыл, кент) тұрғындары арасында мәдени-ағарту жұмыстарын ұйымдастырады;
клуб жұмысының жоспарын жасайды, бекітеді және оның орындалуын қамтамасыз етеді;
көркемөнерпаздар үйірмелері мен бірлестіктердің жұмыстарын ұйымдастырады;
демалыс кештерін, тақырыптық концерттер, кештер және көпшілік шараларды өткізеді;
қоғамдық клуб белсенділеріне мәдени-көпшілік шаралар жүргізуде әдістемелік көмек көрсетеді.
375. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
клуб жұмыстарының ұйымдастырылуын.
376. Біліктілікке қойылатын талаптар:
педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Мамандар лауазымдары
Параграф 1. Режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, концертмейстер, мәдени-демалыс ұйымының (көркемөнерпаздар ұжымы) көркемдік жетекшісі
377. Лауазымдық міндеттері:
театр ұжымының (музыкалық, хор, хореографиялық) жұмысын басқарады;
ұйымның ұйымдастыру-шығармашылық іс-шараларын өткізуге қатысады; спектакль қойылымдарын, концерттік, музыкалық және би бағдарламаларын жүзеге асырады;
репертуар, ноталық материалдар, орындаушылар құрамын таңдайды, олармен топтық және жеке дайындықтар өткізеді;
нөмірді орындауды жетілдіруді, орындау шеберлігін арттыруды қамтамасыз етеді;
жұмысқа шығармашылық қызметкерлер мен ұжымдарды, қоғамдық ұйымдарды, көркемөнерпаздар ұжымдарын, дирижерлерді, хормейстерлерді тартады;
ұйымның әдістемелік кабинетінің жұмысына, тақырыптық кештер, сахналандырылған мерекелер, карнавалдар, халықтық сауық-серуендер мен көпшілік іс-шараларды дайындау жұмысына қатысады, көркемөнерпаздар үйірмелерінің жетекшілеріне көмектеседі;
дайындықтардың, қойылымдардың есебін жүргізеді.
378. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
клуб жұмысын ұйымдастыруды, өнердің сәйкес түрінің теориясын, репертуарды қалыптастыру қағидаларын, көркемөнерпаздар ұжымының озық жұмыс тәжірибелерін.

379. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж рабаты по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.

379. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.

Параграф 2. Балетмейстер-постановщик (ансамбля песни и танца)
380. Должностные обязанности:
создает авторские произведения хореографического искусства;
осуществляет выпуск новых и возобновляемых балетных спектаклей, хореографических сцен в представлениях разных жанров;
представляет руководству предложения о составах постановочных групп;
представляет на утверждение руководству или художественному совету организации эскизы и макеты сценического оформления;
проводит репетиции, руководит работой постановочной группы и работниками художественно-постановочной части, участвующими в репетициях;
осуществляет плановые, срочные и экстренные вводы новых исполнителей в поставленные ранее постановки.
381. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
теорию и практику хореографического искусства, основы сценического оформления постановок, музыкального искусства, историю отечественного и мирового балета, музыкального, театрального, циркового видов искусств и литературы, сценической технологии, основы экономики и управления по направлениям исполнительских искусств.
382. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет.
2) первой категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет.
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года.
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (хореография), без требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" и стаж работы в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;

Параграф 2. Қоюшы-балетмейстер (ән және би ансамблінің)
380. Лауазымдық міндеттері:
хореография өнерінің авторлық шығармаларын жасайды;
жаңа және жаңартылған балет спектакльдерін, түрлі жанрлар көрінісіндегі хореография қойылымдарын шығаруды жүзеге асырады;
басшылыққа қойылым топтарының құрамы туралы ұсыныстар береді;
басшылықтың және (немесе) көркемдік кеңестің бекітуіне қойылымның сахналық безендіру эскиздері мен макеттерін ұсынады;
дайындықтар жүргізеді, дайындықтарға қатысатын қойылым тобы мен көркемдік-қоюшы топ қызметкерлерінің жұмысына жетекшілік етеді;
бұрын қойылған қойылымдарға жаңа орындаушыларды жоспарлы, жедел және шұғыл енгізуді жүзеге асырады.
381. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
хореография өнерінің теориясы мен тәжірибесін, қойылымдардың сахналық безендірілу, музыкалық өнер негіздерін, отандық және әлемдік балет, өнердің музыкалық, театрлық, цирктік түрлерінің және әдебиетінің тарихын, сахна технологиясы, орындаушылық өнер бағытындағы экономика және басқару негіздерін.
382. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (хореография) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (хорегорафия) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по специальности "хореографическое искусство" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Методист
383. Должностные обязанности:
разрабатывает методические материалы, рекомендации, обеспечивающие организацию культурно-досуговой работы;
изучает и обобщает опыт работы организаций культуры, организует его пропаганду и внедрение в практику;
принимает участие в организации и проведении совещаний, семинаров, лекций, тематических вечеров, концертов и массовых мероприятий, в подготовке наглядных пособий и материалов;
систематизирует материалы о деятельности подведомственных организаций, подготавливает предложения по улучшению их работы;
изучает творческое состояние любительских объединений, клубов по интересам, выявляет наиболее творчески зрелые коллективы;
участвует в подготовке и разработке сценариев культурно-массовых мероприятий.
384. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
организацию клубной работы, руководящие материалы по вопросам культурно-досуговой работы, передовой опыт работы организаций культуры.
385. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;

3) ІІ санаттағы: "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "хореографиялық өнер" мамандығы бойынша кәсіби техникалық (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 3. Әдіскер
383. Лауазымдық міндеттері:
ұйымның мәдени-демалыс жұмыстарын қамтамасыз ететін әдістемелік материалдарды, ұсынымдарды жасайды;
мәдениет ұйымдарының жұмыс тәжірибесін зерделейді және жинақтайды, оны насихаттайды және тәжірибеге енгізуді ұйымдастырады;
жиналыстар, семинарлар, дәрістер, тақырыптық кештер, концерттер және көпшілік іс-шараларды ұйымдастыруға, көрнекі құралдар мен материалдар дайындауға қатысады;
мекемеге қарасты ұйымдардың қызметі туралы материалдарды жүйелейді және олардың жұмыстарын жетілдіру туралы ұсыныстар дайындайды;
әуесқой бірлестіктердің, мүдделері бір клубтардың шығармашылық ахуалын зерделейді, шығармашылығы неғұрлым жетілген ұжымдарды анықтайды;
мәдени-көпшілік іс-шаралардың сценарийлерін әзірлеуге және жасауға қатысады.
384. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
клуб жұмысын ұйымдастыруды, мәдени-демалыс жұмыстарының мәселелері бойынша басқарушы материалдарын, мәдени ұйымдардың озық жұмыс тәжірибелерін.
385. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІI санаттағы: педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа), без предъявления требований к стажу.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "сервис, экономика и управление" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "сервис, экономика и управление" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "сервис, экономика и управление" и стаж работы по пециальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "сервис, экономика и управление" и управление без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Библиотекарь
386. Должностные обязанности:
выполняет библиотечные процессы в соответствии с профилем и технологией соответствующего подразделения: комплектование, обработка и каталогизация библиотечного фонда, организация и использование каталогов и элементов справочно-библиографического аппарата, ведение и использование автоматизированных баз данных, учет, организация и хранение фондов, обслуживание читателей, массовая работа, наглядное оформление;
принимает участие в научно-исследовательской и методической работе библиотеки, несет ответственность за сохранность книжного фонда;
принимает участие в разработке и реализации перспективных и текущих планов;
изучает и обобщает опыт работы организаций культуры, организует его пропаганду и внедрение в практику;
принимает участие в организации и проведении совещаний, семинаров, лекций, тематических вечеров;
участвует в подготовке и разработке сценариев культурно-массовых мероприятий.

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "қызмет көрсету, экономика және басқару" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санаттағы маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "қызмет көрсету, экономика және басқару" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санаттағы маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "қызмет көрсету, экономика және басқару" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "қызмет көрсету, экономика және басқару" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 4. Кітапханашы
386. Лауазымдық міндеттері:
тиісті бөлімшенің бейіні мен технологиясына сәйкес кітапхана үдерістерін орындайды: кітапхана қорын толықтыру, өңдеу және каталогтау, каталогтар мен анықтамалық-библиографиялық аппараттың элементтерін ұйымдастыру және пайдалану, автоматтандырылған мәліметтер қорын енгізу және қолдану, қорларды есепке алу, ұйымдастыру және сақтау, оқырмандарға қызмет көрсету, көпшілікпен жұмыс, көрнекі безендіру;
кітапхананың ғылыми-зерттеу және әдістемелік жұмыстарына қатысады, кітап қорларының сақталуы үшін жауапкершілікте болады;
келешектегі және ағымдағы жоспарларды құруға және жүзеге асыруға қатысады;
мәдениет ұйымдарының жұмыс тәжірибелерін зерделейді және жинақтайды, оны насихаттауды және тәжірибеге енгізуді ұйымдастырады;
жиналыстарды, семинарларды, дәрістерді, тақырыптық кештерді ұйымдастыруға қатысады;
мәдени-көпшілік іс-шаралардың сценарийлерін дайындауға және жасауға қатысады.

387. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции";
таблицы библиотечно-библиографической классификации (для соответствующего типа библиотек), читателей, комплектования, учета, описания организации хранения книжных фондов и ведения каталогов, методы массовой и индивидуальной работы с читателями, опыт работы отечественных и зарубежных библиотек (по направлениям своей деятельности), организацию клубной работы.
388. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менee 3 лет;
2) I категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
3) II категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет.
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (по гуманитарным предметам, по языкам и литературе) и/или искусство и гуманитарные науки (гуманитарные науки) и/или социальные науки, журналистика и информация, без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;

387. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
кітапханалық-библиографиялық жіктеу кестелерін (кітапхананың тиісті түрі үшін), оқырмандарды, кітап қорын толықтыруды, есепке алуды, сипаттама жасауды, сақтауды ұйымдастыруды және каталогтарды жүргізуді, оқырмандармен көпшілік және жеке жұмыс жүргізу әдістерін, отандық және шетел кітапханаларының жұмыс тәжірибелерін (өз қызметінің бағыты бойынша), клуб жұмысының ұйымдастырылуын.
388. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) I санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) II санаттағы: педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай педагогикалық ғылымдар (гуманитарлық пәндер, тілдер мен әдебиет бойынша) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар (гуманитарлық ғылымдар) және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

3) II категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Культорганизатор
389. Должностные обязанности:
организует развлечения, коллективные формы игрового общения и досуга населения;
участвует в разработке и составлении сценариев, тематических программ, игровых форм коллективного досуга, художественного оформления, музыкального сопровождения и технического оснащения;
для подготовки концертов разрабатывает сценарный план, привлекает художественных и музыкальных руководителей, хореографов, концертмейстеров, творческие коллективы, отдельных солистов;
разрабатывает эскизы и предметы реквизита;
готовит фонограмму концертной программы;
составляет смету расходов и представляет на утверждение руководству организации.
390. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
организацию клубной работы, руководящие материалы по вопросам культурно-досуговой работы, передовой опыт работы организаций культуры.
391. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа), без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование" без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 6. Методист по составлению программ
392. Должностные обязанности:
организует культурно-досуговую деятельность, используя различные формы клубной работы;
проводит конкурсы, фестивали народного творчества;
готовит сценарий различных конкурсов, фестивалей и шоу программ;
готовит в помощь клубным учреждениям методические разработки, пропагандирует опыт работы лучших клубных учреждений.
393. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
закон Республики Казахстан "О культуре";
основы истории и теории искусства, истории возникновения игр и развлечений, их социально-психологические и педагогические функции, методы и способы активизации аудитории.

3) II санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 5. Мәдени ұйымдастырушы
389. Лауазымдық міндеттері:
ойын-сауық, тұрғындардың ойындық қатынасы мен демалысының ұжымдық түрлерін ұйымдастырады;
сценарийлерді, тақырыптық бағдарламаларды, ұжымдық демалыстың ойын түрлерін, көркемдік безендіру, әуенмен әрлеу және техникалық жабдықтау жұмыстарын жасауға қатысады;
концерттердір дайындау үшін сценарийлік жоспарлар жасайды, көркемдік және музыкалық жетекшілерді, хореографтарды, концертмейстерлерді, шығармашылық ұжымдарды, жеке әншілерді шақырады;
эскиздер мен реквизит заттарын жасайды;
концерттік бағдарламалардың фонограммасын дайындайды;
шығын сметасын дайындайды және ұйым басшылығына бекітуге ұсынады.
390. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
клуб жұмысының ұйымдастырылуын, мәдени-демалыс жұмыстарының мәселелері бойынша басқарушы материалдарын, мәдени ұйымдардың озық жұмыс тәжірибелерін.
391. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 6. Бағдарлама жасау жөніндегі әдіскер
392. Лауазымдық міндеттері:
клуб жұмысының әртүрлі түрлерін пайдаланып, мәдени-демалыс қызметін ұйымдастырады;
байқаулар, халық шығармашылығы фестивальдерін өткізеді;
түрлі байқаулардың, фестивальдердің және шоу бағдарламалардың сценарийлерін дайындайды;
клуб мекемелеріне көмекке әдістемелік талдамалар дайындап, үздік клуб мекемелерінің жұмыс тәжірибесін насихаттайды.
393. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының заңын;
өнер тарихы мен теориясы негіздерін, ойындар мен ойын-сауықтың пайда болу тарихын, олардың әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық функцияларын, аудиторияны белсендіру әдістері мен тәсілдерін.

394. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (музыкальное образование) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа), без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Хореограф
395. Должностные обязанности:
проводит занятия;
обучает основам хореографии;
готовит танцевальные программы, подбирает репертуар;
проводит групповые и индивидуальные репетиции;
обеспечивает совершенство исполнения, рост исполнительского мастерства;
принимает участие в работе методического кабинета организации, подготовке тематических вечеров, театрализованных праздников, карнавалов, народных гуляний, оказывает помощь руководителям кружков художественной самодеятельности по своей специфике.
396. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы музыкальной грамоты, истории и теории искусства, истории возникновения игр и развлечений, их социально-психологические и педагогические функции, методы и способы активизации аудитории.
397. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям искусство и гуманитарные науки (искусство), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 8. Ведущий дискотеки (Диск-жокей)
398. Должностные обязанности:
участвует в организации и проведении дискотек, подготовке сценариев, художественного оформления музыкальной программы, мероприятия, световом оформлении, подборе музыкального репертуара для различных возрастных групп посетителей;
проводит танцевальные вечера, выступает в качестве распорядителя и ведущего, обеспечивает выполнение музыкальных программ.
399. Должен знать:
Конституцию;
закон Республики Казахстан "О культуре";
формы и методы культурно-массовой работы, историю и теорию танцевального и музыкального искусства, основы конферанса, передовой отечественный опыт ведущих дискотек и ди-джеев.

394. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (музыкалық білім) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 7. Хореограф
395. Лауазымдық міндеттері:
сабақтар жүргізеді;
хореография негіздерін оқытады;
би бағдарламаларын дайындайды, репертуарлар таңдайды;
топтық және жеке дайындықтар өткізеді;
мүлтіксіз орындауды, орындаушылық шеберліктің артуын қамтамасыз етеді;
ұйымның әдістемелік кабинеттері жұмыстарына, тақырыптық кештерді, сахналандырылған мерекелерді, карнавалдарды, жаппай серуендерді дайындауға қатысады, өз ерекшелігі бойынша үйірме жетекшісіне, көркемөнерпаздар үйірмелерінің жетекшілеріне көмек көрсетеді;
396. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыкалық сауаттылық, өнер тарихы мен теориясы негіздерін, ойындар мен ойын-сауықтың пайда болу тарихын, олардың әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық функцияларын, аудиторияны белсендіру әдістері мен тәсілдерін.
397. Біліктілікке қойылатын талаптар;
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 8. Би кешін жүргізуші (Диск-жокей)
398. Лауазымдық міндеттері:
би кештерін өткізуге қатысып, сценарий дайындауға, музыкалық бағдарламаларды, іс-шараны көркемдік безендіруге, жарықпен безендіруге, әртүрлі жастағы келуші топтар үшін музыкалық репертуарларды таңдауға қатысады;
би кештерін өткізеді, басқарушы және жүргізуші ретінде өнер көрсетеді, музыкалық бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз етеді.
399. Білуі тиіс:
Конституцияны;
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының заңын;
мәдени-көпшілік жұмыстардың түрлері мен әдістерін, би және музыка өнерінің тарихы мен теориясын, конферанс негіздерін, отандық жетекші дискотекалар мен ди-джейлердің озық тәжірибелерін.

400. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование и (или) техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 9. Аккомпаниатор
401. Должностные обязанности:
обеспечивает музыкальное сопровождение выступлений и репетиций хоровых, музыкальных, хореографических коллективов художественной самодеятельности, ансамблей и солистов;
разучивает репертуар солистов, музыкальных и вокальных ансамблей, хореографических коллективов;
принимает участие в проведении массовых представлений, театрализованных праздников, народных гуляний, балов, вечеров отдыха.
402. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
историю и теорию музыки, методику работы с коллективами художественной самодеятельности, принципы формирования репертуара коллектива художественной самодеятельности и солистов.
403. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категорий: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;

400. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және (немесе) техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 9. Сүйемелдеуші
401. Лауазымдық міндеттері:
хор, музыкалық, хореографиялық көркемөнерпаздар ұжымдарының, ансамбльдер мен әншілердің өнер көрсетулері мен дайындықтарына музыкалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
әншілердің, музыкалық және вокалдық ансамбльдердің, хореографиялық ұжым репертуарларын үйренеді;
көпшілік көрсетілімдерді, сахналандырылған мерекелерді, халықтық серуен-сайрандарды, балдарды, демалыс кештерін өткізуге қатысады.
402. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
музыка теориясы мен тарихын, көркемөнерпаздар ұжымымен жұмыс істеу әдістемесін, көркемөнерпаздар мен әншілер ұжымы репертуарларын қалыптастыру қағидаларын.
403. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) I санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) II санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) II санаттағы: "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Художник (художник-оформитель)
404. Должностные обязанности:
осуществляет разработку эскизов художественного оформления мероприятий, отдельных сооружений, выставок, стендов, печатных материалов и выполняет по ним художественно-оформительские работы;
принимает участие в осуществлении планов художественного оформления при строительстве новых парковых сооружений, при реконструкции существующих;
проводит работу по реставрации художественного оформления здания культурно-просветительного учреждения и его сооружений.
405. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О культуре", "О противодействии коррупции";
технику и технологию художественно-оформительских работ, технику рисунка, новейшие отделочные строительные материалы и их применение в оформительской работе.
406. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (изобразительное искусство и черчение) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (изобразительное искусство и черчение) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (изобразительное искусство и черчение) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: педагогические науки (изобразительное искусство и черчение) и/или искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация и/или услуги (туризм, культурно-досуговая работа), без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:

4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 10. Суретші (суретші-безендіруші)
404. Лауазымдық міндеттері:
шараның, жекелеген құрылымдардың, көрмелердің, стендттердің, баспа материалдарының көркем безендірілуінің сызбаларын жасауды жүзеге асырады және олар бойынша көркемдік-безендіру жұмыстарын орындайды;
жаңа саябақ құрылыстары, сондай-ақ қолданыстағы құрылыс нысандарын қайта құру кезінде көркемдік-безендіру жоспарларын іске асыруға қатысады;
мәдени-ағарту мекемелері ғимараттарының және олардың құрылыстарының көркемдік безендірілуін қайта қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
405. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
көркемдік-безендіру жұмыстарының техникасы мен технологиясын, сурет техникасын, ең жаңа әрлеу құрылыс материалдарын және оларды безендіру жұмыстарында қолдану техникасын.
406. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: педагогикалық ғылымдар (бейнелеу өнері және сызу) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2) І санаттағы: педагогикалық ғылымдар (бейнелеу өнері және сызу) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары II санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
3) ІІ санаттағы педагогикалық ғылымдар (бейнелеу өнері және сызу) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, педагогикалық ғылымдар (бейнелеу өнері және сызу) және/немесе өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат және/немесе қызмет көрсету (туризм, мәдени-тынығу жұмыстары) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:

1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или "образование", и без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 11. Руководитель коллектива (кружка)
407. Должностные обязанности:
участвует в формировании репертуара культурно-досуговых организаций;
подбирает необходимый музыкальный материал;
организует консультации специалистов;
осуществляет взаимодействие с творческими союзами, исполнителями, композиторами, органами по охране авторских прав;
рассматривает творческие заявки, дает по ним заключения;
организует обсуждение новых произведений, новых исполнителей, рекомендует их для включения в новые программы творческого коллектива;
подготавливает договоры на создание или приобретение новых сочинений;
обеспечивает выполнение авторами договорных обязательств;
редактирует рекламные материалы и следит за их выпуском;
осуществляет связь с прессой, готовит и передает для публикации информационные материалы о творческой жизни коллектива.
408. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
направление деятельности организаций исполнительских искусств, историю музыкального искусства, основы музыкальной теории и инструментоведения, классический и современный музыкальный репертуар, методы профессиональной оркестровки, аранжировки.
409. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;

1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2) I санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі II санаттағы маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "білім беру" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 11. Ұжым (үйірме) жетекшісі
407. Лауазымдық міндеттері:
мәдени-демалыс ұйымдардың репертуарын қалыптастыруға қатысады;
қажетті музыкалық материалдарды таңдайды;
мамандардың кеңестерін ұйымдастырады;
шығармашылық одақтармен, орындаушылармен, композиторлармен, авторлық құқықтарды қорғау жөніндегі органдармен өзара әрекеттестікті жүзеге асырады;
шығармашылық өтінімдерді қарастырады, олар бойынша қорытындылар береді;
жаңа туындыларды, жаңа орындаушыларды талқылауды ұйымдастырады, оларды шығармашылық ұжымның жаңа бағдарламаларына енгізуге ұсыныс жасайды;
жаңа шығармаларды жасау немесе сатып алу шарттарын дайындайды;
авторлардың шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етеді;
жарнамалық материалдарды редакциялайды және олардың шығуын қадағалайды;
баспасөзбен байланысты жүзеге асырады, ұжымның шығармашылық өмірі туралы ақпараттық материалдарды дайындайды және жариялауға тапсырады.
408. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
орындаушылық өнер ұйымдары қызметінің бағытын, музыкалық өнер тарихын, музыкалық теория мен аспаптану негіздерін, классикалық және заманауи музыкалық репертуарларды, кәсіби оркестрлеу, өңдеу тәсілдерін.
409. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;

2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (искусство) без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или по специальности "образование" (музыкальное образование) и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или по специальности "образование" (музыкальное образование) и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или по специальности "образование" (музыкальное образование) и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "искусство и культура" или по специальности "образование" (музыкальное образование), без предъявления требований к стажу работы.
Глава 7. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих зоопарков
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор зоопарка
410. Должностные обязанности:
осуществляет общее руководство производственно-финансовой деятельностью зоопарка, организует работу по борьбе с коррупцией;
обеспечивает выполнение направлений и задач зоопарка в сохранении коллекции диких животных, организации широкого показа животных, проведении научных исследований, учебно-просветительской работы в области зоологии и охраны природы, экологических знаний;
организует комплектование зоопарка соответствующими видами животных, изучение биологии и воспроизводства диких животных, составляющих коллекцию зоопарка, в условиях содержания в неволе;
организует работу за содержанием, уходом и сохранностью животных;
организует экспозиции, стационарные и передвижные выставки, театры зверей, экскурсии по экспозициям и выставкам, лекции, консультации, станции юннатов;
совершенствует организацию научно-исследовательских работ, использование передового опыта;
принимает меры по обеспечению зоопарка кадрами, осуществляет рациональную расстановку и целесообразное использование кадров;
обеспечивает соблюдение работниками зоопарка производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда, производственной санитарии.

2) І санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, өнер және гуманитарлық ғылымдар (өнер) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім" (музыкалық білім) мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім" (музыкалық білім) мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "өнер және мәдениет" немесе "білім" (музыкалық білім) мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "өнер және мәдениет" немесе "білім" (музыкалық білім) мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
7-тарау. Зообақ басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілердің біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылар лауазымдары
Параграф 1. Зообақ директоры
410. Лауазымдық міндеттері:
зообақтың өндірістік-қаржылық қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, сыбайлас жемқорлықпен күрес бойынша жұмысты ұйымдастырады;
зообақтың жабайы жануарлар коллекцияларын сақтау, жануарларды кең ауқымда көрсету, зоология мен табиғатты қорғау саласында ғылыми зерттеулерді, оқу-ағарту жұмыстарын, экологиялық білімді жүргізудегі бағыттар мен міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді;
зообақты жануарлардың сәйкес түрлерімен толықтыруды, биологияны және зообақ топтамасын құрайтын жабайы жануарларды өсіруді зерттеуді ұйымдастырады;
жануарларды ұстау, күту және сақтауды ұйымдастырады;
экспозицияларды, тұрақты және жылжымалы көрмелерді, жануарлар театрын, экспозициялар мен көрмелерге экскурсияларды, дәрістерді, кеңес беруді, жасөспірімдердің қызығушылар станцияларын ұйымдастырады;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруды жетілдіреді, озық тәжірибені пайдаланады;
зообақты кадрлармен қамтамасыз ету шараларын қабылдайды, оларды ұтымды орналастырылуын және мақсатты пайдаланылуын іске асырады;
зообақ қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария бойынша ережелерді сақтауын қамтамасыз етеді.

411. Должен знать:
Конституцию;
Гражданский кодекс;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Предпринимательский кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О ветеринарии", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
основы биологии животных и птиц, ветеринарной и зоотехнической службы.
412. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению: ветеринария и стаж работы по специальности на должностях управленческого персонала не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора зоопарка
413. Должностные обязанности:
руководит производственно-хозяйственной, научно-просветительской и организационной работой зоопарка;
разрабатывает текущие и перспективные планы материально-технического снабжения зоопарка, заключает договора по техническому снабжению;
обеспечивает ход научно-производственных работ в отделах зоопарка, выполнение заключенных договоров по комплектованию коллекции, договоров по сотрудничеству с питомниками, зоопарками, физическими и юридическими лицами;
руководит работой по содержанию и разведению животных;
организовывает экспозицию животных зоопарка, определяет последовательность и методы их показа;
обеспечивает ведение зоотехнического учета и учета движения поголовья животных;
разрабатывает мероприятия по текущему ремонту и обслуживанию всех систем зоопарка;
непосредственно руководит ремонтной бригадой и обеспечивает качество работы;
обеспечивает использование и хранение кормов, участвует в приеме и определении их годности для вскармливания;
принимает участие в проведении контрольных кормлений в отделах;
регулярно обеспечивает исправность оборудования клеток, ограждений и приспособлений, водопроводных, канализационных и электрических систем;
обеспечивает работу основных отделов, автогаража, хозяйственного двора, по заготовке веточного корма и травы, по уборке территории;
организовывает транспортные перевозки, погрузочно-разгрузочные работы.
414. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О ветеринарии", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
основы биологии диких животных, ветеринарной и зоотехнической службы.

411. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Азаматтық кодексін;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Кәсіпкерлік кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жануарлар мен құстар биологиясының, ветеринариялық және зоотехникалық қызмет негіздерін.
412. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Зообақ директорының орынбасары
413. Лауазымдық міндеттері:
зообақтың өндірістік-шаруашылық, ғылыми-ағартушылық және ұйымдастырушылық жұмыстарына басшылық жасайды;
зообақты материалдық-техникалық жабдықтаудың ағымдағы және келешектегі жоспарын дайындайды, техникалық жабдықтау жөнінде шарт жасасады;
зообақ бөлімдеріндегі ғылыми-өндірістік жұмыс барысын, коллекцияларды толықтыру бойынша жасалған шарттардың, тәлімбақтармен, зообақтармен, жеке тұлғалармен ынтымақтастық жөніндегі жасалған шарттардың орындалуын қамтамасыз етеді;
жануарларды ұстау және өсіру жұмыстарына басшылық жасайды;
зообақ жануарларының экспозициясын ұйымдастырады, оларды көрсету реттілігі мен әдістерін анықтайды;
зоотехникалық есеп және жануарлар басының есебін жүргізуді қамтамасыз етеді;
зообақтың барлық жүйелеріне ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу және қызмет көрсету бойынша шаралар ұйымдастырады;
жөндеу жұмыстарын жүргізетін бригадаға тікелей басшылық жасайды және жұмыс сапасын қамтамасыз етеді;
азықтың пайдаланылуын және сақталуын қамтамасыз етеді, олардың жем беру үшін жарамдылығын анықтауға және қабылдауға қатысады;
бөлімдердегі бақылау азығын беру жұмыстарына қатысады;
тордың, шарбақтар мен құрылғылар жабдықтарының, су құбырларының, кәріз және электр жүйелерінің жарамдылығын тұрақты қамтамасыз етеді;
бұтақты азық және шөптерді дайындау, аумақты тазалау бойынша негізгі бөлімдердің, автогараждың, шаруашылық алаңдарының жұмыстарын қамтамасыз етеді;
көлік тасымалын, тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастырады.
414. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жабайы жануарлар биологиясы, ветеринариялық және зоотехникалық қызмет негіздерін.

415. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала не менее 3 лет.
Параграф 3. Заведующий отделом ветеринарным
416. Должностные обязанности:
руководит научно-производственной, зоотехнической и административно-хозяйственной работой отдела;
организует проведение профилактических, ветеринарных, санитарных и лечебных мероприятий, работу по предупреждению заболеваний и падежа животных;
обеспечивает качество продуктов для кормления животных, участвует в разработке и осуществлении мероприятий по укреплению кормовой базы, заготовки, хранению и использованию кормов;
обеспечивает и несет ответственность за ветеринарно-санитарное состояние производственно-экспозиционных помещений и территории зоопарка;
организует профилактическую и лечебную работу в карантине и изоляторе;
определяет потребность в медикаментах, биопрепаратах, дезинфицирующих средствах, обеспечивает необходимое их использование;
обеспечивает соблюдение работниками ветеринарной службы, правил по безопасности и охране труда;
осуществляет связь с ветеринарными лабораториями, клиниками, научно-исследовательскими институтами, зооветеринарными учебными заведениями;
руководит разведением животных, выращиванием молодняка.
417. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы и принципы комплектации животных, их содержание и разведение, системы учета генофонда, биологию диких животных, содержащихся в зоопарке, свойственные им болезни, их предупреждение и лечение, условия содержания диких животных в неволе, основы ветеринарной и зоотехнической службы.
418. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 4. Заведующий отделом кормления
419. Должностные обязанности:
организует и руководит зоотехнической и научно-производственной и административно-хозяйственной работой отдела;
осуществляет научно-обоснованное и нормированное кормление животных зоопарка, внедряет в производство совершенные, обоснованные и проверенные практикой рационы кормления и технологические приемы обработки кормов, позволяющие повышать уровень содержания и воспроизводства;
составляет кормовые рационы для животных;
обеспечивает использование, хранение кормов на центральном складе, участвует в приеме кормов, определении их годности для вскармливания животных, проведении контрольных кормлений;
организует разработку и осуществление мероприятий по созданию прочной кормовой базы зоопарка.

415. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Ветеринариялық бөлімнің меңгерушісі
416. Лауазымдық міндеттері:
бөлімнің ғылыми-өндірістік, зоотехникалық және әкімшілік-шаруашылық жұмыстарына басшылық жасайды;
жануарларға алдын алу, ветеринариялық, санитарлық және емдеу шараларын жүргізуді, аурудың және өлім-жітімнің алдын алу жұмыстарын ұйымдастырады;
жануарларды азықтандыратын азық сапасын қамтамасыз етеді, азық қорын нығайту, азықты дайындау, сақтау және пайдалану бойынша шараларды жасауға және жүзеге асыруға қатысады;
зообақтың өндірістік-экспозициялық орын-жайлары мен аумағының ветеринариялық-санитарлық жағдайын қамтамасыз етеді және ол үшін жауапкершілікте болады;
карантин және оқшаулау кезіндегі алдын алу және емдеу жұмыстарын ұйымдастырады;
дәрі-дәрмекке, биопрепараттарға, зарарсыздандыру құралдарына қажеттілікті анықтайды, олардың қажетті пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
ветеринариялық қызмет қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтауын қамтамасыз етеді;
ветеринариялық зертханамен, клиникамен, ғылыми-зерттеу институттарымен, зооветеринариялық оқу орындарымен байланысты жүзеге асырады;
жануарларды, төлді өсіруге басшылық жасайды.
417. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жануарларды топтастырудың негіздері мен қағидаларын, оларды күтіп-бағуды және өсіруді, генофонды есепке алу жүйесін, жабайы жануарлар биологиясын, оларға тән ауруларды, оларды алдын алу және емдеуді, жабайы жануарларды қамап ұстауда күтіп-бағу жағдайларын, ветеринариялық және зоотехникалық қызмет негіздерін.
418. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Азықтандыру бөлімінің меңгерушісі
419. Лауазымдық міндеттері:
бөлімнің ғылыми-өндірістік, зоотехникалық және әкімшілік-шаруашылық жұмыстарын ұйымдастырады және басшылық жасайды;
зообақтағы жануарларды ғылыми негізделген және нормаланған азықтандыруды жүзеге асырады, жетілген, негізделген және тәжірибемен тексерілген азықтандыру рационы мен күтіп-бағу және өсіп-өну деңгейін көтеруге мүмкіндік беретін азықтарды өңдеудің технологиялық тәсілдерін өндіріске енгізеді;
жануарлардың азықтық рационын жасайды;
азықтың пайдаланылуын, орталық қоймада сақталуын қамтамасыз етеді, азықты қабылдауға, олардың жануарларды азықтандыру үшін жарамдылығын анықтауға, бақылау азықтандыру жүргізуге қатысады;
зообақтың берік азықтық қорын қалыптастыру бойынша шаралардың жасалуын және жүзеге асырылуын ұйымдастырады.

420. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
касающиеся ветеринарной деятельности, основы и принципы комплектации экспозиции.
421. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 5. Заведующий подразделением (хищные, копытные, приматы, птицы, хищные птицы)
422. Должностные обязанности:
осуществляет руководство административно-хозяйственной и научно-производственной деятельностью отдела;
планирует комплектование коллекции и экспозиции с учетом научно-просветительной и природоохранной деятельности зоопарка и несет ответственность за состояние животных;
обеспечивает кормление, воспроизводство животных, чистоту и порядком в отделе;
разрабатывает мероприятия по улучшению зоотехнического обслуживания и условий содержания животных;
несет ответственность за сохранность поголовья животных, оборудования, помещений, за подготовку животных к транспортировке, организацию их транспортировки, соответствие размера клеток объемам животных;
принимает участие в экспедициях, связанных с отловом и изучением биологии животных в природе;
определяет направления работы в области формирования коллекции, содержания, разведения, кормления, и экспонирования животных.
423. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы зоологии, этиологии, зоотехнии, генетического контроля и селекционной работы.
424. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 6. Заведующий лабораторией ветеринарной
425. Должностные обязанности:
осуществляет руководство деятельностью лаборатории;
проводит лабораторно-диагностические исследования;
организует изучение болезней диких животных, содержащихся в зоопарке;
ведет научно-исследовательскую работу по вопросам патологии диких животных;
принимает участие при вскрытии павших животных и устанавливает диагноз-причину смертности;
осуществляет связь с ветеринарными лабораториями, научно-исследовательскими и ветеринарными институтами;
совершенствует организацию научно-исследовательских работ, обеспечивает использование достижений отечественной и зарубежной науки и лабораторных исследований;
обеспечивает соблюдение работниками лаборатории производственной и трудовой дисциплины, правил по безопасности и охране труда, производственной санитарии, организует работу по повышению их квалификации.

420. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
ветеринария қызметіне қатысты, экспозиция жинақтаудың негіздері мен қағидаларын.
421. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 5. Бөлімше меңгерушісі (жыртқыштар, тұяқтылар, приматтар, құстар, жыртқыш құстар)
422. Лауазымдық міндеттері:
бөлімнің әкімшілік-шаруашылық және ғылыми-өндірістік қызметіне басшылық жасайды;
зообақтың ғылыми-ағартушылық және табиғатты қорғау қызметін ескере отырып, коллекциялар мен экспозицияларды толықтыруды жоспарлайды және жануарлардың жағдайы үшін жауапкершілікте болады;
жануарларды азықтандыруды, өсіруді, бөлімдегі тазалық пен тәртіпті қамтамасыз етеді;
жануарларға зоотехникалық қызмет көрсету және күтіп-бағу жағдайын жақсарту бойынша шаралар дайындайды;
жануар басының, жабдықтардың, орын-жайлардың сақталымы, жануарларды тасымалдауға дайындау, оларды тасымалдауды ұйымдастыру, торлар аумағының жануарлардың көлеміне сай болуы үшін жауапкершілікте болады;
жануарларды табиғатта ұстап алуға және биологиясын зерттеуге байланысты экспедицияларға қатысады;
топтама қалыптастыру, жануарларды күтіп-бағу, өсіру, азықтандыру және экспозицияға қою саласындағы жұмыс бағыттарын анықтайды.
423. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зоология, этиология, зоотехника, генетикалық бақылау және селекциялық жұмыс негіздерін.
424. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 6. Ветеринариялық зертхананың меңгерушісі
425. Лауазымдық міндеттері:
зертхана қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізеді;
зообақтағы жабайы жануарлардың ауруларын зерттеуді ұйымдастырады;
жабайы жануарлар патологиясы мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізеді;
өлген жануарларды союға қатысады және өлімінің диагноз-себебін анықтайды;
ветеринариялық зертханалармен, ғылыми-зерттеу және ветеринариялық институттармен байланысты жүзеге асырады;
ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыруды жетілдіреді, отандық және шетелдік ғылым мен зертханалық жетістіктерді пайдалануды қамтамасыз етеді;
зертхана қызметкерлерінің өндірістік және еңбек тәртбін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өндірістік санитария бойынша ережелерді сақтауын қамтамасыз етеді, олардың біліктіліктерін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады.

426. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы биологии диких животных.
427. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 7. Заведующий зоокухней
428. Должностные обязанности:
организует и руководит научно-производственной и хозяйственной работой зоокухни;
обеспечивает правильное использование инвентаря, оборудования и его сохранность;
контролирует технологию приготовления кормов и выдачу его рабочим для кормления животных;
отвечает за строгое соблюдение графика кормления животных;
организует контрольные проверки поедаемости кормов животными;
осуществляет контроль за строгим соблюдением рациона кормления;
ведет научно-производственную работу по разработке и корректировке рационов кормления;
обеспечивает надлежащее санитарное состояние в зоокухне;
отвечает за техническую и противопожарную безопасность.
429. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
биологические особенности содержания и кормления животных, рацион животных, технологию приготовления и обработки кормов, ведение расходных ордеров на продукты, составления и ведения расходной продуктовой ведомости, основы ветеринарной и зоотехнической службы.
430. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Зоотехник
431. Должностные обязанности:
обеспечивает необходимое кормление и содержание животных, режим температуры и влажности в помещениях для них, исправность всех средств и инструментов, применяемых при обслуживании и фиксации животных;
составляет расчеты кормов и кормовые ведомости;
осуществляет перемещения, перевозки и пересадки животных;
обеспечивает фиксацию животных или их отлов для проведения врачебно-профилактических мероприятий;
осуществляет декодирование помещений с животными;
оказывает помощь врачам ветеринарным при лечении животных.
432. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре";
основы зоотехнической и ветеринарной службы, биологию животных и птиц.

426. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жабайы жануарлар биологиясының негіздерін.
427. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 7. Зооасхана меңгерушісі
428. Лауазымдық міндеттері:
зооасхананың ғылыми-өндірістік және шаруашылық жұмыстарын ұйымдастырады және басшылық жасайды;
құрал-саймандардың, жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
азықты дайындау технологиясын және жануарларды азықтандыру үшін оларды жұмысшыларға тапсыру технологиясын бақылайды;
жануарларды азықтандыру кестесінің қатаң сақталуына жауап береді;
жануарлармен азықтың желінуіне бақылау тексеру ұйымдастырады;
азықтану рационының қатаң сақталуын бақылайды;
азықтану рационын дайындау және түзетімдер енгізу бойынша ғылыми-өндірістік жұмыстар жүргізеді;
зооасханада тиісті санитарлық жағдайды қамтамасыз етеді;
техникалық және өрт қауіпсіздігіне жауап береді.
429. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
жануарларды күтіп-бағу және азықтандырудың биологиялық ерекшеліктерін, жануарлардың азық мөлшерін, азықты дайындау және өңдеу технологиясын, азық-түлікке шығын ордерлерін жүргізуді, азық-түлік шығын тізімдемесін құрастыру мен жүргізуді, ветеринариялық және зоотехникалық қызмет негіздерін.
430. Біліктілікке қойылатын талаптар:
ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Мамандар лауазымдары
Параграф 1. Зоотехник
431. Лауазымдық міндеттері:
жануарлардың қажетті күтімі мен азықтандырылуын, оларға арналған орын-жайларда температура және ылғалдылық режимін, жануарларды күтімге алғанда және ұстап тұрғанда қолданылатын барлық құралдар мен аспаптардың жарамдылығын қамтамасыз етеді:
азық есептерін және жемазық тізімдемелерін жасайды;
жануарлардың орнын ауыстыруларын, тасымалдауды және қайта орналастыруды жүзеге асырады;
дәрігерлік-алдын алу іс-шараларын жүргізу үшін жануарларды ұстап тұруды және (немесе) аулауды қамтамасыз етеді;
жануарлар бар орын-жайларды қайта кодтауды жүзеге асырады;
жануарларды емдегенде ветеринар дәрігерлерге көмек көрсетеді.
432. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зоотехникалық және ветеринариялық қызмет негіздерін, жануарлар мен құстар биологиясын.

433. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Врач ветеринарный
434. Должностные обязанности:
организует и проводит ветеринарно-профилактические, ветеринарно-санитарные и клинико-лабораторные мероприятия по предупреждению заболеваний и падежа животных зоопарка;
осуществляет ежедневное наблюдение за животными прикрепленной секции;
следит за ветеринарно-санитарным состоянием производственных помещений и территорий;
производит карантинные мероприятия вновь прибывшим в зоопарк животным, выявляет больных животных, изолирует их, проводит диагностические исследования и лечение заболевших животных, прививки, лечебно-профилактические обработки;
обеспечивает качество кормов и деятельность ветеринарной аптеки.
участвует в выбраковке животных зоопарка и дает заключение об использовании мяса забивных животных;
проводит исследования в соответствии с планами научной работы зоопарка, консультирует посетителей зоопарка и организации по вопросам лечения диких животных;
ведет учет наблюдаемых животных.

433. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім.
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
Параграф 2. Ветеринар-дәрігер
434. Лауазымдық міндеттері:
зообақ жануарларының өлім-жітімі мен аруларының алдын алу үшін ветеринариялық-профилактикалық, ветеринариялық-санитарлық және клиникалық-зертханалық іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;
бекітіліп берілген секцияларда жануарларды күн сайынғы қадағалауды жүзеге асырады;
өндірістік орын-жайлар мен аумақтың ветеринариялық-санитарлық жағдайын қадағалайды;
зообаққа жаңадан әкелінген жануарларға карантиндік іс-шаралар жүргізеді, ауру жануарларды анықтайды, оларды оқшаулайды, ауруға шалдыққан жануарларға диагностикалық зерттеулер және емдеу, сақтандыру екпелерін, емдеу-профилактикалық өңдеулерді жүргізеді;
азықтардың сапасын және ветеринариялық дәріхананың қызметін қамтамасыз етеді;
зообақ жануарларының жарамсыздарын шығаруға қатысады және сойыс малдарының етін пайдалану бойынша қорытындылар береді;
зообақтың ғылыми жұмыс жоспарына сәйкес зерттеулер жүргізеді, жабайы жануарларды емдеу мәселелері бойынша зообаққа келушілерге және ұйымдарға кеңестер береді;
бақылаудағы жануарлардың есебін жүргізеді.

438. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре", "О противодействии коррупции";
основы зоотехнической и ветеринарной службы, методы проведения анализов, испытаний и исследований, руководящие и справочные материалы по зоотехнической и ветеринарной службе, лабораторное оборудование и его эксплуатацию.
439. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
1) высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария и стаж работы по специальности в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлениям: ветеринария без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
1) высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации І категории не менее 3 лет;
2) І категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации ІІ категории не менее 2 лет;
3) ІІ категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария" и стаж работы по специальности в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 2 лет;
4) без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по группам специальностей "ветеринария", без предъявления требований к стажу работы.
Глава 8. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов Центра (инспекции) по охране объектов историко-культурного наследия
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор Центра (инспекции) по охране объектов историко-культурного наследия
440. Должностные обязанности:
осуществляет общее руководство и контроль за деятельностью работников, обеспечивает учет и сохранность памятников истории и культуры;
разрабатывает, вносит предложения и контролирует осуществление научно-реставрационных и археологических работ на памятниках истории и культуры;
выступает с ходатайством о приостановлении или запрещении деятельности, создающую угрозу сохранности памятников истории и культуры;
вносит в правоохранительные органы представления (акты) о привлечении к ответственности должностных лиц организаций (предприятий) и учреждений, граждан, нарушающих нормы законодательства об охране и использовании объектов историко-культурного наследия;
обеспечивает выполнение возложенных на учреждение задач и осуществление им своих функций;
назначает на должность и освобождает от должности сотрудников инспекции;
заключает и расторгает договора, совершает сделки, операции с физическими и юридическими лицами, издает приказы, защищает и представляет интересы организации в суде, государственных органах и организациях.

438. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зоотехникалық және ветеринариялық қызмет негіздерін, талдаулар, сынақтар және зерттеулерді жүргізу әдістерін, зоотехникалық және ветеринариялық қызмет бойынша басқарушы және анықтамалық материалдарды, зертхана жабдығы мен оның пайдаланылуын.
439. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі I санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша біліктілігі жоғары деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, ветеринария бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
1) жоғары санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі І санатты маман лауазымында 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
2) І санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі ІІ санатты маман лауазымында 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) ІІ санаттағы: "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім және мамандығы бойынша біліктілігі орта деңгейлі санаты жоқ маман лауазымында ретінде 2 жылдан кем емес жұмыс өтілі;
4) санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмай, "ветеринария" мамандықтар тобы бойынша техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіби) білім.
8-тарау. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау жөніндегі орталық (инспекция) басшыларының, мамандарының біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылар лауазымдары
Параграф 1. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау жөніндегі орталықтың (инспекцияның) директоры
440. Лауазымдық міндеттері:
қызметкерлердің қызметіне жалпы басшылық пен бақылауды жүзеге асырады, тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды және сақталуын қамтамасыз етеді;
тарих және мәдениет ескерткіштеріне ғылыми-қалпына келтіру және археологиялық жұмыстарының жүргізілуіне ұсыныстар береді, енгізеді және бақылайды;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің сақталуына қауіп төндіретін қызметті тоқтату немесе тыйым салу туралы өтініш береді;
құқық қорғау органдарына Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы заң нормаларын бұзған азаматтарды, ұйымдағы (кәсіпорындағы) және мекемедегі жауапты тұлғаларды жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныс (актілер) енгізеді;
мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуын және оның өз қызметінің жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді;
инспекция қызметкерлерін жұмысқа тағайындайды және жұмыстан босатады;
жеке және заңды тұлғалармен келісім жасасады және бұзады, мәмілелер, операциялар жасайды, бұйрық шығарады, сотта, мемлекеттік органдарда және ұйымдар алдында мекеменің мүдделерін қорғайды және өкілдік етеді.

441. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
442. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (право) и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство) и стаж работы по специальности на должностях управленческого персонала не менее 5 лет.
Параграф 2. Главный инспектор
443. Должностные обязанности:
рассматривает и согласовывает научно-проектные документации по осуществлению научных реставрационных (и (или) археологических работ на памятниках истории и культуры местного значения, рассматривает проекты планировки, застройки и реконструкции городов и населенных пунктов, имеющих памятники истории и культуры;
участвует в проверке состояния памятников истории и культуры, сохранности исторической застройки и среды, по итогам осмотра вносит предложения по устранению порчи, угрозы разрушения и сноса памятников истории и культуры;
обеспечивает взаимодействие с землепользователями;
на основе проведенных исследований составляет предварительные списки объектов для рассмотрения вопроса о включении их в списки памятников истории и культуры местного значения;
вносит в учетную документацию соответствующие изменения, связанные с ремонтом, реставрацией, консервацией и приспособлением памятников истории и культуры, благоустройством их территории;
участвует в заключении охранных обязательств, охранных и охранно-арендных договоров с собственниками и пользователями памятников;
организует работу специальной комиссии по подготовке заключения о признании объектов памятниками истории и культуры, о лишении их этого статуса;
участвует в реализации государственных и региональных программ по историко-культурному наследию.
444. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".

441. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
442. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (құқық) және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Бас инспектор
443. Лауазымдық міндеттері:
жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне жүргізілетін ғылыми-қалпына келтіру және (немесе) археологиялық жұмыстар бойынша ғылыми-жобалық құжаттарды қарастырады және мақұлдайды, тарих және мәдениет ескерткіштері бар қалалар мен елді мекендерді жоспарлау, құрылыс салу және реконструкциялау жобаларын қарастырады;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің жағдайын, тарихи орта мен құрылыстардың сақталуын тексеруге қатысады, тексеру нәтижелері бойынша тарих және мәдениет ескерткіштерінің бүлінуі, бұзылу қаупі мен ескерткіштерді бұзу туралы ұсыныстар енгізеді;
жер иелерімен өзара әрекеттестікті қамтамасыз етеді;
жүргізілген зерттеулер негізінде нысандарды жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізу мәселелерін талқылау үшін алдын ала тізімдер жасайды;
тарих және мәдениет ескерткіштерін жөндеу, қалпына келтіру, консервациялау және ыңғайландыру, олардың аумағын абаттандыруға байланысты тиісті өзгерістерді есептік құжаттарға енгізеді;
ескерткіштің меншік иелерімен және пайдаланушыларымен қорғау міндеттемелерін, қорғау және қорғау-жалға алу келісім-шарттарын жасауға қатысады;
нысандарды тарих және мәдениет ескерткіші ретінде тану, сондай-ақ оларды бұл мәртебесінен айыру туралы қорытындыларды дайындау бойынша арнайы комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
тарихи-мәдени мұра бойынша мемлекеттік және аймақтық бағдарламаларды жүзеге асыруға қатысады.
444. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.

445. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (право) и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 3. Руководитель структурного подразделения Центра (инспекции) по охране объектов историко-культурного наследия (центра, службы, сектора, отдела, группы)
446. Должностные обязанности:
разрабатывает научно-проектные документы, касающиеся работ по охране памятников истории и культуры (реставрация, строительно-реконструкционные проекты городских и населенных пунктов, где расположены памятники истории и культуры, зоны охраны памятников);
участвует в проверках, определяющих техническое или общее состояние памятников истории и культуры, для сохранения начального исторического вида памятников истории и культуры, расположенных на территории области.
по итогам проверки готовит соответствующие предложения, касающиеся состояния, перемещения, объектов истории и культуры;
обеспечивает работу по учету памятников истории и культуры, подготовку документации по охране и проводимых исследований, реставрационные работы;
готовит предложения о внесении необходимых изменений в расчетную документацию по ремонту памятников истории и культуры, работам по возврату в первоначальный исторический вид, реставрации, обновлению, улучшению, облагораживанию и озеленению территории памятника истории и культуры;
вносит предложения о включении объектов в предварительные списки и списки памятников истории и культуры, участвует в разработке сборника памятников истории и культуры области;
готовит для пользователей памятников и частным собственникам их охранные обязанности, договоры об аренде;
контролирует подготовку необходимых документов для признания объектов памятниками истории и культуры, лишения их данного статуса;
участвует в археологических и научно-реставрационных работах памятников истории и культуры.
447. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
448. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки и/или социальные науки, журналистика и информация (культурология) и/или бизнес, управление и право (экономика, право) и/или инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли (архитектура, строительство) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.

445. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (құқық) және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау жөніндегі орталықтың (инспекцияның) құрылымдық бөлімшесінің (орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың) жетекшісі
446. Лауазымдық міндеттері:
тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау бойынша жұмыстарға (тарих және мәдениет ескерткіштері, ескерткіштерді қорғау аймағы орналасқан қалалық және елді мекендердің қалпына келтіру, құрылыс-қайта құру жобалары) қатысты ғылыми-жобалық құжаттамаларды жасайды;
облыс аумағында орналасқан тарих және мәдениет ескерткіштерінің бастапқы тарихи қалпын сақтап қалу үшін тарих және мәдениет ескерткіштерінің техникалық немесе жалпы жағдайын анықтайтын тексеру жұмыстарына қатысады;
тексеру қорытындылары бойынша тарих және мәдениет нысандарының жағдайына, орнын ауыстыруына қатысты тиісті ұсыныстар дайындайды;
тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алу бойынша жұмыстарды, қорғау және жүргізілетін зерттеулер жөніндегі құжаттамаларды дайындау, қалпына келтіру жұмыстарын қамтамасыз етеді;
тарих және мәдениет ескерткіштерін жөндеу, бастапқы тарихи қалпына қайтару, қалпына келтіру, жаңарту, жақсарту, тарих және мәдениет ескерткіштері аумағын абаттандыру және көгалдандыру жұмыстары бойынша есептік құжаттамаларға тиісті өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар дайындайды;
нысандарды алдын ала тізімдер мен тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізу туралы ұсыныстар енгізеді, облыстың тарих және мәдениет ескерткіштерінің жинағын құрастыруға қатысады;
ескерткішті пайдаланушылар мен жеке меншік иелері үшін олардың қорғау міндеттемелерін, жалға беру шарттарын әзірлейді;
нысандарды тарих және мәдениет ескерткіші ретінде тану, оларды бұл мәртебесінен айыру үшін қажетті құжаттарды әзірлеу жұмыстарын бақылайды;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің археологиялық және ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарына қатысады.
447. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.
448. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар және/немесе әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат (мәдениеттану) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқық) және/немесе инженерлік, өңдеу және құрылыс саласы (сәулет, құрылыс) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Раздел 2. Должности специалистов
Параграф 1. Инспектор
449. Должностные обязанности:
участвует в рассмотрении и согласовании научно-проектной документации на виды работ в памятниках и их зонах охраны, проектов планировки, застройки и реконструкции городов и населенных пунктов, имеющих памятники истории и культуры;
участвует в проверке состояния памятников истории и культуры, сохранности исторической застройки и среды;
на основе проведенных исследований составляет списки объектов историко-культурного наследия, учетно-охранную документацию на памятники;
вносит в учетную документацию соответствующие изменения, связанные с ремонтом, реставрацией, консервацией и приспособлением памятников, благоустройством их территории;
участвует в подготовке учетной документации по включению объектов в предварительные списки и списки памятников истории и культуры местного значения;
ведет работу по заключению охранных обязательств с собственниками и пользователями памятников от имени областных управлений культуры;
участвует в организации работы специальной комиссии по подготовке заключения о признании объектов памятниками истории и культуры, о лишении их этого статуса.
450. Должен знать:
Конституцию;
Кодекс об административных правонарушениях;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".

2-бөлім. Мамандар лауазымдары Параграф 1. Инспектор
449. Лауазымдық міндеттері:
ескерткіштер мен олардың қорғалу аймақтарында жүргізілетін жұмыстар түрлеріне, тарих және мәдениет ескерткіштері бар қалалар мен елді мекендерді жоспарлау, құрылыс салу және қайта құру жобаларының ғылыми-жобалық құжаттарын қарауға және келісуге қатысады;
тарих және мәдениет ескерткіштерінің жай-күйін, тарихи құрылыстар мен ортаның сақталуын тексеруге қатысады;
жүргізілген зерттеулер негізінде тарихи-мәдени мұра нысандарының тізімін, ескерткіштердің есепке алу-қорғау құжаттамаларын жасайды;
ескерткіштерді жөндеу, қалпына келтіру, консервациялау және бейімдеу, олардың аумақтарын абаттандыру жұмыстарына байланысты тиісті өзгерістерді есеп құжаттамасына енгізеді;
нысандарды алдына ала тізімге және жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің тізіміне енгізу жөніндегі есептік құжаттамаларды дайындауға қатысады;
облыстық мәдениет басқармалары атынан ескерткіштің меншік иелерімен және пайдаланушыларымен қорғау міндеттемелерін жасау бойынша жұмыстарды жүргізеді;
нысандарды тарих және мәдениет ескерткіші ретінде тану, сондай-ақ оларды бұл мәртебесінен айыруға байланысты арнайы комиссияның жұмысын ұйымдастыруға қатысады.
450. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын.