О внесении изменений в решение Жаркаинского районного маслихата от 16 апреля 2020 года № 6С-52/3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Жаркаинском районе"
Решение Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 23 ноября 2020 года № 6С-63/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 15 декабря 2020 года № 8237. Утратило силу решением Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 22 декабря 2023 года № 8С-19/3
Сноска. Утратило силу решением Жаркаинского районного маслихата Акмолинской области от 22.12.2023 № 8С-19/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Жаркаинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Жаркаинского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Жаркаинском районе" от 16 апреля 2020 года № 6С-52/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7825, опубликовано 20 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республике Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Жаркаинском районе, утвержденных указанным решением:
заголовок главы 1 изложить в новой редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Типовыми правилами.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:

"Жарқайың ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Жарқайың аудандық мәслихатының 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 6С-52/3 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 2020 жылғы 23 қарашадағы № 6С-63/3 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 15 желтоқсанда № 8237 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 8С-19/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Жарқайың аудандық мәслихатының 22.12.2023 № 8С-19/3 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес Жарқайың аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жарқайың аудандық мәслихатының "Жарқайың ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 6С-52/3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7825 тіркелген, 2020 жылғы 20 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Жарқайың ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
5 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"5. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Үлгілік қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
7 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"7. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:

1) 15 февраля – День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан;
2) 9 мая – День Победы;
3) 31 мая – День памяти жертв политических репрессий и голода;
4) 29 августа – День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
5) 1 октября – День пожилых людей;
6) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Определить следующий перечень отдельных категорий нуждающихся граждан:
ветераны боевых действий на территории других государств;
ветераны Великой Отечественной войны;
ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветераны труда;
другие лица, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
жертвы политических репрессий;
граждане (семьи), пострадавшие вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
пенсионеры с минимальной пенсией и ниже, получатели государственной базовой пенсионной выплаты;
инвалиды всех групп;
граждане, имеющие социально-значимые заболевания (больным злокачественными новообразованиями, туберкулезным больным, больным вирусом иммунодефицита человека и детям с инфекцией вируса иммунодефицита человека);
граждане (семьи), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
малообеспеченные граждане (семьи), с доходом ниже прожиточного минимума;
студенты из малообеспеченных, многодетных и неполных семей, проживающих в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
студенты, из числа детей – сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, из семей, имеющих инвалидов, малообеспеченных, многодетных и неполных семей, обучающиеся в высших медицинских учебных заведениях;
лица, освобожденные из мест лишения свободы и состоящие на учете службы пробации;
многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму.";
пункт 9 изложить в новой редакции:

1) 15 ақпан – Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні;
2) 9 мамыр – Жеңіс күні;
3) 31 мамыр – Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні;
4) 29 тамыз – Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні;
5) 1 қазан – Қарттар күні;
6) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі";
8 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"8. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының келесі тізбесі айқындалсын:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
еңбек ардагерлері;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 6 мамырдағы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдар;
саяси қуғын-сүргiндердің құрбандары;
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
ең төмен және төмен зейнетақы алатын зейнеткерлер, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушылар;
барлық топтағы мүгедектер;
әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар (қатерлі ісіктермен ауыратындарға, туберкулезбен ауыратындарға, адамның иммунитет тапшылығы вирусымен ауыратындарға және адамның иммунитет тапшылығы вирусы инфекциясы бар балаларға);
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
табысы күнкөріс деңгейінен төмен аз қамтылған азаматтар (отбасылар);
колледждерде күндiзгi оқу нысаны бойынша ақылы оқитын, ауылдық жерде тұратын, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттер;
жоғары медициналық оқу орындарында оқитын, жетім-балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, мүгедектері бар отбасылар, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттер;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдар;
бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан да көп балалары бар көп балалы отбасылар.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне бір еселік қатынаста шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.";
9 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:

"9. Социальная помощь устанавливается:
ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ко Дню Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода:
жертвам политических репрессий;
ко Дню закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона:
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с минимальной пенсией и ниже, получателям государственной базовой пенсионной выплаты;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан:
инвалидам всех групп.
К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом Акмолинской области.";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. В трудной жизненной ситуации социальная помощь оказывается по заявлению следующим категориям граждан, не учитывая среднедушевой доход гражданина (семьи):
больным злокачественными новообразованиями, больным вирусом иммунодефицита человека, состоящим на учете в организациях здравоохранения на основании списков государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения "Жаркаинская районная больница" при управлении здравоохранения Акмолинской области один раз в год в размере 15 месячного расчетного показателя;
детям с инфекцией вируса иммунодефицита человека, в размере 2 кратного прожиточного минимума, ежемесячно;
больным туберкулезом на лечение, состоящим на учете в организациях здравоохранения на основании списков государственного коммунального предприятия на праве хозяйственного ведения "Жаркаинская районная больница" при управлении здравоохранения Акмолинской области, без подачи заявления, в размере 5 месячных расчетных показателей, ежемесячно;
граждам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, не позднее трех месяцев с момента наступления события в размере 30 месячного расчетного показателя;
лицам, освобожденным из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации один раз в год в размере 15 месячного расчетного показателя;
студентам из малообеспеченных, многодетных и неполных семей, проживающих в сельской местности, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе на оплату за учебу один раз в год в размере сто процентной стоимости годового обучения на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей статус многодетной и неполной семьи или справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи;
студентам, из числа детей – сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, из семей, имеющих инвалидов, малообеспеченных, многодетных и неполных семей, обучающимся в высших медицинских учебных заведениях в размере сто процентов возмещения затрат за обучение один раз в год, на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность к вышеуказанным категориям заявителя, договора между государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ Жаркаинского района", студентом и работодателем;

"9. Әлеуметтік көмек белгіленеді:
Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
Жеңіс күніне:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлеріне;
еңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 6 мамырдағы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне:
саяси қуғын- сүргiндердің құрбандарына;
Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күніне:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға);
Қарттар күніне:
ең төмен және төмен зейнетақы алатын зейнеткерлерге, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін алушыларға;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне:
барлық топтағы мүгедектерге.
Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері Ақмола облыстың жергілікті атқарушы органы келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.";
10 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"10. Әлеуметтік көмек өмірлік қиын жағдай туындаған кезде өтініш бойынша келесі санаттағы азаматтардың, азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан көрсетіледі:
Ақмола облысы денсаулық сақтау басқармасының жанындағы "Жарқайың аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның тізімі негізінде денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған қатерлі ісіктермен ауыратындарға, адамның иммунитет тапшылығы вирусымен ауыратындарға жылына бір рет 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы инфекциясы бар балаларға ай сайын, ең төмен күнкөріс деңгейінің 2 еселенген мөлшерінде;
Ақмола облысы денсаулық сақтау басқармасы жанындағы "Жарқайың аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорынның тізімі негізінде денсаулық сақтау ұйымдарының есебінде тұрған туберкулезбен ауыратындарға емделуге, ай сайын 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, өтініш берусіз;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) оқиға болған кезден бастап үш айдан кешіктірмей 30 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдарға жылына бір рет 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы оқитын, ауылдық жерде тұратын, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттерге оқу орнымен жасалған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмелері, оқу орнынан анықтаманың және көп балалы және толық емес отбасылар санатын растайтын анықтаманың немесе өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жататындығын растайтын анықтаманың негізінде оқуын төлеуге жылына бір рет жылдық оқыту құнының жүз пайыздық мөлшерінде;
жоғары медициналық оқу орындарында оқитын, жетім-балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, мүгедектері бар отбасылар, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасылардан шыққан студенттерге "Жарқайың ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі, студент және жұмыс беруші арасындағы шарттың, оқу орнынан анықтаманың және жоғарыда көрсетілген санаттарға жататындығын растайтын анықтаманың, оқу орнымен жасалған шарттың нотариалды куәландырылған көшірмелері негізінде жылына бір рет оқудың шығынын өтеуге жүз пайыз мөлшерінде;

многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, пенсионерам с минимальным и ниже минимального размером пенсии, инвалидам І, ІІ групп, детям – инвалидам, больным злокачественными новообразованиями, туберкулезным больным и больным вирусом иммунодефицита человека бесплатный проезд на маршрутах городского и внутрирайонного пассажирского транспорта (проездные талоны на маршрутные автобусы района из расчета 2 талона в день). Возмещение затрат поставщикам услуг будет производиться согласно предоставленных актов оказанных услуг, талонов за проезд не позднее 5 числа следующего за отчетным месяцем.".
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Социальная помощь оказывается ветеранам Великой Отечественной войны без подачи заявления в размере сто процентов ежемесячно:
на расходы за оплату коммунальных услуг и абонентской платы за услуги телефонной связи, путем перечисления на лицевые счета получателей, согласно предоставленным копиям квитанций;
расходы на твердое топливо и дрова в период отопительного сезона возмещаются согласно занимаемой площади по месту фактического проживания ветерана Великой Отечественной войны, путем перечисления на лицевые счета получателей, согласно предоставленным копиям квитанций.
Социальная помощь оказывается на совместно проживающих и прописанных с ними членов семьи, на которые льготы распространяются до тех пор, пока ими пользуется ветеран Великой Отечественной войны.";
заголовки глав 3, 4, 5 изложить в новой редакции:
"Глава 3. Порядок оказания социальной помощи";
"Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи";
"Глава 5. Заключительное положение".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Жаркаинского районного
маслихата
К.Байжуманова
Секретарь Жаркаинского
районного маслихата
У.Ахметова
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Жаркаинского района

бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан да көп балалары бар көп балалы отбасыларға, ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен зейнеткерлерге, І, ІІ топтағы мүгедектерге, мүгедек балаларға, қатерлі ісіктермен ауыратындарға, туберкулезбен ауыратындарға және адамның иммунитет тапшылығы вирусымен ауыратындарға (күніне 2 талон есебінен ауданның маршруттық автобустарына жол жүру талондары) қалалық және ауданішілік жолаушылар көлігі бағыттарында тегін жол жүруге. Есепті айдан кейінгі 5 жұлдызынан кешіктірілмей қызмет көрсетушілердің шығындары ұсынылған қызмет көрсету актілеріне және жол жүру талондарына сәйкес өтеледі.";
12 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"12. Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне ай сайын жүз пайыз мөлшерінде өтініш берусіз әлеуметтік көмек көрсетіледі:
коммуналдық қызметтерді және телефон байланысы қызметінің абоненттік төлемақысын төлеу үшін шығындары ұсынған түбіртектердің көшірмелеріне сәйкес алушылардың жеке шоттарына аудару арқылы;
Ұлы Отан соғысының ардагеріне нақты тұрғылықты орыны бойынша алып отырған алаңына сәйкес жылу беру маусымы кезеңінде қатты отын және отын шығындары ұсынған түбіртектердің көшірмелеріне сәйкес алушылардың жеке шоттарына аудару арқылы өтеледі.
Ұлы Отан соғысының ардагері пайдаланып жүрген жеңілдіктер, оның пайдалану мерзімі кезеңі ішінде онымен бірге тұратын немесе тіркелген отбасы мүшелеріне де әлеуметтік көмек көрсетіледі.";
3, 4, 5-тараулардың тақырыптары жаңа редакцияда баяндалсын:
"3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі";
"4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер";
"5-тарау. Қорытынды ереже".
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жарқайың аудандық
мәслихат сессиясының
төрағасы
К.Байжуманова
Жарқайың аудандық
мәслихатының хатшысы
У.Ахметова
"КЕЛІСІЛДІ"
Жарқайың ауданының әкімдігі