Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области
Постановление акимата Актюбинской области от 18 августа 2020 года № 306. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 20 августа 2020 года № 7334
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 21 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата Актюбинской области от 4 июня 2010 года № 180 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3337, опубликованное 13 июля 2010 года в газетах "Ақтөбе" и "Актюбинский вестник");
2) постановление акимата Актюбинской области от 7 сентября 2017 года № 307 "О внесении изменения в постановление акимата Актюбинской области от 4 июня 2010 года № 180 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения Актюбинской области" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5664, опубликованное 4 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Актюбинской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области О. Уразалин
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"____" ___________ 2020 года
А. Раймкулова
Приложение к постановлению
акимата Актюбинской области
от 18 августа 2020 года № 306
Государственный список памятников истории и культуры Актюбинской области местного значения

Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2020 жылғы 18 тамыздағы № 306 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 20 тамызда № 7334 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 21-бабына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Ақтөбе облысы әкімдігінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 180 "Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3337 тіркелген, 2010 жылғы 13 шілдеде "Ақтөбе" және"Актюбинский вестник" газеттерінде жарияланған);
2) Ақтөбе облысы әкімдігінің 2017 жылғы 7 қыркүйектегі № 307 "Ақтөбе облысы әкімдігінің 2010 жылғы 4 маусымдағы № 180 "Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5664 тіркелген, 2017 жылғы 4 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкіде жарияланған).
3. "Ақтөбе облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Ақтөбе облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі О. Уразалин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы "____" ___________
А. Райымқұлова
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2020 жылғы 18 тамыздағы
№ 306 қаулысына қосымша
Ақтөбе облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі

Сноска. Приложение – в редакции постановления акимата Актюбинской области от 01.07.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование памятника
Вид памятника
Место нахождения
1
2
3
4
город Актобе
1.
Памятник-бюст А. Досжановой
2016 год
сооружение монументального искусства
улица А. Досжановой, 68а
2.
Комплекс памятник А. Жубанову (2006 год) и памятник-бюст Г. Жубановой (2007 год)
сооружение монументального искусства
проспект Победы, 31
3.
Памятник-обелиск посвященный жертвам голода и политических репрессий
2018 год
сооружение монументального искусства
проспект Победы, 31
4.
Памятник-бюст А. Джангельдина
1972 год
сооружение монументального искусства
улица Ш. Жарылгасулы, 53
5.
Памятник-бюст А. Смагулова
2016 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Асау-Барака и А. Смагулова
6.
Памятник Абилкайыр хану
2000 год
сооружение монументального искусства
проспект Абилкайыр хана, 40
7.
Памятник Айтеке би
2008 год
сооружение монументального искусства
улица Т. Ахтанова, 50
8.
Могила Б. Каратаева
1934 год
сакральный объект
улица С. Жиенбаева
городское кладбище
9.
Комплекс-памятников Аллея Героев
2010 год
сооружение монументального искусства
проспект А. Молдагуловой, 32
10.
Мавзолей Беккул бия
2000 год
сакральный объект
в 291 метрах к востоку от села Беккул баба
11.
Памятник Бокенбай батыру
2019 год
сооружение монументального искусства
улица Бокенбай батыра
12.
Памятник-бюст В. Ф. Зинченко
1974 год
сооружение монументального искусства
пересечение улицы В. Ф. Зинченко и трассы Актобе – Алга
13.
Памятник-бюст генерал-лейтенанта
Ж. Кереева
1999 год
сооружение монументального искусства
напротив здания железнодорожного вокзала, на бульваре по улице Ж. Кереева
14.
Памятник Жалантос батыру
2019 год
сооружение монументального искусства
улица 312 стрелковой дивизии, 4
15.
Памятник-обелиск воинам-интернационалистам
2007 год
сооружение монументального искусства
пересечение улицы Есет батыра и проспекта Абая
16.
Мемориальный комплекс-памятник Герою Советского Союза
А. Молдагуловой
2005 год
сооружение монументального искусства
проспект А. Молдагуловой, 32
17.
Рельефный памятник-обелиск Героя Советского Союза Р. Кутуева
1974 год
сооружение монументального искусства
улица Т. Ахтанова, 44
18.
Городская мечеть
1908 год
градостроительство и архитектура
улица Ш. Берсиева, 22
19.
Памятник-обелиск героям романа
"Кровь и пот"
2008 год
сооружение монументального искусства
бульвар по проспекту Абая
20.
Памятник посвященный плавильщикам черной металлургии
1966 год
сооружение монументального искусства
квартал Промзоны, 664
21.
Памятник посвященный спасателям
2019 год
сооружение монументального искусства
улица А. Маресьева, 75а
22.
Памятник-бюст М. Букенбаева
2015 год
сооружение монументального искусства
Курсантское шоссе, 1
23.
Дом культуры металлургов
(Областной центр народного творчества)
1947 год
градостроительство и архитектура
проспект Бейбитшилик, 14а
24.
Памятник-бюст Монке би Тилеуулы
2003 год
сооружение монументального искусства
бульвар по улице 101 стрелковой бригады
25.
Могила Н. Байганина
1978 год
сакральный объект
улица С. Жиенбаева
городское кладбище
26.
Памятник Н. Байганину
1999 год
сооружение монументального искусства
проспект Абилкайыр хана, 46б
27.
Памятник-бюст Н. Шайкенова
2017 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Н. Шайкенова и М. Маметовой
28.
Здание областной продовольственной корпорации
1920 год
градостроительство и архитектура
улица Н. Кобыландина, 15
29.
Здание областной телерадиокомпании
1918 год
градостроительство и архитектура
улица Т. Ахтанова, 54
30.
Здание, где проходила первая уездная конференция
1920 год
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, 39
31.
Русско-киргизское 2 классное училище
1884 год
градостроительство и архитектура
улица Ш. Жарылгасулы, 59
32.
Русско-киргизская женская школа
1894 год
градостроительство и архитектура
улица Н. Некрасова, 114
33.
Памятник-бюст О. Сейитова
2012 год
сооружение монументального искусства
улица И. Алтынсарина, 34
34.
Памятник-обелиск борцам Революции
1919 год
сооружение монументального искусства
парк имени А. Пушкина
35.
Памятник-бюст Санкибай батыра
2014 год
сооружение монументального искусства
пересечение проспектов А. Молдагуловой и Санкибай батыра
36.
Памятник Т. Ахтанову и
К. Шангытбаеву
2013 год
сооружение монументального искусства
улица Т. Ахтанова, 52
37.
Памятник-бюст Т. Бегельдинова
2009 год
сооружение монументального искусства
проспект А. Молдагуловой, 39
38.

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы әкімдігінің 01.07.2023 № 169 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Орналасқан жері
1
2
3
4
Ақтөбе қаласы
1.
А. Досжанова ескерткіш-мүсіні 2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
А. Досжанова көшесі, 68а
2.
А. Жұбанов ескерткіші (2006 жыл) және Ғ. Жұбанова ескерткіш-мүсінінің кешені (2007 жыл)
монументтік өнер құрылысы
Жеңіс даңғылы, 31
3.
Ашаршылық және саяси репрессия құрбандарына арналған ескерткіш-белгі
2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жеңіс даңғылы, 31
4.
Ә. Жангелдин ескерткіш-мүсіні
1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ш. Жарылғасұлы көшесі, 53
5.
Ә. Смағұлов ескерткіш-мүсіні
2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Асау-Барақ пен Ә. Смағұлов көшелерінің қиылысы
6.
Әбілқайыр хан ескерткіші
2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Әбілқайыр хан даңғылы, 40
7.
Әйтеке би ескерткіші
2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Т. Ахтанов көшесі, 50
8.
Б. Қаратаев бейіті
1934 жыл
киелі объекті
С. Жиенбаев көшесі
қалалық бейіт
9.
Батырлар Аллеясы ескерткіш-кешені
2010 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ә. Молдағұлова даңғылы, 32
10.
Бекқұл би кесенесі
2000 жыл
киелі объекті
Бекқұл баба ауылынан шығысқа қарай 291 метр
11.
Бөкенбай батыр ескерткіші
2019 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бөкенбай батыр көшесі
12.
В. Ф. Зинченко ескерткіш-мүсіні
1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
В.Ф. Зинченко көшесі мен Ақтөбе-Алға тас жолының қиылысы
13.
Генерал-лейтенант Ж. Кереев ескерткіш-мүсіні
1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
теміржол вокзалы ғимаратына қарама-қарсы, Ж. Кереев көшесіндегі желекжол
14.
Жалаңтөс батыр ескерткіші
2019 жыл
монументтік өнер құрылысы
312 атқыштар дивизиясы көшесі, 4
15.
Интернационалист жауынгерлер ескерткіш-белгісі
2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есет батыр көшесі мен Абай даңғылының қиылысы
16.
Кеңес Одағының Батыры Ә. Молдағұлованың мемориалдық ескерткіш-кешені
2005 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ә. Молдағұлова даңғылы, 32
17.
Кеңес Одағының Батыры Р. Кутуевтің рельефті ескерткіш-белгісі
1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Т. Ахтанов көшесі, 44
18.
Қалалық мешіт
1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ш. Берсиев көшесі, 22
19.
"Қан мен тер" романының кейіпкерлеріне ескерткіш-белгі
2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абай даңғылындағы желекжол
20.
Қара металлургия балқытушыларына арналған ескерткіш
1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Промзона кварталы, 664
21.
Құтқарушыларға арналған ескерткіш
2019 жыл
монументтік өнер құрылысы
А. Маресьев көшесі, 75а
22.
М. Бөкенбаев ескерткіш-мүсіні
2015 жыл
монументтік өнер құрылысы
Курсанттар тас жолы, 1
23.
Металлургтер мәдениет Үйі (Облыстық халық шығармашылық орталығы)
1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік даңғылы,14а
24.
Мөңке би Тілеуұлы ескерткіш-мүсіні
2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
101 атқыштар бригадасы көшесіндегі желекжол
25.
Н. Байғанин бейіті
1978 жыл
киелі объекті
С. Жиенбаев көшесі
қалалық бейіт
26.
Н. Байғанин ескерткіші
1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Әбілқайыр хан даңғылы, 46б
27.
Н. Шәйкенов ескерткіш-мүсіні
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Н. Шәйкенов пен М. Мәметова көшелерінің қиылысы
28.
Облыстық азық-түлік корпорация ғимараты
1920 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н. Қобыландин көшесі, 15
29.
Облыстық телерадиокомпания ғимараты
1918 жыл
қала құрылысы және сәулет
Т. Ахтанов көшесі, 54
30.
Алғашқы уездік конференция өткен ғимарат
1920 жыл
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, 39
31.
Орыс-қырғыз 2 кластық училищесі
1884 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ш. Жарылғасұлы көшесі, 59
32.
Орыс-қырғыз әйелдер мектебі
1894 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н. Некрасов көшесі, 114
33.
Ө. Сейітов ескерткіш-мүсіні
2012 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ы. Алтынсарин көшесі, 34
34.
Революция күрескерлеріне ескерткіш-белгі
1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
А. Пушкин атындағы саябақ
35.
Сәңкібай батыр ескерткіш-мүсіні
2014 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ә. Молдағұлова мен Сәңкібай батыр даңғылдарының қиылысы
36.
Т. Ахтанов пен Қ. Шаңғытбаев ескерткіші
2013 жыл
монументтік өнер құрылысы
Т. Ахтанов көшесі, 52
37.
Т. Бегельдинов ескерткіш-мүсіні
2009 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ә. Молдағұлова даңғылы, 39
38.

Памятник-обелиск на Туйетобе посвященный жертвам политической репрессии в 1930-1950 годов
1990 год
сакральный объект
в 4 километрах к северо востоку от села Садовое
39.
Памятник Тилеу батыру
2015 год
сооружение монументального искусства
пересечение улицы Тилеу батыра и проспекта Абилкайыр хана
40.
Памятник-бюст У. Кулымбетова
2017 год
сооружение монументального искусства
проспект Тауелсиздик, 4а
41.
Обелиск Славы павшим актюбинцам за Родину на войне в годы Великой Отечественной Войны
1970 год
сооружение монументального искусства
пересечение улицы Есет батыра и проспекта А. Молдагуловой
42.
Братская могила воинов, умерших в Актюбинском госпитале в период Великой Отечественной Войны 1941-1945 годы
градостроительство и архитектура
улица С. Жиенбаева
городское кладбище
43.
Памятник-бюст Ш. Берсиева
2006 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Ш. Берсиева и Н. Некрасова
44.
Здание штаба, где располагался и сформировался личный состав 101 стрелковой бригады
1936 год
градостроительство и архитектура
улица Н. Кобландина, 2
45.
Памятник-обелиск посвященный актюбинцам, участвовавшим в ликивидации аварии Чернобыльской АЭС в 1986-1990 годов
2011 год
сооружение монументального искусства
проспект Бейбитшилик, 13а
46.
Памятник-обелиск "Пушка" в честь 312 стрелковой дивизии и 101 стрелковой бригады
1985 год
сооружение монументального искусства
бульвар по улице Ж. Кереева
47.
Место дислокации 312 стрелковой дивизии
1975 год
градостроительство и архитектура
село Каргалы, улица Н. Байганина, 1
48.
Могильник Акжар-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 500 метрах к юго западу от села Пригородное
49.
Курган Актасты-ІІІ (Подхоз)
Эпоха средневековья
археология
в 600 метрах к запад-юго западу от села Актасты
50.
Могильник Актасты-ІV (Подхоз)
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северо западу от села Актасты
51.
Курган Акшат-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к северо западу от села Пригородное
52.
Курган Акшат-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к северо западу от села Пригородное
53.
Курганы Акшат-V
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к северо западу от села Пригородное
54.
Могильник Благодарный-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго востоку от села Кенеса Нокина
55.
Могильник Благодарный-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 1 километре 500 метрах к юг-юго востоку от села Кенеса Нокина
56.
Могильник Благодарный-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 4 километрах к юг-юго востоку от села Кенеса Нокина
57.
Курган Благодарный-ІV
Эпоха средневековья
археология
в 4 километрах к юг-юго востоку от села Кенеса Нокина
58.
Могильник Благодарный-V
Эпоха бронзы
археология
в 3 километрах к юго востоку от села Кенеса Нокина
59.
Курган Кенжебике-ІІ
Эпоха средневековья
археология

Түйетөбедегі 1930-1950 жылдардағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған ескерткіш-белгі
1990 жыл
киелі объекті
Садовое ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
39.
Тілеу батыр ескерткіші
2015 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тілеу батыр көшесі мен Әбілқайыр хан даңғылының қиылысы
40.
Ұ. Құлымбетов ескерткіш-мүсіні
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тәуелсіздік даңғылы, 4а
41.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Отан үшін қаза тапқан ақтөбеліктерге орнатылған Даңқ белгісі
1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есет батыр көшесі мен Ә. Молдағұлова даңғылының қиылысы
42.
Ұлы Отан соғысы кезінде Ақтөбе госпиталінде қайтыс болған жауынгерлердің Бауырластар зираты
1941-1945 жылдар
қала құрылысы және сәулет
С. Жиенбаев көшесі
қалалық бейіт
43.
Ш. Берсиев ескерткіш-мүсіні
2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ш. Берсиев пен Н. Некрасов көшелерінің қиылысы
44.
101 дербес атқыштар бригадасының жеке құрамы жайғасқан және жасақталған штаб ғимараты
1936 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н. Қобыландин көшесі, 2
45.
1986-1990 жылдары Чернобыль АЭС-сы апатын залалсыздандыруға қатысқан ақтөбеліктерге арналған ескерткіш-белгі
2011 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бейбітшілік даңғылы, 13а
46.
312 атқыштар бригадасы дивизиясы мен 101 атқыштар бригадасының құрметіне "Зеңбірек" ескерткіш-белгісі
1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ж. Кереев көшесіндегі желекжол
47.
312 атқыштар дивизиясының жайғасқан орны
1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қарғалы ауылы, Н. Байғанин көшесі, 1
48.
Ақжар-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Пригородное ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 500 метр
49.
Ақтасты-ІІІ (Подхоз) қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 600 метр
50.
Ақтасты-ІV (Подхоз) бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 шақырым
51.
Ақшат-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Пригородное ауылынан солтүстік батысқа қарай 7 шақырым
52.
Ақшат-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Пригородное ауылынан солтүстік батысқа қарай 9 шақырым
53.
Ақшат-V қорғандары
Ерте темір дәуірі
археология
Пригородное ауылынан солтүстік батысқа қарай 6 шақырым
54.
Благодарный-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
55.
Благодарный-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр
56.
Благодарный-ІІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
57.
Благодарный-ІV қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
58.
Благодарный-V бейіті
Қола дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
59.
Кенжебике-II қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология

в 8 километрах 700 метрах к юго западу от села Петропавловка
60.
Стоянка Ольке
Эпоха бронзы
археология
в 200 метрах к западу от села Ольке
61.
Курган Садовый-І
Эпоха бронзы
археология
в 10 километрах к северо востоку от села Кенеса Нокина
62.
Курган Садовый-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 10 километрах к северо востоку от села Кенеса Нокина
63.
Могильник Садовый-V
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к северо-северо востоку от села Садовый
64.
Курган Сатыбаноба-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к северо-северо западу от села Белогорка
65.
Курган Сатыбаноба-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 15 километрах к северо востоку от села Кенеса Нокина
66.
Могильник при устье Шилисай
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 5 километрах 800 метрах к югу от села Петропавловка
67.
Поселение Шилисай
Эпоха раннего железа
археология
трасса Актобе – Орск, в 3-3 километрах 500 метрах к юго востоку от пересечение реки Шилисай
68.
Могильник Шилисай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к северо-северо востоку от села Кенеса Нокина
69.
Курган Шилисай-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к северо-северо западу от села Шилисай
70.
Курганы Шилисай-ІV
Эпоха средневековья
археология
в 3 километрах 500 метрах к востоку от села Шилисай
71.
Могильник Восточно-Курайлинский-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго востоку от села Курайли
72.
Могильник Восточно-Курайлинский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к северо востоку от села Курайли
73.
Могильник Восточно-Курайлинский-ІV
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к юго востоку от села Курайли
74.
Могильник Восточно-Курайлинский-V
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к юго востоку от села Курайли
75.
Могильник Восточно-Курайлинский-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 500 метрах к востоку от села Курайли
76.
Могильник Восточно-Курайлинский-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к востоку от села Курайли
Алгинский район
77.
Памятник-бюст А. Байтурсынова
2016 год
сооружение монументального искусства
село Самбай, улица А. Молдагуловой, 1а
78.
Памятник Есет батыру Кокиулы
2017 год
сооружение монументального искусства
в 300 метрах к западу от села Бестамак
79.
Мемориальный комплекс Есет батыра Кокиулы
1992 год
сакральный объект
в 3 километрах к востоку от села Бестамак
80.
Ветряная мельница
1909 год
градостроительство и архитектура
в 500 метрах к западу от села Есет батыра Кокиулы
81.
Мавзолей Кердери Абубакира
2000 год
сакральный объект
в 2 километрах 500 метрах к юго востоку от села Болгарка
82.
Памятник-бюст К. Абубакира
2011 год
сооружение монументального искусства
город Алга, улица А. Байтурсынова, 18
83.
Школа, где учился Герой Советского Союза летчик-космонавт В. И. Пацаев
1971 год
градостроительство и архитектура
город Алга, улица С. Сейфуллина, 2
84.
Мечеть Шакен ишана
ХІХ век
сакральный объект
в 27 километрах к западу от села Маржанбулак
85.
Курган Акай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к северо востоку от села Акай
86.
Курган Акай-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах к северо востоку от села Акай
87.
Курган Болгарка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северу от села Болгарка
88.
Могильник Болдаширсай
Эпоха средневековья
археология
в 9 километрах к северо-северо западу от села Болгарка
89.
Могильник Болдаширсай-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 7 километрах к северо западу от села Болгарка
90.
Курган Есет-І
Эпоха раннего железа
археология

Петропавловка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым 700 метр
60.
Өлке тұрағы
Қола дәуірі
археология
Өлке ауылынан батысқа қарай 200 метр
61.
Садовый-І қорғаны
Қола дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
62.
Садовый-ІІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
63.
Садовый-V бейіті
Қола дәуірі
археология
Садовое ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
64.
Сатыбаноба-II қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Белогорка ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 7 шақырым
65.
Сатыбаноба-III қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік шығысқа қарай 15 шақырым
66.
Шилісай сағасындағы бейіт
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым 800 метр
67.
Шилісай қонысы
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтөбе − Орск тас жолы, Шилісай өзені қиылысынан оңтүстік шығысқа қарай 3-3шақырым 500 метр
68.
Шилісай-II бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңес Нокин ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 11 шақырым
69.
Шилісай-III қорғаны
Қола дәуірі
археология
Шилісай ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 2 шақырым
70.
Шилісай-IV қорғандары
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шилісай ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым 500 метр
71.
Шығыс-Қурайлы-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 500 метр
72.
Шығыс-Қурайлы-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
73.
Шығыс-Қурайлы-ІV бейіті
Қола дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
74.
Шығыс-Қурайлы-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
75.
Шығыс-Қурайлы-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр
76.
Шығыс-Қурайлы-VІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан шығысқа қарай 8 шақырым
Алға ауданы
77.
А. Байтұрсынов ескерткіш-мүсіні
2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Самбай ауылы, Ә. Молдағұлова көшесі, 1а
78.
Есет батыр Көкіұлы ескерткіші
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бестамақ ауылынан батысқа қарай 300 метр
79.
Есет батыр Көкіұлы мемориалдық кешені
1992 жыл
киелі объекті
Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым
80.
Жел диірмен
1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Есет батыр Көкіұлы ауылынан батысқа қарай 500 метр
81.
Кердері Әбубәкір кесенесі
2000 жыл
киелі объекті
Болгарка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
82.
К. Әбубәкір ескерткіш-мүсіні
2011 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алға қаласы, А. Байтұрсынов көшесі, 18
83.
Кеңес Одағының Батыры ұшқыш-космонавт В. И. Пацаев оқыған мектеп
1971 жыл
қала құрылысы және сәулет
Алға қаласы, С. Сейфуллин көшесі, 2
84.
Шәкен ишан мешіті
ХІХ ғасыр
киелі объекті
Маржанбұлақ ауылынан батысқа қарай 27 шақырым
85.
Ақай-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
86.
Ақай-ІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
87.
Болгарка-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Болгарка ауылынан солтүстікке қарай 5 шақырым
88.
Болдашырсай бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Болгарка ауылынан солтүстік- солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
89.
Болдашырсай-ІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Болгарка ауылынан солтүстік батысқа қарай 7 шақырым
90.
Есет-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология

в 15 километрах 500 метрах к восток-юго востоку от села Бестамак
91.
Курган Есет-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах к востоку от села Бестамак
92.
Курган Есет-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 16 километрах 500 метрах к восток-юго востоку от села Бестамак
93.
Курган Есет-ІV
Эпоха бронзы
археология
в 17 километрах к востоку от села Бестамак
94.
Курган Есет-V
Эпоха средневековья
археология
в 10 километрах к востоку от села Есет батыр
95.
Могильник Ильинка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к югу от села Ушкудук
96.
Курганный могильник Карагансай
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 500 метрах от правого берега реки Илек, напротив знака "15 километр" по шоссе Актобе – Алга
97.
Могильник Кызылту-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 500 метрах к северо западу от села Кызылту
98.
Могильник Кызылту-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо-северо востоку от села Кызылту
99.
Некрополь Тамды-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к востоку от села Тамды
100.
Могильник Шой-І
Эпоха раннего железа
археология
в 15 километрах к югу от села Табантал
Айтекебийский район
101.
Мавзолей Абдибай тамы
ХІХ век
градостроительство и архитектура
в 25 километрах 200 метрах к северо западу от села Карабутак
102.
Памятник-бюст Айтеке бия
2016 год
сооружение монументального искусства
село Карабутак, пересечение трасс Актобе-Астана и Самара-Шымкент
103.
Мавзолей Бабан тамы
ХІХ век
градостроительство и архитектура
в 23 километрах 700 метрах к северо-северо востоку от села Акколь
104.
Кладбище Бопай
Середина ХІХ века
сакральный объект
в 10 километрах 800 метрах к юго западу от села Акколь
105.
Мавзолей Буршакбай тамы
1867 год
градостроительство и архитектура
в 6 километрах 100 метрах к восток-северо востоку от села Карабутак
106.
Некрополь Старый Карабутак
1848-1960 года
градостроительство и архитектура
в 28 километрах к юго западу от села Карабутак
107.
Кладбище Жолай-Жусип
Середина и конец ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 1 километре 200 метрах к востоку от села Белкопа
108.
Мавзолей Кепер тамы
ІІ половина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 11 километрах 400 метрах к юг-юго востоку от села имени Темирбек Жургенова
109.
Мавзолей Кали (Карта)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к востоку от села
Талдык
110.
Мавзолей Каражана
Начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к югу от села Аккум
111.
Мавзолей Картабай тамы
Середина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 10 километрах 400 метрах к запад-юго западу от села Акколь
112.
Мавзолей Нурсеит тамы
ІІ половина ХІХ века
сакральный объект

Бестамақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 15 шақырым 500 метр
91.
Есет-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 12 шақырым
92.
Есет-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бестамақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 16 шақырым 500 метр
93.
Есет-ІV қорғаны
Қола дәуірі
археология
Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 17 шақырым
94.
Есет-V қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Есет батыр ауылынан шығысқа қарай 10 шақырым
95.
Ильинка-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Үшқұдық ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым
96.
Қарағансай қорғанды бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Елек өзенінің оң жағалауынан 1 шақырым 500 метр, Ақтөбе − Алға тас жолының "15 шақырым" белгісіне қарама-қарсы
97.
Қызылту-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылту ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 500 метр
98.
Қызылту-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылту ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым
99.
Тамды-І қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Тамды ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым
100.
Шой-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Табантал ауылынан оңтүстікке қарай 15 шақырым
Әйтеке би ауданы
101.
Әбдібай тамы кесенесі
ХІХ ғасыр
қала құрылысы
және сәулет
Қарабұтақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 25 шақырым 200 метр
102.
Әйтеке би ескерткіш-мүсіні
2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарабұтақ ауылы, Ақтөбе – Астана және Самара – Шымкент тас жолдарының қиылысы
103.
Бабан тамы кесенесі
ХІХ ғасыр
қала құрылысы
және сәулет
Ақкөл ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 23 шақырым 700 метр
104.
Бопай бейіті
ХІХ ғасырдың ортасы
киелі объекті
Ақкөл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым 800 метр
105.
Бұршақбай тамы кесенесі
1867 жыл
қала құрылысы
және сәулет
Қарабұтақ ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 100 метр
106.
Ескі Қарабұтақ қорымы
1848-1960 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 28 шақырым
107.
Жолай-Жүсіп бейіті
ХІХ ғасырдың ортасы мен аяғы
қала құрылысы және сәулет
Белқопа ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым 200 метр
108.
Кепер тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы
және сәулет
Темірбек Жүргенов ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 11 шақырым 400 метр
109.
Қали (Қарттың) кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы
және сәулет
Талдық ауылынан шығысқа қарай 20 шақырым
110.
Қаражан кесенесі
ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы
және сәулет
Аққұм ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым
111.
Қартабай тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы
және сәулет
Ақкөл ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым 400 метр
112.
Нұрсейіт тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы
киелі объекті

в 19 километрах 500 метрах к юго западу от села Талдык
113.
Мечеть Самурата
1904 год
сакральный объект
в 192 метрах к юго востоку от села Жабасак
114.
Мавзолей Сахабай тамы
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к востоку от села Акколь
115.
Мавзолей Танаша (2 объекта)
II половина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к северо западу от зимовки Казангапа
116.
Трактор "С-80", заложивщая первую борозду в период освоения Целины 1954 год
градостроительство и архитектура
расположен перед зданием акимата села Жамбыл, улица А. Кунанбайулы
117.
Мавзолей Узак тамы
ІІ половина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 47 километрах к юго востоку от села Толыбай
118.
Некрополь "Хан моласы"
место захоронения Абилкайыр хана
ХVІІІ-ХХ века
сакральный объект
в 77 километрах к юго востоку от села Толыбай
119.
Мавзолей Шыбын
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 40 километрах к запад-юго западу от села Баскудук
120.
Мавзолей Шыммола
ІІ половина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 46 километрах к юго востоку от села Аккум
121.
Могильник Аралтогай
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах 800 метрах к северу от села Аралтогай
122.
Могильник Аралтогай-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 3 километрах к югу от села Аралтогай
123.
Могильник Аралтогай-ІІІ (Киикты-І) Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к югу от села Киякты
124.
Могильник Аралтогай-ІV (Киикты-ІІ) Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах 300 метрах к югу от села Киякты
125.
Курган Аралтогай-V (Киикты-ІІІ)
Эпоха бронзы
археология
в 4 километрах к югу от села Киякты
126.
Могильник Аралтогай-VІ (Киикты-ІV) Эпоха бронзы
археология
в 4 километрах к югу от могильников Аралтогай-ІV,V слева от просҰлочной дороги от села Киякты в село Донгелексор
127.
Поселение Аралтогай-VІІ
Эпоха неолита
археология
в 6 километрах 500 метрах к югу от села Киякты
128.
Курганы Аралтобе-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 3 километрах 300 метрах к юго западу от села Аралтобе
129.
Могильник Атпа-I
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к юго востоку от села Атпа
130.
Могильник Атпа-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к югу от села Атпа
131.
Могильник Атпа-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к югу от села Атпа
132.
Могильник Атпа-ІV
Эпоха железа
археология
в 4 километрах к юго востоку от села Атпа
133.
Могильник Атпа-V
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к югу от села Атпа
134.
Могильник Атпа-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго западу от села Атпа
135.
Курган Атпа-VІІ
Эпоха раннего железа
археология

Талдық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 19 шақырым 500 метр
113.
Самұрат мешіті
1904 жыл
киелі объекті
Жабасақ ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 192 метр
114.
Сахабай тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақкөл ауылынан шығысқа қарай 15 шақырым
115.
Танаша кесенесі (2 нысан)
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қазанғап қыстағынан солтүстік батысқа қарай 16 шақырым
116.
Тың игеру кезіндегі алғаш түрен тартқан "С-80" тракторы
1954 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл ауылы әкімдігі ғимаратының алды, А. Құнанбайұлы көшесі
117.
Ұзақ тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Толыбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 47 шақырым
118.
"Хан моласы" қорымы
Әбілқайыр хан жерленген орын
ХVІІІ-ХХ ғасырлар
киелі объекті
Толыбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 77 шақырым
119.
Шыбын кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Басқұдық ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 40 шақырым
120.
Шыммола кесенесі
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Аққұм ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 46 шақырым
121.
Аралтоғай бейіті
Қола дәуірі
археология
Аралтоғай ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым 800 метр
122.
Аралтоғай-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Аралтоғай ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым
123.
Аралтоғай-ІІІ (Киікті-І) бейіті
Қола дәуірі
археология
Қияқты ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым
124.
Аралтоғай-ІV (Киікті-ІІ) бейіті
Қола дәуірі
археология
Қияқты ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 300 метр
125.
Аралтоғай-V (Киікті-ІІІ) қорғаны
Қола дәуірі
археология
Қияқты ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым
126.
Аралтоғай-VІ (Киікті-ІV) бейіті
Қола дәуірі
археология
Аралтоғай-IV, V бейіттерінен оңтүстікке қарай 4 шақырым, Қияқты ауылынан Дөңгелексор ауылына дейінгі ауылдық жолдың сол жағы
127.
Аралтоғай-VІІ қонысы
Неолит дәуірі
археология
Қияқты ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым 500 метр
128.
Аралтөбе-ІІ қорғандары
Қола дәуірі
археология
Аралтөбе ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 300 метр
129.
Атпа-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
130.
Атпа-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым
131.
Атпа-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым
132.
Атпа-ІV бейіті
Темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
133.
Атпа-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 500 метр
134.
Атпа-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
135.
Атпа-VІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология

в 4 километрах 500 метрах к югу от села Атпа
136.
Курган Атпа-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 500 метрах к юго западу от села Атпа
137.
Могильник Атпа-ІХ
Эпоха средневековья
археология
в 3 километрах к юго западу от села Атпа
138.
Могильник Атпа-Х
Эпоха бронзы
археология
в 5 километрах к востоку от села Талдык
139.
Могильник Атпа-ХІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 900 метрах к востоку от села Талдык
140.
Могильник Атпа-ХІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к югу от села Атпа
141.
Могильник Атпа-ХІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго западу от села Атпа
142.
Могильник Атпа-ХІV
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах восток-юго востоку от села Талдык
143.
Могильник Атпа-ХV
Эпоха железа
археология
в 1 километре 300 метрах к северу от села Атпа
144.
Могильник Атпа-ХVІ
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре к югу от села Атпа
145.
Могильник Атпа-ХVІІ
Эпоха позднего средневековья
археология
в 1 километре 200 метрах к юго востоку от села Атпа
146.
Курганы с "усами" Бала-Талдык
VІІ-ІІІ века до нашей эры
археология
в 2 километрах 500 метрах к северо востоку от метеостанции Талдык
147.
Могильник Бала-Талдык-II
археология
5 километрах на левом берегу реки Бала Талдык
148.
Каменные курганы Бала-Талдык-III
археология
в 1 километре 500 метрах к северу от метеостанции Талдык
149.
Могильник Богетсай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юго востоку от села Бугетсай
150.
Могильник Богетсай-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юг-юго востоку от села Бугетсай
151.
Курган Дигаша-І
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к юго востоку от села Шиликтисай
152.
Могильник Дигаша-ІІ (Кызылуйсай)
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго востоку от зимовки Дигаша
153.
Могильники Дунгелексор-І, ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к югу от села Дунгелексор
154.
Одиночный курган
Эпоха бронзы
археология
в 15 километрах к северо западу от села Кызылжулдыз
155.
Могильник Жанабаз
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к югу от села Копа
156.
Курган Жарыккудык-І
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к югу от села Карлау
157.
Курган Жарыккудык-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах к юг-юго востоку от села Карлау
158.
Могильник Жарыккудык-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 500 метрах к юг-юго востоку от села Карлау
159.
Могильник Жарыккудык-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к юг-юго востоку от села Карлау
160.
Курган Жарыккудык-V
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к юг-юго востоку от села Карлау

Атпа ауылынан оңтүстік қарай 4 шақырым 500 метр
136.
Атпа-VІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 500 метр
137.
Атпа-ІХ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
138.
Атпа-Х бейіті
Қола дәуірі
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
139.
Атпа-ХІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр
140.
Атпа-ХІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 500 метр
141.
Атпа-ХІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
142.
Атпа-ХІV бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Талдық ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
143.
Атпа-ХV бейіті
Темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым 300 метр
144.
Атпа-ХVІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым
145.
Атпа-ХVІІ бейіті
Кейінгі орта ғасыр дәуірі
археология
Атпа ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 200 метр
146.
Бала-Талдық "мұртты" қорғандары
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар
археология
Талдық метеостанциясынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
147.
Бала-Талдық-ІІ бейіті
археология
Бала Талдық өзенінің сол жағалауынан 5 шақырым
148.
Бала-Талдық-ІІІ тас қорғандары
археология
Талдық метеостанциясынан солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр
149.
Бөгетсай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгетсай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
150.
Бөгетсай-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгетсай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
151.
Диғаша-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шіліктісай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 11 шақырым
152.
Диғаша-ІІ (Қызылүйсай) бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Диғаша қыстағынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
153.
Дөңгелексор-І,ІІІ бейіттері
Ерте темір дәуірі
археология
Дөңгелексор ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым
154.
Жалғыз қорған
Қола дәуірі
археология
Қызылжұлдыз ауылынан солтүстік батысқа қарай 15 шақырым
155.
Жаңабаз бейіті
Қола дәуірі
археология
Қопа ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым
156.
Жарыққұдық-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарлау ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым
157.
Жарыққұдық-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 12 шақырым
158.
Жарыққұдық-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 500 метр
159.
Жарыққұдық-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
160.
Жарыққұдық-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым

161.
Курганы "с усами" Каймак
VІІ-ІІІ века до нашей эры
археология
в 3 километрах 700 метрах к юго западу от села Каймак
162.
Курган Карасу
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к юго западу от села Кызылжулдыз
163.
Могильник Карлау-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юг-юго западу от села Карлау
164.
Могильник Кызылтан-І
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах к восток-юго востоку от села Актасты
165.
Курган Кызылуйсай
Эпоха средневековья
археология
в 3 километрах к юго востоку от зимовки Диагаш
166.
Курганы "с усами" Милысай
археология
правый берег реки Милысай, в 13 километрах от места его впадения в реку Улы Талдык
167.
Стоянка эпохи неолита
археология
в 10 километрах к юго западу от села Кызылжулдыз
168.
Земляной курган Олькейек
археология
в 47 километрах 100 метрах к юго востоку от села Толыбай
169.
Могильник Талдык-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к востоку от села Талдык
170.
Могильник Талдык-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 800 метрах к востоку от села Талдык
171.
Курган Талдык-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северо востоку от села Талдык
172.
Курган Талдык-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к западу от села Атпа
173.
Могильник Талдык-V
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к западу от села Атпа
174.
Могильник Тасбулак-І (Кудык)
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к восток-юго востоку от села Тасбулак
175.
Могильник Тасбулак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго востоку от села Тасбулак
176.
Могильник Тенизбай
Эпоха раннего железа
археология
в 22 километрах к юго востоку от села Бугетсай
177.
Курганы "с усами" Тобылгысай
археология
правый берег реки Узын Кайракты, в 10 километрах к северо западу от реки Есекжал
178.
Могильник Турпаз
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго западу от села Копа
Байганинский район
179.
Мечеть Абдолла хазрета
Конец ХІХ века – начало ХХ века
сакральный объект
в 19 километрах 400 метрах к северо западу от села Ебейты
180.
Некрополь Акмола (2 объекта)
1870 год
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к северу от села Копа
181.
Некрополь Аксай-І (12 объектов)
ХІХ-ХХ века
ансамбль
в 40 километрах к юго востоку от села Актумсык
182.
Некрополь Аксай-ІІ (10 объектов)
ХІХ-ХХ века
ансамбль
в 40 километрах к юго востоку от села Актумсык
183.
Некрополь Аксай-ІІІ (6 объектов)
ХІХ-ХХ века
ансамбль
в 30 километрах к юго востоку от села Актумсык
184.
Культово-жилищный комплекс Ащы-Айрык (17 объектов)
ХІХ-ХХ века
ансамбль
в 60 километрах к юго западу от села Актумсык

161.
Қаймақ "мұртты" қорғандары
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар
археология
Қаймақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 700 метр
162.
Қарасу қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжұлдыз ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым
163.
Қарлау-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарлау ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым
164.
Қызылтаң-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
165.
Қызылүйсай қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Диғаша қыстағынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
166.
Милысай "мұртты" қорғандары
археология
Милысай өзенінің оң жағалауы, Ұлы Талдық өзеніне құяр жерден 13 шақырым
167.
Неолит дәуірінің тұрағы
археология
Қызылжұлдыз ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым
168.
Өлкейек жер қорғаны
археология
Толыбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 47 шақырым 100 метр
169.
Талдық-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
170.
Талдық-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Талдық ауылынан шығысқа қарай 3 шақырым 800 метр
171.
Талдық-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Талдық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
172.
Талдық-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан батысқа қарай 5 шақырым
173.
Талдық-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Атпа ауылынан батысқа қарай 4 шақырым 500 метр
174.
Тасбұлақ-І (Құдық) бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Тасбұлақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
175.
Тасбұлақ-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Тасбұлақ ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
176.
Теңізбай бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгетсай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 22 шақырым
177.
Тобылғысай "мұртты" қорғандары
археология
Ұзын Қайрақты өзенінің оң жағалауы, Есекжал өзенінен солтүстік батысқа қарай 10 шақырым
178.
Тұрпаз бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қопа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 500 метр
Байғанин ауданы
179.
Абдолла хазірет мешіті
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Ебейті ауылынан солтүстік батысқа қарай 19 шақырым 400 метр
180.
Ақмола қорымы (2 нысан)
1870 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қопа ауылынан солтүстікке қарай 15 шақырым
181.
Ақсай-І қорымы (12 нысан)
ХІХ-ХХ ғасырлар
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 40 шақырым
182.
Ақсай-ІІ қорымы (10 нысан)
ХІХ-ХХ ғасырлар
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 40 шақырым
183.
Ақсай-ІІІ қорымы (6 нысан)
ХІХ-ХХ ғасырлар
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 30 шақырым
184.
Ащы-Айрық діни-тұрғын үй кешені (17 нысан)
ХІХ-ХХ ғасырлар
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 60 шақырым

185.
Некрополь Асреп-Мусрепа
ХІХ век – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 40 километрах к западу от села Оймауыт
186.
Культово-жилищный комплекс Беспай
Поселение-І, ІІ, мечеть
ХІХ-ХХ века
градостроительство и архитектура
в 75 километрах к юго западу от села Актумсык
187.
Памятник-бюст Е. Сарсенбаева
2018 год
сооружение монументального искусства
село Карауылкелди, улица Барак батыра, 25
188.
Некрополь Едиге
XIV-XIX века
сакральный объект
в 15 километрах 400 метрах к северо-северо западу от села Ебейты
189.
Мечеть Жумагали ишана
Конец ХІХ века – начало ХХ века
сакральный объект
в 99 километрах к востоку от села Дияр
190.
Некрополь Кокей
ХІХ-ХХ века
градостроительство и архитектура
в 45 километрах к юго востоку от плато Донызтау
191.
Памятник-бюст К. Жазыкова
2017 год
сооружение монументального искусства
в селе Карауылкелди, улица К. Жазыкова
192.
Некрополь Каракула
ХІХ век
градостроительство и архитектура
в 45 километрах к северо западу от села Дияр
193.
Могильник Кос-Сагыр (6 объектов)
Конец ХVІІІ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к северу от села Копа
194.
Памятник-бюст Н. Байганина
1977 год
сооружение монументального искусства
село Карауылкелди, улица Барак батыра, 52
195.
Некрополь Нурманбет
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 23 километрах к западу от села Оймауыт
196.
Комплекс Султан ахун
ІІ половина ХІХ века – начало ХХ века
сакральный объект
в 98 километрах к юго востоку от села Дияр
197.
Культово-жилищный комплекс Суликти (15 объектов)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
ансамбль
в 50 километрах к запад-юго западу от села Актумсык
198.
Некрополь Тайлана
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 45 километрах к запад-северо западу от села Дияр
199.
Могильник Тущы-Айрык
(2 объекта)
ІІ половина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 60 километрах к запад-юго западу от села Актумсык
200.
Культово-жилищный комплекс Улькен Жыбыскы (11 объектов)
ХІХ век – начало ХХ века
ансамбль
в 35 километрах к восток-северо востоку от села Актумсык
201.
Памятник-обелиск посвященный жертвам, пострадавшим от ядерных взрывов
2012 год
сооружение монументального искусства
село Жаркамыс
Парк на улице Орталык
202.
Могильник Айгырсойган
Эпоха раннего железа
археология
в 25 километрах к юг-юго востоку от села Оймауыт
203.
Земляной курган
археология
в 3 километрах к северо западу от железной дороги Кандыагаш – Атырау
204.
Могильник Караоба-I
Эпоха раннего железа
археология
в 20 километрах к восток-юго востоку от села Оймауыт
205.
Могильник Караоба-II
Эпоха раннего железа
археология
в 22 километрах к юго востоку от села Оймауыт

185.
Әсіреп-Мүсіреп қорымы
ХІХ-ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Оймауыт ауылынан батысқа қарай 40 шақырым
186.
Беспай діни-тұрғын үй кешені
Қоныс-І, ІІ, мешіт
ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ақтұмсық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 75 шақырым
187.
Е. Сәрсенбаев ескерткіш-мүсіні
2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауылкелді ауылы, Барақ батыр көшесі, 25
188.
Едіге қорымы
XIV-XIX ғасырлар
киелі объекті
Ебейті ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 15 шақырым 400 метр
189.
Жұмағали ишан мешіті
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Дияр ауылынан шығысқа қарай 99 шақырым
190.
Көкей қорымы
ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Доңызтау үстіртінен оңтүстік шығысқа қарай 45 шақырым
191.
Қ. Жазықов ескерткіш-мүсіні
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауылкелді ауылы, Қ. Жазықов көшесі
192.
Қарақұл қорымы
ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Дияр ауылынан солтүстік батысқа қарай 45 шақырым
193.
Қос-Сағыр бейіті (6 нысан)
ХVІІІ ғасырдың аяғы − ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қопа ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым
194.
Н. Байғанин ескерткіш-мүсіні
1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарауылкелді ауылы, Барақ батыр көшесі, 52
195.
Нұрманбет қорымы
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Оймауыт ауылынан батысқа қарай 23 шақырым
196.
Сұлтан аһун кешені
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы – ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Дияр ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 98 шақырым
197.
Сүлікті діни-тұрғын үй кешені
(15 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы − ХХ ғасыр
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 50 шақырым
198.
Тайлан қорымы
ХІХ ғасырдың аяғы − ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Дияр ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 45 шақырым
199.
Тұщы-Айрық бейіті (2 нысан)
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақтұмсық ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 60 шақырым
200.
Үлкен Жыбысқы діни-тұрғын үй кешені (11 нысан)
ХІХ − ХХ ғасырдың басы
ансамбль
Ақтұмсық ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 35 шақырым
201.
Ядролық жарылыстан зардап шеккен құрбандарға арналған ескерткіш-белгі
2012 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жарқамыс ауылы
Орталық көшесіндегі саябақ
202.
Айғырсойған бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Оймауыт ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 25 шақырым
203.
Жер қорған
археология
Қандыағаш – Атырау темір жолынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым
204.
Қараоба-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Оймауыт ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 20 шақырым
205.
Қараоба-II бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Оймауыт ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 22 шақырым

206.
Кызылуйик святилище
Эпоха раннего железа
сакральный объект
в 65 километрах к юго востоку от села Дияр
207.
Могильник Мастагат-I
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 500 метрах к северу от села Каражар
208.
Могильник Миялы-I
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к северо востоку от села Миялы
209.
Могильник Миялы-II
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северо востоку от села Миялы
210.
Могильник Миялы-III
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северо востоку от села Миялы
Каргалинский район
211.
Мавзолей Кызылтам
ХVІ-ХVІІ века
сакральный объект
в 12 километрах 700 метрах к юго западу от села Кос-Истек
212.
Мечеть Нурпейс хазрета
1905 год
сакральный объект
село Карабутак, улица Ю. Гагарина, 4
213.
Памятник Сарке батыру
2019 год
сооружение монументального искусства
в 590 метрах к юго западу от села Кос-Истек
214.
Памятник-бюст композитора Ш. Калдаякова
2011 год
сооружение монументального искусства
село Шамши Калдаякова, улица Н. Орынбасарова парк имени Ш. Калдаякова
215.
Могильник Айтпайка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к северу от села Кос-Истек
216.
Курган Акбулаксай
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к северо-северо западу от села Сарыбулак
217.
Курган Александровка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 300 метрах к северо западу от села Шамши Калдаякова
218.
Курган Александровка-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 3 километрах 400 метрах к запад-северо западу от села Шамши Калдаякова
219.
Курган Анастасьевка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к юго востоку от села Алимбет
220.
Курган Анастасьевка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северо востоку от села Бозтобе
221.
Могильник Алимбет-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к юго западу от села Алимбет
222.
Могильник Бадамша-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к юго востоку от села Бадамша
223.
Курган Байтерек-І
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах к югу от села Кос-Истек
224.
Курган Бегеты-І
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах к юго востоку от села Богенбай
225.
Могильник Богенбай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к северу от села Богенбай
226.
Могильник Богенбай-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 800 метрах к северо западу от села Богенбай
227.
Могильник Богенбай-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к северо востоку от села Богенбай
228.
Могильник Богенбай-V
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо-северо-востоку от села Богенбай
229.
Могильник Бушексай
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 600 метрах к юго востоку от села Жездибай

206.
Қызылүйік ғибадатханасы
Ерте темір дәуірі
киелі объекті
Дияр ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 65 шақырым
207.
Мастагат-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаражар ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым 500 метр
208.
Миялы-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Миялы ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
209.
Миялы-II бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Миялы ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
210.
Миялы-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Миялы ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
Қарғалы ауданы
211.
Қызылтам кесенесі
ХVІ-ХVІІ ғасырлар
киелі объекті
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым 700 метр
212.
Нұрпейіс хазірет мешіті
1905 жыл
киелі объекті
Қарабұтақ ауылы, Ю. Гагарин көшесі, 4
213.
Сәрке батыр ескерткіші
2019 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 590 метр
214.
Композитор Ш. Қалдаяқов ескерткіш-мүсіні
2011 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шәмші Қалдаяқов ауылы, Н. Орынбасаров көшесі Ш. Қалдаяқов атындағы саябақ
215.
Айтпайка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым
216.
Ақбұлақсай қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 9 шақырым
217.
Александровка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 300 метр
218.
Александровка-ІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 400 метр
219.
Анастасьевка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Әлімбет ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
220.
Анастасьевка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бозтөбе ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
221.
Әлімбет-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Әлімбет ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым
222.
Бадамша-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бадамша ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
223.
Бәйтерек-І қорғаны
Қола дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстікке қарай 8 шақырым
224.
Бегеті-І қорғаны
Қола дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
225.
Бөгенбай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым
226.
Бөгенбай-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 800 метр
227.
Бөгенбай-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
228.
Бөгенбай-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым
229.
Бөшексай бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 600 метр

230.
Курган Булбул-І
Эпоха средневековья
археология
в 8 километрах 300 метрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова
231.
Курган Булбул-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 10 километрах 700 метрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова
232.
Курган Булбул-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 13 километрах 700 метрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова
233.
Курган Григорьевка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо-северо западу от села Ащылысай
234.
Курган Григорьевка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо-северо западу от села Ащылысай
235.
Могильник Гурюлдек-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 800 метрах к северо западу от села Акжайык
236.
Могильник Гурюлдек-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 200 метрах к северо западу от села Акжайык
237.
Могильник Гурюлдек-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к восток-юго востоку от зимовки Алимбет
238.
Могильники Ебейти-I, ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 7 километрах 200 метрах к северо-северо востоку от села Богенбай
239.
Могильник Ебейти-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 1 километре 500 метрах к западу от правого берега ручья Койсарысай
240.
Могильник Ебейти-VI
Эпоха бронзы
археология
на левом берегу реки Ебейти, 500 метрах к западу от петлеобразного изгиба
241.
Курган Егинди-I
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах к востоку от села Кос-Истек
242.
Могильник Енбекшиказак-І
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к северо востоку от села Енбекшиказак
243.
Курганы Жалгызагаш-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго востоку от села Сарыбулак
244.
Могильник Жанды-І
Эпоха бронзы
археология
в 12 километрах 900 метрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова
245.
Могильник Жанды-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 11 километрах к восток-юго востоку от села Шамши Калдаякова
246.
Земляной курган
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 800 метрах к восток-северо востоку от села Кос-Истек
247.
Курган Верхний Шилисай
Эпоха бронзы
археология
в 14 километрах к северу от села Белогорка
248.
Курган Казынюковский-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 400 метрах к северо западу от села Тассай
249.
Курган Казынюковский-V
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к северо западу от села Тассай
250.
Могильник Кенсайран
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 13 километрах к северу от села Акжайык
251.
Курган Кабантау
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юг-юго востоку от села Шамши Калдаякова
252.
Могильник Калынбулак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к запад-юго западу от села Петропавловка

230.
Бұлбұл-І қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 300 метр
231.
Бұлбұл-ІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 700 метр
232.
Бұлбұл-ІІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 13 шақырым 700 метр
233.
Григорьевка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ащылысай ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 1 шақырым
234.
Григорьевка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ащылысай ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 1 шақырым
235.
Гүрілдек-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік батысқа 11 шақырым 800 метр
236.
Гүрілдек-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік батысқа 12 шақырым 200 метр
237.
Гүрілдек-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Әлімбет қыстағынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
238.
Ебейті-І, ІІ бейіттері
Қола дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 200 метр
239.
Ебейті-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қойсарысай бұлағының оң жағалауынан батысқа қарай 1 шақырым 500 метр
240.
Ебейті-VI бейіті
Қола дәуірі
археология
Ебейті өзенінің сол жағалауында, өзеннің ілмек тәрізді иілісінен батысқа қарай 500 метр
241.
Егінді-I қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым
242.
Еңбекшіқазақ-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Еңбекшіқазақ ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
243.
Жалғызағаш-ІІІ қорғандары
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
244.
Жанды-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 900 метр
245.
Жанды-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 11 шақырым
246.
Жер қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 11 шақырым 800 метр
247.
Жоғары Шилісай қорғаны
Қола дәуірі
археология
Белогорка ауылынан солтүстікке қарай 14 шақырым
248.
Казынюковский-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Тассай ауылынан солтүстік батысқа қарай 11 шақырым 400 метр
249.
Казынюковский-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Тассай ауылынан солтүстік батысқа қарай 11 шақырым
250.
Кеңсайран бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 13 шақырым
251.
Қабантау қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
252.
Қалыңбұлақ-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Петропавловка ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым

253.
Могильник Карабутак-І
Эпоха бронзы
археология
в 3 километрах 800 метрах к юго западу от села Карабутак
254.
Могильник Карабутак-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 4 километрах к юго западу от села Карабутак
255.
Могильник Карабутак-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 400 метрах к юго западу от села Карабутак
256.
Могильник Карабутак-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 600 метрах к юго западу от села Карабутак
257.
Могильник Карабутак-V
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к юго западу от села Карабутак
258.
Могильник Карабутак-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к запад-юго западу от села Карабутак
259.
Могильник Карабутак-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 500 метрах к запад-юго западу от села Карабутак
260.
Могильник Карабутак-VІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах к юго западу от села Карабутак
261.
Могильник Карабутак-ІХ
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 7 километрах 500 метрах к югу от села Кос-Истек
262.
Курган Карабутак-Х
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 200 метрах к юг-юго западу от села Карабутак
263.
Могильник Карабутак-ХІ
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах 900 метрах к юг-юго западу от села Карабутак
264.
Могильник Карабутак-ХІІ
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах 200 метрах к юг-юго западу от села Карабутак
265.
Могильник Карабутак-ХІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго западу от села Карабутак
266.
Могильник Карабутак-ХV
Эпоха раннего железа и средневековья
археология
в 12 километрах 700 метрах к юг-юго востоку от села Кос-Истек
267.
Могильник Карабутак-ХVІ
Эпоха средневековья
археология
в 14 километрах 700 метрах юг-юго западу от села Кос-Истек
268.
Курган Карасу-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 300 метрах к юго востоку от села Кос-Истек
269.
Курган Каргалинское водохранилище-І
Эпоха средневековья
археология
в 15 километрах к востоку от села Шамши Калдаякова
270.
Могильник Каргалы-І
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова
271.
Могильник Каргалы-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах к юго западу от села Кос-Истек
272.
Могильник Конакбайсай
Эпоха бронзы
археология
в 18 километрах к северу от села Акжайык
273.
Могильник Косагаш
Эпоха бронзы
археология
в 11 километрах к северу от села Акжайык
274.
Курган Косагаш-І
Эпоха бронзы
археология
в 9 километрах к северо востоку от села Акжайык
275.
Могильник Косагаш-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах к северо-северо востоку от села Акжайык
276.
Курган Косагаш-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология

253.
Қарабұтақ-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 800 метр
254.
Қарабұтақ-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым
255.
Қарабұтақ-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 400 метр
256.
Қарабұтақ-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 600 метр
257.
Қарабұтақ-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 600 метр
258.
Қарабұтақ-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 600 метр
259.
Қарабұтақ-VІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 11 шақырым 500 метр
260.
Қарабұтақ-VІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым
261.
Қарабұтақ-ІХ бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым 500 метр
262.
Қарабұтақ-Х қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 200 метр
263.
Қарабұтақ-ХІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 900 метр
264.
Қарабұтақ-ХІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 200 метр
265.
Қарабұтақ-ХІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 500 метр
266.
Қарабұтақ-ХV бейіті
Ерте темір және орта ғасыр дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 700 метр
267.
Қарабұтақ-ХVІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 14 шақырым 700 метр
268.
Қарасу-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 300 метр
269.
Қарғалы су қоймасы-І қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан шығысқа қарай 15 шақырым
270.
Қарғалы-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
271.
Қарғалы-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 13 шақырым
272.
Қонақбайсай бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 18 шақырым
273.
Қосағаш бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 11 шақырым
274.
Қосағаш-І қорғаны
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
275.
Қосағаш-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым
276.
Қосағаш-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология

в 12 километрах 500 метрах к северо востоку от села Акжайык
277.
Курган Косестек-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к юго западу от села Кос-Истек
278.
Курган Косестек-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 7 километрах 300 метрах к западу от села Карабутак
279.
Могильник Косестек-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 400 метрах к юго западу от села Кос-Истек
280.
Курган Косестек-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 600 метрах к юго западу от села Кос-Истек
281.
Могильник Косестек-V
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 700 метрах к юго востоку от села Кос-Истек
282.
Курган Косестек-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 600 метрах к юго востоку от села Кос-Истек
283.
Могильник Култавасай-І
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах к северу от села Богенбай
284.
Могильник Култавасай-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах 200 метрах к северу от села Богенбай
285.
Могильники Култавасай-ІІІ, IV
Эпоха бронзы
археология
в 7 километрах 200 метрах к северу от села Богенбай
286.
Курганы Кураша-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах к северо западу от села Петропавловка
287.
Могильник Кызылжая-І
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 2 метрах 500 метрах к северо-северо западу от зимовки Кызылжол
288.
Могильник Кызылжая-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго востоку от села Тайкеткен
289.
Могильник Кызылжая-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 4 километрах 600 метрах к юго востоку от села Тайкеткен
290.
Могильник Қызылсай-І
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах 500 метрах к северо западу от села Карабутак
291.
Могильник Кызылсай-І
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 3 километрах 850 метрах к юг-юго востоку от села Кызылсай
292.
Могильник Кызылсай-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 4 километрах 600 метрах к югу от села Кызылсай
293.
Курганы Кызылтам
Эпоха средневековья
археология
в 13 километрах 800 метрах к юго западу от села Кос-Истек
294.
Лушниковское (поселение)
Эпоха бронзы
археология
в 800 метрах к востоку от села Лушниковка
295.
Могильник Лушниковка-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 4 километрах к юго востоку от села Богенбай
296.
Могильник Медес
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к северу от села Акжайык
297.
Курган Медес-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 12 километрах к северу от села Акжайык
298.
Могильник Медес-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах 500 метрах к северу от села Акжайык
299.
Могильник Уралсай
Эпоха бронзы
археология
в 17 километрах 600 метрах к северу от села Акжайык
300.
Курган Петропавловка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 500 метрах к югу от села Петропавловка

Ақжайық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 500 метр
277.
Қосестек-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым
278.
Қосестек-ІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан батысқа қарай 7 шақырым 300 метр
279.
Қосестек-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 400 метр
280.
Қосестек-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 600 метр
281.
Қосестек-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 700 метр
282.
Қосестек-VІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 600 метр
283.
Құлтобасай-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым
284.
Құлтобасай-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым 200 метр
285.
Құлтобасай-ІІІ, ІV бейіттері
Қола дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан солтүстікке қарай 7 шақырым 200 метр
286.
Құраша-ІІ қорғандары
Ерте темір дәуірі
археология
Петропавловка ауылынан солтүстік батысқа қарай 14 шақырым
287.
Қызылжая-І бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Қызылжол қыстағынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 2 шақырым 500 метр
288.
Қызылжая-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Тайкеткен ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
289.
Қызылжая-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Тайкеткен ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 600 метр
290.
Қызылсай-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 8 шақырым 500 метр
291.
Қызылсай-І бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 850 метр
292.
Қызылсай-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым 600 метр
293.
Қызылтам қорғандары
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 13 шақырым 800 метр
294.
Лушниковское (қонысы)
Қола дәуірі
археология
Лушниковка ауылынан шығысқа қарай 800 метр
295.
Лушниковка-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Бөгенбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
296.
Медес бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 11 шақырым
297.
Медес-ІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 12 шақырым
298.
Медес-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым 500 метр
299.
Оралсай бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 17 шақырым 600 метр
300.
Петропавловка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр

301.
Курган Приозерное-І
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 800 метрах к северо-северо востоку от села Акколь
302.
Могильник Рождественка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к запад-юго западу от села Ащылысай
303.
Могильник Салтак-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 22 километрах 700 метрах к северо-северо западу от села Акжайык
304.
Могильники Сарытогай-І, ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 28 километрах 500 метрах к северо-северо западу от села Сарыбулак
305.
Курган Степное-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 800 метрах к северо западу от села Степное
306.
Курган Тайкеткен-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к юго западу от зимовки Кызылжая
307.
Могильник Тайкеткен-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к восток-юго востоку от села Карабутак
308.
Могильник Херсон-І
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах 300 метрах к северо-северо востоку от села Акжайык
309.
Курган Херсон-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 5 километрах к югу от села Акжайык
310.
Курган Чкалов-І
Эпоха средневековья
археология
в 11 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова
311.
Курганы Чкалов-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 12 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова
312.
Курган Чкалов-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 12 километрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова
313.
Рудник Шаншар
Эпоха бронзы
археология
в 9 километрах 400 метрах к юго западу от села Кос-Истек
314.
Могильник Шаншар-I
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 14 километрах 900 метрах к северо востоку от села Шамши Калдаякова
315.
Могильник Шаншар-ІІ
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 2 километрах 700 метрах к северо востоку от устья реки Шаншар
316.
Могильник Шаншар-ІІ(а)
Эпоха бронзы
археология
в 10 километрах 100 метрах к северо западу от села Кос-Истек
317.
Могильник Шанды-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 12 километрах 500 метрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова
318.
Могильник Шанды-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 18 километрах 500 метрах к юго востоку от села Шамши Калдаякова
319.
Могильник Шпаки-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 500 метрах к запад-северо западу от села Петропавловка
320.
Могильник Эрзерум-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к юг-юго западу от села Акжайык
321.
Курган Эрзерум-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к югу от села Сарыбулак
322.
Курган Эрзерум-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к северо западу от села Сарыбулак
Хобдинский район
323.
Некрополь села Алия (12 объектов)
Середина ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 1 километре к югу от села Алия

301.
Приозерное-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкөл ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 800 метр
302.
Рождественка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ащылысай ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 11 шақырым
303.
Салтақ-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 22 шақырым 700 метр
304.
Сарытоғай-І, ІІ бейіттері
Қола дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 28 шақырым 500 метр
305.
Степное-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Степное ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 800 метр
306.
Тайкеткен-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжая қыстағынан оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым
307.
Тайкеткен-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
308.
Херсон-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 300 метр
309.
Херсон-ІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым
310.
Чкалов-І қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік шығысқа қарай 11 шақырым
311.
Чкалов-ІІ қорғандары
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік шығысқа қарай 12 шақырым
312.
Чкалов-ІІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік шығысқа қарай 12 шақырым
313.
Шаншар кеніші
Қола дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 9 шақырым 400 метр
314.
Шаншар-І бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік шығысқа қарай 14 шақырым 900 метр
315.
Шаншар-ІІ бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Шаншар өзені сағасынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 700 метр
316.
Шаншар-ІІ(а) бейіті
Қола дәуірі
археология
Қос-Естек ауылынан солтүстік батысқа қарай 10 шақырым 100 метр
317.
Шаңды-ІІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 500 метр
318.
Шаңды-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 18 шақырым 500 метр
319.
Шпаки-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Петропавловка ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 10 шақырым 500 метр
320.
Эрзерум-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақжайық ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа 6 шақырым 600 метр
321.
Эрзерум-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым
322.
Эрзерум-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым
Қобда ауданы
323.
Әлия ауылының қорымы (12 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Әлия ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым

324.
Мечеть Бисен хазирета
Начало ХХ века
сакральный объект
в 5 километрах 900 метрах к юго востоку от села Жарык
325.
Могильник Даулет кете
(9 объектов)
Середина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северо-северо востоку от села Киыл
326.
Мавзолей Дербисали батыр Кигылыкулы
І половина ХІХ века
сакральный объект
в 17 километрах к юго востоку от села Жарсай
327.
Памятник Исатаю Тайманову
2017 год
сооружение монументального искусства
cело Кобда, улица Астана
Парк имени И. Тайманова
328.
Мавзолей посвященный Исатай батыру
2014 год
сакральный объект
в 8 километрах 400 метрах к юго востоку от села Жарсай
329.
Памятник Герою Советского Союза А. Молдагуловой
1995 год
сооружение монументального искусства
село Алия, улица Ю. Гагарина, 1а
330.
Могильник Карамола (4 объекта)
Середина ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к юго западу от села Алия
331.
Памятник Кобыланды батыру
2017 год
сооружение монументального искусства
в 1 километре 800 метрах к северо востоку от села Кобда
332.
Мемориальный комплекс Кобыланды батыра
2007 год
сакральный объект
село Жиренкопа, улица Кобыланды, 1
333.
Некрополь Сарыбулак (7 объектов)
Середина ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 11 километре к северо-северо востоку от села Киыл
334.
Некрополь Сейтсай (15 объектов)
Середина ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к юг-юго востоку от села Киыл
335.
Могильник Толесай-І (4 объекта)
Середина ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 9 километрах к востоку от села Киыл
336.
Могильник Акбалшык-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к северо востоку от села Жиренкопа
337.
Могильник Акшат-I
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 700 метрах к восток-юго востоку от села Сарыбулак
338.
Курган Ащысай-I
Эпоха раннего железа
археология
в 30 километрах 100 метрах к востоку от села Сарыбулак
339.
Могильник Абдитау-І
Эпоха раннего железа
археология
в 19 километрах 900 метрах к юго западу от села Сарыбулак
340.
Могильник Байтак-I
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 700 метрах к востоку от села Байтак
341.
Могильник Байтак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 600 метрах к востоку от села Байтак
342.
Могильник Байтак-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 9 километрах к востоку от села Байтак
343.
Могильник Байтак-IV
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 200 метрах к восток-юго востоку от села Байтак
344.
Могильник Байтак-V
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 300 метрах к юго востоку от села Байтак
345.
Могильник Байтак-VI
Эпоха раннего железа
археология

324.
Бисен хазірет мешіті
ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Жарық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 900 метр
325.
Дәулет кете бейіті (9 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
326.
Дербісәлі батыр Қиғылықұлы кесенесі
ХІХ ғасырдың І жартысы
киелі объекті
Жарсай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 17 шақырым
327.
Исатай Тайманұлының ескерткіші
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қобда ауылы, Астана көшесі
И. Тайманов атындағы саябақ
328.
Исатай батырға арналған кесене
2014 жыл
киелі объекті
Жарсай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 400 метр
329.
Кеңес Одағының Батыры
Ә. Молдағұлова ескерткіші
1995 жыл
монументтік өнер құрылысы
Әлия ауылы, Ю. Гагарин көшесі, 1а
330.
Қарамола бейіті (4 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Әлия ауылынан оңтүстік батысқа қарай 20 шақырым
331.
Қобыланды батыр ескерткіші
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қобда ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 800 метр
332.
Қобыланды батыр мемориалдық кешені
2007 жыл
киелі объекті
Жиренқопа ауылы, Қобыланды көшесі, 1
333.
Сарыбұлақ қорымы (7 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 11 шақырым
334.
Сейітсай қорымы (15 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қиыл ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
335.
Төлесай-І бейіті (4 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қиыл ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым
336.
Ақбалшық-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
337.
Ақшат-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 700 метр
338.
Ащысай-I қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 30 шақырым 100 метр
339.
Әбдітау-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік батысқа карай 19 шақырым 900 метр
340.
Байтақ-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым 700 метр
341.
Байтақ-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 8 шақырым 600 метр
342.
Байтақ-ІІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым
343.
Байтақ-IV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 200 метр
344.
Байтақ-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 300 метр
345.
Байтақ-VI бейіті
Ерте темір дәуірі
археология

в 4 километрах 900 метрах к востоку от села Байтак
346.
Могильник Байтак-VII
Эпоха раннего железа и средневековья
археология
в 7 километрах к восток-юго востоку от села Байтак
347.
Могильник Байтак-VIII
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 200 метрах к востоку от села Байтак
348.
Могильник Байтак-IX
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 900 метрах к восток-северо востоку от села Байтак
349.
Курган Байтак-XI
Эпоха раннего железа и средневековья
археология
в 9 километрах 700 метрах к восток-юго востоку от села Байтак
350.
Могильник Байтак-XII
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 600 метрах к восток-юго востоку от села Акмоласай
351.
Курган Байтак-XIII
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 200 метрах к востоку от села Байтак
352.
Могильник Байтак-XIV
Эпоха раннего железа и средневековья
археология
в 9 километрах к востоку от села Байтак
353.
Могильник Байтак-XV
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 1 километре 800 метрах к юго западу от села Байтак
354.
Могильник Байтак-XVI
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 1 километре 800 метрах к юго западу от села Байтак
355.
Могильник Батпакты-І
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах к юго западу от села Булак
356.
Могильник Батпакты-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 19 километрах к юго западу от села Булак
357.
Могильник Батпакты-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах к юг-юго западу от села Булак
358.
Курган Бахибас-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северо-северо востоку от села Булак
359.
Курган Бахибас-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо-северо востоку от села Булак
360.
Могильник Бахыбас-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к северо востоку от села Булак
361.
Курган Бегалы-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к востоку от села Бегалы
362.
Курган Бегалы-III
Эпоха раннего железа
археология
в 15 километрах к востоку от села Бегалы
363.
Могильник Бегалы-IV
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 500 метрах к востоку от села Бегалы
364.
Могильник Бескемер-І
Эпоха раннего железа
археология
в 20 километрах к северо-северо востоку от села Киыл
365.
Могильник Бескемер-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 19 километрах 200 метрах к северо востоку от села Жарсай
366.
Могильник Бесоба
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к югу от села Когалы
367.
Могильник Борантау
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к востоку от села Булак
368.
Могильник Булак-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северу от села Булак
369.
Курган Булак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология

Байтақ ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр
346.
Байтақ-VII бейіті
Ерте темір және орта ғасыр дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
347.
Байтақ-VIII бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым 200 метр
348.
Байтақ-IX бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 900 метр
349.
Байтақ-XI қорғаны
Ерте темір және орта ғасыр дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 700 метр
350.
Байтақ-XII бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 600 метр
351.
Байтақ-XIII қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым 200 метр
352.
Байтақ-XIV бейіті
Ерте темір және орта ғасыр дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым
353.
Байтақ-XV бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1 шақырым 800 метр
354.
Байтақ-XVI бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Байтақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1 шақырым 800 метр
355.
Батпақты-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым
356.
Батпақты-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 19 шақырым
357.
Батпақты-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 14 шақырым
358.
Бахыбас-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа 5 шақырым
359.
Бахыбас-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
360.
Бахыбас-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
361.
Бегалы-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бегалы ауылынан шығысқа қарай 10 шақырым
362.
Бегалы-III қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бегалы ауылынан шығысқа қарай 15 шақырым
363.
Бегалы-IV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бегалы ауылынан шығысқа қарай 11 шақырым 500 метр
364.
Бескемер-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 20 шақырым
365.
Бескемер-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 19 шақырым 200 метр
366.
Бесоба бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қоғалы ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым
367.
Борантау бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым
368.
Бұлақ-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым
369.
Бұлақ-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология

в 1 километре 500 метрах к северо востоку от села Булак
370.
Могильник Булак-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северо-северо западу от села Булак
371.
Могильник Дербисалымола-І
Эпоха раннего железа
археология
в 17 километрах к восток-юго востоку от села Киыл
372.
Могильник Дербисалымола-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 17 километрах к юго востоку от села Киыл
373.
Могильник Дербисалымола-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 17 километрах к восток-юго востоку от села Киыл
374.
Могильник Ешкикырган-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к юг-юго западу от села Ешкикырган
375.
Могильник Ешкикырган-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юг-юго западу от села Ешкикырган
376.
Курган Ешкикырган-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах к запад-северо западу от села Карабутак
377.
Могильник Ешкикырган-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к югу от села Кызылжар
378.
Курганы "с усами" Жамантогай-I
Эпоха средневековья
археология
в 9 километрах 500 метрах к восток-северо востоку от села Байтак
379.
Могильник Жанкелди-I
Эпоха бронзы
археология
в 5 километрах 600 метрах к западу от села Бестау
380.
Курган Жанаталап-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к юг-юго востоку от села Жанаталап
381.
Могильник Жанаталап-III
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 800 метрах к восток-северо востоку от села Жанаталап
382.
Курган Жангырагау-І
Эпоха раннего железа
археология
в 28 километрах к запад-юго западу от села Карабулак
383.
Могильник Жангырагау-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 27 километрах к запад-юго западу от села Карабулак
384.
Могильник Жиренкопа-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго востоку от села Жиренкопа
385.
Могильник Жиренкопа-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 500 метрах к юго востоку от села Жиренкопа
386.
Могильник Жиренкопа-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 500 метрах к юго западу от села Жиренкопа
387.
Могильник Жиренкопа-ІV
Эпоха бронзы
археология
в 1 километре к западу от села Жиренкопа
388.
Могильник Жиренкопа-V
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северо западу от села Жиренкопа
389.
Могильник Жиренкопа-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 700 метрах к северо востоку от села Жиренкопа
390.
Могильник Жумабай-I
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 200 метрах к юго западу от села Булак
391.
Могильник Жумабай-II
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 100 метрах к юго западу от села Булак
392.
Могильник Жумабай-III
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к юг-юго западу от села Булак
393.
Могильник Жумабай-IV
Эпоха раннего железа
археология

Бұлақ ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр
370.
Бұлақ-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 5 шақырым
371.
Дербісәлімола-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 17 шақырым,
372.
Дербісәлімола-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 17 шақырым
373.
Дербісәлімола-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 17 шақырым
374.
Ешкіқырған-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ешкіқырған ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым
375.
Ешкіқырған-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ешкіқырған ауылынан оңтүстік-оңтүстік батыс қарай 6 шақырым
376.
Ешкіқырған-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұтақ ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 12 шақырым
377.
Ешкіқырған-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым
378.
Жамантоғай-I "мұртты" қорғандары
Орта ғасыр дәуірі
археология
Байтақ ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 500 метр
379.
Жанкелді-I бейіті
Қола дәуірі
археология
Бестау ауылынан батысқа қарай 5 шақырым 600 метр
380.
Жаңаталап-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
381.
Жаңаталап-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 800 метр
382.
Жаңғырағау-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұлақ ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 28 шақырым
383.
Жаңғырағау-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарабұлақ ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 27 шақырым
384.
Жиренқопа-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
385.
Жиренқопа-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр
386.
Жиренқопа-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 500 метр
387.
Жиренқопа-ІV бейіті
Қола дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан батысқа қарай 1 шақырым
388.
Жиренқопа-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан солтүстік батысқа қарай 5 шақырым
389.
Жиренқопа-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 700 метр
390.
Жұмабай-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 200 метр
391.
Жұмабай-II бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 100 метр
392.
Жұмабай-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым
393.
Жұмабай-IV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология

в 7 километрах 900 метрах к юг-юго западу от села Булак
394.
Курган Жумабай-V
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 200 метрах к югу от села Булак
395.
Могильник Калиновка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго востоку от села Бескудык
396.
Могильник Калиновка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к восток-северо востоку от села Бескудык
397.
Курган Кокбулак-І
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 100 метрах к восток-юго востоку от села Сарыбулак
398.
Могильник Кокбулак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах к восток-юго востоку от села Сарыбулак
399.
Могильник Кокбулак-III
Эпоха раннего железа
археология
в 19 километрах 500 метрах к востоку от села Сарыбулак
400.
Могильник Кокбулак-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 17 километрах 200 метрах к востоку от села Сарыбулак
401.
Курган Коккоз-І
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 800 метрах к западу от села Сарыбулак
402.
Курган Коптас-I
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к юго востоку от села имени Имангали Билтабанова
403.
Курган Коптас-II
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 700 метрах к юг-юго востоку от села имени Имангали Билтабанова
404.
Могильник Коптас-III
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 400 метрах к юг-юго востоку от села имени Имангали Билтабанова
405.
Могильник Коптас-IV
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 800 метрах к югу от села имени Имангали Билтабанова
406.
Могильник Коптас-V
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 600 метрах к югу от села имени Имангали Билтабанова
407.
Могильник Коптас-VI
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к юг-юго востоку от села имени Имангали Билтабанова
408.
Курган Коптас-VII
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 700 метрах к юго востоку от села имени Имангали Билтабанова
409.
Могильник Караганды-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северо-северо востоку от села Караганды
410.
Могильник Караганды-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к северо востоку от села Караганды
411.
Могильник Каракемер-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго западу от села Каракемер
412.
Могильник Каракемер-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северо западу от села Каракемер
413.
Могильник Каракемер-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к юго востоку от села Каракемер
414.
Могильник Карасай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 25 километрах 200 метрах к северо западу от села Жарсай
415.
Могильник Каратал-I
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 200 метрах к юг-юго западу от села Жанаталап

Бұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 900 метр
394.
Жұмабай-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 8 шақырым 200 метр
395.
Калиновка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бесқұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
396.
Калиновка-ІІ бейiтi
Ерте темір дәуірі
археология
Бесқұдық ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
397.
Көкбұлақ-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 13 шақырым 100 метр
398.
Көкбұлақ-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 14 шақырым
399.
Көкбұлақ-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 19 шақырым 500 метр
400.
Көкбұлақ-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 17 шақырым 200 метр
401.
Көккөз-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан батысқа қарай 13 шақырым 800 метр
402.
Көптас-I қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 600 метр
403.
Көптас-II қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 700 метр
404.
Көптас-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстік-оңтүстік шығысқа
қарай 6 шақырым 400 метр
405.
Көптас-IV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстікке қарай 7 шақырым 800 метр
406.
Көптас-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстікке қарай 7 шақырым 600 метр
407.
Көптас-VI бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
408.
Көптас-VII қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 700 метр
409.
Қарағанды-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарағанды ауылынан солтүстік- солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
410.
Қарағанды-IІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарағанды ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
411.
Қаракемер-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
412.
Қаракемер-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 шақырым
413.
Қаракемер-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракемер ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
414.
Қарасай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсай ауылынан солтүстік батысқа қарай 25 шақырым 200 метр
415.
Қаратал-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 9 шақырым 200 метр

416.
Могильник Карашисай-I
Эпоха раннего железа
археология
в 26 километрах 700 метрах к востоку от села Сарыбулак
417.
Курган Карашисай-II
Эпоха раннего железа
археология
в 23 километрах 900 метрах к востоку от села Сарыбулак
418.
Могильник Киыл-ХХ(а)
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 500 метрах к юго востоку от села Киыл
419.
Могильник Киыл-ХХІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к западу от села Киыл
420.
Могильник Киыл-ХХІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к западу от села Киыл
421.
Могильник Киыл-ХХІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к западу от села Киыл
422.
Могильник Киыл-ХХІV
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к западу от села Киыл
423.
Могильник Киыл-ХХV
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к западу от села Киыл
424.
Могильник Киыл-ХХVІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северо западу от села Киыл
425.
Могильник Киыл-ХХVІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 18 километрах к северу от села Киыл
426.
Могильник Киыл-ХХVІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 22 километрах 600 метрах к северо западу от села Жарсай
427.
Курган Киыл-ХХІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 24 километрах 600 метрах к северо-северо западу от села Киыл
428.
Курган Киыл-ХХХ
Эпоха раннего железа
археология
в 15 километрах к северо-северо востоку от села Киыл
429.
Могильник Кобда-І
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к восток-северо востоку от села Кобда
430.
Могильник Кобда-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо востоку от села Кобда
431.
Могильник Кобда-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 400 метрах к северо востоку от села Кобда
432.
Могильник Кобда-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 500 метрах к запад-северо западу от села Кобда
433.
Могильник Кобда-V
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к северо западу от села Кобда
434.
Могильник Кобда-VI
Эпоха раннего железа и средневековья
археология
в 5 километрах 200 метрах к северо-северо западу от села Кобда
435.
Могильник Кобда-VII
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 600 метрах к северо-северо западу от села Кобда
436.
Курган Кобда-VIII
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 900 метрах к северу от села Кобда
437.
Курган Косоткель-II
Эпоха средневековья
археология
в 3 километрах 800 метрах к восток-северо востоку от села Кобда
438.
Могильник Кулшык-І
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 400 метрах к юго западу от села Бескудук
439.
Могильник Кумсай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 200 метрах к северо-северо западу от села Терисаккан
440.
Могильник Кундыксай-І
Эпоха раннего железа
археология

416.
Қарашисай-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 26 шақырым 700 метр
417.
Қарашисай-II қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 23 шақырым 900 метр
418.
Қиыл-ХХ(а) бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр
419.
Қиыл-ХХІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 7 шақырым
420.
Қиыл-ХХІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 6 шақырым
421.
Қиыл-ХХІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 5 шақырым
422.
Қиыл-ХХІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 5 шақырым
423.
Қиыл-ХХV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан батысқа қарай 4 шақырым
424.
Қиыл-ХХVІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 шақырым
425.
Қиыл-ХХVІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан солтүстікке қарай 18 шақырым
426.
Қиыл-ХХVІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсай ауылынан солтүстік батысқа қарай 22 шақырым 600 метр
427.
Қиыл-ХХІХ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 24 шақырым 600 метр
428.
Қиыл-ХХХ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қиыл ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 15 шақырым
429.
Қобда-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
430.
Қобда-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
431.
Қобда-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 400 метр
432.
Қобда-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 500 метр
433.
Қобда-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан солтүстік батысқа қарай 8 шақырым
434.
Қобда-VI бейіті
Ерте темір және орта ғасыр дәуірі
археология
Қобда ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 5 шақырым 200 метр
435.
Қобда-VII бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 5 шақырым 600 метр
436.
Қобда-VIII қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қобда ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым 900 метр
437.
Қосөткел-II қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қобда ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 800 метр
438.
Құлшық-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бесқұдық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 13 шақырым 400 метр
439.
Құмсай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Терісаққан ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 13 шақырым 200 метр
440.
Құндықсай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология

в 14 километрах 200 метрах к западу от села Кызылжар
441.
Могильник Кундыксай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах 400 метрах к запад-юго западу от села Кызылжар
442.
Курган Курсай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к запад-северо западу от села Курсай
443.
Могильник Кызылжар-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к юго востоку от села Кызылжар
444.
Могильник Кызылту-І
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к северо западу от села Егиндибулак
445.
Могильник Кызылту-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 20 километрах к запад-северо западу от села Егиндибулак
446.
Могильник Мола-Тамды
Эпоха раннего железа
археология
в 18 километрах 600 метрах к югу от села Булак
447.
Могильник Роповский-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к югу от села Косоткель
448.
Могильник Роповский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 500 метрах к югу от села Косоткель
449.
Курган Сабындыколь-I
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 400 метрах к северу от села Терисаккан
450.
Могильник Сабындыколь-II
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 800 метрах к северо-северо востоку от села Терисаккан
451.
Могильник Сарыбулак-І
Эпоха средневековья
археология
в 2 километрах 500 метрах к юго западу от села Сарыбулак
452.
Курган Сарыбулак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к западу от села Сарыбулак
453.
Могильник Сарыбулак-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 7 километрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
454.
Могильник Сугалы-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо востоку от села Сугалы
455.
Могильник Талдысай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юг-юго востоку от села Талдысай
456.
Могильник Талдысай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юго западу от села Талдысай
457.
Курган Тамды-V
Эпоха раннего железа
археология
в 19 километрах 900 метрах к югу от села Булак
458.
Курган Тамды-VI
Эпоха раннего железа
археология
в 21 километрах 700 метрах к юго востоку от села Булак
459.
Курган Тамды-VІ
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах к юго западу от села Тамды
460.
Курган Тамды-VII
Эпоха средневековья
археология
в 22 километрах 300 метрах к юг-юго востоку от села Булак
461.
Могильник Тамды-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 17 километрах к востоку от села Сарыбулак
462.
Могильник Терисаккан-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к запад-северо западу от села Терисаккан
463.
Могильник Терисаккан-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юго западу от села Жанаталап
464.
Могильник Терисаккан-III
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 800 метрах к восток-юго востоку от села Терисаккан

Қызылжар ауылынан батысқа қарай 14 шақырым 200 метр
441.
Құндықсай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 14 шақырым 400 метр
442.
Құрсай-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрсай ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым
443.
Қызылжар-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
444.
Қызылту-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Егіндібұлақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 10 шақырым
445.
Қызылту-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Егіндібұлақ ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 20 шақырым
446.
Мола-Тамды бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 18 шақырым 600 метр
447.
Роповский-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қосөткел ауылынан оңтүстікке қарай 2 шақырым 500 метр
448.
Роповский-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қосөткел ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым 500 метр
449.
Сабындыкөл-I қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Терісаққан ауылынан солтүстікке қарай 12 шақырым 400 метр
450.
Сабындыкөл-II бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Терісаққан ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 800 метр
451.
Сарыбұлақ-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 500 метр
452.
Сарыбұлақ-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан батысқа қарай 1 шақырым
453.
Сарыбұлақ-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
454.
Сөгәлі-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сөгәлі ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым
455.
Талдысай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Талдысай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
456.
Талдысай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Талдысай ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым
457.
Тамды-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 19 шақырым 900 метр
458.
Тамды-VI қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 21 шақырым 700 метр
459.
Тамды-VІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Тамды ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым
460.
Тамды-VII қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Бұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 22 шақырым 300 метр
461.
Тамды-VІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 17 шақырым
462.
Терісаққан-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Терісаққан ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым
463.
Терісаққан-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым
464.
Терісаққан-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Терісаққан ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 800 метр

465.
Могильник Терисаккан-IV
Эпоха раннего железа и средневековья
археология
в 7 километрах 700 метрах к востоку от села Терисаккан
466.
Могильник Тортоба
Эпоха бронзы и раннего железа
археология
в 12 километрах 600 метрах к юго западу от села Жиренкопа
467.
Могильник Хабаловский-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к востоку-северо востоку от села имени Имангали Билтабанова
468.
Могильник Хабаловский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 500 метрах к восток-северо востоку от села имени Имангали Билтабанова
469.
Могильник Хабаловский-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к востоку от села имени Имангали Билтабанова
470.
Могильник Хабаловский-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к востоку от села имени Имангали Билтабанова
471.
Могильник Шиелисай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юг-юго востоку от села Шиелисай
472.
Курган Шиелисай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к юго западу от села Шиелисай
473.
Курган Шиелисай-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 41 километрах 400 метрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
474.
Могильник Шиелисай-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 41 километрах 100 метрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
475.
Могильник Шиелисай-V
Эпоха раннего железа
археология
в 40 километрах 800 метрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
476.
Курган Шиелисай-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 39 километрах 300 метрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
477.
Курган Шиелисай-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 37 километрах 800 метрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
478.
Могильник Шиелисай-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 38 километрах к юг-юго востоку от села Сарыбулак
479.
Курган Шиелисай-ІX
Эпоха раннего железа
археология
в 31 километрах к югу от села Сарыбулак
480.
Курган Шиелисай-X
Эпоха раннего железа
археология
в 40 километрах 600 метрах к югу от села Сарыбулак
481.
Могильник Шиелисай-XI
Эпоха бронзы
археология
в 44 километрах 400 метрах к югу от села Сарыбулак
482.
Курган Шиелисай-XII
Эпоха раннего железа
археология
в 42 километрах 500 метрах к югу от села Сарыбулак
483.
Курган Шиелисай-XIII
Эпоха раннего железа
археология
в 40 километрах 900 метрах к югу от села Сарыбулак
484.
Курган Шиелисай-XIV
Эпоха раннего железа
археология
в 41 километрах 500 метрах к югу от села Сарыбулак
485.
Могильник Шокпар-І
Эпоха раннего железа
археология
в 24 километрах к юг-юго западу от села Сарыбулак
486.
Могильник Шокпар-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 20 километрах 600 метрах к юг-юго западу от села Сарыбулак
487.
Могильник Шокпар-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология

465.
Терісаққан-IV бейіті
Ерте темір және орта ғасыр дәуірі
археология
Терісаққан ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым 700 метр
466.
Төртоба бейіті
Қола және ерте темір дәуірі
археология
Жиренқопа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым 600 метр
467.
Хабаловский-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
468.
Хабаловский-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 500 метр
469.
Хабаловский-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығысқа қарай 3 шақырым
470.
Хабаловский-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Иманғали Білтабанов атындағы ауылдан шығысқа қарай 4 шақырым
471.
Шиелісай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шиелісай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
472.
Шиелісай-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шиелісай ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым
473.
Шиелісай-ІІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 41 шақырым 400 метр
474.
Шиелісай-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 41 шақырым 100 метр
475.
Шиелісай-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 40 шақырым 800 метр
476.
Шиелісай-VІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 39 шақырым 300 метр
477.
Шиелісай-VІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 37 шақырым 800 метр
478.
Шиелісай-VІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 38 шақырым
479.
Шиелісай-ІX қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 31 шақырым
480.
Шиелісай-X қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 40 шақырым 600 метр
481.
Шиелісай-XI бейіті
Қола дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 44 шақырым 400 метр
482.
Шиелісай-XII қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 42 шақырым 500 метр
483.
Шиелісай-XIII қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 40 шақырым 900 метр
484.
Шиелісай-XIV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 41 шақырым 500 метр
485.
Шоқпар-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 24 шақырым
486.
Шоқпар-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 20 шақырым 600 метр
487.
Шоқпар-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология

в 23 километрах 600 метрах к югу от села Сарыбулак
488.
Курган Шокпар-IV
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к запад-северо западу от села Шиелисай
489.
Курган Шокпар-V
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к северо-северо западу от села Шиелисай
490.
Могильник Шокпар-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 27 километрах 400 метрах к юг-юго западу от села Сарыбулак
491.
Могильник Шолакмола-I
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 600 метрах к восток-юго востоку от села Жарсай
492.
Могильник Шолакмола-II
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 800 метрах к восток-юго востоку от села Жарсай
493.
Могильник Шолакмола-III
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 800 метрах к юго востоку от села Жарсай
494.
Курган Шошакмола-I
Эпоха средневековья
археология
в 30 километрах 100 метрах к востоку от села Сарыбулак
Мартукский район
495.
Памятник-бюст Т. Молдабая
2017 год
сооружение монументального искусства
село Мартук, улица Н. Байганина, 121
496.
Некрополь Целинный
Конец ХІХ века – начало XX века
градостроительство и архитектура
в 4 километрах к северо западу от села Кокпекти
497.
Могильник Аксу-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 600 метрах к юго западу от села Мартук
498.
Могильник Аксу-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 800 метрах к юго западу от села Мартук
499.
Могильник Аксу-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 200 метрах к юго западу от села Мартук
500.
Могильник Аксу-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к юго западу от села Мартук
501.
Могильник Аксу-V
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 200 метрах к юго западу от села Мартук
502.
Могильник Аксу-VІ
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах 400 метрах к юго западу от села Мартук
503.
Могильник Аксу-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к юго западу от села Мартук
504.
Могильник Аксу-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 300 метрах к запад-юго западу от села Мартук
505.
Могильник Аксу-ІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к запад-юго западу от села Мартук
506.
Могильник Аксу-Х
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах к юго западу от села Мартук
507.
Курган Аксу-ХІ
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах к запад-юго западу от села Мартук
508.
Могильник Аксу-ХІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к юго западу от села Мартук
509.
Могильник Аксу-ХІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 700 метрах к юго западу от села Мартук
510.
Могильник Аксу-ХІV
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 200 метрах к юг-юго востоку от села Акмоласай
511.
Курган Аксу-ХV
Эпоха раннего железа
археология

Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 23 шақырым 600 метр
488.
Шоқпар-IV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шилісай ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 2 шақырым
489.
Шоқпар-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шилісай ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым
490.
Шоқпар-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 27 шақырым 400 метр
491.
Шолақмола-I бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 600 метр
492.
Шолақмола-II бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 800 метр
493.
Шолақмола-III бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жарсай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 800 метр
494.
Шошақмола-I қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Сарыбұлақ ауылынан шығысқа қарай 30 шақырым 100 метр
Мәртөк ауданы
495.
Т. Молдабай ескерткіш-мүсіні
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мәртөк ауылы, Н. Байғанин көшесі, 121
496.
Целинный қорымы
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Көкпекті ауылынан солтүстік батысқа қарай 4 шақырым
497.
Ақсу-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 600 метр
498.
Ақсу-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 800 метр
499.
Ақсу-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 200 метр
500.
Ақсу-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым
501.
Ақсу-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым 200 метр
502.
Ақсу-VІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 400 метр
503.
Ақсу-VІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 600 метр
504.
Ақсу-VІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 300 метр
505.
Ақсу-ІХ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым
506.
Ақсу-Х бейіті
Қола дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым
507.
Ақсу-ХІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым
508.
Ақсу-ХІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 9 шақырым
509.
Ақсу-ХІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 11 шақырым 700 метр
510.
Ақсу-ХІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 13 шақырым 200 метр
511.
Ақсу-ХV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология

в 11 километрах 200 метрах к юг-юго западу от села Мартук
512.
Курган Аксу-ХVІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 700 метрах к юго западу от села Мартук
513.
Могильник Аксу-ХVІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 800 метрах к северо востоку от села Акмоласай
514.
Курган Аксу-ХVІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 300 метрах к северо востоку от села Акмоласай
515.
Могильник Аксу-ХІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к северо востоку от села Акмоласай
516.
Курган Аксу-ХХ
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах 600 метрах к северо востоку от села Акмоласай
517.
Могильник Аксу-ХХІ
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах 100 метрах к северо востоку от села Акмоласай
518.
Могильник Аксу-ХХІІ
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах 700 метрах к северо востоку от села Акмоласай
519.
Могильник Аксу-ХХІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах 600 метрах к северо востоку от села Акмоласай
520.
Могильник Аксу-ХХІV
Эпоха средневековья
археология
в 7 километрах 800 метрах к юг-юго востоку от села Акмоласай
521.
Курган Аксу-XXV
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах к северо западу от села Курмансай
522.
Могильник Аксу-ХХVІ
Эпоха бронзы
археология
в 7 километрах 300 метрах к юг-юго востоку от села Акмоласай
523.
Могильник Аксу-ХХVІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 300 метрах к северо западу от села Курмансай
524.
Курган Аксу-XXVIII
Эпоха бронзы
археология
в 10 километрах 300 метрах к юго западу от села Мартук
525.
Курган Аксу-ХХІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 800 метрах к юг-юго западу от села Мартук
526.
Курган Аксу-ХХХ
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах 200 метрах к северо востоку от села Акмоласай
527.
Могильник Аксу-ХХХІ
Эпоха средневековья
археология
в 8 километрах 500 метрах к юго востоку от села Акмоласай
528.
Могильник Алабайтал-І
Эпоха раннего железа
археология
9 километрах 500 метрах к северо востоку от села Жездибай
529.
Могильник Алабайтал-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 9 километрах к юго востоку от села Хазрет
530.
Могильник Алабайтал-ІV
Эпоха бронзы
археология
в 9 километрах 200 метрах к юго востоку от села Хазрет
531.
Могильник Алабайтал-V
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 300 метрах к востоку от села Хазрет
532.
Могильник Алтынказган
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 500 метрах к юго востоку от села Курмансай
533.
Могильник Ассай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 400 метрах к восток-юго востоку от села Курмансай
534.
Курган Ассай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 300 метрах к восток-северо востоку от села Курмансай

Мәртөк ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 11 шақырым 200 метр
512.
Ақсу-ХVІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым 700 метр
513.
Ақсу-ХVІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 800 метр
514.
Ақсу-ХVІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 300 метр
515.
Ақсу-ХІХ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
516.
Ақсу-ХХ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 600 метр
517.
Ақсу-ХХІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 100 метр
518.
Ақсу-ХХІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 700 метр
519.
Ақсу-ХХІІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 600 метр
520.
Ақсу-ХХІV бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 800 метр
521.
Ақсу-ХХV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік батысқа қарай 13 шақырым
522.
Ақсу-ХХVІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 300 метр
523.
Ақсу-ХХVІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік батысқа қарай 11 шақырым 300 метр
524.
Ақсу-XXVIII қорғаны
Қола дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым 300 метр
525.
Ақсу-ХХІХ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым 800 метр
526.
Ақсу-ХХХ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 200 метр
527.
Ақсу-ХХХІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым, 500 метр
528.
Алабайтал-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 500 метр
529.
Алабайтал-ІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Хазірет ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
530.
Алабайтал-ІV бейіті
Қола дәуірі
археология
Хазірет ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 200 метр
531.
Алабайтал-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Хазірет ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым 300 метр
532.
Алтынқазған бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 500 метр
533.
Ассай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 400 метр
534.
Ассай-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 300 метр

535.
Могильник Ащенсай-І
Эпоха средневековья
археология
в 8 километрах к северо востоку от села Каратогай
536.
Могильник Ащенсай-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 8 километрах к северо западу от села Каратогай
537.
Могильник Ащенсай-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 7 километрах 300 метрах к северо востоку от села Каратогай
538.
Курган Ащенсай-VІ
Эпоха средневековья
археология
в 9 километрах 100 метрах к северо востоку от села Каратогай
539.
Могильник Ащисай
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 400 метрах к северо востоку от села Егизата
540.
Могильник Байтурасай-I
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 900 метрах к юго западу от села Байторысай
541.
Могильник Байтурасай-IІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к восток-северо востоку Байторысай
542.
Могильник Басжиер-І
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 100 метрах к северо-северо западу от села Саржансай
543.
Могильник Басжиер-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 700 метрах к северу от села Саржансай
544.
Курган Березовка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 800 метрах к северу от села Жездибай
545.
Курган Березовка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 800 метрах к запад-северо западу от села Жездибай
546.
Могильник Бесоба
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 500 метрах к северо западу от села Сарыжар
547.
Могильник Бисоба
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к северо западу от села Родниковка
548.
Курган Бутак-І
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 300 метрах к восток-северо востоку от села Курайлы
549.
Могильник Веренка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 300 метрах к юго западу от села Достык
550.
Курган Вознесеновка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 200 метрах к северо западу от села Вознесеновка
551.
Могильник Вознесеновка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 500 метрах к северо востоку от села Вознесеновка
552.
Могильник Вознесеновка-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к северо востоку от села Вознесеновка
553.
Могильник Вознесеновка-V
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к северо востоку от села Вознесеновка
554.
Курган Вознесеновка-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо востоку от села Вознесеновка
555.
Курган Вознесеновка-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 100 метрах к северо востоку от села Вознесеновка
556.
Курган Вознесеновка-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к восток-северо востоку от села Вознесеновка
557.
Могильник Вознесеновка-ІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к северо востоку от села Вознесеновка

535.
Ащенсай-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
536.
Ащенсай-ІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік батысқа қарай 8 шақырым
537.
Ащенсай-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 300 метр
538.
Ащенсай-VІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 100 метр
539.
Ащысай бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Егізата ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 400 метр
540.
Байторасай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байторысай ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 900 метр
541.
Байторысай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байторысай ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
542.
Басжиер-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан солтүстік- солтүстік батысқа қарай 9 шақырым 100 метр
543.
Басжиер-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым 700 метр
544.
Березовка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан солтүстікке қарай 800 метр
545.
Березовка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан батыс-солтүстік батысқа 1 шақырым 800 метр
546.
Бесоба бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 500 метр
547.
Бисоба бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан солтүстік батысқа қарай 4 шақырым
548.
Бұтақ-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 11 шақырым 300 метр
549.
Веренка-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Достық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 300 метр
550.
Вознесеновка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік батысқа қарай 200 метр
551.
Вознесеновка-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 500 метр
552.
Вознесеновка-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
553.
Вознесеновка-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
554.
Вознесеновка-VІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
555.
Вознесеновка-VІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым 100 метр
556.
Вознесеновка-VІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан шығыс- солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
557.
Вознесеновка-ІХ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Вознесеновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр

558.
Курганный могильник Дмитриевский
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 500 метрах к юго западу от села Дмитриевка
559.
Курган Дмитриевка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 200 метрах к северо востоку от села Дмитриевка
560.
Могильник Дмитриевка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 300 метрах к северо западу от села Дмитриевка
561.
Курган Дмитриевка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 200 метрах к юг-юго западу от села Дмитриевка
562.
Курган Дмитриевка-ІV
Эпоха средневековья
археология
в 2 километрах 800 метрах к восток-юго востоку от села Дмитриевка
563.
Могильник Дмитриевка-V
Эпоха бронзы
археология
в 2 километрах к юго востоку от села Дмитриевка
564.
Могильник Дмитриевка-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 300 метрах к юго востоку от села Дмитриевка
565.
Могильник Дмитриевка-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к восток-юго востоку от села Дмитриевка
566.
Курган Дмитриевка-VІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре к юго востоку от села Дмитриевка
567.
Курган Дмитриевка-ІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 800 метрах к юг-юго востоку от села Дмитриевка
568.
Курган Ефремовка-І
Эпоха средневековья
археология
в 12 километрах к северу от села Курмансай
569.
Курган Ефремовка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к северо востоку от села Курмансай
570.
Могильник Ефремовка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 700 метрах к юго западу от села Кенсахара
571.
Могильник Ефремовка-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 800 метрах к юг-юго западу от села Кенсахара
572.
Могильник Жаздыбай-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 600 метрах к западу от села Жездибай
573.
Курган Жаздыбай-V
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к запад-северо западу от села Жездибай
574.
Могильник Жаздыбай-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 800 метрах к запад-северо западу от села Жездибай
575.
Курган Жаздыбай-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 100 метрах к западу от села Жездибай
576.
Могильник Жайсан-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 400 метрах к северу от села Жайсан
577.
Могильник Жайсан-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 400 метрах к северо западу от села Жайсан
578.
Могильник Жайсан-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 900 метрах к северо-северо западу от села Жайсан
579.
Могильник Жайсан-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 400 метрах северо западу от села Жайсан
580.
Курган Жайсан-V
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 200 метрах к северо-северо западу от села Жайсан

558.
Дмитриевка қорғанды бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 500 метр
559.
Дмитриевка-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 200 метр
560.
Дмитриевка-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 300 метр
561.
Дмитриевка-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 200 метр
562.
Дмитриевка-ІV қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 800 метр
563.
Дмитриевка-V бейіті
Қола дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
564.
Дмитриевка-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 300 метр
565.
Дмитриевка-VІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
566.
Дмитриевка-VІІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым
567.
Дмитриевка-ІХ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Дмитриевка ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 800 метр
568.
Ефремовка-І қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстікке қарай 12 шақырым
569.
Ефремовка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
570.
Ефремовка-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым 700 метр
571.
Ефремовка-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым 800 метр
572.
Жаздыбай-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан батысқа қарай 4 шақырым 600 метр
573.
Жаздыбай-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 5 шақырым
574.
Жаздыбай-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 800 метр
575.
Жаздыбай-VІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жездібай ауылынан батысқа қарай 4 шақырым 100 метр
576.
Жайсаң-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жайсаң ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым 400 метр
577.
Жайсаң-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жайсаң ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 400 метр
578.
Жайсаң-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жайсаң ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 900 метр
579.
Жайсаң-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жайсаң ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 400 метр
580.
Жайсаң-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Жайсаң ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 200 метр

581.
Могильник Жамансу-І
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре 670 метрах к запад-северо западу от села Кенсахара
582.
Могильник Жамансу-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре 800 метрах к запад-северо западу от села Кенсахара
583.
Могильник Жамансу-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к западу от села Кенсахара
584.
Могильник Жамансу-ІV
Эпоха средневековья
археология
в 3 километрах к запад-северо западу от села Кенсахара
585.
Курган Жамансу-VІ
Эпоха средневековья
археология
в 6 километрах к югу от села Мартук
586.
Курган Жамансу-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 500 метрах к югу от села Мартук
587.
Курган Жамансу-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 800 метрах к югу от села Мартук
588.
Могильник Жамбыл-І
Эпоха бронзы
археология
в 8 километрах 400 метрах к юго востоку от села Кызылжар
589.
Могильник Жамбыл-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 700 метрах к юго востоку от села Кызылжар
590.
Могильник Жамбыл-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 800 метрах к юго востоку от села Кызылжар
591.
Могильник Жоса-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 400 метрах к востоку от села Аккайын
592.
Могильник Жоса-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к востоку от села Аккайын
593.
Могильник Жоса-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 700 метрах юго востоку от села Шевченко
594.
Могильник Жоса-ІХ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 100 метрах к юг-юго востоку от села Шевченко
595.
Могильник Забара-І
Эпоха средневековья
археология
в 9 километрах к юг-юго востоку от села Родниковка
596.
Курган Забара-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 11 километрах 500 метрах к югу от села Родниковка
597.
Могильник Забара-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 14 километрах 700 метрах к югу от села Родниковка
598.
Могильник Казанка-І
Эпоха средневековья
археология
в 4 километрах 300 метрах к юго востоку от села Казан
599.
Могильник Казанка-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 4 километрах 800 метрах к восток-юго востоку от села Казан
600.
Могильник Казанка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к восток-северо востоку от села Казан
601.
Могильник Казанка-VIIІ
Эпоха средневековья
археология
в 8 километрах к северо востоку от села Мартук
602.
Калиновский земленной курган
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к запад-северо западу от села Родниковка
603.
Курганы Калиновские
Эпоха средневековья
археология
в 10 километрах 800 метрах к запад-юго западу от села Родниковка
604.
Могильник Карачаевка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 300 метрах к югу от села Байтурысай

581.
Жамансу-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 670 метр
582.
Жамансу-ІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 800 метр
583.
Жамансу-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан батысқа қарай 3 шақырым
584.
Жамансу-ІV бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 3 шақырым
585.
Жамансу-VІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым
586.
Жамансу-VІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 8 шақырым 500 метр
587.
Жамансу-VІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым 800 метр
588.
Жамбыл-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 400 метр
589.
Жамбыл-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 11 шақырым 700 метр
590.
Жамбыл-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 800 метр
591.
Жоса-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Аққайың ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым 400 метр
592.
Жоса-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Аққайың ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
593.
Жоса-VІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шевченко ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 700 метр
594.
Жоса-ІХ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шевченко ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 100 метр
595.
Забара-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
596.
Забара-ІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстікке қарай 11 шақырым 500 метр
597.
Забара-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстікке қарай 14 шақырым 700 метр
598.
Казанка-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қазан ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 300 метр
599.
Казанка-ІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қазан ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 800 метр
600.
Казанка-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қазан ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
601.
Казанка-VІІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
602.
Калиновка жер қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 600 метр
603.
Калиновка қорғандары
Орта ғасыр дәуірі
археология
Родников ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым 800 метр
604.
Карачаевка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байторысай ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым 300 метр

605.
Могильник Кенсахара-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 300 метрах к юго востоку от села Кенсахара
606.
Могильник Кенсахара-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре к востоку от села Кенсахара
607.
Могильник Кенсахара-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 300 метрах к запад-юго западу от села Кенсахара
608.
Курган Кенсахара-ІV
Эпоха средневековья
археология
в 2 километрах 300 метрах к юго западу от села Кенсахара
609.
Курган Кенсахара-V
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 400 метрах к юго западу от села Кенсахара
610.
Могильник Кенсахара-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 500 метрах к юг-юго востоку от села Кенсахара
611.
Могильник Кенсахара-VІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 700 метрах к востоку от села Кенсахара
612.
Могильник Коктобе
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо востоку от села Курмансай
613.
Могильник Красное озеро-І
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к северо востоку от села Байнассай
614.
Могильник Красное озеро-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 300 метрах к северо востоку от села Байнассай
615.
Курган Красное озеро-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 300 метрах к запад-юго западу от села Акмоласай
616.
Курганы Карабутак-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 500 метрах к юго западу от села Родниковка
617.
Могильник Карагансай-І
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах к запад-северо западу от села Кокпекти
618.
Могильник Карагансай-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах 500 метрах к запад-северо западу от села Кокпекти
619.
Курган Карагансай-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
6 километрах 700 метрах к запад-северо западу от села Кокпекти
620.
Могильник Каракудык
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 400 метрах к юго западу от села Кокпекти
621.
Могильник Каратаусай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 800 метрах к запад-северо западу от села Каратаусай
622.
Курганы Каратогай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 900 метрах к востоку от села Каратогай
623.
Могильник Каратогай-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах к северо востоку от села Каратогай
624.
Могильник Каратогай-V
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 600 метрах к северо востоку от села Каратогай
625.
Курган Кашкын-І
Эпоха средневековья
археология
в 10 километрах 200 метрах к северо западу от села Каратогай
626.
Могильник Кашкын-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к северо западу от села Каратогай
627.
Курган Киялы-Борте-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 200 метрах к юго востоку от села Борте

605.
Кеңсахара-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 300 метр
606.
Кеңсахара-ІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым
607.
Кеңсахара-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 300 метр
608.
Кеңсахара-ІV қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 300 метр
609.
Кеңсахара-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 400 метр
610.
Кеңсахара-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 500 метр
611.
Кеңсахара-VІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан шығысқа қарай 2 шақырым 700 метр
612.
Көктөбе бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
613.
Красное озеро-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байнассай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
614.
Красное озеро-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байнассай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 300 метр
615.
Красное озеро-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 300 метр
616.
Қарабұтақ-І қорғандары
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 500 метр
617.
Қарағансай-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым
618.
Қарағансай-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 500 метр
619.
Қарағансай-ІІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 700 метр
620.
Қарақұдық бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік батысқа қарай 11 шақырым 400 метр
621.
Қаратаусай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратаусай ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 800 метр
622.
Қаратоғай-І қорғандары
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан шығысқа қарай 900 метр
623.
Қаратоғай-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым
624.
Қаратоғай-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым 600 метр
625.
Қашқын-І қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік батысқа қарай 10 шақырым 200 метр
626.
Қашқын-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік батысқа қарай 9 шақырым
627.
Қиялы-Бөрте-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Бөрте ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 200 метр

628.
Могильник Кызылжар
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 900 метрах к северо западу от села Сарыжар
629.
Могильник Кызылшин-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 650 метрах к северо востоку от села Хазрет
630.
Могильник Макаш-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юго востоку от села Каратогай
631.
Могильник Макаш-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго востоку от села Каратогай
632.
Могильник Макаш-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 900 метрах к юго востоку от села Каратогай
633.
Могильник Макаш-V
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 200 метрах к юго востоку от села Каратогай
634.
Могильник Макаш-VІ
Эпоха средневековья
археология
в 5 километрах 100 метрах к юго востоку от села Каратогай
635.
Курган Мартук-І
археология
в 5 километрах к югу от села Мартук
636.
Могильник Мартук-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к юго западу от села Мартук
637.
Могильник Мартук-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго западу от села Мартук
638.
Могильник Мартук-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 800 метрах к юго западу от села Мартук
639.
Курган Мартук-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 600 метрах к запад-юго западу от села Мартук
640.
Могильник Мукансай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 16 километрах 800 метрах к юго западу от села Каратогай
641.
Могильник Мукансай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 22 километрах 100 метрах к юго западу от села Каратогай
642.
Могильник Мукансай-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 21 километрах 900 метрах к юго западу от села Каратогай
643.
Могильник Мумасай-І
Эпоха средневековья
археология
в 4 километрах к запад-юго западу от села Кокпекти
644.
Курган Нагорное-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 300 метрах к юго востоку от села Саржансай
645.
Могильник Нагорное-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 800 метрах к запад-северо западу от села Саржансай
646.
Курган Нагорное-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к западу села Саржансай
647.
Курган Нагорное-V
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 700 метрах к юг-юго западу от села Саржансай
648.
Могильник Нагорное-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах к юг-юго западу от села Саржансай
649.
Могильник Новоалексеевка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к юго востоку от села Карагандысай
650.
Могильник Новомихайловка
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 900 метрах к восток-юго востоку от села Байнассай
651.
Курган Новомихайловка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 100 метрах к северо-северо востоку от села Байнассай

628.
Қызылжар бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 шақырым 900 метр
629.
Қызылшың-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Хазірет ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 650 метр
630.
Мақаш-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
631.
Мақаш-ІІІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 500 метр
632.
Мақаш-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр
633.
Мақаш-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 200 метр
634.
Мақаш-VІ бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 100 метр
635.
Мәртөк-І қорғаны
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым
636.
Мәртөк-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым
637.
Мәртөк-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 500 метр
638.
Мәртөк-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 800 метр
639.
Мәртөк-VІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Мәртөк ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 1 шақырым 600 метр
640.
Мұқансай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік батысқа қарай 16 шақырым 800 метр
641.
Мұқансай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік батысқа қарай 22 шақырым 100 метр
642.
Мұқансай-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік батысқа қарай 21 шақырым 900 метр
643.
Мұмасай-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым
644.
Нагорное-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 300 метр
645.
Нагорное-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 2 шақырым 800 метр
646.
Нагорное-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан батысқа қарай 3 шақырым
647.
Нагорное-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 13 шақырым 700 метр
648.
Нагорное-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Саржансай ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 14 шақырым
649.
Новоалексеевка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қарағандысай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым
650.
Новомихайловка бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Байнассай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 900 метр
651.
Новомихайловка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Байнассай ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 100 метр

652.
Могильник Новофедровка
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к северо востоку от села Акмоласай
653.
Могильник Орта-Борте-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юг-юго востоку от села Аккайын
654.
Могильник Орта-Борте-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юго западу от села Аккайын
655.
Курган Орта-Борте-V
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юго западу от села Аккайын
656.
Могильник Орта-Борте-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к запад-юго западу от села Аккайын
657.
Могильник Первомайка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 600 метрах к северо востоку от села Первомайка
658.
Могильник Первомайка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 700 метрах к северо-северо востоку от села Первомайка
659.
Курган Полтавка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 400 метрах к запад-юго западу от села Полтавка
660.
Могильник Полтавка-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к запад-северо западу от села Полтавка
661.
Земляное укрепление Родниковское
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре к северо западу от села Родниковка
662.
Могильник Родниковский-І
Эпоха раннего железа
археология
в 700 метрах к северу от села Родниковка
663.
Могильник Родниковский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо западу от села Родниковка
664.
Могильник Рыбаковка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 400 метрах к юго западу от села Жанажол
665.
Могильник Саржан-І
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 350 метрах к восток-юго востоку от села Каратогай
666.
Курган Саржан-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 700 метрах к восток-юго востоку от села Каратогай
667.
Могильник Саржан-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 800 метрах к восток-юго востоку от села Каратогай
668.
Могильник Саржан-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 400 метрах к юго востоку от села Каратогай
669.
Могильник Степановка-І
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 600 метрах к северо западу от села Курмансай
670.
Могильник Степановка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах 800 метрах к северо-северо западу от села Курмансай
671.
Могильник Сынтас
VІ-V века до нашей эры
археология
в 8 километрах 200 метрах к юго западу от села Сарыжар
672.
Могильник Сынтас-І
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах 500 метрах к северо востоку от села Родниковка
673.
Могильник Сынтас-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 500 метрах к северо востоку от села Родниковка
674.
Курган Сынтас-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 800 метрах к западу от села Хазрет

652.
Новофедровка бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
653.
Орта-Бөрте-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Аққайың ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
654.
Орта-Бөрте-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Аққайың ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
655.
Орта-Бөрте-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Аққайың ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым
656.
Орта-Бөрте-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Аққайың ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
657.
Первомайка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Первомайка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 600 метр
658.
Первомайка-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Первомайка ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 700 метр
659.
Полтавка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Полтавка ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 400 метр
660.
Полтавка-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Полтавка ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 4 шақырым
661.
Родниковка жер бекінісі
Орта ғасыр дәуірі
археология
Родников ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 шақырым
662.
Родниковский-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан солтүстікке қарай 700 метр
663.
Родниковский-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 шақырым
664.
Рыбаковка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жаңажол ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 400 метр
665.
Саржан-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 350 метр
666.
Саржан-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 9 шақырым 700 метр
667.
Саржан-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 800 метр
668.
Саржан-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 400 метр
669.
Степановка-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік батысқа қарай 12 шақырым 600 метр
670.
Степановка-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 14 шақырым 800 метр
671.
Сынтас бейіті
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар
археология
Сарыжар ауылынан оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым 200 метр
672.
Сынтас-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым 500 метр
673.
Сынтас-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан солтүстік шығысқа қарай 12 шақырым 500 метр
674.
Сынтас-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Хазірет ауылынан батысқа қарай 9 шақырым 800 метр

675.
Могильник Сынтас-V
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах 100 метрах к западу от села Хазрет
676.
Могильник Танаберген-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 300 метрах к югу от села Каратогай
677.
Курган Танаберген-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах к востоку от села Курмансай
678.
Курган Танаберген-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 14 километрах 400 метрах к восток-юго востоку от села Курмансай
679.
Могильник Танаберген-V
Эпоха раннего железа
археология
в 15 километрах к восток-юго востоку от села Курмансай
680.
Курган Танаберген-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 15 километрах к восток-юго востоку от села Курмансай
681.
Курган Танаберген-VІII
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 300 метрах к северо западу от села Маржанбулак
682.
Могильник Танаберген-ІХ
Эпоха бронзы
археология
в 15 километрах к восток-северо востоку от села Курмансай
683.
Могильник Тасшокысай-І
Эпоха средневековья
археология
в 800 метрах к юго востоку от села Кокпекти
684.
Могильник Тасшокысай-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 900 метрах к юго востоку от села Кокпекти
685.
Курган Тасшокысай-ІІІ
Эпоха средневековья
археология
в 1 километре 200 метрах к юго востоку от села Кокпекти
686.
Могильник Тасшокысай-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 200 метрах к юго востоку от села Кокпекти
687.
Могильник Тасшокысай-V
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 600 метрах к юго востоку от села Кокпекти
688.
Могильник Тасшокысай-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 300 метрах к юго востоку от села Кокпекти
689.
Могильник Теренсай
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 500 метрах к восток-северо востоку от села 13 лет Казахстана
690.
Могильник Терис-Бутак-І
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к юго западу от села Родниковка
691.
Курган Терис-Бутак-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к северо востоку от села Курайлы
692.
Курган Тогалай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 300 метрах к северо западу от села Акмоласай
693.
Могильник Тогалай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 100 метрах к северо западу от села Акмоласай
694.
Могильник Тлепберген-І
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 800 метрах к северо западу от села Каратогай
695.
Курган Тлепберген-ІІ
Эпоха средневековья
археология
в 12 километрах 500 метрах к северо западу от села Каратогай
696.
Могильник Хлебодаровка
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 200 метрах к северо востоку от села Сарыжар
697.
Курган Хлебодаровка-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах 600 метрах к юго западу от села Сарыжар

675.
Сынтас-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Хазірет ауылынан батысқа қарай 12 шақырым 100 метр
676.
Танаберген-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым 300 метр
677.
Танаберген-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығысқа қарай 14 шақырым
678.
Танаберген-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 14 шақырым 400 метр
679.
Танаберген-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 15 шақырым
680.
Танаберген-VІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 15 шақырым
681.
Танаберген-VІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Маржанбұлақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 10 шақырым 300 метр
682.
Танаберген-ІХ бейіті
Қола дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 15 шақырым
683.
Тасшоқысай-І бейіті
Орта ғасыр дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 800 метр
684.
Тасшоқысай-ІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 900 метр
685.
Тасшоқысай-ІІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 200 метр
686.
Тасшоқысай-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 200 метр
687.
Тасшоқысай-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 600 метр
688.
Тасшоқысай-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 300 метр
689.
Тереңсай бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қазақстанның 13 жылдығы ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 500 метр
690.
Теріс-Бұтақ-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым
691.
Теріс-Бұтақ-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қурайлы ауылынан солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
692.
Тоғалай-І қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік батысқа қарай 9 шақырым 300 метр
693.
Тоғалай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақмоласай ауылынан солтүстік батысқа қарай 9 шақырым 100 метр
694.
Тілепберген-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік батысқа қарай 11 шақырым 800 метр
695.
Тілепберген-ІІ қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қаратоғай ауылынан солтүстік батысқа қарай 12 шақырым 500 метр
696.
Хлебодаровка бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыжар ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 200 метр
697.
Хлебодаровка-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Сарыжар ауылынан оңтүстік батысқа қарай 9 шақырым 600 метр

698.
Курган Хлебодаровка-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 14 километрах к запад-юго западу от села Сарыжар
699.
Курган Хлебодаровка-ІV
Эпоха бронзы
археология
в 13 километрах 400 метрах к запад-юго западу от села Сарыжар
700.
Могильник Целинный-І
Эпоха бронзы и средневековья
археология
в 2 километрах 200 метрах к западу от села Кокпекти
701.
Курган Целинный-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 100 метрах к юго западу от села Кокпекты
702.
Могильник Целинный-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах 700 метрах к юго западу от села Кокпекты
703.
Могильник Целинный-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 800 метрах к юго западу от села Кокпекты
704.
Могильник Целинный-V
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 100 метрах к юго западу от села Кокпекты
705.
Могильник Целинный-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 500 метрах к запад-юго западу от села Кокпекты
706.
Могильник Целинный-VІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 300 метрах к запад-северо западу от села Кокпекты
707.
Могильник Черемушки-І
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 900 метрах к северо западу от села Курмансай
708.
Могильник Шаклум-І
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 100 метрах к восток-юго востоку от села Курмансай
709.
Могильник Шанды-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к восток-северо востоку от села Шанды
710.
Могильник Шанды-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к восток-северо востоку от села Шанды
711.
Курган Шанды-V
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к восток-северо востоку от села Шанды
712.
Могильник Шанды-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах 900 метрах к восток-северо востоку от села Шанды
713.
Могильник Шаруа-І
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 500 метрах к северо востоку от села Кенсахара
714.
Могильник Шаруа-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах 700 метрах к северо востоку от села Кенсахара
715.
Могильник Шаруа-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 6 километрах к северо востоку от села Кенсахара
716.
Могильник Шевченко-І
Эпоха раннего железа
археология
в 500 метрах к юг-юго востоку от села Шевченко
717.
Могильник Шевченко-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах 400 метрах к восток-юго востоку от села Шевченко
718.
Курган Шевченко-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 300 метрах к запад-северо западу от села Шевченко
719.
Могильник Шевченко-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 500 метрах к юго западу от села Кызылжар
720.
Могильник Шевченко-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 800 метрах к северо-северо востоку от села Шевченко

698.
Хлебодаровка-ІІІ қорғаны
Қола дәуірі
археология
Сарыжар ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 14 шақырым
699.
Хлебодаровка-ІV қорғаны
Қола дәуірі
археология
Сарыжар ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 13 шақырым 400 метр
700.
Целинный-І бейіті
Қола және орта ғасыр дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батысқа қарай 2 шақырым 200 метр
701.
Целинный-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 100 метр
702.
Целинный-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым 700 метр
703.
Целинный-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым 800 метр
704.
Целинный-V бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 шақырым 100 метр
705.
Целинный-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 7 шақырым 500 метр
706.
Целинный-VІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Көкпекті ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 4 шақырым 300 метр
707.
Черемушки-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 900 метр
708.
Шаклум-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Құрмансай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 100 метр
709.
Шанды-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шанды ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
710.
Шанды-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шаңды ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
711.
Шанды-V қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шанды ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
712.
Шанды-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шанды ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым 900 метр
713.
Шаруа-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 500 метр
714.
Шаруа-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым 700 метр
715.
Шаруа-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Кеңсахара ауылынан солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
716.
Шевченко-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шевченко ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 500 метр
717.
Шевченко-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шевченко ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 7 шақырым 400 метр
718.
Шевченко-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Шевченко ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 4 шақырым 300 метр
719.
Шевченко-ІV бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қызылжар ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 шақырым 500 метр
720.
Шевченко-VІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Шевченко ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 800 метр

721.
Могильник Шеменевский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 300 метрах к юго востоку от села Родниковка
722.
Могильник Шпаки
(Шеменевские курганы)
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 350 метрах к юго востоку от села Родниковка
Мугалжарский район
723.
Некрополь Айшыкты баба
Конец ХІХ века – ХХ века
градостроительство и архитектура
в 17 километрах к юго западу от села Сага
724.
Памятник Алпамыс батыру
2018 год
сооружение монументального искусства
город Кандыагаш, проспект Тауелсиздик
725.
Некрополь-мечеть Жалмухамбет ишана
1904 год
сакральный объект
в 17 километрах к юго западу от города Эмба
726.
"Көк мешіт" и дом медресе
Начало ХХ века
сакральный объект
в 13 километрах 500 метрах к северу от села Кумсай
727.
Мавзолей Котибар батыр Басенулы
2000 год
сакральный объект
в 13 километрах к восток-северо востоку от села Аккемер
728.
Мавзолей Карагул тамы
Конец ХІХ века
сакральный объект
в 45 километрах 700 метрах к востоку от села Булакты
729.
"Көк мешіт" Молдагазы
Начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 2 километрах 25 метров к северо востоку от села Кожасай
730.
Обелиск в честь соединения на станции Мугалжарской 13.09.1919 года частей Актюбинского и Туркестанского фронтов
1967 год
сооружение монументального искусства
станция Мугалжар, улица Железнодорожников
731.
Памятник посвященный трем биям
2017 год
сооружение монументального искусства
город Кандыагаш, проспект Тауелсиздик,18
732.
Курган Аккемер
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах к северо-северо востоку от села Елек
733.
Могильник Бала Талдык
VІІ-ІІІ века до нашей эры
археология
в 2 километрах 500 метрах к северо востоку от метеостанции Талдык
734.
Могильник
Эпоха бронзы
археология
в 300 метрах к югу от дороги между селами Булакты и Борлы
735.
Земляной курган
Эпоха раннего железа
археология
в 38 километрах от трассы Актобе – Шубаркудук
736.
Курган Жинишке
археология
в 2 километрах к юго западу от села Кайынды
737.
Поселение Иманкул
археология
в 4 километрах к северо западу от станции Мугалжар
738.
Могильник Кайынды-І
Эпоха бронзы
археология
в 3 километрах к северо западу от села Кайынды
739.
Стоянка Кайынды-ІІ
Эпоха неолита
археология
в 35 километрах к восток-юго востоку от села Алтынды
740.
Могильник Кандыагаш-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах 800 метрах к юго востоку от села Аккемер
741.
Могильник Кандыагаш-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах 900 метрах к северо востоку от города Кандыагаш
742.
Курган Кандыагаш-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах 500 метрах к востоку от города Кандыагаш
743.
Могильник Караколь
Эпоха раннего железа
археология

721.
Шеменевский-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 300 метр
722.
Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары)
Ерте темір дәуірі
археология
Родников ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым 350 метр
Мұғалжар ауданы
723.
Айшықты баба қорымы
ХІХ ғасырдың соңы – ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Саға ауылынан оңтүстік батысқа қарай 17 шақырым
724.
Алпамыс батыр ескерткіші
2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қандыағаш қаласы, Тәуелсіздік даңғылы
725.
Жалмұхамбет ишан қорым-мешіті
1904 жыл
киелі объекті
Ембі қаласынан оңтүстік батысқа қарай 17 шақырым
726.
"Көк мешіт" және медресе үйі
ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Құмсай ауылынан солтүстікке қарай 13 шақырым 500 метр
727.
Көтібар батыр Бәсенұлы кесенесі
2000 жыл
киелі объекті
Ақкемер ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым
728.
Қарағұл тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы
киелі объекті
Бұлақты ауылынан шығысқа қарай 45 шақырым 700 метр
729.
Молдағазының "көк мешіті"
ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қожасай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 25 метр
730.
Мұғалжар станциясында 13.09.1919 жылы Түркістан және Ақтөбе майдандарының бірігуіне арналған белгі
1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мұғалжар станциясы, Теміржолшылар көшесі
731.
Үш биге арналған ескерткіш
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қандыағаш қаласы, Тәуелсіздік даңғылы, 18
732.
Ақкемер қорғаны
Қола дәуірі
археология
Елек ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 6 шақырым
733.
Бала Талдық бейіті
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар
археология
Талдық метеостанциясынан солтүстік шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
734.
Бейіт
Қола дәуірі
археология
Бұлақты және Борлы ауылдары арасындағы жолдан оңтүстікке қарай 300 метр
735.
Жер қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Ақтөбе – Шұбарқұдық тас жолы бойынан 38 шақырым
736.
Жіңішке қорғаны
археология
Қайыңды ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым
737.
Иманқұл қонысы
археология
Мұғалжар станциясынан солтүстік батысқа қарай 4 шақырым
738.
Қайыңды-І бейіті
Қола дәуірі
археология
Қайыңды ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым
739.
Қайыңды-ІІ тұрағы
Неолит дәуірі
археология
Алтынды ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 35 шақырым
740.
Қандыағаш-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкемер ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 11 шақырым 800 метр
741.
Қандыағаш-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қандыағаш қаласынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 900 метр
742.
Қандыағаш-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қандыағаш қаласынан шығысқа қарай 2 шақырым 500 метр
743.
Қаракөл бейіті
Ерте темір дәуірі
археология

в 9 километрах 500 метрах к востоку от села Булакты
744.
Каменный курган Карасай-І
археология
в 18 километрах 700 метрах к юго западу от села Кайынды
745.
Могильник Карасай-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах 300 метрах к юго западу от села Кайынды
746.
Могильники Карасай-ІІІ, ІV
Эпоха бронзы
археология
в 22 километрах 900 метрах к северо-северо западу от села Кайынды
747.
Земляной курган Киянит
археология
в 22 километрах 400 метрах к северу от села Кайынды
748.
Могильник Косбулак
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к востоку от села Караколь
749.
Могильник Косбулак-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 13 километрах к востоку от села Караколь
750.
Могильник Леваневский
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах к восток-юго востоку от села Аккемер
751.
Курган Леваневский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 7 километрах к востоку от села Аккемер
752.
Могильник Уркач-І
Эпоха раннего железа
археология
в 5 километрах 500 метрах к восток-северо востоку от села Караколь
753.
Могильник Уркач-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к востоку от села Караколь
754.
Могильник Уркач-ІІІ
Эпоха бронзы
археология
в 6 километрах к востоку от села Караколь
755.
Курган Уркач-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 11 километрах к востоку от села Караколь
756.
Могильник Орта Карасай-І
археология
в 24 километрах 600 метрах к юго западу от села Кайынды
757.
Курган Тойман
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо западу от зимовки Тойман
758.
Могильник Токатобе
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо востоку от села Жаркемер
759.
Петроглифы Толеубулак
Мезолит-неолит
сакральный объект
в 13 километрах к северо востоку от села Булакты
760.
Поселение Тикбутак
2-половина ІІ тысячелетие до нашей эры
археология
в 13 километрах 200 метрах к северо востоку от села Кумсай
761.
Поселение Улы Талдык-І
Эпоха ранней бронзы
археология
в 19 километрах 100 метрах к северу от села Кайынды
762.
Поселение Улы Талдык-ІІ
Эпоха бронзы
археология
в 19 километрах 900 метрах к северу от села Кайынды
763.
Некрополь Улы Талдык-І
археология
в 48 километрах 400 метрах к северо востоку от села Кайынды
764.
Могильник Улы Талдык-ІІ
археология
в 33 километрах 700 метрах к северу от села Кайынды
765.
Каменные курганы Улы Талдык-ІІІ
археология
в 36 километрах 300 метрах к восток-северо востоку от села Кайынды
766.
Курган Улы Талдык-V
археология
на левом берегу реки Улы Талдык, в 1 километре 500 метрах к северу от устья ручья Тулепсай
767.
Могильник Шилисай
VІІ-ІІІ века до нашей эры
археология
на правом берегу реки Улы Талдык, в 1 километре 800 метрах к юго востоку от ручья Шилисай
Уилский район

Бұлақты ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым 500 метр
744.
Қарасай-І тас қорғаны
археология
Қайыңды ауылынан оңтүстік батысқа қарай 18 шақырым 700 метр
745.
Қарасай-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қайыңды ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым 300 метр
746.
Қарасай-ІІІ, ІV бейіттері
Қола дәуірі
археология
Қайыңды ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 22 шақырым 900 метр
747.
Қиянит жер қорғаны
археология
Қайыңды ауылынан солтүстікке қарай 22 шақырым 400 метр
748.
Қосбұлақ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 11 шақырым
749.
Қосбұлақ-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 13 шақырым
750.
Леваневский бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкемер ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
751.
Леваневский-ІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақкемер ауылынан шығысқа қарай 7 шақырым
752.
Орқаш-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракөл ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр
753.
Орқаш-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым
754.
Орқаш-ІІІ бейіті
Қола дәуірі
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 6 шақырым
755.
Орқаш-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қаракөл ауылынан шығысқа қарай 11 шақырым
756.
Орта Қарасай-І бейіті
археология
Қайыңды ауылынан оңтүстік батысқа қарай 24 шақырым 600 метр
757.
Тойман қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Тойман қыстағынан солтүстік батысқа қарай 1 шақырым
758.
Тоқатөбе бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Жаркемер ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 шақырым
759.
Төлеубұлақ петроглифтері
Мезолит-неолит
киелі объекті
Бұлақты ауылынан солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым
760.
Тікбұтақ қонысы
Біздің заманымызға дейінгі ІІ мыңжылдықтың 2-жартысы
археология
Құмсай ауылынан солтүстік шығысқа қарай 13 шақырым 200 метр
761.
Ұлы Талдық-І қонысы
Ерте қола дәуірі
археология
Қайыңды ауылынан солтүстікке қарай 19 шақырым 100 метр
762.
Ұлы Талдық-ІІ қонысы
Қола дәуірі
археология
Қайыңды ауылынан солтүстікке қарай 19 шақырым 900 метр
763.
Ұлы Талдық-І қорымы
археология
Қайыңды ауылынан солтүстік шығысқа қарай 48 шақырым 400 метр
764.
Ұлы Талдық-ІІ бейіті
археология
Қайыңды ауылынан солтүстікке қарай 33 шақырым 700 метр
765.
Ұлы Талдық-ІІІ тас қорғандары
археология
Қайыңды ауылынан шығыс-солтүстік шығысқа қарай 36 шақырым 300 метр
766.
Ұлы Талдық-V қорғаны
археология
Ұлы Талдық өзенінің сол жағалауы, Төлепсай саласынан солтүстікке қарай 1 шақырым 500 метр
767.
Шилісай бейіті
Біздің заманымызға дейінгі VІІ-ІІІ ғасырлар
археология
Ұлы Талдық өзенінің оң жағалауы, Шилісай бұлағынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым 800 метр
Ойыл ауданы

768.
Некрополь Аккемер (10 объектов)
Конец ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 1 километре к юго востоку от села Аккемер
769.
Некрополь Акмола (11 объектов)
Конец ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 3 километрах 800 метрах к западу от села Косембай
770.
Памятник-бюст Б. Жолмырзаева
2018 год
сооружение монументального искусства
село Уил, улица Б. Жолмырзаева, 5
771.
Некрополь Бабалы (1 объект)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 8 километрах к северо востоку от села Кумжарган
772.
Дом купца Красавина
ХІХ век
градостроительство и архитектура
село Уил, улица
Ш. Жарылгасулы, 26
773.
Некрополь Балапан (6 объектов)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 5 километрах 300 метрах к югу от села Аккемер
774.
Некрополь Ботакоз (3 объекта)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
сакральный объект
в 14 километрах к западу от села Аккемер
775.
Некрополь Жидели (2 объекта)
Начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 18 километрах к северо востоку от села Кумжарган
776.
Историко-архитектурный комплекс "Керуен-сарай" (мечеть, торговые места, ярмарочный комитет)
ХІХ век
сакральный объект
село Уил, улица Б. Жолмырзаева, 42
777.
Некрополь Коскорен мола
(4 объекта)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 6 километрах 400 метрах к запад-северо западу от села Аккемер
778.
Некрополь Сорлакмола (1 объект)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 4 километрах 300 метрах к северо западу от села Кемер
779.
Могила Сулеймен ата
1970 год
сакральный объект
в 400 метрах к северо востоку от села Каратал
780.
Некрополь Темирмола (2 объекта)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 9 километрах к северо востоку от села Шикудык
781.
Некрополь Тлепмола (2 объекта)
Начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 14 километрах к востоку от села Косембай
782.
Некрополь Ушмола (1 объект)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 13 километрах к юго востоку от села Косембай
783.
Памятник Ш. Берсиеву
1946 год
сооружение монументального искусства
село Каратал, улица Ш. Берсиева, 35
784.
Памятник Ш. Берсиеву
2018 год
сооружение монументального искусства
село Уил, улица С. Курманова
785.
Могила Ш. Берсиева и мемориал "Даңқ мұнарасы"
1944-1947 года
градостроительство и архитектура
сельский округ имени Ш. Берсиева
кладбище села Карасу
786.
Школа рабочей молодежи
Конец ХІХ века
градостроительство и архитектура
на правом берегу реки Уил, в 4 километрах 800 метрах к северо востоку от села Каракемер

768.
Ақкемер қорымы (10 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақкемер ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 шақырым
769.
Ақмола қорымы (11 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Көсембай ауылынан батысқа қарай
3 шақырым 800 метр
770.
Б. Жолмырзаев ескерткіш-мүсіні
2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ойыл ауылы, Б. Жолмырзаев көшесі, 5
771.
Бабалы қорымы (1 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Құмжарған ауылынан солтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
772.
Көпес Красавиннің үйі
ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ойыл ауылы, Ш. Жарылғасұлы көшесі, 26
773.
Балапан қорымы (6 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақкемер ауылынан оңтүстікке қарай 5 шақырым 300 метр
774.
Ботакөз қорымы (3 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Ақкемер ауылынан батысқа қарай 14 шақырым
775.
Жиделі қорымы (2 нысан)
ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Құмжарған ауылынан солтүстік шығысқа қарай 18 шақырым
776.
"Керуен-сарай" тарихи-архитектуралық кешені (мешіт, сауда орындары, жәрмеңке комитеті)
ХІХ ғасыр
киелі объекті
Ойыл ауылы, Б. Жолмырзаев көшесі, 42
777.
Қоскүрең мола қорымы (4 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақкемер ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 400 метр
778.
Сорлақмола қорымы (1 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Кемер ауылынан солтүстік батысқа қарай 4 шақырым 300 метр
779.
Сүлеймен ата бейіті
1970 жыл
киелі объекті
Қаратал ауылынан солтүстік шығысқа қарай 400 метр
780.
Темірмола қорымы (2 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Шиқұдық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 9 шақырым
781.
Тілепмола қорымы (2 нысан)
ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Көсембай ауылынан шығысқа қарай
14 шақырым
782.
Үшмола қорымы (1 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың
басы
қала құрылысы және сәулет
Көсембай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 13 шақырым
783.
Ш. Берсиев ескерткіші
1946 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қаратал ауылы, Ш. Берсиев көшесі, 35
784.
Ш. Берсиев ескерткіші
2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ойыл ауылы, С. Құрманов көшесі
785.
Ш. Берсиевтің бейіті және "Даңқ мұнарасы" мемориалы
1944-1947 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Ш. Берсиев атындағы ауылдық округі
Қарасу ауылындағы бейіт
786.
Шаруа жастарының мектебі
ХІХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Ойыл өзенінің оң жағалауы, Қаракемер ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 800 метр

787.
Некрополь Кумсай
Эпоха ранней бронзы
археология
в 10 километрах к юг-юго востоку от села Уил
788.
Могильник Сегизсай-І
Эпоха раннего железа
археология
в 10 километрах к юго западу от села Уил
Темирский район
789.
Мемориальный комплекс "Хазрет Досжан ишана"
Конец ХІХ века – начало ХХ века
сакральный объект
в 2 километрах 700 метрах к юго западу от кента Шубаркудук
790.
Мавзолей Костам
Конец ХІХ – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к северу от села Кенкияк
791.
Мечеть в городе Темир
Начало ХХ века
сакральный объект
город Темир, улица А. Халфе, 41
792.
Могильник Сырлы там
ХХ век
градостроительство и архитектура
в 1 километре к западу от города Темир
793.
Церковь в городе Темир
ІІ половина ХІХ века
градостроительство и архитектура
город Темир, улица Абилкаиыр хана, 34
794.
Могильник Басыкара
Эпоха раннего железа
археология
в 10 метрах к запад-юго западу от села Аксай
795.
Некрополь Бесоба
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к юго востоку от села Кумсай
796.
Курган Жаманагаш
Эпоха раннего железа
археология
в 12 километрах к северо-северо востоку от села Аксай
797.
Земляной курган
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к востоку от кента Шубаркудык
798.
Могильник Карабас-І
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к юго востоку от села Алтыкарасу
799.
Могильник Карамола
Эпоха раннего железа
археология
в 9 километрах к северу от села Аксай
800.
Кладбище Маулимберди
Эпоха раннего железа
сакральный объект
в 4 километрах 600 метрах к юг-юго востоку от села Кенкияк
801.
Курган Перелюбовский
Эпоха раннего железа
археология
в 4 километрах к северу от села Аксай
802.
Могильник Перелюбовский-І
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к северу от села Аксай
803.
Могильник Перелюбовский-ІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северо-северо западу от села Аксай
804.
Могильник Перелюбовский-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к северу от села Аксай
805.
Стоянка Сорколь
Эпоха энеолита
археология
в 300 метрах к северу села Сорколь
806.
Могильник Шагырлыкумды
Эпоха раннего железа
археология
в 8 километрах к западу от села Аксай
807.
Шубаркудукская дюнная стоянка
Эпоха неолита-бронзы
археология
в 8 километрах к северо западу от кента Шубаркудык
Хромтауский район
808.
Памятник-бюст Д. Беркимбаева
2017 год
сооружение монументального искусства
город Хромтау, проспект Бейбитшилик
аллея Бейбитшилик
809.
Памятник посвященный рабочим Металлургам
сооружение монументального искусства
город Хромтау, проспект Абая
аллея металлургов
810.
Некрополь Ойсылкара
XVIII-ХХ века
сакральный объект
в 3 километрах 100 метрах к северо западу от села Ойсылкара

787.
Құмсай қорымы
Ерте қола дәуірі
археология
Ойыл ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
788.
Сегізсай-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ойыл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 шақырым
Темір ауданы
789.
"Хазірет Досжан ишан" мемориалдық кешені
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Шұбарқұдық кентінен оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 700 метр
790.
Қостам кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Кеңқияқ ауылынан солтүстікке қарай 5 шақырым
791.
Темір қаласындағы мешіт
ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Темір қаласы, А. Халфе көшесі, 41
792.
Сырлы там бейіті
ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Темір қаласынан батысқа қарай 1 шақырым
793.
Темір қаласындағы шіркеу
ХІХ ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Темір қаласы, Әбілқайыр хан көшесі, 34
794.
Басықара бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 10 метр
795.
Бесоба қорымы
Ерте темір дәуірі
археология
Құмсай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым
796.
Жаманағаш қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 12 шақырым
797.
Жер қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Шұбарқұдық кентінен шығысқа қарай 1 шақырым
798.
Қарабас-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Алтықарасу ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 шақырым
799.
Қарамола бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 9 шақырым
800.
Мәулімберді бейіті
Ерте темір дәуірі
киелі объекті
Кеңқияқ ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 600 метр
801.
Перелюбовский қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 4 шақырым
802.
Перелюбовский-І бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым
803.
Перелюбовский-ІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 1 шақырым
804.
Перелюбовский-ІІІ бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан солтүстікке қарай 1 шақырым
805.
Соркөл тұрағы
Энеолит дәуірі
археология
Соркөл ауылынан солтүстікке қарай 300 метр
806.
Шағырлықұмды бейіті
Ерте темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан батысқа қарай 8 шақырым
807.
Шұбарқұдық дюн тұрағы
Неолит-қола дәуірі
археология
Шұбарқұдық кентінен солтүстік батысқа қарай 8 шақырым
Хромтау ауданы
808.
Д. Беркімбаев ескерткіш-мүсіні
2017 жыл
монументтік өнер құрылысы
Хромтау қаласы, Бейбітшілік даңғылы
Бейбітшілік аллеясы
809.
Металлург жұмысшыларға арналған ескерткіш
монументтік өнер құрылысы
Хромтау қаласы, Абай даңғылы
металлургтер аллеясы
810.
Ойсылқара қорымы
XVIII-ХХ ғасырлар
киелі объекті
Ойсылқара ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 шақырым 100 метр

811.
Памятник-обелиск Отан Ана
2015 год
сооружение монументального искусства
город Хромтау, проспект Победы
центральный парк
812.
Медный рудник Аралша
Эпоха бронзы
археология
в 500 метрах к востоку от села Кушенсай
813.
Древнее рудное месторождение
Эпоха бронзы
археология
в 3 километрах 500 метрах от реки Шиликти
814.
Курган Копа-ІІІ
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре к юго западу от села Копа
815.
Курган Копа-ІV
Эпоха раннего железа
археология
в 1 километре 500 метрах к юг-юго западу от села Копа
816.
Курган Копа-V
Эпоха средневековья
археология
в 2 километрах 500 метрах к запад-юго западу от села Копа
817.
Курган Копа-VІ
Эпоха раннего железа
археология
в 3 километрах к юг-юго западу от села Копа
818.
Могильник Куагаш
Эпоха бронзы
археология
в 150 метрах к западу от реки Куагаш, в 1 километре 100 метрах к северо западу от реки Шиликти
819.
Могильник Прикуагашский
Эпоха средневековья
археология
в 12 километрах 900 метрах к юго западу от села Бадамша
820.
Поселение Сарымырза
2-половина ІІ тысячилетия до нашей эры
археология
в 4 километрах к северо западу от села Абай
821.
Курган с каменной крепидой
Эпоха раннего железа
археология
в 2 километрах к юго западу от села Копа
822.
Могильник Тассай
археология
в 15 километрах 600 метрах к северо западу от села Тассай
823.
Курганный могильник Усуп
VІ-V века до нашей эры
археология
в 21 километрах к востоку от села Дон
824.
Могильник Шиликти
археология
в 4 километрах к востоку от реки Шиликти
Шалкарский район
825.
Братская могила для погибших в Гражданской войне
1919 год
градостроительство и архитектура
город Шалкар, улица
В. Цехановича, 24
826.
Мавзолей Акколка
Середина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 28 километрах 900 метрах к запад-юго западу от села Бозой
827.
Некрополь Арыс аулие
(10 объектов)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 130 километрах к запад-юго западу от села Бегимбет
828.
Кладбище Арыстан-мола
(8 объектов)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
сакральный объект
в 13 километрах к юг-юго западу от города Шалкар
829.
Мечеть Асан ишана
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 50 километрах к северо западу от села Бозой
830.
Культово-жилищный комплекс Абдигалим
ХІХ век – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 7 километрах к северо востоку от зимовки Кекрели
831.
Комплекс Балгасын
ХVІІ-ХVІІІ века
сакральный объект
в 15 километрах к юго западу от села Талдыкум
832.
Кладбище Беристен мола
(2 объекта)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к северо востоку от села Астауши

811.
Отан Ана ескерткіш-белгісі
2015 жыл
монументтік өнер құрылысы
Хромтау қаласы, Жеңіс даңғылы
орталық саябақ
812.
Аралша мыс кеніші
Қола дәуірі
археология
Көшенсай ауылынан шығысқа қарай 500 метр
813.
Ежелгі кен қазу орны
Қола дәуірі
археология
Шілікті өзенінен 3 шақырым 500 метр
814.
Қопа-ІІІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қопа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1 шақырым
815.
Қопа-ІV қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 1 шақырым 500 метр
816.
Қопа-V қорғаны
Орта ғасыр дәуірі
археология
Қопа ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 500 метр
817.
Қопа-VІ қорғаны
Ерте темір дәуірі
археология
Қопа ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 3 шақырым
818.
Қуағаш бейіті
Қола дәуірі
археология
Қуағаш өзенінен батысқа қарай 150 метр, Шілікті өзенінен солтүстік батысқа қарай 1 шақырым 100 метр
819.
Қуағаш жанындағы бейіт
Орта ғасыр дәуірі
археология
Бадамша ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12 шақырым 900 метр
820.
Сарымырза қонысы
Біздің заманымызға дейінгі ІІ мыңжылдықтың 2-жартысы
археология
Абай ауылынан солтүстік батысқа қарай 4 шақырым
821.
Тас қабырғалы қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Қопа ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым
822.
Тассай бейіті
археология
Тассай ауылынан солтүстік батысқа қарай 15 шақырым 600 метр
823.
Үсүп қорғанды бейіті
Біздің заманымызға дейінгі VІ-V ғасырлар
археология
Дөң ауылынан шығысқа қарай 21 шақырым
824.
Шілікті бейіті
археология
Шілікті өзенінен шығысқа қарай 4 шақырым
Шалқар ауданы
825.
Азамат соғысында қаза тапқандарға арналған Бауырластар бейіті
1919 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шалқар қаласы, В. Цеханович көшесі, 24
826.
Аққолқа кесенесі
ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Бозой ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 28 шақырым 900 метр
827.
Арыс әулие бейіті (10 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырлардың басы
қала құрылысы және сәулет
Бегімбет ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 130 шақырым
828.
Арыстан-мола бейіті (8 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Шалқар қаласынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 13 шақырым
829.
Асан ишан мешіті
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Бозой ауылынан солтүстік батысқа қарай 50 шақырым
830.
Әбдіғалым діни-тұрғын үй кешені
ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Кекрелі қыстағынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
831.
Балғасын кешені
ХVІІ-ХVІІІ ғасырлар
киелі объекті
Талдықұм ауылынан оңтүстік батысқа қарай 15 шақырым
832.
Берістен мола бейіті (2 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Астауши ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым

833.
Некрополь Есентай мола
(7 объектов)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к северо востоку от села Бозой
834.
Мавзолей Есет-Дарибая
Конец ХІХ века
сакральный объект
в 30 километрах к юго от села Аккайтым
835.
Кладбище Есыркемис мола
(6 объектов)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 8 километрах к юг-юго западу от села Байкадам
836.
Мечеть и кладбище Жанаман ахуна
(2 объекта)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 5 километрах к юг-юго западу от села Астауши
837.
Могильник Казангапа
Начало ХХ века (1994 год)
сакральный объект
в 5 километрах к северо-северо востоку от зимовки Коскак
838.
Памятник-бюст Кайдауыл батыра
2016 год
сооружение монументального искусства
село Кауылжыр
станция Кайдауыл батыр
839.
Кладбище Кайнар (2 объекта)
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 16 километрах к юго востоку от села Текели
840.
Некрополь Калбут мола
(6 объектов)
Середина ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к северо востоку от села Астауши
841.
Кладбище Каракаска мола
(2 объекта)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 7 километрах к северо востоку от села Астауши
842.
Кладбище Карамола (5 объектов)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 1 километре 600 метрах к югу от села Аккайтым
843.
Мавзолей Кулекен бия
ХІХ век
градостроительство и архитектура
в 15 километрах к югу от города Шалкар
844.
Кладбище Кобыланды (3 объекта)
Середина ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 20 километрах к юг-юго западу от города Шалкар
845.
Мавзолей Матыгул
ХІХ век
градостроительство и архитектура
в 48 километрах к юг-юго западу от села Кутиколь
846.
Могильник Мендыколь-III
(1 объект) Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 46 километрах к юг-юго западу от села Кутиколь
847.
Памятник Монке бия
2018 год
сооружение монументального искусства
село Монке би, улица Ветеранов, 13
848.
Мавзолей Сансызбая
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 10 километрах к северо востоку от села Тумалыколь
849.
Жанаконысская дюнная стоянка
Эпоха энеолита
археология
в 400 метрах к северу от села Аккайтым
850.
Курган Орта Карасай-ІІ
археология
в 21 километрах 600 метрах к югу от села Кайынды
Иргизский район
851.
Мавзолей Алмат тамы
ХІХ век
сакральный объект
в 22 километрах к восток-юго востоку от села Иргиз
852.
Мавзолей Байгабыл
Начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 25 километрах к запад-северо западу от села Иргиз

833.
Есентай мола қорымы (7 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Бозой ауылынан солтүстік шығысқа қарай 16 шақырым
834.
Есет-Дәрібай кесенесі
ХІХ ғасырдың соңы
киелі объекті
Аққайтым ауылынан оңтүстікке қарай 30 шақырым
835.
Есіркеміс мола бейіті (6 нысан).
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Байқадам ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 8 шақырым
836.
Жанаман аһун бейіті және мешіті
(2 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Астауши ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 5 шақырым
837.
Қазанғап бейіті
ХХ ғасырдың басы (1994 жыл)
киелі объекті
Қосқақ қыстағынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 5 шақырым
838.
Қайдауыл батыр ескерткіш-мүсіні
2016 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қауылжар ауылы
Қайдауыл батыр станциясы
839.
Қайнар бейіті (2 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Текелі ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 16 шақырым
840.
Қалбұт мола қорымы (6 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Астауши ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 шақырым
841.
Қарақасқа мола бейіті (2 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Астауши ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7 шақырым
842.
Қарамола бейіті (5 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Аққайтым ауылынан оңтүстікке қарай 1 шақырым 600 метр
843.
Құлекен би кесенесі
ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шалқар қаласынан оңтүстікке қарай 15 шақырым
844.
Қобыланды бейіті (3 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Шалқар қаласынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 20 шақырым
845.
Матығұл кесенесі
ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Құтикөл аулынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 48 шақырым
846.
Меңдікөл-III бейіті (1 нысан)
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Құтикөл ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 46 шақырым
847.
Мөңке би ескерткіші
2018 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мөңке би ауылы, Ардагерлер көшесі, 13
848.
Сансызбай кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тұмалыкөл ауылынан солтүстік шығысқа қарай 10 шақырым
849.
Жаңақоныс дюн тұрағы
Энеолит дәуірі
археология
Аққайтым ауылынан солтүстікке қарай 400 метр
850.
Орта Қарасай-ІІ қорғаны
археология
Қайыңды аулынан оңтүстікке қарай 21 шақырым 600 метр
Ырғыз ауданы
851.
Алмат тамы кесенесі
ХІХ ғасыр
киелі объекті
Ырғыз ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 22 шақырым
852.
Байғабыл кесенесі
ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ырғыз ауылынан батыс-солтүстік батысқа қарай 25 шақырым

853.
Мечеть Дуйсенби ахуна
ХІХ века
сакральный объект
в 6 километрах 400 метрах к северо западу от села Жайсанбай
854.
Мавзолей Жаныс
Середина ХІХ века
сакральный объект
в 2 километрах 600 метрах к запад-юго западу от села Курылыс
855.
Мавзолей Жапак тамы
Конец ХІХ век
градостроительство и архитектура
в 5 километрах 500 метрах к восток-юго востоку от села Жайсанбай
856.
Мечеть Исатай хазрета
Начало ХХ века
сакральный объект
в 4 километрах 700 метрах к юго востоку от села Жайсанбай
857.
Некрополь Мани аулие
ХVII век – начало ХХ века
сакральный объект
в 6 километрах к западу от села Шенбертал
858.
Мавзолей Назар тамы
Конец ХІХ века – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
в 6 километрах к северо западу от села Кумтогай
859.
Мавзолей Омар тамы (4 объекта)
Середина ХІХ века
градостроительство и архитектура
в 3 километрах к югу от села Шенбертал

853.
Дүйсенбі аһун мешіті
ХІХ ғасыр
киелі объекті
Жайсаңбай ауылынан солтүстік батысқа қарай 6 шақырым 400 метр
854.
Жаныс кесенесі
ХІХ ғасырдың ортасы
киелі объекті
Құрылыс ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 2 шақырым 600 метр
855.
Жапақ тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Жайсаңбай ауылынан шығыс-оңтүстік шығысқа қарай 5 шақырым 500 метр
856.
Исатай хазірет мешіті
ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Жайсаңбай ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 шақырым 700 метр
857.
Мәні әулие қорымы
ХVII ғасыр − ХХ ғасырдың басы
киелі объекті
Шеңбертал ауылынан батысқа қарай 6 шақырым
858.
Назар тамы кесенесі
ХІХ ғасырдың аяғы –ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Құмтоғай ауылынан солтүстік батысқа қарай 6 шақырым
859.
Омар тамы кесенесі (4 нысан)
ХІХ ғасырдың ортасы
қала құрылысы және сәулет
Шеңбертал ауылынан оңтүстікке қарай 3 шақырым