Об утверждении границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области
Постановление акимата Актюбинской области от 21 сентября 2020 года № 344. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 23 сентября 2020 года № 7456. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 19 марта 2024 года № 66
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 19.03.2024 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пункта 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 2 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 86 "Об утверждении Правил определения охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника истории и культуры и режима их использования", акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить согласно прилагаемым схематическим картам и планам, границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры Актюбинской области:
1) некрополя Абат-Байтак, расположенного в Хобдинском районе, согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению;
2) некрополя "Хан моласы", расположенного в Айтекебийском районе, согласно приложениям 3, 4 к настоящему постановлению;
3) мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы, расположенного в Алгинском районе, согласно приложениям 5, 6 к настоящему постановлению;
4) некрополя Даумшар, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 7, 8 к настоящему постановлению;
5) некрополя Карасакал, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 9, 10 к настоящему постановлению;
6) мавзолея Сундета, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 11, 12 к настоящему постановлению;
7) некрополя Асан-Кожа, расположенного в Байганинском районе, согласно приложениям 13, 14 к настоящему постановлению;
8) мавзолея Токбана, расположенного в Шалкарском районе, согласно приложениям 15, 16 к настоящему постановлению;
9) могильника Алимбет I, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 17, 18, 19, 20 к настоящему постановлению;

Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 23 қыркүйекте № 7456 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2024 жылғы 19 наурыздағы № 66 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 19.03.2024 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер Кодексінің 127-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 28-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 86 "Тарих және мәдениет ескерткішінің қорғау аймағын, құрылыс салуды реттеу аймағын және қорғалатын табиғи ландшафт аймағын және оларды пайдалану режимін айқындау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ақтөбе облысының тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекаралары қоса беріліп отырған схемалық карталарға және жоспарларға сәйкес бекітілсін:
1) Қобда ауданында орналасқан Абат-Байтақ қорымы осы қаулының 1, 2-қосымшаларына сәйкес;
2) Әйтеке би ауданында орналасқан "Хан моласы" қорымы осы қаулының 3, 4-қосымшаларына сәйкес;
3) Алға ауданында орналасқан Есет батыр Көкіұлы мавзолей-кешені осы қаулының 5, 6-қосымшаларына сәйкес;
4) Байғанин ауданында орналасқан Дәуімшар қорымы осы қаулының 7, 8 – қосымшаларына сәйкес;
5) Байғанин ауданында орналасқан Қарасақал қорымы осы қаулының 9, 10-қосымшаларына сәйкес;
6) Байғанин ауданында орналасқан Сүндет мавзолейі осы қаулының 11, 12-қосымшаларына сәйкес;
7) Байғанин ауданында орналасқан Асан-Қожа қорымы осы қаулының 13, 14- қосымшаларына сәйкес;
8) Шалқар ауданында орналасқан Тоқпан мавзолейі осы қаулының 15, 16- қосымшаларына сәйкес;
9) Қарғалы ауданында орналасқан Әлімбет I бейіті осы қаулының 17, 18, 19, 20-қосымшаларына сәйкес;

10) кургана Анастасьевка I, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 21, 22, 23, 24 к настоящему постановлению;
11) кургана Анастасьевка ІI, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 25, 26, 27, 28 к настоящему постановлению;
12) кургана Бадамша I, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 29, 30, 31, 32 к настоящему постановлению;
13) кургана Григорьевка I, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 33, 34, 35, 36 к настоящему постановлению;
14) кургана Григорьевка ІI, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 37, 38, 39, 40 к настоящему постановлению;
15) могильника Жанды I, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 41, 42, 43, 44 к настоящему постановлению;
16) могильника Жанды ІI, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 45, 46, 47, 48 к настоящему постановлению;
17) кургана Кабантау, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 49, 50, 51, 52 к настоящему постановлению;
18) кургана Казынюковский ІV, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 53, 54, 55, 56 к настоящему постановлению;
19) кургана Казынюковский V, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 57, 58, 59, 60 к настоящему постановлению;
20) могильника Карабутак І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 61, 62, 63, 64 к настоящему постановлению;
21) могильника Карабутак ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 65, 66, 67, 68 к настоящему постановлению;
22) могильника Карабутак ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 69, 70, 71, 72 к настоящему постановлению;
23) могильника Карабутак ІV, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 73, 74, 75, 76 к настоящему постановлению;
24) могильника Карабутак V, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 77, 78, 79, 80 к настоящему постановлению;
25) могильника Карабутак VІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 81, 82, 83, 84 к настоящему постановлению;
26) могильника Карабутак VІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 85, 86, 87, 88 к настоящему постановлению;
27) могильника Карабутак VІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 89, 90, 91, 92 к настоящему постановлению;
28) могильника Карабутак ІХ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 93, 94, 95, 96 к настоящему постановлению;
29) кургана Акбулаксай, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 97, 98, 99, 100 к настоящему постановлению;

10) Қарғалы ауданында орналасқан Анастасьевка I қорғаны осы қаулының 21, 22, 23, 24-қосымшаларына сәйкес;
11) Қарғалы ауданында орналасқан Анастасьевка ІІ қорғаны осы қаулының 25, 26, 27, 28- қосымшаларына сәйкес;
12) Қарғалы ауданында орналасқан Бадамша I қорғаны осы қаулының 29, 30, 31, 32-қосымшаларына сәйкес;
13) Қарғалы ауданында орналасқан Григорьевка I қорғаны осы қаулының 33, 34, 35, 36-қосымшаларына сәйкес;
14) Қарғалы ауданында орналасқан Григорьевка ІІ қорғаны осы қаулының 37, 38, 39, 40-қосымшаларына сәйкес;
15) Қарғалы ауданында орналасқан Жанды I бейіті осы қаулының 41, 42, 43, 44-қосымшаларына сәйкес;
16) Қарғалы ауданында орналасқан Жанды ІІ бейіті осы қаулының 45, 46, 47, 48-қосымшаларына сәйкес;
17) Қарғалы ауданында орналасқан Қабантау қорғаны осы қаулының 49, 50, 51, 52 қосымшаларына сәйкес;
18) Қарғалы ауданында орналасқан Казынюковский ІV қорғаны осы қаулының 53, 54, 55, 56-қосымшаларына сәйкес;
19) Қарғалы ауданында орналасқан Казынюковский V қорғаны осы қаулының 57, 58, 59, 60-қосымшаларына сәйкес;
20) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ І бейіті осы қаулының 61, 62, 63, 64-қосымшаларына сәйкес;
21) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ ІІ бейіті осы қаулының 65, 66, 67, 68-қосымшаларына сәйкес;
22) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ ІІІ бейіті осы қаулының 69, 70, 71, 72-қосымшаларына сәйкес;
23) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ ІV бейіті осы қаулының 73, 74, 75, 76-қосымшаларына сәйкес;
24) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ V бейіті осы қаулының 77, 78, 79, 80-қосымшаларына сәйкес;
25) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ VІ бейіті осы қаулының 81, 82, 83, 84-қосымшаларына сәйкес;
26) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ VІІ бейіті осы қаулының 85, 86, 87, 88-қосымшаларына сәйкес;
27) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ VІІІ бейіті осы қаулының 89, 90, 91, 92-қосымшаларына сәйкес;
28) Қарғалы ауданында орналасқан Қарабұтақ ІХ бейіті осы қаулының 93, 94, 95, 96-қосымшаларына сәйкес;
29) Қарғалы ауданында орналасқан Ақбұлақсай қорғаны осы қаулының 97, 98, 99, 100-қосымшаларына сәйкес;

30) кургана Бегеты І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 101, 102, 103, 104 к настоящему постановлению;
31) могильника Бугенбай І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 105, 106, 107, 108 к настоящему постановлению;
32) могильника Бугенбай ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 109, 110, 111, 112 к настоящему постановлению;
33) могильника Бугенбай ІV, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 113, 114, 115, 116 к настоящему постановлению;
34) могильника Бугенбай V, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 117, 118, 119, 120 к настоящему постановлению;
35) кургана Гурюлдек ІV, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 121, 122, 123, 124 к настоящему постановлению;
36) могильника Домбар ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 125, 126, 127, 128 к настоящему постановлению;
37) кургана Егинды І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 129, 130, 131, 132 к настоящему постановлению;
38) могильника Жалгызагаш ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 133, 134, 135, 136 к настоящему постановлению;
39) Земляного кургана, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 137, 138, 139, 140 к настоящему постановлению;
40) кургана Каргалинское водохранилище І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 141, 142, 143, 144 к настоящему постановлению;
41) могильника Кенсайран, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 145, 146, 147, 148 к настоящему постановлению;
42) могильника Косагаш І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 149, 150, 151, 152 к настоящему постановлению;
43) могильника Косагаш ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 153, 154, 155, 156 к настоящему постановлению;
44) кургана Косагаш ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 157, 158, 159, 160 к настоящему постановлению;
45) кургана Косестек І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 161, 162, 163, 164 к настоящему постановлению;
46) могильника Култавасай ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 165, 166, 167, 168 к настоящему постановлению;
47) кургана Култавасай ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 169, 170, 171, 172 к настоящему постановлению;
48) могильника Кызылжая ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 173, 174, 175, 176 к настоящему постановлению;
49) могильника Кызылжая ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 177, 178, 179, 180 к настоящему постановлению;

30) Қарғалы ауданында орналасқан Бегеті І қорғаны осы қаулының 101, 102, 103, 104-қосымшаларына сәйкес;
31) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай І бейіті осы қаулының 105, 106, 107, 108-қосымшаларына сәйкес;
32) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай ІІІ бейіті осы қаулының 109, 110, 111, 112-қосымшаларына сәйкес;
33) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай ІV бейіті осы қаулының 113, 114, 115, 116-қосымшаларына сәйкес;
34) Қарғалы ауданында орналасқан Бөгенбай V бейіті осы қаулының 117, 118, 119, 120-қосымшаларына сәйкес;
35) Қарғалы ауданында орналасқан Гүрілдек ІV қорғаны осы қаулының 121, 122, 123, 124-қосымшаларына сәйкес;
36) Қарғалы ауданында орналасқан Домбар ІІ бейіті осы қаулының 125, 126, 127, 128-қосымшаларына сәйкес;
37) Қарғалы ауданында орналасқан Егінді І қорғаны осы қаулының 129, 130, 131, 132-қосымшаларына сәйкес;
38) Қарғалы ауданында орналасқан Жалғызағаш ІІІ бейіті осы қаулының 133, 134 135, 136-қосымшаларына сәйкес;
39) Қарғалы ауданында орналасқан Жер қорғаны осы қаулының 137, 138, 139, 140-қосымшаларына сәйкес;
40) Қарғалы ауданында орналасқан Қарғалы су қоймасы І қорғаны осы қаулының 141, 142, 143, 144-қосымшаларына сәйкес;
41) Қарғалы ауданында орналасқан Кеңсайран бейіті осы қаулының 145, 146, 147, 148-қосымшаларына сәйкес;
42) Қарғалы ауданында орналасқан Қосағаш І бейіті осы қаулының 149, 150, 151, 152-қосымшаларына сәйкес;
43) Қарғалы ауданында орналасқан Қосағаш ІІ бейіті осы қаулының 153, 154, 155, 156-қосымшаларына сәйкес;
44) Қарғалы ауданында орналасқан Қосағаш ІІІ қорғаны осы қаулының 157, 158, 159, 160-қосымшаларына сәйкес;
45) Қарғалы ауданында орналасқан Қосестек І қорғаны осы қаулының 161, 162, 163, 164 қосымшаларына сәйкес;
46) Қарғалы ауданында орналасқан Құлтобасай ІІ бейіті осы қаулының 165, 166, 167, 168-қосымшаларына сәйкес;
47) Қарғалы ауданында орналасқан Құлтобасай ІІІ қорғаны осы қаулының 169, 170, 171, 172-қосымшаларына сәйкес;
48) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылжая ІІ бейіті осы қаулының 173, 174, 175, 176-қосымшаларына сәйкес;
49) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылжая ІІІ бейіті осы қаулының 177, 178, 179, 180-қосымшаларына сәйкес;

50) могильника Кызылсай І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 181, 182, 183, 184 к настоящему постановлению;
51) могильника Кызылсай ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 185, 186, 187, 188 к настоящему постановлению;
52) могильника Лушниковка ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 189, 190, 191, 192 к настоящему постановлению;
53) могильника Медес, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 193, 194, 195, 196 к настоящему постановлению;
54) курган Медес ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 197, 198, 199, 200 к настоящему постановлению;
55) могильника Медес ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 201, 202, 203, 204 к настоящему постановлению;
56) кургана Петропавловка І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 205, 206, 207, 208 к настоящему постановлению;
57) кургана Приозерное І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 209, 210, 211, 212 к настоящему постановлению;
58) могильника Рождественка І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 213, 214, 215, 216 к настоящему постановлению;
59) кургана Степное І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 217, 218, 219, 220 к настоящему постановлению;
60) кургана Тайкеткен І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 221, 222, 223, 224 к настоящему постановлению;
61) могильника Тайкеткен ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 225, 226, 227, 228 к настоящему постановлению;
62) могильника Уралсай, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 229, 230, 231, 232 к настоящему постановлению;
63) кургана Херсон ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 233, 234, 235, 236 к настоящему постановлению;
64) кургана Чкалов І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 237, 238, 239, 240 к настоящему постановлению;
65) кургана Чкалов ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 241, 242, 243, 244 к настоящему постановлению;
66) курган Чкалов ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 245, 246, 247, 248 к настоящему постановлению;
67) кургана Шанда ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 249, 250, 251, 252 к настоящему постановлению;
68) могильника Шанда VІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 253, 254, 255, 256 к настоящему постановлению;
69) могильника Шпаки ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 257, 258, 259, 260 к настоящему постановлению;

50) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылсай І бейіті осы қаулының 181, 182, 183, 184-қосымшаларына сәйкес;
51) Қарғалы ауданында орналасқан Қызылсай ІІ бейіті осы қаулының 185, 186, 187, 188-қосымшаларына сәйкес;
52) Қарғалы ауданында орналасқан Лушниковка ІІІ бейіті осы қаулының 189, 190, 191, 192-қосымшаларына сәйкес;
53) Қарғалы ауданында орналасқан Медес бейіті осы қаулының 193, 194, 195, 196-қосымшаларына сәйкес;
54) Қарғалы ауданында орналасқан Медес ІІ қорғаны осы қаулының 197, 198, 199, 200-қосымшаларына сәйкес;
55) Қарғалы ауданында орналасқан Медес ІІІ бейіті осы қаулының 201, 202, 203, 204-қосымшаларына сәйкес;
56) Қарғалы ауданында орналасқан Петропавловка І қорғаны осы қаулының 205, 206, 207, 208-қосымшаларына сәйкес;
57) Қарғалы ауданында орналасқан Приозерное І қорғаны осы қаулының 209, 210, 211, 212-қосымшаларына сәйкес;
58) Қарғалы ауданында орналасқан Рождественка І бейіті осы қаулының 213, 214, 215, 216-қосымшаларына сәйкес;
59) Қарғалы ауданында орналасқан Степное І қорғаны осы қаулының 217, 218, 219, 220 қосымшаларына сәйкес;
60) Қарғалы ауданында орналасқан Тайкеткен І қорғаны осы қаулының 221, 222, 223, 224-қосымшаларына сәйкес;
61) Қарғалы ауданында орналасқан Тайкеткен ІІ бейіті осы қаулының 225, 226, 227, 228-қосымшаларына сәйкес;
62) Қарғалы ауданында орналасқан Оралсай бейіті осы қаулының 229, 230, 231, 232 қосымшаларына сәйкес;
63) Қарғалы ауданында орналасқан Херсон ІІ қорғаны осы қаулының 233, 234, 235, 236-қосымшаларына сәйкес;
64) Қарғалы ауданында орналасқан Чкалов І қорғаны осы қаулының 237, 238, 239, 240-қосымшаларына сәйкес;
65) Қарғалы ауданында орналасқан Чкалов ІІ қорғаны осы қаулының 241, 242, 243, 244-қосымшаларына сәйкес;
66) Қарғалы ауданында орналасқан Чкалов ІІІ қорғаны осы қаулының 245, 246, 247, 248-қосымшаларына сәйкес;
67) Қарғалы ауданында орналасқан Шаңды ІІІ қорғаны осы қаулының 249, 250, 251, 252-қосымшаларына сәйкес;
68) Қарғалы ауданында орналасқан Шаңды VІ бейіті осы қаулының 253, 254, 255, 256-қосымшаларына сәйкес;
69) Қарғалы ауданында орналасқан Шпаки ІІ бейіті осы қаулының 257, 258, 259, 260-қосымшаларына сәйкес;

70) могильника Ебейты, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 261, 262, 263, 264 к настоящему постановлению;
71) могильника Ебейты І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 265, 266, 267, 268 к настоящему постановлению;
72) могильника Ебейты ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 269, 270, 271, 272 к настоящему постановлению;
73) могильника Ебейты ІІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 273, 274, 275, 276 к настоящему постановлению;
74) могильника Эрзерум І, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 277, 278, 279, 280 к настоящему постановлению;
75) кургана Эрзерум ІІ, расположенного в Каргалинском районе согласно приложениям 281, 282, 283, 284 к настоящему постановлению;
76) могильника Ащенсай - І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 285, 286, 287, 288 к настоящему постановлению;
77) могильника Ащенсай - ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 289, 290, 291, 292 к настоящему постановлению;
78) могильника Ащенсай - ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 293, 294, 295, 296 к настоящему постановлению;
79) могильника Ащенсай - V, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 297, 298, 299, 300 к настоящему постановлению;
80) кургана Ащенсай - VІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 301, 302, 303, 304 к настоящему постановлению;
81) могильника Забара - І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 305, 306, 307, 308 к настоящему постановлению;
82) кургана Забара - ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 309, 310, 311, 312 к настоящему постановлению;
83) могильника Забара - ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 313, 314, 315, 316 к настоящему постановлению;
84) могильника Макаш - І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 317, 318, 319, 320 к настоящему постановлению;
85) могильника Макаш - ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 321, 322, 323, 324 к настоящему постановлению;
86) могильника Макаш - ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 325, 326, 327, 328 к настоящему постановлению;
87) могильника Макаш - ІV, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 329, 330, 331, 332 к настоящему постановлению;
88) могильника Макаш - V, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 333, 334, 335, 336 к настоящему постановлению;
89) могильника Макаш – VІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 337, 338, 339, 340 к настоящему постановлению;

70) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті бейіті осы қаулының 261, 262, 263, 264-қосымшаларына сәйкес;
71) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті І бейіті осы қаулының 265, 266, 267, 268-қосымшаларына сәйкес;
72) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті ІІ бейіті осы қаулының 269, 270, 271, 272-қосымшаларына сәйкес;
73) Қарғалы ауданында орналасқан Ебейті ІІІ бейіті осы қаулының 273, 274, 275, 276-қосымшаларына сәйкес;
74) Қарғалы ауданында орналасқан Эрзерум І бейіті осы қаулының 277, 278, 279, 280-қосымшаларына сәйкес;
75) Қарғалы ауданында орналасқан Эрзерум ІІ қорғаны осы қаулының 281, 282, 283, 284-қосымшаларына сәйкес;
76) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай - І бейіті осы қаулының 285, 286, 287, 288- қосымшаларына сәйкес;
77) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай - ІІ бейіті осы қаулының 289, 290, 291, 292-қосымшаларына сәйкес;
78) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай - ІІІ бейіті осы қаулының 293, 294, 295, 296-қосымшаларына сәйкес;
79) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай - V бейіті осы қаулының 297, 298, 299, 300-қосымшаларына сәйкес;
80) Мәртөк ауданында орналасқан Ащенсай - VІ қорғаны осы қаулының 301, 302, 303, 304-қосымшаларына сәйкес;
81) Мәртөк ауданында орналасқан Забара-І бейіті осы қаулының 305, 306, 307, 308-қосымшаларына сәйкес;
82) Мәртөк ауданында орналасқан Забара-ІІ қорғаны осы қаулының 309, 310, 311, 312-қосымшаларына сәйкес;
83) Мәртөк ауданында орналасқан Забара-ІІІ бейіті осы қаулының 313, 314, 315, 316-қосымшаларына сәйкес;
84) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-І бейіті осы қаулының 317, 318, 319, 320-қосымшаларына сәйкес;
85) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-ІІ бейіті осы қаулының 321, 322, 323, 324-қосымшаларына сәйкес;
86) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-ІІІ бейіті осы қаулының 325, 326, 327, 328-қосымшаларына сәйкес;
87) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-ІV бейіті осы қаулының 329, 330, 331, 332-қосымшаларына сәйкес;
88) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-V бейіті осы қаулының 333, 334, 335, 336-қосымшаларына сәйкес;
89) Мәртөк ауданында орналасқан Мақаш-VІ бейіті осы қаулының 337, 338, 339, 340-қосымшаларына сәйкес;

90) могильника Саржан – І, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 341, 342, 343, 344 к настоящему постановлению;
91) курган Саржан – ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 345, 346, 347, 348 к настоящему постановлению;
92) могильника Саржан – ІІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 349, 350, 351, 352 к настоящему постановлению;
93) могильника Саржан – ІV, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 353, 354, 355, 356 к настоящему постановлению;
94) могильника Шеменевский – ІІ, расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 357, 358, 359, 360 к настоящему постановлению;
95) могильника Шпаки (Шеменевские курганы), расположенного в Мартукском районе согласно приложениям 361, 362, 363, 364 к настоящему постановлению;
2. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Актюбинской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Актюбинской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Актюбинской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области О. Уразалин
Приложение 1 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника некрополь Абат-Байтак
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Абат-Байтак, расположенного в 12 км к югу от поселка Талдысай Хобдинского района.
В охранную зону вошли:
некрополь Абат-Байтак, насчитывающий более 200 уникальных кулпытасов;
мавзолей 14-15 в.в. Абат-Байтак;
курганы;
дороги.
Общая площадь охранной зоны памятника составляет 57,0 гектаров.
Зона регулируемой застройки занимает территорию, прилегающую к современным основным дорогам и их пересечению. Площадь зоны регулируемой застройки 19,0 гектаров.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам охранной зоны памятника. В нее входит важное для истории и жизни поселения природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Площадь зоны охраняемого природного ландшафта 92,0 гектаров.

90) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-І бейіті осы қаулының 341, 342, 343, 344-қосымшаларына сәйкес;
91) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-ІІ қорғаны осы қаулының 345, 346, 347, 348-қосымшаларына сәйкес;
92) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-ІІІ бейіті осы қаулының 349, 350, 351, 352-қосымшаларына сәйкес;
93) Мәртөк ауданында орналасқан Саржан-ІV бейіті осы қаулының 353, 354, 355, 356-қосымшаларына сәйкес;
94) Мәртөк ауданында орналасқан Шеменев-ІІ бейіті осы қаулының 357, 358, 359, 360-қосымшаларына сәйкес;
95) Мәртөк ауданында орналасқан Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары) осы қаулының 361, 362, 363, 364-қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны оны ресми жариялағаннан кейін Ақтөбе облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі О. Уразалин
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 1-қосымша
Абат-Байтақ қорымы ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы, Қобда ауданының Талдысай ауылынан оңтүстікке қарай 12 км жерде орналасқан, Абат-Байтақ қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
200 астам ерекше құлпытастар бар Абат-Байтақ қорымы;
14-15 ғ.ғ. Абат-Байтақ мавзолейі;
қорғандар;
жолдар енгізілген.
Ескерткіштің қорғау аймағының жалпы көлемі 57,0 гектарды құрайды.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, қазіргі заманғы негізгі жолдар мен олардың қиылыстарына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі 19,0 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және мекендік тіршілік үшін аса маңызды, жоғары ғылыми маңызға және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи айналасы енгізілген. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағының көлемі 92,0 гектар.

Приложение 2 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта памятника некрополь Абат-Байтак
Приложение 3 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя "Хан моласы"
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя "Хан моласы", расположенного в 90 км к востоку от поселка Толыбай Айтекебийского района.
В охранную зону вошли:
некрополь "Хан моласы", насчитывающий около 1000 захоронений с кулпытасами "самарканд тас";
могила хана Младшего жуза Абилхаира;
дороги.
Общая площадь охранной зоны памятника составляет 56,0 гектаров.
Зона регулируемой застройки занимает территорию, прилегающую к современным основным дорогам и их пересечению. Площадь зоны регулируемой застройки 40,0 гектаров.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам охранной зоны памятника. В нее входит важное для истории и жизни поселения природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества. Площадь зоны охраняемого природного ландшафта 593,9085 гектаров.
Приложение 4 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя "Хан моласы"
Приложение 5 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749)
Охранная зона мемориального комплекса проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749), расположенного в 3 километрах к востоку от поселка Бестамак Алгинского района.
В охранную зону вошли:
мавзолей Есет батыра Кокиулы;
мемориальный комплекс Есет батыра Кокиулы;
каменные надмогильные ограды с кулпытасами XIX-XX в.в.;
шесть курганов второй половины I тысячелетия до нашей эры;
два каменных изваяния второй половины I тысячелетия до нашей эры;
дороги.
Общая площадь границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749) составил 15,95 гектаров:
площадь охранной зоны – 6,39 гектаров;

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 2-қосымша
Абат-Байтақ қорымы ескерткішінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 3-қосымша
"Хан моласы" қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы, Әйтеке би ауданының Толыбай ауылынан шығысқа қарай 90 км жерде орналасқан, "Хан моласы" қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
"самарқан тасы" құлпытастары бар 1000 жуық жерлеу орындарынан тұратын "Хан моласы" қорымы;
Кіші жүз ханы Әбілқайырдың моласы;
жолдар енгізілген.
Ескерткіштің қорғау аймағының жалпы көлемі 56,0 гектарды құрайды.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, қазіргі заманғы негізгі жолдар мен олардың қиылыстарына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Құрылыс салуды реттеу аймағының көлемі 40,0 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және мекендік тіршілік үшін аса маңызды, жоғары ғылыми маңызға және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи айналасы енгізілген. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағының көлемі 593,9085 гектар.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 4-қосымша
"Хан моласы" қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 5-қосымша
Есет батыр Көкіұлы (1667-1749) мавзолей-кешенінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Мемориалды кешеннің қорғау аймағы Алға ауданының Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 3 километр жерде орналасқан, Есет батыр Көкіұлы мавзолей-кешенінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
Есет батыр Көкіұлының мавзолейі;
Есет батыр Көкіұлының мемориалдық кешені;
XIX-ХХ ғ.ғ. құлпытастар мен қабірүсті тас қоршаулар;
біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысына жататын алты қорған;
біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысына жататын екі тас мүсін;
жолдар енгізілген.
Есет батыр Көкіұлы (1667-1749) мавзолей-кешенінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 15,95 гектарды құрайды:
қорғау аймағының ауданы – 6,39 гектар;

площадь зоны регулирования застройки – 2,46 гектаров;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 7,1 гектаров.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам охранной зоны памятника. В нее входит важное для истории и жизни поселения природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 6 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749)
Приложение 7 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Даумшар (ХVІІ - начало ХХ веков)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Даумшар, расположенного в 37 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли более 200 надгробных сооружений, в том числе:
могила Даумшара;
мавзолей Мурза-Муруна;
мавзолеи;
саганатамы;
каменные и сырцовые надмогильные ограды с кулпытасами;
сандыктасы;
койтасы;
дороги.
Общая площадь некрополя Даумшар и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 11,38 гектара. Из них:
площадь некрополя Даумшар – 2,81 гектара;
площадь охранной зоны – 1,26 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 3,20 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта - 4,11 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 8 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Даумшар (ХVІІ - начало ХХ веков)
Приложение 9 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Карасакал (XVII – начало XX веков)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Карасакал, расположенного в 60 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли не менее одной тысячи надгробных сооружений, в том числе:
могила Карасакала;
мавзолей Индибая;
мавзолеи;
саганатамы;
надмогильные сооружения из сырцовых кирпичей и плитняка;
сандыктасы;
койтасы;
дороги.

құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 2,46 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 7,1 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және мекендік тіршілік үшін аса маңызды, жоғары ғылыми маңызға және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи айналасы енгізілген.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 6-қосымша
Есет батыр Көкіұлы (1667-1749) мавзолей-кешенінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 7-қосымша
Дәуімшар қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 37 километр жерде орналасқан Дәуімшар қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 200 астам қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
Дәуімшар қабірі;
Мырза-Мұрын мавзолейі;
мавзолейлер;
сағанатамдар;
қабірүсті өңделмеген және тас қоршаулар құлпытастармен;
сандықтастар;
қойтастар;
жолдар.
Дәуімшар қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 11,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Дәуімшар қорымының ауданы – 2,81 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,26 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 3,20 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 4,11 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 8-қосымша
Дәуімшар қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 9-қосымша
Қарасақал қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 километр жерде орналасқан Қарасақал қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына бір мыңнан кем емес қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
Қарасақал қабірі;
Індібай мавзолейі;
мавзолейлер;
сағанатамдар;
қабірүсті өңделмеген кірпіштен және тақтатас құрылыстар;
сандықтастар;
қойтастар;
жолдар.

Общая площадь некрополя Карасакал и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 31,57 гектара. Из них:
площадь некрополя Карасакал – 14,86 гектара;
площадь охранной зоны – 2,88 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 6,47 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 7,36 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 10 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Карасакал (XVII – начало XX веков)
Приложение 11 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Сундета (вторая половина XIX века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея Сундета, расположенного в 68 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли:
мавзолей Сундета (вторая половина XIX века);
один сандыктас;
около двадцать сырцовых и каменных надмогильных оградок;
шесть кулпытасов.
Общая площадь мавзолея Сундета и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 4,89 гектара. Из них:
площадь мавзолея Сундета – 0,63 гектара;
площадь охранной зоны – 0,54 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 1,54 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 2,18 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 12 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Сундета (вторая половина XIX века)
Приложение 13 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Асан-Кожа (XVII – начало XX веков)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Асан-Кожа, расположенного в 43 километрах к западу-юго-западу от села Оймаут Байганинского района.
В охранную зону вошли 264 надгробных сооружений, в том числе:
мавзолеи;
саганатамы;
надмогильные сооружения из сырцовых кирпичей и плитняка;
сандыктасы;
койтасы;
дороги.

Қарасақал қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 31,57 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Қарасақал қорымының ауданы – 14,86 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,88 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 6,47 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 7,36 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 10-қосымша
Қарасақал қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 11-қосымша
Сүндет мавзолейінің (ХIХ ғасырдың екінші жартысы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 68 километр жерде орналасқан Сүндет мавзолейінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына енді:
Сүндет мавзолейі (ХІХ ғасырдың екінші жартысы);
бір сандықтас;
20 жуық қабірүсті өңделмеген және тас қоршаулар;
алты құлпытастар.
Сүндет мавзолейінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 4,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Сүндет мавзолейінің ауданы – 0,63 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 0,54 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 1,54 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 2,18 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 12-қосымша
Сүндет мавзолейінің (ХIХ ғасырдың екінші жартысы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 13-қосымша
Асан-Қожа қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Оймауыт ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 43 километр жерде орналасқан Асан-Қожа қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 264 қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
мавзолейлер;
сағанатамдар;
қабірүсті өңделмеген кірпіштен және тақтатас құрылыстар;
сандықтастар;
қойтастар;
жолдар.

Общая площадь некрополя Асан-Кожа и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 12,7 гектара. Из них:
площадь некрополя Асан-Кожа – 3,6 гектара;
площадь охранной зоны – 1,4 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 3,42 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 4,28 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 14 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Асан-Кожа (XVII – начало XX веков)
Приложение 15 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Токбана (середина XIX века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея Токбана, расположенного в 18 километрах к северо-западу от села Жанаконыс Шалкарского района.
В охранную зону вошли:
мавзолей Токбана (середина XIX века);
девять сырцовых и каменных надмогильных оградок;
два кулпытаса.
Общая площадь мавзолея Токбана и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 4,86 гектара. Из них:
площадь мавзолея Токбана – 0,50 гектара;
площадь охранной зоны – 0,50 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 1,56 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 2,3 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 16 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Токбана (середина XIX века)
Приложение 17 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Алимбет I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Алимбет I, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-западу от села Алимбет, в 20 метрах к западу от проселочной дороги, ведущей с развалин села Эбеты в вышеназванный населенный пункт.
Состоит из двух с камней в насыпи курганов, вытянутых по линии северо-восток - юго-запад, расстояние между которыми составляет 60 метров. Первый курган имеет диаметр 29 метров, высоту 0,8 метра. У западной подошвы первого кургана прослеживается полукольцевой ров. Второй курган 2 диаметром 15 метров, высотой 0,5 метра.

Асан-Қожа қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 12,7 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Асан-Қожа қорымының ауданы – 3,6 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,4 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 3,42 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 4,28 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 14-қосымша
Асан-Қожа қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 15-қосымша
Тоқпан мавзолейінің (ХІХ ғасырдың ортасы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Шалқар ауданының Жаңақоныс ауылынан солтүстік-батысқа қарай 18 километр жерде орналасқан Тоқпан мавзолейінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына енді:
Тоқпан мавзолейі (ХІХ ғасырдың ортасы);
бір сандықтас;
тоғыз қабірүсті өңделмеген және тас қоршаулар;
екі құлпытастар.
Тоқпан мавзолейінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 4,86 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Тоқпан мавзолейінің ауданы – 0,50 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 0,50 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 1,56 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 2,3 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 16-қосымша
Тоқпан мавзолейінің (ХІХ ғасырдың ортасы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 17-қосымша
Әлімбет І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет ауылынан 4 километр оңтүстік-батыста және бұрынғы Ебейті атты ауылға баратын жер жолдан 20 метр батыста орналасқан Әлімбет І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-шығыстан оңтүстік-батыс тізбегі бойынша созылып жатқан ара қашықтығы 60 метр болатын екі қорғаннан тұрады. 1-қорғанның диаметрі 29 метр, биіктігі 0,8 метр. 1-қорғанның батыс жақ етегінде жартылай сақиналы шұңқыр байқалады. 2-қорғанның диаметрі 15 метр, биіктігі 0,5 метр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,2 гектара;
площадь охранной зоны – 2,1 гектара, в которую вошли два кургана могильника и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 10,3 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 18,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 18 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Алимбет I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 19 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Алимбет I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 20 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Алимбет I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 21 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курган Анастасьевка I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Анастасьевка I, расположенного в Каргалинском районе, в 8 километрах к юго-востоку от села Алимбет и в 5,3 километрах к северо-северо-востоку от села Бозтобе.
Памятник представлен одиночным курганом диаметром 16 метров, высотой 0,5 метра. В 13 метрах южнее курган огибает грунтовая дорога, идущая с северо-запада (от железной дороги) к грейдерной дороге Шандыаша-Бозтобе. На вершине кургана установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 27,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
площадь охранной зоны, в которую вошли курган и грунтовая дорога – 1,38 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,81 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,87 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 30,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,2 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 2,1 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,3 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 18,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 18-қосымша
Әлімбет І бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 19-қосымша
Әлімбет І бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 20-қосымша
Әлімбет І бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 21-қосымша
Анастасьевка I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет ауылынан 8 километр оңтүстік-шығыста және Бозтөбе ауылынан 5,3 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Анастасьевка І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіштің диаметрі 16 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жалғыз жер қорған. Қорғанның оңтүстік жағында 13 метр жерде жер жол, солтүстік-батыстан келетін темір жол және Шандыаша-Бозтөбеге баратын көтерме жол өтіп жатыр. Қорғанның үстінде геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 27,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
қорған және жер жолдар енгізілген қорғау аймағының ауданы – 1,38 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,81 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,87 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 22 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Анастасьевка I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 23 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Анастасьевка I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 24 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Анастасьевка I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 25 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Анастасьевка ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Анастасьевка ІІ, расположенного в Каргалинском районе, в 2,6 километрах к северо-западу от села Бозтобе и в 4,3 километрах восточнее железнодорожного пути "Кандыагаш-Орск".
Диаметр кургана 14 метров, высота 0,5 метра. В северо-восточной части кургана имеется грабительская воронка диаметром 4 метров. В насыпи прослеживаются камни разных размеров. На вершине кургана установлен геодезический знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 27,06 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
площадь охранной зоны – 1,42 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,73 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,87 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 26 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Анастасьевка II Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 27 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Анастасьевка II Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 28 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Анастасьевка II Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 29 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Бадамша І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Бадамша І, расположенного в Каргалинском районе, в 2 километрах к востоку-юго-восток от села Бадамша.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 22-қосымша
Анастасьевка І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу қарта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 23-қосымша
Анастасьевка І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 24-қосымша
Анастасьевка І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 25-қосымша
Анастасьевка IІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бозтөбе ауылынан 2,6 километр солтүстік-батыста және "Қандыағаш-Орск" темір жолынан 4,3 километр шығыста орналасқан Анастасьевка ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның диаметрі 14 метр, биіктігі 0,5 метр. Қорғанның солтүстік-шығыс бөлігінде диаметрі 4 метр болатын тонау шұңқыры бар. Үйіндісінде әртүрлі көлемдегі тастар байқалады. Қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 27,06 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,42 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,73 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,87 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 26-қосымша
Анастасьевка ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 27-қосымша
Анастасьевка ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 28-қосымша
Анастасьевка ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 29-қосымша
Бадамша I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бадамша ауылынан 2 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Бадамша І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Памятник представлен одиночным курганом диаметром 14 метров, высотой 0,2 метра. На вершине кургана установлен геодезический знак, вокруг него прослеживается кольцевой ров, вырытый при его установке.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 27,21 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,05 гектара;
площадь охранной зоны – 1,39 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,78 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,99 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 30 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Бадамша I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 31 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Бадамша I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 32 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Бадамша I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 33 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Григорьевка І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Григорьевка І, расположенного в Каргалинском районе, в 1 километре к северо-северо-западу от села Ащелисай и в 360 метрах к северу от места поворота к северо-востоку трассы "Актобе-Орск".
Памятник представляет собой одиночный земляной курган высотой 1,5 метра, диаметром 38 метра. На кургане ранее был установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 29,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,19 гектара;
площадь охранной зоны, включающий один курган – 1,86 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,76 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 17,79 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Жалғыз қорғанды ескерткіш диаметрі 14 метр, биіктігі 0,2 метр. Қорғанның үстіне геодезиялық белгі орнатылған, айналасында белгіні орнату кезінде қазылған сақиналы ор байқалады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 27,21 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,05 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,39 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,78 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,99 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 30-қосымша
Бадамша І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 31-қосымша
Бадамша І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 32-қосымша
Бадамша І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 33-қосымша
Григорьевка I қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстік-солтүстік-батыста, "Ақтөбе-Орск" трассасының солтүстік-шығысындағы бұрылыстан 360 метр солтүстікте орналасқан Григорьевка І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш биіктігі 1,5 метр, диаметрі 38 метр жалғыз жер қорған болып табылады. Қорғанның үстінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 29,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,19 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,86 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,76 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 17,79 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 34 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Григорьевка I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 35 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Григорьевка I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 36 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Григорьевка I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 37 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Григорьевка ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Григорьевка ІІ, расположенного в Каргалинском районе, в 1 километре к северу от села Ащелисай и в 189 метрах к югу от трассы "Актобе-Орск".
Памятник представляет собой земляную насыпь, сооруженную на ровной площадке в 1 километре к северу от села Ащелисай. Высота кургана – 1,2 метра, диаметр – 28 метров. Насыпь кургана повреждена. Имеется грабительская воронка длиной 10 метров и шириной в среднем – 9 метров, которая начинается в центре кургана и заканчивается у северо-северо-восточной подошвы кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составил – 28,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,1 гектара;
площадь охранной зоны – 1,73 гектара. В нее вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 9,34 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 17,21 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества. В зону охраняемого природного ландшафта вошли трасса "Актобе - Орск" и грунтовая дорога.
Приложение 38 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Григорьевка II Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 39 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Григорьевка II Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 40 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Григорьевка II Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 34-қосымша
Григорьевка І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 35-қосымша
Григорьевка І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 36-қосымша
Григорьевка І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 37-қосымша
Григорьевка ІI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстікте "Ақтөбе-Орск" трассасынан 189 метр оңтүстікте орналасқан Григорьевка ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Ащылысай ауылынан 1 километр солтүстіктегі тегістік жерде орналасқан, жер қорған болып табылады. Қорғанның биіктігі – 1,2 метр, диаметрі – 28 метр. Қорғанның үйіндісі бұзылған. Қорғанның үйіндісінде оның ортасынан басталып, қорғанның солтүстік-солтүстік-шығыс жиегінен бітетін ұзындығы -10 метр, ені – 9 метр тонау шұңқыры бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,1 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,73 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,34 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 17,21 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағына "Ақтөбе-Орск" трассасы және жер жолдар енгізілген.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 38-қосымша
Григорьевка ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 39-қосымша
Григорьевка ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 40-қосымша
Григорьевка ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 41 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жанды І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жанды І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,9 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Состоит из трех земляных курганов, вытянувшихся по линии север-юг на 120 метров, расположены на краю небольшой пологой возвышенности. С запада курганная линия ограничена линией электропередач. Могильник по центру рассекает полевая дорога, пролегающая южнее центрального кургана. Размеры: первый курган (1,2х25 метров), с не смыкающимся в северной части кольцевым рвом, шириной 0,4 метра и расширением до 1,2 метра в южной его части, второй курган (1,0х16 метров), третий курган (0,5х18 метров) с камнем в насыпи.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 36,45 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,51 гектара;
площадь охранной зоны – 3,2 гектара, в которую вошли три кургана и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 12,34 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 42 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жанды I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 43 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жанды I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 44 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жанды I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 45 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жанды ІІ
(эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жанды ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах востоку-юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Курганная группа из трех земляных курганов расположенных на краю небольшой пологой возвышенности. С севера курганная линия ограничена линией электропередач. Центральный курган (2х30 метров) земляной, с выходом камня на вершине и двумя рвами с южной и северо-западной сторон. В насыпях второго (0,4х20 метров) и третьего курганов (0,4х12 метров) прослеживаются камни.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 41-қосымша
Жанды I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12,9 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Жанды І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстіктен-оңтүстікке қарай тізбегі бойымен 120 метр жерге созылып жатқан кішкене жайпақ қыраттың шетінде орналасқан үш жер қорғандарынан тұрады. Қорғандар тізбегі батыста электр желісімен шектелген. Бейіт ортасын орталық қорғаннан оңтүстікке қарай дала жолы кесіп өтіп жатыр. Өлшемдері: бірінші қорған (1,2х25 метр) ені 0,4 метр солтүстік бөлігіндегі қабыспайтын айналмалы шұңқыры бар болатын, ал оңтүстік бөлігіне қарай 1,2 метрге дейін ұлғаятын, екінші қорған (1,0х16 метр), үшінші қорғанның (0,5х18 метр) үйіндісінде тас кездеседі.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 36,45 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,51 гектар;
үш қорған және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 3,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,34 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 42-қосымша
Жанды І бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 43-қосымша
Жанды І бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 44-қосымша
Жанды І бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 45-қосымша
Жанды ІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 11 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Жанды ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорғаннан тұратын қорғандар тобы кішкене жайпақ төбеде орналасқан. Қорғандар тізбегі солтүстікте электрберіліс желісімен шектелген. Үйіндісінде тас кездесетін орталық жер қорғанның (2х30 метр) оңтүстік және солтүстік-батыс жағында екі шұңқыр, 2 (0,4х20 метр) және 3 (0,4х12 метр) қорғандарда тас кездеседі.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,53 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,79 гектара;
площадь охранной зоны – 2,72 гектара, в которую вошли три кургана и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 9,65 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 15,37 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 46 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жанды II Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 47 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жанды II Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 48 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жанды II Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 49 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Кабантау (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Кабантау, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6 километрах к юго-юго-востоку от села Шамши Калдаякова и в 7,5 километрах к востоку-юго-востоку от села Петропавловка.
Земляной курган размерами 0,8х12 метров, расположен на вершине одноименной горы, на левом берегу реки Жаксы-Каргалы. В 68 метрах к юго-западу от него – каменная кладка прямоугольной формы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,93 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара, в которую вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,63 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,91 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,53 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,79 гектар;
үш қорған және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 2,72 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,65 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 15,37 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 46-қосымша
Жанды ІІ бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 47-қосымша
Жанды ІІ бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 48-қосымша
Жанды ІІ бейті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 49-қосымша
Қабантау қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 6 километр оңтүстік-оңтүстік-шығыста және Петропавловка ауылынан 7,5 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Қабантау қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемі 0,8х12 метр болатын жалғыз жер қорған биік таудың үстінде, Жақсы - Қарғалы өзенінің сол жағасында орналасқан. Қорғаннан 68 метр оңтүстік батыста тікбұрыш тәрізді тас қоршау бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 26,93 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,63 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,91 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 50 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Кабантау Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 51 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Кабантау Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 52 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Кабантау Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 53 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Казынюковский ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Казынюковский ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11,2 километрах к северо-западу от села Тассай.
Земляной курган полусферической формы, высота 1 метр, диаметр 12 метров. На вершине насыпи скопление каменных плит. Находится на вершине плато левобережья реки Жаксы-Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,75 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,03 гектара;
площадь охранной зоны – 1,39 гектара, в которую вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,68 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,65 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 54 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Казынюковский ІV Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 55 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Казынюковский ІV Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 56 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Казынюковский ІV Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 57 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Казынюковский V (эпоха раннего железа)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 50-қосымша
Қабантау қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 51-қосымша
Қабантау қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 52-қосымша
Қабантау қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 53-қосымша
Казынюковский ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Тассай ауылынан 11,2 километр солтүстік-батыста орналасқан Казынюковский ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның үстіне плита тастар жиналған. Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жағасындағы биіктікте орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 26,75 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,03 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,39 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,68 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,65 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 54-қосымша
Казынюковский-ІV қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 55-қосымша
Казынюковский-ІV қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескеткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 56-қосымша
Казынюковский-ІV қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 57-қосымша
Казынюковский V қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Казынюковский V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,5 километрах к северо-западу от села Тассай.
Земляной курган полусферической формы. Высота 0,35 метра, диаметр 8 метров. На вершине плато, к югу от русла реки Жаксы-Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 26,38 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,02 гектара;
площадь охранной зоны – 1,28 гектара, в которую вошел один курган;
площадь зоны регулирования застройки – 8,62 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,46 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 58 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Казынюковский V Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 59 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Казынюковский V Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 60 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Казынюковский V Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 61 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Шесть каменных оградок расположены кучно на первой надпойменной террасе правого берега реки Карабутак. Две каменные оградки размерами 0,1х10 метров и 0,1х12 метров состоят из трех маленьких, соединенных между собой конструкций. Оградка 2 сооружена из двух, остальные три оградки четвертый (0,1х6 метров), пятый (0,1х4 метра) и шестой (0,1х3 метра) сконструированы лишь из одной.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,92 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,13 гектара;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Тассай ауылынан 10,5 километр солтүстік-батыста орналасқан Казынюковский V қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жартылай сфера пішінді жер қорған. Диаметрі 8 метр, биіктігі 0,35 метр. Жақсы-Қарғалы өзенінің оңтүстігіндегі биік қыраттың үстінде.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 26,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,02 гектар;
бір қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,28 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,62 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,46 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 58-қосымша
Казынюковский-V қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 59-қосымша
Казынюковский-V қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 60-қосымша
Казынюковский-V қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 61- қосымша
Қарабұтақ І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 3 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Алты тас қоршау Қарабұтақ өзенінің оң жағалауындағы бірінші террассада шоғырлана орналасқан. Өлшемдері 0,1х10 метр және 0,1х12 метр болатын екі тас қоршау бір-бірімен байланысқан кішкене үш қоршаудан тұрады. 2 қоршау екі қоршаудан салынған, қалған үш қоршау 4 (0,1х6 метр), 5 (0,1х4 метр) және 6 (0,1х3 метр) бір қоршаумен тұрғызылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 30,92 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,13 гектар;

площадь охранной зоны – 1,46 гектара, в которую вошли шесть каменные ограды;
площадь зоны регулирования застройки – 8,36 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,97 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 62 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 63 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 64 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 65 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Могильник состоит из трех земляных, с камнем в насыпи курганов и четырех каменных оградок, расположенных на краю невысокой пологой возвышенности, пересеченной проселочной дорогой. Парная группа, состоящая из пятого кургана (0,2х4 метра) и чеивертый каменной оградки (0,1х6 метра), расположена отдельно в 70 метрах к северо-востоку от основной группы. Основная группа вытянулась по линии северо-запад – юго-восток на 80 метров. Каменная оградка второго (0,1х4 метра) сооружена из двух соединенных между собой оградок, а конструкция оградок седьмого (0,4х7 метров) и третьего (0,1х5 метра) простая, состоящая из одной оградки. Размеры курганов: первого – 0,1х14 метров, второго – 0,2х8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 24,57 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,45 гектара;
площадь охранной зоны – 1,99 гектара, в которую вошли три кургана, четыре каменные ограды, грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 8,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

алты тас қоршау енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,46 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,36 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,97 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 62- қосымша
Қарабұтак І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 63- қосымша
Қарабұтак І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 64- қосымша
Қарабұтак І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 65- қосымша
Қарабұтақ ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт сүрлеу жол қиып жатқан және шетінде екпе ағаштары бар кішкене жайпақ қыратта орналасқан үйіндісінде тас кездесетін үш жер қорғаннан және төрт тас қоршаудан тұрады. 5 қорған (0,2х4 метр) және 4 (0,1х6 метр) тас қоршаудан тұратын жұпты топ негізгі топтан солтүстік-шығыста жерде орналасқан. Негізгі топ солтүстік-батыстан оңтүстік-шығыс тізбегі бойымен аралығында созылып жатыр. 2 тас қоршау (0,1х4 метр) өзара байланысқан екі қоршаудан тұрғызылған, ал 7 (0,4х7 метр) және 3 (0,1х5 метр) қоршаулардың құрылысы қарапайым, бір қоршаудан тұрады. Қорғандар көлемі: 1 – 0,1х14 метр, 2 – 0,2х8 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 24,57 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,45 гектар;
үш қорған, төрт тас қоршау, жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,99 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 13,93 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 66 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак II Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 67 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак II Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 68 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак II Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 69 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5,4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Три каменные оградки, вытянутые по линии северо-запад – юго-восток на 50 метров, расположены в 150 метрах юго-восточнее русла реки Карабутак. Полевая дорога рассекает могильник на две части, парная группа, состоящая из каменной оградки второй (0,1х4 метра) и земляного кургана с выходом камня на вершине первый (0,2х14 метров) расположены к северо-западу от отдельно лежащего за дорогой земляного кургана третий (0,2х8 метров).
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 29,1 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,06 гектара;
площадь охранной зоны – 1,22 гектара, в которую вошли три каменные ограды и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 7,83 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 19,99 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 70 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак III Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 13,93 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 66- қосымша
Қарабұтак ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 67- қосымша
Қарабұтак ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 68- қосымша
Қарабұтак ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 69- қосымша
Қарабұтақ ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 5,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Солтүстік-батыстан оңтүстік-шығыс тізбегімен аралығындағы үш тас қоршау Қарабұтақ өзенінің оңтүстік-шығысында 150 метр жерде орналасқан. Дала жолы бейітті екі бөлікке қиып жатыр, төбесіне тас шығып жатқан жер қорған 1 (0,2х14 метр) және тас қоршаудан 2 (0,1х4 метр) тұратын жұпты топ жолдың арғы бетінде бөлек жатқан 3 (0,2х8 метр) жер қорған солтүстік-батыста орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 29,1 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,06 гектар;
тас қоршаулар және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,22 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 7,83 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 19,99 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 70- қосымша
Қарабұтак ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы

Приложение 71 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак III Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 72 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак III Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 73 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак ІV (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5,4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Могильник, состоящий из каменно-земляного кургана первый (0,2х8 метров) и двух каменных оградок третий (0,1х8 метров) и второй (0,1х6 метров), расположен у левого берега небольшого сая, в 460 метрах к юго-востоку от места его впадения в реку Карабутак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,99 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,42 гектара;
площадь охранной зоны – 1,14 гектара, в которую вошли один курган и две каменные ограды;
площадь зоны регулирования застройки – 7,63 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 19,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 74 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак IV Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 75 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак IV Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 76 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак IV Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 77 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак V (эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Могильник находится на всхолмлении надпойменной террасы левого берега реки Карабутак, в 80 метрах от ее русла. Между рекой и могильником пролегает полевая дорога. Первый курган (0,5х16 метров) каменный, расположен между двумя каменными оградками второй (0,2х6 метров) и третий (0,2х6 метров).

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 71- қосымша
Қарабұтак ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 72- қосымша
Қарабұтак ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 73- қосымша
Қарабұтақ ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 5,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісінде тас кездесетін 1 қорған (0,2х8 метр) және 3 (0,1х8 метр), 2 (0,1х6 метр) екі тас қоршаудан тұратын бейіт Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы суайрық қыраттың басында, өзен арнасынан оңтүстік-шығыста 460 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,99 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,42 гектар;
бір қорған және екі тас қоршау енеді. қорғау аймағының ауданы – 1,14 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 7,63 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 19,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 74- қосымша
Қарабұтак ІV бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 75- қосымша
Қарабұтак ІV бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 76- қосымша
Қарабұтак ІV бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 77- қосымша
Қарабұтақ V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 6 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қарабұтақ өзенінің сол жағысындағы жайылма үсті террасасының адырында, өзен сағасынан 80 метр қашықтықта орналасқан. Өзен мен бейіт арасынан дала жолы өтіп жатыр. 1 қорған (0,5х16 метр) 2 (0,2х6 метр) және 3 (0,2х6 метр) екі тас қоршаудың ортасында жатыр.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 22,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,2 гектара;
площадь охранной зоны – 1,7 гектара, в которую вошли один курган, две каменные ограды и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 7,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 13,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 78 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак V Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 79 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак V Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 80 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак V Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 81 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак VІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 6,4 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Два каменных кургана размерами 0,2х10 метров и 0,3х12 метров расположены на склоне возвышенности левого берега реки Карабутак, в 120 метрах от ее русла. Параллельно реке, в 10 метрах от нее тянется полевая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 19,5 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,04 гектара;
площадь охранной зоны – 1,06 гектара, в которую вошли два кургана и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 6,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 12,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 22,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,2 гектар;
бір қорған, екі тас қоршау және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,7 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 7,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 13,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 78- қосымша
Қарабұтак V бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 79- қосымша
Қарабұтак V бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 80- қосымша
Қарабұтак V бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 81- қосымша
Қарабұтақ VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 6,4 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемдері 0,2х10 метр және 0,3х12 метр болатын екі жер қорған Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы қыратта, өзен арнасынан 120 метр қашықтықта орналасқан. Өзенге паралель 10 метр қашықта дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 19,5 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,04 гектар;
екі қорған және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,06 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 6,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 12,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 82 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VI Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 83 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VI Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 84 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VI Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 85 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак VІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак VІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к западу-юго-западу от села Карабутак.
Курганная группа из четырех курганов находится на всхолмлении надпойменной террасы левого берега реки Карабутак, в 80 метрах от ее русла. Между рекой и могильником пролегает полевая дорога. Могильник разделен на две группы оврагом. Основная группа, состоящая из трех земляных с камнем в насыпи курганов, размерами 0,3×10 метр, 0,2×11 метр, 0,3×9 метр расположена в 75 метрах от центрального одиночного кургана.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 28,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,8 гектара;
площадь охранной зоны – 2,8 гектара, в которую вошли четыре кургана;
площадь зоны регулирования застройки – 9,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 15,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 86 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VII Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 87 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VII Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 88 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VII Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 82- қосымша
Қарабұтак VІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 83- қосымша
Қарабұтак VІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 84- қосымша
Қарабұтак VІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 85- қосымша
Қарабұтақ VІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 11 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ VІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт қорғаннан тұратын қорғандар тобы Қарабұтақ өзенінің сол жағасындағы жайылма үсті террасасының адырында, өзен сағасынан 80 метр қашықтықта орналасқан. Өзен мен бейіт арасынан дала жолы өтіп жатыр. Бейіт аңғармен екі топқа бөлінген. Үш жер қорғаннан тұратын, үйінділерінде тасы бар негізгі топ, көлемдері 0,3х10 метр, 0,2х11 метр, 0,3х9 метр болатын орталық жалғыз қорғаннан 75 метр жерде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 28,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,8 гектар;
төрт қорған енетін, қорғау аймағының ауданы – 2,8 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 15,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 86- қосымша
Қарабұтак VIІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 87- қосымша
Қарабұтак VIІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 88- қосымша
Қарабұтак VIІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 89 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак VІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак VІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8 километрах к юго-западу от села Карабутак.
Могильник из восьми земляных курганов расположен на водоразделе междуречья рек Косестек и Карабутак. Основная группа курганов (диаметр от 8 до 11 метров, высота от 0,2 до 0,5 метра) занимают южную половину могильника. Самый крупный первый курган размерами 1,5х30 метров сооружен на севере. А также восьмой курган (0,5х10 метров) находится к северо-западу и отделен от основной массы курганов грунтовой дорогой.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,7 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,1 гектара;
площадь охранной зоны – 5,3 гектара, в которую вошли восемь курганов и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 15,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 90 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VIII Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 91 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VIII Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 92 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак VIII Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 93 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Карабутак IX (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Карабутак IX, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 7,5 километрах к югу от села Косестек и в 7,5 километрах к северо-западу от села Карабутак.
Могильник состоит из двадцати семи объектов, сооруженных на склоне межгорной долины, вдоль оврага Умиссай, впадающего в реку Косестек. Объекты условно разделены на две группы. Первая группа состоит из одинадцати объектов, занимает участок к югу от оврага. Сюда входят три кургана и восемь каменных оградок. Ко второй группе, расположенной к северу от оврага, относятся шестьнадцать объектов, представленных как курганными насыпями, так и каменными оградками.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 89- қосымша
Қарабұтақ VІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 8 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қарабұтақ VІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Сегіз жер қорғаннан тұратын бейіт Қосестек және Қарабұтақ өзендерінің аралығындағы суайырықта орналасқан. Қорғандардың негізгі тобы (диаметрлері 8 метрден 11 метрге дейін, биіктігі 0,2 метрден 0,5 метрге дейін) бейіттің оңтүстік жарты бөлігін алып жатыр. Солтүстікте орналасқан ең ірі бірінші қорғанның көлемі 1,5х30 метр. Сонымен қатар сегізінші қорған (0,5х10 метр) негізгі топтан солтүстік-батысқа қарай орналасқан және қорғандардың негізгі бөлігінен топырақ жолымен бөлінген.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 43,7 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,1 гектар;
сегіз қорған және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 5,3 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 15,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 90- қосымша
Қарабұтак VIIІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 91- қосымша
Қарабұтак VIIІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 92- қосымша
Қарабұтак VIIІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 93- қосымша
Қарабұтақ ІХ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қарабұтақ ауылынан 7,5 километр солтүстік-батыста және Қосестек ауылынан 7,5 километр оңтүстікте орналасқан Қарабұтақ ІХ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, Қосестек өзеніне құйятын, Үмиссай жырасының бойындағы, тау аралық алқаптың бөктерінде салынған жиырма жеті нысаннан тұрады. Нысандар шартты түрде екі топқа бөлінген. Бірінші топ он бір ескерткіштен тұрады, сайдың оңтүстік бөлігіндегі жерді алып жатыр. Мұнда үш қорған және сегіз тас қоршау бар. Екінші топ он алты ескерткіштен тұрады, сайдың солтүстігінде орналасқан, онда қорғандар және тас қоршаулар бар.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 32,9 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,0 гектара;
площадь охранной зоны – 3,4 гектара, в которую вошли двадцать семь курганов, каменных оградок и грунтовая дорога;
площадь зоны регулирования застройки – 10,9 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 16,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 94 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак IX Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 95 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак IX Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 96 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Карабутак IX Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 97 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Акбулаксай (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Акбулаксай, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 9 километрах к северо-северо-западу от села Сарыбулак.
Курган (высота 1 метр, диаметр 12 метров) с триангуляционным знаком на вершине, находится на плато к северу от реки Акбулаксай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,232 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,032 гектара;
площадь охранной зоны – 1,40 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 98 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Акбулаксай Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 32,9 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,0 гектар;
жиырма жеті қорған, тас қоршаулар және жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 3,4 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,9 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 16,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 94- қосымша
Қарабұтак ІX бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 95- қосымша
Қарабұтак ІX бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 96- қосымша
Қарабұтак ІX бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 97- қосымша
Ақбұлақсай қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 9 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан Ақбұлақсай қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үстінде триангуляциялық белгі бар қорған (биіктігі 1 метр, диаметрі 12 метр) Ақбұлақсай өзенінің солтүстігіндегі жотада орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,232 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,032 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,40 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 98- қосымша
Ақбұлақсай қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы

Приложение 99 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Акбулаксай Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 100 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Акбулаксай Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 101 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Бегеты І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Бегеты І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левом берегу реки Ебейты, в 8 километрах к юго-востоку от села Богенбай.
Памятник представляет собой курган с каменной наброской по центру и оградой по основанию. Его диаметр 13 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,546 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,036 гектара;
площадь охранной зоны – 1,41 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 102 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Бегеты І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 103 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Бегеты І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 104 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Бегеты І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 105 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в междуречье Богенбай и Култавасай, в 4 километрах к северу от села Богенбай.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 99- қосымша
Ақбұлақсай қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 100- қосымша
Ақбұлақсай қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 101- қосымша
Бегеті І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ебейті өзенінің сол жағалауында, Бөгенбай ауылынан 8 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Бегеті І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғанның іргесінде тас қоршауы, үйіндісінің ортасына тас салынған. Қорғанның биіктігі 0,4 метр, диаметрі 13 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,546 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,036 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,41 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 102- қосымша
Бегеті І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 103- қосымша
Бегеті І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жсопары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 104- қосымша
Бегеті І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 105- қосымша
Бөгенбай І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Құлтобасай және Бөгенбай жылғаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 4 километр солтүстікте орналасқан Бөгенбай І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник состоит из двух курганов, расположенных на водоразделе междуречья Богенбая и Култавасая, у грунтовой дороги в сторону села Богенбай. Первый курган с каменно-земляной насыпью имеет диаметр 12 метров, высоту 0,4 метра. Второй курган находится к северо-северо-востоку, на расстоянии 175 метров. Его размеры 12х0,4 метра. По центру кургана наблюдается воронка.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,721 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,331 гектара;
площадь охранной зоны – 2,99 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 106 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 107 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 108 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 109 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1,8 километрах к северо-западу от одноименного села, справа от дороги, идущей из села к северо-западу, верховьям ручья Култавасай.
Могильник состоит из двух курганов, вытянутых по линии юго-запад – северо-восток в 175 метрах друг от друга. В насыпи объекта-I прослеживаются камни. На объекте-I выявлены следы установки триангуляционного знака, от которого сохранился кольцевой ров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 46,764 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,524 гектара;
площадь охранной зоны – 3,44 гектара;

Бөгенбай және Құлтобасай өзендерінің аралығындағы суайрықта, Бөгенбай ауылына барар қара жолдың маңында орналасқан екі қорғаннан тұрады. Қорған-I тасты-топырақты үйіндісі бар, диаметрі 12 метр, биіктігі 0,4 метр. Қорған-II одан солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 175 метр қашықтықта орналасқан. Оның өлшемдері 12х0,4 метр. Қорғанның ортасында шұңқыр байқалады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 43,721 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,331 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,99 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 106- қосымша
Бөгенбай І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 107- қосымша
Бөгенбай І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 108- қосымша
Бөгенбай І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 109- қосымша
Бөгенбай ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай жылғасының сол жағасында, Бөгенбай ауылынан солтүстік-батысқа 1,8 километр, Құлтобасай жылғасының жоғарғы жағына, ауылдан солтүстік-батысқа шығатын, жолдың оң жағында орналасқан Бөгенбай ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, бір-бірінен 175 метр қашықтықта орналасқан, оңтүстік-батыс – солтүстік-шығыс түзеуі бойымен созылып жатқан екі қорғаннан тұрады. I-нысанның үйіндісінде тастар байқалады. I-нысанда триангуляциялық белгінің іздері сақталған – төңірегінде оны орнату кезінде қазылған сақиналы ор сақталған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 46,764 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,524 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,44 гектар;

площадь зоны регулирования застройки – 13,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 29,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 110 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай ІII Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 111 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай ІII Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 112 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай ІII Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 113 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 2 километрах к северо-востоку от села Богенбай.
Могильник состоит из трех курганов и одной каменной оградки. Расположен в 460 метрах к юго-западу от могильника Бугенбай III. Памятник вытянут по линии запад-восток на 150 метров, исключая каменную оградку, которая располагается в 250 метрах к востоку-юго-восток от центрального кургана. В насыпях объектов II и III фиксируются камни. Размеры курганов: первый – 0,4х18 метров, второй - 0,1х9 метров, третий – 0,6х11 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 86,26 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,09 гектара;
площадь охранной зоны – 9,77 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 25,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 46,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 29,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 110- қосымша
Бөгенбай ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 111- қосымша
Бөгенбай ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 112- қосымша
Бөгенбай ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 113- қосымша
Бөгенбай ІV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай ауылынан 2 километр солтүстік-шығыста орналасқан Бөгенбай ІV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт үш қорғаннан және бір тас қоршаудан тұрады. Бөгенбай III бейітінен оңтүстік-батысқа қарай 460 метрде орналасқан. Ескерткіш, тас қоршауды есепке алмағанда, батыс-шығыс түсуі бойымен 150 метрге созылып жатыр. Тас қоршау орталық қорғаннан шығыс-оңтүстік-шығысқа қарай 250 метр қашықтықта жатыр. Екінші және үшінші нысандардың үйіндісінде тастар байқалады. Қорғандардың өлшемдері: бірінші – 0,4х18 метр, екінші - 0,1х9 метр, үшінші – 0,6х11 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 86,26 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,09 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 9,77 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 25,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 46,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 114 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай ІV Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 115 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай ІV Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 116 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай ІV Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 117 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Бугенбай V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Бугенбай V, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1 километре к северо-северо-востоку от села Богенбай.
Могильник состоит из пяти курганов вытянутых меридианально на 350 метров. В насыпях объектов первого, второго и четвертого фиксируются камни. В западной части центрального кургана зияет грабительская воронка диаметром 3,5 метра. По северо-северо-западной подошве второго кургана проходит полевая дорога. Размеры курганов варьируют от 0,1 метра до 0,6 метра в высоту и от 7 метров до 21 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,08 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,35 гектара;
площадь охранной зоны – 6,83 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 38,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 118 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай V Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 119 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай V Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 120 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Бугенбай V Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 114- қосымша
Бөгенбай ІV бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 115- қосымша
Бөгенбай ІV бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 116- қосымша
Бөгенбай ІV бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 117- қосымша
Бөгенбай V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Бөгенбай ауылынан 1 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Бөгенбай V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт меридиан бойымен 350 метрге созылған бес қорғаннан тұрады. Бірінші, екінші және төртінші нысандардың үйіндісінде тастар байқалады. Орталық қорғанның батыс жағында диаметрі 3,5 метр болатын тонау шұңқыры бар. Екінші қорғанның солтүстік-солтүстік-батыс табанымен жер жол өтіп жатыр. Қорғандардың биіктігі 0,1 метр және 0,6 метр аралығында, диаметрі 7 метр және 21 метр аралығында.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,08 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,35 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,83 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 38,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 118- қосымша
Бөгенбай V бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 119- қосымша
Бөгенбай V бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 120- қосымша
Бөгенбай V бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 121 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Гурюлдек ІV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Гурюлдек ІV, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4,5 километрах к восток-юго-востоку от зимовки Алимбет.
Одиночный курган диаметром 18 метров, высотой 0,5 метра, расположен на водоразделе междуречья Алимбет и Колымта.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,587 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,057 гектара;
площадь охранной зоны – 1,53 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 122 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Гурюлдек ІV Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 123 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Гурюлдек ІV Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 124 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Гурюлдек ІV Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 125 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Домбар ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Домбар ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на высоком правом берегу ручья Егинды, в 15,8 километрах к западу от села Кос-Истек и в 11,8 километрах к восток-северо-востоку от села Жездибай Мартукского района.
Могильник Домбар ІІ расположен на левобережье реки Домбар, на правом склоне широтной балочки и в 5 километрах к северу от устья ручья Алабайтал. Могильник состоял из пяти курганов и двадцати семи каменных колец. Памятник был сильно разрушен пахотой. На сегодня сохранились только три кургана. Два из них каменные, диаметром 6 метров и 10 метров, высотой 0,2-0,3 метра. Третий курган земляной. Его диаметр 6 метров, высота 0,2 метра. В насыпях первой и второй курганов выявлены западины.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 121- қосымша
Гүрілдек ІV қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Әлімбет қыстауынан 4,5 километр шығыс-оңтүстік-шығыста орналасқан Гүрілдек ІV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 18 метр, биіктігі 0,5 метр болатын жалғыз қорған Әлімбет және Қолымта өзендерінің аралығындағы суайрықта орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,587 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,057 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,53 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 122- қосымша
Гүрілдек ІV қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 123- қосымша
Гүрілдек ІV қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 124- қосымша
Гүрілдек ІV қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 125- қосымша
Домбар ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, Қосестек ауылынан 15,8 километр батыста және Мәртөк ауданының Жездібай ауылынан 11,8 километр шығыс-солтүстік-шығыста орналасқан, Домбар ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын, ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Домбар ІІ бейіті Домбар өзенінің сол жағалауында, ендік сайдың оң жақ баурайында және Алабайтал бұлағының сағасынан 5 км солтүстікте орналасқан. Бейіт бес қорғаннан және жиырма жеті тас қоршаудан тұрады. Ескерткіш жер жырту салдарынан едәуір бұзылған. Бүгінгі таңда тек үш қорған сақталған. Оның екеуі тас қорған, диаметрі 6 метр және 10 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр. Үшінші қорған – топырақ қорған. Оның диаметрі 6 метр, биіктігі 0,2 метр. Бірінші және екінші қорғанның үйінділерінде шұңқырлар бар.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,317 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,337 гектара;
площадь охранной зоны – 2,28 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 24,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 126 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Домбар ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 127 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Домбар ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 128 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Домбар ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 129 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Егинды І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Егинды І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на высоком правом берегу ручья Егинды, в 6,4 километрах к восток-северо-востоку от его впадения в реку Косестек и в 6 километрах к востоку от села Косестек.
Представляет собой одиночный курган сооруженный на мысовидном выступе правого берега ручья Егинды. Насыпь кургана каменная диаметром 7 метров, высотой 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,458 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,018 гектара;
площадь охранной зоны – 1,27 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,77 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 130 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Егинды І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,317 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,337 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,28 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 24,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 126- қосымша
Домбар ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 127- қосымша
Домбар ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 128- қосымша
Домбар ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 129- қосымша
Егінді І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Егінді жылғасының жоғарғы оң жақ жағалауында, оның Қосестек өзеніне құйылысынан 6,4 километр шығыс-солтүстік-шығыста және Қосестек ауылынан 6 километр шығыста орналасқан Егінді І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Егінді бұлағының оң жақ биік жағасындағы мүйіс тәріздес шоқыда орналасқан жалғыз қорғаннан тұрады. Тас қорғанның диаметрі 7 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,458 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,018 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,27 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,77 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 130- қосымша
Егенді І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы

Приложение 131 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Егинды І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 132 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Егинды І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 133 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Жалгызагаш ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Жалгызагаш ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 2,5 километрах к юго-востоку от села Сарыбулак.
Три земляных кургана с камнем в насыпи, расположены с севера на юг на расстоянии 50 метров на вершине водораздела между ручьями Тарангул и Жалгызагаш. Наиболее крупные курганы размерами 1,2х14 метров и 1,0х15 метров находятся на краях оси. Между ними небольшой курганчик (0,25х5 метров) с воронкой по центру.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,149 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,169 гектара;
площадь охранной зоны – 1,84 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,44 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 134 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жалгызагаш ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 135 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жалгызагаш ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 136 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Жалгызагаш ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 137 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта Земляного кургана (эпоха раннего железа)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 131- қосымша
Егенді І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 132- қосымша
Егенді І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 133- қосымша
Жалғызағаш ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 2,5 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Жалғызағаш ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үйіндісіне тас қосылған үш қорған солтүстіктен оңтүстікке қарай 50 метрге созылып, Тарангүл және Жалғызағаш бұлақтарының аралығындағы суайрықтың басында орналасқан. Өлшемдері 1,2х14 метр және 1,0х15 метр болатын ең ірі екі қорған түзеудің екі шетінде. Ал екеуінің аралығында ортасында шұңқыры бар кішігірім қорған (0,25х5 метр) жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 34,149 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,169 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,84 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,44 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 134- қосымша
Жалғызағаш ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 135- қосымша
Жалғызағаш ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 136- қосымша
Жалғызағаш ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 137- қосымша
Жер қорғанның қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью Земляного кургана, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3,5 километрах к юго-востоку от села Велиховка и 11,8 километрах к востоку-северо-востоку от села Косестек.
Одиночный земляной курган расположен на правобережье реки Егинди, в 470 метрах южнее трассы Актобе-Орск. Представляет собой земляную насыпь с уплощенной вершиной диаметром 17 метров, высотой 0,8 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,964 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,054 гектара;
площадь охранной зоны – 1,51 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 138 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Земляной курган Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 139 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Земляной курган Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 140 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Земляной курган Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 141 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Каргалинское водохранилище І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Каргалинское водохранилище І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 15 километрах к востоку от села Шамши Калдаякова.
Каменный курган (высота 0,1 метра, диаметр 7 метров) расположен на возвышенной береговой кромки западной оконечности Каргалинского водохранилища.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,471 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,021 гектара;
площадь охранной зоны – 1,32 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,73 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Велиховка ауылынан 3,5 километр оңтүстік-шығыста және Қосестек ауылынан 11,8 километр шығыс-солтүстік-шығыста орналасқан Жер қорғанның бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жалғыз топырақ қорған Егінді өзенінің оң жағалауында, Ақтөбе-Орск тас жолынан оңтүстікке қарай 470 метр жерде орналасқан. Қорған үйіндісінің жоғарғы бөлігі жайпақталған, диаметрі 17 метр, биіктігі 0,8 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,964 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,054 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,51 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 138- қосымша
Жер қорған Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 139- қосымша
Жер қорған Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 140- қосымша
Жер қорған Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 141- қосымша
Қарғалы су қоймасы І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 15 километр шығыста орналасқан Қарғалы су қоймасы І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Тас қорған (биіктігі 0,1 метр, диаметрі 7 метр) Қарғалы су қоймасының батыс жағалауындағы төбеде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,471 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,021 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,32 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,73 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 142 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Каргалинское водохранилище І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 143 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Каргалинское водохранилище І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 144 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Каргалинское водохранилище І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 145 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кенсайран (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кенсайран, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13 километрах к северу от села Акжайык.
Состоит из более тридцати объектов - курганов и каменных выкладок, расположившихся двумя группами на площади 200x210 метров, вытянутых по цепочке с запада на восток в 100 метрах друг от друга. Размеры курганов от 0,5х8 метров до 1х12 метров, оградок - от 0,1х3 метров до 0,2х6 метров. Все насыпи с включением камня.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 60,57 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,92 гектара;
площадь охранной зоны – 5,75 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 17,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 35,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 146 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кенсайран Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 147 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кенсайран Актюбинская область, Каргалинский район план памятника

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 142- қосымша
Қарғалы су қоймасы І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 143- қосымша
Қарғалы су қоймасы І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 144- қосымша
Қарғалы су қоймасы І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 145- қосымша
Кеңсайран бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 13 километр солтүстікте орналасқан Кеңсайран бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт отыздан астам нысаннан тұрады оның ішінде қорғандар мен тас қоршаулар бар, ауданы 200х210 метр болатын алаңда екі топ болып, батыстан шығысқа қарай бір-біріне 100 метр қашықтықта тізбектеле орналасқан. Қорғандардың өлшемдері 0,5х8 метрден 1х12 метр аралығында, қоршаулардың көлемдері 0,1х3 метрден 0,2х6 метр аралығында болады. Үйінділердің барлығына да тас қосылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 60,57 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,92 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 5,75 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 17,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 35,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 146- қосымша
Кенсайран бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 147- қосымша
Кенсайран бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары

Приложение 148 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кенсайран Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 149 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Косагаш І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Косагаш І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 9 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык и в 12 километрах к северо-западу от села Богенбай.
Памятник расположен на первой надпойменной террасе левого берега речки Косагаш - правого притока реке Терекла. Состоит из трех курганов высотой 0,2-0,3 метра, диаметром 7-9 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,09 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,84 гектара;
площадь охранной зоны – 1,37 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,18 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 20,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 150 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Косагаш І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 151 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Косагаш І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 152 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Косагаш І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 153 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Косагаш ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Косагаш ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13 километрах к северо-северо-востоку от села Акжайык и 12,4 километрах к северо-западу от села Богенбай.
Три кургана и четыре ограды расположены на водоразделе в 1,5 километрах к запад-северо-западу от истока ручья Карасай и по левую сторону грунтовой дороги от зимовки Кенсайран в село Богенбай. Второй и третий курганы находятся в 250 метрах к запад-северо-западу от центрального кургана 1 (0,4х16 метров) и имеют размеры 0,15х10 метров и 1х10 метров соответственно. Третий курган расположен на маленьком всхолмлении. В насыпях курганов первого и второго фиксируются камни.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 148- қосымша
Кенсайран бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 149- қосымша
Қосағаш І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 9 километр солтүстік-солтүстік-шығыста, Бөгенбай ауылынан 12 километр солтүстік-батыста орналасқан Қосағаш І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Терекла өзенінің оң саласы – Қосағаш өзенінің сол жағасындағы бірінші жайылма үсті террасасында орналасқан. Биіктігі 0,2-0,3 метр, диаметрі 7-9 метр болатын үш қорғаннан тұрады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,09 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,84 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,37 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,18 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 20,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 150- қосымша
Қосағаш І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 151- қосымша
Қосағаш І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 152- қосымша
Қосағаш І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 153- қосымша
Қосағаш ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 13 километр солтүстік-солтүстік-шығыста, Бөгенбай ауылынан 12,4 километр солтүстік-батыста орналасқан Қосағаш ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Үш қорған және төрт тас қоршау Қарасай жылғасының бастауынан батыс-солтүстік-батысқа 1,5 километр және Кеңсайран қыстауынан Бөгенбай ауылынан апарар жер жолдың сол жағында орналасқан. Екінші және үшінші қорғандар орталық бірінші қорғаннан (0,4х16 метр) батыс-солтүстік-батысқа 250 метр қашықтықта (өлшемдері: 0,15х10 метр және 1х10 метр). Үшінші қорған шағын төмпешікте орналасқан. Бірінші және үшінші қорғандардың үйіндісінде тастар байқалады.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,39 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,20 гектара;
площадь охранной зоны – 6,59 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 39,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 154 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Косагаш ІI Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 155 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Косагаш ІI Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 156 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Косагаш ІI Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 157 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косагаш ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косагаш ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,5 километрах к северо-востоку от села Акжайык и в 10 километрах к северо-западу от села Богенбай.
Одиночный земляной курган диаметром 14 метров, высотой 0,8 метра. В насыпи кургана выявлена грабительская воронка, рядом с которой установлен шест. Вокруг кургана прослеживаются камни, возможно остатки каменной конструкции.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,69 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,040 гектара;
площадь охранной зоны – 1,45 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,39 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,20 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,59 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 39,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 154- қосымша
Қосағаш ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 155- қосымша
Қосағаш ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 156- қосымша
Қосағаш ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 157- қосымша
Қосағаш ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 12,5 километр солтүстік-шығыста және Бөгенбай ауылынан 10 километр солтүстік-батыста орналасқан Қосағаш ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Диаметрі 14 метр, биіктігі 0,8 метр болатын топырақ қорған. Қорған үйіндісінде тонау шұңқыры және сырық анықталды. Қорғанның айналасында тастар байқалады, тас құрылыстың қирандылары болуы мүмкін.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,69 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,040 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,45 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 158 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Косагаш ІII Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 159 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Косагаш ІII Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 160 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Косагаш ІII Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 161 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Косестек І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Косестек І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5 километрах к юго-западу от села Косестек.
На вершине небольшой возвышенности, в 5 километрах к юго-западу от села Косестек расположен земляной курган (0,3х12 метров). В 45 метрах к западу от кургана проходит линия электропередач, которая чуть севернее поворачивает на восток-северо-восток, параллельно с ней тянется полевая дорога. С северной и юго-восточной сторон кургана находятся лесонасаждения.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,986 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,026 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 162 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Косестек І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 163 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Косестек І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 164 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Косестек І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 158- қосымша
Қосағаш ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 159- қосымша
Қосағаш ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 160- қосымша
Қосағаш ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 161- қосымша
Қосестек І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Қосестек ауылынан 5 километр оңтүстік-батыста орналасқан Қосестек І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жер қорған (0,3х12 метр) Қосестек ауылынан оңтүстік-батыста 5 километр жерде кішкене төбе басында орналасқан. Қорғаннан батысқа қарай 45 метр сәл солтүстіктен шығыс-солтүстік-шығысқа бұрылған электрберіліс желісімен параллельді дала жолы өтіп жатыр. Қорғанның солтүстік және оңтүстік-шығыс жағында екпе ағаштар шоғырланған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,986 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,026 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 162- қосымша
Қосестек І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 163- қосымша
Қосестек І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 164- қосымша
Қосестек І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 165 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Култавасай ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Култавасай ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, между рекой Ебейты и ручьем Култавасай, в 8,2 километрах севернее села Богенбай.
Могильник находится примерно в 280 метрах южнее Култавасай І. Состоит из одного кургана и одной каменной оградки. Курган имеет плоскую вершину и двойную каменную ограду. Его диаметр 21 метр, высота 1,2 метра. Наружная ограда имеет толщину до 1,5 метров. В 30 метрах к юго-западу от кургана сохранилась каменная ограда диаметром 6,5 метров, толщина стенки более 1 метра. С юго-восточной стороны к объектам примыкает казахское кладбище.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 30,983 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,103 гектара;
площадь охранной зоны – 1,46 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,42 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 166 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Култавасай ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 167 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Култавасай ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 168 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Култавасай ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 169 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Култавасай ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Култавасай ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 7,2 километрах к северу от села Богенбай.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 165- қосымша
Құлтобасай ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Ебейті өзені және Құлтобасай жылғасының аралығында, Бөгенбай ауылынан 8,2 километр солтүстікке қарай орналасқан, Құлтобасай ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын, ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Құлтобасай І бейітінен шамамен 280 метр оңтүстікте орналасқан. Бір қорғаннан және бір тас қоршаудан тұрады. Қорғанның төбесі жайпақ және қосарланған тас қоршауы бар. Оның диаметрі 21 метр, биіктігі 1,2 метр. Сыртқы қоршауының қалыңдығы 1,5 метр. Қорғаннан 30 метр оңтүстік-батыста диаметрі 6,5 метр тас қоршау сақталған, жарының қалыңдығы 1 метрден асады. Нысандарға оңтүстік-шығыс жағынан қазақ зираты шектеседі.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 30,983 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,103 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,46 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,42 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 166- қосымша
Құлтобасай ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 167- қосымша
Құлтобасай ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 168- қосымша
Құлтобасай ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 169- қосымша
Құлтобасай ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бөгенбай ауылынан 7,2 километр солтүстікке қарай орналасқан Құлтобасай ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Представляет собой земляной курган в плане подтрапециевидной формы, длинной стороной ориентированной по оси с северо-северо-запада на юго-юго-восток. Длина 10 метров, высота 0,4 метра. По основанию курган обложен камнем.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,066 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,026 гектара;
площадь охранной зоны – 1,35 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,99 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 170 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Култавасай ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 171 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Култавасай ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 172 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Култавасай ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 173 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжая ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжая ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11,2 километрах к западу от села Бадамша и 2,8 километрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая.
Могильник расположен на пологом склоне правобережья реки Куагаш. Могильник состоит из четырех курганов. Западную часть могильника составляют три земляных кургана диаметром 14-18 метров, высотой 0,2-0,3 метра. Четвертый курган находился в стороне, примерно в 400 метрах к юго-востоку. Он был сооружен на небольшом кряже. Насыпь кургана каменная диаметром 8 метров, высотой 0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,835 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,785 гектара;
площадь охранной зоны – 6,45 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,9 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Трапеция пішінді топырақ қорған болып табылады, ұзын жағы солтүстік-солтүстік-батыстан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа бағытталған. Ұзындығы 10 метр, биіктігі 0,4 метр. Қорғанның іргесі таспен қоршалған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,066 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,026 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,35 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,99 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 170- қосымша
Құлтобасай ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 171- қосымша
Құлтобасай ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 172- қосымша
Құлтобасай ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 173- қосымша
Қызылжая ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 11,2 километр батыста және Қызылжая қыстауынан 2,8 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан Қызылжая ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Қуағаш өзенінің оң жағалауындағы жайпақ қыратта орналасқан. Бейіт төрт қорғаннан тұрады. Бейіттің батыс бөлігін диаметрі 14-18 метр, биіктігі 0,2-0,3 метр болатын үш топырақ қорған құрайды. Төртінші қорған шамамен 400 метр оңтүстік-шығыс шетте шоғырланған. Ол кішкентай жотада тұрғызылған. Қорған үйіндісі тас, диаметрі 8 метр, биіктігі 0,3 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,835 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,785 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,45 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,9 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 40,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 174 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылжая ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 175 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылжая ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 176 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылжая ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 177 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылжая ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылжая ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к западу от села Бадамша и в 2,7 километрах к северо-северо-западу от зимовки Кызылжая.
Могильник расположен на пологой возвышенности, состоит из шести курганов и шестнадцати небольших каменных оградок. В насыпях первого (0,3х20 метров), второго (0,1х10 метров), четвертого (0,1х8 метров) и шестого (0,4х16 метров) курганов фиксируются камни. Основная масса каменных оградок расположена в юго-восточной части могильника, самые крупные оградки имеют размеры 0,1х6 метров. Размеры пятого и третьего курганов составляют 0,1х10 метров и 0,4х7 метров соответственно.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 50,68 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,34 гектара;
площадь охранной зоны – 4,34 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 14,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 30,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 178 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылжая ІIІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 40,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 174- қосымша
Қызылжая ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 175- қосымша
Қызылжая ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 176- қосымша
Қызылжая ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 177- қосымша
Қызылжая ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 11 километр батыста және Қызылжая қыстауынан 2,7 километр солтүстік-солтүстік-батыста орналасқан Қызылжая ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт жайпақ төбеде орналасқан, алты қорғаннан және он алты шағын тас қоршаулардан тұрады. Бірінші (0,3х20 метр), екінші (0,1х10 метр), төртінші (0,1х8 метр) және алтыншы (0,4х16 метр) қорғандардың үйінділерінде тастар кездеседі. Тас қоршаулардың негізгі тобы бейіттің оңтүстік-шығыс бөлігінде шоғырланған, ең үлкен қоршаулардың көлемдері 0,1х6 метрден. Бесінші және үшінші қорғандардың көлемдері – 0,1х10 және 0,4х7 метрді тиісінше құрайды.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 50,68 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,34 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 4,34 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 14,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 30,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 178- қосымша
Қызылжая ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы

Приложение 179 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылжая ІІI Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 180 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылжая ІІI Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 181 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылсай І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылсай І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13,7 километрах к северо-западу от села Алимбет.
Состоит из четырех курганов, три из которых по основанию обложены крупными плитами (крепида). Их диаметр от 7 до 15 метров, высота 0,2-1,5 метра. Наиболее крупные курганы по периметру окружены западинами. По центру третьего кургана наблюдается углубление диаметром 3 метра, глубиной 0,4 метра. Еще один курган находится примерно в 40 метрах к северо-востоку от второго кургана. Представлял собой ограду из каменных блоков среднего размера.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,615 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,425 гектара;
площадь охранной зоны – 2,59 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 11,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 25,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 182 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылсай І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 183 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылсай І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 184 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылсай І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 185 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Кызылсай ІІ (эпоха бронзы)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 179- қосымша
Қызылжая ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 180- қосымша
Қызылжая ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 181- қосымша
Қызылсай І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Әлімбет ауылынан 13,7 километр солтүстік-батыста орналасқан Қызылсай І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт қорғаннан тұрады, оның үшеуі ірі плиталармен (крепидтер) жабылған. Олардың диаметрлері 7 ден 15 метрге дейін, биіктігі 0,2-1,5 метр. Ең ірі қорғандардың айналасы орлармен қоршалған. Үшінші қорғанның ортасында диаметрі 3 метр, тереңдігі 0,4 метр болатын шұңқыр байқалады. Тағы бір қорған екінші қорғаннан 40 метр солтүстік-шығыста орналасқан. Қоршау көлемі шағын блок тастардан тұратындығы көрініп тұр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,615 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,425 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,59 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 11,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 25,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 182- қосымша
Қызылсай І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы менқорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 183- қосымша
Қызылсай І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 184- қосымша
Қызылсай І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 185- қосымша
Қызылсай ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Кызылсай ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 13,5 километрах к северо-западу от села Алимбет.
Центральным сооружением могильника является большой земляной курган диаметром 16 метров и высотой до 1,6 метра, с расплывшейся плоской вершиной, на которых видно восемь отдельных кучки-наброски из камней. Основание кургана обложено камнями крупных размеров (до 50-70 сантиметров по удлинению); с северо-западной стороны сохранилась каменная обкладка в три ряда камней от основания кургана.
К северо-востоку и югу от центрального кургана на расстоянии до 50 метров группируются каменные кольца разных размеров. Северо-восточней располагается одиннадцать каменных колец диаметром от 3 до 7 метров, высотой от 0,1 до 0,5 метра. В южном направлении от главного кургана зафиксировано два целых каменных кольца диаметром 3,5 и 3 метр, два наполовину разрушенных (в 40 метрах южней кургана) и разбросы отдельных камней еще на 20 метров южней. На внешнем обрамлении кольца двенадцать, южней кургана, имеется три скопления из камней образующих небольшие пристройки к основному кольцу.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,548 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,108 гектара;
площадь охранной зоны – 1,53 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,61 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 186 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылсай ІI Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 187 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылсай ІI Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 188 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Кызылсай ІI Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 189 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Лушниковка ІІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Лушниковка ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-востоку от села Богенбай.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Әлімбет ауылынан 13,5 километр солтүстік-батыста орналасқан Қызылсай ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіттің орталық құрылысы – диаметрі 16 метр, биіктігі 1,6 метр болатын үлкен топырақ қорған. Оның жайпақтанып кеткен беткі жағында сегіз тас үйіндісі байқалады. Қорғанның іргесі үлкен тастармен төселген (ұзындығы 50-70 сантиметрге дейін жетеді); солтүстік-батыс жағынан қорғанның іргесінен басталған үш қатар тас өрілген.
Орталық қорғаннан солтүстік-шығыс және оңтүстікке қарай 50 метр қашықтықта әр түрлі көлемдегі тас қоршаулар топталған. Солтүстік-шығыста он бір тас қоршау орналасқан, диаметрі 3 метрден 7 метрге дейін, биіктігі 0,1 метрден 0,5 метрге дейін жетеді. Бас қорғаннан оңтүстік бағытта диаметрі 3 және 3,5 метр болатын екі бүтін тас қоршау, жартылай жойылған екі тас қоршау (қорғаннан оңтүстікке қарай 40 метр) анықталған. Бұдан оңтүстікке қарай тағы 20 метр жерде тастардың шашырай орналасқандығын байқауға болады. Он екі тас қоршаудың сыртқы көмкерілуінде негізгі тас қоршаудың қосымша құрылыстарына ұқсайтын тастардың үш жиынтығы орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,548 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,108 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,53 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,61 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 186- қосымша
Қызылсай ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 187- қосымша
Қызылсай ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 188- қосымша
Қызылсай ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 189- қосымша
Лушниковка ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бөгенбай ауылынан 4 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Лушниковка ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Два земляных кургана представлены круглыми полусферическими насыпями, вытянутыми по линии юго-запад – северо-восток на расстоянии 370 метров. Курганы разделены грунтовой дорогой и ложбинкой. Их размеры 1х24 метров и 1,5х25 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 90,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,31 гектара;
площадь охранной зоны – 10,3 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 26,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 48,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 190 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Лушниковка ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 191 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Лушниковка ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 192 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Лушниковка ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 193 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Медес (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Медес, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник состоит из четырех курганов занимающих небольшое возвышение межгорной долины, примерно в 700 метрах к западу от места слияния рек Медес и Косагаш. Курган с "усами" находится в северной части могильника. Представляет собой небольшой каменный курган диаметром 10 метров и высотой 0,35 метра. К востоку от него в восточном и северо-восточном направлениях отходили две каменные гряды длиной 51 и 44 метров. К югу от него находились три кургана с размерами насыпей от 0,3х10 метров до 0,8х13 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 47,36 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,06 гектара;
площадь охранной зоны – 3,80 гектара;

Үйіндісі жартылай сфералық екі жер қорған бір-бірінен 370 метр жерде оңтүстік-батыс – солтүстік-шығыс түзуі бойымен созылып жатыр. Қорғандар жер жолмен және ойпатпен бөлінген. Олардың өлшемдері 1х24 метр және 1,5х25 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 90,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,31 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 10,3 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 26,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 48,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 190- қосымша
Лушниковка ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 191- қосымша
Лушниковка ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 192- қосымша
Лушниковка ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 193- қосымша
Медес бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 11 километр солтүстікте орналасқан Медес бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт тауаралық жазықтықтағы шағын төмпешікті алып жатқан төрт қорғаннан тұрады, Медес және Қосағаш өзендерінің қосылған жерінен батысқа қарай 700 метр жерде орналасқан. "Мұртты" қорған бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан. Диаметрі 10 метр және биіктігі 0,35 метр өте үлкен емес тас қорған болып келеді. Қорғаннан шығысқа және солтүстік-шығысқа қарай екі тас тізбегі бар, олардың ұзындығы 51 және 44 метр. Одан оңтүстікке қарай үш қорған орналасқан. Өлшемдері 0,3х10 метрден 0,8х13 метрге дейін.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 47,36 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,06 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,80 гектар;

площадь зоны регулирования застройки – 13,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 28,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 194 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Медес Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 195 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Медес Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 196 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Медес Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 197 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Медес ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Медес ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северу от села Акжайык.
Одиночный земляной курган с каменной оградой по периферии расположен в междуречье Колымбай и Медес, в 760 метрах юго-юго-востоку от могильника Кенсайран. Восточнее кургана проходит полевая дорога, ведущая к переезду через ручей. Размеры кургана: диаметр 8 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,020 гектара;
площадь охранной зоны – 1,30 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,88 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 198 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Медес ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 199 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Медес ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника

құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 28,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 194- қосымша
Медес бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 195- қосымша
Медес бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 196- қосымша
Медес бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 197- қосымша
Медес ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 12 километр солтүстікте орналасқан Медес ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қолымбай және Медес өзен аралығының сыртқы аймағында, Кеңсайран бейітінен 760 метр оңтүстік-оңтүстік-шығыста орналасқан жалғыз топырақ қорған. Қорғаннан шығысқа қарай бұлақ бойымен өткелге апаратын дала жолы жатыр. Қорған көлемі: диаметрі 8 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,20 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,30 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,88 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 198- қосымша
Медес II қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 199- қосымша
Медес II қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары

Приложение 200 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Медес ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 201 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Медес ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Медес ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8,5 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник состоит из трех курганов, расположенных на правом берегу ручья Медес, в 150 метрах к востоку от ее русла. Первый курган (0,2х6 метров) находится в северной части могильника в 250 метрах к северу от третьего кургана (0,5х20 метров) и в 180 метрах к северо-востоку от второго кургана (0,3х10 метров). В насыпях первого и второго курганов прослеживаются камни. Севернее могильника, в 25 метрах от первого кургана, проходит полевая дорога.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 73,88 гектара. Из них:
площадь памятника – 3,30 гектара;
площадь охранной зоны – 7,98 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 21,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 40,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 202 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Медес III Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 203 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Медес III Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 204 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Медес III Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 205 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Петропавловка І (эпоха раннего железа)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 200- қосымша
Медес II қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 201- қосымша
Медес ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақжайық ауылынан 8,5 километр солтүстікте орналасқан Медес ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Медес жылғасының оң жағалауында, оның сағасынан шығысқа қарай 150 метр жерде орналасқан үш қорғаннан тұрады. Бірінші қорған (0,2х6 метр) бейіттің солтүстік бөлігінде, үшінші қорғаннан (0,5х20 метр) 250 метр солтүстікте және Екінші қорғаннан (0,3х10 метр) солтүстік-шығыста 180 метр жерде орналасқан. Бірінші және екінші қорғандардың үйінділерінде тас кездеседі. Бейіттен солтүстікке қарай, бірінші қорғаннан 25 метр жерде дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 73,88 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 3,30 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 7,98 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 21,7гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 40,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 202- қосымша
Медес ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 203- қосымша
Медес ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 204- қосымша
Медес ІІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 205- қосымша
Петропавловка І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Петропавловка І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 1,2 километре к юго-западу от села Петропавловка.
Каменный курган размерами 0,5х10 метров расположен на пашне, на вершине водораздельного хребта правого берега реки Жаксы-Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,954 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,024 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,97 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 206 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Петропавловка І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 207 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Петропавловка І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 208 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Петропавловка І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 209 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Приозерное І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Приозерное І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,8 километрах к северо-северо-востоку от села Акколь и в 8,7 километрах к югу от села Бозтобе.
Одиночный курган, размерами 0,5х14 метров, расположен на водоразделе степных речек, на возвышенности пересеченной полевой дорогой. На кургане сохранились следы от триангуляционного знака.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 38,682 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,042 гектара;
площадь охранной зоны – 1,44 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Петропавловка ауылынан 1,2 километр оңтүстік-батыста орналасқан Петропавловка І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 0,5х10 метр болатын тас қорған, Жақсы Қарғалы өзенінің оң жағасындағы су айрық жотаның басында, егістік алқабында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,954 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,024 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –9,97гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 206- қосымша
Петропавловка I қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 207- қосымша
Петропавловка I қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 208- қосымша
Петропавловка I қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 209- қосымша
Приозерное І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ақкөл ауылынан 10,8 километр солтүстік-солтүстік-шығыста және Бозтөбе ауылынан 8,7 километр оңтүстікте орналасқан Приозерное І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Өлшемдері 0,5х14 метр болатын қорған шағын дала өзендерінің суайрығында, дала жолымен қиылысатын төбеде. Қорғанда триангуляциялық белгінің ізі сақталған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 38,682 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,042 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,44 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –10,2 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,0 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 210 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Приозерное І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 211 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Приозерное І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 212 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Приозерное І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 213 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Рождественка І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Рождественка І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к запад-юго-западу от села Ащылысай и 300 метрах южнее трассы Актобе-Орск.
Могильник состоит из четырех земляных курганов, в плане образующих цепочку, ориентированную по оси запад-восток. К северной части четвертого кургана (0,3х18 метров) примыкает западина. Размеры остальных курганов варьируют от 0,3 до 1,5 метров в высоту и от 16 до 28 метров в диаметре.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 43,826 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,356 гектара;
площадь охранной зоны – 3,07 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 214 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Рождественка І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 215 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Рождественка І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,0 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 210- қосымша
Приозерное І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 211- қосымша
Приозерное І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 212- қосымша
Приозерное І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 213- қосымша
Рождественка І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Ащылысай ауылынан 11 километр батыс-оңтүстік-батыста және Ақтөбе-Орск тас жолынан 300 метр оңтүстікке қарай орналасқан Рождественка І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Төрт топырақ қорғаннан тұратын бейіт батыс-шығыс осі бойымен тізбектеле орналасқан. Төртінші қорғанның (0,3х18 метр) солтүстік бөлігіне ор жанасып жатыр. Қалған қорғандардың көлемі биіктігі 0,3-1,5 метр және диаметрі 16-28 метр аралығында өзгеріп отырады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 48,826 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,356 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,07 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –12,6 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 214- қосымша
Рождественка І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 215- қосымша
Рождественка І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары

Приложение 216 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Рождественка І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 217 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Степное І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Степное І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3,8 километрах к северо-западу от села Степное.
Одиночный земляной курган высотой 0,2 метра, диаметром 5 метров, расположен на крутой возвышенности пересеченной полевой дорогой в 4 километрах к северо-западу от села Степное.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,012 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,012 гектара;
площадь охранной зоны – 1,23 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,67 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 218 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Степное І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 219 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Степное І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 220 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Степное І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 221 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Тайкеткен І (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Тайкеткен І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 14 километрах к запад-юго-западу от села Бадамша.
На окраине пологой возвышенности расположен одиночный земляной курган с выходом камня на вершине. В 35 метрах севернее памятника проходит линия электропередач, параллельно которой пролегает проселочная дорога. На кургане установлен триангуляционный знак.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 216- қосымша
Рождественка І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 217- қосымша
Степное І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Степное ауылынан 3,8 километр солтүстік-батыста орналасқан Степное І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,2 метр, диаметрі 5 метр болатын жер қорған Степное ауылынан солтүстік-батыста 4 километрде, дала жолымен қиылысатын тік қыратта орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,012 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,012 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,23 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,67 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 218- қосымша
Степное І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 219- қосымша
Степное І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 220- қосымша
Степное І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 221- қосымша
Тайкеткен І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Бадамша ауылынан 14 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан Тайкеткен І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жайпақ төбенің шетінде, үйіндісінде тас кездесетін жалғыз жер қорған орналасқан. Ескерткіштен солтүстікке 35 метр жерде өтіп жатқан электрберіліс желісіне параллельді сүрлеу жолы жатыр. Қорғанда триангуляциялық белгі орнатылған.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,568 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,058 гектара;
площадь охранной зоны – 1,51 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 222 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Тайкеткен І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 223 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Тайкеткен І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 224 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Тайкеткен І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 225 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Тайкеткен ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Тайкеткен ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 8 километрах к восток-юго-востоку от села Карабутак и в 14,2 километрах к запад-северо-западу от села Бадамша.
Могильник состоит из пяти курганов. Расположен памятник в 70 метрах к северу от отвалов карьера "Тайкеткен". Полевая дорога, идущая с юго-юго-востока на северо-северо-запад, делит могильник на две части. Первая группа, расположенная бессистемно справа от дороги, состоит из трех курганов. Их размеры: первый курган - 1х30 метров, четвертый курган - 0,2х24 метров, пятый курган - 0,2х10 метров. Вторая группа состоит из двух курганов вытянувшихся по линии юго-юго-запад – северо-северо-восток и двух всхолмлений, расположенных между ними. Их диаметр 10 метров, высота 0,5-0,9 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 59,63 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,02 гектара;
площадь охранной зоны – 5,71 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 17,3 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,568 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,058 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,51 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –10,4 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 222- қосымша
Тайкеткен І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 223- қосымша
Тайкеткен І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 224- қосымша
Тайкеткен І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 225- қосымша
Тайкеткен ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының, Қарабұтақ ауылынан 8 километр шығыс-оңтүстік-шығыста және Бадамша ауылынан 14,2 километр батыс-солтүстік-батыста орналасқан Тайкеткен ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт бес қорғаннан тұрады. Ескерткіш "Тайкеткен" карьері үйіндісінен солтүстікке 70 метр жерде орналасқан. Оңтүстік-оңтүстік-шығыстан солтүстік-солтүстік-батысқа баратын дала жолы бейітті екіге бөліп жатыр. Бірінші топ жолдан оңтүстікке қарай жүйесіз орналасқан үш қорғаннан тұрады. Оларды көлемдері: бірінші қорған – 1х30 метр, төртінші қорған – 0,2х24 метр, бесінші қорған – 0,2х10 метр. Екінші топ оңтүстік-оңтүстік-батыс – солтүстік-солтүстік-шығыс түзеуі бойымен созылып жатқан екі қорғаннан және олардың арасындағы екі төмпешіктен тұрады. Олардың диаметр 10 метр, биіктігі 0,5-0,9 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 59,63 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,02 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 5,71 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы –17,3 гектар.
Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 34,6 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 226 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Тайкеткен ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 227 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Тайкеткен ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 228 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Тайкеткен ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 229 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Уралсай (эпоха бронзы и раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Уралсай, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 17,6 километрах к северу от села Акжайык.
Могильник расположен на левом берегу реки Терекла, в 3 километрах к югу от реки Урал, близ устья балки Уралсай, на узкой террасовидной площадке мыса между Тереклой и оврагом Ушбалкаш. С юга к нему примыкает старое казахское кладбище из 10-20 могил на самом конце мыса.
Могильник состоит из двух групп могильных сооружений. В центральную группу входят 5 земляных курганов обложенных по поверхности камнем, диаметром 6,5-14 метров и высотой 0,5-1,1 метра, 19 каменных колец диаметром от 3 до 8,8 метров, высотой до 0,3 метра и 3 каменных куч неправильной формы, не более 4,5 метров в поперечнике, высотой 0,2-0,3 метра. Все они занимают площадь 140х40 метров, вытянутую вдоль кромки надпойменной террасы. Вторая группа состоит из трех каменных колец диаметром до 10 метров. Они размещены за казахским кладбищем, между оврагами Ушбалкаш и Уралсаем. В 230 метрах к северу от центральной группы находится одиночное каменное кольцо. Общая длина могильника с севера на юг около 500 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 55,3 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,47 гектара;
площадь охранной зоны – 4,93 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 16,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 34,6 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 226- қосымша
Тайкеткен ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 227- қосымша
Тайкеткен ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 228- қосымша
Тайкеткен ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 229- қосымша
Оралсай бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола және ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан солтүстікке қарай 17,6 километр қашықтықта орналасқан Оралсай бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Теректі өзенінің сол жағалауында, Орал өзенінен оңтүстікке қарай 3 километр, Оралсай сайының сағасына жақын, жіңішке терасса түріндегі алаң мүйісінде Үшбалқаш және Теректі аңғары арасында орналасқан. Оңтүстікке қарай мүйіс соңында 10-20 көне қазақ мазарлары жалғасып жатыр.
Бейіт екі жерлеу құрылысы тобынан тұрады. Орталық топқа диаметрі 6,5-14 метр және биіктігі 0,5-1,1 метрлік тас төсемелі бес топырақ қорған диаметрі 3-тен 8,8 метрге, биіктігі 0,3 метрге дейінгі он тоғыз тас сақина және көлденеңінен 4,5 метр, биіктігі 0,2-0,3 метрлік үш формасыз тас үйінділері кіреді. Бұлардың барлығы жайылма үсті террасаның жиегінде созылып жатқан 140х40 метр алаңды алып жатыр. Екінші топ диаметрі 10 метрге дейін жететін үш тас қоршаудан тұрады. Олар қазақ зиратынан кейін, Үшбалқаш және Оралсай аңғары аралығында жайғасқан. Орталық топтан солтүстікке қарай 230 метр жерде жалғыз тас қоршау орналасқан. Солтүстіктен оңтүстікке қарай бейіттің жалпы ұзындығы шамамен 500 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 55,3 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,47 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 4,93 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 16,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 32,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 230 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Уралсай Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 231 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Уралсай Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 232 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Уралсай Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 233 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Херсон ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Херсон ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 5 километрах к югу от села Акжайык.
Одиночный курган расположен на вершине водораздела. Его диаметр 40 метров, высота 0,6 метра. К северо-востоку от кургана проходит полевая дорога в село Акжайык.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 44,142 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,212 гектара;
площадь охранной зоны – 2,13 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 12,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 29,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 234 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Херсон ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 235 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Херсон ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 236 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Херсон ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 32,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 230- қосымша
Оралсай бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 231- қосымша
Оралсай бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 232- қосымша
Оралсай бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 233- қосымша
Херсон ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ақжайық ауылынан 5 километр оңтүстікке қарай орналасқан Херсон ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Суайрық төбесінде орналасқан жалғыз қорған. Оның диаметрі 40 метр, биіктігі 0,6 метр. Қорғаннан солтүстік-шығысқа қарай Ақжайық ауылына баратын дала жолы өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 44,142 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,212 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,13 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 12,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 29,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 234- қосымша
Херсон ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 235- қосымша
Херсон ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 236- қосымша
Херсон ІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 237 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Чкалов І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Чкалов І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 11 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова.
Каменный курган высотой 0,4 метра, диаметром 10 метров с триангуляционным знаком на вершине расположен на увале левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 3 километрах к югу от ее русла.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,858 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,028 гектара;
площадь охранной зоны – 1,36 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,97 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 238 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Чкалов І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 239 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Чкалов І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 240 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Чкалов І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 241 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта курганов Чкалов ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью курганов Чкалов ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, на вершине водораздела меридиональной ориентации левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 2,6 километрах к югу от ее русла.
Два каменных кургана расположены на вершине водораздела меридианальной ориентации левого берега реки Жаксы-Каргалы. Размеры северного 0,25х5 метров (в насыпи воронка), в 100 метрах к югу другой курган (высота 0,4 метра, диаметр 6 метров).

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 237- қосымша
Чкалов І қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан солтүстік-шығысқа 11 километр қашықтықта орналасқан Чкалов І қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,4 метр, диаметрі 10 метр болатын, жоғарғы бетіне геодезиялық белгі орнатылған тас қорған Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы құлама бөктерде, өзен арнасынан оңтүстікке қарай 3 километр жерде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,858 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,028 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,36 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,97 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 238- қосымша
Чкалов І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 239- қосымша
Чкалов І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 240- қосымша
Чкалов І қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 241- қосымша
Чкалов ІІ қорғандарының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 12 километр солтүстік-шығыста, Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жақ жағалауындағы меридиан бойынша орналасқан су айрықтың шыңында, өзен арнасынан 2,6 километр оңтүстікте орналасқан Чкалов ІІ қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Екі тас қорған Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасындағы меридиан бойынша бағытталған суайрықтың басында орналасқан. Солтүстіктегі қорғанның өлшемдері 0,25х5 метр (үйіндісінде шұңқыры бар). Оңтүстікке қарай 100 метрде екінші қорған (биіктігі 0,4 метр, диаметрі 6 метр).

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 45,523 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,273 гектара;
площадь охранной зоны – 3,15 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 13,2 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 28,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 242 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курганы Чкалов ІI Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 243 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курганы Чкалов ІI Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 244 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курганы Чкалов ІI Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 245 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Чкалов ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Чкалов ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12 километрах к северо-востоку от села Шамши Калдаякова, на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы-Каргалы, в 6 километрах к юго-западу от моста через нее.
Памятник представляет собой курган с каменным кольцом по периметру. Высота 0,3 метра, диаметр 8 метров. Расположен на северной оконечности водораздела левого берега реки Жаксы Каргалы.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,617 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,017 гектара;
площадь охранной зоны – 1,28 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,92 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 26,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 45,523 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,273 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 3,15 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 13,2 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 28,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 242- қосымша
Чкалов IІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 243- қосымша
Чкалов ІI қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 244- қосымша
Чкалов ІI қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 245- қосымша
Чкалов ІІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ш.Қалдаяқов ауылынан 12 километр солтүстік-шығыста, Жақсы-Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың солтүстік шетінде, өзеннен өтетін көпірден 6 километр оңтүстік-батыста орналасқан Чкалов ІІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш айнала тас қоршаулы қорған болып келеді. Биіктігі 0,3 метр, диаметрі 8 метр. Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағасындағы суайрықтың солтүстік шетінде орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,617 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,017 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,28 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,92 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 26,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 246 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Чкалов ІII Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 247 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Чкалов ІII Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 248 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Чкалов ІII Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 249 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Шанда ІІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Шанда ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 12,5 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Два кургана расположены в центре плато междуречья рек Жаксы и Жаман-Каргалы по оси восток-северо-восток – запад-юго-запад. Один из них небольшой (0,4х6 метров) полусферической формы, находится на возвышении меридианальной ориентации. В 330 метрах к запад-юго-западу от него в низине зафиксирован земляной курган высотой 0,6 метра, диаметром 20 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,947 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,067 гектара;
площадь охранной зоны – 1,58 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 250 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Шанда ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 251 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Шанда ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 252 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Шанда ІІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 246- қосымша
Чкалов IIІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 247- қосымша
Чкалов ІII қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 248- қосымша
Чкалов ІII қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 249- қосымша
Шаңды ІІІ қорғаны қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ортағасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12,5 километр қашықтықта орналасқан Шаңды ІІІ қорғандарының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жақсы және Жаман Қарғалы өзендері арасындағы үстірт ортасында шығыс-солтүстік-шығыс-батыс-оңтүстік-батыс бағытымен орналасқан екі қорған. Олардың біреуі кішігірім (0,4х6 метр) жарты шарлы пішінде, меридиандық бағытпен төбеде орналасқан. Осы қорғаннан батыс-оңтүстік-батыс бағытымен 330 метр ойпаңда биіктігі 0,6 метр, диаметрі 20 метрлік жер қорған табылды.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,947 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,067 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,58 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 250- қосымша
Шаңды ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 251- қосымша
Шаңды ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 252- қосымша
Шаңды ІІІ қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 253 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шанда VІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шанда VІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 18 километрах к юго-востоку от села Шамши Калдаякова.
Могильник состоял из трех курганов, сооруженных по линии север-юг (расстояние между крайними 230 метров) на вершине водораздельного плато левого берега реки Жаксы-Каргала. Насыпи земляные с выходом камня на вершинах. Размеры: 0,2х16 метров, 0,8х18 метров, 0,8х20 метров. Два северных кургана распаханы, сохранился только южный курган.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,599 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,059 гектара;
площадь охранной зоны – 1,54 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 254 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шанда VІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 255 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шанда VІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 256 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шанда VІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 257 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шпаки ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шпаки ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 10,5 километрах к запад-северо-западу от села Петропавловка и 12,8 километрах к юго-востоку от села Родниковка Мартукского района.
Могильник состоял из четырех курганов. Первый курган имеет диаметр 24 метра, высота 1,5 метра. В насыпи кургана присутствует щебенка известкового песчаника. Второй курган представлял собой разброс камней на пашне диаметром 10-12 метров и имел высоту не более 5 сантиметров. Два последних кургана занимают господствующую высоту, довольно хорошо просматриваются с севера и от могильника Шпаки І и отличаются полным отсутствием камней в их насыпи.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 253- қосымша
Шаңды VІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Шәмші Қалдаяқов ауылынан 18 километр оңтүстік-шығыста орналасқан Шаңды VІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Жақсы Қарғалы өзенінің сол жағалауындағы суайрық үстіртінің төбесінде солтүстік-оңтүстік түзуі бойымен салынған (соңғысынан кейінгі қашықтық 230 метр) үш қорғаннан тұрған. Жер үйінді төбесінде тастар көрінеді. Олардың өлшемдері: 0,2х16 метр, 0,8х18 метр, 0,8х20 метр. Екі солтүстік қорған егістік салдарынан жыртылып, тек оңтүстік қорған сақталынған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,599 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,059 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,54 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 254- қосымша
Шаңды VІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 255- қосымша
Шаңды VІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 256- қосымша
Шаңды VІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 257- қосымша
Шпаки ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан батыс-солтүстік-батысқа қарай 10,5 километр және Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 12,8 километр қашықтықта орналасқан Шпаки ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт төрт қорғаннан тұрады. Бірінші қорғанның диаметрі 24 метр, биіктігі 1,5 метр. Қорғанның үйіндісінде құмдақ әкті ұсақ тастар кездеседі. Екінші қорғанның диаметрі 10-12 метр және биіктігі 5 сантиметрден артық емес, жер жырту нәтижесінде тастары шашылған. Екі соңғы қорған басым биіктікті алып жатыр, Шпаки І бейітінің солтүстігінен жақсы көрінеді және үйіндісінде тастардың болмауымен ерекшеленеді.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 32,955 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,125 гектара;
площадь охранной зоны – 1,69 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,04 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 258 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шпаки ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 259 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шпаки ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 260 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шпаки ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 261 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейты, в 7,5 километрах к юго-востоку от села Богенбай, 500 метрах западнее петлеобразного изгиба этой реки.
Могильник находится в верхней части правого склона, глубоко врезанной долины-ущелья реки Ебейты. Состоит из одинадцать могильных сооружений. Пять из них представляют собой слабо выраженные в рельефе, расплывающиеся земляные курганы, обложенные по основанию камнями, а шесть – каменные кольца без заметных земляных насыпей, имеющие диаметр от 1,5 до 6 метров.
Четыре самых крупных кургана могильника (1, 2, 6, 7) вытянуты в одну линию по направлению северо-северо-запад, образуя цепочку протяженностью 120 метров. Размеры курганов уменьшаются с юга на север. На самом крупном южном кургане этой цепочки, имеющем диаметр 19 метров, высоту – 0,4 метра и обложенным по основанию кусками сланцев до 70 сантиметров в поперечнике, имеются пять обособленных скоплений камней, предположительно – остатков могильных сооружений типа каменных ящиков. Между средними курганами цепочки располагаются 3 каменных кольца диаметром 4-5 метров. Еще 2 каменных кольца находятся на продолжении описываемой линии курганов, но с некоторым отклонением к востоку. При этом южное кольцо (21 метр от кургана 7 по азимуту 110 градусов) имеет диаметр 6 метров, а северное (в 15 метрах строго на север от кургана 1) диаметр 3,5 метра.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 32,955 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,125 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,69 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,04 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 258- қосымша
Шпаки ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 259- қосымша
Шпаки ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 260- қосымша
Шпаки ІІ бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 261- қосымша
Ебейті бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданы Ебейті өзенінің сол жағалауында, Ебейті ауылынан 3 километр жоғарыда, осы өзеннің ілмек тектес иілімінен 500 метр батысқа қарай орналасқан Ебейті бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Ебейті өзенінің жоғарғы бөлігіндегі оң жақ бөктерінде терең ойық-алқап шатқалында орналасқан. Он бір бейіт құрылысынан тұрады. Олардың бесеуі жер бедерінен әлсіз көрінетін жайылып жатқан жер қорғандар. Негізінен тастармен қапталған, ал алтауы тас сақиналы көзге көрінбейтін жер үйіндісіз, диаметрлері 1,5-6 метр.
Бейіттің ең ірі төрт қорғандары (1,2,6,7) бір сызық бойымен солтүстік-солтүстік-батыс бағытымен 120 метрге дейін бір-бірімен жалғасып жатыр. Қорғандар өлшемдері оңтүстіктен солтүстікке қарай кішірейеді. Қорғандар тізбегіндегі оңтүстік ең ірі қорған диаметрі 19 метр, биіктігі 0,4 метр және негізі көлденең ені 70 сантиметрге дейінгі қатпарлы тастармен қапталған, оқшауланған тастар жинағы кездеседі. Бұл болжам бойынша тас жәшікті бейіт құрылысының қалдықтары. Орташа қорғандар тізбектері арасында диаметрі 4-5 метрлік 3 тас сақина бар. Тағы екі тасты сақина сипатталған қорғандар сызығы бойымен, кейбірі шығысқа қарай ауытқыған. Сонымен бірге оңтүстік тас сақина (7 қорғаннан 21 метр, азимут бойынша 110 градус), диаметрі 6 метр, ал солтүстік (қорған1 солтүстікке қарай 15 метр) диаметрі 3,5 метр болады.

Еще один заметный земляной курган 9 могильника стоит особняком, в 50 метрах к востоку от описанной линии курганов и против кургана 6 нашей цепочки. Диаметр его 8 метров, высота 0,2 метра, по основанию обложен камнем. В 10 метрах юго-восточней его находится не очень четкое каменное кольцо диаметром 1,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 40,742 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,612 гектара;
площадь охранной зоны – 2,83 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 11,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 25,8 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 262 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 263 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 264 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 265 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты І (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейты, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7,4 километрах к северо-северо-востоку от села Богенбай.
На довольно ровной поверхности высокой левобережной надпойменной террасы реки Ебейты, возле грунтовой дороги на протяжении 22 метров в близширотном направлении тянутся цепочки надмогильных сооружений в форме каменных колец и небольших курганов. Всего в этой группе насчитывается 38 объектов. Из них 33 каменных кольца диаметром 2-8 метров и пять невысоких земляных курганов с наброской из камней на поверхности. Одиннадцать каменных колец располагаются северо-восточней упомянутой дороги, а остальные размещены по другую сторону дороги.

Бейіттің тағы бір айқын жер қорғаны 9, тізбек бойынша қорған 6 қарсы және сипатталған қорғандар тізбегінен шығысқа қарай 50 метр жерде бөлек орналасқан. Оның диаметрі 8 метр, биіктігі 0,2 метр, негізі бойынша таспен қаланған. Бұл қорғаннан оңтүстік шығысқа қарай 10 м жерде анық көрінбейтін, диаметрі 1,5 метрлік тас сақина орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 40,742 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,612 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,83 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 11,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 25,8 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 262- қосымша
Ебейті бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 263- қосымша
Ебейті бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 264- қосымша
Ебейті бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 265- қосымша
Ебейті І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданы, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7,4 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Ебейті І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ебейті өзенінің сол жағасындағы биік суайрық террасасының жазық жерінде, қара жол маңында тас сақиналар мен шағын қорған кейпіндегі обаүсті құрылыстары ендік бағыт бойынша 22 метрге созылып жатыр. Бұл топта барлық объектілер саны - 38. Соның 33- і диаметрі 2-8 метр болатын тас қоршаулар, ал қалған бесеуі бетіне тас төселген биік емес қорғандар. Тас қоршаулардың он бірі жоғарыда аталған жолдың солтүстік-шығыс жағында, ал қалғаны жолдың қарама-қарсы жағында орналасқан.

Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 57,61 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,70 гектара;
площадь охранной зоны – 5,31 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 16,7 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 33,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 266 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты I Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 267 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты I Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 268 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты I Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 269 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты ІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на левобережье реки Ебейты, между устьями ручьев Койсарысай и Култавасай, в 7,2 километрах к северо-северо-востоку от села Богенбай.
Могильник расположен в 580 метрах западнее могильника Ебейты I, на левом высоком берегу одноименной реки. Состоял из шести каменных оград, основная масса которых в плане образует цепочку по линии северо-восток – юго-запад.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 33,155 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,125 гектара;
площадь охранной зоны – 1,71 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,12 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 22,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 57,61 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,70 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 5,31 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 16,7 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 33,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 266- қосымша
Ебейті I бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 267- қосымша
Ебейті I бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 268- қосымша
Ебейті I бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 269- қосымша
Ебейті ІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысының Қарғалы ауданында, Ебейті өзенінің сол жағалауында, Қойсарысай және Құлтобасай жылғаларының сағаларының аралығында, Бөгенбай ауылынан 7,2 километр солтүстік-солтүстік-шығыста орналасқан Ебейті ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ебейті І бейітінен батысқа қарай 580 метр, бейіт аттас өзенінің биіктеу келген сол жағасында орналасқан. Негізгі бөлігі солтүстік-шығыс- оңтүстік-батыс түзуі бойынша созылған алты тас қоршаудан тұрады.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 33,155 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,125 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,71 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,12 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 22,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 270 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты II Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 271 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты II Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 272 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты II Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 273 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ебейты ІІІ (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ебейты ІІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, на правом берегу левого притока реки Ебейты – ручья Койсарысай, в 1,5 километре западнее от устья последнего.
Могильник состоит из 14 объектов расположенных по обе стороны грунтовой дороги ведущей в село Богенбай. Представляют собой каменные оградки в большинстве округлой формы диаметром около 3-5 метров. Большинство оградок находятся слева от грунтовой дороги.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 32,717 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,167 гектара;
площадь охранной зоны – 1,68 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,97 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,9 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 274 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты III Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 275 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты III Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 276 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ебейты III Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 277 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Эрзерум І (эпоха раннего железа)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 270- қосымша
Ебейті II бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 271- қосымша
Ебейті II бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 272- қосымша
Ебейті II бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 273- қосымша
Ебейті ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Ебейті өзенінің сол жақ саласы – Қойсарысай жылғасының оң жағалауында, соңғысының сағасынан 1,5 километр батысқа қарай орналасқан Ебейті ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, Бөгенбай ауылына апарар қара жолдың екі жағына орналасқан он төрт нысаннан тұрады. Көбінесе диаметрі 3-5 метрді құрайтын дөңгелек тас қоршаулар. Қоршаулардың басым бөлігі қара жолдың сол жағында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 32,717 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,167 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,68 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,97 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,9 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 274- қосымша
Ебейті III бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 275- қосымша
Ебейті III бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 276- қосымша
Ебейті III бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 277- қосымша
Эрзерум І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Эрзерум І, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 4,6 километрах к северо-востоку от села Сарыбулак и в 6,6 километрах к запад-юго-западу от села Акжайык.
Курганная группа раскидана по пашне. С западной и южной сторон могильник ограничен полевой дорогой. Первый курган (2,5х45 метров), с двумя грабительскими воронками в насыпи, находится на западной окраине могильника в 200 метрах к юго-юго-западу от второго кургана (0,5х20 метров) и в 390 метрах к северо-северо-западу от третьего кургана (0,5х24 метров). Третий курган находится в центре могильника в 150 метрах к юго-юго-западу от пятого кургана (1,5х30 метров), в 500 метрах к юго-западу от шестого кургана (1,8х40 метров) и в 30 метрах к запад-северо-западу от четвертого кургана (0,3х20 метров). На первом кургане установлен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 161,2 гектара. Из них:
площадь памятника – 12,9 гектара;
площадь охранной зоны – 23,0 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 47,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 77,7 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 278 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Эрзерум І Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 279 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Эрзерум І Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 280 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Эрзерум І Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 281 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Эрзерум ІІ (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Эрзерум ІІ, расположенного в Каргалинском районе Актюбинской области, в 3 километрах к северо-западу от села Сарыбулак.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 4,6 километр солтүстік-шығыста және Ақжайық ауылынан 6,6 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан Эрзерум І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғандар тобы егістік алқабында шашылып жатыр. Бейіттің батыс және оңтүстік бөлігі дала жолымен шектелген. Төсемедесінде 2 тонау ұңғымалары байқалатын бірінші қорған (2,5х45 метр) бейіттің батыс жағында, екінші қорғаннан (0,5х20 метр) 200 метр оңтүстік-оңтүстік-батыста және үшінші қорғаннан 390 метр солтүстік-солтүстік-батыста (0,5х24 метр) орналасқан. Үшінші қорған бейіттің орталығында, бесінші қорғаннан (1,5х30 метр) 150 метр оңтүстік-оңтүстік-батыста, алтыншы қорғаннан (1,8х40 метр) 500 метр оңтүстік-батыста және төртінші қорғаннан (0,3х20 метр) 30 метр батыс-солтүстік-батыста орналасқан. Бірінші қорғанда триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 161,2 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 12,9 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 23,0 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 47,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 77,7 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 278- қосымша
Эрзерум І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 279- қосымша
Эрзерум І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 280- қосымша
Эрзерум І бейіті Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 281- қосымша
Эрзерум ІІ қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Қарғалы ауданының Сарыбұлақ ауылынан 3 километр солтүстік-батыста орналасқан Эрзерум ІІ қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Земляной курган с полусферической насыпью, размер – 2х28 метров, расположен на пашне на вершине плато, у истока реки Тарангул.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 41,514 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,114 гектара;
площадь охранной зоны – 1,80 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 11,1 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 28,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 282 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Эрзерум ІІ Актюбинская область, Каргалинский район карта-схема расположения памятника
Приложение 283 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Эрзерум ІІ Актюбинская область, Каргалинский район план памятника
Приложение 284 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Эрзерум ІІ Актюбинская область, Каргалинский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 285 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-І, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 0,5 километра к западу от грейдера Каратогай-Аккайын.
Памятник состоит из десяти небольших каменных и земляных курганов с уплощенными насыпями, сооруженных на вершинах небольших сопок правого берега ручья Ащенсай – притока реки Илек. Их диаметр 4-9 метров, высота 0,1-0,3 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 85,11 гектара. Из них:
площадь памятника – 5,11 гектара;
площадь охранной зоны – 10,1 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 24,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 45,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

Өлшемдері 2х28 метрді құрайтын, жартысфера пішіндес үйіндісі бар топырақ қорған Тарангүл өзені бастауының маңындағы жотаның басында, егістік алқабында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 41,514 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,114 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,80 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 11,1 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 28,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 282- қосымша
Эрзерум ІI қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 283- қосымша
Эрзерум ІI қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 284- қосымша
Эрзерум ІI қорғаны Ақтөбе облысы, Қарғалы ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 285- қосымша
Ащенсай-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8 километр, Қаратоғай-Аққайың көтерме жолынан батысқа 0,5 километрде орналасқан Ащенсай-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің саласы - Ащенсай жылғасының оң жағалауындағы шағын шоқылардың басында тұрғызылған он тасты және топырақты жайпақ қорғандардан тұрады. Олардың диаметрлері 4-9 метр, биіктігі 0,1-0,3 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 85,11 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 5,11 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 10,1 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 24,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 45,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 286 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-І Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 287 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-І Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 288 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-І Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 289 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-ІІ (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-ІІ, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8 километрах к северо-востоку от села Каратогай.
Два каменных кургана с уплощенными насыпями размерами 10х0,3 метра и 14х0,4 метра, сооружены в 140 метрах друг от друга по линии северо-запад-юго-восток, к западу от старой пашни, у самой кромки водораздела правого берега реки Илек. В 20 метрах к северо-западу от первого кургана расположен триангуляционный знак.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 37,092 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,202 гектара;
площадь охранной зоны – 2,19 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 24,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 290 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-ІI Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 291 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-ІI Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 292 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-ІI Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 293 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-ІІІ (эпоха бронзы)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 286- қосымша
Ащенсай-І бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 287- қосымша
Ащенсай-І бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 288- қосымша
Ащенсай-І бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 289- қосымша
Ащенсай-ІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8 километрде орналасқан Ащенсай-ІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Жайпақ үйінділі, көлемдері 10х0,3 метр және 14х0,4 метр болатын екі тасты қорған солтүстік-батыс - оңтүстік-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 140 метр жерде, ескі егістіктен батысқа қарай, Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың жиегінде орналасқан. Бірінші қорғаннан солтүстік-батысқа қарай 20 метр жерде триангуляциялық белгі орнатылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 37,092 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,202 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,19 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 24,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 290- қосымша
Ащенсай-IІ бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 291- қосымша
Ащенсай-IІ бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 292- қосымша
Ащенсай-IІ бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 293- қосымша
Ащенсай-ІІІ бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-ІІІ, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 7,3 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 900 метрах к югу от русла ручья Ащысай.
Два земляных кургана с уплощенными насыпями размерами 8х0,3 метра и 12х0,2 метра, расположены в 50 метрах друг от друга по линии северо-запад – юго-восток на вершине небольшой возвышенности правого берега ручья Ащысай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,222 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,122 гектара;
площадь охранной зоны – 1,70 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,10 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 294 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-ІII Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 295 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-ІII Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 296 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-ІII Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 297 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Ащенсай-V (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Ащенсай-V, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8,8 километрах к северо-востоку от села Каратогай, в 778 метрах к северо-востоку от могильника Ащенсай-II.
Могильник состоял из двух каменных курганов, сооруженных на вершине водораздельного хребта правого берега реки Илек. Курганы имеют размеры 10х0,1 метра и 8х0,3 метра, находятся в 200 метрах друг от друга по линий северо-восток – юго-запад. Первый курган разрушен в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 74,843 гектара. Из них:

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 7,3 километр, Ащысай жылғасының арнасынан оңтүстікке 900 метрде орналасқан Ащенсай-ІІІ бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Көлемдері 8х0,3 метр және 12х0,2 метр болатын екі жайпақ үйінділі топырақ қорған солтүстік-батыс - оңтүстік-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 50 метр қашықтықта, Ащысай жылғасының оң жағалауындағы шағын төбенің басында орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 34,222 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,122 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,70 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,10 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 23,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 294- қосымша
Ащенсай-IIІ бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 295- қосымша
Ащенсай-IIІ бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 296- қосымша
Ащенсай-IIІ бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 297- қосымша
Ащенсай-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 8,8 километр, Ащенсай-ІІ бейітінен солтүстік-шығысқа 778 метрде орналасқан Ащенсай-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық қыраттың басында тұрғызылған екі тас қорғаннан тұрған. Қорғандардың өлшемдері 10х0,1 метр және 8х0,3 метр, бір-бірінен 200 метр қашықтықта солтүстік-шығыс - оңтүстік-батыс түзуі бойымен орналасқан. Бірінші қорған жерді жырту нәтижесінде жойылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 74,843 гектарды құрайды. Оның ішінде:

площадь памятника – 0,803 гектара;
площадь охранной зоны – 6,74 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 22,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 44,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 298 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-V Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 299 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-V Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 300 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Ащенсай-V Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 301 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Ащенсай-VI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Ащенсай-VI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9,1 километрах к северо-востоку от села Каратогай.
Каменный курган диаметром 9 метров и высотой 0,3 метра находится на склоне языка водораздельной возвышенности левого берега ручья Ащенсай, в 43 метрах левее грейдера из села Каратогай в село Аккайын. На вершине кургана четко прослеживается грабительская воронка диаметром 4,5 метра и глубиной 0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 74,843 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,803 гектара;
площадь охранной зоны – 6,74 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 22,8 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 44,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 302 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Ащенсай-VI Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника

ескерткіштің ауданы – 0,803 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,74 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 22,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 44,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 298- қосымша
Ащенсай-V бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 299- қосымша
Ащенсай-V бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 300- қосымша
Ащенсай-V бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 301- қосымша
Ащенсай-VI қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан солтүстік-шығысқа 9,1 километрде орналасқан Ащенсай-VI қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Биіктігі 0,3 метр және диаметрі 9 метр болатын тас қорған Ащысай жылғасының сол жағалауындағы суайрық қыраттың шетінде, Қаратоғай ауылынан Аққайын ауылына дейінгі көтерме жолдан солға қарай 43 метр жерде орналасқан. Қорғанның жоғарысында диаметрі 4,5 метр және тереңдігі 0,5 метр тонау шұңқыры анық көрінеді.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 74,843 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,803 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,74 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 22,8 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 44,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 302- қосымша
Ащенсай-VI қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы

Приложение 303 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Ащенсай-VI Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 304 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Ащенсай-VI Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 305 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Забара-І (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Забара-І, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9 километрах к юго-юго-востоку от села Родниковка.
Могильник состоит из трех курганов, сооруженных на вершине небольшого водораздела правобережья реки Терисбутак, в 1,25 километрах к востоку от ее русла. Насыпи курганов земляные с включением камня. Их диаметр 12-13 метров, высота 0,4-0,5 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 68,19 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,39 гектара;
площадь охранной зоны – 6,30 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 20,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 40,1 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 306 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Забара-І Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 307 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Забара-І Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 308 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Забара-І Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 309 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Забара-II (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Забара-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 11,5 километрах к югу от села Родниковка.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 303- қосымша
Ащенсай-VI қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 304- қосымша
Ащенсай-VI қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 305- қосымша
Забара-І бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік-оңтүстік-шығысқа 9 километрде орналасқан Забара-І бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Терісбұтақ өзенінің оң жағалауындағы кішігірім суайрықтың жоғарысында, оның арнасынан шығысқа 1,25 километрде тұрғызылған үш қорғаннан тұрады. Қорғандардың үйінділері тас араласқан топырақ. Олардың диаметрі 12-13 метр, биіктігі 0,4-0,5 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 68,19 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,39 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 6,30 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 20,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 40,1 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 306- қосымша
Забара-І бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 307- қосымша
Забара-І бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 308- қосымша
Забара-І бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 309- қосымша
Забара-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстікке 11,5 километрде орналасқан Забара-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Представлен каменно-земляным курганом, сооруженным на правом берегу реки Терисбутак, в 1,1 километрах к востоку от ее русла, в 300 метрах восточнее от трассы Актобе-Родниковка. Диаметр кургана 16 метров, высота 0,4 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,227 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,047 гектара;
площадь охранной зоны – 1,48 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,4 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 310 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Забара-II Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 311 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Забара-II Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 312 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Забара-II Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 313 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Забара-III (эпоха бронзы)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Забара-III, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 14,7 километрах к югу от села Родниковка.
Находится на краю водораздела правого берега реки Терисбутак, в 0,2 километре к западу от русла реки и в 1,5 километрах к северо-северо-востоку от места ее слияния с рекой Бутак. Состоит из трех курганов диаметром 8-12 метров и высотой 0,1-0,6 метра и четырех каменных оградок. Основной объект представляет собой круглое сооружение, по центру которого насыпана дополнительная выкладка из камней.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 120,74 гектара. Из них:
площадь памятника – 4,04 гектара;
площадь охранной зоны – 13,8 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 37,5 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;

Ақтөбе-Родниковка тас жолынан шығысқа қарай 300 метр, Терісбұтақ өзенінің оң жағалауында, оның арнасынан шығысқа 1,1 километрде тұрғызылған тас-топырақты үйінділі қорған. Диаметрі 16 метр, биіктігі 0,4 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,227 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,047 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,48 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,4 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 310- қосымша
Забара-II қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 311- қосымша
Забара-II қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 312- қосымша
Забара-II қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 313- қосымша
Забара-III бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстікке 14,7 километрде орналасқан Забара-III бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Терісбұтақ өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың шетінде, өзен арнасынан батысқа 0,2 километр және оның Бұтақ өзенімен қосылған жерінен солтүстік-солтүстік-шығысқа 1,5 километрде орналасқан. Диаметрі 8-12 метр және биіктігі 0,1-0,6 метр үш қорғаннан және төрт тас қоршаудан тұрады. Негізгі нысан, ортасынан қосымша тас қалаулар үйілген дөңгелек құрылыс.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 120,74 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 4,04 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 13,8 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 37,5 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;

площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 65,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 314 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Забара-ІII Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 315 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Забара-ІII Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 316 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Забара-ІII Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 317 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-I, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай.
Могильник состоит из трех курганов, сооруженных на гребне водораздела правого берега реки Илек. Первый курган самый крупный в могильнике, имеет каменную насыпь диаметром 20 метров, высотой 2 метра. На его вершине сохранились следы от триангуляционного знака. Остальные два кургана образуют отдельную группу, находящуюся в южной части могильника. Второй курган имеет земляную насыпь размерами 0,4х12 метров. Он сооружен в 50 метрах к югу от первого кургана. Третий курган расположен в 15 метрах южнее от последнего. Насыпь его каменная размерами 0,3х10 метров. В 25 метрах к северу от курганной группы проходит проселочная дорога в село Каратогай.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 34,907 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,207 гектара;
площадь охранной зоны – 1,94 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,66 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,10 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.

қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 65,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 314- қосымша
Забара-ІII бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 315- қосымша
Забара-ІII бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 316- қосымша
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 317- қосымша
Мақаш-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 4 километрде орналасқан Мақаш-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотасында тұрғызылған үш қорғаннан тұрады. Бейіттегі ең ірі бірінші қорған тас үйінділі, диаметрі 20 метр, биіктігі 2 метр. Оның төбесінде триангуляциялық белгінің іздері сақталған. Бейіттің оңтүстік бөлігінде орналасқан қалған екі қорған бөлек топты құрайды. Екінші қорған топырақ үйінділі, өлшемі 0,4х12 метр. Ол бірінші қорғаннан оңтүстікке қарай 50 метр жерде. Үшінші қорған соңғы қорғаннан оңтүстікке қарай 15 метр жерде орналасқан. Ол тас үйінділі, өлшемдері 0,3х10 метр. Қорғандардан солтүстікке қарай 25 метрде Қаратоғай ауылына баратын жол өтіп жатыр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 34,907 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,207 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,94 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,66 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 23,10 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.

Приложение 318 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-I Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 319 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-I Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 320 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-I Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 321 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 920 метрах к северо-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник состоял из девяти каменно-земляных курганов, вытянутых по цепочке с запада на восток вдоль южной оконечности водораздельной возвышенности правого берега реки Илек, у обрыва к пойме этой реки. Их диаметр 5-9 метров и высота 0,1-0,8 метра.
Самый большой центральный первый курган имеет полусферическую насыпь размерами 1х14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 35,597 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,317 гектара;
площадь охранной зоны – 2,09 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 9,89 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 23,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 322 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-II Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 323 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-II Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 324 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-II Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 318- қосымша
Мақаш-I бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 319- қосымша
Мақаш-I бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 320- қосымша
Мақаш-I бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 321- қосымша
Мақаш-II бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 километр, Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік-солтүстік-шығысқа қарай 920 метрде орналасқан Мақаш-II бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы оңтүстік шетінің бойында, аталған өзеннің арнасы маңындағы құлама жардың қасында батыстан шығысқа қарай тізбектеле орналасқан тоғыз тасты-топырақты қорғаннан құралған. Олардың диаметрі 5-9 метр және биіктігі 0,1-0,8 метр.
Ең үлкен орталық бірінші қорғанның өлшемдері 1х14 метр жарты сфера пішіндес үйіндісі бар.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 35,597 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,317 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,09 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 9,89 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 23,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 322- қосымша
Мақаш-II бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 323- қосымша
Мақаш-II бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 324- қосымша
Мақаш-II бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары

Приложение 325 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-ІІI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-ІІI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,5 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 1,05 километрах к северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Состоит из одинадцати курганов представляющих собой земляные насыпи с включением камня. Могильник вытянут на 170 метров с северо-северо-запада на юго-юго-восток вдоль края водораздельного плато. Наибольший первый курган (0,8х12 метров) находится в 50 метрах восточнее от основной группы. По своим размерам также выделяется пятый курган, сооруженный в северной части могильника. Его диаметр 13 метров, высота 0,3 метра. Насыпь кургана разрушена в результате ограбления, по его центру выявлена большая западина. Остальные насыпи имеют размеры: от 0,1х5 метров до 0,2х8 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 326 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-III Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 327 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-III Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 328 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-III Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 329 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-IV (эпоха раннего железа)

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 325- қосымша
Мақаш-ІІI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,5 километр, Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірінен солтүстік-шығысқа 1,05 километрде орналасқан Мақаш-ІІI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде орналасқан. Үйіндісінде тас кездесетін он бір топырақ қорғаннан тұрады. Бейіт солтүстік-солтүстік батыстан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай суайрық үстірттің шетімен 170 метрге созылып жатыр. Ең ірі бірінші қорған (0,8×12 метр) негізгі қорғандар тобынан шығыста 50 метр жерде орналасқан. Бейіттің солтүстік бөлігінде орналасқан бесінші қорған өзінің өлшемімен ерекшеленеді. Оның диаметрі 13 метр, биіктігі 0,3 метр. Қорған үйіндісі тонау нәтижесінде бұзылған, оның ортасында үлкен шұңқыр бар. Қалған үйінділердің өлшемдері 0,1х5 метрден 0,2х8 метр аралығында.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 326- қосымша
Мақаш-III бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 327- қосымша
Мақаш-III бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 328- қосымша
Мақаш-III бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 329- қосымша
Мақаш-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)

Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-IV, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,9 километрах к юго-востоку от села Каратогай, в 1,5 километрах к восток-северо-востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Памятник находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Состоит из четырех земляных курганов и одного подквадратного земляного сооружения. Наиболее высокие первый и вторые курганы размещены за грунтовой дорогой и занимают северо-восточную половину могильника. Их диаметр 16-17 метров, высота 0,6-0,7 метра. Остальные два кургана (третий и четвертый) сооружены к юго-западу от первого кургана. Их размеры несколько меньше. Диаметр составляет 6-8 метров, высота 0,3 метра. Подквадратное сооружение находится между двумя группами курганов. Представляет собой святилище подквадратной формы, обнесенное валом с длиной сторон 11 метров, шириной 0,4 метра, высотой 0,2 метра.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 330 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-IV Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 331 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-IV Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 332 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-IV Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 333 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-V (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-V, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,2 километрах к юго-востоку от села Каратогай.

Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,9 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығыс-солтүстік-шығысқа 1,5 километрде орналасқан Мақаш-IV қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық үстірттің төбесінде тұр. Төрт топырақ қорғаннан және бір шаршы пішіндес топырақты құрылыстан тұрады. Ең биік бірінші және екінші қорғандар жер жолдың арғы бетінде орналасқан және бейіттің солтүстік-шығыс бөлігін алып жатыр. Олардың диаметрі 16-17 метр, биіктігі 0,6-0,7 метр. Қалған екі қорған (үшінші және төртінші) бірінші қорғаннан оңтүстік-батысқа қарай тұрғызылған. Олардың өлшемдері біршама кішірек. Диаметрі 6-8 метр, биіктігі 0,3 метрді құрайды. Шаршы пішіндес құрылыс екі қорғандар тобының аралығында тұр. Өзі шаршы пішіндес ғибадатханаға ұқсас, жақтарының ұзындығы 11 метр, ені 0,4 метр, биіктігі 0,2 метр дуалмен қоршалған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 330- қосымша
Мақаш-IV бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 331- қосымша
Мақаш-IV бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 332- қосымша
Мақаш-IV бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 333- қосымша
Мақаш-V бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,2 километрде орналасқан Мақаш-V бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Могильник расположен на склоне водораздела правого берега реки Илек. Состоит из семи земляных и каменных курганов диаметром 6-16 метров и высотой 0,1-1,3 метра, сооруженных кучно у самого обрыва реки. Самый большой курган, находящийся на отдалении в 100 метрах к северу – ограбленный. Между первым и четвертым курганами прослеживается наброска из каменных плит шириной 20 метров и длиной 25 метров с выходом на север. В 1,45 километрах к западу расположен железнодорожный мост через реку Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 334 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-V Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 335 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-V Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 336 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-V Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 337 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Макаш-VI (эпоха средневековья)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Макаш-VI, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,1 километрах к юго-востоку от села Каратогай, 1,62 километрах к востоку от железнодорожного моста через реку Илек.
Два кургана, один каменный (0,2х4 метра), другой земляной (0,2х6 метров) сооружены в 45 метрах друг от друга по линии запад-восток на вершине невысокого водораздела правого берега реки Илек.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 186,6 гектара. Из них:
площадь памятника – 19,1 гектара;
площадь охранной зоны – 29,2 гектара;

Бейіт Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрықтың бауырайында орналасқан. Диаметрі 6-16 метр және биіктігі 0,1-1,3 метр топтасқан түрде жарқабақта тұрғызылған жеті топырақты және тасты қорғандардан тұрады. Солтүстікке қарай 100 метр қашықтықта тұрған ең үлкен қорған тоналған. Бірінші және төртінші қорғандар аралығынан солтүстікке бағытталған ені 20 метр және ұзындығы 25 метр тас тақталардың шашыранды нобайы байқалады. Батысқа қарай 1,45 километрде Елек өзені арқылы өтетін темір жол көпірі орналасқан.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 334- қосымша
Мақаш-V бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 335- қосымша
Мақаш-V бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 336- қосымша
Мақаш-V бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 337- қосымша
Мақаш-VI бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (орта ғасыр дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,1 километр, Елек өзенінен өтетін темір жол көпірінен шығысқа 1,62 километрде орналасқан Мақаш-VI бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Елек өзенінің оң жағалауындағы аласа суайрықтың басында батыс-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 45 метр қашықтықта тұрғызылған екі қорған, біреуі тастан (0,2х4 метр), екіншісі топырақтан (0,2х6 метр).
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 186,6 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 19,1 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 29,2 гектар;

площадь зоны регулирования застройки – 54,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 84,3 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 338 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-VI Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 339 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-VI Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 340 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Макаш-VI Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 341 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-I (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-I, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 8,35 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай.
Могильник находится на вершине водораздела левобережья реки Илек. Состоит из двух курганов полусферической формы, сооруженных в 40 метрах друг от друга по линии северо-северо-запад – юго-юго-восток. В насыпях обоих курганов встречаются камни. На вершине крайнего с юга первого кургана (1,6х16 метров) ранее был установлен триангуляционный знак. Размеры второго кургана: высота 1,2 метра, диаметр 18 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,287 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,117 гектара;
площадь охранной зоны – 1,49 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,48 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 342 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-I Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника

құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 54,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 84,3 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 338- қосымша
Мақаш-VI бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 339- қосымша
Мақаш-VI бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 340- қосымша
Мақаш-VI бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 341- қосымша
Саржан-I бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 8,35 километрде орналасқан Саржан-I бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт Елек өзенінің сол жағалауындағы суайрықтың төбесінде тұр. Солтүстік-солтүстік-батыс - оңтүстік-оңтүстік-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 40 метр жерде тұрғызылған, жарты сфера пішіндес екі қорғаннан тұрады. Екі қорғанның үйіндісінде де тас кездеседі. Оңтүстіктен шеттегі бірінші қорғанның (1,6×16 метр) төбесінде бұрын триангуляциялық белгі орнатылған. Екінші қорғанның өлшемі: биіктігі 1,2 метр, диаметрі 18 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,287 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,117 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,49 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,48 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 342- қосымша
Саржан-I бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы

Приложение 343 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-I Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 344 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-I Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 345 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта кургана Саржан-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью кургана Саржан-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 9,7 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай, в 7,9 километрах к северо-северо-востоку от села Сарыжар.
Земляной курган находится на вершине водораздельного плато правого берега реки Илек. Насыпь имеет высоту – 0,6 метра, диаметр – 16 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 39,028 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,048 гектара;
площадь охранной зоны – 1,48 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 10,3 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 27,2 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 346 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Саржан-II Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 347 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Саржан-II Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 348 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Курган Саржан-II Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 349 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-III (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-III, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 7,8 километрах к восток-юго-востоку от села Каратогай.

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 343- қосымша
Саржан-I бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 344- қосымша
Саржан-I бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 345- қосымша
Саржан-II қорғанының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 9,7 километр, Сарыжар ауылынан солтүстік-солтүстік-шығысқа 7,9 километрде орналасқан Саржан-II қорғанының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Топырақты қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында орналасқан. Үйіндінің биіктігі 0,6 метр, диаметрі 16 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 39,028 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,048 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,48 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 10,3 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 27,2 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 346- қосымша
Саржан-II қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 347- қосымша
Саржан-II қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 348- қосымша
Саржан-II қорғаны Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 349- қосымша
Саржан-III бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Қаратоғай ауылынан шығыс-оңтүстік-шығысқа 7,8 километрде орналасқан Саржан-III бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.

Два земляных кургана сооруженных на вершине водораздельного плато правобережья реки Илек. Курганы находятся в 60 метрах друг от друга по линии запад-восток. В насыпях встречается камень. Их размеры: первый курган – высота 1,1 метра, диаметр 12 метров, второй курган – высота 0,3 метра, диаметр 9 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 31,617 гектара. Из них:
площадь памятника – 0,097 гектара;
площадь охранной зоны – 1,52 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 8,60 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 21,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 350 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-III Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 351 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-III Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 352 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-III Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 353 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Саржан-IV (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Саржан-IV, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 4,7 километрах к северо-востоку от села Сарыжар, в 10,4 километрах к юго-востоку от села Каратогай.
Состоит из четырех курганов, вытянутых по дуге на 400 метров на вершинах водораздельного плато правого берега реки Илек. Крайний с юга первый курган (1,0х10 метров), в насыпи встречаются камни. По центру есть яма. Ограблен также второй курган (1,3х16 метров), расположенный в центре группы. Размеры соседнего с ним третьего кургана (1,6х27 метров). Насыпь полусферическая. Крайний с севера четвертый курган имеет высоту 0,7 метра, диаметр 14 метров.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 62,195 гектара. Из них:

Екі топырақты қорған Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында тұрғызылған. Қорғандар батыс-шығыс түзуі бойынша бір-бірінен 60 метр қашықтықта тұр. Үйінділерде тас кездеседі. Олардың өлшемдері: бірінші қорған – биіктігі 1,1 метр, диаметрі 12 метр, екінші қорған – биіктігі 0,3 метр, диаметрі 9 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 31,617 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 0,097 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 1,52 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 8,60 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 21,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 350- қосымша
Саржан-III бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 351- қосымша
Саржан-III бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 352- қосымша
Саржан-III бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 353- қосымша
Саржан-IV бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының, Сарыжар ауылынан солтүстік-шығысқа 4,7 километр, Қаратоғай ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,4 километрде орналасқан Саржан-IV бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Елек өзенінің оң жағалауындағы суайрық жотаның басында доға бойынша 400 метрге созылып жатқан төрт қорғаннан тұрады. Оңтүстіктен шетте бірінші қорған (1,0х10 метр), үйіндісінде тастар кездеседі. Оның ортасында шұңқыр бар. Топтың ортасында орналасқан екінші қорған да (1,3х16 метр) тоналған. Онымен көршілес үшінші қорғанның өлшемі (1,6х27 метр). Үйіндісі жарты сфера тәріздес. Солтүстіктен шеттегі төртінші қорғанның биіктігі 0,7 метр, диаметрі 14 метр.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 62,195 гектарды құрайды. Оның ішінде:

площадь памятника – 0,795 гектара;
площадь охранной зоны – 5,30 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 18,6 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 37,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 354 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-IV Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 355 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-IV Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 356 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Саржан-IV Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 357 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шеменевский-II (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шеменевский-II, расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 5,3 километрах к юго-востоку от села Родниковка.
Памятник находится в междуречье рек Бутак и Терисбутак. Состоит из двух земляных и одного каменного курганов диаметром 15-25 метров и высотой 0,3-1,0 метра, сооруженных на широком водоразделе. Насыпи всех трех курганов были уплощены в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 57,61 гектара. Из них:
площадь памятника – 1,20 гектара;
площадь охранной зоны – 5,01 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 16,9 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 34,5 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 358 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шеменевский-II Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника

ескерткіштің ауданы – 0,795 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 5,30 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 18,6 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 37,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 354- қосымша
Саржан-IV бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 355- қосымша
Саржан-IV бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 356- қосымша
Саржан-IV бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 357- қосымша
Шеменев-II бейітінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (қола дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының, Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа 5,3 километрде орналасқан Шеменев-II бейітінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Ескерткіш Бұтақ және Терісбұтақ өзендерінің аралығында тұр. Жалпақ суайрықта тұрғызылған диаметрлері 15-25 метр және биіктіктері 0,3-1,0 метр екі топырақты және бір тасты қорғандардан тұрады. Барлық үш қорғанның үйіндісі жер жырту салдарынан жайпақталған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 57,61 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 1,20 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 5,01 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 16,9 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 34,5 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 358- қосымша
Шеменев-II бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы

Приложение 359 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шеменевский-II Актюбинская область, Мартукский район план памятника
Приложение 360 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шеменевский-II Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта
Приложение 361 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта могильника Шпаки (Шеменевские курганы) (эпоха раннего железа)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью могильника Шпаки (Шеменевские курганы), расположенного в Мартукском районе Актюбинской области, в 10,35 километрах к юго-востоку от села Родниковка, в 12 километрах к северо-западу от села Петропавловка Каргалинского района.
Могильник состоял из четырех курганов сооруженных на водоразделе левобережья реки Терсбутак. Курганы делятся на две группы. В юго-западную группу входили наиболее высокие курганы первый и второй, вытянутые по оси запад-восток. Их диаметр составляет 24-29 метров, высота 2-3 метра. С северо-западной стороны первого кургана видна заплывшая канавка шириной 3-4 метра, на его вершине грабительская западина. Остальные два кургана (третий и четвертый) находились к северо-востоку. Их диаметр 10-17 метров, высота 0,4-0,6 метра. Из четырех объектов могильника второй курган раскопан, четвертый курган уничтожен в результате распашки.
Общая площадь территории комплекса с зонами охраны составила – 100,82 гектара. Из них:
площадь памятника – 2,12 гектара;
площадь охранной зоны – 10,3 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 31,0 гектара. Зона регулирования застройки занимает территорию, прилегающую к охранной зоне памятника;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 57,4 гектара. Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 362 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шпаки (Шеменевские курганы) Актюбинская область, Мартукский район карта-схема расположения памятника
Приложение 363 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шпаки (Шеменевские курганы) Актюбинская область, Мартукский район план памятника

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 359- қосымша
Шеменев-II бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 360- қосымша
Шеменев-II бейіті Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 361- қосымша
Шпаки бейітінің (Шеменев қорғандары) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары (ерте темір дәуірі)
Ескерткіштің қорғау аймағы Ақтөбе облысы Мәртөк ауданының Родниковка ауылынан оңтүстік-шығысқа 10,35 километр, Қарғалы ауданының Петропавловка ауылынан солтүстік-батысқа қарай 12 километрде орналасқан Шпаки бейітінің (Шеменев қорғандары) бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Бейіт, Терісбұтақ өзенінің сол жағалауындағы суайрықта тұрғызылған төрт қорғаннан тұрған. Қорғандар екі топқа бөлінеді. Оңтүстік-батыс топқа, батыс-шығыс осі бойымен созылған, ең биік бірінші және екінші қорғандар кірген. Олардың диаметрі 24-29 метр, биіктігі 2-3 метр. Бірінгі қорғанның солтүстік-батыс жағынан ені 3-4 метр ор, оның төбесінде тонау шұңқыры байқалады. Қалған екі қорған (3 және 4) солтүстік-шығысқа қарай тұрған. Олардың диаметрі 10-17 метр, биіктігі 0,4-0,6 метр. Бейіттің төрт нысанының екінші қорғаны қазылған, төртінші қорған жер жырту салдарынан жойылған.
Қорғау аймағының кешенді аумағының жалпы ауданы – 100,82 гектарды құрайды. Оның ішінде:
ескерткіштің ауданы – 2,12 гектар;
екі қорғанды бейіт және жер жолдар енетін, қорғау аймағының ауданы – 10,3 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 31,0 гектар. Құрылыс салуды реттеу аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 57,4 гектар. Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 362- қосымша
Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары) Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіштің орналасу карта-схемасы
Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 363- қосымша
Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары) Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы ескерткіш жоспары

Приложение 364 к постановлению областного акимата от "21" сентября 2020 года № 344
Могильник Шпаки (Шеменевские курганы) Актюбинская область, Мартукский район границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта

Облыс әкімдігінің 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 344 қаулысына 364- қосымша
Шпаки бейіті (Шеменев қорғандары) Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары