Об утверждении проекта об управлению и пользованию пастбищ на 2020-2021 года по Меркенскому району
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 20 апреля 2020 года № 65-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 29 мая 2020 года № 4622
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" от 20 февраля 2017 года Меркенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый проект по управлении и пользовании пастбищ на 2020-2021 года по Меркенскому району.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по архитектуре и строительства, энергетике, транспорту и связи, развитию сельского хозяйства и предпринимательства, по вопросам использования земельных ресурсов.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Меркенского
районного маслихата А. Калкабаева
Секретарь Меркенского
районного маслихата И. Ахметжанов
Приложение к решению
маслихата Меркенского района
от 20 апреля 2020 года №65-4
Предисловие Плану по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 года по Меркенскому району
В экономике Меркенского района сельскохозяйственный сектор занимает ведущее место. Если развитие скотоводства занимает ведущее место для полного обеспечения продовольствием нашей Родины, то его основа-рационально и выгодно использование природной пастбища. Неотлаженной мероприятии требует по улучшению пастбищ не допуская его изношенности, рациональное использование природной пастбища землепользователями и собственниками. Меркенский район расположен на юго-восточной части территории Жамбылской области, и граничит районами Чу, Мойынкум, Т.Рыскулова и Кыргызской Республикой. Площадь Меркенского района составляет 7,05 тысячи квадратных метров либо 4,9 % от площади Жамбылской области.
Не смотря на то что его основная часть составляет равнинную землю, природа Меркенского района обособлена своим разнообразием. Южная часть района является горной. Там расположены горы Мүйздикара Киргизской Алатау, Кызылауыз, Кымбел, Каскасу, Унгирли, Сандык, Шайсандык, Молалы.
Центральную и северную часть района составляет равнина. На севере граничит песками Мойынкум. Подводные минеральные воды (Меркенские родники), строительные материалы были исследованы на недрах. Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответственно июль +20 С- +25 С. Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 мм, в горных местностях и в горах до 450-500 мм. Почва темноватый и голо-серого цвета, пурпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
По району на 1 января 2020 года численность крупного рогатого скота 35045 голов, овцы-козы 238408 голов, лошади 12256 голов, и имеются предназначенный для них 16 мест для купания, 14 пунктов для осеменения, 13 пунктов захоронения (биотермические ямы). По Меркенскому району 14 сельских округов, 44 населенных пунктов.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Меркенскому району
П/н
Наименование сельского округа
На отдаленные пастбища
(пустынно-Степная, горно-степная зона)
срок прогона животных
Время возврата животных от отдаленных пастбищ (пустынно-степной, горно степной территории)
Примечание
1
Актоған
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
2
Жамбыл
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
3
Мерке
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
4
Сарымолдаев
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
5
Акарал
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
6
Сурат
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
7
Жанатоған
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
8
Андас батыр
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
9
Кенес
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
10
Аспара
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
11
Акермен
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
12
Татты
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
13
Т.Рысқулов
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
14
Ойтал
1 декада апрель, май месяцев
2 декада август, октябрь месяцев
І. Сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ по Меркенскому району
Южная часть района является горной. Там расположены горы Киргизской Алатау Муйздикара, Кызылауыз, Кымбел, Каскасу, Унгирли, Сандык, Шайсандык, Молалы. Центральную и северную часть района составляет равнина. На севере граничит песками Мойынкум.
Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответственно июль +20 С- +25 С. Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 мм, в горных местностях и в горах до 450-500 мм. Почва темноватый и голо-серого цвета, пурпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
По Меркенскому району закреплен земельные участки для скотопрогона общей площадью 10533 гектаров.
ІІ. Сведений о ветеринарно-санитарных объектах по Меркенскому району
П/н
Наименование сельского округа
Ветеринарные пункты
Места купания животных
Пункты случек
Места захоронения животных
1
Актоған
1
2
1
1
2
Жамбыл
1
1
1
1
3
Мерке
1
1
3
4
Сарымолдаев
1
1
1
3
5
Акарал
1
1
6
Сурат
1
2
1
7
Жанатоған
1
1
1
8
Андас батыр
1
1
1
9
Кенес
1
1
2
10
Аспара
1
1
1
11
Акермен
1
2
1
12
Татты
1
2
1
1
13
Т.Рыскулов
1
4
1
14
Ойтал
1
1
1
Всего
14
16
14
13
ІІІ. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Меркенскому району
П/н
Наименование сельского округа
Всего поголовье скота
Овцы -козы
Крупно-рогатый скот
Лошади
Верблюды
1
Актоган

Меркі ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 65-4 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 29 мамырда № 4622 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1 тармақшасына сәйкес Меркі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Меркі ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың сәулет және құрылыс, энергетиканы, көлік пен байланысты, ауыл шаруашылығы мен кәсіпкерлікті дамыту, жер ресурстарын пайдалану мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Меркі аудандық мәслихатының
сессия төрайымы А. Калкабаева
Меркі аудандық
мәслихатының хатшысы И. Ахметжанов
Меркі аудандық мәслихатының
2020 жылғы 20 сәуірдегі № 65-4
шешіміне қосымша
Меркі ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған іс-шара жоспарының кіріспесі
Меркі ауданының экономикасында ауыл шаруашылығы саласы жетекші орын алады. Еліміздің азық түлікпен толық қамтамасыз етуміндетін орындауда мал шаруашылығын дамытуды айрықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады. Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайлымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозығын болдырмай жақсарту шараларын жүзеге асыру кезек күттірмейтін міндет. Меркі ауданы Жамбыл облысының оңтүстік-шығысында орналасқан Шу, Мойымқұм, Т.Рысқұлов аудандарымен және – Қырғыз Республикасымен шектеседі. Меркі ауданының аумағы 7,05 мың шаршы метрді немесе Жамбыл облысы аумағының 4,9% құрайды.
Аумағының басым көпшілігі жазық жер болғанына қарамастан, Меркі ауданы табиғатының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ауданың оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқора, Қызылауыз, Құмбел, Қасқасу, Үнгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан.
Ауданың орталығы мен сол түстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты шипалы сулары (Меркі бұлақтары) барланған. Ауданның климаты континентальды, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы -6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 мм-ге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 мм-ге дейін. Топырағы күңгірт және тақыр түстес сұр, шалғынды сұр, қарақошқыл және қаратопырақты.
Аудан бойынша 2020 жылдын 1-ші қаңтарына ірі қара мал 35045 бас, қой –ешкі 238408 бас, жылқы 12256 бас, түйе 110 басты құрайды және аталған малдарға арналған барлығы 16 мал тоғыту орны,14 қолдан ұрықтандыру пукті, 13 мал көмінділері (биотермиялық шұнқыр) бар. Меркі ауданы 14 ауылдық округ, 44 елді мекеннен тұрады.
Меркі ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/н
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға (шөл-далалық, таулы-далалық аймақа) малдарды айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан (шөл-далалық, таулы далалық аймақтан) малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақтоған
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
2
Жамбыл
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
3
Меркі
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
4
Сарымолдаев
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
5
Ақарал
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
6
Сұрат
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
7
Жаңатоған
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
8
Андас батыр
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
9
Кеңес
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
10
Аспара
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
11
Ақермен
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
12
Тәтті
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
13
Т.Рысқұлов
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
14
Ойтал
сәуір, мамыр айларының 1 онкүндігі
тамыз, қазан айларының 2 онкүндігі
I. Меркі ауданындағы жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер
Ауданның оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқора, Қызылауыз, Құмбел, Қасқасу, Үнгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан. Ауданның орталығы мен солтүстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді
Климаты континенталды, қысы жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы - 6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 мм-ге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 мм-ге дейін. Жері таулы-шалғынды, шалғынды-сұр, шалғынды-батпақты келеді.
Меркі ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған 10533 гектар жер учаскесі бекітілген.
ІІ. Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәлімет
Р/н №
Ауылдық округ атауы
Мал дәрігерлік пунктері
Мал тоғыту орындары
Қашырым пунктері
Мал көмінділері
1
Ақтоған
1
2
1
1
2
Жамбыл
1
1
1
1
3
Меркі
1
1
3
4
Сарымолдаев
1
1
1
3
5
Ақарал
1
1
6
Сұрат
1
2
1
7
Жаңатоған
1
1
1
8
Андас батыр
1
1
1
9
Кеңес
1
1
2
10
Аспара
1
1
1
11
Ақермен
1
2
1
12
Тәтті
1
2
1
1
13
Т.Рысқұлов
1
4
1
14
Ойтал
1
1
1
Барлығы
14
16
14
13
ІІІ. Меркі ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Р/н
Ауылдық округ атауы
Барлық мал басы саны
Қой-ешкі
Мүйізді ірі қара
Жылқы
Түйе
1
Ақтоған

2 087
1 329
5 552
0,0
0,0
VІ. Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах по Меркенскому району
Не смотря на то что его основная часть составляет равнинную землю, природа Меркенского района обособлена своим разнообразием. Южная часть района является горной. Там расположены горы Муйздикара, Киргизской Алатау, Кызылауыз, Кымбел, Каскасу, Унгирли, Сандык, Шайсандык, Молалы.
Центральную и северную часть района составляет равнина. На севере граничит песками Мойынкум. Подводные минеральные воды (Меркенские родники), строительные материалы были исследованы на недрах. Климат района континентальный, зима несколько мягкий, лето жаркий. Средняя температура воздуха января месяца составляет -6-8 С, соответственно июль +20 С- +25 С. Годовая площадь дождя в равнинных землях составляет до 200-250 мм, в горных местностях и в горах до 450-500 мм. Почва темноватый и голо-серого цвета, пурпурный, темно-коричневый и черноземная почва.
VІІ. Сведений о сервитутах для прогона скота по Меркенскому района

2 087
1 329
5 552
0,0
0,0
VІ. Меркі ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Аумағының басым көпшілігі жазық жер болғанына қарамастан, Меркі ауданы табиғатының әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ауданың оңтүстігі таулы келеді. Онда Қырғыз Алатауының Мүйіздіқора, Қызылауыз, Құмбел, Қасқасу, Үнгірлі, Сандық, Шайсандық, Молалы таулары орналасқан.
Ауданның орталығы мен сол түстік бөліктері жазық. Солтүстігінде Мойынқұм құмына ұласып кетеді. Жер қойнауынан құрылыс материалдары, жер асты шипалы сулары (Меркі бұлақтары) барланған. Ауданның климаты континентальды, қысы біршама жұмсақ, жазы ыстық. Қаңтар айындағы ауаның жылдық орташа температурасы - 6-8 С шілдеде тиісінше +20 С- +25 С. Жауын шашынның жылдық көлемі жазық жерлерде 200-250 мм-ге дейін, таулы аймақтар мен тауларда 450-500 мм-ге дейін. Топырағы күңгірт және тақыр түстес сұр, шалғынды сұр, қарақошқыл және қаратопырақты.
VІІ. Меркі ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер

По Меркенскому району земли, предназначенные для прогона и переселения сельскохозяйственных животных закреплено всего 7 земельных участков. Общая площадь которых составляет 10499 гектаров, из них:
Скотопрогон "Горная" – 4311 гектар,
Скотопрогон "Центральная" – 447 гектар,
Скотопрогон "Песчаная" – 4537 гектар,
Скотопрогон "Новая" – 160 гектар,
Скотопрогон "Сусамыр" – 106 гектар,
Скотопрогон "Мойынқум" – 116 гектар,
Скотопрогон "Гранитогорск" – 822 гектар.

Меркі ауданында ауыл шаруашылық жануарларын айдап өтуге және көшіруге арналған барлығы 7 жер учаскелері бекітілген. Олардың жалпы ауданы 10499 гектар, оның ішінде:
"Горная" мал айдау жолы – 4311 гектар,
"Центральная" мал айдау жолы – 447 гектар,
"Песчанная" мал айдау жолы – 4537 гектар,
"Новая" мал айдау жолы – 160 гектар,
"Сусамыр" мал айдау жолы – 106 гектар,
"Мойынқұм" мал айдау жолы – 116 гектар,
"Гранитогорск" мал айдау жолы – 822 гектар.