Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2020-2021 годы
Решение Таласского районного маслихата Жамбылской области от 23 января 2020 года № 70-3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 31 января 2020 года № 4496
В соответствии со cтатьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Таласский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2020-2021 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по защите проектов договоров по закупу земельных участков и прочего недвижимого имущества.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Таласского районного маслихата М. Миралиев
Секретарь маслихата
Таласского района А. Тулебаев
Приложение к решению
маслихата Таласского района
№ 70-3 от 23 января 2020 года
План по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2020 - 2021 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Таласскому району на 2020 - 2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Талас ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Талас аудандық мәслихатының 2020 жылғы 23 қаңтардағы № 70-3 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 31 қаңтарда № 4496 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Талас аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Талас ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шарттар жобаларын қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Талас аудандық мәслихатының
сессия төрағасы М. Миралиев
Талас аудандық
мәслихат хатшысы А. Тулебаев
Талас аудандық маслихатының
2020 жылғы 23 қаңтардағы
№ 70-3 шешіміне қосымша
Талас ауданы бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Талас ауданы бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. Содержание плана:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов на территории Таласского района, согласно приложению 2;
3) карта Таласского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Таласского района, согласно приложению 4;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Таласского района, согласно приложению 5;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Таласского района, согласно приложению 6;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7.
5. Большое разнообразие условий почвообразования рельефа, почвообразующих пород, глубины залегания грунтовых вод, климатические условия оказали влияние на формирование почвенного покрова.
В южной части района, на более повышенных элементах рельефа, горных массивов хребта Каратау, под влиянием кустарниково-степной растительности сформировались горные темно-каштановые почвы. Эти почвы хорошего качества, содержание гумуса до 4,2%. Почвы требуют проведение только обычной зональной агротехники и используются в земледелии.
В южной части района, в предгорьях и низкогорьях Каратауского хребта, под влиянием типчаково–полынной растительности сформировались горные светло-каштановые почвы. На этих почвах не бывает достаточно развитой дернины, поэтому гумусом они не богаты и отличаются низкой структурностью.
Гидрография района основаны на реках Талас и Аса, озерах и водоемах. В число этих озер входят такие большие озера: Акколь, Ащыколь, Домалакколь, Богетколь и Пионер, также водохранилище Жартас, Тамды, Кызылаут, Шункыраут и другие.
Многие из озер имеют небольшую площадь и следовательно имеют меньшую глубину. Объем воды, площадь и глубина озера варьируются в зависимости от количества осадков.
Кроме природных источников воды для водопоя животных на территории Таласского района имеется 5 озер, а также используются ручные водоемы.
Источники орошения и ручные водоемы полностью удовлетворяют потребности водой животных.
Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как: полынь, верблюжья колючка, болотная трава, камыш, кустарники и другие.
Площадь естественной растительности для скота распространяется по всему району.
Пастбища в основном представлены такими разновидностями растений как полынно - колючим, полынно – кустарно - злаковым, полынно – овчарничато - камышным, так же полынно-зерновой-кустарниковой растительностью и составляют сложную скрещенную экосистему местной флоры.
Пастбища полностью основаны на распределении сельскохозяйственного скота и из-за неравномерного распределения пастбищами на растительном покрове образуются различные виды трав, которые не используются животными в виде пищи. В результате чего это приводит к уменьшению естественных, питательных трав и снижению фертильности пастбищ, что соответственно приводит к снижению срока продолжительности эффективного использования. В связи с этим необходимо скорректировать сроки и правила управления пастбищами, сократить время пребывания на пастбищах до одной единицы и заняться посадкой многолетних трав в некоторые часто использующиеся территории района.

3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданады.
4. Жоспардың мазмұны:
1) 1 қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) 2 қосымшасына сәйкес Талас ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) 3 қосымшасына сәйкес Талас ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) 4 қосымшасына сәйкес Талас ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) 5 қосымшасына сәйкес Талас ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) 6 қосымшасына сәйкес Талас ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) 7 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
5. Топырақ жамылғысының қалыптасуына жер бедерінің топырақ түзілуінің көп әртүрлі шарттары, топырақ түзуші жыныстардың, жер асты суларының тереңдігі және климаттық жағдайлар әсер етті.
Ауданның оңтүстік бөлігіндегі жер бедерінің жоғарырақ элементтерінде, Қаратау жотасының таулы массивтерінде бұталы-дала өсімдіктерінің әсерінен таулы қара-қоңыр топырақтар қалыптасты. Бұл топырақтардың сапасы жақсы, қарашіріктің мөлшері 4,2% дейін. Топырақ тек дәстүрлі аймақтық агротехниканы қажет етеді және ауыл шаруашылығында қолданылады.
Ауданның оңтүстік бөлігіндегі Қаратау жотасының тау бөктерінде және төмен тауларындағы жусан өсімдіктердің әсерінен таулы ақшыл-қоңыр топырақтар. Бұл топырақтарда жеткілікті дамыған шымтезек жоқ, сондықтан олар қарашірікке бай емес және құрылымының төмендігімен ерекшеленеді.
Ауданның гидрографиясы Талас және Аса өзендеріне, көлдерге және су қоймаларына негізделген. Бұл көлдерге мынандай ірі көлдер кіреді: Ақкөл, Ащыкөл, Домалақкөл, Бөгеткөл және Пионер, сондай-ақ Жартас, Тамды, Қызыләуіт, Шұңкырәуіт су қоймалары және басқалары.
Көлдердің көпшілігінің ауданы шағын, сондықтан да тереңдігі аз. Судың мөлшері, ауданы және тереңдігі түскен жауын-шашынның мөлшеріне байланысты өзгереді.
Жануарларды суаруға арналған табиғи су көздерінен басқа Талас ауданының аумағында 5 көл бар, сондай-ақ қолдан жасалған су қоймалары да қолданылады.
Суару көздері мен қолдан жасалған су қоймалары жануарлардың суға қажеттіліктерін толығымен қанағаттандырады.
Жер пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың көп бөлігінде жусан, түйе тікенегі, батпақты шөп, қамыс, бұта және басқалары өседі.
Малға арналған табиғи өсімдіктердің ауданы барлық аудан бойынша таралған.
Жайылым жерлер негізінен тікенді жусан, бұталы-жарма жусан, шопан - қамыс жусан, сондай-ақ дәнді-бұталы жусанды өсімдіктермен және жергілікті флораның күрделі қиылысқан экожүйесін құрайды.
Жайылымдар мал басының таралуына толығымен негізделген және жайылымдардың өсімдік жамылғысында біркелкі бөлінбеуіне байланысты жануарлар қорек ретінде пайдаланбайтын түрлі шөп түрлері қалыптасады. Нәтижесінде бұл табиғи, қоректік шөптердің азаюына және жайылымдардың құнарлылығының төмендеуіне әкеледі, сәйкесінше бұл тиімді пайдалану ұзақтығының төмендеуіне әкеледі. Осыған байланысты жайылымдарды басқару мерзімдері мен ережелерін қалыптастыру, жайылымға кететін уақытты бір бірлікке дейін азайту және ауданда жиі қолданылатын кейбір жерлерге көпжылдық шөптер отырғызуды бастау қажет.

Средний урожай сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнер, а за гектар по размеру корма при 1,5 центнер за гектар. Суммируя это, мы можем рассчитать вес кормовой единицы в районе: 1,5 * 224 956 гектар = 337 434 центнера корма.
Запас пищи для скота используется для выпаса, который продлевается 180-200 дней. Вспомогательные запасы травы и запасы кошения используются в зимний период.
Определение пастбищного потенциала было основано на данных о его производительности в период пастбищ. Приблизительно были получены следующие нормы зеленой травы (в среднем одна голова): крупный рогатый скот - 4 килограмм, мелкий рогатый скот - 2 килограмм, лошадь - 6 килограмм. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. Таким образом, можно определить способность пастбища, зная пастбищный продукт, необходимость в один день корма для животных, продолжительность пастбищного периода.
6. Таласский район – административная единица в юго-западной части Жамбылской области. Общая площадь района составляет 1 220 562 гектар. Количество жителей 54 525 человек. На территории района 24 населенных пунктов объединенные в 13 сельских округов и город Каратау. Районный центр – город Каратау, расстояние от областного центра составляет 130 километров.
Территория Таласского района расположена на четырех агроклиматических зонах. Северная часть района – в очень сухой жаркой зоне пустынь (пески Мойынкум), центральная часть – в сухой жаркой зоне, южная часть района – в очень засушливой зоне предгорий и сглаженных низкогорий.
Климат района характеризуется резко выраженной континентальностью: сухость воздуха и очень малое количество атмосферных осадков. Территорий района присущи довольно суровая, сравнительно короткая зима и продолжительное, знойное, сухое лето.
7. Общая площадь земель района 1220562,0 гектаров, из них пастбищные земли – 713531,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 441298,7 гектар;
земли населенных пунктов – 49280,0 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 27323,1 гектар;
земли лесного фонда – 602443,0 гектар;
земли водного фонда – 6527,1 гектар;
земли запаса – 93690,5 гектар.
В Таласском районе по данным земельного баланса всего числится 924 сельскохозяйственных формирований на общей площади 441,3 тысяча гектар, в том числе пастбищ 401,6 тысяч гектар, из них:
крестьянских и фермерских хозяйств 908 на площади 375,3 тысяча гектар, в том числе пастбищ 342,7 тысяч гектар;

Құрғақ жайылым массасының орташа егіні гектарына 3,3 центнерді құрайды, ал жем мөлшері бойынша гектарына 1,5 центнерді құрайды. Осыны қорытындылай келе, аудандағы азықтандыру қондырғысының салмағын есептей аламыз: 1,5 * 224 956 га = 337 434 центнер жем.
Малға арналған азық-түлік қоры 180-200 күнге дейін созылатын мал жайылымы үшін қолданылады. Қосалқы шөп қоры мен шабындықтар қоры қыс мезгілінде қолданылады.
Жайылымның әлеуетін анықтау оның жайылым кезеңіндегі өнімділігі туралы мәліметтерге негізделді. Жасыл шөптің келесідей мөлшердегі нормалары алынды (орта есеппен бір бас): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ мүйізді мал - 2 килограмм, жылқы - 6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтығы 180-200 күнді құрайды. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
6. Талас ауданы – Жамбыл облысының оңтүстік-шығысындағы әкімшілік бөлініс. Ауданның жалпы көлемі жер көлемі 1 220 562 гектар. Тұрғын саны 54525 адам. Аудан аумағындағы 13 ауылдық округке біріктірілген 24 елді мекен және Қаратау қаласы. Аудан орталығы – Қаратау қаласы, облыс орталығынан ара қашықтығы 130 шақырым.
Талас ауданының аумағы төрт агроклиматтық аймақта орналасқан. ауданның солтүстік бөлігі - өте құрғақ ыстық шөл аймағында (Мойынқұм құмы), орталық бөлігі - құрғақ ыстық аймақта, ауданның оңтүстік бөлігі - өте құрғақ тау бөктері және төмен жазықтар аймағында.
Аудан аймағының климаты тым континенттілігімен сипатталады: ауа құрғақтығы және атмосфералық жауын-шашының өте аз мөлшерде болуы. Аудан аумағына едәуір қатал, салыстырмалы түрде қысқа қыс және ұзақ, қыстаулы, құрғақ жаз тән.
7. Аудан жерлерінің жалпы жер көлемі 1220562,0 гектар, оның ішінде жайылымдар – 713531,0 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келісідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 441298,7 гектар;
елді мекендердің жерлері – 49280,0 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 27323,1 гектар;
орман қорының жерлері – 602443,0 гектар;
су қорының жерлері – 6527,1 гектар;
қордағы жерлері – 93690,5 гектар.
Талас ауданында жер балансының мәліметтері бойынша 441,3 мың гектар жалпы көлемде барлығы 924 ауылшаруашылық құрылымдар есептеледі, оның ішінде жайылымдар 401,6 мың гектар, оның ішінде:
375,3 мың гектар көлемде 908 шаруа және фермер қожалығы, оның ішінде жайылымдары 342,7 мың гектар;

хозяйственных товариществ, акционерных обществ и сельхоз кооперативов 7 на площади 54,9 тысячи гектар, в том числе пастбищ 48,3 тысяча гектар;
государственных сельскохозяйственных юридических лиц 4 на площади 11,0 тысяч гектар, в том числе пастбищ 10,6 тысяч гектар.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 25644 голов крупного рогатого скота, 342016 голов мелкого рогатого скота, 10564 лошадей, 2306 верблюдов.
10. В районе действуют 42 ветеринарно-санитарных объектов, из них 5 скотомогильников, 14 ветеринарных пунктов, 8 пунктов для искусственного осеменения, места купания скота 15.
11. В Таласском районе сервитуты в пастбищах для прогона скота составляет 13362 гектар, в том числе: Аккольский сельский округ 3252 гектар, Кызылаутский сельский округ 930,0 гектар, Кенесский сельский округ 1343 гектар, Ойыкский сельский округ 6973 гектар, Саду Шакировский сельский округ 864 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Таласского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Карта Таласского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Таласского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Таласского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Таласского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Таласскому
району на 2020 - 2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период выпаса на отдаленных пастбищах
Период возврата с отдаленных пастбищ
примечание
1
Акколь
1 половина апреля
1 декада октября
2
Аккум
1 половина апреля
1 декада октября
3
Бериккара
1 половина апреля
1 декада октября
4
Бостандык
1 половина апреля
1 декада октября
5
Кызылаут
1 половина апреля
1 декада октября
6
Каратау
1 половина апреля
1 декада октября
7
Каскабулак
1 половина апреля
1 декада октября
8
Кенес
1 половина апреля
1 декада октября
9
Ойык
1 половина апреля
1 декада октября
10
Ушарал
1 половина апреля
1 декада октября
11
С.Шакиров
1 половина апреля
1 декада октября
12
Тамды
1 половина апреля
1 декада октября
13
Коктал
1 половина апреля
1 декада октября

54,9 мың гектар көлемде 7 шаруашылық серіктестік, акционерлік қоғам және ауылшаруашылық кооператив, оның ішінде жайылымдар 48,3 мың гектар;
11,0 мың гектар көлемде 4 мемлекеттік ауыл шаруашылық заңды тұлғалар, оның ішінде жайылымдар 10,6 мың гектар.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары тағайындалған жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 25644 бас ірі қара мал, 342016 бас ұсақ мүйізді мал, 10564 жылқы, 2306 түйені құрайды.
10. Аудан аумағында 42 ветеринариялық-санитарлық объектілері әрекет етеді, оның ішінде 5 мал көмінділері, 14 мал дәрігерлік пункттер, қолдан ұрықтандыруға арналған 8 пункт, 15 мал тоғыту орындары.
11. Талас ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттардың көлемі 13362 гектарды құрайды, оның ішінде: Ақкөл ауылдық округі 3252 гектар, Қызыләуіт ауылдық округі 930,0 гектар, Кеңес ауылдық округі 1343 гектар, Ойық ауылдық округі 6973 гектар, Сәду Шәкіров ауылдық округі 864 гектар.
Талас ауданы бойынша
2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Талас ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Талас ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Талас ауданы бойынша
2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Талас ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Талас ауданы бойынша
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Талас ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Талас ауданы бойынша
2020 - 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Талас ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Талас ауданы бойынша
2020 - 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Талас ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Талас ауданы бойынша
2020 - 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақкөл
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
2
Аққұм
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
3
Берікқара
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
4
Бостандық
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
5
Қызыләуіт
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
6
Қаратау
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
7
Қасқабұлақ
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
8
Кеңес
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
9
Ойық
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
10
Үшарал
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
11
С.Шәкіров
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
12
Тамды
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік
13
Көктал
сәуірдің 1 жартысы
қазан 1 онкүндік