Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Актобинскому, Алгинскому, Жанажолскому, Ески-Шускому, Коккайнарскому, Аксускому, Бирликустемскому, Жанакогамскому, Далакайнарскому, Дулатскому сельских округов Шуского района на 2020-2021 годы
Решение Шуского районного маслихата Жамбылской области от 22 декабря 2020 года № 77-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 25 декабря 2020 года № 4853
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Шуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Актобинскому, Алгинскому, Жанажолскому, Ески-Шускому, Коккайнарскому, Аксускому, Бирликустемскому, Жанакогамскому, Далакайнарскому, Дулатскому сельских округов Шуского района на 2020-2021 годы.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию Шуского районного маслихата по вопросам развития экономики, финансов, бюджета, налога, развитию местного самоуправления, охраны общественного порядка, природопользования, совершенствования отраслей промышленности, строительство, транспорта, связи, энергетики, рассмотрения проектов договоров о приобретение сельского хозяйства и предпринимательства, земельного участка или иной недвижимости.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Шуского
районного маслихата А. Жандабаева
Секретарь Шуского
районного маслихата Е. Умралиев
Приложение к решению
Шуского районного маслихата
от 22 декабря 2020 года № 77-6
План по управлению пастбищами и их использованию по Шускому району на 2020 - 2021 годы
1. Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Шускому району на 2020 - 2021 годы (далее - План) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" , Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332" Об утверждении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ".

Шу ауданы Ақтөбе, Алға, Жаңажол, Ескі-Шу, Көкқайнар, Ақсу, Бірлікүстем, Жаңақоғам, Далақайнар, Дулат ауылдық округтары бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Шу аудандық мәслихатының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 77-6 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 25 желтоқсанда № 4853 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Шу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шу ауданы Ақтөбе, Алға, Жаңажол, Ескі-Шу, Көкқайнар, Ақсу, Бірлікүстем, Жаңақоғам, Далақайнар, Дулат ауылдық округтары бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Шу аудандық мәслихаттың экономика, қаржы, бюджет, салық, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту, қоғамдық тәртіпті сақтау, табиғатты пайдалану, өнеркәсіп салаларын, құрылысты, көлікті, байланысты, энергетиканы жетілдіру, ауыл шаруашылығы мен кәсіпкерлікті, жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шу ауданының мәслихатының
сессия төрағасы А. Жандабаева
Шу ауданының мәслихат
хатшысы Е. Умралиев
Шу аудандық мәслихатының
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 77-6 шешіміне қосымша
Шу ауданы бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Шу ауданы бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.

2. План содержит сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведения о ветеринарно-санитарных объектах, данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данные о численности стада, отары, стада, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, приняты с учетом особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на прививочных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах на перегон скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. План по управлению пастбищами и их использованию принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и сене и предупреждения процессов уничтожения пастбищ.
4. Содержание плана:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Шуского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно Приложению 1 к настоящему плану);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Шуского района согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных пастбищ Шуского района, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, катастрофам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную в соответствии с нормами водопотребления пастбище пользователей на территории Шуского района согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ на территории Шуского района, и перевода их на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи сельского округа на территории Шуского района, на отгонных пастбищах согласно Приложению 6 к настоящему плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных согласно приложению 7 к настоящему плану.
8) залегание различных климатических глубин, формирующих верхний слой почвы, рельеф почвы.

2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем және шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шу ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Шу ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Шу ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Шу ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Шу ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Шу ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
8) топырақтың жоғарғы қабатының қалыптасушы әртүрлі климаттық тереңдегі ызасулардың жатуы, жер бедеріне байланысты топырақтың түрлері себеп болады.

9) территория района относится к Восточно-Сибирской низменности с равномерно гладкой поверхностью, легко волнистой, без отстойников, полна озер с многочисленными впадинами. Особенностью рельефа считаются степные пластинки, подходящие для садоводства, часто разбросанные вокруг кустарников, каратальских и тополиных деревьев или лугов и болот. Природные условия Шуйского района, в том числе климат, почва и рельеф, идеально подходят для возделывания зерновых и кормовых культур. Можно использовать для получения естественных плодородных земель, пастбищных кормов и сена.
5. Рельеф района удобен для посева и уборки сельскохозяйственных культур, применения современной техники для обработки почвы и идеально подходит для выпаса скота, то есть рельеф не препятствует механической обработке почвы и выращиванию сельскохозяйственных культур.
1) гидрография района основывается на реке Шу и сгруппированных озерах в неглубоких впадинах, лежащих без течения. В этих впадинах расположены крупные озера: Алтай, Корагаты, Тасоткель, Байкуты, Унгирли, Буланбай, Кокозек, Теректы, озеро Шатыркул, Караколь и другие озера. Большая часть озер имеет небольшую площадь зеркала, поэтому глубина также невелика. Объем воды, площадь зеркала и глубина озера варьируются в зависимости от количества выпавших осадков. Кроме природных источников, на территории Шуского района имеется 29 озер, раскопанные ямы, используемые для водопоя скота.
Подводя итоги, следует отметить, что оросительные источники полностью удовлетворяют потребности сельскохозяйственных животных в районе.
2) массив землепользования района расположен в зоне засушливых земель. В основном распространены, полынь, жантак, засоленная трава, камыш, тростник, кустарниковая растительность и другие. Сено находится в умеренных условиях на пастбищах. Территория естественной растительности, рассматриваемая для выпаса скота, распространена по всем границам района.
3) пастбищные угодья представлены преимущественно селеулезно-ковыльно-полынным, ковыльно-полынным, злаково-полынно-ковыльным, пшенично-дерново - злаково-злаково-тростниковым комплексно связанными сообществами.
4) пастбище полностью основано на выпасе сельскохозяйственных животных, вследствие неравномерного использования пастбищ, растительном слое встречаются разнотравья. Это приводит к уменьшению естественных трав, снижению плодородия пастбищ. Срок их применения уменьшается. В связи с этим необходимо скорректировать режим периодических пастбищ, уменьшить площадь пастбищ скота на одну единицу, а местами посеять многолетние травы. Ниже приведена схема шестистолового пастбищеоборота на естественных пастбищах.

9) аудан территориясының беті біркелкі тегіс, жеңіл толқынды, тұндырмай пайдаланатын, көптеген ойылымдары бар көлдерге толы, Шығыс-Сібір ойпатына жатады. Жер бедерінің ерекшелігі бау-бақшаға қолайлы, жиі тал бұталардың айналасында, қаратал мен теректі ағаштармен немесе шалғындармен және батпақтармен таратылған дала табақшалар болып саналады. Шу ауданының табиғи шарты, соның ішінде климат, топырақ және жер бедері дәнді және жем шөп дақылдармен айналасуға өте қолайлы. Табиғи құнарлы жер телімдерді, жайылым азықтар мен пішендерді алу үшін қолдануға болады.
5. Ауданның жер бедері ауыл шаруашылық дақылдарды егу және жинау, топырақты өңдеу жұмыстарына заманауи техникаларды қолдануға ыңғайлы және мал бағуға өте қолайлы, яғни жер бедері, топырақты механикалық өңдеуге және ауыл шаруашылық дақылдарды өсіруге кедергі жасамайды.
1) аудан гидрографиясы Шу өзені және де ағыссыз жатқан таяз ойыстардағы топталған көлдерімен негізделеді. Бұл ойыстарда ірі көлдер орналасқан: Алтай, Қорағаты, Тасөткел, Байқұты, Үңгірлі, Буланбай, Көкөзек, Теректі, Шатырқұл көлі, Қаракөл және басқа да көлдер. Көлдердің көбінің айна ауданы шағын, сондықтан тереңдігі де аз. Су көлемі, айна ауданы және көл тереңдігі түскен жауын-шашынның санына байланысты өзгеріп отырады. Табиғи су көздерінен басқа Шу ауданы территориясында 29 көл, мал суаруға қолданылатын қазылған апандар бар. Қорытындылай келе, суландыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр.
2) ауданның жерді қолдану көлемі құрғақ жерлер аймақшасында орналасқан. Негізінде, жусан, жантақ, сораң шөп, қамыс, құрақ, бұталы өсімдіктер яғни әр-түрлі шөпті дала көп тараған және тағыда басқа. Пішен жайылымдарда орташа жағдайда болып табылады. Мал жаюға қаралған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлық шекарасында таралған.
3) жайылым жерлер көбінесе селеулі-бетегелі-жусанды, бетегелі-жусанды, дәнді-жусанды-бозды-бетегелі, бидайықты- айрауықты-дәнді, қияқ-дәнді және қияқ-дәнді-құрақты күрделі байланыстырылған қоғамдастықтарымен ұсынылған.
4) жайылым толықтай ауыл шаруашылығы малдарының жайылуына негізделген, жайылымдарды бірқалыпты қолданбаудың салдарынан, нәтижесінде өсімдік қабатында әр түрлі желінбейтін шөптер кездеседі. Бұл табиғи шөптердің азаюына, жайылым құнарлығының төмендеуіне әкеліп соғады. Олардың қолдану мерзімі азаяды. Осыған орай, мерзімдік жайылым тәртібін дұрыстау, малдың жайылым алаңын бір бірлікке азайту керек, ал кей жерлерде көпжылдық шөптер егу қажет. Төменде табиғи жайылымдарда алты өрістік жайылым айналымының сызбасы көрсетілген.

5) для определения продуктивности пастбищ были использованы данные геоботанических исследований специалистов Республиканского государственного предприятия "НПЦ Госзем" за 1980-2012 годы. Средняя урожайность сухой массы пастбищ составляет 3,3 центнера с гектара, в пересчете на размер кормов -1,5 центнера / гектар. Подводя итог, можно рассчитать вес субпродуктов в кормовых единицах на площади:1,5*224 956 гектар=337434 центнера кормовых единиц.
6) запасные корма на пастбищах используются в пастбищный период, продолжающийся 180-200 дней. Запасные корма из скошенной травы и искусственной скошенной травы используются в период зимовки.
7) определение пастбищной емкости проводилось на основе данных о ее продуктивности в пастбищный период. В среднем получены следующие нормы зеленого корма (в среднем на одну голову): крупный рогатый скот - 4 килограмма, мелкий рогатый скот - 2 килограмма, лошади - 6 килограммов. Продолжительность пастбищного периода 180-200 дней. Таким образом, зная продуктивность пастбищ, объем потребности скота в зеленых кормах в сутки, продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища. Средняя продуктивность пастбищ 3,3 центнера сухой массы с гектара, продолжительность выпаса 180 дней, на одну голову крупного рогатого скота требуется 4 килограмма зеленого корма в день, следовательно, на весь период выпаса требуется 4*180=720 килограммов или 7,2 центнера.
6. Шуский район-административное деление на юго-восток Жамбылской области. Основан в 1939 году. Общая площадь района составляет 1203030 гектаров. Численность населения 98000 человек. На территории района 36 населенных пунктов объединены в 18 сельских округов и город Шу. Районный центр С. Толе би, расстояние от областного центра 270 километров.
1) Территория Шуского района расположена в четырех агроклиматических зонах, северная часть района находится в зоне очень сухих и жарких пустынь (Мойынкумские пески), центральная часть сухая и жаркая, южная часть в зоне очень сухих предгорий.
2) климат района континентальный, воздух сухой, влажность воздуха небольшая, зима достаточно холодная и короткая, лето жаркое и засушливое.
7. Общая площадь земель района составляет 1203030,0 гектар в том числе пастбищ – 923519,0 гектар.
По категориям земли распределяются согласованно:
земли сельскохозяйственного назначения - 441298,7 гектар;
земли населенных пунктов-50502,0 гектар;
земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения-12733,0 гектар;

5) жайылым өнімділігін анықтау үшін Республикалық мемлекеттік "Мемжер ҒӨО" кәсіпорыны мамандарының 1980-2012 жылдарда өткен геоботаникалық зерттеулерінің деректері қолданылды. Жайылым жерлердің құрғақ массасының орташа өнімділігі 3,3 центнер гектар, азық өлшеміне қайта есептегенде -1,5 центнер/гектар. Осыны қорытындылай келе, аудан жеріндегі азық бірлігіндегі қосалқы азық салмағын есептеп шығаруға болады:1,5*224 956 гектар=337434 центнер азық бірлігі.
6) жайылымдағы қосалқы азық 180-200 күнге жалғасатын жайылым кезеңінде қолданылады. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
7) жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір басқа): ірі қара мал - 4 килограмм, ұсақ қара мал - 2 килограмм, жылқылар - 6 килограмм. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады. Жайылымның орташа өнімділігі, яғни бір гектардан құрғақ масса 3,3 центнер, жайылым ұзақтығы 180 күн, ірі қара малдың бір басына күніне 4 килограмм жасыл азық қажет, демек жайылымның барлық кезеңінде 4*180=720 килограмм немесе 7,2 центнер қажет.
6. Шу ауданы – Жамбыл облысының оңтүстік-шығысындағы әкімшілік бөлініс. 1939 жылы құрылған. Ауданның жалпы көлемі 1203030 гектарды құрайды. Тұрғын саны 98000 адам. Аудан аумағындағы 36 елді мекен 18 ауылдық округке біріктірілген және Шу қаласы. Аудан орталығы Төле би ауылы, облыс орталығынан ара қашықтығы 270 шақырым.
1) Шу ауданының аумағы төрт агроклиматтық аймақта орналасқан, ауданның солтүстік бөлігі өте құрғақ әрі ыстық шөл аймағында (Мойынқұм құмы), орталық бөлігі құрғақ әрі ыстық, оңтүстік бөлігі өте құрғақ тау бөктері аймағында.
2) аудан аймағының климаты тым континенттік, ауа құрғақ, ауа ылғалдығы аз мөлшерде болады, қысы біршама суық және қысқа, жазы ыстық әрі қуаң келеді.
7. Аудан жерлерінің жалпы жер көлемі 1203030,0 гектар, соның ішінде жайылымдар – 923519,0 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келісідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 441298,7 гектар;
елді мекендердің жерлері – 50502,0 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 12733,0 гектар;

земли лесного фонда-294914,0 гектар;
земли водного фонда-11768,09 гектар;
земли запаса - 144955,18 гектар.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные структуры. Животные в населенных пунктах содержатся в местах назначения.
9. Численность поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 22720 голов крупного рогатого скота, 222983 голов овец и коз, 9778 лошадей, 68 верблюдов.
10. На территории района функционируют 64 ветеринарно-санитарных объекта, в том числе 14 скотомогильников, ветеринарных пунктов 19, убойных площадок 8, постоянных инсинераторов 2, скотомогильников с ямами "Беккари" 21,
11. По Шускому району имеются сервитуты для перегона скота, всего сервитутов для перегона скота 13362 гектара, в том числе:
Кунаевский сельский округ 3252 гектара, Бирликский сельский округ 930 гектар, Жанакогамский сельский округ 1343 гектара, Толебийский сельский округ 6973 гектара, Алгинский сельский округ 864 гектара.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шуского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов на территории Шуского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Карта Шуского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Схема доступа пастбище пользователей на территории Шуского района согласно норме потребления воды составленную к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Схема перераспределения пастбищ и перемещения его на предоставляемые пастбища для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц не имеющих пастбища на территории Шуского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Шуского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Шускому
району на 2020 - 2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период выпаса животных на отдаленных пастбищах
Период возврата животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Актобе
1 половина апреля
1 декада октября
2
Алга
1 половина апреля
1 декада октября
3
Жанажол
1 половина апреля
1 декада октября
4
Ески-Шу
1 половина апреля
1 декада октября
5
Коккайнар
1 половина апреля
1 декада октября
6
Аксу
1 половина апреля
1 декада октября
7
Бирликустем
1 половина апреля
1 декада октября
8
Жанакогам
1 половина апреля
1 декада октября
9
Далакайнар
1 половина апреля
1 декада октября
10
Дулат
1 половина апреля
1 декада октября

орман қорының жерлері – 294914,0 гектар;
су қорының жерлері – 11768,09 гектар;
қордағы жерлері – 144955,18 гектар.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары тағайындалған жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 22720 бас ірі қара мал, 222983 бас қой және ешкі, 9778 жылқы, 68 түйе құрайды.
10. Аудан аумағында ветеринариялық-санитарлық 64 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 14 мал көмінділері, мал дәрігерлік пункттер 19, мал сою алаңы 8, тұрақты инсинераторлар 2, "Беккари" шұңқырларымен мал өлекселерін тастайтын қорымдар 21,
11. Шу ауданы бойынша малды айдап өтуге арналған сервитуттар бар, малды айдап өтуге арналған сервитуттар барлығы 13362 гектар, оның ішінде:
Қонаев ауылдық округі 3252 гектар, Бірлік ауылдық округі 930 гектар, Жаңақоғам ауылдық округі 1343 гектар, Төле би ауылдық округі 6973 гектар, Алға ауылдық округі 864 гектар.
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шу ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2 қосымша
Шу ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3 қосымша
Шу ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Шу ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5 қосымша
Шу ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6 қосымша
Шу ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шу ауданы бойынша 2020 – 2021
жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақтөбе
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
2
Алға
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
3
Жаңажол
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
4
Ескі-Шу
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
5
Көкқайнар
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
6
Ақсу
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
7
Бірлікүстем
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
8
Жаңақоғам
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
9
Далақайнар
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік
10
Дулат
Сәуірдің 1 жартысы
Қазан 1 онкүндік