Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2020-2021 годы
Решение Жанааркинского районного маслихата Карагандинской области от 12 июня 2020 года № 53/368. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 19 июня 2020 года № 5893. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Рымбеков
Секретарь Жанааркинского районного маслихата К. Имантусупов
Приложение к решению
Жанааркинского районного
маслихата
от 12 июня 2020 года
№ 53/368
План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2020-2021 годы
Глава 1. Введение
Площадь земель Жанааркинского района составляет 6 234 781 гектар, 4 875 038 гектар из которых считаются пастбищами. В настоящее время используется только 1 616 147 гектар пастбищных угодий.
В районе имеются 6 товарищества с ограниченной ответственностью и 798 крестьянских хозяйств занимающихся животноводством. У них имеются 79 905 голов овец и коз, 59 860 голов крупно рогатого скота, 53 084 голов лошадей, 205 голов верблюдов. Около 50% этого скота пасутся на пастбище близ села. Если считать площадь используемых пастбищ по нормативам, установленным на каждый скот, то будет считаться, что скот пасли повторно в одном месте.
Поэтому основной целью этого плана, чтобы не испортить экологическое состояние окружающей среды, является проведение работ по восстановлению пастбищ района, по их коренному улучшению, сохранению, освоению целинных земель, их рациональному использованию.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1-12 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложениям 13-24 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 25-36 к настоящему Плану;

Жаңаарқа ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Жаңаарқа аудандық мәслихатының 2020 жылғы 12 маусымдағы № 53/368 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 19 маусымда № 5893 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Жаңаарқа ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа еңгізіледі.
Сессия төрағасы С. Рымбеков
Жаңаарқа аудандық мәслихат хатшысы К. Имантусупов
Жаңаарқа аудандық
мәслихатының
2020 жылғы 12
маусымы
№ 53/368
шешіміне қосымша
Жаңаарқа ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1 тарау. Кіріспе
Жаңаарқа ауданының жерлерінің көлемі 6 234 781 гектарды құрайды, оның 4 875 038 гектары жайылым болып есептеледі. Қазіргі уақытта жайылымдық жерлердің 1 616 147 гектары ғана қолданыста.
Ауданда мал шаруашылығымен айналысатын 6 жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және 798 шаруа қожалықтары бар. Оларда 79 905 бас қой мен ешкі, 59 860 бас ірі қара мал, 53 084 бас жылқы, 205 бас түйе бар. Осы малдың 50% жуығы ауыл маңындағы жайылымда бағылуда. Егер пайдаланып отырған жайылым көлемін әр мал басына белгіленген норматив бойынша есептесек, онда малды бір жерге қайталап жайған болып есептеледі.
Сондықтан осы жоспардың негізгі мақсаты, қоршаған ортаның экологиялық жағдайын бүлдірмеу үшін, аудан жайылымдарын қалпына келтіру, оларды түбегейлі жақсарту, сақтап қалу, тың жерлерді игеру, оларды ұтымды пайдалану жұмыстарын жургізу болып табылады.
Жоспар қамтиды:
1) осы Жоспардың 1-12-қосымшаларына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 13-24-қосымшаларына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 25-36-қосымшаларына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 37-48 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 49-60 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории поселка, сельских округов согласно приложениям 61-72 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 73 к настоящему Плану;
8) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 74 к настоящему Плану;
9) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложению 75 к настоящему Плану;
10) землепользование района в разрезе сельских округов согласно приложению 76 к настоящему Плану;
11) площадь земель Жанааркинского района в разрезе категорий согласно приложению 77 к настоящему Плану.
Глава 2. Категории земель и их объемы
Площадь района относится к зонам пустыни и полупустыни. Почва соленая, маловлажная, земля солончаковая. В основном растут полынь, серая полынь, травы семейства полынных, в соленой почве растут рогач песчаный, солончаковый ежовник, гармала, в песчаной земле растут острец, ковыль, перистый ковыль и другие травы.
В районе, в зависимости от климатических условий, есть фонд, в среднем равный 250 тысяч тонн кормовых единиц. Урожайность травы может варьироваться от 1 - до 3 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий года.
Малочисленность травы пастбищ и разобщенность используемых сезонных пастбищ требует выпаса скота в отдаленных пастбищах.
1 386,6 тысяч гектаров пастбищ принадлежат крестьянским хозяйствам, 223,2 тысяч гектаров негосударственным структурам сельского хозяйства.
Глава 3. Рациональное использование пастбищ
В настоящее время значительная часть участков бывших пастбищ не используется по различным причинам. Частные владельцы, некоторые крестьянские хозяйства не уделяют внимания на вывоз животных на отгонные плодородные пастбища, на перемену пастбищ. Из-за нахождения скота на одном месте зимой и летом земля изнашивается, уменьшаются виды кормовых растений, пастбища выходят из хозяйственного оборота, подвергаясь эрозии.

4) осы Жоспардың 37-48-қосымшаларына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 49-60-қосымшаларына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 61-72-қосымшаларына сәйкес кент, ауылдық округтер аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 73-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті;
8) осы Жоспардың 74-қосымшасына сәйкес ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
9) осы Жоспардың 75-қосымшасына сәйкес ауылдық округтер бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
10) осы Жоспардың 76-қосымшасына сәйкес ауданның ауылдық округтер бөлінісіндегі жер пайдалануы;
11) осы Жоспардың 77-қосымшасына сәйкес санаттар бөлінісіндегі Жаңаарқа ауданының жерлерінің көлемі.
2 тарау. Жерлердің санаттары және олардың көлемі
Аудан көлемі шөл және шөлейт зоналарына жатады. Топырағы ащы, ылғалы аз, жері сорлы. Негізінен жусан, сұр жусан, жусан тұқымдастар өседі, ащы топырақта құм ебелек, бұйырғын, адыраспан өседі, құмды жерде қияқ, бетеге, селеу тағы басқа шөптер өседі.
Ауданда климат жағдайына байланысты, орташа алғанда 250 мың тонна жемшөптік бірлікке тең қор бар. Шөптің өнімділігі жылдың ауа райының жағдайына байланысты, гектарына 1 ден - 3 центнерге дейін өзгеріп отыруы мүмкін.
Жайылым шөбінің аздығы және маусымдап пайдаланылатын жайылымдардың бытыраңқылығы малды алыстағы жайылымдарға жаюды талап етеді.
Жайылымдардың 1 386,6 мың гектары шаруа қожалықтарына, 223,2 мың гектары мемлекеттік емес ауылшаруашылығы құрылымдарына тиесілі.
3 тарау. Жайылымдарды тиімді пайдалану
Қазіргі уақытта бұрынғы жайылым учаскелерінің едәуір бөлігі әртүрлі себептер бойынша пайдаланылмайды. Жеке меншік иелері, кейбір шаруа қожалықтары малдарын құнарлы шалғай жайылымдарға шығаруға, жайылым ауыстырып отыруға көңіл бөлмейді. Малдың қысы-жазы бір орында болуынан жер тозып, азықтық өсімдіктердің түрлері азайып, жайылымдар шаруашылық айналымынан шығып, эрозияға ұшырауда.