Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Нуринского района на 2020-2021 годы
Решение Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 28 февраля 2020 года № 429. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 11 марта 2020 года № 5743
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", районный маслихат, РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Нуринского района на 2020-2021 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу:
решение 21 сессии Нуринского районного маслихата от 07 февраля 2018 года №217 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Нуринского района на 2018-2019 года" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №4622, опубликовано в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 07 марта 2018 года, в газете "Нұра" от 03 марта 2018 года №9 (5557)).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по законности и правам граждан (Таттыбаев Эксан Балтабаевич).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
председатель сессии Н. Сулейменов
Секретарь Нуринского районного маслихата Т. Оспанов
Приложение к решению
Нуринского районного
маслихата
от 28 февраля 2020 года
№ 429
План по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2020-2021 годы
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1-25 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложениям 26 - 50 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 51 - 75 к настоящему Плану;

Нұра ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2020-2021 жылдарға арналған Жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 2020 жылғы 28 ақпандағы № 429 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 11 наурызда № 5743 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Нұра ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2020-2021 жылдарға арналған Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
Нұра аудандық мәслихатының 21 сессиясының 2018 жылғы 07 ақпандағы №217 "Нұра ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2018-2019 жылдарға арналған іс-шаралар Жоспарын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №4622 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2018 жылғы 07 наурыздағы, 2018 жылғы 03 наурыздағы №9 (5557) "Нұра" газетінде жарияланған).
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау заңдылық және азаматтардың құқықтары жөніндегі тұрақты комиссиясы (Таттыбаев Эксан Балтабайұлы) жүктелсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
сессия төрағасы Н. Сулейменов
Нұра аудандық мәслихатының хатшысы Т. Оспанов
Нұра аудандық
мәслихатының
2020 жылғы 28 ақпаны
№ 429
Шешіміне қосымша
Нұра ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 - 25 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 26 - 50 қосымшаларына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 51 - 75 қосымшаларына сәйкес;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 76 - 100 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 101 - 125 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории районного значения, поселка, села, сельского округа согласно приложениям 126 - 150 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижение сельскохозяйственных животных согласно приложению 151 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно - территориальной единице согласно приложениям 152-156.
План сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведения о ветеринарно-санитарных объектах, данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием владельцев пастбищ, физических и (или) юридических лиц, данные о количестве сформированных стад, отаров, стад по видам сельскохозяйственных животных и половозрастным группам, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, приняты с учетом особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на сеянных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах на перегон скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Нуринский район образован в 1928 году. Территория района составляет 46,3 тысячи квадратных километров. Численность населения – 22,8 тысяч человек. Районный центр - поселок Нура. Расположен 205 километр к северо-западу от города Караганды.
В целом сельских округов утвержденных 1 516 892,1 гектар пастбища, в том числе коренного улучшения 205 932 гектара.
Продолжительность пастбищного периода 135-200 дня. Используется для выпаса скота, сенокос и рубка кустарников на лугах в период искусственных кормов.
В соответствии с Приказом Министра Сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" средне-норматив нагрузки на 1 голову в степи сухой составляет:

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес су көздеріне (өзендерге, көлдерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру суармалау каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 76 - 100 қосымшаларына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 101 - 125 қосымшаларына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 126-150 қосымшаларына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 151 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар осы Жоспардың 152-156 қосымшаларына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік оргектарндар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Нұра ауданы 1928 жылы құрылған. Халық саны-22,8 мың адам аудан орталығы-Нұра кенті. Қарағанды қаласынан солтүстік-батысқа қарай 205 километр жерде орналасқан.
Ауылдық округтер бойынша жалпы 1 516 892,1 гектар жайылымдар бекітілген, оның ішінде түбегейлі жақсартылған 205 932 гектар.
Жайылымдардағы жем-шөп қорлары ұзақтығы 135-200 күн аралығында, жайылымдық кезеңінде пайдаланылады. Шабындық және жасанды шабындықтардағы мал азығы малды қорада бағу кезенінде пайдаланылады. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменін шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Бұйрығына сәйкес орташа-құрғақ даладағы 1 басқа арналған норматив жүктемесі:

Крупный рогатый скот 13-19 гектар, мелкий рогатый скот 2,6-3,8 гектар, лошади 15,6-22,8 гектар.
Вместимость пастбищ
Нуринский район располагает тремя источниками кормов: пастбища, природные и сеяные сенокосы. Площадь всего – 4040,9 тысячи гектара, площадь естественных сенокосов – 68,2 тысячи гектара, площадь сеяных трав – 40,6 тысячи гектара.
Суточная потребность в зеленом корме определяется по зоотехническим нормам, принятым в хозяйстве на разные виды животных. Однако, допускается применение следующих прогнозных норм зеленых кормов (в среднем на одну голову): на коров в зависимости от выздоровления 40-75 килограмм, приплод крупного рогатого скота более 1 года-30-40 килограмм, приплод до 1 года-15-25 килограмм, овец-6-8 килограмм, ягнят-2-3 килограмм, лошадей-30-40 килограмм. Продолжительность полевого периода в разных зонах: 130-140 дней в лесной зоне, 150-200 дней в лесостепной зоне, 180-200 дней в степной зоне. Таким образом, можно определить продуктивность поля, необходимость суток в зеленом плоде и продолжительность периода поля, зная емкость, можно определить вместимость пастбищ, зная суточную потребность зеленого корма животным и продолжительность периода поля.
Пастбища имеют ряд определенных систем: а) свободный или бессистемный пастьба, ежедневно выпас скота на пастбищах в течение всего пастбищного периода б) привязные пастбища, животные в небольших массивах перевязываются на канате и цепочке, а затем переводятся в другую площадь в) система пастбищных угодий, пастбища разделяют на несколько баранов и поочередно выпасают скот. На привязи выпасают быки и слабые скоты.
Система полевого выпаса скота. Основное направление рационального использования пастбищ-система выпаса. Этот метод обладает преимуществом для бессистемного выпаса скота. При выпасе парного, свободного скота толщина травы постоянно уменьшается, в результате чего полезные растения исчезают на плохую съеденную траву, бобовые продукты меняются на малые растения. Таким образом, во второй половине пастбищного периода животные испытывают недостаток кормления, вынуждают кормить растениями, которые составляют меньшую полезность. В системе пастьбы эти недостатки устраняются, сохраняются высокая урожайность пастбищ и сенокосная трава.
Среднее число пастбищного оборота может быть рассчитано по формуле для пастбищ данного типа: количество полей= (продолжительность пастбищного периода) допустимая продолжительность пребывания скота в поле *количество прополок циклов) * 1,5, 180/6 * 2=15

Ірі қара мал 13-19 гектар, қой мен ешкі 2,6-3,8 гектар, жылқы 15,6-22,8 гектарды құрайды.
Жайылымдардың сыйымдылығы
Ауданның барлық алаңы – 4 040,9 мың гектар, табиғи шабындықтардың алаңы – 68,2 мың гектар, сепкен шөптердің алаңы – 40,6 мың гектар. Нұра ауданында мал азығының үш көзі бар: жайылымдар, табиғи және себілген шабындықдар. Өріс кезеңіндегі жайылымның сыйымдылығын анықтау әдістерінін бірі болып жайылымның өнімділігі жөніндегі бар деректердің негізіндегі әдісі болып табылады.
Жасыл жем-шөптің тәуліктік қажеттілігі жануарлардың әр-бір түрлеріне шаруашылықта қабылданған - зоотехникалық нормалар бойынша анықталады. Алайда, жасыл жем-шөптің келесі болжамды нормаларды қолдануға болады (орташа бір басқа): сиырларға сауымдылығына байланысты 40-75 килограмм, ірі қара малдың 1 жылдан астам төліне 30-40 килограмм, 1 жылға дейінгі төлге 15-25 килограмм, қой 6-8 килограмм, қозылар 2-3 килограмм, жылқы 30-40 килограмм. Өріс кезені мерзімінің ұзақтықтығы түрлі аймақтарда мынадай: орман зонасында 130-140 күн, орман далалық аймағында 150-200 күн, далалық аймағында 180-200 күн. Осылайша, өрістің өнімділігін, тәуліктің қажеттілігінің жануардың жасыл жемтікте және өрістің кезінің ұзақтығын, жасыл жем-шөптің жануарларға тәуліктік қажеттілігін және өріс кезені мерзімінің ұзақтықтығын біле тұра, жайылымдардың сыйымдылығын анықтауға болады.
Жайылымның бір қатар белгілі жүйелері бар: а) еркін немесе жүйесіз бағу, барлық жайылым мерзімінде мал жайылымда күн сайын жайылады б) байлаулы жайылым, жануарлар шағын алқапта жайылып арқан және шынжырда байланады, содан кейін басқа алқапқа ауыстырылады в) өрістік жайылым жүйесі, жайылым алқапты бірнеше қошарларға бөледі және кезекпен мал жайылады. Байлауда бұқа мен әлсіз кәрі малдар жайылады.
Өрістік жаю жүйесі. Жайылымның тиімді пайдалану негізгі бағыты - өрістік жаю жүйесі. Жүйесіз мал жаюдан көре бұл әдістің артықшылығы бар. Жүйесіз, еркін малдың жайылған кезінде шөптің қалындығы дәнді және бұршақты өсімдіктердің саны үнемі азаяды, нәтижесінде пайдалы өсімдіктер жоғалып кетеді, нашар жеп қойылатын шөпке, өніміділігі аз өсімдіктерге ауысып кетеді. Осылайша жайылым мерзімінің екінші жартысында жануарлар азықтанудың жетімсіздігіне ұшырайды, пайдасы аз, қураған өсімдіктермен азықтануға мәжбүр болады. Өрістік жаю жүйесінде осы кемшіліктер жойылады, жайылымдардың жоғары өнімділігі мен шабындық шөп сақталады.
Жайылым айналымының орташа саны осы үлгідегі жайылым үшін формула бойынша есептелуі мүмкін: Өріс саны=(жайылымдық кезең ұзақтығы ) малдың өрісте болу рұқсат етілген ұзақтығы *циклдарының отау саны)*1,5, 180/6*2=15

14800
262
25
п.Нура
780,1
Всего
1 516 892,1
205 932
3 010
Приложение 156
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию на территории земель
Нуринского района на 2020 – 2021 годы.
План по развитию и реконструкции объектов инфраструктуры пастбищ
Наименование мероприятий
Срок выполнения
Срок завершения
Ответственные исполнители
Предоставление ежемесячного отчета по выполнению индикативных планов по строительству колодцев
Ежеквартально 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом,
Отчет в управление сельского хозяйства области
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района
Проведение разъяснительной работы о мерах государственной поддержки по возмещению затрат на приобретение оборудования и техники
Для обводнения пастбищ
Постоянно
Информация и выступления
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района
Интернет-ресурсе акимата района буровой колодец (скважина), оказывающих услуги по размещению перечня предприятий
Постоянно
Информация и выступления
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района

14800
262
25
Нұра кенті
780,1
Барлығы
1 516 892,1
205 932
3 010
Нұра ауданының аймағы жерлеріндегі
2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі Жоспарына
156 Қосымша
Жайылым инфрақұрылымы объектілерін дамыту және қайта жаңарту жөніндегі жоспар
Іс-шаралардың атауы
Орындалу мерзімі
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Құдықтар салу бойынша индикативтік жоспарларын орындау жөнінде ай сайын есеп беру
Тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 күніне,
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасына есеп беру
Ауданның кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
Жайылымдарды суландыру үшін жабдықтар сатып алу және техника шығындарын өтеу бойынша мемлекеттік қолдау шаралары туралы
Түсіндірме жұмыстарын жүргізу
Тұрақты
Ақпарат және сөз сөйлеулер
Ауданның кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
Аудан әкімдігінің интернет-ресурсында бұрғылау құдық (ұңғыма) көрсететін қызметтер бойынша кәсіпорындар тізімін орналастыру
Тұрақты
Ақпарат және сөз сөйлеулер
Ауданның кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі