Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения по Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 4 мая 2020 года № 28. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 6 мая 2020 года № 7411
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и статьей 21 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый государственный список памятников истории и культуры местного значения по Кызылординской области.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Кызылординской области:
1) постановление акимата Кызылординской области от 25 мая 2015 года № 19 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5003, опубликовано 6 июня 2015 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 2 июля 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
2) постановление акимата Кызылординской области от 23 февраля 2018 года № 1051 "О внесении изменения в постановление акимата Кызылординской области от 25 мая 2015 года № 19 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6186, опубликовано 15 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Кызылординской области" принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Ахмета С.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области Г. Абдыкаликова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение к постановлению акимата Кызылординской области от 4 мая 2020 года № 28
Государственный список памятников истории и культуры местного значения по Кызылординской области
п/н
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника и координаты
1
2
3
4
Аральский район
1.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
3 километра к северу от села
Акеспе

Қызылорда облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 28 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 6 мамырда № 7411 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына және "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Заңының 21-бабына сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қызылорда облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Қызылорда облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
1) "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 25 мамырдағы № 19 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5003 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2015 жылғы 6 маусымда және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 2 шілдеде жарияланған);
2) "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 25 мамырдағы № 19 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 1051 қаулысы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6186 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 15 наурызда жарияланған).
3. "Қызылорда облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары С.А. Ахметке жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі Г. Абдыкаликова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Қызылорда облысы әкімдігінің 2020 жылғы 4 мамыры № 28 қаулысына қосымша
Қызылорда облысы бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
р/с
Ескерткіштің
атауы
Ескерткіштің
түрі
Ескерткіштің орналасқан
жері және координаттары
1
2
3
4
Арал ауданы
1.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Ақеспе ауылынан солтүстікке
қарай 3 шақырым

(N 46°49'17,94" E 060°32'11,36")
2.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1 километр к востоку от села Алтыкудык
(N 46°45'43,80" E 061°44'55,38")
3.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1 километр к востоку от села Алтыкудык
(N 46°45'38,38" E 061°45'00,94")
4.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
40 километров к северо-востоку
от города Аральска
(N 46°47'23,8" E 061°07'59,3")
5.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІ тысячелетие д.н.э.
археология
3 километра к северо-западу
от хребта Жаксыкылыш
(N 46°51'53,81" E 061°50'29,67")
6.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІ тысячелетие д.н.э.
археология
5 километров к востоку-северо-востоку от железнодорожной станции Конту
(N 46°57'30,13" E 061°30'38,83")
7.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1 километр к северо-востоку
от станции Сапак
(N 46°36'53,87" E 061°48'46,34")
8.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к северо-востоку
от станции Сапак
(N 46°36'48,77" E 061°48'58,34")
9.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
6 километров к северу от станции Саксаульская
(N 47°09'15,43" E 061°08'40,96")
10.
Стоянка неолита Жалгыз агым І,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку
от железнодорожного разъезда
Жалгыз агым (разъезд № 86)
(N 46°50'31,87" E 061°37'30,09")
11.
Стоянка неолита Жалгыз агым ІІ,
ІІІ-ІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку
от железнодорожного разъезда
Жалгыз агым (разъезд № 86)
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
12.
Стоянка неолита Жалгыз агым ІІІ,
IV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку
от железнодорожного разъезда
Жалгыз агым (разъезд № 86)
(N 46°50'26,39" E 061°37'40,64")
13.
Стоянка неолита Жалгыз агым ІV,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку
от железнодорожного разъезда
Жалгыз агым (разъезд № 86)
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
14.
Стоянка человека эпохи бронзы,
ІV-ІІ тысячелетия д.н.э.
археология
8 километров к востоку
от города Аральск
(N 46°47'44,81" E 061°41'51,29")
15.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
7 километров к востоку
от города Аральск
(N 46°47'39,53" E 061°42'03,96")
16.
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
6 километров к востоку
от города Аральск
(N 46°47'36,64" E 061°42'13,63")
17.
Мавзолей Бекетая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4,9 километра к юго-западу
от села Аккулак
(N 46˚03' 06,1" E 061˚16'57,1")
18.
Саганатам Басибека,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северо-востоку
от села Аккулак

(N 46°49'17,94" E 060°32'11,36")
2.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Алтықұдық ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым
(N 46°45'43,80" E 061°44'55,38")
3.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Алтықұдық ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым
(N 46°45'38,38" E 061°45'00,94")
4.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
(N 46°47'23,8" E 061°07'59,3")
5.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІ мыңжылдықтар
археология
Жақсықылыш қыратынан
солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым
(N 46°51'53,81" E 061°50'29,67")
6.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІ мыңжылдықтар
археология
Көнту теміржол стансасынан шығысқа-солтүстік-шығысқа қарай
5 шақырым
(N 46°57'30,13" E 061°30'38,83")
7.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Сапақ стансасынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
(N 46°36'53,87" E 061°48'46,34")
8.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Сапақ стансасынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46°36'48,77" E 061°48'58,34")
9.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Сексеуіл стансасынан солтүстікке қарай 6 шақырым
(N 47°09'15,43" E 061°08'40,96")
10.
Жалғыз ағым І неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№ 86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай
1,5 шақырым
(N 46°50'31,87" E 061°37'30,09")
11.
Жалғыз ағым ІІ неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІІІ-ІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№ 86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай
1,5 шақырым
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
12.
Жалғыз ағым ІІІ неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№ 86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай
1,5 шақырым
(N 46°50'26,39" E 061°37'40,64")
13.
Жалғыз ағым ІV неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№ 86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай
1,5 шақырым
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
14.
Қола дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. IV-ІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан шығысқа қарай
8 шақырым
(N 46°47'44,81" E 061°41'51,29")
15.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан шығысқа қарай
7 шақырым
(N 46°47'39,53" E 061°42'03,96")
16.
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан шығысқа қарай
6 шақырым
(N 46°47'36,64" E 061°42'13,63")
17.
Бекетай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,9 шақырым
(N 46˚03'06,1" E 061˚16'57,1")
18.
Бәсібек сағанатамы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым

(N 46˚06' 10,8" E 061˚23'12,4")
19.
Мавзолей Рыскал,
1902 г.
градостроительство и архитектура
4 километра к югу от села Аманоткель
(N 46°01'08,0'' E 061°44'36,0'')
20.
Мавзолей Байшокы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
1,5 километра к северо-западу
от села Акшатау
(N 46˚01'09,0" E 061˚35'10,2")
21.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
в центре города Арал
(N 46˚48'02,5" E 061˚40'28,7")
22.
Мавзолей Пусырманбая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6 километров к югу от села Жанакурылыс
(N 45˚57'39,7" E 061˚19'11,9")
23.
Мавзолей Нияза,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,8 километра к юго-западу
от села Жанакурылыс
(N 45˚55'27,5" E 061˚12'38,4")
24.
Мавзолей Мамбетбакы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,8 километра к юго-западу
от села Жанакурылыс
(N 45˚55'27,5" E 061˚12'38,4")
25.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Камыстыбас
(N 46˚11'36,2" E 061˚57'15,04")
26.
Мавзолей Кердери,
ХІV-ХV в.в.
градостроительство и архитектура
65,2 километра
к северо-западу от села
Каратерен
(N 45˚43'25,6" E 060˚15'42,5")
27.
Мавзолей Косамана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
1 километр к западу от села Косаман
(N 46˚55'44,3" E 060˚33'58,5")
28.
Мавзолей Тлеулес ишана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к востоку от села Кызылжар
(N 46˚00'17,3" E 061˚47'07,4")
29.
Мечеть Тлеулес ишана,
1924 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к юго-востоку
от села Шомишколь
(N 45˚51'48,6" E 061˚42'50,5")
30.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак
(N 46º37′01,0″ E 061º47′42,7″)
31.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Саксаульская
N 47º05′02,4″ E 061º09′15,7″
32.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Шомиш
(N 46º24′30,8″ E 061º52′47,2″)
33.
Мавзолей Ораз акына,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4 километра к востоку от села Шомишколь
(N 45˚55'18,7" E 061˚44'22,6")
34.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Аралкум
(N 46˚30'03,5" E 061˚53'20,7")
35.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Камыстыбас
(N 46˚11'36,2" E 061˚57'15,04")
36.
Здание насосной станции,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак
(N 46˚37'01,2" E 061˚47'42,7")
37.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Саксаульская
(N 47˚05'02,4" E 061˚09'15,7")
38.
Могила Арыстанбаба,
IX-XI в.в.
градостроительство и архитектура
5 километров к юго-западу
от села Акбай

(N 46˚06'10,8" E 061˚23'12,4")
19.
Рысқал кесенесі,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аманөткел ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым
(N 46°01'08,0'' E 061°44'36,0'')
20.
Байшоқы кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақшатау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46˚01'09,0" E 061˚35'10,2")
21.
Теміржол вокзал ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Арал қаласының орталығында
(N 46˚48'02,5" E 061˚40'28,7")
22.
Пұсырманбай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым
(N 45˚57'39,7" E 061˚19'11,9")
23.
Нияз кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым
(N 45˚ 55' 27,5" E 061˚12'38,4")
24.
Мәмбетбақы кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым
(N 45˚ 55' 27,5" E 061˚12'38,4")
25.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас
теміржол станциясы
(N 46˚ 11' 36,2" E 061˚57' 15,04")
26.
Кердері кесенесі,
ХIV-ХV ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қаратерең ауылынан
солтүстік-батысқа қарай
65,2 шақырым
(N 45˚43'25,6" E 060˚15'42,5")
27.
Қосаман кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қосаман ауылынан батысқа қарай
1 шақырым
(N 46˚55'44,3" E 060˚33'58,5")
28.
Тілеулес ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылжар ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
(N 46˚00'17,3" E 061˚47'07,4")
29.
Тілеулес ишан мешіті,
1924 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шөмішкөл ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 6 шақырым
(N 45˚51'48,6" E 061˚42'50,5")
30.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ станциясы
(N 46º37′01,0″ E 061º47′42,7″)
31.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сексеуіл станциясы
(N 47º05′02,4″ E 061º09′15,7″)
32.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шөміш станциясы
(N 46º24′30,8″ E 061º52′47,2″)
33.
Ораз ақын кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шөмішкөл ауылынан шығысқа
қарай 4 шақырым
(N 45˚55'18,7" E 061˚44'22,6")
34.
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аралқұм станциясы
(N 46˚30'03,5" E 061˚53'20,7")
35.
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас
теміржол станциясы
(N 46˚11'36,2" E 061˚57'15,04")
36.
Насос стансасының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ стансасы
(N 46˚37'01,2" E 061˚47'42,7")
37.
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сексеуіл станциясы
(N 47˚05'02,4" E 061˚09'15,7")
38.
Арыстанбаб зираты,
IX-XI ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақбай елді мекенінен оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым

(N 46°05'04,83" E 61°59'51,48")
39.
Мечеть Жанназар ишана,
1904 г.
градостроительство и архитектура
село Камыстыбас, улица Камыстыбас, 420
(N 46°11'39,91" E 61°56'58,34")
Казалинский район
40.
Некрополь на Аулиетобе,
ХVІІ в.
археология
20 километров к западу от
села Бекарыстан би
(N 45°48'47,4'' E 061°20'34,9'')
41.
Городище Кескен Куюк,
VІІ-Х в.в.
археология
30 километров
к юго-западу от села Бозколь,
14 километров
к западу от села Каукей
(N 45°14'53,6'' E 061°34'58,4'')
42.
Городище Куюк кала,
VІІ-Х в.в.
археология
13 километров к западу от
села Каукей
(N 45°14'55,26" E 061°35'12,26")
43.
Городище Мынтобе,
ХІІ-ХV в.в.
археология
1 километр к юго-западу от
села Оркендеу
(N 45°37'24,1'' E 061°54'42,2'')
44.
Мечеть Азилхан ишана,
1925 г.
градостроительство и архитектура
село Актан батыр,
улица Актан батыра, 1
(N 45°47'9,29" E 061°58'24,54")
45.
Здание железнодорожного вокзала,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Айтеке би
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
46.
Мечеть Кожаназар ишана,
ХІХ в.
сакральные
объекты
поселок Айтеке би, улица
Биржан сал, 109
(N 45°50'52,84" E 062°8'41,14")
47.
Водонапорная башня,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Айтеке би
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
48.
Здание школы, в которой учился Гани Муратбаев в 1914-1917 годах,
1912 г.
градостроительство и архитектура
город Казалинск, улица Жамбыл Жабаева, 41
(N 45°45'37,06" E 062°5'59,56")
49.
Мавзолей Толыбай батыра,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6,7 километра к северу от
села Бекарыстан би
(N 45°50'43,4'' E 061°34'04,7'')
50.
Мавзолей Базар кожа,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северу от села Бекарыстан би
(N 45º51′19,3″ Е 061º34′24,14″)
51.
Мавзолей Отегена с надгробным камнем,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
3,5 километра к востоку
от села Жанкожа батыра
(N 45°45'23,9'' E 061°51'41,3'')
52.
Водонапорная башня,
1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Кубек
N 45°50'47,72" E 062°25'6,92"
53.
Башня Орак,
1918 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к северу от села Кожабакы
(N 45°41'31,3'' E 061°46'21,3'')
54.
Мавзолей Келимбет,
1898 г.
градостроительство и архитектура
5 километров к юго-востоку
от села Аранды, 6,5 километра
к западу от села Кожабакы
(N 45°37'06,2'' E 061°41'29,9'')
55.
Башня Сарыбайказган,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
84 километра к юго-западу
от села Моншак
(N 44°33'52,8" E 062°23'01,8")
56.
Мавзолей Карсакбая,
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4 километра к северо-западу
от села Гани Муратбаева
(N 45º51′50,1″ E 062º02′22,3″)
57.
Мавзолей Сырлыбай,
1891 г.
градостроительство и архитектура
11 километров к юго-западу
от села Оркендеу

(N 46°05'04,83" E 61°59'51,48")
39.
Жанназар ишан мешіті,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас ауылы,
Қамыстыбас көшесі, 420
(N 46°11'39,91" E 61°56'58,34")
Қазалы ауданы
40.
Әулиетөбедегі зират,
ХVІІ ғ.
археология
Бекарыстан би ауылынан батысқа қарай 20 шақырым
(N 45°48'47,4'' E 061°20'34,9'')
41.
Кескен Күйік қалашығы,
VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Бозкөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 шақырым,
Кәукей ауылынан батысқа қарай
14 шақырым
(N 45°14'53,6'' E 061°34'58,4'')
42.
Күйік қала қалашығы,
VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Кәукей ауылынан батысқа қарай
13 шақырым
(N 45°14'55,26" E 061°35'12,26")
43.
Мыңтөбе қалашығы,
ХІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым
(N 45°37'24,1'' E 061°54'42,2'')
44.
Әзілхан ишан мешіті,
1925 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтан батыр ауылы,
Ақтан батыр көшесі, 1
(N 45°47'9,29" E 061°58'24,54")
45.
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би
теміржол стансасы
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
46.
Қожаназар ишан мешіті,
ХІХ ғ.
киелі объекті
Әйтеке би кенті,
Біржан сал көшесі, 109
(N 45°50'52,84" E 062°8'41,14")
47.
Су қыспақты мұнара,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би
теміржол стансасы
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
48.
1914-1917 жылдары Ғани Мұратбаев оқыған мектеп ғимараты,
1912 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы қаласы,
Жамбыл Жабаев көшесі, 41
(N 45°45'37,06" E 062°5'59,56")
49.
Толыбай батыр кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан
солтүстікке қарай 6,7 шақырым
(N 45°50'43,4'' E 061°34'04,7'')
50.
Базар қожа кесенесі,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан
солтүстікке 5 шақырым
(N 45º51′19,3″ Е 061º34′24,14″)
51.
Өтеген кесенесі құлпытасымен,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылынан шығысқа қарай 3,5 шақырым
(N 45°45'23,9'' E 061°51'41,3'')
52.
Су қыспақты мұнара,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Көбек теміржол стансасы
(N 45°50'47,72" E 062°25'6,92")
53.
Орақ мұнарасы,
1918 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қожабақы ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым
(N 45°41'31,3'' E 061°46'21,3'')
54.
Келімбет кесенесі,
1898 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аранды ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым, Қожабақы ауылынан батысқа 6,5 шақырым
(N 45°37'06,2'' E 061°41'29,9'')
55.
Сарыбайқазған мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 84 шақырым
(N 44°33'52,8" E 062°23'01,8")
56.
Қарсақбай кесенесі,
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Ғани Мұратбаев ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым
(N 45º51′50,1″E 062º02′22,3″)
57.
Сырлыбай кесенесі,
1891 ж.
қала құрылысы және сәулет
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым

(N 45°32'52,9'' E 061°48'57,5'')
58.
Башня № 40,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
27,5 километра к северу
от села Сарыбулак
(N 45º23′00,2″ E 062º35′07,9″)
59.
Башня № 38,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
21 километр к северо-западу
от села Сарыбулак
(N 45º22′15,4″ Е 062º42′27,5″)
60.
Мавзолей Байсын кемпир,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 45º02′55,1″ Е 062º50′36,0″)
61.
Башня Боранбая,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
2 километра к юго-западу
от села Сарыбулак
(N 45º11′17,1″ E 062º47′37,7″)
62.
Мавзолей Куат,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к югу от села Сарыбулак
(N 45º03′53,6″ Е 062º50′12,7″)
63.
Мавзолей Карибай,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
27 километров к северо-западу
от села Сарыбулак
(N 45°42'25,5'' E 062°47'28,3'')
64.
Мавзолей Манас,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
65.
Надгробие № 65 с надгробным камнем в некрополе Манас,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
66.
Надгробие № 66 (мавзолей Шалбай) в некрополе Манас,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
67.
Надгробие № 67 (мавзолей Кунберген) в некрополе Манас,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
68.
Надгробие № 68 (мавзолей Кожахмет) в некрополе Манас,
ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
69.
Надгробие № 1 в некрополе Донказган,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
97 километров к югу от села Сарыбулак
(N 44°5'02,9'' E 062°13'16,6'')
70.
Надгробие № 2 в некрополе Донказган,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
97 километров к югу от села Сарыбулак
(N 44º15′02,89″ E 062º13′16,61″)
71.
Мавзолей Акназар
в некрополе Ушназар,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
72.
Мавзолей Бекназар
в некрополе Ушназар,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
73.
Мавзолей Косназар
в некрополе Ушназар,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
74.
Надгробие № 46 (мавзолей Айганат), конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
36 километров к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
75.
Мавзолей Актау (Ерганат),
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
116 километров к югу от поселка Айтеке би

(N 45°32'52,9'' E 061°48'57,5'')
58.
Мұнара № 40,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 27,5 шақырым
(N 45º23′00,2″ E 062º35′07,9″)
59.
Мұнара № 38,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 21 шақырым
(N 45º22′15,4″ Е 062º42′27,5″)
60.
Байсын кемпір кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым
(N 45º02′55,1″ Е 062º50′36,0″)
61.
Боранбай мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым
(N 45º11′17,1″ E 062º47′37,7″)
62.
Қуат кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 15 шақырым
(N 45º03′53,6″ Е 062º50′12,7″)
63.
Кәрібай кесенесі,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 27 шақырым
(N 45°42'25,5'' E 062°47'28,3'')
64.
Манас кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
65.
Манас зиратындағы
№ 65 сағана құлпытасымен,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
66.
Манас зиратындағы № 66 сағана
(Шалбай кесенесі),
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
67.
Манас зиратындағы № 67 сағана
(Күнберген кесенесі),
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
68.
Манас зиратындағы № 68 сағана
(Қожахмет кесенесі),
ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
69.
Дөңқазған зиратындағы № 1 сағана,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 97 шақырым
(N 44°5'02,9'' E 062°13'16,6'')
70.
Дөңқазған зиратындағы № 2 сағана,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 97 шақырым
(N 44º15′02,89″ E 062º13′16,61″)
71.
Үшназар қорымындағы Ақназар кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
72.
Үшназар қорымындағы Бекназар кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
73.
Үшназар қорымындағы Қосназар кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
74.
Сағана төртқұлақ № 46
(Айғанат кесенесі),
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 36 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
75.
Ақтау (Ерқанат) кесенесі,
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кентінен оңтүстікке
қарай 116 шақырым

(N 45º23,6′36″ E 062º26′51,68″)
76.
Мавзолей Жабагылы
в некрополе Жабагылы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-востоку
от села Моншак
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
77.
Безымянный мавзолей
№ 35 в некрополе Жабагылы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-востоку
от села Моншак
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
78.
Башня Косе,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
3 километра к северо-востоку
от села Моншак
(N 45º19′34,4″ E 062º42′33,4″)
79.
Башня Казангап,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
27 километров к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º58′17,4″ E 062º52′18,5″)
80.
Мавзолей Найзакул,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к юго-западу
от села Урмаша Туктибаева
(N 45º37′09,09″ E 061º52′18,5″)
81.
Мавзолей Айдарлы,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
2,5 километра к юго-западу
от села Жанкожа батыра
(N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
82.
Мавзолей Еспембет
(безымянный мавзолей № 39),
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
25 километров к северо-востоку
от села Сарыбулак
(N 45º24′24,2″E 062º41′57,9″)
83.
Мавзолей Токтыкара,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северу от села Актан батыра, 7 километров к северо-западу от села
Гани Муратбаева
(N 45°52'32,1'' E 062°00'18,1'')
84.
Мавзолей Танатар катын,
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
50 километров к юго-востоку
от села Сарыбулак
(N 44º56′04,4″ E 062º28′16,2″)
85.
Башня Узынтам,
Х-ХІ в.в.
градостроительство и архитектура
15 километров к юго-западу от
села Урмаша Туктибаева
(N 45º41′82,2″ E 061º21′44,0″)
86.
Памятник погибшим во время Гражданской войны,
1957 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би,
на перекрестке улиц Айтеке би и Владимира Счастнова. Сквер имени
Жалантос Бахадура
(N 45°51'6,02" E 062°9'22,75")
87.
Бюст Гани Муратбаева
1964 г.
сооружения монументального искусства
город Казалинск, улица Коркыт Ата, 43 (во дворе школы № 17)
(N 45°45'47,05" E 062°6'4,34")
88.
Памятник Героя Советского Союза Урмаша Туктибаева,
1985 г.
сооружения монументального искусства
село Урмаша Туктибаева, улица Урмаша Туктибаева, 45
(N 45°43'8,84" E 061°30'16,24")
89.
Надгробие Жанкожа батыр
1969 г.
сакральные
объекты
125 километров к западу от села Каукей
(N 44°12'46,7" E 061°09'16,0")
90.
Надгробие № 36,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,5 километров к северо-западу
от села Сарыбулак
(N 45°17'36,6" E 062°43'43,1")
91.
Надгробие № 26 в некрополе Жакайым,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
8 километров к северу от села Бекарыстан би
(N 45°50'43,4" E 061°34'04,7")
92.
Надгробие № 65 б в некрополе Манас,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
в некрополе Манас
32 километров к югу от села Сарыбулак

(N 45º23,6′36″ E 062º26′51,68″)
76.
Жабағылы зиратындағы Жабағылы кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
77.
Жабағылы зиратындағы
№ 35 атаусыз кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
78.
Көсе мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
(N 45º19′34,4″ E 062º42′33,4″)
79.
Қазанғап мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 27 шақырым
(N 44º58′17,4″ E 062º52′18,5″)
80.
Найзақұл кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Үрмәш Түктібаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
(N 45º37′09,09″ E 061º52′18,5″)
81.
Айдарлы кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Жаңқожа батыр ауылынан
оңтүстік-батысқа қарай 2,5 шақырым
(N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
82.
Еспембет кесенесі,
(атаусыз кесене № 39),
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым
(N 45º24′24,2″ E 062º41′57,9″)
83.
Тоқтықара кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақтан батыр ауылынан солтүстікке қарай 10 шақырым,
Ғани Мұратбаев ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 45°52'32,1'' E 062°00'18,1'')
84.
Таңатар қатын кесенесі,
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 шақырым
(N 44º56′04,4″ E 062º28′16,2″)
85.
Ұзынтам мұнарасы,
Х-ХІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Үрмәш Түктібаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 шақырым
(N 45º41′82,2″ E 061º21′44,0″)
86.
Азамат соғысында қаза тапқандарға қойылған ескерткіш,
1957 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті, Жалаңтөс Баһадүр атындағы саябақ. Әйтеке би мен Владимир Счастнов көшелерінің қиылысы
(N 45°51'6,02" E 062°9'22,75")
87.
Ғани Мұратбаев кеуіті,
1964 ж.
монументтік өнер құрылысы
Қазалы қаласы, Қорқыт Ата көшесі, 43 (№ 17 мектептің ауласы)
(N 45°45'47,05" E 062°6'4,34")
88.
Кеңес Одағының Батыры
Үрмәш Түктібаевтың ескерткіші,
1985 ж.
монументтік өнер құрылысы
Үрмәш Түктібаев ауылы,
Үрмәш Түктібаев көшесі, 45
(N 45°43'8,84" E 061°30'16,24")
89.
Жанқожа батыр төртқұлағы,
1969 ж.
киелі объекті
Кәукей ауылынан батысқа қарай
125 шақырым
(N 44°12'46,7" E 061°09'16,0")
90.
№ 36 құлпытасы,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 12,5 шақырым
(N 45°17'36,6" E 062°43'43,1")
91.
Жақайым қорымындағы
№ 26 құлпытас,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан
солтүстікке қарай 8 шақырым
(N 45°50'43,4" E 061°34'04,7")
92.
Манас қорымындағы
№ 65б құлпытас,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарбұлақ ауылынан оңтүстікке
қарай 32 шақырым жерде
Манас қорымында

(N 44°55'11,6" E 062°51'54,5")
93.
Мавзолей Алматулы Самырат,
1922 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к юго-западу
от села Казалы
(N 45°42'25,7" E 62°47'28,7")
94.
Памятник Айтеке би,
2018 г.
сооружения монументального искусства
поселок Айтеке би,
улица Жанкожа батыра, 130
(N 45°49'33,04" E 62°08'11,45")
Кармакшинский район
95.
Городище Моншакты асар,
V-ІХ в.в. н.э.
археология
48 километров к юго-востоку
от поселка Жосалы, 13 километров
к востоку от села Акжар
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
96.
Городище Тас асар,
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
12 километров
к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
97.
Городище Жалпак асар,
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
9,7 километра к северо-западу
от села Турмагамбета Изтилеуова,
21,7 километра к западу
от села Акжар
(N 45°05'36,9'' E 063°48'13,5'')
98.
Городище Алыпкорган,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
25 километров к юго-востоку
от города Байконур,
65 километров к юго-востоку
от поселка Жосалы
(N 45°22'47,6'' E 063°00'32,3'')
99.
Городище Сортобе,
VІІ-ІХ в.в.
археология
12 километров к западу
от поселка Жосалы
(N 45°28'22,2'' E 063°56'09,6'')
100.
Городище Аралбай,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
145 километров
к юго-западу от села
Таимбета Кумекбаева
(N 43°45'49,9'' E 062°17'17,6'')
101.
Городище Жаман асар,
І тысячелетие н.э.
археология
22 километра к северу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 45°02'02,9'' E 063°08'49,9'')
102.
Городище Орынбай кала,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
130 километров
к юго-западу от села
Таимбета Кумекбаева
(N 43°50'21,6'' E 062°32'03,0'')
103.
Городище Сенгиртам,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
225 километров к юго-западу
от города Кызылорды,
96 километров к югу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°03'27,1'' Е 062°58'24,1'')
104.
Курган Кабыла,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
47 километров к западу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°28'17,6'' E 062°54'23,6'')
105.
Городище Инкар-кала,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
225 километров к юго-западу
от города Кызылорды,
96 километров к югу от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°03'27,1'' E 062°58'24,1'')
106.
Городище Асар,
конец І тысячелетия д.н.э. - середина І тысячелетия н.э.
археология
9 километров к юго-востоку
от села Куандария
(N 44°44'22,1" Е 063°20'03,2")
107.
Городище Базар асар,
VІ-VІІІ в.в. н.э.
археология
8,2 километра к западу
от городища Жалпак асар,
10 километров к северо-востоку
от городища Алтынасар
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
108.
Городище Томпак асар,
конец І тысячелетия д.н.э. -
ІV-V в.в. н.э.
археология
60 километров к юго-западу
от поселка Жосалы

(N 44°55'11,6" E 062°51'54,5")
93.
Алматұлы Самырат кесенесі,
1922 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 6 шақырым
(N 45°42'25,7" E 62°47'28,7")
94.
Әйтеке би ескерткіші,
2018 ж.
монументтік өнер құрылысы
Әйтеке би кенті,
Жанқожа батыр көшесі, 130
(N 45°49'33,04" E 62°08'11,45")
Қармақшы ауданы
95.
Моншақты асар қалашығы,
б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 48 шақырым, Ақжар ауылынан шығысқа қарай 13 шақырым
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
96.
Тас асар қалашығы,
б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан солтүстік-батысқа қарай
12 шақырым
(N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
97.
Жалпақ асар қалашығы,
б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан солтүстік-батысқа қарай
9,7 шақырым, Ақжар ауылынан батысқа қарай 21,7 шақырым
(N 45°05'36,9'' E 063°48'13,5'')
98.
Алыпқорған қалашығы,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Байқоңыр қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым, Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 65 шақырым
(N 45°22'47,6'' E 063°00'32,3'')
99.
Сортөбе қалашығы,
VІІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен батысқа қарай
12 шақырым
(N 45°28'22,2'' E 063°56'09,6'')
100.
Аралбай қалашығы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
145 шақырым
(N 43°45'49,9'' E 062°17'17,6'')
101.
Жаман асар қалашығы,
б.д. І мыңжылдық
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан солтүстікке қарай 22 шақырым
(N 45°02'02,9'' E 063°08'49,9'')
102.
Орынбай қала қалашығы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
130 шақырым
(N 43°50'21,6'' E 062°32'03,0'')
103.
Сеңгіртам қалашығы,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Қызылорда қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 225 шақырым, Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке 96 шақырым
(N 44°03'27,1'' Е 062°58'24,1'')
104.
Қабыл қорғаны,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан батысқа қарай 47 шақырым
(N 44°28'17,6'' E 062°54'23,6'')
105.
Іңкәр-қала қалашығы,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Қызылорда қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 225 шақырым, Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке 96 шақырым
(N 44°03'27,1'' E 062°58'24,1'')
106.
Асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. І мыңжылдықтың ортасы
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым
(N 44°44'22,1" Е 063°20'03,2")
107.
Базар асар қалашығы,
б.д. VІ-VІІІ ғ.ғ.
археология
Жалпақ асар қалашығынан батысқа қарай 8,2 шақырым, Алтынасар қалашығынан солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
108.
Томпақ асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІV-V ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым

(N 45°06'54" Е 063°34'16,5")
109.
Городище Бидайык асар,
конец І тысячелетия д.н.э. - ІV в.
археология
65 километров к юго-западу
от поселка Жосалы
(N 45°06'14,4" Е 063°27'24,5")
110.
Городище Каралы асар
(Жетыасар № 6),
конец І тысячелетия д.н. э. -
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
8 километров к западу
от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°05'42,0" Е 063°50'22,4")
111.
Городище Тик асар
(Жетыасар № 10),
конец І тысячелетия д.н.э.-
ІV-V в.в. н.э.
археология
25 километров к юго-западу
от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
112.
Городище Робинсай (Бузык асар),
конец І тысячелетия д.н.э. -
V-VІІ в.в. н.э.
археология
35 километров
к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°16'22,8" Е 063°35'31,5")
113.
Городище Курайлы асар,
конец І тысячелетия д.н.э. -
V-VІІ в.в. н.э.
археология
14 километров к западу
от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
114.
Тугискен І-ІІ погребальные комплексы,
І половина І тысячелетия д.н.э.
археология
60 километров к юго-западу
от села Куандария
(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
115.
Мавзолей Коркыт ата
Х-ХІ в.в.
градостроительство и архитектура
20 километров к востоку
от поселка Жосалы
(N 45°35'33,9'' E 063°55'25,9'')
116.
Мавзолей Марал ишан,
ХІХ в.
сакральные
объекты
18 километров к востоку
от поселка Жосалы
(N 45°31'4,4'' E 064°16'22,5'')
117.
Мавзолей Калкай ишан,
ХІХ в.
сакральные
объекты
18 километров к востоку
от поселка Жосалы
(N 45°31'2,89'' E 064°16'28,12'')
118.
Здание железнодорожного вокзала,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Жосалы
(N 45°29'28,37" E 064°5'10,91")
119.
Водонапорная башня,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Жосалы,
улица Таимбета Кумекбаева, б/н
(N 45°29'25,28" E 064°5'14,50")
120.
Башня Еламан,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
44,3 километра к юго-западу
от села Куандария
(N 44º23’28,7" E 063º20'38,4")
121.
Водонапорная башня,
1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Дерментобе
(N 45°44'28,52" E 063°38'0,21")
122.
Башня Мунаралы,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северо-западу
от села Кекирели
(N 43°46'4,40" E 062°12'35,27")
123.
Мавзолей Тыхы батыра,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,3 километра к юго-западу
от села Кекирели
(N 43°50'49,45" E 062°28'24,43")
124.
Мавзолей Еркебая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
33,5 километра к северо-востоку
от села Кекирели,
10 километров к юго-западу
от городища Чирик-Рабат
(N 44°0'29,19" E 062°49'8,13")
125.
Мавзолей Акмамбет,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
22 километра к юго-западу
от села Кекирели
(N 43°46'13,20" E 062°24'3,34")

(N 45°06'54" Е 063°34'16,5")
109.
Бидайық асар қалашығы,
б. д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б. д. ІV ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-батысқа қарай 65 шақырым
(N 45°06'14,4" Е 063°27'24,5")
110.
Қаралы асар қалашығы
(Жетіасар № 6),
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан батысқа қарай 8 шақырым
(N 45°05'42,0" Е 063°50'22,4")
111.
Тік асар қалашығы (Жетіасар № 10),
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІV-V ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
25 шақырым
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
112.
Робинсай (Бұзық асар) қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан солтүстік-батысқа қарай
35 шақырым
(N 45°16'22,8" Е 063°35'31,5")
113.
Құрайлы асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан батысқа қарай 14 шақырым
(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
114.
Түгіскен І-ІІ жерлеу кешендері,
б.д.д. І мыңжылдықтың І жартысы
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым
(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
115.
Қорқыт ата мазары,
Х-ХІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кентінен шығысқа қарай
20 шақырым
(N 45°35'33,9'' E 063°55'25,9'')
116.
Марал ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
киелі объекті
Жосалы кентінен шығысқа қарай
18 шақырым
(N 45°31'4,4'' E 064°16'22,5'')
117.
Қалқай ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
киелі объекті
Жосалы кентінен шығысқа қарай
18 шақырым
(N 45°31'2,89'' E 064°16'28,12'')
118.
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы теміржол стансасы
(N 45°29'28,37'' E 064°5'10,91'')
119.
Су қыспақты мұнара,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кенті,
Көмекбаев көшесі, н/з
(N 45°29'25,28" E 064° 5'14,50")
120.
Еламан мұнарасы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 44,3 шақырым
(N 44º23’28,7" E 063º20'38,4")
121.
Су қыспақты мұнара,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Дерментөбе
теміржол стансасы
(N 45°44'28,52" E 063°38'0,21")
122.
Мұнаралы мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым
(N 43°46'4,40" E 062°12'35,27")
123.
Тықы батыр кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,3 шақырым
(N 43°50'49,45" E 062°28'24,43")
124.
Еркебай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 33,5 шақырым, Шірік-Рабат қалашығынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым
(N 44° 0'29,19" E 062°49'8,13")
125.
Ақмамбет кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22 шақырым
(N 43°46'13,20" E 062°24'3,34")

126.
Мавзолей Алимбая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
14 километров к юго-западу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°43'43,6'' E 063°15'08,5'')
127.
Мавзолей Толеген катын,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
26 километров к востоку
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°46'36,4'' E 063°31'37,0'')
128.
Водонапорная башня,
1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Коркыт ата
(N 45°37'31,60" E 063°54'41,67")
129.
Мавзолей Карамырза,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к юго-западу
от села Куандария
(N 44°46'08,5" Е 063°20'57,7")
130.
Памятный знак
Турмагамбет Изтилеуова,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
село Турмагамбета Изтилеуова, улица Ешнияз сала, 1
N 45°04'57,5" Е 063°57'02,0")
131.
Крепость Баланды 1 (Буланды)
IІІ-II в.в. д.н.э
археология
70 километров к югу
от села Куандария
(N 44°09'27,3" Е 063°22'43,6")
132.
Городище Большой Кос Асар
конец І тысячелетия д.н.э -
VI в. н.э
археология
23 километра к северо-западу
от села Алдашбай ахун
(N 45°05'34,0" Е 063°32'51,3")
133.
Городище Малый Кос Асар
конец І тысячелетия д.н.э -
VI в. н.э
археология
23 километра к северо-западу
от села Алдашбай ахун
(N 45°04'32,3" Е 063°32'48,5")
134.
Мавзолей Белтам
IV-ІІ в.в. д.н.э
археология
98 километров к юго-западу
от села Таимбета Комекбаева
(N 44°06'53,9" Е 062°29'11,4")
135.
Городище Жоласар
конец І тысячелетия д.н.э -
VI в. н.э
археология
25 километров к западу
от села Алдашбай ахун
(N 45°00'04,4" Е 063°29'58,1")
136.
Мельница Абыла
1940 г.
градостроительство и архитектура
село Кармакшы,
улица Алмаганбет Искакова, б/н
(N 45°23'14,7" Е 065°15'28,2")
Жалагашский район
137.
Городище Кумкала І,
ХІІ-ХІV в.в.
археология
17 километров
к юго-западу от села Акколка,
33,5 километра
к юго-востоку от села Аккыр
(N 44°28'57,9'' E 064°10'00,2'')
138.
Городище Кумкала ІІ,
ХІІ-ХІV в.в.
археология
15,2 километра
к юго-западу от села Акколка,
35,8 километра
к юго-востоку от села Аккыр,
4 километра к юго-востоку
от городище Кумкала І
(N 44°28'35,7'' E 064°13'32,4'')
139.
Городище Рабат катын
(Катын кала),
ХІІ-ХІХ в.в.
археология
8 километров к северо-западу
от села Аккыр
(N 44°50'15,5'' E 064°00'31,0'')
140.
Городище Безымянный
асар (Кара-асар),
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
3 километра
к северо-западу от села
Бухарбай батыра, 12 километров
к юго-западу от поселка Жалагаш
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
141.
Городище Сорлыасар,
VI-ІХ в.в. н.э.
археология
3 километра
к юго-востоку от села
Бухарбай батыра, 12,6 километра
к юго-западу от поселка Жалагаш
(N 44°58'23,1'' E 064°37'38,6'')

126.
Әлімбай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым
(N 44°43'43,6'' E 063°15'08,5'')
127.
Төлеген қатын кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан шығысқа қарай 26 шақырым
(N 44°46'36,4'' E 063°31'37,0'')
128.
Су қыспақты мұнара,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қорқыт ата
теміржол стансасы
(N 45°37'31,60" E 063°54'41,67")
129.
Қарамырза кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 44°46'08,5" Е 063°20'57,7")
130.
Тұрмағамбет Ізтілеуовтің ескерткіш таңбасы,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тұрмағамбет Ізтілеуов ауылы,
Ешнияз сал көшесі, 1
(N 45°04'57,5" Е 063°57'02,0")
131.
Баланды І (Бұланды) қамалы,
б.д.д. ІІІ-ІІ.ғ.ғ.
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстікке қарай 70 шақырым
(N 44°09'27,3" Е 063°22'43,6")
132.
Үлкен Қос асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай 23 шақырым
(N 45°05'34,0" Е 063°32'51,3")
133.
Кіші Қос асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай 23 шақырым
(N 45°04'32,3" Е 063°32'48,5")
134.
Белтам кесенесі,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 98 шақырым
(N 44°06'53,9" Е 062°29'11,4")
135.
Жоласар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан батысқа қарай 25 шақырым
(N 45°00'04,4" Е 063°29'58,1")
136.
Абыла жел диірмені,
1940 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы ауылы,
Алмағамбет Ысқақов көшесі, н/з.
(N 45°23'14,7" Е 065°15'28,2")
Жалағаш ауданы
137.
Құмқала І қалашығы,
ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққолқа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 17 шақырымда, Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33,5 шақырым
(N 44°28'57,9'' E 064°10'00,2'')
138.
Құмқала ІІ қалашығы,
ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққолқа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15,2 шақырым, Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 35,8 шақырым, Құмқала І-дің оңтүстік-шығысына қарай
4 шақырым
(N 44°28'35,7'' E 064°13'32,4'')
139.
Рабат қатын (Қатын қала) қалашығы,
ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44°50'15,5'' E 064°00'31,0'')
140.
Атаусыз асар қалашығы (Қара-асар),
б.д. VI-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұхарбай батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 3 шақырым,
Жалағаш кентінен оңтүстік-батысқа қарай 12 шақырым
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
141.
Сорлыасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұхарбай батыр ауылынан
оңтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым, Жалағаш кентінен оңтүстік-батысқа қарай 12,6 шақырым
(N 44°58'23,1'' E 064°37'38,6'')

142.
Городище Коктонды асар,
V-ІХ в.в. н.э.
археология
9,5 километра к западу от поселка Жалагаш, 10,2 километра к югу
от железнодорожной станции Каракеткен
(N 45°05'58,6'' E 064°32'48,6'')
143.
Городище Моншакты асар (Жаланаштобе),
V-ІХ в.в. н. э.
археология
8,5 километров к юго-востоку
от поселка Жалагаш
(N 45°02'09,1'' E 064°46'21,6'')
144.
Городище Домалак асар,
VI-ІХ в.в. н.э.
археология
11,7 километра к юго-западу
от села Тан
(N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
145.
Городище Кособалы асар,
конец І тысячелетия д.н.э. -
ІХ в. н.э.
археология
10 километров к юго-западу
от села Тан
(N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
146.
Городище Унгирли асар,
конец І тысячелетия д.н.э. -
ІХ в. н.э.
археология
9,4 километра к западу
от села Тан
(N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
147.
Мавзолей Арык ишан,
1883 г.
градостроительство и архитектура
4 километра к юго-востоку
от села Акарык
(N 44°47,5'57'' E 064°39'33,90'')
148.
Мавзолей Сармана,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северо-западу
от села Аккыр
(N 44°47'56,7'' E 063°57'37,7'')
149.
Мавзолей Акмырза,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
14 километров к северо-западу
от села Аккыр
(N 44°49'32,3'' E 063°58'24,2'')
150.
Мавзолей Катынтам (Кызтам),
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
9 километров к востоку
от села Аккыр, 21 километр
к юго-западу от села Жанаталап
(N 44°46'56,2'' E 064°09'11,4'')
151.
Дом Убиса,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
51,5 километра
к юго-западу от села Акколка,
54 километра
к юго-западу от села Аккыр
(N 44°18'48,4'' E 063°47'23,6'')
152.
Мечеть Иманкула,
1908 г.
сакральные объекты
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, 5
(N 45°4'43,9'' E 064°40'52,5'')
153.
Башня Сакей,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к юго-западу
от села Жанадария
N 44°43'54,8'' E 064°36'24,2''
154.
Башня Жаманкара,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°43'54,0'' E 064°36'28,0'')
155.
Башня Жомарт,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
45 километров к юго-западу от села Жанадария (N 44°43'53,0'' E 064°34'14,1'')
156.
Башня Бытык,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
28 километров к западу от села Жанадария
N 44°41'53,0'' E 064°30'15,9''
157.
Мавзолей Айкожа,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
36 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°40'50,2'' E 064°27'27,3'')
158.
Мавзолей Елемеса,
1873 г.
градостроительство и архитектура
14 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°35'59,2'' E 064°39'11,3'')
159.
Мавзолей Сары ишана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
80 километров к юго-западу
от села Жанадария

142.
Көктонды асар қалашығы,
б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жалағаш кентінен батысқа қарай
9,5 шақырым, Қаракеткен теміржол стансасынан оңтүстікке қарай
10,2 шақырым
(N 45°05'58,6'' E 064°32'48,6'')
143.
Моншақты асар қалашығы (Жалаңаштөбе),
б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жалағаш кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 8,5 шақырым
(N 45°02'09,1'' E 064°46'21,6'')
144.
Домалақ асар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11,7 шақырым
(N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
145.
Қособалы асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым
(N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
146.
Үңгірлі асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы -
б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан батысқа қарай
9,4 шақырым
(N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
147.
Арық ишан кесенесі,
1883 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақарық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым
(N 44°47,5'57'' E 064°39'33,90'')
148.
Сарман кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым
(N 44°47'56,7'' E 063°57'37,7'')
149.
Ақмырза кесенесі,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа 14 шақырым
(N 44°49'32,3'' E 063°58'24,2'')
150.
Қатынтам (Қызтам) кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан шығысқа қарай
9 шақырым, Жаңаталап ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 21 шақырым
(N 44°46'56,2'' E 064°09'11,4'')
151.
Үбістің үйтамы,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққолқа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 51,5 шақырым,
Аққыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 54 шақырым
(N 44°18'48,4'' E 063°47'23,6'')
152.
Иманқұл мешіті,
1908 ж.
киелі объекті
Жалағаш кенті,
Желтоқсан көшесі, 5
(N 45°4'43,9'' E 064°40'52,5'')
153.
Сәкей мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 шақырым
(N 44°43'54,8'' E 064°36'24,2'')
154.
Жаманқара мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
(N 44°43'54,0'' E 064°36'28,0'')
155.
Жомарт мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 45 шақырым
(N 44°43'53,0'' E 064°34'14,1'')
156.
Бытық мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан батысқа қарай 28 шақырым
(N 44°41'53,0'' E 064°30'15,9'')
157.
Айқожа кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 36 шақырым
(N 44°40'50,2'' E 064°27'27,3'')
158.
Елемес кесенесі,
1873 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым
(N 44°35'59,2'' E 064°39'11,3'')
159.
Сары ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа 80 шақырым

(N 44°34'20,1'' E 064°14'31,2'')
160.
Мавзолей Сатпая,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
80 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 45°8'59,99" E 064°26'54,81")
161.
Мавзолей Тумен аулие,
ХІХ в.
сакральные
объекты
4,5 километра к северо-западу
от села Мурали Шаменова,
7 километров к юго-западу
от железнодорожной станции Каракеткен
(N 44°08"59,9" Е 064°26"54,9")
162.
Мавзолей Мысык,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к югу от села Шергелтай
(N 44°76'05,87" E 063°67'63,55")
163.
Памятник погибшим в Великой Отечественной войне,
1975 г.
соружения монументального искусства
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, 15
(N 45°04'87,6'' E 064°40'86,0'')
164.
Здание железнодорожного вокзала,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Каракеткен
(N 45°11'14,42'' E 064°31'17,07'')
165.
Погребальный комплекс Мырзабай Ахун
начало ХХ в.
сакральные
объекты
8 километров к северо-западу
от села Мырзабай ахун
(N 44°55'36,7'' E 064°27'26,0'')
166.
Мечеть Абжали Ишана,
1922 г.
сакральные
объекты
село Тан,
улица Жамбыл Жабаева, 12
(N 45°04'14,5'' E 064°25'16,7'')
Сырдарьинский район
167.
Городище Асанас,
VІІ-ХV в.в.
археология
8 километров к западу
от села Айдарлы
(N 44˚27'57,2" E 065˚39'09,9")
168.
Городище Кишиасар,
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
5,3 километра к северо-
западу от села Шаган
(N 44˚53' 30,3" E 064˚53'33,0")
169.
Городище Кос асар,
VІІ-Х в.в.
археология
5,5 километра к западу
от села Наги Ильясова
(N 44˚52'8,45" E 065˚3'41,18")
170.
Городище Улькенасар,
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
6 километров к северо-западу
от села Шаган
(N 44˚54'27,1" E 064˚52'52,3")
171.
Городище Кумисасар,
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
8 километров к северо-западу
от села Шаган
(N 44˚51'48,84" E 064˚51'1,84")
172.
Городище Жетимасар,
середина І тысячелетия
д.н.э. - VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
1 километр к юго-востоку от села Ширкейли
(N 44˚47'28,00" E 065˚7'3,23")
173.
Городище Зангаркала,
ІХ-ХІ в.в.
археология
30 километров к северо-востоку
от села Инкардария
(N 44˚43'34,08" E 064˚81'94,31")
174.
Мавзолей Сунбейбы,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северу
от села Айдарлы
(N 44˚31'56,79" E 065˚43'5,64")
175.
Башня Шалбас батыра,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
12 километров к западу
от села Калжан ахун
(N 45˚04'61,3" E 064˚49'95,3")
176.
Мечеть-медресе Калжан ахун,
ХІХ-ХХ в.в.
сакральные
объекты
12 километров к западу
от села Калжан ахун
(N 45˚ 4'29,38" E 064˚50'27,21")
177.
Надгробие Калжан ахуна,
ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
12 километров к западу
от села Калжан ахун
(N 45˚04'56,0" E 064˚50' 43,2")
178.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Теренозек,
улица Азатбакыт Алиакбарова, б/н

(N 44°34'20,1'' E 064°14'31,2'')
160.
Сәтбай кесенесі,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 80 шақырым
(N 45°8'59,99" E 064°26'54,81")
161.
Түмен әулие кесенесі,
ХІХ ғ.
киелі объекті
Мөрәлі Шәменов ауылынан солтүстік-батысқа қарай
4,5 шақырым, Қаракеткен теміржол стансасынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 44°08"59,9" Е 064°26"54,9")
162.
Мысық кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Шергелтай ауылынан оңтүстікке
17 шақырым
(N 44°76'05,87" E 063°67'63,55")
163.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға арналған ескерткіш
1975 ж.
монументтік өнер құрылысы
Жалағаш кенті,
Желтоқсан көшесі, 15
(N 45°04'87,6'' E 064°40'86,0'')
164.
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Қаракеткен
теміржол стансасы
(N 45°11'14,42'' E 064°31'17,07'')
165.
Мырзабай ахун жерлеу кешені,
ХХ ғ. басы
киелі объекті
Мырзабай ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44°55'36,7'' E 064°27'26,0'')
166.
Әбжали ишан мешіті,
1922 ж.
киелі объекті
Таң ауылы,
Жамбыл Жабаев көшесі, 12
(N 45°04'14,5'' E 064°25'16,7'')
Сырдария ауданы
167.
Асанас қалашығы,
VІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Айдарлы ауылынан батысқа қарай
8 шақырым
(N 44˚27' 57,2" E 065˚39'09,9")
168.
Кішіасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,3 шақырым
(N 44˚53'30,3" E 064˚53'33,0")
169.
Қос асар қалашығы,
б.д.VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Нағи Ілиясов ауылынан батысқа қарай 5,5 шақырым
(N 44˚52'8,45" E 065˚3'41,18")
170.
Үлкенасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым
(N 44˚54'27,1" E 064˚52'52,3")
171.
Күмісасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44˚51'48,84" E 064˚51'1,84")
172.
Жетімасар қалашығы,
б.д.д. 1 мыңжылдықтың ортасы -
б.д. VІ-VІІ ғ.ғ
археология
Шіркейлі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
(N 44˚47'28,00" E 065˚7'3,23")
173.
Заңғарқала қалашығы,
ІХ-ХІ ғ.ғ.
археология
Іңкәрдария ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым
(N 44˚43'34,08" E 064˚81'94,31")
174.
Сүнбейбі кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Айдарлы ауылынан солтүстікке қарай 10 шақырым
(N 44˚31'56,79" E 065˚43'5,64")
175.
Шалбас батыр мұнарасы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай 12 шақырым
(N 45˚04'61,3" E 064˚49'95,3")
176.
Қалжан ахун мешіт-медресесі,
ХІХ-ХХ ғ.ғ.
киелі объекті
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай 12 шақырым
(N 45˚4'29,38" E 064˚50'27,21")
177.
Қалжан ахун сағанасы,
ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай 12 шақырым
(N 45˚04'56,0" E 064˚50'43,2")
178.
Теміржол вокзалы ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кенті,
Азатбақыт Әлиакбаров көшесі, н/з

(N 45˚3'19,39" E 064˚59'22,51")
179.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Теренозек, улица
Азатбакыт Алиакбарова, б/н
(N 45˚3'18,27" E 064˚59'25,56")
город Кызылорда
180.
Бывшее здание женского приходского училища
(ныне магазин),
1878 г.
градостроительство и архитектура
улица Училищная, 21
(N 44°50'36,40" E 065°29'9,28")
181.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
город Кызылорда
(N 44°51'16,19" E 065°29'42,82")
182.
Здание художественной мастерской,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Ахмета Байтурсынова, 44
(N 44°50'35,78" E 065°30'23,08")
183.
Здание центра культуры имени Аскара Токмагамбетова,
1959 г.
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, 21
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
184.
Здание городского исполнительного комитета,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Желтоксан, 18
(N 44°50'40,79" E 065°30'3,08")
185.
Здание городской бани,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, 10
(N 44°50'29,94" E 065°29'40,25")
186.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Орынбая Жанадилова, б/н
(N 44°51'16,15" E 065°29'35,07")
187.
Здание магазина № 5,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
пересечение улиц Динмухаммеда Кунаева и Султана Сулейменова
(N 44°51'4,20" E 065°29'29,28")
188.
Здание призывного пункта областного военного комиссариата (бывшая казарма),
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
переулок Иса Токтыбаева-2,
здание 1
(N 44°50'19,50" E 065°29'8,75")
189.
Здание
транспортной прокуратуры,
1905 г.
градостроительство и архитектура
переулок Привокзальный, 5
(N 44°51'10,50" E 065°29'49,81")
190.
Здание клуба железнодорожников,
1924 г.
градостроительство и архитектура
улица Еркин Ауелбекова, 41
(N 44°51'7,55" E 065°29'36,35")
191.
Здание железнодорожной
милиции (ныне музей "Акмечеть"),
1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Еркин Ауелбекова, 8
(N 44°51'12,78" E 065°29'44,65")
192.
Мемориал Вечной Славы
1975 г.
сооружения монументального искусства
улица Динмухаммеда Кунаева, б/н
(N 44°50'54,89" E 065°29'30,25")
193.
Братская могила,
1920 г.
градостроительство и архитектура
улица Иса Токтыбаева, б/н
(N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
194.
Памятник Гани Муратбаева,
1975 г.
сооружения монументального искусства
перед центральным стадионом
(N 44°49'33,11" E 065°30'19,09")
195.
Бюст Аскара Токмагамбетова,
1986 г.
сооружения монументального искусства
перед центром культуры имени
Аскара Токмагамбетова
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
196.
Здание областного историко-краеведческого музея,
1953 г.
градостроительство и архитектура
улица Мухтар Ауэзова, 20

(N 45˚3'19,39" E 064˚59'22,51")
179.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кенті,
Азатбақыт Әлиакбаров көшесі, н/з
(N 45˚3'18,27" E 064˚59'25,56")
Қызылорда қаласы
180.
Бұрынғы қыздар приход
училищесі ғимараты
(қазіргі дүкен),
1878 ж.
қала құрылысы және сәулет
Училищная көшесі, 21
(N 44°50'36,40" E 065°29'9,28")
181.
Теміржол вокзалы ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы
(N 44°51'16,19" E 065°29'42,82")
182.
Көркемсурет шеберханасы ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ахмет Байтұрсынов көшесі, 44
(N 44°50'35,78" E 065°30'23,08")
183.
Асқар Тоқмағамбетов атындағы мәдениет орталығы ғимараты,
1959 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 21
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
184.
Қалалық атқару комитетінің ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 18
(N 44°50'40,79" E 065°30'3,08")
185.
Қалалық монша ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, 10
(N 44°50'29,94" E 065°29'40,25")
186.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Орынбай Жанәділов көшесі, н/з
(N 44°51'16,15" E 065°29'35,07")
187.
№ 5 магазин ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Дінмұхаммед Қонаев пен Сұлтан Сүлейменов көшелерінің қиылысы
(N 44°51'4,20" E 065°29'29,28")
188.
Облыстық әскери комиссариаттың шақыру пункті ғимараты
(бұрынғы казарма),
ХІХ ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Иса Токтыбаев-2 тұйығы, ғимарат 1
(N 44°50'19,50" E 065°29'8,75")
189.
Транспорттық прокуратура ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Привокзал тұйығы, 5
(N 44°51'10,50" E 065°29'49,81")
190.
Теміржолшылар клубы ғимараты,
1924 ж.
қала құрылысы және сәулет
Еркін Әуелбеков көшесі, 41
(N 44°51'7,55" E 065°29'36,35")
191.
Теміржол милициясы ғимараты (қазіргі "Ақмешіт" музейі),
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Еркін Әуелбеков көшесі, 8
(N 44°51'12,78" E 065°29'44,65")
192.
Өшпес Даңқ мемориалы,
1975 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Дінмұхаммед Қонаев көшесі, н/з
(N 44°50'54,89" E 065°29'30,25")
193.
Бауырластар бейіті,
1920 ж.
қала құрылысы және сәулет
Иса Тоқтыбаев көшесі, н/з
(N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
194.
Ғани Мұратбаев ескерткіші,
1975 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Орталық стадионның алды
(N 44°49'33,11" E 065°30'19,09")
195.
Асқар Тоқмағамбетов мүсіні,
1986 ж.
монументтік өнер құрылысы
Асқар Тоқмағамбетов атындағы мәдениет орталығының алды
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
196.
Облыстық тарихи-өлкетану мұражайы ғимараты,
1953 ж.
қала құрылысы және сәулет
Мұхтар Әуезов көшесі, 20

(N 44°50'35,15" E 065°29'45,96")
197.
Памятник 1300-летию книги Коркыт ата,
2000 г.
сооружения монументального искусства
ІІІ укрупненный квартал
(N 44°50'19,24" E 065°29'17,62")
198.
Мечеть Каналы,
ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу
от села Абай
(N 45°13'43,87" E 065°30'48,48")
199.
Здание локомотивного депо,
1904 г.
градостроительство и архитектура
улица Абзали Егизбаева, 38
(N 44°51'16,97" E 065°29'21,05")
200.
Бюст Алии Молдагуловой,
1977 г.
сооружения монументального искусства
во дворе школы № 112,
улица Алии Молдагуловой, б/н,
(N 44°51'26,22" E 065°30'07,25")
201.
Памятник погибшим в Великой Отечественной войне,
1980 г.
сооружения монументального искусства
поселок Тасбугет,
улица Шахмардан Есенова, б/н
(N 44°46'22,07" E 065°32'53,16")
202.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Караозек
(N 44°59'50,82" E 065°16'42,46")
203.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Караозек
(N 44°59'49,99" E 065°16'40,07")
204.
Мавзолей № 12,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-западу
от села Акжарма
(N 44°53'0,50" E 065°16'42,36")
205.
Памятник Жалантос Бахадура,
2010 г.
сооружения монументального искусства
на перекрестке улиц Султана Бейбарыса и Жибек жолы
(N 44°47'18,47" E 065°31'47,62")
206.
Памятник
Бухарбай Естекбайулы,
2012 г.
сооружения монументального искусства
улица Гани Муратбаева, 72 Б
(N 44°49'58,76" E 065°31'52,98")
207.
Казахский академический музыкально драматический театр имени Нартая Бекежанова,
1985 г.
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, 44А
(N 44°50'33,50" E 065°30'19,50")
208.
Памятник батыров земли Сыра,
2006 г.
сооружения монументального искусства
улица Динмухаммеда Кунаева, б/н
(N 44°50'38,38" E 065°29'24,69")
209.
Мемориальный памятник жертвам политических репрессий,
1998 г.
сооружения монументального искусства
микрорайон Арай
(N 44°48'1,73" E 065°30'53,60")
210.
Башня Наурызбай,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
4,5 километров к северу
от села Карауылтобе
(N 44°56'10,9" E 65°29'15,8")
211.
Памятник
Жанкожа Нурмухамедулы,
2014 г.
сооружения монументального искусства
возле железнодорожного вокзала
(N 44°51'14,30" E 65°29'44,20")
212.
Бюст Абдильда Тажибаева,
2015 г.
сооружения монументального искусства
проспект Нурсултана Назарбаева, 53 Д
(N 44°48'52,70" E 65°31'9,91")
213.
Памятник Мустафа Шокая,
2018 г.
сооружения монументального искусства
улица Ыбрая Жахаева, б/н
(N 44°50'07,97" E 65°30'20,69")
Шиелийский район
214.
Городище Нансай,
средневековый период
археология
26 километров к северо-западу
от села Бала би

(N 44°50'35,15" E 065°29'45,96")
197.
Қорқыт ата кітабының 1300 жылдығына арналған ескерткіш,
2000 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
ІІІ ірілендірілген квартал
(N 44°50'19,24" E 065°29'17,62")
198.
Қаналы мешіті,
ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай
35 шақырым
(N 45°13'43,87" E 065°30'48,48")
199.
Локомотив депо ғимараты,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әбзәли Егізбаев көшесі, 38
(N 44°51'16,97" E 065°29'21,05")
200.
Әлия Молдағұлова мүсіні,
1977 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
№ 112 мектеп ауласында,
Әлия Молдағұлова көшесі, н/з.,
(N 44°51'26,22" E 065°30'07,25")
201.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға қойылған белгі,
1980 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Тасбөгет кенті,
Шахмардан Есенов көшесі, н/з
(N 44°46'22,07" E 065°32'53,16")
202.
Теміржол вокзалы ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек
теміржол стансасы
(N 44°59'50,82" E 065°16'42,46")
203.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек
теміржол стансасы
(N 44°59'49,99" E 065°16'40,07")
204.
№ 12 кесене
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақжарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 44°53'0,50" E 065°16'42,36")
205.
Жалаңтөс Баһадүр ескерткіші,
2010 ж.
монументтік өнер құрылысы
Сұлтан Бейбарыс және Жібек жолы көшелерінің қиылысында
(N 44°47'18,47" E 065°31'47,62")
206.
Бұқарбай Естекбайұлы ескерткіші,
2012 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Ғани Мұратбаев көшесі, 72 Б
(N 44°49'58,76" E 065°31'52,98")
207.
Нартай Бекежанов атындағы қазақ академиялық музыкалық драма театрының ғимараты,
1985 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би, 44А
(N 44°50'33,50" E 065°30'19,50")
208.
Сыр бойының батырлары ескерткіші,
2006 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Дінмұхаммед Қонаев көшесі, н/з.
(N 44°50'38,38" E 065°29'24,69")
209.
Саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориалды ескерткіш,
1998 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Арай ықшам ауданы
(N 44°48'1,73" E 065°30'53,60")
210.
Наурызбай мұнарасы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қарауылтөбе ауылынан солтүстікке қарай 4,5 шақырым
(N 44°56'10,9" E 65°29'15,8")
211.
Жанқожа Нұрмұхамедұлы ескерткіші,
2014 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Теміржол вокзалы маңында
(N 44°51'14,30" E 65°29'44,20")
212.
Әбілдә Тәжібаев мүсіні,
2015 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы,
53 Д
(N 44°48'52,70" E 065°31'9,91")
213.
Мұстафа Шоқай ескерткіші,
2018 ж.
монументтік
өнер
құрылысы
Ыбырай Жақаев көшесі, н/з
(N 44°50'07,97" E 65°30'20,69")
Шиелі ауданы
214.
Нәнсай қалашығы,
орта ғасыр дәуірі
археология
Бала би ауылынан солтүстік-батысқа қарай 26 шақырым

(N 44°24'27,08" E 066°32'8,94")
215.
Подземный тоннель,
датировка неизвестна
археология
15 километров к северо-западу
от села Бала би
(N 44˚24'10,97" E 066˚22'24,62")
216.
Укрепление Рабат-1,
ХІV-XVI в.в.
археология
17 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44°43'58,25" E 066°12'19,23")
217.
Укрепление Рабат-2,
ХІV-XVI в.в.
археология
18 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44°45'6,03" E 066°12'58,03")
218.
Укрепление Рабат-3,
ХІV-XVI в.в.
археология
20 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44˚43'42,84" E 066˚17'6,81")
219.
Укрепление Рабат-4,
ХІV-XVI в.в.
археология
21 километр к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44˚42'53,00" E 066˚18'48,00")
220.
Укрепление Рабат-5,
ХІV-XVI в.в.
археология
26 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44˚42'24,92" E 066˚19'48,94")
221.
Городище Тастобе (Тазтобе),
средневековый период
археология
26 километров к западу
от села Бирлестик
(N 44˚ 42' 08,11" E 066˚04'30,50")
222.
Укрепленное поселение Мортык,
Х-XIV в.в.
археология
15 километров к западу
от села Бирлестик
(N 44˚43'46,89" E 066˚08'50,04")
223.
Городище Кызылтам,
ХІІ-ХІХ в.в.
археология
5 километров к юго-западу
от села Жансеит
(N 44˚13'22,03" E 066˚33'9,41")
224.
Городище Актобе,
VІІІ-ХІІІ в.в.
археология
8 километров к юго-западу
от села Жансеит
(N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")
225.
Городище Бестам,
Х-ХІV в.в.
археология
5 километров к северо-западу
от села Жидели
(N 44°17'40" E 066°46'47")
226.
Городище Сулутобе,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
2 километра к северу
от села Сулутобе
(N 44˚38'38,90" E 066˚03'54,85")
227.
Мавзолей Есабыз,
ХХ г.
сакральные
объекты
5 километров к востоку
от села Байгекум
(N 44˚17'17,38" E 066˚32'10,37")
228.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Байгекум
(N 44˚18'46,13" E 066˚28'29,66")
229.
Сагана Бахты ата,
ХVІІ-ХVІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
800 метров к северу
от села Кызылкайын
(N 44˚8'56,63" E 066˚25'25,55")
230.
Водонапорная башня,
1904 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Сулутобе
(N 44˚38'4,73" E 066˚2'48,18")
231.
Мавзолей Баки,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку
от села Сулутобе
(N 45˚16'9,86" E 066˚27'47,73")
232.
Мавзолей Тажибай,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку
от села Сулутобе
(N 44˚16'9,02" E 066˚27'46,98")
233.
Мавзолей Макултам,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку
от села Сулутобе
(N 45˚21'11,07" E 066˚66'78,77")
234.
Мавзолей Култан,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку
от села Сулутобе

(N 44°24'27,08" E 066°32'8,94")
215.
Жер асты жолы,
уақыты белгісіз
археология
Бала би ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 шақырым
(N 44˚24'10,97" E 066˚ 22'24,62")
216.
Рабат-1 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым
(N 44°43'58,25" E 066°12'19,23")
217.
Рабат-2 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым
(N 44°45'6,03" E 066°12'58,03")
218.
Рабат-3 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым
(N 44˚ 43'42,84" E 066˚ 17'6,81")
219.
Рабат-4 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 21 шақырым
(N 44˚42'53,00" E 066˚18'48,00")
220.
Рабат-5 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 26 шақырым
(N 44˚42'24,92" E 066˚19'48,94")
221.
Тастөбе (Тазтөбе) қалашығы,
орта ғасыр дәуірі
археология
Бірлестік ауылынан батысқа қарай 26 шақырым
(N 44˚42'08,11" E 066˚04'30,50")
222.
Мортық бекіністі мекен,
Х-ХІV ғ.ғ.
археология
Бірлестік ауылынан батысқа қарай 15 шақырым
(N 44˚43'46,89" E 066˚08'50,04")
223.
Қызылтам қалашығы,
ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Жансейіт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым
(N 44˚13'22,03" E 066˚33'9,41")
224.
Ақтөбе қалашығы,
VІІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Жансейіт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")
225.
Бестам қалашығы,
Х-ХІV ғ.ғ.
археология
Жиделі ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым
(N 44°17'40" E 066°46'47")
226.
Сұлутөбе қалашығы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Сұлутөбе ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым
(N 44˚38'38,90" E 066˚03'54,85")
227.
Есабыз қабірі,
ХХ ғ.
киелі объекті
Бәйгеқұм ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
(N 44˚17'17,38" E 066˚32'10,37")
228.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бәйгеқұм
теміржол стансасы
(N 44˚18'46,13" E 066˚28'29,66")
229.
Бақты ата мазары,
ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылқайың ауылынан солтүстікке қарай 800 метр
(N 44˚8'56,63" E 066˚25'25,55")
230.
Су қыспақты мұнара,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе
теміржол стансасы
(N 44˚38'4,73" E 066˚2'48,18")
231.
Бәкі кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 45˚16'9,86" E 066˚27'47,73")
232.
Тәжібай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 44˚16'9,02" E 066˚27'46,98")
233.
Мақұлтам кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 45˚21'11,07" E 066˚66'78,77")
234.
Құлтан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа 100 шақырым

(N 45˚20'71,81" E 066˚53'66,69")
235.
Мавзолей Оразай ишан,
ХVІІІ в.
сакральные
объекты
15 километров к юго-востоку
от села Сулутобе
(N 44˚32'35,37" E 066˚4'25,59")
236.
Здание железнодорожного вокзала,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Шиели
(N 44˚10'19,51" E 066˚44'6,24")
237.
Мавзолей Ахмет ишан,
ХХ в.
сакральные
объекты
100 километров к северо-востоку
от села Сулутобе
(N 46˚04'09,06" E 067˚12'59,18")
238.
Памятник Мустафа Шокай,
1998 г.
сооружения монументального искусства
Центральная площадь
поселка Шиели
(N 44°10'3,71" E 066°44'10,02")
239.
Мавзолей Кабыл ата,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
13 километров к югу от села Кызылкайын
(N 44˚02'00,8" E 066˚27'59,9")
240.
Надгробный памятник на могиле
Ыбрая Жахаева,
1984 г.
градостроительство и архитектуры
село Ыбрая Жахаева,
улица Ыбрая Жахаева, б/н
(N 44°10'20,5" E 066°41'46,9")
241.
Здание мемориального музея искусств Нартая Бекежанова,
1993 г.
градостроительство и архитектуры
село Нартая Бекежанова,
улица Нартая Бекежанова, 5
(N 44°11'34,49" E 66°47'03,05")
Жанакорганский район
242.
Городище Кумиян,
ХІІ-ХІІІ в.в.
археология
15,7 километра к юго-западу
от села Келинтобе
(N 43°23'46,92" E 067°17'33,07")
243.
Городище Озгент,
ХІІ-ХVІІ в.в.
археология
15 километров к юго-западу от села Озгент
(N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
244.
Наскальные изображения Талап,
конец ІІ тысячелетия д.н.э. - начало І тысячелетия
археология
35 километров к юго-востоку
от села Талап
(N 44°04'51,55" E 067°48'17,82")
245.
Наскальные изображения Майдамтал,
конец ІІ тысячелетия д.н.э. - начало І тысячелетия
археология
10 километров к юго-востоку
от села Талап
(N 44°01'11,26" E 067°51'56,81")
246.
Городище Аккорган,
ХІІІ-ХІV в.в.
археология
1 километр к юго-западу
от села Тугискен
(N 43°35'13" E 067°23'04")
247.
Памятный камень на могиле Койлакы ата
ХІІ-ХІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
7 километров к югу от села Аккорган
(N 43°31'56,97" E 067°24'37,96")
248.
Мавзолей Кылауыз ата,
ХІІ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к западу от села Абдигаппар
N 43°46'45,20" E 066°59'53,39"
249.
Мавзолей Аккурган,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
1 километр к юго-западу
от села Тугискен
(N 43°35'19,96" E 067°22'39,25")
250.
Водонапорная башня на станции Бесарык,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция
Бесарык
(N 43°35'18,72" E 067°38'44,03")
251.
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Жанакорган
(N 43°54'0,08" E 067°14'47,15")
252.
Здание бывшего учебного комбината,
1904 г.
градостроительство и архитектура
поселок Жанакорган,
улица Зулпхар Мусаханова, 2

(N 45˚20'71,81" E 066˚53'66,69")
235.
Оразай ишан кесенесі,
ХVІІІ ғ.
киелі объекті
Сұлутөбе ауылынан оңтүстік-шығысқа 15 шақырым
(N 44˚32'35,37" E 066˚4'25,59")
236.
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шиелі
теміржол стансасы
(N 44˚10'19,51" E 066˚44'6,24")
237.
Ахмет ишан кесенесі,
ХХ ғ.
киелі объекті
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 46˚04'09,06" E 067˚12'59,18")
238.
Мұстафа Шоқай ескерткіші,
1998 ж.
монументтік өнер құрылысы
Шиелі кентінің орталық алаңында орналасқан
(N 44°10'3,71" E 066°44'10,02")
239.
Қабыл ата кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылқайың ауылынан оңтүстікке қарай 13 шақырым
(N 44˚02'00,8" E 066˚27'59,9")
240.
Ыбырай Жақаевтың қабіріне қойылған ескерткіш,
1984 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ыбырай Жақаев ауылы,
Ыбырай Жақаев көшесі, н/з.
(N 44°10'20,5" E 066°41'46,9")
241.
Нартай Бекежанов мемориалдық өнер музейі ғимараты,
1993 ж.
қала құрылысы және сәулет
Нартай Бекежанов ауылы,
Нартай Бекежанов көшесі, 5
(N 44°11'34,49" E 66°47'03,05")
Жаңақорған ауданы
242.
Құмиян қалашығы,
ХІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Келінтөбе ауылынан оңтүстік-батысқа 15,7 шақырым
(N 43°23'46,92" E 067°17'33,07")
243.
Өзгент қалашығы,
ХІІ-ХVІІ ғ.ғ.
археология
Өзгент ауылынан оңтүстік-батысқа 15 шақырым
(N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
244.
Талап жартас суреттері,
б.д.д. ІІ мыңжылдықтың соңы -
І мыңжылдықтың басы
археология
Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа 35 шақырым
(N 44°04'51,55" E 067°48'17,82")
245.
Майдамтал
жартас суреттері,
б.д.д. ІІ мыңжылдықтың соңы -
І мыңжылдықтың басы
археология
Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 шақырым
(N 44°01'11,26" E 067°51'56,81")
246.
Аққорған қалашығы,
ХІІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым
(N 43°35'13" E 067°23'04")
247.
Қойлақы ата моласындағы
ескерткіш тас,
ХІІ-ХІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққорған ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым
(N 43°31'56,97" E 067°24'37,96")
248.
Қылауыз ата кесенесі,
ХІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әбдіғаппар ауылынан батысқа
қарай 5 шақырым
(N 43°46'45,20" E 066°59'53,39")
249.
Аққорған мазары,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым
(N 43°35'19,96" E 067°22'39,25")
250.
Бесарық стансасындағы
су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бесарық теміржол стансасы
(N 43°35'18,72" E 067°38'44,03")
251.
Теміржол вокзал ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған
теміржол стансасы
(N 43°54'0,08" E 067°14'47,15")
252.
Бұрынғы оқу комбинаты ғимараты,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған кенті, Зұлпхар Мұсаханов көшесі, 2

(N 43°53'55,75" E 067°14'32,25")
253.
Мавзолей Касым ата,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к югу
от села Жанарык
(N 43°46'24,60" E 066°58'9,26")
254.
Мавзолей
Толегетай-Кылышты ата,
2008 г. (ХІ-ХІІ в.в.)
сакральные объекты
7 километров к югу
от села Кыркенсе
(N 43°45'38,60" E 067°4'14,68")
255.
Мавзолей Коккесене,
ХІ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северо-западу
от села Томенарык
(N 44°1'58,49" E 067°1'9,23")
256.
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
село Томенарык, улица Рахманберди Бимуратова, б/н
(N 44°1'37,66" E 067°1'8,65")
257.
Мавзолей Жаланаш ата,
ХVІ в.
градостроительство и архитектура
1 километр к юго-востоку
от разъезда № 26
(N 43°49'51,0" E 067°17'09,1")
Примечание: расшифровка аббревиатур:
н.э. - нашей эры;
д.н.э. - до нашей эры;
в. - век;
в.в. - века;
г. - год;
г.г. - годы;
б/н. - без номера.

(N 43°53'55,75" E 067°14'32,25")
253.
Қасым ата кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңарық ауылынан оңтүстікке
қарай 20 шақырым
(N 43°46'24,60" E 066°58'9,26")
254.
Төлегетай-Қылышты ата кесенесі,
2008 ж. (ХІ-ХІІ ғ.ғ.)
киелі объекті
Қыркеңсе ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым
(N 43°45'38,60" E 067°4'14,68")
255.
Көккесене сағанасы,
ХІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Төменарық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым
(N 44°1'58,49" E 067°1'9,23")
256.
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Төменарық ауылы,
Рахманберді Бимұратов көшесі, н/з
(N 44°1'37,66" E 067°1'8,65")
257.
Жалаңаш ата кесенесі,
ХVІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
№ 26 бекеттен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
(N 43°49'51,0" E 067°17'09,1")
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
б.д. - біздің дәуіріміздің;
б.д.д. - біздің дәуірімізге дейінгі;
ғ. - ғасыр;
ғ.ғ. - ғасырлар;
ж. - жыл;
ж.ж. - жылдар;
н/з. - нөмірсіз.