Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы
Решение Аральского районного маслихата Кызылординской области от 24 июня 2020 года № 369. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 30 июня 2020 года № 7555. Утратило силу решением Аральского районного маслихата Кызылординской области от 26 декабря 2022 года № 358
Сноска. Утратило силу решением Аральского районного маслихата Кызылординской области от 26.12.2022 № 358 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Аральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселков Саксаульск, Жаксыкылыш, сельских округов Аралкум, Аманоткел, Акирек, Атанши, Бекбауыл, Беларан, Боген, Жанакурылыс, Жетес би, Жнишкекум, Камыстыбас, Каракум, Каратерен, Косаман, Косжар, Куланды, Мергенсай, Октябрь, Райым, Сазды, Сапак на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Аральского районного маслихата от 9 января 2019 года № 218 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Аральскому району на 2019-2020 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6656, опубликовано 29 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Аральского
районного маслихата
А. Садуакасова
Секретарь Аральского
районного маслихата
Д. Мадинов
Приложение 1 к решению Аральского районного маслихата от 24 июня 2020 года № 369
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Саксаульск на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;

2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 369 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 30 маусымда № 7555 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 358 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Арал аудандық мәслихатының 26.12.2022 № 358 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына сәйкес Арал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 - қосымшаларына сәйкес Сексеуіл, Жақсықылыш кенттері, Аралқұм, Аманөткел, Ақирек, Атанши, Бекбауыл, Беларан, Бөген, Жаңақұрылыс, Жетес би, Жіңішкеқұм, Қамыстыбас, Қарақұм, Қаратерең, Қосаман, Қосжар, Құланды, Мергенсай, Октябрь, Райым, Сазды, Сапақ ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "Арал ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Арал аудандық мәслихатының 2019 жылғы 9 қаңтардағы № 218 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6656 нөмірімен тіркелген, 2019 жылғы 29 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Арал аудандық мәслихаты сессиясының төрағасы А. Садуакасова
Арал аудандық мәслихатының хатшысы Д. Мадинов
Арал аудандық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 369 шешіміне 1-қосымша
Сексеуіл кентінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселка относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории поселка слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается естественным снижением-из озер. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Административно-территориальное деление состоит из сел Жалгызагым, Конту, Терменбес, Қурлык, Кумсагыз, Сарышыганак.
По природно-климатическим условиям территория поселка Саксаульск входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь поселка составляет 25000 гектар (далее – га), из них пастбищ – 8380 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 8420 га;
земли населенных пунктов – 25000 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения –нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка: 667 голов крупного рогатого скота, 2899 голов мелкого рогатого скота, 410 голов лошадей, 2358 голов верблюды.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 4 стада;
мелкий рогатый скот - 10 стада;
лошади - 10 стад;
Верблюды – 2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселка отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселка Саксаульск.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселке Саксаульск действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В поселке Саксаульск не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Ерімбетов Рахымжан

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кенттің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Кенттің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Сексеуіл кентінде Жалғызағым, Көнту, Терменбес, Құрлық, Құмсағыз, Сарышығанақ елді мекендері кіреді.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сексеуіл кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Кенттің жалпы жерқоры 25000 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 8380 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 8420 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 25000 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –жоқ.
Кенттің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 667 бас, уақ мал-2899 бас, жылқы- 410 бас ,түйе- 2358 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал - 5 отар;
жылқылар - 11 үйір;
түйелер - 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Сексеуіл кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Сексеуіл кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 мал тоғыту пункті, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сексеуіл кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сексеуіл кентінің аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
1
Ерімбетов Рахымжан

Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка 2135 голов крупного рогатого скота, 4612 голов мелкого рогатого скота, 1485 голов лошадей, 1905 голов верблюды.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 4 стада;
мелкий рогатый скот - 10 стада;
лошади - 10 стад;
Верблюды – 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселка отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселка Жаксыкылыш
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселке Жаксыкылыш действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В поселке Жаксыкылыш не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Баймырзаев Бауыржан

Кент аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 2135 бас, уақ мал-4612 бас, жылқы-1485 бас ,түйе- 1905 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал – 10 отар;
жылқылар – 37 үйір;
түйелер - 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жақсықылыш кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жақсықылыш кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 мал тоғыту пункті, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Жақсықылыш кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жақсықылыш кенті аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
УМ
Жылқы
Түйе
1
Баймырзаев Бауыржан

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Аралкум на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается естественным снижением-из озер. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 8,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Административно-территориальное деление состоит из сел Мойнак, Аралкум,Шомиш.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аралкум входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 39861 гектар (далее – га), из них пастбищ – 35877 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 35877 га;

Аралқұм ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи төмендеуінен қамтамасыз етіледі – көлдерден. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 8,8 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аралқұм ауылдық округінде 3 елді мекен бар: Мойнақ, Аралқұм, Шөміш.
Табиғи жағдайлар бойынша Аралқұм ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Ауылдық округтің жалпы жер қоры 39861 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 35877 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 52 534,3 гектар;

земли населенных пунктов – 1 524,6 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения –нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1606 голов крупного рогатого скота- 5678 голов мелкого рогатого скота, 1030 голов лошадей, 1293 голов верблюды.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 10 стада;
мелкий рогатый скот – 100 стада;
лошади - 25 стад;
Верблюды – 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители села Аралкум.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселке Аралкум действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В поселке Аралкум не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Абдуллаев Махсут

елді мекендердің жері-1 524,6 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер-95,2 гектар;
қордағы жерлер-220 гектар.
Ауылдық округ аумағындағы мал басының саны:
мүйізді ірі қара- 1606 бас, ұақ мал 5678 бас, жылқы-1030 бас және 1293 түйе тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 25 үйір;
түйелер – 1 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Аралқұм ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Аралқұм ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал тоғыту пункті және 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Аралқұм ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аралқұм ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
Абдуллаев Махсут

16175
225
12
1 542
-
100
10846,6
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
Аульный округ Аралкум
1 половина марта
2 декада октября
Приложение 4 к решению
Аральского районного маслихата
от 24 июня 2020 года № 369

16175
225
12
1 542
-
100
10846,6
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы: МІҚ- мүйізді ірі қара
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға малдардын айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Аралқұм ауылдық округі
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
Арал аудандық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 369 шешіміне 4-қосымша

На территории сельского округа Аманоткел действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Аманоткел не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
КХ "Ақберген

Аманөткел ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, және 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Аманөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аманөткел ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
"Ақберген" ШҚ

Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 3284 голов крупного рогатого скота- 4556 голов мелкого рогатого скота, 1430 голов лошадей, верблюды- 556 голов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 20 стада;
мелкий рогатый скот – 50 стада;
лошади – 20 стад;
Верблюды – 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители села Бекбауыл
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Бекбауыл действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Бекбауыл не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
КХ "Болашақ"

мүйізді ірі қара- 3284 бас, уақ мал 4556 бас, жылқы-1430 бас және 556 түйе тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 25 үйір;
түйелер – 556 бас.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Бекбауыл ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Бекбауыл ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал тоғыту пункті және 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бекбауыл ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бекбауыл а уылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
"Болашақ" шаруа қожалығы

На территории сельского округа Жанакурылыс действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Жанакурылыс не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Елшекенов Елнур

Жаңақұрылыс ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Жаңақұрылыс ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жаңақұрылыс ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
1
Елшекенов Елнур

Общая земельная площадь сельского округа составляет 85 867 гектар (далее – га), из них пастбищ – 64 550 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 72 554 га;
земли населенных пунктов – 2500 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения –10 813 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 7072 голов крупного рогатого скота- 10 540 голов мелкого рогатого скота, 3571 голов лошадей и 3315 голов верблюда.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 47 стада;
мелкий рогатый скот – 263 стада;
лошади – 100 стад;
Верблюды – 10 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители села Абай.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Ауылдық округтің жалпы жерқоры 85 867 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар – 64 550 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 16123 га;
елдi мекендердiң жерлерi –2 500 га;
Шабындық жерлер- 3200 га
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер –10 813 га
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 7072 бас, уақ мал-10540 бас, жылқы- 3571 бас ,түйе- 3315 бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 47 табын;
уақ мал – 263 отар;
жылқылар – 100 үйір;
түйелер – 10 келе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қарақұм ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

На территории сельского округа Каракум действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Каракум не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Абдижалиева Галия

Қарақұм ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Қарақұм ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қарақұм ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
1
Абдижалиева Галия

Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 809 голов крупного рогатого скота- 1073 голов мелкого рогатого скота, 2678 голов лошадей и 1627 голов верблюда.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 10 стада;
мелкий рогатый скот – 15 стада;
лошади – 20 стад;
Верблюды – 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители села Косаман
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Косаман действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Косаман не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
КХ "Тұрарбек" Латипов Мырзағұл Есіркепович

Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 809 бас, уақ мал-1073 бас, жылқы-2678 бас, 1627 бас түйе тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 10 үйір;
түйелер – 1 келе
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қосаман ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қосаман ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункті қызмет істейді.
Қосаман ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қосаман ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік
нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
ҰҚМ
Жылқы
түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
"Тұрарбек" ШҚ Латипов Мырзағұл Есіркепович

Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 335 голов крупного рогатого скота- 644 голов мелкого рогатого скота, 126 голов лошадей, 11-голов верблюды.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 3 стада;
мелкий рогатый скот – 3 стада;
лошади – 2 стад;
Верблюды – 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители села Косжар.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: мүйізді ірі қара- 335 бас, уақ мал-644 бас, жылқы-126, түйе-11 бас бас тіркелген.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 1 табын;
уақ мал - 15 отар;
жылқылар - 10 үйір;
түйелер – 11 түйе.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Округ аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қосжар ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

На территории сельского округе Сапак действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Сапак не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
1
Мусаев Талапбай

Сапақ ауылдық округі аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сапақ ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сапақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушылар дың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
ҰМ
Жылқы
Түйе
1
Мусаев Талапбай