Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы
Решение Кармакшинского районного маслихата Кызылординской области от 24 июня 2020 года № 357. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 30 июня 2020 года № 7552
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Кармакшинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселков Жосалы, Торетам и сельских округов Акай, Актобе, Акжар, Алдашбай Ахун, Дауылколь, Жанажол, Жосалы, Ирколь, ІІІ-Интернационал, Кармакшы, Т. Комекбаева, Куандария на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Кармакшинского районного маслихата от 23 октября 2019 года № 265 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кармакшинскому району на 2019-2020 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6951, опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 5 ноября 2019 года).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Кармакшинского районного маслихата Т. Ералиев
Секретарь Кармакшинского районного маслихата М. Наятұлы
Приложение 1 к решению
Кармакшинского районного маслихата
от 24 июня 2020 года № 357
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Жосалы на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке Жосалы (далее – поселок);

2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Қармақшы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 357 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 30 маусымда № 7552 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына сәйкес Қармақшы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 - қосымшаларына сәйкес Жосалы, Төретам кенттері мен Ақай, Ақтөбе, Ақжар, Алдашбай Ахун, Дауылкөл, Жаңажол, Жосалы, Иіркөл, ІІІ-Интернационал, Қармақшы, Т. Көмекбаев, Қуандария ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "Қармақшы ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Қармақшы аудандық мәслихатының 2019 жылғы 23 қазандағы № 265 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 6951 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 5 қарашада жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қармақшы аудандық мәслихаты сессиясының төрағасы Т. Ералиев
Қармақшы аудандық мәслихатының хатшысы М. Наятұлы
Қармақшы аудандық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 357 шешіміне 1 - қосымша
Жосалы кентінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Жосалы кенті (бұдан әрі – кент) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселка относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Поселок расположен в центральной части Кармакшинского района, с южной стороны граничит с сельским округом Жосалы, с восточной стороны с сельским округом Кармакшы.
Общая земельная площадь поселка составляет 6870 гектаров (далее – га), из них пастбищ –4873 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 4934 га;
земли населенных пунктов – 1936 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка: 7715 голов крупного рогатого скота, 7720 голов мелкого рогатого скота, 1859 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 50 стада;
мелкий рогатый скот - 16 стада;
лошади - 74 стада.
На территории поселка отсутствуют культурные и аридные пастбища.

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кенттің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи көлдермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Кент Қармақшы ауданының орталық бөлігінде орналасқан, оңтүстік жағынан Жосалы ауылдық округімен, шығыс жағынан Қармақшы ауылдық округімен шектеседі.
Кент аумағының жалпы жер көлемі 6870 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар - 4873 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 4934 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 1936 га.
Кент аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: жануарлары мал басының саны: 7715 бас ірі қара мал, 7720 бас уақ мал, 1859 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 50 табын;
уақ мал - 16 отар;
жылқылар - 74 үйір.
Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию поселка Торетам на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицыв разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схемапастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными впоселке Торетам (далее – поселок);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселкаотносится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными реками. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Поселок расположен в западной части Кармакшинского района, с юга граничит с сельскимокругом Акай и городом Байконур, с востока с Кармакшинский районом.
Общаяземельная площадь поселка составляет 272 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 123га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 123 га;
земли населенных пунктов – 149га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка: 1142 голов крупного рогатого скота, 3827 голов мелкого рогатого скота, 680 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 7стад;
мелкий рогатый скот - 8 стад;
лошади - 27стада.
На территории поселка отсутствуют культурные и аридные пастбища.
На территории поселка действует 1 ветеринарный.
В поселке не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицыв разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
1
Поселок Торетам
123
1142
3827
680
6,2
1,3
6,5
Всего
123
1142
3827
680
6,2
1,3
6,5
Продолжение таблицы
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Итого
7080,4
4975,1
4420
10475,5
7080,4
4975,1
4420
10475,5
Примечание: Земли для крестьянских хозяйств по поселку не предоставлены. Земельные участки крестьянских хозяйств, зарегистрированных в поселке, находятся за пределами территории поселка.Данные по численности поголовья скота, указанные в таблице, являются отдельными животными населения.
Расшифровка аббревиатур:
КРС-крупный рогатый скот;
МРС-мелкий рогатый скот.
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья крупного рогатого скота (дойного) в разрезе населенных пунктов по поселку
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах
1 голова, га
Потребность пастбищ, га
Не обеспечено пастбищами, га
Обеспеченность потребности, процент
Излишки, га
1
поселок Торетам
123
865
6,2
5363
-5240
2
-
Всего
123
865
6,2
5363
-5240
2
-
Приемлемая схемапастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1 половинамарта
2 декадаоктября
Приложение 3 к решению
Кармакшинского районного маслихата
от 24 июня 2020 года № 357

Төретам кентінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Төретам кенті (бұдан әрі – кент) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Кенттің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи өзендермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды
Кент Қармақшы ауданының батыс бөлігінде орналасқан, оңтүстіктен Ақай ауылдық округі және Байқоңыр қаласымен, шығыстан Қармақшы ауданымен шектеседі.
Кент аумағының жалпы жер көлемі 272 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 123 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 123 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 149 га.
Кент аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1142 бас ірі қара мал, 3827 бас уақ мал, 680 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-7табын;
уақ мал - 8 отар;
жылқылар - 27 үйір.
Кенттің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Кент аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Кентте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
1
Төретам кенті
123
1142
3827
680
6,2
1,3
6,5
Барлығы
123
1142
3827
680
6,2
1,3
6,5
Кестенің жалғасы
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны
7080,4
4975,1
4420
10475,5
7080,4
4975,1
4420
10475,5
Ескертпе: Кент бойынша шаруа қожалық үшін жерлері табысталмаған. Кентте тіркелген шаруа қожалықтардың жер учаскелері ауыл аумағынан тыс орналасқан. Кестеде көрсетілген мал басының саны бойынша мәлімет тұрғындардың жеке малдары болып табылады.
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
МІҚ – мүйізді ірі қара мал;
УМ – уақ мал.
Кент бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, га
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген, га
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, пайыз
Артықшылық, га
1
Төретам кенті
123
865
6,2
5363
-5240
2
-
Барлығы
123
865
6,2
5363
-5240
2
-
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық айылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшінжайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жайылымға малдардын айдап шығарылу кезеңі
Жайылымнан малдардың қайтарылу кезеңі
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
Қармақшы аудандық мәслихатының
2020 жылғы 24 маусымы
№ 357 шешіміне 3 - қосымша

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Акай на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицыв разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округеАкай (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными реками. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в западной части Кармакшинского района, граничит с востока с городом Байконур, с северо-востока с поселком Торетам.
Административно-территориальное деление состоит из села Акай.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 679 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 303 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 303 га;
земли населенных пунктов – 376 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 560 голов крупного рогатого скота, 2656 голов мелкого рогатого скота, 205 голов лошадей, 202 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 4 стада;
мелкий рогатый скот - 4 стада;
лошади –14стад;
Верблюды – 1 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Ақай ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақай ауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи өзендермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды
Ауылдық округ Қармақшы ауданының батыс бөлігінде орналасқан, шығыстан Байқоңыр қаласымен, солтүстік-шығыстан Төретам кентімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісіАқай ауылынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі679 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 303 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 303 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 376 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 560 бас ірі қара мал, 2656 бас уақ мал, 205 бас жылқы, 202 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал-4табын;
уақ мал - 4 отар;
жылқылар - 14 үйір;
түйелер - 1 келе.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Актобе на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Актобе (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в южной части Кармакшинского района, граничит с севера с сельскими округами ІІІ Интернационал, с юга Акжар.
Административно-территориальное деление состоит из села Актобе.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 3382 гектаров (далее – га), из них пастбищ –1719 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
Сельскохозяйственные угодья – 1807,0 га;
Земли населенных пунктов – 1575 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1692 голов крупного рогатого скота, 4375 голов мелкого рогатого скота, 932 голов лошадей, 72 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –10 стад;
мелкий рогатый скот - 9 стад;
лошади –37стад;
Верблюды – 1 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Ақтөбе ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1 Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақтөбе ауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи көлдермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Ауылдық округ Қармақшы ауданының оңтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстіктен ІІІ Интернационал, оңтүстіктен Ақжар ауылдық округтерімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Ақтөбе ауылынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 3382 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1719 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1807 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 1575 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1692 бас ірі қара мал, 4375 бас уақ мал, 932 бас жылқы, 78 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 10 табын;
уақ мал - 9 отар;
жылқылар - 37 үйір;
түйелер - 1 келе.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Акжар на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Акжар (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в юго-западной части Кармакшинского района, граничит с северо-запада с сельским округом Актобе, с запада с сельским округом Дауылколь.
Административно-территориальное деление состоит из сел Акжар, Тан шапагы.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 4425 гектаров (далее – га), из них пастбищ –3209,5 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3288,5 га;
земли населенных пунктов – 1136,5 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2023 голов крупного рогатого скота, 5102 голов мелкого рогатого скота, 463 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 13 стад;
мелкий рогатый скот – 11 стад;
лошади – 18 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Ақжар ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақжар ауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи көлдермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Ауылдық округ Қармақшы ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, солтүстік-батыстан Ақтөбе ауылдық округімен, батыстан Дауылкөл ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Ақжар, Таң шапағы ауылдарынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 4425 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 3209,5 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3288,5 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 1136,5 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2023 бас ірі қара мал, 5102 бас уақ мал, 463 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 13 табын;
уақ мал - 11 отар;
жылқылар - 18 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Жанажол на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицыв разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Жанажол (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в юго-восточной части Кармакшинского района, с северо-востока граничит с сельским округом Кармакшы, с юга с сельским округом ІІІ Интернационал.
Административно-территориальное деление состоит из села Дуронгар.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 5406 гектаров (далее – га), из них пастбищ –3964га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 4026 га;
земли населенных пунктов – 1380 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2785 голов крупного рогатого скота, 5196 голов мелкого рогатого скота, 1177 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –18 стад;
мелкий рогатый скот - 11 стад;
лошади – 47стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Жаңажол ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Жаңажол ауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи көлдермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Ауылдық округ Қармақшы ауданының оңтүстік шығыс бөлігінде орналасқан, солтүстік шығыстанҚармақшы ауылдық округімен, оңтүстіктен ІІІ Интернационал ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісіДүроңғар ауылынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 5406гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар –3964га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 4026 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 1380 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2785бас ірі қара мал, 5196 бас уақ мал, 1177 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-18табын;
уақ мал - 11 отар;
жылқылар - 47 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Жосалы на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Жосалы (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными реками. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в южной части Кармакшинского района, с севера граничит с поселком Жосалы, с запада с районом Кармакшы.
Административно-территориальное деление состоит из села Торебай би.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 12 498 гектаров (далее - га), из них пастбищ –7176 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –7206 га;
земли населенных пунктов –5292 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 795 голов крупного рогатого скота, 972 голов мелкого рогатого скота, 180 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –5стад;
мелкий рогатый скот - 2 стада;
лошади –7стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Жосалы ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Жосалыауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи өзендермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Ауылдық округ Қармақшы ауданының оңтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстіктен Жосалы кентімен, батыстан Қармақшы ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісіТөребай биауылынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі12 498 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар –7176га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7 206га;
елді мекендердің жері- 5292 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 795 бас ірі қара мал, 972 бас уақ мал, 180 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал-5табын;
уақ мал - 2 отар;
жылқылар - 7 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Иркол на2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицыв разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе Иркол (далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами, реками. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в юго-восточной части Кармакшинского района, с северо-востока граничит с сельским округом Кармакшы, с юга с сельским округом Жанажол.
Административно-территориальное деление состоит из села Иркол.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 7448 гектаров (далее – га), из них пастбищ –6473 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 6525 га;
земли населенных пунктов – 923га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1290 голов крупного рогатого скота, 2692 голов мелкого рогатого скота, 466 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 8 стад;
мелкий рогатый скот - 5 стад;
лошади –18 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Иіркөл ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Иіркөлауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи көлдермен, өзендермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Ауылдық округ Қармақшы ауданының оңтүстік шығыс бөлігінде орналасқан, солтүстік-шығыстан Қармақшы ауылдық округімен, оңтүстіктен Жаңажол ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Иіркөл ауылынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 7448 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар –6473 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6525 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 923 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1290 бас ірі қара мал, 2692 бас уақ мал, 466 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 8табын;
уақ мал - 5 отар;
жылқылар - 18 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округаТ.Комекбаева на 2020 - 2021 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территорииадминистративно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округеТ. Комекбаева(далее – сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: верблюжья колючка, различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
Обводнение пастбищ обеспечивается природными озерами, реками. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Сельский округ расположен в юго-западной части Кармакшинского района, с востока граничит с сельским округом Куандария, с запада с Казалинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села т. Комекбаева.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 12732 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 8857 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 8899 га;
земли населенных пунктов – 3833 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1229 голов крупного рогатого скота, 6298 голов мелкого рогатого скота, 1490 голов лошадей, 710 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –7стад;
мелкий рогатый скот - 13 стад;
лошади –59стад;
верблюды – 17 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.

Т.Көмекбаев ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Т. Көмекбаев ауылдық округ (бұдан әрі – ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: жантақ, шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи көлдермен, өзендермен қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Ауылдық округ Қармақшы ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде орналасқан, шығыстан Қуаңдария ауылдық округімен, батыстан Қазалы ауданымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Т. Көмекбаев ауылынан тұрады.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі12732гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 8857 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 8899 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 3833 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1229 бас ірі қара мал, 6298 бас уақ мал, 1490 бас жылқы, 710 түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-7табын;
уақ мал - 13 отар;
жылқылар - 59 үйір;
түйе – 17 келе.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.