Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2020-2021 годы
Решение Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 24 декабря 2020 года № 577. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 28 декабря 2020 года № 7959. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Жанакорганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселков Жанакорган, Шалхия и сельских округов Аккорган, Акуйик, Байкенже, Жаманбай батыр, Екпинди, Жайылма, Косуйенки, Жанарык, Каратобе, Кейден, Келинтобе, Коктобе, Кандоз, Кожакент, Кожамберди, Кыраш, Кыркенсе, Манап, Машбек Налибаев, Озгент, Сунаката, Суттикудык, Талап, Томенарык на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Жанакорганского районного маслихата от 11 февраля 2019 года № 310 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Жанакорганскому району на 2019-2020 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6692, опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 28 февраля 2019 года).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель очередной LVІI сессии Жанакорганского районного маслихата Т. Мамуов
Секретарь Жанакорганского районного маслихата Е. Ильясов
Приложение 1 к решению
Жанакорганского районного маслихата
от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Жанакорган на 2020-2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Жаңақорған аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 28 желтоқсанда № 7959 болып тіркелді. Мерзімі біткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Жаңақорған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 қосымшаларына сәйкес Жаңақорған, Шалхия кенттерінің және Аққорған, Ақүйік, Байкенже, Жаманбай батыр, Екпінді, Жайылма, Қосүйеңкі, Жаңарық, Қаратөбе, Кейден, Келінтөбе, Көктөбе, Қандөз, Қожакент, Қожамберді, Қыраш, Қыркеңсе, Манап, Машбек Нәлібаев, Өзгент, Сунақата, Сүттіқұдық, Талап, Төменарық ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "Жаңақорған ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Жаңақорған аудандық мәслихатының 2019 жылғы 11 ақпандағы № 310 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6692 нөмерімен тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылы 28 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жаңақорған ауданы мәслихатының кезекті LVІІ сессиясының төрағасы Т. Мамуов
Жаңақорған аудандық мәслихат хатшысы Е. Ильясов
Жаңақорған аудандық маслихатының
2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 1 қосымша
Жаңақорған кентінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Поселок Жанакорган относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории поселка Жанакорган слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,3 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Поселок Жанакорган расположен юго-западной части поселка Шалхия и граничит с востоко-юга с сельским округом Кейден.
Административно-территориального деления состоит из населенного пункта Жанакорган.
По природно-климатическим условиям территория поселка Жанакорган входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь поселка Жанакорган составляет 2829 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1062 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1112 га;
земли населенных пунктов – 921 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка Жанакорган: 1132 голов крупного рогатого скота, 13316 голов мелкого рогатого скота, 198 голов лошадей, 71 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –4 стад;
мелкий рогатый скот –4 стад;
лошади – 5 стад;
верблюд-1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселка Жанакорган отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселка Жанакорган.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселка Жанакорган действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В поселке Жанакорган не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
Итого (га
1
Ауезбек А.

6) кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Жаңақорған кентінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жаңақорған кенті аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,3 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жаңақорған кенті, Шалхия кентінің оңтүстік батысында орналасқан және шығыс-оңтүстіктен Кейден ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Жаңақорған елді мекенінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жаңақорған кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Жаңақорған кентінің жалпы жер көлемі 2829 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1062 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1112 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 921 га.
Жаңақорған кенті аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1132 бас ірі қара малы, 13316 бас уақ мал, 198 бас жылқы, 71 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал- 4 табын;
уақ мал - 4 отар;
жылқылар - 5 үйір;
түйе-1табын.
Жайылымдар елді мекеннің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайданылады. Жаңақорған кентінің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылары Жаңақорған кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жаңақорған кенті аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Жаңақорған кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік- аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
Жиыны
(га)
1
Ауезбек А.

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Шалкия на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселка Шалкия относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории поселка Шалкия слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Поселок Шалкия граничит с северной стороны с сельским округом Акуйик, с южной стороны с поселком Жанакорган.
Административно-территориальное деление состоит из поселока Шалкия и села Куттыкожа.
По природно-климатическим условиям территория поселка Шалкия входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь поселка составляет 518,2 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 2 қосымша
Шалқия кентінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Шалқия кентінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Шалқия кенті аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Шалқия кенті, солтүстік жағынан Ақүйік ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жаңақорған кентімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Шалқия кенті және Құттықожа ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шалқия кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Шалқия кентінің жалпы жер көлемі 518,2 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:

земли сельскохозяйственного назначения – 26,0 га;
земли населенных пунктов – 518,2 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка Шалкия: 711 голов крупного рогатого скота, 3940 голов мелкого рогатого скота, 39 голов лошадей, 3 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 4 стад;
мелкий рогатый скот – 24 стад;
лошадей – 2 стад;
верблюд-1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселка Шалкия отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселка Шалкия.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселка Шалкия действует 1 ветеринарный пункт, 1 ванна для купания скота.
В поселке Шалкия не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
верблюды
КРС
МРС
Лошади
верблюды
КРС
МРС
Лошади
верблюды
Итого (га)
1
Құрбанбай Б
10
10
2
Исмайлов О
15,7
15,7
3
Абдимахан Д
100
100
4
Райсов С
194,4
194,4
5
Рахимов М

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 26,0 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 518,2 га.
Шалқия кентінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 711 бас ірі қара малы, 3940 бас уақ мал, 39 бас жылқы, 3 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 4 табын;
уақ мал - 24 отар;
жылқылар - 2 үйір;
түйе -1 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Шалқия кент аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Шалқия кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Шалқия кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Шалқия кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
Жиыны
(га)
1
Құрбанбай Б
10
10
2
Исмайлов О
15,7
15,7
3
Абдимахан Д
100
100
4
Райсов С
194,4
194,4
5
Рахимов М

9378,45
881
13,5
11893
11893
0
-
Приемлемая схема пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке
Условные обозначения:
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование поселка
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
1
Поселок Шалкия
1 половина марта
2 декада октября
Приложение 3 к решению
Жанакорганского районного маслихата
от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Аккорган на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природных озерами, родниками, каналами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.

9378,45
881
13,5
11893
11893
0
-
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Шартты белгілер:
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Кент атауы
Жайылымға малдардын айдап шығарылу кезеңі
Жайылымнан малдардың қайтарылу кезеңі
1
Шалқия кенті
Наурыз 1 жартысы
Қазан 2 онкүндігі
Жаңақорған аудандық маслихатының
2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 3-қосымша
Аққорған ауылдық округінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге - селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Аккорган граничит с северной стороны с сельским округом Кожакент, с южной стороны с сельским округом Келинтобе.
Административно-территориальное деление состоит из села Тугискен.
По природным условиям погоды территория сельского округа Аккорган входит сухостепную зону с резко-континентальным климатом для которого свойственны: засушливые, весенне-летнего периода, летние высокие низкие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые по времени года атмосферные осадки и усилие значительного ветра и течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Аккорган составляет 4308,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3113 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3209 га;
земли населенных пунктов – 722,5 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4857 голов крупного рогатого скота, 4775 голов мелкого рогатого скота, 1331 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 15 стад;
мелкий рогатый скот – 14 стад;
лошадей – 22 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей сельского округа и используются преимущественно для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Аккорган.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Аккорган действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В сельском округе Аккорган не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
(крестьянский хозязство)
Площадьпастбищ, (га)
Наличие скота повидам, (голов)
Норма потребностив пастбищах 1 голова (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишкипастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
Итого (га)
1
к/х "Қуан"
10
10
2
к/х "Абай"

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Аққорған ауылдық округі, солтүстік жағынан Қожакент ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Келінтөбе ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Түгіскен ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: Аққорған ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем - жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Аққорған ауылдық округінің жалпы жер көлемі 4308 гектар (бұдан әрі - га). Соның ішінде жайылымдар – 3113 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3209 га;
елді мекендердің жерлері - 722,5 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4857 бас ірі қара малы, 4775 бас уақ мал, 1331 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-15 табын;
уақ мал-14 отар;
жылқылар-22 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Аққорған ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Аққорған ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Аққорған ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
Жиыны
(га)
1
"Қуан" ш/қ
10
10
2
"Абай" ш/қ

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Акуйик на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Акуйик граничит с северной стороны с сельским округом Кыраш, с южной стороны с поселком Жанакорган.
Административно-территориальное деление состоит из села Бирлик.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Акуйик входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокий и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Акуйик составляет 5202,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3788,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:

2020 жылғы 24 жел-тоқсандағы № 577
шешіміне 4 қосымша
Ақүйік ауылдық округінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ақүйік ауылдық округі, солтүстік жағынан Қыраш ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жаңақорған кентімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Бірлік ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақүйік ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Ақүйік ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 5202,0 гектар (бұдан әрі-га), оның ішінде Жайылымдар – 3788,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:

земли сельскохозяйственного назначения – 3871,0 га;
земли населенных пунктов – 350,7 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1451 голов крупного рогатого скота, 16142 голов мелкого рогатого скота, 232 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –7 стад;
мелкий рогатый скот – 35 стад;
лошадей – 7 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Акуйик
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Акуйик действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В сельском округе Акуйик не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственникий земельных участков
Собственникий земельных участков
(Крестьянский хозяйство)
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
Итого (га)
1
к/х "Есен ата"
18

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3871,0 га;
елді мекендердің жерлері-350,7 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1451 бас ірі қара малы, 16142 бас уақ мал, 232 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-7 табын;
уақ мал-35 отар;
жылқылар-7 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Ақүйік ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ақүйік ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ақүйік ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
(шаруа қожалық)
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
Жиыны
(га)
1
"Есен ата" ШҚ
18

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Байкенже на 2020 - 2021 годы
1)схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 6,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Байкенже граничит с северной стороны с сельским округом Томенарык, с южной стороны с сельским округом Жанарык.
Административно-территориальное деление состоит из села Байкенже и населенного пункта Билибай.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Байкенже входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокий и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Байкенже составляет- 4509,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3082,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 5 қосымша
Байкенже ауылдық округінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 6,8 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Байкенже ауылдық округі, солтүстік жағынан Төменарық ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жаңарық ауылдық округімен шектеседі. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Байкенже ауылы және Билібай елді мекенінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Байкенже ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Байкенже ауылдық округінің жалпы көлемі 4509,0 гектар (бұдан әрі- га), оның ішінде Жайылымдар – 3082,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:

земли сельскохозяйственного назначения – 3151,0 га;
земли населенных пунктов – 451,0 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4134 голов крупного рогатого скота, 2684 голов мелкого рогатого скота, 411 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 15 стад;
мелкий рогатый скот – 10 стад;
лошадей – 12 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Байкенже.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Байкенже действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Байкенже не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
.
Собственникий земельных участков
Собственникий земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скотаповидам, (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голова
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого
(га)
1
Оспанов Сапаргали

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3151,0 га;
елді мекендердің жерлері-451,0 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4134 бас ірі қара малы, 2684 бас уақ мал, 411 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-15 табын;
уақ мал-10 отар;
жылқылар-12 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Байкенже ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Байкенже ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Байкенже ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік- аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Қажеттіжайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
МІҚ
УМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
Оспанов Сапарғали

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Жаманбай батыр граничит с северной стороны с сельским округом Талап, с южной стороны с сельским округом Косуйенки.
Административно-территориальное деление состоит из села Талап и Кенес.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Жаманбай батыр входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Жаманбай батыр составляет 7000,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 4756,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3914,0 га;
земли населенных пунктов – 417,6 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2268 голов крупного рогатого скота, 26402 голов мелкого рогатого скота, 859 голов лошадей, 30 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –15 стад;
мелкий рогатый скот – 34 стад;
лошадей – 22 стад;
верблюд-2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Жаманбай батыр.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Жаманбай батыр действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Жаманбай батыр не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
Итого (га)
1
Жанатаева Акмарал

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жаманбай батыр ауылдық округі, солтүстік жағынан Талап ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Қосүйенкі ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Талап және Кеңес ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жаманбай батыр ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Жаманбай батыр ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 7000,0 гектар (бұдан әрі-га), оның ішінде Жайылымдар – 4756,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3914,0 га;
елді мекендердің жерлері- 417,6 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2268 бас ірі қара малы, 26402 бас уақ мал, 859 бас жылқы, түйе 30 бас малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-15 табын;
уақ мал-34 отар;
жылқылар-22 үйір;
түйе-2 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жаманбай батыр ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жаманбай батыр ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Жаманбай батыр ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
Қажет жайылымдар (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
Жиыны
(га)
1
Жанатаева Ақмарал

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Жайылма на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,3 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Жайылма граничит с северной стороны с с поселком Шалкия, с южной стороны с сельским округом Суттикудык.
Административно-территориальное деление состоит из села Жайылма.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Жайылма входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Жайылма составляет 3605 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3256 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3306 га;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 8-қосымша
Жайылма ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,3 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жайылма ауылдық округі, солтүстік жағынан Шалкия кентімен, оңтүстік жағынан Сүттикұдык ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Жайылма ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жайылма ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Жайылма ауылдық округтің жалпы жер көлемі 3605 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде: жайылымдар – 3256 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3306 га;

земли населенных пунктов –494,4 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1901 голов крупного рогатого скота, 7298 голов мелкого рогатого скота, 295 голов лошадей, 209 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 9 стад;
мелкий рогатый скот – 36 стад;
лошадей – 9 стад;
верблюд-7 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Жайылма.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Жайылма действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Жайылма не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
КРС
МРС
Лошадь
Верблюд
Итого(га)
1
Ходжаев Гаппар

елдi мекендердiң жерлерi – 494,4 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1901 бас ірі қара малы, 7298 бас уақ мал, 295 бас жылқы, 209 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 9 табын;
уақ мал - 36 отар;
жылқылар - 9 үйір;
түйе -7 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жайылма ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жайылма ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Жайылма ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік –аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
Жиыны(га)
1
Ходжаев Ғаппар

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Жанарык на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Жанарык граничит с северной стороны с сельским округом Кыркенсе, с южной стороны с сельским округом Байкенже.
Административно-территориальное деление состоит из села Жанарык.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Жанарык входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние в выский и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Жанарык составляет 1902 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1019 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1139 га;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 10 қосымша
Жаңарық ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жаңарық ауылдық округі, солтүстік жағынан Қыркеңсе ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Байкенже ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Жаңарық ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жаңарық ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Жаңарық ауылдық округінің жалпы жер көлемі 1902 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1019 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1139 га;

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Келинтобе граничит с северной стороны с сельским округом Каратобе, с южной стороны с сельским округом Аккорган.
Административно-территориальное деление состоит из села Келинтобе.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Келинтобе входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Келинтөбе составляет 5109,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 4208,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 4304,0 га;
земли населенных пунктов – 252 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4105 голов крупного рогатого скота, 5940 голов мелкого рогатого скота, 2137 голов лошадей, 161 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 15 стад;
мелкий рогатый скот – 14 стад;
лошадей – 22 стад;
верблюд – 2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Келинтобе.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Келинтобе действует 1 ветеринарный пункт.
В сельском округе Келинтобе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
.
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
Итого (га)
1
Ахметов Хайдарали

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Келінтөбе ауылдық округі, солтүстік жағынан Қаратөбе ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Аққорған ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Келінтөбе ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Келінтөбе ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Келінтөбе ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 5109,0 гектар (бұдан әрі-га), оның ішінде Жайылымдар – 4208 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 4304 га;
елді мекендердің жерлері- 252 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4105 бас ірі қара малы, 5940 бас уақ мал, 2137 бас жылқы, 161 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-15 табын;
уақ мал-14 отар;
жылқылар-22 үйір;
түйе -2 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Келінтөбе ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Келінтөбе ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Келінтөбе ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
түйе
Жиыны
(га)
1
Ахметов Хайдарали

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кандоз на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Кандоз граничит с северной стороны с сельским округом Коктобе, с южной стороны с сельским округом Каратобе.
Административно-территориальное деление состоит из села Кандоз.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Кандоз входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Кандоз составляет 6646 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3832,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3914 га;
земли населенных пунктов – 417 га.

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 15- қосымша
Қандөз ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуы мен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қандөз ауылдық округі, солтүстік жағынан Көктөбе ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Қаратөбе ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қандөз ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қандөз ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райы мен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Қандөз ауылдық округінің жалпы жер көлемі 6646 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 3832,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3914 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 417 га.

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кыраш на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Кыраш граничит с северной стороны с сельским округом Косуйенки, с южной стороны с сельским округом Акуйик.
Административно-территориальное деление состоит из села Кыраш.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Кыраш входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Кыраш составляет - 2095 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1771 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1781 га;
земли населенных пунктов – 232 га.

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 18 қосымша
Қыраш ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қыраш ауылдық округі, солтүстік жағынан Қосүйенкі ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Ақүйік ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қыраш ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қыраш ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Қыраш ауылдық округінің жалпы жер көлемі - 2095 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1771 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1781 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 232 га.

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кыркенсе на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар..
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Кыркенсе граничит с северной стороны с сельским округом Байкеже, с южной стороны с сельским округом Машбек Налибаев.
Административно-территориальное деление состоит из села Абдигаппар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Кыркенсе входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Кыркенсе составляет 1311 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1266 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1302 га;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 19 қосымша
Қыркеңсе ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қыркеңсе ауылдық округі солтүстік жағынан Байкенже ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Машбек Нәлібаев ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Әбдіғаппар ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қыркеңсе ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Қыркеңсе ауылдық округінің жалпы жер көлемі 1311 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1266 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1302 га;

земли населенных пунктов – 249,2 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4927 голов крупного рогатого скота, 8630 голов мелкого рогатого скота, 1664 голов лошадей, 153 голов вербюлд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 10 стад;
мелкий рогатый скот – 9 стад;
лошадей – 16 стад;
вербюлд-2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кыркенсе.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Кыркенсе действует 1 ветеринарный пункт.
В сельском округе Кыркенсе не установлены сервитуты для прогона скота
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Наимование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол, (га)
Потребность пастбищ (га)
Излишки пастбищ, (га)
ІҚМ
УМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
Абдреймов Тургали

елдi мекендердiң жерлерi – 249,2 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4927 бас ірі қара малы, 8630 бас уақ мал, 1664 бас жылқы, 153 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 10 табын;
уақ мал - 9 отар;
жылқылар - 16 үйір;
түйе -2 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қыркеңсе ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қыркеңсе ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Қыркеңсе ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымдағы қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
Абдреймов Тургали

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Манап на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Манап в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,3 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Манап граничит с северной стороны с сельским округом Жаманбай батыр, с южной стороны с сельским округом Талап.
Административно-территориальное деление состоит из села Манап, станции Талап.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Манап входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая площадь территории сельского округа Манап 5316,0 гектаров (далее -га), в том числе пастбищ – 3725,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3725,0 га;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 20 қосымша
Манап ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,3 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Манап ауылдық округі солтүстік жағынан Жаманбай батыр ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Талап ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Манап ауылы және Талап бекетінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Манап ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Манап ауылдық округінің жалпы жер көлемі 5316 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 3725 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3725 га;

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа М.Налибаев на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ М.Налибаев граничит с северной стороны с сельским округом Озгент, с южной стороны сельским округом Кыркенсе.
Административно-территориальное деление состоит из села М.Налибаев.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа М.Налибаев входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа М.Налибаев составляет 923 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 758 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 776 га;
земли населенных пунктов – 340 га.

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 21 қосымша
М.Нәлібаев ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлы бас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
М.Нәлібаев ауылдық округі солтүстік жағынан Өзгент ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Қыркеңсе ауылдық округі шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі М.Нәлібаев ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша М.Нәлібаев ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
М.Нәлібаев ауылдық округінің жалпы жер көлемі 923 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 758 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 776 га;
Елдi мекендердiң жерлерi – 340 га.

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Узгент на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Узгент граничит с сельским округом Кожакент, с южной стороны с Сырдарьинским озерам.
Административно-территориальное деление состоит из села Узгент.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Узгент входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Узгент составляет 2550 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1283 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1345 га;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 22 қосымша
Өзгент ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар менм қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлы бас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Өзгент ауылдық округі, солтүстік жағынан Қожакент ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Сырдария өзенімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Өзгент ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Өзгент ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райы мен құрғақ далалы қаймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Өзгент ауылдық округінің жалпы жер көлемі 2550 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1283 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1345 га;

от 24 декабря 2020 года № 577
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Сунаката на 2020 - 2021 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Сунаката граничит с северной стороны с сельским округом Кожамберди, с южной стороны с Шиелинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Сунаката и населенного пункта Енбек.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Сунаката входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Сунаката составляет 3062 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 2615 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2703 га;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 577
шешіміне 23 қосымша
Сунақата ауылдық округінің 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлы бас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуы мен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Сунақата ауылдық округі солтүстік жағынан Шиелі ауданымен, оңтүстік жағынан Қожамберді ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Сунақата ауылы және Еңбек елді мекенінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сунақата ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Сунақата ауылдық округінің жалпы жер көлемі 3062 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 2615 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2703 га;

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Суттикудык граничит с северной стороны с сельским округом Кожамберди, с южной стороны с сельским округом Жайылма.
Административно-территориальное деление состоит из села Суттикудык.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Суттикудык входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Суттикудык составляет 3440,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 2810 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2811 га;
земли населенных пунктов – 336,0 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 3083 голов крупного рогатого скота, 8017 голов мелкого рогатого скота, 619 голов лошадей, 88 верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 6 стад;
мелкий рогатый скот – 5 стад;
лошадей – 9 стад;
верблюд- 1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Суттикудык.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Суттикудык действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В сельском округе Суттикудык не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Собственники земельных участков
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
Итого (га)
1
Абдикаримова Бибиажар

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Сүттіқұдық ауылдық округі солтүстік жағынан Қожамберді ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жайылма шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Сүттіқұдық ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сүттіқұдық ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Сүттіқұдық ауылдық округінің жалпы жер көлемі 3440,0 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 2810 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2881 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 336,0 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 3083 бас ірі қара малы, 8017 бас уақ малы, 619 бас жылқы, 88 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 6 табын;
уақ мал - 5 отар;
жылқылар - 9 үйір;
түйе-1 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Сүттіқұдық ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Сүттіқұдық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Сүттіқұдық ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
Қажет жайылымдар (га)
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
МІҚ
УМ
Жылқы
түйе
Жиыны
(га)
1
Абдикаримова Бибиажар