Об утверждении планов по управлению пастбищами и их использованию по поселку и сельским округам Сырдарьинского района на 2020-2021 годы
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 3 июля 2020 года № 417. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 9 июля 2020 года № 7562. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию по поселку и сельским округам Сырдарьинского района на 2020-2021 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Сырдарьинского районного маслихата от 10 апреля 2019 года № 299 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2019-2020 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 6770, опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 26 апреля 2019 года).
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии Сырдарьинского
районного маслихата
Е. Жақыпов
С. Каюпов
Приложение 1 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Айдарлы на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Айдарлы на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Сырдария ауданының кент және ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарларын бекіту туралы
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2020 жылғы 3 шілдедегі № 417 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 9 шілдеде № 7562 болып тіркелді. Мерзімі біткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 қосымшаларына сәйкес Сырдария ауданының кент және ауылдық округтерінің 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. "Сырдария ауданы бойынша 2019-2020 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" Сырдария аудандық мәслихатының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 299 шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 6770 нөмірімен тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 26 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сырдария аудандық мәслихаты
сессиясының төрағасы
Е. Жақыпов
С. Каюпов
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 1 қосымша
Айдарлы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Айдарлы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Айдарлы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Айдарлы (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Айдарлы 303249 гектар, из них пашни – 1975 гектар, пастбищные земли – 302848 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 10295 гектар;
земли населенных пунктов – 401 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Айдарлы входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Айдарлы насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2680 голов, из них маточное поголовье 1689 голов, мелкого рогатого скота 1230 голов, 585 голов лошадей, 14 голов верблюдов.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Айдарлы ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Айдарлы ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Айдарлы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 303249 гектар, оның ішінде егістік – 1975 гектар, жайылым жерлері – 302848 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10295 гектар;
елді мекендердің жерлері - 401 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Айдарлы ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Айдарлы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) ірі қара 2680 бас, оның ішінде 1689 бас аналық мал, 1230 бас ұсақ мал, 585 бас жылқы, 14 бас түйе бар.

Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Айдарлы: крупного рогатого скота 1280 голов, мелкого рогатого скота 40 голов, 236 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 549 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Айдарлы имеются всего 302848 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 9894 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9894 гектар, потребность составляет 8888 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 22770,6 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1400 голов.* 11,0 гектар/голов.=15400 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1190 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2618 гектар;
для лошадей – 349 голов.* 13,0 гектар/голов.= 4537 гектар;
для верблюдов – 14 голов.*15,4 гектар/голов= 215,6 гектар;
15400 + 2618 + 4537 + 215,6 = 22770,6 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 12876,6 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Айдарлы на отгонные пастбища близи каналы "Актам", "Ботабай" согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Айдарлы действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Айдарлы не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию в

Айдарлы ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1280 бас, ұсақ мал 40 бас, 236 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 22 549 гектарды құрайды.
Айдарлы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 302848 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 9894 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал б0асын ұстау бойынша 9894 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 8888 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 22770,6 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1400 бас. * 11,0 гектар/бас. = 15400 гектар;
ұсақ мал үшін - 1190 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2618 гектар;
жылқы үшін - 349 бас. * 13,0 гектар/бас. = 4537 гектар;
түйе үшін - 14 бас. * 15,4 гектар/бас. = 215,6 гектар;
15400 + 2618 + 4537 + 215,6 = 22770,6 гектар.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Айдарлы ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Ақтам", "Ботабай" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 12876,6 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Айдарлы ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Айдарлы ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Айдарлы ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі

2020
село Айдарлы
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Айдарлы
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 2 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Акжарма в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Акжарма (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление состоит из сел Абат, Карабогет, Үшкол, Коптин кол, Ескиабай.

2020
Айдарлы ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Айдарлы ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 2 қосымша
Ақжарма ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақжарма ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) ҚазақстанРеспубликасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзібасқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақжарма ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ақжарма ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Абат, Қарабөгет, Үшкөл, Көптің көлі, Ескіабай ауылдарынан тұрады.

Общая площадь территории сельского округа Акжарма 21174 гектар, из них пашни – 5410 гектар, пастбищные земли – 15422 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 20832 гектар;
земли населенных пунктов – 342 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Акжарма входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Акжарма насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3448 голов, из них маточное поголовье 2121 голов, мелкого рогатого скота 2459 голов, 1146 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Акжарма: крупного рогатого скота 1280 голов, мелкого рогатого скота 27 голов, 185 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10955 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Акжарма имеются всего 15422 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4887 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4887 гектар, потребность составляет 13189 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 8302 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Инкардаринского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 41691,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2168 голов.* 11,0 гектар/голов.=23848 гектар;

Ақжарма ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 21174 гектар, оның ішінде егістік - 5410 гектар, жайылым жерлері - 15422 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20832 гектар;
елді мекендердің жерлері – 342 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақжарма ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Ақжарма ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3448 бас, оның ішінде 2121 бас аналық мал, ұсақ мал 2459 бас, 1146 бас жылқы бар.
Ақжарма ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1280 бас, ұсақ мал 27 бас, 185 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10955 гектарды құрайды.
Ақжарма ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 15422 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4887 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4887 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 13189 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 8302 гектары Іңкәрдария ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 41691,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2168 бас. * 11,0 гектар/бас. = 23848 гектар;

для мелкий рогатый скот - 2432 голов.* 2,2 гектар/голов.= 5350,4 гектар;
для лошадей – 961 голов.* 13,0 гектар/голов.= 12493 гектар;
23848 + 5350,4 + 12493 = 41691,4 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 36804,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Акжарма на отгонные пастбища сельского округа Инкардария согласно приложению 5 к настоящему Плану.

ұсақ мал үшін - 2432 бас. * 2,2 гектар/бас. = 5350,4 гектар;
жылқы үшін - 961 бас. * 13,0 гектар/бас. = 12493 гектар;
23848 + 5350,4 + 12493 = 41691,4 гектар.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Ақжарма ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 36804,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.

8302
37,0
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2020-2021 годы
Приемлемая схема пастбище оборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжарма 2020-2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Акжарма
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Акжармана 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Наименование населенного пункта
Срок перегона животных в отдаленных пастбищ (Кызылкум)
Срок отгона от отдоленных пастбищ
Примечание
2020
село Акжарма
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
село Карабогет
2 половина марта
1 декада октября
село Ушкол
2 половина марта
1 декада октября
село Коптин кол
2 половина марта
1 декада октября
село Ескиабай
2 половина марта
1 декада октября
село Абат
2 половина марта
1 декада октября
2021
село Акжарма
2 половина марта
1 декада октября
село Карабогет
2 половина марта
1 декада октября
село Ушкол
2 половина марта
1 декада октября
село Коптин кол
2 половина марта
1 декада октября
село Ескиабай
2 половина марта
1 декада октября
село Абат
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 3 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аманкелди на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аманкелди на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

8302
37,0
Ақжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Ақжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Акжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Акжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
5 – қосымша
Ақжарма ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Акжарма ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жылдар
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға (Қызылқұм) малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан қайтарылу мерзімі
Ескерту
2020
Ақжарма ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауа райының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
Қарабөгет ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Үшкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Көптіңкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ескіабай ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Абат ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
2021
Ақжарма ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Қарабөгет ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Үшкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Көптіңкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ескіабай ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Абат ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 он күндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 3- қосымша
Аманкелді ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Аманкелді ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Аманкелди в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2 приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Аманкелди (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Аманкелди 1020142 гектар, из них пашни – 188 гектар, пастбищные земли – 1019888 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 20984 гектар;
земли населенных пунктов – 254 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аманкелди входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Аманкелди насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3147 голов, из них маточное поголовье 1633 голов, мелкого рогатого скота 3289 голов, 1759 голов лошадей, 327 голов верблюдов.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аманкелді ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Аманкелді ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Аманкелді ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 1020142 гектар, оның ішінде егістік - 188 гектар, жайылым жерлері - 1019888 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 20984 гектар;
елді мекендердің жерлері - 254 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Аманкелді ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Аманкелді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3147 бас, оның ішінде 1633 бас аналық мал, ұсақ мал 3289 бас, 1759 бас жылқы, 327 бас түйе бар.

Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Аманкелди: крупного рогатого скота 896 голов, мелкого рогатого скота 2116 голов, 525 голов лошадей, верблюдов - 275 голов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13619 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Аманкелди имеются всего 1019888 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 20796 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 20796 гектар, потребность составляет 12397 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 44184,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2251 голов.* 11,0 гектар/голов.=24761 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1173 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2580,6 гектар;
для лошадей – 1234 голов.* 13,0 гектар/голов.= 16042 гектар;
для верблюдов – 52 голов.*15,4 гектар/голов. = 800,8 гектар;
24761 + 2580,6 + 16042 + 800,8 = 44184,4 гектар.

Аманкелді ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 896 бас, ұсақ мал 2116 бас, 525 бас жылқы, түйе 275 бас. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13619 гектарды құрайды.
Аманкелді ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1019888 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 20796 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 20796 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 12397 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 44184,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2251 бас. * 11,0 гектар/бас. = 24761 гектар;
ұсақ мал үшін - 1173 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2580,6 гектар;
жылқы үшін - 1234 бас. * 13,0 гектар/бас. = 16042 гектар;
түйе үшін - 52 бас. * 15,4 гектар/бас. = 800,8 гектар;
24761 + 2580,6 + 16042 + 800,8 = 44184,4 гектар.

2020
село Аманкелди
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Аманкелди
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 4 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Бесарык на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Бесарык на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Бесарык в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Бесарык (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2020
Аманкелді ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Аманкелді ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 4- қосымша
Бесарық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Бесарық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Бесарык ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Бесарык ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

Общая площадь территории сельского округа Бесарык 422258 гектар, из них пашни – 1183 гектар, пастбищные земли – 295338 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 112528 гектар;
земли населенных пунктов – 231 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Бесарык входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в Бесарык сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2515 голов, из них маточное поголовье 1311 голов, мелкого рогатого скота 1494 голов, 1311 голов лошадей, 341 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Бесарык: крупного рогатого скота 689 голов, мелкого рогатого скота 217 голов, 312 голов лошадей, 179 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 34893 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Бесарык имеются всего 295338 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13366 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13366 гектар, потребность составляет 9625 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 38374,2 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1826 голов.* 11,0 гектар/голов.=20086 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1277 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2809,4 гектар;
для лошадей – 999 голов.* 13,0 гектар/голов.= 12984 гектар;
для верблюдов – 162 голов.*15,4 гектар/голов. = 2494,8 гектар;

Бесарық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 422258 гектар, оның ішінде егістік – 1183 гектар, жайылым жерлері – 295338 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 112528 гектар;
елді мекендердің жерлері - 231 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Бесарық ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Бесарық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2515 бас, оның ішінде 1311 бас аналық мал, ұсақ мал 1494 бас, 1311 бас жылқы, 341 бас түйе бар.
Бесарық ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 689 бас, ұсақ мал 217 бас, 312 бас жылқы, 179 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 34893 гектарды құрайды.
Бесарық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 295338 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 13366 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13366 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 9625 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 38374,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1826 бас. * 11,0 гектар/бас. = 20086 гектар;
ұсақ мал үшін - 1277 бас. * 2,2 гектар/бас. = 2809,4 гектар;
жылқы үшін - 999 бас. * 13,0 гектар/бас. = 12984 гектар;
түйе үшін - 162 бас. * 15,4 гектар/бас. = 2494,8 гектар;

20086 + 2809,4 + 12984 + 2494,8 = 38374,2 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 25008,2 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Бесарык на отгонные пастбища близи каналы Жанадария согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Бесарык действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Бесарык не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Бесарык на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Бесарык в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Бесарык
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
1
Маханов Мурат
87
54
19
1

20086 + 2809,4 + 12984 + 2494,8 = 38374,2 гектар.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Бесарық ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы Жаңадария арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 25008,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Бесарық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Бесарық ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Бесарық ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Бесарық ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бесарық ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
Маханов Мурат
87
54
19
1

2020
село Бесарык
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Бесарык
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 5 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Жетиколь на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Жетиколь на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Жетиколь в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Жетиколь (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2020
Бесарық ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Бесарық ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 5- қосымша
Жетікөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Жетікөл ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жетікөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Жетікөл ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

Общая площадь территории сельского округа Жетиколь 17177 гектар, из них пашни – 15 гектар, пастбищные земли – 9514 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 9529 гектар;
земли населенных пунктов – 112 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Жетиколь входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Жетиколь насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1176 голов, из них маточное поголовье 568 голов, мелкого рогатого скота 790 голов, 333 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Жетиколь: крупного рогатого скота 335 голов, мелкого рогатого скота 230 голов, 150 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7168 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Жетиколь имеются всего 9514 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2346 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2346 гектар, потребность составляет 4334 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 1988 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Аманкелдинского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12862 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 841 голов.* 11,0 гектар/голов.=9251 гектар;
для мелкий рогатый скот - 560 голов.* 2,2 гектар/голов.= 1232 гектар;
для лошадей – 183 голов.* 13,0 гектар/голов.= 2379 гектар;
9251 + 1232 + 2379 = 12862 гектар.

Жетікөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17177 гектар, оның ішінде егістік - 15 гектар, жайылым жерлері - 9514 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9529 гектар;
елді мекендердің жерлері - 112 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жетікөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Жетікөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1176 бас, оның ішінде 568 бас аналық мал, ұсақ мал 790 бас, 333 бас жылқы бар.
Жетікөл ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 335 бас, ұсақ мал 230 бас, 150 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 7168 гектарды құрайды.
Жетікөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9514 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2346 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2346 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 4334 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 1988 гектары Аманкелді ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 12862 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 841 бас. * 11,0 гектар/бас. = 9251 гектар;
ұсақ мал үшін - 560 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1232 гектар;
жылқы үшін - 183 бас. * 13,0 гектар/бас. = 2379 гектар.
9251 + 1232 + 2379 = 12862 гектар.

Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 10516 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Жетиколь на отгонные пастбища сельского округа Аманкелди согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Жетиколь действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Жетиколь не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Жетиколь на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Жетикол в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Жетиколь
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
1
Асанов Ергали
20

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Жетікөл ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Аманкелді ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 10516 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Жетікөл ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Жетікөл ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жетікөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жетікөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жетікөл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
Асанов Ергали
20

2020
село Жетиколь
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Жетиколь
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 6 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Инкардария на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Инкардария на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Инкардария разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Инкардария (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление состоит из сел Пикет 42, Каракаска, Актам.

2020
Жетікөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі
2021
Жетікөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 6 - қосымша
Іңкәрдария ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Іңкәрдария ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Іңкәрдария ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2 жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Іңкәрдария ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Пикет-42, Ақтам, Қарақасқа ауылдарынан тұрады.

Общая площадь территории сельского округа Инкардария 448381 гектар, из них пашни – 8739 гектар, пастбищные земли – 439587 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –22584гектар;
земли населенных пунктов –57 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Инкардария входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Инкардария насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1284 голов, из них маточное поголовье 781 голов, мелкого рогатого скота 805 голов, 696 голов лошадей, 187 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Инкардария: крупного рогатого скота 546 голов, мелкого рогатого скота 100 голов, 300 голов лошадей, 5 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10087 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Инкардария имеются всего 439587 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13845 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13845 гектар, потребность составляет 4422 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16768,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 742 голов. * 11,0 гектар/голов.= 8162 гектар;
для мелкий рогатый скот - 713 голов. * 2,2 гектар/голов.= 1568,6 гектар;
для лошадей - 392 голов.* 13,0 гектар/голов.= 4312 гектар;
для верблюдов - 177 голов.* 15,4 гектар/голов.= 2725,8 гектар;
8162 + 1568,6 + 4312 + 2725,8 = 16768,4 гектар.

Іңкәрдария ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 448381 гектар, оның ішінде егістік - 8739 гектар, жайылым жерлері – 439587 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 22584 гектар;
елді мекендердің жерлері - 57 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Іңкәрдария ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Іңкәрдария ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1284 бас, оның ішінде 781 бас аналық мал, 805 бас ұсақ мал, 696 бас жылқы, 187 бас түйе бар.
Іңкәрдария ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 546 бас, ұсақ мал 100 бас, 300 бас жылқы, 5 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10087 гектарды құрайды.
Іңкәрдария ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 439587 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 13845 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13845 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 4422 гектар құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 16768,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 742 бас. * 11,0 гектар/бас. = 8162 гектар;
ұсақ мал үшін - 713 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1568,6 гектар;
жылқы үшін - 392 бас. * 13,0 га / бас. = 4312 гектар;
түйе үшін - 177 бас. * 15,4 га / бас. = 2725,8 гектар;
8162 + 1568,6 + 4312 + 2725,8 = 16768,4 гектар.

Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 2923,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Инкардария на отгонные пастбища близи канал Актам согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Инкардария действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Инкардария не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Инкардария на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Инкардария в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Инкардария
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
1
Ахметов Райбек

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Іңкәрдария ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы Ақтам арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 2923,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Іңкәрдария ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Іңкәрдария ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Іңкәрдария ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Іңкәрдария ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Іңкәрдария ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
Ахметов Райбек

2020
село Инкардария
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
село Актам
2 половина марта
1 декада октября
село Пикет-42
2 половина марта
1 декада октября
село Каракаска
2 половина марта
1 декада октября
2021
село Инкардария
2 половина марта
1 декада октября
село Актам
2 половина марта
1 декада октября
село Пикет-42
2 половина марта
1 декада октября
село Каракаска
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 7 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Калжан ахун на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Калжан ахун на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Калжан ахун в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Калжан ахун (приложение 5);

2020
Іңкәрдария ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
Пикет 42 ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ақтам ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Қарақасқа ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
2021
Іңкәрдария ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Пикет 42 ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ақтам ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Қарақасқа ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 7- қосымша
Қалжан ахун ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Қалжан ахун ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қалжан ахун ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Қалжан ахун ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);

6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Калжан ахун 14161 гектар, из них пашни – 1200 гектар, пастбищные земли – 9933 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 11133 гектар;
земли населенных пунктов –105 гектар;
земли запаса - 2923 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Калжан ахун входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Калжан ахун насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 785 голов, из них маточное поголовье 265 голов, мелкого рогатого скота 878 голов, 402 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Калжан ахун: 47 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6893 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Калжан ахун имеются всего 9933 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3040 гектар пастбищ.
В сельском округе Калжан ахун сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3040 гектар, потребность составляет 2915 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.

6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Қалжан ахун ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 14161 гектар, оның ішінде егістік - 1200 гектар, жайылым жерлері - 9933 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11133 гектар;
елді мекендердің жерлері - 105 гектар;
қордағы жерлер - 2923 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қалжан ахун ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Қалжан ахун ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 785 бас, оның ішінде 265 бас аналық мал, ұсақ мал 878 бас, 402 бас жылқы бар.
Қалжан ахун ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: 47 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 6893 гектарды құрайды.
Қалжан ахун ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9933 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3040 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3040 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 2915 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 15182 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скота - 785 голов. * 11,0 гектар/голов.= 8635 гектар;
для мелкий рогатый скот - 878 голов. * 2,2 гектар/голов.= 1932 гектар;
для лошадей - 355 голов.* 13,0 гектар/голов.= 4615 гектар;
8635 + 1932 + 4615 = 15182 гектар.

Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 15182 гектар, мүйізді ірі қара мал басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 785 бас. * 11,0 гектар/бас.= 8635 гектар;
ұсақ мал үшін - 878 бас. * 2,2 гектар/бас.= 1932 гектар;
жылқы үшін - 355 бас. * 13,0 гектар / бас.= 4615 гектар;
8635 + 1932 + 4615 = 15182 гектар.

Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 12142 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Калжан ахун на отгонные пастбища сельского округа Сакен Сейфуллин согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Калжан ахун действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Калжан ахун не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Калжан ахун на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Калжан ахун в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Калжан ахун
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
площадь пастбищ (гектар)
наличие скота по видам (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
1
Абдрахманова Гүлназ
50
2
Ахметов Ержан
5
3
Әбдикалык Мухтар
15
4
Акмырзаев Арысбай

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Қалжан ахун ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 12142 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Қалжан ахун ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Қалжан ахун ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Қалжан ахун ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қалжан ахун ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қалжан ахун ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
Абдрахманова Гүлназ
50
2
Ахметов Ержан
5
3
Әбдіқалық Мұхтар
15
4
Ақмырзаев Арысбай

2020
село Калжан ахун
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Калжан ахун
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 8 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Когалыколь в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Когалыколь (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2020
Қалжан ахун ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Қалжан ахун ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 8- қосымша
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Қоғалыкөл ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қоғалыкөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Қоғалыкөл ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

Общая площадь территории сельского округа Когалыколь 33452 гектар, из них пашни – 2382 гектар, пастбищные земли – 18852 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 21234 гектар;
земли населенных пунктов – 226 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Когалыколь входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Когалыколь насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3480 голов, из них маточное поголовье 1577 голов, мелкого рогатого скота 3670 голов, 2362 голов лошадей, 218 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Когалыколь: крупного рогатого скота 1701 голов, мелкого рогатого скота 1554 голов, 1103 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 8176 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Когалыколь имеются всего 18852 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 10676 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 10676 гектар, потребность составляет 17347 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 566 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию Бесарыкского сельского округа.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 43948,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скот – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1779 голов.*11,0 гектар/голов.= 19569 гектар;
для мелкий рогатый скот - 2116 голов. * 2,2 гектар/голов.= 4655,2 гектар;
для лошадей - 1259 голов.* 13,0 гектар/голов.= 16367 гектар;

Қоғалыкөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 33452 гектар, оның ішінде егістік – 2382 гектар, жайылым жерлері – 18852 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21234 гектар;
елді мекендердің жерлері - 226 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қоғалыкөл ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Қоғалыкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3480 бас, оның ішінде 1577 бас аналық мал, ұсақ мал 3670 бас, 2362 бас жылқы, 218 бас түйе бар.
Қоғалыкөл ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 1701 бас, ұсақ мал 1554 бас, 1103 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 8176 гектарды құрайды.
Қоғалыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 18852 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 10676 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 10676 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 11242 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 566 гектары Бесарық ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 43948,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1779 бас. * 11,0 гектар/бас.= 19569 гектар;
ұсақ мал үшін - 2116 бас. * 2,2 гектар/бас.= 4655,2 гектар;
жылқы үшін - 1259 бас. * 13,0 гектар/бас.= 16367 гектар;

566
94,9
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Приемлемая схема пастбище оборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Когалыколь
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Когалыколь на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Наименование населенного пункта
Срок перегона животных в отдаленных пастбищ
Срок отгона от отдоленных пастбищ
Примечание
2020
село Когалыколь
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Когалыколь
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 9 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Наги Ильясова на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Наги Ильясова на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

566
94,9
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
5 – қосымша
Қоғалыкөл ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Қоғалыкөл ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жылдар
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан қайтарылу мерзімі
Ескерту
2020
Қоғалыкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Қоғалыкөл ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 9-қосымша
Нағи Ілиясов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Нағи Ілиясов ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Наги Ильясова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Наги Ильясова (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Наги Ильясова 17549 гектар, из них пашни – 5527 гектар, пастбищные земли – 7681 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 9608 гектар;
земли населенных пунктов – 94 гектар;
земли запаса - 20000 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Наги Ильясова входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Наги Ильясова насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2201 голов, из них маточное поголовье 1014 голов, мелкого рогатого скота 766 голов, 622 голов лошадей.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Нағи Ілиясов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Нағи Ілиясов ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Нағи Ілиясов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 17549 гектар, оның ішінде егістік - 5527 гектар, жайылым жерлері - 7681 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9608 гектар;
елді мекендердің жерлері - 94 гектар;
қордағы жерлер - 20000 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Нағи Ілиясов ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Нағи Ілиясов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2201 бас, оның ішінде 1014 бас аналық мал, ұсақ мал 766 бас, 622 бас жылқы бар.

Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Наги Ильясова: крупного рогатого скота 377 голов, мелкого рогатого скота 12 голов, 112 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3600 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Наги Ильясова имеются всего 7681 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4081 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4081 гектар, потребность составляет 8316 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостаточный 4235 гектаров пастбищные угодья для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбища запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28352,8 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1824 голов.* 11,0 гектар/голов.=20064 гектар;
для мелкий рогатый скот - 754 голов.* 2,2 гектар/голов.=1658,8 гектар;
для лошадей – 510 голов.* 13,0 гектар/голов.= 6630 гектар;
20064 + 1658,8 + 6630 = 28352,8 гектар.

Нағи Ілиясов ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 377 бас, ұсақ мал 12 бас, 112 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3600 гектарды құрайды.
Нағи Ілиясов ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 7681 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4081 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4081 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 8316 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 4235 гектарын қордағы жердің жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 28352,8 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1824 бас. * 11,0 гектар/бас. = 20064 гектар;
ұсақ мал үшін - 754 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1658,8 гектар;
жылқы үшін - 510 бас. * 13,0 гектар/ бас. = 6630 гектар;
20064 + 1658,8 + 6630 = 28352,8 гектар.

2020
село Наги Ильясова
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Наги Ильясова
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 10 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Сакен Сейфуллин на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Сакен Сейфуллин на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Сакен Сейфуллин в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Сакен Сейфуллин (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2020
Нағи Ілиясов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Нағи Ілиясов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 10-қосымша
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Сәкен Сейфуллин ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

Общая площадь территории сельского округа Сакен Сейфуллин 30414 гектар, из них пашни – 1975 гектар, пастбищные земли – 28247 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 30222 гектар;
земли населенных пунктов – 192 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Сакен Сейфуллин входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Сакен Сейфуллин насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 1415 голов, из них маточное поголовье 489 голов, мелкого рогатого скота 877 голов, 531 головы лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Сакен Сейфуллин: крупного рогатого скота 407 головы, 156 голов лошадей, 31 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3399 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Сакен Сейфуллин имеются всего 28247 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 14563 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 14563 гектар, потребность составляет 5027 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17881,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1007 голов.* 11,0 гектар/голов.=11077 гектар;
для мелкий рогатый скот - 877 голов.* 2,2 гектар/голов.= 1929,4 гектар;
для лошадей – 375 голов.* 13,0 гектар/голов.= 4875 гектар;
11077 + 1929,4 + 4875 =17881,4 гектар.

Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 30414 гектар, оның ішінде егістік – 1975 гектар, жайылым жерлері – 28247 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30222 гектар;
елді мекендердің жерлері - 192 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Сәкен Сейфуллин ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 1415 бас, оның ішінде 489 бас аналық мал, ұсақ мал 877 бас, 531 бас жылқы бар.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 407 бас, 156 бас жылқы, 31 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3399 гектарды құрайды.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 28247 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 14563 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 14563 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 5027 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 17881,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы –13,0 гектар/бас, түйе 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1007 бас. * 11,0 гектар/бас.= 11077 гектар;
ұсақ мал үшін - 877 бас. * 2,2 га/бас.= 1929,4 гектар;
жылқы үшін - 375 бас. * 13,0 га / бас.= 4875 гектар;
11077 + 1929,4 + 4875 =17881,4 гектар.

Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 3318,4 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Сакен Сейфуллин на отгонные пастбища близи каналы "Үлкен бостандык", "Киши бостандык", "Қурымбек" согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Сакен Сейфуллин действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Сакен Сейфуллин не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Сакен Сейфуллин на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Сакен Сейфуллин в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Сакен Сейфуллин
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
1
Арык Серик

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын ауылдық округінің шалғайдағы "Үлкен бостандық", "Кіші бостандық", "Құрымбек" арнасының жиегіндегі жайылымдық жерлерге ауыстыру есебінен 3318,4 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Сәкен Сейфуллин ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сәкен Сейфуллин ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
Арық Серік

2020
село Сакен Сейфуллин
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Сакен Сейфуллин
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 11 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Теренозек на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Теренозек на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Теренозек в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в поселке Теренозек (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление состоит из сел Малибаев.

2020
Сәкен Сейфуллин ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Сәкен Сейфуллин ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 11 - қосымша
Тереңөзек кентінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Тереңөзек кентінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тереңөзек кентінің аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Тереңөзек кентінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлісу Мәлібаев ауылынан тұрады.

Общая площадь территории в поселке Теренозек 13490 гектар, из них пашни – 1400 гектар, пастбищные земли – 5903 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 7303 гектар;
земли населенных пунктов –2500 гектар;
По природно-климатическим условиям территория поселка Теренозек входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в поселке Теренозек насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3720 голов, из них маточное поголовье 1962 голов, мелкого рогатого скота 3387 голов, 1381 голов лошадей, 6 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах поселке Теренозек: крупного рогатого скота 737 голов, из них маточное поголовье 536 голов, мелкого рогатого скота 1557 голов, 178 голов лошадей, 3 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3008 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по поселку Теренозек имеются всего 5903 гектар пастбищных угодий.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2895 гектар, потребность составляет 15686 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Недостающие пастбищные угодья 12791 гектар земель для дойных коров обеспечиваются за счет перевода на пастбищни территорию сельского округа Аскар Токмаганбетов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 50118,2 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2983 голов.* 11,0 гектар/голов.=32813 гектар;
для мелкий рогатый скот - 1830 голов.* 2,2 гектар/голов.= 4026 гектар;
для лошадей – 1203 голов.* 13,0 гектар/голов.= 13233 гектар;
для верблюдов – 3 голов.*15,4 гектар/голов. = 46,2 гектар;
32813 + 4026 + 13233 + 46,2 = 50118,2 гектар.

Тереңөзек кенті аумағының жалпы көлемі 13490 гектар, оның ішінде егістік –1400 гектар, жайылым жерлері – 5903 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7303 гектар;
елді мекендердің жерлері - 2500 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Тереңөзек кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Тереңөзек кентінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3720 бас, оның ішінде 1962 бас аналық мал, ұсақ мал 3387 бас, 1381 бас жылқы , 6 бас түйе бар.
Тереңөзек кентінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 737 бас, оның ішінде аналық 536 бас, ұсақ мал 1557 бас, 178 бас жылқы, 3 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3008 гектарды құрайды.
Тереңөзек кенті бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5903 гектар жайылымдық жерлер бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2895 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 15686 гектарды құрайды.
Сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін 12791 гектары Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағының жайылымдарына ауыстыру есебінен қамтамасыз етіледі.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 50118,2 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал – 2,2 гектар/бас, жылқы – 13,0 гектар/бас, түйе – 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2983 бас. * 11,0 гектар/бас. = 32813 гектар;
ұсақ мал үшін - 1830 бас. * 2,2 гектар/бас. = 4026 гектар;
жылқы үшін - 1203 бас. * 13,0 гектар/бас. = 13233 гектар;
түйе үшін - 3 бас. * 15,4 гектар/бас. = 46,2 гектар;
32813 + 4026 + 13233 + 46,2 = 50118,2 гектар.

Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 47223,2 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения поселка Теренозек на отгонные пастбища сельского округа Аскар Токмаганбетов согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории поселка Теренозек действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В поселке Теренозек не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в поселке Теренозек на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Теренозек в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории поселка Теренозек.
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
КРС
МРС
Лошади
Верблюди
1
Ахметова Сауле
3

Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Тереңөзек кентінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру есебінен 47223,2 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Тереңөзек кентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Тереңөзек кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Тереңөзек кентінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тереңөзек кентінің аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тереңөзек кенті аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Түйе
1
Ахметова Сауле
3

2020
поселк Теренозек
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
поселк Теренозек
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 12 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аскара Токмаганбетова на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Аскара Токмаганбетова на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Аскара Токмаганбетова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Аскара Токмаганбетова (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории сельского округа Аскара Токмаганбетова 970776 гектар, из них пашни – 1841 гектар, пастбищные земли – 568648 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения –9066 гектар;

2020
Тереңөзек кенті
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Тереңөзек кенті
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 12-қосымша
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 970776 гектар, оның ішінде егістік – 1841 гектар, жайылым жерлері - 568 648 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 9066 гектар;

земли населенных пунктов –25,7 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Аскара Токмаганбетова входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Аскара Токмаганбетова насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 3123 голов, из них маточное поголовье 1433 голов, мелкого рогатого скота 1186 голов, 723 голов лошадей, 32 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Аскара Токмаганбетова: крупного рогатого скота 1260 голов, мелкого рогатого скота 192 голов, 172 голов лошадей, 72 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 34255 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Аскара Токмаганбетова имеются всего 568648 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 21106 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 21106 гектар, потребность составляет 7986 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 27169,4 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 1678 голов.* 11,0 гектар/голов.=18458 гектар;
для мелкий рогатый скот - 992 голов.* 2,2 гектар/голов.= 2182,4 гектар;
для лошадей – 443 голов.* 13,0 гектар/голов.= 5759 гектар;
для верблюдов – 50 голов.*15,4 гектар/голов= 770 гектар;
18458+2182,4+5759+770 = 27169,4 гектар.

елді мекендердің жерлері - 25,7 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 3123 бас, оның ішінде 1424 бас аналық мал, ұсақ мал 1186 бас, 723 бас жылқы, 32 бас түйе бар.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1260 бас, ұсақ мал 192 бас, 172 бас жылқы, 72 бас түйе бар. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 34255 гектарды құрайды.
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін 568648 гектар жайылым алқаптары бар. Елді мекен шегінде 21106 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 21106 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 7986 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 27169,4 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал-2,2 гектар/бас, жылқы-13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 1678 бас. * 11,0 гектар/бас.= 18458 гектар;
ұсақ мал үшін - 992 бас. * 2,2 гектар/бас . = 2182,4 гектар;
жылқы үшін - 443 бас.* 13,0 гектар/бас.= 5759 гектар;
түйе үшін - 50 бас.* 15,4 гектар/бас.= 770 гектар;
18458+2182,4+5759+770 = 27169,4 гектар.

2020
село Аскара Токмаганбетова
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Аскара Токмаганбетова
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 13 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План по управлению пастбищами и их использованию в Шаганском сельском округе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Шаган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Шаган (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2020
Асқар Токмаганбетов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Асқар Токмаганбетов ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 13- қосымша
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Шаған ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Шаған ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Шаған ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

Общая площадь территории сельского округа Шаган 40697 гектар, из них пашни – 15139 гектар, пастбищные земли – 25178 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 25772 гектар;
земли населенных пунктов – 380 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Шаган входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Шаган насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) крупного рогатого скота 2847 голов, из них маточное поголовье 1586 голов, мелкого рогатого скота 2530 голов, 1315 голов лошадей, 55 голов верблюдов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Шаган: крупного рогатого скота 332 голов, мелкого рогатого скота 77 голов, 145 голов лошадей, 27 голов верблюдов. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3175 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Шаган имеются всего 25178 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 22003 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 22003 гектар, потребность составляет 15257 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 46362,8 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов, верблюдов - 15,4 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2515 голов.* 11,0 гектар/голов.=27665 гектар;
для мелкий рогатый скот - 2453 голов.* 2,2 гектар/голов.= 5396,6 гектар;
для лошадей – 1170 голов.* 13,0 гектар/голов.= 12870 гектар;
для верблюдов – 28 голов.*15,4 гектар/голов. = 431,2 гектар;
27665+5396,6+12870+431,2 = 46362,8 гектар.

Шаған ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 40697 гектар, оның ішінде егістік - 15139 гектар, жайылым жерлері – 25178 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 25772 гектар;
елді мекендердің жерлері - 380 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шаған ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Шаған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2847 бас, оның ішінде 1586 бас аналық мал, ұсақ мал 2530 бас, 1315 бас жылқы, 55 бас түйе бар.
Шаған ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 332 бас, ұсақ мал 77 бас, 145 бас жылқы, 27 бас түйе. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3175 гектарды құрайды.
Шаған ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25178 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 22003 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 22003 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас болғанда қажеттілік 15257 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 46362,8 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал - 2,2 гектар/бас, жылқы - 13,0 гектар/бас, түйе - 15,4 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2515 бас. * 11,0 гектар/бас.= 27665 гектар;
ұсақ мал үшін - 2453 бас. * 2,2 гектар/бас . = 5396,6 гектар;
жылқы үшін - 1170 бас.* 13,0 гектар/бас.= 12870 гектар;
түйе үшін - 28 бас.* 15,4 гектар/бас.= 431,2 гектар;
27665+5396,6+12870+431,2 = 46362,8 гектар.

137,6
80
2981
105,6
364
363
3813,6
2813
Расшифровка аббревиатур:
КРС – крупно рогатый скот; МРС – мелко рогатый скот.
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по сельскому округу Шаган
Таблица №2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров, (голов)
Норма потребности пастбища 1 голов, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами, (гектар)
Обеспеченность потребности, (процент)
Излишки, (гектар)
1
село Шаган
22003
1387
11,0
15257
100,0
6746
Всего
22003
1387
11,0
15257
100,0
6746
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2020-2021 годы
Приемлемая схема пастбище оборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2020-2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Шаган
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Шаган на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Наименование населенного пункта
Срок перегона животных в отдаленных пастбищ (Кызылкум)
Срок отгона от отдоленных пастбищ
Примечание

137,6
80
2981
105,6
364
363
3813,6
2813
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
ІҚМ – ірі қара мал; ҰҚМ – ұсақ қара мал.
Шаған ауылдық округі бойынша мүйізді ірі қараның аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
№ 2 кесте
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылым және шабындықтармен қамтамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, (пайыз)
Артықшылық, (гектар)
1
Шаған ауылы
22003
1387
11,0
15257
100,0
6746
Барлығы
22003
1387
11,0
15257
100,0
6746
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
5 – қосымша
Шаған ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы
Шаған ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
6 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Жылдар
Елді мекен атауы
Шалғай жайылымға (Қызылқұм) малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан қайтарылу мерзімі
Ескерту

2020
село Шаган
2 половина марта
1 декада октября
В связи с неблагоприятными погодными условиями сроки изменяются
2021
село Шаган
2 половина марта
1 декада октября
Приложение 14 к решению Сырдарьинского районного маслихата от 3 июля 2020 года № 417
План управления и использования пастбищ в сельском округе Ширкейли на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Ширкейли на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Ширкейли в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемая схема пастбище оборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к водаисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составлена согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами в сельском округе Ширкейли (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2020
Шаған ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Ауарайының қолайсыздығына байланысты мерзімдері өзгертіледі.
2021
Шаған ауылы
Наурыз 2 жартысы
Қазан 1 онкүндігі
Сырдария аудандық мәслихатының
2020 жылғы 3 шілдесі
№ 417 шешіміне 14 - қосымша
Шіркейлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар
Осы Шіркейлі ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Шіркейлі ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Шіркейлі ауылдық округінде орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (6 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.

Общая площадь территории сельского округа Ширкейли 38110 гектар, из них пашни - 2269 гектар, пастбищные земли - 25072 гектар.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 27334 гектар;
земли населенных пунктов –186 гектар.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Ширкейли входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние низкие и низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
На 1 января 2020 года в сельском округе Ширкейли насчитывается (личное подворье населения и поголовье товарищества с ограниченной ответственностью, крестьянские хозяйства) 2501 голов крупного рогатого скота, из них маточное поголовье 1192 голов, мелкого рогатого скота 570 голов, 1466 голов лошадей.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах сельском округе Ширкейли: крупного рогатого скота 285 голов, 214 голов лошадей. Пастбищная площадь крестьянских и фермерских хозяйств составляет 2176 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Ширкейли имеются всего 25072 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5072 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 25072 гектар, потребность составляет 11033 гектар, при норме нагрузки 11,0 гектар/голов.
Полностью охвачена сложившаяся потребность пастбищных угодий на содержание (дойных коров) маточного поголовья сельскохозяйственных животных.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 41906 гектар, при норме нагрузки на голову крупный рогатый скота – 11,0 гектар/голов, мелкий рогатый скот – 2,2 гектар/голов, лошадей – 13,0 гектар/голов.
Потребность:
для крупный рогатый скот - 2216 голов. * 11,0 гектар/голов.= 24376 гектар;
для мелкий рогатый скот - 570 голов. * 2,2 гектар/голов.= 1254 гектар;

Шіркейлі ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 38110 гектар, оның ішінде егістік – 2269 гектар, жайылым жерлері – 25072 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 27334 гектар;
елді мекендердің жерлері - 186 гектар.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шіркейлі ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
2020 жылдың 1 қаңтарына Шіркейлі ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтар) мүйізді ірі қара 2501 бас, оның ішінде 1192 бас аналық мал, ұсақ мал 570 бас, 1466 бас жылқы бар.
Шіркейлі ауылдық округінде шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара 285 бас, 214 бас жылқы. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 2176 гектарды құрайды.
Шіркейлі ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25072 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5072 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 25072 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 11,0 га/бас болғанда қажеттілік 11033 гектар құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігі толық қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 41906 гектар, мүйізді ірі қара басына жүктеме нормасы 11,0 гектар/бас, ұсақ мал - 2,2 гектар/бас, жылқы - 13,0 гектар/бас.
Қажеттілік:
мүйізді ірі қара үшін - 2216 бас. * 11,0 гектар/бас. = 24376 гектар;
ұсақ мал үшін - 570 бас. * 2,2 гектар/бас. = 1254 гектар;

для лошадей - 1252 голов.* 13,0 гектар/голов.= 16276 гектар;
24376 + 1254 + 16276 = 41906 гектар.
Оставшуюся потребность пастбищных угодий в размере 19010 гектар необходимо восполнить за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения сельского округа Ширкейли на отгонные пастбища сельского округа Инкардария согласно приложению 5 к настоящему Плану.
На территории сельского округа Ширкейли действует 1 ветеринарный пункт, 1 типовой скотомогильник.
В сельском округе Ширкейли не установлены сервитуты для прогона скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Ширкейли на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Ширкейли в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Ширкейли
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голов, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
1
Абдрахманов Иса
93
15
12

жылқы үшін - 1252 бас. * 13,0 га / бас. = 16276 гектар;
24376 + 1254 + 16276 = 41906 гектар.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Шіркейлі ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басын Іңкәрдария ауылдық округінің шалғайдағы жайылымдық жерлеріне ауыстыру есебінен 19010 гектар жайылымдық жерлердің қалған қажеттілігін өтеу қажет.
Шіркейлі ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 үлгілік мал қорымы қызмет істейді.
Шіркейлі ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Шіркейлі ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2020-2021 жылдарға арналған жоспарға
1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Шіркейлі ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шіркейлі ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
Абдрахманов Иса
93
15
12