Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения
Постановление акимата Мангистауской области от 7 октября 2020 года № 166. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 8 октября 2020 года № 4310
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" акимат Мангистауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный список памятников истории и культуры местного значения.
2. Признать утратившими силу постановления акимата Мангистауской области от 28 июля 2010 года № 279 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2080, опубликовано 11 сентября 2010 года в газете "Огни Мангистау"), от 5 января 2018 года № 3 "О внесении изменения в постановление акимата Мангистауской области от 28 июля 2010 года № 279 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3528, опубликовано 8 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела Мангистауской области" (Сармурзина П.О.) обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, размещение на интернет-ресурсе акимата Мангистауской области.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирущего заместителя акима Мангистауской области.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Мангистауской области С. Трумов
Приложение
к постановлению акимата
Мангистауской области

Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Маңғыстау облысы әкімдігінің 2020 жылғы 7 қазандағы № 166 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2020 жылғы 8 қазанда № 4310 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңына сәйкес Маңғыстау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 279 "Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 2080 болып тіркелген, 2010 жылғы 10 қыркүйектегі "Маңғыстау" газетінде жарияланған), 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 3 "Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 279 "Жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 3528 болып тіркелген, 2018 жылғы 8 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. "Маңғыстау облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі (П.О. Сармурзина) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Маңғыстау облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Маңғыстау облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облысының әкімі С. Трумов
Маңғыстау облысы әкімдігінің

от 7 октября 2020 года
№ 166
Государственный список памятников истории и культуры местного значения
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
город Актау
1.
Памятник Тарасу Григорьевичу Шевченко, 1982 год
сооружение монументального искусства
сквер между 4 - 5 микрорайонами города Актау
2.
Здание первого зимнего клуба города Актау, 1961 год
градостроительство и архитектура
город Актау, 3 микрорайон, 66 дом
Бейнеуский район
3.
Караван-сарай Боркудык (Мечеть Ерсары ахуна), ХVI - XIX века
археология
40 км на юго-запад от села Бейнеу
4.
Некрополь Костам, ХVIII - ХХ века
ансамбль и комплекс
10 км на север от села Сам
5.
Некрополь Амантурлы, XIX - ХХ века
ансамбль и комплекс
35 км на северо-восток от села Бейнеу
6.
Некрополь Боркудык, XVI - XIX века
ансамбль и комплекс
40 км на юго-запад от села Бейнеу
7.
Некрополь Манашы, ХVII - ХIХ века
ансамбль и комплекс
25 км на юго-восток от села Бейнеу
8.
Мечеть Коркембай, XIX век
градостроительство и архитектура
40 км на юго-запад от села Бейнеу
9.
Некрополь Барак, ХVII - ХVIII века
ансамбль и комплекс
13 км на юг от села Турыш
10.
Некрополь Асау, ХVII - ХVIII века
ансамбль и комплекс
13 км на юг от села Турыш
11.
Некрополь Атан-Таган, ХVII - ХIХ века
ансамбль и комплекс
9 км на юго-запад от села Бейнеу
12.
Мавзолей Шалгынбай, XIX - ХХ века
градостроительство и архитектура
50 км на юг от села Акжигит
13.
Некрополь Бесшымырау, ХVII - ХIХ века
ансамбль и комплекс
42 км на юг от села Акжигит
14.
Мавзолей Мыктыбай (Разия), начало ХХ века
градостроительство и архитектура
25 км на юго-восток от села Акжигит
15.
Некрополь Кусшы-ата, ХV - ХIХ века
ансамбль и комплекс
35 км на юго-восток от села Турыш
16.
Некрополь Атакозы, X - XVIII века
ансамбль и комплекс
18 км на юго-запад от села Бейнеу
17.
Мавзолей Асалы, первая половина ХIХ века
градостроительство и архитектура
58 км на северо-восток от села Боранкул
18.
Мавзолей Кокетай, первая половина ХIХ века
градостроительство и архитектура
50 км на северо-восток от села Боранкул
19.
Некрополь Алтыкулаш (Кызылкулаш), ХIХ век–начало ХХ века
ансамбль и комплекс
30 км на юг от села Боранкул
20.
Некрополь Тасым - 1, XVIII - ХIХ века
ансамбль и комплекс
35 км на юго-запад от села Боранкул
21.
Караван-сарай Белдеули, XIV век
археология
17 км на северо-запад от села Турыш, в местности Бескудык
22.
Караван-сарай Коскудык, XIV век
археология
65 км на северо-запад от села Бейнеу, в местности Есетбулак
23.
Мавзолей Аманжол, вторая половина ХІХ века
градостроительство и архитектура
25 км на юг от села Бейнеу
24.
Мавзолей Ажимурат (Мамишказган), конец ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
12 км на юго-запад от села Турыш
25.
Некрополь Бернияз, вторая половина ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
40 км на юго-восток от села Акжигит
26.
Некрополь Дарханбай (Сары Шонай), конец ХVІІІ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
40 км на юг от села Акжигит
27.
Некрополь Есетмола, ХІV - ХІХ века
ансамбль и комплекс
65 км на северо-запад от села Бейнеу
28.
Некрополь Косаркан (Шакан), конец ХVІІІ века–начало ХХ века
ансамбль и комплекс
35 км на запад от села Акжигит
29.

2020 жылғы 7 қазаны
№ 166 қаулысына қосымша
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
Ақтау қаласы
1.
Тарас Григорьевич Шевченко ескерткіші, 1982 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтау қаласының 4 - 5 шағын аудандар арасындағы сквер
2.
Ақтау қаласының алғашқы қысқы клуб ғимараты, 1961 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ақтау қаласы, 3 шағын аудан, 66 үй
Бейнеу ауданы
3.
Борқұдық керуен - сарайы (Ерсары ахун мешіті), ХVI - XIX ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
4.
Қостам некрополі, ХVIII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сам ауылынан 10 км солтүстік бағытта
5.
Амантұрлы некрополі, XIX - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 35 км солтүстік-шығыс бағытта
6.
Борқұдық некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
7.
Манашы некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 25 км оңтүстік-шығыс бағытта
8.
Көркембай мешіті, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
9.
Барақ некрополі, ХVII - ХVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан 13 км оңтүстік бағытта
10.
Асау некрополі, ХVII - ХVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан 13 км оңтүстік бағытта
11.
Атан-Таған некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 9 км оңтүстік-батыс бағытта
12.
Шалғынбай күмбезтамы, XIX - ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ақжігіт ауылынан 50 км оңтүстік бағытта
13.
Бесшымырау некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 42 км оңтүстік бағытта
14.
Мықтыбай (Рәзия) күмбезтамы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақжігіт ауылынан 25 км оңтүстік-шығыс бағытта
15.
Құсшы-ата некрополі, ХV - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан 35 км оңтүстік-шығыс бағытта
16.
Атақозы некрополі, X - XVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 18 км оңтүстік-батыс бағытта
17.
Асалы күмбезтамы, ХIХ ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Боранқұл ауылынан 58 км солтүстік-шығыс бағытта
18.
Көкетай күмбезтамы, ХIХ ғасырдың бірінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Боранқұл ауылынан 50 км солтүстік-шығыс бағытта
19.
Алтықұлаш (Қызылқұлаш) некрополі, ХIХ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
20.
Тасым-1 некрополі, XVIII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 35 км оңтүстік-батыс бағытта
21.
Белдеулі керуен-сарайы, XIV ғасыр
археология
Тұрыш ауылынан 17 км солтүстік-батыс бағытта, Бесқұдық жерінде
22.
Қосқұдық керуен-сарайы, XIV ғасыр
археология
Бейнеу ауылынан 65 км солтүстік-батыс бағытта, Есетбұлақ жерінде
23.
Аманжол күмбезтамы, ХІХ ғасырдың екінші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Бейнеу ауылынан 25 км оңтүстік бағытта
24.
Әжімұрат (Мәмішқазған) күмбезтамы, ХІХ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Тұрыш ауылынан 12 км оңтүстік-батыс бағытта
25.
Бернияз некрополі, ХІХ ғасырдың екінші жартысы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 40 км оңтүстік-шығыс бағытта
26.
Дарханбай (Сары Шоңай) некрополі, ХVІІІ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 40 км оңтүстік бағытта
27.
Есетмола некрополі, ХІV - ХІХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 65 км солтүстік-батыс бағытта
28.
Қосарқан (Шақан) некрополі, ХVІІІ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 35 км батыс бағытта
29.

Некрополи Кыргын 1, 2, ХVІІІ век -начало ХХ века
ансамбль и комплекс
25 км на запад от села Турыш
30.
Некрополь Сакау, ХІХ век - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
53 км на юго-запад от села Акжигит
31.
Некрополь Калнияз, конец XVIII века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
24 км на северо-восток от села Бейнеу
32.
Мавзолей Иманбай, конец ХІХ века
градостроительство и архитектура
25 км на северо-восток от села Толеп
33.
Поселение Токсанбай, бронзовый век
археология
140 км на северо-восток от села Бейнеу
34.
Некрополь Ыргызбай, XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
85,5 км на восток от села Боранкул
35.
Мавзолей Жансугир, XVIII - XX века
градостроительство и архитектура
88 км на восток от села Боранкул
36.
Некрополь Есей, XVIII - XX века
ансамбль и комплекс
90 км на восток от села Боранкул
37.
Некрополь Ескимола, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
90,6 км на восток от села Боранкул
38.
Некрополь Калдыбай, XVIII - XX века
ансамбль и комплекс
83,4 км на восток от села Боранкул
39.
Некрополь Куржимбай, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
84,3 км на восток от села Боранкул
40.
Некрополь Тлемис, XVIII - XX века
ансамбль и комплекс
92,5 км на восток от села Боранкул
41.
Некрополь Шакан, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
27 км на запад от села Акжигит
42.
Некрополь Жезди, начало XIX века - XX век
ансамбль и комплекс
106 км на северо-восток от села Бейнеу
43.
Некрополь Амандык, XIX век
ансамбль и комплекс
49 км на юго-восток от села Акжигит
44.
Курганная группа Байтобет, средние века
археология
32 км на северо-запад от села Турыш
45.
Караван сарай Каратулей, Х - ХІІІ века
археология
35 км на юг от села Акжигит
46.
Курган Есен - Казах, ранний железный век
археология
59 км на юг от села Акжигит
47.
Курган Умбетай, ранний железный век
археология
30 км на северо-запад от села Турыш
48.
Курганная группа Каратулейсор, ранний железный век
археология
35,5 км на юг от села Акжигит
49.
Курган Агашкудык, ранний железный век
археология
76 км на северо-восток от села Бейнеу
50.
Курганная группа Азамат, ранний железный век
археология
24 км на север от села Турыш
51.
Курган Азамат - 2, ранний железный век
археология
28 км на север от села Турыш
52.
Курган Азатай - 2, ранний железный век
археология
28 км на север от села Турыш
53.
Поселение Айтман, бронзовый век
археология
134 км на северо-восток от села Бейнеу
54.
Курган Акжарбулак, ранний железный век
археология
62 км на север от села Бейнеу
55.
Курган Акжигит - 2, ранний железный век
археология
16 км на запад от села Акжигит
56.
Святилище Акпан, ранний железный век
археология
25 км на северо-запад от села Турыш
57.
Курган Акпан - 2, ранний железный век
археология

Қырғын - 1, 2 некропольдері, ХVІІІ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Тұрыш ауылынан 25 км батыс бағытта
30.
Сақау некрополі, ХІХ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 53 км оңтүстік-батыс бағытта
31.
Қалнияз некрополі, XVIII ғасырдың аяғы – ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 24 км солтүстік-шығыс бағытта
32.
Иманбай күмбезтамы, ХІХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Төлеп ауылынан 25 км солтүстік-шығыс бағытта
33.
Тоқсанбай қонысы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 140 км солтүстік-шығыс бағытта
34.
Ырғызбай некрополі, XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 85,5 км шығыс бағытта
35.
Жансүгір күмбезтамы, XVIII - XX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Боранқұл ауылынан 88 км шығыс бағытта
36.
Есей некрополі, XVIII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 90 км шығыс бағытта
37.
Ескімола некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 90,6 км шығыс бағытта
38.
Қалдыбай некрополі, XVIII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 83,4 км шығыс бағытта
39.
Күржімбай некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 84,3 км шығыс бағытта
40.
Тілеміс некрополі, XVIII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Боранқұл ауылынан 92,5 км шығыс бағытта
41.
Шақан некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 27 км батыс бағытта
42.
Жезді некрополі, XIX ғасырдың басы - XX ғасыр
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 106 км солтүстік-шығыс бағытта
43.
Амандық некрополі, XIX ғасыр
ансамбль мен кешен
Ақжігіт ауылынан 49 км оңтүстік-шығыс бағытта
44.
Байтөбет қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология
Тұрыш ауылынан 32 км солтүстік-батыс бағытта
45.
Қаратүлей керуен сарайы, X - XIII ғасырлар
археология
Ақжігіт ауылынан 35 км оңтүстік бағытта
46.
Есен - Қазақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ақжігіт ауылынан 59 км оңтүстік бағытта
47.
Үмбетай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 30 км солтүстік-батыс бағытта
48.
Қаратүлейсор қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Ақжігіт ауылынан 35,5 км оңтүстік бағытта
49.
Ағашқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 76 км солтүстік-шығыс бағытта
50.
Азамат қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 24 км солтүстік бағытта
51.
Азамат - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 28 км солтүстік бағытта
52.
Азатай - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 28 км солтүстік бағытта
53.
Айтман қонысы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 134 км солтүстік-шығыс бағытта
54.
Ақжарбұлақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 62 км солтүстік бағытта
55.
Ақжігіт - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ақжігіт ауылынан 16 км батыс бағытта
56.
Ақпан ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
57.
Ақпан - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология

23,5 км на северо-запад от села Турыш
58.
Курган Аманкул, ранний железный век
археология
25 км на запад от села Турыш
59.
Аран Ашыктайпак, средние века
археология
39 км на северо-восток от села Бейнеу
60.
Курган Ашыктайпак, ранний железный век
археология
39 км на северо-восток от села Бейнеу
61.
Курган Ашыктайпак - 2, ранний железный век
археология
51 км на северо-восток от села Бейнеу
62.
Курган Ашыктайпак - 3, ранний железный век
археология
48 км на север от села Бейнеу
63.
Огузское укрепление Ашыктайпак, средние века
археология
39,3 км на северо- восток от села Бейнеу
64.
Курган Бекес, ранний железный век
археология
30 км на юг от села Бейнеу
65.
Курган Жанасу, ранний железный век
археология
55 км на юго-запад от села Бейнеу
66.
Курган Жаркудык, ранний железный век
археология
34 км на восток от села Бейнеу
67.
Курган Кайнар, ранний железный век
археология
160 км на северо-восток от села Бейнеу
68.
Курган Кайнар - 2, ранний железный век
археология
160,5 км на северо-восток от села Бейнеу
69.
Курган Кайнар - 3, ранний железный век
археология
164 км на северо-восток от села Бейнеу
70.
Укрепление Кайнар, средние века
археология
161 км на северо-восток от села Бейнеу
71.
Курган Карабулак, ранний железный век
археология
17,5 км на север от села Бейнеу
72.
Курган Карангыбулак, ранний железный век
археология
55 км на северо-восток от села Бейнеу
73.
Курган Каттаган, ранний железный век
археология
24 км на запад от села Турыш
74.
Курганная группа Кокбетты, ранний железный век
археология
37 км на запад от села Турыш
75.
Курган Кокбетты, ранний железный век
археология
43,5 км на северо-восток от села Бейнеу
76.
Курганная группа Кудас, ранний железный век
археология
87 км на северо-восток от села Бейнеу
77.
Курган Кудас - 2, ранний железный век
археология
86 км на северо-восток от села Бейнеу
78.
Курган Куш, ранний железный век
археология
14 км на юг от села Толеп
79.
Курганная группа Манаша, бронзовый век
археология
30 км на юг от села Бейнеу
80.
Курганная группа Манаша - 2, бронзовый век
археология
30 км на юг от села Бейнеу
81.
Курган Молкудык, ранний железный век
археология
84,5 км на северо- восток от села Бейнеу
82.
Аран Мынсуалмас, средние века
археология
48 км на северо-восток от села Бейнеу
83.
Курган Мынсуалмас, ранний железный век
археология
58,5 км на север от села Бейнеу
84.
Укрепление Мынсуалмас, средние века
археология
59 км на север от села Бейнеу
85.
Курган Набир, ранний железный век
археология
25 км на восток от села Бейнеу
86.
Курган Оликолтык, ранний железный век
археология
64 км на юго-запад от села Бейнеу
87.
Курган Онкудык, ранний железный век
археология
40 км на северо-запад от села Турыш
88.
Курган Онкудык - 2, ранний железный век
археология

Тұрыш ауылынан 23,5 км солтүстік-батыс бағытта
58.
Аманқұл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 25 км батыс бағытта
59.
Ашықтайпақ араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 39 км солтүстік-шығыс бағытта
60.
Ашықтайпақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 39 км солтүстік-шығыс бағытта
61.
Ашықтайпақ - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 51 км солтүстік-шығыс бағытта
62.
Ашықтайпақ - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 48 км солтүстік бағытта
63.
Ашықтайпақ оғыз бекінісі, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 39,3 км солтүстік-шығыс бағытта
64.
Бекес қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
65.
Жаңасу қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 55 км оңтүстік-батыс бағытта
66.
Жарқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 34 км шығыс бағытта
67.
Қайнар қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан160 км солтүстік-шығыс бағытта
68.
Қайнар - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 160,5 км солтүстік-шығыс бағытта
69.
Қайнар - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 164 км солтүстік-шығыс бағытта
70.
Қайнар бекінісі, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 161 км солтүстік-шығыс бағытта
71.
Қарабұлақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 17,5 км солтүстік бағытта
72.
Қараңғыбұлақ қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
73.
Қаттаған қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 24 км батыс бағытта
74.
Көкбетті қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 37 км батыс бағытта
75.
Көкбетті қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 43,5 км солтүстік-шығыс бағытта
76.
Құдас қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 87 км солтүстік-шығыс бағытта
77.
Құдас - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 86 км солтүстік-шығыс бағытта
78.
Күш қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Төлеп ауылынан 14 км оңтүстік бағытта
79.
Манашы қорғандар тобы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
80.
Манашы - 2 қорғандар тобы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
81.
Молқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 84,5 км солтүстік-шығыс бағытта
82.
Мыңсуалмас араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 48 км солтүстік-шығыс бағытта
83.
Мыңсуалмас қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 58,5 км солтүстік бағытта
84.
Мыңсуалмас бекінісі, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 59 км солтүстік бағытта
85.
Нәбір қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 25 км шығыс бағытта
86.
Өліқолтық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 64 км оңтүстік-батыс бағытта
87.
Онқұдық қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 40 км солтүстік-батыс бағытта
88.
Онқұдық - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология

29,5 км на северо- запад от села Турыш
89.
Курган Онкудык - 3, ранний железный век
археология
27,5 км на северо-запад от села Турыш
90.
Курган Сайкудык, средние века
археология
23 км на северо-восток от села Турыш
91.
Курганная группа Сакау, средние века
археология
100 км на юго-восток от села Бейнеу
92.
Аран Токсанбай, средние века
археология
127,8 км на северо-восток от села Бейнеу
93.
Аран Токсанбай - 2, средние века
археология
127,5 км на северо- восток от села Бейнеу
94.
Аран Токсанбай - 3, средние века
археология
127,2 км на северо- восток от села Бейнеу
95.
Аран Токсанбай - 4, средние века
археология
126,8 км на северо- восток от села Бейнеу
96.
Аран Токсанбай - 5, средние века
археология
126,5 км на северо- восток от села Бейнеу
97.
Аран Токсанбай - 6, средние века
археология
127,8 км на северо- восток от села Бейнеу
98.
Аран Токсанбай - 7, средние века
археология
125,4 км на северо- восток от села Бейнеу
99.
Аран Токсанбай - 8, средние века
археология
127,8 км на северо- восток от села Бейнеу
100.
Аран Токсанбай - 9, средние века
археология
125,5 км на северо- восток от села Бейнеу
101.
Аран Токсанбай - 10, средние века
археология
125,2 км на северо- восток от села Бейнеу
102.
Аран Токсанбай - 11, средние века
археология
122 км на северо-восток от села Бейнеу
103.
Аран Токсанбай - 12, средние века
археология
122,6 км на северо- восток от села Бейнеу
104.
Аран Токсанбай - 13, средние века
археология
122,5 км на северо- восток от села Бейнеу
105.
Аран Токсанбай - 14, средние века
археология
121,9 км на северо- восток от села Бейнеу
106.
Аран Токсанбай - 15, средние века
археология
121,5 км на северо- восток от села Бейнеу
107.
Курганная группа Токсанбай, ранний железный век
археология
128 км на северо-восток от села Бейнеу
108.
Курган Токсанбай - 2, ранний железный век
археология
126 км на северо-восток от села Бейнеу
109.
Курган Токсанбай - 3, ранний железный век
археология
125,6 км на северо- восток от села Бейнеу
110.
Курган Токсанбай, ранний железный век
археология
140 км на северо-восток от села Бейнеу
111.
Курган Турлыгул, ранний железный век
археология
86 км на юго-запад от села Бейнеу
112.
Курганная группа Турлыгул - 2, бронзовый век
археология
77 км на юго-запад от села Бейнеу
113.
Курган Турыш, ранний железный век
археология
62,3 км на север от села Бейнеу
114.
Курган Уялы, ранний железный век
археология
32,5 км на северо- восток от села Бейнеу

Тұрыш ауылынан 29,5 км солтүстік-батыс бағытта
89.
Онқұдық - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 27,5 км солтүстік-батыс бағытта
90.
Сайқұдық қорғаны, орта ғасырлар
археология
Тұрыш ауылынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
91.
Сақау қорғандар тобы, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 100 км оңтүстік-шығыс бағытта
92.
Тоқсанбай араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 127,8 км солтүстік-шығыс бағытта
93.
Тоқсанбай - 2 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 127,5 км солтүстік-шығыс бағытта
94.
Тоқсанбай - 3 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 127,2 км солтүстік-шығыс бағытта
95.
Тоқсанбай - 4 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 126,8 км солтүстік-шығыс бағытта
96.
Тоқсанбай - 5 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 126,5 км солтүстік-шығыс бағытта
97.
Тоқсанбай - 6 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 127,8 км солтүстік-шығыс бағытта
98.
Тоқсанбай - 7 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 125,4 км солтүстік-шығыс бағытта
99.
Тоқсанбай - 8 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 127,8 км солтүстік-шығыс бағытта
100.
Тоқсанбай - 9 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 125,5 км солтүстік-шығыс бағытта
101.
Тоқсанбай - 10 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 125,2 км солтүстік-шығыс бағытта
102.
Тоқсанбай - 11 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 122 км солтүстік-шығыс бағытта
103.
Тоқсанбай - 12 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 122,6 км солтүстік-шығыс бағытта
104.
Тоқсанбай - 13 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 122,5 км солтүстік-шығыс бағытта
105.
Тоқсанбай - 14 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 121,9 км солтүстік-шығыс бағытта
106.
Тоқсанбай - 15 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 121,5 км солтүстік-шығыс бағытта
107.
Тоқсанбай қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 128 км солтүстік-шығыс бағытта
108.
Тоқсанбай - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 126 км солтүстік-шығыс бағытта
109.
Тоқсанбай - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 125,6 км солтүстік-шығыс бағытта
110.
Тоқсанбай қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 140 км солтүстік-шығыс бағытта
111.
Тұрлығұл қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 86 км оңтүстік-батыс бағытта
112.
Тұрлығұл - 2 қорғандар тобы, қола дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 77 км оңтүстік-батыс бағытта
113.
Тұрыш қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 62,3 км солтүстік бағытта
114.
Ұялы қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 32,5 км солтүстік-шығыс бағытта

115.
Курган Шаршы, ранний железный век
археология
39 км на северо-восток от села Бейнеу
116.
Курган Шетпе, ранний железный век
археология
300 м на юг от 248 км грейдерной дороги Шетпе-Бейнеу
117.
Курган Шомишты, ранний железный век
археология
30 км на северо-восток от села Турыш
118.
Аран Шомиштыколь - 2, средние века
археология
33 км на север от села Турыш
119.
Аран Шомиштыколь - 2а, средние века
археология
85,7 км на северо- восток от села Бейнеу
120.
Аран Шомиштыколь - 3, средние века
археология
85,9 км на северо- восток от села Бейнеу
121.
Аран Шомиштыколь - 4, средние века
археология
86 км на северо-восток от села Бейнеу
122.
Аран Шомиштыколь - 5, средние века
археология
86,3 км на северо- восток от села Бейнеу
123.
Аран Шомиштыколь - 6, средние века
археология
86,5 км на северо-восток от села Бейнеу
124.
Аран Шомиштыколь - 7, средние века
археология
87 км на северо-восток от села Бейнеу
125.
Аран Шомиштыколь - 8, средние века
археология
87,4 км на северо- восток от села Бейнеу
126.
Аран Шомиштыколь - 9, средние века
археология
87,7 км на северо- восток от села Бейнеу
127.
Аран Шомиштыколь - 10, средние века
археология
87,9 км на северо- восток от села Бейнеу
128.
Аран Шомиштыколь - 11, средние века
археология
88,3 км на северо- восток от села Бейнеу
129.
Курган Шомиштыколь, средние века
археология
35 км на север от села Турыш
130.
Курган Шомиштыколь - 2, средние века
археология
84,5 км на северо- восток от села Бейнеу
131.
Курган Шомиштыколь - 3, ранний железный век
археология
85 км на северо-восток от села Бейнеу
132.
Курганная группа Шомиштыколь - 4, ранний железный век
археология
86,9 км на северо-восток от села Бейнеу
133.
Курганная группа Шомиштыколь - 5, ранний железный век
археология
88 км на северо-восток от села Бейнеу
134.
Курган Шомиштыколь - 6, ранний железный век
археология
88,8 км на северо-восток от села Бейнеу
135.
Курган Шомиштыколь - 7, ранний железный век
археология
89 км на северо-восток от села Бейнеу
136.
Курганная группа Шомиштыколь - 8, ранний железный век
археология
38 км на север от села Туруш
137.
Огузское укрепление Шомиштыколь, средние века
археология
125,8 км на северо- восток от села Бейнеу
138.
Огузское укрепление Шомиштыколь - 2, средние века
археология
125,8 км на северо- восток от села Бейнеу
Каракиянский район
139.
Некрополь Айтман, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
120 км на северо-восток от села Сенек
140.
Некрополь Огланды, X - XIX века
ансамбль и комплекс
95 км на северо-восток от села Сенек, в местности Огланды

115.
Шаршы қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 39 км солтүстік-шығыс бағытта
116.
Шетпе қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Шетпе-Бейнеу 248 км грейдер жолынан 300 м оңтүстік бағытта
117.
Шөмішті қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
118.
Шөміштікөл - 2 араны, орта ғасырлар
археология
Тұрыш ауылынан 33 км солтүстік бағытта
119.
Шөміштікөл - 2а араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 85,7 км солтүстік-шығыс бағытта
120.
Шөміштікөл - 3 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 85,9 км солтүстік-шығыс бағытта
121.
Шөміштікөл - 4 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 86 км солтүстік-шығыс бағытта
122.
Шөміштікөл - 5 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 86,3 км солтүстік-шығыс бағытта
123.
Шөміштікөл - 6 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 86,5 км солтүстік-шығыс бағытта
124.
Шөміштікөл - 7 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 87 км солтүстік-шығыс бағытта
125.
Шөміштікөл - 8 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 87,4 км солтүстік-шығыс бағытта
126.
Шөміштікөл - 9 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 87,7 км солтүстік-шығыс бағытта
127.
Шөміштікөл - 10 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 87,9 км солтүстік-шығыс бағытта
128.
Шөміштікөл - 11 араны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 88,3 км солтүстік-шығыс бағытта
129.
Шөміштікөл қорғаны, орта ғасырлар
археология
Тұрыш ауылынан 35 км солтүстік бағытта
130.
Шөміштікөл - 2 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 84,5 км солтүстік-шығыс бағытта
131.
Шөміштікөл - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 85 км солтүстік-шығыс бағытта
132.
Шөміштікөл - 4 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 86,9 км солтүстік-шығыс бағытта
133.
Шөміштікөл - 5 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 88 км солтүстік-шығыс бағытта
134.
Шөміштікөл - 6 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 88,8 км солтүстік-шығыс бағытта
135.
Шөміштікөл - 7 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бейнеу ауылынан 89 км солтүстік-шығыс бағытта
136.
Шөміштікөл - 8 қорғандар тобы, ерте темір дәуірі
археология
Тұрыш ауылынан 38 км солтүстік бағытта
137.
Шөміштікөл оғыз бекінісі, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 125,8 км солтүстік-шығыс бағытта
138.
Шөміштікөл - 2 оғыз бекінісі, орта ғасырлар
археология
Бейнеу ауылынан 125,8 км солтүстік-шығыс бағытта
Қарақия ауданы
139.
Айтман некрополі, XIX - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сенек ауылынан 120 км солтүстік-шығыс бағытта
140.
Оғыланды некрополі, X - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сенек ауылынан 95 км солтүстік-шығыс бағытта, Оғыланды жерінде

141.
Мечеть Аккул ишана, XIX век
градостроительство и архитектура
17 км на северо-восток от села Сенек, в местности Сайын
142.
Некрополь Ушшонкал, ХVIII - ХIХ века
ансамбль и комплекс
95 км на восток от села Кызылсай
143.
Некрополь Алтынали, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
15-20 км на северо- восток от села Кызылсай
144.
Некрополь Жолболды, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
137 км на восток от села Сайотес
145.
Курган Шолым - 1, ранний железный век
археология
6 км на северо-восток от села Кызылсай
146.
Некрополь Кусшы-ата, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
195 км на северо-восток от села Сенек
147.
Некрополь Улы Кыргын, ХIХ век
ансамбль и комплекс
94 км на северо-восток от села Кызылсай
148.
Мавзолей Аман, XIX - XX века
градостроительство и архитектура
180 км на восток от села Сенек
149.
Мавзолей Мангытай, XIX - XX века
градостроительство и архитектура
190 км на восток от села Сенек
150.
Мавзолей Кымыздык, XIX - XX века
градостроительство и архитектура
в местности Жанасу, 170 км на восток от села Сенек
151.
Некрополь Кокесем, XIV - XVIII – XX века
ансамбль и комплекс
70 км на северо- восток от населенного пункта Аккудык
152.
Некрополь Балуанияз, XVIII - XX века
ансамбль и комплекс
60 км на северо-восток от населенного пункта Аккудык
153.
Некрополь Каражар, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
60 км на северо-восток от населенного пункта Аккудык
154.
Некрополи Карамола 1,2 (Кобен), XIX - XX века
ансамбль и комплекс
80 км на северо-восток от населенного пункта Аккудык
155.
Ерсары кайрагы, XIII - XIV века
археология
28 км на северо-восток от села Кызылсай
156.
Танбалы тас, XIII - XIV века
археология
28 км на восток от села Сенек
157.
Мавзолей Тасболат, ХІХ век
градостроительство и архитектура
25 км на юго-восток от села Жетыбай
158.
Некрополь Дауысты-Дукен, XVIII век - І половина ХХ века
ансамбль и комплекс
85 км на северо-восток от села Сайотес
159.
Некрополь Шейх-ата, ХVІ - ХІХ века
ансамбль и комплекс
50 км на юго-восток от села Курык
160.
Культово-погребальный комплекс Улы Киндикти (Улькенкудык), середина ІІ тысячелетия до н.э.
археология
35 км на север от села Сенек
161.
Некрополи Шынжыр - 1, 2, ХІХ век - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
25 км на восток от села Жетыбай
162.
Некрополь Алике-Канай, конец ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
83 км на восток от села Сайотес
163.
Некрополь Бармак, XIV - XVI века, конец XVIII века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
76 км на юг от села Толеп

141.
Аққұл ишан мешіті, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 17 км солтүстік-шығыс бағытта, Сайын жерінде
142.
Үшшоңқал некрополі, ХVIII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Қызылсай ауылынан 95 км шығыс бағытта
143.
Алтынәлі некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Қызылсай ауылынан 15-20 км солтүстік-шығыс бағытта
144.
Жолболды некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 137 км шығыс бағытта
145.
Шолым - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 6 км солтүстік-шығыс бағытта
146.
Құсшы - ата некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сенек ауылынан 195 км солтүстік-шығыс бағытта
147.
Ұлы Қырғын некрополі, ХIХ ғасыр
ансамбль мен кешен
Қызылсай ауылынан 94 км солтүстік-шығыс бағытта
148.
Аман күмбезтамы, ХIХ - ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 180 км шығыс бағытта
149.
Маңғытай күмбезтамы, ХIХ - ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сенек ауылынан 190 км шығыс бағытта
150.
Қымыздық күмбезтамы, ХIХ - ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Жаңасу жерінде, Сенек ауылынан 170 км шығыс бағытта
151.
Көкесем некрополі, ХIV - ХVIII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Аққұдық елді мекенінен 70 км солтүстік-шығыс бағытта
152.
Балуанияз некрополі, ХVIII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Аққұдық елді мекенінен 60 км солтүстік-шығыс бағытта
153.
Қаражар некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Аққұдық елді мекенінен 60 км солтүстік-шығыс бағытта
154.
Қарамола (Көбен) 1, 2 некропольдері, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Аққұдық елді мекенінен 80 км солтүстік-шығыс бағытта
155.
Ерсары қайрағы, ХIII - ХIV ғасырлар
археология
Қызылсай ауылынан 28 км солтүстік-шығыс бағытта
156.
Таңбалы тас, ХIII - ХIV ғасырлар
археология
Сенек ауылынан 28 км шығыс бағытта
157.
Тасболат күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Жетібай ауылынан 25 км оңтүстік-шығыс бағытта
158.
Дауысты-Дүкен некрополі, XVIII ғасыр - ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 85 км солтүстік-шығыс бағытта
159.
Шейх-ата некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Құрық ауылынан 50 км оңтүстік-шығыс бағытта
160.
Ұлы Кіндікті (Үлкенқұдық) діни-қабірлеу кешені, б.д.д. ІІ мыңжылдықтың ортасы
археология
Сенек ауылынан 35 км солтүстік бағытта
161.
Шынжыр – 1, 2 некропольдері, ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Жетібай ауылынан 25 км шығыс бағытта
162.
Әліке-Қанай некрополі, ХІХ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 83 км шығыс бағытта
163.
Бармақ некрополі, XIV - XVI ғасырлар және XVIII ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Төлеп ауылынан 76 км оңтүстік бағытта

164.
Некрополь Биркарын, конец ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
186 км на юго-восток от села Сайотес
165.
Святилище Бесик - 3, ранний железный век
археология
18 км на северо-запад от села Кызылсай
166.
Каменная гробница Саукудык - 4 ранний железный век
археология
23 км на юго-восток от села Курык
167.
Каменная гробница Саукудык - 5, ранний железный век
археология
32 км на юго-восток от села Курык
168.
Каменная гробница Саукудык - 6, бронзовый век
археология
21,5 км на юго-восток от села Курык
169.
Курган Каракиси - 1, ранний железный век
археология
15 км на северо-восток от села Кызылсай
170.
Каменная гробница Саукудык - 7, ранний железный век
археология
18 км на юго-восток от села Курык
171.
Каменная гробница, святилище Тасболат - 1, ранний железный век
археология
23 км на юго-восток от села Жетыбай
172.
Каменная гробница Токмак - 2, бронзовый век
археология
70 км на юго-восток от села Курык
173.
Курган Бескемпир - 1, средние века
археология
55 км на юго-восток от села Курык
174.
Курган Бисембай - 1, ранний железный век
археология
30 км на юго-восток от села Мунайшы
175.
Курган Бурмаша - 1, ранний железный век
археология
26 км на северо-восток от села Жетыбай
176.
Курган Бурмаша - 2, ранний железный век
археология
22 км на северо-восток от села Жетыбай
177.
Курган Дармен - 1, ранний железный век
археология
13 км на юг от населенного пункта Сазды
178.
Курган Жалганой - 1, бронзовый век
археология
24 км на восток от села Жетыбай
179.
Курган Жыланды, ранний железный век
археология
5,5 км на юго-восток от села Курык
180.
Курган Жыланды - 1, бронзовый век
археология
14 км на юго-восток от села Курык
181.
Курган Керегемола - 1, ранний железный век
археология
19 км на юг от села Жетыбай
182.
Курган Косуак - 1, ранний железный век
археология
3 км на запад от села Жетыбай
183.
Курган Кызык - 1, средние века
археология
36 км на юго-восток от села Курык
184.
Курган Сарсембай - 1, ранний железный век
археология
42 км на юго-восток от села Курык
185.
Курган Улкенкудык - 2, ранний железный век
археология
17 км на север от села Сенек
186.
Могильник Аулие - 1, ранний железный век
археология
27 км на юго-восток от села Курык
187.
Могильник Аулие - 2, средние века
археология
27 км на юго-восток от села Курык
188.
Могильник Жалганой - 2, средние века
археология
21 км на северо-восток от села Жетыбай
189.
Могильник Каржау - 1, ранний железный век
археология
5 км на юго-восток от села Жетыбай
190.
Могильник Саукудык - 1, бронзовый век
археология
17 км на юго-восток от села Курык

164.
Бірқарын некрополі, ХІХ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 186 км оңтүстік-шығыс бағытта
165.
Бесік - 3 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Кызылсай ауылынан 18 км солтүстік-батыс бағытта
166.
Сауқұдық - 4 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
167.
Сауқұдық - 5 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 32 км оңтүстік-шығыс бағытта
168.
Сауқұдық - 6 тас қабірі, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 21,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
169.
Қаракісі - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 15 км солтүстік-шығыс бағытта
170.
Сауқұдық - 7 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 18 км оңтүстік-шығыс бағытта
171.
Тасболат - 1 ғибадатханасы, тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
172.
Тоқмақ - 2 тас қабірі, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 70 км оңтүстік-шығыс бағытта
173.
Бескемпір - 1 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 55 км оңтүстік-шығыс бағытта
174.
Бисембай - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Мұнайшы ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
175.
Бұрмаша - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 26 км солтүстік-шығыс бағытта
176.
Бұрмаша - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 22 км солтүстік-шығыс бағытта
177.
Дәрмен - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сазды елді мекенінен 13 км оңтүстік бағытта
178.
Жалғаной - 1 қорғаны, қола дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 24 км шығыс бағытта
179.
Жыланды қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 5,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
180.
Жыланды - 1 қорғаны, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 14 км оңтүстік-шығыс бағытта
181.
Керегемола - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 19 км оңтүстік бағытта
182.
Косуақ - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 3 км батыс бағытта
183.
Қызық - 1 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 36 км оңтүстік-шығыс бағытта
184.
Сәрсембай - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 42 км оңтүстік-шығыс бағытта
185.
Үлкенқұдық - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сенек ауылынан 17 км солтүстік бағытта
186.
Әулие - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 27 км оңтүстік-шығыс бағытта
187.
Әулие - 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 27 км оңтүстік-шығыс бағытта
188.
Жалғаной - 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан 21 км солтүстік-шығыс бағытта
189.
Қаржау - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 5 км оңтүстік-шығыс бағытта
190.
Сауқұдық - 1 қорымы, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 17 км оңтүстік-шығыс бағытта

191.
Могильник Саукудык - 2, X-XI века
археология
30 км на юго-восток от села Курык
192.
Могильник Саукудык - 3, средние века
археология
30,5 км на юго-восток от села Курык
193.
Могильник Бекберди - 1, ранний железный век
археология
9 км на северо-восток от села Кызылсай
194.
Могильник Бесик - 2, ранний железный век
археология
15 км на северо-запад от села Кызылсай
195.
Могильник Токмак - 2, средние века
археология
58 км на юго-восток от села Курык
196.
Могильник Токмак - 3, средние века
археология
57 км на юго-восток от села Курык
197.
Могильник Шынжыр - 1, ранний железный век
археология
23 км на юго-восток от села Мунайшы
198.
Поселение Токмак - 1, энеолит
археология
60 км на юго-восток от села Курык
199.
Святилище Ерсары кайрактас - 2, ранний железный век
археология
22 км на северо-запад от села Сенек
200.
Святилище Ойранбасы - 1, ранний железный век
археология
11 км на юг от села Жетыбай
201.
Подземная мечеть Кобен, конец ХІХ века - начало ХХ века
градостроительство и архитектура
23,5 км на север от села Кызылсай
202.
Некрополь Ербасан, конец ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
30 км на север от села Кызылсай
203.
Некрополь Орыс, конец ХVIII века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
98 км на восток от села Сайотес
204.
Могильник Каракиси - 2, средние века
археология
17 км на северо-запад от села Кызылсай
205.
Некрополь Отеали, ІІ половина ХІХ века
ансамбль и комплекс
127 км на восток от села Сенек
206.
Некрополь Кадырберды, ІІ половина ХІХ века – ХХ век
ансамбль и комплекс
52 км на северо-восток от села Аккудык
Мангистауский район
207.
Мавзолей Космола, ХIV век
градостроительство и архитектура
50 км на север от села Сайотес
208.
Некрополь Шеркала (Темир - Абдал), XI - XIX века
ансамбль и комплекс
20 км на северо-запад от села Шетпе
209.
Городище Кызылкала, урочище Акмыш, X - XVII века
археология
20 км на северо-запад от села Шетпе
210.
Мавзолей Коккумбет, II половина ХIV века
градостроительство и архитектура
7 км на восток от села Тущыкудык
211.
Два царских кургана (Кыземшек), ранний железный век
археология
9,5 - 10 км на юго-запад от села Тущыкудык
212.
Некрополь Аманкажы, XVI - XX века
ансамбль и комплекс
30 км на юго-запад от села Шетпе
213.
Некрополь Мынкиси, XVII - XX века
ансамбль и комплекс
25 км на восток от села Акшымырау
214.
Некрополь Каратам (Казакбай), XVI -XVIII века
ансамбль и комплекс
20 км на восток от села Таучик
215.
Некрополь Сырлытам, начало XX века
ансамбль и комплекс

191.
Сауқұдық - 2 қорымы, X - XI ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
192.
Сауқұдық - 3 қорымы, орта ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 30,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
193.
Бекберді - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 9 км солтүстік-шығыс бағытта
194.
Бесік – 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Қызылсай ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
195.
Тоқмақ - 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 58 км оңтүстік-шығыс бағытта
196.
Тоқмақ - 3 қорымы, орта ғасырлар
археология
Құрық ауылынан 57 км оңтүстік-шығыс бағытта
197.
Шынжыр - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Мұнайшы ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
198.
Тоқмақ - 1 қонысы, энеолит
археология
Құрық ауылынан 60 км оңтүстік-шығыс бағытта
199.
Ерсары қайрақтасы - 2 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сенек ауылынан 22 км солтүстік-батыс бағытта
200.
Ойранбасы - 1 ғибадатхана, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 11 км оңтүстік бағытта
201.
Көбен жерасты мешіті, XIX ғасырдың аяғы - XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қызылсай ауылынан 23,5 км солтүстік бағытта
202.
Ербасан некрополі, XIX ғасырдың аяғы -XX ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Қызылсай ауылынан 30 км солтүстік бағытта
203.
Орыс некрополі, XVIII ғасырдың аяғы - XX ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 98 км шығыс бағытта
204.
Қаракісі – 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Қызылсай ауылынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
205.
Өтеәлі некрополі, XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль мен кешен
Сенек ауылынан 127 км шығыс бағытта
206.
Қадырберді некрополі, XIX ғасырдың ІІ жартысы - XX ғасыр
ансамбль мен кешен
Аққұдық ауылынан 52 км солтүстік-шығыс бағытта
Маңғыстау ауданы
207.
Қосмола күмбезтамы, ХIV ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 50 км солтүстік бағытта
208.
Шерқала (Темір-Абдал) некрополі, XI - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
209.
Қызылқала қалашығы, Акмыш сайы, X - XVII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
210.
Көккүмбет күмбезтамы, ХIV ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Тұщықұдық ауылынан 7 км шығыс бағытта
211.
Екі патшалық қорғаны (Қыземшек), ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 9,5 - 10 км оңтүстік-батыс бағытта
212.
Аманқажы некрополі, XVI - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан 30 км оңтүстік-батыс бағытта
213.
Мыңкісі некрополі, XVII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан 25 км шығыс бағытта
214.
Қаратам (Қазақбай) некрополі, XVI - XVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан 20 км шығыс бағытта
215.
Сырлытам некрополі, XX ғасырдың басы
ансамбль мен кешен

29,5 км на юго-запад от села Шетпе
216.
Некрополь Ешкикырган, XVI - XX века
ансамбль и комплекс
25 км на северо-восток от села Сайотес
217.
Некрополь Касым (Еликажы), XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
25 км на восток от села Сайотес
218.
Некрополь Кызан, XVI - XIX века
ансамбль и комплекс
2 км на восток от села Кызан
219.
Некрополь Калнияз XIX век
ансамбль и комплекс
31 км на юго-восток от села Шетпе
220.
Некрополь Ауызорпа, XV - XIX века
ансамбль и комплекс
17 км на северо-восток от населенного пункта Тиген
221.
Некрополь Бердалы, XVI - XX века
ансамбль и комплекс
36 км на восток от села Жармыш
222.
Некрополь Кулбарак, XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
6 км на юго-восток от населенного пункта Тиген
223.
Некрополь Кулмамбет, XVI - XVII века
ансамбль и комплекс
12 км на северо-запад от села Шетпе
224.
Некрополь Кырыккез, XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
12 км на северо-восток от села Шайыр
225.
Некрополь Кады, XIV - XX века
ансамбль и комплекс
6 км на северо-запад от села Шайыр
226.
Некрополь Карабарак, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
30 км на юго-восток от села Акшымырау
227.
Некрополь Омир, XVIII век
ансамбль и комплекс
5 км на юг от села Тущыкудык
228.
Некрополь Шилкоз-Мейрам, XVI - XX века
ансамбль и комплекс
15 км на север от села Шетпе
229.
Некрополь Кунан, XV - XX века
ансамбль и комплекс
село Жынгылды
230.
Некрополь Каракудык, XVI - XX века
ансамбль и комплекс
8 км на восток от села Акшымырау
231.
Кошкартас Нуркара, X - XVIII века
градостроительство и архитектура
5 км на восток от села Акшымырау
232.
Некрополь Олжа, XIX век
ансамбль и комплекс
30 км на северо-восток от села Кызан
233.
Некрополь Алаторпа, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
20 км на восток от села Шетпе
234.
Некрополь Есалы, XIX век - начало XX века
ансамбль и комплекс
23 км на север от села Кызылсай
235.
Мавзолей Дауысты, начало XX века
градостроительство и архитектура
85 км на восток от села Сайотес
236.
Мавзолей Олжа кыз, XVIII - XIX века
градостроительство и архитектура
10 км на юго-восток от села Онды
237.
Мавзолей Шубартай, XIX - XX века
градостроительство и архитектура
180 км на юго-восток от села Сайотес
238.
Наскальные изображения горы Айракты, XVII - XIX века
археология
18 км на север от села Шетпе
239.
Некрополь Тасым, XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
26 км на юго-запад от села Кызан
240.
Некрополь Капам-ата, XI - XX века
ансамбль и комплекс
30 км на запад от села Тущыкудык

Шетпе ауылынан 29,5 км оңтүстік-батыс бағытта
216.
Ешкіқырған некрополі, XVI - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 25 км солтүстік-шығыс бағытта
217.
Қасым (Еліқажы) некрополі, XVII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 25 км шығыс бағытта
218.
Қызан некрополі, XVI - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Қызан ауылынан 2 км шығыс бағытта
219.
Қалнияз некрополі, XIX ғасыр
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан 31 км оңтүстік-батыс бағытта
220.
Ауызорпа некрополі, XV - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тиген елді мекенінен 17 км солтүстік-шығыс бағытта
221.
Бердалы некрополі, XVI - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жармыш ауылынан 36 км шығыс бағытта
222.
Құлбарақ некрополі, XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тиген елді мекенінен 6 км оңтүстік-шығыс бағытта
223.
Құлмамбет некрополі, XVI - XVII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан 12 км солтүстік-батыс бағытта
224.
Қырықкез некрополі, XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылынан 12 км солтүстік-шығыс бағытта
225.
Кәді некрополі, XIV - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шайыр ауылынан 6 км солтүстік-батыс бағытта
226.
Қарабарақ некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
227.
Өмір некрополі, XVIII ғасыр
ансамбль мен кешен
Тұщықұдық ауылынан 5 км оңтүстік бағытта
228.
Шілкөз-Мейрам некрополі, XVI - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан 15 км солтүстік бағытта
229.
Құнан некрополі, XV - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылы
230.
Қарақұдық некрополі, XVI - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан 8 км шығыс бағытта
231.
Нұрқара қошқартасы, X - ХVІІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Ақшымырау ауылынан 5 км шығыс бағытта
232.
Олжа некрополі, XIX ғасыр
ансамбль мен кешен
Қызан ауылынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
233.
Алаторпа некрополі, XIX - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылынан 20 км шығыс бағытта
234.
Есалы некрополі, XIX ғасыр - XX ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Қызылсай ауылынан 23 км солтүстік бағытта
235.
Дауысты күмбезтамы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 85 км шығыс бағытта
236.
Олжа қыз күмбезтамы, XVIII - XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Онды ауылынан 10 км оңтүстік-шығыс бағытта
237.
Шұбартай күмбезтамы, XIX - XX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 180 км оңтүстік-шығыс бағытта
238.
Айрақты тауындағы жартастағы бейнелер, XVII - XIX ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 18 км солтүстік бағытта
239.
Тасым некрополі, XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Қызан ауылынан 26 км оңтүстік-батыс бағытта
240.
Қапам-ата некрополі, XI - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Тұщықұдық ауылынан 30 км батыс бағытта

241.
Подземная мечеть Бекет-ата в местности Тобыкты, XVIII - XIX века
градостроительство и архитектура
37 км на северо-восток от населенного пункта Тиген
242.
Некрополь Есен-ата, XII - XIII века и XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
5 км на юго-восток от населенного пункта Беки
243.
Мавзолей Акжигит, XVIII - XIX века
градостроительство и архитектура
5 км на северо-восток от села Шайыр
244.
Урочище Теректи, XX век
градостроительство и архитектура
3 км на восток от села Шайыр
245.
Урочище Самал, ранний железный век
археология
15 км на северо-восток от села Шетпе
246.
Урочище Агашты, XX век
градостроительство и архитектура
8 км на юго-восток от села Онды
247.
Гора, городище Шеркала - 1, X - XIII века
археология
17 км на северо-запад от села Шетпе
248.
Святилище Байте - 3, IV - II века до н.э.
археология
20 км на северо-восток от села Сайотес
249.
Мечеть Кызылтас (Дуйсенбай Бектурулы), конец XIX века - начало XX века
градостроительство и архитектура
70 км на север от села Сайотес
250.
Укрепление Кызылтас (Ново - Александровская), 1834 - 1846 годы
градостроительство и архитектура
70 км на север от села Сайотес
251.
Некрополь и подземная мечеть Сонабай, XVIII – XX века
ансамбль и комплекс
8 км на север от села Уштаган
252.
Подземная мечеть Толеген-аулие, XVII век - конец ХІХ века
градостроительство и архитектура
20 км на северо-запад от села Шайыр
253.
Некрополь Алма, ХІХ - ХХ века
ансамбль и комплекс
35 км на восток от села Уштаган
254.
Некрополь Бекбаулы ата, XVI - XVII века и XVIII – XIX века
ансамбль и комплекс
14 км на северо-запад от села Жынгылды
255.
Некрополь Куркиреуик (Шудабай), XVIII век - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
7 км на восток от села Жармыш
256.
Некрополь Мырзайыр, X - XIV века и XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
12 км на северо-запад от села Уштаган
257.
Мавзолей Бажи, конец XIX века - начало XX века
градостроительство и архитектура
9 км на юг от села Акшымырау
258.
Мавзолей Кожакумбет, XIV - XV века
градостроительство и архитектура
19 км на восток от населенного пункта Беки
259.
Мавзолей Дорал Кулшык, начало XX века
градостроительство и архитектура
40 км на северо-запад от города Жанаозен
260.
Некрополь Ушкоз-Мейрам, XIV - XX века
ансамбль и комплекс
Западная окраина села Шетпе
261.
Некрополь Адил - ата, I половина ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
15 км на север от села Жармыш
262.
Мавзолей Жалгасбай, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
15 км на северо-восток от села Жармыш

241.
Тобықты жеріндегі Бекет - ата жерасты мешіті, XVIII - XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Тиген елді мекенінен 37 км солтүстік-шығыс бағытта
242.
Есен-ата некрополі, XII - XIII және XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Бекі елді мекенінен 5 км оңтүстік-шығыс бағытта
243.
Ақжігіт күмбезтамы, XVIII - XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылынан 5 км солтүстік-шығыс бағытта
244.
Теректі сайы ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылынан 3 км шығыс бағытта
245.
Самал сайы, ерте темір дәуірі
археология
Шетпе ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
246.
Ағашты сайы ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Онды ауылынан 8 км оңтүстік-шығыс бағытта
247.
Шерқала - 1 тауы, қалашығы, X - XIII ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
248.
Бәйте - 3 ғибадатханасы, б.д.д. IV - II ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 20 км солтүстік-шығыс бағытта
249.
Қызылтас (Дүйсенбай Бектұрұлы) мешіті, XIX ғасыр - XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 70 км солтүстік бағытта
250.
Қызылтас (Ново - Александровская) бекінісі, 1834 - 1846 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Сайөтес ауылынан 70 км солтүстік бағытта
251.
Сонабай некрополі және жерасты мешіті, XVIII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ұштаған ауылынан 8 км солтүстік бағытта
252.
Төлеген-әулие жерасты мешіті, XVII ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Шайыр ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
253.
Алма некрополі, ХІХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ұштаған ауылынан 35 км шығыс бағытта
254.
Бекбаулы ата некрополі, XVI - XVII ғасырлар және XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылынан 14 км солтүстік-батыс бағытта
255.
Күркіреуік (Шудабай) некрополі, XVIII ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Жармыш ауылынан 7 км шығыс бағытта
256.
Мырзайыр некрополі, X - XIV ғасырлар және XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ұштаған ауылынан 12 км солтүстік-батыс бағытта
257.
Бәжі күмбезтамы, ХІХ ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Ақшымырау ауылынан 9 км оңтүстік бағытта
258.
Қожакүмбет күмбезтамы, XIV - XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Бекі елді мекенінен 19 км шығыс бағытта
259.
Дорал Құлшық күмбезтамы, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Жаңаөзен қаласынан 40 км солтүстік-батыс бағытта
260.
Үшкөз-Мейрам некрополі, XIV - XХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Шетпе ауылының батыс беткейінде
261.
Әділ-ата некрополі, ХІХ ғасырдың І жартысы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Жармыш ауылынан 15 км солтүстік бағытта
262.
Жалғасбай күмбезтамы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Жармыш ауылынан 15 км солтүстік-шығыс бағытта

263.
Некрополь Каракиси, XVIII век - I половина ХХ века
ансамбль и комплекс
5 км на юг от села Сайотес
264.
Некрополь Толыбай, конец XVIII века - І половина ХХ века
ансамбль и комплекс
9 км на запад от села Сайотес
265.
Мечеть и некрополь Бесбулак, ІІ половина ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
35 км на север от села Сайотес
266.
Некрополь вблизи колодцев Шотан (Жанасу), конец XVIII века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
36 км на юго-восток от села Сайотес
267.
Некрополь Мешит-су, конец XVIII века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
115 км на юг от села Бейнеу
268.
Некрополь Сегизбай, ХІХ век - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
65 км на север от села Сайотес
269.
Некрополь Шили, ХІХ век
ансамбль и комплекс
70 км на север от села Сайотес
270.
Некрополь Каламкас, ХІХ век - І половина ХХ века
ансамбль и комплекс
46 км на север от села Шебир
271.
Аран Балга - 1, средние века
археология
44 км на юго-восток от села Сайотес
272.
Аран Балга - 2, средние века
археология
43,5 км на юго-восток от села Сайотес
273.
Аран Балга - 3, средние века
археология
42 км на юго-восток от села Сайотес
274.
Аран Балга - 4, средние века
археология
45,5 км на юго-восток от села Сайотес
275.
Аран Балга - 5, средние века
археология
46,7 км на юго-восток от села Сайотес
276.
Аран Баурбас - 1, средние века
археология
44 км на юго-восток от села Сайотес
277.
Аран Баурбас - 2, средние века
археология
46 км на юго-восток от села Сайотес
278.
Аран Баурбас - 3, средние века
археология
45 км на юго-восток от села Сайотес
279.
Аран Баурбас - 4, средние века
археология
47 км на юго-восток от села Сайотес
280.
Аран Тузбаир - 1, средние века
археология
38 км на северо-восток от села Сайотес
281.
Аран Тузбаир - 2, средние века
археология
38 км на юго-запад от села Сайотес
282.
Аран Тузбаир - 3, средние века
археология
40 км на юго-запад от села Сайотес
283.
Аран Тузбаир - 4, средние века
археология
39 км на юго-запад от села Сайотес
284.
Аран Тузбаир - 5, средние века
археология
38 км на юго-запад от села Сайотес
285.
Аран Тузбаир - 6, средние века
археология
37 км на юго-запад от села Сайотес
286.
Аран Тузбаир - 7, средние века
археология
36,5 км на юго-запад от села Сайотес
287.
Аран Тузбаир - 8, средние века
археология
37 км на юго-запад от села Сайотес

263.
Қаракісі некрополі, XVIII ғасыр - ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 5 км оңтүстік бағытта
264.
Толыбай некрополі, XVIII ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 9 км батыс бағытта
265.
Бесбұлақ мешіті және некрополі, ХІХ ғасырдың ІІ жартысы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 35 км солтүстік бағытта
266.
Шотан (Жаңасу) құдықтары жанындағы некрополі, XVIII ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 36 км оңтүстік-шығыс бағытта
267.
Мешіт-су некрополі, XVIII ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Бейнеу ауылынан 115 км оңтүстік бағытта
268.
Сегізбай некрополі, ХІХ ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 65 км солтүстік бағытта
269.
Шилі некрополі, ХІХ ғасыр
ансамбль мен кешен
Сайөтес ауылынан 70 км солтүстік бағытта
270.
Қаламқас некрополі, ХІХ ғасыр - ХХ ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Шебір ауылынан 46 км солтүстік бағытта
271.
Балға - 1 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 44 км оңтүстік-шығыс бағытта
272.
Балға - 2 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 43,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
273.
Балға - 3 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 42 км оңтүстік-шығыс бағытта
274.
Балға - 4 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 45,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
275.
Балға - 5 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 46,7 км оңтүстік-шығыс бағытта
276.
Бауырбас - 1 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 44 км оңтүстік-шығыс бағытта
277.
Бауырбас - 2 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 46 км оңтүстік-шығыс бағытта
278.
Бауырбас - 3 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 45 км оңтүстік-шығыс бағытта
279.
Бауырбас - 4 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 47 км оңтүстік-шығыс бағытта
280.
Тұзбайыр - 1 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 38 км солтүстік-шығыс бағытта
281.
Тұзбайыр - 2 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 38 км оңтүстік-батыс бағытта
282.
Тұзбайыр - 3 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
283.
Тұзбайыр - 4 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 39 км оңтүстік-батыс бағытта
284.
Тұзбайыр - 5 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 38 км оңтүстік-батыс бағытта
285.
Тұзбайыр - 6 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 37 км оңтүстік-батыс бағытта
286.
Тұзбайыр - 7 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 36,5 км оңтүстік-батыс бағытта
287.
Тұзбайыр - 8 араны, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 37 км оңтүстік-батыс бағытта

288.
Городище Бесбулак - 1, средние века
археология
38 км на северо-восток от села Сайотес
289.
Городище Уали - 1, X-XIII века
археология
60 км на северо-восток от села Сайотес
290.
Каменная гробница Барыс - 1, ранний бронзовый век
археология
5,5 км на северо-запад от села Жармыш
291.
Каменная гробница Караман-ата - 1, ранний железный век
археология
30 км на юг от села Жынгылды
292.
Каменная гробница Куркиреуик - 1, ранний железный век
археология
9 км на восток от села Жармыш
293.
Каменная гробница Олжакыз - 1, ранний железный век
археология
11,5 км на юго-восток от села Онды
294.
Каменная гробница Олжакыз - 2, ранний железный век
археология
11 км на юго-восток от села Онды
295.
Каменная гробница Отешолген - 1, ранний железный век
археология
27 км на северо-восток от села Жетыбай
296.
Караван-сарай Маната, ХІV век
археология
37 км на юго-запад от села Сайотес
297.
Укрепление Айгырлы, средние века
археология
16,5 км на юго-запад от села Таучик
298.
Укрепление Аккорган, средние века
археология
7 км на юго-восток от села Шетпе
299.
Укрепление Бесбулак - 2, бронзовый век
археология
34 км на северо-восток от села Сайотес
300.
Укрепление Биркарын, средние века
археология
14 км на юго-запад от села Жынгылды
301.
Укрепление Кертти - 1, средние века
археология
33,5 км на юго-запад от населенного пункта Сазды
302.
Курган, святилище Акуюк - 1, ранний железный век
археология
11 км на юго-запад от села Онды
303.
Курган Бердалы - 1, ранний железный век
археология
31 км на юго-восток от села Жармыш
304.
Курган Богерстем - 1, ранний железный век
археология
21 км на юго-запад от села Сайотес
305.
Курган Бесик - 1, ранний железный век
археология
14 км на северо-запад от села Кызылсай
306.
Курган Дуйсен - 3, средние века
археология
12 км на северо-восток от села Уштаган
307.
Курган Елик - 1, ранний железный век
археология
18 км на северо-восток от села Уштаган
308.
Курган Есен-ата - 1, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
309.
Курган Есен-ата - 2, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
310.
Курган Есен-ата - 3, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
311.
Курган Есен-ата - 4, ранний железный век
археология
7 км на юг от населенного пункта Беки
312.
Курган Есикен - 1, ранний железный век
археология
14 км на юго-запад от населенного пункта Жарма
313.
Курган, святилище Жиенали - 1, ранний железный век
археология
31км на северо-восток от села Таучик

288.
Бесбұлақ - 1 қалашығы, орта ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 38 км солтүстік-шығыс бағытта
289.
Уәлі - 1 қалашығы, X – XIII ғасырлар
археология
Сайөтес ауылынан 60 км солтүстік-шығыс бағытта
290.
Барыс - 1 тас қабірі, ерте қола дәуірі
археология
Жармыш ауылынан 5,5 км солтүстік-батыс бағытта
291.
Қараман-ата - 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жыңғылды ауылынан 30 км оңтүстік бағытта
292.
Күркіреуік - 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жармыш ауылынан 9 км шығыс бағытта
293.
Олжақыз - 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 11,5 км оңтүстік-шығыс бағытта
294.
Олжақыз - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 11 км оңтүстік-шығыс бағытта
295.
Өтешөлген - 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 27 км солтүстік-шығыс бағытта
296.
Маната керуен сарайы, ХІV ғасыр
археология
Сайөтес ауылынан 37 км оңтүстік-батыс бағытта
297.
Айғырлы бекінісі, орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 16,5 км оңтүстік-батыс бағытта
298.
Аққорған бекінісі, орта ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 7 км оңтүстік-шығыс бағытта
299.
Бесбұлақ - 2 бекінісі, қола дәуірі
археология
Сайөтес ауылынан 34 км солтүстік-шығыс бағытта
300.
Бірқарын бекінісі, орта ғасырлар
археология
Жыңғылды ауылынан 14 км оңтүстік-батыс бағытта
301.
Кертті - 1 бекінісі, орта ғасырлар
археология
Сазды елді мекенінен 33,5 км оңтүстік-батыс бағытта
302.
Ақүйік - 1 қорғаны, ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 11 км оңтүстік-батыс бағытта
303.
Бердалы - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жармыш ауылынан 31 км оңтүстік-шығыс бағытта
304.
Бөгерстем - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сайөтес ауылынан 21 км оңтүстік-батыс бағытта
305.
Бесік - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Кызылсай ауылынан 14 км солтүстік-батыс бағытта
306.
Дүйсен - 3 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 12 км солтүстік-шығыс бағытта
307.
Елік - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 18 км солтүстік-шығыс бағытта
308.
Есен-ата - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
309.
Есен-ата - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
310.
Есен-ата - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
311.
Есен-ата - 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 7 км оңтүстік бағытта
312.
Есекен - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 14 км оңтүстік-батыс бағытта
313.
Жиенәлі - 1 қорғаны, ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 31 км солтүстік-шығыс бағытта

314.
Курган Канторкалы - 1, ранний железный век
археология
6 км на юго-восток от населенного пункта Беки
315.
Курган Кулназар - 2, ранний железный век
археология
19,5 км на юго-запад от села Уштаган
316.
Курган Кулшик - 1, ранний железный век
археология
23 км на юго-запад от населенного пункта Жарма
317.
Курган Кыземшек - 1, ранний железный век
археология
9,5 км на юго-запад от села Тущыкудык
318.
Курган Кыземшек - 2, ранний железный век
археология
10 км на юго-запад от села Тущыкудык
319.
Курган Кызылуюк - 1, ранний железный век
археология
6 км на северо-восток от села Уштаган
320.
Курган Кызылуюк - 2, ранний железный век
археология
6,5 км на северо-восток от села Уштаган
321.
Курган Масат-ата - 1, ранний железный век
археология
9 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
322.
Курган Масат-ата - 2, ранний железный век
археология
13 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
323.
Курган Масат-ата - 3, ранний железный век
археология
17 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
324.
Курган Саркул - 2, ранний железный век
археология
10,5 км на юго-запад от села Тущыкудык
325.
Курган Саркул - 3, ранний железный век
археология
12 км на юго-запад от села Тущыкудык
326.
Курган Сисем-ата - 1, ранний железный век
археология
31 км на север от села Сайотес
327.
Курган Соккы, ранний железный век
археология
18 км на юго-восток от населенного пункта Жарма
328.
Курган Тасбас - 2, ранний железный век
археология
19 км на юго-запад от села Уштаган
329.
Курган Тасбас - 3, ранний железный век
археология
22 км на юго-запад от села Уштаган
330.
Курган Толеген - 2, ранний железный век
археология
13 км на юго-запад от села Тущыкудык
331.
Курган Толесин - 1, ранний железный век
археология
6 км на юг от села Тущыкудык
332.
Курган Толесин - 2, ранний железный век
археология
7 км на юго-запад от
села Тущыкудык
333.
Курган Толесин - 3, ранний железный век
археология
7 км на юго-запад от села Тущыкудык
334.
Курган Толесин - 4, ранний железный век
археология
7 км на юго-запад от села Тущыкудык
335.
Курган Шукырой - 1, ранний железный век
археология
13 км на северо-восток от села Жетыбай
336.
Курган Шукырой - 2, средние века
археология
16 км на северо-восток от села Жетыбай
337.
Курган, могильник Шукырой - 3, ранний железный век
археология
21 км на северо-восток от села Жетыбай
338.
Могильник Дуйсен - 2, средние века
археология
10,5 км на северо- восток от села Уштаган
339.
Могильник Шукырой - 4, средние века
археология
16 км на северо-восток от села Жетыбай

314.
Қанторқалы - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 6 км оңтүстік-шығыс бағытта
315.
Құлназар - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 19,5 км оңтүстік-батыс бағытта
316.
Құлшық - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 23 км оңтүстік-батыс бағытта
317.
Қыземшек - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 9,5 км оңтүстік-батыс бағытта
318.
Қыземшек - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 10 км оңтүстік-батыс бағытта
319.
Қызылүйік - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 6 км солтүстік-шығыс бағытта
320.
Қызылүйік - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 6,5 км солтүстік-шығыс бағытта
321.
Масат - ата - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 9 км оңтүстік-шығыс бағытта
322.
Масат - ата - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 13 км оңтүстік-шығыс бағытта
323.
Масат - ата - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 17 км оңтүстік-шығыс бағытта
324.
Сарқұл - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 10,5 км оңтүстік-батыс бағытта
325.
Саркұл - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 12 км оңтүстік-батыс бағытта
326.
Сисем - ата - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сайөтес ауылынан 31 км солтүстік бағытта
327.
Соққы қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 18 км оңтүстік-шығыс бағытта
328.
Тасбас - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 19 км оңтүстік-батыс бағытта
329.
Тасбас - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 22 км оңтүстік-батыс бағытта
330.
Төлеген - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 13 км оңтүстік-батыс бағытта
331.
Төлесін - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 6 км оңтүстік бағытта
332.
Төлесін - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 7 км оңтүстік-батыс бағытта
333.
Төлесін - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 7 км оңтүстік-батыс бағытта
334.
Төлесін - 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 7 км оңтүстік-батыс бағытта
335.
Шұқырой - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 13 км солтүстік-шығыс бағытта
336.
Шұқырой - 2 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан 16 км солтүстік-шығыс бағытта
337.
Шұқырой - 3 қорымы, қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 21 км солтүстік-шығыс бағытта
338.
Дүйсен - 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 10,5 км солтүстік-шығыс бағытта
339.
Шұқырой - 4 қорымы, орта ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан 16 км солтүстік-шығыс бағытта

340.
Могильник Айгырлы - 1, средние века
археология
17,5 км на юго-запад от села Таучик
341.
Могильник Бесмурын - 1, бронзовый век
археология
13 км на север от села Уштаган
342.
Могильник Демесин - 1, XI–XIII века
археология
18 км на север от села Уштаган
343.
Могильник Дуйсен - 1, ранний железный век
археология
12 км на северо-восток от села Уштаган
344.
Могильник Есикен - 2, средние века
археология
19 км на северо-запад от населенного пункта Жарма
345.
Могильник Карасазшокы - 1, бронзовый век
археология
16 км на юго-восток от населенного пункта Беки
346.
Могильник Кулназар, средние века
археология
16 км на юго-запад от села Уштаган
347.
Могильник Кулназар - 2, ранний железный век
археология
14 км на юго-запад от села Уштаган
348.
Могильник Кокторткуль, ранний железный век
археология
11 км на юг от населенного пункта Жарма
349.
Могильник Колша, ранний железный век
археология
10 км на юго-восток от населенного пункта Беки
350.
Могильник Кулшик - 2, ранний железный век
археология
34 км на северо-восток от села Жетыбай
351.
Могильник Курман - 1, средние века
археология
7 км на северо-восток от села Жетыбай
352.
Могильник Куттымурат - 1, средние века
археология
22 км на северо-запад от села Уштаган
353.
Могильник Куттымурат - 2, средние века
археология
20 км на северо-запад от села Уштаган
354.
Могильник Онды - 1, ранний железный век
археология
8 км на на юго-запад от села Онды
355.
Могильник, курган Саркул - 1, ранний железный век
археология
10,5 км на юго-запад от села Тущыкудык
356.
Могильник Торым - 1, ранний железный век
археология
9 км на юго-запад от населенного пункта Жарма
357.
Могильник, курган Толеген - 1, ранний железный век
археология
13 км на юго-запад от села Тущыкудык
358.
Могильник Тузбаир -1, ранний железный век
археология
25 км на север от населенного пункта Сазды
359.
Пещера Айгырлы - 4
археология
17,5 км на юго-запад от села Таучик
360.
Святилище Айгырлы - 2
археология
17,5 км на юго-запад от села Таучик
361.
Святилище Айгырлы - 3, ранний железный век
археология
17 км на юго-запад от села Таучик
362.
Святилище Арасанбуга, ранний железный век
археология
55 км на северо-восток от села Сайотес
363.
Святилище Байте - 1, ранний железный век
археология
51 км на северо-восток от села Сайотес
364.
Святилище Байте - 2, ранний железный век
археология
45 км на северо-восток от села Сайотес
365.
Святилище Соккы, средние века
археология
33 км на юго-восток от села Уштаган
366.
Святилище Тасбас - 1, ранний железный век
археология
18 км на юго-запад от села Уштаган

340.
Айғырлы - 1 қорымы, орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс бағытта
341.
Бесмұрын - 1 қорымы, қола дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 13 км солтүстік бағытта
342.
Демесін - 1 қорымы, XI - XIII ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 18 км солтүстік бағытта
343.
Дүйсен - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 12 км солтүстік-шығыс бағытта
344.
Есікен - 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Жарма елді мекенінен 19 км солтүстік-батыс бағытта
345.
Қарасазшоқы - 1 қорымы, қола дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 16 км оңтүстік-шығыс бағытта
346.
Құлназар қорымы, орта ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 16 км оңтүстік-батыс бағытта
347.
Құлназар - 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 14 км оңтүстік-батыс бағытта
348.
Көктөрткүл қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 11 км оңтүстік бағытта
349.
Қолша қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Бекі елді мекенінен 10 км оңтүстік-шығыс бағытта
350.
Құлшық - 2 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Жетібай ауылынан 34 км солтүстік-шығыс бағытта
351.
Құрман - 1 қорымы, орта ғасырлар
археология
Жетібай ауылынан 7 км солтүстік-шығыс бағытта
352.
Құттымұрат - 1 қорымы, орта ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 22 км солтүстік-батыс бағытта
353.
Құттымұрат - 2 қорымы, орта ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 20 км солтүстік-батыс бағытта
354.
Онды - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Онды ауылынан 8 км оңтүстік-батыс бағытта
355.
Сарқұл - 1 қорымы, қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 10,5 км оңтүстік-батыс бағытта
356.
Торым - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Жарма елді мекенінен 9 км оңтүстік-батыс бағытта
357.
Төлеген - 1 қорымы, қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 13 км оңтүстік-батыс бағытта
358.
Тұзбайыр - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Сазды елді мекенінен 25 км солтүстік бағытта
359.
Айғырлы - 4 үңгірі
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс бағытта
360.
Айғырлы - 2 ғибадатханасы
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс бағытта
361.
Айғырлы - 3 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 17 км оңтүстік-батыс бағытта
362.
Арасанбұға ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сайотес ауылынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
363.
Бәйте - 1 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сайотес ауылынан 51 км солтүстік-шығыс бағытта
364.
Бәйте - 2 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Сайотес ауылынан 45 км солтүстік-шығыс бағытта
365.
Соққы ғибадатханасы, орта ғасырлар
археология
Ұштаған ауылынан 33 км оңтүстік-шығыс бағытта
366.
Тасбас - 1 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Ұштаған ауылынан 18 км оңтүстік-батыс бағытта

390.
Некрополь Шаргул, конец ХІХ века - начало ХХ века
ансамбль и комплекс
7 км на юго-запад от села Акшымырау
391.
Некрополь Демесин, XIХ - ХХ века
ансамбль и комплекс
19 км на северо-восток от села Уштаган
392.
Историко-культурный комплекс "Адай Ата-Отпан тау", IV - II века д. н. э. - XXI век н.э.
ансамбль и комплекс
15 км на восток от села Жынгылды
393.
Могильник Сырлытам, ранний железный век
археология
34 км на северо-запад от села Шайыр, 21 км на северо-восток от села Таучик
394.
Культово - погребальный комплекс Алтынказган, III - IV века
археология
21 км на восток от села Таучик
Мунайлинский район
395.
Некрополь Жаукен, XII - XIX века
ансамбль и комплекс
30 км на северо-восток от села Баянды
396.
Некрополь Борилген, XVII - XX века
ансамбль и комплекс
35 км на северо-восток от села Баянды
397.
Некрополь Озбек, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
20 км на север от села Баянды
398.
Некрополь Катем (Хатам-ишан), X - XIX века
ансамбль и комплекс
15 км на север от села Баянды
399.
Могильник Кандыбас - 1, средние века
археология
32 км на юго-запад от села Шетпе
400.
Некрополь Бегеш, XII - XIX века
ансамбль и комплекс
25 км на север от села Баянды
401.
Некрополь Нурмаганбет, начало XX века
ансамбль и комплекс
35 км на север от села Баянды
402.
Некрополь Жамбауыл, XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
30 км на север от села Баянды
403.
Некрополь Жолжан, ХІХ - ХХ века
ансамбль и комплекс
45 км на юг от села Баянды
404.
Некрополь Бектемир-баба, XIX - XX века
ансамбль и комплекс
45 км на северо-запад от села Курык
405.
Некрополь Шектибай, XIII век - начало XX века
ансамбль и комплекс
10 км на северо-запад от села Курык
406.
Мавзолей Жулдыз, II половина XVIII века
градостроительство и архитектура
35 км на юго-восток от села Батыр
407.
Некрополь Шукыр (Жидели), XIII - XIV века и XVIII–XX века
ансамбль и комплекс
65 км на юго-восток от села Батыр
408.
Укрепление Кокжал (Узынбас), XVI -XVII века
археология
40 км на восток от села Баянды
409.
Укрепление Ушкую, бронзовый век, ранний железный век, средние века и начало XX века
археология
40 км на восток от села Баянды
410.
Аран Ащысор - 1, бронзовый век
археология
7,5 км на север от села Курык
411.
Городище Ушкую, средние века
археология
38 км на восток от села Мангистау
412.
Каменная гробница Жамбауыл - 1, ранний железный век
археология
24 км на северо-восток от села Сайын Шапагатов
413.
Каменная гробница Жамбауыл - 2, бронзовый век
археология

390.
Шарғұл некрополі, XIX ғасырдың аяғы - XX ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Ақшымырау ауылынан 7 км оңтүстік-батыс бағытта
391.
Демесін некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ұштаған ауылынан 19 км солтүстік-шығыс бағытта
392.
"Адай Ата - Отпан тау" тарихи-мәдени кешені, б.д.д. IV - II ғасырлар - б.д. XXI ғасыр
ансамбль мен кешен
Жыңғылды ауылынан 15 км шығыс бағытта
393.
Сырлытам қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Шайыр ауылынан 34 км солтүстік-батыс бағытта, Таушық ауылынан 21км солтүстік-шығыс бағытта
394.
Алтынқазған діни-қабірлеу кешені, III - IV ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 21 км шығыс бағытта
Мұнайлы ауданы
395.
Жаукен некрополі, XII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
396.
Бөрілген некрополі, XVII - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 35 км солтүстік-шығыс бағытта
397.
Өзбек некрополі, XIX - XX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 20 км солтүстік бағытта
398.
Қатем (Хатам-ишан) некрополі, Х - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 15 км солтүстік бағытта
399.
Қандыбас - 1 қорымы, орта ғасырлар
археология
Шетпе ауылынан 32 км оңтүстік-батыс бағытта
400.
Бегеш некрополі, ХII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 25 км солтүстік бағытта
401.
Нұрмағанбет некрополі, ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Баянды аулынан 35 км солтүстік бағытта
402.
Жамбауыл некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 30 км солтүстік бағытта
403.
Жолжан некрополі, ХІХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Баянды ауылынан 45 км оңтүстік бағытта
404.
Бектемір - баба некрополі, ХIХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Құрық ауылынан 45 км солтүстік-батыс бағытта
405.
Шектібай некрополі, ХIII ғасыр - ХХ ғасырдың басы
ансамбль мен кешен
Құрық ауылынан 10 км солтүстік-батыс бағытта
406.
Жұлдыз күмбезтамы, XVIII ғасырдың ІІ жартысы
қала құрылысы және сәулет
Батыр ауылынан 35 км оңтүстік-шығыс бағытта
407.
Шұқыр (Жиделі) некрополі, ХIII - ХIV ғасырлар және ХVIII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Батыр ауылынан 65 км оңтүстік-шығыс бағытта
408.
Көкжал (Ұзынбас) бекінісі, ХVI - ХVII ғасырлар
археология
Баянды ауылынан 40 км шығыс бағытта
409.
Үшқұю бекінісі, қола дәуірі, ерте темір дәуірі, орта ғасырлар және ХХ ғасырдың басы
археология
Баянды ауылынан 40 км шығыс бағытта
410.
Ащысор - 1 араны, қола дәуірі
археология
Құрық ауылынан 7,5 км солтүстік бағытта
411.
Үшқұю қалашығы, орта ғасырлар
археология
Маңғыстау ауылынан 38 км шығыс бағытта
412.
Жамбауыл - 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 24 км солтүстік-шығыс бағытта
413.
Жамбауыл - 2 тас қабірі, қола дәуірі
археология

23,5 км на северо- восток от села Сайын Шапагатов
414.
Каменная гробница Меиз - 2, ранний железный век
археология
5,6 км на юго-восток от села Сайын Шапагатов
415.
Курган Есен - 1, XII – XIII века
археология
6 км на северо-восток от села Мангистау
416.
Курган Есен - 2, ранний железный век
археология
6 км на северо-восток от села Мангистау
417.
Курган Меиз - 1, ранний железный век
археология
5 км на юго-восток от села Сайын Шапагатов
418.
Могильник Ауыртас - 1, средние века
археология
45 км на восток от села Баянды
419.
Могильник Желдимурын - 1, ранний железный век, средние века
археология
55 км на восток от села Баянды
420.
Поселение Ушкую - 1, неолит
археология
45 км на восток от села Баянды
421.
Мавзолей Кожыр, XV - XIX века
градостроительство и архитектура
15 км на юг от села Мангистау
422.
Некрополь Бердибек, ХVIII век - І половина ХХ века
ансамбль и комплекс
19,5 км на северо- восток от города Актау
Тупкараганский район
423.
Некрополь Кошкар-ата, IX - XX века
ансамбль и комплекс
17 км на северо-запад города Актау
424.
Мавзолей Абылгазы, XIX век
градостроительство и архитектура
3 км на юг от города Форт-Шевченко
425.
Некрополь Узын-там (Кара-там), XII -XIX века
ансамбль и комплекс
17 км на северо-запад от города Форт- Шевченко
426.
Некрополь Канга-баба, XI - XIX века
ансамбль и комплекс
25 км на восток от города Форт-Шевченко
427.
Мавзолей Каракоз, XV - XVII века
градостроительство и архитектура
25 км на восток от города Форт-Шевченко
428.
Некрополь Жалгыз там (Бельторан), XII - XIX века
ансамбль и комплекс
45 км на восток от города Форт-Шевченко
429.
Некрополь Акшора, XVI - XX века
ансамбль и комплекс
40 км на восток от города Форт-Шевченко
430.
Некрополь Мая, XIV - XIX века
ансамбль и комплекс
36 км на восток от города Форт-Шевченко
431.
Некрополь Уштам, X - XVI века
ансамбль и комплекс
55 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
432.
Некрополь Кенты-баба, X - XVI века
ансамбль и комплекс
55 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
433.
Некрополь, подземная мечеть, урочище Султан-упи, X - XIX века, энеолит
ансамбль и комплекс
57 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
434.
Зимовка, загон и подворье, XVIIІ век
градостроительство и архитектура
30 км на восток от города Форт- Шевченко, в местности Тамшалы
435.
Колодец Нуркабая, XIX век
градостроительство и архитектура
35 км на восток от города Форт-Шевченко
436.
Некрополь Косым, XVII - XX века
ансамбль и комплекс
9 км на восток от города Форт-Шевченко

Сайын Шапағатов ауылынан 23,5 км солтүстік-шығыс бағытта
414.
Мейіз - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 5,6 км оңтүстік-шығыс бағытта
415.
Есен - 1 қорғаны, ХII – ХIII ғасырлар
археология
Маңғыстау ауылынан 6 км солтүстік-шығыс бағытта
416.
Есен - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Маңғыстау ауылынан 6 км солтүстік-шығыс бағытта
417.
Мейіз - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 5 км оңтүстік-шығыс бағытта
418.
Ауыртас - 1 қорымы, орта ғасырлар
археология
Баянды ауылынан 45 км шығыс бағытта
419.
Желдімұрын - 1 қорымы, ерте темір дәуірі, орта ғасырлар
археология
Баянды ауылынан 55 км шығыс бағытта
420.
Үшқұю - 1 қонысы, неолит
археология
Баянды ауылынан 45 км шығыс бағытта
421.
Қожыр күмбезтамы, XV - XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Маңғыстау ауылынан 15 км оңтүстік бағытта
422.
Бердібек некрополі, XVIII ғасыр - XX ғасырдың І жартысы
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан 19,5 км солтүстік-шығыс бағытта
Түпқараған ауданы
423.
Қошқар-ата некрополі, IХ - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
424.
Абылғазы күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 3 км оңтүстік бағытта
425.
Ұзын-там (Қара-там) некрополі, ХII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 17 км солтүстік-батыс бағытта
426.
Қаңға-баба некрополі, ХІ - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта
427.
Қаракөз күмбезтамы, ХV - ХVІІ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта
428.
Жалғыз там (Белторан) некрополі, ХІІ - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 45 км шығыс бағытта
429.
Ақшора некрополі, ХVI - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 40 км шығыс бағытта
430.
Мая некрополі, ХIV - ХIХғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 36 км шығыс бағытта
431.
Үштам некрополі, Х - ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
432.
Кенті - баба некрополі, Х - ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 55 км солтүстік-шығыс бағытта
433.
Сұлтан-үпі жерасты мешіті, некрополі және сайы, Х - ХIХ ғасырлары, энеолит
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 57 км солтүстік-шығыс бағытта
434.
Қыстау, малқора және тұрмыс құрылыстары, ХVIІI ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта, Тамшалы жерінде
435.
Нұрқабай құдығы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта
436.
Қосым некрополі, ХVII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 9 км шығыс бағытта

437.
Некрополь Есмамбет, XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
25 км на северо-запад от города Актау
438.
Некрополь Демеу, XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
3 км на юго-запад от города Форт-Шевченко
439.
Некрополь Сислам-ата, XII - XIX века
ансамбль и комплекс
2 км на юг от города Форт-Шевченко
440.
Некрополь Сагындык, XVI - XIX века
ансамбль и комплекс
23 км на восток от города Форт-Шевченко
441.
Некрополь Карагашты-аулие, X - XIX века
ансамбль и комплекс
47 км на восток от города Форт-Шевченко
442.
Некрополь Калипан, X - XIX века
ансамбль и комплекс
11 км на северо-запад от села Акшукур
443.
Некрополь Жылкыбай, XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
40 км на северо-запад от села Акшукур
444.
Некрополь Кайдауыл (Айымбет),
XVIII - XIX века
ансамбль и комплекс
60 км по трассе Актау– Каражанбас, 43 км на северо-восток от села Акшукур
445.
Некрополь Айгыр, XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
70 км по трассе Актау – Каражанбас, 23 км на юго-восток от села Таучик
446.
Некрополь Шат, XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
70 км по трассе Актау – Каражанбас, 20 км на юго-запад от села Таучик
447.
Некрополь Долы-апа, XII - XIX века
ансамбль и комплекс
95 км по трассе Актау – Каражанбас, 5 км на северо-восток от села Таучик
448.
Здание городского узла связи (Казпочта), 1912 год
градостроительство и архитектура
город Форт-Шевченко, улица С.Ургенишбайулы, 1
449.
Здание двухклассного русско-казахского училища, 1909 год
градостроительство и архитектура
город Форт-Шевченко, улица Н. Онгарбайулы, 53
450.
Некрополь Жиенали, XVII - XX века
ансамбль и комплекс
15 км на восток от села Таучик
451.
Некрополь Данышпан, XIV - XVI века
ансамбль и комплекс
7 км на восток от села Таучик
452.
Нижний Тупкараганский маяк, 1851 год
градостроительство и архитектура
Восточная окраина села Баутино, на южном побережье Тупкараганской бухты
453.
Дом дочери З. Дубского (здание Красного уголка), 1910 год
градостроительство и архитектура
село Баутино, улица З. Дубского, 23
454.
Дом А. Шамонина (Здание Баутинского морского торгового порта), 1889 год
градостроительство и архитектура
село Баутино, улица З. Дубского, 21
455.
Бывший жилой дом, конец XIX века
градостроительство и архитектура
село Баутино, улица З. Дубского, 15
456.
Бюст А.Е. Баутина, 1927 год
сооружение монументального искусства
село Баутино, улица З. Дубского, перед зданием № 23
457.
Обелиск в память А. Джангельдина, 1975 год
градостроительство и архитектура
село Баутино, улица З. Дубского, напротив здания № 23 со стороны моря
458.
Дом Мурын-жырау (Музей Мурына Сенгирбекулы), 1908 год
градостроительство и архитектура
город Форт-Шевченко, улица Е. Омирбаева, 10

437.
Есмамбет некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
438.
Демеу некрополі, ХVIII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 3 км оңтүстік-батыс бағытта
439.
Сислам - ата некрополі, ХII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 2 км оңтүстік бағытта
440.
Сағындық некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 23 км шығыс бағытта
441.
Қарағашты-әулие некрополі, Х - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 47 км шығыс бағытта
442.
Қалипан некрополі, Х – ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан 11 км солтүстік-батыс бағытта
443.
Жылқыбай некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақшұқыр ауылынан 40 км солтүстік-батыс бағытта
444.
Қайдауыл (Айымбет) некрополі, ХVIII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау–Қаражанбас жолында 60 км, Ақшұқыр ауылынан 43 км солтүстік-шығыс бағытта
445.
Айғыр некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау–Қаражанбас жолында 70 км, Таушық ауылынан 23 км оңтүстік-шығыс бағытта
446.
Шат некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау–Қаражанбас жолында 70 км, Таушық ауылының 20 км оңтүстік-батыс бағытта
447.
Долы-апа некрополі, ХII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау – Қаражанбас жолында 95 км, Таушық ауылынан 5 км солтүстік-шығыс бағытта
448.
Қалалық байланыс торабының ғимараты (Қазпошта), 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, С.Үргенішбайұлы көшесі, 1
449.
Екі сыныптық орыс - қазақ училищесінің ғимараты, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Н. Оңғарбайұлы көшесі, 53
450.
Жиенәлі некрополі, ХVII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан 15 км шығыс бағытта
451.
Дәніспан некрополі, ХIV - ХVI ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан 7 км шығыс бағытта
452.
Төменгі Түпқараған маягі, 1851 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылының шығыс беткейі, Түпқараған шығанағының оңтүстік жағалауы
453.
З. Дубскийдін қызының үйі (Қызыл бұрыш ғимараты), 1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, 23
454.
А. Шамониннің үйі (Баутин теңіз сауда портының ғимараты), 1889 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, 21
455.
Бұрынғы тұрғын үй, ХIХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, 15
456.
А.Е. Баутиннің мүсіні, 1927 жыл
монументтік өнер құрылысы
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, № 23 ғимаратының алдында
457.
Ә. Жангелдинге арналған обелиск, 1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Баутин ауылы, З. Дубский көшесі, № 23 ғимаратына қарсы теңіз беткейде
458.
Мұрын-жыраудың үйі (Мұрын Сенгірбекұлының музейі), 1908 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Е. Өмірбаев көшесі, 10

459.
Часовня, 1892 год
градостроительство и архитектура
город Форт-Шевченко, улица Н. Онгарбайулы, рядом со зданием № 49
460.
Народный дом (Дом культуры), 1880-1882 годы
градостроительство и архитектура
город Форт-Шевченко, улица Н. Онгарбайулы, № 49
461.
Некрополь Суат, XVII - XIX века
ансамбль и комплекс
56 км на восток от города Форт-Шевченко
462.
Некрополь Жоласкан, XVI - XIX века
ансамбль и комплекс
50 км на северо-запад от города Актау
463.
Мавзолей Темир, XX век
градостроительство и архитектура
44 км по трассе Актау-Форт-Шевченко, 30 км на север от села Акшукур
464.
Некрополь Калын-Арбат, X - XIX века
ансамбль и комплекс
36 км по трассе Актау-Форт-Шевченко, 18 км на северо-запад от села Акшукур
465.
Укрепление Карлыбас, XI - XII века
археология
70 км на север от города Актау
466.
Урочище, укрепление Саура, бронзовый век
археология
600 м на северо-запад от местности Саура, 80 км на северо-запад от города Актау
467.
Урочище Тамшалы, укрепление Караган, средние века
археология
35 км на восток от города Форт- Шевченко, в местности Тамшалы
468.
Некрополь Айназар, XIII–XIX века
ансамбль и комплекс
7 км на восток от города Форт-Шевченко
469.
Некрополь и подземная мечеть Ишан- кожа, XV–XVIII века
ансамбль и комплекс
30 км на юг от города Форт-Шевченко
470.
Некрополь Саназар, XVII–XX века
ансамбль и комплекс
23 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
471.
Верхний Тупкараганский маяк, 1851 год
градостроительство и архитектура
10 км на север от города Форт-Шевченко
472.
Сад З. Дубского, конец XIX века
градостроительство и архитектура
10 км на север от города Форт-Шевченко
473.
Культово-погребальный комплекс Меретсай, V – IV века до н.э.
археология
25 км на север от города Форт-Шевченко
474.
Культово-погребальный комплекс Тубежик – 1, V- І века до н.э., ранний железный век
археология
35 км на север от города Форт-Шевченко
475.
Культово-погребальный комплекс Тубежик – 2, IV– І века до н.э., ранний железный век
археология
30 км на север от города Форт-Шевченко
476.
Развалины Новопетровского укрепления, 1846 год
градостроительство и архитектура
Северная окраина города Форт- Шевченко, гора Коргантас
477.
Некрополь Кусым, ХVI–ХIХ века
ансамбль и комплекс
70 км на юго-восток от города Форт-Шевченко
478.
Укрепление Канга-баба (Тубежик), средние века
археология
25 км на восток от города Форт-Шевченко
479.
Некрополь Жанабай, XVIII–XIX века
ансамбль и
комплекс
29 км на восток от города Форт- Шевченко в местности Канга
480.
Мавзолей Толекбай, ХIХ век
градостроительство и архитектура
33 км на северо-восток от города Форт- Шевченко, на берегу каньона Меретсай

459.
Шіркеу, 1892 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Н. Оңғарбайұлы көшесі, № 49 ғимараттың жанында
460.
Халық үйі (Мәдениет үйі), 1880 - 1882 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласы, Н. Оңғарбайұлы көшесі, № 49
461.
Суат некрополі, ХVII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 56 км шығыс бағытта
462.
Жоласқан некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау қаласынан 50 км солтүстік-батыс бағытта
463.
Темір күмбезтамы, ХХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Ақтау – Форт-Шевченко жолында 44 км, Ақшұқыр ауылынан 30 км солтүстік бағытта
464.
Қалың - Арбат некрополі, Х – ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Ақтау – Форт-Шевченко жолында 36 км, Ақшұқыр ауылынан 18 км солтүстік-батыс бағытта
465.
Қарлыбас бекінісі, ХI - ХII ғасырлар
археология
Ақтау қаласынан 70 км солтүстік бағытта
466.
Саура сайы, бекінісі, қола дәуірі
археология
Саура жерінен 600 м солтүстік-батыс бағытта, Ақтау қаласынан 80 км солтүстік-батыс бағытта
467.
Тамшалы сайы, Қараған бекінісі, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта, Тамшалы жерінде
468.
Айназар некрополі, ХIII - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 7 км шығыс бағытта
469.
Ишан-қожа некрополі мен жерасты мешіті, ХV - ХVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 30 км оңтүстік бағытта
470.
Саназар некрополі, ХVII - ХХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
471.
Жоғарғы Түпқараған маягі, 1851 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 10 км солтүстік бағытта
472.
З. Дубский бағы, ХIХ ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 10 км солтүстік бағытта
473.
Меретсай діни-қабірлеу кешені, б.д.д. V - IV ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 25 км солтүстік бағытта
474.
Түбежік - 1 діни-қабірлеу кешені, б.д.д. V - І ғасырлар, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км солтүстік бағытта
475.
Түбежік - 2 діни-қабірлеу кешені, б.д.д. IV - І ғасырлар, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км солтүстік бағытта
476.
Новопетровск бекінісінің қалдықтары, 1846 жыл
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласының солтүстік беткейі, Қорғантас тауы
477.
Құсым некрополі, ХVI - ХIХ ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 70 км оңтүстік-шығыс бағытта
478.
Қаңға- баба (Түбежік) бекінісі, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 25 км шығыс бағытта
479.
Жаңабай некрополі, XVIII - XIX ғасырлар
ансамбль мен кешен
Форт-Шевченко қаласынан 29 км шығыс бағытта, Қаңға жерінде
480.
Төлекбай күмбезтамы, ХIХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Форт-Шевченко қаласынан 33 км солтүстік-шығыс бағытта, Меретсай шатқалының етегінде

481.
Подземная мечеть Уйтолы, XVIII–XIX века
градостроительство и архитектура
2 км на запад от села Таучик
482.
Мавзолей Костам - 1, XIV–XV века
градостроительство и архитектура
9,5 км на северо-запад от села Таучик
483.
Некрополь Казбайыр, XVI-XVIII века, ІІ половина ХІХ века
ансамбль и комплекс
13 км на северо-запад от села Таучик
484.
Городище Каракабак, III век – начало VI века и IX – X века
археология
17 км на северо-восток от села Таучик
485.
Каменная гробница Ажибай - 1, ранний железный век
археология
10 км на юго-восток от города Форт-Шевченко
486.
Каменная гробница Белторан - 2, ранний железный век
археология
43 км на восток от города Форт-Шевченко
487.
Каменная гробница Белторан - 3, ранний железный век
археология
43 км на восток от города Форт-Шевченко
488.
Каменная гробница Бисембай, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко
489.
Каменная гробница Каратас - 2, ранний железный век
археология
32 км на восток от города Форт-Шевченко
490.
Каменная гробница Каратас - 5, ранний железный век
археология
33 км на восток от города Форт-Шевченко
491.
Каменная гробница Косым, ранний железный век
археология
30 км на юго-запад от села Таучик
492.
Каменная гробница Мая, ранний железный век
археология
35 км на восток от города Форт-Шевченко
493.
Каменная гробница Сакакудык - 2, ранний железный век
археология
8,5 км на северо-восток от села Кызылозен
494.
Каменная гробница Тубежик - 4, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко
495.
Каменная гробница Шакпак-ата - 3, ранний бронзовый век
археология
25 км на северо-запад от села Таучик
496.
Караван-сарай Ажибаба - 1, XI-XII века
археология
18 км на север от села Таучик
497.
Укрепление Байлама, средние века
археология
12,5 км на северо- восток от села Таучик
498.
Укрепление Борлы, средние века
археология
40 км на северо-запад от села Таучик
499.
Укрепление Сагындык, средние века
археология
21,5 км на северо-запад от села Сайын Шапагатов
500.
Укрепление Тупкараган, средние века
археология
15 км на север от города Форт-Шевченко
501.
Укрепление Тулкили, средние века
археология
40 км на юго-восток от села Кызылозен
502.
Культово-погребальный комплекс Дикилтас, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко
503.
Культово-погребальный комплекс Косбаир - 2, ранний железный век
археология
15 км на запад от села Таучик
504.
Культово-погребальный комплекс Косым - 2, ранний железный век, средние века
археология
40 км на юго-запад от села Кызылозен
505.
Культово-погребальный комплекс Талшик, энеолит - средние века
археология
21 км на северо-восток от города Форт-Шевченко

481.
Үйтолы жерасты мешіті, XVIII - XIX ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Таушық ауылынан 2 км батыс бағытта
482.
Қостам - 1 күмбезтамы, XIV - XV ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
Таушық ауылынан 9,5 км солтүстік-батыс бағытта
483.
Қазбайыр некрополі, XVI - XVIII ғасырлар және XIX ғасырдың II жартысы
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан 13 км солтүстік-батыс бағытта
484.
Қарақабақ қалашығы, ІІІ ғасыр - VI ғасырдың басы және ІХ - Х ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 17 км солтүстік-шығыс бағытта
485.
Әжібай - 1 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 10 км оңтүстік-шығыс бағытта
486.
Белторан - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 43 км шығыс бағытта
487.
Белторан - 3 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 43 км шығыс бағытта
488.
Бисембай тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
489.
Қаратас - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 32 км шығыс бағытта
490.
Қаратас - 5 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 33 км шығыс бағытта
491.
Қосым тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 30 км оңтүстік-батыс бағытта
492.
Мая тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта
493.
Сақақұдық - 2 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 8,5 км солтүстік-шығыс бағытта
494.
Түбежік - 4 тас қабірі, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
495.
Шақпақ-ата - 3 тас қабірі, ерте қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
496.
Әжі баба - 1 керуен сарайы, XI - XII ғасырлары
археология
Таушық ауылынан 18 км солтүстік бағытта
497.
Байлама бекінісі, орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 12,5 км солтүстік-шығыс бағытта
498.
Борлы бекінісі, орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 40 км солтүстік-батыс бағытта
499.
Сағындық бекінісі, орта ғасырлар
археология
Сайын Шапағатов ауылынан 21,5 км солтүстік-батыс бағытта
500.
Түпқараған бекінісі, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 15 км солтүстік бағытта
501.
Түлкілі бекінісі, орта ғасырлар
археология
Қызылөзен ауылынан 40 км оңтүстік-шығыс бағытта
502.
Дікілтас діни-қабірлеу кешені, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
503.
Қосбайыр - 2, діни-қабірлеу кешені, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км батыс бағытта
504.
Қосым - 2 діни-қабірлеу кешені, ерте темір дәуірі, орта ғасырлар
археология
Қызылөзен ауылынан 40 км оңтүстік-батыс бағытта
505.
Талшық діни-қабірлеу кешені, энеолит - орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 21 км солтүстік-шығыс бағытта

506.
Курган Бельторан - 1, ранний железный век
археология
43 км на восток от села Курык
507.
Курган Каратас - 3, ранний железный век
археология
33 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
508.
Курган Каратас - 4, ранний железный век
археология
32 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
509.
Курган Кокалы - 1, бронзовый век
археология
20 км на северо-восток от села Кызылозен
510.
Курган Коккумбет, ранний железный век
археология
3 км на северо-восток от села Тущыкудык
511.
Курган Косбаир, ранний железный век
археология
12 км на запад от села Таучик
512.
Курган Косбаир - 1, ранний железный век
археология
12 км на запад от села Таучик
513.
Курган Косбаир - 3, ранний железный век
археология
15,5 км на запад от села Таучик
514.
Курган Кызылтобе - 1, ранний железный век
археология
29,5 км на северо-запад от села Таучик
515.
Курган Кызылтобе - 2, ранний железный век
археология
32 км на северо-запад от села Таучик
516.
Курган Нуркабай - 1, средние века
археология
35 км на восток от города Форт-Шевченко
517.
Курган Нуркабай - 2, средние века
археология
34 км на восток от города Форт-Шевченко
518.
Курган Нуркабай - 4, ранний железный век
археология
36 км на восток от города Форт-Шевченко
519.
Курган Нурыштам - 1, средние века
археология
38 км на восток от города Форт-Шевченко
520.
Курган Тасмурын, ранний железный век
археология
10 км на северо-восток от села Мангистау
521.
Курган Тубежик - 5, ранний железный век
археология
34 км на восток от города Форт-Шевченко
522.
Курган Тулекбай - 1, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко
523.
Курган Шакпак-ата - 1, ранний железный век
археология
27 км на северо-запад от села Таучик
524.
Курган Уштам - 1 ранний железный век
археология
45 км на восток от села Кызылозен
525.
Курган Уштам - 2, ранний железный век
археология
44 км на восток от села Кызылозен
526.
Мастерская Капамсай, палеолит
археология
24 км на северо-запад от села Таучик
527.
Мегалиты Шытша - 1, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
528.
Мегалиты Шытша - 2 и 3, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
529.
Мегалиты Шытша - 4, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
530.
Мегалиты Шытша - 5, бронзовый век
археология
15 км на северо-запад от села Таучик
531.
Менгир Уштам - 3, ранний железный век
археология
46 км на восток от села Кызылозен
532.
Могильник Карамола - 1, ранний железный век
археология
17 км на северо-запад от села Таучик

506.
Белторан - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Құрық ауылынан 43 км шығыс бағытта
507.
Қаратас - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 33 км солтүстік шығыс бағытта
508.
Қаратас - 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 32 км солтүстік шығыс бағытта
509.
Көкалы - 1 қорғаны, қола дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 20 км солтүстік-шығыс- бағытта
510.
Көккүмбет қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Тұщықұдық ауылынан 3 км солтүстік-шығыс бағытта
511.
Қосбайыр қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 12 км батыс бағытта
512.
Қосбайыр - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 12 км батыс бағытта
513.
Қосбайыр - 3 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15,5 км батыс бағытта
514.
Қызылтөбе - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 29,5 км солтүстік-батыс бағытта
515.
Қызылтөбе - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 32 км солтүстік-батыс бағытта
516.
Нұрқабай - 1 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 35 км шығыс бағытта
517.
Нұрқабай - 2 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 34 км шығыс бағытта
518.
Нұркабай - 4 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 36 км шығыс бағытта
519.
Нұрыштам - 1 қорғаны, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 38 км шығыс бағытта
520.
Тасмұрын қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Маңғыстау ауылынан 10 км солтүстік-шығыс бағытта
521.
Түбежік - 5 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 34 км шығыс бағытта
522.
Төлекбай - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
523.
Шақпақ-ата - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 27 км солтүстік-батыс бағытта
524.
Үштам - 1 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 45 км шығыс бағытта
525.
Үштам - 2 қорғаны, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 44 км шығыс бағытта
526.
Қапамсай шеберханасы, палеолит
археология
Таушық ауылынан 24 км солтүстік-батыс бағытта
527.
Шытша - 1 мегалиттер, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
528.
Шытша - 2 және 3 мегалиттер, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
529.
Шытша - 4 мегалиттер, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
530.
Шытша - 5 мегалиттер, қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 15 км солтүстік-батыс бағытта
531.
Үштам - 3 менгірі, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 46 км шығыс бағытта
532.
Қарамола - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 17 км солтүстік-батыс бағытта

533.
Могильник Костам - 4, средние века
археология
37 км на восток от города Форт-Шевченко
534.
Могильник Саназар - 4, ранний железный век
археология
24,5 км на северо- восток от города Форт- Шевченко
535.
Могильник Тубежик - 5, средние века
археология
34 км на восток от города Форт-Шевченко
536.
Могильник Тулкили - 2, XIII–XIV века, XVIII век
археология
30 км на юго-восток от села Кызылозен
537.
Могильник Шытша - 6, средние века
археология
9 км на север от села Таучик
538.
Могильник Удек - 1, ранний железный век
археология
20 км на север от села Кызылозен
539.
Пещера Сакакудык - 1, средние века
археология
6 км на восток от села Кызылозен
540.
Поселение, могильник Борлы - 1, неолит- энеолит
археология
58 км на восток от города Форт-Шевченко
541.
Поселение Борлы - 2, неолит-энеолит
археология
58 км на восток от города Форт-Шевченко
542.
Поселение Жанбулак - 1, неолит-энеолит
археология
33 км на восток от города Форт-Шевченко
543.
Поселение Кетиккала, ХІV век
археология
800 м на северо-восток от города Форт- Шевченко
544.
Поселение Костам - 1, ранний железный век
археология
45 км на восток от города Форт-Шевченко
545.
Поселение, могильник Костам - 2, энеолит - ранний бронзовый век
археология
44 км на восток от города Форт-Шевченко
546.
Поселение, могильник Костам - 3, энеолит- ранний бронзовый век
археология
46 км на восток от города Форт-Шевченко
547.
Поселение Меретсай - 1, ранний железный век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко
548.
Поселение Меретсай - 3, энеолит-ранний бронзовый век
археология
30 км на восток от города Форт-Шевченко
549.
Поселение Меретсай - 4, энеолит-ранний бронзовый век
археология
30 км на северо-восток от города Форт-Шевченко
550.
Поселение Саназар - 1, неолит-энеолит
археология
23 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
551.
Поселение Саназар - 2, энеолит-ранний бронзовый век
археология
23,5 км на северо- восток от города Форт- Шевченко
552.
Поселение Скалистый - 1, неолит-энеолит
археология
500 м на северо-запад от села Акшукур
553.
Поселение Скалистый - 2, неолит-энеолит
археология
1,5 км на северо-запад от села Акшукур
554.
Поселение Талшын - 1, энеолит
археология
21 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
555.
Поселение Талшын - 2, энеолит-ранний бронзовый век
археология
21,5 км на северо-восток от города Форт- Шевченко
556.
Поселение Тубежик, неолит-энеолит
археология
32 км на восток от города Форт-Шевченко
557.
Поселение Тулкили, неолит-энеолит
археология
40 км на восток от села Кызылозен
558.
Поселение Шакпак-ата - 2, энеолит
археология
27 км на северо-запад от села Таучик

533.
Қостам - 4 қорымы, орта ғасырлар
археология
Форт-Шевченко қаласынан 37 км шығыс бағытта
534.
Саназар - 4 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 24,5 км солтүстік-шығыс бағытта
535.
Түбежік - 5 қорымы, орта ғасырлар
археология
Форт- Шевченко қаласынан 34 км шығыс бағытта
536.
Түлкілі - 2 қорымы, XIII - XIV ғасырлар, XVIII ғасыр
археология
Қызылөзен ауылынан 30 км оңтүстік-шығыс бағытта
537.
Шытша - 6 қорымы, орта ғасырлар
археология
Таушық ауылынан 9 км солтүстік бағытта
538.
Үдек - 1 қорымы, ерте темір дәуірі
археология
Қызылөзен ауылынан 20 км солтүстік бағытта
539.
Сақақұдық - 1 үңгірі, орта ғасырлар
археология
Қызылөзен ауылынан 6 км шығыс бағытта
540.
Борлы - 1 қонысы, қорымы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласынан 58 км шығыс бағытта
541.
Борлы - 2 қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласынан 58 км шығыс- бағытта
542.
Жанбұлақ - 1 қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласынан 33 км шығыс бағытта
543.
Кетікқала қонысы, XIV ғасыр
археология
Форт-Шевченко қаласынан 800 м солтүстік-шығыс бағытта
544.
Қостам - 1 қонысы, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 45 км шығыс бағытта
545.
Қостам - 2, қонысы, қорымы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 44 км шығыс бағытта
546.
Қостам - 3, қонысы, қорымы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 46 км шығыс бағытта
547.
Меретсай - 1 қонысы, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
548.
Меретсай - 3 қонысы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км шығыс бағытта
549.
Меретсай - 4 қонысы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 30 км солтүстік-шығыс бағытта
550.
Саназар - 1 қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласынан 23 км солтүстік-шығыс бағытта
551.
Саназар - 2 қонысы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 23,5 км солтүстік-шығыс бағытта
552.
Скалистый - 1 қонысы, неолит-энеолит
археология
Ақшұқыр ауылынан 500 м солтүстік-батыс бағытта
553.
Скалистый - 2 қонысы, неолит-энеолит
археология
Ақшұқыр ауылынан 1,5 км солтүстік-батыс бағытта
554.
Талшын - 1 қонысы, энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласынын 21 км солтүстік-шығыс бағытта
555.
Талшын - 2 қонысы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 21,5 км солтүстік-шығыс бағытта
556.
Түбежік қонысы, неолит-энеолит
археология
Форт-Шевченко қаласынан 32 км шығыс бағытта
557.
Түлкілі қонысы, неолит-энеолит
археология
Қызылөзен ауылынан 40 км шығыс бағытта
558.
Шақпақ-ата - 2 қонысы, энеолит
археология
Таушық ауылынан 27 км солтүстік-батыс бағытта

559.
Поселение Шакпак-ата - 5, энеолит- ранний бронзовый век
археология
25 км на северо-запад от села Таучик
560.
Поселение Шакпак-ата - 6, энеолит
археология
27 км на северо-запад от села Таучик
561.
Поселение Шакпак-ата - 7, энеолит
археология
26 км на северо-запад от села Таучик
562.
Поселение Шакпак-ата - 8, энеолит
археология
26 км на северо-запад от села Таучик
563.
Святилище Акуюк, ранний железный век
археология
17,5 км на юго-запад от села Таучик
564.
Святилище Каратас - 1, ранний железный век
археология
33 км на восток от города Форт-Шевченко
565.
Святилище Костам - 5, энеолит-ранний железный век
археология
40 км на восток от города Форт-Шевченко
566.
Святилище Кызылтобе - 3, ранний железный век
археология
28 км на запад от села Таучик
567.
Святилище Саназар - 3, бронзовый век
археология
23,5 км на северо- восток от города Форт- Шевченко
568.
Стоянка Шакпак-ата - 4, энеолит
археология
25 км на северо-запад от села Таучик
569.
Жилой дом мастера Идриса Серикбаева, 1940 год
градостроительство и архитектура
Тупкараганский район, город Форт–Шевченко, улица М. Абдыхалыкова, 58
570.
Некрополь Удек, XIV - XVIII века
ансамбль и комплекс
18,5 км на запад от села Таучик
Примечание.
Расшифровка аббревиатур:
км – километр
м – метр
д.н.э. – до нашей эры
н.э. – нашей эры

559.
Шақпақ-ата - 5 қонысы, энеолит - ерте қола дәуірі
археология
Таушық ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
560.
Шақпақ-ата - 6 қонысы, энеолит
археология
Таушық ауылынан 27 км солтүстік-батыс бағытта
561.
Шақпақ-ата - 7 қонысы, энеолит
археология
Таушық ауылынан 26 км солтүстік-батыс бағытта
562.
Шақпақ-ата - 8 қонысы, энеолит
археология
Таушық ауылынан 26 км солтүстік-батыс бағытта
563.
Ақүйік ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 17,5 км оңтүстік-батыс бағытта
564.
Қаратас - 1 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 33 км шығыс бағытта
565.
Қостам - 5 ғибадатханасы, энеолит - ерте темір дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 40 км шығыс бағытта
566.
Қызылтөбе - 3 ғибадатханасы, ерте темір дәуірі
археология
Таушық ауылынан 28 км батыс бағытта
567.
Саназар - 3 ғибадатханасы, қола дәуірі
археология
Форт-Шевченко қаласынан 23,5 км солтүстік-шығыс бағытта
568.
Шақпақ-ата - 4 тұрағы, энеолит
археология
Таушық ауылынан 25 км солтүстік-батыс бағытта
569.
Шебер Ідіріс Серікбайұлының тұрғын үйі, 1940 жыл
қала құрылысы және сәулет
Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласы, М.Әбдіхалықов көшесі, 58
570.
Үдек некрополі, XIV - XVIII ғасырлар
ансамбль мен кешен
Таушық ауылынан 18,5 км батыс бағытта
Ескертпе.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр
м – метр
б.д.д. – біздің дәуірімізге дейінгі
б.д. – біздің дәуіріміздің