О внесении изменений в решение Петропавловского городского маслихата от 23 декабря 2019 года № 1 "Об утверждении бюджета города Петропавловска на 2020-2022 годы"
Решение Петропавловского городского маслихата Северо-Казахстанской области от 4 сентября 2020 года № 1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 10 сентября 2020 года № 6528
В соответствии со статьями 106 и 109 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 04 декабря 2008 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Петропавловский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Петропавловского городского маслихата "Об утверждении бюджета города Петропавловска на 2020-2022 годы" от 23 декабря 2019 года № 1 (опубликовано 10 января 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5778) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить бюджет города Петропавловска на 2020-2022 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2020 год в следующих объемах:
1) доходы – 47 732 079,5 тысячи тенге:
налоговые поступления – 14 046 345 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 84 000 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 762 774,6 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 31 838 959,9 тысяч тенге;
2) затраты – 56 682 295,7 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 247 024 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 200 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 447 024 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – -8 703 192,2 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 8 703 192,2 тысяч тенге:
поступление займов – 13 313 393,3 тысяч тенге;
погашение займов – 6 881 260 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 271 058,9 тысячи тенге.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2020 год в сумме 374 188,6 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель
сессии Петропавловского
городского маслихата О.Завьялов
Секретарь Петропавловского
городского маслихата А.Бердагулов
Приложение
к решению городского маслихата
от 4 сентября 2020 года № 1
Приложение 1
к решению городского маслихата
от 23 декабря 2019 года № 1
Бюджет города Петропавловска на 2020 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование

"2020-2022 жылдарға арналған Петропавл қаласының бюджетін бекіту туралы" Петропавл қалалық мәслихатының 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 1 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қалалық мәслихатының 2020 жылғы 4 қыркүйектегі № 1 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 10 қыркүйекте № 6528 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 106 және 109-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Петропавл қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Петропавл қалалық мәслихатының "2020-2022 жылдарға арналған Петропавл қаласының бюджетін бекіту туралы" 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 1 шешіміне (2020 жылғы 10 қаңтар Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5778 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"1. 2020-2022 жылдарға арналған Петропавл қаласының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2020 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 47 732 079,5 мың теңге:
салықтық түсімдер – 14 046 345 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 84 000 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 762 774,6 мың теңге;
трансферттер түсімі – 31 838 959,9 мың теңге;
2) шығындар – 56 682 295,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу– 247 024 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 200 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу– 447 024 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -8 703 192,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) – 8 703 192,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 13 313 393,3 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 881 260 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 271 058,9 мың теңге.";
8-тармақ жаңа редакцияда мазмұндалсын:
"8. 2020 жылға арналған қаланың жергілікті атқарушы органының резерві 374 188,6 мың теңге сомасында бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда мазмұндалсын.
2. Осы шешім 2020 жылдағы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Петропавл қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы О.Завьялов
Петропавл қалалық мәслихат
хатшысы А.Бердагулов
Қалалық мәслихаттың
2020 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 1 шешiмiне
қосымша
Қалалық мәслихаттың
2019 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1 шешiмiне
1-қосымша
2020 жылға арналған Петропавл қаласының бюджеті
Санаты
Сома (мың теңге)
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы

25 477
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
40 877
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии
40 877
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
111 293
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
111 293
02
Оборона
54 667
122
Аппарат акима района (города областного значения)
54 667
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
54 667
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
118 094,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
118 094,6
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
118 094,6
04
Образование
15 945 692
464
Отдел образования района (города областного значения)
15 781 450
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
63 416
003
Общеобразовательное обучение
10 758 835,5
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных учреждений образования района (города областного значения)
331 175
006
Дополнительное образование для детей
359 052
009
Обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения
3 775 965
015
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
76 524
022
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
2 588
023
Методическая работа
58 096
029
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
86 742
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
269 056,5
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
164 242
017
Дополнительное образование для детей и юношества по спорту
164 242
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 993 370,4
464
Отдел образования района (города областного значения)
44 713
030
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
39 716
031
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях

25 477
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
40 877
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, ауыл шаруашылығы мен ветеринарияны дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 877
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
111 293
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
111 293
02
Қорғаныс
54 667
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
54 667
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
54 667
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
118 094,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
118 094,6
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
118 094,6
04
Бiлiм беру
15 945 692
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
15 781 450
001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 416
003
Жалпы білім беру
10 758 835,5
005
Ауданның (областык маңызы бар қаланың) мемлекеттік білім беру мекемелер үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу
331 175
006
Балаларға қосымша білім беру
359 052
009
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету
3 775 965
015
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға қамқоршыларға (қорғаншыларға) ай сайынға ақшалай қаражат төлемі
76 524
022
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін Қазақстан азаматтарына біржолғы ақша қаражатын төлеуге арналған төлемдер
2 588
023
Әдістемелік жұмыс
58 096
029
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
86 742
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
269 056,5
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
164 242
017
Балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беру
164 242
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 993 370,4
464
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім бөлімі
44 713
030
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
39 716
031
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау

4 997
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 947 457,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
104 281
002
Программа занятости
802 059,3
005
Государственная адресная социальная помощь
540 579
006
Оказание жилищной помощи
6 937,4
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
317 511,5
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 015
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 060
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
79 977
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
151 723
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
64 899
021
Капитальные расходы государственного органа
4 017,2
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
48 654
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
289 614
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 720
070
Возмещение платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан
526 410
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 200
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
1 200
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
30 276 370
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
18 841 488,6
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
12 349 121,1
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
6 492 367,5
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
11 336 777,4
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества
1 474 524
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда

4 997
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 947 457,4
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
104 281
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
802 059,3
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
540 579
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 937,4
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
317 511,5
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 015
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 060
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
79 977
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
151 723
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
64 899
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 017,2
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
48 654
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
289 614
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 720
070
Қазақстан Республикасында төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша халықтың төлемдерін өтеу
526 410
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 200
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
1 200
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
30 276 370
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
18 841 488,6
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
12 349 121,1
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
6 492 367,5
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
11 336 777,4
002
Мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, соның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру
1 474 524
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру

20 030
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
900
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
105 529,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
83 216
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
21 313,4
006
Капитальные расходы государственного органа
1 000
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
17 903
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
15 903
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
48 964,4
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
43 615
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
43 615
475
Отдел предпринимательства, сельского хозяйства и ветеринарии района (города областного значения)
5 349,4
005
Обеспечение функционирования скотомогильников (биотермических ям)
1 611
007
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
3 340
012
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
83,4
013
Проведение противоэпизоотических мероприятий
315
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
188 941
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
188 941
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства, архитектуры и градостроительства
82 757
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
106 184
12
Транспорт и коммуникации
3 369 522,7
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 369 522,7
022
Развитие транспортной инфраструктуры
266 424,1
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
2 765 098,6
024
Организация внутрипоселковых (внутригородских), пригородных и внутрирайонных общественных пассажирских перевозок
84 000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
100 000
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов

20 030
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
900
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
105 529,4
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
83 216
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
21 313,4
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 000
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
17 903
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
15 903
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
48 964,4
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
43 615
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
43 615
475
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, ауыл шаруашылығы және ветеринария бөлімі
5 349,4
005
Мал көмінділерінің (биотермиялық шұңқырлардың) жұмыс істеуін қамтамасыз ету
1 611
007
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
3 340
012
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
83,4
013
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
315
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
188 941
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
188 941
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82 757
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
106 184
12
Көлiк және коммуникация
3 369 522,7
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 369 522,7
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
266 424,1
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
2 765 098,6
024
Кентiшiлiк (қалаiшiлiк), қала маңындағы ауданiшiлiк қоғамдық жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру
84 000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
100 000
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу