Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в районе Байдибек на 2021 год
Решение Байдибекского районного маслихата Туркестанской области от 28 октября 2020 года № 57/342. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 14 декабря 2020 года № 5948. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат района Байдибек РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в районе Байдибек на 2021 год.
2. Признать утратившим силу решение маслихата района Байдибек от 25 декабря 2017 года № 23/129 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Байдибекском районе на 2017-2018 годы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4381 и опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде 29 января 2018 года).
3. Государственному учреждению "Аппарат маслихата района Байдибек" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата района Байдибек после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель сессии
Районногомаслихата А.Елеусиз
Секретарь районного маслихата М. Нахипбеков
Утвержден решением
маслихата района Байдибек от
28 октября 2020 года № 57/342
Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в районе Байдибек на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Байдибек на 2021 год (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Бәйдібек ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Бәйдібек аудандық мәслихатының 2020 жылғы 28 қазандағы № 57/342 шешімі. Түркістан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 5948 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес Бәйдібек аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бәйдібек ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспары бекітілсін.
2. Бәйдібек аудандық мәслихатының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 23/129 "Бәйдібек ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 4381 тіркелген және 2018 жылғы 29 қаңтарда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) шешімнің күші жойылды деп танылсын.
3. "Бәйдібек аудандық мәслихаты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді "Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Бәйдібек аудандық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы А. Елеуіз
Аудандық мәслихат хатшысы М. Нахипбеков
Байдібек аудандық
мәслихатының 2020 жылғы
28 қазандағы № 57/342
шешімімен бекітілген
Бәйдібек ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспары
Осы Бәйдібек ауданы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Байдибекского района составляет 721853 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 539129 гектар, в том числе пашни 112345 гектар, в том числе 11767 гектар орошаемой пашни, 392 гектар многолетних насаждений, 27339 гектар сенокосных угодий, пастбищные 387286 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 73847 гектар.
земли населенных пунктов 1052 гектар.
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 61211 гектар.
земли особо охраняемых природных территорий 27125 гектар.
земли лесного фонда 1165 гектар.
земли водного фонда 1165 гектар.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Бәйдібек ауданының барлық жер көлемі 721853 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 539129 гектар, оның ішінде егістік жерлер 112345 гектар, суармалы егістік 11767 гектар, көп жылдық өсімдіктер 392 гектар, шабындық жерлер 27339 гектар, жайылымдар 387286 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 539129 гектар;
елді мекендердің жерлері 73847 гектар;
өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 1052 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 61211 гектар;
орман қорының жерлері 27125 гектар;
су қорының жерлері 1165 гектар;

51-69
Ниже 51
Весенне-летний, осенне-летний
выше 50
40-50
Ниже 40
Осенний
выше 40
30,40
Ниже 30
В связи с хозяйственными условиями района и разным климатом скот содержится в пастбищно-кошарной системе.
В пастбищно-кошарной системе летом овцы находятся на пастбищах, зимой – в кошарном содержании с полноценным кормлением приготовленным самим кормом.
В теплое время дойные коровы содержатся в кошарах. Мелкий скот, телки, бычки, телята и лошади с конца марта пасутся на склонах гор и на равнинах. Летом пасутся на горах Каратау, осенью обратно отгоняются к горным склонам и равнинам, зимой в теплые дни пасутся в степи, а в холодное время содержатся в кошарах. А также в зимнее время в период с октября по апрель месяц содержатся в кошарах. Водопой с природных источников воды осуществляется вдоль текущих рек в удобных для животных местах. Основная часть (85-90%) годовой потребности в кормах заготавливается на пастбищных землях.

51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30,40
30-дан төмен
Ауданның шаруашылық жағдайына байланысты және табиғаттың әр алуандығы малды жайылымдық-қоралық жүйеде ұсталады.
Жайылымдық-қоралық-жүйеде қойлар жазда жайылымда болады, қыста-өздерінің дайындаған азығымен толық құнды азықтандырумен қоралы ұстауда болады.
Ауа райы жылы уақытта сауынды сиырлар қолда қорада ұсталынады. Уақ малдар, тана-торпақтар және жылқылар жылдың наурыз айының соңынан бастап тау бөктері мен жазықтықта бағылады. Жазда Қаратау тауында, күзде мал қайтадан тау бөктерлі жазықтыққа айдалып келеді, ал қыста жылы күндерде далада жайып, суық күндерде қорада бағылады. Сонымен қатар қыс уақытында, қазан айы мен сәуір айы аралығында қолда бағылады.Табиғи су көздеріндегі мал суаты ағып өтетін өзен бойынан жануарлар үшін ыңғайлы орындарда жүзеге асырылады. Жылдық қажет ететін жем-шөп қорының негізгі бөлігі (85-90%) жайылымдық жерлерден дайындалады.

1. Агыбетский сельский округ.
Общая площадь земель Агыбетского сельского округа составляет 52 798 гектаров. 41 833 гектаров из этих земельных участков сельскохозяйственного назначения (в том числе пашен 13 252 гектаров, орошаемых пашен 77 гектаров, садов 20 гектаров, пастбищ 27 511 гектаров, сенокоса 973 гектара), земель населенных пунктов 4 777 гектаров. Земельные участки сельскохозяйственного назначения принадлежат 16 негосударственным юридическим лицам, 57 крестьянским хозяйствам, 6 производственным кооперативам.
Агыбетский сельский округ состоит из населенных пунктов Агыбет, Алгабас, Жулдыз, Жанаталап, и на сегодняшний день в сельском округе население насчитывает 2775 тыс. человек. Центром Агыбетского сельского округа является населенный пункт Агыбет.

1. Ағыбет ауыл округі.
Ағыбет ауыл округінің жалпы жер көлемі 52 798 гектарды құрайды. Осы жер учаскелерінің ішінде барлығы 41 833 гектар ауыл шаруашылығы мақсатына арналған (оның ішінде егістік 13 252 гектар, одан суармалы егістік 77 гектар, бау 20 гектар, жайылым 27 511 гектар, шабындық 973 гектар елді мекен жері 4 777 гектар. Ауыл шаруашылығы мақсатына арналған жер учаскелері 16 мемлекеттік емес заңды тұлғаға, 57 шаруа қожалыққа, 6 өндірістік кооперативке тиесілі.
Ағыбет ауыл округі Ағыбет, Алғабас, Жұлдыз, Жаңаталап елді мекендерінен құралған және бүгінгі таңда ауыл округінде жалпы 2775 мың халық қоныстанған. Ауыл округінің орталығы Ағыбет елді мекені.

Годовая норма влажности Агыбетского сельского округа, относящегося к горной зоне, составляет 350-400 мм, при температуре выше 10 градусов снижение влажности не превышает 80 мм.
Рельеф этой зоны отличается горными склонами, раздробленными речными равнинами, хребтами и водоразделом. По погодным условиям местности благоприятна для разведения пород коров казахская белоголовая, ангус, черно-пегая (дойная корова).
На горной серо-бурой почве растут каратауская полынь, наргия, вперемежку с многолетними травами и кустарниками растут боярышник, таволга, дикие яблоки, урюк, вдоль рек растут ивы, тополь, джуда и камыш.
В сельском округе на сегодняшний день насчитывается поголовье крупного рогатого скота 2386, мелкого скота 17806, лошадей 742 голов, на вышеперечисленный скот создано 2 места для купания, построено 4 пункта искусственного осеменения. Кроме этого в сельском округе имеется 18 действующих кошар. Из вышеперечисленного скота всего 1338 голов ( 205 голов крупного рогатого скота, 123 голов лошадей, 1010 голов мелкого скота) содержится в одном месте, то есть в кошарных условиях, относится к откармливаемым. Значит, 1338 голов не требуют пастбища.
Сведения о количестве поголовья сельскохозяйственных животных по сельскому округу:
К/о
Сельский округ
Верблюд
Лошадь
Крупно рогатый скот
Мелкий скот
1
Агыбет
-

Тау аймағына кіретін Ағыбет ауыл округінің жылдық ылғал мөлшері 350-400 мм, 10 градустен жоғары кезеңде ылғалдың түсуі 80 мм-ден аспайды.
Бұл аймақтың рельефі тау беткейлері мен бөлшектенген өзен жазықтары және белестер мен су айрықтарымен өзгешеленеді. Жер жағдайына байланысты асыл тұқымды қазақтың ақбас, ангус, қарала (сауынды сиыр) сиырларын өсіруге қолайлы.
Таудың сұр-қоңыр топырағында Қаратау жусаны, нарғия т.б. шөптесіндер мен бұта аралас долана, тобылғы, жабайы алма, өрік: өзен бойларында тал, терек, жиде, қамыс өседі.
Ауыл округінде бүгінгі таңда 3905 бас ірі қара мал, 28234 бас уақ мал, 976 бас жылқы және аталған малдарға барлығы 2 мал тоғыту орны, 4 қолдан ұрықтандыру пункті салынған. Сонымен қатар ауыл округінде барлығы 18 пайдаланудағы мал қора бар. Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 1338 бас (205 ірі қара, 123 жылқы, 1010 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланатын малдар есебінде. Яғни барлығы 1338 бас мал жайылымды қажет етпейді.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Қ/с
Елді мекен
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
1
Ағыбет
-

На сегодняшний день в сельском округе имеется всего 78849 голов скота (8062 голов крупнорогатого, 65549 голов мелкого, 2844 голов лошадей) и 3 емкости для купания скота, построено 3 пункта искусственного осеменения. А также в сельском округе имеется всего 20 действующих кошар. Из вышеуказанного количества скота всего 3655 голов (210 голов крупного рогатого скота, 245 голов лошадей, 3200 голов мелкого скота) голов скота содержится в одном месте, то есть в кошарных условиях в качестве откармливаемых. Значит всего 3655 голов скота не требует пастбищ.
Сведения о количестве поголовья сельскохозяйственных животных по населенному пункту:
К/о
Сельский округ
Лошадь
Крупно рогатый скот
Мелкий скот
1
Акбастау

Ауыл округінде бүгінгі таңда барлығы 78849 мал (8062 бас ірі қара мал, 65549 бас уақ мал, 2844 бас жылқы) және аталған малдарға барлығы 3 мал тоғыту орны, 3 қолдан ұрықтандыру пункті салынған. Сонымен қатар ауыл округінде барлығы пайдаланудағы 20 мал қора бар. Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 3655 бас (245 жылқы, 210 ірі қара, 3200 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланатын малдар есебінде. Яғни барлығы 3655 бас мал жайылымды қажет етпейді.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер:
Қ/с
Елді мекен
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
1
Ақбастау

На сегодняшний день в сельском округе имеется 11253 голов крупного рогатого скота, 83398 головы мелкого скота, 3368 голов лошадей и создано 5 мест для купания для вышеперечисленного скота, построено 7 пунктов для искусственного осеменения. А также в сельском округе имеется 30 действующих кошар. Из вышеуказанного скота всего 1945 голов (335 крупного рогатого, 565 лошадей, 1045 мелкого скота) содержится в одном месте, в кошарных условиях в качестве откармливаемого скота. То есть всего 1945 голов скота не требует пастбищ.
Данные о количестве поголовья сельскохозяйственных животных по населенному пункту.
К/о
Сельский округ
Лошадь
Крупно рогатый скот
Мелкий скот
1
Боралдай

Ауыл округінде бүгінгі таңда 11253 бас ірі қара мал, 83398 бас уақ мал, 3368 бас жылқы және аталған малдарға барлығы 5 мал тоғыту орны, 7 қолдан ұрықтандыру пункті салынған. Сонымен қатар ауыл округінде барлығы 30 пайдаланудағы мал қора бар. Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 1945 бас ( 335 ірі қара, 565 жылқы, 1045 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланатын малдар есебінде. Яғни барлығы 1945 бас мал жайылымды қажет етпейді.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Қ/с
Елді мекен
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
1
Боралдай

В сельском округе на сегодняшний день насчитывается поголовье крупного рогатого скота 5234, мелкого скота 29332, лошадей 1687 голов, на вышеперечисленный скот создано 1 место для купания, построен 1 пункт искусственного осеменения. Кроме этого в сельском округе имеется 6 действующих кошар. Из вышеперечисленного скота всего 2338 голов (84 крупного рогатого скота, 32 лошадей, 2222 мелкого скота) содержится в одном месте, то есть в кошарных условиях, относится к откармливаемым. Значит, 2338 голов не требует пастбища.
Данные о количестве поголовья сельскохозяйственных животных по населенному пункту.
К/о
Сельский округ
Лошадь
Крупно рогатый скот
Мелкий скот
1
Актас

Ауыл округінде бүгінгі таңда 5234 бас ірі қара мал, 29332 бас уақ мал, 1687 бас жылқы және аталған малдарға барлығы 1 мал тоғыту орны, 1 қолдан ұрықтандыру пункті салынған. Сонымен қатар ауыл округінде барлығы 6пайдаланудағы мал қора бар. Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 2338 бас (84 ірі қара, 32 жылқы, 2222 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланатын малдар есебінде. Яғни барлығы 2338 бас мал жайылымды қажет етпейді.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Қ/с
Елді мекен
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
1
Ақтас

79800
256862
11. Шаянский сельский округ.
Общая площадь земель Шаянского сельского округа составляет 2058 гектаров. Из этих земельных участков всего орошаемых пашен 246 гектаров, пастбищ 1582 гектара являются землями сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов составляют 230 гектара.
На сегодняшний день сельскую местность обитает население из 9385 человек.
Отличается теплой, засушливой погодой. Зима недолгая, в основном теплая. Глубина снега не превышает 11 см.
Годовая норма влажности Шаянского сельского округа 200-250 мм, снижение влажности при температуре выше 10 градусов не превышает 60 мм.
На сегодняшний день в сельском округе имеется 2739 голов крупного рогатого скота, 22618 голов мелкого скота, 381 голов лошадей и создано 1 ветеринарный пункт. Из вышеуказанного скота всего 2973голов (303 крупного рогатого, 154 лошадей, 2516 мелкого скота) содержится в одном месте, в кошарных условиях в качестве откармливаемого скота. То есть всего 2973 голов скота не требует пастбищ.
Данные о количестве поголовья сельскохозяйственных животных по населенному пункту.
К/о
Сельский округ
Верблюд
Лошадь
Крупно рогатый скот
Мелкий скот
1
Шаян
0

79800
256862
11. Шаян ауыл округі.
Шаян ауыл округінің жалпы жер көлемі 2058 гектарды құрайды. Осы жер учаскелерінің ішінде суармалы 246 гектар, жайылым 1582 гектар, елді мекен жері 230 гектар.
Бүгінгі таңда ауыл округінде жалпы 9385 мың халық қоныстанған.
Ауа райы жылы, құрғақты болып ерекшеленеді. Қысы қысқа, көбінесе жылы болады. Қардың қалыңдығы орта есеппен 11 см –ден аспайды.
Жылдық ылғал мөлшері 200-250 мм, 10 градустен жоғары кезеңде ылғылдың түсуі 60 мм-ден аспайды.
Ауыл округінде бүгінгі таңда 3408 бас ірі қара мал, 32671 бас уақ мал, 727 бас жылқы және 1 мал дәрігерлік пункті салынған.Осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 2973 бас (303 ірі қара, 154 жылқы, 2516 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланатын малдар есебінде. Яғни барлығы 2973 бас мал жайылымды қажет етпейді.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер
Қ/с
Елді мекен
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Уақ мал
1
Шаян
0