Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сайрамскому району на 2020-2021 годы
Решение Сайрамского районного маслихата Туркестанской области от 29 декабря 2020 года № 55-335/VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 30 декабря 2020 года № 5984. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сайрамскому району на 2020-2021 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Сайрамского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Сайрамского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Сагиндиков
Секретарь маслихата Ж. Мұсаханұлы
Приложение к решению
Сайрамского районного
маслихата от 29 декабря
2020 года № 55-335 /VІ
План по управлению пастбищами и их использованию по Сайрамскому району на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сайрамскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Сайрам ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Сайрам аудандық мәслихатының 2020 жылғы 29 желтоқсандағы № 55-335/VI шешiмi. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2020 жылғы 30 желтоқсанда № 5984 болып тiркелдi. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сайрам ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Сайрам аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді "Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы шешімді оны ресми жариялағаннан кейін Сайрам аудандық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Сагиндиков
Мәслихат хатшысы Ж. Мұсаханұлы
Сайрам аудандық мәслихатының
2020 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 55-335/VI шешіміне қосымша
Сайрам ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары
Осы Сайрам ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Сайрамском районе имеются 42 населенных пункта в 11 сельских округах.
Общая площадь территории Сайрамского района составляет 114761 гектар. Площадь земель сельскохозяйственного назначения составляет 78570 гектар, из них пашня 51911 гектар, в т. ч. пашня орошаемая 13427 гектар, многолетние насаждения 2110 гектар, пастбища 24549 гектар.
По категории земель
Земли сельскохозяйственного назначения 78570 гектар,
Земли населенных пунктов 22342 гектар,
Земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного сельскохозяйственного назначения 1941 гектар,
Земли лесного фонда 243 гектар,
Земли водного фонда 1028 гектар,
Земли резерва 9935гектар.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сайрам ауданында 11 ауылдық округте 42 елді мекен бар.
Сайрам ауданының барлық жер көлемі 114761 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 78570 гектар, оның ішінде егістік жерлер 51911 гектар, оның ішінде суармалы егістік 13427 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 2110 гектар, жайылымдар 24549 гектар.
Жер санаттары бойынша
Ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 78570 гектар,
Елді мекендердің жерлері 22342 гектар.
Өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда
пайдаланатын жерлер 1941 гектар.
Орман қорының жерлері 243 гектар.
Су қорының жерлері 1028 гектар.
Босалқы жерлері 9935 гектар.

На сегодняшний день 5738 гектаров земли Сайрамского района использует Байдибекский район, 392 гектара Толебийский район.
По административно-территориальному делению в Сайрамском районе 11 сельских округов (Акбулак, Аксукент, Арыс, Жибекжолы, Кайнарбулак, Карабулак, Карамурт, Карасу, Кутарыс, Колкент, Манкент), 42 населенных пункта.
Содержание:
1.Природа
2.Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
В районе имеется множество мест богатых природным ландшафтом пригодных для занятий отдыхом и туризмом.
Согласно последним исследованиям на территории района встречаются 267 видов птиц, 52 видов млекопитающих, 11 видов рептилий, 3 вида амфибий и 5 видов рыб, а так же 2124 вида различных насекомых.
Сайрамский район богат растительностью. На его территории прорастают 63 вида мхов, более 64 видов лишайников, 235 видов грибов, 1312 видов растений составляющих одну четвертую часть состава растений всего Казахстана.
Климат:
В агроклиматическом отношении Сайрамский район относится к предгорной зоне. Средняя длительность безморозного периода 185-200 дней. Влажность воздуха 330-390 мм. Высота снежного покрова составляет 20-30 см. Продолжительность зимнего периода составляет 120-126 дней. В почве преобладают темные типичные сероземы.
В природно-хозяйственном отношении относится к под зоне среднеустойчивого богарного земледелия и животноводства. По территории района протекает река Аксу берущая начало с предгорий.
В земледелии основными культурами являются пшеница, ячмень, кукуруза, сафлор, овощи, фрукты, виноград и люцерна.В аграрной структуре работают 8030 крестьянских хозяйств, 244 производственных кооператива и товариществ, а так же другие предприятия занимающиеся производством сельскохозяйственной продукции. Среди них 2 семенным хозяйством, 1 цементный завод и несколько консервных заводов.
На сегодняшний день на территории района занимаются садоводством ПК "Кара казим" на площади 20,0 га, к/х-ва "Галия", "Сармантажи", "Нурлыжол", "Айша" на площади 32,25 га, виноградарством 98,0 га, а так же занимается интенсивным садоводством и получает высокие урожаи ТОО "DalaFruit" на площади 211,0 га.
Гидрография:
В районе развитая гидрография. Основными источниками поливной воды являются протекающие по территории района реки Аксу, Арысь и Машат.
Подземные минеральные воды используются хорошо известный в Республике санаторий "Манкент".
Сайрамский район полностью обеспечивают поливной водой 50 каналов, 43 из которых находятся в коммунальной собственности, кроме этого 5 каналов в частной собственности. Протяженность 43 каналов находящихся во временном пользовании РГП "Аксу" составляет 391,24 км, в том числе 6 бетонированных канала протяженностью 51,44 км, 37 земляных канала протяженностью 339,8 км. На этих каналах установлены 173 водораспределительные станции.
Источниками этих каналов являются реки Аксу, Арысь а так же множество небольших водохранилищ и родников. 2 водораспределительные станции расположенные на реке Аксу находятся в ведении РГП "Охрана окружающей среды". На реке Арысь водораспределительных станций нет.
Общая площадь орошаемых земель района составляет 17254,0 гектар.
Реки:
По территории района протекают 3 реки берущие свое начало с гор.

Сайрам ауданының 5738 гектар жерін Бәйдібек ауданы және 392 гектар жерін Төле би ауданы пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сайрам ауданында 11 ауылдық округтер (Ақбұлақ, Ақсукент, Арыс, Жібек жолы, Қайнарбұлақ, Қарабұлақ, Қарамұрт, Қарасу, Құтарыс, Көлкент, Манкент), 42 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Ауданда туризм және демалыс орындары үшін пайдалануға болатын табиғи ландшафтар мен шырайлы жерлер көп.
Соңғы деректерге қарағанда аудан территориясында құстың 267, сүт қоректілердің 52, бауырымен жорғалаушылардың 11, қос мекенділердің 3 және балықтың 5 түрі мекендейді. Шыбын-шіркей, құрт-құмырсқаның 2124 түрлері бар.
Сайрам ауданы өсімдіктер дүниесіне бай, аудан аумағында мүктің 63 қынаның 64-тен астам қозықұйрықтың 235, жоғары сатыдағы өсімдектердің 1312 түрі өседі. Соның ішінде бұтаның 62 түрі, ағаштың 16 түрі кездеседі. Бұл бүкіл Қазақстанның өсімдік құрамының төрттен бірі.
Климаты:
Аудан тау етегінде орналасқан, суық болмайтын күндері 185-200 күнді құрайды, жылдық ауаның ылғалдылығы 330-390 мм. Қыс айларында қардың қалындығы 20-30 см-ге барады. Ұзақтығы 120-126 күнге созылады. Жер қыртысы ылғалды ашық сұр топырақты болып келеді. Ауданның ауыл шаруашылығы көп салалы егіншілік және мал шаруашылығымен айналысады. Ауданның тура ортасынан тау етегінен бастау алатын Ақсу өзені өтеді.
Егін шаруашылығында басты егілетін дәнді дақылдар (бидай, арпа, жүгері), мақсары, көкөніс, бау, жүзім, мал азықтық жоңышқалар.
Аграрлық құрылымында 8030 шаруа қожалығы, 244 өндірістік кооператив пен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер және тағы басқа ауыл шаруашылық өнімдерін өндіретін мекемелер жұмыс істейді. Олардың ішінде 2 егін тұқым шаруашылығы, 1 цемент зауыты және бір неше консервілеу зауыты. Бүгінгі таңда Сайрам ауданында алма бау өсірумен айналысатын "Қара казим" ӨК-20 гектар, "Галия", "Сарман тәжі", "Нұрлы жол", "Айша" ШҚ-ры 32,25 гектар, жүзім 98 гектар, интенсивті баумен айналысатын "Dala Fruit" ЖШС-і 211 гектар алма бау өсіріп, бүгінгі таңда жоғары өнім алынуда. Жазы ыстық шілде айының орташа температурасы 27-42С.
Гидрографиясы:
Ауданның дамыған гидрографиялық жүйесі бар. Аудан аумағынан өтетін Ақсу, Арыс және Машат өзендері негізгі суландыру көздері болып табылады. Құрамында минералды бай қоспалары бар емдік жылы суы арқылы Республика көлемінде жақсы танымал "Манкент" шипажайы бар.
Сайрам ауданы аумағын ағын сумен барлығы 50 канал қамтамасыз етеді. Бұл каналдардың 43 Сайрам аудандық коммуналдық меншігінде, бұдан бөлек - 5 канал жеке меншікте. Сайрам ауданы әкімдігінің "Ақсу" МКК-ның шаруашылығына жалға берілген 43 каналдың жалпы ұзындығы 391,24 шақырым, оның ішінде бетонды канал 6, ұзындығы 51,44 шақырым, жер каналдар 37, ұзындығы 339,8 шақырым. Осы каналдарда 173 су бөлу бекеттері орнатылған. Бұл каналдардың су басы Ақсу, Арыс өзендерінен және кішігірім көл, бұлақтардан басталады. Ақсу өзенінен су бөлетін 2 бөгет Оңтүстік Қазақстан облысы Ауыл шаруашылығы басқармасының "Табиғат қорғау" МКК меншігінде. Арыс өзенінде су бөгеті жоқ.
Аудан көлемінде 17254 га суармалы жер көлемі орналасқан.
Өзендер
Аудан көлемінде үлкенді-кішілі 3 өзен бар. Аудан аумағында өзендер таулы аймақтардан бастау алады.

Реки: река Аксу протяженностью 53 км, река Арысь протяженностью 37 км, река Машат протяженностью 5 км. Общая протяженность рек 95 км.
Сельское хозяйство:
Сайрамский район является одним из крупных агропромышленных районов Туркестанской области. Район в основном занимается производством мясо-молочной продукции, выращиванием зерновых, масличных культур а так же садоводством и овощеводством.
Площадь земель района пригодная к использованию в сельскохозяйственных целях составляет 78570 гектар. В том числе пашня 51911 гектар, в том числе пашня орошаемая 13427 гектар, многолетние насаждения 2110 гектар, пастбища 24549 гектар.
Первостепенная задачей является обеспечение народа продуктами питания, а основой обеспечения кормами животноводства является рациональное использование природных пастбищ.
Район является одним из крупных агропромышленных районов области специализирующийся на мясо-молочном животноводстве.
План по управлению природными пастбищами и их эффективному использованию, предотвращения процессов деградации является основной целью устойчивого обеспечения потребности в корме животных.
Сохраняя отношения между использованием и охраной природных пастбищ между собственниками постоянное развитие животноводства является неотложной задачей сегодняшнего времени. Одним из главных направлений этого вопроса является реализация мероприятий по улучшению состояния пастбищ и их рациональное использование.
Информация о количестве поголовья скота по сельским округам Сайрамского района
п/н
Наименование сельских округов
Количество и виды скота
Крупный рогатый скот
Мелкий скот (овцы и козы)
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
1
Акбулакский сельский округ

Өзендер: Ақсу өзеніұзындығы-53 шқ, Арыс өзеніұзындығы-37 шқ, Машат өзені ұзындығы-5 шқ. Жалпы ұзындығы - 95 шақырым
Ауыл шаруашылығы:
Сайрам ауданы Түркістан облысының ірі агро-өнеркәсіптік аудандардьң бірі болып саналады. Аудан негізінен ет-сүт, дәнді дақылдар, май өнімдері, жеміс-жидектер, көкініс өнімдерін өндірумен айналысады.
Ауданның ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 78570 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 51911 гектар, оның ішінде суармалы егістік 13427 гектар, көп-жылдық екпе ағаштары 2110 гектар, жайылымдық 24549 гектар.
Халқымызды азық-түлікпен толық қамтамасыз ету бірінші кезекте, мал шаруашылығы азығының негізі болып табылатын-табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану болып табылады.
Сайрам ауданы мал шаруашылығы дамып келе жатқан өлке. Сондықтан, табиғи жайылымдарды басқару және оларды тиімді пайдалану жөніндегі жоспар-жайылымдарды ұтымды пайдалану, ауыл шаруашылық малдарын жем-шөпке деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбаудың негізгі мақсаты болып табылады.
Бүгінгі заман талабына сәйкес қалыптасып отырған меншік иелері үшін табиғи жайылымды сақтау мен пайдалану арасындағы қатынасты сақтай отырып, мал шаруашылығын тұрақты дамыту талабы кезек күттірмейтін міндет. Әрине, бұл мәселені шешудің төте жолы – жайылымдық жерлердің жағдайын жақсарту шараларын іске асырып, жайылымдарды тиімді де ұтымды пайдалану болып табылады.
Сайрам ауданындағы ауылдық округтері бойынша мал басының саны туралы мәлімет.
қ/с
Ауыл округтер мен поселкелік округтер атаулары
Мал түрлері мен сандары
Ірі қара мал
Уақ мал (қой мен ешкі)
Жылқы
Түйе
1
2
3
4
5
6
1
Ақбұлақ ауылдық округі

1,0 ниже
Весна – осень
Оценивается в два сезона, весна – осень
Основным фондом кормов для животноводства района являются травы пастбищ, которая составляет 20-35 процентов потребляемых годовых кормов. В благоприятные годы большая часть мелкого, крупного рогатого скота и лошадей получают необходимые им питательные вещества питаясь с природных пастбищ.
Продуктивность кормов оценивается по нижеследующим показателям.
Рекомендация использование сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 кг сухой массы)
Хорошо
Средне
Плохо
1
2
3
4
Весна
выше 68
51-69
Ниже 51
Весна – лето, осень – лето
выше 50
40-50
Ниже 40
Осень
выше 40
30-40
Ниже 30
Заключение:
1. Для реализации мероприятий по эффективному использованию сельскохозяйственного животноводства необходимо поголовно определить количество скота дойного) для выпаса их на пастбищах общего пользования расположенных вблизи населенных пунктов. Определяется в соответствии приказа министра сельского хозяйства "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года за № 3-3/332.
2. Для хозяйств занимающихся молочным производством поголовье дойных коров которых превышает 100-150 голов обеспечение пастбищами в соответствии нормативов является основной задачей сегодняшнего времени.
3. Кроме этого в целях разгрузки полезной площади пастбищ организован выпас молодняка на отдаленных пастбищах гор Кайыршакты и Курмашат.
4. Районом обеспечившим пастбищами не только полностью свое поголовье скота имеющие возможность предоставление на аренду пастбищ другим районам можно назвать Байдибекский район.
Сайрамский район в связи с невозможностью обеспечения пастбищами общего пользования поголовье своего скота одним из путей разгрузки полезных площадей пастбищ считает раздел и утверждение пастбищ имеющих возможность на то районов.
Район обеспеченный пастбищами
Район нуждающийся в пастбищах
Байдибекский
Сайрамский
5. Для внесения изменений в приказ министра сельского хозяйства "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года за № 3-3/332 рассчитывая показатели выхода кормовой массы на долю кормов согласно почвенно климатическим и метеорологическим условием сельских округов района направляем на утверждение среднюю площадь для мелкого скота 2,5 гектар, для крупно рогатого скота 8,0 гектар, для верблюдов – 9,0 гектар, для лошадей 9,0 гектар.
Согласно внесенным расчетам акимата Сайрамского района для удовлетворения пастбищами поголовье скота района необходимы 1 777 084 гектар пастбищ, учитывая что наличие пастбищ района равно 24549 гектар, выявляется необходимость 1 752 535 гектар.
Предложения:

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады, көктемдік-күздік
Аймақтағы мал өсірудің негізгі қорлары шөп шабындық болып табылады, ол жылдық тұтынылатын жемнің 20-35 пайызын құрайды. Қолайлы жылдары ұсақ мүйізді ірі қара мен жылқылардың көпшілігі табиғи жайылымнан тамақтану кезінде қажет қоректік заттарды алады.
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 кг құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
1. Ауыл шаруашылығындағы мал өрісін тиімді пайдалану шарасын іске асыру үшін әр үйде ұсталынатын мал басын (сауынды сиыр) анықтап елді мекендер шегіндегі ортақ пайдаланудағы жайылымдық жерлерге қалдыру қажет. ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес анықталуы тиіс.
2. Сүт өніміндерін өндірумен айналысатын сауынды сиыр басы 100-150 ден астам қожалықтарды жайылыммен қамтамасыз ету бүгінгі күннің басты мақсаты.
3. Сонымен қатар, жайылымдардың тиімді алаңдарына жүктемені азайту мақсатында, жас малды Қайыршақты және Құрмашат тауларында жаю ұйымдастырылған.
4. Аудан бойынша арнайы жер қорындағы жайылым жерлерімен өз малдарын қамтамасыз етіп, өзге аудандарға жалға беруге мүмкіндігі бар Бәйдібек ауданын атауға болады.
Сайрам ауданы қолданыстағы ортақ пайдаланудағы жайылымдық жерлеріне малдарын қамтамасыз етуге мүмкіндігі болмауына байланысты мүмкіндігі бар аудандарға бекітіп, қажетті жайылымдық өрістерін бөлу мәселесі-жайылымдық мал жаю салмағын төмендетудің негізгі жолы ретінде ұсынылады.
Жайылыммен қамтылған аудан
Жайылымдық жерге мұқтаж аудандар
Бәйдібек
Сайрам
5. Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрлігіне "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына өзгеріс енгізу үшін ауданның ауылдық округтердің топырақ климаттық және метерологиялық жағдайларына байланысты жайылым жерлерде азықтық массасының шығымдылығы мен желінгіш азықтық үлесін есептей отырып, аудандағы ауылдық округтерде орта есеппен: уақ малға – 2,5 гектар, ірі қара малға – 8,0 гектар, түйеге – 9,0 гектар, жылқыға – 9,0 гектар болып, нақтыланған ұсыныстары жолданды.
Сайрам ауданы әкімдігінің есебімен, мал санына сәйкес жайылым жермен қаматмасыз ету үшін көлемі 1 777 084 гектар жайылым керек. Ауданымыздағы жалпы жайылым жер көлемі 24549 гектар құрап отырғанын ескерсек, 1 752 535 гектар жайылым жерінің жетіспейтіндігі мәлім болып отыр.
Ұсыныс: