Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2020-2021 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 9 января 2020 года № 61/17-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 20 января 2020 года № 6655. Утратило силу - решением маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28 сентября 2021 года № 7/13-VII
Сноска. Утратило силу - решением маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28.09.2021 № 7/13-VII (вводится в действие с 01.01.2022).
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Р. Карагужина
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 9 января 2020 года № 61/17-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Алтай на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

Алтай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2020 жылғы 9 қаңтардағы № 61/17-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 20 қаңтарда № 6655 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/13-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 28.09.2021 № 7/13-VII шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13- баптарына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алтай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кеиін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Р. Карагужина
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай ауданының
мәслихатының
2020 жылғы 9 қаңтары
№ 61/17-VI шешіміне қосымша
Алтай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Алтай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайлымдар туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсаттарында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4- қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5- қосымшасына сәйкес;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Район Алтай расположен на северо-востоке Восточно-Казахстанской области, на севере и северо-западе граничит с территорией города областного значения Риддер, на северо-востоке и востоке – с Российской Федерацией (Республика Алтай), на юго-востоке - с Катон-Карагайским районом, юго-западе – с Уланским районом, на западе – с Глубоковским районом. Площадь территории района составляет 10,5 тыс. км2.
По административно-территориальному делению в районе Алтай имеются 47 населенных пунктов.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 222 079 га;
земли населенных пунктов – 65 088 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3 298 га;
земли лесного фонда – 563 114 га;
земли водного фонда – 28 408 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 32 188 га;
земли запаса – 143 559 га.
Район Алтай является одним из самых холодных мест Республики Казахстан. Климат резко континентальный, среднегодовая температура 0,3°C, абсолютный максимум: 40°C, абсолютный минимум: -51°С, но в целом благоприятен для развития земледелия и животноводства.
Растительный покров района отличается довольно большой пестротой, и отображает все разнообразие физико-географических условий, связанных с рельефом, почвами, климатом и геологией. По характеру растительного покрова, территория района входит в лугово-степной пояс.
Почвы черноземные, равнинная часть занята черноземами с их видами и разновидностями, черноземы межгорных и предгорных равнин характеризуются большой мощностью гумусного горизонта, склоны занимают черно-каштановые почвы, горные черноземы сменяются поясом горно-лесных почв.

6) жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Алтай ауданы Шығыс Қазақстан облысының солтүстiк- шығысында орналасқан, солтүстiк пен солтүстiк- батыста облыстық маңыздағы Риддер қаласының аумағымен, солтүстiк- шығыста және шығыста Ресей федерациясымен (Алтай өлкесi), оңтүстiк-шығыста Катонқарағай ауданымен, оңтүстiк- батыста Ұлан ауданымен, батыста- Глубокий ауданымен шектеседі. Аудан аумағының көлемі— 10,5 мың. км2.
Алтай ауданында әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 47 елді мекен бар. Санаттар бойынша жерлердің бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 222 079 га;
елді мекендердің жерлері – 65 088 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған өзге де жерлер– 3 298 га;
орман қорының жерлері– 563 114 га;
су қорының жерлері– 28 408 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері– 32 188 га;
қордағы жерлер– 143 559 га;
Алтай ауданы Қазақстан Республикасының өте қатты суық жерлерінің бірі болып табылады. Климаты шұғыл континенттiк, орташа жылдық температура 0,3 °С, абсолюттiк максимумы: 40°С, абсолюттiк минимумы -51°С, бірақ жалпы алғанда, егіншілік пен мал шаруашылығын дамыту үшін қолайлы.
Ауданның өсімдік жамылғысы өте үлкен алабажақтықпен және жер бедерімен ерекшеленеді, топырақпен, климатпен және геологиямен байланысты физикалық-географиялық жағдайлардың барлық алуан түрлілігін бейнелейді Өсімдік жамылғысының сипаты бойынша аудан аумағы шалғындық- далалық белдеуге кіреді.
Топырағы қара топырақты, жазық бөлігі қара топырақтың түрлерімен және әр түрлілігімен жамылған, тауаралық және тау беткейлері жазықтарының қара топырақтары көң қабатының қалыңдығымен сипатталады, бөктерлерді қара-құба топырақтар алып жатыр, таулы қара топырақтар таулы-орман топырақтарының белдеулерімен ауыстырылады.

В районе действует 8 скотомогильников,11 ветеринарных пунктов и 7 пунктов искусственного осеменения.
В настоящее время в районе Алтай насчитывается крупного рогатого скота 18170 голов, мелкого рогатого скота 14802 голов, 8468 голов лошадей, 8830 голов свиней.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных по району Алтай имеются всего 338576 га пастбищных угодий. На землях населенных пунктов числится 52697 га пастбищ, в землях сельскохозяйственного назначения имеются 110454 га пастбищ, а в землях запаса имеются 107297 га пастбищных угодий.
Кормовые угодья за гуртами скота закрепляются по следующим принципам: вблизи населенных пунктов выпасается личный скот жителей и молодняк крупного рогатого скота до 6 месяцев. Остальным группам скота выделяются более отдаленные участки пастбищ.
Приложение 1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов район Алтай
Условные обозначения
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Район Алтай
Условные обозначения
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры РАЙОН АЛТАЙ
от А до Б – земли Российской федерации;
от Б до В – земли Катон-Карагайского района;
от В до Г – земли Кокпектинского района;
от Г до Д – земли Уланского района;
от Д до Е – земли Глубоковского района;
от Е до А – земли города Риддер.
Условные обозначения
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- водопой
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды РАЙОН АЛТАЙ
Условные обозначения
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- доступ пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Район Алтай
Условные обозначения
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- пастбища для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических лиц, у которых отсутствуют пастбища;
- пастбища для размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами РАЙОН АЛТАЙ
Условные обозначения
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- размещение поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по району
Алтай на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Бухтарминский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Средигорненский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Соловьевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Малеевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Парыгинский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Тургусунский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Чапаевский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Никольский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Первороссийский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Северный
апрель - май
сентябрь - октябрь

Ауданда 8 мал қорымдары, 11 ветеринарлық пункттер және 7 жасанды ұрықтандыру пункттері әрекет етеді.
Қазіргі уақытта Алтай ауданында ірі қара малдар 18170 бас, ұсақ қара малдар 14802 бас, 8468 бас жылқылар, 8830 бас шошқалар есептеледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Алтай ауданы бойынша барлығы 338576 га жайылымдық алқаптар бар. Елді мекендердің жерлерінде 52697 га, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 110454 га, ал қордағы жерлерде 107297 га жайылымдық алқаптар бар.
Мал табындарына азықтық жерлер мынадай қағидаттар бойынша бекітіледі: елді мекендердің маңында тұрғындардың жеке малдары және ірі қара малдың төлдері 6 айға дейін жайылады. Малдардың қалған топтарына жайылымдардың шалғай учаскелері бөлінеді.
Алтай ауданы бойынша
2020- 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) АЛТАЙ АУДАНЫ
Шартты белгілері
- ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға мал жаю үшін берілген жайылымдар.
Алтай ауданы бойынша
2020- 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары АЛТАЙ АУДАНЫ
Шартты белгілері
- ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға мал жаю үшін берілген жайылымдар.
Алтай ауданы бойынша
2020-2020 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы АЛТАЙ АУДАНЫ
А дан Б-ға дейін – Ресей федерациясының жерлері;
Б дан В-ға дейін – Катонқарағай ауданының жерлері;
В дан Г-ға дейін – Көкпекті ауданының жерлері;
Г дан Д-ға дейін – Ұлан ауданының жерлері;
Д дан Е-ге дейін – Глубокий ауданының жерлері;
Е ден А-ға дейін – Риддер қаласының жерлері.
Шартты белгілері
- ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға мал жаю үшін берілген жайылымдар;
- суат.
Алтай ауданы бойынша
2020- 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы АЛТАЙ АУДАНЫ
Шартты белгілері
- ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға мал жаю үшін берілген жайылымдар;
- жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жетімділігі.
Алтай ауданы бойынша
2020- 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы АЛТАЙ АУДАНЫ
Шартты белгілері
- ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға мал жаю үшін берілген жайылымдар;
- жайылымдары жоқ жеке тұлғалардың ауыл шаруашылық малдарын орналастыру үшін жайылымдар;
- жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке тұлғалардың отарлы жайылымдарға ауыл шаруашылық малдарын орналастыру үшін жайылымда
Алтай ауданы бойынша
2020- 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы АЛТАЙ АУДАНЫ
Шартты белгілері
- ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға мал жаю үшін берілген жайылымдар;
- жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке тұлғалардың отарлы жайылымдарға ауыл шаруашылық малдарын орналастыру үшін жайылымдар.
Алтай ауданы бойынша
2020- 2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Жайылым жайлауларына малдарды айдау мерзімі
Жайылым жайлауларынан малдарды қайтару мерзімі
Бұқтырма
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Средигорный
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Соловьево
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Малеевск
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Парыгино
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Тұрғысын
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Чапаево
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Никольск
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Первороссийск
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Северный
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан