Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 26 июня 2020 года № 40/352-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 20 июля 2020 года № 7379
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Катон-Карагайскому сельскому округу на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Джумагулова
Секретарь маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайский
районный маслихат
от 26 июня 2020 года
№ 40/352-VI
План по управлению пастбищами и их использованию в Катон-Карагайском сельском округе на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Катон-Карагайском сельском округе на 2020-2021 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Катон-Карагайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Катонқарағай ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 26 маусымдағы № 40/352-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 20 шілдеде № 7379 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 - баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Катонқарағай ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Джумгулова
Мәслихат хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай аудандық
мәслихаты 2020 жылғы
26 маусымдағы № 40/352-VI
шешіміне қосымша
2020-2021 жылдарға арналған Катонқарағай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Катонқарағай ауылдық округі бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Катонқарағай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы) (1-қосымша);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Катон-Карагайском сельском округе имеется 5 населенных пунктов.
Общая площадь территории Катон-Карагайского сельского округа 681 307,2 га, из них: пашни – 2630,68 га, сенокосов – 14 043,38 га, пастбищные земли – 275 796,72 га, прочие – 288 836,42 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 30 976,20 га;
земли населенных пунктов – 6818,0 га.

2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Катонқарағай ауылдық округінде 5 елді мекен бар.
Катонқарағай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 681 307,2 га, соның ішінде: егістіктер – 2630,68 га, шабындық жерлер – 14 043,38 га, жайылымдық жерлер – 275 796,72 га, басқа жерлер – 288 836,42 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30 976,20 га;
елді мекен жерлері – 6818,0 га жерлерге бөлінеді.

По природным условиям территория Катон-Карагайского сельского округа относится к горно-лесостепной зоне. Климат зоны влажный, умеренно прохладный летом и холодный зимой. В северной половине зоны за год выпадает 500-800 мм осадков, а в южной 400-550 мм с хорошим выраженным летним максимумом.
Почвы в основном горно-лесные, черноземы горные.
На территории Катон-Карагайского сельского округа имеется 1 ветеринарный пункт, 2 скотомогильника и 1 пункт купания скота.

Табиғи жағдайлары бойынша Катонқарағай ауылдық округінің аумағы таулы-орманды дала аймағына жатады. Аймақтың климаты ылғалды, жазда орташа салқын және қыста суық. Аймақтың солтүстік жартысында бір жыл ішінде 500-800 мм жауын-шашын түседі, ал оңтүстікте 400-550 мм жақсы айқын жазғы максимуммен.
Топырағы негізінен таулы-орманды, таулы-кен, қара топырақты.
Катонқарағай ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 2 мал қорымы және 1 мал тоғыту орны бар.

402,28
крупный рогатый скот 5*3=15.0 га
-
387,8
Приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Катон-Карагайском сельском
округе на 2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Катон-Карагайского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2020
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
отдыхающий
загон
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний
сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Катон-Карагайском сельском
округе на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Катон-Карагайском сельском
округе на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Катон-Карагайского сельском
округе на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию в
Катон-Карагайском сельском
округе на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Катон-Карагайский
апрель - май
сентябрь - октябрь

402,28
ірі қара мал 5*3=15.0 га
-
387,8
2020-2021 жылдарға арналған
Катонқарағай ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Катонқарағай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымының схемасы
Жылдар
1- мал айдау
2- мал айдау
3- мал айдау
4- мал айдау
2020
көктем-жазғы
1- маусым
жазғы
2- маусым
күзгі
3- маусым
демалыс
2021
демалыс
көктем-жазғы
1- маусым
жазғы
2- маусым
күзгі
3- маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2020-2021 жылдарға арналған
Катонқарағай ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
2020-2021 жылдарға арналған
Катонқарағай ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Катонқарағай ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
2020-2021 жылдарға арналған
Катонқарағай ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Катонқарағай
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан