Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Солдатовскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 декабря 2020 года № 46/419-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 31 декабря 2020 года № 8206
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Солдатовскому сельскому округу на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Катон-Карагайского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции Восточно-Казахстанской области.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Агажаева
Секретарь маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайский
районный маслихат
от 25 декабря 2020 года
№ 46/419-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Солдатовскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Солдатовскому сельскому округу на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2020-2021 жылдарға арналған Солдатово ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 46/419-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 8206 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13- баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2020-2021 жылдарға арналған Солдатово ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Катонқарағай аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте осы шешімнің Шығыс Қазақстан облысы әділет Департаментінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Г. Ағажаева
Мәслихат хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай
аудандық мәслихаты
2020 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 46/419-VI шешіміне
қосымша
2020-2021 жылдарға арналған Солдатово ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
2020-2021 жылдарға арналған Солдатово ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 15090 нөмірімен тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Солдатовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Солдатовском сельском округе имеется 1 населҰнный пункт.
Общая площадь территории Солдатовского сельского округа – 9352,45 га, из них: пашни – 2697,35 га, залежи – 50,0 га, сенокосов – 1212,0 га, пастбищные земли – 4856,84 га; прочие земли – 536,26 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 6866,45 га;
земли населенных пунктов – 2486,0 га.
По природным условиям территория Солдатовского сельского округа относится к горно-степной, предгорно-степной умеренно влажной подзоне. Климат умеренно влажный и теплый. За год выпадает в среднем 400-470 мм осадков. Максимальное количество их приходится на август.
Почвы в основном горные черноземы выщелочные, обыкновенные.
На территории Солдатовского сельского округа имеется 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Солдатово ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Солдатово ауылдық округінде 1 елді мекен бар.
Солдатово ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 9352,45 га, соның ішінде: егістіктер – 2697,35 га, тыңайған жер – 50,0 га, шабындық – 1212,0 га, жайылымдық жерлер – 4856,84 га; басқа алқаптар – 536,26 га;
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6866,45 га;
елді мекен жерлері – 2486,0 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Солдатово таулы-дала, тау бөктеріндегі далалы қалыпты ылғалды аймаққа жатады. Климаты ылғалды және жылы. Жыл ішінде орташа алғанда 400-470 мм жауын-шашын түседі. Олардың ең көп саны тамыз айына келеді.
Топырақ негізінен таулы сілтісізденген қара, кәдімгі қара топырақты.
Солдатово ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы бар.

На 1 января 2020 года в Солдатовском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств) крупного рогатого скота 1835 голов, из них: маточное поголовье 936 голов, овцы и козы 1970 голов, лошадей 1063 головы (таблица 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Солдатовскому сельскому округу
Таблица 1
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Солдатовскому сельскому округу имеются всего 3100,84 га, в черте населенного пункта числится 1756,0 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Солдатово) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 1617,0 га, потребности нет. (таблица 2).
Таблица 2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
Солдатово
1756,0
539
3,0
1617,0
-

2020 жылдың 1 қаңтарына Солдатово ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалығының мал басы) ірі қара мал 1835 бас, соның ішінде төлдейтін (сауынды) мал басы 936 бас, қой мен ешкі 1970 бас, жылқылар 1063 бас (1-кесте) есептелген.
Солдатово ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
1-кесте
Солдатово ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 3100,84 га, елді мекен шегінде 1756,0 га жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекеннің қолда бар жайылымдық алқаптарында 1617,0 га мөлшерінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық
(сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың (Солдатово ауылы) мұқтажы үшін қажеттілік жоқ (2 -кесте).
2-кесте
Елді мекендер
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Солдатово
1756,0
539
3,0
1617,0
-

139,0
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5323,8 га, при норме нагрузки на одну голову крупного рогатого скота – 3,0 га/гол., овцы и козы – 0,6 га/гол., лошадей – 3,6 га/гол. (таблица 3).
Таблица 3
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере – 5323,8 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях запаса – 5323,8 га.
Поголовье в крестьянских и фермерских хозяйствах Солдатовского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 699 голов, лошадей 410 голов.
Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3100,84 га (таблица 4).
Таблица 4
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Солдатовскому сельскому
округу на 2020-2021 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Солдатовском сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Границы сельских округов
Пастбища категории земель сельскохозяйственного назначения
Пастбища категории земель населенных пунктов
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Солдатовского сельского округа
Таблица 5.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Земли запаса
5323,8
Не имеется
-
5323,8
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Солдатовскому сельскому
округу на 2020-2021 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Солдатовского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2020
весенне-летний сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
отдыхающий загон
2021
отдыхающий
загон
весенне-летний сезон 1
летний
сезон 2
осенний
сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и их
использованию по
Солдатовскому сельскому
округу на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Границы сельских округов
Пастбища категории земель населенных пунктов
Участки сезонных пастбищ во внутренних и внешних границах
Водопой
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Солдатовскому сельскому
округу на 2020-2021 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)
Условные обозначения:
- пастбища предоставленные сельхозпроизводителям и физическим лицам для выпаса скота;
- доступ пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Солдатовскому сельскому
округу на 2020-2021 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц не обеспеченных пастбищами
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Солдатовскому сельскому округу на 2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование округа
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Солдатовский
апрель - май
сентябрь - октябрь

139,0
Жергілікті тұрғындардың басқа ауыл шаруашылық жануарларын жаю бойынша 5328,8 га көлемінде жайылымдық жер қажеттілігі бар. Ірі қара басына қалыпты жағдайдағы жүктемесі – 3,0 га/бас, қой мен ешкі – 0,6 га/бас, жылқылар – 3,6 га/бас (3-кесте).
3-кесте
Қалыптасқан 5323,8 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда 5323,8 га – босалқы жерлерде жаю есебінен толықтыру қажет.
Солдатово ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 699 бас, жылқылар 410 бас құрайды.
Шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 3100,84 га құрайды (4-кесте).
Солдатово ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылық өндірушілердің ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу бойынша мәліметтер
4-кесте
2020-2021 жылдарға арналған
Солдатово ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Солдатово ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы)
Шарты белгілері:
Ауылдық округтер шекаралары
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер санатының жайылымдары
Елді мекен жер санатының жайылымдары
Солдатово ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар тізімі
5-кесте.
Жер учаскелері жер пайдаланушыларының атауы
жайылым ауданы, га
мал басының болуы
қажет жайылым,
Жер учаскелері жер пайдаланушыларының атауы
1
Босалқы жерлер
5323,8
жоқ
-
5323,8
2020-2021 жылдарға арналған
Солдатово ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы сызбасы Солдатово ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымының сызбасы
Жылдар
1 мал айдау
2 мал айдау
3 мал айдау
4 мал айдау
2020
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
демалыс
2021
демалыс
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2020-2021 жылдарға арналған
Солдатово ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Ауылдық округтер шекаралары
Сыртқы және ішкі шекараларындағы маусымдық жайылымдар учаскелері
Елді мекен жер санатының жайылымдары
суат
2020-2021 жылдарға арналған
Солдатово ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
Шартты белгілері:
- мал жаю үшін ауыл шаруашылық өндірушілерге және жеке тұлғаларға берілген жайылымдар;
- жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жетімділігі
2020-2021 жылдарға арналған
Солдатово ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
Шартты белгілері:
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру
2020-2021 жылдарға арналған Солдатово ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Солдатово
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан