Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Таскалинскому району на 2020-2021 годы
Решение Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 февраля 2020 года № 44-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 26 февраля 2020 года № 6058. Утратило силу решением Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 5 апреля 2021 года № 5-1
Сноска. Утратило силу решением Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 05.04.2021 № 5-1 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Таскалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Таскалинскому району на 2020-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Таскалинского районного маслихата (Шатенова Т.) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии В. Фролов
Секретарь маслихата С. Рахимов
Приложение
к решению Таскалинского
районного маслихата
от 21 февраля 2020 года № 44-8
План по управлению пастбищами и их использованию
по Таскалинскому району на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Таскалинскому району на 2020-2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Тасқала ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2020 жылғы 21 ақпандағы № 44-8 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 26 ақпанда № 6058 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 5-1 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 05.04.2021 № 5-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Тасқала аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Тасқала ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Тасқала аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (Т.Шатенова) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы В. Фролов
Мәслихат хатшысы С. Рахимов
Тасқала аудандық мәслихатының
2020 жылғы 21 ақпандағы № 44-8
шешіміне қосымша
Тасқала ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Тасқала ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына , Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына , Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Таскалинский район расположен в северной части Западно-Казахстанской области и граничит на северо-западе с Российской Федерацией, на северо-востоке с Бәйтерек, на юго-востоке с Акжаикским, на юго-западе с Казталовским районами. Районный центр - село Таскала. По административно-территориальному делению в Таскалинском районе имеются 9 сельских округов, 28 сельских населенных пунктов.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Тасқала ауданы Батыс Қазақстан облысының солтүстік бөлігінде орналасқан және солтүстік-батысында Ресей Федерациясымен, солтүстік-шығысында Бәйтерек, оңтүстік-шығысында Ақжайық, оңтүстік-батысында Казталов аудандарымен шектеседі. Аудан орталығы – Тасқала ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тасқала ауданында 9 ауылдық округтер, 28 ауылдық елді мекендер орналасқан.

Общая площадь территории Таскалинского района 806 805 гектар (далее - га), из них пастбищные земли – 280607,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 447314 га;
земли населенных пунктов - 134577 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 3001 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 175 га;
земли водного фонда - 978 га;
земли запаса – 220759,9 га.
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории района нет.
Почвы с севера на юг коричнево - каштановые, каштановые (темно - каштановые) и приоритетно светло - каштановые земли.
Состав степного разнотравья состоит из стрежнекорневых (гвоздики, васильки), корневищных (вероника седая, подмаренники), корнеотпрысковых (полынь) и коренных (ромашника, ковыль) растений.
Согласно данным геоботанических обследований пастбищ в 1978 году средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельско- хозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасҰтся на отведенных землях.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района: у физических лиц – 9095 голов крупного рогатого скота, 27883 голов мелкого рогатого скота, 2594 голов лошадей; у юридических лиц – 17634 голов крупного рогатого скота, 22145 голов мелкого рогатого скота, 8462 голов лошадей, 1 верблюд. В целом по району 26729 голов крупного рогатого скота, 50028 голов мелкого рогатого скота, 11056 голов лошадей, 1 верблюд.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
50 стада крупного рогатого скота;
67 отара мелкого рогатого скота;
21 табунов лошадей.
В районе действуют 16 ветеринарно-санитарных объектов, из них 13 скотомогильников, 3 ветеринарных пункта.
В Таскалинском районе сервитуты не установлены.
В Актауском, Достыкском, Мерейском, Таскалинском сельских округах Таскалинского района нехватка пастбищных угодий составило 69586,8 га. Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Таскалинского района.
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Таскалинскому району на

Тасқала ауданының аумағында жалпы көлемі 806 805 гектар (бұдан әрі – га), соның ішінде жайылымдық жерлер – 280607,7 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 447314 га;
елдi-мекендердiң жерлерi – 134577 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 3001 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 175 га;
су қорының жерлерi – 978 га;
босалқы жерлер – 220759,9 га.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар аудан аумағында жоқ.
Топырағы солтүстіктен оңтүстікке қарай қоңыр каштан, каштан (қоңырқай) және ашық каштан топырақтары басым.
Өсімдік жамылғысы құрамы сояу түбірлі (қалампыр, гүлкірке), тамырсабақтылар (бурыл бөденешөп, қызылбояулар), атпа бұтақ сабақтылар (жусан) және шымды (түймедақ, ақ жусанды бетеге) тектес өсімдіктерден тұрады.
1978 жылы жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық тексерісінің деректеріне сәйкес жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/га құрайды.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Аудан аумағындағы негізігі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Аудан тұрғындарының мал басы елді-мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Ауданда ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны: жеке тұлғаларда–9095 бас ірі қара мал, 27883 бас ұсақ мал, 2594 бас жылқы; заңды тұлғаларда – 17634 бас ірі қара мал, 22145 бас ұсақ мал, 8462 бас жылқы, 1 түйе. Жалпы аудан бойынша 26729 бас ірі қара мал, 50028 бас ұсақ мал, 11056 бас жылқы, 1 түйе бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 50 үйір;
ұсақ мал 67 отар;
жылқылар 21 табын.
Ауданда ветеринариялық-санитарлық 16 объектілері қызмет істейді, соның ішінде 13 мал көмінділері, 3 мал дәрігерлік пункттер.
Тасқала ауданында сервитуттар белгіленбеген.
Тасқала ауданының Ақтау, Достық, Мерей, Тасқала ауылдық округтерінде жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі барлығы 69586,8 га құрайды. Бұл мәселелерді шешу үшін – мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді-мекендердің жерлері, ауыл шаруашылық мақсатындағы жерлер және Тасқала ауданының босалқы жерлері есебінен жайылымдық алқаптарды ұлғайту қажет.
Тасқала ауданы бойынша

2020-2021 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Поряд-ковый номер
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Актау
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Амангельды
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Достык
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Казахстан
Первая половина апреля
Первая декада октября
5
Косшы
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
6
Мерей
Первая половина апреля
Первая декада октября
7
Мереке
Первая половина апреля
Первая декада октября
8
Чижа-2
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Таскала
Первая половина апреля
Первая декада октября

2020-2021 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды басқару жөніндегі
Жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округі
Жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Ақтау
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
2
Амангелді
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
3
Достық
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
4
Қазақстан
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
5
Қосшы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
6
Мерей
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
7
Мереке
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
8
2-Шежін
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
9
Тасқала
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі