О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области электроэнергетики"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 января 2021 года № 4 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 января 2021 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2021 года № 22075
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19323, опубликован 5 сентября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Субъективных критериях оценки степени риска в отношении энергопроизводящих организаций:
раздел Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля дополнить строками, порядковые номера 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19, следующего содержания:
"
11
Нарушение сроков проведения расследования технологических нарушений (начинается не позднее трех суток с момента возникновения технологического нарушения и завершается в течение десяти рабочих дней с момента создания комиссии).
Значительное
12
Нарушение сроков продления расследования в случаях невозможности завершения расследования технологического нарушения в течение десяти рабочих дней с момента создания комиссии (сроки расследования продлеваются на срок не более 30 календарных дней).
Значительное
13
Неоформление актом расследования технологического нарушения, результатов расследования аварий, отказов I степени, а также отказов II степени, связанных с:
1) повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
2) полным сбросом нагрузки электростанцией;
3) повреждением электрических сетей 110-1150 кВ, а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше;
4) повреждением тепловых сетей в отопительный сезон;
5) ошибочными действиями персонала.
Значительное
14
Непредставление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в срок до 1 декабря, ежегодного списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
15
Нарушение сроков представления документов для получения паспорта готовности организации.
Грубое
16
Непредставление согласованного плана мероприятий по устранению недостатков с указанием конкретных сроков, в случае неготовности организаций к работе в осенне-зимний период.
Грубое
17
Непредставление информации о выполнении выданных замечаний организацией, получившей паспорт готовности с замечаниями не позднее трех рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
18
Отсутствие перспективных и годовых графиков ремонта основного оборудования, зданий и сооружений.
Грубое
19

"Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 8 қаңтардағы № 4 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 12 қаңтардағы № 7 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 қаңтарда № 22075 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19323 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 5 қырқүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Энергия өндіруші ұйымдарға қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарында:
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері бөлімі мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-жолдармен толықтырылсын:
"
11
Технологиялық бұзушылықтарды тексеру мерзімдерін бұзу (технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап үш тәуліктен кешіктірмей басталады және комиссия құрылған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде аяқталады).
Елеулі
12
Комиссия құрылған кезден бастап он жұмыс күні ішінде технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған жағдайларда, тергеп-тексеруді ұзарту мерзімдерін бұзу (тергеп-тексеру мерзімдері күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады).
Елеулі
13
Технологиялық бұзушылықты тексеру актісімен, аварияларды, I дәрежелі істен шығуларды, сондай-ақ II дәрежелі істен шығуларды тексеру нәтижелерін мыналармен байланысты ресімдемеу:
1) қызмет мерзімін өтемеген жабдықтың зауыттық ақауларына байланысты зақымдануы;
2) электр станциясының жүктемені толығымен түсіруі;
3) 110-1150 кВ электр желілеріне, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары кіші станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануы;
4) жылыту маусымында жылу желілерінің зақымдануы;
5) қызметкерлердің қате әрекеттері.
Елеулі
14
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде келесі күнтізбелік жылға білімді біліктілік тексеруге жататын басшылардың жыл сайынғы тізімін ұсынбау.
Елеулі
15
Ұйымның әзірлік паспортын алу үшін құжаттарды ұсыну мерзімдерін бұзу.
Өрескел
16
Күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайын болмаған жағдайда ұйымдардың кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, келісілген іс-шаралар жоспарын ұсынбауы.
Өрескел
17
Әзірлік паспортын ескертулермен алған ұйым ескертуді орындау мерзімі өткен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей берілген ескертулердің орындалуы туралы ақпаратты ұсынбауы.
Өрескел
18
Негізгі жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің перспективалық және жылдық графиктерінің болмауы.
Өрескел
19

Непредставление энергопроизводящей организацией с установленной мощностью 100 Гигакалорий/час и выше ежегодно, до 1 июня соответствующего года, расчета среднесуточного расхода топлива и информации о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива, в уполномоченный орган в области электроэнергетики для согласования.
Грубое
";
в разделе Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Наличие письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии путем направления уведомления способами, указанными в акцепте договора (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) в сроки не менее чем за 5 (пять) рабочих дня до прекращения поставки электрической энергии Потребителю (Потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
Грубое
";
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13
Наличие составленного акта потребителю электроэнергии о нарушении в произвольной форме и проведение перерасчета при следующих нарушениях:
1) самовольное подключение к сетям энергопроизводящей организации;
2) подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии (далее – ПКУ);
3) изменение схемы включения ПКУ, трансформаторов тока и напряжения;
4) искусственное торможение диска ПКУ;
5) установка приспособлений, искажающих показания ПКУ.
Грубое
";
строку, порядковый номер 22, изложить в следующей редакции:
"
22
Содержание камнезащитных сооружений (камнезадерживающих сеток, камнеловок) в исправном состоянии и выполнение своевременной разгрузки от накопившихся камней.
Значительное
";
строку, порядковый номер 394, изложить в следующей редакции:
"

Белгіленген қуаты сағатына 100 гигакалорий және одан жоғары энергия өндіруші ұйымның жыл сайын, тиісті жылдың 1 маусымына дейін отынның орташа тәуліктік шығысының есебін және энергия көзінен жеткізілетін отынды тиеп жөнелту орнына дейінгі қашықтық туралы ақпаратты электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органға келісу үшін ұсынбауы.
Өрескел
";
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері бөлімінде (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді):
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Шарт акцептінде көрсетілген тәсілдермен (электрондық поштамен, факспен, пошта жөнелтілімімен, қысқа мәтіндік хабарламамен, мультимедиалық хабарламамен, қолданыстағы мессенджерлермен) Тұтынушыға электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен бұрын мерзімде (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланатын тұтынушыға кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын мерзімде) электр энергиясын беруді тоқтату (шектеу) туралы жазбаша ескертудің болуы.
Өрескел
";
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
Электр энергиясын тұтынушыға еркін нысанда бұзушылық туралы жасалған актінің болуы және мынадай бұзушылықтар кезінде қайта есептеу жүргізу:
1) энергия өндіруші ұйымның желілеріне өз еркімен қосылу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабынан (бұдан әрі – КЕАА) басқа электр энергиясын қабылдағыштарды қосу;
3) КЕАА, ток трансформаторларын және кернеуді қосу схемасының өзгеруі;
4) КЕАА жасанды дискісін тежеу;
5) КЕАА көрсеткіштерін бұрмалайтын құралдарды орнату.
Өрескел
";
реттік нөмірі 22-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
22
Тастан қорғау құрылыстарын (тасты ұстайтын торлар, тас ұстағыштар) жарамды күйде ұстау және жиналған тастарды уақтылы түсіруді орындау.
Елеулі
";
реттік нөмірі 394-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

394
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
";
раздел Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований) дополнить строками, порядковые номера 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533 и 534, следующего содержания:
"

394
Қызметкерді дербес жұмысқа жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
";
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері бөлімі (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді) мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533 және 534-жолдармен толықтырылсын:
"

441
Содержание в исправном состоянии производственных зданий и сооружений энергообъекта.
Значительное
442
Наличие утвержденного графика наружного осмотра мазутопроводов и арматуры – не реже 1 раза в год, а в пределах котельного отделения – не реже 1 раза в квартал и выборочная ревизия арматуры – не реже 1 раза в 4 года.
Значительное
443
Наличие утвержденного графика проверки срабатывания автоматических устройств включения резервных насосов, по графику, но не реже 1 раза в квартал.
Незначительное
444
Наличие утвержденного графика обхода трассы подземных газопроводов, находящихся на территории электростанции.
Незначительное
445
Содержание в исправном состоянии измерительных приборов, регуляторов, устройств сигнализации, защиты и блокировки на пылеприготовительных установках электростанции.
Незначительное
446
Соблюдение графика пуска котла при растопке котла из различных тепловых состояний.
Незначительное
447

441
Энергетикалық объектінің өндірістік ғимараттары мен құрылыстарын жарамды күйде ұстау.
Елеулі
442
Мазут құбырлары мен арматураны сыртқы тексерудің бекітілген графигінің болуы – жылына кемінде 1 рет, ал қазандық бөлімшесінің шегінде – тоқсанына кемінде 1 рет және арматураны іріктеп тексеру – 4 жылда кемінде 1 рет.
Елеулі
443
График бойынша резервтік сорғыларды қосудың автоматты құрылғыларының іске қосылуын тексерудің бекітілген графигінің болуы, бірақ тоқсанына кемінде 1 рет.
Болмашы
444
Электр станциясының аумағында орналасқан жерасты газ құбырларының трассасын айналып өтудің бекітілген графигінің болуы.
Болмашы
445
Электр станциясының шаң дайындау қондырғыларында өлшеуаспаптарын, реттегіштерді, сигнал беру, қорғаныс және бұғаттау құрылғыларын жарамды күйде ұстау.
Болмашы
446
Қазандықты әртүрлі жылу жағдайларынан жарықтандыру кезінде қазандықты іске қосу графигін сақтау.
Болмашы
447

Содержание обмуровки котлов в исправном состоянии. При температуре окружающего воздуха 25 0С температура на поверхности обмуровки обеспечивается на уровне более 45 0С.
Незначительное
448
Проведение опломбировки в рабочем положении запорной арматуры, устанавливаемой на линиях системы смазки, регулирования и уплотнений генератора, ошибочное переключение которой может привести к останову или повреждению оборудования.
Значительное
449
Содержание в исправном состоянии резервных питательных насосов, а также насосных агрегатов, находящихся в автоматическом резерве.
Значительное
450
Наличие графика проведения проверки автоматического включения резервных питательных насосов, а также других насосных агрегатов, но не реже 1 раза в месяц.
Значительное
451
Выполнение мероприятий против обледенения воздушных фильтров и проточной части компрессоров газотурбинных установок (далее – ГТУ).
Значительное
452
Обеспечение абсолютной плотности стопорных и регулирующих топливных клапанов ГТУ.
Значительное
453
Проведение опломбировки в рабочем положении маховиков задвижек и клапанов, установленных на маслопроводах до и после маслоохладителей, на линиях всасывания и напора резервных и аварийных маслонасосов и на линиях аварийного слива масла из маслобаков ГТУ, до и после выносных фильтров, в схеме уплотнений вала генератора.
Значительное

Қазандықтарды дұрыс күйде қаптауды ұстау. Айналадағы ауаның температурасы 25 0C болған кезде қаптау бетіндегі температура 45 0C-тан жоғары деңгейде қамтамасыз етіледі.
Болмашы
448
Генераторды майлау, реттеу және тығыздау жүйесінің желілерінде орнатылатын бекіту арматурасының жұмыс жағдайында пломбалауды жүргізу, оны қате ауыстырып қосу жабдықтың тоқтауына немесе бүлінуіне әкелуі мүмкін.
Елеулі
449
Резервтік қоректік сорғыларды, сондай-ақ автоматты резервтегі сорғы агрегаттарын жарамды күйде ұстау.
Елеулі
450
Резервтік қоректік сорғылардың, сондай-ақ басқа да сорғы агрегаттарының автоматты қосылуына, бірақ айына 1 реттен кем емес мерзімді тексеру жүргізу графигінің болуы.
Елеулі
451
Ауа сүзгілері мен газ турбина қондырғылар (бұдан әрі - ГТҚ) компрессорларының ағын бөлігінің мұздануына қарсы іс-шараларды орындау.
Елеулі
452
ГТҚ тоқтатқыш және реттеуші отын клапандарының абсолютті тығыздығын қамтамасыз ету.
Елеулі
453
Май салқындатқыштарға дейін және одан кейін май құбырларында орнатылған ысырмалар мен клапандардың маховиктерінің жұмыс жағдайында резервтегі және авариялық май сорғыштардың сору және қысым желілерінде және ГТҚ май бактарынан майды апаттық құю желілерінде, шығарылатын сүзгілерге дейін және одан кейін, генератор білігінің тығыздау схемасында пломбалауды жүргізу.
Елеулі

454
Обеспечение соответствия качества пара прямоточных котлов следующим нормам:
- Соединения натрия – не более 5 мкг/дм3;
- Кремниевая кислота – не более 15 мкг/дм3;
- Удельная электрическая проводимость – не более 0,3 мкСм/см;
- рН – не менее....7,5;
При нейтрально-кислородном водно-химическом режиме – не менее 6,5.
Значительное
455
Обеспечение соответствия качества питательной воды прямоточных котлов следующим нормам:
- общая жесткость – не более 0,2 мкг-экв/дм3;
- соединения натрия – не более 5 мкг/дм3;
- кремниевая кислота – не более 15 мкг/дм3;
- соединения железа – не более 10 мкг/дм3;
- растворенный кислород при кислородных режимах 100-400 мкг/дм3;
- удельная электрическая проводимость – не более 0,3мкСм/см;
- соединения меди в воде перед деаэратором – не более 5 мкг/дм3;
- растворенный кислород в воде после деаэратора – не более 10 мкг/ дм3;
- значения рН при режиме:
гидразинно-аммиачном - 9,1+0,
гидразинном - 7,7+0,2
кислородно-аммиачном - 8,0+0,5
нейтрально-кислородном - 7,0+0,5
- гидразин, мкг/дм3, при режиме:
гидразинно-аммиачном - 20-60
гидразинном - 80-100
пуска и останова до – 3000
- содержание нефтепродуктов (до конденсатоочистки) – не более 0,1 мкг/дм3.
Значительное
456
Обеспечение соответствия качества насыщенного и перегретого пара котлов с естественной циркуляцией для теплоэлектроцентралей следующим нормам:
- содержание соединений натрия, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 100;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 25;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
- содержание кремниевой кислоты для котлов давлением 70 кгс/см2 и выше не более 25 мкг/дм3;
- значение рН для котлов всех давлений не менее 7,5;
- удельная электрическая проводимость должна быть:
для котлов давлением 100 кгс/см2 не более 0,5 мкСм/см;
для дегазированной пробы или 1,5 мкСм/см для Н-катионированной пробы;
для котлов давлением 140 кгс/см2 (13,8 МПа) не более 0,3 мкСм/см для дегазированной пробы или 1 мкСм/см для Н-катионированной пробы.
Значительное
457
Обеспечение соответствия качества насыщенного и перегретого пара котлов с естественной циркуляцией для государственной районной электростанции следующим нормам:
- содержание соединений натрия, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 60;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 15;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
- содержание кремниевой кислоты для котлов давлением 70 кгс/см2 и выше не более 15 мкг/дм3;
- значение рН для котлов всех давлений не менее 7,5;
- удельная электрическая проводимость должна быть:

454
Тура ағынды қазандықтардың бу сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- Натрий қоспалары – 5 мкг/дм3 артық емес;
- Кремний қышқылы – 15 мкг/дм3 артық емес;
- Меншікті электр өткізгіштігі – 0,3 мкСм/см артық емес;
- рН –7,5 ... кем емес;
Бейтарап-оттегі сулы-химиялық режимде –6,5 кем емес.
Елеулі
455
Тікелей ағынды қазандықтардың қоректік су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылығы – 0,2 мкг-экв/дм3 артық емес;
- натрий қоспалары – 5 мкг/дм3 артық емес;
- кремний қышқылы – 15 мкг/дм3 артық емес;
- темір қосылыстары-10 мкг/дм3 артық емес;
- оттегі режимі кезінде ерітілген оттегі 100-400 мкг/дм3;
- меншікті электр өткізгіштігі-0,3 мкСм/см артық емес;
- деаэратор алдындағы судағы мыстың қосылыстары- 5 мкг/дм3 артық емес;
- деаэратордан кейін судағы ерітілген оттегі – 10 мкг/ дм3 артық емес;
- режим кезіндегі рН мәндері:
гидразин-аммиакты – 9,1+0,1
гидразин-7,7+0,2
оттегі-аммиак-8,0+0,5
бейтарап-оттегі – 7,0+0,5
- гидразин, мкг/дм3, режим кезінде:
гидразин-аммиакты – 20-60
гидразин – 80-100
іске қосу және тоқтату - 3000
- мұнай өнімдерінің құрамы (конденсат тазалағанға дейін) – 0,1 мкг/дм3 артық емес.
Елеулі
456
Жылу электр орталықтары үшін табиғи айналымы бар қазандықтардың қаныққан және қыздырылған буы сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- натрий қосылыстарының құрамы, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кгс/см2 кезінде – 100;
қазандықтың қысымы 100 кгс/см2 кезінде – 25;
қазандықтың қысымы 140 кгс/см2 кезінде – 5;
- қысымы 70 кгс/см2 және одан жоғары қазандықтар үшін 25 мкг/дм3 аспайтын кремний қышқылының құрамы;
-барлық қысымдағы қазандықтар үшін рН мәні 7,5 кем емес;
- меншікті электр өткізгіштігі болуы тиіс:
100 кгс/см2 қысымы 0,5 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін;
газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1,5 мкСм/см; қысымы 140 кгс/см2 (13,8 МПа) 0,3 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1 мкСм/см.
Елеулі
457
Мемлекеттік аудандық электр станциясы үшін табиғи айналымы бар қазандықтардың қаныққан және қыздырылған буы сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- натрий қосылыстарының құрамы, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кгс/см2 кезінде – 60;
қазандықтың қысымы 100 кгс/см2 кезінде – 15;
қазандықтың қысымы 140 кгс/см2 кезінде – 5;
- қысымы 70 кгс/см2 және одан жоғары қазандықтар үшін 15 мкг/дм3 аспайтын кремний қышқылының құрамы;
- барлық қысымдағы қазандықтар үшін рН мәні 7,5 кем емес;
- меншікті электр өткізгіштігі болуы тиіс:

для котлов давлением 100 кгс/см2 не более 0,5 мкСм/см;
для дегазированной пробы или 1,5 мкСм/см для Н-катионированной пробы;
для котлов давлением 140 кгс/см2 (13,8 МПа) не более 0,3 мкСм/см
для дегазированной пробы или 1 мкСм/см для Н-катионированной пробы.
Значительное
458
Обеспечение соответствия качества питательной воды котлов с естественной циркуляцией на жидком топливе следующим нормам:
- общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 1;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 1;
- содержание соединений железа, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 50;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 20;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 20;
- содержание соединений меди в воде перед деаэратором, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 5;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
- содержание растворенного кислорода в воде после деаэратора, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 20;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 10;
- содержание нефтепродуктов, мг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 0,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 0,3;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 0,3;
- значение рН1:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 8,5-9,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 9,1;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 9,1.
Значительное
459
Обеспечение соответствия качества питательной воды котлов с естественной циркуляцией на других видах топлива следующим нормам:
- общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 3;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 1;
- содержание соединений железа, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 100;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 30;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 20;
- содержание соединений меди в воде перед деаэратором, мкг/дм 3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – не нормируется;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 5;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 5;
- содержание растворенного кислорода в воде после деаэратора, мкг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 20;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 10;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 10;
- содержание нефтепродуктов, мг/дм3, не более:
при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 0,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 0,3;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 0,3;
- значение рН1:

100 кгс/см2 қысымы 0,5 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін;
газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1,5 мкСм/см; қысымы 140 кгс/см2 (13,8 МПа) 0,3 мкСм/см аспайтын қазандықтар үшін газсыздандырылған сынама үшін немесе Н-катионирленген сынама үшін 1 мкСм/см.
Елеулі
458
Сұйық отынмен табиғи айналымы бар қазандықтардың қоректік су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылық, мкг-экв / дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 1;
қазандықтың қысымы кг/см2 кезінде – 1;
- темір қосылыстарының құрамы, мкг / дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг / см2 кезінде – 50;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 20;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 20;
- деаэратор алдындағы судағы мыс қосылыстары, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 5;
қазандықтың қысымы кг/см2 кезінде – 5;
- деаэратордан кейінгі судағы ерітілген оттегі, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 20;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 10;
- мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 0,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 0,3;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 0 ,3;
- pH1 мәні:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 – 8,5-9,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 9,1;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 9,1.
Елеулі
459
Отынның басқа түрлерінде табиғи айналымы бар қазандықтардың ауыз су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылығы, мкг-экв/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 3;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 1;
- темір қосылыстарының құрамы, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 100;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 30;
қазандық үшін қысым 140 кг/см2 кезінде – 20;
- деаэратор алдындағы судағы мыс қосылыстары, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – нормаланбайды;
қазандық үшін қысым 100 кг/см2 кезінде – 5;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 5;
- деаэратордан кейінгі судағы ерітілген оттегі, мкг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 кезінде – 20;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 10;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 10;
- мұнай өнімдерінің құрамы, мг/дм3, артық емес:
қазандықтың қысымы 40 кг/см2 – 0,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 0,3;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде; – 0,3
- рН1 мәні:

при давлении за котлом 40 кгс/cм2 – 8,5-9,5;
при давлении за котлом 100 кгс/cм2 – 9,1;
при давлении за котлом 140 кгс/cм2 – 9,1.
Значительное
460
Обеспечение соответствия качества конденсата турбин после конденсатных насосов первой ступени электростанций с прямоточными котлами давлением 140-255 кгс/см2 (13,8-25 МПа) следующим нормам, не более:
1) общая жесткость 0,5 мкг-экв/дм3, при очистке 100 % конденсата, выходящего из конденсатосборника турбины, производится временное повышение указанной нормы на срок не более 4 суток при условии соблюдения норм качества питательной воды;
2) удельная электрическая проводимость 0,5 мкСм/см;
3) содержание растворенного кислорода после конденсатных насосов 20 мкг/дм3.
Значительное
461
Обеспечение соответствия качества дистиллята испарителей, предназначенных для восполнения потерь пара и конденсата, следующим нормам:
1) содержание соединений натрия – не более 100 мкг/дм3;
2) свободной угольной кислоты – не более 2 мг/дм3.
Значительное
462
Обеспечение соответствия качества питательной воды испарителей, предназначенных для восполнения потерь пара и конденсата, следующим нормам:
- общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более 30;
- общая жесткость при солесодержании исходной воды более 2000 мг/дм3, мкг-экв/дм3, не более 75;
- содержание кислорода, мкг/дм3, не более 30;
- содержание свободной угольной кислоты 0.
Значительное

қазандықтың қысымы 40 кг/см2 – 8,5-9,5;
қазандықтың қысымы 100 кг/см2 кезінде – 9,1;
қазандықтың қысымы 140 кг/см2 кезінде – 9,1;
Елеулі
460
Қысымы 140-255 кгс/см2 (13,8-25 МПа) тікелей ағынды қазандықтары бар электр станцияларының бірінші сатысындағы конденсатты сорғылардан кейін турбиналар конденсаты сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
1) жалпы қаттылығы 0,5 мкг-экв/дм3, турбинаның конденсат жинағышынан шығатын конденсатты 100 % тазалау кезінде қоректік су сапасының нормаларын сақтау шартымен көрсетілген норманы 4 тәуліктен аспайтын мерзімге уақытша арттыру жүргізіледі;
2) меншікті электр өткізгіштігі 0,5 мкСм/см;
3) конденсатты сорғылардан кейін еріген оттегінің құрамы 20 мкг/дм3.
Елеулі
461
Бу мен конденсаттың шығынының орнын толтыруға арналған буландырғыштар дистилляты сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
1) натрий қосылыстарының құрамы – 100 мкг/дм2 артық емес;
2) бос көмір қышқылы – 2 мг/дм2 артық емес.
Елеулі
462
Бу мен конденсаттың шығынының орнын толтыруға арналған буландырғыштардың қоректік су сапасының мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету:
- жалпы қаттылығы, мкг-экв/дм3, 30-дан артық емес;
- бастапқы судың тұз құрамы 2000 мг/дм3, мкг-экв/дм3 артық болғанда жалпы қаттылығы, 75-тен артық емес;
- оттегі құрамы, мкг/дм3, 30-дан артық емес;
- бос көмір қышқылының құрамы 0.
Елеулі

463
Обеспечение соответствия величины внутристанционных потерь пара и конденсата (без учета потерь при работе форсунок, продувках и обдувках котлов, водных отмывках, обслуживании установок для очистки конденсата, деаэрации добавочной воды теплосети, разгрузке мазута) следующим нормам, при номинальной производительности работающих котлов не более, % общего расхода питательной воды.
На конденсационных электростанциях – не более 1,0;
На теплоэлектроцентралях с чисто отопительной нагрузкой – не более 1,2;

463
Бу мен конденсаттың станция ішіндегі ысыраптары шамасының (форсункалардың жұмысы, қазандықтарды үрлеп тазарту және үрлеп өндіру, су жуу, конденсатты тазалауға арналған қондырғыларға қызмет көрсету, жылу желісінің қосымша суын деаэрациялау, мазутты түсіру кезіндегі ысыраптарды есепке алмағанда) жұмыс істеп тұрған қазандықтардың номиналды өнімділігі ауыз судың жалпы шығысының % - дан аспайтын кезде мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету.
Конденсациялық электр станцияларында – 1,0 артық емес;
Таза жылыту жүктемесі бар жылу электр орталықтарында – 1,2 артық емес;

На теплоэлектроцентралях с производственной или производственной отопительной нагрузками – не более 1,6.
Незначительное
464
Наличие графика выполнении ремонта и замены оборудования систем золошлакоудаления, составленному на основе опыта эксплуатации систем золо- и шлакоудаления.
Значительное
465
Обеспечение наличия проекта создания новой емкости золоотвала не менее чем за 3 года до окончания заполнения существующего золоотвала.
Грубое

Өндірістік немесе өндірістік жылыту жүктемесі бар жылу электр орталықтарында – 1,6 артық емес.
Болмашы
464
Күл - және шлак шығару жүйелерін пайдалану тәжірибесінің негізінде жасалған күл-қожды шығару жүйелерінің жабдықтарын жөндеу және ауыстыруды орындау графигінің болуы.
Елеулі
465
Қолда бар күл үйіндісін толтыру аяқталғанға дейін кемінде 3 жыл бұрын жаңа күл үйіндісін құру жобасының болуын қамтамасыз ету.
Өрескел

466
Наличие задания диспетчера тепловой сети поддержания режима работы теплофикационной установки (давление в подающем и обратном трубопроводах и температура в подающем трубопроводе). Отклонения от заданного режима за головной задвижкой электростанции обеспечиваются на уровне не более: по температуре воды, поступающей в тепловую сеть, ±3 %; по давлению в подающем трубопроводе ±5 %, по давлению в обратном трубопроводе ±0,2 кгс/см2 (± 20 кПа).
Незначительное
467
Наличие инструкций на ремонт оборудования, утвержденного техническим руководителем, в которой установлена периодичность и продолжительность всех видов ремонта данного оборудования.
Значительное
468
Наличие графика расчетных удельных расходов топлива и воды на отпущенную электроэнергию и тепло по каждой группе оборудования электростанции 1 раз в 5 лет, а также вследствие технического перевооружения и реконструкции тепловых электростанций, изменения вида или марки сжигаемого топлива фактических удельных расходов топлива на отпуск электроэнергии и тепла изменились более чем на 2 и 1 % соответственно.
Грубое
469
Наличие таблички на основном и вспомогательном оборудовании электростанций с номинальными данными согласно инструкции завода-изготовителя на это оборудование.
Грубое
470
Наличие нумерации на основном и вспомогательном оборудований, в том числе трубопроводах, системах и секции шин, а также на арматуре, шибере газо и воздухопроводах, при наличии избирательной системы управления (далее – ИСУ) наличие двойной нумерации арматуры по месту и на исполнительных схемах с указанием номера, соответствующего оперативной схеме, и номера по ИСУ.
Грубое
471
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
472
Наличие конкретного перечня средств измерений, подлежащих поверке, утвержденного техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
473
Наличие разработанных мероприятий по предотвращению аварийных и залповых выбросов и сбросов, загрязняющих веществ в окружающую среду.
Грубое
474
Наличие указателей, на поверхности земли, скрытых под землей коммуникации водопровода, канализации, теплофикации, а также газопроводов, воздухопроводов, кабелей на закрытых территориях.
Грубое
475
Наличие табличек с предельными нагрузками для каждого участка перекрытий, определенных на основе проектных данных и установленные на видных местах.
Грубое
476
Наличие защиты от скопления пыли в помещениях и на оборудований.
Значительное

466
Жылу беру қондырғысының жұмыс режимін қолдау жылу желісі диспетчерінің тапсырмасының болуы (беруші және кері құбырлардағы қысым және беруші құбырлардағы температура). Электр станциясының бас ысырмасынан берілген режимнен ауытқу: жылу желісіне түсетін судың температурасы бойынша ±3 %; беруші құбырдағы қысым бойынша ±5 %, кері құбырдағы қысым бойынша ±0,2 кгс/см2 (± 20 кПа) аспайтын деңгейде қамтамасыз етіледі.
Болмашы
467
Осы жабдықты жөндеудің барлық түрлерінің мерзімділігі мен ұзақтығы белгіленген техникалық басшы бекіткен жабдықты жөндеуге арналған нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
468
Электр станциясы жабдықтарының әрбір тобы бойынша 5 жылда 1 рет жіберілген электр энергиясына және жылуға отын мен судың есептік үлестік шығыстары графигінің болуы, сондай-ақ жылу электр станцияларын техникалық қайта жарақтандыру және реконструкциялау, жағылатын отынның түрін немесе маркасының өзгеруі салдарынан электр энергиясы мен жылу беруге арналған отынның нақты үлестік шығыстары тиісінше 2 және 1 % - дан астамға өзгерді.
Өрескел
469
Осы жабдыққа дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес номиналды деректері бар электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарында тақтайшаның болуы.
Өрескел
470
Негізгі және қосалқы жабдықтардың, оның ішінде құбырларда, жүйелер мен шиналардың секцияларында, сондай-ақ арматурада, газ шиберінде және ауа құбырларында нөмірлеудің болуы, басқарудың таңдамалы жүйесі (бұдан әрі – БТЖ) болған жағдайда, жедел схемаға сәйкес келетін нөмірін және БТЖ бойынша нөмірін көрсете отырып, орын бойынша және орындау схемаларында арматураның екі рет нөмірлеуінің болуы.
Өрескел
471
Пайдалану процесінде орындалған және бақылаушы тұлғаның лауазымы мен өзгеріс енгізілген күнін көрсете отырып, оның қолы қойылған энергия қондырғыларындағы барлық өзгерістердің нұсқаулықтарында, схемалары мен сызбаларында болуы.
Өрескел
472
Энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен тексеруге жататын өлшем құралдарының нақты тізбесінің болуы.
Өрескел
473
Қоршаған ортаға ластаушы заттардың авариялық және өзге де жаппай шығарындылары мен төгінділерінің алдын алу бойынша әзірленген іс-шаралардың болуы.
Өрескел
474
Жер бетінде су құбырының, канализацияның, жылу жүргізудің, сондай-ақ жабық аумақтарда газ құбырларының, ауа құбырларының, кабельдердің жер астында жасырын коммуникациялары көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
475
Жобалық деректер негізінде айқындалған және көрінетін жерлерде орнатылған жабулардың әрбір учаскесі үшін шекті жүктемесі бар тақтайшалардың болуы.
Өрескел
476
Үй-жайларда және жабдықтарда шаңның жиналуынан қорғаныстың болуы.
Елеулі

477
Наличие знаков с надписями на осях основных гидротехнических сооружений на местности, а также наличие связи с базисными реперами.
Значительное
478
Наличие назначенных на электростанциях паводковых комиссий, ежегодно до наступления весеннего половодья, а в отдельных случаях также и летне-осеннего паводка.
Значительное
479
Наличие затворов обеспеченных водонепроницаемостью, правильной посадкой их на порог и плотным прилеганием к опорному контуру, а также отсутствие перекосов и недопустимых деформаций затворов при работе под напором.
Грубое
480
Выполнение регулярного очищения сороудерживающих конструкций (решетки, сетки, запани) от сора.
Грубое
481
Наличие на каждой электростанции установленных предельных по условиям прочности и экономичности значений перепада уровней на сороудерживающих решетках.
Значительное
482
Наличие годового водохозяйственного плана для гидроэлектростанций с водохранилищем комплексного пользования, устанавливающего помесячные объемы использования воды различными водопользователями.
Грубое
483
Выполнение очистки конструкции оросителей градирен от минеральных и органических отложений.
Грубое
484
Наличие специальных размораживающих устройств, механических рыхлителей, вагонных вибраторов и прочих механизмов, облегчающих выгрузку топлива, особенно смерзшегося, и очистку железнодорожных вагонов.
Значительное
485
Наличие резервных механизмов и оборудования (вагоноопрокидыватели, нитки системы конвейеров, дробилки) работающих поочередно.
Грубое
486
Недопущение обводнения жидкого топлива при его сливе, хранении и подаче на сжигание.
Грубое
487
Наличие составленных паспортов на каждый газопровод и оборудование газораспределительного пункта (далее – ГРП), содержащие основные данные, характеризующие газопровод, помещение ГРП, оборудование и контрольно-измерительные приборы, а также сведения о выполняемом ремонте.
Грубое
488
Наличие перечня газоопасных работ и инструкций, составленных и утвержденных техническим руководителем энергообъекта, определяющие порядок подготовки и безопасность их проведения применительно к конкретным производственным условиям.
Грубое
489
Назначение лиц, выдающих наряды на газоопасные работы, приказом по энергообъекту.
Грубое
490
Недопущение пуска и эксплуатации пылеприготовительных установок с неисправными системами сигнализации, защит и блокировок.
Грубое
491
Наличие технологических защит, действующих на отключение оборудования, снабженных средствами, фиксирующими первопричину их срабатывания, а также эксплуатация средств, фиксирующих первопричину срабатывания защиты, включая регистраторы событий, в течение всего времени работы защищаемого оборудования.
Грубое

477
Негізгі гидротехникалық құрылыстардың осьтерінде жазулары бар белгілердің болуы, сондай-ақ базистік реперлермен байланыстың болуы.
Елеулі
478
Электр станцияларында жыл сайын көктемгі су тасқыны басталғанға дейін, ал жекелеген жағдайларда жазғы-күзгі су тасқыны басталғанға дейін тағайындалған су тасқыны комиссияларының болуы.
Елеулі
479
Су өткізбеушілік, оларды табалдырыққа дұрыс отырғызу және тірек контурына тығыз жанасумен қамтамасыз етілген бекітпелердің болуы, сондай-ақ қысыммен жұмыс істеу кезінде бекітпелердің қисаюларының және жол берілмейтін деформацияларының болмауы.
Өрескел
480
Сорды ұстап қалатын конструкцияларды (торлар, торлар, запандар) тұрақты тазартуды орындау.
Өрескел
481
Әрбір электр станцияларында беріктілік және үнемділік шарттары бойынша белгіленген шекті мәндердің сорды ұстап қалатын торларда өзгеру деңгейлерінің болуы.
Елеулі
482
Әртүрлі су пайдаланушылардың суды пайдаланудың ай сайынғы көлемін белгілейтін кешенді пайдаланудағы су қоймасы бар су электр станциялары үшін жылдық су шаруашылығы жоспарының болуы.
Өрескел
483
Градирнялардың суаратын конструкциясын минералды және органикалық шөгінділерден тазартуды орындау.
Өрескел
484
Арнайы еріту құрылғыларының, механикалық қопсытқыштардың, вагон вибраторларының және отынды, әсіресе мұз басқан отынды түсіруді және темір жол вагондарын тазартуды жеңілдететін өзге де механизмдердің болуы.
Елеулі
485
Кезекпен жұмыс істейтін резервтік механизмдер мен жабдықтардың (вагон аударғыштар, конвейерлер жүйесінің жіптері, ұнтақтауыштар) болуы.
Өрескел
486
Сұйық отынды құю, сақтау және жағу кезінде су басуға жол бермеу.
Өрескел
487
Газ құбырын, газ тарату пунктінің (бұдан әрі – ГТП) үй-жайын, жабдықты және бақылау-өлшеу аспаптарын сипаттайтын негізгі деректерді, сондай-ақ орындалатын жөндеу туралы мәліметтерді қамтитын әрбір газ құбыры мен ГТП жабдығына жасалған паспорттардың болуы.
Өрескел
488
Энергетикалық объектінің техникалық басшысы жасаған және бекіткен, нақты өндірістік жағдайларға қатысты дайындау тәртібін және оларды жүргізу қауіпсіздігін анықтайтын газға қауіпті жұмыстар тізбесі мен нұсқаулықтардың болуы.
Өрескел
489
Энергия объектісі бойынша бұйрықпен газға қауіпті жұмыстарға нарядтар беретін адамдарды тағайындау.
Өрескел
490
Сигнал беру, қорғаныс және бұғаттау жүйелері жарамсыз шаң дайындау қондырғыларын іске қосуға және пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
491
Олардың іске қосылу себептерін белгілейтін құралдармен жабдықталған жабдықты ажыратуға әрекет ететін технологиялық қорғаныстардың болуы, сондай-ақ қорғалатын жабдықтың барлық жұмыс уақыты ішінде оқиғаларды тіркеушілерді қоса алғанда, қорғаныстың іске қосылу себептерін белгілейтін құралдарды пайдалану.
Өрескел

492
Наличие лиц, ответственных за исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов, назначенных из числа инженерно-технических работников (начальников цехов и служб) распоряжением администрации энергообъекта.
Грубое
493
Наличие регулирующих клапанов снабженных указателями степени открытия регулирующего органа оборудования, а запорная арматура – указателями "Открыто" и "Закрыто".
Грубое
494
Недопущение в эксплуатацию котла с неработающей золоулавливающей установкой.
Грубое
495
Недопущение использования бункеров золоулавливающих установок для накопления уловленной золы.
Грубое
496
Наличие на электродвигателях и приводимых ими механизмах стрелок, указывающих направление вращения.
Грубое
497
Наличие на электродвигателях и их пусковых устройствах надписей с наименованием агрегата, к которому они относятся.
Грубое
498
Наличие на баках трансформаторов и реакторов наружной установки станционных (подстанционных) номеров, а также наличие таких же номеров на двери и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Грубое
499
Наличие расцветки фазы на баках однофазного трансформатора и реактора.
Грубое
500
Наличие на дверях и внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, оборудования открытых распределительных устройств, наружных и внутренних лицевых частях комплектного распределительного устройства, сборках, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов надписей, указывающих назначение присоединений и их диспетчерское наименование.
Грубое
501
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих знаков по применению и испытанию средств защиты, используемых в электроустановках.
Грубое
502
Наличие на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений надписи, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Грубое
503
Наличие обозначения расцветки фаз на металлических частях корпусов оборудования.
Грубое
504
Наличие на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей отделенных от аппаратов стенкой, указателей отключенного и включенного положений.
Грубое
505
Подержание температуры в помещении аккумуляторной батареи не ниже 10 0С, при этом на подстанциях без постоянного дежурства персонала и в случаях, если емкость батареи выбрана и рассчитана с учетом понижения температуры, допускается понижение температуры до 5 0С.
Грубое
506
Наличие на дверях помещения аккумуляторной батареи надписи "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить.
Грубое

492
Энергетикалық объекті әкімшілігінің өкімімен инженерлік-техникалық қызметкерлер (цехтар мен қызметтердің басшылары) ішінен тағайындалған құбырлардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуына жауапты адамдардың болуы.
Өрескел
493
Жабдықтың реттеуші органының ашылу дәрежесі көрсеткіштерінің, ал бекіту арматурасы – "Ашық" және "Жабық" көрсеткіштерімен жабдықталған реттеуші клапандардың болуы.
Өрескел
494
Жұмыс істемейтін күлді ұстау қондырғысы бар қазандықты пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
495
Күлді ұстау қондырғыларының бункерлерін ұсталған күлді жинақтау үшін пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
496
Электр қозғалтқыштарында және олар жүргізетін механизмдерде айналу бағытын көрсететін бағыттамалардың болуы.
Өрескел
497
Электр қозғалтқыштарында және олардың іске қосу құрылғыларында олар жататын агрегаттың атауы жазылған жазулардың болуы.
Өрескел
498
Трансформаторлар мен сыртта орнатылатын реакторлардың бактарында станциялық (кіші станциялық) нөмірлерінің болуы, сондай-ақ трансформаторлық пункттер мен камералардың есігінде және ішкі бетінде осындай нөмірлердің болуы.
Өрескел
499
Бірфазалы трансформатор мен реактордың бактарында фаза түсінің болуы.
Өрескел
500
Жабық тарату құрылғылары камераларының есіктері мен ішкі қабырғаларында, ашық тарату құрылғылары жабдықтарының, жинақтаушы тарату құрылғысының сыртқы және ішкі бет бөліктерінде, жинақтарда, сондай-ақ қалқандар панельдерінің беткі және сыртқы жақтарында қосулардың мақсатын және олардың диспетчерлік атауын көрсететін жазулардың болуы.
Өрескел
501
Тарату құрылғыларының есіктерінде электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын қолдану және сынау бойынша ескерту белгілерінің болуы.
Өрескел
502
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) қосылыстардың сақтандырғыштарында балқытылған ендірменің номиналды тогын көрсететін жазбаның болуы.
Өрескел
503
Жабдық корпустарының металл бөліктерінде фаза түстерін белгілеудің болуы.
Өрескел
504
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтаушы пышақтардың, бөлгіштердің, аппараттардан қабырғалармен бөлінген қысқа тұйықтағыштардың жетектерінде ажыратылған және қосылған жағдайдағы көрсеткіштердің болуы.
Өрескел
505
Аккумулятор батареясының үй-жайындағы температураны 10 0С-тан төмен ұстап тұру, бұл ретте персоналдың тұрақты кезекшілігі жоқ кіші станцияларда және егер батареяның сыйымдылығы температураның төмендеуін ескере отырып таңдалып, есептелген жағдайда, температураны 5 0С-қа дейін төмендетуге жол беріледі.
Өрескел
506
Аккумулятор батареялары үй-жайының есігінде "Аккумулятор бөлмесі", "От қауіпті", "Темекі шегуге тыйым салынады" деген жазулардың және ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел

507
Наличие графика осмотра аккумуляторных батарей по графику, утвержденному техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
508
Наличие в каждой аккумуляторной установке журнала с записями об осмотре и объемах проведенных работ.
Значительное
509
Наличие паспорта для каждой кабельной линии с указанием основных данных по линии.
Грубое
510
Наличие на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах бирок с обозначениями; на бирках кабелей в конце и начале линии указываются марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии; на бирках соединительных муфт – номер муфты, дата монтажа, а также расположение бирок по длине линии, через 50 м на открыто проложенных кабелях, а также на поворотах трассы и в местах прохода кабелей через огнестойкие перегородки и перекрытия (с обеих сторон).
Грубое
511
Наличие записи в журнале дефектов и неполадок, о выявленных нарушениях на кабельных линиях при осмотрах.
Значительное
512
Выполнение заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или броней, а также кабельных конструкций, на которых проложены кабели.
Грубое
513
Наличие на все энергетические масла отечественного и зарубежного производства (турбинные, электроизоляционные, компрессорные, индустриальные и др.), принятые на энергопредприятие от поставщиков:
1) сертификатов качества или паспорта и прошедшие лабораторный анализ в целях определения их соответствия требованиям стандарта (государственный стандарт или технические условия);
2) сертификатов качества (паспорта или протоколы испытаний), подтверждающие отсутствие стойких органических загрязнителей полихлордифенилов, полихлорбифенилов на каждую поставляемую партию энергетического масла;
3) паспорта безопасности энергетического масла.
Грубое

507
Энергетикалық объектінің техникалық басшысы бекіткен график бойынша аккумуляторлық батареяларды қарап-тексеру графигінің болуы
Өрескел
508
Әрбір аккумуляторлық қондырғыда қарап-тексеру мен жүргізілген жұмыстардың көлемі туралы жазылған журналдың болуы.
Елеулі
509
Желі бойынша негізгі деректерді көрсете отырып, әрбір кабель желісі үшін паспорттың болуы.
Өрескел
510
Ашық төселген кабельдерде, сондай -ақ барлық кабель муфталарында белгілері бар биркалардың болуы; кабель биркаларында желінің соңы мен басында желінің маркасы, кернеуі, қимасы, нөмірі немесе атауы көрсетіледі; жалғастырушы муфталар биркаларында – муфтаның нөмірі, монтаждау күні, сондай-ақ биркалардың желінің ұзындығы бойынша орналасуы, ашық төселген кабельдерде 50 м кейін, сондай-ақ трассаның бұрылыстарында және кабельдердің отқа төзімді қалқалар мен жабындар арқылы өтетін жерлерінде (екі жағынан) көрсетіледі.
Өрескел
511
Кабель желілеріндегі тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар туралы ақаулар мен олқылықтар журналында жазбаның болуы.
Елеулі
512
Металл қабықтары немесе сауыттары бар кабельдерді, сондай-ақ кабельдер төселген кабельдік құрылымдарды жерге тұйықтау немесе нөлдеуді орындау.
Өрескел
513
Жеткізушілерден энергия кәсіпорнына қабылданған отандық және шетелде шығарылған барлық энергетикалық майларына (турбиналық, электр оқшаулағыш, компрессорлық, индустриялық және т. б.) мыналардың болуы:
1) сапа сертификаттары немесе паспорттары және олардың стандарт (мемлекеттік стандарт немесе техникалық шарттар) талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында зертханалық талдаудан өткен;
2) энергетикалық майдың әрбір жеткізілетін партиясына полихлордифенилдердің, полихлорбифенилдердің орнықты органикалық ластағыштарының жоқтығын растайтын сапа сертификаттары (паспорттары немесе сынақ хаттамалары);
3) энергетикалық майдың қауіпсіздік паспорттары.
Өрескел

514
Наличие на электростанциях постоянного запаса нефтяного турбинного масла в количестве, равном (или более) вместимости масляной системы самого крупного агрегата, и запаса на доливки не менее 45-дневной потребности.
Грубое
515
Обеспечение постоянного запаса огнестойкого турбинного масла на уровне не менее годовой потребности его на доливки для одного турбоагрегата.
Грубое
516
Наличие на каждой электростанции постоянного запаса смазочных материалов для вспомогательного оборудования не менее 45-дневной потребности.
Грубое
517
Наличие графика тепловой нагрузки для каждой теплоэлектроцентрали и других теплоисточников, составленных диспетчерской службой тепловой сети и утвержденных главным диспетчером (начальником диспетчерской службы) тепловой сети.
Грубое
518
Наличие автоматической фиксации оперативных переговоров на всех уровнях диспетчерского управления и оперативных переговоров начальников смен электростанций и крупных подстанций на записывающее устройство.
Грубое
519
Наличие в местах прохода (пересечения) проводов и кабелей через панели металлических гильз.
Грубое
520
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств наличия кладовых подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллонов с различными газами.
Грубое
521
Наличие кабельных каналов закрытых распределительных устройств и наземных кабельных лотков, открытых распределительных устройств, закрытых плитами.
Грубое
522
Наличие в кабельных сооружениях не реже, чем через 50 м, указателей ближайшего выхода.
Грубое
523
Наличие суточных графиков, на основании которых организуется управление балансом мощности в Единой энергетической системе (далее – ЕЭС) Казахстана, при этом электростанции выполняют заданный суточный график нагрузки и вращающегося резерва, а пользователи сети не превышают свой заявленный почасовой график потребления активной мощности.
Значительное
524
Наличие организации каналов связи и передачи данных телеметрии на диспетчерский центр системного оператора по двум независимым направлениям энергопроизводящих организаций с установленной мощностью свыше 10 МВт.
Грубое
525
Выполнение окрашивания в красный систем трубопроводов и запорной арматуры установки пожаротушения трансформаторов и масляных реакторов.
Значительное
526
Наличие журналов учета работ технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электростанции.
Значительное
527
Наличие утвержденной программы вывода в ремонт оборудования энергопроизводящей организации.
Значительное

514
Электр станцияларында мұнай турбиналық майының ең ірі агрегаттың май жүйесінің сыйымдылығына тең (немесе одан көп) мөлшердегі тұрақты қорының және кемінде 45 күндік қажеттілікке толықтыру қорының болуы.
Өрескел
515
Отқа төзімді турбиналық майдың тұрақты қорын бір турбоагрегат үшін толықтыруға жылдық қажеттіліктен кем емес деңгейде қамтамасыз ету.
Өрескел
516
Әрбір электр станциясында қосалқы жабдықтар үшін кемінде 45 күндік қажеттілікке жағармай материалдарының тұрақты қорының болуы.
Өрескел
517
Әрбір жылу электр орталығы және басқа да жылу көздері үшін жылу желісінің диспетчерлік қызметі жасаған және жылу желісінің бас диспетчері (диспетчерлік қызмет бастығы) бекіткен жылу жүктемесі графигінің болуы.
Өрескел
518
Диспетчерлік басқарудың барлық деңгейлерінде жедел келіссөздерді және электр станциялары мен ірі кіші станциялар ауысым бастықтарының жедел келіссөздерін жазу құрылғысына автоматты түрде тіркеудің болуы.
Өрескел
519
Металл гильза панельдері арқылы өту (қиылысу) орындарында сымдар мен кабельдердің болуы.
Өрескел
520
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату құрылғысына жатпайтын қоймалар мен басқа да қосалқы құрылыстардың болуына, сондай-ақ электр техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды және әртүрлі газдары бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
521
Жабық тарату құрылғыларының кабельдік каналдарының және ашық тарату құрылғыларының жер бетіндегі плиттамен жабылған кабельдік лотоктарының болуы.
Өрескел
522
Кабель құрылыстарында кемінде 50 м сайын жақын жердегі шығу көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
523
Олардың негізінде Қазақстанның бірыңғай энергетикалық жүйесінде (бұдан әрі - БЭЖ) қуат теңгерімін басқару ұйымдастырылатын тәуліктік графиктердің болуы, бұл ретте электр станциялары жүктемелердің және айналмалы резервтің берілген тәуліктік графигін орындайды, ал желіні пайдаланушылар өздерінің мәлімделген активті қуатты тұтынудың сағаттық графигінен аспайды.
Елеулі
524
Белгіленген қуаты 10 МВт-тан жоғары энергия өндіруші ұйымдардың екі тәуелсіз бағыты бойынша жүйелік оператордың диспетчерлік орталығына байланыс және телеметрия деректерін беру арналарын ұйымдастырудың болуы.
Өрескел
525
Трансформаторлар мен майлы реакторлардың өрт сөндіру қондырғысының құбыржолдары мен бекіту арматурасының жүйелерін қызылға бояуды жүргізу.
Елеулі
526
Жабдықтардың түрлері, электр станциясының ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету жұмыстарын есепке алу журналдарының болуы.
Елеулі
527
Энергия өндіруші ұйымның жабдығын жөндеуге шығарудың бекітілген бағдарламасының болуы.
Елеулі

528
Заполнение ведомости параметров технического состояния оборудования по утвержденным формам, по результатам ремонта оборудования энергопроизводящей организации.
Значительное
529
Представление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) информации о вновь принятых/уволенных руководителях, подлежащих квалификационной проверке в государственном органе.
Значительное

528
Энергия өндіруші ұйымның жабдығын жөндеу нәтижелері бойынша бекітілген нысандар бойынша жабдықтың техникалық жай-күйі параметрлер ведомосін толтыру.
Елеулі
529
Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне мемлекеттік органда біліктілік тексеруіне жататын жаңадан қабылданған/жұмыстан шығарылған басшы қызметкерлер туралы ақпарат қабылданған (жұмыстан босатылған) күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде ұсыну.
Елеулі

530
Наличие утвержденного руководителем годового плана работы с персоналом.
Значительное
531
Наличие ежегодного приказа с 1 августа о создании комиссии организации по оценке готовности к работе в осенне-зимний период.
Значительное
532
Наличие разработанных энергетических характеристик оборудования, устанавливающих зависимость технико-экономических показателей его работы в абсолютном или относительном исчислении от электрических и тепловых нагрузок.
Разработанные графики исходно-номинальных удельных расходов топлива на отпущенную электрическую и тепловую энергию, а на гидроэлектростанции – нормативных удельных расходов воды на отпущенную электрическую энергию.
Грубое

530
Басшы бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
531
1 тамыздан бастап күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлікті бағалау жөніндегі ұйымның комиссиясын құру туралы жыл сайынғы бұйрықтың болуы.
Елеулі
532
Электр және жылу жүктемелеріне абсолюттік немесе салыстырмалы есептеудегі оның жұмысының техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің тәуелділігін белгілейтін жабдықтың әзірленген энергетикалық сипаттамаларының болуы.
Жіберілген электр және жылу энергиясына отынның бастапқы-номиналды үлестік шығыстарының, ал гидроэлектр станцияларында – босатылған электр энергиясына судың нормативтік үлестік шығыстарының әзірленген графиктері.
Өрескел

533
Наличие решения руководителя организации о назначении сотруднику внеочередной квалификационной проверки знаний за неисполнение должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев.
Значительное
534
Наличие ежегодного приказа руководителя о создании центральной комиссии по квалификационной проверке знаний.
Значительное
";
в Субъективных критериях оценки степени риска в отношении энергопередающих организаций:
раздел Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля дополнить строками, порядковые номера 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22, следующего содержания:
"
13
Нарушение сроков проведения расследования технологических нарушений (начинается не позднее трех суток с момента возникновения технологического нарушения и завершается в течение десяти рабочих дней с момента создания комиссии).
Значительное
14
Нарушение сроков продления расследования в случаях невозможности завершения расследования технологического нарушения в течение десяти рабочих дней с момента создания комиссии (сроки расследования продлеваются на срок не более 30 календарных дней).
Значительное
15
Неоформление актом расследования технологического нарушения, результатов расследования аварий, отказов I степени, а также отказов II степени, связанных с:
1) повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
2) полным сбросом нагрузки электростанцией;
3) повреждением электрических сетей 110-1150 кВ, а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше;
4) повреждением тепловых сетей в отопительный сезон;
5) ошибочными действиями персонала.
Значительное
16
Непредставление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в срок до 1 декабря, ежегодного списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
17
Нарушение сроков, ежегодно с 1 августа, создания и начала работы комиссии организации по оценке готовности к работе в осенне-зимний период.
Значительное
18
Нарушение сроков представления документов для получения паспорта готовности организации.
Грубое
19
Непредставление согласованного плана мероприятий с указанием конкретных сроков устранения недостатков, в случае неготовности организаций к работе в осенне-зимний период.
Грубое
20
Непредставление информации о выполнении выданных замечаний организацией, получившей паспорт готовности с замечаниями не позднее трех рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
21
Отсутствие перспективных и годовых графиков ремонта основного оборудования, зданий и сооружений.
Грубое
22
Необеспеченность энергообъекта эксплуатационным (аварийным) запасом запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования для своевременного обеспечения запланированных объемов ремонта.
Грубое
";
в разделе Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
строку, порядковый номер 15, изложить в следующей редакции:
"
15
Наличие раздела на собственном интернет-ресурсе, посвященному процессу подключения к сети электроснабжения и выдачи технических условий, включающего:
разработку раздела, посвященного технологическому подключению к сетям электроснабжения;
размещение информации о загрузке подстанций с периодичностью не менее 3 месяцев.
Незначительное
";
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"
19

533
Ұйым басшысының қызметкерге атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындамағаны үшін алты айдан астам мерзім ішінде біліміне кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындау туралы шешімінің болуы.
Елеулі
534
Білімді біліктілік тексеру жөніндегі орталық комиссия құру туралы басшының жыл сайынғы бұйрығының болуы.
Елеулі
";
Энергия беруші ұйымдарға қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарында:
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері бөлімі мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-жолдармен толықтырылсын:
"
13
Технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру мерзімдерінің бұзылуы (технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап үш тәуліктен кешіктірілмей басталады және комиссия құрылған күннен бастап он жұмыс күннің ішінде аяқталады).
Елеулі
14
Комиссия құрылған кезден бастап он жұмыс күні ішінде технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған жағдайларда, тергеп-тексеруді ұзарту мерзімдерін бұзу (тергеп-тексеру мерзімдері күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады).
Елеулі
15
Технологиялық бұзушылықты, аварияларды, I дәрежелі істен шығуларды, сондай-ақ II дәрежелі істен шығуларды тексеру нәтижелерін тексеру актісімен ресімдемеу:
1) қолданылу мерзімін өтемеген жабдықтың зауыттық ақауларына байланысты зақымдалуына;
2) электр станциясының жүктемелерін толық түсіруіне;
3) 110-1150 кВ электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және жоғары кіші станциялардың негізгі жабдығының зақымдалуына;
4) жылыту маусымында жылу жүйелерінің зақымдалуына;
5) қызметкердің қате әрекеттері.
Елеулі
16
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде келесі күнтізбелік жылға білімді біліктілік тексеруге жататын басшылардың жыл сайынғы тізімін ұсынбау.
Елеулі
17
Жыл сайын 1 тамыздан бастап күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайындығын бағалау жөніндегі комиссияның құрылуы және жұмыстың басталу мерзімін бұзуы.
Елеулі
18
Ұйымның әзірлік паспортын алу үшін құжаттарды ұсыну мерзімдерін бұзу.
Өрескел
19
Егер ұйымдар күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайын болмаса, кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, келісілген іс-шаралар жоспарын ұсынбау.
Өрескел
20
Әзірлік паспортын ескертулермен алған ұйым ескертуді орындау мерзімі өткен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей берілген ескертулердің орындалуы туралы ақпаратты ұсынбауы.
Өрескел
21
Негізгі жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің перспективалық және жылдық кестелерінің болмауы.
Өрескел
22
Жоспарланған жөндеу көлемін уақтылы қамтамасыз ету үшін қосалқы бөлшектердің, материалдардың және тораптар мен жабдықтардың айырбастау қорының энергия объектілерін пайдалану (авариялық) қорымен қамтамасыз етілмеуі.
Өрескел
";
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері бөлімінде (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді):
реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
15
Өзінің интернет-ресурсында электрмен жабдықтау желісіне қосылу және техникалық шарттарды беру процесіне арналған бөлімнің болуы:
электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосылуға арналған бөлімді әзірлеу;
кемінде 3 ай мерзімділігімен жүктелетін кіші станцияларды жүктеу туралы ақпаратты орналастыру қамтылады.
Болмашы
";
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
19

276
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
";
раздел Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований) дополнить строками, порядковые номера 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417 и 418, следующего содержания:
"

276
Қызметкерді дербес жұмысқа жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
";
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері бөлімі (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді) мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417 және 418-жолдармен толықтырылсын:
"

288
Содержание в чистоте помещения закрытых распределительных устройств.
Значительное
289
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств устраивать кладовые и подсобные сооружения, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранить электротехническое оборудование, материалы, запасные части, емкости с горючими жидкостями и баллоны с различными газами.
Грубое
290
Размещение у входа первичных средств пожаротушения в помещении закрытых распределительных устройств на подстанциях с постоянным персоналом, а также на электростанциях. При делении закрытых распределительных устройств на секции посты пожаротушения располагаются в тамбурах или на площадках у лестничных клеток.
Значительное
291
Наличие оперативного журнала и журнала (или картотеку) дефектов и неполадок с оборудованием для занесения результатов осмотра и выявленных недостатков.
Грубое
292
Наличие установки указателей ближайшего выхода в кабельных сооружениях не реже, чем через 50 м.
Грубое
293
Наличие уплотнения для обеспечения огнестойкости не менее 0,75 ч места прохода кабелей через стены, перегородки и перекрытия.
Грубое
294
Наличие быстросъемных крышек в кабельных коробах типа "компрессорно-конденсаторные блоки".
Значительное

288
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайларын таза ұстау.
Елеулі
289
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстары ретінде пайдалануға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әртүрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
290
Кіре берісте алғашқы өрт сөндіру құралдарын үй-жайда тұрақты персоналы бар кіші станцияларда, сондай-ақ электр станцияларында жабық тарату құрылғыларын орналастыру. Жабық тарату құрылғыларын секцияларға бөлу кезінде өрт сөндіру бекеттері тамбурларда немесе баспалдақ алаңдарының жанында орналасады.
Елеулі
291
Жедел журналдың және тексеру нәтижелерін және анықталған кемшіліктерді енгізуге арналған жабдығы бар ақаулар мен олқылықтар журналының (немесе картотеканың) болуы.
Өрескел
292
Кабельдік құрылыстарға кемінде 50 м сайын жақын жердегі шығу көрсеткіштері орнатылуының болуы.
Өрескел
293
Қабырға, арақабырға және шатыр арқылы өткізілетін кабельдердің орны 0,75 сағ. кем емес өртке төзімділігін қамтамасыз ету үшін тығыздылығының болуы.
Өрескел
294
"Компрессорлы-конденсаторлы блоктар" түріндегі кабельдік қораптарда жылдам алынатын қақпақтардың болуы.
Елеулі

295
Не применение кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией при проведении реконструкции или ремонта.
Грубое
296
Недопущение хранения сгораемых материалов, не относящиеся к данной установке в помещениях подпитывающих устройств маслонаполненных кабелей.
Грубое
297
Недопущение прокладки через кабельные сооружения каких-либо транзитных коммуникаций и шинопроводов, а также применение металлических люков со сплошным дном и коробов при реконструкции и ремонте.
Грубое

295
Реконструкциялау немесе жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде жанғыш полиэтиленді оқшаулағышы бар кабельді қолданбау.
Өрескел
296
Май толтырылған кабельдерді қоректендіретін құрылғылардың үй-жайларында жанатын, осы қондырғыға қатысы жоқ басқа да материалдарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
297
Реконструкциялау және жөндеу жұмыстары кезінде кабельдік құрылыстар арқылы кез келген транзитті коммуникациялар мен шинасымдарды салу, сондай-ақ түбі тегіс және қорабы бар металл люктерді қолдануға жол бермеу.
Өрескел

298
Недопущение выполнения пучков кабелей диаметром более 100 мм.
Грубое
299
Выполнение бортовых ограждении маслоприемных устройств по всему периметру гравийной засыпки без разрывов высотой не менее 150 мм над землей.
Грубое
300
Наличие соответствующих надписей на дверях помещения аккумуляторной батареи, а также необходимые запрещающие и предписывающие знаки безопасности.
Грубое
301
Наличие инструкции о мерах пожарной безопасности на видном месте.
Значительное

298
Диаметрі 100 мм-ден астам кабельдердің шоғырлануын орындауға жол бермеу.
Өрескел
299
Май қабылдау құрылғыларының борттық қоршауларын жерден 150 мм кем емес биіктікте қиыршық тас төгілген барлық периметрі бойынша орындау.
Өрескел
300
Аккумуляторлық батареялар үй-жайының есігіне тиісті жазулар, сондай-ақ қауіпсіздікке қажетті ескерту және тыйым салу белгілерінің болуы.
Өрескел
301
Көрінетін жерде өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың болуы.
Елеулі

302
Наличие на каждом энергетическом предприятии следующей разрабатываемой документации по пожарной безопасности:
1) общая инструкция о мерах пожарной безопасности на предприятии;
2) инструкция по пожарной безопасности в цехах, лабораториях, мастерских, складах и других производственных и вспомогательных сооружениях;
3) инструкция по обслуживанию установок пожаротушения;
4) инструкция по обслуживанию установок пожарной сигнализации;

302
Әрбір энергетикалық кәсіпорындарда мынадай өрт қауіпсіздігі жөнінде құжаттамалардың болуы:
1) кәсіпорындарда өрт қауіпсіздігінің шаралары туралы жалпы нұсқаулық;
2) цехтардағы, зертханалардағы, шеберханалардағы, қоймалар мен басқа да өндірістік және қосалқы құрылыстардағы өрт қауіпсіздігінің нұсқаулығы;
3) өрт сөндіру қондырғыларына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;
4) өрт сигнализациясының қондырғыларына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;

5) оперативный план пожаротушения для всех тепловых и гидравлических электростанций, независимо от мощности, и подстанций напряжением 500 кВ и выше;
6) оперативные карточки пожаротушения для подстанций напряжением от 35 кВ и выше;
7) инструкции по эксплуатации систем водоснабжения, установок обнаружения и тушения пожара;
8) инструкции по эксплуатации оборудования, зданий и сооружений, систем управления, защиты, телемеханики, связи и комплекса технических средств автоматизированной системы управления.
Грубое

5) кернеуі 500 кВ және одан жоғары кіші станциялар мен қуатқа тәуелсіз барлық жылу және гидравликалық электр станциялары үшін өрт сөндіру жоспары;
6) кернеуі 35 кВ және одан жоғары кіші станциялар үшін өрт сөндірудің жедел карточкалары;
7) сумен жабдықтау жүйесін, өртті табу мен сөндіру қондырғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
8) жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, басқару, қорғау жүйелері, телемеханика, байланыс пен басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулық.
Өрескел

303
Обеспечение свободного проезда автомобилей и людей вокруг зданий и дороги на территории энергетического предприятия.
Незначительное
304
Наличие указателей для выхода персонала на путях эвакуации.
Грубое
305
Наличие в исправном состоянии рабочего и аварийного освещения.
Значительное
306
Предоставление информация о выполнении замечаний, выданных с паспортом готовности, в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю, его территориальным подразделениям не позднее трех рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
307
Выполнение прекращения энергопередающей организацией полностью или частично подачи электрической энергии при наличии заявки энергоснабжающей организации на прекращение (ограничение) электрической энергии.
Грубое
308
Выполнение подключения потребителя, отключенного за нарушение условий договора электроснабжения, в течение 1 (одного) рабочего дня, после обращения Потребителя с приложением документов, подтверждающих устранение нарушения и оплаты услуги за подключение.
Грубое
309
Наличие акта об осмотре коммерческого учета произвольной формы, с фиксацией в нем наличия или отсутствия пломбы (клейма) или пломбировочного устройства о первичной или периодической поверке организации, имеющей на это право, целостности стекла и корпуса прибора коммерческого учета, наличие или отсутствие пломбировочного устройства энергопередающей организации в местах, ранее установленных энергопередающей организацией, при визуальном осмотре 1 (один) раз в полугодие при снятии показаний прибора коммерческого учета.
Грубое
310
Наличие перерасчета, исходя из фактической подключенной нагрузки с учетом часов использования 24 часа в сутки, но не больше разрешенной мощности согласно техническим условиям, при этом период перерасчета определяется за все время со дня последней замены прибора коммерческого учета или последней инструментальной проверки схемы его включения, но не более одного года.
Грубое
311
Наличие акта и перерасчета объема использованной энергии по фактически подключенной нагрузке с момента приобретения прав собственности, но не более одного года при обнаружении самовольного подключения к электрическим сетям энергопередающей организаций.
Грубое
312
Недопущение электроустановки в эксплуатацию при обнаружении в электроустановках потребителей недостатков в монтаже, отступлений от выданных технических условий, проектной документации и требований нормативно-технических документов.
Грубое
313
Наличие таблички на основном и вспомогательном оборудовании подстанции с номинальными данными согласно инструкции завода-изготовителя на это оборудование.
Грубое

303
Энергетикалық кәсіпорын аумағында ғимараттар мен жолдардың айналасында автомобильдер мен адамдардың еркін жүруін қамтамасыз ету.
Болмашы
304
Эвакуация жолдарында персоналдың шығуына арналған белгілердің болуы.
Өрескел
305
Жұмыс және авариялық жарықтандырудың жұмыс жағдайында болуы.
Елеулі
306
Әзірлік паспортымен берілген ескертулердің орындалуы туралы ақпаратты ескертуді орындау мерзімі өткен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға, оның аумақтық бөлімшелеріне беру.
Өрескел
307
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын тоқтатуға (шектеуге) өтінімі болған кезде энергия беруші ұйымның электр энергиясын беруді тоқтатуын толық немесе ішінара орындауы.
Өрескел
308
Электрмен жабдықтау шартының талаптарын бұзғаны үшін ажыратылған тұтынушыны қосуды Тұтынушы бұзушылықтардың жойылғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өтініш жасағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде орындау.
Өрескел
309
Коммерциялық есепке алуды тексеру туралы еркін нысандағы актінің болуы, онда бұған құқығы бар ұйымның бастапқы немесе кезеңдік тексеруі туралы пломбаның (таңбаның) немесе пломбалау құрылғысының, коммерциялық есепке алу аспабының шынысы мен корпусының бүтіндігінің болуы немесе болмауы, коммерциялық есепке алу аспабының көрсеткіштерін алу кезінде көзбен шолып қарау кезінде жарты жылда 1 (бір) рет энергия беруші ұйым бұрын белгілеген орындарда энергия беруші ұйымның пломбалау құрылғысының болуы немесе болмауы.
Өрескел
310
Тәулігіне 24 сағатты пайдалануды ескере отырып, бірақ техникалық шарттарға сәйкес рұқсат етілген қуаттан аспайтын нақты қосылған жүктемеге сүйене отырып, қайта есептеудің болуы, бұл ретте қайта есептеу кезеңі коммерциялық есепке алу аспабын соңғы ауыстыру немесе оны қосу схемасын соңғы аспаптық тексеру күнінен бастап, бірақ бір жылдан аспайтын барлық уақыт үшін айқындалады.
Өрескел
311
Меншік құқығын сатып алған сәттен бастап, бірақ энергия беруші ұйымның электр желілеріне өз бетінше қосылғаны анықталған кезде бір жылдан аспайтын нақты қосылған жүктеме бойынша пайдаланылған энергия көлемі актісінің және қайта есептеуінің болуы.
Өрескел
312
Тұтынушылардың электр қондырғыларында монтаждауда кемшіліктер берілген техникалық шарттардан, жобалық құжаттамадан және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқуы анықталған жағдайда электр қондырғыны пайдалануға беруге жол бермеу.
Өрескел
313
Кіші станцияның негізгі және қосалқы жабдықтарында осы жабдыққа дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес номиналды деректері бар тақтайшаның болуы.
Өрескел

314
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
315
Содержание зданий и сооружений в исправном состоянии.
Грубое
316
Наличие технического освидетельствования строительных конструкции основных производственных зданий и сооружений по перечню, утвержденному руководителем энергообъекта, согласованного с генеральным проектировщиком, один раз в 5 лет специализированной организацией.
Грубое
317
Наличие на электродвигателях и приводимых ими механизмах стрелок, указывающих направление вращения.
Грубое
318
Наличие на электродвигателях и их пусковых устройствах надписей с наименованием агрегата, к которому они относятся.
Грубое
319
Наличие на баках трансформаторов и реакторов наружной установки станционных (подстанционных) номеров, а также наличие таких же номеров на двери и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Грубое
320
Наличие расцветки фазы на баках однофазного трансформатора и реактора.
Грубое
321
Выполнение питания электродвигателей устройств охлаждения трансформаторов (реакторов) от двух источников, а для трансформаторов (реакторов) с принудительной циркуляцией масла – с применением автоматического ввода резерва.
Грубое
322
Недопущения эксплуатации трансформаторов и реакторов с искусственным охлаждением без включенных в работу устройств сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или об останове вентиляторов.
Грубое
323
Выполнение на рукоятки приводов заземляющих ножей окрашивания в красный цвет, а заземляющих ножей окрашивание в полосы (белого и красного цветов).
Грубое
324
Наличие на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений надписи, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Грубое
325
Наличие обозначения расцветки фаз на металлических частях корпусов оборудования.
Грубое
326
Наличие на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей и других аппаратов, отделенных от аппаратов стенкой, указателей отключенного и включенного положений.
Грубое
327
Наличие на дверях помещения аккумуляторной батареи надписи "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить.
Грубое
328
Наличие в каждой аккумуляторной установке журнала с записями об осмотре и объемах проведенных работ.
Значительное
329
Наличие паспорта для каждой кабельной линии с указанием основных данных по линии.
Грубое

314
Пайдалану процесінде орындалған және оған бақылаушы адамның қолы қойылып, лауазымы мен өзгеріс енгізілген күні көрсетіле отырып енгізілген энергетикалық қондырғылардың барлық өзгерістерінің нұсқаулықтарда, схемалар мен сызбаларда болуы.
Өрескел
315
Ғимараттар мен құрылыстарды жарамды жағдайда ұстау.
Өрескел
316
Энергия объектісінің басшысы бекіткен, бас жобалаушымен келісілген тізбе бойынша негізгі өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс конструкцияларын 5 жылда бір рет мамандандырылған ұйымның техникалық куәландыруының болуы.
Өрескел
317
Электр қозғалтқыштары мен олардың жұмыс істеуіне әкелетін механизмдерде айналудың бағытын көрсететін көрсеткіштің болуы.
Өрескел
318
Электр қозғалтқыштары мен оларды іске қосу құрылғыларында оған жататын агрегаттың атауы бар жазулардың болуы.
Өрескел
319
Трансформаторлар мен реакторлардың бактарында станциялық (кіші станциялық) нөмірлердің сыртқы қондырғыларының болуы, сондай-ақ трансформаторлық пункттер мен камералардың есіктері мен ішкі бетінде осындай нөмірлердің болуы.
Өрескел
320
Бір фазалы трансформаторлар мен реакторлар бактарында фаза түсінің болуы.
Өрескел
321
Трансформаторлардың (реакторлардың) салқындату құрылғыларының электр қозғалтқышын екі энергия көзінен қоректендіруді, ал майдың мәжбүрлі айналымы бар трансформаторлар (реакторлар) үшін резервті автоматты енгізу арқылы орындау.
Өрескел
322
Майдың айналымын, салқындатылатын суды тоқтату туралы немесе желдеткішті тоқтату туралы сигнализация құрылғыларын жұмысқа қоспай, жасанды салқындату арқылы трансформаторлар мен реакторларды пайдаланылуға жол бермеу.
Өрескел
323
Жерге тұйықтау жетек тұтқыштарын қызыл түспен, ал жерге тұйықтау пышақтарын жолақтармен (ақ және қызыл түспен) бояу.
Өрескел
324
Сақтандыру қалқандары мен (немесе) қосылу сақтандырғыштарында орнатудың номиналды тогы көрсетілген жазбаның болу.
Өрескел
325
Жабдық корпустарының металл бөліктерінде фазалардың түсін белгілеудің болуы.
Өрескел
326
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтау пышақтарының, бөлгiштердің, қысқа тұйықтағыштар мен қабырға арқылы аппараттардан бөлінген басқа да аппараттар жетектерiнің қосу және ажырату сілтемелерінің болуы.
Өрескел
327
Аккумуляторлық батареялар үй-жайларындағы есіктерге "Аккумулятор бөлмесі", "Өртке қауіпті", "Темекі шегуге тыйым салынады" деген жазбалардың және ашық отты қолдану мен темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел
328
Әрбір аккумуляторлық қондырғыларда осы тексерулер мен жүргізілген жұмыстардың көлемі туралы жазуға арналған журналдың болуы.
Елеулі
329
Желі бойынша негізгі деректерді көрсете отырып, әрбір кабельдік желі үшін паспорттың болуы.
Өрескел

330
Наличие записи в журнале дефектов и неполадок, о выявленных нарушениях на кабельных линиях при осмотрах.
Значительное
331
Наличие рубильников, защищенные несгораемыми кожухами без отверстий и щелей с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору, при этом рубильники, предназначенные лишь для снятия напряжения, допускается устанавливать открыто, при условии, что они недоступны для неквалифицированного персонала.
Грубое
332
Наличие указателя положения выключателя на выключателе, и на приводе, если выключатель не имеет открытых контактов и его привод отделен стеной от выключателя.
Грубое
333
Наличие в распределительных устройствах и на подстанции выше 1 кВ стационарных заземляющих ножей.
Грубое
334
Наличие заземляющих ножей у других разъединителей на участке схемы, расположенные со стороны возможной подачи напряжения, в случае отключения заземляющих ножей в процессе их ремонта или ремонта разъединителя, оснащенного заземляющим ножом, за исключением заземляющих ножей со стороны линии линейных разъединителей (при отсутствии обходной системы шин) и заземляющих ножей, установленных как самостоятельные аппараты отдельно от разъединителей, а РУ в исполнении КРУЭ.
Грубое
335
Выполнение окрашивания заземляющих ножей в полосы белого и красного цветов, рукоятки приводов заземляющих ножей в красный цвет, а рукоятки других приводов - в цвета оборудования.
Грубое
336
Наличие на токоведущих и заземляющих шинах подготовленных контактных поверхностей для присоединения переносных заземляющих проводников, в местах, в которых стационарные заземляющие ножи не применяются.
Грубое
337
Наличие расстояния между дверью и барьером не менее 0,5 м или площадки перед дверью для осмотра при высоте пола камер над уровнем земли более 0,3 м.
Грубое
338
Выполнение расположения указателей уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов и указателей, характеризующих состояние оборудования, обеспечивающие удобное и безопасное условие для доступа к ним и наблюдения за ними без снятия напряжения.
Грубое
339
Наличие расстояния от уровня пола или поверхности земли до крана трансформатора или аппарата не менее 0,2 м или соответствующего приямка для отбора проб масла.
Грубое
340
Наличие электропроводки цепей защиты, измерения, сигнализации и освещения, проложенной по электротехническим устройствам с масляным наполнением.
Грубое
341
Наличие окрашивания трансформаторов, реакторов и конденсаторов наружной установки в светлые тона красками, стойкими к атмосферным воздействиям и воздействию масла, для уменьшения нагрева прямыми лучами солнца.
Грубое

330
Кабель желілеріндегі тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар туралы ақаулар мен олқылықтар журналында жазбаның болуы.
Елеулі
331
Тікелей қолмен басқарылатын (жетексіз) тесіктері мен саңылаулары жоқ, жанбайтын қаптамалармен қорғалған, жүктеме тогын қосуға және ажыратуға арналған және операторға қарайтын түйіспелері бар ажыратқыштардың болуы, бұл ретте кернеуді түсіруге ғана арналған ажыратқыштарды, олар біліктілігі жоқ персонал үшін қолжетімсіз болған жағдайда, ашық орнатуға жол беріледі.
Өрескел
332
Егер ажыратқышта ашық контактілер болмаса және оның жетегі ажыратқыштан қабырға арқылы бөлінсе, ажыратқышта және жетекте ажыратқыштың орналасу көрсеткішінің болуы.
Өрескел
333
Тарату құрылғыларында және кіші станцияларда 1 кВ жоғары стационарлық жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
Өрескел
334
Жерге тұйықтау пышақтарды жөндеу немесе айырғыштарды жөндеу барысында сөндіру жағдайына кернеу берілетін жағында орналасатын, схеманың осы бөлігінде орналасқан басқа да айырғыштардың жерге тұйықтау пышақтарының, желілік айырғыштар желісі жағындағы жерге тұйықтау пышақтарын және айырғыштардан бөлек орналасқан жеке аппарат есебінде орнатылған жерге тұйықтау пышақтарын қоспағанда, ЭЖТҚ орындауындағы ТҚ болуы.
Өрескел
335
Жерге тұйықтау пышақтарын ақ және қызыл түсті жолақтарға, жерге тұйықтау пышақтары жетектерінің тұтқаларын қызыл түске, ал басқа жетектердің тұтқаларын жабдықтың түстеріне бояуды орындау.
Өрескел
336
Стационарлық жерге тұйықтау пышақтары қолданылмайтын жерлерде жылжымалы ток өткізгіштерін жалғау үшін дайындалған контактілі беттердің ток өткізгіш және жерге тұйықтау шиналарында болуы.
Өрескел
337
Камера едені жер деңгейінен 0,3 м-ден асқан кезде есік пен тосқауыл арасында 0,5 м кем емес арақашықтықтың немесе қарап-тексеру үшін есік алдында алаңның болуы.
Өрескел
338
Жанына баруға және оларды бақылауға ыңғайлы және кернеуді алусыз қауіпсіз шарттарды қамтамасыз ететін, жабдықтың күйін сипаттайтын маймен толтырылған трансформаторлардың және аппараттардың деңгейі мен температура көрсеткіштерінің және басқа да көрсеткіштерінің орналасуын орындау.
Өрескел
339
Еден деңгейінен немесе жер бетінен трансформатор кранына немесе аппаратқа дейінгі қашықтық 0,2 м кем емес немесе май сынамасын алуға арналған тиісті шұңқырдың болуы.
Өрескел
340
Маймен толтырылған электротехникалық құрылғылар бойымен жүргізілген қорғаныс, өлшеу, сигнал беру және жарықтандыру тізбектерінің электр сымдарының болуы.
Өрескел
341
Тікелей күн сәулесімен қыздыруды азайту үшін сыртқы қондырғы трансформаторларын, реакторлары мен конденсаторларын атмосфералық әсерлерге және майдың әсеріне төзімді ашық түсті бояулармен бояудың болуы.
Өрескел

342
Наличие распределительных устройств и подстанции оборудованные электрическим освещением, при этом осветительная арматура установлена таким образом, что обеспечено ее безопасное обслуживание.
Грубое
343
Выполнение соединения гибких проводов в пролетах опрессовкой, а соединения в петлях у опор, присоединения ответвлений в пролете и присоединения к аппаратным зажимам - сваркой или опрессовкой, а также выполнение присоединения ответвлений в пролете без разрезания проводов пролета.
Грубое

342
Электр жарықтанумен қамсыздандырылған таратушы құрылғылар мен кіші станциялардың болуы, бұл ретте жарықтандырушы арматура оның қауіпсіз қызмет етілуін қамтамасыз ететіндей орнатылған.
Өрескел
343
Аралықта иілгіш сымдардың жалғануы престеу арқылы, ал тіректердегі жалғануы аралықта тармақталуды жалғау және аппараттық қысқыштарға жалғау, пісіру не престеу арқылы, сондай-ақ аралықтағы тармақталулардың жалғануы аралық сымдарын қимай жүргізілуін орындау.
Өрескел

344
Недопущение пайки и скрутки проводов.
Грубое
345
Выполнение ответвления от сборных шин открытого распределительного устройства ниже сборных шин.
Грубое
346
Недопущение подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
Грубое
347
Недопущение прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытыми распределительными устройствами.
Грубое

344
Сымдарды дәнекерлеу мен орауға жол бермеу.
Өрескел
345
Ашық тарату құрылғысының құрама шиналарынан құрама шиналардан төмен тармақтауды орындау.
Өрескел
346
Екі не одан көп секциялар үстінде немесе жинақталған шиналар жүйесі үстінде бір аралықпен шиналауды ілуге жол бермеу.
Өрескел
347
Ашық тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктері үстінен және астынан әуе жарықтандырушы желілерін, байланыс желілерін және сигнал беру желілерін жүргізуге жол бермеу.
Өрескел

348
Наличие противопожарного расстояния от зданий трансформаторной мастерской и аппаратной маслохозяйства, а также от складов масла до ограды открытого распределительного устройства не менее 6 м.
Грубое
349
Наличие расстояния от зданий закрытого распределительного устройства до других производственных зданий не менее 7 м, при этом указанное расстояние может не соблюдаться при условии, что стена закрытого распределительного устройства, обращенная в сторону другого здания, будет сооружена как противопожарная с пределом огнестойкости 2,5 часов.
Грубое

348
Трансформаторлық шеберханадан және аппараттық май шаруашылығынан, сондай-ақ май қоймаларынан ашық тарату құрылғыларының қоршауларына дейінгі өртке қарсы арақашықтықтың 6 м кем емес болуы.
Өрескел
349
Жабық тарату құрылғысының ғимараттарынан электр станциялары мен кіші станцияның басқа да өндірістік ғимараттарына дейінгі арақашықтықтың 7 м кем емес болуы, бұл ретте көрсетілген арақашықтық басқа ғимаратқа қарап тұрған жабық тарату құрылғысының қабырғасы өртке қарсы қабырға есебінде өртке қарсы беріктіктегі 2,5 сағатқа тең жағдайда сақталмауы мүмкін.
Өрескел

350
Наличие расстояния от складов водорода до открытого распределительного устройства, трансформаторов, синхронных компенсаторов не менее 50 м.
Грубое
351
Наличие маслоприемников, маслоотводов и маслосборников для предотвращения растекания масла и распространения пожара при повреждениях маслонаполненных силовых трансформаторов (реакторов) с массой масла более 1 тонны в единице (одном баке) и баковых выключателей 110 кВ и выше с соблюдением следующих требований:

350
Сутек қоймаларынан ашық тарату құрылғысына, трансформаторларға, синхронды компенсаторларға дейінгі арақашықтықтың 50 м кем емес болуы.
Өрескел
351
Мынадай талаптарды сақтай отырып, май массасы бірлікте (бір бакта) 1 тоннадан астам май толтырылған күштік трансформаторлар (реакторлар) және 110 кВ және одан жоғары бактық ажыратқыштар зақымданған кезде майдың таралуын және өрттің таралуын болдырмау үшін май қабылдағыштардың, май бұрғыштардың және май жинағыштардың болуы:

1) габариты маслоприемника выступают за габариты единичного электрооборудования не менее чем на 0,6 м при массе масла до 2 тонн; 1 м при массе более 2 до 10 тонн 1,5 м при массе более 10 до 50 тонн 2 м при массе более 50 тонн. При этом, габарит маслоприемника может быть принят меньшим на 0,5 м со стороны стены или перегородки, располагаемой от трансформатора на расстоянии менее 2 м.
Объем маслоприемника рассчитан на одновременный прием 100 % масла, содержащегося в корпусе трансформатора (реактора).
У баковых выключателей маслоприемники рассчитан на прием 80 % масла, содержащегося в одном баке;
2) устройство маслоприемников и маслоотводов исключает переток масла (воды) из одного маслоприемника в другой, растекания масла по кабельным и другим подземным сооружениям, распространения пожара, засорения маслоотвода и забивку его снегом, льдом;
3) для трансформаторов (реакторов) мощностью до 10 МВА допускается выполнение маслоприемников без отвода масла.
При этом, маслоприемники должны выполняться заглубленными, рассчитанными на полный объем масла, содержащегося в установленном над ними оборудовании, и закрываться металлической решеткой, поверх которой должен быть насыпан толщиной не менее 0,25 м слой чистого гравия или промытого гранитного щебня либо непористого щебня другой породы с частицами от 30 до 70 мм.
Удаление масла и воды из заглубленного маслоприемника предусмотрено переносным насосным агрегатом. При применении маслоприемника без отвода масла выполняется простейшее устройство для проверки отсутствия масла (воды) в маслоприемнике;
4) маслоприемники с отводом масла выполняются как заглубленного типа (дно ниже уровня окружающей планировки земли), так и незаглубленного типа (дно на уровне окружающей планировки земли).
При выполнении заглубленного маслоприемника устройство бортовых ограждений не требуется, если при этом, обеспечивается объем маслоприемника.
Незаглубленный маслоприемник должен выполняться в виде бортовых ограждений маслонаполненного оборудования. Высота бортовых ограждений должна быть не менее 0,25 и не более 0,5 м над уровнем окружающей планировки.

1) май қабылдағыштың габариттері май салмағы 2 т дейін болған кезде бірлі-жарымды электр жабдықтың габариттерінен 0,6 м кем емес шығып тұруы; май салмағы 2-ден 10 т дейін артық болған кезде - 1 м; салмағы 10-нан 50 т дейін артық болған кезде - 1,5 м; салмағы 50 т артық болған кезде – 2 м шығып тұруы тиіс. Бұл ретте май қабылдағыш габариті трансформатордан 2 м кем емес арақашықтықта орналасатын қабырға немесе қоршау жағынан 0,5 м аз етіп алынады.
Май қабылдағыш көлемі бір қабылданғанда трансформатордың (реактордың) корпусындағы майдың 100 % қабылдап алуына есептеледі.
Бактік ажыратқыштарды май қабылдағыштары бір бакке сиятын майдың 80 % қабылдауына есептеледі;
2) май қабылдағыштың және май ағызғыштың құрылғысы бір май қабылдағыштан екіншісіне майдың, судың ағуын, майдың кабельдік немесе басқа да жерасты ғимараттар бойынша ағып таралуын, өрттің дүмпуін, май ағызу саңылауына бөгде заттың түсуін немесе саңылауға қар, мұздың тұрып қалуын болдырмайды;
3) қуаты 10 МВА дейінгі трансформаторлар (реакторлар) үшін май қабылдағыштарын май ағызғышсыз орнатуға болады. Бұл ретте май қабылдағыштары үстіне орнатылған жабдыққа сиятын май мөлшеріне есептеліп жасалуы тиіс және үсті металдық тормен жабылып, оның үстіне қалыңдығы кемінде 0,25 м таза қиыршықтас қабаты немесе бөліктері 30-дан 70 мм дейін тазартылған гранит майтас төселеді.
Май қабылдағыштан майды және суды ағызып жіберу жылжымалы сорғы агрегатымен көзделеді. Май қабылдағышты май ағызғышсыз қолдануда май қабылдағышта майдың (судың) жоқтығын тексеретін қарапайым құрылғы қолданылады.
4) май ағызғышы бар май қабылдағыштар тереңдетілген типтегідей (түбі жердің ауданын қоршайтын деңгейден төмен) тереңдетілмеген типтегідей (түбі ауданның жерің қоршайтын денгейдің үстінде) орындалады.
Май қабылдағыштың көлемі қамтамасыз етілсе, тереңдетілген типте орындау қоршаулар кезінде талап етілмейді.
Тереңдетілмеген май қабылдағыш маймен толтырылған қондырғының борттық қоршаулары түрінде орындалуы тиіс. Борттық қоршаулар биіктігі қоршаған ауданның деңгейінен кемінде 0,25-тен кем емес және 0,5 м аспайтын болуы тиіс.

Дно маслоприемника (заглубленного и незаглубленного) должно быть засыпано крупным чистым гравием или промытым гранитным щебнем либо непористым щебнем другой породы с частицами от 30 до 70 мм. Толщина засыпки должна быть не менее 0,25 м;
5) при установке маслонаполненного электрооборудования на железобетонном перекрытии здания (сооружения) устройство маслоотвода является обязательным;
6) маслоотводы должны обеспечивать отвод из маслоприемника масла и воды, применяемой для тушения пожара автоматическими стационарными устройствами, на безопасное в пожарном отношении расстояние от оборудования и сооружений, 50 % масла и полное количество воды должны удаляться не более чем за 0,25 часов. Маслоотводы выполняются в виде подземных трубопроводов или открытых кюветов и лотков;

Май қабылдағыштың (тереңдетілген немесе тереңдетілмеген) түбі тазартылған ірі қиыршық таспен немесе жуылған граниттік шағылдармен не 30-дан 70 мм дейін бөлшектері бар басқа жынысты кезексіз шағылдармен төселуі тиіс. Төгіндінің қалыңдығы кемінде 0,25 м болуы тиіс;
5) маймен толтырылатын электр жабдығын ғимараттың (құрылыстың) темірбетондық жабындысына орнатқан кезде май ағызғыш құрылғыны орнату міндетті болып табылады.
6) май ағызғыштар өртті сөндіру үшін қолданылатын автоматтық стационарлық құрылғылармен май қабылдағыштан жабдықтар мен құрылыстардан өртке қатысты арақашықтықта қауіпсіз, майдың және судың алынуын қамтамасыз етеді; майдың 50 % және судың толық көлемі 0,25 сағат ішінде ағызылуы тиіс. Май ағызғыштары жерасты құбырлары немесе ашық кювет және лоток түрінде орындалады.

7) маслосборники должны быть рассчитаны на полный объем масла единичного оборудования, содержащего наибольшее количество масла, и должны выполняться закрытого типа.
Грубое
352
Применение на участках ВЛ, подверженных интенсивному загрязнению, специальной или усиленной изоляции.
Грубое
353
Наличие специальных устройств над изолирующими подвесками, исключающие возможность посадки птиц или отпугивающие птиц и не угрожающие их жизни, в зонах интенсивных загрязнений изоляции птицами и в местах массовых гнездований.
Грубое

7) май жинақтағыштар майдың анағұрлым толық мөлшері бар бір жабдықтың ішіне сиятын майдың толық көлеміне есептеліп, жабық түрде орындалуы тиіс.
Өрескел
352
Қарқынды ластануға ұшыраған ӘЖ учаскелерінде арнайы немесе күшейтілген оқшаулауды қолдану.
Өрескел
353
Құстарды отырғызу мүмкіндігін болдырмайтын немесе құстарды үркітетін және олардың өміріне қауіп төндірмейтін оқшаулағыш аспалардың үстінде, құстармен оқшаулаудың қарқынды ластану аймақтарында және жаппай ұя салатын орындарда арнайы құрылғылардың болуы.
Өрескел

354
Наличие не более двух соединителей на каждом проводе или тросе, при эксплуатации ВЛ в пролетах пересечения действующей линии с другими ВЛ и линиями связи.
Грубое
355
Наличие и хранение аварийного запаса материалов и деталей согласно нормам утвержденным техническим руководителем организации, в целях своевременной ликвидации аварийных повреждений на ВЛ.
Грубое
356
Выполнение размещения ВЛ так, чтобы опоры не загораживали входов в здания и въездов во дворы и не затрудняли движения транспорта и пешеходов.
Грубое
357
Наличие защиты опоры от наезда, в местах, где имеется опасность наезда транспорта (у въездов во дворы, вблизи съездов с дорог, при пересечении дорог).
Грубое
358
Наличие расстояния от проводов до деревьев и кустов при наибольшей стреле провеса самонесущего изолированного провода и наибольшем их отклонении не менее 0,3 м.
Грубое
359
Наличие на одной ВЛ, не более двух сечений проводов.
Значительное
360
Выполнение магистрали ВЛ проводами одного сечения.
Значительное
361
Наличие сечения фазных проводов магистрали ВЛ не менее 50 мм2.
Грубое
362
Недопущения применения фазных проводов сечением 120 мм2 в магистрали ВЛ.
Грубое
363
Выполнение ответвлений от ВЛ к вводам в здания, изолированными проводами, стойкими к воздействию условий окружающей среды, сечением не менее 6 мм2 по меди и 16 мм2 по алюминию.
Грубое
364
Наличие одинарного крепления неизолированных проводов к изоляторам и изолирующим траверсам на опорах ВЛ, за исключением опор для пересечений.
Грубое
365
Выполнение крепления проводов к штыревым изоляторам на промежуточных опорах на шейке изолятора, с внутренней его стороны по отношению к стойке опоры, при помощи проволочной вязки или зажимов.
Грубое
366
Наличие глухого крепления провода, при ответвлений от ВЛ к вводам.
Грубое
367
Выполнение соединения проводов в пролетах ВЛ при помощи соединительных зажимов, обеспечивающих механическую прочность от разрывного усилия провода.
Грубое
368
Наличие соединения проводов из разных металлов или разных сечений только в петлях анкерных опор при помощи переходных зажимов или сварки.
Грубое
369
Наличие в одном пролете ВЛ не более одного соединения на каждый провод.
Грубое
370
Наличие на двухцепных ВЛ в сетях с заземленной нейтралью, нулевого провода каждой цепи.
Грубое
371
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от ВЛ.
Значительное
372
Наличие закрепления нулевых проводов на изоляторах или изолирующих траверсах.
Грубое
373
Наличие на опорах ВЛ заземляющих устройств, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах ВЛ.
Грубое

354
Қолданыстағы желінің басқа ӘЖ және байланыс желілерімен қиылысу аралықтарында ӘЖ пайдалану кезінде әрбір сымда немесе арқанда екіден артық емес қосқыштың болуы.
Өрескел
355
Ұйымның техникалық басшысы бектікен ӘЖ авариялық зақымданушылықты дер кезінде жою мақсатында белгіленген нормаларға сәйкес материалдардың және бөлшектердің авариялық қорларының болуы және сақталуы.
Өрескел
356
ӘЖ орналастыруды тіректер ғимаратқа кіру және аулаға кіру есіктерін қоршамайтындай және көлік пен жаяу жүргіншілердің қозғалысын қиындатпайтындай етіп орындау.
Өрескел
357
Кейбір көлік келіп қалатын жерлерде (аулаға шыға берісте, жолдан шығатын жерлерде, жол қиылыстарында) көлік келуінен қорғап тұратын тіректің болуы.
Өрескел
358
Өзін көтеруші оқшауланған сымдардың ең үлкен салбырау стреласы кезінде және олардың ауытқуы кезінде ағаштың және бұталардың арақашықтығы 0,3 м кем емес болуы.
Өрескел
359
Бір ӘЖ сымдардың екі қимадан аспайтын болуы.
Елеулі
360
ӘЖ магистралін бір қималы сымдармен орындау.
Елеулі
361
ӘЖ магистралінің фазалы сымдарының қимасы 50 мм2 кем емес болуы.
Өрескел
362
ӘЖ магистралінде қимасы 120 мм2 фазалы сымдарын қолдануға жол бермеу.
Өрескел
363
ӘЖ сымдармен оқшауланған ғимараттарға енгізу үшін тармақтандыруды қоршаған орта ықпалына тұрақты, қимасы мыстан 6 мм2 кем емес, алюминийден 16 мм2 орындау.
Өрескел
364
Оқшауланбаған сымдарды ӘЖ тіректеріндегі оқшаулағышқа және оқшаулайтын траверске, қимаға арналған тіректерді есептемегенде бір бекітудің болуы.
Өрескел
365
Сымдарды аралық тіректердегі штырлы оқшаулағыштарға бекітуді сыммен байлау арқылы немесе қыстырғышпен оқшаулағыш мойнына тірекке қаратып орындау.
Өрескел
366
ӘЖ кірмелерге тармақталған кезде сымдардың тұйық бекітілуінің болуы.
Өрескел
367
ӘЖ аралығында сымдарды механикалық беріктікті қамтамасыз ететін жалғастырушы қыстырғыштар көмегімен қосуды орындау.
Өрескел
368
Әртүрлі металдардан немесе әртүрлі қималардан жасалған сымдардың қосылуы тек анкерлік тіректердің ілмектерінде ғана болуы.
Өрескел
369
ӘЖ бір аралығында әр сымға біреуден артық емес жалғанымның болуы.
Өрескел
370
Жерге тұйықталған бейтарап желілердегі екі шынжырлы ӘЖ әрбір шынжырдың нөлдік сымының болуы.
Өрескел
371
ӘЖ тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
Елеулі
372
Нөлдік сымдарды оқшаулағышқа немесе оқшаулайтын траверстерге бекітуді орындау.
Өрескел
373
ӘЖ тіректерінде нөлдік сымды қайта жерлендіруге, атмосфералық асқын кернеулерден қорғауға, ӘЖ тіректерінде орнатылған электр жабдығын жерге тұйықтауға арналған жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
Өрескел

374
Наличие совмещения заземляющих устройств защиты от грозовых перенапряжений с повторным заземлением нулевого провода.
Грубое
375
Наличие присоединения защитным проводником металлических опор, металлических конструкций и арматуры железобетонных опор к нулевому проводу.
Грубое
376
Наличие присоединения нулевого провода на железобетонных опорах к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
Грубое
377
Наличие присоединения оттяжек опор ВЛ к заземляющему проводнику.
Грубое
378
Наличие заземления крюков, штырей и арматуры опор ВЛ напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также на опорах, на которых производится совместная подвеска, при этом сопротивление заземляющего устройства должно быть не более 30 Ом.
Грубое
379
Наличие присоединения к заземлителю защитных аппаратов, устанавливаемых на опорах ВЛ для защиты от грозовых перенапряжений, отдельным спуском.
Грубое
380

374
Найзағайдан артық кернеуден қорғайтын жерге тұйықтау құрылғыларының нөлдік сымды қайта жерге тұйықтаумен біріктірілуінің болуы.
Өрескел
375
Металл тіректерді, металл конструкцияларды және темір-бетон тіректердің арматурасын қорғайтын өткізгішпен нөлдік сымға жалғаудың болуы.
Өрескел
376
Темір-бетон тіректердегі нөлдік сымның темір-бетон тіректері арматурасының жерге тұйықтау шығарылымына және тіректердің тіреулеріне жалғануының болуы.
Өрескел
377
ӘЖ тіректерінің тартқыштарын жерге қосу өткізгішіне жалғаудың болуы.
Өрескел
378
Қиылысу аралығын шектейтін, кернеуі 1 кВ дейінгі ӘЖ тіректерінің ілмектерін, істіктері мен арматураларын жерге тұйықтау, сондай-ақ бірге ілу жүргізілетін тіректерде болуы, бұл ретте жерге тұйықтау құрылғысының кедергісі 30 Ом аспауы тиіс.
Өрескел
379
Найзағай асқын кернеулерінен қорғаныс үшін ӘЖ тіректерінде орнатылған қорғаныс аппараттарының жерге тұйықтағышына жеке түсіру арқылы қосылуының болуы.
Өрескел
380

Наличие заземляющих устройств, предназначенных для защиты от атмосферных перенапряжений в населенной местности с одно- и двухэтажной застройкой, на ВЛ, не экранированные промышленными дымовыми трубами, высокими деревьями, зданиями, с сопротивлением этих заземляющих устройств не более 30 Ом, а расстояние между ними должны быть - не более 200 м для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 100 м для районов с числом грозовых часов в году более 40.
Грубое

Бір және екі қабатты құрылыстары салынған елді мекендерде, ӘЖ өнеркәсіптік түтін құбырларымен, биік ағаштармен, ғимараттармен экрандалмаған, осы жерге тұйықтау құрылғыларының кедергісі 30 Ом - нан аспайтын, ал олардың арасындағы қашықтық жылына найзағай сағаттарының саны 40 – қа дейінгі аудандар үшін 200 м-ден аспайтын және жылына найзағай сағаттарының саны 40-тан асатын аудандар үшін 100 м-ден аспайтын атмосфералық асқын кернеулерден қорғаныс үшін жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
Өрескел

381
Выполнение заземляющих устройств:
1) на опорах с ответвлениями к вводам в помещения, в которых может быть сосредоточено большое количество людей (школы, ясли, больницы) и которые представляют большую хозяйственную ценность (животноводческие помещения, склады, мастерские);
2) на конечных опорах линий, имеющих ответвления к вводам, при этом, наибольшее расстояние от соседнего защитного заземления этих же линий должно быть не более 100 м - для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 50 м - для районов с числом грозовых часов в году более 40.
Грубое

381
Жерге тұйықтау құрылғыларын орындау:
1) тармақтары бар тіректерде адам саны көп шоғырланатын үй-жайларға (мектептер, балабақшалар, ауруханалар) немесе шаруашылық құндылығы бар үй-жайларға (мал шаруашылығы үй-жайлары, қоймалар, шеберханалар) енгізу үшін;
2) енгізуге тармақтары бар желілердің соңғы тіректерінде, бұл ретте осы желілердің көршілес қорғаныс жерге тұйықталуынан ең үлкен қашықтық жылына найзағай сағаттарының саны 40-қа дейінгі аудандар үшін – 100 м-ден және жылына найзағай сағаттарының саны 40-тан асатын аудандар үшін – 50 м-ден аспауы тиіс.
Өрескел

382
Наличие соединения заземляющих проводников между собой, присоединения их к верхним заземляющим выпускам стоек железобетонных опор, крюкам и кронштейнам, а также к заземляемым металлоконструкциям и заземляемому электрооборудованию, установленному на опорах ВЛ сваркой или с помощью болтовых соединений.
Грубое
383
Выполнение присоединения заземляющих проводников (спусков) к заземлителю в земле сваркой или с помощью болтовых соединений.
Грубое
384

382
Жерге тұйықтау өткізгіштерінің өзара қосылуының, оларды темір-бетон тіректері тіректерінің жоғарғы жерге тұйықтау шығырларына, ілгектер мен кронштейндерге, сондай-ақ жерге тұйықтау металл конструкцияларына және ӘЖ тіректерінде дәнекерлеу арқылы немесе болтты қосылыстардың көмегімен орнатылған жерге тұйықтау электр жабдығына жалғануының болуы.
Өрескел
383
Жерге тұйықтау өткізгіштерді (түсулерді) жерге тұйықтағышқа дәнекерлеу арқылы немесе бұрандама жалғаулар көмегімен қосуды орындау.
Өрескел
384

Наличие однопроволочных стальных оттяжек сечением не менее 25 мм2.
Грубое
385
Наличие отклонения вершины анкерной опоры с учетом поворота в грунте не более 1/30Н, где Н - высота опоры ВЛ.
Грубое
386
Наличие расстояния от проводов ВЛ в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц должно быть не менее 6 м.
Грубое
387
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов ВЛ при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:

Бір сымды болат тартпалар қимасының 25 мм2-ден кем емес болуы.
Өрескел
385
Анкерлік тірек басының ауытқуы топырақтағы бұрылысты ескергенде 1/30 Н-нен аспауы тиіс, мұндағы Н – ӘЖ тірегінің биіктігі.
Өрескел
386
Елді мекендердегі және елсіз мекендердегі ӘЖ сымдарынан жер бетіне және көшелердің жүру бөлігіне дейін сымдардың салбырауының ең үлкен жебесі кезінде 6 м кем емес арақашықтықтың болуы
Өрескел
387
ӘЖ сымдарынан олардың ең көп ауытқуы кезінде ғимараттарға, құрылыстарға және құрылыстарға дейінгі көлденең арақашықтықты сақтау кемінде:

1) 1,5 м - до балконов, террас и окон;
2) 1 м - до глухих стен.
Грубое
388
Недопущения прохождения ВЛ с неизолированными проводами над зданиями, строениями и сооружениями, за исключением ответвлений от ВЛ к вводам в здания.
Грубое
389
Недопущение в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств наличия кладовых и подсобных сооружений, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллонов с различными газами.
Грубое
390
Наличие графика чистки электротехнического оборудования закрытых распределительных устройств, утвержденного техническим руководителем, с обязательным выполнением организационных и технических мероприятий.
Грубое
391
Наличие кабельных каналов закрытых распределительных устройств и наземных кабельных лотков открытых распределительных устройств закрытых плитами.
Грубое
392
Выполнение кабельных линии, так чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений:
1) кабели должны быть уложены с запасом по длине, достаточным для компенсации возможных смещений почвы и температурных деформаций самих кабелей и конструкций, по которым они проложены; укладывать запас кабеля в виде колец (витков) не допускается;
2) кабели, проложенные горизонтально по конструкциям, стенам, перекрытиям, должны быть жестко закреплены в конечных точках, непосредственно у концевых заделок, с обеих сторон изгибов и у соединительных и стопорных муфт;
3) кабели, проложенные вертикально по конструкциям и стенам, должны быть закреплены так, чтобы была предотвращена деформация оболочек и не нарушались соединения жил в муфтах под действием собственного веса кабелей;
4) конструкции, на которые укладываются небронированные кабели, должны быть выполнены таким образом, чтобы была исключена возможность механического повреждения оболочек кабелей, в местах жесткого крепления оболочки этих кабелей должны быть предохранены от механических повреждений и коррозии при помощи эластичных прокладок;
5) кабели (в том числе бронированные), расположенные в местах, где возможны механические повреждения (передвижение автотранспорта, механизмов и грузов) доступность для посторонних лиц), должны быть защищены по высоте на 2 м от уровня пола или земли и на 0,3 м в земле;

1) 1,5 м – балкондарға, терраса және терезелерге дейін;
2) 1 м – бос қабырғаларға дейін.
Өрескел
388
Ғимараттарға енгізетін ӘЖ тармақтарды қоспағанда, ғимараттардың, құрылыстардың үстімен оқшауланбаған ӘЖ сымдарын жүргізуге жол бермеу.
Өрескел
389
Жабық тарату қондырғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату қондырғысына қатысы жоқ қойма және басқа да қосалқы құрылыстары ретінде пайдалануға, сондай-ақ электр-техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанатын сұйықтыққа толы ыдыстар мен басқа да әртүрлі газы бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
390
Ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды міндетті түрде орындай отырып, техникалық басшы бекіткен жабық тарату құрылғыларының электр техникалық жабдығын тазалау графигінің болуы.
Өрескел
391
Жабық тарату қондырғыларының кабель каналдары мен жер бетіндегі кабельдік науалар ұдайы жанбайтын кірпіштермен жабылуының болуы.
Өрескел
392
Монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымданулардың туындауын болдырмайтындай кабель желілерін орындау:
1) кабельдер топырақтың көшуі жағдайында және кабельдің өзінің және олар төселген конструкцияның температуралық деформациясында пайдалану мүмкіндігімен ұзындығынан біраз қалдырылуы тиіс, кабельдің артығын сақина (орам) түрінде орауға тыйым салынады;
2) конструкциялар, қабырғалар, аралықтар бойынша горизонтальды салынған кабельдер бөгеткіш және жалғағыш муфталарға, шеткі бітеулерге, шеткі нүктелерге қатты бекітілуі тиіс;
3) конструкциялар, қабырғалар, аралықтар бойынша вертикальды жүргізілген кабельдер, сыртқы қабығы бүлінбейтіндей және кабельдердің өздерінің салмағынан муфталардағы талсымдардың қосылысы үзілмейтіндей етіп орнатылуы тиіс;
4) қапталмаған кабельдер салынатын конструкциялар, кабельдердің қабықтары механикалық бүлінбейтіндей етіп жасалуы тиіс және осы кабельдердің қабықтары қатты бекітілген жерлер, эластикалық төсемдердің көмегімен механикалық бүліну және коррозиядан қорғалуы тиіс;
5) механикалық бүлінуі мүмкін жерлерге (автокөлік қозғалысы, механизмдер мен жүктердің қозғалысы) орнатылған кабельдер (оның ішінде броньдалған) еденнен 2 м немесе жерде 0,3 м биіктікте қорғалуы тиіс;

6) при прокладке кабелей рядом с другими кабелями, находящимися в эксплуатации должны быть приняты меры для предотвращения повреждения последних;
7) кабели должны прокладываться на расстоянии от нагретых поверхностей, предотвращающем нагрев кабелей выше допустимого, при этом, должна предусматриваться защита кабелей от прорыва горячих веществ в местах установки задвижек и фланцевых соединений.
Значительное
393
Выполнение при прокладке кабельных линий в производственных помещениях следующих требований:
1) кабели должны быть доступны для ремонта, а открыто проложенные - и для осмотра;
2) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями - не менее 1 м. При меньших расстояниях сближения и при пересечениях кабели должны быть защищены от механических повреждений (металлическими трубами, кожухами) на всем участке сближения плюс по 0,5 м с каждой его стороны, а в необходимых случаях защищены от перегрева.
Значительное
394
Наличие предварительного уведомления и согласования с местными исполнительными органами и государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, и системным оператором при проектировании и строительстве дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций.
Значительное
395
Наличие основных сведений по всем участкам электрической сети с напряжением 35 кВ и выше содержащиеся в регистре базы данных, который ведет системный оператор.
Значительное
396
Наличие регистра базы данных, по сети 220 кВ и выше, согласованный с системным оператором, название участка при подключении к электрической сети нового участка во избежание дублирования.
Значительное
397
Наличие уведомления в письменной форме пользователей сети не позднее, чем за восемь месяцев до установки электроустановок и где содержится рабочая схема с указанием новой электроустановки и ее идентификации.
Значительное
398
Оснащение табличками и нанесение надписи на электроустановку с четким указанием ее идентификационных данных энергопередающей организацией и пользователем сети.
Грубое
399
Наличие суточных графиков на основании которых организуется Управление балансом мощности в ЕЭС Казахстана, при этом электростанции выполняют заданный суточный график нагрузки и вращающегося резерва, а пользователи сети не превышают свой заявленный почасовой график потребления активной мощности.
Значительное
400
Наличие оперативного журнала регионального диспетчерского центра, где фиксируется отклонение суточного графика пользователями сети.
Значительное

6) кабельдерді қолданыстағы кабельдермен қатар салу кезінде соңғыларының бүлінуін болдырмайтын шаралар қолданылуы тиіс;
7) кабельдер қыздырылған беттерден кабельдер рұқсат етілгеннен жоғары қызуын болдырмайтын арақашықтықта салынуы тиіс, бұл ретте ағытпа және фланецпен қосылған жерлерде ыстық заттардың жарылуынан кабельдерді қорғаныс шаралары қолданылуы тиіс.
Елеулі
393
Өндірістік үй-жайларда кабель желілерін салу кезінде төмендегідей талаптарды орындау:
1) кабельдер жөндеу үшін, ал ашық жүргізілгендер – қарап-тексеру үшін қол жетерлік болуы тиіс.
2) параллель орнатылған күш беретін кабельдер мен әртүрлі құбырлар арасындағы арақашықтық 0,5 м-ден кем болмауы тиіс, ал газ құбырлары мен жанар май құбырлары арасы – 1 метрден кем болмау керек. Арақашықтық жақын болған жағдайда және кабельдер қиылысып өткен жағдайда барлық жақындау учаскелерінде оның әрбір жағынан 0,5 м плюс, ал өте қажет жағдайларда қызып кетуден және механикалық зақымданудан (металл құбырлардан, қаптардан, т.б.) қорғалуы тиіс.
Елеулі
394
Қайталанатын (шунтталатын) электр беру желілері мен кіші станцияларды жобалау және салу кезінде жергілікті атқарушы органдармен және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және жүйелік оператормен алдын ала хабарлаудың және келісудің болуы.
Елеулі
395
Жүйелік оператор жүргізетін деректер базасының тіркелімінде кернеуі 35 кВ және одан жоғары электр желісінің барлық учаскелері бойынша негізгі мәліметтердің болуы.
Елеулі
396
220 кВ және одан жоғары желісі бойынша жүйелік оператормен келiсілген дерекқор тіркелімінің, электр желiсiне жаңа учаскені қосу кезінде қайталауды болдырмау үшiн аталған учаскенің атауының болуы
Елеулі
397
Электр қондырғыларын орнатудан кемінде сегіз ай бұрын және жаңа электр қондырғысы мен оның сәйкестендірілуі көрсетілген жұмыс схемасы қамтылған желіні пайдаланушыларға жазбаша нысандағы хабарламаның болуы.
Елеулі
398
Энергия беруші ұйыммен және желіні пайдаланушымен оның сәйкестендіру деректерін нақты көрсете отырып, электр қондырғысына тақтайшалармен жарақтандыру және жазу.
Өрескел
399
Олардың негізінде Қазақстан БЭЖ-де қуат теңгерімін басқару ұйымдастырылатын тәуліктік графиктердің болуы, бұл ретте электр станциялары жүктеменің және айналатын резервтің берілген тәуліктік графигін орындайды, ал желіні пайдаланушылар өздерінің мәлімделген белсенді қуатты тұтынудың сағаттық графигінен аспайды.
Елеулі
400
Желіні пайдаланушылардың тәуліктік кестеден ауытқуы тіркелетін өңірлік диспетчерлік орталықтың жедел журналының болуы.
Елеулі

401
Наличие системы противоаварийной автоматики состоящих из подсистем, выполняющих следующие функции:
1) автоматическое предотвращение нарушения устойчивости;
2) автоматическая ликвидация асинхронного режима;
3) автоматическое ограничение повышения напряжения;
4) автоматическое ограничение снижения напряжения;
5) автоматическое ограничение снижения частоты;
6) автоматическое ограничение повышения частоты;
7) автоматическая разгрузка оборудования электроустановок.
Значительное

401
Мынадай функцияларды орындайтын кіші жүйелерден тұратын аварияға қарсы автоматика жүйесінің болуы:
1) орнықтылықтың бұзылуын автоматты түрде алдын алу;
2) асинхрондық режимді автоматты түрде жою;
3) кернеудiң жоғарылауын автоматты түрде шектеу;
4) кернеудің төмендеуін автоматты түрде шектеу;
5) жиiлiктiң төмендеуiн автоматты түрде шектеу;
6) жиiлiктiң жоғарылауын автоматты түрде шектеу;
7) жабдық жүктемесiн автоматты түрде босату.
Елеулі

402
Выполнение специальной автоматики отключения нагрузки на объектах пользователей сети, находящихся в дефицитных энергоузлах, допускающих по характеру технологического процесса внезапный перерыв питания на время, достаточное для мобилизации резервов или введения ограничений у других пользователей сети, при этом для обеспечения надежности работы противоаварийной автоматики к специальной автоматике отключения нагрузки в первую очередь подключаются крупные пользователи сети, при недостаточности объема к специальной автоматике отключения нагрузки подключаются другие пользователи сети.
Значительное

402
Жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасы тапшы энергия тораптарындағы, технологиялық процесс сипаты бойынша қоректендіруді резервтерді жұмылдыру немесе басқа желіні пайдаланушыларға шектеулер енгізу үшін жеткілікті уақытқа кенеттен үзіліске жол беретін меншік нысанына қарамастан басқа желіні пайдаланушылар объектілерінде орындау, бұл ретте аварияға қарсы автоматиканың жұмыс сенімділігін қамтамасыз ету үшін жүктеменi ажыратудың арнайы автоматикасына бірінші кезекте ірі желіні пайдаланушылар қосылады, көлем жетіспеген кезде жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына басқа да желіні пайдаланушылар қосылады.
Елеулі

403
Оснащение устройствами автоматического ввода резерва, автоматического повторного включения ответственными пользователями сети, подключенные к специальной автоматике отключения нагрузки.
Значительное
404
Наличие двух комплектов защит, действующих без замедления при коротком замыкании в любой точке защищаемого участка для линий 500-1150 кВ.
Значительное
405
Наличие защиты от неполнофазного режима на линиях 500-1150 кВ, а также ответственных линиях 220 кВ.
Значительное

403
Резервті автоматты енгізу, жүктемені ажыратудың арнайы автоматикасына қосылған желіні жауапты пайдаланушылардың автоматты түрде қайта қосу құрылғыларымен жарақтандыру.
Елеулі
404
500-1150 кВ желiлер үшiн негiзгi қорғаныс ретiнде, қорғалатын учаскесінің кез келген нүктесiнде қысқа тұйықталу болған кезде кiдiрiссiз іске қосылатын екі қорғаныс жиынтығының болуы.
Елеулі
405
500-1150 кВ желiлерде, сондай-ақ 220 кВ жауапты желiлерде толық емес фазалық режимінен қорғаудың болуы.
Елеулі

406
Оснащение всех ВЛ приборами для определения места повреждения, при этом на ВЛ осуществляется цифровая регистрация переходных процессов при коротком замыкании с записью доаварийного режима и регистрацией последовательности событий, в том числе срабатываний устройств релейной защиты и автоматики.
Значительное
407
Обеспечение системным оператором расчета и выбора уставок в части релейной защиты и автоматики, находящихся в его оперативном управлении, и производит согласование уставок в части релейной защиты и автоматики, находящихся в его оперативном ведении.
Значительное

406
Барлық ӘЖ зақымданған жердi айқындауға арналған аспаптармен жарақтандыру, бұл ретте ӘЖ аварияға дейiнгi режимді жаза отырып және оқиғалардың дәйектiлiгiн, соның iшiнде релелік қорғаныс пен автоматика құрылғыларының iске қосылуын тiркей отырып, қысқа тұйықталу кезіндегі өтпелі процестерді сандық тіркеу жүзеге асырылады.
Елеулі
407
Жүйелік оператор өзінің жедел басқаруындағы релелік қорғаныс және автоматика бөлігінде тағайыншамаларды есептеу мен таңдауды қамтамасыз етеді, өзінің жедел иелігіндегі релелік қорғаныс және автоматика бөлігінде тағайыншамаларды келісуді қамтамасыз ету.
Елеулі

408
Наличие положения взаимоотношения между диспетчерскими центрами (службами), договорам на оказание услуг по технической диспетчеризации, оказание услуг по передаче электрической энергии для регламентирования объемов и сроков представления системным оператором и пользователями сети информации по вопросам управления ЕЭС Казахстана, использования сетей.
Значительное
409
Наличие организации каналов связи и передачи данных телеметрии на диспетчерский центр системного оператора по двум независимым направлениям для подстанций напряжением 220 кВ, 500 кВ и 1150 кВ, энергопроизводящих организаций с установленной мощностью свыше 10 МВт, пользователей сети, потребителей электроэнергии, подключенных к сети напряжением 220 кВ и выше.
Грубое

408
Қазақстан БЭЖ-ін басқару, желілерді пайдалану мәселелері бойынша ақпаратты жүйелік оператор мен желіні пайдаланушылардың ұсыну көлемдері мен мерзімдерін регламенттеу үшін диспетчерлік орталықтар (қызметтер), техникалық диспетчерлендіру жөніндегі қызметтерді көрсетуге, электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарттар арасындағы өзара қарым-қатынас ережесінің болуы.
Елеулі
409
Кернеуi 220 кВ, 500 кВ және 1150 кВ кіші станциялар, белгіленген қуаты 10 мВт-дан жоғары энергия өндіруші ұйымдар, желіні пайдаланушылар, кернеуі 220 кВ және одан да жоғары желiге қосылған электр энергиясын тұтынушылар үшін екi тәуелсiз бағыт бойынша жүйелік оператордың диспетчерлiк орталығына байланыс және телеметрия деректерін беру арналарының ұйымдастырылуының болуы.
Өрескел

410
Наличие прямых каналов связи и передачи данных телеметрии для оперативно-диспетчерского управления, обеспечивающие связь и обмен данными телеметрии между:
1) диспетчерским центром региональной электросетевой компании и подстанциями 35 кВ и выше, находящимися в оперативном управлении этих диспетчерских центров;
2) диспетчерским центром региональной электросетевой компании и диспетчерским центром пользователя сети или подстанции пользователя сети при отсутствии у него диспетчерского центра;
3) диспетчерским центром региональной электросетевой компанией и РДЦ (далее - региональный диспетчерский центр);
4) НДЦ СО (далее - национальный диспетчерский центр системного оператора) и РДЦ;
5) РДЦ и пользователями сети которые имеют смежные зоны управления;
6) РДЦ и диспетчерским центром пользователя сети или подстанциями пользователя сети при отсутствии диспетчерского центра;
7) НДЦ СО и диспетчерскими центрами энергосистем сопредельных государств.
Грубое
411
Недопущение в эксплуатацию электроустановок потребителей при обнаружении недостатков в монтаже, отступлений от выданных технических условий, проектной документации и требований нормативно-технических документов.
Значительное
412
Ведения журналов учета работ технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электрических сетей.
Значительное
413
Заполнение ведомости основных параметров технического состояния электрических сетей по утвержденным формам, по результатам ремонта электрических сетей (в том числе результаты испытаний и измерений).
Значительное
414
Наличие технологических карт, разрабатываемые энергопередающими организациями, для подготовки и проведения работ по ремонту оборудования, зданий и сооружений электрических сетей.
Значительное
415
Наличие станционных (подстанционных) номеров на баках трансформаторов и реакторов наружной установки, а также на дверях и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Значительное
416
Наличие исправных маслоприемников, маслосборников, гравийных подсыпок, дренажей и маслоотводов.
Грубое
417
Наличие протоколов приемо-сдаточных испытаний заземляющих устройств электроустановок монтажной организацией.
Значительное
418
Представление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) информации о вновь принятых/уволенных руководителях, подлежащих квалификационной проверке в государственном органе.
Значительное
";
в Субъективных критериях оценки степени риска в отношении физических и юридических лиц:
в разделе Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
строку, порядковый номер 17, исключить;
в Проверочном листе в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11

410
Жедел-диспетчерлік басқару үшін байланыс және телеметрия деректерін берудің тікелей арналарының болуы. Байланыс және телеметрия деректерін алмасу:
1) өңірлік электр желілік компанияның диспетчерлік орталығы мен осы диспетчерлiк орталықтардың жедел басқаруындағы 35 кВ және одан жоғары кіші станциялар;
2) өңірлік электр желiлiк компанияның диспетчерлік орталығы мен пайдаланушының диспетчерлік орталығы немесе пайдаланушының диспетчерлік орталығы болмаған жағдайда оның кіші станциясы;
3) өңірлік электр желілік компанияның диспетчерлік орталығы мен өңірлік диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ӨДО);
4) жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы (бұдан әрі – ЖО ҰДО) мен ӨДО;
5) аралас басқару аймақтары бар желі пайдаланушылары және ӨДО;
6) ӨДО мен электр энергиясын көп мөлшерде пайдаланушылардың диспетчерлік орталықтары немесе пайдаланушының диспетчерлік орталығы болмаған жағдайда оның кіші станциясы;
7) ҰДО мен шектес мемлекеттердің энергия жүйелерінің диспетчерлік орталықтары арасында қамтамасыз етіледі.
Өрескел
411
Монтаждауда кемшіліктер, берілген техникалық шарттардан, жобалау құжаттамасынан және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқулар анықталған кезде тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануға жол бермеу.
Елеулі
412
Электр желілерінің жабдықтары, ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету журналдарын жүргізу.
Елеулі
413
Бекітілген нысандар бойынша, электр желілерін жөндеу нәтижелері бойынша (оның ішінде сынақтар мен өлшеулер нәтижелері) электр желілерінің техникалық жағдайының негізгі параметрлерінің ведомосін толтыру.
Елеулі
414
Электр желілерінің жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеу бойынша жұмыстарды дайындау және жүргізу үшін энергия беруші ұйымдар әзірлейтін технологиялық карталардың болуы.
Елеулі
415
Сыртқы қондырғы трансформаторлары мен реакторлары бактарында, сондай-ақ трансформаторлық пункттер мен камералардың есіктері мен ішкі бетінде станциялық (кіші станциялық) нөмірлердің болуы.
Елеулі
416
Жарамды май қабылдағыштың, май жинағыштың, қиыршық тас төгінділерінің, дренаждың және май бұрғыштардың болуы.
Өрескел
417
Монтаждау ұйымы электр қондырғылары жерге тұйықтау құрылғыларының қабылдау-тапсыру хаттамаларының болуы.
Елеулі
418
Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне мемлекеттік органда біліктілік тексеруіне жататын жаңадан қабылданған/жұмыстан шығарылған басшы қызметкерлер туралы ақпарат қабылданған (жұмыстан босатылған) күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде ұсыну.
Елеулі
";
Жеке және заңды тұлғаларға қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарында:
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылаудың нәтижелері бөлімінде (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді):
реттік нөмірі 17-жол алып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11

Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций, утвержденный указанным совместным приказом, дополнить строками, порядковые номера 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533 и 534, следующего содержания:
"

көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 499, 500, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533 және 534-жолдармен толықтырылсын:
"

- общая жесткость, мкг-экв/дм3, не более 30;
- общая жесткость при солесодержании исходной воды более 2000 мг/дм3, мкг-экв/дм3, не более 75;
- содержание кислорода, мкг/дм3, не более 30;
- содержание свободной угольной кислоты 0.
463
Обеспечение соответствия величины внутристанционных потерь пара и конденсата (без учета потерь при работе форсунок, продувках и обдувках котлов, водных отмывках, обслуживании установок для очистки конденсата, деаэрации добавочной воды теплосети, разгрузке мазута) следующим нормам, при номинальной производительности работающих котлов не более, % общего расхода питательной воды.

- жалпы қаттылығы, мкг-экв/дм3, 30-дан артық емес;
- бастапқы судың тұз құрамы 2000 мг/дм3, мкг-экв/дм3 артық болғанда жалпы қаттылығы, 75 артық емес;
- оттегі құрамы, мкг/дм3, 30-дан артық емес;
- бос көмір қышқылының құрамы 0.
463
Бу мен конденсаттың станция ішіндегі ысыраптары шамасының (форсункалардың жұмысы, қазандықтарды үрлеп тазарту және үрлеп өңдеу, су жуу, конденсатты тазалауға арналған қондырғыларға қызмет көрсету, жылу желісінің қосымша суын деаэрациялау, мазутты түсіру кезіндегі ысыраптарды есепке алмағанда) жұмыс істеп тұрған қазандықтардың номиналды өнімділігі ауыз судың жалпы шығысының % - дан аспайтын кезде мынадай нормаларға сәйкестігін қамтамасыз ету.

1) самовольное подключение к сетям энергопередающей организации;
2) подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии (далее – ПКУ);
3) изменение схемы включения ПКУ, трансформаторов тока и напряжения;
4) искусственное торможение диска ПКУ;
5) установка приспособлений, искажающих показания ПКУ.
";
Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопередающих организаций, утвержденный указанным совместным приказом, дополнить строками, порядковые номера 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417 и 418, следующего содержания:
"

1) энергия өндіруші ұйымның желілеріне өз еркімен қосылу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабынан (бұдан әрі – КЕАА) басқа электр энергиясын қабылдағыштарды қосу;
3) КЕАА, ток трансформаторларын және кернеуді қосу схемасының өзгеруі;
4) КЕАА жасанды дискісін тежеу;
5) КЕАА көрсеткіштерін бұрмалайтын құралдарды орнату.
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Энергия беруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325, 326, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340, 341, 342, 343, 344, 345, 346, 347, 348, 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355, 356, 357, 358, 359, 360, 361, 362, 363, 364, 365, 366, 367, 368, 369, 370, 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 380, 381, 382, 383, 384, 385, 386, 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393, 394, 395, 396, 397, 398, 399, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 408, 409, 410, 411, 412, 413, 414, 415, 416, 417 және 418-жолдармен толықтырылсын:
"

Наличие расстояния от зданий закрытого распределительного устройства до других производственных зданий не менее 7 м, при этом указанное расстояние может не соблюдаться при условии, что стена закрытого распределительного устройства, обращенная в сторону другого здания, будет сооружена как противопожарная с пределом огнестойкости 2,5 часов.
350
Наличие расстояния от складов водорода до открытого распределительного устройства, трансформаторов, синхронных компенсаторов не менее 50 м.
351

Жабық тарату құрылғысының ғимараттарынан электр станциялары мен кіші станцияның басқа да өндірістік ғимараттарына дейінгі арақашықтықтың кемінде 7 м болуы, бұл ретте көрсетілген арақашықтық басқа ғимаратқа қарап тұрған жабық тарату құрылғысының қабырғасы өртке қарсы қабырға есебінде өртке қарсы беріктіктегі 2,5 сағатқа тең жағдайда сақталмауы мүмкін.
350
Сутек қоймаларынан ашық тарату құрылғысына, трансформаторларға, синхронды компенсаторларға дейінгі арақашықтықтың кемінде 50 м болуы.
351

2) устройство маслоприемников и маслоотводов исключает переток масла (воды) из одного маслоприемника в другой, растекания масла по кабельным и другим подземным сооружениям, распространения пожара, засорения маслоотвода и забивку его снегом, льдом;
3) для трансформаторов (реакторов) мощностью до 10 МВА допускается выполнение маслоприемников без отвода масла. При этом, маслоприемники должны выполняться заглубленными, рассчитанными на полный объем масла, содержащегося в установленном над ними оборудовании, и закрываться металлической решеткой, поверх которой должен быть насыпан толщиной не менее 0,25 м слой чистого гравия или промытого гранитного щебня либо непористого щебня другой породы с частицами от 30 до 70 мм.
Удаление масла и воды из заглубленного маслоприемника предусмотрено переносным насосным агрегатом. При применении маслоприемника без отвода масла выполняется простейшее устройство для проверки отсутствия масла (воды) в маслоприемнике;

2) май қабылдағыштың және май ағызғыштың құрылғысы бір май қабылдағыштан екіншісіне майдың, судың ағуын, майдың кабельдік немесе басқа да жерасты ғимараттар бойынша ағып таралуын, өрттің дүмпуін, май ағызу саңылауына бөгде заттың түсуін немесе саңылауға қар, мұздың тұрып қалуын болдырмайды;
3) қуаты 10 МВА дейінгі трансформаторлар (реакторлар) үшін май қабылдағыштарын май ағызғышсыз орнатуға болады. Бұл ретте май қабылдағыштары үстіне орнатылған жабдыққа сиятын май мөлшеріне есептеліп жасалуы тиіс және үсті металдық тормен жабылып, оның үстіне қалыңдығы 0,25 м таза қиыршықтас қабаты немесе бөліктері 30-дан астам 70 мм дейін тазартылған гранит майтас төселеді.
Май қабылдағыштан майды және суды ағызып жіберу жылжымалы сорғы агрегатымен көзделеді. Май қабылдағышты май ағызғышсыз қолдануда май қабылдағышта майдың (судың) жоқтығын тексеретін қарапайым құрылғы қолданылады.

4) Маслоприемники с отводом масла выполняются как заглубленного типа (дно ниже уровня окружающей планировки земли), так и незаглубленного типа (дно на уровне окружающей планировки земли).
При выполнении заглубленного маслоприемника устройство бортовых ограждений не требуется, если при этом, обеспечивается объем маслоприемника.
Незаглубленный маслоприемник должен выполняться в виде бортовых ограждений маслонаполненного оборудования. Высота бортовых ограждений должна быть не менее 0,25 и не более 0,5 м над уровнем окружающей планировки.
Дно маслоприемника (заглубленного и незаглубленного) должно быть засыпано крупным чистым гравием или промытым гранитным щебнем либо непористым щебнем другой породы с частицами от 30 до 70 мм. Толщина засыпки должна быть не менее 0,25 м;

4) Май ағызғышы бар май қабылдағыштар тереңдетілген типтегідей (түбі жердің ауданын қоршайтын деңгейден төмен) тереңдетілмеген типтегідей (түбі ауданның жерін қоршайтын денгейдің үстінде) орындалады.
Май қабылдағыштың көлемі қамтамасыз етілсе, тереңдетілген типте орындау қоршаулар кезінде талап етілмейді.
Тереңдетілмеген май қабылдағыш маймен толтырылған қондырғының борттық қоршаулары түрінде орындалуы тиіс. Борттық қоршаулар биіктігі қоршаған ауданның деңгейінен 0,25-тен кем емес және 0,5 м аспайтын болуы тиіс.
Май қабылдағыштың (тереңдетілген немесе тереңдетілмеген) түбі тазартылған ірі қиыршық таспен немесе жуылған граниттік шағылдармен не 30-дан 70 мм дейін бөлшектері бар басқа жынысты кезексіз шағылдармен төселуі тиіс.

строки, порядковые номера 9 и 10, исключить;
в Проверочном листе в области электроэнергетики в отношении физических и юридических лиц, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 17, исключить.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________
Р. Даленов
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан

реттік нөмірлері 9 және 10-жолдар алып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жеке және заңды тұлғаларға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 17-жол алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті