О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 461 "Об утверждении описания персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 января 2021 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2021 года № 22078
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 461 "Об утверждении описания персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15755, опубликован 10 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Описании персонифицированных знаков, нагрудных знаков и иных военно-геральдических знаков, знаков об окончании военных учебных заведений, для классных специалистов, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий, а также порядка их выдачи и ношения военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Нагрудный знак классной квалификации Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан приведен по образцу, согласно приложению 6 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак классной квалификации Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан изготавливается из металла и состоит из фактурной ребристой поверхности золотистого цвета, наложенной на трапецию, в форме корабля. Щит диаметром 30 мм, серебристого цвета, обрамленный с внутренней стороны штурвалом с эмблемой военно-морских сил и узорами "қошқар мүйіз". На трапеции обозначены два корабля расположенные зеркально друг другу. Под кораблями обозначена якорная цепь. Под щитом, по центру на золотистом фоне цифры красного цвета "1", "2", "3" или буква "Ш" означающие соответствующую классную квалификацию.

"Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасын, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 461 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 қаңтарда № 22078 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасын, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 461 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15755 болып тіркелген, 2017 жылғы 10 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дербестендірілген белгілердің, омырауға тағатын белгілердің және өзге де әскери-геральдикалық белгілердің, әскери оқу орындарын бітіргені туралы, сыныпты мамандарға арналған белгілердің, әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралардың жүлдегерлеріне арналған наградалық медальдардың (белгілердің) сипаттамасында, сондай-ақ оларды беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің тағып жүру тәртібінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштері сыныптық біліктілігі төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 6-қосымшада келтірілген.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің сыныптық біліктілігі төсбелгісі металдан жасалады және корабль пішініндегі трапецияға жапсырылған алтын түстес фактуралық бедерлі беттен тұрады. Күміс түстес қалқанның диаметрі 30 мм, ол ішкі жағынан әскери-теңіз күштерінің эмблемасы бар штурвалмен және "қошқар мүйіз" өрнегімен көмкерілген. Трапецияда бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі корабль белгіленген. Корабльдердің астында зәкірлі шынжыр орналасқан. Қалқанның астында ортасында алтын түстес негізде тиісті сыныптық біліктілікті білдіретін қызыл түсті "1", "2", "3" деген сандар немесе "Ш" деген әріп болады.

Размеры трапеции: ширина – в верхней части 70 мм, в нижней части – 50 мм, высота – 30 мм. На трапецию нанесена сине-голубая эмаль.
Знак крепится к одежде с помощью винта.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Нагрудный знак "Отан қорғаушының аяулы жары" приведен по образцу, согласно приложению 10 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак "Отан қорғаушының аяулы жары" состоит из подвеса и колодки, соединенных между собой соединительным кольцом. Подвес изготавливается методом чеканки из меди и представляет собой стилизованную десятилучевую звезду диаметром 50 мм. Все элементы имеют рельефную поверхность.
Поверхность подвеса на аверсе имеет чередующийся орнамент в национальном стиле с отдельными элементами покрытыми эмалями белого и синего цвета. На лучах белого цвета зачеканены три искусственных камня, один из которых диаметром 2 мм, а два – по 1,5 мм. В центре подвеса на синем фоне изображены пара лебедей, символизирующие любовь и верность, а также изображены тюльпаны – символ гармонии, чистой любви и счастья.
На реверсе подвеса в круге диаметром 21 мм на синем фоне изображены тюльпаны. Между ними выполнена рельефная надпись в три строки: "МАХАББАТ; СЕНIМ; АДАЛ ЖҮРЕК".
Подвес покрыт гальваническим способом золотом.
Колодка трехсоставная выполнена методом чеканки из меди. Основание колодки представляет собой стилизованный прямоугольник с рельефными треугольными гранями. Основание гальваническим способом покрыто никелем. С лицевой стороны на основании колодки крепятся накладные элементы: ленточка, покрытая гальваническим способом золотом, и на нее накладывается отчеканенная из меди эмблема Вооруженных Сил Республики Казахстан размерами 12х11 мм, представляющая из себя звезду с наложенным в ее нижней части парящим беркутом. Лучи звезды покрыты красной эмалью. Эмблема покрыта гальваническим способом золотом.
С тыльной стороны основания колодки крепится трехцветная лента в виде банта с полосами равной ширины трех цветов: по краям цвета темной полыни, символизирующей Сухопутные войска, темно-синий – символизирующий Силы воздушной обороны, посередине – бежевая полоса, символизирующая Военно-морские силы.
На обратной стороне колодки имеется специальная булавка для крепления знака к одежде.";
дополнить пунктами 11-1, 11-2, 11-3, 11-4, 11-5 и 11-6 следующего содержания:
"11-1. Нагрудный знак "Алыс жорық үшін" Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан приведен по образцу, согласно приложению 12 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак "Алыс жорық үшін" представляет собой металлическую пластину с изображением надводного корабля на поле голубого цвета и развевающимся над ним Военно-морским флагом Вооруженных Сил Республики Казахстан. Под изображением надводного корабля на поле красного цвета надпись "АЛЫС ЖОРЫҚ ҮШІН". Правый нижний угол знака обрамлен лавровой ветвью.
Надводный корабль, надпись, лавровая ветвь – золотистого цвета.

Трапеция өлшемі: ені – жоғарғы бөлігінде 70 мм, төменгі бөлігінде – 50 мм, биіктігі – 30 мм. Трапецияға ашық көк эмаль жағылған.
Белгі киімге бұрандамен бекітіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Отан қорғаушының аяулы жары" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 10-қосымшада келтірілген.
"Отан қорғаушының аяулы жары" төсбелгісі өзара біріктіретін шығыршықпен біріктірілген алқа мен тағаннан тұрады. Алқа нақыштау әдісімен мыстан жасалады және диаметрі 50 мм қоршалған айшықты он сәулелі жұлдыздан тұрады. Барлық элементтердің беті бедерлі.
Алқаның аверс жағында ақ және көк түсті эмальмен боялған жеке элементтері бар ұлттық стильдегі кезекпен жасалған ою-өрнек болады. Ақ түсті сәулелерде үш жасанды тас нақышталып орнатылған, оның біреуінің диаметрі – 2 мм, қалған екеуінің диаметрі – 1,5 мм. Алқаның ортасында көк негізде махаббат пен адалдықты білдіретін қос аққу, сондай-ақ үйлесімдіктің, адал махаббат пен бақыттың белгісі қызғалдақ бейнеленген.
Алқаның реверсінде диаметрі 21 мм шеңберде көк негізде қызғалдақтар бейнеленген. Олардың арасында үш жолға: "МАХАББАТ; СЕНIМ; АДАЛ ЖҮРЕК" деген бедерлі жазу жазылған.
Алқаға гальваникалық тәсілмен алтын жалатылған.
Үш құрамды таған нақыштау тәсілімен мыстан жасалған. Тағанның негізі бедерлі үшбұрышты қырлары бар айшықты тікбұрышты білдіреді. Негізге гальваникалық тәсілмен никель жалатылған. Беткі жағына тағанның негізіне жапсырма элементтер: гальваникалық тәсілмен алтын жалатылған лента және оған төменгі бөлігінде қалықтаған қыран салынған жұлдызды білдіретін мыстан нақышталған өлшемі 12х11 мм Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің эмблемасы жапсырылып бекітіледі. Жұлдыздың сәулелері қызыл эмальмен боялған. Эмблемаға гальваникалық тәсілмен алтын жалатылған.
Таған негізінің сыртқы жағынан ені тең үш түсті жолақтар бар бант түріндегі үш түсті лента бекітіледі: жиектерінде Құрлық әскерлерін білдіретін қара жусан түстес, Әуе қорғанысы күштерін білдіретін қара көк, ортасында Әскери-теңіз күштерін білдіретін ақшыл сарғыш түсті жолақ болады.
Тағанның артқы жағында белгіні киімге тағу үшін арнайы түйреуіш болады.";
мынадай мазмұндағы 11-1, 11-2, 11-3, 11-4, 11-5 және 11-6-тармақтармен толықтырылсын:
"11-1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің "Алыс жорық үшін" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 12-қосымшада келтірілген.
"Алыс жорық үшін" төсбелгісі көгілдір түсті алаңда суүсті кораблінің және оның үстінде желбіреген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-теңіз туының бейнесі бар металл пластинадан тұрады. Алаңдағы суүсті кораблі бейнесінің астында қызыл түсті "АЛЫС ЖОРЫҚ ҮШІН" деген жазу бар. Белгінің оң жақ төменгі бұрышы лавр бұтағымен көмкерілген.
Суүсті кораблі, жазу, лавр бұтағы – алтын түстес.

Размеры знака: ширина – 35 мм, высота – 27 мм.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
11-2. Нагрудный знак "Командир корабля" Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан приведен по образцу, согласно приложению 13 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак "Командир корабля" является знаком отличия командиров надводных кораблей Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан. Изготавливается из металла серебристого цвета в виде рельефного профильного изображения надводного корабля с эмблемой Военно-морских сил в центре знака.
Знак крепится к одежде с помощью винта.
11-3. Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі" приведен по образцу, согласно приложению 14 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак изготавливается из латуни и имеет выпуклую форму четырехугольного фигурного щита голубого цвета, наложенного на позолоченный лавровый венок, ветви которого выступают по краям щита. По краю щита симметрично расположены винтообразующие точки. В верхней части щита расположена пятиконечная красная эмалевая звезда, на которую наложены золотистого цвета солнце с расходящимися лучами и парящий орел. В центре щита размещена географическая карта Казахстана, покрытая голубой эмалью, на фоне которой изображение военнослужащего с автоматом на груди. Вся композиция обрамлена синим эмалевым кольцом с надписью "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ ҮЗДІГІ", в начале и в конце которой расположена точка желтого цвета.
Все изображения и надписи на знаке выпуклые. Рельеф знака блестящий.
На обратной стороне знака имеется специальная булавка для крепления знака к одежде.
11-4. Нагрудный знак "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" приведен по образцу, согласно приложению 16 к настоящему Описанию.
Нагрудный знак "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" изготавливается из латуни золотистого цвета и имеет форму восьмиконечной рифленой звезды расстоянием между лучами 35 мм.
На лицевой стороне знака помещена восьмиконечная выпуклая звезда золотого цвета с перекрещенными топорами, в центре накладка в виде щита с фигурой военнослужащего (сапера) с миноискателем и противотанковая мина, по кругу щита надпись "МИНАСЫЗДАНДЫРУДАҒЫ ЕРЛІГІ ҮШІН" на государственном языке.
На верхнем луче восьмиконечной звезды помещена пятиконечная звезда, покрытая красной эмалью, в центре звезды солнце и парящий орел.
Все изображения и надписи на знаке выпуклые.
Знак цельноштампованный. Знак крепится к одежде с помощью винта.
11-5. Знак выпускника докторантуры Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы приведен по образцу, согласно приложению 17 к настоящему Описанию.

Белгінің өлшемі: ені – 35 мм, биіктігі – 27 мм.
Белгі киімге бұрандамен бекітіледі.
11-2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің "Корабль командирі" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 13-қосымшада келтірілген.
"Корабль командирі" төсбелгісі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-теңіз күштері суүсті корабльдері командирлерінің ерекшелік белгісі болып табылады. Белгінің ортасында Әскери-теңіз күштерінің эмблемасы бар суүсті кораблінің бедерлі пішіндік бейнесі түрінде күміс түстес металдан жасалады.
Белгі киімге бұрандамен бекітіледі.
11-3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 14-қосымшада келтірілген.
Төсбелгі жезден жасалады және бұтақтары қалқанның шетінен шығып тұратын алтын жалатылған лавр гүлдестесіне салынған көгілдір түсті шығыңқы төрт бұрышты мәнерлі қалқан нысанында болады. Қалқан жиектерін бойлай бұранда құрайтын нүктелер үйлесімді орналасқан. Қалқанның жоғарғы бөлігінде бесбұрышты қызыл эмальдан жасалған жұлдыз орналасқан, оның үстіне алтын түстес шашыраған сәулелері бар күн және қалықтаған қыран салынған. Қалқанның ортасында көгілдір эмальмен боялған Қазақстанның географиялық картасы орналастырылған, оның аясында кеудесінде автоматы бар әскери қызметшінің бейнесі салынған. Барлық композиция "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ ҮЗДІГІ" деген жазуы бар көк эмальдан шығыршықпен көмкерілген, оның басы мен соңында сары түсті нүкте орналасқан.
Белгідегі барлық бейнелер мен жазулар дөнес. Белгінің бедері жылтырақ.
Белгінің артқы жағында белгіні киімге бекіту үшін арнайы түйреуіш болады.
11-4. "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" төсбелгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 16-қосымшада келтірілген.
"Минасыздандырудағы ерлігі үшін" төсбелгісі алтын түстес жезден жасалады және ол сәулелерінің арасы 35 мм сегізбұрышты бедерлі жұлдыз пішінді болады.
Белгінің беткі жағына айқастырылған балталармен алтын түстес дөңес сегізбұрышты жұлдыз, ортасында мина іздегішпен әскери қызметшінің (сапердің) пішіні және танкіге қарсы мина бар қалқан түріндегі жапсырма орналасқан, қалқан шеңберінің бойында мемлекеттік тілде "МИНАСЫЗДАНДЫРУДАҒЫ ЕРЛІГІ ҮШІН" деген жазу бар.
Сегізбұрышты жұлдыздың жоғарғы сәулесінде қызыл эмальмен боялған бесбұрышты жұлдыз, жұлдыздың ортасында күн және қалықтаған қыран орналасқан.
Белгідегі барлық бейнелер және жазулар дөңес.
Белгі тұтастай қалыпталған. Белгі киімге бұрандамен бекітіледі.
11-5. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің докторантурасын бітіруші белгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 17-қосымшада келтірілген.

Знак изготавливается из латуни. Имеет форму слегка выпуклого ромба, (высотой 45 мм и шириной 25 мм) покрытый термостойкой белой эмалью и имеющей кант желтого цвета (титановое напыление) в виде национального орнамента мюиз (ширина канта – 2,5 мм). Пятиконечная звезда, вписанная в ромб, изготавливается из рубина алого цвета. Государственный Герб Республики Казахстан изготавливается из металла с золотым напылением на бирюзовом фоне и является крышкой болта (длина болта 12 мм) связывающего составные части знака. Парящий орел золотистого цвета изготавливается из металла с золотым напылением. Надпись "ҰЛТТЫҚ ҚОРҒАНЫС УНИВЕРСИТЕТІНІҢ ДОКТОРАНТУРАСЫ" наносится на золотистой табличке и напаивается под орлом. Составные части знака с обратной стороны закрепляется гайкой и для крепления на мундире имеется закрутка (диаметр закрутки 12 мм).
11-6. Знак "Әскери заңгер" приведен по образцу, согласно приложению 18 к настоящему Описанию.
Знак изготавливается из латуни в виде круглого щита (қалқан) золотистого цвета диаметром 25 мм, с каймой голубого цвета шириной 2 мм.
Меч золотистого цвета (символ силы защиты) проходит острием вниз по центру круга. В нижней части щита нанесена эмблема Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Во внутреннем круге белого цвета на лезвие меча наложена эмблема весов (символ правосудия). По центру знака расположена лента золотистого цвета с надписью белого цвета "ӘСКЕРИ ЗАҢГЕР", под которой расположено изображение книги (символизирует Конституцию Республики Казахстан), на книгу наложено изображение солнца и лучей белого цвета. Слева и справа от книги расположены лавровые ветви.
На кайму голубого цвета вокруг щита нанесена надпись золотистого цвета "ҚАЗАҚСТАН ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ".
Знак покрыт гальваническим способом золотом.
На обратной стороне расположено крепление цанга.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Нагрудным знаком "Отан қорғаушының аяулы жары" награждаются председатели и члены женских советов, супруги военнослужащих, а также другие лица, внесшие значительный вклад в повышение морально-психологического климата воинского коллектива.
Нагрудный знак вручается в торжественной обстановке.";
дополнить пунктами 28, 29, 30, 31, 32 и 33 следующего содержания:
"28. Нагрудным знаком "Алыс жорық үшін" награждаются наиболее отличившиеся, высоко дисциплинированные военнослужащие и гражданский персонал за участие в дальних походах на кораблях и судах Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан при условии, что задачи успешно выполнены.
Дальним походом корабля (судна) Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан считается переход за пределы Каспийского моря или поход продолжительностью не менее 30 суток.
Нагрудный знак вручается в торжественной обстановке.

Белгі жезден жасалады. Сәл дөңес ромб пішінді (биіктігі 45 мм және ені 25 мм), ол ыстыққа төзімді ақ эмальмен боялған және мүйіз (жиегінің ені – 2,5 мм) ұлттық ою-өрнегі түрінде сары түсті жиегі (титанмен жалатылған) бар. Ромбқа жазылған бесбұрышты жұлдыз алқызыл түсті лағылдан жасалады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы ашық көгілдір түсті негізде алтын жалатылған металдан жасалады және белгінің құрамдас бөліктерін байланыстыратын бұрандаманың (бұрандаманың ұзындығы – 12 мм) қақпағы болып табылады. Алтын түстес қалықтаған қыран алтын жалатылған металдан жасалады. "ҰЛТТЫҚ ҚОРҒАНЫС УНИВЕРСИТЕТІНІҢ ДОКТОРАНТУРАСЫ" деген жазу алтын түстес тақтайшаға жазылады және қыранның астына жапсырылады. Белгінің құрамдас бөліктері артқы жағынан гайкамен бекітіледі және мундирге бекіту үшін бұрау (бұраудың диаметрі – 12 мм) болады.
11-6. "Әскери заңгер" белгісінің үлгісі осы Сипаттамаға 18-қосымшада келтірілген.
Белгі ені 2 мм көгілдір түсті жиегі бар, диаметрі 25 мм алтын түстес дөңгелек қалқан түріндегі жезден жасалады.
Алтын түстес семсердің (қорғау күшінің белгісі) ұшы шеңбердің ортасынан төмен қарай өтеді. Қалқанның төменгі бөлігінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің эмблемасы бар.
Ақ түсті ішкі шеңбердегі семсердің жүзіне таразы эмблемасы (сот төрелігінің белгісі) орналасқан. Белгінің ортасында ақ түсті "ӘСКЕРИ ЗАҢГЕР" деген жазуы бар алтын түстес лента орналасқан, оның астында кітап (Қазақстан Республикасының Конституциясын білдіреді) бейнесі орналасқан, кітапқа ақ түсті күн мен сәулесінің бейнесі жапсырылған. Кітаптың сол және оң жағында лавр бұтақтары орналасқан.
Көгілдір түсті жиегіне қалқанды айнала алтын түстес "ҚАЗАҚСТАН ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ" деген жазу жазылған.
Белгіге гальваникалық тәсілмен алтын жалатылған.
Артқы жағында бекіткіш цанга орналасқан.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Отан қорғаушының аяулы жары" төсбелгісімен әйелдер кеңестерінің төрағалары және мүшелері, әскери қызметшілердің зайыптары, сондай-ақ әскери ұжымның моральдық-психологиялық ахуалын арттыруға елеулі үлес қосқан басқа да адамдар наградталады.
Төсбелгі салтанатты жағдайда тапсырылады.";
мынадай мазмұндағы 28, 29, 30, 31, 32 және 33-тармақтармен толықтырылсын:
"28. "Алыс жорық үшін" төсбелгісімен міндеттерді табысты орындаған жағдайда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің корабльдерінде және кемелерінде алыс жорықтарға қатысқаны үшін ерекше көзге түскен, тәртібі жоғары әскери қызметшілер және азаматтық персонал наградталады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштері кораблінің (кемесінің) алыс жорығы болып Каспий теңізінің шегінен тыс немесе ұзақтығы кемінде 30 тәулік жорық саналады.
Төсбелгі салтанатты жағдайда тапсырылады.

29. Нагрудный знак "Командир корабля" вручается командирам кораблей Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан при вступлении в командование кораблем.
Право ношения нагрудного знака сохраняется за командирами надводных кораблей при последующем их назначении на должности командиров, командиров соединений и других вышестоящих должностей, связанных с управлением корабельными соединениями.
При перемещении по службе на должности, не связанные с командованием кораблями, знак остается у офицера (адмирала) без права ношения.
Нагрудный знак вручается в торжественной обстановке.
30. Нагрудным знаком "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі" награждаются военнослужащие, добившиеся высоких показателей в боевой подготовке (учебе), служебно-боевой деятельности и имеющие примерную воинскую дисциплину.
Нагрудный знак вручается в торжественной обстановке.
31. Нагрудным знаком "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" награждаются военнослужащие и гражданский персонал Вооруженных Сил Республики Казахстан проявившие самоотверженность, мужество и мастерство при разминировании и лица, принимавшие участие в организации выполнения задач по разминированию.
Нагрудный знак вручается в торжественной обстановке.
32. Знак выпускника докторантуры Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казхастан – Елбасы выдается лицам, окончившим докторантуру Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы и имеющим соответствующий подлинный документ об окончании.
Знак вручается Министром обороны Республики Казахстан или лицами по его поручению в торжественной обстановке одновременно с документом об окончании. Вручение знаков отмечается в книге регистрации выданных дипломов или в специальной книге. Выдача знака отмечается на транскрипте об освоении образовательной программы штампом "Знак выдан".
33. Знак "Әскери заңгер" вручается военнослужащим и лицам гражданского персонала, имеющим общий стаж воинской службы (работы) не менее 5 лет и не менее 1 года стажа в юридических подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан.";
приложение 6 к Описанию изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 10 к Описанию изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 12, 13, 14, 15, 16 и 17 согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

29. "Корабль командирі" төсбелгісі Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштері корабльдерінің командирлеріне корабльге қолбасшылық жасауға түскен кезде тапсырылады.
Төсбелгіні тағу құқығы суүсті корабльдерінің командирлерінде оларды кейіннен командирлер, құрамалар командирлері лауазымдарына және корабль құрамаларын басқарумен байланысты басқа да жоғары тұрған лаузымдарға тағайындаған кезде сақталады.
Қызметі бойынша корабльдерге қолбасшылық жасауға байланысты емес лауазымдарға ауыстырылған кезде белгі оны тағу құқығынсыз офицерде (адмиралда) қалдырылады.
Төсбелгі салтанатты жағдайда тапсырылады.
30. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі" төсбелгісімен жауынгерлік даярлықта (оқуда), қызметтік-жауынгерлік істерде жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген және әскери тәртібі үлгілі әскери қызметшілер наградталады.
Төсбелгі салтанатты жағдайда тапсырылады.
31. "Минасыздандырудағы ерлігі үшін" төсбелгісімен минасыздандыру кезінде жанқиярлық, ерлік және шеберлік танытқан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері, азаматтық персоналы және минасыздандыру жөніндегі міндеттерді орындауды ұйымдастыруға қатысқан адамдар наградталады.
Төсбелгі салтанатты жағдайда тапсырылады.
32. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті докторантурасының бітірушісі белгісі Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университетінің докторантурасын бітірген және бітіргені туралы тиісті түпнұсқа құжаты бар адамдарға беріледі.
Белгіні Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі немесе оның тапсырмасы бойынша адамдар бітіргені туралы құжатпен бір уақытта салтанатты жағдайда тапсырады. Белгілерді тапсыру берілген дипломдарды тіркеу кітабында немесе арнайы кітапта белгіленеді. Белгіні беру білім беру бағдарламасын меңгергені туралы транскриптіде "Белгі берілді" деген мөртаңбамен белгіленеді.
33. "Әскери заңгер" белгісі әскери қызметтің (жұмыстың) жалпы өтілі кемінде 5 жыл және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің заң бөлімшелерінде өтілі кемінде 1 жыл болатын әскери қызметшілерге және азаматтық персонал адамдарына тапсырылады.";
Сиппаттамаға 6-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Сиппаттамаға 10-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес 12, 13, 14, 15, 16 және 17-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Приложение 1 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 6 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Нагрудный знак классной квалификации Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приложение 2 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 10 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Нагрудный знак "Отан қорғаушының аяулы жары"
Приложение 3 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 12 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Алыс жорық үшін"
Приложение 4 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 13 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Командир корабля"
Приложение 5 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 14 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі"
Приложение 6 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 15 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Образец
Нагрудный знак "Минасыздандырудағы ерлігі үшін"
Приложение 7 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 16 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Образец
Знак выпускника докторантуры Национального университета обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы
Приложение 8 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 января 2021 года № 15
Приложение 17 к Описанию
персонифицированных знаков,
нагрудных знаков и иных
военно-геральдических знаков,
знаков об окончании военных
учебных заведений, для
классных специалистов,
наградных медалей (значков)
для призеров военно-
прикладных, служебно-
прикладных, технических и
других спортивных мероприятий,
а также порядку их выдачи и
ношения военнослужащими
Вооруженных Сил Республики Казахстан
Образец
Знак "Әскери заңгер"

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 13 қаңтардағы
№ 15 бұйрығына 1-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 6-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштері сыныптық біліктілігі төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 2-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 10-қосымша
"Отан қорғаушының аяулы жары" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 3-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 12-қосымша
Үлгі
"Алыс жорық үшін" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 4-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 13-қосымша
Үлгі
"Корабль командирі" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 5-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 14-қосымша
Үлгі
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің үздігі" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 6-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 15-қосымша
Үлгі
"Минасыздандырудағы ерлігі үшін" төсбелгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 7-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 16-қосымша
Үлгі
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті докторантурасының бітірушісі белгісі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы ___________
№ ___ бұйрығына 8-қосымша
Дербестендірілген белгілердің,
омырауға тағатын белгілердің
және өзге де әскери-
геральдикалық белгілердің,
әскери оқу орындарын бітіргені
туралы, сыныпты мамандарға
арналған белгілердің, әскери-
қолданбалы, қызметтік-
қолданбалы, техникалық және
басқа да спорттық іс-
шаралардың жүлдегерлеріне
арналған наградалық
медальдардың (белгілердің)
сипаттамасына, сондай-ақ
оларды беру және
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
қызметшілерінің тағып жүру
тәртібіне 17-қосымша
Үлгі
"Әскери заңгер" белгісі