О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 февраля 2021 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2021 года № 22182
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 "Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15427, опубликован 15 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) абсолютная высота - расстояние по вертикали от среднего уровня моря до уровня, точки или объекта, принятого за точку;
2) абсолютная/относительная высота схемы - опубликованная абсолютная/относительная высота, используемая при определении вертикального профиля схемы полета на минимальной абсолютной/относительной высоте пролета препятствий или выше, где она установлена;
3) авиационная фиксированная служба - служба электросвязи между определенными фиксированными пунктами, предназначенная главным образом для обеспечения безопасности аэронавигации, а также регулярности, эффективности и экономичности воздушных сообщений;
4) спецификация информационного продукта - подробное описание массива данных или комплекта массивов данных вместе с дополнительной информацией, которое позволит их сформировать, поставить другой стороне и обеспечить их использование другой стороной;
5) точка переключения - точка, в которой при полете воздушного судна по участку маршрута обслуживания воздушным движением, определяемому с помощью ориентации на всенаправленные ОВЧ-радиомаяки, ожидается перенос основной навигационной ориентации со средства, находящегося позади воздушного судна, на следующее средство, находящееся впереди него;
6) аспекты человеческого фактора - принципы, применимые к процессам проектирования, сертификации, подготовки кадров, технического обслуживания и эксплуатационной деятельности в авиации и нацеленные на обеспечение безопасного взаимодействия между человеком и другими компонентами системы посредством надлежащего учета возможностей человека;

"Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 3 ақпандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 ақпанда № 22182 болып тіркелді
"БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген, 2017 жылғы 15 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларында:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) абсолюттік биіктік – теңіздің орта деңгейінен нүктенің немесе нүкте деп есептелген объектінің деңгейіне дейінгі тік қашықтық;
2) схеманың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі - кедергілерден ұшып өтудің ең аз абсолюттік/салыстырмалы биіктігінде немесе ол белгіленген жерден жоғары ұшу схемасының тік профилін айқындау кезінде пайдаланылатын жарияланған абсолюттік / салыстырмалы биіктік;
3) авиациялық белгіленген қызметі - негізінен аэронавигацияның қауіпсіздігін, сондай-ақ әуе қатынастарының тұрақтылығын, тиімділігін және үнемділігін қамтамасыз етуге арналған белгілі бір тіркелген пункттер арасындағы электр байланысы қызметі;
4) ақпараттық өнімнің сипаттамасы - деректер массивінің немесе деректер массивтерінің жиынтығының егжей-тегжейлі сипаттамасы, сондай-ақ оларды құруға, екінші тарапқа қоюға және екінші тараптың пайдалануына мүмкіндік беретін қосымша ақпарат;
5) ауысу нүктесі - әуе кемесі барлық жаққа бағытталған ӨЖЖ-радиомаяктарға бағдардың көмегімен айқындалатын әуе қозғалысына қызмет көрсету маршрутының учаскесі бойынша ұшқан кезде негізгі навигациялық бағдарды әуе кемесінің артындағы құралдан оның алдындағы келесі құралға ауыстыру күтілетін нүкте;
6) адами фактордың аспектілері – жоспарлау, сертификаттау, кадрларды даярлау, техникалық қызмет көрсету және авиациядағы пайдалану қызметтері процестеріне қолданылатын және адамның мүмкіндіктерін тиісті түрде есептеу арқылы адам мен жүйенің басқа компоненттері арасындағы қауіпсіз өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге бағытталған қағидаттар;

7) аэронавигационная информация - информация, полученная в результате сбора, анализа и обработки данных для целей обеспечения полетов воздушных судов, обслуживания воздушного движения и управления воздушным движением;
8) служба управления аэронавигационной информацией – служба, созданная в конкретно установленной зоне действия, которая несет ответственность за предоставление аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), необходимой для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности воздушной навигации;
9) сборник аэронавигационной информации - выпущенная или санкционированная Республикой Казахстан публикация, которая содержит долгосрочную аэронавигационную информацию, имеющую важное значение для аэронавигации;
10) дополнение к сборнику аэронавигационной информации - временные изменения, вносимые в информацию, содержащуюся в сборнике аэронавигационной информации, и представляемые на отдельных страницах;
11) поправка к сборнику аэронавигационной информации - постоянные изменения, вносимые в информацию, содержащиеся в сборнике аэронавигационной информации;
12) циркуляр аэронавигационной информации – уведомление, содержащее информацию, которая не требует выпуска NOTAM или включения ее в сборник аэронавигационной информации, но которая касается вопросов безопасности полетов или аэронавигационных, технических, административных и юридических вопросов;
13) электронный сборник аэронавигационной информации – сборник аэронавигационной информации, который предоставляется на электронном носителе, либо посредством интернет-ресурса в формате, позволяющем отображать его на экране компьютера и распечатывать на бумаге;
14) аэронавигационные данные - изложение аэронавигационных фактических данных, концепции или инструкции в формализованном порядке, пригодном для связи, интерпретации или обработки;
15) аэронавигационная карта - условное изображение участка земной поверхности, его рельефа и искусственных сооружений, специально предназначенное для аэронавигации;
16) поставщик аэронавигационного обслуживания – юридическое лицо, обеспечивающее организацию воздушного движения и (или) другое аэронавигационное обслуживание;
17) разрешение данных – число единиц или цифр, определяющее порядок используемого измеренного или рассчитанного значения;
18) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;

7) аэронавигациялық ақпарат – әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету, әуе қозғалысына қызмет көрсету және әуе қозғалысын басқару мақсаттары үшін деректерді жинау, талдау және өңдеу нәтижесінде алынған ақпарат;
8) аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі – нақты белгіленген әрекет ету аймағында құрылған қызмет, ол әуе навигациясының қауіпсіздігін, тұрақтылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті аэронавигациялық ақпараттардың (аэронавигациялық деректердің) ұсынылуына жауапты;
9) аэронавигациялық ақпараттар жинағы – аэронавигация үшін елеулі маңызы бар ұзақ мерзімді аэронавигациялық ақпаратты қамтитын Қазақстан Республикасы шығарған немесе бекіткен жарияланым;
10) аэронавигациялық ақпарат жинағына қосымша – аэронавигациялық ақпараттар жинағындағы ақпаратқа енгізілетін және жеке парақтарда ұсынылатын уақытша өзгерістер;
11) аэронавигациялық ақпараттар жинағында жасалатын түзетулер – аэронавигациялық ақпараттар жинағындағы ақпаратқа енгізілетін тұрақты өзгерістер;
12) аэронавигациялық ақпараттың циркуляры – NОТАМ шығаруды немесе оны аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуді қажет етпейтін, бірақ ұшулардың қауіпсіздігі мәселелеріне немесе аэронавигациялық, техникалық, әкімшілік және заңдық мәселелерге қатысты ақпаратты қамтитын хабарлама;
13) аэронавигациялық ақпараттың электрондық жинағы – электрондық тасушыда немесе компьютер экранында бейнелеуге және қағазға басып шығаруға мүмкіндік беретін форматтағы интернет-ресурс арқылы берілетін аэронавигациялық ақпарат жинағы;
14) аэронавигациялық деректер – аэронавигациялық нақты деректерді, тұжырымдамаларды немесе нұсқаулықтарды байланыс, түсіндіру немесе өңдеу үшін ыңғайлы формальді тәртіппен баяндау;
15) аэронавигациялық карта – аэронавигация үшін арнайы тағайындалған жер бетінің учаскесі, оның бедері және жасанды құрылыстары бейнеленген шартты бейне;
16) аэронавигациялық қызмет көрсетудің жеткізушісі – әуе қозғалысын ұйымдастыруды және (немесе) басқа аэронавигациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін заңды тұлға;
17) деректер ажыратымдылығы – қолданылатын өлшенген немесе есептелген мәннің тәртібін анықтайтын бірліктердің немесе цифрлардың саны;
18) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

19) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
20) зональная навигация - метод навигации, позволяющий воздушным судам выполнять полет по любой желаемой траектории в пределах зоны действия наземных или спутниковых навигационных средств или в пределах, определяемых возможностями автономных средств, или их комбинации;
21) минимальная абсолютная высота полета в зоне - минимальная абсолютная высота, подлежащая использованию в приборных метеорологических условиях и обеспечивающая минимальный запас высоты над препятствиями в пределах установленной зоны, обычно определяемой параллелями и меридианами;
22) информационный продукт – массив данных или комплект массивов данных, который отвечает спецификации информационного продукта;
23) схема захода на посадку по приборам – серия заранее намеченных маневров, выполняемых по пилотажным приборам, при соблюдении установленных требований, предусматривающих предотвращение столкновения с препятствиями, от контрольной точки начального этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, от начала установленного маршрута прибытия до точки, откуда может быть выполнена посадка, а если посадка не выполнена, то до точки, от которой применяются критерии пролета препятствий в зоне ожидания или на маршруте;
24) превышение – расстояние по вертикали от среднего уровня моря до точки или уровня земной поверхности или связанного с ней объекта;
25) абсолютная высота прибытия в район аэродрома – наименьшая абсолютная высота, которая обеспечит минимальный запас высоты в 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, расположенными в створе дуги круга радиусом 46 километров (25 морских миль) с центром в контрольной точке начального этапа захода на посадку или, если точка начального этапа захода на посадку отсутствует, контрольной точке промежуточного этапа захода на посадку, ограниченном прямыми линиями, соединяющими концы этой дуги с точкой промежуточного этапа захода на посадку;
26) маршрут для передвижения по воздуху - установленный маршрут передвижения вертолетов по воздуху;
27) аэродром – определенный участок земной или водной поверхности (включая любые здания, сооружения и оборудование), предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения по этой поверхности воздушных судов;

19) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
20) аймақтық навигация – әуе кемелеріне кез келген траектория бойынша жер үсті немесе спутниктік навигациялық құралдардың әрекет аймақтары шегінде және автономды құралдардың немесе олардың құрамдастарының мүмкіндіктерімен анықталатын шектерінде ұшу жасауға мүмкіндік беретін навигация әдісі;
21) аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі – аспаптық метеорологиялық жағдайларда пайдаланылуға тиісті және әдетте паралельдермен және меридиандармен айқындалатын белгіленген аймақ шегіндегі кедергілердің үстінен ең төменгі биіктік қорын қамтамасыз ететін ең төменгі абсолюттік биіктік;
22) ақпарат өнімі – деректер шоғыры немесе ақпарат өнімінің ерекшеліктеріне жауап беретін деректер шоғырының жиынтығы;
23) аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы – кедергілермен соқтығысуды болдырмауды көздейтін белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінен немесе, тиісті жағдайларда, белгіленген ұшып келу маршрутының басынан бастап, қону орындалуы мүмкін нүктеге дейін, ал егер қону орындалмаған болса, күту аймағында немесе маршрутта кедергілердің үстінен ұшып өту өлшемшарттары қолданылып басталатын нүктеге дейін пилотаждық аспаптар бойынша орындалатын алдын ала белгіленген маневрлер сериясы;
24) асып кету – тік бойынша теңіздің орта деңгейінен жер бетінің немесе онымен байланысты объектінің нүктесіне немесе деңгейіне дейінгі арақашықтық;
25) әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі – радиусы 46 километр (25 теңіз мильдер) айналым доғасы жармасында орналасқан барлық объектілердің үстінен 300 метр (1000 фут) болатын ең төменгі биіктік қорын қамтамасыз ететін, орталығы қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінде немесе, егер қонуға кірудің бастапқы кезеңінің нүктесі жоқ болса, осы доғаның ұштарын қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесімен қосатын тура сызықтармен шектелген қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесінде болатын ең аз абсолюттік биіктік;
26) әуемен жүріп-тұруға арналған маршрут - тікұшақтардың әуемен жүріп-тұруының белгіленген маршруты;
27) әуеайлақ – әуе кемелерінің толық немесе ішінара келуі, кетуі және сол жазықтықтағы қозғалысына арналған жер немесе су бетіндегі (кез келген ғимараттарды, құрылыстарды және жабдықтарды қоса алғанда) белгіленген учаскесі;

28) воздушная трасса – контролируемое воздушное пространство (или его часть) в виде коридора;
29) контрольная точка аэродрома – точка, определяющая географическое местоположение аэродрома;
30) маршрут обслуживания воздушного движения – установленный маршрут, который предназначен для направления потока движения в целях обеспечения обслуживания воздушного движения;
31) обслуживание воздушного движения – полетно-информационное обслуживание, аварийное оповещение, диспетчерское обслуживание воздушного движения (районное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода или аэродромное диспетчерское обслуживание);
32) картографические данные аэродрома - данные, собираемые с целью составления аэродромной картографической информации;
33) картографическая база данных аэродрома - подборка картографических данных аэродрома, систематизированных и представленных в виде совокупности структурированных данных;
34) превышение аэродрома – превышение самой высокой точки посадочной площади;
35) эксплуатационные минимумы аэродрома - ограничения использования аэродрома для:
взлета, выражаемые в величинах RVR и/или видимости и, при необходимости, параметрами облачности;
посадки при выполнении точных заходов на посадку и посадок, выражаемые в величинах видимости и/или RVR и абсолютной/относительной высоты принятия решения, соответствующих эксплуатационной категории;
посадки при выполнении заходов на посадку и посадок с наведением в вертикальной плоскости, выражаемые в величинах видимости и/или RVR и абсолютной/относительной высоты принятия решения;
посадки при выполнении неточных заходов на посадку и посадок, выражаемые в величинах видимости и/или RVR, MDA/H и, при необходимости, параметрами облачности;
36) база - любая величина или ряд величин, которые могут служить в качестве начала или основы отсчета других величин;
37) рельеф – неровности земной поверхности, переданные на аэронавигационных картах горизонталями, тональной гипсометрией, отмывкой или высотными отметками;
38) знаки – устройства, устанавливаемые над уровнем земли для отображения на их панели информации в виде надписей, символов, букв или цифр или их комбинаций, необходимой для организации наземного движения на аэродроме воздушных судов и/или транспортных средств, которые в зависимости от обстоятельств могут быть как с постоянной информацией передающее только одно сообщение, так и с переменной информацией, обеспечивающей возможность передачи нескольких заранее определенных сообщений или, при необходимости, прекращения передачи какой-либо информации;

28) әуе трассасы – дәліз түрiндегi бақыланатын әуе кеңiстiгi (немесе оның бір бөлігі);
29) әуеайлақтың бақылау нүктесі – әуеайлақтың географиялық орналасқан жерін айқындайтын нүкте;
30) әуе қозғалысына қызмет көрсету маршруты – әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында қозғалыс ағынын бағыттауға арналған белгіленген маршрут;
31) әуе кемесіне қызмет көрсету – тиісті жағдайларда ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді, авариялық хабарлауды, әуе кемесіне консультациялық қызмет көрсетуді, әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсетуді (аудандық диспетчерлік қызмет көрсету, жақындау кезінде диспетчерлік қызмет көрсету немесе әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету) білдіретін жалпы термин;
32) әуеайлақтың картографиялық деректері - әуеайлақтық картографиялық ақпаратты жасау мақсатында жиналатын деректер;
33) әуеайлақтың картографиялық дерекқоры - жүйелендірілген және құрылымдалған деректердің жиынтығы түрінде ұсынылған әуеайлақтың картографиялық деректерін іріктеу;
34) әуеайлақтан асып кету – қону алаңының ең жоғары нүктесінен асып кету;
35) әуеайлақтың пайдалану минимумдары – төмендегілер үшін әуеайлақты пайдалануға шектеу қою:
ұшу-қону жолағындағы көріну ұзақтығы және/немесе көріну мәндерімен және қажет болған жағдайда, бұлттылық параметрлерімен белгіленетін ұшып көтерілу үшін;
қонуға дәл кіруді орындау кезінде қондыру және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көрінудің алыстығы және пайдалану санаттарына сәйкес шешім қабылдаудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен белгіленетін қонулар үшін;
қонуға кіруді орындау кезінде қону және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көріну алыстығы және шешім қабылдаудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен белгіленетін тік жазықтыққа дәлдеумен қонулар үшін;
қонуға дәл емес кіруді орындау кезінде қону және ұшу-қону жолағында көріну және/немесе көрінудің алыстығы, төмендеудің ең төменгі абсолюттік/салыстырмалы биіктігі мәндерімен және қажет болған жағдайда бұлттылық параметрлерімен белгіленетін қонулар үшін;
36) база – басқа шамаларды есептеудің басы немесе негізі ретінде қызмет ететін кез келген шама немесе шамалар қатары;
37) бедер – аэронавигациялық карталарда горизонтальдармен, реңктік гипсометриямен, бояу жуумен немесе биіктік белгілерімен берілген жер бетінің тегіс емес жерлері;
38) белгілер – әуе кемелерінің және/немесе көлік құралдарының әуеайлақта жер үсті қозғалысын ұйымдастыруға арналған жер деңгейіне сай орнатылған және ондағы жазбалар, символдар, әріптер немесе сандар немесе олардың комбинациясы түріндегі ақпаратты олардың панелінде көрсететін құрылғылар. Олар жағдайға қарай тек бір ғана хабарламаны жіберетін сондай-ақ бірнеше алдын ала белгіленген хабарламалардың жіберілуін қамтамасыз ететін ауыспалы ақпарат бере алатын немесе қажет болса қандай да бір ақпараттың жіберілуін тоқтата алады;

39) продукт аэронавигационной информации - аэронавигационные данные и аэронавигационная информация, предоставляемые в виде массивов цифровых данных или в стандартизированном формате в печатном виде или на электронных носителях. Продукты аэронавигационной информации включают:
сборник аэронавигационной информации, включая изменения и дополнения;
циркуляры аэронавигационной информации;
аэронавигационные карты;
NOTAM;
массивы цифровых данных;
40) валидация - подтверждение посредством представления объективных свидетельств того, что требования, предназначенные для конкретного предполагаемого использования или применения, выполнены;
41) векторение – обеспечение навигационного наведения воздушных судов посредством указания определенных курсов на основе использования системы наблюдения обслуживания воздушного движения;
42) верификация - подтверждение посредством представления объективных свидетельств того, что установленные требования были выполнены;
43) волна геоида (высота геоида) – расстояние (положительное значение или отрицательное значение) между поверхностью геоида и поверхностью математически определенного референц-эллипсоида;
44) геоид – эквипотенциальная поверхность гравитационного поля Земли, совпадающая с невозмущенным средним уровнем моря и его продолжением под материками. Геоид имеет неправильную форму вследствие местных гравитационных возмущений и направление силы тяжести представляет собой перпендикуляр к поверхности геоида в любой точке;
45) система геодезических координат - минимальный набор параметров, необходимых для определения местоположения и ориентации местной системы отсчета по отношению к глобальной системе отсчета/координат;
46) геодезическое расстояние - наименьшее расстояние между любыми двумя точками на математически определенной эллипсоидной поверхности;
47) глиссада – профиль снижения, установленный для вертикального наведения на конечном этапе захода на посадку;
48) григорианский календарь – общепринятый календарь, впервые введен в 1582 году для определения года, который более точно в сравнении с юлианским календарем соответствует тропическому году;
49) точность – степень соответствия расчетного или измеренного значения истинному значению. Точность измерения местоположения выражается расстоянием от заявленного местоположения, в пределах которого, как установлено с определенной степенью вероятности, находится истинное местоположение;
50) уровень - общий термин, относящийся к положению в вертикальной плоскости находящегося в полете воздушного судна и означающий в соответствующих случаях относительную высоту, абсолютную высоту или эшелон полета;

39) аэронавигациялық ақпарат өнімі - цифрлық деректер массивтері түрінде немесе стандартталған форматта баспа түрінде немесе электрондық тасығыштарда ұсынылатын аэронавигациялық деректер және аэронавигациялық ақпарат. Аэронавигациялық ақпарат өнімдеріне мыналар кіреді:
аэронавигациялық ақпараттар жинағы, өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда;
аэронавигациялық ақпараттың циркуляры;
аэронавигациялық карталар;
NOTAM;
сандық деректер массиві;
40) валидация - нақты болжамды пайдалануға немесе қолдануға арналған талаптардың орындалғаны туралы объективті куәліктерді ұсыну арқылы растау;
41) векторлау – әуе кемелерін ӘҚҚ бақылау жүйелерін қолдану негізінде белгілі бір курстарды көрсету арқылы навигациялық бағыттауды қамтамасыз ету;
42) верификация - белгіленген талаптардың орындалғаны туралы объективті куәліктерді ұсыну арқылы растау;
43) геоид толқыны (геоид биіктігі) – геоид беті мен математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид беті арасындағы қашықтық (оң немесе теріс мағына);
44) геоид – Жердің гравитациялық өрісіндегі теңіздің бекітілген орта деңгейі мен оның материктер алып жатқан жалғасына сәйкес келетін баламалы әлеуетті беті. Жергілікті гравитациялық ауытқулардың салдарынан геоид пішіні дұрыс емес қалыптасқан, сондықтан ауыртпалық күшінің бағыты кез келген нүктеде геоид бетіне перпендикуляр;
45) геодезиялық координаталар жүйесі-жергілікті сілтеме жүйесінің ғаламдық сілтеме/координат жүйесіне қатысты орналасуы мен бағытын анықтау үшін қажетті параметрлердің ең аз жиынтығы;
46) геодезиялық қашықтық - математикалық анықталған эллипсоид бетіндегі кез келген екі нүктенің арасындағы ең кіші қашықтық;
47) глиссада – қонуға кірудің соңғы кезеңінде тік бағыттау үшін орнатылған төмендеу пішіні;
48) григориандық күнтізбе – көпшілік қабылдаған күнтізбе; алғашқы рет юлиандық күнтізбемен салыстырғанда тропикалық жылға барынша сәйкес келетін жылды анықтау үшін 1582 жылы енгізілген;
49) дәлдік – есептеу немесе өлшеу мәнінің нақты мәнге сәйкес келу дәрежесі. Тұрған жерді өлшеу дәлдігі, әдетте, нақты тұрған жері анықталған ықтимал дәрежесімен белгіленген шектегі хабарланған жерінен бергі қашықтықпен беріледі;
50) деңгей - ұшудағы әуе кемесінің тік жазықтықтағы жағдайына қатысты және тиісті жағдайларда салыстырмалы биіктікті, абсолюттік биіктікті немесе ұшу эшелонын білдіретін жалпы термин;

51) качество данных – степень или уровень вероятности того, что предоставленные данные отвечают требованиям пользователя данных с точки зрения точности, разрешения, целостности (или эквивалентного уровня гарантий), прослеживаемости, своевременности, полноты и формата;
52) комплект массивов данных – набор массивов данных, соответствующих одинаковой спецификации продукта;
53) массив данных - определенный набор данных;
54) связь "диспетчер - пилот" по линии передачи данных – средство связи между диспетчером и пилотом в целях обслуживания воздушного движения с использованием линии передачи данных;
55) прослеживаемость данных - степень вероятности того, что система или информационный продукт могут регистрировать изменения, вносимые в этот продукт, позволяя осуществлять сквозную проверку от конечного пользователя до составителя;
56) формат данных - структура элементов данных, учетных записей и файлов, организованная для соответствия стандартам, спецификациям или требованиям к качеству данных;
57) полнота данных - степень вероятности того, что предоставлены все данные, необходимые для обеспечения предполагаемого использования;
58) своевременность данных - степень вероятности того, что данные применимы к периоду их предполагаемого использования;
59) схема ухода на второй круг – порядок, которого следует придерживаться в случае невозможности продолжения захода на посадку;
60) точка ухода на второй круг – точка в схеме захода на посадку по приборам, в которой или до которой для обеспечения минимального запаса высоты над препятствиями должен начинаться полет по предписанной схеме ухода на второй круг;
61) зона приземления – участок взлетно-посадочной полосы за ее порогом, предназначенный для первого касания взлетно-посадочной полосы приземляющимися самолетами;
62) зона приземления и отрыва – несущая нагрузку площадка, на которой вертолет может выполнять приземление или отрыв;
63) местность – поверхность Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая искусственные препятствия;
64) поверхность учета данных о препятствиях местности – определенная поверхность, используемая для цели составления данных о препятствиях (местности);
65) точка пути – конкретный географический пункт, используемый для определения маршрута зональной навигации или траектории полета воздушного судна, применяющего зональную навигацию. Точки пути обозначаются либо:
точка пути "флай-бай" – точка пути, которая предусматривает упреждение разворота в целях обеспечения выхода на следующий участок маршрута или схемы по касательной; либо
точка пути "флайовер" – точка пути, в которой начинается разворот с целью выхода на следующий участок маршрута или схемы;

51) деректер сапасы – ұсынылған деректердің нақтылық, ажыратымдылық, тұтастық (немесе кепілдіктердің баламалы деңгейі), қадағалануын, уақтылылығын, толықтығын және форматын тұрғысынан деректерді пайдаланушы қоятын талаптарға жауап бере алатындығының дәрежесі немесе деңгейі;
52) деректер шоғырының жиынтығы - өнімнің бірдей ерекшеліктеріне сәйкес келетін деректер шоғырының жиынтығы;
53) деректер шоғыры - деректердің белгілі бір жиынтығы;
54) деректерді беру желісі бойынша "диспетчер-пилот" байланысы - деректерді беру желісін қолдану арқылы әуе қозғалысына қызмет көрсету мақсатында диспетчер мен пилот арасындағы байланыс құралы;
55) деректердің қадағалануы - жүйе немесе ақпараттық өнім осы өнімге енгізілген өзгерістерді тіркей алады, бұл соңғы пайдаланушыдан құрастырушыға дейін түпкілікті тексеруге мүмкіндік береді;
56) деректер форматы - деректер элементтерінің, есептік жазбалардың және файлдардың стандарттарға, ерекшеліктерге немесе деректер сапасына қойылатын талаптарға сәйкестігі үшін ұйымдастырылған құрылымы;
57) деректердің толықтығы - болжамды пайдалануды қамтамасыз ету үшін қажетті барлық деректердің берілу ықтималдығының дәрежесі;
58) деректердің уақтылығы - деректердің оларды болжамды пайдалану кезеңіне қолданылуы ықтималдығының дәрежесі;
59) екінші айналымға кету схемасы – қонуға кіруді жалғастыру мүмкін болмаған жағдайда ұстануға тиісті тәртіп;
60) екінші айналымға кету нүктесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасындағы кедергілердің үстінен биіктіктің ең төменгі қорын қамтамасыз ету үшін екінші айналымға кетудің алдын ала жасалған схемасы бойынша ұшу басталған немесе оған дейін ұшу басталған нүкте;
61) жерге қону аймағы – жерге қонатын ұшақтар ұшу-қону жолағына бірінші жанасуға арналған ұшу-қону жолағы табалдырығының алдындағы учаскесі;
62) жерге қону мен жер үстінен көтерілу аймағы – тікұшақ жерге қонуды немесе жер үстінен көтерілуді орындай алатын жүктеме түсетін алаң;
63) жергілікті жер – жасанды кедергілерден басқа тау, төбешік, жота, алап, су шоғыры, мәңгілік мұз бен қар тәрізді табиғи элементтері бар жер беті;
64) жергілікті жердегі кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі – кедергілер (жергілікті жер) туралы деректер жасау мақсатында қолданылатын белгілі шек;
65) жолдың нүктелері – аймақтық навигация маршрутын немесе аймақтық навигацияны қолданатын әуе кемесінің ұшу траекториясын анықтау үшін қолданылатын нақты географиялық пункт. Жолдың нүктелері төмендегідей белгіленеді:
"флай-бай" жол нүктесі – маршруттың немесе схеманың мынадай учаскесіне шығуды қамтамасыз ету үшін алдын ала бұрылуды көздейтін жол нүктесі; немесе
"флайовер" жол нүктесі – маршруттың немесе схеманың мынадай учаскесіне шығу мақсатында бұрылуды бастайтын жол нүктесі;

66) линия пути – проекция траектории полета воздушного судна на поверхность земли, направление которой в любой ее точке обычно выражается в градусах угла, отсчитываемого от северного направления (истинного, магнитного или условного меридианов);
67) рабочая площадь – часть аэродрома, предназначенная для взлета, посадки и руления воздушных судов, состоящая из площади маневрирования и перрона (перронов);
68) смещенный порог взлетно-посадочной полосы – порог, расположенный не у торца взлетно-посадочной полосы;
69) изогона - линия на карте или схеме, соединяющая все точки с одинаковым магнитным склонением в определенную эпоху;
70) абсолютная высота пролета препятствий – минимальная абсолютная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
71) относительная высота пролета препятствий – минимальная относительная высота над превышением соответствующего порога взлетно-посадочной полосы или в соответствующих случаях над превышением аэродрома, используемая для обеспечения соблюдения соответствующих критериев пролета препятствий;
72) зона, свободная от препятствий – воздушное пространство над внутренней поверхностью захода на посадку, внутренними переходными поверхностями и поверхностью ухода на второй круг при прерванной посадке и частью летной полосы, ограниченной этими поверхностями, в которое не выступает никакое неподвижное препятствие, кроме легкого по массе и на ломком основании, необходимого для целей аэронавигации;
73) минимальная абсолютная высота пролета препятствий – минимальная абсолютная высота полета на определенном участке, которая обеспечивает необходимый запас высоты над препятствиями;
74) полоса, свободная от препятствий – находящийся под контролем соответствующего полномочного органа определенный прямоугольный участок земной или водной поверхности, выбранный или подготовленный в качестве пригодного участка, над которым самолет может производить часть начального набора высоты до установленной высоты;
75) препятствие — все неподвижные (временные или постоянные) и подвижные объекты или часть их, которые:
размещены в зоне, предназначенной для движения воздушных судов по поверхности;
возвышаются над определенной поверхностью, предназначенной для обеспечения безопасности воздушных судов в полете;
находятся за пределами этих определенных поверхностей и расцениваются как представляющие опасность для воздушной навигации;

66) жолдың сызығы – әуе кемесінің жер бетіне ұшу траекториясының әдетте бағыты кез келген нүктеде солтүстік бағыттан (ақиқат, магниттік немесе бұрыштық меридиандардан) санап шығарылатын бұрыш градустарымен белгіленетін проекциясы;
67) жұмыс алаңы - әуеайлақтың маневрлеу алаңы мен перроннан (перрондардан) тұратын әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына және рульдеуге арналған бөлігі;
68) жылжытылған ұшу-қону жолағының табалдырығы – ұшу-қону жолағының басталған жерінде орналаспаған табалдырық;
69) изогон - белгілі бір дәуірдегі барлық нүктелерді бірдей магниттік ауытқумен байланыстыратын картадағы немесе схемадағы сызық;
70) кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік биіктігі – ұшу-қону жолағының тиісті шегін асып түсу үстіндегі немесе тиісті жағдайларда кедергілерді ұшып өтудің тиісті өлшемшарттарын сақтауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын әуеайлақтан асып түсу үстіндегі ең кіші абсолюттік биіктік;
71) кедергілерді ұшып өтудің салыстырмалы биіктігі – ұшу-қону жолағының тиісті шегін асып түсу үстіндегі немесе тиісті жағдайларда кедергілерді ұшып өтудің тиісті өлшемшарттарын сақтауды қамтамасыз ету үшін қолданылатын әуеайлақтан асып түсу үстіндегі ең кіші салыстырмалы биіктік;
72) кедергілерден бос аймақ – қонуға кірудің ішкі бетінің, ауыспалы ішкі беттерінің және үзілген қону кезінде екінші айналымға кету бетінің және осы беттермен шектелген ұшу жолағы бөлігінің үстіндегі, салмағы жеңіл және аэронавигация мақсатында қажетті берік емес негіздегі ешбір қозғалмайтын кедергі шығып тұрмайтын әуе кеңістігі;
73) кедергілердің үстінен ұшып өтудің ең төменгі абсолюттік биіктігі – белгілі учаскедегі кедергілердің үстінен қажетті биіктік қорын қамтамасыз ететін ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
74) кедергілерден бос жолақ – ұшақ соның үстінен белгіленген биіктікке дейін бастапқы биіктіктің бір бөлігіне көтерілуі үшін жарамды учаске ретінде таңдап алынған немесе дайындалған, тиісті уәкілетті органның бақылауындағы жер немесе су бетіндегі тік бұрышты учаскесі;
75) кедергі - барлық жылжымайтын (уақытша немесе тұрақты) және жылжитын нысандар немесе олардың мына жерлердегі бөлігі:
әуе кемелерінің жер бетінде қозғалуына арналған аймақта орналасқан;
ұшып бара жатқан әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгілі бір жерде тұрғызылған;
осы жерлер шегінде орналасқан және әуе навигациясы үшін қауіп төндіретін деп бағаланған;

76) следующий предполагаемый пользователь - организация, которая получает аэронавигационные данные или информацию от службы аэронавигационной информации;
77) обратная схема – схема, позволяющая воздушному судну изменить направление на начальном участке схемы захода на посадку по приборам. Этот маневр может включать стандартные развороты или развороты на посадочную прямую;
78) горизонталь – линия на карте или схеме, соединяющая точки равного превышения;
79) изображение - представление информации людям;
80) схема полета в зоне ожидания – заранее определенный маневр, позволяющий воздушному судну оставаться в пределах определенного воздушного пространства в ожидании последующего разрешения;
81) прослеживаемость - возможность проследить историю, применение или местонахождение того, что рассматривается;
82) опасная зона – воздушное пространство установленных размеров, в пределах которого в определенные периоды времени может осуществляться деятельность, представляющая опасность для полетов воздушных судов;
83) опасный участок - участок на рабочей площади аэродрома, где уже имели место столкновения или несанкционированные выезды на взлетно-посадочную полосу или, существует потенциальный риск таких случаев и где требуется повышенное внимание пилотов/водителей;
84) применение - манипулирование данными и их обработка с учетом требований пользователя;
85) указатель направления посадки - устройство для визуального указания установленного на данный момент направления взлета и посадки;
86) зона конечного этапа захода на посадку и взлета – установленная зона, над которой выполняется конечный этап маневра захода на посадку до режима висения или посадка и с которой начинается маневр взлета. В тех случаях, когда зона конечного этапа захода на посадку и взлета должна использоваться вертолетами с летно-техническими характеристиками класса 1, эта установленная зона включает располагаемую зону прерванного взлета;
87) конечный участок захода на посадку – участок схемы захода на посадку по приборам, в пределах которого производится выход в створ взлетно-посадочной полосы и снижение для посадки;
88) конечный этап захода на посадку – та часть схемы захода на посадку по приборам, которая начинается в установленной контрольной точке (или точке) конечного этапа захода на посадку, или при отсутствии такой точки:
в конце последнего стандартного разворота, разворота на посадочную прямую или разворота на линию пути приближения в схеме типа "ипподром", если таковая предусмотрена; или
в точке выхода на последнюю линию пути в схеме захода на посадку и заканчивается в точке района аэродрома, из которой может быть выполнена посадка или начат уход на второй круг;

76) келесі болжамды пайдаланушы - аэронавигациялық ақпаратты немесе ақпаратты аэронавигациялық ақпарат қызметінен алатын ұйым;
77) кері схема – әуе кемесіне аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының бастапқы учаскесінде бағытты өзгертуге мүмкіндік беретін схема. Бұл маневр стандартты бұрылу немесе қонатын сызыққа бұрылуды қамтуы мүмкін;
78) көлденең – бірдей асып түсу нүктесін байланыстыратын картадағы немесе схемадағы сызық;
79) көріну - адамдарға ақпарат беру;
80) күту аймағындағы ұшу схемасы – әуе кемесіне келесі шешімді күту үшін белгілі бір әуе кеңістігі шеңберінде бола тұруға мүмкіндік беретін алдын ала белгіленген маневр;
81) қадағалануы - қарастырылатын нәрсенің тарихын, қолданылуын немесе орналасқан жерін бақылау мүмкіндігі;
82) қауіпті аймақ – соның шегінде белгілі бір уақыт аралығында әуе кемелерінің ұшуына қауіп төндіретін қызмет жүзеге асырылуы мүмкін белгілі ауқымдағы әуе кеңістігі;
83) қауіпті учаске - ұшу-қону жолағына соқтығысу немесе санкцияланбаған шығу орын алған немесе осындай жағдайлардың әлеуетті қаупі бар және ұшқыштардың/жүргізушілердің жоғары назарын талап ететін әуеайлақтың жұмыс алаңындағы учаске;
84) қолдану - пайдаланушының талаптарын ескере отырып, деректерді басқару және өңдеу;
85) қону бағытының көрсеткіші - қазіргі сәтте белгіленген ұшу және қону бағытын көзбен шолып көрсетуге арналған құрылғы;
86) қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңінің аймағы – үстінен қонуға кіру маневрінен бастап әуеде қалқып тұру режиміне дейінгі соңғы кезең немесе қону орындалатын және ұшып көтерілу маневрі басталатын белгіленген аймақ. Қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңінің аймағы 1-класты ұшу-техникалық сипаттамалары бар ұшақтар пайдаланатын жағдайларда бұл белгіленген аймақ үзілген ұшып көтерілудің орналастырылған аймағын қамтиды;
87) қонуға кірудің соңғы учаскесі – соның шегінде ұшу-қону жолағының жармасына шығу және қонуға төмендеу жүргізілетін аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының учаскесі;
88) қонуға кірудің соңғы кезеңі – қонуға кірудің соңғы кезеңінің белгіленген бақылау нүктесінде (немесе нүктесінде) немесе осындай нүкте жоқ болған жағдайда:
егер ондай көзделген болса, "ипподром" үлгісіндегі схемада ең соңғы стандартты бұрылу, қонатын сызыққа бұрылу немесе жақындау жолының сызығына бұрылу соңында; немесе
қонуға кіру схемасындағы жолдың ең соңғы сызығына шығу нүктесінде басталып, әуеайлақ ауданындағы қону орындалуы немесе екінші айналымға кету басталуы мүмкін нүктеде аяқталады;

89) контрольная точка (или точка) конечного этапа захода на посадку - контрольная точка (или точка) схемы захода на посадку по приборам, в которой начинается участок конечного этапа захода на посадку;
90) начальный участок захода на посадку – участок схемы захода на посадку по приборам между контрольной точкой начального этапа захода на посадку и контрольной точкой промежуточного этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, контрольной точкой (или точками) конечного этапа захода на посадку;
91) зона приземления – участок взлетно-посадочной полосы за ее порогом, предназначенный для первого касания взлетно-посадочной полосы приземляющимися самолетами;
92) промежуточный участок захода на посадку - участок схемы захода на посадку по приборам соответственно между контрольной точкой промежуточного этапа захода на посадку и контрольной точкой (или точкой) конечного этапа захода на посадку или между концом обратной схемы, схемы типа "ипподром" или линии пути, прокладываемой методом счисления, и контрольной точкой (или точкой) конечного этапа захода на посадку;
93) схема визуального захода на посадку - серия заранее намеченных маневров, выполняемых по визуальным ориентирам, от контрольной точки начального этапа захода на посадку или, в соответствующих случаях, от начала установленного маршрута прибытия до точки, с которой может быть выполнена посадка и после которой, если посадка не выполнена, может быть выполнена схема ухода на второй круг;
94) схема точного захода на посадку – схема захода на посадку по приборам с использованием информации об азимуте и глиссаде, выдаваемой ILS или РАR;
95) адрес подключения – установленный код, используемый для подключения линии передачи данных к органу обслуживания воздушного движения;
96) составление (исходных аэронавигационных данных или аэронавигационной информации) – формирование параметров, связанных с новыми данными или информацией, или изменение параметров существующих данных или информации;
97) составитель (исходных аэронавигационных данных или аэронавигационной информации) - организация, которая отвечает за формирование данных или информации и от которой орган службы аэронавигационной информации получает аэронавигационные данные и аэронавигационную информацию;
98) магнитное склонение – угол между северным направлением истинного и магнитного меридианов;
99) минимальная абсолютная высота полета по маршруту – абсолютная высота полета на участке маршрута, которая обеспечивает адекватный прием сигналов соответствующих навигационных средств и средств связи обслуживания воздушного движения, соответствует структуре воздушного пространства и обеспечивает необходимый запас высоты над препятствиями;

89) қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктесі) –аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының қонуға кірудің соңғы кезеңінің учаскесі басталатын бақылау нүктесі (немесе нүктесі);
90) қонуға кірудің бастапқы учаскесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесі мен қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесі арасындағы немесе, тиісті жағдайларда, қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктелері) арасындағы учаскесі;
91) жерге қону алаңы – әуе кемелерінің қонуына және ұшып көтерілуіне арналған жұмыс алаңының бір бөлігі;
92) қонуға кірудің аралық учаскесі – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының тиісінше қонуға кірудің аралық кезеңінің бақылау нүктесі мен қонуға кірудің соңғы кезеңі нүктесінің (немесе нүктесінің) бақылау нүктесі немесе кері схеманың, "ипподром" үлгісіндегі схеманың немесе есептеу әдісімен салынатын жол сызығының соңы және қонуға кірудің соңғы кезеңінің бақылау нүктесі (немесе нүктесі) аралығындағы учаскесі;
93) қонуға визуалды кіру схемасы – визуалды бағдар бойынша қонуға кірудің бастапқы кезеңінің бақылау нүктесінен немесе, тиісті жағдайларда, белгіленген ұшып келу маршрутының басынан бастап, қону орындалуы мүмкін және, егер қону орындалмаған болса, одан кейін екінші шеңберге кету схемасы орындалуы мүмкін алдын ала белгіленген маневрлер сериясы;
94) қонуға дәл кіру схемасы – ILS немесе РАR беретін азимут және глиссада туралы ақпаратты пайдалана отырып, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасы;
95) қосылу мекенжайы – деректерді әуе қозғалысына қызмет көрсету органына беру желісін қосу үшін қолданылатын орнатылған код;
96) құрастыру (бастапқы аэронавигациялық деректерді немесе аэронавигациялық ақпаратты) - жаңа деректермен немесе ақпаратпен байланысты параметрлерді қалыптастыру немесе қолда бар деректер немесе ақпарат параметрлерін өзгерту;
97) құрастырушы (бастапқы аэронавигациялық деректерді немесе аэронавигациялық ақпаратты) - деректерді немесе ақпаратты қалыптастыруға жауап беретін және одан аэронавигациялық ақпарат қызметінің органы аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпаратты алатын ұйым;
98) магниттік ауытқу – ақиқат және магниттік меридианның солтүстік бағыты арасындағы бұрыш;
99) маршрут бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі – маршрут учаскесіндегі тиісті навигациялық құралдар мен әуе қозғалысына қызмет көрсету байланыс құралдарының сигналдарын барабар қабылдауды қамтамасыз ететін, әуе кеңістігінің құрылымына сәйкес келетін және кедергілердің үстінен қажетті биіктік қорын қамтамасыз ететін ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;

100) этап маршрута - маршрут (или его часть), пролетаемый без промежуточной посадки;
101) площадь маневрирования – часть аэродрома, исключая перроны, предназначенная для взлета, посадки и руления воздушных судов;
102) метаданные - данные о данных;
103) навигационная спецификация - совокупность требований к воздушному судну и летному экипажу, необходимых для обеспечения полетов в условиях навигации, основанной на характеристиках, в пределах установленного воздушного пространства. Имеются два вида навигационных спецификаций:
Спецификация требуемых навигационных характеристик. Навигационная спецификация, основанная на зональной навигации, которая включает требование к контролю за выдерживанием и выдаче предупреждений о несоблюдении характеристик, обозначаемых префиксом RNP, например RNP 4, RNP АРСН.
Спецификация зональной навигации. Навигационная спецификация, основанная на зональной навигации, которая не включает требование к контролю за выдерживанием и выдаче предупреждений о несоблюдении характеристик, обозначаемых префиксом RNAV, например RNAV 5, RNAV 1;
104) основная точка - установленное географическое место, используемое для определения маршрута обслуживания воздушного движения, траектории полета воздушного судна и для других целей навигации и обслуживания воздушного движения;
105) местоположение (географическое) – координаты (широта и долгота) с привязкой к математически определенному референц-эллипсоиду, которые определяют местонахождение точки на поверхности Земли;
106) ортометрическая высота - высота точки над поверхностью геоида, как правило, представляющая собой превышение над средним уровнем моря;
107) абсолютная высота перехода – абсолютная высота, на которой или ниже которой положение воздушного судна в вертикальной плоскости дается в величинах абсолютной высоты;
108) перрон – определенная площадь сухопутного аэродрома, предназначенная для размещения воздушных судов в целях посадки или высадки пассажиров, погрузки или выгрузки почты или грузов, заправки, стоянки или технического обслуживания;
109) интервал между постами - угловое или линейное расстояние между двумя соседними высотными отметками;
110) тональная гипсометрия – последовательная градация цветов и их оттенков, применяемых для отображения степени превышения местности;
111) маршрут руления – установленная траектория движения вертолетов из одной части вертодрома в другую. Маршрут руления включает в себя воздушную или наземную РД для руления вертолетов, которая проходит по осевой линии маршрута руления;

100) маршруттың кезеңі - аралық қонусыз ұшып өтетін маршрут (немесе оның бөлігі);
101) маневрлеу алаңы – әуеайлақтың әуе кемелерінің ұшып көтерілуіне, қонуына және рульдеуіне арналған перроннан басқа бөлігі;
102) метадеректер - деректер туралы деректер;
103) навигациялық ерекшелік - белгіленген әуе кеңістігі шегінде сипаттамаларға негізделген навигация жағдайларында ұшуды қамтамасыз ету үшін қажетті әуе кемесіне және ұшу экипажына қойылатын талаптар жиынтығы. Навигациялық ерекшеліктердің екі түрі бар:
Навигациялық сипаттамаларды қажет ететін ерекшелік. Аймақтық навигацияға негізделген навигациялық ерекшелік, оның құрамына RNP префиксімен белгіленген сипаттамалардың сақталмауы туралы ескертулердің сақталуы және берілуі туралы талаптар кіреді, мысалы, RNP 4, RNP АРСН.
Аймақтық навигацияның ерекшеліктері. Аймақтық навигацияға негізделген навигациялық ерекшелік, ол RNAV префиксімен белгіленген сипаттамалардың сақталуы және сақталмауы туралы ескертулерді беру туралы талапты қамтымайды, мысалы RNAV 5, RNAV 1;
104) негізгі нүкте - әуе қозғалысына қызмет көрсету маршрутын, әуе кемесінің ұшу траекториясын айқындау үшін және навигацияның және әуе қозғалысына қызмет көрсетудің басқа да мақсаттары үшін пайдаланылатын белгіленген географиялық орын;
105) орналасқан жер (географиялық) - нүктенің жер бетіндегі орналасқан жерін анықтайтын математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид арқылы берілетін координаттар (ені мен ұзындығы);
106) ортометриялық биіктік - геоид бетінен жоғары нүктенің биіктігі, әдетте, теңіздің орташа деңгейінен асып кетуді білдіреді;
107) өткелдің абсолюттік биіктігі – әуе кемесінің абсолюттік биіктікте немесе одан төмен тұрған жері тік жазықтықта абсолюттік биіктік шамасында беріледі;
108) перрон – жолаушыларды отырғызу немесе түсіру, пошта немесе жүкті тиеу немесе түсіру, май құю, тұрақтау немесе техникалық қызмет көрсету мақсатында әуе кемелерін орналастыруға арналған құрлықтағы әуеайлақ алаңының белгілі аумағы;
109) посттар арасындағы аралық - екі көршілес биіктік белгілерінің арасындағы бұрыштық немесе сызықтық қашықтық;
110) реңктік гипсометрия – жер бетінен асып кету деңгейін көрсету үшін қолданылатын түстер мен олардың реңктерінің жүйелік градациясы;
111) рульдеу маршруттары – тікұшақтардың түкұшақ алаңының бір бөлігінен екінші бөлігіне жүруінің белгіленген траекториясы. Рульдеу маршруты рульдеу маршрутының осьтік сызығының бойымен өтетін, түкұшақтарды бұруға арналған әуедегі немесе жердегі рульдеу жолын қамтиды;

112) рулежная дорожка – определенный путь на сухопутном аэродроме, установленный для руления воздушных судов и предназначенный для соединения одной части аэродрома с другой, в том числе:
полоса руления воздушного судна на стоянке - часть перрона, обозначенная как рулежная дорожка и предназначенная для обеспечения подхода только к местам стоянки воздушных судов;
перронная рулежная дорожка. Часть системы рулежных дорожек, расположенная на перроне и предназначенная для обеспечения маршрута руления через перрон;
скоростная рулежная дорожка - рулежная дорожка, соединенная с взлетно-посадочной полосой под острым углом и позволяющая выполнившим посадку самолетам сходить с взлетно-посадочной полосы на более высоких скоростях, чем те скорости, которые достигаются на других выводных рулежных дорожках, и тем самым сводить к минимуму время нахождения на взлетно-посадочной полосе;
113) цифровая модель превышения - представление поверхности местности в виде непрерывного ряда отсчитываемых от общей базы значений превышения во всех узлах определенной сетки;
114) качество – степень, с которой совокупность собственных характеристик выполняет требования;
115) контроль качества - часть менеджмента качества, направленная на выполнение требований к качеству;
116) менеджмент качества – скоординированная деятельность по руководству и управлению организацией применительно к качеству;
117) обеспечение качества – часть менеджмента качества, направленная на создание уверенности, что требования к качеству будут выполнены;
118) управление аэронавигационной информацией - динамичное, комплексное управление аэронавигационной информацией путем предоставления цифровых аэронавигационных данных гарантированного качества и обмена ими в сотрудничестве со всеми сторонами;
119) относительная высота – расстояние по вертикали от указанного исходного уровня до уровня, точки или объекта, принятого за точку;
120) доверительный уровень - вероятность того, что истинное значение параметра находится в пределах определенного интервала вокруг его оценочного значения;
121) минимальная абсолютная высота в секторе – наименьшая абсолютная высота, которая может быть использована и которая будет обеспечивать минимальный запас высоты 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, находящимися в секторе круга радиусом 46 километров (25 морских миль), в центре которого расположены основная точка, контрольная точка аэродрома или контрольная точка вертодрома;
122) концевая полоса торможения – определенный прямоугольный участок земной поверхности в конце располагаемой длины разбега, подготовленный в качестве участка, пригодного для остановки воздушного судна в случае прерванного взлета;

112) рульдеу жолы – құрлықтағы әуеайлақтағы әуе кемелерінің бұрылуы үшін орнатылған және әуеайлақтың бір бөлігін екіншісімен қосуға арналған белгілі бір жол, оның ішінде:
әуе кемесінің тұрақтағы рульдеу жолағы – рульдеу жолы ретінде белгіленген және тек әуе кемелерінің тұрақ орындарына жақындауды қамтамасыз етуге арналған перрон бөлігі;
перрондық рульдеу жолы. Перронда орналасқан және перрон арқылы рульдеу маршрутын қамтамасыз етуге арналған рульдеу жолдары жүйесінің бір бөлігі;
жылдамдықты рульдеу жолы – ұшу-қону жолағымен сүйір бұрыш арқылы жалғанған және қонған ұшаққа басқа шықпа рульдеу жолдарында қол жеткізілетін жылдамдықтарға қарағанда жоғарырақ жылдамдықпен ұшу-қону жолағынан шығып кетуге және соның арқасында ұшу-қону жолағында болу уақытын барынша азайтуға мүмкіндік беретін рульдеу жолы;
113) сандық асып кету моделі - белгілі бір тордың барлық түйіндеріндегі асып кету мәндерінің жалпы базасынан есептелетін үздіксіз қатар түрінде жер бетінің көрінісі;
114) сапа – меншікті сипаттамалар жиынтығының қойылған талаптарды орындау дәрежесі;
115) сапаны бақылау - сапа талаптарын орындауға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
116) сапа менеджменті – ұйымның сапаға қатысты басшылық ету және басқару жөніндегі үйлестірілген қызметі;
117) сапаны қамтамасыз ету – сапаға қойылатын талаптардың орындалатынына сенім туғызуға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
118) аэронавигациялық ақпаратты басқару - кепілдендірілген сападағы цифрлық аэронавигациялық деректерді ұсыну және оларды барлық тараптармен ынтымақтастықта алмасу жолымен аэронавигациялық ақпаратты серпінді, кешенді басқару;
119) салыстырмалы биіктік – тік бойынша көрсетілген бастапқы деңгейден бастап, нүкте ретінде қабылданған деңгейге, нүктеге немесе объектіге дейінгі арақашықтық;
120) сенімділік деңгейі - параметрдің шын мәні оның бағалау мәні айналасындағы белгілі бір аралықтың шегінде болу ықтималдығы;
121) сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік – пайдаланылуы мүмкін және ортасында негізгі нүкте, әуеайлақтың бақылау нүктесі немесе тікұшақ айлағының бақылау нүктесі орналасқан радиусы 46 километр (25 теңіз мильдер) шеңбер секторындағы барлық объектілердің үстінен ең төмен дегенде 300 метр (1000 фут) артық биіктікті қамтамасыз ететін ең аз абсолюттік биіктік;
122) тежеудің ақырғы жолағы – екпіннің орналасқан ұзындығының соңындағы үзілген ұшып көтерілу орын алған жағдайда әуе кемесін тоқтату үшін жарамды учаске ретінде дайындалған жер бетінің белгілі бір тік бұрышты учаскесі;

123) техногенная среда – все искусственные сооружения на поверхности земли, например города, железные дороги и каналы;
124) место стоянки – выделенный участок на перроне, предназначенный для стоянки воздушного судна;
125) целостность данных (уровень гарантий) – определенная гарантия того, что аэронавигационные данные и их параметры не потеряны или не изменены с момента подготовки или санкционированного внесения поправки;
126) классификация целостности (аэронавигационные данные) - классификация, основанная на потенциальном риске использования искаженных данных. Применяется следующая классификация аэронавигационных данных:
обычные данные: существует очень малая вероятность того, что при использовании искаженных обычных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
важные данные: существует малая вероятность того, что при использовании искаженных важных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
критические данные: существует большая вероятность того, что при использовании искаженных критических данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
127) компоновка - процесс объединения данных, полученных из многих источников, в базу данных и создания основы для последующей обработки;
128) запретная зона – воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов запрещены;
129) вертодром – аэродром или определенный участок поверхности на сооружении, предназначенный полностью или частично для прибытия, отправления и движения вертолетов по этой поверхности;
130) дальность видимости на взлетно-посадочной полосе – расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, может видеть маркировочные знаки на поверхности взлетно-посадочной полосы или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
131) место ожидания у взлетно-посадочной полосы – определенное место, предназначенное для защиты взлетно-посадочной полосы, поверхности ограничения препятствий или критической (чувствительной) зоны системы посадки по приборам/микроволновой системы посадки, в котором рулящие воздушные суда и транспортные средства останавливаются и ожидают, если нет иного указания от соответствующего диспетчерского пункта;

123) техногенді орта – жер бетіндегі барлық жасанды құрылыстар, мәселен, қалалар, теміржолдар және арналар;
124) тұрақ орны - перрондағы әуе кемесін қою үшін арнайы бөлінген учаске;
125) деректердің тұтастығы (кепілдіктер деңгейі) – аэронавигациялық деректердің және олардың параметрлерінің түзетулер дайындалған немесе санкцияланған енгізілген сәттен бастап жоғалмағанының немесе өзгермегенінің анықталған кепілі;
126) тұтастықты жіктеу (аэронавигациялық деректер) - бұрмаланған деректерді пайдаланудың әлеуетті тәуекеліне негізделген жіктеу. Аэронавигациялық деректердің мынадай сыныптамасы қолданылады:
қалыпты деректер: бұрмаланған жай деректерді пайдалану кезінде ұшуды қауіпсіз жалғастыру және әуе кемесінің қонуы елеулі тәуекелмен және апат мүмкіндігімен ұштасатын өте аз ықтималдық бар;
маңызды деректер: бұрмаланған маңызды деректерді пайдалану кезінде ұшуды қауіпсіз жалғастыру және әуе кемесінің қонуы елеулі тәуекелмен және апат мүмкіндігімен ұштасатын аз ықтималдық бар;
сындарлы деректер: бұрмаланған сыни деректерді пайдалану кезінде ұшуды қауіпсіз жалғастыру және әуе кемесінің қонуы елеулі тәуекелмен және апат мүмкіндігімен ұштасатын үлкен ықтималдық бар;
127) тұтастыру - көптеген көздерден алынған деректерді дерекқорға біріктіру және кейіннен өңдеу үшін негіз құру процесі;
128) тыйым салу аймағы – әуе кемелерінің ұшуына тыйым салынған мемлекет аумағында немесе аумақтық сулар үстіндегі белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
129) тікұшақ айлағы – тікұшақтардың толық немесе жартылай келуі, кетуі және сол жазықтықтағы қозғалысына арналған әуеайлақ немесе құрылыстағы белгілі бір бет учаскесі;
130) ұшу-қону жолағындағы көріну алыстығы – ұшу-қону жолағының осьтік сызығында орналасқан әуе кемесінің пилоты ұшу-қону жолағында үстіндегі таңбалау белгілерін немесе ұшу-қону жолағы шектейтін немесе оның осьтік желісін белгілейтін оттарды көре алатын арақашықтық;
131) ұшу-қону жолағының жанындағы күту орны – ұшу-қону жолағының, кедергілерді шектеу бетін немесе, егер тиісті диспетчерлік пункттен басқа нұсқау болмаса, бұрылатын әуе кемелері мен көлік құралдары тоқтап және күтіп тұратын әсер сезгіш/шекті аспаптар бойынша қонуға кіру жүйелері/микротолқынды қону жүйелері аймағын қорғауға арналған белгілі бір орын;

132) порог взлетно-посадочной полосы – начало участка взлетно-посадочной полосы, который может использоваться для посадки;
133) бюллетень предполетной информации – подготовленная перед полетом текущая информация NOTAM, имеющая важное эксплуатационное значение;
134) взлетно-посадочная полоса – определенный прямоугольный участок сухопутного аэродрома, подготовленный для посадки и взлета воздушных судов;
135) зона ограничения полетов – воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов ограничены определенными условиями;
136) маршруты прибытия – указанные в схеме захода на посадку по приборам маршруты, по которым воздушные суда после окончания этапа полета по маршруту могут выходить на контрольную точку начального этапа захода на посадку;
137) эшелон полета – поверхность постоянного атмосферного давления, отнесенная к установленной величине давления 1013,2 гектопаскаля (гПа) и отстоящая от других таких поверхностей на величину установленных интервалов давления;
138) контроль с использованием циклического избыточного кода – математический алгоритм, применяемый в отношении цифрового выражения данных, который обеспечивает определенный уровень защиты от потери или изменения данных;
139) элемент - отвлеченное понятие, означающее явления реального мира;
140) атрибут элемента - характеристика элемента, которая включает название, тип данных и область связанных с ним значений;
141) действие элемента - действие, которое может осуществлять каждый элемент соответствующего типа;
142) взаимосвязь элементов - связь между элементами одного типа и элементами того же или другого типа;
143) тип элемента - класс явлений реального мира с общими свойствами;
144) высота относительно эллипсоида (геодезическая высота) - высота относительно поверхности референц-эллипсоида, измеренная вдоль нормали к эллипсоиду, проведенной через рассматриваемую точку;
145) AIRAC – сокращение, означающее систему, предназначенную для заблаговременного уведомления об обстоятельствах, которые вызывают необходимость внесения значительных изменений в эксплуатационную практику на основании общих дат вступления в силу;
146) NOTAM – извещение, рассылаемое средствами электросвязи и содержащее информацию о введении в действие, состоянии или изменении любого аэронавигационного оборудования, обслуживания и правил или информацию об опасности, своевременное предупреждение о которых имеет важное значение для персонала, связанного с выполнением полетов;

132) ұшу-қону жолағының табалдырығы – қону үшін пайдаланылу мүмкін ұшу-қону жолағы учаскесінің бас жағы;
133) ұшу алдындағы ақпарат бюллетені – ұшу алдында дайындалған, айрықша пайдаланылу маңызы бар ағымдағы NОТАМ ақпараты;
134) ұшу-қону жолағы – әуе кемелерінің қонуы мен ұшуы үшін дайындалған құрлықтағы әуеайлақтың белгілі бір тік бұрышты учаске;
135) ұшуды шектеу аймағы – әуе кемелерінің ұшуы белгілі шарттармен шектелген аумақ немесе аумақтық сулар үстіндегі белгіленген өлшемдегі әуе кеңістігі;
136) ұшып келу маршруттары – аспаптар бойынша қонуға кіру схемасында көрсетілген, маршрут бойынша ұшу кезеңі аяқталғаннан кейін әуе кемелері қонуға кірудің бастапқы кезеңініің бақылау нүктесіне шыға алатын маршруттар;
137) ұшу эшелоны – қысымының белгіленген 1013,2 гектопаскаль (гПа) мәніне жатқызылған және басқа да осындай беттерден белгіленген қысым интервалдарының мәніне алыс тұрған тұрақты атмосфералық қысымның беткі жағы;
138) циклдық артық кодты пайдалану арқылы бақылау – деректерді жоғалып кетуден немесе өзгеруден қорғаудың белгілі деңгейін қамтамасыз ететін, деректердің цифрлық мәніне қатысты қолданылатын математикалық алгоритм;
139) элемент - нақты әлем құбылыстарын білдіретін дерексіз ұғым;
140) элемент атрибуты - элемент сипаттамасы, деректер түрі және онымен байланысты мәндер аймағын қамтитын сипаттамасы;
141) элемент әрекеті - тиісті типтегі әрбір элемент орындай алатын әрекет;
142) элементтердің өзара байланысы - бір типтегі элементтер мен бір немесе басқа типтегі элементтер арасындағы байланыс;
143) элемент түрі - жалпы қасиеттері бар нақты әлем құбылыстарының класы;
144) эллипсоидқа қатысты биіктік (геодезиялық биіктік) - референц-эллипсоидтың бетіне қатысты қаралып отырған нүкте арқылы жүргізілген эллипсоидке нормаль бойымен өлшенген биіктік;
145) AIRAC – күшіне енудің жалпы күндерінің негізінде пайдалану тәжірибесіне маңызды өзгерістер енгізу қажеттілігін тудыратын жағдайлар туралы алдын ала хабарлауға арналған жүйені бiлдiретiн қысқарту;
146) NОТАМ – электр байланысы құралдарымен таралатын және уақтылы ескертілген жағдайда, ұшуларды орындаумен байланысты персонал үшін маңызды болып табылатын кез келген азронавигациялық жабдықты іске қосу, оның жай-күйі немесе өзгеруі, қызмет көрсету және қағидалар немесе қауіп-қатер туралы ақпаратты қамтитын хабарлама;

147) SNOWTAM – NOTAM специальной серии, уведомляющий по установленному формату о существовании или ликвидации опасных условий, вызванных наличием снега, льда, слякоти или стоячей воды, образовавшейся в результате таяния снега, слякоти и льда на рабочей площади аэродрома.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Аэронавигационная информация предоставляется в виде продуктов аэронавигационной информации и связанных с ними услуг.";
пункты 21, 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"21. Для обеспечения оперативной и точной рассылки аэронавигационной информации в каждой организации и службе, отвечающей за снабжение САИ исходной аэронавигационной информацией (аэронавигационными данными), назначаются должностные лица, отвечающие за поддержание прямой и постоянной связи с САИ.
САИ, не реже одного раза в год, организовывает и проводит для составителей исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) обучающие семинары с разъяснением порядка представления исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в САИ.
22. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации выявляет составителей исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), ведет их учҰт и предоставляет информацию по ним в САИ.
23. Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) представляют аэронавигационные данные в соответствии с требованиями к качеству аэронавигационных данных, согласно приложении 1 к настоящим Правилам.
24. Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) обеспечивают достоверность, точность и своевременность предоставления исходных данных.";
пункты 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"26. В отношении составителей исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в САИ предоставляется следующая информация:
1) название составителя исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных);
2) юридический и фактический адрес составителя аэронавигационной информации (аэронавигационных данных);
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность контактного лица, номер телефона, факса, AFTN (при его наличии) и адрес электронной почты.
27. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации уточняет, и при необходимости, дополняет информацию в отношении составителей исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в следующих случаях:
1) создания новой организации или службы, связанной с безопасностью полетов воздушных судов;
2) упразднения организации или службы, включенной в перечень;

147) SNОWТАМ – қар, мұз, еріген қардан болған батпақ немесе тоқтам су, әуеайлақтың жұмыс алаңындағы батпақ пен мұздың болуынан туындаған қауіпті жағдайлардың орын алғаны немесе оларды жою туралы белгіленген пішімде хабарлайтын арнайы сериядағы NОТАМ.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Аэронавигациялық ақпарат аэронавигациялық ақпарат өнімдері және олармен байланысты қызметтер түрінде ұсынылады.";
21, 22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Аэронавигациялық ақпаратты жедел және дәл таратуды қамтамасыз ету үшін ААҚ аэронавигациялық ақпараттарымен (аэронавигациялық деректерді) қамту үшін жауапты әрбір ұйым мен қызметте ААҚ-мен тікелей және тұрақты байланысты қолдау үшін жауапты лауазымды адамдар тағайындалады.
ААҚ жылына бір рет бастапқы аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар үшін ААҚ-ға бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) ұсыну тәртібін түсіндірумен оқыту семинарларын ұйымдастырып, өткізеді.
22. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушыларды айқындайды, олардың есебін жүргізеді және олар бойынша ақпаратты ААҚ-ға береді.
23. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар аэронавигациялық деректерді, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес, аэронавигациялық ақпарат сапасына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынады.
24. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар бастапқы деректердің дұрыстығын, дәлдігін және уақытылығын қамтамасыз етеді.";
26, 27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушыларға қатысты ААҚ-ға мынадай ақпарат ұсынылады:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты құрастырушылардың атауы;
2) аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылардың заңды және нақты мекенжайы;
3) байланысатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы, телефоны, факс, AFTN (болған кезде) нөмірі және электрондық поштасы.
27. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым мынадай:
1) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігімен байланысты жаңа ұйым немесе қызмет құрылған;
2) тізбеге енгізілген ұйым немесе қызметті таратқан;

3) изменения информации об организации или службе, указанной в перечне.
28. Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) заключают соглашение с САИ, в котором определяются сроки предоставления, методы получения, объем и требования к качеству аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).
Составители исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) предоставляют:
1) заявку на изменение в AIP согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в AIP;
2) заявку для издания NOTAM согласно приложению 3 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для издания NOTAM.
При обнаружении ошибок или несоответствий в публикации САИ может выступать в качестве составителя исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) и вносить исправления в продукты аэронавигационной информации.";
пункт 29 исключить;
пункт 29-1 изложить в следующей редакции:
"29-1 Эксплуатанты неклассифицируемых аэродромов и посадочных площадок представляют в САИ аэронавигационную информацию (данные) по ним для дальнейшей публикации на официальном ресурсе поставщика аэронавигационного обслуживания.
Формат представления аэронавигационной информации (данных) соответствует требованиям настоящих Правил.";
пункты 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"32. САИ не принимает к обработке аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), представляемую составителем исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), если данная информация (данные) не отвечает требованиям, установленным настоящими Правилами.
САИ устанавливает процедуры верификации и валидации с целью обеспечения соблюдения требований к качеству получаемых аэронавигационных данных и аэронавигационной информации.
33. САИ ежегодно, в четвертом квартале, определяет перечень дат вступления в силу поправок в AIP, в котором содержатся сроки предоставления исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), подлежащей опубликованию в AIP Республики Казахстан в следующем году. Данный перечень рассылается службой САИ составителям исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) до 31 декабря текущего года.
34. Продукты аэронавигационной информации, предназначенные для международной рассылки, составленные открытым текстом, предоставляются на английском языке.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

3) тізбеде көрсетілген ұйым немесе қызмет туралы ақпарат өзгерген жағдайда бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушыларға қатысты ақпаратты нақтылайды және қажет болған жағдайда толықтырады.
28. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар ААҚ-мен келісім жасайды, онда аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) және оларды алу әдістерінің мерзімі, көлемі және сапасына қойылатын талаптар анықталады.
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушылар мыналарды ұсынады:
1) егер аэронавигациялық ақпарат AIP-те жариялауға арналған болса, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес AIP-ке өзгеріс енгізуге өтінімді;
2) егер аэронавигациялық ақпарат NOTAM басып шығаруға арналған болса, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес NOTAM басып шығаруға өтінімді.
Қателер немесе сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, ААҚ бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушы бола алады және аэронавигациялық ақпараттың біріктірілген топтамасына түзетулер енгізе алады.";
29-тармақ алып тасталсын;
29-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1. Сыныпталмайын әуеайлақты және қону алаңдарының пайдаланушылары аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің ресми ресурсында одан әрі жариялау үшін олар бойынша ААҚ-ға аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) ұсынады.
Аэронавигациялық ақпараттарды (деректерді) ұсыну форматы осы Қағидалардың талаптарын сәйкес келеді. ";
32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. ААҚ бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушының осы Қағидаларына белгіленген талаптарға жауап бермейтін аэронавигациялық ақпаратын (аэронавигациялық деректерді) өңдеуге қабылдамайды.
ААҚ алынатын аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпараттың сапасына қойылатын талаптардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында верификация және валидация рәсімдерін белгілейді.
33. ААҚ жыл сайын төртінші тоқсанда АІР құжатына енгізілген түзетулердің күшіне ену күндерінің тізбесін анықтайды, онда келесі жылы Қазақстан Республикасының АІР құжатында жариялануға тиісті бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) ұсыну мерзімдері көрсетіледі. Бұл тізбені ААБ қызметі ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына дейін бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушыларға таратады.
34. Халықаралық таратуға арналған, ашық мәтінде жасалған аэронавигациялық ақпарат өнімдері ағылшын тілінде ұсынылады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. САИ обеспечивает регистрацию полученной исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) в специальном журнале, в котором указывается:
1) дата и время получения исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных);
2) название составителя исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных), фамилия, имя, отчество (при его наличии) контактного лица;
3) раздел AIP, для которого представлена исходная аэронавигационная информация (аэронавигационные данные);
4) каждое действие, которое осуществляется с исходной аэронавигационной информацией (аэронавигационных данных) после ее получения, а также отметки о проводимых изменениях в процессе подготовки аэронавигационной информации.";
дополнить пунктом 36-1 следующего содержания:
"36-1. САИ осуществляет сбор метаданных на протяжении всей цепи обработки аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) с момента составления данных до их рассылки следующему предполагаемому пользователю.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. При несоответствии исходной аэронавигационной информации требованиям настоящих Правил, САИ повторно согласовывает ее с составителем исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. САИ сохраняет представленную составителями исходную аэронавигационную информацию (аэронавигационные данные), если распространенная аэронавигационная информация (аэронавигационные данные) является актуальной.
40. Если актуальность информации подходит к концу, составитель исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) принимает решение о ее продлении, либо о прекращении ее актуальности, и об этом информирует САИ.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Если поправка к АIР не будет опубликовываться в соответствии с установленным интервалом времени или датой публикации, то в этом случае выпускается и рассылается уведомление NIL посредством публикации извещения NОТАМ, по крайней мере за 42 дня до даты вступления в силу.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. В AIP Республики Казахстан публикуются следующие аэронавигационные карты:
1) карта аэродрома (ИКАО);
2) карта стоянки (постановки на стоянку) воздушного судна (ИКАО);
3) карта наземного аэродромного движения (ИКАО);
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО);
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (для ВПП, оборудованных по II и III категории);
6) карта района (ИКАО);
7) карта стандартного вылета по приборам (SID) (ИКАО);

"36. ААҚ келіп түскен бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) арнайы журналда тіркелуін қамтамасыз етеді. Онда мыналар көрсетіледі:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (аэронавигациялық деректердің) келіп түскен күні мен уақыты;
2) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушының атауы, байланысатын адамның тегі, аты,әкесінің аты (болған кезде);
3) бастапқы аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) ұсынылған АІР бөлімі;
4) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) алғаннан кейін онымен жасалған әрбір әрекет, сондай-ақ аэронавигациялық ақпаратты дайындау барысында жасалған өзгерістер туралы белгілер.";
мынадай мазмұндағы 36-1-тармақпен толықтырылсын:
"36-1. ААҚ метадеректерді аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) өңдеудің бүкіл тізбегі бойында деректерді жасаған сәттен бастап оларды келесі болжамды пайдаланушыға жібергенге дейін жинауды жүзеге асырады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. ААҚ бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) тіркеу алдында тексереді, қажет болған жағдайда, анықтаулар енгізеді және бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушымен қайта келіседі.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. ААҚ құрастырушылар, егер кең таралған аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректер) өзекті болып табылса, ұсынған бастапқы аэронавигациялық ақпарат (аэронавигациялық деректерді) өзекті болған жағдайда сақтайды.
40. Ақпараттың өзектілігі жоғалған жағдайда, бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректер) құрастырушы оның өзектілігін ұзарту немесе тоқтату туралы шешім қабылдап, бұл туралы ААҚ-ға хабарлайды.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. AIP-қа түзетулер белгіленген уақыт аралығында немесе жариялау күніне сәйкес жарияланбайтын болса, онда бұндай жағдайда, күшіне ену күніне дейін кем дегенде 42 күн бұрын NОТАМ хабарламасын жариялау арқылы NIL хабарламасы шығарылады және жарияланады.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Қазақстан Республикасының АІР-ында мынадай аэронавигациялық карталар жарияланады:
1) әуеайлақ картасы (ИКАО);
2) әуе кемесі айлағының (айлаққа қою) картасы (ИКАО);
3) жерүсті әуеайлағындағы қозғалыс картасы (ИКАО);
4) А типіндегі, әуеайлақ кедергілерінің картасы (ИКАО);
5) қонуға дәл кіру орнының картасы (ИКАО) (II және III санаттағы жабдықталған ҰҚЖ үшін);
6) аудан картасы (ИКАО);
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (SID) (ИКАО);

8) карта стандартного прибытия по приборам (STAR) (ИКАО);
9) карта захода на посадку по приборам (ИКАО);
10) карта визуального захода на посадку (ИКАО);
11) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО);
12) маршрутная карта (ИКАО).";
дополнить пунктом 66-1 следующего содержания:
"66-1. Аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО) предоставляется в виде продукта аэронавигационной информации и размещается на интернет-ресурсе поставщика аэронавигационного обслуживания, являющегося государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. NOTAM составляется и издается на срок действия, не превышающий трех месяцев в отношении информации касающийся:
1) начало или прекращение эксплуатации аэродрома (вертодрома) или ВПП или изменение режима их эксплуатации;
2) начало или прекращение функционирования служб, связанных с обеспечением полетов (аэродромная служба, САИ, служба ОВД, служба ЭРТОС, метеообеспечение, службы поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов) или изменение их режима работы;
3) начало, прекращение функционирования радионавигационных служб и служб связи "воздух – земля" или значительное изменение режима их работы. Сюда входит временное прекращение или возобновление эксплуатации, изменение частот, объявленного времени работы, опознавательного сигнала, ориентации (направленных средств), местоположения, увеличение или уменьшение мощности на 50 % или более, изменение расписания или содержания радиовещательных передач, нерегулярность или ненадежность работы любых радионавигационных служб и служб связи "воздух – земля" или ограничения в работе ретрансляционных станций, включая эксплуатационные последствия, затронутое обслуживание, частоту и зону;
4) отсутствие резервных и вспомогательных систем, имеющее непосредственные эксплуатационные последствия;
5) начало, прекращение эксплуатации визуальных средств или значительное их изменение (например знаки, содержащие обязательные для исполнения инструкции, маркировка и маркеры);
6) временное прекращение или возобновление эксплуатации основных компонентов системы светотехнического оборудования аэродрома, которые включают:
система огней приближения;
аэронавигационные маяки;
огни осевой линии ВПП;
огни указателя направления посадки;
посадочные огни ВПП;
бегущие проблесковые огни;
системы аэронавигационных огней, управляемые пилотом;
огни указателя скоростной выводной РД;
огни ВПП высокой интенсивности;
ограничительные огни ВПП;
огни указателя входа в створ ВПП;
компоненты системы огней приближения категории;
огни ВПП малой интенсивности;
огни ВПП средней интенсивности;
указатель траектории точного захода на посадку;
полное светотехническое оборудование посадочной площадки;
огни концевой полосы безопасности;
входные огни;
указатель траектории захода на посадку вертолета;
система визуальной индикации глиссады;
светооборудование вертодрома;
огни осевой линии РД;
рулежные огни;
огни зоны приземления;

8) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (STAR) (ИКАО);
9) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО);
10) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО);
11) ӘҚК (ИКАО) ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы;
12) маршрут картасы (ИКАО).";
мынадай мазмұндағы 66-1-тармақпен толықтырылсын:
"66-1. Масштабы 1:500 000 аэронавигациялық карта (ИКАО) аэронавигациялық ақпарат өнімі түрінде ұсынылады және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға ведомстволық бағынысты мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. NOTAM төмендегілермен байланысты ақпаратқа қатысты жасалады және үш айдан аспайтын қолданылу мерзіміне шығарылады:
1) әуеайлақты (тікұшақ айлағын) немесе ҰҚЖ пайдалануды бастау немесе тоқтату немесе оларды пайдалану режимін өзгерту;
2) ұшуды қамтамасыз етумен байланысты қызметтердің (әуеайлақ қызметі, ААҚ, РТЖБП қызметі, метеоқамтамасыз ету, ұшуды іздестіру және авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету қызметі) немесе олардың жұмыс режимін өзгерту;
3) радионавигациялық қызметтер мен "ауа – жер" байланыс қызметтерінің жұмыс істеуінің басталуы, тоқтатылуы немесе олардың жұмыс режимінің елеулі өзгеруі. Бұған пайдалануды уақытша тоқтату немесе қайта бастау, жиілікті, жарияланған жұмыс уақытын, тану сигналын, бағдарын (бағытталған құралдарды), орналасқан жерін өзгерту, қуатты 50%-ға немесе одан да көп ұлғайту немесе азайту, радиохабар беру кестесінің немесе мазмұнының өзгеруі, кез келген радионавигациялық қызметтер мен "ауа – жер" байланыс қызметтері жұмысының тұрақсыздығы немесе сенімсіздігі немесе ретрансляциялық станциялардың жұмысындағы пайдалану салдарын, қозғалған қызмет көрсетуді, жиілік пен аймақты қоса алғанда шектеулер;
4) тікелей пайдалану салдарлары бар резервтік және қосалқы жүйелердің болмауы;
5) көзбен шолу құралдарын пайдалануды бастау, тоқтату немесе олардың елеулі өзгеруі (мысалы, міндетті нұсқаулар, таңбалау және маркерлер бар белгілер);
6) құрамына мыналар кіретін әуеайлақты жарық-техникалық жабдықтау жүйелерінің негізгі компоненттерін пайдалануды уақытша тоқтату немесе жаңарту:
жақындау жарықтары жүйесі;
аэронавигациялық маяктар;
ҰҚЖ осьтік желі оттары;
қонуға бағыт көрсету оттары;
ҰҚЖ қондыру оттары;
жүгірмелі жарқыл оттар;
пилоттар басқаратын аэронавигациялық оттар жүйесі;
жүрдек шығару РЖ көрсеткішінің оттары;
ҰҚЖ шектеуші тану оттары;
ҰҚЖ жармаға кіруді көрсету оттары;
санатқа жақындау оттары жүйесінің компоненттері;
қарқындылығы аз ҰҚЖ оттары;
қарқындылығы орташа ҰҚЖ оттары;
қонуға дәл кіру траекторияларының көрсеткіштері;
қондыру алаңының толық жарық-техникалық жабдығы;
қауіпсіздіктің соңғы жолағының оттары;
тікұшақтың қонуға кіру траекторияларының көрсеткіші;
глиссаданың көзбен шолу индикациясы жүйесі;
РЖ осьтік желі оттары;
рульдеу оттары;
жерге қону аймағының оттары;

7) введение, отмена или изменения процедур аэронавигационного обслуживания;
8) возникновение или изменение серьезных неисправностей или помех в пределах площади маневрирования;
9) изменения и ограничения, которые касаются наличия топлива, масла, кислорода или противообледенительной жидкости на аэродроме;
10) изменения, касающиеся существующих средств и служб поиска и спасания, опубликованных в AIP Республики Казахстан;
11) начало или прекращение эксплуатации заградительных огней, обозначающих препятствия для аэронавигации;
12) проведения поисково-спасательных работ, для которых может потребоваться введение ограничений на использование воздушного пространства;
13) наличие источников опасности для аэронавигации (например, военные учения, демонстрационные полеты (полеты экспериментальной авиации), салюты (высота запуска которых превышает минимальную безопасную высоту, установленную для полетов по ПВП), падение обломков ракет, воздушные гонки и массовые прыжки с парашютом);
14) зоны конфликтов в пределах воздушного пространства, где Республики Казахстан несет ответственность за организацию ОВД, которые влияют на аэронавигацию (для включения как можно более конкретной информации о характере и масштабе угроз, связанных с конфликтом, и о его последствиях для гражданской авиации);
15) запланированное лазерное излучение, лазерные демонстрации и прожекторное освещение, если это может нарушить визуальное восприятие пилотов;
16) возведение, устранение или изменение препятствий для аэронавигации в зонах взлета/набора высоты, ухода на второй круг, захода на посадку и на летной полосе;
17) установление или ликвидация (в том числе начало или прекращение соответствующей деятельности) запретных зон, опасных зон или зон ограничения полетов или изменение статуса этих зон;
18) присвоение, отмена или изменение индексов местоположения;
19) изменение установленного уровня требуемой пожарной защиты аэродрома;
20) наличие, устранение или значительное изменение опасных условий, связанных со снегом, слякотью, льдом, водой, радиоактивным материалом, токсическими химическими веществами или отложением вулканического пепла на рабочей площади аэродрома;
21) вспышка эпидемий, вызывающих необходимость внесения изменений в объявленные ранее требования о прививках или карантинных мерах;
22) наблюдения или прогнозы явлений космической погоды, дата и время их возникновения, эшелоны полета (при наличии такой информации) и участки воздушного пространства, которые могут быть затронуты этими явлениями;
23) важное с эксплуатационной точки зрения изменение вулканической деятельности, предшествующей извержению, местоположение, дата и время вулканических извержений и/или горизонтальные и вертикальные размеры облака вулканического пепла, включая направление движения, эшелоны полетов и маршруты или части маршрутов, которые могут быть затронуты этим облаком;

7) аэронавигациялық қызмет көрсету рәсімдерін енгізу, жою немесе өзгерту;
8) маневрлеу алаңы шегінде (перрон, БРЖ, тұрақ орындары және перрондағы рульдеу бағыттары) күрделі ақаулықтардың немесе кедергілердің туындауы немесе өзгеруі);
9) әуеайлақта отынның, майлар, қышқылдың немесе мұз қатуға қарсы сұйықтықтың болуына қатысты өзгерістер мен шектеулер;
10) Қазақстан Республикасының AIP-та жарияланған қолда бар іздеу және құтқару құралдары мен қызметтеріне қатысты айтарлықтай өзгерістер;
11) аэронавигация үшін кедергілерді таңбалайтын бөгегіш оттар пайдалануды бастау немесе тоқтату;
12) әуе кеңістігін пайдалануға шектеулер енгізу талап етілуі мүмкін іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу;
13) аэронавигация үшін қауіп көздерінің болуы (мысалы, әскери оқу-жаттығулар, көрсету ұшулары (эксперименттік авиация ұшулары), салюттер (ұшыру биіктігі КҰЕ бойынша ұшу үшін белгіленген ең төменгі қауіпсіз биіктіктен асатын), зымырандар сынықтарының құлауы, әуе жарысы және парашютпен жаппай секіру);
14) аэронавигацияға әсер ететін ӘҚҚ ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасы жауапты болатын әуе кеңістігі шегіндегі жанжалдар аймақтары (жанжалға байланысты қауіптердің сипаты мен ауқымы және оның азаматтық авиация үшін салдары туралы неғұрлым нақты ақпаратты қосу үшін);
15) жоспарланған лазерлік сәуле, лазерлік демонстрациялар және жарық шамдары, егер бұл пилоттардың визуалды қабылдауын бұзуы мүмкін болса;
16) ұшып көтерілу/биіктікті алу, екінші айналымға кету, қонуға кіру аймақтарында және ұшу жолағында аэронавигация үшін кедергілерді тұрғызу, жою немесе өзгерту;
17) тыйым салынған аймақтарды, қауіпті аймақтарды немесе ұшуды шектеу аймақтарын белгілеу немесе жою (оның ішінде тиісті қызметтің басталуы немесе тоқтатылуы) немесе осы аймақтардың мәртебесін өзгерту;
18) орналасқан жер индекстерін беру, алып тастау немесе өзгерту;
19) әуеайлақтың талап етілетін өрт қорғанысының белгіленген деңгейін өзгерту;
20) әуеайлақтың маневрлеу алаңындағы қармен, батпақпен немесе мұзбен, сумен, радиоактивті материалмен, уытты химиялық заттармен, жанартау күлінің тұндыруымен байланысты қауіпті жағдайлардың болуы, оларды жою немесе айтарлықтай өзгерту;
21) егулер немесе карантиндік шаралар туралы бұрын жарияланған талаптарға өзгерістер енгізу қажеттілігін туындататын эпидемиялардың өршуі;
22) ғарыштық ауа райы құбылыстарының бақылаулары немесе болжамдары, олардың туындау күні мен уақыты, ұшу эшелондары (осындай ақпарат болған кезде) және осы құбылыстар әсер етуі мүмкін әуе кеңістігінің учаскелері;
23) пайдалану тұрғысынан маңызды, атқылауға дейінгі жанартау әрекетінің өзгеруі, жанартау атқылауының орналасқан жері, күні мен уақыты және/немесе жанартау күлінің бұлтының көлденең және тік өлшемдері, оның ішінде қозғалыс бағыты, ұшу эшелондары және маршруттар немесе осы бұлт әсер етуі мүмкін бағыттардың бөліктері;

24) выброс в атмосферу радиоактивных материалов или токсических химических веществ после ядерного или химического инцидента, местонахождение, дата и время этого инцидента, эшелоны полета и маршруты или их части, которые могут быть подвержены воздействию, и направление движения;
25) деятельность миссий по оказанию гуманитарной помощи, в том числе по линии Организации Объединенных Наций, с указанием процедур и/или ограничений, влияющих на аэронавигацию;
26) выполнение краткосрочных мероприятий на случай чрезвычайной ситуации в связи с нарушением или частичным нарушением ОВД.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. NOTAM не издается в отношении информации, касающейся:
1) текущих работ по техническому обслуживанию на перронах и РД, не требующих закрытия ВПП, РД, стоянок и маршрутов руления на перроне и не влияющих на безопасное передвижение воздушных судов;
2) работы по маркировке ВПП, если воздушные суда могут безопасно использовать другие имеющиеся ВПП или если используемое для таких работ оборудование при необходимости может быть удалено;
3) временных препятствий в окрестностях аэродромов (вертодромов), не влияющих на OCH/A;
4) частичного выход из строя системы светотехнического оборудования аэродром (вертодрома), включая резервные источники питания компонентов системы светотехнического оборудования, за исключением компонентов, указанных в подпункте 4) пункта 88 настоящих Правил;
5) частичного временного выхода из строя средств связи "воздух-земля", если известно, что имеются и могут быть использованы соответствующие резервные частоты;
6) недостаточности обеспечения диспетчерским обслуживанием перронов и регулирования движения;
7) неисправности указательных знаков на рабочей площади аэродрома;
8) учебной деятельности наземных подразделений (например учения противопожарной службы, учения службы авиационной безопасности);
9) отсутствия резервных и вспомогательных систем, если оно не имеет эксплуатационных последствий;
10) ограничений аэронавигационных средств или общих служб, не имеющие эксплуатационных последствий;
11) объявления или предупреждения о возможных/потенциальных ограничениях, не имеющих эксплуатационных последствий;
12) наличия оборудования для наземных подразделений без указания эксплуатационных последствий для пользователей воздушного пространства и средств;
13) информации о лазерном излучении без эксплуатационных последствий и фейерверках ниже минимальной высоты выполнения полетов;
14) закрытие участков рабочей площади в связи с проведением запланированных работ координируемыми на местном уровне продолжительностью менее одного часа, которые не оказывают влияния на безопасность полетов;

24) ядролық немесе химиялық қатерден кейін радиоактивті материалдардың немесе уытты химиялық заттардың атмосфераға таралуы, осы қатердің орын алған жері, күні мен уақыты, әсерге ұшырауы мүмкін ұшу эшелондары және маршруттар немесе олардың бөлігі және қозғалыс бағыты;
25) гуманитарлық көмек көрсету миссияларының қызметі, оның ішінде аэронавигацияға әсер ететін рәсімдерді және/немесе шектеулерді көрсете отырып, Біріккен Ұлттар Ұйымының желісі бойынша;
26) ӘҚҚ бұзылуына немесе ішінара бұзылуына байланысты, төтенше жағдайлардағы қысқа мерзімді іс-шараларды орындау.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. NOTAM төмендегілерге байланысты ақпаратқа қатысты шығарылады:
1) ҰҚЖ, РЖ, тұрақтарды және перронда рульдеу маршруттарын жабуды талап етпейтін және әуе кемелерінің қауіпсіз қозғалуына әсер етпейтін перрондар мен рульдеу жолдарында техникалық қызмет көрсетудің ағымдағы жұмыстарына;
2) әуе кемесі қолданыстағы басқа ҰҚЖ-ны қауіпсіз пайдалана алатын немесе мұндай жұмыстар үшін қолданылатын жабдықты қажетіне қарай жоюға болса, ҰҚЖ-ны таңбалау жұмыстарына;
3) OCH/A әсер етпейтін әуеайлақ (тікұшақ айлағы) маңайындағы уақытша кедергілерге;
4) осы Қағидалардың 88-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген компоненттерді қоспағанда, жарық-техникалық жабдық жүйесі компоненттерінің резервтік қуат көздерін қоса алғанда, әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарық-техникалық жабдығы жүйесінің жартылай істен шығуына;
5) тиісті резервтік жиіліктердің және оларды пайдалану мүмкіндігінің бары белгілі болса, "әуе-жер" байланыс құралдарының уақытша жартылай істен шығуына;
6) перрондарға диспетчерлік қызмет көрсетуді және қозғалысты реттеуді қамтамасыз етудің жеткіліксіздігіне;
7) әуеайлақтың жұмыс алаңындағы көрсеткіш белгілердің ақаулығы;
8) жердегі бөлімшелердің оқу-жаттығу қызметі (мысалы, өртке қарсы қызметтің оқу-жаттығулары, авиациялық қауіпсіздік қызметінің оқу-жаттығулары);
9) егер оның пайдалану салдарлары болмаса, резервтік және қосалқы жүйелердің болмауы;
10) пайдалану салдарлары жоқ аэронавигациялық құралдардың немесе жалпы қызметтердің шектеулерін;
11) пайдалану салдарлары жоқ ықтимал/ықтимал шектеулер туралы хабарландырулар немесе ескертулер;
12) әуе кеңістігі мен құралдарын пайдаланушылар үшін пайдалану салдарларын көрсетпей, жерүсті бөлімшелері үшін жабдықтың болуы;
13) ұшуларды орындаудың ең аз биіктігінен төмен пайдалану салдарларынсыз және отшашуларсыз лазерлік сәулелену туралы ақпарат;
14) ұшу қауіпсіздігіне әсер етпейтін ұзақтығы бір сағаттан кем жергілікті деңгейде үйлестірілетін жоспарланған жұмыстарды жүргізуге байланысты жұмыс алаңы учаскелерін жабу;

15) закрытия или невозможности использования, или изменения в использовании аэродрома (вертодрома) за рамками часов работы аэродрома (вертодрома).";
пункты 105 и 106 изложить в следующей редакции:
"105. Контрольный перечень действующих NOTAM передается получателям продуктов аэронавигационной информации по установленным каналам связи не реже одного раза в месяц (или по запросу), используя формат NOTAM, приведенный в приложении 5 к настоящим Правилам. Для каждой серии выпускается один NOTAM.
106. Контрольный перечень действующих NOTAM должен иметь ссылки на последние поправки к AIP, дополнения к AIP, массивы данных и АIС.";
дополнить пунктами 110-2, 110-3 и 110-4 следующего содержания:
"110-2. Выпуск обновлений AIP, массивов данных AIP и массивов данных о схемах полетов по приборам синхронизируется.
110-3. Для предоставления массивов данных используются модели обмена аэронавигационными данными и аэронавигационной информацией, обеспечивающие глобальную функциональную совместимость.
110-4. Информация о постоянных изменениях и временных изменениях долгосрочного характера (три месяца или более), предоставляемая в виде цифровых данных, выпускается в форме полного массива или подмассива данных, которые содержат только отличия от выпущенного ранее полного массива данных.";
дополнить пунктом 111-1 следующего содержания:
"111-1. Массивы данных о местности содержат цифровое представление информации о поверхности местности в виде непрерывного ряда отсчитываемых от общей базы значений превышения во всех узлах (точках) определенной сетки.";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. С целью выполнения требований, связанных с использованием аэронавигационных систем или функций, упомянутых в пункте 112 настоящих Правил, массивы данных о местности и препятствиях подразделяются для следующих районов:
1) район 1: вся территория государства;
2) район 2: в районе аэродрома подразделяется на:
район 2а: прямоугольная зона вокруг ВПП, которая включает в себя летную полосу плюс любую имеющуюся полосу, свободную от препятствий;
район 2b: зона, простирающаяся от концов района 2а в направлении вылета на расстояние 10 км с расхождением 15 % в каждую сторону;
район 2с: зона, простирающаяся с внешней стороны района 2а и района 2b на расстояние не более 10 км от границы района 2а;
район 2d: зона, простирающаяся с внешней стороны районов 2а, 2b и 2с на расстояние до 45 км от контрольной точки аэродрома или до существующей границы ТМА, в зависимости от того, что ближе;

15) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жұмыс сағаты шеңберінен тыс әуеайлақты (тікұшақ айлағын) жабу немесе пайдалану мүмкін еместігі немесе пайдаланудағы өзгерістер).";
105 және 106-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген, NОТАМ нысанын пайдалана отырып, айына кем дегенде бір рет (немесе өтініш бойынша) белгіленген байланыс арналары арқылы аэронавигациялық ақпарат өнімдерін алушыларға беріледі. Әр серияға бір NОТАМ шығарылады.
106. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесінде соңғы АІР-қа түзетулер, АІР, деректер массивіне және АІС-қа жасалған толықтыруға сілтеме болуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 110-2, 110-3 және 110-4-тармақтармен толықтырылсын:
"110-2. AIP жаңартуларын, AIP деректер массивтерін және аспаптар бойынша ұшу схемалары туралы деректер массивтерін шығару синхрондалады.
110-3. Деректер ауқымын ұсыну үшін жаһандық функционалдық үйлесімділікті қамтамасыз ететін аэронавигациялық деректер мен аэронавигациялық ақпарат алмасу модельдері пайдаланылады.
110-4. Сандық деректер түрінде ұсынылатын ұзақ мерзімді сипаттағы тұрақты өзгерістер мен уақытша өзгерістер (үш ай немесе одан да көп) туралы ақпарат толық массив немесе бұрын шығарылған толық деректер массивінен тек айырмашылықтары бар мәліметтер кіші массиві түрінде шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 111-1-тармақпен толықтырылсын:
"111-1. Жергілікті жер туралы деректер массивтерінде белгілі бір тордың барлық тораптарында (нүктелерінде) асып кету мәндерінің жалпы базасынан есептелетін үздіксіз қатар түрінде жергілікті жер беті туралы ақпараттың сандық ұсынылуы болады.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Осы Қағидалардың 112-тармағында айтылған аэронавиагциялық жүйелерді немесе функцияларды қолдануға байланысты талаптарды орындау мақсатында, жергілікті жер және кедергілер туралы деректер шоғыры төмендегі аудандарға бөлінеді:
1) 1-аудан: мемлекеттің бүкіл аумағы;
2) 2-аудан: әуеайлақ ауданында:
- 2а ауданы: ұшу жолағын және кедергілерден бос кез келген қолда бар жолақты қамтитын ҰҚЖ айналасындағы тік бұрышты аймақ;
- 2b ауданы: 2а ауданының ұшынан 10 км қашықтыққа ұшып шығу бағытында әр жаққа 15% ауытқумен созылатын аймақ;
- 2c ауданы: 2а ауданының және 2b ауданының сыртқы жағынан 2а ауданының шекарасынан 10 км-ден аспайтын қашықтыққа созылатын аймақ;
- 2d ауданы: 2а, 2b және 2с аудандарының сыртқы жағынан әуеайлақтың бақылау нүктесінен 45 км дейінгі қашықтыққа немесе қайсысы жақын екеніне байланысты қолданыстағы ТМА шекарасына дейін созылатын аймақ;

3) район 3: зона, примыкающая к рабочей площади аэродрома, которая в горизонтальном направлении простирается от боковой кромки ВПП на расстояние 90 м от осевой линии ВПП и на расстояние 50 м от боковой кромки всех других частей рабочей площади аэродрома;
4) район 4: зона, простирающаяся на расстояние 900 м от порога ВПП и 60 м с каждой стороны продленной осевой линии ВПП в направлении захода на посадку на ВПП, оборудованную для выполнения точных заходов на посадку по категории II или III.";
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Графическая иллюстрация для указанных в пункте 113 настоящих Правил районов содержится в документе ИКАО PANS-AIM "Правила аэронавигационного обслуживания. Управление аэронавигационной информацией" (Doc 10066).";
пункт 125 изложить в следующей редакции:
"125. САИ предоставляет по запросу САИ иностранных государств все продукты аэронавигационной информации Республики Казахстан.";
пункт 130 изложить в следующей редакции:
"130. Информация, которая требует переиздания маршрутных карт ИКАО и (или) аэродромных карт и схем, должна предоставляться в САИ для обработки не позднее, чем за 4 цикла AIRAC (112 календарных дней) в целях доведения до пользователей воздушного пространства такой информации за 56 дней до ее вступления в силу. В других случаях - не позднее, чем за 3 цикла AIRAC (84 календарных дня).";
дополнить пунктом 133-1 следующего содержания:
"133-1. Источники аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP, указаны в приложении 8 к настоящим Правилам.";
пункт 134 изложить в следующей редакции
"134. В целях соответствия распространяемой аэронавигационной информации установленными настоящими Правилами требованиям к качеству данных, поставщик АНО обеспечивает создание и поддержание функционирования системы управления качеством, охватывающей политику, процессы и процедуры обеспечения аэронавигационной информацией, в том числе предназначенные для использования метаданных в целях обеспечения и проверки прослеживаемости аэронавигационных данных по всей цепи данных аэронавигационной информации с целью выявления любых ошибок в данных, обнаруженных при использовании, их исправления и информирования о них соответствующих пользователей.";
дополнить пунктом 135-1 следующего содержания:
"135-1. В рамках созданной системы управления качеством определяются компетенции и связанные с ними знания, умения и способности, которые необходимы для выполнения каждой функции, а персонал по обеспечению аэронавигационной информацией, который назначается для выполнения этих функций, имеет надлежащую подготовку.
Ведется соответствующий учет, позволяющий подтверждать квалификацию персонала по обеспечению аэронавигационной информацией, а также организуются первоначальные и периодические проверки, в ходе которых от персонала по обеспечению аэронавигационной информацией требуется демонстрация владения необходимыми компетенциями. Периодические проверки персонала по обеспечению аэронавигационной информацией, проводимые один раз в три года, используются в качестве средства выявления и устранения недостатков в знаниях, умениях и способностях.";
пункт 136 изложить в следующей редакции:

3) 3-аудан: әуеайлақтың жұмыс алаңына жанасатын, ҰҚЖ-ның бүйір жиегінен ҰҚЖ-ның осьтік желісінен 90 м қашықтыққа және әуеайлақтың жұмыс алаңының барлық басқа бөліктерінің бүйір жиегінен 50м қашықтыққа көлденең бағытта созылатын аймақ;
4) 4-аудан: ҰҚЖ табалдырығынан 900 м және ҰҚЖ-ға қонуға кіру бағытында ҰҚЖ-ның ұзартылған осьтік желісінің әрбір жағынан 60 м қашықтыққа созылатын, II немесе III санат бойынша қонуға нақты кіруді орындау үшін жабдықталған аймақ.";
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Осы Қағидалардың 113-тармағында көрсетілген аудандардың графикалық суреттері PANS-AIM "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары. Аэронавигациялық ақпаратты басқару" (Doc 10066) ИКАО құжатта қамтылған.";
125-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"125. ААҚ шетел мемлекеттерінің аэронавигациялық қызметтері сұраған Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат өнімдерін ұсынады.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"130. ИКАО-ның бағыт карталарын және (немесе) әуеайлақ карталары мен схемаларын қайта шығаруды талап ететін ақпарат, әуе кеңістігін пайдаланушыларға мұндай ақпаратты ол күшіне енгенге дейін 56 күн бұрын жеткізу мақсатында, ААҚ АІRАС-тың 4 циклынан бұрын (күнтізбелік 112 күн) өңделуге ұсынылуы тиіс. Басқа жағдайларда АIRАС-тың 3 циклынан бұрын (күнтізбелік 84 күн).";
мынадай мазмұндағы 133-1-тармақпен толықтырылсын:
"133-1. AIP-тың бөлімдеріне сәйкес аэронавигациялық деректердің көздері осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген.";
134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Таратылатын аэронавигациялық ақпараттың осы Қағидаларда белгіленген деректер сапасына қойылатын талаптарға сәйкестігі мақсатында АҚК берушісі аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етудің политика, процестері мен рәсімдерін қамтитын, оның ішінде аэронавигациялық ақпарат деректерінің барлық тізбегі бойынша аэронавигациялық деректердің қадағалануын қамтамасыз ету және тексеру мақсатында метадеректерді пайдалануға арналған сапаны басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қолдауды қамтамасыз етеді, оларды түзету және олар туралы тиісті пайдаланушыларды хабардар ету.";
мынадай мазмұндағы 135-1-тармақпен толықтырылсын:
"135-1. Құрылған сапа менеджменті жүйесінің шеңберінде әр функцияны орындау үшін қажетті құзыреттіліктер мен байланысты білім, дағдылар мен қабілеттер анықталады, ал осы функцияларды орындау үшін тағайындалған аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлер тиісті дайындыққа ие болады.
Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлердің біліктілігін растауға мүмкіндік беретін тиісті есеп жүргізіледі, сондай-ақ бастапқы және мерзімді тексерулер ұйымдастырылады, олардың барысында аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерден қажетті құзыреттерді иеленуді көрсету талап етіледі. Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерді үш жылда бір рет жүргізілетін кезеңдік тексерулер білімдегі, икемділіктегі және қабілеттіліктегі кемшіліктерді анықтау және жою құралы ретінде пайдаланылады.";
136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"136. Прослеживаемость аэронавигационных данных обеспечивается и поддерживается в течение всего периода использования этих данных.";
дополнить пунктом 136-1 следующего содержания:
"136-1. Полнота аэронавигационных данных обеспечивается в целях поддержки их предполагаемого использования.";
пункты 138 и 139 изложить в следующей редакции:
"138. Сохранение целостности аэронавигационных данных обеспечивается на протяжении всего информационного процесса с момента съемки (подготовки) до направления следующему предполагаемому пользователю (органу, который получает аэронавигационную информацию от составителя аэронавигационной информации (аэронавигационных данных).
139. В зависимости от применимой классификации целостности вводятся процедуры валидации и верификации, которые:
1) в отношении обычных данных: предотвращают искажение на этапе обработки данных;
2) в отношении важных данных: гарантируют, что искажение не произойдет на любом этапе процесса, и могут при необходимости предусматривать дополнительные процессы для устранения потенциальных рисков в общей архитектуре системы с целью получения дополнительных гарантий целостности данных на этом уровне;
3) в отношении критических данных: гарантируют, что искажение не произойдет на любом этапе процесса, и предусматривают дополнительные процедуры гарантии целостности для полного устранения последствий недостатков, выявленных в результате тщательного анализа общей архитектуры системы в качестве потенциальных рисков целостности данных.";
приложение 2 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 4 к настоящим Правилам:
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Обозначения.
На карте указывается название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение схемы захода на посадку по приборам в соответствии с документом ИКАО Doc 8168 "Правил аэронавигационного обслуживания "Производство полетов воздушных судов" (PANS-OPS).";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Все аэродромы, характерные признаки которых хорошо различимы с воздуха, обозначаются соответствующим условным знаком. Обозначение заброшенных аэродромов сопровождается надписью "заброшенный".
Схема ВПП приводится (для наглядности в достаточно крупном масштабе) для:
1) аэродрома, на котором применяется данный порядок;
2) аэродромов, оказывающих влияние на схему воздушного движения или расположенных таким образом, что в неблагоприятных погодных условиях они могут быть приняты за аэродром назначения.
Превышение аэродрома указывается на видном месте карты с точностью до ближайшего метра или фута.
На карте указывается превышение порога ВПП или, в соответствующих случаях, наибольшее значение превышения зоны приземления с точностью до ближайшего метра или фута.
Препятствия. На виде в плане карты указываются препятствия.
Превышение верхней точки препятствий указывается с точностью до одного метра или одного фута (округление производится в сторону завышения).

"136. Аэронавигациялық деректердің қадағалануы осы деректерді пайдаланудың бүкіл кезеңі ішінде қамтамасыз етіледі және сақталады.";
мынадай мазмұндағы 136-1-тармақпен толықтырылсын:
"136-1. Аэронавигациялық деректердің толықтығы олардың болжамды пайдаланылуын қолдау мақсатында қамтамасыз етіледі.";
138 және 139-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"138. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау оларды түсіру (дайындау) сәтінен бастап келесі болжамды пайдаланушыға (аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушыдан аэронавигациялық ақпаратты алатын органға) жібергенге дейінгі бүкіл ақпараттық процес бойы қамтамасыз етіледі.
139. Қолданылатын тұтастық сыныптамасына байланысты валидация және верификация рәсімдері енгізіледі, олар:
1) қалыпты деректерге қатысты: деректерді өңдеу сатысында бұрмалануды болдырмайды;
2) маңызды деректерге қатысты: бұрмалау процестің кез келген кезеңінде болмайтынына кепілдік береді және қажет болған жағдайда осы деңгейде деректердің тұтастығына қосымша кепілдіктер алу мақсатында жүйенің жалпы архитектурасындағы ықтимал тәуекелдерді жою үшін қосымша процестерді көздеуі мүмкін;
3) сыни деректерге қатысты: бұрмалау процестің кез келген кезеңінде болмайтынына кепілдік береді және деректер тұтастығының әлеуетті тәуекелдері ретінде жүйенің жалпы архитектурасын мұқият талдау нәтижесінде анықталған кемшіліктердің салдарын толық жою үшін тұтастыққа кепілдік берудің қосымша рәсімдерін көздейді.";
осы Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 4-қосымшада:
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Белгілер.
Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және ИКАО Doc 8168 "Әуе кемелерінің ұшуын жүргізу "Аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары" (PANS-OPS) құжатына сәйкес аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының белгісі көрсетіледі.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Сипаттық белгілері әуеден жақсы көрінетін барлық әуеайлақтар тиісті шартты белгімен белгіленеді. Қараусыз қалған әуеайлақтардың белгісі "Қараусыз қалған" белгісімен қоса жүреді.
ҰҚЖ схемасы мыналар үшін (жеткілікті түрде үлкен масштабта көрнекіліктер үшін) келтіріледі:
1) аталған тәртіп қолданылатын әуеайлақ;
2) әуе қозғалысының схемасына әсер ететін немесе қолайсыз ауа райы жағдайларында олар межелі әуеайлақ деп есептелуі мүмкін болып орналасқан әуеайлақтар.
Әуеайлақтың асып түсуі ең жақын метр немесе фунтқа дейінгі дәлдікпен картаның ашық жерінде көрсетіледі.
Картада ҰҚЖ табалдырығының артуы немесе, тиісті жағдайларда, ең жақын метр немесе фунтқа дейінгі дәлдікпен қону аймағы артуының ең үлкен мәні көрсетіледі.
Кедергілер. Карта жоспарының түрінде кедергілер көрсетіледі.
Кедергілердің жоғарғы нүктелерінің артуы бір метр немесе бір фунтқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі (дөңгелектеу арту жағында жүргізіледі).

При обозначении высот препятствий относительно иного исходного уровня, а не относительно MSL, за исходный уровень отсчета принимается превышение аэродрома; в тех случаях, когда на аэродромах с оборудованными ВПП величина превышения порога более, чем на 2 метра (7 футов) меньше величины превышения аэродрома, за исходный уровень отсчета принимается превышение порога ВПП, на которую производится заход на посадку по приборам.
Когда используется иной исходный уровень, кроме MSL, об этом на видном месте карты помещается соответствующее указание.
В тех случаях, когда для ВПП, оборудованной для точного захода на посадку по категории I, не установлена OFZ, об этом указывается.
Препятствия, выступающие за поверхность визуального участка (VSS), обозначаются на карте.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, указываются со своими обозначениями и вертикальными границами.
Средства радиосвязи и навигационные средства. На карте обозначаются радионавигационные средства, необходимые для захода на посадку по приборам, с указанием их частот, обозначений и характеристик наведения по линии пути, если таковые имеются. В случае схемы, на линии пути конечного участка захода на посадку которой расположено несколько станций, на карте четко обозначается средство, подлежащее использованию для наведения по линии пути. Кроме того, по мере возможности из карты захода на посадку исключаются те средства, которые не используются для схемы.
На карте наносятся и указываются IAF, IF, FAF (или FAP, для схемы захода на посадку по ILS), MAPt, если установлена, и другие необходимые контрольные точки или точки, входящие в схему.
На карте наносятся или указываются радионавигационные средства, которые могут использоваться при уходе на запасный аэродром, с указанием их характеристик наведения по линии пути, если они имеются.
На карте указываются частоты и позывные средства радиосвязи, необходимые для выполнения захода на посадку по приборам.
На карте указывается с точностью до ближайшего километра или морской мили расстояние до аэродрома от каждого радионавигационного средства, используемого на конечном этапе захода на посадку, если эти данные необходимы для захода на посадку по приборам. Если ни одно из средств наведения по линии пути не указывает пеленг на аэродром, он также указывается на карте с точностью до ближайшего градуса.
Минимальная абсолютная высота в секторе или TAA. На карте указывается минимальная абсолютная высота в секторе или TAA, определенная полномочным органом, с четким указанием сектора, к которому она относится.
Изображение линий пути схемы. Вид в плане содержит нижеперечисленные сведения, изображаемые следующими способами:

Орташа теңіз деңгейіне емес, өзге бастапқы деңгейге қатысты, бастапқы есептік деңгей үшін кедергілердің биіктіктерін белгілеу кезінде әуеайлақтың артуы қолданылады; табалдырықтың артуы 2 метр (7 фут) аспайтын жабдықталған ҰҚЖ бар әуеайлақтарда әуеайлақтың асып түсу мәнінен аз болған жағдайда, бастапқы есептік деңгей үшін ҰҚЖ табалдырығының артуы қолданылады, оған аспаптар бойынша қонуға кіру жүргізіледі.
Теңіздің орта деңгейінен басқа бастапқы деңгей қолданылған жағдайда, ол туралы картаның ашық жерінде тиісті белгілер қойылады.
1-санат бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ үшін кедергілерден бос аймақ белгіленбеген жағдайда, ол туралы көрсетіледі.
Көзбен шолу учаскенің (VSS) бетінен шығатын кедергілер картада көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар. Ұшу схемаларын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар немесе қауіпті аймақтар өзінің белгілері мен тік шекараларымен көрсетіледі.
Радиобайланыс құралдары және навигациялық құралдар. Картада аспаптар бойынша қонуға кіру үшін қажетті радионавигациялық құралдар, олардың жиіліктері, жол сызықтары бойынша белгілері мен бағыттау сипаттамалары, егер ондайлар бар болса, көрсетіледі. Бірнеше станциялар орналасқан қонуға кірудің соңғы учаскесінің жол сызығындағы схемалар болған жағдайда, картада жол сызығы бойымен бағыттау үшін қолдануға жататын құрал көрсетіледі. Бұдан басқа, мүмкін болған жағдайда, қонуға кіру картасынан схемада қолданылмайтын құралдар алынып тасталады.
Картаға қонуға кіру бастапқы кезеңінің соңғы нүктесі (IAF), қонуға кіру аралық кезеңінің соңғы нүктесі (IF), қонуға кіру соңғы кезеңінің соңы нүктесі (FAF) (немесе ILS бойынша қонуға кіру схемасына арналған қонуға кіру соңғы кезеңінің нүктесі (FAP), екінші айналымға кету нүктесі (MAPt), егер ол болса, және басқа да соңғы нүктелер немесе схемаға кіретін нүктелер белгіленеді және көрсетіледі.
Картаға жол сызықтары болған жағдайда оған бағыттау сипаттамаларын көрсете отырып, қосымша әуеайлаққа кету кезінде пайдаланылуы мүмкін радионавигациялық құралдар түседі немесе көрсетіледі.
Картада аспаптар бойынша қонуға кіруді орындау үшін қажетті радиобайланыс құралдарының жиіліктері және шақыру белгілері көрсетіледі.
Картада егер деректер аспаптар бойынша қонуға кіру үшін қажет болса әрбір радионавигациялық құралдан әуеайлаққа дейінгі арақашықтық ең жақын километрге немесе теңіздік мильға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі. Егер жол сызықтары бойынша бағыттау құралдарының еш бірі әуеайлаққа пеленгті көрсетпесе ол да картада ең жақын градустағы дәлдікпен көрсетіледі.
Сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктігі немесе әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі. Картада қай секторға жататындығы анық көрсетіле отырып өкілетті орган белгілеген сектордағы ең төмен абсолюттік биіктігі немесе әуеайлақ ауданына келудің абсолюттік биіктігі көрсетіледі.
Схеманың жол сызықтарының бейнеленуі. Жоспардағы көрінісі мынадай әдістермен бейнеленетін төменде аталған мәліметтерден тұрады:

3) линию пути при заходе на посадку – посредством сплошной линии со стрелками, указывающими направление полета;
4) линию пути при уходе на второй круг – посредством пунктирной линии со стрелками;
5) любую дополнительную линию пути схемы – посредством точечного пунктира и стрелок;
6) пеленги, линию пути, радиалы с точностью до ближайшего градуса и расстояния с точностью до ближайших двух десятых долей километра или десятых долей морской мили или время, необходимые для данной схемы;
7) при отсутствии радиосредств наведения по линии пути указывается с точностью до ближайшего градуса магнитный пеленг на аэродром от радионавигационных средств, используемых на конечном этапе захода на посадку;
8) границы любого сектора, в котором запрещается визуальное маневрирование (полет по кругу);
9) в определенных случаях, схему полета в зоне ожидания и минимальную абсолютную/относительную высоту полета в зоне ожидания, связанную с заходом на посадку и уходом на второй круг;
10) соответствующие предупреждения, по мере необходимости, указываемые на видном месте лицевой стороны карты;
11) указание основных точек "флайовер".
Профиль, как правило, изображается ниже вида в плане и сопровождается следующими сведениями:
12) аэродром – в виде сплошного прямоугольника на уровне превышения аэродрома;
13) профиль участка схемы захода на посадку – сплошной линией со стрелками, указывающими направление полета;
14) профиль участка схемы ухода на второй круг – ломаной линией со стрелками и описанием схемы;
15) профиль любого дополнительного участка схемы – пунктирной линией со стрелками;
16) пеленги, линия пути, радиалы с точностью до ближайшего градуса и расстояния с точностью до ближайших двух десятых километра или одной десятой морской мили или время, необходимые для данной схемы;
17) абсолютные/относительные высоты, необходимые для данных схем, включая абсолютную высоту перехода, абсолютные/относительные высоты схемы и относительная высота пересечения вертодрома (HCH), где они установлены;
18) в оговоренных случаях предельное расстояние при выполнении стандартного разворота с точностью до ближайшего километра или морской мили;
19) для схем, в которых не разрешается разворот на 180 о, данные о точке или контрольной точке промежуточного этапа захода на посадку;
20) линия, отображающая в соответствующих случаях превышение аэродрома или превышение порога ВПП, проходящая по всей ширине карты, включая масштаб длины с началом в точке расположения порога ВПП.
Эксплуатационные минимумы аэродрома. На карте указываются эксплуатационные минимумы аэродрома в том случае, если они установлены государством.

3) ұшу бағытын көрсететін бағыттауыштары бар тұтас сызықтар арқылы қонуға кіру кезіндегі жол сызықтары;
4) стрелкалары бар үзік сызықтар арқылы екінші айналымға кету кезіндегі жол сызықтары;
5) нүктелі үзік сызықтар және бағыттауыштар арқылы схеманың кез келген қосымша жол сызықтары;
6) ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік миляға дейінгі арақашықтық немесе осы схемаға қажетті уақыт;
7) жол сызықтары бойынша бағыттау радиоқұралдары болмаған жағдайда қонуға кірудің соңғы кезеңінде пайдаланылатын радионавигациялық құралдардан әуеайлақтағы магнитті пеленгтің ең жақын градусына дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
8) көзбен шолу маневрлеріне (айналып ұшу) тыйым салынатын кез келген сектордың шекаралары;
9) белгілі жағдайларда күту аймағында ұшу схемасы және қонуға кіру мен екінші айналымға кетуге байланысты ұшу аймағында ұшудың ең төмен абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
10) қажеттілігіне қарай картаның бетінде көрінетін жерінде көрсетілетін тиісті ескертулер;
11) "флайовер" негізгі нүктелерін көрсету.
Пішін, әдетте, жоспардағы бейнесінен кіші болып бейнеленуі және мына мәліметтерді қамтуы тиіс:
12) әуеайлақ – әуеайлақтан асу деңгейінде тұтас тікбұрыш түрінде;
13) қонуға кіру схемасының учаскелер пішіні – ұшу бағытын көрсететін бағыттауыштары бар тұтас сызықтар;
14) екінші айналымға кету схемасының учаскелер пішіні – бағыттауыштарымен және схеманың сипаттамасымен үзік сызықтар;
15) схеманың кез келген қосымша учаскесінің пішіні – бағыттауыштары бар үзік сызықтар;
16) ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және ең жақын оннан екі километрге немесе оннан бір теңіздік миляға дейінгі арақашықтық немесе осы схемаға қажетті уақыт;
17) ауысудың абсолюттік биіктігін, схеманың абсолюттік/салыстырмалы биіктігін қоса осы схемалар үшін қажетті абсолюттік/салыстырмалы биіктіктер және белгіленген жерлердегі тікұшақ айлақтары қиылысуының (НСН) салыстырмалы биіктігі;
18) келісілген жағдайларда жақын километр немесе теңіздік мильге дейін дәлдікпен стандартты бұрылуды орындау кезіндегі шекті арақашықтық;
19) 180о бұрылуға рұқсат берілмейтін схемалар үшін қонуға кірудің аралық кезеңінің нүктесі немесе бақылау нүктесі туралы деректер;
20) тиісті жағдайларда әуеайлақтан асуды немесе ҰҚЖ табалдырығы орналасқан нүктеден басталатын ұзындық масштабымен қоса картаның барлық ені бойынша өтетін ҰҚЖ табалдырығынан асуды көрсететін сызық.
Әуеайлақтың пайдалану минимумдары. Картада егер мемлекетпен белгіленген болса әуеайлақтың пайдалану минимумдары көрсетіледі.

Для категорий воздушных судов, на которые рассчитана схема, указываются OCA/H. В случае схем точного захода на посадку публикуется, при необходимости, дополнительная ОСА/Н для воздушных судов категории DL (размах крыла 65–80 метров и/или вертикальное расстояние между траекторией колес и глиссадной антенной 7–8 метров).";
пункты 93 и 94 приложения в следующей редакции:
"93. Назначение.
Данная дополнительная карта содержит информацию, которая будет позволять летным экипажам контролировать абсолютные высоты, назначенные диспетчером с использованием системы наблюдения ОВД, и осуществлять их перекрестную проверку.
На лицевой стороне карты отчетливо выделяется примечание с указанием о том, что данная карта может использоваться только для перекрестной проверки назначенных абсолютных высот, когда воздушное судно опознано.
94. Картографируемый район и масштаб.
Картографируемый район является достаточным для наглядного отображения информации, касающейся схем векторения.
Карта выполняется в масштабе.";
дополнить пунктами 94-1 и 94-2 следующего содержания:
"94-1. На каждой карте указывается название аэродрома, для которого установлены схемы векторения или, когда схемы относятся к нескольким аэродромам, название, связанное с отображаемым воздушным пространством.
94-2. На карту наносятся общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более свойственной для назначения карты, информации.
Указываются соответствующие высотные отметки и препятствия.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:
"95. Магнитное склонение.
Указывается среднее магнитное склонение нанесенного на карте района с точностью до ближайшего градуса.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома. По необходимости, используется индекс расположения ВПП.
Указывается превышение основного аэродрома с точностью до ближайшего метра или фута.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений.
Система ОВД. На карте указываются компоненты установленной системы ОВД, включая:
1) радионавигационные средства с указанием их обозначений;
2) боковые границы соответствующего установленного воздушного пространства;
3) точки пути в схемах стандартного вылета и прибытия по приборам;
4) абсолютная высота перехода, если таковая установлена;

Схема есептелген әуе кемелерінің санаты үшін кедергілерді ұшып өтудің абсолюттік/салыстырмалы биіктіктері көрсетіледі; қонуға дәл кіру схемасы жарияланатын жағдайда қажеттілігіне қарай DL санатындағы әуе кемелері үшін (қанатының көлемі 65–80 метр және/немесе дөңгелек траекториясы мен глиссадалық антеннаның арасындағы тік аралық 7–8 метр) қосымша ОСА/Н.";
қосымшаның 93 және 94-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Мақсаты.
Осы қосымша картада ұшу экипаждарына ӘҚҚ бақылау жүйелерін пайдалана отырып диспетчер белгілеген абсолюттік биіктіктерді бақылауды және оларды екі жақты тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін беретін ақпарат қамтылған.
Картаның беткі жағында осы карта әуе кемесі танылған кезде тағайындалған абсолюттік биіктіктерді айқаспалы тексеру үшін ғана пайдаланылуы мүмкін екендігі көрсетілген ескертпе анық көрінеді.
94. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб.
Картаға түсірілетін аудан векторлау схемаларына қатысты ақпаратты көрнекі көрсету үшін жеткілікті болып табылады.
Карта масштабта орындалады.";
мынадай мазмұндағы 94-1 және 94-2-тармақтармен толықтырылсын:
"94-1. Әрбір картада векторлау схемасы белгіленген әуеайлақтың атауы немесе схемалар бірнеше әуеайлаққа жататын болса, көрсетілетін әуе кеңістігімен байланысты атау көрсетіледі.
94-2. Картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары, егер олар картаның мақсаты үшін неғұрлым Тән басқа ақпаратты түсінуді қиындатпаса түсіріледі.
Тиісті биіктік белгілері мен кедергілер көрсетіледі.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Магниттік ауытқу.
Картаға түсірілген ауданның орташа магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Аталған әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуейлақтар көрсетіледі. Қажеттілігі бойынша ҰҚЖ орналасу индексі пайдаланылады.
Негізгі әуеайлақта ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен асу көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектеу қойылған аймақтар және қауіпті аймақтар. Тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектеу қойылған аймақтар және қауіпті аймақтар олардың белгілері көрсетіліп салынады.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесі. Картада мыналарды қоса:
1) олардың белгілері көрсетілген радионавигациялық құралдар;
2) тиісті белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік шекаралары;
3) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу және ұшып келу схемаларындағы жол нүктелері;
4) егер ондай белгіленген болса ауысудың абсолюттік биіктігі;

5) информация, связанная с векторением, в том числе:
четко обозначенные минимальные абсолютные высоты векторения с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
боковые границы секторов, в которых установлены минимальные абсолютные высоты векторения, обычно определяемые пеленгами и радиалами на радионавигационные средства или от них с точностью до ближайшего градуса или, если неприменимо, географическими координатами в градусах, минутах и секундах и обозначаемые жирными линиями для четкого разграничения установленных секторов;
круги равных расстояний с интервалами 20 километров или 10 морских миль или, когда применимо, с интервалами 10 километров или 5 морских миль, обозначаемые тонкими пунктирными линиями, радиусом, указанным на окружности, и центром, расположенным в месте размещения обозначенного аэродромного основного радионавигационного средства VOR или, если таковое отсутствует, в контрольной точке аэродрома или вертодрома;
примечание относительно поправки, в соответствующих случаях, на влияние низкой температуры;
правила радиосвязи, включая позывной(ые), канал(ы) соответствующего(их) органа(ов) ОВД.";
пункт 105 изложить в следующей редакции:
"105. Аэронавигационные данные.
Аэродромы. Указываются все используемые международной гражданской авиацией аэродромы, на которые можно осуществлять заход на посадку по приборам.
Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны. Наносятся и обозначаются запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, относящиеся к данному слою воздушного пространства, с указанием их вертикальных границ.
Система ОВД. По мере необходимости на карте обозначаются компоненты установленной системы ОВД.
Такие компоненты включают:
1) радионавигационные средства, связанные с системой ОВД, с указанием их названий, обозначений, частот и географических координат в градусах, минутах и секундах;
2) в отношении DМЕ – дополнительно превышение передающей антенны DМЕ с точностью до 30 метров (100 футов);
3) указание всего установленного воздушного пространства, включая боковые и вертикальные границы и соответствующий класс воздушного пространства;
4) все маршруты ОВД для полета по маршруту, включая индексы маршрутов, путевой угол в обоих направлениях вдоль каждого участка маршрутов с точностью до ближайшего градуса и, там, где введено, обозначение навигационной(ых) спецификации(й), включая любые ограничения, и направление потока воздушного движения;

5) векторлауға байланысты ақпараттар, оның ішінде:
үлкен мәнге дейін дөңгелектей отырып ең жақын 50 м немесе 100 футқа дейінгі дәлдікпен векторлаудың нақты белгіленген ең төмен абсолюттік биіктігі;
радионавигациялық құралдарға немесе ең жақын градусқа дейінгі
дәлдікпен пеленгтермен және радиалдармен немесе егер қолданылмайтын болса градуста, минутта және секундта көрсетілетін және белгіленген секторларды нақты бөлу үшін қалың сызықтармен белгіленетін географиялық координаттармен анықталатын векторлаудың ең төмен абсолюттік биіктігі белгіленген секторлардың бүйірлік шекарасы;
20 км немесе 10 т. миль аралықтармен немесе ол қолданылатын болса 10 км немесе 5 т. миль аралықтармен, жұқа үзік сызықтармен, радиуспен белгіленген, белгіленген әуеайлақтық негізгі VOR радионавигациялық құралы орналасқан жердің айналасында және ортасында немесе егер ондай болмаған жағдайда әуеайлақтың немесе тікұшақ айлағының бақылау нүктесінде көрсетілген бірдей қашықтық айналымдары;
түзетуге қатысты ескертпе, тиісті жағдайларда төмен температураның әсеріне;
тиісті ӘҚБ органының (органдарының) шақыру арнасымен (арналарымен) қоса радиобайланыс қағидаларын қоса алғанда, әуе қозғалысына қызмет көрсетудің белгіленген жүйесінің компоненттері көрсетіледі.";
105-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Аэронавигациялық деректер.
Әуеайлақтар. Аспаптар бойынша қонуға кіруді жүзеге асыруға рұқсат етілген халықаралық азаматтық авиацияда қолданылатын барлық әуеайлақтар көрсетіледі.
Тыйым салынған аймақтар, ұшулар шектелген аумақтар және қауіпті аймақтар. Берілген әуе кеңістігі аймағына жататын тыйым салынған аймақтар, ұшулар шектелген аумақтар және қауіпті аймақтар да, олардың тік шекаралары көрсетіліп, түсіріледі және белгіленеді.
ӘҚҚ жүйесі. Қажеттілігіне қарай картаға ӘҚҚ жүйесінің орнатылған құрауыштары түсіріледі.
Сондай құрауыштар мыналарды қамтиды:
1) ӘҚҚ жүйесімен байланысты олардың атауы, белгілері, жиіліктері мен географиялық координаттары градуста, минутта және секундта көрсетілген радионавигациялық құралдарды;
2) DМЕ-ге қатысты – дәлдігі 30 метрге (100 футке) дейін DМЕ таратқыш антеннаның қосымша арттыру;
3) барлық белгіленген әуе кеңістігін көрсету, оның ішінде бүйірлік және тік шекаралары мен әуе кеңістігінің тиісті класы;
4) бағыттардың индекстері, жақындағы градусқа дейін бағыттың әр учаскесінің бойында екі бағыттағы жолға қатысты бұрышты қосқанда және енгізілген жерге навигациялық сипаттаманың (лардың) белгілеуі, кез келген шектеулерді, және әуе қозғалысы ағымының бағытын қоса алғанда, бағытпен ұшу үшін ӘҚҚ-ның барлық бағыттары;

5) все основные точки, определяющие маршруты ОВД и не обозначенные по местоположению радионавигационного средства, с указанием их кодовых наименований и географических координат в градусах, минутах и секундах;
6) в отношении точек маршрута, определяющих маршруты зональной навигации VОR/DМЕ, дополнительно:
обозначение местоположения и радиочастоту опорного VОR/DМЕ;
пеленг с точностью до 0,1 о и расстояние от опорного VОR/DМЕ с точностью до 0,2 километра (0,1 морской мили), если точка маршрута не совпадает с его местоположением;
7) указание всех контрольных пунктов для обязательной передачи донесений и "по запросу" и контрольных пунктов ОВД/МЕТ;
8) расстояния с точностью до ближайшего километра или морской мили между основными точками, представляющими собой поворотные или контрольные пункты;
9) точки переключения на участках маршрута, определяемых с помощью всенаправленных ОВЧ радиомаяков, с указанием расстояний до навигационных средств с точностью до ближайшего километра или морской мили;
10) минимальные абсолютные высоты полета по маршруту и минимальные абсолютные высоты пролета препятствий на маршрутах ОВД с точностью до ближайших 50 метров или 100 футов с округлением до большего значения;
11) средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
12) опознавательная зона ПВО (ADIZ) обозначается надлежащим образом.
Дополнительная информация. Указываются элементы маршрутов вылета и прибытия и соответствующих схем ожидания в районах аэродрома, если они не указаны на карте района, карте стандартного вылета по приборам (SID) или на карте стандартного прибытия по приборам (SТАR).
Там, где это предусмотрено, на карте указываются и обозначаются районы установки шкалы высотомера.";
приложение 6 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 8 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Персонал по обеспечению аэронавигационной информацией, который ранее не проходил первоначальную проверку компетенции, указанную в пункте 135-1 Правил обеспечения аэронавигационной информации в гражданской авиации, проходит указанную проверку в течение трех месяцев после вступления в силу настоящего приказа.
3. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.

5) ӘҚҚ бағыттарын анықтайтын және радионавигациялық құралдардың орналасқан жері белгіленбеген, олардың кодтық атаулары мен географиялық координаттарын градуста, минутта және секундта көрсетілген барлық негізгі нүктелер;
6) аймақтық VОR/DМЕ навигацияның бағытын анықтайтын бағыт нүктелеріне қатысты қосымша:
тіректі VОR/DМЕ орналасқан жері мен радиожиіліктерін белгілеу;
дәлдігі 0,1º дейін пеленг және егер бағыт нүктесі оның орналасқан жерімен сәйкес келмесе, тіректі VОR/DМЕ-ден арасы дәлдігі 0,2 километрге (0,1 теңіз миліне) дейін.
7) хабарламалар мен "сұрау салу бойынша" міндетті түрде жеткізу үшін барлық бақылау пункттерін және ӘҚҚ/МЕТ бақылау пункттерін белгілеу;
8) бұрылушы немесе бақылау пункттерін білдіретін негізгі нүктелері арасындағы дәлдігі жақындағы километрге немесе теңіз миліне дейінгі қашықтық;
9) навигациялық құралға дейін дәлдігі жақындағы километрге немесе теңіз миліне дейінгі қашықтықтарды белгілеуімен бар бағытты ӨЖЖ радиомаяктермен анықталатын бағыттың учаскелерінде ауыстыру нүктелері;
10) үлкен мәніне дейін дөңгелектеумен жақындағы 50 метрге немесе 100 футқа дейін дәлдігімен бағыт бойынша ұшудың ең аз абсолюттік биіктері мен ӘҚҚ бағыттарында кедергілердің ұшуының ең аз абсолюттік биіктері;
11) арналары мен, қажет болса, қосу мекенжайы көрсетілген байланыс құралдары;
12) ӘШҚ тану белгілері (ADIZ) тиісті түрде белгіленеді.
Қосымша ақпарат. Ұшу мен келу бағыттарының элементтері және әуеайлақ аудандарында, егер олар аудан карталарында, аспаптар бойынша стандарттық ұшу (SID) карталарында немесе аспаптар бойынша келудің стандарттық (SТАR) карталарында белгіленбесе, күтудің тиісті схемаларының элементтері көрсетіледі.
Бұл көзделген жерде картада биіктік өлшегіш шкаласын орнату аудандары көрсетіледі және белгіленеді.";
осы Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
осы Қағидаларға 8-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратты қамтамасыз ету қағидаларының 135-1-тармағында көрсетілген құзыретке бұрын бастапқы тексеруден өтпеген аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету жөніндегі аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету бойынша қызметкерлер осы бұйрық күшіне енгеннен кейін үш ай ішінде көрсетілген тексеруден өтеді.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 февраля 2021 года № 42
Приложения 2 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Заявка на изменение в AIP
Составитель исходной аэронавигационной информации (аэронавигационных данных) Фамилия, Имя, Отчество:_____ Телефон :________ Должность: _____ e-mail:___________ Организация: _____ Подпись:_________ Дата заполнения: ______
Ссылка на AIP
Изменения, подлежащие опубликованию в AIP
Страница
Дата
Параграф
Приложение на ____ листах. Приведенные выше данные и/или прилагаемый проект получены для публикации в виде поправки в AIP Фамилия, Имя, Отчество:______________ Должность: _______________ Организация: _______________ Дата заполнения: _______________ Подпись: _______________
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 февраля 2021 года № 42
Приложения 3 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Заявка для издания NOTAM
Аэродром
Начало действия
Окончание действия (расчетное, если применимо)
Расписание (если применимо)
Текст (описание события)
Нижняя граница (если применимо)
Верхняя граница (если применимо)
Составитель исходной аэронавигационной информации (исполнитель)
Контактный телефон
Приложение 3 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 февраля 2021 года № 42
Приложения 6 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Таблица 1. Количественные требования к данным о местности
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Интервал между
постами, секунды
3 с дуги
(примерно
90 м)
1 с дуги
(примерно
30 м)
0,6 с дуги
(примерно
20 м)
0,3 с дуги
(примерно
9 м)
Точность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости,
в метрах
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень,
в процентах
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Период обновления
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
Таблица 2. Количественные требования к данным о препятствиях
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Точность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости,
в метрах
1 м
1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости,
в метрах
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень,
в процентах
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Период обновления
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
По мере
необходимости
Таблица 3. Атрибуты местности
Атрибуты местности
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель составителя данных
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Метод получения
Обязательный
Интервал между постами
Обязательный
Система отсчета в горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Точность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Отсчет превышения
Обязательный
Система отсчета в вертикальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в вертикальной плоскости
Обязательный
Точность в вертикальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в вертикальной плоскости
Обязательный
Тип поверхности
Необязательный
Зарегистрированная поверхность
Обязательный
Уровень возвышения над поверхностью
Необязательный
Известные отклонения
Необязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Таблица 4. Атрибуты препятствий
Атрибуты препятствий
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель составителя данных
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Указатель препятствия
Обязательный
Точность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в горизонтальной плоскости
Обязательный
Размеры в горизонтальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Относительная высота
Необязательный
Точность в вертикальной плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в вертикальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в вертикальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в вертикальной плоскости
Обязательный
Тип препятствия
Обязательный
Тип конфигурации
Обязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Действия
Необязательный
Эффективность
Необязательный
Освещение
Обязательный
Приложение 4 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 3 февраля 2021 года № 42
Приложения 8 к Правилам
обеспечения аэронавигационной
информацией в гражданской авиации
Источники аэронавигационных данных в соответствии с разделами AIP
Разделы и пункты сборника аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее - AIP)
Организация гражданской авиации или структурное подразделение уполномоченной организации в сфере гражданской авиации
Часть 1 (GEN) – Общие положения
GEN 0
GEN 0.1 Предисловие
Поставщик АНО

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 3 ақпандағы
№ 42 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
AIP-ке өзгеріс енгізуге өтінім
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (аэронавигациялық деректерді) құрастырушы
Тегі, Аты, Әкесінің аты:_____       Телефоны :________
Лауазымы: _____                   e-mail:___________
Ұйым: _____                         Қолы :_________
Толтырылған күні : ______
AIP-ке сілтеме
АІР-ке жарияланатын өзгерістер
Парақ
Күні
Параграф
Қосымша ____ парақта.
Жоғарыда келтірген деректер
және/немесе қоса берілген жоба
AIP-ке түзету ретінде жариялау
үшін алынған
Тегі, Аты, Әкесінің аты:______________
Лауазымы: _______________
Ұйым: _______________
Толтырылған күні: _______________
Қолы: _______________
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 3 ақпандағы
№ 42 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
NOTAM басып шығаруға өтінім
Әуеайлақ
Қолданылудың басталуы
Қолданылудың аяқталуы (есепті, егер қолданылса)
Кесте (егер қолданылса)
Мәтін (оқиға сипаттамасы)
Астыңғы шегі (егер қолданылса)
Үстіңгі шегі (егер қолданылса)
Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты құрастырушы (орындаушы)
Байланыс телефоны
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 3 ақпандағы
№ 42 бұйрығына
3-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
6-қосымша
1-кесте. Жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Бекеттер арасындағы интервал, секундта
3 с доға
(шамамен
90 м)
1 с доға
(шамамен
30 м)
0,6 с доға (шамамен 20 м)
0,3 с доға (шамамен 9 м)
Тік жазықтықтағы дәлдігі, метр
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі, метр
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі, метр
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі, пайыз
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің санаты
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Жаңартудың мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
2-кесте. Кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Тік жазықтықтағы дәлдігі, метр
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі, метр
1 м
1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі, метр
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі, пайыз
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің санаты
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Жаңарту мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
3-кесте. Жергілікті жер атрибуттары
Жергілікті жер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Деректер құрастырушы көрсеткіші
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Алу әдісі
Міндетті
Бекеттердің арасындағы интервал
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Асып кетуді есептеу
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімдік дәлдігі
Міндетті
Беттің түрі
Міндетті емес
Тіркелген бет
Міндетті
Беттің үстінде төбенің деңгейі
Міндетті емес
Белгілі ауытқулар
Міндетті емес
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
4-кесте. Кедергілер атрибуттары
Кедергілер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Деректер құрастырушы көрсеткіші
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Кедергілердің көрсеткіші
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы өлшемдер
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Салыстырмалы биіктік
Міндетті емес
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Кедергінің түрі
Міндетті
Кескіннің түрі
Міндетті
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
Іс-қимылдар
Міндетті емес
Тиімділік
Міндетті емес
Жарықтандыру
Міндетті
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 3 ақпандағы
№ 42 бұйрығына
4-қосымша
Азаматтық авиацияда
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша
AIP-тың бөлімдеріне сәйкес аэронавигациялық деректердің көздері
Қазақстан Республикасы Аэронавигациялық ақпараттар жинағының (бұдан әрі - АIP) бөлімдері мен тармақтары
Азаматтық авиация ұйымы немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның құрылымдық бөлімшесі
1-бөлім (GEN) – Жалпы ережелер
GEN 0
GEN 0.1 Алғысөз
АҚК беруші

GEN 0.2 Регистрация поправок к AIP
GEN 0.3 Регистрация дополнений к AIP
GEN 0.4 Контрольный перечень страниц AIP
GEN 0.5 Перечень поправок к AIP, внесенных от руки
GEN 0.6 Содержание AIP.
GEN 1. — Национальные правила и требования
GEN 1.1 Назначенные полномочные органы
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации
GEN 1.2 Прилет, транзит и вылет воздушных судов
GEN 1.3 Прибытие, транзит и убытие пассажиров и экипажа
GEN 1.4 Ввоз, транзит и вывоз груза
GEN 1.5 Оборудование, приборы и полетная документация воздушного судна
GEN 1.6 Краткое изложение национальных правил и международных соглашений/конвенций
GEN 1.7 Различия со Стандартами, Рекомендуемой практикой и Правилами ИКАО.
GEN 2. — Таблицы и коды
GEN 2.1 Система измерения, маркировочные знаки воздушных судов, праздники
Поставщик АНО
GEN 2.2 Сокращения, используемые в изданиях AIP
GEN 2.3 Условные знаки на картах
GEN 2.4 Индексы местоположения
GEN 2.5 Перечень радионавигационных средств
GEN 2.6 Таблицы перевода
GEN 2.7 Таблицы восхода/захода солнца
GEN 3. — Обслуживание
GEN 3.1 Аэронавигационное
Поставщик АНО
информационное обслуживание
GEN 3.2 Аэронавигационные карты
GEN 3.3 Обслуживание воздушного движения
GEN 3.4 Службы связи
GEN 3.5 Метеорологическое обслуживание
GEN 3.6 Поиск и спасание
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
GEN 4. — Аэродромные сборы и сборы за аэронавигационное обслуживание
GEN 4.1 Аэродромные сборы
Эксплуатант аэродрома
GEN 4.2 Сборы за аэронавигационное обслуживание
Поставщик АНО
Часть 2 (ENR) - Маршрут
ENR 1. — Общие правила и процедуры
ENR 1.1 Общие правила
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 1.2 Правила визуальных полетов
ENR 1.3 Правила полетов по приборам
ENR 1.4 Классификация воздушного пространства ОВД
ENR 1.5 Схемы полетов в зоне ожидания, при заходе на посадку и вылете
ENR 1.6 Обслуживание ОВД на основе наблюдения и правила
ENR 1.7 Порядок установки высотомера
ENR 1.8 Дополнительные региональные правила
ENR 1.9 Управление потоками воздушного движения
ENR 1.10 Планирование полетов
ENR 1.11 Адресация сообщений о планах полетов
ENR 1.12 Перехват гражданских воздушных судов
ENR 1.13 Незаконное вмешательство
ENR 1.14 Инциденты, связанные с воздушным движением
ENR 2. — Воздушное пространство ОВД
ENR 2.1 РПИ, район полетной информации верхнего воздушного пространства, узловой диспетчерский район
Поставщик АНО
ENR 2.2 Прочие типы регулируемого воздушного пространства
ENR 3. — Маршруты ОВД
ENR 3.1 Маршруты ОВД в нижнем воздушном пространстве
Поставщик АНО
ENR 3.2 Маршруты ОВД в верхнем воздушном пространстве

GEN 0.2 AIP-қа енгізілетін түзетулерді тіркеу
GEN 0.3 AIP-қа енгізілетін толықтыруларды тіркеу
GEN 0.4 AIP парақтарының бақылау тізбесі
GEN 0.5 AIP-қа қолмен енгізілген түзетулердің тізбесі
GEN 0.6 AIP мазмұны.
GEN 1. — Ұлттық қағидалар мен талаптар
GEN 1.1 Тағайындалған өкілетті органдар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган
GEN 1.2 Әуе кемелерінің ұшып келуі, транзиті және ұшып кетуі
GEN 1.3 Жолаушылар мен экипаждың келуі, транзиті және кетуі
GEN 1.4 Жүкті алып келу, транзиті және алып кету
GEN 1.5 Әуе кемесіндегі жабдықтар, аспаптар және ұшу құжаттамасы
GEN 1.6 Ұлттық қағидалар мен халықаралық келісімдердің/конвенциялардың қысқаша мазмұны
GEN 1.7 Практика мен ИКАО қағидалары ұсынатын Стандарттардан айырмашылықтары
GEN 2. — Кестелер мен кодтар
GEN 2.1 Өлшеу жүйесі, әуе кемелерінің таңбаланған белгілері, мерекелер
АҚК беруші
GEN 2.2 AIP басылымдарында қолданылатын қысқартулар
GEN 2.3 Карталардағы шартты белгілер
GEN 2.4 Орналасқан жерінің индекстері
GEN 2.5 Радионавигациялық құралдардың тізбесі
GEN 2.6 Аудару кестелері
GEN 2.7 Күннің шығу/бату кестесі
GEN 3. — Қызмет көрсету
GEN 3.1 Аэронавигациялық ақпараттық қызмет көрсету
АҚК беруші
GEN 3.2 Аэронавигациялық карталар
GEN 3.3 Әуе қозғалысына қызмет көрсету
GEN 3.4 Байланыс қызметтері
GEN 3.5 Метеорологиялық қызмет көрсету
GEN 3.6 Іздестіру және құтқару
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
GEN 4. — Әуеайлақтардан алынатын алымдар және аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
GEN 4.1 Әуеайлақ алмыдары
Әуеайлақты пайдаланушы
GEN 4.2 Аэронавигациялық қызмет көрсету үшін алынатын алымдар
АҚК беруші
2-бөлім. (ENR) - Бағыт
ENR 1. — Жалпы қағидалар мен рәсімдер
ENR 1.1 Жалпы қағидалар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 1.2 Көзбен шолып ұшу қағидалары
ENR 1.3 Аспаптар бойынша ұшу қағидалары
ENR 1.4 ӘҚҚ әуе кеңістігінің сыныптамасы
ENR 1.5 Күту, қонуға кіру және ұшып шығу аймағында ұшу сызбалары
ENR 1.6 ӘҚҰ-ға байқау негізінде қызмет көрсету және қағидалар
ENR 1.7 Биіктік өлшеу құралын орнату тәртібі
ENR 1.8 Өңірдегі қосымша қағидалар
ENR 1.9 Әуе қозғалысы ағындарын басқару
ENR 1.10 Ұшуды жоспарлау
ENR 1.11 Ұшу жоспарлары туралы хабарламаларды жіберу
ENR 1.12 Азаматтық әуе кемелерін ұстап алу
ENR 1.13 Заңсыз араласу
ENR 1.14 Әуе қозғалысына байланысты қақтығыстар
ENR 2. — ӘҚҚ әуе кеңістігі
ENR 2.1 ҰАА, жоғарғы әуе кеңістігінің ұшу ақпараты ауданы, тораптық диспетчерлік аудан
АҚК беруші
ENR 2.2 Бақыланатын әуе кеңістігінің өзге де түрлері
ENR 3. — ӘҚҚ бағыттары
ENR 3.1 Төменгі әуе кеңістігіндегі ӘҚҚ бағыттары
АҚК беруші
ENR 3.2 Жоғарғы әуе кеңістігіндегі ӘҚҚ бағыттары

ENR 3.3 Маршруты зональной навигации
ENR 3.4 Маршруты полетов вертолетов
ENR 3.5 Прочие маршруты
ENR 3.6 Ожидание на маршруте
ENR 4. — Радионавигационные средства/системы
ENR 4.1 Радионавигационные средства на маршруте
Поставщик АНО
ENR 4.2 Специальные навигационные системы
ENR 4.3 Глобальная навигационная спутниковая система (GNSS)
ENR 4.4 Обозначения кодовых названий для основных точек
ENR 4.5 Наземные аэронавигационные огни на маршруте
ENR 5. — Аэронавигационные предупреждения
ENR 5.1 Запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
ENR 5.2 Военные учения и зоны учений и опознавательная зона ПВО (ADIZ)
ENR 5.3 Другие виды деятельности, представляющие опасность, и другие виды потенциальной опасности
ENR 5.4 Аэронавигационные препятствия на маршруте
ENR 5.5 Авиационные спортивные и развлекательные мероприятия
ENR 5.6 Миграция птиц и зоны с чувствительной фауной
ENR 6. — Маршрутные карты
Поставщик АНО
Часть 3 (AD) – Аэродромы
AD 1. — Введение к аэродромам/вертодромам
AD 1.1 Предоставление аэродромов/вертодромов
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации
AD 1.2 Аварийно-спасательная и противопожарная службы и план на случай выпадения снега
AD 1.3 Индекс аэродромов/вертодромов
AD 1.4 Группирование аэродромов/вертодромов
AD 1.5 Состояние сертификации аэродромов
AD 2. — Аэродромы (международные и национальные)
AD 2.1 Индекс местоположения и название аэродрома
Эксплуатант аэродрома
AD 2.2 Географические и административные данные по аэродрому
1) В части географических данных – поставщик АНО;
2) в части административных данных - эксплуатант аэродрома.
AD 2.3 Часы работы
Эксплуатант аэродрома
AD 2.4 Службы и средства по обслуживанию
AD 2.5 Средства для обслуживания пассажиров
AD 2.6 Аварийно-спасательные и противопожарные службы
AD 2.7 Сезонное использование оборудования: удаление осадков
AD 2.8 Данные по перронам, РД и местам/пунктам проверок
AD 2.9 Система управления наземным движением и контроля за ним и соответствующие маркировочные знаки
AD 2.10 Аэродромные препятствия
Поставщик АНО
AD 2.11 Предоставляемая метеорологическая информация
AD 2.12 Физические характеристики ВПП
1) в части истинного пеленга, размеров ВПП, географических координат порогов ВПП, превышений порогов ВПП, уклона каждой ВПП – поставщик АНО;
2) в части обозначения, несущей способности каждой ВПП (PCN и соответствующие данные), размеров КПТ (если таковые имеются), размеров полос, свободных от препятствий (если таковые имеются), размеров летных полос, размеров концевых зон безопасности, местоположения и описание системы аварийного торможения (с привязкой к порогу ВПП, если таковая имеется), наличия свободной от препятствий зоны - эксплуатант аэродрома.

ENR 3.3 Аймақтық навигация бағыттары
ENR 3.4 Тікұшақтардың ұшу бағыттары
ENR 3.5 Өзге де бағыттар
ENR 3.6 Бағытта күту
ENR 4. — Радионавигациялық құралдар /жүйелер
ENR 4.1 Бағыттағы радионавигациялық құралдар
АҚК беруші
ENR 4.2 Арнайы навигациялық жүйелер
ENR 4.3 Жаһандық навигациялық спутниктік жүйе (GNSS)
ENR 4.4 Негізгі нүктелерге арналған кодтық атаулардың белгілері
ENR 4.5 Бағыттағы жер үсті аэронавигациялық оттары
ENR 5. — Аэронавигациялық ескертулер
ENR 5.1 Тыйым салынған аймақтар, ұшу шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
ENR 5.2 Әскери жаттығулар және жаттығу аймақтары мен ӘШҚ тану аймағы (ADIZ)
ENR 5.3 Қауіп келтіруі мүмкін басқа да қызмет түрлері және ықтимал қауіптің басқа да түрлері
ENR 5.4 Бағыттағы аэронавигациялық кедергілер
ENR 5.5 Авиациялық спорттық және ойын-сауық іс-шаралары
ENR 5.6 Құстардың басқа жаққа ұшып кетуі және жануарлар дүниесі ерекше аймақтар
ENR 6. — Бағыт карталары
АҚК беруші
3-бөлім (AD) - Әуеайлақтар
AD 1. — Әуеайлақтарға/тікұшақ айлақтарына кіріспе
AD 1.1 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын беру
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым
AD 1.2 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызмет және қар жауған кездегі жоспар
AD 1.3 Әуеайлақтардың/тікұшақ айлақтарының индексі
AD 1.4 Әуеайлақтарды/тікұшақ айлақтарын топтастыру
AD 1.5 Әуеайлақтардың сертификатталу жай-күйі
AD 2. — Әуеайлақтар (халықаралық және ұлттық)
AD 2.1 Әуеайлақтың орналасқан жерінің индексі және атауы
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.2 Әуеайлақ бойынша географиялық және әкімшілік деректер
1) Географиялық деректер бөлігінде – АҚК беруші;
2) әкімшілік деректер бөлігінде – әуеайлақты пайдаланушы.
AD 2.3 Жұмыс сағаттары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.4 Қызмет көрсету қызметтері мен құралдары
AD 2.5 Жолаушыларға қызмет көрсету құралдары
AD 2.6 Авариялық-құтқару және өртке қарсы қызметтер
AD 2.7 Жабдықтарды маусымдық қолдану:
ылғалды кетіру
AD 2.8 Перрон, РЖ және тексеру орындары/пункттері жөнінде деректер
AD 2.9 Жер бетінде қозғалуды басқаруды және бақылау жүйесі, таңбаланған тиісті белгілер
AD 2.10 Әуеайлақтағы кедергілер
АҚК беруші
AD 2.11 Ұсынылатын метеорологиялық ақпарат
AD 2.12 ҰҚЖ-ның физикалық сипаттамасы
1) нақты пеленг, ҰҚЖ мөлшері, ҰҚЖ шегінің географиялық координаттары, ҰҚЖ шегінің көтерілуі, әр ҰҚЖ еңістігі бөлігінде – АҚК беруші;
2) белгілеу, әр ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілеті (PCN мен тиісті деректер), ТСЖ мөлшері (ондайлар болған жағдайда), кедергілерден тазартылған шегінің мөлшері (ондайлар болған жағдайда), орман алқабының мөлшері, қауіпсіздіктің ақырғы аймағының мөлшері, апаттық тежеу жүйесінің орналасқан жері мен баяндамасы, (ҰҚЖ шегіне байланыстырылған, (ондайлар болған жағдайда), кедергілерден бос аймақтың болуы бөлігінде – әуеайлақты пайдаланушы.

AD 2.13 Объявленные дистанции
Эксплуатант аэродрома
AD 2.14 Огни приближения и огни ВПП
AD 2.15 Прочие огни, резервный источник электропитания
AD 2.16 Зона посадки вертолетов
AD 2.17 Воздушное пространство ОВД
Поставщик АНО
AD 2.18 Средства связи ОВД
AD 2.19 Радионавигационные средства и средства посадки
AD 2.20 Местные правила движения
Эксплуатант аэродрома
AD 2.21 Эксплуатационные приемы снижения шума
AD 2.22 Правила полетов
Поставщик АНО
AD 2.23 Дополнительная информация
Эксплуатант аэродрома
AD 2.24 Относящиеся к аэродрому карты
1) карта аэродрома/вертодрома (ИКАО)
Поставщик АНО
2) карта размещения на стоянку/стыковки воздушных судов (ИКАО)
3) карта аэродромного наземного движения (ИКАО)
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО) (для каждой ВПП)
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (ВПП для точного захода на посадку по категориям II и III)
6) карта района (ИКАО) (маршруты вылета и транзитные маршруты)
7) карта стандартного вылета по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов вылета
8) карта района (ИКАО) (маршруты прибытия и транзитные маршруты)
9) карта стандартного прибытия по приборам (ИКАО), текстовое описание маршрутов прибытия
10) карта минимальных радиолокационных абсолютных высот (ИКАО)
11) карта захода на посадку по приборам (ИКАО) (для каждой ВПП и каждой схемы)
12) карта визуального захода на посадку (ИКАО)
13) аэронавигационная карта масштаба 1:500 000 (ИКАО)
14) маршрутная карта (ИКАО)
15) данные о концентрации птиц в окрестностях аэродрома.
Эксплуатант аэродрома

AD 2.13 Жарияланған ара қашықтықтар
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.14 Жақындау оттары мен ҰҚЖ-дағы оттар
AD 2.15 Өзге де оттар, резервтегі электрмен қоректендіру көздері
AD 2.16 Тікұшақтар қонатын аймақтар
AD 2.17 ӘҚҚ әуе кеңістігі
АҚК беруші
AD 2.18 ӘҚҚ байланыс құралдары
AD 2.19 Радионавигациялық құралдар мен қондыру құралдары
AD 2.20 Жергілікті қозғалыс қағидалары
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.21 Шуылды басудың пайдаланушылық тәсілдері
AD 2.22 Ұшу қағидалары
АҚК беруші
AD 2.23 Қосымша ақпарат
Әуеайлақты пайдаланушы
AD 2.24 Әуеайлаққа қатысты карталар
1) әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасы (ИКАО)
АҚК беруші
2) әуе кемелерін тұраққа қою/түйістіру картасы (ИКАО)
3) әуеайлақ ішінде қозғалу картасы (ИКАО)
4) әуеайлақтағы кедергілер картасы, А үлгісінде (ИКАО) (әр ҰҚЖ үшін)
5) қонуға дәл кіруге арналған жергілікті жер картасы (ИКАО) (II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған ҰҚЖ)
6) аудан картасы (ИКАО) (ұшып шығу бағыттары және транзиттік бағыттар)
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (ИКАО), ұшып шығу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
8) аудан картасы (ИКАО) (ұшып келу бағыттары және транзиттік бағыттар)
9) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (ИКАО), ұшып келу бағыттарының мәтіндік сипаттамасы
10) ең төменгі радиолокациялық абсолюттік биіктіктер картасы (ИКАО)
11) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ИКАО) (әр ҰҚЖ және әр схема үшін)
12) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ИКАО)
13) масштабы 1:500 000 аэронавигациялық картасы (ИКАО)
14) бағыт картасы (ИКАО)
15) әуеайлақ маңайына жиналған құстар туралы деректер
Әуеайлақты пайдаланушы