О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2021 года № 22279
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14624, опубликован 10 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, утвержденных указанным приказом:
абзац девятый части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"элиминирование – исключение равных сумм по взаимным операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, или между государственными учреждениями подведомственными одному администратору бюджетных программ, между администраторами бюджетных программ, между администратором бюджетных программ и уполномоченным органом, ведущим бухгалтерский учет поступлений бюджета, также операций между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов.";
пункт 6 исключить;
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Администраторы местных бюджетных программ представляют полугодовую и годовую консолидированную финансовую отчетность соответствующему уполномоченному органу по исполнению местного бюджета и годовую консолидированную финансовую отчетность территориальному подразделению уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют полугодовую и годовую консолидированную финансовую отчетность ведомству.
Администраторы республиканских бюджетных программ, для которых определен особый порядок финансирования согласно статье 83 Бюджетного кодекса, представляют консолидированную финансовую отчетность с учетом особенностей, установленных законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют годовую консолидированную финансовую отчетность Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета не позднее трех рабочих дней со дня согласования с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае совпадения срока, установленного для представления отчетности с выходным (нерабочим) днем, консолидированная финансовая отчетность представляется на следующий за ним первый рабочий день.
При несоответствии представленной консолидированной финансовой отчетности установленным формам ведомство возвращает на доработку.
Ведомство на основании консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ составляет консолидированную финансовую отчетность об исполнении республиканского бюджета, на основании консолидированной финансовой отчетности местных уполномоченных органов областей, городов республиканского значения, столицы по исполнению бюджета области – консолидированную финансовую отчетность по местным бюджетам.
Консолидированная финансовая отчетность по местным бюджетам формируется в аналитических целях и в целях формирования консолидированной финансовой отчетности по государственному бюджету.
Годовая консолидированная финансовая отчетность об исполнении республиканского бюджета составляется без учета данных по активам и обязательствам консолидированной финансовой отчетности государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования согласно статье 83 Бюджетного кодекса.

"Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 наурызда № 22279 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14624 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылы 10 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларын бекіту туралы қағидаларында:
3-тармақтың бірінші бөлігінің тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"элиминирлеу – бюджеттік бағдарламалар әкімшісі және оның ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері арасындағы немесе бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджет кірістерінің есебін жүргізетін уәкілетті орган арасында, өзара операциялар бойынша тең соманы, сондай-ақ жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы операцияларды алып тастау.";
6-тармақ алып тасталсын;
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жартыжылдық және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жартыжылдық және жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ведомствоға ұсынады.
Бюджет Кодексінің 83-бабына сәйкес қаржыландырудың ерекше тәртібі айқындалған республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік құпиялар мәселелерін реттейтін актілерінде белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган келіскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне ұсынады.
Есептілікті ұсыну үшін белгіленген мерзім демалыс (жұмыс істемейтін) күнмен сәйкес келген жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілік одан кейінгі бірінші жұмыс күні ұсынылады.
Ұсынылған шоғырландырылған қаржылық есептілік белгіленген нысандарға сәйкес келмеген кезде ведомство пысықтауға қайтарады.
Ведомство республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының шоғырландырылған қаржылық есептілігі негізінде – жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
Жергілікті бюджеттер бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілік талдамалық мақсаттарда және мемлекеттік бюджет бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру мақсатында қалыптастырылады.
Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес қаржыландырудың ерекше тәртібі айқындалған мемлекеттік органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілігінің активтері мен міндеттемелері бойынша деректер ескерілмей жасалады.

Ведомство и уполномоченный орган по исполнению местного бюджета в аналитических целях составляют полугодовую консолидированную финансовую отчетность по состоянию на 30 июня текущего финансового года по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам.
13. Правом первой подписи на консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению соответствующего бюджета обладает руководитель данного органа, или лицо, замещающее его, правом второй подписи – главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение, обеспечивающее консолидацию финансовой отчетности.
К финансовой отчетности прилагается копия приказа о праве предоставления первой и второй подписей в отчетности, за исключением администраторов республиканских бюджетных программ, представляющих отчетность через информационную систему.
Во всех формах представляемой консолидированной финансовой отчетности рядом с подписью руководителя или уполномоченного им лица, и главного бухгалтера или лицо, возглавляющее структурное подразделение, обязательно указывается расшифровка подписи (фамилия и инициалы).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Составление консолидированной финансовой отчетности осуществляется в следующем порядке:
1) построчное суммирование аналогичных статей активов, обязательств, чистых активов/капитала, доходов и расходов, поступлений и выбытия денег, изменений в чистых активах/капитале;
2) элиминирование доходов и расходов по операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы;
3) элиминирование доходов и расходов по операциям между администраторами республиканских бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению бюджета (ведомства);
4) элиминирование доходов и расходов по операциям между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов, между администраторами бюджетных программ;
5) сальдо по взаимным расчетам и операциям между администратором бюджетных программ и его подведомственными государственными учреждениями, а также между государственными учреждениями внутри одной системы полностью исключаются;
сальдо по взаимным расчетам и операциям между администратором бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета (ведомством) полностью исключаются;
6) сальдо по взаимным расчетам между уполномоченными органами по исполнению вышестоящего и нижестоящего бюджетов при консолидации финансовой отчетности уполномоченным органом по исполнению бюджета полностью исключаются;

Ведомство және жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган талдамалық мақсаттарда осы Қағидалардың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша ағымдағы қаржы жылының 30 маусымдағы жағдай бойынша жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды.
13. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігіне бірінші қол қою құқығына осы органның басшысы немесе оның орнындағы тұлға, екінші қол қою құқығына – бас бухгалтер немесе қаржылық есептілікті шоғырландыруды қамтамасыз ететін бөлімшені басқаратын тұлға ие.
Ақпараттық жүйе арқылы есептілікті ұсынатын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, есептілікте бірінші және екінші қол қою құқығы туралы бұйрықтың көшірмесі бюджеттік есептілікке қоса беріледі.
Ұсынылатын шоғырландырылған қаржылық есептіліктің барлық нысандарында басшы мен бас бухгалтердің немесе құрылымдық бөлімшені басқаратын адамның қолының қасында міндетті түрде қол (тегі және аты-жөні) таратылып жазылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) активтердің, міндеттемелердің, таза активтердің/капиталдың, кірістер мен шығыстардың, ақшаның түсімі мен шығып қалуының, таза активтердегі/капиталдағы өзгерістердің ұқсас баптарын жолма-жол қосу;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
3) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган (ведомство)арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
4) жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің арасындағы операциялар бойынша кірістер мен шығыстардың элиминирленуі;
5) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен оған ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер арасындағы, сондай-ақ бір жүйе ішіндегі мемлекеттік мекемелер арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар бойынша сальдо толықтай алып тасталады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган (ведомство) арасындағы өзара есеп айырысулар мен операциялар бойынша сальдо толығымен алып тасталады;
6) қаржылық есептілікті шоғырландыру кезінде жоғары тұрған және төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша сальдо толықтай алып тасталады;

7) перенос консолидированных данных предыдущего отчетного периода.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Администраторами бюджетных программ полугодовая консолидированная финансовая отчетность составляется по состоянию на 30 июня текущего финансового года, годовая консолидированная финансовая отчетность - по состоянию на 31 декабря текущего финансового года. Годовая консолидированная финансовая отчетность составляется за календарный период с 1 января по 31 декабря.
При составлении консолидированной финансовой отчетности соблюдаются следующие требования:
полнота и достоверность отражений за отчетный период всех операций;
правильность отнесения доходов и расходов к отчетным периодам;
тождество данных аналитического учета оборотам и остаткам по счетам синтетического учета на первое число месяца, следующего за отчетным периодом;
аккуратность заполнения показателей и недопустимость подчисток и помарок. В случае исправления ошибок делаются соответствующие записи, заверенные лицами, подписавшими финансовую отчетность, с указанием даты исправления.";
в пункте 25:
в части первой:
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"статьи "Финансирование текущей деятельности" (код строки 011) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма поступлений подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование текущей деятельности;
статьи "Финансирование капитальных вложений" (код строки 012) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма поступлений подведомственных государственных учреждений, полученного от администратора бюджетных программ на финансирование капитальных вложений;";
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"статьи "Прочие поступления" (код строки 060) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма поступлений денежных средств между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"статьи "Прочие платежи" (код строки 190) в консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ подлежит исключению сумма выбытий денежных средств между государственными учреждениями, подведомственными одному администратору бюджетных программ;";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:

7) осының алдындағы есепті кезеңнің шоғырландырылған деректерін көшіру.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жартыжылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті ағымдағы қаржы жылының 30 маусымдағы жағдай бойынша, жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша жасайды. Жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсан аралығындағы күнтізбелік кезең үшін жасалады.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау кезінде мынадай талаптар сақталады:
барлық операциялардың есепті кезеңде толық мен дұрыс көрсетілуі;
кірістер мен шығыстарды есепті кезеңдерге жатқызудың дұрыстығы;
есепті кезеңнен кейінгі айдың бірінші күніндегі синтетикалық есепке алу шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарға талдамалық есепке алу деректерінің ұқсастығы;
көрсеткіштерді толтырудың дәлдігі және тазартулар мен түзетулерге жол бермеу. Қателер түзетілген жағдайда қаржылық есептілікке қол қойған тұлғалар растаған, түзету күні көрсетіле отырып, тиісті жазбалар жасалады.";
25- тармақта:
бірінші бөліктің үшінші абзацы манадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Ағымдағы қызметті қаржыландыру" баптары (жол коды 011) ағымдағы қызметті қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер түсімдерінің сомасы алып тастауға жатады;";
бірінші бөліктің төртінші абзацы манадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Күрделі салымдарды қаржыландыру" баптары (жол коды 012) күрделі салымдарды қаржыландыруға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен алынған ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер түсімдерінің сомасын алып тастауға жатады;";
бірінші бөліктің он төртінші абзацы манадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Өзге түсімдер" баптары (жол коды 060) бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ақша қаражаты түсімдерінің сомасы алып тастауға жатады;";
бірінші бөліктің жиырма сегізінші абзацы манадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігінде "Өзге төлемдер" баптары (жол коды 190) бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер арасындағы ақша қаражатының шығып қалу сомасы алып тастауға жатады;";
31 және 32 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"31. В раскрытиях к консолидированной финансовой отчетности отражается следующая информация.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (строка 010 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по остаткам денежных средств на начало и конец отчетного периода согласно таблице 1 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
По статье "Краткосрочные и долгосрочные финансовые инвестиции" (строки 011 и 110 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
данные по финансовым инвестициям (кроме финансовых инвестиций в субъекты квазигосударственного сектора) на начало и конец отчетного периода и изменения, согласно таблицам 2 и 5 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
информация по долгосрочным инвестициям в субъекты квазигосударственного сектора (наименование и местонахождение субъектов квазигосударственного сектора, доля участия государства в уставном капитале), отдельно по контролируемым и другим субъектам;
последующая оценка по отдельным классам финансовых инвестиций (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по займам предоставленным;
наличие объективных признаков обесценения финансовых инвестиций и займов предоставленных;
характер и размеры рисков, связанных с финансовыми инвестициями на отчетную дату;
информацию по дивидендам и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора, подлежащих перечислению и перечисленных в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов согласно таблице 21 формы КФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности";
По статье "Краткосрочная и долгосрочная дебиторская задолженность" (строки 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 и 113 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку дебиторской задолженности на начало и конец отчетного периода, анализ изменений сумм дебиторской задолженности за отчетный период;
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
расчеты по созданному резерву по сомнительной дебиторской задолженности;
суммы списанных безнадежных долгов по сомнительной дебиторской задолженности с указанием причин списания;
представляет сверку дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 22 формы ФО-5 "Пояснительная записка к финансовой отчетности".

"31. Шоғырландырылған қаржылық есептілікке ашылымдарда мынадай ақпарат ұсынылады.
"Ақшалай қаражат және олардың баламалары" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 010-жолы):
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 1-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы ақша қаражатының қалдығы туралы деректер.
"Қысқа және ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 011 және 110-жолдары):
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 2 және 5-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы қаржылық инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржылық инвестициялардан басқа) және өзгерістері бойынша деректер;
квазимемлекеттік сектордың субъектілеріне салынған ұзақ мерзімді инвестициялар (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы мен тұрғылықты жерлері, жарғылық капиталында мемлекеттің қатысу үлесі) бақыланатын және басқа субъектілер бойынша жеке ақпарат;
кейіннен қаржы инвестицияларының жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құны бойынша) бағалау;
берілген қарыздар бойынша ақпарат;
қаржы инвестицияларының және берілген қарыздардың құнсыздануының объективті және кейіпкер белгілерінің болуы;
есепті күнге қаржы инвестицияларына байланысты тәуекелдердің сипаты мен мөлшерлері;
ШҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 21-кестесіне сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектілерінің дивидендтері мен таза табысының бөлігі бойынша кірістердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодына аударылған және бюджетке аударылған сома туралы ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді дебиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 012, 013, 014, 015, 016, 017, 018, 019, 021, 023, 111, 112 және 113-жолдары):
есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы дебиторлық берешекті салыстыруды, есепті кезең үшін дебиторлық берешек сомасындағы өзгерістерді талдау ұсынылады;
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелері мен бақыланатын субъектілер) операциялар бойынша ақпарат;
күмәнді дебиторлық берешек бойынша құрылған резерв жөнінде есеп айырысулар;
есептен шығарылу себептерін көрсете отырып, күмәнді дебиторлық берешек бойынша есептен шығарылған үмітсіз борыштардың сомалары;
трансферттер мен субсидиялар бойынша берешек ақпарат туралы;
ҚЕ-5 "Қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 22-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешекті салыстыруды ұсынады.

По статье "Запасы" (строка 020 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
представляет сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, убыток от обесценения запасов и прочие изменения согласно таблице 4 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки запасов;
расчеты по созданному резерву на обесценение запасов;
причины создания резерва на обесценение запасов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения запасов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы сельскохозяйственной продукции в момент ее получения (сбора).
По статье "Прочие краткосрочные активы" (строка 022 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс" описание данных о наличии на начало года, конец года и движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих краткосрочных активов.
По статье "Долгосрочные активы" (строки 114, 116 и 118 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
по каждому классу долгосрочных активов необходимо представить сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблицам 6, 7 и 9 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности";
методы оценки долгосрочных активов;
расчеты по созданному резерву на обесценение долгосрочных активов;
причины создания резерва на обесценение долгосрочных активов;
причины и суммы восстановления убытков от обесценения долгосрочных активов;
информация о временно простаивающих долгосрочных активах;
информация о полностью с амортизированных, но находящихся в эксплуатации долгосрочных активах;
информация о видах, сроках, условиях аренды долгосрочных активов.
В случае отражения долгосрочных активов по переоцененной стоимости представляется информация:
о дате проведения переоценки, основание для ее проведения;
об участии независимого оценщика (с указанием номера и даты лицензии);
о методах, использованных для определения справедливой стоимости объекта долгосрочных активов.
Информация по активам, переданным в доверительное управление и по видам доходов и расходов от доверительного управления.
По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (строка 115 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация по затратам объектов незавершенного строительства и капитальных вложений согласно таблице 23 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".

"Қорлар" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 020-жолы):
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 4-кестесіне сәйкес түсімдерді, қорлардың құнсыздануынан болған залал және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басында және аяғындағы баланстық құнның салыстырмасын ұсынады;
қорларды бағалау әдістері;
қорлардың құнсыздануына арнап құрылған резерв жөніндегі есеп айырысулар;
қорлардың құнсыздануына арнап резерв құру себептері;
қорлардың құнсыздануынан болған залалды қалпына келтіру себептері мен сомалары;
ауыл шаруашылық өнімдерінің әрбір тобының оны алу (жинау) кезінде әділ құнын айқындау кезінде пайдаланылған әдістер туралы ақпарат.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 022-жолы) жылдың басында, жылдың аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
"Ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 114, 116 және 118-жолдары):
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 6, 7 және 9-кестелеріне сәйкес түсімді, амортизацияны, құнсызданудан болған залалды және өзге өзгерістерді көрсететін есепті кезеңнің басына және аяғына арналған баланстық құн салыстырмасын ұсыну қажет;
ұзақ мерзімді активтерді бағалау әдістерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап құрылған резерв бойынша есептеулерді;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануына арнап резерв құру себептерін;
ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болған залалдарды қалпына келтіру себептері мен сомасын;
уақытша тұрып қалған ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
толығымен амортизацияланған, бірақ пайдаланылып жүрген ұзақ мерзімді активтер туралы ақпаратты;
ұзақ мерзімді активтерді жалдаудың түрлері, мерзімі, шарттары туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Ұзақ мерзімді активтер қайта бағаланған құны бойынша көрсетілген жағдайда:
қайта бағалау жүргізілген күні мен оны өткізу үшін негіздеме туралы;
тәуелсіз бағалаушының қатысуы (лицензиясының нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып) туралы;
ұзақ мерзімді активтер объектісінің әділ құнын анықтау үшін пайдаланылған әдістер туралы ақпаратты ұсыну қажет.
Сенімгерлік басқаруға берілген активтер бойынша және сенімгерлік басқарудан түскен кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша ақпарат.
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 23-кестесіне сәйкес "Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 115-жолы) құрылысы аяқталмаған объектілердің шығындары мен оған күрделі салымдар бойынша ақпарат ұсынылады.

По статье "Биологические активы" (строка 117 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
дать описание каждой группы биологических активов;
информация о методах, использованных при определении справедливой стоимости каждой группы биологических активов;
в случае оценки по фактическим затратам раскрыть сверку балансовой стоимости на начало и конец отчетного периода, отражающую поступление, амортизацию, убыток от обесценения и прочие изменения согласно таблице 8 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Нематериальные активы" (строка 118 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс").
По статье "Прочие долгосрочные активы" (строка 120 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движений (увеличений и уменьшений) за отчетный период по видам прочих долгосрочных активов.
Информация по имуществу, полученному или переданному в аренду, а также переданному в концессию.
По статье "Долгосрочные и краткосрочные финансовые обязательства" (строки 210 и 310 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
виды, условия и суммы заимствования;
последующая оценка по отдельным классам финансовых обязательств (по справедливой, амортизированной или иной стоимости);
информация по обязательствам по договорам государственно-частного партнерства;
изменения на начало и конец отчетного периода, согласно таблицам 10 и 11 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Долгосрочная и краткосрочная кредиторская задолженность" (строки 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 и 315 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информацию по операциям со связанными сторонами (с государственными учреждениями своей системы и контролируемыми субъектами);
информация по списанию и начислению задолженности по резерву по неиспользованным отпускам;
суммы и причины списания кредиторской задолженности;
информация о кредиторской задолженности по аренде активов;
информация о кредиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым поступлениям на начало и конец отчетного периода согласно таблице 22 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Оценочные активы и оценочные обязательства" (строки 222 и 314 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс"):
информация по созданным оценочным обязательствам;
использованные суммы оценочных обязательств в течение отчетного периода;
краткое описание характера условных активов и условных обязательств.

Биологиялық активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 117-жолы):
биологиялық активтердің әрбір тобына сипаттама берілсін;
биологиялық активтердің әрбір тобының әділ құнын анықтау үшін пайдаланылған әдістер туралы ақпарат;
іс жүзіндегі шығындар бойынша бағалау жағдайында түсімдер, амортизация, құнсызданудан болған залал және өзге өзгерістері түсіндірме жазбаның ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 8-кестесіне сәйкес көрсетілетін есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы баланстық құн салыстырмасы ашып көрсетілсін.
"Материалдық емес активтер" бабы бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 118-жолы).
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 120-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі өзге қысқа мерзімді активтердің түрлері бойынша сипаттамасы.
Алынған немесе жалға берілген, сондай-ақ концессияға берілген мүлік бойынша ақпарат.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 210 және 310-жолдары):
қарыз алудың түрлері, шарттары және сомалары;
қаржылық міндеттемелердің жекелеген сыныптары бойынша (әділ, амортизацияланған немесе қандай да бір өзге құн бойынша) кейіннен бағалау;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер жөніндегі ақпарат;
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 10 және 11-кестелеріне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы өзгерістер.
"Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 223, 224, 311, 312, 313 және 315-жолдары):
байланысты тараптармен (өз жүйесінің мемлекеттік мекемелерімен және бақыланатын субъектілермен) операциялар бойынша ақпаратты;
пайдаланылмаған еңбек демалыстары бойынша резерв жөнінде берешекті есептен шығару және есепке алу жөнінде ақпарат;
кредиторлық берешекті есептен шығару сомалары мен себептері;
активтерді жалдау бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат.
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 22-кестесіне сәйкес есепті кезеңнің басындағы және аяғындағы салық түсімдері бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек туралы ақпарат.
"Бағалау активтері мен бағалау міндеттемелері" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 222 және 314-жолдары):
құрылған бағалау міндеттемелері жөнінде ақпарат;
есепті кезең ішінде бағалау міндеттемелерінің пайдаланылған сомалары;
шартты активтер мен шартты міндеттемелердің қысқаша сипаттамасы.

По статье "Прочая краткосрочная кредиторская задолженность" (строка 221 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочей кредиторской задолженности.
По статье "Прочие долгосрочные обязательства" (строка 315 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих долгосрочных обязательств.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (строка 223 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") описание данных о наличии на начало и конец года, движении (увеличении и уменьшении) за отчетный период по видам прочих краткосрочных обязательств.
По статье "Резервы" (строка 411 формы КФО-1 "Консолидированный бухгалтерский баланс") представляется информация об остатках и операциях по резервам по переоценке основных средств и нематериальных активов, оцениваемых по переоцененной стоимости.
По статьям "Доходы" и "Расходы" (строки 100 и 200 формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация по доходам и расходам за отчетный период:
по каждой категории доходов;
по доходам и расходам от управления активами (по вознаграждениям от инвестиций, займов, финансовой аренды и прочим доходам, и расходам от управления активами);
по доходам и расходам от выбытия основных средств, инвестиционной недвижимости;
по убыткам от обесценения основных средств и восстановление ранее признанных убытков;
по суммам резерва по обесценению запасов и восстановление ранее признанного резерва;
по суммам оценочных резервов, созданных за отчетный период и аналогичный период прошлого года и восстановление ранее признанных резервов.
По статье "Прочие доходы":
по каждому классу долгосрочных активов – о полученных доходах от изменения их справедливой стоимости;
о безвозмездно принятых долгосрочных активах;
прочим доходам согласно таблице 12 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Прочие расходы" представляется информация согласно таблице 14 КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности":
по каждому классу долгосрочных активов – о понесенных расходах от обесценения активов, выявленных в ходе проведения инвентаризации;
по резервам по сомнительной дебиторской задолженности;
о безвозмездно переданных долгосрочных активах/запасах.

"Өзге қысқа мерзімді кредиторлық берешек" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 221-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді кредиторлық берешек түрлері бойынша сипаттамасы.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 315-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" деген бап бойынша (ШҚЕ-1 "Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысанының 223-жолы) жылдың басында және аяғында қозғалысы (ұлғаюы және азаюы) болуы туралы деректердің есепті кезеңдегі басқа қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша сипаттамасы.
"Резервтер" деген бап бойынша ("Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ШҚЕ-1-нысанының 411-жолы) қайта бағалау құны бойынша бағаланатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қайта бағалау жөнінде резервтер бойынша қалдықтар мен операциялар туралы ақпарат ұсынылады.
"Кірістер" және "Шығыстар" деген баптар бойынша (ШҚЕ-2 "Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" нысанының 100 және 200-жолдары) есепті кезеңдегі кірістер мен шығыстар жөнінде ақпарат ұсынылады:
кірістердің әрбір санаты бойынша;
активтерді басқарудан түсетін кірістер мен шығыстар бойынша (инвестициялардан, қарыздардан, қаржылық жалдаудан сыйақылар және активтерді басқарудан түсетін өзге кірістер мен шығыстар бойынша);
негізгі құралдардың, инвестициялық жылжымайтын мүліктің істен шығуынан кірістер мен шығыстар бойынша;
негізгі құралдардың құнсыздануынан болған залалдар және бұрын танылған резервті қалпына келтіру бойынша;
қорлардың құнсыздануының резерв сомалары бойынша және бұрын танылған залалдарды қалпына келтіру;
есепті кезеңде және өткен жылдың ұқсас кезеңінде құрылған бағалау резервтерінің сомалары бойынша және бұрын танылған резервтерді қалпына келтіру.
"Өзге кірістер" деген баптар бойынша:
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – олардың әділ құнының өзгеруінен алынған кірістер туралы;
өтеусіз қабылданған ұзақ мерзімді активтер туралы;
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 12-кестесіне сәйкес басқа кірістер бойынша ақпарат ұсынылады.
"Өзге шығыстар" деген баптар бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 14-кестесіне сәйкес ақпарат ұсынылады;
ұзақ мерзімді активтердің әрбір сыныбы бойынша – активтерді түгендеу барысында айқындалған активтердің құнсыздануынан шыққан шығыстар туралы;
күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер жөнінде;
өтеусіз берілген ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы.

По статье "Доходы от налоговых поступлений в бюджет" согласно таблице 13 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности" представляется информация о суммах начисленных доходов от налоговых поступлений в бюджет, основных факторов, влияющих на поступления в бюджет, и прочая информация по доходам от налоговых поступлений.
По статье "Поступление трансфертов в бюджет" представляется информация о суммах начисленных доходов по полученным трансфертам в республиканский и местные бюджеты.
По статье "Неналоговые поступления" представляется информация о суммах начисленных доходов по неналоговым поступлениям, поступившим в республиканский и местные бюджеты.
По статье "Расходы по уменьшению поступлений в бюджет" (строка 137 формы КФО-2 "Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности") представляется информация о расходах по уменьшению налоговых и неналоговых поступлений в бюджет, возникающих при корректировке ранее начисленных доходов и перечисленных таможенных пошлин перед государствами-членами Евразийского экономического союза согласно таблице 15 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Безвозмездно переданные/полученные долгосрочные активы/запасы" представляется информация о безвозмездно переданных/полученных долгосрочных активах/запасах согласно таблице 16 и 16-1 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по концессионным активам и прочим активам по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация о наличии концессионных активов и прочих активов, полученных в рамках договоров государственно-частного партнерства по видам основных средств согласно таблице 17 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
По статье "Информация по взаимным операциям" представляется информация:
по видам доходов и расходов по взаимным операциям администратора бюджетных программ, согласно таблице 18 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию;
по поступлениям денежных средств на счета внешних займов, отраженных по статье 017 "Внешние займы и связанные гранты" формы КФО-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)", в целях переноса в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа по исполнению бюджета.
По статье Информация по начисленным и перечисленным суммам по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" представляется информация о начисленных суммах по счету 7120 "Расходы по расчетам с бюджетом" и перечисленных в бюджет по категориям поступлений бюджета, согласно таблице 19 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности", в целях выявления операций по элиминированию доходов и расходов бюджета.

"Бюджетке түсетін салықтық кірістер" деген бап бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 13-кестесіне сәйкес бюджетке салық түсімдерінен есептелген кірістердің сомалары, бюджетке түсетін түсімдерге әсер ететін негізгі факторлар туралы ақпарат және салық түсімдерінен түсетін кірістер бойынша өзге де ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке трансферттердің түсуі" деген бап бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерге алынған трансферттер бойынша есептелген кірістердің сомасы туралы ақпарат ұсынылады.
"Салықтық емес түсімдер" деген бап бойынша республикалық және жергілікті бюджеттерге түскен салықтық емес түсімдер бойынша есептелген кірістердің сомасы туралы ақпарат ұсынылады.
"Бюджетке түсетін түсімдерді азайту бойынша шығыстар" деген бап бойынша (ШҚЕ-2 "Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп" нысанының 137-жолы) ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 15-кестесіне сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер алдындағы бұрын есептелген кірістерді және аударылған кеден баждарын түзету кезінде туындайтын бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдердің азаюы бойынша шығыстар туралы ақпарат ұсынылады.
"Өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар" деген бап бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 16 және 16-1-кестесіне сәйкес өтеусіз берілген/алынған ұзақ мерзімді активтер/қорлар туралы ақпарат ұсынылады.
"Концессиялық активтер және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша басқа активтер бойынша ақпарат" деген бап бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 17-кестесіне сәйкес негізгі құралдардың түрлері бойынша концессиялық активтердің және мемлекеттік-жекеменшік серіктестік шарттары шеңберінде алынған өзге де активтердің болуы туралы ақпарат ұсынылады.
"Өзара операциялар бойынша ақпарат" деген бап бойынша мынадай:
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 18-кестесіне сәйкес элиминирленген операцияларды анықтау мақсатында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өзара операциялары бойынша кірістер мен шығыстардың түрлері бойынша;
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның шоғырландырылған қаржылық есептілігіне көшіру мақсатында ШҚЕ-3 "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысанының 017 "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар" бабы бойынша көрсетілген сыртқы қарыз есебіне ақша қаражатының түсімдері бойынша ақпарат ұсынылады.
7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және аударылған сомалар бойынша ақпарат" бабы бойынша 7120 "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша шығыстар" шоты бойынша есептелген және бюджеттің кірістері мен шығыстарын элиминирлеу бойынша операцияларды анықтау мақсатында ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 19-кестесіне сәйкес бюджет түсімдерінің санаттары бойынша бюджетке аударылған сомалар туралы ақпарат.

По статье "Обязательства по договорам государственно-частного партнерства" представляется информация об обязательствах по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по нефинансовым и финансовым обязательствам (по компенсации инвестиционных и операционных затрат, вознаграждениям и прочим обязательствам), предусмотренным договором, согласно таблице 20 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".
32. По статьям формы КФО-3 "Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод)" представляется информация по поступлениям и выбытиям денежных средств по видам деятельности за отчетный период;
информация о поступлении денег и проведенных выплатах по Фонду компенсации потерпевшим;
информация о движении денежных средств по внебюджетным счетам, согласно таблице 24 формы КФО-5 "Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности".";
пункт 33 исключить;
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Форма ГКФО-7 "Годовой консолидированный бухгалтерский баланс" представляет собой отчет о финансовом положении, активах, обязательствах и чистых активах/капитале.
Консолидация статей формы ГКФО-7 "Годовой консолидированный бухгалтерский баланс" осуществляется путем построчного сложения аналогичных статей.
В случае наличия сальдо по взаимным расчетам элиминируются данные краткосрочной дебиторской и кредиторской задолженностей по ведомственным расчетам, то есть взаимно исключаются.
По статьям "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011), "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110), "Краткосрочная кредиторская задолженность по расчетам с бюджетом" (код строки 213), "Долгосрочная кредиторская задолженность перед бюджетом" (код строки 313) исключается сальдо по взаимным расчетам между администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по исполнению бюджета (ведомством) по краткосрочным/долгосрочным финансовым инвестициям и краткосрочной/долгосрочной кредиторской задолженности
В разделе I "Краткосрочные активы" отражаются денежные средства и их эквиваленты, финансовые инвестиции, краткосрочная дебиторская задолженность, запасы и прочие активы.
По статье "Денежные средства и их эквиваленты" (код строки 010) показываются остатки денежных средств на контрольный счет наличности (далее – КСН), на счетах в иностранной валюте и специальных счетах по внешним займам и грантам, в кассе, на текущем и расчетном счетах государственных учреждений, прочие денежные средства.
По статье "Краткосрочные финансовые инвестиции" (код строки 011) показывается сумма краткосрочных займов предоставленных и финансовых инвестиций.
По статье "Краткосрочная дебиторская задолженность" (код строки 012) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по трансфертам, субсидиям, пенсиям и пособиям, задолженности за бюджетом, краткосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков, дебиторской задолженности работников и прочих подотчетных лиц, по другим видам расчетов с работниками, по арендным платежам, прочей краткосрочной дебиторской задолженности.
По статье "Краткосрочные вознаграждения к получению" (код строки 013) показывается сумма краткосрочных вознаграждений по выданным займам, финансовым инвестициям, аренде и другим вознаграждениям к получению.
По статье "Запасы" (код строки 014) показывается остаток материалов, незавершенного производства, готовой продукции, товаров и запасов.
По статье "Краткосрочные авансы выданные" (код строки 015) показывается сумма краткосрочной задолженности поставщиков, расчеты с которыми осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара и оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и размерах, заранее согласованных сторонами.
По статье "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям" (код строки 016) показывается сумма краткосрочной дебиторской задолженности по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет, поступлениям от реализации основного капитала.
По статье "Прочие краткосрочные активы" (код строки 017) показывается сумма расходов будущих периодов и прочих краткосрочных активов.

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша міндеттемелер" деген бап бойынша ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 20-кестесіне сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде шартта көзделген қаржылық емес және қаржылық міндеттемелер бойынша міндеттемелер (инвестициялық және операциялық шығындарды өтеу бойынша, сыйақылар және өзге де міндеттемелер бойынша) туралы ақпарат ұсынылады.
32. ШҚЕ-3 "Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысанының баптары бойынша есепті кезеңдегі қызмет түрлері бойынша ақша қаражатының түсімдері мен шығулары бойынша ақпарат:
Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша ақша түсімдері мен жүргізілген төлемдер туралы ақпарат;
ШҚЕ-5 "Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба" нысанының 24-кестесіне сәйкес бюджеттен тыс шоттар бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы ақпарат беріледі.";
33 тармақ алынып тасталсын;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. ЖШҚЕ-7 "Жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" нысаны қаржы жағдайы, активтер, міндеттемелер мен таза активтер/капитал туралы есепті білдіреді.
"Жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс" ЖШҚЕ-7 нысанының баптарын шоғырландыру ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы жүзеге асырылады.
Өзара есеп айырысулар бойынша сальдо болған жағдайда, дебиторлық және кредиторлық берешек жөніндегі ведомствалық өзара есеп айырысулар бойынша элиминирленеді, яғни өзара бірлесіп алынып тасталады.
"Қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар" (жол коды 011), "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар" (жол коды 110), "Бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" (жол коды 213), "Бюджетке ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" (жол коды 313) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган (бөлім) арасындағы қысқа мерзімді/ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар және қысқа мерзімді/ ұзақ мерзімді кредиторлық берешек бойынша өзара есеп айырысулар бойынша сальдо алынып тасталды.
Шоғырландырылған бухгалтерлік баланстың І "Қысқа мерзімді активтер" бөлімінде ақша қаражаты және олардың баламалары, қаржы инвестициялары, қысқа мерзімді дебиторлық берешек, қорлар және өзге активтер көрсетіледі.
"Ақша қаражаты және олардың баламалары" бабы (жол коды 010) бойынша шоғырландырылған бухгалтерлік баланс активінің ҚБШ-дағы ақша қаражатының қалдықтары, шетел валютасы шоттарындағы және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша арнайы шоттардағы, кассадағы, мемлекеттік мекемелердің ағымдағы және есепті шоттарындағы, өзге де ақшалай қаражат көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 011) бойынша берілген қысқа мерзімді қарыздар мен қаржы инвестицияларының сомасы көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бабы (жол коды 012) бойынша трансферттер, субсидиялар, зейнетақылар мен жәрдемақылар бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек, бюджеттегі берешек, сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі, қызметкерлердің және есеп беретін өзге тұлғалардың дебиторлық берешек, қызметкерлермен есеп айырысудың басқа да түрлері бойынша, жалдау төлемдері бойынша берешек, өзге де қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Алынуға тиісті қысқа мерзімді сыйақылар" бабы (жол коды 013) бойынша берілген қарыздар, қаржылық инвестициялар, жалдау және басқа алынатын сыйақылар бойынша қысқа мерзімді сыйақы сомасы көрсетіледі.
"Қорлар" бабы (жол коды 014) бойынша аяқталмаған өндірістің, материалдардың, дайын өнімнің, жолдағы тауарлар мен қорлардың қалдығы көрсетіледі.
"Берілген қысқа мерзімді аванстар" бабы (жол коды 015) бойынша өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы олармен есеп айырысулар әрбір жекелеген мәміле (тиеу, тауарды жіберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, қаражатты алдын ала тараптармен келісілген мерзімдер мен мөлшерлерде мерзімді аудару жолымен жүзеге асырылатын өнім берушілердің қысқа мерзімді берешектер сомасы көрсетіледі.
"Салықтық және салықтық емес түсімдер жөніндегі бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" бабы (жол коды 016) бойынша бюджетке түсетін салықтық және салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер жөніндегі бюджетпен есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Өзге қысқа мерзімді активтер" бабы (жол коды 017) бойынша алдағы кезеңдердің шығыстарының сомасы мен өзге қысқа мерзімді активтер көрсетіледі.

По статье "Итого краткосрочных активов" (код строки 100) показывается итоговая сумма строк 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016 и 017.
В разделе II "Долгосрочные активы" отражаются финансовые инвестиции, долгосрочная дебиторская задолженность, основные средства, незавершенное строительство и капитальные вложения, инвестиционная недвижимость, биологические активы, нематериальные активы и прочие долгосрочные активы.
По статье "Долгосрочные финансовые инвестиции" (код строки 110) показываются долгосрочные займы предоставленные и финансовые инвестиции.
По статье "Долгосрочная дебиторская задолженность" (код строки 111) показывается сумма долгосрочной дебиторской задолженности покупателей и заказчиков, арендаторов по финансовой аренде, прочей долгосрочной дебиторской задолженности.
По статье "Основные средства" (код строки 112) показываются основные средства.
По статье "Незавершенное строительство и капитальные вложения" (код строки 113) показывается сумма накопленных затрат на возведение, реконструкцию и создание объектов основных средств и нематериальных активов.
По статье "Инвестиционная недвижимость" (код строки 114) показывается стоимость инвестиционной недвижимости.
По статье "Биологические активы" (код строки 115) показывается стоимость биологических активов.
По статье "Нематериальные активы" (код строки 116) показывается стоимость нематериальных активов.
По статье "Прочие долгосрочные активы" (код строки 117) показывается стоимость прочих долгосрочных активов, не указанных в предыдущих подразделах.
По статье "Итого долгосрочных активов" (код строки 200) показывается итоговая сумма строк 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 и 117.
По статье "Баланс" показывается общая стоимость активов (строка 100 плюс строка 200).
В разделе III "Краткосрочные обязательства" отражаются краткосрочные финансовые обязательства, краткосрочная кредиторская задолженность по налогам и другим платежам, краткосрочные оценочные и гарантийные обязательства, прочие краткосрочные обязательства.
По статье "Краткосрочные финансовые обязательства" (код строки 210) показываются сумма краткосрочных займов полученных, финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства и прочих финансовых обязательств.
По статье "Краткосрочная кредиторская задолженность" (код строки 211) показывается сумма кредиторской задолженности по начисленным социальным выплатам, по платежам в бюджет, обязательств по оплате труда, по пенсионным взносам, перед поставщиками и подрядчиками за поставленные ими товары, выполненные работы и услуги, задолженности по краткосрочным вознаграждениям по займам, по арендным платежам, по другим обязательным и добровольным платежам, и другим денежным выплатам.
По статье "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет" (код строки 212) показывается сумма краткосрочной кредиторской задолженности по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет.
По статье "Прочие краткосрочные обязательства" (код строки 213) показываются остатки по краткосрочным оценочным, гарантийным обязательствам и прочим краткосрочным обязательствам.

"Қысқа мерзімді активтердің жиыны" бабы (жол коды 100) бойынша 010, 011, 012, 013, 014, 015, 016 және 017-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
ІІ "Ұзақ мерзімді активтер" бөлімінде қаржылық инвестициялар, ұзақ мерзімді дебиторлық берешектер, негізгі құралдар, аяқталмаған құрылыс пен күрделі салымдар, инвестициялық жылжымайтын мүлік, биологиялық активтер, материалдық емес активтер және басқа ұзақ мерзімді активтер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары" бабы (жол коды 110) бойынша ұзақ мерзімді қарыздар, ұсынылған және қаржылық инвестициялар көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек" бабы (жол коды 111) бойынша сатып алушылар мен тапсырыс берушілердің, жалдаушылардың қаржылық жалдау бойынша ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің, өзге де ұзақ мерзімді дебиторлық берешегінің сомасы көрсетіледі.
"Негізгі құралдар" бабы (жол коды 112) бойынша негізгі құралдар көрсетіледі.
"Аяқталмаған құрылыс және күрделі салымдар" бабы (жол коды 113) бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтер объектілерін құруға, реконструкцияға және сатып алуға жинақталған шығындар сомасы көрсетіледі.
"Инвестициялық жылжымайтын мүлік" бабы (жол коды 114) бойынша инвестициялық жылжымайтын мүліктің құны көрсетіледі.
"Биологиялық активтер" бабы (жол коды 115) бойынша биологиялық активтердің құны көрсетіледі.
"Материалдық емес активтер" бабы (жол коды 116) бойынша материалдық емес активтердің құны көрсетіледі.
"Өзге ұзақ мерзімді активтер" бабы (жол коды 117) бойынша алдыңғы кіші бөлімдерде көрсетілмеген басқа ұзақ мерзімді активтердің құны көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді активтердің жиыны" бабы (жол коды 200) бойынша 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116 және 117-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
"Баланс" бап бойынша активтердің жалпы құны көрсетіледі (100-жол қосу 200-жол).
"ІІІ "Қысқа мерзімді міндеттемелер" бөлімінде қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер, салық және басқа да төлемдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек, қысқа мерзімді бағалау мен кепілдік міндеттемелері, өзге қысқа мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді қаржылық міндеттемелер" бабы (жол коды 210) бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қаржылық міндеттемелердің және өзге қаржылық міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
"Қысқа мерзімді кредиторлық берешек" бабы (жол коды 211) бойынша өнім берушілер мен мердігерлер алдында тауарлар, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін есептелген әлеуметтік төлемдер бойынша, бюджетке төлемдер бойынша кредиторлық берешек, еңбекақы төлеу бойынша, зейнетақы жарналары бойынша міндеттемелер, қарыздар бойынша қысқа мерзімді сыйақылар, басқа міндетті және ерікті төлемдер және басқа да ақшалай төлемдер бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
"Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" бабы (жол коды 212) бойынша бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер" бабы (жол коды 213) бойынша қысқа мерзімді бағалау, кепілдік міндеттемелері және өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша қалдықтар көрсетіледі.

По статье "Итого краткосрочных обязательств" (код строки 300) показывается итоговая сумма строк 210, 211, 212 и 213.
В разделе IV "Долгосрочные обязательства" отражаются долгосрочные финансовые обязательства, долгосрочная кредиторская задолженность, прочие долгосрочные обязательства.
По статье "Долгосрочные финансовые обязательства" (код строки 310) показываются суммы долгосрочных займов полученных, финансовых обязательств по проектам государственно-частного партнерства и прочих финансовых обязательств.
По статье "Долгосрочная кредиторская задолженность" (код строки 311) показывается сумма долгосрочной кредиторской задолженности за поставленные ими активы, выполненные работы и услуги, задолженность перед бюджетом, задолженность по арендным платежам и прочая долгосрочная кредиторская задолженность.
По статье "Прочие долгосрочные обязательств" (код строки 312) показываются оценочные и гарантийные обязательства и прочие долгосрочные обязательства.
По статье "Итого долгосрочных обязательств" (код строки 400) показывается итоговая сумма строк 310, 311 и 312.
В разделе V "Чистые активы/капитал" отражаются суммы резервов и накопленного финансового результата.
По статье "Резервы" (код строки 410) показываются остатки по резервам.
По статье "Накопленный финансовый результат" (код строки 411) показывается финансовый результат с нарастающим итогом, включая отчетный год.
По графе "На начало года", в том числе отражается остаток КСН республиканского бюджета и соответствующих местных бюджетов на 1 января 2018 года.
По статье "Итого чистые активы/капитал" (код строки 500) показывается итоговая сумма строк 410 и 411.
По статье "Баланс" показывается общая стоимость обязательств и чистых активов/капитала (строка 300 плюс строка 400 плюс строка 500).";
в пункте 42:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"По статье "Поступление трансфертов в бюджет" (код строки 020-3) подлежит исключению сумма доходов на сумму начисленных расходов по расчетам с бюджетом (возврат трансфертов прошлых лет от нижестоящих бюджетов). Возврат трансфертов в результате проверок органами аудита являются доходом бюджета.";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"По статье "Прочие расходы" (код строки 150) подлежит исключению сумма расходов по безвозмездной передаче запасов, сумма расходов по централизованному снабжению долгосрочными активами и запасами государственных учреждений, сумма расходов по безвозмездной прием – передаче кредиторской и дебиторской задолженностей между администраторами республиканских бюджетных программ. Кроме того, подлежит исключению сумма расходов уполномоченного органа по исполнению бюджета от принятия обязательств полученным по внешним займам на сумму дохода от поступления внешних займов.";
часть двадцать первую изложить в следующей редакции:
"По статье "Прочие доходы" (код строки 040) показываются доходы от безвозмездного получения активов, компенсации (ранее признанных убытков от обесценения активов) от третьих сторон, доходы от поступлений в Фонд компенсации потерпевшим и доходы, полученные от прочих операций.";
в пункте 44:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"По статье "Изменения в чистых активах/капитале за отчетный период" (код строки 040) показывается увеличение и уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов и финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, также прочих резервов за отчетный период.";
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
"По статье "Изменения в чистых активах/капитале за прошлый период" (код строки 100) показывается увеличение и уменьшение резервов на переоценку долгосрочных активов и финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, также прочих резервов за аналогичный период прошлого года.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

"Қысқа мерзімді міндеттемелердің жиыны" бабы (жол коды 300) бойынша 210, 211, 212 және 213-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
ІV "Ұзақ мерзімді міндеттемелер" бөлімінде ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер, ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді қаржылық міндеттемелер" бабы (жол коды 310) бойынша алынған қарыздардың, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша қаржылық міндеттемелер және өзге қаржылық міндеттемелер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек" бабы (жол коды 311) бойынша жеткізілген активтер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін ұзақ мерзімді кредиторлық берешек, бюджет алдындағы берешек, жалға алу төлемдері бойынша берекше және өзге де ұзақ мерзімді кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
"Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер" бабы (жол коды 312) бойынша бағалау және кепілдік міндеттемелері мен өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер көрсетіледі.
"Ұзақ мерзімді міндеттемелердің жиыны" бабы (жол коды 400) бойынша 310, 311 және 312-жолдардың қорытынды сомасы көрсетіледі.
V "Таза активтер/капитал" бөлімінде резервтер және жинақталған қаржылық нәтиженің сомалары көрсетіледі.
"Резервтер" бабы (жол коды 410) бойынша резервтер бойынша қалдықтар көрсетіледі.
"Жинақталған қаржылық нәтиже" бабы (жол коды 411) бойынша есепті жылды қоса алғанда, қаржылық нәтиже өсу қорытындысымен көрсетіледі.
"Жылдың басында" деген баған бойынша, оның ішінде 2018 жылғы 1 қаңтардағы республикалық бюджеттің ҚБШ-дағы қалдығы және тиісті жергілікті бюджеттер көрсетіледі.
"Таза активтердің/капиталдың жиыны" бабы (жол коды 500) бойынша 410 және 411-жолдарының қорытынды сомасы көрсетіледі.
"Баланс" бап бойынша міндеттемелер мен таза активтердің/капиталдың жалпы құны көрсетіледі (300-жол қосу 400-жол қосу 500-жол).";
42-тармақтың:
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Бюджетке трансферттер түсімі" бабы (жол коды 020-3) бойынша бюджетпен есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстар сомасына кірістер сомасы (төмен тұрған бюджеттерден өткен жылдардың трансферттерін қайтару жөнінде) алынып тастауға жатады. Аудиторлық органдар жүргізген тексерулер нәтижесінде трансферттердің қайтарымы бюджеттің кірісі болып табылады.";
оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Өзге шығыстар" бабы (жол коды 150) бойынша қорларды өтеусіз беру бойынша шығыстар сомасы, мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтерімен және қорлары мен орталықтандырылған жабдықтау бойынша шығыстар сомасы, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасындағы кредиторлық және дебиторлық берешектерді өтеусіз қабылдап алу-беру бойынша шығыстар сомасы алынып тастауға жатады. Бұдан басқа сыртқы қарыздар түсімдерінен алынған кірістер сомасына сыртқы қарыздар бойынша міндеттемелер қабылдаудан болған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган шығыстарының сомасы алынып тастауға жатады.";
жиырма бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Өзге кірістер" бабы (жол коды 040) бойынша үшінші тараптардан активтерді, өтемақыны (бұрын танылған активтердің құнсыздануынан болған залалдар) өтеусіз алудан түсетін кірістер, жәбірленушілерге өтемақы қорына түсімдерден түсетін кірістер мен өзге де операциялардан алынған кірістер көрсетіледі.";
44-тармақтың:
бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Есепті кезеңдегі таза активтердег/капиталдағы өзгерістер" бабы (жол коды 040) бойынша есепті кезеңдегі сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді активтер мен қаржы инвестицияларын қайта бағалауға резервтердің, сондай-ақ өзге де резервтердің ұлғаюы және азаюы көрсетіледі.";
он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
""Өткен кезеңдегі таза активтердегі/капиталдағы өзгерістер" бабы (жол коды 100) бойынша өткен жылдың осындай кезеңінде сатуға арналған бар ұзақ мерзімді активтер мен қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің, сондай-ақ өзге де резервтердің ұлғаюы мен азаюы көрсетіледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-8 "Годовой консолидированной отчет о результатах финансовой деятельности" путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "Доходы от необменных операций" (код строки 010), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению суммы доходов от необменных операций по финансированию текущей деятельности, капитальных вложений, доходов от финансирования внешних займов, доходов по трансфертам на сумму расходов по контрольному счету наличности местного бюджета;
суммы доходов по поступившим в бюджет возвратов трансфертов, на сумму начисленных администраторами местных бюджетных программ расходов по расчетам с бюджетом по возврату трансфертов прошлых лет, суммы поступлений трансфертов из вышестоящего бюджета в бюджет нижестоящего на сумму использованных трансфертов, выделенных в текущем году;
статьи "Доходы от обменных операций" (код строки 020), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению суммы доходов от неналоговых поступлений в бюджет, от реализации товаров, работ и услуг, доходов от реализации основного капитала, доходов от реализации финансовых активов государства с суммой начисленных расходов по расчетам с бюджетом от продажи активов, а также по доходам от управления активами и другим доходам, суммы по которым подлежат перечислению в доход бюджета в отчетном периоде;
статьи "Доходы от управления активами" (код строки 030), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы доходов по вознаграждениям по выданным бюджетным кредитам поступившим в вышестоящий бюджет нижестоящим бюджетам на сумму расходов по выплате вознаграждений нижестоящего бюджета;
статьи "Прочие операционные расходы" (код строки 115), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежит исключению сумма расходов по платежам в бюджет по представленным бюджетным кредитам, вознаграждениям и по суммам начисленных обязательств на недоиспользованную сумму полученных трансфертов; сумма расхода администратора бюджетных программ, начисленного при передаче средств подведомственным государственным учреждениям на финансирование текущей деятельности и капитальных вложений;
статьи "Субсидии, трансферты" (код строки 122), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы расходов по трансфертам, полученным из вышестоящего бюджета, использованных в текущем году;
статьи 130 "Расходы по управлению активами" в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы расходов по выплате вознаграждений в вышестоящий бюджет по полученным бюджетным кредитам.";

"51. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы қаржылық қызмет нәтижелері туралы есептің (ЖШҚЕ-8 нысаны) баптарын шоғырландыруды жүзеге асырады:
"Айырбас емес операциялардан түсетін кірістер" бабы (жол коды 010), облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ағымдағы қызметті қаржыландыру бойынша айырбас емес операциялардан түсетін кірістер, күрделі салымдар, сыртқы қарыздарды қаржыландырудан түсетін кірістер, жергілікті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шоты бойынша шығыстар сомасымен трансферттер бойынша кірістер сомасы;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері есептеген өткен жылдар трансферттерін қайтару бойынша бюджетпен есеп айырысу бойынша шығыстар сомасына бюджетке түскен трансферттерді қайтару бойынша кірістер сомасы; ағымдағы жылы бөлінген пайдаланылған трансферттер сомасына жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке трансферттер түсімдерінің сомасын алып тастауға жатады.
"Айырбас операцияларынан алынатын кірістер" бабы (жол коды 020), облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджетке салықтық емес түсімдерден, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өткізуден түсетін кірістердің, негізгі капиталды өткізуден түсетін кірістердің, активтерді сатудан бюджетпен есеп айырысу бойынша есептелген шығыстар сомасымен мемлекеттің қаржылық активтерін өткізуден түсетін кірістердің, сондай-ақ активтерді басқарудан алынатын кірістер мен сомалары есепті кезеңде бюджет кірісіне аударуға жататын басқа да кірістер бойынша алып тастауға жатады.
"Активтерді басқарудан алынатын кірістер" бабы (жол коды 030), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде төмен тұрған бюджеттің сыйақы төлемі бойынша шығыстар сомасына төмен тұрған бюджеттерге жоғары тұрған бюджетке түскен берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы бойынша кірістердің сомасы алып тастауға жатады.
"Өзге де операциялық шығыстар" бабы (жол коды 115), облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде берілген бюджеттік кредиттер, сыйақылар мен алынған трансферттердің толық пайдаланылмаған сомасына есептелген міндеттеме сомалары бойынша бюджетке төлемдер бойынша шығыстар сомасы; ағымдағы қызметтерді қаржыландыруға және күрделі салымдарына ведомстволық тәуелді мемлекеттік мекемелерге қаражат беру кезінде есептелген бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстарының сомасы алып тастауға жатады.
"Субсидиялар, трансферттер" баптары (жол коды 122), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есебінде ағымдағы жылы пайдаланылған жоғары тұрған бюджеттен алынған трансферттер бойынша шығыстардың сомасы алынып тасталынады.
"Активтерді басқару бойынша шығыстар" 130-бабы, облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде алынған бюджеттік кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджетке сыйақы төлеу бойынша шығыстар сомасы алып тастауға жатады.";

дополнить пунктом 51-1 следующего содержания:
"51-1. Уполномоченный орган по исполнению местного бюджета осуществляет консолидацию статей формы ГКФО-9 "Годовой консолидированной отчет о движении денег (прямой метод)" путем построчного сложения аналогичных статей:
статьи "По поступлениям в бюджет" (код строки 010), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы поступлений трансфертов из вышестоящего бюджета в бюджет нижестоящего;
статьи "Полученные вознаграждения" (код строки 050), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению поступления вознаграждений по выданным бюджетным кредитам между уровнями вышестоящего и нижестоящего бюджета;
статьи "Трансферты, субсидии" (код строки 140), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы перечисления трансфертов из вышестоящего бюджета в бюджет нижестоящего;
статьи "Прочие платежи" (код строки 160), в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы возврата трансфертов в вышестоящий бюджет;
статьи "Погашение займов" код строки 330 в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы, поступившие в счет погашения бюджетных кредитов между уровнями бюджета;
статьи "Выданные займы" код строки 440 в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы, перечисленные на бюджетное кредитование между уровнями бюджета;
статьи "Поступление займов" код строки 610 в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы поступивших бюджетных кредитов, между уровнями бюджета;
статьи "Погашение займов" код строки 710 в консолидированной финансовой отчетности уполномоченного органа области по исполнению бюджета подлежат исключению суммы, перечисленные в счет погашения бюджетных кредитов между уровнями бюджета.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

51-1 тармақ мынадай мазмұнымен толықтырылсын:
"51-1. Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ЖШҚЕ-9 "Ақша қозғалысы туралы жылдық шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)" нысанын ұқсас баптарды жолма-жол қосу арқылы шоғырландырады:
"Бюджетке түсімдер бойынша" бабы (жол коды 010), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке трансферттер түсімдерінің сомасы алып тастауға жатады;
"Алынған сыйақы" бабы (жол коды 050), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде жоғары және төмен деңгейдегі бюджет арасында берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы түсімдері алып тастауға жатады;
"Трансферттер, субсидиялар" бабы (жол коды 140), бюджетті атқару жөніндегі облыстың уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке трансферттер сомасы алып тастауға жатады;
"Өзге төлемдер" бабы (жол коды 160), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде жоғары тұрған бюджетке трансферттерді қайтару сомасы алып тастауға жатады;
"Қарыздарды өтеу" бабы (жол коды 330), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджет деңгейлері арасындағы бюджеттік кредиттерді өтеу есебіне түскен сомалар алып тастауға жатады;
"Берілген несиелер" бабы (жол коды 440), бюджеттің атқарылуы жөніндегі облыстың уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік кредиттеуге бюджеттік деңгейлер арасында аударылған сомалар алынып тасталуға жатады;
"Қарыздарды алу" бабы (жол коды 610), бюджеттің атқарылуы жөніндегі облыстың уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігіндегі алынған бюджеттік кредиттер сомасын бюджеттік деңгейлер арасында алып тастауға жатады;
"Қарыздарды өтеу" бабы (жол коды 710), облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде бюджеттік деңгейлер арасындағы бюджеттік кредиттерді өтеуге аударылған сомалар алынып тасталынады.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 1
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Консолидированный бухгалтерский баланс отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-1
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: администраторами бюджетных программ
____________________________________________________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета_____________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу
по исполнению местного бюджета/ ведомству ________________________________________
Срок представления: для администраторов республиканских бюджетных программ и
уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета.
Вид бюджета: ____________________ Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
1 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___жылғы "___" ___________ есепті кезеңге арналған шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Индексі: ШҚЕ -1 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін ведомство;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол
коды
Есепті
кезеңнің
басында
Есепті
кезеңнің
соңында
1
2
3
4
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары

640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
700
Задолженность служащих по обучению
710
Руководитель или лицо, замещающее его__ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
_________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года

640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделер мен кубоктар
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Мемлекеттік меншігіне айналдырылған (түскен) мүлік
700
Қызметкерлердің оқыту бойынша берешегі
710
Басшы немесе оның орнындағы адам ______ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшеге басшылық ететін адам ______ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны                         ____жылы "____" _______________

Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пунктах 22 и 23 настоящих Правил.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 2
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности за период,
заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-2
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: администраторами бюджетных программ
__________________________________________________________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета____________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ ведомству____________________________________________________
Срок представления: для администраторов республиканских бюджетных программ
и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета.
Вид бюджета: ____________________ Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый
период
1
2
3
4
Доходы от необменных операций, в том числе:

Ескертпе: нысанды толтыру осы Қағидалардың 22 және 23-тармақтарында жазылған түсіндірмелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
2 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
аяқталатын 20___жылғы "___" ___________ есепті кезеңге арналған Қаржылық қызмет нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп
Индексі: ШҚЕ-2 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін ведомство;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол
коды
Есепті
кезең
Өткен
кезең
1
2
3
4
Айырбас емес операциялардан алынатын кірістер, оның ішінде:

150
Расходы по КСН республиканского и местных бюджетов
151
Расходы, всего (сумма строк 110, 130, 137, 140, 150, 151)
200
Доля чистых прибылей или убытков по инвестициям, учитываемым по методу долевого участия
210
Выбытие долгосрочных активов
220
Курсовая разница
230
Прочие
240
Финансовый результат отчетного периода (строка 100 минус строка 200 +/-210, 220, 230, 240)
300
Руководитель или лицо, замещающее его _____ ______ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
_________ ________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пункте 24 настоящих Правил.
Приложение 3 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 3
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Консолидированный отчет о движении денег (прямой метод) за период,
заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-3
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: администраторами бюджетных программ
_____________________________________________________________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета ______________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ ведомству____________________________________________________
Срок представления: для администраторов республиканских бюджетных программ
и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета.
Вид бюджета: ____________________ Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Отчетный период
Прошлый период
1
2
3
4
I. Движение денежных средств от операционной деятельности

150
Республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ бойынша шығыстар
151
Шығыстар, барлығы (110, 130, 137, 140, 150, 151-жолдардың сомасы)
200
Үлестік қатысу әдісі бойынша ескерілетін инвестициялар бойынша таза табыс немесе шығындар үлесі
210
Ұзақ мерзімді активтердің шығуы
220
Бағамдық айырма
230
Өзгелер
240
Есепті кезеңнің қаржылық нәтижесі (100-жол алу 200 +/- 210, 220, 230, 240-жолдар)
300
Басшы немесе оны алмастыратын адам ______ _______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшені басқаратын адам ______ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орыны                   _____ жылғы "___" ______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 24-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
3 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
аяқталатын 20___жылғы "___" ___________ есепті кезеңге арналған Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп (тікелей әдіс)
Индексі: ШҚЕ-3 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін ведомство;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол
коды
Есепті
кезең
Өткен
кезең
1
2
3
4
І. Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

Выбытие денежных средств, всего (сумма строк 710, 720)
800
Погашение займов
710
Прочие
720
Чистая сумма денежных средств от финансовой деятельности (строка 700 - строка 800)
900
Увеличение +/- уменьшение денежных средств (строка 300 +/- строка 600 +/- строка 900)
910
Чистая курсовая разница
911
Денежные средства на начало периода
920
Денежные средства на конец периода
930
Руководитель или лицо, замещающее его ________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
________ _______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пункте 25 настоящих Правил.
Приложение 4 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 4
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала за период,
заканчивающийся "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-4
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: администраторами бюджетных программ
_______________________________________________________________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ ведомству_____________________________________________________
Срок представления: для администраторов республиканских бюджетных программ и
уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета.
Вид бюджета: ____________________ Единица измерения: тысяч тенге
Показатели
Код строки
Финансирование капитальных вложений
Резервы
Накоп ленный финан совый резуль тат
Всего чистые активы/ капитал
1
2
3
4
5
6
Сальдо на начало отчетного периода

Ақша қаражатының шығуы, барлығы (710, 720-жолдар сомасы)
800
Қарыздарды өтеу
710
Өзгелер
720
Қаржылық қызметтен түскен ақша қаражатының таза сомасы (700-жол - 800-жол)
900
Ақша қаражатының ұлғаюы +/- азаюы (300-жол +/- 600-жол +/- 900-жол)
910
Таза бағамдық айырма
911
Кезеңнің басындағы ақша қаражаты
920
Кезеңнің соңындағы ақша қаражаты
930
Басшы немесе оның орнындағы адам ______ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшеге басшылық ететін адам ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны                   ____жылы "____" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 25-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
4 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
аяқталатын 20___жылғы "___" ___________есепті кезеңге арналған Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп
Индексі: ШҚЕ-4 нысан
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін ведомство;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Көрсеткіштер
Жол коды
Күрделі салымдарды қаржыландыру
Резерв тер
Жинақталған қаржы лық нәтиже
Таза активтер дің / капитал дың барлығы
1
2
3
4
5
6
Есепті кезеңнің басындағы сальдо

103
х
х
Уменьшение резервов на переоценку финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
104
х
Прочие резервы
105
х
Разницы обменных курсов по пересчету зарубежной деятельности
106
х
Увеличение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
107
х
х
Уменьшение финансирования, признанное напрямую в Отчете об изменениях чистых активов/капитала
108
х
х
Финансовый результат за прошлый период
110
х
х
Сальдо на конец прошлого периода (строки 090 +/- 100 +/- 120)
120
Руководитель или лицо, замещающее его _________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
_______ ________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями, изложенными в пункте 26 настоящих Правил.
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 5
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности за период,
заканчивающийся на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-5
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: администраторами бюджетных программ
________________________________________________________________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета_________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ ведомству______________________________________________________
Срок представления: для администраторов республиканских бюджетных программ и
уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета.

103
х
х
Қолданыстағы сатуға арналған қаржылық инвестицияларды қайта бағалауға резервтердің азаюы
104
х
Өзге резервтер
105
х
Шетелдік қызметті қайта есептеу бойынша айырбас бағамдардың айырмалары
106
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың ұлғаюы
107
х
х
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепте тікелей танылған қаржыландырудың азаюы
108
х
х
Өткен кезеңдегі қаржылық нәтиже
110
х
х
Өткен кезеңнің аяғындағы сальдо (090+/-100+/-120-жолдары)
120
Басшы немесе оның орнындағы адам ______ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшеге басшылық ететін адам ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны                   ____жылы "____" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 26-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
5 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
аяқталатын 20___жылғы "___" ___________ есепті кезеңге арналған шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба
Индексі: ШҚЕ - 5 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады:
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін ведомство;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.

1. Общие сведения: положение администраторов бюджетных программ/
уполномоченных органов: ________________________________________________________
количество подведомственных учреждений: ____________________
количество администраторов бюджетных программ: _____________
количество уполномоченных органов: _________________________
используемые нормативные правовые акты: ____________________
2. Раскрытия к финансовой отчетности.
Вид бюджета: ____________________ Единица измерения: тысяч тенге

1. Жалпы мәліметтер.
бағдарламалар әкімшілері/уәкілетті органдардың қағидасы: _______
ведомстволық бағынысты мекемелер саны _________________________
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері саны _______________________
уәкілетті органдар саны _______________________________________
пайдаланатын нормативтік құқықтық актілер _____________________
2. Қаржылық есептілікке ашылған мәліметтер.
Қысқа мерзімді активтер
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге

034
Таблица 21. Информация о размерах дивидендов, доходов на доли участия и части чистого дохода субъектов квазигосударственного сектора
Наименование
(товарищества с ограниченной ответственностьи, акционерные общества, республиканское государственное предприятие)
Переплата (+)/
Задолженность (-) прошлых лет
на начало года
Подлежит перечислению по итогам деятельности за год
Подлежит перечислению по итогам проверок
Всего перечислено
Переплата (+)/
Задолженность
(-) на конец отчетного периода

034
21-кесте. Дивидендтердің, қатысу үлесіне кірістердің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің таза кірісінің бір бөлігінің мөлшері туралы ақпарат
Атауы
(акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік, республикалық мемлекеттік кәсіпорын)
Жыл басындағы артық төлеу (+)/
өткен жылдардың берешегі ( -)
Жыл ішіндегі қызмет қорытындылары бойынша аударуға жатады
Тексеру қорытындылары бойынша аударуға жатады
Барлығы аударылған
Есепті кезеңнің соңына артық төлеу (+)/
берешек

010
Поступило всего, в том числе
020
от операционной деятельности
021
от инвестиционной деятельности
022
х
х
х
х
Выбыло всего, в том числе
030
от операционной деятельности
031
от инвестиционной деятельности
032
Остаток на конец года
040
Примечание: *денежные средства, поступившие не из республиканского
(соответствующего местного) бюджета
Руководитель или лицо, замещающее его __________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
______________ ________________________________________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пунктах 30 и 31 настоящих Правил.
Приложение 6 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 6
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Консолидированный бухгалтерский баланс при реорганизации отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма КФО-6
Периодичность: полугодовая, годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: администраторами бюджетных программ
_____________________________________________________________________________
уполномоченными органами по исполнению местного бюджета______________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ ведомству___________________________________________________
Срок представления: для администраторов республиканских бюджетных программ
и уполномоченных органов по исполнению местного бюджета устанавливается ведомством;
для администраторов местных бюджетных программ устанавливается уполномоченными
органами по исполнению местного бюджета.
Вид бюджета: ____________________ Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
Код строки
Сальдо на начало года
Плюс/ минус начальное сальдо
Пересчитанное сальдо на начало года
Передано на дату реорганизации*
1
2
3
4
5
6
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты

010
Барлығы келіп түсті, оның ішінде
020
операциялық қызметтен
021
инвестициялық қызметтен
022
х
х
х
х
Барлығы шықты, оның ішінде
030
операциялық қызметтен
031
инвестициялық қызметтен
032
жыл соңындағы қалдық
040
Ескертпе: *республикалық (тиісті жергілікті) бюджеттен емес келіп түскен өзге шоттар бойынша ақша қозғалысы
Басшы немесе оның орнындағы адам ______ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшеге басшылық ететін адам ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны ____жылы       "____" _______________
Ескертпе: Осы бұйрықпен бекітілген Қағидалардың 30 және 31-тармағына сәйкес нысанды толтыруға байланысты түсіндірме.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
6 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
аяқталатын 20___жылғы "___" _________есепті кезеңге арналған қайта ұйымдастыру кезіндегі шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Индексі: ШҚЕ - 6 нысаны
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады: Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері__________________________
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға _____
Ұсыну мерзімі:
республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі облыстардың жергілікті уәкілетті органдары үшін ведомство;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері үшін жергілікті бюджетті
атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар белгілейді.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
АКТИВТЕР
Жол коды
Жылдың басына сальдо
Бастапқы сальдо қосу/алу
Жыл басында қайта есептелген сальдо
Қайта ұйымдас тырылу күніне берілді*
1
2
3
4
5
6
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақша қаражат және олардың баламалары

640
Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности
650
Переходящие спортивные призы и кубки
660
Путевки
670
Учебные предметы военной техники
680
Активы культурного наследия
690
Имущество, обращенное (поступившее) в собственность государства
700
Задолженность служащих по обучению
710
*Примечание. Графа 6 заполняется для подтверждения сумм переданных/принятых
активов, обязательств и чистых активов/капитала на дату реорганизации.
Передано: Руководитель или лицо, замещающее его _____ _______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
________________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Принято: Руководитель или лицо, замещающее его____ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
________ _______________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати "___" _______________ ____года
Примечание: заполнение формы осуществляется в соответствии с пояснениями,
изложенными в пункте 20 настоящих Правил.
Приложение 7 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2021 года № 157
Приложение 7
к Правилам составления
консолидированной финансовой
отчетности администраторами
бюджетных программ и
уполномоченными органами
по исполнению бюджета
Форма, предназначенная
для сбора
административных данных
Годовой консолидированный бухгалтерский баланс отчетный период
на "___" ________20__года
Индекс: форма ГКФО-7
Периодичность: годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.minfin.gov.kz
Кем представляется: уполномоченными органами по исполнению местного бюджета
_______________________________________________________________________________
Куда представляется: соответствующему уполномоченному органу по исполнению
местного бюджета/ведомству______________________________________________________
Срок представления: уполномоченными органами по исполнению местного бюджета
представляются в сроки, установленные соответствующим органом по исполнению местного
бюджета
Вид бюджета: ________________ Единица измерения: тысяч тенге
АКТИВЫ
№ примечания
Код строки
На начало отчетного периода
На конец отчетного периода
1
2
3
4
5
I. Краткосрочные активы
Денежные средства и их эквиваленты
1

640
Қайтарылмаған материалдық құндылықтар үшін оқушылар мен студенттердің берешегі
650
Өтпелі спорттық жүлделері мен кубоктары
660
Жолдамалар
670
Әскери техниканың оқулық құралдары
680
Мәдени мұра активтері
690
Жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік меншігіне айналдырылған (түскен) бағаланған
700
Қызметкерлердің оқыту бойынша берешегі
710
*Ескертпе: 6-баған қайта ұйымдастырылу күніне берілген/қабылданған активтердің, міндеттемелер мен таза активтер/капиталдың сомаларын растау үшін толтырылады.
Берілді:
Басшы немесе оның орнындағы адам __________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшеге басшылық ететін адам _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны                         ____ жылғы "____" ________
Қабылданды:
Басшы немесе оның орнындағы адам _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық
бөлімшеге басшылық ететін адам _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны                         ____ жылғы "____" ___________
Ескертпе: нысанды толтыру осы Қағидалардың 20-тармағында жазылған түсіндірмелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 26 ақпандағы
№ 157 бұйрығына
7 қосымша
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшілері мен бюджетті атқару
жөніндегі жергілікті уәкілетті
органдардың оғырландырылған
қаржылық есептілікті жасау
қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
20___жылғы "___" _________есепті кезең Жылдық шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Индексі: ЖШҚЕ-7 нысаны
Кезеңділігі: жылдық
Әкімшілік мәліметтер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. mіnfіn.gov.kz
Кім ұсынады:
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар________________
Қайда ұсынылады:
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті органға/ведомствоға
ұсынылады___________________________
Ұсыну мерзімі:
жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар үшін бюджетті
атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде ұсынады.
Бюджеттің түрі:_________________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Активтер
№ Ескерту
Жол коды
Есепті кезеңнің басында
Есепті кезеңнің аяғында
1
2
3
4
5
І. Қысқа мерзімді активтер
Ақшалай қаражат және олардың баламалары
1