Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2021 года № 41. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2021 года № 22283. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 июля 2021 года № 80.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 16.07.2021 № 80 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 74-5 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
2. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
от 24 февраля 2021 года № 41
Правила выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов

Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 24 ақпандағы № 41 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 наурызда № 22283 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 16 шiлдедегi № 80 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 16.07.2021 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 74-5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидалары бекітілсін.
2. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2021 жылғы 24 ақпандағы
№ 41 Қаулымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 74-5 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), статьей 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов (далее – разрешение).
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
2. Банк-нерезидент Республики Казахстан обращается в уполномоченный орган для получения разрешения при выполнении условий, указанных в пункте 3 статьи 74-5 Закона о банках.
Для получения разрешения банк-нерезидент Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – Ходатайство) с приложением следующих документов:
1) решение соответствующего органа управления банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с указанием причин прекращения деятельности;
2) копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц и (или) перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов;
3) перечень мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки к прекращению деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (план основных мероприятий по прекращению деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), утвержденный решением соответствующего органа управления банка-нерезидента Республики Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 74-5-бабына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару (бұдан әрі – рұқсат) тәртібін айқындайды.
2-тарау. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру тәртібі
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Банктер туралы Заңның 74-5-бабының 3-тармағында көрсетілген талаптарды орындаған кезде рұқсат алу үшін уәкілетті органға өтініш береді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі рұқсат алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат (бұдан әрі – Өтінішхат) береді:
1) қызметті тоқтату себептерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің тиісті басқару органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешімі;
2) жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу және (немесе) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару актісінің көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға дайындық мерзімдері мен кезеңдері көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің тиісті басқару органының шешімімен бекітілген іс-шаралардың тізбесі (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату жөніндегі негізгі іс-шаралардың жоспары).

3. Ходатайство с прилагаемыми к нему документами представляются на бумажном носителе.
Ходатайство в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона о банках рассматривается уполномоченным органом в течение 2 (двух) месяцев со дня принятия надлежаще оформленных документов.
4. В случае установления факта неполноты представленных документов банком-нерезидентом Республики Казахстан, уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента их получения направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Уполномоченный орган не принимает к рассмотрению документы, предусмотренные Правилами, имеющие подчистки, приписки либо зачеркнутые слова.
6. Разрешение либо мотивированный ответ об отказе в выдаче разрешения направляется уполномоченным органом банку-нерезиденту Республики Казахстан в течение 4 (четырех) календарных дней, следующих за днем принятия решения (в пределах срока, установленного пунктом 2 статьи 69 Закона о банках).
7. Разрешение на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан вступает в силу со дня получения его заявителем.
8. Отказ в выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан производится по основаниям, предусмотренным пунктом 2-1 статьи 69 Закона о банках.
9. При получении разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан возвращает ранее выданные подлинники лицензий на право осуществления банковских и иных операций в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления в силу данного решения уполномоченного органа.
10. Уполномоченный орган ведет реестр выданных разрешений на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Глава 3. Порядок возврата депозитов физических лиц либо перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участником системы обязательного гарантирования депозитов
11. После принятия решения соответствующего органа управления банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан филиал банка-нерезидента Республики Казахстан принимает меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
12. Подготовительные мероприятия по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, включают в себя:

3. Өтінішхат оған қоса берілген құжаттармен бірге қағаз тасымалдағышта беріледі.
Уәкілетті орган Өтінішхатты Банктер туралы заңның 69-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті түрде ресімделген құжаттар қабылданған күннен бастап 2 (екі) ай ішінде қарайды.
4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі ұсынған құжаттардың толық болмау фактісі белгіленген жағдайда, уәкілетті орган оларды алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
5. Уәкілетті орган Қағидаларда көзделген, тазартылған, қосып жазған жерлері не сызылған сөздері бар құжаттарды қарауға қабылдамайды.
6. Рұқсат беру туралы хабарламаны не рұқсат беруден бас тарту туралы дәлелді жауапты уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне шешім қабылданған күннен кейінгі күнтізбелік 4 (төрт) күн ішінде (Банктер туралы заңның 69-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім шегінде) жібереді.
7. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті тоқтатуға берілген рұқсат оны өтініш беруші алған күннен бастап күшіне енеді.
8. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті тоқтатуға рұқсат беруден бас тарту Банктер туралы заңның 69-бабының 2-1-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
9. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті тоқтатуға рұқсат алу кезінде банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензиялардың бұрын берілген түпнұсқаларын уәкілетті органның осы шешімі күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады.
10. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті тоқтатуға берілген рұқсаттар тізілімін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
3- тарау. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтарудың не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аударудың тәртібі
11. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің тиісті басқару органы Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөнінде шаралар қабылдайды.
12. Жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөніндегі дайындық іс-шараларына мыналар кіреді:

1) определение суммы обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по депозитам физических лиц;
2) публикацию объявления о предстоящем возврате депозитов физических лиц либо их переводе в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, не менее чем в 2 (двух) республиканских периодических печатных изданиях на казахском и русском языках;
3) размещение объявления о предстоящем возврате депозитов физических лиц либо их переводе в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, в месте, доступном для обозрения клиентами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
13. Прием заявлений о возврате депозитов физических лиц либо их переводе в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, по выбору банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня публикации объявления.
Возврат депозитов физических лиц осуществляется в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня представления заявления о возврате депозита.
Отсутствие письменного возражения депозиторов в срок, указанный в части первой настоящего пункта, рассматривается как согласие депозитора на перевод депозита.
14. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока, указанного в части первой пункта 13 Правил, формирует списки депозиторов - физических лиц, представивших заявление о переводе депозита, а также не обратившихся за получением депозита либо не представивших заявление о переводе депозита в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, с указанием суммы депозита, начисленных и полученных депозиторами сумм вознаграждения по депозиту, и направляет предложение банкам или филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан о приеме депозитов физических лиц.
В предложении указываются общая сумма депозитов, в том числе начисленных и полученных депозиторами сумм вознаграждения по депозиту, а также общее количество депозиторов - физических лиц в разрезе дополнительных помещений филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Банки или филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, желающие принять депозиты физических лиц, в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты направления предложения о приеме депозитов физических лиц представляют филиалу банка-нерезидента заявление о намерении принять депозиты физических лиц, составленное в произвольной форме.

1) Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкі филиалының жеке тұлғалардың депозиттері бойынша міндеттемелерінің сомасын айқындау;
2) жеке тұлғалардың депозиттерін алдағы уақытта қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына аудару туралы хабарландыруды кемінде 2 (екі) республикалық мерзімді баспасөз басылымында қазақ және орыс тілдерінде жариялау;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін алдағы уақытта қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына аудару туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкі филиалының клиенттері көре алатындай жерде орналастыру.
13. Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына аудару туралы өтініштерді қабылдау банктің немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банкі филиалының таңдауы бойынша хабарландыру жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару депозитті қайтару туралы өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде депозиторлардың жазбаша қарсылығының болмауы депозитордың депозитті аударуға келісімі ретінде қаралады.
14. Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалы Қағидалардың 13-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей депозиторлардың - депозитті аудару туралы өтініш берген, сондай-ақ депозит алуға өтініш бермеген не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалына депозит сомасын, депозиторлар есептеген және алған депозит бойынша сыйақы сомаларын көрсете отырып, депозитті аудару туралы өтініш ұсынбаған жеке тұлғалардың тізімін қалыптастырады және банктерге немесе Қазақстан Республикасы бейрезиденті-банкінің филиалдарына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау туралы ұсыныс жібереді.
Ұсыныста депозиттердің жалпы сомасы, оның ішінде депозит бойынша есептелген және депозиторлар алған сыйақы сомалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қосымша үй-жайлары бойынша депозитор-жеке тұлғалардың жалпы саны көрсетіледі.
Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға ниет білдірген банктер мен Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау туралы ұсыныстар жіберген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бейрезидент-банктің филиалына еркін нысанда жазылған жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау ниеті туралы өтініш береді.

15. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан не позднее 7 (семи) рабочих дней с даты направления предложения осуществляет выбор банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из числа подавших заявление о намерении принять депозиты физических лиц, и соответствующих следующим требованиям:
1) является участником системы обязательного гарантирования депозитов;
2) имеет действующую лицензию уполномоченного органа на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, проведение кассовых операций;
3) соблюдает пруденциальные нормативы в течение 3 (трех) последних календарных месяцев, а также с учетом суммы принимаемых депозитов физических лиц;
4) не имеет действующих мер надзорного реагирования, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 46, статьей 47-1 Закона о банках, и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями шестой, восьмой статьи 213, частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов, примененных уполномоченным органом к банку, крупному участнику (банковскому холдингу) и (или) руководящему работнику банка;
5) имеет дополнительные помещения для обслуживания депозиторов добровольно прекратившего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
16. Решение о выборе банка или филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющихся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, направляется на согласование в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления документов в письменном виде доводит до сведения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан результаты рассмотрения решения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
По запросу уполномоченного органа филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет информацию, касающуюся перевода депозитов физических лиц.
17. Перевод депозитов физических лиц, а также соответствующих документов (договоров и других документов) осуществляется в течение 7 (семи) рабочих дней со дня согласования с уполномоченным органом решения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на основании договора о переводе депозитов физических лиц, заключаемого между добровольно прекратившим деятельность филиалом банка-нерезидента и банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, являющихся участником системы обязательного гарантирования депозитов, и акта приема-передачи депозитов физических лиц, составленного в 2 (двух) экземплярах.

15. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ұсыныс жіберген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау ниеті туралы өтініш бергендердің арасынан және мынадай талаптарға сәйкес келетін банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын таңдауды жүзеге асырады:
1) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылады;
2) уәкілетті органның жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік шоттарын ашуға және жүргізуге, кассалық операциялар жүргізуге қолданыстағы лицензиясы бар;
3) соңғы күнтізбелік 3 (үш) ай ішінде, сондай-ақ жеке тұлғалардың қабылданатын депозиттерінің сомаларын ескере отырып, пруденциялық нормативтерін сақтайды;
4) өтініш берген күнгі жағдай бойынша және құжаттарды қарау кезеңінде Банктер туралы заңның 46-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында, 47-1-тармағында көзделген қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары және (немесе) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы кодексінің 213-бабының алтыншы, сегізінші бөліктерінде, 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін уәкілетті орган банкке, ірі қатысушыға (банк холдингіне) және (немесе) банктің басшы қызметкеріне қолданған қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары жоқ;
5) қызметін ерікті тоқтатқан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларына қызмет көрсету үшін қосымша үй-жайлары бар.
16. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын таңдау туралы шешім уәкілетті органға келісу үшін жіберіледі.
Уәкілетті орган құжаттар түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының шешімін қарау нәтижелерін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына жазбаша түрде жібереді.
Уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аударуға қатысты ақпарат ұсынады.
17. Жеке тұлғалардың депозиттерін, сондай-ақ тиісті құжаттарды (шарттарды және басқа құжаттарды) аудару қызметін ерікті түрде тоқтататқан бейрезидент-банк филиалы мен депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы арасында жасалатын жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың және 2 (екі) данада жасалған жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің негізінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының шешімін уәкілетті органмен келіскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

18. При оформлении акта приема-передачи депозитов физических лиц в нем указываются следующие сведения:
1) размер обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по депозитам физических лиц на дату перевода;
2) список депозиторов - физических лиц в разрезе дополнительных помещений добровольно прекратившего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, которые содержат следующую информацию:
индивидуальный идентификационный код (номер банковского счета) депозитора;
фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения депозитора;
номер документа, удостоверяющего личность депозитора, и сведения о государственном органе, его выдавшем, дата выдачи;
индивидуальный идентификационный номер;
юридический адрес, место жительства депозитора;
дата заключения и номер договора банковского счета и (или) банковского вклада, срок действия договора;
ставки вознаграждения по депозиту;
сумма депозита, а также начисленные и полученные депозитором суммы вознаграждения по депозиту;
3) количество передаваемых дел (документов).
18. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, добровольно прекращающий свою деятельность, несет все расходы, связанные с переводом депозитов физических лиц и производит начисление вознаграждения по депозитам, включая дату перевода депозитов физических лиц.
19. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, добровольно прекращающий свою деятельность, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания акта приема-передачи депозитов физических лиц направляет уполномоченному органу, организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, копии акта приема-передачи депозитов физических лиц и договора о переводе депозитов физических лиц.
20. Банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, в который были переведены депозиты физических лиц, в месячный срок заключает договоры банковского счета и (или) банковского вклада с физическими лицами, депозиты которых были ему переданы.
21. Информация о переводе депозитов физических лиц публикуется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, добровольно прекращающим свою деятельность, в республиканских периодических печатных изданиях на казахском и русском языках.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения
на добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики
Казахстан, а также возврата
депозитов физических лиц, их
перевода в банк или филиал
банка-нерезидента Республики
Казахстан, являющиеся
участниками системы
обязательного гарантирования
депозитов
Форма
Председателю
уполномоченного органа
Республики Казахстан
Ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ____________________________________________________________________
(наименование банка-нерезидента Республики Казахстан)
просит в соответствии с решением соответствующего органа управления банка-
нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала
банка-нерезидента Республики Казахстан №____ от "____" _________года, _______________
(место проведения) выдать разрешение на добровольное прекращение деятельности филиала
банка-нерезидента Республики Казахстан.
Должностное лицо банка-нерезидента Республики Казахстан либо лицо,
уполномоченное банком-нерезидентом Республики Казахстан на подписание документов,
подтверждает достоверность прилагаемых к ходатайству документов и сведений, а также
своевременное представление уполномоченному органу информации, запрашиваемой в
связи с рассмотрением настоящего ходатайства.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Приложение (указать перечень направляемых документов и сведений, количество
экземпляров и листов по каждому из них):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(подпись должностного лица банка-нерезидента Республики Казахстан либо лица,
уполномоченного банком-нерезидентом Республики Казахстан на подписание
документов, дата)
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на добровольное прекращение
деятельности филиала банка-
нерезидента Республики
Казахстан, а также возврата
депозитов физических лиц, их
перевода в банк или филиал
банка-нерезидента Республики
Казахстан, являющиеся
участниками системы
обязательного гарантирования
депозитов
Форма
Реестр выданных разрешений на добровольное прекращение деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Наименование филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Дата и номер решения банка-нерезидента Республики Казахстан
Дата и номер разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Информация о регистрации добровольного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в Государственной корпорации "Правительство для граждан"
1
2
3
4
5

18. Жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісін ресімдеу кезінде онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғалардың депозиттері бойынша аудару күнгі жағдай бойынша міндеттемелерінің мөлшері;
2) қызметін ерікті түрде тоқтатқан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайлары бойынша депозиторлар-жеке тұлғалардың тізімі, онда мынадай ақпарат қамтылады:
депозитордың жеке сәйкестендіру коды (банктік шоттың нөмірі);
депозитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні;
депозитордың жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі және оны берген мемлекеттік орган туралы мәліметтер, берілген күні;
жеке сәйкестендіру нөмірі;
депозитордың заңды мекенжайы, тұрғылықты жері;
банктік шот және (немесе) банк салымы шарты жасалған күні және нөмірі, шарттың қолданылу мерзімі;
депозит бойынша сыйақы мөлшерлемелері;
депозит сомасы, сондай-ақ депозит бойынша есептелген және депозитор алған сыйақы сомасы;
3) берілетін істердің (құжаттардың) саны.
18. Өз қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін аударуға байланысты барлық шығысты көтереді және жеке тұлғалардың депозиттерін аударған күнді қоса алғанда, депозиттер бойынша сыйақыны есептейді.
19. Өз қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісіне қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органына жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісінің және жеке тұлғалардың депозиттерін аудару туралы шарттың көшірмелерін жібереді.
20. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын, жеке тұлғалардың депозиттері аударылған банк немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалы бір ай мерзім ішінде депозиттері оған берілген жеке тұлғалардың банктік шот және (немесе) банктік салымы шарттарын жасайды.
21. Жеке тұлғалардың депозиттерін аудару жөніндегі ақпаратты өз қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалы республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесіне
қатысушы болып табылатын
банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
уәкілетті органының
төрағасына
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхат ________________________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің атауы)
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің тиісті органының Қазақстан Республикасының бейрезидент- банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы ____ жылғы "____" _________ № ____ шешіміне сәйкес________________ (өткізу орны) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруді сұрайды.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің лауазымды тұлғасы не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ уәкілетті органға осы өтінішхатты қарауға байланысты сұратылған ақпараттың уақтылы ұсынылғанын растайды.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қосымша (жіберілген құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, олардың әрқайсысы бойынша даналар және парақтар санын көрсету):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің лауазымды тұлғасының не
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі құжаттарға қол қоюға
уәкілеттік берген тұлғаның қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкі филиалының
қызметін ерікті түрде тоқтатуға
рұқсат беру, сондай-ақ жеке
тұлғалардың депозиттерін
қайтару, оларды депозиттерге
міндетті кепілдік беру жүйесіне
қатысушы болып табылатын
банкке немесе
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалына аудару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға берілген рұқсаттардың тізілімі
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының атауы
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі шешімінің күні мен нөмірі
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға берілген рұқсаттың күні мен нөмірі
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуды тіркеу туралы ақпарат
1
2
3
4
5