О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 18 июля 2017 года № 210 "Об утверждении Правил приобретения, издания и распространения общественно значимой литературы"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 марта 2021 года № 22377
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 18 июля 2017 года № 210 "Об утверждении Правил приобретения, издания и распространения общественно значимой литературы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15467, опубликован 16 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении правил приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации, и установлении критериев ее отбора";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Установить критерии отбора общественно значимой литературы согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
Правила приобретения, издания и распространения общественно значимой литературы, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту архивного дела и документации Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

"Қоғамдық маңызы бар әдебиетті сатып алу, басып шығару және тарату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 18 шілдедегі № 210 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2021 жылғы 19 наурыздағы № 74 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 наурызда № 22377 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоғамдық маңызы бар әдебиетті сатып алу, басып шығару және тарату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 18 шілдедегі № 210 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15467 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 16 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидаларын бекіту және оны іріктеу өлшемшарттарын белгілеу туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидалары бекітілсін.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қоғамдық маңызы бар әдебиетті іріктеу өлшемшарттары белгіленсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық маңызы бар әдебиетті сатып алу, басып шығару және тарату қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив ісі және құжаттама департаменті заңнамада бекітілген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности министра Н. Дауешов
Приложение 1 к приказу
исполняющий
обязанности министра
от 19 марта 2021 года № 74
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 18 июля 2017 года № 210
Правила приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации (далее – Правила) определяют порядок приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) автор – физическое лицо, творческим трудом которого создано произведение науки, литературы, искусства;
2) общественно значимая литература – актуальные произведения, направленные на повышение духовно-образовательного и интеллектуально-культурного потенциала общества.
Глава 2. Порядок приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации
3. Для приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации проводится отбор ранее не изданной литературы (далее – отбор).
4. Для участия в отборе автор (авторы), либо представитель по его доверенности (далее – автор) с 1 февраля до 1 мая календарного года направляет в уполномоченный орган в области культуры (далее – уполномоченный орган) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. К заявке прилагаются следующие документы и материалы:
1) копия документа, удостоверяющего личность автора произведения, в случае предоставления заявки представителем автора по его доверенности дополнительно предоставляется нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность автора произведения;
2) нотариально засвидетельствованная доверенность на представителя автора;
3) литература в электронном виде формата А4, поля: левое поле – 25 миллиметров, правое поле – 15 миллиметров, верхнее поле – 20 миллиметров, нижнее поле – 20 миллиметров, напечатанная шрифтом Times New Roman, размер № 14, межстрочный интервал "одинарный" и (или) фотоальбом, изоальбом, книга-альбом и иллюстрации ко всем видам литературы в формате PDF.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министрдің міндетін атқарушы Н. Дауешов
министрдің міндетін атқарушы
2021 жылғы 19 наурыздағы
№ 74 бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 18 шілдедегі
№ 210 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) автор – шығармашылық еңбегімен ғылым, әдебиет, өнер туындысын жасаған жеке тұлға;
2) қоғамдық маңызы бар әдебиет – қоғамның рухани-білім және зияткерлік-мәдени әлеуетін арттыруға бағытталған өзекті шығармалар.
2-тарау. Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу тәртібі
3. Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу үшін бұрын шығарылмаған әдебиеттерге іріктеу (бұдан әрі – іріктеу) жүргізіледі.
4. Іріктеуге қатысу үшін автор (авторлар) не оның сенімхаты бойынша өкіл (бұдан әрі – автор) күнтізбелік жылдың 1 ақпанынан 1 мамырына дейін мәдениет саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді жібереді. Өтінімге мынадай құжаттар мен материалдар қоса беріледі:
1) туынды авторының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, өтінімді автордың өкілі оның сенімхаты бойынша ұсынған жағдайда, туынды авторының жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі қосымша ұсынылады;
2) автордың өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат;
3) А4 форматындағы әдебиеттің электрондық нұсқасы, шет сызықтары: сол жақ шеті – 25 миллиметр, оң жақ шеті – 15 миллиметр, жоғарғы шеті – 20 миллиметр, төменгі шеті – 20 миллиметр, Times New Roman қарпімен басылған, № 14 мөлшері, "біржолдық" жоларалық интервалда және (немесе) PDF форматында фотоальбом, сурет-альбом, кітап-альбом және әдебиеттің барлық түрлерінде иллюстрациялар.

Объем литературы измеряется в авторских листах, который равен: проза – 40 000 знакам, поэзия – 700 стихотворным строкам. Объем фотоальбома, изоальбома и книги-альбома измеряется в авторских листах, который равен 3000 квадратным сантиметрам площади изображения иллюстрационного и изобразительного материала;
5. Отбор проводится по следующим видам литературы:
1) энциклопедическая и справочная литература;
2) литература для детей и юношества;
3) литература о культуре и искусстве, в том числе нотная литература (в нотных произведениях ноты составляют не менее 50% от общего объема произведения);
4) художественная литература;
5) познавательная литература;
6) общественно-политическая литература;
7) научно-популярная литература;
8) переводная литература;
9) литература, посвященная юбилеям и памятным датам.
6. По одному виду литературы автор направляет не более одного произведения.
7. Заявка и прилагаемые к ней документы и материалы возвращаются без рассмотрения в случаях:
1) поступления в уполномоченный орган по истечении срока, указанного в абзаце первом пункта 4 настоящих Правил;
2) несоответствия требованиям, указанным в подпункте 3) пункта 4 настоящих Правил;
3) поступления не полного перечня документов и материалов, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
8. Литература, поступившая в уполномоченный орган, вносится на рассмотрение Экспертной комиссии по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию (далее – Экспертная комиссия).
9. Представленная литература до 30 сентября календарного года рассматривается Экспертной комиссией для изучения на предмет наличия в ней художественной ценности, а также актуальности, целесообразности ее приобретения и подготовки по ней заключения.
10. По итогам рассмотрения Экспертной комиссией по каждой литературе готовится заключение.
11. Литература, получившая положительное заключение Экспертной комиссии, в целях выработки предложений и рекомендаций по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу до 1 ноября календарного года вносится уполномоченным органом на рассмотрение Межведомственной комиссии по приобретению на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее изданию (далее – Межведомственная комиссия).
12. Межведомственная комиссия до 25 ноября календарного года рассматривает представленные уполномоченным органом заключения Экспертной комиссии и принимает решение по приобретению имущественных прав на общественно значимую литературу.

Әдебиеттің көлемі авторлық парақтарда өлшенеді, ол: прозада – 40 000 белгіге, поэзияда – 700 өлең жолдарына тең. Фотоальбомның, сурет-альбомның және кітап-альбомның көлемі авторлық парақтарда өлшенеді, ол иллюстрациялық және бейнелеу материалдарының кескін ауданының 3000 шаршы сантиметріне тең.
5. Іріктеу келесі әдебиет түрлері бойынша жүргізіледі:
1) энциклопедиялық және анықтамалық әдебиет;
2) балалар және жасөспірімдерге арналған әдебиет;
3) мәдениет және өнер туралы әдебиет, оның ішінде ноталық әдебиет (ноталық шығармаларда ноталар шығарманың жалпы көлемінің 50% құрайды);
4) көркем әдебиет;
5) танымдық әдебиет;
6) қоғамдық-саяси әдебиет;
7) ғылыми-көпшілік әдебиет;
8) аударма әдебиет;
9) мерейтойлар мен атаулы күндерге арналған әдебиет;
6. Әдебиеттің бір түрі бойынша автор біреуден артық емес шығарма жолдай алады.
7. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар мен материалдар мынадай жағдайларда қараусыз қайтарылады:
1) осы Қағидалардың 4-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзім өткеннен кейін уәкілетті органға келіп түскенде;
2) осы Қағидалардың 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келмегенде;
3) осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар мен материалдар тізбесі толық болмаған жағдайда.
8. Уәкілетті органға келіп түскен әдебиет Қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі сараптама комиссиясының (бұдан әрі – Сараптама комиссиясы) қарауына енгізіледі.
9. Ұсынылған әдебиетті күнтізбелік жылдың 30 қыркүйегіне дейін Сараптама комиссиясы оның көркемдік құндылығының болуы, сондай-ақ сатып алудың өзектілігі, орындылығы тұрғысынан зерделеу және ол бойынша қорытынды дайындау үшін қарайды.
10. Сараптама комиссиясының қарау қорытындысы бойынша әрбір әдебиет бойынша қорытынды дайындалады.
11. Сараптама комиссиясының оң қорытындысын алған әдебиет қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу мақсатында уәкілетті орган күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін Қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) қарауына енгізеді.
12. Ведомствоаралық комиссия күнтізбелік жылдың 25 қарашасына дейін уәкілетті орган ұсынған Сараптама комиссиясының қорытындыларын қарайды және қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды сатып алу бойынша шешім қабылдайды.

13. Положительное решение Межведомственной комиссии является основанием для приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу.
14. Список приобретаемой общественно значимой литературы размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение тридцати календарных дней со дня принятия по ним положительного решения Межведомственной комиссии.
15. Литература приобретается в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон "Об авторском праве и смежных правах").
Глава 3. Порядок издания общественно значимой литературы для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации
16. Для распространения общественно значимой литературы в государственные библиотеки и иные государственные организации осуществляется прием заявок на издание общественно значимой литературы (далее – заявка).
17. Заявка предоставляется автором или иным правообладателем с 5 января до 1 июня календарного года в Национальную государственную книжную палату Республики Казахстан (далее – Книжная палата) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. К заявке прилагаются следующие документы и материалы:
1) литература и ее краткое содержание на 2-3 листах в электронном виде формата А4, поля: левое поле – 25 миллиметров, правое поле – 15 миллиметров, верхнее поле – 20 миллиметров, нижнее поле – 20 миллиметров, напечатанная шрифтом Times New Roman, размер № 14, межстрочный интервал "одинарный" и (или) фотоальбом, изоальбом и книга-альбом в формате PDF;
2) нотариально засвидетельствованная копия авторского договора о передаче исключительных прав (для юридических лиц), заключенного в соответствии со статьей 31 Закона "Об авторском праве и смежных правах";
3) письменное согласие автора, на размещение уполномоченным органом представленного произведения на интернет-ресурсе (в случае отсутствия такого согласия в авторском договоре);
4) письменное согласие автора на заключение авторского договора о передаче исключительных прав с юридическим лицом, определенного по итогам проведенных государственных закупок.
18. Заявка и прилагаемые к ней документы и материалы возвращаются без рассмотрения в случаях:
1) поступления в уполномоченный орган по истечении срока, указанного в абзаце первом пункта 17 настоящих Правил;
2) несоответствия требованиям, указанным в подпункте 1) пункта 17 настоящих Правил;
3) поступления не полного перечня документов и материалов, указанных в пункте 17 настоящих Правил.

13. Ведомствоаралық комиссияның оң шешімі қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу үшін негіз болып табылады.
14. Сатып алынатын қоғамдық маңызы бар әдебиеттер тізімі уәкілетті органның интернет-ресурсында Ведомствоаралық комиссияның оң шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде орналастырылады.
15. Әдебиет "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заң) 31-бабына сәйкес сатып алынады.
3-тарау. Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару тәртібі
16. Қоғамдық маңызы бар әдебиетті мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығаруға өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) қабылдау жүзеге асырылады.
17. Автор немесе өзге құқық иеленуші өтінімді күнтізбелік жылдың 5 қаңтарынан бастап 1 маусымына дейін осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттік кітап палатасына (бұдан әрі – Кітап палатасы) ұсынады. Өтінімге мынадай құжаттар мен материалдар қоса беріледі:
1) А4 форматындағы әдебиеттің және оның 2-3 парақтағы қысқаша мазмұнының электрондық нұсқасы, шет сызықтары: сол жақ шеті – 25 миллиметр, оң жақ шеті – 15 миллиметр, жоғарғы шеті – 20 миллиметр, төменгі шеті – 20 миллиметр, Times New Roman қарпімен басылған, № 14 мөлшері, "біржолдық" жоларалық интервалда және (немесе) PDF форматында фотоальбом, сурет-альбом, кітап-альбом;
2) "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Заңның 31-бабына сәйкес жасалған айрықша құқықтарды беру туралы нотариалды куәландырылған авторлық шарттың (заңды тұлғалар үшін) көшірмесі;
3) автордың ұсынған туындысын уәкілетті органмен интернет-ресурсында орналастыруға жазбаша келісімі (авторлық шартта ондай келісім болмаған жағдайда);
4) өткізілген мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша айқындалған заңды тұлғамен айрықша құқықтарды беру туралы авторлық шарт жасасуға автордың жазбаша келісімі.
18. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар мен материалдар мынадай жағдайларда қараусыз қайтарылады:
1) осы Қағидалардың 17-тармағының бірінші абзацында көрсетілген мерзім өткеннен кейін уәкілетті органға келіп түскенде;
2) осы Қағидалардың 17-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келмегенде;
3) осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттар мен материалдар тізбесі толық болмаған жағдайда.

19. Книжная палата в течение трех рабочих дней со дня окончания срока приема документов размещает краткое содержание поступившей на издание общественно значимой литературы на своем интернет-ресурсе www.kitap-palatasy.kz на срок до 1 августа календарного года для проведения предварительного отбора.
20. Предварительный отбор проводится путем голосования пользователей на интернет-ресурсе Книжной палаты.
21. По истечении срока, указанного в пункте 19 настоящих Правил, Независимая комиссия при Книжной палате подводит итоги предварительного отбора заявок на издание общественно значимой литературы с учетом голосов пользователей.
22. По итогам предварительного отбора заявок на издание общественно значимой литературы уполномоченный орган в срок до 1 сентября календарного года вносит предварительно отобранную литературу на рассмотрение Экспертной комиссии для изучения на предмет наличия в ней художественной ценности, а также актуальности, целесообразности ее издания и подготовки по ней заключения.
23. По итогам рассмотрения Экспертной комиссией по каждой литературе готовится заключение.
24. Литература, получившая положительное заключение Экспертной комиссии, в целях выработки предложений и рекомендаций по изданию, как общественно значимой литературы, вносится до 31 декабря календарного года на рассмотрение Межведомственной комиссии.
25. Положительное решение Межведомственной комиссии является основанием для издания общественно значимой литературы.
26. Список издаваемой общественно значимой литературы размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение тридцати календарных дней со дня принятия по ним положительного решения Межведомственной комиссии.
27. Изданная литература направляется в государственные библиотеки и иные государственные организации физическим или юридическим лицами, с которыми заключены договора в соответствии с гражданским законодательством.
Приложение 1
к Правилам приобретения
на определенный срок
имущественных прав
на общественно значимую
литературу и (или) ее издания
для распространения
в государственные библиотеки
и иные государственные организации
Форма
кому:_______________________
(наименование уполномоченного
органа, принимающего заявку)
от: ___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) автора,
либо представителя по его
доверенности, адрес
местожительства, номер телефона)
Заявка
В целях отбора для приобретения на определенный срок имущественных прав
на общественно значимую литературу прошу рассмотреть следующее произведение:
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) автора произведения, наименование
произведения, вид литературы; язык; объем в авторских листах; краткое содержание)
Перечень документов и материалов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 4 Правил
приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую
литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные
государственные организации:
1.
2.
________________________________________________________________
(подпись автора, либо представителя по его доверенности)
Дата подачи заявки " "__________ 20____ года
Приложение 2
к Правилам приобретения
на определенный срок
имущественных прав
на общественно значимую
литературу и (или) ее издания
для распространения
в государственные библиотеки
и иные государственные организации
Форма
кому: Национальная
государственная книжная палата
Республики Казахстан
от: _______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
или наименование
юридического лица; адрес
местожительства или
юридический адрес,
номер телефона)
Заявка на издание общественно значимой литературы
Прошу рассмотреть следующее произведение для его издания:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) автора произведения, наименование
произведения; вид литературы; язык; объем в условно печатных листах; красочность,
краткое содержание)
Перечень документов и материалов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 17
Правил приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую
литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные
государственные организации:
1.
2.
________________________________________________________________________________
(подпись физического или Место для печати (при ее наличии) наименование юридического лица)
Дата подачи заявки " "__________ 20____ года
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
министра
от 19 марта 2021 года № 74
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 18 июля 2017 года № 210
Критерии отбора общественно значимой литературы

19. Кітап палатасы құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде басып шығаруға келіп түскен қоғамдық маңызы бар әдебиеттің қысқаша мазмұнын алдын ала іріктеу жүргізу үшін күнтізбелік жылдың 1 тамызына дейінгі мерзімге өзінің www.kitap-palatasy.kz интернет-ресурсында орналастырады.
20. Алдын ала іріктеу Кітап палатасының интернет-ресурсында пайдаланушылардың дауыс беруі жолымен жүргізіледі.
21. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін Кітап палатасы жанындағы Тәуелсіз комиссия пайдаланушылардың дауыстарын ескере отырып, қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығаруға өтінімдерді алдын ала іріктеу қорытындысын шығарады.
22. Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығаруға өтінімдерді алдын ала іріктеу қорытындылары бойынша уәкілетті орган күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде алдын ала іріктелген әдебиеттің көркемдік құндылығының болуы, сондай-ақ басып шығарудың өзектілігі, орындылығы тұрғысынан зерделеу және ол бойынша қорытынды дайындау үшін Сараптама комиссиясының қарауына енгізеді.
23. Сараптама комиссиясының қарау қорытындысы бойынша әрбір әдебиет бойынша қорытынды дайындалады.
24. Сараптама комиссиясының оң қорытындысын алған әдебиет қоғамдық маңызы бар әдебиет ретінде басып шығару жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлеу мақсатында күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанына дейін Ведомствоаралық комиссияның қарауына енгізіледі.
25. Ведомствоаралық комиссияның оң шешімі қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығаруға негіз болып табылады.
26. Басып шығарылатын қоғамдық маңызы бар әдебиеттер тізімі Ведомствоаралық комиссияның оң шешімі қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
27. Басып шығарылған әдебиет азаматтық заңнамаға сәйкес шарт жасасқан жеке немесе заңды тұлғалармен мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға жіберіледі.
Мемлекеттік кітапханаларға
және өзге де мемлекеттік
ұйымдарға тарату үшін
қоғамдық маңызы бар әдебиетке
мүліктік құқықтарды белгілі бір
мерзімге сатып алу және
(немесе) оны басып шығару
жөніндегі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге: ______________________
(өтінімді қабылдайтын уәкілетті
органның атауы)
кімнен: ____________________
(автордың немесе сенімхат
негізіндегі өкілдің тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
тұрғылықты мекенжайы,
байланыс телефоны)
Өтінім
Белгілі бір мерзімге қоғамдық маңызы бар әдебиеттің мүліктік құқықтарын сатып алу үшін іріктеу мақсатында келесі туындыны қарауды сұраймын:
___________________________________________________________________.
(шығарма авторының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), шығарманың атауы,
әдебиет түрі; тілі; авторлық парақтардағы көлемі; қысқаша мазмұны)
Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидаларының 4-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін құжаттар мен материалдар тізбесі:
1.
2.
______________________________
(автордың немесе сенімхат негізіндегі өкілінің қолы)
Өтінім беру күні " "________ 20__ жыл
Мемлекеттік кітапханаларға
және өзге де мемлекеттік
ұйымдарға тарату үшін
қоғамдық маңызы бар әдебиетке
мүліктік құқықтарды белгілі бір
мерзімге сатып алу және
(немесе) оны басып шығару
жөніндегі қағидаларына
2-қосымша
Нысан
кімге: Қазақстан
Республикасының Ұлттық
мемлекеттік кітап палатасы
кімнен:
________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы;
тұрғылықты мекенжайы немесе
заңды мекенжайы, байланыс
телефоны)
Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығаруға өтінім
Басып шығару үшін келесі шығарманы қарастыруды сұраймын:
___________________________________________________________________.
(шығарма авторының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), шығарманың атауы;
әдебиет түрі; тілі; шартты баспа табақтағы көлемі; бояуы, қысқаша мазмұны)
Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидаларының 17-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін құжаттар мен материалдар тізбесі:
1.
2.
___________________________
(жеке тұлғаның қолы немесе             Мөр орны (болған жағдайда)
заңды тұлғаның атауы)
Өтінім беру күні " "___________ 20___ жыл
министрдің міндетін атқарушы
2021 жылғы 19 наурыздағы
№ 74 бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 18 шілдедегі
№ 210 бұйрығына
2-қосымша
Қоғамдық маңызы бар әдебиетті іріктеу өлшемшарттары

1. Художественная ценность;
2. Интеллектуально-образовательное и познавательное содержание;
3. Воспитание духовно-нравственной культуры;
4. Историческая достоверность;
5. Качественные иллюстрационные и изобразительные материалы, соответствующие заданной тематике (при наличии);
6. Соответствие перевода оригиналу литературы.

1. Көркемдік құндылық;
2. Зияткерлік-білім беру және танымдық мазмұн;
3. Рухани-адамгершілік мәдениетті тәрбиелеу;
4. Тарихи шынайылық;
5. Берілген тақырыпқа сәйкес келетін сапалы иллюстрациялық және бейнелеу материалдар (болған жағдайда);
6. Аударманың әдебиеттің түпнұсқасына сәйкестігі.