Об утверждении Правил и условий применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов и исполнены требования
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2021 года № 262. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2021 года № 22430.
В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 399 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра финансов РК от 02.06.2021 № 519 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов и исполнены требования.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 262
Правила и условия применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов и исполнены требования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов и исполнены требования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 399 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок и условия освобождения от налога на добавленную стоимость (далее – НДС) при импорте товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов в соответствии с пунктом 10 статьи 49 Налогового кодекса и исполнены требования по исчислению и уплате НДС при экспорте товаров в Евразийском экономическом союзе (далее – ЕАЭС), установленные статьей 457 Налогового кодекса.

Жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгертілген және талаптар орындалған тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолдану қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 29 наурыздағы № 262 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 наурызда № 22430 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 399-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.06.2021 № 519 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгертілген және талаптар орындалған тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолдану қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 262 Бұйрықпен
бекітілген
Жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгертілген және талаптар орындалған тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолдану қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгертілген және талаптар орындалған тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолдану қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 399-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және Салық кодексінің 49-бабының 10-тармағына сәйкес жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгертілген және Салық кодексінің 457-бабында белгіленген, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) аумағында тауарлардың экспорты үшін ҚҚС есептеу және төлеу бойынша талаптар орындалған тауарлардың импорты кезінде қосымша құн салығынан (бұдан әрі – ҚҚС) босатудың тәртібі мен шарттарын айқындайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 02.06.2021 № 519 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Действие настоящих Правил распространяется на лиц, осуществляющих импорт товаров и являющихся:
уполномоченным экономическим оператором в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан;
участником портовой или логистической свободных (специальных, особых) экономических зон.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 02.06.2021 № 519 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и условия применения освобождения от налога на добавленную стоимость при импорте товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов и исполнены требования
2. Импорт товаров на территорию Республики Казахстан, участниками портовой или логистической свободных (специальных, особых) экономических зон с территории портовой свободной (специальной, особой) экономической зоны или логистической свободной (специальной, особой) экономической зоны, а также уполномоченными экономическими операторами освобождается от НДС при одновременном соблюдении следующих условий:
1) если декларация по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС (далее – ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС), оформлена отдельно от декларации по товарам, не предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС;
2) если импортированные товары, отраженные в ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС, в полном объеме вывезены с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС.
Подтверждением факта вывоза товаров является идентичность наименования товара, кода товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС, единицы измерения и количества товара, отраженных:
в графах 31 и 33 ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС;
в графах 2, 3, 4 и 5 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа государства-члена ЕАЭС, на территорию которого импортированы товары, отраженные в ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС, на бумажном носителе в оригинале и в электронной форме (далее – Заявление о ввозе товаров);

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.06.2021 № 519 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Осы Қағидалардың қолданысы тауарлар импортын жүзеге асыратын тұлғаларға және:
ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес уәкілетті экономикалық операторға;
порттық немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың қатысушысы болып табылатындарға таралады.
Ескерту. Қағида 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 02.06.2021 № 519 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгертілген және талаптар орындалған тауарлардың импорты кезінде қосылған құн салығынан босатуды қолдану тәртібі мен шарттары
2. Порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан порттық немесе логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың қатысушылары, сондай-ақ уәкілетті экономикалық операторлар Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импорты, мынадай:
1) егер ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспортау үшін көзделген тауарлар бойынша декларация (бұдан әрі – ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспортау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделмеген тауарлар бойынша декларциядан бөлек ресімдеу;
2) егер ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспортау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД-да көрсетілген импортталған тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына толық көлемде әкету шарттары бірмезгілде сақталған кезде ҚҚС-тан босатылады.
Мыналарда:
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД-ның 31, 33-бағандарында;
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД көрсетілген, аумағына тауарлар импортталған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш қағаз жеткізгіште түпнұсқада және электрондық нысанда (бұдан әрі – Тауарларды әкелу туралы өтініш) 2, 3, 4 және 5-бағандарында;

в графах 3/1, 4, 5, 6 электронного счета-фактуры, выписанного декларантом при экспорте товаров и отраженного в ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС (далее – ЭСФ);
3) если в разделе G. "Данные по товарам работам, услугам" ЭСФ:
номер ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС, отраженный в графе 15, соответствует 20-значному регистрационному номеру ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС;
номер товарной позиции, отраженный в графе 16, соответствует порядковому номеру товара, отраженному в графе 32 ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС;
4) если в Заявлении о ввозе товаров:
номер и дата счета-фактуры, отраженные в графах 11 и 12, соответствуют номеру и дате, отраженных в разделе А. "Общий раздел" ЭСФ;
5) если сведения, отраженные в Заявлении о ввозе товаров на бумажном носителе, соответствуют сведениям, отраженным в Заявлении о ввозе товаров в электронной форме;
6) если количество Заявлений о ввозе товаров и ЭСФ соответствуют количеству ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС, оформленных при импорте данных товаров;
7) если электронная версия Заявления о ввозе товаров поступила в информационную систему органов государственных доходов (далее – ОГД) по каналам информационной связи в соответствии с Протоколом об обмене информацией в электронном виде между налоговыми органами государств-членов ЕАЭС об уплаченных суммах косвенных налогов, подписанным 11 декабря 2009 года;
8) если стоимость товара, отраженная в графе 6 таблицы раздела 1 Заявления о ввозе товаров, а также стоимость товара, отраженная в разделе G графы 8 ЭСФ, не ниже стоимости товара, указанной в графе 45 ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 24.06.2022 № 623 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В случае выполнения условий, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил, декларант не позднее 3 (трех) рабочих дней до истечения срока, указанного в пункте 10 статьи 49 Налогового кодекса, представляет в ОГД:

тауарлар экспорты кезінде декларант жазып берген электрондық шот-фактураның (бұдан әрі – ЭШФ) 3/1, 4, 5, 6-бағандарында және ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД көрсетілген тауарлар атауының, ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы кодының, тауардың өлшем бірлігінің және мөлшерінің бірегей болуы;
3) егер ЭШФ-ның "Тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша деректер" G бөлімінде:
15-бағанында көрсетілген ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД нөмірі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД-ның 20 таңбалы тіркеу нөмірімен сәйкес келсе;
16-бағанда көрсетілген тауар позициясының нөмірі ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ДТ-ның 32-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірімен сәйкес келсе;
4) егер Тауарларды әкелу туралы өтініште:
11 және 12-бағандарда көрсетілген шот-фактуралардың нөмірі мен күніне ЭШФ-ның "Жалпы бөлім" А бөлімінде көрсетілген нөмірі мен күніне сәйкес келсе;
5) егер қағаз жеткізгіштегі Тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген мәліметтер электрондық нысандағы Тауарларды әкелу туралы өтініште көрсетілген мәліметтермен сәйкес келсе;
6) егер Тауарларды әкелу туралы өтініш пен ЭШФ саны, аталған тауарлардың импорты кезінде ресімделген, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД санына сәйкес келсе;
7) егер 2009 жылғы 11 желтоқсанда қол қойылған ЕАЭО мүше мемлекеттердің салық органдары арасында жанама салықтардың төленген сомалары туралы, ақпараттарды электрондық түрде алмасу туралы хаттамаға сәйкес ақпараттық байланыс арналары бойынша мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) ақпараттық жүйесіне Тауарларды әкелу туралы өтініштің электрондық нұсқасы келіп түссе;
8) егер Тауарларды әкелу туралы өтініштің 1-бөліміндегі кестенің 6-бағанында көрсетілген тауар құны, сондай-ақ ЭШФ 8-бағанының G бөлімінде көрсетілген тауар құны ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттауға арналған тауарлар бойынша ТД 45-бағанында көрсетілген тауар құнынан төмен болмаса тауарларды әкету фактісін растау болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 24.06.2022 № 623 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көзделген шарттар орындалған жағдайда декларант, Салық кодексінің 49-бабы 10-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей:

1) заявление на корректировку (в произвольной форме) ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС, в части изменения способа оплаты с отсрочки платежа на освобождение от уплаты НДС;
2) ДТ по товарам, предназначенным для дальнейшего экспорта на территорию государств-членов ЕАЭС (копия на бумажном носителе);
3) ЭСФ (копия на бумажном носителе);
4) Заявление о ввозе товаров на бумажном носителе;
5) договоры (контракты) с учетом изменений, дополнений и приложений к ним, на основании которых осуществлен экспорт товаров (копии на бумажных носителях);
6) товаросопроводительные документы, подтверждающие перемещение товаров с территории одного государства-члена ЕАЭС на территорию другого государства-члена ЕАЭС (копии на бумажных носителях);
7) подтверждение уполномоченного государственного органа в области охраны прав интеллектуальной собственности о праве на объект интеллектуальной собственности, а также его стоимости – в случае экспорта объекта интеллектуальной собственности (копия на бумажном носителе).
Сноска. Пункт 3 с изменениями внесенными приказами Министра финансов РК от 02.06.2021 № 519 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 30.03.2023 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае соблюдения условий и порядка, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящих Правил, освобождается от НДС импорт товаров, по которым изменен срок уплаты косвенных налогов в соответствии с пунктом 10 статьи 49 Налогового кодекса и исполнены требования, установленные статьей 457 Налогового кодекса.
5. В случае не соблюдения условий и порядка, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящих Правил, НДС на импортируемые товары подлежит уплате с начислением пени со срока, установленного для уплаты НДС на импортируемые товары, в порядке и размере, определенные таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.

1) ҚҚС төлеуден босатуға төлемді кейінге қалдыра отырып төлеу тәсілін өзгерту бөлігінде ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттауға арналған тауарлар бойынша ТД түзетуге арналған өтініш (еркін нысанда);
2) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағына одан әрі экспорттау үшін көзделген тауарлар бойынша ТД (көшірмелері қағаз жеткізгіште);
3) ЭШФ (көшірмелері қағаз жеткізгіште);
4) қағаз жеткізгіштегі Тауарларды әкелу туралы өтінішті;
5) олардың негізінде тауарлардың экспорты жүзеге асырылған өзгерістерді, толықтыруларды және оларға қосымшаларды ескере отырып шартты (келісімшартты);
6) ЕАЭО-ға мүше бір мемлекеттің аумағынан, ЕАЭО-қа мүше екінші мемлекеттің аумағына тауарлардың өткізілуін растайтын тауарға ілеспе жүкқұжаттарды (көшірмелері қағаз жеткізгіште);
7) зияткерлік меншік объектісі экспортталған жағдайда – зияткерлік меншік объектісінің құқығын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның зияткерлік меншік объектісіне арналған құқық, сондай-ақ оның құны туралы растауын (көшірмесі қағаз жеткізгіште) МКО-ға ұсынады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 02.06.2021 № 519 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көзделген шарттар мен тәртіп сақталған жағдайда Салық кодексінің 49-бабы 10-тармағына сәйкес жанама салықтарды төлеу мерзімі өзгерген және Салық кодексінің 457-бабында белгіленген талаптар орындалған тауарлар импорты ҚҚС-тан босатылады.
5. Осы Қағидалардың 2 және 3-тармақтарында көзделген шарттар мен тәртіп сақталмаған жағдайда импортталатын тауарларға ҚҚС ЕАЭО кеден заңнамасында және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен және мөлшерде импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу үшін белгіленген мерзімнен бастап өсімпұл есептеле отырып төленуге жатады.