О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1205 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 823 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области автомобильного, железнодорожного, внутреннего водного транспорта и торгового мореплавания"
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 марта 2021 года № 133 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 марта 2021 года № 30
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1205 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 823 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области автомобильного, железнодорожного, внутреннего водного транспорта и торгового мореплавания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12769, опубликован 10 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
критерии оценки степени риска в области автомобильного транспорта, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
критерии оценки степени риска в области железнодорожного транспорта, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
критерии оценки степени риска в области торгового мореплавания, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта в отношении перевозчиков такси и информационно-диспетчерских служб такси, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта в отношении автомобильных перевозчиков, осуществляющих и (или) оказывающих услуги по перевозке пассажиров и багажа, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта в отношении автомобильных перевозчиков, осуществляющих и (или) предоставляющих услуги по перевозке грузов, а также перевозке крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта в отношении операторов технического осмотра, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта в отношении лиц, осуществляющих деятельность по установке и обслуживанию тахографов, изготовлению и выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта в отношении ветвевладельцев, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта в отношении вспомогательной службы железнодорожного транспорта, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта в отношении национального оператора инфраструктуры, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта в отношении перевозчика, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта в отношении городского рельсового транспорта (метрополитен), утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта в отношении городского рельсового транспорта (трамвай), утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
проверочный лист в сфере государственного контроля и надзора в области торгового мореплавания в отношении владельцев портов и портовых сооружений, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу.

"Автомобиль, теміржол, ішкі су көлігі және сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1205 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 823 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2021 жылғы 26 наурыздағы № 133 бұйрығы және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 29 наурыздағы № 30 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 сәуірде № 22474 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Автомобиль, теміржол, ішкі су көлігі және сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1205 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 823 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12769 болып тіркелген, 2016 жылғы 10 ақпанда "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген автомобиль көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген теміржол көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген такси тасымалдаушыларына және таксидің ақпараттық – диспетчерлік қызметтеріне қатысты автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жолаушылар мен багажды тасымалдау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын және (немесе) көрсететін автомобиль тасымалдаушыларына қатысты автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жүктерді тасымалдау, сондай-ақ ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын және (немесе) ұсынатын автомобиль тасымалдаушыларына қатысты автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген техникалық қарап тексеру операторларына қатысты автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету, электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды дайындау және беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тармақ иеленушілерге қатысты тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген теміржол көлігінің көмекші қызметіне қатысты теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы ұлттық инфрақұрылым операторына қатысты тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тасымалдаушыға қатысты теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қалалық рельстік көлікке (метрополитенге) қатысты теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген қалалық рельстік көлікке (трамвайға) қатысты теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген порттардың және порт құрылыстарының иелеріне қатысты сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан _________А. Иргалиев
исполняющий обязанности Министра
индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан ________К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и исполняющего
обязанности Министра
индустрии и инфраструктурного
развития
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Критерии оценки степени риска в области автомобильного транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области автомобильного транспорта (далее – критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).
2. В критериях используются следующие основные понятия:
1) субъекты (объекты) контроля в области автомобильного транспорта – перевозчики такси и информационно-диспетчерские службы такси, лица, оказывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров, автомобильные перевозчики, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и грузов, лица, выступающие в качестве грузоотправителя и (или) грузополучателя, автомобильные перевозчики, предоставляющие услуги по перевозке опасного груза, автомобильные перевозчики, предоставляющие услуги по перевозке крупногабаритных и тяжеловесных грузов, автомобильные перевозчики, осуществляющие международные автомобильные перевозки, автомобильные перевозчики, предоставляющие услуги по перевозке скоропортящихся грузов, операторы технического осмотра, лица, осуществляющие деятельность по установке и обслуживанию тахографов, лица, осуществляющие деятельность по изготовлению и выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам;

2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет – ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Автомобиль көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы автомобиль көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына, 143-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 14 қыркүйекте 2018 жылы № 17371 болып тіркелген) мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарының нысанына сәйкес әзірленген.
2. Өлшемшарттарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль көлігі саласындағы бақылау субъектілері (объектілері) – таксимен тасымалдаушылар және ақпараттық - диспетчерлік такси қызметтері, автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметтерін көрсететін адамдар, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар, жүк жөнелтуші және (немесе) жүк алушы ретінде әрекет ететін адамдар, қауіпті жүкті тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар, ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар, халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын автомобильмен тасымалдаушылар, тез бұзылатын жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар, техникалық қарап-тексеру операторлары, тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын адамдар, электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды дайындау және беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын адамдар;

2) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области автомобильного транспорта при организации и осуществлении автомобильных перевозок скоропортящихся грузов, а также при осуществлении деятельности по установке и обслуживанию тахографов, изготовлению и выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам, которое может привести к наступлению неблагоприятных происшествии для жизни или здоровья человека, законных интересов физических и юридических лиц, государства;
3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области автомобильного транспорта, которое не угрожает жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства, но носит обязательный характер;
4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области автомобильного транспорта при организации и осуществлении автомобильных перевозок пассажиров и грузов, опасных грузов, крупногабаритных и тяжеловесных грузов с использованием автотранспортных средств, осуществлении международных автомобильных перевозок, перевозок такси и информационно-диспетчерских служб такси, а также при оказании услуг по проведению обязательного технического осмотра, услуг автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров, и лицами, выступающими в качестве грузоотправителей и (или) грузополучателей, которое угрожает жизни, здоровью человека и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;

2) елеулі бұзушылық – адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғалардың туындауына әкелетін, тез бұзылатын жүктерді автомобильмен тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ тахографтарды орнату және оларға қызмет көрсету, электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды дайындау және беру жөніндегі қызметті жүзеге жүзеге асыру кезінде автомобиль көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
3) елеулі емес бұзушылық – адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндірмейтін, бірақ міндетті сипаттағы автомобиль көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылық – адамның өміріне, денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін, автокөлік құралдарын пайдалана отырып, жолаушылар мен багажды, қауіпті жүктерді, ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді автомобильмен тасымалдауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру, халықаралық автомобиль тасымалдарын, такси тасымалдарын және ақпараттық - диспетчерлік такси қызметтерін жүзеге асыру, сондай-ақ, міндетті техникалық қарап тексеруді жүргізу қызметтерін көрсету, автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтерін және жүк жөнелтуші және (немесе) жүк алушы ретінде әрекет ететін адамдардың қызметтерін көрсету кезінде автомобиль көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекелдерді бағалау жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды белгілеу мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.

9) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение риска в области автомобильного транспорта осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, от несоблюдения безопасности эксплуатации автотранспортных средств.
5. По объективным критериям к высокой степени риска относятся:
1) перевозчики такси и информационно-диспетчерские службы такси;
2) автомобильные перевозчики, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и грузов;
3) лица, выступающие в качестве грузоотправителя и (или) грузополучателя;
4) автомобильные перевозчики, предоставляющие услуги по перевозке опасного груза;
5) автомобильные перевозчики, предоставляющие услуги по перевозке крупногабаритных и тяжеловесных грузов;
6) автомобильные перевозчики, осуществляющие международные автомобильные перевозки;
7) лица, оказывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
8) операторы технического осмотра.
К не высокой степени риска относятся:
1) автомобильные перевозчики, предоставляющие услуги по перевозке скоропортящихся грузов;
2) лица, осуществляющие деятельность по установке и обслуживанию тахографов;
3) лица, осуществляющие деятельность по изготовлению и выдаче электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам.
6. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерий с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценки рисков.
8. Для оценки субъективных критериев используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;

9) тексеру парағы – орындалмауы адам өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіруге алып келетін бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын талаптарды ғана қамтитын талаптар тізбесі.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Автомобиль көлігі саласындағы тәуекелді анықтау автокөлік құралдарын пайдалану қауіпсіздігін сақтамауына байланысты тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғаларының заңды мүддесіне зиян келтіру ықтималдығына қарай жүзеге асырылады.
5. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне:
1) такси тасымалдаушылары мен ақпараттық - диспетчерлік такси қызметі;
2) жолаушылар мен жүктерді тасымалдау бойынша қызмет көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар;
3) жүк жөнелтуші және/немесе жүк алушы ретінде әрекет ететін тұлғалар;
4) қауіпті жүкті тасымалдау бойынша қызмет көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар;
5) ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді тасымалдау бойынша қызмет көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар;
6) халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын автомобильмен тасымалдаушылар;
7) автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қызмет көрсететін тұлғалар;
8) техникалық қарап-тексеру операторлары жатады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайтындарға:
1) тез бүлінетін жүктерді тасымалдау бойынша қызмет көрсететін автомобильмен тасымалдаушылар;
2) тахографтарды орнату және қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғалар;
3) электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды дайындау және беру бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғалар жатады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер қорын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
8. Субъективті өлшемшарттарды бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері;
2) бақылау субъектісі беретін, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы берілетін есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;

3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля. К неблагоприятным происшествиям относятся пожары, происшествия, инциденты, аварий, крушения, дорожно-транспортные происшествия и иные чрезвычайные ситуации на автомобильном транспорте;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации);
5) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
6) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными государственными органами и организациями.
С целью повышения эффективности оценки рисков, проводится работа по взаимному обмену информацией с другими государственными органами.
9. На основании источников информации, указанных в пункте 8 настоящих критериев определяются субъективные критерии, подлежащие оценке.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с настоящими критериями соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и не значительное.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными в настоящих критериях определениями грубых, значительных, незначительных нарушений.
11. Показатель степени риска по субъективным критериям оценивается по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
12. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не чаще одного раза в год.

3) бақылау субъектісінің кінәсінен пайда болған қолайсыз оқиғалардың болуы. Қолайсыз оқиғаларға өрт, оқиғалар, оқыс оқиғалар, авариялар, апаттар, жол-көлік оқиғалары және автомобиль көлігіндегі өзге де төтенше жағдайлар жатады;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар);
5) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау;
6) мемлекеттік уәкілетті органдар және ұйымдар берген мәліметтерді талдау нәтижелері.
Тәуекелдерді бағалау тиімділігін арттыру мақсатында басқа мемлекеттік органдармен өзара ақпаратпен алмасу бойынша жұмыс жүргізіледі.
9. Осы өлшемшарттардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат көздері негізінде бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар анықталады.
Талдау мен бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өтіп кеткен деректер қолданылмайды.
10. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты субъективті өлшемшарттар анықталады, олар осы өлшемшарттарға сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және елеулі емес дәрежелерге сәйкес келеді.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеулі емес) өрескел, елеулі, елеулі емес бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша бағаланады.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне - тәуекел дәрежесі 61-ден бастап 100-ге дейін көрсеткіші болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
2) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатпайтын - тәуекел дәрежесі 0-ден 60-қа дейін қоса алғанда көрсеткіш болған кезде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
12. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі бір реттен аспайды.

13. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.
14. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Глава 4. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
15. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 11 настоящих критериев, применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Каждое выявленное нарушение при определении значительных и незначительных показателей считается как отдельное нарушение.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Приложение
к критериям оценки
степени риска в области
автомобильного транспорта
Субъективные критерии оценки степени рисков
Наименование критериев
Степень нарушения
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1.
Осуществление деятельности в качестве перевозчика такси без направления в местный исполнительный орган уведомления о начале осуществления деятельности
грубое
2.
Использование для перевозок такси автотранспортных средств со специальным управлением, в том числе полностью ручным, правосторонним рулевым управлением, а также с количеством боковых дверей менее четырех
грубое
3.
Необеспечение перевозчиком такси прохождения предрейсового технического освидетельствования автотранспортных средств, а также предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей такси лицом, имеющим
диплом о высшем или среднем медицинском образовании, с которым заключен договор на осуществление профилактических медицинских осмотров с отметкой в бортовом журнале или путевом листе
грубое
4.
Несвоевременная замена такси, в случае его неисправности
грубое
5.
Отсутствие в салоне такси в поле зрения пассажиров визитной карточки водителя с фотографией, указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), а также информационного табло с указанием: официального наименования перевозчика, его адреса и номера телефона и стоимости проезда до 1 километра, а также стоимости проезда за последующее расстояние поездки при наличии таксометра
незначительное
6.
Необеспечение соблюдения режима труда и отдыха водителей такси
грубое
7.

13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші жоғары бақылау субъектісінің басымдығын ескерумен жасалады.
4-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
15. Осы өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Елеулі және елеулі емес көрсеткіштерді анықтау кезіндегі әрбір анықталған бұзушылық жеке бұзушылық ретінде есептеледі.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда, бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеулі емес дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұндағы:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұндағы:
SРн – елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі емес бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі емес бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн
мұндағы:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткіші.
Автомобиль көлігі саласындағы
тәуекелдер дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
Өлшемшарттардың атауы Бұзушылықтар дәрежесі
Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері
1.
Жергілікті атқарушы органға қызметті жүзеге асыра бастағаны туралы хабарламаны жіберусіз таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыру
өрескел
2.
Такси тасымалдау үшін арнаулы басқаруы бар, оның iшiнде барлығы қолмен, басқару рулi оң жақтағы, сондай-ақ бүйірлік есіктерінің саны төртеуден кем автокөлік құралдарын пайдалану
өрескел
3.
Такси тасымалдаушысының автокөлік құралдарын рейс алдындағы техникалық куәландырудан өтуін, сондай-ақ такси жүргізушілерін рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексеруден өткізуді борт журналына немесе жол қағазына белгі қоя отырып, профилактикалық медициналық тексеруді жүзеге асыруға шарт жасалған жоғары немесе орта медициналық білімі туралы дипломы бар адамның қамтамасыз етпеуі
өрескел
4.
Таксидің ақауы болған жағдайда оны уақтылы ауыстырмау
өрескел
5.
Такси салонында жолаушылар көретіндей жерде жүргізушінің фотосуреті бар, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетілген визит карточкасының, сондай-ақ: тасымалдаушының ресми атауы, оның мекенжайы мен телефон нөмірі және 1 километрге дейінгі жол жүру құны, сондай-ақ таксометр болған кезде жол жүрудің кейінгі қашықтығы үшін жол жүру құны көрсетілген ақпараттық таблоның болмауы
елеулі емес
6.
Такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауын қамтамасыз етпеуі
өрескел
7.

Использование для перевозок пассажиров и багажа такси внешне неоформленные в единой цветовой гамме, путем нанесения по всей длине боковых сторон легкового автомобиля на одном уровне, цвет кузова которого определяется самим перевозчиком такси, пояса, состоящего из черных и (или) желтых квадратов, расположенных в шахматном порядке, высотой не менее 10 и не более 14 сантиметров
незначительное
8.
Несоблюдение перевозчиком такси требований нормативных правовых актов по оборудованию такси опознавательным знаком, расположенным на крыше и хорошо различимым с расстояния до 500 - метров. Отсутствие в такси опознавательного знака с надписью "Т" (такси) и/или характерного шашечного пояса и подсвечивающего в темное время суток
незначительное
9.
Необеспечение информационно-диспетчерской службой такси, создаваемой лицом, не являющимся перевозчиком, ведения учета заказов клиентов и передачи их водителю такси в бумажной или электронной форме
значительное
10.
Необеспечение оформления путевой документации
значительное
11.
Отсутствие у информационно-диспетчерской службы такси, создаваемой иным лицом, заключенного договора по информационно-диспетчерскому обслуживанию с перевозчиками такси, включенными в реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале деятельности в качестве перевозчика такси
грубое
12.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях площадки для стоянки автобусов и микроавтобусов
грубое
13.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях зала ожидания для пассажиров
грубое
14.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях билетных касс
значительное
15.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях камеры (камер) хранения багажа
значительное
16.
Отсутствие на автовокзалах комнаты матери и ребенка
значительное
17.
Отказ в заключении договора с перевозчиками пассажиров и багажа, допущенными к данному виду деятельности администрацией автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров
грубое
18.
Производство посадки пассажиров с территорий автовокзалов (автостанций, пунктов обслуживания пассажиров) и по маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчиками, осуществляющими нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа
грубое
19.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях диспетчерских пунктов
грубое
20.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях санитарно-бытовых помещений для персонала и пассажиров
значительное
21.
Отсутствие на автовокзалах и автостанциях служебных помещений для отдыха водителей
грубое
22.
Отсутствие на автовокзалах пунктов общественного питания
незначительное
23.
Отсутствие на автовокзалах постов для осмотра автобусов и микроавтобусов
грубое
24.
Отсутствие на автовокзалах пунктов охраны общественного порядка
значительное
25.
Отсутствие на автовокзалах пунктов медицинской помощи и аптечного киоска
значительное
26.
Отсутствие на автовокзалах беспроводной точки доступа
к сети Интернет
незначительное
27.
Отсутствие на автовокзалах видеонаблюдения в пунктах для посадки и высадки пассажиров, зале ожидания для пассажиров, площадках для стоянки автобусов и микроавтобусов
незначительное
28.
Отсутствие
на автовокзалах комнаты для совершения религиозных обрядов
незначительное
29.
Нарушение физическими или юридическими лицами требований нормативных правовых актов по подаче уведомления о начале или прекращении деятельности автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров в электронной или бумажной форме
грубое
30.
Расположение автовокзалов на территории менее пяти тысяч квадратных метров, автостанций на территории менее двух с половиной тысяч квадратных метров
грубое
31.
Отсутствие в составе пунктов обслуживания пассажиров: площадки для безопасной посадки и высадки пассажиров, загрузки и разгрузки багажа, площадки для стоянки автобусов, мест для продажи проездных документов (билетов) и багажных квитанций и сооружения для защиты пассажиров от различных погодных условий
грубое
32.
Отсутствие на автовокзалах специально оборудованных помещений для отдыха (сна) водителей автобусов, микроавтобусов, работающих на маршрутах регулярных междугородных межобластных перевозок пассажиров и багажа, в случае, когда по условиям режима труда и отдыха им предстоит отдых не по месту постоянного жительства.
Отсутствие в комнатах отдыха водителей душевой с холодной и горячей водой, штор-затемнителей для обеспечения отдыха в дневное время. Необеспечение в комнатах возможности хранения имеющихся у водителей ценностей, выручки за проданные билеты, а также бланков проездных документов (билетов) и багажных квитанций
значительное
33.
Обслуживание автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров перевозчиков, осуществляющих регулярные международные, междугородные межобластные, межрайонные, внутрирайонные и пригородные автомобильные перевозки пассажиров и багажа без заключения договора, заключаемого между перевозчиками и администрацией автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров.
Необеспечение заключения договора с перевозчиками пассажиров и багажа, допущенными к данному виду деятельности автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров
грубое
34.
Необеспечение на автовокзалах, автостанциях и пунктах обслуживания пассажиров организации работы справочно-информационной службы, предназначенной для обеспечения пассажиров четкой, исчерпывающей и своевременной информацией по вопросам движения автобусов (расписание движения автобусов, микроавтобусов), условий проезда и провоза багажа и предоставляемых услуг. Необеспечение осуществления информационного обеспечения пассажиров посредством визуальной справки, громкоговорящей связи и устной справки
значительное
35.
Неисполнение транспортными предприятиями и перевозчиками обязанности по использованию предоставленных им земель в соответствии с целевым назначением и условиями их предоставления
значительное
36.
Продажа проездных документов (билетов) на нерегулярные перевозки пассажиров автовокзалами, автостанциями, пунктами обслуживания пассажиров и кассовыми пунктами
значительное
37.
Продажа автовокзалами, автостанциями и пунктами обслуживания пассажиров проездных документов (билетов) на рейсы автобусов и микроавтобусов, осуществляющих регулярные международные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, на проезд между населенными пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан
грубое
38.

Жолаушыларды және багажды тасымалдау үшін бірыңғай түстік гаммада ресімделмеген таксиді сыртқы жағынан бір деңгейде жеңіл автомобильдің бүйірлік жағын барлық ұзындығы бойынша түсіру жолымен пайдалану, оның шанағының түсі такси тасымалдаушысының өзімен айқындалатын, шахмат тәртібімен орналасқан қара және (немесе) сары шаршылардан тұратын, биіктігі кемінде 10 және 14 сантиметрден аспайтын белдеуді қамтитын таксилердi пайдалану
елеулі емес
8.
Такси тасымалдаушысының төбесінде орналасқан және 500 метрге дейінгі қашықтықтан жақсы ажыратылатын тану белгісімен таксиді жабдықтау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтамауы. Таксиде "Т" (такси) деген жазуы бар тану белгісінің және/немесе өзіне тән шашкалы белдеуінің және тәуліктің қараңғы уақытында жарық беретін белгісінің болмауы
елеулі емес
9.
Тасымалдаушы болып табылмайтын адам құратын ақпараттық-диспетчерлік қызметтің клиенттердің тапсырыстарын есепке алуды жүргізуді және оларды қағаз немесе электрондық нысанда такси жүргізушісіне беруді қамтамасыз етпеуі
елеулі
10.
Жол жүру құжаттамасын ресімдеуді қамтамасыз етпеу
елеулі
11.
Өзге тұлға құратын таксидің ақпараттық-диспетчерлік қызметінде таксиді тасымалдаушы ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізіліміне енгізілген такси тасымалдаушыларымен ақпараттық-диспетчерлік қызмет көрсету жөнінде жасалған шарттың болмауы
өрескел
12.
Автовокзалдарда және автостанцияларда автобустардың және шағын автобустардың тұрағы үшін алаңшалардың болмауы
өрескел
13.
Автовокзалдарда және автостанцияларда жолаушыларға арналған күту залының болмауы
өрескел
14.
Автовокзалдар мен автостанцияларда билет сату кассасының (кассаларының) болмауы
елеулі
15.
Автовокзалдар мен автостанцияларда багажды сақтау камерасының (камераларының) болмауы
елеулі
16.
Автовокзалдарда ана мен бала бөлмесінің болмауы
елеулі
17.
Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері әкімшілігімен осы қызмет түріне рұқсат етілген жолаушылар мен багажды тасымалдаушылармен шарт жасасудан бас тарту
өрескел
18.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың автовокзалдар (автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері) аумағынан және жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша жолаушыларды отырғызуды жүргізуі
өрескел
19.
Автовокзалдар мен автостанцияларда диспетчерлiк пункттердің болмауы
өрескел
20.
Автовокзалдар мен автостанцияларда персонал мен жолаушылар үшін санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың болмауы
елеулі
21.
Автовокзалдар мен автостанцияларда жүргiзушiлер демалатын қызметтiк үй-жайлардың болмауы
өрескел
22.
Автовокзалдарда қоғамдық тамақтану пункттерiнің болмауы
елеулі емес
23.
Автовокзалдарда автобустар мен шағын автобустарды тексеруге арналған бекеттердің болмауы
өрескел
24.
Автовокзалдарда қоғамдық тәртiптi қорғау пунктiнің болмауы
елеулі
25.
Автовокзалдарда медициналық көмек пунктiнің және дәрiхана киоскілерінің болмауы
елеулі
26.
Автовокзалдарда Интернет желісіне сымсыз қол жеткізу нүктелерінің болмауы
елеулі емес
27.
Автовокзалдарда жолаушыларды отырғызу және түсiру пункттерiнде, жолаушыларға арналған күту залында, автобустар мен шағын автобустардың тұрағына арналған алаңдарда бейнебақылаудың болмауы
елеулі емес
28.
Автовокзалдарда діни рәсімдер жасау үшін бөлменің болмауы
елеулі емес
29.
Жеке немесе заңды тұлғалардың автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы электрондық немесе қағаз нысанда хабарлама беру жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзуы
өрескел
30.
Автовокзалдар бес мың шаршы метрден кем аумақта, автостанцияларды екі жарым мың шаршы метрден кем аумақта орналастыру
өрескел
31.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің құрамында: жолаушыларды қауіпсіз отырғызуға және түсіруге, багажды тиеуге және түсіруге арналған алаңдардың, автобустардың тұрағына арналған алаңдардың, жол жүру құжаттарын (билеттерді) және багаж түбіртектерін сатуға арналған орындардың және жолаушыларды әртүрлі ауа райы жағдайларынан қорғауға арналған құрылыстардың болмауы
өрескел
32.
Автовокзалдарда жолаушылар мен багажды қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдау маршруттарында жұмыс істейтін автобустар, шағын автобустар жүргізушілеріне еңбек және демалыс режимiнiң шарттары бойынша оларға тұрақты тұратын жерiнен басқа жерде демалуға тура келген жағдайда, демалуға (ұйқыға) арналған арнайы жабдықталған үй-жайлардың болмауы. Жүргiзушiлердiң демалыс бөлмелерiнде суық және ыстық суы бар душ бөлмесi, күндiзгi уақытта демалысты қамтамасыз етуге арналған қараңғылаушы перделердің болмауы. Бөлмелерде жүргiзушiлердегi құнды заттарды, сатылған билеттердiң ақшасын, сондай-ақ жол жүру құжаттарының (билеттердiң) бланкiлерi мен багаж түбiртектерiн сақтау мүмкiндiгiн қамтамасыз етпеу
елеулі
33.
Тасымалдаушылар мен автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің әкімшілігі арасында жасалатын шартсыз жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық, ауданішілік және қала маңындағы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын автовокзалдарға, автостанцияларға және жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қызмет көрсету. Автовокзалдар, автостанциялар және жолаушыларға қызмет көрсету пункттері қызметінің осы түріне рұқсат етілген жолаушылар мен багажды тасымалдаушылармен шарт жасасуды қамтамасыз етпеу
өрескел
34.
Автовокзалдарда, автостанцияларда және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінде жолаушыларды автобустардың қозғалысы (автобустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесі), жол жүру және багажды алып жүру шарттары және көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша нақты, толық және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз етуге арналған анықтамалық-ақпараттық қызметтің жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етпеу. Көрнекі анықтама, дауыстап айту байланысы және ауызша анықтама арқылы жолаушыларды ақпараттық қамтамасыз етпеу
елеулі
35.
Көлік кәсіпорындары мен тасымалдаушылардың өздеріне берілген жерлерді нысаналы мақсатына және оларды беру шарттарына сәйкес пайдалану жөніндегі міндеттерін орындамауы
елеулі
36.
Автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері және кассалық пункттердің жолаушыларды тұрақты емес тасымалдауға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуы
елеулі
37.
Автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын автобустар мен шағын автобустардың рейстеріне, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендер арасында жол жүруге жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуы
өрескел
38.

Предварительная продажа проездных документов (билетов), в том числе оформление заказа на приобретение билета, ранее, чем за 30 календарных дней до отправления автобуса, микроавтобуса и в течение 24 часов до отправления автобуса, микроавтобуса
незначительное
39.
Осуществление текущей продажи проездных документов (билетов) в течение 5 минут до отправления автобуса, микроавтобуса
незначительное
40.
Необеспечение хранения невостребованного багажа в камере хранения в течение шести месяцев. Неуничтожение невостребованного багажа по истечении указанного срока
незначительное
41.
Принятие на хранение вещей, которые по своим свойствам загрязняют или вредят вещам других пассажиров, а также огнеопасные, взрывчатые, отравляющие, ядовитые, едкие и зловонные вещества
грубое
42.
Невыписывание владельцу багажа квитанции с указанием: реквизитов камеры хранения, даты, фамилии, имени и отчества (при его наличии) владельца багажа, количества багажных мест, принятых на хранение, срока хранения, объявленной (при желании владельца) стоимости багажа, сумма платы за хранение багажа, дефектов упаковки багажа (при его наличии)
при сдаче багажа в неавтоматическую камеру хранения
незначительное
43.
Неисполнение перевозчиком, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа обязанности по проведению предрейсового и послерейсового медицинского осмотра, соблюдению режима труда и отдыха водителей автотранспортных средств
грубое
44.
Неисполнение перевозчиком, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа обязанности по бесплатному провозу отдельных категорий граждан или предоставлению им иных льгот по оплате проезда
значительное
45.
Неисполнение перевозчиком, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа обязанности по оборудованию автотранспортного средства устройствами непрерывной передачи данных в режиме реального времени о скорости, соблюдения маршрута и расписания движения с предоставлением информации организатору перевозок
грубое
46.
Несоблюдение перевозчиком, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа обязанности по объявлению тарифов на перевозку пассажиров и багажа, фиксированию их в договорах, проездном документе (билете) и багажной квитанции
значительное
47.
Отсутствие у перевозчика, осуществляющего нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа бортового журнала с отметкой о прохождении предрейсового и послерейсового медицинского осмотра и технического осмотра автотранспортного средства
грубое
48.
Необеспечение перевозчиком, осуществляющим нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа безопасной посадки и высадки пассажиров
грубое
49.
Несоблюдение перевозчиком условий договора организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, заключенного с местными исполнительными органами
значительное
50.
Отсутствие в договоре организации регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа расписания движения, типа (класса) и количества автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте
значительное
51.
Посадка пассажиров с территорий автовокзалов (автостанций, пунктов обслуживания пассажиров) и по маршрутам регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа перевозчиками, осуществляющими нерегулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа
грубое
52.
Отсутствие договора перевозки пассажиров и багажа при нерегулярных перевозках во внутриреспубликанском сообщении заключенного между заказчиком и перевозчиком в письменной форме
грубое
53.
Допущение к перевозкам пассажиров микроавтобусами водителей, не достигших двадцатиоднолетнего возраста, и не имеющих право управления транспортными средствами подкатегории "D1" и стажа работы водителем не менее трех лет, в том числе стажа управления транспортными средствами, относящимися к категории "С", не менее одного года.
Допущение к перевозкам пассажиров автобусами, не имеющими более шестнадцати сидячих мест, помимо сиденья водителя, и троллейбусами водителями, не достигших двадцатипятилетнего возраста, не имеющего стажа работы водителем не менее пяти лет, в том числе стажа управления транспортными средствами, относящимися к подкатегории "D1", не менее трех лет
грубое
54.
Перевозка организованных групп детей в автобусах, необорудованных проблесковым маячком желтого цвета
значительное
55.
Перевозка организованных групп детей в автобусах, без установления спереди и сзади опознавательных знаков "Перевозка детей"
значительное
56.
Осуществление перевозок организованных групп детей водителями в возрасте менее двадцати пяти лет, имеющих водительские удостоверения соответствующей категории и стаж работы водителем менее пяти лет
грубое
57.
Использование при автомобильной перевозке организованных групп детей автобусов, имеющих менее двух дверей
значительное
58.
Отсутствие либо несоответствие служб и квалифицированного персонала для проведения предрейсового технического осмотра автотранспортных средств и предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей либо отсутствие договоров с соответствующими организациями
значительное
59.
Неисполнение перевозчиками, осуществляющими автомобильные перевозки пассажиров и багажа обязанностей по обеспечению предрейсового (предсменного) технического осмотра и своевременной замены автобусов, микроавтобусов, троллейбусов в случае их неисправности
грубое
60.
Несоответствие подвижного состава, ремонтной и производственной базы, технических средств, погрузочно-разгрузочных механизмов, контрольно-измерительной аппаратуры, оборудованного служебного помещения либо договоров с соответствующими организациями
грубое
61.
Эксплуатация автобусов:

Жол жүру құжаттарын (билеттерді) алдын ала сату, оның ішінде автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін күнтізбелік 30 күн бұрын және автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін 24 сағат ішінде билетті сатып алуға тапсырысты ресімдеу
елеулі емес
39.
Автобус, шағын автобус жөнелтілгенге дейін 5 минут ішінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) ағымдағы сатуды жүзеге асыру
елеулі емес
40.
Талап етілмеген багажды сақтау камерасында алты ай бойы сақтауды қамтамасыз етпеу. Талап етілмеген багажды көрсетілген мерзім өткеннен кейін жоймау
елеулі емес
41.
Өзінің қасиеттері бойынша басқа жолаушылардың заттарын ластайтын немесе зақымдайтын, сондай-ақ өртену қаупi бар, жарылғыш, улағыш, улы, өткiр және күлiмсi иiстi заттарды сақтауға қабылдау
өрескел
42.
Багажды автоматты емес сақтау камерасына тапсыру кезiнде багаждың иесiне: сақтау камерасының деректемелерi, күнi, багаж иесiнiң тегi, аты және әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), сақтауға қабылданған багаж орындарының саны, сақталу мерзiмі, багаждың көрсетiлген құны (иесi қалаған кезде), багажды сақтау ақысының сомасы, багаж орамасының ақаулықтары (бар болған жағдайда) көрсетiлген түбiртектің жазып берiлмеуі
елеулі емес
43.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексеру жүргізу, автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтау жөніндегі міндеттерді орындамауы
өрескел
44.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының азаматтардың жекелеген санаттарын тегін тасымалдау немесе оларға жол жүру ақысы бойынша өзге де жеңілдіктер беру жөніндегі міндеттерді орындамауы
елеулі
45.
Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының тасымалдауды ұйымдастырушыға ақпарат бере отырып, автокөлік құралын жылдамдық, маршрутты және қозғалыс кестесін сақтау туралы нақты уақыт режимінде деректерді үздіксіз беру құрылғыларымен жабдықтау жөніндегі міндеттерді орындамауы
өрескел
46.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының жолаушылар мен багажды тасымалдауға арналған тарифтерді жариялау, оларды шарттарда, жол жүру құжатында (билетте) және багаж түбіртегінде тіркеу жөніндегі міндеттерді сақтамауы
елеулі
47.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыда рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруден және автокөлік құралын техникалық қарап-тексеруден өткені туралы белгісі бар борт журналының болмауы
өрескел
48.
Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының жолаушыларды қауіпсіз отырғызуды және түсіруді қамтамасыз етпеуі
өрескел
49.
Тасымалдаушының жергілікті атқарушы органдармен жасасқан жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шартының талаптарын сақтамауы
елеулі
50.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шартында маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың, шағын автобустардың қозғалыс кестесінің, түрі (класы) мен санының болмауы
елеулі
51.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың жолаушыларды автовокзалдар (автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері) аумағынан және жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттары бойынша отырғызуы
өрескел
52.
Республикаішілік қатынаста тұрақты емес тасымалдау кезінде тапсырыс беруші мен тасымалдаушы арасында жазбаша нысанда жасасқан жолаушылар мен багажды тасымалдау шартының болмауы
өрескел
53.
Шағын автобустармен жолаушылар тасымалдауға жиырма бір жасқа толмаған және "D1" кіші санатындағы көлік құралдарын басқару құқығы және кемінде үш жыл жүргізуші жұмыс өтілі, оның ішінде кемінде бір жыл "С" санатына жататын көлік құралдарын басқару өтілі жоқ жүргізушілерді жіберу. Кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде "D1" кіші санатына жататын көлік құралдарын басқару өтілі кемінде үш жыл, жүргізуші орнынан басқа, он алтыдан артық отыратын орны жоқ автобустармен және жиырма бес жасқа толмаған жүргізушілердің троллейбустарымен жолаушыларды тасымалдауға рұқсат беру
өрескел
54.
Ұйымдастырылған балалар тобын сары түсті жарқылдауық шамшырақпен жабдықталмаған автобустарда тасымалдау
елеулі
55.
Ұйымдастырылған балалар тобын алдында және артында "Балаларды тасымалдау" тану белгісі орнатылмаған автобустармен тасымалдау
елеулі
56.
Ұйымдастырылған балалар тобын тасымалдауды тиісті санаттағы жүргізуші куәлігі және жүргізушінің кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар кемінде жиырма бес жастағы жүргізушілердің жүзеге асыруы
өрескел
57.
Ұйымдастырылған балалар тобын автомобильмен тасымалдау кезінде кемінде екі есігі бар автобустарды пайдалану
елеулі
58.
Автокөлік құралдарын рейс алдындағы техникалық қарап-тексеруден және жүргізушілерді рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруден өткізу үшін қызметтер мен білікті персоналдың болмауы не сәйкес келмеуі не тиісті ұйымдармен шарттардың болмауы
елеулі
59.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық қарап - тексеруді және олар жарамсыз болған жағдайда уақтылы ауыстыруды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамауы
өрескел
60.
Жылжымалы құрамның, жөндеу және өндірістік базаның, техникалық құралдардың, тиеу-түсіру механизмдерінің, бақылау-өлшеу аппаратурасының, жабдықталған қызметтік үй-жайдың немесе тиісті ұйымдармен шарттардың сәйкес келмеуі
өрескел
61.
Автобустарды:

1) без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов);
2) с выключенным исправным тахографом;
3) с незаполненными диаграммными дисками;
4) с применением ранее использованных диаграммных дисков;
5) без использования электронных карточек в случае применения электронных (цифровых) тахографов;
6) без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей (в случае неисправности контрольного устройства) при осуществлении международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, междугородных межобластных регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
грубое
62.
Перевозка груза в автобусах, в том числе багажа, вне багажного отделения
грубое
63.
Перевозка пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан при осуществлении регулярных перевозок пассажиров и багажа в международном сообщении
значительное
64.
Осуществление предпринимательской деятельности по перевозке пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан
грубое
65.
Необеспечение перевозчиком хранения заполненных диаграммных дисков каждого водителя в течение не менее чем 12 месяцев со дня последней записи и сертификатов о поверке тахографов вместе со свидетельствами о периодической проверке тахографа - в течение одного года со дня их выдачи
незначительное
66.
Необеспечение перевозчиком при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа наличия на автотранспортном средстве путевого листа, который оформляется перевозчиком на смену или рейс, с отметками о прохождении предрейсового и послерейсового медицинского освидетельствования водителя и технического осмотра автотранспортного средства
значительное
67.
Необеспечение водителей и кондукторов единой форменной одеждой при осуществлении регулярных городских (сельских) и пригородных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
незначительное
68.
Незаполнение перевозчиком дорожного листа при перевозке пассажиров и багажа разового характера в международном сообщении, по согласованию с территориальными органами транспортного контроля
значительное
69.
Осуществление нерегулярной перевозки пассажиров автобусами, микроавтобусами, а также регулярной перевозки пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, не указанными в приложении к лицензии, выданной лицензиару
грубое
70.
Использование при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа автотранспортных средств, необорудованных устройствами вызова экстренных оперативных служб
грубое
71.
Отсутствие свидетельства или копии заверенной уполномоченным органом в области автомобильного транспорта, на каждое используемое транспортное средство, подтверждающее право работы на маршруте регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
грубое
72.
Использование при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа автотранспортных средств, необорудованных аппаратурой спутниковой навигации с предоставлением информации организатору перевозок в режиме реального времени
значительное
73.
Осуществления регулярных международных перевозок c нарушением расписания движения (самовольное изменение перевозчиком расписания и схемы движения) и не выполнение перевозок на маршруте в течение 15 календарных дней в период действия разрешительных документов
значительное
74.
Отсутствие у перевозчика специального разрешения на перевозку опасного груза 1, 6 и 7 класса
грубое
75.
Отсутствие на автотранспортных средствах, перевозящих опасные грузы классов 1, 6 и 7, устройства непрерывной передачи данных в режиме реального времени о скорости, соблюдении маршрута движения
грубое
76.
Несоответствие водителей, осуществляющих перевозку опасных грузов автотранспортным средством, следующим требованиям:

1) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркейтін бақылау құрылғыларынсыз (тахографтар));
2) ақаусыз тахографпен сөндірілген;
3) толтырылмаған диаграммалық дискілермен;
4) бұрын пайдаланылған диаграммалық дискілерді қолдана отырып;
5) электрондық (цифрлық) тахографтар қолданылған жағдайда электрондық карточкаларды пайдаланбай;
6) жолаушылар мен багажды автомобильмен халықаралық тасымалдауды, жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық тұрақты тасымалдауды, жолаушылар мен багажды автомобильмен қалааралық облысаралық, қалааралық облысаралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушілердің еңбек және демалыс режимінің күнделікті тіркеу парақтарын жүргізбестен (бақылау құрылғысы бұзылған жағдайда) пайдалану
өрескел
62.
Автобустарда жүкті, оның iшiнде багажды багаж қоятын бөлiмшеден тыс орында тасымалдау
өрескел
63.
Жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттердің арасында жолаушыларды тасымалдау
елеулі
64.
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағында тіркелген автокөлік құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды, жүктерді тасымалдау бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру
өрескел
65.
Әр жүргізушінің толтырылған диаграммалық дискілерін соңғы жазба жазылған күннен бастап кемінде 12 ай бойы және тахографтарды тексеру туралы куәліктерді тасымалдаушының тахографтарды кезең сайын тексеру туралы куәліктерімен бірге оларды берген күннен бастап бір жыл бойы сақтауын қамтамасыз етпеуі
елеулі емес
66.
Тасымалдаушының жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушінің рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық куәландырудан және автокөлік құралының техникалық қарап-тексеруден өткені туралы белгілері бар, тасымалдаушы ауысымға немесе рейске ресімделетін автокөлік құралында жол жүру парағының болуын қамтамасыз етпеуі
елеулі
67.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық) және қала маңындағы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүргізушілер мен кондукторларды бірыңғай нысанды киіммен қамтамасыз етпеу
елеулі емес
68.
Аумақтық көліктік бақылау органдарымен келісу бойынша бір жолғы сипаттағы халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдау кезінде тасымалдаушының жол жүру парағын толтырмауы
елеулі
69.
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдауды, сондай-ақ жолаушыларды лицензиарға берілген лицензияға қосымшада көрсетілмеген халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру
өрескел
70.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларымен жабдықталмаған автокөлік құралдарын пайдалану
өрескел
71.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршрутында жұмыс істеу құқығын растайтын әрбір пайдаланылатын көлік құралына автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган куәландырған куәліктің немесе көшірменің болмауы
өрескел
72.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдауды ұйымдастырушыға нақты уақыт режимінде ақпарат бере отырып, спутниктік навигация аппаратурасымен жабдықталмаған автокөлік құралдарын пайдалану
елеулі
73.
Қозғалыс кестесін бұза отырып тұрақты халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру (тасымалдаушының қозғалыс кестесі мен схемасын өз бетінше өзгертуі) және рұқсат беру құжаттарының қолданылу кезеңінде күнтізбелік 15 күн ішінде маршрутта тасымалдарды орындамау
елеулі
74.
Тасымалдаушыда 1, 6 және 7 - сыныптағы қауіпті жүкті тасымалдауға арнайы рұқсаттың болмауы
өрескел
75.
1, 6 және 7-сыныптағы қауiптi жүктi тасымалдайтын автокөлік құралдарында жылдамдық, қозғалыс маршрутының сақталуы туралы нақты уақыт режимінде деректерді үзіліссіз жіберу жабдықтарының болмауы
өрескел
76.
Қауіпті жүктерді автокөлік құралымен тасымалдауды жүзеге асыратын жүргізушілердің мынадай талаптарға сәйкес келмеуі:

1) наличие удостоверения на управление транспортным средством соответствующей категории;
2) наличие стажа непрерывной работы в качестве водителя транспортного средства этой категории не менее трех лет;
3) прохождение общего медицинского освидетельствования и предрейсового и послерейсового медицинского осмотра для профессиональных водителей с отметкой на путевом листе;
4) наличие свидетельства о допуске водителя к перевозке опасного груза
грубое
77.
Эксплуатация грузовых, в том числе специализированных автомобилей при осуществлении автомобильных перевозок опасных грузов:
1) без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов);
2) с выключенным исправным тахографом;
3) с незаполненными диаграммными дисками;
4) с применением ранее использованных диаграммных дисков;
5) без использования электронных карточек в случае применения электронных (цифровых) тахографов;
6) без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей (в случае неисправности контрольного устройства)
грубое
78.
Необеспечение перевозчиком хранения заполненных диаграммных дисков каждого водителя в течение не менее чем 12 месяцев со дня последней записи и сертификатов о поверке тахографов вместе со свидетельствами о периодической проверке тахографа - в течение одного года со дня их выдачи
незначительное
79.
Отсутствие при перевозке опасного груза следующих сопроводительных документов:
1) регистрационные документы на автотранспортное средство;
2) путевой лист с указанием маршрута перевозки с отметкой "Опасный груз";
3) инструкция для водителя;

1) тиісті санаттағы көлік құралын жүргізуге арналған куәліктің болуы;
2) осы санаттағы көлік құралының жүргізушісі ретінде кемінде үш жыл үзіліссіз жұмыс өтілінің болуы;
3) кәсіби жүргізушілер үшін жалпы медициналық куәландырудан және рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруден өту және жол жүру парағына белгі қою;
4) жүргізушіні Қазақстан Республикасының аумағы бойынша қауіпті жүкті тасымалдауға рұқсат беру туралы куәліктің болуы
өрескел
77.
Қауіпті жүктерді автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде жүк автомобильдерін, оның ішінде мамандандырылған автомобильдерді:
1) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркейтін бақылау құрылғыларынсыз (тахографтар));
2) сөндірілген ақаусыз тахографпен;
3) толтырылмаған диаграммалық дискілермен;
4) бұрын пайдаланылған диаграммалық дискілерді қолдана отырып;
5) электрондық (цифрлық) тахографтар қолданылған жағдайда электрондық карточкаларды пайдаланбай;
6) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимінің күнделікті тіркеу парақтарын жүргізбестен (бақылау құрылғысы бұзылған жағдайда) пайдалану
өрескел
78.
Әр жүргізушінің толтырылған диаграммалық дискілерін соңғы жазба жазылған күннен бастап кемінде 12 ай бойы және тахографтарды тексеру туралы куәліктерді тасымалдаушының тахографтарды кезең сайын тексеру туралы куәліктерімен бірге оларды берген күннен бастап бір жыл бойы сақтауын қамтамасыз етпеуі
елеулі емес
79.
Қауіпті жүкті тасымалдау кезінде мынадай ілеспе құжаттардың болмауы:
1) автокөлік құралына тіркеу құжаттары;
2) "Қауiптi жүк" белгiсi бар, тасымалдау маршруты көрсетiлген жол жүру парағы;
3) жүргiзушiлерге арналған нұсқаулық;

4) бланк маршрута перевозки опасного груза классов 1, 6 и 7, согласно перечню опасных грузов, допускаемых к перевозкам автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан;
5) товарно-транспортная накладная;
6) план действий в аварийной ситуации, разработанный грузоотправителем;
7) адреса и телефоны перевозчика, грузоотправителя, грузополучателя, уполномоченных органов по контролю за обеспечением безопасной эксплуатации транспорта, безопасности дорожного движения, в сфере гражданской защите, расположенных по маршруту движения
грубое
80.
Необеспечение перевозчиком проведения предрейсового инструктажа для водителя, осуществляющего перевозку опасного груза
значительное
81.
Отсутствие свидетельства о допущении транспортного средства к перевозке опасных грузов в международном сообщении
грубое
82.
Необеспечение перевозчиком хранения путевых листов автотранспортного средства и товарно-транспортных накладных с журналами учета движения путевых листов и товарно-транспортных накладных в течение пяти лет
значительное
83.
Необорудование автотранспортных средств, перевозящих опасные грузы локальной системой оповещения населения на случаи бесконтрольного разлива, выброса опасного груза
грубое
84.
Необорудование автотранспортных средств, перевозящих опасные грузы, устройствами вызова экстренных оперативных служб
грубое
85.
Несоблюдение требований Правил организации курсов специальной подготовки водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов
грубое
86.
Отсутствие специальных разрешений на проезд по автомобильным дорогам Республики Казахстан крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств
грубое
87.
Необеспечение перевозчиком наличия путевых листов автотранспортных средств и товарно-транспортных накладных с регистрацией в журналах учета движения путевых листов и товарно-транспортных накладных, и хранению перевозчиком вместе с журналами в течение пяти лет
значительное
88.
Необеспечение перевозчиком в процессе эксплуатации автотранспортных средств, прохождение предрейсового технического осмотра автотранспортных средств
грубое
89.
Необорудование крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств, а также автомобилей прикрытия специальными световыми сигналами (проблесковыми маячками) оранжевого или желтого цвета
значительное
90.
Внесение в Специальное разрешение каких-либо изменений или дополнений при осуществлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства
грубое
91.
Отклонение от установленного маршрута движения при осуществлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства
грубое
92.
Неосуществление перевозчиком контроля за укладкой и креплением груза при погрузочно-разгрузочных работах в целях соблюдения допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан
грубое
93.
Проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без груза или с неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах без специального разрешения, а также при истекшем сроке cпециального разрешения
грубое
94.
Проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с грузом, не являющимся неделимым грузом либо жидким грузом, перевозимом в специализированных автомобилях-цистернах со специальным разрешением
грубое
95.
Превышение одного из параметров крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства над указанными в специальном разрешении
грубое
96.
Необеспечение грузоотправителем в карьерах:

4) Қазақстан Республикасының аумағына автокөлік құралдарымен тасымалдауға рұқсат етілген қауiптi жүктер тізбесіне сәйкес 1, 6 және 7-сыныптағы қауiптi жүкті тасымалдау маршрутының бланкiсi;
5) тауар-көлiк жүкқұжаты;
6) жүк жөнелтуші әзiрлеген авариялық жағдайда іс-қимыл жоспары;
7) тасымалдаушының, жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, қозғалыс маршруты бойынша орналасқан көлiктi қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуді бақылау, жол қозғалысы қауiпсiздiгi, азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органдардың мекенжайлары мен телефондары
өрескел
80.
Тасымалдаушының қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын жүргізушілерге рейс алдындағы нұсқаулықтың жүргізілуін қамтамасыз етпеуі
елеулі
81.
Көлік құралдарын халықаралық қатынаста қауіпті жүктерді тасымалдауға жіберу туралы куәліктің болмауы
өрескел
82.
Тасымалдаушының жол жүру парақтары мен тауар-көлік жүкқұжаттары қозғалысын есепке алу журналдарымен бірге автокөлік құралының жол жүру парақтарын және тауар-көлік жүкқұжаттарын бес жыл бойы сақтауын қамтамасыз етпеуі
елеулі
83.
Қауіпті жүкті тасымалдайтын автокөлік құралдарын бақылаусыз төгілу, қауіпті жүк шығарынды болған жағдайда халықты хабардар етудің жергілікті жүйесімен жабдықтамау
өрескел
84.
Қауіпті жүкті тасымалдайтын автокөлік құралдарын шұғыл қимылдайтын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларымен жабдықтамау
өрескел
85.
Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдарының жүргізушілерін арнайы даярлау курстарын ұйымдастыру қағидаларының талаптарын сақтамау
өрескел
86.
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары бойынша ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарының жүріп өтуіне арнайы рұқсаттардың болмауы
өрескел
87.
Тасымалдаушының автокөлік құралының жол жүру парақтары және тауар-көлік жүкқұжаттарының жол жүру парақтары мен тауар-көлік жүкқұжаттары қозғалысын есепке алу журналдарында тіркеуде болуын және тасымалдаушыда журналдармен бірге бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз етпеуі
елеулі
88.
Тасымалдаушының автокөлік құралдарын пайдалану процесінде автокөлік құралдарының рейс алдында техникалық қарап - тексеруден өтуін қамтамасыз етпеуі
өрескел
89.
Iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралдарын, сондай-ақ бүркемелеу автомобильдерi қызғылт немесе сары түстi арнайы жарық беру сигналдарымен (жарқылдауық маяктармен) жабдықтамау
елеулі
90.
Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуін жүзеге асыру кезінде арнайы рұқсатқа қандай да бір өзгерістер немесе толықтырулар енгізу
өрескел
91.
Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуін жүзеге асыру кезінде белгіленген қозғалыс бағыттарынан ауытқу
өрескел
92.
Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде тасымалдаушының Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін сақтау мақсатында жүктiң салынуы мен бекiтiлуiне бақылауды жүзеге асырмауы
өрескел
93.
Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының арнайы рұқсатсыз мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын жүксіз немесе бөлінбейтін жүкпен не сұйық жүкпен, сондай-ақ арнайы рұқсаттың мерзімі өткен кезде жүріп өтуі
өрескел
94.
Арнайы рұқсаты бар мамандандырылған автомобиль-цистерналарда тасымалданатын бөлінбейтін жүк не сұйық жүк болып табылмайтын жүгі бар ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі
өрескел
95.
Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралы параметрлерінің бірінің арнайы рұқсатта көрсетілгеннен асып кетуі
өрескел
96.
Карьерлерде жүк жөнелтушінің:

1) ограждения проезжей части дороги внутри карьера со стороны нижнего откоса земляным валом или защитной стенкой высотой не менее 0,7 метров;
2) при наличии уклона дороги внутри карьера более 8 градусов, оборудования участка дороги длиной 50 – 100 метров с нулевым уклоном, на расстоянии, не превышающем 100 метров, от начала подъема дороги;
3) на погрузочных площадках, имеющих уклоны, установление упор под колеса автотранспортного средства;

1) карьердің ішіндегі жолдың өтетін бөлігін төменгі еңіс жағынан биіктігі 0,7 метр топырақ үйіндісімен немесе қорғаныш қабырғамен қоршауды;
2) карьер ішіндегі жолдың 8 градустан артық еңісі болған кезде, жолдың өрінен бастап, 100 метрден аспайтын қашықтықта ұзындығы 50-100 метр еңіссіз жол учаскесін жабдықтауды;
3) еңістері бар тиеу алаңшаларында автокөлік құралы дөңгелектерінің астына тіреулер қоюды;

4) уборки кусков угля, руды и других полезных ископаемых, препятствующих движению автотранспортного средства;
5) поливки при необходимости дороги внутри карьера для удаления пыли;
6) установление освещения мест работы внутри карьера
грубое
97.
Необеспечение грузоотправителем (грузополучателем) отметки в товарно-транспортной накладной и (или) путевом листе времени прибытия (убытия) автотранспортного средства в (из) пункт погрузки (разгрузки)
незначительное
98.
Превышение грузоотправителем допустимых весовых и габаритных параметров в процессе загрузки автотранспортного средства
грубое
99.
Перевозка грузов без оформления товарно-транспортных накладных, а в случаях перевозки некоторых видов грузов, перевозимых насыпью (навалом), акта замера или акта взвешивания
грубое

4) автокөлік құралының қозғалысына кедергі жасайтын көмірдің, кеннің және басқа да пайдалы қазбалардың кесектерін жинауды;
5) карьер ішіндегі жолға қажет кезде шаңды кетіру үшін су шашуды;
6) карьер ішіндегі жұмыс орындарына жарық орнатуды қамтамасыз етпеуі
өрескел
97.
Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) тауар-көлік жүкқұжатында және (немесе) жол жүру парағында автокөлік құралының тиеу (түсіру) пунктіне (нен) келген (кеткен) уақытын белгілеуді қамтамасыз етпеуі
елеулі емес
98.
Жүк жөнелтушінің автокөлік құралын тиеу процесінде жол берілетін салмақтық және көлемдік параметрлерді арттыруы
өрескел
99.
Жүктерді тауар-көлік жүкқұжаттарын, ал үйіп (бос) тасымалданатын жүктердің кейбір түрлерін тасымалдаған жағдайларда өлшеу актісін немесе таразыға тарту актісін ресімдемей тасымалдау
өрескел

100.
Необеспечение грузоотправителем (грузополучателем) наличия в пунктах погрузки и разгрузки штатного и вспомогательного оборудования для производства погрузочно-разгрузочных и вспомогательных работ
незначительное
101.
Необеспечение грузоотправителем (грузополучателем) наличия в пунктах погрузки и разгрузки подъездных путей, обеспечивающих свободный и безопасный проезд автотранспортных средств к месту погрузки (разгрузки) при любых погодных условиях
значительное
102.
Необеспечение грузоотправителем (грузополучателем) наличия в пунктах погрузки и разгрузки отдельного помещения для обеспечения качественного и своевременного оформления необходимых документов
незначительное
103.
Необеспечение грузоотправителем (грузополучателем) наличия в пунктах погрузки и разгрузки контрольно-пропускных пунктов, весового и другого оборудования, позволяющего определить массу отправляемого и поступающего груза, а также специальных мест для производства работ по очистке, промывке и дезинфекции кузовов автотранспортных средств после выгрузки грузов
грубое

100.
Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) тиеу және түсіру пункттерінде тиеу-түсіру және қосалқы жұмыстарды жүргізуге арналған штаттық және қосалқы жабдықтың болуын қамтамасыз етпеуі
елеулі емес
101.
Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) тиеу және түсіру пункттерінде кез келген ауа райы жағдайында автокөлік құралдарының тиеу (түсіру) орнына еркін және қауіпсіз өтуін қамтамасыз ететін кірме жолдардың болуын қамтамасыз етпеуі
елеулі
102.
Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) тиеу және түсіру пункттерінде қажетті құжаттарды сапалы және уақтылы ресімдеуді қамтамасыз ету үшін жеке үй-жайдың болуын қамтамасыз етпеуі
елеулі емес
103.
Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) тиеу және түсіру пункттерінде жөнелтілетін және келіп түсетін жүктің массасын анықтауға мүмкіндік беретін бақылау-өткізу пункттерінің, таразы және басқа да жабдықтардың, сондай-ақ жүктерді түсіргеннен кейін автокөлік құралдарының шанақтарын тазалау, жуу және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған арнайы орындардың болуын қамтамасыз етпеуі
өрескел

104.
Отсутствие договора на осуществление перевозки опасного груза, заключенного между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком, подтверждаемого составлением товарно-транспортной накладной
значительное
105.
Осуществление погрузки и разгрузки опасных грузов грузоотправителем, грузополучателем, не имеющим разрешение (допуск) на производство этих работ
грубое
106.
Непредставление грузоотправителем вместе с заключенным договором на перевозку опасных грузов перевозчику:

104.
Тауар-көлік жүкқұжатын жасаумен расталатын, жүк жөнелтуші (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында жасалған қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыруға арналған шарттың болмауы
елеулі
105.
Қауіпті жүктерді тиеуді және түсіруді осы жұмыстарды жүргізуге рұқсаты (кіру рұқсаты) жоқ жүк жөнелтушінің, жүк алушының жүзеге асыруы
өрескел
106.
Жүк жөнелтушiнің тасымалдаушыға қауiптi жүктердi тасымалдауға жасалған шартпен бiрге мыналарды:

1) информационного табло на каждое автотранспортное средство;
2) инструкции для водителя на каждый вид опасного груза
грубое
107.
Непредставление грузоотправителем перевозчику вместе с оформленной им товарно-транспортной накладной документов, необходимых для перевозки скоропортящихся грузов, с указанием в них фактической температуры груза перед погрузкой, а также качественного состояния грузов и упаковки, также наименования помологических сортов при перевозке овощей и фруктов
незначительное
108.
Необеспечение грузоотправителем хранения товарно-транспортных накладных с журналами учета движения товарно-транспортных накладных в течение пяти лет
значительное
109.
Отсутствие удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок
грубое
110.
Отсутствие карточки допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок
грубое
111.
Эксплуатация грузовых, в том числе специализированных автомобилей при осуществлении международных автомобильных перевозок грузов:
1) без контрольных устройств регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографов);
2) с выключенным исправным тахографом;

1) әрбір автокөлік құралына ақпараттық табло;
2) қауiптi жүктiң әрбiр түрiне жүргiзушiге арналған нұсқаулықты ұсынбауы
өрескел
107.
Жүк жөнелтушінің тасымалдаушыға өзі ресімдеген тауар-көлік жүкқұжатымен бірге тиеу алдындағы жүктің нақты температурасын, сондай-ақ жүктер мен ораманың сапалық жай-күйін, сондай-ақ көкөністер мен жемістерді тасымалдау кезіндегі помологиялық сорттардың атауын көрсете отырып, тез бүлінетін жүктерді тасымалдау үшін қажетті құжаттарды ұсынбауы
елеулі емес
108.
Жүк жөнелтушінің тауар-көлік жүкқұжаттарының қозғалысын есепке алу журналдарымен бірге тауар-көлік жүкқұжаттарын бес жыл ішінде сақтауын қамтамасыз етпеуі
елеулі
109.
Халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігінің болмауы
өрескел
110.
Халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат карточкасының болмауы
өрескел
111.
Жүктерді халықаралық автомобиль тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде автобустарды, жүк автомобильдерін, оның ішінде арнайы бейімделген автомобильдерді:
1) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін тіркеудің бақылау құрылғыларынсыз (тахографтарсыз);
2) ақауы жоқ тахографты ажыратып;

3) с незаполненными диаграммными дисками;
4) с применением ранее использованных диаграммных дисков;
5) без использования электронных карточек в случае применения электронных (цифровых) тахографов;
6) без ведения ежедневных регистрационных листков режима труда и отдыха водителей (в случае неисправности контрольного устройства)
грубое
112.
Передача перевозчиком выданных ему иностранных разрешительных документов другому перевозчику
грубое

3) диаграммалық дискілерді толтырмай;
4) бұрын пайдаланылған диаграммалық дискілерді қолданып;
5) электрондық (цифрлық) тахографтарды қолданған жағдайда, электрондық карточкаларды пайдаланбай;
6) жүргізушілердің еңбек және демалыс режимін күнделікті тіркеу парақтарын жүргізбей (бақылау құрылғысының ақауы болған жағдайда) пайдалану
өрескел
112.
Тасымалдаушының өзіне берілген шетелдік рұқсат беру құжаттарын басқа тасымалдаушыға беруі
өрескел

113.
Необеспечение перевозчиком хранения заполненных диаграммных дисков каждого водителя в течение не менее чем 12 месяцев со дня последней записи и сертификатов о поверке тахографов вместе со свидетельствами о периодической проверке тахографа – в течение одного года со дня их выдачи
незначительное
114.
Использование иностранных разрешений на автотранспортное средство, не указанное в карточках допуска данного отечественного перевозчика
грубое
115.
Осуществление перевозок грузов автотранспортными средствами без путевого листа и товарно-транспортной накладной, зарегистрированных в журналах учета движения путевых листов и товарно-транспортных накладных, необеспечение перевозчиком хранения путевых листов, товарно-транспортных накладных и журнала их учета в течение пяти лет
значительное
116.
Отсутствие у оператора технического осмотра составления графика выезда для проведения обязательного технического осмотра транспортных средств в пределах региона деятельности
значительное
117.
Проведение обязательного технического осмотра без использования стационарных и (или) мобильных линий технического осмотра
грубое
118.
Проведение оператором технического осмотра обязательного технического осмотра транспортных средств за пределами региона деятельности
значительное
119.
Необеспечение оператором технического осмотра внесения данных свидетельства о государственной регистрации транспортного средства и сведений, содержащихся в диагностической карте технического осмотра, в единую информационную систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним
значительное
120.
Невыдача оператором технического осмотра владельцу транспортного средства диагностической карты технического осмотра, с указанием срока прохождения следующего обязательного технического осмотра
грубое
121.
Неисполнение оператором технического осмотра обязанности по уведомлению в течение пяти календарных дней уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций об изменении места нахождения центра технического осмотра
грубое
122.
Совмещение оказания услуг по проведению обязательного технического осмотра и ремонту, техническому обслуживанию транспортных средств
грубое
123.
Оказание услуг по ремонту и техническому обслуживанию транспортных средств на территории оператора технического осмотра
грубое
124.
Необеспечение информирования населения о графике проведения обязательного технического осмотра в регионе деятельности
незначительное
125.
Осуществление обязательного технического осмотра в столице, городах республиканского и областного значения без использования стационарных линий технического осмотра
значительное

113.
Тасымалдаушының әр жүргізушінің толтырылған диаграммалық дискілерін соңғы жазба жазылған күннен бастап кемінде 12 ай бойы және тахографтарды тексеру туралы куәліктерді тахографтарды кезең сайын тексеру туралы куәліктерімен бірге оларды берген күннен бастап бір жыл бойы сақтауын қамтамасыз етпеуі
елеулі емес
114.
Шетел рұқсаттарын осы отандық тасымалдаушының рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралына пайдалану
өрескел
115.
Жол жүру парақтарының және тауар-көлік жүкқұжаттарының қозғалысын есепке алу журналында тіркелген жол жүру парақтарынсыз және тауар-көлік жүкқұжатынсыз автокөлік құралдарымен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру, тасымалдаушының жол жүру парақтарын, тауар-көлік жүкқұжаттарын және оларды есепке алу журналын бес жыл бойы сақтауды қамтамасыз етпеуі
елеулі
116.
Техникалық қарап-тексеру операторында қызмет көрсету аймағы шегінде көлік құралдарын міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізу үшін шығу кестесінің болмауы
елеулі
117.
Стационарлық және (немесе) мобильді техникалық қарап - тексеру желілерін пайдаланбай міндетті техникалық қарап - тексеруді жүргізу
өрескел
118.
Техникалық қарап-тексеру операторының қызмет көрсету аймағынан тыс жерлерде көлік құралдарына міндетті техникалық қарап-тексеруді жүргізуі
елеулі
119.
Техникалық қарап - тексеру операторларының көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне деректердің енгізілуін және механикалық көлік құралдарына және олардың тіркемелеріне міндетті техникалық қарап - тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесінде, диагностикалық картада мәліметтің сақталуын қамтамасыз етпеуі
елеулі
120.
Техникалық қарап-тексеру операторының көлік құралының иесіне келесі міндетті техникалық қарап-тексеруден өту мерзімін көрсете отырып, техникалық қарап-тексерудің диагностикалық картасын бермеуі
өрескел
121.
Техникалық қарап-тексеру операторының техникалық қарап-тексеру орталығының орналасқан жерінің өзгергені туралы көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органды күнтізбелік бес күн ішінде хабардар ету жөніндегі міндетті орындамауы
өрескел
122.
Көлiк құралдарын мiндеттi техникалық қарап - тексеруден өткiзу және жөндеу, оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтерді көрсетуді қоса атқару
өрескел
123.
Техникалық қарап - тексеру операторының аумағында көлiк құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсетуі
өрескел
124.
Тұрғындарды қызмет өңірінде міндетті техникалық қарап - тексеруді жүргізу кестесі туралы хабардар етуді қамтамасыз етпеу
елеулі емес
125.
Астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда техникалық қарап-тексерудің стационарлық желілерін пайдаланбай міндетті техникалық қарап-тексеруді жүзеге асыру
елеулі

126.
Необоснованный отказ оператором технического осмотра в прохождении обязательного технического осмотра
грубое
127.
Предоставление оператором технического осмотра недостоверной информации при включении в реестр операторов технического осмотра
значительное
128.
Осуществление обязательного технического осмотра без применения контрольно-диагностического оборудования
грубое
129.
Использование неисправного и (или) не прошедшего поверку контрольно-диагностического оборудования при проведении обязательного технического осмотра
грубое

126.
Техникалық қарап-тексеру операторының міндетті техникалық қарап-тексеруді өткізуден негізсіз бас тартуы
өрескел
127.
Техникалық қарап-тексеру операторының техникалық қарап-тексеру операторларының тізіліміне енгізу кезінде дұрыс емес ақпарат беруі
елеулі
128.
Міндетті техникалық қарап-тексеруді бақылау-диагностикалық жабдықты қолданбай жүзеге асыру
өрескел
129.
Міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу кезінде ақаулы және (немесе) тексеруден өтпеген бақылау-диагностикалық жабдықты пайдалану
өрескел

130.
Необеспечение оператором технического осмотра проверки тормозной системы транспортного средства на роликовом тормозном стенде с фотофиксацией
грубое
131.
Неразмещение оператором технического осмотра средства фотофиксации в месте, с которого обеспечивается одновременный обзор государственного регистрационного номерного знака и передней оси транспортного средства или задней оси прицепа (пол☐прицепа), находящейся на роликах тормозного стенда
грубое

130.
Техникалық қарап-тексеру операторының көлік құралының тежегіш жүйесін фото тіркелген роликті тежегіш стендінде тексеруді қамтамасыз етпеуі
өрескел
131.
Техникалық қарап-тексеру операторының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісіне және көлік құралының алдыңғы осін немесе тежегіш стендінің роликтеріндегі тіркеменің (жартылай тіркеменің) артқы осін бір мезгілде шолу қамтамасыз етілетін орында фото тіркеу құралын орналастырмауы
өрескел

132.
Необеспечение оператором технического осмотра фиксирования процесса проведения обязательного технического осмотра посредством фото и видеофиксации, обеспечивающим идентификацию транспортного
средства по государственному регистрационному номерному знаку
грубое
133.
Неразмещение оператором технического осмотра средства видеофиксации на месте, с которого обеспечивается обзор всей линии технического осмотра
грубое
134.
Необеспечение оператором технического осмотра архивного хранения видеофайла ежедневной записи всей процедуры проверок обязательного технического осмотра транспортных средств и фотофиксации в течение одного года со дня проведения обязательного технического осмотра
грубое

132.
Техникалық қарап-тексеру операторының көлік құралын мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі бойынша сәйкестендіруді қамтамасыз ететін фото және бейне тіркеу арқылы міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу процесін тіркеуді қамтамасыз етпеуі
өрескел
133.
Техникалық қарап-тексеру операторының барлық техникалық қарап-тексеру желісіне шолу қамтамасыз етілетін жерде бейне тіркеу құралын орналастырмауы
өрескел
134.
Техникалық қарап-тексеру операторының міндетті техникалық қарап-тексеру өткізілген күннен бастап бір жыл ішінде көлік құралдарын міндетті техникалық қарап-тексерудің және фото тіркеуді тексерудің барлық рәсімдерінің күнделікті жазбасының бейнефайлының мұрағаттық сақталуын қамтамасыз етпеуі
өрескел

135.
Отсутствие передачи оператором технического осмотра информации о результатах проведения обязательного технического осмотра транспортных средств в единую информационную систему обязательного технического осмотра со следующей периодичностью:
1) для стационарной линии технического осмотра - ежедневно в режиме реального времени;
2) для мобильной линии технического осмотра - один раз в два календарных дня
грубое
136.
Необеспечение выполнения специализированным программным обеспечением следующих функций:
1) авторизации в единую информационную систему обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (далее – ЕИС);
2) распознования государственного регистрационного номерного знака;
3) передачи параметров технического состояния механических транспортных средств и прицепов к ним с диагностических оборудований;
4) автоматического установления срока прохождения последующего обязательного технического осмотра согласно периодичности прохождения обязательного технического осмотра;
5) предоставления сведений в ЕИС по результатам проведения обязательного технического осмотра в режиме реального времени;
6) формирования диагностической карты технического осмотра по результатам проверки механических транспортных средств и прицепов к ним;
7) автоматического отказа на формирование и отправку диагностической карты технического осмотра в ЕИС при отсутствии подключения контрольно-диагностического оборудования к ней и получении фотографии с иных типов камер, кроме предустановленных администратором при конфигурировании;
8) вывода на экран и на печать диагностическую карту технического осмотра на государственном и русском языках и протокола измерений, а также на второй лист диагностической карты, пункты по которым транспортное средство не соответствует установленным нормативам с указанием отклонений;
9) обеспечения съемки транспортного средства с фотокамеры при снятии показаний тормозной системы передней оси или задней оси прицепа (полуприцепа) на роликовом тормозном стенде;
10) недопущения корректировки данных полученных с контрольно-диагностических оборудований, фотокамеры и видеокамеры;
11) создания резервных копии баз данных;
12) восстановления базы данных из резервных копий;
13) проверки целостности базы данных в случае выхода из строя HDD диска;
14) поддержки установки автоматических обновлений;
15) логирования (фиксирования) информаций об обновлении СПО;
16) поддержки работы IP, Web и аналоговых камер;
17) смены пароля 1 (один) раз в месяц
грубое

135.
Техникалық қарап тексеру операторының Көлік құралдарын міндетті техникалық қарап тексеруді жүргізу нәтижелері туралы ақпаратты міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесіне мынадай кезеңділікпен беруінің болмауы:
1) стационарлық техникалық байқау желісі үшін-күн сайын нақты уақыт режимінде;
2) техникалық байқаудың ұтқыр желісі үшін - екі күнтізбелік күнде бір рет
өрескел
136.
Мынадай функцияларды мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің орындалуын қамтамасыз етпеу:
1) механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – БАЖ) авторизациялау);
2) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін тану;
3) диагностикалық жабдықтардан механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерінің техникалық жай-күйінің параметрлерін беру;
4) міндетті техникалық байқаудан өту мерзімділігіне сәйкес келесі міндетті техникалық байқаудан өту мерзімін автоматты түрде белгілеу;
5) нақты уақыт режимінде міндетті техникалық байқауды өткізу нәтижелері бойынша БАЖ-ға мәліметтер беру;
6) механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін тексеру нәтижелері бойынша техникалық байқаудың диагностикалық картасын қалыптастыру;
7) бақылау-диагностикалық жабдықты оған қосу болмаған кезде БАЖ-да техникалық байқаудың диагностикалық картасын қалыптастыруға және жөнелтуге және әкімші конфигурациялау кезінде алдын ала орнатылғаннан басқа, камералардың өзге де түрлерінен фотосурет алудан автоматты түрде бас тарту болып табылады;
8) мемлекеттік және орыс тілдеріндегі техникалық қарап-тексерудің диагностикалық картасын және өлшеу хаттамасын, сондай-ақ ауытқуларды көрсете отырып, көлік құралы белгіленген нормативтерге сәйкес келмейтін пункттері диагностикалық картаның екінші парағын экранға және баспаға шығару арқылы жүргізіледі;
9) роликті тежегіш стендте тіркеменің (жартылай тіркеменің) алдыңғы білігінің немесе артқы білігінің тежегіш жүйесінің көрсеткіштерін алу кезінде көлік құралын фотокамерадан түсіруді қамтамасыз ету;
10) бақылау-диагностикалық жабдықтардан, фотокамералардан және бейнекамералардан алынған деректерді түзетуге жол бермеу қағидаттарына негізделеді;
11) деректер қорының резервтік көшірмесін жасау;
12) дерекқорды резервтік көшірмелерден қалпына келтіру;
13) HDD диск істен шыққан жағдайда деректер базасының тұтастығын тексеру;
14) автоматты жаңартуларды орнатуды қолдау;
15) МБҚ-ны жаңарту туралы ақпаратты логирлеу (тіркеу);
16) IP, Web және аналогтық камералардың жұмысын қолдау;
17) айына 1 (бір) рет құпиясөзді ауыстыру
өрескел

137.
Необеспечение защиты специализированного программного обеспечения от несанкционированного доступа, путем не выполнения:
1) защиты локальной вычислительной сети от угроз извне;
2) идентификации пользователя на основе проверки имени (логина) пользователя и пароля и идентификации пользователя, основанной на цифровых сертификатах инфраструктуры открытых ключей;
3) авторизации пользователя для доступа к информационно-вычислительным ресурсам СПО, требующим наличия соответствующих разрешений;
4) персонифицированного (индивидуального) определения прав пользователей на ввод, корректировку, просмотр данных;
5) персонифицированного (индивидуального) определения прав пользователей на доступ к ресурсам СПО;
6) протоколирования работ пользователей с критическими функциями и приложениями СПО;
7) защиты системных файлов от изменения/повреждения неавторизованными пользователями и программными процессами;
8) предыдущей версии прикладного программного обеспечения сохраняются на случай чрезвычайной ситуации;
9) тестирования обновлений программного обеспечения СПО выполняет на специально выделенном для этого серверном оборудовании;
10) компонентов СПО протестированы на соответствие функциональным требованиям, производительности, влиянию на другие системы и отсутствию уязвимостей;
11) старых версии программного обеспечения сохраняются в архиве вместе со всей необходимой информацией и параметрами, процедурами, деталями конфигурации и вспомогательным программным обеспечением столько, сколько данные сохраняются в архиве
грубое

137.
Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етпеу:
1) жергілікті есептеу желісін сырттан келетін қауіп-қатерлерден қорғау;
2) пайдаланушының атын (логинін) және парольді тексеру негізінде пайдаланушыны сәйкестендіру және ашық кілттер инфрақұрылымының цифрлық сертификаттарына негізделген пайдаланушыны сәйкестендіру;
3) тиісті рұқсаттардың болуын талап ететін МБҚ Ақпараттық-есептеу ресурстарына қол жеткізу үшін пайдаланушыны авторизациялау;
4) пайдаланушылардың деректерді енгізу, түзету, қарау құқықтарын дербестендірілген (жеке) айқындау арқылы жүзеге асырылады;
5) пайдаланушылардың МБҚ ресурстарына қол жеткізу құқықтарын дербестендірілген (жеке) айқындау арқылы жүзеге асырылады;
6) хаттамалауды жұмыстарды пайдаланушылардың сыни функциялары мен қосымшалар МБҚ;
7) жүйелік файлдарды рұқсат етілмеген пайдаланушылардың және бағдарламалық процестердің өзгеруінен/зақымдануынан қорғау;
8) қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің алдыңғы нұсқасы төтенше жағдай болған жағдайда сақталады;
9) МБҚ бағдарламалық қамтылымның жаңартуларын Тестілеуді осы үшін арнайы бөлінген серверлік жабдықта орындайды;
10) МБҚ құрауыштары функционалдық талаптарға, өнімділікке, басқа жүйелерге әсерге және осалдықтардың болмауына тестіленген;;
11) бағдарламалық жасақтаманың ескі нұсқалары мұрағатта барлық қажетті ақпарат пен параметрлермен, процедуралармен, конфигурация бөлшектерімен және қосалқы бағдарламалық жасақтамамен бірге мұрағатта сақталады
өрескел

138.
Несоблюдения сроков хранения перенесенной информации из электронного (цифрового) тахографа - не менее 12 месяцев, из карточки сервисного центра - не менее 24 месяцев, а также сроков хранения в сейфе резервных копий перенесенной информации или металлическом ящике сервисного центра – не менее 24 месяцев
значительное
139.
Необеспечение сервисными центрами подключения своих программно-технических средств к национальной базы данных по электронным (цифровым) тахографам
грубое
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
1.
Внесение в единую информационную систему "Техосмотр" и в диагностическую карту технического осмотра недостоверных сведений о государственном регистрационном номерном знаке, марки, модели и категории транспортного средства, дате следующего прохождения обязательного
технического осмотра, а также недостоверных сведений по проверяемым параметрам транспортного средства
грубое
2.
Проверка тормозного управления транспортного средства на роликовом тормозном стенде, не соответствующего категории транспортного средства
грубое
3.
Отсутствие фотофиксации транспортного средства и не обеспечение одновременного обзора государственного регистрационного номерного знака и передней оси автомобиля, находящегося на роликах тормозного стенда
грубое
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля
1.
Происшествия, пожары, инциденты, аварии, крушения, дорожно-транспортные происшествия и иные чрезвычайные события, имевшие место по вине субъекта контроля при осуществлении автомобильных перевозок грузов, пассажиров и багажа
грубое
2.
Происшествия, пожары, инциденты, аварии, крушения и иные чрезвычайные события, имевшие место по вине субъекта контроля при оказании услуг автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров
грубое
3.
Происшествия, пожары, инциденты, аварии, крушения и иные чрезвычайные события, имевшие место по вине субъекта контроля при оказании услуг оператора технического осмотра
грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
1.
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, ☐ выявленных по результатам профилактического ☐ контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
1.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при перевозке пассажиров, багажа и грузов повлекшее вред здоровью и гибели человека
грубое
2.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при перевозке пассажиров, багажа и грузов не повлекшее вред здоровью и гибели человека
незначительное
3.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта ☐ при перевозке опасного груза, повлекшее вред здоровью и гибели человека
грубое
4.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при перевозке опасного груза, не повлекшее вред здоровью и гибели человека
незначительное
5.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при перевозке крупногабаритного и тяжеловесного груза, повлекшее вред здоровью и гибели человека, интересам государства
грубое
6.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при перевозке крупногабаритного и тяжеловесного груза, не повлекшее вред здоровью и гибели человека, интересам государства, безопасности движения на ☐ автомобильном транспорте
незначительное
7.
Наличие нарушений в области автомобильного транспорта при проведении обязательного технического осмотра, повлекшее вред здоровью и гибели человека, безопасности дорожного движения
грубое
8.
Наличие нарушений в области автомобильного транспорта при проведении обязательного технического осмотра, не повлекшее вред здоровью и гибели человека, безопасности дорожного движения
незначительное
9.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в ☐ области автомобильного транспорта при осуществлении международных автомобильных перевозок, повлекшее вред здоровью и гибели человека, интересам физических и юридических лиц, государства
грубое
10.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при осуществлении международных автомобильных перевозок, не повлекшее вред здоровью и гибели человека, интересам физических и юридических лиц, государства
незначительное
11.
Наличие нарушений (в том числе ☐ дорожно-транспортное происшествие) в области автомобильного транспорта при осуществлении перевозки скоропортящихся грузов, повлекшее вред здоровью и гибели человека
грубое
12.
Наличие нарушений (в том числе дорожно-транспортное происшествие) в области ☐ автомобильного транспорта при осуществлении ☐ перевозки скоропортящихся грузов, не повлекшее вред здоровью и гибели человека
незначительное
13.
Наличие нарушений в области автомобильного транспорта при осуществлении деятельности по установке и обслуживанию тахографов, повлекшее вред здоровью и гибели человека
грубое
14.
Наличие нарушений в области автомобильного транспорта при осуществлении деятельности по установке и обслуживанию тахографов, не повлекшее вред здоровью и гибели человека
незначительное
15.
Наличие нарушений в ☐ области автомобильного транспорта при оказании услуг автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров, повлекшее вред здоровью и гибели человека
грубое
16.
Наличие нарушений в области автомобильного транспорта при оказании услуг автовокзалов, автостанций, ☐ пунктов обслуживания пассажиров, не повлекшее вред здоровью и гибели человека
незначительное
Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными государственными органами и организациями
1.
Наличие информации от уполномоченного органа в области обеспечения безопасного дорожного движения о наличии двух и более административных материалов в отношении субъектов (объектов) контроля в области автомобильного транспорта (в том числе его работников) отнесенных к компетенции уполномоченного органа в области транспорта
грубое
2.
Наличие двух и более административных материалов составленных органами транспортного контроля на линии и (или) по показаниям специальных автоматизированных измерительных средств, работающих в автоматическом режиме и фиксирую ☐ их совершение административного правонарушения в сфере автомобильного транспорта
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Критерии оценки степени риска в области железнодорожного транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в сфере железнодорожного транспорта (далее – критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года №3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).

138.
Электрондық (цифрлық) тахографтан көшірілген ақпаратты сақтау мерзімдері - кемінде 12 ай, сервис орталығының карточкасынан - кемінде 24 ай, сондай – ақ көшірілген ақпараттың резервтік көшірмелерінің сейфінде немесе сервис орталығының металл жәшігінде сақтау мерзімдері-кемінде 24 ай сақталмаған
елеулі
139.
Сервистік орталықтардың электрондық (цифрлық) тахографтар бойынша ұлттық дерекқорға өздерінің бағдарламалық-техникалық құралдарын қосуды қамтамасыз етпеуі
өрескел
Бақылау субъектісі беретін, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы берілетін есеп мен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1.
"Техникалық қарап – тексеру" бірыңғай ақпараттық жүйесіне және техникалық қарап - тексерудің диагностикалық картасына көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі, маркасы, моделі және санаты, келесі міндетті техникалық қарап - тексерудің күні туралы жалған мәліметті, сондай-ақ көлік құралының тексерілетін параметрлері бойынша жалған мәліметті енгізу
өрескел
2.
Көлік құралының сәйкес емес санатында роликтік тежеу стендінде көлік құралының тежеуішін басқаруын тексеру
өрескел
3.
Көлік құралында фототіркеудің болмауы және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін және тежеуіш стендінің роликтерінде тұрған автомобильдің алдыңғы осін бір уақытта шолуын қамтамасыз етпеу
өрескел
Бақылау субъектісінің кінәсінан пайда болған қолайсыз оқиғалардың болуы
1.
Жүкті, жолаушыларды және багажды автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде бақылау субъектісінің кінәсінан орын алған оқиғалар, өрт, оқыс оқиғалар, авариялар, апаттар, жол-көлік оқиғалары және өзге де төтенше жағдайлар
өрескел
2.
Автовокзалдарға, автостанцияларға және жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қызмет көрсету кезінде бақылау субъектісінің кінәсінан орын алған оқиғалар, өрт, оқыс оқиғалар, авариялар, апаттар, жол-көлік оқиғалары және өзге де төтенше жағдайлар
өрескел
3.
Техникалық қарап - тексеру операторы қызметтерді көрсету кезінде бақылау субъектісінің кінәсінан орын алған оқиғалар, өрт, оқыс оқиғалар, авариялар, апаттар, жол-көлік оқиғалары және өзге де төтенше жағдайлар
өрескел
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
1.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылақтарды жою туралы ұсынымның белгіленген мерзімде орындалмауы
өрескел
Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурсын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау
1.
Жолаушыларды, багажды және жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы (оның ішінде жол-көлік оқиғасы)
өрескел
2.
Жолаушыларды, багажды және жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы (оның ішінде жол-көлік оқиғасы)
елеулі емес
3.
Қауіпті жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
өрескел
4.
Қауіпті жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
елеулі емес
5.
Ірі көлемді және ауыр салмақты жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне, мемлекет мүддесіне зиян әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
өрескел
6.
Ірі көлемді және ауыр салмақты жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне, мемлекет мүддесіне, автомобиль саласындағы қозғалыс қауіпсіздігіне зиян әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
елеулі емес
7.
Міндетті техникалық қарап - тексеруді өткізу кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне, қозғалыс қауіпсіздігіне зиян әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы
өрескел
8.
Міндетті техникалық қарап - тексеруді өткізу кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне, қозғалыс қауіпсіздігіне зиян әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы
елеулі емес
9.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің мүддесіне зиян әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
өрескел
10.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің мүддесіне зиян әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
елеулі емес
11.
Тез бұзылатын жүкті тасымалдау кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
өрескел
12.
Тез бұзылатын жүкті тасымалдауды жүзеге асыру кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың (оның ішінде жол-көлік оқиғасы) болуы
елеулі емес
13.
Тахографтарды орнату мен қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы
өрескел
14.
Тахографтарды орнату мен қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы
елеулі емес
15.
Автовокзалдарға, автостанциялар мен жолаушыларға қызмет көрсету пунктеріне қызмет көрсету кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы
өрескел
16.
Автовокзалдарға, автостанциялар мен жолаушыларға қызмет көрсету пункттеріне қызмет көрсету кезінде адамның денсаулығына зиян және өліміне әкелмеген автомобиль көлігі саласындағы бұзушылықтардың болуы
елеулі емес
Уәкілетті мемлекеттік органдар және ұйымдар берген мәліметтерді талдау нәтижелері
1.
Көлік саласындағы уәкілетті органның құзыретіне қатысты (оның қызметкерлері) автомобиль көлігі саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты екі және одан артық материалдардың болуы туралы қауіпсіз жол қозғалысын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органнан ақпараттың болуы
өрескел
2.
Көліктік бақылау органдарының желіде және (немесе) автоматты режимде жұмыс істейтін және автомобиль көлігі саласында әкімшілік бұзушылық жасауды тіркейтін арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша жасалған екі және одан артық әкімшілік материалдардың болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Теміржол көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы теміржол көлігі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабының 3-тармағына, 143-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 14 қыркүйекте 2018 жылы № 17371 болып тіркелген) мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарының нысанына сәйкес әзірленген.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) грубое нарушение – нарушение требований нормативных правовых актов при осуществлении перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлении железнодорожным транспортом, эксплуатации, содержании железнодорожного подвижного состава, магистральной железнодорожной сети и объектов транспортной инфраструктуры, которое угрожает жизни и здоровью человека и безопасности движения на железнодорожном транспорте. Происшествия (крушения, аварий, столкновения, сходы подвижного состава, инциденты) на магистральных, станционных, подъездных путях и железнодорожных путях, не включенных в магистральную железнодорожную сеть;
2) значительное нарушение – нарушение требований нормативных правовых актов к разрешительным документам и лицензии, а также по оказанию услуг населению в пассажирских поездах и на железнодорожных вокзалах;
3) незначительное нарушение – нарушение требований нормативных правовых актов в области железнодорожного транспорта, которое не влияет на безопасность движения на железнодорожном транспорте, не угрожает жизни и здоровью человека, но носят обязательный характер;
4) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
5) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
9) субъекты контроля в области железнодорожного транспорта – Национальный оператор инфраструктуры, оператор локомотивной тяги, городской рельсовый транспорт (метрополитен, трамвай), оператор вагонов (контейнеров), перевозчик, ветвевладелец, вспомогательная служба железнодорожного транспорта, лица, владеющие на праве собственности или иных законных основаниях железнодорожными вокзалами.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өрескел бұзушылық - жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдауды жүзеге асыру, жылжымалы теміржол құрамын, магистральдық теміржол желісін және көлік инфрақұрылымы объектілерін пайдалану, ұстау кезінде адамны ңөмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға және теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігі неқатер төндіретін нормативтік құқықтық актілер талаптарының бұзылуы. Магистральдық, станциялық, кірме жолдардағы және магистральдық теміржол желісіне енгізілмеген теміржолдардағы оқиғалар (апаттар, авариялар, соқтығысулар, жылжымалы құрамның құлауы, оқыс оқиғалар);
2) елеулі бұзушылық – рұқсат беру құжаттары және лицензияға қатысты, сондай-ақ жолаушылар поездары және теміржол вокзалдарында халыққа көрсетілетін қызметтер бойынша нормативтік құқықтық актілер талаптарын бұзушылық;
3) елеулі емес бұзушылық – теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігі, адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмейтін, қоршаған ортаға әсер етпейтін, бірақ міндетті сипаттағы нормативтік құқықтық актілер талаптарын бұзушылық;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тексеру парағы - бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
6) тәуекел – темір жол көлігі саласында бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өмірі немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне, оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
7) тәуекелдерді бағалау жүйесі – бақылаушы органмен субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тескеруді және профилактикалық бақылауды өткізу тағайындау мақсатында жүргізілетін іс-шаралар жиынтығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) теміржол көлігі саласындағы бақылау субъектілері – Ұлттық инфрақұрылым операторы, локомотивтiк тартқыш операторы, қалалық рельс көлігі (метрополитен, трамвай), вагондар (контейнерлер) операторы, тасымалдаушы, тармақ иеленушi, теміржол көлігінің көмекші қызметі, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде теміржол вокзалдарын иеленуші тұлғалар;

3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение риска в области железнодорожного транспорта осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, а также от несоблюдения условий безаварийной работы субъектов (объектов) контроля, содержания в исправности магистральной железнодорожной сети, подвижного состава, железнодорожных путей, сооружений, оборудования, механизмов и приспособлений, устранения последствий аварий.
5. По объективным критериям к высокой степени риска относятся все подконтрольные субъекты (объекты) в области железнодорожного транспорта.
6. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется на основании анализа результатов проверок, информаций, сведений, жалоб и обращений от государственных органов, юридических и физических лиц и информации по транспортным происшествиям.
8. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) наличие транспортных происшествий по вине проверяемого субъекта (объекта);
2) наличие информации, сведений, жалоб и обращений от государственных органов, юридических и физических лиц о причинений вреда, либо угрозе жизни и здоровью человека и безопасности движения на железнодорожном транспорте;
3) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
4) результаты анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
5) результаты анализа сведений, предоставляемых уполномоченными органами и организациями;
6) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации).
9. На основании источников информации, указанных в пункте 8 настоящих критериев определяются субъективные критерии оценки степени риска согласно приложению к настоящим критериям, по которым присваиваются показатели степени риска.
10. Показатель степени риска субъективных критериев оценивается по шкале от 0 до 100.

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2. Объективті өлшемшарттар
4. Теміржол көлігі саласында тәуекелді айқындау адам өмірі және денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, қоршаған ортаға, сондай-ақ бақылау субъектілерінің (объектілерінің) авариясыз жұмыс iстеуі, магистральдық темiржол желiсiн, темiржол жылжымалы құрамын, теміржолдарды, құрылыстарды, жабдықтарды, механизмдер мен тетiктердi ақаусыз ұстау шарттарын сақтамаудан зиян келтіру ықтималдылығы, авария салдарын жоюға байланысты жүзеге асырылады.
5. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғарғы тәуекел дәрежесіне теміржол көлігі саласындағы барлық бақылаудағы субъектілер (объектілер) жатады.
6. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылған субъектілеріне (объектілеріне) қатысты, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау өткізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттарды айқындау тексерулер нәтижесінің, мемлекеттік органдар, заңды және жеке тұлғалардан келіп түскен ақпарат, мәлімет, шағым және жүгінулердің және көлік оқиғалары бойынша ақпарат талдауының негізінде жүзеге асырылады.
8. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері қолданылады:
1) тексерілетін субъекті (объекті) кінәсінен көлік оқиғаларының орын алуы;
2) мемлекеттік органдар, заңды және жеке тұлғалардан адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға және теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігіне зиян келтіру, немесе қауіп төндіру туралы келіп түскен ақпараттар, мәліметтер, шағым және жүгінулердің болуы;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері;
4) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдауы;
5) уәкілетті органдар және ұйымдар ұсынған мәліметтер талдауының нәтижелері;
6) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары (Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытынды бойынша берілетін құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсыным).
9. Осы өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздері негізінде осы өлшемшартқа қосымшаға сәйкес тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары айқындалады, олар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері беріледі.
10. Субъективті өлшемшарттардың тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша бағаланады.

11. Субъективные критерии разрабатываются на основании требований проверочных листов, несоблюдение которых в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют определенной степени нарушения. В отношении каждого требования из проверочных листов определяется степень нарушения – грубое, значительное и незначительное.
При расчете показателя степени риска определяется удельный вес не выполненных критериев.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
12. Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
13. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
14. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.

11. Алдыңғы тексерулер нәтижелері бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) ұсынылатын бұзушылыұтар өрескел, елеулі және елеулі емеске бөлінген.
Тәуекел дәрежесін есептеу кезінде орындалмаған өлшемшарттардың үлес салмағы анықталады.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда, бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеулі емес бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұндағы:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың қажетті саны;
SР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұндағы:
SРн – елеулі емес бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі емес бұзушылықтар қажетті саны;
SР2 – анықталған елеулі емес бұзушылықтар саны.
12. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
SР = SРз + SРн
мұндағы:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – елеулі емес бұзушылықтар көрсеткіші.
13. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға жатады:
1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 61-ден 100-ге дейін қоса алғандағы көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандар - 0-ден 60-қа дейін қоса алғандағы көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
14. Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісін (объектісін) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қоюдың ескіру мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
15. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу еселігі жүргізілген талдау және субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді бағалау нәтижелері бойынша жүргізіледі және мерзімділігі жылына бір рет.

16. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
17. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение
к критериям оценки степени
риска в области
железнодорожного транспорта
Субъективные критерии оценки степени рисков
Наименование критериев
Степень нарушения
Наличие транспортных происшествий по вине субъекта (объекта) контроля
1.
Происшествия, в результате которых допущено столкновение, сход железнодорожного подвижного состава в грузовых или пассажирских поездах на магистральных, станционных, подъездных путях и железнодорожных путях
грубое
2.
Происшествия, в результате которых допущено повреждение железнодорожного подвижного состава до состояния, не подлежащего восстановлению
грубое
3.
Происшествия, в результате которых допущено повреждение железнодорожного подвижного состава в объеме требующем его отцепку и подачу на ремонт
грубое
Наличие информации, сведений, жалоб и обращений от государственных органов, юридических и физических лиц
1.
Информация, сведения, жалобы и обращения о причинении вреда, либо угрозе жизни и здоровью человека и безопасности движения на железнодорожном транспорте
грубое
Анализ сведений, предоставляемых уполномоченными органами и организациями, анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
1.
Подтверждение информации о происшествии на железнодорожном транспорте, либо угрозе жизни и здоровью человека
грубое
Результаты предыдущих проверок (степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан)
1.
Отсутствие государственной регистрации подвижного состава
значительное
2.
Отсутствие инструкции о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути, разработанной ветвевладельцем и утвержденной Национальным оператором инфраструктуры в соответствии с правилами перевозок
незначительное
3.
Несвоевременное прохождение подвижного состава и специального подвижного состава (далее – СПС) планово-предупредительных видов ремонта и технического обслуживания
грубое
4.
Осуществление эксплуатаций железнодорожного подвижного состава с истекшим сроком службы, а также исключенный (списанный) на своих осях, на магистральной железнодорожной сети
грубое
5.
Отсутствие акта осмотра о проведении комиссионного осмотра два раза в год (весной и осенью) тягового подвижного состава, пассажирских вагонов и СПС
незначительное
6.
Оставление стоящих в рабочем состоянии локомотивов, моторвагонного и СПС под наблюдением работника, знающего правила их обслуживания, а на станционных путях – машиниста, водителя СПС или их помощников на деповских путях и путях хозяйствующих субъектов
грубое
7.
Отсутствие на локомотивах и мотор-вагонном подвижном составе, (специальном самоходном подвижном составе) средств поездной радиосвязи, совместимых с поездной радиосвязью инфраструктуры по маршрутам обращения поездов (в случае эксплуатации на инфраструктуре), скоростемеров обеспечивающих регистрацию установленных показаний, локомотивных устройств автоматической локомотивной сигнализации и устройств безопасности
грубое
8.
Отсутствие устройств дистанционной отцепки маневровых локомотивов от вагонов, обслуживаемых одним машинистом
грубое
9.
Отсутствие второго пульта управления на маневровых локомотивах, обслуживаемых одним машинистом.
грубое
10.
Отсутствие зеркал заднего вида на маневровых локомотивах, обслуживаемых одним машинистом.
грубое
11.
Отсутствие устройств, обеспечивающих автоматическую остановку на случай внезапной потери машинистом способности к ведению локомотива на маневровых локомотивах, обслуживаемых одним машинистом.
грубое
12.
Осуществление выпуска в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижного состава, в том числе СПС, имеющий неисправности, угрожающие безопасности движения.
грубое
13.
Не оборудование подвижного состава, в том числе специального самоходного подвижного состава автоматическими тормозами, кроме того не оборудование пассажирских вагонов, моторвагонного подвижного состава и локомотивов, предназначенных для вождения пассажирских поездов электропневматическими тормозами.
грубое
14.
Не оборудование локомотивов, пассажирских, грузовых вагонов, моторвагонных и СПС ручными тормозами.
грубое
15.
Не оборудование подвижного состава и СПС сцепным устройством, исключающим самопроизвольное разъединение единиц железнодорожного подвижного состава.
грубое
16.
Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у локомотивов, пассажирских и грузовых порожних вагонов - не более 1080 миллиметров (далее – мм.).
грубое
17.
Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у локомотивов и пассажирских вагонов с людьми - не менее 980 мм.
грубое
18.
Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у грузовых вагонов (груженых) - не менее 950 мм.
грубое
19.

16. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жартыжылдық бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімі негізінде жүргізіледі.
17. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау субъективті өлшемшарттар бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар бақыланатын субъектілерінің (объектілерінің) басымдығын есепке ала отырып жасалады.
Теміржол көлігі саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау критерийлеріне
қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
Өлшемшарттардың атауы Бұзушылықтар дәрежесі
Бақылау субъектісі (объектісі) кінәсінен көлік оқиғаларының орын алуы
1.
Нәтижесінде магистральдық, станциялық, кірме жолдар мен теміржолдарда жүк немесе жолаушылар поездарының жылжымалы теміржол құрамының соқтығысуына, жолдан шығып кетуіне жол берілген оқиғалар
өрескел
2.
Теміржол жылжымалы құрамның қалпына келтіруге болмайтын дәрежеге дейін зақымдалуына алып келген оқиғалар
өрескел
3.
Нәтижесінде жылжымалы құрамды ағыту және жөндеуге беру талап етілетін көлемде зақымдауға жол берілген оқиғалар
өрескел
Мемлекеттік органдар, заңды және жеке тұлғалардан келіп түскен ақпараттар, мәліметтер, шағымдар мен жүгінулердің бар болуы
1.
Адам өмірі мен денсаулығына, теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігіне зиян келтіру немесе қауіп төндіру туралы келіп түскен ақпараттар, мәліметтер, шағымдар және жүгінулер
Уәкілетті органдар және ұйымдар ұсынған мәліметтердің талдауы, мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдары талдауы
1.
Теміржол көлігіндегі оқиғалар немесе адам өмірі мен денсаулығына қауіп төндіру туралы ақпараттардың расталуы
өрескел
Алдыңғы тексерулердің нәтижелері (бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеулі емес) Қазақстан Республикасының заң талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді)
1.
Жылжымалы құрамның мемлекеттік тiркеуінің болмауы
елеулі
2.
Кiрме жолды пайдалану тасымалдау қағидаларына сәйкес тармақ иеленуші әзірлейтін және Ұлттық инфрақұрылым операторы бекiтетiн кiрме жолдағы қозғалысқа қызмет көрсету және оны ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықтың болмауы
елеусіз
3.
Жылжымалы құрам және арнайы жылжымалы құрамның (бұдан әрі – АЖҚ) жоспарлы-ескерту жөндеу түрлерінен және техникалық қызмет көрсетуден уақытылы өтпеуі
өрескел
4.
Қызмет мерзімі өткен, сондай-ақ өз осьтерінде алып тасталған (есептен шығарылған) теміржол жылжымалы құрамын магистральды теміржол желісінде пайдаланудың жүзеге асырылуы
өрескел
5.
Тартқыш жылжымалы құрамды, жолаушылар вагондарымен, АЖҚ жылына екi рет (көктемде және күзде) комиссиялық түрде қарап тексеру актісінің болмауы
елеулсі
6.
Жұмыс iстеп тұрған локомотивтер, моторвагонды және АЖҚ оларды пайдалану қағидаларын білетін жұмыскердiң, ал станциялық жолдарда - машинистің, АЖҚ жүргізушісінің немесе депо жолдары мен шаруашылық жүргізу субъектілері жолдарындағы олардың көмекшілерінің қадағалауын қалдыруы
өрескел
7.
Локомотивтер мен моторвагонды жылжымалы құрамда (өздiгiнен жүретiн арнайы жылжымалы құрамда) поездардың айналым бағыттары бойынша инфрақұрылымның поездық радиобайланыспен үйлесетiн (инфрақұрылымда пайдаланған жағдайда) поездық радиобайланыс құрылғыларының, белгiленген көрсеткiштердi тiркейтiн жылдамдық өлшегiштердің, автоматты локомотивтiк сигнализацияның локомотивтiк құрылғыларының және қауiпсiздiк құрылғыларының болмауы
өрескел
8.
Бiр машинист қызмет көрсететiн маневрлiк локомотивтерде оларды вагондардан дистанциялық ағыту құрылғыларының болмауы
өрескел
9.
Бiр машинист қызмет көрсететiн маневрлiк локомотивтерде екiншi басқару пультiнің болмауы.
өрескел
10.
Бiр машинист қызмет көрсететiн маневрлiк локомотивтерде артқы көрiнiс айналарының болмауы
өрескел
11.
Бiр машинист қызмет көрсететiн маневрлiк локомотивтерде машинист кенеттен локомотив жүргiзу қабiлетiнен айырылған кезде автоматты тоқтату құрылғыларының болмауы
өрескел
12.
Қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақаулары бар жылжымалы құрамды, оның ішінде АЖҚ пайдалануға және поездарда жүрудің жүзеге асырылуы
өрескел
13.
Жылжымалы құрам, соның iшiнде өздiгiнен жүретiн арнайы жылжымалы құрамның автоматты тежегiштермен, одан басқа жолаушылар вагондары, моторвагонды жылжымалы құрам және электрпневматикалық тежегiштермен жабдықталған жолаушылар поездарын жүргiзуге арналған локомотивтердің жабдықталмауы
өрескел
14.
Локомотивтер, жолаушылар, жүк вагондары, моторвагонды және АЖҚ қол тежегіштерімен жабдықталмауы
өрескел
15.
Жылжымалы құрам және АЖҚ темiржол жылжымалы құрам бiрлiктерiнiң өздiгiнен ажырауына жол бермейтiн тiркеу құрылғысымен жабдықталмауы
өрескел
16.
Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстi деңгейiнiң үстiнен биiктiгі локомотивтерде, жолаушылар және бос жүк вагондарында - 1080 миллиметрден (бұдан әрі - мм). артық болмауы
өрескел
17.
Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі локомотивтерде және адамдары бар жолаушылар вагондарында – кем дегенде 980 мм. болмауы.
өрескел
18.
Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі жүк вагондарында (жүк тиелген) - кем дегенде 950 мм. болмауы
өрескел
19.

Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у СПС в порожнем состоянии - не более 1080 мм., в груженом - не менее 980 мм.
грубое
20.
Необеспечение габарита сооружений и устройств при проведении любых ремонтных, строительных и других работ.
грубое
21.
Не укладывание и не закрепление грузов выгруженных или подготовленных к погрузке около пути так, чтобы габарит приближения строений не нарушался.
грубое
22.
Нахождение грузов (кроме балласта, выгружаемого для путевых работ) при высоте до 1200 мм.от наружной грани головки крайнего рельса не ближе 2,0 метр (далее – м.), а при большой высоте - не ближе 2,5 м.
грубое
23.
Необеспечение при эксплуатации всех элементов железнодорожного пути (земляное полотно, верхнее строение и искусственные сооружения) безопасного и плавного движения поездов со скоростями, установленными на данном участке.
грубое
24.
Несоответствие железнодорожного пути в отношении радиусов кривых, сопряжение прямых и кривых, крутизны уклонов плану и профилю линии.
грубое
25.
Не установление величины отклонений от номинальных размеров ширины колеи на прямых и кривых участках пути: в сторону сужения -4 мм., уширения +8 мм., а на участках, где установлены скорости движения 50 км/час и менее, в сторону: сужения -4 мм., уширения +10 мм.
грубое
26.
Не установление величины отклонений от номинальных размеров ширины колеи менее 1512 мм.и более 1548 мм.
грубое
27.
Осуществление эксплуатаций пути на прямых участках по величине отклонения уровня одной рельсовой нити относительно другой на 6 мм.
грубое
28.
Возвышение наружной рельсовой нити на кривых участках с превышением 150 мм.
грубое
29.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено разъединение стрелочных остряков и подвижных сердечников крестовин с тягами.
грубое
30.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено отставание остряка от рамного рельса, подвижного сердечника крестовины от усовика на 4 мм. и более, измеряемое у остряка и сердечника тупой крестовины против первой тяги, у сердечника острой крестовины - в острие сердечника при запертом положении стрелки.
грубое
31.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на главных путях 200 мм. и более.
грубое
32.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на приемоотправочных путях 300 мм.
грубое
33.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на прочих станционных путях 400 мм.
грубое
34.

Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі АЖҚ-да бос күйiнде - 1080 мм. артық болмайды, тиелген күйiнде – кем дегенде 980 мм. болмауы
өрескел
20.
Кез келген жөндеу, құрылыс және басқа жұмыстарды жүргізген кезде құрылыстар мен құрылғылардың габариттерін қамтамасыз етпепеуі
өрескел
21.
Жолдың жанына түсiрiлген немесе тиеуге дайындалған жүктің құрылыстардың жақындау габаритi бұзылмайтындай етiп жиналмауы және бекiтпеуi
өрескел
22.
Жүктiң (жол жұмыстарына арналып түсiрiлген балластан басқа) биiктiгi 1200 мм. дейiн болғанда ол шеткi рельс бастиегiнiң сыртқы қырынан 2,0 метрден (бұдан әрі – м.) жақын, ал биiктiгi жоғары болғанда 2,5 м. жақын тұруы.
өрескел
23.
Темiр жолдың барлық элементтерi (жер төсемi, жоғарғы құрылысы және жасанды құрылыстар) пайдаланған кезде поездың осы учаскеде белгiленген жылдамдықтармен қауiпсiз және жатық қозғалысын қамтамасыз етпеуі..
өрескел
24.
Темiр жол қисықтардың радиустары, түзулер мен қисықтардың жанасуы, еңiстердiң қия беткейлiгiне қатысты желiнiң жоспарына және профилiне сәйкес келмеуі
өрескел
25.
Жолдың түзу және қисық учаскелерiнде жолтабан енiнiң номиналдық өлшемдерден ауытқуының шамасын: тарту жағына қарай - 4 мм., кеңею +8 мм., ал қозғалыс жылдамдықтары сағатына 50 километр (бұдан әрі – км.) және одан төмен учаскелерде тарылу жағына қарай - 4 мм., ал кеңею - +10 мм. мөлшерінде белгіленбеуі
өрескел
26.
Жолтабан енiнiң номиналдық мөлшерден ауытқу шамасын 1512 мм. кем және 1548 мм. артық болмауы
өрескел
27.
Жолдардың түзу учаскелерiнде жолды пайдалану бiр рельстiк жіктің екiншiсiнен 6 мм. биiк қатынаста деңгейде ауытқу шамасы бойынша жүзеге асырылуы
өрескел
28.
Қисық учаскелерде сыртқы рельс жігінің жоғары тұруы 150 мм. артық болуы
өрескел
29.
Бағыттамалық үшкiрлерінiң және тартқыштары бар айқастырмалардың жылжымалы өзекшелерiнiң ажырауы орын алған бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы
өрескел
30.
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды үшкiрде бiрiншi тартымның қарсы тұсында, үшкiр айқастырманың өзегiнiң ұшында стрелканың жабық күшiнде өлшенетiн үшкiрдiң рамалық рельстен айқастырмалық жылжымалы өзегiнiң жақтаудан 4 мм. және одан да артық кейiн қалғанда пайдалануы
өрескел
31.
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды үшкiрдiң немесе жылжымалы өзекшенiң үгiтiлуi кезінде жотаның төну қаупi туындайтын және барлық жағдайда ұзындығы басты жолда 200 мм. және одан көп пайдалануы
өрескел
32.
Үшкiрдiң немесе жылжымалы өзекшенiң жотаның төну қаупi туындайтындай үгітілуіне және барлық жағдайда қабылдау-жөнелту жолдарында ұзындығы 300 мм. үгітілуге жол берілген жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы
өрескел
33.
Үшкiрдiң немесе жылжымалы өзекшенiң жотаның төну қаупi туындайтындай үгітілуіне және барлық жағдайда қабылдау-жөнелту жолдарында ұзындығы 400 мм. үгітілуге жол берілген жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы
өрескел
34.

Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена понижение остряка против рамного рельса и подвижного сердечника против усовика на 2 мм. и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка или подвижного сердечника поверху 50 мм. и более.
грубое
35.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено расстояние между рабочей гранью сердечника крестовины и рабочей гранью головки контррельса менее 1472 мм.
грубое
36.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено расстояние между рабочими гранями головки контррельса и усовика более 1435 мм.
грубое
37.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущен излом остряка или рамного рельса, излом крестовины (сердечника, усовика или контррельса).
грубое
38.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущен разрыв контррельсового болта в одноболтовом или обоих в двухболтовом вкладыше.
грубое
39.
Эксплуатация пути кроме случаев обнаружения на звеньевом пути зазоров между рельсом и подкладкой, при которых подошва рельса оказывается выше реборд подкладок, и превышают 5 шпал или брусьев подряд.
грубое
40.
Отсутствие предохранительных тупиков, охранных стрелок, сбрасывающих башмаков, сбрасывающих остряков или сбрасывающих стрелок в местах примыкания железнодорожных подъездных и соединительных путей к приемоотправочным и другим станционным путям, для предотвращения самопроизвольного выхода подвижного состава на станцию или перегон. Отсутствие полезной длины предохранительных тупиков не менее 50 м.
грубое
41.
Не установление предельных столбиков посередине междупутья в том месте, где расстояние между осями сходящихся путей составляет 4100 мм.
грубое
42.
Не установление на перегрузочных путях с суженым междупутьем предельного столбика в том месте, где ширина междупутья достигает 3600 мм.
грубое
43.
В зонах проезда и перехода через железнодорожные пути: подкладывание, сбрасывание и оставления на железнодорожных путях предметов, которые могут вызвать нарушение движения железнодорожного транспорта.
грубое
44.
Необеспечение и осуществление ветвевладельцем технического содержания и ремонта подъездных путей.
грубое
45.
Отсутствие у ветвевладельца на каждый подъездной путь двух экземпляров пакетов технического паспорта с продольным профилем пути.
незначительное
46.
Отсутствие у ветвевладельца на каждый подъездной путь двух экземпляров пакетов чертежей искусственных сооружений.
незначительное
47.
Отсутствие у ветвевладельца на каждый подъездной путь двух экземпляров пакетов масштабной схемы-плана с нанесенными на ней местами погрузки-выгрузки (разгрузки), с указанием специализации путей и складских площадей.
незначительное
48.
Отсутствие в техническом паспорте соответствующих изменений, после ввода в эксплуатацию новых объектов или их закрытия.
незначительное
49.
Отсутствие инструментальной проверки плана и профиля подъездного пути проведенной один раз в десять лет.
грубое
50.
Необеспечение ветвевладельцем освещения подъездных путей в пределах занимаемой ими территории, а также проведение очистки подъездных путей от мусора и снега.
незначительное
51.
Необеспечение первыми руководителями организаций - участников перевозочного процесса, полноты ведения первичного учета и правильности классификации случаев нарушений безопасности.
незначительное
52.
Очистка крыши, загрузочных люков крытых и специализированных вагонов от остатков погруженного груза, протирает трафаретные надписи на вагоне, также раму и ходовые части вагона.
грубое
53.
Предоставление уполномоченному органу участниками перевозочного процесса и владельцами железнодорожного подвижного состава информации о проведенном плановом ремонте железнодорожного подвижного состава, а также магистральных, станционных, подъездных путей с момента завершения ремонта.
незначительное
54.
Содержание в исправном состоянии и эффективное использование средств дефектоскопии и систем диагностики.
значительное
55.
Осуществление внесения изменений в конструкцию эксплуатируемого железнодорожного подвижного состава, влияющих на его эксплуатационные характеристики, при условии соблюдения требований эксплуатационной документации.
грубое
56.
Все элементы вагонов по прочности, устойчивости и техническому состоянию обеспечивают безопасное и плавное движение поездов.
грубое
57.
Отсутствие исправности действия устройств безопасности и устройств радиосвязи, тормозного оборудования и автосцепного устройства, контрольных, измерительных и сигнальных приборов, электрических цепей при техническом обслуживании.
грубое
58.
Отсутствие ограничителей вертикальных перемещений на автосцепках пассажирских вагонов, а также на автосцепках СПС, локомотива работающего по технологии совместно в сцепе с пассажирским поездом.
грубое
59.
Отсутствие на каждой колесной паре на оси четкого знака о времени и месте формирования и полного освидетельствования колесной пары, а также клейма о приемке ее при формировании.
грубое
60.

Үшкiр басының немесе жылжымалы өзекшенiң енi үстiңгi бетiнде 50 мм. және одан астам болып келетiн қимасында өлшенетiн үшкiрдiң рамалық рельсiнiң қарсысында және жылжымалы өзекшенiң жақтаудың қарсысында 2 мм. және одан астамға төмендеуiне жол берілген бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы
өрескел
35.
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды айқастырма өзекшесiнiң жұмыстың қыры мен жанама рельс тiк қалпақшасының жұмыстық қырының арасындағы қашықтық 1472 мм. кем болғанда пайдалануы
өрескел
36.
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды жанама рельс пен жақтаудың жұмыс қырлары арасындағы қашықтық 1435 мм. артық болғанда пайдалануы
өрескел
37.
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды үшкiрдiң немесе рамалық рельстiң опырылуына, айқастырманың (өзекшенiң, жақтаудың немесе контррельстiң) опырылуына жол берілгенде пайдалануы
өрескел
38.
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды бiр бұрандамалы iшпекте контррельстiк бұрандаманың немесе қос болтты iшпекте екеуiнiң де ажырауына жол берілгенде пайдалануы
өрескел
39.
Жолдарды пайдалану рельстің табаны төсемелер ребордынан жоғары және 5 шпалдан немесе қатар төселген білеулерден асып түсетін рельс пен төсемдер арасындағы бунақ жолдарында саңылаулар анықталған жағдайлардан басқа жағдайларда пайдалануы
өрескел
40.
Темiр жолдардың кiрме және қосылу жолдарының қабылдау-жөнелту жолдарына және басқа станциялық жолдарға қосылу жерлерiнде жылжымалы құрамның өздiгiнен станцияға немесе аралыққа қарай шығып кетуiне жол бермеу үшiн сақтандырғыш тұйықтары, қорғағыш бағыттамалар, лақтырғыш табандықтар, лақтырғыш үшкiрлер немесе түсiргiш бағыттамалардың болмауы тиiс. Сақтандырғыш тұйықтардың пайдалы ұзындығы кем дегенде 50 м. болмауы
өрескел
41.
Шектiк бағаншалар жолтабандар аралығының ортасында қосылатын жолдардың осьтерiнiң арасындағы қашықтық 4100 мм. тең тұсында орнатылмауы
өрескел
42.
Жолтабан аралығының енi азайтылған жүктi аударып тиеу жолдарында шектiк бағаншалар жолтабан аралығының енi 3600 мм. дейiн жететiн жерiнде орнатылмауы
өрескел
43.
Теміржолдар арқылы жүріп өту және өту аймақтарында теміржол көлігі қозғалысының бұзылуын тудыратын заттарды теміржолдарға қоюы, тастауы, қалдыруы
өрескел
44.
Тармақ иеленушінің кірме жолдарды техникалық күтіп ұстауды қамтамасыз ету және жөндеу жұмыстарын жүзеге асырмауы
өрескел
45.
Тармақ иеленуші әрбір кірме жолға жолдың бойлық пішіні бар техникалық паспорттың екі данасының болмауы
елеусіз
46.
Тармақ иеленуші әрбір кірме жолға жасанды құрылыстар сызбасының екі данасының болмауы.
елеусіз
47.
Тармақ иеленушіде әрбір кірме жолға жолдар мен қойма алаңдарының түрін көрсете отырып, тиеу-түсіру (босату) орындары көрсетілген масштабты схема-жоспары пакетінің екі данасының болмауы.
елеусіз
48.
Жаңа объектілерді пайдалануға бергеннен кейін немесе олар жабылған соң техникалық паспортта тиісті өзгерістердің болмауы
елеусіз
49.
Он жылда бір рет жүргізілген кірме жолдардың жоспары мен бейінін аспаптық тексерудің болмауы
өрескел
50.
Тармақ иеленушілердің өздерінің орналасқан аумағы шегінде кірме жолдарды жарықпен, сондай-ақ кірме жолдарды қоқыс пен қардан тазалауын қамтамасыз етпеуі
елеусіз
51.
Тасымалдау процесіне қатысушы ұйымдардың бірінші басшыларының қауіпсіздікті жағдайларының бастапқы есепке алудың толық жүргізілуін және олардың дұрыс жіктелуін қамтамасыз етпеуі
елеусіз
52.
Жабық және мамандандырылған вагондардың шатырын, жүк тиеу люктерін тиелген жүктің қалдықтарынан тазаламауы, вагондағы трафареттік жазбаларды, сондай-ақ, вагонның рамасы мен жүріс бөлігін сүртпеуі
өрескел
53.
Тасымалдау процесіне қатысушылардың және жылжымалы теміржол құрамының иелерінің жылжымалы теміржол құрамына, сондай-ақ магистральдық, станциялық, кірме жолдарға жүргізілген жоспарлы жөндеу туралы ақпаратты жөндеу аяқталған кезден бастап уәкілетті органға бермеуі
елеусіз
54.
Дефектоскопия құралдары мен диагностика жүйелерін жарамды жағдайда ұстамауы және тиімді пайдаланбауы
елеулі
55.
Пайдаланылатын теміржол жылжымалы құрамының конструкциясына пайдалану сипаттамаларына әсерін тигізетін өзгерістер енгізуді пайдалану құжаттамасының талаптарын сақтамауы
өрескел
56.
Вагондардың барлық элементтері беріктігі, орнықтылығы және техникалық жай-күйі бойынша поездардың қауіпсіз және жатық қозғалуын қамтамасыз етеді
өрескел
57.
Техникалық қызмет көрсету кезiнде қауiпсiздiк және радиобайланыс құрылғыларының, тежегiш жабдықтарының және автотiркегiш құрылғысының, бақылау, өлшеу және сигнал беру аспаптарының, электр тiзбектерiнің жұмысының дұрыстығының болмауы
өрескел
58.
Жолаушылар вагондарының автотiркегiшiнде, сондай-ақ технология бойынша жолаушылар поезымен тiркелiп жұмыс iстейтiн АЖҚ, локомотивтiң автотiркегiшiнде тiгiнен ауыстыруды шектегiштердің болмауы
өрескел
59.
Әрбір дөңгелек жұбының осiнде дөңгелек жұбының қалыптастырылу және толық куәландырылу уақыты мен орны туралы анық белгiнің, сондай-ақ қалыптастыру кезiнде оны қабылдау туралы таңбалардың болмауы
өрескел
60.

Отсутствие расстояния между внутренними гранями колес у ненагруженной колесной пары 1440 мм. У локомотивов и вагонов, а также специального самоходного подвижного состава, обращающихся в поездах со скоростью свыше 120 км/час. до 140 км/час, допущения отклонения в сторону увеличения не более 3 мм. и в сторону уменьшения не более 1 мм., при скоростях до 120 км/час. допущения отклонения в сторону увеличения и уменьшения не более 3 мм.
грубое
61.
Выпуск в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижного состава, включая СПС с трещиной в любой части оси колесной пары или трещиной в ободе, бандаже, диске и ступице колеса, при наличии остроконечного наката на гребне колесной пары.
грубое
62.
Расстояние между внутренними гранями колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." 1440 мм., обращающихся в поездах со скоростью до 160 км/час., отклонения допускаются в сторону увеличения не более 3 мм. и в сторону уменьшения не более 1 мм.
грубое
63.
Толщина гребня колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." не менее 28 мм., толщина обода колеса – не менее 40 мм., прокат по кругу катания - не более 3 мм.
грубое
64.
Разница диаметров колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." по кругу катания при обточке с выкаткой колесной пары - не более 0,5 мм., без выкатки - не более 1 мм.
грубое
65.
Разница диаметров колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." между тележками смежных вагонов – не более 5 мм.
грубое
66.
Не превышение скорости движения 140 км/час. При наличии ползунов (выщербин) на поверхности катания колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." глубиной до 0,5 мм.
грубое
67.
Не превышение скорости движения 120 км/час. при наличии ползунов (выщербин) на поверхности катания колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." глубиной от 0,5 мм. до 1 мм.
грубое
68.
Невыполнение деповского и капитального ремонта вагонов с истекшим сроком службы после диагностирования их технического состояния по Техническому решению, при этом не превышение 5 лет продлеваемого срока службы, общий установленный срок службы вагонов, с учетом продления, не превышение полуторного назначенного срока службы, указанного в Технических условиях завода-изготовителя на базовый вагон.
незначительное
69.
Не испытание и не освидетельствование устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализации и автоматики, манометров, предохранительных клапанов, воздушных резервуаров на локомотивах и моторвагонном подвижном составе.
грубое
70.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. в грузовом поезде.
грубое
71.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 110 мм. между локомотивом и первым груженым вагоном грузового поезда.
грубое
72.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. между локомотивом и первым вагоном пассажирского поезда.
грубое
73.

Жүктелмеген дөңгелек жұбы дөңгелектерінің ішкі қырлары арасында 1440 мм. қашықтықтың болмауы. Жылдамдығы сағатына 120 км. жоғары және сағатына 140 км. дейінгі поездарда айналатын локомотивтерде және вагондарда, сондай-ақ өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрамда ұлғаю жағына қарай 3 мм. артық болмайтын ауытқуларға және кему жағына қарай 1 мм. артық болмайтын ауытқуларға рұқсат етіледі, жылдамдығы сағатына 120 км. дейін болғанда, 3 мм. артық болмайтын ауытқуларға жол беріледі
өрескел
61.
Жылжымалы құрамды, сонымен қоса АЖҚ-ны, егер оның дөңгелек жұбы осінің кез келген бөлігінде немесе оның құрсауында, бандажында, дискісінде және дөңгелек күпшегінде жарығы, дөңгелек сүйірленген қажағы болса, пайдалануға беруге және поездармен жүруі
өрескел
62.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жылдамдығы сағатына 160 км. дейiнгi поездарда жолаушы вагондарының дөңгелектерінің iшкi қырларының арасындағы қашықтық 1440 мм. болуға ауытқулары ұлғаюы жағына 3 мм. және азаю жағына да 1 мм. аспауға тиiс
өрескел
63.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондары дөңгелектерінің жотасының қалыңдығы 28 мм. кем болмауға, дөңгелек құрсауының қалыңдығы – кем дегенде 40 мм., дөңгелеу шеңберi бойынша айналып жүруі 3 мм. артық болмауға тиiс.
өрескел
64.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондары дөңгелектерінің сырғанау шеңберi бойынша дөңгелек диаметрлерiнiң айырмашылығы дөңгелек жұбын шығарып қайрау кезiнде – 0,5 мм. артық болмайды, шығарусыз – 1 мм. артық болмайды
өрескел
65.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының шектес вагондар арбаларының арасындағы дөңгелек диаметрлерiнiң айырмашылығы – 5 мм. артық болмайды
өрескел
66.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының сырғанау бетiнде тереңдiгi 0,5 мм. дейiнгi сырғақ (ойық) бар болған жағдайда, қозғалыс жылдамдығы сағатына 140 км. артық аспауы
өрескел
67.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының сырғанау бетiнде тереңдiгi 0,5 мм. 1 мм. дейiнгi сырғақ (ойық) бар болған жағдайда, қозғалыс жылдамдығы сағатына 120 км. артық аспауы
өрескел
68.
Қызмет ету мерзімі өткен вагондарға деполық және күрделі жөндеу жүргізбеуі, олардың техникалық жағдайын Техникалық шешім бойынша диагностикадан өткізген соң орындалады, бұл ретте ұзартылған қызмет ету мерзімі 5 жылдан аспайды, вагондардың жалпы белгіленген қызмет ету мерзімі, ұзартуды ескергенде, шығарушы зауыттың базалық вагонға арналған техникалық шарттарында көрсетілген қызмет ету мерзімінің біржарымдық мөлшерінен аспауы
елеусіз
69.
Электр сақтандырғыш құрылғыларын, өрт сөндiру құралдарын, өрт сигнализациясы және локомотивтердегi және моторвагонды жылжымалы құрамдағы автоматика, манометрлер, сақтандырғыш клапандар, ауа резервуарларын белгiленген мерзiмдерде сынақтан және куәландырудан өткiзбеуi
өрескел
70.
Жүк поезында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 100 мм. асырмауы.
өрескел
71.
Локомотив пен жүк поезының жүк тиелген бiрiншi вагоны арасында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 110 мм. асырмауы
өрескел
72.
Локомотив пен жолаушылар поезының бiрiншi вагоны арасында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 100 мм. асырмауы
өрескел
73.

Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 70 мм. в пассажирском поезде, следующем со скоростью до 120 км/час.
грубое
74.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 50 мм. то же со скоростью 121-140 км/час.
грубое
75.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. между локомотивом и подвижными единицами СПС.
грубое
76.
Не оборудование пассажирских поездов, следующих со скоростью 161 км/час. и более беззазорной автосцепкой между вагонами.
грубое
77.
Невыдача за счет работодателя форменной одежды (без погон) с соответствующими знаками различия работников железнодорожного транспорта, связанных с обслуживанием пассажиров, грузоотправителей и грузополучателей, а также непосредственно связанных с движением поездов.
незначительное
78.
Выпас скота в зонах повышенной опасности железнодорожного транспорта.
грубое
79.
Беспрепятственный пропуск в зону повышенной опасности боевых расчетов пожарных и аварийно-спасательных команд для ликвидации пожаров, аварий и других стихийных бедствий, бригады скорой и неотложной медицинской помощи.
грубое
80.
Отсутствие письменного разрешения Национального оператора инфраструктуры на размещение объектов и проведение работ в зонах повышенной опасности железнодорожного транспорта.
грубое
81.
Необеспечение технически исправным инструментом и техническими средствами в соответствии со спецификой проводимых работ.
незначительное
82.
Не информирование уполномоченного органа и его территориальные подразделения, участниками перевозочного процесса и вспомогательными службами железнодорожного транспорта о нарушениях безопасности движения на магистральных, станционных и подъездных путях.
значительное
83.
Ведение на каждый локомотив, вагон и единицу моторвагонного подвижного состава и СПС технического паспорта завода-изготовителя, содержащего технические и эксплуатационные характеристики.
незначительное
84.
Отсутствие в грузовых вагонах, включаемые в хозяйственные, пригородные поезда для перевозки людей, стоп-крана.
грубое
85.
Расстояние между осями путей на перегонах двухпутных линий на прямых участках не менее 4100 мм.
грубое
86.
Расстояние между осями путей на трехпутных и четырехпутных линиях, расстояние между осями второго и третьего путей на прямых участках не менее 5000 мм.
грубое
87.

Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты сағатына 120 км. жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында 70 мм. асырмауы
өрескел
74.
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты сондай сағатына 121-140 км. жылдамдықпен 50 мм. аспауы
өрескел
75.
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты локомотив пен АЖҚ-тың жылжымалы бiрлiктерi арасында 100 мм. аспау
өрескел
76.
Сағатына 161 км. және одан артық жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында вагондар арасының саңылаусыз автотiркегiшпен жабдықталмауы.
Темiржол көлiгiнiң жолаушыларға, жүк жөнелтушiлерге және жүк алушыларға қызмет көрсетуге байланысты, сондай-ақ поездар қозғалысына тiкелей байланысты қызметкерлерiне жұмыс берушiнiң есебiнен тиiстi айырым белгiлерi бар нысанды киiм (погонсыз) бермеуі
өрескел
77.
Темiржол көлiгiнiң жолаушыларға, жүк жөнелтушiлерге және жүк алушыларға қызмет көрсетуге байланысты, сондай-ақ поездар қозғалысына тiкелей байланысты қызметкерлерiне жұмыс берушiнiң есебiнен тиiстi айырым белгiлерi бар нысанды киiм (погонсыз) бермеуі
елеусіз
78.
Теміржол көлігінің қауіптілігі жоғары аймақтарында мал жайылуы
өрескел
79.
Қауіптілігі жоғары аймақтарға өрттерді, аварияларды және басқа да табиғат апаттарын жою үшін өрт сөндірушілердің және авариялық-құтқару командаларының жауынгерлік топтары жедел және шұғыл медициналық көмек бригадаларын кедергісіз жіберу
өрескел
80.
Қауіптілігі жоғары аймақтарда объектілерді орналастыру және жұмыстарды жүргізуге Ұлттық инфрақұрылым операторы берген жазбаша рұқсаттың болмауы
өрескел
81.
Жүргізілетін жұмыс ерекшелігіне сәйкес техникалық іске жарамды құрал-саймандармен және техникалық құралдармен қамтамасыз етпеуі
өрескел
82.
Тасымалдау процесіне қатысушылар мен теміржол көлігінің көмекші қызметтерінің магистральдық, станциялық және кірме жолдарда қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне хабарламауы
елеулі
83.
Әр локомотивке, вагон мен моторвагонды жылжымалы құрамның әр бiрлiгiне және АЖҚ-ға техникалық және пайдалану сипаттамалары қамтылған дайындаушы-зауыттың техникалық паспортын жүргiзуі
елеусіз
84.
Шаруашылық, қала маңындағы поездардың құрамына адамдарды тасымалдау үшiн енгiзiлетiн жүк вагондарын тоқтату кранының болмауы
өрескел
85.
Қос жолды желiлердiң аралықтарындағы түзу учаскелердiң жолдар осьтерiнiң арасындағы қашықтық 4100 мм. кем болмауға тиiс
өрескел
86.
Үш және төрт жолды желiлерде екiншi және үшiншi жолдар осьтерiнiң арасындағы қашықтық 5000 мм. кем болмауға тиiс
өрескел
87.

Расстояние между осями смежных путей на железнодорожных станциях (далее - станции) на прямых участках не менее 4800 мм., на второстепенных путях и путях грузовых районов - не менее 4500 мм.
грубое
88.
Расстояние 4100 мм. при расположении главных путей крайними на станциях.
грубое
89.
Расстояние между осями путей, предназначенных для непосредственной перегрузки грузов из вагона в вагон, 3600 мм.
грубое
90.
Отсутствие у Национального оператора инфраструктуры чертежей и описания всех имеющихся на дистанции сооружений и устройств путевого хозяйств.
незначительное
91.
Отсутствие у Национального оператора инфраструктуры масштабные и схематические планы станций, продольные профили всех главных и станционных путей, сортировочных горок, а также железнодорожных подъездных путей, где обращаются локомотивы.
незначительное
92.
Несоответствие ширины земляного полотна, поверху на прямых участках пути верхнему строению пути.
грубое
93.
Допущение на существующих линиях до их реконструкции ширины земляного полотна не менее: на однопутных линиях - 5,5 м., двухпутных - 9,6 м., а в скальных и дренирующих грунтах на однопутных линиях не менее – 5,0 м., двухпутных - 9,1 м.
грубое
94.
Отсутствие минимальная ширина обочины земляного полотна поверху 0,4 м. с каждой стороны пути.
грубое
95.
Соответствие номинального размера ширины колеи между внутренними гранями головок-рельсов на прямых участках пути и на кривых радиусу 350 м. и более - 1520 мм.
грубое
96.
Ширина колеи на более крутых кривых предусмотрена 1530 мм. - при радиусе от 349 до 300 м. на деревянных шпалах.
грубое
97.
Ширина колеи на более крутых кривых предусмотрена 1520 мм. - при радиусе от 349 до 300 м. на железобетонных шпалах.
грубое
98.
Ширина колеи на более крутых кривых предусмотрена 1535 мм. - при радиусе 299 м. и менее для всех видов шпал.
грубое
99.
Эксплуатация участков железнодорожных путей шириной колеи - 1524 мм. на прямых и кривых участках пути радиусом более 650 м.
грубое
100.
Ограждение мостов и тоннелей контрольно-габаритными устройствами, оборудование оповестительной сигнализацией и заградительными светофорами.
грубое
101.
Снабжение искусственных сооружений противопожарными средствами и приспособлениями для осмотра.
грубое
102.
Не применение путеизмерительных вагонов и тележек, вагон-дефектоскопов, дефектоскопных автомотрис, дефектоскопных тележек, лаборатории по дефектоскопии, мостовых, тоннельных, путевых обследовательских, габарито-обследовательских, испытательных, ремонтно-обследовательско-водолазных станции для контроля за состоянием пути и сооружений на магистральной железнодорожной сети.
незначительное

Темiр жол станцияларында (бұдан әрi - станциялар) түзу учаскелерде шектес жолдар осьтерiнiң арасындағы қашықтық 4800 мм. кем болмайды, екiншi дәрежелi жолдар мен жүк аудандарының жолдарында 4500 мм. кем болмайды
өрескел
88.
Станцияларда бас жолдар шетте орналасқан болса, олардың арасындағы қашықтықтық 4100 мм.
өрескел
89.
Жүкті тікелей вагоннан вагонға қайта тиеуге арналған жолдардың осьтері арасындағы қашықтықтық 3600 мм.
өрескел
90.
Ұлттық инфрақұрылым операторында дистанцияда бар барлық жол шаруашылығын құрылыстары мен құрылғыларының сызбалары мен сипаттамаларының болмауы
елеусіз
91.
Ұлттық инфрақұрылым операторында станциялардың масштабтық және схемалық жоспарларының, барлық бас және станциялық жолдардың, сұрыптау дөңестерiнiң, сондай-ақ локомотивтер айналатын темiр жол кiрме жолдарының бойлық бейiндерiнің болмауы
елеусіз
92.
Жер төсемiнiң үстiңгi жағындағы енi жолдың түзу учаскелерiнде жолдың үстiңгi құрылысына сәйкес болмауы
өрескел
93.
Қолданыстағы желiлерде оларды реконструкциялауға дейiн жер төсемiнiң енi кем дегенде: дара жолды желiлерде - 5,5 м., қосжолды желiлерде - 9,6 м., ал дара жолды желiлердегi жартастық және құрғатқыш топырақтарда кем дегенде - 5,0 м., қосжолды желiлерде 9,1 м. болуына рұқсат етпеу
өрескел
94.
Жер жиегiнiң үстiңгi бетiндегi ең аз енi жолдың әр жағынан 0,4 м.
өрескел
95.
Жолдың түзу учаскелерiнде және радиусы 350 м. және одан үлкен қисықтардағы рельстердiң бастиектерiнiң iшкi шеттерi арасындағы жолтабан енiнiң номиналдық көлемiнің - 1520 мм. сәйкестігі
өрескел
96.
Едәуiр тiк келетiн учаскелердегi жолтабанның енi радиусы 349-дан 300 м. дейiн ағаш шпалдарда - 1530 мм.
өрескел
97.
Едәуiр тiк келетiн учаскелердегi жолтабанның енi, радиусы 349-дан 300 м. дейiн темiрбетон шпалдарда - 1520 мм.
өрескел
98.
Едәуiр тiк келетiн учаскелердегi жолтабанның енi, радиусы 299 м. және одан кем барлық шпалдар түрiнде - 1535 мм.
өрескел
99.
Темір жол желілерінің учаскелері мен жолдарында радиусы 650 м. артық учаскелерде жолтабан енінің номиналдық көлемі 1524 мм. пайдалануы.
өрескел
100.
Көпiрлер мен тоннельдерді бақылау-габариттiк құрылғыларымен қоршау, хабарлау сигнализациясымен және бөгегiш бағдаршамдарымен жабдықтау
өрескел
101.
Жасанды құрылыстарды өртке қарсы құралдармен және қарап тексеруге арналған аспаптармен жабдықтау
өрескел
102.
Жолдың және құрылыстардың жай-күйiн бақылау магистральдық темiр жол желiсiнде жол өлшегiш вагондар мен арбашалар, ақаутапқыш вагондар, ақаутапқыш автомотрисалар, ақаутапқыш арбашалар, ақаутабу жөнiндегi зертханалар, көпiрлiк, тоннельдiк, жолды тексерушiлiк, габарит-тексерушiлiк, сынау, жөндеу-тексеру-сүңгуiр станцияларының қолданылмауы
елеусіз

103.
Не установление ограждающих устройств на станциях и в местах близко расположенных к населенным пунктам, выпаса скота, для обеспечения безопасности движения поездов на железнодорожных путях.
грубое
104.
Несоответствие условиям эксплуатации (грузонапряженности, осевым нагрузкам и скоростям движения поездов) рельсов и стрелочных переводов на главных и станционных путях по мощности и состоянию.
грубое
105.
Не установление перед остряками всех противошерстных стрелочных переводов на главных путях отбойных брусьев.
грубое
106.
Укладка вновь стрелочных переводов в главные пути на кривых участках.
грубое
107.
Не оборудование централизованных стрелок в зависимости от климатических условий устройствами механизированной очистки или снеготаяния.
грубое
108.
Необорудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками расположенные на путях, по которым производится прием и отправление поездов, а также охранные.
грубое
109.
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие на пути, выделенные для стоянки вагонов с опасными грузами класса 1 (взрывчатыми материалами).
грубое
110.
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие на пути, предназначенные для стоянки восстановительных и пожарных поездов.
грубое
111.
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие в предохранительные и улавливающие тупики.
грубое
112.
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие на пути, выделенные для отстоя вагонов-дефектоскопов, путеизмерительных вагонов, железнодорожно-строительных машин.
грубое
113.
Не оборудование стрелок и подвижных сердечников крестовин (кроме расположенных на горочных и сортировочных путях), в том числе централизованных и имеющих контрольные замки типовыми приспособлениями для возможности запирания их навесными замками. Обеспечение этих приспособлении плотным прилеганием остряка к рамному рельсу, подвижного сердечника крестовины к усовику.
грубое
114.
Расположение предохранительных тупиков или охранных стрелок в местах пересечения магистральной железнодорожной сети в одном уровне, а также примыкания линий, железнодорожных подъездных и соединительных путей к главным путям на перегонах и станциях.
грубое
115.
Отсутствие улавливающих тупиков на перегонах, имеющих затяжные спуски, а также на станциях, ограничивающих такие перегоны.
грубое
116.
Не установление у главных путей сигнальных и путевых знаков.
грубое

103.
Темір жолдармен поездар қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін станцияларда және елді мекендерге, мал бағу орындарына жақын орналасқан жерлерде қоршау құрылғыларын орнатпауы
өрескел
104.
Басты және станциялық жолдардағы рельстер мен бағыттамалық бұрмалардың қуаты мен жай-күйi бойынша пайдалану жағдайларына (жүктасымалдылығы, осьтiк жүктемелер және поездардың қозғалыс жылдамдықтары) сәйкес келмеуі
өрескел
105.
Бас жолдардағы барлық қарсы бағыттамалық бұрмалардың үшкiрлерi алдынан бастап тепкiш бiлеулер орнатпауы
өрескел
106.
Қисық учаскелерде басты жолдарға жаңадан бағыттамалық бұрмаларды орнатуы
өрескел
107.
Орталықтандырылған бағыттамаларды климаттық және басқа жағдайларға байланысты механикаландырылған тазарту немесе қар ерiту құрылғыларымен жабдықтамауы
өрескел
108.
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды поездарды қабылдау және жөнелту жүргiзiлетiн жолдарда орналасқан бақылау бағыттама, сондай-ақ күзеттік құлыптармен жабдықтамауы
өрескел
109.
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды 1-класты қауiптi жүктерi (жарылғыш материалдары) бар вагондардың тұруына бөлiнген жолдарға апаратын бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы
өрескел
110.
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды қалпына келтiру және өрт сөндiру поездарының тұруына бөлiнген жолдарға апаратын бағыттамалар бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы
өрескел
111.
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды сақтандырғыш және ұстағыш тұйықтарға апаратын бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы
өрескел
112.
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды дефектоскоп вагондардың, жол өлшегiш вагондардың, темiржол құрылыс машиналарын тоқтатып қоюға бөлiнген жолдарға апаратын бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы
өрескел
113.
Бағыттамалар және айқастырмалардың жылжымалы өзекшелерi (дөңестiк және сұрыптау жолдарында орналасқандардан басқа), соның iшiнде орталықтандырылған және бақылау құлыптары барлары, оларды iлiнбелi құлыппен жабудың мүмкiндiгi болу үшiн үлгi құралдармен жабдықталады. Бұл құралдар үшкiрдiң рамалық рельске, айқастырманың жылжымалы өзекшесiн жақтауға тығыз жанасуын қамтамасыз етпеуі
өрескел
114.
Магистральдық темiр жол желiсiнiң бiр деңгейде қиылысатын, сондай-ақ желiлердiң, темiр жол кiрме және қосылу жолдарының басты жолдарға қосылатын жерлерiнде аралықтар мен станцияларда сақтандырғыш тұйықтары немесе қорғағыш бағыттамалардың орналасуы
өрескел
115.
Созылмалы еңiстерi бар аралықтарда, сондай-ақ осындай аралықтарды шектейтiн станцияларда сақтандырғыш тұйықтарының болмауы
өрескел
116.
Бас жолдардың жанында жол және сигнал белгiлерiнің орнатылмауы
өрескел

117.
Не установление у стрелочных переводов и в других местах соединения путей предельных столбиков.
грубое
118.
Не установление особых путевых знаков для указания границ железнодорожной полосы отвода, а также для обозначения на поверхности земли скрытых сооружений земляного полотна.
грубое
119.
Сохранение расстояния 3810 мм. на существующих станционных путях, по которым не обращается подвижной состав, построенный по габариту Т.
грубое
120.
Обеспечение пешеходных переходов в одном уровне с железнодорожными путями, заменой пешеходными тоннелями, пешеходными мостами или отведение под ближайшее искусственное сооружение (трубу, малый мост).
грубое
121.
Сохранение на период строительства существующих пешеходных дорожек через пути с оборудованием их сигнализацией, предупреждающей о приближении поезда, предохранительными барьерами, щитами с предупредительными надписями.
грубое
122.
Обслуживание дежурным работником переездов, по которым осуществляется скоростное движение пассажирских поездов.
грубое
123.
Прекращение движения через переезд транспортных средств и закрытие шлагбаума за 5 минут до прохода скоростного пассажирского поезда дежурным по переезду или работниками, выполняющие его обязанности.
грубое
124.
Пропуск через железнодорожный переезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств с грузом или без груза, тихоходных машин и автопоездов менее чем за 1 час до прохода скоростного пассажирского поезда.
грубое
125.
Не ограждение сигналами с обеих сторон всякого препятствия для движения (место, требующее остановки) на перегоне и станции, а также место производства работ, опасное для движения, требующее остановки или уменьшения скорости, независимо от того, ожидается поезд (маневровый состав) или нет.
грубое
126.
Начало работ до ограждения сигналами препятствия или места производства работ, опасного для движения.
грубое
127.
Снятие сигналов, ограждающих препятствие или место производства работ, до устранения препятствий, полного окончания работ, проверок состояния пути, контактной сети и соблюдения габаритов.
грубое
128.
Отсутствие заявки о выдаче предупреждений в связи с предстоящим производством предвиденных работ дорожными мастерами, начальниками и электромеханиками районов контактной сети, электромеханиками дистанций сигнализации и связи - на время производства работ, но не более чем на 12 часов.
незначительное
129.
Отсутствие заявки о выдаче предупреждений в связи с предстоящим производством предвиденных работ директорами дистанции пути, сигнализации и связи, дистанций электроснабжения - на срок до 5 суток.
незначительное

117.
Бағыттамалық бұрмалардың жанында және жолдар қосылатын басқа жерлерде шектiк бағаншалардың орнатылмауы
өрескел
118.
Темiр жолға бөлiнген белдеу шекарасын көрсету үшiн, сондай-ақ жер төсемiнiң көрiнбейтiн құрылыстарын жер бетiнде белгiлеу үшiн ерекше жол белгiлерiнің орнатылмауы
өрескел
119.
Т габаритi бойынша салынған жылжымалы құрам айналмайтын пайдаланудағы станциялық жолдарда 3810 мм. қашықтықты қалдырылуы
өрескел
120.
Жаяу жүргiншi өтпелерiнің темiр жолдармен бiр деңгейдегі жаяу жүргiншi тоннельдерi немесе жаяу жүргiншi көпiрлерiмен алмастырылуы не болмаса, жақын жердегi жасанды құрылыстың (құбырдың, кiшi көпiрдiң) астына жiберiлуi
өрескел
121.
Құрылыс кезеңіне қолданыстағы жолдар арқылы өтетін жаяу жүргінші жолдарының, оларды поездың жақындауы туралы ескертетін сигнализациямен, сақтандырғыш тосқауылдармен, ескерту қалқандарымен жабдықтай отырып, сақталуы
өрескел
122.
Жолаушылар поездарының жүрдек жылдамдығы жүзеге асырылатын барлық өтпелерге кезекшi қызметкерлердің қызмет көрсетуі
өрескел
123.
Өтпе бойынша кезекшi немесе оның мiндеттерiн орындайтын қызметкердің жүрдек жолаушылар поезының өтуiне 5 минут қалғанда өтпе бойынша көлiк құралдарының қозғалысын тоқтатуы және тоспаны жабуы
өрескел
124.
Темiр жол өтпесi бойынша жүгi бар немесе жүксiз iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарын, баяу жүрiстi машиналар мен автопоездарды жүрдек поездың өтуiне 1 сағат қалғанда өткiзуі
өрескел
125.
Аралықта және станцияда қозғалыс үшiн кез келген кедергi (тоқтауды талап ететiн жер), сондай-ақ қозғалыс үшiн қауiптi, тоқтауды немесе жылдамдықты азайтуды талап ететiн, жұмыстар жүргiзiлетiн жер поездың (маневрлiк құрамның) келуiне қарамастан екi жақтан да сигналдармен қоршалмауы.
өрескел
126.
Қозғалыс үшiн қауiптi, жұмыстар жүргiзiлетiн жер сигналдармен қоршалғанға дейiн жұмыстарға кiрiсуі
өрескел
127.
Кедергi жойылғанға, жұмыстар толық аяқталғанға, жолдың, түйiспе желiсiнiң күйi, габариттiң сақталуы тексерiлгенге дейiн, кедергiнi немесе жұмыстар жүргiзiлетiн жердi қоршап тұрған сигналдарды алуы
өрескел
128.
Алда болатын көзделген жұмыстарды жүргізумен байланысты жол шеберлері, түйіспе желісі аудандарының бастықтары мен электрмеханиктері, сигнал беру және байланыс дистанцияларының электрмеханиктерінің жұмыстарды жүргізу уақытына, бірақ 12 сағаттан аспайтын уақытқа ескертулер беру туралы өтінімдердің болмауы
елеусіз
129.
Алда болатын көзделген жұмыстарды жүргізумен байланысты жол, сигнал беру және байланыс дистанциялары, электрмен жабдықтау дистанциялары бастықтарының 5 тәулікке дейінгі мерзімге ескертулер беру туралы өтінімдердің болмауы
өрескел

130.
Переход через железнодорожные пути обеспечивается в установленных местах по пешеходным мостам, через тоннели, железнодорожные переезды. Допущение перехода железнодорожных путей по пешеходным настилам на станциях, где нет мостов и тоннелей.
грубое
131.
Отсутствие показании выходных и маршрутных светофоров главных путей отчетливо различимые на расстоянии не менее 400 м., выходных и маршрутных светофоров боковых путей, а также пригласительных сигналов и маневровых светофоров - на расстоянии не менее 200 м.
грубое
132.
Отсутствие ключа - жезла для хозяйственных поездов на станциях, расположенных на участках, оборудованных путевой блокировкой, а на станциях участков с полуавтоматической блокировкой, где применяется подталкивание поездов с возвращением подталкивающего локомотива, - ключей-жезлов и для них.
грубое
133.
Отсутствие устройств на станциях, расположенных на линиях, оборудованных автоматической и полуавтоматической блокировкой и радиоблокировкой не допускающие открытия входного светофора при маршруте, установленном на занятый путь.
грубое
134.
Отсутствие контроля занятости путей и стрелок на аппарате управления.
грубое
135.
Открытие входного светофора при маршруте, установленном на занятый путь, устройствами электрической централизации.
грубое
136.
Перевод стрелки под подвижным составом устройствами электрической централизации.
грубое
137.
Открытие светофоров, соответствующих данному маршруту, если стрелки не поставлены в надлежащее положение устройствами электрической централизации.
грубое
138.
Перевод входящий в маршрут стрелки или открытия светофора противоположному маршруту при открытом светофоре, ограждающем установленный маршрут устройствами электрической централизации.
грубое
139.
Обеспечение приводами и замыкателями централизованных стрелок при крайних положениях стрелок плотного прилегания прижатого остряка к рамному рельсу и подвижного сердечника крестовины к усовику.
грубое
140.
Обеспечение приводами и замыкателями централизованных стрелок не допущения замыканий остряков стрелок или подвижного сердечника крестовины при зазоре между прижатым остряком и рамным рельсом или подвижным сердечником и усовиком 4 миллиметров и более.
грубое
141.
Обеспечение приводами и замыкателями централизованных стрелок отвода другого остряка от рамного рельса на расстояние не менее 125 мм.
грубое
142.
Допущение стрелочными контрольными замками извлечения ключа только при запертой стрелке.
грубое

130.
Теміржолдардан өту тек белгіленген орындардарда, жаяу жүргіншілер көпірлері, туннельдері, теміржол өткелдері арқылы ғана қамтамасыз етіледі. Көпірлері мен туннельдері жоқ станцияларда теміржолдардан жаяу жүргіншілер төсемдері арқылы өтуге жол беру.
өрескел
131.
Басты жолдардың шығу және маршруттық бағдаршамдарының көрсетулерi кем дегенде көрсетулерiнің 400 м. дейiн, бүйiр жолдардың шығу және маршруттық бағдаршамдарының, сондай-ақ шақыру сигналдарының және маневрлiк бағдаршамдардың көрсетулерiнің кем дегенде 200 м. қашықтықта анық көрiнбеуi.
өрескел
132.
Жол бұғаттауымен жарақтандырылған учаскелерде орналасқан станцияларда бұл құрылғылардың шаруашылықтық поездарға арналған жезл-кiлттерi, ал поездарды итермейтiн локомотивтi қайтарып алып, итермелеу қолданылатын жартылай автоматтық бұғаттауы бар учаскелердiң станцияларын - итергiш локомотивтерге де арналатын жезл-кiлттерiнің болмауы
133.
Автоматты және жартылай автоматты бұғаттаумен және радиобұғаттаумен жарақтандырылған желiлерде орналасқан станцияларда бос емес жолға қойылған маршрут кезiнде кiру бағдаршамының ашылуына жол бермейтін құрылғылардың болмауы
өрескел
134.
Басқару аппаратында жолдар мен бағыттамалардың бос еместiгiн бақылаудың болмауы
өрескел
135.
Электрлiк орталықтандыру құрылғылары бос емес жолға маршрут қойылған кезiнде кiру бағдаршамының ашылуы
өрескел
136.
Электрлiк орталықтандыру құрылғыларының жылжымалы құрамның астындағы бағыттаманың ауыстырылуы
өрескел
137.
Егер бағыттамалар тиiстi қалыпқа қойылмаса, электрлiк орталықтандыру құрылғыларының осы маршрут бойынша тиiстi бағдаршамдардың ашылуы
өрескел
138.
Электрлiк орталықтандыру құрылғылар маршрутқа кiретiн бағыттаманың ауыстырылуына немесе қойылған маршрутты шектейтiн ашық бағдаршам кезiнде қарсы маршрут бағдаршамының ашылуы
өрескел
139.
Орталықтандырылған бағыттамалардың жетектерi мен тұйықтағыштары бағыттамалардың шеткi жағдайларында қысылған үшкiрдiң рамалық рельске және айқастырманың жылжымалы өзекшесiнiң жақтауға тығыз жанасуын қамтамасыз етуі
өрескел
140.
Орталықтандырылған бағыттамалардың жетектерi мен тұйықтағыштары қысылған үшкiр мен рамалық рельс немесе жылжымалы өзекшемен жақтаудың арасындағы саңылау 4 мм. және одан астам болған кезде бағыттама үшкiрлерiнiң немесе айқастырманың жылжымалы өзекшесiнiң тұйықталуына жол бермеуiн қамтамасыз етуі
өрескел
141.
Орталықтандырылған бағыттамалардың жетектерi мен тұйықтағыштарының басқа үшкiрдi рамалық рельстен кем дегенде 125 мм. бұруын қамтамасыз етуі.
өрескел
142.
Бағыттамалардың бақылау құлыптарының кiлттiң тек бағыттаманың жабық күйiнде ғана алынуына жол беруi
өрескел

143.
Допущение стрелочными контрольными замками запирания стрелок только в положении, указанном на вынутом из замка ключе, при условии плотного прилегания остряка к рамному рельсу.
грубое
144.
Допущение стрелочными контрольными замками возможности запирания стрелки при зазоре между прижатым остряком и рамным рельсом 4 мм. и более.
грубое
145.
Выделение отдельных радиочастот для каждого маневрового района станции и обслуживающих его локомотивов.
грубое
146.
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 5,0 м. - от земли в ненаселенной местности.
грубое
147.
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 6,0 м. - от земли в населенной местности.
грубое
148.
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 4,5 м. - от поверхности пассажирских платформ.
грубое
149.
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 7,0 м. - от полотна автомобильных дорог на железнодорожных переездах.
грубое
150.
Расстояние от нижней точки проводов воздушных линий автоматики и телемеханики и связи до земли при максимальной стреле провеса не менее 2,5 м. - на перегонах, 3,0 м. - на станциях.
грубое
151.
Расстояние от нижней точки проводов воздушных линий автоматики и телемеханики и связи до земли при максимальной стреле провеса не менее 5,5 м. - на пересечениях с автомобильными дорогами (на существующих линиях до их переустройства разрешается сохранить расстояние 4,5 м.).
грубое
152.
Проведение на станционных путях работ, требующих ограждения сигналами остановки или уменьшения скорости, с согласия дежурного по станции и предварительной записи руководителем работ в Журнале осмотра путей, стрелочных переводов, устройств автоматики и телемеханики, связи и контактной сети.
грубое
153.
Осуществление записи в журнале осмотра путей, стрелочных переводов, устройств сигнализации, централизации и блокировки (далее - СЦБ), связи и контактной сети журнала осмотра формы ДУ-46 и извещение работника, обслуживающего устройства (дорожного мастера, электромехаников СЦБ и связи, электроснабжения) и дежурного инженера (диспетчера) соответствующей дистанций пути, сигнализации и связи, электроснабжения дежурным по станции, обнаруживший (лично или по докладам других работников) неисправность путей, стрелочных переводов, устройств СЦБ, связи и контактной сети.
грубое

143.
Бағыттамалардың бақылау құлыптары бағыттамаларды тек құлыптан суырып алынған кiлтте көрсетiлген қалпында, үшкiрдiң рамалық рельске тығыз жанасқан жағдайында ғана жол беруі
өрескел
144.
Бағыттамалардың бақылау құлыптары қыстырылған үшкiр және рамалық рельс арасындағы саңылау 4 мм. және одан астам болғанда бағыттаманың жабылуына жол беріледі
өрескел
145.
Станцияның әр маневрлiк ауданы және оған қызмет көрсететiн локомотивтер үшiн жеке радиожиiлiктердің бөлiнуi
өрескел
146.
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерiнің иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда халық қоныстанбайтын жерлерде жер бетiнен кем дегенде 5,0 м. биiктiкте болуы
өрескел
147.
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерiнің иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда халық қоныстанбайтын жерлерде жер бетiнен кем дегенде 6,0 м. биiктiкте болуы
148.
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерi иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда кем дегенде мынадай биiктiкте жолаушылар платформаларының бетiнен - 4,5 м. биiктiкте болуы тиiс
өрескел
149.
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерiнің иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда темiр жол өтпелерiндегi автомобиль жолдарының бетiнен кем дегенде 7,0 м. биiктiкте болуы тиiс
өрескел
150.
Автоматика мен телемеханика және байланыс әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жерге дейiнгi қашықтық иiлiс жебесiнiң барынша түсiңкiреуi кем дегенде аралықтарда - 2,5 м., станцияларда - 3,0 м.
өрескел
151.
Автоматика мен телемеханика және байланыс әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жерге дейiнгi қашықтық иiлiс жебесiнiң барынша түсiңкiреуi кем дегенде аралықтарда - автомобиль жолдарымен қиылыстарда - 5,5 м. (қолданыстағы желiлерде, олардың қайта құрылуына дейiн 4,5 м. қашықтықты сақтауға рұқсат етiледi)
өрескел
152.
Станциялық жолдарда станция бойынша кезекшiнiң келiсiмiмен және жұмыс басшысы жолдарды, бағыттамалы бұрмаларды, автоматика мен телемеханика, байланыс және түйiспе желiсi құрылғыларын қарап тексеру журналына алдын ала жазумен тоқтау немесе жылдамдықты кемiту сигналдарымен қоршауды талап ететiн жұмыстардың жүргiзілуі
өрескел
153.
Станция бойынша кезекші жолдардың, бағыттамалық бұрмалардың, сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау (одан әрі – СОБ), байланыс құрылғыларының және түйіспелік желілердің ақаулықтарын анықтағанда (жеке немесе басқа қызметкерлердің баяндамалары бойынша) жолдарды, бағыттамалық бұрмаларды, СОБ, байланыс құрылғыларын және түйіспелік желілерді ДУ-46 қарап тексеру журналында жазба жүргізу
өрескел

154.
Осуществление отметки в журнале осмотра формы ДУ-46 об устранении неисправностей соответствующим работником, удостоверивший его подписью и подписью дежурного по станции.
грубое
155.
Отсутствие каждого жезла имеющего порядковый номер, серию и наименование станций, ограничивающих перегон. Соответствие серий жезлов каждому перегону.
грубое
156.
Выдача предупреждений при неисправности пути, устройств контактной сети, переездной сигнализации, искусственных и других сооружений, а также при производстве ремонтных и строительных работ, требующих уменьшения скорости или остановки в пути.
грубое
157.
Выдача предупреждений при вводе в действие новых видов средств сигнализации и связи, а также при включении новых, перемещении или упразднении существующих светофоров и при их неисправности, когда светофор невозможно привести в закрытое положение.
грубое
158.
Выдача предупреждений при неисправности путевых устройств автоматической локомотивной сигнализации.
грубое
159.
Выдача предупреждений при отправлении поезда с грузами, выходящими за пределы габарита погрузки, когда при следовании этого поезда необходимо снижать скорость или соблюдать особые условия.
грубое
160.
Выдача предупреждений при работе на двухпутном перегоне снегоочистителя, балластера, путеукладчика, подъемного крана, щебнеочистителей и других машин.
грубое
161.
Выдача предупреждений при постановке в поезд подвижного состава, который не может следовать со скоростью, установленной для данного участка.
грубое
162.
Выдача предупреждений при работе съемных подвижных единиц в условиях плохой видимости, а также при перевозке на путевых вагончиках тяжелых грузов.
грубое
163.
Выдача предупреждений во всех других случаях, когда требуется уменьшение скорости или остановка поезда в пути, а также когда необходимо предупредить локомотивные бригады об особых условиях следования поезда.
грубое
164.
Проведение электромехаником СЦБ (при ключевой зависимости и монтером) выключения централизованных стрелок, изолированных участков, контрольных стрелочных замков и других устройств с сохранением пользования сигналами на срок до 8 ч - с разрешения начальника станции, а на участках с диспетчерской централизацией - поездного диспетчера и с ведома старшего электромеханика или дежурного инженера дистанции сигнализации и связи.
грубое
165.
Не проведение электромехаником СЦБ (при ключевой зависимости и монтером) выключения централизованных стрелок, изолированных участков, контрольных стрелочных замков и других устройств с сохранением пользования сигналами на срок свыше 8 часов (до 5 суток) - с разрешения филиала Национальной железнодорожной компании – "Дирекция перевозочного процесса".
грубое

154.
Ақаулықтарды жою туралы тиісті қызметкердің ДУ-46 нысанындағы қарап тексеру журналында тиісті белгіні қоюы, ол оның қолымен және станция бойынша кезекшінің қолымен куәландырылады
өрескел
155.
Реттік нөмірі, сериясы және аралықты шектеуші станция атауы бар әрбір жезлдің болмауы. Жезл серияларының әрбір аралыққа сәйкес келмеуі
өрескел
156.
Жол, түйіспе желісі құрылғылары, өтпелік сигнализация, жасанды және басқа құрылыс іске жарамсыз болған, сондай-ақ жылдымдықты азайту немесе жолда тоқтауды талап ететін жол және құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде ескертулер беру
өрескел
157.
Қолданысқа сигнал беру және байланыстың жаңа құралдарын енгізу кезінде, сондай-ақ бағдаршамдардың жаңаларын қосу, қолданыстағыларының орнын ауыстыру немесе жою және бағдаршамды жабық жағдайға келтіру мүмкін емес ақаулығы кезінде поезға жазбаша ескертулер беру
өрескел
158.
Автоматты локомотивтік сигнал беруінің жол құрылғылары іске жарамсыз болған кезде ескертулер беру.
өрескел
159.
Поездардың жүруі кезінде поездарды тиеу габаритінен тыс шығатын жүктермен жөнелту кезінде, бұл поездың жүруі кезінде жылдамдықты төмендету немесе ерекше жағдайларда сақтау қажет бұл кезде жазбаша ескертулер беру.
өрескел
160.
Жолды аралықта қар тазалағыш, балластер, жол төсегіш, көтеру краны, шағылтас тазалағыштар және басқа машиналардың жұмысы кезінде жазбаша ескертулер беру
өрескел
161.
Поездардың жүруі кезінде локомотив бригадаларының ерекше қырағылығын қамтамасыз ету және оларды жұмыстардың жүргізілуі поезға осы учаске үшін белгіленген жылдамдықпен жүре алмайтын жылжымалы құрамды қойған кезінде жазбаша ескертулер беру
өрескел
162.
Алынып-салынатын жылжымалы бірліктердің нашар көріну жағдайындағы жұмысы кезінде, сондай-ақ жол вагоншаларында ауыр жүктерді тасымалдаған кезде жазбаша ескертулер беру
өрескел
163.
Жолда поездың жылдамдығын азайту немесе тоқтату талап етілетін барлық жағдайларда, сондай-ақ локомотив бригадаларын поездың жүруінің ерекше жағдайлары туралы ескерту қажет жағдайларда жазбаша ескертулер беру
өрескел
164.
Орталықтандырылған бағыттамаларды, оқшауланған учаскелерді, бақылаулық бағыттамалық құлыптарды және басқа құрылғыларды сигналдарды пайдалануды сақтаумен ажыратуды СОБ электрмеханигі (кілттік тәуелділік кезінде монтер де) мына мерзімге 8 сағатқа дейін – станция бастығының, ал диспетчерлік орталықтандыруы бар учаскелерде – поездық диспетчердің рұқсатымен және сигнал беру және байланыс дистанциясының аға электрмеханигінің немесе кезекші инженерінің рұқсатымен жүргізу
өрескел
165.
Орталықтандырылған бағыттамаларды, оқшауланған учаскелерді, бақылаулық бағыттамалық құлыптарды және басқа құрылғыларды сигналдарды пайдалануды сақтаумен ажыратуды СОБ электрмеханигі (кілттік тәуелділік кезінде монтер де) мына мерзімге 8 сағаттан артық (5 тәулікке дейін) – Ұлттық темір жол компаниясы – "Тасымалдау процессінің дирекциясы" филиалының рұқсатымен жүргізбеуі
өрескел

166.
Не проведение электромехаником СЦБ (при ключевой зависимости и монтером) выключения централизованных стрелок, изолированных участков, контрольных стрелочных замков и других устройств с сохранением пользования сигналами на срок свыше 5 суток - с разрешения Национальной железнодорожной компании.
грубое
167.
Несоответствие высоты подвески контактного провода над уровнем верха головки рельса на перегонах и станциях не ниже 5750 мм., а на переездах не ниже 6000 мм.
грубое
168.
На существующих линиях расстояние в пределах искусственных сооружений, расположенных на путях станций, на которых не предусмотрена стоянка подвижного состава, а также на перегонах уменьшение до 5675 мм., при электрификации линии на переменном токе и до 5550 мм. - на постоянном токе.
грубое
169.
Превышение высоты подвески контактного провода 6800 мм.
грубое
170.
Отсутствие в пределах искусственных сооружений расстояния от токонесущих элементов токоприемника и частей контактной сети, находящихся под напряжением, до заземленных частей сооружений и подвижного состава не менее 200 миллиметров на линиях, электрифицированных на постоянном токе, и не менее 350 мм. – на переменном токе.
грубое
171.
Расстояние от оси крайнего пути до внутреннего края опор контактной сети на перегонах и станциях не менее 3100 мм.
грубое
172.
Установление опоры в выемках вне пределов кюветов.
грубое
173.
Расстояние от оси крайнего пути до внутреннего края опор контактной сети не менее 5700 мм., в особо сильно снегозаносимых выемках (кроме скальных) и на выходах из них (на длине 100 м.).
грубое
174.
Отсутствие на всех металлических сооружениях (мосты, путепроводы, опоры), на которых крепятся элементы контактной сети, детали крепления контактной сети на железобетонных опорах, железобетонных и неметаллических искусственных сооружений, а также отдельно стоящих металлических конструкциях (гидроколонки, светофоры, элементы мостов и путепроводов и др.), расположенные на расстоянии менее 5 м. от частей контактной сети, находящихся под напряжением - заземлении или устройств защитного отключения при попадании на сооружения и конструкции высокого напряжения.
грубое
175.
Отсутствие на путепроводах и пешеходных мостах, расположенных над электрифицированными путями, предохранительных щитов и сплошного настила в местах прохода людей для ограждения частей контактной сети, находящихся под напряжением.
грубое
176.
Расстояние от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до поверхности земли при максимальной стреле провеса не менее 6,0 м. - на перегонах.
грубое

166.
Орталықтандырылған бағыттамаларды, оқшауланған учаскелерді, бақылаулық бағыттамалық құлыптарды және басқа құрылғыларды сигналдарды пайдалануды сақтаумен ажыратуды СОБ электрмеханигі (кілттік тәуелділік кезінде монтер де) мына мерзімге 5 тәуліктен артық - Ұлттық темір жол компаниясы рұқсатымен жүргізбеуі
өрескел
167.
Түйiспелiк сым аспасының рельс бастиегiнiң биiктiгi үстiңгi бетiнiң деңгейiнен аралықтарда және станцияларда 5750 мм. төмен емес, ал өтпелерде 6000 мм. төмен емеске сәйкес келмеуі.
өрескел
168.
Қолданыстағы желiлерде бұл қашықтық жылжымалы құрамның тұруы көзделмеген станцияларда орналасқан жолдардағы, сондай-ақ аралықтардағы жасанды құрылыстар шектерiнде, ауыспалы токтағы электрлендiрiлген желiлерде 5675 мм. дейiн және тұрақты токтағы электрлендiрiлген желiлерде 5550 мм. дейiн кемiтілуі
өрескел
169.
Түйiспелiк сым аспасының биiктiгi 6800 мм.-ден асуы
өрескел
170.
Жасанды құрылыстар шегiнде кернеуде тұрған токқабылдағыштың токтасымалдауыш элементтерiн және түйiспелiк торап бөлiктерiнен құрылыстардың және жылжымалы құрамның жерге тұйықталған бөлiктерiне дейiнгi қашықтық тұрақты токпен электрлендiрiлген желiлерде кемiнде 200 мм. және айнымалы токпен электрлендiрiлген желiлерде кемiнде 350 м. болмауы
өрескел
171.
Аралықтарда және станцияларда шеткi жолдың осiнен түйiспе желiсi тiрегiнiң iшкi шетiне дейiнгi қашықтық кем дегенде 3100 мм. болмауы
өрескел
172.
Ойықтардағы тiректердің кюветтердiң шегiнен тыс жерлерде орнатылуы
өрескел
173.
Қар тым қатты басатын ойықтарда (жартастысынан басқа) және олардан шыға берiстерде (100 м. ұзындықта) шеткi жолдың осiнен түйiспе желiсi тiрегiнiң iшкi шетiне дейiнгi қашықтық кем дегенде 5700 мм. болу.
өрескел
174.
Түйiспелi торабының элементтерi, темiрбетон тiректердегi, темiрбетон және металл емес жасанды құрылыстардағы түйiспелi тораптың бекiту бөлшектерi бекiтiлетiн барлық металлды құрылыстар (көпiрлер, жолөтпелер, тiректер), сондай-ақ кернеуде тұрған түйiспе желiсiнiң бөлiктерiнен кем дегенде 5 м. қашықтықта орналасқан, жеке тұрған металды конструкциялар (гидробағандар, бағдаршамдар, көпiрлер мен жолөтпелердiң элементтерi және басқалары) жерге тұйықталуы немесе құрылыстар мен конструкцияларға жоғары кернеу түскенде қорғанышты ажыратылу құрылғыларымен жабдықталуының болмауы
өрескел
175.
Электрлендiрiлген жолдардың үстiнде орналасқан жолөтпелер мен жаяу жүргiншiлер көпiрлерiнде сақтандырғыш қалқандар және кернеуде тұрған түйiспе желiсiнiң бөлiктерiнен сақтау үшiн адамдар өтетiн жерлерде жаппай төсемнің болмауы
өрескел
176.
Кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жер бетiне дейiнгi қашықтық барынша ұзын асу жебесi болғанда кем дегенде аралықтарда 6,0 м.
өрескел

177.
Отсутствие расстояния от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до поверхности земли при максимальной стреле провеса не менее 5,0 м. - в том числе в труднодоступных местах.
грубое
178.
Отсутствие расстояния от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до поверхности земли при максимальной стреле провеса не менее 7,0 м. - на пересечениях с автомобильными дорогами, станциях и в населенных пунктах; не менее 7,5 м. - при пересечениях железнодорожных путей расстояние от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до уровня верха головки рельса не электрифицированных путей.
грубое
179.
Отсутствие на станциях освещения сооружении для обслуживания пассажиров, пути и парки приема и отправления поездов, производства погрузочно-выгрузочной и маневровой работы, экипировки, технического обслуживания и ремонта подвижного состава, территории грузовых районов, контейнерные площадки, сортировочные платформы, вагонные весы, смотровые вышки, габаритные ворота, устройства автоматического выявления коммерческих браков в поездах и вагонах, а также места, где работники встречают поезда, стрелочные горловины, склады, переезды, пути и пункты.
грубое
180.
Своевременное прохождение планово-предупредительных видов ремонта, технического обслуживания и содержание в процессе эксплуатации в технически исправном состоянии восстановительных и пожарных поездов.
грубое
181.
Расстояние между пунктами дислокации восстановительных поездов не менее 300 км., на малодеятельных участках не менее 400 км.
значительное
182.
Не определение для пожарных поездов участки выезда из расчета времени (не более 1,5 часов), необходимого для доставки пожарного поезда на конечный пункт, ограниченных участков с радиусом выезда не более 100 км.
значительное
183.
Отсутствие в пунктах нахождения в постоянной готовности восстановительных поездов для восстановления нормального движения и ликвидации последствий столкновений и схода с рельсов подвижного состава, специальные автомотрисы, дрезины и автомобили для восстановления пути и устройств электроснабжения, вагоны и автомобили ремонтно-восстановительных работ связи, аварийно-полевые команды.
грубое
184.
Отсутствие в пунктах нахождения в постоянной готовности пожарных поездов и пожарных команд для предупреждения и тушения пожаров.
грубое
185.
Занятие подвижным составом пути постоянной стоянки восстановительных и пожарных поездов, специальных автомотрис и дрезин, предназначенных для ведения восстановительных работ.
грубое

177.
Кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жер бетiне дейiнгi қашықтық барынша ұзын асу жебесi болғанда кем дегенде, оның iшiнде жетуi қиын жерлерде 5,0 м. болмауы
өрескел
178.
Кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жер бетiне дейiнгi қашықтық барынша ұзын асу жебесi болғанда кем дегенде 7,0 м. - автомобиль жолдарымен қиылысқанда, станцияларда және елдi мекендерде болуы тиiс темiржол жолдары қиылысқан кезде кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен электрлендiрiлмеген жолдардың рельс бас тиегiнiң жоғарғы жағының деңгейiне дейiн кем дегенде 7,5 м. болмауы.
өрескел
179.
Станцияларда жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған құрылыстарға, поездарды қабылдау және жөнелту, тиеу-түсiру және маневрлiк жұмысты жүргiзу, жылжымалы құрамды жарақтандыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жолдары мен парктерiне, жүк аудандарына, контейнерлiк алаңдарға, сұрыптау платформаларына, вагондық таразыларға, қарап тексеру мұнараларына, габариттiк қақпаларға, поездар мен вагондардағы коммерциялық ақаулықтарды автоматты анықтау құрылғыларына, сондай-ақ қызметкерлер поездарды қарсы алатын жерлерге, бағыттамалы алқымдарға, қоймаларға, өтпелерге, жолдар мен пункттерге жарық берудің болмауы
өрескел
180.
Қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары жөндеудің жоспарлы-ескерту түрлерінен, техникалық қызмет көрсетуді уақтылы өткізу және пайдалану процесінде техникалық жарамды күйде ұстау
өрескел
181.
Қалпына келтiру поездары орналасқан пункттер арасындағы қашықтық кемiнде 300 км., аз әрекеттi учаскелерде кемiнде 400 км. қашықтықта
елеулі
182.
Өрт сөндiру поездарының шығатын учаскелерi өрт сөндiру поезының шығу радиусы 100 км. артық болмайтын шектелген учаскелердiң соңғы пунктiне жеткiзу үшiн қажеттi уақыттың есебiнен (1,5 сағаттан артық болмайтын) белгiленбеуi
елеулі
183.
Пункттерде қалыпты қозғалысты қалпына келтiру және жылжымалы құрамның соқтығысуы мен рельстен шығып кетуi салдарларын жоюға арналған қалпына келтiру поездары, арнайы автомотрисалар, дрезиналар және жолдар мен электрмен жабдықтау құрылғыларын қалпына келтiруге арналған автомобильдер мен байланыстың жөндеу-қалпына келтiру вагондары мен автомобильдерi, авариялық-дала командаларының болмауы
өрескел
184.
Пункттерде өрттердiң алдын алуға және оларды сөндiруге арналған өрт сөндiру поездары мен өрт сөндiру командалары тұрақты әзiрлiкте тұрмауы
өрескел
185.
Қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге арналған арнайы автомотрисалар мен дрезиналар тұрақты тұратын жолдарға жылжымалы құрамды қоюы
өрескел

186.
Не проведение проверки специальным самоходным подвижным составом (путеизмерительный вагон, вагон-дефектоскоп и т.д.) маршрутов следования пассажирских поездов со скоростью 60 км/час.
грубое
187.
Не проведение отмены предупреждения, установленное впредь до отмены работником, которым оно установлено, или непосредственным его начальником.
значительное
188.
Не проведение директором дистанции пути или его заместителем отмену предупреждений, выдаваемых по заявкам начальников путеизмерительных и дефектоскопных вагонов.
значительное
189.
Своевременной и в сохранности доставки перевозчиком вверенный ему грузоотправителем груза на железнодорожную станцию назначения с соблюдением условий его перевозки.
незначительное
190.
Осуществление перевозчиком подачи грузоотправителю под погрузку и уборки вагонов, контейнеров в сроки, установленные принятой заявкой и (или) договором.
незначительное
191.
Подача перевозчиком грузоотправителю под погрузку вагонов и контейнеров пригодных для перевозки заявленных грузов (исправных, очищенных внутри и снаружи).
незначительное
192.
Не предоставление перевозчиком места в поезде согласно проездному документу (билету), оплаченную пассажиром за проезд по договору перевозки пассажиров, багажа, грузобагажа в пункт назначения.
грубое
193.
Не оформление договора на перевозку пассажира в форме проездного документа (билета), на перевозку багажа – багажной квитанций, а на перевозку грузобагажа – грузобагажной квитанцией.
грубое
194.
Отсутствие актов ежедекадных проверок по тематике "День безопасности".
грубое
195.
Не установление габаритных ворот для проверки правильности размещения грузов в пределах указанного габарита в местах массовой погрузки (на железнодорожных подъездных путях, в морских и речных портах, на станциях перегрузки).
грубое
196.
Отсутствие штемпели на перевозочных документах на вагоны с взрывчатыми материалами, в том числе: при перевозке остальных взрывчатых материалов - штемпели красного цвета "ВМ", "Прикрытие", а также штемпель "Не спускать с горки".
грубое
197.
Отсутствие штемпели: "Секция. Не расцеплять"; "Ядовито"; "В сопровождении специалиста"; "С печным отоплением"; "Охрана ж.д.".
грубое
198.
Не дополнение штемпелем "ВМ" дописанием от руки условного номера перевозимого груза.
грубое
199.
Использование предназначенных для перевозки светлых нефтепродуктов цистерн под налив нефти, мазута, моторного топлива и других темных нефтепродуктов, а также масел.
грубое
200.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях если до их планового ремонта и/или технического освидетельствования котла и арматуры осталось менее одного месяца.
грубое

186.
Жолаушылар поездары жылдамдығы сағатына 60 км. жүретін маршруттарды өздігінен жүретін жылжымалы құраммен (жол өлшегіш вагон, ақаутапқыш вагон мен т.б.) тексеруді жүргізбеуі
өрескел
187.
Күшін жойғанға дейін орнатылған ескертудің күшін жою оны орнатқан қызметкермен немесе оның тікелей бастығымен жүргізбеуі
Елеулі
188.
Жол өлшегіш және ақаутапқыш вагондар бастықтарының өтінімдері бойынша берілген ескертулердің күшін жоюды жол дистанциясының директорымен немесе оның орынбасарымен жүргізбеуі
елеулі
189.
Тасымалдаушы жүк жөнелтушi өзiне сенiп тапсырған жүктi оның тасымалдау талаптарын сақтай отырып, баратын темiржол станциясына уақтылы кезiнде әрi сол күйiнде жеткiзу.
елеусіз
190.
Тасымалдаушы жүк жөнелтушiге вагондарды, контейнерлердi қабылданған өтiнiмде және (немесе) шартта белгiленген мерзiмдерде жүк тиеуге беруді және оларды алып кетуді жүргізу
елеусіз
191.
Тасымалдаушы жүк жөнелтушiге мәлiмделген жүктердi тасымалдау үшiн вагондар мен контейнерлерге тиеуге беру (жарамды, iшi мен сырты тазаланған)
елеусіз
192.
Жолаушыны тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы жолаушымен жол жүру ақысын төленген жол жүру құжатына (билетiне) сәйкес поезда орын беру, жолаушыны, багажды, жүкбагажды баратын жерiне жеткiзбеуі
өрескел
193.
Жолаушыны тасымалдау шарты - жол жүру құжатымен (билетпен), багажды тасымалдау - багаж түбіртегімен, жүк-багажды тасымалдау жүк-багаж түбіртегімен ресiмдемеуі
өрескел
194.
"Қауіпсіздік күні" тақырыбы бойынша онкүндік тексерулер актісінің болмауы
өрескел
195.
Көрсетiлген габарит шектерiнде жүктiң дұрыс орналастырылуын тексеру үшiн жаппай тиеу орындарында (темiржол кiрме жолдарында, теңіз және өзен порттарында, қайта тиеу станцияларында) габарит қақпаларын орнатпауы
өрескел
196.
Жарылғыш материалдар бар вагондарға арналған тасымалдау құжаттарына штемпельдер, оның ішінде қалған жарылғыш материалдарды тасымалдау кезінде "ЖМ", "Паналау" қызыл түсті штемпелдері, сондай-ақ "Дөңестен түсірілмесін" штемпелінің болмауы
өрескел
197.
"Секция. Ағытылмасын"; "Улы"; "Маманның ілесуімен"; "Пештік жылытумен"; "Т.Ж. күзеті" штемпельдерінің болмауы
өрескел
198.
"ЖМ" штемпелмен тасымалданатын жүктің қолмен жазылған шартты нөмірімен толықтырмауы
өрескел
199.
Ашық түсті мұнай өнімдерін тасымалдауға арналған цистерналарда мұнайды, мазутты, мотор отынын және басқа күңгірт түсті мұнай өнімдерін, сондай-ақ қатар майларды тасымалдауы
өрескел
200.
Егер оларды жоспарлы жөндеуге дейін және/немесе қазандық пен арматураны техникалық куәландыруға дейін бір айдан кем уақыт қалса, жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел

201.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия четкого номера вагона, маркировочной таблички, табличек завода-изготовителя.
грубое
202.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия или неисправности наружных (если она предусмотрена конструкцией вагона) лестниц, переходных мостиков, рабочих площадок и их ограждения.
грубое
203.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях: течи котла цистерны, бункера полувагона, неисправности запорно-предохранительной и сливо-наливной арматуры, наличия пробоины паровой рубашки цистерны, бункерного полувагона.
грубое
204.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях трещины на крышках загрузочных и сливных люков.
грубое
205.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия исправного предохранительно-впускного клапана цистерны.
грубое
206.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия на крышке загрузочного люка цистерны уплотнительной прокладки.
грубое
207.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия знаков опасности, надписей, трафаретов и отличительной окраски.
грубое
208.
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях: отсутствия или неисправности двух и более рядом стоящих откидных болтов для крепления загрузочного люка колпака цистерны, отсутствия проушины для пломбирования крышки люка установленным правилами пломбирования вагонов и контейнеров типом запорно-пломбировочного устройства.
грубое
209.
Дежурным по станции, а на участках, оборудованных диспетчерской централизацией, поездным диспетчером дачи другого разрешения на занятие перегона, не убедившись в том, что маршрут для отправления поезда готов, стрелки заперты, маневры на стрелках маршрута отправления прекращены, техническое обслуживание и коммерческий осмотр состава закончены.
грубое
210.
Отсутствие радиосвязи, а в необходимых случаях - устройства двусторонней парковой связи как основного средства передачи указаний при маневровой работе.
грубое
211.
Не установление подвижного состава на станционных путях в границах, обозначенных предельными столбиками.
грубое
212.
Не надежное закрепление от ухода тормозными башмаками, стационарными устройствами для закрепления вагонов, ручными тормозами или другими средствами закрепления, стоящие на станционных путях без локомотива составы поездов, вагоны и специальный подвижной состав.
грубое

201.
Вагонның нақты нөмірі, таңбалау тақтайшасы, дайындаушы зауыттың тақтайшалары болмаса, жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
202.
Сыртқы баспалдақтар (егер ол вагон құрылымында көзделген болса), өтпелі көпірлер, жұмыс алаңшалары және олардың қоршаулары болмаса немесе ақаулы болса жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
203.
Цистерна қазандығы, үсті ашық вагон бункері ақса, бекіткіш-сақтандырғыш және төгу-құю арматуралары ақаулы болса, цистернаның бу қаптамасында, үсті ашық вагон бункерінде жарықшақ болса жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
204.
Құю және төгу люктерінің қақпақтарында жарықшақ болса жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
205.
Цистерна қазандығы, үсті ашық вагон бункері ақса, бекіткіш-сақтандырғыш және төгу-құю арматуралары ақаулы болса, цистернаның бу қаптамасында, үсті ашық вагон бункерінде жарықшақ болса тасымалдауы
өрескел
206.
Цистернаның тиеу люгінің қақпағында тығыздаушы аралық төсем болмаса бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
207.
Қауіптілік белгілері, жазулар, трафареттер мен ажыратушы бояу болмаса бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
208.
Цистерна қалпағының тиеу люгін бекіту үшін екі не одан аса қатар тұрған лақтырмалы бұрандамалардың болмаса немесе ақаулы болса, вагондарды және контейнерлерді бекітуші-пломбалаушы құрылғылармен пломбалаудың белгіленген қағидаларына сәйкес люк қақпағын пломбалауға арналған тесіктер болмаса, жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы
өрескел
209.
Станция бойынша кезекші, ал диспетчерлік орталықтанумен жабдықталған учаскелерде поездық диспетчердің поезды жөнелту үшін маршрут дайын екеніне, бағыттамалар бекітілгеніне, жөнелту маршрутындағы бағыттамаларда маневрлер тоқтатылғанына, техникалық қызмет көрсетуге және құрамды коммерциялық тексеру аяқталғанына көз жеткізбей отырып, шығу бағдаршамын ашпайды немесе аралықтың бос болмауына байланысты басқа рұқсат бермейді
өрескел
210.
Маневрлік жұмыс кезінде нұсқауларды берудің негізгі құралы радиобайланыс, ал қажетті жағдайларда – екі жақты парктік байланыс құрылғысы болмауы
өрескел
211.
Жылжымалы құрам станциялық жолдарда шекті бағандармен белгіленген шекараларда орналастырылмауы
өрескел
212.
Станциялық жолдарда локомотивсіз тұрған поездардың, вагондардың құрамдары мен арнайы жылжымалы құрам жылжып кетуден тежегіш табандықтарымен, вагондарды бекітуге арналған станциялық құрылғылармен, қол тежегіштерімен және басқа бекіту құралдарымен сенімді бекітілмеуі
өрескел

213.
В зонах повышенной опасности открывания дверей вагонов на ходу поезда и задержки открытия и закрытия автоматических дверей пригородных поездов.
грубое
214.
Прием поездов с опасными грузами класса 1 (взрывчатые материалы) и негабаритными грузами на пути, указанные в техническо-распорядительном акте станции.
грубое
215.
Ограждение со стороны горки, полугорки или вытяжного пути двумя охранными тормозными башмаками, укладываемыми на оба рельса через 25 м. друг от друга таким образом, чтобы общее расстояние от ограждаемых вагонов до тормозного башмака, расположенного первым от сортировочного устройства, было не менее 50 м. при наличии в перевозочных документах штемпеля "Не спускать с горки" вагоны с взрывчатыми материалами, цистерны со сжиженными газами и порожние цистерны из-под сжиженных газов после постановки на сортировочные пути.
грубое
216.
Занятие улавливающих тупиков любым подвижным составом, а предохранительных тупиков – пассажирскими и грузовыми вагонами, занятыми людьми, грузовыми вагонами с опасными грузами.
грубое
217.
Не установление на особых путях вагонов с взрывчатыми материалами на станциях вне поездов, где стоянка их наиболее безопасна, за исключением, вагонов, находящихся под накоплением на путях сортировочных парков.
грубое
218.
Сцепление, надежное закрепление от ухода и ограждение переносными сигналами остановки вагонов с взрывчатыми материалами.
грубое
219.
Не установление стрелок, ведущих на пути стоянки вагонов с взрывчатыми материалами, в положение, исключающее возможность заезда на эти пути, и не запирания.
грубое
220.
Не установление весов на станциях (вокзалах) для взвешивания перевозимой пассажиром ручной клади.
грубое
221.
Не обеспечение владельцами железнодорожного подвижного состава и работниками железнодорожного транспорта, непосредственно его обслуживающие исправного технического состояния, технического обслуживания, ремонта и соблюдения установленных сроков службы железнодорожного подвижного состава.
грубое
222.
Не оборудование системой автоматического управления электроотопление вагонов, включаемые в пассажирские поезда с электроотоплением.
грубое
223.
Включение в поезда пассажирские вагоны, имеющие неисправности электропневматического тормоза, электрооборудования, пожарной сигнализации, системы кондиционирования воздуха, вентиляции, отопления, нарушающие условия перевозки пассажиров, а также пассажирские вагоны с радиокупе (штабные) с неисправной радиосвязью начальника (механика-бригадира) пассажирского поезда с машинистом локомотива.
грубое
224.
Подача под погрузку грузов и посадка людей без предъявления вагонов к техническому обслуживанию.
грубое

213.
Қауіптілігі жоғары аймақтарда жүріп келе жатқан поезд вагондарының есіктерін ашуға, қала маңына қатынайтын поездардың автоматтық есіктерінің ашылып-жабылуына бөгет жасауы
өрескел
214.
1-класты (жарылғыш материалдар) қауіпті жүктері бар және габаритті емес жүктері бар поезд станциясының техникалық-өкімдік актісінде көрсетілген жолдарда қабылдануы
өрескел
215.
Тасымалдау құжаттарында "Дөңестен түсірілмесін" штемпелі бар жарылғыш материалдары (жарылғыш материалдармен) бар вагондар, сығымдалған газдары бар цистерналар мен сығымдалған газдың бос цистерналары сұрыптау жолдарына қойылғаннан кейін дөңес, жартылай дөңес немесе тартымдық жол жағынан дереу қоршалатын вагондар мен сұрыптау құрылғысынан бірінші орналасқан тежегіш табандыққа дейінгі ара-қашықтық 50 м. кем болмайтындай бір бірінен 25 м. кейін екі рельске де төселетін екі күзеттік тежегіш табандықпен қоршалмауы
өрескел
216.
Ұстаушы тұйықтарды кез келген жылжымалы құрамның, ал сақтандырушы тұйықтарды - адамдары бар жолаушылар және жүк поездарының, қауіпті жүктері бар жүк поездарының иеленуі
өрескел
217.
Жарылғыш материалдар бар вагондар, сұрыптау парктерінің жолдарында жинақталуда тұрған вагондардан басқалары, поездардан тысқары станцияның техникалық-өкімдік актісінде көрсетілген, олардың тұруы неғұрлым қауіпсіз ерекше жолдарда орналастырылмауы
өрескел
218.
Вагондар тіркелген, жүріп кетуден сенімді бекітілген және тоқтаудың алып жүретін сигналдарымен қоршалуы
өрескел
219.
Жарылғыш материалдар бар вагондар тұру жолдарына апаратын бағыттамалар бұл жолдарға бару мүмкіндігін болдырмайтын жағдайда орнатылмауы және құлыпталмауы
өрескел
220.
Жолаушының тасымалданатын қол жүгін өлшеу үшін станцияларда (вокзалдарда) таразылар орнатылмауы
өрескел
221.
Темiр жол жылжымалы құрамының иелерi және оны күтетiн темiржол көлiгi қызметкерлерi дұрыс техникалық жай-күйiн, оған техникалық қызмет көрсетудi, жөндеудi және темiржол жылжымалы құрамының белгiленген қызмет көрсету уақытын сақтауды қамтамасыз етпеуі
өрескел
222.
Электр жылытуы бар жолаушылар поездарына қосылатын вагондар электр жылытуды автоматты басқару жүйесiмен жабдықталмауы
өрескел
223.
Поездарға электр пневматикалық тежегішінің, электр жабдықтарының, өрт сөндіру сигнализациясының, тасымалдау жағдайларын бұзатын ауаны баптау, желдету, жылыту жүйесінің ақаулықтары және жолаушыларды, жолаушылар вагондарын, сондай-ақ жолаушылар поезы бастығының (механик-бригадирінің) локомотив машинисімен радиобайланысы жұмыс істемейтін радиокупесі (штабтық) бар жолаушылар вагондарын қосуы
өрескел
224.
Жүк тиеуге және адамдарды отырғызуға техникалық қызмет көрсетуге ұсынылмаған вагондарды беруі
өрескел

225.
Не проведение записи в журнале предъявления вагонов грузового парка к техническому обслуживанию ВУ-14 при признании их годными.
грубое
226.
Отсутствие суммарного зазора между скользунами с обеих сторон тележки у всех типов четырехосных грузовых вагонов, включая хоппер-дозаторы типа ЦНИИ-ДВЗ, не более 20 мм. и не менее 4 мм., кроме хопперов для перевозки угля, горячего агломерата, апатитов и хоппер дозаторов типов ЦНИИ-2, ЦНИИ-3, думпкаров типа ВС-50, у которых зазор допускается не более 12 мм. и не менее 6 мм., у думпкаров типов ВС-80, ВС-82, ВС-85 - не более 20 мм. и не менее 12 мм.
грубое
227.
Не обеспечение безопасного проследования пассажирских вагонов в составе поезда от пункта формирования и оборота до конечного пункта расформирования (назначения) поезда работниками станций, формирования составов пассажирских поездов и станций оборота составов.
грубое
228.
Периодическое испытание устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализации и автоматики на пассажирских вагонах.
грубое
229.
Отсутствие в части грузовых вагонов переходных площадок со стоп-краном и ручным тормозом согласно конструкции.
грубое
230.
Содержание в неисправном состоянии и необеспечение расчетного тормозного нажатие ручным тормозам железнодорожного подвижного состава.
грубое
231.
Отсутствие в составе поезда вагона с подъемными устройствами для посадки и высадки лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках, со специализированными местами для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках.
грубое
232.
Не соблюдение перечня обязательных услуг, включая оказание неотложной медицинской помощи, оказываемых пассажирам в пассажирских поездах и на вокзалах.
грубое
233.
Отсутствие лицензии на перевозку грузов в сфере железнодорожного транспорта.
значительное
234.
Постановка в поезда грузовых вагонов, по состоянию, не обеспечивающих сохранность перевозимых грузов.
грубое
235.
Не прохождение каждого вагона поезда технического обслуживания на станциях формирования и расформирования, в пути следования - на станциях, предусмотренных графиком движения поездов, а при выявлении неисправности – не осуществление ремонта.
грубое
236.
Не проведение технического обслуживания и ремонта вагонов.
грубое
237.
Не установление гарантийных участков для грузовых поездов исходя из протяженности участков обращения локомотивов, необходимости проведения полной пробы автотормозов, технического обслуживания и коммерческого осмотра вагонов.
грубое
238.
Не соблюдение противопожарной безопасности, в части допуска к работе лиц, не прошедших инструктажа связанные с погрузкой и выгрузкой грузов, в том числе опасных грузов.
грубое

225.
ВУ-14 жүк паркінің жылжымалы құрамдарын техникалық қызмет көрсетуге ұсыну журналында жүргізбеуі
өрескел
226.
Арбашаның екi жағындағы сырғақтар арасындағы қосынды саңылау барлық үлгiдегi төрт осьтi жүк вагондарында, ЦНИИ үлгiсiндегi хоппер-дозаторларды қоса алғанда, 20 мм. артық болмайтын және кем дегенде 4 мм., саңылауы 12 мм. артық болмайтын және кем дегенде 6 мм. болатын көмiрдi, ыстық агломератты, апатиттердi тасымалдауға арналған хопперлерден және ЦНИИ-2, ЦНИИ-3 үлгiсiндегi хоппер дозаторларынан, ВС-50 үлгiсiндегi думпкарларынан басқа, ал ВС-80, ВС-82, ВС-85 үлгiсiндегi думпкарларында 20 мм. артық болмайтын және кем дегенде 12 мм. болмауы
өрескел
227.
Жолаушылар поездарының құрамдарын қалыптастыру станцияларының және құрамдардың айналым станцияларының қызметкерлерi жолаушылар вагондарының поездың құрамында қалыптастыру және айналым пунктiнен поезды таратудың (тағайындалу) соңғы пунктiне дейiн қауiпсiз жүрiп өтуiн қамтамасыз етпеуі
өрескел
228.
Жолаушылар вагондарындағы электр қорғау құрылғылары, өрт сөндiру құралдары, өрт сигнализациясы және автоматика кезеңдiк сынақтан өткiзуі
өрескел
229.
Жүк вагондарының бір бөлігінде құрылымына сәйкес тоқтату краны және қол тежегіші бар өту алаңы болмауы
өрескел
230.
Теміржол жылжымалы құрамындағы қолмен тежегіштер жарамды жай-күйде ұстамауы және есептік тежегіш қысымын қамтамасыз етпеуі
өрескел
231.
Поезд құрамы мүгедектер арбасымен қозғалатын тұлғаларды отырғызатын және түсіретін көтергіш құрылғысының, мүгедектер арбасымен қозғалатын жолаушыларға арналған арнайы орындарының болмауы
өрескел
232.
Жолаушылар поездарында және вокзалдарда жолаушыларға жедел медициналық көмекпен қатар көрсетілетін міндетті қызметтер тізбесін сақтамауы
өрескел
233.
Теміржол көлігі саласында жүк тасымалдауға арналған лицензияның болмауы.
елеулі
234.
Поездарға жай-күйі тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз етпейтін жүк вагондары тіркелмейді
өрескел
235.
Қалыптастыру және тарату станцияларында, жол жүрiп келе жатқанда – поездардың қозғалысы кестесiнде көзделген станцияларда поездың әр вагоны техникалық қызмет көрсетуден өтпеуi, ал ақаулықтары анықталған кезде – жөнделмеуi
өрескел
236.
Вагондарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізбеуі
өрескел
237.
Жүк поездары үшiн кепiлдiк учаскелерi локомотивтердiң айналым учаскелерiнiң ұзақтығын, автотежегiштердi толық байқау, вагондарға сапалы техникалық қызмет көрсету және коммерциялық қарап тексеру қажеттiлiгiн негiзге ала отырып белгiленбеу
өрескел
238.
Өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау бөлігінде қауіпті жүктерді тиеуге және түсіруге өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау жөнінде нұсқаулықтан өтпеген адамдарды жұмысқа жіберуі.
өрескел

239.
Не использование для оказания помощи без отцепки локомотива от состава для оказания помощи отцепки локомотив от людского поезда и поезда, в котором есть вагоны с опасными грузами класса 1 (взрывчатыми материалами).
грубое
240.
Переоформление проездного документа (билета) на другого пассажира.
грубое
241.
Оформление проездных документов (билетов) более четырех мест на один поезд на одно лицо, за исключением организованных групп пассажиров и специальных перевозок.
грубое
242.
Подчистка на проездных документах (билетах).
грубое
243.
Выпуск в эксплуатацию СПС, оснащенный путеизмерительной и дефектоскопной аппаратурой, не прошедшей ежегодную метрологическую поверку, плановые ремонты аппаратуры согласно эксплуатационной документации производителя, но не реже: техническое обслуживание не реже 1 раза в год, средний ремонт не реже 1 раза в 2 года, модернизация не реже 1 раза в 4-6 лет.
грубое
244.
Не проведение систематических проверок технического состояния подвижного состава и СПС при техническом обслуживании локомотивными бригадами или бригадами СПС, комплексными и специализированными бригадами в пунктах технического обслуживания, в грузовых и пассажирских депо, на заводах и в ремонтных базах, путевых машинных станциях и депо для специальных подвижных составов, оснащенных современными диагностическими средствами.
грубое
245.
Периодический осмотр локомотивных, а также установленных на пассажирском, моторвагонном и специальном подвижном составе устройств безопасности и поездной радиосвязи на контрольном пункте с проверкой действия и регулировкой этих устройств, также владельцами инфраструктуры и железнодорожного подвижного состава.
грубое
246.
Не оборудование пассажирских локомотивов устройствами управления электропневматического торможение, отбора мощности для высоковольтного отопления. Не оборудование локомотивов грузовых поездов устройством, приборами для контроля плотности тормозной магистрали.
грубое
247.
Дополнительное оборудование поездных локомотивов при обслуживании одним машинистом системой автоматического управления торможением поезда или комплексным локомотивным устройством безопасности, а также системой контроля бодрствования машиниста.
грубое

239.
Көмек көрсету үшін адамдарға арналған поездан және 1-класты қауіпті жүктері (жарылғыш материалдары) бар поездарды локомотивті құрамнан ажыратпай көмек көрсету үшін пайдаланбауы
өрескел
240.
Жол жүру құжатын (билет) басқа бір жолаушыға қайта ресімдеуі
өрескел
241.
Ұйымдасқан жолаушылар тобы мен арнайы тасымалды қоспағанда бір адамға бір поездан төрт орыннан артық орынға жол жүру құжатын (билетті) ресімдеуі
өрескел
242.
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) түзету (өшіру)
өрескел
243.
Жыл сайынғы метрологиялық тексеруден аппаратурасы өндірушінің пайдалану құжаттарына сәйкес жоспарлы жөндеуден өтпеген: техникалық қызмет көрсету кемінде жылына 1 рет, орташа жөндеу 2 жылда кемінде 1 рет, жаңғырту 4-6 жылда кемінде бір рет болмаса, жолөлшеуіш құралдармен және дефектоскопты аппаратурамен жабдықталған АЖҚ-ны қолданысқа жіберу
өрескел
244.
Жылжымалы құрамның және АЖҚ техникалық жай-күйін локомотив бригадалары немесе АЖҚ бригадалары техникалық қызмет көрсету орындарында қазіргі заманғы диагностика құралдарымен жабдықталған, жүк және жолаушылар деполарында, зауыттарда және жөндеу базаларында, жол машина станцияларында және АЖҚ арналған деполарда кешенді және мамандандырылған бригадалары жүйелі түрде тексермеуі
өрескел
245.
Локомотивтiк, сондай-ақ жолаушылар, моторвагонды және арнайы жылжымалы құрам орнатылған қауiпсiздiк және поездық радиобайланыс құрылғылары осы құрылғылардың жұмысын тексеру және оларды реттеу арқылы бақылау пунктiнде кезең-кезеңмен қарап тексерiледi, сондай-ақ инфрақұрылымның және темiржол жылжымалы құрамның иеленушiлерiмен.
Жолаушылар локомотивтерi жоғары вольттi жылыту үшiн қуатты iрiктеу, электр пневматикалық тежегiштердi басқару құрылғыларымен жарақтандырылады. Жүк поездарының локомотивтерi магистральды тежегiш тығыздығын бақылау үшiн құрылғылармен, аспаптармен жабдықталмауы.
Бiр машинист қызмет көрсеткен кезде қауiпсiздiк құралдарымен және құрылғыларымен, поездың тежелуiн автоматты басқару жүйесiмен немесе кешендi локомотивтiк қауiпсiздiк құрылғысымен, сондай-ақ машинистiң сергектiгiн бақылау жүйесiмен қосымша жабдықталмауы
өрескел
246.
Жолаушылар локомотивтерi жоғары вольттi жылыту үшiн қуатты iрiктеу, электр пневматикалық тежегiштердi басқару құрылғыларымен жарақтандырылады. Жүк поездарының локомотивтерi магистральды тежегiш тығыздығын бақылау үшiн құрылғылармен, аспаптармен жабдықталмауы
өрескел
247.
Бiр машинист қызмет көрсеткен кезде қауiпсiздiк құралдарымен және құрылғыларымен, поездың тежелуiн автоматты басқару жүйесiмен немесе кешендi локомотивтiк қауiпсiздiк құрылғысымен, сондай-ақ машинистiң сергектiгiн бақылау жүйесiмен қосымша жабдықталмауы
өрескел

248.
Дополнительное оборудование поездных локомотивов при обслуживании одним машинистом зеркалами заднего вида или другими аналогичными устройствами.
грубое
249.
Дополнительное оборудование поездных локомотивов при обслуживании одним машинистом автоматической пожарной сигнализацией и системой пожаротушения.
грубое
250.
Дополнительное оборудование поездных локомотивов при обслуживании одним машинистом блокировкой тормоза.
грубое
251.
Дополнительное оборудование поездных локомотивов при обслуживании одним машинистом системой автоведения.
грубое
252.
Не оборудование моторвагонного подвижного состава сигнализацией контроля закрытия дверей и связью "пассажир – машинист".
грубое
253.
Запрещение выдачи локомотивов и моторвагонного подвижного состава, выработавшие установленный срок службы под грузовые и пассажирские поезда.
грубое
254.
Пломбирование установленных на локомотивах и моторвагонном подвижном составе манометров, предохранительных клапанов, а также аппараты и приборы, регистрирующие расход электроэнергии и топлива.
грубое
255.
Отсутствие предохранительных устройств всех частей рычажной тормозной передачи, разъединение или излом которых вызывает выход из габарита или падение на путь.
грубое
256.
Постоянное содержание в работоспособном и активном состоянии технических и программных средств и обеспечивать требуемую надежность и достоверность.
грубое
257.
Назначение нового срока службы как после проведения капитального ремонта (далее – КР), так и после технического обслуживания усиленного объема (далее - ТОУ-8), технического обслуживания (далее - ТО-8), модернизации, переоборудования для работы с путевыми машинами и механизмами, а также переоборудования в подвижной состав не участвующий в перевозках пассажиров.
грубое
258.
Принятие после проведения ремонтных работ нового назначенного срока службы ТПС согласно нормативам назначенных новых сроков службы ТПС, прошедших КР, ТОУ-8, ТО-8 или модернизацию.
грубое
259.
Не обеспечение населения на железнодорожном вокзале достоверной информацией о времени отправления и прибытия пассажирских поездов, стоимости проезда пассажиров и перевозки багажа, грузобагажа, наличии свободных мест в поездах, неотложной медицинской помощи, месте нахождения книги жалоб и предложений, о режиме работы билетных и багажных касс, расположении вокзальных помещений, а также о перечне услуг, оказываемых населению.
значительное

248.
Бiр машинист қызмет көрсеткен кезде мынадай қауiпсiздiк құралдарымен және құрылғыларымен, артқы көрiнiс айналарымен немесе басқа ұқсас құрылғылармен қосымша жабдықталмауы.
өрескел
249.
Бiр машинист қызмет көрсеткен кезде мынадай қауiпсiздiк құралдарымен және құрылғыларымен автоматты өрт сөндiру жүйесiмен және өртсөндiргiш жүйемен қосымша жабдықталмауы.
өрескел
250.
Бiр машинист қызмет көрсеткен кезде мынадай қауiпсiздiк құралдарымен және құрылғыларымен тежеу бұғаттамасымен қосымша жабдықталмауы
өрескел
251.
Бiр машинист қызмет көрсеткен кезде мынадай қауiпсiздiк құралдарымен және құрылғыларымен автожүргiзу жүйесiмен қосымша жабдықталмауы
өрескел
252.
Моторлы-вагонды жылжымалы құрам есiктердiң жабылуын бақылау сигнализациясымен және "жолаушы-машинист" байланысымен жабдықталмауы
өрескел
253.
Жөндеудің мерзімді жоспарлы-алдын алу түрлерінен өтпеген локомотивтер мен моторлы-вагонды жылжымалы құрамды жолаушылар поездары мен жүк поездарына қолдануға жол берілмеуі
өрескел
254.
Локомотивтерде және моторлы-вагонды жылжымалы құрамда орнатылған манометрлерге, сақтандырғыш клапандарға, сондай-ақ электр энергиясы мен отынның жұмсалуын тiркейтiн аппараттар мен аспаптарға пломба салу
өрескел
255.
Иiнтiректiк тежегiш берiлiстiң ажырауы немесе омырылуы габариттен шығып кетуге немесе жолға түсiп қалуға алып келуi мүмкiн барлық бөлiктерiнiң сақтандырғыш құрылғыларының болмауы
өрескел
256.
Техникалық және бағдарламалық құралдар жұмысқа қабiлеттi және белсендi күйде тұрақты ұсталуын, талап етiлетiн сенiмдiлiк пен нақтылықты қамтамасыз ету
өрескел
257.
Жаңа қызмет ету мерзімі күрделі жөндеу (бұдан әрі – КЖ) орындалғаннан кейін де, күшейтілген көлемдегі техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚК-8), техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚ-8), жаңғыртудан, жол машиналарымен және механизмдерімен жұмыс істеу үшін қайта жабдықтаудан, сондай-ақ жолаушыларды тасымалдауға қатыспайтын жылжымалы құрамды қайта жабдықтаудан кейін де белгіленуі
өрескел
258.
Жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін КЖ, ТҚК-8, ТҚ-8 немесе жаңғыртудан өткен тартқыш жылжымалы құрамға белгіленген жаңа қызмет мерзімінің нормативтеріне сәйкес ТЖҚ жаңа белгіленген қызмет ету мерзімі қабылдануы.
өрескел
259.
Теміржол вокзалында халық жолаушылар поездарының жөнелтілу және келу уақыттары, жолаушылардың жол жүру және багажды, жүк-багажды тасымалдау құны, поездарда бос орындардың болуы, шұғыл медициналық көмек, шағымдар мен ұсыныстар кітапшасының тұрған орны туралы, билет және багаж кассаларының жұмыс режимі, вокзал үй-жайларының орналасуы, сондай-ақ халыққа көрсетілетін қызметтер тізбесі туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз етілмеуі
елеулі

260.
Не содержание в исправном техническом состоянии вокзальных сооружений, предназначенные для обслуживания населения.
значительное
261.
Занятие для других целей помещении, предназначенные для обслуживания пассажиров.
значительное
262.
Не соответствие пассажирских и грузовых платформ, расположенных на линиях со смешанным движением пассажирских и грузовых поездов, в прямых участках по высоте и расстоянию от оси пути 1100 мм. - от уровня верха головок рельсов для высоких платформ.
грубое
263.
Не соответствие пассажирских и грузовых платформ, расположенных на линиях со смешанным движением пассажирских и грузовых поездов, в прямых участках по высоте и расстоянию от оси пути 200 мм. - от уровня верха головок рельсов для низких платформ.
грубое
264.
Не соответствие пассажирских и грузовых платформ, расположенных на линиях со смешанным движением пассажирских и грузовых поездов, в прямых участках по высоте и расстоянию от оси пути 1920 мм. - от оси пути для высоких платформ.
грубое
265.
Не соответствие пассажирских и грузовых платформ, расположенных на линиях со смешанным движением пассажирских и грузовых поездов, в прямых участках по высоте и расстоянию от оси пути 1745 мм. - от оси пути для низких платформ.
грубое
266.
Допущение в процессе эксплуатации изменении по расстоянию от оси пути до 30 мм. в сторону увеличения и до 25 мм. в сторону уменьшения.
грубое
267.
Отсутствие на железнодорожном вокзале билетных касс, помещения для ожидания, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для инвалидов и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания (в том числе объекты, связывающие пассажиров с единым справочно-информационным центром), медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка.
значительное
268.
Отсутствие на внеклассных и железнодорожных вокзалах 1-го класса дополнительно камеры хранения ручной клади, комнаты длительного отдыха транзитных пассажиров, пункты питания, парикмахерские, магазины, торговые киоски, почтовое отделение, обменный пункт, аптеки, банкоматы, платежные терминалы, интернет (WI-FI).
значительное
269.
Не обеспечение расположения залов ожидания близко к выходам на перрон.
значительное
270.
Отсутствие медицинских пунктов путем заключения договоров владельцами вокзалов на железнодорожных вокзалах с физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на занятие медицинской деятельностью.
значительное
271.
Неоказание населению бесплатной справочно-информационной услуги, связанных с перевозочным процессом, посредством визуальной информации через информационные стенды, табло: информации о прибытии и отправлении пассажирского и пригородного поезда, расписание движения пассажирских и пригородных поездов, сведения о перевозчиках, выполняющих пассажирские и пригородные перевозки; информация о правах и обязанностях пассажиров на железнодорожном вокзале.
значительное

260.
Халыққа қызмет көрсетуге арналған вокзал құрылыстары жарамды техникалық жай-күйде ұстамауы
елеулі
261.
Жолаушыларға қызмет көрсетуге тағайындалған үй-жайларды басқа мақсаттар үшін қолдануы
елеулі
262.
Жолаушылар және жүк поездарының қозғалысы аралас желiлерде орналасқан жолаушылар және жүк платформалары түзу учаскелерде биiктiгi және жол осiнен қашықтығы бойынша 1100 мм. – рельстер қалпақшаларының үстiңгi деңгейiнен биiк платформаларға сәйкес болмауы
өрескел
263.
Жолаушылар және жүк поездарының қозғалысы аралас желiлерде орналасқан жолаушылар және жүк платформалары түзу учаскелерде биiктiгi және жол осiнен қашықтығы бойынша 200 мм. - рельстер қалпақшаларының үстiңгi деңгейiнен төмен платформалар үшiн болмауы
өрескел
264.
Жолаушылар және жүк поездарының қозғалысы аралас желiлерде орналасқан жолаушылар және жүк платформалары түзу учаскелерде биiктiгi және жол осiнен қашықтығы бойынша мына нормаларға сәйкес 1920 мм. – жол осiнен биiк платформаларға сәйкес болмауы
өрескел
265.
Жолаушылар және жүк поездарының қозғалысы аралас желiлерде орналасқан жолаушылар және жүк платформалары түзу учаскелерде биiктiгi және жол осiнен қашықтығы бойынша мына нормаларға сәйкес 1745 мм. - жол осiнен төмен платформаларлар үшiн болмауы
өрескел
266.
Пайдалану барысында осы тармақта көрсетiлген нормалардың жол осiнен қашықтық бойынша ұлғаюы жағына қарай 30 мм. дейiн және азаю жағына қарай 25 мм. дейiн шекте өзгеруiне рұқсат етiледi
өрескел
267.
Теміржол вокзалында билет кассалары, күтуге арналған үй-жайлар, санитариялық-тұрмыстық, оның ішінде мүгедектер мен халықтың баяу қимылдайтын топтары үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері (оның ішінде жолаушыларды бірыңғай анықтамалық-ақпараттық орталықпен байланыстыратын объектілер), медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті сақтау пункті болмауы
елеулі
268.
Кластан тыс және 1-ші кластағы теміржол вокзалдарында қосымша қол жүгін сақтау камерасы, транзиттік жолаушылардың ұзақ демалатын бөлмелері, тамақтану орындары, шаштараз, дүкендер, сауда дүңгіршіктері, пошта бөлімі, ақша айырбастау орны, дәріхана, банкомат, төлем терминалдары, интернет (WI-FI) болмауы
елеулі
269.
Күту залдары перронға шығатын кіреберіске жақын орналаспауы.
Не обеспечение расположения залов ожидания близко к выходам на перрон
елеулі
270.
Теміржол вокзалдарында медициналық пункттердің болуын медициналық қызметпен айналысуға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасу арқылы вокзал иелері қамтамасыз етілмеуі
елеулі
271.
Тасымалдау процесімен байланысты анықтама-ақпараттық қызметтер тұрғындарға ақпараттық стендтер, табло арқылы көзбен шолу ақпараты арқылы жолаушылар және қала маңы поездарының келуі және жүруі туралы ақпарат, жолаушылар және қала маңы поездарының жүру кестесі, жолаушылар және қала маңы тасымалын орындайтын тасымалдаушылар туралы мәліметтер, теміржол вокзалындағы жолаушылардың құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат тегін көрсетілмеуі.
елеулі

272.
Неоказание населению бесплатной справочно-информационной услуги, связанных с перевозочным процессом, через справочную службу посредством устной и (или) радиотрансляционной информации: фактическое время прибытия, отправления и (или) задержки пассажирского и пригородного поезда, о пути, на который подается или с которого отправляется пассажирский и пригородный поезд.
значительное
273.
Организация безопасной посадки/высадки на перроне пассажиров в вагоны поездов.
значительное
274.
Не составление актов об опоздании пассажирских и пригородных поездов.
значительное
275.
Не обеспечение ожидания прибытия поезда в залах ожидания.
значительное
276.
Не предоставление помещений для оказания услуг, связанных с обслуживанием и перевозкой пассажиров.
значительное
277.
Загораживание ручной кладью, багажом, иными предметами проходы в или из здания вокзала, на перроны, посадочные платформы, пешеходные мосты, настилы, тоннели.
значительное
278.
Использование помещений, предназначенных для обслуживания пассажиров, для целей, не связанных с их обслуживанием.
значительное
279.
Расположение медицинских пунктов на первом этаже и имеющих свободный доступ на перроны, привокзальные площади и в залы ожидания пассажиров.
значительное
280.
Размещение на перронах вокзалов павильонов и киосков на расстоянии от пути не менее 2,5 м. в местах, не препятствующих свободному передвижению пассажиров (населению) по территории вокзала и прохождению в или из здания вокзала.
значительное
281.
Отсутствие освещения в темное время суток пассажирских платформ и сооружений, предназначенных для пассажиров.
значительное
282.
Не обеспечение владельцем железнодорожного вокзала пассажирам бесплатного доступа к помещениям общего пользования (фойе, залы ожидания, кассовые залы, подземные переходы, пассажирские платформы (перроны), общественные туалеты и др., кроме помещений, предназначенных для оказания платных услуг).
значительное
283.
Несвоевременное прохождение подвижного состава и СПС планово-предупредительных видов ремонта, технического и сервисного обслуживания.
грубое
284.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность пневматических, электрических, стояночных или ручных тормозов.
грубое
285.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность автосцепных устройств.
грубое
286.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность сигнальных приборов, скоростемера.
грубое
287.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность автостопного устройства.
грубое

272.
Тасымалдау процесімен байланысты анықтама-ақпараттық қызметтер тұрғындарға ақпараттық қызмет бойынша ауызша және (немесе) радиотрансляциялық ақпарат арқылы, жолаушылар және қала маңы поезының нақты келу, жүру және (немесе) бөгелу уақыты, жолаушылар және қала маңы поезының берілетін және жүретін жолы туралы тегін көрсетілмеуі
елеулі
273.
Перронда жолаушыларды поезд вагондарына қауіпсіз отырғызуды/түсіруді ұйымдастырылады.
Жолаушылар және қала маңы поездарының кешігуі туралы актілерді жасамауы
елеулі
274.
Жолаушылар және қала маңы поездарының кешігуі туралы актілерді жасамауы
елеулі
275.
Күту залдарында поездың келуін күту қамтамасыз етпеуі
елеулі
276.
Жолаушыларға қызмет көрсетумен және тасымалдаумен байланысты қызметтер көрсету үшін үй-жайлар ұсынбауы
елеулі
277.
Вокзал ғимаратына, перрондарға кіретін/шығатын өтпелерді, отырғызу платформаларын, жаяу жүргінші көпірлерін, төсеніштерді, тоннельдерді қол жүгімен, багажбен, басқа заттармен бөгеуі
елеулі
278.
Жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған үй-жайларды оларға қызмет етумен байланысты емес мақсаттар үшін пайдалануы
елеулі
279.
Медициналық пункттер бірінші қабатта орналастырылады және перрондарға, вокзал маңындағы алаңдарға және жолаушылардың күту залдарына еркін кіруі
елеулі
280.
Вокзал ғимаратына кіру/шығу және вокзал аумағында жолаушылардың (тұрғындардың) еркін қозғалуына вокзал перрондарында павильондар мен дүңгіршектерді жолдан кемінде 2,5 м. кедергі келтірмейтін орындарда орналасуы
елеулі
281.
Жолаушыларға арналған, жолаушылар платформалар мен құрылыстарға қараңғы уақыт тәулігінде жарық түсірудің болмауы
елеулі
282.
Теміржол вокзалының иесі жолаушыларға жалпы пайдаланылатын үй-жайларға (ақылы қызметтер көрсетуге арналған үй-жайлардан басқа, фойеге, күту залдарына, касса залына, жерасты өтпелеріне, жолаушылар платформаларына (перрондарға), қоғамдық дәретханаларға және т.б.) ақысыз кіруді қамтамасыз етпеуі
елеулі
283.
Жылжымалы құрам және АЖҚ белгіленген мерзімде жоспарлы-ескерту жөндеу түрлерінен, техникалық және сервистік қызмет көрсетпеуі
өрескел
284.
Ақаулықтардың ең болмағанда біреуі болғанда, жылжымалы құрамды: пневматикалық, электрлі, тұрақталған немесе қол тежегішінің ақаулығы пайдалануға жол берілмейді.
өрескел
285.
Ақаулықтардың ең болмағанда біреуі болғанда, жылжымалы құрамды автотіркегіш құрылғыларының ақаулығы пайдалануға жол берілмейді
өрескел
286.
Жылжымалы құрамды сигнал беру аспаптарының, жылдамдық өлшеуіштің ақаулығы пайдалануға жол берілмейді
өрескел
287.
Жылжымалы құрамды автотоқтау құрылғысының ақаулығы пайдалануға жол берілмейді
өрескел

288.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность устройств поездной радиосвязи, громкоговорящего оповещения, экстренной связи "пассажир-машинист".
грубое
289.
Эксплуатация электроподвижного состава с трещиной или изломом в раме тележки и других деталях подвагонного оборудования, с отсутствием пломб на приборах безопасности, а также имевший сход с рельсов или столкновение, до осмотра и признания его годным к эксплуатации.
грубое
290.
Не оснащение электропоезда противопожарными средствами, набором инструментов и другим необходимым снаряжением.
грубое
291.
Оставление машинистом в рабочем состоянии электроподвижного состава без наблюдения работника, знающего правила его обслуживания и умеющего его остановить.
грубое
292.
Не оборудование каждой кабина машиниста электроподвижного состава краном или кнопкой для экстренного торможения, а в противоположной части вагона - стоп-краном с укороченной штангой и рукояткой за спинкой сиденья.
грубое
293.
Не установление в вагоне без кабины машиниста стоп-крана в обеих торцевых частях вагона за спинками сидений.
грубое
294.
Не оборудование стоп-кранами специальный подвижной состав, предназначенный для транспортировки локомотивами.
грубое
295.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии трещины или электроподжога в любой части оси колесной пары.
грубое
296.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии равномерного проката по кругу катания для подрезиненных колесных пар более 3 мм., для цельнокатаных колесных пар более 5 мм., а также с разницей проката колес одной колесной пары более 2 мм.
грубое
297.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии неравномерного проката колес по кругу катания для колесных пар установленными срывными клапанами - более 0,5 мм., для остальных колесных пар - более 0,7 мм.
грубое
298.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии толщины гребня - более 33 мм.. или менее 25 мм. при измерении на расстоянии 18 мм. от вершины гребня.
грубое
299.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии вертикального подреза гребня на высоте более 18 мм., измеряемый специальным шаблоном и остроконечный накат гребня.
грубое
300.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии ползуна (выбоина) по поверхности катания глубиной более 0,3 мм.
грубое
301.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии трещины или расслоения в любом элементе, откол или раковина в бандаже, а также сетка трещин на поверхности катания.
грубое
302.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии ослабления посадки бандажа или его запорного кольца, сдвиг ступицы колеса или зубчатого колеса.
грубое

288.
Жылжымалы құрамды поездық радиобайланыстың, дауыс зорайтқыш хабарлағыштың, "жолаушы-машинист" шұғыл байланысы құрылғыларының ақаулығы пайдалануға жол берілмейді
өрескел
289.
Қауіпсіздік аспаптарының пломбалары жоқ арбаша рамасында және вагон асты жабдығының басқа да бөлшектерінде жарығы бар немесе сынған, сондай-ақ тексергенге және пайдалануға беруге жарамды деп танылғанға дейін рельстен шыққан немесе соқтығысқан электр жылжымалы құрамды пайдалануға жіберілмейді
өрескел
290.
Электр поездар өрт сөндіру құралдарымен, аспаптар жиынтығымен және басқа да қажетті құрал-саймандармен жабдықталмауы
өрескел
291.
Машиниске жұмыс жағдайындағы электр жылжымалы құрамды, оған қызмет көрсету ережелерін және оны қалай тоқтатуды білетін жұмыскердің бақылауынсыз қалдыруға жол бермейді
өрескел
292.
Электр жылжымалы құрам машинисінің әрбір кабинасы кран немесе жедел тежеуге арналған кнопкамен, ал вагонның қарама-қарсы бөлігінде –орындықтың арқа жағында қысқартылған штангасы және тұтқасы бар тоқтату кранымен жабдықталмауы
өрескел
293.
Машинистің кабинасы жоқ вагонында тоқтатқыш крандар орындықтардың арқасының артынан вагонның екі артқы бөлігінде орнастырылмауы
өрескел
294.
Локомотивтерді тасымалдауға арналған арнайы жылжымалы құрам тоқтату крандарымен жабдықталмауы
өрескел
295.
Доңғалақ жұптарының мынадай тозулары мен зақымданулары болған кезде жылжымалы құрамды доңғалақ жұптары осінің кез келген бөлігінде сызат немесе электрлік тұтану пайдалануға жіберілуі
өрескел
296.
Резеңкелі доңғалақ жұптары үшін домалау шеңбері бойынша біркелкі желіну 3 мм. аса, тұтастай илемделген доңғалақ жұптары үшін 5 мм. аса, сондай-ақ доңғалақтардың желіну айырмашылығымен бір доңғалақ жұбы үшін 2 мм. астам болғанда пайдалануға жіберілуі
өрескел
297.
Үзілген клапандармен орнатылған доңғалақ жұптары үшін домалау шеңбері бойынша әркелкі желіну – 0,5 мм. аса, басқа доңғалақ жұптары үшін - 0,7 мм.-ден астам болса пайдалануға жіберілуі
өрескел
298.
Жалдың қалыңдығы – 33 мм.-ден астам немесе жалдың басынан 18 мм. қашықтықтан өлшеген кезде 25 мм.-ден аз болғанда пайдалануға жіберілуі
өрескел
299.
Жалдың арнаулы шаблонымен және үшкір төсемімен өлшенетін биіктіктегі жалдың тік қиюы 18 мм.-ден астам болғанда, пайдалануға жіберілуі
өрескел
300.
Домалау беті бойынша ойық (шұңқыр) тереңдігі 0,3 мм.астам болғанда пайдалануға жіберілуі
өрескел
301.
Кез келген элементте сызат немесе жiктелу, бандажда сынық немесе қабыршақ болғанда, сондай-ақ домалау бетіндегі жарық торлары белгіленген мөлшерден көп болса пайдалануға жіберілуі
өрескел
302.
Доңғалақ жұптарының бандаж қондырғышы немесе бекетке шығыры босағанда, доңғалақ күпшегі немесе тісті доңғалағы жылжыған жағдайда пайдалануға жіберілуі
өрескел

303.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии выкрашивания на поверхности катания колеса площадью более 200 мм., глубиной более 1 мм.
грубое
304.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей вагоном-путеизмерителем или путеизмерительной тележкой - не реже одного раза в месяц.
грубое
305.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей габаритным вагоном или габаритной рамой для проверки габаритов приближения оборудования - не реже одного раза в год.
грубое
306.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком до 5 лет — не реже одного раза в год.
грубое
307.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком от 5 до 10 лет — не реже одного раза в три года.
грубое
308.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком более 10 лет — не реже одного раза в пять лет.
грубое
309.
Отсутствие схематических планов станций, продольных профилей и планов главных и станционных путей, в которые своевременно вноситься все изменения.
грубое
310.
Соединение рельс в тоннелях, на наземных участках и на парковых путях электродепо с металлическими конструкциями, оборудованием, трубопроводами и оболочками кабелей, путевым бетоном и балластом (на парковых путях электродепо разрешается выполнять заземление устройств на тяговую нитку однониточных рельсовых цепей). Допустимый зазор между ними – не менее 30 мм.
грубое
311.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность разъединение стрелочных остряков.
грубое
312.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность отставание остряка от рамного рельса на 4 мм. и более, измеряемое у остряка против первой соединительной тяги.
грубое
313.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность выкрашивание остряка от острия до первой соединительной тяги глубиной более 3 мм., при котором создается опасность набегания гребня и во всех случаях выкрашивание длиной на главных и станционных путях (кроме парковых и прочих) - 200 мм. и более.
грубое
314.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность выкрашивание остряка от острия до первой соединительной тяги глубиной более 3 мм., при котором создается опасность набегания гребня и во всех случаях выкрашивание длиной на парковых и прочих станционных путях - 400 мм. и более.
грубое

303.
Доңғалақ жұптарының мынадай тозулары мен зақымдануларының ең болмағанда доңғалақтың домалау үстіндегі уатылып бітуі 200 мм., тереңдігі 1 мм.-ден астам болғанда жылжымалы құрамды пайдалануға жіберілуі
өрескел
304.
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйіжол өлшегіш вагонмен немесе жол өлшегіш арбашамен айына кемінде бір рет тексерілуін қамтамасыз етілмеуі
өрескел
305.
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі жабдықтардың жақындау габаритін тексеруге арналған габаритті вагонмен немесе габаритті рамамен - жылына кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі
өрескел
306.
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі 5 жылға дейін — жылына кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі
өрескел
307.
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі 5 жылдан 10 жылға дейін — үш жылда кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі
өрескел
308.
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі 10 жылдан аса — бес жылда кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі
өрескел
309.
Жол дистанциялары барлық өзгерістер уақтылы енгізіліп отыратын, станциялардың схема түріндегі жоспарлары, басты және станциялық жолдардың бойлық пішіні мен жоспары болмауы
өрескел
310.
Тоннельде, жер үсті учаскелерде, электрдепоның парктік жолдарында рельстер, метал конструкциялармен, жабдықтармен, құбыр өткізгіштермен және кабель қабығымен, жол бетондарымен, балластармен байланысуына жол берілмейді (электр депоның парктік жолдарында құрылғыларды біржелілік рельстік тізбектің тартымдық желісімен жерге тұйықтауға рұқсат беріледі). Олардың арасындағы рұқсат етілген саңылау - кемінде 30 мм.
өрескел
311.
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды бағыт ұштары ажыраған жағдайда пайдалануы
өрескел
312.
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға ұштарда бірінші жалғастырушы тартымға қарсы өлшенетін рамалық рельстен 4 мм.-ге және одан астам артта қалған жағдайда пайдалануы
өрескел
313.
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға тарақтардың жылжу қаупін төндіретін ұштары боялған барлық жағдайларда тереңдігі 3 мм. астам ұшынан бірінші жалғастырушы тартымға дейін ұштары боялған басты және станциялық жолдарда (парктік және өзгелерінен басқа) – 200 мм. және одан артық болған жағдайда пайдалануы
өрескел
314.
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға тарақтардың жылжу қаупін төндіретін ұштары боялған барлық жағдайларда тереңдігі 3 мм. астам ұшынан бірінші жалғастырушы тартымға дейін ұштары боялған парктік және басқа станциялық жолдарда – 400 мм. және одан артық ұштары боялған барлық жағдайларда пайдалануы
өрескел

315.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность понижение остряка против рамного рельса на 2 мм. и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка поверху 50 мм. и более.
грубое
316.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность излом остряка или рамного рельса.
грубое
317.
Отсутствие отбойных брусьев перед остряками при противошерстном движении поездов (составов) на главных путях и путях для оборота и отстоя электроподвижного состава.
грубое
318.
Не обеспечение автоматизированной системы управления движением поездов невозможность автоматического приведения в движение поезда при запрещающем показании выходного светофора (светофоров автоблокировки) и не закрытие дверей вагонов, а при обороте состава — при запрещающем показании маневрового светофора или светофоров полуавтоматического действия.
грубое
319.
Не проведение технического обслуживания и ремонта трамвайных вагонов.
грубое
320.
Отсутствие на каждой конечной станции маршрута технико-распорядительного акта, определяющий границы конечной станции, порядок движения, расстановки трамваев и производства маневровых работ.
грубое
321.
Возвышение межрельсового настила над верхом головки рельсов более 30 мм., а глубина неровностей в покрытии настила не более 40 мм.
грубое
322.
Возвышение дорожного покрытия и сооружений, находящиеся в зоне полосы рельсовых путей, более чем на 30 мм. над головкой неизношенного рельса.
грубое
323.
Превышение величины углов излома контактных проводов (в плане) на криволинейных участках допустимого угла излома, установленного техническими условиями для соответствующей арматуры и фиксирующих устройств (зажимов, фиксаторов, обратных фиксаторов, держателей кривой).
грубое
324.
Превышение расчетной (средней) плотности тока в медных контактных проводах при нормальном режиме работы электроснабжения в летнее время свыше 5 А/мм2, в вынужденном режиме - 6,8 А/мм2.
грубое
325.
Падение напряжения токоприемников подвижного состава в нормальном режиме при расчетной частоте движения любой точке линии свыше 90 В, в вынужденном 170 В.
грубое
326.
Отсутствие структурной схем кабельной линии на каждую кабельную линию.
грубое
327.
Отсутствие исполнительных чертежей трассы в масштабе 1:200 или 1:500 на каждую кабельную линию.
грубое
328.
Отсутствие кабельного журнала на кабельные линии 10 (6) кВ и 0,4 кВ, 600 В на каждую кабельную линию.
грубое
329.
Отсутствие актов на "скрытые" работы на каждую кабельную линию.
грубое
330.
Отсутствие актов на состояние концевых заделок кабелей на барабанах и, по необходимости, протоколы вскрытия и осмотра образцов на каждую кабельную линию.
грубое

315.
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға үстіңгі беті 50 мм. және одан артық болып келетін ұш басының ені қиылу кезінде өлшенетін, ұш рамалық рельске қарсы 2 мм.-де және одан астам төмендеген жағдайда пайдалануы
өрескел
316.
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға ұш немесе рамалық рельс сынған жағдайда пайдалануы
өрескел
317.
Басты жолдар мен электрлік жылжымалы құрамның айналуына және тұруына арналған жолдарда поездардың кері бағытта қозғалуы кезінде ұштардың алдына қырлы бөренелер төселуінің болмауы
өрескел
318.
Шығу бағдаршамының (автобұғақтау бағдаршамдары) тыйым салушы көрсеткіші кезінде поезды автоматты түрде қозғалысқа келтірудің және вагондар есіктерін жабудың, ал маневрлік бағдаршамның немесе жартылай қолданыстағы бағдаршамдардың тыйым салушы көрсеткіші кезінде - құрам айналуының мүмкiн еместiгi қамтамасыз етілмеуі.
өрескел
319.
Трамвай вагондарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізбеуі
өрескел
320.
Маршруттың әрбір соңғы станциясына соңғы станцияның шекарасын, қозғалыс тәртібін, трамвайлардың орналасуын және маневр жұмыстарының жүргізілуін анықтайтын техникалық-өкімдік актінің болмауы
өрескел
321.
Рельс аралық төсемнің рельстің жоғарғы басынан 30 мм. асырып жоғарылатып орналасуына рұқсат етілмейді, ал төсем жабынының тегіс емес жерлердің тереңдігі 40 мм. аспауы керек
өрескел
322.
Рельс жолдарының жолақтары аймағындағы жол жабыны мен құрылыстарды рельстің тозбаған басынан 30 мм.аса биіктігі
өрескел
323.
Тиісті арматуралар мен белгілеу құрылғыларына (қысқыштар, бекіткіштер, кері бекіткіштер, қисықты ұстағыштар) арналған техникалық шарттарда белгіленген сынудың рұқсат етілген бұрыштарының қисық сызықты учаскелерінде түйіспелі өткізгіштері сыну бұрыштарының (жоспарда) көлемін асыруы
өрескел
324.
Токтың есептік (орташа) тығыздығын жез түйіспелі сымдарында электр жабдықтау дұрыс жұмыс тәртібінде жазғы уақытта 5 А/мм2 астам асыруға жол берілмейді, мәжбүр болған тәртіпте - 6,8 А/мм2
өрескел
325.
Кернеудің РКҚ жылжымалы құрамының токқабылдағышқа дейін төмендеуінде қалыпты тәртібінде әрқайсы желі нүктесінде жиі есебінде 90 В астам, ең болмаса 170 В дейін аспауға жол берілмейді
өрескел
326.
Әрбір кабельдік сызықта кабельдік сызықтың құрылымдық схемасының болмауы
өрескел
327.
Әрбір кабельдік сызықта көлемі 1:200 немесе 1:500 трассаның орындаушы сызбаларының болмауы
өрескел
328.
Әрбір кабельдік сызықта кабельді сызықтарға кабельді журнал 10 (6) кВ және 0,4 кВ, 600 В болуы
өрескел
329.
Әрбір кабельдік сызықта "Жасырын"жұмыстарға актілерінің болмауы
330.
Әрбір кабельдік сызықта барабандардағы кабелдердің соңғы қамсалу жай-күйіне актілер және қажеттілігіне қарай үлгілерді ашу және тексеру хаттамаларының болмауы

331.
Отсутствие протоколов заводских испытаний кабелей на каждую кабельную линию.
грубое
332.
Отсутствие протоколов испытания кабелей после прокладки и монтажа перед постановкой под напряжение на каждую кабельную линию.
грубое
333.
Отсутствие протоколов подогрева кабелей на барабане перед раскаткой по трассе и прокладке при температуре воздуха ниже минус 5оС на каждую кабельную линию.
грубое
334.
Отсутствие журнала изменений трассы с перечнем производственных работ, пояснением причин, привязкой на местности и указанием даты и органа, согласовавшего изменения на каждую кабельную линию.
грубое
335.
Отклонение от ширины рельсовой колеи по уширению на прямых не более 12 мм.
грубое
336.
Отклонение от ширины рельсовой колеи по уширению на кривых (с учетом бокового) не более 18 мм.
грубое
337.
Отклонение от ширины рельсовой колеи по сужению на прямых не более 4 мм.
грубое
338.
Отклонение от ширины рельсовой колеи на кривых не более 2 мм.
грубое
339.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при ремонте и строительстве путей по уширению не более 3 мм.
грубое
340.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при ремонте и строительстве путей по сужению не более 2 мм.
грубое
341.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм по уширению не более 5 мм.
грубое
342.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм по сужению не более 2 мм.
грубое
343.
Пересечения в одном уровне трамвайных линий с железнодорожными дорогами общей сети, внешними подъездными путями и с электрифицированными внутренними подъездными путями организаций.
грубое
344.
Подвешивание контактного провода над уровнем головок рельсов под пролетными строениями путепровода менее 4,4 м., под существующим путепроводами допущение уменьшение до 4,2 м., в тоннелях - не менее 3,9 м.
грубое
345.
Эксплуатация рельс с износом, превышающим нормы.
грубое
346.
Эксплуатация деревянных шпал с механическим износом глубиной свыше 20 мм., с продольной трещиной, доходящей до подошвы рельса, со значительным загниванием под подошвой рельсов, а также железобетонные шпалы со сквозными трещинами или разрушением бетона в зоне закладных деталей.
грубое
347.
Трещины или изломы пера литых специальных частей.
грубое
348.
Износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 6 мм. и в горизонтальной более чем на 4 мм. литых специальных частей.
грубое
349.
Уступ в накате желоба "глухих" стрелок более 3 мм. литых специальных частей.
грубое

331.
Әрбір кабельдік сызықта кабелдердің зауыттық сынақ хаттамасының болмауы
өрескел
332.
Әрбір кабельдік сызықта кернеуге қойғанға дейінгі төсемеден және монтаждан кейін кабелді сынау хаттамасының болмауы
өрескел
333.
Әрбір кабельдік сызықта ауа температурасы минус 50С төмен болғанда трасса және төсем бойынша жүргізу алдында барбандағы кабельді жылыту хаттамаларының болмауы
өрескел
334.
Әрбір кабельдік сызықта өндірістік жұмыстардың тізбесімен, себептерді түсіндірумен, жергілікті жеріне байланысты және күнді және өзгерістерді келіскен органды көрсете отырып, трассаны өзгерту журналының болмауы
өрескел
335.
Тура жолда рельс табанының ені 12 мм.-ден аспай кеңейіп ауытқуына пайдалануда жол беру
өрескел
336.
Қисық жолда рельс табанының ені (бүйірлік тозуын ескере отырып) 18 мм. ден аспай кеңейіп ауытқуына пайдалануда жол беру
өрескел
337.
Тура жолда рельс табанының ені 4 мм.-ден аспай тарылуына пайдалануда жол беру
өрескел
338.
Қисық жолда рельс табанынң ені 2 мм.-ден аспай пайдалануына жол беру
өрескел
339.
Жолды жөндеу және құрылыс барысында рельс табанының ені 3 мм.-ден аспай кеңейіп ауытқуына пайдалануда жол беру
өрескел
340.
Жолды жөндеу және құрылыс барысында рельс табанының ені 2 мм.-ден аспай тарылып ауытқуына пайдалануда жол беру
өрескел
341.
Ескі жылды рельстерді пайдалануда рельс табаны ені 5 мм.-ден аспай кеңейіп ауытқуына мүмкіндігінше пайдалануда жол беру
өрескел
342.
Ескі жылды рельстерді пайдалануда рельс табаны ені 2 мм.-ден аспай тарылып ауытқуына мүмкіндігінше пайдалануда жол беру
өрескел
343.
Жалпы желілі теміржолдармен, сыртқы кірме жолдармен және ішкі электрленген кірме жолдармен бір деңгейде трамвай сызықтарын кесіп өтуі
өрескел
344.
Жол өткеліндегі бойлы құрылыстар үстіндегі рельс басындағы байланыс өткізгішінің асып қою ұзындығы 4,4 м. кем болуына жол берілмейді, бар жол өткелдерінде бұл аралықты 4,2 м., тоннельдерде 3,9 м. кем емес азайтуға жол беріледі
өрескел
345.
Тозу нормаларынан асатын рельсті пайдалануы.
өрескел
346.
Рельстің табаны астындағы едәуір шіруімен, рельстің табанына дейін бойлай жеткен жарықпен, тереңдігі 20 мм. астам механикалық тозығы бар ағаш шпалдар, сондай-ақ өтпелі жарығы немесе бетонның бөлшектелген аймағының қирауымен пайдаланулары
өрескел
347.
Арнайы құйылған бөлшектердің сынуы немесе жарығы
өрескел
348.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың тік жазықтықта 6 мм ден асып, көлденең жазықтықта 4-мм. ден асып жылжуында, төменгі бекітпенің тозуы
өрескел
349.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері "тұйық" бұрмалар науасында бүрлеу кемуі 3 мм.-ден жоғары болуы
өрескел

350.
Суммарный зазор в элементах стрелочной тяги и замыкателя выше 3 мм. литых специальных частей.
грубое
351.
Превышение или понижение пера двухперных стрелок по отношению к рамному рельсу более 4 мм. литых специальных частей.
грубое
352.
Превышение пера одноперных стрелок над рамным рельсом более 17 мм. и менее 2 мм. литых специальных частей.
грубое
353.
Боковой износ пера свыше 12 мм. литых специальных частей.
грубое
354.
Превышение конца пера выше уровня рамного рельса.
грубое
355.
Трещины или изломы пера сборных специальных частей.
грубое
356.
Износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 7 мм. и в горизонтальной более, чем на 5 мм. сборных специальных частей.
грубое
357.
Превышение или понижение пера стрелок по отношению к рамному рельсу более 6 мм. сборных специальных частей.
грубое
358.
Боковой износ пера свыше 10 мм. сборных специальных частей.
грубое
359.
Ступенчатый износ поверхности катания рамного рельса и пера более 5 мм. сборных специальных частей.
грубое
360.
Не соблюдение установленных сроков службы железнодорожного подвижного состава.
грубое
361.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава наименования владельца железнодорожного подвижного состава.
грубое
362.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава номера, таблички завода-изготовителя с указанием даты и места постройки.
грубое
363.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава идентификационного номера и приемочного клейма на составных частях.
грубое
364.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава даты и места производства установленных видов ремонта (кроме локомотивов).
грубое
365.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава массы тары (кроме локомотивов).
грубое
366.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава на локомотивах, мотор-вагонном железнодорожном подвижном составе и специальном подвижном составе - конструкционной скорости, серии и бортового номера, наименование места приписки, таблички и надписи об освидетельствовании резервуаров, контрольных приборов.
грубое
367.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава на пассажирских вагонах, моторвагонном железнодорожном подвижном составе и специальном самоходном подвижном составе, на котором предусматривается доставка работников к месту производства работ и обратно - число мест.
грубое

350.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері бұрмалы тартқыш элементтерінде және тұйықтатқышындағы саңылау жиынтығы 3-мм. ден жоғары болуы
өрескел
351.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың асуы немесе төмендеуі екі қауырсындық бұрмаларда рамалық рельске қарағанда 4 мм.-ден артық болуы
өрескел
352.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың бір қауырсындық бұрмаларда рамалық рельстен 17 мм.-ден артық және 2 мм.-ден кем болуы
өрескел
353.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың бүйірлік тозуы 12 мм.-ден асуы
өрескел
354.
Саптың соңғы жағы рамалық рельс деңгейінен жоғары асуы.
өрескел
355.
Арнаулы бөлшектер жиналымының сынуы немесе жарығы.
өрескел
356.
Арнаулы бөлшектер жиналымының тік тегістікте 7 мм.-ден асып, көлденең тегістікте 5 мм.-ден асып жылжуында, төменгі бекітпенің тозуы
өрескел
357.
Арнаулы бөлшектер жиналымының авариялық жағдайларының белгілері саптың асуы немесе төмендеуі рамалық рельске қарағанда 6 мм.-ден жоғары асуы
өрескел
358.
Арнаулы бөлшектер жиналымының авариялық жағдайларының белгілері саптың бүйірлік тозуы 10 мм.-ден жоғары асуы
өрескел
359.
Арнаулы бөлшектер жиналымының авариялық жағдайларының белгілері, рамалық рельс пен қауырсынның дөңгелеу бетінде сатылық тозуына 5 мм.-ден асуы
өрескел
360.
Теміржол жылжымалы құрамдарының белгіленген қызмет мерзімдерін сақтамауы
өрескел
361.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде темiржол жылжымалы құрамы иесiнiң атауының болмауы
өрескел
362.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде нөмiрi, жасалған күнi мен орны көрсетiлген дайындаушы зауыттың тақтайшасының болмауы
өрескел
363.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде құрама бөлшектерiнде сәйкестендiру нөмiрлерi мен қабылдау таңбаларының болмауы
өрескел
364.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде белгiленген жөндеу түрлерi жүргiзiлген күнi мен жерiнің (локомотивтерден басқа) болмауы
өрескел
365.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде ыдыстың салмағының (локомотивтерден басқа) болмауы
өрескел
366.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде локомотивтерде, моторвагонды темiржол жылжымалы құрамда және АЖҚ - конструкциялық жылдамдығы, сериясы мен бортының нөмiрi, тiркелген орнының атауы, резервуарлардың, бақылау аспаптарының және куәландырылғаны туралы тақтайшалар мен жазбаларының болмауы
өрескел
367.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде жолаушылар вагондарында, қызметкерлердi жұмыстарды жүргiзу орнына және керi қарай жеткiзу көзделiп отырған моторвагонды темiржол жылжымалы құрам мен өздiгiнен жүретiн арнайы жылжымалы құрамда – орындар санының болмауы
өрескел

368.
Отсутствие на каждой единице железнодорожного подвижного состава на грузовых, почтовых, багажных вагонах - грузоподъемность.
грубое
369.
Несвоевременное прохождение подвижного состава и СПС планово-предупредительных видов ремонта, технического и сервисного обслуживания.
грубое
370.
Отсутствие технического паспорта завода-изготовителя на каждую единицу локомотива, вагона, моторвагонного подвижного состава и специального подвижного состава.
грубое
371.
Обеспечение договорами на подачу-уборку вагонов – между перевозчиком и ветвевладельцем при обслуживании их локомотивами национального оператора инфраструктуры или перевозчика.
грубое
372.
Эксплуатация пути, у которых допущен просвет между рабочей гранью упорных накладок и шейкой остряка, подвижного (поворотного) сердечника более 2 мм.
грубое
373.
Эксплуатация пути, у которых допущена величина вертикальной и горизонтальной ступеньки более 5 мм.
грубое
374.
Эксплуатация пути, у которых допущен на стыках зазор более 35 мм.
грубое
375.
Эксплуатация пути, у которых при срезе всех болтов на конце рельса (одностороннее сбалчивание стыка).
грубое
376.
Эксплуатация пути, у которых допущено при выходе подошвы рельса из реборд подкладок на пяти шпалах или брусьях.
грубое
377.
Эксплуатация пути, у которых обнаружено более 6-ти негодных (кустовая гнилость) деревянных шпал подряд.
грубое
378.
Отсутствие при среднем ремонте пути: сплошной очистки щебеночного балласта на глубину под шпалой не менее 25 см. с добавлением нового балласта, обновление загрязненного балласта других видов на глубину не менее 15 см. под подошвой шпал.
грубое
379.
Отсутствие при среднем ремонте пути работы: замены всех негодных элементов скреплений, подрельсовых прокладок в уравнительных пролетах и концах плетей длиной 50 - 75 м. и в зоне сварных стыков.
грубое
380.
Отсутствие при среднем ремонте пути: одиночной замены дефектных рельсов, замены всех негодных шпал, а также дефектных шпал, требующих ремонта в мастерских.
грубое
381.
Отсутствие при среднем ремонте пути: правки сварных стыков.
грубое
382.
Отсутствие при среднем ремонте пути: ликвидация пучин и выправка пути в плане и профиле.
грубое
383.
Отсутствие при среднем ремонте пути: ремонта настилов переездов.
грубое
384.
Осуществление ветвевладельцами текущее содержание пути, планово-предупредительные работы.
грубое
385.
Обеспечение ширины проезжей части переезда устанавливается по ширине проезжей части автомобильной дороги, но не менее 6 метров, а ширина настила в местах прогона скота - не менее 4 метров.
грубое
386.
Концы контррельса длиной 50 см. загибаются на 25 см. внутрь колеи. Ширина желоба между рабочими гранями путевого рельса и контррельса 75-110 миллиметров (далее – мм.), а глубина - не менее 45 мм.
грубое

368.
Теміржол жылжымалы құрамның әр бірлігінде жүк, почта, багаж вагондарында - жүк көтергiштiгiнің болмауы
өрескел
369.
Жылжымалы құрам және АЖҚ белгіленген мерзімде жоспарлы-ескерту жөндеу түрлерінен, техникалық және сервистік қызмет көрсетуден өтпеуі
өрескел
370.
Әр локомотивке, вагон мен моторвагонды жылжымалы құрамның әр бiрлiгiне және АЖҚ техникалық және пайдалану сипаттамалары қамтылған дайындаушы-зауыттың техникалық паспортының болмауы
өрескел
371.
Әр локомотивке, вагон мен моторвагонды жылжымалы құрамның әр бiрлiгiне және АЖҚ техникалық және пайдалану сипаттамалары қамтылған дайындаушы-зауыттың техникалық паспортының болмауы
өрескел
372.
Ұлттық инфрақұрылым операторының тасымалдаушының локомотивтерімен қызмет көрсету кезінде тасымалдаушы мен тармақ иеленушінің арасында вагондарды беруге-алуға арналған шарттармен қамтамасыз ету.
өрескел
373.
Тіреуіш жапсырмалардың жұмыс қыры мен үшкірдің немесе жылжымалы (айналмалы) өзекшенің мойынының арасында 2 мм.-ден астам Саңылау жіберілген жолды пайдалану.
өрескел
374.
Тік және көлденең сатының шамасы 5 мм.-ден асатын жолды пайдалану.
өрескел
375.
Саңылаулардың түйіскен жерінде 35 мм.-ден асатын жолды пайдалану.
өрескел
376.
Рельстің соңында барлық болттарды кесу кезінде жолды пайдалану (түйісті бір жақты теңестіру).
өрескел
377.
Рельс табаны төсем ребордасынан бес шпалдан немесе брустардан шыққан кезде жол берілген жолдарды пайдалану.
өрескел
378.
Қатарынан 6-дан астам жарамсыз (бұтаның шірігі) ағаш шпалдары табылған жолды пайдалану.
өрескел
379.
Жолды орташа жөндеу кезінде: жаңа балласты қоса отырып, шпал астындағы қиыршық тасты балласты 25 см. кем емес тереңдікке жаппай тазалау, басқа түрлердегі ластанған балласты шпал табанының астынан 15 см. кем емес тереңдікте болмауы.
өрескел
380.
Жұмыс жолын орташа жөндеу кезінде бекітудің барлық жарамсыз элементтерінің, ұзындығы 50-75 м. және дәнекерленген жіктер аймағындағы тең аралықтағы және кірпіктердің шетіндегі рельс төсемдерінің астының болмауы.
өрескел
381.
Жолды орташа жөндеу кезінде: ақаулы рельстерді жеке ауыстырмауы, барлық жарамсыз шпалдарды, сондай-ақ шеберханаларда жөндеуді талап ететін ақаулы шпалдардың болмауы.
өрескел
382.
Жолды орташа жөндеу кезінде: дәнекерленген жіктердің болмауы.
өрескел
383.
Жолды орташа жөндеу кезінде: иірімді жою және жоспар мен бейіндегі жолдың болмауы.
өрескел
384.
Жолды орташа жөндеу кезінде: өткелдердің төсемдерін жөндеуінің болмауы.
өрескел
385.
Тармақ иеленушілердің жолды ағымдағы ұстауды жүзеге асыруы, жоспарлы-алдын алу жұмыстары
өрескел
386.
Өткелдің жүру бөлігінің енін қамтамасыз ету автомобиль жолының жүру бөлігінің ені бойынша, бірақ кемінде 6 метр, ал мал айдау орындарындағы төсемнің ені кемінде 4 метр
етіп белгіленеді.
өрескел

387.
На переездах с дежурными по переезду внутри колеи каждого железнодорожного пути (на однопутных участках - с обеих сторон железнодорожного пути) на расстоянии 0,75-1,0 м. от настила закрепляют приспособления в виде металлических трубок для установки переносных сигналов остановки поезда (красного щита, фонаря), а также приспособления для обнаружения нижней негабаритности подвижного состава.
грубое
388.
Стойки шлагбаумов, мачты светофоров переездной сигнализации, ограждения, перила и направляющие столбики располагаются на расстоянии не менее 0,75 м. от кромки проезжей части автомобильной дороги.
грубое
389.
Не установление для прогона скота на переездах перила или ограждения барьерного типа из железобетона, дерева, металла, высотой 1,2 м., а к механизированным шлагбаумам подвешиваются заградительные сетки.
грубое
390.
Наличие переезда, оборудованные УЗП от несанкционированного въезда на переезд транспортного средства, имеют пешеходные дорожки и звуковую сигнализацию.
грубое
391.
На подходах к переездам согласно схеме расположения обустройств переезда со шлагбаумами. По схеме расположения обустройств переезда без шлагбаумов со стороны железной дороги устанавливаются постоянные предупредительные сигнальные знаки "С" – о подаче машинистами поездов свистка.
грубое
392.
Не установление сигнальных знаков "С" с правой стороны по ходу движения поездов, на расстоянии 500 - 1500 м. от переездов, а на перегонах, на которых поезда обращаются со скоростями более 120 километров в час, - на расстоянии 800 - 1500 м.
грубое
393.
Не установление на подходах к месту прогона скота на расстоянии 20 м. от крайних рельсов таблички с надписями на государственном и русском языках: "Берегись поезда! Место прогона скота", на расстоянии 3-4 м. от крайнего рельса, поперек дорожек для прогона скота - столбики для предотвращения выезда на путь транспортных средств.
грубое
394.
На переездах с интенсивным движением транспортных средств, а также со скоростным движением пассажирских поездов применяется специальные УЗП для предотвращения несанкционированного въезда транспортных средств на переезды, УЗП полностью перекрывает проезжую часть автомобильной дороги.
грубое
395.
Отсутствие механизированных шлагбаумов перекрывающий всю проезжую часть дороги и сигнальные фонари, применяемые в темное время суток, а также днем при плохой видимости (тумане, метели и других неблагоприятных условиях).
грубое
396.
Не установление шлагбаума с обеих сторон переезда, на обочине автомобильной дороги с правой стороны по ходу движения автотранспорта так, чтобы их брусья при закрытом положении располагались на высоте 1-1,25 м. от поверхности проезжей части дороги.
грубое

387.
Контррельстің ұштары ұзындығы 50 см., 25 см. бүгілген. Жол рельстері мен контррельстің жұмыс қырлары арасындағы науаның ені 75-110 миллиметр (бұдан әрі –мм.), ал тереңдігі - кемінде 45 мм.
өрескел
388.
Әрбір теміржол жолының жолтабаны ішіндегі өткел бойынша кезекшілермен өткелдерде (бір жолды учаскелерде-теміржол жолының екі жағынан) төсемнен 0,75 - 1,0 м. қашықтықта поезды тоқтатудың жылжымалы сигналдарын (қызыл қалқан, фонарь) орнатуға арналған металл түтікшелер түріндегі құрылғыларды, сондай-ақ жылжымалы құрамның төменгі габаритсіздігін анықтауға арналған құрылғыларды бекітеді.
өрескел
389.
Шлагбаумдардың тіреулері, өткел сигнализациясы бағдаршамдарының діңгектері, қоршаулар, таяныштар мен бағыттаушы бағаналар автомобиль жолының жүру бөлігінің жиегінен кемінде 0,75 м. қашықтықта орналастырылады.
өрескел
390.
Малды айдап өту үшін өткелдерде биіктігі 1,2 м. темір бетоннан, ағаштан, металдан жасалған таяныштар немесе тосқауыл түріндегі қоршаулар орнатылмауы, ал механикаландырылған шлагбаумдарға бөгегіш торлар ілінеді.
өрескел
391.
Көлік құралының өтпесіне рұқсатсыз кіруден ЖҚБ-мен жабдықталған өткелдің болуы, жаяу жүргіншілер жолы және дыбыстық сигнализациясы болуы керек.
өрескел
392.
Өткелдерге кіреберістерде шлагбаумдары бар өткелді жайластырудың орналасу схемасына сәйкес. Шлагбаумдарсыз өткелді жайластырудың орналасу схемасы бойынша темір жол жағынан поездар машинистерінің ысқырықты бергені туралы "С" - тұрақты ескерту сигналдық белгілері орнатылады
өрескел
393.
"С" сигналдық белгілері поездар қозғалысының жүрісі бойынша оң жағынан өткелдерден 500 - 1500 м. қашықтықта, ал поездар сағатына 120 километрден астам жылдамдықпен айналатын аралықтарда 800 - 1500 м. қашықтықта орнатылмауы.
өрескел
394.
Малды айдап өтетін жерге кіреберісте шеткі рельстерден 20 м. қашықтықта мемлекеттік және орыс тілдерінде "Поездан сақ бол! Мал айдау орны!", ал шеткі рельстен 3-4 м. қашықтықта, мал айдап өтуге арналған жолдарға көлденең - көлік құралдарының жолға шығуын болдырмау үшін бағаналар орналастырылмауы.
өрескел
395.
Көлік құралдарының қарқынды қозғалысы, сондай-ақ жолаушылар поездарының жүрдек қозғалысы бар өткелдерде көлік құралдарының өтпелерге рұқсатсыз кіруін болдырмау үшін арнайы ЖБЗ қолданылады, ЖБЗ автомобиль жолының жүру бөлігін толығымен жабатын.
өрескел
396.
Механикаландырылған шлагбаумдар жолдың барлық жүру бөлігін жабады және тәуліктің қараңғы уақытында, сондай-ақ күндіз нашар көрінгенде (тұман, боран және басқа да қолайсыз жағдайлар) қолданылатын сигналдық шамдарының болмауы.
өрескел

397.
Отсутствие заградительных брусьев шлагбаумов (основных и запасных) имеющих окраску чередующимися полосами красного и белого цвета, наклоненными (если смотреть со стороны автомобильной дороги) вправо по горизонтали под углом 45-50°. Ширина полос - 500 - 600 мм. Конец заградительного бруса имеет красную полосу шириной 250 - 300 мм. Брусья шлагбаумов оборудуются светоотражающими устройствами красного цвета.
грубое
398.
Не оборудованы электрическим освещением все переезды I и II категорий, а также III и IV категорий при наличии продольных линий электроснабжения.
грубое
399.
Не установление переездных светофоров с правой стороны по направлению движения транспортных средств. В отдельных случаях (ограничение видимости, интенсивность движения) переездные светофоры устанавливают и на противоположной стороне автомобильной дороги.
грубое
400.
Необеспечение зимой переездов постоянным запасом инертного материала (песок) для посыпания проезжей части переезда и пешеходных дорожек в границах переезда вовремя гололеда.
грубое
401.
Отсутствие обследования всех остальных искусственных сооружений не реже одного раза в 10 лет.
грубое
402.
Отсутствие сплошной замены мостовых брусьев.
грубое
403.
Отсутствие замены без балластных плит и элементов мостового полотна.
грубое
404.
Отсутствие возобновления окраски, замены гидроизоляции балластных корыт искусственных сооружений.
значительное
405.
Отсутствие замены дефектных пролетных строений искусственных сооружений.
грубое
406.
Не устранение негабаритности искусственных сооружений.
грубое
407.
Не содержание верхнего строения пути в пределах искусственных сооружений и на подходах к ним.
грубое
408.
Очистка элементов мостового полотна от загрязнений, очистка и смазка уравнительных приборов и рельсовых замков разводных пролетов, регулировка стыков и замена сезонных уравнительных рельсов, закрепление верхнего строения пути от угона.
грубое
409.
Отсутствие подтягивания и замены болтов и одиночной (выборочной) замены дефектных элементов мостового полотна, защита мостовых брусьев от загнивания и механического износа.
грубое
410.
Отсутствие очистки от загрязнений пролетных строений и подферменных площадок искусственных сооружений.
грубое
411.
Очистка, смазка, выправка опорных частей и ремонт защитных футляров искусственных сооружений.
грубое
412.
Очистка труб, лотков, водобойных колодцев, русл от наносов и зарослей искусственных сооружений.
грубое
413.
Подготовка сооружений к зиме – закрытие отверстий труб малых мостов щитами, ремонт утеплений лотков в тоннелях.
грубое
414.
Отсутствие пропуска паводка и ледохода искусственных сооружений.
грубое

397.
Шлагбаумдар өткелдің екі жағынан, автокөлік қозғалысы бойынша автомобиль жолының оң жағынан жол жиегінде олардың білеулері жабық жағдайда жолдың жүру бөлігінің бетінен 1 - 1,25 м. биіктікте орналасатындай етіп орнатылмауы.
өрескел
398.
Шлагбаумдардың (негізгі және қосалқы) бөгегіш брустары көлденеңінен 45-50°бұрышпен оңға қарай еңкейтілген (автомобиль жолы жағынан қараса) қызыл және ақ түсті кезектесетін жолақтармен боялған. Жолақтардың ені - 500 - 600 мм.бөгегіш арқанның ұшында ені 250 - 300 мм. қызыл жолақ болмауы.
өрескел
399.
Электрмен жабдықтаудың бойлық желілері болған кезде I және II санаттардағы, сондай-ақ III және IV санаттардағы барлық өткелдер электр жарығымен жабдықталмауы.
өрескел
400.
Өтпелік бағдаршамдарды көлік құралдары қозғалысының бағыты бойынша оң жағынан орнатылмауы. Жекелеген жағдайларда (көрінуді шектеу, қозғалыс қарқындылығы) өткел бағдаршамдары автомобиль жолының қарама-қарсы жағында да орнатылмауы.
өрескел
401.
Қыста өткелдер көктайғақ кезінде өткел шекарасында өткелдің жүру бөлігін және жаяу жүргіншілер жолдарын себу үшін инертті материалдың (құмның) тұрақты қорымен қамтамасыз етпеуі.
өрескел
402.
Барлық басқа да жасанды құрылыстардың кемінде 10 жылда бір рет тексерілмеуі.
өрескел
403.
Көпір брустарын жаппай ауыстырылмауы.
өрескел
404.
Балласт тақталарынсыз және көпір төсемінің элементтерінсіз ауыстырылуы.
елеулі
405.
Жасанды құрылыстардың балласты астауларын гидрооқшаулауды ауыстыру, бояуды жаңартпауы.
өрескел
406.
Жасанды құрылыстардың ақаулы аралық құрылыстарының ауыстырмауы.
өрескел
407.
Жасанды құрылыстардың габаритсіздігінің жойылмауы.
өрескел
408.
Жасанды құрылыстар шегінде және оларға кіреберістерде жолдың жоғарғы құрылысын күтіп ұстамауы.
өрескел
409.
Көпір төсемінің элементтерін ластанудан тазарту, теңестіру аспаптары мен тарату аралықтарының рельс құлыптарын тазалау және майлау, түйісулерді реттеу және маусымдық теңестіру рельстерін ауыстыру, жолдың жоғарғы құрылысын айдап әкетуден бекіту.
өрескел
410.
Болттарды тартпауы және ауыстырмауы және көпір төсемінің ақаулы элементтерін жеке (іріктеп) ауыстыру, көпір білеулерін шіруден және механикалық тозудан қорғамауы.
өрескел
411.
Жасанды құрылыстардың аралық құрылыстары мен фермалық алаңдарының астындағы ластанудан тазартпауы.
өрескел
412.
Жасанды құрылыстардың тірек бөліктерін тазалау, майлау, түзету және қорғау футлярларын жөндемеуі.
өрескел
413.
Құбырларды, науаларды, су құдықтарын, арналарды жасанды құрылыстардың тасындылары мен тасындыларынан тазарту.
өрескел
414.
Құрылыстарды қысқа дайындау-шағын көпір құбырларының тесіктерін қалқандармен жабу, тоннельдердегі науалардың жылуын жөндеу.
өрескел

415.
Отсутствие частичной окраски отдельных мест металлических конструкций (до возобновления полной их окраски) искусственных сооружений.
значительное
416.
Засверливание и перекрытие трещин накладками в металлических конструкциях мостов.
грубо
417.
Расшивка швов каменной кладки и заделка трещин в массивных конструкциях, ремонт сливов, постановка на место отдельных выпавших и сместившихся камней и блоков искусственных сооружений.
грубое
418.
Содержание противопожарного инвентаря, пополнение запаса воды и песка, ремонт бочек и ящиков искусственных сооружений.
грубое
419.
Очистка и содержание водоотводных приспособлений на поверхности и внутри тоннелей, отколка наледей в тоннелях.
грубое
420.
Содержание в исправности устройств судоходной сигнализации на мостах через судоходные реки.
грубое
421.
Сооружения и устройства магистральной железнодорожной сети должны содержаться в исправном состоянии.
грубое
422.
Стрелки и подвижные сердечники крестовин (кроме расположенных на горочных и сортировочных путях), в том числе централизованные и имеющие контрольные замки, оборудуются типовыми приспособлениями для возможности запирания их навесными замками.
грубое
423.
До проведения видов ремонта и установления нового назначенного срока службы, тяговые транспортные средства с истекшим сроком службы не эксплуатируются.
грубое
424.
Работы по продлению срока службы СПС выполняются юридическими лицами, имеющие технологическую оснащенность и компетентный персонал.
значительное

415.
Жасанды құрылыстардың су тасқыны мен сең өтуін болдырмау.
елеулі
416.
Жасанды құрылыстардың металл конструкцияларының жекеленген орындарының ішінара боялмауы. (олардың толық боялмауы қалпына келтірілгенге дейін).
өрескел
417.
Көпірлердің металл конструкцияларындағы жарықтарды жапсырмалармен бұрғылау және жабу.
өрескел
418.
Тас қалауының жіктерін тігу және массивті конструкциялардағы жарықтарды бітеу, төгінділерді жөндеу, жеке құлаған және орын ауыстырған тастарды және жасанды құрылыс блоктарын орнына қою.
өрескел
419.
Өртке қарсы мүкәммалды күтіп- ұстау, су және құм қорын толықтыру, жасанды құрылыстардың бөшкелері мен жәшіктерін жөндеу.
өрескел
420.
Тоннельдердің бетінде және ішінде су бұру құралдарын тазалау және ұстау, тоннельдердегі мұздарды бөлшектеу.
өрескел
421.
Кеме жүретін өзендер арқылы өтетін көпірлерде кеме қатынасы сигнализациясы құрылғыларын ақаусыз ұстау.
өрескел
422.
Магистральдық темір жол желісінің құрылыстары мен құрылғылары жарамды күйде ұсталуға тиіс.
өрескел
423.
Жөндеу түрлерін жүргізгенге және жаңа белгіленген қызмет мерзімін белгілегенге дейін қызмет ету мерзімі өткен тартқыш көлік құралын пайдаланбау.
өрескел
424.
АЖҚ қызмет ету мерзімін ұзарту жөніндегі жұмыстарды технологиялық жарақтануы және құзыретті персоналы бар заңды тұлғалар орындайды.
елеулі

425.
Отсутствие подготовленного персонала, оснащенного соответствующим технологическим оборудованием оснасткой, средствами контроля и диагностики для проведения технического и сервисного обслуживания локомотивов в локомотиворемонтных предприятиях.
значительное
426.
Перепродажа проездных документов (билетов).
значительное
427.
Оставление без локомотива составов поездов на станциях или отдельных станционных путях с уклоном, превышающих 0,0025, не оборудованных устройствами, предотвращающими уход вагонов на маршруты приема и отправления поездов и прилегающий перегон.
грубое

425.
Локомотивтерге техникалық және сервистік қызмет көрсетуді жүргізу үшін локомотив жөндеу кәсіпорындарында тиісті технологиялық жабдықтармен, бақылау және диагностика құралдарымен жарықталған, даярланған персонал болмауы.
елеулі
426.
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайта сату.
елеулі
427.
Поездардың құрамдарын вагондардың поездарды қабылдау және жөнелту маршруттарына және іргелес аралыққа кетуін болдырмайтын құрылғылармен жабдықталмаған, 0,0025-тен асатын еңісі бар станцияларда немесе жекелеген станциялық жолдарда локомотивсіз қалдыру.
өрескел

428.
Оставление поездов со взрывчатыми материалами без локомотива на промежуточных станциях.
грубое
429.
Использование для закрепления вагонов тормозных башмаков с обледенелым и замасленным полозом.
грубое
430.
Отсутствие первого технического обслуживания метрополитена при пробеге 2000 км (± 200 км).
грубое
431.
Отсутствие второго технического обслуживания метрополитена – каждые 25000 км (±2500 км).
грубое
432.
Допущение водителя на линию при отсутствии: удостоверения на право управления трамвайным вагоном, удостоверения на право работы на электроустановках с напряжением до 1000 В, книжки водителя, путевого листа, расписания движения, книги поезда с талоном технического осмотра.
грубое
Приложение 3
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 2-2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Критерии оценки степени риска в области торгового мореплавания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области торгового мореплавания (далее – критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года №3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).
2. В критериях используются следующие основные понятия:
1) проверяемые субъекты в области торгового мореплавания – судовладельцы, физические или юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с эксплуатацией судов, портов, портовых средств, береговых объектов и сооружений на море;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области торгового мореплавания при содержании и эксплуатации портов, портовых сооружений и баз-стоянок для маломерных судов, которые не угрожают жизни и здоровью человека, и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
3) грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области торгового мореплавания при содержании и эксплуатации портов, портовых сооружений и баз-стоянок для маломерных судов, которые угрожают жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;

428.
Жарылғыш материалдары бар поездарды аралық станцияларда локомотивсіз қалдыру.
өрескел
429.
Вагондарды бекіту үшін мұз қатқан, майланған жылқысы бар тежегіш табандықтарды пайдалану.
өрескел
430.
2000 км (± 200 км) жүгіріс кезінде метрополитенге алғашқы техникалық қызметті көрсетпеуі.
өрескел
431.
Метрополитенге екінші техникалық қызметті көрсетпеуі-әрбір 25000 км (± 2500 км).
өрескел
432.
Желіге жүргізушіні: трамвай вагонын басқару құқығына куәлік, кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында жұмыс істеу құқығына куәлік, жүргізуші кітапшасы, жол парағы, қозғалыс кестесі, техникалық байқау талоны бар поезд кітабы болмаған кезде жіберілуі.
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
2-2-қосымша
Сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодекстің (бұдан әрі - Кодекс) 141-бабының 3-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Өлшемшарттарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тексерілетін субъектілер – кеме иелері, кемелерді, порттарды, порт құралдарын, жағалау объектілерін және теңіздегі құрылыстарды пайдаланумен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар;
2) елеулі емес бұзушылық – адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндірмейтін, бірақ міндетті сипаттағы сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
3) өрескел бұзушылық – адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін, порттарды, порт құрылыстарын күтіп ұстау және пайдалану кезінде сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;

4) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
5) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля и надзора с целью назначения проверок и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
8) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Критерии оценки степени риска (далее – Критерии) для профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение риска в области внутреннего водного транспорта и торгового мореплавания осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, от несоблюдения требований безопасности судоходства и мореплавания.
5. По объективным критериям к высокой степени риска относятся субъекты (объекты) контроля в области торгового мореплавания содержащие порты и портовые сооружения, расположенных баз-стоянок для маломерных судов которое угрожает или которое может привести к наступлению неблагоприятных происшествии для жизни, здоровью человека и законным интересам физических и юридических лиц, государства.
6. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, применяются субъективные критерий с целью проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.

4) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
5) тәуекелдерді бағалау жүйесі – тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды белгілеу мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – бақылау қадағалау тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) іріктеу үшін пайдаланылатын нақты бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) тікелей байланысты емес тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) іріктеу үшін пайдаланылатын нақты бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызмет нәтижесіне байланысты тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – орындалмауы адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіруге алып келетін бақылау және қадағалау субъектілерінің қызметіне қойылатын талаптарды ғана қамтитын талаптар тізбесі.
3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – өлшемшарттар) объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Ішкі су көлігі және сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы тәуекелді анықтау тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіру, қоршаған ортаға, ұйымдардың жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығына кеме қатынасы мен теңізде жүзу қауіпсіздігі талаптарын сақтамауға байланысты жүргізіледі.
5. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне: адамның өміріне, денсаулығына, ұйымдардың, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүддесіне қауіп төндіретін немесе оқиғалардың туындауына әкеп соқтыруы мүмкін шағын көлемді кемелерге арналған тұрақ базалар орналасқан порттар және порт құрылыстары сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы барлық бақылау субъектілері (объектілері) жатады.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалауды жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.

Глава 3. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценки рисков.
8. Для оценки субъективных критериев используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора;
2) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора. К неблагоприятным происшествиям относятся пожары, аварийные случаи, транспортные происшествия и иные чрезвычайные ситуации на водном транспорте;
3) наличие информации, сведений, жалоб и обращений от государственных органов, юридических и физических лиц;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (справка, заключение, рекомендации);
5) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации.
9. На основании источников информации, указанных в пункте 8 настоящих критериев определяются субъективные критерии, подлежащие оценке.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с настоящими критериями соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и не значительное.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными в настоящих критериях определениями грубых, значительных, незначительных нарушений.
11. Показатель степени риска по субъективным критериям оценивается по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) мәліметтер жүйесін құру және ақпараттарды жинақтау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
8. Субъективті өлшемшарттарды бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бұрынғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектісі кінәсінен туындаған қолайсыз жағдайлардың болуы. Қолайсыз жағдайларға өрттер, авариялық жағдайлар, көлік оқиғалары және басқа да су көлігіндегі төтенше жағдайлар жатады;
3) мемлекеттік органдар, заңды және жеке тұлғалардан келіп түскен ақпарат, мәліметтер, шағымдар мен өтініштердің бар болуы;
4) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқа);
5) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау.
9. Осы өлшемшарттардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат көздері негізінде бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды қалыптастырады.
Талдау және бағалау кезінде нақты бір бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын есепке алынған және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі аяқталған деректер қолданылмайды.
10. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты осы өлшемшарттарға сәйкес өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың осы өлшемшарттарда белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша бағаланады.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне – 61-ден 100 қоса алғандағы көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тексерулер жүргізіледі;
2) жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандар - 0-ден 60 қоса алғандағы көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тексерулер жүргізілмейді.

12. Кратность проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
13. Профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.
14. Списки профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля и надзора с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Глава 4. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
15. Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска в соответствии с пунктом 11 настоящих критериев, применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Каждое выявленное нарушение при определении значительных и незначительных показателей считается как отдельное нарушение.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Приложение
к критериям оценки степени
риска в области торгового
мореплавания
Субъективные критерии оценки степени рисков
Наименование критериев
Степень нарушения
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора
1.
Отсутствие и ненадлежащее ведение документации по технической эксплуатации портовых сооружений, таких как:

12. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі бір реттен аспайды.
13. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес құрылатын бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші жоғары бақылау және қадағалау субъектісінің басымдығын ескеумен жасалады.
4-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
15. Осы өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Елеулі және елеулі емес көрсеткіштерді анықтау кезінде әрбір бұзушылық бөлек бұзушылық болып анықталады.
Бір өрескел бұзушылық анықталса, бақылау және қадағалау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеулі емес дәрежелі бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұндағы:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – талап етілетін елеулі бұзушылықтар саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұнда:
SРн – елеулі емес бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – талап етілетін елеулі емес бұзушылықтар саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Сауда мақсатында теңізде жүзу
саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау
өлшемшарттары
қосымша
Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттардың атауы Бұзушылықтар дәрежесі
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері
1.
Төмендегі порттық құрылыстарды техникалық пайдалану жөнiндегi құжаттаманың болмауы немесе дұрыс жүргізілмеуі:

1) журналы технического осмотра за состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений;
2) акты и отчеты по периодическим осмотрам портовых сооружений;
3) акт об очередном обследовании портовых сооружений;
4) акт о внеочередном обследовании портовых сооружений;
5) акты приемки-сдачи работ по капитальному ремонту портовых сооружений;
6) паспорт морского порта;
7) паспорта портовых сооружений
грубое
2.
Не установление обязательного радиолокационного проводки при видимости 2 мили и менее для всех портов и каналов, оборудованных береговыми радиолокационными станциями
грубое
3.
Необеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна.
При подготовке причала:
1) обеспечивается достаточная свободная длина причала для швартовки подходящего судна;
2) освобождается кордон причала от грузов и других предметов, мешающих нормальной швартовке (отшвартовке);
3) прикордонная часть причала очищается ото льда и снега и посыпается песком на всем протяжении, где будут выполняться работы по швартовке (отшвартовке);
4) убираются прикордонные краны согласно схеме, утвержденной начальником порта;
5) прекращаются работы и движение всех видов транспорта в зоне швартовки;
6) в темное время суток включается полное освещение причала. Место швартовки судна, то есть местонахождение форштевня, указывается представителем владельца причала: днем - красным флажком, ночью - красным огнем
грубое
4.
Постановка судов и портовых плавучих средств к пожарным пирсам не допускается
грубое
5.
Не обеспечение следующих требований при эксплуатации портовых сооружений:
1) разработкой и ведением паспорта портового сооружения;
2) установлением режима эксплуатации сооружений и его соблюдением;
3) ведением технического осмотра и обследования портовых сооружений и акватории;
4) своевременным проведением в необходимых объемах ремонтно-восстановительных работ;
5) перспективным планированием реконструкции и ремонта важнейших сооружений в сочетании и увязке с новым строительством;
6) текущим и капитальным ремонтом сооружений;

1) порт құрылыстарының жай-күйiн және оларды пайдалану режимiн техникалық қарап тексеру журналы;
2) порт құрылыстарын кезеңдiк қарап тексеру бойынша актiлер мен есептер;
3) порт құрылыстарын кезектi қарап тексеру туралы акт;
4) порт құрылыстарын кезектен тыс қарап тексеру туралы актi;
5) порт құрылыстарын күрделi жөндеу жөнiндегi жұмыстарды қабылдау-тапсыру актiлерi;
6) теңiз портының паспорты;
7) порт құрылыстарының паспорттары
өрескел
2.
Жағалаудағы радиолокациялық станциялармен (ЖРЛС) жабдықталған барлық порттар мен арналар үшін, 2 миль және одан төмен көзбен шолып көру жағдайында мiндеттi радиолокациялық өткізуді орнатпау
өрескел
3.
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етілмеуі.
Айлақты дайындаған кезде:
1) кiретiн кеменi арқандап байлау үшiн айлақтың жеткiлiктi бос ұзындығы қамтамасыз етiледi;
2) қалыпты арқандап байлауға (арқаннан босатуға) кедергi болатын жүктер мен басқа заттардан айлақ кордоны босатылады;
3) арқандау (арқаннан босату) бойынша жұмыстар жүргiзiлетiн айлақтың кордон маңының бөлiгi мұз бен қардан тазартылады және барлық ұзындығы бойына құм шашылады;
4) айлақ бастығы бекіткен схемаға сәйкес кордон маңының крандары шығарылады;
5) арқандап байлау аймағында барлық көлiк түрлерiнiң жұмыстары мен қозғалысы тоқтатылады;
6) тәулiктiң қараңғы уақытында айлақтың толық жарықтандыру жүйесi қосылады. Кеменiң арқандап байланатын орны, яғни форштевтiң тұрған жерiн айлақ иесiнiң өкiлi былай көрсетедi: күндiз - қызыл тумен, түнде - қызыл отпен
өрескел
4.
Кемелер мен порттық жүзбелi құралдарды өрт пирстерiне қою
өрескел
5.
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде келесі талаптарды қамтамасыз етпеу:
1) порт құрылыстарының паспорттарын әзірлеумен және жүргізумен;
2) құрылыстарды пайдалану режимін белгілеумен және оны сақтаумен;
3) порт құрылыстары мен акваториясын техникалық тексеріп қарау және зерттеп қараумен;
4) қажетті көлемдегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын уақытылы жүргізумен;
5) аса маңызды құрылыстарды реконструкциялауды және жөндеуді жаңа құрылыспен байланыстыра және үйлестіре отырып, перспективалы жоспарлаумен;
6) құрылыстарды ағымдағы және күрделі жөндеумен;

7) разработкой и соблюдением инструкций и других документов, обеспечивающих, безопасную эксплуатацию сооружений и акваторий;
8) наличием квалифицированного персонала, обслуживающего портовые сооружения
грубое
6.
Складирование каких-либо предметов на откосах берегоукрепительных сооружений не допускается
грубое
7.
Сходни и трапы, поданные с судна на причал, прочно закрепляются и оборудуются поручнями или леерами, спасательным кругом с линем длиной не менее 30 метров.Под площадкой трапа и сходней натягивается предохранительная сетка, исключающая возможность падения людей в воду. В темное время суток трапы (сходни) освещаются
грубое
8.
Оборудование неисправными переходными соединениями международного образца "берег" пирсов и причалов в местах стоянок судов, которые позволяют присоединить к ним судовое переходное соединение международного образца "судно" для подачи воды в случае возникновения пожара
грубое
9.
Необеспечение судна искрогасительной защитой при его стоянке в районе нефтепричалов и мест стоянки танкеров
грубое
10.
Для обеспечения безопасной эксплуатации портовых сооружений эксплуатирующая организация разрабатывает и утверждает:

7) құрылыстар мен акваториялардың қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін нұсқаулықтар мен басқа да құжаттарды әзірлеумен және оларды орындаумен;
8) порт құрылыстарына қызмет көрсететін білікті персоналдың болуымен
өрескел
6.
Жағалауды күшейтетін құрылыстардың беткейінде қандай да болмасын бір заттарды жинап қою
өрескел
7.
Айлаққа кемеден берiлетiн түскiштер мен траптар берiк бекiтiледi және тұтқалармен немесе леерлермен, басқыштар ауданында жiбi кемiнде 30 м болатын құтқару шеңберiмен жабдықталадыТрап және түскіш аланының астына адамдардың суға құлап кету ықтималдығын болдырмайтын тежегіш тор тартылады. Қаранғы мезгілде траптар (түскіштер) жарықтандырады
өрескел
8.
Кемелер тұрған жерлердегi пристер мен айлақтар халықаралық үлгiдегi "жағалау" іске жарамсыз өтпелi жалғағыштармен жабдықталады, олар оған өрт туындаған жағдайда су беру үшiн халықаралық үлгiдегi "кеме" кемелiк өтпелi жалғағышты қосуға мүмкiндiк бередi
өрескел
9.
Кемелер мұнай айлақтары ауданында және танкерлер тұратын жерлерде тұрған кезде ұшқын сөндiргiш қорғанышпен қамтамасыз етпеу
өрескел
10.
Порт құрылыстарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету үшін пайдаланушы ұйым мыналарды:

1) инструкцию по предотвращению загрязнения территории морского порта, расположенных на ней портовых сооружений, акватории, а также атмосферы в их районе;
2) программу технических осмотров и обследований портовых сооружений и акватории
грубое
11.
Одобренный уполномоченным органом отчет об оценке охраны портового средства и план охраны портовых средств и поправки к ним
грубое
12.
Рейдовые причальные сооружения (швартовные палы и бочки) эксплуатируются при строгом соблюдении установленных для них норм нагрузок от швартующихся судов. Швартование судов к сооружениям, на которых отсутствуют или повреждены отбойные устройства представляющие реальную угрозу повреждения корпусу судна или сооружению, не допускается
грубое
13.
Нахождение в неисправном техническом состоянии и несоответствие по своим характеристикам судам, швартующимся к причалам, швартовных и отбойных устройств
грубое
14.
Швартовка судов производится швартовными канатами только за швартовные устройства. Не допускается подача на швартовные якорных цепей
грубое
15.
Отсутствие колесоотбойных устройств по кордону в причальных сооружениях
грубое
16.
Не нанесение цифровых обозначений на поверхности головы каждой швартовой тумбы, читаемые со стороны берега:

1) теңіз порты аумағының, онда орналасқан порт құрылыстарының, акваториясының, сондай-ақ олардың ауданындағы атмосфераның ластануын болдырмау жөніндегі нұсқаулықты;
2) порт құрылыстары мен акваториясын техникалық тексеру және зерттеу бағдарламасын әзірлейді және бекітеді
өрескел
11.
Уәкілетті органмен мақұлданған порт құралдарын күзету бағалауы туралы есебі мен порт құралдарын күзету жоспары және оларға түзетулер
өрескел
12.
Рейдтік айлақтық құрылыстар (арқандап байланатын палдар мен бөшкелер) арқандап байланатын кемелерден оларға белгіленген түсірілетін жүктемелердің нормаларын қатаң түрде сақтай отырып пайдаланылады.
Кері итергіш құрылғылардың жоқтығы немесе зақымдалғаны кеме корпусына немесе құрылыстарға нақты зақымдану қауіп-қатерін көрсетсе құрылыстарға кемелерді арқандап байлауға рұқсат етілмейді
өрескел
13.
Айлақтық құрылыстың арқандап байлау және кері итергіш құрылғыларының жарамсыз техникалық жай-күйде болуы және өздерінің сипаттамалары бойынша айлаққа арқандап байланатын кемелердің сипаттамаларымен сәйкес боламауы
өрескел
14.
Кемелерді арқандап байлау арқандап байлауға арналған арқандармен тек арқандап байлау құрылғыларын жүргізіледі. Арқандап байлауға зәкір шынжырларын ұсынуға жол берілмейді
өрескел
15.
Кордон бойынша айлақтық құрылыста доңғалақ ұрғыш құрылғыларының болмауы
өрескел
16.
Әрбір арқандап байлау тумбасының бас жағының бетіне жағалау жақтан оқылатын цифрлық белгілеулерді жазбау:

1) сверху – порядковый номер тумбы (нумерация сквозная), отсчитываемой с начала набережной линии причала;
2) ниже под горизонтальной чертой – расстояние в метрах до ближайших швартовых тумб – слева и справа, разделенное друг от друга вертикальной чертой
грубое
17.
Для обеспечения необходимых условий швартовки судов и выполнения других операций у кордона причальных сооружений не допускается складирование грузов в пределах полосы шириной 2 метра от линии кордона
грубое
18.
Откосы берегоукрепительных сооружений, не имеющие "одежды", предохраняют от размыва. Не уничтожение растительности появляющаяся на откосах берегоукрепительных сооружений и разрушающая их "одежду"
грубое
19.
Не соблюдение требований на базе-стоянке по установлению режима по контролю за выходом в плавание и возвращением на базу маломерных судов, их исправностью, наличия у судоводителей обязательных судовых и судоводительских документов, за соблюдением норм пассажировместимости и грузоподъемности, а также оповещения судоводителей о прогнозе погоды
грубое
20.
Не соблюдение требований по оборудованию территории базы-стоянки:
1) удобными подъездными путями;
2) специально оборудованными причалами для посадки и высадки пассажиров;
3) контейнерами и специальными емкостями для приема с маломерных судов подсланевых вод, отработанных нефтепродуктов, сухого мусора, пищевых отходов;
4) осветительными устройствами для освещения территории и водной акватории, пирсов, боксов, швартовых устройств, спасательных и противопожарных средств. Осветительные устройства оснащаются колпаками направленного действия. С наступлением темноты на стержневых кормах причалов зажигаются белые огни кругового освещения через каждые 50 метров, но не менее двух огней, расположенных на высоте двух метров от настила причала
грубое
21.
Отсутствие на базе-стоянке журнала учета выхода маломерных судов и их возвращения в произвольной форме
незначительное
22.
Не соблюдение требовании по оформлению стенда на базе-стоянке, на котором размещаются:
1) схема движения маломерных судов по водной акватории базы-стоянки и в прилегающем районе;
2) мероприятия по поиску и оказанию помощи маломерным судам, не возвратившимся в установленные сроки на базу-стоянку;
3) внутренний распорядок работ на базе-стоянке;
4) правила пользования маломерными судами;
5) сведения о прогнозе погоды на текущие сутки;
6) плакаты по мерам предупреждения несчастных случаев с людьми на воде;

1) жоғары жағына - айлақтың жағалау сызығынан бастап есептелетін тумбаның реттік нөмірі (толассыз нөмірлеу);
2) төменде көлденең сызықтың астында - ең жақын арқандап байлау тумбаларына дейінгі метрмен алғандағы қашықтық - сол жақтан және оң жақтан бір-бірінен тік сызықтармен бөлінген
өрескел
17.
Кемелерді арқандап байлаудың қажетті жағдайларын қамтамасыз ету және айлақ құрылыстарының кордонында басқа операцияларды орындау үшін кордон сызығынан ені 2 метр жолақ шегінде жүктерді жинап қою рұқсат етілмейді
өрескел
18.
Төсемесі жоқ жағалауды күшейтетін құрылыстардың беткейін судың шаюынан қорғайды. Жағалауды күшейтетін құрылыстардың беткейінде пайда болатын және олардың төсемесін бұзатын өсімдіктер түбімен және жүйелі түрде жойылмау
өрескел
19.
Тұрақ базасында шағын көлемді кемелердің жүзуге шығуы және қайтуын, олардың жарамдылығын, кеме жүргізушілерінде міндетті кеме және кеме жүргізушінің құжаттарының болуын, жолаушылар сыйымдылығы және жүккөтергіш нормаларының сақталуын, сондай-ақ кеме жүргізушілеріне ауа райы туралы хабарлауды бақылау бойынша режимді орнату талаптарының сақталмауы
өрескел
20.
Тұрақ базасы аумағын жабдықтау бойынша келесі талаптардың сақталмауы:
1) қолайлы кiреберіс жолдармен;
2) жолаушыларды отырғызу мен түсiру үшiн арнайы жабдықталған айлақтармен;
3) шағын көлемді кемелерден сарқынды суларды, өңделген мұнай өнiмдерiн, құрғақ қоқысты, тағам қалдықтарын қабылдауға арналған контейнерлер мен арнайы ыдыстармен;
4) аумақтарды және су акваториясын, пирстердi, бокстарды, арқандап байлау құрылғыларын, құтқару және өртке қарсы құралдарды жарықтандыру үшiн жарық беру құрылғыларымен. Жарық беру құрылғылары бағытты әрекетке арналған қалпақтармен жарақталады. Қараңғы түскеннен бастап айлақтардың өзектi артқы жағында айнала жарық беретiн ақ оттар әрбiр 50 метр сайын жағылады, бiрақ олар айлақ төсемiнен екi метр биiктiкте орналасқан екi оттан кем болмауға тиіс
өрескел
21.
Еркін нысандағы тұрақ базасында шағын көлемді кемелердiң шығуы мен олардың қайта келуiн есепке алу журналының болмауы
елеусіз
22.
Мыналар орналастыратын тұрақ базасында стендті ресімдеу бойынша талаптардың сақталмауы:
1) шағын көлемді кемелердiң база-тұрақтың су айдыны бойынша және iргелес ауданда жүзу схемасы;
2) белгiленген мерзiмде тұрақ базасының қайтып келмеген шағын көлемді кемелердi iздестіру және оларға көмек көрсету жөнiндегi iс-шаралар;
3) тұрақ базасындағы iшкi жұмыс тәртiбi;
4) шағын көлемдi кемелердi пайдалану қағидалары;
5) ағымдағы тәулiктерге ауа райы болжамы туралы мәлiметтер;
6) адамдармен суда болатын жазатайым оқиғалардың алдын алу шаралары жөнiндегі плакаттар;

7) телефоны и адреса ближайших отделений правоохранительных органов и спасательной станции
незначительное
23.
Отсутствие в морском порту, в зависимости от типа обрабатываемых судов, приемных портовых сооружений для приема с судов остатков и смесей, содержащих нефть и вредные вещества, неочищенных сточных вод, мусора, а также содержащих вредные вещества промывочных и балластных вод
грубое
24.
Отсутствие в морском порту либо в пределах тридцатиминутной досягаемости ресурсов для полной ликвидации разливов нефти первого и второго уровней или в случае второго уровня - в объеме, достаточном на период до прибытия ресурсов местных береговых служб
грубое
Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора
1.
Происшествия, в результате которых допущено аварийные случаи на морском транспорте во время их эксплуатации в морских портах и причальных сооружениях и транспортных происшествий маломерными судами, во время их эксплуатации в базах-стоянках
грубое
Наличие информаций, сведений, жалоб и обращений от государственных органов, юридических и физических лиц
1.
Информация, сведения, жалобы и обращения о причинении вреда, либо угрозе жизни и здоровью человека, окружающей среде и безопасности мореплавания в морских портах и причальных сооружениях и на базах-стоянках для маломерных судов
грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
1.
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
1.
Наличие подтвержденной информации об аварийном случае на морском транспорте во время их эксплуатации в морских портах и причальных сооружениях, или транспортного происшествия с маломерными судами во время их эксплуатации в базах-стоянках либо угрозе жизни и здоровью человека, окружающей среде
грубое
Приложение 4
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области автомобильного транспорта
в отношении перевозчиков такси и информационно-диспетчерских служб такси
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) контроля __________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Осуществление деятельности в качестве перевозчика такси без направления в местный исполнительный орган уведомления о начале осуществления деятельности
2.
Использование для перевозок такси автотранспортных средств со специальным управлением, в том числе полностью ручным, правосторонним рулевым управлением, а также с количеством боковых дверей менее четырех
3.
Необеспечение перевозчиком такси прохождения предрейсового технического освидетельствования автотранспортных средств, а также предрейсового и послерейсового медицинского осмотра водителей такси лицом, имеющим диплом о высшем или среднем медицинском образовании, с которым заключен договор на осуществление профилактических медицинских осмотров с отметкой в бортовом журнале или путевом листе
4.
Несвоевременная замена такси, в случае его неисправности
5.
Отсутствие в салоне такси в поле зрения пассажиров визитной карточки водителя с фотографией, указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), а также информационного табло с указанием: официального наименования перевозчика, его адреса и номера телефона и стоимости проезда до 1 километра, а также стоимости проезда за последующее расстояние поездки при наличии таксометра
6.
Необеспечение соблюдения режима труда и отдыха водителей такси
7.

7) жақын жердегі құқық қорғау органдары мен құтқару станциясы бөлімдерінің телефондары мен мекенжайлары
елеусіз
23.
Теңіз портында өңделетін кемелердің типіне байланысты құрамында мұнай мен зиянды заттар бар қалдықтар мен қоспаларды, тазартылмаған сарқынды суларды, қоқысты, сондай-ақ құрамында зиянды заттар бар жуу және балласт суларын кемелерден қабылдауға арналған қабылдау порт құрылыстарының болмауы
өрескел
24.
Бірінші және екінші деңгейдегі мұнайдың төгілуін толық жою үшін немесе екінші деңгейдегі жағдайда - жергілікті жағалау қызметтерінің ресурстары келгенге дейінгі кезеңге жеткілікті көлемде теңіз портында не отыз минуттық қол жеткізу шегінде ресурстардың болмауы
өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) кінәсінен туындаған қолайсыз көлік оқиғаларының болуы
1.
Нәтижесінде теңіз көлігін теңіз порттарында және айлақтық құрылыстарында пайдалану кезінде авариялық жағдайларға және шағын көлемді кемелерді тұрақ базаларында пайдалану кезінде көліктік оқиғаларға алып келген оқиғалар
өрескел
Мемлекеттік органдар, заңды және жеке тұлғалардан келіп түскен ақпараттар, мәліметтер, шағымдар мен өтініштердің бар болуы
1.
Адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға және теңіз порттарында және айлақтық құрылыстарда теңізде жүзу қауіпсіздігіне зиян келтіру немесе қауіп төндіру туралы келіп түскен ақпарат, мәліметтер, шағымдар және өтініштер
өрескел
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
1.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ұсынысты белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау
1.
Теңіз көлігін теңіз порттарында және айлақтық құрылыстарында пайдалану кезіндегі авариялық жағдайлар және шағын көлемді кемелерді тұрақ базаларында пайдалану кезіндегі көлік оқиғалары немесе адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіру туралы расталған ақпараттың болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік бақылау аясында тексеру парағы Таксимен тасымалдаушыларға және таксидің ақпараттық - диспетчерлік қызметіне қатысты (бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
_______________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _________________________
______________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________________________________
__________________________________________________________________
(№, күні) Тексерілетін бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________
____________________________________________________________________
(Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы_______________________________________________
№ п/п Талаптар тізімі Қажет етіледі Қажет етілмейді Талаптарға сәйкестігі Талаптарға сәйкес келмеуі
1 2 3 4 5 6
1.
Жергілікті атқарушы органға қызметті жүзеге асыра бастағаны туралы хабарламаны жіберусіз таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыру
2.
Такси тасымалдау үшін арнаулы басқаруы бар, оның iшiнде барлығы қолмен, басқару рулi оң жақтағы, сондай-ақ бүйірлік есіктерінің саны төртеуден кем автокөлік құралдарын пайдалану
3.
Такси тасымалдаушысының автокөлік құралдарын рейс алдындағы техникалық куәландырудан өтуін, сондай-ақ такси жүргізушілерін рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық тексеруден өткізуді борт журналына немесе жол қағазына белгі қоя отырып, профилактикалық медициналық тексеруді жүзеге асыруға шарт жасалған жоғары немесе орта медициналық білімі туралы дипломы бар адамның қамтамасыз етпеуі
4.
Таксидің ақауы болған жағдайда оны уақтылы ауыстырмау
5.
Такси салонында жолаушылар көретіндей жерде жүргізушінің фотосуреті бар, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетілген визит карточкасының, сондай-ақ: тасымалдаушының ресми атауы, оның мекенжайы мен телефон нөмірі және 1 километрге дейінгі жол жүру құны, сондай-ақ таксометр болған кезде жол жүрудің кейінгі қашықтығы үшін жол жүру құны көрсетілген ақпараттық таблоның болмауы
6.
Такси жүргізушілерінің еңбек және демалыс режимін сақтауын қамтамасыз етпеуі
7.

Не установление величины отклонений от номинальных размеров ширины колеи на прямых и кривых участках пути: в сторону сужения -4 мм., уширения +8 мм., а на участках, где установлены скорости движения 50 км/час и менее, в сторону: сужения -4 мм., уширения +10 мм.
4.
Не установление величины отклонений от номинальных размеров ширины колеи менее 1512 мм.и более 1548 мм.
5.
Осуществление эксплуатаций пути на прямых участках по величине отклонения уровня одной рельсовой нити относительно другой на 6 мм.
6.
Возвышение наружной рельсовой нити на кривых участках с превышением 150 мм.
7.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено разъединение стрелочных остряков и подвижных сердечников крестовин с тягами.
8.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено отставание остряка от рамного рельса, подвижного сердечника крестовины от усовика на 4 мм. и более, измеряемое у остряка и сердечника тупой крестовины против первой тяги, у сердечника острой крестовины - в острие сердечника при запертом положении стрелки.
9.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на главных путях 200 мм. и более.
10.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на приемоотправочных путях 300 мм.
11.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена выкрашивание остряка или подвижного сердечника, при котором создается опасность набегания гребня, и во всех случаях выкрашивание длиной на прочих станционных путях 400 мм.
12.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущена понижение остряка против рамного рельса и подвижного сердечника против усовика на 2 мм. и более, измеряемое в сечении, где ширина головки остряка или подвижного сердечника поверху 50 мм. и более.
13.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено расстояние между рабочей гранью сердечника крестовины и рабочей гранью головки контррельса менее 1472 мм.
14.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущено расстояние между рабочими гранями головки контррельса и усовика более 1435 мм.
15.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущен излом остряка или рамного рельса, излом крестовины (сердечника, усовика или контррельса).
16.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечениях, у которых допущен разрыв контррельсового болта в одноболтовом или обоих в двух болтовом вкладыше.
17.
Не установление предельных столбиков посередине междупутья в том месте, где расстояние между осями сходящихся путей составляет 4100 мм.
18.
Не установление на перегрузочных путях с суженым междупутьем предельного столбика в том месте, где ширина междупутья достигает 3600 мм.
19.
В зонах проезда и перехода через железнодорожные пути: подкладывание, сбрасывание и оставления на железнодорожных путях предметов, которые могут вызвать нарушение движения железнодорожного транспорта.
20.
Необеспечение первыми руководителями организаций - участников перевозочного процесса, полноты ведения первичного учета и правильности классификации случаев нарушений безопасности.
21.
Предоставление уполномоченному органу участниками перевозочного процесса и владельцами железнодорожного подвижного состава информации о проведенном плановом ремонте железнодорожного подвижного состава, а также магистральных, станционных, подъездных путей с момента завершения ремонта.
22.
Не информирование уполномоченного органа и его территориальные подразделения, участниками перевозочного процесса и вспомогательными службами железнодорожного транспорта о нарушениях безопасности движения на магистральных, станционных и подъездных путях.
23.
Не установление габаритных ворот для проверки правильности размещения грузов в пределах указанного габарита в местах массовой погрузки (на железнодорожных подъездных путях, в морских и речных портах, на станциях перегрузки).
24.
Отсутствие инструкции о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути, разработанной ветвевладельцем и утвержденной Национальным оператором инфраструктуры в соответствии с правилами перевозок.
25.
Не укладывание и не закрепление грузов выгруженных или подготовленных к погрузке около пути так, чтобы габарит приближения строений не нарушался.
26.

Жолдың түзу және қисық учаскелерiнде жолтабан енiнiң номиналдық өлшемдерден ауытқуының шамасын: тарту жағына қарай - 4 мм., кеңею +8 мм., ал қозғалыс жылдамдықтары сағатына 50 километр (бұдан әрі – км.) және одан төмен учаскелерде тарылу жағына қарай - 4 мм., ал кеңею - +10 мм. мөлшерінде белгіленбеуі.
4
Жолтабан енiнiң номиналдық мөлшерден ауытқу шамасын 1512 мм. кем және 1548 мм. артық болмауы.
5
Жолдардың түзу учаскелерiнде жолды пайдалану бiр рельстiк жіктің екiншiсiнен 6 мм. биiк қатынаста деңгейде ауытқу шамасы бойынша жүзеге асырылуы.
6
Қисық учаскелерде сыртқы рельс жігінің жоғары тұруы 150 мм. артық болуы.
7
Бағыттамалық үшкiрлерінiң және тартқыштары бар айқастырмалардың жылжымалы өзекшелерiнiң ажырауы орын алған бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы.
8
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды үшкiрде бiрiншi тартымның қарсы тұсында, үшкiр айқастырманың өзегiнiң ұшында стрелканың жабық күшiнде өлшенетiн үшкiрдiң рамалық рельстен айқастырмалық жылжымалы өзегiнiң жақтаудан 4 мм. және одан да артық кейiн қалғанда пайдалануы.
9
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды үшкiрдiң немесе жылжымалы өзекшенiң үгiтiлуi кезінде жотаның төну қаупi туындайтын және барлық жағдайда ұзындығы басты жолда 200 мм. және одан көп пайдалануы.
10
Үшкiрдiң немесе жылжымалы өзекшенiң жотаның төну қаупi туындайтындай үгітілуіне және барлық жағдайда қабылдау-жөнелту жолдарында ұзындығы 300 мм. үгітілуге жол берілген жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы.
11
Үшкiрдiң немесе жылжымалы өзекшенiң жотаның төну қаупi туындайтындай үгітілуіне және барлық жағдайда қабылдау-жөнелту жолдарында ұзындығы 400 мм. үгітілуге жол берілген жағдайда бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы.
12
Үшкiр басының немесе жылжымалы өзекшенiң енi үстiңгi бетiнде 50 мм. және одан астам болып келетiн қимасында өлшенетiн үшкiрдiң рамалық рельсiнiң қарсысында және жылжымалы өзекшенiң жақтаудың қарсысында 2 мм. және одан астамға төмендеуiне жол берілген бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды пайдалануы.
13
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды айқастырма өзекшесiнiң жұмыстың қыры мен жанама рельс тiк қалпақшасының жұмыстық қырының арасындағы қашықтық 1472 мм. кем болғанда пайдалануы.
14
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды жанама рельс пен жақтаудың жұмыс қырлары арасындағы қашықтық 1435 мм. артық болғанда пайдалануы.
15
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды үшкiрдiң немесе рамалық рельстiң опырылуына, айқастырманың (өзекшенiң, жақтаудың немесе контррельстiң) опырылуына жол берілгенде пайдалануы.
16
Бағыттамалық бұрмаларды және тұйық қиылысуларды бiр бұрандамалы iшпекте контррельстiк бұрандаманың немесе қос болтты iшпекте екеуiнiң де ажырауына жол берілгенде пайдалануы.
17
Шектiк бағаншалар жолтабандар аралығының ортасында қосылатын жолдардың осьтерiнiң арасындағы қашықтық 4100 мм. тең тұсында орнатылмауы.
18
Жолтабан аралығының енi азайтылған жүктi аударып тиеу жолдарында шектiк бағаншалар жолтабан аралығының енi 3600 мм. дейiн жететiн жерiнде орнатылмауы.
19
Теміржолдар арқылы жүріп өту және өту аймақтарында теміржол көлігі қозғалысының бұзылуын тудыратын заттарды теміржолдарға қоюы, тастауы, қалдыруы.
20
Тасымалдау процесіне қатысушы ұйымдардың бірінші басшыларының қауіпсіздікті жағдайларының бастапқы есепке алудың толық жүргізілуін және олардың дұрыс жіктелуін қамтамасыз етпеуі.
21
Тасымалдау процесіне қатысушылардың және жылжымалы теміржол құрамының иелерінің жылжымалы теміржол құрамына, сондай-ақ магистральдық, станциялық, кірме жолдарға жүргізілген жоспарлы жөндеу туралы ақпаратты жөндеу аяқталған кезден бастап уәкілетті органға бермеуі.
22
Тасымалдау процесіне қатысушылар мен теміржол көлігінің көмекші қызметтерінің магистральдық, станциялық және кірме жолдарда қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне хабарламауы.
23
Көрсетiлген габарит шектерiнде жүктiң дұрыс орналастырылуын тексеру үшiн жаппай тиеу орындарында (темiржол кiрме жолдарында, теңіз және өзен порттарында, қайта тиеу станцияларында) габарит қақпаларын орнатпауы.
24
Кiрме жолды пайдалану тасымалдау қағидаларына сәйкес тармақ иеленуші әзірлейтін және Ұлттық инфрақұрылым операторы бекiтетiн кiрме жолдағы қозғалысқа қызмет көрсету және оны ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықтың болмауы.
25
Жолдың жанына түсiрiлген немесе тиеуге дайындалған жүктің құрылыстардың жақындау габаритi бұзылмайтындай етiп жиналмауы және бекiтпеуi.
26

Нахождение грузов (кроме балласта, выгружаемого для путевых работ) при высоте до 1200 мм.от наружной грани головки крайнего рельса не ближе 2,0 м., а при большой высоте - не ближе 2,5 м.
27.
Несоответствие железнодорожного пути в отношении радиусов кривых, сопряжение прямых и кривых, крутизны уклонов плану и профилю линии.
28.
Эксплуатация пути кроме случаев обнаружения на звеньевом пути зазоров между рельсом и подкладкой, при которых подошва рельса оказывается выше реборд подкладок, и превышают 5 шпал или брусьев подряд.
29.
Отсутствие предохранительных тупиков, охранных стрелок, сбрасывающих башмаков, сбрасывающих остряков или сбрасывающих стрелок в местах примыкания железнодорожных подъездных и соединительных путей к приемоотправочным и другим станционным путям, для предотвращения самопроизвольного выхода подвижного состава на станцию или перегон. Наличие полезной длины предохранительных тупиков не менее 50 м.
30.
Необеспечение и осуществление ветвевладельцем технического содержания и ремонта подъездных путей.
31.
Отсутствие у ветвевладельца на каждый подъездной путь двух экземпляров пакетов технического паспорта с продольным профилем пути.
32.
Отсутствие у ветвевладельца на каждый подъездной путь двух экземпляров пакетов чертежей искусственных сооружений.
33.
Отсутствие у ветвевладельца на каждый подъездной путь двух экземпляров пакетов масштабной схемы-плана с нанесенными на ней местами погрузки-выгрузки (разгрузки), с указанием специализации путей и складских площадей.
34.
Отсутствие в техническом паспорте соответствующих изменений, после ввода в эксплуатацию новых объектов или их закрытия.
35.
Отсутствие инструментальной проверки плана и профиля подъездного пути проведенной один раз в десять лет.
36.
Необеспечение ветвевладельцем освещения подъездных путей в пределах занимаемой ими территории, а также проведение очистки подъездных путей от мусора и снега.
37.
Очистка крыши, загрузочных люков крытых и специализированных вагонов от остатков погруженного груза, протирает трафаретные надписи на вагоне, также раму и ходовые части вагона.
38.
Обеспечение договорами на подачу-уборку вагонов – между перевозчиком и ветвевладельцемпри обслуживании их локомотивами национального оператора инфраструктуры или перевозчика.
39.
Эксплуатация пути, у которых допущен просвет между рабочей гранью упорных накладок и шейкой остряка, подвижного (поворотного) сердечника более 2 мм.
40.
Эксплуатация пути, у которых допущена величина вертикальной и горизонтальной ступеньки более 5 мм.
41.
Эксплуатация пути, у которых допущен на стыках зазор более 35 мм.
42.
Эксплуатация пути, у которых при срезе всех болтов на конце рельса (одностороннее сбалчивание стыка).
43.
Эксплуатация пути, у которых допущено при выходе подошвы рельса из реборд подкладок на пяти шпалах или брусьях.
44.
Эксплуатация пути, у которых обнаружено более
6-ти негодных (кустовая гнилость) деревянных шпал подряд.
45.

Жүктiң (жол жұмыстарына арналып түсiрiлген балластан басқа) биiктiгi 1200 мм. дейiн болғанда ол шеткi рельс бастиегiнiң сыртқы қырынан 2,0 метрден (бұдан әрі – м.) жақын, ал биiктiгi жоғары болғанда 2,5 м. жақын тұруы.
27
Темiр жол қисықтардың радиустары, түзулер мен қисықтардың жанасуы, еңiстердiң қия беткейлiгiне қатысты желiнiң жоспарына және профилiне сәйкес келмеуі.
28
Жолдарды пайдалану рельстің табаны төсемелер ребордынан жоғары және 5 шпалдан немесе қатар төселген білеулерден асып түсетін рельс пен төсемдер арасындағы бунақ жолдарында саңылаулар анықталған жағдайлардан басқа жағдайларда пайдалануы.
29
Темiр жолдардың кiрме және қосылу жолдарының қабылдау-жөнелту жолдарына және басқа станциялық жолдарға қосылу жерлерiнде жылжымалы құрамның өздiгiнен станцияға немесе аралыққа қарай шығып кетуiне жол бермеу үшiн сақтандырғыш тұйықтары, қорғағыш бағыттамалар, лақтырғыш табандықтар, лақтырғыш үшкiрлер немесе түсiргiш бағыттамалардың болмауы тиiс. Сақтандырғыш тұйықтардың пайдалы ұзындығы кем дегенде 50 м. болмауы.
30
Тармақ иеленушінің кірме жолдарды техникалық күтіп ұстауды қамтамасыз ету және жөндеу жұмыстарын жүзеге асырмауы.
31
Тармақ иеленуші әрбір кірме жолға жолдың бойлық пішіні бар техникалық паспорттың екі данасының болмауы.
32
Тармақ иеленуші әрбір кірме жолға жасанды құрылыстар сызбасының екі данасының болмауы.
33
Тармақ иеленушіде әрбір кірме жолға жолдар мен қойма алаңдарының түрін көрсете отырып, тиеу-түсіру (босату) орындары көрсетілген масштабты схема-жоспары пакетінің екі данасының болмауы.
34
Жаңа объектілерді пайдалануға бергеннен кейін немесе олар жабылған соң техникалық паспортта тиісті өзгерістердің болмауы.
35
Он жылда бір рет жүргізілген кірме жолдардың жоспары мен бейінін аспаптық тексерудің болмауы.
36
Тармақ иеленушілердің өздерінің орналасқан аумағы шегінде кірме жолдарды жарықпен, сондай-ақ кірме жолдарды қоқыс пен қардан тазалауын қамтамасыз етпеуі.
37
Жабық және мамандандырылған вагондардың шатырын, жүк тиеу люктерін тиелген жүктің қалдықтарынан тазаламауы, вагондағы трафареттік жазбаларды, сондай-ақ, вагонның рамасы мен жүріс бөлігін сүртпеуі.
38
Ұлттық инфрақұрылым операторының немесе тасымалдаушының локомотивтерімен қызмет көрсету кезінде тасымалдаушы мен тармақ иеленушінің арасында вагондарды беруге-алуға арналған шарттармен қамтамасыз ету.
39
Тіреуіш жапсырмалардың жұмыс қыры мен үшкірдің немесе жылжымалы (айналмалы) өзекшенің мойынының арасында 2 мм.-ден астам Саңылау жіберілген жолды пайдалану.
40
Тік және көлденең сатының шамасы 5 мм.-ден асатын жолды пайдалану.
41
Саңылаулардың түйіскен жерінде 35 мм.-ден асатын жолды пайдалану.
42
Рельстің соңында барлық болттарды кесу кезінде жолды пайдалану (түйісті бір жақты теңестіру).
43
Рельс табаны төсем ребордасынан бес шпалдан немесе брустардан шыққан кезде жол берілген жолдарды пайдалану.
44
Қатарынан 6-дан астам жарамсыз (бұтаның шірігі) ағаш шпалдары табылған жолды пайдалану.
45

Не установление сигнальных знаков "С" с правой стороны по ходу движения поездов, на расстоянии 500 - 1500 м. от переездов, а на перегонах, на которых поезда обращаются со скоростями более 120 километров в час,- на расстоянии 800 - 1500 м.
60.
Не установление на подходах к месту прогона скота на расстоянии 20 м. от крайних рельсов таблички с надписями на государственном и русском языках: "Берегись поезда! Место прогона скота", на расстоянии 3-4 м. от крайнего рельса, поперек дорожек для прогона скота - столбики для предотвращения выезда на путь транспортных средств.
61.
На переездах с интенсивным движением транспортных средств, а также со скоростным движением пассажирских поездов применяется специальные УЗП для предотвращения несанкционированного въезда транспортных средств на переезды, УЗП полностью перекрывает проезжую часть автомобильной дороги.
62.
Отсутствие механизированных шлагбаумов перекрывающий всю проезжую часть дороги и сигнальные фонари, применяемые в темное время суток, а также днем при плохой видимости (тумане, метели и других неблагоприятных условиях).
63.
Не установление шлагбаума
с обеих сторон переезда, на обочине автомобильной дороги с правой стороны по ходу движения автотранспорта так, чтобы их брусья при закрытом положении располагались на высоте 1-1,25 м. от поверхности проезжей части☐ дороги.
64.
Отсутствие заградительныхбрусьев шлагбаумов (основных и запасных) имеющих окраску чередующимися полосами красного и белого цвета, наклоненными (если смотреть со стороны автомобильной дороги) вправо по горизонтали под углом 45-50°. Ширина полос - 500 - 600 мм. Конец заградительного бруса имеет красную полосу шириной 250 - 300 мм. Брусья шлагбаумов оборудуются светоотражающими устройствами красного цвета.
65.
Не оборудованы электрическим освещением все переезды I и II категорий, а также III и IV категорий при наличии продольных линий электроснабжения.
66.
Не установление переездных светофоров с правой стороны по направлению движения транспортных средств. В отдельных случаях (ограничение видимости, интенсивность движения) переездные светофоры устанавливают и на противоположной стороне автомобильной дороги.
67.
Необеспечение зимой переездов постоянным запасом инертного материала (песок) для посыпания проезжей части переезда и пешеходных дорожек в границах переезда вовремя гололеда.
68.
Отсутствие обследования всех остальных искусственных сооружений не реже одного раза в 10 лет.
69.
Отсутствие сплошной замены мостовых брусьев.
70.
Отсутствие замены без балластных плит и элементов мостового полотна.
71.
Отсутствие возобновления окраски, замены гидроизоляции балластных корыт искусственных сооружений.
72.
Отсутствие замены дефектных пролетных строений искусственных сооружений.
73.
Не устранение негабаритности искусственных сооружений
74.
Не содержание верхнего строения пути в пределах искусственных сооружений и на подходах к ним.
75.
Стрелки и подвижные сердечники крестовин (кроме расположенных на горочных и сортировочных путях), в том числе централизованные и имеющие контрольные замки, оборудуются типовыми приспособлениями для возможности запирания их навесными замками.
Должностное (ые) лицо (а)_____________________________________________
____________________________________________________________________
(должность) (подпись)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
Руководитель
Субъекта контроля __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
(должность)
____________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 10
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133

500 - 1500 м. қашықтықта, ал поездар сағатына 120 километрден астам жылдамдықпен айналатын аралықтарда 800 - 1500 м. қашықтықта орнатылмауы.
60
Малды айдап өтетін жерге кіреберісте шеткі рельстерден 20 м. қашықтықта мемлекеттік және орыс тілдерінде "Поездан сақ бол! Мал айдау орны!".
Ал шеткі рельстен 3-4 м. қашықтықта, мал айдап өтуге арналған жолдарға көлденең - көлік құралдарының жолға шығуын болдырмау үшін бағаналар орналастырылмауы.
61
Көлік құралдарының қарқынды қозғалысы, сондай-ақ жолаушылар поездарының жүрдек қозғалысы бар өткелдерде көлік құралдарының өтпелерге рұқсатсыз кіруін болдырмау үшін арнайы ЖБЗ қолданылады, ЖБЗ автомобиль жолының жүру бөлігін толығымен жабатын.
62
Механикаландырылған шлагбаумдар жолдың барлық жүру бөлігін жабады және тәуліктің қараңғы уақытында, сондай-ақ күндіз нашар көрінгенде (тұман, боран және басқа да қолайсыз жағдайлар) қолданылатын сигналдық шамдарың болмауы
63
Шлагбаумдар өткелдің екі жағынан, автокөлік қозғалысы бойынша автомобиль жолының оң жағынан жол жиегінде олардың білеулері жабық жағдайда жолдың жүру бөлігінің бетінен 1 - 1,25 м. биіктікте орналасатындайетіп орнатылмауы.
64
Шлагбаумдардың (негізгі және қосалқы) бөгегіш брустары көлденеңінен 45-50°бұрышпен оңға қарай еңкейтілген (автомобиль жолы жағынан қараса) қызыл және ақ түсті кезектесетін жолақтармен боялған. Жолақтардың ені - 500 - 600 мм.бөгегіш арқанның ұшында ені 250 - 300 мм. қызыл жолақ болмауы.
65
Электрмен жабдықтаудың бойлық желілері болған кезде I және II санаттардағы, сондай-ақ III және IV санаттардағы барлық өткелдер электр жарығымен жабдықталмауы.
66
Өтпелік бағдаршамдарды көлік құралдары қозғалысының бағыты бойынша оң жағынан орнатылмауы. Жекелеген жағдайларда (көрінуді шектеу, қозғалыс қарқындылығы) өткел бағдаршамдары автомобиль жолының қарама-қарсы жағында да орнатылмауы.
67
Қыста өткелдер көктайғақ кезінде өткел шекарасында өткелдің жүру бөлігін және жаяу жүргіншілер жолдарын себу үшін инертті материалдың (құмның) тұрақты қорымен қамтамасыз етпеуі.
68
Барлық басқа да жасанды құрылыстардың кемінде 10 жылда бір рет тексерілмеуі.
69
Көпір брустарын жаппай ауыстырылмауы.
70
Балласт тақталарынсыз және көпір төсемінің элементтерінсіз ауыстырылуы.
71
Жасанды құрылыстардың балласты астауларын гидрооқшаулауды ауыстыру, бояуды жаңартпауы.
72
Жасанды құрылыстардың габаритсіздігінің жойылмауы.
73
Жасанды құрылыстардың габаритсіздігінің жойылмауы.
74
Жасанды құрылыстар шегінде және оларға кіреберістерде жолдың жоғарғы құрылысын күтіп ұстамауы.
75
Айқастырмалардың бағыттамалары мен жылжымалы өзекшелері (дөңестік және сұрыптау жолдарында орналасқандардан басқа), оның ішінде орталықтандырылған және бақылау құлыптары бар, оларды аспалы құлыптармен бекіту мүмкіндігі үшін үлгілік құрылғылармен жабдықталады.
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) _____________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы)
____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі______________ (Т.А.Ә. болған жағдайда)
(лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына

Приложение 4-1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта
в отношении вспомогательной службы железнодорожного транспорта _______
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля)
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) контроля __________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Нетребуется
Соответствует требованиям
Несоответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Оставление стоящих в рабочем состоянии локомотивов, моторвагонного и СПС под наблюдением работника, знающего правила их обслуживания, а на станционных путях – машиниста, водителя СПС или их помощников на деповских путях и путях хозяйствующих субъектов.
2.
Осуществление выпуска в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижного состава, в том числе СПС, имеющий неисправности, угрожающие безопасности движения.
3.
Не оборудование подвижного состава и СПС сцепным устройством, исключающим самопроизвольное разъединение единиц железнодорожного подвижного состава.
4.
Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у локомотивов, пассажирских и грузовых порожних вагонов - не более 1080 мм.
5.
Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у локомотивов и пассажирских вагонов с людьми - не менее 980 мм.
6.
Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у грузовых вагонов (груженых) - не менее 950 мм.
7.

4-1-қосымша
Теміржол көлігі саласындағы теміржол көлігіндегі қосалқы қызметіне қатысты тексеру парағы Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
субъектіге (объектіге) бару арқылы профилактикалық бақылау/
Тексеру тағайындау туралы акт_______________________________________
___________________________________________________________________
(№, дата)
Тексерілетін субъектінің атауы (объектінің)______________________________
__________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) __________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жері ____________________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізімі
Қажет етіледі
Қажет етілмейді
Талаптарға сәйкестігі
Талаптарға сәйкес келмеуі
1
2
3
4
5
6
1.
Жұмыс iстеп тұрған локомотивтер, моторвагонды және АЖҚ оларды пайдалану қағидаларын білетін жұмыскердiң, ал станциялық жолдарда - машинистің, АЖҚ жүргізушісінің немесе депо жолдары мен шаруашылық жүргізу субъектілері жолдарындағы олардың көмекшілерінің қадағалауын қалдыруы.
2.
Қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақаулары бар жылжымалы құрамды, оның ішінде АЖҚ пайдалануға және поездарда жүрудің жүзеге асырылуы.
3.
Жылжымалы құрам және АЖҚ темiржол жылжымалы құрам бiрлiктерiнiң өздiгiнен ажырауына жол бермейтiн тiркеу құрылғысымен жабдықталмауы.
4.
Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстi деңгейiнiң үстiнен биiктiгі локомотивтерде, жолаушылар және бос жүк вагондарында - 1080 миллиметрден (бұдан әрі - мм). артық болмауы.
5.
Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі локомотивтерде және адамдары бар жолаушылар вагондарында – кем дегенде 980 мм. болмауы.
6.
Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі жүк вагондарында (жүк тиелген) - кем дегенде 950 мм. болмауы
7.

Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у СПС в порожнем состоянии - не более 1080 мм., в груженом - не менее 980 мм.
8.
Необеспечение габарита сооружений и устройств при проведении любых ремонтных, строительных и других работ.
9.
Осуществление внесения изменений в конструкцию эксплуатируемого железнодорожного подвижного состава, влияющих на его эксплуатационные характеристики, при условии соблюдения требований эксплуатационной документации.
10.
Все элементы вагонов по прочности, устойчивости и техническому состоянию обеспечивают безопасное и плавное движение поездов.
11.
Отсутствие ограничителей вертикальных перемещений на автосцепках пассажирских вагонов, а также на автосцепках СПС, локомотива работающего по технологии совместно в сцепе с пассажирским поездом.
12.
Отсутствие расстояния между внутренними гранями колес у ненагруженной колесной пары 1440 мм. У локомотивов и вагонов, а также специального самоходного подвижного состава, обращающихся в поездах со скоростью свыше 120 км/час до 140 км/час, допущения отклонения в сторону увеличения не более 3 мм. и в сторону уменьшения не более 1 мм., при скоростях до 120 км/час допущения отклонения в сторону увеличения и уменьшения не более 3 мм.
13.
Не допущение выпуска в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижной состав, включая СПС с трещиной в любой части оси колесной пары или трещиной в ободе, бандаже, диске и ступице колеса, при наличии остроконечного наката на гребне колесной пары.
14.
Расстояние между внутренними гранями колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." 1440 мм., обращающихся в поездах со скоростью до 160 км.в час, отклонения допускаются в сторону увеличения не более 3 мм. и в сторону уменьшения не более 1 мм.
15.
Толщина гребня колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." не менее 28 мм., толщина обода колеса – не менее 40 мм., прокат по кругу катания - не более 3 мм.
16.
Разница диаметров колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." по кругу катания при обточке с выкаткой колесной пары - не более 0,5 мм., без выкатки - не более 1 мм.
17.
Разница диаметров колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." между тележками смежных вагонов – не более 5 мм.
18.
Не превышение скорости движения 140 км/час приналичие ползунов (выщербин) на поверхности катания колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." глубиной до 0,5 мм.
19.

Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі АЖҚ-да бос күйiнде - 1080 мм. артық болмайды, тиелген күйiнде – кем дегенде 980 мм. болмауы.
8.
Кез келген жөндеу, құрылыс және басқа жұмыстарды жүргізген кезде құрылыстар мен құрылғылардың габариттерін қамтамасыз етпепеуі.
9.
Пайдаланылатын теміржол жылжымалы құрамының конструкциясына пайдалану сипаттамаларына әсерін тигізетін өзгерістер енгізуді пайдалану құжаттамасының талаптарын сақтамауы.
10.
Вагондардың барлық элементтері беріктігі, орнықтылығы және техникалық жай-күйі бойынша поездардың қауіпсіз және жатық қозғалуын қамтамасыз етеді.
11.
Жолаушылар вагондарының автотiркегiшiнде, сондай-ақ технология бойынша жолаушылар поезымен тiркелiп жұмыс iстейтiн АЖҚ, локомотивтiң автотiркегiшiнде тiгiнен ауыстыруды шектегiштердің болмауы.
12.
Жүктелмеген дөңгелек жұбы дөңгелектерінің ішкі қырлары арасында 1440 мм. қашықтықтың болмауы. Жылдамдығы сағатына 120 км. жоғары және сағатына 140 км. дейінгі поездарда айналатын локомотивтерде және вагондарда, сондай-ақ өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрамда ұлғаю жағына қарай 3 мм. артық болмайтын ауытқуларға және кему жағына қарай 1 мм. артық болмайтын ауытқуларға рұқсат етіледі, жылдамдығы сағатына 120 км. дейін болғанда, 3 мм. артық болмайтын ауытқуларға жол беріледі.
13.
Жылжымалы құрамды, сонымен қоса АЖҚ-ны, егер оның дөңгелек жұбы осінің кез келген бөлігінде немесе оның құрсауында, бандажында, дискісінде және дөңгелек күпшегінде жарығы, дөңгелек сүйірленген қажағы болса, пайдалануға беруге және поездармен жүруі.
14.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жылдамдығы сағатына 160 км. дейiнгi поездарда жолаушы вагондарының дөңгелектерінің iшкi қырларының арасындағы қашықтық 1440 мм. болуға ауытқулары ұлғаюы жағына 3 мм. және азаю жағына да 1 мм. аспауға тиiс.
15.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондары дөңгелектерінің жотасының қалыңдығы 28 мм. кем болмауға, дөңгелек құрсауының қалыңдығы – кем дегенде 40 мм., дөңгелеу шеңберi бойынша айналып жүруі 3 мм. артық болмауға тиiс.
16.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондары дөңгелектерінің сырғанау шеңберi бойынша дөңгелек диаметрлерiнiң айырмашылығы дөңгелек жұбын шығарып қайрау кезiнде – 0,5 мм. артық болмайды, шығарусыз – 1 мм. артық болмайды.
17.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының шектес вагондар арбаларының арасындағы дөңгелек диаметрлерiнiң айырмашылығы – 5 мм. артық болмайды.
18.
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының сырғанау бетiнде тереңдiгi 0,5 мм. дейiнгi сырғақ (ойық) бар болған жағдайда, қозғалыс жылдамдығы сағатына 140 км. артық аспауы.
19.

Не превышение скорости движения 120 км/час при наличии ползунов (выщербин) на поверхности катания колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." глубиной от 0,5 мм. до 1 мм.
20.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. в грузовом поезде.
21.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 110 мм. между локомотивом и первым груженым вагоном грузового поезда.
22.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. между локомотивом и первым вагоном пассажирского поезда.
23.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 70 мм. в пассажирском поезде, следующем со скоростью до 120 км/час.
24.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 50 мм. то же со скоростью 121-140 км/час.
25.
Разница по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. между локомотивом и подвижными единицами СПС
26.
Не оборудование пассажирских поездов, следующих со скоростью 161 км/час. и более беззазорной автосцепкой между вагонами.
27.
Периодический осмотр локомотивных, а также установленных на пассажирском, моторвагонном и специальном подвижном составе устройств безопасности и поездной радиосвязи на контрольном пункте с проверкой действия и регулировкой этих устройств, также владельцами инфраструктуры и железнодорожного подвижного состава.
28.
Не испытание и не освидетельствование устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализации и автоматики, манометров, предохранительных клапанов, воздушных резервуаров на локомотивах и моторвагонном подвижном составе
29
Содержание в исправном состоянии и эффективное использование средств дефектоскопии и систем диагностики.
30.
Невыполнение деповского и капитального ремонта вагонов с истекшим сроком службы после диагностирования их технического состояния по Техническому решению, при этом не превышение 5 лет продлеваемого срока службы, общий установленный срок службы вагонов, с учетом продления, не превышение полуторного назначенного срока службы, указанного в Технических условиях завода-изготовителя на базовый вагон.
31.
Отсутствие предохранительных устройств всех частей рычажной тормозной передачи, разъединение или излом которых вызывает выход из габарита или падение на путь.
32.
До проведения видов ремонта и установления нового назначенного срока службы, тяговые транспортные средства с истекшим сроком службы не эксплуатируется.
33.
Работы по продлению срока службы СПС выполняются юридическими лицами, имеющих технологическую оснащенность и компетентный персонал.
34.
Для проведения техническое обслуживание и сервисное обслуживание локомотивов локомотиворемонтные предприятия имеют подготовленный персонал, допущенный к выполнению регламентных работ и оснащены соответствующим технологическим оборудованием и оснасткой, средствами контроля и диагностики.
Должностное (ые) лицо (а)____________________________________________
(должность) (подпись)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
Руководитель
Субъекта контроля __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________
(должность)
____________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 11
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133

"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының сырғанау бетiнде тереңдiгi 0,5 мм. 1 мм. дейiнгi сырғақ (ойық) бар болған жағдайда, қозғалыс жылдамдығы сағатына 120 км. артық аспауы.
20.
Жүк поезында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 100 мм. асырмауы.
21.
Локомотив пен жүк поезының жүк тиелген бiрiншi вагоны арасында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 110 мм. асырмауы.
22.
Локомотив пен жолаушылар поезының бiрiншi вагоны арасында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 100 мм. асырмауы.
23.
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты сағатына 120 км. жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында 70 мм. асырмауы.
24.
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты сондай сағатына 121-140 км. жылдамдықпен 50 мм. аспауы.
25.
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты локомотив пен АЖҚ-тың жылжымалы бiрлiктерi арасында 100 мм. аспауы.
26.
Сағатына 161 км. және одан артық жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында вагондар арасының саңылаусыз автотiркегiшпен жабдықталмауы.
27.
Локомотивтiк, сондай-ақ жолаушылар, моторвагонды және арнайы жылжымалы құрамға орнатылған қауiпсiздiк және поездық радиобайланыс құрылғылары осы құрылғылардың жұмысын тексеру және оларды реттеу арқылы бақылау пунктiнде кезең-кезеңмен қарап тексерiледi.
28.
Электр сақтандырғыш құрылғыларын, өрт сөндiру құралдарын, өрт сигнализациясы және локомотивтердегi және моторвагонды жылжымалы құрамдағы автоматика, манометрлер, сақтандырғыш клапандар, ауа резервуарларын белгiленген мерзiмдерде сынақтан және куәландырудан өткiзбеуi.
29
Дефектоскопия құралдары мен диагностика жүйелерін жарамды жағдайда ұстамауы және тиімді пайдаланбауы.
30.
Қызмет ету мерзімі өткен вагондарға деполық және күрделі жөндеу жүргізбеуі, олардың техникалық жағдайын Техникалық шешім бойынша диагностикадан өткізген соң орындалады, бұл ретте ұзартылған қызмет ету мерзімі 5 жылдан аспайды, вагондардың жалпы белгіленген қызмет ету мерзімі, ұзартуды ескергенде, шығарушы зауыттың базалық вагонға арналған техникалық шарттарында көрсетілген қызмет ету мерзімінің біржарымдық мөлшерінен аспауы.
31.
Иiнтiректiк тежегiш берiлiстiң ажырауы немесе омырылуы габариттен шығып кетуге немесе жолға түсiп қалуға алып келуi мүмкiн барлық бөлiктерiнiң сақтандырғыш құрылғыларының болмауы.
32.
Жөндеу түрлерін жүргізгенге және жаңа белгіленген қызмет мерзімін белгілегенге дейін қызмет ету мерзімі өткен тартқыш көлік құралын пайдаланбау.
33.
АЖҚ қызмет ету ☐ерзімін ұзарту жөніндегі жұмыстарды технологиялық жарақтануы және құзыретті персоналы бар заңды тұлғалар орындайды.
34.
Локомотивтерге техникалық және сервистік қызмет көрсетуді жүргізу үшін локомотив жөндеу кәсіпорындарында тиісті технологиялық жабдықтармен, бақылау және диагностика құралдарымен жарықталған, даярланған персонал болмауы.
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) __________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы)
____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі_________________________________
(Т.А.Ә. болған жағдайда) (лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына

Расстояние между осями смежных путей на железнодорожных станциях (далее - станции) на прямых участках не менее 4800 мм., на второстепенных путях и путях грузовых районов - не менее 4500 мм.
40
Расстояние 4100 мм. при расположении главных путей крайними на станциях.
41
Расстояние между осями путей, предназначенных для непосредственной перегрузки грузов из вагона в вагон, 3600 мм.
42
Отсутствие у Национального оператора инфраструктуры чертежей и описания всех имеющихся на дистанции сооружений и устройств путевого хозяйств.
43
Отсутствие у Национального оператора инфраструктуры масштабные и схематические планы станций, продольные профили всех главных и станционных путей, сортировочных горок, а также железнодорожных подъездных путей, где обращаются локомотивы.
44
Несоответствие ширины земляного полотна, поверху на прямых участках пути верхнему строению пути.
45
Допущение на существующих линиях до их реконструкции ширины земляного полотна не менее: на однопутных линиях - 5,5 м., двухпутных - 9,6 м., а в скальных и дренирующих грунтах на однопутных линиях не менее – 5,0 м., двухпутных - 9,1 м.
46
Отсутствие минимальной ширины обочины земляного полотна поверху 0,4 м. с каждой стороны пути.
47
Соответствие номинального размера ширины колеи между внутренними гранями головок-рельсов на прямых участках пути и на кривых радиусу 350 м. и более - 1520 мм.
48
Ширина колеи на более крутых кривых предусмотрена 1530 мм. - при радиусе от 349 до 300 м. на деревянных шпалах.
49
Ширина колеи на более крутых кривых предусмотрена 1520 мм. - при радиусе от 349 до 300 м. на железобетонных шпалах.
50
Ширина колеи на более крутых кривых предусмотрена 1535 мм. - при радиусе 299 м. и менее для всех видов шпал.
51
Эксплуатация участков железнодорожных путей шириной колеи - 1524 мм. на прямых и кривых участках пути радиусом более 650 м.
52
Ограждения мостов и тоннелей контрольно-габаритными устройствами, оборудование оповестительной сигнализацией и заградительными светофорами.
53
Снабжение искусственных сооружений противопожарными средствами и приспособлениями для осмотра.
54
Не применение путеизмерительных вагонов и тележек, вагон-дефектоскопов, дефектоскопных автомотрис, дефектоскопных тележек, лаборатории по дефектоскопии, мостовых, тоннельных, путевых обследовательских, габарито-обследовательских, испытательных, ремонтно-обследовательско-водолазных станции для контроля за состоянием пути и сооружений на магистральной железнодорожной сети.
55
Не установление ограждающих устройств на станциях и в местах близко расположенных к населенным пунктам, выпаса скота, для обеспечения безопасности движения поездов на железнодорожных путях.
56
Несоответствие условиям эксплуатации (грузонапряженности, осевым нагрузкам и скоростям движения поездов) рельсов и стрелочных переводов на главных и станционных путях по мощности и состоянию.
57
Не установление перед остряками всех противошерстных стрелочных переводов на главных путях отбойных брусьев.
58
Укладка вновь стрелочных переводов в главные пути на кривых участках.
59
Не оборудование централизованных стрелок в зависимости от климатических условий устройствами механизированной очистки или снеготаяния.
60
Необорудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками расположенные на путях, по которым производится прием и отправление поездов, а также охранные.
61
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие на пути, выделенные для стоянки вагонов с опасными грузами класса 1 (взрывчатыми материалами).
62
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие на пути, предназначенные для стоянки восстановительных и пожарных поездов.
63
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие в предохранительные и улавливающие тупики.
64
Не оборудование нецентрализованных стрелок контрольными стрелочными замками ведущие на пути, выделенные для отстоя вагонов-дефектоскопов, путеизмерительных вагонов, железнодорожно-строительных машин.
65
Не оборудование стрелок и подвижных сердечников крестовин (кроме расположенных на горочных и сортировочных путях), в том числе централизованных и имеющих контрольные замки типовыми приспособлениями для возможности запирания их навесными замками. Обеспечение этих приспособлении плотным прилеганием остряка к рамному рельсу, подвижного сердечника крестовины к усовику.
66
Расположение предохранительных тупиков или охранных стрелок в местах пересечения магистральной железнодорожной сети в одном уровне, а также примыкания линий, железнодорожных подъездных и соединительных путей к главным путям на перегонах и станциях.
67
Отсутствие улавливающих тупиков на перегонах, имеющих затяжные спуски, а также на станциях, ограничивающих такие перегоны.
68
Не установление у главных путей сигнальных и путевых знаков.
69
Не установление у стрелочных переводов и в других местах соединения путей предельных столбиков.
70
Не установление особых путевых знаков для указания границ железнодорожной полосы отвода, а также для обозначения на поверхности земли скрытых сооружений земляного полотна.
71
Сохранение расстояния 3810 мм. на существующих станционных путях, по которым не обращается подвижной состав, построенный по габариту Т.
72
Обеспечение пешеходных переходов в одном уровне с железнодорожными путями, заменой пешеходными тоннелями, пешеходными мостами или отведение под ближайшее искусственное сооружение (трубу, малый мост).
73
Сохранение на период строительства существующих пешеходных дорожек через пути с оборудованием их сигнализацией, предупреждающей о приближении поезда, предохранительными барьерами, щитами с предупредительными надписями.
74
Обслуживание дежурным работником переездов, по которым осуществляется скоростное движение пассажирских поездов.
75
Прекращение движения через переезд транспортных средств и закрытие шлагбаума за 5 минут до прохода скоростного пассажирского поезда дежурным по переезду или работниками, выполняющие его обязанности.
76
Пропуск через железнодорожный переезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств с грузом или без груза, тихоходных машин и автопоездов менее чем за 1 час до прохода скоростного пассажирского поезда.
77
Не ограждение сигналами с обеих сторон всякого препятствия для движения (место, требующее остановки) на перегоне и станции, а также место производства работ, опасное для движения, требующее остановки или уменьшения скорости, независимо от того, ожидается поезд (маневровый состав) или нет.
78
Начало работ до ограждения сигналами препятствия или места производства работ, опасного для движения.
79
Снятие сигналов, ограждающих препятствие или место производства работ, до устранения препятствий, полного окончания работ, проверок состояния пути, контактной сети и соблюдения габаритов.
80
Отсутствие заявки о выдаче предупреждений в связи с предстоящим производством предвиденных работ дорожными мастерами, начальниками и электромеханиками районов контактной сети, электромеханиками дистанций сигнализации и связи - на время производства работ, но не более чем на 12 часов.
81
Отсутствие заявки о выдаче предупреждений в связи с предстоящим производством предвиденных работ директорами дистанции пути, сигнализации и связи, дистанций электроснабжения - на срок до 5 суток.
82
Переход через железнодорожные пути обеспечивается в установленных местах по пешеходным мостам, через тоннели, железнодорожные переезды. Допущение перехода железнодорожных путей по пешеходным настилам на станциях, где нет мостов и тоннелей.
83

Темiр жол станцияларында (бұдан әрi - станциялар) түзу учаскелерде шектес жолдар осьтерiнiң арасындағы қашықтық 4800 мм. кем болмайды, екiншi дәрежелi жолдар мен жүк аудандарының жолдарында 4500 мм. кем болмайды.
40
Станцияларда бас жолдар шетте орналасқан болса, олардың арасындағы қашықтықтық 4100 мм
41
Жүкті тікелей вагоннан вагонға қайта тиеуге арналған жолдардың осьтері арасындағы қашықтықтық 3600 мм..
42
Ұлттық инфрақұрылым операторында дистанцияда бар барлық жол шаруашылығын құрылыстары мен құрылғыларының сызбалары мен сипаттамаларының болмауы.
43
Ұлттық инфрақұрылым операторында станциялардың масштабтық және схемалық жоспарларының, барлық бас және станциялық жолдардың, сұрыптау дөңестерiнiң, сондай-ақ локомотивтер айналатын темiр жол кiрме жолдарының бойлық бейiндерiнің болмауы..
44
Жер төсемiнiң үстiңгi жағындағы енi жолдың түзу учаскелерiнде жолдың үстiңгi құрылысына сәйкес болмауы.
45
Қолданыстағы желiлерде оларды реконструкциялауға дейiн жер төсемiнiң енi кем дегенде: дара жолды желiлерде - 5,5 м., қосжолды желiлерде - 9,6 м., ал дара жолды желiлердегi жартастық және құрғатқыш топырақтарда кем дегенде - 5,0 м., қосжолды желiлерде 9,1 м. болуына рұқсат етпеу.
46
Жер жиегiнiң үстiңгi бетiндегi ең аз енi жолдың әр жағынан 0,4 м..
47
Жолдың түзу учаскелерiнде және радиусы 350 м. және одан үлкен қисықтардағы рельстердiң бастиектерiнiң iшкi шеттерi арасындағы жолтабан енiнiң номиналдық көлемiнің - 1520 мм. сәйкестігі.
48
Едәуiр тiк келетiн учаскелердегi жолтабанның енi радиусы 349-дан 300 м. дейiн ағаш шпалдарда - 1530 мм.
49
Едәуiр тiк келетiн учаскелердегi жолтабанның енi, радиусы 349-дан 300 м. дейiн темiрбетон шпалдарда - 1520 мм..
50
Едәуiр тiк келетiн учаскелердегi жолтабанның енi, радиусы 299 м. және одан кем барлық шпалдар түрiнде - 1535 мм.
51
Темір жол желілерінің учаскелері мен жолдарында радиусы 650 м. артық учаскелерде жолтабан енінің номиналдық көлемі 1524 мм. пайдалануы.
52
Көпiрлер мен тоннельдерді бақылау-габариттiк құрылғыларымен қоршау, хабарлау сигнализациясымен және бөгегiш бағдаршамдарымен жабдықтау.
53
Жасанды құрылыстарды өртке қарсы құралдармен және қарап тексеруге арналған аспаптармен жабдықтау.
54
Жолдың және құрылыстардың жай-күйiн бақылау магистральдық темiр жол желiсiнде жол өлшегiш вагондар мен арбашалар, ақаутапқыш вагондар, ақаутапқыш автомотрисалар, ақаутапқыш арбашалар, ақаутабу жөнiндегi зертханалар, көпiрлiк, тоннельдiк, жолды тексерушiлiк, габарит-тексерушiлiк, сынау, жөндеу-тексеру-сүңгуiр станцияларының қолданылмауы.
55
Темір жолдармен поездар қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін станцияларда және елді мекендерге, мал бағу орындарына жақын орналасқан жерлерде қоршау құрылғыларын орнатпауы.
56
Басты және станциялық жолдардағы рельстер мен бағыттамалық бұрмалардың қуаты мен жай-күйi бойынша пайдалану жағдайларына (жүктасымалдылығы, осьтiк жүктемелер және поездардың қозғалыс жылдамдықтары) сәйкес келмеуі.
57
Бас жолдардағы барлық қарсы бағыттамалық бұрмалардың үшкiрлерi алдынан бастап тепкiш бiлеулер орнатпауы.
58
Қисық учаскелерде басты жолдарға жаңадан бағыттамалық бұрмаларды орнатуы.
59
Орталықтандырылған бағыттамаларды климаттық және басқа жағдайларға байланысты механикаландырылған тазарту немесе қар ерiту құрылғыларымен жабдықтамауы.
60
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды поездарды қабылдау және жөнелту жүргiзiлетiн жолдарда орналасқан бақылау бағыттама, сондай-ақ күзеттік құлыптармен жабдықтамауы.
61
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды 1-класты қауiптi жүктерi (жарылғыш материалдары) бар вагондардың тұруына бөлiнген жолдарға апаратын бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы.
62
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды қалпына келтiру және өрт сөндiру поездарының тұруына бөлiнген жолдарға апаратын бағыттамалар бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы.
63
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды сақтандырғыш және ұстағыш тұйықтарға апаратын бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы.
64
Орталықтандырылмаған бағыттамаларды дефектоскоп вагондардың, жол өлшегiш вагондардың, темiржол құрылыс машиналарын тоқтатып қоюға бөлiнген жолдарға апаратын бақылау бағыттама құлыптарымен жабдықтамауы.
65
Бағыттамалар және айқастырмалардың жылжымалы өзекшелерi (дөңестiк және сұрыптау жолдарында орналасқандардан басқа), соның iшiнде орталықтандырылған және бақылау құлыптары барлары, оларды iлiнбелi құлыппен жабудың мүмкiндiгi болу үшiн үлгi құралдармен жабдықталады. Бұл құралдар үшкiрдiң рамалық рельске, айқастырманың жылжымалы өзекшесiн жақтауға тығыз жанасуын қамтамасыз етпеуі.
66
Магистральдық темiр жол желiсiнiң бiр деңгейде қиылысатын, сондай-ақ желiлердiң, темiр жол кiрме және қосылу жолдарының басты жолдарға қосылатын жерлерiнде аралықтар мен станцияларда сақтандырғыш тұйықтары немесе қорғағыш бағыттамалардың орналасуы.
67
Созылмалы еңiстерi бар аралықтарда, сондай-ақ осындай аралықтарды шектейтiн станцияларда сақтандырғыш тұйықтарының болмауы.
68
Бас жолдардың жанында жол және сигнал белгiлерiнің орнатылмауы.
69
Бағыттамалық бұрмалардың жанында және жолдар қосылатын басқа жерлерде шектiк бағаншалардың орнатылмауы.
70
Темiр жолға бөлiнген белдеу шекарасын көрсету үшiн, сондай-ақ жер төсемiнiң көрiнбейтiн құрылыстарын жер бетiнде белгiлеу үшiн ерекше жол белгiлерiнің орнатылмауы.
71
Т габаритi бойынша салынған жылжымалы құрам айналмайтын пайдаланудағы станциялық жолдарда 3810 мм. қашықтықты қалдырылуы.
72
Жаяу жүргiншi өтпелерiнің темiр жолдармен бiр деңгейдегі жаяу жүргiншi тоннельдерi немесе жаяу жүргiншi көпiрлерiмен алмастырылуы не болмаса, жақын жердегi жасанды құрылыстың (құбырдың, кiшi көпiрдiң) астына жiберiлуi.
73
Құрылыс кезеңіне қолданыстағы жолдар арқылы өтетін жаяу жүргінші жолдарының, оларды поездың жақындауы туралы ескертетін сигнализациямен, сақтандырғыш тосқауылдармен, ескерту қалқандарымен жабдықтай отырып, сақталуы.
74
Жолаушылар поездарының жүрдек жылдамдығы жүзеге асырылатын барлық өтпелерге кезекшi қызметкерлердің қызмет көрсетуі.
75
Өтпе бойынша кезекшi немесе оның мiндеттерiн орындайтын қызметкердің жүрдек жолаушылар поезының өтуiне 5 минут қалғанда өтпе бойынша көлiк құралдарының қозғалысын тоқтатуы және тоспаны жабуы.
76
Темiр жол өтпесi бойынша жүгi бар немесе жүксiз iрi габариттi және ауыр салмақты көлiк құралдарын, баяу жүрiстi машиналар мен автопоездарды жүрдек поездың өтуiне 1 сағат қалғанда өткiзуі.
77
Аралықта және станцияда қозғалыс үшiн кез келген кедергi (тоқтауды талап ететiн жер), сондай-ақ қозғалыс үшiн қауiптi, тоқтауды немесе жылдамдықты азайтуды талап ететiн, жұмыстар жүргiзiлетiн жер поездың (маневрлiк құрамның) келуiне қарамастан екi жақтан да сигналдармен қоршалмауы.
78
Қозғалыс үшiн қауiптi, жұмыстар жүргiзiлетiн жер сигналдармен қоршалғанға дейiн жұмыстарға кiрiсуі.
79
Кедергi жойылғанға, жұмыстар толық аяқталғанға, жолдың, түйiспе желiсiнiң күйi, габариттiң сақталуы тексерiлгенге дейiн, кедергiнi немесе жұмыстар жүргiзiлетiн жердi қоршап тұрған сигналдарды алуы.
80
Алда болатын көзделген жұмыстарды жүргізумен байланысты жол шеберлері, түйіспе желісі аудандарының бастықтары мен электрмеханиктері, сигнал беру және байланыс дистанцияларының электрмеханиктерінің жұмыстарды жүргізу уақытына, бірақ 12 сағаттан аспайтын уақытқа ескертулер беру туралы өтінімдердің болмауы.
81
Алда болатын көзделген жұмыстарды жүргізумен байланысты жол, сигнал беру және байланыс дистанциялары, электрмен жабдықтау дистанциялары бастықтарының 5 тәулікке дейінгі мерзімге ескертулер беру туралы өтінімдердің болмауы.
82
Теміржолдардан өту тек белгіленген орындардарда, жаяу жүргіншілер көпірлері, туннельдері, теміржол өткелдері арқылы ғана қамтамасыз етіледі. Көпірлері мен туннельдері жоқ станцияларда теміржолдардан жаяу жүргіншілер төсемдері арқылы өтуге жол беру.
83

Отсутствие показании выходных и маршрутных светофоров главных путей отчетливо различимые на расстоянии не менее 400 м., выходных и маршрутных светофоров боковых путей, а также пригласительных сигналов и маневровых светофоров - на расстоянии не менее 200 м.
84
Отсутствие ключа - жезла для хозяйственных поездов на станциях, расположенных на участках, оборудованных путевой блокировкой, а на станциях участков с полуавтоматической блокировкой, где применяется подталкивание поездов с возвращением подталкивающего локомотива, - ключей-жезлов и для них.
85
Отсутствие устройств на станциях, расположенных на линиях, оборудованных автоматической и полуавтоматической блокировкой и радиоблокировкой не допускающие открытия входного светофора при маршруте, установленном на занятый путь.
86
Отсутствие контроля занятости путей и стрелок на аппарате управления.
87
Открытие входного светофора при маршруте, установленном на занятый путь, устройствами электрической централизации.
88
Перевод стрелки под подвижным составом устройствами электрической централизации.
89
Открытие светофоров, соответствующих данному маршруту, если стрелки не поставлены в надлежащее положение устройствами электрической централизации.
90
Перевод входящий в маршрут стрелки или открытия светофора противоположному маршруту при открытом светофоре, ограждающем установленный маршрут устройствами электрической централизации.
91
Обеспечение приводами и замыкателями централизованных стрелок при крайних положениях стрелок плотного прилегания прижатого остряка к рамному рельсу и подвижного сердечника крестовины к усовику.
92
Обеспечение приводами и замыкателями централизованных стрелок не допущения замыканий остряков стрелок или подвижного сердечника крестовины при зазоре между прижатым остряком и рамным рельсом или подвижным сердечником и усовиком 4 мм. и более.
93
Обеспечение приводами и замыкателями централизованных стрелок отвода другого остряка от рамного рельса на расстояние не менее 125 мм.
94
Допущение стрелочными контрольными замками извлечения ключа только при запертой стрелке.
95
Допущение стрелочными контрольными замками запирания стрелок только в положении, указанном на вынутом из замка ключе, при условии плотного прилегания остряка к рамному рельсу.
96
Допущение стрелочными контрольными замками не допущения возможности запирания стрелки при зазоре между прижатым остряком и рамным рельсом 4 мм. и более.
97
Выделение отдельных радиочастот для каждого маневрового района станции и обслуживающих его локомотивов.
98

Басты жолдардың шығу және маршруттық бағдаршамдарының көрсетулерi кем дегенде көрсетулерiнің 400 м. дейiн, бүйiр жолдардың шығу және маршруттық бағдаршамдарының, сондай-ақ шақыру сигналдарының және маневрлiк бағдаршамдардың көрсетулерiнің кем дегенде 200 м. қашықтықта анық көрiнбеуi.
84
Жол бұғаттауымен жарақтандырылған учаскелерде орналасқан станцияларда бұл құрылғылардың шаруашылықтық поездарға арналған жезл-кiлттерi, ал поездарды итермейтiн локомотивтi қайтарып алып, итермелеу қолданылатын жартылай автоматтық бұғаттауы бар учаскелердiң станцияларын - итергiш локомотивтерге де арналатын жезл-кiлттерiнің болмауы.
85
Автоматты және жартылай автоматты бұғаттаумен және радиобұғаттаумен жарақтандырылған желiлерде орналасқан станцияларда бос емес жолға қойылған маршрут кезiнде кiру бағдаршамының ашылуына жол бермейтін құрылғылардың болмауы.
86
Басқару аппаратында жолдар мен бағыттамалардың бос еместiгiн бақылаудың болмауы.
87
Электрлiк орталықтандыру құрылғылары бос емес жолға маршрут қойылған кезiнде кiру бағдаршамының ашылуы.
88
Электрлiк орталықтандыру құрылғыларының жылжымалы құрамның астындағы бағыттаманың ауыстырылуы.
89
Егер бағыттамалар тиiстi қалыпқа қойылмаса, электрлiк орталықтандыру құрылғыларының осы маршрут бойынша тиiстi бағдаршамдардың ашылуы.
90
Электрлiк орталықтандыру құрылғылар маршрутқа кiретiн бағыттаманың ауыстырылуына немесе қойылған маршрутты шектейтiн ашық бағдаршам кезiнде қарсы маршрут бағдаршамының ашылуы.
91
Орталықтандырылған бағыттамалардың жетектерi мен тұйықтағыштары бағыттамалардың шеткi жағдайларында қысылған үшкiрдiң рамалық рельске және айқастырманың жылжымалы өзекшесiнiң жақтауға тығыз жанасуын қамтамасыз етуі.
92
Орталықтандырылған бағыттамалардың жетектерi мен тұйықтағыштары қысылған үшкiр мен рамалық рельс немесе жылжымалы өзекшемен жақтаудың арасындағы саңылау 4 мм. және одан астам болған кезде бағыттама үшкiрлерiнiң немесе айқастырманың жылжымалы өзекшесiнiң тұйықталуына жол бермеуiн қамтамасыз етуі.
93
Орталықтандырылған бағыттамалардың жетектерi мен тұйықтағыштарының басқа үшкiрдi рамалық рельстен кем дегенде 125 мм. бұруын қамтамасыз етуі.
94
Бағыттамалардың бақылау құлыптарының кiлттiң тек бағыттаманың жабық күйiнде ғана алынуына жол беруi.
95
Бағыттамалардың бақылау құлыптары бағыттамаларды тек құлыптан суырып алынған кiлтте көрсетiлген қалпында, үшкiрдiң рамалық рельске тығыз жанасқан жағдайында ғана жол беруі.
96
Бағыттамалардың бақылау құлыптары қыстырылған үшкiр және рамалық рельс арасындағы саңылау 4 мм. және одан астам болғанда бағыттаманың жабылуына жол беріледі.
97
Станцияның әр маневрлiк ауданы және оған қызмет көрсететiн локомотивтер үшiн жеке радиожиiлiктердің бөлiнуi.
98

Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 5,0 м. - от земли в ненаселенной местности.
99
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 6,0 м. - от земли в населенной местности.
100
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 4,5 м. - от поверхности пассажирских платформ.
101
Нахождение кабельной линии связи, выполненные методом подвески, при максимальной стреле провеса на высоте не менее 7,0 м. - от полотна автомобильных дорог на железнодорожных переездах.
102
Расстояние от нижней точки проводов воздушных линий автоматики и телемеханики и связи до земли при максимальной стреле провеса не менее 2,5 м. - на перегонах, 3,0 м. - на станциях.
103
Расстояние от нижней точки проводов воздушных линий автоматики и телемеханики и связи до земли при максимальной стреле провеса не менее 5,5 м. - на пересечениях с автомобильными дорогами (на существующих линиях до их переустройства разрешается сохранить расстояние 4,5 м.).
104
Проведение на станционных путях работ, требующих ограждения сигналами остановки или уменьшения скорости, с согласия дежурного по станции и предварительной записи руководителем работ в Журнале осмотра путей, стрелочных переводов, устройств автоматики и телемеханики, связи и контактной сети.
105
Осуществление записи в журнале осмотра путей, стрелочных переводов, устройств СЦБ, связи и контактной сети формы ДУ-46 (далее - журнал осмотра формы ДУ-46) и извещение работника, обслуживающего устройства (дорожного мастера, электромехаников СЦБ и связи, электроснабжения) и дежурного инженера (диспетчера) соответствующей дистанций пути, сигнализации и связи, электроснабжения дежурным по станции, обнаруживший (лично или по докладам других работников) неисправность путей, стрелочных переводов, устройств сигнализации, централизации и блокировки (далее - СЦБ), связи и контактной сети.
106
Осуществление отметки в журнале осмотра формы ДУ-46 об устранении неисправностей соответствующим работником, удостоверивший его подписью и подписью дежурного по станции.
107
Отсутствие каждого жезла имеющего порядковый номер, серию и наименование станций, ограничивающих перегон. Соответствие серий жезлов каждому перегону.
108
Выдача предупреждений при неисправности пути, устройств контактной сети, переездной сигнализации, искусственных и других сооружений, а также при производстве ремонтных и строительных работ, требующих уменьшения скорости или остановки в пути.

Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерiнің иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда халық қоныстанбайтын жерлерде жер бетiнен кем дегенде 5,0 м. биiктiкте болуы.
99
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерiнің иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда халық қоныстанбайтын жерлерде жер бетiнен кем дегенде 6,0 м. биiктiкте болуы.
100
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерi иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда кем дегенде мынадай биiктiкте жолаушылар платформаларының бетiнен - 4,5 м. биiктiкте болуы тиiс.
101
Аспалық әдiспен тартылған кәбiлдiк байланыс желiлерiнің иiлiс жебесi барынша төмен түсiңкiреген жағдайда темiр жол өтпелерiндегi автомобиль жолдарының бетiнен кем дегенде 7,0 м. биiктiкте болуы тиiс.
102
Автоматика мен телемеханика және байланыс әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жерге дейiнгi қашықтық иiлiс жебесiнiң барынша түсiңкiреуi кем дегенде аралықтарда - 2,5 м., станцияларда - 3,0 м.
103
Автоматика мен телемеханика және байланыс әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жерге дейiнгi қашықтық иiлiс жебесiнiң барынша түсiңкiреуi кем дегенде аралықтарда - автомобиль жолдарымен қиылыстарда - 5,5 м. (қолданыстағы желiлерде, олардың қайта құрылуына дейiн 4,5 м. қашықтықты сақтауға рұқсат етiледi).
104
Станциялық жолдарда станция бойынша кезекшiнiң келiсiмiмен және жұмыс басшысы жолдарды, бағыттамалы бұрмаларды, автоматика мен телемеханика, байланыс және түйiспе желiсi құрылғыларын қарап тексеру журналына алдын ала жазумен тоқтау немесе жылдамдықты кемiту сигналдарымен қоршауды талап ететiн жұмыстардың жүргiзілуі.
105
Станция бойынша кезекші жолдардың, бағыттамалық бұрмалардың, сигнал беру, орталықтандыру және бұғаттау (одан әрі – СОБ), байланыс құрылғыларының және түйіспелік желілердің ақаулықтарын анықтағанда (жеке немесе басқа қызметкерлердің баяндамалары бойынша) жолдарды, бағыттамалық бұрмаларды, СОБ, байланыс құрылғыларын және түйіспелік желілерді ДУ-46 қарап тексеру журналында жазба жүргізу.
106
Ақаулықтарды жою туралы тиісті қызметкердің ДУ-46 нысанындағы қарап тексеру журналында тиісті белгіні қоюы, ол оның қолымен және станция бойынша кезекшінің қолымен куәландырылады.
107
Реттік нөмірі, сериясы және аралықты шектеуші станция атауы бар әрбір жезлдің болмауы. Жезл серияларының әрбір аралыққа сәйкес келмеуі.
108
Жол, түйіспе желісі құрылғылары, өтпелік сигнализация, жасанды және басқа құрылыс іске жарамсыз болған, сондай-ақ жылдымдықты азайту немесе жолда тоқтауды талап ететін жол және құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде ескертулер беру.

109
Выдача предупреждений при вводе в действие новых видов средств сигнализации и связи, а также при включении новых, перемещении или упразднении существующих светофоров и при их неисправности, когда светофор невозможно привести в закрытое положение.
110
Выдача предупреждений при неисправности путевых устройств автоматической локомотивной сигнализации.
111
Выдача предупреждений при отправлении поезда с грузами, выходящими за пределы габарита погрузки, когда при следовании этого поезда необходимо снижать скорость или соблюдать особые условия.
112
Выдача предупреждений при работе на двухпутном перегоне снегоочистителя, балластера, путеукладчика, подъемного крана, щебнеочистителей и других машин.
113
Выдача предупреждений при постановке в поезд подвижного состава, который не может следовать со скоростью, установленной для данного участка.
114
Выдача предупреждений при работе съемных подвижных единиц в условиях плохой видимости, а также при перевозке на путевых вагончиках тяжелых грузов.
115
Выдача предупреждений во всех других случаях, когда требуется уменьшение скорости или остановка поезда в пути, а также когда необходимо предупредить локомотивные бригады об особых условиях следования поезда.
116
Проведение электромехаником СЦБ (при ключевой зависимости и монтером) выключения централизованных стрелок, изолированных участков, контрольных стрелочных замков и других устройств с сохранением пользования сигналами на срок до 8 часов - с разрешения начальника станции, а на участках с диспетчерской централизацией - поездного диспетчера и с ведома старшего электромеханика или дежурного инженера дистанции сигнализации и связи.
117
Не проведение электромехаником СЦБ (при ключевой зависимости и монтером) выключения централизованных стрелок, изолированных участков, контрольных стрелочных замков и других устройств с сохранением пользования сигналами на срок свыше 8 часов (до 5 суток) - с разрешения филиала Национальной железнодорожной компании – "Дирекция перевозочного процесса".
118
Не проведение электромехаником СЦБ (при ключевой зависимости и монтером) выключения централизованных стрелок, изолированных участков, контрольных стрелочных замков и других устройств с сохранением пользования сигналами на срок свыше 5 суток - с разрешения Национальной железнодорожной компании.

109
Қолданысқа сигнал беру және байланыстың жаңа құралдарын енгізу кезінде, сондай-ақ бағдаршамдардың жаңаларын қосу, қолданыстағыларының орнын ауыстыру немесе жою және бағдаршамды жабық жағдайға келтіру мүмкін емес ақаулығы кезінде поезға жазбаша ескертулер беру.
110
Автоматты локомотивтік сигнал беруінің жол құрылғылары іске жарамсыз болған кезде ескертулер беру.
111
Поездардың жүруі кезінде поездарды тиеу габаритінен тыс шығатын жүктермен жөнелту кезінде, бұл поездың жүруі кезінде жылдамдықты төмендету немесе ерекше жағдайларда сақтау қажет бұл кезде жазбаша ескертулер беру.
112
Жолды аралықта қар тазалағыш, балластер, жол төсегіш, көтеру краны, шағылтас тазалағыштар және басқа машиналардың жұмысы кезінде жазбаша ескертулер беру.
113
Поездардың жүруі кезінде локомотив бригадаларының ерекше қырағылығын қамтамасыз ету және оларды жұмыстардың жүргізілуі поезға осы учаске үшін белгіленген жылдамдықпен жүре алмайтын жылжымалы құрамды қойған кезінде жазбаша ескертулер беру.
114
Алынып-салынатын жылжымалы бірліктердің нашар көріну жағдайындағы жұмысы кезінде, сондай-ақ жол вагоншаларында ауыр жүктерді тасымалдаған кезде жазбаша ескертулер беру.
115
Жолда поездың жылдамдығын азайту немесе тоқтату талап етілетін барлық жағдайларда, сондай-ақ локомотив бригадаларын поездың жүруінің ерекше жағдайлары туралы ескерту қажет жағдайларда жазбаша ескертулер беру.
116
Орталықтандырылған бағыттамаларды, оқшауланған учаскелерді, бақылаулық бағыттамалық құлыптарды және басқа құрылғыларды сигналдарды пайдалануды сақтаумен ажыратуды СОБ электрмеханигі (кілттік тәуелділік кезінде монтер де) мына мерзімге 8 сағатқа дейін – станция бастығының, ал диспетчерлік орталықтандыруы бар учаскелерде – поездық диспетчердің рұқсатымен және сигнал беру және байланыс дистанциясының аға электрмеханигінің немесе кезекші инженерінің рұқсатымен жүргізу.
117
Орталықтандырылған бағыттамаларды, оқшауланған учаскелерді, бақылаулық бағыттамалық құлыптарды және басқа құрылғыларды сигналдарды пайдалануды сақтаумен ажыратуды СОБ электрмеханигі (кілттік тәуелділік кезінде монтер де) мына мерзімге 8 сағаттан артық (5 тәулікке дейін) – Ұлттық темір жол компаниясы – "Тасымалдау процессінің дирекциясы" филиалының рұқсатымен жүргізбеуі.
118
Орталықтандырылған бағыттамаларды, оқшауланған учаскелерді, бақылаулық бағыттамалық құлыптарды және басқа құрылғыларды сигналдарды пайдалануды сақтаумен ажыратуды СОБ электрмеханигі (кілттік тәуелділік кезінде монтер де) мына мерзімге 5 тәуліктен артық - Ұлттық темір жол компаниясы рұқсатымен жүргізбеуі.

119
Несоответствие высоты подвески контактного провода над уровнем верха головки рельса на перегонах и станциях не ниже 5750 мм., а на переездах не ниже 6000 мм.
120
На существующих линиях расстояние в пределах искусственных сооружений, расположенных на путях станций, на которых не предусмотрена стоянка подвижного состава, а также на перегонах уменьшение до 5675 мм., при электрификации линии на переменном токе и до 5550 мм. - на постоянном токе.
121
Превышение высоты подвески контактного провода 6800 мм.
122
Отсутствие в пределах искусственных сооружений расстояния от токонесущих элементов токоприемника и частей контактной сети, находящихся под напряжением, до заземленных частей сооружений и подвижного состава не менее 200 мм. на линиях, электрифицированных на постоянном токе, и не менее 350 мм. – на переменном токе.
123
Расстояние от оси крайнего пути до внутреннего края опор контактной сети на перегонах и станциях не менее 3100 мм.
124
Установление опоры в выемках вне пределов кюветов.
125
Расстояние от оси крайнего пути до внутреннего края опор контактной сети не менее 5700 мм., в особо сильно снегозаносимых выемках (кроме скальных) и на выходах из них (на длине 100 м.).
126
Отсутствие на всех металлических сооружениях (мосты, путепроводы, опоры), на которых крепятся элементы контактной сети, детали крепления контактной сети на железобетонных опорах, железобетонных и неметаллических искусственных сооружений, а также отдельно стоящих металлических конструкциях (гидроколонки, светофоры, элементы мостов и путепроводов и др.), расположенные на расстоянии менее 5 м. от частей контактной сети, находящихся под напряжением - заземлении или устройств защитного отключения при попадании на сооружения и конструкции высокого напряжения.
127
Отсутствие на путепроводах и пешеходных мостах, расположенных над электрифицированными путями, предохранительных щитов и сплошного настила в местах прохода людей для ограждения частей контактной сети, находящихся под напряжением.
128
Расстояние от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до поверхности земли при максимальной стреле провеса не менее 6,0 м. - на перегонах.
129
Отсутствие расстояния от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до поверхности земли при максимальной стреле провеса не менее 5,0 м. - в том числе в труднодоступных местах.
130
Отсутствие расстояния от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до поверхности земли при максимальной стреле провеса не менее 7,0 м. - на пересечениях с автомобильными дорогами, станциях и в населенных пунктах; не менее 7,5 м. - при пересечениях железнодорожных путей расстояние от нижней точки проводов воздушных линий электропередачи напряжением свыше 1000 В до уровня верха головки рельса не электрифицированных путей.

119
Түйiспелiк сым аспасының рельс бастиегiнiң биiктiгi үстiңгi бетiнiң деңгейiнен аралықтарда және станцияларда 5750 мм. төмен емес, ал өтпелерде 6000 мм. төмен емеске сәйкес келмеуі.
120
Қолданыстағы желiлерде бұл қашықтық жылжымалы құрамның тұруы көзделмеген станцияларда орналасқан жолдардағы, сондай-ақ аралықтардағы жасанды құрылыстар шектерiнде, ауыспалы токтағы электрлендiрiлген желiлерде 5675 мм. дейiн және тұрақты токтағы электрлендiрiлген желiлерде 5550 мм. дейiн кемiтілуі.
121
Түйiспелiк сым аспасының биiктiгi 6800 мм.-ден асуы.
122
Жасанды құрылыстар шегiнде кернеуде тұрған токқабылдағыштың токтасымалдауыш элементтерiн және түйiспелiк торап бөлiктерiнен құрылыстардың және жылжымалы құрамның жерге тұйықталған бөлiктерiне дейiнгi қашықтық тұрақты токпен электрлендiрiлген желiлерде кемiнде 200 мм. және айнымалы токпен электрлендiрiлген желiлерде кемiнде 350 м. болмауы.
123
Аралықтарда және станцияларда шеткi жолдың осiнен түйiспе желiсi тiрегiнiң iшкi шетiне дейiнгi қашықтық кем дегенде 3100 мм. болмауы.
124
Ойықтардағы тiректердің кюветтердiң шегiнен тыс жерлерде орнатылуы.
125
Қар тым қатты басатын ойықтарда (жартастысынан басқа) және олардан шыға берiстерде (100 м. ұзындықта) шеткi жолдың осiнен түйiспе желiсi тiрегiнiң iшкi шетiне дейiнгi қашықтық кем дегенде 5700 мм. болу.
126
Түйiспелi торабының элементтерi, темiрбетон тiректердегi, темiрбетон және металл емес жасанды құрылыстардағы түйiспелi тораптың бекiту бөлшектерi бекiтiлетiн барлық металлды құрылыстар (көпiрлер, жолөтпелер, тiректер), сондай-ақ кернеуде тұрған түйiспе желiсiнiң бөлiктерiнен кем дегенде 5 м. қашықтықта орналасқан, жеке тұрған металды конструкциялар (гидробағандар, бағдаршамдар, көпiрлер мен жолөтпелердiң элементтерi және басқалары) жерге тұйықталуы немесе құрылыстар мен конструкцияларға жоғары кернеу түскенде қорғанышты ажыратылу құрылғыларымен жабдықталуының болмауы.
127
Электрлендiрiлген жолдардың үстiнде орналасқан жолөтпелер мен жаяу жүргiншiлер көпiрлерiнде сақтандырғыш қалқандар және кернеуде тұрған түйiспе желiсiнiң бөлiктерiнен сақтау үшiн адамдар өтетiн жерлерде жаппай төсемнің болмауы
128
Кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жер бетiне дейiнгi қашықтық барынша ұзын асу жебесi болғанда кем дегенде аралықтарда 6,0 м..
129
Кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жер бетiне дейiнгi қашықтық барынша ұзын асу жебесi болғанда кем дегенде, оның iшiнде жетуi қиын жерлерде 5,0 м. болмауы.
130
Кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен жер бетiне дейiнгi қашықтық барынша ұзын асу жебесi болғанда кем дегенде 7,0 м. - автомобиль жолдарымен қиылысқанда, станцияларда және елдi мекендерде болуы тиiс темiржол жолдары қиылысқан кезде кернеуi 1000 В астам электр берiлiсi әуе желiлерi сымдарының төменгi нүктесiнен электрлендiрiлмеген жолдардың рельс бас тиегiнiң жоғарғы жағының деңгейiне дейiн кем дегенде 7,5 м. болмауы.

131
Отсутствие на станциях освещения сооружении для обслуживания пассажиров, пути и парки приема и отправления поездов, производства погрузочно-выгрузочной и маневровой работы, экипировки, технического обслуживания и ремонта подвижного состава, территории грузовых районов, контейнерные площадки, сортировочные платформы, вагонные весы, смотровые вышки, габаритные ворота, устройства автоматического выявления коммерческих браков в поездах и вагонах, а также места, где работники встречают поезда, стрелочные горловины, склады, переезды, пути и пункты.
132
Своевременное прохождение планово-предупредительных видов ремонта, технического обслуживания и содержание в процессе эксплуатации в технически исправном состоянии восстановительных и пожарных поездов.
133
Расстояние между пунктами дислокации восстановительных поездов не менее 300 км., на малодеятельных участках не менее 400 км.
134
Не определение для пожарных поездов участки выезда из расчета времени (не более 1,5 часов), необходимого для доставки пожарного поезда на конечный пункт, ограниченных участков с радиусом выезда не более 100 км.
135
Отсутствие в пунктах нахождения в постоянной готовности восстановительных поездов для восстановления нормального движения и ликвидации последствий столкновений и схода с рельсов подвижного состава, специальные автомотрисы, дрезины и автомобили для восстановления пути и устройств электроснабжения, вагоны и автомобили ремонтно-восстановительных работ связи, аварийно-полевые команды.
136
Отсутствие в пунктах нахождения в постоянной готовности пожарных поездов и пожарных команд для предупреждения и тушения пожаров.
137
Занятие подвижным составом пути постоянной стоянки восстановительных и пожарных поездов, специальных автомотрис и дрезин, предназначенных для ведения восстановительных работ.
138
Не проведение проверки специальным самоходным подвижным составом (путеизмерительный вагон, вагон-дефектоскоп и т.д.) маршрутов следования пассажирских поездов со скоростью 60 км/час.
139
Не проведение отмены предупреждения, установленное впредь до отмены работником, которым оно установлено, или непосредственным его начальником.
140
Не проведение директором дистанции пути или его заместителем отмену предупреждений, выдаваемых по заявкам начальников путеизмерительных и дефектоскопных вагонов.
141.
Эксплуатация пути, у которых допущен просвет между рабочей гранью упорных накладок и шейкой остряка, подвижного (поворотного) сердечника более 2 мм.

131
Станцияларда жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған құрылыстарға, поездарды қабылдау және жөнелту, тиеу-түсiру және маневрлiк жұмысты жүргiзу, жылжымалы құрамды жарақтандыру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жолдары мен парктерiне, жүк аудандарына, контейнерлiк алаңдарға, сұрыптау платформаларына, вагондық таразыларға, қарап тексеру мұнараларына, габариттiк қақпаларға, поездар мен вагондардағы коммерциялық ақаулықтарды автоматты анықтау құрылғыларына, сондай-ақ қызметкерлер поездарды қарсы алатын жерлерге, бағыттамалы алқымдарға, қоймаларға, өтпелерге, жолдар мен пункттерге жарық берудің болмауы.
132
Қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары жөндеудің жоспарлы-ескерту түрлерінен, техникалық қызмет көрсетуді уақтылы өткізу және пайдалану процесінде техникалық жарамды күйде ұстау.
133
Қалпына келтiру поездары орналасқан пункттер арасындағы қашықтық кемiнде 300 км., аз әрекеттi учаскелерде кемiнде 400 км. қашықтықта.
134
Өрт сөндiру поездарының шығатын учаскелерi өрт сөндiру поезының шығу радиусы 100 км. артық болмайтын шектелген учаскелердiң соңғы пунктiне жеткiзу үшiн қажеттi уақыттың есебiнен (1,5 сағаттан артық болмайтын) белгiленбеуi.
135
Пункттерде қалыпты қозғалысты қалпына келтiру және жылжымалы құрамның соқтығысуы мен рельстен шығып кетуi салдарларын жоюға арналған қалпына келтiру поездары, арнайы автомотрисалар, дрезиналар және жолдар мен электрмен жабдықтау құрылғыларын қалпына келтiруге арналған автомобильдер мен байланыстың жөндеу-қалпына келтiру вагондары мен автомобильдерi, авариялық-дала командаларының болмауы.
136
Пункттерде өрттердiң алдын алуға және оларды сөндiруге арналған өрт сөндiру поездары мен өрт сөндiру командалары тұрақты әзiрлiкте тұрмауы.
137
Қалпына келтіру және өрт сөндіру поездары, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге арналған арнайы автомотрисалар мен дрезиналар тұрақты тұратын жолдарға жылжымалы құрамды қоюы.
138
Жолаушылар поездары жылдамдығы сағатына 60 км. жүретін маршруттарды өздігінен жүретін жылжымалы құраммен (жол өлшегіш вагон, ақаутапқыш вагон мен т.б.) тексеруді жүргізбеуі.
139
Күшін жойғанға дейін орнатылған ескертудің күшін жою оны орнатқан қызметкермен немесе оның тікелей бастығымен жүргізбеуі.
140
Жол өлшегіш және ақаутапқыш вагондар бастықтарының өтінімдері бойынша берілген ескертулердің күшін жоюды жол дистанциясының директорымен немесе оның орынбасарымен жүргізбеуі.
141
Тіреуіш жапсырмалардың жұмыс қыры мен үшкірдің немесе жылжымалы (айналмалы) өзекшенің мойынының арасында 2 мм.-ден астам Саңылау жіберілген жолды пайдалану.

186.
Содержание противопожарного инвентаря, пополнение запаса воды и песка, ремонт бочек и ящиков искусственных сооружений.
187.
Очистка и содержание водоотводных приспособлений на поверхности и внутри тоннелей, отколка наледей в тоннелях.
188.
Содержание в исправности устройств судоходной сигнализации на мостах через судоходные реки.
189.
Сооружения и устройства магистральной железнодорожной сети должны содержаться в исправном состоянии.

186
Өртке қарсы мүкәммалды күтіп- ұстау, су және құм қорын толықтыру, жасанды құрылыстардың бөшкелері мен жәшіктерінжөндеу.
187
Тоннельдердің бетінде және ішінде су бұру құралдарын тазалау және ұстау, тоннельдердегі мұздарды бөлшектеу
188
Кеме жүретін өзендер арқылы өтетін көпірлерде кеме қатынасы сигнализациясы құрылғыларын ақаусыз ұстау.
189
Магистральдық темір жол желісінің құрылыстары мен құрылғылары жарамды күйде ұсталуға тиіслі.

Несоответствие высоты оси автосцепки над уровнем верха головок рельсов у СПС в порожнем состоянии - не более 1080 мм., в груженом - не менее 980 мм.
10
Необеспечение первыми руководителями организаций - участников перевозочного процесса, полноты ведения первичного учета и правильности классификации случаев нарушений безопасности.
11
Осуществление внесения изменений в конструкцию эксплуатируемого железнодорожного подвижного состава, влияющих на его эксплуатационные характеристики, при условии соблюдения требований эксплуатационной документации.
12
Все элементы вагонов по прочности, устойчивости и техническому состоянию обеспечивают безопасное и плавное движение поездов.
13
Отсутствие ограничителей вертикальных перемещений на автосцепках пассажирских вагонов, а также на автосцепках СПС, локомотива работающего по технологии совместно в сцепе с пассажирским поездом.
14
Отсутствие на каждой колесной паре на оси четкого знака о времени и месте формирования и полного освидетельствования колесной пары, а также клейма о приемке ее при формировании.
15
Отсутствие расстояния между внутренними гранями колес у ненагруженной колесной пары 1440 мм. У локомотивов и вагонов, а также специального самоходного подвижного состава, обращающихся в поездах со скоростью свыше 120 км. в час до 140 км. в час, допущения отклонения в сторону увеличения не более 3 мм. и в сторону уменьшения не более 1 мм., при скоростях до 120 км. в час допущения отклонения в сторону увеличения и уменьшения не более 3 мм.
16
Не допущение выпуска в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижной состав, включая СПС с трещиной в любой части оси колесной пары или трещиной в ободе, бандаже, диске и ступице колеса, при наличии остроконечного наката на гребне колесной пары.
17
Расстояние между внутренними гранями колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." 1440 мм., обращающихся в поездах со скоростью до 160 км. в час, отклонения допускаются в сторону увеличения не более 3 мм. и в сторону уменьшения не более 1 мм.
18
Толщина гребня колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." не менее 28 мм., толщина обода колеса – не менее 40 мм., прокат по кругу катания - не более 3 мм.
19
Разница диаметров колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." по кругу катания при обточке с выкаткой колесной пары - не более 0,5 мм., без выкатки - не более 1 мм.
20
Разница диаметров колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." между тележками смежных вагонов – не более 5 мм.
21

Автотiркегiш осiнiң рельс бастиектерiнiң үстiңгі деңгейiнiң үстiнен биiктiгі АЖҚ-да бос күйiнде - 1080 мм. артық болмайды, тиелген күйiнде – кемдегенде 980 мм. болмауы.
10
Тасымалдау процесіне қатысушы ұйымдардың бірінші басшыларының қауіпсіздікті жағдайларының бастапқы есепке алудың толық жүргізілуін және олардың дұрыс жіктелуін қамтамасыз етпеуі.
11
Пайдаланылатын теміржол жылжымалы құрамының конструкциясына пайдалану сипаттамаларына әсерін тигізетін өзгерістер енгізуді пайдалану құжаттамасының талаптарын сақтамауы.
12
Вагондардың барлық элементтері беріктігі, орнықтылығы және техникалық жай-күйі бойынша поездардың қауіпсіз және жатық қозғалуын қамтамасыз етеді.
13
Жолаушылар вагондарыныңа втотiркегiшiнде, сондай - ақ технология бойынша жолаушылар поезымен тiркелiп жұмыс iстейтiн АЖҚ, локомотивтiң автотiркегiшiнде тiгiнен ауыстыруды шектегiштердің болмауы.
14
Әрбір дөңгелек жұбының осiнде дөңгелек жұбының қалыптастырылу және толық куәландырылу уақытымен орны туралы анық белгiнің, сондай-ақ қалыптастыру кезiнде оны қабылдау туралы таңбалардың болмауы.
15
Жүктелмеген дөңгелек жұбы дөңгелектерінің ішкі қырлары арасында 1440 мм. қашықтықтың болмауы. Жылдамдығы сағатына 120 км. жоғары және сағатына 140 км. дейінгі поездарда айналатын локомотивтерде және вагондарда, сондай-ақ
өздігінен жүретін арнайы жылжымалы құрамда ұлғаю жағына қарай 3 мм. артық болмайтын ауытқуларға және кему жағына қарай 1 мм. артық болмайтын ауытқуларға рұқсат етіледі, жылдамдығы сағатына 120 км. дейін болғанда, 3 мм. артық болмайтын ауытқуларға жол беріледі
16
Жылжымалы құрамды, сонымен қоса АЖҚ-ны, егер оның дөңгелек жұбы осінің кезкелген бөлігінде немесе оның құрсауында, бандажында, дискісінде және дөңгелек күпшегінде жарығы, дөңгелек сүйірленген қажағы болса, пайдалануға беруге және поездар мен жүруі.
17
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жыл дамдығы сағатына 160 км. дейiнгi поездарда жолаушы вагондарының дөңгелектерінің iшкi қырларының арасындағы қашықтық 1440 мм. болуға ауытқулары ұлғаюы жағына 3 мм. және азаю жағынада 1 мм. аспауға тиiс.
18
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондары дөңгелектерінің жотасының қалыңдығы 28 мм. кем болмауға, дөңгелек құрсауының қалыңдығы – кем дегенде 40 мм., дөңгелеу шеңберi бойынша айналып жүруі 3 мм. артық болмауға тиiс.
19
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондары дөңгелектерінің сырғанау шеңберi бойынша дөңгелек диаметрлерiнiң айырмашылығы дөңгелек жұбын шығарып қайрау кезiнде – 0,5 мм. артық болмайды, шығарусыз – 1 мм. артық болмайды.
20
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының шектес вагондар арбаларының арасындағы дөңгелек диаметрлерiнiң айырмашылығы – 5 мм. артық болмайды.
21

Не превышение скорости движения 140 км/час приналичие ползунов (выщербин) на поверхности катания колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." глубиной до 0,5 мм.
22
Не превышение скорости движения 120 км/час при наличии ползунов (выщербин) на поверхности катания колес пассажирских вагонов производства компании "PatentesTalgoS.L." глубиной от 0,5 мм. до 1 мм.
23
Установление разницы по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. в грузовом поезде.
24
Установление разницы по высоте между продольными осями автосцепок не более 110 мм. между локомотивом и первым груженым вагоном грузового поезда.
25
Установление разницы по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. между локомотивом и первым вагоном пассажирского поезда.
26
Установление разницы по высоте между продольными осями автосцепок не более 70 мм. в пассажирском поезде, следующем со скоростью до 120 км/час.
27
Установление разницы по высоте между продольными осями автосцепок не более 50 мм. то же со скоростью 121-140 км/час.
28
Установление разницы по высоте между продольными осями автосцепок не более 100 мм. между локомотивом и подвижными единицами СПС.
29
Не оборудование пассажирских поездов, следующих со скоростью 161 км/час. и более беззазорной автосцепкой между вагонами.
30
Невыдача за счет работодателя форменной одежды (без погон) с соответствующими знаками различия работников железнодорожного транспорта, связанных с обслуживанием пассажиров, грузоотправителей и грузополучателей, а также непосредственно связанных с движением поездов.
31
Не информирование уполномоченного органа и его территориальные подразделения, участниками перевозочного процесса и вспомогательными службами железнодорожного транспорта о нарушениях безопасности движения на магистральных, станционных и подъездных путях.
32
Ведение на каждый локомотив, вагон и единицу моторвагонного подвижного состава и СПС технического паспорта завода-изготовителя, содержащего технические и эксплуатационные характеристики.
33
Отсутствие исправности действия устройств безопасности и устройств радиосвязи, тормозного оборудования и автосцепного устройства, контрольных, измерительных и сигнальных приборов, электрических цепей при техническом обслуживании.
34
Своевременной и в сохранности доставки перевозчиком вверенный ему грузоотправителем груза на железнодорожную станцию назначения с соблюдением условий его перевозки.
35
Осуществление перевозчиком подачи грузоотправителю под погрузку и уборки вагонов, контейнеров в сроки, установленные принятой заявкой и (или) договором.
36
Подача перевозчиком грузоотправителю под погрузку вагонов и контейнеров пригодных для перевозки заявленных грузов (исправных, очищенных внутри и снаружи).
37
Не предоставление перевозчиком места в поезде согласно проездному документу (билету), оплаченную пассажиром за проезд по договору перевозки пассажиров, багажа, грузобагажа в пункт назначения.
38
Не оформление договора на перевозку пассажира в форме проездного документа (билета), на перевозку багажа – багажной квитанций, а на перевозку грузобагажа – грузобагажной квитанцией.
39
Отсутствие актов ежедекадных проверок по тематике "День безопасности".
40
Отсутствие штемпели на перевозочных документах на вагоны с взрывчатыми материалами, в том числе: при перевозке остальных взрывчатых материалов - штемпели красного цвета "ВМ", "Прикрытие", а также штемпель "Не спускать с горки".
41
Отсутствие штемпели: "Секция. Не расцеплять"; "Ядовито"; "В сопровождении специалиста"; "С печным отоплением"; "Охрана ж.д.".
42
Не дополнение штемпелем "ВМ" дописанием от руки условного номера перевозимого груза.
43
Использование предназначенных для перевозки светлых нефтепродуктов цистерн под налив нефти, мазута, моторного топлива и других темных нефтепродуктов, а также масел.
44
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаяхесли до их планового ремонта и/или технического освидетельствования котла и арматуры осталось менее одного месяца.
45
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия четкого номера вагона, маркировочной таблички, табличек завода-изготовителя.
46
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия или неисправности наружных (если она предусмотрена конструкцией вагона) лестниц, переходных мостиков, рабочих площадок и их ограждения.
47
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях: течи котла цистерны, бункера полувагона, неисправности запорно-предохранительной и сливо-наливной арматуры, наличия пробоины паровой рубашки цистерны, бункерного полувагона.
48
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях трещины на крышках загрузочных и сливных люков.
49
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия исправного предохранительно-впускного клапана цистерны.
50
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия на крышке загрузочного люка цистерны уплотнительной прокладки.
51
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях отсутствия знаков опасности, надписей, трафаретов и отличительной окраски.
52
Перевозка груза в цистернах, бункерных полувагонах в случаях: отсутствия или неисправности двух и более рядом стоящих откидных болтов для крепления загрузочного люка колпака цистерны, отсутствия проушины для пломбирования крышки люка установленным правилами пломбирования вагонов и контейнеров типом запорно-пломбировочного устройства.
53
Дежурным по станции, а на участках, оборудованных диспетчерской централизацией, поездным диспетчером дачи другого разрешения на занятие перегона, не убедившись в том, что маршрут для отправления поезда готов, стрелки заперты, маневры на стрелках маршрута отправления прекращены, техническое обслуживание и коммерческий осмотр состава закончены.
54
Отсутствие радиосвязи, а в необходимых случаях - устройства двусторонней парковой связи как основного средства передачи указаний при маневровой работе.
55
Не установление подвижного состава на станционных путях в границах, обозначенных предельными столбиками.
56
Не надежное закрепление от ухода тормозными башмаками, стационарными устройствами для закрепления вагонов, ручными тормозами или другими средствами закрепления, стоящие на станционных путях без локомотива составы поездов, вагоны и специальный подвижной состав.
57
В зонах повышенной опасности открывания дверей вагонов на ходу поезда и задержки открытия и закрытия автоматических дверей пригородных поездов.
58
Прием поездов с опасными грузами класса 1 (взрывчатые материалы) и негабаритными грузами на пути, указанные в техническо-распорядительном акте станции.
59

"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының сырғанау бетiнде тереңдiгi 0,5 мм. дейiнгi сырғақ (ойық) бар болған жағдайда, қозғалыс жылдамдығы сағатына 140 км. артық аспауы.
22
"Patentes Talgo S.L." компаниясы шығарған жолаушы вагондарының сырғанау бетiнде тереңдiгi 0,5 мм. 1 мм. дейiнгi сырғақ (ойық) бар болған жағдайда, қозғалыс жылдамдығы сағатына 120 км. артық аспауы.
23
Жүк поезында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 100 мм. асырмауы.
24
Локомотив пен жүк поезының жүк тиелген бiрiншi вагоны арасында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 110 мм. асырмауы.
25
Локомотив пен жолаушылар поезының бiрiншi вагоны арасында автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты 100 мм. асырмауы.
26
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты сағатына 120 км. Жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында 70 мм. асырмауы.
27
Автотiркегiштердiң бойлық сьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты сондай ағатына 121-140 км. жылдамдықпен 50 мм. аспауы.
28
Автотiркегiштердiң бойлық осьтерiнiң арасындағы биiктiк бойынша айырмашылықты локомотив пен АЖҚ-тың жылжымалы бiрлiктерi арасында 100 мм. аспауы.
29
Сағатына 161 км. және одан артық жылдамдықпен жүретін жолаушылар поезында вагондар арасының саңылаусыз автотiркегiш пен жабдықталмауы.
30
Темiржол көлiгiнiң жолаушыларға, жүк жөнелтушiлерге және жүк алушыларға қызмет көрсетуге байланысты, сондай-ақ поездар қозғалысына тiкелей байланысты қызметкерлерiне жұмыс берушiнiң есебiнен тиiстi айырым белгiлерi бар нысанды киiм (погонсыз) бермеуі.
31
Тасымалдау процесіне қатысушылар мен теміржол көлігінің көмекші қызметтерінің магистральдық, станциялық және кірме жолдарда қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуы туралы уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне хабарламауы.
32
Әр локомотивке, вагонмен мотор вагонды жылжымалы құрамның әрбiрлiгiне және АЖҚ-ға техникалық және пайдалану сипаттамалары қамтылған айындаушы-зауыттың ехникалық паспортын жүргiзуі.
33
Техникалық қызмет көрсету кезiнде қауiпсiздiк және радио байланыс құрылғыларының, тежегiш жабдықтарының және автотiркегiш құрылғысының, бақылау, өлшеу және сигнал беру аспаптарының, электр тiзбектерiнің жұмысының дұрыстығының болмауы.
34
Тасымалдаушы жүк жөнелтушi өзiне сенiп тапсырған жүктi оның тасымалдау талаптарын сақтай отырып, баратын темiржол станциясына уақтылы кезiнде әрi сол күйiнде жеткiзу
35
Тасымалдаушы жүк жөнелтушiге вагондарды, контейнерлердi қабылданған өтiнiмде және (немесе) шартта белгiленген мерзiмдерде жүк тиеуге беруді және оларды алып кетуді жүргізу.
36
Тасымалдаушы жүк жөнелтушiге мәлiмделген жүктердi тасымалдау үшiн вагондармен контейнерлерге тиеуге беру (жарамды, iшi мен сырты тазаланған).
37
Жолаушыны тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы жолаушымен жол жүру ақысын төленген жол жүру құжатына (билетiне) сәйкес поезда орын беру, жолаушыны, багажды, жүк багажды баратын жерiне жеткiзбеуі.
38
Жолаушыны тасымалдау шарты – жол жүру құжатымен (билетпен), багажды тасымалдау – багаж түбіртегімен, жүк-багажды тасымалдау жүк-багаж түбіртегі мен ресiмдемеуі.
39
"Қауіпсіздік күні" тақырыбы бойыншаон күндік тексерулер актісінің болмауы.
40
Жарылғыш материалдар барвагондарға арналған тасымалдау құжаттарына штемпельдер, оның ішінде қалған жарылғыш материалдарды тасымалдау кезінде "ЖМ", "Паналау" қызыл түсті штемпелдері, сондай-ақ "Дөңестен түсірілмесін" штемпелінің болмауы.
41
"Секция. Ағытылмасын"; "Улы"; "Маманның ілесуімен"; "Пештік жылытумен"; "Т.Ж. күзеті." штемпельдерінің болмауы.
42
"ЖМ" штемпел мен тасымалданатын жүктің қолмен жазылған шарттын өмірімен толықтырмауы.
43
Ашық түсті мұнай өнімдерін тасымалдауға арналған цистерналарда мұнайды, мазутты, моторотынын және басқа күңгірт түсті мұнайөнімдерін, сондай-ақ қатар майларды тасымалдауы.
44
Егер оларды жоспарлы жөндеуге дейін және/немесе қазандықпен арматураны техникалық куәландыруға дейін бір айдан кем уақыт қалса, жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашықвагондарда тасымалдауы.
45
Вагонның нақты нөмірі, таңбалау тақтайшасы, дайындаушы зауыттың тақтайшалары болмаса, жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашықвагондарда тасымалдауы.
46
Сыртқы баспалдақтар (егер ол вагон құрылымында көзделген болса), өтпелі көпірлер, жұмыс алаңшалары және олардың қоршаулары болмаса немесе ақаулы болса жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы.
47
Цистерна қазандығы, үсті ашық вагон бункері ақса, бекіткіш-сақтандырғыш және төгу-құю арматуралары ақаулы болса, цистернаның буқаптамасында, үсті ашық вагон бункерінде жарықшақ болса жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы.
48
Құю және төгу люктерінің қақпақтарында жарықшақ болса жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы.
49
Цистерна қазандығы, үсті ашық вагон бункеріақса, бекіткіш-сақтандырғыш және төгу-құю арматуралары ақаулы болса, цистернаның буқаптамасында, үсті ашық вагон бункерінде жарықшақ болса тасымалдауы.
50
Цистернаның тиеу люгінің қақпағында тығыздаушы аралық төсем болмаса бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы.
51
Қауіптілік белгілері, жазулар, трафареттермен ажыратушы бояу болмаса бункерлік үсті ашық вагондарда тасымалдауы.
52
Цистерна қалпағының тиеу люгін бекіту үшін екі не одан аса қатар тұрған лақтырмалы бұрандамалардың болмаса немесе ақаулы болса, вагондарды және контейнерлерді бекітуші-пломбалаушы құрылғылармен пломбалаудың белгіленген қағидаларына сәйкес люк қақпағын пломбалауға арналған тесіктер болмаса, жүкті цистерналарда, бункерлік үсті ашықвагондарда тасымалдауы.
53
Станция бойынша кезекші, ал диспетчерлік орталықтанумен жабдықталған учаскелерде поездық диспетчердің поезды жөнелту үшін маршрут дайын екеніне, бағыттамалар бекітілгеніне, жөнелту маршрутындағы бағыттамаларда маневрлер тоқтатылғанына, техникалық қызмет көрсетуге және құрамды коммерциялық тексеру аяқталғанына көзжеткізбей отырып, шығу бағдаршамын ашпайды немесе аралықтың бос болмауына байланысты басқа рұқсат бермейді.
54
Маневрлік жұмыс кезінде нұсқауларды берудің негізгі құралы радио байланыс, алқа жетті жағдайларда – екі жақты парктік байланыс құрылғысы болмауы.
55
Жылжымалы құрам станциялық жолдарда шекті бағандармен белгіленген шекараларда орналастырылмау.
56
Станциялық жолдарда локомотивсіз тұрған поездардың, вагондардың құрамдары мен арнайы жылжымалы құрам жыл жып кетуден тежегіш табандықтарымен, вагондарды бекітуге арналған станциялық құрылғылармен, қол тежегіштерімен және басқа бекіту құралдарымен сенімді бекітілмеуі.
57
Қауіптілігі жоғары аймақтарда жүріп келе жатқан поезд вагондарының есіктерін ашуға, қаламаңына қатынайтын поездардың автоматтық есіктерінің ашылып-жабылуына бөгет жасауы.
58
1-класты (жарылғыш материалдар) қауіпті жүктері бар және габаритті емес жүктері бар поезд станциясының техникалық-өкімдік актісінде көрсетілген жолдарда қабылдануы.
59

Ограждение со стороны горки, полугорки или вытяжного пути двумя охранными тормозными башмаками, укладываемыми на оба рельса через 25 м. друг от друга таким образом, чтобы общее расстояние от ограждаемых вагонов до тормозного башмака, расположенного первым от сортировочного устройства, было не менее 50 м. при наличии в перевозочных документах штемпеля "Не спускать с горки" вагоны с взрывчатыми материалами, цистерны со сжиженными газами и порожние цистерны из-под сжиженных газов после постановки на сортировочные пути.
60
Занятие улавливающих тупиков любым подвижным составом, а предохранительных тупиков – пассажирскими и грузовыми вагонами, занятыми людьми, грузовыми вагонами с опасными грузами.
61
Не установление на особых путях вагонов с взрывчатыми материалами на станциях вне поездов, где стоянка их наиболее безопасна, за исключением, вагонов, находящихся под накоплением на путях сортировочных парков.
62
Сцепление, надежное закрепление от ухода и ограждение переносными сигналами остановки вагонов с взрывчатыми материалами.
63
Не установление стрелок, ведущих на пути стоянки вагонов с взрывчатыми материалами, в положение, исключающее возможность заезда на эти пути, и не запирания.
64
Не установление весов на станциях (вокзалах) для взвешивания перевозимой пассажиром ручной клади.
65
Осуществление выпуска в эксплуатацию и к следованию в поездах подвижного состава, в том числе СПС, имеющий неисправности, угрожающие безопасности движения.
66
Не обеспечение владельцами железнодорожного подвижного состава и работниками железнодорожного транспорта, непосредственно его обслуживающие исправного технического состояния, технического обслуживания, ремонта и соблюдения установленных сроков службы железнодорожного подвижного состава.
67
Оборудование системой автоматического управления электроотопление вагонов, включаемые в пассажирские поезда с электроотоплением.
68
Включение в поезда пассажирские вагоны, имеющие неисправности электропневматического тормоза, электрооборудования, пожарной сигнализации, системы кондиционирования воздуха, вентиляции, отопления, нарушающие условия перевозки пассажиров, а также пассажирские вагоны с радиокупе (штабные) с неисправной радиосвязью начальника (механика-бригадира) пассажирского поезда с машинистом локомотива.
69
Подача под погрузку грузов и посадка людей без предъявления вагонов к техническому обслуживанию.
70
Не проведение записи в журнале предъявления вагонов грузового парка к техническому обслуживанию ВУ-14 при признании их годными.
71
Отсутствие суммарного зазора между скользунами с обеих сторон тележки у всех типов четырехосных грузовых вагонов, включая хоппер-дозаторы типа ЦНИИ-ДВЗ, не более 20 мм. и не менее 4 мм., кроме хопперов для перевозки угля, горячего агломерата, апатитов и хоппер дозаторов типов ЦНИИ-2, ЦНИИ-3, думпкаров типа ВС-50, у которых зазор допускается не более 12 мм. и не менее 6 мм., у думпкаров типов ВС-80, ВС-82, ВС-85 - не более 20 мм. и не менее 12 мм.
72
Не обеспечение безопасного проследования пассажирских вагонов в составе поезда от пункта формирования и оборота до конечного пункта расформирования (назначения) поезда работниками станций, формирования составов пассажирских поездов и станций оборота составов.
73
Периодическое испытание устройств электрической защиты, средств пожаротушения, пожарной сигнализации и автоматики на пассажирских вагонах.
74
Отсутствие в части грузовых вагонов переходных площадок со стоп-краном и ручным тормозом согласно конструкции.
75
Содержание в исправном состоянии и обеспечение расчетного тормозного нажатие ручным тормозам железнодорожного подвижного состава.
76
Отсутствие в составе поезда вагона с подъемными устройствами для посадки и высадки лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках, со специализированными местами для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках.
77
Не соблюдение перечня обязательных услуг, включая оказание неотложной медицинской помощи, оказываемых пассажирам в пассажирских поездах и на вокзалах.
78
Отсутствие лицензии на перевозку грузов в сфере железнодорожного транспорта.
79
Постановка в поезда грузовых вагонов, по состоянию, не обеспечивающих сохранность перевозимых грузов.
80
Не прохождение каждого вагона поезда технического обслуживания на станциях формирования и расформирования, в пути следования - на станциях, предусмотренных графиком движения поездов, а при выявлении неисправности – не осуществление ремонта.
81
Не проведение технического обслуживания и ремонта вагонов.
82
Не установление гарантийных участков для грузовых поездов исходя из протяженности участков обращения локомотивов, необходимости проведения полной пробы автотормозов, технического обслуживания и коммерческого осмотра вагонов.
83
Не соблюдение противопожарной безопасности, в части допуска к работе лиц, не прошедших инструктажа связанные с погрузкой и выгрузкой грузов, в том числе опасных грузов.
84
Не использование для оказания помощи без отцепки локомотива от состава для оказания помощи отцепки локомотив от людского поезда и поезда, в котором есть вагоны с опасными грузами класса 1 (взрывчатыми материалами).
85
Переоформление проездного документа (билета) на другого пассажира.
86
Оформление проездных документов (билетов) более четырех мест на один поезд на одно лицо, за исключением организованных групп пассажиров и специальных перевозок.
87
Подчистка на проездных документах (билетах).
88.
Перепродажа проездных документов (билетов).
89.

Тасымалдау құжаттарында "Дөңестен түсірілмесін" штемпелі бар жарылғыш материалдары (жарылғыш материалдармен) бар вагондар, сығымдалған газдары бар цистерналармен сығымдалған газдың бос цистерналары сұрыптау жолдарына қойылғаннан кейін дөңес, жартылай дөңес немесе тартымдық жол жағынан дереу қоршалатын вагондармен сұрыптау құрылғысынан бірінші орналасқан тежегіш табандыққа дейінгі ара-қашықтық 50 м. кем болмайтындай бір бірінен 25 м. кейін екі рельскеде төселетін екі күзеттік тежегіш табандықпен қоршалмауы.
60
Ұстаушы тұйықтарды кез келген жылжымалы құрамның, алсақтандырушы тұйықтарды – адамдары бар жолаушылар және жүк поездарының, қауіпті жүктері бар жүк поездарының иеленуі.
61
Жарылғыш материалдар бар вагондар, сұрыптау парктерінің жолдарында жинақталуда тұрған вагондардан басқалары, поездардан тысқары станцияның техникалық-өкімдік актісінде көрсетілген, олардың тұруы неғұрлым қауіпсіз ерекше жолдарда орналастырылмауы.
62
Вагондар тіркелген, жүріп кетуден сенімді бекітілген және тоқтауды ңалып жүретін сигналдарымен қоршалуы.
63
Жарылғыш материалдар бар вагондар тұру жолдарына апаратын бағыттамалар бұл жолдарға бару мүмкіндігін болдырмайтын жағдайда орнатылмауы және құлыпталмауы.
64
Жолаушының тасымалданатын қол жүгін өлшеу үшін станцияларда (вокзалдарда) таразылар орнатылмауы.
65
Қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақаулары бар жылжымалы құрамды, оның ішінде АЖҚ пайдалануға және поездарда жүрудің жүзеге асырылуы.
66
Темiржол жылжымалы құрамының иелерi және оны күтетiн темiржол көлiгi қызметкерлерi дұрыс техникалық жай-күйiн, оған техникалық қызмет көрсетудi, жөндеудi және темiржол жылжымалы құрамының белгiленген қызмет көрсету уақытын сақтауды қамтамасыз етпеуі.
67
Электр жылытуы бар жолаушылар поездарына қосылатын вагондар электр жылытуды автоматты басқару жүйесiмен жабдықталмауы.
68
Поездарға электрпневматикалық тежегішінің, электр жабдықтарының, өрт сөндіру сигнализациясының, тасымалдау жағдайларын бұзатын ауаны баптау, желдету, жылыту жүйесінің ақаулықтары және жолаушыларды, жолаушылар вагондарын, сондай-ақ жолаушылар поезы бастығының (механик-бригадирінің) локомотив машинисімен радиобайланысы жұмыс істемейтін радиокупесі (штабтық) бар жолаушылар вагондарын қосуы.
69
Жүктиеуге және адамдарды отырғызуға техникалық қызмет көрсетуге ұсынылмаған вагондарды беруі.
70
ВУ-14 жүк паркінің жылжымалы құрамдарын техникалық қызмет көрсетуге ұсыну журналында жүргізбеуі.
71
Арбашаның екi жағындағы сырғақтар арасындағы қосынды саңылау барлық үлгiдегi төрт осьтi жүк вагондарында, ЦНИИ үлгiсiндегi хоппер-дозаторларды қоса алғанда, 20 мм. артық болмайтын және кем дегенде 4 мм., саңылауы 12 мм. артық болмайтын және кем дегенде 6 мм. болатын көмiрдi, ыстықагломератты, апатиттердi тасымалдауға арналған хопперлерден және ЦНИИ-2, ЦНИИ-3 үлгiсiндегi хоппер дозаторларынан, ВС-50 үлгiсiндегi думпкарларынан басқа, ал ВС-80, ВС-82, ВС-85 үлгiсiндегi думпкарларында 20 мм. артық болмайтын және кем дегенде 12 мм. болмауы.
72
Жолаушылар поездарының құрамдарын қалыптастыру станцияларының және құрамдардың айналым станцияларының қызметкерлерi жолаушылар вагондарының поездың құрамында қалыптастыру және айналым пунктiнен поезды таратудың (тағайындалу) соңғы пунктiне дейiн қауiпсiз жүрiп өтуiн қамтамасыз етпеуі.
73
Жолаушылар вагондарындағы электр қорғау құрылғылары, өрт сөндiру құралдары, өрт сигнализациясы және автоматика кезеңдiк сынақтан өткiзуі.
74
Жүк вагондарының бір бөлігінде құрылымына сәйкес тоқтату краны және қолтежегіші бар өту алаңы болмауы.
75
Теміржол жылжымалы құрамындағы қолмен тежегіштер жарамды жай-күйде ұстамауы және есептік тежегіш қысымын қамтамасыз етпеуі.
76
Поезд құрамы мүгедектер арбасымен қозғалатын тұлғаларды отырғызатын және түсіретін көтергіш құрылғысының, мүгедектер арбасымен қозғалатын жолаушыларға арналған арнайы орындарының болмауы.
77
Жолаушылар поездарында және вокзалдарда жолаушыларға жедел медициналық көмек пен қатар көрсетілетін міндетті қызметтер тізбесін сақтамауы.
78
Теміржол көлігі саласында жүк тасымалдауға арналған лицензияның болмауы.
79
Поездарға жай-күйі тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз етпейтін жүк вагондары тіркелмейді.
80
Қалыптастыру және тарату станцияларында, жол жүрiп келе жатқанда – поездардың қозғалысы кестесiнде көзделген станцияларда поездың әр вагоны техникалық қызмет көрсетуден өтпеуi, ақаулықтары анықталған кезде – жөнделмеуi.
81
Вагондарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізбеуі.
82
Жүк поездары үшiн кепiлдiк учаскелерi локомотивтердiң айналым учаскелерiнiң ұзақтығын, автотежегiштердi толық байқау, вагондарға сапалы техникалық қызмет көрсету және коммерциялық қарап тексеру қажеттiлiгiн негiзге ала отырып белгiленбеуi.
83
Өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау бөлігінде қауіпті жүктерді тиеуге және түсіруге өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау жөнінде нұсқаулықтан өтпеген адамдарды жұмысқа жіберуі.
84
Көмек көрсету үшін адамдарға арналған поездан және 1-класты қауіпті жүктері (жарылғыш материалдары) бар поездарды локомотивті құрамнан ажыратпай көмек көрсету үшін пайдаланбауы.
85
Жол жүру құжатын (билет) басқа бір жолаушыға қайта ресімдеуі.
86
Ұйымдасқан жолаушылар тобы мен арнайы тасымалды қоспағанда бір адамға бір поездантөрт орыннан артық орынға жол жүру құжатын (билетті) ресімдеуі.
87
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) түзету (өшіру).
88
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайта сату.
89

Оставление без локомотива составов поездов на станциях или отдельных станционных путях с уклоном, превышающих 0,0025, не оборудованных устройствами, предотвращающими уход вагонов на маршруты приема и отправления поездов и прилегающий перегон.
90.
Оставление поездов со взрывчатыми материалами без локомотива на промежуточных станциях.
91.
Использование для закрепления вагонов тормозных башмаков с обледенелым и замасленным полозом.
Должностное (ые) лицо (а)_______________ __________________________
(должность)                   (подпись)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель
субъекта контроля ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________ _______________________________________
(должность)                         (подпись)
Приложение 13
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 4-7
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта
в отношении _городского рельсового транспорта (метрополитен)_________
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля)
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) контроля __________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________
____________________________________________________________________
№ пп
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не требованиям соответствует
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Отсутствие государственной регистрации подвижного состава.
2.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность пневматических, электрических, стояночных или ручных тормозов.
3.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность автосцепных устройств.
4.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность сигнальных приборов, скоростемера.
5.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющийнеисправность автостопного устройства.
6.
Эксплуатация электроподвижного состава, имеющий неисправность устройств поездной радиосвязи, громкоговорящего оповещения, экстренной связи "пассажир-машинист".
7.
Эксплуатация электроподвижного состава с трещиной или изломом в раме тележки и других деталях подвагонного оборудования, с отсутствием пломб на приборах безопасности, а также имевший сход с рельсов или столкновение, до осмотра и признания его годным к эксплуатации.
8.
Не оснащение электропоезда противопожарными средствами, набором инструментов и другим необходимым снаряжением.
9.
Оставление машинистом в рабочем состоянии электроподвижного состава без наблюдения работника, знающего правила его обслуживания и умеющего его остановить.
10.
Не оборудование каждой кабина машиниста электроподвижного состава краном или кнопкой для экстренного торможения, а в противоположной части вагона - стоп-краном с укороченной штангой и рукояткой за спинкой сиденья.
11.
Не установление в вагоне без кабины машиниста стоп-крана в обеих торцевых частях вагона за спинками сидений.
12.
Не оборудование стоп-кранами специальный подвижной состав, предназначенный для транспортировки локомотивами.
13.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии трещины или электроподжога в любой части оси колесной пары.
14.

Поездардың құрамдарын вагондардың поездарды қабылдау және жөнелту маршруттарына және іргелес аралыққа кетуін болдырмайтын құрылғылармен жабдықталмаған, 0,0025-тен асатын еңісі бар станцияларда немесе жекелеген станциялық жолдарда локомотивсіз қалдыру.
90
Жарылғыш материалдары бар поездарды аралық станцияларда локомотивсіз қалдыру
91
Вагондарды бекіту үшін мұз қатқан, майланған жылқысы бар тежегіш табандықтарды пайдалану.
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) __________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) ___________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі_____________________________________
(Т.А.Ә. болған жағдайда) (лауазымы) (қолы)_____________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
4-7-қосымша
Теміржол көлігі саласындағы Қалалық рельстік
көліктерге қатысты (метрополитен) тексеру парағы
________________________________________________________________
(бақылау субъектілерінің (объекті) біртекті топ атауы)
Тексеру тағайындаған Мемлекеттік орган _______________________________
___________________________________________________________________
субъектіге (объектіге) бару арқылы профилактикалық бақылау/тексеру тағайындау туралы акт ______________________________________________________________
___________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің атауы (объектінің) _____________________________
__________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) ____________________________________________
Орналасу жері ___________________________________________________
Талаптар тізімі
Қажет етіледі
Қажет етілмейді
Талаптарға сәйкестігі
Талаптарға сәйкес келмеуі
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1
Жылжымалы құрамның мемлекеттік тiркеуінің болмауы.
2
Ақаулықтардың ең болмағанда біреуі болғанда, жылжымалы құрамды: пневматикалық, электрлі, тұрақталған немесе қол тежегішінің ақаулығы пайдалануға жол берілмейді.
3
Ақаулықтардың ең болмағанда біреуі болғанда, жылжымалы құрамды автотіркегіш құрылғыларының ақаулығы пайдалануға жол берілмейді.
4
Жылжымалы құрамды сигнал беру аспаптарының, жылдамдық өлшеуіштің ақаулығы пайдалануға жол берілмейді.
5
Жылжымалы құрамды автотоқтау құрылғысының ақаулығы пайдалануға жол берілмейді.
6
Жылжымалы құрамды поездық радиобайланыстың, дауыс зорайтқыш хабарлағыштың, "жолаушы-машинист" шұғыл байланысы құрылғыларының ақаулығы пайдалануға жол берілмейді.
7
Қауіпсіздік аспаптарының пломбалары жоқ арбаша рамасында және вагон асты жабдығының басқа да бөлшектерінде жарығы бар немесе сынған, сондай-ақ тексергенге және пайдалануға беруге жарамды деп танылғанға дейін рельстен шыққан немесе соқтығысқан электр жылжымалы құрамды пайдалануға жіберілмейді.
8
Электр поездар өрт сөндіру құралдарымен, аспаптар жиынтығымен және басқа да қажетті құрал-саймандармен жабдықталмауы.
9
Машиниске жұмыс жағдайындағы электр жылжымалы құрамды, оған қызмет көрсету ережелерін және оны қалай тоқтатуды білетін жұмыскердің бақылауынсыз қалдыруға жол бермейді.
10
Электр жылжымалы құрам машинисінің әрбір кабинасы кран немесе жедел тежеуге арналған кнопкамен, ал вагонның қарама-қарсы бөлігінде –орындықтың арқа жағында қысқартылған штангасы және тұтқасы бар тоқтату кранымен жабдықталмауы.
11
Машинистің кабинасы жоқ вагонында тоқтатқыш крандар орындықтардың арқасының артынан вагонның екі артқы бөлігінде орнастырылмауы.
12
Локомотивтерді тасымалдауға арналған арнайы жылжымалы құрам тоқтату крандарымен жабдықталмауы.
13
Доңғалақ жұптарының мынадай тозулары мен зақымданулары болған кезде жылжымалы құрамды доңғалақ жұптары осінің кез келген бөлігінде сызат немесе электрлік тұтану пайдалануға жіберілуі.
14

Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии равномерного проката по кругу катания для подрезиненных колесных пар более 3 мм., для цельнокатаных колесных пар более 5 мм., а также с разницей проката колес одной колесной пары более 2 мм.
15.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии неравномерного проката колес по кругу катания для колесных пар установленными срывными клапанами - более 0,5 мм., для остальных колесных пар - более 0,7 мм.
16.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии толщины гребня - более 33 мм.. или менее 25 мм.. при измерении на расстоянии 18 мм.от вершины гребня.
17.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии вертикального подреза гребня на высоте более 18 мм., измеряемый специальным шаблоном и остроконечный накат гребня.
18.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии ползуна (выбоина) по поверхности катания глубиной более 0,3 мм.
19.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии трещины или расслоения в любом элементе, откол или раковина в бандаже, а также сетка трещин на поверхности катания.
20.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии ослабления посадки бандажа или его запорного кольца, сдвиг ступицы колеса или зубчатого колеса.
21.
Выпуск в эксплуатацию подвижного состава при наличии выкрашивания на поверхности катания колеса площадью более 200 мм., глубиной более 1 мм.
22.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей вагоном-путеизмерителем или путеизмерительной тележкой - не реже одного раза в месяц.
23.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей габаритным вагоном или габаритной рамой для проверки габаритов приближения оборудования - не реже одного раза в год.
24.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком до 5 лет — не реже одного раза в год.
25.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком от 5 до 10 лет — не реже одного раза в три года.
26.
Отсутствие акта проверок состояния путей и тоннелей сплошным нивелированием при эксплуатации тоннелей сроком более 10 лет — не реже одного раза в пять лет.
27.
Отсутствие схематических планов станций, продольных профилей и планов главных и станционных путей, в которые своевременно вноситься все изменения.
28.
Соединение рельс в тоннелях, на наземных участках и на парковых путях электродепо с металлическими конструкциями, оборудованием, трубопроводами и оболочками кабелей, путевым бетоном и балластом (на парковых путях электродепо разрешается выполнять заземление устройств на тяговую нитку однониточных рельсовых цепей). Допустимый зазор между ними - не менее 30 мм.
29.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность разъединение стрелочных остряков.
30.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность отставание остряка от рамного рельса на 4 мм. и более, измеряемое у остряка против первой соединительной тяги.
31.

Резеңкелі доңғалақ жұптары үшін домалау шеңбері бойынша біркелкі желіну 3 мм. аса, тұтастай илемделген доңғалақ жұптары үшін 5 мм. аса, сондай-ақ доңғалақтардың желіну айырмашылығымен бір доңғалақ жұбы үшін 2 мм. астам болғанда пайдалануға жіберілуі.
15
Үзілген клапандармен орнатылған доңғалақ жұптары үшін домалау шеңбері бойынша әркелкі желіну – 0,5 мм. аса, басқа доңғалақ жұптары үшін - 0,7 мм.-ден астам болса пайдалануға жіберілуі.
16
Жалдың қалыңдығы – 33 мм.-ден астам немесе жалдың басынан 18 мм. қашықтықтан өлшеген кезде 25 мм.-ден аз болғанда пайдалануға жіберілуі.
17
Жалдың арнаулы шаблонымен және үшкір төсемімен өлшенетін биіктіктегі жалдың тік қиюы 18 мм.-ден астам болғанда, пайдалануға жіберілуі.
18
Домалау беті бойынша ойық (шұңқыр) тереңдігі 0,3 мм. астам болғанда пайдалануға жіберілуі.
19
Кез келген элементте сызат немесе жiктелу, бандажда сынық немесе қабыршақ болғанда, сондай-ақ домалау бетіндегі жарық торлары белгіленген мөлшерден көп болса пайдалануға жіберілуі.
20
Доңғалақ жұптарының бандаж қондырғышы немесе бекетке шығыры босағанда, доңғалақ күпшегі немесе тісті доңғалағы жылжыған жағдайда пайдалануға жіберілуі.
21
Доңғалақ жұптарының мынадай тозулары мен зақымдануларының ең болмағанда доңғалақтың домалау үстіндегі уатылып бітуі 200 мм., тереңдігі 1 мм.-ден астам болғанда жылжымалы құрамды пайдалануға жіберілуі.
22
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйіжол өлшегіш вагонмен немесе жол өлшегіш арбашамен айына кемінде бір рет тексерілуін қамтамасыз етілмеуі.
23
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі жабдықтардың жақындау габаритін тексеруге арналған габаритті вагонмен немесе габаритті рамамен - жылына кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі.
24
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі 5 жылға дейін — жылына кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі.
25
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі 5 жылдан 10 жылға дейін — үш жылда кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі.
26
Жолдар мен тоннельдердің жай-күйі 10 жылдан аса — бес жылда кемінде бір рет тексеруін қамтамасыз етілмеуі.
27
Жол дистанциялары барлық өзгерістер уақтылы енгізіліп отыратын, станциялардың схема түріндегі жоспарлары, басты және станциялық жолдардың бойлық пішіні мен жоспары болмауы.
28
Тоннельде, жер үсті учаскелерде, электрдепоның парктік жолдарында рельстер, метал конструкциялармен, жабдықтармен, құбыр өткізгіштермен және кабель қабығымен, жол бетондарымен, балластармен байланысуына жол берілмейді (электр депоның парктік жолдарында құрылғыларды біржелілік рельстік тізбектің тартымдық желісімен жерге тұйықтауға рұқсат беріледі). Олардың арасындағы рұқсат етілген саңылау - кемінде 30 мм..
29
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға бағыт ұштары ажыраған жағдайда пайдалануы.
30
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға ұштарда бірінші жалғастырушы тартымға қарсы өлшенетін рамалық рельстен 4 мм.-ге және одан астам артта қалған жағдайда пайдалануы.
31

Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность выкрашивание остряка от острия до первой соединительной тяги глубиной более 3 мм., при котором создается опасность набегания гребня и во всех случаях выкрашивание длиной на главных и станционных путях (кроме парковых и прочих) - 200 мм. и более.
32.
Эксплуатация стрелочных переводов и глухих пересечений, в которых допущена неисправность выкрашивание остряка от острия до первой соединительной тяги глубиной более 3 мм., при котором создается опасность набегания гребня и во всех случаях выкрашивание длиной на парковых и прочих станционных путях - 400 мм. и более.
33.

Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға тарақтардың жылжу қаупін төндіретін ұштары боялған барлық жағдайларда тереңдігі 3 мм. астам ұшынан бірінші жалғастырушы тартымға дейін ұштары боялған басты және станциялық жолдарда (парктік және өзгелерінен басқа) – 200 мм. және одан артық болған жағдайда пайдалануы.
32
Бағыттамалы бұрмаларды және тұйық қиылыстарды пайдалануға тарақтардың жылжу қаупін төндіретін ұштары боялған барлық жағдайларда тереңдігі 3 мм. астам ұшынан бірінші жалғастырушы тартымға дейін ұштары боялған парктік және басқа станциялық жолдарда – 400 мм. және одан артық ұштары боялған барлық жағдайларда пайдалануы.
33

Отсутствиепервого технического обслуживание метрополитена – при пробеге 2000 км (± 200 км).
38.
Отсутствиевтороготехническогообслуживание метрополитена – каждые 25000 км (± 2500 км).
Должностное (ые) лицо (а)_______________ __________________________
(должность)                   (подпись)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель
субъекта контроля ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________ _______________________________________
(должность)                               (подпись)
Приложение 14
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 4-8
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Проверочный лист в сфере государственного контроля в области железнодорожного транспорта
в отношении городского рельсового транспорта (трамвай)______________
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля)
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) контроля ________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________
___________________________________________________________________
№ пп
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Не проведение технического обслуживания и ремонта трамвайных вагонов.
2.
Отсутствие на каждой конечной станции маршрута технико-распорядительного акта, определяющий границы конечной станции, порядок движения, расстановки трамваев и производства маневровых работ.
3.

2000 км (± 200 км) жүгіріс кезінде метрополитенге алғашқы техникалық қызметті көрсетпеу.
38
Метрополитенге екінші техникалық қызметті көрсетпеу-әрбір 25000 км (± 2500 км).
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) _______________ _________ _________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайы)
_______________ _________ __________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайы)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі ____________________________________
(Т.А.Ә. болған жағдайы) (лауазымы) қолы)
_______________________________________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
4-8-қосымша
Теміржол көлігі саласындағы Қалалық рельстік көліктерге қатысты тексеру парағы (трамвай) (бақылау субъектілерінің (объекті) біртекті топ атауы)
Тексеру тағайындаған Мемлекеттік орган ______________________________
__________________________________________________________________
субъектіге (объектіге) бару арқылы профилактикалық бақылау/тексеру тағайындау туралы акт ______________________________________________________________
__________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің атауы (объектінің) __________________________
________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) ___________________________________________
_____________________________________________________________
Орналасу жері_____________________________________________________
Талаптар тізімі
Қажет етіледі
Қажет етілмейді
Талаптарға сәйкестігі
Талаптарға сәйкес келмеуі
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
Трамвай вагондарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізбеуі.
2.
Маршруттың әрбір соңғы станциясына соңғы станцияның шекарасын, қозғалыс тәртібін, трамвайлардың орналасуын және маневр жұмыстарының жүргізілуін анықтайтын техникалық-өкімдік актінің болмауы.
3.

Возвышение межрельсового настила над верхом головки рельсов более 30 мм., а глубина неровностей в покрытии настила не более 40 мм.
4.
Возвышение дорожного покрытия и сооружений, находящиеся в зоне полосы рельсовых путей, более чем на 30 мм. над головкой неизношенного рельса.
5.
Превышение величины углов излома контактных проводов (в плане) на криволинейных участках допустимого угла излома, установленного техническими условиями для соответствующей арматуры и фиксирующих устройств (зажимов, фиксаторов, обратных фиксаторов, держателей кривой).
6.
Превышение расчетной (средней) плотности тока в медных контактных проводах при нормальном режиме работы электроснабжения в летнее время свыше 5 А/мм2, в вынужденном режиме - 6,8 А/мм2.
7.
Падение напряжения токоприемников подвижного состава в нормальном режиме при расчетной частоте движения любой точке линии свыше 90 В, в вынужденном 170 В.
8.
Отсутствие структурной схем кабельной линии на каждую кабельную линию.
9.
Отсутствие исполнительных чертежей трассы в масштабе 1:200 или 1:500 на каждую кабельную линию.
10.
Отсутствие кабельного журнала на кабельные линии 10 (6) кВ и 0,4 кВ, 600 В на каждую кабельную линию.
11.
Отсутствие актов на "скрытые" работы на каждую кабельную линию.
12.
Отсутствие актов на состояние концевых заделок кабелей на барабанах и, по необходимости, протоколы вскрытия и осмотра образцов на каждую кабельную линию.
13.
Отсутствие протоколов заводских испытаний кабелей на каждую кабельную линию.
14.
Отсутствие протоколов испытания кабелей после прокладки и монтажа перед постановкой под напряжение на каждую кабельную линию.
15.
Отсутствие протоколов подогрева кабелей на барабане перед раскаткой по трассе и прокладке при температуре воздуха ниже минус 5оС на каждую кабельную линию.
16.
Отсутствие журнала изменений трассы с перечнем производственных работ, пояснением причин, привязкой на местности и указанием даты и органа, согласовавшего изменения на каждую кабельную линию.
17.
Отклонение от ширины рельсовой колеи по уширению на прямых не более 12 мм.
18.
Отклонение от ширины рельсовой колеи по уширению на кривых (с учетом бокового) не более 18 мм.
19.
Отклонение от ширины рельсовой колеи по сужению на прямых не более 4 мм.
20.
Отклонение от ширины рельсовой колеи на кривых не более 2 мм.
21.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при ремонте и строительстве путей по уширению не более 3 мм.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при ремонте и строительстве путей по сужению не более 2 мм.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм по уширению не более 5 мм.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм по сужению не более 2 мм.
Пересечения в одном уровне трамвайных линий с железнодорожными дорогами общей сети, внешними подъездными путями и с электрифицированными внутренними подъездными путями организаций.
Подвешивание контактного провода над уровнем головок рельсов под пролетными строениями путепровода менее 4,4 м., под существующим путепроводами допущение уменьшение до 4,2 м., в тоннелях - не менее 3,9 м.
Эксплуатация рельс с износом, превышающим нормы.
Эксплуатация деревянных шпал с механическим износом глубиной свыше 20 мм., с продольной трещиной, доходящей до подошвы рельса, со значительным загниванием под подошвой рельсов, а также железобетонные шпалы со сквозными трещинами или разрушением бетона в зоне закладных деталей.
Трещины или изломы пера литых специальных частей.
Износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 6 мм. и в горизонтальной более чем на 4 мм. литых специальных частей.
22.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при ремонте и строительстве путей по сужению не более 2 мм.
23.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм по уширению не более 5 мм.
24.
Отклонение от ширины рельсовой колеи при использовании старогодных рельсов возможны отклонения от норм по сужению не более 2 мм.
25.
Пересечения в одном уровне трамвайных линий с железнодорожными дорогами общей сети, внешними подъездными путями и с электрифицированными внутренними подъездными путями организаций.
26.
Подвешивание контактного провода над уровнем головок рельсов под пролетными строениями путепровода менее 4,4 м., под существующим путепроводами допущение уменьшение до 4,2 м., в тоннелях - не менее 3,9 м.
27.
Эксплуатация рельс с износом, превышающим нормы.
28.
Эксплуатация деревянных шпал с механическим износом глубиной свыше 20 мм., с продольной трещиной, доходящей до подошвы рельса, со значительным загниванием под подошвой рельсов, а также железобетонные шпалы со сквозными трещинами или разрушением бетона в зоне закладных деталей.
29.
Трещины или изломы пера литых специальных частей.
30.
Износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 6 мм. и в горизонтальной более чем на 4 мм. литых специальных частей.
31.
Уступ в накате желоба "глухих" стрелок более 3 мм. литых специальных частей.
32.
Суммарный зазор в элементах стрелочной тяги и замыкателя выше 3 мм. литых специальных частей.
33.
Превышение или понижение пера двухперных стрелок по отношению к рамному рельсу более 4 мм. литых специальных частей.
34.

Рельс аралық төсемнің рельстің жоғарғы басынан 30 мм. асырып жоғарылатып орналасуына рұқсат етілмейді, ал төсем жабынының тегіс емес жерлердің тереңдігі 40 мм. аспауы керек.
4.
Рельс жолдарының жолақтары аймағындағы жол жабыны мен құрылыстарды рельстің тозбаған басынан 30 мм. аса биіктігі.
5.
Тиісті арматуралар мен белгілеу құрылғыларына (қысқыштар, бекіткіштер, кері бекіткіштер, қисықты ұстағыштар) арналған техникалық шарттарда белгіленген сынудың рұқсат етілген бұрыштарының қисық сызықты учаскелерінде түйіспелі өткізгіштері сыну бұрыштарының (жоспарда) көлемін асыруы.
6.
Токтың есептік (орташа) тығыздығын жез түйіспелі сымдарында электр жабдықтау дұрыс жұмыс тәртібінде жазғы уақытта 5 А/мм2 астам асыруға жол берілмейді, мәжбүр болған тәртіпте - 6,8 А/мм2.
7.
Кернеудің РКҚ жылжымалы құрамының токқабылдағышқа дейін төмендеуінде қалыпты тәртібінде әрқайсы желі нүктесінде жиі есебінде 90 В астам, ең болмаса 170 В дейін аспауға жол берілмейді.
8.
Әрбір кабельдік сызықта кабельдік сызықтың құрылымдық схемасының болмауы.
9.
Әрбір кабельдік сызықта көлемі 1:200 немесе 1:500 трассаның орындаушы сызбаларының болмауы.
10.
Әрбір кабельдік сызықта кабельді сызықтарға кабельді журнал 10 (6) кВ және 0,4 кВ, 600 В болуы.
11.
Әрбір кабельдік сызықта "Жасырын" жұмыстарға актілерінің болмауы.
12.
Әрбір кабельдік сызықта барабандардағы кабелдердің соңғы қамсалу жай-күйіне актілер және қажеттілігіне қарай үлгілерді ашу және тексеру хаттамаларының болмауы.
13.
Әрбір кабельдік сызықта кабелдердің зауыттық сынақ хаттамасының болмауы.
14.
Әрбір кабельдік сызықта кернеуге қойғанға дейінгі төсемеден және монтаждан кейін кабелді сынау хаттамасының болмауы.
15.
Әрбір кабельдік сызықта ауа температурасы минус 50С төмен болғанда трасса және төсем бойынша жүргізу алдында барбандағы кабельді жылыту хаттамаларының болмауы.
16.
Әрбір кабельдік сызықта өндірістік жұмыстардың тізбесімен, себептерді түсіндірумен, жергілікті жеріне байланысты және күнді және өзгерістерді келіскен органды көрсете отырып, трассаны өзгерту журналының болмауы.
17.
Тура жолда рельс табанының ені 12 мм.-ден аспай кеңейіп ауытқуына пайдалануда жол беру.
18.
Қисық жолда рельс табанының ені (бүйірлік тозуын ескере отырып) 18 мм. ден аспай кеңейіп ауытқуына пайдалануда жол беру.
19.
Тура жолда рельс табанынң ені 4 мм.-ден аспай тарылуына пайдалануда жол беру.
20.
Қисық жолда рельс табанынң ені 2 мм.-ден аспай пайдалануына жол беру.
21.
Жолды жөндеу және құрылыс барысында рельс табанының ені 3 мм.-ден аспай кеңейіп ауытқуына пайдалануда жол беру.
22.
Жолды жөндеу және құрылыс барысында рельс табанының ені 2 мм.-ден аспай тарылып ауытқуына пайдалануда жол беру.
23.
Ескі жылды рельстерді пайдалануда рельс табаны ені 5 мм.-ден аспай кеңейіп ауытқуына мүмкіндігінше пайдалануда жол беру.
24.
Ескі жылды рельстерді пайдалануда рельс табаны ені 2 мм.-ден аспай тарылып ауытқуына мүмкіндігінше пайдалануда жол беру.
25.
Жалпы желілі теміржолдармен, сыртқы кірме жолдармен және ішкі электрленген кірме жолдармен бір деңгейде трамвай сызықтарын кесіп өтуі.
26.
Жол өткеліндегі бойлы құрылыстар үстіндегі рельс басындағы байланыс өткізгішінің асып қою ұзындығы 4,4 м. кем болуына жол берілмейді, бар жол өткелдерінде бұл аралықты 4,2 м., тоннельдерде 3,9 м. кем емес азайтуға жол беріледі.
27.
Тозу нормаларынан асатын рельсті пайдалануы.
28.
Рельстің табаны астындағы едәуір шіруімен, рельстің табанына дейін бойлай жеткен жарықпен, тереңдігі 20 мм. астам механикалық тозығы бар ағаш шпалдар, сондай-ақ өтпелі жарығы немесе бетонның бөлшектелген аймағының қирауымен пайдаланулары.
29.
Арнайы құйылған бөлшектердің сынуы немесе жарығы.
30.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың тік жазықтықта 6 мм ден асып, көлденең жазықтықта 4-мм. ден асып жылжуында, төменгі бекітпенің тозуы.
31.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері "тұйық" бұрмалар науасында бүрлеу кемуі 3 мм.-ден жоғары болуы.
32.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері бұрмалы тартқыш элементтерінде және тұйықтатқышындағы саңылау жиынтығы 3-мм. ден жоғары болуы.
33.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың асуы немесе төмендеуі екі қауырсындық бұрмаларда рамалық рельске қарағанда 4 мм.-ден артық болуы.
34.

Превышение пера одноперных стрелок над рамным рельсом более 17 мм. и менее 2 мм. литых специальных частей.
35.
Боковой износ пера свыше 12 мм. литых специальных частей.
36.
Превышение конца пера выше уровня рамного рельса.
37.
Трещины или изломы пера сборных специальных частей.
38 .
Износ крепления пяты пера, при котором оно перемещается в вертикальной плоскости более чем на 7 мм. и в горизонтальной более, чем на 5 мм. сборных специальных частей.
39.
Превышение или понижение пера стрелок по отношению к рамному рельсу более 6 мм. сборных специальных частей.
40.
Боковой износ пера свыше 10 мм. сборных специальных частей.
41.
Ступенчатый износ поверхности катания рамного рельса и пера более 5 мм. сборных специальных частей.
42.
Допущение водителя на линию при отсутствии: удостоверения на право управления трамвайным вагоном, удостоверения на право работы на электроустановках с напряжением до 1000 В, книжки водителя, путевого листа, расписаниядвижения, книги поезда с талоном технического осмотра.
Должностное (ые) лицо (а)_______________ __________________________
(должность)                   (подпись)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель
субъекта контроля ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________ _______________________________________
(должность)                               (подпись)
Приложение 15
к совместному приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 марта 2021 года № 30
и Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
от 26 марта 2021 года № 133
Приложение 6
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан
от 14 декабря 2015 года № 1205
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 823
Проверочный лист в области торгового мореплавания
в отношении владельцев портов и портовых сооружений
____________________________________________________________________
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора)
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора_____________________
________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Отсутствие и ненадлежащее ведение журнала технического осмотра за состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений
2.
Отсутствие и ненадлежащее ведение актов и отчетов по периодическим осмотрам портовых сооружений
3.
Отсутствие акта об очередном обследовании портовых сооружений
4.
Отсутствие акта о внеочередном обследовании портовых сооружений
5.
Отсутствие акта приемки-сдачи работ по капитальному ремонту портовых сооружений
6.
Отсутствие паспорта морского порта
7.
Отсутствие паспорта портовых сооружений
8.
Неустановление обязательного радиолокационного проводки при видимости 2 мили и менее для всех портов и каналов, оборудованных береговыми радиолокационными станциями
9.
Необеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна. При подготовке причала обеспечивается достаточная свободная длина причала для швартовки подходящего судна
10.
Необеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна. При подготовке причала освобождается кордон причала от грузов и других предметов, мешающих нормальной швартовке (отшвартовке)
11.
Необеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна. При подготовке причала прикордонная часть причала очищается ото льда и снега и посыпается песком на всем протяжении, где будут выполняться работы по швартовке (отшвартовке)
12.
Необеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна. При подготовке причала убираются прикордонные краны согласно схеме, утвержденнойначальником порта
13.
Необеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна. При подготовке причала прекращаются работы и движение всех видов транспорта в зоне швартовки
14.
Не обеспечение владельцем причала подготовку причала к подходу и отходу судна. При подготовке причала в темное время суток включается полное освещение причала. Место швартовки судна, то есть местонахождение форштевня, указывается представителем владельца причала: днем - красным флажком, ночью - красным огнем
15.
Не допускается постановка судов и портовых плавучих средств к пожарным пирсам
16.
Не обеспечение разработки и ведения паспорта портового сооружения при эксплуатации портовых сооружений
17.
Не обеспечение установления режима эксплуатации сооружения и его соблюдения при эксплуатации портовых сооружений
18.
Не обеспечение ведения технического осмотра и обследования портовых сооружений и акватории при эксплуатации портовых сооружений
19.
Не обеспечение своевременным проведением в необходимых объемах ремонтно-восстановительных работ при эксплуатации портовых сооружений
20.
Не обеспечение перспективным планированием реконструкции и ремонта важнейших сооружений в сочетании и увязке с новым строительством при эксплуатации портовых сооружений
21.
Не обеспечение текущим и капитальным ремонтом сооружений при эксплуатации портовых сооружений
22.
Не обеспечение разработки и соблюдения инструкций и других документов, обеспечивающих, безопасную эксплуатацию сооружений и акваторий при эксплуатации портовых сооружений
23.
Не обеспечение наличия квалифицированного персонала при эксплуатации портовых сооружений
24.
Складирование каких-либо предметов на откосах берегоукрепительных сооружений не допускается
25.
Сходни и трапы, поданные с судна на причал, прочно закрепляются и оборудуются поручнями или леерами, спасательным кругом с линем длиной не менее 30 метров. Под площадкой трапа и сходней натягивается предохранительная сетка, исключающая возможность падения людей в воду. В темное время суток трапы (сходни) освещаются
26.
Оборудование неисправными переходными соединениями международного образца "берег" пирсов и причалов в местах стоянок судов, которые позволяют присоединить к ним судовое переходное соединение международного образца "судно" для подачи воды в случае возникновения пожара
27.
Необеспечение судна искрогасительной защитой при его стоянке в районе нефтепричалов и мест стоянки танкеров
28.
Наличие разработанной и утвержденной эксплуатирующей организацией инструкций по предотвращению загрязнения территории морского порта, расположенных на ней портовых сооружений, акватории, а также атмосферы в их районе
29.
Наличие разработанной и утвержденной эксплуатирующей организацией программы технических осмотров и обследований портовых сооружений и акватории
30.
Одобренный уполномоченным органом отчет об оценке охраны портового средства и план охраны портовых средств и поправки к ним
31.
Рейдовые причальные сооружения (швартовные палы и бочки) эксплуатируются при строгом соблюдении установленных для них норм нагрузок от швартующихся судов. Швартовка судов к сооружениям, на которых отсутствие или повреждение отбойных устройств представляют реальную угрозу повреждения корпусу судна или сооружению, не допускается
32.
Нахождение в неисправном техническом состоянии и несоответствие по своим характеристикам судам, швартующимся к причалам, швартовных и отбойных устройств
33.
Швартовка судов производится швартовными канатами только за швартовные устройства. Не допускается подача на швартовные якорных цепей
34.
Отсутствие колесоотбойных устройств по кордону в причальных сооружениях
35.
Не нанесение цифровых обозначений на поверхности головы каждой швартовой тумбы, читаемые со стороны берега, сверху – порядковый номер тумбы (нумерация сквозная), отсчитываемой с начала набережной линии причала
36.
Не нанесение цифровых обозначений на поверхности головы каждой швартовой тумбы, читаемые со стороны берега, ниже под горизонтальной чертой – расстояние в метрах до ближайших швартовых тумб – слева и справа, разделенное друг от друга вертикальной чертой
37.
Для обеспечения необходимых условий швартовки судов и выполнения других операций у кордона причальных сооружений не допускается складирование грузов в пределах полосы шириной 2 метра от линии кордона
38.
Откосы берегоукрепительных сооружений, не имеющие "одежды", предохраняют от размыва. Растительность, появляющаяся на откосах берегоукрепительных сооружений и разрушающая их "одежду", тщательно и систематически уничтожается
39.
Отсутствие в морском порту, в зависимости от типа обрабатываемых судов, приемных портовых сооружений для приема с судов остатков и смесей, содержащих нефть и вредные вещества, неочищенных сточных вод, мусора, а также содержащих вредные вещества промывочных и балластных вод
40.
Отсутствие в морском порту либо в пределах тридцатиминутной досягаемости ресурсов для полной ликвидации разливов нефти первого и второго уровней или в случае второго уровня - в объеме, достаточном на период до прибытия ресурсов местных береговых служб
Должностное (ые) лицо (а) ___________ __________ _____________________
(должность) (подпись) (Ф. И. О (при его наличии))
___________ __________ _____________________________________________
(должность) (подпись)             (Ф. И. О (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора)
___________ __________ _____________________________________________
(должность) (подпись)                   (Ф. И. О (при его наличии))

Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың бір қауырсындық бұрмаларда рамалық рельстен 17 мм.-ден артық және 2 мм.-ден кем болуы.
35.
Арнайы құйылған бөлшектердің авариялық жағдайының белгілері саптың бүйірлік тозуы 12 мм.-ден асуы.
36.
Саптың соңғы жағы рамалық рельс деңгейінен жоғары асуы.
37.
Арнаулы бөлшектер жиналымының сынуы немесе жарығы.
38 .
Арнаулы бөлшектер жиналымының тік тегістікте 7 мм.-ден асып, көлденең тегістікте 5 мм.-ден асып жылжуында, төменгі бекітпенің тозуы.
39.
Арнаулы бөлшектер жиналымының авариялық жағдайларының белгілері саптың асуы немесе төмендеуі рамалық рельске қарағанда 6 мм.-ден жоғары асуы.
40.
Арнаулы бөлшектер жиналымының авариялық жағдайларының белгілері саптың бүйірлік тозуы 10 мм.-ден жоғары асуы.
41.
Арнаулы бөлшектер жиналымының авариялық жағдайларының белгілері, рамалық рельс пен қауырсынның дөңгелеу бетінде сатылық тозуына 5 мм.-ден асуы.
42
Желіге жүргізушіні: трамвай вагонын басқару құқығына куәлік, кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында жұмыс істеу құқығына куәлік, жүргізуші кітапшасы, жол парағы, қозғалыс кестесі, техникалық байқау талоны бар поезд кітабы болмаған кезде жіберілуі.
Лауазымдық тұлға (тұлғалар) _________________________________________
___________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайы)
________________ _________ _________________________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. болған жағдайы)
Тексерілетін субъектінің жетекшісі ________________________ ____________
(Т.А.Ә. болған жағдайы) (лауазымы) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 29 наурыздағы
№ 30 мен Қазақстан
Республикасының Индустрия
және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін
атқарушының 2021 жылғы 26
наурыздағы № 133 бірлескен
бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы 14
желтоқсандағы № 1205 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 823 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы тексеру парағы
порт және порттық құрылыстар иелеріне қатысты
________________________________________________________________
(бақылау субъектілері (объектілері) біртекті тобының атауы)
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
________________________________________________________________
Бақылау және тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау/ тексеру тағайындау туралы акт____________________________ (№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Орналасқан жері _________________________________________________ _______________________________________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Порт құрылыстарының жай-күйiн және оларды пайдалану режимiн техникалық қарап тексеру журналының болмауы және тиісті жүргізілмеуі
2
Порт құрылыстарын кезеңдiк қарап тексерулер бойынша актiлер мен есептердің болмауы және тиісті жүргізілмеуі
3
Порт құрылыстарын кезектi қарап тексеру туралы актiнің жоқ болуы
4
Порт құрылыстарын кезектен тыс қарап тексеру туралы актiнің жоқ болуы
5
Порт құрылыстарын күрделi жөндеу жөнiндегi жұмыстарды қабылдау-тапсыру актiсінiң жоқ болуы
6
Теңiз порты паспортының жоқ болуы
7
Порт құрылыстарының паспорттарының жоқ болуы
8
Жағалаудағы радиолокациялық станциялармен жабдықталған барлық порттар мен каналдар үшін, 2 миль және одан аз көріну кезiнде мiндеттi радиолокациялық алып өткізудің болмауы
9
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етедi. Айлақтарды дайындаған кезде кiретiн кеменi арқандап байлау үшiн айлақтың жеткiлiктi бос ұзындығы қамтамасыз етiлмеуi
10
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етпеу. Айлақтарды дайындаған кезде қалыпты арқандап байлауға (арқаннан босатуға) кедергi болатын жүктер мен басқа заттардан айлақ кордоны босатылады
11
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етпеу. Айлақтарды дайындаған кезде арқандау (арқаннан босату) бойынша жұмыстар жүргiзiлетiн айлақтың кордон маңының бөлiгi мұз бен қардан тазартылады және барлық ұзындығы бойына құм шашылады
12
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етпеу. Айлақтарды дайындаған кезде айлақ бастығы бекіткен схемаға сәйкес кордон маңының крандары шығарылады
13
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етпеу. Айлақтарды дайындаған кезде арқандап байлау аймағында барлық көлiк түрлерiнiң жұмыстары мен қозғалысы тоқтатылады
14
Айлақ иесi кемелердiң кiруi мен шығуына айлақ дайындығын қамтамасыз етпеу. Айлақтарды дайындаған кезде тәулiктiң қараңғы уақытында айлақтың толық жарықтандыру жүйесi қосылады. Кеменiң арқандап байланатын орны, яғни форштевтiң тұрған жерiн айлақ иесiнiң өкiлi былай көрсетедi: күндiз - қызыл тумен, түнде - қызыл отпен
15
Кемелер мен порттық жүзбелi құралдарды өрт пирстерiне қоюға рұқсат етiлмейдi
16
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде порт құрылыстары паспорттарын әзірлеуді және жүргізуді қамтамасыз етпеу
17
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде құрылысты пайдалану режимін белгілеуді және оны сақталуын қамтамасыз етпеу
18
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде порт құрылыстары мен акваториясын техникалық қарауды және зерттеуді жүргізуді қамтамасыз етпеу
19
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде қажетті көлемдегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын уақытылы жүргізумен қамтамасыз етпеу
20
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде аса маңызды құрылыстарды реконструкциялауды және жөндеуді жаңа құрылыспен байланыстыра және үйлестіре отырып, перспективалы жоспарлаумен қамтамасыз етпеу
21
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде құрылыстарды ағымдағы және күрделі жөндеумен қамтамасыз етпеу
22
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде құрылыстар мен акваториялардың қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін нұсқаулықтар мен өзге де құжаттарды әзірлеуді және оларды сақталуды қамтамасыз етпеу
23
Порт құрылыстарын пайдалану кезінде білікті персонал болуын қамтамасыз етпеу
24
Жағалауды күшейткіш құрылыстардың беткейінде қандай да болмасын бір заттарды жинап қоюға жол берілмейді
25
Айлаққа кемеден берiлетiн түскiштер мен траптар берiк бекiтiледi және тұтқалармен немесе леерлермен, басқыштар ауданында жiбi кемiнде 30 м болатын құтқару шеңберiмен жабдықталады. Трап және түскіш аланының астына адамдардың суға құлап кету ықтималдығын болдырмайтын тежегіш тор тартылады. Қаранғы мезгілде траптар (түскіштер) жарықтандырады
26
Кемелер тұрған жерлердегi пристер мен айлақтар халықаралық үлгiдегi "жағалау" іске жарамды өтпелi жалғағыштармен жабдықталады, олар оған өрт туындаған жағдайда су беру үшiн халықаралық үлгiдегi "кеме" кемелiк өтпелi жалғағышты қосуға мүмкiндiк бередi
27
Кемелер мұнай айлақтары ауданында және танкерлер тұратын жерде тұрған кезде ұшқын сөндiргiш қорғанышпен қамтамасыз етпеу
28
Пайдаланушы ұйыммен әзірленген және бекітілген теңіз порты аумағын, оның бойында орналасқан порт құрылыстарын, акваторияларды, сондай-ақ олардың ауданындағы атмосфераның ластануын болдырмау жөніндегі нұсқаулықтын болуы
29
Пайдаланушы ұйыммен әзірленген және бекітілген порт құрылыстары мен акваториясын техникалық тексерудің және зерттеудің бағдарламаның болуы
30
Уәкілетті органмен мақұлданған порт құралдарын күзету бағалауы туралы есебі мен порт құралдарын күзету жоспарын және оларға түзетулер
31
Рейдтік айлақтық құрылыстар (арқандап байланатын палдар мен бөшкелер) арқандап байланатын кемелерден оларға белгіленген түсірілетін жүктемелердің нормаларын қатаң түрде сақтай отырып пайдаланылады. Кері итергіш құрылғылардың жоқтығы немесе зақымдалғаны кеме корпусына немесе құрылыстарға нақты зақымдану қауіп-қатерін көрсетсе құрылыстарға кемелерді арқандап байлауға рұқсат етілмейді
32
Жарамсыз техникалық күйде болу және өзінің мінездемелері бойынша айлаққа, бекітуге және кері итергіш құрылғыларға арқандап байланатын кемелерге сәйкес келмеуі
33
Кемелерді арқандап байлау арқандап байлауға арналған арқандармен тек арқандап байлау құрылғыларына жүргізіледі. Арқандап байлауға зәкір шынжырларын ұсынуға болмайды
34
Айлақтық құрылыстарда кордон бойынша доңғалақ ұрғыш құрылғыларының болмауы
35
Әрбір арқандап байлау тумбасының бас жағының бетіне жағалау жақтан оқылатын цифрлық белгілеулер жазылады, жоғары жағына - айлақтың жағалау сызығынан бастап есептелетін тумбаның реттік нөмірі (толассыз нөмірлеу)
36
Әрбір арқандап байлау тумбасының бас жағының бетіне жағалау жақтан оқылатын цифрлық белгілеулер жазылады, төменде, көлденең сызықтың астында - ең жақын арқандап байлау тумбаларына дейінгі метрмен алғандағы қашықтық - сол жақтан және оң жақтан бір-бірінен тік сызықтармен бөлінген
37
Кемелерді арқандап байлаудың қажетті жағдайларын қамтамасыз ету және айлақ құрылыстарының кордонында басқа операцияларды орындау үшін кордон сызығынан ені кемінде 2 метр жолақ шегінде жүктерді жинап қоюға тыйым салынады
38
Төсемесі жоқ жағалауды күшейтетін құрылыстардың беткейін судың шаюынан қорғайды. Жағалауды күшейтетін құрылыстардың беткейінде пайда болатын және олардың төсемесін бұзатын өсімдіктер түбімен және жүйелі түрде жойылады
39
Теңіз портында өңделетін кемелердің типіне байланысты құрамында мұнай мен зиянды заттар бар қалдықтар мен қоспаларды, тазартылмаған сарқынды суларды, қоқысты, сондай-ақ құрамында зиянды заттар бар жуу және балласт суларын кемелерден қабылдауға арналған қабылдау порт құрылыстарының болмауы
40
Бірінші және екінші деңгейдегі мұнайдың төгілуін толық жою үшін немесе екінші деңгейдегі жағдайда - жергілікті жағалау қызметтерінің ресурстары келгенге дейінгі кезеңге жеткілікті көлемде теңіз портында не отыз минуттық қол жеткізу шегінде ресурстардың болмауы
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ________________ _________________ _____
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________ _________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің жетекшісі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда) (лауазымы) (қолы)